http://www.balkanweb.com/gazeta/gazeta.htm
Faqja 5 - POLITIKE

Shtator 16, 2005

 
Deklarata e presidentit nė tryezėn e grupit tė vendeve tė Europės Lindore nė OKB
 
"Kosova e pavarur, zgjidhja mė e mirė"
l'indépendance du Kosovo est la meilleure solution
Moisiu nė OKB: Krijon siguri dhe stabilitet nė rajon

mu. ve.


Presidenti i Republikės, Alfred Moisiu, deklaroi dje nė Tryezėn e Rrumbullakėt tė Grupit tė Vendeve tė Evropės Lindore nė OKB, nė tė cilin bėn pjesė edhe vendi ynė, se Shqipėria beson se ka ardhur koha tė nxirret pėrfundimi qė njė Kosovė e pavarur ėshtė zgjidhja mė e mirė. Ėshtė e para herė qė pas Rezolutės sė OKB-sė pėr Kosovėn, njė President shqiptar deklarohet haptazi nė OKB nė favor tė pavarėsisė sė Kosovės. "Njė Kosovė e pavarur do tė krijojė mė tepėr siguri dhe stabilitet nė rajon dhe mė tej",- ka deklaruar Moisiu. Duke folur pėrkrah kryetarėve tė tjerė tė shteteve, Presidenti Moisiu tha se Shqipėria bashkohet me vendet e tjera tė tė njėjtit mendim nė dėnimin e ashpėr tė terrorizmit nė tė gjitha mėnyrat e paraqitjes sė kėtij fenomeni, si njė nga kėrcėnimet mė serioze pėr paqen dhe sigurinė ndėrkombėtare. "Ne jemi tė mendimit qė ne nuk duhet tė presim qė terrorizmi tė na godasė, nė tė kundėrt, ne duhet tė forcojmė bashkėpunimin dhe tė krijojmė institucione tė fuqishme nė mėnyrė qė tė jenė gati pėr t'u kundėrpėrgjigjur me shpejtėsi dhe vendosmėri. Nė kėtė kėndvėshtrim ne nėnvizojmė rėndėsinė dhe vlerėn e bashkėpunimit ndėrkombėtar nė luftėn kundėr terrorizmit. Duke njohur rėndėsinė e madhe tė rolit tė OKB-sė nė luftėn kundėr terrorizmit, Shqipėria gjithashtu thekson kontributin vital tė bashkėpunimit rajonal dhe bilateral",- tha Presidenti Moisiu. Ndėrsa nė takimin e ECOSOC, kreu i shtetit shqiptar u shpreh se nė botėn e sotme tė ndėrvarur ėshtė e drejtė dhe nevojshme tė konsiderohet qė zhvillimi, siguria kombėtare dhe tė drejtat e njeriut janė tė ndėrthurura e tė ndėrvarura. Ato pėrbėjnė gjithashtu shtyllėn kryesore tė sistemit tė OKB-sė. "Shqipėria ėshtė e bindur qė progresi nė drejtim tė zbatimit tė objektivave tė miratuara ndėrkombėtarisht, do tė kompromentohet nėse pėrqasja jonė pėr zhvillimin nuk ėshtė e qėndrueshme", - tha Presidenti Moisiu, duke nėnvizuar rolin thelbėsor tė mirėqeverisjes, politikave transparente, shtetit ligjor, forcimit tė proceseve dhe institucioneve demokratike, strategjive ambicioze tė reduktimit tė varfėrisė, nė arritjen e zhvillimit tė qėndrueshėm.

Britania e Madhe pro pavarėsisė
Britania e Madhe nuk e pėrjashton indipendencėn si njė ndėr opsionet pėr tė ardhmen e Kosovės, gjė e cila automatikisht do tė ndodhė pėrgjatė procesit tė bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar. Kėshtu ėshtė shprehur ministri britanik pėr Evropėn Douglas Alexander, dje gjatė njė vizite nė Prishtinė. Indipendenca natyrisht ėshtė njė nga opsionet pėr tė ardhmen e Kosovės, por do tė jetė statusi final qė do tė zgjidhė kėtė ēėshtje",- u shpreh ai pėrpara gazetarėve vendas nė pėrfundim tė vizitės sė tij dy ditore nė Koovė, ku u takua me personalitet mė tė larta politike vendore dhe ato tė UN.

 

http://www.panorama.com.al/
 
 
 
Faqe 5 - Politikė

samiti i okb
fjalimi
 

Fjalimi i sotėm i presidentit shqiptar, Alfred Moisiu para 170 kryetarėve tė shteteve tė Botės

 

“Evropa Lindore nė reformėn e OKB”

Moisiu: Pavarėsia e Kosovės sjell stabilitet nė rajonin e Ballkanit

 
Bledar Hoti

Shqipėria pėr reformėn e OKB-sė kėrkon njė konsensus tė gjerė mes shteteve anėtare, duke synuar pėrfshirjen nė kėtė organizėm ndėr-kombėtar edhe vendet e Evropės Lindore, me statusin e anėtarit jopermanent,

Nė samitin e sotėm, qė ėshtė edhe mė i rėndėsishėm, presidenti do tė japė qėndrimet e shtetit shqiptar nė lidhje me zgjerimin e funksionimin e OKB-sė. Presidenti Alfred Moisiu nė fjalėn e tij qė do ta mbajė sot nė 02:00 tė mėngjesit, me orėn tonė, para OKB-sė do tė kėrkojė njė vend pėrfaqėsimi tė shteteve tė Evropės Lindore nė kėtė organizėm ndėrkombėtar. “Pėr ta bėrė kėtė reformė sa mė tė qėndrueshme dhe pėr t’i dhėnė legjitimitetin e duhur KS sė reformuar nė marrjen dhe zbatimin e vendimeve, nė vlerėsojmė se reforma duhet tė gėzojė njė konsensus tė gjerė. Dhe deri mė sot kemi vėnė re se arritja e kėtij objektivi qė lipset tė jetė i pranueshėm pėr shumicėn, kėrkon akoma kohė. Ēdo nxitim i pajustifikuar mund tė ēonte nė njė pėrēarje tė padėshiruar tė Kombeve tė Bashkuara”, ėshtė shprehur Moisiu.

Kėshilla
Sipas burimeve pranė Presidencės, kėshilla e kreut tė shtetit ndaj liderėve botėrorė ėshtė qė tė kėrkohet mė tepėr kohė pėr arritjen e konsensusit. Me kėtė qėndrim, Moisiu ėshtė pėr gjetjen e njė zgjidhjeje sa mė konsensuale, duke iu pėrafruar varianteve tė propozuara nga shtetet si Gjermania dhe Italia. Sipas kreut tė shtetit “si anėtare e Grupit tė Vendeve tė Evropės Lindore, grup qė ėshtė rritur pothuajse me dyfishin e vet qysh prej vitit 1991, Shqipėria mbėshtet propozimin se ēdo rritje e numrit tė anėtarėve jo tė pėrhershėm tė OKB-sė duhet tė sigurojė njė rritje tė pėrfaqėsimit tė kėtij grupi rajonal, duke i dhėnė kėtij Grupi tė paktėn njė vend jo tė pėrhershėm shtesė nė KS-nė e reformuar”.

Pavarėsia pėr Kosovėn
Pėr herė tė parė nė historinė e pluralizmit shqiptar, njė zyrtar i lartė i shtetit kėrkon njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Pas disa luhatjesh nė qėndrimet e shtetit shqiptar, Tirana zyrtare ka vendosur tė jetė e prerė nė ballafaqimet me ndėrkombėtarėt, duke u shprehur pėr pavarėsinė e Kosovės. Njė qėndrim i tillė, tė parė, e ka mbajtur Presidenti i Republikės, Alfred Moisiu, i cili nė samitin e OKB-sė shprehu qėndrimin zyrtar tė shtetit shqiptar pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Moisiu fjalimin e ka mbajtur nė tryezėn e rrumbullakėt tė Grupit tė Vendeve tė Evropės Lindore nė OKB, nė tė cilin bėn pjesė edhe Shqipėria. “Nė funksion tė arritjes sė zhvillimit, stabilitetit dhe begatisė nė rajon, ne besojmė se ka ardhur koha tė nxjerrim pėrfundimin qė njė Kosovė e pavarur ėshtė zgjidhja mė e mirė, si pėr popullin e Kosovės, ashtu edhe pėr rajonin nė tėrėsi. Njė Kosovė e pavarur do tė krijojė mė tepėr siguri dhe stabilitet nė rajon dhe mė tej”. Kjo ėshtė deklarata e presidentit Moisiu nė lidhje me zhvillimet mė tė fundit nė rajonin e Ballkanit. Nė fjalėn e tij, kreut i shtetit e ka cilėsuar Shqipėrinė si njė shtet qė duhet tė merret si shembull pėr rolin qė luan nė rajonin e Ballkanit. Edhe ministri i Jashtėm, Besnik Mustafaj, duke folur para Parlamentit shqiptar, gjatė betimit tė qeverisė theksoi se “pavarėsia e Kosovės ėshtė zgjidhja mė e mirė”. Por presidenti Moisiu ėshtė zyrtari i parė i lartė qė mban njė qėndrim tė tillė para pėrfaqėsuesve ndėrkombėtarė.

 

 

http://gazetametropol.com/
 
Moisiu: Pavarėsia e Kosovės ėshtė zgjidhja mė e mirė
BRAHIM SHIMA
16 Shtator  Kreu i shtetit shqiptar tha nė OKB se terrorizmi nuk ka lidhje me besimin

Presidenti i Republikės, Alfred Moisiu, nė fjalėn e mbajtur nė takimin e OKB, ka vlerėsuar se, pavarėsia e Kosovės ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr rajonin dhe qytetarėt. Nė fjalėn e tij, Moisiu ėshtė pėrqėndruar nė luftėn kundėr terrorizmit, ku theksoi se nuk duhet pritur qė terrorizmi tė godasė, por duhen marrė masa pėr parandalimin e tij. Presidenti ka hedhur poshtė ēdo ide pėr lidhje me terrorizmin dhe pėrplasjen e qytetėrimeve. “Shqipėria bashkohet me vendet e tjera tė tė njėjtit mendim nė dėnimin e ashpėr tė terrorizmit nė tė gjitha mėnyrat e paraqitjes sė kėtij fenomeni, si njė nga kėrcėnimet mė serioze pėr paqen dhe sigurinė ndėrkombėtare. Ne jemi tė mendimit qė ne nuk duhet tė presim qė terrorizmi tė na godasė, nė tė kundėrt, ne duhet tė forcojmė bashkėpunimin dhe tė krijojmė institucione tė fuqishme nė mėnyrė qė tė jenė gati pėr t'u kundėrpėrgjigjur me shpejtėsi dhe vendosmėri. Ne pėrsėrisim idenė e hedhjes poshtė tė ēdo lidhjeje midis terrorizmit dhe pėrplasjes sė qytetėrimeve, besimeve fetare dhe jemi tė bindur se duke forcuar dialogun, duke zgjeruar mirėkuptimin midis civilizimeve dhe duke parandaluar diskriminimin dhe diferencat fetare dhe kulturore, do tė rrisim luftėn ndėrkombėtare kundėr terrorizmit”, tha Presidenti nė fjalėn e tij. Presidenti Moisiu ka marrė fjalėn dhe nė takimin e Byrosė sė Kėshilliti Ekonomik dhe Social (ECOSOC), gjatė tė cilit ėshtė shprehur nė favor ė reduktimit tė varfėrisė dhe tė arritjes sė objektivave tė mijėvjeēarit. “Nė botėn e sotme tė ndėrvarur ėshtė e drejtė dhe nevojshme tė konsiderojmė qė zhvillimi, siguria kombėtare dhe tė drejtat e njeriut janė tė ndėrthurura e tė ndėrvarura. Ato pėrbėjnė gjithashtu shtyllėn kryesore tė sistemit tė OKB-sė. Nė kėtė kontekst, ne njohim rolin thelbėsor tė ECOSOC-ut nė procesin e zbatimit tė objektivave tė miratuara ndėrkombėtarisht, pėrfshirė OZHM nė reduktimin e varfėrisė, nė promovimin e rritjes sė qėndrueshme ekonomike, zhvillimin e qėndrueshėm dhe begati globale pėr tė gjithė”, tha Presidenti Moisiu. Mė pas, kreu i shtetit shqiptar ka zhvilluar njė takim me homologun bullgar Parvanov,
 
http://www.gazeta55.net/home.jsp
 
16/09/2005, ora

 Moisiu nė OKB kėrkon pavarėsi pėr Kosovėn
Presidenti ne tryezen e rrumbullaket te Grupit te Vendeve te Evropes Lindore ne OKB, ne te cilin ben pjese edhe Shqiperia, ėshtė shprehur se bashkėpunimi rajonal mbi principet e transparencės, tolerancės dhe dialogut sjell efektivitet nė luftėn antiterror
 

Mė lejoni, pikėsėpari, Z. President, t’Ju falenderoj pėr drejtimin e kėtij takimi dhe pėr pėrpjekjet dhe kontributin e ēmuar drejt suksesit tė kėtij Samiti. I detyruar nga koha e shkurtėr, do tė dėshiroja tė parashtroja vetėm disa ēėshtje, duke besuar se kjo gjė do tė na japė mundėsinė tė gjithėve tė pėrfshihemi nė njė diskutim interaktiv, produktiv dhe gjithėpėrfshirės. Shqipėria bashkohet me vendet e tjera tė tė njėjtit mendim nė dėnimin e ashpėr tė terrorizmit nė tė gjitha mėnyrat e paraqitjes sė kėtij fenomeni, si njė nga kėrcėnimet mė serioze pėr paqen dhe sigurinė ndėrkombėtare. Ne jemi tė mendimit qė ne nuk duhet tė presim qė terrorizmi tė na godasė, nė tė kundėrt, ne duhet tė forcojmė bashkėpunimin dhe tė krijojmė institucione tė fuqishme, nė mėnyrė qė tė jenė gati pėr t'u kundėrpėrgjigjur me shpejtėsi dhe vendosmėri. Ne pėrsėrisim idenė e hedhjes poshtė tė cdo lidhjeje midis terrorizmit dhe pėrplasjes sė qytetėrimeve, besimeve fetare dhe jemi tė bindur se duke forcuar dialogun, duke zgjeruar mirėkuptimin midis civilizimeve dhe duke parandaluar diskriminimin dhe diferencat fetare dhe kulturore, do tė rrisim luftėn ndėrkombėtare kundėr terrorizmit. Nė kėtė kėndvėshtrim ne nėnvizojmė rėndėsinė dhe vlerėn e bashkėpunimit ndėrkombėtar nė luftėn kundėr terrorizmit. Duke njohur rėndėsinė e madhe tė rolit tė OKB‑sė nė luftėn kundėr terrorizmit, Shqipėria gjithashtu thekson kontributin vital tė bashkėpunimit rajonal dhe bilateral.  Nė kėtė kontekst ne vlerėsojmė rėndėsinė e faktit qė shtetet anėtare tė bėhen pjesė e konventave dhe protokolleve kundėr terrorizmit, duke pėrfshirė kėtu dhe Konventėn pėr Shtypjen e Akteve tė Terrorizmit Bėrthamor.  Shqipėria e ka nėnshkruar kėtė tė fundit, si dhe ėshtė anėtare nė tė 12 konventat dhe protokollet kundėr terrorizmit. Duke u bazuar nė faktin se po jetojmė nė njė botė globale dhe tė ndėrlidhur, ku paqja, siguria, zhvillimi dhe tė drejtat e njeriut janė tė lidhura dhe tė varura nga njėra‑tjetra, askush nuk mund tė injorojė rėndėsinė e bashkėpunimit rajonal dhe nėn‑rajonal. Nė kėtė drejtim Shqipėria ėshtė e angazhuar nė rritjen dhe forcimin e bashkėpunimit rajonal, ashtu si dhe bashkėpunimin midis organizatave rajonale. Ne besojmė se njė Ballkan i qėndrueshėm dhe paqėsor, ėshtė njė kontribut konkret dhe i drejtėpėrdrejtė drejt njė Europe mė tė sigurtė dhe tė begatė.

Filozofia jonė kombėtare nė fushėn e bashkėpunimit rajonal ėshtė e bazuar nė tre shtylla kryesore: transparencė, tolerancė dhe dialog. Unė jam krenar qė vendi im pėrbėn njė shembull pozitiv tė tolerancės dhe bashkėjetesės paqėsore midis besimeve tė ndryshme.

Nė funksion tė arritjes sė zhvillimit, stabilitetit dhe begatisė nė rajon, ne besojmė se ka ardhur koha tė nxjerrim pėrfundimin qė njė Kosovė e pavarur ėshtė zgjidhja mė e mirė, si pėr popullin e Kosovės, ashtu edhe pėr rajonin nė tėrėsi. Njė Kosovė e pavarur do tė krijojė mė tepėr siguri dhe stabilitet nė rajon dhe mė tej. Mė lejoni tė pėrfundoj duke shprehur konsideratėn time mė tė lartė pėr angazhimin dhe kontributin Tuaj personal drejt suksesit tė kėtij Samiti. Ne ju jemi mirėnjohės zoti President, Juve dhe vendit Tuaj, pėr ndihmėn dhe asistencėn qė i jepni vendeve qė vijnė nga e njėjta histori dhe qė aspirojnė tė njėjtin destinacion.

(Fjala e Moisiut nė tryezėn e rrumbullakėt)

 

http://www.ballkan.com/
 
Moisiu nė samitin e OKB-sė: Pavarėsi pėr Kosovėn
 

Autori i Lajmit: Juli Prifti

Presidenti Moisiu kėrkoi dje, gjatė samitit tė gjashtėdhjetė tė Kombeve tė Bashkuara pavarėsi pėr Kosovėn. Duke mbajtur fjalėn e tij, si kryetar i delegacionit zyrtar shqiptar, nė tryezėn e rrumbullakėt tė Grupit tė Vendeve tė Evropės Lindore nė OKB, nė tė cilin bėn pjesė edhe Shqipėria, Moisiu ka lėnė mėnjanė deklaratat diplomatike dhe ka theksuar se zgjidhja mė e mirė pėr Kosovėn dhe rajonin, ėshtė pavarėsia e saj.
Axhenda
Presidenti Moisiu ka pasur dje, nė kuadėr tė samitit tė 60-tė tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė njė varg takimesh dhe ka mabjtur fjalim edhe nė mėngjesin e punės sė Byrosė sė Kėshillit Ekonomik dhe Social (ECOSOC). Pasdite, si ka shprehur qėndrimet e shtetit shqiptar nė tryezėn e grupit tė Vendeve tė Europės Juglindore ku njė vend tė rėndėsishėm kanė zėnė komentet pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Kjo e fundit pėrfaqėsohet nė samit nga kryeadministratori i saj, Soren Petersen. “Nė funksion tė arritjes sė zhvillimit, stabilitetit dhe begatisė nė rajon, ne besojmė se ka ardhur koha tė nxjerrim pėrfundimin qė njė Kosovė e pavarur ėshtė zgjidhja mė e mirė, si pėr popullin e Kosovės, ashtu edhe pėr rajonin nė tėrėsi. Njė Kosovė e pavarur do tė krijojė mė tepėr siguri dhe stabilitet nė rajon dhe mė tej”, theksoi presidenti Moisiu.
“Ndėrkombėtarėt
Nė pjesėn tjetėr tė fjalimit, presidenti ka kėrkuar mbėshtetjen e OKB-sė dhe tė organizmave tė saj ekzekutivė pėr Shqipėrinė, sa i takon reduktimit tė varfėrisė dhe zhvillimit ekonomik. Presidenti Moisiu ka mbajtur linjėn amerikane sa i takon goditjes me ashpėrsi tė terrorizmit dhe aplikimit tė njė rezolute tė pėrbashkėt. Ai tha se Shqipėria bashkohet me vendet e tjera tė tė njėjtit mendim nė dėnimin e ashpėr tė terrorizmit nė tė gjitha mėnyrat e paraqitjes sė kėtij fenomeni, si njė nga kėrcėnimet mė serioze pėr paqen dhe sigurinė ndėrkombėtare. “Ne jemi tė mendimit qė ne nuk duhet tė presim qė terrorizmi tė na godasė, nė tė kundėrt, ne duhet tė forcojmė bashkėpunimin dhe tė krijojmė institucione tė fuqishme nė mėnyrė qė tė jenė gati pėr tu kundėrpėrgjigjur me shpejtėsi dhe vendosmėri”, tha ai. Duke njohur rėndėsinė e madhe tė rolit tė OKB-sė nė luftėn kundėr terrorizmit, Moisiu theksoi se Shqipėria ka kontributin vital tė bashkėpunimit rajonal dhe bilateral.


  
15/09/2005 http://www.ata-al.net/

OFFICIALISATION DES HUIT COMMISSIONS PARLEMENTAIRES DE LA NOUVELLE ASSEMBLEE D'ALBANIE

     TIRANA, 15 septembre  /ATA-Anila Struga/ - La conférence des chefs des commissions parlementaires qui s'est réunie jeudi,  a décidé d'officialiser les huit commissions
parlementaires de la nouvelle Assemblée d'Albanie.
     Lors de cette réunion, les chefs des groupes parlementaires sont tombés d'accords du fait que cinq commissions soient dirigées par les représentants de la majorité et les trois autres par ceux de l'opposition. 
     Ainsi, la majorité dirigera la commission parlementaire des lois, ayant comme chef 
Spartak Ngjela, la commission de l'économie, chef - Edmond Spaho, la commission des politiques étrangčres, chef - Preē Zogaj, la commission de la sécurité nationale, chef -Leonard Demi, ainsi que la commission de la santé et de la l'enseignement, chef - Tritan Shehun.
     Entre temps, l'opposition dirigera la commission de l'intégration, ayant comme chef Ilir Meta, la commission des médias, chef - Valentina Leskaj, ainsi que la commission des activités de production et des transports, chef - Durim Hushin.
/s.s./er/

 

Newropeans Magazine - 9 sep 2005
 
Statut du Kosovo: les négociations ont déją commencé  
Written by Besnik Pula   
Friday, 09 September 2005
Les grandes tractations autour du statut futur du Kosovo ont déją commencé. Belgrade veut obtenir l’autonomie la plus large pour les zones serbes dans le cadre du processus de décentralisation, mais qu’est-ce que les Albanais peuvent réellement attendre ? L’indépendance sans conditions semble exclue, et la communauté internationale essaie d’inventer une formule de « semi-indépendance » octroyée.

Image Soren Jessen-Petersen l’a dit lui-mźme il y a quelques jours : les négociations ont commencé. Le statut est en train de se définir. Alors que les autres font des commentaires et parlent de « préparations pour les négociations » ou « des négociations de l’automne », les contours de ce statut sont en train de se dessiner graduellement.

Maintenant, le jeu politique tourne autour de la définition du processus qui reste toujours ambigu et peu clair. L’un des aspects fondamentaux de cette dynamique - comme l’a déclaré le chef de la MINUK Jessen-Petersen - est le processus de décentralisation. Maintenant, il est clair que la décentralisation, bien loin des fables politiques sur « la démocratisation du pouvoir » ou le « rapprochement du citoyen et du pouvoir » n’est pas un combat pour les droits des minorités, mais pour le contrōle de territoires ethniques. Il n’est donc pas question de réorganisation territoriale sur des principes démocratiques comme il a été souvent déclaré, mais de réorganisation territoriale selon des principes politiques. Le gouvernement a accepté d’entrer dans un jeu dangereux, dont les conséquences ne se feront pas sentir tout de suite.

La réorganisation territoriale du Kosovo ne serait pas problématique en elle-mźme s’il n’existait pas deux problčmes principaux. Le premier est que la division territoriale se fait dans le contexte d’un statut toujours indéfini. On ne sait toujours pas quelle sera la position du pouvoir central du Kosovo, qui est déja mutilé. Il n’est pas logique et mźme pratiquement impossible de vouloir décentraliser un pouvoir qui n’est pas encore centralisé !

Décentralisation et organes parallčles de Belgrade :

Par ailleurs, dans la majorité des enclaves serbe, les organes parallčles de Belgrade sont toujours fonctionnels. Le processus de décentralisation commencé par le Gouvernement sous le patronage de la MINUK et avec la participation active de la Serbie ne donne aucune garantie sur l’extinction de ces organes. De toute faēon, la MINUK a accepté les organes de la Serbie au Kosovo durant six ans. Il n’existe donc aucune raison de croire que la MINUK va entreprendre quoi que ce soit contre ces institutions parallčles maintenant.

Il est vrai que Pristina décentralise son autorité, mais je ne sais toujours pas si le gouvernement sait ą qui déléguer ce pouvoir et ces territoires, qui seront gérés dans l’avenir par les nouvelles unités administratives. Malgré tout, ce qui est clair, c’est que l’on n’est pas en train de donner le territoire et le pouvoir aux « citoyens ». Cela jouera encore moins en faveur de l’intégration de la minorité serbe dans le systéme politique et civique du Kosovo.

Dans ces conditions d’un statut indéfini et d’un fonctionnement maintenu des institutions parallčles de la Serbie, justement dans les zones qui deviendront autonomes avec une administration locale (comme cas concret, on peut citer Gracanica), on ne peut parler d’un véritable processus de décentralisation. En réalité, le pouvoir ne se décentralise pas, mais les négociations pour le statut commencent.

Ainsi, ą la place d’avoir des négociations au plus haut niveau (comme on le pense d’habitude quand on parle de négociations), celles-ci se dispersent dans différents processus parallčles, avec plusieurs représentants, sous-représentants et médiateurs - autant de processus qui reēoivent la bénédiction des plus hauts dirigeants. Le Parlement - qui se réduit désormais ą son seul Président - est marginalisé, alors que l’opinion publique est bombardée par des demi-informations, qui visent ą « lui rafraīchir la mémoire » ą travers le langage de l’optimisme naļf et le rituel baiser de la main des dirigeants politiques actuels, ou bien encore ą travers mźme les déclarations sur l’indépendance qui est inévitable et qui aurait le soutien de la communauté internationale.


Malgré tout, désormais, il est bien clair que le processus de définition du statut a commencé. Comment peut-il se caractériser et oł peut-il nous mener ? Maintenant, plusieurs choses sont claires. La Serbie a un rōle actif dans le processus de décentralisation, rōle qui se poursuivra malgré le limogeage de Nebojsa Covic de la direction du Centre de Coordination de la Serbie pour le Kosovo. Sa relčve est une conséquence des batailles intérieurs entre les fractions politiques en Serbie et n’a rien avoir avec une réorientation de Belgrade envers le processus de décentralisation ou les objectifs poursuivis pour le Kosovo.

Les représentants de Belgrade ont commencé ą se rappeler des schémas des années 1990, des plans Z-4 pour la Krajina et des autres plans pour la Bosnie qui, indépendamment de leurs contenus, avaient pour principes et objets de classiques divisions territoriales. Quoi qu’il en soit, la réalité est que la Serbie a un rōle dans un processus qui, théoriquement, devrait źtre une question interne au Kosovo. Ceci est la dimension qui est souvent négligée par les différents commentateurs qui se prononcent en faveur du processus de décentralisation et qui se rendent aux évidences de la rhétorique officielle, du style : « la décentralisation est un processus qui se déroule partout en Europe et qui joue en faveur de la démocratisation générale du Kosovo ». Je n’ai jamais entendu parler d’un État qui, dans sa politique de décentralisation prendrait en compte les revendications d’un autre pays, sauf dans des conditions de pressions, de chantage ou de manipulations ouvertes. Malgré tout, le processus a commencé son chemin. La fin n’est toujours pas claire, mais l’on se rapproche de quelques formules possibles pour le statut.


© Tous droits réservés Koha Ditore
Le Courrier des Balkans pour la traduction
Besnik Pula
Traduit par Belgzim Kamberi
 
Written by Besnik Pula   
Friday, 09 September 2005
Les options exclues

Deux possibilités sont exclues : la premičre, la classique partition territoriale du Kosovo, qui est la solution préféré de Kostunica et de son entourage. Cette solution n’a aucun soutien en Occident, alors qu’il demeure toujours envisageable que la Serbie utilise la force pour annexer ą nouveau des territoires au Kosovo. Ceci provoquerait une confrontation avec l’OTAN, ce qui n’est pas du tout de l’intérźt de la Serbie en ce moment, sachant que la Serbie n’aurait aucune chance d’en sortir gagnante.

En second lieu, l’indépendance sans condition du Kosovo. L’indépendance n’est pas une solution de compromis, celle-ci est une solution de principe, alors que, pour le moment, les diplomates parlent par la langue du compromis. Il est donc sous-entendu que la solution se base sur une logique de marché et non pas une logique de principes. Il est clair depuis longtemps maintenant que l’équité n’est plus au centre des conceptions dominantes politiques occidentales envers le Kosovo. Pour le moment, domine le langage relativiste de « la satisfaction de toutes les parties ». On préfčre décortiquer le débat, comme aime ą le faire le discours technocratique de ceux qui dirige le processus de négociations, sur des dimensions normatives. Au final, on réduit tout, ą commencer par le statut lui-mźme, ą une simple question technique et administrative.

Quand il est question de compromis, la décentralisation qui est ipso facto liée ą la question du statut peut źtre considérée comme un « compromis » que fait le Kosovo envers la Serbie. La décentralisation relčve du masochisme politique qui a été imposé au Kosovo comme condition pour la poursuite du processus.

La décentralisation ne débouchera pas nécessairement sur une territoriale division classique, mais de nouvelles entités territoriales apparaītront ą l’intérieur du Kosovo, sous la forme des mini-cantons habités majoritairement par la minorité serbe, quelle que soit leur dénomination officielle (de toute faēon, le jeu autour de leur dénomination est devenu la meilleure forme de manipulation de l’opinion publique). Ceci ne concerne que l’aspect juridique des nouvelles entités administratives, et non leur réalité pratique. En prenant en compte l’existence des organes parallčles serbes dans certaines de ces zones, celles-ci fonctionneraient comme des zones de facto séparées du Kosovo.

Loin de représenter une garantie pour la liberté de mouvement, celles-ci créeront des conditions institutionnelles de ségrégation physique et institutionnelle de la population serbe du Kosovo dans la vie politique et civique du Kosovo. Elles seront peut-źtre mźme ą l’origine de nouveaux conflits locaux dans les communes multiethniques - au nom de la défense contre les « terroristes » - et de l’organisation des milices armées serbes dans les enclave officialisées de la sorte.

Vers une pseudo-souveraineté ?

Quoi qu’il en soit, en « contrepartie » de l’autonomie territoriale pour les Serbes du Kosovo, la Serbie pourrait accepter (sūrement sous la pression internationale) la solution d’un Kosovo ą demi souverain, ą la condition qu’il lui soit impossibilité de se séparer du cadre de l’Union de Serbie et du Monténégro, sous la garantie d’un accord diplomatique, et sans possibilité de changement constitutionnel au sein de cette Union.

Ceci serait en accord avec la formule nébuleuse de Belgrade, « moins que l’indépendance, plus que l’autonomie », alors que les liaisons du Kosovo avec l’entité de Serbie-Monténégro ne se développeraient pas directement, mais par la médiation (provisoire) de la MINUK ou d’un autre organe international.

Ces nouvelles ambiguļtés permettront aux politiciens kosovars de déclarer que voilą, ceci est l’indépendance (ou, dans le pire des cas, que ceci est le maximum qui puisse źtre obtenu dans ces conditions, avec la précision que le travail n’est pas terminé et que l’engagement pour l’indépendance doit continuer). Entre temps, le Kosovo fonctionnerait comme un semi-État, « monitoré » de différents cōtés et avec toutes les compétences régaliennes - exceptés l’adhésion ą l’ONU, le droit d’émettre ses passeports et de posséder une armée. Cette solution sera offerte sous le prétexte (maintenant incontournable) que ceci est une solution « intermédiaire », qu’il s’agit du « prochain statut » et non pas du « statut final » - jusqu’ą l’adhésion de la Serbie et du Kosovo dans l’Union Européenne dans un avenir de moyen terme, quand - ainsi que le prétendent certains démagogues - les frontičres et la souveraineté ne seront plus des questions importantes.

Ceci devrait źtre ą peu prčs la fin du scénario, qui selon les développements actuels, a toutes chances de se déployer dans les mois ą venir. Je ne connais pas de cas concret, du moins au XXe sičcle, oł l’indépendance ait été offerte ą une société, comment l’attendent nos dirigeants politiques et les citoyens du Kosovo qui, de faēon directe ou non, soutiennent le concept de négociations pour l’indépendance. Une indépendance offerte est une indépendance formelle, et c’est justement ce qui attend le Kosovo : une indépendance formelle qui, en fait, n’est pas du tout l’indépendance.


© Tous droits réservés Koha Ditore
Le Courrier des Balkans pour la traduction
Besnik Pula
Traduit par Belgzim Kamberi