http://www.kohajone.com/html/artikull_10974.html

Berisha: Gjyq per Enver Hoxhen

Fatjona Mejdini
E Marte, 18 Shtator 2007

Kryeministri Berisha i kerkoi diten e djeshme grupit parlamentar te PD-se, qe te marre nje nisme ligjore per te kerkuar nje rezolute, e cila do te denonte figuren e Enver Hoxhes, si diktator i vendit tone. Ne lidhje me kete nisme Berisha theksoi se shpresonte te kishte edhe mbeshtetjen e opozites parlamentare. Duke marre shkas nga festimet ne Peze, dy dite me pare, Berisha theksoi se eshte e turpshme, qe te kujtohet dhe nderohet ne kete kohe figura e ish-diktatorit. “Une mendoj se ky eshte nje problem, aq sa formal ne pamje, aq i thelle dhe trondites dhe do t’i sugjeroj Parlamentit, te ndermarre nje rezolute me te gjitha forcat politike, me te cilen Parlamenti shqiptar te sanksionoje rolin e tij te turpit ne historine e ketij kombi”, theksoi Berisha gjate mbledhjes se grupit parlamentar te PD-se. Sipas kreut te ekzekutivit, ne vend nuk mund te kete paqe sociale, nese nuk frenohen njerezit, te cilet dalin dhe e ngrene lart, duke festuar figuren ish-diktatorit.

“Eshte e thjeshte te nxjerresh fantazmen nga varri, te nxjerresh stenda apo te brohorasesh per te, por mos harro se kjo lendon, shkel mbi gjakun, mbi rinine, mbi jeten, mbi shekujt dhe mijevjecaret e burgjeve te qindra dhe mijera shqiptareve”, deklaroi Berisha, duke theksuar se Hoxha kishte qene dhunuesi me i madh i lirise te shqiptareve. Nga ana tjeter, Kryeministri Berisha theksoi se vleresonte rolin e konferences se Pezes ne histori, por denonte ate cfare ndodhi pas kesaj konference, ku me qindra klerike shqiptare u persekutuan dhe u vrane. Per te, apeli i Pezes per t’u bashkuar pa dallim feje u shoqerua me pas me ekzekutimin, burgosjen dhe internimin e qindra dhe qindra klerikeve shqiptare dhe kjo vetem e vetem se besimin e pare te tyre mbanin besimin tek Zoti. Ai ka nenvizuar faktin se pa u denuar vepra e diktatorit Hoxha ne vend, Peza nuk mund te festonte. Ne lidhje me Luften Nacional-Clirimtare, Berisha nuk mohoi faktin se Hoxha ishte nje nga eksponentet kryesore te kesaj lufte, por theksoi se mizorite qe i beri popullit te tij i kalonin te gjitha parashikimet. Ne kete rast ai u shpreh se 16 shtatori duhet te jete dita e gjyqit te Enver Hoxhes. “Nuk ka pasur kombi nje armik me te eger te lirise se tyre, sesa Enver Hoxhen dhe kjo eshte e verteta. Askush me shume se ai nuk i ka zhytur shqiptaret ne izolimin me te thelle dhe me te percudnuar se sa i zhyti Enver Hoxha”, theksoi Berisha gjate fjales, se mbajtur ne mbledhjen e djeshme. Sipas tij, skenat e tubimit ne nder te Enver Hoxhes nuk duhet te perseriteshin me ne vend.

Enveri si Hitleri

Kryeministri Berisha e krahasoi diktatorin Enver Hoxha me Hitlerin. Sipas tij, mizorite e Hoxhes me shqiptaret mund te krahasoheshin me ato te Hitlerit ndaj popullit Izraelit. Ai theksoi se ashtu si Hoxha dhe Hitleri kishte ndertuar me dhjetera rruge ne Gjermani, por kjo nuk i bente keta personazhe te dashur dhe te respektuar per popujt e tyre.

Rreziku i bustit

Berisha theksoi se duke u nisur nga festimet, gjithnje e me te shpeshta, ne nder te diktatorit Enver Hoxha, kishte gjasa qe ne vitin e ardhshem ne Peze te ndertohej nje bust ne perkujtim te tij. Duke u nisur nga kjo, Kryeministri u beri thirrje deputeteve te grupit parlamentare te PD-se te nxitonin ne lidhje me marrjen e nismes per denimin e figures se Hoxhes.

16 Shtatori

Kryeministri Berisha theksoi se vitin e ardhshem festa e Pezes, 16 Shtatori, duhet te ishte dita e gjyqit te figures se Enver Hoxhes. Sipas tij, Peza s’mund te festoje kurre pa denuar vepren e tij mizore, ndaj 16 shtatori duhet te jete dita e gjyqit ndaj kesaj figure mizore ne historine e popullit shqiptar. Berisha theksoi se menyra e festimeve ne Peze duhet te ndryshonte ne menyre te menjehershme.

Paqja sociale

Berisha theksoi se ne vend nuk mund te vendosej paqja sociale, nese do te kishte njerez, te cilet publikisht do t’i ngrinin lavde figures se Enver Hoxhes, duke nenkuptuar ne kete rast dhe faqet e medias, qe merren me te. Sipas tij, jane te panumert shqiptaret, qe nuk i dine ku i kane varret e prinderve, vellezerve, motrave te tyre, te denuara nga regjimi. Ne kete menyre Berisha theksoi se kesaj ceshtjeje i duhej dhene nje pergjigje pergjithmone.

 

http://www.balkanweb.com/gazetav4/

Berisha: Rezolutė nė parlament kundėr Enverit

18/09/2007 - 07:36
• 

Rezolutė kundėr rolit tė Enver Hoxhės, jo vetėm pėr atė qė luajti gjatė Konferencės sė Pezės, por pėr tė gjithė historinė qė ėshtė shkruar pėr tė. Kjo ėshtė nisma e fundit e kryeministrit Berisha, bėrė publike dje nė mbledhjen e grupit parlamentar tė PD-sė. Rezoluta do tė jetė komplekse, pasi Hoxha nuk do tė dėnohet vetėm pėr Konferencėn e Pezės, por pėr tė gjitha krimet qė ai ka bėrė ndaj shoqėrisė shqiptare. “Do t’i sugjeroj Parlamentit, tė ndėrmarrė njė rezolutė me tė gjitha forcat politike, me anė tė sė cilės Parlamenti shqiptar tė sanksionojė rolin e tij tė turpit nė historinė e kėtij kombi”, - tha dje Berisha. Sipas tij, nėse nuk reagohet menjėherė, “busti i tij mund tė vendoset atje”, pasi figura e tij po ringjallet ēdo vit nė Pezė, aty ku dy ditė mė parė, Bashkia e Tiranės organizoi njė ceremoni tė veēantė, ku morėn pjesė udhėheqės tė sė majtės shqiptare. “Mendoj se ėshtė nė detyrėn e Parlamentit qė tė vėrė pikat mbi “i” pėr kėtė ēėshtje. Nuk mund tė shpėrdorohet liria pėr tė poshtėruar sėrish”, - u shpreh mė tej Kryeministri. Ai ka aluduar pėr Edi Ramėn dhe drejtues tė tjerė tė sė majtės, qė nga njėra anė pretendojnė pėr “njė politikė tė re” dhe nga ana tjetėr “ndjellin fantazmat e regjimit komunist”. “Ndaj dhe shpresoj se ju do t’i jepni me njė rezolutė tė pėrbashkėt parlamentare. Jam shumė i bindur se nė parlament do tė ketė mirėkuptim pėr t’i treguar atij vendin qė meriton”, - u shpreh mė tej Berisha. Ai theksoi se nuk do tė ketė paqe sociale po nuk u vendos nė vend e drejta, po nuk u tregua e vėrteta historike pėr ngjarjet dhe figura tė ndryshme si dhe vendin qė ata zėnė nė historinė e Shqipėrisė. Me kėtė rezolutė, Berisha vazhdon tė ēojė pėrpara kėrkesėn e tij pėr rishkrimin e historisė, pėr domosdoshmėrinė qė ka brezi i ri pėr historinė e kėtij vendi. Sipas tij, Enver Hoxha, mė 16 shtator duhet tė ketė gjyqin dhe jo tė pėrkujtohet si njė figurė kryesore e Konferencės sė Pezės, e cila edhe pse simbolizoi bashkimin pa dallim feje, krahine dhe ideje, ishte fillesa e njė regjimi tė gjatė komunist. “Cili ishte ai qė shkelmoi nė mėnyrėn mė tė pakonceptueshme mbi Pezėn dhe mbi parimet e saj? Pėr tė gjithė shqiptarėt nė tė gjithė botėn, ai ka njė emėr, dhe ėshtė Enver Hoxha. Ndaj dhe Peza s’mund tė festojė kurrė pa dėnuar veprėn e tij mizore”, - bėri tė ditur Berisha nė fjalėn e tij. Sipas Kryeministrit, nėse vende tė tilla si Gjermania qė ka dėnuar figurėn e Hitlerit, pavarėsisht se ai ndėrtoi rrugė apo ngriti industri, njė gjė tė tillė duhet ta bėjė edhe Shqipėria, pra tė dėnojė figurėn e Enver Hoxhės.

 

http://www.ballkan.com/

PD rezolutė nė Kuvend pėr rolin e Enver Hoxhės

Autori i Lajmit: Red,
Grupi Parlamentar i Partisė Demokratike dhe partitė e tjera duhet tė miratojnė nė Kuvend njė rezolutė ku tė dėnohet roli negativ qė ka pasur ish-diktatori pas ngjarjeve tė Pezės. Kjo kėrkesė u bė dje nga kryeministri Sali Berisha gjatė mbledhjes sė Grupit Parlamentar tė selisė blu. Deklarimet e kreut tė mazhorancės vijnė njė ditė pas festimeve nė fshatin Pezė ku u vunė re pankarta me slogane nė kujtim tė Hoxhės. “Do t i sugjeroja Parlamentit tė ndėrmarrė njė rezolutė me tė gjitha forcat politike, me tė cilėn Parlamenti shqiptar tė sanksionojė rolin e Enver Hoxhės, tė turpit nė historinė e kėtij kombi”, - tha Kryeministri. Berisha dėnoi festimet nė Pezė, duke pohuar se me to u shfaq fantazma e Enver Hoxhės. Ai, duke iu rikthyer Konferencės sė Pezės, mbajtur mė 16 shtator 1942, vlerėsoi vendimin e marrė prej saj pėr t u bashkuar pa dallim feje, krahine dhe ideje kundėr pushtuesit tė vendit. Por, sipas tij, ky apel i Pezės u shoqėrua mė pas me ekzekutimin, burgosjen dhe internimin e qindra e qindra klerikėve shqiptarė dhe kjo vetėm e vetėm se besimin e parė tė tyre mbanin besimin tek Zoti. “A nuk u shoqėrua kjo me arrestimin, burgosjen dhe internimin e mijėra e mijėra qytetarėve shqiptarė vetėm e vetėm se i luteshin Zotit? A nuk u shoqėrua kjo me eksperimentet mė tragjike tė kohėrave moderne, pėrpjekjen me dorė tė hekurt pėr tė krijuar shtetin dhe kombin ateist, duke ndaluar me Kushtetutė besimet fetare. Atėherė, cili ishte ai qė shkelmoi nė mėnyrėn mė tė pakonceptueshme mbi Pezėn dhe mbi parimet e saj? Pėr tė gjithė shqiptarėt, nė tė gjithė botėn, ai ka njė emėr dhe ėshtė Enver Hoxha. Ndaj dhe Peza nuk mund tė festojė kurrė pa dėnuar veprėn e tij mizore”, - theksoi Kryeministri. Sipas tij, Enver Hoxha ishte xhelati i vėrtetė i popullit shqiptar qė burgosi, internoi, persekutoi me gjyqe apo pa gjyqe pėr ide, rreth 1/4 e kombit.

Ky lajm ėshtė publikuar: 18/09/2007

 
 
http://www.gazetatema.net/

Berisha: Kuvendi tė miratojė njė rezolutė pėr krimet e Enver Hoxhės

Nga A. Maho

Kryeministri, Sali Berisha, deklaroi dje se do tė kėrkojė nga Kuvendi i Shqipėrisė tė miratojė njė rezolutė, ku tė specifikohet qartė roli mizor i diktatorit Enver Hoxha nė historinė e popullit shqiptar. Ideja ėshtė hedhur vetėm njė ditė pas ceremonisė sė organizuar nga Bashkia e Tiranės nė pėrkujtim tė Konferencės sė Pezės, ku tė pranishmit atje hodhėn thirrje pėr Enver Hoxhėn. Nga ana e tij, kryeministri e cilėsoi si shumė shqetėsues kėtė fakt, duke thėnė se nė rast se vazhdon tė lejohet kjo gjendje, eksponentė tė ndryshėm dhe kasta e vjetėr komuniste ėshtė gati tė ringrejė dhe njėherė bustin e tij nė shesh. “Enver Hoxha ishte njeriu qė montoi njė nga aparatet mė tė fuqishme propagandistike qė 24 orė nė 24 shpifte, trillonte, mashtronte dhe fyente demokracitė e mėdha tė botės, SHBA, Republikėn Federale Gjermane, Izraelin apo vende tė tjera. Kombi shqiptar nuk ka pasur armik mė tė egėr tė lirisė sė tij sesa Enver Hoxhėn. Kjo ėshtė e vėrteta. Askush mė shumė se ai nuk i ka zhytur shqiptarėt nė izolimin mė tė thellė dhe mė tė pėrēudnuar. Edhe Hitleri ka ndėrtuar rrugė nė Gjermani, por gjermanėt pėr vite me radhė i kanė dėnuar akte tė tilla si ato qė u bėnė dje nė Pezė.

Unė mendoj se ky ėshtė njė problem aq sa formal nė pamje, aq i thellė dhe tronditės. Do t’i sugjeroj parlamentit tė ndėrmarrė njė rezolutė me tė gjitha forcat politike, me tė cilėn tė sanksionojė rolin e tij tė turpit nė historinė e kėtij kombi”, - tha kryeministri.

Fenomeni

Nga ana tjetėr, Berisha e sheh si shqetėsues faktin se ēdo 16 shtator, nė Pezė ringjallet kobshėm figura e diktatorit Enver Hoxha. Kryeministri u shpreh se askush s`mund tė abuzojė me lirinė dhe vlerat e demokracisė, pėr tė pėrkujtuar armikun mė tė madh tė kėtyre vlerave qė pėr Shqipėrinė mban emrin e Enver Hoxhės. Sipas tij, ky fenomen duhet ndalur, pasi nuk mund tė pretendosh pėr politikė tė re, duke ngjallur fantazma tė diktaturės. “Nuk besoj qė tė ketė kundėrshti, por fakti qė diktatori ringjallet ēdo 16 shtator, kur nė fakt duhet tė jetė dita e gjyqit ndaj tij, ju garantoj se po nuk u reagua, busti i tij mund tė vendoset atje. Ju bėj thirrje, zotėrinj deputetė, se kjo nuk ėshtė njė ēėshtje dosido, por ėshtė ēėshtje e qindra e mijėra shpirtrash njerėzorė, shekujsh dhe mijėvjeēarėsh vite rinie, ėshtė shumė mė e gjerė. Mendoj se ėshtė nė detyrėn e parlamentit qė tė vėrė pikat mbi i pėr kėtė ēėshtje. Nuk mund tė shpėrdorohet liria pėr tė poshtėruar sėrish, pėr tė lėnduar dhe nėpėrkėmbur ata, tė cilėt u martirizuan nė regjimin e tij gjakatar, familjarėt dhe njerėzit e tyre. Nuk ka mė tragjike, kur pretendon pėr njė politikė tė re dhe ndjell fantazmėn e tij. Ndaj dhe shpresoj se do t’i jepet pėrgjigjja e merituar me njė rezolutė tė pėrbashkėt parlamentare. Jam shumė i bindur se nė parlament do tė ketė mirėkuptim pėr t’i treguar atij vendin qė meriton. Nuk ecet drejt paqes sociale nė kėtė mėnyrė, sepse janė tė panumėrt shqiptarėt, qė nuk dinė ku i kanė varret e prindėrve, vėllezėrve, motrave tė tyre, tė dėnuara nga regjimi. Kėshtu, le tė marrim kėtė nismė shumė tė rėndėsishme, pėr t’i dhėnė pėrgjigje kėsaj ēėshtjeje shumė tė rėndėsishme qė po ringjallet ēdo vit”, - tha kryeministri.

back | 18.09.2007

 

http://pages.albaniaonline.net/rd/RD%2016%20shtator/intervista.htm
 
Kryeredaktor Astrit Patozi

Intervista

Drejtori i Muzeut Historik Kombėtar, Beqir Meta shprehet se ndryshimi i historisė ėshtė njė ēėshtje imperative

"il est impératif de réviser l'Histoire de l'Albanie"

Historia ka shtrembėrime nė tė gjitha periudhat historike

Zoti Meta, cili ėshtė mendimi juaj si historian i njohur dhe si drejtor i Muzeut Historik Kombėtar nė lidhje me rishikimin e historisė?

E vlerėsoj shumė pozitivisht kėtė angazhim tė kreut tė qeverisė, pasi jam i bindur qė kryeministri shpreh mendimin e qarqeve mė tė pėrparuara intelektuale dhe akademike tė vendit, qė historiografia shqiptare duhet tė bėjė njė hop tė ri cilėsor nė shkrimin e historisė sonė kombėtare. Sigurisht, procesi i rishkrimit tė historisė ėshtė njė proces i vazhdueshėm, nė pėrputhje me argumentet e reja historike, faktet, zbulimet e reja qė dalin nė pėrputhje me botkuptimin qė sigurisht, nga njė brez nė tjetrin ndryshon nė pėrputhje me metodat e reja qė vazhdimisht dalin dhe zbulohen nė fushat e shkencave, si nė gjithė shkencat e tjera, dhe nė fushėn e historisė.

Por pėr Shqipėrinė, kuptohet qė kjo ėshtė njė detyrė imperative dhe ka njė specifikė tė jashtėzakonshme. Kjo pėr faktin se diktatura ka ndėrhyrė ashpėrsisht dhe thellėsisht nė historiografinė e mėparshme, duke krijuar njė shtresėzim negativ nė kėtė historiografi. Pikėrisht kjo e bėn mė tė domosdoshme rishkrimin e historisė, nė bazė tė metodave strikte, shkencore, moderne dhe nė bazė tė botkuptimit tė shoqėrisė sė sotme. Pra, duke kapėrcyer nė mėnyrė tė prerė dhe tė qartė botkuptimin e shoqėrisė qė lamė pas, tė periudhės sė diktaturės komuniste. Nė kėtė kėndvėshtrim, thirrja e kryeministrit, angazhimi i tij nė mbėshtetje tė kėtij procesi ėshtė shumė e lavdėrueshme.

- Por nuk kanė munguar zėrat kundra tė skeptikėve qė e kanė konsideruar kėtė angazhim tė motivuar pėr qėllime politike? Cili do tė ishte reagimi juaj ndaj kėtyre zėrave?

Pikėrisht pėr kėtė arsye mė duhet tė shpreh mendimin tim qė zoti Berisha, i cili ka njohuri shumė tė gjerė pėr institucionet dhe veēanėrisht pėr institucionet shkencore, ka bėrė njė thirrje qė historianėt tė thellohen nė proces, tė zbatojnė metodat moderne, tė zbatojnė rregullat strikte shkencore tė shkrimin e Historisė sė Shqipėrisė. Kryeministri Berisha sigurisht qė nuk ka tentuar tė ndėrhyjė nė procesin e rishkrimit tė historisė, siē ėshtė keqinterpretuar nga grupe tė ndryshme politike pėr interesa tė caktuara politike. Kjo ėshtė njė anė tjetėr pozitive, pasi kėrkesa e kryeministrit ėshtė qė tė punohet nė kėtė sferė.

Kjo ėshtė dhe njė kėrkesė e shoqėrisė shqiptare qė tė thellohen studimet, tė bėhen studime serioze nė fushėn e Historisė sė Shqipėrisė, me qėllim qė tė shmangen tė gjitha ato deformime qė janė vėrejtur nė periudhėn e regjimit tė mėparshėm dhe qė ende nuk janė kapėrcyer. Kėshtu qė tė dyja kėto pėrbėjnė njė element pozitiv dhe ndihmė shumė tė madhe. Nga ana tjetėr, unė si specialist, kėtė nismė, kėtė angazhim tė kryeministrit, e shoh edhe nė njė drejtim tjetėr, qė qeveria do ta mbėshtesė financiarisht dhe administrativisht procesin e rishkrimit tė historisė.

- Ē'do tė thotė kjo mė konkretisht pėr njė historian si ju hulumtimi dhe evidentimi i fakteve tė reja historike?

Kjo do tė thotė qė duhen ndėrtuar projekte konkrete, pasi shkrimi i historisė ėshtė njė proces qė ka objektiva tė caktuara afatshkurtra, afatmesme dhe afatgjata, tė cilat duhen pėrcaktuar qartė dhe qeveria duhet t'i miratojė kėto objektiva. Pikėrisht kėto objektiva pėrvijohen nga grupe akademike specialistėsh dhe qeveria duhet t'i mbėshtesė financiarisht. Njėkohėsisht, qeveria duhet tė organizojė dhe kontrollin qė kėto projekte u realizuan me efektivitet dhe cilėsinė e duhur, nė nivelin e duhur shkencor; tė kontrollojė se si paratė qė asaj ia ka besuar taksapaguesi shqiptar, janė menaxhuar mirė edhe nė sferėn e shkencės. Nė kėtė kuadėr, si njė punonjės tashmė i vjetėr i shkencave albanologjike, pėrfitoj nga rasti t'i bėj thirrje qeverisė qė menjėherė tė futet nė rrugėn e realizimit tė kėtij projekti tė madh pėr albanologjinė.

- Nė kuadrin e reformimit tė institucioneve kėrkimore-shkencore, qeveria ka miratuar sė fundi krijimin e Qendrės Kombėtare tė Studimeve Albanologjike. Ē'pėrbėn ky hap pėr ju si studiues i njohur nė kėtė fushė?

E konsideroj shumė tė vlefshėm krijimin e Qendrės Kombėtare tė Studimeve Albanologjike, pasi tashmė bashkohen tė gjitha bėrthamat, institutet dhe qendrat kėrkimore nė fushėn e albanologjisė nė njė institucion tė vetėm kombėtar, i cili ka mundėsi tė marrė financime nė njė nivel tė kėnaqshėm dhe t'i pėrgjigjet shtetit pėr financimet qė ka marrė. Kjo edhe pėr faktin se nė Akademinė e mėparshme tė Shkencave ishin grupuar kategori tė ndryshme institucionesh, tė cilat kishin natyra krejtėsisht tė ndryshme. Njė pjesė ishin institucione aplikative, ku puna e tyre matej me ekonominė e tregut, ndėrsa institucinet e Albanologjisė ishin institucione kėrkimesh shkencore autentike, pra nuk kishin tė bėnin me aplicitetin. Dhe sigurisht qė kėtu krijoheshin disproporcione midis fondeve dhe ishte e pakontrolluar mėnyra e menaxhimit tė tyre. Tani krijohet mundėsia qė fondet tė jepen nė mėnyrė tė qartė, me qartėsi nė bazė tė projekteve, tė kontrollohen nė bazė tė realizimit tė kėtyre projekteve dhe mbi tė gjitha, kjo do tė sjellė efektivitetin e duhur dhe rritjen e cilėsisė sė punės kėrkimore-shkencore. Kėshtu qė unė mendoj se qeveria, me kėtė organizim, do tė vendosė mbi baza tė shėndosha kombėtare dhe moderne shkencat albanologjike nė Shqipėri. Pra, duke marrė dhe implementuar modelet e instituteve moderne perėndimore. Unė jam i bindur qė edhe mentaliteti i gjithė grupit, stafit qė ka bėrė kėto raporte ėshtė i tillė qė tė kėrkohet tė kalohet drejt instituteve kėrkimore, qė janė edhe tė integruara nė universitete, por njėkohėsisht tė ruajnė qartė fizionominė e tyre si institucione kėrkimore, duke patur prioritet kėrkimin shkencor autentik.

- Nga duhet tė nisė puna pėr ngritjen e Qendrės Kombėtare tė Studimeve Albanologjike?

Pikė sė pari, do tė duhet qė shumė shpejt qeveria, nė planet e saj, tė planifikojė ngritjen e njė ndėrtese, pasi ky institucion kėrkon "shtėpinė" e vet, kėrkon ndėrtesėn adekuate. Kjo ka qenė njė kėrkese e jona e kahershme, qė nė vitet e para tė pluralizmit dhe unė shpresoj qė qeveria e Partisė Demokratike tė realizojė ndėrtimin e njė godine tė pėrshtatshme pėr njė Qendėr kėrkimore kombėtare Albanologjike, e cila tė ketė madhėsinė e duhur, tė ketė vendet e duhura pėr arkivat, pėr bibliotekat qė do tė jenė tė koncentruara tashmė, tė ketė hapėsirėn e duhur pėr sallat e konferencave, tė lektoriumeve qė do tė jenė brenda saj, tė ketė dhomat e punės sė studiuesve, tė laboratorėve pėrkatės. Pra, tė ketė tė gjithė elementėt modernė qė i ka njė qendėr kėrkimore studimesh moderne. Ndėrkohė, tė fusė brenda saj teknologjinė moderne, pasi nuk mund tė aplikohen metodat moderne shkencore pa teknologjinė moderne. Institutet tona nė pėrgjithėsi kanė punuar me mungesa tė mėdha nė kėtė fushė, nė aparatura teknike dhe nė pėrdorimin e tyre. Sot ėshtė njė kohė kur shkencėtarėt nė botė janė nė garė, jo vetėm pėr nga metodat qė pėrdorin, por dhe nga teknologjitė qė pėrdorin. Dhe ne duhet tė ecim nė ritmin e kohės ose qė tė paktėn t'iu afrohemi kėtyre ritmeve. Ėshtė e qartė qė kjo formė e re organizimi do tė ketė njė faturė goxha tė lartė financiare, qė do t'i duhet ta pėrballojė qeveria, por qė ajo do tė pėrkthehet nė tė vėrtetė nė njė hop cilėsor nė shkencat albanologjike. Plus kėsaj, nė tė ardhmen do tė krijohen mundėsitė qė tė vijnė duke u zgjeruar kėto institute.

- Si duhet konceptuar ky zgjerim dhe a ekzistojnė kapacitetet e duhura brenda qarqeve tona akademike e shkencore?

Nevojėn e zgjerimit tė instituteve unė e nėnvizoj nė kuptimin qė tė merren specialistė tė rinj, mundėsisht specialistė qė tashmė ne na mungojnė dhe qė janė formuar nė universitetet perėndimore, qė punojnė pranė qendrave studimore perėndimore. Natyrisht qė ata mund tė merren me kontrata tė qarta pune, pasi rregullat e shtetit tashmė e lejojnė njė gjė tė tillė dhe tė punojnė pranė kėtyre instituteve ose si punonjės efektivė, ose me kontrata pune, duke i pėrdorur tė dyja format, me qėllim qė tė rritet rendimenti, efikasiteti dhe gjerėsia e kėrkimit. Kėshtu do tė krijohen degė, do tė krijohen drejtime tė reja tė kėrkimit shkencor; pėrveē instituteve ekzistuese do tė krijohen dhe degė tė tjera, tė cilat fillimisht mund tė jenė nė formėn e qendrave tė vogla, tė njė grupi studiuesish (dy-tre) dhe mė vonė pastaj mund tė rriten. Pra, tė hapen drejtime tė reja nė kėto fusha, nė shkencat albanologjike, veēanėrisht duke u futur nė zonat ku shkencat kanė bashkėpunime ndėrdisiplinore me njėra-tjetrėn. Ky ėshtė element shumė i rėndėsishėm, pastaj nė tė ardhmen mund tė synojmė dhe shumė shpejt tė rrisim peshėn e botimeve tona.

- Nė ē'aspekt duhet rritur pesha e kėtyre botimeve pasi edhe nė tė kaluarėn ka patur pėrpjekje nė kėtė drejtim?

Tashmė ėshtė e domosdoshme qė studimet mė serioze, mė tė thelluara, mė tė argumentuara duhet tė botohen edhe pėr publikun e huaj dhe pėr shkenctarėt e huaj, pasi kjo ėshtė njė nga pikat mė tė dobėta tė gjendjes aktuale tė shkencės albanologjike. Tė fillojmė tė botojmė nė gjuhė tė huaja, sidomos nė anglisht studimet tona mė tė mira, pasi ne qė shkojmė nė libraritė e huaja ndjehemi nė pozitė shumė tė vėshtirė kur shohim qė kėto librari janė tė mbushura me botime serbe, greke, etj., nganjėherė edhe me vlera shumė tė diskutueshme dhe shumė tė dyshimta shkencore, por ama ato i kanė botuar nė gjuhė tė huaj, ndėrsa botimet shqiptare mungojnė, pothuajse mungojnė tėrėsisht. Kėshtu qė duhet tė punohet fort pėr ta ndryshuar kėtė raport. Sigurisht qė nuk ndryshohet pėrnjėherė, do tė bėhet dora-dorės, por e rėndėsishme ėshtė qė tė pėrpunojmė njė strategji tė qartė dhe tė kemi konceptin qė duhet ndryshuar dhe si duhet ndryshuar kjo situatė. Pastaj kjo mund tė bėhet edhe njė qendėr shumė e mirė e organizimit tė konferencave ndėrkombėtare nė fushėn e Albanologjisė, gjė qė do tė thotė qė shumė shpejt duhet synuar qė kjo tė jetė realisht potenca kryesore, shtylla kryesore potenciale e albanologjisė nė gjithė botėn. Ky ėshtė njė objektiv shumė i rėndėsishėm pėr t'u arritur. Ėshtė i mundshėm, por kėrkohet investim, kėrkohet punė.

- Le tė hyjmė tani nė anėt e errėta tė historiografisė sė regjimit tė kaluar, sidomos pas periudhės sė pavarėsisė. Cili ėshtė mendimi juaj si studiues i kėsaj periudhe?

Historia shqiptare ka shtrembėrime, ka politizime nė tė gjitha periudhat historike, pra nuk ėshtė vetėm ajo e pavarėsisė, por qė nga lashtėsia, mesjeta, rilindja. Ideja e shtrirjes sė luftės sė klasave, ideja e shtrirjes sė vijės sė masave edhe nė historiografi nė kohėn e komunizmit ka bėrė qė klasat apo shtresat e ulta tė paraqiten si promotore tė tė gjitha gjėrave pozitive, ndėrsa ato tė tjerat tė paraqiten me tė gjitha anėt negative. Nė tė gjitha periudhat ka shtrembėrime tė tilla, pėr tė mos u ndalur nė tė tjera koncepte qė burojnė nga kėto ide qė thamė mė parė. Por, pa dyshim, qė periudha e pavarėsisė, periudha e shekullit XX ėshtė mė e ndjeshmja dhe kuptohet qė nė historinė e kėsaj periudhe shtrembėrimet kanė qenė mė tė thella. Kjo pėr faktin e thjeshtė se kėto periudha lidheshin drejtpėrdrejt me interesat politike tė qeverisė komuniste nė atė kohė.

Kėto 17 vjet, sigurisht qė ka pėrpjekje, sigurisht qė jo tė gjithė historianėt janė nė tė njėjtėn linjė, por ka pėrpjekje serioze dhe shumė gjėra tashmė kanė filluar tė lėvizin, tė shkruhet pozitivisht, tė shkruhet mbi kritere shkencore serioze. Gjithsesi, mbetet shumė pėr tė bėrė, pasi deformimet politike kanė krijuar njė shtresėzim nė historiografinė e mėparshme. Dhe pėr ta shpėrndarė kėtė mjegull, pėr ta zbardhur kėtė shtresėzim qė ėshtė krijuar, do tė duhet njė punė shumė e madhe kėrkimore dhe kjo punė duhet bėrė mbi bazėn e argumenteve dhe metodave korrekte shkencore, nė bazė tė kėrkimeve qė sigurisht janė thelbi i gjithė punės shkencore.

- Kush janė elementėt mė tė rėndėsishėm qė duhen konsideruar domosdoshmėrisht nė kėtė proces, pra nė atė tė rishkruarjes sė historisė sonė kombėtare?

Pėr periudhėn e pavarėsisė, unė do tė thoja qė njė element i rėndėsishėm mbeten personalitetet. Dihet tashmė se kush janė kryesorėt prej tyre, por qė janė denigruar nga regjimi i mėparshėm. Shumė veprime politike tė tyre janė mohuar, pra janė mohuar kontributet e tyre pėr pavarėsinė, mbrojtjen territorale tė shtetit shqiptar, nė drejtim tė konsolidimit tė shtetit, janė mohuar kontributet qė kanė dhėnė pėr institucionet kombėtare, pėr institucionet fetare, arsimore, etj. Pra, ka personalitete shumė tė rėndėsishme, tė cilat presin tė rivlerėsohen dhe tė zėnė vendin qė meritojnė nė histori. Gjithsesi, unė dua tė them qė me stafin aktual qė kemi ne, ėshtė shumė vėshtirė tė realizohet njė ndryshim i shpejtė. Siē pėrmdenda dhe mė parė, ky proces do tė kėrkojė njė shtim tė shpejtė tė numrit tė punonjėsve kėrkimorė dhe tė angazhimit tė specialistėve tė jashtėm, jashtė kėtyre instituteve nė kėto projekte.

Njė problem tjetėr ėshtė eliminimi i shkrimit tė historisė mbi bazėn e vlerėsimit marksist tė klasave dhe shtresave shoqėrore. Gjithė historiografia e kėsaj periudhe bazohet mbi kėtė koncept. Kjo edhe nė periudhat tjera, por nė kėtė periudhė ėshtė mė i ndjeshėm, mė i dukshėm ku klasa tė tilla si punėtorė (pasi nuk ka patur realisht klasė punėtore), fshatarėsia e varfėr, etj., etj., paraqiten si promotorė tė progresit dhe inteligjenca, shtresat e pasura, relativisht tė pasura ose tė mesme paraqiten si mbartėse tė defekteve tė mėdha historike, gjė qė ėshtė krejtėsisht njė koncept metafizik i historisė, i papranueshėm, i papėrshtatshėm dhe nė kundėrshtim me realitetet historike tė kohės. Pikėrisht pėr kėto arsye duhet kapėrcyer ky trajtim nė histori dhe duhen trajtuar grupet shoqėrore, individėt e ndryshėm nė bazė tė kontributeve reale qė ato kanė dhėnė nė jetėn politike sociale tė vendit.

Grupet politike pastaj pėrbėjnė njė element tjetėr tė rėndėsishėm, qė duhet riparė. Kam parasysh grupet politike qė vepruan nė vitet '20. Duhet hequr ai trajtimi bardh e zi i tyre, sipas tė cilit, njė grup ishte i mirė dhe tjetri kishte gjithė tė kėqijat, kur e vėrteta nuk ka qenė ashtu. Duhet treguar qartė natyra, fizionomia politike e kėtyre grupimeve politike nė gjysmėn e parė tė viteve '20. Duhet parė se cilat ishin forcat konservatore, cilat ishin forcat liberale dhe ēfarė gėrthenin kėto midis tyre; ēfarė programesh, ēfarė alternativash jepnin pėr vendin nė pėrputhje dhe me rrethanat e kohės.

Nga ana tjetėr, duhet analizuar nė njė kėndvėshtrim tė ri, po nė kėndvėshtrim tė analizės edhe ai qė ėshtė quajtur "Revolucion i Qershorit", nėse ishte vėrtet revolucion apo ishte njė grusht shteti, siē ka mendime. Pra, pėr ta pėrcaktuar kėtė, duhen parė forcat qė morėn pjesė, kush e drejtoi, ēfarė programi kishte i ashtuquajturi revolucion dhe ēfarė realizoi konkretisht.

- Parė nė kėtė kėndvėshtrim, si ėshtė pasqyruar nga historiografia e regjimit tė kaluar periudha e Mbretit Zog i I-rė?

Pėr periudhėn e Ahmet Zogut, qė ėshtė njė periudhė shumė e rėndėsishme ku shteti shqiptar konsolidohet, duhet bėrė njė analizė e plotė. Duhet studiuar forma e regjimit politik qė ai kishte, duhen studiuar mbi baza e kritere strikte shkencore elementėt perėndimorė brenda saj, ashtu sikurse edhe handikapet, elementėt lindorė, elementėt demokratikė dhe elementėt autokratė qė kishte qeverisja e Zogut. Ndėrkohė, duhet parė edhe tendenca e zhvillimit tė regjimit; drejt kujt shkonte, nė ēfarė drejtimi ecte regjimi. Po ashtu duhet parė sistemi i institucioneve qė futi ai, pastaj duhen analizuar reformat qė bėri ai regjim dhe efektiviteti i tyre, ashtu sikurse duhen parė edhe marrėdhėniet ndėrkombėtare, duke hequr emocionet dhe tendenciozitetet nė gjykimin e tė gjithė kėtyre parametrave tė regjimit. Dhe kėto studime sigurisht qė duhen bėrė mbi njė bazė krahasuese. Pra, duke krahasuar regjimin me mundėsitė qė kishte patur mė parė Shqipėria pėr tė ndėrtuar shtetin. Njė aspekt tjetėr mjaft i rėndėsishėm ėshtė analiza e komponentėve ekonomiko-socialė dhe politikė e kulturorė tė kohės, qė janė baza e formimit tė shteteve dhe tė regjimeve, si dhe krahasimi me shtetet e regjimet ballkanike pėrreth. E gjithė kjo analizė duhet bėrė mbi bazėn e njė studimi serioz, qė kėrkon njė punė shumė tė madhe, nga njerėz me botkuptim, me vullnet pėr ta realizuar kėtė dhe mbi tė gjitha duhen njerėz me patriotizėm, pasi kuptohet qė ėshtė njė investim shumė i madh studimi.

 

 
 

Meta: Deviza e drejtė e Konferencės sė Pezės u shkel mė vonė, pikėrisht nga Partia Komuniste

Raportin e Pezės e kishte pėrgatitur Miladin Popoviēi

- Zoti Meta, 16 shtatori i kėtij viti pėrkon me 65-vjetorin e Konferencės sė Pezės, pėr tė cilėn ka vlerėsime dhe qėndrime tė ndryshme nga historianėt. Ku konsistojnė shtrembėrimet e historiografisė sė regjimit tė kaluar lidhur me kėtė ngjarje historike?

Kėto vitet e fundit ka patur vlerėsime tė ndryshme dhe ka patur tendenca pėr ta rishikuar Konferencėn e Pezės. Dhe mua mė duken pėrpjekje shumė serioze dhe shumė pozitive kėto qė janė bėrė kohėt e fundit pėr ta rishikuar Konferencėn e Pezės. Unė personalisht bashkohem me ato vlerėsime qė Konferenca e Pezės duhet dalluar nga ajo propagandė qė i ėshtė bėrė nga regjimi i kaluar, sikur Konferenca ishte vetėm krijimi i Frontit Nacionalēlirimtar. Konferenca nuk shėnoi krijimin e Frontit. Konferenca e Pezės ishte mbledhja e disa individėve me njė influencė tė caktuar politike nė disa krahina tė veēanta, pra nuk ishin udhėheqės me ndikim politik nė gjithė Shqipėrinė, por shumica ishin pėrfaqėsues tė njė force tė vetme politike, siē ishte Partia Komuniste, njė forcė relativisht e organizuar, por pa ndonjė peshė tė madhe nė jetėn shoqėrore politike tė Shqipėrisė nė atė kohė. Nga pikėpamja legale e legalitetit ato nuk pėrfaqėsonin gjithė Shqipėrinė: pėrfaqėsonin ose vetveten, ose e pakta njė krahinė apo grupe tė caktuara, qė nuk ishin tė vetmit qė kishin ndikim politik. Duhet kuptuar mirė e qartė se ato ishin thjesht njė bėrthamė qė nuk shėrbente pėr tė zgjeruar dhe pėr tė organizuar Frontin.

Por kjo Konferencė kishte njė avantazh, njė gjė pozitive, sepse hodhi devizėn tė bashkoheshin tė gjithė energjitė e popullit, grupime pa dallime politike, fetare apo krahinore nė luftė kundėr pushtuesit. Kjo devizė ėshtė gjėja mė pozitive qė ka patur Konferenca e Pezės.

- Por cilat janė anėt e errėta tė kėsaj Konference sipas pasqyrimit tė saj nga historiografia e regjimit komunist?

Problemi ėshtė se pikėrisht ajo devizė e drejtė e Konferencės sė Pezės, pra bashkimi pa dallime politike, fetare apo krahinore nė luftė kundėr pushtuesit, u shkel mė vonė, pikėrisht nga njėri prej pjesėmarrėsve kryesorė nė tė qė ishte Partia Komuniste. Dhe kjo nuk ėshtė nėnvizuar sa duhet, pėr mendimin tim, pasi Konferenca e Pezės nuk kishte theksuar se kushdo qė do tė hynte mė vonė nė kėtė bashkim, duhet t'i nėnshtrohej kėtij apo atij grupimi. Por Konferenca linte tė hapur mundėsinė pėr ēdo lloj grupimi apo individi qė t'i bashkohej Frontit, pra mbėshteste ēdo lloj bashkimi dhe sigurisht qė ajo nuk vinte afate pėr kėtė, se kush do tė futej dhe kur do tė futej "X" grupim. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme tė kuptohet, sepse menjėherė pas Konferencės sė Pezės u pa qartė se kishte njė asimetri midis njė grupi patriotėsh, atdhetarėsh tė njohur dhe njė force politike siē ishte Partia Komuniste, pasi nė njėrin krah kishim njė forcė politike tė organizuar, nė anėn tjetėr, kishim individė tė veēantė. Atėherė nacionalistė tė tjerė qė morėn ose qė nuk morėn pjesė nė kėtė Konferencė, kuptuan njė rrezik. Pra, nga pikėpamja organizative Konferenca pėrbėnte njė lloj rreziku pėr monopolizimin e strukturave qė do tė krijoheshin nga njė forcė politike. Kjo pėr faktin se kur ka njė asimetri, ekziston rreziku i dominimit nga njė forcė e caktuar, pasi individėt qė ndodhen nė krahun tjetėr gjithmonė nuk mund tė pėrbėjnė balancė pėr njė forcė politike tė organizuar.

- Nė kėto kushte, cili ishte roli i forcave nacionaliste?

Pikėrisht nė kėto kushte u shfaq dhe Balli Kombėtar, pasi u pa se pas Konferencės sė Pezės institucionet e saj mund t'i monopolizonte njė klikė komuniste. Kemi tė bėjmė me intelektualė qė e njihnin mirė se ē'pėrfaqėsonin partitė komuniste tė kohės. Natyrisht, Balli Kombėtar u krijua si njė alternativė, jo alternativė e Konferencės sė Pezės, por ishte njė alternativė e Partisė Komuniste. Dhe sigurisht kjo forcė politike, nė fillim, ishte skeptike ndaj kėtij grupi qė ishte bashkuar nė Konferencėn e Pezės. Ndaj dhe lėvizi jashtė Konferencės, duke organizuar ēetat (shumica ēeta nacionalistėsh), tė cilat vazhdonin tė godisnin armikun si edhe ēetat e atyre qė ishin pjesėtarė tė Konferencės. Pra, tė dyja palėt ishin nė luftė, por secili ishtė nė vijėn e vet organizative dhe deri kėtu nuk ka ndonjė shkelje apo ndonjė premisė pėr tė thėnė qė njėra palė kishte dhunuar palėn tjetėr, apo vendimet e Konferencės sė Pezės. Kjo situatė ka vazhduar gjatė gjithė pranverės dhe verės sė vitit 1943. Pėrderisa tė dyja forcat kishin shėnuar arritje nė luftė kundėr pushtuesit, atėherė nė verėn e vitit 1943, nė bazė edhe tė presionit nga poshtė dhe tė ideve qė kishte shfaqur Konferenca e Pezės, u kėrkua me forcė bashkimi i tė dyja grupeve: i grupit qė drejtohej nga Partia Komuniste dhe i grupit tė nacionalistėve. Do tė bashkoheshin pikėrisht nė bazė tė atij projekti qė miratoi Konferenca e Pezės, ndonėse nuk i referoheshin asaj, pa dallime bindjesh politike, grupimesh politike, krahine apo ideje. Dhe bashkimi ishte me tė vėrtetė tani materializim i Konferencės sė Pezės, pasi ata qė do tė bashkoheshin, pėrfaqėsonin forca politike, ushtarake, tė organizuara nė shkallė vendi. Nė njėrėn anė forcat e Partisė Komuniste, nė anėn tjetėr forcat e Ballit Kombėtar. Deri nė kėtė kohė nuk kishte asnjė lloj kompromentimi, bashkėpunimi me italianėt etj., etj., dhe tė gjitha rrugėt pėr bashkim ishin tė hapura. Tė vetmet pengesa pėr bashkėpunimin ishin divergjencat politike, qė ishin normale pėr faktin se njėra ishte forcė komuniste e majtė, tjetra forcė nacionaliste e djathtė. Pėr nevojat e luftės sigurisht qė duhej realizuar bashkimi, pėr t'u shmangur rreziku i vėllavrasjes dhe mbi tė gjitha, pėr t'u potencuar faktori shqiptar nė mbrojtje tė interesave tona kombėtare, tė cilat ishin dy: mbrojtja e kufijve tė vitit 1913 dhe shikimi i mundėsisė sė ēlirimit tė Kosovės.

- Pas Konferencės sė Pezės, nga nacionalistėt u bėnė pėrpjekje serioze pėr arritjen e Marrėveshjes sė Mukjes, qė do tė konkretizonte bashkimin. Cili ėshtė vlerėsimi juaj pėr kėtė periudhė?

Po, pikėrisht pėr kėto arsye u propozua Marrėveshja e Mukjes, iniciator kryesor i tė cilės ka qenė Balli Kombėtar. Nėse Konferencėn e Pezės e dominuan komunistėt, (ndonėse numri i nacionalistėve pjesėmarrės nė tė ishte mė i madh se ai i komunistėve, kėta tė fundit e dominuan politikisht) Balli Kombėtar ishte zbatues dhe respektues pikė pėr pikė i devizės kryesore qė u dha nė Pezė. Por Partia Komuniste, ndonėse e pati shumė tė vėshtirė qė ta shmangte Marrėveshjen e Mukjes, pasi binte nė kundėrshtim me devizėn e Pezės, pas ndėrhyrjes edhe tė palės jugosllave dhe kur e pa qė i cėnohej pushteti, e denoncoi Marrėveshjen. Denoncimi i Marrėveshjes sė Mukjes ishte shkelmimi i Pezės nga vetė komunistėt, nga vetė ata qė e kishin pėrdorur dhe e pėrdorėn mė vonė Konferencėn e Pezės si aset tė madh politik nė favor tė tyre. Kjo ktheu nė nul gjithė atė aset politik dhe atė propagandė qė i kishin bėrė Pezės komunistėt dhe, pėrkundrazi, e kaloi nė sensin e kundėrt, sepse hapi rrugėn pėr fillimin e luftės civile, qė ishte shkatėrrimi i plotė i Pezės. Nėn kėtė optikė duhet parė Konferenca e Pezės. Nė atė kohė, komunistėt ishin shumė tė dobėt dhe u duhej bashkėpunimi edhe me grupet tjera, qė tė krijonin njė lloj kredibiliteti. Konferenca e Pezės ishte nė vijėn e udhėzimeve qė kishte dhėnė Kominterni nė atė kohė pėr formimin e fronteve popullore dhe ideatori mė i saktė, arkitekti i saj ishte Partia Komuniste Jugosllave, madje, siē thotė edhe vetė Enver Hoxha, "Raportin e Pezės e kishte pėrgatitur Miladini dhe ne vetėm sa e lexuam. Madje nuk ishim nė gjendje t'iu pėrgjigjeshim edhe pyetjeve qė ishin bėrė nga pjesėmarrėsit nė Konferencė dhe dolėn gjėra qesharake" (pohim nė Pleniumin e Beratit). Kjo vėrteton se Konferenca e Pezės ishte kthyer nė njė teatėr qesharak nga paaftėsia e Enver Hoxhės pėr t'iu pėrgjigjur pyetjeve qė kishin shtruar nacionalistė tė ndryshėm nė Konferencė. Kėshtu qė komunistėt nxituan, sipas udhėzimeve tė jugosllavėve, pėr tė fituar njė kapital politik, tė merrnin flamurin e organizimit tė kėtij fronti, pasi e dinin mirė qė duke e marrė kėtė nė dorė, do tė kishin mundėsinė tė dominonin situatėn politike nė Shqipėri. Ata, sigurisht, pėrfituan nė atė kohė, sepse ishin e vetmja forcė politike e organizuar. Dhe prandaj daljen e njė force tjetėr politike fill pas Konferencės sė Pezės, ata e panė me armiqėsi dhe me shqetėsim shumė tė madh, pasi thyente monopolin dhe i rrezikonte komunistėt nė tregun e influencės brenda Shqipėrisė. Parė nė kėtė kėndvėshtrim, nė Konferencėn e Pezės komunistėt nuk kishin qėllim tė ndershėm pėr tė organizuar Frontin nė Shqipėri, por qėllimi kryesor i tyre ka qenė dominimi politik, forcimi i influencės politike nė strukturat e Frontit Nacionalēlirimtar, duke e pėrdorur kėtė pastaj pėr tė monopolizuar strukturat drejtuese tė kėtij Fronti: Kėshillin e Pėrgjithshėm, Kėshillat NA-Ēl., etj., etj., dhe duke i paraqitur pastaj kėto struktura si subjekte metafizike, tė pandryshueshme, qė nuk pranonin futjen e elementėve tė tjerė brenda. Synimi i komunistėve ishte ruajtja e influencės sė tyre, dominimi i pushtetit tė tyre nė organizmat e luftės, pasi e kuptonin qė ky pushtet do t'u sillte gjithėpushtetin e pasluftės.

Komunistėt e pranonin Ballin tė hynte nė luftė si ushtar, jo me tė drejtėn e partneritetit apo tė paritetit nė pjesėmarrjen nė organet drejtuese tė Luftės. Prandaj mund tė themi se sabotatorėt mė tė mėdhenj tė Konferencės sė Pezės kanė qenė vetė komunistėt.

Intervistoi: Halil RAMA

 

 

Pallati Mbretėror “ēlirohet” nga arkivi i Monumenteve
 
14/09/2007 - 09:33  http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=20829
• 
Oliverta Lila


Prej pak kohėsh, Pallati Mbretėror nuk ėshtė mė “foleja” e arkivit tė Institutit tė Monumenteve tė Kulturės. Godina po kėrkon tė rifitojė shkėlqimin. Ndėrsa asgjė qė ėshtė shtetėrore nuk ka mė vend aty. Arkivi ishte shenja e fundit qė kishte mbetur nga funksioni mė i fundit qė ka kryer kjo godinė. Ndonėse i vendosur nė dhomat e poshtme, familja mbretėrore ka menduar qė kėto ambiente t’i pėrshtatė pėr jetesė, ashtu siē ėshtė bėrė me tė gjithė godinėn. Historia e saj kalon nga njė pallat pėr tė jetuar aty princeshat, me tė gjitha komoditete dhe mundėsitė e argėtimit, te funksionet e shumta qė ka kryer gjatė kohės sė diktaturės e deri mė sot. Prej mė se dy muajsh, gjithēka qė i pėrkiste arkivit tė IMK-sė ėshtė zhvendosur nė Kinostudio, nė godinėn e pėrshtatur pėr Shkollė Restaurimi, ku do tė zhvendoset edhe vet Instituti i Monumenteve tė Kulturės. Ka qenė njė kėrkesė e administratės sė mbretit pėr zhvendosjen e kėtij arkivi nga pallati ku tashmė jeton princi Leka me familjen e tij. “Nga arkivi nuk ka ngelur asgjė nė atė godinė. Edhe kasafortat e posaēme janė lėvizur. Gjithēka ėshtė zhvendosur nė ambientet nė ish-Kinostudio”, - shprehet nėndrejtoresha e IMK-sė, Kozeta Mesiti. I gjithė dokumentacioni dhe materialet e tjera qėndronin aty prej vitit 2005, ndonėse nė kėtė kohė IMK-ja u zhvendos prej aty. Godina u pėrfshi nė listėn e pronave, qė me vendim tė qeverisė iu kthyen familjes mbretėrore. Detyrimisht, Instituti i Monumenteve liroi ambientet pėr t’u zhvendosur pranė Drejtorisė sė Ujėrave, ku ndodhet edhe sot. Mungesa e ambienteve i detyroi qė arkivi tė mos lėvizej. Pėr gjatė gjithė kėsaj kohe, tė gjitha dosjet e dokumentuara dhe pasuria e fototekės kanė qenė tė paralizuara. Specialistėt nuk kanė pasur mundėsi ta shfrytėzojnė. Qoftė edhe pėr tė realizuar projekte tė vitit qė po mbaron. Por nėndrejtoresha Mesiti shprehet se gjithēka do tė normalizohet kur IMK-ja tė zhvendoset nė ambientet e reja nė Kinostudio. “Janė krijuar kushtet e pėrshtatshme nė njė ambient me sipėrfaqe normale pune dhe i gjithė impianti i rėndė qė ka qenė instaluar nė godinėn e mėparshme do tė rivendoset nė ambientet e reja”, - shprehet Mesiti. Ndėrsa njė projekt tjetėr ambicioz qė i pėrket sė ardhmes, ėshtė dixhitalizimi i tij. Mesiti shprehet se janė nė diskutime me projektin Interreg IIIA pėr tė dixhitalizuar me pajisje moderne tė gjithė arkivin teknik qė ruan IMK-ja. Por do tė duhen edhe rreth 2-3 muaj tė tjerė qė administrata tė shkojė nė godinėn e re. Njė tjetėr shpėrngulje. Nga njė cep i Tiranės nė njė tjetėr. Nuk dihet nėse odiseja do tė marrė fund kėtu, tė paktėn pėr disa kohė. Megjithėse Mesiti shprehet se ministri i Ekonomisė, Genc Ruli ka firmosur pėr kalimin nė pėrdorim tė kėsaj godine nga IMK-ja pėrpara se tė fillonte tenderimi. Por ēėshtja mbetet e hapur, nėse shtetit do t’i duhet sėrish godina. Gjatė 2-3 muajve do tė kryhet restaurimi i katit tė dytė, mbi shkollėn e restaurimit, pėr tė cilin ėshtė dhėnė njė shifėr prej 6 milionė lekė tė reja. Nėndrejtoresha shprehet se ata kanė kėrkuar edhe njė shifėr 2 milionė lekė tė reja pėr tė pėrfunduar sistemin e ngrohjes.
Arkivi
Fotografi tė hershme, raportime tė gjendjes sė monumenteve, dokumentacion grafik, pėrshkrimi i ēdo prekje restauruese qė i janė bėrė monumenteve, gjenden nė dosjet e arkivit. Aty ėshtė pasuria e shumė viteve dhe puna e shumė specialistėve. Arkivi i Institutit tė Monumenteve ndahet nė dy pjesė: nė Fototekėn dhe Kartotekėn. Disa vite mė parė, profesor Emin Riza e shpjegon qartė nė njė botim organizimin e tij. Kriteret e sistemimit tė arkivit janė vendosur qė nė vitin 1963. Ēdo monument ka njė numėr rendor tė pandryshueshėm, i cili ėshtė baza pėr t’iu referuar ēdo kėrkese pėr tė dhėna mbi tė. Dokumentacioni grafik ruhet nė dosje. Ai pėrfshin planimetri qendrash, rilevime objektesh arti. Katalogu bazė i arkivės, pėr ēdo monument apo objekt tė dokumentuar, jep tė dhėna mbi llojin e dokumentacionit qė ruhet pėr tė nė arkiv. Njė rregullore pėrcakton funksionimin e arkivit dhe shfrytėzimit tė tij nga studiues apo punonjės tė Institutit si dhe studiues tė interesuar jashtė kėtij institucioni pėr fushėn e monumenteve tė kulturės.
Fototeka
Instituti i Monumenteve tė Kulturės trashėgon njė arkiv fotografik(Fototeka) qė shėnon njė histori 40-vjeēare. Historia e tij kalon nėpėrmjet fotove tė para bardhė e zi, fotove me ngjyra, e pėr tė arritur deri nė teknologjinė e sotme dixhitale. Konsolidimi fillon qė me krijimin e Institutit nė vitin 1965. Nė to janė fiksuar kala, kisha, rrėnoja qendrash antike apo amfiteatresh, kisha me datim tė hershėm e bashkė me to, edhe figura shenjtorėsh tė realizuar nga mjeshtėr tė pikturės. Mes tyre gjen banesa karakteristike qė sot koha i ka degraduar apo ndonjė edhe ka humbur fare, rrugica tė ngushta karakteristike, kulla tė malėsisė shqiptare, mozaik tė zbuluar gjatė gėrmimeve arkeologjike etj. Sot mund tė ruhen rreth 220 mijė foto tė formateve tė ndryshe tė shoqėruara edhe me negativė. Ndėrsa arkivi nė tėrėsi pėrmban rreth 3.500 dosje tė monumenteve tė ndryshme. Ky arkiv fillon me fotografi tė Mehmet Kallfės nė vitet ’60, pėr tė vazhduar me Refik Veselin e tė tjerė. Me kalimin e viteve, gjithnjė e mė shumė fotografitė filluan tė realizoheshin nga specialistėt qė ndėrhynin nėpėr monumente. Pėrparimi i teknikės, e ka pasuruar sot Fototekėn edhe me fotografi
 
 
 
http://www.gazetatema.net/index.php?gjuha=0&category=0&id=1290  14 shtator 2007

Ami Boue: Njė dashamirės i hershėm i Shqipėrisė dhe i shqiptarėve

Nga Asti Papa*

Ndėrmjet studiuesve qė i kanė kushtuar njė pjesė tė veprės sė tyre njohjes sė Shqipėrisė dhe tė shqiptarėve, dhe tė cilėt me tė drejtė i quajmė “albanologė”, Ami Bue (Ami Boué) mbahet si njė nga mė tė hershmit. Por ai nuk ka vetėm meritėn se ishte njė nga mė tė parėt albanologė. Ai ndryshonte nga albanologė tė tjerė tė shquar mė tė hershėm se ai, si profesori suedez Tunman (H. Thunmann, 1746-1748), ose mė tė vonshėm, po tė shekullit XIX apo fillimit tė shekullit XX, si gjermani Bop (F. Bopp, 1791-1897), njė nga themeluesit e gjuhėsisė krahasuese historike, ose Majeri (G. Meyer, 1850-1900), tė cilėt ishin gjuhėtarė apo historianė dhe shkruan pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt nė bazė tė njohurive qė krijuan falė kontakteve, shpesh jo tė drejtpėrdrejta me botėn shqiptare. Pėrkundrazi Ami Bue shkroi kryesisht pėr ēėshtje tė kėsaj bote, tė cilat ai i vėshtroi dhe i hulumtoi “de visu” nė trevat shqiptare dhe midis shqiptarėve. Veēse nė kėtė mes ai ndryshonte edhe nga ata albanologė tė tjerė, madje nga mė tė hershmit, si Pukėvili (F. De Pouqueville, 1770-1838) ose Liku (W. Leake, 1777-1860), tė cilėt e patėn njohur nga afėr botėn shqiptare nė gjysmėn e parė tė shekullit XIX, veēse nga pozitat e pėrfaqėsuesve politikė tė shteteve tė tyre pranė Ali Pashė Tepelenės. Ai ndryshonte madje edhe nga Hani (J.G. von Hahn, 1811-1864), jurist nga formimi, i cili erdhi nė trevat shqiptare gjithashtu si diplomat, veēse austriak dhe la pas njė nga veprat mė tė njohura shkencore tė kohės pėr gjuhėn, historinė dhe kulturėn popullore shqiptare.

Duke qenė se ishte njė shkencėtar natyralist, njė eksplorator, Ami Bue tė tėra vrojtimet ia nėnshtronte njė metodike tė rreptė shkencore. Prandaj vepra e tij ka rėndėsi tė dorės sė parė pėr anėn e saj dokumentare. Nga ana tjetėr Ami Bue jo vetėm qė analizoi me themel e me rreptėsi shkencore gjithēka vrojtoi e ēka kuptoi duke shtegtuar nėpėr trevat shqiptare dhe duke qenė ndėrmjet shqiptarėve, por e pėrgjithėsoi analizėn e tij dhe mandej doli nė sinteza. Prandaj vepra e tij, sintezat e tij, nuk e humbėn kurrė rėndėsinė e tyre shkencore.

Po cili ishte Ami Bue dhe ēka dha ai pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt?

Ami Bue ishte njė nga mendjet mė tė ndritura tė shkencave tė natyrės, veēanėrisht tė gjeologjisė, nė gjysmėn e parė tė shekullit XIX, anėtar i Akademisė Mbretėrore dhe Perandorake tė Vjenės, anėtar i Akademisė Perandorake Leopoldine-Karoline tė Hulumtuesve tė Natyrės, anėtar themelues dhe president i parė (1830) i Shoqatės Gjeologjike tė Francės, anėtar themelues i Shoqatės Gjeografike tė Parisit (1821) dhe i Shoqatės Antropologjike tė Vjenės (1870), anėtar efektiv i 10 shoqatave tė tjera shkencore nė Francė, Austri, Zvicėr etj., si dhe anėtar nderi nė 15 shoqata po tė tilla shkencore nė Europė dhe nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Gjatė veprimtarisė sė tij jo tė paktė ai shkroi dhe botoi rreth 400 artikuj dhe vepra mė tė mėdha shkencore, si dhe 12 harta tė ndryshme[22]. Ndėrmjet kėtyre hartave pėrmendet sidomos e para, mė e hershmja Hartė Gjeologjike e Rruzullit Tokėsor, tė cilėn ai e pėrpiloi dhe e botoi nė 1843 nė Vjenė [19,f.530].

Kjo «kartė-vizitė» na lejon kėsisoj qė Ami Buenė ta cilėsojmė si njė njeri universal, si njė dėshmitar ideal tė kohės sė tij pėr historinė e shkencave tė natyrės. Ai mund tė quhet si modeli i njė dijetari ndėrkombėtar tė shekullit XIX [25], me njė mendje tė gjerė, tė hapur, tė baraspeshuar dhe jo tė ngurtė e doktrinore.

Ami Bue (Ami, Amédée Boué) lindi nė vitin 1794 nė Hamburg nė njė familje tregtarėsh dhe armatorėsh tė mėdhenj, e cila e kishte prejardhjen nga protestantėt francezė, “hygėnotėt” dhe kishte ikur nga Bordoja nga fundi i shekullit XVII, pėr tė shpėtuar nga pėrndjekjet qė pasuan revokimin (1684) e Ediktit tė Nantės. Pasi u vendos fillimisht nė Amsterdam dhe nė Kopenhagė, mė pas familja u ngulit nė vitin 1705 nė Hamburg, ku lindi edhe gjyshi i Ami Buesė. Mė vonė degėt e ndryshme tė kėsaj familje tė madhe tregtare u shpėrndanė nė shumė qytete tė Europės. Kėshtu Ami Bue kishte farefis nė Gjenevė, Paris, Bordo, Kiel, Berlin, Londėr, Kopenhagė, Amsterdam dhe madje nė Amerikėn e Jugut, nė Karakas, nė Venezuelė. Pasi mbeti jetim, tė afėrmit e paracaktuan qė tė merrej me tregti, siē ishte nė traditėn familjare. Pėr kėtė arsye e dėrguan qė tė ndiqte studimet e mesme nė Zvicėr, nė Bernė dhe mė pas nė Gjenevė. Kėto studime ai i pėrfundoi duke marrė maturėn nė Paris, qė e tėrhiqte sė tepėrmi, sepse kryeqyteti i Perandorisė Franceze tė Napoleonit nė atė kohė ishte kthyer “de facto” nė njė lloj kryeqyteti pėr tėre Europėn Perėndimore kontinentale.

Pas rėnies sė Napoleonit, Ami Bue nė nėntor 1814 u nis pėr nė Skoci, nė Universitetin e Edinburgut, ku studioi shkencat e natyrės dhe mjekėsinė, duke ndjekur kurset e anatomisė njerėzore, mjekėsisė praktike, kimisė, fizikės, gjeologjisė e botanikės. Brenda tre vjetėve, nė 1817, ai dha provimet nė latinisht dhe mori diplomėn e doktorit nė mjekėsi. Por mbi tė gjitha mblodhi tė dhėnat pėr njė pėrshkrim gjeologjik tė Skocisė, tė cilin e botoi mė vonė, nė 1820, nė Paris.

Nė Paris Ami Bue banoi pėr rreth njėzet vjet, nga viti 1817 e deri nė 1835 dhe pėrfundoi e pėrsosi studimet aty, si dhe nė Gjenevė, Hamburg, Berlin e Vjenė. Ndėrkaq ai u bė dishepull ose mik dhe bashkėbisedues i natyralistėve tė njohur francezė, si Sent Hileri (Saint Hilaire), Gaj Lysac (Gay Lussac), D’Orbinji (D’Orbigny), Bronjar (Brogniart), u bė vizitor i pėrhershėm i laboratorėve tė tyre dhe mbeti vazhdimisht nė ndjekje tė risive mė tė fundit tė shkencave tė natyrės [22,f.21]. Duke qenė se pasuria e madhe, e trashėguar, i lejonte tė ishte fare i pavarur nga ana ekonomike, ai pėrfitoi nga kjo gjendje, udhėtoi shumė dhe njohu mirė natyrėn nė vise tė ndryshme tė Europės Perėndimore. Kėto udhėtime i dhanė gjithashtu mundėsi qė tė njihej dhe tė lidhej me miqėsi me studiues natyralistė nga mė tė njohurit e kohės, si Humboldi (A. von Humboldt), Lajelli (Ch. Lyell), Mosi (F. Mohs). Nė tė njėjtėn kohė ai bėri edhe dy udhėtime nė Transilvani (1824) dhe nė Karpatet (1829).

Kėsisoj mund tė themi qė Ami Bue bėn pjesė nė atė plejadė natyralistėsh, sidomos gjeologė-shtegtarė, tė cilėt u nisėn tė njihnin dhe tė zbulonin botėn nė gjysmėn e parė tė shekullit XIX.

Ami Bue kishte njė vizion tepėr tė pėrparuar pėr kohėn e tij mbi rolin qė duhet tė luante shkenca dhe mbi kushtet nė tė cilat ajo mund tė zhvillohej. Dhe pėr tė mbrojtur pikėpamjen e tij disa herė tregoi njė ēiltėri, qė mund ta quajmė edhe brutale. Tregoi ēiltėrinė e njė njeriu kryekėput tė lirė, pa asnjė detyrim dhe pėrfitim zyrtar. Kėshtu kur i paraqiti po kėtė vit, nė 1830, mbretit tė Francės Luigj-Filipit shoqatėn e sapokrijuar gjeologjike, nuk nguroi qė tė vinte me tė madhe nė dukje para tij se “shkencat kanė nevojė patjetėr pėr liri qė tė lulėzojnė”.

Nė vitin 1835 dijetari i shquar natyralist u detyrua tė bėnte njė zgjedhje, e cila ndikoi mė pas nė tėrė jetėn e tij, pėr vendin se ku do tė banonte dhe pėr nėnshtetėsinė qė do tė kishte. Siē e thotė edhe vetė nė autobiografinė e tij “Nėse do tė qėndroja nė Paris nuk mė mbetej rrugė tjetėr veēse tė ribėhesha francez, si pasardhės i njė familje protestante franceze tė mėrguar, ashtu siē ishin bėrė francezė dy vėllezėrit e mi”. Trazirat politike tė kohės nė Francė, dėshira pėr ta ruajtur pasurinė, si dhe martesa nė 1826 me njė grua katolike austriake nga Vjena, e shtynė Ami Buenė, qė kishte prirje republikane por i pėlqente rendi, qė tė shpėrngulej nga Parisi. Ai hoqi dorė edhe nga qytetaria e vendlindjes, “qytetit tė lirė e sovran tė Hamburgut” dhe nė 1835 u bė pėrfundimisht qytetar austriak dhe banor i Vjenės, ku tanimė do tė “paguante mė pak tatime se sa tė huajt” dhe ku jetoi deri sa vdiq nė vitin 1881.

Udhėtimet studimore tė Ami Bues

nė Gadishullin Ballkanik

 

Duke filluar nga viti 1836 Ami Bue bėri tre udhėtime studimore nė Gadishullin Ballkanik, pėr tė cilat ai u pėrgatit mirė dhe metodikisht, duke studiuar librat dhe dokumentet e shkruara mė parė pėr viset ballkanike. Ai ishte njė studiues i jashtėzakonshėm i dokumenteve tė shkruara, me njė kulturė tejet tė gjerė, i dhėnė tėrėsisht pas punės, gjithnjė i papėrtuar, tė cilit natyra i kishte dhuruar njė kujtesė tė pashoqe, qė i lehtėsonte sė tepėrmi studimin e gjuhėve. Kėsisoj dijetari i shquar, veē greqishtes sė vjetėr dhe latinishtes, njihte shumė mirė tė gjitha gjuhėt kryesore shkencore tė kohės, frėngjishten, gjermanishten, anglishten, italishten, portugalishten, spanjishten e madje shfrytėzonte literaturė edhe nė gjuhėn ruse. Megjithatė, menjėherė pasi u vendos nė Vjenė, para udhėtimeve tė tij nė “Turqinė e Europės” ai u mundua tė zgjerojė njohuritė e tij gjuhėsore duke u pėrpjekur tė familjarizohet edhe me gjuhėt e popujve ballkanikė dhe lindorė, tė cilat nuk i njihte ende. Siē e pėrmend edhe vetė, ai filloi tė mėsojė turqishten duke pasur si mėsues njė murg armen dhe arriti deri-diku qė ta kuptojė mirė kėtė gjuhė. Mė pas, gjatė udhėtimeve nė trevat e Turqisė Europiane, atij iu dha ta njohė mė mirė gjuhėn turke tė rėndomtė dhe ta pėrdorė atė nė bisedat e jetės sė pėrditshme, si dhe pėr tė marrė njoftime nga vendasit nė viset e ndryshme. Njohja e rusishtes e ndihmoi qė tė mėsonte serbokroatishten tė cilėn filloi ta flasė. Por i vinte keq qė dinte jo aq sa duhej shqipen dhe hungarishten. Madje ai tregon se “nuk munda tė gjej ndonjė mėsues pėr shqipen dhe m’u desh qė tė merrem pak me kėtė gjuhė me ndihmėn e disa librave tė gramatikės dhe fjalorėve jo tė plotė”. Kėsisoj nė trevat shqiptare, siē e thotė “me fjalorin tim nė dorė unė munda tė merrem vesh edhe pėr gjėra tė tjera, veē atyre tė nevojshme pėr njė udhėtar”. Nga ana tjetėr tė papriturat e rrugėtimeve nė kėto vise, si dhe qėndrimi pranė njė familje shqiptare pėr t’u shėruar, kur u sėmurė, i dhanė mundėsi qė tė bėnte mjaft pėrparime nė njohjen e gjuhės shqipe tė rėndomtė.

Tė tre udhėtimet, tė cilat zgjatėn nė tėrėsi mbi 18 muaj Ami Bue u detyrua t’i kryejė nė kushte heroike, duke qenė gjithnjė nė varėsi tė leje-kalimeve, shpesh jo tė sigurta, tė kryetarėve vendės. Ai u ra kryq e tėrthor viseve tepėr tė vėshtira, pothuajse tė pakalueshme, duke udhėtuar me kalė ose madje edhe nė kėmbė nėpėr shtigjet e thepisura tė relievit tė ashpėr ballkanik. Veē mungesės se rrugėve, ai ishte i detyruar tė pėrballonte edhe pasigurinė politike, si dhe rrezikun e sėmundjeve epidemike, qė pėrhapeshin me shpejtėsi.

Nė udhėtimin e tij tė parė, nė pranverėn e vitit 1836, Ami Bue, i shoqėruar nga dy anėtarė tė tjerė tė Shoqatės Gjeologjike tė Francės, Ogyst Vikėnel (A. Viquesnel) dhe Montalamber (D. Montalambert), zbritėn me barkė nėpėr Danub, nga Vjena nė Beograd. Pasi kaluan nėpėr Serbi, eksploruesit arritėn nė Kosovė. Gjatė udhėtimit nga Novipazari nė Pejė Ami Bue vuri re se ”Sulltani po internonte nė Azinė e Vogėl shumė nga banorėt e ashpėr tė fshatrave rreth e rrotull“. Pasi ndaluan nė Pejė, Ami Bue bashkė me bashkudhėtarėt e tij u ngjitėn nė Malin Peklen dhe krijuan njė pėrfytyrim “tė pellgut tė epėrm tė Drinit Shqiptar, me Sharrin dhe kėshtjellėn e Prizrenit nė sfond”. Nga Peja ata shkuan nė Deēan e mė pas nė Prishtinė dhe qė kėtu drejtė e nė Kaēanik. Pasi kaluan grykėn vajtėn nė Shkup dhe u drejtuan pėr nė veri tė Greqisė. Nė Selanik bashkudhėtarėt e lanė Ami Buenė dhe kėshtu ai vazhdoi i vetėm udhėtimin deri nė malėsinė e Rodopit dhe mė tej nė Sofje. Qė kėtu u kthye nė Nish dhe Beograd e mė pas nė Vjenė, ku hartoi menjėherė shėnimet e tij tė udhėtimit.

Njė vit mė pas, nė 1837, eksploratori sypatrembur u nis i vetėm nė udhėtimin e tij tė dytė, i cili vazhdoi gjashtė muaj, pavarėsisht se nė atė kohė nė trevat ballkanike po bėnte kėrdinė njė epidemi murtaje. Nga Beogradi ai drejtua kah lindja dhe arriti nė brigjet e Detit tė Zi, pasi kaloi katėr herė nėpėr Vargmalet Ballkan. Duke shmangur me kujdes vatrat e murtajės, sidomos nė Sofje, ai arriti nė Burgasi, nga ku vajti mė pas nė Stamboll. Aty filloi rrugėn e kthimit, duke kaluar nėpėr Bullgari e mė pas nė Maqedoni dhe nė viset shqiptare. Pasi arriti nė Gjilan kaloi nėpėr luginėn e Janevės dhe Graēanicės, vajti nė Prishtinė dhe duke vazhduar rrugėtimin kaloi nė Prizren. Mė tej zbriti nėpėr luginėn e gjerė tė Verbnicės dhe qė kėtu shkoi nė Lumė e nė Kukės. Duke ndjekur luginėn e Drinit deri nė Va tė Spasit u ngjit nė Mirditė, deri nė vijėn ujėndarėse tė Qafės sė Malit dhe qė aty kaloi nė Pukė. Mė pas filloi njė zbritje tė madhe, rishtas pėr nė luginėn e Drinit, kaloi lumin me trap, arriti nė Drinasė dhe e ndoqi atė deri nė Shkodėr. Aty qėndroi disa ditė dhe pasi e mori veten nga lodhja e rrugės mori rrugėn e kthimit pėr nė Kosovė. U ngjit nė malėsinė e Hasit, mė pas zbriti drejt ultėsirės nė Gjakovė dhe qė kėtu vajti nė Prizren dhe nė Prishtinė.

Siē e pėrmend edhe vetė gjatė udhėtimit tė kthimit ai u sėmur rėndė dhe u detyrua tė qėndrojė pėr njė farė kohe nė njė fshat nė lindje tė Suharekės, i strehuar nė njė familje shqiptare, e cila u pėrkujdes shumė pėr tė. Kėtu, me sa duket e ka zanafillėn edhe ai qėndrim mirėdashės dhe plot respekt qė tregon Ami Bue nė tėrė botimet e tij kur bėn fjalė pėr shqiptarėt.

Gjatė vitit 1838, Ami Bue, i shoqėruar nga Ogyst Vikėnel ndėrmori udhėtimin e tij tė tretė, nė atė trevė, e cila nė atė kohė quhej “Turqia e Europės”. Itinerari i tyre pėrfshiu vetėm pjesėn perėndimore tė Gadishullit Ballkanik, duke kaluar nėpėr Bosnje, Serbi, Shqipėri, Maqedoni dhe Thesali. Pasi u nisėn nga Beogradi nė prill 1838 ata vajtėn nė Novipazar. Qė kėtu u nisėn drejt Shkodrės, nėpėr njė rrugė tė pashkelur mė parė, duke kaluar nė shtigjet malore. Shtegtari i palodhur nėnvizon se “ne mundėm ta bėjmė kėtė rrugėtim nėpėr male vetėm me ndihmėn dhe besėn e pleqve vendas shqiptarė”. Kėshtu ata kaluan nėpėr Pejė e Rozhajė, u ngjitėn nė bjeshkė e mandej zbritėn nė Plavė, pranė liqent tė saj tė kaltėr dhe nė Guci. Nga Gucia kaluan Qafėn e Bjeshkeve tė Namuna “mbi 7000 kėmbė e lartė, nė rrugėn mė tė lartė tė kalueshme nga kuajt nė terė Turqinė”. Duke vijuar rrugėtimin nė Malėsinė e Madhe eksploruesit guximtarė zbritėn nė Grykėn e Shalės “me anė tė njė shkalle artificiale dhe tepėr tė pjerrėt nė njė tė ēarė tė shkėmbinjve dolomitikė”. Meqenėse nuk mund tė shkonin nė Shkodėr duke ecur nėpėr shkėmbinjtė qė zbresin pjerrtas nė Drin, qenė tė detyruar tė kalonin rishtas nėpėr qafat e maleve ende tė mbuluara me borė dhe arritėn nė Bogė. Mė tej nėpėrmjet Shkrelit zbritėn deri nė brigjet e liqenit dhe hynė nė “qytetin e madh tė Shkodrės, me kopshte dhe sheshe tė mėdha ndėrmjet banesave”.

Nga Shkodra ata vajtėn nė Lezhė dhe qė kėndej vazhduan udhėtimin pėr nė Krujė, Tiranė dhe Elbasan. Nga Elbasani kaluan nė Berat dhe u nisėn drejt jugut tė Shqipėrisė. Nga Gryka e Kėlcyrės kaluan nėpėr luginėn e Vjosės nė Pėrmet dhe qė kėtu vajtėn nė Janinė. Aty Vikėneli u sėmurė nga tifoja dhe nuk ishte nė gjendje rrugėtimi. Ai nuk e shoqėroi mė Ami Buenė nė itineraret ballkanike dhe i botoi veēmas pėrfundimet e vrojtimeve tė tij jo tė plota.

Kėshtu Ami Bue, i cili ishte njė dyzetvjeēar me energji fizike dhe morale tė jashtėzakonshme dhe kishte aftėsi tė madhe qė tė lidhej me njerėzit, vazhdoi i vetėm udhėtimin nė Thesali nėpėr malėsinė e Pindit. Pasi u ngjit edhe nė Malin Olimp mori rrugėn e kthimit. Duke kaluar nėpėr luginėn e madhe ndėrmjet Pindit dhe maleve nė veri tė Kosturit, arriti nė Bilisht dhe mandej nė Korēė. Mė tej u drejtua pėr nė Manastirin e Shėn Naumit dhe duke ndjekur bregun lindor tė Liqenit tė Ohrit shkoi nė Ohėr dhe nė Strugė. Qė kėtu vajti nė Tetovė (qė atėherė quhej Kalkandel) dhe pasi kaloi malėsinė e Sharrit arriti nė Prizren dhe mė tej nė Pejė nga ku vazhdoi rrugėn drejt Beogradit.

(vijon nė numrin e nesėrm)

back | 13.09.2007

 

13.09.2007

Noli kundėr, replikat e panjohura me Hoxhėn dhe Shehun

Nga Agim Xh. Dėshnica

(Vijon nga numuri i kaluar)

 

Nėse Autobiografia lexohet pa hyrje e parathėnie, Noli merr pamjen e njė mali tė lartė tė cilin “tė fortėt” janė orvatur mė kot ta vendosin nė krahun pėr tė cilin nuk pat ėndėrruar kurrė.

Fan S. Noli u lind mė 6 janar 1882 nė njė familje shqiptare, nė qytezėn Ibrik Tepe, pranė Edrenesė, nė Turqi. Mėsimet e para i mori nė vendlindje, nė shkollėn gjashtėvjeēare pėr katėr vjet. Mėsimet e mesme i kreu nė gjimnazin grek tė Edrenesė. Ndėrkohė bashkėpunon me shoqėri tė ndryshme artistike. Mė 1900 pėr pak kohė punon nė Stamboll. Me shpresė pėr t’u regjistruar nė universitet, niset pėr nė Athinė. Gjen vetėm punė si sekretar pranė njė mėsuesi grek. Me rekomandimin e tij, pranohet nė njė kompani artistike. Askush nuk e beson shpifjen se Noli i ri qenka “arratisur natėn pėr borxhe”, siē nxihet nė letrėn e sajuar. Nė shoqėrinė e aktorėve u shqua pėr mirėsjellje dhe pėr talent nė artin dramatik. Punon me ta rreth tre vjet. Viziton shumė vende tė Perandorisė Turke, Ballkanin, Turqinė dhe Afrikėn, tė cilat i lanė mbresa tė pashlyeshme. Nė kėto vite kėrkon tė lidhet me lėvizjen patriotike shqiptare, me Nikolla Naēon nė Bukuresht dhe Faik Konicėn nė Belgjikė. Me kompaninė ndahet nė Egjypt.

Mė 1902 nis veprimtaria e tij atdhetare, e lidhur ngushtė me krijimtarinė artistike. Boton nė gazetėn “Drita” tė Shahin Kolonjės. Siē del nga letrat dėrguar jo njė fantazme, por atdhetarėve shqiptarė nė Egjypt, u njoh e bashkėpunon me Jani Vruhon, Thanas Tashkon, Spiro Dinen dhe nuk “u arratis pėr tė shpėtuar nga njė martesė. “Me ndihmėn e tyre financiare, pėrkthen e boton nė greqisht veprėn e njohur tė Sami Frashėrit, “Shqipėria, ē’ėshtė, ē’ka qenė, e ē’do tė bėhetė”. Sipas kėshillave dhe ndihmės sė tyre bujare, nė moshėn 24 vjeē, mė 10 maj 1906 mbėrrin nė Nju Jork. Po atė ditė niset pėr nė Bafallo, ku ndodhej shoqėria “Mall’i Mėmėdheut”, themeluar nga Petro Nini Luarasi. Pas tre muajsh, me ftesė tė Sotir Pecit, vjen nė Boston dhe bashkėpunon nė gazetėn “Kombi”. Mė 8 janar 1907, themelon shoqėrinė patriotike Besa-Besėn dhe mė 15 shkurt 1909, gazetėn “Dielli”. Kjo gazetė historike i shėrbeu ēėshtjes sė madhe, lirisė dhe pavarėsisė sė Atdheut. Aty lexuesit shqiptarė njohėn penėn e artė tė Fan S Nolit.

Theofan Stilian Noli njihet si themeluesi dhe drejtues i Kishės Ortodokse Shqiptare tė pavarur nė Amerikė. Eshtė koha, kur mė 1908 dorėzohet prift nė Kishėn e Shėn Kollit, nė Nju Jork. Meshėn e parė e jep nė gjuhėn shqipe, nė Boston. Ndėrkohė studion pėr katėr vjet nė Universitetin Harvard dhe mė 1912 diplomohet me sukses pėr letėrsi. Tė kėsaj kohe janė krijimet nė revistėn “Albania”, nė gazetat “Dielli”, “Drita”, etj.

Nė vitet 1910 e 1911, pėrpara shoqėrisė Besa-Besėn, mban fjalime tė zjarrta nė pėrkrahje tė kryengritėsve shqiptare nė Kosovė, duke ngritur lart luftėn e trimėrinė e tyre, me Isa Boletinin e Idris Seferin nė krye, nė betejat e Cernalevės e nė Grykėn e Kaēanikut.

Mė 1911, i ngarkuar me mision fetar e atdhetar, viziton kolonitė shqiptare nė Bukuresht, Sofje e gjetkė, i pritur me dashuri nga shumė bashkatdhetarė. Nė praninė e tyre meshon me gjuhėn e bukur shqipe. Pas njė largimi tė gjatė, nė Sofje pati njė takim tė mallėngjyer me prindėt e tė afėrmit e vet, mandej njė ndarje tepėr tė hidhur.

Nė kohėn kur Perandoria Turke po humbiste Ballkanin, me nismėn e Nolit e Konicės, shoqėritė shqiptare Besa–Besėn, Arėsimi, Malli i Mėmėdheut, Hylli i Afėrditės etj. u bashkuan nė Federatėn Panshqiptare Vatra, me seli nė Boston, mė 28 prill 1912. Sekretar i Komisionit Qendror u zgjodh Fan Noli, kurse Faik Konica me Kristo Floqin u caktuan organizatorė tė degėve. Noli zgjidhet kryetar i Vatrės mė 17 korrik 1915 dhe mė 1 korrik tė vitit 1917. Krahas “Diellit” botohet nė anglisht, Revista Adriatike.

Federata Panshqiptare Vatra nė ato vite, mori pamjen e njė qeverie nė mėrgim. Drejtuesit e saj u mirėpritėn nga institucionet zyrtare, si pėrfaqėsues tė Shqipėrisė. Me ligjėratat e tyre tė shkėlqyera, mbrojtėn ēėshtjen shqiptare. Fan Noli shpesh largohej i ngarkuar me detyra tė rėndėsishme. Nė vjeshtėn e vitit 1912, kur Atdheu ndodhej para rrezikut tė copėtimit, i dėrguar nga Vatra ndodhet nė Londėr. Nga kryeqyteti britanik, pėrshėndet Ismail Qemalin pėr shpalljen e pavarėsisė.

Mė 1913 Federata Vatra, me udhėheqės si Noli dhe Konica, me anėn e gazetės Dielli, mitingjeve tė fuqishme, momerandumeve dhe telegrameve, tė shumta, protestoi me vendosmėri, kundėr vendimeve tė Konferencės sė Ambasadorėve nė Londėr, tė cilat pėrgjysmonin teritoret e Shqipėrisė.

Nė mars tė atij viti Noli sė bashku me veprimtarė tė tjerė, merr pjesė e flet nė Kongresin e Triestes, tė organizuar nga Faik Konica, pėr ēėshtjen e tėrėsisė tokėsore tė shqiptarėve. Nė korrik viziton pėr herė tė parė tokėn amtare. Mė 1914 ndodhet pėrsėri nė Shqipėri, nė shėrbesat e Kishės Ortodokse Shqiptare.

Gjatė Luftės sė Parė Botėrore 1914-1918, Shqipėria u kthye sėrish nė njė arenė tė rrezikshme pėr tė ardhmen. Nė emėr tė Vatrės, vatranėt me Nolin nė krye, vepruan gjallėrisht me njė politikė tė zgjuar, kundėr qėllimeve grabitqare tė shteteve ndėrluftuese.

Nė momerandumin e dates 28 nėntor 1918, dėrguar Preidentit Uillson, ku firmatari kyesor ėshtė Fan Noli, pasi parashtrohet historia e Shqipėrisė jugore, kalohet nė ēėshtjen e Kosovės. Ndėr tė tjera shkruhet:“Arsyet etnografike nuk janė tė vetmet ato, tė cilat kėrkojnė korigjimin e kufijve nė emėr tė Shqipėrisė.. Humbja pėrfundimtare e krahinave pjellore tė Kosovės dhe Ēamėrisė, apo Epirit tė Jugut, do tė gjymtojė jetėn ekonomike tė shtetit shqiptar. Qytetet e Pejės, Prizrenit, Gjakovės, Strugės e Dibrės qė iu dhanė Sėrbisė e Malit tė Zi janė tregje tė krahinave qė iu hoqėn Shqipėrisė nė mėnyrė krejtėsisht absurde dhe tė padrejtė nga Konferenca e Londrės”.

Lidhjet e fuqishme me veprimtarėt nė Atdhe, ndihmat dhe nxitja e luftės sė tyre pėr ēlirimin e mbrojtjen e tij, u kurorėzuan me Kongresin e Lushnjės dhe formimin e Qeverisė sė Sulejman Delvinės.

Mė 1920, nė emėr tė Qeverisė Shqiptare, Noli merr pjesė nė bisedimet e Lidhjes sė Kombeve, nė Gjenevė. Nė debatet pėr ēėshtjen e kufijve, si njė diplomat i madh, hedh poshtė argumentet e delegatėve fqinjė, me ligėratat e njohura nė histori. Falė zotėsisė sė tij, Shqipėria u pranua nė Lidhjen e Kombeve. Mė 1921 kthehet nė Atdhe. E shohim Peshkop nė Korēė, Metropolit nė Durrės. Si i dėrguar i Vatrės merr pjesė nė jetėn politike dhe zgjidhet deputet. Gjatė seancave parlamentare Noli ngrihet e flet pėr ēėshtje tė pazgjidhura kombėtare, pėr probleme tė ndryshme ekonomike e shoqėrore. Ligjerata e njohur e Nolit nė nderim tė presidentit amerikan Udrou Uillson, shpreh respektin e thellė tė popullit shqiptar ndaj SHBA, si e vetmja shpėtimtare e Shqipėrisė.

Vrasja e Avni Rustemit, mė 20 prill 1924, shkaktoi papritur zėmėrimin e anėtarėve tė Shoqėrisė Bashkimi dhe deputetėve tė opozitės. Kjo ngjarje nė histori njihet me disa emra. Analistėt e historisė e quajnė, disa “Grusht Shteti”, disa “Revoltė”, “Kryengritje”, disa “I ashtuquajtur Revolucion”, por zakonisht nė tekstet e historiografisė, njihet me emrin Revolucioni Demokratik i Qershorit. Kjo lėvizje intelektualėsh, e pėrkrahur nga qytetet

dhe zonat fshatare, u zhvillua pothuaj paqėsore, herė si marshim ushtarak me armė nė sup, herė si procesion fetar me qirij ndėr duar, ku fryma gandiste e Peshkopit Theofan, ishte e pranishme kudo. Nė gjendjen e krijuar, Noli gjykoi drejt, ku mori pėrsipėr drejtimin e Qeverisė e re,

Mė 10 e 12 qershor 1924, nė emėr tė Vatrės Konica pėrshėndeste:

“Lutemi bėni tė njohur ushtėrinė kombėtare simpatitė tona prej zemre pėr veprimin patriotik tė saj…Vatra uron ushtėrinė kombėtare dhe udhėheqėsit civilė e ushtariakė tė revolucijes shpėtimtare pėr suksesin e shkėlqyer.”

Sipas Qerim Panaritit, “Me bekimet e Konitzės dhe tė Vatrės Noli mė 17 qershor 1924 formoi Kabinetin si pason: Noli, Kryeministėr; Sulejman Delvina, Ministėr i Punėve tė Jashtme, Kolonel Kasėm Qafėzezi, Ministėr i Luftės; Luigj Gurakuqi, Ministėr i Financave; Qazim Koculi, Ministėr i Punėve Publike; Stavro Vinjau, Ministėr i Drejtėsisė.”

Programi i Qeverisė me tipare amerikane, nė fakt ishte njė hap pėrpara nė zhvillimin demokratik tė viteve 20, por siē dihet pėr mungesė kohe nuk mundi tė zbatohej tėrėsisht.. Mė 24 dhjetor 1924, kur Qeveria Demokratike ra, poashtu me forcėn e armeve, Noli u detyrua tė largohet pa kthim nga Atdheu..

Panariti sqaron se “Viti 1924 i dha funt karrierės politike tė Nolit dhe filloi karriera letrare. Nė shumė bisedime me Nolin gjatė tridhjetė vjetėve tė funtme, shpesh herė bisedonim pėr vendin e tij nė historin’ e Shqipėrisė, i cili thoshė: nėqoftėse emėr-i im do tė mbahet mėnt nė tė ardhmen, munt tė rronjė, vetėm nė fushėn e letrave.” I vendosur nė Gjermani, krijon poezi tė fuqishme dhe shqipėron kryevepra nga letėrsia botėrore. .Njė pjesė e tyre u botua nė gazetat “Republika”, “Imigranti”, “Liria Kombėtare”, etj. Nė mbarim tė vitit 1932, vendoset pėrgjithmonė nė SHBA. Republika, Imigranti, etj. u mbyllėn, kurse “Dielli” vijoi mė tej, jeton dhe sot.

Sipas Faik Konicės, qysh nė vitin 1921, Fan Noli e Ahmet Zogu u njohėn e bashkėpunuan nė njė parti.. Pas qendrimeve tė kundėrta pėr zgjidhjen e ēėshtjeve kombėtare qė shtronte koha, mė 1933 u miqėsuan sėrish dhe patėn marrėdhėnie tė qendrueshme. Kjo u duk nė kursin e ri tė shtetit shqiptar, nga viti 1933 deri mė 1939. Nė gazetėn Republika tė datės 12 mars 1931, Noli boton shkrimin “Atentati kundėr Ahmetit”. Pasi parashtron disa nga idetė e veta demokratike, mban njė qendrim tė vendosur kundėr pėrdorimit tė dhunės: “Antentati i vajtur mbarė munt t’i bėnte dėm ca mė tė math Shqipėrisė dhe njė sherbim tė paēmuar Mussolinit dhe fashizmės italiane.“

Gjestet bujare tė Ahmet Zogut flasin qartė. I pari mė 1933, financimi pėr shėrimin e Fan Nolit. I dyti mė 1938, pėr diplomimin nė Konsevatorin e Nju Englandit, nė Boston.

Jeta e Nolit gjatė dhe pas luftės sė dytė botėrore

Jo vetėm mė 1932, por as nė vitet qė do tė vinin, Noli nuk e ndėrpreu kurrė veprimtarinė nė shėrbim tė Kombit tė vet. Kur Atdheu u rrezikua pėrsėri mė 1939, Fan Noli, Ahmet Zogu, Faik Konica, Mit’hat Frashėri etj. janė nė krye tė detyrės. Nė gusht tė vitit 1942, Konica i dėrgon mbretit Zog njė letėr mjaft me rėndėsi pėr temėn qė trajtohet. Letrėn e gjetėm nė anglisht nė librin “Faik Konitza- Selected Correspondence.”, botuar nė vitin 2000, me hyrje nga Robert Elsie. Ndėr tė tjera, shkruhet: “Opinioni i popullit shqiptar tashti ėshtė nė favorin Tuaj Madhėri. Dhe ky kryesisht pėr shkak tė gojėtarisė dhe influencės sė Imzot Nolit. Unė mendoj se Imzot Noli, do tė ishte njeriu ideal pėr kryeministėr, por pėr fat tė keq fakti qė tani ai ėshtė qytetar i Shteteve tė Bashkura njė zgjidhje e tillė paraqet vėshtirėsi...“Mė 27 maj 1943, Noli i shkruan ministrit tė oborrit, Sotir Martinit: “Jam gati tė jap gjithēka pėr Frontin e Bashkuar Shqiptar.” Nė letrėn pėr Anton Logorecin, gazetar i BBC mė 1943, shkruan: “Njohja e mbretit Zog, ėshtė po aq e domosdoshme si prove e pa ekivoke.” Njėkohėsisht interesohet tė njihet me grupimet nacionaliste qė luftonin kundėr fashizmit. Miraton marrėveshjen e Mukjes. Pėrshėndet rininė trime e cila pat dalė malit kundėr pushtuesve fashistė, pėr njė Shqipėri tė lirė dhe demokratike. Gjendjen e luftės nė Shqipėri e njihte mė sė miri. Nė raste tė veēanta shprehej optimist, pėr sigurinė e tėrėsisė tokėsore, me ndihmėn e SHBA. Historiani Beqir Meta shkruan:“Nuk ėshtė aspak ekzagjerim, po tė nxjerrim pėrfundimin se gjatė Luftės sė Dytė Botėrore “Vatra” qe e vetmja organizatė shqiptare, i vetmi grupim shqiptar qė u orientua drejt politikisht”. Merita u takon, sigurisht, Fan Nolit, Faik Konicės dhe miqėve amerikanė.

Pas luftės, Noli u ftua tė kthehej nė Shqipėri pėr tė bashkėpunuar me “Guvernėn Demokratike”. Pėrgjigjet vetėm me njė pėrshėndetje diplomatike. Mosardhja nė Atdhe fliste qartė, se ai nuk mund tė miratonte njė qeveri, e cila drejtohej nga njė parti, sado e fshehur nė maskėn e Frontit Demokratik apo Republikės. Megjithatė punoi energjikisht pėr njohjen dhe pranimin e Shqipėrisė nė Kombet e Bashkuara, vetėm pėr popullin dhe vendin e tij. Me autoritetin e njė personaliteti tė njohur nė SHBA, kėtij misioni patriotik, ashtu si dikur, ia doli mbanė.

Mė 1945, nė moshėn 63 vjeēare, nė Universitetin e Bostonit, mbron dizertacionin “Gjegj Kastrioti Skėnderbe”, dhe nderohet me titullin doktor nė filozofi. Si kryetar nderi, merr pjesė rregullisht nė mbledhjet e Vatrės. Ndėrkohė, me aftėsinė e njė peshkopi tė nderuar, drejton Kishėn Ortodokse Shqiptare.

Nga letrat e shumta tė Nolit dėrguar diktatorit E. Hoxha, merret vesh se viti 1946 shėnon fundin e marrrėdhėnieve tė Vatrės me “Guvernėn Komuniste tė Tiranės”. Shkaqet qenė tė shumta qė nga mosvarrėveshjet pėr ēėshtje kombėtare, politike dhe pėr ndėrhyrjet nė punėt e brendėshme tė Vatrės nga njerėz tė dėrguar nga diktatori. Nė kėtė kohė bisedon me pėrfaqėsuesit e Shqipėrisė dhe pėr ēėshtjen e varrimit tė Faik Konicės nė Atdhe. Ata u pėrgjigjen: “Shumė mirė munt ta varrosim Konicėn nė Shqipėri, por mė parė duhet ta sjellim para gjyqit tė popullit”. Noli tha: “Po dėgjojmė dita ditės se jeni duke gjykuar kundėrshtarėt tuaj tė gjallė! Por kurrė nuk na kishte shkuar mendja se jeni aq trima sa tė hithni nė gjyq dhe tė vdekurit!”

Mė 1947 boton dy vepra nė anglisht, “Historia e Gjergj Kastriotit Skėnderbe” e “Bethoveni dhe Revolucioni Francez”, mė 1948, “Albumin” me shkrime letrare, mė 1950, “Historia e Skenderbeut” nė shqip, njė version i ri dhe mė i plotė shkencor .

Fan Noli ishte i lidhur shpirtėrisht me popullin e vet, i cili vuante nėn sundimin e njė diktature tė paparė nė histori. Sipas shkrimtarit Petro Marko, nė librin “Retė dhe Gurėt,, me rastin 28 Nėntorit mė 1952, do tė fliste nė Zėrin e Amerikės me kėto fjalė: “O ti qė je nė fuqi me hanxhar nė dorė pėr tė prerė kokat e patriotėve, thuam ē’po bėn... Shqipėria pret njė Shėn Kostandin pėr tė shpėtuar nga kjo kasapanė”.

Nė takimin e 50-vjetorit tė Diellit mė 1958, me njė zė djaloshar tha: :“Kishim nė program njė Shqipėri indipendente, e bėmė; tė mirė a tė keqe, e bėmė. Kishim nė program njė Kishė Autoqefale, e bėmė; tė mirė a tė keqe, e bėmė. Ua lėmė si barrė tė tjerėve ta mirėsojnė, po ne e bėmė”. Kjo ligjėratė e bukur e inēizuar dhe nė njė disk, fillon me pėrshėndetjen drejtuar Baba Rexhepit dhe Imam Vehbiut. Nė ligjėrimet e botuara nga Profesor Jorgaqi, nė shėnimet e veta kėto dy emra kuptimplotė, nuk shpjegohen as mė 2002. Por fotografia nė gazetėn “Dielli” me deēiturėn “Besnikėt e Nolit”, tregon nė heshtje se si Noli buzėqesh nė mes tė Baba Rexhepit, Imam Vehbiut dhe demokratėve Anton Athanasit e Kristo Thanasit.

Petro Marko pėrmend dhe njė ndodhi tė vitit 1960. Mehmet Shehu vjen nė Nju Jork pėr tė marrė pjesė nė njė mbledhje tė hapur nė OKB. Pas dėrgimit tė tri letrave, pėr njė takim me Nolin, nuk mundi tė merrte asnjė pėrgjigje. Duke kėrkuar nė arkiva, pėrgjigjen e gjetėm nė gazetėn Dielli, 28 shtator 1960: “Letėr e hapur Mehmet Shehut”. “Nga mbarimi i kėsaj letre tė gjatė noliane, lexohet: “Nga sa mund tė kuptojmė neve sė largu, sistemi juaj, sistem fashist, nuk vepron nė bazė tė kanunit, shvillohet nė bazė tė kobures dhe tė burgut…”

E kėsaj kohe ėshtė deklarata tjetėr.: “Shteti shqiptar nuk mund tė mbahet mė kėmbė dyke vrarė, persekutuar dhe dyke burgosur kundėrshtarėt qė s’bashkohen me politikė me mejtimet tuaja”.

Mė 1961, Fan S Noli, krijon kryeveprėn “Sulltani dhe Kabineti”. Mė 1963 merr pjesė nė njė seancė tė rėndėsishme, nė Parlamentin e Masaēusetsit nė Boston, kurse mė 1964 nė Shtėpinė e Bardhė, nė Uashington. Nga fundi i vitit 1964, i sėmurė rėndė, shkruan poezinė e fundme “Vdekja e Sulltanit.”

Ditėt e fundit tė jetės, i kalon nė shtėpinė e bukur, tė dhuruar nga Vatra qysh mė 1953, nė Fort Lauderdale, Florida. Mė 13 mars 1965, pasi u ndie mė mirė, doli tė shėtiste nėpėr bregun e oqeanit. Befas pranė valėve tė zhurmėshme, shpirti i tij fluturoi si njė shtėrg paqėsor i lirisė, duke lėnė pėr brezat e ardhėshme mesazhin:

Se pas dimrit vjen njė verė

Qė do kthehemi njė herė

Pranė vatrės, pranė punės,

Anės Vjosės, anės Bunės.

Nė gazetėn Dielli tė datės 24 mars, shkruhej: “Ati ynė kaloi nga kjo jetė, si dita qė i zen vendin natės”.

 

Noli dhe poezitė e fundit

Lexuesit tė njohur tashmė me Fan S Nolin e vėrtetė, pėr marrėdhėniet e tij me Ahmet Zogun dhe me Qeverinė komuniste tė Tiranės, e kuptojnė lehtėsisht Albumin-1948, me poezi nė dukje tė “majta”, “antifetare”, “leniniste” dhe “antizogiste”. Nė kohėn e diktaturės komuniste ato merrnin njė kuptim krejt tė ri, ndėr to, edhe “Sulltani dhe Kabineti“-1961, ku personazhet kryesorė tė udhėheqjes komuniste, mbulohen me ofiqe zyrtarėsh osmanė dhe tituj fetarė, tė pajisur me Bibėll e Kuran. Si diell i ndritur, aty shfaqet gjenialiteti i Nolit tė Madh. Edhe krijimi i tij i fundit “Vdekja e Sulltanit”- 1964, i komentuar keq nga profesorėt, nuk ka tė bėjė aspak me mbretin Zog, ėshtė njė poezi intime e Nolit! Ashtu si veprat e Shekspirit, edhe veprat e Nolit, jetojnė nė kohė pėrjetėsisht.

Pėr poezine Kabineti dhe Sulltani, pa dashur tė paraprijmė me sqarime tė kota , e lėmė lexuesin tė nxjerr pėrfundimet nga Noli vetė mė 1961, nga Qerimi Panariti, nė Albumin II Boston 1966 dhe nga poezia.

Kėrkoni origjinalin dhe lexoni.

FAN S NOLI

SULLTANI DHE KABINET

(Fragment- botuar pėr herė tė parė nė gazetėn Dielli- 1961 )

Shokė, sot kam panair

Shokė, bėmėni sehir;

Sillni kupat e gostisė,

Sillni shishet e rakisė.

Kupė e parė, jam aga,

Kup’ e dytė, jam Pasha,

Kup’ e tretė, shpall ferman,

Ngjesh njė pall’ e jam Sulltan.

 

Jam Ali Qopeku i Parė,

Qen si unė s’keni parė;

Pra kur leh duartrokitni,

Zbrasni topat brohoritni!

Jam imami e jam dovleti,

Padishahu e Muhameti,

Jam Xhenemi e Xheneti ,

Kijameti e selameti.

 

Jam xhamia e jam namazi

Jam zinxhiri e jam kafazi,

Jam budrumi e jam zullumi

Kush ngre kokėn e merr lumi,

 

Kush do ligj’ e republikė

Me statut e me logjikė,

E ka pisk e ngordh si hor

Nė konop si tradhėtor.

 

Ju a nisa historinė,

Dhe ju solla prokopinė;

Lė pas meje dinasti

Pėr vazhdim e pėr lavdi.

 

Nukė pata parėardhės,

ju lė njė bir pasardhės

Gjurmėn time tė pasonj

Dhe vatanin ta sundojė.

 

Shkruaj ti o Bash –Qatip

Shkruaj mprehtė’ e me tertip,

Lidhi llomotit’ e mia,

Shkrepi nesėr te xhamia.

Ty Abdull- Jezid Sersem,

Ty tė bėra Sadrezem;

Merr nga burgu ēdo rezil,

Ēdo kusar dhe ēdo katil.

Ty Abdull- Xhahil Nefer

Ty tė bėra Serasqer;

Bjeru armiqve, shuaji,

Thyeji e bluaji.

 

Ty Halim qė s’di kėndim

Je vezir pėr arsim.

Mbylli shkollat se na nxinė,

Me kallamn’ e tradhėtisė.

Leri hapur medresetė

Seminaret e teqetė

Po me gjuhėt arabishte,

Hebraishte dhe turqishte.

Kėtė urdhėr ēpalle vrap;

Libėr ti laik, mos hap;

Me Ungjillin e Kuaranin

Merret Prifti me Imamin.

Ty Haxhi Domuz evlat

Ty tė bėnj Vezir Xhelat

Lidh litar dhe mbreh sėpatė

Var e ther po pa shamatė.

 

Vraji , preji kundėrshtarėt

Si tė funtmėt dhe tė parėt

Se ma prishėn qetėsinė

Ma ēkallmuan mbretėtinė.

------------

Mė 15 mars 1965, pėrgatitėsi i kėtij shkrimi dokumentar, shėnonte nė fletoren e shėnimeve: “ Jo! S'ka mė Fan Nol… Mbi buzėt e tij prehet heshtja. Dora e tij e lėshoi penėn e artė. Iku e na la vetėm nė kėtė botė mundimesh e fluturoi nė pambarim pėr tė zbukuaruar kostelacionin e yjeve tanė tė pashuar, pranė De Radės, Samiut, Naimit, Mjedjes, Fishtės, Konicės...

E ē'humbje mė e madhe mund t'i ndodhte kėtij vendi se sa ikja e Nolit ?

Ndėrsa dėgjoj nė muzgun e mbrėmjes kėmbanat e pėrzishme e tė vetmuara,

Nolin tonė larg Atdheut njė brerore e artė dhe e shenjtė paqeje e ka qarkuar, kurse ne njė hidhėrim i rreptė na ka pushtuar.

Veē njė besim na ngroh zemrat, se vepra e tij e madhe , do tė jetė diell pėr Shqipėrinė”.

 

 

 

http://www.gazetatema.net/index.php?gjuha=0&category=0&id=1270   18 shtator 2007

Nasho Jorgaqi zhduku letėrkėmbimin e Nolit me Zogun

Nga Agim Xh. Dėshnica

(Vijon nga numuri i kaluar)

“Poetika e Dokumentit” mund tė mbijetojė vite e vite, nėse autori do ta pagėzonte “Poetika e Gėnjeshtrės”

Disa fraza nga letra me grekun misterioz, profesori vė nė punė edhe nė shkrimin “Udhėtim me Fan Nolin” (1994), ku trajtimi i pandalshėm majtist i ngjarjeve, tendencioziteti i njohur, mėnyra e vjetėr e rrėfimit “gju mė gju me popullin”, jeton nė vazhdimėsi. Si njė bashkudhėtar i vėrtetė, autori pėrshkruan udhėtimin e Nolit drejt Amerikės: “Me Lloidin udhėtonin 300 njerėz, shumica nė kushtet e kafshėve...Noli prezantohet si revolucionar. .. Gjithė udhėtimi do tė ishte njė mundim pa fund, ditė e natė me shi e tė ftohtė, mes dallgėve tronditėse tė oqeanit... Por ndėrsa tė tjerėt rrinin mbyllur nė kabina, ai dilte sipėr nė kuvertė dhe lexonte Niēen”(?!!) Mos vallė Noli i ri po lundronte pėr tė organizuar revolucionin socialist nė Nju Jork? Mė tej shton:“Por vjen njė ēast qė tronditet e preket se gjithė kėta njerėz nuk e dinin se ekzistonte njė vend qė thirrej Shqipėri”. Do tė duhej viti 1913, viti i vendimeve tė padrejta, qė “njerėzit e munduar” e tė lodhur nė kabina, tė shihnin nė hartėn e Ballkanit njė shtet tė ri. Shkrimi ndėrtohet dhe me ndihmėn e grave amvisa tė moshuara, tė cilat nuk mund tė flasin shqip apo tė ndonjė mėrgimtari i cili qenkėsh takuar me Nolin rastėsisht nė njė park, tek lexonte gazetėn me lajme nga Hungaria. Autori kuptohet lehtė kur mendimin e tij ndaj Kryengritjes Hungareze, orvatet t’ia adresojė poetit tonė liberator. Nė bisedė me vateranėt e vjetėr, gjithashtu pėrpiqet mė kot, qė nė kundėrshtim me faktet, kujtimet e tyre t’i pėrdor si dėshmi pėr ta vendosur Nolin e lirisė sė mendimit nė krahun e majtė. Mė tej vijon vargu i letrave. Hasim pėrsėri njoftime tė ēuditshme. Autori shkruan:“Herė pas here Noli ka marrė letra nga intelektualė nė zė tė Shqipėrisė... M. Kuteli i jep lajmin e gėzuar se ėshtė zgjedhur Kryetar nderi i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Shqipėrisė dhe se njė varg letrarėsh ndjekin nė fushė tė letwrsisw rrugėn e tij.”

Japim pa koment dy letra qė ndriēojnė kėtė ēudi.

E para, Mitrush Kuteli 30 maj 1945: “I dashur Mjeshtėr, zoti Stephan i Misionit Amerikan nė Shqipėri po mė jep rastin t’Ju shkruaj kėto radhė. Ay vetė, mė parė, mė pat dhėnė mendimin t’Ju dėrgoj pėrmbledhjen e disa vjershave t’Uaja sė cilės i dhashė emrin “Mall e Brengė,”…Me kėtė rast po Ju dėrgojė dhe disa nga librat e mija, dyke ju lypur ndjesė pėr paraqitjen e tyre tė vobekėt- ashtu siē ėshtė dhe vendi ynė- si edhe pėr tė meta tė tjera. Munt tė them pa droje se ju kini krijuar kėtu njė shkollė letrare, ryma e sė cilės ndjehet shumė nė shkrimet e tė rinjve. - Ju uroj shėndet dhe pleqėri tė mirė. M. Kuteli.”

E dyta, Sejfulla Malėshova 12 dhjetor 1945: “Hirėsisė sė Tij Imzot Nolit. Pėr kontributin e madh qė kini dhėnė nė fushėn e kulturės dhe tė letrave shqipe, Konferenca e Shkrimtarėve tė Shqipėrisė qė u mblodh nė Tiranė mė 7-11 Tetor 1945, Ju zgjodhi Kryetar Nderi tė Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Shqipėrisė.

Ndjej njė gėzim tė madh qė jam unė ay qė po ju komunikon kėtė gjė. Me respekt.--Kryetari i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Shqipėrisė, Sejfulla Malėshova.”

Nė atė kohė Mitrush Kuteli ndodhej nė Kampin tragjik tė Maliqit, ku nė mėngjezet e ftohta tė dhjetorit 1945, i heshtur duhej tė dėgjonte apelin para barakave tė kampit. Nga kėto sajesa lind natyrshėm dyshimi pėr saktėsinė e letrave tė tjera, madje dhe tė disa ligjėratave, kur Noli jetonte e krijonte nė Europė.

Vargu i gjatė i letrave zyrtare me Qeverinė Komuniste nė Tiranė, pėr ēėshtje tė rėndėsishme kombėtare gjatė vitit 1946, shpreh shqetėsimin e madh e kujdesin e Nolit pėr Atdheun. Nė fund tė atij viti, ndihet qartė zėmėrimi i tij ndaj sjelljes sė delegatėve qė dėrgonte E. Hoxha pėr bisedime me porosi tė rrepta. Pas kritikave dhe lajmeve tė hidhura qė arrinin nga Shqipėria, bekimet e Nolit kanė marr fund. Mė 1947 marrėdhėniet dipllomatike janė prishur krejtėsisht.Vatra patriotike do tė cilėsohej nga Akademia e Shkencave si“organizatė reaksionre qė kaloi nė mbrojtje tė politikės antishqiptare tė qeverisė Amerikane. Nė vitin 1960 pjesa patriote u largua prej saj dhe krijoi organizatėn “Shqipėria e Lirė.”(?!) Pra, njė shtrembėrim tjetėr, kur dihet se kjo organizatė ėshtė krijuar si kundėrshtare e “Vatrės” shumė kohė mė parė. Pėr kėtė hedh dritė njė dokument domethėnės, botuar nė gazetėn “Dielli”, janar-mars 2003:

RPSH

Ministia e P. tė Jashtme V.F.L.P.

N. 353-19 Res. Pers. Tiranė 1947

PROMEMORIE

Shokut Thedhor Heba

Nga informatat e sigurta qė kemi, na rezulton se ndėr Shqiptarėt e Amerikės, tė cilėt e kanė simpatizuar lėvizjen t’onė nacional-ēlirimtare po shėnohet njė ftohtėsi ndaj Pushtetit Popullor dhe ėshtė frikė qė kjo ftohtėsi me kohė tė marrė proporcione tė gjera...Ki parasysh se ka edhe disa reaksionarė, qė me propagandėn e tyre, po mundohen t’a ushqejnė ftohtėsinė nė rradhėt e shqiptarėve ndaj nesh...

Do tė marrē kontakt me tė gjithė ata qė kanė njė farė influence dhe do tė jeē nė lidhje tė vazhdueshme me krerėt e Shoqėrisė “Vatra” dhe Organizatės Shqipėria e Lirė. Po fshehurazi besimin duhet t’a mbėshtetėsh vetėm ndėr krerėt e “Shqipėrisė sė Lirė”...“Vatra” dhe “Dielli” kanė njė histori dhe tė kaluar tė shkėlqyer dhe lidhen tepėr ngushtė me traditat kombėtare. Prandaj ėshtė zor qė ato tė vazhdojnė tė pėrkrahin regjimin t’onė tek i cili ēmojnė vetėm luftėn e ēlirimit po nuk pranojnė ideologjinė dhe sistemin e tij.

Shokut Dr. John T. Nasse,*) do t’i dorėzosh tė hollat**) dhe do t’i rrėfesh, vetėm sa pėr tė marrė njoftim tė pėrmbajtjes sė saja, letrėn qė i drejtohet atij dhe i bashkangjitet kėsaj Promemorie.

P. Ministri i P. tė Jashtme

( Hysni Kapo d.v)

P.S –*) Dr. J T Nase, pėrkrahės i regjimit komunist nė Shqipėri. Kryetar i Shoqėrisė Shqipėria e Lirė me gazetėn, “Liria.” **). 5000 dollarė.

 

Gjithėsesi nga letėrkėmbmi i figurave tė shquara nė histori, qofshin kėta shtetarė, poetė, shkrimtarė, filozofė etj. zgjidhen letrat me vlera historike dhe kulturore. Universiteti i Harvardit herė pas here boton librin, “Lord Byron.- Selected Letters And Journals.“Nė letrat dėrguar nėnės sė vet, poeti i madh anglez, shkruan plot admirim pėr vendin e njerėzit tanė.

Krijimtaria letrare, bisedat, letėrkėmbimi, ligjėrimet patriotike, veprimi praktik nė ndihmė tė Atdheut, flasin mirė e bukur, se Fan Noli shquhej pėr veti njerėzore e ndjenja fisnike. Ndonėse nuk ishte biznesmen, pėrveē tė afėrmeve, ndihmonte dhe studentėt shqiptarė, madje edhe kur ishte i sėmurė rėndė, aty nga mbarimi i jetės sė tij prej shenjtori. I hapur e i dashur me tė gjithė, sidomos me ata qė mendonin e pėrpiqeshin pėr tė mirėn e Shqipėrisė. Mik i gjithė patriotėve, qofshin poetė, shkrimtarė, gazetarė dhe veprimtarė tė niveleve tė ndryshme. Herė i quante zotni a mik, herė shok dhe herė vėlla. Mė 1932 nė njė nga letrat, dėrguar nga Hamburgu nė Selanik, ish kryetarit tė Bashkimit pėr qarkun e Beratit, Xhevdet Dėshnicės, pėrveē tė tjerash, i shkruan:“I dashur shok! Artikullin tuaj e mora...etj... Na shkruani kurdoherė qė tė kini lajme, se shoh qė ju vjen ndoresh. M’i dėrgoni kėtu nė Gjermani...U gėzova shumė qė ju pėlqen Republika...etj.“ Nė fund e mbyll me shprehjen: “Mos na harroni. Miqve aty tė fala. I juaji me besė Fan S Noli”.

Mė 1947, Skėnder Luarasi i dėrgon Nolit, “Vargjet e Lira” tė Migjenit. Natyrisht pasi ēmoi artin e Migjenit e zbuloi nėnkuptimet ndaj etėrve shkodranė dhe Mbretit Zog, u pėrgjegj me mirėsjelljen e njohur: “I dashur Profesor: Ju falemnderit pėr vjershat e Migjenit , tė cilat i lexova me interes tė thellė….”

Nė vijim, letrat pėr Milto Sotir Gurėn, tė botuara nga Profesor Jorgaqi edhe mė 1996, u pėrdorėn pėr tė bindur popullin shqiptar se sa “i lumtur“ jetonte nėn terror. A mundej Noli, pas lajmeve tronditėsė nga Shqipėria tė rrezikonte me letra postare miqtė e vet? Si mund tė qahej pėr gjendjen e tij nė Amerikė, nė kulmin e pėrparimit? Nga njė kartolinė me pamjen e kullės “Empair State Billding”, dėrguar Xhevdet Dėshnicės mė 1931, pas fjalėve tė ngrohta tė pėrshėndetjes, shkruan:“...Kjo bina e lartė qė tregon kjo kartolinė..merr brenda Tiranėn.“

Nga 281 letrat e botura me Zogun shfaqet njė e vetme. Nė cilat dosje flenė tė tjerat? Njė trajtim i tillė i letėrkėmbimit dhe i ligjėrimeve, qė u takon fazave tė ndryshme tė historisė, ndėr lexuesit shqiptarė lė hije tė errėta.

Gjykimi i tyre kundėrshtues hedh poshtė dita ditės qėndrimet pėrbuzėse ndaj bijėve tė kombit tonė, tė njohur pėr mirė nė historinė botėrore.

Lertėrkėmbimi me njerėz tė letrave, si Mitrush Kuteli, Milto Sotir Gura, Qerim Panariti, Ali Rexha, Xhevat Korēa, Nexhat Peshkėpia, Arshi Pipa, Skėnder Luarasi, etj, natyrisht janė me vlerė, veēse nuk shohim letrat me Faik Konicėn, Ahmet Zogun me shqetėsime pėr fatin e Atdheut, as letrat me Tajar Zavalanin, as me Llazar Fundon, me analiza e kritika ndaj ideve komuniste.

Mė 1996, nė kritikat pėr Biografinė dhe Letėrkėmbimin, profesor Jorgaqi, nė vend tė dokumenteve, pėrdor hamendjet e veta dhe kujtime pas kujtimesh tė stėrnipėrve. Njoftimet e tyre gojore janė mė tė varfėra, sesa kujtimet e mjegulluara tė mėrgimtarėve bashkėkohorė. Nė shtjellėn e hyrjeve dhe parathėnieve, lavdet e shumta e frazeologjia steriotipe, pėrballen e shuhen nė lėndėn e pėrzgjedhur pėr keq. Njė mendim pėrplaset me tjetrin. Si njė kritik qė nuk fal asgjė, shkruan: “Subjektivizmi, mund tė shfaqet nė mėnyra tė ndryshme, nga fshehja e dobėsive dhe pėrligja e gabimeve e deri mitivizmi i vetvetes. Kėsaj tė fundit nuk i ka shpėtuar as Autobiografia e Nolit”. Mė tej shton: “Nga ana tjetėr tė mos harrojmė se nga tė dhėnat e dėshmitarėve del qė Noli pas mesit tė viteve ‘30 (53 vjeē- A D) e sidomos nė vitet e pleqėrisė, bėri jetėn e njė njeriu tė vetmuar, u bė skeptik e nuk besonte kollaj, nuk i pėlqente tė kujtonte tė kaluarėn, veēanėrisht jetėn politike e aq mė tepėr tė rrėfehej para opinionit” (!?). Por faktet kokėforta flasin ndryshe. Edhe pas viteve ‘30, Noli ėshtė nė kulmin e veprimtarisė patriotike e krijuese. Takohet me mėrgimtarėt shqiptarė, mban ligjėrata dhe tregon pėr jetėn e tij. Letrat e botuara nuk flasin aspak pėr Nolin e vėrtetė. Letėrkėmbimi me miq tė shumtė dhe personalitete tė kulturės, pothuaj mungon. Profesori mbledh nga kolegėt e miqtė e vet, letra, qė nuk i rezistuan kohės dhe i bėn publike nė ditėt tona, duke krijuar opinione tė turbullta mbi Fan Nolin, pėr besimin e tij ndaj Zotit, pėr dashurinė ndaj njeriut, ndaj lirisė dhe Atdheut.

Meqenėse dyshon te Autobiografia, me shpresė tė zbulojė ndonjė origjinė tjetėr, viziton vendlindjen e Nolit. Pėrralla me “Theofanis Nolis” apo me “Theofanis Mavromatis”, u hynė nė punė nėnave, kur vėnė nė gjumė fėmijtė. Tashmė anonimet e Nolit njihen me emrat: Ali Baba Qyteza, ABQ, Pesimisti, Mavromati, Ali Asllan Qyteza, Ali Dyrmish Qyteza, Rrushit Bilbil Gramshi, Theofani, Bajram Domosdova, Namik Namazi, etj.

Pėr tė plotėsuar portretin e Fan Nolit, do tė mjaftonte vetėm letėrkėmbimi me Ismail Qemalin, Ahmet Zogun, Faik Konicėn, Gjergj Fishtėn, Mit’hat Frashėrin, etj. Poashtu letrat me Xhorxh Bernard Shoun, Tomas Manin, me Franz Babinger, Zhan Sibelius etj.

Penat e sė vėrtetės

Nė kohėn e demokracisė e vėrteta del nga letargjia e flet me njė varg librash: “Konica”, nga Prof. Dr. Jup Kastrati (1995), “Noli i Panjohur”, nga Dr.Eftim Dodona (1996), “Federata Panshqiptare Vatra”. (2002), nga Prof.Dr. Beqir Meta, “Shqipėria dhe problemi Kombėtar, 1918- 1928”, nga Dr. Lush Culaj. Nė gazetėn “Dielli”, hasim shkrime nga Petėr Prifti, At Atur Liolin, Prof. Robert C.Austin, Anton Ēefa etj. Ndėrkohė profesorėt e soc.realizmit, nisin tė retushojnė me cilėsi tė dobėt shkrimet e mėparėshme.

Kėrkesa nga BE, pėr dėnimin e krimeve tė komunizmit, na kujton Peshkopin ortodoks Theofan qysh mė 1946, me kritikat e rrepta kundėr “sjelljeve tė autoriteteve tė Tiranės”, ashtu si Ati katolik Zef Pllumi sot me dėshmitė rėngjethėse pėr krimet e komunizmit nė Shqipėri.

 

Noli dhe Komunizmi

 

Ashtu si mė parė edhe pas vitit 1946, Fan S. Noli nuk ka patur asnjė iluzion pėr sistemin komunist, si nė Shqipėri ashtu dhe nė botė. Mjafton tė lexohet vlerėsimi negativ i “Manifestit Komunist”. Manifesti i vėrtetė i Nolit, ėshtė krijimi i ndritur, “Hymni Flamurit”. Pėr idetė qė mbart kjo poezi optimiste mjaftojnė vetėm dy strofa:

 

O Flamur gjak, o Flamur shkabė,

O vėnt e vatr’ o nėn’ e babė,

Lagur me lot, djegur me flagė,

Flamur i kuq, Flamur i zi !

Flamur qė lint Shėn Kostandinin,

Pajton Islamn’ e Krishtėrimin ,

Ēpall midis feve vllazėrimin,

Flamur bujar pėr Njerėzi.

------------------------

Mė 18 tetor 1951, Noli bėnte tė ditur: “Unė nuk jam dhe nuk kam qenė kurrė njė anėtar i njė organizate komuniste. Unė asnjėherė nė jetėn time nuk kam bėrė njė predikim komunist ose prokomunist ose antiamerikan. Pėrkundrazi unė kam lartėsuar udhėn demokratike Amerikane tė jetės dhe theksova faktin historik se Shqipėria i detyrohet pėr indenpendencėn e saj krye krye Amerikės e nė mėnyrė tė veēante Presidentit Uillson. Kurrrė kisha ime, as unė nuk jemi nėn juridiksionin e ndonjė Synodhe ose Patriarkati tė huaj, komunist ose tjatėr. Si Kishė Orthodokse Shqiptare nė Amerikė, tė cilin e kryesoj, kjo ėshtė nė pikėpamjen administrative indipendente.

Unė nuk kam tė bėjė as me emėrimet as me dorėheqjet e peshkopėve ose tė arkipeshkopėve nė kishat orthodokse tė Shqipėrisė. Kėshtu qė, unė nuk jam pėrgjegjės nė asnjė mėnyrė pėr dorėheqjen e Kryepeshkopit Kisi dhe emėrimin e pasardhėsit tė tij, Kryepeshkopit Vodica”.

Nė parathėnien e Albumit -II 1966, Qerim Panariti shkruan: “Kundėrshtarėt e Nolit s’kanė hequr dorė as sot qė t’i ngjitin vulėn e kuqe; s’kanė hequr dorė as sot kur Noli s’ėshtė mė me neve qė tė mpronjė veten. Po tė kishin kundėrshtarėt e Nolit vetėm njė ēerek derhemi mėnt nė kokė dhe pakėz fisnikėri, do ta merrnin me mėnt, qė dhe sikur tė deshte Noli tė lidhte relacione diplomatike me Bashkimin Sovjetik , kushtet politike nė Shqipėri nė Dhjetor , 1924 , ishin aq tė mėrzitura sa Noli po thuaj se po pregatitej t’i linte shėndet Shqipėrisė pėrgjithėmonė”.

At Artur Liolin, datė 30 janar 2007, “Noli dhe komunzimi”: “Pasi Noli mėsoi mbi egėrsitė e regjimit komunist nė Shqipėri, ai u distancua, gjė qė duket qartė kur ai nuk pranoi tė kthehej asnjėherė nė Shqipėri, as pėr tė marrė titujt e ofruar nga Qeveria Komuniste- pa tjetėr pėr qėllime tė errta komprometuese – dhe as pėr hulumtime shkencore, as pėr tė hyrė nė ēėshtje tė mjegulluara fetare. ...Nė fund, si mund ta ftonte senati i shtetit tė Masaēusetsit Nolin pėr tė dhėnė bekimin e hapjes sė sesioneve tė vitit 1963 nėse Noli do tė ishte njė “komunist”? Apo si mund ta ftonte Nolin “komunist” presidenti Lindon Xhonson posaēėrisht nė Shtėpinė e Bardhė nė korrik 1964 pėr tė bekuar nė Uashington dhe pėr tė dhėnė fjalimin me rastin e 400 vjetorit tė Shekspirit? Argumentet ndryshe nuk pinė ujė”.

Rrėfimi i Fan Nolit, argumentet e Qerim Panaritit dhe tė At Artur Liolinit, janė tė qarta si drita e diellit, pėr qndrimin e tij ndaj komunizmit. Pra, sado analistėt, ndėrmjet tyre dhe shumė tė mirė, gjejnė nė jetėn politike qendrime tė ndryshme nė pėrputhje me fazat e zhvillimit tė ngjarjeve historike, udha e atdhetarit e shkelur prej tij, duket qartė tek shkon drejt pėrėndimit tė praruar europian dhe amerikan, pėr lumturinė e popullit dhe lulėzimin e Atdheut.

 

Noli, Vatra dhe Dielli

Nė kryartikullin, “Dielli Dyzet e Nėntė Vjeēar” njoftohet: “Numur’ i parė i Diellit dolli nga shtypi mė 15 shkurt 1909, nėn drejtimin e tė Pėr. At F. Noli… At Fan Noli i lėshoi pozitėn si editor Faik Konicės, mė 15 tetor 1909.... Shumė nga editorėt e Diellit, lumturisht, ndonėse nė moshė shkuar rrojnė dhe gėzojnė shėndet. Disa prej tė cilėve janė, Paskal Aleksi, Denis Kamburi, Eftim Nasi, Refat Gurazezi, Aqile Tasi dhe Nelo Dizdari..Dy nga editorėt, Bahri Omari u pushkatua prej regjimit tė sotmė nė Shqipėri, Aqile Tasi ndodhet nė burg nė Shqipėri, po s’ėshtė ēudi se mund tė mos jetė i gjallė fare.”

Meqenėse po vijohet me mbledhje shkrimesh mishmash, madje edhe lajme tė zakonshme gazetash pėr hartim veprash jo shkencore, detyrohemi tė japim shkurt disa shkrime me vlera historike.

Kombi, nr. 7 4 gusht 1906, Ali Baba Qyteza:“ Njė gjė lipset t’a kuptojnė tėrė Shqiptarėt qė u djek zėmra pėr mėmėdhenė dhe kjo ėshtė pa-kryesia...“

Kombi, 10 mars 1908, Sotir Peci:“Fan Noli, ėshtė njė apostoll i madh dėrguar nė Shqipėri nga Krishti.”

Nė gazetėn Dielli nga viti 1909 deri mė 1964, shkrimet e Nolit, qofshin dhe anonime pikasen lehtėsisht.

Dielli, nr.1 15 shkurt 1909. „Programi i Diellit.” Aty shtrohen njė seri detyrash pėr pavarėsinė e Shqipėrisė. Nė artikullin, “Liria dhe Kombi“, Pesimisti (Noli) kritikon gazetėn “Liria” dhe vlerėson gazetėn “Kombi” tė Sotir Pecit. Pas mbylljes sė Kombit, gazeta Dielli shtypet sipas alfabetit tė vendosur nė Kongresin e Manastirit.

Dielli, maj 1910 dhe korrik 1911, boton fjalimet e Nolit nė pėrkrahje tė luftėtarėve trima nė Kosovė, me legjendarėt Isa Boletinin e Idriz Seferi nė krye.

Pėr periudhėn 1912-1939, Dielli vijon me ēėshtje e njoftime qė lidhen me Shqipėrinė dhe komunitetin shqiptar nė Amerikė, njė pjesė e mirė e tė cilave, pasqyrohen nga Prof, Dr. Beqir Meta nė librin, Historia e Federatės Panshqiptare Vatra...

(Vijon nesėr)

Shėnim: Nėpėrmjet shfletimit tė dokumenteve arkivore, gazetave dhe librave nė arkiva e biblioteka tė Bostonit dhe Universitetit tė Harvardit autori Agim XH. Dėshnica pėr muaj me radhė ka pėrgatitur njė studim interesant pėr gazetėn “TemA” me rastin e 125 vjetorit tė lindjes sė Nolit tė madh. Dh.Hamzai

 
 
26/04/2006 http://www.ballkan.com/index.php?page=shownews&newsID=37333
Noli, njė hyjni fitimtar dhe humbės tokėsor

Autori i Lajmit: Leonard Veizi
Po tė merret parasysh qė nė vitin 1965 Nasho Jorgaqi ka botuar tė parin shkrim mbi Fan Nolin, numėrohen plot 40 vjet qė ai ka lundruar nė botėn e padėshifrueshme noliane, pėr ta bėrė tė lexueshme atė. Por ai vetė thotė se tė paktėn 25 vjet nga jeta e tij kanė shkuar nė njė fazė tė gjatė studimesh mbi gjeniun shqiptar. Ka qenė pothuajse nė tė gjitha vendet ku politikani-prift ka patur jetė aktive, nė Turqi, Greqi, Rumani, Bullgari, Itali, Zvicėr dhe, mbi tė gjitha, nė Amerikė, ku ai jetoi 50 vitet tė jetės sė tij. Pasi i ka shkelur me kėmbė ato vende, pasi ka thithur tė njėjtin ajėr e ka kuptuar, qė sė fundi e kishte prekur me dorė, apo kishte pasur ndjesinė gati fizike tė Nolit.

U konsiderua si njė “meshė letrare”. Dhe nė fakt pėrngjasonte me diēka tė tillė, kur flitet pėr njė figurė si ajo e Fan Nolit. Vepra nė fjalė erdhi si fryt i njė admirimi tė studiuesit Jorgaqi pėr Nolin. E duke qenė pjesė e stafit akademik tė universitetit, ishte dhe njė rrethanė fatlume, qė vetė puna shkencore t’i shtonte mundėsitė pėr tė qenė mė pranė figurės sė tij.
Promovimi
Nė sallėn e madhe tė Akademisė sė Shkencave ishin mbledhur akademikė, profesorė doktorė, studiues e letrarė. E, natyrisht, qė Nasho Jorgaqi, pas njė pune voluminoze, sė fundi kishte tė drejtėn tė ndihej i lehtėsuar, ndaj u shpreh: “Kam atė ndjesinė qė ia arrita njė qėllimi, ia dola mbanė veprės mė tė rėndėsishme tė jetės sime. Tani kur shoh prapa, nuk mė besohet qė kam pėrshkruar njė rrugė kaq tė gjatė dhe rruga gjithmonė ėshtė me lodhje, pengesa, me kthesa e dilema, por unė i kisha vėnė qėllim vetes”.
Studimi
Por kush ėshtė Fan Noli pėr studiuesin, qė e solli sėrish nė jetė. Nasho Jorgaqi shprehet: “Noli ėshtė njė figurė madhore, shumė komplekse, ku mbėshtillen tė gjithė komponentėt kryesorė tė njeriut, patriotit, demokratit, klerikut, dijetarit, por ai, mbi tė gjitha, ishte njė njeri. Dhe momenti njerėzor ėshtė gjėja mė e rėndėsishme nė njė personalitet. Duke qenė njė njeri me njė botė tė madhe shpirtėrore, me njė mendje tė gjerė, me kulturė tė thellė, me interesa tė gjera, me njė ndjeshmėri tė lartė. Kjo ėshtė njėra anė, ndėrsa ana tjetėr ėshtė kontradikta, qė ai kishte brenda vetes. Ai i pėrjetonte dramat, i vuante ngjarjet, rrethanat, problemet e komunitetit dhe tė popullit tė tij. Dramat e popullit shqiptar ishin dhe dramat e Nolit dhe ato dihet sa tė mprehta e tė dhimbshme ishin. Nė planin personal, unė do tė kujtoja fjalėt, qė ka thėnė biografi i tij i parė, Qerim Panariti, i cili ka thėnė se “Noli kishte tė gjitha virtytet dhe tė metat njerėzore, plus ato tė vetat”.
Personaliteti
Noli konsiderohet si njė personalitet, qė tė mahnit me polivalencėn e tij krijuese, shkurt ai ishte njė gjeni. Asgjė njerėzore nuk ishte e huaj pėr tė. E ndoshta ky ishte dhe fati i madh pėr njė popull tė vogėl, qė ka nxjerrė prej vetes njė njeri si ai, dhe patriotizmi i shkallės me tė lartė. Studiuesi Nasho Jorgaqi shprehet se, edhe pse i takonte njė populli tė vogėl, tė varfėr, tė robėruar, tė prapambetur, por patriot dhe me vlera tė mėdha shpirtėrore, Fan Noli nuk pranoi kurrė qė tė adaptohej nė kultura tė tjera, duke i qėndruar deri nė fund besnik rrėnjėve tė tij.

Pak fjalė pėr F.S.Nolin
Theofan Stilian Noli lindi mė 6 janar 1882 dhe ishte i dyti nga trembėdhjetė fėmijėt e Stilian dhe Maria Nolit. Familja jetonte nė Ibrik-Tepe, njė vendbanim shqiptar nė Turqi. Fan Noli ishte njė djalė i dobėt dhe delikat. Mė pas ai u zhvillua, lulėzoi dhe ka punuar shumė dhe me dėshirė gjatė viteve tė shkollės; atėherė bėri shumė punė nė vende tė huaja, derisa u vendos nė SHBA, mė 1906. Me tė arritur nė Jamestoėn u angazhua nė shoqatėn e parė shqiptare nė Shtetet e Bashkuara, “Malli i Mėmėdheut”. Nė vetvete ky ėshtė njė paralajmėrim pozitiv i devocionit politik, qė do tė tregonte Noli dhe tė tjerėt pėr atdheun e tyre, Shqipėrinė. Nga fundi i vitit 1906, Noli u gjend nė Boston, i cili do tė bėhej shtėpia e tij pėr pjesėn mė tė madhe tė jetės. Duke ndihmuar nė gjetjen e njė shtegu kulturor, patriotėt e rinj i hapėn rrugėn Rilindjes Shqiptare. Me ndihmėn e Kishės Ortodokse Ruse, Noli u bė prift, mė 8 mars 1908; viti 1912 solli diplomimin e Nolit nė Harvard. Qė nga kjo kohė e mė pas Noli kreu disa detyra. Ndoqi njė sėrė shkollash: Konservatoin e Muzikės nė Neė England, mori gradė shkencore nė Universitetin e Bostonit, studioi armenishten dhe hebraishten nė Harvard. Noli pėrfaqėsoi Shqipėrinė nė Lidhjen e Kombeve nė Gjenevė, Zvicėr; mori pėrsipėr postin e Kryeministrit tė Shqipėrisė-1924; u shenjtėrua Kryepeshkop nė Korēė, Shqipėri, mė 1912 dhe, sė fundi, themeloi Kishėn Ortodokse Autoqefale Shqiptare.

Jorgo Bulo - akademik
Pėr asnjė nga personalitetet shqiptare nuk ėshtė bėrė njė studim aq i plotė sa pėr jetėn e Fan Nolit. Nė kėtė vėllim tė Nasho Jorgaqit, Fan Noli del me tė gjithė madhėshtinė e tij, por dhe si njė qenie njerėzore me dobėsitė qė kishte. Po biografia ka si parim bazė kronologjinė. Skeleti i veprės ėshtė i tillė dhe autori i ėshtė pėrmbajtur kronologjisė sė jetes sė Fan Nolit. Nė kėtė libėr Fan Noli del me jetėn e tij reale, me virtyte dhe vese, fitimtar dhe humbės, hyjnor dhe tokėsor, kalorės i dy utopive tė mėdha.

Arben Puto - akademik
Nasho Jorgaqi na ka dhėnė njė varg veprash pėr njerėzit e mėdhenj. Kėshtu edhe Fan Nolin e ka sjellė mė pranė nesh. Asnjėherė mė parė jeta e Fan Nolit nuk ėshtė njohur kaq thellė. Libri ėshtė shkruar nė letėrsi historike dhe tė duket sikur lexon njė roman. Veprėn e tij Nasho Jorgaqi e ka ngritur mbi njė bazė tė pasur dokumentare dhe gjithēka, qė ėshtė thėnė aty, ėshtė mbėshtetur nė burime autentike, arkiva, tė shtypit tė kohės, dorėshkrimet e tij dhe pohimet e tij vetjake, tė bashkėkohėsve, tė afėrmve, tė literaturės historike.

Shaban Sinani-prof.
Ajo ēka na servir Nasho Jorgaqi nė vėllimin e tij tė fundit prej 1200 faqesh ėshtė njė arritje e rėndėsishme e letėrsisė dokumentare. “Jeta e Fan S. Nolit” ėshtė shkruar me shumė mjeshtėri e pėrkushtim. Nė kėtė monografi kanė dalė personazhe, tė cilėt nuk ishin pėrmendur kurrė mė parė. Karakteri dokumentar qė ka vepra ėshtė garancia e vėrtetėsisė sė kėsaj biografie. Nė kėtė mėnyrė vepra ka konfirmuar autoritetin e autorit, por dhe tė njė brezi studiuesish, tė cilėt ia kanė dalė me sukses punės sė tyre shumėvjeēare.

 
 
 
 
 
http://www.agimi.com/kulture/histori/fan_noli.htm
 
 
KU PO VETE HISTORIA JONĖ?

Historia e Shqipėrisė e shekullit XX ka kohė qė ėshtė bėrė objekt i publicistikės, debateve televizive, si dhe i mjaft pėrkthimeve tė autorėve tė huaj me synimin pėr tė sqaruar jo vetėm pjesėt e errėta tė shpėrfillura, por edhe pėr tė rivlerėsuar epoka dhe personalitete historike. Ėshtė njė prirje normale, kur niset nga qėllimi pėr tė zbardhur mjergullėn e ngritur nga politika e shkuar, qė, si ēdo politikė (madje siē ka ndodhur edhe dhjetėvjeēarin e fundit para syve tanė me glorifikime musoliniane dhe progrome ideologjike!) shfrytėzon edhe historinė nė dobi tė pėrfitimeve tė veta imediate apo tė perpektivės. Thonė se historinė e shkruajnė fitimtarėt dhe sigurisht fitimtarėt e Luftės sė Dytė Botėrore do ta shkruanin sipas modeleve tė tilla tė njohura.
Ėshtė gjė pozitive se tani botimet historike me autorė tė huaj po njohin njė zhvillim tė mbarė, duke sjellė kėndvėshtrime tė panjohura ose tė njohura vetėm nga njė rreth i ngushtė specialistėsh. Dhe natyrisht nė kėtė fushė nuk mund tė pėrdoret mė censura, qė nuk lejonte botimin apo e shkurtonte duke e masakruar veprėn. Por njėherėsh njė lloj rreziku ekziston: nga adhurimi pėr tė huajt, ne mund ta marrim ēdo gjė si tė mirėqėnė, duke harruar se pėr njė problem apo argument mund tė shkruhen me dhjetra e dhjetra vepra, sepse ēdo autor zbulon gjėra tė reja pėrmes kėndvėshtrimit tė vet tė fakteve dhe periudhave historike. Pra, shtimi i nformacionit pėrmes njė dokumentacioni tė ri akivor, duhet parė si njė mundėsi pėr tė gjykuar mė drejt dhe mė gjerė pėr ngjarjet dhe personalitetet historike, e jo pėr tė shtrėmbėruar historinė apo nė rastin mė tė mirė pėr ta personalizuar atė.
Rishqyrtimi i historisė ėshtė njė proces i domosdoshėm si ēdo rishqyrtim shkencor, jo vetėm se shoqėria njerėzore shkon pėrpara e ngjitet mė lart dhe sigurisht ka njė fushėpamje tjetėr, por edhe se zbulimet e reja, dokumentet dhe faktet e reja, kėrkojnė ridimensionim tė pėrfundimeve tė arritura. Historia nuk ėshtė letėrsi apo kujtime. Opinionet apo kėndvėshtrimet vetjake, tė pashmangshme edhe nė shkencat historike, duhet t’i nėnshtrohen njė objektiviteti shkencor, i cili pėrbėn edhe thelbin e hulumtimeve tė reja nė kėtė fushė.
Por te ne janė shfaqur disa karakteristika, tė cilat dėshmojnė njė proces jo vetėm spontan, por edhe regresiv nė aspektin disi tė pakontrolluar, me etjen dhe zhurmėrinė pėr "zbulime" dhe "pėrmbysje", tė kryera jo nga historianė e studiues tė fushave apo periudhave pėrkatėse, por nga amatorė, tė cilėt nė vend tė tabuve tė vjetra sjellin tabu ta reja tė politizuara, po aq tė rrezikshme dhe antihistorike. Nė kėtė proces, nė mėnyrė perfide, ėshtė pėrdorur mėnyra analitike e fakteve tė veēuara, pa u mbėshtetur nė analiza tė thelluara tė kėtyre fakteve dhe nė bashkėlidhjen e tyre me njė mori faktesh tė tjerė tė dokumentuar e jo tė hamendėsuar.
Po ashtu njė ide e tillė naive ėshtė thirrja pėr tė rishkruar historinė si histori e sė majtės dhe sė djathtės nė revansh! Historia e njė vendi ėshtė unike dhe natyrisht pėr tė kanė pėrparėsi ato forca historike, qė sjellin progresin dhe zhvillimin nė tė tėra fushat. Se mund tė kesh legjislacion evropian, qė ndalon tė rrihen gomerėt dhe kafshėt e tjera, por me njė popull kryesisht anlfabet, qė dėgjon lajmet nga tellalli i bashkisė, zor se mund tė zbatohet ky legjislacion nga njė administratė e dhunshme dhe e korruptuar...

Ėshtė e ditur se historia nuk bėhet as nga debatet televizive dhe as nga sensacionet e gazetave, tė cilat kanė nevojė pėr shikues dhe lexues dhe qė shpesh ēorodisin njeriun e shkretė, por nga ballafaqimet e rezultateve tė studimeve dhe kėrkimet e historianėve.
Pėr fat tė keq, zėri i specialistėve tė fushave pėrkatėse, ėshtė zėri qė dėgjohet dhe imponohet mė pak, madje edhe nė problemet dhe fushat e tjera jetike tė ekonomisė apo tė trashėgimisė kulturore tė vendit.
Kėshtu nėse flitet pėr I. Qemalin apo Zogun, Enverin a Fan Nolin, pasioni duhet t’i lėrė vendin analizės dhe ballafaqimit tė argumenteve, retorika dhe panegjirizmi logjikės shkencore. Demokratizimi i shoqėrisė sonė pluraliste nuk mund tė kuptohet as si revansh, as si rishkrim i historisė, sipas interesave tė politikės dhe sponsorėve tė ndryshėm, por si njė trajtim shkencor i ngjarjeve, fenomeneve shoqėrore, ekonomike e kulturore tė vendit nė periudha tė caktuara.

Ku vete historia jonė? Ėshtė njė pyetje e thjeshtė qė mund tė ketė shumė pėrgjigje. ABC-ja mirėpret mendimet e historianėve dhe intelektualėve, jo vetėm pėr tė sqaruar kėndvėshtrimin e gjykimit tė historisė sonė, por edhe pėr tė ditur se ē’ndodh nė botėn rreth e rrotull nesh, si e kanė parė dhe si shohin historinė e shqiptarėve.

Dhe jo vetėm nė fushėn e historisė. I njėjti problem shtrohet edhe nė ridimensionimin e figurave tė shėnuara tė letėrsisė sonė qysh prej shekullit tė kaluar gjer nė ditėt tona, qė nga Naimi, Fishta e Migjeni e gjer te Kadareja, Agolli, Arapi etj. dhe kjo nėse tė ndalemi vetėm te disa emra gjurmėmėdhenj nė letrat e dashura shqipe.

Libėr me aromė pune e dashurie

Libri i Mehmet Gėzhillit ėshtė njė udhėrrėfyes pėr tė hyrė nė pyllin e madh dhe tė pėrzierė, shumė drurėsh, tė Fan S.Nolit, qė nuk pushoi sė zhurmuari nė shekullin XX dhe vazhdon tė zhurmojė qė me nisjen e kėtij 100-vjeēari tė ri, qė po jetojmė.
Ky libėr, qė vjen aromė pune tė gjatė pėr zbulimin e burimeve ku janė botuar veprat e Fan Nolit dhe ku janė vatrat e veprimtarisė sė tij patriotike, revolucionare e ideologjike, politike e fetare, tregon jo vetėm seriozitetin, por edhe dashurinė e Mehmet Gėzhillit pėr njėrėn nga figurat mė tė shquara dhe mė tė ēuditshme tė jetės sė letėrsisė, kulturės dhe shoqėrisė shqiptare.
Botimi enciklopedik Fan S.Noli (120- vjet jetė dhe veprimtari) ka vlera tė padiskutueshme pėr njohjen e Fan S.Nolit nė mėnyrė tė gjithanshme jo vetėm nga ata, qė duan tė studiojnė veprėn e tij, por edhe nga ata, qė dėshirojnė ta lexojnė dhe tė kėnaqen estetikisht apo tė pasurojnė kulturėn e tyre. E kam fjalėn qė dobia e librit ėshtė pėr studiuesit dhe histrorianin, edhe pėr letrarin dhe studentin, edhe pėr qytetarin vendas dhe tė huaj, qė e flet shqipen. Punimi i publicistit dhe bibliografit Mehmet Gėzhilli ėshtė i njė natyre tė veēantė, qė ndryshon nga ēka ėshtė botuar deri mė sot pėr Fan S. Nolin dhe si i tillė ai plotėson njė cikėl tė tėrė pėr hulmutimet e studimet, qė janė bėrė pėr kėtė figurė poliedrike. Kėtu nuk mund tė rrimė pa pėrmendur punėn kolosale, qė ka bėrė shkrimtari i njohur Prof. Dr. Nasho Jorgaqi nė mbledhjen, pėrgatitjen dhe pajisjen me shėnime tė veprės shumėvėllimshme tė Fan S.Nolit, veēanėrisht tė "fanolianės" me risi dokumentare, kujtime e studime; pa folur pastaj pėr albumin me fotografi pėr kėtė personalitet tė pavdekshėm. Kėshtu qė nė kėshtjellėn e shėnimeve, hulumtimeve, studimeve, kujtimeve dokumentare, vetgjurmimeve bibliografike, njė gur tė palėvizur zė edhe botimi enciklopedik i Mehmet Gėzhillit "Fan S. Noli (120 vjet dhe veprimtari), botim i kėtij njeriu tė palodhur dhe tė talentuar nė fushėn e vet.
24 prill 2003

PRESIDENTI REAGAN PĖR FAN NOLIN

Me rastin e kremtimit tė Qindvjetorit tė
lindjes sė Peshkop Theofan S.Nolit, qė u zhvillua gjatė Kuvendit vjetor tė Federatės Pansbqiptare t’Amerikės Vatra mė 4 Shtator 1982 nė New York, Presidenti i Shteteve tė Basbkuara t’Amerikės, Ronald Reagan, i drejtoi kryesisė sė Vatrės njė telegram.

Jam i lumtur t’i dėrgoj pėrshėndetjet mė tė nxehta Kuvendit vjetor tė Federatės Panshqiptare t’Amerikės Vatra.

Kjo mbledhje mė jep rastin e veēantė tė ve nė dukje pėrpjekjet qė bėn organizata juaj pėr ruejtjen e thesarit kulturor tė stėrgjyshėve t’uaj Shqiptarė.

Shqiptaro-amerikanėt mund tė mburren dhe tė ndjehen kryenaltė pėr kontributet qė i kanė dhėnė Amerikės. Ėsht e vėrtetė gjithashtu se ju jeni njė pjesė e pandarė e kėsaj shoqėrie tė shumėllojtė, e cila ėsht forca mė e madhe e Amerikės.

Me rastin e Qindvjetorit tė Arkipeshk Theofan S. Nolit, unė bashkohem me ju pėr tė nderuar kujtimin e Tij.

Ju dėrgoj urimet e mija mė tė mira pėr njė mbledhje tė gėzuar e tė frytėshme dhe pėr ēdo sukses nė tė ardhmen.

Ronald Reagan
SHTĖPIA E BARDHĖ Santa Barbara, California September 2, 1982

Njeriu i madh i kombit FAN S. NOLI
At Arthur Liolin
Librin e tij autoritativ pėr Heroin tonė
kombėtar Gjergj Kastrioti Skėnderbeun, Fan S.Noli e fillon me kėto fjalė: "Ēdo hero nė histori kalon nė tre etapa, atė tė lavdisė, tė rrėnimit dhe tė rivlerėsimit. Kjo do tė thotė qė nė fillim ai ngrihet nė qiell nga admiruesit e tij, pastaj rrėnohet nga kritikėt, dhe mė sė fundi... me durim, me mundim dhe me keqardhje rivlerėsohet pėrsėri nga historianė qė janė esėll dhe jo tė verbuar nga fanatizmi i admiruesve tė heroit dhe as nga tėrbimi i kritikėve tė tij".
Dhe, pėr ironi, edhe Mitropoliti Theofan, si tė gjithė njerėzit e mėdhenj, do tė ketė kaluar gjithashtu nėpėr kėto tri etapa shqyrtimi.
Meqenėse shqiptarėt kudo nėpėr botė po pėrgatiten tė pėrkujtojnė 85- vjetorin e dorėzimit tė tij si prift, ėshtė e pėrshtatshme qė lutjeve pėr kujtimin e tij nė Mbretėrinė e Perėndisė t’u bashkohen edhe aktivitetet e rretheve patriotike dhe shkencore, ashtu siē e meriton jeta dhe vepra e tij.

Patriot, poet dhe pionier...

Adhuruar nga pasuesit dhe respektuar nga
shokėt, Noli ėshtė parė si njė personalitet i shquar qė kryesisht ndihmoi tė restaurohej identiteti kombėtar i shqiptarėve, i cili ishte shtypur pėr rreth 5 shekuj. Si kishtar, burrė shteti dhe studiues, Noli u shqua nė shumė fusha dhe bėri qė atdheu i tij tė njihet nė aspektin ndėrkombėtar, i dha dinjitet atij dhe e pasuroi gjuhėn e popullit tė vet. Shkurtimisht, ai ishte instrumenti pėr tė siguruar qėndrueshmėri dhe besim pėr lėvizjen shqiptare nė rritje tė kėtij shekulli. Ndonėse tė tjerė e paraprinė atė nė zgjimin kombėtar, ai e pa atė tė marrė formė dhe emri i tij u bė njė pikė bashkimi, kryesisht nė Amerikė, mė tepėr se kudo, ku komuniteti shqiptar ishte nė gjendje tė lulėzonte dhe tė zhvillohej lirisht.
Ashtu si Tomas Jeffersoni, ai ishte njė humanist i shquar dhe njė reformator energjik; i logjikshėm, i pėrpiktė dhe plot ankth pėr tė ruajtur atė qė besonte tė ishte e drejta e patjetėrsueshme e popullit tė tij. Nė njė intervistė tė vitit 1958, qė ruhet nė arkivin e Kryepeshkopatės shqiptare nė Amerikė, ai pohonte: "Arritja ime mė e madhe politike ishte pranimi i Shqipėrisė nė Lidhjen e Kombeve... Ky themeloi, njė herė e pėrgjithmonė, kufijtė e Shqipėrisė dhe i dha asaj njohjen nga e gjithė bota". Ndonėse Shqipėria e kish shpallur pavarėsinė qysh mė 1912, ėshtė e mundshme qė pa pėrpjekjen dinamike tė Fan Nolit nė Gjenevė mė 1920, kombi shqiptar zor tė kish mundur tė ekzistonte si njė entitet koheziv nė atė fillim ogurzi. Nė nje editorial tė gazetės sė njohur angleze "The Manchester Guardian" po tė atij viti shkruhet: "Fan Noli ėshtė njė njeri qė do tė ishte i shquar nė ēdo shtet. Njė diplomat i pėrsosur, njė ekspert nė politikėn ndėrkombėtare, njė debatues i talentuar, qysh prej fillimit bėri njė pėrshtypje tė thellė nė Gjenevė. Ai i hodhi poshtė kundėrshtarėt e tij ballkanikė nė njė mėnyrė mjeshtėrore, por gjithmonė me rrjė buzėqeshje. Ai ėshtė njė njeri me njė kulturė tė gjerė qė ka lexuar ēdo gjė tė vlefshme pėr t’u lexuar nė anglisht dhe frėngjisht". Lordi anglez Cecil i shkroi atij: "Si pėrfaqėsuesi kryesor i mbroj’tjes sė vendit tuaj, ėshtė e mjaftueshnie tė thoni vetėm qė jeni shqiptar..."
Megali Elliniqi Enkiklopedia, botuar nė Athinė nė 1933, shkruan pėr tė: "Fan Noli ėshtė njė nga shqiptarėt mė tė shquar nė fushėn e letrave... dhe njė nga personalitetet mė tė fuqishme politike tė Shqipėrisė... Aneksimi i "Epirit tė Veriut" nga Shqipėria ishte result i politikes sė menēur tė tij. Ne saj tė kultures sė tij, njohjes sė shumė gjuhėve dhe aftėsisė sė tij gazetareske ai ėshtė bėrė udhėheqje dhe mendja frymėzuese e Rilindjes Shqiptare dhe kampioni kryesor i saj nėpėr botė.; i shkruar nė njė vend qė e shikonte atė si njė nga kundėrshtarėt mė tė mėdhenj, ishte ky njė vlerėsim i madh pėr figurėn e Fan Nolit.

Misteri i njeriut

Megjithė faktin qė Fan Noli ishte njė
personalitet shumė i njohur, mendimet e tij tė brendshme dhe emocionet e tij mbeten edhe sot e kėsaj dite njė enigmė. Ai ishte njė njeri me njė paraqitje dhe karizmė tė madhe, i cili ishte shpesh njė kombinim i shumėfishtė edhe i paradokseve. Ai mund tė magjepste, tė qortonte, tė kėrcėnonte dhe tė kėshillonte me njė fjali, gjė qė shpesh i hutonte miqtė e tij. Ai mund tė ishte zemėrak, i tėrhequr dhe sentimental, deri nė lot nė tė njėjtin bashkėbisedim. Sensi i tij i humorit, buruar nga tregimet tradicionale tė vendlindjes sė tij, e bėnte atė tė dashur nė shoqėri, por gjithashtu ishte edhe gracė pėr ndjenjat e tij personale si njeri.
Nė mėnyra tė ndryshme ai e bėri veten e tij tė thellė, tė padepėrtueshėm, ndoshta si pasojė pjesėrisht e adhurimit qė ai ngjallte tek pasuesit e tij, dhe pjesėrisht si pasojė e njė farė hezitimi pėr t’u lidhur me njerėzit nė njė mėnyrė intime.
Megjithatė ai ishte jashtė mase besnik, sidomos tek ata qė e ndihmuan gjatė kohės sė mėrgimit mbas 1924, dhe mbajti njė korrespondencė tė ethshme me qindra njerėz, ndėrmjet tyre: politikanė, kishtarė, anėtarė tė famullive, shokė klase tė Harvardit, muzikantė, autorė, fėmijė dhe madje edhe me tė burgosur. "Sepse unė isha nė burg dhe erdhėt tė mė shihnit" (Mateu 25).
Ishte gjithmonė njė ndjenjė nostalgjie, malli dhe kėrkimi tė pandėrprerė nė rrugėn qė ai pėrpiqej tė gjente pėr rolin dhe vendin e tij nė jetė. Ėshtė domethėnėse qė nė autobiografinė e tij ai i kushton mė tepėr vend fėmijėrisė sė tij se sa punės pėr ēėshtjen kombėtare. Larg nga vendi i tij qysh prej moshės sė njomė, ai jetoi nė varfėri nė pjesėn mė tė madhe tė jetės sė tij. Ai ishte gjithmonė shqiponja e vetmuar: shumė e njohėn atė, tė gjithė e njohin atė, por ai ishte kryesisht vetėm me Krishtin dhe Ungjijtė dhe harxhoi pjesėn mė tė madhe tė jetės sė tij nė kėtė botė nė pėrkthimet e Shkrimit tė Shenjtė dhe tė Liturgjisė.
Ėshtė e vėshtirė tė thuash nėse arritjet e tij tė shumta janė tė lidhura me natyrėn e tij tė vetmuar. Ėshtė e mjaftueshme tė thuhet qė nga ana sociologjike, shoqėria shqiptare u ka dhėnė gjithmonė individėve dy role pėr tė luajtur: njė jetė publike dhe njė jetė private, tė cilat janė parė si dy sfera tė ndryshme. Njė njeri kishte njė rol nė familje dhe njė rol tjetėr (shpesh kontradiktor) nė shoqėri, dhe ēdo pjesė mbetej e padhunueshme.

Kisha ishte shtėpia e tij

Edhe pse shpesh pranohet si nė vitet e para Noli e shihte Kishėn Ortodokse Shqiptare si rrugė shpėtimi pėr Shqipėrinė, mund tė thuhet edhe nė Kisha e shpėtoi Fan Nolin edhe si shėrbėtor tė popullit edhe si njeri. Nė tė njėjtin dokument qė iu referuam mė sipėr dhe qė gjendet nė bibliotekėn e Fan Nolit, ai shkruan; "E gjithė veprimtaria ime, dashuria ime e parė ėshtė kisha..." dhe "Hyrja ime e parė nė Lėvizjen Shqiptare ishte leximi i Dhjatės sė Re pėrkthyer nė shqip nga Kostandin Kristoforidhi kur isha dhjetė vjeē". Ne njohim gjithashtu qė ai e konsideronte pėrkthimin dhe hartimin qė kishte bėrė pėr librin mė tė rendėsishėm "Sherbesave tė kishės Kremtore, njė libėr qė pėrbėhet nga psalme, kėngė, oda dhe tropare nga tė ritit liturgjikal ortodoks, si arritjen e tij mė tė madhe dhe mė tė rendėsishme .
Si njeri i letrave, ai ishte thellėsisht i ndjeshėm ndaj letėrsiė, muzikės dhe artit dhe i dashuruar mbas tyre. Si njeri i Zotit, nuk njihte letėrsi mė tė madhe se Shkrimet e Shenjta, asnjė muzikė mė tė fuqishme se sa zėri qė del nė lutjet drejtuar Zotit dhe asnjė art mė tė bukur se arti i lutjes.
Kisha Ortodokse Shqiptare u bė shtėpia dhe familja e tij dhe e mundėsoi t’i jepte shprehje instikteve prej udhėheqėsi dhe siguroi njė shtrat pėr devocionin e thellė qė buronte nga vetmia e tij mistike. Nė njė temė universitare qė shkrojti mė 1939 kur po pėrfundonte punėn pėr Ph.D . doctor nė filozofl, ai e mbyllte vlerėsimin pėr veprėn e e Makiavelit Princi me kėto fjalė, qė tė kujtojnė vlerėsimin e vetė Nolit pėr karrierėn e tij politike: "Tragjedia e Makiavelit qėndron nė faktin qė gjatė gjithė jetės, pavarėsisht nga njohuritė e shumta dhe intelekti i jashtėzakonshėm, atij nuk ju dha asnjė mundėsi pėr tė realizuar disa nga ėndėrrat e mėdha pėr tė mirėn e vendit tė tij. Dhe ai di si ta shprehė kėtė ankesė: "Nuk jam i kėnaqur me natyrėn, sepse ajo ose duhet tė mė mbante fshehur njohuri si kėto, ose tė mė jepte forcėn pėr t’i plotėsuar". Nė se historia e Nolit nga plotėsimi i ambicieve politike, Zoti do ta pėrdorte pėr qėllim mė tė lartė.
Ndoshta dėshmia mė befasuese e gjenisė sė tij ishte fakti se nuk lejoi kurrė qė nacionalizmi i fuqishėm t’i verbonte vizionin pėr Kishėn dhe tė ardhmen e saj. Kush do tė mendonte se njeriu qė luajti njė rol aq vendimtar nė ringjalljen e identitetit shqiptar, do tė kishte patur largpamėsinė, qėndrueshmėrinė dhe forcėn e brendshme pėr tė parė aq larg nė tė ardhmen dhe tė pėrgatiste besimtarėt e tij pėr ardhshmėrinė e njė Kishe Ortodokse Shqiptare. Nė shumė drejtime ai ishte njė njeri qė qėndronte gjithmonė nė udhėkryq dhe kishte aftėsinė tė ndihmonte popullin e tij tė bėnte ndryshime pa i bėrė faktikisht ai pėr ata. Njėsoj si Mojsiu, patriarku dhe profeti i Dhjatės sė vjetėr, ai ndihmoi nė udhėheqjen e tyre dhe u tregoi rrugėn drejt tokės sė premtuar, por fuqi mė tė madhe gjykuan se ai vetė nuk mund tė shkonte atje.

Detyra e fatit

Ndėrmjet sendeve personale qė u gjetėn nė
tryezėn e punės sė tė ndjerit Metropolit ditėn e vdekjes sė tij, ishte njė vėllim i hollė me poezi franceze dhe disa letra me pėrkthimin e tij tė fundit. Libri i vogėl pėrmban njė elegji romantike tė titulluar "Vdekja e ujkut" (La Mort de Loup) nga De Vinji (De Vigney). Metorpolitin soditės e kishte tėrhequr veēanėrisht kjo poezi e essėll (e qetė, e pėrmbajtur) qė dukej sikur mėshironte njė ndjenjė tė madhe angazhimi dhe fisnikėrie tė heshtur.
Ishin nėnvizuar vargjet e fundit tė poezisė, tė cilat duket ta kenė prekur thellė Nolin nė betejėn e gjatė tė jetės:

"Tė rėnkosh, tė qash, tė lutesh ėsbtė njėsoj si frika.
Kryeje me zjarr detyrėn e gfatė e tė vėsbtirė
qė tė ka caktuar fati:
Dhe pastaj, si unė vuaj e vdis
pa asnjė fjalė.

Veē librit me poema, fletėve tė letrės me dorėshkrimin e tij ishte edhe kjo lutje drejtuar Zotit:
"Kur ti do tė vish nė tokė, mbreti i tė gjithė qiejve, me fuqi dhe shkėlqim, gjithė bota do tė dridhet nga frika, lumenj zjarri do tė derdhen pėrpara vendit tėnd gjykatės i tmerrshėm, librat atėherė do tė hapen gjerėsisht, sekretet do tė dalin. Oh, mė sbpėto nga zjarri i pėrjetsbėm i pashuar dhe mė vendos me dorėn tėnde tė drejtė nė Parajsė, gjykatės i drejtė dhe i mėshirsbėm".
Mars, 1993
1) Fjala aneksim ėshtė shkruar nga grekėr, tė citėt pretendojnė qė jugu i Shqipėrisė, i quajtur prej tyre Vorio Epir i takon Greqisė, ndėrsa dihet qė Grekėt kanė aneksuar territorin Shqiptar nė jug, Ēamėrinė, banuar nga shqiptarė e Epirit tė Veriut.

Copyright 1999 Zeri i popullit