20/02/2007 

Tė nderuar miq!

Mė poshtė po ju dėrgojmė listėn e emrave tė kandidatėve tė Partisė "Lėvizja e Legalitetit" qė nė zgjedhjet e datės 18 shkurt 2007, sipas rezultateve tė shpallura nga KZQV-tė, kanė dalė fitues nė bashkitė dhe komunat pėrkatėse.

 

Sekretari i Pėrgjithshėm

Artan Tujani 

1.     1. LULZIM HAXHI GUNI  Bashkia Krujė

2.   JUSTI ABAS ZYKA    Komuna Cukalat, Berat

3.    3. RAHIM MYRTEZAN LALA     Komuna Muhurr, Dibėr

4.     4. RUFAT MEHMET SHOTI    Komuna  Reē, Dibėr

5.     5. AGIM SEFEDIN SELITA    Komuna  Lis, Mat

6.     6. MUHARREM FADIL KURTI    Komuna Rukaj, Mat

7.    7. ARDIAN XHEVAHIR ZENELI    Komuna Stravaj, Librazhd

8.     8. AGIM RAMAZAN XHAJA    Komuna Pėrparim, Peqin

9.     9. ARDJAN MITI SHURDHAQI    Komuna Grabian, Lushnje

10.    ALTIN QAZIM BREGASI    Komuna Selitė, Mallakastėr

11.    ARTUR YLBER AGOLLI    Komuna Progėr Devoll

12.    RUSHAN HAZIS ĒELA    Komuna Dardhas, Pogradec

13.    KUJTIM MUSTAF GJOKA    Komuna Bushtricė, Kukės

14.    VESEL ISMAIL SHEHU    Komuna Grykė-Ēaje, Kukės

15.    FERIZ AHMET HOXHA    Komuna Bytyē, Tropojė

16.    FRAN GJOK FROKAJ    Komuna Shėnkoll, Lezhė

17.    NIKOLIN MARASH LLESHAJ    Komuna Selitė, Mirditė

18.    NDOC MARK PRENDI    Komuna Blerim, Pukė

19.    FAZ TAHIR SHABAJ Komuna    Postribė Shkodėr

20.    YMER GJERGIO MARKU    Komuna Bėrxull, Tiranė

 

--
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

 

Tiranė, mė 19 shkurt 2007

 

Informacion pėr Mediat

 

Ju konfirmojmė fitoren e kandidatit tė PLL:

1.      Rrahim Lala, Komuna Muhurr, Dibėr.

 

Zėdhėnėsja e Fushatės sė PLL

Armira Kapxhiu--
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

 

 

 

PD

 PS

  Bashkia Sarande

 Bashkia Tirane

 shkoder

  Bashkia Durres

 Bashkia Delvine

 Bashkia Elbasan

 Bashkia Kavaje

 Bashkia Vlore

 Bashkia Tropoje

 Gjirokaster

 Bashkia Peshkopi

 Bashkia Pogradec

 Bashkia Tepelene

 Bashkia Berat

 Bashkia Permet

 Bashkia Fier 

  Kukes

 Pukė

 Burrel

 Bashkia Korce 

 
 

PD- Koplik

PD- B. Curri

PD- Shkodėr

PD- Mirditė

PD- Peshkopi

PD- Burrel

PD- Devoll

PD-Tepelenė

PD- Ersekė

PD- Delvinė

PD- Ksamil

PD- Peqin

PD- Gramsh

PD- Orikum

PD- Kukės

PD- Bulqizė

PD- Laē

PD- Krujė

 PD-Kavajė

PD- Lushnje

PD- Has

PD- Ballsh

PD- Permet

PD- Sarandė

PD-Konispol

PS- Mamurras

PS- Shijak

PS- Tiranė

PS- Elbasan

PS- Fier

PS- Kuēovė

PS- Pukė

PS- Durrės

PS- Librazhd

PS- Pogradec

PS- Berat

PS- Korēė

PS- Vlorė

PS-Gjirokastėr

LSI- Skrapar

LSI-Lezhė

PBDNJSelenicė

 
Data: 21/02/2007

 PLL, 1 bashki dhe 20 komuna tė fituara nė rang vendi.
 

Partia Lėvizja e Legalitetit e drejtuar nga Ekrem Spahia, pjesė e koalicionit qeverisės Aleanca e Madhe, njoftoi dje se rezultatin pėrfundimtar tė zgjedhjeve qė konsiston nė fitoren e bashkisė sė Krujės dhe 20 komunave nė rrethe tė ndryshme tė vendit.

 

 

1.      LULZIM HAXHI GUNI  Bashkia Krujė

2.      JUSTI ABAS ZYKA    Komuna Cukalat, Berat

3.     RAHIM MYRTEZAN LALA     Komuna Muhurr, Dibėr

4.     RUFAT MEHMET SHOTI    Komuna  Reē, Dibėr

5.     AGIM SEFEDIN SELITA    Komuna  Lis, Mat

6.     MUHARREM FADIL KURTI    Komuna Rukaj, Mat

7.     ARDIAN XHEVAHIR ZENELI    Komuna Stravaj, Librazhd

8.     AGIM RAMAZAN XHAJA    Komuna Pėrparim, Peqin

9.     ARDJAN MITI SHURDHAQI    Komuna Grabian, Lushnje

10.    ALTIN QAZIM BREGASI    Komuna Selitė, Mallakastėr

11.    ARTUR YLBER AGOLLI    Komuna Progėr Devoll

12.    RUSHAN HAZIS ĒELA    Komuna Dardhas, Pogradec

13.    KUJTIM MUSTAF GJOKA    Komuna Bushtricė, Kukės

14.    VESEL ISMAIL SHEHU    Komuna Grykė-Ēaje, Kukės

15.    FERIZ AHMET HOXHA    Komuna Bytyē, Tropojė

16.    FRAN GJOK FROKAJ    Komuna Shėnkoll, Lezhė

17.    NIKOLIN MARASH LLESHAJ    Komuna Selitė, Mirditė

18.    NDOC MARK PRENDI    Komuna Blerim, Pukė

19.    FAZ TAHIR SHABAJ Komuna    Postribė Shkodėr

20.    YMER GJERGIO MARKU    Komuna Bėrxull, Tiranė

 
 
 
 
Komunat, rezuktatet fituese sipas PLL

Komuna Muhurr

Komuna Bushtrice

Komuna Selite

Komuna Cukalat
 

BASHKIA KRUJE

LULZIM GUNI PLL

 
------------------------------

EDI RAMA 55.68% ose 84.821 vota

SOKOL OLLDASHI 43.69% ose 66.008 vota

Edi Rama kryeson me

njė diferencė prej 18.113 votash

 
 
 
 
 

Legalistėt fitojnė krerėt e 20 njėsive tė qeverisjes vendore

 

Partia Lėvizja e Legalitetit, nė zgjedhjet vendore tė 18 shkurtit, arriti tė fitojė kryetarėt e 20 njėsive tė qeverisjes vendore nė gjithė vendin.

Ky rezultat ėshtė inkurajues pėr legalistėt, tė cilėt arritėn tė zgjerojnė hartėn e fituesve tė tyre qė nga Shkodra, Dibra, Kukėsi, Kruja, Berati, Librazhdi, Lushnja, Pogradeci, Devolli e deri nė Mallakastėr. Nė njė komunikim me mediat, sekretari i Pėrgjithshėm i PLL, Artan Tujani, konfirmoi 20 emrat fitues tė kėsaj partie: Lulzim Guni (Bashkia Krujė), Justi Zyka (Komuna Cukalat, Berat), Rrahim Lala (Komuna Muhurr, Dibėr), Rufat Shoti (Komuna Reē-Dibėr), Agim Selita (Lis, Mat), Muharrem Kurti (Rukaj, Mat) Ardian Zeneli (Stravaj, Librazhd), Ardian Shurdhaqi (Grabian, Lushnjė), Altin Bregasi (Selitė, Mallakastėr), Artur Agolli (Progėr, Devoll) dhe Kujtim Gjoka (Bushtricė, Kukės). Po ashtu, PLL ka rezultuar fituese nė komunat: Bėrxull-Tiranė, Postribė-Shkodėr, Blerim-Pukė, Selitė-Mirditė, Shėnkoll-Lezhė, Bytyē-Tropojė, Grykė Ēaji-Kukės dhe Dardhas-Pogradec, komuna kėto qė pėr katėr vitet e ardhshme do tė drejtohen respektivisht nga zotėrinjtė Ymer Marku, Faz Shabaj, Ndoc Prendi, Nikolin Lleshaj, Fran Rrokaj, Feriz Hoxha, Vesel Shehu dhe Rushan Ēela.

Krerėt legalistė e vlerėsojnė kėtė si rezultatin mė pozitiv tė arritur ndonjėherė nė historinė e zgjedhjeve pluraliste tė kėtyre 15 viteve tė fundit, rezultat ky qė, sipas tyre, reflekton edhe njė rritje tė dukshme tė pėrqindjes elektorale nė shkallė vendi.

H.R

 

PD fiton 60% tė bashkive dhe komunave

Zėdhėnėsja e fushatės elektorale deklaron se mazhoranca ka marrė drejtimin e 10 qarqeve nga 12 qė ka vendi

 

Zėdhėnėsja e fushatės elektorale tė PD, Majlinda Bregu, deklaroi dje se nė zgjedhjet vendore tė vitit 2007, koalicioni qeverisės ka thelluar mazhoritarin e tij dhe rezulton tė jetė fitues nė 10, nga 12 qarqe qė ka vendi. Zėdhėnėsja Bregu informoi se koalicioni i djathtė ka fituar konkretisht nė Qarkun e Vlorės, Gjirokastrės, Korēės, Elbasanit, Tiranės, Durrėsit, Lezhės, Dibrės dhe tė Kukėsit. Sipas saj, nė diskutim ėshtė edhe Qarku i Fierit dhe nuk kanė ardhur rezultatet e pritura edhe nga Qarku i Beratit. "Nė rrafsh elektoral, koalicioni qeverisės ka thelluar mė tej rezultatet e 3 korrikut, duke qenė mė shumė mazhoritar sot se sa nė zgjedhjet e 3 korrikut", deklaroi zėdhėnėsja e fushatės sė PD-sė, Bregu. Sipas tė dhėnave tė deklaruara nga PD, rezulton se: Nė Qarkun Vlorė, nga 26 njėsi vendore, koalicioni "Aleanca e madhe" ka fituar 19 prej tyre, 5 bashki dhe 14 komuna. Nė Gjirokastėr, nga 31 njėsi vendore ka fituar 21 prej tyre, 5 bashki dhe 16 komuna. Nė Korēė, nga 36 bashki dhe komuna, ka fituar 19, nga kėto 2 bashki dhe 17 komuna. Nė Kukės, nga 27 bashki dhe komuna ka fituar 21, tė tre bashkitė dhe 19 komuna, nga 24 gjithsej. Nė Elbasan, nga 51 njėsi vendore, ka fituar 28 prej tyre, nga 45 komuna ka fituar 26 komuna. Nė Durrės, nga 16 bashki dhe komuna ka fituar 12, 5 komuna nga 10 dhe 4 bashki nga 6. Nė Lezhė, nga 21 njėsi vendore ka fituar 16, nga kėto ka fituar 3 bashki dhe 13 komuna. Nė Dibėr nga 38 njėsi vendore ka fituar 31 prej tyre 4 bashkitė dhe 27 komuna. Nė Tiranė, nga 31 bashki dhe komuna, ka fituar 19, nga 6 bashki ka fituar 4 dhe nga 22 komuna, ka fituar 15. Duke bėrė publike shifrėn e bashkive dhe komunave qė janė fituar nga koalicioni qeverisės nė zgjedhjet pėr qeverisjen vendore, zėdhėnėsja Bregu theksoi se ky koalicion ka fituar shumicėn e njėsive vendore nė gjithė vendin. "Pra, nė total, nga 67 bashki kemi fituar 38 prej tyre ose 57% dhe nga 308 komuna kemi fituar 181 prej tyre, osa 59%. Pra, koalicioni mazhoritar ka fituar nė rang kombėtar 60%", deklaroi zėdhėnėsja Bregu. Nė vijim, ajo informoi se ndėrkohė nuk janė zhvilluar votimet nė 7 njėsi vendore dhe janė bllokuar nga socialistėt dhe nė 7 njėsi tė tjera. Lidhur me opozitėn, Bregu nėnvizoi faktin se elektorati i forcave tė majta ėshtė zvogėluar ndjeshėm, krahasuar me zgjedhjet paraardhėse. "Si elektorat, opozita nė kėto zgjedhje, nė krahasim me ato tė vitit 2005, ėshtė zvogėluar me 15%, ndėrsa krahasuar me vitin 2003 ėshtė zvogėluar me 25%", tha zėdhėnėsja e fushatės sė PD-sė, Majlinda Bregu. Ajo theksoi gjithashtu se pavarėsisht se Partia Demokratike nuk ėshtė konfirmuar nė 3 bashki, Korēė, Elbasan dhe nė Lushnje, pėrsėri mazhoranca e ka zgjeruar hartėn e saj elektorale dhe ka thelluar fitoren nė rang kombėtar.

 

Anila Shamku

 
 
 
 

 

Korēė: Garėn pėr Bashkinė e fiton Peleshi, me 2500 vota mė shumė

 
Artan Grabocka
21-02-2007
Me njė diferencė prej mė shumė se 2500 votash, Niko Peleshi ėshtė shpallur dje fitues nė garėn pėr Bashkinė e Korēės. Procesi i numėrimit tė fletėve tė votimit nė KQZV-nė e Bashkisė Korēė, ka pėrfunduar disa orė pas mesnatės sė tė martės, ndėrkohė qė pasditen e djeshme, KQZV-ja e deklaroi atė fitues me 56.57% tė votave, pėrkundrejt kandidatit tė Partisė Demokrate, Gjergji Papa, qė mori 43.43% tė votave tė zgjedhėsve. Ajo qė ra nė sy nė procesin e numėrimit tė votave, ishte pėrqindja e lartė pėr kėshilltar bashkie nga PDR-ja, e cila ka mundur tė sigurojė 4 kėshilltarė nė Kėshillin Bashkiak. Pas saj, sipas tė dhėnave nga KZQV-ja, renditen PR dhe LSI. Nė krye tė listės qėndron Partia Socialiste dhe mė pas ajo Demokratike. Pjesėmarrja nė votime nė qytetin e Korēės ishte 39%.

Vonesat

Vonesa nė procesin e numėrimit tė votave janė vėrejtur nė komuna. Kėshtu, deri pasditen e djeshme, numėrimi i fletėve tė votimit ende nuk kishte filluar nė komunėn Moglicė, njė nga mė tė thellat e rajonit tė Korēės. Dy forcat mė tė mėdha politike, akuzojnė njėra-tjetrėn pėr ngecjen e kėtij procesi. Sipas kryetarit tė PS-sė sė Rrethit tė Korēės, Bashkim Azisllari, Sekretari i KQZV-sė sė kėsaj komune ėshtė larguar, duke marrė me vete vulėn e komisionit. Pėr tė njėjtin problem, Sekretari i PD-sė nė Qytet, Pėllumb Beqiri, shprehet se "shkak ėshtė bėrė kryetari i KZQV-sė, pėrfaqėsues i socialistėve, i cili nuk ka pranuar tė firmosė proces-verbalin me vėrejtjet e hasura gjatė procesit tė votimit". Njėherėsh, ai mohon faktin e largimit tė Sekretarit tė KZQV-sė. Pavarėsisht akuzave dhe kundėr-akuzave, njė gjė ėshtė fakt: Procesi i numėrimit tė fletėve tė votimit nė kėtė komunė, nuk ėshtė mundur tė realizohet edhe pas 2 ditėve tė pėrfundimit tė procesit zgjedhor. Partia Demokratike, pretendon se tė djathtėt kanė marrė nė shkallė rajoni pjesėn mė tė madhe tė njėsive tė qeverisjes vendore, duke deklaruar se Kėshilli i Qarkut i pėrket koalicionit tė djathtė. Tė njėjtat burime, bėjnė tė ditur se nga 36 komuna nė shkallė qarku, pretendohet se forcat e djathta kanė marrė 19 prej tyre.

 

Niko Peleshi PS 56%

Gjergji Papa PD 43%

Votues 39%

 
 
 
 
 

 

Durrės: Fiton Dako i PS-sė, kryeson me 49.92% tė votave


Llambi Kallēo
21-02-2007
DURRĖS - Vangjush Dako ėshtė shpallur fitues nė garėn elektorale pėr kryetar Bashkie nė Durrės, duke marrė 19.108 vota, nga 18765 vota qė ka marrė kandidati i PD-sė, Armand Teliti. Nė njė proces elektoral qė ka pėrfunduar rreth orės 05.00 tė ditės sė djeshme, pėrfaqėsuesi i Partisė Socialiste dhe "Opozitės sė Bashkuar", ka mundur rivalin demokrat, falė votave tė marra veēanėrisht nė lagjet tradicionale tė qytetit tė Durrėsit, pa pėrjashtuar edhe lagjet 7 dhe 8 tė tij. Kryetari i Komisionit Zonal tė Zgjedhjeve, Ylli Kosova, shpalli dje rezultatet paraprake, duke konfirmuar kryesimin nė vota pėr Vangjush Dakon dhe votat qė mori Armand Teliti. Dako fitoi 49.92% tė votave, nga 49,92 % tė votave tė Armand Telitit, nė njė kohė qė kandidati komunist, Muho Asllani, mori 0,97 % tė votave tė elektoratit. Fitorja e kandidatit Vangjush Dako u festua nga militantėt e PS-sė, tė cilėt fill pas mbylljes sė procesit tė numėrimit dhe konfirmimit tė fitores, nisėn lėvizjet nė qytet me automjete, me flamur tė PS-sė.

Takim rivalėsh

Ndryshe nga beteja tė tjera elektorale nė shkallė vendi, kandidati i PD-sė, Armand Teliti, nuk e ka kontestuar fitoren e Vangjush Dakos, madje ai sė bashku me Dakon, kanė qenė protagonistė tė qetėsimit tė militantėve, pas ngritjes sė temperaturave nė shkallėt e Pallatit tė Sportit "Ramazan Njala", nė Durrės. Pas mbylljes sė numėrimit, ndėrkohė qė rezultati ishte i qartė dhe mė pas u deklarua nga kreu i komisionit, kandidati i opozitės sė bashkuar, Vangjush Dako u shpreh, se kėtė fitore ja kushton qytetarisė durrsake, ndėrsa ka deklaruar se tashmė do tė fillojė punėn pėr tė mbajtur premtimet elektorale.

"Po ju them, se qė sot unė do tė jem shėrbėtori i parė i Durrėsit",- tha ai pas fitores. Nga kampi blu nė Durrės, nuk ka pasur asnjė koment pėr humbjen. Ndėrkohė qė kryetari i PS-sė sė Durrėsit, Gazmir Bizhga, nė njė konferencė pėr shtyp, ėshtė shprehur se fitorja e kandidatit tė PS-sė nė Durrės, tregoi se PD-ja ka manipuluar dhe zgjedhjet e vitit 2005. Duke komentuar kėtė argument, Bizhga deklaroi se nė zgjedhjet e 3 korrikut, PS-ja mori pothuajse tė njėjtin rezultat, si nė zgjedhjet e 18 shkurtit.

Fitorja

Puna e bėrė nga ish-kryetari Lefter Koka, vlerat qytetare tė Vangjush Dakos dhe veēanėrisht puna e bėrė pėr mbrojtjen e votave gjatė procesit zgjedhor dhe numėrimit, kanė qenė arsyet e fitores sė arritur. Kėto ka pėrmendur kryetari i PS-sė sė Durrėsit, Bizhga, dje pas fitores, duke pranuar se kishte tentativa pėr manipulim tė zgjedhjeve. Ai e lidhi humbjen e kandidatit tė PD-sė, Armand Teliti, dhe me dėshtimin e qeverisjes sė kryeministrit tė vendit, Sali Berisha. I pyetur nėse ka ndikuar largimi i Nanos dhe bashkimi i opozitės nė fitoren e kandidatit socialist nė Durrės, Bizhga ka deklaruar se "nuk duhet tė merremi me gjėra, tė cilat nuk kanė pasur ndikim konkret, por tė shikojmė pėrpara, pėr tė punuar pėr largimin e regjimit tė Berishės".

 

Vangjush Dako 49.92%

Armand Teliti 49.12%

Muho Asllani 0.97%

Gjithsej 164 qendra

 
 
 
 
 
 

“Aleanca e majtė”

deklaron fitoren

Tirana Edi Rama

Shijak Afėrdita Alite

Mamurras Ded Ndreca

Kuēovė Artur Kurti

Fier Baftjar Zeqaj

Gjirokastėr Flamur Bime

Elbasan Qazim Sejdini

Komuna Ndroq Fatime Goga

Durrės Vangjush Dako

Korēė Niko Peleshi

Komuna Pojan Vasillaq Ēinoku

Buēimas Roshi Tollozina

Lushnje Albert Sanxhaku

Lezhė Viktor Tusha

Berat Fadil Nasufi

Ēorovodė Lefter Lame

Librazhd Kastriot Begaj

Cerrik Arben Ruēi

Vlorė Shpėtim Gjika

Pogradec Artan Shkėmbi (800 vota para)

 

Fituesit zyrtarė

sipas KQZ

Cukalat PD Justi Zyka

Kutali P S Shpėtim Vrapi

Rroshnik PS Adriatik Serani

Leshnje PS Irakli Gjoni

Melan PD Neki Mehmeti

Macukull PD Skėnder Gjuci

Katund i ri PDK Hil Priska

Bubq PD Sokol Kallaku

Cudhi PS Murat Murati

Fierzė PD Bedri Qypi

Gjergjan PS Faik Gjolena

Grekan PS Qemal Rama

Kushovė PD Idaet Zyli

Lenie PS Astrit Bici

Pishaj PD Hasim Ēekrezi

Skėnderbegas i pavarur Halit Pole

Hotolisht PD Hajdar Nogu

Lunik PS Astrit Xhafa

Karinė I pavarur Selman Karina

Shezė PS Refat Beqiri

Kurjan I pavarur Hamza Toro

Levan PD Agim Qejvani

Rruzhdie PD Pajtim Gllava

Strum PD Safet Rruko

Dushk PD Bashkim Kadiu

Golem PS Beqir Sulovari

Fratar PD Sabire Hoxhaj

Greshice PS Baftjar Bakiu

Ngracan PD Nuri Koraj

Pogon PBDNJ Mite Mejdi

Zagorie PS, Anastasia Dushi

Novoselė PS Adriatik Kambo

Bulgarec PD Artur Lisi

Propisht PD Shaban Sula

Trebinje PS Gjergji Buzo

Bushtricė PLL Kujtim Gjoka

Grykė-cajė PD Vesel Shehu

Kalis PD Ahmet Shira

Kolsh PS Abedin Oruēi

Surroj PD Halil Aliaj

Ujmisht PS Ahmet Dede

Blinisht PS Jak Zhuba

Dajē PD Rrok Rroku

Kallmet PD Petrit Marku

Zejmen PD Arben Doēi

Kaēinar PD Kastriot Ndoji

Selitė PD, Nikolin Lleshaj

Malėsi PDR Isa Ramaj

FushėArrėz PDK Ndue Paluca

Blerim PD, Ndoc Prendi

Fierz pukė PD, Nik Nika

Qafė-mal PDK Artan Palushi

Gur i zi PD Broz Marku

Hajmel PBDNJ Lekė Bibaj

Mnelė PD Pjetėr Lleshi

Kryevidh PD Arben Ajdini

Luz i vogėl PR Hajrulla Tafa

Sinaballaj PS Mexhit Saliu

Synej PD Pėrparim Ēaēa

Bėrxhullė PD Ymer Marku

Bėrzhitė PR Genc Drita

Kashar PS Alfred Sulaj

Krrabė PS Artan Saliu

Prezė LZHK Ahmet Halili

Shėngjergj PDK Dritan Duka

Vaqarr PD Skėnder Drita

Zallbastar PD Rexhep Moqi

Brataj PD Pilo Toto

Vranisht PS Fatbardha Kapo

 
 
 
 
 
 
 
Rezultatet sipas partive per bashkite
E Marte, 20 Shkurt 2007 https://www.korrieri.com/
Bashkia Sarande PD

Bashkia Delvine PD

Bashkia Durres PD

Bashkia Kavaje PD

Bashkia Has PD

Bashkia Tropoje PD

Bashkia Peshkopi PD

Bashkia Fushe-Arrez PDK

Bashkia Malesi e Madhe PD

Bashkia Koplik PD

Bashkia Tepelene PD

Bashkia Permet PD

Bashkia Leskovik PD

Bashkia Patos PD

Bashkia Kelcyre PD

Bashkia Ballsh PD*

Bashkia Perrenjas PD

Bashkia Peqin PD

Bashkia Gramsh PD

Bashkia Memaliaj PD

Bashkia Orikum PD

Bashkia Delvine PD

Bashkia Rreshen PDK

Bashkia Libohove PDK

Bashkia Vau-Dejes PDK

Bashkia Tirane PS

Bashkia Korce PS

Bashkia Elbasan PS

Bashkia Vlore PS

Bashkia Gjirokaster PS

Bashkia Lezhe LSI

Bashkia Berat PS

Bashkia Durres PS*

Bashkia Lushnje LSI

Bashkia Divjake PS

Bashkia Ballsh PS

Bashkia e Ures Vajgurore PS*

Bashkia Kuqove PS

Bashkia Corovode LSI

Bashkia Fier PS

Bashkia Puke PS

Bashkia Pogradec PS

Bashkia Rrogozhine PS

Bashkia Cerriku PS

Bashkia Belsh PS

Bashkia Peqin PS

Bashkia Librazhd PS

Bashkia Rroskovec PS

Bashkia Prrenjas PS

Bashkia Maliq PS

Bashkia Erseke PS

Bashkia Maminas PS

Bashkia Shijak PS
 
 


Komunat qe jane fituar ose ne avantazh PD

Komuna Kajan

Komuna Bradashesh

Komuna Shales

Komuna Funare

Komuna Klos

Komuna Labinot-Mal

Komuna Labinot-Fushe

Komuna Gostime

Komuna Mollas

Komuna Fierze

Komuna Tregan

Komuna Odrie

Komuna Cepo

Komuna Lungjeri

Komuna Lazarat

Komuna Pogon

Komuna Dropull siperm

Komuna Dropull Poshtem

Komuna Lukove

Komuna Ruzhdie

Komuna Strum

Komuna Kuman

Komuna Kurjon

Komuna Cakran

Komuna Levan

Komuna Mbrostar

Komuna Zharre

Komuna Dermenas

Komuna Sevasteri

Komuna Vllahine

Komuna Armen

Komuna Brataj

Komuna Orikum

Komuna Novosel

Komuna Dukat

Komuna Shushice

Komuna Cukallat

Komuna Lumas

Komuna Dishnice

Komuna Petran

Komuna Ballaban

Komuna Qender

Komuna Fratar

Komuna Remas

Komuna Kolonje

Komuna Krutje

Komuna Skrapar

Komuna Cepan

Komuna Zhebe

Komuna Gjerber

Komuna Stebleve

Komuna Qender

Komuna Polis

Komuna Hotolisht

Komuna Stravaj

Komuna Pojove

Komuna Perparim

Komuna Gjocaj

Komuna Melan

Komuna Muhur

Komuna Kastriot

Komuna Sllove

Komuna Rec

Komuna Zall- Dardhe

Komuna Luzni

Komuna Selishta

Komuna Kalaja e Dodes

Komuna Maqellare

Komuna Gjorice

Komuna Zerqare

Komuna Komsi

Komuna Sllove

Komuna Bajza

Komuna Gruemire

Komuna Vergo

Komuna Finiq

Komuna Mesopotam

Komunat ne Kolonje

Komuna Clirim

Komuna Mollas

Komuna Barmash

Komuna Buz

Komuna Kras

Komuna Kurvelesh

Komuna Fshat Memaliaj

Komunat ne Korce

Komuna Bulgarec

Komuna Pirg

Komuna Voskopoje

Komuna Drenove

Komuna Proger

Komuna Gore

Komuna Mollaj

Komuna Proptisht

Komuna Cerave

Komuna Hudenisht

Komuna Dardhas
 


Komunat, rezultatet fituese sipas PS

Komuna Venderreshe

Komuna Kurjan,

Komuna Portez

Komuna Levan

Komuna Hajmel

Komuna Postribe

Komuna Shllak

Komuna Pal

Komuna Gjinar

Komuna Ballagat

Komuna Bubullime,

Komuna Fier-Shegan

Komuna Gradishte,

Komuna Greshice LSI

Komuna Mallakaster LSI


Komunat, rezultatet fituese sipas PDK

Komuna Fierze

Komuna Qaf-Mali

Komuna Katund i Ri

Komuna Ulez

Komuna Lekbibaj

Komuna Orosh

Komuna Kthelle

Komuna Shengjergj

Komuna Dajc

Komuna Fan


Komunat, rezuktatet fituese sipas PLL

Komuna Muhurr

Komuna Bushtrice

Komuna Selite

Komuna Cukalat
 


Rezultati sipas shoqates “ECA” dhe “MJFAT”

Bashkia Tirane, QV te numeruara 256/408

Edi Rama PS 55.50 perqind

Sokol Olldashi PD 44.94 perqind

Vasil Kushi PKSH 0.65 perqindKeshilli Bashkiak Tirane, QV te numeruara 96/408

PD 32.90 perqind

PS 37.96 perqind

PR 3.12 perqiod

LSI 10.80 perqind
 


Bashkia Durres, QV ne numeruara 83/164

Arman Teliti PD 49.55 perqind

Vangjush Dako PS 49.43 perqind

Muho Asllani PK 1.01 perqind


Bashkia Fier, QV te numeruar 13/59

Baftjar Zeqo PS 55.56 perqind

Ferdinand Murati PD 41.36 perqind

Asip Demo PDI 2.03 perqind

Arqile Piperi PBDNJ 1.05 perqind


Keshilli Bashkiak Fier, QV e numeruar

PD 23 perqind

PS 42. 25 perqind

LSI 14.55 perqind
 

Bashkia Berat, QV te numeruara 55/55

Sali Hoxha PD 42.16 perqind

Fadil Nasufi PS 52.27 perqind

Ilda Sylari PBDNJ 3.83 perqind

Sali Myftari PK 1.73 perqind


Bashkia Kukes, QV te numeruara 17/17

Hasan Halilaj PD 57.14 perqind

Osman Elezi PS 39.83 perqind

Safet Zenelaj i Pav 2.50 perqind


Bashkia Lezhe, Qe be numeruara 13/13

Viktor Tushaj LSI 57.32 perqind

Pashk Pervathi PD 41.70 perqind


Bashkia Peshkopi, QV te numerua 10/10

Ilir Krosi PD 64.08 perqind

Petrit Zili PS 35.92 perqind


Bashkia Vlore, QV te numeruara 86/86

Shpetim Gjika PS 58.83 perqind

Kreshnik Alimerko PD 40.22 perqind


Bashkia Elbasani, QV te numeruara 22/97

Luciano Boci PD 47.38 perqind

Qazim Sejdini PS 51.80 perqind
 

Bashkia Korce, QV te numeruara 54/61

Niko Peleshi PS 56.41 perqind

Gjergji Papa PD 43.59 periqnd


Bashkia Gjirokaster, QV te numeruara 8/27

Flamur Bime PS 57.04 perqind

Adrian Kokalari PD 42.32 perqind
 
 
 
 
 

 

Rezultatet, fituesit pėr 45 bashki


Shekulli
21-02-2007

 

Pėrfundimi i procesit tė numėrimit nė shumė bashki dhe komuna tė vendit, ka sjellė edhe konfigurimin e parė tė hartės elektoral

TIRANĖ- Pėrfundimi i procesit tė numėrimit nė shumė bashki dhe komuna tė vendit, ka sjellė edhe konfigurimin e parė tė hartės elektorale, ku duket qartė, se PS ka fituar dukshėm bashkitė e mėdha, ndėrsa PD ka fituar ato tė nivelit tė dytė dhe disa komuna. Sipas rezultateve paraprake qė janė publikuar nga ECA dhe "Mjaft!", socialistėt kanė fituar edhe njė herė Bashkinė e Tiranės. Nė kėtė mėnyrė, kryebashkiaku Edi Rama ėshtė konfirmuar pėr njė mandat tė tretė nė krye tė Bashkisė sė Kryeqytetit. Pas rezultateve zyrtare, tė bėra publike vetėm dje nė mėngjes, Partia Socialiste mori edhe qytetin e Durrėsit, ndėrkohė qė ishte konfirmuar fitorja e kėsaj partie nė Korēė. Edhe nė Elbasan, deri mbrėmė pas mesnate ishte nė avantazh PS, ashtu si edhe nė Gjirokastėr. Pra, Partia Socialiste ka mundur tė fitojė bashkitė e mėdha tė vendit, madje edhe ato bashki, nė tė cilat mė parė qeveriste Partia Demokratike. Sipas rezultateve tė zyrtarizuara mbrėmė, PD ka humbur edhe Bashkinė e Mamurrasit, qė prej vitesh drejtohej nga demokratėt. Ndėrkohė, sipas raporteve qė kanė sjellė korrespondentėt e gazetės "Shekulli", mund tė thuhet me pa mėdyshje, se PD ka fituar disa bastione tė PS-sė, qė nė asnjė palė zgjedhje nuk ėshtė diskutuar humbja e Partisė Socialiste. Kėshtu, PD ka fituar nė Bashkitė e Pėrmetit, Tepelenės, Ersekės, Mallakastrės apo edhe Gramshit. Partia Demokratike, ka mundur tė fitojė edhe disa bashki tė tjera tė nivelit tė dytė. Ndėrkohė, rezultatet zyrtare nga bashkitė sa mė sipėr, por edhe nė komuna, do tė publikohen sė shpejti edhe nga KQZ, e cila, si rrallėherė ėshtė treguar e rezervuar nė shpalljen e rezultateve, duke preferuar qė tė bėjė zyrtare vetėm procesverbalet, qė janė firmosur nga tė gjithė anėtarėt e KZQV-ve tė bashkive apo komunave pėrkatėse.

BASHKIA TIRANE PS

EDI RAMA

BASHKIA ELBASAN

QAZIM SEJDINI PS

BASHKIA KORĒĖ

GJERGJI PAPA PD

BASHKIA VLORE

SHPETIM GJIKA PS

BASHKIA PESHKOPI

ILIR KROSI PD

BASHKIA DURRES

VANGJUSH DAKO PS

BASHKIA LEZHE

VIKTOR TUSHAJ LSI

BASHKIA KORĒĖ

NIKO PELESHI PS

BASHKIA VLORE

SHPETIM GJIKA PS

BASHKIA PERMET

EDMOND KOMINO PD

BASHKIA DELVINE

DHURIM ALINANI PD

BASHKIA KUKES

HASAN HALILI PD

BASHKIA GJIROKASTĖR

Vazhdon

BASHKIA BERAT

FADIL NASUFI PS

BASHKIA FIER

BAFTJAR ZEQO PS

BASHKIA RRESHEN

GJON DEDA PD

BASHKIA SHKODER

LORENC LUKA PD

BASHKIA FUSHE-KRUJE

ISMET MAVRIQI PD

BASHKIA KAVAJE

REFIK RRUGIA PD

BASHKIA KRUJE

LULZIM GUNI PLL

BASHKIA BURREL

SKENDER LLESHI PD

BASHKIA KUĒOVE

ARTUR KURTI PS

BASHKIA KLOS

BEDRI HOXHA PD

BASHKIA SUKTH

KRISTAQ BERATI PS

BASHKIA ERSEKE

NIKOLLA BENDO  PD

BASHKIA PATOS

BARDHI MELI LSI

BASHKIA LIBRAZHD

KASTRIOT BEGA PS

BASHKIA GRAMSH

KASTRIOT ZERA PD

BASHKIA ĒOROVODE

ILIRJAN KALEMASI PD

BASHKIA KELCYRE

VASIL ĒARKA PD

BASHKIA POLIĒAN

ADRIATIK ZOTKAJ PBDNJ

BASHKIA KRUMĖ

BARDHYL PEKA PD

BASHKIA SARANDE

EDMOND GJOKA PD

BASHKIA KLOS PD

BEDRI HOXHA

BASHKIA RUBIK

MARK RUĒI BLD

BASHKIA FUSH-ARREZ

NDUE PALUCA PDK

BASHKIA KOPLIK

RAMADAN LIKAJ PD

BASHKIA TEPELENE

SEVO MIĒI PD

BASHKIA BILISHT

VALTER MIZA PD

BASHKIA MAMURRAS

DEDENDRECA PAD

BASHKIA LAĒ

LUIGJ ISUFI PD

BASHKIA PUKE PS

RUSTEM STRUGA

BASHKIA BULQIZĖ PD

ROLAND KETA

BASHKIA TROPOJE  PD

 
 
 
 
http://www.panorama.com.al/
Faqe 2/3 - Politikė

zgjedhjet lokale
rezultatet
 

Majlinda Bregu deklaroi se PD ka thelluar fitoren e 3 korrikut 2005

 

PD shpall fitoren: Kemi fituar nė 10 nga 12 qarqe

 
Adi Shkėmbi

Partia Demokratike shpalli dje fitoren nė zgjedhjet lokale tė 18 shkurtit. Zėdhėnėsja e fushatės elektorale pėr PD-nė, Majlinda Bregu, tha gjatė njė konference pėr shtyp se Partia Demokratike ka marrė mė shumė vota se nė vitin 2005, duke rritur rezultatin e saj nė proporcional.

Sipas Bregut, demokratėt rezultojnė tė jenė fitues nė 10 nga 12 qarqet e vendit, ndėrkohė qė pranohet humbja nė Qarkun e Beratit dhe tė Fierit.

Rezultatet
Partia Demokratike konfirmoi dje fitoren nė shumicėn e njėsive nė 10 qarqe tė vendit, duke pretenduar se ka marrė mė shumė vota se nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė 3 korrikut 2005. Sipas zėdhėnėses sė fushatės elektorale tė selisė blu “Nė zgjedhjet vendore tė 2007, koalicioni qeverisės thellon maxhoritarin e tij dhe rezulton tė jetė fitues nė 10 nga 12 qarqe, konkretisht nė Vlorė, Gjirokastėr, Korēė, Elbasan, Tiranė, Durrės, Lezhė, Dibėr dhe Kukės. Nė diskutim ėshtė Qarku i Fierit dhe nuk kemi rezultatet e pritura nė Qarkun e Beratit”. Duke iu referuar qarqeve, Bregu tha se nė Tiranė Partia Demokratike megjithėse ka humbur Bashkinė e Tiranės, ka fituar 19 nga 31 njėsitė vendore tė kėtij qarku. Sipas Bregut, PD ka fituar katėr bashki nga 6 qė janė gjithsej nė kėtė qark, si dhe 15 komuna nga 22 qė janė gjithsej. Pėr sa i pėrket Qarkut tė Vlorės, demokratėt pretendojnė fitoren nė 19 njėsi vendore nga 26 gjithsej. Sipas PD-sė nė Vlorė janė fituar 5 bashki dhe 14 komuna, njė rezultat ky sipas demokratėve mė i lartė se ai i vitit 2005. Nė Qarkun e Gjirokastrės demokratėt kanė fituar 21 nga 31 njėsitė vendore me 5 bashki dhe 16 komuna. Edhe nė qytetin e Korēės ku demokratėt humbėn bashkinė e madhe, megjithėse e fituan nė vitin 2003, nė kėto zgjedhje kanė fituar 19 nga 36 njėsitė vendore. Nė Korēė janė fituar 2 bashki dhe 17 komuna nga demokratėt. Pėr sa i pėrket rrethit tė Kukėsit, PD rezulton tė jetė fituese nė 3 bashki dhe 19 komuna nga 24 qė janė gjithsej. Nė Elbasan, ku sėrish demokratėt kanė humbur bashkinė e madhe, kanė fituar 28 nga 51 njėsitė vendore (2 bashki dhe 26 komuna). Nė Durrės ku demokratėt arritėn tė marrin njė fitore tė thellė nė zgjedhjet e vitit 2005 kanė humbur Bashkinė e Durrėsit, ndėrkohė qė kanė fituar 8 komuna dhe 4 bashki nga 16 njėsi vendore gjithsej. Nė Qarkun e Lezhės, ku PD ka humbur Bashkinė e Lezhės nė favor tė LSI-sė, ka fituar 16 nga 21 njėsitė vendore (3 bashki dhe 13 komuna). Nė Qarkun e Dibrės PD ėshtė fituese nė 31 nga 35 njėsi vendore me 4 bashki dhe 27 komuna tė fituara. Ndėrsa nė Qarkun e Beratit demokratėt kanė arritur edhe rezultatin mė tė dobėt, ku kanė fituar katėr nga 25 njėsitė vendore.

Bilanci i PD
Sipas demokratėve rezulton qė kjo parti tė ketė fituar 57% tė bashkive tė vendit (38 bashki nga 67 gjithsej), si dhe 308 komuna. “Nė total nga 67 bashki kemi fituar 38 ose 57%. Nga 308 komuna kemi fituar 181 prej tyre, 59%”, u shpreh Bregu gjatė konferencės pėr shtyp. Ajo akuzoi komisionerėt socialistė nė grupet e numėrimit se kanė bllokuar procesin nė 7 njėsi vendore, kurse qė nė 7 njėsi tė tjera nuk janė zhvilluar zgjedhje. “Ndėrkohė nuk janė zhvilluar votime nė 7 njėsi vendore dhe janė bllokuar nga socialistėt edhe nė 7 njėsi tė tjera. Si elektorat, opozita nė kėto zgjedhje krahasuar me 2005 ėshtė zvogėluar me 15%, ndėrsa nė vitin 2003 me 25%. Pavarėsisht se nuk jemi rikonfirmuar nė tre bashki: Korēė, Elbasan dhe nė Lushnjė, pėrsėri maxhoranca ka zgjeruar hartėn e saj elektorale dhe ka thelluar fitoren nė rang kombėtar”, u shpreh Bregu.

 

 • 38 bashki
  pretendon tė ketė fituar Partia Demokratike nė kėto zgjedhje. Demokratėt nuk janė konfirmuar nė bashki si Elbasani, Lushnja dhe Korēa, tė cilat i kishin fituar tre vjet mė parė, ndėrkohė qė kanė fituar nė Memaliaj, Tepelenė dhe Pėrmet, bashki kėto tė konsideruara si bastione tė Partisė Socialiste.
 • 59 per qind
  tė komunave janė fituar nga Partia Demokratike nė zgjedhjet e 18 shkurtit. Si asnjėherė tjetėr nė historinė pluraliste tė zgjedhjeve lokale nė Shqipėri, demokratėt kanė gjetur njė pėrkrahje tė madhe nė fshat. Demokratėt kanė fituar nė njė numėr tė madh komunash nė jug tė vendit, tė cilat njihen si bastione tė PS.

 

rezultati

Komunat e fituara nga PD

Qarku Durrės
Komuna Maminas
Komuna Rrashbull
Komuna Xhafzotaj
Komuna Katund i ri
Komuna Thumanė
Komuna Bubq

Qarku Vlorė
Komuna Llakatund
Komuna Vllahinė
Komuna Sevasteri
Komuna Brataj
Komuna Ksamil
Komuna Lukovė
Komuna Markat
Komuna Vergo

Qarku Tiranė
Komuna Bėrxullė
Komuna Prezė
Komuna Vaqarr
Komuna Shėngjergj
Komuna Zall-Bastar
Komuna Luz i Vogėl
Komuna Kryevidh
Komuna Golem
Komuna Synej
Komuna Helmės

Qarku Shkodėr
Komuna Velipojė
Komuna Dajē
Komuna Bėrdicė
Komuna Postribė
Komuna Shllak
Komuna Gur i Zi
Komuna Vig-Mnel
Komuna Shkrel
Komuna Qendėr
Komuna Kastrat
Komuna Gruemirė
Komuna Fushė-Arrėz
Komuna Qerret
Komuna Qafė Mali
Komuna Rrapė
Komuna Blerim
Komuna Gjegjan

Qarku Berat
Komuna Cukalat
Komuna Gjerbės
Komuna Ēepan
Komuna Zhapė

Qarku Dibėr
Komuna Maqellarė
Komuna Luzni
Komuna Fushė-Aliaj
Komuna Melan
Komuna Zall-Dardhė
Komuna Selishtė
Komuna Kastriot
Komuna Tomin
Komuna Reē
Komuna Sllovė
Komuna Muhur
Komuna Fushė-Bulqizė
Komuna Zerqan
Komuna Gjoricė
Komuna Ostren
Komuna Baz
Komuna SUē
Komuna Komsi
Komuna Macukull
Komuna Rukaj
Komuna Ulėz
Komuna Lis
Komuna Xibėr

Qarku Elbasan
Komuna Gostimė
Komuna Klos
Komuna Mollas
Komuna Shalės
Komuna Kajan
Komuna Fierzė
Komuna Bradashesh
Komuna Funar
Komuna Labinot Mal
Komuna Labinot Fushė
Komuna Tregan
Komuna Qendėr
Komuna Stėrblevė
Komuna Polis
Komuna Stravaj
Komuna Hotolisht
Komuna Pishaj
Komuna Sult
Komuna Pėrparim
Komuna Pajovė
Komuna Gjocaj

Qarku Fier
Komuna Cakran
Komuna Levan
Komuna Strum
Komuna Kuman
Komuna Ruzhdie
Komuna Zharrės
Komuna Grabian
Komuna Dushk
Komuna Krutje
Komuna Hysgjokaj
Komuna Remas
Komuna Kolonjė
Komuna Fratar
Komuna Qendėr
Komuna Selitė
Komuna Ngraēan

Qarku Lezhė
Komuna Zejmen
Komuna Shėnkoll
Komuna Ungrej
Komuna Kallmet
Komuna Dajē
Komuna Selitė
Komuna Kthellė
Komuna Kaēinar
Komuna Orosh
Komuna Fushė-Kuqe

Qarku Korēė
Komuna Bulgarec
Komuna Pirg
Komuna Vreshtas
Komuna Voskop
Komuna Voskopojė
Komuna Drenovė
Komuna Progėr
Komuna Gore
Komuna Mollaj
Komuna Proptisht
Komuna Ēėravė
Komuna Hudėnisht
Komuna Dardhas
Komuna Miras
Komuna Mollas
Komuna Barmash
Komuna Ēlirim

Qarku Kukės
Komuna Bicaj
Komuna Bushtricė
Komuna Grykė Caj
Komuna Kalis
Komuna Topojan
Komuna Shishtavec
Komuna Zapod
Komuna Arrėn
Komuna Surroj
Komuna Fajza
Komuna Tropojė
Komuna Bujan
Komuna Margegaj
Komuna Fierzė
Komuna Bytyē
Komuna Llugaj
Komuna Lekbibaj

Qarku Gjirokastėr
Komuna Lunxhėri
Komuna Odrie
Komuna Picar
Komuna Lazarat
Komuna Cepo
Komuna Ballaban
Komuna Dishnicė
Komuna Petran
Komuna Kurvelesh
Komuna Q. Tepelenė
Komuna Krahės
Komuna Qesarat
Komuna F. Memaliaj
Komuna Buz

Komunat e fituara nga E MAJTA

Qarku Shkodėr
1-Komuna Temal

Qarku Pukė
2-Komuna Qelėz

Qarku Kukės
3-Komuna Kolsh
4-Komuna Tėrthore 5-Komuna Ujmisht 6-Komuna Golaj 7-Komuna Gjinaj

Qarku Lezhė
8-Komuna Balldren 9-Komuna Blinisht

Qarku Dibėr
10-Komuna Arras
11-Komuna Kala e Dodės 12-Komuna Martanesh 13-Komuna Shupenzė
14-Komuna Trebisht
15-Komuna Gurrė

Qarku Durrės
16-Komuna Cudhi 17-Komuna Nikėl

Qarku Tiranė
18-Komuna Paskuqan 19-Komuna Dajt
20-Komuna Kashar
21-Komuna Krrabė
22-Komuna Ndroq
23-Komuna Pezė
24-Komuna Zall Bastar
25-Komuna Zall Herr 26-Komuna Gosė 27-Komuna Lekaj
28-Komuna Sinaballaj

Qarku Elbasan
29-Komuna Grekan 30-Komuna Gracen
31-Komuna Gjergjan 32-Komuna Gjinar 33-Komuna Papėr 34-Komuna Rrasė 35-Komuna Shalės 36-Komuna Shirgjan
37-Komuna Shushicė 38-Komuna Zavalinė
39-Komuna Kodovjat 40-Komuna Kukur 41-Kom. Skėnderbegas
42-Komuna Lunik
43-Komuna Rrajcė 44-Komuna Karinė
45-Komuna Shezė

Qarku Fier
46-Komuna Frakull
47-Komuna Kuman 48-Komuna Kurjan
49-Komuna Portėz
50-Komuna Qendėr
51-Komuna Topojė
52-Komuna Ballagat
53-Komuna Bubullimė
54-Komuna Fier Shegan
55-Komuna Golem
56-Komuna Gradishtė
57-Komuna Tėrbuf
58-Komuna Aranitas
59-Komuna Greshicė

Qarku Berat
60-Komuna Kutalli
61-Komuna Otllak
62-Komuna Poshnje
63-Komuna Roshnik
64-Komuna Sinjė
65-Komuna Tėrpan
66-Komuna Velabisht
67-Komuna Vėrtop
68-Komuna Perondi
69-Komuna Bogovė
70-Komuna Leshnjė
71-Komuna Potom
72-Komuna Qendėr
73-Komuna Vėndreshė

Qarku Korēė
74-Komuna Lekas
75-Komuna Libonik
76-Komuna Liqenas
77-Komuna Pojan
78-Komuna Buēimas
79-Komuna Trebinjė
80-Komuna Hoēisht
81-Komuna Novoselė
82-Kom. Qendėr Ersekė
83-Kom. Qendėr Leskovik

Qarku Gjirokastėr
84-Komuna Antigonė
85-Komuna Picar
86-Kom. Qendėr Libohovė
87-Komuna Zagorie
88-Komuna Ēarshovė
89-Komuna Frashėr
90-Kom. Qendėr Piskovė
91-Komuna Sukė
92-Komuna Lopės

Qarku Vlorė
93-Komuna Armen
94-Komuna Horė-Vranisht
95-Komuna Kotė
96-Komuna Xarė

 

 

Ndryshe nga selia blu, nė PS rikthehet festa e fitores qė prej 2003. Festojnė dhjetėra militantė

Rikthehen simpatizantėt nė selinė e PS
Militantė tė ekzaltuar ndjekin rezultatet nė njė video-projektor

Dy ditėt e fundit, selisė rozė i janė rikthyer njerėzit. Njė gjallėri tė tillė kjo seli nuk e ka pėrjetuar qė prej katėr vjetėsh, nė tetor 2003, kur Edi Rama rizgjidhej pėr mandatin e tij tė dytė nė krye tė Bashkisė sė Tiranės.

Ndryshe nga selia blu, kėtu ka atmosferė, ka njerėz qė vijnė dhe ikin, urojnė njėri-tjetrin, tregojnė episode nga dita e votimit, shumė nga ata komisionerė apo vėzhgues. Por disa prej tyre largohen nga selia rozė vetėm gjatė kohės sė drekės, kur shkojnė pėr t'u ēlodhur dhe pasdite janė pėrsėri nė hollin e saj. Mė interesante nė selinė rozė kėto dy ditė janė konferencat e shtypit, ku Pandeli Majko, me autoritetin e sekretarit tė Pėrgjithshėm komunikon me mediat, duke i bėrė apel Berishės pėr bojkotin e komisionerėve, por dhe shpall komuna dhe bashki qė vazhdimisht fitohen nga e majta e bashkuar. Kėto komunikime me median kthehen nė njė festė pėr "tė ngujuarit" e selisė rozė, tė cilėt ēdo lajm fitoreje e shoqėrojnė me ovacione. Emri mė i lakuar nė kėtė seli ėshtė kryetari i saj, Edi Rama, kandidati i opozitės sė bashkuar pėr bashkinė e kryeqytetit. "E duam Tiranėn me Edi Ramėn!" ėshtė dėgjuar me qindra herė kėto dy ditė nė selinė rozė nga simpatizantėt, anėtarėt, por dhe elektorati kryeqytetas, qė vjen tė informohet nė PS. Majko ėshtė bėrė personazhi mė karizmatik i kėtyre dy ditėve, i cili ka vendosur komunikim tė drejtpėrdrejtė me mediat, por dhe simpatizantėt, nė lidhje me procesin e numėrimit tė votave dhe shpalljes sė rezultatit. Holli kryesor i godinės sė socialistėve ėshtė bllokuar nga gazetarėt dhe kamerat, kalimi i tė cilit ėshtė njė aventurė mė vete, pasi kabllot e transmetimit gjarpėrojnė nė tė gjitha anėt. Por duket se ky mbipopullim u pėlqen socialistėve, anėtarėve tė thjeshtė dhe militantėve tė saj. Me nostalgji, ata kujtojnė solidaritetin e tė majtėve gjatė viteve '96-'97, kur opozita protestonte pėr manipulimin e zgjedhjeve vendore tė vitit 1996, ndėrsa dhuna e ushtruar ndaj tyre i lidhte dhe i bashkonte edhe mė shumė. Koli Gole, njė veteran i njėsisė nr. 9, thotė se nė 2005 nuk mundėm tė pėrjetojmė atmosferėn e fitores, vazhdimisht lajmet e hidhura pėr humbjen na shtonin edhe mė shumė vapėn e korrikut tė atij viti, kur dolėm nė opozitė". "Ato ditė shumė pak njerėz vinin nė seli, nuk kishim kurajo tė ngushėllonim njėri-tjetrin", tha Gole. Por nga dje, moderatorėt e komunikimit me median kanė vendosur edhe njė element mė shumė pėr tė shtuar klimėn festive pranė selisė, por dhe komunikimin direkt minutė pėr minutė tė publikut me rezultatin. Nė njė stendė gjigande, njė video-projektor shfaq vazhdimisht edicione informative, me tė cilat njihen me rezultatin direkt siē komunikohet nga agjencitė dhe monitoruesit e zgjedhjeve. "Neės 24" dhe "Top Channel" janė dy stacionet televizive qė shfaqen vazhdimisht nė video-projektor, ku edicionet informative, e sidomos tabelat e rezultateve, ndiqen me shumė interes nė oborrin, por dhe gjithė sheshin "Austria", i cili nė orėt e mbrėmjes popullohet nga shumė qytetarė tė kryeqytetit. E ndėrsa e gjithė kjo atmosferė pėrjetohet me entuziazėm nė selinė rozė, Rama duket se ėshtė njeriu mė modest dhe mė pak fjalė. Ende kryetari i rikonfirmuar i Bashkisė sė Tiranės, nuk ėshtė shprehur qė prej ditės sė diel, tek votonte bashkė me nėnėn e tij. Burime pranė tij thonė, se Rama po pret konfirmimin zyrtar tė rezultatit nga KQZ-ja pėr tė bėrė komunikimin e tij tė parė me mediat, por dhe me anėtarėt dhe simpatizantėt socialistė. Rama do startojė festėn e madhe. Ai ka qenė gjatė dy ditėve nėn shoqėrinė e deputetėve socialistė, stafit tė tij tė afėrt elektoral, por dhe njerėzve, tė cilėt vullnetarisht ndihmuan nė ruajtjen e votės sė qytetarėve tė Tiranės gjatė ditės sė votimit.

 

 • 21 bashki
  janė fituar nga opozita e bashkuar nė zgjedhjet e 18 shkurtit, duke fituar disa bashki, qė nė 2003 ishin humbur nga PS-ja
 • 96 komuna
  janė fituar nga opozita e bashkuar deri nė kėtė moment, kur janė ende tė bllokuara disa tė tjera dhe nė disa njėsi zgjedhjet nuk u zhvilluan nė 18 shkurt

 

rezultati

Bashkitė e fituara nga PD
Bashkia Sukth
Bashkia Libohovė
Bashkia Manėz
Bashkia Krujės
Bashkia Fushė-Krujė
Bashkia Selenicė
Bashkia Sarandė
Bashkia Konispol
Bashkia Delvinė
Bashkia Orikum
Bashkia Kamėz
Bashkia Vorė
Bashkia Kavajė
Bashkia Shkodėr
Bashkia Vau i Dejės
Bashkia Fierzė
Bashkia Koplik
Bashkia Peshkopi
Bashkia Bulqizė
Bashkia Gramsh
Bashkia Burrel
Bashkia Krumė
Bashkia Klos
Bashkia Peqin
Bashkia Bilisht
Bashkia B. Curri
Bashkia Ballsh
Bashkia Rrėshen
Bashkia Rubik
Bashkia Laē
Bashkia Kukės
Bashkia Pėrmet
Bashkia Kėlcyrė
Bashkia Leskovik
Bashkia Tepelenė
Bashkia Memaliaj

Bashkitė e fituara nga PS
1-Bashkia Pukė
2-Bashkia Lezhė
3-Bashkia Mamurras
4-Bashkia Durrės
5-Bashkia Shijak
6-Bashkia Tiranė
7-Njėsia bashkiake Nr.1
8-Njėsia bashkiake Nr.2
9-Njėsia bashkiake Nr.3
10-Njėsia bashkiake Nr.4
11-Njėsia bashkiake Nr.5
12-Njėsia bashkiake Nr.10
(nė proces, koalicioni nė avantazh)
13-Bashkia Rrogozhinė
14-Bashkia Belsh
15-Bashkia Cėrrik
16-Bashkia Librazhd
17-Bashkia Prrenjas
18-Bashkia Fier
19-Bashkia Patos
20-Bashkia Roskovec
21-Bashkia Lushnjė
22-Bashkia Berat
23-Bashkia Ura Vajgurore
24-Bashkia Kuēovė
25-Bashkia Ēorovodė
26-Bashkia Korēė
27-Bashkia Maliq
28-Bashkia Ersekė
29-Bashkia Vlorė