Gazeta Metropol - 12/09/2007 - Deklarata e Nasho Jorgaqi nga Skender Zogu

"L'Aveu de Nasho Jorgaqi"

Nasho Jogaqi écrivain communiste et "nčgre" de l'espion I.M.(il avait publié le livre "L'Emigration des "Marionettes") se vante d'avoir détruit les lettres échangées entre Fan Noli et le roi Zog et celles entre Noli et Faik Konica qui dénonēaient le régime communiste. Cette mise au point concerne le comportement anti-patriotique de ce membre de la nomenklatura qui en voulant discréditer les Albanais nationalistes en exil, dont l'idéal était "la patrie avant tout" s'est discrédité lui-mźme en avouant avoir détruits des documents se trouvant dans les archives de l'Etat.

Emri Mbiemri: Skender Zogu
Data: E Merkure, 12 Shtator 2007
Shteti: France
Subjekti: Deklarata e Nasho Jorgaqi
Me njė gazetė "shkrimtari" Nasho Jorgaqi zbulon se e ka zhdukė letėr kombimin e Nolit me Zogun. Ky person i nomanklaturės komunist tashė gallzonė dhe lavdėrohet, me sjelljen e tij antikombėtar, se ka ba njė "kontribut" historik!! Shqiptarėt nacionalist nuk ė harrojnė veprėn e turpshėm tė Nasho Jogaqit me titull "Mėrgata Qykve" qė ajė vetė publikojė mbas ligjaratat imagjinore tė spiunit I.M. t'Enver Hoxhės. Njė shkrimtar dinjitozė nė vendė qė tė vlersojė aktet anti kombėtarė tė kohės komunistė duhet tė pranojė publikishtė se e ka damtue vehten tue defurmue vertetėn dhe vujtjet tė Shqiptatėt n'egzil qė patėn pėr ideal Atdheu mbi tė gjitha.
 

 

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 169, Part II, 12 September 2007

U.S. COMMENTS ON KOSOVA 'UNHELPFUL,' SAYS AUSTRIA... Austrian Foreign Minister Ursula Plassnik has criticized the United States for saying it would back a unilateral declaration of independence by Kosova. Plassnik said unilateral statements of commitment are "not helpful" at this stage. Kurt Volker, a U.S. principal deputy assistant secretary of state, said on September 7 that "if Kosovo unilaterally declares independence, the United States will recognize that independence, as, we believe, will others, since that is the only solution for the Balkans." Volker's statement was difficult for EU diplomats both in content and timing, as EU leaders have repeatedly called for Kosova not to act unilaterally and because Volker made his comment just as EU foreign ministers were emerging from a meeting calling for unity. The EU has also been seeking to present the future of Kosova as primarily a matter for Europe. The EU's mediator in Kosova talks, Wolfgang Ischinger, on August 31 declared that his fellow mediators from the United States and Russia have "expressly accepted" that Europe is the "primus inter pares" in the mediating team (see "RFE/RL Newsline," September 5, 2007). That assertion was, however, indirectly challenged by Russia's mediator, Aleksandr Botsan-Kharchenko, who, according to Serbian media, declared on September 9 that Kosova's status should be decided not by the EU but by the UN Security Council. Efforts to resolve Kosova's status through the UN foundered in July on Russia's insistence on a solution acceptable to Serbia. AG

...AS SERBIA ATTACKS 'POLICY OF FORCE.' Washington's support for a unilateral declaration of independence by Kosova has been greeted with anger in Serbia. Serbian Prime Minister Vojislav Kostunica on September 9 characterized the United State's approach as a "policy of force" and an "open threat" to force independence through in contravention of international law and "in the crudest possible manner" (see "RFE/RL Newsline," September 10, 2007). In response to a call for clarification by the Serbian government on September 9, the U.S. Embassy in Belgrade said on September 10 that Principal Deputy Assistant Secretary of State Volker's comments were "wrongly interpreted in the media" and that "the United States is prepared to accept any outcome to which the parties agree." It added, though, that the current round of talks is not open-ended and that "Kosovo's status needs to be clarified promptly" after the talk's mediators submit a report to the UN secretary-general on December 10. The U.S. clarification was widely seen as inadequate in Serbia, and Kostunica's office criticized it for not containing a denial that the United States would recognize Kosova's independence. However, according to the Serbian broadcaster B92, an adviser to Foreign Minister Vuk Jeremic, Dusan Lazic, said on September 11 that Belgrade should move on and focus on the talks on Kosova's future, "even though the [U.S.] response does not seem to be enough." The daily "Glas javnosti" reported on September 10 that commentators believe the U.S. comments have "pushed local pro-Western forces into a corner." AG

SERBIA ALLEGEDLY OFFERS PARTITION OF KOSOVA
. The Kosovar daily "Koha ditore" claimed on September 11 that Serbian Prime Minister Kostunica is telling European diplomats that Serbia would be prepared to accept the partition of Kosova. It cited "a highly reliable source." The paper asserts Kostunica has been bypassing the Foreign Ministry and has instead been using a "personal envoy," Vojin Lazarevic, a businessman who is a sponsor of Kostunica's party. Serbia's Ministry for Kosovar Affairs dismissed the claim as "nonsense" and refused to make any further comment, the news agency FoNet reported on September 11. Foreign Minister Jeremic told Reuters on September 11 that he doubts the story has any substance. Lazarevic's office told Reuters it is preparing to issue a formal denial. AG

KOSOVAR SERBS SET TO BOYCOTT NOVEMBER ELECTIONS. Kosova's Serbs will not take part in local and parliamentary elections due to be held in the disputed province on November 17, Serbia's Minister for Kosovar Affairs Slobodan Samardzic said on September 11, the news agency dpa reported (see "RFE/RL Newsline," September 4, 2007). Samardzic did not provide details. The question now is whether the roughly 100,000 Serbs in the province will heed Belgrade. The Serbian community boycotted the last elections, in 2004, but some of its members are reluctant to repeat what some moderates believe was a mistake that left Serbs isolated. Politicians in Belgrade have also differed on whether a decision to participate should be made by Belgrade or by Kosova's Serbs (see "RFE/RL Newsline," August 9, 2007). The Kosovar Albanian daily "Kosova sot" on September 6 quoted a moderate Serb leader, Oliver Ivanovic, as saying he expects the region's Serbian parties to make a definite decision soon, and as adding, "I believe we will be part of elections to be held this year." However, in the days since, local media have reported that the leader of the harder-line wing of Kosovar Serb politics, Milan Ivanovic, has reiterated his view that participation would be a major mistake, and has demanded an urgent meeting with the government in Belgrade because of the "extremely dramatic and uncertain" situation in Kosova. AG

 

Gazeta Shqiptare - 11/09/2007 - Ditari i Enver Hoxhes, Ja si u vendos regjimi komunist nė Shqipėri

 11/09/2007 - 08:00 http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=20592
• Rezarta Delisula


Nė shkurtin e vitit 1945, situata politike shqiptare nė raport me bllokun anglo-amerikan ishte e paqartė. Anglezėt zgjeruan misionin e tyre dhe nė krye tė tij ishte gjeneral Hoxhsoni. Pak kohė mė vonė, britanikėt sollėn dhe njė mision tjetėr civil kryesuar nga Xheikobs. Sipas kujtimeve tė Enver Hoxhės, ardhja e Xhekobsit u mundėsua dhe nga agjenti vjetėr i amerikanėve, Harry Fultz. Sipas shėnimeve tė drejtuesit mė jetėgjatė tė shtetit shqiptar, anglezi Hoxhson ia kish vėnė syrin vilės sė xhaxhait tė mbretit Zog, qė ėshtė pranė stadiumit “Qemal Stafa”, dhe qeveria jonė normalisht qė ia pėrmbushi kėrkesėn. Asokohe rezidenca e qeverisė sonė ishte “Hotel Dajti”. Pas vizitės qė misionari bėri nė selinė tonė, Enver Hoxha bashkė me Omer Nishanin, qė udhėheqėsi parapėlqen ta thėrrasė doktor, i kthyen vizitėn. Bashkėbisedimi mes Enverit dhe Hoxhsonin nis direkt me testimin e situatės. “Besoj se nuk do tė jetė e largėt dita kur nė kėtė shtėpi do tė vendoset ambasada e Britanisė sė Madhe”, - i thotė Enveri, ndėrsa gjenerali anglez shprehet menjėherė se qeveria e tij e ka zakon tė mos shpejtohet. Anglezėt haptazi diskutonin se prisnin pėr tė parė regjimin e shtetit tė ri shqiptar, qė do vendosej nga asambleja kushtetuese. Duke ditur situatėn, Enveri i thotė gjeneralit anglez se nė kongresin e Pėrmetit ėshtė vendosur ndėrtimi i Shqipėrisė demokratike popullore sipas vullnetit tė popullit. “Votimet do tė bėhen tė lira, tė fshehta, tė drejtpėrdrejta nė bazė tė ligjit pėr zgjedhjet. Asambleja kushtetuese, duke shprehur vullnetin dhe aspiratat e popullit, do tė caktojė formėn e shtetit”, - vijon bisedėn me Hoxhsonin Enveri.
Frika
Pikėrisht pas kėtij diskutimi rinisi lufta pyetje-pėrgjigje. Anglezėt, duke parė nga larg, kuptonin se nė Shqipėri ka vetėm njė parti, qė ishte ajo e drejtuar nga Enveri, ndėrsa pėr udhėheqėsin shqiptar kjo ishte njė gjė normale. “Ėshtė e vėrtetė qė te ne ekziston vetėm njė parti, Partia Komuniste e Shqipėrisė. Ajo ėshtė shumė e fortė dhe programi i saj shpreh dėshirat dhe aspiratat e njė populli tė etur pėr liri, siē ėshtė populli ynė”, - i thotė Enveri gjeneralit, ndėrsa nuk ngurron ta pyesė se pse populli nuk ndoqi ballistėt e zogistėt, por vetėm PK... E ndėrsa Hoxhson dėgjonte arsyetimin e udhėheqėsit shqiptar, i pėrgjigjet me ton qortues, se kjo nuk ndodhi pasi ishin komunistėt qė nuk i lanė. Mes Enver Hoxhės dhe gjeneralit anglez batutat shkonin e vinin. Hoxhsoni i tregonte udhėheqėsit shqiptar tė drejtėn e njė populli pėr tė shprehur lirisht mendimet, ndėrsa Enveri i kthehej se komunistėt udhėhiqen gjithmonė nga njė parim i madh; qė popullit nuk i mjafton vetėm t’i dėgjosh mendimet dhe dėshirat, por dhe t’ia realizosh ato nė jetė. Gjenerali vazhdonte t’i mėshonte idesė se Enveri nuk lejonte tė formoheshin parti tė tjera dhe njė popull s’mund tė shprehet lirisht vetėm nė kėtė formė, por lideri shqiptar kėmbėngulte se populli ka organizatėn e vet fronti demokratik, ku mund tė shprehej lirshėm, ndėrkaq qė fronti drejtohej po nga Partia Komuniste. E teksa anglezi i mėshonte faktit se regjimi nuk mund tė quhet demokratik, sepse populli drejtohej vetėm nga njė parti, Enveri i bėn pyetjen se nga kush duhet tė drejtohet populli, nga Zogu apo nga Bazi Canės... ndėrsa ia pret duke i thėnė se kėto gjėra i zgjidhin vetė shqiptarėt.
Koncepti i Enverit pėr demokracinė
Sipas kujtimeve tė shkruara nga Enver Hoxha, gjejmė njė model tė veēantė pėr demokracinė. Ai ėshtė sulmuar shumė herė pėr mungesėn e demokracisė. “Nėse fjalėn demokraci e kuptojnė si liri pėr bashkėpunėtorėt e pushtuesve, si liri pėr kriminelėt, spekulatorėt, fajdexhinjtė, qė si shushunja i kanė pirė gjakun popullit nė ditėt mė tė zeza tė tij, si liri tė shtypėsve tė tė drejtave tė lirisė sė masave tė thjeshta, liri tė tillė s’ka e s’do tė ketė kurrė nė Shqipėrinė demokratike. Ju ndoshta i keni ndjekur nėpėrmjet shtypit gjyqet popullore qė u zhvilluan kohėt e fundit nė vendin tonė kundėr mbeturinave tė fashizmit, kuislingėve e tradhtarėve. Nga goja e tyre populli dėgjoi se ē’poshtėrsi kishin luajtur ata nė kurrizin e tij plotė plagė. Gjyqet popullore i qėruan kėto ferra me gjemba, qė pema tė lulėzojė e tė rritet e shėndoshė. Grushti i hekurt i demokracisė popullore do tė bjerė kurdoherė pa mėshirė mbi elemente tė tilla”, - ėshtė shprehur Enver Hoxha gjatė bisedės me gjeneralin. E nė njė kohė qė Britania dhe SHBA-ja prisnin vendosjen e regjimit nė Shqipėri qė mė pas tė njihte qeverinė shqiptare, pėr Enver Hoxhėn kjo ishte absurditet.
Kriza
Nė bisedėn e bėrė me Xheikobsin, ky i fundit ka pyetur drejtuesin shqiptar se si qėndron e vėrteta mbi publikimet e shtypit se qeveria shqiptare do tė rishikonte tė gjitha marrėveshjet politike, ekonomike, ushtarake qė ka pasur mbreti Zog dhe a prekte kjo gjė marrėveshjet me SHBA-nė. Ky vendim ishte marrė nė kongresin e Pėrmetit, ndėrsa qeveria demokratike e Beratit u zotua se do tė pėrmbushte tė gjitha detyrat e kėrkuara. “Pikėrisht ndėr detyrat e caktuara ėshtė dhe shqyrtimi e prishja e marrėveshjeve qė ka bėrė “shakaxhiu i pėrparimit”, Ahmet Zogu”, - sqaron Enveri, ndėrsa pėr tė kjo ishte pika qė e vuri para pėrgjegjėsisė Xheikobsin. “U hapni dritėn jeshile njohjes dhe lidhjes sė marrėdhėnieve diplomatike, zoti Xheikobs dhe atėherė do i shohim shtruar kėto gjėra”, - shton udhėheqėsi. Nė ditarin e Enverit gjejmė se si ai perceptonte ndėrhyrjen anglo-amerikane, tė cilėt sipas tij kishin qėllim tė sabotonin, tė ulnin prestigjin e Qeverisė Demokratike dhe tė pėrmbysnin pushtetin popullor. Referuar kujtimeve tė shkruara nga Enveri, superfuqia hidhte parulla tė tipit; kėta tė malit nuk kanė eksperiencė nė qeverisjen e vendit, as nė atė tė ekonomisė, do falimentojnė, nuk e kanė tė gjatė do kenė nevojė pėr ne, do kalojė kjo valė pastaj do vijmė prapė ne nė fuqi, Anglia e Amerika nuk mund tė lejojnė kėtė situatė... “Dėgjonim zėra se po pėrpėlitej pėr t’u krijuar njė parti qė do tė dilte kundra programit tė Frontit. Dhe siē thotė populli, ku ka zė s’ėshtė pa gjė”, - shkruan nė Ditarin e tij Enver Hoxha, teksa kujton pjesėtarė tė Frontit tė lidhur me anglo-amerikanėt, si Shefqet Bejėn, Riza Danin, Gjergj Kokoshin, Selaudin Toton, Sami Qeribashin, Suat Asllanin... kėta qė u quajtėn grupi i deputetėve tė opozitės sė parė shqiptare.
Afrimi dhe largimi
Pas njohjes sė qeverisė shqiptare nga Bashkimi Sovjetik, mė 10 nėntor 1945, Gjenerali Hoxhson dhe Fultz-i shkojnė tė takojnė Enverin. Sipas gjeneralit, qeveria angleze kishte marrė vendimin pėr njohje tė qeverisė, por me kushtin qė zgjedhjet tė ishin tė lira e tė fshehta, qė shtypi tė ishte i lirė dhe lejimi i korrespondentėve tė huaj nė vėzhgimin e zgjedhjeve. E ndėrkohė qė Enver Hoxha premtoi se tė gjitha kėto kėrkesa ishin tė zgjidhshme, Fultz-i, si pėrfaqėsues i amerikanėve, kėrkoi nė emėr tė tyre qė Shqipėria tė vazhdonte traktatet ose marrėveshjet qė janė lidhur mes SHBA-sė dhe vendit tonė nė 7 prill 1939. Ndėrkaq, Enveri i mėshoi faktit se kishte folur me Xheikobs pėr kėtė ēėshtje, ndėrsa kėrkoi anėtarėsimin nė OKB.
(Vijon nesėr)
 
 
 
http://www.ballkan.com/
Foto e Lajmi i Pare
Ky lajm ėshtė publikuar: 10/09/2007
Basha nė Berlinin, Shtajnmajer sė shpejti nė Tiranė

Autori i Lajmit: M.P.
Kalendari i kontakteve zyrtare mes Berlinit dhe Tiranės ėshtė mjaft i ngjeshur. Pak ditė mė parė nė Shqipėri qėndroi ministri gjerman i mbrojtjes Jung, ndėrsa Basha shkon nė Berlin pėr tė kontaktuar me homologun e tij.Shtajnmajer (Steinmeier) pritet qė ta kthejė vizitėn sė shpejti, ēka do tė jetė dhe pėrgatitja e njė vizite tė nivelit tė lartė qė kancelarja Angela Merkel ka planifikuar tė realizojė nė kryeqytetin shqiptar, duke iu pėrgjigjur njė ftese tė kryeministrit Sali Berisha. Ministri i jashtėm Lulzim Basha e nis sot vizitėn zyrtare nė Berlin.Pjesa kryesore e axhendės ėshtė takimi i punės me homologun gjerman, Shtajnmaje. Ndėrkohė qė do tė ketė takime tė veēanta nė Komisionin e Politikės sė Jashtme tė Bundestagut, si dhe takime me zyrtarė tė tjerė tė lartė. Nė qendėr tė bisedimeve do tė jenė ēėshtje tė marrėdhėnieve dypalėshe, perspektiva evropiane e euroatlantike e Shqipėrisė, zhvillimet nė rajon dhe ēėshtja e statusit tė Kosovės.
Gjatė qėndrimit sė tij nė Berlin shefi i diplomacisė shqiptare pritet tė marrrė pjesė e do tė referojė nė konferencėn me temė “Statusi i Kosovės dhe implikimet nė rajon”.
Shqipėria dhe Gjermania i kanė vendosur marrėdhėniet diplomatike mes tyre prej 20 vjetėsh, marrėdhėnie qė kryeministri Sali Berisha, pak ditė mė parė i pėrshkroi si „marrėdhėnie miqėsore, tė suksesshme dhe me njė perspektivė tė shkėlqyer”.
Kryeministri Sali Berisha pas njė takimi qė ka zhvilluar javėn e kaluar nė Tiranė me shefin e Bundesėehrit, F.J Jung bėri njė bilanc tė pėrgjithshėm nė bashkėpunimin dy palėsh, ku ndihma e Gjermanisė nė 17 vitet e fundit, arrin vlerėn financiare prej 700 milionė euro, duke pėrfshirė tė gjitha fushat.“Bashkėpunimi politik, ekonomik, ushtarak dhe i gjithanshėm me Republikėn Federale tė Gjermanisė ka njė rėndėsi shumė tė veēantė pėr Shqipėrinė. Ne jemi mirėnjohės pėr mbėshtetjen qė kemi gjetur dhe gjejmė nga qeveria dhe kombi gjerman nė pėrpjekjet tona pėr anėtarėsim nė Bashkimin Europian dhe nė NATO. Nė ndihmėn e dhėnė pėr arritjen e standardeve, si nė fushėn ushtarake, ministria gjermane e Mbrojtjes i ka dhėnė ushtrisė shqiptare njė ndihmė shumė tė ēmuar, nė fushėn e arsimimit, edukimit, nė fushėn logjistike, nė shėrbimin shėndetėsor, shkollimin nė Gjermani dhe kėtu, etj.”, deklaroi kryeministri Sali Berisha.

 

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 167, Part II, 10 September 2007

EU FOREIGN MINISTERS EMPHASIZE UNITY ON KOSOVA... The EU's 27 foreign ministers vowed on September 8 to adopt a united front should Kosova's Albanian and Serbian communities fail to reach an agreement on the future of Kosova, international media reported. Portuguese Foreign Minister Luis Amado, who chaired the meeting in the Portuguese town of Viana do Castelo, said that "Kosovo is probably the biggest challenge Europe faces," but acknowledged that differences remain and that it is unclear how each individual member state would react if talks were to fail. Brussels believes negotiations should end in December and the overwhelming majority of states believe Kosova should be granted conditional independence. A number of countries have, however, publicly or privately argued that no decision should be imposed on Serbia, which opposes statehood for Kosova. They are thought to include Cyprus, Greece, Romania, Slovakia, and Spain. The EU also moved to quell talk of partition, with several leading EU officials -- including foreign-policy chief Javier Solana and EU Enlargement Commissioner Olli Rehn -- saying that one of the three principles of the talks is that partition will not be discussed (see "RFE/RL Newsline," August 31 and September 4, 2007). Despite the divisions, Swedish Foreign Minister Carl Bildt told AFP on September 7 that the level of unity within the EU is "good, better than it was. Go back a year." AG

...AND STRESSES NEED FOR STRONG POSITION. Portuguese Foreign Minister Amado also stressed the importance of a unified European position by contrasting Europe's divisions with the stances of the United States and Russia, the other countries mediating talks between Belgrade and Prishtina. "I cannot conceive...that we can, in the end of this process, have a situation where you have a strong position of Russia, a strong position of the United States and a European Union [position] simply doesn't exist," Amado said. "I don't believe we can have any credibility in our foreign policy if that does happen." In the days before and after the summit, a range of the continent's most powerful foreign ministers -- including those of Britain and France -- made public calls for unity, arguing, like Amado, that unity is "key to the credibility of Europe's foreign policy." In an article published by Britain's "The Guardian" and France's "Le Monde" on September 7, Bernard Kouchner of France and David Miliband of Britain argued that "the external policy of the EU was born in the Balkans; it must not perish in the Balkans." The Balkan wars and the intervention in Kosova in 1999 are commonly viewed as having catalyzed the emergence of more joint foreign-policy initiatives. The pressure for a resolute European position was added to by U.S. Principal Deputy Assistant Secretary of State Kurt Volker on September 7, who said, according to AFP, that Washington would "recognize Kosovo independence -- as, we assume, a number of others would as well -- because that is the only stable way forward in the Balkans." Volker's statement prompted Serbian Prime Minister Vojislav Kostunica to say Serbia "is faced with a direct U.S. threat" and to call on the UN Security Council to protect Serbia's sovereignty and territorial integrity. AG

SERBIAN GOVERNMENT DIVIDED OVER THREAT OF FORCE IN KOSOVA...
Serbia's defense minister, Dragan Sutanovac of the Democrat Party (DS), on September 7 responded sharply to threats by a senior figure in a coalition party, the Democratic Party of Serbia (DSS), to use force in Kosova. In an interview with the daily "Blic," Sutanovac said, "there will be no unilateral military response" by Serbia if Kosova declares independence, and he warned the man who threatened the use of force, State Secretary for Kosovo Dusan Prorokovic, to "keep his nose in his own ministry" and against "waving an empty gun." In subsequent comments made on Serbian radio on September 6, Sutanovac said Prorokovic's comments did not constitute state policy and that the current debate about NATO is not "beneficial" for the Serbian Army. Sutanovac's statements provide further support for the growing perception that the governing coalition is deeply divided about foreign policy. The DS has been muted in its response to DSS accusations that the United States is seeking to turn Kosova into a NATO puppet state, a silence that initially led some commentators to speculate that the DS was allowing the DSS to voice sentiments that it shares. However, DSS criticism of Montenegro and a call for a debate on Serbia's relationship with NATO have prompted a louder response. While the DS has not adopted an official stance on a parliamentary debate on ties with NATO, President Boris Tadic has warned against harming Serbia's interests, Foreign Minister Vuk Jeremic has said it is imperative to maintain a good relationship with NATO, Nada Kolundzija, the head of the DS's parliamentary grouping, has called the attacks on NATO "damaging," and Sutanovac on September 6 called for Serbia to join both the EU and NATO (see "RFE/RL Newsline," August 21 and September 7, 2007). On Montenegro, one of the DS's top officials, Deputy Prime Minister Bozidar Djelic, has personally apologized to Montenegro while the DSS has not (see below). On a related note, Jeremic on September 6 announced the formation of a nonpartisan advisory committee, the Foreign Policy Council, comprised of party officials, diplomats, academics, and other public figures. AG

...WHILE MEDIATORS CRITICIZE SERBIAN THREAT. The three powers mediating talks on the future of Kosova -- the EU, the United States, and Russia -- have all criticized the threat, voiced by Serbian State Secretary for Kosovo Prorokovic, that Serbia might use force in Kosova. Through his spokeswoman Christina Gallach, the EU's Solana on September 7 condemned Prorokovic's comments, saying they breached an agreement made by Serbian and Kosovar politicians on August 30 not to use inflammatory phrases. EU Enlargement Commissioner Rehn said on September 7 that he expects Serbian Prime Minister Kostunica to clarify Serbia's position on the use of force before he meets with Solana and European Commission President Jose Manuel Barroso in Brussels on September 12. The U.S. State Department on September 6 said it is seeking clarification about Serbia's position after Prorokovic's "inflammatory and unfortunate" statement. Russia's envoy to talks on Kosova, Aleksandr Botsan-Kharchenko, was also critical. However, in comments made on September 7 and carried by Serbian media, he said that both Belgrade and Prishtina have made "aggressive statements" and described Prorokovic's threat of force as a reaction to Kosovar leaders' threat to "unilaterally declare independence." Kosovar Prime Minister Agim Ceku has called for Kosova to declare independence in December, but has also reiterated that Kosova would not act unilaterally (see "RFE/RL Newsline," August 31 and September 4, 2007). AG

 

09/09/2007 - 10:03 Gazeta Shqiptare
 
Joseph Swire Zogu dhe e vėrteta e Shėn Naumit
 
Swire et la vérité sur  St.Naaum
 
Mehdi bej Frashėri: Lamė Shėn Naumin por larguam kufirin jugosllav 13 km

Medhi Frashėri : "Le Roi Zog n'a pas vendu ni offert le Monastčre de St.Naaum" ą la Yougoslavie" L'echange a permit de pousser la frontičre albanaise de 13 km.
 

• 
Admirina Peēi


Ahmet Zogu nuk ia shiti Shėn Naumin jugosllavėve. Ai as e shiti as e dhuroi. Shėn Naumi ka historinė e tij nė valėn e njė
prej kohėve mė tė trazuara, mė tė ndezura nė Ballkan. Mes Fan Nolit dhe Ahmet Zogut, cila ėshtė e vėrteta e kėtij territori qė lidhet ngushtėsisht me emrin e njė shenjti sllav?
Nė historinė tonė ka mjaft pika tė forta por edhe tė dobėta. Janė dhjetra e qindra argumente qė hidhen nga kontestues tė ndryshėm. Por ēfarė na thonė autorėt e huaj, ata qė nuk kanė as paragjykime dhe as preferenca? Historiani britanik Joseph Swire ka kėndvėshtrimin e tij mbėshtetur nė argumente dhe fakte. Jo vetėm pėr atė copėz tokė, njė perlė pėr turizmin sot, por pėr gjithė historinė e Shqipėrisė, sidos tė asaj periudhe plot pikpyetje e dyshime, viteve mes dy luftrave botėrore.
Joseph Swire sapo “ka mbėrritur” nė Shqipėri me njė libėr qė s’mund tė kalojė pa u vėnė re. “Shqipėria- ngritja e njė mbretėrie” e Joseph Swire ėhstė pėrkthyer nė gjuhėn shqipe nga Kujtim Ymeri dhe sapo ėshtė botuar nga shtėpia botuese “Dituria”. Me cilėsimin “libri mė i plotė dhe mė pėrfshirės pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt qė ėshtė shkruar nga njė i huaj”, vepra e historianit britanik Joseph Swire zė njė vend tė posaēėm si e vetmja histori tėrėsore e Shqipėrisė qysh nga origjina e shqiptarėve deri nė dhjetėvjeēarėt e parė tė shekullit XX. I mbėshtetur nė njė pasuri tė lakmueshme dokumentare dhe bibliografike, ky libėr pėrveē njė informacioni tė gjerė dhe shpesh tė panjohur pėr lexuesin shqiptar shquhet pėr pėrpjekjen e sinqertė (veēanėrisht e dobishme pėr kohėn kur u shkrua) nė nxjerrjen nė shesh tė padrejtėsive historike.
Ēėshtja e Shėn Naumit ėshtė veē njė detaj nė kėtė libėr. Por ia vlen tė ndalemi nė kėtė detaj, pėr tė kapėrcyer rrethin e personazheve qė kanė folur deri mė sot mbi kėtė ēėshtje. Do t’i lėmė pas historianėt e epokės sė diktaturės, deklaratėn e bujshme “Zogu ia shiti Shėn Naumin Jugosllavisė”. Do tė ndjekim argumentet e historianit britanik Swire qė renditen pothuaj nė tre kapituj tė librit tė tij.
Ēėshtja kyēe
Jemi nė periudhėn, kur kabineti qeveritar i Nolit ishte nė kulmin e angazhimeve tė tij. Dy problemet e spikatura qė preknin marrėdhėniet e Shqipėrisė me fqinjėt e saj ishin ēėshtja e pakicave nė Greqi dhe tri pika tė diskutueshme nė kufi. Joseph Swire shpjegon se “kėto tri pika ishin: katėrmbėdhjetė fshatra pranė Korēės ende tė pushtuara nga trupat greke dhe qė u zbrazėn vetėm nė tetor; rajoni i Vermoshit, rreth tridhjetė milje nė veri-veriperėndim tė Shkodrės, tė cilin Konferenca e Ambasadorėve ia kishte dhėnė Shqipėrisė, por, pėr shkak tė protestave jugosllave, ēėshtja qe shtyrė dhe qe lėnė pezull pėr t’u shqyrtuar mė tej; dhe manastiri i Shėn Naumit, nė bregun jugor tė liqenit tė Ohrit.
Sipas historianit Swire bisedimet e zgjatura nė lidhje me kėto vende i kushtonin asokohe Shqipėrisė afėrsisht 1.000.000 franga ari, “njė humbje e rėndė pėr burimet e njė vendi me kaq vėshtirėsi financiare”.
Sipas historianit Joseph Swire prej tė tria pikave tė diskutueshme midis Shqipėrisė dhe fqinjėve tė saj, manastiri ortodoks i Shėn Naumit qe ajo ku kishte kundėrshtime mė tė ashpra. “Rėndėsia e tij bėhet e qartė nga harta. Ai dhe rrethinat e tij tė afėrta kontrollojnė rrugėn Korēė-Pogradec-Elbasan dhe hyrjen e luginės sė Devollit, njė rrugė e rėndėsishme drejt bregut. Fakti qė ky ishte njė vend pelegrinazhi nga vendet pėrreth nuk i zbuste pretendimet as tė serbėve, as tė shqiptarėve. Kur qe caktuar kufiri mė 1913, Protokolli thoshte se ai duhej tė kalonte nga Svjeti (Shėn) Naumi, por nuk saktėsohej nėse Shėn Naumi do tė pėrfshihej nė Shqipėri apo do tė mbetej jashtė saj. Kufiri nė afėrsi tė tij nuk u shėnua kurrė nga Komisioni Kufitar Ndėrkombėtar, sepse Lufta e Madhe filloi kur pėrvijimi i tij ishte nė vazhdim dhe serbėt e kishin mbajtur tė pushtuar manastirin”, shkruan Swire.
Andralla gjykimesh
Sipas historianit britanik mė 1922, Komisioni Kufitar Ndėrkombėtar nuk qe nė gjendje tė merrte njė vendim pėr kėtė ēėshtje. Joseph Swire shkruan se “jugosllavėt parashtruan lloj-lloj argumentesh artificiale, por nė pėrgjithėsi pa vlerė, pėr njė vendim nė favor tė tyre, tė cilat u pėrkrahėn nga pėrfaqėsuesi francez. Megjithatė, mė 6 dhjetor, Konferenca e Ambasadorėve, pėr arsye gjeografike, strategjike, etnike dhe ekonomike, ia dha Shėn Naumin Shqipėrisė”.
Por asgjė nuk mbeti kėtu. Mė 6 prill 1923 siē shkruan Swire, qeveria serbo-kroato-sllovene kėrkoi qė vendimi tė rishqyrtohej, duke pretenduar qė zbulimi i dokumenteve tė reja qė provonin se mė 1913 manastiri u ishte caktuar atyre, u jepte njė tė drejtė konkrete ndaj tij, gjė qė mbėshtetej edhe nga informacioni i ri qė ishte siguruar. “Shqiptarėt, nga ana e tyre, argumentonin qė, nėse do tė ruhej kufiri i vitit 1913 nė raste tė veēanta, atėherė ai duhej tė ruhej kudo, pėrderisa Jugosllavia tashmė kishte siguruar korrigjime tė konsiderueshme nė favor tė saj. Pas njė korrespondence tė dendur, mė nė fund, Konferenca e Ambasadorėve ia besoi ēėshtjen njė komiteti, qė gjithsesi nuk qe nė gjendje tė arrinte nė njė pėrfundim tė njėzėshėm....”, argumenton Swire. Mė tej, sėrish letėrkėmbime e zvarritje tė reja. Ēėshtja shkoi deri nė Gjykatėn e Hagės, e cila gjykoi se gjithēka duhej tė mbetej aty ku ishte. Pra Shėn Naumi t’i mbetej Shqipėrisė dhe se dokumnetat e paraqitura nga jugosllavėt nuk servirnin asgjė tė re veēse ato qė ishin shqyrtuar mė parė. Kjo do tė thoshte se ku
Ahmet Zogu dhe loja e fshehtė
Por arena politike shqiptare ishte mė e nxehtė se kurrė. Swire shkruan:
“Ndėrkohė Zogu dhe kolegėt e tij nuk rrinin duarkryq. Pėr ta nuk ishte punė e vėshtirė tė bėnin te pėrkrahėsit e vet propagandė kundėr njė qeverie tė paefektshme, veēanėrisht kur ata gėzonin nė Jugosllavi diēka mė shumė se njė mbėshtetje thjesht morale. Jugosllavėt ishin tė vendosur tė fitonin Shėn Naumin dhe Vermoshin, imzot Noli ishte po kaq i vendosur qė ata tė mos i merrnin kėta. Veē kėsaj jugosllavėt mendonin se njė qeveri shqiptare e kthyer nė pushtet me ndihmėn e tyre, do tė mbetej pak a shumė nė vartėsi dhe do t’i pranonte kėrkesat e tyre”.
Dhe pak rreshta mė tej historiani analizon lėvizjet dinake tė Ahmet Zogut. “Ahmet Zogu u tregua jo thjesht njė gur shahu. As njė Esat Pashė. Megjithėse ai i lejoi ta pėrfytyronin tė tillė derisa qėllimit tė tij do t’i leverdiste. Jugosllavėt u mundėn nė lojėn e vet dhe zhgėnjimi i tyre qe i hidhur”.
Por ē’ndihma i dha realisht Jugosllavia Ahmet Zogut? Swire shkruan: “Gjatė vjeshtės, Shtabi i Pėrgjithshėm jugosllav, ndoshta duke punuar nėpėrmjet organizatės “Dora e Bardhė”, qė tė mund tė mohonte ēdo pėrgjegjėsi, po tė dilte nevoja, nisi tė pėrqendronte nė kufi forcat e mėposhtme, qė do ta mbėshtesnin Zogun nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė, kur tė arrinte ēasti i duhur. Kėto shifra, qė janė vetėm tė pėrafėrta, dhe detaje janė marrė nga njė burim britanik i padiskutueshėm:
1.000 vullnetarė nga ushtria e rregullt jugosllave, shumica rekrutė malazezė dhe shqiptarė;
1.000 rezervistė nga Kėrēova, Tetova, Gostivari dhe Dibra;
Kėta qenė veshur me rroba tė vendit. Shqiptarėt qenė shtyrė tė besonin se suksesi i lėvizjes nė tė cilėn po pėrgatiteshin tė merrnin pjesė do tė ēonte nė bashkimin e atdheun e tyre dhe flamuri shqiptar valėvitej lirisht.
500 malėsorė nga Mati, qė kishin ikur me Ahmet Zogun;
800 veta tė ushtrisė sė refugjatėve tė gjeneralit Vrangel, qė kishte gjetur strehim nė Jugosllavi;
40 oficerė tė ushtrisė refugjate tė gjeneralit Vrangel;
16 oficerė (me uniformė) tė ushtrisė sė rregullt jugosllave.
Gjithashtu qenė vėnė nė dispozicion tė Zogut njėsitė e mėposhtme tė ushtrisė sė rregullt jugosllave
2 bateri tė artilerisė malore, model austriak, rrezja 9.000 metra, sė bashku me artiljerėt;
10 mitraloza tė rėndė, sė bashku me mitraljerėt;
20 mitraloza tė lehtė, sė bashku me mitraljerėt.
Kėta mercenarė qenė paguar mirė. Gjithashtu u vunė nė dispozicion tė Zogut njė furnizim i plotė me municion dhe njėsi tė motorizuara transporti tė ushtrisė jugosllave, pėr tė ēuar furnizimet nė bazė. Forcat nuk ishin mė tė mėdha nga ē’duhej pėr tė thyer qėndresėn e parashikuar, por mjaft e madhe qė tė siguronte suksesin pėrpara se tė ndėrhynte ndonjė fuqi tjetėr...
Nga kjo atmosferė, historiani Swire na bėn tė kuptojmė se Zogu kishte nisur rrugėn drejt pushtetit me njė rriskim tė madh, akuzat e brezave tė ardhshėm pėr tradhėti dhe shitje. Swire shkruan se Ninēiēi kishte deklaruar nė gazetėn “Temps” tė 15 prillit 1927 se Zogu kishte gėzuar mbėshtetjen e Jugosllavisė.
“Ndėrkohė qeveria e timzot Nolit kishte rėnė... Ndonėse rikthimi i Zogut nė pushtet mund tė ketė qenė i dėshirueshėm, mjetet qė pėrdori ai pėr tė rivendosur pozitėn e vet ishin tė qortueshme... Zogu hyri nė Tiranė ditėn e Krishtlindjeve. Koloneli Stėrling raportonte qė, megjithėse ai kishte sjellė me vete 9.000 veta, pushtimi u krye pa shqetėsim dhe nuk ishin regjistruar raste grabitjeje, vjedhjeje, dehjeje apo fyerjeje. Por nuk ndodhi kėshtu nė Shkodėr, ku disa prej mercenarėve tė Zogut ishin sjellė shumė keq pėrpara se tė shpėrndaheshin...
Zogu mori menjėherė pushtetin suprem si diktator dhe komandant i pėrgjithshėm, ndėrkohė qė vendi mbeti nė regjimin e gjendjes sė jashtėzakonshme nė pritje tė rivendosjes sė njė qeverie kushtetuese, qė ai po punonte ta krijonte. Kabineti i ri e mori detyrėn mė 15 janar. Po atė ditė, Asambleja “e cunguar” Kombėtare u rimblodh nė Tiranė dhe, pas diskutimeve njėjavore, mė 22 janar votoi pėr shpalljen e Republikės. U ra dakord qė kjo ditė tė pėrkujtohej si njė festė kombėtare. Mė 22 janar, Zogu u zgjodh presidenti i parė i Republikės Shqiptare pėr njė periudhė prej shtatė vjetėsh dhe, pas disa diskutimesh, u miratua njė formė e kushtetutės sipas modelit amerikan.
Zogu president lėshon
Shėn Naumin

Senati dhe Dhoma e Deputetėve u mblodhėn nė 1 qershor me detyrėn e posaēme tė studionin dhe tė ratifikonin marrėveshje dhe koncesione tė ndryshme ekonomike dhe me synimin e posaēėm t’i krijonin tė gjitha lehtėsitė sipėrmarrjes sė huaj nė vend.
Joseph Swire shkruan: “Fjala e hapjes e presidentit pėrmbante njė referim tė ashpėr pėr vazhdimin e pushtimit tė rajonit tė Shėn Naumit nga trupat jugosllave, qė ngjan se e hedh poshtė mendimin popullor qė Zogu kishte rėnė dakord me serbėt t’ua lėshonte Shėn Naumin dhe Vermoshin Jugosllavisė nė kėmbim tė ndihmės sė saj dhjetorin e kaluar. Nuk ka dyshim qė Zogu i kishte lejuar jugosllavėt tė besonin se ai do ta bėnte kėtė, por nuk duket qė ai tė ishte angazhuar pėrfundimisht pėr kėtė ēėshtje”. Sipas historianit britanik jugosllavėt vazhdonin t’i bazonin pretendimet e veta pėr pikat e diskutueshme nė pacenueshmėrinė e vendimit tė vitit 1913, por refuzonin me ngulm tė pranonin qė pretendimet e tyre mbi kėtė bazė ishin bėrė tė pavlefshme nga korrigjimet nė favorin e tyre qė ata tashmė i kishin siguruar.
“Gjatė shkurtit dhe marsit, Konferenca e Ambasadorėve e mori ēėshtjen nė shqyrtim, duke e shtyrė dy herė vendimin, ndėrkohė qė shtypi jugosllav shante, lutej, kėrcėnonte. Pėr shembull, gazeta Vreme thoshte: “Nė qoftė se Konferenca e Ambasadorėve do t’ia japė tani Shėn Naumin Shqipėrisė, qeveria e Beogradit nuk mund ta pranojė njė vendim tė tillė”.
Megjithatė nė prill dy qeveritė e interesuara hynė nė bisedime tė drejtpėrdrejta. Joseph Swire argumenton: “Qeveria shqiptare, duke e konsideruar konfliktin e zgjatur mė tė dėmshėm pėr Shqipėrinė se sa njė sakrificė, duke vepruar sipas kėshillės sė fuqive tė mėdha dhe duke iu nėnshtruar asaj qė ministri jugosllav nė Tiranė e quajti “shtrėngim i njė force mė tė madhe”, mė nė fund pranoi tė lėshonte malin e Vermoshit dhe Shėn Naumin nė shkėmbim tė fshatit Pishkupije, nė jug tė Shėn Naumit, dhe disa lėshimeve tė tjera tė vogla”. Realizimi i kėsaj marrėveshjeje qė u ratifikua nga Dhoma e Deputetėve mė 14 tetor dhe caktimi i vijės kufitare iu besuan Konferencės sė Ambasadorėve. Por ēėshtja u mbyll pėrfundimisht mė 30 korrik 1926, kur nė Paris, nė pėrputhje me nenin 5 tė Protokollit tė 9 nėntorit 1921, njė tjetėr protokoll qė konfirmonte kufijtė e Shqipėrisė u nėnshkrua nga Zhyl Kamboja, lordi Kru, baroni Avexana, vikonti Ishii, Karapanosi, Spalajkoviēi dhe Iljaz Vrioni.
Kėshtu, mė nė fund, - pėrfundon argumentin e tij mbi kėtė ēėshtje historiani britanik,- Shqipėria pushoi sė qeni thjesht njė “shprehje gjeografike”. Ishin plot katėrmbėdhjetė vjet
 
 
 
Mehdi bej Frashėri: Lamė Shėn Naumin por larguam kufirin jugosllav 13 km
 

09/09/2007 - 08:06
• 

Eshtė thėnė shpesh se tė vėrtetėn pėr Shėn Naumin na e ka lėnė Mehdi bej Frashėri nė kujtimet e tij. Ai ishte vetė nė terren, ishte
kudo ku flitej e pėrflitej ēėshtja e kufijve tė Shqipėrisė. Nga kujtimet e tij kemi shkėputur pasazhe ku flitet vetėm pėr Shėn Naumin dhe Vermoshin. Aty Frashėri na shpjegon argumentet e tij pse Shėn Naumi i mbeti Jugosllavisė dhe ē’fitoi Shqipėria nga kjo marrėveshje.
....Pasi mbaruam zonen e Liqenit te Prespes dhe Qarkun e Bilishtit, shkuam ne Pogradec per te caktuar zonen e Shen-Naumit e te Malit te Thate. Vitin e kaluar, kur ishte caktuar kufiri shqiptaro-jugosllav, zona e Shen-Naumit ne jug dhe zona e Vermoshit ne veri kishin mbetur te pacaktuara, sepse qeveria e Beligradit i ishte drejtuar Konferences se Parisit, duke i thene se Shen-Naumi ne jug dhe Vermoshi ne veri -i takonin Jugosllavise. Per kete arsye, caktimi i kufijve ne keto dy zona- ishte shtyre per ne vitin 1924.
Konferenca e Londonit me 1913, ashtu edhe Konferenca e Parisit me 1921, ne vendimin e tyre kishin thene se kufiri shqiptar ne breg te Liqenit te Ohrit vete deri ne Shen-Naum, por nuk thuhej nese inkluziv apo ekskluziv: d.m.th. nese Shen-Naumi eshte i perfshire apo i perjashtuar. Komisioni i Kufijve vendosi se i mbetet Shqiperise, por, meqenese Jugosllavia insistonte se i takonte asaj, Konferenca e Parisit, ceshtjen ia referoi Lidhjes se Kombeve. Lidhja e Kombeve konsultoi Gjykatoren e Hages. Derisa te dilte vendimi i Hages, ne pezulluam caktimin e kufijve- vetem ne pjesen qe ndodhej afer Shen-Naumit, dhe pjeset e tjera i mbaruam me gjithe piramidat e tyre. Se andejmi shkuam ne Shkoder, mbasandej ne Vermosh. Qeveria jugosllave kishte pretenduar prane Konferences se mali qe quhej Vermosh, ka hyre brenda ne Jugosllavi teper thelle dhe prandaj krijon nje pengese per rruget e komunikimit midis Ipekut, Gusinjes, Plaves e Podgorices. Prandaj Konferenca e Paqes i dha urdher Komisionit te Kufijve qe ceshtjen e Vermoshit ta hetonte ne vend, keshtu qe u ngritem e vajtem ne Podgorice dhe se andejmi ne Andiravic, Plave, Gusinje e Vermosh. Ne vitin 1921, nga shkaku i luftrave midis shqiptareve e jugosllaveve, ishte caktuar nje zone neutre dhe keshtu Vermoshi ndodhej brenda kesaj zone e pa ndonje autoritet....

.....Gjate veres 1924, pasi mbaruam zonen e Shkodres e te Vermoshit, Komisioni zbriti ne jug per te kontrolluar piramidat e kufirit greko-shqiptar. Ne fillim te tetorit, Komisioni, para se te shperndahej, caktoi dy lloj kufijsh rreth Shen Naumit. Nje kufi qe perfshinte Shen-Naumin ne Shqiperi dhe tjetri duke e lene Shen Naumin jashte Shqiperise, por ndryshimi ishte gjysme kilometri tej Shen Naumit per rastin e pare dhe gjysme kilometri perkendej Shen Naumit per rastin e dyte. Ky lloj veprimi u be per shkak se Jugosllavia pretendonte qe Shen Naumi, simbas Konferences se Londonit 1913, i takonte Jugosllavise. Fraza qe i takonte Shen Naumit, ishte kjo:”qe nga katundi Lin, vija shtrihet deri ne Shen-Naum”. Fjalet “deri ne Shen-Naum” mund te interpretoheshin ne kuptimin qe Shen-Naumi t’i mbetej Shqiperise. Jugosllavia kete interpretim nuk e pranonte dhe vendimin e Komisionit e kishte apeluar ne Konferencen e Paqes te Parisit.....

.....Dimrin e vitit 1924-1925 pjeserisht e shkuam ne Florence dhe pjeserisht ne Paris, sepse Jugosllavia me gjithe vendimin e Gjykatores se Hages, Shen Naumin nuk donte t’ia dorezonte Shqiperise dhe Komisioni i Kufijve keshillonte qe te behej nje marreveshje me Jugosllavine per te shkembyer Manastirin e Shen Naumit me nje vend tjeter, sepse Shen Naumi eshte nje shenjt sllav dhe popullsia sllave i jepte nje rendesi morale ketij manastiri. Rreth kesaj ēeshtje, midis meje dhe qeverise zogiste ne Tirane rrodhi nje korrespondence rreth vendeve, qe do te shkembeheshin si kompensim i manastirit te Shen Naumit. Qeveria e Tiranes, si kompensim -kishte kerkuar disa katunde, qe ndodhen ne fushen e Dibres afer qytetit qe mban kete emer. Ndermjetesi i marreveshjes ishte komisioni i kufijve. Jugosllavia kete propozim nuk e pranoi, sepse qyteti i Dibres, qe i mbetej Jugosllavise, do te vetmohej krejt prej katundeve me te aferta te tij. Mbas shume bisedave midis Komisionit dhe dy delegateve te interesuar, qeveria jugosllave me ne fund si kompensim shkembimi pranonte qe t’i cedonte Shqiprise katundin Peshkopi nga ana e Pogradecit ne rrezen e Malit te Thate dhe tokat e tri katundeve qe si te tilla i mbeteshin Shqiperise, por qe tokat e tyre mbeteshin ne Jugosllavi. Me cedimin e ketyre tokave Shqiperise, kufiri jugosllav largohej nga rruga Korce-Pogradec 13 kilometra. Me nje fjale, Shqiperia cedonte nje kishe dhe balle saj merrte nje katund dhe tokat e katundeve: Tushemisht, Podgorican dhe Halamja; pervec ketyre, kufiri jugosllav largohej nga rruga Korce-Pogradec 13 kilometra. Se , po te mos ishte bere kjo marreveshje, rruga Korce-Pogradec ndodhej nje nishan pushke me kufirin jugosllav.
Pasi mora propozimet e fundit te delegacise jugosllave dhe mendimin e Komisionit te Kufijve per pjeset e shkembimit, ne muajin maj 1925 u ktheva ne Tirane per t’ia paraqitur ceshtjen qeverise. Aso kohe Minister i Jashtem ishte Myfit bej Libohova. Ai, meqenese, nuk i njihte as vendet, as ceshtjen e dinte, m’u lut qe te veja bashke me te ne parlament per te dhene shpjegimet e duhura. Bashke me Ceshtjen e Shen Naumit ishte edhe pranimi i kufijve te Vermoshit. Refugjatet kundershtare keto dy ceshtje donin t’i shfrytezonin per qellimet e tyre kundershtare dhe kete gje e tregonin si tradheti, por ne realitet tundej mali per nje mi. Rrethi i Shen-Naumit qe cedonte Shqiperia, ishte nje cope toke me diameter 1/2 kilometer. Poziten e Shen Naumit donin ta tregonin si pike strategjike, kurse ne realitet kjo pike, me shkembimet e permendura, permiresohej ne favor te Shqiperise. Gjithe zhurma behej prej disa ortodokseve te Korces, qe i jepnin Shen-Naumit rendesi fetare...

 

 

 

http://www.korrieri.com/
“Top” veprimtari
E Shtune, 08 Shtator 2007
Presidenti i Republikes, Bamir Topi, viziton familjen mbreterore dhe pretendentin e Fronit, Leka Zogu, ku beri thirrje bashkepunimi ndermjet te gjithe institucioneve dhe faktoreve politike ne vend. Sipas Topit, eshte momenti qe te japim mesazhe kontakti dhe bashkepunimi me te gjithe faktoret, qofshin institucionale, qofshin njerezore, per t’i kontribuar frymes se paqes qe deshiron cdo shqiptar. Sipas tij, eshte ne natyren dhe ne fizionomine e institucionit te Presidentit qe te takoje te gjithe njerezit, te marre pjese ne aktivitete, per t’i kontribuuar jo vetem shkembimit te mendimeve dhe te vleresimeve, por, besoj, edhe per te projektuar nje te ardhme te perbashket. “E ardhmja jone e perbashket, sikurse jam shprehur edhe here te tjera, ashtu sikurse jane shprehur dhe te gjithe faktoret politike institucionale, eshte ne familjen evropiane dhe ate euroatlantike”, ka pohuar kreu i shtetit. Me te, ai ka shtuar se, ne takim me mbretin Leka Zogu eshte diskutuar edhe per ceshtjen e statusit te Kosoves, e cila tashme eshte ne axhenden nderkombetare. Gjithashtu, gjate bisedes u evidentua dhe roli i Mbretit Ahmet Zogu ne periudhen kur ai krijoi mbreterine, duke i dhene shtetit shqiptar jo vetem bazat e formimit te tij, por duke i dhene mbi te gjitha, nje fizionomi te nje shteti evropian, perendimor. Po dje, presidenti u kerkoi ne nje takim ish-te perndjekurve politike, qe t’u drejtohen komisioneve parlamentare per te mundesuar ndryshimet perkatese ne ligjin per ta. Pas nje takimi qe perfaqesues te kesaj shoqate kane pasur me kreun e shtetit, presidentin Topi, ata kane shprehur rezervat e tyre lidhur me projektligjin e qeverise. Pretendimet e tyre lidhen kryesisht me menyren sesi trajtohen ish-te perndjekurit e periudhes para 30 nentorit 1944. Ne nje prononcim per “Korrierin”, drejtori i pergjithshem i Institutit te te Perndjekurve Politike, Simon Miraka, tha se i kishin shprehur kreut te shtetit shqetesimin lidhur me ligjin qe ata kane per demshperblimin e tyre. Sipas Mirakes, presidenti ka sugjeruar qe te shfrytezojne mundesite institucionale, sic eshte kontakti me komisionet e Kuvendit qe do shqyrtojne projektligjin, por edhe ligjvenes te tjere. Gjithashtu, Topi eshte angazhuar se do e ndjeke me mjaft vemendje te gjithe kete proces brenda hapesirave kushtetuese, duke ushtruar te drejten qe gjerat te vijne ne nje terren te pranueshem per te gjithe. Ne takim merrnin pjese drejtori i pergjithshem i Institutit te te Perndjekurve, Simon Miraka, nendrejtori, Shefki Cupi dhe kryetari i Shoqates Antikomuniste te Ish-te te perndjekurve, Skender Qendro. Ne nje tjeter zhvillim, Topi u tha zyrtareve te larte te Partise Komuniste te Kines, se Shqiperia beson qe Kina, si anetare e Keshillit te Sigurimit, do te luaje nje rol konstruktiv ne zgjidhjen e nje ceshtjeje delikate, sic eshte rasti i statusit te ardhshem te Kosoves. Ai e beri deklaraten ne takimin e djeshem ne Tirane me Uang Xhiarua, kryetar i Departamentit Nderkombetar te Komitetit Qendror te Partise Komuniste te Kines. Topi theksoi gjithashtu, se shpreson qe Kina do te perkrahe nismat qe ndihmojne per nje zgjidhje te drejte te se ardhmes se Kosoves, per te cilen qendrimi i Shqiperise eshte i qarte dhe teper i njohur. Shqiperia perkrah dhe mbeshtet vetem pavaresine e Kosoves.
Bukoshi, incident ne kufi
E Shtune, 08 Shtator 2007
Irena Vreto

Pengohet ne kufi ish-kryeministri shqiptar i Kosoves, Bujar Bukoshi, ndersa telefonatat nga “lart” duket se u shoqeruan me “largimin” nga detyra te komandantit te pikes kufitare ne Kapshtice. Incidenti i disa diteve me pare me ish-kryeministrin Bukoshi, solli levizje “te papritura” ne piken kufitare te Kapshtices, megjithese incidenti u mbyll ne kohe. Situata e krijuar mes nje doganieri dhe Bukoshit qe udhetonte me familjen e tij drejt Greqise, pak dite me pare duket se i kushtoi largimin nga detyra komandantit te pikes se kalimit ne Kapshtice, ndonese ky i fundit nderhyri per te zgjidhur situaten e krijuar, qe ka zgjatur per gati 30 minuta. Lajmi nuk eshte konfirmuar nga burime te tjera. Ngjarja mesohet te kete ndodhur gjate diteve te fundit te muajit gusht, kur dhe fluksi i udhetareve ne piken juglindore te kalimit qe lidh Shqiperine me Greqine ishte mjaft i madh. Mesohet se ish-kryeministri i Kosoves hyri nepermjet pikes kufitare te Qafe-Thanes dhe vazhdoi udhetimin e tij neper Shqiperi, per te kryer edhe nje vizite ne shtetin fqinj, Greqi. Ne nje makine me targa te Kosoves, krahu i forte i levizjes gjitheshqiptare per clirimin e Kosoves, brenda dhe jashte trevave ku ata jetojne, Bukoshi me familjen e tij sapo mberriti ne Kapshtice, u perball me nje doganier shqiptar, i cili jo vetem qe nuk e ka njohur, por ka dashur te pengoje kalimin per ne Greqi, duke krijuar artificialisht nje situate te veshtire dhe incident me kryetarin e Qeverise ne Ekzil ne vitet ‘90-te. Sipas burimeve nga pika e kalimit kufitar te Kapshtices, Ylli Nushi, me detyre doganier prane Doganes se Kapshtices, shkembeu batuta me nje nga figurat me te njohura dhe me te rendesishme politike ne Kosove, kryetar edhe i nje partie, ndersa shkak i incidentit mesohet se u be mungesa e vertetimit te hyrjes se mjetit te Bukoshit nga dogana e Qafe-Thanes. Ne fakt, ne piken e kalimit qe lidh Shqiperine me Maqedonine, Qafe-Thane, Bukoshi mesohet se u prit me perzemersi, korrektese dhe respekt nga doganieret dhe punonjesit e policise se shtetit dhe ndoshta eshte harruar pajisja me vertetimin e hyrjes. Ndonese u perpoq te shpjegohej te doganieri Ylli Nushi, politikani nga Prishtina nuk ka mundur te gjeje dot gjuhen me kete te fundit, deri ne nderhyrjen e ish-komandantit te pikes se kalimit, Shaban Dervishaj. Situata me pas eshte zgjidhur, duke i kerkuar ndjese nga ana e policise, nderkohe qe per kete incident Bukoshi eshte ankuar tek autoritetet e larta ne kryeqytet, ne ndihme te zhbllokimit te situates se pazakonte ne te cilen u gjend. Nuk mjaftuar vetem pak dite, qe pas kesaj te mberrijne masat ne Kapshtice dhe te largohet nga detyra komandanti i pikes se kalimit, Shaban Dervishaj, per t’u zevendesuar me Geront Seitllarin, i cili punonte si kontrollor ne aeroportin e Rinasit. Ethet e levizjeve kane mberritur ne piken kufitare te Kapshtices, perfshi drejtues te doganes. Incidenti u mbajt i mbyllur nga drejtuesit e policise dhe te doganes dhe “shpertheu” vetem pas largimit te befte te komandantit te vendkalimit kufitar. Ne fakt, mesohet se pas ketij incidenti ku gjithcka eshte zgjidhur paqesisht, Bukoshi ka falenderuar te gjithe njerezit e policise dhe te doganes, te cilet i kane kerkuar dhe ndjese.

 

 

 

http://balkans.courriers.info:80/article8758.html
Vreme - 07/09/2007 - Serbie : OTAN en emporte le vent du Kosovo
Traduit par Persa Aligrudic
Publié dans la presse : 7 septembre 2007
Mise en ligne : lundi 10 septembre 2007

La Serbie renoncera-t-elle ą l’OTAN au nom de la défense du Kosovo ? Le Parti démocratique de Serbie (DSS) de Vojislav Kostunica demande ą ce que le Parlement retire officiellement la candidatue de la Serbie ą l’OTAN si les pays membres de l’Alliance reconnaissaient l’indépendance du Kosovo. Le DS et le G17 Plus font preuve de plus de réserve. La question du Kosovo rebondit sur la scčne politique intérieure serbe, et attise les divisions.

Par Milan Miloševic

L’armée serbe rejoindra-t-elle l’OTAN ?

 

Wolfgang Ischinger, membre de la troļka internationale de médiation sur le Kosovo, s’est entretenu avec le Président Boris Tadic au cours de sa visite informelle ą Belgrade les 3 et 4 septembre derniers. Il a également rencontré le Premier ministre Vojislav Kostunica, le vice-Premier ministre Bozidar Djelic, le ministre des Affaires étrangčres Vuk Jeremic et le ministre pour le Kosovo Nikola Samardzic. Ce dernier lui a expliqué les détails de la proposition présentée par la délégation de la Serbie ą Vienne le 30 aoūt dernier.

Wolfgang Ischinger en a tiré une conclusion plutōt optimiste. Il s’agit de consultations qui pourraient entraīner une rencontre directe entre les représentants de Belgrade et de Pristina le 28 septembre ą New York. Avant cette date se tiendront une réunion des ministres de l’Union européenne, une réunion du Groupe de contact et un autre tour de consultations de la troļka de négociation avec les Serbes et les Albanais ą Londres.

Ą cette occasion, le Président serbe, Boris Tadic, a invité l’UE, la Russie et les États-Unis ą faire pression sur la partie albanaise pour qu’elle renonce ą son intention de déclarer unilatéralement l’indépendance et qu’elle amorce un dialogue constructif. Vojislav Kostunica a souligné que la Serbie exigeait de la communauté internationale qu’elle rejette immédiatement et de faēon préventive tout acte d’indépendance du Kosovo.

Les différences sont également visibles sur la scčne politique intérieure : Boris Tadic a demandé ą tous les partis de faire preuve de retenue pour ne pas aggraver la position de la Serbie dans les négociations, et il a estimé trčs nuisibles les propos défaitistes qui portent préjudice ą l’issue des négociations. C’était une réponse directe au DSS de Kostunica. Dans un récent communiqué, les leaders du parti (Kostunica, Jocic, Ristivojevic) avertissaient de la possibilité que les Albanais kosovars, avec le soutien des Américains et de l’OTAN, proclament le 11 décembre une indépendance unilatérale. En effet, le Premier ministre du Kosovo Agim Ceku affirme que l’indépendance sera proclamée le 28 novembre, le Jour du drapeau albanais, tandis que le médiateur russe Botsan-Khartchenko dit que la délégation albanaise ą Vienne a promis de faire preuve de retenue...

Comme en mars dernier, lors des négociations sur la formation du gouvernement, le parti de Kostunica demande en fait que le Parlement de Serbie adopte une résolution précisant que la Serbie ne rentrera pas dans l’OTAN si l’Alliance ou les États-Unis reconnaissent l’indépendance du Kosovo. Les cadres du DSS citent l’Annexe 11 du plan Ahtisaari qui mentionne que la présence militaire internationale sera sous la compétence, suivra les directives et sera sous le contrōle politique de l’Organisation du Traité de l’Atlantique Nord.

Les Radicaux et les Socialistes ont immédiatement soutenu l’idée de renoncer ą l’adhésion ą l’OTAN ; les Démocrates et le G17 Plus ont été plus nuancés. Selon eux, les citoyens doivent se prononcer par référendum. Le Parti libéral-démocrate (LDP) a critiqué cette déclaration.

Cette résolution pourrait donc obtenir la majorité des voix au Parlement, reste ą savoir si elle pourrait menacer l’actuelle coalition au pouvoir.

La coalition a conclu un accord pour adhérer ą l’Union européenne et pas aux institutions euro-atlantiques, répčte actuellement le DSS. Comme l’écrit le quotidien Politika, le DSS a mentionné dans les modifications de son programme, qui doivent źtre adoptées en octobre, qu’il soutient l’adhésion de la Serbie au Partenariat pour la paix, mais qu’il demeure hostile ą l’adhésion de la Serbie ą l’OTAN. D’ailleurs, le gouvernement a récemment adopté l’acte d’adhésion au Partenariat pour la paix.

Certains ministres du DSS, comme le ministre de l’Intérieur Dragan Jocic, pensent qu’avec le temps, quelques membres de l’OTAN pourraient changer d’avis. Le DS, et notamment Jeremic, soulignent au contraire qu’il ne faut pas provoquer les membres de l’OTAN dont le soutien ą la Serbie est nécessaire.

La position russe

Pour plusieurs médias, la position de l’OTAN est fonction de l’alliance de la Serbie avec la Russie. La Russie ne regarde pas d’un bon l’œil l’élargissement de l’OTAN. Le fait est que le DSS de Kostunica, en plus de bonnes relations avec les partis populaires européens, entretient des rapports amicaux avec le parti de Poutine, la Russie unie (« Edinstvennaya Rossiya »).

Le fait est acquis dans les médias que la Russie soutient la Serbie selon une ligne traditionnelle et orthodoxe mais, avec le temps, on observe que la Russie considčre le Kosovo comme un dossier important pour ses intérźts vitaux. La sécession du Kosovo pourrait en effet influencer ą l’avenir divers mouvements séparatistes dans la Fédération russe, ce que souligne Sergueļ Lavrov.

Les sceptiques n’ont qu’ą voir oł vivent les groupes ethniques suivants : Abkhazes, Adyghées, peuples de l’Altaļ, Avars, Bachkires, Balkires, Bouriates, Caréliens, Darghines, Dolgans, Evenes, Ingouches, Iakoutes, Kabardes, Kalmoukes, Karatchaļs, Komis, Koumis, Kouriates, Lapons, Lezguiens, Maris, Mordves, Nents, Nogaļs, Ossčtes, Oudmourtes, Tabasaranes, Tatars, Tcherkesses, Tchétchčnes, Tchouvaches, Turkmčnes...

Bien que les Américains, embourbés en Irak, exigeront l’indépendance du Kosovo, certaines rumeurs affirment en Russie (c’est notamment le cas de Sergueļ Lavrov) que les Européens ne seraient pas si proches des positions américaines. Sur des questions stratégiques, comme l’utilisation de la force et le droit international, l’Europe a plus de points communs avec la Russie. La déclaration de Bernard Kouchner indiquant que l’unité de l’Europe est plus importante que le Kosovo, est assez ambiguė.

Que va faire le gouvernement ?

Selon la Constitution serbe, la politique est définie par le gouvernement, qui doit débattre de toutes les définitions de grande envergure. Pour les résolutions et les décisions concernant le Kosovo, en dépit des différends politiques, une majorité a été trouvée ces derničres années au Parlement. 15 députés seulement sur les 250 n’ont pas voté la derničre résolution. Les partis LDP, GSS, SDU et LSV étaient contre, trois députés de l’Union des Hongrois de Voļvodine se sont abstenus, Riza Halimi de la Coalition des Albanais de la vallée de Presevo n’a pas voté.

Le point 3 de cette résolution stipule que le Parlement de la République de Serbie proclamera illégitime, illégale et invalide toute solution imposée du futur statut du Kosovo.

Bien entendu, il est important, pour des questions aussi graves, que l’opinion publique soit informée d’une éventuelle issue négative, que l’avis des principaux acteurs politiques soit entendu en temps voulu, mais il faudrait éviter que le débat se réduise ą des communiqués de partis.

Afin d’assurer l’unité nationale dans un moment critique, avant d’amorcer des débats entre les partis, le gouvernement doit étudier le pire des scénarios. Il faut, ą l’aide de sources diplomatiques, estimer les risques auxquels pourraient źtre exposés le pays et sa population (crise d’État, violences éventuelles, nouvelles vagues de migrations et de réfugiés, dommages matériels, pertes territoriales provisoires ou permanentes, instabilité régionale).

Le gouvernement doit en peser toutes les conséquences, mais aussi estimer quelle est l’importance pour l’OTAN d’inclure la Serbie dans ses rangs. Il est vrai que ces sept derničres années, malgré les traumatismes de la guerre de 1999, les rapports militaires avec les Américains ont parfois été meilleurs que les rapports politiques.

Le gouvernement devrait bien évaluer les conséquences de tensions avec l’OTAN sur la situation du pays comme sur la population du Kosovo. Selon la Constitution serbe, les organes d’Etat ont des obligations envers le peuple serbe, partout oł il se trouve. Par ailleurs, ils doivent évaluer quelles seraient les conséquences sécuritaires et diplomatiques si la Serbie se soumettait ą la volonté de l’OTAN et perdait le soutien de la Russie...

Le Conseil pour la sécurité nationale formé le 15 mai dernier devrait aussi débattre du problčme. Il est composé de Boris Tadic, du Premier ministre Kostunica, des ministres de l’Armée (Dragan Sutanovac), de la Police (Dragan Jocic), de la Justice (Dusan Petrovic), le chef de l’État-major (Zdravko Ponos), et le directeur de l’Agence de sécurité et d’information (Rade Bulatovic).

Leur fonction leur permet d’en savoir plus que ce qui est écrit dans les journaux. Ou tout au moins ils devraient commencer ą s’interroger.

On peut supposer que dans le cas d’un conflit politique survenant ą un moment critique, l’impact de la crise serait multiplié. La chute du gouvernement au cours d’une crise d’État serait dramatique. C’est pourquoi il est vraisemblable que la majorité gouvernementale trouvera néanmoins une solution au casse-tźte de l’OTAN.

Petite chronologie des relations Serbie-OTAN

23 mars 1999 : Aprčs l’échec des négociations de Rambouillet et de Paris, le Secrétaire général de l’OTAN, Javier Solana, ordonne le bombardement de la Yougoslavie. Les frappes débutent le 24 mars ą 19h45.

10 juin 1999 : Avec l’adoption de la Résolution 1244 du Conseil de sécurité des Nations Unies, les bombardements se terminent. La veille, les représentants de l’Armée de Yougoslavie (VJ) et de l’OTAN ont signé l’Accord militaire de Kumanovo stipulant le retrait des forces de la VJ du Kosovo et l’entrée dans la province des troupes militaires internationales. Le 12 juin 1999, les premičres troupes entrent sur le territoire du Kosovo.

juin 2001 : La délégation de l’Assemblée parlementaire de l’OTAN fait sa premičre visite en République socialiste de Yougoslavie (SRJ).

25 avril 2002 : Le gouvernement fédéral décide d’entamer la procédure d’adhésion de la SRJ au Partenariat pour la paix.

mai 2002 : La SRJ obtient le statut d’observateur ą l’Assemblée parlementaire de l’Alliance.

septembre 2002 : Les délégations du ministčre des Affaires étrangčres et du ministčre de la Défense de la SRJ se rendent au sičge de l’OTAN ą Bruxelles, et en décembre il est décidé d’établir des couloirs aériens au dessus du territoire de la SRJ pour les besoins des missions de l’OTAN dans la région ; une Commission technique OTAN-SRJ est fondée pour les survols de la SRJ.

mai 2003 : Sur une initiative de l’Alliance, une équipe de travail de l’OTAN séjourne ą Belgrade pour discuter avec les officiels civils et militaires de la SRJ sur le contrōle démocratique des forces armées, du budget et de la restructuration des forces armées, de la conversion des engins militaires et du rčglement de la question du surplus des cadres militaires, ainsi que de la restructuration de l’industrie militaire de l’Union de Serbie-et-Monténégro (USM).

19 juin 2003 : Le ministčre des Affaires étrangčres adresse une demande officielle ą l’OTAN pour l’entrée de l’USM dans le Partenariat, et en juin le Conseil Nord-Atlantique autorise officiellement le Programme de collaboration avec l’USM.

7 novembre 2003 : Le ministre de la Défense Boris Tadic et le chef de l’État-major, le général Branko Krga, rendent visite au Commandement des forces unies de l’OTAN. Le Premier ministre de Serbie Vojislav Kostunica se rend au sičge de l’OTAN ą Bruxelles pour rencontrer le Secrétaire général Jap de Hoop Scheffer.

décembre 2003 : Le commandant des forces de l’OTAN pour l’Europe du Sud, l’amiral Gregory Jonhson, rend visite ą l’USM, et le premier navire de l’OTAN appareille au port de Bar.

février 2004 : Branislav Milinkovic est désigné pour la fonction d’émissaire spécial du ministre des Affaires étrangčres de l’USM auprčs de l’OTAN.

28-29 juin 2004 : La délégation de l’USM, avec le Président de l’Union Svetozar Marovic ą sa tźte, participe au sommet de l’OTAN tenu ą Istanbul.

juillet 2004 : Lors de sa visite ą Belgrade, le Secrétaire général de l’OTAN, Jap de Hoop Scheffer, souligne la nécessité d’une pleine collaboration de l’USM avec le Tribunal de La Haye, et du retrait de sa plainte contre huit pays membres de l’Alliance.

24 janvier 2005 : Le commandant des Forces de l’OTAN rend visite ą Belgrade.

juin 2005 : Le Conseil des ministres de l’USM décide de former un Conseil pour les intégrations euro-atlantiques.

18 juillet 2005 : Le Secrétaire général de l’OTAN Jap de Hoop Scheffer signe ą Belgrade avec le chef de la diplomatie Vuk Draskovic un Accord sur l’ouverture des lignes routičres de communication entre l’USM et l’OTAN. Cet accord définit deux routes de passage des troupes ą travers la Serbie.

mars 2006 : Un groupe Serbie-OTAN est formé pour la réforme de la défense comme mécanisme institutionnel de collaboration avec les pays membres de l’OTAN.

juin 2006 : Adoption du Projet de défense stratégique du ministčre de la Défense, oł il est indiqué que « la République de Serbie a opté pour une collaboration avec l’OTAN, et son principal objectif est son entrée dans le Partenariat pour la paix qui représente le premier pas important vers l’adhésion ą part entičre dans cette association ». Il est aussi mentionné que « l’adhésion ą part entičre ą l’OTAN est un objectif ą long terme ».

29 novembre 2006 : Au sommet de l’OTAN ą Riga, la Serbie est invitée ą se joindre au programme du Partenariat pour la paix. Le Premier ministre de Serbie Vojislav Kostunica estime que l’entrée au Partenariat pour la paix « contribuera ą ce que soit maintenue l’intégrité de la Serbie et ą ce que le Kosovo reste au sein de la Serbie avec une autonomie fondamentale appropriée ». Pour le Premier ministre cet « acte est important également du point de vue du processus des intégrations européennes car il montre que ce processus continue et que toute opposition ou condition est erronée ».

14 décembre 2006 : Le Président de la Serbie Boris Tadic signe au sičge de l’OTAN ą Bruxelles un Accord-cadre pour adhérer au Partenariat pour la paix, qui fait de la Serbie le 23čme membre de ce programme.

17 décembre 2006 : Le Bureau de l’Alliance est ouvert ą Belgrade dans le bātiment du ministčre de la Défense.

6 juin 2007 : Le bureau des États-Unis est ouvert pour la collaboration dans le domaine de la défense.

13 juillet 2007 : Le Secrétaire général de l’OTAN Jap de Hoop Scheffer s’entretient ą Belgrade avec le Président de Serbie Boris Tadic et le Premier ministre du gouvernement de Serbie Vojislav Kostunica sur la situation sécuritaire au Kosovo-et-Metohija et les rapports de la Serbie et de l’OTAN dans le cadre du programme de Partenariat pour la paix.

 

 

http://balkans.courriers.info:80/article8728.html

Shekulli
Sali Berisha veut réécrire l’histoire de l’Albanie
Traduit par Mandi Guegen
Publié dans la presse : 1er septembre 2007
Mise en ligne : vendredi 7 septembre 2007

Dans les Balkans, écrire l’histoire n’a jamais été simple. L’Albanie n’échappe pas ą la rčgle. Le régime communiste avait arrangé la présentation de l’histoire ą sa guise, mais le moment est-il bien choisi pour tout remettre ą plat ? Le débat anime la scčne politique et scientifique en Albanie aprčs la déclaration du Premier ministre Berisha qui veut « rendre aux Albanais la vérité sur leur passé ». Les chercheurs sont partagés, alors que le gouvernement vient de dissoudre l’Académie des sciences.

Par B.Sinani

(Image JPEG)
Enver Hoxha

Le Premier ministre albanais Sali Berisha a appelé les historiens et les chercheurs de tout le pays ą se pencher sur l’histoire de l’Albanie, de maničre ą dévoiler aux Albanais toute la vérité sur leur passé, et ą permettre que les élčves dans les écoles puissent apprendre l’histoire telle qu’elle a réellement eu lieu. En effet, selon le Premier ministre, rien n’est plus inacceptable que de falsifier l’acte de l’indépendance nationale, que de jeter l’opprobre et mźme, aveuglé par l’idéologie en vigueur, de gommer les noms de ceux qui l’ont signé, de remplacer les pčres de l’indépendance et du pluralisme par des guerriers sans la moindre valeur...

Le Premier ministre veut mettre les choses au clair, l’Albanie ne peut plus continuer ą croire ą un faux acte d’indépendance. Il a souligné le fait que la Guerre de Libération Nationale [mené par les partisans communistes contre les occupants italiens puis allemands, NdT] a été une page brillante et indiscutable de l’histoire de la nation albanaise, mais il a condamné l’abus monstrueux et la chape de plomb pesant sur l’histoire de la nation. Choisissant exemples et faits, Sali Berisha a affirmé que l’histoire albanaise avait été remplie de dignité morale, notamment dans son attitude face ą l’holocauste, auquel ni la nation ni le gouvernement albanais de l’époque n’ont participé, prenant au contraire la défense des Juifs et organisant leur protection. Pourtant, tout ceci est passé sous silence dans les livres qui apprennent l’histoire aux enfants albanais.

Une autre période historique qui mérite d’źtre revue et réécrite est l’épisode du Congrčs de Lushnja [1920]. Ce fut, selon Sali Berisha, le congrčs du pluralisme, un fait caché car le roi Ahmet Zog y a joué un rōle majeur. « Puisque le roi Zog était un ennemi et un adversaire, il fallait que le pluralisme le fūt aussi, et il l’était en réalité pour le communisme. Il fallait donc réduire au maximum la portée de cet épiosde », a affirmé le Premier ministre, lors de sa déclaration sur la révision de l’histoire, qu’il a faite aprčs sa visite ą l’exposition organisée au Parlement albanais, présentant des matériaux et des documents originels, choisis par le fonds des archives du Parlement albanais dans la période de 1922 ą 1944.

Le rōle historique du roi Zog

(Image JPEG)
Le roi Zog

De son cōté, la famille royale a réagi trčs favorablement aux déclarations du Premier ministre. Selon elle, il est indispensable que la contribution du roi Zog soit reconnue ą sa juste valeur, et notamment le fait qu’il a été le fondateur du premier État albanais. Le président de la cour royale, Ali Ohri, a déclaré que le premier État albanais ne date pas de l’indépendance déclarée ą Vlora par Ismail Qemali, car la période ne le permettait pas. Il affirme que la conception actuelle de l’histoire de l’Albanie passe sous silence de nombreuses périodes importantes, et en dénature de nombreuses autres. Leur révision est donc nécessaire, mais doit se faire sans passions ni influences politiques quelles qu’elles soient. La période du royaume de Zog mérite, toujours selon lui, d’źtre éclaircie par les chercheurs et les historiens de maničre objective et impartiale, pour qu’on ne mente plus aux générations futures.

La déclaration du Premier ministre invitant ą reconsidérer des pans entiers de l’histoire albanaise a soulevé des réactions mitigées parmi les historiens albanais. Parmi eux, certains soulignent que cela ne devrait pas źtre fait dans la conjoncture actuelle, oł des crises plus importantes retiennent les pouvoirs publics, comme celles de l’eau et de l’électricité. D’autres se félicitent au contraire de l’initiative du Premier ministre, en défendant l’idée qu’il est fort nécessaire de revoir la maničre dont l’histoire de l’Albanie est présentée. Genc Pollo, le ministre de l’Éducation, a affirmé que les institutions de recherche seront désormais liées aux Universités.

Historiens et chercheurs sceptiques

Parmi les chercheurs qui se sont sentis concernés par le débat, certains affirment qu’il serait douteux de s’attaquer ą la révision de l’histoire, alors que l’Académie des sciences a été récemment dissoute. « Les réformes peuvent se révéler dommageables », souligne Pellum Xhufi, historien, en rappelant justement le rōle joué par l’ancienne Académie des sciences dans la période communiste. L’archéologue Neritan Ceka partage cet avis, en insistant sur la nécessité que l’écriture de l’historie revienne aux historiens, et non au Premier ministre.

Adoptant un tout autre point de vue que ses collčgues, le chercheur Ferit Dukaj a confirmé, quelques heures aprčs la décision du gouvernement de dissoudre l’Académie des sciences, qu’il était notamment indispensable de réécrire la période du communisme. Par contre, le professeur Artan Fuga met en avant le problčme de l’organisation de cet énorme chantier, au moment oł l’Albanie doit faire face ą d’autres problčmes prioritaires. Selon ce dernier, ce qui est plus inquiétant est le fait que les changements ou les réformes soient le plus souvent proposés par de simples individus. Ferit Dukaj insiste, quant ą lui, sur la reconnaissance de toutes les réussites de notre peuple pendant la période socialiste. Alors que le débat entre les chercheurs continue, le gouvernement Berisha a décidé de rattacher les institutions de recherche aux Universités. Ainsi, l’Institut de Recherches en Histoire, Albanologie et Archéologie sera dissout et remplacé par un centre unique, l’Institut des Recherches Albanologiques. La révision de l’histoire de l’Albanie sera sa priorité. L’application de cette décision s’étalera sur une période transitoire de deux ans, a confirmé le ministre de l’Éducation.