http://www.gazeta-shqip.com 09/03/2007

Erdogan: Turqia pėrkrah pavarėsinė e Kosovės

Kryeministri Ēeku, vizitė nė Ankara

 

Kryeministri i Kosovės, Agim Ēeku, u takua nė Ankara me homologun e tij, Kryeministrin e Turqisė, Tayyip Recep Erdogan. Nė njė takim tė pėrzemėrt u shkėmbyen mendime rreth gjendjes aktuale nė Kosovė dhe nė rajon nė kontekstin e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės. Tė dyja palėt shprehėn kėnaqėsinė e tyre pėr zhvillimin e shkėlqyeshėm tė marrėdhėnieve dypalėshe nė frymėn e bashkėpunimit vėllazėror dhe tė mirėbesimit. "Pavarėsia e Kosovės me tė gjitha atributet e njė shteti sovran ėshtė vullneti i popullit tė Kosovės. Ushtrimin e kėtij sovraniteti, institucionet dhe populli i Kosovės e shohin si njė pėrgjegjėsi pėr tė ēuar pėrpara proceset e zhvillimit tė Kosovės dhe tė rajonit," tha Kryeministri Ēeku me kėtė rast. Nga ana e tij, Kryeministri turk, Erdogan, konfirmoi qėndrimin zyrtar tė qeverisė sė tij se Turqia e mbėshtet zgjidhjen e statusit tė Kosovės nė bazė tė vullnetit tė shumicės sė popullit tė Kosovės dhe e siguroi Kryeministrin Ēeku pėr pėrkrahjen e shumanshme tė Turqisė, si nė periudhėn aktuale ashtu edhe nė tė ardhmen.


Pėr sa i takon pozitės sė komuniteteve minoritare nė Kosovė, kryeministrat Ēeku dhe Erdogan kanė thėnė se komuniteti turk gjithmonė e ka ndarė fatin e popullsisė shumicė tė Kosovės dhe kanė shprehur kėnaqėsinė pėr integrimin e tyre nė shoqėrinė dhe institucionet e Kosovės.


Bashkėbiseduesit folėn edhe pėr bashkėpunimin ekonomik, kulturor, social e arsimor me ē‘rast u konfirmua gatishmėria e dyanshme qė ky bashkėpunim tė avancohet mė tutje nė njė tė ardhme tė afėrt. "Marrėdhėniet tradicionalisht tė mira ndėrmjet Kosovės dhe Turqisė, sigurojnė njė bazė tė mirė pėr partneritet nė tė gjitha fushat, nė tė mirė tė dy vendeve dhe tė rajonit. Nė kėtė rrafsh, Kosova dhe Turqia mund tė luajnė njė rol tė rėndėsishėm duke e thelluar bashkėpunimin e dyanshėm," ka thėnė Ēeku.


Kryeministri Erdogan shprehu interesimin pėr projektet nė infrastrukturė dhe premtoi angazhimin e qeverisė sė tij pėr tė zgjuar interesimin e investuesve turq nė projektet infrastrukturore dhe nė projektet e tjera, ndėrsa me kėtė rast u shpreh se Turqia do tė angazhohet nė mėnyrė tė parezervė pėr tė dhėnė ndihmėn e vet pėr zhvillimin e Kosovės.


Gjatė ditės sė sotme, delegacioni i Kosovės, i pėrbėrė nga Kryeministri Agim Ēeku dhe anėtarėt e Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės, Sabri Hamiti, Xhavit Haliti dhe Mahir Jagcilar, do tė takohen me ministrin e Jashtėm tė Turqisė, Abdulah Gul, dhe me kryesuesin e Komisionit Parlamentar pėr Politikė tė Jashtme, Eyup Sanay. Po sot, Kryeministri Ēeku do tė flasė para biznesmenėve turq nė Unionin e Odave Ekonomike dhe Tregtare tė Turqisė, thuhet nė kumtesėn pėr media tė lėshuar nga zyra pėr informim pranė Kryeministrisė.

 

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 44, Part II, 8 March 2007

BELGRADE REJECTS, PRISHTINA WELCOMES REVISED KOSOVA PLAN. Initial
reactions to amendments made to the UN's blueprint for the contested
province of Kosova echo the response to the original plan, with
Belgrade rejecting and Prishtina welcoming them, local and
international media reported. One of Belgrade's top negotiators,
Slobodan Samardzic, told Radio-Television Serbia that the changes,
which were presented to the negotiating teams on March 7, are "small
[and] really unimportant," and therefore inadequate because they
failed to meet Belgrade's demand that Serbia should retain
sovereignty over Kosova. Details of the revised plan will not be made
public until March 10. The party of Serbian Prime Minister Vojislav
Kostunica, the Democratic Party of Serbia (DSS), said through its
spokesman, Andreja Mladenovic, on March 7 that the changes made the
revised plan "worse" than the original proposal, and that the plan
"converges with the position of the Albanian separatists." By
contrast, Kosovar President Fatmir Sejdiu said that an "initial
analysis" suggested the changes are "correct" and the new document
"positive," with "no major changes that could modify the plan's
essence," local and international media reported. The Belgrade
broadcaster B92 and an Albanian-language paper, "Express," reported
that the biggest change focuses on the way in which Kosova's
constitution can be adopted and amended. "Express" quoted an unnamed
diplomatic source as saying other changes are minor, relating to
institutional cooperation with Serbia, refugees, missing people, and
property issues. The reports therefore suggest Ahtisaari has retained
the fundamental features of the plan, which confers the substance and
trappings of statehood on Kosova but does not use the term
"independence" and stipulates that the region would remain under
international supervision (see "RFE/RL Newsline," February 5, 2007).
The last round of consultations on the plan will be held on March 10
in Vienna. Serbian President Boris Tadic has already confirmed he
will attend, B92 reported, but it is unclear whether he will be
accompanied by Kostunica. The entire Kosovar Albanian leadership is
expected to travel to Vienna. AG

 

 

http://gazetametropol.com/

Emri Mbiemri: Skender Zogu
Data: E Enjte, 08 Mars 2007
Shteti: France
Subjekti: Shovinizmi grek
Edhe sot po vazhdon shovinizmi grek kundra Shqirerisė dhe Turqisė. Kur ushtarėt tė njė shteti qė merrė pjesė nė Bashkimin Evropian sulmon kombin tonė diplomacia shqiptarė vepron me butsi nė vendė qė tė protestojė me forcė. Endra grekvet "Megalo Idea" s'dotė realizohet kurrė sa tė jetė Turqia gjallė dhe shqiptaria dotė veproje nė favorinė e ēeshtjes ēamė. Miqsija turco-shqiptare ashtė pėrgjigja ma e shėndoshtė kundra shovinistėt grek.
 
 
Emri Mbiemri: Slender Zogu
Data: E Hene, 26 Shkurt 2007
Shteti: France
Subjekti: Libri"Historia Shtetit Shqiptar"
Pėr herė tė parė njė shkrimtar Z.Kastriot Dervishi ka botuar jnė veprim historik shumė objektivė dhe mė kėt librin fshijnė shkrimet e disa "historjané" tė kohės Enverit si Alex Buda, Arben Puto etc. Merita madhe kėti librit botuar nga shtėpija botuese "55" ashtė tregimi vėrtetė tė evolucionit tė shtetit shqiptar si domos rolin réndesishėm que lujti Mreti Zog I nė formimin e njé shteti modern. I prozojė rinisė tonė ta lexojė kėt libėr dhe I urojė Zotit Kastriot Dervishit shumė sukses. Skender Zogu
 
 ---------------------------------------------------------------------------------

 

PD: Presidenti, s’ka konsensus per opoziten, vetem Topi
E Enjte, 08 Mars 2007 https://www.korrieri.com/
Zedhenesi i Partise Demokratike, Gazmend Oketa eshte shprehur se kreu i shtetit do te zgjidhet nga radhet e maxhorances, pasi opozita nuk ka asnje kandidature. Mungesa e mbeshtetjes per nje President konsensual nga pakica con ne menyre te pashmangshme ne zgjedhje te parakoheshme

Edlira PRENDI

Mazhoranca duket se ka vendosur te shkoje ne zgjedhje te parakohshme. Nje qendrim tw tillw e ka pohuar vete zedhenesi i Partise Demokratike, Gazmend Oketa, i cili ka mohuar cdo mundesi konsensusi per zgjedhjen e Presidentit nga opozita. Ai ka deklaruar se Topi eshte kandidatura qe mazhoranca ka vendosur te propozoje per postin e kreut te shtetit dhe nuk pranon asnje propozim nga opozita. Kjo e fundit -sipas Oketes- nuk ofron asnje emer qe permbush kriteret per President. Ne keto kushte, kur mazhoranca nuk i ka votat per te zgjedhur Presidentin, duke marre parasysh edhe kerkesen e opozites qe Presidenti te zgjidhet nga radhet e saj, rrjedhimisht vendi eshte i destinuar te shkoje ne zgjedhje te parakohshme. Gjate nje prononcimi per mediat, zedhenwsi i PD-se Oketa, ne emer te grupit parlamentar te kesaj partie, ka zyrtarizuar emrin e Bamir Topit per postin e Presidentit. “Duke e pare Topin nga nje kendveshtrim i tille, besoj qe kandidatura e tij i ben nder te gjithe politikes ne teresi dhe prej saj do te perfitonte ne radhe te pare e gjithe politika. Pasi do te kishim nje President, dhe per kete jam i sigurte, qe do te ishte i te gjitha paleve, nje fakt qe ai e ka deshmuar gjate gjithe veprimtarise se tij politike”, nenvizoi Oketa. Sipas te cilit, Presidenti duhet te jete mbi te gjitha palet dhe nuk duhet te shikohet si nje kandidature qe duhet ta propozoje e majta apo e djathta. Duke iu referuar nje propozimi qe mund te linde nga e majta, ai saktesoi se kjo nuk do gjente absolutisht mbeshtetjen e PD-se. Ketu-argumetoi ai- nuk shtrohet ceshtja nese kandidatura per President duhet te jete nga pozita apo opozita, por problemi shtrohet, se cili eshte politikani qe ka kuotat me te larta dhe gjen nje konsensus me te gjere. Interesimit te mediave nese eshte pak heret te flitet per zgjedhjen e Presidentit, zedhenesi demokrat pohoi se nuk sheh asnje te keqe ne hedhjen heret nw tregun politik te nje emri dhe kandidature, ku krijimi i njw tradite e re do tw ishte dicka pozitive. Nderkohe, gjate mbledhjes se fundit te grupit parlamentar demokrat, kryeministri Berisha, njeheresh kryetar partie dhe koalicioni qeverises ka siguruar mbeshtetjen e tij, ne ambicjen e Topit per t’u bere President i vendit. Mirepo krahas kesaj, kreu i ekzekutivit nuk ka munguar te porosise te gjithe deputetet te punojne ne permbushjen e reformave si dhe te pergatiten edhe per zgjedhje te parakohshme. Kjo kerkese e shefit te qeverise erdhi pas sinjaleve te para te ardhura nga opozita, lidhur me zgjedhjen e Presidentit, ku nenvizohej veshtiresia per te dhene konsensusin, duke paralajmeruar zgjedhje te parakohshme. Me sa duket, kreu i maxhorances Berisha, pikerisht keto sinjale ka perthithur teksa i eshte pergjigjur me te njejten monedhe presionit te opozites.
 
 
 
 
http://www.shekulli.com.al/
 

 

Eduart Selami: President tė rizgjidhet Moisiu


Marrė me shkurtime nga "Top Story"
09-03-2007

 

Eduart Selami
Ish-kryetari i PD-sė, Eduard Selami i ka ngarkuar qeverisė sė kryeministrit Sali Berisha, pėrgjegjėsinė pėr ecurinė e procesit zgjedhor vendor tė 18 shkurtit. Selami dha njė intervistė nė TCH, nė emisionin "Top Story". Ai tha sa i pėrket institucioneve, se ėshtė pėr t'u shqetėsuar, pėrpjekja e PD pėr t'i minimizuar dhe pėr t'i mare frymėn institucioneve tė caktuara. Por, ai nuk la pa pėrgjegjėsi nė zhvillimin politik tė vendit tė gjithė politikėn. "Qeveria ėshtė ajo qė ėshtė pėrgjegjėse e drejtpėrdrejtė. Por, mos harrojmė qė komuniteti ndėrkombėtar vlerėson qė tė dyja palėt dhe unė bashkohem qė kanė pėrgjegjėsitė e tyre dhe nuk mundesh dot tė tregohesh i papėrgjegjshėm, thjesht se mendon se pėrgjegjėsia do t'i akumulohet dikujt tjetėr",- tha Selami, i cili u shkarkua si kryetar i PD-sė, 10 vjet tė shkuara.

Nė datėn 5 mars tė vitit 1995, zoti Eduart Selami pėrjetoi ditėn e tij tė fundit si kryetar i Partisė Demokratike. Duhet tė themi zoti Selami, qė nuk ka qenė njė ditė fort e kėndshme.

Eduart Selami: Po, varet nga ē'kėndvėshtrim e shihni. Po patjetėr, s'mund tė ishte njė dite e kėndshme. Megjithėse mund tė them qė ishte njė ditė e rėndėsishme ku u shpreh mendimi i Kuvendit tė Jashtėzakonshėm tė Partisė Demokratike, tė cilin unė gjithmonė e kam respektuar pavarėsisht se nuk kam qenė dakord me tė, ėshtė vendim i marrė prej tyre.

Zoti Selami, e di qė ėshtė njė kohė e largėt dhe shumė kujtime janė fshirė. Megjithatė, cilat qenė arsyet qė detyruan njė person me karrierė aq tė lartė politike ta braktisnin atė?

Eduart Selami: Unė nuk do ta quaja braktisje, por gjėja qė mua mė ka mbetur nė mendje dhe qė duhet theksuar ėshtė fakti qė ai ishte njė proces, ku unė si kryetar i PD, pas humbjes se referendumit, sė bashku me miqtė dhe shokėt e mi ishim nė rrugėn mė tė mirė pėr tė dalė nga kjo dhe pėr tė institucionalizuar demokracinė. Kėshtu qė ajo qė unė propozova nė atė kohė pėr kalimin e Referendumit e Kushtetutės nė Parlament, mendoj se ishte rruga mė e mirė pėr ta zgjidhur nė mėnyrė institucionale kėtė problem tė rėndėsishėm, siē ishte Kushtetuta. Ky mendim nuk u nda nga shumica, kėshtu nė kėtė pikė u shkua pėrtej. Mua mė vjen keq qė, nga njė debat pėr njė problem parimor siē ishte, Kushtetuta u kthye nė njė debat pėr karrierėn time politike. Unė e gjykova se ishte njė qėndrim pėr karakterin kulturor, qė tė provohej edhe njėherė qė ajo ēfarė unė kisha bindje, qoftė dhe e gabuar, qė duhej kaluar Kushtetuta nė Parlament, t'i jepej njė shans pėr t'u debatuar. Kėshtu qė, qėndrova nė atė gjė dhe kjo solli njė konfrontim tė asaj natyre

Pėr shumė vetė qė e kujtojnė atė kohė, por edhe pėr ata qė nuk e kujtojnė atė kohė. Ju kėrkuat dorėheqjen nė janar tė vitit 1995, pasi kėrkuat unifikimin e postit tė kryetarit tė PD, me atė tė Kryeministrit, njė gjė qė edhe atėherė u refuzua nga Kėshilli Kombėtar dhe mė pas u interpretua nga kritikėt tuaj, sikur ju donit tė zinit postin e Kryeministrit. Megjithėse nuk u pranua ideja juaj, zoti Berisha sėrishrefuzoi tė pranojė dorėheqjen tuaj. Pėrse e bėri zoti Berisha nė atė moment, duke parė qė gjėrat pak muaj mė vonė do tė pėrkeqėsoheshin. Pėrse zoti Berisha kėrkoi qė ju tė mos largoheshit nga PD, megjithėse ideja juaj u hodh poshtė?

Eduart Selami: Kjo ėshtė njė pyetje, ku pjesa e dytė mė tepėr i takon zotit Berisha. Unė nuk e di se kush ishin motivet e tij, por pėr tė qene konsekuent nė atė ēfarė thashė mė pėrpara, ėshtė e vėrtetė qė unė kėrkova afrimin dhe bashkimin e postit tė kryetarit tė partisė me atė tė Kryeministrit, si njė rrugė tė kėrkimit mė tė mirė pėr tė bėrė njė kalim institucional dhe reflektim pas Referendumit. Kjo u hodh poshtė nga Kėshilli Kombėtar, dorėheqja ime kishte tė bėnte me faktin qė unė nuk doja qė kjo tė perceptohej si njė pėrpjekje pėr tė zėnė pozicionin e kryeministrit, por thjesht si njė pėrpjekje pėr tė gjetur rrugėn mė tė mirė dhe mė tė mundshme pėr tė kaluar kėtė krizė.

Nė fakt, 10 vjet mė vonė, nė 2005, PD merr njė vendim qė ju e propozuat atėherė. Para zgjedhjeve tė 3 korrikut, kur PD u rikthye nė pushtet, u mor vendimi politik qė posti i Kryeministrit tė unifikohej me postin e kryetarit tė partisė. Ju duket disi ironike njė vendim i vonuar, megjithėse i drejtė?

Eduart Selami: Nuk mendoj. Unė mendoj qė 10 vjet mė vone ideja ėshtė pranuar, megjithėse kushtet janė tė tjera dhe unė pėrsėri them qė ėshtė njė ide, e cila nė sistemin politik qė ka Shqipėria, ėshtė mbase ideja me e saktė.

I rikthehemi janar-marsit 1995, kur ju, nė pak javė patet disa ulje dhe ngritje nė raportet tuaja tė brendshme me PD dhe nė veēanti me zotin Berisha. Ju kaluat krizėn e janarit dhe nė shkurt, nė njė deklaratė nė Shkodėr do tė kėrkonit publikisht qė Kushtetuta, pėrpara se tė kalonte nė Referendum, tė kalonte nė Parlament. Menjėherė pas kėsaj u pėrballėt me zemėrimin e zotit Berisha, i cili mė pas propozoi dhe largimin tuaj. Pėrse pranuat tė ishit Kryetar i PD?

Eduart Selami: Mua nuk mė ka bėrė asnjėherė pėrshtypje qė jam kryetar i PD, nuk e kam parė karrierėn politike nė kuptimin klasik tė saj. Kam hyrė nė

politikė rastėsisht, si njė pjesė e brezit tim, me detyrimin historik dhe me idealizmin pėr kontribuar nė rrėzimin e komunizmit. Ky idealizėm dhe ky pėrkushtim idesh mė ka ndjekur nė atė rrugė tė shkurtėr qė unė kam bėrė nė jetėn politike nė Shqipėri. Pėr mua nuk kishte rėndėsi nėse isha kryetar apo rrezikoja postin e kryetarit, pėr mua kishte rėndėsi konfrontimi qė Shqipėria kishte pėr shkak tė luftės sė brendshme. nė demokraci duheshin tė dyja palėt tė bashkėpunonin, prandaj edhe pse ishte ide e Partisė Socialiste, pata guximin qytetar qė tė rrezikoja pozicioni tim. Pėr mua nuk pėrbėn njė rrezik tė madh pėr tė marrė njė ide racionale tė opozitės dhe pėr ta sjellė. Nuk u pranua siē thashė dhe fatkeqėsisht kaloi nė njė drejtim tjetėr. Ky ėshtė njė pozicion qė e zgjodhi zoti Berisha, nuk ka asgjė pėr t'u diskutuar mė tej nė kėtė pikė.

Largimi dhe jeta juaj nė distancė nga Shqipėria, ėshtė pėrzierė nga shumė mistere. Shumė vetė kujtojnė njė mbledhje tė ashpėr tė kryesisė sė

PD dhe replika tė ashpra tė ish-presidentit Berisha me ju. Si e kujtoni atė ditė?

Eduart Selami: E kujtoj njė ditė, qė mendoj se do tė ishte mė mirė qė tė kthehej thjesht nė ato qė unė propozoja dhe nė alternativat qė jepeshin dhe jo tė merresh me tė jesh apo tė mos jesh Kryetar. Nė kėtė pikė mendoj se ai kėrcėnim, qė nėse "ti nuk kthen mendje, t'i largohesh si kryetar" mua nė brendėsi mė dukej shumė pėr tė qeshur, jo se nuk e kisha marrė seriozisht, atė post, por mė e rėndėsishme ishte bindja pėr tė bėrė diēka tė mirė pėr demokracinė dhe procesin e Shqipėrisė. Nė kėtė pikė vlera qė kam nxjerre personalisht, nga keto deshtime ėshtė se njeriu meson dhe reflekton ndaj tyre. Pėrsėri mendoj qė edhe pse ra ideja poshtė, unė fitova atė ēka ėshtė bindja dhe zbulimi i karakterit tim qė kur t'i mendon qė ideja ėshtė me e rendesishme se pozicioni, duhet tė luftosh pėr tė. Unė pashė qė ishte e vlefshme pėr tė luftuar, qė partia tė hapet, tė kthehet nė njė platforme rrahjesh idesh dhe kush ka argumentat me tė mėdha, tė fitoje. Fatkeqesisht nuk mori kėtė rrugė, por mos harrojme se ishin edhe hapat e para dhe unė asnjehere nuk u largova nga deklaratat e mia tė para. U bera thirrje perkrahesve tė mi nė atė kohė, qė tė vazhdonin tė qendronin nė PD dhe tė kerkonin reformimin, sepse ideja ime nuk ishte thjesht pėr njė pozicion, sepse e kisha pozicionin e nderuar tė Kryetarit tė Partisė. Ideja ime ishte qė kjo parti tė hapej, qė kjo parti tė kthehej nė njė platforme ku demokracia e brendshme tė kontribuonte nė njė, demokracine e Shqipėrise.

Pika e fundit qė lidhet me tė shkuarėn tuaj nė PD, ėshtė dita qė u shkarkuat. Ēfarė ndjetė pėr kėtė parti qė e bashkėthemeluat me shumė tė tjerė, nė momentet qė kjo parti u nxori jashtė?

Eduart Selami: Deklarata e pare ishte ajo qė u bėra simpatizanteve tė mi, qė tė qendrojne nė PD dhe se bashku tė bejme reformimin e saj. Kuptohet, qė ndjeva njė zhgenjim dhe kuptova qė rruga pėr nė demokraci dhe pėr reformim ėshtė njė rruge me e gjate se ē'mendova unė nė fillim dhe si ēdo shqiptar, nuk kishim ekspozim tė demokracise dhe mesonim duke ecur. Mendova qė kjo rruge do tė ishte e gjate dhe nuk do tė ishte njė rruge qė do tė ishte e lehte pėr PD dhe pėr Shqiperine. Koha tregoi qė vleresimet e mia ishin tė drejta. Kam parasysh 1996, qė solli 1997 e mė tej...

Pra, ju thoni qė ato qė ju paralajmėruat, ishin alarmet qė duhet tė ishin ndezur nga PD, pėr ngjarjet e 2 viteve qė e pasuan?

Eduart Selami: Nuk mendoj se kishin lidhje tė drejtpėrdrejt,e por tendenca ishte e kesaj natyre. Njė gjė ėshtė universale: Nese nuk mbahen parasysh ato parime dhe nese nuk mbahet njė fryme e brendshme demokratike nė njė force politike, nė njė system dhe njė shoqeri tė hapur, kuptohet qė aksidente do tė kete. Nė njė shoqeri tė hapur duhet tė jete kontributi i tė gjitheve dhe kujdesi i tė gjitheve, sepse 1997-a... Shanset pėr tė ecur nė njė shoqeri demokratike jane tė medha dhe po kaq tė medha jane edhe shanset pėr tė deshtuar, nese humbet busulla dhe humbet pergjegjesia.

Jemi nė mars 2007 dhe ka kaluar njė dekade, nga ato dite mbrapshta pėr Shqipėrinė dhe pėr historinė e shqiptarėve. Ēfarė ndjetė kur u kthyet, ose pėrse u kthyet nė ato ditė nė Shqipėri?

Eduart Selami: Sepse situata u acarua dhe unė isha pjese, isha nė njė program nė Columbia University nė Neė York City dhe se ndjeja pergjegjesi pavarėsisht se isha larguar, kur shihje se Shqiperia fatkeqesisht, ishte nė faqer tė pare tė "Neė York Times" gazetės me tė madhe nė SHBA, njė nga gazetat mė me influence tė botės. Pėr tė shmangur njė katastrofė, qė dukej se po vinte. Fatkeqesisht, gjerat levizen shume shpejt. 1997 ėshtė ajo qė ėshtė dhe duhen nxjerre mesime nga 1997, qė ajo mos tė perseritet mė dhe duhet ecur dhe tė shikohet nė tė ardhmen.

Per njė njeri me njė memorie politike duhet t'u kujtohet njė interviste juaja e rrallė pėr "Zėrin e Amerikės" pėr ngjarjet e vitit 1997, nder tė tjera, ju kerkuat largimin e zotit Berisha. Perse e kerkuat?

Eduart Selami: Pėr tė rikujtuar ato kohe, sepse ika me mendimin se zoti Berisha nuk ishte nė kontakt se situata po perceptonte shume shpejt nė (disavantazh tė tij kėshtu nė kėtė aspekt njė njeri qė ishte si unė, njė njeri i matur dhe njė nga miqtė e tij mė tė afėrt, dola nė "Zėrin e Amerikės" pėr t'i tėrhequr vemendjen pėr tė bėrė diēka, sepse po t'i rikthehesh kohės, protestat sa vinin dhe zienin. Zoti Berisha u zgjodh President dhe ishte njė farė zhgėnjimi pėr tė parė se sa i izoluar dhe se sa jashtė realitetit ishim, gjė qė ndodh kur je aq larg, nė mėnyre ironike, sepse je rrethuar nga njerėzit e t'u qė thjesht tė shkėpusin nga realiteti. Unė kam qene vete nė kėtė gjendje. Kjo ishte arsyeja jo thjesht, njė revansh pėr tė tėrhėqur vėmendjen qė gjerat po shkojnė larg dhe fatkeqėsisht kjo ndodhi.

Meqenėse jemi nė 10-vjetorin e ngjarjeve tė vitit 1997. Cilat ishin arsyet kryesore dhe si mendoni, a janė nxjerrė pėrgjegjėsitė pėr ato ngjarje tė renda pėr kombin tone dhe pėr vete historinė e shtetit shqiptar?

Eduart Selami: I takon dhe janė bėrė vlerėsime tė ndryshme. U takon shume njerėzve qė ishin tė pranishėm nė atė kohe sepse unė, isha shkėputur dhe isha nė Amerike. Janė nxjerre disa mėsime, por fatkeqėsisht simptomat e njė fryme konfliktuale qė solli 1997 ndihen ende. Njė krize qė tė kujton 1997, por jo nė nė pėrmasat e 1997, nė sapo e kaluam. Kėto pėr tė mėsuar nga gabimet e pėrbashkėta, ashtu siē bėjnė njerėzit serioze dhe njerėzit e suksesshem. Ashtu edhe kombet duhet tė reflektojnė tek kjo dhe ky reflektim mos tė jete pėr tė dėnuar njeri-tjetrin, por pėr mos tė pėrsėritur gabimet e tė kaluarės. Dhe, kjo nuk do tė thotė t'i shmangesh pėrgjegjėsisė. Pėrkundrazi, unė mendoj se njė nga tė metat e politikes shqiptare ėshtė se ka mungesė nė pėrgjegjėsi dhe dhėnie llogarie, nė kuptimin e mirė tė fjalės. Por, ajo qė ėshtė mė mirė, ėshtė pėr tė gjetur rrugė, pėr t'i kthyer kėto dėshtime nė hapa pėr njė sukses.

Siē e thatė, e shkuara shėrben pėr tė analizuar tė tashmen. Kanė kaluar 10 vjet nga 1997 dhe 12 vjet nga largimi juaj, nga radhėt e PD. Mazhoranca e kryesuar nga PD kaloi njė sfidė jo tė lehte elektorale, njė humbje tė konsiderueshme nė tė gjithė qendrat urbane dhe tė mėdha tė vendit, pėrjashtuar Shkodrėn dhe Sarandėn. PD dhe aleatet humben nė Tirane, por edhe nė Elbasan, Durres, Korēe, Pogradec, Fier, Lushnjė, Berat. Pra, tė themi njė harte elektorale disi e pėrmbysur, sa pėr shume analiste kujton vitin 1991, qė edhe pse PD humbi nė 31 mars, fitoi tė gjithe zonat urbane, ēka qė njė parathėnie pėr 22 marsin e vitit 1992, ku PD regjistron bazuar nė 31 mars 1991, fitore tė madhe historike dhe njė force politike antikomuniste erdhi nė pushtet. A ka njė momente reflektimi dhe analize qė duhet beje PD, lidhur me rezultatet e zgjedhjeve tė 18 shkurtit 2007?

Eduart Selami: Patjetėr! Pėr mendimin tim, humbja me e madhe nuk ishte humbja nė qytetet kryesore, por vlerėsimi i komunitetit ndėrkombėtar se Shqipėria humbi njė shans historik, pas sė cilės pavarėsisht qė mund tė jesh dakord ose mund tė mos jesh dakord. Ky vleresim vertet ėshtė njė humbje pėr tė gjithe palet dhe reflektimi duhet tė jete nga tė gjitha palėt. Njė muaj me pare sugjerova dhe vazhdoj tė theksoj nevojat qė forcat politike shqiptare duhet tė bashkepunojne me njera-tjetren, kjo ėshtė njė shoqeri e hapur qė ka nevoje pėr tė dy forcat, pėr poziten dhe opoziten. Pėr mua shqetesimi ėshtė pėr zgjedhjet e ardhshme, qė tė jene tė lira dhe tė ndershme, qė Shqiperia tė afrohet njė hap me perpara nė strukturat euroatlantike, e cila ėshtė endrra qė ne, une, nė atė kohe, ju si studente, rrezikuam jeten tone kunder diktatures me tė eger dhe jemi akoma nė procesin e integrimi. Kėtu e shoh atė problemin dhe thelbin kryesor dhe nuk e shikoj qė ka njė reflektim. Pėr mua fatkeqėsisht, nė keto zgjedhje, me vleresimin qė ka bėrė komuniteti nderkombetar, humbesi i madh ėshtė procesi i Shqipėrise. Humbesit e medhenj jane shqiptaret.

Cili ėshtė pergjegjesi kryesor, sipas jush, nė kėtė deshtim tė radhes nė arritjen e standardeve evropiane tė mbajtjes se njė procesi zgjedhor?

Eduart Selami: Ēdo njeri nė politike ka nė njėfare mase pergjegjėsite e tij dhe gjithkush e shikon reflektimin e tij, por nė njė shoqeri tė hapur demokratike, pergjegjėsia ėshtė e dyanshme. Qeveria ėshtė ajo qė ėshtė pergjegjese drejtperdrejte. Por, mos harrojme qė komuniteti nderkombetar i vlereson qė tė dyja palet dhe une bashkohem, kane pergjegjėsite e tyre dhe nuk mundesh dot tė tregohesh i papėrgjegjshem, thjesht se mendon se pergjegjėsia do t'i akumulohet dikujt tjeter.

Fakti qė ne pyesim pėr analizėn e rezultateve tė 18 shkurtit, tė dyja palet mungojne ta bejne kėtė analize tė plote tė rezultatit dhe ta lexoje atė ashtu siē duhet. Kembėngulja e opinionit ėshtė, perse PD arriti kėtė rezultat?

Eduard Selami: Po, ky ėshtė njė problem, siē the, qė PD nuk ka reflektuar dhe nuk do tė bėjė analizė. Ky ėshtė njė problem. PD gjithmonė ka bėrė analiza, pavarėsisht nėse mund tė jesh dakord ose tė jesh dakord me rezultatin e kėtyre zgjedhjeve, ato gjithmonė kanė bėrė dhe do tė bėjnė analiza. Sepse, mos tė harrojmė, qė ėshtė forca kryesore politike, duke mos qenė e pėrsosur dhe pėr njė korrektėsi, unė nuk jam pėrjashtuar nga PD.

Zoti Selami, me beri pershtypje komenti juaj, qė zerat se fillimi i ri dhe vazhdimi i avazit tė vjeter, sa vijne dhe po forcohen. Mund tė na sqaroni se ēdo tė thote kjo?

Eduart Selami: Pikerisht kritikat qė zoti Berisha nuk ndryshon, pra qė PD nuk ndryshon, pėr atė gjithe skepticizmi dhe mosbesim qė vjen nga pozita, e cila duhet kuptuar qė ėshtė njė lojė politike qė behet nė ēdo vend. Por, kjo fatkeqesisht behet me ashper dhe merr ngjyra me tė forta nė Shqiperi dhe mendoj qė jane zera qė jane pak tė ngutur dhe qė duhet lene njėfare kohe, duhet krijuar njė fryme e qete, ku demokracia dhe liria tė ecin dhe perparojne. Fatkeqesisht, kjo qetesi mungon nė Shqiperi. Ka forca dhe individe tė caktuar qė nuk duan qė kjo qetesi tė jete sepse kur ka qetesi, ateherė duhet tė konkurrosh me alternativė, tė konkurrosh me ide, tė konkurrosh me forcimin e institucioneve, tė mbash premtime dhe jo thjesht tė hidhen fjale nė ere e tė mbingarkohet opinioni me premtime tė mbajtura dhe tė pambajtura. Nga vizita e ime e fundit, qė kisha 10-vjet pa shkuar, jane po ato probleme dhe nuk ėshtė se ka qene vetėm PD nė pushtet.

Ne momentin qė ju keni ardhur, ka qene nentori 2006. Ju gjetėt Shqiperine tė pandryshuar nė problematiken e saj, gjetet njė politike konfliktuale, gjetet institucionet nė konflikt nė perballje me njeri-tjetrin, qeveria me Presidentin, qeveria me Prokurorin e Pergjithshem, konflikte te hapura persa i perket hierarkise nė strukturat e drejtesise. Pra, nė njėfare menyre mos kane tė drejte skeptiket, kur thane qė nė Shqiperi nuk kane mundėsi tė ndryshojne partite, pasi gjendja mbetet po ajo? Pra, problemi ėshtė tek idete apo tek individet?

Eduart Selami: Pyetje shume e drejte. Siē e thashe nga ana tjeter pashe edhe gjera pozitive. Pashe iniciativa private, qytetaret shqiptarė, shoqeria shqiptare, shtypi ėshtė emancipuar dhe ėshtė perpara. Pėr mendimin tim personal, duhet qė klasa politike t'i afrohet kesaj madje, t'i paraprijė dhe jo tė mbahet peng nė atė konflikt, ku me tė drejte njė pjese e njerezve mendojne qė nuk ka rendesi se kush e bėn rokaden. Janė po ato njerez, jane po ato probleme, me ndryshime shume tė vogla, qė po prodhojne po ato rezultate nė kėtė drejtim. Persa i perket institucioneve, unė e kam thene edhe perpara nė zgjedhjet e 2005, qė ato janė tė brishta, kėshtu qė lufta midis institucioneve, ėshtė e dobishme dhe shenjė shėndeti nė njė shoqėri demokratike. Ajo ēka them unė, se ėshtė pėr t'u shqetėsuar, ėshtė perpjekja e PD pėr t'i minimizuar dhe pėr t'i mare frymen institucioneve tė caktuara. Ky ėshtė njė proces qė duhet ecur dhe ky vjen mirė me njė bashkėpunim tė dy forcave politike.


 

Topi: Po, unė jam kandidat pėr President


Shekulli
09-03-2007

 

TIRANĖ- Nėnkryetari i PD-sė, Bamir Topi, ka thyer heshtjen pėr tė pranuar mė njė xhest pohues, se ai ishte kandidatura e mazhorancės pėr President tė Republikės. Nė pėrgjigje tė pyetjes sė gazetarėve, nėse Topi ėshtė kandidati i PD-sė pėr Kreun e Shtetit, ky i fundit tha se "ky konfirmim nuk mund tė vijė nga ana ime, sepse ka ardhur pėrmes zėdhėnėsit zyrtar tė PD-sė. Ka pasur njė komunikim tė natyrshėm tė kryeministrit Sali Berisha me grupin parlamentar, dhe jo tė gjitha gjėrat realizohen nė njė moment tė caktuar para kameras" . Por nė tė njėjtėn kohė, nėnkryetari demokrat ka kėrkuar publikisht qė ky moment tė trajtohet me njė ekuilibėr tė plotė. "Natyrisht, jemi ende herėt pėr ta amplifikuar si problem, sepse pėr shoqėrinė shqiptare, politikėn dhe institucionet shqiptare janė mjaft momente tė tjera tė rėndėsishme, qė trajtohen dhe kalohen hap pas hapi. Gjithsesi, mbetet pėr ta konfirmuar atė qė ju e realizuat pėrmes pyetjes suaj (lidhur me kandidimin)",- pėrfundoi Topi deklaratėn e tij tė shkurtėr para medieve, i cili mė pas vetėm pėrmes njė xhesti pohues, e ka pranuar se ai ishte kandidati i mazhorancės pėr President. Nė fakt, nėnkryetari demokrat Topi e paralajmėroi lėvizjen e tij pak muaj mė parė, edhe pse jo duke e pohuar publikisht synimin e tij. Gjithēka mė pas u parapri nga deklaratat e partive aleate dhe vete kryeministri Sali Berisha, duke e pėrshpejtuar jo pak lakimin e tij pėr President, edhe pse koha ka treguar, se emrat e parė hidhen gjithnjė pėr t'u djegur.
 

 

PD: Topi President, nuk pranojmė kandidaturė nga opozita


Shekulli
08-03-2007

 

TIRANĖ- Partia Demokratike konfirmoi dje zyrtarisht, Bamir Topin, si kandidaturėn e saj pėr postin e Presidentit tė Republikės. Nė emėr tė grupit parlamentar tė PD-sė, zėdhėnėsi i PD-sė, Gazmend Oketa tha pėr mediat se, "Bamir Topi ėshtė njė kandidaturė e padiskutueshme dhe se PD nuk do tė mbėshtesė asnjė kandidaturė tjetėr nga e majta, pėr postin e Kreut tė Shtetit". Edhe pse nė fakt, Bamir Topi ėshtė nėnkryetar i PD-sė, zėdhėnėsi i selisė blu, shtoi se "Presidenti duhet tė jetė mbi tė gjitha palėt dhe nuk duhet tė shikohet si njė kandidaturė qė duhet ta propozojė e majta apo e djathta". "Duke e parė z. Topi nga njė kėndvėshtrim i tillė, besoj qė kandidatura e tij i bėn nder tė gjithė politikės nė tėrėsi dhe prej saj do tė pėrfitonte nė radhė tė parė e gjithė politika, pasi do tė kishim njė President dhe pėr kėtė jam i sigurt, qė do tė ishte i tė gjitha palėve, njė fakt qė Topi e ka dėshmuar gjatė gjithė veprimtarisė sė tij politike",- tha Oketa. Duke sqaruar se ky ishte qėndrim zyrtar i grupit parlamentar tė PD-sė, Oketa sqaroi se "nėse e majta do tė dilte me njė kandidaturė tė sajėn, besoj se nuk do tė gjente absolutisht mbėshtetjen e PD-sė". "Kėtu nuk shtrohet ēėshtja, nėse kandidatura pėr President duhet tė jetė nga pozita apo opozita, por problemi shtrohet, se cili ėshtė politikani qė ka kuotat mė tė larta dhe gjen njė konsensus mė tė gjerė. Dhe kėtu unė jam i bindur, qė Topi i pėrmbush tė gjitha kėto kushte",- shtoi ai. I pyetur nga pėrfaqėsues tė medias, nėse ėshtė e parakohshme tė flitet pėr zgjedhjen e kandidaturės pėr President, zėdhėnėsi i PD-sė, tha se "nuk sheh asnjė tė keqe nė hedhjen herėt tė njė emri dhe kandidature. Le tė fillojė njė traditė e re dhe besoj se kjo ėshtė diēka pozitive". Me qėndrimin e djeshėm tė zėdhėnėsit demokrat, mazhoranca duket se i ka dhėnė njė pėrgjigje zyrtare qėndrimit tė opozitės, se kandidatura pėr President nuk duhet tė vijė nga radhėt e kėsaj tė fundit. Qėndrimi i prerė i mazhorancės, duket se do t'i paraprijė njė situate aspak tė favorshme, duke paralajmėruar nė kėtė mėnyrė edhe mundėsinė e zhvillimit tė zgjedhjeve tė parakohshme, pasi pėrpos dėshirės sė nėnkryetarit demokrat, pėr tė marrė vota edhe nga e majta, duket se opozita e ka thėnė tashmė qėndrimin e saj. Zyrtarė tė lartė tė Partisė Socialiste deklaruan dy ditė mė parė, se PS nuk do tė mbėshteste kandidaturėn e Bamir Topit, pasi kreu i ardhshėm i shtetit duhet tė jetė nga opozita, ose sė paku njė President konsensual. Nė anėn tjetėr zyrtarė tė mazhorancės, edhe pse nėn zė, janė shprehur se nuk i kanė votat pėr Topin, por shpresojnė se njė figurė e tillė mund tė gjejė konsensus, tek partitė aleate tė PS-sė.

 

“Do tė ishte mirė qė PD e PS tė kishin lidership tė ri”
 
09/03/2007 - 07:21 Gazeta Shqiptare  http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php
• 

Nė 12 vjetorin e shkarkimit tė tij, ish-kryetari i partisė Demokratike Eduard Selami flet pėr herė tė parė nė njė intervistė nė emisionin Top Story tė Sokol Ballės. Ai tregon pėr marėdhėniet e vėshtira me Berishėn dhe pėr pėrfundimin e raportit politik mes tė dyve. Ish kryetari i PD denoncon falsitetin e Fillimit tė Ri dhe arsyet pėrse ai nuk mori pjesė nė tė. Ardhja nė vitin 1997 dhe refuzimi nga Berisha pėr ta takuar atė. Selami pohon se pėrgjegjėsia kryesore pėr procesin e zgjedhjeve nė Shqipėri dhe problemet e tyre ėshtė e qeverisė Berisha, e cila sipas tij duhet ende tė provojė se meritoi votėn e shqiptarėve nė 3 korrik. Ai thotė se takimi Nano Berisha dėmtoi PD dhe elektorati dha ndėshkimin e tij nė 18 shkurt edhe pėr kėtė. Selami thotė PD duhet ti japė fund klimės sė konfliktualitetit, sulmit ndaj institucioneve dhe se Sali Berisha duhet tė realizoje njė takim sa mė parė me Edi Ramėn pėr tė nisur bashkėpunimin pėr tė shpejtuar integrimin euroatlantik tė Shqipėrisė. Pėr tė, Nano nuk i duhet Shqipėrisė si President dhe se Moisiu duhet rizgjedhur si mbrojtes i Kushtetutės dhe institucioneve. Eduard Selami shton se ka ardhur koha qė si nė PS, edhe nė PD tė krijohen hapesira pėr ndryshimin e liderit. Dhe pranon: Kthimi im politik nė Shqipėri ėshtė i pashmangshėm.

Nė 5 mars tė vitit 1995 zoti Eduard Selami pėrjetoi ditėn e tij tė fundit si kryetar i PD.Duhet tė themi Z.Selami qė nuk ka qenė njė ditė fort e kėndshme pėr ju.

Po, varet nga ē’kėndvėshtrim e shikoni.Po patjetėr s’mund tė ishte njė ditė e kendshme.Megjithėse mund tė them qė ishte njė dite e rėndėsishme ku u shpreh mendimi i Kuvendit tė jashtėzakonshėm tė PD, te cilin une gjithmonė e kam respektuar pavarsisht se nuk kam qenė dakort me tė,ėshtė vendim i marė prej tyre.
Zoti Selami e di qė ėshtė njė kohė e largėt dhe shumė kujtime janė fshirė megjithatė cilat qenė arsyet qė detyruan njė person me karrierė aq tė lartė politike ta braktisnin atė?
Unė nuk do ta quaja braktisje,por gjėja qė mua mė ka mbetur nė mendje dhe qė duhet theksuar ėshtė fakti qė,ai ishte njė proces ku unė si Kryetar i PD pas humbjes sė referendumit unė sėbashku me miqtė dhe shokėt e mi ishim nė rrugėn mė tė mirė pėr tė dalė nga kjo dhe pėr tė instutionalizuar demokracinė. Kėshtu qė ajo qė unė propozova nė atė kohė pėr kalimin e referendumit tė Kushtetutės nė Kuvend mendoj se ishte rruga mė e mirė pėr ta zgjidhur nė mėnyrė instuticionale kėtė problem tė rėndėsishėm siē ishte kushtetuta.Ky mendim nuk u nda nga shumica kėshtu nė kėtė pikė u shkua pėrtej .Mua mė vjen keq qė nga njė debat pėr njė problem parimor siē ishte kushtetuta u kthye nė njė debat pėr karierėn time politike.Unė e gjykova se ishte njė qėndrimm pėr karakterin kulturor qė tė provokohej edhe njė herė qė ajo ēfarė unė kisha bindje qoftė dhe e gabuar qė kushtetuta duhej kalur nė parlament ti jepej njė shans pėr tu debatuar.Kėshtu qė qėndrova nė atė gjė dhe kjo solli njė konfrontim tė asaj natyre.
Ju kėrkuat dorėheqjen nė janar 95 pėr shkak tė rrėzimit tė kėrkesės mbi unifikimin e postit tė kryetarit tė partisė dhe kryeministrit. Ndėrkohė qė Berisha nuk e pranoi dorėheqjen. Sot jemi nė tė njėjtat pozita... Pse Berisha kėrkoi tė mos largoheshit nga PD megjithėse ideja juaj u hodh poshtė?
Eshtė njė pyetje ku pjesa e dytė mė tepėr i takon Z.Berisha. Unė nuk e di se cilat ishin motivet e tij por pėr tė qenė konseguent nė atė qė thashė me lart, ėshtė e vėrtetė se unė kėrkova bashkimin e postit tė kryetarit tė partisė me tė kryeministrit si njė rrugė kėrkimi mė e mirė dhe njė reflektim pas referendumit. Kjo u hodh poshtė nga KK. Dorėheqja ime kishte tė bėnte me faktin qė unė doja qė kjo tė mos perceptohej si njė pėrpjekje qė unė tė zija postin e kryeministrit, por thjesht pėr tė gjetur rrugėn mė tė mirė dhe mė tė mundshme pėr tė kaluar krizėn.
Pas 10 vitesh PD merr vendimin qė ju propozuat atėherė. Para zgjedhjeve tė 3 korrikut, me tė cilat PD erdhi nė pushtet, u mor ku vendim. Ju duket kjo ironike?
Nuk mendoj. Unė mendoj qė 10 vjet mė vonė ideja ėshtė pranuar megjithėse kushtet jane tė tjera dhe unė prap them qė ėshtė njė ide nė sistemin politik qė ka Shqipėria mbase mė e sakte.Kjo nuk ėshtė diēka pėrcaktuese por mendoj qė nė sistemin politik partiak qė ka Shqiperia kjo ėshtė njė ide e mirėpritur dhe mendoj qė qoftė dhe 10 vjet mė vone kjo ėshtė njė ide e mirė.
I rikthehemi janar marsit 95 ku nė pak javė ju patėt ulje-ngritje nė raportet tuaja tė brendshme me PD dhe nė veēanti me Berishėn. Nė shkurt tė atij viti nė njė deklaratė nė Shkodėr kėrkuat publikisht qė Kushtetuta tė kalonte nė Kuvend. Pas kėsaj u pėrballėt me zemėrimin e Berishės i cili mė pas propozoi largimin tuaj. Pse pranuat tė ishit kryetar i PD kur e dinit qė ju priste njė fat i tillė?
Mua nuk mėe ka bėrė asnjėherė pėrshtypje qė kam qenė kryetar i PD. Nuk e kam parė karrierėn politike nė kuptimin klasik tė saj. Kam hyrė rastėsisht nė politikė, si njė pjesė e brezit tim, me detyrimin dhe idealizmin pėr tė kontribuar nė rrėzimin e komunizmit. Ky idealizėm dhe ky pėrkushtim idesh mė ka ndjekur nė atė rrugė tė shkurtėr qė kam bėrė nė jetėn politike nė Shqipėri. Pėr mua nuk ishte e rėndėsishme qė isha kryetar apo qė rrezikoja postin e kryetarit. Pėr mua kishte rėndėsi konfrontimi qė Shqipėria kishte pėr shkak tė luftės sė brendshme. Ne demokraci duheshin tė dyja palet tė bashkėpunonin prandaj edhe pse ishte ide e PS unė pata guximin qytetar qė tė rrezikoja pozicionin tim dhe pėr mua nuk pėrbėn njė rrezik tė madh pėr tė marrė njė ide racionale tė opozitės dhe pėr ta sjellė. Siē e thashė fatkeqėsisht nuk u pranua dhe kaloi nė njė drejtim tjetėr. Ky ėshtė njė pozicion qė e zgjodhi zoti Berisha. Nuk ka asgjė mė tej pėr tu diskutuar nė kėtė pikė.
Largimi juaj nga Shqipėria ka shumė mistere. Shumė vetė kujtojnė njė mbledhje tė ashpėr nė kryesinė e PD dhe replika mes jush e Berishės. Si e kujtoni atė ditė?
E kujtoj njė ditė qė mendoj se do tė ishte mė mirė qė tė kthehej thjėsht nė ato qė unė propozoja dhe nė alternativat qė jepeshin dhe jo tė meresh me “tė jesh apo tė mos jesh Kryetar”. Nė kėtė pikė unė mendoj se ai kėrcėnim qė nėse ti nuk kthen mendje ti lagohesh si kryetar mua nė brendėsi mė dukej shumė pėr tė qeshur jo se unė nuk e kisha marė seriozisht atė post por mė rėndėsishme ishte bindja pėr tė bėrė diēka atė mirė pėr demokracinė dhe procesin e Shqipėrisė dhe nė kėtė pika vlera qė unė kam nxjerrė personalisht se nga kėto dėshtime njeriu mėson dhe reflekton ndaj tyre.Unė prap mendoj qė edhe pse ra poshtė unė fitova atė ē’ka ėshtė bindja dhe zbulimi i karakterit tim qė kur ti mendon qė ideja ėshtė mė e rėndėsishme se pozicioni duhe tė luftosh pėr tė dhe une dhe njė herė qė ishe e vlefshme pėr tė luftuar qė PD tė hapet tė kthehet nė njė platforme rrahjesh idesh dhe kush ka argumentat mė tė medha tė fitojė.Fatkeqėsisht nuk mori kėtė rrugė por mos harrojmė se ishin edhe hapat e para dhe unė asnjėherė nuk u largova nga deklaratat e mia tė para.U bėra thirrje pėrkrahėsve tė mi nė atė kohė qė tė vazhdonin tė qėndronin nė PD dhe tė kėrkonin reforimimin.Sepse ideja ime nuk ishte thjesht pėr njė pozicion unė e kisha pozicionin e nderuar tė Kryetarit.Ideja ime ishte qė kjo parti tė hapej qė kjo parti tė kthehej nė njė platformė ku demokracia e brendshme tė kontribonte nė njė demokraci tė Shqipėrisė.
Dita kur u shkarkuat...Ēfarė ndjetė pėr kėtė parti qė e bashkėthemeluat me shumė tė tjerė dhe nė njė moment ajo ju nxorri jashtė?
Deklarata e parė ishte ajo qė unė ju bėra tė gjithė simpatizantėve tė mi qė tė qėndrojnė nė PD dhe sėbashku tė bėjmė reformimin e saj. Kuptohet qė ndjeva zhgėnjim dhe kuptova qė rruga pėr nė demokraci dhe pėr reformim ėshtė njė rrugė me e gjatė sa ē’mendova unė nė fillim. Dhe si ēdo shqiptar nuk kishim ekspozim tė demokracisė dhe mėsonim duke ecur. Dhe mendova se kjo do tė ishte njė rrugė e gjatė dhe nuk do tė ishte njė rrugė e lehtė pėr PD dhe pėr vendin. Koha tregoi qė vlerėsimet e mia ishin tė drejta. Kam parasysh vitin 1996 qė solli 1997 e kėtej.
Ndėrkohė sot kemi njė humbje tė konsiderueshme nė tė gjitha qendrat pėrjashtuar Shkodrėn dhe Sarandėn. U humbėn shumė qytete. Shumė analistė kujtojnė vitin 91 ku edhe pse PD humbi nė 31 mars fitoi gjithė zonat urbane. A ka momente reflektimi dhe analize qė duhet tė bėjė PD pėr 18 shkurtin e kėtij viti?
Patjetėr.Pėr mendimin tim humbja mė e madhe nuk ishte humbja nė qytet kryesore. Pėr mendimin tim humbja mė e madhe ishte vlerėsimi i Komunitetit ndėrkombėtar qė Shqipėria humbi njė shanc historik. Mas sė cilės, pavarėsisht nėse je apo jo dakord unė them se njerėzit janė dakord sepse Komuniteti Ndėrkombėtar ėshtė ai qė ne duhet tė aspirojmė. Nė fund tė fundit ka rėndėsi sepse jemi ne qė kėrkojmė tė hyjmė nė Evropė dhe jo evropa te ne. Nė kėtė aspekt unė mendoj se ky vlerėsim vėrtet ėshtė njė humbje pėr tė gjitha palėt dhe reflektimi duhet te jete nga te gjithe. Ne ato intervista qė unė ka bėrė nė kulmin e krizės njė muaj mė parė sugjerova dhe vazhdoj tė theksoj nevojat qė forcat politike shqiptare duhet tė bashkėpunojne me njera–tjetrėn,kjo ėshtė njė shoqėri e hapur qė ka nevojė pėr tė dy forcat pėr pozitėn dhe opozitėn ku nėfushatė elektorale dikush do tė humbi dikush do fitoje.Por rregullat e lojės zgjedhjet tė lira dhe tė ndershme qė fatkeqesisht Shqipėria edhe pėr 20 vjet i ka akoma problem kjo ėshtė njė humbje pėr tė dy palet dhe une mendoj qė ky do tė jetė fokusimi mė tepėr se sa shqetėsimi se kush do tė fitojėnė zgjedhjet e ardhshme.Pėr mua shqetėsimi pėr zgjedhjet e ardhshme ėshtė qė kėto zgjedhje tė jenė tė lira dhe tė ndershme qė Shqipėria tė afrrohet njė hap me pėrpara nė strukturat Euro Atlantike e cila ėshtė endra qė ne, unė nė atė kohė ju si studentė rrezikuam jetėn tonė kundėr diktaturės mė tė egėr dhe jemi akoma ne procesin e integrimit.Unė kėtu e shikoj atė problemin dhe thelbin kryesor dhe nuk e shikoj qė ka njė reflektim.
Cili ėshtė pėrgjegjėsi pėr dėshtimin e standardeve?
Ēdo njeri nė politikė ka njė fare mase pėrgjegjsitė e tij dhe gjithkush e shikon reflektimin e tij por nė njė shoqėri tė hapur demokratike pėrgjegjsia ėshtė e dyanshme por qeveria ėshtė ajo qė ėshtė pėrgjegjse.Por mos harrojme qė Komuniteti Ndėrkombėtar e vlerėson qė tė dyja palėt dhe une bashkohem,kanė pėrgjegjsistė e tyre nuk mundesh dot tė tregohesh i papėrgjegjshėm thjesht se mendon se pergjegjsia do ti akumulohet dikujt tjeter dhe une mendoj qe kjo loje me interesat e vendit eshte luajtur nga njera ane dhe nga ana tjeter. Te dyja palet kene pergjegjsite e tyre.
Por pse PD arriti nė kėto rezultate?
Po ky eshte nje problem qe them se PD nuk ka reflektuar dhe nuk do te beje nje analize. Ky eshte nje problem. PD gjithmone ka bere analiza pvaresisht nese mund te jesh dakort ose tė mos jesh dakort me rezultatin e ketyre zjgdhjeve ato gjithmone kane bere dhe do te bejne analiza sepse mos harrojme qe eshte forca kryesore politike duke mos qene e persosur dhe per nje korrektesi une nuk jam perjashtuar nga PD.
Nga strukturat drejtuese...
Jo une jam antar i keshillit kombetar.
Me statusin e Kryetarit eshte nje status qe nuk e keni perdorur fare.
Jo por eshte nje status qe une e kam per nder ta kem.
A keni ju nje opinion per qeverisjen e PD nga marja e pushtetit ne 3 korrik deri ne 18 shkurt ku ajo kaloi per here te pare nje test electoral?
Kam mbeshtetur fillimin e ri dhe them qe ishte nje reformim dhe nje reflektim i drejte ku pata rastin ne Kongresin Amerikan te shprehja mendimin tim perpara zgjedhjeve. Hapat e para kane qene pozitive. Kam mbeshtetur reformen e PD qe ne qeveri eshtė perpjekur te zbatoje. Mendoj qė i duhet lenė kohė dhe kjo nuk ėshtė e lehtė. Kam percjelle dhe kritika te tilla sic eshte loja e merituar dhe loja e pamerituar sic eshte politika kudo. Keshtu qe ne kete pike une them se ka kohe per te pare sesi. Zerat qe thuhen se ky fillim i ri nuk eshte gje tjeter vetem vazhdimi i avazit te vjeter, jane zera qe sapo vijne po forcohen. Unė them se koha do te provoje se kush ka te drejte. Une jam optimist akoma se reforma do te vazhdoje do te thellohet dhe keto gjera do te shkojne ne rruge te mbare.
Z.Selami me beri pershtypje komenti juaj qe zerat se fillimi i ri dhe vazhdimi i avazit te vjeter sa po vijne dhe po forcohen. Mund te na sqaroni se cdo te thote kjo?
Pikerisht kritikat qe Z.Berisha nuk ndryshon pra... qe PD nuk ndryshon pėr ate gjithe skepticizmi dhe mosbesimi qe vjen nga pozita e cila duhet kuptuar qe eshte nje loje politika qe behet ne cdo vend por kjo fatekeqesisht behet me ashper dhe merr ngjyra me te forta ne Shqiperi dhe une mendoj qe jane zera qe jane pak te ngutur. Mendoj se duhet lene nje fare kohe duhet krijuar nje fryme e qete ku demokracia dhe liria ecin dhe perparojne. Fatekeqesisht kjo qetesi mungon ne Shqiperi. Ka forca dhe indivite te caktuar qe nuk duan qe kjo qetesi te jete sepse kur ka qetesi ateherė duhe te konkurosh me alternative, te konkurosh me ide te konkurrosh me forcimin e instiotucioneve te mbash premtime dhe jo thjeshte te hidhen fjale ne ere dhe te mbingarkohet opinioni me premtime te mbajtura dhe te pambajtura. Sepse edhe nga vizita ime e fundit qe kisha 10 vjet pa shkuar jane po ato probleme dhe nuk eshte se ka qene vetėm PD ne pushtet. Pa uje pa drita eshte nje histori qe ka qene qe kur une kam ikur dhe eshte nje histori qe vazhdon akoma. Pra te hiqet ne nje fare masa ajo qe une e quaj nje politike qe nuk eshte fort e pergjegjshme qe sa kohe je ne pozite. Shqiperia eshte vendi me i lulezuar ne rruzull dhe sa kthehesh ne opozite Shqiperia ,me kthimin e celesit behet vendi me i keq. As njera as tjetra nuk jane te verteta. Kjo flet per nej rruge te shkurter dhe per nje memorie te shkurter dhe per nje mungese te pergjegjsise nga disa politikane aktive ne Shqiperi.
Ju citova ju sepse do te donim te dinim pozicionin tuaj Z. Selami lidhur me nje koflikt I cili vazhdon prej 1 viti e gjysem midis maxhorances dhe kryprokurorit Z.Sollaku.Kujtoj 11 vjet me pare nje konflikt te ngjashem kryetarin gjykates se larte Z.Zef Brozi.Si shpjegohet qe PD krijon keto perplasje me institucione kryesisht te drejtesise sa here qe ajo eshte ne pushtet?
Jane dsa ferkime te pashmangshme per shkak te sdadit fillestar qe eshte. Edhe ne ate kohe edhe ne kete kohe ka mendime qe kjo po shtyhet me shume sec duhet dhe po personalizohet. Une nuk jam per kete, une nuk jam per ate qe askush te mos jetė mbi ligjin por nuk jam edhe per abuzimin ne kete pike. Qe te kete ferkime eshte e natyrshme por qe te gjendet rruga me e mire qe keto institucione te mos personalizohen po kjo lufte instucionale te behet ne kuptimin parimor. Une them qe ka vend per tu pare dhe shqetesimi eshte i drejte.
Njė pjesė e opinionit mendon se pėrgjegjėsi kryesor pėr humbjen e zgjedhjeve ėshtė zoti Berisha. Ju a keni njė pozicion?
Une nuk kam nje pozicion per kete sepse per mua problemi me i madh eshte qe ne keto zgjedhje humbem nje shanc dhe duhet pare si nje shenc i humbur pėer zgjedhje te lira dhe ndershme per ta afruar Shqipėrinė ne Europe. Kur je larg mbase i shikon gjerat me me gjakkftohtesit une jam Interesuar per procesin per shpejtesine qe Shqipėeria ecen per progresin dhe integrimin europian per shancet qe do ti jape vetes, per prerparimin per krijimin e vendeve te punes per instuticionalizimin e lirise per forcimin e institucioneve ne kete aspect une shikoj qe humbesit jane te perbashket. Nuk e shikoj ne aspektin praktik, ne ate aspekt koha do ta provoje qe do te kete raste per permirsime ka vende prap njerezit jane ato qe vendosin.
Si mendoni cila do te jete pergjigjja e PD ndaj ofertes ende te parealizuar te opzites per nje pakt qe mund te shang krizen per President dhe mund te krijoj mundesi qe vendi te futet n e zgjedhje te vitit 2009?
Duke i marrė tė mirėqėna propozimet qė dhatė, unė mendoj se nuk shikoj asnjė arsye qė PD ti hedhė poshtė ato. Sepse tė dy palėt janė pėr zgjedhje tė lira dhe tė ndershme dhe nėse ka njė palė qė ėshtė mė e interesuar ėshtė ajo nė pushtet, PD. Po keshtu edhe shqetesimet qe te mos medohet per zgjedhje port e fokusohet ne zgjidhjen e problemeve ne zgjidhjen e situatave ne krijimin e shanceve te reja dhe jo ne mbylljen e shanceve per vendin. Kjo fryme produktive do ti sherbente dhe nuk shoh kurrsesi sesi PD mund te hedh poshte kete oferte nese ekziston dhe nė kete pike une dua qe fryma te ndryshoje dhe te dyja palet bashkepunojne, respekti te jete paresor, respekti per mendimin ndryshe, respekti edhe ne kuptimin etik per njeri–tjetrin. Duan s’duan shqipetaret partite politike ndajne nje fat te perbashket. Abraham Linkoln thote “nje shtepi e ndare mes veti nuk mund te qendroje”. Pra Shqiperia nuk duhet te vazhdoje ne kete konfrimtin qe eshte ndare midis vetes por duhet te jete nje shtepi ku per problemet kryesore duhet te bashkpuojme edhe pozita edhe opozita net e mire te forcimit te institucioneve net e mire te shqiperise net e mire te te gjithe Shqipetareve.
Lideri aktual i opozitės ende nuk ėshtė takuar me kryetarin e maxhorancės. Pra nuk kemi takim Rama Berisha. A do ti kontribuonte ai zbutjes sė klimės politike nė vend?
Patjeter .Une jam i befasuar nuk e dija faktin se ata nuk jane takuar. Patjeter dhe sa me pare, ne kete aspect une mendoj qe shtrirja e dores per bashkepunim nuk eshte dobėsi, eshte forcė per me teper ku je ne krye te nje force politike sic jane te dy lideret se kjo behet per interesa me te medhe jo per interesat e partive qe atoi perfaqesojne .Une mendoj qe ato duhet te bashkepunojne me njeri-tjetrin per interesat Kombetare per interesat e vendit. Dhe une theksoj qe kjo fryme e bashkepunimit duhete te instuticionalizohet dhe me vjen keq qe eshte ky realitet. Une nuk e dija qe ishte ky fakt.
Ne fakt beteja e fundit elektorale u ashpersua edhe per nje arsye se kryetar i opozites kandidoje e dhe si kryeatėr I Bashkise se Tiranes.Nuk e di sa keni qene ne dijeni te debatit te ashper electoral per Tirane. Shume fotografi te jetes private u publikuan e cila e acaroi klimen edhe me tej. Ju vete si e njihni Z.Rama?
E njoh shume pak. Nuk kam nje kontakt personal por te kemi parasysh kur flasim per njerez publik njohja personale eshte dytesore. Njerezit duhet te maten dhe vleresohen me pune publike kuptohet qe une e respektoj liderin e PS dhe ne kete pike une mendoj qe eshte dhe ne te miren e tij qe nje njeri qe vjen ne PS qe te beje perpjekje dhe te tregoj respekt dhe respekti duhet te jete reciprok. Nuk i kam ndjekur incidentet te kesaj natyre dhe kupetohet qe edhe ketu ne situate te tilla ne fushata elektorale punet acarohen, por une mendoj qe ka nevoje per njė ruajtje tė etikes qofte dhe minimale me qellim qe te kete me shume ekuilibiritet dhe une mendoj qe te dyja palet kane vend per permiresim dhe te dyja palet te rezervojne kritikat per drejtuesit dhe udheheqesit e tyre sepse ato jane te zgjedhur nga partite respective.Paveresisht se mund te mos jesh dakort eshte respekti per institucionin.
Zoti Selami ju keni pasur njė ftesė para 3 korrikut per tju bashkuar fillimit te ri?
Po kam patur ftese dhe ne keto kushte nuk i jam pergjigjur kesaj ftese. Kam thene qe nuk kam pare hapesiren dhe e kam lene atje.Por te kthehemi tek ajo qe eshte me e rendesishme jo thjeshet per mua……………………
Do te ishte shume interesante ten a shpjegonit mungesen e hapesires.
Une mendoj qe eshte nje moment relativ sic e kam thene dhe me perpara une nuk e shikoj politiken si nje kariere te mirfillte politike. E shikoj si nje sherbim per vendin e shikoj si nje oportunitet per te ndihmuar dhe kontribuar ne menyren me te mire. Ne kete aspect nuk kam pare qe nje angazhim i drejteperdrejte do te kontriboje ne kete drejtim pa hequr vleren qe kane dhe qe ndajne te tjeret sot per sot te cileve u kam uruar sukses dhe vadhdoj ti uroj suksese jo vetem me ate qe lidhet me forcen politike qeė une perfaqesoj por nga bindjet qe eshte sukses i Shqiperise dhe perparimit te Shqiperise. Qarkullimi i ideve dhe krijimi i platformave, reformoimi i forcave politike jane porobleme te rendesishme dhe politike. Ky eshte njė proces qe duhet te ece ne kete drejtim dhe te pershkallezohet.
Nje tjeter ndryshim i vizites tuat te vitit 2006 krahasuar me viziten ne viten 1997 eshet se ne mars te vitit 1997 Z.Berisha refuzon tju takoje nderkohe qe ne netor te vitit 2006 ai kerkoi nje takim me ju nje takim I cili citoj qe ju e cilesuat nje takim me nje mik te vjeter.Cfare donit te thonit me kete?
Po eshte e drejte. Ne cfare kuptimi?
Ne kuptimin qe dy rivale politik takohen komenti I pare eshte politik dhe jo personal
Po ne kete takim per ti qenderuar koseguent anes private te saj. Takimi ishte me shume ne planet private dhe ne plane miqesore .A u diskutuan gjera politike? Patjeter. Jo thjeshte ka qene rival ka qene koleg ka anen tjeter, figura me e rendesishme e politikes shqipetare ne keto 17 me te mirat dhe te metat. Une thjesht vleresova takimin shfrytezoj momentin per ta falenderuar per kohen dhe per takimin.
Takim i cili mendoni se vlejti politikisht ?Si e pate Z. Berisha te ndryshuar?
Natyrisht qe njerezit ndryshojne
Politikisht…
Nuk mund te thuash qe Berisha i sotmi eshte si Berisha 12 vjet me pare. Ky reflektim eshte bere dhe nuk mund te jete ndryshe. Por ne axhenden time nuk ishte gjykimi politik per te por nje vizite miqesore midis miqsh te vjeter qe kane punuar sebashku.
Pavaresisht nga keto. Nje e ardhme e perbashket e juaja? Politikisht
Une nuk mendoj qe ky eshte nje realitet i sotem aktual, por nuk i dihet. Por as nuk ishte ky qellimi i takimit dhe sic kam thene nuk perben nje realitet sot per sot nje hapesire ne jeten politike shqiptare.
Si i njihni ju dy figurat e PD, zotin Topi i cili sot pėrflitet si njė kandidat pėr president dhe zonjėn Topalli?
E takova zotin Topi dhe kam respekt per figuren e tij politike per pjekurin edhe maturine politike dhe kontributin qe jep ne Shqiperi. Nese PD do te zgjedhe nje kandidat te tille per mendimin tim eshte nje kandidat i denje. Kam respekt per Znj.Topalli eshte nje hap i madh ne demokracine shqiptare qe nje zonje kryeson nje post tė rendesishem sic eshte posti i kryetares se parlamentit mendoj qe edhe ajo ka bere nje pune te mire dhe qe te dyve i uroj suksese.
Znj. Topalli kur e kam pyetur per ju dhe kam kerkuar nje opinion per ju ajo eshte pergjigjur se nuk ju njihte.
Natyrisht une nuk kam pasur njohje personale ka dy gjera te ndryshme midis njohjes personale dhe njohjes se figures publike. Une mendoj qe Zonja Topalli eshte nje figure e rendesishme e PD dhe une kam respect per te.
Si e vlerėsoni takimin Nano Berisha 24 orė para marrėveshjes sė 13 janarit, kur ndėrkohė PS kishte njė lider tjetėr?
Une u shpreha qe gjithkush eshte i mirpritur ne kapercimin e krizes. Problemi ku zgjidhej kriza ishte tryeza e presidentit. Ishte nje takimi i perfolur per shume arsye jo per vetem faktin qe ishin dy figura qe domionuan ne nje pjese shume te madhe te fillimit te demokracise ne Shqiperi por edhe per shkak te acarimit qe ato kane patur. Gjithkush ka te drete te nderroje mendim dhe ka te drejte per interpertime. Une mendoj se nga ana politike eshte e drejte e tyre por une nuk mendoj qe ishte e mire politikisht per partine qe une i perkas nje takim i tille pa analizur figuren politike te Z.Nano. Une mendoj se do te duhej nje analize, nje kohe dhe nje shpjegim nga Berisha por ai eshte ne krye te saj eshte e drejta e tyra per te mare keto vendime por nag ana tjeter eshte dhe drejte e elektoratit per te dhene mendimet e tyre.
Ka mendime se Nano dhe Berisha duhet tė largohen nga politika. A keni ju njė shpjegim midis kėrkesės sė disave pėr ndryshimin e lidershipit dhe faktit qė populli i voton pavarėsisht tė metave qė kanė?
Se sa I votuar do te jete Z.Nano jashte strukturave si kryetar i PS kjo eshte nje pjese qė mbetet per tu provuar. Z.Nano eshte votuar si kryetar i PS dhe Z.Berisha si kryetar PD. Dhe une mendoj qe demokracia ne Shqiperi duhet te zbrese ne nivelin partiak qe te dy partite te hapen. Ideja qe ti e permende per qarkullimin e lidereve eshte nje ide progresiste qe ekziston ne demokracite perendimore dhe ne partite e ketushme. Partite politike duhet te jene institucione ku formohen platforma dhe rrihen mendimet dhe ku behet perzgjedhja e njerezve ne baze te alternatives. Une mendoj qe te dy partite kane vend per nje hapsire. Kjo do te krijoje nje fryme positive per vete partite dhe per procesin demokratik ne pergjithesi. Kur je ne nje pozicion partiak edhe nje here do te zgjedhin midis partive qe jane edhe njerezit nuk kane mundesi per te dhene mendimin e tyre kur mendojne qe ka nje fare monopolizimi te lidershipit te forces politike me votat e tyre. Megjithese Z.Nano nuk eshte votuar sot per sot, me perpara si kryetar i PS eshte votuar. Dilema eshte qe jane te votuar dhe rezultati dhe praktika eshte keta njerez megjithese nuk kane qene te sukseshem dhe vazhdojne te votohen,
Ka nje arsye?
Po ky eshte nje realitet i politikes shqiptare arsyet jane dhe ka shume njerez qe mendojne se kjo rrokate ne stadin ku eshte demokracia shqipetare duhet te kete nje largim dhje une mendoj qe jane ne krye po ata qe ishin. Nano ishte dhe u largua ky eshte nje hap pozitiv per te dhe flet pozitivisht per hapjen e tij ne kete drejtim. Mendoj se ne krahun tjeter njerezit nuk kane zgjedhje.
Nuk ka nje alternative ?
Natyrisht qe ka ne kuptimim e asaj qe perzgjedhja eshte e inponur dhe e diktuar sepse ky eshte stadi i demorkacice ne Shqiperi. Mund te parashikosh se ne cfare stadi eshte ajo nga zgjedhjet dhe perzjgedhjet ne forcat politike. Eshte nje prolem qe eshte i hapur edhe qe do te vazhdoje. Edhe ne kete pike une po ushtroj dhe pergjegjėsitė e mia si ja si anėtar i keshillit kombetar per te kerkuar nje hapje te vazhdueshme se ky eshte nje proces i vazhdueshem dhe kjo eshte ne te mire te PD.
Te ndalemi tek vleresimi juaj per Z. Berisha. Cili eshte roli I Z. berisha ne proceset demkratike dhe a ka vend per reflektim nga ana e tij?
Natyrisht qe ka, por une refuzoj ta kthej ne problem te nje njeriu kete situate. Ne Shqiperi eshte ne nje peridhe te jashtezakonshme dhe periudhat e jashtezakonshme kerkojne edhe njerez te jashtezakonshem qe te behet ai bashkim dhe kombinim per te arritur rezultate te jashtezakonshme te cilat shqiperia nuk I ka arritur ne keto 17 vjet. Reflektimet jane personale nuk mund te flas une per kete ne kete aspect nuk eshte ana etike dhe diplomatike e problemit por eshte edhe ana njerezore. Eshte edhe ana serioze e rrokjes se ceshtjes. Une mendoj qe ne kete pike shqiperia ka pasur disa here raste te shanseve te jashtezakonshme dhe eshte gjetur me gjendje te jarzakonshme.Ne kete pike kerkujt nuk ju eshte mohuar kjo dhe nese do te kishte njerez te jashtezakonshem eshte - ana kunderpeshe e ketij argumenti - ato do te kishin dale dhe do te kishin bere kete lloje perparimi. Por kjo eshte demokracia: Perfaqesohen ate cka njerezit duan. Ne kete pike cfare do qe ti te mendosh per mua ose une per ty jane njerezit ato qe vendosin qe ne kete pike eshte ky eshte ai cfare ka zgjedhur shqiperia. Mund te nervozoje disa, mund te habise disa te tjere po ky eshte stadi qe eshte. Dicka qe i takon Shqiptareve ta vendosin.

 

 
Faqe 6/7 - Politikė

rrefimi i selamit
intervista
 

Ish-kreu i PD-sė rrėfen pėrplasjet me ish-presidentin nė 1995

 

Selami: Berisha mė kėrcėnoi se do tė mė shkarkonte nga kreu i PD

 

 
Sokol Balla

Eduard Selami pohon se ka ardhur koha qė nė Partinė Demokratike tė mendohet dhe punohet pėr ndryshimin e liderit. Ai premton se do tė kthehet nė momentin qė kthimi i tij do tė shihet si zgjidhje dhe jo kėrkesė nga lart pėr “fillimin e ri”. Nė 12-vjetorin e shkarkimit tė tij, ish-kryetari i Partisė Demokratike, Eduard Selami, flet pėr herė tė parė nė njė intervistė tė gjatė nė emisionin “Top Story” tė Sokol Ballės, pėr raportin e tij me Sali Berishėn dhe pohon se bashkėpunimi politik mes tyre nuk ėshtė mė njė realitet. Ai thotė se takimi Nano-Berisha e dėmtoi Partinė Demokratike dhe kėtė e tregoi edhe rezultati i PD mė 18 shkurt.

Nė datė 5 mars tė vitit 1995 z.Eduard Selami pėrjetoi ditėn e tij tė fundit si kryetar i Partisė Demokratike. Duhet tė themi z.Selami, qė nuk ka qenė njė ditė fort e kėndshme pėr ju?
Po, varet nga ē’kėndvėshtrim e shikoni. Po patjetėr nuk mund tė hyje, ishte njė ditė e kėndshme. Megjithėse mund tė them qė ishte njė ditė e rėndėsishme, ku u shpreh mendimi i Kuvendit tė jashtėzakonshėm tė Partisė Demokratike, tė cilin unė gjithmonė e kam respektuar, pavarėsisht se nuk kam qenė dakord me tė, ėshtė vendim i marrė prej tyre.
Zoti Selami e di qė ėshtė njė kohė e largėt dhe shumė kujtime janė fshirė, megjithatė, cilat qenė arsyet qė detyruan njė person me karrierė aq tė lartė politike ta braktisnin atė?
Unė nuk do ta quaja braktisje, por gjėja qė mua mė ka mbetur nė mendje dhe qė duhet theksuar ėshtė fakti qė ai ishte njė proces ku unė si kryetar i Partisė Demokratike, pas humbjes sė referendumit, sė bashku me miqtė dhe shokėt e mi, ishim nė rrugėn mė tė mirė pėr tė dalė nga kjo dhe pėr tė institucionalizuar demokracinė. Kėshtu qė, ajo qė unė propozova nė atė kohė pėr kalimin e referendumit e Kushtetutės nė Parlament, mendoj se ishte rruga mė e mirė pėr ta zgjidhur nė mėnyrė institucionale kėtė problem tė rėndėsishėm, siē ishte Kushtetuta. Ky mendim nuk u nda nga shumica, kėshtu nė kėtė pikė u shkua pėrtej. Mua mė vjen keq qė nga njė debat pėr njė problem parimor, siē ishte Kushtetuta, u kthye nė njė debat pėr karrierėn time politike. Unė e gjykova se ishte njė qėndrim pėr karakterin kulturor, qė tė provohej edhe njė herė qė ajo ēfarė unė kisha bindje qoftė dhe e gabuar qė kushtetuta duhej kaluar nė Parlament dhe t’i jepej njė shans pėr t’u debatuar. Kėshtu qė qėndrova nė atė gjė dhe kjo solli njė konfrontim tė asaj natyre.
Pėr shumė vetė qė e kujtojnė atė kohė, por edhe pėr ata qė nuk e kujtojnė atė kohė. Ju kėrkuat dorėheqjen nė janar tė vitit 1995 pasi kėrkuar unifikimin e kryetarit tė Partisė Demokratike me atė te kryeministrit, njė gjė qė edhe atėherė u refuzua nga Kėshilli Kombėtar dhe mė pas u interpretua nga kritikėt tuaj sikur ju donit tė zinit postin e kryeministrit. Megjithėse nuk u pranua ideja juaj, z.Berisha sėrish refuzoi tė pranojė dorėheqjen tuaj. Pėrse e bėri Z.Berisha nė atė moment, duke parė qė gjerat pak muaj mė vonė do tė pėrkeqėsoheshin. Pėrse z.Berisha kėrkoi qė ju tė mos largoheshit nga Partia Demokratike, megjithėse ideja juaj u hodh poshtė?
Eshtė njė pyetje qė ku pjesa e dytė e pyetjes mė tepėr i takon z.Berisha. Unė nuk e di se kush ishin motivet e tij, por pėr tė qenė konseguent nė atė ēfarė thashė mė pėrpara, ėshtė e vėrtetė qė unė kėrkova afrimin dhe bashkimin e postit tė kryetarit tė partisė me atė tė kryeministrit, si njė rrugė tė kėrkimit mė tė mirė pėr tė bėrė njė kalim institucional dhe reflektim pas referendumit, kjo u hodh poshtė nga Kėshilli Kombėtar. Dorėheqja ime kishte tė bėnte me faktin, qė unė nuk doja qė kjo tė perceptohej si njė pėrpjekje pėr tė zėnė pozicionin e kryeministrit, por thjesht si njė pėrpjekje pėr tė gjetur rrugėn mė tė mirė dhe mė tė mundshme pėr tė kaluar kėtė krizė.
Nė fakt, 10 vite mė vonė, nė vitin 200,5 Partia Demokratike merr njė vendim qė ju e propozuat atėherė. Para zgjedhjeve tė 3 korrikut 2005, ku Partia Demokratike u rikthye ne pushtet, u mor vendimi politik nga organet e saj qė posti i kryeministrit tė unifikohej me postin e kryetarit tė partisė. Ju duket disi ironike njė vendim i vonuar, megjithėse i drejtė?
Nuk mendoj. Unė mendoj qė 10 vjet mė vonė ideja ėshtė pranuar, megjithėse kushtet janė tė tjera dhe unė prapė them qė ėshtė njė ide nė sistemin politik qė ka Shqipėria, mbase ideja mė e saktė. Kjo nuk ėshtė diēka pėrcaktuese, por mendoj qė nė sistemin politik partiak qė ka Shqipėria, kjo ėshtė njė ide e mirėpritur dhe unė mendoj qė, qoftė dhe 10 vjet mė vonė kjo ėshtė njė ide e mirė.
I rikthehemi janarit, marsit tė vitit 1995, ku ju nė pak javė patėt disa ulje dhe ngritje nė raportet tuaja tė brendshme me Partinė Demokratike dhe nė veēanti me z.Berisha. Ju kaluat krizėn e janarit dhe nė shkurt, nė njė deklaratė nė Shkodėr, do tė kėrkonit publikisht qė Kushtetuta pėrpara se tė kalonte nė referendum tė kalonte Parlament. Dhe menjėherė pas kėsaj u pėrballėt me zemėrimin e z.Berisha, i cili mė pas propozoi dhe largimin tuaj. Perse ju pranuat tė ishit kryetar i PD, ku ju e dinit qė ju priste sėrish njė fat i tillė?
Mua nuk mė ka bėrė asnjėherė pėrshtypje qė jam kryetar i PD, nuk e kam parė karrierėn politike nė kuptimin klasik tė saj. Kam hyrė nė politikė rastėsisht, si njė pjesė e brezit tim. Me detyrimin historik dhe me idealizmin pėr tė kontribuar nė rrėzimin e komunizmit. Ky idealizėm dhe ky pėrkushtim idesh mė ka ndjekur nė atė rrugė tė shkurtėr, qė unė kam bėrė njėjtėn politike nė Shqipėri. Pėr mua nuk kishte rėndėsi nėse isha kryetar apo rrezikoja postin e kryetarit, pėr mua kishte rėndėsi konfrontimi qė Shqipėria kishte, pėr shkak tė luftės se brendshme. Nė demokraci duheshin tė dyja palėt tė bashkėpunonin, prandaj edhe pse ishte ide e Partisė Socialiste, unė pata guximin qytetar qė tė rrezikoja pozicionin tim dhe pėr mua nuk pėrbėn njė rrezik tė madh pėr tė marrė njė ide racionale tė opozitės dhe pėr ta sjellė. Nuk u pranua siē thashė fatkeqėsisht kaloi nė njė drejtim tjetėr. Ky ėshtė njė pozicion qė e zgjodhi z.Berisha nuk ka asgjė pėr t’u diskutuar mė tej nė kėtė pikė.
Largimi juaj dhe jeta nė distance nga Shqipėria ėshtė pėrzier nga shume mistere. Shume vetė kujtojnė njė mbledhje tė ashpėr tė kryesisė sė Partisė Demokratike dhe replika tė ashpra tė ish- presidentit Berisha me ju. Ju si e kujtoni atė ditė?
E kujtoj njė ditė qė mendoj se do tė ishte mė mirė qė tė kthehej thjesht nė ato qė unė propozoja dhe nė alternativat qė jepeshin dhe jo tė merresh me, tė jesh apo tė mos jesh kryetar. Ne kėtė pikė unė mendoj se ai kėrcėnim qė nėse ti nuk kthen mendje, t’i largohesh si kryetar, mua nė brendėsi mė dukej shumė pėr tė qeshur, jo se unė nuk e kisha marrė seriozisht atė post, por mė rėndėsishme ishte bindja pėr tė bėrė diēka tė mirė pėr demokracinė dhe procesin e Shqipėrisė dhe nė kėtė pikė vlera qė unė kam nxjerrė personalisht ėshtė se nga kėto dėshtime njeriu mėson dhe reflekton ndaj tyre. Unė prapė mendoj qė edhe pse ra poshtė, unė fitova atė ēka ėshtė bindja dhe zbulimi i karakterit tim, qė kur ti mendon qė ideja ėshtė mė e rėndėsishme se pozicioni duhet tė luftosh pėr tė dhe unė edhe njė herė qė ishte e vlefshme pėr tė luftuar qė partia tė hapet e tė kthehet nė njė platforme rrahjesh idesh dhe kush ka argumentet mė tė mėdha tė fitojė. Fatkeqėsisht nuk mori kėtė rrugė, por mos harrojmė se ishin edhe hapat e para dhe unė asnjėherė nuk u largova nga deklaratat e mia tė para. U bėra thirrje pėrkrahėsve te mi nė atė kohė, qė tė vazhdonin tė qėndronin nė PD dhe tė kėrkonin reformimin. Sepse ideja ime nuk ishte thjesht pėr njė pozicion unė e kisha pozicionin e nderuar tė kryetarit tė Partisė, ideja ime ishte qė kjo parti tė hapej qė kjo parti tė kthehej nė njė platforme ku demokracia e brendshme te kontribuonte nė njė demokracinė e Shqipėrisė.
Pika e fundit qė lidhet me tė shkuarėn tuaj nė PD ėshtė dita qė ju shkarkuan z.Selami. Ēfarė ndjetė pėr kėtė parti qė e bashkėthemeluat me shumė tė tjerė, nė moment qė kjo parti ju nxori jashtė?
Deklarata e parė ishte ajo qe unė ju bėra tė gjithė simpatizantėve tė mi, qė tė qėndrojnė nė PD dhe sė bashku tė bėjmė reformimin e saj, kuptohet qė ndjeva njė zhgėnjim dhe kuptova qė rruga pėr nė demokraci dhe pėr reformim ėshtė njė rrugė mė e gjatė se ē’e mendova unė nė fillim edhe unė si ēdo shqiptar nuk kishim ekspozim tė demokracisė dhe mėsonim duke ecur. Dhe mendova qė kjo rruge do tė ishte e gjatė dhe nuk do te ishte njė rrugė qė do tė ishte e lehte pėr PD dhe pėr Shqipėrinė. Koha tregoi qe vlerėsimet e mia ishin tė drejta. Kam parsysh 1996 qė solli 1997 me tej.
Pra ju thoni qė ato qė ju paralajmėruat ishin alarmet qė duhet tė ishin ndezur nga PD pėr ngjarjet e 2 viteve qė e pasuan?
Nuk mendoj se kishin lidhje tė drejtpėrdrejtė, por tendenca ishte e kėsaj natyre dhe njė gjė ėshtė universale, nėse nuk mbahen parasysh ato parime dhe nėse nuk mbahet njė frymė tė brendshme demokratike nė njė force politike nė njė sistem dhe njė shoqėri tė hapur kuptohet qė aksidente do tė ketė. Nė njė shoqėri tė hapur duhet tė jetė kontributi i tė gjithėve dhe kujdesi i tė gjithėve sepse 1997 se shanset pėr tė ēur nė njė shoqėri demokratike janė tė mėdha po kaq tė mėdha janė edhe shanset pėr tė dėshtuar nėse humbet busulla dhe humbet pėrgjegjėsia.
Jemi nė mars tė vitit 2007 dhe ka kaluar 1 dekadė nga ato ditė mbrapshta pėr Shqipėrinė dhe pėr historinė e shqiptarėve. Ēfarė ndjetė kur u kthyet, ose pėrse u kthyet nė ato ditė nė Shqipėri?
Sepse situata u acarua dhe unė isha pjesė nė njė program nė “Columbia University” nė Nju Jork dhe ndieja pėrgjegjėsi, pavarėsisht se unė isha larguar, shikoja se Shqipėria fatkeqėsisht ishte nė faqe tė parė tė “Nju Jork Times”, gazetės mė tė madhe tė Amerikės dhe njė nga gazetat mė me influencė tė botės. Dhe pėr njė vend tė vogėl si Shqipėria, qė del nė faqe tė parė tė “Nju Jork Times” nuk ėshtė njė lajm i mirė, kėshtu qė unė thjesht doja tė shikoja si shkonte situata dhe pėr tė biseduar me miqtė dhe koleget e mi, qė, pavarėsisht se historia qė ndodhi qė unė u largova, unė gjithnjė kisha kontakte. Pėr tė shmangur njė katastrofė, qė dukej se po vinte. Fatkeqėsisht gjėrat lėvizėn shumė shpejt. 1997 ėshtė ajo qė ėshtė dhe duhen nxjerrė mėsime nga ajo, qė ajo tė mos pėrsėritet mė dhe duhet ecur dhe tė shikohet nė tė ardhmen.
Pėr njė njeri me njė memorie politike duhet t’ju kujtohet njė intervistė juaja e rrallė pėr “Zėrin e Amerikės” pėr ngjarjet e vitit 1997, ndėr tė tjera ju kėrkuat largimin e z.Berisha. Perse e kėrkuat?
Pėr tė rikujtuar ato kohė, sepse ika me mendimin se z.Berisha nuk ishte nė kontakt, se situata po perceptonte shumė shpejt nė disavantazh tė tij, kėshtu nė kėtė aspekt njė njeri qė ishte si unė, njė njeri i matur dhe njė nga miqtė e tij mė tė afėrt dal nė “Zėrin e Amerikės” pėr t’i tėrhequr vėmendjen pėr tė bėrė diēka. Sepse po t’i rikthehesh kohės protestat sa vinin dhe zinin, z.Berisha u zgjodh president dhe ishte njė farė zhgėnjimi pėr mua pėr tė parė se sa i izoluar dhe sa jashtė realitetit ishte, gjė qė ėshtė e lehtė tė ndodhė kur je aq larg nė mėnyre ironike, sepse je rrethuar nga njerėzit e tu, qė thjesht tė shkėpusin nga realiteti, unė kam qenė vetė nė kėtė situatė. Kjo ishte arsyeja jo thjesht njė revansh pėr tė tėrhequr vėmendjen qė gjėrat po shkojnė larg dhe fatkeqėsisht kjo ndodhi.
Meqenėse jemi nė 10-vjetorin e ngjarjeve tė vitit 1997. Cilat ishin arsyet kryesore dhe si mendoni, a janė nxjerrė pėrgjegjėsitė pėr ato ngjarje tė rėnda pėr kombin tonė dhe pėr vetė historinė shtetit shqiptar?
I takon dhe janė bėrė vlerėsime tė ndryshme. Ju takon shumė njerėzve qe ishin te pranishėm nė atė koheė, sepse unė isha shkėputur dhe isha kėtu nė Amerikė. Janė nxjerrė disa mėsime, por fatkeqėsisht simptomat e njė fryme konfliktuese qė solli 1997 ndihen akoma. Njė krizė qė tė kujton 1997, po jo nė pėrmasat e 1997 ne sapo e kaluam. Kėto pėr tė mėsuar nga gabimet e pėrbashkėta, ashtu siē bėjnė njerėzit seriozė dhe njerėzit e suksesshėm. Ashtu edhe kombet duhet tė reflektojnė tek kjo dhe ky reflektim mos tė jetė pėr tė dėnuar njeri–tjetrin, por pėr tė mos pėrsėritur gabimet e tė kaluarės. Dhe kjo nuk do tė thotė qė t’i shmangesh pėrgjegjėsisė, pėrkundrazi unė mendoj njė nga tė metat e politikes shqiptare ėshtė qė ka mungesė nė pėrgjegjėsie dhe dhėnie llogarie nė kuptimin e mirė tė fjalės. Por ajo qė ėshtė mė mirė ėshtė pėr tė gjetur rrugė pėr t’i kthyer kėto dėshtime nė hapa pėr njė sukses.
Siē e thatė, e shkuara shėrben pėr tė analizuar tė tashmen. Kanė kaluar 10 vjet nga 1997, 12 vjet nga largimi juaj nga radhėt e PD. Maxhoranca e kryesuar nga PD kaloi njė sfidė jo tė lehtė elektorale, njė humbje tė konsiderueshme nė tė gjitha qendrat urbane dhe tė mėdha tė vendit, pėrjashtuar Shkodrėn dhe Sarandėn. PD dhe aleatėt e tyre humbėn nė Tiranė, por edhe nė Elbasan, Durrės, Korēė, Pogradec, Fier, Lushnjė, Berat pra tė themi njė hartė elektorale disi e pėrmbysur qė pėr shume analistė kujton vitin 1991, qė edhe pse PD humbi nq 31 mars, fitoi tė gjitha zonat urbane, ēka qe njė parathėnie pėr 22 marsin e vitit 1992, ku PD regjistron, bazuar nė 31 mars 1991, fitore tė madhe historike dhe njė forcė politike antikomuniste erdhi nė pushtet. A ka njė moment reflektimi dhe analize qė duhet tė bėjė PD lidhur me rezultatet e zgjedhjeve tė 18 shkurtit 2007?
Patjetėr. Pėr mendimin tim humbja mė e madhe nuk ishte humbja ne qytetet kryesore, pėr mendimin humbja me e madhe ishte vlerėsimi i komunitetit ndėrkombėtar qė Shqipėria humbi njė shans historik. Mbas tė cilės, pavarėsisht qė mund tė jesh dakord, ose mund tė mos jesh dakord dhe unė them qė njerėzit nuk janė dakord, sepse komuniteti ndėrkombėtar ėshtė ai qė ne duhet tė aspirojmė dhe ēka ato thonė ėshtė vlerėsimi i tyre dhe nė fund tė fundit ka rėndėsi se ne duam tė hymė nė Evropė nuk ėshtė Evropa qė kėrkon tė hyjė tek ne. Nė kėtė aspekt unė mendoj se ky vlerėsim vėrtet ėshtė njė humbje pėr tė gjitha palėt dhe reflektimi duhet tė jetė nga tė gjithė palėt. Ne ato intervista qė unė kam bėrė nė kulmin e krizės njė muaj me pare, sugjerova dhe vazhdoj te theksoj nevojat qė forcat politike shqiptare duhet tė bashkėpunojnė me njėra –tjetrėn, kjo ėshtė njė shoqėri e hapur qė ka nevojė pėr tė dyja forcat pėr pozitėn dhe opozitėn dhe kur ka fushatė elektorale dikush do tė humbė e dikush do fitojė. Por rregullat e lojės, zgjedhjet tė lira dhe tė ndershme, qė fatkeqėsisht Shqipėria edhe pėr 20 vjet i ka akoma problem kjo ėshtė njė humbje pėr tė dy palėt dhe unė mendoj qė ky do tė jetė fokusimi me tepėr se sa shqetėsimi se kush do tė fitojė nė zgjedhjet e ardhshme. Pėr mua shqetėsimi pėr zgjedhjet e ardhshme ėshtė qė kėto zgjedhje tė jenė tė lira dhe tė ndershme qė Shqipėria tė afrohet njė hap me pėrpara nė strukturat euroatlantike, e cila ėshtė ėndrra qė ne, unė nė atė kohe ju si studentė rrezikuam jetėn tonė kundėr diktaturės mė tė egėr dhe jemi akoma ne procesin e integrimit. Unė kėtu e shikoj atė problemin dhe thelbin kryesor dhe nuk e shikoj qė ka njė reflektim. Kush humbi kush fitoi dhe shikohet qe ndahet si tortė kurse pėr mua fatkeqėsisht nė kėto zgjedhje ėshtė me vlerėsimin qė bėri komuniteti ndėrkombėtar humbėsi i madh ėshtė procesi i Shqipėrisė. Humbėsit e mėdhenj janė shqiptaret.
Cili ėshtė pergjegjėsi kryesor, sipas jush, nė kėtė dėshtim tė radhės nė arritjen e standardeve evropiane tė mbajtjes sė njė procesi zgjedhor?
Ēdo njeri nė politike ka njė farė mase pėr pėrgjegjėsitė e tij dhe gjithkush e shikon reflektimin e tij, por nė njė shoqėri tė hapur demokratike pėrgjegjėsia ėshtė e dyanshme. Por qeveria ėshtė ajo qė ėshtė pėrgjegjėse drejtpėrdrejt. Por mos harrojmė qė komuniteti ndėrkombėtar e vlerėson qe te dyja palėt dhe unė bashkohem, kanė pėrgjegjėsitė e tyre. Nuk mundesh dot tė tregohesh i papėrgjegjshėm thjesht se mendon se pėrgjegjėsia do t’i akumulohet dikujt tjetėr dhe unė mendoj qe kjo loje me interesat e vendit ėshtė luajtur nga njėra ane dhe nga ana tjetėr. Tė dyja palėt kanė pėrgjegjėsitė e tyre
Komuniteti ndėrkombėtar ishte shume kritik ndaj qėndrimit tė opozitės nė procesin politik para fillimit tė zgjedhjeve. Njė marrėveshje qė u arrit me vėshtirėsi, njė marrėveshje qė u arrit me njė kosto tė lartė, qė u arrit nė minutat e fundit njė krizė e thellė besimi midis dy palėve. Njė krizė e thellė midis opozitės kryesuar nga Edi Rama dhe maxhorancės kryesuar nga z.Berisha. Eshte ajo qe ju thatė njė pėrsėritje e njė krizė nė miniaturė e vitit 1996-1997 ku edhe atėherė gjithēka lindi nga zgjedhjet e 26 majit tė vitit 1996. Megjithatė, fakti qe ne pyesim pėr analizėn e rezultatit te zgjedhjeve te 18 shkurtit ėshtė se tė dyja palėt mungojnė tė bėjnė kėtė analizė tė plotė qoftė PS qe arriti njė sukses polik apo PD qė ende nuk ėshtė ndalur nė njė analizė tė plotė tė kėtij rezultati dhe ta lexojė atė ashtu siē duhet. Kėmbėngulja e opinionit ėshtė pėrse PD arriti kėtė rezultat?
Po ky ėshtė njė problem qė them se PD nuk ka reflektuar dhe nuk do te beje njė analize ky ėshtė njė problem. PD gjithmonė ka bėrė analiza, pavarėsisht nėse mund te jesh dakord ose tė mos jesh dakord me rezultatin e kėtyre zgjedhjeve ato gjithmonė kanė bėrė dhe do te bėjnė analiza, sepse mos harrojmė qė ėshtė forca kryesore politike duke mos qenė e pėrsosur dhe pėr njė korrektėsi unė nuk jam pėrjashtuar nga PD.
Nga strukturat drejtuese.
Jo unė jam anėtar i Kėshillit Kombėtar.
Me statusin e kryetarit? Eshtė njė status qė nuk e keni pėrdorur fare.
Jo por ėshtė njė status qė unė e kam pėr nder ta kem.
A keni ju njė opinion pėr qeverisjen e PD nga marrja e pushtetit ne 3 korrik deri nė 18 shkurt, ku ajo kaloi pėr herė tė parė njė test elektoral?
Kam mbėshtetur fillimin e ri dhe them qė ishte njė reformim dhe njė reflektim i drejtė, ku pata rastin ne Kongresin Amerikan te shprehja mendimin tim pėrpara zgjedhjeve. Hapat e para kane qene pozitive, kam mbėshtetur reformėn e PD, qė nė qeveri ėshtė pėrpjekur tė zbatoje mendoj qė i duhet lėnė kohe nuk ėshtė e lehtė. Kam pėrcjellė dhe kritika tė tilla, siē ėshtė loja e merituar dhe loja e pamerituar, siē ėshtė politika kudo. Kėshtu qė nė kėtė pikė unė them se ka kohe pėr tė parė se si. Zėrat qė thuhen se ky fillim i ri nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm vazhdimi I avazit tė vjetėr janė zėra qė sapo vijnė po forcohen. Unė them se koha do tė provojė se kush ka te drejtė. Unė jam optimist akoma se reforma do tė vazhdojė, do tė thellohet dhe kėto gjėra do tė shkojnė nė rrugė tė mbarė.
Z. Selami mė bėri pėrshtypje komenti juaj, qė zėrat se fillimi i ri dhe vazhdimi i avazit tė vjetėr sa vijnė dhe po forcohen. Mund tė na sqaroni se ēdo tė thotė kjo?
Pikėrisht kritikat qė z.Berisha nuk ndryshon, pra qė PD nuk ndryshon pėr atė gjithė skepticizmi dhe mosbesimi, qe vjen nga pozita, e cila duhet kuptuar qė ėshtė njė lojė politike qė behet nė ēdo vend por kjo fatkeqėsisht bėhet mė e ashpėr dhe merr ngjyra mė tė forta nė Shqipėri dhe unė mendoj qė janė zėra qė janė pak tė ngutur dhe unė mendoj qe duhet lėnė njė farė kohe duhet krijuar njė fryme e qete ku demokracia dhe liria ecin dhe pėrparojnė, fatkeqėsisht kjo qetėsi mungon nė Shqipėri. Ka forca dhe individė te caktuar qe nuk duan qe kjo qetėsi te jete sepse kur ka qetėsi atėherė duhet tė konkurrosh me alternativė, tė konkurrosh me ide, tė konkurrosh me forcimin e institucioneve, tė bėsh premtime dhe jo thjesht tė hidhen fjale ne ere dhe te mbingarkohet opinioni me premtime te mbajtura dhe te pambajtura, sepse edhe nga vizita ime e fundit qe kisha 10 vjet pa shkuar jane po ato probleme dhe nuk eshte se ka qene vetėm PD ne pushtet. Pa uje, pa drita eshte nje histori qė ka qene qė kur unė kam ikur dhe ėshtė njė histori qe vazhdon akoma. Pra te hiqet nė njė fare mase ajo qė unė quaj njė politike qe nuk ėshtė fort e pėrgjegjshme, qė sa kohe je ne pozitė, Shqipėria ėshtė vendi me i lulėzuar nė rruzull dhe sa kthehesh nė opozitė, Shqipėria, me kthimin e ēelėsit behet vendi mė i keq. As njėra, as tjetra nuk janė tė vėrteta. Kjo flet pėr njė rruge tė shkurtėr dhe pėr njė memorie tė shkurtėr dhe pėr njė mungese tė pėrgjegjėsisė nga disa politikanė aktivė nė Shqipėri.
Nė momentin qė ju keni ardhur ka qenė nėntori i vitit 2006, ju e gjetėt Shqipėrinė tė pandryshuar nė problematikėn e saj, gjetėt njė politikė konfliktuale, gjetėt institucionet nė konflikt nė pėrballje me njeri–tjetrin, qeveria me presidentin, qeveria me prokurorin e Pėrgjithshėm, konflikte te hapura pėrsa i pėrket hierarkisė nė strukturat e drejtėsisė, pra nė njė fare mėnyre mos kanė tė drejtė skeptikėt kur thonė qė nė Shqipėri nuk kanė mundėsi tė ndryshojnė partitė, pasi gjendja mbetet po ajo. Pra problemi ėshtė tek idetė, apo tek individėt?
Pyetje shume e drejte. Por unė siē e thashė, nga ana tjetėr pashė edhe gjėra pozitive. Pashė iniciativa private, qytetaret shqiptarė, shoqėria shqiptare, shtypi ėshtė emancipuar dhe ėshtė pėrpara. Pėr mendimin tim personal duhet qė klasa politike t’i afrohet kėsaj, madje t’i paraprije dhe jo tė mbahet peng nė atė konflikt ku me tė drejtė njė pjesė e njerėzve mendojnė qė nuk ka rėndėsi se kush e bėn rrokadėn, janė po ato njerėz, jane po ato probleme me ndryshime shume te vogla, qe po prodhojne po ato rezultate ne kete drejtim. Pėrsa i pėrket institucioneve unė e kam thėnė edhe pėrpara nė zgjedhjet e 2005, institucionet pavarėsisht te brishta, janė krijuar kėshtu qė lufta midis institucioneve eshte nje fenomen, i cili ėshtė i dobishėm dhe ėshtė shenjė shėndeti nė njė shoqėri demokratike. Ajo ēka unė them se ėshtė pėr t’u shqetėsuar ėshtė pėrpjekja per t’i minimizuar dhe per t’i mare frymen institucioneve te caktuara. Ky ėshtė njė proces qe duhet ecur dhe ky vjen me nje bashkepunim te dy forcave politike. Duhet krijuar nje fryme e re qe edhe kur je ne pozite dhe kur je ne opozite duhet te kesh te njejten shenje pėrgjegjėsie per institucionet dhe pėr vendin. Siē thashė mė parė, si me shkop magjik nga njė qėndrim nė tjetrin shikohet ne Shqiperi per institucionet. Institucionet u pėrkasin tė gjithėve. U pėrkasin shqiptarėve, kėshtu qė i perkasin demokracisė, keshtu qė sa me te fort atė jenė kėto me shpejt dhe me mirė do tė ecė Shqipėria. Kjo fryme dhe kjo shkalle maturie dhe pjekurie ende nuk ka ardhur e them me dhimbje kete, por e shoh qė nuk ka ardhur ky ėshtė burimi i kėtij konflikti permanent qe vazhdon te na kujtoje konfliktin e 1997, qe rrjedh njė pjese e madhe energjie.
Ju citova ju, sepse do te donim te dinim pozicionin tuaj z. Selami lidhur me njė konflikt, i cili vazhdon prej 1 viti e gjysmė midis maxhorancės dhe kryeprokurorit z.Sollaku. Kujtoj 11 vjet mė parė njė konflikt tė ngjashėm me kryetarin e Gjykatės sė larte z.Zef Brozi. Si shpjegohet qė PD krijon kėto pėrplasje me institucione kryesisht tė drejtėsisė, sa herė qė ajo ėshtė nė pushtet?
Jane disa ferkime te pashmangshme, per shkak te stadit fillestar qe eshte. Edhe ne ate kohe edhe ne kete kohe ka mendime, qe kjo po shtyhet me shume seē duhet dhe po personalizohet. Une nuk jam per kete, une nuk jam per ate qe askush te jete permbi ligjin, por nuk jam edhe per abuzimin ne kete pike. Qe te kete ferkime eshte e natyrshme, por qe te gjendet rruga me e mire qe keto institucione te mos personalizohen, po kjo lufte instucionale te behet ne kuptimin parimor. Une them qe ka vend per t’u pare dhe shqetesimi eshte i drejte.
A mund te na shpjegoni kur PD erdhi nė pushtet nė korrik tė vitit 2005, cila ishte pritshmėria juaj, ēfarė prisnit dhe nėse kjo pritshmėri juaja ėshtė realizuar?
Une mund t’ju zhgenjej me nje pergjigje jo direkte, duke thene qe demokracine e shikoj si proces te gjate, duke qene edhe larg duke pasur mundesine per te qene i ekspozuar ndaj demokracise amerikane, kuptohet se i kuptoj ca gjera, mbase pak me mire se sa kur jeton aq afer, sepse per te qene nje demokraci e suksesshme, per t’u afruar aty ku duhet afruar ketyre, ju eshte dashur 100, 200, 300 vjet, po keshtu edhe demokracise solide. Une nuk dua qe ti ul ato ēka une prisja, po nga ana tjeter une nuk mendoj qe me kthimin e ēelesit gjithēka do te shkonte ne rrugen e mbare. Mendoj qe eshte akoma pak shpejt dhe ka kohe per… dhe se ky do te jete i suksesshėm apo jo une mendoj se kjo periudhe qe ka mbetur do te jete periudha pėrcaktuese, se si do te reflektohet dhe se si do te ecet por ai konfliktualitet eshte nje handikap per Shqiperine dhe per PD, ketu duhet dhe eshte interesi i PD qe te gjeje gjuhen e mirekuptimit me opoziten, por siē eshte dhe

vijon ne faqen 8/9

Faqe 8/9 - Politikė

rrefimi i selamit
intervista
 

Ish-kryetari i PD komenton takimin e pėrfolur mes Nanos dhe Berishės

 

“Takimi Nano-Berisha e dėmtoi PD-nė nė zgjedhje”

 

 
Sokol Balla

vijon nga faqja 6/7

pėrgjegjėsia e opozites, qe te perkrahe dhe te mbeshtese qeverine e PD, se ne fund te fundit ajo eshte qeveri e Shqiperise, nuk mund te themi qe nuk jemi dakord qe eshte kjo qeveri dhe eshte ky person sepse eshte zgjedhur me voten e lire, prandaj ta pengojmė dhe ta rrezojme ate qe te vijme sa me pare ne pushtet se humbesit me te medhenj jane vete shqiptaret. Sukseset e qeverise ne Shqiperi eshte sukses i te gjithe shqiptareve ashtu si edhe deshtimet jane deshtime te kohes qe investon Shqiperia.

Duke ju rikujtuar pozitėn tuaj si anėtar i Kėshillit Kombėtar, opinioni juaj ndiqet me vėmendje, kur ai fokusohet nė probleme dhe nė problematika qė pėrfshijnė PD dhe maxhorancėn nė pėrgjithėsi. Opinioni publik ėshtė i ndarė njė pjesė ėshtė i bindur se PD ka humbur politikisht nė kėto zgjedhje thotė ėshtė qeverisja jo e mirė njė pjesė tjetėr e opinionit thotė qė pėrgjegjėsi kryesor ėshtė z.Berisha. Ju a keni njė pozicion nė kėtė ndarje tė opinionit publik?
Une nuk kam nje pozicion per kete, sepse per mua problemi me I madh eshte qe ne keto zgjedhje humbem nje shans dhe duhet pare si nje shenc I humbur pėer zgjedhje te LIRA dhe ndershme per ta afruar Shqiparine ne Europe. Kur je larg mbase I shikon gjerat me me gjakkftohtesit une jam interesuar per priocesin per shpejtesine qe shqipėeria ecen per progresin dhe integrimin europian per shanset qe do ti jape vetes, per prerparimin per krijimin e vendeve te punes, per instuticionalizimin e lirise, per forcimin e institucioneve ne kete aspekt une shikoj qe humbesit jane te perbashket. Nuk e shikoj ne aspektin praktik, ne ate aspekt koha do ta provoje qe do te kete raste per permirėsime ka vende prapė njerezit jane ata qe vendosin.
Njerėzit janė ata qė vendosin dhe unė do tė flisja pėr njė ofertė nga ana e opozitės pėr njė pakt tė mundshėm politik, qė duket se po realizohet nga ana e opozitėes pėr tė shmangur para krizėn qė mund tė dalė nga moszgjedhja e presidentit, ku PD dhe maxhoranca formalisht nuk votat pėr tė zgjedhur njė president tė ri, i dyti kėmbėngulja e ndėrkombėratarėve nė rritje pėr njė president konsensual dhe perseri kembėngulje e ndėrkombėtarėve qė Shqipėria nuk do tė shkojė nė zgjedhje politike tė ēfarėdo lloj niveli pa u pėrgatitur pa bėrė reformė elektorale, pa bėrė shqiptarėt kartat e identitetit nė mėnyrė qė tė shmangen keto bezditė elektorale tė 17 viteve tė fundit. Si mendoni, cila do tė jetė pėrgjigjja e PD ndaj ofertės ende tė parealizuar te opzitės pėr njė pakt qė mund tė shmang krizėn pėr president dhe mund tė krijoj mundėsi qė vendi tė futet nė zgjedhje te vitit 2009?
Duke i marrė tė mirėqena kėto propozime qė ti the, unė mendoj qė nuk shikoj asnjė arsye qe PD t’i hedhė poshtė kėto propozime. Se tė dy palėt janė pėr zgjedhje tė lira dhe tė ndershme dhe nėse ka njė palė qė ėshtė mė e interesuar ėshtė pala qė ėshtė nė pushtet, PD, po kėshtu edhe shqetėsimet qė tė mos mendohet pėr zgjedhje, por tė fokusohet nė zgjidhjen e problemeve, nė zgjidhjen e situatave, nė krijimin e shanseve tė reja dhe jo nė mbylljen e shanseve pėr vendin. Kjo frymė produktive do t’i shėrbente dhe nuk shoh kurrsesi sesi PD mund tė hedhė poshtė kėtė ofertė, nėse ekziston dhe nė kėtė pikė unė dua qė fryma tė ndryshojė dhe tė dyja palėt tė bashkėpunojnė, respekti tė jetė parėsor, respekti pėr mendimin ndryshe, respekti edhe nė kuptimin etik pėr njeri-tjetrin. Duan s‘duan shqiptaret partitė politike ndajnė njė fat tė pėrbashkėt. Abraham Linkoln thotė “njė shtėpi e ndarė mes veti nuk mund tė qėndrojė”, pra Shqipėria nuk duhet tė vazhdojė nė kėtė konfrontim qė ėshtė ndarė midis vetes, por duhet tė jetė njė shtėpi ku pėr problemet kryesore duhet tė bashkėpunojnė edhe pozita, edhe opozita ne te mire tė forcimit tė institucioneve, ne te mirė tė Shqipėrisė, ne te mire te tė gjithė shqiptarėve.
Nė fakt demokracia shqiptare mban njė rekord Afrikan pėrsa i pėrket bashkėpunimit bipartizan. Dy liderėt e dy kampeve janė takuar jo mė shumė se 3-4 herė. Ndėrkohė qė lideri aktual i opozitės nuk ėshtė takuar ende me kryetarin e maxhorancės, pra ende nuk kemi njė takim fizik njė shtrėngim duarsh midis Edi Ramės dhe Sali Berishės. Mendoni qė njė takim i tillė do tė kontribuonte nė zbutjen e klimės politike nė Shqipėri?
Patjetėr. Unė jam i befasuar, nuk e dija faktin qė ato nuk janė takuar. Patjetėr, dhe sa mė parė nė kėtė aspekt unė mendoj qė shtrirja e dorės pėr bashkėpunim nuk ėshtė dobėsi ėshtė forcė pėr me tepėr kur je nė krye tė njė force politike siē janė tė dy liderėt, se kjo bėhet pėr interesa mė tė mėdha, jo pėr interesat e partive qė ato i pėrfaqėsojnė. Unė mendoj qė ato duhet tė bashkėpunojnė me njeri-tjetrin pėr interesat kombėtare pėr interesat e vendit. Dhe unė theksoj qė kjo frymė e bashkėpunimit duhet tė instuticionalizohet dhe mė vjen keq qė ėshtė ky realitet. Unė nuk e dija qė ishte ky fakt.
Nė fakt beteja e fundit elektorale u ashpėrsua edhe pėr njė arsye se kryetari i opozitės tė kandidojė edhe si kryetar i Bashkisė sė Tiranės. Nuk e di sa keni qenė nė dijeni tė debatit tė ashpėr elektoral pėr Tiranėn. Shumė fotografi tė jetės private u publikuan, e cila e acaroi klimėn edhe mė tej. Ju vete si e njihni z.Rama?
E njoh shumė pak. Nuk kam njė kontakt personal, por tė kemi parasysh kur flasim pėr njerėz publikė njohja personale ėshtė dytėsore. Njerėzit duhet tė maten dhe vlerėsohen me punė publike kuptohet qė unė e respektoj liderin e PS, dhe nė kėtė pikė unė mendoj qė ėshtė dhe nė tė mirėn e tij qė njė njeri qė vjen nė PS, duhet tė bėjė pėrpjekje dhe tė tregoje respekt dhe respekti duhet tė jetė reciprok. Nuk i kam ndjekur incidentet tė kėsaj natyre dhe kuptohet qė edhe kėtu nė situate tė tilla nė fushata elektorale punėt acarohen, por unė mendoj qė ka nevojė pėr njė ruajtje tė etikės, qoftė dhe minimale, me qellim qė tė ketė mė shumė ekuilibritet dhe unė mendoj qė tė dyja palėt kanė vend pėr pėrmirėsim dhe tė dyja palėt tė rezervojnė kritikat pėr drejtuesit dhe udhėheqėsit e tyre, sepse ato janė tė zgjedhur nga partitė respektive. Pavarėsisht se mund tė mos jesh dakord, ėshtė respekti pėr institucionin.
Ju preket njė pikė delikate tė debatit siē ėshtė ai, qė njė nga deputetet e PD, Spartak Ngjela, e quan ndryshim i elitave. Prurjet e reja nė politikėn elitare ndėrrimi i lidershipit. Ndalemi tek PD, tek fillimi i ri, i cili risolli disa figura tė larguara tė politikės nė gjirin e selisė blu dhe solli disa fytyra tė reja, tė cilėt janė nė qeverisje. Ju z.Selami keni pasur njė ftesė pėrpara 3 korrikut pėr t’ju bashkuar fillimit tė ri?
Po kam pasur ftese dhe nė kėto kushte nuk ju kam pėrgjigjur kėsaj ftese, kam thėnė qė nuk kam parė hapėsirėn dhe e kam lėnė atje. Por tė kthehemi tek ajo qė ėshtė me e rėndėsishme, jo thjesht pėr mua…
Do tė ishte shumė interesante tė na shpjegonit mungesėn e hapėsirės.
Unė mendoj qė ėshtė njė moment relativ siē e kam thėnė dhe me pėrpara unė nuk e shikoj politiken si njė karriere tė mirėfilltė politike. E shikoj si njė shėrbim pėr vendin, e shikoj si nje oportunitet per te ndihmuar dhe kontribuar ne menyren me te mire. Ne kete aspekt nuk kam pare qe nje angazhim i drejtpėrdrejte do te kontribuoje ne kete drejtim pa hequr vleren qe kane dhe qe ndajne te tjeret sot per sot, te cileve u kam uruar sukses dhe vazhdoj t’i uroj suksese jo vetem me ate qe lidhet me forcen politike qė une perfaqesoj, por nga bindjet, qe eshte sukses i Shqiperise dhe perparimit te Shqiperise. Qarkullimi i ideve dhe krijimi i platformave, reformoimi i forcave politike jane probleme te rendesishme dhe politike. Ky eshte nje proces qe duhet te ece ne kete drejtim dhe te pershkallezohet.
Gjate rikthimit tuaj te dyte u perfol shume per nje vizite tuajen private ne nentor te 2006, atehere si shpjegohet axhenda e ngjeshur e takimeve tuaja me personalitete te vendit, duke mos gabuar kane qene 14 takime nga kreu i shtetit, tek kryeministri, deri edhe perfaqesues te opozites. Si shpjegohet kjo vemendje e opinionit publik dhe kjo vizite, qe formalisht eshte private?
Ne radhe te pare do te doja te falenderoja te gjithe miqte e mi, qe me priten dhe me dhane kohen e tyre dhe une quaj privilegj ne kete drejtim, shtypin per vemendjen qe me kushtoi, dhe nje nga arsyet qe une jam ne “Top Story” eshte se kjo vizite me la nje moment reflektimi, sepse distanca ben te sajen. Kthehemi tek ana zyrtare dhe private e cila nuk mund te ndahet, kur je nje person publik. Nje pjese e madhe e miqve te mi jo vetem qe jane ne politike, por ato kishin deshire te me takonin dhe une e quaj respekt. Une mendoj qe takimet ishin shume te vlefshme nga plani miqėsor, pashe pjekuri dhe rritje nga ana politike e politikaneve nga te dyja anet, pozita dhe opozita, pashe nje shqetesim nga te dy palet. Jam kritik per keta, njeri eshte me kritik per njerezit qe beson dhe qe shpreson dhe une mendoj qe e kane forcen, por qe duhet te ecin me shpejt ne kete drejtim dhe ne kete pike une mendoj qe eshte interesi i tyre, interesi i Shqiperise. Interesi i ēeshtjes Kombeare dhe me gjere.
Pra edhe njė reflektim i kolegėve tuaj nė PD qė votuan pėr largimin tuaj?
Patjeter dhe une u takova me te gjithe dhe kjo ishte njė shenje progresi dhe pėrparimi, qe une nuk i ndaj njerezit dhe miqte per nga idete qe kane. Idete levizin, idete ndryshojne. Eshte anormale qe njeriu mos te nderroje mendim, se realiteti ndryshon, por kuptohet qe mos te nderrohen thjesht per interesa personale, po te jene si paraprirje e zhvillimit dhe e progresit. Une e pashe edhe si qytetar i thjeshte dhe me preku dhe me ben qe te reflektoj dhe ne kete aspekt edhe ky kontribut modest ne kete interviste eshte shenje e reflektimit qe une po bej.
Njė tjetėr ndryshim i vizitės tuaj tė vitit 2006, krahasuar me vizitėn nė vitin 1997 ėshtė se nė mars tė vitit 1997 Z.Berisha refuzon t’ju takoje, ndėrkohė qė nė nėntor tė vitit 2006 ai kėrkoi njė takim me ju, njė takim i cili citoj qė ju e cilėsuat njė takim me njė mik te vjetėr. Ēfarė donit tė thonit me kėtė?
Po ėshtė e drejtė. Ne ēfarė kuptimi?
Nė kuptimin qė dy rivale politik takohen komenti i parė ėshtė politik dhe jo personal
Po ne kete takim per t’i qendruar koseguent anes private te saj. Takimi ishte me shume ne planet private dhe ne plane miqesore. A u diskutuan gjera politike? Patjeter. Jo thjesht ka qene rival, ka qene koleg, ka anen tjeter, figura me e rendesishme e politikes shqiptare ne keto 17 vjet me te mirat dhe te metat. Une thjesht vleresova takimin, shfrytezoj momentin per ta falenderuar per kohen dhe per takimin.
Takim i cili mendoni se vlejti politikisht? Si e patė z. Berisha tė ndryshuar?
Natyrisht qe njerezit ndryshojne
Politikisht…
Nuk mund te thuash qe Berisha i sotmi eshte si Berisha 12 vjet me pare ky reflektim eshte bere dhe nuk mund te jete ndryshe. Por ne axhenden time nuk ishte gjykimi politik per te por nje vizite miqesore midis miqsh te vjeter qe kane punuar se bashku.
Pavarėsisht nga kėto. Njė e ardhme e pėrbashkėt e juaja? Politikisht
Unė nuk mendoj qe ky eshte nje realitet I sotem actual por nuk I dihet por as nuk ishte ky qellimi I takimi dhe sic kam thene nuk perben nje realitet sot per sot nje hapesire ne jeten politike shqiptare.
Pėrsa i pėrket hapesires qė ju nuk e shikoni ajo paraparkisht ėshte zene nga disa figura te reja ne PD qe erdhen pas largimit tuaj.Sot kemi dy nenkryetarė qe ne kohen tuaj kane qene sekondar ne PD. Si I njihni ju Z. Bamir topi I cili po perflitet si candidature e maxhorances per president dhe me pas per Znj.Topalli?
E takova Z.Topi dhe kam respekt per figuren e tij politike per pjekurin edhe maturine politike dhe kontributin qe jep ne Shqiperi.Ne se PD do te zgjedhe nje kandidat te tille per mendimin tim eshte nje kandidat I denje.Kam respect per Znj.Topalli eshte nje hap I madh ne demokracinae shqiptare qe nje zonje kryeson nje post tė rendesishem sic eshte posti I kryetares se parlamentit mendoj qe edhe ejo ka bere nje pune te mire dhe qe te dyve i uroj suksese.
Znj. Topalli kur e kam pyetur per ju dhe kam kerkuar nje opinion per ju ajo eshte pergjigjur se nuk ju njihte.
Natyrisht une nu kam pasur njohje personale ka dy gjera te ndryshme midis njohjes personale dhe njohjes se figures publike .Une mendoj qe Znj,Topalli eshte nje figure e rendesishme e PD dhe une kam respect per te.
Te rikthehemi te flasim per figurat historike te politikes Shqiptare. 24 ore perpara 12 dhe 13 janarit, perpara arritjes se marrveshjes z.Berisha takohet me z.Nano, une e di qe keni shprehur nje opinioni tuaj dhe nese si mund ta komentonit kete takim kur opozita tashme kishte nje lider tjeter?
Une u shpreha qe gjithkush eshte i mirepritur ne kapercimin e krizes. Problemi ku zgjidhet kjo krize eshte tryeza e presidentit per t’u zgjidhur ne menyre intuticionale. Ishte nje takim i perfolur per shume arsye jo per faktin qe ishin dy figura qe domionuan ne nje pjese shume te madhe te fillimit te demokracise ne Shqiperi, por edhe per shkak te acarimit qe ato kane patur. Gjithkush ka te drejte te nderroje mendim dhe ka te drejte per interpretime. Une mendoj qe nga ana politike eshte e drejte e tyre, por une nuk mendoj qe ishte e mire politikisht per partine qe une i perkas nje takim i tille pa analizur figuren politike te Z.Nano. Une mendoj se do te duhej nje analize, nje kohe dhe nje shpjegim nga z.Berisha por ai eshte ne krye te saj eshte e drejta e tyre per te marre keto vendime, por nga ana tjeter eshte dhe drejta e elektoratit per te dhene mendimet e tyre.
Nje pjese e opinionit publik, i cili nuk perfaqesohet nga shumica e tyre qe votojne qe duhet tė kete nje qarkullim nje rifreskim te lidershipit. Nje pjese ekstreme kerkon largimin e Z.Nano dhe Berishes, por kjo bie ndeshe me faktin qe keta zgjidhen ne menyre te rregullt ato dhe partite e tyre zgjidhen nga nje pjese e mire e elektoratit. A keni ju nje shpjegim midis kerkeses se disave per ndyshimi te lidershipit dhe faktit qe populli vazhdon t’i votoje me te gjithe te metat qe ato kane?
Se sa i votuar do te jete Z. Nano jashte strukturave si kryetar i PS kjo eshte nje pjese qėe mbetet per t’u provuar. Z.Nano eshte votuar si kryetar i PS dhe z.Berisha si kryetar PD. Dhe une mendoj qe demokracia ne Shqiperi duhet te zbrese ne nivelin partiak qe te dy partite te hapen. Ideja qe ti e permende per qarkullimin e lidereve eshte nje ide progresiste, qe ekziston ne demokracite perendimore dhe ne partite e ketushme. Partite politike duhet te jene institucione ku formohen platforma dhe rrihen mendimet dhe ku behet perzgjedhja e njerezve ne baze te alternatives.Une mendoj qe te dy partite kane vend per nje hapsire. Kjo do te krijoje nje fryme pozitive per vete partite dhe per procesin demokratik ne pergjithesi. Kur je ne nje pozicion partiak edhe nje here do te zgjedhin midis partive qe jane edhe njerėzit, nuk kane mundesi per te dhene mendimin e tyre kur mendojne qe ka nje fare monopolizimi te lidershipit te forces politike me votat e tyre. Megjithese z.Nano nuk eshte votuar sot per sot, me perpara si kryetar i PS eshte votuar. Dilema eshte qe jane te votuar dhe rezultati dhe praktika eshte keto njerez megjithese nuk kane qene te sukseshem dhe vazhdojne te votohen.
Ka nje arsye?
Po ky eshte nje realitet i politikes shqiptare arsyet jane dhe ka shume njerez qe mendojne se kjo rrokate ne stadin ku eshte demokracia shqipetare duhet te kete nje largim dhe une mendoj qe jane ne krye po ata qe ishin. Nano ishte dhe u largua ky eshte nje hap pozitiv per te dhe flet pozitivisht per hapjen e tij ne kete drejtim. Mendoj se ne krahun tjeter njerezit nuk kane zgjedhje.
Nuk ka nje alternative?
Natyrisht qe ka ne kuptimim e asaj qe perzgjedhja eshte e imponuar dhe e diktuar sepse ky eshte stadi i demorkacise ne Shqiperi. Mund te parashikosh se ne cfare stadi eshte ajo nga zgjedhjet dhe pėrzgjedhjet ne forcat politike. Eshte nje prolem qe eshte i hapur edhe qe do te vazhdoje.Edhe ne kete pike une po ushtroj dhe pergjegjėsitė e mija si antar i Keshillit Kombetar per te kerkuar nje hapje te vazhdueshme se ky eshte nje process I vazhdueshem dhe kjo eshte ne te mire te PD.
Te ndalemi tek vleresimi juaj per Z. Berisha. Cili eshte roli I z. Berisha ne proceset demokratike dhe a ka vend per reflektim nga ana e tij?
Natyrisht qe ka, por une refuzoj ta kthej ne problem te nje njeriu kete situate. Ne Shqiperi eshte ne nje periudhe te jashtezakonshme dhe periudhat e jashtezakonshme kerkojne edhe njerez te jashtezakonshem qe te behet ai bashkim dhe kombinim per te arritur rezultate te jashtezakonshme te cilat shqiperia nuk I ka arritur ne keto 17 vjet. Reflektimet jane personale nuk mund te flas une per kete ne kete aspekt nuk eshte ana etike dhe diplomatike e problemit por eshte edhe ana njerezore. Eshte edhe ana serioze e rrokjes se ēeshtjes. Une mendoj qe ne kete pike shqiperia ka pasur disa here raste te shanseve te jashtezakonshme dhe eshte gjetur me gjendje te jarzakonshme. Ne kete pike kerrkujt nuk ju eshte mohuar kjo dhe nese do te kishte njerez te jashtezakonshem eshte - ana kunderpeshe e ketij argumenti - ato do te kishin dale dhe do te kishin bere kete lloje perparimi. Por kjo eshte demokracia : Perfaqesohen ate cka njerezit duan. Ne kete pike cfare do qe ti te mendosh per mua ose une per ty jane njerezit ato qe vendosin qe ne kete pike eshte ky eshte ai cfare ka zgjedhur shqiperia. Mund te nervozoje disa, mund te habise disa te tjere po ky eshte stadi qe eshte. Dicka qe i takon shqiptareve ta vendosin.
Me shume se te habise, kjo mund te flustroje nje pjese te opinionit i cili mendon qe lidershipi i vjeter politik eshte pengese per rritje tė shpejtesise se integrimit te Shqiperise dhe zhvillimit dhe hapjes se shoqerise Shqipetare. Ju ndani te njejtin shqetesim?
Natyrisht qe ndaj une nuk mendoj qe ne keto 17 vjet shqiperia ka bere maksimumin dhe a eshte pergjegjse klasa politike duke me perfshire dhe mua? Patjeter une shikoj dhe ndiej pergjegjsine time ne kete proces nuk jam i shmangur nga kjo lloje pergjegjsie por ne kete pike vjen momenti dhe vjen koha qe mund te kete nje avancim te opinionit dhe njerezit do ta bejne prezencen e tyre te vlefshme.Shqipreia per te dale nga ky akumulim duhet te shikoje qe te krijoje nje sistem instiuticional qe tu jape njerezve te tjere te cilet mund te bejne diēka tjeter te dale nga ky ngerc qe eshte krijuar ne shoqeri.
Megjithate e thene nga ju z.Selami duket bukur por po te flasim per aktivitetin tuaj politik ka disa pikėpyetje tė tipit qė ju flisni dhe mendoni gjera tė cilat ndahen me shume shqiptarė, por ju keni bere nje zgjedhje tjeter keni vendosur te qendroni larg Shqiperise?
Ne librin e fundit qe kam lexuar qe flitej per Ronald Regan, i cili thote qe “nuk i takon politikanit te vendose per t’u mare me politike por jane njerezit ato qe e vleresojne”. Une sot per sot nuk mendoj pavarėsisht nga vemendja qe tregohet nga respekti qe tregohet, une nuk mendoj qe shumica ndan ate qe une mund te bej me mire per Shqiperine. Duket si dicka qe une humbas respektin per vete jo une kam shume respekt per vete dhe koha dhe qendrimi ketu me ka dhene nje mundesi qe nuk e kam patur kur kam qene ne Shqiperi. Studimi ne universitet jeta ne Amerike me ka bere qe te shikoj me mire sepse nuk ka kompensim per nje njeri me mire qe erdhem dhe qe dolem nga nje shoqeri komuniste te mbyllur per tu ekspozuar ne njė vend demkratik sic jam une ketu. Une nuk mendoj se koha ka ardhur nuk mendoj qe eshte edhe nje kapitull i mbyllur. Kete une e kam obligim sic e kishte brezi jone per te bere dicka per shqiperine e pashe qe shpresa mbahet ende atje. Kur te vije momenti dhe nese vjen ky moment une do ta ofroj bashkepunimim tim nuk eshte nje zgjedhje qe e kam bere une eshte nje zgjidhje qe u pa atje.
Cila ishte hapesira qe do tju tundonte te linit Ameriken dhe tė vinit ne Shqiperi?
Kur te shikoj nje fryme dhe nje nevoje qe kjo klase dhe ky brez idealistesh qe e filluan 90 qe koha i kaloi nepermjet realitetit dhe zjarrit te realitetit dhe i beri realist ku une e quaj veten sot. Te shikoj qe vertet ndihet nje nevoje per te bere diēka tjeter, diēka ndryshe per te marre Shqiperinė nga ky pozicion ku eshte per ta ēuar ne nje stad tjeter dalengadale si proces ne stadin e vendeve qe kane perparuar me shume sukses ne kohen me te shkurter, sepse Shqiperia e ka mundesine, e ka pasurine i ka njerezit fatekeqesisht nuk eshte gjetur nje balance midis nevojave te vendit ,njerezve dhe intelektualeve qe ka pasur ky vend.Mos harrojme qe Shqiperia ka nxjerre Nene Terezen nje nga simbolet e miresise. Shqiperia ka potenciale dhe nuk ju ka munguar potenciali, nuk eshte gjetur koha nuk eshte gjetur momenti kjo i ka ndodhur shume kombeve le te shpersjme qe kjo do te gjendet dhe kur te gjendet une do te ofroj ndihmen time.
Zoti Nano ka shpallur prej disa muajsh ambicien e tij te qarte, per tu bere president duket se ne kete aspekt ai nuk ka mbeshtetjen e lidershipit te PS, pra deri diku eshte nje iniciative e tij personale politike, prej te ciles ai mendon te mbledhe votat e duhura. Mendoni se do ti duhej vendi i presidentit Fatos Nanos?
Fatos Nano ka pasur nje karriere te sukseshme politike, nuk besoj se si perfaqesus do te jete zgjedhje me e mire per Shqiperine. Nuk mendoj se ky eshte nje vazhdim i nje fillimi te ri per mendimin tim. Une mendoj qe presidenti aktual shqiptar ka treguar seriozitet, respekt per kushtetuten, respekt per ligjin. Ka mbeshtejen e Institucioneve Nderkombetare, nuk shikoj arsye qe ky te mos rizgjidhet. Eshte mendimi im personal qe nuk lidhet me asnje ndikim tjeter. Megjithate deshira e tij per te ofruar veten nuk ka asgje te keqe. Mendimi im per ate qe kjo nuk i sherben Shqiperise eshte mendimi im personal.
Eshte folur per jeten tuaj personale dhe ka pasur shume spekulime ne vitet e para te jetes tuaj ne Amerike. Shume spekulime per ate qe ju beni aktualisht ne SHBA, ku shpeshhere eshte asociuar edhe me vleren se perse nje person qe merret me nje biznes privat makinash duhet te jape mendime dhe opinione per politiken ne Shqiperi?
Une jam deshmitar i kesaj gjeje kur u ftova ne Kongresin Amerikan. Pati njerez qe thane kush eshte ky dhe nga vjen ky dhe keto jane vendime qe i marrin njerez. Une kam studiuar ne universitete amerikane.
Ju keni studiuar ne Standford dhe me pas keni dhene mesim ne universitetin “Columbia” ketu ne Nju Jork.
Po kam qene nje profesor i jashtem ne Columbia dhe ne shkollon e veres ne Stanford. Une mendoj te besh nje pune te ndershme dhe te sigurosh te ardhurat me djerse ne Amerike nuk eshte dobėsi, perkundrazi flet shume dhe kjo eshte pozitive zhgenjimi i nje pjese njerezeve vjen se si mund te arrije kete gje por kjo eshte pjese e jetes time private. Une dhe familja ime jemi ne nje stad ku kjo eshte menyra ime me e mire, per te siguruar nje jetese dhe nje stad te familjes time. Une jam duke perkrahur gruan time ne shkolle, kur te mbaroje shkollen mbase une mund te shikoj per nje kariere tjeter por jam pune qe kam mesuar shume por ne SHBA nuk ka mundesi te ekspozohesh shume.
Cila eshte jeta e familjes Selami sot?
Kam tre djem. Nese gruaja ime, Pegi Vreto njihet ne Shqiperi per bukurine e saj fizike une kam pasur shansin te shikoj dhe bukurine shpirterore virtytet dhe vlerat me te mira qe ka gruaja shqiptare, si nje nene, si nje bashkeshorte. Jetoj nje jete familjare shume te mire ne kete pike une kam qene me fat.
Shikojme qe dilni dhe flisni ne “Zerin e Amerikes” sa here qe ka kriza politike ne Shqiperi aq sa keni krijuar idene qe pas jush ka nje mbeshtetje indirekte nga Uashingtoni. Diēka e vertete apo nje nga teorite konsperative te rajonit tone?
Varet se si e shikon une nuk besoj qe eshte teori kospirative
Djali juaj i pare eshte pagezuar ne baze te miqesise tuaj me Richard Holbrook?
Eshte fat per mua dhe une kam patur rastin te kem kontakte personale me eliten e diplomacise dhe kam mesuar shume prej tyre dhe e ēmoj mjaft miqesine tyre dhe besoj se kjo ka qene net mire te shqiperise dhe le ta ndajme nga ana personale dhe nese ka dicka pozitive qe vjen ne kete kohe eshte miqesia qe eshte forcuar midis shqiperise dhe amerikes.Kuptohet qe Amerika ka interesat e saj por eshte nje vend i madh dhe mbeshtetja qe i ka dhe ne Shqiperise duhet vleresuar ne kete pike dhe une i jap kredi politikaneve qe kane kontribuar dhe vazhdojne te kontribuojne ne kete drejtim kjo duhet ruajtur. Marrėdheniet me Ameriken nuk i takojne njeriut, i takojne Shqiperise, eshte nje ndergjegjsinm nga klas politike shqiptare, qe eshte pozitive. Lidhjet e mija jane personale dhe me teper jane lidhje personale per ndarjen e nje shqetesimi te perbashket dhe une afrohem me botekuptimin e ketushem, per shkak te formimit tim dhe dhe nuk ka konflikt midis interesit dhe ēeshtjes shqiptare, perkundrazi deri tani ato kan ecur paralel. dhe ky eshte nje lajm shume i mire.
Kur do te riktheheni ne Shqiperi?
Nuk kam nje afat, por siē e thashe eshte nga vizita ime e fundit, eshte dicka e pashmangshme. Pyetja eshte nese do te vij si nje qytetar i zakonshem, qe nuk e moho,j apo do te kthehem per te bere diēka tjeter, qe nuk do te varet vetem nga une, por edhe nga njerezit. Nese ky moment vjen, une te them qe te dyja palet nuk do te jene te zhgenjyer. Po edhe nese ky moment nuk vjen, une jam ne paqe me kete mendim, nese dite me te mira per vendin tim qe une kam kontribuar, une e quaj veten me fat qe kam patur dhe nuk e vuaj qe kjo te vij e sforcuar. Nese vjen eshte e thene per t’u bere, eshte ne interesin e perbashket. Koha do ta provoje.

 
 
 
http://www.gazeta55.net/home.jsp
Data: 09/03/2007

 Zyrtarizohet kandidatura e Bamir Topit, konsensus nė tė gjitha grupet parlamentare tė mazhorancės
 

Republikanėt me anė tė kryetarit tė tyre Fatmir Mediu kanė shprehur dje mbėshtetje tė plotė pėr kandidaturėn e nėnkryetarit tė PD-sė nė postin e kreut tė shtetit. Sipas Mediut Bamir Topi ėshtė njė politikan me integritet tė plotė politik dhe moral, i cili ka vėrtetuar  nė tė gjithė aktivitetin e tij politik  njė qėndrim  qytetar dhe qė i shėrben interesave tė vendit.  

 

Nėnkryetari i Partisė Demokratike, Bamir Topi, duke iu pėrgjigj interesimit tė medias lidhur me kandidaturėn e tij pėr postin e Presidentit tė Republikės, kandidaturė e shpallur zyrtarisht njė ditė mė parė, nga zėdhėnėsi i Partisė Demokratike, Gazmend Oketa, konfimoi ambicjen e tij pėr tė konkurruar pėr postin e kreut tė shtetit. Nė pėrgjigje tė pyetjes sė ai ėshtė kandidati i PD-sė pėr presidenti Topi u pėrgjigj se “ky konfirmim nuk mund tė vijė nga ana ime, sepse ka ardhur pėrmes zėdhėnėsit zyrtar tė PD-sė”. Sipas tij ka pasur njė komunikim tė natyrshėm tė kryeministrit Sali Berisha me grupin parlamentar, dhe jo tė gjitha gjėrat realizohen nė njė moment tė caktuar para kameras. “Por, gjithsesi, tashmė qė ėshtė deklaruar publikisht, unė do iu ftoja tė gjithėve qė ky moment tė trajtohet me ekuilibėr tė plotė. Natyrisht jemi ende herėt pėr ta amplifikuar si problem, sepse pėr shoqėrinė shqiptare, politikėn dhe institucionet shqiptare janė mjaft momente tė tjera tė rėndėsishme qė trajtohen dhe kalohen hap pas hapi. Gjithsesi, mbetet pėr ta konfirmuar atė qė ju e realizuat pėrmes pyetjes suaj” - pėrfundoi Topi deklaratėn e tij tė shkurtėr para mediave. Mėsohet se edhe gjatė mbledhjes sė djeshme tė Kryesisė sė Partisė Demokratike e cila ka patur si qėllim kryesor rakordimin pėr ndryshimet e fundit nė kabinetin qeveritar, lideri i mazhorancės, Sali Berisha ka pėrsėritur sėrish se Topi mbetet kandidatura e parė e mazhorancdės pėr zgjedhjet presidenciale. Kandidatuar e kėtij tė fundit ėshtė vlerėsuar edhe nga anėtari i Kryesisė, Lulzim Basha  Sipas tij “zoti Topi  ėshtė  kandidatura  mė e shkėlqyeshme pėr President tė Republikės”. Ndėrkaq mbėshtetje tė plotė pėr kėtė emėr shprehen dje edhe aleatėt e ngushtė tė PD-sė, republikanėt. Sipas kryetarit tė Partisė Republikane, njėherazi ministėr i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, “kandidatura e Bamir Topit pėr postin e Presidentit tė Republikės ėshtė me njė integritet tė plotė politik dhe moral, i cili ka vėrtetuar  nė tė gjithė aktivitetin e tij politik njė qėndrim qytetar dhe qė i shėrben  interesave tė vendit, pozicion qė duhet ta ketė Presidenti i Shqipėrisė”. “Presidenti i Republikės nuk ėshtė parti politike, ai ėshtė njė individ pėr tė garantuar normalitetin institucional dhe qėndrim mbi palėt, dhe zoti Topi e ka kėtė integritet” - nėnvizoi Mediu.  

 
 
Data: 09/03/2007

 Omonia dėnon djegien e flamujve grekė nė disa qytete te vendit
 

Organizata “Bashkimi demokratik i Minoritetit Etnik Grek Omonia” nepermjet nje deklarate per median ka reaguar dje ne lidhje me aktet demostrative te djegies se flamujve greke ne disa qytete te vendit. Ne deklarate thuhet se keto akte fyejne ndjenjat kombetare te nje popull. “Duam te theksojme se aktet e diteve te fundit dhe sidomos ato ne Sarande, qe mesa duket nxiten nga forcat e padukshme dhe nga qarqet ultranacionaliste antigreke, kane si synim te cenojne bashkejetesen e  shembullore te komunitet tone me qytetaret e tjere si edhe te prishin marredheniet e mira qe ekzistojne mes dy vendeve fqinje. Nuk duam qe akte te tilla te na cojne ne situata te konfrontueshme etnike”- thuhet ne deklaraten e shoqates Omonia. Kjo shoqate paralajmeron me tej se nuk do toleroje, ndersa shton se neqoftese keto akte do vazhdojne do te reagojne ne menyra te tjera. Shoqata i ben apel qeverise, faktoreve politike konstruktive si dhe medias te distancohen nga akte te tilla dhe te tregojne  se nuk jane indiferente kur nje pjese e qytetareve te ketij vendi fyhet masivishit dhe nepermkembet dinjiteti i tyre kombetar.

 
 
 
http://www.ballkan.com/
 
Tirana: S ėshtė koha pėr urrejtje Athina: Dėnojmė akyin e turpshėm

Autori i Lajmit: Majlinda Pashollari
Ministri i Punėve tė Jashtme, Besnik Mustafaj, deklaroi se MPJ ėshtė pėr t i shtuar miq Shqipėrisė dhe jo pėr tė futur frymė konfliktualiteti. Nė reagimin e tij ndaj pamjeve filmike, ku tregoheshin ushtarė grekė qė stėrviteshin duke kėnduar kėngė antishqiptare, ministri i Jashtėm shqiptar shtoi se ai "e vlerėson kėtė episod pėr aq sa meriton tė ketė rėndėsi". "MPJ ka reaguar nė rrugė normale, nė rrugė diplomatike dhe kėtu pėrfitoj nga rasti tė pėrshėndes reagimin shumė tė shėndetshėm qė ka pasur shtypi grek dhe nė njė masė tė madhe dhe klasa politike greke nė parlament, nė rrugė institucionale. Kėto janė reagime qė i shėrbejnė forcimit tė miqėsisė midis dy vendeve tona, forcimit tė mirėkuptimit dhe bashkėpunimit mes dy vendeve tona fqinje, qė kemi qenė dhe do tė jemi dhe, ėshtė nė interesin e tė gjitha palėve, qė tė jemi sa mė pranė njėri-tjetrit",- shtoi kreu i diplomacisė shqiptare. Duke pėrshėndetur dhe "reagimin shumė tė afėrt tė Ministrisė greke tė Mbrojtjes", Mustafaj theksoi se "MPJ ėshtė pėr t i shtuar miq Shqipėrisė dhe jo pėr tė futur frymė konfliktualiteti. Jemi nė njė fazė bashkėpunimi shumė tė ngushtė me qeverinė greke, qoftė nė marrėdhėniet dypalėshe, qoftė dhe nė bashkėpunimin qė kemi, madje dhe nė fushėn ushtarake",- pėrfundoi shefi i diplomacisė shqiptare.
Ngjarja
Ka qenė pikėrisht gazeta greke "Ta Nea", e cila ka zbuluar video-skandalin e kėngėve me pėrmbajtje tė fortė antishqiptare. Sipas burimeve, nė kėtė gazetė janė botuar tė dhėnat e para pėr kėtė video skandaloze tė xhiruar pikėrisht nė ambiente stėrvitjeje tė ushtrisė greke. Videoja ėshtė realizuar nga njė celular ku dallohen qartė ushtarė grekė, tė cilėt janė duke kryer njė maratonė prej 50 kilometrash. Pėrgjatė rrugės, nėn kujdesin edhe tė oficerėve, ushtarėt kėndojnė kėngė me pėrmbajtje tė theksuar antishqiptare dhe antiturke. Nė njėrėn prej tyre thuhet: "I shikoni ata, i quajnė shqiptarė, litarė do tė bėjmė me zorrėt e tyre. I shikoni ata, quhen turq, opinga do tė bėjmė me lėkurėn e tyre...". E gjithmonė nėn kėtė ritėm dėgjohen kėngė tė tjera nė vazhdim, me pėrmbajtje tė pėrafėrta pėr turq, shqiptarė apo maqedonas. Videot e quajtura tė urrejtjes janė dy, e para me kėngė tė sapoimprovizuara antishqiptare, kurse e dyta me thirrje antiturke. Ndėrkaq, videoja e dytė flet pėr luftėn e ushtarėve grekė nė Azi se si grekėt do t u presin kokat turqve.

 
 
Ministria e Mbrojtjes greke Dėnojmė aktin e turpshėm tė videove

Autori i Lajmit: red.
E dėnojmė maksimalisht fenomenin qė fshihet nė videot e publikuara nė internet. Ky ėshtė edhe reagimi i parė zyrtar i Ministrisė sė Mrojtjes sė Greqisė, e cila me anė tė zėdhėnėsit tė saj, Stefanos Gjika, ka deklaruar se qeveria e Athinės e dėnon kėtė akt tė turpshėm. Sipas tij, “Nėse veprime tė tilla janė kryer, ėshtė e tepėrt tė shtojmė se ato nuk pasqyrojnė aspiratat e popullit grek. Kanė nisur hetimet pėr tė vėrtetuar nėse videoja e shfaqur ėshtė autentike. E dėnojmė maksimalisht fenomenin. Greqia e ka mbėshtetur dhe vazhdon tė mbėshtesė integrimin e Shqipėrisė nė rrugėt euroatlantike.” Ndėrkohė, zėdhėnėsi i institucionit mė tė lartė tė mbrojtjes greke ka premtuar se personat qė kanė nxitur njė veprim tė tillė do tė vihen pėrpara drejtėsisė nė njė kohė shumė tė shkurtėr.

Helsinki: Videoja dėshmon njė racizėm tė organizuar shtetėror

Autori i Lajmit: Red.
Komiteti Shqiptar i Helsinkit, Qendra Shqiptare pėr tė Drejtat e Njeriut, me anė tė njė deklarate publike me indinjatė tė thellė reagojnė dhe dėnojnė publikisht shfaqjet e fundit antishqiptare, nacionaliste dhe ksenofobe tė ushtarakėve grekė, tė cilėt gjatė stėrvitjes, kanė kėnduar kėngė qė ngjallin urrejtje ndaj njė vendi fqinj siē ėshtė Shqipėria. ”Sipas organizatave tona, veprime tė tilla kanė fyer rėndė shqiptarėt kudo qė ndodhen duke pėrfshirė kėtu edhe emigrantėt tanė me vendbanim nė Greqi qė gradualisht po integrohen nė shoqėrinė demokratike greke. Organizatat nėnshkruese e shikojnė tė nevojshme tė evidentojnė faktin se fenomene tė tilla, edhe pse tė veēuara, janė tė pėrsėritura. Nėse lejohen, ato cenojnė marrėdhėniet e mira midis dy vendeve tona. Organizatat tona i konsiderojnė sjellje tė tilla jo vetėm shfaqje tė dėnueshme, por edhe tepėr shqetėsuese. Kemi parasysh faktin se ato ndodhen nė njė sektor tė rėndėsishėm siē ėshtė ushtria dhe jo nga persona tė veēantė apo segmente relativisht tė pakontrollueshme”, - shkruhet nė deklaratė. Sipas tyre, ėshtė e patoleruedhme qė nė grupe tė organizuara dhe tė komanduara tė njė ushtrie anėtare tė NATO-s, tė ketė shpėrthime tė tilla urrejtjeje ndaj shqiptarėve, vendet qė aspirojnė integrim nė strukturat euroatlantike. “Ėshtė pikėrisht kjo arsyeja qė organizatat tona i bėjnė thirrje qeverisė shqiptare qė tė kėrkojė jo vetėm sqarime nga autoritetet pėrkatėse greke, por edhe garanci se raste tė tilla nuk do tė pėrsėriten nė tė ardhmen. Ne kemi besim se Qeveria greke do tė dėnojė shfaqje tė tilla”, - thekson deklarata.Ky lajm ėshtė publikuar: 06/03/2007

 

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 43, Part II, 7 March 2007

U.S. SETS TIMELINE FOR KOSOVA DECISION. During a one-day visit to
Serbia and the contested region of Kosova, U.S. Assistant Secretary
of State Daniel Fried told Serbian officials that the status of
Kosova will "definitely" be resolved this year, Radio Belgrade
reported on March 6. Fried urged Belgrade to take a "practical
approach," saying that "history cannot be turned back, and that is
why we have to face the truth." He added that "if there is no best
option, then the second-best option should be accepted." AFP quoted
Fried as saying, "I do not expect Serbian leaders necessarily to
applaud a decision that they don't like, but I do expect them to
behave in a manner consistent with European values and in a manner
that is responsible." Fried, who later visited three
Serbian-dominated municipalities in Kosova, said that, whatever the
outcome, Serbs and their cultural and religious sites will be
protected. Consultations on a revised UN plan for the region begin on
March 10, and the final proposal is scheduled for discussion by the
UN Security Council in April (see "RFE/RL Newsline," March 5, 2007).
Serbia is pinning significant hopes on Russia, which it hopes will
veto the plan (see "RFE/RL Newsline," February 6, 12, and 22, 2007).
However, the Tanjug news agency quoted Fried as saying that "it is
too early to say how certain members of the UN Security Council will
vote on the issue of Kosovo," and adding that, in any case, "it would
be a big mistake for someone to think that some country would prevent
the final decision." In the final weeks before the UN votes on
Kosova's future, serious divisions among Serbian political classes in
Serbia and in Kosova have become increasingly apparent over issues
such as the future of Kosova, on the wars of the 1990s, and on the
formation of a government in Belgrade (see "RFE/RL Newsline," March 5
and 6, 2007). AG

 

http://www.kohajone.com/

Berisha: Topi, kandidat pėr President

Kryeministri nuk e pėrfshin Topin nė qeverinė e re, por e lė mėnjanė, me pretekstin e Presidencės
Por ai nuk pėrjashton as idenė e zgjedhjeve tė parakohėshme.Pėrpara se t’i japė zgjidhje kabinetit tė tij tė ri, kryeministri Berisha ka bėrė njė tjetėr lėvizje, duke  deklaruar se Bamir Topi ėshtė kandidati i mazhorancės pėr Presidentin e Republikės sė Shqipėrisė. 

Sonila Isaku

Pasi foli pėr rėndėsinė e reformave dhe administratėn publike nė mbledhjen e grupit parlamentar, Berisha ka deklaruar se mbėshtet ambicien e nėnkryetarit tė Partisė Demokratike dhe kreut tė grupit kuvendor tė kėsaj partie, Bamir Topi pėr Presidentin e vendit.

Emri i z. Topi ėshtė mbėshtetur personalisht jo vetėm nga kryeministri Berisha, por nė dalje publike edhe nga disa aleatė tė PD-sė nė koalicionin qeveritar, bashkimi i votave me tė cilėt kap shifrėn 82, njė numėr i pamjaftueshėm, ende, pasi pėr zgjedhjen e presidenti duhet tė merren 84 vota pro.

Pėr kėtė arsye,kryeministri Berisha ka paralajmėruar deputetėt e tij se pas tre muajsh, nėse opozita nuk jep konsensusin e saj, ashtu siē ka rėnė dakord nė marrėveshjen e nėnshkruar prej tyre vendi mund tė shkojė nė zgjedhje tė parakohshme.     

Pra, ajo qė duket se ka shtangur deputetėt e shumicės mė tepėr se shpallja e kandidaturės sė Topit ėshtė fakti qė Berisha pranon pėr herė tė parė se PD duhet tė pėrgatitet edhe pėr mundėsinė e zgjedhjeve tė parakohshme, kur tė vijė koha e zgjedhjes sė Presidentit. Sipas kreut tė qeverisė, kjo mund tė ndodhė, pasi opozita ka njė pakt tė shkruar pėr provokim tė zgjedhjeve tė reja. Emri i Topit mbėshtetet edhe nga disa aleatė tė PD-sė, bashkimi i votave me tė cilėt kap shifrėn 82, njė numėr i pamjaftueshėm, ende, pasi pėr zgjedhjen e Presidentit duhet tė merren 84 vota pro.  

Kandidatura e Topit
Konfirmimi i ambicies sė Topit pėr kreun e shtetit i dha fund edhe hamendėsimeve se pėrse kreu i grupit parlamentar tė PD-sė nuk ka pranuar mė herėt ftesėn pėr t’u bėrė pjesė e qeverisė sė kryeministrit Berisha edhe si zv/kryeministėr, apo njė ftesė tjetėr edhe mė tė hershme pėr tė kandiduar pėr bashkinė e Tiranės, e cila mė vonė iu besua Olldashit, por qė nuk mundi ta merrte.

Bamir Topi ka refuzuar hyrjen nė kabinetin “Berisha 2”, ku siē u pėrfol ai do tė mbante postin e zv/kryeministrit, por gjithashtu edhe kandidimin pėr kryetar bashkie nė Tiranė, pėr tė pėrmbushur misionin e tij, duke kandiduar si president. Nėse arrin tė marrė votat e duhura pėr tė qenė kreu i shtetit, Topi do tė jetė presidenti mė i ri i zgjedhur deri tani nė Shqipėri.

Pasi foli pėr rėndėsinė e reformave, tė cilat do tė jenė prioritete edhe pėr qeverinė e re, Berisha ka zgjidhur edhe dilemėn se cili do tė jetė kandidati i shumicės pėr presidentin e ardhshėm. “Topi do tė ketė mbėshtetjen e tij pėr tė fituar karrigen presidenciale”, ėshtė shprehur Berisha brenda mbledhjes sė grupit parlamentar. Nėnkryetari i PD-sė, Bamir Topi gėzon njė reputacion tė mirė edhe tek deputetėt e spektrit tė majtė, ku kujtojmė se votat pėr presidentin e ri me mandat 5-vjeēar do tė jenė tė fshehta. Ajo ēka ka habitur mė shumė deputetėt e PD, sesa kandidatura e Topit pėr karrigen presidenciale, ka qenė pikėrisht deklarata e Berishės, ku pėr herė tė parė ka pranuar pėrgatitjet pėr zgjedhjet e parakohshme.

Zgjedhjet e parakohshme
Pėrpara deputetėve demokratė, Berisha ka pranuar pėr herė tė parė se PD duhet tė pėrgatitet edhe pėr mundėsinė e zgjedhjeve tė parakohshme, kur tė vijė koha e zgjedhjes sė Presidentit. Sipas kreut tė qeverisė, kjo mund tė ndodhė pasi opozita ka njė pakt tė shkruar pėr provokimin e zgjedhjeve tė reja.

Emri i Topit mbėshtetet edhe nga aleatė tė PD-sė, bashkimi i votave me tė cilėt kap shifrėn 80, njė numėr i pamjaftueshėm ende, pasi pėr zgjedhjen e presidentit duhet tė merren 84 vota pro.

Pėr zgjedhjen e presidentit, pas disa muajve, ku beteja pėr tė zgjedhur presidentin do tė bėhet deri nė votėn e fundit, Topi duket se do ta ketė tė vėshtirė marrjen e votave edhe nga deputetėt e djathtė, ku ndarja sipas klaneve, duket se do tė rrezikojė votat e tė djathtėve, tė cilat nė total shkojnė nė 80 tė bashkuara me aleatėt, duke pėrjashtuar Spartak Ngjelėn dhe Sokol Olldashin, i cili humbi mandatin e deputetit pėr shkak tė kandidimit tė tij pėr bashkinė e Tiranės.

Nėpėrmjet kėsaj deklarate, Berisha ka dashur tė testojė deputetėt e djathtė, duke u bėrė qartė me dije se nėse nuk do tė votojnė Topin si president, atėherė zgjedhje tė parakohshme na presin.

Berisha deklaroi se PD duhet tė pėrgatitet pėr mundėsinė e zgjedhjeve tė parakohshme, kur tė vijė koha e zgjedhjes sė Presidentit. Kjo ka qene deklarata mė befasuese gjatė zhvillimit tė mbledhjes sė grupit parlamentar tė Partisė Demokratike gjatė kėtyre 18 muajve qeverisje

Presidenti 
Tashmė mazhoranca e ka paraqitur kandidaturėn e presidentit dhe pikėrisht atė tė Bamir Topit, i cili ka refuzuar tė gjitha  postet e ofruara nga kryeministri pėr tė qenė pjesė e kabinetit tė tij, madje ka refuzuar edhe postin e zv/kryeministrit.

E Marte 6 mars 2007

 
 
 
http://www.shekulli.com.al/

 

Topi-Fino, emrat e parė pėr President


Shekulli
06-03-2007

 

Kryeministri Berisha dhe Bamir Topi
 
Mbrapa - Para
TIRANĖ- Kryeministri Sali Berisha mbėshtet ambicien e kryetarit tė grupit parlamentar tė PD-sė, Bamir Topi, pėr t'u zgjedhur President. Deputetė tė grupit parlamentar tė PD-sė, deklaruan dje pėr "Shekullin", se kreu i ekzekutivit ėshtė shprehur gjatė mbledhjes sė grupit parlamentar se mbėshtet kandidaturėn e Topit, nisur edhe nga pėlqimi paraprak i disa aleatėve, por nė tė njėjtėn kohė, ai ėshtė shprehur se deputetėt duhet tė jenė gati edhe pėr zgjedhje tė parakohshme. Sipas deputetėve tė PD-sė, Berisha ėshtė shprehur mazhoranca duhet tė jetė gati edhe pėr zgjedhje tė parakohshme, duke iu referuar deklaratave dhe qėndrimit tė opozitės. Nė fakt, deklarata e kryeministrit Sali Berisha, duket se nxjerr nė pah dy gjėra kryesore. Sė pari, kreu i ekzekutivit ka lėnė tė kuptojė qartė tek deputetėt e tij demokratė, se nuk do tė mbėshtesė kandidaturėn e Fatos Nanos nė postin e Presidentit, aq tė pėrfolur nė media, qė pas takimit qė kreu i ekzekutivit zhvilloi me kėtė tė fundit. E dyta dhe mė i rėndėsishmja, ėshtė fakti qė vetė Berisha ka pranuar pėr herė tė parė, (edhe pse nuk e ka shprehur) se nuk mund tė bėhen votat pėr Presidentin, ndaj dhe vendi mund tė shkojė nė zgjedhje tė parakohshme, duke lėnė tė kuptojė qartė nė tė njėjtėn kohė, se ai nuk do tė mbėshtesė ndonjė kandidaturė qė mund tė vijė nga e majta. Por, qė ambicia e Bamir Topit tė realizohet, duhet qė mazhoranca nė tėrėsi tė ketė tė paktėn 84 vota, tė cilat e djathta, pėr hir tė sė vėrtetės, nuk i ka (82 gjithsej). Nė njė kohė kur edhe opozita ėshtė shprehur e unifikuar (edhe pse me qėndrime sporadike) se nuk do tė mund tė mbėshtesė asnjė kandidaturė nga e djathta, atėherė tė gjitha gjasat janė qė mazhoranca tė heqė dorė nga kėrkesa pėr Topin President dhe tė pranojė njė President konsensual, qė normalisht duhet tė vijė nga opozita, ose tė shkojė nė zgjedhje tė parakohshme, siē u paralajmėrua nga vetė kryeministri Sali Berisha. Deklarata e djeshme e kreut tė ekzekutivit, ka habitur nė fakt edhe vetė deputetėt e djathtė, tė cilėt shpreheshin se kandidatura e Topit ishte nė tryezė, por se vetė kryeministri Sali Berisha nuk ishte shprehur aq drejtpėrdrejt pėr mbėshtetjen e njė kandidature tė tillė. Deri mė tani nė mbėshtetje tė kandidaturės sė Topit janė shprehur republikanėt, e konkretisht kryetari i PR-sė, Fatmir Mediu, e kryetari i Asamblesė Republikane, Sabri Godo. Ndėrkohė qė dje, pas mbledhjes sė grupit parlamentar, mbėshtetjen pėr kandidaturėn e Bamir Topit e kanė shprehur publikisht deputetėt demokratė, Ilir Bano dhe Pal Dajēi. Bano ėshtė shprehur, se kandidatura e Topit ėshtė njė figurė e njohur e politikės shqiptare dhe se deputetėt demokratė janė dakord. Edhe deputeti demokrat, Dajēi ėshtė shprehur se Topi, sipas statistikave, ėshtė politikani mė i preferuar. Vetė Topi ka filluar sė pari, konsultimet me partitė aleate tė djathta, me qėllim qė sinjalet e para mbėshtetėse tė vinin nga kėto tė fundit. Kėshtu, dje nė mbrėmje, kryetari i PDK-sė, Nard Ndoka ėshtė shprehur, se Topi ėshtė njė kandidaturė potenciale dhe se do tė mbėshtetet nga grupi parlamentar qė ai drejton. Edhe nėnkryetari i PDR-sė, Tritan Shehu u shpreh mbrėmė, se Topi ėshtė njė nga politikanėt mė me vlerė, qė ka treguar se di tė mbajė ekuilibra dhe ka aftėsi tė drejtojė.

Klosi: Bashkim Fino, kandidat pėr President

TIRANĖ- Blendi Klosi, Sekretar i Burimeve Njerėzore, tha mbrėmė se Bashkim Fino ėshtė kandidaturė e pranueshme pėr tė zėnė vendin e Alfred Moisiut, mandati i tė cilit pėrfundon kėtė verė. Klosi, duke folur nė emisionin "5 pyetje nga Babaramo" nė rrjetin televiziv "Vizion Plus", tha me seriozitet se vetė Sali Berisha e ka pranuar Bashkim Finon nė vitin 1997. Duke iu referuar gjithnjė qenies sė Finos, Kryeministėr i Qeverisė sė Pajtimit Kombėtar, Sekretari Organizativ i PS-sė, u shpreh se, "pse jo, Fino mund tė jetė shumė i mirė si President konsensual". Klosi shtoi se kandidatura e tij mund tė gjente mbėshtetje edhe tek forcat e tjera politike. Vetė Bashkim Fino, Sekretari Organizativ i PS-sė, i pati thėnė njė ditė mė parė "Shekullit", se Presidenti i ardhshėm duhet tė jetė nga radhėt e opozitės, ose sė paku me konsensus, sikurse ishte vepruar qė nė vitin 2002 me Moisiun. E njėjta kėrkesė i ėshtė pėrcjellė dje gjithashtu kryetarit tė PS-sė, Edi Rama, nga kryetarėt e degėve tė rretheve. Reagimi i Sekretarit Organizativ, Blendi Klosi, erdhi pak orė pasi Partia Demokratike, pėrkatėsisht kryetari i saj dhe njėherit kryeministėr, Sali Berisha, lėshoi sinjale mbėshtetje pėr Bamir Topin, si kandidat tė shumicės nė pushtet pėr kryetar shteti, pas largimit nė fund tė mandatit tė Moisiut. Pasdite, deputetėt e PD-sė, Ilir Bano, Pal Dajēi, Tritan Shehu i PDR-sė dhe Nard Ndoka, kryetar i demokristianėve dhe ministėr i pritshėm i Shėndetėsisė, thanė gjithashtu se Topi ishte kandidaturė model. Deklaratat e deputetėve demokratė dhe atyre te aleatėve, duket se po i paraprijnė nė fakt zyrtarizimit tė kandidaturės sė Topit nga e djathta, pėr postin e Presidentit. Ndėrkohė, kandidatura e Bashkim Finos pėr postin e Presidentit, e hedhur dje nga Sekretari Organizativ i PS-sė, pritet tė shqyrtohet nga strukturat e PS-sė, vetėm ditėt nė vijim.

 
 
 
 
http://www.panorama.com.al/
Faqe 2/3 - Politikė

zgjedhja e presidentit
opozita
 

Sekretari i PS kundėr kandidaturės sė Topit: Eshtė nga e djathta ekstreme

 

Presidenti, Klosi: Kemi Finon

“U pranua si kryeministėr konsensual nė trazirat e ‘97”
 
Tirane

Partia Socialiste hedh poshtė emrin e Bamir Topit si president, duke e cilėsuar si njė kandidaturė tė ekstremit tė djathtė. Funksionari i lartė nė PS, Blendi Klosi, ka hedhur si njė propozim emrin e Bashkim Finos si njė kundėrvėnie e demokratėve

Kėtė deklaratė ka bėrė sekretari pėr Burime Njerėzore nė PS, Blendi Klosi gjatė emisionit televiziv “Pesė pyetje nga Babaramo”. Madje Klosi ka nxjerrė njė kandidaturė alternative pėrballė Topit tė PD-sė, duke propozuar deputetit e PS-sė, ish-kryeministrin Bashkim Fino. “Propozimi pėr kandidaturėn e Bamir Topit ėshtė provokues, pasi ai ėshtė i sė djathtės ekstreme. Ne vazhdojmė tė ngelemi te teza pėr zgjedhje tė parakohshme, nė rast meqė jemi nė zgjedhjet tė mundshme tė marsit, njė kandidaturė e mundshme ėshtė edhe Bashkim Fino. Meqė jemi nė prag tė marsit, Fino ėshtė pranuar si kryeministėr konsensual i dy partive gjatė trazirave tė marsit nė vitin 1997. Fino njihet, ka njė popullaritet tė madh, ai shpėtoi Shqipėrinė nga shkatėrrimi nė vitin 1997”, deklaroi Klosi. Ky ėshtė emri i parė i bėrė publik nga njė funksionar i lartė, duke nxjerrė si njė emėr tjetėr pėr kandidat pėr president tė ardhshėm tė republikės. Deri mė tani janė pėrvijuar tre emra tė mundshėm si kandidatė pėr president tė ardhshėm tė vendit. Ish-kreu i PS-sė, Fatos Nano, ishte njė nga alternativat mė tė mundshme, kjo para zgjedhjeve tė 18 shkurtit. Pas kėtyre votimeve lokale nė skenė doli emri i nėnkryetarit tė partisė nė pushtet dhe kreut tė grupit tė PD-sė, Bamir Topi. Emri i tij ėshtė pranuar nga tė gjithė liderėt e sė djathtės, por ėshtė cilėsuar si e pranueshme nga kreu i grupit tė PS-sė, Pandeli Majko, i cili ėshtė i vetmi opozitar qė ka dhėnė njė mendim pozitiv pėr homologun e tij. Tani emri i fundit qė del nė skenėn e politikės shqiptare ėshtė ai i Bashkim Finos. Ai dikur ka qenė njė nga personat e zgjedhur me konsensus nė vitin 1997, si kryeministėr i qeverisė sė pajtimit kombėtar. Fino nė atė kohė ishte kryetar i Bashkisė sė Gjirokastrės. Ndėrkohė qė gjatė kėsaj periudhe janė pėrmendur edhe emra, si tė republikanit, Sabri Godo, duke mos u pėrjashtuar mundėsia e rizgjedhjes sė presidentit aktual, Alfred Moisiu.
Strategjia e opozitės
Sekretari pėr Burimet Njerėzore gjatė emisionit tė “Vizion Plus”, deklaroi se PS-ja dhe opozita e bashkuar i qėndron idesė pėr tė zhvilluar zgjedhje tė parakohshme, duke mos e dhėnė konsensusin politik pėr caktimin e njė presidenti. E majta, sipas Klosit ėshtė e bindur se vendi duhet tė shkojė nė zgjedhje tė parakohshme, pasi vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė ketė njė rikthim tė partive tė koalicionit tė opozitės nė pushtet. Kjo pėr momentin duket se ėshtė e vetmja zgjidhje pėr opozitėn, qė nuk ka dhėnė kompromisin pėr kandidatin pėr presidentin. Ndėrkohė qė ende nuk kanė nisur bisedimet konkrete pėr zgjidhjen e presidentit, i cili, sipas Kushtetutės, duhet tė zgjidhet nė muajin korrik tė kėtij viti.

Berisha me Olldashin, hera e parė pas humbjes nė Tiranė

Kryeministri Berisha ka dalė dje pėr herė tė parė pas 18 shkurtit nė publik sė bashku me ish-kandidatin e Partisė Demokratike pėr Bashkinė e Tiranės, Sokol Olldashi. Kreu i demokratėve ka pritur nė njė takim pjesėtarėt e grupit muzikor “Deep Purple”, me rastin e koncertit tė dhėnė dje nė Tiranė, ndėrkohė qė pėrveē Olldashit, sė bashku me kryeministrin Berisha ka qenė edhe zėdhėnėsi i tij, Dritan Mishto. Kjo ėshtė dalja e parė e kreut tė demokratėve me ish-kandidatin pėr Tiranėn, nė njė kohė qė mediat folėn pėr njė ftohje tė marrėdhėnieve mes tyre, kur Olldashi nė falėnderimin e fundit pėr zgjedhėsit e kryeqytetit nuk e pėrmendi nė asnjė moment emrin e kryetarit tė PD-sė, Berisha. Nga ana tjetėr, kreu i demokratėve tha gjatė njė konference pėr shtyp, se pas kėsaj gare dinjitoze nė kryeqytet, Olldashi do tė jetė njė nga figurat kryesore tė Partisė Demokratike. Sipas burimeve pranė selisė blu, pritet qė Olldashi tė marrė njė post tė rėndėsishėm nė parti, ndėrkohė qė ai ėshtė aktualisht kryetar i PD-sė sė Tiranės dhe kryetar i Forumit Rinor. Nė bisedėn me pjesėtarėt e grupit “Deep Purple”, kryeministri Berisha vlerėsoi kontributin e kėtij grupi nė muzikėn moderne botėrore, duke shprehur mirėnjohjen pėr praninė e tyre nė Tiranė. “Unė jam krenar qė ju e keni filluar turneun tuaj evropian, pikėrisht nga kryeqyteti ynė, Tirana. Mbrėmė, nė Pallatin e Kongreseve, fansat tuaj tė panumėrt, pėr tė cilėt ju keni qenė dhe mbeteni idhull, ju dėshmuan pritjen qė meritoni. Kėngėt e “Deep Purple”, sė bashku me kėngėt e “Beatles”, “Rolling Stones” etj., kanė qenė dhe janė mė shumė se kėngė pėr dimensionin e njeriut tė lirė dhe njė filozofi e tij”, tha kryeministri. Nga ana e tyre, anėtarėt e grupit muzikor, “Deep Purple”, falėnderuan kryeministrin pėr takimin miqėsor. Gjithashtu, ata u shprehėn tė kėnaqur pėr mikpritjen qė i kishin rezervuar admiruesit e tyre nė Shqipėri, duke theksuar se kishin kaluar ēaste surprizė nė koncertin e sė dielės mbrėma.

 

Projekti i rezolutės hedh poshtė raportin e Pėrmetit
Shkarkimet nė administratė, shtyhet debati

Kuvendi i Shqipėrisė nuk arriti mbrėmė tė zhvillonte seancėn e debatit nė lidhje me raportin e komisionit tė Shėrbimit Civil, qė pėrmban shkarkimet nė administratėn e lartė shtetėrore. Shkak i mosrealizimit tė kėtij debati ka shėrbyer kėrkesa e opozitės pėr ta shtyrė ballafaqimin mes dy kampeve tė politikės, pėr shkak se nuk kanė qenė tė pėrgatitur. Ishte pikėrisht nėnkryetari i grupit tė PS Petro Koēi, qė paraqiti kėtė kėrkesė: “Ne kėrkojmė shtyrjen pasi nuk kishim kohėn e mjaftueshme pėr t’u njohur me kėtė raport, si dhe me projektrezolutėn e hartuar nga komisioni i Ligjeve mbi vlerėsimin e veprimtarisė sė KSHC-sė”, tha Koēi. Njė gjė e tillė solli mė pas qė kryeparlamentarja Topalli tė thėrrasė konferencėn e kryetarėve, pėr tė vendosur nė mėnyrė pėrfundimtare. Mė pas konferenca ra dakord qė debati tė zhvillohet ditėn e enjte paradite. P/rezoluta e komisionit tė Ligjeve hedh poshtė raportin e mbajtur nga kreu i komisionit tė Shėrbimit Civil, Roland Pėrmeti, duke e cilėsuar atė si tėrėsisht politike, i hartuar nga opozita dhe jo nga njė institucion i pavarur.

 

Kryeministri prezanton para grupit parlamentar kandidaturėn e djathtė pėr pasardhėsin e Moisiut

Berisha: Topi, kandidati pėr president
E mbėshtesin deputetėt e PD. Xhaferri: Opozita tė japė konsensusin

Bamir Topi do tė jetė kandidatura e maxhorancės sė djathtė pėr president.

Deklaratėn e ka bėrė dje kryeministri dhe kryetari i Partisė Demokratike, Sali Berisha, i cili duke folur para deputetėve nė mbledhjen e radhės sė grupit parlamentar ėshtė shprehur se Topi gėzon mbėshtetjen e plotė tė tė gjithė koalicionit tė djathtė. Ndėrkohė gjatė mbledhjes sė djeshme, tė gjithė deputetėt e grupit parlamentar kanė pranuar kandidaturėn e Topit pėr pozicionin e kreut tė shtetit. Nga ana tjetėr, ashtu si edhe nė mbledhjen e njė jave mė parė, kryeministri Berisha ka porositur sėrish deputetėt e tij pėr t’u pėrgatitur pėr zgjedhje tė parakohshme, pasi sipas tij ka gjasa qė konsensusi tė mos arrihet.

Presidenti
Kryeministri Berisha u shpreh nė mbledhjen e njė jave mė parė, se maxhoranca e ka njė kandidat pėr president, por nė atė mbledhje nuk kishte pėrmendur asnjė emėr. Ndėrkohė nė mbledhjen e djeshme Berisha ėshtė shprehur se “nėnkryetari i PD-sė, Topi ėshtė kandidati i maxhorancės pėr president, pas pėrfundimit tė mandatit tė zotit Moisiu”. Burime pranė mbledhjes sė grupit parlamentar tė PD-sė bėnė tė ditur dje pėr gazetėn “Panorama”, se kreu i demokratėve, teksa ka prezantuar Topin si kandidat tė shumicės pėr kreun e shtetit, ėshtė shprehur se nė tė njėjtėn kohė ka marrė edhe pėlqimin e tė gjithė aleatėve tė djathtė pėr kėtė kandidaturė. Qėndrimin pro Topit e kanė shprehur dje publikisht edhe Ndoka e Tritan Shehu, i PDR-sė. Sipas Berishės, duke iu referuar tė njėjtės situatė tė 5 viteve mė parė Partia Socialiste propozoi e para kandidatin pėr presidentin, megjithėse Artur Kuko nuk e pranoi njė gjė tė tillė. Nė kėtė kontekst, Berisha tha se kėtė radhė i takon shumicės sė djathtė tė propozojė e para kandidatin pėr president. Por pavarėsisht sigurisė te kandidatura e Topit, Berisha ka porositur sėrish deputetėt demokratė, qė tė pėrgatisin zonat pėr zgjedhje tė parakohshme nė pranverė. Ai ėshtė shprehur se opozita ka shumė gjasa tė mos e pranojė njė propozim tė tillė, teksa ka vazhduar edhe mė tej, duke thėnė se tė majtėt mund tė bojkotojnė Parlamentin ditėn e votimit tė presidentit.

Deputetėt e PD
Deputetėt demokratė e kanė pranuar me unanimitet tė plotė kandidaturėn e Topit, pėr postin e kreut tė shtetit. Deputeti i Durrėsit, Ferdinand Xhaferri tha dje nė njė prononcim pėr gazetėn “Panorama”, se “Ishte njė nga lajmet mė tė rėndėsishme qė tregon njė refleksion dhe maturim tė politikės. Deri tani ėshtė gabuar jo pak, ku nėpėr institucione shumė tė rėndėsishme nuk janė zgjedhur personalitetet e duhura. Mendoj qė zoti Topi ėshtė njė investim nė drejtimin e duhur, qė krijon njė moral tė pėrgjithshėm nė shoqėri qė pėr institucione shumė tė rėndėsishme, duhet tė bashkėngjiten personalitete tė provuara. Eshtė shumė e rėndėsishme tė thuhet se Topi gjatė gjithė jetės sė tij politike ėshtė pėrpjekur tė orientohet nga argumenti dhe bashkėpunimi, dy cilėsi tė rėndėsishme pėr pozicionin e presidentit”. Xhaferri i kėrkoi opozitės tė japė konsensusin pėr kandidaturėn e Topit, duke thėnė se “Opozita duhet tė japė konsensusin, sepse bėhet fjalė pėr njė koleg qė nė Parlament ėshtė shprehur gjithmonė nė respekt nga tė gjitha krahėt e politikės”. Kandidatura e Topit u mbėshtet dje para nisjes sė Parlamentit edhe nga nėnkryetari i grupit tė PD-sė, Ilir Bano, si dhe nga deputeti Pal Dajēi.

 

Votat e tė djathtėve nė Kuvend

PD 54 deputetė
PR 11
PDK 8
PBDNJ 3
PAA 2
PDR 2
PBLD 1

 
 
http://www.ballkan.com/
Berisha: Topi kandidat pėr President

Autori i Lajmit: Majlinda Pashollari

Lideri i selisė blu, Sali Berisha, ka mbėshtetur kandidaturėn e nėnkryetarit demokrat Bamir Topi, pėr Kreun e Shtetit. Pasi foli nė mbledhjen e grupit parlamentar pėr ecurinė e reformave, ajo qė ka habitur deputetėt e djathtė ishte deklarata e Berishės, i cili ka pranuar pėr herė tė parė se vendi nė kohėn e zgjedhjes sė Presidentit duhet tė pėrgatitet edhe pėr zgjedhje tė parakohshme. Kjo, sipas tij, mund tė ndodhė pasi opozita ka njė pakt tė shkruar pėr provokimin e zgjedhjeve tė reja. Emri i kreut tė grupit kuvendor tė PD-sė mbėshtetet edhe nga aleatėt e sė djathtės, votat e tė cilėve sė bashku me PD-nė arrijnė nė 82, njė numėr i pamjaftueshėm, pasi pėr marrjen e poltronės sė Presidentit duhet 84 vota pro.
Administrata
Kryeministri Sali Berisha u ėshtė pėrgjigjur akuzave tė opozitės lidhur me ngecjen e reformave se qeveria po punon qė tė inkurajojė pėrfshirjen nė Administratėn Publike tė njerėzve me ekspertizėn mė tė lartė, njė program brain gain , i parashikuar fillimisht pėr njerėzit e botės akademike, por qė do tė shtrihet dhe nė administratėn shtetėrore.
Gjatė mbledhjes sė Grupit Parlamentar, zoti Berisha u shpreh se “reformat kėrkojnė njė administratė publike tė aftė, kompetente e transparente nė veprimtarinė e saj. Ligji i Shėrbimit Civil , si njė ligj themelor i shtetit, duke mos injoruar kontributin qė ka sjellė nė konsolidimin e njė sektori, pa tė cilin shteti e ka tė vėshtirė tė ekzistojė, pėr fat tė keq, ka dhe kufizime shumė serioze, kufizime tė mėdha pėr shkak tė tė cilave shqiptarėt paguajnė njė faturė shumė tė rėndė. Eshtė e domosdoshme qė nė administratė tė shqyrtohen mėnyrat e shpėrblimit sipas meritės, gradės, arritjes, performancės, detyrė kjo jo e thjeshtė, por ėshtė e domosdoshme nė rast se ne duam t u pėrgjigjemi nevojave tė mėdha pėr reforma qė ka vendi".
Shpėrblimet
Krahas kėsaj, u shpreh Kryeministri Berisha "ėshtė e domosdoshme qė nė administratė tė shqyrtohen mėnyrat e shpėrblimit sipas meritės, gradės, arritjes, performancės, detyrė kjo jo e thjeshtė, por ėshtė e domosdoshme nė rast se ne duam t u pėrgjigjemi nevojave tė mėdha pėr reforma qė ka vendi". Reformat kėrkojnė ekspertizė tė shkallės mė tė lartė, ekspertizė e cila mungon realisht nė shumė sektorė. Ne po pėrpiqemi qė nėpėrmjet konsulencės ta kompensojmė kėtė, por zgjidhja ėshtė zhvillimi i kapaciteteve njerėzore brenda administratės aktuale dhe i gjithė problemi i shėrbimit civil dhe i administratės duhet tė shihet nė raport me detyrimet, misionin qė kėto grupe kanė ndaj reformave tė vendit dhe shoqėrisė nė tėrėsi.


Ky lajm ėshtė publikuar: 06/03/2007

 

http://www.panorama.com.al/ 06/03/2007

 

Hagė, u hap procesi kundėr Haradinajt

Nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Hagės nisi dje procesi gjyqėsor kundėr ish-kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj e Lah Brahimaj. Akuzat kundėr tyre janė pėr krime kundėr njerėzimit dhe shkelje tė ligjeve tė luftės gjatė vitit 1998 nė Kosovė dhe pėrfshihen nė 37 pika. Gjykimi kundėr tre pjesėtarėve tė ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės pritet tė zgjasė nėntė muaj. Haga njofton se Haradinaj, Balaj dhe Brahimaj kanė marrė pjesė nė njė ndėrmarrje tė pėrbashkėt kriminale, qėllimi i sė cilės ishte konsolidimi i kontrollit tė plotė tė UĒK-sė nė Dukagjin, pėrmes largimit tė paligjshėm dhe keqtrajtimit tė civilėve serbė, shqiptarė, romė e tė tjerė nga Kosova, qė bashkėpunonin me forcat serbe ose nuk pėrkrahnin UĒK-nė. Tė tre tė akuzuarit janė deklaruar tė pafajshėm. Haradinaj ishte nė krye tė qeverisė sė Kosovės kur Haga publikoi aktakuzėn kundėr tij, nė mars tė vitit 2005. Ai dha menjėherė dorėheqjen dhe shkoi vullnetarisht nė Hagė. UNMIK mundėsoi qė Haradinaj tė lirohej pėrkohėsisht deri nė fillimin e procesit gjyqėsor. Ai u kthye nė Hagė rreth njė javė mė parė. Kryeprokurorja e Hagės, Karla Del Ponte, tha se gjykimi nė fjalė nuk ka lidhje me procesin pėr pėrcaktimin e statusit.

 

 

Fyrje raciste, provokim
E Diele, 04 Mars 2007   https://www.korrieri.com/
Kryetari i nderit i Partise Republikane ka kerkuar nga qeveria shqiptare te reagoje ndaj perdorimit ne ushtrine greke te himnit me fryme raciste ndaj shqiptareve: “Te tregojme se nuk do leme askend te na marre neper kembe dhe te na poshteroje”

Republikani Godo e ka cilesuar nje provokim te rende qe s’mund te pranohet faktin qe ne ushtrine greke perdoret si himn ushtarak fryma raciste kunder shqiptareve. Duke marre shkas nga publikimi I nje videoje ne gazeten me te madhe greke, “Ta Nea” ku ushtaret kendonin himnin e stervitjes duke fyer shqiptaret, Godo e ka cilesuar nje skandal, ndja te cilit duhet te reagoje menjehere qeveria shqiptare nepermjet Ministrise se Mbrojtjes. “Eshte nje provokim qe s’mund te pranohet. Ka edhe gjera te tjera qe mund te trajtohen politikisht dhe te kalojne ne harrese, por ne rast se kjo fryme raciste antishqiptare hyn ne institucione dhe behen marrshe te stervitjes te ushtrise greke, atehere eshte rasti qe qeveria shqiptare ti drejtoje protesten me te ashper pales greke”, ka qene deklarata e djeshme e Godos, ne lidhje me kete incident te rende. Sipas tij, nje gje e tille duhet te behet nepermjet ministrise sone te Mbrotjes, ku duhet te tregohet qarte nga pala shqiptare se ne jemi gjalle dhe nuk do leme askend te na marre neper kembe dhe te na poshteroje dhe mos na detyrojne te pergjigjemi me te njejten gjuhe. Sipas tij, veprime te tilla nuk i sherbejne klimes se qete dhe paqes per te cilen po angazhohet e gjitha politika ne teresi. Videoja skandal eshte xhiruar ne ambientet e stervitjes te ushtrise greke, ku kendohej kenge me ritme te forta antishqiptare. Skandali eshte publikuar fillimisht ne gazeten Greke “Ta Nea” me pas kjo video eshte publikaur edhe ne internet. Videoja eshte xhiruar nga nje celular ku dallohen qarte ushtaret greke ne nje maratone stervitje. Pergjate maratones nen kujdesin edhe te oficereve, ushtaret kendojne kenge me motive antishqiptare. Ne njeren prej tyre thuhej, “i shikoni ata, i quajne shqiptare, litare do te bejme me zorret e tyre. I shikoni ata, quhen turq, opinga do te bejme me lekuren e tyre” dhe ne vazhdim kenge te tjera me permbajtje te tille te perafert per Shqiptaret, Turqit, dhe Maqedonasit.
 
 
 
Shqiperi – Greqi reagojne diplomacite e te dy per ēeshtjen e videos se ushtareve
 
Shkruar nga Administrator   

Videoja greke me kėngė antishqiptare nuk arrin tė trondisė  marrėdhėniet mes dy vendeve.

Greqia dhe Shqipėria fitojnė pikė diplomacie

Qėndrim dinjitoz i palės shqiptare pas skandalit . Mesazhi i Mustafajt: Nuk duhet tė nxisim urrejtje! Ndėrsa pala greke pohon se videoja nuk reflekton ndjenjat e vėrteta tė popullit grek.

Ministria greke e Mbrojtjes dėnon videon e ushtarėve grekė ku kėndoheshin kėngė antishqiptare

Stefanos Gjikas: "Dėnojmė maksimalisht fenomene tė tilla!"
Shteti grek deklarohet totalisht i distancuar ndaj aktit tė videos greke nė tė cilėn kėndoheshin nga ushtarė grekė kėngė antishqiptare. Jo vetėm qė nuk ėshtė pranuar si akt, porse ky ėshtė cilėsuar nga zyrtarė tė shtetit fqinj, si njė akt i cili nuk tregon nė tė vėrtetė ndjenjat qė ky popull ushqen ndaj Shqipėrisė. Njė qėndrim i tillė ėshtė mbajtur nga qeveria greke nė lidhje me aktin e rėndė i cili tronditi marrdhėniet mes dy vendeve tona gjatė kėdaj fundjave.

Eglantina Nasi

Nė lidhje me tė, shteti grek nuk ka patur sesi tė heshtė, apo tė kundėrshtojė akuzat siē mund tė ketė bėrė ndonjėherė tjetėr nė raste tė tilla, porse ka reaguar me dinjitet, duke pohuar se distancohet nga veprime tė tilla dhe se madje do tė reagojė edhe me masa ndaj atyre qė i kanė shkaktuar ato. Njė qėndrim i tillė ndėrkaq, ėshtė mirėpritur nga pala shqiptare, e cila paskėtaj, ka reaguar me tone mė tė ulėta dhe tė qeta lidhur me aktin e rėndė.

Vetė zėdhėnėsi i shtypit i Ministrisė sė Mbrojtjes Kombėtare tė  Greqisė, kapiten Stefanos Gjikas, i pyetur nga mediat greke lidhur me videon referuar botimit tė gazetės "TA NEA" u pėrgjigj duke thėnė se qeveria greke distancohet nga njė akt i tillė dhe e dėnon atė. "Dėnojmė ekzistencėn e akteve tė kėtij lloji, vėrtetėsia e tė cilave po hetohet" thuhet nė deklaratėn e tij.

Mė pas, shton se nėse veprime tė tilla janė bėrė "ėshtė e tepėrt tė themi se nuk reflektojnė ndjenjat e popullit grek kundrejt vendit fqinj dhe mik" tha ai mė pas. Duke pėrforcuar nė kėtė mėnyrė idenė se Greqia dhe Shqipėria janė dy shtete fqinjė miq tė cilėt kanė bashkėjetuar ndėr shekuj sė bashku dhe se nuk ushqejnė ndjenja tė tilla ndaj njėri-tjetrit.

"Forcat e Armatosura tė Greqisė bashkėpunojnė shkėlqyeshėm me ato shqiptare nė kuadrin e bashkėpunimit mbrojtės tė tė dyja vendeve dhe pėrbėn njė pozicion tė deklaruar qartė tė udhėheqjes politike tė ministrisė tė Mbrojtjes Kombėtare tė Greqisė forcimi dhe zgjerimin i metejshėm i bashkėpunimit tonė mbrojtės, nė tė gjitha fushat" tha mė pas ai.

Duke shtuar se shteti grek e mbėshtet dhe do ta mbėshtesė dukshėm atė shqiptar nė rrugėn e integrimit tė tij drejt strukturave euro-atlantike. "Dhe tė gjithė e dinė se mbėshtesim fuqishėm integrimin e Shqipėrisė nė strukturat euroatlantike" ka thėnė ai lidhur me njė fakt tė tillė, duke hedhur poshtė tė gjitha akuzat e mundshme qė mund tė bėhen nė njė rast tė tillė ndaj shtetit grek apo strukturave tė tij pėrkatėse lidhur me urrejtjen e tyre ndaj shtetit shqiptar.

Zv/ambasadori
Por gati tė njėjtin fakt, megjithėse me fjalė tė tjera, e ka thėnė dje edhe vetė numri dy i ambasadės greke nė Shqipėri. I pyetur nga gazetarėt, ai ka pohuar se njė fakt i tillė nuk ėshtė e thėnė tė tregojė qė populli grek dhe ai shqiptar nuk janė miq. Ai doli kundėr tė gjitha atyre qė janė bėrė nė kėtė video, duke shtuar ndėrkaq, se kjo gjė nuk ka sesi tė ndikojė nė marrdhėniet mes dy vendeve tona.

Videoja
Kėngė antishqiptare pėr tė ngritur moralin e ushtrisė greke. Kjo ėshtė pamja e fundit qė mbėrrin nga Greqia nė lidhje me sjelljet raciste ndaj popullsisė shqiptare.

Kėshtu, media greke ka publikuar disa ditė mė parė. njė video ku tregohen ushtarė greke duke kėnduar kėngė me pėrmbajtje tė fortė antishqiptare gjatė stėrvitjes sė tyre nė terren. Kėtė radhė, ndryshe nga tė gjitha rastet e tjera tė incidenteve nė lidhje me ksenofobinė e dukshme tė grekėve ndaj shqiptarėve, kemi tė bėjmė me ushtrimin e saj nga struktura shtetėrore, siē janė ato tė mbrojtjes dhe pėr mė tepėr edhe tė ndėrthurura kėto me njė urrejtje tė shfaqur hapur edhe ndaj popullsisė turke.

Ka qenė pikėrisht gazeta greke "Ta Nea" e cila ka zbuluar video-skandalin e kėngėve me pėrmbajtje tė fortė antishqiptare. Sipas burimeve, nė kėtė gazetė janė botuar para dy ditėsh tė dhėnat e para pėr kėtė video skandaloze tė xhiruar pikėrisht nė ambjente stėrvitje tė ushtrisė greke.

Videoja ėshtė realizuar nga njė celular ku dallohen qartė ushtarė grekė, tė cilėt janė duke kryer njė maratonė prej 50 kilometrash. Pėrgjatė rrugės, nėn kujdesin edhe tė oficerėve, ushtarėt kėndojnė kėngė me pėrmbajtje tė theksuar antishqiptare dhe antiturke. Nė njėrėn prej tyre, thuhet: "I shikoni ata, i quajnė shqiptarė, litarė do tė bėjmė me zorrėt e tyre. I shikoni ata, quhen turq, opinga do tė bėjmė me lėkurėn e tyre...".

E gjithmonė nėn kėtė ritėm dėgjohen kėngė tė tjera nė vazhdim, me pėrmbajtje tė pėrafėrta pėr turq, shqiptarė apo maqedonas. Videot e quajtura tė urrejtjes janė dy, e para me kėngė tė sapoimprovizuara antishqiptare, kurse e dyta me thirrje antiturke. Ndėrkaq, videoja e dytė flet pėr luftėn e ushtarėve grekė nė Azi sesi grekėt do u presin kokat turqve. 

 Intervistat
Gazeta greke "Ta Nea" nė lidhje me njė fakt tė tillė, pėr tė zbuluar kėtė fakt ka intervistuar ushtarė. Kėshtu, njė ish‑oficer, Nikos Toskas, i intervistuar nga "Ta Nea", thotė se kėngė tė tilla pėrdoren rėndom, pėr tė ngritur moralin e ushtarėve. Por ka dhe tė tjerė qė shprehen pėr gazetėn "Ta Nea" se "fryma e urrejtjes, ėshtė tashmė e huaj pėr ushtrinė greke" ‑ thotė njė ushtarak grek me emrin Thanasis Bafas.

Sipas z.Bafas, ekziston qė prej 6‑vjetėsh njė vendim i cili ndalon nė ushtrinė greke, hedhjen e parullave apo kėngė qė ofendojnė turqit, shqiptarėt apo edhe kombėsitė e tjera.  Por ndėrkohė, kjo video qarkullon interneteve, por pas publikimit nė shtypin helen ka tronditur edhe ministrinė Greke tė Mbrojtjes.  Ndėrkaq, nga pala shqiptare nuk ka ende ndonjė reagim tė mundshėm rreth kėtij informacioni. 

E Marte 6 mars 2007

 
 
 
Shqipėria: Nuk duhet tė nxisim urrejtje!
Shkruar nga Administrator   

Politika shqiptare reagon me qetėsi ndaj ēėshtjes dhe pėrshėndet qėndrimin e Greqisė

"Do vazhdojmė tė jemi pėr bashkėpunim tė mirė fqinjėsor"
Pala shqiptare ka reaguar dje menjėherė pas reagimit tė palės greke lidhur me ngjarjen e rėndė qė ka tronditur marrdhėniet mes dy shteteve tona gjatė kėsaj fundjave. Por ndryshe nga sa pritej, reagimi i palės shqiptare, ka qenė disi mė i qetė pasi ka analizuar mė parė qėndrimin e palės greke. E cila nė fund tė fundit, e pranoi se kishte gabuar me kėtė video dhe se do tė mbahej qėndrim.

Por mbi tė gjitha, qė njė akt i tillė nuk duhet tė cėnojė marrdhėniet e mira ekzistuese mes dy vendeve tona. Pra, pas kėtij qėndrimi tė palės greke, ai i palės shqiptare, ka qenė edhe mė dinjitoz, duke deklaruar se nuk ėshtė ēasti pėr tė ndezur armiqėsi mes dy popujve tanė, tė cilėt pėrmes shekujsh janė munduar tė ndėrtojnė njė bashkėfqinjėsi tė mirė.

 Ministri shqiptar i Punėve tė Jashtme, Besnik Mustafaj, ka reaguar lidhur me videon, duke thėnė se e vlerėson reagimin e palės greke pėr videon antishqiptare. "Dua tė theksoj se ne jemi nė njė fazė shumė tė ngushtė me shtetin grek, nė tė gjitha aspektet, qoftė dhe nė atė ushtarake. Nuk ėshtė ēasti pėr tė nxitur urrejtje", tha Mustafaj pėr mediat.

Kėshtu, diplomacia shqiptare ka reaguar mė nė fund rreth videos greke ku kėndohen kėngė me pėrmbajtje tė theksuar antishqiptare e antiturke. Ministri i Jashtėm, Besnik Mustafaj vleresoi reagimin e palės greke, parlamentit shqiptar dhe ministrisė shqiptare tė Mbrojtjes. "Pėrfitoj nga rasti tė pėrshėndes reagimin e shtypit grek, nė parlamentin grek. Pėrshėndes reagimin e ministrisė sė Mbrojtjes greke.

Unė dua tė them se ministria e Jashtme ėshtė dhe vazhdon tė jetė pėr njė bashkėpunim tė mirė fqinjėsor. Dhe dua tė theksoj se ne jemi nė njė fazė shumė tė ngushtė me shtetin grek, nė tė gjitha aspektet, qoftė dhe nė atė ushtarake. Nuk ėshtė ēasti pėr tė nxitur urrejtje", tha Mustafaj pėr mediat.

Lidhur me videon skandaloze, sipas Mustafaj mes palės shqiptare dhe asaj greke janė shkėmbyer deklarata tė tė njėjtit stil. "Ministria e Jashtme ka reaguar nė rrugė diplomatike", tha Mustafaj.

Reagimet
"I shikoni kėta, janė shqiptarė. Me zorrėt e tyre do tė bėjmė litarė". Videoja qė tregon njė ushtar grek qė stėrvitet duke kėnduar njė kėngė antishqiptare, ka ngjallur reagimin e mijėra qytetarėve shqiptarė. Duket tė parėt qė kanė reaguar publikisht janė njė grup qytetarėsh nga Fieri, tė cilėt i janė pėrgjigjur me tė njėjtėn masė urrejtjeje grekėve.

Flamuri kombėtar grek ėshtė copėtuar e mė pas djegur dy ditė mė parė nė mes tė Fierit. Kanė qenė disa tė rinj qė kanė dalė me thirrje antigreke e me flamurin qė e shqyenin dhe mė pas me ta janė bashkuar dhjetėra qytetarė tė tjerė. Protestuesit i kanė kėrkuar qeverisė e Ministrisė sė Jashtme tė reagojnė ndaj kėtij poshtėrimi qė u ėshtė bėrė shqiptarėve.

Protesta e nisur nga njė njeri i vetėm, shpejt u bė masive duke mbledhur rreth saj pothuaj tė gjithė qytetarėt qė ndodheshin nė atė kohė nė qendėr tė qytetit tė Fierit, mė saktė nė sheshin "Fitorja".

Ndėrkaq, dje nė qytetin e Burrelit, ka ndodhur e njėjta gjė, pra djegia e njė flamuri grek nė qendėr rė qytetit.

Partitė
Ndėrkaq, pėrfaqėsues tė partive shqiptare, por edhe Avokati i Popullit, kanė reaguar dje njėzėri pas bėrjes publike edhe nė mediat shqiptare tė videos me ushtarėt grekė.

Ish‑ministri i Jashtėm dhe anėtar i komisionit pėr Politikėn e Jashtme nė Kuvendin e Shqipėrisė, Kastriot Islami, tha se kjo "ėshtė njė ngjarje e rėndė dhe e dėnueshme dhe qė kėrkon nė radhė tė parė njė investigim nga vetė shteti grek, pėr tė evidentuar se sa reale dhe nė ēfarė niveli ajo pėrcakton pėrgjegjėsitė e shtetit grek".

Megjithatė, sipas Islamit, ajo duhet tė jetė e lidhur me qarqe tė caktuara. "Besoj se qeveria shqiptare, me qetėsi dhe maturi, duhet tė presė investigimin dhe informacionin e plotė nėpėrmjet strukturave tė shtetit shqiptar", tha Islami, duke shtuar se "mbi kėtė bazė duhet tė pėrcaktohet dhe qėndrimi i shtetit shqiptar, qė duhet tė jetė njė qėndrim adeguat ndaj veprimeve, qėndrimeve e deklarimeve tė tilla".

Ndėrkohė Presidenti dhe deputeti i PAD, Neritan Ceka, e quajti "njė akt shumė i shėmtuar qė implikon ushtrinė dhe qeverinė greke, por edhe Brukselin, sepse ushtria greke ėshtė njė pjesė e NATO‑s". Sipas Cekės, kjo ngjarje nxit urrejtje, jo vetėm ndėrnacionale nė Ballkan, por sipas tij, "ėshtė edhe njė akt i dhunės terroriste dhe i dėnueshėm edhe nga ligjet ndėrkombėtare. Qeveria shqiptare duhet tė kėrkojė sqarime nga pala greke" pėrfundoi mė pas ai. 

E Marte 6 mars 2007

 

Zogaj: Urojmė qė videoja, tė jetė rast i izoluar!
Shkruar nga Administrator   

Kryetari i komisionit tė Jashtėm parlamentar, mban qėndrim
Kryetari i Komisionit tė Jashtėm parlamentar, Preē Zogaj,deklaroi dje gjatė njė prononcimi pėr mediat, se uron dhe shpreson qė pamjet filmike, ku tregoheshin ushtarė grekė, tė cilėt stėrviteshin duke kėnduar kėngė antishqiptare, tė jenė akte tė izoluara. Megjithatė, sipas Zogajt, pėrmasat e kėtij skandali do tė dalin nga investigimi qė,sipas informacionit, po bėn pala greke, dhe ndoshta edhe strukturat e NATO‑s, sepse Greqia bėn pjesė nė NATO.

"Nga investigimi qė do tė bėhet do tė dalin edhe dimensionet qė ka skandali, sigurisht qė ky imazh me njė armiqėsi me fqinjėt na sjellė njė kohė tė vdekur, njė kohė tė kaluar dhe nuk i bėn mirė askujt, porpriret tė helmojė marrėdhėniet mes dy vendeve", tha Zogaj. Nė kėtė drejtim, ai theksoi se "ėshtė detyra jonė qė tė analizojmė me gjakftohtėsi kėtė skandal, t'i japimpėrmasat qė ka dhe tė vazhdojmė nė rrugėn e integrimit nė NATO, dhenė rrugėn e forcimit tė marrėdhėnieve me Greqinė".

Mė pas, Zogaj informoi se "Komisoni i Jashtėm po merr informacion nga Ministria e Jashtme dhe nga ambasada jonė dhe mbasdite do tė mblidhet pėr tė shqyrtuar informacionin qė do tė ketė grumbulluar, ndėrkohė qė nė varėsi tė informacionit nė mbledhjen e nesėrme do tė kemi njė diskutim, me qėllim qė tė dalim me njė qėndrim unanim".

"Sigurisht qė jemi duke pritur edhe reagimin e institucioneve greke, sepse ky ėshtė njė skandal qė ėshtė publikuar dhe denoncuar nga mediat greke, gjė qė tregon qė Greqia mediatike, por edhe ajo politike, nuk mund tė jetė dakort me skandale dhe me qėndrime tė tilla, kėshtu qė nė kėtė kuadėr do tė mbajmė njė qėndrim shumė realist", u shpreh Zogaj.

Sipas tij, "ėshtė e paimagjinueshme qė institucionet greke tė mbėshtesin marshet e armiqėsisė sė Greqisė me fqinjėt, sepse kjo do tė ishte nė kundėrshtim me tė gjithė frymėn e kohės qė jetojmė, ndaj ne urojmė qė tė jetė njė rast i izoluar qė disa oficerė u japin ushtarėve tė tyre tekste tė tilla, gjithėsesi ėshtė e shėmtuar edhe nė kėtė niveldhe kjo nuk ka dyshim". "Megjithatė duhet parė nė kontekstin e marrėdhėnieve qė kemi me Greqinė, dhe nė kontekstin e pėrpjekjeve qė bėjmė pėr t'u anėtarėsuar nė NATO, pasi kėto janė skandale qė nuk i bėjnė mirė asnjė ushtrie tė NATO‑s dhe nuk kanė asnjė lidhje me vlerat rreth tė cilave ėshtė bashkuar Aleanca e Atlantikut tė Veriut, prandaj njė qėndrim nga institucionet e Greqisė ėshtė i pashmangshėm dhe besoj se do tė ketė njė qėndrim tė tillė", tha Zogaj.

Incidenti
Djegia e flamurit grek nė qytetin e Fierit nė shenjė reagimi ndaj skandalit tė videos sė ushtarėve grekė, ėshtė pėrsėritur edhe nė Burrel ditėn e djeshme. Kėshtu, disa tė rinj nė Burrel, tė indinjuar nga kjo shfaqje e konsideruar si racizėm i pastėr dhe veprim i papranueshėm kanė tėrhequr zvarrė dhe mė pas kanė djegur flamurin grek. Ngjarja ka ndodhur vetėm 2 dite pasi video skandali ėshtė bėrė publik nė tė gjithė Shqipėrinė.

Besnik Mustafaj
"Dua tė theksoj se ne jemi nė njė fazė shumė tė ngushtė me shtetin grek, nė tė gjitha aspektet, qoftė dhe nė atė ushtarake. Nuk ėshtė ēasti pėr tė nxitur urrejtje. Pėrfitoj nga rasti tė pėrshėndes reagimin e shtypit grek, nė parlamentin grek. Pėrshėndes reagimin e ministrisė sė Mbrojtjes Greke. Ministria e Jashtme ėshtė dhe vazhdon tė jetė pėr njė bashkėpunim tė mirė fqinjėsor".

Kastriot Islami
"Kjo ėshtė njė ngjarje e rėndė dhe e dėnueshme dhe qė kėrkon nė radhė tė parė njė investigim nga vetė shteti grek, pėr tė evidentuar se sa reale dhe nė ēfarė niveli ajo pėrcakton pėrgjegjėsitė e shtetit grek. Megjithatė, ajo duhet tė jetė e lidhur me qarqe tė caktuara. Besoj se qeveria shqiptare, me qetėsi dhe maturi, duhet tė presė investigimin dhe informacionin e plotė nėpėrmjet strukturave tė shtetit shqiptar. E mbi kėtė bazė, duhet tė pėrcaktohet dhe qėndrimi i shtetit shqiptar"

Neritan Ceka
"Njė akt shumė i shėmtuar qė implikon ushtrinė dhe qeverinė greke, por edhe Brukselin, sepse ushtria greke ėshtė njė pjesė e NATO‑s". Kjo ngjarje nxit urrejtje, jo vetėm ndėrnacionale nė Ballkan, por ėshtė edhe njė akt i dhunės terroriste dhe i dėnueshėm edhe nga ligjet ndėrkombėtare. Qeveria shqiptare duhet tė kėrkojė sqarime nga pala greke". 

E Marte 6 mars 2007

 
 
Kuvendi, palėt kundėrvihen pėr videon greke

Seanca e djeshme plenare u shoqėrua me debat mbi skandalin e videos sė ushtarėve grekė

"Nuk duhet as ta minimizojmė dhe as ta fryjmė kėtė qė ndodhi"
Ka nisur me debat tė lirė seanca e djeshme parlamentare, ku nė qendėr tė debateve ka qenė skandali i videos sė ushtarėve grekė tė cilėt stėrviteshin duke kėnduar kėngė antishqiptare. Ky akt ėshtė dėnuar nga shumė deputetė tė parlamentit, tė cilėt gjatė debateve tė tyre kanė treguar indinjatėn e tyre nė lidhje me kėtė akt.

Por ky ka qenė edhe njė rast mė tepėr qė ka treguar se politika shqiptare nė vend qė tė ishte e bashkuar, ka krijuar pėrsėri konflikt mes dy kampeve tė saja kryesore. Dhe kėtė radhė, pėr socialistėt ėshtė ngritur pretendimi qė pala shqiptare duhej tė kishte reaguar mė parė dhe me mė shumė indinjatė ndaj videos greke.

Por demokratėt kanė mbajtur qėndrimin duke pohuar se duhej pritur gjithsesi qėndrimi i palės grke mbi kėtė akt tė rėndė, dhe mė pas, pala shqiptare tė reagonte dhe tė jepte qėndrimin e saj zyrtar.

 Nė fjalėn e tij, gjatė seancės sė djeshme parlamentare, ministri i Jashtėm, Besnik Mustafaj, e cilėsoi episodin tė shėmtuar dhe tė dėmshėm pėr marrdhėniet e pėrbashkėta shqiptaro‑greke, por ka vlerėsuar qėndrimin e shtypit dhe opinionit grek, qė nuk e kanė mbėshtetur kėtė akt.

"Eshtė njė episod mjaft i shėmtuar, i dėmshėm dhe i rrezikshėm. Ndaj kėtyre veprimeve, duhet mbajtur njė qėndrim i prerė, i qartė qė t'i kundėrpėrgjigjet pėrmbajtjes sė asaj qė ndodhi. Ndihem shumė i inkurajuar nga fakti se asnjėherė nė kėto 15 vjet, aktet qė kanė rėnė ndesh nė marrdhėniet e dy vendeve, nuk kanė gjetur mbėshtetjen e shtypit grek dhe as tė opinionit", ėshtė shprehur Mustafaj.

Ai ka sqaruar se janė kryer tė gjitha veprimet e nevojshme diplomatike, pėr raste tė tilla. "I ngarkuari me punė nė ambasadėn greke nė Tiranė, (meqėnėse ambasadori grek nuk ndodhet kėtu kėto ditė) ėshtė thirrur nė ministrinė e Jashtme dhe i janė bėrė pyetjet e duhura.

Qėllimi ynė i pėrbashkėt ėshtė tė ndėrtojmė marrdhėnie konstruktive dhe tė mos biem pre e provokimeve" tha mė pas, kreu i diplomacisė shqiptare. "Pra ne kėsaj here jo vetėm nė Shqipėri, por edhe nė opinionin publik grek, edhe nė shtypin grek, nė mėnyrė tė veēantė nė mediat elektronike, po ashtu kemi njė mbėshtetje tė gjerė tė vullnetit politik qė kanė tė dyja qeveritė pėr tė ndėrtuar marrėdhėnie tė qėndrueshme afatgjata nė shėrbim tė tė dyja vendeve", vlerėsoi Ministri Mustafaj.

Zogaj
Ndėrsa nga ana tjetėr, kryetari i komisionit parlamentar tė Marrdhėnieve me Jashtė, Preē Zogaj, ka kėrkuar qė NATO tė reagojė lidhur me kėtė meqėnėse Greqia dhe Turqia janė anėtare tė saj. "Megjithatė nuk duhet ta minimizojmė, as ta fryjmė kėtė qė ndodhi nė funksion tė marrdhėnieve me vendin fqinj", tha Zogaj.

Opozita
Ndėrkaq, opozita me anė tė pėrfaqėsuesve tė saj nė Kuvend, ish-ministres sė Jashtme, Arta Dade dhe kryetarit tė grupit parlamentar tė Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Sabit Brokaj, ėshtė shprehur se nga qeveria shqiptare duhej tė kishte njė reagim tjetėr nė lidhje me kėtė akt tė rėndė. Sipas tyre, i takon palės shqiptare qė ta pozicionojė mirė kėtė qė ndodhi dhe natyrisht tė kėrkojė sqarim nga instancat e tjera pėrkatėse.

Por ministri Mustafaj e kundėrshtoi njė gjė tė tillė, duke pohuar se "nė asnjė mėnyrė tjetėr unė mendoj se nuk na takonte, dhe nuk do tė ishte konstruktive tė vepronim, pasi pavarėsisht nga provokimet, nga ndėrhyrjet anėsore, sporadike, remineshenca tė sė kaluarės apo edhe me pėrmbajtje tjetėr, ne synojmė qė me veprimin tonė diplomatik nė politikėn tonė tė jashtme, tė jemi europianė, konstruktivė, tė synojmė mirėkuptimin dhe jo tė synojmė pėrplasjen, ballafaqimin". "Gjėja mė e thjeshtė do tė ishte tė ndėrtonim njė ballafaqim", tha Mustafaj. 

E Marte 6 mars 2007

 

 

http://www.shekulli.com.al/

Video-skandali nė Kuvend, Mustafaj: "Racizmi nuk ka gjetur mbėshtetje"


Shekulli
06-03-2007

 

Kuvendi u pėrfshi mbrėmė nga debate pėr video-skandalin e ushtrisė greke, duke u kėrkuar nga deputetėt opozitarė qėndrim mė i vendosur i qeverisė. I ashpėr ka qenė Sabit Brokaj, kryetar i ligjvėnėsve tė LSI-sė dhe Demokracisė Sociale. Brokaj, ish-ministėr i Mbrojtjes nė 1997, tha se rasti i videos nuk mund tė ishte, apo tė shihej si i shkėputur, pasi qė kishte disa ndodhi qė shkonin nė tė njėjtėn frymė antishqiptare. "Qėndrimi i Shqipėrisė nuk ishte adekuat. Nuk dua ta quaj rast sporadik, sepse nuk ishte i tillė. Ajo nuk ishte njė video e kotė, sepse kush ka sadopak kulturė ushtarake, e di qė pėrgatitja e fortė ėshtė ajo e urrejtjes. Kush dėshiron tė shmanget nga situata, nuk ka kulturė shtetėrore",- tha Brokaj. Pėr nėnkryetarin e LSI-sė, duhet parė me ftohtėsi, pėr tė kujtuar rastet e pėrsėritura tė frymės armiqėsore kundėr shqiptarėve prej grekėve. "Po ta mendosh ftohtė dhe jashtė kėsaj situate, ne kemi ngritur mjaft probleme, siē ėshtė Himara, Kosina me eshtrat e shqiptarėve, qė jepeshin si tė ushtarėve grekė, tifozėt e vrarė, pra janė mjaft incidente. I takon strukturave tė shtetit qė tė jenė tė vėmendshme dhe t'i shohin kėta elementė, dhe cilido nė shtėpi tė tij! Niveli i politikės ėshtė i ulėt",- ka thėnė Brokaj. Burime tė tjera, thanė se deputetė tė PS-sė dhe tė LSI-sė janė treguar tė ashpėr me njeri-tjetrin, duke kėrkuar tė parėt, qė tė mos veprohet njėjtė si grekėt, me reagime, duke djegur flamujt, por tė mund tė bėhej njė Rezolutė e Kuvendit. Nė 60 minutat e parafillimit tė seancės pėr ēėshtje jashtė rendit tė ditės, kritika ka lėshuar Arta Dade. Ish-ministre e Jashtme, sot Sekretare Ndėrkombėtare nė PS, Dade, tha se nuk duhet tė fliste zėvendėsministri i Mbrojtjes, sepse ne kemi Ministri tė Jashtme. "Si nėnkryetare e Komisionit tė Politikės sė Jashtme tė Kuvendit, ndjeva keqardhje qė shteti shqiptar reagoi nė mėnyrėn mė tė keqe tė mundshme, pėrmes zėvendėsministrit tė Mbrojtjes. Anashkalimi i Ministrisė sė Jashtme flet pėr mosnjohje tė autoritetit, qė pėrfaqėson shtetin shqiptar nė marrėdhėniet dypalėshe dhe nė marrėdhėniet ndėrkombėtare",- kishte thėnė qė mė parė Dade. Deputeti Qemal Minxhozi tha sakaq, se dhunės nuk duhet t'i pėrgjigjeshim me dhunė, sepse, sipas tij, kjo do tė cenonte marrėdhėniet shqiptaro-greke. Kryekomisioneri i Politikės sė Jashtme, Preē Zogaj, tha ndėrkaq se duhet qė NATO tė japė njė qėndrim lidhur me kėtė ngjarje, meqė Greqia dhe Turqia janė anėtare tė saj, ndėrsa e quajti tė paimagjinueshme, qė institucionet greke tė mbėshtesnin himnet apo marshet e armiqėsisė sė Greqisė me fqinjėt. Ministri i Jashtėm, Besnik Mustafaj e dėnoi mjaft rastin dhe tha se i ngarkuari me punė nė Ambasadėn Greke, pasi ambasadori nuk ndodhet nė Tiranė, ėshtė thirrur dhe ėshtė pyetur mbi kėtė ēėshtje. "Ky ėshtė episod mjaft i shėmtuar, i dėmshėm dhe i rrezikshėm. Ndaj kėtyre veprimeve, duhet mbajtur njė qėndrim i prerė, i qartė, qė t'i kundėrpėrgjigjet pėrmbajtjes sė asaj qė ndodhi. Ndihem shumė i inkurajuar nga fakti se, asnjėherė nė kėto 15 vjet, aktet qė kanė rėnė ndesh me marrėdhėniet mes tė dy vendeve, nuk kanė gjetur mbėshtetjen e shtypit grek dhe as tė opinionit. Qėllimi ynė i pėrbashkėt ,ėshtė tė ndėrtojmė marrėdhėnie konstruktive",- tha ministri Mustafaj.

 
 
http://www.panorama.com.al/
Faqe 6/7 - Aktualitet

videoja greke
reagimi
 

Protestuesit thėrrasin “Rroftė Mbreti!”. OJF-tė: Reagimet ekstreme pėr shkak tė neglizhencės sė shtetit

 

Burrel, digjet nė flakė flamuri grek

Policia: Hetim dy personave qė dogjėn flamurin helen nė Fier

 
BURREL / FIER

Vargjet raciste tė kėngės sė ushtarėve grekė shkaktojnė edhe njė rast tjetėr tė reagimit ekstrem nė qytetin e Burrelit.

Njė grup tė rinjsh kanė djegur dje flamurin grek, nė shenjė reagimi pėr videon e publikuar nė fundjavė nga mediat greke. Ngjarja ka ndodhur rreth orės 11:00, kur disa tė rinj, ende tė paidentifikuar, tė cilėt po lėviznin me makina, kanė mbajtur poshtė njė flamur grek, duke bėrė thirrje kundėr racizmit antishqiptar tė shfaqur nga videoja e ushtarėve grekė. Pasi kanė shėtitur rrugėt kryesore tė qytetit tė Burrelit, tė rinjtė i kanė vėnė flakėn flamurit grek nė mes tė qytetit nė prani tė dhjetėra banorėve dėshmitarė tė ngjarjes. Edhe pse banorėt e qytetit nuk janė pėrfshirė nė veprimin e djegies sė flamurit, ata janė shprehur tė prerė kundėr racizmit tė ushtarėve grekė dhe notave tė theksuara agresive tė vargjeve tė kėngės antishqiptare tė kėnduar gjatė stėrvitjes. Banorėt e Burrelit kanė thėnė se, pėr shkak tė ksenofobisė greke, shumė emigrantė nga kjo zonė dhe nga Mati kanė shkuar nė Greqi pėr tė mos u kthyer mė kurrė. Djegia e flamurit grek ndodhi dje nė sheshin “Demokracia” tė qytetit tė Burrelit. Nė formė reagimi ndaj heshtjes sė stėrgjatur tė organeve shtetėrore shqiptare, disa banorė janė dėgjuar tė thėrrisnin “Rroftė Mbreti!”.

Hetim nė Fier
Policia e Fierit fillon hetimet ndaj dy personave qė tri ditė mė parė kanė djegur nė mėnyrė demonstrative nė kėtė qytet flamurin grek. Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga burime tė policisė lokale, tė cilat janė shprehur se ka filluar tashmė hetimi ndaj dy personave, Kristaq Ziut dhe njė tjetėr personi me iniciale N.V., tė cilėt akuzohen se kanė kryer veprime qė nxisin urrejtjen mes kombeve. Sipas burimeve nga policia, mėsohet se dy personat qė kanė djegur flamurin nė Fier, ėshtė vendosur tė ndiqen penalisht nė gjendje tė lirė. Mbrėmjen e tė dielės ata janė ndaluar pėr disa orė nė organet e policisė dhe mė pas janė lėnė tė lirė, pasi u ėshtė komunikuar akuza. Prokuroria ndėrkaq mėsohet se ka urdhėruar sekuestrimin e disa pamjeve filmike tė momentit tė djegies sė flamurit grek nė Fier. Zėdhėnėsi i qeverisė greke, konfirmoi dje nė Athinė se qeveria e kėtij vendi i ka ndjekur me shqetėsim reagimet nė Shqipėri lidhur me videon e ushtarėve, duke pranuar dijeninė pėr djegien e flamurit grek nė Fier.

Reagimet
Gazeta mė e madhe turke “Zaman” ka publikuar dje imazhet e videove tė ushtarėve grekė, tė cilėt bėjnė thirrje kundėr turqve dhe shqiptarėve. Gazeta e cilėson skandalin si njė marshim tė ushtrisė greke kundėr turqve dhe shqiptarėve.

 

TIRANE, reagojnė OJF-tė

Shfaqjet antishqiptare dhe ksenofobe janė tė dėnueshme. Kėshtu shprehen nė njė deklaratė tė ditės sė djeshme Komiteti Shqiptar i Helsinkit, Qendra Shqiptare pėr tė Drejtat e Njeriut, Qendra pėr Nisma Ligjore dhe Qytetare dhe Grupi Shqiptar pėr tė Drejtat e Njeriut. Ato kanė shprehur indinjatė tė thellė dhe kanė dėnuar publikisht shfaqjet e fundit antishqiptare, nacionaliste dhe ksenofobe tė ushtarakėve grekė.

 

Karamanlis i shqetėsuar pėr videon thėrret dy ministrat

ATHINE – Reagimet nė Shqipėri, pas publikimit tė videos skandal me pėrmbajtje antishqiptare tė ushtarėve grekė, qė ofendojnė rėndė popullin shqiptar, nuk ka kaluar lehtė nė zyrėn e kryeministrit, Kostas Karamanlis. Publikimi i videos nė fundjavė nė Greqi bėri qė autoritetet helene tė mos kishin asnjė reagim tė shpejtė zyrtar, pėr shkak tė ditėve tė pushimit. Edhe Ministria e Mbrojtjes dhe ajo e Jashtme nė Athinė nuk kanė shfaqur ndonjė reagim deri dje, pėr shkak se kanė qenė tė angazhuara me samitin e ministrave tė BE-sė. Gjithsesi, zėdhėnėsi i qeverisė greke, ka thėnė dje se kryeministri Karamanlis ka kėrkuar njė takim urgjent me ministrin e Mbrojtjes dhe ministren e Jashtme. Takimet janė thirrur nga kryeministri grek tė mbahen ditėn e sotme dhe kanė pėr objekt skandalin e publikimit tė videos sė ushtarėve grekė, qė kėndojnė kėngė kundėr shqiptarėve dhe turqve gjatė stėrvitjes. Sipas burimeve qeveritare greke, mėsohet se ditėn e sotme, rreth orės 09:45, nė Kryeministri do tė shkojė ministrja e Jashtme, Bakojani dhe 45 minuta mė vonė, ministri i Mbrojtjes, Meimarakis. Burimet qeveritare kanė thėnė se interesimi i kryeministrit grek qė ngjarja tė kalojė pa pasoja ka qenė maksimal, duke pasur parasysh edhe marrėdhėniet miqėsore me homologun e tij Berisha. m.c

 

 • Besnik Mustafaj
  “Eshtė njė episod absolutisht i shėmtuar, i dėmshėm dhe i rrezikshėm, nėse do tė kishte pėrmasa tė pėrgjithshme, askush nga ne nuk ka divergjenca se ndaj tyre duhet mbajtur njė qėndrim i qartė. Nėse dikush kėrkon tė mė bėjė pre e provokacioneve e ka gabim, sepse unė nuk bie nė tė tilla nivele. A mundemi ne tė ndėrtojmė mė shumė se sa njė segment i izoluar, pėr kundėr vullnetit tė pėrbashkėt tė dy qeverive. Kėshtu duhet ta trajtojmė si njė akt qė vihet kundėr vullnetit tė dy qeverive”.
 • Neritan Ceka
  “Njė akt shumė i shėmtuar qė implikon ushtrinė dhe qeverinė greke, por edhe Brukselin, sepse ushtria greke ėshtė njė pjesė e NATO-s. Kjo ngjarje nxit urrejtje, jo vetėm ndėrnacionale nė Ballkan. Eshtė edhe njė akt i dhunės terroriste dhe i dėnueshėm edhe nga ligjet ndėrkombėtare. Qeveria shqiptare duhet tė kėrkojė sqarime nga pala greke. Pra qoftė autoritetet greke, qoftė autoritetet e NATO-s tė na japin sqarime pėr kėtė akt tė shėmtuar, qė mund tė cilėsohet si njė akt terrorist”, deklaroi anėtari i komisionit tė Politikės sė Jashtme, Ceka.
 • Kastriot Islami
  Ish-ministri i Jashtėm, socialisti Kastriot Islami e dėnoi ngjarjen e ndodhur. “Ėshtė njė ngjarje e rėndė dhe e dėnueshme dhe qė kėrkon nė radhė tė parė njė investigim nga vetė shteti grek, pėr tė evidentuar se sa reale dhe nė ēfarė niveli ajo pėrcakton pėrgjegjėsitė e shtetit grek. Besoj se qeveria shqiptare, me qetėsi dhe maturi, duhet tė presė investigimin dhe informacionin e plotė nėpėrmjet strukturave tė shtetit grek. Mbi kėtė bazė duhet tė pėrcaktohet dhe
  qėndrimi i shtetit shqiptar”, deklaroi Islami.
 • Preē Zogaj
  Ne jemi dakord tė presim reagimet e institucioneve greke, nuk duhet tė reagojmė ashpėr, duhet maturi nė lidhje me kėtė veprim, kėto janė vende tė NATO-s. Edhe NATO duhet tė shprehet pėr kėtė ēėshtje, sepse kėto janė vende tė saj, Nė lidhje me kėtė skandal, mendoj ėshtė njė kėrkesė realiste. Le tė presim investigimin e palės greke nė lidhje me autenticitetin e filmimit. Sot mblidhet komisioni parlamentar i Jashtėm.

 

Kreu i Mbrojtjes kėrkon falje publike pėr skandalin e ushtarėve
Ministri grek: Na falni pėr videon antishqiptare

Greqia kėrkon falje publike pėr videon raciste antishqiptare tė ushtarėve tė saj.

Ka qenė ministri i Mbrojtjes nė Greqi, Maimarakis, ai qė ditėn e djeshme i ėshtė drejtuar publikut me njė deklaratė zyrtare, nė tė cilėn kėrkoi falje pėr videon e publikuar. “Kėrkojmė falje publike pėr videon e ushtarėve grekė. Ėshtė njė gjest i shėmtuar, tė cilin do ta hetojmė dhe do ta dėnojmė sipas ligjit”, ka thėnė ministri i Mbrojtjes sė Greqisė, Maimarakis. Deklarata e tij ėshtė transmetuar direkt dje nė mbrėmje nga televizioni “Antena”. Nė deklaratėn e tij ministri i Mbrojtjes i Greqisė garantoi se skandali do tė hetohet dhe do tė trajtohet sipas ligjit dhe se ai nuk mundet tė cenojė marrėdhėniet e mira mes dy vendeve fqinje. Para kėsaj deklarate tė bėrė nga vetė ministri i Mbrojtjes sė Greqisė, ka qenė po ky institucion, qė rreth mesditės sė djeshme, pėrmes njė deklarate pėr shtyp ka dėnuar ngjarjen. “Nėse veprime tė tilla janė kryer vėrtet, ėshtė e tepėrt tė shtojmė se ato nuk pasqyrojnė aspiratat e popullit grek. Kane nisur hetimet pėr tė vėrtetuar nėse videoja e shfaqur ėshtė autentike”, ka thėnė zėdhėnėsi i Ministrisė sė Mbrojtjes nė Athinė. Ai ka pohuar se dikasteri i mbrojtjes e dėnon ashpėr kėtė veprim. Stefanos Gjika, zėdhėnės i Ministrisė greke tė Mbrojtjes, ka shprehur vendosmėrinė e autoriteteve greke pėr tė dėnuar veprimet e ushtarėve grekė, duke shtuar mė tej se po bėhen hetime pėr tė mėsuar nėse pėrmbajtja e videos ėshtė autentike. Zėdhėnėsi tha se Greqia mbėshtet rrugėn e Shqipėrisė drejt strukturave euroatlantike. Dje nė Greqi, televizionet kombėtare kanė organizuar debate dhe diskutime tė shumta nė studio. Njė deputet i PASOK-ut, i pranishėm nė njė nga studiot televizive, kundėrshtoi kolegėt e tij tė krahut qeveritar dhe tha se veprimet e ushtarėve grekė janė tė dėnueshme. Ai tha se pavarėsisht tė shkuarės historike, ushtarėt gjermanė dhe francezė kryejnė stėrvitje tė pėrbashkėta nė kuadėr tė misioneve ndėrkombėtare, pa cenuar aspak identitetin e palėve dhe pėrkatėsinė e tyre.

 

Parlamenti, opozita akuzon qeverinė pėr qėndrim jo tė ashpėr
Brokaj: Pas thirrjeve tė tilla qėndron ligji i luftės

Videoja e disa ushtarėve grekė me thirrje antishqiptare fut nė debate Parlamentin. Deputetėt e opozitės kanė qenė mė tė ashpėr nė qėndrimet e tyre, duke deklaruar se nė kėtė situatė shteti shqiptar nuk ėshtė treguar nė nivelin e duhur, pasi nuk ka reaguar siē duhet. Qėndrim tė ashpėr kanė mbajtur dhe disa deputetė tė maxhorancės, si Madhi dhe Paturri tė PR-sė. Deputeti i LSI-sė, Sabit Brokaj, i konsideroi kėtė video tė ushtarėve si njė pėrpjekje pėr tė nxitur urrejtje nga ana psikologjike, pėrpara se tė hyjnė nė luftė. “Gjykoj se qėndrimi i shtetit tonė nuk ka qenė adekuat dhe nė pėrputhje me aktin e ndodhur. Ky nuk mund tė cilėsohet si akt sporadik, sepse nuk ėshtė aspak i tillė; pasi nuk dua t’i bėj qejfin njeriu, pasi dihet se realizimi i njė kėngė tė tillė synon vendosjen e njė urrejtje psikologjike ndaj njė vendi tjetėr pėrpara se tė hyjė nė luftė”, deklaroi Brokaj. Kryetari i grupit PDS-LSI deklaroi se “situata ėshtė shumė serioze dhe shteti duhet tė pėrgjigjet nė nivelin e duhur”. Ndėrsa deputetja socialiste Arta Dade ka deklaruar se “niveli i reagimit nga ana e zv.ministrit tė Mbrojtjes ishte shumė i ulėt”. Ndėrsa opozita ka pasur tonin e lartė nė lidhje me mėnyrėn e reagimit ndaj kėsaj ngjarjeje, maxhoranca ka ftuar pėr maturi. Ministri i Jashtėm, Besnik Mustafaj, deklaroi se “duhet mė tepėr maturi nė shqyrtim e kėsaj ngjarjeje, duke vlerėsuar njėkohėsisht dhe qėndrimin e mbajtur nga media greke, qė ėshtė distancuar nga ky akt”. Sipas tij, njė gjė e tillė nuk kishte ndodhur prej 15 vitesh. “Ėshtė njė episod absolutisht i shėmtuar, i dėmshėm dhe i rrezikshėm, nėse do tė kishte pėrmasa tė pėrgjithshme, askush nga ne nuk ka divergjenca se ndaj tyre duhet mbajtur njė qėndrim i qartė”, deklaroi Mustafaj. Ai theksoi se Ministria e Jashtme ka vepruar me maturi, duke zhvilluar takim me tė ngarkuarin me punė tė ambasadės greke, ku dhe ambasadori shqiptar nė Greqi ka zhvilluar takime zyrtare nė Athinė. “I ngarkuari me punė nė ambasadėn greke nė Tiranė, meqenėse ambasadori grek nuk ndodhet kėtu kėto ditė, ėshtė thirrur nė Ministrinė e Jashtme dhe i janė bėrė pyetjet e duhura. Qėllimi ynė i pėrbashkėt ėshtė tė ndėrtojmė marrėdhėnie konstruktive dhe tė mos biem pre e provokimeve”, u shpreh Mustafaj. Ndėrsa kryekomisioneri Preē Zogaj deklaroi se “sot tė mblidhet komisioni i Jashtėm pėr tė mbajtur njė qėndrim nė lidhje me kėtė ēėshtje.

 
 
http://www.ballkan.com/
NATO tė prononcohet pėr frymėn nazifashiste tė ushtrisė greke

Autori i Lajmit: Red.
Kryetari i Aleancės pėr Mirėqenie dhe Solidaritet dhe drejtor i Institutit tė Prognozave rajonale, Koēo Danaj, ėshtė prononcuar lidhur me frymėn thellėsisht antishqiptare dhe nazifashiste tė manifestuar nė stervitjet e ushtrise greke. Danaj ėshtė shprehur : “Secili njeri normal nė Greqi dhe Shqipėri nuk e ka tė vėshtirė tė kuptojė se akoma nė ushtrinė greke ka segmente tė cilat duan dhe vazhdojnė tė stėrviten me frymėn e bandave te standardeve greke tė vitit 1914. Videoja e bėrė publike ditėt e fundit e dėshmon qartė njė gjė tė tillė. Pėr AMS, kjo nuk ėshtė linja e politikės zyrtare greke, por kjo ėshtė fryma e segmenteve qė frymojnė brenda politikės zyrtare greke. Pėr AMS, kjo nuk ėshtė fryma e doktrinės ushtarake tė njė ushtrie, e cila ėshtė anėtare e NATO-s. Por pėr AMS, videoja e publikuar ėshtė frymė dhe mentalitet i segmenteve ushtarake nazifashiste qė paguhen dhe drejtojnė akoma ushtrinė greke. Prandaj AMS, mendon se ėshtė dhe do tė jetė i pamjaftueshėm vetėm reagimi i Ministrisė sė Mbrojtjes greke, apo edhe i qarqeve zyrtare greke ndaj videos sė publikuar. Ėshtė veprimi mė i thjeshtė qė, pasi tė publikohet njė veprim racist dhe ksenofobist, tė dėnohet ai mė vonė zyrtarisht. Sipas Danajt, nė rastin e publikimit tė videos qė shfaq hapur doktrinėn nazifashiste tė stėrvitjes sė njė ushtrie, e cila ėshtė anėtare e NATO-s, prononcimi i kalon kufijtė e Greqisė. Duhet tė jetė NATO-ja dhe drejtuesit e saj politikė nė Bruksel, ata tė cilėt duhet tė deklarohen lidhur me ekzistencėn apo jo tė doktrinės nazifashiste nė radhėt e tyre. Para disa ditėsh, njė pėrfaqėsues i lartė i NATO-s ishte nė Shqipėri dhe, duke ikur, i la shumė detyra qeverisė shqiptare. Por ne nuk duam tė besojmė se njė nga detyrat e tij, ishte edukimi i ushtrisė shqiptare me frymėn e nazifashizmit, siē ndodh me ushtrinė greke. Ushtria shqiptare, as nuk e ka njohur dhe as nuk e njeh kėtė doktrinė. Por ėshtė nė nderin e zotit Kolstoun qė tė shprehet dhe tė dėnojė doktrinėn ushtarake tė ushtrisė greke.
Pa u deklaruar vetė Qendra e NATO nė Bruksel, lidhur me videon nazifashiste tė njė anėtari tė saj, siē ėshtė ushtria greke, AMS gjykon se secili ka tė drejtė tė mendojė se nazifashizmi pėrbėn njė rrymė tė fuqishme nė gjirin e vetė NATO-s.

 
 

http://pages.albaniaonline.net/rd/

Ministri i Jashtėm pėrshėndet reagimin shumė tė shėndetshėm tė shtypit grek si dhe politikės greke nė parlament

Mustafaj: Tirana dhe Athina, reagim qė i shėrben bashkėpunimit

Ministri i Punėve tė Jashtme, Besnik Mustafaj, deklaroi dje se si pala shqiptare dhe ajo greke kanė reaguar nė mėnyrė normale dhe diplomatike lidhur me publikimin nė Greqi tė videos me pėrmbajtje raciste ndaj shqiptarėve. Ministri Mustafaj vlerėsoi se kėto reagime i shėrbejnė forcimit tė miqėsisė mes dy vendeve tona fqinje dhe sqaroi se Ministria e Jashtme e ka vlerėsuar kėtė episod pėr aq sa meriton tė ketė rėndėsi. "Ministria e Jashtme ka reaguar nė rrugė normale, nė rrugė diplomatike. Pėrfitoj nga rasti tė pėrshėndes reagimin shumė tė shėndetshėm qė ka patur shtypi grek dhe nė njė masė tė madhe edhe klasa politike greke nė parlament, pra nė rrugė institucionale", tha ministri i Jashtėm Mustafaj. Sipas tij, kjo mėnyrė reagimi shėrben gjithashtu pėr forcimin e marrėdhėnieve ndėrmjet Shqipėrisė dhe Greqisė, sepse njė gjė e tillė ėshtė nė interesin e tė gjitha palėve. "Janė reagime qė i shėrbejnė forcimit tė miqėsisė mes dy vendeve tona, forcimit tė mirėkuptimit dhe bashkėpunimit si dy vende fqinje qė kemi qenė, qė jemi dhe do tė jemi fqinjė, dhe qė ėshtė nė interesin e tė gjitha palėve qė tė jemi sa mė pranė njėri-tjetrit", u shpreh ministri Mustafaj. Ai vlerėsoi gjithashtu edhe reagimin zyrtar tė bėrė nga Ministria e Mbrojtjes greke lidhur me ekzistencėn e videos me elementė racistė ndaj shqiptarėve. Ministri Mustafaj theksoi se ministria qė ai drejton, ėshtė e angazhuar pėr krijimin e marrėdhėnieve tė mira tė Shqipėrisė me vendet e tjera dhe nuk nxit konflikte. "Unė dua tė them se Ministria e Jashtme ėshtė pėr t'i shuar miqtė Shqipėrisė dhe jo pėr tė futur frymė konfliktualiteti. Dua tė theksoj se ne jemi nė njė fazė bashkėpunimi shumė tė ngushtė me qeverinė greke, qoftė nė marrėdhėniet dypalėshe, qoftė edhe nė bashkėpunimin qė kemi, madje edhe nė fushėn ushtarake", deklaroi ministri Mustafaj.

 

Anila Shamku

 

Karabina: "Tė ērrėnjosen shfaqjet e nacionalizmit agresiv"

Ministria e Mbrojtjes sė Shqipėrisė dėnoi dje ekzistencėn e kasetės filmike me pamje tė ushtarėve grekė, tė cilėt stėrviteshin duke kėnduar kėngė antishqiptare. Zėvendėsministri i Mbrojtjes, Petrit Karabina, gjatė njė konference pėr shtyp, u shpreh se njė akt i tillė duhet tė dėnohet edhe nga pala greke. "Ministria e Mbrojtjes e Shqipėrisė, duke besuar nė vlerat tona tė pėrbashkėta euroatlantike, pret qė tė dėnohet sa mė shpejt e vėrteta e kėsaj kasete filmike nga ana e kolegėve tanė tė Ministrisė sė Mbrojtjes sė Greqisė", tha Karabina. Sipas tij, pėrmbajtja e kėsaj kasete pėrbėn njė skandal nė sfondin e marėdhėnieve shqiptaro-greke.

"Kaseta ėshtė njė fakt i vėrtetė e i besueshėm edhe pėr vetė mediat greke, qė e publikuan dhe e dėnuan. Pėrmbajtja e saj pėrbėn njė skandal, vėshtruar nė sfondin miqėsor tė marrėdhėnieve shqiptaro-greke dhe tė sė ardhmes sė tyre nė bashkėsinė e vendeve euroatlantike", theksoi Karabina. Zyrtari i lartė i Mbrojtjes shprehu bindjen se kėngė frymėzuese antishqiptare nė stėrvitjet e ushtarėve grekė janė tė papranueshme, tė dėnueshme dhe po aq skandaloze edhe pėr tė gjithė vendet anėtare e partnere tė NATO-s. Ndaj kėrkoi qė edhe Ministria e Mbrojtjes e Greqisė tė marrė tė gjitha masat e nevojshme pėr tė ērrėnjosur kėto shfaqje nacionalizmi agresiv ndaj shqiptarėve nė radhėt e Forcave tė Armatosura tė Greqisė. Sipas zv.ministrit tė Mbrojtjes, Republika e Shqipėrisė dhe Ministria e saj e Mbrojtjes kanė punuar e vazhdojnė tė punojnė nė tė mirė tė marrėdhėnieve tė miqėsisė e tė bashkėpunimit ndėrmjet dy vendeve tona. "Ushtarakė tė tė dy Forcave tona tė Armatosura kanė shėrbyer e shėrbejnė sė bashku nėn tė njėjtin frymėzim, e me vlera tė pėrbashkėta nė operacionet paqeruajtėse, si nė kuadrin e Kartės sė Adriatikut apo tė Brigadės sė Europės Juglindore", u shpreh Karabina. Zėvendėsministri i Mbrojtjes bėri tė ditur se Forcat e Armatosura tė Republikės sė Shqipėrisė kanė programe edukuese pėr pjesėtarėt e tyre, ku lartėsohen vlerat demokratike, aspak shoviniste e fyese pėr kombet e popujt e tjerė. Nė kėtė kontekst, ai shtoi se dukuri tė tilla nuk duhet tė kenė mė vend brenda radhėve tė ushtrisė greke. "Ne besojmė se dukuri tė tilla brenda radhėve tė ushtrisė greke, tė cilat shkojnė kundėr frymės sė vlerave euroatlantike e tė fqinjėsisė sė mirė, nuk do tė kenė mė vend dhe se nė programet e tyre edukuese pėr forcat e armatosura do tė mbizotėrojnė vlerat demokratike euroatlantike", tha zv.ministri i Mbrojtjes, Petrit Karabina.

Anila Shamku

 

Ministria greke e Mbrojtjes shprehet se veprimet e ushtarėve nuk reflektojnė ndjenjat e popullit grek ndah shqiptarėve

Greqia dėnon videon me pėrmbajtje raciste

Ministria e Mbrojtjes greke ka reaguar dje lidhur me ekzistencėn e videos me pėrmbajtje raciste ndaj shqiptarėve, duke e cilėsuar atė si njė akt tė dėnueshėm. Nėpėrmjet njė deklarate pėr shtyp, zėdhėnėsi i shtypit i Ministrisė sė Mbrojtjes Kombėtare tė Greqise, kapiten Stefanos Gjikas, komentoi kėtė ngjarje, duke u shprehur se nėse njė gjė e tillė ėshtė e vėrtetė, ajo nuk pasqyron ndjenjat e popullit grek ndaj fqinjėve shqiptarė. "Dėnojmė maksimalisht fenomene tė kėtij lloji, vėrtetėsia e tė cilave po hetohet. Veprime tė tilla - nėse janė bėrė - ėshtė e tepėrt tė themi se nuk reflektojnė ndjenjat e popullit grek kundrejt vendit fqinj dhe mik", deklaroi zėdhėnėsi i Ministrisė sė Mbrojtjes sė Greqisė. Nė deklaratėn pėr shtyp tė Ministrisė sė Mbrojtjes greke theksohet gjithashtu se Forcat e Armatosura tė Greqisė bashkėpunojnė shkėlqyeshėm me ato shqiptare nė kuadrin e bashkėpunimit mbrojtės tė tė dy vendeve. "Pėrbėn njė pozicion tė deklaruar qartė tė udhėheqjes politike tė Ministrisė tė Mbrojtjes Kombėtare tė Greqisė forcimi dhe zgjerimi i mėtejshėm i bashkėpunimit tonė mbrojtės nė tė gjitha fushat. Dhe tė gjithė e dinė se mbėshtesim fuqishėm integrimin e Shqipėrisė nė strukturat euroatlantike", tha zėdhėnėsi i Ministrisė sė Mbrojtjes greke. Kjo deklaratė e Ministrisė sė Mbrojtjes Kombėtare tė Greqisė vjen pas botimeve tė djeshme tė shtypit shqiptar, qė i referohen botimit tė gazetės "TA NEA" nė internet.

Anila Shamku

 

 

Zogaj: Veprime tė sė shkuarės, qė synojnė helmimin e marrėdhėnieve

Kryetari i Komisionit parlamentar pėr Politikėn e Jashtme, Preē Zogaj, i cilėsoi dje si akte tė izoluara pamjet filmike tė ushtarėve grekė, tė cilėt stėrviteshin duke kėnduar kėngė antishqiptare. Megjithatė, Zogaj theksoi se pėrmasat e kėtij skandali racist pritet tė dalin nga hetimi qė po bėn qeveria greke lidhur me kėtė ēėshtje. "Uroj dhe shpresoj qė pamjet filmike, ku tregoheshin ushtarė grekė, tė cilėt stėrviteshin duke kėnduar kėngė antishqiptare, tė jenė akte tė izoluara. Pėrmasat e kėtij skandali do tė dalin nga investigimi qė, sipas informacionit, po bėn pala greke dhe ndoshta edhe strukturat e NATO-s, sepse Greqia bėn pjesė nė NATO", vlerėsoi Zogaj, duke shtuar se imazhe tė tilla i takojnė tė kaluarės. "Nga investigimi qė do tė bėhet, do tė dalin edhe dimensionet qė ka skandali. Sigurisht qė ky imazh me njė armiqėsi me fqinjėt, na sjell njė kohė tė vdekur, njė kohė tė kaluar dhe nuk i bėn mirė askujt, por priret tė helmojė marrėdhėniet mes dy vendeve", vlerėsoi kreu i Komisionit tė Jashtėm. Nė kėtė drejtim, ai theksoi se ėshtė detyra e palės shqiptare qė tė analizojmė me gjakftohtėsi kėtė skandal, t'i japė pėrmasat qė ka dhe tė vazhdojmė nė rrugėn e integrimit nė NATO, si dhe nė rrugėn e forcimit tė marrėdhėnieve me Greqinė. Ndėrsa duke folur mbi faktin se si do ta trajtojė Komisioni pėr Politikėn e Jashtme kėtė ēėshtje, Zogaj tha se ky komision ėshtė duke mbledhur informacionet e nevojshme pėr tė arritur nė njė qėndrim. "Komisioni i Jashtėm po merr sot informacion nga Ministria e Jashtme dhe nga ambasada jonė, dhe mbasdite do tė mblidhet pėr tė shqyrtuar informacionin qė do tė ketė grumbulluar, ndėrkohė qė nė varėsi tė informacionit, nė mbledhjen e nesėrme do tė kemi njė diskutim, me qėllim qė tė dalim me njė qėndrim unanim", tha ai. Ndėrkohė, Zogaj vlerėson denoncimin qė media dhe politika greke i ka bėrė kėtij skandali, ndėrsa u shpreh se ėshtė e paimagjinueshme qė institucionet greke t'i mbėshtesin kėto akte. "Sigurisht qė jemi duke pritur edhe reagimin e institucioneve greke, sepse ky ėshtė njė skandal qė ėshtė publikuar dhe denoncuar nga mediat greke, gjė qė tregon qė Greqia mediatike, por edhe ajo politike, nuk mund tė jetė dakord me skandale dhe me qėndrime tė tilla, kėshtu qė nė kėtė kuadėr do tė mbajmė njė qėndrim shumė realist", u shpreh Zogaj. "Ėshtė e paimagjinueshme qė institucionet greke tė mbėshtesin marshet e armiqėsisė sė Greqisė me fqinjėt, sepse kjo do tė ishte nė kundėrshtim me tė gjithė frymėn e kohės qė jetojmė, ndaj ne urojmė qė tė jetė njė rast i izoluar qė disa oficerė iu japin ushtarėve tė tyre tekste tė tilla. Gjithsesi, ėshtė e shėmtuar edhe nė kėtė nivel, dhe kjo nuk ka dyshim", vijoi mė tej ai. Sipas tij, kėto skandale nuk i bėjnė mirė askujt, asnjė ushtrie tė NATO-s dhe, siē tha ai, ato nuk kanė asnjė lidhje me vlerat rreth tė cilave ėshtė bashkuar Aleanca e Atlantikut tė Veriut. Nė pėrfundim tė fjalės sė tij, Zogaj vlerėsoi se njė qėndrim nga institucionet e Greqisė ėshtė i pashmangshėm dhe shprehu besimin se do tė ketė njė qėndrim tė tillė.

 

http://www.gazeta-shqip.com/

Mustafaj: Pėr videon reaguam nė mėnyrė diplomatike

Komisioni i Jashtėm Parlamentar mblidhet sot, pasi tė shqyrtojė tė gjitha faktet

 

Kryetari i Komisionit tė Jash
tėm Parlamentar, Preē
Zogaj, ka deklaruar dje se ky
komision do tė mblidhet sot pėr tė
diskutuar rreth skandalit tė videos
greke. Zogaj ėshtė shprehur se
anėtarėt e komisionit po marrin informacion
nga Ministria e
Jashtme e nga ambasada
jonė dhe mė pas komisioni
do tė mblidhet pėr tė
shqyrtuar informacionin
qė do tė ketė grumbulluar,
ndėrkohė qė nė varėsi
tė informacionit, nė
mbledhjen e nesėrme do
tė kemi njė diskutim, me
qėllim qė tė dalim me njė qėndrim
unanim. Sipas Zogajt, ėshtė e
paimagjinueshme qė institucionet
greke tė mbėshtesin marshet
e armiqėsisė sė Greqisė me fqinjėt,
sepse kjo do tė ishte nė
kundėrshtim me tė gjithė frymėn
e kohės qė jetojmė, ndaj ne
urojmė qė tė jetė njė rast i izoluar
qė disa oficerė u japin ushtarėve
tė tyre tekste tė tilla; gjithsesi ėshtė
e shėmtuar edhe nė kėtė nivel
dhe kjo nuk ka dyshim.
Pas gati tri ditėsh nga publikimi
i kėsaj videoje ka ardhur edhe
reagimi i ministrit tė Jashtėm shqiptar,
Besnik Mustafaj. Gjatė njė
prononcimi pėr mediat, ministri
Mustafaj ėshtė shprehur se shteti
shqiptar ėshtė pėr t‘i shtuar miq
Shqipėrisė dhe jo pėr tė futur frymė
konfliktualiteti. Mustafaj ka shtuar
se "e vlerėson kėtė episod pėr aq sa
e meriton tė ketė rėndėsi". Ai ka
shtuar se "Ministria e Jashtme ka
reaguar nė rrugė normale, nė rrugė
diplomatike dhe kėtu pėrfitoj nga
rasti tė pėrshėndes reagimin
shumė tė shėndetshėm qė ka pasur
shtypi grek dhe nė njė masė tė
madhe dhe klasa politike greke nė
Parlament, nė rrugė institucionale.
Kėto janė reagime qė i shėrbejnė
forcimit tė miqėsisė midis dy
vendeve tona, forcimit tė mirėkuptimit
dhe bashkėpunimit mes dy
vendeve tona fqinje, qė kemi qenė
e do tė jemi dhe ėshtė nė interesin
e tė gjitha palėve, qė tė jemi sa mė
pranė njėri-tjetrit". Gjithashtu,
ministri Mustafaj ka pėrshėndetur
dhe reagimin shumė tė afėrt tė ministrisė
greke tė Mbrojtjes. "Ne, tha
ai, jemi nė njė fazė bashkėpunimi
shumė tė ngushtė me qeverinė
greke, qoftė nė marrėdhėniet dypalėshe,
qoftė dhe nė bashkėpunimin
qė kemi, madje dhe nė fushėn
ushtarake". Pėr videon e ushtarėve
grekė ėshtė prononcuar dje edhe
kryetari i Komisionit tė Jashtėm,
deputeti Preē Zogaj. Pėr mediat
Zogaj ėshtė shprehur se "uron dhe
shpreson qė pamjet filmike, ku tregoheshin
ushtarė grekė, tė cilėt
stėrviteshin duke kėnduar kėngė
antishqiptare, tė jenė akte tė izoluara".
Megjithatė, ka shtuar ai, pėrmasat
e kėtij skandali do tė dalin
nga investigimi, qė, sipas informacionit,
po bėn pala greke dhe ndoshta
edhe strukturat e NATO-s, sepse
Greqia bėn pjesė nė NATO. Sigurisht
qė ky imazh me njė armiqėsi
me fqinjėt na sjell njė kohė tė vdekur,
njė kohė tė kaluar dhe nuk i bėn
mirė askujt, por helmon marrėdhėniet
mes dy vendeve". Ne,
tha Zogaj, duhet tė analizojmė me
gjakftohtėsi kėtė skandal, t‘i japim
pėrmasat qė ka e tė vazhdojmė nė
rrugėn e integrimit nė NATO dhe nė
rrugėn e forcimit tėmarrėdhėnieve
me Greqinė.

 

http://www.todayszaman.com/tz-web/
 
YouTube broadcasts Greek marches full of hatred toward Turks
Following the revelation of Greek military marches whose lyrics target the Albanians and the Ottomans, yet another Greek march, this time with the Turks as its target, has come to light.
 
In images broadcast over the Internet site YouTube, Greek commandos are shown singing a march with lyrics that include lines such as "We will break off the Turks' heads and plant a cross in Hagia Sophia."
The images on YouTube were shot of a Greek commando unit doing a 50-kilometer march that takes place every six months. The Greek soldiers captured in these images are singing the inflammatory marches in unison, with one particularly noticeable lyric as follows: "There was a ship, a tank-carrying ship. It left from Volos to plant fear. It goes to the shores of Little Asia (Turkey). To spread fire and ashes all over Turkey. It was full of sea marines. They blew the heads of any Turks they could find into the air. The heroes died opening the road to Hagia Sophia. I will march to Hagia Sophia, take off the Turkish caliphate sign and plant a cross there. Only then will God shed light on İstanbul and the Greek national march will ring from every corner."
 The most recent images broadcast on YouTube led Athens to open an investigation. Commando Trainer Thanasis Bafos asserts, "There is no place for marches containing hatred and enmity in our military, " noting that the Greek military's General Staff had six years ago ordered all commanders who had their troops sing marches with racist lyrics to be separated from the military.
Brig. Gen. Nikos Toskas commented to the Greek newspaper Ta Nea about the racist Greek military marches, admitting that when stationed with his commando brigade near the Turkish border, in the Meric region, that his soldiers also sang marches whose lyrics included expressions of hatred for the Turks.
Meanwhile, Albanians have begun to respond rapidly to the news of the Greek commando marches that target Albanians. In the Albanian city of Fier, a protest that was started by just one person soon turned into a protest including thousands, with demonstrators ripping and burning a Greek flag in anger.

06.03.2007

HASAN HACI  ATHENS
 

 

 
http://balkans.courriers.info/article7860.html
Danas - Statut du Kosovo : nouvel échec ą Vienne
Traduit par Persa Aligrudic
Publié dans la presse : 3 mars 2007
Mise en ligne : dimanche 4 mars 2007
Sur la Toile
logo MOT 28

Aprčs dix jours de consultations ą Vienne sur les propositions de rčglement du statut futur du Kosovo de l’émissaire spécial des Nations Unies, Martti Ahtisaari, Belgrade et Pristina sont restées sur des positions opposées, sans parvenir ą un compromis. Martti Ahtisaari a reconnu cet échec. Il doit désormais remettre une version actualisé de son rapport. Prochain rendez-vous ą Vienne le 10 mars.

Par R.D.

Martti Ahtisaarie a convié les équipes de Belgrade et de Pristina ą une rencontre au sommet qui doit se tenir le 10 mars prochain ą Vienne, oł la version finale de son document sera débattue avant d’źtre présentée au Conseil de sécurité des Nations Unies. D’aprčs l’UNOSEK, le bureau de Martti Ahtisaari, les représentants du Groupe de contact, l’UE, l’OTAN et la MINUK devraient assister ą cette réunion.

L’UNOSEK a annoncé vendredi que les derničres négociations entre Belgrade et Pristina ont confirmé que les positions des deux parties étaient diamétralement opposées sur toutes les questions examinées. Martti Ahtisaari doit donc préparer, sur la base des propositions exposées par les deux parties, « une version modifiée et complétée du document », qui devrait źtre remis la semaine prochaine ą Belgrade et ą Pristina.

Martti Ahtisaari a déclaré, ainsi que l’a transmis la BBC, qu’il examinera les remarques exprimées par les deux parties pendant les consultations de Vienne, afin de voir « quels sont les réajustements possibles », mais il n’a pas voulu préciser les détails. Bien qu’il n’y ait pas de compromis possible sur aucun point de son plan sur le statut du Kosovo et Metohija, Martti Ahtisaari pense que ces discussions ont été utiles car elles ont permis aux deux parties de bien comprendre leurs positions réciproques.

L’émissaire des Nations Unies a également confirmé que son plan n’était qu’un projet et que son équipe devait insérer des explications supplémentaires dans la proposition finale, ce qui doit se faire immédiatement. Son adjoint, Albert Rohan, a estimé que toutes les négociations tenues au cours de l’année passée ont été une bonne base pour que les deux parties puissent discuter des mesures concrčtes.

« Il y a eu suffisamment de temps pour que soient examinées les différences et pour trouver un compromis, malheureusement cela n’a pas été le cas. Il n’y a aucun doute sur les positions des deux parties en ce qui concerne le statut » a déclaré Albert Rohan.

Des discussions « bien menées »

Le Coordinateur de l’équipe de négociations de Belgrade, Leon Kojen, a dit que « bien qu’un accord n’ait pas pu źtre trouvé, cette fois, ą la différence des précédentes réunions, les négociations ont été bien organisées et bien menées. On ne sait pas dans quelle mesure Ahtisaari acceptera les nombreux amendements proposés par Belgrade. La semaine prochaine, nous aurons en main la proposition complétée et nous aurons alors plus d’arguments pour dire si ces consultations ont été fructueuses », a déclaré Leon Kojen. Il a annoncé que l’équipe de négociations belgradoise allait présenter un rapport au Parlement de Serbie qui contiendra tous les amendements présentés ą Vienne. Il a exprimé l’espoir que le débat au Parlement de Serbie « confirmera encore une fois l’unanimité de la position nationale sur le rčglement du futur statut du Kosovo ».

Le coordinateur de l’équipe de Belgrade, Slobodan Samardzic a déclaré que Belgrade « avait inséré de nombreux amendements, en particulier dans la partie mentionnant que le Parlement du Kosovo devrait traiter aussi bien de la Constitution que des lois ». Belgrade pense qu’il faudrait d’abord signer un accord, puis adopter la Constitution, et enfin organiser des élections sur la base desquelles serait formée la nouvelle assemblée.

« L’actuelle assemblée n’est pas légitime pour adopter les lois dans la période de transition », a estimé Slobodan Samardzic, en ajoutant que l’accord devrait źtre signé par Belgrade, les institutions provisoires du Kosovo et la communauté internationale.

Des positions claires

Skendėr Hyseni, membre de l’équipe de négociations de Pristina, a répété que Pristina acceptait en totalité la proposition de Martti Ahtisaari, tout en manifestant l’espoir qu’il prendrait en considération la proposition de Pristina, au moment de la rédaction complétée de son plan. Skendėr Hyseni a accusé Belgrade d’avoir montré des positions rigides au cours des négociations ce qui, selon lui, a été décevant.

« Ceci a été une bonne occasion pour les deux parties de réexaminer leurs positions. La délégation kosovare a été ouverte ą toutes les recommandations données par Ahtisaari », a-t-il dit au terme des dix jours de négociations de Vienne, en ajoutant que c’était ą Martti Ahtisaari de prendre la décision finale sur les négociations. Un autre membre de l’équipe de Pristina, Blerim Shala, a constaté que l’utilité de ces négociations ne faisait aucun doute : « Nous avons désormais une position claire. Nous avons commencé en février dernier et, maintenant, les positions fondamentales de Belgrade et de Pristina sont absolument claires ainsi que toutes les dimensions de ce plan ».