Sot paradite, nė Selinė e PLL, kryetari i kėsaj partie Ekrem Spahiu, dha njė konferencė pėr shtyp.

Mė poshtė po ju pėrcjellim tekstin e plototė tė deklaratės sė tij.

 

 

Tiranė, mė 21 shkurt 2007

Deklaratė pėr Mediet

Partia "Lėvizja e Legalitetit" vlerėson ngritjen e standardeve para dhe gjatė procesit zgjedhor tė 18 shkurtit 2007 nė raport me zgjedhjet e mėparshme dhe thekson se, realizimi i tyre nė masėn mė tė madhe u sigurua prej pėrcaktimit dhe vullnetit parėsor e tė pandryshuar tė shumicės qeverisėse pėr garantimin dhe zhvillimin e zgjedhjeve tė lira dhe tė ndershme qė u shoqėrua edhe me tolerime ndaj kėrkesave tė pamotivuara tė opozitės.

Pėrkundrejt kėtij vullneti tė qartė tė maxhorancės, opinioni i gjerė publik ka parė se  Partia Socialiste dhe aleatėt e saj kanė qenė frenues dhe bllokues nė kėtė proces shumė tė rėndėsishėm  edhe pėr tė ardhmen e Shqipėrisė.

Sipas rezultateve paraprake rezulton se koalicioni Aleanca e Madhe ka fituar rreth 60%  tė njesive vendore tė vendit duke rikonfirmuar kėshtu maxhorancėn e saj.

Po sipas rezultateve tė KZQV-ve rezulton se Partia "Lėvizja e Legalitetit" me kandidatėt e saj qė konkurruan pėr "Aleancėn e Madhe" ka fituar nė bashkinė e Krujės dhe 19 komuna, me njė shtrirje gjeografike nė tė gjithė vendin.

Fituesit e PLL janė si mė poshtė:

 

Lulzim Haxhi Guni               Bashkia Krujė

Justi Abas Zyka                     Komuna Cukalat, Berat

Rahim Myrtezan Lala         Komuna Muhurr, Dibėr

Rufat Mehmet Shoti            Komuna  Reē, Dibėr

Agim Sefedin Selita             Komuna  Lis, Mat

Muharrem Fadil Kurti        Komuna Rukaj, Mat

Ardian Xhevahir Zeneli     Komuna Stravaj, Librazhd

Agim Ramazan Xhaja         Komuna Pėrparim, Peqin

Ardjan Miti Shurdhaqi      Komuna Grabian, Lushnje

Altin Qazim Bregasi           Komuna Selitė, Mallakastėr

Artur Ylber Agolli               Komuna Progėr Devoll

Rushan Hazis Ēela              Komuna Dardhas, Pogradec

Kujtim Mustaf Gjoka          Komuna Bushtricė, Kukės

Vesel Ismail Shehu             Komuna Grykė-Ēaje, Kukės

Feriz Ahmet Hoxha            Komuna Bytyē, Tropojė

Fran Gjok Frokaj                 Komuna Shėnkoll, Lezhė

Nikolin Marash Lleshaj     Komuna Selitė, Mirditė

Ndoc Mark Prendi              Komuna Blerim, Pukė

Faz Tahir Shabaj                 Komuna Postribė Shkodėr

Ymer Gjergio Marku           Komuna Bėrxull, Tiranė

 

Ky ėshtė rezultati mė i mirė historik i arritur ndonjėherė nga PLL nė konkurrimin pėr pushtetin vendor dhe qė ėshtė materializuar pavarėsisht vėshtirėsive objektive me tė cilat PLL ėshtė pėrballur, ku si mė kryesore veēojmė mungesėn e komisionarėve nė tė gjitha hallkat e procesit zgjedhor dhe pamundėsinė e plotė financave.

Ky rezultat dėshmon faktin se Partia "Lėvizja e Legalitetit" ka qenė dhe mbetet njė alternativė e vlerėsuar dhe e votuar prej elektoratit shqiptar.

Partia "Lėvizja e Legalitetit" falėnderon zgjedhėsit pėr mbėshtetjen e dhėnė dhe garanton se tė zgjedhurit vendorė tė dalė prej saj do tė punojnė kurdoherė nė dobi tė komunitetit, duke dėshmuar pėrkushtim, ndershmėri dhe aftėsi qeverisėse.

Njė falėnderim tė veēantė i drejtojmė organeve tė mediave pėr rolin e tyre pozitiv tė shfaqur gjatė gjithė fushatės e nė veēanti pėr pasqyrimim me transparencė e profesionalizėm tė procesit zgjedhor.--
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

 

 

Tiranė, mė 19 shkurt 2007

 

Informacion pėr Mediat

 

Ju konfirmojmė fitoren e kandidatit tė PLL:

1.      Ardian Shurdheqi, Komuna Grabian, Lushnje.

 

Zėdhėnėsja e Fushatės sė PLL

Armira Kapxhiu

 


--
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

 

Tiranė, mė 18 shkurt 2007

 

Informacion pėr Mediat

 

Ju konfirmojmė fitoren e kandidatėve tė PLL:

1.      Rifat Shoshi, Komuna Reē, Dibėr

2.      Nikolin Lleshi, Kurbnesh, Mirditė

Zėdhėnėsja e Fushatės sė PLL

Armira Kapxhiu

  


--
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

 

Tiranė, mė 18 shkurt 2007

 

Informacion pėr Mediat

 

Ju konfirmojmė fitoren e kandidatit tė PLL:

1.      Justin Zyka, Komuna Cukalat, Berat

Zėdhėnėsja e Fushatės sė PLL

Armira Kapxhiu

 

 
--
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

 

 


Tiranė, mė 18 shkurt 2007

 

Informacion pėr Mediat

 

Ju konfirmojmė fitoren e kandidatėve tė PLL:

1.      Kujtim Gjoka, Komuna Bushtricė, Kukės

2.      Altin Bregasi, Komuna Selitė, Mallakastėr

 

Zėdhėnėsja e Fushatės sė PLL

Armira Kapxhiu 


--
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

 

Tiranė, mė 16 shkurt 2007

 

Informacion pėr Mediat

 

Fundi i fushatės zgjedhore ka qenė pėr Partinė "Lėvizja e Legalitetit" e mbushur me takimet pėrmbyllėse nė komunat Lis, Muhurr, Reē, Bushtricė dhe  Kolsh, ku nė emėr tė "Aleancės sė Madhe" konkurrojnė kandidatėt e PLL Agim Selita, Rrahim Lala, Rifat Shoti, Kujtim Gjoka dhe Xhevat Toda.

Nė kėto takime kryetari i PLL Ekrem Spahiu shoqėrohej nga deputetė tė koalicionit qeverisės, drejtues vendor tė Partisė Demokratike si dhe nga zotėrinjtė Skėnder Zogu (nipi i Mbretit Zog I), Sulejman Gjanaj (Sekretar i Marrėdhėnieve me jashtė tė PLL), Yllė Spahiu dhe Patric Najbor (drejtor i Institutit Francez tė Studimeve Monarkiste), tė cilėt kanė ardhur posaēėrisht nga Franca pėr tė mbėshtetur fushatėn e PLL.

Spahiu vlerėsoi lart kandidatėt Agim Selita, Rrahim Lala, Rifat Shoti, Kujtim Gjoka dhe Xhevat Toda, tė cilėt janė 5 nga 26 kandidatėt e PLL qė konkurrojnė me siglėn e saj brenda koalicionit Aleanca e Madhe, duke theksuar faktin se ato kanė gjetur mbėshtetjen e plotė tė elektoratit dhe strukturave drejtuese tė partive aleate.

Gjatė kėtyre takimeve, duke ju drejtuar zgjedhėsve, Spahiu tha:  "I bėj thirrje gjithė mbretėrorėve, anėtarėve dhe simpatizantėve tė Partisė "Lėvizja e Legalitetit" qė tė votojnė kandidatėt e PLL dhe koalicionit Aleanca e Madhe nė maxhoritar, si dhe Partinė "Lėvizja e Legalitetit" pėr listat shumė-emėrore pėr kėshilltarė tė njėsive vendore, sepse kandidatėt tanė janė figurat mė pėrfaqėsuese tė komunitetit, me integritet tė lartė politik dhe moral, tė pėrkushtuar pėr tė mbrojtur interesat e zgjedhėsve duke unifikuar vendim-marrjen me tė gjithė kėshilltarėt e djathtė gjatė mandatit tė ardhshėm."

 

Zėdhėnėsja e Fushatės sė PLL

Armira Kapxhiu

--
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

 

 

 

Tiranė, mė 15 shkurt 2007

Informacion pėr mediat

Dega e Partisė "Lėvizja e Legalitetit" nė Korēė zhvilloi njė takim pėrmbyllės sė fushatės elektorale tė zgjedhjeve tė 18 shkurtit.

Kryetari i PLL Spahiu shoqėrohej edhe nga zotėrinjtė Skėnder Zogu (nipi i Mbretit Zog I), Sulejman Gjanaj (Sekretar i Marrėdhėnieve me Jashtė tė PLL), Yllė Spahiu dhe Patric Najbor (drejtor i Institutit Francez tė Studimeve Monarkiste), tė cilėt kanė ardhur posaēėrisht nga Franca pėr tė mbėshtetur fushatėn e PLL.

Takimin e hapi Kryetari i degės sė PLL Korēė dhe njėkohėsisht Kryetar i Kėshillit Kombėtar tė PLL z. Nebi Ganellari.

Kandidati pėr kryetar nė Bashkinė e Korēės z. Gjergji Papa tha: "Kam dalė nė kėtė fushatė me sloganin "Ta bėjmė Korēėn zonjė", e cila ka qenė realisht e tillė gjatė kohės sė Mbretėrisė Shqiptare.

Kryetari i PLL Spahiu tha se:  "Nėse ne mbretėrorėt krenohemi me periudhėn e artė  tė Mbretėrisė Shqiptare nėn drejtimin e Mbretit Zog, njė pjesė e kėsaj krenarie i takon edhe korēarėve, sepse Pandeli Evangjeli ishte Kryetar i Asamblesė Kushtetuese qė miratoi  Statutin Themeltar tė Mbretėrisė Shqiptare tė vitit 1928. Po ashtu, kryeministėr i suksesshėm i atyre viteve ka qenė edhe Koēi Kote.

Ne kemi besim se kultura dhe qytetaria korēare do t'ju shtyjnė tė votoni mė 18 shkurt pėr alternativėn mė tė mire, e cila sigurisht pėrfaqėsohet nga z. Gjergji Papa dhe gjithė kandidatėt e tjerė tė Aleancės sė Madhe, tė cilėt  do ti bashkėngjiten fitores sė madhe qė Koalicioni ynė do tė realizojė mė 18 shkurt 2007."

Zoti Spahiu vazhdoi turin elektoral nė Komunėn Grabian tė rrethit tė Lushnjės ku nė emėr tė Aleancės sė Madhe dhe i propozuar nga PLL kandidon Ardian  Shurdheqi.

 

Zėdhėnėsja e Fushatės sė PLL

Armira Kapxhiu

--
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

 

Tiranė, mė 14 shkurt 2007

 

Informacion pėr Mediet

 

Kryetari i Partisė "Lėvizja e Legalitetit" Ekrem Spahiu ishte nė Pogradec ku dega lokale e PLL zhvilloi njė takim elektoral nė mbėshtetje tė kandidatėve tė "Aleancės se Madhe" qė do tė garojnė nė zgjedhjet e 18 shkurtit, e nė veēanti kandidatėve Rushan Ēela dhe Vasfi Dulellari tė propozuar nga PLL, pėrkatėsisht nė komunat  Dardhas dhe Buēimas.

Gjithashtu nė kėtė takim ishin tė pranishėm edhe zotėrinjtė Skėnder Zogu (nipi i Mbretit Zog I), Sulejman Gjanaj (Sekretar i marrėdhėnieve me jashtė tė PLL), Yllė Spahiu dhe Patric Najbor (drejtor i Institutit Francez tė Studimeve Monarkiste) tė cilėt kanė ardhur posaēėrisht nga Franca pėr tė mbėshtetur fushatėn e PLL.

Nė fjalėn e tij, z. Spahiu, pasi evidentoi vlerat dhe traditėn e shkėlqyer tė krahinės, fuqinė dhe garancitė nė fitore tė "Aleancės sė Madhe" dhe pėrcaktimin e pandryshuar tė saj pėr t'i ofruar zgjedhėsve njė pushtet vendor nė dobi tė tyre, u ndal mė nė hollėsi pėr vlerat e kandidatėve  tė PLL pėr kryetarė apo kėshilltarė tė njėsive vendore.

Spahiu tha se nė pėrzgjedhjen e kandidaturave tė saj, PLL ka zbatuar si kriter parėsor mishėrimin prej njerėzve tė propozuar prej saj tė vlerave tė shenjta tė familjes, ndershmėrisė, pėrkushtimit, humanizmit, pėrfaqėsimit dhe profesionalizmit. Ai gjithashtu tha se kėto cilėsi mishėrohen nė tė gjithė kandidatėt e "Aleancės sė Madhe", tė cilėt janė edhe kandidatėt e fitores.

 

Zėdhėnėsja e Fushatės sė PLL

Armira Kapxhiu--
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

 

Tiranė, mė 13 shkurt 2007

Informacion pėr Mediet

Kryetari i Partisė "Lėvizja e Legalitetit" Ekrem Spahiu ishte nė njė takim elektoral nė rrethin e Dibrės, komuna Muhurr, pėr ti dhėnė mbėshtetje kandidatit tė PLL dhe Koalicionit "Aleanca e Madhe"  pėr kryetar tė kėsaj komune, z. Rrahim Lala.

Nė takim ishin tė pranishėm edhe deputetė tė Aleancės sė Madhe, drejtues lokalė tė partive aleate dhe eksponentė tė tjerė tė sė djathtės, sepse kandidatura e PLL pėr kryetar tė komunės Muhurr gėzon njė konsensus dhe mbėshtetje pa rezerva tė tė gjithė Koalicionit.

Nė fjalėn e tij Spahiu, pasi evidentoi vlerat dhe traditėn e shkėlqyer tė krahinės, fuqinė dhe garancinė nė fitore tė "Aleancės sė Madhe" dhe pėrcaktimin e pandryshuar tė saj pėr t'i ofruar zgjedhėsve njė pushtet vendor nė dobi tė tyre, u ndal mė nė hollėsi pėr vlerat e kandidatėve tė PLL pėr kryetarė tė njėsive vendore.

Spahiu tha se nė pėrzgjedhjen e kandidaturave tė saj, PLL ka zbatuar si kriter parėsor mishėrimin prej njerėzve tė propozuar prej saj tė vlerave tė shenjta tė familjes, ndershmėrisė, pėrkushtimit, humanizmit, pėrfaqėsimit dhe profesionalizmit. Ai gjithashtu tha se kėto cilėsi mishėrohen nė tė gjithė kandidatėt e "Aleancės sė Madhe", tė cilėt janė edhe kandidatėt e fitores.

Zoti Spahiu i ftoi zgjedhėsit dibranė qė tė votojnė masivisht jo vetėm pėr z. Lala dhe kandidatėt e tjerė tė "Aleancės sė Madhe", por tė votojnė masivisht edhe pėr Partinė "Lėvizja e Legalitetit", si njė parti serioze qė ėshtė pėrcaktuar qartė nė mbrojtje tė vlerave morale qė trashėgojmė, interesave tė individit, familjes dhe shoqėrisė.

Po ashtu, Kryetari i PLL Ekrem Spahiu zhvilloi edhe njė takim tjetėr nė Komunėn Reē, ku nė emėr tė Aleancės sė Madhe dhe i propozuar nga PLL konkurron z. Rifat Shoti.

 

Zėdhėnėsja e Fushatės sė PLL

Armira Kapxhiu--
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

 

Tiranė, mė 12 shkurt 2007

Informacion pėr Mediat

Dega e Partisė "Lėvizja e Legalitetit" Vlorė organizoi njė takim elektoral pėr prezantimin e kandidatėve tė saj pėr kėshilltarė nė njėsitė vendore tė Vlorės dhe mbėshtetjen e kandidatit pėr kryetar bashkie tė Aleancės sė Madhe, z. Kreshnik Alimerko.

Nė kėtė takim morėn pjesė edhe kryetari i PLL Ekrem Spahiu, Kryetari i degės se PD Agron Sharra, kandidati i Aleancės sė Madhe Kreshnik Alimerko, etj.

Nė fjalėt e tyre, zotėrinjtė Sharra dhe Alimerko shprehėn konsiderata tė larta pėr Partinė "Lėvizja e Legalitetit", rolin qė ajo ka luajtur nė historinė e krijimit dhe zhvillimit tė shtetit shqiptar, e ne veēanti u ndalėn nė kontributet politike tė kėsaj partie pas rivendosjes sė pluralizmit. Ata vlerėsuan dukshėm qėndrimet e tė zgjedhurve tė PLL nė pushtetin vendor, rolin dhe kontributin e drejtuesve dhe strukturave lokale tė PLL nė koalicion, si dhe shkallėn e koordinimit dhe mirė kuptimit qė egziston ndėrmjet palėve tona.

Kryetari i PLL Ekrem Spahiu e pėrqendroi fjalėn e tij nė cilėsitė e kandidatėve tė PLL pėr tė zgjedhur vendor.  Ai tha se:  "listat e kandidatėve pėr kėshilltarė tė Partisė "Lėvizja e Legalitetit" janė pėrpiluar nė konsultim tė gjerė me strukturat lokale tė PLL, grupet e interesit dhe pėrfaqėsuesit e  komunitetit. Nė listat e PLL gjenden personalitete tė spikatura tė jetės politike, akademike dhe artistike,  pėrfaqėsues me peshė tė grupeve tė interesit dhe komunitetit."

Zoti Spahiu tha gjithashtu se, "qėndrimi i deritanishėm i tė zgjedhurve lokalė tė PLL ka qenė transparent, i unifikuar me votat e pėrfaqėsuesve tė djathtė e nė dobi tė komunitetit dhe garantoi se ky qėndrim do tė jetė i tillė edhe nė tė ardhmen."

Gjithashtu z. Spahiu dha mbėshtetjen e tij dhe tė partisė qė pėrfaqėson  ndaj kandidatėve tė Aleancės sė Madhe edhe nė dy takime tė tjera qė u organizuan pėrkatėsisht nė komunat Dermenas dhe Topojė tė rrethit tė Fierit.

 

Zėdhėnėsja e Fushatės sė PLL

Armira Kapxhiu--
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

 

Tiranė, mė 11 shkurt 2007

 

Informacion pėr mediat

Nė njė miting madhėshtor tė organizuar nė sheshin kryesorė tė qytetit tė Burrelit dhe nė njė atmosferė festive u prezantuan kandidatėt e  Koalicionit "Aleanca e Madhe" pėr tė gjitha njėsitė vendore tė rrethit Mat.

Nė kėtė prezantim tė kandidatėve tė Koalicionit "Aleanca e madhe" morėn pjesė Kryeministri i Shqipėrisė z. Sali Berisha, Kryetari i PLL z.Ekrem Spahiu, deputetė, drejtues vendorė, etj.

Kryetari PLL Ekrem Spahiu ndėr tė tjera tha: "Shqiptarėt nė pėrgjithėsi dhe ju matjanėt nė veēanti keni provuar se si qeverisin tė djathtėt dhe si qeverisin tė majtėt. Dallimin e bėni vetė....

...Ashtu sikur mbėshtetėt Mbretin Zog nė hedhjen themeleve tė shtetit shqiptar dhe zhvillimin e Shqipėrisė nė vitet 1924-1939, sot ėshtė koha tė mbėshtesim qeverinė aktuale dhe kryeministrin Berisha pėr zhvillim e progres qė do tė mundėsojė  integrimin e Matit nė Shqipėri dhe Shqipėrinė nė strukturat euro-atlantike.....

Kandidatėt tanė janė kandidatėt e fitores, - tha zoti Spahiu. Fitorja do tė filloje me Skėnder Lleshin nė Burrel, Muharrem Kurtin nė Rukaj, Agim Selitėn nė Lis, Bedri Hoxhėn nė Klos, e kėshtu me radhė nė tė gjitha njėsitė vendore tė rrethit tė Matit.

 

Zėdhėnėsja e Fushatės sė PLL

Armira Kapxhiu

 --
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

 

Tiranė, mė 10 shkurt 2007

Informacion pėr Mediat

 

Nė qytetin e Kavajės, Partia "Lėvizja e Legalitetit" organizoi njė takim me intelektualė, anėtarė dhe simpatizantė tė kėsaj partie, ku u bė prezantimi i kandidatėve tė PLL pėr kėshilltarė nė bashkinė e Kavajės dhe komunat.

Nė kėtė takim morėn pkesė kryetari i PLL Ekrem Spahiu, nėnkryetari Murat Basha, kryetari i degės sė PLL Kavajė Remzi Muhja, kryetari aktual i bashkisė dhe kandidati pėr kryetar bashkie i Aleancės sė Madhe Refik Rugia.

Nėnkryetari i PLL Basha tha se,  "Ėshtė nder dhe privilegj qė tė flasėsh para qytetarėve tė Kavajas, kėtij qyteti simbol tė demokracisė. Krenarė pėr atė ē farė pėrfaqėsojmė, jo si raport numerik, por si ide dhe program, ne i jemi bashkangjitur Aleancės sė Madhe pėr tė kontribuar nė zgjidhjen e halleve dhe problematikave qė kanė shqiptarėt. Njėkohėsisht pėr tė mos lejuar tė majtėn agresive qė tė ndėrpresė rrugėn e reformave dhe ndryshimeve tė mėdha qė ka ndėrmarrė qeverisja e sotme.

Ashtu si Kavaja, Shkodra, Tropoja, Dibra, Mati, Kruja, Tirana, etj., ne do tė  konfirmojmė fitoren e sė djathtės dhe rrugėn e vazhdimėsisė.

Unė besoj se edhe legalistėt si gjithmonė do japin kontributin maksimal nė kėtė fitore.

Kemi edhe njė arsye mė tepėr pėr tė kėrkuar mbėshtetjen pėr PLL nė Kavajė, sepse Kavaja ka zgjedhur deputet pėr herė tė parė nga gjiri i saj ish mbretin Zog."

Kryetari i PLL Ekrem Spahiu e vuri theksin nė bashkėpunimin e frytshėm qė ekziston ndėrmjet partive pjesėmarrėse tė Aleancės sė Madhe, bashkėpunim qė do tė konkretizohet nė fitoren e saj me pėrmasa tė thella nė zgjedhjet e 18 shkurtit.

Spahiu tha se e majta ka shpėrdoruar dhe konsumuar ēdo mundėsi tė saj pėr tė qeverisur si nė pushtetin qendror, ashtu edhe nė atė vendor.

 

Zėdhėnėsja e Fushatės sė PLL

Armira Kapxhiu

 --
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

 

Tiranė, mė   9 .02.2007

 

Informacion pėr Mediat

Njė tubimin entuziast elektoral u organizua nė qytetin e Krujės pėr tė prezantuar kandidatit e  pėrbashkėt tė koalicionit "Aleanca e Madhe" pėr kryetar bashkie z. Lulzim Guni.

Nė kėtė prezantim, kryetari i PLL Ekrem Spahiu tha: "ėshtė nder dhe kėnaqėsi qė sot nė Krujėn e Skėnderbeut, nė Krujėn e Abaz Kupit, tė prezantojmė kandidatin tonė tė pėrbashkėt z. Lulzim Guni. Ashtu  si nė vitet 1991-1992 ishim tė gjithė sė bashku pėr tė rrėzuar diktaturėn komuniste, edhe sot jemi pėrsėri tė gjithė sė bashku pėr tė larguar tė keqen qė i ka ardhur vendit nga  keq-qeverisja socialiste. Ne po mbėshtesim tė gjithė sė bashku fitoren e kandidatėve tanė nė tė gjithė vendin, tė cilėt janė pėrfaqėsuesit mė tė mirė tė alternativės tonė."

Sikurse dihet, nė mbėshtetje tė traditės dhe pėrkrahjes elektorale qė PLL gėzon nė kėtė qytet, kandidati i Koalicionit "Aleanca e Madhe" pėr kryetar tė bashkisė Krujė, do tė konkurrojė nėn siglėn PD + PLL.

 

 

Zėdhėnėsja e Fushatės sė PLL

Armira Kapxhiu--
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

 

Tiranė, mė  8 shkurt 2007

 

 

Informacion pėr Mediat

Dega e Partisė "Lėvizja e Legalitetit"  nė Shkodėr organizoi njė takim elektoral pėr tė mbėshtetur kandidatin e Koalicionit "Aleanca e Madhe" pėr kryetar tė Bashkisė Shkodėr, z. Lorenc Luka.

Takimin e hapi kryetari i degės lokale tė PLL z.Ilir Kuka i cili nė fjalėn e tij e vuri theksin nė bashkėpunimin e frytshėm PD-PLL.

Kandidati pėr Kryetar Bashkie z. Lorenc Luka vlerėsoi lart rolin dhe kontributin e Partisė "Lėvizja e Legalitetit" nė dobi tė vendit gjatė gjithė historisė sė saj. Nė fjalėn e tij ai shprehu rrespekt tė thellė dhe mirėnjohje tė veēantė ndaj Mbretit Zog, Mbretit Leka dhe Familjes Mbretėrore, pėr gjithēka ato kanė bėrė pėr ndėrtimin e shtetit shqiptar dhe mbėshtetjen e ēėshtjes kombėtare.

Kryetari I Partisė "Lėvizja e Legalitetit" Ekrem Spahiu nė takim tha se:  " jemi sot nė Shkodėr pėr t'i dhėnė mbėshtetjen e plotė politike dhe elektorale kandidatit tė pėrbashkėt pėr bashkinė e Shkodrės z.Lorenc Luka,  si dhe gjithė kandidatėve tė tjerė tė koalicionit tonė nė rrethin e Shkodrės. Fitorja e kandidatėve pėr kryetarė tė njėsive vendore do tė ishte e cunguar nėse nuk do tė shoqėrohej edhe me fitoren e shumicės sė vendeve nė kėshillall vendore.

Nė hartimin e listės sė saj pėr kandidatė tė Kėshillit Bashkiak Shkodėr, Partia "Lėvizja e Legalitetit"  ėshtė kujdesur qė nė tė tė pėrfshihen personalitete tė shquara tė jetės politike dhe akademike tė cilėt janė njėkohėsisht edhe pėrfaqėsues tė denjė tė qytetarisė shkodrane dhe grupeve tė interesit.

 

Zėdhėnėsja e Fushatės sė PLL

Armira Kapxhiu--
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

 

 

Tiranė, mė  07.02.2007

Informacion pėr Mediat

Kryetari i Partisė "Lėvizja e Legalitetit" Ekrem Spahiu vazhdoi turin elektoral me prezantimin e kandidatin tė PLL Muharrem Kurti qė do tė konkurrojė nė emėr tė Koalicionit "Aleanca e Madhe" nė komunėn Rukaj tė rrethin tė Matit.

Nė tubimin e organizuar me kėtė rast, kryetarėt lokalė tė partive aleate shprehėn mbėshtetjen e tyre tė plotė pėr kandidatin Kurti, si kandidatura mė pėrfaqėsuese jo vetėm e koalicionit, por e gjithė komunės.

Nė fjalėn e tij, Spahiu tha  se, "kur para tre viteve  z.Muharrem Kurti konkurroi pėr kryetar tė komunės tuaj, e ne ishim kėtu nė prezantimin e tij,  patėm shprehur sigurinė e plotė se gjatė mandatit tė tij si kryetar komune ai do tė ishte i pėrkushtuar, i ndershėm dhe administrator i mirė. Tani, pas tre viteve,  ne shprehim kėnaqėsi qė nė kėtė vlerėsim tonin nuk kemi qenė tė gabuar. Nė kėtė realitet, rikandidimi i zotit Kurti ka ardhur si kėrkesė e unifikuar e komunitetit dhe subjekteve tona politike.

Fitorja e kandidatėve tė djathtė, do tė ishte e cunguar nėse nuk do tė shoqėrohej edhe me fitoren e shumicės sė vendeve nė kėshillat vendore prej partive tė koalicionit. Listat pėr kėshilltarė tė PLL pėrbėhen nga pėrfaqėsues tė spikatur tė komuniteteve pėrkatėse, qė janė tė pėrkushtuar pėr mbrojtjen e interesave tė zgjedhėsve."

 

Zėdhėnėsja e fushatės sė PLL

Armira Kapxhiu--
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

 

Tiranė, mė 6 shkurt 2007

 

Informacion pėr mediat

 

Kryetari i Partisė "Lėvizja e Legalitetit"  Ekrem Spahiu zhvilloi mė qytetin e Durrėsit njė takim me drejtuesit dhe strukturat e PLL tė kėtij rrethi, takim ku u bė edhe prezantimi i kandidatit pėr kryetar bashkie tė Koalicionit "Aleanca e Madhe" z. Armand Teliti. Nė kėtė takim mori pjesė edhe prefekti i qarkut tė Durrėsit z. Klodian Pajuni. 

Duke folur pėr kandidaturėn e z. Teliti, Spahiu tha se "ai pėrfaqėson vlera tė larta intelektuale e qytetare, pėrkushtim e ndershmėri, formim tė shumanshėm dhe pėrvojė tė gjerė politike e administrative." 

Spahiu shprehu siguri pėr fitoren e Armand Telitit dhe solli nė kujtesė jo vetėm rezultatet e sondazheve aktuale, por edhe fitoren prej Partisė Demokratike nė zgjedhjet e 3 korrikut tė tė gjitha zonave zgjedhore tė rrethit tė Durrėsit, ku, nė cilėsinė e kryetarit tė degės sė PD,  rol tė dukshėm ka luajtur edhe z. Teliti. 

Kryetari i PLL Ekrem Spahiu e vuri theksin edhe nė nevojėn pėr njė pėrbėrje sa mė cilėsore tė kėshillit tė ardhshėm bashkiak, nė dispozicion tė sė cilit PLL ka ofruar kandidatura tė spikatura si Riza Dajko, Kujtim Vllamasi, Gjergji Thanasi, Islam Aliko dhe personalitete tė tjera tė politikės dhe qytetarisė durrsake. 

Spahiu tha gjithashtu se z. Teliti ėshtė kandidatura mė pėrfaqėsuese e gjithė koalicionit dhe se PLL ndjehet mjaft e pėrfaqėsuar me kandidaturėn e tij.

Kryetari i ardhshėm i bashkisė Durrės, Armand Teliti,vlerėsoi lart rolin dhe kontributin qė Partia "Lėvizja e Legalitetit" ka dhėnė nė ndėrtimin e shtetit shqiptar dhe konsolidimin e proceseve demokratike dhe siguroi se bashkėpunimi ndėrmjet subjekteve tona do tė thellohet edhe mė tej pas zgjedhjeve tė 18 shkurtit.

 

Zėdhėnėsja e Fushatės sė PLL

Armira Kapxhiu

--
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076