Visite officielle du Roi Leka au Kosovo - 07 au 10/06/2003 - Revue de Presse


  

12/06/2003

http://www.korrieri.com/

 

Leka Zogu: Politika po ndan shqiptaret
Pretendenti i fronit mbreteror shqiptar komenton zhvillimet e fundit ne Kosove dhe Shqiperi dhe idene e tij per bashkimin e trojeve shqiptare: "Shpesh flitet per integrimin ne Evrope, por si mund te integrohet kombi shqiptar ne Evrope perderisa eshte i coptuar ne pese shtete te ndryshme"PRISHTINE - Ne mbyllje te vizites se tij te pare ne Kosove, trashegimtari i fronit shqiptar, Leka Zogu I, ne nje deklarate ekskluzive per KTV-ne dhe "Kohen ditore", duke folur rreth pershtypjeve te para per Kosoven, tha se qe kur kaloi kufirin ka pare nje ngrohtesi dhe mikepritje nga populli kosovar. "Shoh qe ka edhe nje zhvillim ekonomik ketu, qe eshte mjaft i avancuar. Ne e dime mire se keni kaluar nje lufte te veshtire dhe Kosova ka lene shume deshmore, shume shtepi jane djegur dhe jane shkaterruar, por ju keni patur guximin qe prape t'i rindertoni. Une e shoh me nje kenaqesi shume te madhe rindertimin, sepse me kete nuk tregojme vetem se Kosova po shkon kah modernititeti dhe kah pozita qe i takon ne bote, por u tregon edhe te huajve se nuk jemi nje popull qe vetem kerkon, por qe di edhe te ndertoje dhe te krijoje", tha ai. I pyetur se si i sheh sot zhvillimet politike dhe ato te pergjithshme ne Kosove, Leka Zogu I eshte pergjegjur se "politika ka gjithmone ngaterresat e saj". "Ajo ka interesat qe nuk perputhen dhe e kunderta. Pastaj si ne Shqiperi, Kosove dhe ne vendet e tjera, politika e ka ate presionin e vendeve fqinje, te cilat i shikojne interesat e veta dhe provojne te perfitojne nga situata aktuale e krijuar ne kombin tone. Por, megjithate, une shoh qe ketu ka nje deshire shume te madhe per bashkepunim per te ecur perpara. Kjo me jep shprese per gjithe kombin", tha Leka Zogu I. Duke folur rreth rikthimit ne politike, i biri i mbretit te fundit shqiptar tha se gjithmone eshte marre me politiken kombetare, jo me politike partiake, apo me ceshtje te Parlamentit. Ndersa deshira me e madhe e tij eshte ta shohe kombin shqiptar te bashkuar dhe te lire. "Gjendem ne situate apartiake. Por deshira ime eshte ta shohim kombin shqiptar te bashkuar dhe te lire". Si pretendent i fronit shqiptar, ai ka patur "disa probleme" me qeverine ne Shqiperi, por ka thene se edhe ata duket se i kane shprehur mireseardhje. Sipas tij, Shqiperia akoma ka shume nevoje per "disa pika te rendesishme", sic eshte ligji i pronave dhe ai per zgjedhjet. "Duhet qe Parlamenti te kete shume kujdes si i harton keto ligje, sepse po te shkoje me ate projekt qe eshte parapare mund t'i shkaktohen shume deme demokracise". Nderkaq, duke folur rreth sfidave para te cilave gjendet Kosova, Leka Zogu I eshte shprehur se beson se shqiptaret do te dine ta gjejne strategjine, e cila do t'i conte drejt finales, pavaresise dhe integrimit. "Une besoj se ka ardhur koha, qe shqiptaret vete te vendosin taktiken dhe strategjine qe duhet ta perdorin per te arritur deri tek qellimi i tyre. Shpesh flitet per integrimin ne Evrope, por si mund te integrohet kombi shqiptar ne Evrope perderisa eshte i coptuar ne pese shtete te ndryshme. Neve duhet qe te bashkohemi, te kemi ndergjegjen kombetare, kulturen qe na duhet dhe atehere mund te vendosim integrimin ne Evrope", tha ai. I pyetur se sa ka konsensus politik brenda shqiptareve, Zogu eshte pergjigjur: "Tash per tash duket se Partia Socialiste dhe ajo Demokratike po provojne ta mbajne njera-tjetren ne fuqi. Atehere ka nje konsensus atje (ne Shqiperi) mes ketyre dy partive, ndersa partite e tjera nuk kane pasur mundesi te zhvillohen ne menyren qe u duhet, kjo per shkak te mungeses se fondeve, kohes, por edhe per shkak te mungeses se disa intelektualeve, qe i duhen cdo partie. Megjithate, une shoh se ka nje permiresim te situates, ka nje levizje qe shkon perpara dhe sot Shqiperia eshte shume me ndryshe nga vitet e '97-'98". Kurse, duke folur rreth pervjetorit te 125-te te Lidhjes se Prizrenit, Leka Zoku e ka quajtur kete ngjarje si "ajke e shqiptarizmit", duke thene se ajo ka qene levizja e pare shqiptare qe te ecet perpara si nje komb. "Kjo i tregon botes mbare se populli shqiptar ka kerkuar me kohe, para 125 vjeteve, pavaresine e tij", ndersa ajo qe ka ndodhur ne kete ngjarje, "eshte nje mrekulli qe duhet te perseritet nder shqiptaret". Duke falenderuar per mikpritjen, Leka Zogu i ka porositur shqiptaret: "Bashkepunoni me njeri-tjetrin, ecni perpara sic jeni duke dhene shembull, se bashkimi ben forcen. Mos lejoni qe politika t'u ndaje, sepse nje ze qe eshte i perputhur me deshiren e popullit eshte shume me i fuqishem se sa disa zera te ndare".

Salie Gajtani (Koha Ditore)

Rugova i jep Moisiut, Medaljen e artė tė Lidhjes sė Prizrenit

Lajmi i ores 1:05 PM

Alfred Moisiu

PRIZREN (12 Qershor) - Presidentit tė Shqipėrisė, Alfred Moisiut i ėshtė akorduar dekorata "Medalja e artė e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit", nga Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, me rastin e krijimit tė 125 vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Dekorata "Medalja e artė e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit", i ėshtė akorduar 37 personaliteteve tė njohura nga Kosova dhe vende tė ndryshme tė botės, me motivacion "pėr kontribut nė tė mirė tė shtetit tė Kosovės dhe tė popullit shqiptar nė pėrgjithėsi, pėr bashkėpunim dhe mirėkuptim pėr shqiptarėt dhe integrime shqiptare, si dhe pėr integrimin evropian e euroatlantike". Me rastin e 125 vjetorit tė krijimit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, tė gjithė themeluesit dhe veprimtarėt e saj janė dekoruar nga Presidenti i Kosovės, me dekoratėn "Hero i Kosovės". ro/anjo (BalkanWeb)
 

Koha Online http://www.koha.net/default.asp

 
Kosovė
11.06.2003
Kryeziu: Rugova nė Bruksel, pėr t’i pėrmbushur pikat e fundit tė platformės sė Lidhjes...

Kremtohet 125-vjetori i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit


ARBEN RUGOVA
PRIZREN, 10 QERSHOR - Parimet dhe programi i Kuvendit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, i cili filloi punimet mė 10 qershor 1878, ishin shtysė e madhe e lėvizjes gjithė kombėtare pėr pavarėsi, si dhe pėrpjekje pėr ruajtjen e tėrėsisė territoriale, porqė edhe nė 125-vjetorin e kėtij kuvendi, platforma e hartuar nga pėrfaqėsuesit e tė katėr vialeteve shqiptare nė atė kohė, ka mbetur ende e parealizuar, u tha tė martėn nė Prizren nė fillim tė manifestimit qendror me rastin e 125-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Pėrpara kompleksit tė Lidhjes Shqiptare... ishin mbledhur mijėra qytetarė, si dhe njė numėr i madh i personaliteteve tė njohura publike nga Kosova, Shqipėria, viseve tė tjera shqiptare dhe personalitete tė huaja tė akredituara nė Prishtinė dhe nė vend tė kryetarit tė Kosovės, sikurse ishte paralajmėruar, mirėseardhjen ua uroi kryetari i Kuvendit Komunal tė Prizrenit, Eqrem Kryeziu. “Kryetari Rugova ėshtė nisur sot pėr nė Bruksel pėr t’i pėrmbushur pikat e fundit tė platformės sė hartuar nga delegatėt e Lidhjes... pėrpara plot 125 vjetėve, po nė kėtė vend, prandaj nė emėr tė presidentit dhe nė emrin tim, ju uroj mirėseardhje”. Sipas Kryeziut, pjesa mė e madhe e parimeve tė platformės sė Lidhjes ..., janė realizuar dhe shpirti i kėsaj lidhjeje do tė kalitet pėrgjithmonė nė mendjet dhe zemrat e shqiptarėve. Pėrpara se tė bėhej pėrurimi i kompleksit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, fjalėn pėtrshėndetėse e mori ministri i Kulturės, Behxhet Brajshori. “Tė nderuar pjesėmarrės, jemi krenarė, jemi nė Prizrenin tonė tė dashur, nė kėtė qytet historik, ku 125 vjet mė parė, u mbledh kuvendi mbarėshqiptar, u mbledh kuvendi qė tregoi unitetin e kombit shqiptar, deri atėherė tė lodhur nga luftėrat”, u shpreh Brajshori. Sipas tij, Lidhja Shqiptare e Prizrenti ishte baza e unitetit tė shqiptarėve pasi nė tė merrnin pjesė pėrfaqėsuesit e katėr vialeteve shqiptare. Brajshori, u shpreh se “sot jemi krenarė edhe pėr njė arsye dhe ajo ėshtė se nė mesin tonė, nė kėtė pėrvjetor tė Lidhjes, pėr herė tė parė, merr pjesė edhe mbreti i shqiptarėve, Leka Zogu I”. Ende pa e marrė fjalėn, pretendenti i Fronit Shqiptar, Leka Zogu, u pėrshėndet me duartrokitje frenetike nga mijėra qytetarė tė pranishėm. “Motra dhe vėllezėr, jam krenar dhe ndiej kėnaqėsi qė t’ju sjell urimet e pjesėve tė tjera shqiptare me rastin e kėsaj date historike”, u shpreh Leka Zogu I. Sipas tij, Lidhja Shqiptare e Prizrenit ėshtė ngjarje historike e pazhdukshme, ėshtė lidhje pėr njė atdhe, njė komb. “Tė gjithė duhet tė punojmė pėr njė atdhe tė pėrbashkėt. Atdheu ėshtė mbi tė gjitha! Rroftė kombi shqiptar!”, u shpreh mbreti i shqiptarėve, Leka Zogu I. Pas fjalimeve tė parapara nė program, ministri i Kulturės, Behxhet Brajshori, dhe kryetari i KK tė Prizrenit, Eqrem Kryeziu, zyrtarisht bėnė pėrurimin e kompleksit tė Lidhjės sė Prizrenit, tė demoluar dhe djegur nga forcat ushtarako-policore serbe gjatė luftės sė fundit nė Kosovė. Ceremonia festive nė 125-vjetorin e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, ka vazhduar me orė tė tėra dhe me njė program tė pasur kulturoartistik.

Pristina (11/06) :  Discours du roi Leka Ier

Le ministre de la Culture, Behxhet Brajshori, a souhaité en ces termes chaleureux la bienvenue au roi Leka : "Nous sommes, aujourd'hui, trčs fier en raison de la présence parmi nous, pour la premičre fois, du Roi des Albanais Leka Ier".

Longuement applaudi par l'audience, le roi Leka a déclaré : "Mes soeurs et frčres, j'ai l'honneur de vous transmettre, ą l'occasion de cette date historique, les voeux les plus sincčres des Albanais vivant ailleurs qu'au Kosovo. La Ligue de Prizren représente un fait historique car elle concrétise l'union de notre nation au sein de la patrie. Nous devons oeuvrer ensemble en faveur d'une nation unie et d'une seule patrie. La patrie est au-dessus de tout. Vive la nation albanaise". 


http://www.lajmet.com/#1
 

Lajmet nga Kosova 
   

  1.    Pėrurohet kompleksi i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit

       
    Prishtinė - Ėshtė pėruruar sot kompleksi i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Duke folur nė tubim ku ishin tė pranishėm me mijėra shqiptarė nga tė gjitha viset shqiptare , ministri i kulturės Behxhet Brajshori tha jemi mbledhur pikėrisht nė kėtė qyetet ky 125 vjet mė parė u mbajt Kuvendi gjithėkombėtar dhe nė tė cilin morėn pjesė delegatėt nga tė gjitha krahinat shqiptare. "Ai ishte kuvendi i unitetit tė tė gjithė shqiptarėve tė lodhur nga luftėrat", u shpreh Brajshori. Ndėrsa kryetari i asamblesė komunale tė Prizrenit Eqrem Kryeziu, pėrshėndeti pjesėmarrėsit e kėtij tubimi. Nė vazhdim tė kėtij manifestim u shfaq njė program i pasur artistik. Po sot nė Prizren pėr nder tė kėtij prėvjetori tė Lidhjes sė Prizrenit nė galerinė e arteve nė hamamin e qytetit u hap njė ekspozitė me fotografi. 


 

11 Qershor, 2003

 

Nė ceremoni mungojnė edhe Ibrahim Rugova e Nexhat Daci. Rugova nė Bruksel, Daci nė Strasburg

Prizreni feston 125-vjetorin e Lidhjes Shqiptare

Nga Prizreni, Bashkim Shala
PRIZREN- Prizreni ka festuar i ndarė dje, 125-vjetorin e Lidhjes Shqiptare. Nė ceremoninė e pėrurimit tė kompleksit tė ristrukturuar tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, kanė munguar pėrfaqėsuesit e PDK-sė, ndėrkohė qė nuk kanė qenė tė pranishėm dhe presidenti Ibrahim Rugova e kryeparlamentari Nexhat Daci, tė cilėt ditėn e djeshme kishin udhėtuar respektivisht nė Bruksel e Strasburg. Nė kohėn qė po zhvillohej ceremonia pėr pėrurimin e kompleksit muzeal tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, shoqatat e dala nga lufta dhe simpatizantė tė UĒK-sė, kanė vendosur, mė nė fund, pa pyetur askėnd, shtatoret e komandantėve tė rėnė nė luftė pėr ēlirimin e Kosovės, Xhevat Berisha e Ismet Jashari (Kumanova). Nėn thirrjet “UĒK, UĒK”, njė autovinē ka vendosur nė sheshin e shatėrvanit, nė piedestalin e mbetur bosh, shtatoren e Xhevat Berishės. Pas vendosjes sė kėsaj shtatoreje forca tė mėdha tė KFOR-it gjerman tė pėrforcuara me mjete tė blinduara dhe trupa speciale spanjolle, tė armatosura me armė moderne dhe me bombula me gaz lotsjellės, janė vėnė nė gatishmėri, duke u vendosur nė urėn kryesore qė ndan qytetin. Megjithė gatishmėrinė e trupave speciale tė KFOR-it ata nuk e kanė parė tė arsyeshme qė tė ndėrhyjnė pėr tė shpėrndarė turmėn e cila ishte drejtuar nė vendin ku do tė vendosej shtatorja e Ismet Jasharit, rreth 200 metra poshtė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Sėrish nėn thirrjet UĒK, UĒK, Ismet Jashari, komandant Kumanova, grupi i simpatizantėve tė UĒK-sė ka arritur tė ngrejė nė piedestal, kėsaj radhe pa ndihmėn e vinēave, pasi ai ėshtė bllokuar nga KFOR-i edhe bustin e Ismet Jasharit. Shtatoret e dy komandantėve tė rėnė nė luftė, nuk ishin lejuar tė vendoseshin nė piedestalet e tyre, pasi Kuvendi Komunal i Prizrenit me shumicė tė LDK-sė nuk kishte miratuar lejen pėr vendosjen e tyre. Ky vendim i Kuvendit Komunal shkaktoi reagime deri protesta tė fuqishme qė janė shpėrndarė nga policia ndėrkombėtare. Paralel, nė kompleksin e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit dje u zhvillua ceremonia e pėrurimit tė kėtij kompleksi muzeal tė ristrukturuar. Pėrshendeti posaēėrisht njė grup nxėnėsish nga Vlora qė kishin ardhur enkas pėr tė marrė pjesė nė manifestimet pėr 125-vjetorin e Lidhjes Shqiptare. Nė kėtė ceremoni pėrshėndeti dhe pretendenti si trashėgimtar i Fronit Mbretėror Leka Zogu. Ai e cilėsoi Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit, si Lidhjen e tė gjithė shqiptarėve pėr njė atdhe e komb tė pėrbashkėt. Presidenti i Kosovės Rugova ka shpallur heronj tė Kosovės tė gjithė themeluesit e Lidhjes Shqiptare. Me medaljen e Arit qė ka brenda shtėpinė ku u mbajt Lidhja e Prizrenit Rugova ka dekoruar dhe 37 patriotė, intelektualė tė cilėt pėrshkruajnė tėrė gjeografinė kombėtare dhe shpirtėrore tė shqiptarėve.
Emrat e tė nderuarve me medalje tė artė nga presidenti Rugova
Shqipėri
Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu, Eqerem Ēabej, Ismail Kadare, Bujar Hoxha, Azem Hajdari, Leka Zogu dhe Ernest Koliqi
Kosovė
Idriz Ajeti, Mark Krasniqi, Fehmi Agani, Adem Jashari, Ali Hadri, Imzot Nik Prela, Anton Ēeta, Mehmet Gjevori, Zekeria Cana, Pajazit Nushi, Sabri Hamiti, Rexhep Ismaili, Muhamet Shukriu, Eqerem Kryeziu dhe Jusuf Gėrvalla
Maqedoni
Shukri Rrahimi dhe Ali Aliu
SHBA
Jim Xhema, Sami Repishti, Xhozef Diaguardi
Mal i Zi
Mehmet Bardhi dhe Ferhat Dinosha
Preshevė
Riza Halimi
Itali (Arbėreshėt)
Antonio Belushi
Tė tjerė nė botėn e jashtme
Noel Malcol, Britani e Madhe, Michel Roux, Francė, Robert Elsie, Kanada, Leonardo Fox, SHBA
Tradita
At Gjergj Fishta dhe At Shtjefėn Gjeēovi

Prizren fźte le 125č anniversaire de l'Union des Albanais Albanais et décore ses héros

A la cérémonie commémorative, tenue en la présence du prétendant au trōne d'Albanie, le roi Leka Ier, et de nombreuses personnalités albanaises et étrangčres, le président Ibrahim Rugova a décerné le titre de "Héros du Kosovo" ą tous ceux qui ont participé ą la Ligue de Prizren et décoré 37 patriotes et intellectuels en leur octroyant la "médaille d'or du grand mérite".

Parmi les personnalités albanaises, qui ont reēu cette médaille, on peut citer Alfred Moisiu, Eqerem Ēabej, Ismail Kadare, Bujar Hoxha, Azem Hajdari, Leka Zogu, Ernest Koliqi, Adem Jashari, At Gjergj Fishta et parmi les personnalités étrangčres Noel Malcol (GB), Michel Roux (France), Robert Elsie (Canada) et Leonardo Fox (USA).

 
Thaēi: Referendum pėr tė ardhmen e Kosovės
Lajmi i ores 3:00 PM
PRISHTINE (11 Qershor) - Nė ditėn e parė tė vizitės sė tij nė Britaninė e Madhe, kryetari i PDK-sė Hashim Thaēi dje mori pjesė nė tryezėn politike tė organizuar nga Fondacioni Westminster pėr Demokraci. Tryeza u mbajt nė Parlamentin Anglez ku morėn pjesė pėrfaqėsues tė lartė tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Britanisė sė Madhe, anėtarė tė parlamentit anglez, zyrtarė tė lartė tė Partisė Laburiste dhe Partisė Konzervative, pėrfaqėsues tė organizatave tė njohura joqeveritare, editorė, publicistė tė njohur dhe pjesėmarrės tė tjerė. Tė pranishmit ndoqėn me interesim tė madh ekspozeun e Thaēit mbi gjendjen aktuale nė Kosovė, raportet e institucioneve ndėrkombėtare dhe institucioneve tė Kosovės, gjendjen e sigurisė, pozitėn e pakicave, kthimin e refugjatėve, zhvillimin dhe kontributin e partive politike dhe shoqėrisė civile pėr demokratizimin dhe kultivimin e tolerancės ndėretnike dhe qytetare nė Kosovė, profilizimin e partive politike dhe aspekte tė tjera tė zhvillimeve nė Kosovė. "Kosova ėshtė pjesė e Evropės dhe do tė jetė partnere e integrimeve evropiane, por kurrsesi e ndonjė unioni, federate a konfederate Serbi e Mali i Zi. Pėr tė ardhmen e Kosovės duhet tė vendosin qytetarėt e Kosovės pėrmes referendumit. Integrimi i pakicave nė institucionet dhe shoqėrinė e Kosovės ėshtė prioritet pėr Partinė Demokratike tė Kosovės dhe institucionet e Kosovės", ka thėnė Thaēi. ro/anjo (Kosovapress/Balkanweb) http://www.balkanweb.com/

Korrieri 11/06/2003

Shtajner: "Kosova, rruga drejt Evropes"
Kryeadministratori i Kosoves Mikael Shtajner flet per gjendjen aktuale pas 4 vjetesh nga administrimi nderkombetar, statusi i ardhshem dhe rruga drejt tij, bisedimet Prishtine- Beograd, roli i SHBA dhe i UNMIK: "Gjendja aktuale artificiale, me kalimin e kohes, nuk mund te mbahet. Kosova dhe Ballkani, duhet te kene nje prespektive drejt Europes, per arsye ekonomike dhe politike"

Nga Adelheid Feilcke-Tiemann

Radio "Dojce Vele" po pergatit nje dokumentar me teme "Quo vadis Kosova?" Ku te con rruga qe ndjek rajoni?

Rruga te con drejt Evropes.

Vizion i bukur, por si dhe kur mund te realizohet kjo?

Nese shohim te ardhmen afatmesme te Kosoves dhe Ballkanit, atehere duhet te shohim harten e ardhshme te Bashkimit Evropian. Dallojme, qe pas anetaresimit te Bullgarise dhe Rumanise Kosova dhe Ballkani si i tere rrethohen nga BE-ja. Prej kesaj nxirren perfundime te thjeshta logjike. Se pari, kjo gjendje artificiale nuk mund te mbahet me kalimin e kohes. Tjetra, kjo natyrisht do te thote qe Kosova dhe Ballkani ne pergjithesi duhet te kene nje perspektive drejt Evropes, si ne interesin evropian, ashtu edhe ne interesin e Kosoves vete per arsye ekonomike dhe politike.

Tingellon mire, por ju besoj e keni fjalen me shume per dekada sesa per vite. Ndersa njerezit mezi presin qartesi, siguri ne ceshtjen e statusit. Cila eshte perspektiva ne kete ceshtje?

Edhe une besoj se duhet te presim qe ceshtja e statusit te jete zgjidhur dhe qartesuar perpara perfundimit te perspektives evropiane. Besoj gjithashtu se per castin duhet t'i permbahemi konceptit te iniciuar nga bashkesia nderkombetare "standartet perpara statusit". Megjithate do te na duhet ta zhvillojme me tej. Rezoluta themelore e OKB-se 1244 parashikon, qe ne castin e duhur te fillohet edhe procesi i dyte per realizimin e statusit. Kjo do te thote se aktualisht po punojme ne procesin e realizimit te standarteve; edhe ky eshte mjaft i veshtire. Percaktimi i statusit do te vije. Kete vit ende jo, por do te vije dhe do te duhet te hapet me ane te dialogut mes atyre qe kane interesa te drejtperdrejta. Fillimisht keta jane Prishtina dhe Beogradi.

Cfare trajte duhet te kete atehere statusi i Kosoves? Cilin model konsideroni si me praktikun dhe politikisht te zbatueshwm?

Kjo nuk mund te thuhet pa ardhur koha. Une i permenda parametrat qe me duken te rendesishem. Duhet pasur kujdes. Them se zgjidhja e ceshtjes se statusit do te jete nje proces; i veshtire dhe ku asnjera nga palet nuk do te mund te realizoje perfytyrimet e saj ideale.

A eshte i paprekshem integriteti i Kosoves, apo ekziston mundesia e ndarjes?

Natyrisht qe ka nje mundesi teorike. Natyrisht qe ka shume nga ata qe ne prapamendim parapelqejne te skicojne plot perkushtim harta. Nuk mendoj aspak mire per fantazite e ndarjes. Thjesht per arsyen, se nese e hapin kutine e Pandores, atehere eshte shume e veshtire ta mbyllin. Persa i takon statusit te ardhshem te Kosoves tani nuk mund te thuhet ende se si do te jete ai ne hollesi. Por nje gje eshte krejtesisht e qarte: nuk do te kete kthim ne "status quo ante", do te thote ne gjendjen qe sundonte nen Milloshevicin. Kjo kohe ka kaluar. Milloshevici e humbi me mendjelehtesi ne Rambuje statusin e atehershem, "status quo ante".

Perspektiva shumeetnike ka nevoje gjithashtu per nje identitet te perbashket. Nese do te kete nje njesi Kosove, atehere duhet te kete edhe nje identitet te njerezve qe jetojne ketu. Ne fakt per momentin ka identitete paralele: nje here lidhja me Beogradin dhe pastaj referimi si shqiptare. A shihni perspektive ketu?

Besoj se me te vertete, e kjo nuk eshte dicka e keqe, duhet pasur parasysh qe ka identitete te forta etnike, te cilat manifestohen edhe ne gjuhe. Por ka edhe nje identitet kosovar. Ai eshte krijuar me se voni ne gjendjen e shtypjes, gjate dhjete vjetesh sistemi totalitar dhe kulmoi ne luften e vitit 1999. Tani ne thelb eshte shnderruar ne nje dukuri befasuese: kjo ka te beje me ate qe Kosova gjendej me te vertete ne skajin e Evropes, e rrethuar vetem nga toke, pa dalje ne det, shume larg rrjedhave te medha te kryeqyteteve. Dhe papritur ky vend i humbur kthehet ne territor nderkombetar, nen administrim nderkombetar. Prej 4 vjetesh ketu jane te pranishme me shume se 60 kombesi, dmth. Kosova ka pasur nje zhvillim krejt tjeter, krejt te ndryshem nga fqinjet, Shqiperia, Serbia faktike ose Mali i Zi e Maqedonia.

A jeni ju per simbole kosovare? Njerezit kane nevoje te shprehin identitetin, por perdorin flamurin shqiptar, cka shkakton vazhdueshem acarime. Cfare duhet te ndodhe ne kete drejtim?

Une nuk kam kurrfare problemi me ate qe kosovaret po ashtu te kene nje simbol te tille, si per shembull policia qe kemi ketu, si institucione te tjera. Ketu nuk ka gje te denueshme. Sigurisht simbolet duhet te pasqyrojne ate cka duam te arrijme, dmth. nje shoqeri shumeetnike, demokratike.

Dialogu me Beogradin ka ngecur. Si do te rivihet ne levizje?

Besoj se zoti Covic ka shume probleme ne Beograd. Sigurisht qe kemi nevoje per nje dialog me serbet e Kosoves dhe me Beogradin vete. Dialogu eshte i domosdoshem edhe nese banoret nuk e duan njeri-tjetrin ose kane interesa te ndryshme. Por gadishmeria e Prishtines per dialog me Beogradin eshte nje shenje pozitive, e cila deshmon se Kosova eshte pjekur dhe ka mesuar te marre pergjegjesi per veprimet e veta. Dhe kjo, nder te tjera, eshte edhe detyra ime.

Por muajt e fundit eshte vene re nje pakenaqesi e dukshme ndaj punes se UNMIK-ut, sidomos persa i perket bashkepunimit me Beogradin. Si mund te arrihet nje bashkepunim sa me i shpejte dhe konstruktiv me Beogradin?

Fakt eshte se ne ende nuk kemi arritur aty ku deshirojme ne Kosove, por ama kemi arritur nje sere ndryshimesh pozitive ketu. Te gjithe e dine se Kosova e sotme nuk mund te krahasohet dot me Kosoven e vitit 1999. Arritjet tona jane mese te dukshme. Dhe keto arritje tregojne se vendimet e marra deri tani, si me Beogradin, ashtu edhe per Kosoven nuk kane qene te gabuara.

Por tendencat ne Kosove tregojne se shumica e banoreve nuk ka me besim tek administrata nderkombetare ne vend, por vetem tek amerikanet. A e dini mendimin qe zoteron ne Kosove, se UNMIK-u eshte kthyer ne nje ARMIK per shume njerez?

Sigurisht qe i kam degjuar edhe une keto fjale. Por duhet te dini se Uashingtoni prononcon gjithnje "UNMIK is us" - pra "UNMIK-u jemi ne". Te gjithe ata qe mendojne se UNMIK-u mund te ndahet nga SHBA-s, e kane gabim. Ky mesazh eshte bere i qarte, jo vetem ne Beograd, por edhe ketu ne Kosove. Sigurisht qe ekzistojne elemente, te cilet duan te arrijne qellimet e tyre duke ndjekur nje linje aspak konstruktive. Por nuk do t'ja arrijne dot. Une mund te them me siguri te plote se nuk kam asnje shkak, perse te ankohem per bashkepunimin e kosovareve ketu me institucionin qe drejtoj. Perkundrazi, ne kemi nje raport jashtzakonisht te mire dhe produktiv. Besoj se njerezit ketu e dine, se nderkombetaret jane ketu per t'i ndihmuar ata dhe per te arritur pikerisht ato qellime qe kane banoret vete. Dhe banoret ate duan, qe ne nderkombetaret te vazhdojme punen e nisur ketu.

Ne fillim shtruam pyetjen "Quo vadis Kosovo"? Ne perfundim: Ku po shkon UNMIK-u? Cfare perspektive kohore dhe strukturore ka misioni?

Persa i perket UNMIK-ut besoj se nuk mund t'ia lejojme vetes luksin per te qendruar ketu me breza. Nga ana tjeter do te duhet njefare kohe. Pergjigjja eshte se UNMIK-u do te zvogelohet deri ne ata sektore qe rezervohen per bashkesine nderkombetare pas transferimit te kompetencave tek institucionet e perkohshme. Besoj se ceshtjen e statusit nuk mund ta shtyjme deri per diten qe nuk vjen kurre. Nuk do ta zgjidhim kete vit, por sigurisht ngadale do te duhet t'i drejtohemi. Dhe kur te zgjidhet ceshtja e statusit, atehere do te shtrohet edhe ceshtja e struktures, e pranise se bashkesise nderkombetare dhe do te miratohet nje rezolute e re ne Keshillin e Sigurimit. Pasi te jete zgjidhur kjo ceshtje do te kete nje shtytje evropianizimi edhe ne pranine e bashkesise nderkombetare ne Kosove.

"Dojce Vele"

 
 
Ishte apo jo Abdyl Frasheri ne Prizren
Ishte apo jo Abdyl Frasheri ne Prizren? Ky debat, ka qene nje nga debatet tona me te ashpra te historianeve shqiptare. Per Prof.Kristo Frasherin, ai ka qene atje dhe ka qene nje nga protagonistet e saj. Ndersa, per historianin Sherif Delvina, ai nuk ka qene atje. Sipas, burimeve, historiani i njohur ka nje nga argumentet per pjesemarrjen e Abdyl Frasherit ne Kuvendin e Pergjithshem, fjalen e tij ne Prizren, qe gjendet ne kryevepren e letersise sone ne poezi "Lahuta e Malcise"...

Ndersa, per historianin Delvina, vijne ne ndihme dokumenta te kohes: Fakt i rendesishem eshte, qe ne gazeten 'Tercuman - i Sark' (interpret i Lindjes) gjate muajit qershor - korrik 1878, kryeredaktor i te ciles ishte Sami Frasheri, nuk permendet Abdyli fare, si pjesemarres ne Lidhjen e Prizrenit. Po keshtu, as ne vepren madhore te Sami Frasherit 'Kamus ul -a Lam', vellimi IV, f.3061 ku thote, se A. Frasheri "Inkuadrohet ne Komitetin e Lidhjes, qe ishte formuar ne Prizren", d.m.th, pasi ishte formuar Lidhja e Prizrenit. Edhe Mehdi Frasheri, te libri i tij "Lidhja e Prizrenit dhe efektet diplomatike te saj" Tirane 1938, ne faqen 29 pohon, se: A. Frasheri qe nga Stambolli u kthye ne Frasher, pa lejen e qeverise.

 
Kosovė
10.06.2003


Leka Zogu I pėr KTV-nė dhe “Kohėn ditore”

“Politika ka gjithmonė ngatėrresat e saj”

PRISHTINĖ, 9 QERSHOR - Nė ditėn e tretė tė qėndrimit nė Kosovė, trashėgimtari i fronit shqiptar, Leka Zogu I, nė njė deklaratė ekskluzive pėr KTV-nė dhe “Kohėn ditore”, duke folur rreth pėrshtypjeve tė para pėr Kosovėn, tha se qysh se e ka kaluar kufirin ka parė njė ngrohtėsi dhe mikėpritje nga populli kosovar. “Shoh qė ka edhe njė zhvillim ekonomik kėtu, qė ėshtė mjaft i avancuar. Ne e dimė mirė se keni kaluar njė luftė tė vėshtirė dhe Kosova ka lėnė shumė dėshmorė, shumė shtėpi janė djegur dhe janė shkatėrruar, por ju keni pas guximin qė prapė t’i rindėrtoni. Unė e shoh me njė kėnaqėsi shumė tė madhe rindėrtimin, sepse me kėtė nuk tregojmė vetėm se Kosova po shkon kah modernititeti dhe kah pozita qė i takon nė botė, por u tregon edhe tė huajve se nuk jemi njė popull qė vetėm kėrkon, por qė di edhe tė ndėrtojė dhe tė krijojė”, tha ai. I pyetur se si i sheh sot zhvillimet politike dhe ato tė gjithmbarshme nė Kosovė, Leka Zogu I ėshtė pėrgjegjur se “politika ka gjithmonė ngatėrresat e saj”. “Ajo ka interesat qė nuk pėrputhen dhe e kundėrta. Pastaj si nė Shqipėri, Kosovė dhe nė vendet e tjera, politika e ka atė presionin e vendeve fqinje, tė cilat i shikojnė interesat e veta dhe provojnė tė pėrfitojnė nga situata aktuale e krijuar nė kombin tonė. Por, megjithatė, unė shoh qė kėtu ka njė dėshirė shumė tė madhe pėr bashkėpunim pėr tė ecur pėrpara. Kjo mė jep shpresė pėr gjithė kombin”, tha Leka Zogu I. Duke folur rreth rikthimit nė politikė, i biri i mbretit tė fundit shqiptar tha se gjithmonė ėshtė marrė me politikėn kombėtare, jo me politikė partiake, apo me ēėshtje tė Parlamentit. Ndėrsa dėshira mė e madhe e tij ėshtė ta shohė kombin shqiptar tė bashkuar dhe tė lirė. “Gjendem nė situatė apartiake. Por dėshira ime ėshtė ta shohim kombin shqiptar tė bashkuar dhe tė lirė”. Si pretendent i fronit shqiptar, ai ka potencuar “disa probleme” me Qeverinė nė Shqipėri, por ka thėnė se edhe ata duket se i kanė shprehur mirėseardhje. Sipas tij, Shqipėria akoma ka shumė nevojė pėr “disa pika tė rėndėsishme” siē ėshtė ligji i pronave dhe ai pėr zgjedhjet. “Duhet qė Parlamenti tė ketė shumė kujdes si i harton kėto ligje, sepse po tė shkojė me atė projekt qė ėshtė paraparė mund t’i shkaktohen shumė dėme demokracisė”. Ndėrkaq, duke folur rreth sfidave para tė cilave gjendet Kosova, Leka Zogu I ėshtė shprehur se beson se shqiptarėt do tė dinė ta gjejnė strategjinė, e cila do t’i ēonte kah finalja, pavarėsia dhe integrimi. “Unė besoj se ka ardhur koha qė shqiptarėt vetė tė vendosin taktikėn dhe strategjinė qė duhet ta pėrdorin pėr tė arritur deri tek qėllimi i tyre. Shpesh flitet pėr integrimin nė Evropė, por si mund tė integrohet kombi shqiptar nė Evropė pėrderisa ėshtė i coptuar nė pesė shtete tė ndryshme. Neve duhet qė tė bashkohemi, tė kemi ndėrgjegjen kombėtare, kulturėn qė na duhet dhe atėherė mund tė vendosim integrimin nė Evropė”, tha ai. I pyetur se sa ka konsensus politik brenda shqiptarėve, Zogu ėshtė pėrgjigjur: “Tash pėr tash duket se Partia Socialiste dhe ajo Demokratike po provojnė ta mbajnė njėra-tjetrėn nė fuqi. Atėherė ka njė konsensus atje mes kėtyre dy partive, ndėrsa partitė e tjera nuk kanė pasur mundėsi tė zhvillohen nė mėnyrėn qė u duhet, kjo pėr shkak tė mungesės sė fondeve, kohės, por edhe pėr shkak tė mungesės sė disa intelektualėve qė i duhen ēdo partie. Megjithatė, unė shoh se ka njė pėrmirėsim tė situatės, ka njė lėvizje qė shkon pėrpara dhe sot Shqipėria ėshtė shumė mė ndryshe nga vitet e 97-98”. Kurse, duke folur rreth pėrvjetorit tė 125-tė tė Lidhjes sė Prizrenit, ku edhe ai vetė do tė marrė pjesė, Leka Zoku e ka quajtur kėtė ngjarje si “ajkė e shqiptarizmit”, duke thėnė se ajo ka qenė lėvizja e parė shqiptare qė tė ecet pėrpara si njė komb. “Kjo i tregon botės mbarė se populli shqiptar ka kėrkuar me kohė, para 125 vjetėve, pavarėsinė e tij”, ndėrsa ajo qė ka ndodhur nė kėtė ngjarje, “ėshtė njė mrekulli qė duhet tė pėrsėritet ndėr shqiptarėt”. Duke falėnderuar pėr mikpritjen, Leka Zogu i ka porositur shqiptarėt: “Bashkėpunoni me njėri-tjetrin, ecni pėrpara siē jeni duke dhėnė shembull se bashkimi bėn forcėn. Mos lejoni qė politika t’u ndajė, sepse njė zė qė ėshtė i pėrputhur me dėshirėn e popullit ėshtė shumė mė i fuqishėm se sa disa zėra tė ndarė”.

Salie Gajtani

INTERVIEW

Comment trouvez-vous le Kosovo, vos premičres impressions ?

Je constate un développement économique profond. Conscients que la guerre terrible subie par le Kosovo a causé la mort de milliers de martyrs et provoqué d'importantes destructions massives, nous sommes heureux de voir que la reconstruction, entreprise avec courage, montre une volonté d'aller de l'avant en direction de la modernité. Cela est un exemple pour montrer aux étrangers que nous sommes un peuple avide de paix et désireux de prendre notre place au sein de l'Europe.

Comment considérez-vous la politique actuelle ici ? 

La politique partisane a toujours eu des effets néfastes. En Albanie, au Kosovo et dans d'autres pays, la pression extérieure est grande, dominée par des intérźts, qui ne sont gučre favorables aux petits Etats. Il ne faut pas que les visées de certains puissent nous diviser. Je garde l'espoir que notre nation, unie dans l'effort, avancera vers le progrčs.  

Et votre position politique ?

Je suis d'avis que le temps est venu pour que les Albanais décident eux-mźme de la stratégie politique pour déterminer leur avenir et satisfaire leur but. On parle de l'intégration dans l'Europe mais  comment peut-on envisager d'intégrer la nation albanaise tant qu'elle reste répartie sur cinq pays. Nous devons unir nos forces et raviver notre conscience nationale pour concrétiser cette intégration.

Que pensez-vous de la politique de consensus en Albanie ?

Pour le moment, il semble que les deux principaux partis politiques albanais, le PS et le PD, favorisent un certain consensus pour se partager le pouvoir. Les autres partis, par manque de moyens, n'ont pas trouvé l'appui de certains intellectuels, qui vu la situation interne, s'abstiennent de prendre part. Néanmoins, je vois une nette amélioration de la situation en comparaison des années 1997-98 et un désir plus fort pour l'accomplissement de progrčs.

Je me suis toujours placé au dessus des partis politiques. Mon désir est de voir le peuple uni et de pouvoir profiter de la liberté. Comme prétendant au trōne d'Albanie, j'ai été bien reēu par les autorités, mais je dois avouer que quelques problčmes nécessitent, de la part du gouvernement, une autre démarche. Des projets de lois importants, concernant la restitution des biens et le code électoral, ne me paraissent pas conformes aux normes démocratiques et cela pourrait créer une situation difficile.

Comment valorisez-vous la célébration du 125čme anniversaire de la Ligue de Prizren ?

Cet événement montre au monde entier que le peuple albanais  avait lutté et réclamé son indépendance, il y a 125 ans. Avoir accompli cette noble tāche nous comble et reste un exemple pour les générations futures.

 

 
Arbėri
10.06.2003
Moisiu: “Bashkohem me Ju nė kremtimin e 125-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit”

Presidenti i Shqipėrisė i dėrgon telegram urimi presidentit Rugova

GERT SELENICA
TIRANĖ, 9 QERSHOR - Presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu, i ka dėrguar njė telegram urimi presidentit Rugova, me rastin e 125- vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Me anė tė kėtij telegrami presidenti Moisiu falėnderon pėr ftesėn homologun e tij Rugova nė lidhje me ftesėn qė ai ia kishte dėrguar kreut tė shtetit shqiptar pėr tė marrė pjesė nė festimet me rastin e 125-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. “Pėr shkak tė angazhimeve tė konfirmuara mė pėrpara, nuk kam mundėsi tė jem i pranishėm nė kėto ditė festimesh nė Prizren. Me anė tė kėtij mesazhi, i dashur zoti Rugova, dėshiroj t’ju uroj festėn dhe tė bashkohem me Ju nė kremtimin e 125-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, si njė prej ngjarjeve mė kulmore e mė tė rėndėsishme nė historinė e popullit tonė. Lidhja e Prizrenit u themelua dhe funksionoi si lėvizja e parė e organizuar ēlirimtare me karakter kombėtar. Platforma e saj u bė baza e programit tė lėvizjes kombėtare, duke i dhėnė njė shtysė tė madhe lėvizjes pėr pavarėsi, pėrpjekjeve pėr ruajtjen e tėrėsisė tokėsore dhe pėr formimin e shtetit shqiptar”, thuhet nė mesazh. Mė tej kreu i shtetit shqiptar shprehet se “me idetė dhe vendimet e saj Lidhja Shqiptare e Prizrenit u bė njė burim i pashtershėm frymėzimi pėr tė gjithė shqiptarėt nė pėrpjekjet e tyre titanike pėr pavarėsi. Brezat e sotėm e tė ardhshėm e kujtojnė dhe do ta nderojnė atė, si njė moment madhor dhe krenarie nė historinė tonė kombėtare”. “10 qershori ėshtė njė ditė e rėndėsishme dhe ditė feste pėr tė gjithė shqiptarėt kudo qė ata ndodhen, por nė mėnyrė tė veēantė, ajo do tė jetė njė ditė e madhe pėr Ju qė do tė jeni nė Prizren. Mė lejoni me kėtė rast, zoti president, t’ju uroj Ju, dhe nėpėrmjet Jush, tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, gėzuar festėn, mbarėsi dhe suksese nė pėrpjekjet Tuaja tė mėdha pėr ndėrtimin dhe forcimin e shoqėrisė demokratike nė Kosovės”, theksohet qė mesazhin qė presidenti Moisiu ia ka dėrguar presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova.

 
 
Shtajner: Rruga ku kalon Kosova, tė ēon drejt Europės
Lajmi i ores 5:25 PM

Mikael Shtajner

PRISHTINE (10 Qershor) - "Kosova dhe Ballkani duhet tė kenė njė perspektivė drejt Evropės, si nė interesin evropian ashtu edhe nė interesin e Kosovės, pėr arsye ekonomike dhe politike", kėshtu deklaroi kryeadministratori i Kosovės Mikael Shtajner nė njė intervistė pėr DĖ. "Unė besoj se duhet tė presim qė ēėshtja e statusit tė jetė zgjidhur dhe qartėsuar pėrpara pėrfundimit tė perspektivės evropiane. Besoj gjithashtu se pėr ēastin duhet t'i pėrmbahemi konceptit tė iniciuar nga bashkėsia ndėrkombėtare "standartet pėrpara statusit", tha Shtajner. Rezoluta themelore e OKB-sė 1244 parashikon qė nė ēastin e duhur tė fillohet edhe procesi i dytė pėr realizimin e statusit. Kjo do tė thotė aktualisht po punojmė nė procesin e realizimit tė standarteve; edhe ky ėshtė mjaft i vėshtirė. Pėrcaktimi i statusit do tė vijė. Kėtė vit ende jo, por do tė vijė dhe do tė duhet tė hapet me anė tė dialogut mes atyre qė kanė interesa tė drejtpėrdrejta. Fillimisht kėta janė Prishtina dhe Beogradi. I pyetur nėse ėshtė i paprekshėm integriteti i Kosovės, apo ekziston mundėsia e ndarjes, Shtajner tha se ka njė mundėsi teorike. "Nuk mendoj aspak mirė pėr fantazitė e ndarjes. Thjesht pėr arsyen, se nėse e hapin kutinė e Pandorės, atėherė ėshtė shumė e vėshtirė ta mbyllin. Njė gjė ėshtė krejtėsisht e qartė: nuk do tė ketė kthim nė "status quo ante", do tė thotė nė gjendjen qė sundonte nėn Millosheviēin. Kjo kohė ka kaluar. Millosheviēi e humbi me mendjelehtėsi nė Rambuje statusin e atėhershėm", tha ai. Ndėrkohė qė dialogu me Beogradin ka ngecur, Shtajner shprehet se Ēoviē ka shumė probleme nė Beograd. "Sigurisht qė kemi nevojė pėr njė dialog me serbėt e Kosovės dhe me Beogradin vetė. Dialogu ėshtė i domosdoshėm edhe nėse banorėt nuk e duan njėri-tjetrin ose kanė interesa tė ndryshme. Por gadishmėria e Prishtinės pėr dialog me Beogradin ėshtė njė shenjė pozitive, e cila dėshmon se Kosova ėshtė pjekur dhe ka mėsuar tė marrė pėrgjegjėsi pėr veprimet e veta. Dhe kjo, ndėr tė tjera, ėshtė edhe detyra ime", ėshtė shprehur ai. Ai pohon se megjithė problemet, Kosova e sotme nuk mund tė krahasohet dot me Kosovėn e vitit 1999. Arritjet tona janė mėse tė dukshme. Dhe kėto arritje tregojnė se vendimet e marra deri tani si me Beogradin ashtu edhe pėr Kosovėn nuk kanė qėnė tė gabuara. Duhet tė dini se Ėashingtoni prononcon gjithnjė "UNMIK is us" - pra "UNMIK-u jemi ne". Tė gjithė ata qė mendojnė se UNMIK-u mund tė ndahet nga SHBA-s, e kanė gabim. Ky mesazh ėshtė bėrė i qartė jo vetėm nė Beograd por edhe kėtu nė Kosovė. anjo/dxh (DW/BalkanWeb)
 
Pėrurohet kompleksi i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit
Lajmi i ores 8:30 PM
PRISHTINE (10 Qershor) - Ėshtė pėruruar sot kompleksi i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Duke folur nė tubim ku ishin tė pranishėm me mijėra shqiptarė nga tė gjitha viset shqiptare , ministri i kulturės Behxhet Brajshori tha jemi mbledhur pikėrisht nė kėtė qyetet ky 125 vjet mė parė u mbajt Kuvendi gjithėkombėtar dhe nė tė cilin morėn pjesė delegatėt nga tė gjitha krahinat shqiptare. "Ai ishte kuvendi i unitetit tė tė gjithė shqiptarėve tė lodhur nga luftėrat", u shpreh Brajshori. Ndėrsa kryetari i asamblesė komunale tė Prizrenit Eqrem Kryeziu, pėrshėndeti pjesėmarrėsit e kėtij tubimi. Nė vazhdim tė kėtij manifestim u shfaq njė program i pasur artistik. Po sot nė Prizren pėr nder tė kėtij prėvjetori tė Lidhjes sė Prizrenit nė galerinė e arteve nė hamamin e qytetit u hap njė ekspozitė me fotografi. dxh/anjo (Kosovapress/BalkanWeb)
 
 
RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 7, No. 108, Part II, 10 June 2003
 
KOSOVAR PRESIDENT SAYS INDEPENDENCE IS KEY TO STABILITY. President
Ibrahim Rugova said in Prishtina on 9 June that the international
community should recognize the independence of Kosova as the best way
to provide stability for both the province and the region as a whole,
RFE/RL's South Slavic and Albanian Languages Service reported (see
End Note below). He was addressing a meeting to commemorate the 125th
anniversary of the founding of the League of Prizren, which is widely
regarded as the birth of the Albanian national movement. The league
sought to prevent Greece, Serbia, Montenegro, or Bulgaria from
annexing territories inhabited by Albanians. PM

 
THE STATUS OF KOSOVA REVISITED

By Patrick Moore

The future status of Kosova has returned to the international
political agenda. Some basic issues nonetheless remain unchanged
since the province became an international protectorate in June 1999.
About two months before his 12 March assassination, the late
Serbian Prime Minister Zoran Djindjic broke with the play-for-time
approach of most Serbian politicians and called for talks on the
status of Kosova as soon as possible (see "RFE/RL Balkan Report," 31
January 2003). Most observers suggested that he did so in order to
outflank other politicians in competition for nationalist support
amid expectations that Serbian general elections will be called in
2003 or 2004.
Few other Serbian leaders have chosen to demand immediate
talks, but many have repeatedly raised the question of Kosova. To
name but three, they include Serbian Deputy Prime Minister Nebojsa
Covic, Serbia and Montenegro's Foreign Minister Goran Svilanovic, and
Minister for Human and Minority Rights Rasim Ljajic, all of whom have
high profiles in Serbian party politics.
The Belgrade politicians stress that any final settlement of
Kosova's status must be based on UN Security Council Resolution 1244,
which states that Kosova is part of Yugoslavia. Prior to the formal
dissolution of that state in 2003, Belgrade and Podgorica agreed that
Serbia should replace Yugoslavia in the wording.
This was done although all political parties representing
Kosova's more than 90 percent ethnic Albanian majority oppose any
link with Serbia -- or Serbia and Montenegro, for that matter. The
Albanians -- and many foreign observers -- also argue that the
reference in Resolution 1244 to Kosova being part of Yugoslavia was
not intended by the international community to give Belgrade a right
to reoccupy the province some day, but rather to provide a legal
cover under which Serbian President Slobodan Milosevic could withdraw
his forces from the province without a total loss of face after his
military defeat by NATO.
Another point heard in Belgrade is that the status question
requires a "regional" or "European" solution, aimed not at creating
"new states" but at tackling regional issues such as "organized
crime."
Kosovar opinion is wary of such ideas, sensing that they are
a ploy to buy time until the EU can pressure Kosova into a political
relationship with Serbia and Montenegro, much as Brussels forced
those two republics in 2002 to set up a joint state. Kosovars also
note that "combating organized crime" is a phrase often used by
Serbian (and Macedonian) nationalists to mean "cracking down on
Albanians" the same way that some Western politicians talk about "law
and order" as a euphemism for cracking down on their own ethnic
minorities.
Some Kosovar commentators argue that countries that start and
lose wars can expect to lose territory, and that is the case where
Serbia's relations with Kosova are concerned. Such Kosovars also
caution that encouraging Belgrade to think that it has any role in
the province would only cause its politicians' appetites to grow with
the eating.
Kosovar fears have not been dispelled by the seemingly
secretive way in which the outgoing head of the UN civilian
administration (UNMIK), Michael Steiner, and EU foreign- and
security-policy chief Javier Solana have dealt with the composition
of Kosova's delegation to the 21 June EU summit in Thessaloniki.
After some reluctance, Steiner agreed to include unspecified elected
Kosovar officials in his group (see "RFE/RL Newsline," 2 and 6 June
2003). Speaking in Podgorica on 6 June, Solana said he "expects" that
Prishtina and Belgrade will "begin a dialogue" at the summit. One
observer remarked that the secretive approach recalls that of parents
with their children on the eve of a trip to the dentist.
In the course of discussions on both sides of the Atlantic
and across the Balkans in recent months, several observers have
pointed out that the status question should be settled sooner rather
than later in order to provide a clear perspective and hence a secure
political framework for the province (see "RFE/RL Balkan Report," 23
February 2001).
According to this argument, the international community must
continue to insist on standards of democracy, a market economy, and
minority rights, while at the same time acknowledging that these
standards are best achieved when the future status of Kosova is clear
and fixed. Kosova's elected president, Ibrahim Rugova, explicitly
supports this view.
And about the status itself, all Kosovar Albanian parties are
unanimous: Independence is the only option. They stress that a joint
polity involving Serbia is out of the question following Milosevic's
crackdown of 1998-99, and that any attempts by the EU or anyone else
to force such a solution on Kosova is likely to lead to renewed armed
violence. Furthermore, vague talk about "European solutions" does not
inspire much confidence on the ground in the Balkans, even if the
speaker is someone like Albanian Foreign Minister Ilir Meta.
Some Kosovar commentators also point out that independence
for the province should not be seen as a generous gift by an
all-powerful international community, but rather as the logical
continuation of the dissolution of former Yugoslavia and the
post-1945 worldwide trend toward decolonization based on
self-determination and majority rule.
The international community has made it clear that the final
status of Kosova -- whatever it may be -- must include guarantees for
the Serbs and other minorities. These include freedom of movement,
the right to return to one's former home, and the basic security
enjoyed by all citizens in democratic countries. The Kosovars have
been put on notice repeatedly that they must do more to ensure such
rights for the Serbs and control ethnically motivated violence by
ethnic Albanians.
But the Kosovars are unlikely to move beyond the dependency
mentality that is often evident in Bosnia unless they are allowed to
take more responsibility for their own affairs (see "RFE/RL Balkan
Report," 2 May 2003). Steiner has, in fact, begun to devolve some --
but not all -- of UNMIK's powers to Kosova's elected institutions.
His insistence on maintaining control over the Thessaloniki
delegation, however, as well as the seeming secrecy surrounding
Brussels' plans for Kosova, have led more than a few Kosovars to feel
they are still being treated like a colony.
Another concern in Prishtina is the foreigners' continuing
attempts to involve Belgrade in talks regarding Kosova's future, even
if it is clear that Kosova will not be returned to Serbian rule
outright (see "RFE/RL Balkan Report," 16 May 2003). One school of
thought in the international community argues that no solution
regarding Kosova's status can be lasting if Serbia does not play a
role (see "RFE/RL Balkan Report," 23 August 2002).
But while most Kosovar politicians are willing to discuss
"technical issues" with Serbia -- and with all of Kosova's neighbors
-- they make it clear that Serbia forfeited any political role there
during the 1998-99 conflict.
Some observers argue that encouraging Serbia into thinking it
has a future in Kosova is a bad idea for at least two reasons. First,
it channels energies in Serbia away from that country's truly
important concerns, which are crime, corruption, and poverty. The
killing of Djindjic left no doubt as to how deeply rooted and serious
these problems are (see "RFE/RL Balkan Report," 9 May 2003).
Second, it encourages Kosova's Serbian minority to seek
political solutions in Belgrade rather than in Prishtina, with the
international institutions there and with their ethnic Albanian
neighbors. In late December, Djindjic told a delegation of visiting
Serbs from Kosova that they should look for answers to their problems
in Prishtina, not just in Belgrade.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
               Copyright (c) 2003 RFE/RL, Inc.
                     All rights reserved.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Pristina (10/06) : Le roi Leka rencontre le président Rugova

Leka I- Rugovės: Kosova e Shqipėria tė jenė njė shtet i pėrbashkėt
Lajmi i ores 12:15 PM
PRISHTINE (10 Qershor) - Leka Zogu I dje pasdite ėshtė pritur nga presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, me tė cilin ka biseduar pėr zhvillimet nė Kosovė dhe nė rajon. Presidenti e vlerėsoi si moment historik vizitėn e parė tė Leka Zogu i Parė dhe e ka falėnderuar qė i ėshtė pėrgjigjur ftesės sė tij pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e shėnimit tė 125-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Ai tha me kėtė rast se ka njoftuar Lekėn me progresin qė ėshtė bėrė nė Kosovė, me objektivat e institucioneve pėr zhvillimin ekonomik dhe me atė qė ai insiston qė Kosova tė njihet sa mė parė si njė vend i pavarur, sepse nė kėtė mėnyrė, tha presidenti Rugova, do tė shpejtoheshin proceset ekonomike dhe demokratike. "Por nė tė njėjtėn kohė punojmė ngushtė me UNMIK-un qė t'i realizojmė objektivat tona", tha Rugova, duke falėnderuar Lekėn pėr shumė vite qė ka pėrkrahur dhe ka mbrojtur ēėshtjen e Kosovės dhe ka ndihmuar Kosovėn dhe lėvizjen nė vitet 90-tė pėr liri dhe pavarėsi. Ndėrkaq, Leka Zogu i Parė, pas takimit me presidentin Rugova uroi qė sa mė parė tė realizohet vullneti i popullit tė Kosovės pėr pavarėsi, pėr tė cilėn siē u shpreh ai, populli i Kosovės ka sakrifikuar shumė, por ai shprehu dėshirėn qė Kosova dhe Shqipėria tė jenė njė shtet i pėrbashkėt. ro/anjo (/BalkanWeb)
 
Le roi Leka Ier a déclaré au président Ibrahim Rugova que "le Kosovo et l'Albanie devraient former un seul Etat".
De son cōté, le président Rugova, qui a expliqué tous les progrčs réalisés sur le plan des institutions et sur le plan économique, préconise, en premier lieu, l'obtention de l'indépendance du Kosovo. Il a aussi déclaré "qu'en mźme temps, nous travaillons étroitement avec l'UNMIK pour réaliser nos objectifs". Il a, ensuite, remercié vivement le roi Leka  d'avoir défendu pendant de nombreuses années la cause du Kosovo et d'avoir contribué, dans les années 90, ą faire triompher la liberté en oeuvrant en faveur de l'indépendance.
"Que la volonté du peuple du Kosovo soit rapidement accomplie" concluera le roi Leka Ier.
 
  Vazhdojnė manifestimet nė pėrkujtim tė 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit
Lajmi i ores 11:25 AM
PRIZREN (10 Qershor) - Me njė sėrė aktivitetesh vazhdojnė sot manifestimet pėr nder tė 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit. Nė orėn 12.00 do tė bėhet pėrurimi i kompleksit tė Lidhjes sė Prizrenit. Ndėrkohė nė Prizren ditėn e dytė po i vazhdon punimet konferenca shkencore kushtuar Lidhjes sė Prizrenit. Ndėrkaq nė orėn 13.00 hapet ekspozita e fotografive nė galerinė "Hamami". Po nė Prizren nė mbrėmje shfaq njė koncert ansambli i kėngėve dhe i valleve "Shota". Nė Teatrin Kombėtar nė Prishtinė sonte pėr nder tė 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit do tė shfaqet premiera e operas "Dasma arbėreshe". Edhe nė qytete tė tjera tė Kosovės organizohen aktivitete tė ndryshme pėr nder tė pėrvjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit. ro/anjo (/BalkanWeb)
 

Pristina (09/06) : Le roi Leka rencontre le général Agim Ēeku

Leka Zogu I takon komandantin e TMK-sė, Agim Ēeku
Lajmi i ores 10:05 AM
PRISHTINE (10 Qershor) - Komandanti i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės, gjenerallejtnant Agim Ēeku, priti dje nė njė takim tė pėrzemėrt Leka Zogun I. Ēeku e ka falenderuar pretendentin e fronit mbretėror pėr vizitėn e tij dhe e ka cilėuar si shumė tė rėndėishme, jo vetėm pėr TMK. "Ėshtė kjo njė dėshmi e ndryshimeve tė mėdha qė janė bėrė brenda kombit tonė. Sot kombit tonė i rikthehet njė personazh i rėndėsishėm, i rikthehet historia. Ne i kemi kuptuar mesazhet e mbretit Leka i Parė pėr TMK-nė dhe e siguruam atė qė pėrcaktimet tona ne do t'i arrijmė,"- ka shtuar mė pas gjeneral Ēeku. Ndėrsa Leka Zogu ka theksuar: "Ju faleminderit Zoti gjeneral. Jam shumė krenar qė ndodhem mes heronjve qė derdhėn gjakun pėr ēlirimin e Kosovės dhe kryenaltėsinė e shqitarėve. ro/ro (BalkanWeb)

Le commandant en chef de l'armée du Kosovo, le général Agim Ēeku, qui considčre la visite du roi Leka Ier comme un évčnement important, a déclaré : "Ceci est une preuve que des changements profonds ont eu lieu au sein  de notre nation. Aujourd'hui, notre nation retrouve un personnage important  et notre histoire est réhabilitée. Nous avons toujours compris les messages du roi Leka Ier et nous l'avons assuré que nous oeuvrons pour atteindre nos objectifs".

Le roi Leka Ier, de son cōté,  a déclaré : "Je vous remercie monsieur le général, je suis fier de me trouver parmi les héros qui ont versé leur sang pour la libération du Kosovo et pour la dignité des Albanais". 


10/06/2003  Korrieri

Ftesa e Rugoves, Moisiu nuk shkon ne Prizren
Presidenti Moisiu nuk do te marre pjese ne festimet me rastin e 125 vjetorit te Lidhjes Shqiptare te Prizrenit. Por ne nje mesazh per Presidentin e Kosoves, Ibrahim Rugova, kreu i shtetit shqiptar shprehet se Lidhja e Prizrenit u themelua dhe funksionoi si levizja e pare e organizuar clirimtare me karakter kombetar. "Platforma e saj u be baza e programit te levizjes kombetare, duke i dhene nje shtyse te madhe levizjes per pavaresi, perpjekjeve per ruajtjen e teresise tokesore dhe per formimin e shtetit shqiptar", shkruan Moisiu. Sipas tij, me idete dhe vendimet e saj Lidhja Shqiptare e Prizrenit u be nje burim i pashtershem frymezimi per te gjithe shqiptaret ne perpjekjet e tyre titanike per pavaresi. Ne keto festime ka marre pjese edhe pretendenti i fronit mbreteror Leka Zogu.

  Department
 

Lajmet nga Kosova 
   

  1.   Leka Zogu takohet me Thaēin: Mbėshtes rrugėn e nisur nė Kosovė

       
    Prishtinė - Pretendenti i fronit mbretėror tė Shqipėrisė, Leka Zogu I ėshtė takuar sot me kryetarin e Partisė Demokratike tė Kosovės, HashimThaēi. Pas takimit Leka Zogu ėshtė shprehur i impresionuar pėr takimin me "ish-komandantin e UĒK-sė, Hashim Thaēi, i cili luftoi pėr ēlirimin e Kosovės". Gjithashtu, Leka Zogu I, ėshtė shprehur i kėnaqur nga pritja qė i ėshtė bėrė nga gjithė populli shqiptar nė Kosovė. Ai shfaqi njė impresion tė veēantė me zhvillimet e arritura nė Kosovė pėr njė periudhė kaq tė shkurtėr. Sa i pėrket zhvillimeve nė Kosovė, pretendenti i fronit mbretėror tė Shqipėrisė, Leka Zogu I , shprehu mbėshtetjen e tij nė rrugėn qė ka marrė Kosova. Nga ana tjetėr, kryetari i PDK-sė, Hashim Thaēi, shprehu kėnaqėsinė e veēantė pėr takimin me Naltmadhėninė e Tij, Leka Zogun I. "Kam njė respekt tė veēant pėr angazhimet konkrete tė Naltmadhėnisė Leka Zogu pėr Kosovėn dhe gjithė popullin shqiptar" u shpreh Thaēi.

 

 
   http://www.lajmet.com

    

Debat nė Kongresin amerikan pėr statusin e Kosovės

 

   

Washington - Statusi pėrfundimtar i Kosovės ka mbetur i pazgjidhur qė nga viti 1999, kur Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara  miratoi rezolutėn pėr t'i dhėnė fund ndėrhyrjes sė NATO-s nė ish Jugosllavi dhe administrimit tė saj nga OKB-ja. Rreth 4 vjet mė vonė pas pėrfundimit tė gjakderdhjes mes sėrbėve dhe shqiptarėve, 25 mijė trupa tė udhėhequra nga NATO-ja, duke pėrfshirė edhe 2 mijė  amerikanė ruajnė rendin dhe qetėsinė nė Kosovė.

   
Nė fjalėn e saj dje para Komisionit tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve pėr Marrėdhėniet Ndėrkombėtare, ndihmės-nėnsekretarja e Shtetit pėr Evropėn Jug-Qendrore, Xhenet Bog, tha se Kosova ka bėrė pėrparime tė ndjeshme drejt njė shoqėrie demokratike shumetnike. Megjithatė, shtoi ajo, nuk ėshtė bėrė mjaft pėrparim pėr plotėsimine disa kushteve tė rėndėsishme, siē janė funksionimi i institucioneve demokratike, shteti ligjor, liria e lėvizjes, kthimi i refugjatėve dhe integrimi social, qendrueshmėria ekonomike dhe krijimi i njė force tė qendrueshme mbrojtėse nė Kosovė. Pėr kėto arsye, tha zonja Bog, administrata e Presidentit Bush, ėshtė kundėr shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės apo ndarjes sė saj.

   
"Ka nga ata njerėz nė Kosovė qė kėrkojnė pavarėsinė e saj tė menjėherėshme. Ka nga ata njerėz nė Sėrbi, qė kėrkojnė ndarjen e saj tė menjėherėshme. Ne jemi kundėr kėtyre dy qendrimeve. Ne besojnė se marrja sot e njė vendimi pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės do tė vinte nė rrezik stabilitetin e saj dhe vendet kufitare me tė, qė sapo kanė dalė nga njė dekadė konfliktesh shkatėrruese. Njė vendim i menjėherėshėm pėr statusin pėrfundimtar do tė nxiste ata qė mbėshtesin zgjidhjen e ēėshtjes me dhunė".

    
Megjithatė, disa ligjvėnės demokratė dhe republikanė nuk janė dakord me kėtė qendrim. Ata thonė se Shtetet e Bashkura kanė vendosur standarde shumė tė larta pėr Kosovėn. Tom Lantosh, njė nga demokratėt mė me ndikim nė Komisionin e Dhomės sė Pėrfaqėsuesve pėr marrėdhėniet me jashtė tha: 

   
"Tensionet e vazhdueshme nė Ballkan nuk mund tė zgjidhen nė qoftė se ne vazhdojmė ta zvarritim ēėshtjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Pėr tė arritur njė paqe tė drejtė dhe tė qendrueshme nė Evropėn Juglindore, njė rajon i trazuar nė se mund tė ketė qėnė me tė vėrtetė kėshtu, ne duhet t'i japim pavarėsinė Kosovės dhe duhet ta bėjmė atė tani".
Zoti Lantosh dhe kryetari republikan i Komisionit, Henri Hajd, kanė propozuar njė rezolutė simbolike ku i bėhet thirrje adminisitratės sė Presidentit Bush qė tė mbėshtesė pavarėsinė e Kosovės. 

   
Administrata amerikane e kundėrshton rezolutėn, sepse siē u shpreh zonja Bog, ajo "mund tė ēojė nė konfuzion rreth qendrimit tė Shteteve tė Bashkuara dhe nė shpėrqendrimin e vemendjes nga puna pėr ndėrtimin e institucioneve demokratike dhe pajtimin etnik".

    
Edhe Daniel Server, i Institutit amerikan tė Paqes, ėshtė kundėr ēdo vendimi tė nxituar pėr negociata mbi statusin pėrfundimtr tė Kosovės. Duhen bėrė pėrgatitje paraprake tepėr tė kujdesshme, thotė ai, qė tė ēojnė nė negociata pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės nė vitin 2005.

    

Zoti Server tha se njė rezolutė e Kongresit pėr mbėshtetjen e pavarėsisė sė Kosovės, megjithėse simbolike, u dėrgon njė sinjal tė paqartė autoriteteve nė Beograd dhe nė Prishtinė, qė mė nė fund do tė jenė ato qė do tė vendosin mbi statusin pėrfundimtar tė Kosovės, thuhet nė njė raport tė "Zėrit tė Amerikės".

   


 
 

 
  Leka Zogu I: Jam krenar qė ndodhem nė mesin e heronjėve
Kontribuuar nga kosovapress
kosovapress nė Monday, June 09 @ 17:38:43 CEST
Pėrputhjet nė Titull dhe tekst tė Artikullit
Tema: kosovapress (Pa komente)

 Leka Zogu I, shfaqi njė impresion tė veēantė me zhvillimet nė Kosovė
Kontribuuar nga kosova-press
kosova-press nė Monday, June 09 @ 15:55:00 CEST
Pėrputhjet nė Titull dhe tekst tė Artikullit
Tema: kosovapress (Pa komente)

  Kosova do ta ketė ndihmėn time, premton Leka Zogu I
Kontribuuar nga kosova-press
kosova-press nė Monday, June 09 @ 15:30:00 CEST
Pėrputhjet nė Titull dhe tekst tė Artikullit
Tema: kosovapress (Pa komente)

 Leka Zogu: Njė ditė Kosova dhe Shqipėria do tė jenė sė bashku
Kontribuuar nga kosova-press
kosova-press nė Monday, June 09 @ 15:21:43 CEST
Pėrputhjet nė Titull dhe tekst tė Artikullit
Tema: kosovapress (Pa komente)

 Zogun e pret gjeneral Ēeku dhe kryeparlamentari Daci
Kontribuuar nga kosovapress
kosovapress nė Monday, June 09 @ 10:55:45 CEST
Pėrputhjet nė tekst tė Artikullit
Tema: kosovapress (Pa komente)

 Kėtu ėshtė ajka e shqiptarizmit, tha nė Prekaz Leka Zogu i Parė
Kontribuuar nga kosovapress
kosovapress nė Monday, June 09 @ 10:44:14 CEST
Pėrputhjet nė Titull dhe tekst tė Artikullit
Tema: kosovapress (Pa komente)

 Spahiu: Ne e ftuam, ai tani falėnderon tė tjerėt
Kontribuuar nga kosovapress
kosovapress nė Monday, June 09 @ 10:42:28 CEST
Pėrputhjet nė tekst tė Artikullit
Tema: kosovapress (Pa komente)

 Leka Zogu vizitėn e parė do t’ia bėjė Kosovės
Kontribuuar nga kosovapress
kosovapress nė Wednesday, February 05 @ 10:26:18 CET
Pėrputhjet nė Titull dhe tekst tė Artikullit
Tema: kosovapress (Pa komente)

 Familja mbretėrore pajiset me pasaporta diplomatike
Kontribuuar nga kosovapress
kosovapress nė Tuesday, February 04 @ 10:30:20 CET
Pėrputhjet nė tekst tė Artikullit
Tema: kosovapress (Pa komente)

 E braktisi Shqipėrinė i infektuari me HIV i Oborrit Mbretėror
Kontribuuar nga kosovapress
kosovapress nė Wednesday, January 08 @ 13:15:00 CET
Pėrputhjet nė tekst tė Artikullit
Tema: kosovapress (Pa komente)


 

Copyright 2002 Shekulli 10 Qershor, 2003

Trashėgimtari i fronit mbretėror shqiptar ka zhvilluar njė vizitė nė Kosovė

Leka I: Sė pari pavarėsia, pastaj bashkimi me Shqipėrinė

Kosova sė pari duhet ta arrijė pavarėsinė, pastaj mund tė kėrkojė bashkim me Shqipėrinė. Kėshtu ka thėnė trashėgimtari i fronit mbretėror shqiptar, Leka Zogu, dje gjatė vizitės nė Prishtinė. Lartmadhėria e tij, pas takimeve qė ka zhvilluar me udhėheqėsit e institucioneve tė Kosovės dhe njė bashkėbisedimi me qytetarėt nė Bibliotekėn Kombėtare nė Prishtinė ka shfaqur shpresėn se njė ditė do tė bashkohen tė gjitha trojet shqiptare. Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci ėshtė shprehur tė ketė “pikėpamje mėse tė afėrta” me mbretin e shqiptarėve, ndėrkohė qė kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės, Hashim Thaēi ka thėnė se “tė bashkuar do tė ecim pėrpara dhe do tė realizojmė objektivat tona tė pėrbashkėta”. Nė ditėn e tretė tė vizitės sė tij nė Kosovė, Leka i Parė ka mbėrritur nė Prishtinė, pas njė turneu tė gjatė nė disa qytete dhe vende tė rėndėsishme historike tė Kosovės. Ai tė hėnėn ka filluar axhendėn e tij me njė tribunė publike nė Bibliotekėn Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės. “Rruga e mirė ėshtė pavarėsia. Pasi ta arrini kėtė mund tė kėrkoni bashkimin me trojet e tjera. Por ajo ėshtė njė pikė qė mbetet nė dorėn tuaj. Pėr tė arritur kėtė duhet tė evitojmė me ēdo mjet presionet e huaja dhe ngatėrrimet nė mes njėri-tjetrit, duhet tė bashkėpunoni si vėllezėr pėr kėtė qėllim tė shenjtė qė ėshtė bashkimi i trojeve kombėtare. “Tė arrihet kjo do tė ishte mrekulli”, -ka thėnė Leka i pėrcjellė me duartrokitje tė shumta nga tė pranishmit. Leka nuk ka harruar tė ketė dėgjuar nga babai i tij, Ahmet Zogu gjatė mbrėmjeve tė kohės sė gjatė tė ekzilit njė “amanet” pėr bashkimin e tė gjitha trojeve shqiptare nė njė shtet tė vetėm. I ardhur nė Kosovė nga njė vend ku nė strukturat politike, “interesat personale janė para interesave kombėtare”, Leka ka porositur kosovarėt qė tė mos infektohen nga ky sindrom, sepse nė Kosovė “edhe pėrkundėr pėrplasjeve politike, dėshira e tė gjithėve ėshtė qė tė fitohet pavarėsia”. Ai ėshtė shprehur shumė i kėnaqur me zhvillimin qė ka arritur Kosova brenda njė kohe tė shkurtėr dhe ka theksuar se Kosova me luftėn dhe dėshmorėt qė ka dhėnė, tashmė e ka fituar pavarėsinė e vet. Leka ka ardhur nė vizitė me ftesė tė kryetarit Rugova dhe do tė marrė pjesė nė manifestimin qendror kushtuar 125-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Faton Osmani

Alors que Hashim Thaci déclarait : "Avanēons unis pour réaliser nos objectifs communs", le roi Leka Ier, dans un discours prononcé ą la bibliothčque nationale du Kosovo, allait plus loin en énonēant que "la meilleure solution, ą présent, pour le Kosovo est l'indépendance. Une fois ce but atteint, vous aurez le droit légitime de demander la réunification avec la mčre-patrie. Bien entendu, cela dépend de vous. tachons d'éviter les pressions venues de l'extérieur et mettons fin ą nos disputes en travaillant solidairement en toute fraternité pour concrétiser notre idéal sacré qui concerne l'union de tous nos territoires. Ce sera un vrai miracle si nous arrivons ą accomplir cet objectif exhaussant ainsi les voeux de nos ancźtres".

Moisiu uron Rugovėn pėr Lidhjen e Prizrenit

TIRANE- Presidenti Moisiu nuk do tė jetė i pranishėm nė festimet me rastin e 125 -vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Nė njė telegram urimi dėrguar presidentit tė Kosovės, Moisiu shprehet se pėr shkak tė angazhimeve tė konfirmuara mė pėrpara, nuk ka mundėsi tė jetė i pranishėm nė kėto ditė festimesh nė Prizren. Moisiu uron Rugovėn pėr kėtė datė tė shėnuar dhe vlerėson Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit, si njė burim tė pashtershėm frymėzimi pėr tė gjithė shqiptarėt nė pėrpjekjet e tyre titanike pėr pavarėsi. "Brezat e sotėm e tė ardhshėm e kujtojnė dhe do ta nderojnė atė, si njė moment madhor dhe krenarie nė historinė tonė kombėtare", -shprehet Moisiu nė telegramin e tij. Duke pėrfunduar ai shkruan: "Mė lejoni me kėtė rast, zoti President, t'ju uroj Ju, dhe nėpėrmjet Jush, tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, gėzuar festėn, mbarėsi dhe suksese nė pėrpjekjet Tuaja tė mėdha pėr ndėrtimin dhe forcimin e shoqėrisė demokratike nė Kosovės".

 

 

Leka Zogu takohet me Thaēin: Mbėshtes rrugėn e nisur nė Kosovė
Lajmi i ores 7:05 PM
PRIZREN (9 Qershor) - Manifestimi i 125-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, filloi sot nė Prizren nė amfiteatrin e SHLP-sė "Xhevdet Doda" me konferencėn shkencore me temėn "LSHP-ja dhe vendi i saj nė histori", konferencė kjo e cila ka mbledhur studiues nga tė gjitha trevat shqiptare dhe diaspora si dhe studiues tė huaj nė krye me dr. Noel Malkolm. Konferencėn e hapi akademik Rexhep Ismaili, kryetar i Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės, i cili veē tė tjerash tha se LSHP-ja shkoi drejt emancipimit tė pėrgjithshėm dhe drejt krijimit tė shtetit tė pavarur kombėtar, si dhe i dha njė hov tė ri zhvillimeve tė tėrėsishme midis shqiptarėve. Nė kėtė konferenc me kumtesat e tyre u paraqitėn edhe referues tė tjerė si akademik Kristaq Prifti nga Tirana me temėn "Koncepti i Lidhjes sė Prizrenit pėr shtetin shqiptar", Dr. Noel Malcolm me temėn "Diplomatėt britanikė dhe Lidhja e Prizrenit nė vitet 1878-1880" si dhe studiues tė tjerė nga tė gjitha trevat shqiptare. dxh/dxh (Kosovapress/Balkanweb) http://www.balkanweb.com/
 
  Thaēi niset pėr nė Britani; do takohet me zyrtarė tė Ministrisė sė Jashtme
Lajmi i ores 7:50 PM
PRISHTINE (9 Qershor) - Kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės, Hashim Thaēi, ėshtė nisur sot pėr njė vizitė treditore nė Britani tė Madhe,.njofton Zyra pėr Informim e Partisė Demokratike tė Kosovės. Gjatė kėsaj vizite kryetari i PDK-sė do tė takohet me zyrtarė tė lartė tė Ministrisė sė Jashtme tė kėtij vendi, si dhe do tė mbajė njė ligjėratė nė Institutin Mbretėror pėr Marrėdhėnie Ndėrkombėtare nė Londėr lidhur ndėrtimin e shoqėrisė civile pas luftės nė Kosovė. Gjatė kėsaj vizite, kryetari i PDK-sė, Hashim Thaēi do tė ketė takime tė veēanta edhe me zyrtarėt e lartė tė Partisė Laburiste, kurse me njė rėndėsi tė veēantė do tė jetė tryeza e rrumbullakėt e organizuar nga Fondacioni Ėestminister pėr Demokraci, ku janė tė ftuar tė marrin pjesė pėrfaqėsues tė qeverisė angleze, pėrfaqėsues tė partive politike angleze dhe tė instituteve shkencore dhe fondacioneve prestigjioze angleze, njofton Zyra pėr Informim e Partisė Demokratike tė Kosovės. dxh/dxh (Kosovapress/Balkanweb)
 

Pristina (09/06) : Le roi Leka rencontre Hashim Thaci et apporte son soutien ą la ligne suivie pour l'avenir du Kosovo

Le prétendant au trōne d'Albanie, Leka Ier a déclaré qu'il avait été impressionné d'avoir rencontré "l'ex-commandant de l'UCK Hashim Thaci, qui a combattu pour la libération du Kosovo". Il a aussi exprimé sa grande satisfaction face ą l'accueil extraordinaire que le peuple albanais du Kosovo lui a réservé.

Pour ce qui concerne l'évolution des évčnements, il a affirmé qu'il soutien la ligne suivi par les autorités. De son cōté, Hashim Thaci,  a exprimé sa grande satisfaction d'avoir rencontré Sa Majesté Leka Ier en prononēant ces mots : "J'ai un respect particulier pour le roi Leka Ier en raison de ces engagements concrets en faveur du Kosovo et du peuple albanais dans son ensemble".

Leka Zogu takohet me Thaēin: Mbėshtes rrugėn e nisur nė Kosovė
Lajmi i ores 6:35 PM

Leka Zogu

PRISHTINE (9 Qershor) - Pretendenti i fronit mbretėror tė Shqipėrisė, Leka Zogu I ėshtė takuar sot me kryetarin e Partisė Demokratike tė Kosovės, HashimThaēi. Pas takimit Leka Zogu ėshtė shprehur i impresionuar pėr takimin me "ish-komandantin e UĒK-sė, Hashim Thaēi, i cili luftoi pėr ēlirimin e Kosovės". Gjithashtu, Leka Zogu I, ėshtė shprehur i kėnaqur nga pritja qė i ėshtė bėrė nga gjithė populli shqiptar nė Kosovė. Ai shfaqi njė impresion tė veēantė me zhvillimet e arritura nė Kosovė pėr njė periudhė kaq tė shkurtėr. Sa i pėrket zhvillimeve nė Kosovė, pretendenti i fronit mbretėror tė Shqipėrisė, Leka Zogu I , shprehu mbėshtetjen e tij nė rrugėn qė ka marrė Kosova. Nga ana tjetėr, kryetari i PDK-sė, Hashim Thaēi, shprehu kėnaqėsinė e veēantė pėr takimin me Naltmadhėninė e Tij, Leka Zogun I. "Kam njė respekt tė veēant pėr angazhimet konkrete tė Naltmadhėnisė Leka Zogu pėr Kosovėn dhe gjithė popullin shqiptar" u shpreh Thaēi. dxh/dxh
 
Rugova takohet me pasaardhėsit e pjesėmarrėsve tė Lidhjes sė Prizrenit
Lajmi i ores 6:00 PM
PRISHTINE (9 Qershor) - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot nė njė takim tė veēantė pasardhėsit e pjesėmarrėsve tė Lidhjes sė Prizrenit, ngjarjes historike tė para 125 vjetėve, nga Kosova dhe Shqipėria. Me kėtė rast Presidenti Rugova vlerėsoi lart kontributin paraardhėsve tė tyre, pjesėmarrės tė ngjarjes sė madhe historike tė Lidhjes sė Prizrenit, e cila po kremtohet sivjet nė Kosovėn e lirė. Presidenti tha se do t'i dekorojė tė gjithė pjesėmarėrsit e Lidhjes sė Prizrenit, pėr tė ēuar pėrpara idenė e tyre, pėr realizimin e pavarėsisė sė Kosovės. Trashėgimtarėt e pjesėmarrėsve tė Lidhjes sė Prizrenit e falėnderuan Presidentin Rugova pėr pritjen dhe pėr organizimin e 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit qė ėshtė bėrė nėn patronazhin e tij. dxh/anjo (Kosovapress/BalkanWeb)
 
Leka Zogu takohet me Dacin; qėndrime tė pėrbashkėta pėr tė ardhmen e shqiptarėve
Lajmi i ores 4:10 PM

Leka Zogu dhe Nexhat Daci

PRISHTINE (9 Qershor) - Leka Zogu I ėshtė takuar sot me kryeparlamentarin e Kosovės Nexhat Daci, i cili tha se kishin pikėpamje identike pėr tė ardhmen e shqiptarėve dhe tė rajonit nė pėrgjithėsi. Daci shtoi se Naltamdhnia e tij e njeh shumė mirė historinė dhe tė kaluarėn dhe tė sotmen e shqiptarėve.Pretendenti i fronit shqiptar. Leka Zogu I nė njė tribunė tė mbajtur sot me qytetarė nė Bibliotekėn Kombėtare e Universitare nė Prishtinė ritheksoi qėndrimin e tij pėr ribashkimin e trojeve etnike shqiptare. Ai tha se njė ditė Kosova dhe Shqipėria do tė jenė sė bashku. "Unė jam rritur me njė qėllim, e ai ishte pėr ta ēliruar Shqipėrinė etnike nga komunizmi. Kuptohet Shqipėria etnike ka Kosovėn si qendėr tė fuqisė. Atėherė im atė mė pat thėnė shpesh ėshtė edomosdoshme qė njė ditė Kosova e Shqipėria tė jenė tė bashkuara", tha Leka I. ro/anjo (Kosovapress/BalkanWeb)

 

Pristina (09/06) : Le roi Leka rencontre le président du parlement du Kosovo 

Le roi Leka rencontre le président du parlement du Kosovo Nexhat Daci. Ce dernier a déclaré que leurs points de vue sur l'avenir des Albanais du Kosovo et de la région étaient identiques. Devant une tribune de la bibliothčque nationale, le roi Leka a confirmé sa position en faveur de la réunification des territoires albanais. "J'ai été élevé dans le but de libérer en premier lieu l'Albanie ethnique  du régime communiste. mon pčre répétait souvent qu'il était indispensable, qu'un jour, le Kosovo et l'Albanie se réunissent".

Le président Rugova recevra demain ą 16H30 le roi Leka Ier ą la cérémonie du 125čme anniversaire de la Ligue de Prizren lors de laquelle il confčrera de hautes distinctions ą des personnalités connues.

 

  Rugova zhvillon sot disa aktivite me rastin e 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit
Lajmi i ores 3:25 PM
PRISHTINĖ (9 Qershor) - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova nė kuadėr tė 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit sot zhvillon njė sėrė aktivitesh. Kėshtu nė orėn 13.30 Presidenti Rugova pret nė njė takim pasardhėsit e pjesėmarrėsve nga Kosova tė Lidhjes sė Prizrenit, ngjarjes historike tė para 125 vjetėve. Ndėrkaq, nė orėn 16.30 Presidenti Rugova pret Naltmadhninė e Tij Leka Zogu I, i cili ndodhet nė Kosovė me ftesė tė Presidentit tė Kosovės. Poashtu sot pasdite nė orėn 17.00 nė rezidencėn e Presidentit do tė zhvillohet ceremonia e dhėnies sė Medaljes sė Artė tė Lidhjes sė Prizrenit qė Presidenti Rugova u ka akorduar figurave tė njohura kombėtare. Sonte nė Teatrin Kombėtar nė Prishtinė Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova mban fjalėn kryesore nė Akademinė Solemne me rastin e shėnimit tė 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit, qė mbahet nėn patronazhin e Presidentit. ro/anjo (Kosovapress/BalkanWeb)

Meta: Kosova ėshtė njė realitet, qė s'mund tė anashkalohet

Lajmi i ores 3:10 PM

Ilir Meta

SARAJEVĖ (9 Qershor) - Nė takimin e shefave tė diplomacive tė vendeve anėtare tė Procesit pėr Bashkėpunim nė Evropėn Juglindore (SEECP), u theksua bashkėpunimi ekonomik pėrmes zbatimit tė marrėveshjeve rajonale dhe dypalėshe pėr tregti tė lirė, ndėrlidhja mė e mirė infrastrukturore, lufta kundėr kriminalitetit tė organizuar, ēėshtja e tė rinjve, gjegjėsisht, njohja e ndėrsjellė e diplomave universitare dhe ēėshtja pėr harmonizimin e regjimit tė vizave. Nė takim po merr pjesė edhe zėvendėskryeministri dhe ministri i Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Ilir Meta. Ai gjatė kėtij takimi ka kėrkuar qė edhe Kosova tė pėrfshihet nė proceset rajonale. "Kosova tashmė ėshtė njė realitet qė nuk mund tė anashkalohet. Ajo duhet tė integrohet nė Evropė, por qė tė realizohet sa mė shpejt kjo duhet qė Kosova dhe autoritetet e saj tė pėrfshihen nė tė gjitha proceset rajonale" - theksoi Meta. anjo/dxh (BalkanWeb)

 

Sot fillojnė manifestimet kushtuar 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit
Lajmi i ores 1:35 PM
PRISHTINĖ (9 Qershor) - Sot fillojnė manifestimet e ndryshme kushtuar 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit, tė cilat do tė vazhdojnė edhe mė 10 e 11 qershor. Nė Prizren sot pardite i zhvillon punimet njė konferencė shkencore e titulluar "Lidhja Shqiptare e Prizrenit dhe vendi i saj nė histori". Ndėrkaq, nė orėn 20,00 nė Prishtinė nė Teatrin Kombėtar mbahet njė akademi kushtuar kėsaj date tė rėndėsishme tė historisė sonė, ku do tė flasė Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova. ro/anjo (QIK/Balkanweb)
  Leka Zogu: S'ka paqe nė Ballkan, pa bashkimin e trojeve shqiptare (UPDATE)
Lajmi i ores 1:05 PM
MITROVICE (9 Qershor) - "Nuk mund tė ketė paqe nė Ballkan pa bashkimin e trojeve shqiptare", kėshtu ka deklaruar nė Mitrovicė, trashėgimtari i Fronit Mbretėror tė Shqiptarėve, Leka Zogu I. Gjatė vizitės nė lagjen e Jasharajve nė Prekaz, tha se Jasharajt janė ajka e shqiptarizmit. ro/anjo (QIK/Balkanweb)
 

A Mitrovica, le Roi Leka a déclaré que "Sans  réunification des territoires albanais, il ne peut y avoir de paix dans les Balkans". Auparavant, lors de sa visite aux tombes des combattants de la famille Jashari, il déclara que "ces martyrs sont le symbole de la nation albanaise".

 
Leka Zogu I, po vazhdon vizitėn disaditore nė Kosovė
Lajmi i ores 11:00 AM
PRISHTINE (9 Qershor) - Pretendenti i fronit mbrėtėror shqiptar Leka Zogu I po vazhdon vizitėn disaditėshe nė Kosovė. Tė shtunėn ai ka vizituar Prizrenin, Gjakovėn dhe Pejėn dhe kudo ėshtė pritur nga idhtarėt e tij Ndėrkaq, dje Leka Zogu ka vizituar kompleksin memorial tė Jasharajve nė Prekaz dhe ka vėnė lule mbi varrin e komandantit Adem Jashari. Dje pasdite Leka Zogu ka arritur nė Prishtinė dhe gjatė ditės sė sotme do tė zhvillojė takime me udhėheqėsit e Kosovės. Ai ka ardhur nė kėtė vizitė me ftesė tė presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova dhe do tė marrė pjesė nė manifestimin qendror kushtuar 125-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. ro/anjo (QIK/BalkanWeb)
 

Shekulli 9 Qershor, 2003

http://www.shekulli.com.al/

Leka Zogu nė 125-vjetorin e Lidhjes sė Prizrenit

KOSOVE - Trashėgimtari i fronit mbretėror tė Shqipėrisė, Leka Zogu, nisi ditėn e shtunė njė vizitė triditore nė Kosovė. Stacioni i parė i tij ishte Prizreni ku Leka, i shoqėruar nga bashkėshortja Suzanė, vizitoi disa nga monumentet mė tė rėndėsishme kulturore dhe historike. Mė pas Leka Zogu ka zhvilluar edhe njė vizitė nė kuvendin komunal tė Prizrenit. Para kuvendit pėr tė pritur Leka Zogun dolėn qindra qytetarė. Dje Leka Zogu mbėrriti nė Prishtinė. Nga Prizreni, Leka Zogu ka udhėtuar pėr nė Gjakovė, Deēan e Pejė. Ai gjatė dy ditėve tė ardhshme pritet tė vizitojė edhe Skėnderajn, Mitrovicėn, Vushtrrinė dhe Prishtinėn si dhe, siē u mėsua dje, me ftesėn e presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, do tė marrė pjesė nė manifestimin qendror kushtuar 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit.

Le prétendant au trōne Leka Zogu a entreprit une visite de 3 jours au kosovo. Sa premičre destination a été Prizren oł accompagné de son épouse la reine Suzan, il s'est rendu au centre historique et culturel. Ensuite il s'est rendu ą la Mairie oł il fut accueillit par des milliers d'Albanais.

La veille, il arriva ą Pristina aprčs avoir visité les villes de Mitrovica, Decan et Gjakova et Peje. Invité par le président Rugova, il participe aujourd'hui au 125 čme anniversaire de la Ligue de Prizren.


Shekulli - 08/06/2003 - Koncepti i Lidhjes sė Prizrenit pėr shtetin kombėtar shqiptar (1878-1881)

 

  http://www.shekulli.com.al/

Copyright 2002 Shekulli  8 Qershor, 2003
 
Mė 9-10 qershor, me rastin e 125-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, mbahet nė Prizren njė Konferencė ndėrkombėtare, e organizuar nga Akademia e Shkencave dhe e Arteve tė Kosovės dhe Akademia e Shkencave e Shqipėrisė. Shkrimi qė po botojmė sot ėshtė njė pėrmbledhje e njėrit prej dy referateve kryesore tė kėsaj konference

Koncepti i Lidhjes sė Prizrenit pėr shtetin kombėtar shqiptar (1878-1881)

Prof.dr. Kristaq Prifti
Koncepti i pėrpunuar nga Lidhja e Prizrenit pėr shtetin kombėtar, pėrbėn pikėn mė tė lartė nė zhvillimin e mendimit politik tė Rilindjes gjatė shek.XIX dhe shėnon gjithashtu pėrpjekjen e parė tė shqiptarėve pėr tė zgjidhur ēėshtjen kombėtare qysh nė vitet e Krizės Lindore tė 1875-1881-it, nė njė kohė me popujt e tjerė tė Ballkanit, nė kuadrin e ndryshimeve qė Shtetet e Mėdha bėnė atėherė nė hartėn politike tė kėtij Gadishulli.
I parashtruar qysh nė vendimet e para tė Lidhjes, koncepti i saj pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare duke themeluar njė shtet kombėtar dhe autonom pėsoi evolucionin e vet, duke marrė njė kuptim mė tė gjėrė dhe njė formė mė tė pėrcaktuar. Kėrkesa e njė vilajeti apo province tė bashkuar, me njė autonomi administrative, qė u formulua si formė e parė e organizimit tė shtetit shqiptar nė vendimet e Kuvendit themelues tė Prizrenit, nė qershor 1878, mori njė pėrmbajtje mė tė plotė nė aktet qė Lidhja nxorri pas kėtij Kuvendi. Nė dy memorandume qė i dėrgoi Portės sė Lartė, njėri i miratuar nė Janinė (mė 24 korrik 1878) e tjetri nė Prizren (po nė korrik tė atij viti) dhe me njė projekt pėr reformat nė Shqipėri, Lidhja kėrkoi nga Stambolli qė tė merrte masa sa mė tė ngutshme pėr bashkimin e vilajeteve shqiptare nė njė tė vetėm, pėr “ta mbledhur e pėr ta bashkuar nė njė trup tė vetėm gjithė Shqipėrinė”. Ndėrsa nė rezolutėn e miratuar nė Kuvendin e pėrfaqėsuesve tė tė gjitha viseve tė Shqipėrisė, tė mbledhur nė Dibėr, mė 8 nėntor tė atij viti, u pėrcaktua nė mėnyrė mė tė plotė programi autonomist i Lidhjes Shqiptare.
Shqipėria e bashkuar si njė vilajet i vetėm, do tė kishte njė status ndėrkombėtar edhe pse tė kufizuar, do tė ishte autonome brenda territorit tė vet, por e varur nė marrėdhėniet me jashtė, qė do tė mbeteshin si mė parė, kompetenca tė Portės sė Lartė. Megjithėse nėn sovranitetin e sulltanit, Shqipėria do tė gėzonte njė autonomi tė gjerė administrative-shtetėrore, tė gjitha atributet e njė organizmi shtetėror, tė njė shteti kombėtar shqiptar.
Udhėheqėsit e Lidhjes e shikonin shtetin autonom, jo vetėm si njė zgjidhje qė mund tė pranohej mė lehtė nga Qeveria Osmane dhe Fuqitė e Mėdha, qė nuk ishin tė prirura tė pėrkrahnin shkėputjen e plotė tė Shqipėrisė nga Perandoria Osmane, por edhe si njė periudhė kalimtare drejt pavarėsisė dhe shkėputjes sė plotė tė Shqipėrisė nga kjo Perandori. Nėpėr kėtė rrugė patėn kaluar edhe Rumania (e ndarė mė parė nė dy provinca autonome), Serbia, Mali i Zi, Bullgaria ose edhe Egjipti nė Afrikė, tė cilėt nė fillim fituan statusin e autonomisė, tė shteteve vasale nėn suzerenitetin e sulltanit, pėr tė kaluar mė pas nė shpalljen e pavarėsisė sė plotė.
Lidhja formuloi edhe zgjidhjen praktike tė problemit, parashtroi nė aktet e saj, konceptin e territorit tė shtetit autonom shqiptar, nė kufijtė e tė cilit parashikohej tė pėrfshiheshin trojet shqiptare, qė njiheshin me emrin e pėrbashkėt Shqipėri, qė atėherė ishin ndarė nga ana administrative nė katėr vilajete, nė atė tė Shkodrės, tė Kosovės, tė Manastirit dhe tė Janinės. Nė kėto vilajete, pranė shqiptarėve qė pėrbėnin shumicėn dėrmuese dhe jetonin nė to nė mėnyrė kompakte, kishte edhe popullsi tė tjera sllave, greke etj., qė banonin kryesisht nė zonat e tyre periferike. Tė nisur nga ky fakt, udhėheqėsit e Lidhjes, kėrkonin qė nė pėrcaktimin e pėrkatėsisė sė tyre kombėtare tė merrej elementi qė pėrbėnte shumicėn, duke u siguruar pakicave tė drejtat e tyre nė bazė tė normave ndėrkombėtare.
Veprimtaria e Lidhjes sė Prizrenit pėr tė bashkuar shqiptarėt dhe territoret e tyre nė njė shtet tė vetėm, siē kishin bėrė edhe kombet e tjerė tė Ballkanit dhe tė Evropės, nuk pėrbėn ndonjė argument pėr t’u atribuar udhėheqėsve tė saj prirje shoviniste, shqiptaromėdha, sikurse ka bėrė e vazhdon tė bėjė edhe sot historiografia e disa prej vendeve fqinje. Jo pėr shkak tė ndonjė ekskluziviteti kombėtar, por pėr hir tė kushteve, nė tė cilat i vendosi historia, “shqiptarėt, sikurse shprehej atėherė edhe Abdyl Frashėri, njė nga udhėheqėsit kryesorė tė Lidhjes, nuk kishin ushqyer asnjėherė aspirata pushtuese ndaj popujve tė tjerė”.
Nė aktet e Lidhjes dhe nė ato tė tė gjithė epokės sė Rilindjes, Shqipėria pėrmendej si njė njėsi territoriale dhe etnike e pėrcaktuar qartė, si atdheu i shqiptarėve, i banuar historikisht e pandėrprerje prej tyre, por nė asnjė nga kėto akte nuk zihet nė gojė emėrtimi “Shqipėri e Madhe”, i cili ėshtė njė trillesė qėllimkeqe e propagandės sė qarqeve politike tė shteteve fqinje, qė u hodh nė qarkullim nė fundin e shek.XIX pėr t’ia kundėrvėnė synimeve tė natyrshme e tė ligjshme tė Lėvizjes Kombėtare Shqiptare pėr formimin e njė shteti tė bashkuar shqiptar. Togfjalėshi “Shqipėri e Madhe”, qė po dėgjohet mė shpesh edhe nė ditėt tona nė qarqet diplomatike e nė media e, qė pėr fat tė keq artikulohet edhe nga personalitete zyrtare evropiane qė janė miq tė shqiptarėve dhe jo vetėm nga kėta por edhe nga ato shqiptare, e ka prejardhjen e tij jo te shqiptarėt, por nė qarqet politike tė atyre shteteve ballkanike qė kanė sot nė kufijtė e tyre territore popullsi shqiptare. Kėto qarqe, ashtu si pararendėsit e tyre nė kohėn e Lidhjes sė Prizrenit, e shohin me smirė e shqetėsim tė pajustifikuar procesin e emancipimit kombėtar tė shqiptarėve nė Ballkan, e nė radhė tė parė, ēlirimin e Kosovės nga robėria serbe, si dhe pavarėsinė e saj, qė po arrihet me mbėshtetjen e SHBA-sė e tė Bashkėsisė Evropiane, prirjet e gjithė shqiptarėve pėr t’u afruar nė mėnyrė tė gjithanshme si pjesėtarė tė tė njėjtit komb, pėr tė hyrė nė rrugėn e pėrparimit e pėr t’u integruar, sė bashku me popujt e tjerė tė Ballkanit, nė Evropėn e Bashkuar.
Koncept i Lidhjes sė Prizrenit pėr Shqipėrinė, si atdheu i pėrbashkėt i shqiptarėve, i njė popullsie qė fliste tė njėjtėn gjuhė, pavarėsisht nga dallimet fetare dhe ndarja administrative nė katėr vilajete, ishte njė koncept i drejtė, shkencor. Mbi njė parim tė tillė tė njėsisė sė gjuhės sė popullsisė e tė territoreve tė saj, qenė ngritur edhe shtetet kombėtare nė Evropė e nė Ballkan. Nė mendimin politik dhe nė praktikėn e tė gjitha vendeve tė Evropės ėshtė pranuar se kufijtė e vėrtetė natyrorė janė ata qė pėrcaktohen nga gjuha dhe simpatia e pėrbashkėt.
Lidhja ndėrmori atėherė edhe hapa konkretė pėr tė vėnė nė jetė kėrkesėn e shndėrrimit tė Shqipėrisė nė njė shtet tė bashkuar e autonom. Shpallja nė Prizren, nė janar tė vitit 1881 e Qeverisė sė Pėrkohshme, tė drejtuar nga kryetari i Lidhjes, personaliteti i shquar kosovar Ymer Prizreni, shėnoi pikėn mė tė lartė nė luftėn pėr formimin e shtetit kombėtar nė periudhėn e Lidhjes sė Prizrenit.
Udhėheqėsit e Lidhjes e vlerėsonin kėrkesėn e autonomisė sė Shqipėrisė dhe tė shkėputjes sė saj nė tė ardhmen nga Perandoria Osmane, si “njė tė drejtė tė popullit shqiptar pėr tė hyrė nė gjirin e familjes sė madhe evropiane, sė cilės i pėrkiste nga raca dhe gjinia”. Nė peticionin e saj tė fundit, dėrguar ambasadorėve tė Fuqive tė Mėdha nė Stamboll, mė 15 prill 1881, kur ushtritė osmane tė Dervish Pashės po shtypnin lėvizjen shqiptare, Lidhja, duke kėmbėngulur nė kėrkesėn e autonomisė, theksonte se kjo e drejtė i takonte Shqipėrisė si njė vend evropian. Meqė Shqipėria ndodhet nė Evropė, thuhej nė kėtė akt, ishte e nevojshme qė tė hynte nė tė qytetėrimi evropian, qė ajo tė merrte pjesė nė ēdo lloj pėrparimi. Siē theksonin konsujt e huaj, nė kėtė peticion shprehej synimi i Lidhjes pėr tė ngritur nė Shqipėri njė administrate tė tillė autonome, qė tė ishte e aftė tė pėrhapte tė gjitha sistemet pėrparimtare dhe qytetėruese tė kontinentit evropian, nė tė cilin bėnte pjesė.
Megjithėse u shtyp, vepra, qė Lidhja e Prizrenit kreu nė rrafshin kombėtar dhe nė atė ndėrkombėtar, si njė faktor vendimtar nė luftėn pėr mbrojtjen e tėrėsisė sė Atdheut dhe pėr formimin e njė shteti shqiptar, ruan vlerėn e vet, jo vetėm nė planin historik-shkencor, por edhe nė atė politik kombėtar. Vepra e saj ka hyrė nė ndėrgjegjen e kombit shqiptar, si njė ngjarje gjithnjė e gjallė dhe e freskėt, qė u kujton shqiptarėve tė kaluarėn dhe pėrbėn njėherazi njė udhėrėfyes, njė pikė referimi pėr tė tashmen e tė ardhmen e tyre.


Togfjalėshi “Shqipėri e Madhe”, qė po dėgjohet mė shpesh edhe nė ditėt tona nė qarqet diplomatike e nė media e, qė pėr fat tė keq artikulohet edhe nga personalitete zyrtare evropiane qė janė miq tė shqiptarėve dhe jo vetėm nga kėta por edhe nga ato shqiptare, e ka prejardhjen e tij jo te shqiptarėt, por nė qarqet politike tė atyre shteteve ballkanike qė kanė sot nė kufijtė e tyre territore e popullsi shqiptare


Meqė Shqipėria ndodhet nė Evropė, thuhej nė kėtė akt, ishte e nevojshme qė tė hynte nė tė qytetėrimi evropian, qė ajo tė merrte pjesė nė ēdo lloj pėrparimi. Siē theksonin konsujt e huaj, nė kėtė peticion shprehej synimi i Lidhjes pėr tė ngritur nė Shqipėri njė administrate tė tillė autonome, qė tė ishte e aftė tė pėrhapte tė gjitha sistemet pėrparimtare dhe qytetėruese tė kontinentit evropian, nė tė cilin bėnte pjesė.


Leka Zogu sot viziton pėr herė tė parė Kosovėn

Lajmi i ores 12:15 PM
TIRANE (7 Qershor) - Trashėgimtari i fronit tė mbretit tė Shqipėrisė, Leka I, i shoqėruar nga bashkėshortja e tij, do tė shkojė sot pėr njė vizitė treditore nė Kosovė. Nė ditėn e parė tė vizitės, ai do tė ndalet sot nė komunėn e Prizrenit, ku do tė vizitojė Kompleksin memorial “Lidhja e Prizrenit”. Nė ditėn e dytė Leka I pritet tė vizitojė varrin e Komandantit legjendar Adem Jashari nė Prekaz, ndėrsa gjatė qėndrimit tė tij nė Kosovė ai pritet tė ketė takime me personalitetet e larta vendore ro/anjo (BalkanWeb) http://www.balkanweb.com/

 

 http://www.koha.net/default.asp 

07.06.2003
Rugova: “Kam marrė vendim tė themeloj dekoratėn qė do tė quhet medalja e artė e Lidhjes sė Prizrenit”

Kryetari Rugova takon Kėshillin Organizativ tė manifestimit me rastin e 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit

BURIM QELA
PRISHTINĖ, 6 QERSHOR - Kryetari i Kosovės, Ibrahim Rugova, ėshtė takuar tė premten me Kėshillin Organizativ pėr shėnimin e manifestimit tė 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit, manifestim ky qė do tė mbahen nėn patronazhin e tij. Pas takimit, Rugova ka theksuar se anėtarėt e Kėshillit Organizativ e kanė njoftuar me pėrgatitjet qė janė kryer deri tani pėr shėnimin e kėtij pėrvjetori. “Pėrgatitjet kanė rrjedhur shumė mirė, jemi gati qė ta fillojmė kremtimin e kėsaj dite tė rėndėsishme nė historinė e Kosovės dhe tė popullit shqiptar”, ka thėnė Rugova. Ai falėnderoi anėtarėt e Kėshillit pėr punėn e bėrė deri tani. Rugova bėri tė ditur se ka themeluar dekoratėn qė do tė quhet Medalja e Artė e Lidhjes sė Prizrenit. “Ju njoftoj se kam marrė vendim tė themeloj dekoratėn qė do tė quhet medalja e artė e Lidhjes sė Prizrenit qė do t’iu jepet shumė personaliteteve tė Kosovės, tė Shqipėrisė, si dhe tė viseve tė tjera shqiptare nė Maqedoni, Preshevė, Mal tė Zi e diasporė, e qė kanė kontribuuar pėr mirėkuptimin dhe bashkėpunimin ndėrshqiptar, dhe pėr tė tjerėt nga bota e jashtme qė kanė ndihmuar dhe studiuar letėrsinė, historinė dhe kulturėn shqiptare dhe kjo do tė hyjė nė dekoratat mė tė larta tė shtetit tė Kosovės dhe kėto ditė do tė bėjė shpalljen e dekoratave, mirėnjohjeve, ēmimeve qė do t’i japė presidenti i Kosovės, institucionet e Kosovės”, ėshtė shprehur Rugova. Ndėrkaq, ministri i Kulturės, Rinisė, Sportit dhe Ēėshtjeve Jorezidente, Behxhet Brajshori, theksoi se ēdo ėshtė gati pėr tė filluar shėnimin e 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit. “Mund tė them qė ēdo gjė ėshtė gati pėr tė filluar kremten tonė pėr shėnimin e kėtij pėrvjetori tė rėndėsishėm pėr historinė tonė kombėtare”, ka pohuar Brajshori, duke shtuar se u kemi bėrė shumė ftesa personaliteve tė ndryshme nga tė gjitha trevat shqiptare, diaspora dhe pėrfaqėsuesve tė misionit tė UNMIK-ut, KFOR-it pėr pjesėmarrje nė kėtė pėrvjetor. Nė anėn tjetėr prof.dr.Jusuf Bajraktari prezentoi programin e konferencės shkencore, kushtuar 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit. Sipas tij kjo konferencė do tė ketė karakter ndėrkombėtar nė tė cilėn do tė marrin pjesė 26 studiues tė ēėshtjes shqiptare tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, nga Kosova, Shqipėria, Maqedonia e Mali i Zi, si dhe 11 studiues tė huaj nė krye tė tė cilėve do tė jetė historiani britanik, Noel Malcolm. Manifestimi pėr shėnimin e 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit organizohet nėn patronazhin e kryetarit tė Kosovės, do tė mbahet prej 9 deri mė 11 qershor nė Prishtinė dhe nė Prizren.


copyright by koha.net http://www.koha.net/default.asp

Arbėri   06.06.2003
Unioni Kosovė-Shqipėri ka pėrparėsi kundruall pavarėsisė

Partia Demokratike Kombėtare e Haxhirexhės mbėshtet idenė e LPK-sė

ARBEN RUGOVA

Prishtinė, 5 qershor - Meqenėse ideja pėr Unionin Shqipėri - Kosovė e ka fituar primatin e padiskutueshėm tė opinionit nė raport me kėrkesėn pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, ėshtė koha pėr tė menduar e punuar rreth hapave qė do tė ndėrmerren nė jetėsimin e kėsaj nisme dhe krijimin e kėtij unioni, u shprehėn tė enjten pas takimit me dyer tė mbyllura, udhėheqėsit e dy partive shqiptare, LPK-sė dhe PDK-sė sė Maqedonisė: Emrush Xhemajli dhe Kastriot Haxhirexha. Kėshtu, Partia Demokratike Kombėtare, PDK, ėshtė partia e parė qė pėrmes njė delegacioni tė vet, qė po qendron pėr vizitė zyrtare nė Prishtinė, i jep mbėshtetje tė padiskutueshme Lėvizjes Popullore tė Kosovės nė realizimin e idesė pėr krijimin e Unionit Shqipėri-Kosovė. Duke folur nė emėr tė partisė, para gazetarėve, Xhezair Shaqiri, i njohur gjatė luftės me nofkėn “Komandant Hoxha”, tani deputet nė Parlamentin e Maqedonisė, ka thėnė: “Ideja pėr krijimin e Unionin Shqipėri - Kosovė, ėshtė njė ide e menduar mirė dhe ne si delegacion i partisė jemi kėtu qė ta mbėshtesim LPK-nė nė jetėsimin e kėsaj ideje”. Sipas tij, PDK-ja e pėrkrah plotėsisht idenė pėr krijimin e Unionit Shqipėri - Kosovė dhe “nėse vazhdon tė ngecė Marrėveshja e Ohrit, atėherė do t’i bėj ftesė edhe Maqedonisė tė hyjė nė kėtė union”. “Pas konfliktit nė Maqedoni jemi marrė vesh qė gjėrat t’i zgjedhim sipas Marrėveshjes sė Ohrit, por meqenėse kjo marrėveshje ka ngecur, PDK-ja mendon se zgjidhja mė e mirė dhe mė e kapshme pėr Maqedoninė ėshtė federalizimi i saj”, nėnvizoi Shaqiri, i njohur me nofkėn “Komandant Hoxha”, gjatė konfliktit shqiptaro-maqedonas tė vitit 2001. Takimi pėr tė diskutuar rreth hapave qė do tė ndėrmerren nė krijimin e Unionit Shqipėri - Kosovė, ėshtė zhvilluar pikėrisht nė ditėn kur emisari pėr politikė tė jashtme tė Bashkimit Evropian po qendron nė Prishtinė, pėr t’i bindur udhėheqėsit e institucioneve tė shqiptarėve tė Kosovės tė fillojnė dialogun me autoritetet e Beogradit nė samitin e BE-sė qė do tė zhvillohet nė fund tė kėtij muaji nė Selanik. “Nuk kemi dashur ta sensibilizojmė opinionin. Kemi menduar qė idenė pėr krijimin e Unionit Shqipėri - Kosovė t’ua prezentojmė organeve nga lartė, por opinioni e ka mirėpritur dhe sipas asaj qe shohim e ka fituar primatin e padiskutueshėm nė raport me pavarėsinė e Kosovės”, ėshtė shprehur Emrush Xhemajli, kryetar i PLK-sė. Sipas tij, gjatė takimit janė prekur ēėshtje tė rėndėsishme, e ndėr to edhe ajo pėr gjetjen e mėnyrės pėr integrim tė pėrbashkėt si dy pjesė tė ndara tė kombit shqiptar dhe “gjithnjė nė kuadėr tė filozofisė sė integrimeve evropiane”. Udhėheqėsit e kėtyre dy partive, LPK-sė dhe PDK-sė, janė shprehur, se radhitja e kėtyre dy subjekteve nė “listėn e zezė” amerikane, tė ripunuar dhe tė nėnshkruar nga Presidenti Bush, javėn e kaluar, “nuk paraqet pengesa nė punė pėr realizimin e idesė pėr krijimin e Unionit Shqipėri - Kosovė”. Xhemajli mendon se kjo nuk paraqet ndonjė pengesė pasi “lista e Bushit ėshtė bėrė si pasojė e dezinformatave qė kanė marrė zyrat dhe ambasadat e SHBA-sė nė rajon”. Sipas tij, presidenti Bush, ndoshta nuk ėshtė i informuar saktėsisht pėr rrjedhat nė rajon. Delegacionet e dy partive premtuan se do tė takohen sėrish pėr tė marrė hapat konkretė nė jetėsimin e idesė pėr krijimin e Unionin Shqipėri - Kosovė, por nuk dhanė shpjegime se “cilėt do tė jenė hapat e parė qė do tė merren nė kėtė drejtim”.


  Korrieri - 05/06/2003 - http://www.korrieri.com/

Le Roi Leka entame une visite de 3 jours au kosovo

Suite ą l'invitation de Nexhmedin Spahiu, président de l'Assemblée des Associations non-gouvernementales, le prétendant au trōne d'Albanie, accompagné par son épouse, la reine Suzan, entameront une visite au Kosovo le 7 juin.

Le gouvernement du Kosovo, par l'intermédiaire de Ramadan Avdiu, Conseiller du Premier ministre, a indiqué, pour sa part, que "la visite du roi Leka était la bienvenue".

Le cortčge royal passera la frontičre albano-kosovare ą Morina, le 7 juin, vers 11 heures et se rendra au mémorial de la Ligue de Prizren. Le 8 juin, le roi Leka Ier et sa famille se rendront sur la tombe du héros kosovar Adem Jashari et se recueilleront, ensuite, sur les tombes des autres martyrs albanais ą Prekaz. D'aprčs l'agenda établi, le 9 juin, des rencontres avec les officiels dont le président Ibrahim Rugova, le Premier ministre, Bajram Rexhepi, le président du Parlement, Nexhat Daci et les responsables des partis politiques sont prévues. Aucune rencontre avec les responsables de l'UNMIK n'est envisagé.

On pense que durant son séjour, le roi Leka Ier visitera les villes de Gjakova, Decan, Peje, Mitrovica et quittera Prishtina, le 10 juin, pour retourner ą Tirana. 

 

Leka Zogu, vizite treditore ne Kosove

Pretendenti i Fronit Mbreteror Shqiptar parashikon te udhetoje me 7 qershor drejt Kosoves. Takime me Rugoven e Rexhepin dhe vizita ne varrin e Adem Jasharit dhe ne memorialin e Lidhjes se Prizrenit

Pretendenti i Fronit Mbreteror Shqiptar, Leka Zogu dhe Mbreteresha Suzan do te vizitojne Kosoven nga 7-10 qershor, me ftese te kryetarit te Kuvendit te Organizatave joqeveritare Nexhmedin Spahiu. Nderkohe, Qeveria e Kosoves njoftoi se kjo vizite eshte e mirepritur. "Edhe pse Leka Zogu nuk vjene me ftesen tone, per ne kjo vizite eshte e mirepritur", tha Ramadan Avdiu, keshilltar i Kryeministrit te Kosoves Bajram Rexhepi. Leka Zogu me 7 qershor ne oren 11.00 pritet te kaloje kufirin Shqiperi-Kosove, ne vendkalimin kufitar ne Morine, dhe me pas do te vizitoje memorialin e Lidhjes se Prizrenit ne Prizren. Ne diten e dyte te vizites ne Kosove, 8 qershor, Leka Zogu, do te vizitoje varrin e Adem Jasharit dhe deshmoreve te tjere ne Prekaz. Sipas axhendes se vizites, me 9 qershor jane parashikuar takimet me kreret e institucioneve te Kosoves, Presidentin Ibrahim Rugova, Kryeministrin Bajram Rexhepi, kryeparlamentarin Nexhat Daci, si dhe me kreret e partive politike. Nuk nderkohe nese ne programin e takimeve te djalit te vetem te mbretit Zog eshte parashikuar takim me autoritetet e UNMIK-ut, ndersa organizatoret kembengulin se vizita do te kete karaktet privat. Eshte parashikuar qe Leka Zogu te vizitoje edhe Gjakoven, Decanin, Pejen dhe Mitrovicen. Vizita e Leka Zogut perfundon me 10 qershor, kur ai do te largohet nga Prishtina drejt Tiranes.

Ne disa deklarime te tij publike, pretendenti i fronit mbreteror eshte shprehur per tezat e tij nacionaliste, qe parashikonin krijimin e nje Shqiperie te madhe, duke bashkuar trojet shqiptare ne Ballkan.

E.M

Leka Zogu dy ditė nė Kosovė

Leka Zogu, i shoqėruar me bashkėshorten dhe djalin do tė vizitojė Kosovėn nė datat 7 dhe 8 qershor. Kjo ėshtė vizita e parė e familjes mbretėrore nė Kosovė, ku mėsohet se do tė pritet nga banorėt e shumtė tė qyteteve ku do tė shkojnė.

 

Site officiel de la Maison Royale d'Albanie