Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

Sot paradite, kryetari i PLL Ekrem Spahiu, sė bashku me drejtuesit e tjerė, n\kryetarin M. Basha dhe Sekretarin e Pėrgjithshėm A. Tujani, dhanė njė konferencė pėr shtyp.

Mė poshtė po ju pėrcjellim tekstin e plotė tė deklaratės sė lexuar me kėtė rast.

 

Zėdhėnėsi i PLL

______________________________________

 

Tiranė, mė 3 qershor 2007

 

Deklaratė pėr mediat

 

Vizita e presidentit tė SHBA-ve, Xhorxh Bush, shėnon njė nga fitoret mė tė mėdha politike e diplomatike tė kauzės shqiptare nė kėtė fillimshekulli Ajo shėnon njėkohėsisht riformatimin dhe ridimensionimin e ēėshtjes shqiptare nė hapėsirėn ballkanike, pikėrisht nė kohėn e zgjidhjeve madhore tė ēėshtjeve kombėtare tė vendeve aspirante pėr pavarėsi, pas shpėrbėrjes sė federatave sllavo-komuniste nė kontinent.

PLL e konsideron vizitėn e presidentit Bush si fitorja mė e rėndėsishme e aksionit gjeopolitik shqiptar, qė prej njė shekulli, dhe si kurorėzim tė pėrpjekjeve pėr ngjizjen e aleancave strategjike tė kombit shqiptar nė funksion tė zgjidhjes sė ēėshtjes kombėtare shqiptare.

PLL, konform programit tė saj kombėtar, ka qenė dhe mbetet konsekuente nė vlerėsimin e kahershėm, se ndihma dhe pėrkrahja e kombit amerikan pėr kauzėn e nėpėrkėmbur tė kombit shqiptar, ka qenė dhe mbetet jetike, pėr shkak tė angazhimit tė drejtpėrdrejtė  e tė vazhdueshėm tė SHBA-ve, si vendi kampion i lirisė sė kombeve tė shtypur, qė nė vitet '20 tė shekullit tė kaluar.

PLL gjithashtu i pėrmbahet mendimit se vizita e presidentit Bush ėshtė pėrshkallėzim i natyrshėm i vėmendjes dhe ndihmės madhore tė SHBA-ve, qė nga Presidenti Uillson, nė njohjen e shtetit tė pavarur shqiptar; tek Presidenti Bush senjor, nė rrėzimin e diktaturave sllavo-komuniste; tek presidenti Klinton, pėr ēlirimin e Kosovės nga Serbia; e deri tek Presidenti Bush i ri, pėr pavarėsimin pėrfundimtar tė saj.

          PLL i propozon qeverisė dhe maxhorancės sė djathtė, qė nė shenjė mirėnjohjeje dhe nderimi pėr kontributet madhore tė kėtyre burrave tė kombit amerikan, tė ideojė dhe realizojė me shpejtėsi ngritjen e monumenteve tė tyre nė sheshet kryesore tė Tiranės.

 PLL u bėn thirrje institucioneve tė shtetit shqiptar, qė me rastin e vizitės sė Presidentit amerikan, tė hartojnė njė program tė detajuar dhe konkret, me afate tė pėrcaktuara pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO, dhe t'ia dorėzojnė Presidentit Bush.

PLL, me rastin e vizitės sė presidentit amerikan, u bėn thirrje tė gjithė shqiptarėve, kudo ku ndodhen, nė trojet etnike dhe disaporė, qeverisė, forcave politike dhe komuniteteve fetare, qė, tė bashkuar, tė dalim e tė presim sipas traditės sė mikpritjes shqiptare, Presidentin e SHBA-ve, aleatit strategjik dhe vendit mik tė kombit shqiptar, Xhorxh W. Bush.