Copyright 2002 Shekulli  30 Maj, 2003
http://www.shekulli.com.al/

Kosova dhe Samiti i Selanikut

Nga Veton Surroi

1. Nė kohėn kur jam rritur, prindėrit u thonin fėmijėve se nėse bėhen tė mirė, nė sjellje e shkollė, do t’i ēojnė nė det pėr pushime verore. Kjo ndodhte zakonisht nė tė afruar vera, si tani. Pak a shumė kėtė pėrshtypje e fitova dje nė kuloaret kosovare nė tė dėgjuar se kryeadministratori i Kosovės e ka marrė punėn e shkuarjes sė delegacionit kosovar nė Samitin e Selanikut si njė lloj shpėrblimi eventual pėr mirėsjellje tė kryeministrit e kryetarit tė Kosovės. Nuk di a i ka premtuar edhe tjetėrkujt prej funksionarėve politikė shkuarjen nė det, por e di se pos mirėsjelljes, kryeadministratori i Kosovės pret qė misionin e tij ta pėrfundojė duke i detyruar kosovarėt qė ta bėjnė takimin me pėrfaqėsuesit e qeverisė serbe, gjegjėsisht kryeministrin Zhivkoviq.
Shtajneri, me kėto veprime tregon mungesėn e njė sensi mė tė gjerė politik, gjegjėsisht tregon natyrėn e tėrė kėsaj periudhe tė administrimit tė tij. Nga njėra anė dėshirėn pėr tė kontrolluar ēdo gjė, ndėrsa detyra e tij ishte qė kosovarėt tė marrin gradualisht kontrollin mbi Kosovėn. Nga ana tjetėr, dėshirėn qė tė shėnohen rezultate sipėrfaqėsore mediale, siē ėshtė fotografia e shtrėngimit tė dorės mes kryeministrit (dhe presidentit) kosovar me atė serb, pa marrė parasysh se prapa kėtij shtrėngimi nuk ka kurrfarė pėrparimi substancial, e mund tė ketė edhe regresion politik nė Kosovė.
Dhe, natyrisht, arrogancėn me tė cilėn i pėrcjell kėto vendime tė tija.
2. Samiti i Selanikut, megjithatė ėshtė i krejt njė natyre tjetėr prej asaj ēfarė pretendon ta paraqesė kryeadministratori i Kosovės. Nuk ėshtė ēėshtje e njė dorėshtrėngimi dhe pėrmbushjes sipėrfaqėsore tė njėrit prej “standardeve” tė famshme. Pėrkundrazi, ka tė bėjė me vendime qė do tė mund tė ndryshojnė nga aspekti strukturor shoqėritė e Ballkanit perėndimor. I tėrė koncepti i kėtij Samiti ėshtė qė popujt e shtetet e papėrfshira nė integrime evropiane tė mund ta bėjnė kėtė, dhe ta bėjnė sa mė shpejt tė jetė e mundur e me pėrkrahje tė plotė tė BE-sė.
Tashmė ka mė se njė vit qė po zhvillohet, jashtė syve tė opinionit publik edhe problemi i Kosovės. Nė institute tė ndryshme, nė zyrėn e Solanės e tė Pattenit nė Bruksel, nė Ministri tė Jashtme tė vendeve kyēe tė BE-sė- nė tė gjitha ēėshtja thelbėsore ėshtė se si tė ēelet procesi i integrimit tė Serbisė e Malit tė Zi, dhe njėkohėsisht i Kosovės duke marrė parsysh dallimet thelbėsore statusore. Po ashtu ka njė vit qė pėrgatitet koncepti i kryesisė sė tanishme greke tė BE-sė (me tė cilėn pajtohet edhe pasardhėsja Italia) se Procesi i Stabilizim-Asociimit ėshtė binari nė tė cilin duhen hipur vendet e Ballkanit Perėndimor, dhe kėto duhet tė jenė tė vetmet binarė qė mė nė fund tė shpien nė anėtarėsim tė plotė nė BE. Dhe, ndėrsa kjo ėshtė tashmė e realizueshme pėr vendet si Shqipėria e Maqedonia, pėr shkak tė mosdefinimit statusor ėshtė e vėshtirė si pėr Serbinė, ashtu edhe pėr Kosovėn.
Ēėshtja fondamentale, pėr tė cilėn do tė bisedohet nė kėto pak ditė qė kanė mbetur deri nė Selanik, ėshtė se a mund tė ēelen proceset politike tė Stabilizim-Asociimit pa e definuar dhe prejudikuar statusin e Serbisė, Malit tė Zi e tė Kosovės, dhe qė kėto procese tė ēelen ndarasi pėr Beogradin e ndarasi pėr Prishtinėn? Dhe pėrgjigja pozitive ka tashmė shumė ithtarė brenda vendeve tė BE-sė, duke pėrfshirė edhe kryesinė greke e cila angazhohet qė tė kyē sa mė shpejt vendet ballkanike nė familjen evropiane.
3.Procesi i Stabilizim-Asociimit pėr Kosovėn do tė thoshte njė ndryshim fondamental nė jetėn tonė tė gjithmbarshme, dhe do tė ishte i njė rėndėsie kapitale ēfarė kishte Marrėveshja e Rambouillet. Sė pari, do tė thoshte definim i qėllimit pas-statusor, pra cak i qartė qė ēfarėdo qė tė jetė statusi, Kosova brenda njė periudhe pak mė shumė se dhjetėvjeēare do tė jetė anėtare e BE-sė. Sė dyti, do tė thoshte qė transformimi politik dhe ekonomik i Kosovės do tė duhej tė ishte konform qėllimit, pra aderimit nė BE, e jo standardeve personale tė kėtij apo atij kryeadministratori. Mė pastaj, po ashtu do tė thoshte qė jeta politike nė Kosovė do tė duhej tė dinamizohej nė kėtė drejtim, me mė shumė ekspertizė e me mė pak folklor. Sė treti, e tėrė kjo do tė mund t’i ndihmonte si marrėdhėnieve ndėrnacionale me serbėt nė Kosovė, ashtu edhe nevojės sė hapjes sė dialogut me fqinjtė, pėrfshirė edhe Serbinė. Procesi i Stabilizim -Asociimit, nė fakt, do tė ishte njė format apo kontekst vlerash tė njėllojta brenda tė cilit mund tė komunikohet pėr ēėshtje praktike.
Dhe, natyrisht, i tėrė ky ndryshim rrėnjėsor i jetės sonė shoqėrore, si edhe i jetės sė fqinjve tonė, do tė lehtėsonte qė mė shpejt e me mė pak dhimbje tė definohet statusi i Kosovės, me praninė e pashmangshme nė kėtė proces tė partneritetit BE-SHBA.
4.Qasja e Shtajnerit, siē shihet, ėshtė e gabueshme. Sipas saj, kryeadministratori do t’i ēojė si njė lloj favori tė tij personal (apo mos t’i ēojė si dėnim) prijėsit e institucioneve kosovare nė Selanik dhe pret prej tyre qė tė rrinė, tė pėrcjellin mbledhjen dhe tė kurorėzojnė praninė e tyre me njė takim me kryeministrin e Serbisė.
E vėrteta ėshtė ndryshe: vendet e BE-sė janė tė interesuara tė gjejnė formulėn e kyējes sė Kosovės pėr hir tė stabilitetit evropian dhe suksesit tė mėtejmė tė procesit integrativ evropian. Kėtė formulė ata duhet ta gjejnė me njerėzit qė kanė legjitimitetin e votės sė kosovarėve, pra prania e kosovarėve nė kėtė Samit rrjedh nga vota e qytetarit e jo favori i Shtajnerit. Dhe, pėrfundimisht, prania e tyre nė kėtė samit nuk ėshtė pėr t’u fotografuar me kryeministrin serb, por pėr tė debatuar pėr njė ēėshtje qė fondamentalisht pėrcakton ardhmėrinė e Kosovės, tė ardhmen e saj evropiane.
5. UNMIK-u ėshtė agjenci e dobėt udhėtimi pėr nė Selanik. Sė paku pėr kėtė pjesė zyrtare tė Samitit qė u intereson kosovarėve. Po tė jenė tė interesuar kosovarėt tė marrin pjesė nė kėtė samit, duhet t’i blejnė biletat vetė. E , kjo bėhet duke e ndryshuar formėn e qasjes ndaj kėtij Samiti. Sė pari, duke e adresuar pjesėmarrjen si interes kosovar, jo si interes tė kryeadministratorit. Institucionet kosovare, Parlamenti dhe Qeveria, duhet qė nė fillim tė javės sė ardhshme tė fomulojnė letrėn e tyre BE-sė, e tė cilėn kėrkojnė pjesėmarrje nė Samitin e Selanikut. Nė kėtė letėr, ata duhet po ashtu tė formulojnė dėshirėn e Kosovės pėr t’u kyēur nė proceset integrative duke formuluar njėkohėsisht kėrkesėn qė ky Samit tė vendos pėr kėtė gjė. Natyrisht, nė tė do formuluar se Kosova e bėn kėtė kėrkesė pa e definuar statusin e saj pėrfundimtar, pa e prejudikuar kėtė status dhe me bindje se procesi i integrimit tė Kosovės nė BE do tė lehtėsojė arritjen e statusit, pėr ē’gjė janė tė pashmangshme ndihma e BE-sė dhe SHBA-ve.
Me kėtė, kosovarėt do tė fitojnė dy gjėra themelore. Sė pari, ata do tė jenė pala e interesuar e jo kryeadministratori. Pjesėmarrja e Kosovės nė Selanik nuk ka tė bėjė me ēėshtje qė duhet t’i pėrmbushė UNMIK-u, ka tė bėjė me ēėshtje qė janė interes jetik i Kosovės, dhe qė burojnė nga interesat e Kosovės. Sė dyti, ata do ta definojnė axhendėn e pjesėmarrjes sė tyre. Nuk ėshtė aq me rėndėsi pėr kosovarėt se a do tė ketė dorėshtrėngim mes kryeministrit tė Kosovės dhe atij tė Serbisė, por me rėndėsi ėshtė se si do ta trajtojė BE-ja kėrkesėn kosovare pėr tė hapur procesin e integrimit evropian.
6. Momenti me tė vėrtetė mund tė jetė ai i kthesės. Nėse Bashkimi Evropian nė Samitin e vet vendos qė tė ecėn pėrpara nė integrim pa pėrfshirjen e Kosovės, kjo gjė do t’i kontribuojė edhe mė tej jo vetėm izolimit kosovar, por edhe degradimit tė jetės sė saj politike e ekonomike, duke e bėrė edhe mė tė vėshtirė gjetjen e rrugėdaljes. Nėse nga ky Samit, nga ana tjetėr, lihet anash i tėrė regjioni i Ballkanit Perėndimor, kjo gjė vetėm do tė thotė se Kosova e degraduar do tė jetojė nė njė ambient regjional tė degraduar. Por, nėse merret vendimi pėr fillimin e procedurave teknike e politike pėr integrim (duke pėrfshirė kėtu emėrtimin e ekipit pėr studimin e fizibilitetit pėr Kosovėn), i kemi hyrė fillimit tė njė rruge qė do ta transformojė rrėnjėsisht Kosovėn.
Selaniku, nė kėtė drejtim ėshtė pothuaj stacioni i fundit, apo mė mirė i parafundit.
Evropa juglindore do tė jetė interesante pėr BE-nė pak a shumė vetėm nėn kryesinė e Greqisė, si tani, dhe Italisė, nė gjysmėn e dytė tė kėtij viti. Pas tyre, nė vitin 2004, BE-ja do tė konfrontohet me dy ēėshtje madhore: do tė funksionojė me 25 anėtarė dhe njėkohėsisht do tė debatojė e miratojė Kartėn e vet kushtetuese. Brenda vitit tė ardhshėm, pakkush do tė ēajė kokėn pėr regjionin tonė.
7. Nė tre javėt e ardhshme, tė muajit qershor do tė definohet mė shumė pėr dhe rreth Kosovės se nė katėr vitet e fundit.

 

ICG sugjeron njė kontratė shoqėrore para se tė fillojnė bisedimet pėr statusin

“Zgjidhja e statusit do tė shtendoste marrėdhėniet ndėretnike”

Faton Osmani/ PRISHTINĖ
Instituti Ndėrkombėtar i Krizave (ICG) ka vlerėsuar se zgjidhja e statusit final tė Kosovės do t’i qartėsonte dhe pėrmirėsonte marrėdhėniet jo tė mira mes bashkėsive etnike qė jetojnė kėtu. Nė raportin e saj tė publikuar dje, ICG-ja thekson se Kosova gjendet nė njė dilemė etnike dhe rekomandon krijimin e njė “kontrate shoqėrore”, para se tė fillojnė bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė vendit. “Raporti argumenton se caktimi i statusit final nė Kosovė do t’i qartėsonte dhe do t’i pėrmirėsonte marrėdhėniet ndėretnike. Por, mendoj se para se tė fillojnė bisedimet pėr statusin pėrfundimtar shumė punė duhet kryer dhe se duhet t’u sigurohet minoriteteve njė hapėsirė dhe mbrojtje institucionale”, - ka thėnė Val Persival, drejtoreshė e projektit pėr Kosovėn e ICG-sė. Sipas saj, kjo ėshtė shumė e nevojshme, sepse gjatė procesit tė diskutimet tė statusit final do tė trajtohen tė gjitha anėt e zhvillimeve dhe tė gjendjes nė Kosovė, dhe ėshtė nė interes real tė politikės sė shqiptarėve qė t’ju krijojnė njė hapėsirė institucionale dhe ta integrojnė pakicėn serbe. Ndėrsa duke folur pėr idenė e “kontratės shoqėrore”, pėrfaqėsuesja e zyrės nė Kosovė e kėsaj organizate joqeveritare me reputacion nė botė, thotė se ajo ėshtė njė formulė e thjeshtė, por efektive pėr paqe nė shoqėritė multietnike. “Qeveria i pranon dhe i pėrkrah tė drejtat speciale tė minoriteteve, ndėrsa minoritetet e pranojnė autoritetin e qeverisė”, -shpjegon Persival. Nė njė konferencė me gazetarė, ajo ka vlerėsuar se edhe katėr vjet pas vendosjes sė misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, ende nuk ekziston asnjė element i kėsaj kontrate, pėr tė konstatuar se politika e UNMIK-ut pėr mulitietnicitetin dhe integrimin ėshtė jo reale. “Ėshtė lehtė tė thuhet jemi pėr shoqėri multietnike dhe pėr integrim tė minoriteteve, dhe kaq. UNMIK-u ka bėrė pak nė kėtė drejtim”. Raporti “Dilema etnike e Kosovės: nevoja pėr njė kontratė shoqėrore” thekson se shqiptarėt dhe serbėt kanė aspirata tė ndryshme pėr ardhmėrinė e tyre. “Shqiptarėt nuk do tė pranojnė asgjė mė pak se pavarėsia dhe ata besojnė se kjo do tė jetė e vetmja garanci pėr sigurinė e tyre. Serbėt vendosmėrisht duan tė mbesin pjesė e Serbisė, dhe argumentojnė se Kosova e pavarur nuk do t’i mbrojė tė drejtat e tyre. Tė dy palėt kėrcėnohen me konflikt tė ri nė qoftė se aspiratat e tyre nuk pėrmbushen”. ICG-ja thotė se “dilema” ėshtė edhe mė e keqe pas “dėshtimit tė shumicės shqiptare nė respektimin e tė drejtave tė minoriteteve, dhe me politikėn e mjegullt dhe jo tolerante tė UNMIK-ut pėr multietnicitetin dhe integrimin”.
Persival e ICG-sė ka thėnė se themelimi i “kontratės shoqėrore” shmang ndarjen dhe e pranon nevojėn pėr mbrojtjen e minoritetit serb. Ajo ka rekomanduar qė para bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar, UNMIK-u dhe qeveria e Kosovės, duhet tė sigurojnė dhe tė krijojnė bazėn pėr njė kontratė tė tillė. Instituti Ndėrkombėtar i Krizave gjithashtu thotė se shumica shqiptare duhet tė lėvizė nga retorika mbi tė drejtat dhe tė pėrkrahė krijimin dhe zbatimin e kėsaj kontrate, ndėrkohė qė edhe Beogradi duhet t’i ndalojė deklaratat ndezėse. ICG thotė po ashtu se bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė vazhdojė tė shtyjė Beogradin qė tė luajė rol mė konstruktiv. ICG pėrkrah edhe hapjen e dialogut me Beogradin, sikur thotė pėr ēėshtje praktike.

 

Situata nė Kosovė tregon se statusi aktual duhet tė ndryshohet. Debate e argumente mbi tė ardhmen e krahinės

Shtohen zėrat pėr pavarėsinė e Kosovės

Rexhepi e Daci pėr gazetėn “Guardian”: UNMIK-u po bėhet pengesė pėr zhvillimin e Kosovės

Eva Kushova
Seanca e posaēme nė Kongresin amerikan e ka sjellė problemin e statusit tė Kosovės nė njė stad tė ri. Ēdo ditė zyrtarė shtetesh, personalitete tė njohura e analistė po shprehen hapur e po japin versionet e tyre nėse Kosova duhet tė shpallet e pavarur ose tė mbetet pjesė e Serbisė. Ndėrsa ata qė janė pro pavarėsisė sė Kosovės japin sqarimet dhe analizojnė se ēdo tė ndodhė nėse nuk veprohet kėshtu, pjesa anti pavarėsisė, thjesht kundėrshton deklaratat pėr pavarėsinė. Njė gjė ėshtė e qartė, se situata nė Kosovė ėshtė e paralizuar dhe duhet ndryshuar. Kosova mbetet njė nga pjesėt mė tė varfra tė ish -Jugosllavisė, papunėsia ėshtė shumė e lartė. Tė vetmet vende pune janė nė organizatat ndėrkombėtare qė janė dyndur qė pas mbarimit tė luftės, ose biznese tė vogla, ambulantė qė shesin gjithandej. Pėrsa i pėrket qeverisjes, Kosova mbetet protektorat i OKB-sė, pasi shumicėn e kompetencave e ka UNMIK-u. Procesi i bartjes sė kompetencave ėshtė ende i ngadaltė. Ndėrkohė qeveria dhe kuvendi i Kosovės kanė pėrgjegjėsi vetėm pėr ēėshtje dytėsore. Nga ana tjetėr, shqiptarėt dhe serbėt nė vend qė tė miqėsoheshin pėr tė krijuar “bashkėjetesėn ideale etnike” siē pretendojnė ndėrkombėtarėt, qė pas luftės ka ndodhur krejt e kundėrta. Kėto etni e urrejnė njėra-tjetrėn. Ato janė grumbulluar nė zona tė veēanta, ku nuk jeton pala tjetėr. Njė tjetėr fakt, qė tregon se situata nė Kosovė ėshtė paralizuar, ėshtė dhe largimi i Shtajnerit, kreut mė jetėgjatė tė UNMIK-ut. Faktikisht kohėt e fundit ai kishte krijuar pakėnaqėsi si tek shqiptarėt, ashtu edhe te serbėt. Duke folur pėr gazetėn londineze “The Guardian”, kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi u shpreh: “UNMIK ka qenė i dobishėm dhe i rėndėsishėm nė fazėn e parė, por tashmė ai po bėhet njė pengesė pėr zhvillimin e Kosovės. Ata na kanė dhėnė kontrollin e arsimit, tė shėndetit, tė ēėshtjeve sociale, tė kulturės dhe mjedisit- por kėto ēėshtje kanė buxhet shumė tė vogėl. Si mund t’i bėjmė mirė popullit tė Kosovės nėse ne nuk do tė kemi njė rol ekzekutiv nė drejtėsi, nė ekonomi, nė ēėshtjet e politikės sė jashtme?”, - vazhdon mė tej kryeministri i Kosovės. Ndėrsa pėr tė njėjtėn gazetė, e cila kishte publikuar dje njė artikull tė gjatė pėr Kosovėn e pasluftės, kryeparlamentari Daci shprehet mė ashpėr pėr rolin e UNMIK-ut nė vend. "Misioni i Kombeve tė Bashkuara do tė dėshironte qė tė qėndronte 200 vjet nė Kosovė, sepse funksionarėt e tij kanė rroga mė tė mėdha se tė senatorėve amerikanė. Njė pastrues i UNMIK-ut fiton pesė herė mė shumė nga sa ne paguajmė mėsuesit tanė. Njė roje e tyre fiton mė shumė se njė ministėr i Kosovės. Dy qeveritė, e UNMIK-ut dhe e Kosovės, nuk mund tė jetojnė sė bashku. Nėse UNMIK-u nuk i balancon kėto shifra menjėherė, zemėrimi do tė rritet aq shumė saqė e gjithė ajo qė ėshtė arritur deri tani, mund tė shkatėrrohet menjėherė”. Pakėnaqėsi ndaj UNMIK-ut kanė edhe banorėt e thjeshtė tė Kosovės, qofshin serbė apo shqiptarė. Shqiptarėt qė pėrbėjnė maxhorancėn thonė se historia e luftės mori fund, por nė kėto vite tė pasluftės mund tė bėhej shumė, e nė fakt shumė gjėra kanė mbetur nė vendnumėro. Edhe serbėt ndihen tė pasigurt dhe ata pėr kėtė fajėsojnė UNMIK-un. Largimi i Shtajnerit nuk ėshtė i rastėsishėm nė kėto momente. Thuhet se ai mund tė zėvendėsohet me njė italian, por shumė zėra, veēanėrisht nga SHBA po bėjnė presion qė nė krye tė UNMIK-ut tė vendoset njė amerikan, i cili tė jetė mė praktik e mė i besueshėm pėr tė dyja palėt sesa njė evropian. Sipas Daniel Server, drejtor i Nismės Ballkanike pranė Institutit Amerikan tė Paqes, zgjedhja e njė amerikani nė krye tė UNMIK-ut “do tė ishte njė sinjal i qartė se kemi pėr synim tė pėrgatitemi pėr negociata rreth statusit final”. Ai shton se kjo do tė ishte si njė kundėrbalancė ndaj qėndrimeve tė anėtarėve tė pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit. “Kinezėt dhe rusėt ka kohė qė kanė arsyet e tyre pėr tė kundėrshtuar pavarėsinė e Kosovės: kinezėt brengosen rreth lėvizjes pėr pavarėsi nė Tibet dhe rusėt brengosen rreth Ēeēenisė”, - thotė Server.
Ndėrkohė njė deklaratė tė hapur pėr pavarėsinė e Kosovės ka bėrė the biznesmeni i njohur, Xhorxh Sorros. Ky i fundit ka guxuar qė nė Beograd, gjatė takimeve me zyrtarė serbė, t’u thotė atyre ta pranojnė pavarėsinė e Kosovės. Kjo, nė kėmbim tė integrimit tė Serbisė nė strukturat evropiane e euroatlantike. Soros tha se Bashkimi Evropian duhet tė hapte procesin pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, qė duhet tė rezultonte nė arritjen e pavarėsisė sė saj. Ai shtoi se pėrkundrejt njohjes sė njė Kosove tė pavarur "minoriteteve serbe dhe minoriteteve tė tjera, duhet t'u jepen garanci tė plota". Deklaratat e tij u hodhėn poshtė nga zyrtarėt e Beogradit, tė cilėt kėmbėngulin se ēėshtja e sė ardhmes sė Kosovės i takon OKB-sė dhe ajo do tė vendoset nė interes tė Prishtinės e tė Beogradit. Aktualisht i vetmi presion qė mund t’u bėhet tė dyja palėve ėshtė tė fillojnė bisedimet pėr statusin. Nė varėsi tė asaj se si do tė shkojnė kėto biseda mes Prishtinės e Beogradit, do tė pėrcaktohet edhe qėndrimi i ndėrkombėtarėve, qė duhet tė vendosė njėherė e mirė njė status qė do tė stabilizonte kėtė krahinė. Njė gjė ėshtė e sigurt, se shqiptarėt e Kosovės nuk duan asgjė pėrveē pavarėsisė. Ndėrsa serbėt duan tė qėndrojnė nėn Serbinė. Tė dy palėt nuk duket se mund gjejnė njė gjuhė tė pėrbashkėt. Vetėm fuqitė e mėdha mund t’i japin zgjidhje kėsaj ēėshtje. Sipas analistėve, sa mė shumė tė vonohet zgjidhja e statusit, mė tė rėnda do tė jenė problemet dhe mė i destabilizuar Ballkani.