Derguar me: 18/08/2007 - 07:42 http://www.balkanweb.com/sitev4/index.php?id=7681

 

Princi Leka II, kėshilltar i Politikės sė Jashtme

 

• Princi do tė prezantohet me stafin javėn e ardhshme, ndėrsa do tė ruajė titullin e Princit. Ka qenė njė dėshirė e Mbretit Leka I, tė cilėn ia ka shprehur liderit tė sė djathtės 

Princi Leka II punėsohet kėshilltar pėr Politikėn e Jashtme, nė ministrinė e drejtuar nga Lulzim Basha. Ai do tė prezantohet me stafin javėn e ardhshme, ndėrsa do tė ruajė titullin e Princit. Ka qenė njė dėshirė e Mbretit Leka I, tė cilėn sipas burimeve tona ia ka shprehur liderit tė sė djathtės, Sali Berishės dhe ky i fundit e ka mbajtur premtimin. Nė fakt, interesi ėshtė i dyfishtė, pėrfshi dhe Ministrinė e Jashtme, por ajo ēka ka qenė e rėndėsishme pėr Mbretin Leka I ėshtė dhėnia e kontributit tė familjes sė tij pėr Shqipėrinė. Njė eksperiencė tė tillė tė mėparshme ka pasur dhe vetė Mbreti Leka Zogu. Nė kohėn kur jetonin nė Afrikėn e Jugut, Ahmet Zogu i ka kėrkuar drejtuesit tė shtetit nė Arabinė Saudite tė punėsonte djalin e tij tė vetėm, me qėllim qė tė njihte administratėn. Dhe vetėm pak kohė mė pas, Leka I u emėrua kėshilltar i Qeverisė sė Arabisė Saudite. E duke qenė i kėnaqur me kėtė eksperiencė, duket se njė ndėr qėllimet e Lekės sė Parė tė ketė qenė njohja e Princit me strukturat shtetėrore. Mėsojmė se pas pak ditėsh do tė ketė dhe njė konferencė tė pėrbashkėt mes Ministrisė sė Jashtme dhe Oborrit Mbretėror pėr punėsimin e Lekės sė Dytė, ndėrsa dje, Princi ka qenė kokė mė kokė me ministrin e Jashtėm, Lulzim Basha pėr tė diskutuar rreth punės.
Trashėgimia
Nė bazė Statutit tė vitit 1928, tė Mbretėrisė Shqiptare, Princi Trashėgimtar i fronit mbretėror ėshtė djali mė i madh i Familjes Mbretėrore. Kėshtu qė Ai shpallet trashėgimtar i Fronit Mbretėror mbasi tė ketė mbushur moshėn 18-vjeēare, nga NMT Mbreti.
NTM Leka II, Princ i Shqiptarėve, u shpall Trashėgimtar i fronit nė vitin 2000, mbas njė betimi qė Ai bėri pėrpara NMT Leka I, Mbret i Shqiptarėve, nė Johanesburg. Nga ajo ditė, Ai zgjodhi tė ishte NTM Leka II, Princ i Shqiptarėve. Ai u pagėzua me emrin Leka nga Mbretėresha Susan. Emri Anwar, NTM Leka II e mori pėr nder tė Presidentit Anwar Sadat i Egjiptit, duke qenė se Presidenti Sadat ishte njė mik i mirė i NMT Leka I, Mbret i Shqiptarėve. Emrin Reza, pėr nder tė miqėsisė qė NMT Leka I kishte me Shahun e Iranit. Emrin Baudoin, NTM Leka II, e mori nga kumbara e Tij, Mbreti Baudoin i Belgjikės, ndėrsa emrin Msiziwe ėshtė njė titull honorifik (nė gjuhėn zulu do tė thotė: Njeri i Popullit tė Tij), e mori mė vonė nga Mbreti i fisit Zulu.
Shkollimi
Edhe pse jeton nė Shqipėri prej pak vitesh, Leka II flet nj shqipe tė pastėr. Bagazhi i tij arsimor ėshtė nė nivele tė larta. Princi sapo ėshtė kthyer nga njė kurs masteri 6- mujor tė cilin e kreu nė Itali. Nė vitet e para tė jetės mėsimet i mori nga njė mėsues privat, para se tė vijonte shkollimin nė Johanesburg, nė Afrikėn e Jugut. Nga viti 1989-1991 nisi studimet nė “St Stithian’s Collage”, ndėrsa mė vonė nė “St Peter’s Preparatory School”, deri nė vitin 1996. Nga 1996-2000 ai studioi nė “ST Peter Collage”. Pas ardhjes nė Shqipėri sigurisht qė mori mėsime private pėr letėrsinė shqipe, dhe nė vitin 2004 kreu njė kurs tremujor nė akademinė ushtarake “Skėnderbeu” nė Tiranė. Nė vitin 2004 deri nė vitin 2005 vijoi studimet nė akademinė me famė botėrore, “Royal Military Academy of Sandhurst” nė Mbretėrinė e Bashkuar. Gjatė kėtyre studimeve mori edhe disa ēmime, si p.sh: “The King Hussein Price” dhe toga e NTM Leka II, Princ i Shqiptarėve ėshtė shpallur si “The Sovereign’s Platoon”. Rezarta Delisula

 

 

 

http://www.shekulli.com.al/

 

 

PR: Zona 31 i pėrket PD-sė

F.B  17-08-2007
TIRANĖ- Zona elektorale numėr 31 nė kryeqytet ėshtė bėrė "mollė sherri" pėr partitė e vogla tė kampit tė djathtė. Republikanėt janė tė vendosur qė tė mos lejojnė kandidimin e kreut tė LZHK-sė, Dashamir Shehi, nė emėr tė mazhorancės. Pas deklaratave tė PR-sė nė qendėr, dje ka reaguar edhe dega e kėsaj partie pėr Tiranėn. Kryetarja e kėsaj dege, Myrvete Pazaj, duke konfirmuar edhe njė herė qėndrimin e deritanishėm tė PR-sė, ka bėrė tė qartė se kandidatura e Shehit duhet tė dalė nė emėr tė koalicionit tė djathtė, nė tė kundėrt ajo nuk do tė mbėshtetej. Sipas republikanėve tė Tiranės, e drejta pėr tė propozuar kandidat nė kėtė zonė i pėrket vetėm PD-sė, pėr shkak edhe tė rolit dhe mbėshtetjes qė ajo gėzon nė bazė. "Dega e PR-sė sė Tiranės, por edhe republikanėt nė qendėr do tė mbėshtesin kandidatin demokrat pėr kėtė zonė zgjedhore, pasi kjo ėshtė njė zonė qė i takon vetėm PD-sė",- u shpreh kryetarja e PR-sė sė Tiranės, Myrvete Pazaj. Nė tė kundėrt, ajo ka bėrė tė qartė se PR ėshtė e gatshme tė propozojė disa kandidatura, qė do t'i siguronin fitoren sė djathtės nė kėtė zonė. "Nėse maxhoranca vendos qė kandidatura e kėsaj zone tė vijė nga partitė aleate, atėherė ne kemi gati njė listė me emra, qė sigurojnė fitore nė kėtė zone",- tha Pazaj. Ndėrkohė, vetė demokratėt nuk kanė pėrcaktuar ende njė kandidaturė tė tyre, tė cilėt mė pas do ua propozojnė edhe aleatėve pėr ta mbėshtetur. Megjithatė deri mė tani janė pėrfolur shumė emra potencialė pėr kėtė zonė, duke filluar nga ai i Arben Imamit, Edi Palokės etj. Po ashtu edhe kampi i majtė nuk ka bėrė asnjė hap nė kėtė drejtim, pavarėsisht se tashmė presidenti Bamir Topi pėrcaktoi 23 shtatorin, si ditėn kur dhe do tė mbahen zgjedhjet e pjesshme nė kėtė zonė.

 
 
http://www.panorama.com.al/index.php?id=3444
PR: Nė zonėn 31 kandidati tė jetė nga PD
 
 
Vendosur: 17/08/2007 - 10:38
• Partia Republikane ka konfirmuar qėndrimin e saj pėr tė mbėshtetur njė kandidaturė tė Partisė Demokratike nė zgjedhjet e pjesshme qė do tė zhvillohen, mė 23 shtator nė zonėn 31 nė kryeqytet.

 Kėtė qėndrim tė PR-sė, e ka konfirmuar dje kryetarja e degės sė Partisė Republikane pėr qytetin e Tiranės, Myrvete Pazaj, e cila ka bėrė tė ditur dje gjatė njė komunikate pėr shtyp se Partia Republikane do tė mbėshtesė kandidatin e pėrbashkėt tė koalicionit qeveritar. Sipas saj, ky qėndrim i Partisė Republikane vjen si rezultat i respektimit tė votės sė elektoratit shqiptar. Pasi kjo zonė sipas saj, i pėrket Partisė Demokratike. "Partia Republikane do tė mbėshtesė kandidatin e pėrbashkėt tė koalicionit qeverisės pėr zonėn zgjedhore 31 nė kryeqytet. Partia Republikane ėshtė e gatshme dhe i ka tė gjitha mundėsitė tė ofrojė kandidatura serioze dhe me vlera pėr kėtė zonė, por mendojmė se kjo zonė i pėrket Partisė Demokratike, pasi ėshtė votuar nga elektorati dhe qytetarėt e Tiranės", ėshtė shprehur Bazaj. Nga ana tjetėr kryetarja e degės sė Partisė Republikane pėr qytetin e Tiranės, ėshtė shprehur se ėshtė i nevojshėm dhe i domosdoshėm pėrmirėsimi i bashkėqeverisjes midis PR-sė dhe Partisė Demokratike. Sipas saj, nė tė gjitha nivelet e qeverisjes ka nevojė pėr njė pėrmirėsim tė bashkėpunimit midis dy partive aleate tė koalicionit qeverisės. "Mendoj se ka njė nevojė pėr pėrmirėsimin e raporteve qeverisėse midis Partisė Demokratike dhe Partisė Republikane. Eshtė i nevojshėm nė tė gjitha nivelet e qeverisjes qė tė ketė nė pėrmirėsim tė bashkėpunimit midis dy partive tona", ka theksuar Bazaj. Koalicioni i djathtė rrezikon tė dalė me disa kandidatura nė zgjedhjet e zonės 31 nė Tiranė. Zgjedhjet nė kėtė zonė zhvillohen, pasi deputeti i dalė nga votimet e tre korrikut 2005, Bamir Topi u emėrua njė muaj mė parė nė postin e kreut tė shtetit, ēka detyroi atė, sipas Kushtetutės, tė dorėzonte mandatin e deputetit dhe t'i hapte rrugėn zhvillimit tė zgjedhjeve tė pjesshme nė kėtė zonė. I pari kandidat i vetėshpallur pėr kėtė zonė ishte kryetari i Partisė Lėvizja pėr Zhvillim Kombėtar, Dashamir Shehi. Nė tė njėjtėn kohė Shehi i kėrkoi Partisė Demokratike pėr t'ia lėnė tė lirė kėtė zonė, pasi sipas tij, LZHK-ja ėshtė tėrhequr nga gara pėr Bashkinė e Tiranės, zgjedhjet e Shijakut apo edhe zgjedhjet e Pogradecit. Por kjo kėrkesė e LZHK-sė u kundėrshtua nga Partia Republikane, e cila nėpėrmjet kreut tė grupit parlamentar, Arjan Madhi, u pozicionua kundėr njė kandidature tė tillė. Shanset qė maxhoranca t'ia lėrė Dashamir Shehit kėtė zonė u zvogėluan akoma edhe mė shumė, kur kryetari i PD-sė pėr Tiranėn, Sokol Olldashi tha pak ditė mė parė se kjo zonė do t'i takojė vetėm Partisė Demokratike. Ndėrkohė, ende dy partitė e mėdha nuk kanė nisur fushatėn elektorale nė kėtė zonė dhe emrat qė qarkullojnė nga tė dyja kampet janė tė shumtė. Nga Partia Socialiste janė pėrmendur emrat e Rexhep Meidanit, Artur Duēkollarit, Besnik Bares, Luan Zhegut, Agron Dibrės, Mimi Kodhelit, Eva Allushit, por dhe njerėz nga fusha e sipėrmarrjes. Ndėrkohė nga PD-ja pohojnė se po pritet mė parė pėrcaktimi i kandidaturės sė majtė pėr tė parė peshėn e saj. Nga radhėt e PD-sė, Arben Imami dhe Genc Strazimiri, mbeten dy kandidaturat mė tė mundshme, tė cilat priten tė pėrcaktohen nga mbledhja e kryesisė sė PD-sė.
 
 
http://gazetametropol.com/
Republikanėt do tė mbėshtesin kandidatin e PD-sė pėr zonėn 31
17/08/2007  PR: Duhet pėrmirėsuar bashkėqeverisja nė tė gjitha nivelet

Republikanėt do tė mbėshtesin kandidaturėn e pėrbashkėt tė koalicionit qeveritar pėr zonėn zgjedhore 31 nė kryeqytet. Kryetarja e degės sė Partisė Republikane pėr qytetin e Tiranės, Myrvete Bazaj, ka bėrė tė ditur dje gjatė njė deklarate pėr shtyp se Partia Republikane do tė mbėshtesė kandidatin e pėrbashkėt tė koalicionit qeveritar. Sipas saj, ky qėndrim i Partisė Republikane vjen si rezultat i respektimit tė votės sė elektoratit shqiptar. Pasi kjo zonė sipas saj i pėrket Partisė Demokratike. “Partia Republikane do tė mbėshtesė kandidatin e pėrbashkėt tė koalicionit qeverisės pėr zonėn zgjedhore 31 nė kryeqytet. Partia Republikane ėshtė e gatshme dhe i ka tė gjitha mundėsitė tė ofrojė kandidatura serioze dhe me vlera pėr kėtė zonė, por mendojmė se kjo zonė i pėrket Partisė Demokratike pasi ėshtė votuar nga elektorati dhe qytetarėt e Tiranės”, ėshtė shprehur Bazaj. Nga ana tjetėr, kryetarja e degės sė Partisė Republikane pėr qytetin e Tiranės, ėshtė shprehur se ėshtė i nevojshėm dhe i domosdoshėm pėrmirėsimi i bashkėqeverisjes midis PR-sė dhe Partisė Demokratike. Sipas saj, nė tė gjitha nivelet e qeverisjes ka nevojė pėr njė pėrmirėsim tė bashkėpunimit midis dy partive aleate tė koalicionit qeverisės. “Mendoj se ka njė nevojė pėr pėrmirėsimin e raporteve qeverisėse midis Partisė Demokratike dhe Partisė Republikane. Ėshtė i nevojshėm nė tė gjitha nivelet e qeverisjes qė tė ketė nė pėrmirėsim tė bashkėpunimit midis dy partive tona”, ėshtė shprehur Bazaj duke vėnė nė dukje mangėsitė nė bashkėpunim midis dy forcave aleate tė koalicionit qeverisės.

 

 

gazeta shqip 18/07/2007 http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=24888

Ēamėt, historia qė pret zgjidhje

"Ēėshtja ēame nuk ėshtė shtjelluar siē duhet. Tirana dhe Athina kanė ende pėr tė diskutuar pėr kėtė ēėshtje". Historiani dhe drejtori i Muzeut Historik Kombėtar, Beqir Meta, ka zgjedhur njė ligjėratė pėr ēėshtjen ēame nė diskutimin e hapur nė ditėn e katėrt tė seminarit pėr gjuhėn, letėrsinė dhe kulturėn shqiptare qė prej disa ditėsh po mbahet nė Prishtinė. Sipas tij, deklarimet se relacionet ndėrmjet shtetit shqiptar dhe atij grek janė tė mira, kanė lėnė tė pashtjelluar sa duhet ēėshtjen ēame. "Politika shqiptare ėshtė treguar e dobėt nė ēėshtjen e ēamėve", ka thėnė ai, duke theksuar se ēėshtja e ēamėve ėshtė njė problem historik prej shekujsh. Kjo temė, sipas Metės, ka ndikim shumė tė rėndėsishėm pėr marrėdhėniet diplomatike midis Shqipėrisė dhe Greqisė. "Ky ėshtė bėrė problem i madh politik pas vendimit tė Kongresit tė Berlinit pėr fatin e Ēamėrisė", ka thėnė historiani, dhe me kėtė rast, sipas tij, shqiptarėt kanė marrė armėt dhe kanė vendosur tė mbrojnė tė drejtat e tyre. Kjo pasi, siē ka thėnė Meta, ēamėt nuk donin tė futeshin nėn ombrellėn nacionaliste greke. Me gjithė disbalancėn nė pėrqindje, qė ekzistonte midis popullatės greke dhe shqiptare nė Ēamėri, siē ka thėnė ligjėruesi, problemi ishte thelluar pas vendimeve pėr kufijtė e vendeve shqiptare, qė ishin marrė nė Konferencėn e Londrės nė vitin 1913. "Presionin ndaj popullit shqiptar qeveria greke e kishte thelluar me masakrėn e 72 krerėve tė Ēamėrisė", gjė qė ka ngjallur terror dhe frikė midis shqiptarėve. Historiani Beqir Meta ka shtuar se Greqia ka bėrė reforma agrare pėrafėrsisht tė njėjta si tė Serbisė nė Kosovė, vetėm se jo nė masė aq tė madhe.

Meta ka bėrė tė ditur se pas nėnshkrimit tė Traktatit tė Lozanės, Greqia kishte shkėmbyer mė se 20 mijė shqiptarė me Turqinė, tė cilėt ishin kryesisht nga vende ēame. "Me ardhjen nė pushtet tė gjeneralit Teodor Pangallos, pėr gati njė vit u ndėrpre dėbimi i popullatės qė, sipas Pangallos-it, ishte njė gabim i madh", ka shtuar Meta, mirėpo pas heqjes tė tij nga presidenca, dėbimet kanė rifilluar. Gjatė Luftės II Botėrore, sipas historianit Meta, shteti grek ka shfrytėzuar rastin dhe ka bėrė spastrime tė shumta nėpėr ishuj tė ndryshėm, gjė qė ka prodhuar efekt frike te ēamėt. "Mė 27 qershor tė vitit 1944 u bė njė masakėr tjetėr mbi ēamėt, gjė qė promovoi edhe reagimin e popullsisė", ka thėnė Meta nė ligjėratėn e tij. Sipas historianit, nė vitin 1944 ishin vetėm 25 mijė ēamė tė mbetur nė Ēamėri, tė shumtėt tė fesė ortodokse.

Ndėrkohė, krahu i sė majtės greke i kishte futur ēamėt nė Luftėn e Ftohtė, kėta tė fundit e kishin braktisur luftėn. "Ēamėt shpėtuan nga njė tjetėr masakėr nė mars tė vitit 1949", ka sqaruar Meta. Njė vendim i Kuvendit Popullor nė vitin 1953 u ka hequr dhunshėm shtetėsinė greke ēamėve dhe u ka dhėnė po dhunshėm shtetėsinė shqiptare qė, sipas Metės, edhe pse ėshtė zbatuar, ėshtė mbajtur e fshehtė. "Sot ēėshtja ēame ka perspektivė pėr zgjidhje", ka thėnė ai, sipas standardeve tė larta tė Bashkimit Evropian pėr tė Drejtat e Minoriteteve. Beqir Meta mban titullin profesor i asociuar, doktor i shkencave dhe ėshtė studiues nė Institutin e Historisė nė Akademinė e Shkencave. Ka publikuar disa libra si: "Politika Tatimore e Shtetit Shqiptar", "Federata Panshqiptare Vatra", "Tensioni Greko-Shqiptar" etj.

 

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=24888

Dossier

Si nisi dhe dėshtoi kryengritja e Fierit kundėr Zogut?

Plot 72 vjet mė parė, nė pasditen e 16 gushtit tė vitit 1935, nė qytetin e Fierit shpėrtheu njė kryengritje e armatosur, e cila kishte pėr qėllim rrėzimin e regjimit monarkik tė Mbretit Zog. Ndonėse iniciatorėt e asaj kryengritjeje, qė filloi papritur dhe para kohės sė caktuar mė parė, ishin togeri Musa Kranja qė asokohe shėrbente si ndihmės-rrethkomandant i Fierit dhe publicisti e gazetari i njohur, Kostė Cekrezi, autorėt e vėrtetė dhe truri i asaj kryengritjeje qėndronin nė Tiranė e nė disa rrethe tė tjera tė vendit. Ndėr krerėt kryesorė tė saj ishin disa ish-oficerė madhorė tė liruar dhe nė pension, apo dhe aktivė si Ali Shefqet Shkupi, Ramiz Dibra, Riza Cerova, Mustafa Kaēaēi, etj., si dhe shumė civilė si Ramiz Omari, Shefqet Hekali, etj. Menjėherė pas shtypjes sė kryengritjes, forcat qeveritare filluan arrestimet nė tė gjitha qytetet dhe krahinat ku kishte persona tė implikuar direkt nė atė ngjarje, tė cilėt mė pas iu dhanė gjyqit tė lartė pėr faje politike. Ai gjyq ku nė bankėn e tė akuzuarve u ulėn disa qindra persona, zgjati afro njė vit me radhė dhe krerėt kryesorė tė Kryengritjes sė Fierit, fillimisht u dėnuan me vdekje, por mė pas atyre iu fal jeta me dekret tė posaēėm tė Mbretit Zog dhe dėnimet iu zbritėn, duke filluar nga 101 vjet e poshtė. Kjo ngjarje, e cila ėshtė jo pak e njohur nė historinė e Shqipėrisė, pati njė jehonė tė madhe edhe nė shtypin e monarkisė sė Zogut, ku mjaft gazeta tė atyre ditėve e pasqyruan atė me hollėsira dhe detaje, madje duke bėrė edhe reportazhe nga vendi i ngjarjes, Fieri dhe Lushnja, ku pati luftime nė mes forcave kryengritėse dhe atyre qeveritare. Njė ndėr ato gazeta qė pasqyroi gjerėsisht ngjarjen, ishte "Vatra", me botues Timo Dilon, prej sė cilės ne kemi pėrzgjedhur dhe po japim tė plota disa prej artikujve tė saj, duke i publikuar ato pa asnjė ndryshim dhe me gjuhėn e shkruar tė asaj kohe.


Pasqyrimi i Lėvizjes sė Fierit nga gazeta "Vatra"

Lėvizja donkishoteske e Fierit u shtyp brenda njė kohe shumė tė shklurtėr. - Lėvizja filloj nė Fier ditėn e Mėrkurė mbasdreke. - Tentativa pėr tė zaptuar Lushnjen dėshtoj nga rezistenca e fuqive dhe ndihma e arritur. - Gjenerali de Ghilardi qė u vra ndodhej nė Pojan. - Trupi i tij do tė varroset sot nė Kėshtjellėn e Petrelės. - Pėrveē gjeneralit dhe shoferit kurrkush tjatėr s‘ėshtė vrarė. (titujt e mėdhenj te gazetės "Vatra" nė faqen e parė tė saj).

Lėvizja donkishote qė u shėnua tė mėrkurėn mbasdreke nė Fier dhe qė u tentua tė pėrhapej edhe nė Lushnje, po merr atė mėnyrė qė filloj kėshtu edhe dėshtoj brenda njė kohe tė shkurtėr. Donkishotėt e Fierit, kur u gjendėn karshi fuqive qeveritare, u shpėrndanė nė njė mėnyrė tė turpshme dhe dikush tue u hedhun nė hendeqe dhe dikush tjatėr tue marrė vrapin pėrmes fushave, i dhanė fund mizorisht lėvizjes sė tyre kundrejt autoriteteve legale tė vendit. Lėvizja reaksionare u shėnua pėr herėe tė parė nė Fier, aty nga ora 8 e mbasdrekes. Ndihmėsi i Rrethkomandantit tė kėtij qyteti, toger Musa Rustem Kranja, me disa shokė tė tjerė, prenė vijat telefonike dhe deklaruan veten e tyre autoritete supreme tė qytetit...Mbas kėtij...zaptimi triumfonjės, u nisėn pėr nė Lushnje, tė cilėn shpresonin se e kishin pėr tė shtirė nė dorė pa asnjė pėrpjekje. Mirpo kėtu gjetėn njė rezistencė tė fortė nga ana e Rrethkomandantit Gjek Marashit, tė ndihmuar edhe prej vėllait tė tij, Llesh Marashit, i cili u gjent atje me rastin e shėnimit (emėrimit, shėnimi ynė), si Rrethkomandant i ktij qyteti. Midis dy palėve, u zhvillua njė pėrpjekje e cila filloj nga ora 22 e sė Mėrkurės dhe mbajti gadi tri orė. Tė dy vllazrit Marashi bashkė me fuqinė e vogėl qė dispononin, mbajtėn njė rezistencė tė fortė. Ndėrkaq nė ndihmė tė autoriteteve tė Lushnjes arriti fuqia qeveritare, dhe kur donkishoptėt e Fierit muarėn vesh se arriti ndihmė ushtarėsh, u thyen nė mėnyrė qesharake. Disa nėpėr hendeqe dhe disa tė tjerė pėrmes fushave pėrfunduan andej e kėndej dhe fuqia qeveritare u bė kėshtu e zonja e situatės. Pėr tė kuptuar se sa qesharake ishte lėvizja e tyre. Mjafton tė shėnohet se nga tė dy anėt nuk u shėnua asnjė i vdekur dhe as qė u plagos dikush. Vrasja e inspektorit tė ushtrisė De Ghilardi bashkė me shoferin e tij, e cila prodhoi hidhėrimin mė tė madh nė Tiranė ku i ndjeri gjeneral gėzonte stimėn mė tė madhe dhe simpathinė e pėrgjithėshme, kualitetet e tij dhe me gjithė qė ishte prej origjine e huaj, e ka dashur dhe ka luftuar heroikisht pėr vėndin t‘onė, u bė tė Mėrkurė mbrėma. Inspektori kishte vatur nė Pojan pėr tė vizituar Museumin e antikave dhe tue udhėtuar nga Pojani nė Fier, u qėllua me pushkė dhe mbeti i vrarė bashke me shoferin. Trupi i gjeneralit u suall nė Tiranė dje natėn. Po bėhen pėrgatitjet tė posaēme pėr funeralin e tij. Simbas informatave qė kemi, gjenerali do tė varroset nė Kėshtjellat e Petrelės, simbas dėshirės qė kishte ēfaqur prej kohe. Siē e thamė edhe nė numrin e djeshėm, qeveria ka arrestuar njė numėr tė madh prej shtytasve tė lėvizjes reaksionare, dhe tė gjithė kėta do tė gjykohen nga gjyqi i posaēėm. Me qenė se hetimet nga ana e autoriteteve janė tue vazhdue, tash pėr tash nuk mundemi tė japim. Vetėm shėnojmė se Qeveria me sa kemi marrė vesh ishte nė dijeni tė lėvizjes sė pėrgatitur, dhe njė takėm prej kryetarėve tė tė lėvizjes vėzhgoheshin prej kohe. Ka shumė tė ngjarė qė lėvizja tė jetė bėrė pėrpara kohės sė caktuar prej tyre mbasi do tė kenė konstatuar se ndiqeshin prej autoriteteve, dhe pėr tė moz u zėnė prej kėtyre nė kohėn e duhur, nisėn lėvizjen. Qetėsiua mbretėron nė tė gjitha viset e Mbretėrisė, komunikasjoni, i prerė pak kohė mė parė nga ana e kryengritėsave, tani ėshtė nė rregull tė plotė.

"VATRA" nė vėndin e kryengritjes (Reportazhi)

Qysh filloi e mbaroi lėvizja Kranja-Cekrezi. - Arrestimi i nėnperefektit - Marja e pushkave nga depoja - Kundėrshtimi i Kap. Vas Kirit - Thirrja e parisė sė nėnprefekturės - Cekrezi fshihej prej dy ditėsh nė shtėpinė e Kranjės - Ardhja e Gjen. Ghilardit dhe urdhri "zjarr" i Kranjės - Kush e ekzekutoi urdhėrin - "Komisjoni pėr qetėsinė e vendit" - Fjalimi i Kranjės dhe Cekrezit - Cekrezi pėrshėndet allanacionalista - Arrestmi i i kap. Edip Pustinės - Dėshtimi i sulmit tė Lushnjes - Mbrojtja heroike e 6 oficerėve dhe 24 xhandarėve dhe ushtarėve - Humbja e sulmuesėve dhe ikja e tyre e turpshme - Grabitin tė hollat e Post-Telegrafės - Fajtorėt kryesorė ikin pėr nė Divjakė me anė tė Libofshit - Fieri nė duar tė qeverisė.

Qetėsia ėshtė e plottė

Reportazh i Xhem Xhemit qė shkoj postafat nė Fier. Fier 17 Gusht. Otomobili i parė qė u nis nga Tirana pėr nė Fier mbas shtypjes sė lėvizjes komiko-tragjike, ka qenė vetura me tė cilin unė i nėnshkruari shkova postafat nė vėndin e ngjarjeve pėr tė mbledhur informata tė sakta dhe tė plota qė tė vihen kėshtu nė korent kėndonjėsit e gazetės s‘onė mbi tė gjitha hollėsirat e lėvizjes. Si ēdo ditė tjatėr edhe dita e Mėrkurė ishtre e qetė nė Fier. Nėnprefekti z. Hasan Lame bėhej gati tė lėnte pėrgjithmonė qytetin pėr tė shkuar nė Vlorė, dhe s‘andejmi nė Peqin ku ėshtė transferuar. Nėntoger Muhamet Luzati, ndihėms Rrethkomandant i Xhandarmėrisė, ėshtė nė krye tė detyrės dhe herė herė tue bėrė shėtitje. Aty kėtu shkėmbente ndonjė fjalė me njė reshter dhe njė civil, njė farė Hekurani. Populli vazhdon punėn i qetė.

Nėnprefekti nėn arrestim (Si ndodhi ngjarja)

Vjen mesi i ditės, nėnprefekti urdhėron pėr njė shėrbim njė xhandar, ordinancėn e tij. Po shėrbimi s‘mbarohet se Nėntogeri e takon nė rrugė dhe i heq vėrejtjen dhe pastaj e urdhėron qė tė marrė me vete armėn. Hasan Lamja e pret dhe shkojnė orė qė s‘vjen. Kalon ora dy, Nėntogeri vjen dhe takohet me Nėnprefektin, dhe bashkė me kėtė ecin nė sheshin e gjerė karshi godinės sė postės. Ndėrkohė qė hasi nė kundėrshtimin e z. Lame, Kranja e deklaron nėn arrestim. Njė reshter qė mbante me vete Nėntogeri urdhėrohet ahere qė tė shkojė nė shtėpinė e Kranjes dhe tė lajmėroi Kost Cekrezin se nėnprefekti ėshtė nėn arrestim, ndėrsa njė xhandar shoqėronte Hasan Lamen nė njė shtėpi ku u vu nėn roje.

Del Kostė Cekrezi

Nga informatat qė mblodhėm, Kostė Cekrezi gjendej prej dy ditėsh nė Fier dhe mbahej i fshehur nė shtėpinė e Nėntogerit dhe dolli nė piacė ahere kur u lajmėrohet pėr arrestimin e nėnprefektit. Lėvizja tani nė piacė fillon tė bėhet e dukshme. Disa xhandarė dhe civilė venė dhe vinė, kuvendojnė mė Nėntogerin, ky me Cekrezin dhe pastaj Kranja shkon nė depon e armėve tė paraushtarakėve. Kur hyri brenda, vjen kapiteni i ushtrisė, Vas Kiri dhe kėrkon shpjegime pėr hyrjen pa leje nė depo. Nėntogeri e arsyeton me njė urdhėr superior, por Kiri kundėrshton dhe ahere edhe ky arrestohet dhe dėrgohet nėn roje nė njė shtėpi.

Thėrritet pėrėsia

Ora ėshtė pothuaj pesė mbasdreke. Disa civila duken qė ecin rrugėve me qetėsi dhe arrijnė tek sheshi para Nėnprefekturės ku janė mbledhur gati njėzet vet nga parėsija. Musa Kranja u shpjegon qėllimin e thirrjes, Iu thotė se atė ditė do tė shpallet nė tė gjithė Shqipėrinė kryengritja. "Unė e shpall kėtė kėtu dy orė mė parė", - tha midis tė tjerave Nėntogeri. "Tė gjitha prefekturat dhe nėnprefekturat janė tė lidhura pėr kėtė veprim dhe sonte mė orėn nėntė fuqitė kryengritėse do tė hyjnė nė Tiranė. Duhet pra, dhe populli i Fierit tė marrė pjesė nė kėtė kryengritje". Kur po mbaronte fjalimin Nėntogeri, dy tre civilė bashke me kaq xhandarė, vinė me vrap pėrpara gjindjes dhe lajmėrojnė Kranjėn se gjeneral Ghilardi erdhi me otomobil.

"Zjarr",! Kundėr gjeneralit

Nėntogeri s‘kėrkoj hollėsira pėr urdhėroj: "Zjarr"! Lajmėtarėt kthehen menjėherė dhe drejtohen te automobili i gjeneralit qė kishte ndaluar nė sheshė dhe pikėrisht parapara disa dyqaneve tė vegjėl dhe kafehaneve qė janė nė sėrėn e godinės sė nėnprefekturės. I pari qė qėlloi kundrė gjeneralit, simbas informatave qė mblodhėm, ka qenė civili Hekurani. Ky iu afrua shumė afėr dhe shtiu me pushkė tė gjatė nė gjoksė. Pastaj na thanė se qėlloi dhe njė reshter dhe disa civila tė rretheve me revolver. Pastaj vranė dhe ordinancėn. Gjenerali, siē muarmė vesh, erdhi nė Fier pėr tė shkuar pastaj nė Pojan me rastin e panairit qė do tė zhvillohej tė nesėrmen.

Flet Cekrezi

Kur mbaroi fjalėn Kranja, dolli nė ballkonin e nėnprefekturės, Kostė Cekrezi dhe filloi tė mbajė njė fjalim. Nė kėtė ēast, filloj diskursin "guvernator" i Fierit - se me kėtė cilėsi e paraqet veten e tij Kostė Cekrezi - vrasjen e Gjeneral Ghilardit, kėshtu po vė re populli i Tiranės vrasjen e Abduhraman Matit (Lalė Krosit, shėnimi ynė), tė Musa Jukės, tė Abdurahman Dibrės dhe tė tjerėve. Kryengritėsit janė tė zotėt e tė gjithė Shqipėrisė"... - Dhe pastaj ftoj edhe popullin Fierit qė tė bashkohet me ta. Mbas pak, me instruksionet e Nėntogerit, u formua nga parėsija e thirrur e Fierit, njė komision qė u quajt "i mbajtjes sė qetėsisė". Pėrpara kėtij komisioni Kranja dhe Cekrezi jepnin hollėsira. Dhe thoshte se pritej tė vinte ushtria nė ndihmė tė tyre prej Berati dhe Vlore, edhe se ata bėnin pėrgatitjet pėr tė zaptuar Lushnjen.

Kapiten Pustina nėn arrestim

Kur komisioni ishte mbledhur nė njė nga sallat e Nėnprefekturės, mori vesh se po arrinte nė Fier, Qark-komandanti i Beratit, Kapiten Edip Pustina. Dhe ishte ora mė tepėr se shtatė mbasdreke. Simbas informatave t‘ona, Kapiten Pustina u urdhėrua nga Prefekti i Beratit qė tė merrte nė dorzim komandėn e rrethit tė Fierit. Kapiten Pustina shkoi tė merrte detyrėn, por u vu nė arrestim dhe shoqėrohet edhe ky nėn roje nė njė shtėpi. U vunė kėshtu nėn arrestim: Nėnprefekti, Hasan Lame, kapiten Vas Kiri dhe kapiten Edip Pustina.

Qetėsia e qytetit

Mbasi u largua kap. Pustina, Musa Kranja rekomandon komisionin pėr tė mbajtur qetėsinė mbasi ay me shokėt e tij do tė nisej pėr tė zaptuar Lushnjen dhe i vė komisionit nė dispozicion pesė gjashtė xhandarė dhe armė. U formuan kėshtu patrulla me dy civilė dhe njė xhandarė secila, dhe gjithė natėn kėto vinin rreth qytetit. Para se tė ikte Nėntogeri, i rekomandoj komisionit qė tė tre tė arrestuarit tė mos pėsojnė asnjė gjė tė keqe dhe nėnpunsit tė telefonit tė mos ēelej dhe as tė pranojė komunikasjon me asnjė vėnt dhe personė.

Drejt Lusnjes

Kur u nisėn pėr tė zaptuar Lushnjen, ora do tė ishte nėntė. Si udhėheqės ishte Nėntogeri, Cekrezi dhe disa tė tjerė, dhe gjatė rrugės duket se muarėn dhe katundarė dhe kėshtu me njė fuqi prej 200 e ca vetash, me kamjone dhe otomobila u nisėn pėr nė Lushnje. Ndėrkaq Lushnja e kishte marrė haberin e lėvizjes sė Fierit dhe nisjen e ktyre pėr nė Lushnje. Fuqia qeveritare e kėtij qyteti, pėrbėhej prej 24 xhandarėsgh dhe ushtarėsh, dhe prej 4 oficerėsh, Togerėt Sulejman Hosceka, Xhemal Rustemi dhe nėntogerėt Muhamet Luzati e Isa Drishti. Nė kohėn qė kishte arritur lajmi i lėvizjes dhe katėr ioficerėt pėrgatiteshin tė merrnin masat pėr rezistėncė, arrijėn nga Shkodra vllazrit Gjek e Llesh Marashi, qė tė dy kapitenė tė Xhandarmėrisė, respektivisht, Rreth-Komandantė tė Lushnjes dhe tė Fierit.

Betimi pėr Mbret

Vendosėn tė gjithė me rezistue gjer nė vdekje dhe tue pėrsėritun edhe njeherė betimin pėr Mbretin, rreshtojnė nga tė gjitha anėt e godinave tė nėnprefekturės dhe tė presin. Aty nga ora 11 e natės ja qė po dėgjohen zhurma kamjoni dhe otomobila nga rruga e Lushnjes, dhe kur i ofrohen gati 1000 metra qytetit, dritat e otomobilave fiken. Janė kryengritėsit. Komandėn e mbrojtjes e ka nė dorė Gjek Marashi, si mė i vjetri dhe me cilėsinė e Komandantit tė Garnizonit. Kur rebelat afrohen dhe hyjnė nė oborrin e godinės nga ana e Lushnjes dhe afrohen te porta kryesore e saj, kėrcet njė batare. Kryengritėsit me zėra tė nalta ftojnė oficerat trima dhe besnikė tė dorzoheshin se mbrojtja e tyre ishte e kotė, mbasi pėrveė Lushnjes, tė gjitha viset kishin rėnė nė duart e tyre. Kėsaj ftese dhelparake iu pėrgjigjėn me brohoritje pėr Mbretin dhe pushka kėshtu filloi menjeherė. Harruam tė shėnojmė se bashkė em xhandarėt e Lushnjes, qė luftonin, ishte dhe konduktori, Alush Hoxha nga Shkodra. Nga fuqitė e rregullta, u hodhėn 1031 pushkė. Perėndia e di se sa u hodhėn nga kryengritėsit.

Heroisma e oficerave

Heroisma dhe besnikėria e oficerave dhe xhandėrmėve tė Lushnjes, janė pėr t‘u admiruar. Mbajtėn njė rezistencė tė ēuditėshme dhe me gjithė fuqitė gati 10 herė mė shumė tė sulmuesėve, mujtėn t‘i bėjnė ballė sulmimit dhe tė shtėrngonin kėshtu ata tė ktheheshin mbrapshtė nė mėnyrė tė turpshme.

Ymni i Mbretit

Dy xhandarė qė kishin zėnė vėnt prapa njė muri afėr portės sė jashtme tė hyrjes nga ana qė rezervohet pėr xhandarmrinė, kėndonin ymnin e Mbretit duke lėftuar. Anėt e jashtme tė godinės sė Nėnprefekturės janė plot vrima tė shkaktura nga pushkat. Me qindra kanė kėto shenja. Gjek Marashi inkurajon me zė tė naltė shokėt trima dhe i entuziazmon me guximin e tij.

Kryengritėsit tėrhiqen

Kur filloj tė zbardhojė, luftimi pushon. Tė hedhur nėpėr hendeqe, disa ikin me vrap nėpėr fusha, nė mėnyrė tė turpshme. Ndėrkaq arrinte fuqi tjatėr qeveritare nėn komandėn e Toger. Zyhdi Cami, ndėrsa nga Mallakastra populli i qarkut nėn komandėn e deputetit Hysni Toskės vraponte vullnetarisht dhe me shpejtėsi kundėr kryengritėsve.

Kryetarėt ikin

Nė Fier s‘dihej akoma se ē‘kishte ngjarė nė Lushnje. Komisjoni i ngarkuar pėr qetėsinė, po vazhdonte tė interesohej pėr qetėsinė e qytetit. Dikush aty n ga ora 5 e mėngjezit paska parė Musa Kranjėn qė ka hyrė me otomobil nė Fier dhe tė largohej mbas pak me shpejtėsi. Vetėm mė orėn 8 tė mėngjezit e mori vesh populli i Fierit se kryengritja kishte dėshtuar. Kėshtu u mėsua mė vonė se Kranja, Cekrezi, Hekurani dhe njė reshter me shoferin Peēi Gera, u drejtuan pėr nė buzė detin e Divjakės, me anė tė Libofshit. Thuhet bile se paskan qėndruar nė Libofshė pėr tė pirė kafe. Kur arritėn te roja kufizore (Roja kufitare bregdetare), nėntogeri paraqiti Cekrezin si ingjinier italian i ardhur gjoja atje pėr tė bėrė studime, dhe mbasi dha instruksione qė tė pėrgatisnin drekėn, muarė rugėn pėr mė poshtė ku karshi ndodhej njė benzinatė (varkė me motorr). Shoferin e lanė afėr buzė detit dhe e kėrcėnuan me pushkė se nė rast se largohej para dy orėsh dhe ky nga frika s‘bėri ndryshime. Harruam tė shėnojmė se disa na thanė se Kranja kishte marrė me vete edhe tė hollat qė gjendeshin nė arkėn e Postė-Telegrafės. Kur u muar vesh se kryetarėt e lėvizjes ikėn, ahere njė rreshter i kėshilluar nga komisioni, vate dhe lajmėroj kap. Edip Pustinėn qė tė dilte dhe tė merrte nė dorėzim komandėn e xhandarmėrisė dhe mbas kėtij duallnė dhe Nėnprefekti me kap. Vas Kirin. Pastaj arriti nga Lushnja edhe titullari i Rreth Komandės, kap. I Llesh Marashi gjithashtu dhe N / kolonel Ali Rizai si komandant i operasjonit me ushtri. Gjėndja hyri kėshtu nė normalitet dhe qetėsia mbretėron kudo.

Kush ishte gjeneral Gjilardi?

21 vjet pėrpara binte dėshmor i detyrės njė i huaj, adhuronjės i Shqipėrisė, Koloneli Olandez, Thomson, prej plumbave tradhėtore tė rebelėve. Nė kohėn qė i gjithė populli Shqiptar me adhurim, mirėnjojtje dhe respekt tė thellė nderonte kujtimin e tij, duart gjaksore, jo me shpirt shqiptari, por me instikta krimineli lanė tė vdekur Gjeneralin trim, Leon de Ghilardi, i cili la detyrat dhe gradat e tij qė kishte nė Imperatorinė Austriake dhe u vu nė nė shėrbim tė shtetit Shqiptar me gradat mė tė ulta, duke luftuar nė Korēė, nė Skrapar e nė Lesh, dhe nė malėsinė e Dibrės e tė Kosovės, edhe rreth Tiranės me njė ideal, me njė qėllim, pėr stabilizimin e Shtetit Shqiptar. Kėto shėrbime tė paharushme ia ēmoi Shteti dhe Sovarni t‘Onė August, duke e ngarkuar me detyrėn e lartė tė Inspektorit tė Pėrgjithshėm t‘Ushtrisė pranė Oborrit Mbretnuer. Ky ėshtė me pak fjalė Gjenerali Leon de Ghilardi, por nė shpirtrat t‘onė dhe tė djalėrisė, fytyra jote madhėshtore dhe triėmria legjendare do tė ngelin pėrherė simbol dhe populli ēfaq mėnin e tij pėr kriminelėt barbarė qė tė larguan kaq shpejt nga gjiri i tij. Dhe Drejtėsia kėrkon sadisfaksion. Mėshira ka kufi, sidomos kundėr gjaksorėve qė ngritėn dorė kundėr Mėmės Shqipėri, ēdo ndjejnjė mėshire ėshtė krim. Prova e mėshirės atnore qė e ka treguar nė shumė raste shpirti bujar i Sovranit t‘onė, dha konsekuenca tė kundėrta. Pėr redisivistėt nuk duhet mėshirė. Shpata e drejtėsisė duhet tė bjerė pa mėshirė kundra tė gjithė atyre. Shpata e drejtėsisė duhet tė bjerė pa mėshirė kundėr atyre qė s‘kanė tjetėr program nė jetėn e tyre, veēse tė rrojnė dhe spekullojnė nė kurriz tė popullit inoncent, duke shtytur nė aventura, qė rrezikojnė ekzistencėn e shtetit. Qeveria ka pėrgjegjėsi kundrejt Shtetit dhe Mbretit nė rast se tregon plogėsi dhe sugjeron mėshirė pėr persona qė janė dėnuar nga nmdėrgjegjia e popullit. Populli pret qė Gjyqi i Posaēėm tė aplikojė ligjin me rreptėsi dhe pa mėshirė kundėr auktorėve dhe shkakėtarėve, jo pėr t‘i dhėnė sadisfaksjon shpirtit tė Gjeneral Leon de Ghilardit, se ay atė sadisfaksjon e ka marrė me njė Shqipėri tė lirė dhe indipendente, por pėr t‘iu prerė hovi njėherė e mirė aventurave tė tilla dhe qė tė mos ē‘thuret rruga e pėrparimit dhe e qytetėrimit qė prej dhjetė vjetėsh e theu, vazhdon shteti t‘onė nėn udhėheqjen gjeniale tė Mbretit Zog i I.


Nė ceremonitė mortore morėn pjesė autoritetet mė tė larta tė Monarkisė


Varrimi madhėshtor nė Tiranė i gjeneral Gjilardit


Ndėrmjet shkrimeve tė shumta qė gazeta "Vatra" me botues Timo Dilon u kushtoi ngjarjeve tė Fierit, nė mesin e muajit gusht tė vitit 1935, njė vend tė veēantė ajo i rezervoi edhe figurės sė gjeneralit Leon de Gjilardi, qė mbeti i vrarė nga forcat kryengritėse, si dhe ceremonive madhėshtore tė varrimit tė tij qė u zhvilluan nė Tiranė dhe nė Kalanė e Petrelės, ku u preh trupi i tij. Lidhur me kėtė, ndėrmjet tė tjerash, gazeta "Vatra" ka shkruar: "Funerali madhėshtor i gjeneralit zhvillohet nėn mallėngjimin e pėrgjithshėm. - Mbreti i jep pėrshėndetjen e fundit. Dhe nė orėn 10 u bė funerali. Prej orės 9, trupat kishin zėnė vėnd para njė nga pavijonet e Spitalit Ushtarak, ku ishte vendosur kufoma e gjeneralit. Nė funeralin muarėn pjesė N. N. e Tyre Sali dhe Hysen, Kryeministri me tė gjithė ministrat, Trupi Diplomatik, deputetėt e ndodhur kėtu, officerat me granduniformė, nėnpunėsit e lartė me taite dhe cilindėr (lloj veshje pėr raste ceremonialesh dhe kapele republike e rrumbullaket), si dhe njė shumicė e madhe popull. Kurorat ishin tė shumta; ēquheshin ajo e N. M. Tij Mbretit, me dedikimin: "Ghilardit shokut dhe ushtarit t‘im shum trim e tė vlefshėm, Zogu i I", e Princeshave, Princ Tatit, Princave Sali dhe Hysen, Adjutantura e Mbretit, Ushtria Mbretnore, Kėshilli i Minitrave, Ministri Italjan, legata Inglize, Atasheu Ushtarak Italjan, Bashkia e Fierit, Gjeneral Percy, Officerat Organizator Italjan, Bashkia e Kryeqytetit, Komanda e Gardės Mbretnore, Abdurahman Mati, Kryesia e Kishės Autoqefale Ortodhokse, Spitali ushtarak, Pėrfaqėsia e Gruas Shqiptare, Oda e Tregtis, Shoqata SITA, Detashmenti Rua, Diprimenti Ushtarak pranė Oborrit Mbretnuer, Arma e Gjindarmėrisė Mbretnore dhe shumė tė tjera. Kortėzhin e ēeli njė togė Kalorsije mbas sė cilės vinin me rradhė Banda Ushtarake me vegla nė zi, Baoni (Bataljoni), "Deja", me tri kompani dhe Flamur, Grupi i Artilerisė Divizionale nė kėmbė, Kurorat, Kleri. Mbas Klerit vinte Kufoma qė ishte vendosur nė shtrtin e njė topi tė tėrhequr nga gjashtė kuaj tė mbuluar me stof tė zezė dhe njė Flamur i math. Nga tė dy anėt ishin rreshtuar oficerat, togerat: Masar Kryeziu, Rifat Jakova, Atif Golja, Hysen Jegeni, Shaqir Muēa, Nazim Baraku, Ali Feti Picari, Irfan, Rifat dhe Hektor Zaharia, Ragip Kalenja, Veli Shtylla dhe nėntoger Itball Shapllo dhe njė togė ushtarėsh tė Baonit "Deja", Pas arkivolit vinte njė oficer qė mbante dekorasjonet e Gjeneralit, dhe kali i tij mbuluar me tė zezė. Nė vijė tė parė prapa kufomės vinin pėrfaqėsuesit e N. M. Tij, Mbretit, Princi Sali dhe Husen, oficerat e Adjutanturės, Kryeministri, Kryetari i Parlamentit, Minsitrat, Trupi Diplomatik, Komandanti i Mbrojtjes Kombėtare, funkcjonerėt e lartė tė shtetit, oficerat, paria e vendit dhe popull. Kortezhi i formuuar nė kėtė mėnyrė pėrshkoj rrugin e Dibrės, Bulevardin Zog, ku u ndal pakė pėrpara Kishės Katolike pėr lutjen e zakonshme, dhe duke u kthyer nga krahu tjetėr i Bulevardit Zog vazhdoi pėr nė rrugėn 28 Nėndori. Me tė arritur para Pallatit Mbretnuer, ndaloi pėr pak minuta ku kishte dalė N. M. Tij Mbreti pėr tė pėrshėndetur pėr herė tė fundit shokun dhe ushtarin e Tij trim dhe shumė tė vlefshėm. N. M. e Tij, Mbreti me gjithė qė pėrpiqej, nuk mund ta mbante mallėngjimin qė e ndjentė dhe qė ishte i dukshėm nhė tiparet e fytyrės sė Tij. Kortėzhi vazhdoi rrugėn dhe te posta e policisė sė rrugės sė Elbasanit ndaloi, ku Komandantio i Mbrojtjes Kombėtare, i dha tė ndyerit lamtumirėn e fundit me kėto fjalė: "Ghilard o shok i dashtun, Me zemėr tė helmuar dhe me lot ndėr sy vinj me tė dhanė pėrshėndetjen e fundit. Dora mizore tė ēkėputi prej nesh. Re dėshmor pėr Shqipėrinė, pėr Mbretin. Kujtimi juaj nuk do tė harroet kurrė".

 

gazeta shqip 18/07/2007 http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=24909

Qė nga plaku i Vlorės, Ismail Qemali, e deri tek i sapozgjedhuri Topi

Kush na ka qeverisur kėta 100 vjet

I kemi zgjedhur, na janė imponuar, i kemi sharė, pėrmbysur, syrgjynosur e harruar, por rrallė, shumė rrallė nderuar

 

Ato ditė qė Bamir Topi ulej nė Poltronėn Presidenciale, nė njėrėn prej shumė analizave qė mbushėn gazetat, shkruhej pėr tė, duke e cilėsuar si tė pestin President tė Shqipėrisė. I bie telefonit tė shkrojtėsit, mik i imi dhe i them se e kish gabim, pasi Topi ishte i gjashti, se edhe Zogu kishte qenė pėr 3 vjet President. Jo m‘u kthye serbes, Zogu ishte mbret, ē‘ne President. Duke mbajtur dufin brenda, u pėrpoqa t‘i shpjegoja se para se Zogu tė bėhej Mbret, kishte qenė President dhe them se ia mbusha mendjen, por biseda mė risolli nė mend mosnjohjen ulėritėse tė historisė sė shtetit tė tyre nga shqiptarėt. Se, kur ēuditej njė njeri i letrave pėr punė tė Presidencės sė Zogut, merre me mend se si e dinė historinė tė tjerėt. Dhe meqė shkollėn, falė Zotit, e kam bėrė pėr inxhinieri, mjeshtėri qė tė bėn racional nė tė menduar dhe qė t‘i bėsh gjėrat sa mė tė sistemuara, u ula t‘u sjell kėtu njė histori tė shkurtėr tė kryetarėve tė shtetit shqiptar, qė kur e zumė fill atė mė 1912-ėn, e deri ditėn kur e trashėgoi zoti Topi.


Sė pari, dua t‘u sjell nė mėnyrė skematike njė ndarje tė periudhave tė historisė sė shtetit tonė, sipas formės sė organizimit tė tij.


Monarkia e Parė, 1912-1914 Periudha e njohjes sė Shqipėrisė si Principatė e Pavarur, deri nė largimin e Princ Vidit.
Regjenca e Parė, 1920-1925 Periudha nga Kongresi i Lushnjės qė rinjohu formėn monarkike tė shtetit, deri nė rrėzimin e qeverisė sė Fan Nolit.
Republika e Parė, 1925-1928 Periudha e Republikės sė Ahmet Zogut.
Monarkia e Dytė, 1928-1939 Periudha e Mbretėrisė sė Zogut I.
Monarkia e Tretė, 1939-1943 Periudha e Mbretėrisė sė Viktor-Emanuelit III, deri nė kapitullimin e Italisė.
Regjenca e Dytė, 1943-1944 Regjenca gjatė pushtimit gjerman.
Republika e Dytė, 1946-1990 Periudha nga shpallja e RPSH (RPSSH), deri nė shpalljen e pluralizmit politik.
Republika e Tretė, 1991- Periudha nga zgjedhjet e prillit ‘91 e nė vazhdim.Na pėlqen tė themi shpesh se shteti shqiptar ėshtė njė shtet i ri i pakonsoliduar, se shqiptarėt nuk kanė eksperiencė shteti e kėshtu me radhė, po ma do mendja se e bėjmė pėr tė shfajėsuar veten dhe siē e kemi zakon, pėr ta gjetur gjithmonė tė keqen tek dikush tjetėr dhe jo tek vetja. Shqiptarėt edhe pėrpara shpalljes sė pavarėsisė, ishin nėnshtetas tė njė shteti, tė Perandorisė Osmane pra, shtet nė tė cilin ata lindnin, bėnin shkollėn, paguanin taksat, shkonin ushtarė, bėnin karrierė, merrnin poste tė tė gjitha niveleve, shisnin e blinin prona, hapnin gjyqe e kėshtu me radhė. Nuk ishin fise tė egrish nė xhunglat e Amazonės a shkretėtirat e Afrikės, qė kishin rrojtur lakuriq a tė mbuluar me pupla dhe qė e zbuluan qytetėrimin nė shekullin e XX dhe qė u falet tė mos bėjnė dot shtet edhe sot e kėsaj dite, por kishin qenė jetė e mot nė mes qytetėrimeve mė tė ndritura tė dynjasė. Kėshtu qė, nėse shqiptarėt pas 3-400 vjetėsh administrate turke dhe 100 vjetėsh administrate shqiptare, ende janė gati t‘u nxjerrin sytė njėri-tjetrit dhe nuk pushojnė sė bėrtituri nga mėngjesi nė darkė kundėr shtetit tė tyre, mė thotė mėndja se fajin duhet ta kėrkojnė jo te Sulltani i Turqisė apo Mbreti i Italisė, po diku tjetėr, mes vendit.

Po le ta lemė kėtė rrugė, se nuk i del fundi dhe tė kthehemi ku e nisėm. E nisa kėtė punė pėr tė thėnė se, para vitit 1912, kryetari i shtetit ku bėnin pjesė shqiptarėt, ishte ca si larg dhe nuk rrinte nė Tiranė po nė Stamboll. Dhe kur Turqia mori tė tatėpjetėn, gjatė gjysmės sė dytė tė shekullit tė XIX, mes kombeve tė Ballkanit, shqiptarėt u kujtuan tė fundit tė bėnin diēka pėr veten e tyre.


Monarkia e Parė, 1912-1914: Periudha e njohjes sė Shqipėrisė si Principatė e Pavarur deri nė largimin e Princ Vidit.

Megjithėse Ismail Qemali zyrtarisht nuk ka qenė kryetar i shtetit, por i qeverisė nė ato ditė tė krijimit tė shtetit shqiptar, ai mbuloi disa prej kėtyre funksioneve. Edhe vetė atij i pėlqente kjo gjė, mjaft tė kujtojmė qė ndėr akuzat qė i janė bėrė, kanė qenė edhe ato pėr lidhjen e disa marrėveshjeve dhe dhėnien e disa koncesioneve qė ishin prerogativė e kryetarit tė shtetit, kur ky tė caktohej pėrfundimisht. Sidoqoftė, edhe pėr respekt tė veprės sė tij, mė lejoni ta rreshtoj Ismail Beun nė radhėn e parė tė kėsaj liste. Ismail Qemal bej Vlora, pinjoll i njė prej familjeve mė tė mėdha feudale tė Jugut, e kaloi jetėn duke ushtruar detyra e funksione nė administratėn e lartė osmane, derisa nė pleqėri, pas Luftės sė Dytė Ballkanike, u kujtua se mund tė ushtronte kėto detyra edhe pėr vendin e vet, qė ishte nė grahmat e fundit pėr t‘u coptuar midis fitimtarėve. Ndėrmarrja funksionoi dhe Kuvendi i Vlorės mbeti guri i themelit pėr shtetin shqiptar, qė edhe pas gati njė shekulli mbetet nė tranzicion tė pėrjetshėm. Ismail Qemali dha dorėheqjen nė janar tė 1914-ės dhe u tėrhoq nė Itali, ku edhe vdiq nė vitin 1919.


Kalojnė dy vjet dhe mė nė fund, nė fillim tė vitit 1914, Fuqitė e mėdha pėrcaktojnė statusin e shtetit tė ri ballkanik, si Mbretėri e Trashėgueshme dhe zgjedhin, jo pa kontradikta, mbretin e saj: Princin Vilhelm von Wied, nėn emrin Wilhelmi I, Mbret i Shqipėrisė. Mbreti Vilhelm I, qė u pėrjetėsua nė historinė e shqiptarėve me emrin Princ Vidi, pinjoll i njė prej familjeve mė tė vjetra gjermane, ushtarak me profesion, e mori me bindje detyrėn si ēdo prusian i vėrtetė, por nuk pati fat nė tė. Pėrballė disiplinės sė tij prusiane, dosjeve me ligje e rregulla, pantallonave me vijė dhe frymės perėndimore, shqiptarėt vunė Haxhi Qamilin me brekushe dhe me thirrjen "dum Babėn".

Ėshtė e kuptueshme dhe e njohur si u rrėnua gjithēka, midis trishtimit tė ēdo njeriu me mėnd nė kokė dhe pėrpjekjeve tė pafrytshme tė atyre shqiptarėve patriotė qė shihnin tė thėrrmohej ėndrra e tyre e vjetėr, pikėrisht nė ditėt e realizimit tė saj. Princi, qė ishte i martuar me princeshėn Sofia, e cila u bė edhe mbretėresha e parė e shqiptarėve, kishte dy fėmijė, princin trashėgimtar Karl-Viktor dhe princeshėn Eleonorė. Pas largimit tragjik nga Shqipėria, Vidi u mobilizua nė ushtrinė perandorake gjermane, duke shėrbyer nė frontin Lindor me gradėn e gjeneralit. Gjeneral gjerman them, dhe jo nga kėta tanėt, qė bėhen edhe me tre e katėr yje pa e shkrepur njė herė dhe pastaj ditėn qė duhen, ia mbathin nga dritarja.


Regjenca e Parė, 1920-1925: Periudha nga Kongresi i Lushnjės qė rinjohu formėn monarkike tė shtetit, deri nė rrėzimin e qeverisė sė Fan Nolit.

Me largimin e Princ Vidit nga Durrėsi, pėr Shqipėrinė do tė vijojnė 6 vite tė gjata lufte, kaosi, rrėmuje, pushtimesh, dhe rreziku pėr zhdukje nga harta e Ballkanit. Hapin vendimtar pėr t‘i dhėnė fund kėtij kaosi dhe rreziku qė po bėhej real, e ndėrmori Kongresi i Lushnjės, me pėrfaqėsues nga e gjithė Shqipėria. Ndėr tė tjera, Kongresi vendosi qė, duke ruajtur regjimin monarkik, deri nė kthimin e Princ Vidit ose vendosjen e njė Mbreti tjetėr, tė krijohej njė organ regjence, i quajtur Kėshilli i Naltė i Regjencės, qė pėrbėhej nga 4 anėtarė, nga njė pėr secilin komunitet fetar tė vendit. Ky sistem vijoi tė funksiononte, megjithėse me disa dorėheqje apo ndryshime tė parakohshme, deri nė janar tė vitit 1925.


Republika e Parė, 1925-1928: Periudha e Republikės sė Ahmet Zogut.

Ditėn e Krishtlindjeve tė vitit 1924, Ahmet bej Zogolli, nė krye tė trupave tė veta, hyn nė Tiranė dhe pėrmbys qeverinė e Fan Nolit, i cili largohet nė mėrgim nė Itali, pėr tė mos e parė mė vendin e tij deri nė fund tė jetės. Zogu nuk humbet asnjė ditė. Rivendos nė fuqi qeverinė legale tė rrėzuar nė qershor nga Revolucioni i Qershorit, akt ky qė u konsiderua si rivendosje e Legalitetit, duke mbetur nė histori me kėtė term.

Pas kėsaj, nė janar tė vitit tė ri 1925, pas mbledhjes sė njė Asambleje shpallet Republika me Ahmet Zogun si President tė saj. Se sa e pavarur ishte Asambleja nė vendimin e saj, mjafton tė themi se nė 62 vota, Zogu mori 60 dhe njė abstenim (!). Emri zyrtar i shtetit do tė ishte "Republika Shqiptare" dhe Zogu "Kryetar i Republikės", duke i bėrė edhe njė ndryshim mbiemrit tė vet, nga trajta turke Zogolli (shkurtim i Zog‘oglu) nė Zogu. Gjithashtu, ėshtė pėr t‘u vėnė re se termi i pėrdorur brenda vendit, pėrgjithėsisht ishte "Kryetar" dhe jo "President", duke u pėrpjekur tė pėrdorte njė term tė shqipes, nė vend tė njė termi qė nė mendjen e shqiptarėve ishte i pakuptueshėm. Me shpalljen e Republikės, Zogu u dha fund pretendimeve tė Princ Vidit, presionit tė fuqive tė huaja si edhe pėrpjekjeve pėr lėvizje tė brendshme nga opozitat e tė gjitha llojeve.


Monarkia e Dytė, 1928-1939: Periudha e Mbretėrisė sė Zogut I.

Republika nuk pati jetė tė gjatė. Nė gusht tė vitit 1928 mblidhet sėrish njė Asamble Kushtetuese, nė dukje me baballarė tė kombit, por nė fakt dallkaukė pa flamur, qė do ta shpallnin edhe sulltan po t‘u kėrkohej. Asambleja e shpalli vendin "Mbretnia Shqiptare" dhe Ahmet Zogun Mbret i Shqiptarėve, me emrin Zog I. Kujtoj kėtu, se edhe kjo Asamble, votoi pro ndėrrimit tė regjimit me unanimitet tė plotė. Zogu preferoi termin "Mbret i Shqiptarėve" nė vend tė "Mbret i Shqipėrisė", nė shenjė rivendikacioni drejt tė gjithė shqiptarėve dhe trojeve tė tyre edhe jashtė Shqipėrisė sė atėhershme, duke tėrhequr mbi vete kėshtu edhe zemėrimin e Jugosllavisė dhe Greqisė. Nė vitin 1938, Zogu martohet me konteshėn hungareze Geraldinė Aponyi, e cila mori titullin Mbretėreshė e Shqiptarėve, martesė nga e cila erdhi nė jetė, nė ditėt e fundit tė Monarkisė, Princi Trashėgimtar Leka.

Ahmet Zogu, bashkė me Enver Hoxhėn, mbeten dy figurat qė mė sė shumti kanė ndikuar nė historinė e Shqipėrisė sė kohėve moderne, duke qenė ende e vėshtirė tė bėhet vlerėsimi i ftohtė i rolit tė tyre. Zogu vdiq nė mėrgim nė vitin 1961, i mallkuar nga regjimi i atėhershėm i Tiranės, mallkim qė e ndjek ende sot, pasi edhe gati dy dekada pas vendosjes sė demokracisė nė vend, asnjė qeveri nuk ėshtė kujtuar tė kthejė nė vend eshtrat e tij, ndėrsa nga ana tjetėr, familja dhe oborri tė kthyer nė Tiranė, duket se janė tė interesuar mė tepėr pėr gjėra reale si ēėshtja e pronave, sesa pėr ēėshtje nderi.


Monarkia e Tretė, 1939-1943: Periudha e sundimit tė Viktor Emanuelit III, deri nė kapitullimin e Italisė.

Mė 7 prill tė vitit 1939, trupat italiane pushtojnė Shqipėrinė. Zogu, me gjithė premtimet pėr tė mbathur opingat, pėr tė dalė malit, e mė the tė thashė, nuk bėri asnjė rezistencė, duke u tėrhequr nėpėrmjet Greqisė me gjithė familjen dhe oborrin.

Mė 12 prill, pak ditė pas pushtimit, njė tjetėr Asamble Kushtetuese mblidhet nė Tiranė. Janė po ata politikanė dredharakė, qė kishin votuar pėr tė gjitha regjimet qė u ishin vėnė pėrpara dhe sėrish ishin gati tė votonin. Asambleja, e cila edhe kjo votoi 100% pro, i ofroi kurorėn e Shqipėrisė Mbretit tė Italisė Viktor Emanueli III, i cili u bė kėshtu "Mbret i Italisė dhe Shqipėrisė dhe Perandor i Etiopisė" dhe bashkėshortja e Tij, Mbretėresha Helena, u bė Mbretėreshė e Shqipėrisė. Njė dėrgatė shqiptare shkoi nė Romė pėr t‘i ofruar Kurorėn dhe Mbreti italian e pa mbretėrinė qė i ofruan, njė herė tė vetme, gjatė vizitės sė bėrė nė maj tė vitit 1941.

Viktor Emanueli III, Mbret i Italisė nga viti 1900 deri mė 1946, njeri me kulturė tė thellė dhe fitimtar pėrkrah Antantės nė Luftėn e Parė Botėrore, mbetet ende sot njė nga figurat mė tė debatuara tė historisė italiane. Figura e tij u cenua fillimisht nga rezistenca e dobėt qė i bėri ardhjes nė fuqi tė Musolinit dhe u godit fort nga qėndrimi jo shumė i denjė qė mbajti pas kapitullimit famėkeq tė 8 shtatorit 1943. Pėr sa i pėrket Shqipėrisė, pavarėsisht nga investimet dhe ndėrtimet e pafund tė bėra kėtu nga italianėt, bashkėkohėsit e kujtojnė Viktor Emanuelin tė thoshte "nuk e dua atė grumbull gurėsh". Edhe kėtė Mbret e ndoqi mallkimi i tė tjerėve krerė tė shtetit shqiptar. Vdiq nė mėrgim nė Egjipt nė vitin 1947.


Regjenca e Dytė, 1943-1944: Regjenca gjatė pushtimit gjerman.

Shtator 1943. Italia kapitullon dhe ndėrron barrikadė, duke u hedhur nė anėn e aleatėve. Nė Shqipėri hyjnė gjermanėt qė mbushėn boshllėkun e krijuar nga kapitullimi italian dhe, natyrisht qė Asambleja e radhės u mblodh pėr tė kthyer timonin nė anėn tjetėr. Asambleja e tetorit tė vitit 1943, shpalli rrėzimin e bashkimit tė Shqipėrisė me Italinė dhe pavarėsinė e vendit dhe, meqenėse rrėzoi njė Mbret duhej tė zgjidhte njė tjetėr. Pėr tė mos hapur probleme e debate tė kota nė njė situatė krize si ajo e momentit, Asambleja rikrijoi Kėshillin e Naltė tė Regjencės, i cili do tė luante rolin e kryetarit kolektiv tė shtetit, deri nė caktimin e formės sė regjimit pas Lufte, sipas modelit tė Kėshillit tė Naltė tė viteve ‘20. Si regjentė u zgjodhėn Mehdi Frashėri (bektashi), Lef Nosi (ortodoks), Fuat Dibra (syni) dhe patėr Anton Harapi (katolik).

Megjithėse Kėshilli do tė drejtohej me rotacion tremujor, do thėnė se Fuat Dibra ishte vazhdimisht i sėmurė, derisa vdiq nė janar tė 1944-ės, ndėrsa patėr Harapi pranoi tė merrte pjesė, por jo ta drejtonte Kėshillin dhe pėr rrjedhojė, Mehdi Frashėri gjatė gjithė periudhės deri nė fund, qe praktikisht kryetar i shtetit. Nė tetor tė vitit 1944, nė prag tė hyrjes sė partizanėve nė Tiranė, Kėshilli i Regjencės dha dorėheqjen dhe u tėrhoq drejt Shkodrės. Fati i anėtarėve tė tij qe i trishtė. Lef Nosi u kap nė Shkodėr nė dhjetor tė atij viti, pas njė viti u kap maleve ku qe strehuar edhe patėr Anton Harapi dhe tė dy u pushkatuan nė vitin 1946. Mbijetoi vetėm Mehdi Frashėri, i cili u tėrhoq bashkė me gjermanėt dhe vdiq nė arrati vite mė vonė.


Republika e Dytė, 1946-1990: Periudha nga shpallja e RPSH (RPSSH), deri nė shpalljen e pluralizmit politik.

Ndėrsa nė fund tė tetorit 1944, nė Tiranė Kėshilli i Naltė i Regjencės jepte dorėheqjen, po ato ditė nė Berat, pushteti komunist merrte format e shtetit tė ri, nė atė qė ėshtė quajtur "Mbledhja e Dytė e KANĒ-it" (Kėshilli Antifashist Nacional-Ēlirimtar). Nė kėtė mbledhje, ai shpallej si trupė legjislative dhe Kryetari i Kryesisė sė tij, si kryetar i pėrkohshėm i shtetit. Kryetar i Kryesisė sė Kėshillit tė KANĒ-it, u rizgjodh doktor Omer Nishani, qė ishte zgjedhur nė kėtė funksion qė nė Kongresin e Pėrmetit, nė maj tė atij viti. Omer Nishani, gjirokastrit, kishte mbaruar pėr mjekėsi nė Vjenė dhe kishte qenė pėr shumė vjet nė emigracion. U kthye nė Shqipėri pas pushtimit italian nė vitin 1939 dhe pas pak kohe pranoi tė merrte detyrėn e anėtarit tė Kėshillit tė Shtetit, qė e mbajti deri nė vitin 1943, pėr tė ndėrruar barrikadė dhe kaluar pas kėsaj me Lėvizjen Antifashiste.

Pas Ēlirimit tė vendit, nė dhjetor tė vitit 1945 u organizuan zgjedhjet e pėrgjithshme, nga tė cilat doli Asambleja Kushtetuese, e cila u mblodh nė ditėt e para tė janarit 1946, me detyrė kryesore legalizimin e pushtetit dhe shtetit tė ri. Do thėnė qė me kėtė Asamble vazhdon seria e Asambleve Kushtetuese shqiptare, qė gjithmonė ishin mbledhur jo pėr t‘u bėrė ballė sfidave tė vendit, por thjesht pėr tė legalizuar sipas dėshirės tė fortin e radhės, mbret, diktator a sekretar i parė tė ishte ai. Ėshtė e tepėrt tė sqaroj se, edhe kjo Asamble votoi 100% pro. Nejse. Asambleja shpalli Shqipėrinė "Republikė Popullore" dhe si kryetar shteti Presidentin e Presidiumit tė Kuvendit Popullor tė RPPSH-sė, post nė tė cilin u rizgjodh Omer Nishani.

Skema e shtetit tė zgjedhur, qe ajo sovjetike, ku atje pushteti real ishte nė dorė tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė PK tė BRSS, ndėrsa pushteti formal mbahej nga Presidenti i Presidiumit tė Sovjetit Suprem tė BRSS-sė. Vetė Enver Hoxha, zot absolut i vendit pėr 4 dekada, nuk figuron pėr asnjė ditė tė vetme nė krye tė shtetit shqiptar, duke ia lėnė kėtė post thjesht honorifik tė tjerėve. Nėse, pėr njė shaka tė hidhur tė historisė, do tė donim ta gjykonim atė sipas ligjve tė po asaj kohe, do tė ishte e vėshtirė ta dėnonim, pasi firma e tij nuk figuron nė asnjė dokument tė dalė nga dora e legjislativit, ku ai ishte deputet i thjeshtė, apo e kreut tė shtetit, qė ai nuk qe asnjė ditė.


Dr. Omer Nishani e mbajti postin deri pak muaj para vdekjes, ndėrsa nė vend tė tij, nė gusht 1953, u zgjodh Haxhi Lleshi, duke i bėrė edhe njė ndryshim tė lehtė nė titull. Tashmė ai quhej jo mė "President i Presidiumit tė Kuvendit Popullor tė RPSH-sė", por "Kryetar i Presidiumit tė Kuvendit Popullor tė RPSH-sė". President a kryetar qoftė, titulli nuk e justifikonte dot gjatėsinė e vet me peshėn reale gati jo ekzistente. Haxhi Lleshi, me origjinė nga njė prej familjeve mė tė dėgjuara tė Dibrės, qė nė vitin 1942 iu bashkua Lėvizjes Antifashiste, duke krijuar dhe njė ēetė partizane. Nė vitet 1944-1946 kishte qenė ministėr i Brendshėm dhe mė pas deputet, derisa mori detyrėn e kryetarit tė shtetit. Edhe atė e ndoqi fati i shumė tė tjerėve para tij. Pas vitit 1992, burgoset dhe qėndron nė burg deri nė vitin 1996, kur lirohet pėr shkak tė moshės dhe sėmundjeve.


Nė vitin 1982, Enver Hoxha, qė pas spastrimit tė grupit tė Mehmet Shehut, i kishte hapur rrugėn drejt trashėgimisė Ramiz Alisė, deshi ta konsakronte kėtė gjė edhe nė drejtimin e shtetit. Nė nėntor tė atij viti, Haxhi Lleshi i le detyrėn Ramiz Alisė si kryetar i shtetit, me titullin kryetar i Presidiumit tė Kuvendit Popullor tė RPSSH-sė. Titullit i qe shtuar edhe njė "S", pasi Shqipėria nė vitin 1976, ishte bėrė pėrveēse "Republikė Popullore" edhe "Socialiste".


Republika e Tretė, 1991: Periudha nga zgjedhjet e prillit ‘91 e nė vazhdim.

Fundi i sistemit sovjetik nė Lindje, natyrisht qė do tė sillte edhe fundin e kėtij sistemi nė Shqipėri. Ramiz Alia, veēse u pėrpoq tė nxirrte nė njė breg, qė nuk u mor vesh kurrė se cili ishte, anijen e shpartalluar shqiptare, duke u pėrpjekur tė qėndronte nė timon dhe duke ndėrruar vetėm spaletat. Nė prill tė vitit 1991, pas zgjedhjeve tė para pluraliste, shteti komunist mori fund edhe formalisht. Shqipėria u shpall Republikė, me kryetar shteti Presidentin e Republikės dhe Ramiz Alia u zgjodh President, post qė e mbajti pėr njė vit, deri nė prill tė vitit 1992. Edhe kėsaj radhe nuk u thye "tradita" e votimit unanim, duke votuar 100% pro pėr shpalljen e Republikės, ndėrsa mė nė fund, pas 80 vjetėsh tė shtetit shqiptar, u votua jo me unanimitet pėr Presidentin.

Pas tėrheqjes sė tij nga jeta politike, vetėm pak muaj mė pas, Alia iu nėnshtrua traditės shqiptare tė burgut, pėr tė qėndruar brenda deri nė shkurt tė vitit 1997, kur "shkatėrrimi i shtetit" dhe jo "logjika e shtetit" e bėnė tė shkonte nė shtėpi nė moshėn 72-vjeēare. E vetmja relike e sė shkuarės, qė ka kaluar 60 vjetėt e fundit tė historisė sė Shqipėrisė nė protagonizėm politik, Alia mbetet njė arkiv i sė shkuarės, por qė pėr zgjedhje personale, shenjat janė se do ta marrė atė me vete nė varr.

Ato ēka ndodhin pas dorėheqjes sė Ramiz Alisė dhe zgjedhjes si President e Sali Berishės, nuk janė faqe tė historisė, por pjesė tė realitetit ende prezent. Berisha, ish-komunist prej dhjetėra vjetėsh, erdhi nė fuqi si antikomunist, qeverisi si komunist dhe u pėrmbys nga trashėgimtarėt e komunistėve. Vetėm nė Shqipėri mund tė jenė tė kuptueshme rebuse tė tilla! Pas Sali Berishės, vijojnė Presidenca e qetė e Rexhep Mejdanit dhe ajo e trazuar e Alfred Moisiut, i cili nuk arriti tė na krijonte precedentin e mandatit tė dytė (normal) tė njė Presidenti.

Pas tij, me njė lėvizje nė tė cilėn mbinė tė gjithė llojet e ferrishteve, por asnjė filiz morali, nė ditėt e fundit tė muajit qė shkoi, nė Presidencėn shqiptare arriti Bamir Topi. Nuk do folur keq pėr mjetet, se historia e botės njeh shumė shembuj prijėsish qė kanė ardhur nė fuqi me lloj- lloj mjetesh jo shumė tė pastra, por pastaj kanė ditur tė ndreqin edhe mėkatin e ardhjes, edhe tė qeverisin me paqe e drejtėsi popujt e tyre.


Statistika dhe kuriozitete:


Midis kryetarėve tė shtetit shqiptar ka 2 tė huaj (Princ Vidi dhe Viktor Emanueli III); 4 katolikė, 4 ortodoksė dhe 15 myslimanė e bektashinj; 3 mbretėr, 2 pashallarė, 6 presidentė dhe 2 priftėrinj.

Nė momentin e marrjes sė detyrės, mė i riu ka qenė Ahmet Zogu, si President, 29 vjeē, ndėrsa mė i moshuari Ymer pashė Vrioni, 80 vjeē.

Mė gjatė nė detyrė ka qėndruar Haxhi Lleshi, qė pėr pak muaj nuk arriti tė bėnte 30 vjetėt, ndėrsa mė i vjetri ende gjallė ėshtė Ramiz Alia, sot 82-vjeēar.

Ende nuk ėshtė kaluar ylberi pėr tė pasur njė femėr nė krye tė shtetit, por kemi pasur 3 mbretėresha, nga tė cilat e para iku dhe nuk e pa mė Shqipėrinė (mbretėresha Sofia), e dyta nuk shkeli asnjė ditė kėtu (mbretėresha Helena), dhe e treta iku lehonė pėr t‘u kthyer e vdekur kėtu nė pleqėrinė e thellė (mbretėresha Geraldinė).

Kemi njė tė vdekur nė detyrė (Fuat Dibra); 6 tė burgosur pėr shkak tė detyrės dhe 2 tė pushkatuar (Lef Nosi dhe patėr Anton Harapi), ndėrsa 8 janė pėrmbysur nga froni, apo shkulur nga poltrona para afatit.

5 kanė vdekur nė arrati, vetėm 3 e kanė varrin dhe nderohen nė Shqipėri, ndėrsa gjithė tė tjerėt, ose janė varrosur jashtė, ose u ka humbur varri pa nam e nishan.

I kemi vrarė dhe arratisur, i kemi pushkatuar e pėrmbysur, i kemi sharė e burgosur, u kemi humbur varrin, por gati asnjėherė nuk i kemi nderuar. Dhe kur jemi sjellė kėshtu me ata qė vetė i kemi vėnė nė krye tonė, merre me mend pastaj se sa mund tė duam e nderojmė njėri-tjetrin.


ARTAN LAME


Nr: Emri: Funksioni: Periudha:
1 Ismail Qemal Vlora Kryetar i Qeverisė sė Pėrkohshme Nėntor 1912 - Janar 1914
2 Vilhelmi I Mbret i Shqipėrisė Mars 1914 - Shtator 1914
3 Aqif pashė Biēaku, imzot Luigj Bumēi, Mihal Turtulli, Abdi Toptani Kėshilli i Naltė i Regjencės Janar 1920 - Dhjetor 1921
4 Ymer pashė Vrioni, Ndoc Pistuli, Refik Toptani, Sotir Peci " Dhjetor 1921 - Dhjetor 1922
5 Xhaferr Ypi, Gjon Ēoba, Refik Toptani, Sotir Peci " Dhjetor 1922 - Janar 1925
6 Ahmet Zogu Kryetar i Republikės Shqiptare Janar 1925 - Shtator 1928
7 Zogu I Mbret i Shqiptarėve Shtator 1928 - Prill 1939
8 Viktor Emanueli III Mbret i Shqipėrisė Prill 1939 - Tetor 1943
9 Mehdi Frashėri, Lef Nosi, Fuat Dibra, patėr Anton Harapi Kėshilli i Naltė i Regjencės Tetor 1943 - Tetor 1944
10 Omer Nishani Kryetar i Kėshillit ANĒ Tetor 1944 - Janar 1946
11 Omer Nishani President i Presidiumit tė Kuvendit Popullor tė RPSH Janar 1946 - Gusht 1953
12 Haxhi Lleshi Kryetar i Presidiumit tė Kuvendit Popullor tė RPSH (RPSSH) Gusht 1953 - Nėntor 1982
13 Ramiz Alia Kryetar i Presidiumit tė Kuvendit Popullor tė RPSSH Nėntor 1982 - Prill 1991
14 Ramiz Alia President i Republikės sė Shqipėrisė Prill 1991 - Prill 1992
15 Sali Berisha " Prill 1992 - Korrik 1997
16 Rexhep Mejdani " Korrik 1997 - Qershor 2002
17 Alfred Moisiu " Qershor 2002 - Korrik 2007
18 Bamir Topi " Korrik 2007 -

 
http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=24870  17/08/2007

Mustafaj, kritika Bashės pėr Kosovėn

"Ministri dhe zv/ministri nuk duhet t‘ia lėnė barrėn vetėm Kryeministrit"

 

Ish-ministri i Jashtėm, njėkohėsisht deputet i PD-sė, Besnik Mustafaj, ka komentuar me tone kritike lėvizjet e fundit tė qeverisė shqiptare lidhur me ēėshtjen e Kosovės. Mustafaj ka kėrkuar nga Kryeministri Berisha tė mos kryejė punėt e ministrit Lulzim Basha dhe zv/ministres, Edit Harxhi. Sipas tij, Ministria e Jashtme shqiptare duhet tė mos qėndrojė nė heshtje pėrballė deklaratave tė fundit pėr ēėshtjen e statusit tė Kosovės dhe se nuk i takon Kryeministrit tė bėjė replika tė shpeshta me ndėrkombėtarėt. "Agjencia e specializuar pėr tė qenė dinamike, prezente dhe propozuese nė debatin politik dhe diplomatik ndėrkombėtar ėshtė Ministria e Jashtme. Nuk mundet Kryeministri tė marrė flamurin dhe tė kryejė punėt e ministrit dhe zv/ministrit tė Jashtėm", tha ish-shefi i diplomacisė shqiptare.

Zoti Mustafaj, ēėshtja e Kosovės ėshtė kthyer mė fuqishėm se kurrė, pasi kohėt e fundit pala serbe ka hedhur idenė e ndarjes sė pjesėve tė Kosovės. Pak a shumė ėshtė e njėjta ide e asaj qė ju keni deklaruar para njė viti e gjysmė, qė mund tė ketė njė lėvizje tė kufijve tė Kosovės. A e shikoni tė mundur kėtė gjė?

Nuk jam dakord qė ēėshtja e Kosovės ėshtė kthyer mė fuqishėm se kurrė, ēėshtja e Kosovės ėshtė kthyer mė shqetėsuese se kurrė, do tė thosha nė tryezė. Kėtė e them sepse njė punė, qė prej njė viti e gjysmė e kryer nga Presidenti Ahtisari, nga struktura tė mėdha ndėrkombėtare tė grupit tė kontaktit, e shqyrtuar nga Kėshilli i Sigurimit disa herė, e punuar nga UMNIK-u, nga i dėrguari i saj nė Kosovė, njėri pas tjetrit, nė njė farė mėnyre lihet mėnjanė pėr tė mos thėnė se hidhet poshtė. Nė njė farė mėnyre ideja e njė rifillimi tė negociatave, duke lėnė mėnjanė punėn e mėparshme, qė sipas mendimit tim dhe bindjes sime tė thellė dhe tė reflektuar edhe nė rezultatet e negociatave nė rekomandimet e Presidentit Ahtisari janė konsumuar tė gjitha hapėsirat e mundshme pėr kompromis. Pra nėse ne shohim rolin qė do tė ketė minoriteti serb, sipas rekomandimeve tė Presidentit Ahtisari, tė pranuara nga pala kosovare me shumė guxim, 5% e popullsisė sė Kosovės ėshtė absolutisht faktor shtetformues nėpėrmjet votimit tė detyrueshėm pėr shumė ligje qė kanė nė parlament etj., etj. Pra, nėse shohim ndarjen territoriale, ku komunave tė banuara ose tė drejtuara nga komuniteti serb qė janė 5%, u jepet mė shumė se 20% e territorit nė administrim dhe pėr tė mos renditur tė gjitha rezultatet e negociatave tė kompromisit tė bėra nga pala shqiptare nė Kosovė gjatė negocimeve nėn drejtimin e Presidentit Ahtisari, kjo tregon qė janė konsumuar tė gjitha hapėsirat e mundshme pėr kompromis. Unė jam pėrpjekur qė nė fillim kur mora funksionin si ministėr i Jashtėm qė tė jem realist. Ēka do tė thotė se kam vepruar sipas parimit qė tė marrim maksimumin e tė mundshmes, kam qenė i bindur se kompromisi ėshtė zgjidhja mė e mirė, kam qenė i bindur se Kosova do tė jetė vendi i shqiptarėve, i minoritetit serb dhe i tė gjitha minoriteteve tė tjera. Njė Kosovė e pavarur ka kuptim vetėm si njė Kosovė e tillė, ku tė gjithė tė ndjehen nė vendin e tyre, pra kjo kėrkonte kompromis dhe kėtė negociatorėt kosovarė e pranuan si filozofi kompromisi dhe dhanė atė rezultat qė tani po lihet mėnjanė. Nė kėto 120 ditė unė nuk shoh se ēfarė mund tė negociohet, sepse pavarėsia nuk mund tė negociohet. Pra nė kėtė kuptim unė them se ėshtė rikthyer mė shqetėsueshėm se kurrė.

Njė vit mė parė ju u pėrballėt me njė furtunė kritikash nga politika shqiptare pėr idenė e ndarjes sė Kosovės. Si e komentoni kėtė situatė aktualisht?

Natyrisht shqyrtimi me vėmendje i tė gjitha zhvillimeve nė Kosovė dhe i perspektivave mua mė ēonte nė pėrfundimin se versioni i ndarjes sė Kosovės, i pėlqyer qysh nė mesin e viteve ‘90 nga serbėt, madje edhe nga vetė Millosheviēi, i pakontestuar fort, ishte njė version qė pak nga pak po infiltrohej nė kancelaritė ndėrkombėtare. Prandaj edhe unė me atributet e ministrit tė Jashtėm tė Shqipėrisė, me atributet e njeriut qė drejtonte diplomacinė shqiptare nė atė periudhė, paralajmėrova se nėse ka ndarje tė Kosovės, atėherė ndarja nuk mbetet mė vetėm nė Kosovė. Kufijtė e njė pjese tė republikave ish-jugosllave ku banojnė shqiptarėt bėhen tė pasigurt dhe nė kėtė rast politika nuk mund ta pengojė mė, sepse lėvizja e kufijve nė atė rast do tė dilte jashtė kancelarive dhe kjo ka qenė dhe mbetet shqetėsimi im qė e kam paralajmėruar nė atė kohė e kam ndjekur me vėmendje. Dhe kam parė se tani serbėt e Beogradit, nė kėtė version qė duan tė marrin Kosovėn veriore, janė mė tė kėnaqur sesa nė versionin e Kosovės sė pavarur. Se si do ecin punėt, mua mė bėn optimist vendosmėria qė ka klasa politike e Kosovės pėr tė mos pranuar ndarjen e Kosovės, mė bėn optimist vendosmėria qė kanė kancelaritė e fuqishme ndėrkombėtare siē ėshtė Uashingtoni dhe Brukseli pėr tė mos lejuar ndarjen e Kosovės dhe pėr t‘u qėndruar atyre tri "jo"-ve tė famshme tė shpallura nga Presidenti Ahtisari qė nė fillim tė negociatave: jo kthim tė situatave tė para ‘99, jo ndarje tė Kosovės dhe jo bashkim tė Kosovės ose pjesė tė saj me njė vend tjetėr fqinj. Tė shohim se si do tė ecin punėt.

Pėrveē deklaratave dhe qėndrimit rigoroz tė politikės shqiptare dhe kosovare, a mendoni se politika shqiptare duhet tė paraqitet me njė projekt nė tryezė, ashtu si pala serbe?

Projekti pėr tė cilin ne duhet tė punojmė nė mėnyrė intensive ėshtė projekti i ruajtjes sė integritetit territorial tė Kosovės, integritetit funksional, ēka do tė thotė se Prishtina duhet tė ushtrojė pushtet si kryeqytet, si institucione shtetėrore dhe politike qė ka Prishtina. Tė ushtrojė pushtetin e vet nė tė gjithė territorin, nė ata kufij qė ka sot Kosova. Pėr mua ky ėshtė projekti mbi tė cilin ne duhet tė jemi tė vendosur pėr tė qėndruar deri nė fund sė bashku me pjesėn mė tė madhe dhe me influencė tė komunitetit ndėrkombėtar. Nga ana tjetėr, unė kam ndjekur edhe deklarimet e Kryeministrit Ēeku dhe ndonjė personaliteti tjetėr pėr eventualitetin e shpalljes sė njėanshme tė pavarėsisė. Ky ėshtė versioni i padėshirueshėm midis dy versioneve, midis njohjes sė pavarėsisė nėpėrmjet votimit nė Kėshillin e Sigurimit dhe njohjes unilaterale dhe pastaj bilaterale pėr pavarėsinė e Kosovės. Ky i dyti ėshtė mė i padėshirueshėm. Unė as kėtė version nuk e shoh si njė version qė i bie ndesh komunitetit ndėrkombėtar, sepse pėrderisa Presidenti Ahtisari rekomandon pavarėsinė nė ato forma tė kushtėzuara apo tė mbikėqyrura, pėrderisa SHBA dhe BE deri tani nė kėto ēaste janė tė deklaruara pėr propozimin e Presidentit Ahtisari, atėherė zgjidhja e detyruar pėr shkak tė bllokimit qė mund tė shkaktojė Rusia nė fund nė Kėshillin e Sigurimit, votimi nė parlament dhe vetėshpallja e pavarėsisė sė njėanshme, janė versioni i fundit por nuk janė njė version qė duhet pėrjashtuar.

Pėr sa i pėrket mbėshtetjes qė SHBA ka dhėnė pa rezerva pėr kėtė ēėshtje, diplomacia shqiptare a duhet tė jetė mė kėrkuese nė kėtė drejtim, sidomos nė kėtė periudhė qė situata ėshtė shqetėsuese? Si e vlerėsoni punėn e diplomacisė shqiptare deri tani?

Mua mė shqetėson heshtja qė ka diplomacia shqiptare, pjesa politike, sepse natyrisht diplomatėt punojnė nė debatin ndėrkombėtar rreth ēėshtjes sė Kosovės. Nuk mundet nė kushtet e njė funksionimi normal, nuk mundet qė replikat me komunitetin ndėrkombėtar t‘i bėjė vetėm Kryeministri. Ai duhet tė flasė shumė rrallė. Kėto replika duhet t‘i bėjė ministri i Jashtėm dhe tė tjerė. Pra agjencia e specializuar pėr tė qenė dinamike, prezente dhe propozuese nė debatin politik dhe diplomatik ndėrkombėtar, ėshtė Ministria e Jashtme. Nuk mundet Kryeministri tė marrė flamurin dhe tė kryejė punėt e ministrit tė Jashtėm dhe zv/ministrit tė Jashtėm. Nuk mundet.

 

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=24868

PD pėrcakton nė fundjavė kandidatin pėr zonėn 31

Kryesia e PD pritet tė mblidhet gjatė fundjavės. Partitė, 5 ditė afat pėr kandidatėt

 

Partitė politike kanė vetėm 5 ditė kohė pėr tė pėrcaktuar emrat e kandidatėve pėr zonėn 31. Kryesia e PD-sė pritet tė mblidhet gjatė fundjavės pėr tė pėrcaktuar se cili do tė jetė kandidati i PD-sė nė garė pėr tė marrė mandatin e Bamir Topit nė zonėn 31. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur qė partitė politike qė duhet tė paraqesin anėtarė nė Komisionin Zonal Zgjedhor nr. 31, duhet tė sjellin propozimet jo mė vonė se data 22 gusht 2007. Partitė politike, tė cilat kanė tė drejtė tė paraqesin anėtarė nė Komisionet e Qendrave tė Votimit, duhet t‘i depozitojnė ato nė Komisionet Zonale Zgjedhore jo mė vonė se data 27 gusht 2007, ndėrsa KZZ-ja merr vendim brenda 24 orėve. Ato duhet tė paraqesin kėrkesėn pėr regjistrim si subjekte zgjedhore pėr zgjedhjet e pjesshme pėr deputetė pėr Kuvendin nė Zonėn Zgjedhore nr.31 tė datės 23 shtator 2007, jo mė vonė se data 23 gusht 2007. Koalicionet zgjedhore duhet tė paraqesin kėrkesėn pėr regjistrimin si subjekt zgjedhor pėr zgjedhjet e pjesshme pėr deputetė pėr Kuvendin nė zonėn zgjedhore nr. 31, jo mė vonė se data 25 gusht 2007. Sipas vendimit tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, dokumentet e kandidimit paraqiten jo mė vonė se data 27 gusht 2007. Ndėrsa KZZ-ja bėn verifikimin e tyre jo mė vonė se 24 orė nga paraqitja dhe nė rast se vėren parregullsi i kthen pėr plotėsim. Dokumentet e plotėsuara duhet tė riparaqiten jo mė vonė se 24 orė. Paraqitja e kėrkesės pėr akreditimin e vėzhguesve shqiptarė duhet tė bėhet jo mė vonė se data 13 shtator 2007 dhe paraqitja e kėrkesės pėr akreditimin e vėzhguesve tė huaj duhet tė bėhet jo mė vonė se 72 orė para datės 23 shtator. KZZ-ja sjell propozimin pėr vendin e numėrimit tė votave jo mė vonė se data katėr shtator.

 

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 150, Part II, 15 August 2007

ALBANIAN ENERGY CRISIS SPARKS OPPOSITION CALL FOR STATE OF EMERGENCY. Albania's second-largest opposition party, the Socialist Democrats (PSD), on August 11 called on the president to force the government to declare a state of emergency to help resolve the country's current energy crisis. The PSD warned that failure to act could aggravate the crisis, which has prompted the government to shorten the working day in the public sector and to ration electricity. Energy problems are chronic in Albania and even in the best of circumstances it struggles to cope with demand that is growing at nearly three times the European average, but a lack of rain has meant the country's key energy generators, hydroelectric plants, have proved incapable of meeting a sharp rise in demand caused by exceptionally hot weather. Albania, which ranks 110th in the world in terms of electricity generated per capita, has also had difficulty importing electricity because of the heat wave. The PSD also called for investigations into the role played by poor management. The party's deputy leader, Pajtim Bello, predicted that "Albanians will very soon understand that they have lost much more than they lost in the pyramid crisis of 1996 and 1997." That crisis resulted in a breakdown of law and order lasting months, and the electoral defeat of Sali Berisha, the president at the time and now prime minister (see "RFE/RL Newsline," August 8, 2007). Political commentators quoted by the daily "Koha jone" on August 13 called the energy crisis "a scandal of historic proportions" and "a real threat to the credibility of this government." The severity of the problems prompted Albania's Confederation of Industry to call on August 2 for a political pact between the opposition and governing parties and an agreement between three social partners: the government, employers' organizations, and trade unions. In July, Genc Ruli, the minister of economy, trade, and energy, warned that energy problems could be even greater this winter. AG

 

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 149, Part II, 14 August 2007

ETHNIC ALBANIANS ANGERED BY SECURITY MEASURES IN SOUTHERN SERBIA. A leading ethnic-Albanian party in Serbia's Presevo Valley warned on August 11 that Belgrade's decision to tighten security in the southern region after a spate of shootings risks antagonizing the local population and destabilizing the region. Mitat Saqipi, a spokesman for the Democratic Party of Albanians (PDSh), the leading party in the valley's largest town, Presevo, told the Kosovar news service KosovaLive that the measures are fostering a sense of insecurity and fear in the local community. Serbia on August 9 stepped up patrols along a stretch of Serbia's border with Kosova that runs through the valley. Belgrade has not disclosed other details of its security measures. "The situation as it is reminds one of an emergency situation even though no emergency has been declared," Saqipi said. The heightened security measures follow a police clash with an armed group that robbed cars traveling on a road leading into Kosova (see "RFE/RL Newsline," August 7, 2007). One person was killed in that clash. Three other local Albanians were killed in early August in two separate incidents that local police said at the time had no political motive. "The incidents could have political implications because of the sensitivity of the area and we want to act to prevent that," a Serbian government official, Rasim Ljajic, told Serbian media on August 9. Presevo, which borders Kosova and is overwhelmingly populated by ethnic Albanians, was the site of an insurgency in 2001, two years after NATO intervened to halt the separatist conflict in Kosova. Ljajic also called for greater coordination with international forces stationed in Kosova, saying that "only joint cooperation and partnership make sense in such a situation." AG

 

 
http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=24639 13/08/2007

LZHK: PD-ja s‘na e ka konfirmuar ende mbėshtetjen

Afėrdita Zėri shprehet se kundėrshtimi i PR-sė vjen nga xhelozia elektorale

Partia Demokratike dhe Partia Socialiste ende nuk i kanė zyrtarizuar emrat e kandidatėve tė tyre pėr deputet nė zonėn 31 nė Tiranė. Ndėrkohė qė LZHK-ja tashmė ka nisur fushatėn elektorale pėr kėtė zonė, ku do tė kandidojė me kryetarin e saj, Dashamir Shehi. Por, megjithėse strukturat e LZHK-sė kanė nisur angazhimin e tyre pėr realizmin e fushatės, drejtuesit e saj ende nuk kanė marrė njė pėrgjigje zyrtare nga PD-ja pėr kėrkesėn qė kanė bėrė pėr tė mbėshtetur emrin e Dashamir Shehit si kandidatin e vetėm tė mazhorancės nė kėtė zonė. Sekretarja e pėrgjithshme e LZHK-sė, Afėrdita Zėri, ka deklaruar dje se kjo forcė politike ka tė drejtėn morale pėr tė kėrkuar mbėshtetjen e PD-sė nė zonėn 31. "PD-ja do tė jetė nė gjendje tė marrė njė vendim tė pjekur nė favor tė LZHK-sė, pėr ta mbėshtetur z. Shehi si kandidatin e vetėm pėr zonėn 31. Aktualisht nuk kemi njė pėrgjigje zyrtare, as pėrgjigje negative dhe as pozitive, por nga segmente tė ndryshme afėr qeverisė dhe Kryesisė sė PD-sė, ka njė dėshirė, ka njė vullnet tė mirė pėr ta mbėshtetur z. Shehi, dhe kjo pėr shumė arsye". Sipas drejtueses sė LZHK-sė, futja nė garė e kandidatit tė PLL-sė, Murat Basha, ėshtė diēka artificiale dhe jo njė pretendim i drejtpėrdrejtė pėr mandatin e zonės 31. "Futja e z. Basha nė garė nuk ėshtė reale, por duket se ėshtė njė ngacmim emocional, qė mund ta kenė strukturat e PLL-sė. Gjatė prononcimit pėr shtyp u duk qartė se ai nuk kishte ndonjė dėshirė tė madhe pėr tė garuar, pasi ata e dinė peshėn e tyre elektorale, por mė shumė ishte njė kėrkesė ndaj PD-sė pėr t‘i lėshuar kėsaj partie disa vende nė nivelet e treta apo tė katėrta". Por ditėt e fundit kėrkesa e Dashamir Shehit pėr tė garuar nė zonėn 31 ka hasur nė kundėrshtimin e republikanėve tė cilėt mendojnė se kjo zonė i takon vetėm PD-sė. Drejtuesit e LZHK-sė e shpjegojnė kėtė qėndrim thjesht si njė xhelozi elektorale. Zona 31 nė Tiranė do tė pėrfshihej nė zgjedhje pas dorėzimit tė mandatit tė Bamir Topit, me rastin e zgjedhjes sė kėtij tė fundit si President i Republikės.

  

 

http://www.gazeta-shqip.com/artikuj.php?kat=1 12/08/2007

Dossier

Taksa e rrugės, qė rrėzoi qeverinė e Mehdi Frashėrit mė 1936

Edhe pse Mbreti Zog gjatė gjithė periudhės 15-vjecare
qė qėndroi nė pushtet (1925-1939) nuk e lejoi
pluripartizmin, regjimi monarkik qė sundoi nė
Shqipėrinė e atyre viteve pothuaj nuk kishte asnjė
ndryshim me pjesėn mė tė madhe tė shteteve tė ndryshme
tė Perėndimit, tė cilat kishin njė demokraci tė
konsoliduar qindravjecare. Krahas ekonomisė sė tregut
tė liberalizuar, vec tė tjerave regjimi monarkik i
Zogut u ofroi shtetasve tė tij edhe njė liri tė plotė
shtypi, duke u bazuar nė ligjet mė tė pėrparuara tė
shteteve perėndimore, gjė e cila bėri qė shtypi
shqiptar i atyre viteve tė kishte njė zhvillim tė madh
jo vetėm nė sasinė e gazetave dhe revistave tė shumta
qė botoheshin, por edhe nė cilėsinė e pėrmbajtjes sė
tyre. Duke bėrė pėrjashtim familjen mbretėrore, qė
asokohe ishte e ndaluar me ligj qė tė kritikohej e
pėrgojohej nė shtyp, cdo shtetas shqiptar apo i huaj
kishte tė drejtė tė shkruante pa frikė pėr tė gjithė
tė tjerėt, duke filluar nga Kryeministri e deri te
zyrtari mė i thjeshtė i administratės mbretėrore tė
asaj kohe. Nisur nga ky fakt, nė atė kohė mjaft nga
botuesit shqiptarė patėn polemika tė ndryshme nė shtyp
me krerėt mė tė lartė tė shtetit, si Kryeministrin,
kryetarin e Parlamentit, ministrat e Financave,
anėtarėt e tjerė tė kabineteve qeveritare tė
monarkisė, si dhe me mjaft zyrtarė tė lartė tė
administratės vendore. Pėrvec lirisė sė shtypit, ajo
qė e vinte Shqipėrinė e atyre viteve nė njė stad me
shtetet e tjera evropiano-perėndimore, ishte dhe jeta
politike e parlamentare e saj, e cila zhvillohej
njėsoj sikur nė vend tė ekzistonte njė opozitė e
vėrtetė qė i bėnte oponencė qeverisė nė cdo hap tė
saj. Kjo gjė bėhet e ditur jo vetėm nga shtypi i atyre
viteve, ku jeta politike e parlamentare pasqyrohej
gjerėsisht, por edhe nga dokumentet arkivore qė hedhin
dritė mbi debatet e shumta tė zhvilluara nė qeveritė
dhe Parlamentin e asaj kohe pėr probleme nga mė tė
ndryshmet. Aq e fortė ishte lufta parlamentare gjatė
viteve tė Monarkisė sė Zogut, sa qė herė pas here
krijoheshin konflikte tė ashpra ndėrmjet qeverisė dhe
Parlamentit, tė cilat kishin lidhje me ligjet qė
qeveria u dėrgonte pėr miratim deputetėve. Madje
pėrplasjet e shpeshta qeveri-parlament jo pak herė
krijuan dhe kriza qeveritare, sic ėshtė rasti i
qeverisė sė Kryeministrit Mehdi Frashėri, e cila mė
datėn 6 nėntor tė vitit 1936 u rrėzua me votat e
deputetėve tė Parlamentit, pasi ajo nuk kishte
realizuar njė sėrė detyrash qė i kishin lėnė
deputetėt. Po cilat ishin arsyet e vėrteta tė
konfliktit mes qeverisė Frashėri dhe Parlamentit tė
asaj kohe, qė i detyroi deputetėt tė mos i jepnin
votėbesimin e kėrkuar dhe ta rrėzonin atė kabinet? Pėr
tė gjitha kėto na njohin disa shkrime tė gazetave tė
atyre ditėve (nentor 1936), tė cilat pėrcollėn me
hollėsira tė gjitha zhvillimet e konfliktit tė
qeverisė sė Mehdi Frashėrit me deputetėt e Parlamentit
tė kryesuar nga Koco Kota. Njė nga ato gazeta tė asaj
kohe, qė i kushtoi faqe tė tėra konfliktit
qeveri-parlament, ishte dhe "VATRA", prej sė cilės
kemi pėrzgjedhur disa shkrime, qė po i publikojmė mė
poshtė nė kėto faqe tė rubrikės sonė, duke mos iu bėrė
asnjė ndryshim nga gjuha e shkruar nė vitet e
monarkisė sė Zogut.

Gazeta "Vatra", pėr qeverinė Frashėri: Dy herė "bravo"

Dy "bravo" i takojnė Kabinetit Frashėri: E para i
pėrket se preferoj tė largohet nga fuqia se sa tė
linte me u rrėzue njė dekret ligjė i cili mpron
interesat e popullit, dhe bravoja e dytė ka lidhje me
qėndrimin burrnor qė mbajti kundrejt disa deputetėve
tė cilėt pėr arsye mė shumė personale pėrpiqeshin qė
tė diskretitonin me rrėzimin e dekret ligjeve. Nuk
dimė se c‘pėrfundim do tė ketė konflikti qė rrodhi
krejt pa pritur dhe pa pandehur midis Kabinetit dhe
Dhomės (Parlamentit, shėnimi ynė), por ajo qė dihet
dhe ėshtė konstatuar brenda kėtyre orėve nė qarqet e
ndryshme tė kryeqytetit, ėshtė kjo: Kabineti Frashėri
edhe nė u rrėzoftė, rrėzohet tue mbajtun malt flamurin
e dinjitetit. Edhe nė u rrėzoftė, moralisht del
triumfonjės. Nga 15 franga ari qė paguante sot populli
nė vit pėr taksė rruge, Qeveria e z. Mehdi Frashėri e
zbriti vetėm nė 6. Deputetėt nė vend qė ta pranonin
dekret ligjin me komplimenta pėr kujdesimin atnor qė
dėftoj kundrejt popullit tė cilin ata pėrfaqėsojnė,
dalin dhe harxhojnė tė gjithė volumin pėr tė bindur
kolegėt e tjerė se ay dekret ligjė duhet refuzuar, dhe
populli tė vazhdojė me pague 15 franga. Ėshtė thėnė
dhe ėshtė kujtuar se Ministrat janė axhamij nė manovra
parlamentare. Seanca e djeshme e Dhomės provoj tė
kundėrtėn. Provoi se janė deputetėt me eksperiencė tė
gjatė ata qė s‘kanė haber nga takt dhe manovra
parlamentare. E provojmė: Kur iu rrėzua Qeverisė po nė
atė seancė dekret ligji pėr transferimin e kredive dhe
pėr shpenzime automobilash tė Ministrave, Kabineti
s‘bėri zė. E pranoj rrėzimin dhe pranoj se nė atė
ishin sende qė ndofta mė mirė tė mos ekzistonin. Por
kur erdhi cėshtja nė dekret ligjin e rrugėve, Qeveria
vate gjer nė fund. E vuri cėshtjen nė vot-besimi. Se
nė atė dekret ligjė, mproheshin tė drejtat e popullit,
pėrkraheshin fukarejtė dhe dėnoheshin zengjinjtė qė
shmangen pėrherė nga pagesa e taksave. Por deputetėt
me eksperiencė tė gjatė u lanė tė kapen nė grackė "tė
axhamive". Se s‘mbeti njeri nga dėgjuesit e mbledhjes
sė djeshme dhe s‘ka njeri nga ata qė e mėsuan rrjedhėn
e konfliktit, qė tė mos jetė edhe kundėrshtarė tė
Qeverisė, dhe tė mos ketė kondanuar qėndrimin e atyre
deputetėve qė donin tė rrėzonin Qeverinė, dhe pse kjo
mpron tė drejtat e popullit dhe tė mos ketė
komplimentuar Kabinetin qė vendosi tė sakrifikohet nė
fushėn e matjes sė popullit fukara. Qeveria e Mehdi
Frashėrit munt edhe tė largohet. Nuk na intereson sot
kjo pikė. Ajo qė na intereson sot ėshtė fakti se
kabineti korri njė sukses parlamentar tė
jashtėzakonshėm, se dijti tė provojė se ėshtė gati tė
sakrifikojė veten kur pėrpiqet tė plotėsojė misionin
kundrejt popullit edhe se dha rast tė konstatohet pėr
azhurnimin (anulimit), e vendimit tė tyre pėr sėrėn
(radhėn), se deputetėt t‘anė janė tė zot tė krijojnė
cėshtje por jo edhe tė marrin pėrgjegjėsi kur vjen
sėra qė tė vendoset pėrfundimisht mbi cėshtjen e
krijuar mes tyre.
Parashikimi i krizės qeveritare nga shtypi
Nė Qarqet e Dhomės (Parlamentit), paraqitet se ėshtė e
sigurt kriza qeveritare sot mbas dreke. Njė shumicė e
madhe deputetėsh nuk do i japin vot-besimin Qeverisė.
Cėshtja e ditės, s‘ėshtė nevojė qė t‘a theksojmė,
ėshtė qėndrimi i Qeverisė nė fuqi ose jo. Opinioni i
pėrgjithshėm, i bazuar nė faktet e thata sic paraqiten
nė Parlament, Dhoma e Deputeteve nuk do t‘i japi
vot-besimin e kėrkuar dje prej Qeverisė me rastin e
dekret ligjit mbi detyrimet pėr rrugėt. Ky ėshtė
mejtimi i pėrgjithshėm qė dominon sot qarqet e
ndryshme tė Kryeqytetit. Tashti le tė ekspozojmė
lėvizjet qė u shėnuan sot paradreke nga ana e
deputetėve dhe nga ana e Qeverisė. Aty nga ora 9 e 30,
Kryeministri shkoj nė Pallat (Pallati Mbretėror i
Zogut), dhe u kthye mbas njė gjysėm ore nė zyrat e
Kryeministrisė. Mė orėn 10, Kryetari i Parlamentit
udhėhiqte nė pallat anėtarėt e Komisionit parlamentar
pėr t‘i paraqitur Sovranit pėrgjegjen e Dhomės
Mesazhit tė Fronit qė u kėndua me rastin e celjes sė
sesionit qė vazhdon. Nė disa qarqe qė interesohen mė
shumė pėr gjendjen e krijuar besohet sakaq se
Kryeministri dhe Kryetari i Parlamentit bashkė me z.
Fejzi Alizoti kanė biseduar vecanėrisht me Mbretin
konfliktin e ndodhur nė seancėn e djeshme. Por asgjė
nuk u mėsua mbi kėto bisedime. Ndėrkaq, simbas
informatave qė mujtėm tė mbledhim nga burime tė
besueshme, na rezulton se Qeveria qėndron pėrherė nė
pikėpamjen e saj qė cfaqi dje pėrpara Dhomės duke
thėnė se do kėrkohet edhe sot vot besimi. Po tė
bazohemi nė qarqet parlamentare, Qeveria sot duhet tė
jetė e rrėzuar. Simbas kėtyre qarqeve, sot nė drekė u
konstatua se njė shumicė e madhe deputetėsh kanė
vendosur me gjithė mėnt qė tė mos i japin vot besimin
qeverisė. Pėr tė plotėsuar kronikėn, shtojmė edhe disa
hollėsira rreth zhvillimit tė bisedimeve tė sotme, dhe
parashikojmė nė bazė tė disa informatave qė ndodhėn nė
minutėn qė tė vihet gazeta nė shtyp. Me t‘u celur
mbledhja, pra, do marrė fjalėn njė deputet i cili do
t‘i drejtojė Kryeministrit disa pyetje dhe mbasi tė
marrin fund pėrgjigjiet e z. Mehdi Frashėri, do tė
vihet menjėherė nė votė propozimi i djeshėm i
Kryeministrit. Rezultati i kėtij votimi do tė jetė,
sic e thamė edhe mė sipėr nė disfavor tė Qeverisė.
Debatet nė Parlament
Krejt papritur nė seancėn e djeshme Qeveria u
shtėrngua tė vėrė cėshtje besimi.- Shkakun e dha
dekret-ligji mbi rrugėt. -Parlamenti azhurnoj
mbledhjen pėr sot. -Dje pasdreke n‘orėn 3 e 45 u hap
mbledhja e Parlamentit nėn kryesinė e z. Koco Kotta,
me pjesėmarrjen e tė gjithė trupit Ministruer. Vihet
nė bisedim projekt-ligji mbi ndryshimin e neneve 16 e
35 tė Statutit Themeltar (Kushtetuta e Mbretėrisė),
(nė parim). Rreth kėtij projekt-ligji u zhvilluan
bisedime tė gjata. Nė kėto bisedime muarėn pjesė z.z.
Hiqmet Delvina, Thoma Orollogai, Mihal Kaso, Fiqri
Rusi, duke cfaq mendimet e tyre rreth ndryshimeve qė
do t‘i bėheshin neneve tė Statutit, por qė tė gjithė
kundėrshtuan bazėn e popullsisė, mbasi regjistrimet e
bėra deri mė sot nuk janė ekzakte, dhe kėrkuan qė tė
bėheshin disa modalitete nė projektin e paraqitur nga
ana e Qeverisė. Kryeministri,z. Mehdi Frashėri, jep
shpjegime tė gjata rreth kėtyre ndryshimeve, por z.
Fejzi Alizoti kundėrshton, duke thėnė se mbasi njė
regjistrim tė plotė nuk do tė kemi, cfaqet kontra
ndryshimeve. Mbasi folėn edhe z.z. Ferit Vokopola,
Eshref Frashėri dhe mbas shpjegimit tė dytė tė
Kryemnistrit, projekti u pranua nė parim dhe iu dėrgua
komisionit. U pranua pėr herė tė fundit projekt-ligji
mbi Bankėn Bujqėsiore tė Shqipėrisė, projekt-ligji mbi
aprovimin e marrėveshjeve tė lidhura ndėrmjet Qeverisė
Mbretėnore dhe Bankės sė Napolit, projekt-ligji mbi
shtimin e njė fondi prej fr. ar 40.000 nė buxhetin e
Ministrisė sė Punėve tė Mbrendėshme, Drejtorisė sė
Pėrgjithshme tė Shėndetėsisė. Gjithashtu u pranua nė
parim dhe u dėrgua nė komision projekt-ligji mbi
bartje fondi prej fr. ari 2000 nė buxhetin e
Instituteve tė Lartė dhe tė Ministrisė sė Financave,
dhe dekret-ligja mbi mėkėmbjen e Shoqėrisė "Portland
Cemento Shkodra". Merret nė bisedim dekret-ligji mbi
krijimin e njė nėnpunėsije kimisti, kontrollues alkoli
dhe pijesh alkolike me njė rrogė prej fr. ari 350 nė
muaj pėr t‘u pranuar nė parim. Edhe rreth kėtij
projekti zhvillohen bisedime tė gjata. Z.z. Thoma
Orollogai, Fejzi Alizoti, Mihal Kaso, Jashar Erebara e
kundėrshtuan pranimin e kėtij projekti, kurse z. Kasėm
Radovicka propozon qė tė pranohet. Mė nė fund flasin
kryeministri z. Mehdi Frashėri dhe Ministri i
financave z. Rrok Gera, me argumentat dhe arsyetimet e
tyre e bindin mė nė fund Dhomėn qė tė pranohet nė
parim.
Rrėzimi i qeverisė, pasi mori vetėm 3 vota
Qeveria u rrėzua n‘orėn 16 nga Dhoma.- Kabineti i ri
do tė formohet shpejt pėr tė patur kohė me votue nenet
e Statutit pėr zgjedhje gjer tė Martėn. -Kush munt tė
formoj Qeverinė e ardhshme? -(nėntitujt e gazetės
"Vatra"). Informatat qė i dhamė publikut dje me
botimin e parė gjetėn vėrtetėsi nė pėrfundimin qė dha
dje mbasdreke m‘orėn 4 shumica mė e madhe e
deputetėve. Nė fakt, Parlamenti me 36 deputetė e
rrėzoj projekt ligjin mbi punėtorėt, dhe tė detyruar,
me qenė se rrėzimi i saj do tė tėrhiqte me vete edhe
Qeverinė, Kabineti Frashėri nuk ėshtė mė nė fuqi. Para
se tė mblidhej seanca e mbas drekės dhe pakė minuta
para se tė celej mbledhja, filloi tė qarkonte nė
korridoret e Parlamentit se Qeveria nuk do tė vinte nė
seancėn, mbasi nė njė mbledhje qė pati sot nė drekė nė
Kryeministri, paskish vendosur qė tė jepte dorėheqjen.
Mirpo ky lajm nuk gjeti vėrtetėsi. Gjithė anėtarėt e
Kabinetit me z. Frashėri nė krye u paraqitėn sė bashku
dhe bile u vu re se ishin tė gjithė me humor tė mirė.
Llozhat dhe galeritė e Dhomės, ndėrkaq janė mbushur.
Rrall paraqet Parlamenti tė tillė pamje. Tė huaj,
funksjonarė tė naltė, popull, kanė zaptuar prej kohėsh
vendet disponibėl, ndėrsa njė shumicė e madhe
qėndronte jashtė godinės e ndaluar nga policia pėr
arsye se mungonin vendet. Kur z. Kota (kryetar i
Parlamentit, Koco Kota), cel mbledhjen dhe kėndohet
lista e deputetėve, njė heshtje e madhe zapton sallėn.
Vėzhgimet e deputetėve edhe tė publikut drejtohen herė
nga bankot e Ministrave, herė nga z. Hiqmet Delvina,
Mihal Kaso, Seit Toptani dhe Esheref Frashėri, tė
cilėt kanė qenė tė parėt nė mbledhjen e djeshme qė
celėn fushatėn kundėr rrėzimit tė dekret ligjit qė
shkaktoi krizėn qeveritare. Mbas disa bisedimesh qė po
i botojmė gjerėsisht kėtu mė poshtė, deputetėt ftohen
nga ana e Kryetarit tė Dhomės pėr tė ushtruar tė
drejtėn e tyre nė propozimin e paraqitur prej
Qeverisė. Pėrfundimi qė parashikohej nuk u ndryshue.
Qeveria u rrėzua dhe qysh nga ora 4, Kabineti Frashėri
ėshtė mė dorheqės. Legjislatura e dytė e Mbretėrisė,
qė u dėftua kaq e butė gjatė 4 vjetėve, pa 4 ditė
karshi Qeveritarėve tė mėparshėm, kėto ditėt e fundit
u paraqit dinamike, dhe nėse kabineti Frashėri mujti
tė kapėrcente shtėrngatėn qė iu vėrsul ditėt e para tė
ekzistencės sė tij, nuk pati po atė fat edhe tashti nė
mbarimin e sipėr tė Legjislaturės. Mbas pėrfundimit tė
votimit, nė fyturat e shumicės sė madhe tė deputetėve,
shėnoheshin shenjat e sadisfaksjonit, ndėrsa nė disa
qarqe u vu pyetja se kush do t‘i zinte vėndin Qeverisė
dorheqėse. Pėr detyrė kronike dhe me rezervėn e duhur
shėnojmė se simbas tė thėnave posht e lart, si
Kryeministėr i ri i paraqitet z. Kota, ose z. Berati
(Dhimitėr Berati), i cili munt tė formoj Kabinetin
edhe me njė ose dy kolegė tė qeverisė dorheqėse. Ėsht
mejtim i pėrgjithshėm ndėrkaq dhe pamvarsisht nga
personat qė do tė formojnė Qeverinė e re, se kriza do
marrė fund mbrėnda 24 orėve, mbasi ėshtė nevojė qė
Kabineti i ri duhet tė votojė nenin e Statutit pėr
afatin e zgjedhjeve gjer tė martėn nė mesnatė, mbasi
nė atė datė mbaron edhe afati i kėtij sesioni. Votuan
pro Qeverisė z.z. Asim Jakova, Maliq Bushati dhe Kasėm
Radovicka. Abstenuan: z.z. Vasil Avrami, Faik Dishnica
dhe Tefik Mborja.
Arsyet e krizės qeveritare
Pėrvec tre deputetėve qė i dhanė vot-besimin dhe kaq
tė tjerėve qė abstenuan, tė tjerėt ia mohuan besimin
Qeverisė nė seancėn e djeshme, dhe kabineti mbas kėtij
rezultati u konsiderua dorėheqės. Mbi shkaqe dhe
interpretimet qė shoqėruan krizėn qeveritare folėm nė
kryeartikullin e djeshėm. Sot do ta kqyrim realitetin
e krizės nga njė pikėpamje tjetėr. Kush i ndjek me
vėrejtje rrjedhimet e jetės s‘onė politike, do tė ketė
vėnė re, sigurisht, se pėr herė tė parė, brenda shumė
vjetėve, Parlamenti merr drejt pėr drejt pėrgjegjėsinė
e shkaktimit tė njė krize qeveritare. Ndonėse vonė,
d.m.th. mbasi kaluan 24 orė nė mejtime dhe nė
konsultime, kronika parlamentare shėnon se rrėzimi i
Qeverisė u shkaktua mbasi pėrfaqėsia kombėtare i
tėrhoqi besimin. Qeveritė e mėparėshme, ishin larguar
nga fuqia me vendimin e dorėheqjes qė merrte midis
anėtarėve tė saj dhe nuk ishte paraqitur rasti qė tė
marrė pėrgjegjėsinė Parlamenti pėr tė shkaktuar krizė.
Qė tė jemi objektivė dhe t‘i vemi cėshtjes thellė,
ėshtė nevoja tė theksohet se Dhoma e Deputetėve u gjet
pa pritur pėrpara dilemės sė krizės. Krizėn e shkaktoj
vetė Qeveria dhe cdo gjė u la tė kuptohej, se vendimi
i Kabinetit pėr tė ngarkuar Parlamentin me
pėrgjegjėsinė e krizės s‘ka qenė i kurdisur mė parė,
po u ideua nė rrjedhimin e bisedimeve tė seancės sė
pardjeshme dhe u maturua brenda 5 minutave qė okupuan
mbledhjen e Ministrave nė njė nga dhomat e
Parlamentit. Qė erdhi papritur dilema e krizės, e
pranoj edhe fakti se deputetėt, u paraqitėn tė
dizorientuar kur Kryeministri e vuri cėshtje besimi
refuzimin ose pranimin e dekret-ligjit, dhe deputetėt
me gjithė se u tėrhoqėn nė konsultime, s‘mujtėn dot
t‘u pėrgjigjeshin aty pėr aty dhe Kryetarit iu desh qė
tė azhurnonte mbledhjen pėr dje mbasdreke. Por nė se i
takon qeverisė nisjativa pėr tė pėrfunduar kriza nė
kėtė mėnyrė, duhet tė pohoet, dhe kjo na intereson sot
mė shumė, se Parlamenti, ndonėse mbas 24 orė iu
pėrgjigj gjestit qeveritar me njė akt thjeshtėsisht
parlamentar. E kishte nė dorė Dhoma, qė ta shtėrngonte
krizėn me mohimin e besimit, duke pranuar
dekret-ligjin, se kundėr tij ishin shfaqur nė seancėn
e mėparėshme vetėm 3-4 deputetė, ndėrsa tė tjerėt nuk
ishin kompromentuar. Pavarsisht nga shkaqet qė e
shtytėn Parlamentin me rrėzue qeverinė, ne nė vendimin
e djeshėm tė Dhomės, na pėlqen tė shohim inagurimin e
njė periudhe tė re nė jetėn parlamentare. Na pėlqen tė
besojmė se deputetėt t‘anė kėtej e tutje do t‘a
ushtrojnė kontrollin mbi qeverinė me efikasitet mė tė
madh, ashtu sic e kemi kėrkuar ne tė "Vatrės" pėrherė.
Mbasi njė kontrollimi qė munt tė pėrfundojė edhe nė
saksone, e frenon qeverinė nė keq veprime. Nė se nė
Kabinetin Frashėri sanksioni parlamentar u vu nė
veprim pėr arsye tė forta, sipas mejtimit t‘onė, ky
gabim nuk rrjedh nga sistemi qė vet vetiu qė u
inagurua, por nga fakti, se Kabineti s‘qėndronte mirė
nė sytė e kėsaj Dhome qysh nė fillim. Por kur njė
Parlament del me vota tė lira dhe prej kėtij
Parlamenti formohet njė qeveri, ne jemi krejtėsisht tė
bindur, se ushtrimi i tė drejtės parlamentare me i
tėrheq Qeverisė besimin, ėshtė i destinuar tė na
sigurojė njė administrim tė mirė tė fuqisė ekzekutive.
Nga kjo pikėpamje duke kqyr pėrgjegjėsinė qė mori dje
Dhoma, pėr tė pėrfunduar nė krizė qeveritare, ne e
salutojmė me kėnaqėsi ushtrimin e sė drejtės
parlamentare, por me konditė qė nuk do tė kufizohet
kjo e drejtė vetėm nga kėta deputetė dhe vetėm kundėr
Kabinetit Frashėri.
Gabimet e qeverisė, qė irrituan Parlamentin
(Mbledhja e djeshme e Parlamentit). Nė orėn 3 e 43,
kryetari Koco Kotta hap mbledhjen dhe me pak fjalė
shpjegon azhurnimin e dy dekret ligjeve mbi rrugėt dhe
propozimin e qeverisė se pranimin ose jo tė kėtyre
dekret-ligjeve, e vė cėshtje besimi, vendoset qė
votimi parlamentar tė bėhet nominal. Zoti Andon Beca
thotė se: mbasi kėsaj qeverie kur ėshtė paraqitur, i
kam dhėnė me kenaqėsi votėbesimin, dėshiroj tė
justifikoj arsyen qė nuk ia jap mė. 1) Se qeveria nuk
u interesua aspak pėr lutjet qė i kishin paraqitur
kryepleqėsitė e Fushė- Mbretit tė Elbasanit, mbi mos
vendosjen e emigrantėve n‘atė vėnd, mbasi ay nuk ishte
i mjaftueshėm pėr as pėr banorėt. 2) Pėr veprimet
arbitrare tė Ministrit t‘Arsimit, se edhe manifestimet
e Elbasanit kanė qenė tė shkaktuara prej tij pėr
cėshtjen e Shkollės Normale dhe 3), pėr mėnyrėn e
administrimit tė keq tė Ministrit tė Punėve tė
Mbrendshme me disa burgime dhe internime nė Porto
Palermo tė disa Elbasanėsve. Vota nominale vazhdon, mė
nė fund 36 votuan kontra, zz. Asim Jakova, Maliq
Bushati dhe Kasėm Radovicka, nė favor, kurse Faik
Dishnica, Tefik Mbrorja dhe Vasil Avrami abstenuan. Mė
nė fund, Kryemnistri z, Frashėri merr fjalėn dhe
falėnderon Parlamentin pėr rregullin e votimit. Mbi
arsyet e parashtruara nga z. A. Beca, do tė ishte gati
tė pėrgjigjej, por mbasi Parlamenti u hoqi besim, nuk
e shofin tė nevojshme prandaj kėrkojnė leje tė
largohen. Me kaq, Kryetari z. Kotta, e mbyll mbledhjen
n‘orėn 3 e 50.
Kryeministri Frashėri falėnderon gazetarėt
(Mbledhja e Kėshillit Ministruer). Kėshilli Ministruer
u mbloth menjėherė dhe bisedoi pėr orė 2 e 25. Z.
Mehdi Frashėri pati mirėsinė tė pranojė gazetarėt, tė
cilėve iu bėri kėto deklarata: "Pikė sė pari dua tė
falenderoj shtypin dhe gazetarėt pėr fjalėt e mira dhe
pėrkrahjen qė i kanė dhėnė Qeverisė. Qeveria tashti
pas votės sė mosbesimit tė Parlamentit nė bazė tė
nenit 113 tė Statutit vendosi tė japė dorėheqjen, tė
cilėn do t‘ia parashtroj N. M. Tij Mbretit (sot ora 9
e 30)".


 

http://www.panorama.com.al/ 11/08/2007
 
Berisha i ofron post djalit tė Leka Zogut
 
Vendosur: 11/08/2007 - 15:40
• Princi Leka pritet tė bėhet pjesė e ekzekutivit shqiptar. Oferta i ėshtė bėrė nga kreu i qeverisė, Sali Berisha, pak kohė mė parė, nė njė takim qė ka zhvilluar me trashėgimtarin e fronit mbretėror.

Aristir Lumezi

Gjatė njė takimi para nisjes sė pushimeve verore, Kryeministri Berisha nė pėrpjekje pėr tė pėrfshirė rreth vetes pėrfaqėsues tė tė gjithė spektrave tė djathta, i ka bėrė njė ofertė tė hapur trashėgimtarit tė fronit. “Zgjidh ku do tė shėrbesh nė administratėn tonė”, mėsohet t’i ketė thėnė Berisha Princ Lekės, ndėrsa ky i fundit ka kėrkuar kohė pėr t’iu pėrgjigjur kreut tė maxhorancės shqiptare. Burime pranė ekzekutivit pohojnė se oferta e hapur dhe pa pėrcaktime konkrete me mundėsi pėrzgjedhje, ka si qėllim mosrefuzimin e ofertės sė Berishės pėr t’u bėrė pjesė e kėtij ekipi edhe tė pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė legalistėve, duke joshur nė kėtė mėnyrė tė gjithė grupimin qė familja mbretėrore pėrfaqėson nė politikėn shqiptare.
Ende nuk ka njė pėrgjigje nga trashėgimtari i fronit, pasi ai ėshtė jashtė vendit, por pėrfshirja e tij nė ekzekutiv do ta bėnte atė palė me grupimin e djathtė, gjė pėr tė cilėn deri tani oborri mbretėror ėshtė tė tregohet i kujdesshėm. Sipas tė njėjtave burime, pėr shkak dhe tė lidhjeve me personalitete ndėrkombėtare, edhe pėr shkak tė prejardhjes mbretėrore, nuk pėrjashtohet mundėsia e pėrfshirjes sė Princit Leka nė diplomacinė shqiptare.
Aleatėt
Menjėherė pas zgjedhjes sė Bamir Topit president, maxhoranca ėshtė duke studiuar njė strategji pėr zgjerimin e koalicionit tė djathtė. Kjo gjė ėshtė vėrejtur dhe nga kreu republikan Fatmir Mediu, pas takimit tė tij me presidentin e ri. Pėrfshirja nė ekzekutiv dhe tė partive tė djathta, si PLL apo LZHK, duket se ėshtė strategjia mė e fundit e Berishės pėr tė zgjeruar mbėshtetjen e tė djathtės. Lėnia jashtė pushtetit e dy partive qė mbėshtesin nė programet e tyre rikthimin e monarkisė, pas zgjedhjeve tė 3 korrikut 2005, duket se ka bėrė qė votat e elektoratit tė tyre tė mos shkojnė pėr kandidatėt e djathtė nė zgjedhjet pėr pushtetin vendor, por tė shpėrndahen. Por me futjen e Princ Lekės nė ekzekutiv, Berisha synon tė pėrmbushė dhe kėrkesat e PLL-sė dhe LZHK-sė pėr tė pasur kandidatėt e tyre nė  zonėn nr. 31 nė Tiranė si pėrfaqėsues tė maxhorancės. Murat Basha nga PLL-ja dhe Dashamir Shehi nga LZHK-ja, kanė shpallur ambiciet e tyre pėr tė kandiduar nė kėtė zonė pas lėnies sė mandatit tė deputetit nga Bamir Topi. Tė dy pėrfaqėsuesit e kėtyre partive kanė kėrkuar konsensusin e tė djathtės pėr t’u mbėshtetur nė kėtė zonė, e cila nė dy zgjedhjet e fundit ka nxjerrė deputetė nga e djathta. Por pėrfshirja e Lekės nė ekzekutiv, gjykohet dhe si njė strategji afatmesme e Berishės, pėr tė ribashkuar votat e tė djathtės, vetėm dy vjet para zgjedhjeve tė rregullta parlamentare tė vitit 2009, nė tė cilat ashtu siē tregojnė tė gjitha zhvillimet, do tė kemi njė sistem zgjedhor proporcional dhe ndoshta dhe njė grupim tė partive tė vogla tė djathta brenda Partisė Demokratike. Kjo duket dhe nė ndryshimin e strategjisė qė Berisha po ndjek me familjen mbretėrore. Qė prej ardhjes nė pushtet, korrik 2005, qeveria i ka kthyer dy nga pronat mė tė rėndėsishme familjes mbretėrore, ish-Pallatin e Pionierėve nė Tiranė dhe Vilėn e zogut, siē njihet ndryshe vila e familjes nė kodrėn mbi qytetin e Durrėsit. 
 
 
Qeveria i ktheu vilat nė Durrės e Tiranė Zogut
 
Vendosur: 11/08/2007 - 15:40
• Megjithėse pak vite pas kthimit nė Atdhe, familja mbretėrore ka qenė njė nga mė tė privilegjuarat nga qeveria aktuale pėr kthimin e pronave, tė shtetėzuara gjatė periudhės sė regjimit komunist.

Kėshtu, rreth njė muaj mė parė, me vendim tė Kėshillit tė Ministrave, familja mbretėrore arriti tė bėjė tė sajėn vilėn nė kodrėn mbi qytetin bregdetar tė Durrėsit. Ndėrkohė rreth njė vit mė parė, po me njė vendim tė qeverisė sė Kryeministrit Sali Berisha, familja mbretėrore e ardhur nė Shqipėri prej disa vitesh, mori edhe ambientet ku ish ndėrtuar mė parė Pallati i Pionierit nė qendėr tė kryeqytetit. Ndėrkohė, nė tė ardhmen familja mbretėrore pritet tė marrė edhe disa prona tė tjera nė tė gjithė vendin, qė gjatė periudhės sė mbretėrisė deri nė vitin ’39 kanė qenė pronė e familjes mbretėrore, por qė u shtetėzuan nė periudhėn e regjimit komunist.
 
 
http://www.ballkan.com/ 
 
2007-07-13
 
Lajme nga Dosier

Mbretin Zog, e pashė pėr herė tė fundit duke ikur

Autori i Lajmit: Red.

Ribotimi plotė i intervistės sė fundit tė dhėnė nga “Artisten e Popullit” dhe “Mjeshtren e Madhe tė Punės”, Dhora Leka, relizohet nga redaksia e gazetės ballkan, pas disa kėrkesave tė lexuseve tė ndryshėm, tė cilėt janė tė interesuar qė me rastin e pėrvjetorit tė saj tė lindjes (23 shkurt 1923) tė rilexojnė edhe njė herė gjithēka nga jeta e saj. Kjo intervistė ėshtė realizuar nė funditn e vitin 2005 nga Prof. As. Dr. Gjergj P. Titani. Nė vazhdim do tė ndiqni intervistėn e fundit tė plotė tė Dhora Lekės.

Autori i Lajmit: Prof. Asc. Dr. Gjergj P. Titani

(Vijon nga numri i kaluar)

Zonja Dhora Leka e nis rrėfimin e saj ekzkluziv pėr gazetėn “Ballkan” me kujtime qė nga fėmijėria, pėr tė shkuar mė pas tek vitet e rinisė sė saj nė luftė, pasioni pėr artin, puna nė trasmetimet e para nė Radio-Tirana dhe studimet nė Moskė. Mė pas vjen kthimi nga Bashkimi Sovjetik pėr nė atdhe, aktiviteti si sekretare e pėrgjithshme nė Lidhjen e Artistave, dhe fillimi i persekutimit tė gjatė, makabėr e ē njerėzor mėse 30-vjeēar nga diktatura komuniste e Enver Hoxhės. Po kėshtu nė kujtimet e saj vijnė vitet e vėshtira tė burgut e mė pas internimi nė Sheq-Marinėz, Fier, Gjirokastėr, Berat, Seman. Ajo do tė kujtojė edhe mė shumė, pėrplasjet, intrigat, provokacionet. Por ka dhe njė erė tė re, ardhja e demokracisė, sfida e madhe ndaj monumentit tė diktatorit nė ditėt e para tė demonstrimit masiv, pikėrisht nė mes tė kryeqytetit, nė sheshin “Skėnderbej”. Rrėzimi i bronxit tė tij, do tė tregonte dhe fundin e njė epoke qė morri shumė jetė njerėzish vetėm pėr njė shkak, “kundėrshtarė politik”. Dhe vetėm pas viteve 90, pėr Dhora Lekėn do tė kishte njė rifillim tė aktivitetit tė saj shoqėror, brenda dhe jashtė kufijve tė vendit.
Ē ndodhi mė vonė?
Kur mbarova shkollėn fillore, Petroja donte qė unė tė vazhdoja shkollėn dhe tė bėhesha mėsuese. Kėshtu, nė vitin shkollor 1934-1935 unė u regjistrova nė Institutin “Nėna Mbreterėshė” nė Tiranė. Nė ato vite vėllai i vogėl Vani porsa qe rregulluar shegert nė njė dyqan manifakture “Sheko”. Ai mė mbante nė dhomėn e tij qė ia kishin dhėnė tė zotėt e dyqanit dhe pėr tė ngrėnė mė kishte pajtuar nė njė gjelltore tė vogėl nė pazarin e vjetėr, pikėrisht atje ku ngrihet sot njė pallat 6-katėsh karshi gropės sė “Sejdisė”. Mbaj mend se atje kishte vazhdimisht fasule dhe kabuni.
Nė shkollėn “Nėna Mbretėreshė” veē mėsimeve tė tjera ne bėnim edhe kėngė. Shumė e kam dashur mėsuesen e kėngės, Marie Paluca (Kraja), qė atė vit porsa ishte kthyer nga studimet nė Konservatorin e Graces-Austri. Mė vonė do bėhej “Artiste e Popullit”.
Nė vitin 1938 ne shpėrngulemi familjarisht nga Korēa nė Tiranė. Banonim nė njė shtėpi tė vogėl nė rrugėn “Hoxha Tahsin”. Unė nė shkollė, nė mėsime vija mirė. Por 10-tė kisha vetėm nė muzikė (si i thoshim mėsimit tė kėngės).
Por erdhėn kohė tė vėshtira pėr fatin e Atdheut.
Nė shkollėn tonė zuri tė ndiheshe fryma patriotike. Vendin e kėngės sė preferuar e zuri: “Pėr Mėmėdhenė”, „Se mjaft nė robėri o e mjera Shqipėri”, qė shpėrtheu mė e fuqishme nė ditėt e para tė Prillit tė 1939-ės e sidomos nė demonstratėn e 5 prillit.
Mė kujtohet, jo pa emocion, 5 prilli i 1939-ės. Isha atėherė rreth tė 16 vjetėve. Ishte e para herė qė merrja pjesė nė demonstratė, nė Tiranė. Kush e kush mundoheshe sa mė shumė tė thėrriste: “Pėr Mėmėdhenė!” Turma e revoltuar u drejtua nė Pallatin e Mbretit Zog, shpėrtheu portėn e hekurt dhe u dynd nė oborrin e Pallatit.
Nė kėtė turmė tė elektrizuar, unė ecja deri sa u gjeta afėr shkallėve tė gurta tek hyrja nė pallat. Dhe atje duke bėrtitur: „Duam armė, duam armė”, nga prapa xhamit tė dritares mbi shkallė, unė pashė pėr tė parėn dhe tė fundit herė atė qė ne e thėrrisnim: Mbreti Zog I.
Edhe pse prapa xhamit, unė e kam tė vizuar portretin e tij para syve me atė ngjyrėn e verdhė prej tė vdekuri, qė tundi disa herė dorėn.
Kjo ishte e gjitha. Turma u shty nga prota tjetėr e Pallatit dhe ne u gjetėm sėrishmi nė rrugė duke bėrtitur.
Por zėri ynė pak nga pak u fashit u shua.
Ne u shpėrndamė sikush nėpėr shtėpitė. U gdhi e Premtja 7 Prill 1939!
E ndėrsa populli i Tiranės qe lajmėruar tė hynte nė strehime se do tė bombardonte aviacioni fashist italian, Zogu mori arratinė!
Dhe kur dolėn nga strehimi, rrugėve tė Tiranės pamė tė lėvrinin mbi motoēikletė ca ushtarė me pupla gjeli nė kapele qė nuk i kishim parė ndonjėherė…
…Fashizmi e kishte zaptuar Atdhenė.
Qėndrimi i familjes sonė nė Tiranė u vėshtirėsua nga gjendja ekonomike dhe vėllai i vogėl Vani nuk na mabnte dot e kėshtu ne prapė u shpėrngulėm familjarisht nga Tirana nė Korēė pėr tė na mbajtur vėllai i madh Petroja qė ishte mėsues nė fshatin Plasė, njė fshat afėr Korēės, por unė i vazhdova studimet duke qenė konviktore e shkollės “Nėna Skėnderbeg” siē u quajt ajo, qė mė parė ishte “Nėna Mbretereshė”.
Kur u futėt nė Grupin e tė Rinjve?
Ishte pikėrisht pushimet shkollore tė verės sė vitit 1940 kur unė fillova tė marr pjesė nė grupin komunist tė tė Rinjve. Dhe ėshtė pikėrisht Gjikė Kuqali (pushkatuar nė kampin e Prishtinės) ai qė pėr tė parėn herė mė foli pėr komunizmin, pėr emancipimin e gruas, pėr luftėn qė duhet tė bėjė rinia pėr ēlirimin e Atdheut nga okupatori fashist. Ishte Gjika qė mė njohu me vargjet e Migjenit kopjuar nė njė fletore me kujdes.
Dhe nėse nė Prill 1939-ės u gjeta spontanisht nė demonstratė, nė demonstratat e tetorit dhe 28 nėntorit tė 1941-shit isha e vetėdijshme “Pėr Mėmėdhenė”, “Tė gjithė ne, o shokė”, “Se mjaft nė robėri, o e mjera Shqipėri” qė jehoi mė e fuqishme se kurrė ndonjėherė do kėndohej e do kėndohej jo mė spontanisht, por e organziuar dhe jo vetėm pėr Mėmėdhenė. Kėngė tė reja do tė lindnin.
Pėr pjesėmarrjen aktive nė demonstratėn e 28 Nėntorit 1941, sė bashku dhe me nxėnėse tė tjera tė shkollės u pėrjashtova pėrkohėsisht edhe unė, pėr t u pėrjashtuar sėrishmi pėr tė dytėn herė nė janar tė vitit 1942, por pėr aktivitet revolucionar me konviktorėt e shkollės. Por meqė erdhi si Ministėr i Arsimit Ernest Koliqi ai dha urdhėr tė na pranojė nė shkollė.
Por vala e revoltės nė radhėt e nxėnėsve tė shkollės “Nėna Skėnderbeg” u rrit e u rrit sa aksioni ndiqte aksionin, u gris flamuri me sėpatat e liktorit, flamuri italian, u gris protreti i Duēes, u rrėmbye shaptilografi i shkollės e tė tjera.
Isha atėherė nė vitin e fundit tė maturės. Meqė kisha marrė pjesė nė rrėmbimin e shaptilografit nė maj tė vitit 1942 mė njoftuan nga organizata (bėja pjesė nė rininė komuniste qė nė themelimin e saj) se duheshe tė largohesha nga Tirana, kėshtu qė sa mbarova provimin e fundit tė maturės pa pritur ceremoninė e dorėzimit tė Deftesės sė Pjekurisė, unė u nisa pėr nė Korēė. Pas disa ditėve erdhi nė Korēė Naxhije Dume e dėrguar pėr tė ndihmuar nė organizimin e rinisė nė Korēė. Ajo banoi disa kohė nė shtėpinė time (ishte ilegale). Ishim shoqe qė nė Tiranė: Familjes i kisha thėnė se e kam shoqe qė nė Tiranė e do rrinte ca kohė tek ne, duke ia fshehur tė vėrtetėn.
Ajo banonte nė sobalkė, nė atė sobalkė ku u strehuan me radhė shumė ilegalė, ku u shtypėn fletėt e dyllit pėr komunikatat, ku nėn jastėk mbanim tė ngrehur kėmbėzėn e njė naganti. Nė atė sobalkė ku unė do kompozoja kėngėn time tė parė “Kushtrimi”! Nė bėrthamėn e rinisė antifashiste tė tė rinjve nė Korēė bėnte pjesė dhe shkrimtari i ardhshėm Fatmir Gjata. Edhe ai nė ato vite ksihte filluar tė shkruante poezitė e tij tė para. Njė ditė mė lexoi disa nga poezitė e tija - dhe kėshtu lindi ai bashkėpunim i vrullshėm i kėngėve partizane si: “Britma e Ēlirimit” “Plaku dhe i Riu” “Himni i Rinisė Antifashishte Shqiptare” (Rini, Rini), “Kėnga pėr dėshmorin: Kristo Isak” “Hakmarrje”, “Si luftojnė partizanėt” (Ato maja rripa –rripa) e tė tjera.
Nė shtator tė vitit 1942 u emėrova mėsuese nė shkollėn fillore tė fshatit Plasė bashkė me vėllanė tim Petro. Fsahti ishte rreth dy orė mė kėmbė nga qyteti i Korēės.
Por unė sa quhesha mėsuese. Punėn mė tė madhe mėsimdhėnėse e bėnte vėllai im Petroja, i cili dhe ai ishte pjesėmarrės nė Lėvizjen Antifashiste Nacionalēlirimtare. Ndėrsa unė iu kushtova kryesisht veprimtarisė ilegale tė luftės pėr liri. Njė rėndėsi tė posaēme unė i kushtova kompozimit tė kėngėve.
Kėshtu qė nga gushti deri nė dhjetor tė vitit 1942 unė kompozova kėngėt “Britma e ēlirimit” “Rini, rini”, tė gjitha poezi tė Fatmir Gjatės.
Si i bėtė kėngėt partizane?
Nga fillimi i dhjetorit shkova me shėrbim nė “Ēetėn e Devollit”. Ishte e para herė qė takohesha me partizanė.
Iu mėsova partizanėve tė ēetės kėngėn “Britma e ēlirimit” qė porsa e kisha kompozuar.
Dhe s do kalonin as edhe tre muaj nė njė pėrleshje me forcat fashiste italiane mė 7 mars 1943, me fshatin Hoēisht tė Devollit, ranė dėshmorėt e parė tė ēetės: Komandanti Fuat Babani, Demir Pogri dhe Todi i vogėl siē e thėrrisnin nė Todin nga fshati Boboshticė i Korēės
Demka (Demiri) e kishte familjen nė Korēė. Pėr tė sfiduar okupatorin fashist trupin e partizanit tė vrarė e sollėm pėr ta varrosur nė Korēė.
Varrimi u kthye nė njė demonstratė tė fuqishme qė arriti deri nė pėrleshje nė vorrezat, demonstruesit u qėlluan me zjarr nga tankset, por revolta vazhdoi edhe nėpėr rrugėt.
Fill pas demonstratės u mbodhėn nė shtėpiinė e Agron Frashėrit njė antifashist i vendosur. Atje Fatmir Gjata shkroi menjėherė vargjet e “Hakmarrje”, ndėrsa unė kompozova melodinė.
Pas njė jave nė demonstratė nėpėr rrugėt e Korēės jehoi kėnga “Hakmarrje rini Dėshmori po thėrret”. Kėnga “Hakmarrje” ka qenė njė nga kėngėt mė tė pėrhapura dhe qė ėshtė kėnduar nė rrethana nga mė tė ndryshmet.
Kur u formua batalioni “Hakmarrje” me patizanė nga rrethi i Kolonjės kėngėn “Hakmarrje” e kishin himnin e batalionit.
Kur batalioni “Hakmarrja” dhe forca tė tjera si batalioni “Fuat Babani” dhe forca tė tjera nga terreni, ēliruan tė parėn herė qytetin e Leskovikut (Qershor 1943) ka njė episod shumė tė bukur: Njė grup partizanėsh, si ēliruan postėn e qytetit i thonė ēentralistit t i lidhė me telefon me qytetin e Korēės. U ndodha me partizanėt e “Hakmarrjes” . Pa ē pa ēentralisti na lidhi me Korēėn. Dhe e dini se ē bėmė?! Ngritėm dorezėn e receptorit u afruam kokė mė kokė tė gjithė dhe ia morėm kėngės “Hakmarrje rini”.
Si na treguan mė vonė, koncertin e bėrė nė receptorin e telefonit e kish marrė vesh Korēa e tėrė dhe qe pėrgjigja mė e mirė e lajmeve tė pėrhapura nga fashistėt se gjoja partizanėt nė kėto luftime ishin asgjėsuar.
“Hakmarrja” u bė jo vetėm kėngė sulmi. Me “Hakmarrjen” varroseshin shokėt partizanė tė rėnė nė luftė, se nė tė mishėroheshin e gjithė urrejtja kundėr pushtuesit.
Kėngėt e reja partizane duhej tė kėndoheshin nė tė gjithė Shqipėrinė. Lindi nevoja qė ato tė shkruheshin me nota. Por unė vetė nuk dija qė kėngėt e mia t i vija nė nota!
Ishte fillimi i vitit 1943. Afėr shtėpisė time banonte Kristo Kono. Ai nė ato vite ishte pedagog muzike nė Liceun e Korēės (mė vonė ai u bė njė kompozitor i njohur). Unė atėherė pothuajse bėja jetėn e ilegalit dhe qarkulloja nė qytet vetėm natėn. Njė mbrėmje trokas nė shtėpinė e profesorit. Mė del e motra, Maqka, i them se dua tė takoj profesorin.
-Janė punė tė rrezikshme kėto, - m u pėrgjigj kur unė i tregova se pėrse trokisja nė portėn e tij.
Detyrohem tė trokas nė portėn e Boris Plumbit. Ai ishte nxėnės nė Liceun e Korēės. Por kishte mėsuar t i binte pianos qė i vogėl nga njė profesor francez, Vinkler quhej pedagogu i liceut.
Pėr tre ditė rresht ai mė strehoi nė shtėpinė e tij. Unė i kėndoja kėngėt dhe ai sipas tastierės m i vinte nė nota. Dhe tė mendosh qė familja e tij nuk ishte lidhur nė atė kohė me Lėvizjen Naēionalēlirimtare, mė vonė po.
Kėngėt e vėna nė nota i ēova nė Tiranė. Udhėtova me letėrnjoftim fallco. Shkova nė shtėpinė e Gjikė Kuqalit. Ai mė ēoi nė njė shtėpi ngjitur shtėpisė sė tij, tek Andromaqi Afezolli, bazė ilegale. Dhe pėr tė parėn herė atje takova me ilegalin Nako Spiro, udhėheqės i rinisė. Ka qenė njė takim emocionant… Ai vlerėsoi shumė rėndėsinė e kėngėve partizane.
Ditėt e para tė prillit 1943 nė Korēė u mor okupatori fashist njė raprezalje masive. Rrethoheshin lagje tė tėra. Kontrolloheshin me qindra shtėpi. Qėndrimi nė qytet i ilegalėve u vėshtirėsua, kėshtu qė m u desh edhe mua si shumė ilegalėve tė tjerė tė largohesha nga qyteti i Korēės. Nė fillim nė fushėn e Korēės pastaj nė fshatrat e Rrėzės dhe mė pas nė Voskopojė e Vithkuq, ku qenė baza tė rėndėsishme tė Luftės Antifashiste.
Nė Voskopojė nė manastirin e Shėnprodhomit njė manastir shumė i vjetėr, i pėrmendur rreth e qark pėr kishėn e vogėl ēudibėrėse tė Shėnprodhomit, nga korriku i vitit 1943 pėr herė tė parė u takova me Enver Hoxhėn! Ai binte nė sy nga luftėtarėt e tjerė se ishte i veshur shumė mirė, nė brez njė dhjetėshe turke me njė kordon qė i varej nga qafa nė brez, pse jo dhe tepėr simpatik!
(Vijon nesėr)

 


Turqia mbeshtet pavaresine e Kosoves
 

Derguar me: 10/08/2007 - 19:50 http://www.balkanweb.com/sitev4/index.php?id=7323
• Turqia mbeshtet pavaresine e Kosoves dhe pret qe ajo te arrihet sa me shpejt. Kete qendrim te qeverise turke ia percollen sot Ēekut, deputete dhe zyrtare te larte te Turqise 

Turqia mbeshtet pavaresine e Kosoves dhe pret qe ajo te arrihet sa me shpejt. Kete qendrim te qeverise turke ia percollen sot kryeministrit Agim Ēeku, deputete te parlamentit turk dhe zyrtare te tjere te larte te Turqise, te cilet kane ardhur ne Kosove ne kuader te nje delegacioni prej 70 anetaresh, per te shenuar 618 vjetorin e “Betejes se Kosoves” tek Tyrbja e Sulltan Muratit, ne Mazgit. Kjo dite shenohet me rastin e “Nates se madhe te miraxhit”. Me kete rast, kryeministri Ēeku shprehu mirenjohje qeverise se Turqise per qendrimin e qarte te saj per pavaresine e Kosoves. Viziten e delegacionit turk ne Kosove e ka mbeshtetur Bashkesia Islame e Kosoves. (RTK)

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 147, Part II, 10 August 2007

'NEW' PHASE OF KOSOVA TALKS BEGIN. Talks on the future of Kosova resumed on August 9 with the negotiations' three mediators meeting in London before heading off to Belgrade and Prishtina for separate discussions with Serbian and Kosovar leaders. According to an unnamed British diplomat quoted by AFP on August 9, the meeting was "an introductory meeting...to establish a framework for how they are going to proceed, and to discuss travel plans." Ahead of the meeting, Russian envoy Aleksandr Botsan-Kharchenko reiterated Russia's long-standing view that a proposal made by the UN's mediator in 15 months of previous talks, Martti Ahtisaari, must not serve as the basis of discussions. Both the EU and the United States believe a solution should develop on Ahtisaari's plan, which concluded that Kosova should be allowed to seek independence. Serbian Education Minister Zoran Loncar urged the U.S. government to show its "impartiality" by abandoning the Ahtisaari plan, which he argued is already dead. Loncar argued that "if Ahtisaari's plan were alive, it is clear that Ahtisaari himself would still be the mediator in the negotiating process" (see "RFE/RL Newsline," July 26, 2007), the Serbian news agency Tanjug reported on August 8. Doubts also surround the length of the negotiations, which Serbia and Russia believe should be open-ended and Western diplomats want to be wound up after a report is submitted to the UN secretary-general on December 10 (see "RFE/RL Newsline," August 6, 2007). The EU's envoy, Wolfgang Ischinger, struck an ambiguous note on August 9 about the duration of talks, telling the BBC that "we...are offering Belgrade and Pristina another opportunity -- maybe the last opportunity -- to work out a negotiated solution." It is also unclear whether the results of the talks will be voted on by the UN Security Council. Russia insists they should be. In July, Russia used the threat of a veto to forestall a UN vote on a series of draft resolutions based on the Ahtisaari plan. AG

BELGRADE WARNS OF ANTI-EU FEELING IF KOSOVA GAINS INDEPENDENCE
. Unnamed Serbian officials quoted by the Serbian daily "Politika" on August 9 warned that there is a "real threat" that Serbs could turn their back on the EU if the EU helps Kosova gain independence. A recent poll commissioned by the Serbian government suggests that would require a major change in public attitudes: the poll found Serbs have little liking for the EU, but 69 percent of them are nonetheless convinced Serbia should seek membership (see "RFE/RL Newsline," August 6, 2007). In an editorial to mark the resumption of talks on Kosova's future, "Politika" predicted that an EU decision to support a unilateral declaration of independence by Kosova "would make it impossible for Belgrade to seek EU membership, because that would clash with the constitution." "Politika" quoted unnamed sources close to President Boris Tadic as saying the EU is unlikely to "yield to U.S. pressure" and recognize Kosova as a state without the backing of the UN Security Council. One of the U.S. State Department's most senior officials said in April that Washington would back a unilateral move by Kosova, but other U.S. officials have subsequently emphasized the value of an international consensus and the undesirability of a unilateral move (see "RFE/RL Newsline," April 18 and 30, May 17, and June 22, 2007). AG

UN RESUMES PROPERTY RESTITUTION IN KOSOVA.
The UN Mission in Kosova (UNMIK) on August 8 resumed the processing of 350 property claims submitted by ethnic Serbs and Albanians dispossessed in the 1998-99 conflict, six days after suspending work because of "a lack of consensus and differing opinions" on the "enforcement" of decisions made in those cases (see "RFE/RL Newsline," August 7, 2007). The UNMIK's deputy head, Steven Schook, said that the "required unity" has now been achieved. Knut Rosandhaug, the head of the Kosova Property Agency, said that the 350 cases were the last of 29,160 claims filed with the region's Housing and Property Claims Commission, and that most of the outstanding cases (251) relate to compensation rather than the physical return of property. Rosandhaug added that, of the 99 remaining cases involving the return of property, 49 relate to properties claimed by ethnic Albanians and the other 50 are claimed by "non-Albanians." UNMIK's suspension of the restitution process was roundly criticized by Serbian officials (see "RFE/RL Newsline," August 7, 2007). Schook on August 8 praised the authorities in Kosova, saying that "the 29 000 decisions" on restitution already made "quite frankly set a standard worldwide in any postconflict environment" (see "RFE/RL Newsline," August 2, 2007). AG

ALBANIA ENDS VISAS FOR SERBS. Albania's Embassy in Belgrade said on August 7 that Serbian passport-holders are now free to enter Albania without a visa. According to reports in the Serbian media on August 7 and 8, the embassy said the decision was made a month ago. Albania previously required Serbs to apply for eight months of the year, with visas waived for the holiday period between June and September. Bosnian, Croatian, Macedonian, and Montenegrin citizens are among those who can visit Albania without a visa. AG

ALBANIAN RELIGIOUS LEADERS RENEW CALLS FOR RESTITUTION. Leaders of Albania's Muslim, Orthodox, and Catholic communities on August 8 urged the country's new president, Bamir Topi, to help them in their efforts to reclaim properties appropriated by the communist regime. The news agency ATA reported that the communities' complaints, presented in private meetings, met with Topi's "full understanding." Since mid-2004, religious communities have enjoyed the same legal rights to restitution and compensation as individuals, but the amount of land they can reclaim is limited to 60 hectares in each instance. The communities are also trying to recover archives and religious artifacts, including icons. The Catholic Church has been less active in pressing its case for the return of property, but is seeking compensation. One of the communities is seeking redress is the Bektashi community, a group in the mystical Sufi branch of Islam that has historically played a significant role in Albania. AG


Pronat, kryeklerikėt i ankohen Bamir Topit
Vendosur: 09/08/2007 - 13:07 http://www.panorama.com.al/
• Pas pėrfundimit tė tė gjitha takimeve politike me Kryeministrin Berisha, kryetaren e Kuvendit, Jozefina Topalli dhe kryetarėt e tė gjitha partive parlamentare, Presidenti Bamir Topi

ka zhvilluar dje takime me klerikėt mė tė lartė tė komuniteteve fetare nė vend. Gjatė ditės sė djeshme, kreu i shtetit i ka kushtuar ditėn e djeshme komuniteteve fetare. Kėrkesa e pėrbashkėt e tė gjithė klerikėve tė lartė tė kėtyre komuniteteve, ka qenė kthimi i pronave tė tyre nga ana e shtetit dhe vėshtirėsitė financiare me tė cilat hasen kėto komunitete. Sipas njoftimit tė zyrės sė shtypit tė Presidentit Topi, bėhet e ditur se gjatė kėtyre takimeve klerikėt kanė gjetur mirėkuptim me kreun e shtetit dhe kanė vlerėsuar harmoninė dhe tolerancėn fetare nė vend. "Presidenti Topi takoi nė fillim Fortlumturinė e Tij Anastas, Kryepeshkopin e Kishės Ortodokse shqiptare; mė pas Haxhi Selim Muēėn, Kryetar i Komunitetit Mysliman shqiptar dhe Baba Haxhi Reshat Bardhin, Kreun e Kryegjyshatės Botėrore Bektashiane. Klerikėt e lartė shprehėn shqetėsimet lidhur me kthimin e pronave tė tyre nga shteti dhe vėshtirėsitė financiare qė hasen nga komunitetet pėrkatėse. Gjatė kėtyre takimeve, krerėt e lartė fetarė gjetėn mirėkuptimin e plotė tė Presidentit Topi, i cili ka vlerėsuar lart harmoninė dhe tolerancėn qė kanė karakterizuar nė shekuj bashkėjetesėn fetare nė Shqipėri dhe kontributin e ēmuar qė kanė dhėnė drejtuesit e tyre nė vazhdimėsi", thuhet nė njoftimin e zyrės sė shtypit tė Presidentit Topi. Gjithashtu bėhet e ditur se kreu i shtetit nė ditėt e ardhshme do tė zhvillojė njė takim edhe me Imzot Rrok Mirditėn, i cili gjatė ditės sė djeshme ka qenė jashtė vendit. "Presidenti Topi, shumė shpejt do tė zhvillojė gjithashtu edhe njė takim me Imzot Rrok Mirditėn, Arqipeshkvi i Metropolit Tiranė-Durrės, i cili pėr shkak tė angazhimeve tė tij, aktualisht nuk ndodhet nė Shqipėri", thuhet mė tej nė kėtė njoftim. Kthimi i pronave tė komuniteteve fetare ka qenė njė premtim i vazhdueshėm i Kryeministrit Berisha. Ndėrkohė kreu i shtetit, Bamir Topi, sapo ka mbyllur njė axhendė tejet tė ngjeshur me takime me krerėt e politikės nė vend dhe pritet qė nė ditėt e ardhshme tė ulet nė tryezė pėr tė hedhur piketat e para tė reformės nė drejtėsi, tė premtuar prej tij qė para se tė merrte postin e presidentit. Njėkohėsisht nė ditėt e ardhshme pritet qė Topi tė plotėsojė edhe stafin e tij, ku i ka ngelur ende pa marrė edhe tre kėshilltarė, ai politik, juridik dhe ushtarak.
 

 

 

Mėsuesit shqiptarė tė sulltanėve tė perandorisė Osmane


Bardha Nergjoni

 

Busti i Aqif Pashes
 Familja me dhjetėra grada nga Perandoria Osmane, kontributi nė rilindjen kombėtare dhe krushqitė e tyre me mbretin Zog

ELBASAN- Kalaja e Elbasanit mblodhi brenda mureve tė saj familje ortodokse dhe muhamedane tė cilat bashkė kontribuan pėr Elbasanin, ruajtjen e integritetit, pavarėsinė, arsimin dhe nuk lanė pas luftėn e pėrbashkėt pėr tė ruajtur identitetin e shqiptarėve. Biēakēinjtė njihen dhe do tė kujtohen ndėr breza sifamilja mė e madhe ēifligare nė Elbasan dhe njė ndėr mė tė mėdhatė nė tė gjithė Shqipėrinė, e njohur qė nga fillimi i shekullit XV. Breza tė tėrė tė kėsaj familjeje kanė dhėnė kontribut tė madh nė Perandorinė Osmane duke fituar ofiqe, tituj e grada tė larta. Nė vendin tonė Biēakēinjtė kanė pasur njė peshė tė rėndėsishme nė jetėn politike dhe ekonomike deri nė fillim tė shekullit XX. Ky mbiemėr njihet edhe nė versionet Biēaku e Biēakēiu por nuk ka njė pėrcaktim tė qartė tė pronave tė kėsaj familjeje. Anėtarėt e saj kanė dhėnė kontribut madhor jo vetėm si ushtarakė tė zotė nė perandorinė osmane por edhe nė Elbasan me ndėrtimin e ujėsjellėsit, ēezmave tė njohura si dhe pėr angazhimin e tyre nė ēėshtjen kombėtare.

Trungu familjar

Familja Biēakēiu ėshtė dokumentuar qė nė fund tė shekullit 14-tė me Sinan Pashė Biēakēiun, i cili kishte fituar gradėn gjeneral pranė Sulltan Muratit II dhe sulltan Mehmetit II. Gjithashtu ai njihet edhe pėr ndėrtimin e njė xhamie dhe njė teqeje helveti nė qytet. E vendosur nė Elbasan, kjo familje kishte gradėn mė tė lartė tė njė perandorie. Karriera ushtarake e familjes Biēakēiu vazhdohet nga Sinan Bej Biēakēiu, kryekomandant i ushtrisė, gjeneral, drejtues i fushatės ushtarake nė pushtimin e Selanikut e mė pas tė Epirit tė Janinės. Por emrat do tė vazhdonin mes vėllezėrish dhe brezash duke kontribuar jo vetėm nė ushtri por edhe nė arsim e arkitekturė. Sinan Pashė Biēakēiu do tė ishte mėsues privat i Sulltan Mehmetit tė II dhe mė pas Vezir e kėshilltar i afėrt. Ai emėrohet profesor gjykate nė sivri Hisar. Sulltan Bajaziti e merr atė me vete nė Andrianopojė.

Lidhjet me Mbretin Zog

Gjenealogjia e familjes tregon se Biēakēinjtė kanė pasur lidhje tė ngushta miqėsore dhe farefisnore me Mbretin Zog. Josuf Bej Bicakciu martua me vajzėn e Xhelal Zogut tė I-rė, Hedijen, hallėn e Ahmet Zogut tė I-rė. Nga martesa e tyre lindėn tetė fėmijė, pesė vajza dhe tre djem. Dervish Bej Bicakciu 1874-1952 ishte kushėri i parė me Mbretin Ahmet Zog. Ai shquhet si patriot dhe veprimtar i Rilindjes Kombėtare. Jetoi pėr njė kohė tė gjatė nė Turqi dhe mbante letėrkėmbim tė vazhdueshėm me Faik me Konicėn. Nė vitin 1909 ai organizoi Kongresin e Elbasanit dhe u zgjodh kryetar i tij. Dervish Bej ishte edhe njė ndėr financuesit e shkollės Normale nė Elbasan, delegat i Peqinit nė Kuvendin e Vlorės dhe u ngarkua nga Ismail Qemali tė organizonte Ministrinė e Financave. Por krejt papritur ai merr anėn e Esat Pashė Toptanit duke shprehur pakėnaqėsi nga qeverisja e Vlorės. Nė kėtė moment dy kushėrinjtė Biēakēiu ndahen nė mendimet e tyre dhe nė mbėshtetjen pėr pavarėsinė. Pas ardhjes sė regjimit komunist ai ikėn jashtė atdheut dhe vdes nė Liban.

Fundi i familjes ēifligare

Ish- rezidenca e familjes nė rrugėn "1 maji" ėshtė kujtimi i vetėm i familjes elbasanase tė krijuar 500 vite mė parė

Si u zhdukėn pasardhėsit e familjes Biēakēiu

Sot nuk ekzistojnė tė dhėna tė sakta tė shtrirjes sė zotėrimeve tė dikurshme tė familjes mė tė madhe qė ėshtė dokumentuar mė shumė se 500 vjet pėrpara. Njė nga ish- rezidencat e tyre sot ndodhet pėrgjatė rrugės "1 Maji" nė anėn perėndimore tė Kalasė sė Elbasanit. Shtėpia madhėshtore qė tregonte se nė tė jetonte njė familje fisnikėsh iu mor kėsaj familjeje dhe u kthye nė muze lufte nga diktatura komuniste. Shtėpia dallohet pėr stilin e veēantė tė arkitekturės dhe i ka rezistuar mirė kohės. Vetėm kohėt e fundit njė investim privat ka bėrė qė kjo shtėpi tė kthehet nė njė vend tė preferuar pėr qytetarėt elbasanas, pasi restauruesit kanė ruajtur stilin dhe kanė investuar duke e pėrdorur si njė pikė qetėsimi dhe argėtimi nė qytet. Njė pjesė e pinjollėve tė familjes sė madhe ēifligare ka jetuar nė lagjen Kala, por sot ėshtė e vėshtirė tė gjesh ndonjėrin prej tyre pėr shkak tė largimit nga qyteti. Djali i Aqif Pashės nuk la trashėgimtar dhe vazhduesit e patriotit tė madh do tė ishin nipėrit dhe stėrnipėrit nga e bija Nigjari. Ata jetojnė ende nė lagjen kala dhe mbajnė mbiemrin Kozarja. Gjithashtu nė Elbasan vazhdojnė tė jetojnė edhe pasardhėsit e Dervish Bej Biēakēiu.

Ruajtja e kufijve

Biēakēinjtė nė formimin e Komitetin Ekzekutiv tė Pėrkohshėm

Mė 8 shtator 1943, pikėrisht kur presidenti amerikan Ajzenhauer pati shpallur armėpushimin ndėrmjet Italisė dhe forcave aleate, Gjermania ndėrmori nismėn institucionale pėr tė njohur shtetin shqiptar. Ky fakt e nxirrte kombin shqiptar pėrballė tė papriturave tė reja, duke vėnė nė provė sa menēurinė politike aq edhe trimėrinė e tij pėr t'u orientuar nė kahjen e ēėshtjes kombėtare. Pėr shkak tė konfuzionit tė krijuar pas largimit tė trupave italiane, njė grup burrash morėn mbi supe pėrgjegjėsitė qė shtronte zgjidhja e problemit nacional. Nė kėtė mėnyrė nė ditėt e fundit tė shtatorit 1943, nė Tiranė u bashkuan" Bedri Pejani, Dervish Biēaku, Ibrahim Biēaku, Xhafer Deva, Lef Nosi, Ahmet Dakli, Eqrem Telhaj, Ismail Sefa, Xhelal Mitrovica, Mihal Zallari,Vehbi Frashėri etj, tė cilėt formuan Komitetin Ekzekutiv tė Pėrkohshėm. Qėllimi kryesor i tij ishte ruajtja e kufijve tė Shqipėrisė Etnike. Ndėr tė parėt numra tė gazetės "Kombi" tė cilėn e botonte pikėrisht ky Komitet, ndėr tė tjera, shkruhej tekstualisht: "N'emėn tė kombit q'asht nė rrezik,n'emėn tė atdheut shqiptar qė rron apo nuk rron, n'emėn tė atyre qė dhanė jetėn pėr kėt truall, n'emėn tė atyre qė kan vdekė me emrin e Shqipnisė, mos tė ēelim ma plagė, mos tė mbjellim pėrēarjen, mos tė predikojmė vėllavrasjen" (Gazeta "Kombi" – Tiranė , mė 19 tetor 1943 ). Grupi i shqiptarėve qė mori nė dorė fatin e kombit u pėrndoq, u burgos dhe njė pjesė u dėnuan me vdekje.

Stėrnipi i Aqif Pashės: Regjimi komunist tentoi tė shkatėrrojė historinė dhe pėrndoqi ēdo gjė qė kishte lidhje me ne

Poshtėrimi gjatė monizmit, i fundi i Biēakēinjve, pastrues banjosh

ELBASAN- Teksa mbiemri ėshtė zhdukur dhe mungojnė trashėgimtarėt, vajzat e Aqif Pashės janė edhe degėt nga ku familja e patriotit tė madh elbasanas ka vazhduar tek stėrnipėrit tė cilėt ruajnė me fanatizėm kujtimet dhe po kėshtu pėrndjekjet qė kanė pasuar kėtė familje pas ēlirimit. Kur vlerėsimi pėr djalin e Aqif Pashės duhet tė ishte nė maksimum, ndodhi e kundėrta. Ibrahim Biēakēiu u burgos, u dėnua dhe vuajti rreth 18 vjet nė burgun e Burrelit. Por ajo qė shėnoi kulmin e njė mosmirėnjohjeje dhe mos vlerėsimi pėr Aqif Pashėn ishte puna ku mbylli jetėn e tij Ibrahim Biēakēiu Kujtimet e nipit tė tij e sjellin Ibrahimin pranė familjes Kozarja nė lagjen Kala ku ai jetoi pėr disa vite.

Si e kujtoni dajėn tuaj Ibrahimin pas daljes nga burgu?

E mbaj mend mirė dajėn kur doli nga burgu i Burrelit. Kur tė gjithė prisnim qė ai tė dėshpėrohej e tė tregonte pėr vuajtjet qė kishte pėsuar, filloi tė fliste pėr atė qė ka ndjerė kur e ka parė Shqipėrinė tė lirė me daljen nga burgu. Ai mė thoshte se nuk ka rėndėsi se bėrė 18 vjet burg por pėr tė ishte mė e rėndėsishme qė Shqipėria nuk ishte nė duar tė serbit dhe grekut pasi historikisht ato kishin pretenduar trojet shqiptare. Ndėrsa unė isha fėmijė dhe nuk e kuptoja pse kishte hyrė nė burg, ai mė thoshte se po tė ishin tė gjithė si ai Shqipėria nuk do tė shihte keq kurrė. Nga burgu daja Ibrahimi kishte mėsuar se vula e Kongresit tė Lushnjes ishte marrė nga shtėpia e madhe e Biēakēinjve. Ai mė tregoi se brenda murit tė kalasė kishte njė dhomė ku mbaheshin tė gjitha dokumentet, letėrkėmbimet e gjithēka tjetėr qė kishte vlerė pėr Mahmut Pashėn, Aqif Pashėn dhe mė pas pėr Ibrahimin. Tė gjitha kėto materiale u morėn nė vitin 1962 dhe u dėrguan nė arkivėn e shtetit. Flamuri i shpalljes sė pavarėsisė nė Elbasan ndodhet edhe sot nė muzeun historik kombėtar.

Pėr sa kohė qėndroi Ibrahim Biēakēiu nė shtėpinė Kozarja?

Daja qėndroi pėr 8 vjet nė familjen tonė dhe ēdo ditė vishej mirė e dilte nė qytet. Mė kujtohet se njė ditė ai u kthye i shqetėsuar dhe na tha se ishte arrestuar njė njeri qė kishte dalė nga burgu sė bashku me tė. Nė fakt nė degė ishte bėrė gati dosja pėr arrestimin e tij por pėr shkak tė lidhjeve dhe miqve qė Ibrahimit e sidomos Aqif Pashės nuk i mungonin ky arrestim u anulua. Gjatė kohės qė qėndronte tek ne ai na tregonte sesi kishin tentuar ta bėnin agjent. Mbaj mend njė shprehje tė tij kur i kishin thėnė tė fliste: "Si nuk mund tė bėheshit ju fashistė para ēlirimit as unė nuk mund tė bėhem komunist prandaj mos mė kėrkoni asgjė". Por kjo mosbindje bėri qė pas martesės aitė poshtėrohej dhe tė kthehej nė njė njeri tė rėndomtė kur dinte disa gjuhė tė huaja, ishte njė njeri shumė i zoti dhe me njė kulturė tė gjerė. Fillimisht e vunė roje varrezash dhe pas njė ceremonie varrimi ku ishin bėrė fotografi njė nga njerėzit pjesėmarrės ka njohur Ibrahim Biēakēiun qė ishte nė punė aty. Pasi e zbuluan aty vendosėn ta dėrgonin me punė pėr pastrimin e banjove publike tė Elbasanit. I biri i Aqif Pashės pėrfundoi pastrues VC-sh dhe ky ishte poshtėrimi mė i madh qė iu bė kėsaj familjeje nga komunistėt. Babai im dhe unė tentuam qė tė bisedonim me njė prej personave tė rėndėsishėm tė komunizimit siē ishte Esat Dishnica. Ai ishte i biri i Majunit, motrės sė Aqif Pashės. Na priti dhe na dėgjoi por nė fund na tha se nuk kishte asnjė mundėsi dhe se nuk mund tė bėnte asgjė kundėr dėshirės sė Enver Hoxhės.

Ēfarė kujtoni nga historia e brezave tė fundit Biēakēinj?

Disa breza Biēakēinjsh kanė kontribuar dhe kanė qenė ushtarakė tė zotė por edhe inxhinierė e arkitektė. Ende sot nė kishėn e Shėn Mėrisė mund tė lexosh nė librin e vjetėr at e bir Mahmut e Aqif Pasha. Mahmut Pasha atėherė ishte prefekt i Elbasanit dhe kur turqit kanė tentuar t'i afrohen kishėsortodokse ai i ka ndalur. Ata kanė tentuar ta vrasin duke e quajtur kaur mbi kaurė dhe vetėm njėri prej tyre i thotė se ai ishte prefekt dhe ata tėrhiqen. Aqif Pasha qėndroi nė Elbasan dhe jo pa qėllim pasi serbėt po i afroheshin e Elbasanit. Nė 25 nėntor ai ngriti flamurin dhe i priti serbėt nė paqe duke i thėnė se nė kėtė vend ishte shpallur pavarėsia. Si familje ata kontribuuan pėr pavarėsinė.

Sa ju kushtoi ndihma pėr tė fundit tė Biēakēinjve?

Me ardhjen e Ibrahim Biēakēiut nė shtėpinė tonė, vėmendja e komunistėve ishte tek ne dhe nuk u lejuam as tė vazhdojmė shkollėn, as tė gjejmė punė dhe nė ēdo kohė shikoheshim nga biografia. Ne kemi qenė tė persekutuar deri nė vitet 1990 edhe pse kishimmbajtur njė kryeministėr nė shtėpi. Ibrahimi ka mbajtur kėtė post nė momentin mė tė vėshtirė historik tė Shqipėrisė por kjo jo vetėm qė nuk u vlerėsuar por nuk u vlerėsua as emri i Aqif Pashės. Mė kujtohet kur dajė Ibrahimi na tregonte se para arrestimit ai kishte pasur tė gjitha mundėsitė pėr tu larguar nga vendi por nuk e kishte bėrė kėtė. Por mos largimi i kushtoi shtrenjtė pasi ai u arrestua dhe rrezikoi pushkatimin por Enveri e fali pėr arsye shumė tė thjeshtė. Kur vetė diktatori ka vazhduar liceun e Korēės, shok tė ngushtė kishte pasur djalin e motrės sė Aqif Pashės. Enveri kishte qėndruar nė shtėpinė e hallės sė Ibrahimit dhe kishte ngrėnė edhe bukėn e saj. Madje Esat Dishnica e kishte ndihmuar Enverin tė fillonte punė tek fabrika e cigareve Flora me pronar Ibrahim Biēakēiun. Nė kėtė fabrikė filluan lėvizjen e parė komuniste dhe Enveri u njoh me Myslym Pezėn. Ibrahimin e dėnojnė me pushkatim fillimisht. Por hallė Majuni i shkon Enverit nė zyrė dhe i drejtohet duke i thėnė se nuk mund tė pushkatonte djalin e Aqif Pashės jo vetėm pėr kėtė por edhe sepse ai nuk i kishte bėrė keq njeriu. Enveri i ka premtuar se do t'i shpėtojė jetėn. Ai dėrgoi njė njeri nė Elbasan dhe pėr njė orė u mblodhėn 1500 firma pėr t'i falur jetėn Ibrahim Biēakut. Ai ka dalė nga burgu nė 5 maj tė vitit 1962 duke bėrė 18 vjet burg.

Sedefqar Mehmet Aga Biēakciu, kryearkitekt i Perandorisė dhe kryeveprės botėrore, Xhamisė Blu nė Stamboll

U lind nė vitin 1570 nė Elbasan dhe vdiq mė 1622 nė Stamboll, kryearkitekt i shquar i Perandorisė Osmane. Evlija Celebiu shkruan se Sedefqar Mehmet Aga Biēakēiu ishte arkitekt i 40 ēezmave tė ndėrtuara nė Elbasan. Nė fillim shėrbeu nė repartin e jeniēerėve nė Stamboll dhe mė pas caktohet lulishtar nė oborrin e Sulltanit. Sedefqar Mehmet aga Biēakēiu 1572-1629, ndėrtoi ujėsjellėsin nė Elbasan mė 1610 dhe formoi fushėn e madhe tė ēezmės duke i ngritur pritė lumit Shkumbin qė mė pas u emėrua Biēak.

Aqif Pashė Biēakēiu 1860-1926

Atdhetari qė ngriti flamurin shqiptar nė Elbasan
Njė ndėr Biēakēinjtėqė veēanėrisht pėr Elbasanin diktoi historinė dhe u kthye nė flamurtar tė pavarėsisė ishte Aqif Pasha. Atdhetar, personalitet politik, burrė shteti, njė nga figurat e njohura tė lėvizjes kombėtare para dhe pas shpalljes sė pavarėsisė, luftės pėr bashkimin e trojeve shqiptare nė njė shtet. Aqif Pasha ka qenė kryetar i kongresit tė Lushnjes mė 1920 dhe kryetar i kėshillit tė lartė tė zgjedhur prej tij. Ai mbėshteti lėvizjen pėr demokratizimin dhe pėr oksidentalizimin e shtetit shqiptar. Aqif Biēakēiu lindi nė njė familje qė nė trungun e saj kishte pasur shumė drejtues tė spikatur. Ai ka mbaruar shkollėn "idadien" (gjimnazi) nė Elbasan dhe studimet e larta pėr drejtėsi nė Stamboll ku edhe u njoh dhe u lidh me qarqet atdhetare shqiptare qė punonin pėr ēėshtjen kombėtare. Me kthimin nė Shqipėri mori pjesė dhe u njoh si organizator i lėvizjeve dhe kongreseve deri nė hapjen e shkollės normale tė Elbasanit. I dallua sidomos si bashkėpunėtor i ngushtė i Ismail Qemalit nė shpalljen e pavarėsisė dhe ndihmesėn qė i dha qeverisė sė tij. Nėn kėtė ndikim Aqif Pashė Biēakēiu, sė bashku me popullin e Elbasanit ngritėn flamurin kombėtar nė 25 nėntor 1912 duke i treguar ushtrisė serbe qė po i afrohej Elbasanit se kishte shkelur nė toka qė e kishin shpallur pavarėsinė. Aqif Pasha u bė njė nga kėshilltarėt e ngushtė tė Ismail Qemalit si nė politikėn e brendshme e tė jashtme ashtu edhe nė krijimin e organizimin e administratės shtetėrore sė bashku me forcat e armatosura.

Dervish Biēakēiu 1874-1952

Dervish Biēakēiu, patriot, veprimtar i lėvizjes kombėtare ka lindur nė Elbasan. Nėna e tij ishte bijė e Xhelal Zogut tė parė dhe Dervish Biēakēiu ishte kushuri i parė me Ahmet Zogu. Arsimin e mesėm dhe tė lartė e ka ndjekur nė Turqi. Ai mbante letėrkėmbim me Faik Konicėn dhe njihet si njė ndėr organizatorėt e Kongresit tė Elbasanit dhe si financues i shkollės Normale. Nė kujtimet e Eqerem Vlorės thuhet se Ismail Qemali para se tė mbėrrinte nė Vlorė nė vitin 1912 ėshtė ndalur nė ēifligun e Dervish Biēakēiut nė fshatin Ēermė tė Lushnjes. Ai u mor me riorganizimin e ministrisė sė Financave nė qeverinė e Ismail Qemalit por shumė shpejt mori anėn e Esat pashė Toptanit dhe mė pas u zgjodh nė disa legjislacione para ēlirimit. Pas ēlirimit u largua nga Shqipėria.