Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

Tiranė, mė 29 tetor 2007

Deklarate per mediat

Ngjarjet makabre tė mbytjes sė dy fėmijėve 10 vjeēarė, ekzekutuar nga monstrat kriminale brenda dy javėve tė fundit, kanė tronditur rėndė ndėrgjegjen e mbarė opinionit.

PLL me kėtė rast shpreh dhimbjen e saj tė thellė dhe u dėrgon ngushėllimet e rastit familjeve qė humbėn fėmijėt e pafajshėm, viktima tė krimit.

Nė kushtet e pėrsėritjes sė krimeve tė rėnda ndaj jetės, PLL konsideron se rivendosja e dėnimit me vdekje, tashmė ėshtė bėrė mjeti i vetėm efikas pėr shtypjen e krimit dhe rritjen e besimit tek institucionet.

PLL u bėn thirrje institucioneve tė shtetit shqiptar, qė nėpėrmjet negociatave me Kėshillin e Europės, tė kėrkojnė mirėkuptimin pėr rivendosjen e dėnimit me vdekje pėr njė afat disavjeēar, pėr disa vepra penale qė parashikojnė dėnimet lidhur me krimet me pasojė vdekjen.

Gjithashtu PLL u bėn thirrje institucioneve, tė konsiderojnė propozimin tonė tė kahershėm pėr ngritjen e Armės sė Xhandarmėrisė si instrumenti i provuar i shtypjes sė krimit, sidomos atij kundėr jetės, bazuar nė pėrvojėn tonė dhe atė tė vendeve tė pėrparuara evropiane.

Me kėtė rast PLL shpreh sėrish mbėshtetjen e palėkundur ndaj objektivave tė qeverisė dhe tė maxhorancės pėr luftėn kundėr krimit, si dhe inkurajimin e institucioneve tė specializuara tė shtetit pėr shtypjen e krimit.

 

 

Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

Tiranė, mė 25 tetor 2007

Deklaratė pėr mediat

Partia Lėvizja e Legalitetit shpreh shqetėsimin e saj tė thellė pėr kulmimin e hapur nė skenėn politike, tė luftės dhe tė strategjisė antikombėtare tė PS pėr sabotimin me ēdo kusht tė ndėrtimit tė Rrugės Durrės - Prishtinė.

Bazuar nė synimin programor tė unifikimit me ēdo ēmim tė hapėsirės shqiptare, objektiv ky qė fatmirėsisht pėrputhet edhe me prioritetin madhor tė maxhorancės aktuale, PLL do ta mbėshtesė me tė gjitha mjetet realizimin sa mė parė tė prioritetit kombėtar dhe gjeostrategjik tė ndėrtimit tė Rrugės Durrės - Prishtinė.

Ne jemi tė bindur se ndėrtimi sa mė shpejt i kėsaj rruge, ka nxitur rivalitetet dhe konkurrencėn e fqinjėve pėr interesa tė mirėfillta ekonomike dhe gjeostrategjike antishqiptare.

Nė kėtė kėndvėshtrim, kundėrvėnia ndaj ndėrtimit tė kėsaj rruge nėpėrmjet goditjes politike tė eksponentėve kryesorė dhe pėrgjegjėsimarrės, i identifikon hapur autorėt si atentatorė politikė, tė pėrdorur nga segmentet antishqiptare kundėr interesave kombėtare.

PLL, si njė parti qė ka sakrifikuar gjithēka dhe nė vazhdimėsi pėr lirinė dhe bashkimin kombėtar, ėshtė e pozicionuar kundėr tė gjitha segmenteve tė politikės dhe mafias antishqiptare, pėr mbrojtjen e sipėrmarrjes madhore tė ndėrtimit tė Rrugės Durrės – Prishtinė.

PLL mbėshtet fuqimisht tė gjithė ata aktorė politikė qė po investohen pėr mbrojtjen e kauzės sė Rrugės sė bashkimit kombėtar dhe pėr shkatėrrimin e strategjisė sė penalizimit politik tė ideatorėve dhe realizuesve tė kėsaj kauze.

Partia Socialiste, e identifikuar si njė forcė politike trashėgimtare e partisė qė bart krime dhe tradhti tė mėdha ndaj ēėshtjes kombėtare, kėrkon tė mbrojė me ēdo ēmim kryeprokurorin Theodhori Sollaku, pėr tė penalizuar politikisht zotėrinjtė Berisha e Basha dhe pėr tė mbrojtur interesat kriminale tė segmenteve majtiste mafioze antishqiptare.

PLL mbėshtet ngritjen e Komisionit Hetimor Parlamentar pėr fillimin e procedurave tė shkarkimit tė Theodhori Sollakut. 

 

 

Pronat, PD kundėr nismės sė PR-sė
Vendosur: 25/10/2007 - 10:52 http://www.panorama.com.al/index.php?id=6421
• Partia Demokratike rrėzon njė pjesė tė amendamenteve tė republikanėve pėr ligjin e Kthimit dhe Kompensimit tė Pronave.

BLEDAR HOTI

Mbledhja e djeshme e komisionit parlamentar tė Ligjeve ėshtė shoqėruar me debate ndėrmjet republikanit Arjan Madhi dhe kryekomisionerit Fatos Beja. Drejtuesi demokrat i komisionit nuk ka pranuar qė tė kalojė dy nene 3 dhe 4 tė nismės sė republikanėve. Pėrplasja mes Bejės dhe Madhit ka qenė e madhe, aq sa ky i fundit kėrkoi qė diskutimi tė shtyhet pėr mbledhjen e sė hėnės. I pranishėm nė mbledhje ka qenė edhe kreu i Agjencisė sė Kthimit tė Pronave, Besnik Maho. Nė fjalėn e tij, Maho u shpreh se "me shfuqizimin e ligjit nr. 7501 duhet tė shfuqizohen njėkohėsisht edhe dy ligje tė tjera, si ligji "Pėr tokat e pandara" dhe ligji "Pėr tokat qė do tė kthehen pėr shpėrblim", sepse pengojnė procesin e kthimit dhe kompensimit tė tokave". Gjithashtu, Maho vlerėsoi se "shtyrja e afatit tė depozitimit tė kėrkesave tė reja tė pronarėve "Pėr kthimin dhe kompensimin e pronave", nga 1 tetor 2007 qė ėshtė afati aktual, mė 31 dhjetor 2008, ėshtė njė ēėshtje politike". Bllokimin e kėtyre ligjeve Maho e lidhi me faktin se "shumė toka bujqėsore ndodhen nė zotėrim tė krerėve tė komunave dhe bashkive dhe mund tė abuzohet me shpėrndarjen e tyre". Debatet mė tė mėdha janė bėrė pėr nenet 3 dhe 4 tė projektit, pasi pėr maxhorancėn nuk mund t'i jepet kompetenca drejtorit tė AKKP-sė qė tė realizohet pushimi i hetimit administrativ, ku pėr kėtė vendos gjykata. Kėtė qėndrim ka mbajtur kryekomisioneri Fatos Beja, i cili ka qenė njė ndėr kundėrshtarėt e fortė tė dy amendamenteve tė paraqitura nga ana e Madhit. Kreu i grupit parlamentar tė PR-sė theksoi se "ky projektligj ka tė bėjė me dy komponentė kryesorė, tė cilėt nga praktika e deritanishme kanė rezultuar tė pamundur nė aplikimin e tyre, ose kanė shėrbyer si bazė legjislative pėr abuzime tė mundshme nga ana e autoriteteve shtetėrore". Pėr nenin 3, deputeti i PBDNJ-sė, Spiro Peēi, kėrkoi qė republikani Madhi ta tėrheqė atė, pasi pėrderisa ka njė certifikatė pronėsie ēėshtja nuk ka pse tė shkojė nė gjykatė. Pas shumė pėrplasjesh me qėndrime tė ndryshme, Madhi pranoi qė ta tėrheqė. Pėrplasja tjetėr ka qenė nė lidhje me nenin 4 ku i jepet e drejta drejtorit tė Agjencisė qė tė marrė vendimin pėr pushimin e hetimit administrativ tė dosjeve. "Nga analiza rezulton se njė pjesė e dosjeve tė subjekteve tė shpronėsuara rezulton tė pashqyrtuara, pasi njė numėr i tyre nuk pėrmban dokumentacionin e kėrkuar. Duke qenė se barra e provės pėr faktet e pretenduar bie mbi subjektin e shpronėsuar atėherė ky subjekt mund dhe duhet tė rivihet nė lėvizje pėr plotėsimin e kėrkesės me njė dokumentacion tė plotė", theksoi Madhi. Por Beja e kontestoi kėtė propozim, duke theksuar se nuk mund tė ketė tė drejtėn qė kreu i AKKP-sė tė pushojė hetimin administrativ. Gjatė shqyrtimit komisioni miratoi vetėm dy nenet e para, tė cilat janė: neni 1 qė ndryshon nenin 8 tė ligjit pika 3; nė rastet e ndėrtimeve mbi truall tė bėra me legjislacionin nė fuqi, kur nuk ėshtė regjistruar pronėsia e truallit, ai qė ka nė pronėsi ndėrtesėn detyrohet tė paguajė vlerėn fillestare tė truallit, sipas nenit 10 tė ligjit "Pėr privatizimin e banesave shtetėrore", tė shumėzuar me indeksin e rritjes sė ēmimeve. Nė zbatim tė kėsaj pike pronari i ndėrtimeve tė ligjshme mbi truall lidh kontratėn e shitblerjes sė truallit me organin e autorizuar nga ministri i Ekonomisė. Ndėrsa neni 2 qė ndryshon nenin 17 bėhet ndryshimi i afatit 1 tetor pėr depozitimin e kėrkesave, duke e ēuar deri mė 31 dhjetor tė vitit 2008.

deklaratat

Blendi Klosi: Qeveria, ndryshe sa ka premtuar, nuk ka zgjidhur asnjėherė ēėshtjen e pronave. Deri tani maxhoranca ka sjellė nė Kuvend dy herė ndryshime pėr ligjin e pronave. Kjo tregon se qeveria nuk ka vullnetin e duhur pėr tė realizuar procesin e kthimit dhe kompensimit tė pronave.
Fatos Beja: Unė personalisht kam mendimin tim pėr kėto amendamente dhe mendoj se mund t'i diskutojmė dhe mė pas do tė vendosė seanca.
Arjan Madhi: Kėto janė amendamente qė i shėrbejnė procesit tė kthimit dhe kompensimit tė pronave dhe besoj se do tė jemi dakord.
Fatos Beja: Unė konkretisht jam kundėr katėr neneve tė para, por tė fokusohemi te neni 3. Nuk mund tė vėsh detyrime qė tė bėsh detyrime pėr caktimin e zonave kufitare. Po nėse zona ka ish-pronar shtetin si mund tė realizohet zona kufitare mes palės tjetėr dhe ta realizosh atė me vendim gjykate.
Arjan Madhi: Unė mendoj se kjo ėshtė nė shėrbim tė ish-pronarėve, pasi ka shumė prona qė ZRPP-tė nuk kanė pranuar t'i regjistrojnė pėr shkak se nuk kanė pasur hartėn hartografike.
Bashkim Fino: Pėrderisa ish-pronarėt kontestojnė amendamentin e deputetit tė PR-sė, Madhi, nuk ka pse ne tė jemi pro kėsaj nisme.
Spiro Peēi: Pėrderisa ka njė certifikatė pronėsie nuk ka pse tė shkojė nė gjykatė dhe kontrollojė se cila ėshtė zonė kufitare. Unė mendoj se duhet tė rishikohet riformulimi i kėtij neni.
Arjan Madhi: E tėrheq, dakord pėr nenin 3.
Fatos Beja: Jemi te neni 4, unė jam kundėr nė mėnyrė kategorike qė t'i jepet drejtorit tė AKKP-sė tė vendosė pėr pushimin e hetimit tė administrativ, pasi kjo ėshtė njė gjė qė mund tė lėrė shteg pėr abuzime.
Arjan Madhi: Por se nuk e kupton se bėhet fjalė pėr procedura dhe ka tė bėjė me pushimin e dosjeve apo plotėsim tė dokumenteve. Ka shumė dosje qė janė bllokuar nė Agjencinė e Pronave.
Fatos Beja: Atė ia jep ligji, nėse ka mangėsi dokumentacioni i kthehet pėr plotėsim ne nuk mund t'i ēojmė dosjet nė magazinat e Dajtit dhe mė pas tė gjenden mė. Kush ėshtė dakord qė tė rrėzohet. Votohet pro kėrkesės sė Bejės.
Bashkim Fino: He mo Arian se po tė rrėzon maxhoranca jote nismat, firmosi gjithė nismat ti PD-sė.
Arjan Madhi: Kėrkoj qė mbledhja tė shtyhet dhe tė zhvillohet tė hėnėn e ardhshme.
Fatos Beja: Dakord, mbledhja shtyhet pėr tė hėnėn, edhe pse ka mbledhje grupi.
 
 
 
http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=46494
 
Pronat, shtyhet afati i kėrkesave
ALBANA LIKA
25/10/2007  Komisioni i Ligjeve kundėrshton propozimet “Madhi”. Depozitimi deri mė 31 dhjetor 2008

Miratohet amendamenti qė parashikon pagesėn e truallit nga personi qė ka nė pronėsi ndėrtesėn

Mazhoranca ėshtė deklaruar kundėr amendamenteve “Madhi” pėr kthimin dhe kompensimin e pronės. Gjatė diskutimit tė katėr neneve tė para, nė Komisionin e Ligjeve, deputetėt e mazhorancės kanė kundėrshtuar 4 prej tyre, ndėrkohė qė ėshtė rėnė dakord mes palėve pėr shtyrjen deri mė 31 dhjetor tė 2008-ės tė afatit pėr depozitimin e kėrkesės pėr tė fituar nga ky ligj, i subjektit tė shpronėsuar. Ndėrsa drejtori i Agjencisė Kombėtare pėr Kthimin dhe Kompensimin e Pronės, Besnik Maho, ka mbėshtetur amendamentet e republikanit, Arian Madhi.

Debatet

Si rrallė ndonjėherė, deputetėt e Komisionit tė Ligjeve janė pėrzier nė votimin e tyre ndaj amendamenteve qė kreu i grupit parlamentar tė Partisė Republikanė, Arian Madhi, ka paraqitur nė Kuvend pėr ligjin e pronave. Me votat e opozitės, anėtarit tė PBDNJ-sė, Spiro Peēi dhe demokristianit, Tom Doshi, komisioni miratoi amendamentin qė parashikon pagesėn e truallit nga personi qė ka nė pronėsi ndėrtesėn mbi tė. “Nė rastet e ndėrtimeve mbi truall tė bėra nė pėrputhje me legjislacionin nė fuqi, kur nuk ėshtė regjistruar pronėsia e truallit, ai qė ka nė pronėsi ndėrtesėn, detyrohet tė paguajė vlerėn fillestare tė truallit sipas vlerės sė tregut, sipas metodikės sė vlerės sė pronės”, thuhet nė amendamentin e miratuar me 7 vota pro, 4 kundėr tė PD-sė dhe 2 abstenim. Po ashtu, deputetėt e mazhorancės debatuan gjatė edhe pėr nenin tre tė projektit qė parashikon kthimin me gjyq themeli tė tė gjitha vendimeve tė dhėna deri tani. “Unė personalisht jam kundėr amendamentit, sipas tė cilit, ēdo pretendim i subjekteve tė shpronėsuara qė ka tė bėjė me pozicionin e pronės, sipėrfaqen, kufitarėt me disponimin e kėsaj prone para reformės agrare, tė provohet me vendime gjyqėsore themeli me palėn kundėrshtare”, tha kryetari i komisionit, Fatos Beja, i mbėshtetur nga deputetėt e mazhorancės. I gjendur pėrballė mungesės sė mbėshtetjes sė anėtarėve tė koalicionit qeveritar, Madhi ėshtė tėrhequr nga propozimi. “Nuk ėshtė e nevojshme tė bėjmė debate kėtu. I bėjmė nė tavolina tė tjera”, tha ai i nervozuar.

Vlerėsimi i AKKP-sė

Drejtori i AKKP-sė, Maho, ka vlerėsuar amendamentet e republikanit, Madhi, pasi sipas tij, ato zgjidhin shumė probleme qė janė hasur nga agjencia. Ndėrsa la nė gjykim tė legjislativit, nenet qė lidheshin me shtyrjen e afateve, drejtori Maho, propozoi pėrveē shfuqizimit tė ligjit 7501 “Pėr tokėn”, shfuqizimin edhe tė dy ligjeve tė tjera pėr tokėn qė sipas tij pengojnė agjencinė nė procesin e saj pėr kthimin e tokės, si dhe rrisin faturėn financiare qė do tė pėrdoret pėr kompensim. “Propozoj shfuqizimin edhe tė ligjit ‘Pėr tokat bujqėsore tė pandara” dhe “Pėr kalimin nė pronėsi pa shpėrblim tė tokės bujqėsore”, pasi sipas tyre, ato prona qė u njihen ish-pronarėve janė nė pronėsi tė shtetit. Kėto ne s’mund t’i pėrdorim pėr kthim, por vetėm pėr kompensim. Kjo bėn qė fatura financiare tė rritet duke rėnduar sigurisht buxhetin e Qeverisė”, tha Maho. Propozimi i drejtorit tė AKKP-sė u kundėrshtua nga vetė republikani, Madhi, pasi sipas tij, kėto dy ligje nuk pengojnė pėrdorimin e pronės qė posedohet nga shteti pėr t’ua kthyer ish-pronarėve.

Pushimi i hetimit

Deputetėt e mazhorancės u shprehėn kundėr propozimit tė deputetit Madhi pėr pushimin e hetimit administrativ, si njė formė e vendimmarrjes, pėrveē lėnies nė fuqi tė vendimit; ose shfuqizimin e vendimit dhe zgjidhjen nė themel tė tij, lidhur me objektin e ankimit, kundėr vendimit tė njohjes sė tė drejtės sė pronėsisė.

Tokat e zaptuara

Drejtori i AKKP-sė, Besnik Maho, nė interes tė deputetit demokristian, Tom Doshi, sqaroi se tokat e poseduara me forcė, pra nė mėnyrė arbitrare, do t’u kthehen ish-pronarėve, atyre qė u njihet kjo pronė me dokumente sipas ligjeve nė fuqi. “Pronarėt qė e kanė zaptuar tokat, nuk do njihen si pronarė tė kėtyre pronave nga agjencia”, tha ai.

Afati pėr kėrkesat

Subjektet e shpronėsuara, pėr fitimin e tė drejtave tė parashikuara nga ky ligj, kanė tė drejtė tė depozitojnė kėrkesa tė reja deri nė datėn 31 dhjetor 2008. Nė rast se objekti i shpronėsuar pėr shkaqe tė pėrligjura nuk kanė arritur tė depozitojnė
 
 
 
Pronarėt kundėr ligjit pėr kompensimin e pronės
 Wednesday, 24 October 2007 
ImageĒėshtja e pronave nuk zgjidhet me hyrjen nė fuqi tė ligjit pėr kompensim dhe as me publikimin e hartės sė ēmimeve. Sipas shoqatės Kombėtare tė tė Shpronėsuarve nuk mund tė flitet pėr ndryshime nė ligjin aktual pėr aq kohė sa vetė ky ligj nuk ka nisur tė zbatohet. Ndėrkaq, anėtarėt e komisionit tė ligjeve i kanė qėndruar idesė se me ndarjen e tokave dhe klasifikimin e tyre duhet tė merret pikėrisht AKPP. Dje nė komisionin e ligjeve ish-pronarėt kishin dėrguar mendimet e tyre lidhur me ligjin pėr “Kthimin dhe kompensimin e pronės”.Ndėrkaq, sipas kryetarit tė komisionit, Fatos Beja hyrja nė fuqi e ligjit tė pronave, shfuqizon nė mėnyrė direkte ligjin “pėr tokėn”, megjithatė problematik mbetet fakti qė deri tani nuk ėshtė shqyrtuar asnjė kėrkesė nė lidhje me kompensimin pėr tokat bujqėsore. Pėr sa i pėrket tokave tė kaluara nė pronėsi tė shtetit, ato do tu jepen vetėm atyre personave apo subjekteve tė cilat vėrtetojnė ligjėrisht se janė pronarė tė tokės. Megjithatė sipas shoqatės sė tė shpronėsuarve procesi i njohjes, kthimit dhe kompensimit tė pronave i cili me propozimet e reja duhet tė pėrfundojė nė 31/06/2008, nuk mund tė jetė i zbatueshėm nė praktikė, pėr vetė faktin e shkurtimit tė kohės, dokumenteve tė shumta, dhe pėr faktin se pėr pėrfundimin e procesit, ėshtė parashikuar data 30.06.2009.
Procesi
Data 22 tetor shėnoi mbylljen e regjistrimit tė subjekteve tė shpronėsuara pėr kompensim nė tė holla, duke hapur fazėn e verifikimit tė kėrkesave dhe nisjen nga procesi i kompensimit. Kėshtu, nga data 1 tetor deri nė 23 tetor pėrfundoi faza e parė e ndarjes tė fondit prej 500 milionė lekė, tė akorduar nga qeveria pėr ish-pronarėt. Bėhet e ditur, se numri i pėrgjithshėm i kėrkesave tė depozituara nė te gjithė territorin e vendit arriti nė shifrėn 438. Sipas kreut tė Agjencisė sė Kthimit dhe Kompensimit tė Pronave, kjo shifėr konstatohet pa llogaritur mbi 15 kėrkesa tė dėrguara nė rrugė postare, dokumentacioni i tė cilave, sipas tij, ngelet pėr t’u verifikuar. Nga kėto kėrkesa, 201 kėrkesa i pėrkasin qytetit tė Tiranės, 39 i pėrkasin qytetit tė Vlorės, 81 qarkut tė Korēės, 50 qarkut tė Beratit, 21 kėrkesa i pėrkasin qarkut tė Gjirokastrės, 6 i pėrkasin qarkut tė Kukėsit, 3 qarkut tė Dibrės dhe 37 kėrkesa i pėrkasin qarkut tė Lezhės. Sipas Mahos, nė respektim tė nenit 17/2 tė ligjit nr. 9235 tė vitit 2004, “Pėr kthimin dhe kompensimin e pronės” i ndryshuar deri nė fund tė muajit dhjetor 2007 do tė pėrfundojė faza e dytė e verifikimit tė dokumentacionit qė kanė depozituar subjektet e shpronėsuara pėr kompensim. Ai theksoi nė vijim, se po brenda kėsaj periudhe do tė pėrfundoje edhe faza e tretė, ajo e shpėrndarjes tė fondit prej 500 milionė lekė, subjekteve fituese nė pėrputhje me nenin 23/3 tė ligjit tė sipėrcituar si dhe VKM-nė nr. 566, dt.05.09.2007 “Pėr kriteret dhe procedurėn e shpėrndarjes tė fondit fizik pėr vitin 2007”. Nė lidhje me kėtė ēėshtje, drejtori Maho u shpreh se brenda tre muajve, pikėrisht nė dhjetor, do tė pėrfundojė edhe procesi i kompensimit financiar pėr ish-pronarėt. Ky proces do tė kryhet sipas numrit tė kėrkesave, nė qarqet ku ka kėrkesa mė tė shumta, atje do tė kalojnė edhe pjesa mė e madhe e parave.

438 kėrkesa pėr kompensim
201 kėrkesa Tiranė
39 kėrkesa Vlorė
81 kėrkesa Korēė
50 kėrkesa Berat
21 kėrkesa Gjirokastėr
6 kėrkesa Kukės
3 kėrkesa Dibėr
37 kėrkesa Lezhė
 

 

http://www.kohajone.com/

Vila e Zogut, ne shitje per te huajt

Un promoteur anglais est chargé par le roi Leka de rénover la villa Zog de Durrės et de construire des apt. ą louer.

E Merkure, 24 Tetor 2007

Ushtare te armatosur jane vendosur ne ane te nje teli rrethues, qe i hap rrugen nje xhipi me investitore. Ato po ruajne pjesen ballore te Viles se Mbretit Zog ne Durres. Bashkia e qytetit, se fundi, ka dhene lejen per rinovimin e nje prej ndertesave luksoze te familjes mbreterore, ndertuar qe ne vitin 1930. Alban Xhillari, nje ndertues nga Tirana, ne bashkepunim me kompanine britanike te konsulences, HLL Humbert's Leisure, do te investoje 20 milione euro per te ndertuar 50 apartamente luksoze, qe do t’u shiten investitoreve nderkombetare. Te tilla investime dhe ndertesa me kete lloj niveli te larte ka pak ne Shqiperi, e cila eshte vendi i dyte me i varfer ne Evrope. Me se shumti, turistet qe e vizitojne jane shqiptare nga Kosova ose turiste ditore, qe vijne me anije nga Korfuzi. Vija bregdetare e Shqiperise eshte e pazhvilluar dhe pikerisht per kete shkak eshte duke u bere terheqese per investitoret e huaj. Por tregu sekondar i shtepive eshte ende ne nje stad pak te zhvilluar. Rritja ekonomike ka qene e ngadalte per shkak te mosmarreveshjeve politike, infrastruktures se dobet dhe pamundesive ne furnizimin me uje dhe energji ne shume zona. Xhillari thote, se ai deshiron t’iu ofroje bleresve nderkombetare dicka ndryshe. Ndertesa ka nje rezonance unike historike. Investimi do te ndahet me Princin Leka, i cili eshte zoteruesi i godines ne stadin aktual. “Bleresit e mund te kene te disponueshme apartamentet e tyre per rreth 10 jave ne muaj. Pjesa tjeter e vitit do te jepet me qira per turiste”, tha Xhillari. Leka, i cili ishte vetem dy ditesh kur Zogu dhe familja e tij iken nga Shqiperia per shkak te pushtimit italian te 1939, eshte nder te paret shqiptare, qe ka fituar te drejten mbi pronesine e konfiksuar gjate periudhes komuniste. Ai u rikthye ne Tirane ne vitin 2002, 5 vjet pasi monarkia humbi ne nje referendum. Pallati veror, me shkalle mermeri, dysheme me parket, tavan dekorativ, karakteristik, i punuar me dru arre, me nje dhome te posacme tharjeje, eshte nje dhurate nga Mbreti i Italise, Viktor Emanueli II, i cili e rimori pas ikjes se Zogut nga Shqiperia. Pallati eshte perdorur per partine, dasma ne kohen e komunisteve. Ai eshte grabitur 10 vjet me pare gjate kolapsit qe u krijua nga firmat piramidale. Nje antene celulare eshte instaluar shume afer viles. “Jemi duke planifikuar ndertimin e nje kazinoje pak ne distance dhe restorante, gjithashtu”, tha Xhillari. “Kjo mund te sjelle shume te ardhura, por nga ana tjeter kjo nuk mund te jete e pershtatshme”, tha ai. Nje projekt tjeter i Xhillarit sjell nje memorie te zeze. Ai ka riparuar nje vile ne bregdetin e Vlores, e cila ka qene perdorur nga ish-Kryeministri, Mehmet Shehu, gjate periudhes se komunizmit. Gjithashtu, veriu te Vlores, me pare eshte perdorur gjeresisht per trafikun e emigranteve joligjore me skafe drejt Italise, por tani eshte kthyer ne nje qender turistike. Vila eshte e vendosur ne nje shkemb, qe sheh drejt Adriatikut. Te tilla ndertime do te vijojne edhe ne Durres, me nje numer te vogel apartamentesh, si nje thirrje ndaj te pasurve te rinj shqiptare per t’i blere ato njesoj si te huajt, tha ai. “Vila e Mehmet Shehut ne Vlore ka dicka ekzotike, e cila eshte mjaft terheqese per vizitoret, te cilet jane kurioze te dine se si ka jetuar Mehmet Shehu, lideri i tyre komunist”, tha Remzi Lani, analist per ceshtjet politike ne Tirane.

Marre nga “Financial Time”

Korrik 2007, qeveria i ktheu vilen Zogut

Me 10 korrik te ketij viti qeveria vendosi t’ia kaloje ne administrim te plote vilen mbi kodren e Durresit familjes mbreterore shqiptare, te perfaqesuar nga pretendenti per kete fron, Leka Zogu I. Duke e hequr kete prone private te familjes se Mbretit Zog nga inventari te pronave te paluajtshme te shtetit, duhet te jene pjesetaret e kesaj familje, ata te cilet duhet te kujdesen per te gjitha elementet qe kerkohen per mirembajtjen e kesaj vile mbi kodren e Durresit. Ndonese familjes se Mbretit Zog ne prill te vitit te kaluar ishte marr pronesine e ketij objekti nga nje vendim i Komisionit te Kthimit dhe Kompensimit te Pronave ne Durres, kjo vile ende mbahej ne inventarin e pronave te paluajtshme te shtetit. Vendimi i qeverise i dha te drejten dhe detyrimin familjes mbreterore shqiptare qe te kujdeset edhe per ruajtjen dhe mirembajtjen e kesaj vile. Keshtu, pasardhesit e Mbretit Zog perfitojne nje siperfaqe prej rreth 5 300 metra katrore nga ky objekt, duke llogaritur edhe pjesen e oborrit qe rrethon vilen.

Historia e viles 80-vjecare

Vila 80-vjecare, e vendosur ne kodren me lartesi 98 metra mbi nivelin e detit, te cilin ajo e sheh nga te tre anet kryesore te konstruksionit te saj me krahet ne forme shqiponje, ishte nje dhurate, qe tregtaret durrsake i blatonin Mbretit Zog I ne vitin 1926. Profesor Kristo Sotiri, arkitekti i laureuar ne Padova dhe Venecia te Italise, i cili kishte mbi shpatulla edhe pervojen 11-vjecare si arkitekt i oborrit te Mbretereshes Elisabeta Karmen Silva te Rumanise, projektoi dhe ndertoi ne koder variantin e pare te njeres prej veprave me te bukura te qytetit me histori 2 700-vjecare. Godina mori formen e bukur perfundimtare ne vitin 1937 nen kujdesin e arkitekteve dhe specialisteve italiane, vetem pak muaj para marteses se monarkut Zog i Pare me konteshen hungareze, Geraldine Apony. Mjediset e brendshme, te zbukuruara hijshem, salla e madhe e pritjeve, shkallet e gjera prej mermeri, kati i siperm qe ishte projektuar enkas per ciftin mbreteror, ballkonet qe shohin krejt gjirin detar te Durresit, jane prove e nje ndertimi modern per vitet 1920-1930.

Vila mbi koden e Durresit per me shume se 40 vjet eshte shfrytezuar si rezidence pritjeje. Ne mjediset e saj kane pushuar emra te njohur te kampit komunist, qe nga Hrushovi deri te princi kamboxhian, Samde Norodom Sihanuk, bashke me gruan e tij te re, Monika, ndersa pas viteve 1990 ish-Presidenti amerikan, Xhimi Karter, eshte nje prej bujtesve te shquar te saj. Por ndertesa me arkitekture te vecante u demtua rende ne mars te vitit 1997, kur brenda dy ditesh ajo u plackit, duke shkaterruar plotesisht edhe sistemin e ndricimit, qe kishte mbetur i paprekur qe ne kohen kur u ndertua. Per disa vite radhazi ajo u shfrytezua nga forcat nderkombetare te NATO-s, qe mberriten ne vendin tone me misione ushtarake.

 
http://pages.albaniaonline.net/rd/ 23 tetor 2007
 
Kryeredaktor Bledi Kasmi

Dossier

Pesė vjet nga "ikja" e Nėnės Mbretėreshė

Nėna Mbretėreshė Geraldina ndėrroi jetė pesė vjet mė parė (23 tetor 2002) nė moshėn 87-vjeēare

 

"Nėna Mbretėreshė Geraldina ndėrroi jetė pesė vjet mė parė (23 tetor 2002) nė moshėn 87-vjeēare, si pasojė e sėmundjes sė rėndė tė mushkėrive, shoqėruar nga dėmtime ischemike tė zemrės. Princi Leka, pinjolli mė i ri i familjes mbretėrore, i ka qėndruar gjyshes sė tij pranė gjatė tė gjithė kohės, sikundėr edhe nė momentet e fundit tė jetės. Nėna Mbretėreshė, e cilėsuar nga shtypi si njė simbol dhe njė pjesė e historisė sė shtetit shqiptar, u varros nga disa qindra qytetarė nė Varrezėn e Sharrės nė Tiranė - nė parcelėn e VIP-ve. Nė homazhet dhe varrimin e saj morėn pjesė personalitete tė larta politike tė vendit, pėrfaqėsues tė trupit diplomatik nė Tiranė, pretendenti pėr fron Leka Zogu me bashkėshorten Suzanė, pinjolli mė i ri familjes, Princ Leka, motra e tė ndjerės, Silvana Myselier, mbesa e Geraldinės, kontesha Julia Hendriks, dy princesha nga Franca qė kishin lidhje farefisnore me Mbretėreshėn si edhe pjesėtarė tė oborrit mbretėror. Nė ceremonitė mortore morėn pjesė, me pėrfaqėsitė e tyre, rreth 50 oborre dhe familje mbretėrore nė botė. "Unė dua tė vdes nė Shqipėri, nė tokėn shqiptare dhe nė mes tė shqiptarėve", ishte njė nga diēiturat e vendosura nė sallėn ku u vendos trupi i Mbretėreshės Geraldinė, ku ishin ekspozuar njė grup fotografish nga dasma e saj me Mbretin Zog. Geraldina, njė konteshė hungareze, kishte patur nė mbrėmjen e 16 tetorit, njė keqėsim tė papritur tė gjendjes shėndetėsore, kur kishte pak muaj qė kishte ardhur nė Shqipėri, mbas 63 vjetėsh largimi. Ajo u shtrua urgjent nė Spitalin Ushtarak nė Tiranė, njė spital nė periferi tė Tiranės, i ndėrtuar nga bashkėshorti i saj, Mbreti Ahmet Zogu, nė vitin 1937, si pasojė e mungesės sė respirimit polmunar. Mjekėt realizuan intubimin respirator, si tė vetmen ndėrhyrje qė mund tė ndihmonte pėrmirėsimin e shėndetit.

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare e konsideroi si njė ngjarje tė rėndė vdekjen e Mbretėreshės Geraldinė, e cila, sipas tij, "ėshtė njė pjesė e bukur e historisė shqiptare". Kadare pati njė korrespondencė me Mbretėreshėn Geraldinė para pak kohėsh se ajo tė vinte nė Shqipėri, nė qershor tė kėtij viti, mbas njė mėrgimi 63-vjeēar nga Shqipėria. Nė letrėn e tij personale drejtuar Mbretėreshės dhe tė bėrė publike nė njė tė pėrditshme shqiptare, ai i shkruante se "vendimi juaj pėr tė jetuar nė Shqipėri, ka qenė pėr mua dhe kam bindjen se do tė jetė pėr shumicėn e shqiptarėve njė lajm i gėzuar dhe prekės", ndonėse, sipas Kadare, "ky vend ju ka sjellė mė tepėr brenga sesa gėzime". Ai e quante rikthimin e Geraldinės njė akt tė lartė dhe qė jepte njė mesazh fisnik, se Atdheu mund tė jetė i dashur edhe kur ėshtė i vėshtirė dhe i varfėr". Mbretėresha Geraldina u largua nga Shqipėria nė 6 prill tė vitit 1939, njė ditė para pushtimit tė vendit nga Italia. Familja mbretėrore, mbas largimit nga Shqipėria, u vendos fillimisht nė Follorinė tė Greqisė, ndėrkohė qė prej mė se 22 vjetėsh jetonte nė Johanesburg tė Afrikės sė Jugut. Ajo, gjatė 63 viteve, ka ndryshuar disa herė rezidencėn e saj. Nė fillim, Mbreti Zog u vendos nė Stamboll, Paris dhe Londėr, Madrid dhe nė Aleksandri tė Egjiptit. Pas largimit tė Leka Zogut (djali i Mbretit Zog) nga Barcelona, mė 1978, Geraldina jetoi pėr 12 vjet nė Madrid, pėr t'u bashkuar me familjen nė 1980. Familja Mbretėrore kishte shprehur prej kohėsh dėshirėn pėr tė jetuar pėrgjithmonė nė Shqipėri. Nga familja mbretėrore shqiptare mė parė nė Atdhe ishte kthyer vetėm Leka Zogu I. I akuzuar pėr organizimin e njė kryengritje tė armatosur nė korrik tė vitit 1997, atij iu ndalua kthimi nė vend, por njė gjykatė shqiptare i dha tė drejtėn nė vitin 2002 pėr t'u rikthyer nė Shqipėri.

 

 

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 196, Part II, 23 October 2007

KOSOVARS HIGHLIGHT DIFFERENCES WITH SERBS... Kosovar and Serbian leaders spent October 22 in Vienna holding a fresh round of direct talks on the future of Kosova, but they emerged, if anything, further apart than ever. "This was probably one of the worst meetings we've had," AP quoted one of the five senior Kosovar negotiators, Veton Surroi, as saying. Comments by Kosova's president and prime underlined that there is, in their view, an unbridgeable gap. "I think we are too far away from each other" to reach a deal, Prime Minister Agim Ceku told reporters. "Independence is not something we are asking for," he said, leaving unsaid what he has said before -- that Kosova will declare independence if there is no agreement with Serbia. President Fatmir Sejdiu was similarly tough-talking, saying Belgrade is acting as obdurately as the man who sent Serbian troops into Kosova in 1998-99, the late Yugoslav President Slobodan Milosevic. The talks ended with "complete disagreement," Sejdiu said. The next round of talks will be held on November 5, again in Vienna. AG

...AFTER MEETING TO HIGHLIGHT SIMILARITIES
. The Vienna talks were framed by 14 interim conclusions reached by the "troika" of international mediators after previous meetings. The reason, EU envoy Wolfgang Ischinger told reporters, was to stress points of agreement rather than contention (see "RFE/RL Newsline," October 22, 2007). For the same reason, the mediators' discussion paper bypassed the core issue, Kosova's final status. Ischinger had also characterized the meeting as an attempt to move "away from slogans and into the substance." The Kosovar Albanian team said they had no major objections to the mediators' conclusions, with its spokesman, Skender Hyseni, saying that "the discussion paper of the troika does contain pretty much what Prishtina's position is on the future relationship between Kosova and Serbia." By contrast, Serbia's minister for Kosova affairs, Slobodan Samardzic, was critical of the paper. Samardzic emphasized that Serbia is willing to give Kosova authority over its internal affairs, telling journalists, the news service Balkan Insight reported, that "we would be satisfied not to govern Kosovo in relation to its own internal affairs." However, he continued, the mediators' document cuts out Belgrade, "without leaving it any competencies." "Foreign policy and control of the border are the minimal competencies that Serbia should maintain and preserve its sovereignty and territorial integrity", Samardzic said. Serbia's chief ally, Russia, contributed to the troika's document through Aleksandr Botsan-Kharchenko, who is one of the three mediators. AG

KOSOVA MEDIATORS PRESENT CONCLUSIONS...
The international diplomats mediating the Kosova talks expressed the hope that, "without prejudice to the positions of both parties on [Kosova's final] status," the "principles" laid out in their 14-point summary of conclusions could "open a path to a solution." The document itself has been reprinted by several media organizations, including the news service Balkan Insight. Several conclusions address the management of the relationship between Serbia and Kosova: the two will develop the "special nature" of their relationship and will resolve disputes peacefully. Issues where cooperation is required are stipulated, as well as the need to "establish common bodies to implement cooperation." Three conclusions lay down red lines for Serbia: "there will be no return to the pre-1999 status," Belgrade "will not govern Kosovo," and nor will it "reestablish a physical presence in Kosovo." Prishtina, in exchange, would be obliged to guarantee the protection of minorities and their cultural heritage. Three conclusions underline Kosova's economic rights -- to enjoy "full authority over its finances," to forge relations with international financial institutions, and to "be fully integrated into regional structures, particularly those involving economic cooperation." Two conclusions have a particularly large foreign-policy dimension: they underline Kosova's and Serbia's shared desire to join the EU, as well as obliging Serbia not to hinder Kosova's relationship with the EU. The final conclusion relates to security: "The international community will retain civilian and military presences in Kosovo after status is determined." AG

...AS SERBIA PRESENTS COUNTERPROPOSALS.
During the talks in Vienna, Serbia's negotiators presented a point-for-point response to the mediators' conclusions, Radio-Television Serbia reported. From the channel's verbatim read-through of the document, the Serbian team left largely unchanged the troika's conclusions on cooperation, on Kosova's rights on economic matters, and Kosova's obligations to minorities. Their counterproposal broadly accepts two of the troika's conclusions delimiting Serbian influence -- Belgrade "will not govern Kosovo," and nor will it "reestablish a physical presence in Kosovo" -- but also makes clear they are still subject to further debate. On foreign-policy issues, such as relations with the EU, Belgrade's document talks of "Serbia and the province of Kosovo-Metohija" progressing "towards EU association and, finally, membership." One key change attempts to forestall a move to independence by Kosova: Belgrade's counterproposal replaces the mediators' emphasis on forging a fresh relationship with a commitment by "all three sides -- Serbian institutions, Kosovo interim institutions, and international community representatives -- ...to refrain from any unilateral moves." In several cases -- regarding the international military presence in Kosova and minority rights -- Serbia demands UN mandates and approval, and -- critically -- it stipulates that while there can be "no return to the state of affairs prior to 1999," "the future status of Kosovo should be found in line with the [UN Security Council] Resolution 1244." That is the resolution with which the UN Security Council authorized an international military and civilian presence in Kosova in 1999. It also reaffirms "the commitment of all [UN] member states to the sovereignty and territorial integrity of the Federal Republic of Yugoslavia and the other states of the region." AG

ALBANIA AGAIN URGES KOSOVA TO BE CAUTIOUS
. Kosova's political leaders should refrain from unilateral steps toward independence, Albanian Prime Minister Sali Berisha said on October 21. Berisha's comment, reported by the daily "Republika," reiterates his already stated position (see "RFE/RL Newsline," October 2, 2007). Berisha urged Prishtina to coordinate its actions with "the government of the United States and other Contact Group countries," the group of six countries leading efforts to determine Kosova's final status. "These countries have a clear concept about peace and stability in Kosova and the region...and have played a decisive role in getting the Balkans out of the spiral of wars, barbarities, and ethnic cleansing and into the arena of cooperation, friendship, and integration," Berisha continued. One member of the Contact Group, Russia, has backed Serbia's position. Berisha described independence as "the only remaining option." NATO Secretary-General Jaap de Hoop Scheffer recently praised Albania as a "moderating voice" in the region (see "RFE/RL Newsline," October 22, 2007). AG

 

http://balkans.courriers.info/article9062.html
 
Danas - Statut du Kosovo : discussions directes ą Vienne, nouvelles propositions de la « troļka »
Traduit par Jean-Arnault Dérens et Gabrielle Naudé
Publié dans la presse : 22 octobre 2007
Mise en ligne : lundi 22 octobre 2007

Serbes et Albanais se rencontrent aujourd’hui ą Vienne pour de nouvelles discussions directes. Peu de progrčs sont attendus, aprčs l’échec des précédentes rencontres ą New York et ą Bruxelles. Cependant, la « troļka » diplomatique mandatée par le Groupe de contact a mis sur la table une nouveau document de travail, qui n’aborde pas le statut final du territoire, mais envisage de nouveaux champs de coopération entre Belgrade et Pristina.

Par Jelena Tasic

(Image JPEG)
La « troļka » lors de précédentes
discussions ą Vienne

 

On connaīt les positions de Belgrade, qui veut discuter du statut futur de la province, ainsi que celles de Pristina, qui ne souhaite évoquer que les futures « relations inter-étatiques » et la coopération entre la Serbie et le Kosovo. Mais un nouveau document de travail de la troļka diplomatique se trouve aussi sur la table des discussions. Ce document comporte quatorze points.

Au cours du week-end, beaucoup de médias de Pristina et de Belgrade ont révélé le contenu du document. La troļka constate « qu’il ne peut pas y avoir de retour ą la situation d’avant 1999, et que Belgrade ne va plus gouverner le Kosovo, ni recouvrer son autorité militaire ou administrative sur la province ». La proposition souligne que le Kosovo « sera totalement autonome du point de vue financier, et qu’il pourra conclure, sans intervention de Belgrade, des accords avec les institutions financičres internationales ». Un des points évoqués prévoit que Belgrade et Pristina développeront des « relations spéciales », mais « poursuivront de maničre séparée leur processus d’intégration euro-atlantique ».

En se basant sur des sources non précisées au sein de l’Union européenne, le journal albanais de Pristina Koha Ditore écrit que « ce document en quatorze points ne peut pas źtre interprété comme une remise en cause de la proposition Ahtisaari, mais doit źtre compris comme une tentative de résoudre les questions techniques évoquées dans le projet Ahtisaari ». L’UE explique que le document de la troļka représente « une nouvelle étape » dans le processus de discussion, mais « pas la base du futur statut du Kosovo.

Selon les médias, le document de la troļka n’évoque pas le futur statut du Kosovo, et ne mentionne pas l’indépendance comme une option possible. Le document énumčre « les nombreux domaines dans lesquels on attend une meilleure coopération entre Belgrade et Pristina : l’énergie, la protection sociale, la protection des minorités et de l’héritage culturel, la lutte contre le crime organisé, ainsi qu’une solution commune au problčme des réfugiés et déplacés ».

« La troļka essaie de ramener Belgrade et Pristina au cœur du sujet. Il s’agit davantage de questions techniques, plutōt que de remarques sur le statut, sujet sur lequel insiste Belgrade. Ce document est le résultat du travail de la troļka - il reprend les points constatés au cours des discussions menées jusqu’ą présent. C’est aussi une réaction aux déclarations de Belgrade annonēant des élections pour les Serbes du Kosovo et Metohija, mais précisant que la Serbie ne voulait pas administrer le Kosovo », explique Dusan Janjic, le président du Forum pour les relations interethniques de Belgrade.

La troļka estime « qu’une bonne coopération serait garantie par la formation d’une structure commune réunissant Belgrade et Pristina ». Le document envisage aussi la poursuite des missions civiles et militaires internationales au Kosovo.

Les nouvelles discussions directes entre Belgrade et Pristina de ce lundi ont été précédées par des rencontres bilatérales entre les deux délégations avec les membres de la troļka diplomatique. L’équipe de Pristina s’est rendue samedi ą Paris pour rencontrer Bernard Kouchner, le ministre franēais des Affaires étrangčres, qui avait reēu la semaine derničre Vuk Jeremic, le ministre serbe des Affaires étrangčres, et qui a prévu de recevoir l’équipe de négociations de Belgrade le 4 novembre. Bernard Kouchner a déclaré qu’il entendait discuter avec les deux équipes de négociations « des perspectives qui seront proposées dans le document qui sera remis le 10 décembre au Secrétaire général des Nations Unies ».


La troļka des médiateurs internationaux sur le statut du Kosovo a présenté ce lundi 22 octobre une premičre série de propositions visant ą « ouvrir une voie pour une solution ».

Le texte complet de la série de propositions de la troļka :

« Évaluation de la Troļka sur les négociations : principales conclusions

La Troļka a passé en revue les positions des deux parties. Sans préjudice pour les positions des deux parties sur le statut, les principes suivants peuvent ouvrir une voie vers une solution :

1) Belgrade et Pristina chercheront ą développer la nature particuličre de leur relation, en particulier dans ses dimensions historique, économique, culturelle et humaine.

2) Belgrade et Pristina résoudront les futurs problčmes entre elles de maničre pacifique et ne s’engageront pas dans des actions ou dispositions qui seraient considérées comme manaēantes par l’autre partie.

3) Le Kosovo sera complčtement intégré dans les structures régionales, en particulier celles comprenant une coopération économique.

4) Il n’y aura pas de retour au statut antérieur ą 1999.

5) Belgrade ne gouvernera pas le Kosovo.

6) Belgrade ne réétablira pas de présence physique au Kosovo.

7) Belgrade et Pristina sont déterminées ą progresser vers l’association et éventuellement l’intégration ą l’Union européenne, ainsi qu’ą avancer progressivement vers les structures euratlantiques.

8) Pristina mettra en oeuvre de vastes mesures pour améliorer le bien-źtre des Serbes du Kosovo ainsi que des autres communautés non-albanaises, en particulier par le biais de la décentralisation du pouvoir local, de garanties constitutionnelles et de la protection du patrimoine culturel et religieux.

9) Belgrade et Pristina coopéreront sur les questions d’intérźt commun, comprenant
a) Le sort des personnes disparues et le retour des personnes déplacées
b) La protection des minorités
c) La protection du patrimoine culturel
d) Leur perspective européenne et leurs initiatives régionales
e) Les questions économiques, comprenant la politique fiscale et énergétique, le commerce et l’harmonisation avec les standards européens, le développement d’une croissance économique conjointe, et une stratégie de développement en accord avec les initiatives économiques régionales
f) La libre circulation des personnes, des biens, des capitaux et des services
g) Le secteur bancaire
h) Les infrastructures, les transports et les communications
i) La protection de l’environnement
j) La santé publique et la protection sociale
k) La lutte contre la criminalité, en particulier dans les aires de terrorisme, le trafic des źtres humains, d’armes et de drogues, et le crime organisé
l) La coopération entre les municipalités et le gouvernement de l’une des deux parties
m) L’éducation.

10) Belgrade et Pristina établiront des institutions communes pour mettre en oeuvre la coopération.

11) Belgrade n’interférera pas dans les relations de Pristina avec les IFI [insitutions financičres internationales].

12) Pristina aura la pleine autorité sur ses finances (impōts, ressources publiques, etc.).

13) Le Processus de stabilisation et d’association du Kosovo avec l’Union européenne continuera sans opposition de la part de Belgrade.

14) La communauté internationale conservera sa présence civile et militaire au Kosovo aprčs que le statut sera déterminé. »

 

 

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 195, Part II, 22 October 2007

MONTENEGRO ADOPTS CONSTITUTION... Seventeen months after Montenegrins voted for independence from Serbia, Montenegro's parliament has agreed on a constitution for the country. A two-thirds majority was needed, and in the end 55 of the assembly's 76 members -- 72 percent, or four votes more than needed -- voted in favor of a constitution that, critically, defines Montenegro as a state of citizens. Montenegro's Serbian parties wanted it to be defined as a state of nations, a wish that critics saw as an attempt to lay the grounds for secession. They and a number of other, chiefly ethnic-minority parties opposed the draft constitution's stance on issues of identity, such as official languages and state symbols. However, in the end, the opposition Movement for Change, the Liberal Party, and parties representing Montenegro's Bosnian Muslim and Croatian minorities backed the governing coalition. Those who remained opposed to the new constitution included three ethnic-Albanian parties and, numerically more importantly, ethnic-Serbian parties. The new constitution defines the country's state language as Montenegrin, not Serbian, and replaces the colors of the Yugoslav flag -- red, white, and blue -- with an eagle on a red backdrop. The passage of what the parliament's speaker, Radko Krivokapic, described as a "modern," "European" constitution concludes discussions on one of the issues that has most divided Montenegro since it declared independence in June 2006. Krivokapic told national television on October 19 that "whatever was demanded by some others for their support for the constitution were requests that were unacceptable -- on language, on symbols, on citizenship. None of this was acceptable for the state of Montenegro to remain a state." AG

...AND ANGERS ORTHODOX PRELATE. The adoption of Montenegro's constitution amounts to spitting on the Orthodox Church in Montenegro, the daily "Dan" on October 20 quoted Metropolitan Amfilohije as saying. "Everything else is allowed but there can be no name of the Orthodox Church there," Amfilohije said, referring to the constitution. "For 2,000 years this church had its name and today they call it a religious community. What does a religious community mean? Today the Montenegrin parliament is determined to deprive the church of its name, to turn it into some abstract religious community, to erase the church of Christ, of St. Sava, and the Metropolitanate of Montenegro and the Littoral that gave birth to Montenegro." Amfilohije heads the Serbian Orthodox Church in Montenegro, which is locked in a dispute over property and history with the Montenegrin Orthodox Church, which sees itself as Montenegro's historical church and as a bearer of Montenegrins' national identity (see "RFE/RL Newsline," April 13 and 16, and September 20, 2007). The government has not publicly come down on any side, but the Serbian Orthodox Church accuses it of backing the Montenegrin Orthodox Church, one of several Orthodox Churches in the region that have not been recognized by the broader Orthodox world. The relationship of Serbian Orthodox believers with the state has also been strained recently by the government's decision to bar entry to a bishop accused of aiding Serbian war-crimes suspects (see "RFE/RL Newsline," July 31 and August 13, 2007). It has since softened its position, allowing him entry under close supervision (see "RFE/RL Newsline," September 7 and 10, 2007). AG

NATO COOLS ALBANIAN HOPES OF MEMBERSHIP. NATO Secretary-General Jaap De Hoop Scheffer warned Albanians that it is still not certain that NATO leaders will invite Albania to join the alliance in April 2008, the target date for Albania, Croatia, and Macedonia. "The invitation tickets are not punched yet; further reform is necessary," de Hoop Scheffer said after meeting with Albanian President Bamir Topi on October 19 in Brussels. "A lot of work will still have to be done and no guarantees can be given," international news agencies quoted him as saying. He highlighted the judiciary and the political system as areas in need of reform. "I guarantee that we will deepen the reforms of the justice and electoral systems, and focus attention on the fight against organized crime and corruption," Topi responded. Albania is contributing troops to NATO-led forces in Afghanistan, a fact that de Hoop Scheffer praised. He also described Albania as a "moderating voice" in the Balkans. Albania is strongly supportive of independence for Kosova and has been liaising frequently with Macedonia, which has a large ethnic-Albanian minority, in an effort to ensure stability in the region. Albania's population is also very strongly in favor of NATO. In a speech given in Brussels on October 18, Topi said that "94 percent of the Albanians support Euro-Atlantic integration," the news agency ATA reported. AP quoted unnamed NATO officials as saying it is also still unclear whether Macedonia will be invited to join. Albania is currently hosting its largest-ever NATO exercises. AG

 

 

Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

Tiranė, mė 20 tetor 2007

Informacion pėr mediat

Sot paradite nė njė nga sallat e Muzeut Historik Kombėtar zhvilloi punimet Konferenca e 9-tė e Degės sė PLL Tiranė.

Konferenca analizoi aktivitetin politik te degės pėr periudhėn dyvjeēare, e nė veēanti u ndal nė rezultatin zgjedhor tė Degės sė Tiranės pėr zgjedhjet e 18 shkurtit 2007.

Konferenca e konsideroi atė rezultat si tė suksesshėm nė raport me mundėsitė e PLL, ku siē dihet, mungesa e anėtarėve nė komisionet dhe grupet e numėrimit ishte vendimtare.

Nė kėtė konferencė pėrshendeti edhe kryetari i PLL Ekrem Spahiu, i cili ndėr tė tjera, nė fjalėn e tij tha se: "PLL ėshtė nė njė fazė tė rėndėsishme tė veprimtarisė sė saj, sikurse janė zhvillimi i konferencave zgjedhore nėpėr Degėt e Legalitetit. Dega e Tiranės sigurisht qė ėshtė dega mė e madhe dhe  mė e rėndėsishme e PLL dhe si e tillė duhet t'i kushtohet vėmendja mė e madhe".

Zoti Spahiu tha se konferenca e Degės sė PLL Tiranė po zhvillohet nė njė klimė tė re politike ku spikasin nisma e Kryeministrit Berisha pėr rishikimin dhe rishkrimin e historisė nga institucionet kopetente, hapja nga zj. Jozefina Topalli e ekspozitės nė ambientet e Kuvendit tė Shqipėrisė pėr paraqitjen  e dokumentave tė funksionimit tė parlamentarizmit nė vitet 1920-1939, vizitat e Kryetarit tė Shtetit z. Bamir Topi, Kryeministrit Sali Berisha dhe Kryetares sė Parlamentit zj. Jozefina Topalli tek Familja Mbretėrore, tė cilat marrin njė rėndėsi tė veēantė dhe ne i pėrshėndesim si njė vlerėsim ndaj vlerave dhe kontributeve qė Familja Mbretėrore Shqiptare ka dhėnė nė dobi tė kombit dhe atdheut.

Duke folur pėr aktualitetin z. Spahiu tha: "Pėrfshirja e PLL nė koalicionin qeverisės ėshtė njė njė vlerėsim prej kryeministrit Berisha tė vlerave qė pėrfaqėson Legaliteti dhe ne do tė japim kontributin tonė maksimal nė angazhimet qeverisėse.

Mazhoranca ėshė e vendosur nė rrugėn e realizimit tė tė gjitha reformave tė nisura, por mė prioritare mbeten reformat nė sistemin e drejtėsisė dhe atė zgjedhor, jo vetėm si domosdoshmėri pėr shqiptarėt dhe Shqipėrinė, por edhe si kushte tė ndėrkombėtarėve pėr proceset integruese tė Shqipėrisė nė strukturat euro-atlantike."

Zoti Spahiu tha gjithashtu se: "Fatkeqėsisht kemi njė opozitė tė papėrgjegjshmė qė i kundėrvihet proceseve demokratike nė te gjitha drejtimet duke filluar me mbrojtjen e hapur politike qė po i bėn kryeprokurorit Sollaku, pėr tė vazhduar me pengesat qė po mundohet ti krijojė ndėrtimit tė rrugės Durrės- Kukės- Morinė, qė ėshtė investimi mė i madh historik dhe strategjik i Shqipėrisė."

Konferenca e 9-tė e Degės sė PLL Tiranė caktoi detyrat e veta pėr tė ardhmen dhe zgjodhi organet e reja drejtuese.

Kryetar i Degės sė PLL Tiranė u rizgjodh z. Novruz Ndregjoni.

Zėdhėnėsi i PLL

 

 

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 194, Part II, 19 October 2007

SERBIA WARNS OF 'FROZEN CONFLICT' IN KOSOVA... A unilateral bid for independence by Kosova would result in a "frozen conflict," with Serbs in the north refusing to accept the legitimacy of a government in Prishtina, Serbian President Boris Tadic warned on October 18 in an interview given to Austrian newspapers. "First of all, the Kosovo Serbs would not recognize any such independence -- no doubt about that. And how would the Albanians implement their rules in those areas where Serbs make up a majority of 90 percent?" the daily "Kurier" quoted Tadic as saying. The news agency dpa quoted Tadic as making similar comments on October 16 to an audience in Vienna. Political leaders from Belgrade and Prishtina are due to meet in Vienna on October 22 for the next round of direct talks. Kosovar and Serbian leaders, as well as international mediators, have all said there is only a slim chance of a compromise agreement being reached by December 10, the date that Kosova and Western powers believe should mark the end of talks on Kosova's future. Serbia is offering Kosova "95 percent" autonomy, an offer reiterated by Foreign Minister Vuk Jeremic in an interview published by AP on October 17. AG

...WHILE KOSOVA HINTS AT UNILATERAL MOVE
. Kosova's prime minister, Agim Ceku, has fueled speculation that Kosova is prepared to declare independence unilaterally, telling reporters in Prishtina on October 18 that "I always think it is fairer to ask forgiveness for an action rather than ask permission for an action." In their public statements so far, Kosova's leaders have said they want "to coordinate" a declaration of independence "with the international community," while underscoring that independence should be declared shortly after December 10, when Kosova and Western powers say negotiations about Kosova's final status should be concluded. According to Reuters, Ceku said Kosova would like to win the backing of the UN Security Council, but "more and more we see this will not happen." The threat of a Russian veto in July halted efforts to resolve Kosova's status within the framework of the Security Council. AG

 

18/10/2007

Kryetari i PLL Ekrem Spahiu dhe njėkohėsisht zv/ministėr i MTKRS hedh poshtė me dokumente zyrtare shpifjet e publikuara ndaj tij nė "Gazetėn Shqiptare"

Kryetari i PLL Ekrem Spahiu, njėkohėsisht zėvendėsministėr i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, hedh poshtė me dokumente zyrtare akuzat e ngritura ndaj tij nė Gazetėn Shqiptare tė datės 15 tetor 2007.

Pastėrtinė e figurės sė Spahisė e vėrteton vendimi Nr. 673, datė 12 qershor 1997 i "Komisionit Shtetėror pėr Kontrollin e Figurės sė Zyrtarėve dhe Personave tė tjerė" me kryetar z. Hajri Mezini dhe Vendimi Nr. 200, datė 10 prill 1998 i po kėtij komisioni me kryetar z. Nafiz Bezhani.

Kėto dokumente zyrtarė janė lėshuar nga komisionet e sipėrcituara pėr kandidimin e tij nė zgjedhjet parlamentare te 29 qershorit 1997 dhe nė prag tė Kongresit tė XIV tė PLL me 12 prill 1998, sepse nė zgjedhjet parlamentare verifikimi i figurės sė kandidatėve ishte detyrim ligjor, ndėrsa nė rastin e dytė ishte detyrim statutor i PLL.

Ekrem Spahiu ėshtė ndeshur me akuza tė herėpashershme tė sajuara nga kundėrshtarėt e tij politikė, por ka dalė gjithė herėt triumfues ndaj tyre   pėr shkak se e vėrteta ka qenė gjithmonė nė anėn e tij.

Ekrem Spahiu nuk ėshtė trembur asnjėherė nga ballafaqimi me tė vėrtetėn dhe ai mendon qė ajo duhet tė jetė detyrim moral pėr tė gjithė klasėn politike dhe se transparenca ndaj tė shkuarės e personave politikė dhe publikė ėshtė domosdoshmėri. Ai herė pas herė   ka kėrkuar me insistim nė Parlamentin e Shqipėrisė dhe jashtė tij hapjen e dosjeve nė pėrgjithėsi dhe tė sė tijės nė veēanti, nėse ajo ka egzistuar.

Me kėto akuza tė hedhura nė qarkullim prej kundėrshtarėve dhe rivalėve politikė, Ekrem Spahiu ka fituar tre here radhazi mandatin e Kryetarit tė PLL, pėrkatėsisht nė vitet 1998, 2001 dhe 2005 duke garuar edhe me 4 kandidatė tė tjerė rivalė. Po ashtu Ekrem Spahiu ka konkurruar nė zgjedhjet parlamentare tė vitit 1997, ka qenė   deputet i  Legjislaturės XVI tė Kuvendit tė Shqipėrisė dhe aktualisht ėshtė zėvendėsministėr i kabinetit Berisha.

Ekrem Spahiu i konsideron sulmet e fundit tė ndėrmarra ndaj tij si njė fushatė tė sponsorizuar politikisht nga Partia Socialiste pėr tė penguar faktorizimin e PLL dhe tė tijin nė skenėn politike shqiptare, sepse Partia e Legalitetit dhe Spahiu konsiderohen kundėrshtarė realė, politikė dhe historikė me Partinė e Punės dhe pasardhėset e saj.

Fatkeqėsisht ndaj klasės sė nacionalistėve shqiptarė vazhdohet akoma tė hidhen akuza bajate dhe, ndryshe nga vitet e para kur ato akuzoheshin dhe dėnoheshin fillimisht si bashkėpunėtorė tė fashizmit dhe nazizmit, mė vonė si bashkėpunėtorė tė UDB jugosllave   e KGB sovjetike, pėr tė vazhduar me akuza si agjentė tė Perėndimit, e pėr tė pėrfunduar nė akuzat e sotme si bashkėpunėtorė tė Sigurimit tė Shtetit. E thėnė mė fjalė tė tjera Spahiu qė nė lindje ka qenė i akuzuar dhe shpifjet mė tė fundit nuk sjellin asgjė tė re.

Nėse ka ndonjė ēėshtje pėr tė cilėn Ekrem Spahiu vazhdon tė mbetet i akuzuar ėshtė akuza e ngritur ndaj tij pėr ngjarjet e 14 shtatorit 1998 pėr tė ashtuquajturėn "organizim dhe pjesėmarrje nė kryengritje tė armatosur", pėr tė cilėn ai u burgos pėr rreth dy vjet me te padrejtė.

 

 

http://www.gazetashqiptare.com/
 
Ekrem Spahia, sigurimsi me pseudonimin Drita e Kuqe
 

15/10/2007 - 07:18

Zėvendėsministri i Kulturės Ekrem Spahia ka qenė agjent i sigurimit tė shtetit. Ai figuron nė materialet e sigurimit me dosjen 2802, si informator. Kėtė shėrbim Spahia e ka kryer nė rrethin e Fushė-Krujės pėr rreth 10 vjet, dhe pseudonimi i tij ka qenė Drita e Kuqe. Kėtė fakt e verifikon dhe kėshilli gjyqėsor i Kasacionit, nė njė vendim tė vitit 1996. Nė kėtė vit zėvendėsministri dhe kreu i PLL-sė u pengua nga Komisioni Shtetėror i Kontrollit tė Zyrtarėve, pėr tė kandiduar nė zgjedhjet 26 majit e vitit 1996, pėr shkak tė dosjes qė ai kishte nė sigurimin e shtetit. Nė dosjen e Ekrem Gafurr Spahisė, thuhet qė data e rekrutimit ėshtė 19 tetor 1983.
Historia

Para zgjedhjeve tė vitit 1996, u ngrit Komisioni i Verifikimit tė Pastėrtisė sė Figurave tė Zyrtarėve. Ky komision shtetėror verifikonte pikėrisht jetėn e politikanėve dhe vendoste pėr ta, nėse ishin tė pastėr pėr tė kandiduar. Ndėrkohė qė sipas germės "c" tė nenit 2 nė ligjin 8043 i datės 30.11.1995, thuhet se pėrjashtohen nga e drejta pėr tu zgjedhur apo emėruar nė organet apo funksione shtetėrore, persona qė figurojnė tė regjistruar nė materialet e sigurimit tė shtetit si bashkėpunėtor, agjent, informator, rezident e strehues. Ishte po ky komision qė verifikoi se kandidati pėr deputet Ekrem Spahia nuk mund tė merrte pjesė nė zgjedhje pėr shkak tė pėrzierjes sė tij nė sigurimin e shtetit. Por Spahia e kundėrshtoi kėtė vendim duke e ēuar ēėshtjen nė Gjykatėn e Kasacionit. Nė gjyqin e datės 26.04.1996, pas verifikimit tė dosjes dhe kėrkesės sė Spahisė pėr anulimin e vendimit tė Komisionit Shtetėror pėr Kontrollin e Figurės sė Zyrtarit, trupi gjykues vendosi rrėzimin e kėrkesės sė Spahisė. Sipas verifikimeve tė bėra mbi Ekem Spahinė ai figuron i regjistruar nė regjistrin model 2 tė Drejtorisė sė Punėve tė Brendshme Krujė me nr 2802, si informator. Ky fakt u verifikua nga trupi gjykues ndėrsa regjistri pėrkatės i sigurimit iu tregua dhe Ekrem Spahisė. Referuar sėrish trupit gjykues pėrbėrė nga Avni Shehu kryetar i Gjykatės sė Kasacionit, Agim Shkupi dhe Metush Saraēi saktėsia e kėtij regjistri nuk mund tė vihet nė dyshim.
Thuhet se pas zbulimit tė dosjes sė sigurimit dhe bėrjes publike janė hedhur shumė para nga Ekrem Spahia pėr tė zhdukur kėtė dosje. Nė fakt kjo dosje ekziston nė mikrofilm, pra nuk ėshtė mundur tė zhduket nga materialet e sigurimit. Nė atė kohė kreu i Partisė Lėvizja e Legalitetit, akuzoi Sali Berishėn si skenaristin e kėsaj ēėshtjeje mes disa artikujve tė botuara nė Gazetėn Koha Jonė. Mes tyre lindi njė armiqėsi e paparė qė u zbut vetėm pak vite mė vonė, pėr ēėshtje interesash politike. Po thashethemet flasin se njė kopje tė dosjes sė tij ėshtė edhe nė selinė blu, dosje e cila mund tė pėrdorė nė momentet e rebelimit tė Spahisė. Nė vitin 1998 me ardhjen e socialistėve nė pushtet, ligji 8043 i datės 30.11.1995 u shfuqizua gjė qė bėri tė mundur shpėlarjen e figurės sė Ekrem Spahiut. Nė vitin 2001 ai konkurroi nė zgjedhjet pėr deputet, kėtė herė pa frikėn se mund tė pengohej nga ndonjė gjė. Aktualisht ai ėshtė deputet nė kuvendin e Shqipėrisė dhe njėkohėsisht zėvendėsministėr i Turizmit Kulturės Rinisė dhe Sporteve. Gjatė gjithė kohės Ekrem Spahia nuk e ka pranuar asnjėherė faktin qė ka qenė informator i sigurimit tė shtetit, edhe pse dosja e tij ėshtė verifikuar edhe nga palė tė tjera kompetente. Rihapja e dosjeve tė sigurimit ėshtė njė ndėr ēėshtjet mė tė lakuara nė politikė kėto ditėt e fundit ndėrkohė qė projektligji nė parim ėshtė mbėshtetur si nga e majta dhe nga e djathta.

 

 

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 191, Part II, 16 October 2007

ALBANIAN FOREIGN MINISTER UNDER THREAT OF PROSECUTION. Lulzim Basha is one step closer to a criminal prosecution for corruption after Albania's chief prosecutor on October 15 urged parliament to strip him of immunity, AP and local media reported. The chief prosecutor, Theodhori Sollaku, believes Basha may have been guilty of impropriety when in October 2006, as transportation minister, he awarded a major, 418 million-euro ($595 million) road-building contract to a U.S.-Turkish consortium. No date has yet been set for parliament to vote on Sollaku's proposal. Relations between the Democratic Party, of which Basha is a member, and Sollaku have long been strained, and President Bamir Topi, a Democrat, urged Sollaku to resign late in September. Topi has the power to sack Sollaku, but, after a meeting with a European Parliament delegation on October 8, he said it should be parliament that decides Sollaku's future. At issue are Sollaku himself and the constitution, which imposes no time limits on a chief prosecutor's tenure. Democrats would like to see the chief prosecutor serve fire-year terms. Sollaku, who has been in office since 2002, has been subject to a parliamentary-commission investigation into his assets, alleged abuse of office, and suspected links to organized crime. AG

 

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 188, Part II, 11 October 2007

KOSOVA TO DECLARE INDEPENDENCE SHORTLY AFTER DECEMBER 'DEADLINE.' Kosova's prime minister, Agim Ceku, said on October 9 that Kosova will declare independence within days of the assumed end of talks on the region's status on December 10. Speaking to reporters in London after meeting his British counterpart, David Miliand, Ceku said that "the declaration [of independence] can only be unilateral. What we are doing is...seeking as much support as we can." He added: "We would like to have support of all members of the European Union, but we have made this very clear: We would like to have this support but we are not ready to wait until they all agree to [an] independent Kosova." Prishtina's official position so far has been that any declaration of independence would be "coordinated" with the international community. Ceku did not clarify whether his statement entailed any substantive change in position. The United States and a number of European states have described Kosova's independence as "inevitable," but the EU has warned Kosova off any unilateral move, and U.S. Secretary of State Condoleezza Rice has said Washington does not think a unilateral declaration of independence is "a very good idea" (see "RFE/RL Newsline," September 26, 2007). Kosova, the United States, and the EU all argue that talks should end on December 10. Serbia and Russia contend that any time limits would merely encourage the Kosovar Albanians not to negotiate. That argument was reiterated on October 10 by Serbia's minister for Kosovar affairs, Slobodan Samardzic, who, according to AP, said on October 10 that the United States is "obstructing" talks on Kosova by promising independence to the breakaway province. In an interview published by the German paper "Der Spiegel" on October 10, French Foreign Minister Bernard Kouchner put the chances of an agreement by December 10 at "10 percent." AG

ALBANIA HOSTS NATO EXERCISES. Forces from six NATO member states and 16 members of NATO's Partnership for Peace program on October 9 began three weeks of exercises in Albania. The exercises will continue until October 30. "In their broadest sense, these exercises are linked to the stability of the Balkan region. They are also a way for us to oversee Albania's bid to join NATO," the commander of the exercises, General Roland Kather, told local media. Albania is currently a member of the Partnership for Peace but hopes to be invited in April 2008 to join NATO, along with Croatia and neighboring Macedonia. These are not the first exercises held by NATO in Albania, but they are the largest. AG

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 185, Part II, 5 October 2007

KOSOVAR GUERRILLA GROUP REEMERGES... The militant ethnic-Albanian group the Albanian National Army (AKSh) has warned Serbia that it is prepared to fight for Kosova's independence. Footage shown on Radio-Television Kosova on October 3 showed masked armed men calling themselves members of the AKSh patrolling a highway and stopping cars. This is reportedly the first time pictures of the group have appeared on Kosovar television. The report said the site was near Podujevo, close to Kosova's border with Serbia. One of the approximately 10 men who appeared in the film told the producer, an independent journalist, that "given the very serious threat...from Serbian paramilitaries in Kosova, and that Serbia...will invade Kosova again, we have decided to get prepared and to be more vigilant." The group also said NATO is not doing an adequate job of protecting Kosova from possible attacks. A Serbian militia group has warned it would fight for Serbian sovereignty over Kosova, and the Kosovar newspaper "Koha ditore" reported on September 27 that the group -- and two others -- has recently written to NATO and the UN Mission in Kosova (UNMIK) warning of war should Kosova declare independence (see "RFE/RL Newsline," April 30, May 7, and June 27, 2007). There have also been signals by one member of Serbia's governing coalition that Serbia would feel free to send troops into Kosova if the disputed province were to declare independence (see "RFE/RL Newsline," August 21, 2007). The AKSh emerged in Kosova after the 1998-99 war and it also says it has a presence in southern Serbia and Macedonia. It has laid claim to a number of terrorist acts in Kosova, and two of its suspected leaders were among a group of seven prisoners who escaped from a high-security prison in August (see "RFE/RL Newsline," August 20, and October 3, 2007). It has made news on several occasions this year: in June, the AKSh warned the St. Tsar Lazar Guard that "we are waiting for you with bullets," and in August authorities arrested an alleged AKSh member for a grenade attack on an ethnic-Albanian mayor (see "RFE/RL Newsline," June 27 and August 31, 2007). AG

...PROMPTS CALLS FOR RESTRAINT, DENIAL OF SERBIAN THREAT.
Kosova's leading politicians, President Fatmir Sejdiu and Prime Minister Agim Ceku, both issued calls for restraint on October 4, warning that the presence of militia forces in Kosova would harm the region's bid for independence. Belgrade voiced its concern, as well as dismissing the threat of violence posed by Serbs. According to the Serbian broadcaster B92, Serbian Foreign Minister Vuk Jeremic said on October 4 that "if you have a political request, and you are ready to use arms unless your political request is fulfilled, that is called terrorism in certain parts of the world" and that the threat of terrorism should not "loom over the process" of deciding Kosova's future. Serbian President Boris Tadic called the decision to air the footage an advertisement for terrorists and a threat to Serbs in the region, B92 reported on October 4. Speaking to the news service Balkan Insight on October 4, a spokesman for the Serbian government, Milivoje Mihajlovic, described as "ridiculous" the claim that Belgrade is planning for war. Earlier, on October 3, politicians in the Serbian-populated north of Kosova told the radio station Kontakt Plus that Kosovar media reports that Serbian "parallel or illegal structures" are operating in northern Kosova are false. "There are undoubtedly no paramilitary units in northern Kosovo at the moment," a senior Serbian leader in the divided city of Mitrovica, Nebojsa Jovic, said. He also suggested the claims are a "cover" for a repeat of anti-Serbian unrest in 2004. Another leader, Milan Ivanovic, said the video is evidence that NATO-led forces have failed to demilitarize Kosova. His namesake but political opponent, Oliver Ivanovic, urged international forces to respond and to take the AKSh's emergence seriously, but added that he does not believe they pose a "real threat" and are "virtual [militia] units." AG

UN REPEATS CONCERNS FOR KOSOVA'S STABILITY.
.. UN Secretary-General Ban Ki-moon has reiterated the importance of deciding Kosova's future soon, stating in a report published on October 3 that "at this stage, further progress [in Kosova] depends on a timely resolution of the future status of Kosovo." Ban warned in his regular quarterly report that "a further prolongation of the future-status process puts at risk the achievements of the United Nations in Kosovo since June 1999" and that "there is a real risk of progress beginning to unravel and of instability in Kosovo and the region." "There remains a discernible underlying volatility in Kosovo, which has been accentuated by disappointment expressed by the people of Kosovo at the prolongation of the Kosovo future-status process," Ban said. Ban did not say that talks should end on December 10 -- when EU, U.S., and Russian diplomats mediating direct talks between Belgrade and Prishtina are due to submit a report to the UN -- and limited himself to saying that "consideration should be given as to how to deal with a situation in which the sides are unable to reach an agreement by the end of the current period of engagement." However, his statement appears to suggest concern at the possibility of open-ended discussions, as Serbia and Russia are calling for. Serbian Foreign Minister Vuk Jeremic reiterated Serbia's position on October 4, telling the Council of Europe that "with a set time and a default position that amounts to their maximalist demands, what interest could the Kosovo Albanians have in negotiating in good faith?" Ban also called for Kosovar Serbs to fully take part in elections scheduled for November 17. Belgrade has urged them not to take part and, instead, to participate in parallel elections in Serbian-dominated areas. The report is due to be submitted next week to the UN's highest body, the Security Council. Belgrade's and Prishtina's negotiating teams are next due to meet on October 14. AG

...AS EU PREPARES KOSOVA MISSION.
.. The EU's foreign-policy chief, Javier Solana, said on October 3 that the EU's planned mission to Kosova "will be ready to be deployed from the moment the [UN] secretary-general decides it is time to move from UNMIK to another type of mission." Under a proposal drawn up by the UN's envoy to the Kosova status talks, Martti Ahtisaari, the UN should hand over responsibility for overseeing Kosova to the EU, but Serbia has rejected the plan outright and it is unclear whether an EU mission would win a mandate from the UN. Solana's statement suggests he believes that, in such a case, it would rest with Ban to decide what the next step should be. Despite the uncertainties, Solana told the European Parliament, "we have to be prepared, we Europeans, to remain in the driving seat." The EU believes that, in the absence of an agreement between Belgrade and Prishtina, it should have the critical say on Kosova's future. Senior EU figures have not said, however, whether the EU would call on the UN to play a role should direct talks end in an impasse. The Kosovar daily "Koha ditore" reported on October 3 that Britain's chief diplomat in Prishtina, David Blunt, said that in that case, the issue of Kosova's status would probably have to be sent back to the UN Security Council. AG

...AND ATTACKS RUSSIAN 'UNILATERALISM.' Russia was guilty of "selfish unilateralism" when it threatened in July to veto a UN Security Council resolution paving the way for Kosova to gain independence, EU Enlargement Commissioner Olli Rehn said on October 4. "We call on other partners in the international community to adopt a responsible attitude that can facilitate a negotiated solution," Rehn said in a speech to Parisian students, international media reported. "In the end, the international community will be judged by its ability to use responsible and effective multilateralism," Rehn said. "Kosovo will not be the 51st state of the United States, and Serbia is not trying to join the Russian Federation!" he added. He did not elaborate whether his reference to the United States reflected opposition to Washington's strong support for Kosova's independence, or to Serbian claims that the United States is seeking to turn Kosova into a "puppet state" of NATO (see "RFE/RL Newsline," August 16, 20, 21, and 24, and September 4 and 17, 2007). However, Rehn underlined Europe's primacy in international efforts to decide Kosova's future, saying "the future of Serbia and Kosovo lies in the European Union." AG

SERBS FAVOR KOSOVA OVER EU... Two in five Serbs would be prepared to sacrifice the hope of EU membership for continued sovereignty over Kosova, a poll published on October 3 has found. Local and international media found 41 percent backed such a position, and 37 percent would want Serbia to break off diplomatic relations with any state that recognized a unilateral declaration of independence by Kosova. An almost identical number oppose such a move. Four in seven Serbs believe Kosova is a more important issue than EU accession. The poll, which was conducted by the Belgrade-based Center for Free Elections and Democracy (CeSID), also found that 10 percent of Serbs would be willing to go to war to maintain control over Kosova. The EU insists that the issues of Serbia's accession to the EU and Kosova's independence are unconnected, but Serbian Prime Minister Vojislav Kostunica has said that EU officials made an "indecent offer" linking the two (see "RFE/RL Newsline," July 17, 2007). The poll also found that three in five Serbs -- 59 percent -- oppose membership of NATO under any circumstances. Kostunica believes Serbia should remain neutral and, according to Serbian television reports, Kostunica on October 4 echoed comments by party colleagues that the West's underlying aim is to turn Kosova into a NATO client state (see "RFE/RL Newsline," August 16, 20, 21, and 24, and September 4 and 17, 2007). Some 26 percent of Serbs polled believe Serbia should join both the EU and NATO. AG

...AND INCREASINGLY FAVOR RADICALS. The CeSID poll also found that support for the country's largest parliamentary party, the Serbian Radical Party (SRS), is growing. The poll found that the SRS, which topped parliamentary elections in January 2007 with 29 percent of the popular vote, now has the backing of 33 percent of Serbs. The second-largest party, the Democratic Party of President Boris Tadic, has also seen its support rise, from 23 percent in January's elections to 29 percent. The alliance of the Democratic Party of Serbia (DSS) and the small New Serbia party would get 13 percent of the vote. In January, they won 17 percent of the vote. The other member of the current governing coalition, the G17 Plus party, has the backing of just 4 percent of Serbs, too few to enter parliament. The party of the late Slobodan Milosevic would just make it into parliament, with 5 percent of the vote. The poll augurs well for the SRS's prospects in upcoming local elections. However, there have been questions about the unity of the party in recent months, with the daily "Vecernje novosti" on September 30 describing differences between the party's acting leader, Tomislav Nikolic, and Maja Gojkovic, the mayor of Novi Sad, as "the most serious misunderstanding in the SRS leadership in the past 15 years." The dispute appears to have its origins in Gojkovic's statement -- first made in April -- that she plans to run for president in 2012. The CeSID poll found that Serbia's current president, Tadic, is the country's most popular politician (12 percent), followed by Nikolic and Kostunica (both 9 percent). AG

SERBIAN COOPERATION WITH ICTY PROGRESSING 'SLOWLY.'
Carla Del Ponte, the chief prosecutor of the International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia (ICTY), on October 3 described "progress" in Serbia's hunt for four suspected war criminals as "rather slow" and said that "I am increasingly worried that this slow progress will not lead to a positive outcome." Del Ponte highlighted, as an example of her disappointment, that the ICTY is "still waiting for documents, some of which were requested last year." She reiterated that the ICTY wants "full and unconditional access" to requested government archives. Serbian reports indicated that during a recent visit to Belgrade, Serbian authorities promised to hand over confidential documents to Del Ponte by October 1 (see "RFE/RL Newsline," September 21, 2007). Del Ponte's comments to international media bode poorly for Serbia's bid for EU membership, as Brussels has made clear that the development of relations depends on its cooperation with the ICTY. Del Ponte is due this month to submit an official report to the EU about Serbia's cooperation with the UN tribunal, an assessment that may prove critical to Serbian hopes of taking a first step towards joining the EU, signing a Stabilization and Association Agreement. Serbia hopes to take the next step -- becoming a candidate member -- in the first half of 2008. Del Ponte's statement stands in strong contrast to her position in June when, for the first time, she issued her first positive assessment of Serbia's cooperation with the ICTY (see "RFE/RL Newsline," June 7, 2007). AG

WIFE CALLS FOR KARADZIC TO SURRENDER...
The wife of Radovan Karadzic, the Bosnian Serbs' wartime leader, has renewed her call for her husband to surrender to the ICTY. Ljiljana Zelen-Karadzic first urged her husband to give himself up in July 2005, a call made, she said, under pressure from the CIA. In an interview published by the Bosnian magazine "Slobodna Bosna" on October 4, Zelen-Karadzic said that Karadzic's continued evasion of justice means that his family is "going through hell" and that "we only want all this to end, that he surrenders or be arrested." She also said that no one in her family knows of Karadzic's whereabouts. Zelen-Karadzic said that "the last time Radovan was here was 2002," by which stage he had already been on the run for seven years. Since then, she has had no contact with Karadzic, who faces numerous charges, including charges related to the massacre at Srebrenica in 1995. "He did not even react when his mother died, when our son was detained and maltreated, or when our youngest grandchild underwent complicated hip surgery," Zelen-Karadzic said. Their son, Aleksandar, was arrested by NATO in July 2005 and was deported from Serbia in September when he went to visit his son in a Belgrade hospital (see "RFE/RL Newsline," September 17, 2007). In March 2003, Karadzic's mother, Jovanka, urged him not to surrender. A Bosnian newspaper, "Oslobodenje," in February quoted a source in Bosnia's intelligence service as saying Karadzic was hiding in Russia (see "RFE/RL Newsline," February 2, 2007). However, the ICTY has since said it has no idea where Karadzic currently is (see "RFE/RL Newsline," June 19, 2007). AG

...AND TALKS OF 'DEAL' WITH U.S..
In her interview with "Slobodna Bosna," Zelen-Karadzic also asserted that her husband told her he signed a secret agreement in 1996 with U.S. diplomat Richard Holbrooke that promised he would "not have to worry about The Hague if he gave up his political career in Bosnia." The claim has been made repeatedly since the war, but the question recently returned to public attention following the publication in September of a book containing allegations by a former spokeswoman for the ICTY that Russia and Western powers systematically prevented the capture of Karadzic (see "RFE/RL Newsline," September 11 and 12, 2007). Soon after, Serbia said it is questioning Serbs who acted as mediators in negotiations between Karadzic and Holbrooke in an effort to ascertain the truth of the allegations (see "RFE/RL Newsline," September 21, 2007). Zelen-Karadzic also stated that in 2001 the then U.S. ambassador-at-large for war crimes, Pierre-Richard Prosper, visited Karadzic's brother and told him that "they will never see [Karadzic] alive again and that they will kill him when they find him, and we will die of hunger." Zelen-Karadzic recounted that "similar things" were said to her by Steven Schook, then NATO's commander in Bosnia-Herzegovina and now the UN's second-most-senior official in Kosova (see "RFE/RL Newsline," October 1, 2007). AG

 

http://balkans.courriers.info:80/article8933.html
 
Koha Ditore - Kosovo : les nouveaux guérilleros télégéniques de l’AKSH
Traduit par Nerimane Kamberi
Publié dans la presse : 5 octobre 2007
Mise en ligne : samedi 6 octobre 2007

L’apparition télévisée d’hommes armés et masqués, arborant les insignes de l’Armée nationale albanaise (AKSH) et patrouillant sur les grandes routes du Kosovo, a jeté le trouble ą Pristina. Tous les dirigeants politiques albanais affirment que le Kosovo « n’a pas besoin » d’une nouvelle guérilla, appelant au respect de l’ordre et de la loi. Par contre, Gafur Adili, le porte-parole officiel du FBKSH, souligne, depuis Tirana, que le temps de la diplomatie est désormais dépassé.

Par Fatmir Aliu et Sami Kastrati

(Image JPEG) Le Président du Kosovo Fatmir Sejdiu et le Premier ministre Agim Ēeku n’ont pas voulu faire de commentaires sur la signification de la récente apparition publique de l’AKSH. Ils ont préféré souligner que « le Kosovo n’avait pas besoin d’un tel groupe armé ».

« Je ne peux rien dire sauf que le Kosovo n’a pas besoin de structures qui se placent en-dehors des institutions », a déclaré le Président Sejdiu, ajoutant que, pour le moment, il était plus important de faire preuve de maturité et de maintenir la stabilité.

Le Président Sejdiu a cependant estimé que de telles apparitions de personnes armées étaient les conséquences de la lenteur du processus de résolution du statut du Kosovo. En effet, selon lui, « laisser traīner ce processus laissera la porte ouverte ą l’action de différentes organisations ».

Des personnes masquées et armées, portant des uniformes noirs avec l’emblčme de l’AKSH sur l’épaule et des masques semblables ą ceux de l’ancienne UĒK, sont apparues publiquement pour la premičre fois mercredi soir, dans l’édition principale du journal de la Radiotélévison kosovare (RTK).

« Faites confiance ą la KFOR ! »

Démentant les affirmations de ces personnes masquées, qui affirment se préparer ą une possible invasion de la Serbie au Kosovo, le président Sejdiu a répété que le Kosovo ne devait pas répondre aux menaces de guerre venant de son voisinage. Fatmir Sejdiu a rappelé que la sécurité du Kosovo était assurée par l’OTAN, avec de nombreux autres mécanismes institutionnels de sécurité, et qu’il ne fallait donc plus penser ą la guerre.

« Nous avons pleine confiance en la KFOR, elle s’engagera ą tout moment ą réagir ą toute provocation de n’importe quelle forme qui viserait ą déstabiliser le Kosovo, ą en faire un nouveau foyer de confrontations violentes, selon les désirs secrets de certains de nos voisins. »

(Image JPEG) Le Premier ministre Agim Ēeku partage le point de vue du Président Sejdiu, soulignant que l’apparition de personnes masquées et en uniforme allait contre l’intérźt des Kosovars, qui est de construire leur État. Ancien commandant de l’état-major général de l’UĒK, puis chef du TMK, Agim Ēeku a appelé les Kosovars ą continuer ą soutenir les institutions nationales et internationales de sécurité comme ils le font depuis la fin de la guerre, rappellant que c’est seulement de cette maničre que pourra źtre garantie la sécurité.

« L’apparition de tels individus n’est pas un bon message pour le Kosovo, et j’appelle tous les citoyens du Kosovo ą jouer un rōle actif dans la sécurité du Kosovo, en soutenant et en collaborant avec les institutions de sécurité publique. C’est la voie la plus juste pour défendre et construire le Kosovo, pour préserver la paix et la stabilité », a déclaré Agim Ēeku.

Le ministre de l’Intérieur du Kosovo Blerim Kuēi a indirectement qualifié l’AKSH de structure illégale, et déclare que « le Kosovo n’a pas besoin d’autres structures armées que celles qui sont légales et légitimes ». Le ministre reconnaīt que les derniers développements autour du processus d’indépendance du Kosovo « pouvaient provoquer différentes tensions ».

Gafur Adili : « la fin de notre appel ą la patience »

« La situation générale de sécurité au Kosovo est sensible, ą cause de différents facteurs, intérieurs et extérieurs. Quoi qu’il en soit, il existe au Kosovo des structures légales et légitimes de sécurité, qui sont engagées avec dévotion ą défendre la sécurité publique, la vie et la propriété des Kosovars. Il doit źtre clair pour tous que le Kosovo compte plus de sept mille policiers du SHPK (KPS), ainsi que les hommes des Troupes de Défense du Kosovo (TMK) et les soldats de la KFOR dirigées par l’OTAN, sans oublier enfin la police de la MINUK », a déclaré Blerim Kuēi dans une déclaration ą la presse.

Il sera facile pour le ministčre de l’Intérieur du Kosovo de trouver des informations sur l’apparition de ces personnes armées, puisque leurs communiqués sont signés du nom de Gafur Adili. Ce dernier a déclaré, depuis Tirana, que ces groupes armés faisaient partie « des structures réguličres » de l’AKSH, rejetant l’accusation que les personnes masquées apparues ą la RTK seraient des « bandes de brigands ». Dans son communiqué envoyé aux médias, Gafur Adili affirme que l’apparition publique de ces combattants était liée ą la perte de patience des Albanais, qu’il a déją soulignée dans le passé, mais que la communauté internationale ne semble pas vouloir prendre en considération.

« Depuis longtemps, les véritables structures de l’AKSH ont averti tous les responsables du Front pour l’unité nationale albanaise (FBKSH) que notre appel ą la patience et nos efforts visant ą réaliser l’union nationale albanaise par des moyens diplomatico-politiques étaient arrivés ą leur terme », précise le communiqué de Gafur Adili, porte-parole politique du FBKSH.

 

 

 

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 184, Part II, 4 October 2007

RUSSIAN ORTHODOX PATRIARCH OFFERS TO MEDIATE IN KOSOVA TALKS. The head of the Russian Orthodox Church, Patriarch Aleksy II, offered on October 2 to help in talks to resolve Kosova's future, citing his church's "considerable experience in peace-building and peacemaking, and we stand ready to help." He did not indicate what Kosova's status should be, but in his speech, which he made in Strasbourg at the Council of Europe, he indicated that some of those forming international opinion "have never been to Kosovo and have never seen with their own eyes what Kosovo means for the Serbian people." According to Kosovar media reports, Aleksy said that any unilateral solution that did not take into account the position of the Serbian people would result in injustice and suffering. He also lamented the destruction of Orthodox culture in the contested region and called for greater efforts to preserve it. "There are many monuments that are sacred to the people of Serbia, and we cannot silently stand by when those monuments are being destroyed, despite the fact that they are under the protection of UNESCO and were built in the 12th, 13th, or 14th century," Aleksy said. The Serbian Orthodox Church strongly supports continued Serbian sovereignty over Kosova, and its senior cleric in Kosova, Bishop Artemije, has also said it would prefer Kosova to be independent rather than partitioned, given that "imposed independence would be looked at as a form of occupation, and every occupation of a territory lasts a period of time and ends" (see "RFE/RL Newsline," August 16, 2007). AG

INDICTED EX-PREMIER TO RETURN TO KOSOVA FOR FUNERAL. Ramush Haradinaj, a former prime minister of Kosova currently facing trial for war crimes, will be allowed to return to Kosova for his nephew's funeral, the International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia (ICTY) decided on October 3. Haradinaj is due to return to The Hague by October 7 after the burial of his 10-year-old relative, who was hit by a bus on October 2, and he has been ordered to keep the visit strictly private. The court refused earlier this summer to allow Haradinaj to return to Kosova during the court's summer recess on the grounds that his return could discourage witnesses from coming forward to give testimony. The court's case against Haradinaj, who faces 37 charges, is being hampered by the unwillingness of witnesses to appear in court, a fact that has prompted the ICTY to criticize the UN Mission in Kosova for its perceived close ties to Haradinaj (see "RFE/RL Newsline," March 2 and 28, and June 28, 2007). Questions about the UN mission's links with Haradinaj are at the heart of a current controversy involving the mission's second-in-command, Steven Schook, who in late September revealed that he is being investigated by the UN (see "RFE/RL Newsline," October 1, 2007). Haradinaj was indicted in 2005 and immediately gave himself up to the ICTY. He was allowed to remain in Kosova until March 2007, when his trial started. Haradinaj heads his party's list of candidates for elections to be held in November (see "RFE/RL Newsline," September 6, 2007). AG

ALBANIA ARRESTS OIL OFFICIALS FOR CORRUPTION. Albanian police on October 3 arrested four former managers of Albania's state-controlled oil company, Albpetrol, on charges of corruption, local and international media reported. All four left the company in 2006. Police have also issued arrest warrants for two former officials of another oil-sector company, the oil-distribution company ARMO, which is also state-owned. Their arrests bring the total number of corruption-related arrests in the past two months to 17. The highest-profile man arrested is a former deputy minister, Nikolin Jaka, whose then superior, current Foreign Minister Lulzim Basha, is under scrutiny by fellow politicians for his role in a series of tenders (see "RFE/RL Newsline," September 19, 2007). The arrests of the Albpetrol and ARMO officials also relate to tenders. Prime Minister Sali Berisha has announced a "zero-tolerance" policy toward government corruption, but has so far resisted the pressure to remove Basha from his post. According to Transparency International's "Corruption Perception Index" published in late September, Albania ranked as the most corrupt state in Southeastern Europe, at 105th out of 179. That is a mild improvement on its previous ranking, 111th. Corruption is a constant subject of criticism by the EU, which Albania hopes to join. AG

 

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 183, Part II, 3 October 2007

SERBIA'S ALBANIANS BACK UN PLAN FOR KOSOVA. The leaders of parties representing ethnic Albanians in Serbia's Presevo Valley united on September 29 to make a joint statement in support of the UN's proposal for Kosova, which would pave the way for Kosova to gain independence. This is the first time that the region's five senior leaders have adopted a joint position on the future of Kosova. They justified their position by arguing that Serbia has failed to bring security to the region. "In the context of Serbia's stalling of the process of European integration, we give our full support to the [UN envoy Martti] Ahtisaari plan for the future status of Kosova, as only this package could solve the province's issue and produce permanent peace and stability in the region," they said in their declaration, the news agency Beta reported. They also said that the security situation in the region has "deteriorated," and they warned that unspecified statements by Serbian officials "constituted a threat to regional stability and peace." They also warned Belgrade that "any form of militarization of the Presevo Valley is a threat to regional stability and its economic development." The Serbian authorities strengthened border patrols in August following a highway ambush involving armed ethnic-Albanians (see "RFE/RL Newsline," August 7, 2007). Much of the three-hour meeting was reportedly devoted to criticism of Belgrade's failure to invest more into the region, which is one of the poorest in Serbia, and to criticism of a special political body created for the region by the Serbian government. The five leaders present did not say how they would respond to any partition of Kosova, an option that both Serbian and Kosovar Albanian negotiators have refused to discuss in talks about Kosova's future. The Ahtisaari plan has been accepted by Kosovar Albanians, but rejected by Serbia. AG

 

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 182, Part II, 2 October 2007

ALBANIA OPPOSES UNILATERAL MOVE BY KOSOVA. Kosova should not unilaterally declare independence from Serbia, Albanian Prime Minister Sali Berisha said on September 29. "Any unilateral decision or act to proclaim Kosova independent would be counterproductive for Albanians if it is not coordinated with the U.S. government and other countries that have clearly and firmly opted for this independence as the only solution," the September 30 edition of the daily "Rilindja Demokratike" quoted Berisha as telling government ministers. Berisha's position is similar to that held by some in the Kosovar leadership's five-member negotiating team. This is, however, the first time that Albania has come out against a unilateral move by Kosova, whose population is overwhelmingly Albanian in ethnicity. U.S. Secretary of State Condoleezza Rice said on September 24 that Washington has "told the Kosovars that we don't think a unilateral declaration of independence is a very good idea," but less senior members of the U.S. administration have said on several occasions over the past half-year that Washington would back a unilateral move by Kosova (see "RFE/RL Newsline," April 18 and September 10, 12, and 26, 2007). AG

ETHNIC-ALBANIAN PARTY PROTESTS AGAINST 'STATE TERROR' IN MACEDONIA... About 1,500 ethnic Albanians on September 28 heeded a call by Macedonia's largest ethnic-Albanian party, the Democratic Union for Integration (BDI), to gather in central Skopje to protest against alleged police violence during a police operation to end a blockade of parliament on September 25 (see "RFE/RL Newsline," September 27, 2007). The roadblock followed a fight within parliament between members of the BDI and another ethnic-Albanian party, the Party for Democratic Prosperity (PPD). It remains unclear exactly why the unrest within parliament spread outside the building, but the BDI has blamed the police. Nine people, including five police officers, were injured during the operation, which a BDI member, Xhevad Ademi, described as "state terror," according to AFP on September 28. AG

...WHILE MACEDONIAN OPPOSITION CALLS FOR MINISTER'S RESIGNATION. In another aftershock from the violent scenes triggered by the ethnic-Albanian parties' confrontation, Macedonia's largest opposition party, the Social Democratic Alliance of Macedonia (SDSM), on September 30 demanded the resignation of Interior Minister Gordana Jankulovska, local media reported. The SDSM did not criticize the police operation outside parliament, but argued that Jankulovska should be held responsible for a subsequent incident in which a television cameraman was beaten by security forces after refusing to hand over footage. He was traveling in a car with two of the BDI's members of parliament. The incident reportedly left the journalist, Igor Ljubovcevski, with two broken ribs. In protest, journalists boycotted a press conference with Prime Minister Nikola Gruevski on September 27. Separately, the news agency Makfax reported on September 27 that police have brought charges against an unidentified man for an assault on a journalist, Lirim Dulovi, during the brawl between ethnic-Albanian parties inside the parliament building on September 25. The few details provided indicate that the man comes from a part of Macedonia predominantly populated by ethnic Albanians. The SDSM called for Jankulovska's resignation in mid-September after a policeman was killed in an ambush by a group of ethnic-Albanian gunmen (see "RFE/RL Newsline," September 10 and 12, 2007). AG

 

http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=21971

Princi Leka II, fėmijė doja tė isha ambasador i Shqipėrisė

02/10/2007 - 08:39
• "Ne" ne NEWS24

Thuhet se Zogollėt kanė pasur lidhje me fisin e Skėnderbeut, si ėshtė historia?
Po, ėshtė e vėrtetė. Mamica, motra e Skėnderbeut ėshtė martuar nė familjen tonė dhe ne kemi qenė njė nga principatat e Skėnderbeut qė kanė luftuar pėrkrah tij. Me origjinė ne jemi nga Gjakova, jemi matjanė dhe kemi qenė udhėheqės tė zonės sė Matit dhe tė Dibrės para 500 vitesh.
Pra, ėshtė lidhje krushqie, jo lidhje gjaku?
Fakti qė ka pasur njė martesė tė tillė do tė thotė se ne jemi familja e vetme qė ka lidhje tė drejtpėrdrejtė me Skėnderbeun.
Nė librin Guiness shkruhet se gjyshi juaj ka pirė 150 cigare nė ditė. Vėrtetė e pinte kaq shumė duhanin?
Mbreti Zog ka pirė shumė, jashtėzakonisht shumė duhan, edhe babai im e pinte shumė dhe zakonisht pinte 80 cigare nė ditė.
A kanė qenė tė lidhura kėto atentate pėr gjakmarrje, si pasojė e asaj fejesės qė ka pasur Mbreti Zog me Vėrlacėt?
Jo, nuk kanė pasur lidhje. Zyrtarisht ne kemi qenė nė gjak me Vėrlacėt deri nė vitin ’75, por me dasmėn e Mbretit Leka ėshtė qetėsuar...
Princi, ēfarė stili ka nė jetesėn e tij, si ka qenė fėmijėria juaj?
Nė fakt unė gjithmonė nė zemėr kam qenė njė djalė i thjeshtė dhe i zakonshėm, por ka pasur njė pėrgjegjėsi dhe njė emėr, njė titull.
Kur e keni mėsuar se keni pėrgjegjėsi pėr kėtė titull?
Ka qenė pjesė e jetės sime, sepse ka qenė njė element i jetės qė e kam pasur gjithmonė. Unė jam rritur me njė traditė shqiptare. Edhe kur kemi qenė nė Afrikėn e Jugut, babai im ka pasur njė dėshirė qė unė tė jem njė ēun shqiptar i vėrtetė.
A ndihesh i tillė nė shpirt, sepse nga pamja e jashtme, me flokėt e verdha dukeni si nordik?
Ky ka qenė njė problem. Kur kam qenė adoleshent e kam mėrzitur shumė nėnėn time, sepse i kam thėnė gjithmonė se kam dėshirė tė jem tamam shqiptar dhe nuk kam dėshirė qė tė jem tjetėr. Kjo ishte brenda dėshirės sime, por kur nuk ke edhe tiparet e jashtme tamam si shqiptar krijon atė pėrshtypjen ndryshe.
Si pėrshtypjen ndryshe... nuk i bind njerėzit?
Problemi ėshtė se nė atė moshė kisha nevojė qė t’i bindja njerėzit dhe kur kam qenė nė shkollė...
A jeni gjaknxehtė si shqiptarėt?
Jo, nuk jam, por mos pyesni zyrtarėt e oborrit mbretėror, se do t’ju tregojnė se vetėm ndonjėherė jam i tillė. Ata njohin anėn tjetėr.
A ndiheshit ndryshe nga fėmijėt e tjerė?
Unė nė fakt kam pasur njė jetesė ndryshe. Kur kam qenė i ri nuk kam pasur njė shoqėri tė jashtėzakonshme dhe kam qenė i vetėm edhe nė familje dhe kam pasur badigardėt rreth meje dhe nė kėtė drejtim ka pasur ndryshime.
Keni dhėnė njė intervistė kur ishit nė moshėn 5 vjeēe pėr CNN. Pėr ēfarė ishte intervista?
Tė them tė drejtėn, nuk e kujtoj, por kujtoj pėrshtypjen e nėnės sime. Sipas nėnės sime, nė atė moshė unė kisha dėshirė qė tė tregoja zgjuarsinė time dhe tė tregoja pa pushim pėr Shqipėrinė dhe pėr drejtimin e politikės.
Kjo ishte fryma qė kishe marrė nga familja?
Po, qė nė atė moshė kam dashur tė jem ambasador i Shqipėrisė dhe shpresoj qė ta bėj njė ditė.
Po gjuhėn shqipe si e keni mėsuar, pasi mesa di nė shtėpinė tuaj nuk flitej shqip?
Po, shumė pak fatkeqėsisht.
Me mėsues privat?
Deri nė moshėn 1 vjeē kam pasur staf shqiptar dhe pastaj kam pasur pranė nėnėn mbretėreshė, kam pasur fatin se ajo mė ka ndihmuar shumė nė kėtė aspekt. Po kur jam kthyer nė Shqipėri, u jam futur studimeve tė gjuhės dhe letėrsisė shqipe. Nė fillim e kam pasur shumė tė vėshtirė me median, nuk kam qenė i lirshėm, kam qenė i mbyllur, i turpshėm dhe kam pasur probleme. Tani besoj se jam ēliruar. Dhe tė them tė drejtėn, ky ėshtė emisioni i parė pas shumė kohėsh qė kam bėrė nė Shqipėri. Kam bėrė nė Kosovė, por nė Shqipėri ėshtė shumė ndryshe
Nė tė gjitha familjet, njėri nga prindėrit ėshtė mė i afėrt dhe tjetri mė autoritar. Njėri ofron dashuri, dhe tjetri vendos rregullat. Si ishte nė familjen tuaj?
Nė Afrikėn e Jugut familja ime ka qenė e kompletuar. Kėtu nė Shqipėri kam humbur nėnėn, gjyshen dhe kemi ngelur vetėm ne tė dy.
Kur ishit i vogėl, cili nga prindėrit vendoste rregullat?
Babai. Unė kam pasur mė shumė frikė nga babai se sa nga nėna, megjithėse ajo ishte mė e rreptė, babi nuk mė ka prekur asnjėherė, kurse kur ishte urdhėr zbatohej menjėherė.
Kur ju ishin nė moshėn 10-vjeēare jeni njohur me nunin tuaj, Mbretin Budua tė Belgjikės, di qė ėshtė njė histori interesante. Mund tė na tregoni diēka?
Nėse e kujtoj mirė, nėna ime para takimit kishte shumė emocion qė unė tė kisha njė prezantim sa mė tė mirė mė kumbarin tim. Unė mėsova tė gjitha rregullat e prezantimit dhe tė merrja dorėn e mbretėreshės. Kur erdhi koha unė isha gati i shkolluar pėr atė takim, por kur shkova atje ai mė dha njė pėrqafim dhe atė ditė ne kemi thyer tė gjitha protokollet dhe pėr herė tė parė nė pallat u lejua qė tė rrinte qeni i mbretit dhe ishte njė takim shumė i ngrohtė. P.sh, nė drekė ai na ka shpėrndarė bukėn.
Si ėshtė jetesa vetėm e njė princi?
Nė Itali unė kam qenė krejtėsisht vetėm, nuk kam pasur as shoqėruesit e mi dhe mbrojtja ime ishte nga qeveria italiane dhe ia kam kaluar shumė mirė,
Prezenca e badigardėve ta limiton jetėn?
Jo. Pėrgjithėsisht unė kur kam ardhur nė 2002, kam qenė shumė mė i mbyllur dhe i bllokuar. Tani ėshtė shumė ndryshe dhe di si tė veproj edhe nė oborrin mbretėror, edhe nė Ministrinė e Jashtme, jam shumė i lirshėm dhe kam shumė dėshirė qė tė udhėtoj shumė.
Je nė njė bar dhe je i shoqėruar me badigardė, por tė pėlqen njė vajzė. A do tė shkosh ti t’i ofrosh njė pijė vajzės?
Kėtu ėshtė njė debat qė e kam zhvilluar nja dy herė. Unė duhet tė mbaj njė qėndrim serioz, kurse kur jam jashtė shtetit nuk e mbaj kėtė qėndrim, sidomos kur jam me princėr tė tjerė. Unė kam disa miq qė kam qenė nė shkollė dhe kanė qenė si vagabondė.
Tė ndalemi pak kėtu. Kur keni qenė nė Angli ju keni kaluar me disa shokė tuaj edhe nė Holandė, na e tregoni kėtė aventurė?
Ne kemi qenė nė klasė dhe kemi vendosur ose tė shkonim nė Londėr dhe tė harxhonin nga 300 pound pėr njė ose dy net, ose nė Holandė dhe tė shpenzojmė vetėm 50 pound, dhe shkuam nė Holandė dhe kemi ikur me autobus.
E ke ndjerė ndonjėherė vėshtirėsinė financiare kur ishit student?
Kur kam qenė student kam marrė edhe njė rrogė dhe kam qenė me fat, sepse kam pasur qejf qė tė kisha njė pavarėsi edhe financiare, pasi duhet tė merrja babanė nė telefon pėr t’i kėrkuar ndihmė. Por kam qenė me bursė.
Ēfarė pune tjetėr keni bėrė pėr tė pasur njė rrogė?
Nė fakt jashtė oborrit mbretėror unė nuk kam pasur ndonjė punė qė tė merrja njė rrogė, pasi kam qenė nė shkollė. Unė jam i pavarur nė tė gjitha drejtimet.
Mė duket disi e pamundur pa njė punė?
Kam pasur bursė nga qeveria angleze.
Ka pasur raste qė keni mbajtur anonim gjakun tuaj mbretėror?
Unė besoj se gjithmonė nė shkollė nuk kam pasur ndonjė nevojė qė tė them se jam princ. Unė nga puna ime kam treguar veten time dhe gjithmonė kam qenė shumė i mirė. Nė Itali kam pasur fat qė kam qenė shumė i hapur dhe komunikoj shumė mirė me njerėzit. Ka qenė pak e vėshtirė, sepse ka kaq shumė shqiptarė, por kjo nuk ka qenė shumė e vėshtirė, kam qenė edhe nė konviktet e tyre pėr tė pirė kafe dhe tani vazhdoj t’i kem kėta shokė.
Ju keni shpėrndarė 15 bursa pėr fėmijė, pėr policė tė vrarė ose me vėshtirėsi ekonomike. Pse e keni bėrė? A e shihni veten me fat?
Unė kam fatin qė kam njė emėr si princ dhe jam munduar qė kėtė gjė ta pėrdor pėr tė ndihmuar tė tjetėr. Shqipėria nuk ėshtė njė mbretėri dhe kjo do tė thotė se unė duhet tė bėj gjithēka pėr ta mbajtur kėtė emėr qė kam, nėse kam njė mundėsi pėr tė ndihmuar tė tjerėt me gjithė shpirt. Unė jam rritur larg Shqipėrisė dhe kjo do tė thotė se kam pasur njė ėndėrr pėr Shqipėrinė
Kur ka qenė kontakti i parė me shqiptarėt nė Shqipėri?
Nė 2002. Dhe nė atė kohė kisha njė pikėpamje krejtėsisht tė ndryshme nga ajo qė kam tani.
Si e imagjinonit Shqipėrinė?
Nuk ka pasur pikėpamjen ekonomike, pasi ēdo ditė merrnim raportime pėr Shqipėrinė dhe kam qenė i detyruar nga babai qė tė dija se si ishte situata kėtu nė Shqipėri, nė Kosovė dhe nė Maqedoni. Kam pasur njė pikėpamje pėr ėndrrėn qė kisha. Tani qė jam kėtu e shoh ndryshme, eksperiencat e mia mė kanė ndihmuar qė tė marr njė vizion praktik se ku duhet tė shkoj dhe si ta bėj njė punė me kushtet qė kemi kėtu.
Kush ėshtė plaga mė sociale e Shqipėrisė?
Janė shumė. Problemi nuk ėshtė qė tė zhvillohet vetėm Tirana, Durrėsi, Vlora, duhet tė kemi njė vizion mė tė hapur e tė mos harrojmė se ka shumė qytete tė tjera qė kanė nevojė pėr ndihmė dhe nė kėtė drejtim. Besoj se do tė krijojmė hapėsirėn. P.sh, pasi Kosova tė marrė pavarėsinė, ne tė krijojmė lidhjet ekonomike duke konsideruar qė Prizreni ėshtė 20 km larg Kukėsit, i cili ėshtė nė njė gjendje tė tmerrshme.
Rruga si ju duket?
Rruga ėshtė shumė problem dhe duhet parė, pasi rruga ėshtė ēėshtje kombėtare, sepse ajo do tė japė njė ndihmė tė madhe edhe pėr Kosovėn...
(Pjesė nga intervista
nė emisionin “Ne”, News 24)

 

Gazeta Shqiptare du 30/09/2007

Shqiptaret dhe rikthimi i kujtesės sė lashte
 
E diel, 30 Shtator 2007 KRITIKE-V
Shqipėria e mrekullueshme
e zotit Aref
Kund nja dy muaj mė parė, mė qėlloi tė
shihja nė emisionin Top-Show ca studiues
shqiptarė qė po i vėrsuleshin dhe po i
kundėrviheshin nė debat njė zotėrie qė fliste
frėngjisht dhe komunikonte nėpėrmjet
pėrkthyesit. Nė fizionominė e kėtij zotėrie
lexohej deridiku njėfarė habie pėr ata studiues
qė kishin marrė pozėn e njė grupi hetimor.
Munda tė kuptoj se zotėria quhej
Mathieu Aref dhe se kishte bėrė njė gabim
tė pafalshėm: njė libėr. E, madje edhe njė
gabim tė dytė: e kish botuar pa lejen e grupit
hetimor. E edhe njė gabim tė tretė: librit ia
kishte vėnė titullin “Odiseja e pabesueshme
e njė populli parahelen”. E edhe njė gabim
tė katėrt: kishte kuturisur tė trajtonte njė
temė pėr tė cilėn ekspertė ishin ata dhe jo
ai! Nuk ėshtė se ndjeva ndonjė keqardhje
pėr “francezin”, e as ndonjė simpati pėr ata
qė po i kundėrviheshin. Isha pothuaj indiferent,
e kjo sepse midis meje dhe asaj qė po
ndodhte nė ekran, qėndronte njė libėr i palexuar.
Kėsisoj, nuk mund ta dija se nga buronte
qėndrimi mujshar i “grupit hetimor”.
Mbase kishin tė drejtė qė i kundėrviheshin.
Kohėt e fundit, kur e lexova me njė frymė
atė libėr voluminoz prej gjashtėqint faqesh,
qė pėrfundonte me njė bibliografi tejet tė
pasur, u dhashė tė drejtė studiuesve tanė tė
shquar. E kėsisoj, nė vijim tė logjikės sė tyre
tėvėruese, i shtova zotit Aref edhe njė gabim
tė pestė: faktin se kishte hartuar njė vepėr
aq tė thukėt, sa i tėrė grupi hetimor nuk
do tė mund ta hartonte pėr njė jetė tė tėrė!
Epo, sidomos ky faji i pestė nuk kapėrdihet
kollaj!
Tė gjitha kėto gabime, zoti Aref i kishte
bėrė “verbtazi”, pa e ditur kurrqysh se nė
Shqipėri na paska studiues e shkenctarė kaq
tė jashtėzakonshėm qė e ndajnė qimen pėrmidisi,
studiues e shkenctarė tė cilėt, kur
ėshtė fjala pėr mbrojtjen e vėrtetėsisė sė argumentit
shkencor, tė bėjnė gjėmėn. Dhe,
merret vesh: duke qenė vazhdimisht nė roje
tė argumenteve shkencore qė gjenden ose
nuk gjenden nėpėr veprat studimore tė
tjerėve, ata nuk kanė fare kohė tė bėjnė
ndonjė gjė tė hajrit pėr vete.
Jam amator, sa i pėrket lėndės qė trajton
z. Aref, por mund tė them se kam lexuar
mjaft libra qė i pėrkasin kėsaj fushe. “Odiseja
e pabesueshme e njė populli parahelen”
e z. Aref ėshtė njė korpus aq i gjerė, aq i
larmishėm e aq shumėpėrmasor, sa e gjej tė
pamundur ta pasqyroj dhe ta pėrmbledh
nė njė shkrim gazete. Nė tė vėrtetė, qėllimi
i kėtij shkrimi kufizohet veē nė pėrpjekjen
pėr t’i nxitur shqiptarėt qė ta lexojnė.
Kultura qė z. Aref pėrcjell nė kėtė
vepėr, ėshtė padyshim e jashtėzakonshme
dhe mahnitėse. Ai shpėrfaq njė
njohje tė thellė nė shumė fusha si,
histori e lashtė, arkeologji,
antropologji, mitologji, etnologji,
gjuhėsi, etj. Qoftė dhe njohja e
njerės nga kėto fusha tė dijes, do
tė mjaftonte pėr tė shkaktuar
mahnitje. Njė rrėke e
pafundme dijeje, njė hapėsirė
shumė e gjerė tė dhėnash
kulturore e informacionesh
e citimesh nga
autorė tė
lashtė dhe
tė rinj,
duke filluar
nga Homeri,
Hesiodi, Herodoti,
Tuqiditi,
Hekateu i Miletit,
Helanikosi i
Mitilenės, Straboni,
etj., etj. Mjafton
t’i hedhėsh njė sy
bibliografisė sė
shfrytėzuar e tė vėnė nė
shėrbim tė kėsaj vepre, pa e lexuar fare veprėn,
mund tė krijosh njė ide se me ē’punė
vigane i ėshtė dashur tė pėrballet z. Aref.
Po t’i hedhim njė sy teksteve shkollorė tė
historisė, tė bėhet e qartė sa e cekėt, sa e
varfėr dhe sa e papersonalitet ėshtė historiografia
jonė. Zoti Aref na bėn me dije se historia
jonė e lashtė ėshtė shumė mė tepėr nga
ē’e pandehim, se ajo ėshtė epiqendra e zhvillimeve
historike tė mbarė popujve tė Europės,
se ajo ėshtė matrica e gjuhėve kryesore
qė kanė mundėsuar lindjen e plot tė
tjerave, ėshtė vatra e magmės gjuhėsore tė
popujve. Po t’i referohemi asaj qė na kanė
bėrė tė besojmė studiuesit e historiografėt e
huaj, janė qytetėrimet greke dhe latine ato
qė kanė gjeneruar gjuhėt dhe kulturat e kombeve
europiane, por zoti Mathieu Aref na
bėn me dije se nė themelet e tyre qėndron
qytetėrimi i stėrlashtė pellazgo-etrusk. Gabimi
i gjuhėtarėve tė mėdhenj, pohon Aref,
qėndron nė faktin se ata kanė marrė e marrin
nė shqyrtim sanskritishten, greqishten
e vjetėr dhe latinishten, duke anashkaluar
atė mė kryesoren, e cila ėshtė ēelėsi i njėmendtė:
gjuhėn shqipe. Iliada dhe Odisea
nuk janė vepra tė qytetėrimit helen, por krijime
tė drejtpėrdrejta tė qytetėrimit tė
madhėrishėm pellazgjik. Jo vetėm qė Homeri
vetė nuk ishte helen, por ai as qė i pėrmend
fare Helenėt tek Iliada. Pėrmend Akejtė,
Danajtė, Argjianėt, etj, por jo Helenėt.
Pėrveē kėsaj, simbas Herodotit, Homeri dhe
Hesiodi kanė qenė pothuajse bashkėkohės
dhe kanė jetuar vetėm katėrqint vjet para tij.
Kėsisoj, po t’i besojmė Herodotit, dhe i besojmė
qė ē’ke me tė sepse ėshtė babai i historisė,
Iliada ėshtė kėnduar sė pari jo nė
shekullin XII para Krishtit, por sė paku tre
shekuj mė vonė. Por, edhe pse Iliada kėndohet
sė pari nė
shekullin IX, Homeri
prapėseprapė nuk di
gjė pėr Helenėt. Nga
ana tjetėr, Homeri
pėrmend Dodonėn
p e l l a z g j i k e
“dimėrkeqe”, siē e
quan ai, por nuk di
kurrgjė pėr Delfin!
Tė dhėnat qė dėshmojnė
praninė e vonshme
historike tė
helenėve janė tė
shumta, sikundėr
janė tė shumta edhe
ndėrhyrjet dhe ndryshimet
e mėpastajme
qė helenėt kanė bėrė
nė teksin e Iliadės,
duke filluar
nga shekulli
VI me Pisistratin
e
Hiparkun e
deri nė shekullin
e dytė para
Krishtit! Sipas
Aref, Iliada dhe
Odisea, dy poemat
e mėdha epike, janė
transformuar dhe
manipuluar pėr t’i
shėrbyer “kauzės” greke.
Zoti Aref ėshtė shumė argumentues kur
thotė se helenėt e kanė lashtėsuar historinė
e tyre tė paktėn katėrqint vjet. Nė fakt, ata
fillojnė tė jenė tė pranishėm nė shekujt IXVIII.
“Emrat e vendeve parahelene”, thotė
Aref “emrat e perėndive dhe tė heronjve tė
mitologjisė sė ashtuquajtur greke, shpjegohen
nė mėnyrė tė pėrkryer vetėm falė gjuhės
shqipe dhe aspak asaj greke”. Ėshtė
shumė domethėnės fakti se Homeri i quan
pellazgėt Hyjnorė, ndėrsa gjuhėn e tyre
“gjuhė e perėndive”. Mandej ai shton se
gabimi i gjuhėtarėve, i historianėve dhe i
arkeologėve, qėndron nė faktin se ata i kanė
trajtuar si emra qė i pėrkasin njė gjuhe parahelene
tė zhdukur, duke mos e ditur fare se
ajo gjuhė ėshtė ende gjallė dhe flitet prej
shqipėtarėve tė sotėm.
Duke shpėrfaqur profilin e njė etimologu
tė aftė, Aref ia del mbanė tė shpjegojė
nėpėrmjet shqipes njė numėr shumė tė
madh emrash qė shumica i pandehin si
greke, pėrshembull: Talasa, Atridi, Pelioni,
Strimoni, Emathia, Rea, Karpate, Kuretė,
Promete, Bizant, Tetis, Kronos, Apollon,
Artemis, Telemak, etj, etj.
Njė nga arritjet mė tė epėrme tė z. Aref,
ėshtė krahasimi i mrekullueshėm fonetik qė
ai bėn mes shqipes dhe plot gjuhėve tė tjera,
duke marrė nė shqyrtim me dhjetėra fjalė.
Kėsisoj kemi krahasime fjalėsh mes shqipgreqisht,
shqip-latinisht, shqip-armenisht,
shqip-rumanisht, shqip- baske, shqip-hititisht,
shqip- kelto/gjermanisht, pa pėrmendur
kėtu afrinė e madhe mes shqipes sė sotme
dhe mesapishtes, etruskishtes, keltishtes,
trakishtes, etj. Tek tė gjitha kėto gjuhė
bie nė sy rrėnja e pėrbashkėt e fjalės. Vallė,
cila nga gjuhėt e ashtuquajtura indoeuropiane
e ka kaq tė theksuar aftėsinė pėr tė ndėrhyrė
nė gjuhėt e tjera? A nuk ėshtė kjo njė
provė qė shqipja ėshtė bazė e tė gjitha kėtyre
gjuhėve, e qė jo mė kot Homeri e quante
gjuhė e perėndive? Por, mjerisht, kėto tė
vėrteta tė jashtėzakonshme gjuhėtarėt tanė
tė sotėm i shikojnė me mėdyshje e mosbesim.
Pėr fat tė keq, pėr shkak tė pushtimeve
tė njimbasnjishme e sidomos pėr shkak tė
sundimit komunist, shqiptarėt gati e kanė
humbur fare kujtesėn e tyre tė stėrlashtė, e
cila do tė dėshmonte se dikur, paraardhėsit
e tyre pellazgo-ilirė, kanė rrezatuar kulturėn
zanafillore tė mbarė popujve tė Europės e
mė gjėrė.
Po t’i referohemi Katapanos, pėr tė cilin
edhe z. Aref tregon respekt, Thoti qė shpiku
hieroglifet duke e shkruar pėr sė pari gjuhėn,
ishte ilir. Dhe shkroi shqip! Nga ana
tjetėr, z. Dhimitėr Pilika na la njė vepėr tė
jashtėzakonshme studimore, nė tė cilėn del
nė pah se qytetėrimi parahelen ėshtė tėrėsisht
pellazgo-ilir, pasardhės tė tė cilit janė
shqiptarėt e sotėm. Ai na flet pėr vallen e
lavdishme pirrike (vallen e shpatave qė
kėrcehet nė malėsitė e Mbishkodrės dhe tė
Rugovės), e cila qe kėrcyer mė sė pari nga
Pirro Neoptolemi, bir i Akil Hynerit. Nga
ana tjetėr na thotė se perėnditė e ashtuquajtura
greke nuk janė gjė tjetėr veēse perėndi
pellazgo-ilire, tė cilėt u pėrvetėsuan bashkė
me njė pjesė tė madhe tė territoreve tona tė
stėrlashta. Kėtė fakt e pėrforcon nė mėnyrė
shumė bindėse edhe Aristidh Kola, i cili i
shpjegon lehtėsisht me shqipen kėta emra
perėndish parahelene. Ndėrsa i jashtėzakonshmi
Petro Zheji, nė veprėn e tij madhore
“Shqipja dhe Sanskritishtja”, thotė se
“Sistemi i gjuhės shqipe e pėrfshin atė tė
gjuhės sanskritishte, e pra, rrjedhimisht,
ėshtė mė i lashtė nga ai”. Pra, flitet pėr njė
epėrsi tė gjuhės shqipe edhe ndaj sanskritishtes,
e cila mbahet si mė e lashta gjuhė e
dokumentuar! Mandej, z. Petro Zheji shpall:
“Shqipja shtrihet vertikalisht nė tėrė fondin
leksikor tė gjuhėve europiane, si dhe horizontalisht
nė shumė gjuhė tė tjera, tė reja
dhe tė lashta”. Pra, Zheji e gjen shqipen nė
bazėn e shumė gjuhėve tė botės. E kėto qė
thotė, z. Zheji i argumenton nė mėnyrė
shumė shkencore. Nuk mund tė lihet pa
pėrmendur edhe studimi shumė serioz i z.
Arsim Spahiu “Iliriciteti i Epirotasve dhe i
Maqedonasve”, nė tė cilin pėrmes dokumenteve
tė pakundėrshtueshme tė autorėve
tė lashtė grekė dhe latinė, e po ashtu edhe
tė autorėve modernė, na bind se epirotasit
dhe maqedonasit nuk kishin asnjė dallim
thelbėsor nga ilirėt. Kėsisoj, rezulton se racės
sonė tė lashtė nuk i pėrkasin vetėm Akili,
Hektori, Ajaksi, Odiseu e tė gjithė kreshnikėt
e eposit homerik, pėrfshi dhe bardin e
saj, jo veē Pirro Neoptolemi, Pirro i Epirit,
Aleksandėr Mollosi, Aleksandri i Madh, por
edhe Filipi II bashkė me tėrė dinastinė e
mbretėrve maqedonas.
Pellazgo-ilirėt i dhanė frymėn e tyre
hyjnore Greqisė sė lashtė; Romuli etrusk
(etruskėt, degė pellazgo-ilire) themeloi
Romėn, ndėrsa Augustulus Romulus, perandori
i fundit i Romės ishte nga Panonia
ilire. Ishte Kostandini i Madh nga Naisi ilir,
ai qė ligjėroi dhe mbėshteti krishterimin,
njėkohėsisht themeloi edhe perandorinė
romake tė Lindjes, Bizantin; nga ana tjetėr,
ai qė e mbrojti i fundit kėtė perandori, mė
29 maj 1453, duke rėnė heroikisht me shpatė
nė dorė si njė ushtar i thjeshtė, ishte Kostandin
Paleologu XI, shqiptar nga Moreja. Njė
pjesė e madhe e perandorėve tė Romės ishin
ilirė; pėrmendim disa prej tyre: Domicius
Aureliani, Maksimin I, Deciusi, Valeriani,
Galiani, Klaudius II, Aureliani, Probusi,
Karusi, Diokleciani, Maksimiani I, Severi,
Kostandini i Madh, Valentiniani I, Valentiniani
II, etj. Njė pjesė e madhe e perandorėve
tė Bizantit ishin po ashtu iliro-shqiptarė, si:
Justini I, Justiniani I, mbiquajtur i Madhi,
gjashtė perandorė tė dinastisė sė Komnenėve,
perandorėt e dinastisė sė Paleologėve,
Anastasi, etj. Sikundėr thotė Aref
nė studimin e tij, mbėshtetur nė dėshmi tė
.. Vijon nė faqen 6
Nė foto:
Vazo antropomorfe
(terakote e pikturuar)
– Neoliti i hershėm
Nė foto:
Kafkė meolitike e Ofnet
(Bavari). Sipėr njė
brakicefal, poshtė njė
dolikocefal i tipit paleolitik
 
 
 
E diel, 30 Shtator 2007 VI-ZBULIMI
NGA ILIR MATI
Kohė mė parė bashkė me mikun tim Niko
Stillo, arritėm nė pėrfundim se shkrimi i
shekullit tė gjashtė pas krishtit nė mozaikun
e Mesaplikut tė Vlorės ėshtė shqip. Aty e
transkriptuar shkruhet :
A
PAK
KE
TAĒ
dhe e kuptojmė sot nė tė folmen e Mesaplikut
: “ha pak ke tė haē”, pra njė proverb
pėr tė kursyer qė tė ushqehesh, thotė ai
burrė i mozaikut me qeleshe me majė ashtu
si ka mbrritur deri mė sot kėsula e Mesaplikut.
Ky shkrim ėshtė mes njė pamje plot
me tė mira ushqimore, fruta e peshk. Nė
Mesaplik sot e gjith ditėn kemi shprehjen
popullore « Ha pak ke tė haē, ha shumė vete
pėr lumė ».
Me kėtė pėrfundim menduam se skeptikėt
nuk do tė ndiheshin mė pėr tė thėnė se
gjuha shqipe nuk ka mundėsi tė ketė dėshmi
tė shkruara nė ata kohė.
Po jo. Miku tjetėr i vyer Moikom Zeqo,
atė kohė drejtor i Muzeut Historik ku edhe
ndodhet mozaiku na kundėrshtoi. Mua mė
quajti entuziast. Sepse sipas tij ai shkrim ka
tė bėj me emrin e njė ebreu APARKEAS.
Moikomi nuk pranonte qė shkronja e tretė e
rreshtit tė dytė tė mozaikut tė ishte K, ai e
lexon atė R (shih figurėn). Po ashtu dijetarit
erudit Zeqo nuk i ka rėnė nė sy se shkronja
e parė e rreshtit tė katėrt ėshtė dyfishe, pra
TA dhe jo vetėm A.
E telefonova Niko Stillon pėr sa kritikoheshim
duke i thėnė se nuk isha aspak dakort
me atė kritikė sepse nė shkrimet etruske
ajo shenjė ėshtė K, dhe e ftova qė ti vihemi
punės pėr tė vėrtetuar se shkronja e tretė e
rreshtit tė dytė ėshtė K dhe jo R.
Dhe ja mbas muajsh pune, Niko Stillo erdhi
posaēėrisht nė Tiranė e mė pruri shkrimin
e vjetėr mbi njė vazo ku shkronjėn si
ajo qė kėrkojmė e kishte gjetur nė emrin e
Patroklit tė famshėm : PATROKLOS krahas
emrit tė Akilit dhe tė mėmės sė tij Tetis. Si
duket edhe nė figurė askush nuk mund tė
kundėrshtojė qė shkronja e gjashtė e emrit
grek tė Patroklit, PATROKLOS, ėshtė ajo e
treta e rreshtit tė dytė tė mozaikut. Pra ėshtė
K dhe vetėm K dhe nuk ėshtė R.
Skeptikėt i falenderojmė sepse na vunė nė
punė pėr tė gjetur njė vėrtetim tė padiskutueshėm
pėr tė qėnit shqip tė shkrimit mbi
mozaikun e Mesaplikut. Kėshtu nga formula
e pagėzimit e shekullit tė katėrmbėdhjetė
ne zbresim nė dėshmin e shqipes nė shekullin
e gjashtė. Kjo na bėn me krahė pėr tė
punuar e nxjerrė mbi tryezėn e diskutimeve
shkencore edhe shkrime tė tjera tė mesdheut
ku shqipja dėshmohet si ska mė mirė nė antikitet.
sakta, raca pellazgo-iliro-shqiptare ka nxjerrė
dy papė: Inoēenti I, Klementi XI; shenjtorė
dhe figura tė shkėlqyera fetare, mes tė
cilėve Shėn Jeronimin (pėrkthyes i Ungjillit
nė latinisht) dhe Nėnė Terezėn; ka nxjerrė
gjeneralė e strategė tė lavdishėm, ka nxjerrė
kryengritės tė mėdhenj si Spartaku, Bato,
etj.; ka nxjerrė humanistė europianė, si Leonik
Tomeu, Marin Barleti, Gjon Gazulli, etj;
ka nxjerrė shkrimtarė e poetė tė mėdhenj;
ka nxjerrė piktorė, arkitektė e muzikantė tė
shquar. Ē’nuk kanė nxjerrė.
Dhe thonė se nuk kemi histori!
Janė tė shumtė autorėt e huaj qė flasin
pėr tė vėrtetėn e mahnitshme tė racės sonė
shqiptare, duke e trajtuar si zanafillė tė njėmendtė
tė historisė dhe kulturės europiane
e mė gjėrė, por historianėt tanė rrudhin
buzėt tėrė mosbesim. Nuk kanė ndonjė
mendim tė vetin, por nuk janė dakord me
mendimin e shkenctarėve tė huaj, apo me
origjinė shqiptare, tė cilėt nxjerrin nė pah
teza tė vėrteta e tė guximshme. Por janė
pėrnjėmend teza tepėr tė guximshme pėr
shkenctarėt tanė tė rritur, tė ushqyer, tė shkolluar
e tė shkalluar nėn sistemin komunist:
ose diktatori vijon t’u japė urdhėra edhe
prej atje ku ėshtė, ose janė amanetqarė
natyralė tė diktaturės, ose janė tė dėndur me
komplekse inferioriteti, ose nuk duan t’ia
prishin qejfin popujve fqinj, ose nuk janė
profesionistė. Po i akuzojmė fare lehtė: Po u
themi se nuk janė profesionistė. Vras mendjen:
a do ta kenė lexuar Herodotin? I kanė
lexuar tė gjithė historianėt grekė dhe latinė?
A kanė rrėmuar nėpėr bibliotekat e ish-perandorive
apo shteteve qė kanė pasė pushtuar
Shqipėrinė? A kanė hulumtuar vallė
kėta historianė nė bibliotekat e Romės,
Stambollit, Venedikut, Vatikanit, Athinės,
etj? Nėse nuk kanė hulumtuar, turp! Nėse
kanė hulumtuar dhe vazhdojnė tė kenė tė
njejtėn mendėsi, atėherė ēėshtja ėshtė shumė
mė serioze.
Nė mbyllje
“Historia e pabesueshme e njė populli
parahelen” ėshtė njė vepėr qė i bėn shumė
nder historiografisė shqiptare. Duke e ditur
mirė paaftėsinė e shkenctarėve tanė (sipas
mendimit tim me pėrjashtim tė Petro Zhejit,
Dhimitėr Pilikės, Spiro Kondės, e disa tė
tjerėve), z. Aref hyn nė fushat e tyre dhe u jep
leksione tė hatashme. Ai u bėn me dije shqiptarėve
se, anipse tashmė tė rrudhur nė pak
kilometra katrorė, ata ekzistojnė nė kėto troje
tė paktėn qysh prej neolitit: u rrėfen se ē’ėshtė
historia e tyre e lashtė, ē’ėshtė gjuha e tyre,
ē’ėshtė mitologjia e tyre, ē’ėshtė kultura e tyre,
ē’ėshtė arti i tyre, ē’ėshtė letėrsia e tyre parake
(Iliada, Odisea), ē’ėshtė roli i paraardhėsve tė
tyre pellazgo-ilirė nė formėsimin e vetėdijes
kulturore tė popujve tė Europės. Zoti Aref bėn
ē’ėshtė e mundur qė t’u rikthejė shqiptarėve
kujtesėn e tyre tė humbur; t’u rikthejė kreshnikėt
e lavdishėm tė epokave tė mėdha, qysh
prej Akilit e Hektorit e deri tek Skėnderbeu;
t’u ndėrmendė personalitetet e jashtėzakonshme
tė strategjisė luftarake e tė kulturės, me
origjinė pellazgo-iliro-shqiptare, tė cilėt gabimisht
e pėr turpin tonė tė sotėm ende mendohen
se u pėrkasin kombeve tė tjerė; t’u flasė
pėr perandorėt e mėdhenj tė Romės, Bizantit,
pėr kryevezirėt e sadrazemėt e mėdhenj shqiptarė
tė perandorisė turke; t’u tregojė pėr
papėt, shenjtorėt, humanistėt, piktorėt, poetėt,
arkitektėt, strategėt mė tė mėdhenjė tė tė
gjitha kohėrave, me origjinė pellazgo-iliroshqiptare;
t’u tregojė kufinjtė e dikurshėm
gjeografikė tė popullsive pellazge, tė cilėt shtriheshin
qė nga Danubi nė Egje, e qė nga Deti
i Zi nė Detin Adriatik, e edhe mė gjerė akoma:
deri brigjet e Tirrenit.
Me veprėn e tij tė mrekullueshme “Historia
e pabesueshme e njė populli parahelen”
zoti Mathieu Aref dėshmon se ėshtė njeri i lirė,
se nuk kushtėzohet nga asnjė lloj ndikimi politik
apo pseudoshkencor, se nuk i falet kurrgjėje
tjetėr pėrpos argumentit shkencor. Zoti
Aref e pėrmbushi veprėn e vet me shumė dinjitet.
Ai foli. Falemnderit, zoti Aref.
Shkrimi
 

 

http://www.collectif-kosovo.fr/spip.php?article622

L’Albanie prźte ą entrer en conflit contre la Serbie

jeudi 20 septembre 2007

Pretch Zogay, chef du comité pour les relations politiques extérieures du parlement albanais confirme : « Nous allons reconnaītre un Kosovo indépendant en coordination avec les forces de l’OTAN qui ont mené la guerre pour la libération de l’occupant serbe » a déclaré l’officiel albanais.

“L’Albanie n’a pas peur de la confrontation avec la Serbie, ni mźme du conflit en cas d’indépendance du Kosovo” a déclaré Pretch Zogay, chef du comité des relations politiques extérieures au parlement albanais, écrit le journal de Tirana "Korieri". Zogay, qui est en mźme temps député au sein du parti démocratique du premier ministre Sali Berisha, a déclaré que les déclarations "menaēantes" venant de Belgrade sont sans valeur, ajoutant que l’Albanie est prźte en cas de déclaration de conflit. Il a également souligné que l’Albanie va unilatérement reconnaītre l’indépendance du Kosovo.

L’Albanie est toujours prźte ą s’opposer ą la Serbie si celle-ci provoque un conflit aprčs l’indépendance du Kosovo. Le chef du comité a rajouté que la déclaration d’indépendance unilatérale est en route.

La journaliste du journal Korieri, Edlira Prendi, a, de faēon "ą demi-ironique", intitulé son article « Pretch n’a pas peur », comme si elle voulait isoler la déclaration de cet officiel. Elle cite une autre déclaration : « l’Albanie s’efforce d’entrer dans l’OTAN. Elle fait des efforts pour que son systčme de défense s’élčve au niveau des standards de l’OTAN. L’Albanie est, sans doute, toujours prźte. Mais l’Albanie, aussi, conduit toujours une politique pacifiste. » Comme illustration de cette politique pacifique, Zogay a rajouté que la reconnaissance de l’indépendance du Kosovo sera revendiquée en coordination avec les acteurs qui ont « libéré » le Kosovo.

« De toute faēon nous soutiendrons l’indépendance que revendique l’assemblée du Kosovo. Nous allons faire ceci en coordination avec les forces de l’OTAN qui ont mené la guerre pour la libération du Kosovo des occupants serbes » a-t-il déclaré.

D’ailleurs, Zogay a remarqué que « le tapage que fait la Serbie » est sans valeur, en faisant allusion d’aprčs lui ą la position de la politique serbe et du sommet militaire. Il a conclu sa déclaration sur un ton calme et a rajouté que l’Albanie a le souhait et fait en sorte que les problčmes se rčglent de maničre calme, pour que de ce fait l’indépendance du Kosovo soit acceptée.

Ces derniers jours a séjourné ą Tirana le premier ministre du Kosovo Agim Ceku. La chaine de télévision albanaise a avant-hier soir parlé de cette visite, relatant que le 1er ministre albanais, Sali Berisha, le ministre des affaires extérieures, Liulzim Basha, et le ministre de la défense, Fatmir Mediju, ont dit ą leur invité que l’Albanie pense que l’indépendance est la seule solution pour le statut du Kosovo et qu’elle est contre tout autre option dans laquelle figurerait un partage.

Ceku a, dans un pays ou sa présence n’est pas sujet ą la controverse, donné ą ses hōtes, un contrat que l’équipe de négociations du Kosovo - « équipe de l’entente » - va proposer ą la Serbie et pour lequel le 1er ministre albanais a exprimé ses remerciements mźme s’il croit que des négociations supplémentaires sont une perte de temps. (Déclaration du service officiel de la Radio Télévision Shqiptar)

“Ceci est un symbole historique irremplaēable pour la paix dans les Balkans, qui ne seront jamais stables tant que les Albanais et les Serbes ne décident pas de clore les épisodes amers du passé et ne commencent pas ą travailler ensemble vers un avenir européen. Il ne peut y avoir aucune alternative ą l’indépendance du Kosovo. Le nettoyage ethnique du pays conduirait les Balkans vers le chaos, une insécurité extrźme, un conflit qui serait surement pire que celui du passé” a estimé Berisha.

D’un autre cōté, Ceku a déclaré que le Kosovo est une question seulement européenne et que pour cette raison (avec la base américaine de plus de 300 hectares ą cōté de Urosevac) c’est l’Union Européenne qui doit la régler. Il a ainsi appelé l’UE ą unifier sa position sur le Kosovo.

L’Union Européenne doit źtre unanime et décidée, elle devrait amener des décisions concrčtes, et non pas autoriser d’autres pays ą lui dicter sa politique envers les questions européennes, a dit Ceku, qui a fait la guerre en Europe (Croatie, Kosovo…) pour la gigantesque entreprise militaire américaine MPRI.

En accord avec les informations officielles qu’il possčde, le service des médias albanais a également fait apparaitre les commentaires des deux premiers ministres, dans un premier temps sur les menaces serbes disant qu’il y aurait une intervention militaire au cas oł une seule partie proclamerait l’indépendance du Kosovo, puis dans un deuxičme temps sur le fait qu’en Albanie comme en Serbie les habitants ont droit de tout savoir.

« Ceci est une réaction qui relate le fait que leur montre a cessé de tourner ą l’époque de Milosevic » dit Berisha en dévoilant sa pensée sur la mentalité de l’ensemble des dirigeants serbes. « Ils ne doivent pas présenter ēa comme un problčme entre Serbes et Albanais. C’est avant tout un problčme entre les Serbes et l’OTAN. Ils ont une fois de plus démontré qu’ils représentent une menace pour la paix pas seulement au Kosovo mais aussi dans la région » a conclu Ceku en annonēant explicitement de quel cōté l’OTAN doit źtre en cas de proclamation d’indépendance.

A également donné son avis le ministre de la Défense Fatmir Mediju : « L’indépendance du Kosovo doit źtre complčte. Il n’y a aucun doute sur le fait qu’il n’y aura pas de partage du territoire. Il est nécessaire qu’il y ait une coordination entre les institutions du Kosovo, tout comme une coordination entre tous les facteurs internationaux, surtout avec ceux qui garantissent la sécurité (l’OTAN). »

Le ministre des affaires étrangčres Basha a une fois de plus appelé l’Europe, l’OTAN et les Etats-Unis ą źtre prźts pour une action commune dans la préparation du plan d’Ahtisaari si on ne trouve pas de solution lors des négociations supplémentaires. C’est sur cette phrase que conclut la chaīne albanaise Radio Télévision Shqiptar.

© www.collectif-kosovo.com

On compte aussi environ 60 000 Serbes résidant dans des enclaves isolées parmi les Albanais, protégés par les troupes de l’OTAN.

La Serbie ne manquera pas de tirer partie d’un potentiel exode de masse de dizaines de milliers de Serbes de ces enclaves isolées au sud de l’Ibar, l’utilisant comme un autre argument en faveur de la partition.

Les États-Unis et les principaux pays de l’UE devraient soutenir la sécession du Kosovo. Des analyses montrent, tout de mźme, qu’il reste ą voir si l’Occident, risquant un affrontement diplomatique avec la Russie, celle-ci ayant placé le Kosovo sur sa « ligne rouge » de sécurité, va rester sur sa position de reconnaissance de l’indépendance du Kosovo ou choisir de présenter la partition comme « un moindre mal ».

Pendant ce temps, le troc des terres continue au ralenti : les Albanais vont au sud et les Serbes au nord. Pour le dire de maničre crue, la province est en train de devenir le lieu de « retournements de vestes dissimulés ». Le gouvernement serbe serait en train d’acheter des maisons appartenant ą des Albanais au nord du Kosovo avec l’aide d’intermédiaires. Alex Anderson de l’International Crisis Group affirme : « Je n’ai pas vu les papiers, et il y a une réticence du gouvernement serbe ą admettre directement ce qu’il fait, mais tout le monde comprend ą Mitrovica que c’est bien cela qui se passe ». Pendant ce temps, selon Alex Anderson, la riche diaspora albanaise achčte toutes les propriétés serbes dans le centre du kosovo, en payant souvent un prix trčs élevé.

Des analystes soulignent que de telles réalités sur le terrain sont en train de donner des arguments ą ceux qui pensent que la partition pourrait procurer une porte de sortie face au bloquage des discussions sur le statut du Kosovo.

Retrouvez la galerie photos de Jean-Michel Cann sur Mitrovica