Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
www.legaliteti.org
Tel&Fax: +355 4 2230076

Tiranė, mė 6 qershor 2009

Informacion pėr media

Kryetari i PLL Ekrem Spahiu prezanto nė Lezhė 7 kandidatėt pėr listėn shumė-emėrore tė kėsaj partie nė Qarkun e Lezhės, pėrkatėsisht znj. Vera Pali, zz. Vasil Muēa, Gjon Kolaj, Tom Ndoj, Nesti Nika, Benard Vata dhe Mark  Lleshaj.

Spahiu foli pėr vlerat e secilit prej kandidatėve  tė PLL qė janė pinjollė tė denjė dhe tė shkolluar tė familjeve tė mėdha dhe patriotike tė zonės tė cilat kanė kontribuar pėr Shqipėrinė dhe krahinėn e tyre prej kohėsh. Spahiu shtoi se “nė vazhdėn e traditės familjare ata do tė vazhdojnė tė kontribuojnė me devocion dhe ndershmėri pėr Shqipėrinė dhe krahinėn e tyre”

Spahiu bėri tė njohur qėndrimin e PLL se, “pėr t’i shėrbyer zhvillimit tė vendit dhe uljes sė tensioneve politike dhe shoqėrore, Shqipėria ka nevojė qė tė mbyllė njė herė e pėrgjithmonė faqen e errėt tė  historisė komuniste. Pėr kėtė qėllim PLL do tė kėrkojė dėnimin zyrtar tė sistemit komunist nė tėrėsi dhe nxjerrjen e pėrgjegjėsive penale rast pas rasti pėr ideatorėt dhe xhelatėt e atij sistemi.

Nė tė njėjtėn kohė, ashtu si deri mė sot, PLL do tė kėrkojė dhe insistojė pėr dėmshpėrblimin e plotė dhe tė shpejtė tė  tė gjitha viktimave tė diktaturės komuniste. Pavarėsisht se gjatė kėtyre katėr viteve janė bėrė hapa pozitivė, ish - tė burgosurit dhe pėrndjekurit politike janė ende tė pa integruar plotėsisht dhe rehabilitimi i plotė i tyre ka nevojė pėr krijimin e lehtėsirave nė shkollim, punėsim dhe strehim.”

Spahiu tha gjithashtu se “Nė programin e saj PLL ne ofron zgjidhje pėr shumė problemeve tė shoqėrisė tonė dhe paraqet alternativa tė ndryshme pėr njė zhvillim tė qėndrueshėm dhe afatgjatė tė vendit duke pasur nė qendėr tė vėmendjes konsolidimin e demokracisė dhe interesin e popullit dhe kombit shqiptar.

Zyra e shtypit e PLL

 

 

Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
www.legaliteti.org
Tel&Fax: +355 4 2230076

Tiranė, mė 3 qershor 2009

Informacion pėr media

Kryetari i partisė “Lėvizja e Legalitetit” Ekrem Spahiu zhvilloi disa takime nė rrethin Tropojė ku prezantoi para elektoratit kandidatin e PLL z. Xhemė Nezaj dhe programin e kėsaj partie pėr zgjedhjet e 28 qershorit.

Spahiu tha se z. Nezaj ėshtė njė kandidat qė pėrfaqėson mė sė miri vlerat e kėsaj treve dhe si njė drejtues lokal i PLL do tė pėrfaqėsojė nė Kuvendin e Shqipėrisė jo vetėm banorėt e zonės por edhe filozofinė qeverisėse tė PLL.

Gjatė kėtyre takimeve Spahiu e vuri theksin nė investimet e shumta tė kryera nga qeveria e kryeministrit Berisha e cila e ka kthyer vendin nė njė kantier tė madh ndėrtimi duke filluar nga Qafė-Bota e Sarandės deri nė Valbonė tė Tropojės. Njė politikė e tillė pėr zhvillimin proporcional tė tė gjitha krahinave tė vendit nuk duhet kaluar pa vėmendje, sepse qeveritė socialistė gjatė 8 viteve tė drejtimit tė tyre e pėrdorėn buxhetin e shtetit nė mėnyrė selektive pėr tė kryer investime vetėm nė ato zona me shumicė votuesish tė majtė.

Kryetari i PLL Ekrem Spahiu prezantoi pjesė nga programi i kėsaj partie pėr zonat veriore ku si mė kryesoret ai pėrmendi zhvillimin e turizmit malor, shfrytėzimin ekstensiv tė pasurive tė tokės dhe nėntokės, pėrmirėsimin e tė gjithė rrjetit rrugor qė lidh komunat me rrugėn kombėtare, ngritja e nivelit tė shėrbimit shėndetėsor dhe arsimor, mbrojtja dhe zhvillimi i trashėgimisė kulturore, mjedisit, etj.

Spahiu shprehu bindjen se gjatė mandatit tė ardhshėm qeverisės tė koalicionit tė djathtė do tė zhduket ajo prapambetje relative qė ekziston ndėrmjet zhvillimit tė kėsaj zone dhe pjesėve tė tjera tė vendit.

Zyra e shtypit e PLL

 

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=59732
 
Spahia: PLL-ja angazhim serioz pėr fitoren e sė djathtės
02/06/2009  “Lėvizja e Legalitetit”

Kryetari i partisė “Lėvizja e Legalitetit” Ekrem Spahia gjatė njė takimi elektoral nė Qarkun e Kukėsit ka deklaruar se forca politike qė drejton nuk ėshtė bėrė pjesė e koalicionit tė djathtė politik thjesht e vetėm pėr pėrfitime elektorale. Sipas tij, PLL-ja reflekton seriozitetin dhe angazhohet pėr tė kontribuar nė fitoren e zgjedhjeve tė pėrgjithshme parlamentare tė 28 qershorit. “PLL-ja nuk e konsideron pjesėmarrjen nė koalicionin e djathtė si njė komoditet elektoral, por njė angazhim serioz pėr tė kontribuar nė fitoren e sė djathtės nė Shqipėri”, - ka thėnė Spahia. Ai u shpreh se gjatė katėr vjetve tė fundit qeveria e koalicionit tė djathtė janė ndėrmarrė shumė reforma tė rėndėsishme, tė cilat kanė transformuar vendin. Ai pėrmendi reformat nė arsim, shėndetėsi, nė sistemin fiskal. Por nė kėtė takim elektoral Spahia e vuri theksin nė ndėrtimin e rrugės Durrės–Kukės–Morinė, e cila bashkoi pėrfundimisht dy pjesėt e kombit shqiptar.

 

 

Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
www.legaliteti.org
Tel&Fax: +355 4 2230076

Tiranė, mė 1 qershor 2009


Informacion pėr media

Kryetari i Partisė “Lėvizja e Legalitetit” Ekrem Spahiu zhvilloi njė tur takimesh nė rrethin e Kukėsit pėr tė prezantuar kandidatėt Sulejman Gjana, Xhem Nezaj, Brunilda Elezi dhe Albert LLeshi qė pėrfaqėsojnė nė kėtė qark PLL-nė pėr zgjedhjet e 28 Qershorit 2009.

Z. Spahiu duke evidentuar vlerat e kandidatėve tha se:  “Kandidatėt e PLL-sė janė personalite tė spikatura qė mbartin dhe pėrfaqėsojnė vlerat mė tė mira tė Kukėsit, Hasit dhe Tropojės. Pėr kėtė arsye ėshtė edhe nė tė mirėn e elektoratit tė qarkut Kukės qė tė jenė nė kuvendin e Shqipėrisė tė pėrfaqėsohen me kandidatėt e PLL.”

Duke ju referuar  bashkėpunimit tė PLL me PD-nė Spahiu tha:  ”Nė zgjedhjet e pėrgjithshme parlamentare tė 28 qershorit partia “Lėvizja e Legalitetit” ėshtė pjesė e koalicionit “Aleanca e Ndryshimit” qė kryesohet nga Partia Demokratike. Pjesėmarrjen tonė nė koalicion nuk e konsiderojmė si njė komoditet elektoral, por si njė impenjim serioz tė njė rėndėsie tė veēantė pėr tė kontribuar nė radhė tė parė pėr fitoren e sė Djathtės shqiptare. Para se tė mendojmė se ēfarė do tė pėrfitojmė nga koalicioni, PLL mendon se ēfarė do tė ofrojė pėr koalicionin.”

Ndėrsa pėr bilancin e punės 4-vjeēare tė qeverisė Spahiu tha se: “ Gjatė kėtyre katėr viteve qeveria arriti tė sigurojė ritme tė larta tė zhvillimit ekonomik, tė dyfishojė tė ardhurat megjithėse pėrgjysmoi taksat, tė realizojė investime nė infrastrukturė si asnjėherė mė parė qė kulmojnė me rrugėn Durrės-Kukės-Morinė. Sot Kryeministri i Shqipėrisė z. Sali Berisha dhe kryeministri i Kosovės z. Hashim Thaēi inauguruan hapjen e tunelin tė Kalimashit qė ėshtė edhe pjesa kryesore e rrugės Durrės-Kukės-Morinė, investimit mė tė madh tė shtetit shqiptar qė bashkon nėpėrmjet kėsaj rruge dy pjesė tė kombit shqiptar dhe mė gjerė.”

Duke folur nė emrin e kandidatėve, Z. Sulejman Gjana, njėherazi edhe sekretar politik i PLL, tha se: “qėllimi ynė nė kėto zgjedhje ėshtė qė tė japim kontributin tonė maksimal pėr sigurimin e tė paktėn 3 mandate pėr koalicionin e djathtė nė qarkun e Kukėsit.”

Ai shtoi se “deputeti ėshtė pėrfaqėsues i popullit dhe jo i interesave tė veta dhe tė klikės qė mban rreth vetes, dhe si i tillė ai duhet tė interesohet pėr fatin  gjithė qytetarėve, fshatarėve, tė rinjve, pensionistėve, punėtorėve, studentėve, biznesmenėve, etj., dhe tė dijė hallet dhe shqetėsimet e tyre pėr tė marrė guximin, pasi tė kėtė edhe kapacitetin intelektual, tė iniciojė projekt-ligje brenda parlamentit dhe tė bėjė lobingun e nevojshėm pėr miratimin e ligjeve tė nevojshme pėr pėrmirėsimin e gjendjes dhe tė kushteve tė popullit dhe tė vendit, me qėllim qė kėto ligje tė zbatohen pastaj nga qeveria.”

Zyra e shtypit e PLL

 

 

Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
www.legaliteti.org
Tel&Fax: +355 4 2230076

Tirane, me 31 maj 2009

Informacion per media

Takimi i radhes i kryetarit te PLL Ekrem Spahiu ishte ne Korce ku u prezantuan 12 kandidatet e listes shume-emerore te PLL per kete qark, perkatesisht Nebi Kasem Ganellari, Petrit Myrteza Kutrolli, Orjola Sadik cacellari, Nexhmedin Shaziman Shkullaku, Lavderim Zydi Bajraktari, Gjenovefa Agron Nini, Fatos Muhamer Topalli, Dorina Agim Hamolli, Sazan Shefit Meco, Olger Ahmet Larti, Arjan Xhevahir Pashollari, Artan Qerim Agolli dhe Altin Xhevahir Kapri.

Takimin e hapi kryetari i deges Korce, njekohesisht edhe kryetar i Keshillit Kombetar z. Nebi Ganellari i cili foli per objektivat elektorale  te PLL ne kete qark. Ne emer te kandidateve foli Petrit Kutrolli.

Kryetari i PLL Ekrem Spahiu vleresoi lart vlerat e secilit kandidat dhe tha se ky eshte ekipi me i mire qe paraqitet para elektoratit korcar.

Me tej  Spahiu tha se:

“Pavaresisht atyre qe qeveria e maxhorances se djathte ka bere gjate ketyre viteve, ekzistojne te gjitha mundesite, vullneti politik dhe projektet e nevojshme qe Korca, ky qytet i tradites, i vlerave patriotike dhe kulturore, i resurseve te shumta dhe njerezve te mire, atdhetare e punetore, te fitoje perseri shkelqimin e dikurshem e te thirret "zonje e rende", ashtu sic thuhej per te ne kohen e Mbreterise Shqiptare.

Ne kemi bindjen se programi i Partise “Levizja e Legalitetit”, si nje parti konservatore, promovuese e vlerave me te mira te tradites, te shtetit dhe familjes, por edhe si nje parti me vizion te qarte bashkekohor per nje Shqiperi te begate e integruar, per individe te lire e te fuqishem, qe punojne ne pronat dhe vendin e tyre duke ndertuar Shqiperine evropiane, eshte nje program qe i pershtatet fare mire interesave te qytetareve korcar.”

Zyra e shtypit e PLL

 

 

Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
www.legaliteti.org
Tel&Fax: +355 4 2230076

Tiranė, mė 29 maj 2009

Informacion pėr media

Kryetari i partisė “Lėvizja e Legalitetit” Ekrem Spahiu prezantoi nė Prezė kandidaten Shqipe Fjora e cila garon pėr PLL nė listėn shumė-emėrore tė qarkut Tiranė.

Pasi foli pėr vlerat e kandidates Fjora dhe programin e PLL, z.Spahiu ndėr tė tjera tha:

“Partia “Lėvizja e Legalitetit” nuk e ndan diasporėn shqiptare nga populli shqiptar, qofte mėrgatėn  politike, apo emigracionin e ri ekonomik tė pas viteve ’90. Nė listėn e saj tė kandidatėve pėr zgjedhjet e 28 qershorit PLL ka disa pėrfaqėsues nga diaspora shqiptare tė cilėt po garojnė fuqishėm dhe i kanė tė gjitha shanset pėr tė fituar mandatin parlamentar.

Tani qė Shqipėria ka ndryshuar dhe po ndryshon ēdo ditė, partia “Lėvizja e Legalitetit” i bėn thirrje mėrgatės politike dhe emigrantėve tė pas viteve ’90, qė tė konsiderojnė seriozisht mundėsinė e rikthimit tė tyre nė Shqipėri jo vetėm pėr tė kontribuar nė zgjedhje, por edhe pėr t’u integruar nė mėnyrė tė plotė nė jetėn politike, shoqėrore dhe ekonomike tė vendit. Ky qėndrim i PLL ėshtė krejt i ndryshėm nga ēdo qėndrim tjetėr qė i konsideron emigrantėt thjesht si burim votash  qė duhen shfrytėzuar sa here qė nė Shqipėri ka zgjedhje.”

Zyra e shtypit e PLL


 

Topi kundėr PD e PS: Jo fėmijė nė fushatė
» Vendosur: 02/06/2009 - 07:48
Presidenti Bamir Topi kundėrshton pjesėmarrjen e fėmijėve nė takimet elektorale tė partive politike. Gjatė njė takimi me pėrfaqėsues tė parlamentit rinor me rastin e 1 Qershorit, kreu i shtetit ka mbėshtetur shqetėsimin e nxėnėsve pėr pėrdorimin e tyre nė fushatė. Sipas pėrfaqėsuesve tė parlamentit rinor, pjesėmarrja e nxėnėsve nė mitingjet elektorale dėmton procesin arsimor dhe edukues tė tė miturve, pasi i shkėput nga mėsimi si dhe pėrdoret imazhi i tyre pėr qėllime elektorale tė partive politike nė Shqipėri. “Presidenti i Republikės i konsideroi tė drejta shqetėsimet e Parlamentit Rinor dhe i inkurajoi qė tė jenė aktivė nė debatin publik pėr tė shprehur hapur mendimet e tyre, edhe nėpėrmjet takimeve me subjekte tė tjera”, thuhet nė njoftimin pėr shtyp tė zyrės sė kreut tė shtetit. Presidenti Topi vlerėsoi pėrfaqėsuesit e parlamentit rinor pėr punėn qė bėjnė, duke pėrcjellė zėrin e tė rinjve nė evidentimin e prioriteteve tė tyre nėpėrmjet sondazheve, intervistave e perceptimit publik me njė infrastrukturė rinore tė ngritur nė ēdo qark tė vendit si njė element qė shėnon rritje tė demokracisė. “Presidenti i Republikės vėrejti se Shqipėria ka bėrė ndryshime tė jashtėzakonshme dhe se janė zgjeruar ndjeshėm hapėsirat qė tė rinjtė tė kultivojnė interesat e tyre si njė bashkėpunim shkollė, familje e shoqėri. Nga ana tjetėr kryetari i shtetit theksoi nevojėn pėr njė rritje tė kujdesit nga ana e institucioneve pėr nxėnėsit, nė drejtim edhe tė rritjes sė cilėsisė sė shėrbimeve arsimore e kulturore, tė cilat kėrkojnė rritjen e standardeve nė nivele evropiane, pėr tė arritur edhe lėvizjen e lirė pėr tė gjithė”, thuhet mė tej nė njoftimin pėr shtyp.
 
 
 
 
http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=59729
PS bllokon mazhorancėn nė KQZ
ALBANA LIKA
02/06/2009  Numėrim i votave, PD-PS akuza pėr bllokim tė procesit

Udhėzimi duhet tė miratohej me 5 vota, ndėrkohė qė mori vetėm 4

Partia Socialiste nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve arriti tė bllokonte mazhorancės duke votuar kundėr udhėzimit pėr funksionimin e grupeve tė numrimti tė votave. Akti nė tėrėsi nuk arriti tė merrte 5 votat e kėrkuara nga Kodi Zgjedhor sipas pikės 5 tė nenit 24. Sipas tij, konsiderohen tė miratuara kur votojnė jo mė pak se 5 anėtarė tė KQZ-sė vendimet lidhur me “aktet me karakter normativ qė kanė pėr qėllim rregullimin e ēėshtjeve qė lidhen me zgjedhjet”. Udhėzimi i pėrgatitur nga administrata e KQZ-sė pėrcaktonte numėrimin e votave nga tė paktėn dy anėtarė tė GNV-sė. Kjo pjesė e udhėzimit ėshtė kundėrshtuar nga pėrfaqėsuesit e opozitės nė KQZ, duke pasur parasysh se Kodi Zgjedhor ėshtė taksativ nė pėrcaktimin e numėrimit tė votave nga numėruesi i parė dhe nga sekretari. “Ligji i zgjedhjeve e thotė se GNV-tė nuk mund tė funksionojnė pa numėruesin e parė dhe sekretarin. Pyetja qė shtrohet ėshtė: ēfarė do tė bėhet me procesin e numėrimit, nėse kėta tė dy nuk do tė jenė?”, - tha pėrfaqėsuesi i PS-sė Genc Gjonēaj. Kėtė shqetėsim tė kolegut tė tij pėrfaqėsuesi i PD-sė Njazi Kosovrasti e cilėsoi si njė pėrpjekje pėr tė bllokuar situatėn. “Kodi Zgjedhor ėshtė shumė i qartė nė pėrcaktimet e tij dhe nuk ėshtė bllokues. Ne nuk mund tė bėjnė pėrcaktime tė tjera nė udhėzues jashtė kėtij ligji, qė tė bllokojmė situatėn atje poshtė. Nėse duam tė parashikojmė situata kur nuk i ēojmė njerėzit, ėshtė tjetėr punė. Nėse nuk i ēojmė, le tė vazhdojė numėrimi edhe me dy veta”, - tha Kosovrasti. Nė vijim tė gjykimit tė tij ai citoi pikat 3 dhe 4 tė nenit 95, “Ngritja e grupit tė numėrimit tė votave”. Pas diskutimeve tė gjata, sėrish KQZ-ja u nda nė dy pjesė, gjė tė cilėn e reflektoi edhe nė votimin 4 me 2 duke rrėzuar udhėzimin. Sipas kėtij udhėzimi, nė respektim edhe tė Kodit Zgjedhor, ēdo fletė votimi do tė tregohet para kamerave pėr jo mė pak se 4 sekonda dhe vota do tė lexohet me zė tė lartė. Por nė asnjė rast dhe pėr asnjė arsye fleta e votimit nuk do tė shfaqet mė shumė se njė herė nė kamerė. “Qėllimi i shfaqjes vetėm njė herė ėshtė thjesht pėr regjistrim dokumenti”, - shpjegoi kryetari i KQZ-sė, Ristani. Edhe tabela e rezultateve pėr ēdo qendėr votimi do tė shfaqet nė kamerė pėr jo mė pak se 5 sekonda. Me kėrkesė tė socialistėve, letra qė do tė pėrdoret pėr tabelat e rezultateve do tė jetė kimike. KQZ-ja do tė hapė procedurat pėr prodhimin e 5 mijė blloqeve me nga 5 fletė, tė cilat do t’u vihen nė dispozicion KZAZ-sė dhe anėtarėve tė GNV-sė. Nė rast tė kėrkimit tė njė kopjeje edhe nga subjektet e interesuara, atėherė tabela do tė fotokopjohet e do tė vuloset nga sekretari i KZAZ-sė.

Fondi i partive

Shpėrndarja e fondeve pėr 35 subjektet zgjedhore qė do tė marrin pjesė nė zgjedhje, do tė bėhet pikėrisht nė ēastin kur Kėshilli i Ministrave tė vėrė nė dispozicion tė KQZ-sė shumėn prej 65 milionė lekė tė akorduara pėr financimin e fushatės zgjedhore tė subjekteve zgjedhore. Pėrgjigjja zyrtare e KQZ-sė erdhi pas shqetėsimit qė pėrfaqėsuesi i Aleancės Demokratike, Genci Anastasi, ngriti gjatė mbledhjes sė djeshme pėr vonesat e shpėrndarjes.

GNV-tė

Nė gjysmėn e grupeve tė numėrimit tė votave numėruesi i parė propozohet nga PD-ja dhe nė gjysmėn tjetėr nga PS-ja. Sekretari i grupet tė numėrimit tė votave i pėrket partisė politike tė kundėrt me partinė qė propozon numėruesin e parė. Nė rast se ndonjė nga subjektet zgjedhore nuk paraqet propozime brenda afatit kohor, KZAZ-ja cakton me short zėvendėsuesit mes anėtarėve tė KQV-ve qė i pėrkasin kėtij subjekti zgjedhor nė rang zone zgjedhore. Nė tė kundėrt ai funksionon me jo mė pak se 2 anėtarė.
 
 

Meta: PD-PS te mos shtyjne zgjedhjet

Denis Dedej
E Marte, 02 Qershor 2009

Kryetari i Partise Levizja Socialiste per Integrim, Ilir Meta, mohoi dje kategorikisht opsionin e shtyrjes se zgjedhjeve te 28 qershorit, per shkak te ndonje parregullsie, lidhur me procesin e pajisjes me leternjoftime, per shtetasit pa pasaporte. Nepermjet nje deklarate per shtyp nga selia e LSI, Meta theksoi se ka pasur kater vjet kohe, per te bere Reformen Zgjedhore dhe per te zgjidhur problemin e kartave. Ai tha se partia e tij qe ne muajin janar ka kerkuar qe te gjendet nje zgjidhje konsensuale, per ceshtjen e kartave. "Nuk duhet te na turperojne qe te shtyjme zgjedhjet, apo t'i deshtojne ato tani qe jemi dhe vend anetar i NATO-s, sepse do te diskreditonim edhe NATO-n, si nje aleance qe pranon vende te papergatitura per demokraci dhe per zgjedhje te lira dhe te ndershme", vleresoi ish-kryeministri. Ndaj sipas tij, duhet gjetur cdo zgjidhje per te realizuar standarde sa me te pranueshme ne 28 qershor. "Cdo shtyrje e dates se zgjedhjeve jo vetem qe do te ishte nje diskreditim i Shqiperise, ne planin nderkombetar, por mos te harrojme qe kriza ekonomike sa vjen dhe shtohet, per shkak te vendimeve te papergjegjshme te kryeministrit Berisha dhe do te kishim nje krize vertete komplekse, e cila nuk do te ishte larg asaj te vitit 97", komentoi opsionin e mundshem te shtyrjes se zgjedhjeve, Meta. Prandaj, theksoi ai, cdo gje duhet bere brenda ketyre tre javeve. Nje tjeter ceshtje e prekur nga lideri i LSI, Ilir Meta eshte dhe korrespondenca e Ministrise se Brendshme dhe Partise Socialiste, lidhur me ceshtjen e kartave. Mbi kete debat, ai vlereson se eshte pasur ne dispozicion kater vjet per t'i zgjidhur keto probleme. Ndersa sjell ne vemendje se prej kater vitesh LSI ka kerkuar te behet Kodi Zgjedhor me standarde evropiane dhe te zgjidhet edhe problemi i kartave. "Duhet gjetur cdo zgjidhje keto dite, qe ne 28 qershor qytetaret te shkojne dhe te marrin pjese ne votime", apeloi Meta. Sipas tij, nuk duhet te synoje asnjera pale te sajoje sebepe, per te prishur zgjedhjet dhe as Sali Berisha, nuk duhet ta zgjase "doren" drejt qendrave te votimit ne 28 qershor. Pasi, theksoi ish-kryeministri, eshte nen nje vezhgim shume te forte nderkombetar dhe ne rast se zgjat "doren" do t'i ngelen zgjedhjet ne "dore", cka do te ishte shume e rende per te, por edhe per vendin tone. Nje tjeter teme e cila eshte prekur nga lideri i LSI eshte dhe raporti i USAID per pasqyrimin e fushates ne media dhe per kartat e identitetit. Ne kete drejtim, Meta vlereson se partia e tij ka qene dhe mbetet gjithnje e hapur per te bashkepunuar me te gjitha mediat, por njekohesisht per te ballafaquar programin e saj dhe prioritetet e saj me te gjitha forcat politike dhe kuptohet ne radhe te pare me PD apo PS. "Jam i hapur te ftoj ne debat kryetarin e PD, kryeministrin ne largim z.Berisha dhe kandidatin per kryeminister nga Partia Socialiste z.Rama, lidhur me programin qeverises per vendin, per kater vitet e ardhshme", shprehu gatishmerine e tij per perballje publike, Ilir Meta.PERBALLJA

"Jam i hapur te ftoj ne debat kryetarin e PD, kryeministrin ne largim z.Berisha dhe kandidatin per kryeminister nga Partia Socialiste z.Rama, lidhur me programin qeverises per vendin, per kater vitet e ardhshme", deklaroi lideri i LSI, Ilir Meta.ZGJIDHJA

"Duhet gjetur cdo zgjidhje per te realizuar standarde sa me te pranueshme me 28 Qershor, sepse cdo shtyrje e dates se zgjedhjeve jo vetem qe do te ishte nje diskreditim i Shqiperise ne planin nderkombetar", theksoi ish-kryeministri.

 

 

 

http://www.kohajone.com/html/artikull_43209.html

Topalli: Mandati i dyte, per integrimin ne BE


E Marte, 02 Qershor 2009

Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, u shpreh e bindur ne Kavaje se mazhoranca do te fitoje mandatin e dyte, per premtimet e mbajtura ne Shqiperine qe po ndryshon. Ne vijimi te turit te saj, "Grate per fitoren", Topalli akuzoi se ne kater vitet e qeverisjes se djathte, opozita votoi gjithnje kunder, sa here flitej per reforma, per te rritur rrogat. "Sa here qe kishim reforma per te nenshkruar MSA-ne, ata i binin bilbilave, sa here kishim reformat per te votuar buxhetin shtese, ata bojkotonin Parlamentin, sa here qe vinte dhe afrohej dita per te marre ftesen per NATO, ata protestonin ne shesh dhe pastaj vinin dite te tjera, per te dorezuar kerkesen per statusin e vendit kandidat per BE, cdo dite ne televizion, shtate here ne televizion, nuk guxonin ta benin, nuk donin ta benin, nuk mund ta benin, do ta linin ne sirtar", akuzoi kryetarja. Sipas saj, projektet e zhvillimit ne 4-vjecarin e ardhshem te mazhorances se djathte, jane po aq ambicioze, sa kane qene keto qe jane realizuar gjate kesaj periudhe.

 
 
 
 
http://www.gazeta55.net/index.php?kat=aktualitet&artikulli=6593

Topalli ne Vaun e Dejes: Fitorja e 28 qershorit, me e madhja dhe me e thella ne 20 vjet pluralizem

02-06-2009 / Gazeta 55

Kryetarja e Kuvendit tė Shqipėrisė, nėnkryetare e Partisė Demokratike Jozefina Topalli zhvilloi njė takim me banorėt e Komunės Laē-Vau i Dejės ku prezantoi edhe deputetėt e ardhshėm tė parlamentit pėr qarkun e Shkodrės. Nė fjalėn e saj Kryetarja e Kuvendit ndėr tė tjera tha: “Njė filozofi tjetėr, njė botė tjetėr, tėrėsisht e ndryshme, na ndan nga ajo e Kryetarit tė Bashkisė sė Tiranės. Ne pamė se Kryetari i Bashkisė sė Tiranės hapi fushatėn elektorale tė Partisė Socialiste te Qyteti Studenti. Djemtė e bllokut u kthyen te fusha e Vaterlo-sė e etėrve tė tyre tė dhjetorit tė vitit 1990. Ndaj edhe unė dėshiroj t’i them sot kėtu, nga bashkia juaj, nga ēdo fshat, nga ēdo komunė, se fitorja e 28 qershorit do tė jetė si fitorja e marsit tė vitit 1992, se fitorja e 28 qershorit do tė jetė mė e madhe dhe mė e thellė se asnjėherė gjatė kėsaj periudhe. Unė dua t’i them prej kėtu, prej bashkisė suaj, Kryetarit tė Bshkisė sė Tiranės: “Nga momenti qė nuk pranove tė hyje nė listėn e deputetėve, je ēuar pėr tė ikur. Nga momenti qė pėrēmon tė varfėrit, je ēuar pėr tė ikur. Nga momenti qė nuk beson te njeri, je ēuar pėr tė ikur. Nga momenti qė i thua studentėve se nuk i njeh diplomat e tyre, je ēuar pėr tė ikur.” Ai ėshtė ēuar pėr tė ikur qė kur votoi kundėr rritjes sė rrogave. Ai ėshtė ēuar pėr tė ikur qė kur votoi kundėr rritjes sė pensioneve. Ai ėshtė ēuar pėr tė ikur, sepse ai nuk pranonte anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO. Ai ėshtė ēuar pėr tė ikur, sepse kur ne kėrkonim tė nėnshkruanim Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit, ai i binte bilbilave nė Parlament. Sot, pavarėsisht nga pėrpjekjet e tij, pavarėsisht nga balta, nga helmi qė ēdo ditė, ēdo orė, ēdo minutė, hedh kundėr Partisė Demokratike, hedh kundėr tė gjithė neve, nga sheshet e Shkodrės, nga sheshet e Durrėsit, nga sheshet e Korēės, nga sheshet e Vlorės, nga sheshet e Tiranės, ne i themi: “Mė 29 qershor, nė mandatin tjetėr, ne do tė mendojmė njėlloj. Por, kryesisht, do tė mendojmė pėr atė qė ka mė shumė nevojė. Do tė mendojmė pėr tė rinjtė. Do tė mendojmė pėr ardhmen e tyre. Do tė mendojmė pėr rritjen e rrogave. Do tė mendojmė pėr rritjen e pensioneve. Pėr ta bėrė jetėn mė tė sigurt, pėr t’i bėrė fėmijėt dhe nėat mė tė lumtur”, tha Kryetarja e Kuvendit. 

Fjala e Kryetares sė Kuvendit nė Shkodėr, Vau i Dejės

Ėshtė kėnga qė shoqėron Partinė Demokratike nė ēdo takim, nė ēdo miting, nė ēdo fshat, nė ēdo komunė, nė ēdo qytet. Kjo kėngė e ka titullin “Ne do tė fitojmė garėn prapė, prapė dhe prapė...” Ne kemi fituar ēdo garė. Ne nuk kemi lėnė garė pa kapėrcyer. Dhe shumė gara tė tjera do tė fitojmė sė bashku. Ndaj dhe jo rastėsisht sot pas hapjes sė mrekullueshme tė fushatės elektorale, qė ėshtė bėrė paradite nė Pallatin e Sportit, me zonja, me nėna, me motra, ku janė prezantuar deputetėt e ardhshėm tė Shkodrės nė Kuvendin e Shqipėrisė nė mandatin tonė tė dytė, bashkė me kryetarin e bashkisė dhe me kryetarin e Partisė, kemi vendosur qė ta bėjmė kėtu, sė bashku me demokratėt dhe demokratet e kėsaj bashkie dhe tė kėsaj zone. Unė them pa asnjė ndroje zoti kryetar se, nė qoftė se kemi bėrė ato investime qė kemi bėrė, nė rrugė, nė ujėsjellėsa, nė energji dhe nė ēdo projekt tjetėr, ju them sot, dhe ta mbani mend: nė katėr vitet e ardhshme, nė mandatin tjetėr, nė mandatin e dytė, pesė herė mė shumė, pesėfish mė shumė do tė jenė investimet e bashkisė dhe zonės suaj. Unė sot vij kėtu, nė kėtė bashki, shkoj nė ēdo fshat, shkoj nė ēdo komunė, shkoj nė ēdo qytet dhe ndihem mė krenare se kurrė. Ndihem mė krenare se kurrė. Nė fakt, ndihem edhe me fat, pėr faktin se duke qenė Kryetare e Kuvendit nė mandatin e parė, qė sapo mbyllėm, unė them se kemi pėrfaqėsuar shpirtin demokrat, kemi pėrfaqėsuar shpirtin e vendit tonė, tė Shqipėrisė mbarė. Nė katėr vite kemi kaluar reforma tė jashtėzakonshme. Nė katėr vite kemi bėrė tė mundur qė ky vendi ynė i dashur, ky vend qė ka qenė me halle, ky vend qė unė e di se ka plot halle, tė ndryshojė, tė rritet, tė zhvillohet, tė ketė ekonomi mė tė mirė, tė ketė tė ardhura mė tė shumta, tė ketė mė shumė punėsim, tė ketė mė shumė perspektivė, tė ketė mė shumė optimizėm. Kur mė pyesin: cila ėshtė gjėja mė e rėndėsishme dhe cili ka qenė sodisfaksioni mė i madh qė ke pasur gjatė kėsaj periudhe? Unė i them: “Ėndrra e babait time ėshtė ėndrra e xhaxhallarėve tė mi, ėshtė ėndrra e gjyshėrve tė mi, po ashtu edhe e juaja, e atyre qė vuajtėn nė burgje dhe nė internime sepse besuan te liria, sepse besuan tek e drejta, sepse besuan te vlera. Kjo ėndėrr ishte qė Shqipėria tė shkonte drejt perėndimit”.

Anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO ėshtė ėndrra e tyre. Anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO ėshtė premtimi i mbajtur. Anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO ėshtė fjala jonė e mbajtur, ėshtė fjala jonė e dhėnė. Nuk ka gjė mė tė rėndėsishme sesa tė shohėsh kombin tonė, sesa tė shohėsh vendin tėnd, tė ulet i barabartė, ashtu si Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ashtu si Gjermania, ashtu si Franca, ashtu si Italia, ashtu si vendet baltike, ashtu si vendet nordike, nuk ka ndodhur kurrė, nuk ka ndodhur kurrė, qė brenda njė muaji njė komb tė mund tė shėnojė dy datat mė tė rėndėsishme tė tij historike. Anėtarėsimin nė NATO. Kandidimin dhe urdhėrimin e kėrkesės pėr statusin e vendit kandidat. Nuk ka ndodhur kurrė. Asnjėherė. Nė asnjė qeveri, qė nė njė periudhė kaq tė shkurtėr, tė bėhen gjėra kaq tė mėdha. Ta transformojmė kaq shumė kėtė vend, vendin tonė. Edhe socialistėt, pėr hir tė sė vėrtetės, bėnė. Por, kjo qeveri di tė punojė. Kjo qeveri di ta mbajė fjalėn. Kjo qeveri ka ndryshuar rrugėt, ka ndryshuar infrastrukturėn. Kjo qeveri ka sjellė ujin dhe dritat 24 orė. Kjo qeveri ka rritur rrogat, ka rritur pensionet. Kjo qeveri ka dhėnė mundėsinė e shkollave mė tė reja, mė tė mira. Kjo qeveri ka bėrė qė fėmijėt tanė, edhe nė fshatin mė tė largėt, tė kenė nė shkolla laboratorė kompjuterikė. Kjo qeveri di tė punojė. Vėrtet punon. Dhe, pėrveē kėsaj, nuk ka ndodhur kurrė qė nė buxhetin e shtetit, nė katėr vite, tė shtohen 2.5 miliardė euro mė shumė. Para tė marra nga lufta kundėr korrupsionit. Para tė marra nga lufta kundėr kontrabandės. Para tė marra nga lufta kundėr atyre qė mendonin se mund tė shfrytėzonin karrigen publike pėr interesa private. Njė filozofi tjetėr, njė botė tjetėr, tėrėsisht e ndryshme, na ndan nga ajo e Kryetarit tė Bashkisė sė Tiranės. Ne pamė se Kryetari i Bashkisė sė Tiranės hapi fushatėn elektorale tė Partisė Socialiste te Qyteti Studenti. Djemtė e bllokut u kthyen te fusha e Waterloo-s e etėrve tė tyre tė dhjetorit tė vitit 1990. Ndaj edhe unė dėshiroj t’i them sot kėtu, nga bashkia juaj, nga ēdo fshat, nga ēdo komunė, se fitorja e 28 qershorit do tė jetė si fitorja e marsit tė vitit 1992, se fitorja e 28 qershorit do tė jetė mė e madhe dhe mė e thellė se asnjėherė gjatė kėsaj periudhe. Unė dua t’i them prej kėtu, prej bashkisė suaj, Kryetarit tė Bshkisė sė Tiranės: “Nga momenti qė nuk pranove tė hyje nė listėn e deputetėve, je ēuar pėr tė ikur. Nga momenti qė pėrēmon tė varfėrit, je ēuar pėr tė ikur. Nga momenti qė nuk beson te njeri, je ēuar pėr tė ikur. Nga momenti qė i thua studentėve se nuk i njeh diplomat e tyre, je ēuar pėr tė ikur”. Ai ėshtė ēuar pėr tė ikur qė kur votoi kundėr rritjes sė rrogave. Ai ėshtė ēuar pėr tė ikur qė kur votoi kundėr rritjes sė pensioneve. Ai ėshtė ēuar pėr tė ikur, sepse ai nuk pranonte anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO. Ai ėshtė ēuar pėr tė ikur, sepse kur ne kėrkonim tė nėnshkruanim Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit, ai i binte bilbilave nė Parlament. Ai shkulte telat e mikrofonave nė Parlament. Ai ēonte burra qė tė mė sulmonin, tė mė shanin, tė mė agresonin, vetėm e vetėm pėr tė mos nėnshkruar Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit. Sot, pavarėsisht nga pėrpjekjet e tij, pavarėsisht nga balta, nga helmi qė ēdo ditė, ēdo orė, ēdo minutė, hedh kundėr Partisė Demokratike, hedh kundėr tė gjithė neve, nga sheshet e Shkodrės, nga sheshet e Durrėsit, nga sheshet e Korēės, nga sheshet e Vlorės, nga sheshet e Tiranės, ne i themi: “Mė 29 qershor, nė mandatin tjetėr, ne do tė mendojmė njėlloj. Por, kryesisht, do tė mendojmė pėr atė qė ka mė shumė nevojė. Do tė mendojmė pėr tė rinjtė. Do tė mendojmė pėr ardhmen e tyre. Do tė mendojmė pėr rritjen e rrogave. Do tė mendojmė pėr rritjen e pensioneve. Pėr ta bėrė jetėn mė tė sigurt, pėr ta bėrė syrin e fėmijės me tė lumtur, mė tė gėzuar dhe zemrėn e nėnės mė tė madhe dhe mė tė qetė”.

Dhe tani, nėse mė lejoni, dėshiroj t’ju prezantoj deputetėt, kolegėt, qė sė bashku me mua, nė mandatin e ardhshėm do tė jenė nė Kuvendin e Shqipėrisė. Po e filloj nga zoti Gjok Uldedaj. Zoti Gjok Uldedaj ka mbaruar Fakultetin e Ekonomisė. Ai ėshtė njė biznesmen i shkėlqyer dhe i suksesshėm. Ėshtė pedagog nė Universitetin Ekonomik tė Kamzės. Ėshtė kryetar i Dhomės sė Tregtisė sė Shqipėrisė. Njė njeri qė ka treguar se historia e tij ėshtė njė histori suksesi. Sė bashku me mua, ai do t’ju pėrfaqėsojė nė Parlamentin e Shqipėrisė nė mandatin e dytė. Ne, sė bashku, do tė vazhdojmė tė ecim pėrpara dhe tė zgjidhim problemet. Deputet i ardhshėm i Kuvendit tė Shqipėrisė do tė jetė edhe zoti Astrit Bushati. Njė njeri me njė vullnet jashtėzakonisht tė rrallė. Deputeti tjetėr do tė jetė zoti Gėzim Dibra. Deputeti tjetėr kėsaj radhe ėshtė nga Puka, i cili do tė jetė nė mandatin e ardhshėm deputet nė Kuvendin e Shqipėrisė, zoti Ramiz Ēoba, me tė cilin kemi punuar katėr vjet sė bashku nė Parlamentin e Shqipėrisė dhe qė na ka mbėshtetur pėr ēdo projektligj dhe pėr ēdo veprim tonin. Deputetja tjetėr ėshtė zonja Shpresa Tepelia. Ka mbaruar Fakultetin e Elektronikės dhe ka mbrojtur doktoraturėn jashtė shtetit pėr elektronikė. Ėshtė pedagoge. Deputeti tjetėr ėshtė zoti Gjovalin Ēuni. Nė fakt, Gjovalinin e njoh prej njėzet a mė shumė vitesh. Vjen nga njė prej familjeve mė tė mira tė Shkodrės.  Ėshtė drejtori i Biblotekės sė Shkodrės. Pėr vite tė tėra ka punuar si drejtor i biblotekės sė Universitetit tė Shkodrės. Ėshtė njė njeri i kulturuar dhe njė ndėr njerėzit mė tė respektuar nė qytetin e Shkodrės.

Dhe tani, pėrpara se ta mbyllim, unė do t’ju lutesha tė mos mė shikonit as si deputete, as si politikane, as si Kryetare e Parlamentit, por tė mė shikoni thjesht si shkodrane. Si Jozefina. Unė kam njė lutje. Nuk ka gjė mė tė rėndėsishme nė kėto momente sesa tė shkojmė, ēdo njeri, ēdo banor, i Bashkisė sė Vaut tė Dejės, i Mnel-Vigut, i Hajmelit, i fshatrave tė tjerė, dhe tė aplikojmė pėr tė marrė kartat e identitetit pėr tė votuar. Vitin qė vjen, nė kėtė kohė, shqiptarėt do tė kenė mundėsi tė lėvizin pa viza. Kjo kėrkon qė tė keni kartėn e identitetit. Kjo kėrkon qė tė shkoni tė merrni kartėn e identitetit. Mė 28 qershor, kėsaj radhe sistemi elektoral nuk ėshtė mė ai qė ka qenė mė parė, kėsaj radhe Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, ai qė tė gjithė ne e njohim, dhe Kryeministri Sali Berisha pėrballen me njėri-tjetrin. Partitė e tjera kėsaj radhe nuk i shtojnė ndonjė gjė koalicionit. Prandaj u kėrkoj tė gjithėve, edhe atyre qė nuk janė kėtu, edhe atyre qė njihni ju, edhe atyre qė dėgjoni ju, kėsaj radhe votat tuaja tė unifikohen te Partia Demokratike dhe vetėm te Partia Demokratike. Sepse Vau i Dejės ka qenė gjithmonė demokrat dhe na ka mbėshtetur nė ēdo moment. Kėsaj radhe ėshtė rasti pėr tė treguar edhe njėherė se ne nuk humbasim as edhe njė votė. Ēdo votė ėshtė e rėndėsishme. Kėto vota janė pėr njė qeveri mė tė fortė, qė do tė sjellė projekte mė tė mėdha, qė do tė sjellė para mė shumė, qė do tė sjellė punėsim mė shumė, qė do tė sjellė projekte tė tjera. Dhe kėtė vetėm Sali Berisha e bėn tė mundur. Nė projektin e ardhshėm 160 milionė euro janė vetėm investime tė reja. 160 milionė euro janė para mė shumė, janė rroga mė shumė, janė mundėsi mė shumė pėr bashkėshortėt tuaj, pėr fėmijėt tuaj, pėr tė gjithė ju.

Rroftė Vau i Dejės! Rrofshin demokratėt! Rroftė fitorja!

 

 

 
http://www.gazetastart.com/?faqe=shfaqlajm&lajmid=7529
 
Nga: start 31/05/2009

PLL prezanton kandidat

Korēė -Partia Lėvizja e Legalitetit ka prezantuar dje nė Korēė kandidatėt e saj pėr deputetė nė zgjedhjet e 28 qershorit 2009. Kryetari i kėsaj partie, Ekrem Spahiu, vlerėsoi lart nė kėtė takim vlerat e secilit kandidat dhe tha se ky ėshtė ekipi mė i mirė qė paraqitet para elektoratit korēar.

“Pavarėsisht atyre qė qeveria e maxhorancės sė djathtė ka bėrė gjatė kėtyre viteve, ekzistojnė tė gjitha mundėsitė, vullneti politik dhe projektet e nevojshme qė Korēa, ky qytet i traditės, i vlerave patriotike dhe kulturore, i resurseve tė shumta dhe njerėzve tė mirė, atdhetarė e punėtorė, tė fitojė pėrsėri shkėlqimin e dikurshėm e tė thirret "zonjė e rėndė", ashtu siē thuhej pėr tė nė kohėn e Mbretėrisė Shqiptare"-theksoi Spahiu.

"Ne kemi bindjen se programi i Partisė “Lėvizja e Legalitetit”, si njė parti konservatore, promovuese e vlerave mė tė mira tė traditės, tė shtetit dhe familjes, por edhe si njė parti me vizion tė qartė bashkėkohor pėr njė Shqipėri tė begatė e tė integruar, pėr individė tė lirė e tė fuqishėm, qė punojnė nė pronat dhe vendin e tyre, duke ndėrtuar Shqipėrinė evropiane, ėshtė njė program qė i pėrshtatet fare mirė interesave tė qytetarėve korēar", tha kryelegalisti Spahiu.

 

 
http://www.korrieri.com/Politike/1487.html
 

Dule dhe Bollano te Bakojanis: Mbėshtetje nga Athina

Kryetari i PBDNJ-sė dhe ai i “OMONIA”-s u shoqėruan nė takim nga zėvendėsministri i Jashtėm grek, Thodhoros Kasimis

Zyrtarė drejtues tė subjekteve politiko-shoqėrore tė pakicės joshqiptare nė vend, Vangjel Dule dhe Vasil Bollano, janė pritur pėr mė shumė se 15 minuta nė njė takim tė posaēėm nga kryetarja e diplomacisė sė Greqisė, Dora Bakojanis nė Athinė. Dule, kryetar i Partisė Bashkimi pėr tė Drejtat e Njeriut, dhe Bollano qė udhėheq shoqatėn “OMONIA”, diskutuan me Bakojanisin mbi ēėshtjet e rėndėsishme qė lidhen me pakicėn greke qė jeton nė Shqipėri, pėr aleancat mes tyre nė hartimin e listave shumėemėrore tė kandidatėve pėr deputetė, pėrfshi dhe Unionin e Vllehve, si dhe pėr koalicionin zgjedhor tė pėrcaktuar njėzėri me Partinė Socialiste tė tri herė kryebashkiakut tė Tiranės, Edi Rama. Dule dhe Bollano kanė bėrė njė pasqyrė tė qėndrimeve tė pėrfaqėsuesve tė pakicės greke dhe tė rrugėzgjidhjeve qė kanė gjetur ata pėr tė qenė pjesė e zhvillimeve demokratike nė Shqipėri. Qėndrimet e Athinės janė nė mbėshtetje tė pėrmirėsimit tė kushteve tė pakicės dhe pa ndėrhyrė nė tė quajturat “ndasi” apo “fraksione” mes komunitetit pėrkatės nė subjektet respektivė, qoftė PBDNJ, qoftė “OMONIA”. Informacionet mediale komentuan duke iu referuar burimeve tė tyre nė Ministrinė e Jashtme tė Greqisė, se Athina nuk ndėrhyn nė pėrēarjen e minoritetit. Kryetari i PBDNJ-sė, Dule, ka bėrė thirrje qė tė gjithė emigrantėt shqiptarė nė shtetin fqinj tė vijnė pėr tė votuar mė 28 qershor nė Shqipėri, pėr tė zgjedhur ligjvėnėsit pėr tė 140 ulėset e Kuvendit tė ri. Dule dhe Bollano u shoqėruan nga zėvendėsministri i Jashtėm grek pėr Ēėshtjet e Pakicave, Thodhoros Kasimis, i cili ditėt e fundit qėndroi pėr vizitė nė Shqipėri. Dule tha se Athina mbėshteste fuqimisht marrėdhėniet e shkėlqyera me Tiranėn. “Athina mbėshtet fuqimisht integrimin e Shqipėrisė, siē ndodhi me NATO-n, edhe me Bashkimin Evropian, dhe natyrisht qė u takon zgjedhėsve shqiptarė pėr tė marrė vendimet e tyre se kush do t’i qeverisė pas zgjedhjeve tė 28 qershorit”, -tha Dule. Ai shtoi se domosdo qė si forcė politike, edhe PBDNJ-ja dėshiron dhe kėrkon qė tė jetė ajo e pėlqyera e elektoratit. PBDNJ-ja vendosi tė bashkohej me opozitėn e majtė pėr t’i ofruar njė ndryshim politikave qeveritare tė PD-sė dhe aleatėve tė saj, mes tė cilėve ishte qė nga 3 korriku 2005 nė drejtimin e Ministrisė sė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta. Menjėherė pas vendimit tė kryesisė qė u mbėshtet nga “OMONIA”, ministri Anastas Duro dha dorėheqjen. Kryetari i qeverisė, Sali Berisha, e zėvendėsoi atė me Viktor Gumin, qė mbante detyrėn e zėvendėsministrit tė Drejtėsisė. Duke akuzoi Berishėn, se vazhdimisht kishte pasur prirjen e futjes sė njė fryme pėrēarėse mes minoritetit. Dule si dhe Bollano thanė bashkėrisht se, pėr tė gjithė drejtuesit e subjekteve tė tyre qė do tė dilnin jashtė linjės sė pėrcaktuar pėr t’u bashkuar me Berishėn, do tė vepronin automatikisht statutet respektivė tė PBDNJ-sė dhe “OMONIA”-s, duke i pėrjashtuar. Nuk pati shumė kohė pėr kėtė, sepse ministri paraardhės i Duros, Kosta Barka dhe drejtuesi i “OMONIA”-s nė degėn e Gjirokastrės, njėherazi prefekti Spiro Ksera, u pėrfshinė nė listėn e deputetėve tė PD-sė nė qarkun Gjirokastėr dhe Vlorė.

Denion Ndrenika

 
 
 
http://www.kohajone.com/html/artikull_43145.html
Berisha-Thaci: Ra "muri", u bashkuam
Fatjona Mejdini
E Hene, 01 Qershor 2009
Berisha-Thaci: Ra
 

Me ne fund u shfaq drita ne fund te tunelit te rruges qe lidh dy anet e kombit shqiptar. Kryeministri Berisha dhe homologu i tij kosovar, Hashim Thaci "shemben" dje murin qe ndalte tunelin ne segmentin Rreshen-Kalimash, per te peruruar ne menyre simbolike rrugen qe lidh ultesiren Perendimore shqiptare me malet e larta te Kosoves. Kalimashi u be paraditen e djeshme me i zhurmshem se kurre, teksa disa ore me pare gazetare te dy vendeve dhe qytetare, nen dekorin e flamujve shqiptare, kosovare dhe te Bashkimit Evropian dhe ritmet e muzikes, prisnin shtrengimin e duarve te dy kryeministrave. Ceremonia e mireorganizuar mes qeverive te Shqiperise dhe Kosoves nisi ne oren 12.15 kur kryeministri Berisha nga ana e Thirres dhe kryeministri Thaci nga ana e Kalimashit te Kukesit, bashkuan duart ne mesin e tunelit, ne aksin rrugor Rreshen-Kalimash. Ne menyre simbolike kryeministri Berisha i hipur ne nje ekskavator, shembi murin e holle qe ndante tunelin, duke zbuluar driten mes dy aneve te ketij tuneli. Pas dy kryeministrave ne takimin e tyre simbolik ndodheshin edhe delegacionet e tyre te perbera nga ministra dhe deputetet te Kuvendit shqiptare dhe atij te Kosoves. Grupi prej 20 vetesh qe udhehiqej nga Berisha dhe ai prej 20 vetesh qe udhehiqej nga Thaci, ecen ne drejtim njeri tjetrit, deri sa takuan duart. Duke pershkruar ne kembe 100 metra ne tunel te dy kryeministrat u pozicionuan ne foltoret e vendosura ne anen e daljes per ne Kukes, per te ndare me te pranishmit dhe me te gjithe shqiptaret impresionet e tyre per inaugurimin e kesaj vepre te rendesishme. "Ky tunel para se gjithash eshte tuneli i bashkimit te kombit. Sot ne vendosem se nuk ka male, nuk ka pengesa, nuk ka asgje, qe mund ta ndaje, jo vetem shpirterisht por as fizikisht kete komb", deklaroi kryeministri Berisha ne fillim te fjales se tij. Sipas kreut te qeverise tuneli kishte pasur nje kosto te larte, por kjo kosto ishte e paperfillshme sepse ky tunel kushton shume me pak se sa koha e kalimtareve neper te, ne nje vit te vetem. "Tuneli ka qene i veshtire dhe i kushtueshem, por cmimi i tij eshte dhjetera e qindra here me i vogel, se vlera e tij e madhe morale, se sa bashkimi qe sjell midis njerezve, se sherbimi qe iu ben njerezve dhe qytetareve, si dhe dalja ne det qe i jep Kosoves, dhe jo vetem Kosoves, por dhe fqinjeve te saj", deklaroi kryeministri Berisha. Nga ana e tij kryeministri i Kosoves, Hashim Thaci theksoi se sot shqiptaret me kosovaret jane me afer se kurre me pare. "Si kryeminister i qeverise se Republikes se Kosoves, zotohem se per nje kohe shume te shkurter, kjo rruge do te vazhdoje tutje, Vermice, Prizren, dhe ne kryeqytetin e Kosoves, Prishtine", premtoi Thaci. Ne kete menyre rruga e cila nis nga Durresi dhe perfundon ne Kukes per palen shqiptare do te vazhdoj rrugetimin e saj deri ne kryeqytetin kosovar.

Padrejtesite

Kryeministri kosovar Thaci deklaroi se koha po korrigjon te gjitha padrejtesite qe jane bere ndaj kombit shqiptare ne shekuj. Sipas tij, bjeshket, malet dhe muret nuk mund ti ndajne me dy vendet sepse tashme jane ndertuar me dhjetera ura dhe tunele komunikimi.

"Rruga do te lidhe rajonin e Ballkanit me Adriatikun"

Kryeministri Berisha ne fjalen e tij perpara banoreve te Kalimashit dhe vizitoreve te shumte qe ndoqen ceremonine theksoi se rruga Durres-Kukes nuk lidhte vetem Shqiperine me Kosoven, por te gjithe rajonin e Ballkanit me bregdetin shqiptare.

"Ne inauguruam tunelin, qe bashkon jo vetem shqiptaret, por inauguruam tunelin qe me sherbimet qe ofron ne fushen e transportit dhe te qarkullimit, bashkon me shume shqiptaret me kombe te tjera te rajonit, maqedonasit, serbet, bullgaret dhe te gjitha kombet e ketij rajoni", deklaroi kryeministri Berisha, duke theksuar rendesine rajonale te kesaj rruge. Sipas tij, kjo rruge do te beje qe brigjet e Shqiperise, portet e saj, t'u sherbejne jo vetem shqiptareve ne Shqiperi dhe Kosove, por tu sherbeje te gjitha kombeve te rajonit. Nga ana e tij kryeministri i Kosoves, Hashim Thaci shprehu bindjen se edhe marredheniet e shtetit me te ri ne bote me Shqiperine, si pasoje e kesaj rruge, do te behein me intensive se me pare. "Pervec deshirave, endrres per integrim kombetar dhe euroatlantik, kjo rruge do te mbarte ide, mallra, rritje ekonomike per te dy vendet tona. Kjo rruge do t'i jape shtytje zhvillimeve te shumanshme te dy vendeve tona", deklaroi kreu i qeverise kosovare Thaci, duke shtuar se tashme asgje nuk mund ti ndante shqiptaret kudo ku ata jetonin ne rajon. Shume media prestigjioze nderkombetare duke cituar analiste kane parashikuar nje zhvillim te turizmit dhe ekonomise se gjithe rajonit si pasoje e ndertimit te kesaj rruge.

Premtimi

Kryeministri Berisha premtoi dje se qeveria qe ai drejton nuk do te lere male pa shembur dhe nuk do te lere gje pa bere, ne menyre qe shqiptaret te kene Shqiperine ne pellembe te dores dhe te jete e pershkuar nga te gjitha anet me rruge.

Opozita, asnje deputete dhe politikan ne Durres-Kalimash

Ne ceremonine e djeshme perurimit te tunelit ne Rreshen-Kalimash nuk merrte pjese asnje nga perfaqesuesit e Partise Socialiste dhe opozites ne vend. Ndonese se ceremonia me pranine e kryeministrit te Kosoves, Hashim Thaci mori permasa kombetare kjo nuk solli pranine e perfaqesuesve te opozites ne kete inaugurim te rendesishem. Ne Kalimash kryeministri Berisha u shoqerua nga nje delegacion prej 20 vetesh, ku te pranishem ishin kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli, Ministri i Jashtem Lulzim Basha, Ministri i Puneve Publike, Transporteve dhe telekomunikacionit Sokol Olldashi, Ministria e Integrimit Majlinda Bregu, si dhe anetare te tjere te kabinetit qeveritar dhe drejtues vendore. Edhe kryeministri i Kosoves, Hashim Thaci ishte i shoqeruar nga nje delegacion prej 20 personalitetesh ku spikasnin zevendeskryeministri kosovar, Hajredin Kuqi, Ministri i Jashtem Skender Hyseni, Ministri i Transporteve Fatmir Limaj, anetare te qeverise, e deputete te parlamentit te Kosoves. Po keshtu ceremonia u ndoq nga nje numer i madh gazetaresh dhe qytetaresh te zones por edhe te ardhur nga Kosova.

 

http://www.gazeta55.net/index.php?kat=politike&artikulli=6556

PD hap sot fushaten elektorale ne sheshin Skenderbej

01-06-2009 / Artur Bego

 

Kryetari i PD-sė, njėherazi kryeministri Sali Berisha do tė prezantojė programin e ri qeverisės, pėr katėr vitet e ardhshme

TIRANE - Partia Demokratike, udhėheqėse e koalicionit elektoral “Aleanca pėr Ndryshim”, ēel sot zyrtarisht fushatėn zgjedhore. Gjatė mitingut qė pritet tė zhvillohet nė njė atmosferė tė jashtėzakonshme nė sheshin “Skėnderbej”, kryetari i Partisė Demokratike dhe njėherazi kryeministri Sali Berisha do tė prezantojė para qytetarėve programin e ri qeverisės, pėr katėr vitet e ardhshme.
Nė mitingun e sotėm, pėr tė cilin burime pranė selisė blu bėjnė tė ditur se janė marrė tė gjitha masat pėr njė organizim madhėshtor, pėrfaqėsuesit e qeverisė dhe tė koalicionit pėrbėrės sė “Aleanca pėr Ndryshim”, do tė shpalosin vizionin e tyre pėr katėr vitet e ardhshme, me qeverisjen e Partisė Demokratike dhe tė aleatėve. 
Partia Demokratike hyn nė garėn elektorale tė kėtij viti me koalicionin mė tė madh nė histori, me plot 10 parti politike, me synimin e vetėm tė fitores sė thellė nė zgjedhje.
Katėr vitet e mandatit qė po mbyllet, qeverisja demokratike arriti tė realizojė tė gjitha premtimet e saj, si rritjen e pagave dhe pensioneve, investimet nė infrastrukturė, furnizimin me 24 orė me energji elektrike, hapjen e afro 100 mijė vendeve tė reja tė punės, uljen e taksave, realizimin e reformave jetike qė mundėsuan edhe anėtarėsimin e vendit nė NATO e njėherazi dorėzimin nė Bruksel tė kėrkesės pėr statusin kandidat nė BE.
Ndėrkohė, kryeministri Berisha premton se nė mandatin e dytė prioritete do tė jenė rritja e mėtejshme e pagave dhe pensioneve, pėr tė parakaluare dhe 6 vendet tė BE, investimet nė infrastrukturė, zgjidhjen e ēėshtjes sė pronėsisė, thellim tė reformave nė sistemin e drejtėsisė, sistemin shėndetėsor etj. Gjithashtu, brenda vitit tė parė tė mandatit tė dytė qytetarėt shqiptarė do tė lėvizin tė lirė, pa viza, nė tė gjitha vendet anėtare tė Bashkimit Evropian.

 

 

http://www.gazeta55.net/index.php?kat=politike&artikulli=6555

Drite ne Autostraden Berisha

01-06-2009 / Leonard Quku

 

Kryeministrat Sali Berisha dhe Hashim Thaēi inaugurojnė hapjen e tunelit Thirrė-Kalimash, veprės mė tė madhe inxhinierike tė rajonit, i cili shėnon preludin e vėnies nė funksionim tė autostradės sė shqiptarėve Durrės-Prishtinė. Entuziazėm nė dy anėt e kufirit administrativ. Kryeministri shqiptar zotohet se do ia kushtojė jetėn shembjes sė ēdo barriere, historike apo gjeografike, qė mund tė ndalė zhvillimin e hapėsirave mbarėshqiptare

TIRANE - Tuneli Thirrė-Kalimash vepra mė e vėshtirė inxhinierike e autostradės Durrės-Kukės-Morinė, i njohur si korridori i shqiptarėve apo aorta e kombit u pėrurua dje nė mesditė nga kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha dhe kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi
Ndėrtimi i tunelit, pjesė e segmentit Rrėshen-Kalimash nė autostradėn Durrės-Kukės Morinė, nisi dy vjet mė parė nga tė dyja hyrjet, nga Thirra dhe Kalimashi, nė njė terren tė vėshtirė malor, pėr hapjen e tė cilit ėshtė dashur tė punohet nė shkėmbinj. Dje u hap njė nga hyrjet e tij, Thirrė-Kalimash, ndėrsa hyrja tjetėr Kalimash-Thirrė, pritet tė pėrfundojė sė shpejti. Pas shpimit tė centimetrave tė fundit tė tunelit tė Kalimashit, zyrtarisht ėshtė hapur njėri krah i autostradės Durrės-Kukės-Morinė.
I hipur mbi njė buldozer kryeministri shqiptar Sali Berisha ka rrėzuar murin simbolik qė ndante tunelin e Kalimashit duke ēelur zyrtarisht atė.
Nė hapjen e tunelit e pranishme ishte gjithashtu edhe kryeparlamentarja Jozefina Topalli, zonja Liri Berisha, ministri i Transporteve Sokol Olldashi, ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, ministri i Jashtėm, Lulzim Basha, po ashtu e pranishme ishtė edhe mbesa e ish-presidentit amerikan Ajzenhauer.
Ndėrsa delegacioni kosovar pėrfaqėsohej nga kryeministri Hashim Thaēi, ministri i Transporteve Fatmir Limaj si dhe 18 anėtarė tė tjerė.
Rreth orės 12.00 tė mesditės kryeministri i Kosovės dhe i Shqipėrisė, Hashim Thaēi e Sali Berisha, janė pėrqafuar nė mesin e tunelit, ndėrkohė qė kryeministri i Shqipėrisė ka pėrshkruar rrugėn, duke hyrė nė tunel nga Thirra, ndėrsa kryeministri i Kosovės ka pėrshkruar tunelin duke hyrė nga ana tjetėr, Kukėsi.
Nė Kalimash, nė prani edhe tė shumė qytetarėve nga tė dy anėt e kufirit, si nga Shqipėria ashtu edhe nga Kosova, tė cilėt pėr ta pėrcjellė nga afėr kėtė ngjarje tė madhe historike, krijuan njė atmosferė tė vėrtetė festive
Njė pllakat i madh, i vendosur nėn flamujt e Kosovės dhe Shqipėrisė, ėshtė vėnė mbi tunel nė tė cilėn shkruan “Pėrgjithmonė”.
Flamujt kombėtarė tė Shqipėrisė dhe Kosovės valėviten nė kėtė zonė, ndėrsa njė parullė e madhe lajmėron se me ndėrtimin e rrugės Durrės-Kukės-Morinė distanca mes Tiranės me Prishtinės do tė shkurtohet nė 65 kilometra. Nga 330 kilometra qė ishte distanca Tirana- Prishtinė, tashme ajo do tė jetė 265 kilometra dhe mė se shumti atė e shkurton tuneli Thirrė-Kalimash, njė vepėr gjigante e ngritur mes shkėmbinjve qė tashmė ėshtė shndėrruar nė njė aks modern, 5.6 kilometra. Nga tė dhėnat zyrtare rezulton se 33 milion metėr kub material shkėmbor janė zhvendosur pėr tė ndėrtuar tunelin Thirrė-Kalimash.
Me tė dalė nga tuneli i Kalimashit kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha dhe kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, mbajtėn njė konferencė tė pėrbashkėt pėr media. Me kėtė rast kryeministri Berisha deklaroi se hapja e tunelit tė Kalimashit ėshtė pjesė e realizimit tė njė prej ėndrrave mė tė bukura tė shqiptarėve, duke shtuar se ky ėshtė tuneli i bashkimit tė kombit, i cili dėshmon se nuk ka male dhe as pengesa qė mund tė ndajnė shpirtėrisht e as fizikisht kombin shqiptar.
“Dėshiroj t’iu pėrshėndes tė gjithėve pėrzemėrsisht dhe te ndaj me ju gėzimin e madh tė shndėrrimit sot ne kėtė moment te njė ėndrre gjithėshqiptare ne njė realitet”, ka theksuar kryeministri Berisha nė fjalimin e tij pas pėrurimit tė tunelit nė Kalimash, nė mesin e tė cilit ai u takua me homologun kosovar, Hashim Thaēi.
Berisha vlerėsoi se ky tunel para se gjithash ėshtė tuneli i bashkimit te kombit.
“Sot ne vendosem se nuk ka asgjė qe mund ta ndajė jo vetėm shpirtėrisht, por as fizikisht kėtė komb. Sot ne inauguruam tunelin qe bashkon jo vetėm shqiptaret, por bashkuam tunelin qė me shėrbimet qė ofron, bashkon mė shumė shqiptarėt me kombe tė tjera te rajonit. Sot ne inauguruam tunelin i cili do beje qe brigjet e Shqipėrisė, portet e saj, t’iu shėrbejnė jo vetėm shqiptareve, por t’u shėrbejnė tė gjithė kombeve tė rajonit”, theksoi Berisha, pėr tė shtuar se vlera e kėsaj vepre ėshtė shumė here me e madhe se milionat a harxhuara pėr te.
Ndėrsa, kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi me rastin e inaugurimit tė njėrit krah tė autostradės Durrės-Morinė, nė tunelin e Kalimashit, ka sjellė mesazhin e urimit dhe pėrgėzimit, duke thėnė se kjo ėshtė njė ditė e madhe pėr gjithė shqiptarėt kudo qė janė dhe u zotua se pėr njė kohė tė shkurtėr kjo rrugė do tė vazhdojė edhe nė pjesėn e Kosovės, Vėrmicė-Prizren-Prishtinė.
“Tirana dhe Prishtina janė mė afėr njėra-tjetėr si kurrė mė parė dhe se kėshtu do tė jenė pėrgjithmonė. Element i kėsaj afėrsie ėshtė liria, pavarėsia dhe shteti i Kosovės. Kosova e pavarur, Shqipėria nė NATO, tash ndėrtojmė autostrada”, u shpreh Thaēi, duke pėrgėzuar kryeministrin Berisha, qeverinė dhe popullin shqiptar pėr realizimin e kėsaj kryevepre kolosale, me dėshirat pėr integrime kombėtare dhe euroatlantike.
Nė kėtė ceremoni festive tė inaugurimit tė hapjes sė njėrės pjesė tė autostradės Durrės-Morinė, nė tunelin e Kalimashit, i gjatė 5.6 kilometra, morėn pjesė zyrtarė tė lartė tė tė dyja vendeve, dhe qindra qytetarė nga Kosova dhe Shqipėria. I pranishėm nė kėtė ceremoni festive ishte edhe ambasadori William Walker.
Autostrada Durrės- Kukės, njė projekt i qeverisė shqiptare, ėshtė vepra mė e madhe inxhinierie nė Shqipėri dhe njė ndėr mė tė mėdhatė nė Ballkan qė ka kushtuar mbi 1 miliard euro, ndėrsa gjatėsia totale e rrugės ėshtė 170 km.

 

http://www.gazeta55.net/index.php?kat=editorial&artikulli=6554

Tuneli i Kalimashit, kryevepra e ndertimit, qe bashkon kombin

01-06-2009 / Sali Berisha

 

Zoti kryeministėr i Kosovės Hashim Thaēi, Zonja Kryetare e Parlamentit tė Shqipėrisė Jozefina Topalli, Tė nderuar ministra, parlamentarė, qeveritarė vendorė tė Shqipėrisė dhe Kosovės, Tė dashur miq, zonja Ajzenhauer, mbesė e gjeneralit liberator tė Evropės, tė Presidentit tė SHBA-ve, ikonės sė ndershmėrisė dhe pėrkushtimit tė kombit tė tij, Dvajt Ajzenhauer, mike e ēmuar e kombit shqiptar, i dashur ambasadori Ėalker, heroi ynė kombėtar, i dashur miku im Sharik Tara, zonja Tara, Sinan Tara, tė nderuar pėrfaqėsues tė lartė tė Kompanisė Bechtel Enka, Qytetarė dhe qytetare tė mbarė Shqipėrisė!
Sė pari dėshiroj t’ju pėrshėndes tė gjithėve pėrzemėrsisht, tė ndaj me ju gėzimin e madh tė shndėrrimit sot nė kėtė moment tė njė ėndrre gjithėshqiptare nė realitet.
Sot ne pėrjetuam kėtu realizimin e njėrės prej ėndrrave mė tė bukura tė shqiptareve, pėrjetuam shembjen, jo tė njė muri, por tė njė mali, pėrjetuam shembjen, jo tė njė muri, por tė pamundėsisė.
Sot ne inauguruam sė bashku me Kryeministrin e Kosovės, me ju zotėrinj ministra, zonja Kryetare, miq tė dashur, tunelin e Kalimashit, njė nga kryeveprat nė fushėn e ndėrtimit nė Evropė dhe mė gjere. Ky tunel para sė gjithash ėshtė tuneli i bashkimit tė kombit.
Sot ne vendosėm se nuk ka male, nuk ka pengesa, nuk ka asgjė, qė mund ta ndaje, jo vetėm shpirtėrisht por as fizikisht kėtė komb.
Sot, ne inauguruam tunelin, qė bashkon jo vetėm shqiptaret, por inauguruam tunelin qė me shėrbimet qė ofron nė fushėn e transportit dhe tė qarkullimit, bashkon mė shumė shqiptarėt me kombe tė tjera tė rajonit, maqedonasit, serbėt, bullgarėt dhe tė gjitha kombet e kėtij rajoni.
Sot, ne inauguruam tunelin, i cili do tė bėjė qė brigjet e Shqipėrisė, portet e saj, t’u shėrbejnė jo vetėm shqiptarėve nė Shqipėri dhe Kosovė, por t’u shėrbejė tė gjitha kombeve tė rajonit.
Nė tė vėrtetė tuneli mund tė kishte shumė emra.
Miku im Sharik Tara me thotė mbrėmė nė darkė, se ky tunel ėshtė tuneli i miqėsisė. I dashur Sharik, ke 20 vjet qė vjen nė kėto vende. Tė kanė sjellė kėtu rrėnjėt e tua tė hershme, por dhe dashuria e madhe, jo vetėm pėr shqiptarėt, me tė cilėt ti je i lidhur me shumė rrėnjė dhe fije, por dhe tė fqinjėve dhe kombeve tė tjera pėrreth.
Kam njė kėnaqėsi tė madhe miku im, se ti sot me Bechtelin, me njė nga kompanitė lider botėrore nė fushėn e ndėrtimit, u shndėrron shqiptarėve dhe jo vetėm shqiptarėve, njė ėndėrr tė madhe nė realitet.
Tuneli ėshtė njė vepėr e kushtueshme, por dua tė theksoj se pėr njė komb dhe njerėz kohėhumbur siē jemi ne, ēmimi i kohės ėshtė ēmimi i tė gjitha ēmimeve, ndaj dhe ky tunel kushton shumė mė pak, se sa koha e kalimtarėve nėpėr tė, nė njė vit tė vetėm.
Tuneli ka qenė i vėshtirė dhe i kushtueshėm, por ēmimi  i tij ėshtė dhjetėra e qindra herė mė i vogėl, se vlera e tij e madhe morale, se bashkimi qė sjell midis njerėzve, se shėrbimi qė iu bėn njerėzve dhe qytetarėve, si dhe dalja nė det qė i jep Kosovės, dalja nė det qė i jep jo vetėm Kosovės, por dhe fqinjėve tė saj.
Unė dua ta mbyll fjalėn time me disa mirėnjohje dhe falėnderime tė veēanta.
Se pari, njė falėnderim dhe mirėnjohje tė madhe dua tu bėj tė gjithė punonjėsve, inxhinierėve, teknikėve, tė kompanisė Bechtel-Enka, tė cilėt realizuan kėtė projekt, kėtė tunel, nė kohė rekord, sollėn kėtu nė kėto male dhe gryka teknologjitė  mė tė larta bashkėkohore, disiplinėn mė tė lartė, ekspertizėn mė tė thellė. Ne ju mbetemi mirėnjohės juve. Ju do tė jeni pjesė e historisė sonė, e pėrpjekjes sonė pėr zhvillim dhe modernitet. Dua tė shpreh mirėnjohje tė thellė ndaj ministrit Basha, ministrit Olldashi, tė cilėt me njė pėrkushtim tė jashtėzakonshėm ndoqėn zbatimin e kėtij projekti, zbatuan porositė e Kryeministrit dhe tė qeverisė dhe sot projekti ėshtė realitet.
Dua tė falėnderoj tė gjithė punonjėsit e administratės, tė cilėt me pėrmbushjen e detyrimeve tė tyre, bėnė tė mundur kėtė kryevepėr tė shqiptareve.
Sot Kim Mehmeti mė dėrgoi njė mesazh nė tė cilin mė shkruante se kjo pothuaj ėshtė mrekullia shqiptare. Edhe unė jam dakord me Kim Mehmetin.
Dua tė falėnderoj Parlamentin pėr mbėshtetjen e madhe qė i dha projektit, tė falėnderoj miqtė e mi kudo nė botė tė cilėt, mė kanė inkurajuar shumė pėr realizimin e kėtij  projekti tė madh. Dua tu falėnderoj, ju William Walker, qė je sot midis nesh dhe ju zonja Ajzenhauer.
Unė do ta mbyll fjalėn time me njė zotim, se pas kėtij tuneli dhe kėtij korridori qeveria ime nuk do tė lerė mal pa shembur, nuk do tė lerė asgjė pa bėrė, nė mėnyrė qė shqiptareve t’ua japim Shqipėrinė nė pėllėmbė tė dorės. Edhe njėherė gėzuar!

 

 

http://www.gazeta55.net/index.php?kat=aktualitet&artikulli=6553

Inaugurimi i tunelit, dite e madhe per shqiptaret - Tirana dhe Prishtina, pergjithmone bashke

01-06-2009 / Hashim Tha�i

 

I nderuari kryeministėr i Shqipėrisė, zoti Sali Berisha,
E nderuara kryetare e Kuvendit tė Shqipėrisė Topalli,
Tė nderuar ministra, zėvendėsministra, deputetė tė dy qeverive e kuvendeve tona,
I nderuari ambasador Walker,
Sot, kėtu nė Kalimash, sjell pėr ju, i nderuari Kryeministėr Berisha, mesazhet e pėrgėzimet tė qeverisė sė Kosovės, tė institucioneve tė saj, tė gjithė popullit tė Kosovės pėr kėtė kryevepėr.
Sot ėshtė njė ditė madhe pėr tė gjithė shqiptarėt, kudo qė jetojnė. Sot ėshtė njė ditė e madhe dhe shumė e rėndėsishme edhe pėr mua personalisht, sepse ekziston njė lidhje shumė e fuqishme mes kėtij rrugėtimi dhe lirisė sė Kosovės. Janė tė shumta dhe tė pallogaritshme rastet, kur unė dhe bashkėluftėtarėt e mi, me orė tė tėra, nė shi, nė borė dhe nė acar, e bėmė kėtė rrugė, nė kėmbė, pėr lirinė e vendit. Qė sot, Kosova dhe Shqipėria, Tirana dhe Prishtina janė si kurrė ndonjėherė mė pranė njėra tjetrės dhe do tė afrohen dhe mė tepėr. Tirana dhe Prishtina janė si kurrė ndonjėherė pranė njėra-tjetrės dhe kėshtu do tė jemi pėrgjithmonė.
Pa dyshim, njė element qendror i kėsaj afėrsie shpirtėrore, fizike dhe materiale ėshtė liria dhe pavarėsia e Kosovės, vetė shteti i Kosovės. Pavarėsia  e Kosovės i jep kėsaj rruge dimensionin e plotė tė afrimit, ėshtė vetė kuptimi i autostradės. Kjo rrugė ėshtė dalja e Kosovės nė det.
I nderuari kryeministėr, ne kemi qene tė ndarė nė shekuj, por kurrė nuk kemi qenė larg njeri-tjetrit. Gjithmonė kemi punuar pėr t’u afruar, gjithmonė kemi sakrifikuar pėr t’u afruar dhe ja, erdhi dita, Kosova ėshtė e pavarur, Shqipėria nė NATO dhe sot ndėrtojmė autostrada. Dhe unė e di, siē e dini tė gjithė ju se kurrė mė, tė rinjtė tanė, as tė Shqipėrisė dhe as tė Kosovės nuk do tė ecin mė nė kėmbė, nėpėr baltė, fshehurazi dhe me tmerrin e frikės, pėr tė bėrė kėtė rrugėtim tė lirisė dhe zhvillimit tė vendeve tona. Na ka ndarė historia, na ka ndarė padrejtėsia. Na ndanin bjeshkėt, malet e thepisura, dhe muret. Sot tė gjitha kėto pengesa janė zėvendėsuar me punė, me vullnet, me ideal, me vizion, duke u shndėrruar nė dhjetėra e dhjetėra ura dhe tunele komunikimi.
Prandaj, i nderuari Kryeministėr i Shqipėrisė, zoti Sali Berisha, Ju pėrgėzoj nė emėr tė Kosovės, popullit tė saj, pėr kėtė punė kolosale, pėr kėtė kryevepėr, ju pėrgėzoj ju personalisht, qeverinė tuaj dhe popullin shqiptar. Pėrveē dėshirave, ėndrrės pėr integrim kombėtar dhe euroatlantik, kjo rrugė do tė mbartė ide, mallra, rritje ekonomike pėr tė dy vendet tona. Kjo rrugė do t’i japė shtytje zhvillimeve tė shumanshme tė dy vendeve tona.
I nderuari kryeministėr i Shqipėrisė, zoti Sali Berisha. Si kryeministėr i qeverisė sė Republikės sė Kosovės, zotohem se pėr njė kohė shumė tė shkurtėr, kjo rrugė do tė vazhdojė tutje, Vermicė, Prizren, dhe nė kryeqytetin e Kosovės, Prishtinė.
Bashkėrisht kemi thyer perandori e pushtues, e do tė thyejmė edhe male e bjeshkė qė na dalin pėrpara. Kjo ėshtė autostrada e shpresės, e besimit, e punės dhe e zhvillimit tė shqiptarėve. Kjo ėshtė historia jonė. Kjo ėshtė rruga e integrimeve kombėtare dhe euroatlantike, rruga e shekullit tė ri. Kjo ėshtė rruga e paqes, stabilitetit dhe zhvillimit.
Faleminderit, urime dhe suksese ju dhe tė gjithė shqiptarėve.”

 

 

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=65445

 

Bie "muri" qė ndante shqiptarėt

Kryeministri pėrdor ceremoninė pėr fushatė. Vė "nė rresht" qeverinė dhe kandidatėt

 

Kryeministri Berisha vendos nė rresht qeverinė dhe kandidatėt pėr deputetė nė zgjedhjet e 28 qershorit pėr tė inauguruar tunelin e Kalimashit. Pėrurimi i rrugės Durrės-Kukės do tė bėhet njė ditė pėrpara mbylljes zyrtare sė fushatės elektorale mė 25 qershor. Pėr 28 ditėt nė vazhdim, qeveria "Berisha" do ta pėrdor kėtė rrugė si bastionin e saj mė tė fortė pėr fushatėn e zgjedhjeve.

"Nuk ka male, nuk ka pengesa, nuk ka asgjė qė mund ta ndajė, jo vetėm shpirtėrisht, por as fizikisht kėtė komb". Kėshtu ėshtė shprehur nga Kalimashi kreu i qeverisė shqiptare, Sali Berisha.

I emocionuar nė pėrurimin e tunelit mė tė madh nė Ballkan, Kryeministri Berisha ka folur me superlativa pėr rrugėn qė bashkon shqiptarėt me kosovarėt. Shefi i qeverisė shqiptare theksoi se u realizua njė prej ėndrrave mė tė bukura tė shqiptarėve, tė cilėt pėrjetuan shembjen jo tė murit, por tė njė mali dhe tė pamundėsisė. "Sot, ne inauguruam sė bashku me Kryeministrin e Kosovės, me ju zotėrinj ministra, zonja kryetare, miq tė dashur, tunelin e Kalimashit, njė nga kryeveprat nė fushėn e ndėrtimit nė Evropė dhe mė gjerė. Ky tunel, para sė gjithash, ėshtė tuneli i bashkimit tė kombit. Sot, ne vendosėm se nuk ka male, nuk ka pengesa, nuk ka asgjė, qė mund ta ndajė, jo vetėm shpirtėrisht por as fizikisht kėtė komb. Sot, ne inauguruam tunelin, qė bashkon jo vetėm shqiptarėt, por inauguruam tunelin qė me shėrbimet qė ofron nė fushėn e transportit dhe tė qarkullimit, bashkon mė shumė shqiptarėt me kombe tė tjera tė rajonit, maqedonasit, serbėt, bullgarėt dhe tė gjitha kombet e kėtij rajoni", u shpreh Berisha.

Ndėrtimi i tunelit do tė shėrbejė pėr shqiptarėt dhe kosovarėt, pro edhe pėr tė gjithė banorėt e rajonit. Kryeministri nuk nguroi tė bėjė edhe batuta pėr emrin me tė cilin do ta pagėzojė tunelin. "Nė tė vėrtetė, tuneli mund tė kishte shumė emra. Miku im, Sharik Tara, mė thotė mbrėmė nė darkė se ky tunel ėshtė tuneli i miqėsisė", u shpreh Berisha. Ai shtoi: "I dashur Sharik, ke 20 vjet qė vjen nė kėto vende. Tė kanė sjellė kėtu rrėnjėt e tua tė hershme, por dhe dashuria e madhe, jo vetėm pėr shqiptarėt, me tė cilėt ti je i lidhur me shumė rrėnjė dhe fije, por dhe tė fqinjėve dhe kombeve tė tjera pėrreth. Kam njė kėnaqėsi tė madhe miku im, se ti sot me ‘Bechtel‘-in, me njė nga kompanitė lider botėrore nė fushėn e ndėrtimit, u shndėrron shqiptarėve dhe jo vetėm shqiptarėve, njė ėndėrr tė madhe nė realitet". Nė pėrfundim tė ceremonisė, Kryeministri Berisha mori edhe njė dhuratė nga kompania "Bechtel", ku nė njė pllakatė qelqi me mbishkrimin Tiranė-Prishtinė ishte vendosur njė shkėmb i shkėputur nga tuneli. "Unė do ta mbyll fjalėn time me njė zotim, se pas kėtij tuneli dhe kėtij korridori, qeveria ime nuk do tė lėrė mal pa shembur, nuk do tė lėrė asgjė pa bėrė, nė mėnyrė qė shqiptarėve t‘ua japim Shqipėrinė nė pėllėmbė tė dorės", u shpreh Berisha.

Parlamenti i Kosovės


Deputetėt kosovarė vlerėsojnė tunelin e Kalimashit


Deputetėt e Parlamentit tė Kosovės vlerėsojnė autostradėn Durrės-Kukės. "Ėshtė vėrtet njė punė jashtėzakonisht e madhe dhe mund tė them se ėshtė vepra kryesore qė deri mė tani ėshtė kryer nė Shqipėri dhe te populli shqiptar, sepse njė tunel i tillė, i cili ka pėrmasa tė tilla, ēfarė ka tuneli i Kalimashit, mund tė them se ėshtė ndėr tunelet kryesore nė Evropė", u shpreh Zef Morina, ish-ministėr i Transportit tė Kosovės. "Mund tė them me bindje tė plotė se ky ėshtė njė projekt madhor, qė kaherė Kosova e ka pritur. Me kėtė projekt do tė bėhet lidhja nė aspekt global mes Kosovės dhe Shqipėrisė. Do tė kemi fqinj mė tė mirė dhe do tė mund tė kemi njė pėrfitim jashtė mase tė madh", u shpreh Myzejene Selmani e Komisionit Parlamentar tė Transportit tė Kosovės.

Deputetėt Morina dhe Selmani pranojnė se Kosova ka mbetur mbrapa nė realizimin e pjesės sė saj tė projektit tė kėsaj rruge. "Shpresoj qė brenda kėtij viti do tė fillojė njė pjesė nė fazėn e ndėrtimit dhe jam shumė i sigurt qė nė njė afat shumė tė shkurtėr, edhe kjo rrugė do tė jetė pjesė e autostradės Durrės- Kukės-Morinė", vijoi Morina.


Kryeministri Thaēi bashkė me 20 zyrtarė tė lartė iu bashkuan delegacionit shqiptar nė Kalimash


Thaēi: As malet nuk na ndajnė dot


"Kosova e pavarur, Shqipėria nė NATO, sot ndėrtojmė autostrada"


Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, e cilėson autostradėn Durrės-Kukės si ngjarjen e dytė mė tė rėndėsishme pas pavarėsisė sė Kosovės. "Gjithmonė kemi punuar pėr t‘u afruar, gjithmonė kemi sakrifikuar pėr t‘u afruar dhe ja, erdhi dita, Kosova ėshtė e pavarur, Shqipėria nė NATO dhe sot ndėrtojmė autostrada. Dhe unė e di, siē e dini tė gjithė ju se kurrė mė, tė rinjtė tanė, as tė Shqipėrisė dhe as tė Kosovės, nuk do tė ecin mė nė kėmbė, nėpėr baltė, fshehurazi dhe me tmerrin e frikės, pėr tė bėrė kėtė rrugėtim tė lirisė dhe zhvillimit tė vendeve tona", u shpreh Thaēi nė konferencėn e pėrbashkėt pėr shtyp me Kryeministrin Berisha nė tunelin e Kalimashit. Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, e cilėsoi rrugėn Durrės-Kukės si njė simbol tė paqes dhe begatisė sė shqiptarėve, por edhe tė gjithė popujve tė rajonit. "Sot ėshtė njė ditė e madhe pėr tė gjithė shqiptarėt kudo qė jetojnė. Sot ėshtė njė ditė e madhe edhe pėr mua personalisht, sepse ekziston njė lidhje mes kėtij rrugėtimi dhe lirisė sė Kosovės. Janė tė shumta e tė pallogaritshme rastet kur me bashkėluftėtarėt e mi, me orė tė tėra, e kemi bėrė kėtė rrugė pėr lirinė e vendit dhe sot, Tirana e Prishtina, janė si kurrė mė pranė njėra-tjetrės dhe do afrohen dhe mė tepėr nė tė ardhmen", u shpreh Thaēi pasi u takua me Kryeministrin Berisha nė mes tė tunelit. "Pa dyshim, element qendror i kėsaj afėrsie shpirtėrore, fizike dhe materiale, ėshtė liria dhe pavarėsia e Kosovės, ėshtė shteti i Kosovės. Pavarėsia e Kosovės njeh nėpėrmjet kėsaj rruge dimensionin e plotė tė afrimit. Kemi qenė tė ndarė nė shekuj, por kurrė nuk kemi qenė larg njėri-tjetrit dhe gjithmonė kemi sakrifikuar pėr t‘u afruar", deklaroi Kryeministri i Kosovės.

Nė vijim tė fjalės, ai shtoi se tashmė kombin tonė nuk mund ta ndajnė as malet dhe as bjeshkėt, pasi kėto pengesa janė zėvendėsuar me punė dhe vizion. Ai falėnderoi dhe Kryeministrin Berisha, tė cilin e pėrgėzoi pėr punėn e bėrė nė ndėrtimin e kėsaj vepre. "Pėrveē dėshirave e ėndrrave pėr integrimin, kjo rrugė do t‘i japė zhvillim tė dyanshėm vendeve tona. Kjo ėshtė autostrada e shpresės, kjo ėshtė historia jonė, kjo ėshtė rruga e integrimeve, kjo ėshtė rruga e shek XXI, kjo ėshtė rruga e paqes, stabilitetit dhe zhvillimeve nė rajon", u shpreh Thaēi. Ai shtoi se "kėtu nė Kalimash, sjell pėr ju, i nderuari Kryeministėr Berisha, mesazhet e pėrgėzimet e qeverisė sė Kosovės, tė institucioneve tė saj, tė gjithė popullit tė Kosovės pėr kėtė kryevepėr". Rruga Rrėshen-Kalimash, njė nga projektet mė tė mėdha tė qeverisė sė Shqipėrisė ėshtė konsideruar si vepra e shekullit dhe aorta jetike pėr tė lidhur dy pjesė tė kombit, Shqipėrinė dhe Kosovėn. Flamujt kombėtarė tė Shqipėrisė dhe Kosovės valėviten nė kėtė zonė, ndėrsa njė parullė e madhe lajmėron se me ndėrtimin e rrugės Durrės-Kukės-Morinė distanca mes Tiranės e Prishtinės do tė shkurtohet. Nga 330 kilometra qė ishte distanca Tiranė- Prishtinė, tashmė ajo do tė jetė 265 kilometra dhe mė sė shumti atė e shkurton tuneli Thirrė-Kalimash, njė vepėr gjigante e ngritur mes shkėmbinjve qė tashmė ėshtė shndėrruar nė njė aks modern, 5.6 kilometra. Nga tė dhėnat zyrtare rezulton se 33 milionė metėr kub material shkėmbor janė zhvendosur pėr tė ndėrtuar tunelin Thirrė-Kalimash. Autostrada Durrės-Kukės-Morinė, 170 kilometra e gjatė, do tė lidhė bregun e Adriatikut me kufirin e Kosovės dhe rajonin. Kjo do tė jetė lidhja mė e shkurtėr midis Portit tė Adriatikut nė Durrės pranė Tiranės dhe Morinės nė kufi me Kosovėn. Kjo vepėr do tė sjellė zhvillim ekonomik nė zonėn verilindore tė vendit, duke tėrhequr sipėrmarrje dhe turistė nė terrenin malor tė kėsaj zone.

Premtimi i Thaēit


"Do tė ndėrtojmė pjesėn tjetėr tė rrugės"


Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, premtoi se qeveria e tij do tė nisė sė shpejti punėn pėr tė ndėrtuar pjesėn tjetėr tė autostradės nga Morina deri nė Kosovė. "Na ka ndarė historia, na ka ndarė padrejtėsia, por sot, kėto pengesa janė zėvendėsuar. Nė njė kohė shumė tė shkurtėr kjo rrugė do tė vazhdojė tutje, Vėrmicė, Prizren pėr kryeqytetin e Kosovės", tha Thaēi.

Bie muri qė ndante Shqipėrinė nga Kosova


Shqipėria "bashkohet" me Kosovėn. Prishtinasit do tė jenė vetėm katėr orė larg Tiranės. Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, dhe ai i Kosovės, Hashim Thaēi, rrėzuan dje nė mesditė murin qė ndante shqiptarėt me kosovarėt nė tunelin Thirrė-Kalimash. Qeveritė e dy shteteve janė takuar nė pikėn ku bashkohen dy anėt e tunelit tė Kalimashit, ku dy kryeministrat, Hashim Thaēi dhe Sali Berisha, kanė shtrėnguar duart. I gjithė kabineti qeveritar shqiptar, 140 kandidatėt e Partisė Demokratike nė zgjedhjet e 28 qershorit, dhe rreth 20 zyrtarė tė lartė nga Kosova kanė marrė pjesė nė inaugurimin e parė tė rrugės Durrės-Kukės, tunelin e Kalimashit.

Partia Demokratike ka nisur dhe do tė pėrfundojė nė kėtė mėnyrė fushatėn elektorale pėr zgjedhjet parlamentare. Njė ditė pėrpara mitingut tė hapjes sė fushatės nė sheshin "Skėnderbej", kreu i qeverisė inauguroi tunelin qė lidh Kosovėn me Shqipėrinė, ndėrsa mė 25 qershor, "batalioni blu" do tė jetė sėrish nė kėtė rrugė duke inauguruar ‘kryeveprėn‘ Durrės-Kukės. Vetėm tri ditė pėrpara zgjedhjeve, kreu i qeverisė do tė presė shiritin e pėrurimit tė rrugės Durrės-Kukės. Ceremonia e inaugurimit tė tunelit qė lidh Tiranėn me Prishtinėn u shoqėrua nga masa tė rrepta sigurie. Kompania ndėrtuese "Bechtel" ka lejuar qė vetėm 20 pėrfaqėsues nga pala shqiptare tė jenė tė pranishėm gjatė pėrshkrimit tė tunelit tė Kalimashit, ku pranė kreut tė PD-sė, Sali Berisha, ishte edhe Kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli, ministri Lulzim Basha dhe Sokol Olldashi, ndėrsa nga delegacioni kosovar ishte Kryeministri Hashim Thaēi dhe ministri i Transporteve, Fatmir Limaj. Dy delegacionet, ai shqiptar dhe kosovar, kanė pėrshkruar mė kėmbė mė pas 100 metrat e fundit tė hyrjes sė tunelit nga zona e Kukėsit. Pėr mė shumė se 60 minuta, dy kryeministrat kanė mbajtur njė fjalim nė hyrje tė tunelit tė Kalimashit. Gjatė ceremonisė sė inaugurimit tė tunelit ka munguar opozita, por edhe dy presidentėt, ai i Shqipėrisė dhe Kosovės.

Fushata

Mesditėn e djeshme ėshtė bėrė rrėzimi simbolik i murit nė tunelin Thirrė-Kalimash, duke hapur kėshtu krahun verior tė kėsaj vepre qė lidh dy kryeqytetet, Tiranėn me Prishtinėn. Nuk kanė munguar nė kėtė inaugurim edhe katėr kandidatėt e Partisė Demokratike pėr Qarkun e Kukėsit, Flamur Noka, Besnik Dusha, Fatos Hoxha dhe Evelina Koldashi. Fushata e Partisė Demokratike u hap dhe do tė mbyllet me rrugėn Durrės-Kukės. Nė pėrfundim tė fushatės elektorale, Berisha do tė kryejė njė tjetėr vizitė nė kėtė vepėr tė infrastrukturės. Dy vjet nga fillimi i punimeve u realizua lidhja e veprės inxhinierike mė tė rėndėsishme nė Shqipėri, qė ėshtė tuneli i Kalimashit. Durrės-Kukės pritet tė radhitet nė krye tė premtimeve tė realizuara tė qeverisė "Berisha", krahas rritjes sė pagave dhe pensioneve. Inaugurimi i tunelit dukej mė shumė si mitingu i radhės sė Partisė Demokratike, nėn moton "Shqipėria po ndryshon". Banderolat, flamujt e Partisė Demokratike, por edhe makinat e shumta qė mbėrritėn mėngjesin e djeshėm nga Tirana nė Kukės, e kthyen ceremoninė e inaugurimit nė njė miting. Kolona zanore e PD-sė, "We can win the race" pėr zgjedhjet e 28 qershorit u dėgjua edhe nė tunelin e Kalimashit.

Rruga

Tirana do tė jetė mė afėr me Prishtinėn. Rruga e re do tė kalojė nė akset Durrės-Vorė-Fushė Krujė-Milot-Rrėshen-Reps-Thirrė-Kalimash-Kukės dhe Morinė dhe gjatėsia totale e saj ėshtė 170 km.

Autostrada do tė jetė gati 45 km mė e shkurtėr se rruga ekzistuese drejt Kosovės dhe koha e udhėtimit do tė reduktohet me dy orė, nga gjashtė orė tė tanishme.

Tė pranishėm nė kėtė ceremoni tė rėndėsishme ishin edhe mbesa e ish-presidentit amerikan, Duajt Ajzenhauer, dhe ish-ambasadori i OSBE-sė nė Kosovė, Uilliam Uolker.


Kompania


"Durrės-Kukės", pėr dy vjet punėsoi 3400 punėtorė nga Shqipėria


Gjatė dy viteve tė fundit, "Bechtel-Enka" nė dy sektorėt e saj punėsoi rreth 3400 punonjės, shumica shqiptarė. Nė funksion tė vazhdimit normal tė punės u vunė mbi 1300 mjete tė llojeve tė ndryshme. Autostrada Durrės-Kukės, njė projekt i qeverisė shqiptare, ėshtė vepra mė e madhe inxhinierike nė Shqipėri. Shpejtėsia e planifikuar pėr tė ecur nė kėtė rrugė ėshtė 80-100 km/orė. Pjesė e kėsaj rruge janė edhe 27 ura. "Bechtel-Enka" ndėrtoi njė segment rrugor 60,85 km pėr njė autostradė me katėr korsi nė Shqipėri, pėrfshirė njė tunel 6 km, nėn njė kontratė tė firmosur nė shtator 2006 me qeverinė shqiptare. Autostrada ėshtė mė e madhja, dhe projekti mė i madh nė Shqipėri kohėt e fundit. Rruga do tė jetė pjesė e njė autostrade prej 170 km pėr tė pėrmirėsuar lidhjen me Kosovėn. Kjo do tė rezultojė nė njė rrugė mė tė shkurtėr midis Portit tė Adriatikut nė Durrės pranė Tiranės, dhe Morinės nė kufi me Kosovėn. Rruga Rrėshen-Kalimash, njė nga projektet mė tė mėdha tė qeverisė sė Shqipėrisė ėshtė konsideruar si vepra e shekullit dhe aorta jetike pėr tė lidhur dy pjesė tė kombit, Shqipėrinė dhe Kosovėn.Agjencitė


Mediat kosovare jehon pėr rrugėn qė afron Tiranėn me Prishtinėn


Agjencitė e lajmeve nė Kosovė i kanė bėrė jehonė ceremonisė sė inaugurimit tė tunelit tė Kalimashit. Agjencia e lajmeve, "Kosova Live", ka dhėnė lajmin se tė dielėn fillon qarkullimi nė njėrin krah tė rrugės Durrės-Kukės-Morinė. Njė tjetėr agjenci shkruan se "qeveria e Kosovės ka ndarė fillimisht 13 milionė euro pėr shpronėsimet nė autostradė. Rėndėsia e kėsaj autostrade pėr Kosovėn ka marrė pėrmasa edhe mė tė mėdha pėr Kosovėn pas vendimit tė qeverisė sė Shqipėrisė, qė Porti i Shėngjinit t‘i jepet pėr shfrytėzim Kosovės". Sipas agjencive dhe televizioneve kosovare, citohet se Kosova do tė ketė pėrfitime tė mėdha nga ndėrtimi i rrugės Durrės-Kukės. Tuneli i Kalimashit, i cili ėshtė mė i madhi nė Ballkan, ka marrė vlerėsime nga mediat dhe opinioni kosovar. Radiotelevizioni i Kosovės citon Kryeministrin Berisha kur shprehet se tuneli ėshtė bashkimi i kombit, ndėrsa Kryeministri Thaēi shprehet se "tuneli ėshtė afrimi i shqiptarėve". Mediat kosovare kanė transmetuar rrėzimin simbolik tė murit qė "lidh" Shqipėrinė me Kosovėn.

 

 

 

http://www.shekulli.com.al/2009/06/01/promemorie-ja-shteti-i-ardhshem-shqiptar.html

Promemorie, ja shteti i ardhshėm shqiptar

Mustafa Kruja | 01/06/2009 | Dokumenti
Promemorie, ja shteti i ardhshėm shqiptar
 

Ky ėshtė njė nga dokumentet e gjetura n'Arkivin Qendror tė Shtetit nė Tiranė, nė fondin Mustafa Merlika Kruja. Ėshtė njė promemorie qė ky i fundit i drejton Qeverisė Italiane e mban datėn 19 tetor 1918. Ėshtė shkruar nė njė periudhė historike tepėr tė vėshtirė, kur Shqipėria kishte mbetur vetėm "njė shprehje gjeografike". Vendi nuk kishte njė qeveri, ishte i pushtuar nga ushtritė e huaja nė kuadrin e Luftės sė Parė Botėrore dhe rreziku i copėtimit tė mėtejshėm ishte i fortė. Autori jetonte nė Romė e punonte si kryeredaktor i fletores "Kuvendi", e themeluar nga gazetari Sotir Gjika. Nuk dimė nėse Kruja mori ndonjė pėrgjigje pėr pėrkujtesėn e tij, por nėpėrmjet kėtij shkrimi ai jep idetė pėr shtetin e ardhshėm shqiptar dhe marrėdhėniet me Italinė. "Promemoria" botohet pėr herė tė parė me pėlqimin e pasardhėsve tė autorit.


Vėrejtje tė pėrgjithshme


Ngjarjet qi po zhvillohen nė Siujdhesėn Ballkanike, na vėrtetojnė e pėrforcojnė ēdo ditė e mā tepėr bindjen tonė, se shpejt gjithė hapsina tokėsore shqiptare do tė kalojė nėn pushtimin ushtarak t'aleatvet. Rāndėsia politike e kėtij fakti āsht e qartė dhe e dukshme: Fuqia qi hahej mā shumė se ēdo tjetėr me Italinė nė fushėn politike tė Shqipnķs, po vjen tue u shmangė.


Megjithatź, nuk mund tė mshifet fakti se suksesi nuk āsht ende i plotė: Qeveria italjane duhet tė bājė gjithshka tė mundshme qi tė gjitha hapsinat qi i pėrkasin Shtetit Shqiptar, tė themeluem nė Konferencėn e Londrės tė 1913-ės, tė pushtohen krejtėsisht nga trupat italjane.

Mendimi i shqiptarvet pėr Korēėn āsht i njohtun: ajo, si pjesė e padame e kėtij shteti, duhet tė kalojė, qysh tash, nėn tė njājtėn administratė tė pjesve tė tjera tė Shqipnķs.


Por nė rasėn, kur kjo dėshirė e ligjshme e gjithė popullsisė shqiptare nuk do t'ishte e mundun tė sendėrtohej, āsht sė paku e nevojshme qi grekėt, nė mėnyrė absolute, tė mbahen larg nga ajo krahinė, tue mos mujtė as tėrthoraz me vazhdue dredhitė e intrigat e tyne kundra frymės kombtare tė korēarvet, siē kemi ndigjue vazhdimisht tė ndodhė nė muejt e fundit.


Nga ana tjetėr, serbėt, nė vźnd qi tė kapėrcejnė kufījt lindorė politikė tė Shqipnisė, do tė kishte qenė mā e leverdisshme pėr tą e pėr ēāshtjen e pėrbashkėt tė gjithė aleatvet, po ashtu e nji rāndsie themelore pėr t'ardhmen e Shqipnisė e pėr interesat jetike qi lidhin Italinė me tź, tė vazhdojshin pėrparimin e tyne drejt veriut, pėr me ēlirue vllaznit e tyne nga zgjedha e vjetėr anmike.


Nuk duhet me i lejue n'asnji mėnyrė atyne tė pushtojnė Matin. Vetėm nji krahinė gjindet nė Shqipnķ, ku dredhķa e tradhtarit Esad, pėr mā tepėr e pėrkrahun nga forca e mjete landore, mund tė mbrrīnte me hapė nji plagė tė rrezikshme nė trupin aq tė dėrmuem tė kombit tonė. Asht pikėrisht ajo krahinė qi shtrihet nga Luma nė Malsinė e Krujės e qi ka pėr qźndėr Matin.


Jo se kjo trevė e fundit āsht shumė pėrkrah Esadit, por do t'ishte shumė e lehtė, pėrsėris, me anė tė nji fuqie tė jashtme kėrcnuese nga nji anė e korrupsionit nga tjetra, qi partizanėt e tij tė vjetėr tė fitojshin epėrsķ.


Nėse intrigat e Esadit do tė gjejshin nji fushė veprimi nė Mat, pa dyshim do tė gjejshin ndonji mbėshtetje edhe nga Luma nė verķ dhe nga Malsķt e Dibrės, t'Elbasanit, tė Tiranės e tė Krujės, tė gjitha tė kufizueme me Matin nga lindja e nga jugu.


Mirdita, nė perėndim tė Matit, āsht kundėrshtare e thekun e Esadit po ashtu si pjesa mā e madhe e Shqipnķs Qendrore, qźndrat e Elbasanit, Tiranės e Krujės, sikurse gjithė rrethet e Shijakut, Kavajės e Peqinit (tue pėrjashtue kėtu Kadri Beun e pasuesit e tij). Janė kundėrshtarė t'Esadit, gjithashtu, Shqipnija Jugore e ajo Veriore.

Shtoj ndėrkaq se kudo qi do tė mbrrījė ushtrija italjane, me pranķn e vet, do t'i vejė nji pritė absolute sendėrtimit tė ēfardo synimi tradhtar t'Esadit; sepse shpirti shqiptar āsht shumė i lodhun nga turbullinat e nga intrigat.


Ai ka nevojė pėr qetėsķ e pėr lirķ kombtare. Pra, nji forcė qi i siguron tė parėn e premton t'i garantojė tė dytėn mund tė jetė e sigurt se e pushton plotėsisht.

Tė kalojmė tash te nji tjetėr argument i karakterit politik, qi prek thellėsisht shpirtin tonė kombtar, qi kullon gjak nga vendimi i Konferencės sė Londrės. Krahina e pafat e Kosovės, mes Luftės Ballkanike e asaj botnore, vuejti shumė pėrndjekje e masakra prej serbėve. Rikthimi i tyne atje mund tė shkaktojė nji tjetėr periudhė shtypjesh e plojėsh edhe mā t'egra.


Duem tė shpresojmė se Qeverija Italjane do tė kujdeset, me ēka āsht e mundun, tė mos i lājė aleatėt e vet sėrbė tė vazhdojnė, mbi nji miljon shqiptarė, veprėn e tyne tė flliqtė, tė kryeme gjatė dy vjetve tė zotnimit.

Aleatja e madhe e turqvet ka meritue mallkimin e pėrjetshėm tė botės qytetnueme pėr ndihmėn e tyne tė patundun e kriminale masakravet armene e greke, pėrndjekjevet tė izraelianėve e sirianėve.


Nuk ka dyshim se Italija, nė ēāshtjen e Kosovės, do tė meritojė mirėnjohjen e gjithė nji populli tė pafajshėm e lavdrimin e gjithė atyne qi ndjejnė dhimbje nga vuejtjet e tij. Italija pra, deri nė fund tė luftės, do t'ketė gjithė Shqipnķn nė duert e veta: do tė jetė ky nji rast i ēmueshėm me i diftue popullit shqiptar, me vepra, se deklaratat solemne e tė pėrsėrituna tė ministrit tė saj t'urtė rreth pavarėsķs e bashkimit t'atdheut tė tij, nuk bājnė pjesė nė kategorķn e premtimevet tė zakonshme e rrenacake tė diplomacķs evropjane; nė t'kundėrt, janė vendime tė peshueme burrash tė sinqertė e tė bindun, tė cilėt, me rastin e parė, kėrkojnė mėnyrėn mā tė mirė me pėrgatitė terrenin pėr me i kthye nė vepra.


Cilat do t'ishin udhėt mā tė pėrshtatėshme pėr kėto pėrgatitje? Simbas nesh ato mund tė pėrmblidhen nė dy kategorķ: tė llojit thjesht politik e tė karakterit administrativ.


Pėr pjesėn e parė, vrejtjeve tė shkurtna tė paraqituna deri tash duem t'i shtojmė bindjen se gjykimi i shėndoshė e urtķa e drejtuesve italjanė na japin besimin se asgjā nuk do tė mungojė nga an'e tyne, nė fushėn diplomatike, pėr me sigurue pavarėsķn dhe bashkimin e kombit tonė. Pėr pjesėn e dytė e quejmė tė pėrshtatshme tė shfaqim ma gjānė konceptet tona.

Xhandarmėrija dhe milicija shqiptare


Asht e ditun se asnji vźnd nė botė nuk mund tė mbahet mirė pa nji forcė tė disiplinueme xhandamėrije; aq mā shumė kur ai tė ketė pėsue nji keqqeverim pėrgjatė shekujsh tė tānė, si i yni.


Duhet shtue kėtu se nė Shqipnķ, nė pak vjet kanė kalue shumė zotnime tė ndryshme, prej tė cilėve asnji nuk mendoi me ngritė institucjonet qytetare nė dobķ tė zhvillimit tė lirė kombėtar; nė t'kundėrt, tė gjithė kanė pėrdorė ēdo mjet tė mundshėm pėr me shtypė e pėshtjellue vźndin sa materjalisht aq dhe moralisht, tue lānė mikrobin e grindjes e tė mosbesimit.

Po t'i hedhim nji shikim tė shpejtė periudhės sė pavarėsisė sonė, bindemi patjetėr se arsyeja kryesore e tė gjitha fatkeqėsive ka qźnė pikėrisht mungesa e nji xhandarmėrije t'organizueme e tė disiplinueme.


Nėse nji ditė jo tė largėt Shqipnija e lirė dhe e mosvarme, ashtu si jemi tė sigurt se do tė bāhet, simbas parimevet tė shpalluna e tė pohueme disa herė nga aleatėt e nė mėnyrė tė veēantė prej Qeverķs M. Italjane, do tė gjindej pa atė forcė tė domosdoshme, do t'ishte prap pré e vėshtirėsive tė mėdhą e e fatkeqėsive.


I takon Qeverķs Italjane t'i parandalojė tė tilla vėshtirėsķ tė mundshme vźndit, pėr tė cilin āsht zotue para gjithė botės t'i mbrojė qźnien dhe interesat, qi janė edhe tė vetat, tue organizue pa mėdyshje nė gjithė Shqipnķn nji forcė xhandarmėrije, jo mā pak se pesė mijė frymė, tė disiplinueme nėn komandė oficerash italjanė, mundėsisht nga karabinierėt mbretnorė.


Do t'ishte shumė me vźnd pėr t'ardhmen e Shqipnķs, me krijue veē xhandarmėrķs dhe nji milicķ shqiptare nėpėrmjet nji thirrje nėn armė tė vullnetshme.


Kjo milicķ, qi do tė kishte rreth dhjetė mijė frymė, do t'ishte e paracaktueme thjesht me mėsue e m'u ushtrue pėr me krijue atė bėrthamė themelore t'asaj fuqķe kombėtare, qi do t'kishte nė t'ardhmen detyrėn me ruejtė rźndin publik tė vźndit, si ndihmėse e xhandarmėrisė, e me i bā ballė sulmeve tė mundshme e tė paprituna t'anmiqve tė jashtėm.


Administrata civile


Kohėt e fundit, administrata civile e Shqipnķs (Prefektura e Gjinokastrės), me urdhnesat e reja ka fitue nji karakter kombtar. Ky ndryshim, megjithėse i bazuem nė qėllime tė mira e shumė tė sinqerta, pėr zbatimin e tij tė shtrźmbėt, nėse lajmet qi kemi deri tash nuk na mashtrojnė, āsht i prirun me sjellė pasoja qi nuk i pėrgjigjen qėllimit.


Simbas nesh, dy janė kushtet thelbėsore e tė domosdoshme pėr nji administrim civil tė mirė tė Shqipnķs:


Para sė gjithash āsht absolutisht e nevojshme qi prefektėt e nanprefektėt tė zgjidhen prej njerzish tė cilėve nuk u mungojnė cilsķt e nevojshme pėr me krye detyrėn e tyne. Kėto cilsķ janė ndershmėnia, atdhetarija, arsimi dhe pėrvoja. Mund tė lźhet mangut, nė raste skajore, ajo e fundit.


Arsimimi āsht i domosdoshėm pėr prefektėt dhe zavźndsit e tyne. Tė parėt duhet tė kenė krye studimet e nalta e tė dytėt, sė paku, ato tė mesmet. Skaji mā i ngushtė i atdhetarķs, simbas nesh, āsht ai qi kurrė e n'asnji mėnyrė mos tė kenė veprue kundėr atdheut.


Nuk mund tė kihet besim nė njerėz, deri dje vegla qorre ase vullnetarė tė propagandės anmike, edhe se sot do tė vijshin e t'na thojshin thjesht se janė pźndue. Duhet me i kthye nė udhė tė drejtė e me i bā pėr vete; por nuk i u duhet besue, pėr mos me i dhānė atyne mundėsķ me damtue atdheun.

Nuk mund tė thuhet se njerėz tė ndershėm, atdhetarė, tė mėsuem e me pėrvojė na mungojnė, sidomos tash qi do tė kemi nė dorė gjithė Shqipnķn, e pra tė gjithė shqiptarėt e mirė. Kėtyne do t'u shtoheshin dhe atdhetarė tė tjerė jashtė shtetit, porsa t'u paraqiteshin kėrkesat e atdheut.


Njerėz tė korruptuem, tė ngjajshėm me Esadin, nuk meritojnė trajtim tė ndryshėm a mā tė mirė se ai i Pashės. Si ai edhe ata duhen mbajtė larg shėrbimit t'atdheut. Nuk mund tė pritet tjetėr veē tradhtisė nga njerėz pa karakter e ndėrgjegje.

Sė dyti, atdhetarėt e mirė qi do tė kenė nė duert e tyne administratėn e vźndit, pėr t'a krye detyrėn, duhet tė pajisen me autoritet e me mjetet qi bājnė t'aftė me veprue. Pėrndryshe, ata do t'u shėmbėllejnė makinave tė mira qi nuk mund tė punojnė pėr mungesė tė forcės lėvizėse.


Nėse administrata civile, nė fushėn e saj, nuk do tė kishte nji farė lirije veprimi tė paracaktueme, nėse prefektėt duhet tė kėshillohen me autoritetet ushtarake e qendrore nė ēdo hap e pėr gjānė mā tė vogėl, nuk mund tė pritet prej tyne nji shėrbim i pėrsosun.


Sepse n'ato rasa ata nuk do t'ishin tjetėr veēse makina elektrike, sustat e tė cilave do t'ishin nė dorė tė tjetėrkuj e veprimi i tyne do tė pėrmblidhej thjesht nė kallzime e kėshilla. Pra, nji administratori tė mirė duhet me i dhānė autoritetin mā tė gjānė tė mundshėm, tė shoqnuem nga pėrgjegjėsia mā e qartė e mā e pėrpiktė.

Nuk mjafton vetėm autoriteti: duhen edhe e, mbi tė gjitha, mjetet e veprimit. Mjeti veprues i administratės civile āsht xhandarmėria.


Tė vetmit pėrgjegjės tė rźndit publik tė vźndit duhet tė jenė prefektėt e nanprefektėt. Pėr pasojė, xhandarmėria duhet tė jetė krejtėsisht e absolutisht nė dorė tė tyne.


Nė ēdo rreth duhet tė jetė nji repart xhandarmėrie shqiptare, nė sasinė e nevojshme simbas rāndėsisė sė vźndit, me nė krye nji oficer italjan tė ndihmuem nga ndonji oficer e nga nėnoficera shqiptarė.


Nė prefekturat kėto reparte duhet tė jenė mā tė mėdha nė pėrputhje me nevojėn e ndihmės sė rretheve.


Pėrsėrisim se oficerėt e xhandarmėrisė, vetėm pėr sa i pėrket disiplinės, duhet tė jenė tė varun nga eprorėt ushtarakė, ndėrsa nė funksjonin e tyne administrativ duhet me u vue nėn urdhnat e drejtuesve t'administratės civile.


Shkolla


Duhet thānė haptas se nė kėtź fushė politika austrijake nė Shqipnķ ka qenė shumė mā e aftė se ajo italjane, jo vetėm gjatė pushtimit ushtarak, por qysh nga kohėt e fundit tė zotnimit turk. Ndėrsa shkollat italjane, nė pjesė tė ndryshme tė vźndit tonė, mezi kishin futė ndonji orė mėsimi tė shqipes nė programet e tyne, n'ato austrijake gjuha kryesore ishte e jona.


Mbretnija tinzare, nė kėtź mėnyrė, i bānte me besue shumė atdhetarve shqiptarė se ajo ishte e vetmja fuqķ qi ishte e interesueme me ndihmue idealin e kombit tonė, nga ēasti qi fėmijėt tonė, nė shkollat e saj, mund tė arsimoheshin nė gjuhėn e tyne tmerrėsisht tė luftueme nga pushtuesi, e mund tė mėsojshin historķn'e tyne, bāmat heroike tė Skanderbeut. Ishin shumė tė paktė ata qi mundeshin me zbulue nė thellėsķn'e saj politikėn dinake tė Vjenės kundėr aspiratave tona kombtare dhe synimet e saj pushtuese.


Librat mā tė mirė tė kėndimit nė gjuhėn shqipe e tė tjerė tė aritmetikės e tė besimit katolik shtypeshin atėherė nė Vjenė. Nga ana tjetėr, pushtimi i parė italjan i Beratit na bāni me kuptue qartė se, nėse kishte njė degė t'administratės me tė vėrtetė shqiptare nėn austrijakėt, ajo ishte arsimi publik: shkolla fillore nė tė gjitha katundet e dy shkolla normale safķ shqiptare.


Dihet se ēfarė ka ndodhė me shkollat tona nė rrethet e Vlonės e tė Gjirokastrės: e njājta mėnyrė e ndjekun nė kohė tė māparshme; shkolla italjane e jo shqiptare! Sigurisht nuk mund tė mos kenė tė drejtė ata qi kanė dashtė me dallue nji politikė koloniale nė veprėn e kryeme deri tash nga italjanėt nė Shqipnķ.


Pėr tė davaritė ēdo dyshim tė tillė e pėr me dhānė provėn mā siguruese tė ndershmėnisė nė synimet e saj rreth t'ardhmes s'atdheut tonė, Qeverija M. Italjane duhej tė vendoste nji administratė shkollore thjesht kombtare.


N'anė tjetėr, nji vepėr e dobishme e Italķs pėr Shqipnķn, do tė kishte qenė shtimi nė pėrmasa tė mjaftueshme i bursave shkollore pėr studentėt shqiptarė, tė paracaktueme kryesisht pėr shkollat normale.

Pėrfundim

Tė gjitha pėrsijatjet e paraqituna deri kėtu, janė pėr t'i kujtue Qeverķs M. Italjane atė qi ndien zemra jonė pėr tė mirėn e atdheut tonė, atź qi arsyeja na kėshillon nė interes tė ēāshtjes sė pėrbashkėt.


Mā parė se me mbyllė kėtė pėrkujtesė modeste duem me vue nė dukje se, tash qi e gjithė Shqipnķja ose pjesa mā e madhe e saj do tė jetė nė dorė t'Italķs, mprojtėses sė pavarėsķs sonė, a do t'ishte e pėrshtatshme krijimi i nji qeverķje kombtare. Simbas mendimit tonė, kjo do t'ishte nji gjā e aftė me shkaktue efektin mā tė madh, nė dobķ tė ēāshtjes sė pėrbashkėt, si nė popullin shqiptar ashtu edhe jashtė.


Pjestarėt e kėsaj qeverķje, sigurisht, nuk duhen emnue prej Qeverķs Italjane, mbasi atėherė do t'ishin vetėm funksjonarė tė thjeshtė tė nji force pushtuese e jo pėrfaqėsues tė nji kombi tė shpallun i pavarun.


Duhet tė vazhdohet me votime popullore, nė pėrputhje me kushtet shoqnore tė vźndit dhe rrethanat e ēastit. Vetėm kėshtu edhe kombi shqiptar, nė ēastin e volitshėm, do tė paraqitej para botės si nji njisķ shtetnore e formueme nė sajė tė pėrkrahjes s'Italķs ēlirimtare.


Nė zgjedhjet e naltpėrmźnduna, sigurisht do tė merrshin pjesė, nėpėrmjet delegatvet tė tyne, edhe shoqnķt shqiptare t'Amerikės, nė mėnyrė qi qeverija e dalun mund tė quhet pėrfaqėsuesja e vėrtetė e gjithė popullit tė vet.


Romė, 19 tetor 1918
E pėrktheu nga italishtja, Eugjen Merlika, duke u munduar tė respektojė gjuhėn e autorit.

 

Shpirti shqiptar āsht shumė i lodhun nga turbullinat e nga intrigat. Ai ka nevojė pėr qetėsķ e pėr lirķ kombtare. Pra, nji forcė qi i siguron tė parėn e premton t'i garantojė tė dytėn, mund tė jetė e sigurt se e pushton plotėsisht.

Para sė gjithash, āsht absolutisht e nevojshme qi prefektėt e nanprefektėt tė zgjidhen prej njerzish, tė cilėve nuk u mungojnė cilsķt e nevojshme pėr me krye detyrėn e tyne. Kėto cilsķ janė ndershmėnia, atdhetarija, arsimi dhe pėrvoja


Nga ana tjetėr, pushtimi i parė italjan i Beratit na bāni me kuptue qartė se, nėse kishte njė degė t'administratės me tė vėrtetė shqiptare nėn austrijakėt, ajo ishte arsimi publik: shkolla fillore nė tė gjitha katundet e dy shkolla normale safķ shqiptare.

 

 

 

http://balkans.courriers.info:80/article13040.html
 
Shekulli

Autoroute Albanie - Kosovo : inauguration du « tunnel de l’union » de la nation albanaise

Traduit par Mandi Gueguen
Sur la Toile :
Publié dans la presse : 31 mai 2009
Mise en ligne : lundi 1er juin 2009

 

A quelques semaines des élections législatives du 28 juin prochain, Sali Berisha le Premier ministre albanais, a inauguré en grande pompe le tunnel de Kalimash, le dernier tronēon de l’autoroute qui doit relier ą terme Tirana ą Pristina. Accompagné d’Hashim Thaēi, le Premier ministre du Kosovo, il a évoqué les bénéfices économiques que tirerons de ce nouvel axe les populations des deux pays, mais surtout le « rźve panalbanais » qu’il permettra enfin de réaliser.
 

« Le tunnel qui réunit la nation » comme l’ont appelé les Premiers ministres albanais et kosovar, Sali Berisha et Hashim Thaēi, a été inauguré en grandes pompes par les deux hommes ce dimanche 31 mai 2009. « Je voudrais vous saluer du fond du cœur et partager avec vous la grande joie de voir réaliser aujourd’hui le rźve panalbanais », annonēait enthousiaste Sali Berisha pendant la conférence de presse organisée aprčs l’inauguration du tunnel de Kalimash.

« Nous avons inauguré le tunnel qui réunit non seulement les Albanais, mais qui offre des services précieux dans le domaine du transport et de la circulation dans la région aussi bien ą nous, qu’aux Macédoniens, aux Serbes et aux Bulgares. Le tunnel rapprochera les cōtes albanaises et ses ports des Albanais du Kosovo et de toutes les nations de la région », poursuivait Sali Berisha en considérant cette réalisation comme un des plus grands chefs-d’œuvres de la construction en Europe et dans le monde.

Pour le Premier ministre albanais, ce tunnel représente avant tout la réunification de la nation albanaise. Il a aussi rappelé que rien ne peut plus séparer cette nation, ni spirituellement, ni physiquement. En revenant sur les accusations de l’opposition, alarmée par le coūt de cette construction, Sali Berisha a déclaré que la valeur de l’œuvre en question dépasse largement les millions qu’elle aura coūtés. « Malgré son coūt, le tunnel est inestimable pour le temps qu’il épargnera aux utilisateurs en une seule année. Sa réalisation était difficile et coūteuse, mais sa valeur morale est bien plus grande que son prix », précisait le Premier ministre albanais.

Pour son homologue kosovar, Hashim Thaēi, c’est aussi un grand jour pour tous les Albanais, oł qu’ils soient. « Je vous transmets les félicitations du gouvernement du Kosovo pour ce chef-d’œuvre, qui reflčte un lien trčs puissant avec le Kosovo. Mes frčres d’armes et moi-mźme avons ą maintes reprises pris cette route pour libérer le pays. Aujourd’hui, le Kosovo et l’Albanie sont plus que jamais proches l’un de l’autre et ils le seront de plus en plus. Nous avons été séparés des sičcles durant, mais nous ne nous sommes jamais quittés », affirmait-il.

La cérémonie d’inauguration

A 12h15, Sali Berisha et Hashim Thaēi se sont rencontrés au cœur du tunnel qui relie désormais l’Albanie au Kosovo pour inaugurer l’ouverture officielle de cette partie de l’autoroute Durrės-Kukės-Pristina. Partis chacun des cōtés albanais et kosovar, les deux chefs des gouvernements ont parcouru ą pied les derniers cent mčtres vers la sortie du cōté de Kukės.

Depuis un excavateur, Sali Berisha a symboliquement fait tomber le dernier obstacle en béton, marquant l’ouverture définitive du tunnel. La cérémonie a été organisée la veille d’un grand meeting de campagne organisé par le Parti démocratique (PD). La délégation du Premier ministre Sali Berisha était constituée de ses 14 ministres et par les candidats du PD aux élections du 28 juin 2008. La partie kosovare avait aussi dépźché la crčme de sa classe politique pour assister ą cet grand événement.

La nouvelle route, longue de 170km, traversera les axes Durrės- Vorė- Fushė Krujė- Milot- Rrėshen- Reps- Thirrė- Kalimash- Kukės- Morinė. Les travaux de sa réalisation ont commencé en 2007 sous la direction de la compagnie américaine Bektel et de son sous-traitant, la compagnie turque Enka. 3.400 personnes, Albanaises dans leur majorité, ont été engagées pour les travaux. L’autoroute contient deux voies et 27 ponts, elle raccourcit de 45 km le trajet actuel vers le Kosovo, qui ne sera plus qu’ą quatre heures de distance au lieu des six heures habituelles.

 

 

 

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=65278  30/05/2009

Sinani: Gjergj Fishta, pėrmes njė traktati fetar tė pabotuar

Studiuesi i njohur flet pėr dorėshkrimin 30 faqėsh tė poetit

Oliverta Lila

Njė konferencė e veēantė shkencore i ėshtė kushtuar dje mendimit shqiptar tė traditės, veēanėrisht atij kulturor tė viteve ‘30 dhe politikat qė duhet ta bėjnė mė tė pranishėm nė programin pedagogjik. Njė organizim i pėrbashkėt mes Qendrės sė Studimeve Albanologjike dhe Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės kishte ftuar studiues nga trevat mbarėshqiptare, qė pėrmes referimeve shkencore tė pėrligjnin edhe njėherė vlerat, parė nė kontekstin historik, por edhe nė referencė me ditėt e sotme. Figura e Gjergj Fishtės, si njė ndėr shkrimtarėt e plejadės sė kėtij mendimi, ka ardhur pėrmes ligjėratės sė studiuesit Shaban Sinani, i cili ėshtė ndalur te njė dorėshkrim i pabotuar i Fishtės. Njė dorėshkrim nė formė relacioni, memorandumi apo traktati, nė tė cilin Fishta i shfaqur si mendimtar kėrkon dhe sugjeron rrugėn fetare pėr njė Shqipėri europiane.

Referimi juaj i ėshtė kushtuar njė vepre tė pabotuar tė At Gjergj Fishtės. Pėr ēfarė bėhet fjalė konkretisht?

Ėshtė njė vepėr e shkurtėr nė dorėshkrim, me rreth 30 faqe, qė Gjergj Fishta ka nisur ta shkruajė nė vitin 1914 dhe duket se e ka pėrfunduar nė vitin 1924. Ėshtė shkruar nė njė italishte shumė elegante, standarde, ndryshe nga letėrsia qė Fishta shkruante mbėshtetur nė tė folmen e shkodranishtes. Mban dy tituj: "Questione Catolica e questione nazionale" ("Ēėshtja katolike dhe Ēėshtja shqiptare") dhe "I catolicci e questione albanese" ("Katolikėt dhe ēėshtja shqiptare"). Ėshtė shkrim shumė i bukur, kaligrafi me pak stilizim gotik. Duket qartė se Fishta nuk ka pasur ngutje pėr ta shkruar dhe ka qenė i qetė shpirtėrisht. Mbi shkrimin bazė ka dhe njė tekst tė dytė nė formėn e anėshkrimeve. At Gjergj Fishta i ėshtė rikthyer edhe njėherė kėtij dorėshkrimi, duke bėrė ndonjė plotėsim, saktėsim dhe rrallė herė ndonjė ndreqje. Dorėshkrimin e kanė pasur nė dorė edhe studiues tė tjerė vendas dhe tė huaj, por ėshtė pėrmendur shumė pak nė studimet e mia dhe nga profesor Ali Xhiku nė monografinė e tij, "Letėrsia shqipe si polifoni". Ky dorėshkrim gjendet nė Arkivin Qendror Shtetėror, nė fondin emėror tė At Gjergj Fishtės, nė ndarjen "Veprimtari krijuese".

Cila ėshtė pėrmbajtja e kėtij dorėshkrimi?

Ėshtė njė vepėr qė mund tė mbajė tri emra: mund tė konsiderohet si njė relacion drejtuar Selisė sė Shenjtė, sepse i ka tė gjithė elementėt e relacionit. Raporton hollėsisht pėr gjendjen demofetare nė Shqipėri nė rrafshin bashkėkohor dhe ndėrkohor dhe kėrkon, rekomandon, kėshillon masat pėr njė veprim katolik nė Shqipėri. Ėshtė gjithashtu edhe nė formėn e njė memorandumi, ku tregohet se si ėshtė gjendja fetare nė Shqipėri dhe se si Shqiptarėt mund tė evropianizohen pėrmes njė aksioni katolik. Por ėshtė edhe nė formėn e njė traktati nė kuptimin qė shtron parimisht ēėshtjen e raportit midis fesė dhe kombėsisė te shqiptarėt, duke e parė si njė proces historik, gjatė tė cilit parashikon se si mund tė jetė e ardhmja evropiane e Shqipėrisė duke menduar njė veprim tė fuqishėm katolik. Fishta nuk ėshtė i pari qė e ka menduar kėtė gjė. Pėr herė tė parė njė ide tė tillė e ka hedhur Faik Konica, mė pas Zef Skiroi, qė ėshtė shprehur pėr njė rikthim tė kishės romane dhe i treti vjen Fishta. Kjo vepėr, edhe pse ėshtė pėrfunduar sė shkruari sė paku nė vitin 1924, ende vazhdon tė jetė e pabotuar. Kjo ndoshta edhe pėr vetė temėn delikate. Shqiptarėt janė tė ndjeshėm ndaj argumentit qė ka traktati dhe kjo duket se ėshtė parė me rezerva prej atyre qė e kanė lexuar dhe nė tė shumtėn e rasteve as qė e kanė pėrmendur.

Ju thatė se Fishta kėshillon. Cilat ishin rrugėt qė ai propozonte pėr veprimin katolik nė Shqipėri?

Fishta mendonte se Shqipėria e pavarur, e shkėputur nga Perandoria Otomane, do tė prirej drejt njė procesi rikrishtėzimi. Nė fakt kėshtu ndodhi. Nė vitin 1923, xhamia myslimane shqiptare shpalli pavarėsinė e vet prej Kalifatit. Fishta vazhdon tė arsyetojė se menjėherė pas kėtij veprimi, i njėjti problem do tė shtrohet edhe pėr afėrsisht 800 mijė shqiptarėt myslimanė nė Kosovė qė do tė duhet tė zgjedhin: tė bashkohen me rrjedhat fetare tė bashkėkombėsve tė vet, tė bashkohen me skizmatikėt (ortodoksėt)serbė, apo tė ruajnė njė lidhje formale dhe tė parealizueshme me Kalifatin. Sipas parashikimit tė Fishtės, tė gjendur mes njė Kalifati tė paqenė dhe skizmatikėve serbė e sllavė nė pėrgjithėsi, shqiptarėt e Kosovės do tė bashkohen me bashkėsinė myslimane tė pavarur. Kėtu fillon rekomandimi i njė veprimi katolik nga ana e Fishtės. Sipas tij, pavarėsimi i bashkėsisė myslimane shqiptare nė Shqipėri dhe Kosovė do tė krijojė mundėsinė qė veprimi katolik tė jetė shumė i efektshėm. Sipas thėnies sė tij, brenda 2-3 brezash, shumica e shqiptarėve myslimanė, tashmė pa lidhje tė forta fetare me Kalifatin, por edhe pa lidhje administrative, do tė jenė tė gatshėm tė rikrishtėrohen. Fishta shkruan se kjo do tė bėjė qė Evropa ta shikojė me njė sy tjetėr botėn shqiptare, si njė shtet evropian dhe jo mysliman, siē ishte koncepti i asaj kohe dhe ka vazhduar deri nė kohėt e sotme. Fishta shkon edhe mė tej kur thotė se ky mund tė jetė vetėm njė hap i parė i veprimit katolik, sepse pas kėsaj Selia e Shenjtė mund tė vazhdojė me nisma riungjėllizimi edhe nė Bosnjė. Madje ai mendon se veprimi mund tė pėrshkojė nė vijė horizontale gjithė Ballkanin, pėr tė mbėrritur deri nė Stamboll.

Kujt mund t‘i jetė adresuar ky traktat?

Ne nuk e dimė se nė duart e kujt ka rėnė, por ka shumė tė ngjarė qė traktati tė mund tė jetė hartuar pėr tė rritur vėmendjen e Italisė ndaj Shqipėrisė. Pėrpjekje tė tilla janė tė hershme, qė nė njė traktat tė Jozef Krispit mė 1892, ku parashikon se njė rikthim i fuqishėm italian mund ta bėjė Shqipėrinė tė funksionojė si njė shtet i pavarur nėn mbrojtjen e Italisė dhe njėkohėsisht vetė Italia tė pėrballojė konkurrencėn e Austro-Hungarisė, qė kishte favoret e veta nė Shqipėri pėrmes kapitulacioneve. Ka shumė mundėsi qė Fishta tė ketė pasur tė njėjtin mendim si Krispi, se vendi ynė kishte nevojė pėr njė mbėshtetje ndėrkombėtare dhe aleati mė i afėrt pėr njė Shqipėri evropiane ishte pikėrisht Italia. Por ajo nuk duhej tė shprehte interes vetėm pėr shqiptarėt katolikė. Kėtė e shihte tė rrezikshme.

Parė me syrin e njė studiuesi, sa rėndėsi ka ky dorėshkrim? A zbulon ndonjė dimension tjetėr tė Fishtės?

Ky traktat vjen si njė plotėsim i rėndėsishėm i figurės sė Fishtės. Nuk ėshtė Fishta poet, polemist, satirik, por njė Fishtė tjetėr, ai mendimtar. Nė vijim mund tė thuhet se Fishta shfaqet edhe pak politikan e gjeopolitikan, sepse kėshillat qė u rekomandohen Fuqive tė Mėdha, Italisė apo Lidhjes sė Kombeve, kanė tė bėjnė me pozitėn e Shqipėrisė nė raport me Evropėn, me pozitėn nė Ballkan dhe me botėn islame. Ėshtė vėshtrim shumė i gjerė.

Fakti qė deri mė sot nuk ėshtė botuar, mund tė lidhet me frikėn e njė debati apo errėsimi tė figurės sė Fishtės?

Ėshtė pėrgjegjėsi e njerėzve qė merren me studime qė ta botojnė e ta bėjnė pjesė tė bibliografisė sė studimeve shqiptare. Debati nuk pėrjashtohet. Ne po e shohim qė shqiptarėt janė bėrė mė tė ndjeshėm se sa pritej ndaj ndjenjave fetare. Nuk ka asgjė tė keqe po tė ketė debat. As emri i Fishtės nuk errėsohet, por paraqitet njė anė e panjohur e personalitetit tė tij, qė nuk u bėn ndonjė dėm shqiptarėve. Nė fund tė fundit, tė fshehtat e dorėshkrimeve krijojnė mistifikim. Mė mirė njė dorėshkrim i botuar qė shkakton debat, se njė dorėshkrim i pabotuar.

A gjenden nė Arkivin e Shtetit materiale tė tjera nė dorėshkrim qė zbardhin anė tė panjohura tė Fishtės?

Ka mjaft dokumente tė tjera. Ata qė janė marrė me botimin e Fishtės, janė mjaftuar tė ribotojnė, jo tė prekin dorėshkrimet. Ne e njohim Fishtėn nė atė masė qė ai ėshtė i pabotuar dhe jo ai qė ka mbetur nė dorėshkrim. Mes dosjeve ka letėrsi, politikė, publicistikė, letėrkėmbim, pėrkthime etj.


 
 

http://www.shekulli.com.al/2009/05/30/qendra-e-studimeve-albanologjike-sensibilizon.html
 
Yllka Lezo | 30/05/2009 |
 
Tė rinjtė nuk njohin etėrit
 
Tė rinjtė nuk njohin etėrit
 
Qendra e Studimeve Albanologjike sensibilizon autoritetet dhe njerėzit e fushės qė tė ndiqet njė politikė editorie dhe pėr programet mėsimore ndaj korpusit tė veprave tė mendimit shqiptar 1870-1945


"Nė ka ndonjė gjė pėr tė cilėn shqiptarėt duhet tė kujdesen, ėshtė dituria", - shkruante nė fillim tė shekullit tė 20-tė At Anton Harapi dhe ky nuk ishte njė mendim vetjak, por mendimi i gjithė bashkėkohėsve tė tij intelektualė.


Me kėtė frazė do tė hapte dje konferencėn "Mendimi shqiptar dhe shkolla shqipe", drejtori i Qendrės sė Studimeve Albanologjike, Ardian Marashi. Njė diskutim i studiuesve tė sotėm pėr veprėn dhe shkollėn qė kanė lėnė tė parėt e tyre, Anton Harapi, Branko Merxhani, Eqerem Bej Vlora, Sami Frashėri, Ernest Koliqi, Faik Konica, Fan Noli, etj.


Tė 17 referuesit sollėn edhe njė herė nė vėmendje kontributin qė kėta autorė kanė dhėnė nė letrat shqipe dhe rėndėsinė qė ka studimi i veprės sė tyre.


Shqetėsimi mbetet pėr tė gjithė i njėjti: "Brezat e sotėm nuk e njohin kėtė mendim". Gjatė fjalės sė hapjes, drejtori i QSA-sė, Ardian Marashi, u shpreh se "Duke zbuluar shkollat perėndimore ne po zbulojnė spontanisht mendimin shqiptar".


I kėtij mendimi ishte edhe studiuesi dhe botuesi Ndriēim Kulla, kur theksoi se "dijet botėrore nuk mund tė pėrvetėsohen pa u shartuar me mendimin shqiptar". E thėnė ndryshe, gjithė informacioni shkencor dhe kulturor qė qarkullon sot nė botė, nuk mund tė vijė nė gjuhėn shqipe thjesht i pėrkthyer, por duhet tė ketė njė strukturė tė mendimit shqiptar qė ta pėrcjellė.


Pėr tė ilustruar kėtė tezė, ai mori si shembull problemet dhe temat qė ka trajtuar shtypi shqiptar nė vitet '30-tė. "Gazetaria e viteve '30-tė u bazua nė studimet psikologjike mė tė njohura tė kohės.


Shpjegoi se ē'ishte filozofia, sociologjia, etj. Pasqyroi rrymat e mendimit bashkėkohor qė qarkullonin nė atė periudhė", - tha Kulla, duke shtruar pyetjen, "A gjendet njė mendim i tillė sot nė shtypin shqiptar"?


Kulla nuk ishte i vetmi qė vuri nė dukje pėrpjekjet e mėdha tė intelektualėve shqiptarė pėr tė qenė nė koherencė me mendimin evropian.


Studiuesi Arbėn Xhaferi hodhi njė vėshtrim krahasues, duke vėnė pėrballė dy rryma tė mendimit dhe lėvizjeve kulturore; neoshqiptarizmin me homologen serbe, zenitizmin. Ai theksoi se shqiptarėt, nė ndryshim nga serbėt, nė mėnyrė tė qartė ishin mė afėr frymės perėndimore. Ai e cilėsoi neoshqiptarizmėn njė organizėm tė shėndoshė e me baza tė pandashme.


Tė kundėrtėn do tė thoshte pėr zenitizmin. Nėse nė Evropėn e asaj kohe qyteti ishte qendra e zhvillimeve politike, ekonomike dhe kulturore, tjetėr mendim pėrhapte zenitizmi, i cili e gjente bėrthamėn e zhvillimit jo nė qytet, por nė fshat.
Madje ai shtoi sė zhvillimet kulturore, nė vend qė tė kenė njė zhvillim kah Perėndimi, ekziston tendenca pėr tė kundėrtėn.


"Zhvillimet po anojnė mė shumė nga bota Lindore".
Pėrpjekjen e mendimtarėve pėr tė ndjekur modelet evropian do ta theksonte edhe studiuese Sabri Hamiti. Kumtesa e tij ishte pėrqendruar nė punėn e Krist Malokit, kritikut shqiptar tė lindur nė Prizren.


Njė nga autorėt e parė qė krijoi njė metodė (nė atė kohė ishte njė nevojė dhe jo njė luks), sipas tė cilės mund tė ndėrtohej njė kritikė mbi baza shkencore. Sipas Hamitit, Maloki operoi sipas metodės gjenetike, e cila u referohej mė shumė vepra biografike tė autorėve.


Njė vend tė veēantė nė historinė e mendimit shqiptar tė viteve '30-tė zėnė edhe studentėt e shkollės pedagogjike "Normale" tė Elbasanit dhe revista e tyre "Normalisti". Ai qė u ndal nė kontributin e kėsaj reviste dhe tė krijuesve tė saj ishte rektori i universitetit "Aleksandėr Xhuvani", Liman Varoshi.


Kulmin e zhvillimit tė mendimit tė kohės ai cilėsoi krijimin e revistave me profile tė caktuara, njė prej tė cilave ishte edhe revista pedagogjike-letrare "Normalisti", ku studentė dhe pedagogė mbollėn idetė e tyre.


"Temat qė janė trajtuar mbartin vlera shkencore. Aty mund tė gjeje ese tė ndryshme me tema shkollore, pjesė nga historia botėrore e arsimit dhe, mbi tė gjitha, modele pėr ndėrtimin e njė ore mėsimi apo pėr folklorin, letėrsinė, etj", - tha Varoshi.


Drejtoresha e Arkivit Qendror tė Shtetit, Nevila Nika, u ndal nė grupin e tė rinjve tė viteve '30-tė dhe Enti Kombėtar "Djelmėria Shqiptare". Njė organizatė kulturore, e cila u mundua tė gjallėronte jetėn nė Shqipėri, kryesisht nėpėrmjet sportit. Ajo qė tingėlloi mė aktuale nė fjalėn e drejtoreshės sė Arkivit ishte citimi i artikullit tė shkruar nga Ismet Toto, "Afganistan apo Zvicėr?".


Kjo pyetje u ngrit nė vitin 1934 dhe pėrgjigja ishte Zvicėr, e njėjta pėrgjigje qė do t'i jepej edhe sot kėsaj pyetje.
Kontributi qė kėta mendimtarė i kanė dhėnė kulturės shqiptare ėshtė i madh.

Por mendimin e tė gjithė pjesėmarrėsve nė konferencė, se ata nuk njihen mjaftueshėm nga brezat e rinj, do ta pėrmblidhte studiuesi Enver Muhametaj nė kumtesėn "Rreth kritereve shkencore dhe pedagogjiko-didaktike tė pėrfaqėsimit tė mendimit letrar shqiptar nė programet dhe tekstet mėsimore tė shkollės sonė". Ai theksoi se duhet tė shtohen pėrpjekjet pėr hulumtimin dhe botimin e programuar, nė rrugė institucionale tė trashėgimisė kulturore.


Pjesa me e madhe e saj, sipas Muhametajt, ėshtė e shpėrndarė nėpėr botime dhe gazeta tė ndryshme, nė arkiva tė shteteve tė ndryshme, vendase e tė huaja, nė arkiva private. Madje, edhe ata autorė qė janė botuar gjatė periudhės sė komunizmit nuk janė paraqitur nė mėnyrė tė plotė.


"Botimi i veprės sė disa personaliteteve nuk i ėshtė paraqitur i plotė lexuesit shqiptar dhe tė huaj. Ai nuk ėshtė realizuar sipas kritereve shkencore", - shtoi Muhametaj.
Ai pėrfundoi se nxėnėsit dhe studentėt duhet tė njihen me traditėn e mendimit shqiptar, dhe njė gjė tė tillė e ka nė dorė politika.


Por pėrfaqėsuesi i saj, ministri i Arsimit dhe Shkencės, Fatos Beja, u mjaftua duke thėnė: "Besoj nė kthimin dhe rikthimin tek etėrit tanė tė mendimit".


Ēėshtja e panjohur e Fishtės


Nė konferencėn "Mendimi shqiptar dhe shkolla shqipe", studiuesi Shaban Sinani prezantoi njė vepėr tė pabotuar tė At Gjergj Fishtės. Bėhet fjalė pėr njė traktat historiko-filozofik pėr ēėshtjen kombėtare qė Fishta ua drejtonte fuqive tė huaja.


Titulli i tij ėshtė "Questione nacionale, questione catolica", ėshtė shkruar nė gjuhėn italiane dhe, sipas Sinanit, nuk i drejtohet lexuesit shqiptar, por tė huaj. Nė kėtė traktat Fishta tregon se besimi i shqiptarėve ėshtė i cekėt dhe shpjegon se si duhet tė veprojnė katolikėt.

 

 

http://balkans.courriers.info:80/article13029.html
BIRN

Protocole : la Macédoine refuse le tapis rouge ą Fatmir Sejdiu, le Kosovo se fāche

Traduit par Jacqueline Dérens
Sur la Toile :
Publié dans la presse : 28 mai 2009
Mise en ligne : vendredi 29 mai 2009
Le Président du Kosovo, Fatmir Sejdiu, devait se rendre jeudi 28 mai en Macédoine. Ce voyage a été annulé au dernier moment, car la visite n’a pas été considérée comme une « visite officielle », mais comme une simple « visite de travail » par Skopje. La Macédoine a reconnu le Kosovo, mais n’a pas établi de relations diplomatiques avec celui-ci. Le Président Sejdiu n’avait pas été invité ą la cérémonie d’investiture de son homologue macédonien, Georgi Ivanov.

Le cabinet de Fatmir Sejdiu a annoncé l’annulation de la visite présidentielle mercredi soir, en précisant toutefois que le Kosovo était déterminé ą entretenir de bonnes relations avec tous les pays, en particulier ses voisins.

Skopje a précisé que la Macédoine n’ayant pas encore établi de relations diplomatiques avec le Kosovo, mźme si elle l’a reconnu, on ne pouvait pas accorder ą son Président l’accueil présidentiel avec tapis rouge et garde d’honneur.

Dans une déclaration faite peu de temps aprčs la décision de Pristina, le cabinet du Président macédonien a annoncé que Georgi Ivanov « regrettait que cette visite n’ait pas lieu ».

Fatmir Sejdiu devait źtre le premier chef d’État ą rendre visite au nouveau président de Macédoine depuis sa prise de fonction le mois dernier. La visite était prévue par les Macédoniens comme un geste de réconciliation ą l’égard du Kosovo, aprčs que la Macédoine eut omis d’inviter le Président du Kosovo ą la cérémonie d’investiture du nouveau Président Georgi Ivanov, ce qui avait été ressenti comme un outrage par la population albanaise de la région.

Tous les médias du Kosovo ont approuvé la décision de Fatmir Sejdiu, perēue comme une « juste réaction » ą ce qu’ils considčrent comme « une humiliation macédonienne ».

Un éditorial du quotidien Express, trčs populaire au Kosovo, félicite le Président, car cela montre que « Sejdiu sait dire non », et qualifiait cette décision de geste politique le plus important de sa carričre.

Koha Ditore, le journal le plus influent du Kosovo, écrit ą la une que le refus de Fatmir Sejdiu est une bonne chose, et le quotidien Zeri fait remarquer que les relations entre Skopje et Pristina sont trčs fragiles.

On ne sait pas bien pourquoi la Macédoine n’a pas encore établi de relations diplomatiques pleines et entičres avec son voisin, aprčs avoir reconnu son indépendance en octobre 2008 (Lire notre article « La Macédoine reconnaīt l’indépendance du Kosovo »).

Des observateurs estiment que Skopje essaie de maintenir un équilibre pour conserver de bonnes relations avec le Kosovo et la Serbie, qui est catégoriquement opposée ą l’indépendance de son ancienne province. La Macédoine a des liens économiques importants avec les deux pays.

 

 

http://balkans.courriers.info:80/article13032.html
 
Blic

Boris Tadić en France : Paris va-t-il ouvrir les portes de l’UE ą la Serbie ?

Traduit par Marko Tasić
Sur la Toile :
Publié dans la presse : 29 mai 2009
Mise en ligne : vendredi 29 mai 2009
Le Président serbe Boris Tadić a effectué une visite de deux jours ą Paris. Il a été reēu mercredi 27 mai par Nicolas Sarkozy au Palais de l’Élysée. En plus d’un soutien pour la libéralisation des visas et l’intégration ą l’UE, Belgrade s’est vu offrir la promesse d’un partenariat stratégique avec la France. Pour Paris, la question du Kosovo ne doit pas conditionner la marche européenne de la Serbie. Les espoirs du Président Tadić d’un nouvel « āge d’or » des relations diplomatiques franco-serbes vont-ils se concrétiser ?

Par Tamara Spaić

JPEG - 38 ko
Boris Tadić et Nicolas Sarkozy

 

 

 

 

 

 

 

Aprčs avoir soutenu vigoureusement l’abandon du systčme des visas pour les ressortissants serbes, la France exprime son intention d’appuyer la candidature de la Serbie auprčs de l’Union européenne. Les discussions entre le Président Boris Tadić et son homologue franēais, Nicolas Sarkozy, se sont soldées par un succčs inattendu. Selon nos sources au sein de la diplomatie franēaise, la Serbie se voit offrir, une nouvelle fois, l’opportunité d’avoir comme allié l’un des pays phares de l’UE.

« L’entente entre les deux Présidents sur la signature d’un partenariat stratégique exclusif que, par ailleurs, la Serbie n’a signé avec aucun autre pays, est le signe d’un dégel des relations diplomatiques franco-serbes, offrant par lą mźme, les bénéfices du soutien diplomatique de la France pour son entrée dans l’Union européenne », estime Predrag Simić, enseignant ą l’Université des sciences politiques de Belgrade et ancien ambassadeur de Serbie ą Paris.

Predrag Simić souligne l’importance d’un tel allié pour le processus d’intégration ą l’Union européenne, surtout depuis que l’Allemagne montre sa ferme opposition ą un élargissement supplémentaire de l’Union - sauf pour la Croatie, dans un contexte marqué par les élections européennes de juin et les élections fédérales allemandes de l’automne. En conséquence, il est crucial pour la Serbie d’avoir un partenaire aussi important que la France. De mźme, un tel revirement pourrait adoucir les positions de la Belgique et la Hollande, selon lesquelles la Serbie « ne mérite pas de recevoir des signes positifs et d’encouragement » tant qu’elle n’aura pas livré le criminel de guerre Ratko Mladić ą la Haye.

« L’annonce par le Président Boris Tadić de la signature ą venir d’un partenariat avec la France ouvre la voie ą un rapprochement entre les deux pays. En ce début du XXIe sičcle, les nombreuses erreurs commises par le gouvernement Koštunica ont détérioré nos relations diplomatiques, traditionnellement trčs amicales. Ainsi, immédiatement aprčs les bouleversements de l’année 2000, alors que l’ancien Président Jacques Chirac avait invité Vojislav Koštunica, Président de la République fédérale yougoslave, au conseil européen de Biarritz en octobre 2000, la Serbie a refusé de négocier avec les entreprises franēaises qui souhaitaient investir dans les sociétés en cours de privatisation, leur préférant les barons locaux. Danone n’a pas pu racheter l’usine Knjaz Miloš, Vinci s’est brutalement retirée aprčs avoir mis en faillite l’entreprise Intermost, ce qui a fait échouer les projets de construction d’une autoroute reliant la Hongrie ą la mer Adriatique, la coopération Lor-Šinvoz fut un échec »... Pour le professeur Simić, si les choses s’étaient passé différemment, la France n’aurait pas forcément adopté sa position actuelle vis-ą-vis du Kosovo et de son indépendance.

« Cette visite, qui succčde ą la rencontre entre Boris Tadić et Nicolas Sarkozy ą Evian, marque la volonté d’ouvrir une nouvelle page des relations diplomatiques entre les deux pays. La récente venue dans les Balkans du vice-Président des Etats-Unis, Joe Biden, a certainement pesé dans le succčs de la réunion de mercredi. J’espčre que ce nouvel élan ne sera pas ą nouveau interrompu par les maladresses serbes. La Serbie doit faciliter les investissements et les intérźts franēais si elle souhaite bénéficier d’un soutien de la France. Son rōle est aussi d’źtre plus ą l’écoute de nos intérźts en France », avertit l’ancien ambassadeur serbe.

Il est trčs probable qu’ą l’automne, ou ą la fin de l’année 2009, le Président franēais se rende ą Belgrade pour signer l’accord annoncé. Une source proche du ministčre des Affaires étrangčres nous déclare que cette visite doit źtre replacée dans le cadre de la stratégie connue qui part du principe « qu’un petit pays, dans ses relations internationales, a besoin d’un bateau plus grand pour lui élargir la route et accélérer sa vitesse de croisičre ».

Selon Milan Simurdić, qui préside l’Instance pour les relations internationales, « le partenariat stratégique avec un des piliers de l’Union européenne, représente un grand changement dans les rapports de force. Jusqu’ą présent, nous n’avons signé un tel accord avec aucun pays de l’Union européenne. Cette rencontre constitue un développement trčs positif qui aura une influence certaine sur nos relations économiques et sur la libéralisation du systčme de visas pour la Serbie. Ce partenariat aura une importance cruciale lorsque nous devrons défendre notre candidature ą l’entrée dans l’UE ».

Jean-Franēois Terral, ambassadeur de France en Serbie : « Sarkozy souhaite que cet accord soit signé rapidement »

« Il s’agit lą d’un accord entre la Serbie et la France qui concerne la plus grande partie de nos relations bilatérales, avec un accent particulier mis sur notre soutien au processus d’intégration de la Serbie ą l’Union Européenne, sur le développement des relations économiques, les échanges culturels. Nous travaillons dčs aujourd’hui sur le contenu d’un tel partenariat. Notre objectif est d’aller vite, conformément au souhait du Président Sarkozy lui-mźme », a déclaré Jean-Franēois Terral.

Et d’ajouter : « Les messages principaux de ce soutien sont les suivants : l’appui ą la Serbie dans son processus d’intégration ą l’UE compte tenu des efforts mis en oeuvre, l’intention de la France ą mettre fin au systčme de visas pour les ressortissants serbes mais aussi un nouvel élan dans nos échanges bilatéraux. »

Boris Tadić : « Nos rapports se sont améliorés »

Le Président serbe Boris Tadić a estimé que sa visite de deux jours ą Paris a été l’occasion d’un nouveau départ pour les relations franco-serbes. Il espčre que ce renouveau, au début du XXIe sičcle sera ą l’image des liens d’amitié et d’affection tissés au début du XXe sičcle. « Tout ce qui s’est passé ą Paris s’est révélé meilleur de quelques octaves que l’ensemble de nos rapports avec la France ces vingt derničres années », a-t-il déclaré.

Selon Boris Tadić, il n’y a pas de points d’incompréhension entre Paris et Belgrade. Mźme sur les points de désaccord, comme la question du Kosovo, il existe une volonté de comprendre les points de vue respectifs. Hier, le Président Tadić a également découvert la plaque mémorielle consacrée aux soldats serbes morts pendants les deux guerres mondiales.

 

 

http://balkans.courriers.info:80/article13024.html

B92

Boris Tadić ą Paris : un nouveau départ pour les relations franco-serbes

Traduit par Jean-Arnault Dérens
Sur la Toile :

Publié dans la presse : 29 mai 2009
Mise en ligne : vendredi 29 mai 2009
Le Président serbe Boris Tadić a achevé jeudi une visite de deux jours ą Paris, supposée marquer le début d’un nouveau « partenariat stratégique » entre la France et la Serbie. Nicolas Sarkozy a confirmé son soutien ą l’intégration européenne de la Serbie, soulignant, comme le vice-Président américain Joe Biden la semaine derničre, que la question du Kosovo ne pouvait pas représenter une « nouvelle condition » posée ą la Serbie.
 
JPEG - 56.5 ko
Le Président Boris Tadić aux Invalides, qui inaugure une plaque « fidélité pour fidélité » commémorant les liens scellés sur les champs de bataille du front d’Orient pendant la Premičre Guerre mondiale, puis dans la résistance

 

 

 

 

 

 

 

 

« Cette visite pourrait devenir historique, marquant l’ouverture d’une nouvelle étape dans la relation stratégique entre les deux pays. Le renforcement de bonnes relations avec la France représente un intérźt vital pour la Serbie, et l’objectif stratégique de la Serbie est l’entrée dans l’Union européenne », a déclaré Boris Tadić jeudi soir, au cours de la conférence qu’il a donné ą l’Institut franēais des relations internationales (IFRI).

« Je suis certains qu’aprčs la ratification du traité de Lisbonne, la Serbie sera intégrée et deviendra un acteur incontournable de cette Europe redéfinie », a ajouté Boris Tadić.

Les présidents serbe et franēais, Boris Tadić et Nicolas Sarkozy, au cours de leur rencontre de mercredi, ont convenu qu’il ne devait pas y avoir de nouvelles conditions posée ą la Serbie dans son processus d’intégration européenne - concrčtement, la question du Kosovo ne peut pas représenter une condition pour la Serbie. Ils ont annoncé l’établissement d’un partenariat stratégique entre les deux pays.

Nicolas Sarkozy s’est également engagé en faveur d’un soutien ą la Serbie dans son chemin sur l’Europe et a rappelé le soutien de la France ą la libéralisation des visas pour les citoyens serbes.

Jeudi matin, Boris Tadić a inauguré une stčle en l’honneur de l’amitié franco-serbe et de leur alliance durant les deux guerres mondiales, dans la cour des Invalides. Il a également rencontré les députés franēais.

 

 

 

 

http://balkans.courriers.info:80/article12976.html

Le Courrier de la Serbie - ise en ligne : mercredi 27 mai 2009

Serbie : pour les Albanais de la Vallée de Preševo, la décentralisation plutōt que la sécession

De notre correspondant ą Preševo

 
Réunion avec le Kosovo indépendant ou décentralisation dans le cadre de l’État serbe ? Unique député albanais au Parlement de Serbie, ancien maire de Preševo, fondateur et président du Parti de l’action démocratique (PVD), Riza Halimi est depuis vingt ans le principal dirigeant politique albanais de la Vallée de Preševo. Dans cette interview accordée au Courrier de la Serbie, il évoque les revendications de la communauté albanaise du Sud de la Serbie, hier et aujourd’hui.

Propos recueillis par Belgzim Kamberi

Le Courrier de la Serbie (CdS) : Quelle est la situation actuelle des Albanais de la Vallée de Preševo ?

Riza Halimi (R.H.) : La situation actuelle est caractérisée par une importante discrimination sociale, économique et politique. Tout d’abord économique, étant donné que notre région demeure toujours la moins développée du pays. Avec un revenu par habitant sept fois inférieur ą la moyenne serbe, Preševo est officiellement la commune la plus pauvre de Serbie. Ces discriminations sont aussi visibles dans le monde du travail. La plupart des institutions de l’État, comme les douanes ou la police des frontičres, sont mono-ethniques. Elles n’emploient que des Serbes. Ainsi, en dépit du fait que les Albanais représentent prčs de 25 ą 27 % de la population du district de Pčinja [1], ils ne comptent aucun employé dans les institutions de second niveau. L’éducation n’est pas non plus épargnée par la discrimination. Les Albanais rencontrent en effet les pires difficultés pour faire reconnaītre leurs diplōmes obtenus dans les universités de Priština, Tirana ou Tetovo.

C.d.S. : Comment faire avancer les droits des minorités en Serbie ?

R.H. : Actuellement, toutes les minorités nationales rencontrent des problčmes en Serbie. Mais il faut faire une différence entre la situation des minorités nationales de Voļvodine et celle des autres minorités de Serbie. En Voļvodine, malgré des problčmes évidents, les Hongrois, les Slovaques ou les Roumains ont accčs aux institutions de la province ą Novi Sad ainsi que dans les institutions centrales de Belgrade. Ces institutions facilitent la promotion des minorités. Il existe donc pour les citoyens de Voļvodine des institutions de niveau intermédiaire, entre le pouvoir central et municipal, qui leurs offrent des opportunités bien meilleures que celles proposées aux autres minorités de Serbie. En revanche, les Albanais de la Vallée de Preševo sont dans une situation largement comparable ą celle de la minorité bulgare de Bosilegrad et de Dimitrovgrad. L’équilibre dans la Vallée de Preševo reste extrźmement sensible en raison des relations conflictuelles qui prévalent entre Priština et Belgrade. Force est de constater que la proclamation d’indépendance du Kosovo n’a pas arrangé notre position, tant les rapports entre les Albanais de Preševo et l’État serbe se sont détériorés.

C.d.S : Que revendiquez-vous concrčtement aujourd’hui ?

R.H. : Une décentralisation ą deux niveaux. Elle doit źtre en premier lieu territoriale, ą l’instar de celles qui ont été mises en place en Europe occidentale, oł l’on peut compter plus d’un million d’habitants dans certaines régions décentralisées quand d’autres en ont moins de 100.000. Mais la Serbie manque encore indéniablement d’une culture politique qui permette un modčle de ce type. Dans l’hypothčse d’une régionalisation et d’une décentralisation, Preševo pourrait former une seule région en regroupant Bujanovac et d’autres communes voisines moins développées que Vranje. Cette région présenterait des spécificités culturelles, linguistiques et religieuses.

C.d.S. : Mais une telle région ne serait-elle pas dominée par les Albanais ?

R.H. : Ce serait tout ą fait normal. C’est une caractéristique de la région. Mais il ne s’agit pas seulement de prendre en compte le critčre ethnique, on ne peut laisser de cōté les facteurs religieux, économiques et sociaux. Une décentralisation fonctionnelle pourrait źtre efficace, mais on est encore bien loin de son éventuelle mise en œuvre. La décentralisation fonctionnelle pourrait se réaliser ą travers les Conseils Nationaux pour les minorités, ą condition qu’on leur accorde plus de compétences qu’actuellement. Ces derničres devraient pouvoir źtre en mesure de créer les futures institutions des minorités nationales, dans les domaines de l’éducation, de la culture, ou encore de l’information.

C.d.S. : Comment expliquez-vous que la question des minorités nationales ne fasse pas partie de l’agenda du processus d’intégration européenne de la Serbie ?

R.H. : Elle le sera trčs certainement dans l’avenir. Ą l’heure actuelle, en Serbie, c’est la question de la collaboration avec le Tribunal de la Haye qui est la premičre priorité. Vient ensuite la question du Kosovo. Plus la Serbie se rapprochera de l’adhésion, plus ces questions devront źtre réglées. Adhérer ą l’Union Européenne en portant le fardeau de l’héritage du passé serait illogique. La Serbie se doit avant toute chose de régler la question du Kosovo. Ensuite seulement, la question de la décentralisation pourra apparaītre sur l’agenda. Pour le moment, c’est la question du statut de la Voļvodine qui est mis en avant. Le Sandjak sera probablement la prochaine épreuve. La question non-résolue du statut des minorités nationales sera traitée parallčlement avec la décentralisation. Cependant, il est clair que la création d’instruments juridiques qui serviraient ą résoudre les problčmes des minorités nationales doit źtre définie comme une future condition nécessaire ą l’intégration de la Serbie dans l’union Européenne.

C.d.S. : Qu’en est-il de votre revendication que les Albanais du Sud de la Serbie jouissent des mźmes droits que les Serbes du Kosovo ?

R.H. : Obtenir des droits équivalents ą ceux des Serbes du Kosovo doit źtre pour nous un objectif. Bien évidemment, au stade oł nous nous trouvons, les positions ne sont pas identiques, mais nous comptons bien revendiquer ces principes. Pourquoi devrait-il y avoir des différences entre les droits des Serbes de Zvečan, Leposavić et Mitrovica Nord, et ceux des Albanais de Preševo et Bujanovac ? Pourquoi devraient-ils avoir plus de droits que nous ? Naturellement, notre situation est aujourd’hui telle qu’elle est, parce que nous nous trouvons toujours dans une position unique. Avec la normalisation de la situation, nous croyons en nos chances d’obtenir ces droits. Discuter de l’hypothčse du partage du Kosovo ou d’un échange de territoires ne nous mčnera nulle part. De plus, la Serbie, ą l’heure actuelle, n’a officiellement exprimé aucune demande pour la division du Kosovo. Nous n’avons dčs lors aucune raison de changer notre programme de 2006. Je n’imagine pas une seconde que les principes du groupe de contact pour le Kosovo seront modifiés. Tout changement de ces principes aurait des conséquences catastrophiques pour toute la région.

C.d.S. : Plus de quinze ans aprčs le référendum que vous aviez co-organisé pour demander la réunification de la Vallée du Preševo avec le Kosovo, seriez-vous donc plutōt favorable ą une décentralisation ą l’intérieur des frontičres serbes qu’ą la sécession ?

R.H. : Il est clair que si vous demandez l’avis des citoyens albanais que vous pourriez croiser dans la rue, tous vous répondront qu’ils souhaitent rejoindre le Kosovo. Mais Je ne connais pas de mouvement sérieux et légal en faveur d’un État albanais unique dans les Balkans occidentaux. Bien sur, si l’on excepte la période particuličre de la Seconde Guerre mondiale, quand Preševo et Bujanovac faisaient partie de la « Grande Albanie », qui comprenait aussi, avec le soutien de l’Italie et de l’Allemagne, une grande partie du Kosovo et de la Macédoine. Mźme dans la clandestinité, trčs peu de groupes se sont risqués ą propager de telles idées héritées de la Seconde Guerre mondiale. Ą l’époque de la Yougoslavie, la majorité des prisonniers politiques albanais furent emprisonnés pour des raisons idéologiques, parce qu’ils s’opposaient ą Tito ou glorifiaient Enver Hoxha. Lors des manifestations qui eurent lieu en 1968 ą Priština, l’idée d’unification de la vallée de Preševo avec le Kosovo a uniquement été revendiquée dans le cadre d’une République du Kosovo qui aurait fait partie de la fédération yougoslave. Pour ce qui est du référendum de 1992, ce dernier s’inscrivait dans l’élan des référendums qui eurent lieu dans toute l’ancienne Yougoslavie. Nous ne souhaitions dans un premier temps que notre seule autonomie. Mais en soulignant que les Albanais de l’ex-Yougoslavie jouissaient du droit ą l’autodétermination, les Albanais de Preševo, Bujanovac et Medvedja ont avancé leur revendication politique en faveur de l’unification du Kosovo. Prenez garde, tout ceci s’est déroulé quand existait encore l’ancienne Yougoslavie, oł les Albanais représentaient une mźme communauté, au sein d’une seule unité politique. La situation a grandement changé, et les revendications qui avaient cours ą cette époque n’ont dorénavant plus lieu d’źtre. Désormais, les Albanais de la Vallée de Preševo sont une minorité nationale ą part entičre en Serbie. Si les revendications que nous avions déją en 1992 en ce qui concerne l’autonomie sont toujours d’actualité, elles devront se réaliser ą travers la décentralisation et la régionalisation.

C.d.S. : Ceci veut-il dire que vous considérez la décentralisation et la régionalisation comme un premier pas vers la réalisation des objectifs du référendum de 1992 ?

R.H. :Dans le cas des Allemands d’Italie ou des Suédois de Finlande, ce modčle d’autonomie n’a conduit ą aucune forme de sécession. Quoi qu’il en soit, nous sommes conscients que beaucoup de choses doivent changer en Serbie. Ensuite seulement, nous pourrons discuter sérieusement sur toutes ces questions.

Réagir ą cet article

[1] Ce district administratif - okrug - s’étend de Vranje jusqu’aux frontičres bulgares et macédoniennes, incluant la Vallée de Preševo.

 

 

http://www.kohajone.com/html/artikull_42923.html
 

Turqia lobon per Kosoven

E Marte, 26 Maj 2009

Prof.Dr. Bekir Ismail, i cili po lobon per Kosoven ne Organizaten e Konferences Islamike (OIC), eshte takuar me ministrin e Puneve te Jashtme te Turqise, Ahmet Davutoglu. Ismail ka thene per agjencine e lajmeve turke "Anadolu Ajansi" (AA), se e ka njoftuar kreun e diplomacise turke me zhvillimet e fundit ne Kosove. "Ministri i Jashtem i Turqise mbeshtet njohjen e Kosoves ne Konferencen Islamike dhe ka theksuar se Turqia, eshte nje vend qe gjithmone e ka deren e hapur per Kosoven", ka thene Ismail. "Ministri me ka thene se perfaqesuarit turk do ta ndihmojne Kosoven, ne te gjitha instancat ku mungojne perfaqesuesit e saj. Dhe, se Turqia fillimisht perkrahe pranine e Kosoves si vezhguese ne Konferencen Islamike ", ka thene ai. Ismail ka takuar edhe Sekretarin Gjeneral te Konferences Islamike, Dr. Ekmeleddin Ihsanoglu. "Edhe Ihsanoglu ka theksuar se jane duke bere perpjekje, qe Kosova te njihet dhe se do te shfrytezojme te gjitha mundesite qe kjo te ndodhe sa me shpejt", theksoi Ismail.

Ismail ka thene se eshte ftuar nga Sekretari Gjeneral i Lidhjes Arabe, Amr Musa per te diskutuar me gjeresisht, ne lidhje me njohjen e Kosoves.

 

http://www.kohajone.com/html/artikull_42860.html

Nje Rezolute per Kosoven, ne Konferencen Islamike


E Hene, 25 Maj 2009

Organizata e Konferences Islamike do te kete ne tavoline nje rezolute ne perkrahje te pavaresise se Kosoves, te henen. Rezoluta eshte hartuar nga Shqiperia, ndersa mbeshtetet nga Arabia Saudite dhe Turqia. Siria, Indonezia, Egjipti dhe Irani jane kunder. Nese miratohet, do te jete ndihmese e madhe per njohjen e Kosoves nga vendet anetare te kesaj organizate. Edit Harxhi beson se kjo mund te ndodhePRISHTINE - Organizata e Konferences Islamike (OIC) pritet te miratoje nje rezolute ne perkrahje te pavaresise se Kosoves, ne fund te Samitit te 36 te ministrave te Jashtem te vendeve anetare te organizates. Samiti ka filluar punimet te shtunen ne kryeqytetin e Republikes Arabe te Sirise, Damask, derisa Rezoluta pritet te hidhet per miratim ne permbyllje te takimit, pasditen e se henes. Rezoluta eshte hartuar nga Shqiperia, ndersa ka mbeshtetjen e Arabise Saudite dhe Turqise, tri vende keto anetare te perhershme te OIC-se, te cilat kane njohur pavaresine e Kosoves. Burime nga Ministria e Puneve te Jashtme te Shqiperise thone se ne rezolute jepet nje pasqyre e shkurter e rrethanave historike te zhvilluara ne Ballkan, lufterat e pergjakshme ne vendet e ish-Jugosllavise, si dhe faktet qe deshmojne se Kosova eshte nje rast sui generis. "Rezoluta ne menyre eksplicite u ben thirrje vendeve anetare te OIC-se qe ta perkrahin shpalljen e pavaresise se Kosoves", ka thene nje diplomat shqiptar per Express.

Edit Harxhi, zevendesministre e Puneve te Jashtme e Shqiperise, nuk ka dashur te flase rreth tekstit te rezolutes, por ka thene se shpreson se kjo rezolute do te perkrahet nga vendet e OIC-se. "Rezoluta eshte hartuar nga Shqiperia. Presim perkrahje nga vendet anetare", ka deklaruar Harxhi, per Express. "Por u takon shteteve anetare qe te vendosin se cfare qendrimi do te mbajne kundrejt kesaj rezolute", ka shtuar ajo.

Te shtunen mbrema, drejt Damaskut ka udhetuar edhe ministri i Puneve te Jashtme te Shqiperise, Lulzim Basha, i cili pritet te negocioje me homologet e tij per perkrahjen e rezolutes per Kosoven. Basha, bashke me homologun e tij nga Arabia Saudite dhe Turqia, nderkaq, do te jene zeri i Kosoves ne kete samit, pasi qe vendi yne nuk ka derguar askend ne kryeqytetin sirian.

Vlora Citaku, zevendesministre e Puneve te Jashtme, thote se edhe kjo Ministri eshte ne kontakte te vazhdueshme me OIC-ne. "Ministria e Puneve te Jashtme ka qene ne kontakte te vazhdueshme me Sekretariatin e Organizates se Konferences Islamike, si dhe me delegacionet e shteteve vec e vec", ka thene Citaku. "Dhe, ndonese nuk jemi te perfaqesuar atje si Ministri, besojme se zeri i Kosoves do te degjohet", ka shtuar. Zevendesministrja e Puneve te Jashtme nuk eshte deklaruar nese ka gjase qe kjo rezolute te miratohet te henen. "Nuk do doja te deklarohesha paraprakisht. Gjithsesi e dime qe Shqiperia dhe vendet e tjera jane duke punuar intensivisht qe kjo rezolute te kaloje", ka thene Citaku. Sipas saj, miratimi i kesaj rezolute do te ishte nje ndihmese per njohjen nderkombetare te Kosoves. "Rezultat do te ishte nje ndihmese e madhe. Por, miratimi i kesaj rezolute nuk mund te perkthehet automatikisht ne njohje nga ato shtete", ka shpjeguar ajo. Organizata e Konferences Islamike praktikon qe rezolutat e saj te miratohen me konsensus te plote nga vendet anetare. Nese ka kundershtime rreth nje rezolute, atehere ajo nuk hidhet fare ne votim formal. Diplomati shqiptar qe foli ne kusht anonimiteti per Express, ka shpjeguar se Siria, Indonezia, Egjipti dhe Irani qysh tash kane shfaqur kundershtimin e tyre per rezoluten ne perkrahje te pavaresise se Kosoves. Sipas tij, kjo mund te coje deri te ndryshimi i tekstit te rezolutes, gje te cilen nuk e deshirojne sponsoret e saj.

Samiti

Samiti i 36 i ministrave te Jashtem te vendeve anetare te OIC-se po shqyrton rolin e kesaj organizate ne mbeshtetje te paqes dhe evitimin e konflikteve ne rajonet me popullsi myslimane. Shtetet perendimore, por edhe disa prej anetareve te OIC-se, edhe me pare kane provuar t'i bindin shtetet pjesemarrese qe ta perkrahin pavaresine e Kosoves, por nuk ia kane dale. OIC-ja, deri tani ka miratuar vetem nje rezolute ne perkrahje te Propozimit gjitheperfshires te presidentit Martti Ahtisaari.

Zera kunder, dominon Serbia

Kunder kesaj rezolute eshte Serbia. Sic raportojne mediat serbe, Beogradi zyrtar po mundohet qe t'ua propozoje vendeve anetare te OIC-se nje amendament qe ta ndryshojne kete rezolute, ne menyre qe nga ai tekst te hiqet kerkesa per njohjen e pavaresise se Kosoves. Sipas agjencise serbe te lajmeve, Fonet, ne Ministrine e Jashtme te Serbise eshte thene se Vuk Jeremic ka biseduar me 15 shefa te diplomacise te vendeve anetare te Konferences per kete ceshtje.

Thirrje e gjere perendimore

Dy dite me pare, sekretari i puneve te Jashtme i Britanise se Madhe, David Miliband, gjate nje fjalimi te mbajtur ne Qendren per Studime Islamike ne Oxford, u ka bere thirrje shteteve te Organizates se Konferences Islamike qe ta njohin pavaresine e Kosoves. "Ka rendesi shume te madhe qe te jemi te involvuar dhe te sigurojme pavaresine e Kosoves dhe keshtu te largohemi nga armiqesia e viteve '90 dhe te ndertojme nje te ardhme paqesore dhe me perspektive", ka thene Miliband perpara te pranishmeve. "Ne shpresojme shume qe ne Konferencen Islamike qe do te mbahet javen e ardhshme, te mbeshtetet me nje deklarate edhe shpallja e pavaresise se Kosoves", ka shtuar sekretari i Jashtem britanik.

 
 
http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=59527
 
Diplomacia shqiptare rol kryesor nė miratimin e rezolutės pėr Kosovėn
ADRIATIK REKA
26/05/2009  Nė Organizatėn e Konferencės Islamike triumf i Shqipėrisė ndaj politikės serbe

Njė betejė e nėndheshme ėshtė zhvilluar prej mė se tre muajsh ndėrmjet diplomacisė shqiptare dhe asaj serbe, e cila ka pėrfunduar ditėn e djeshme me fitoren decizive tė diplomacisė shqiptare. Kjo e fundit ka arritur qė nė Damask tė Sirisė, nė Sesionin e 36-tė tė Kėshillit tė Ministrave tė Punėve tė Jashtme tė Organizatės sė Konferencės Islamike, qė mbylli punimet mė datė 25 maj, ku merr pjesė njė delegacion i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė i kryesuar nga Ministri Lulzim Basha, tė marrė konsensusin e 57 vendeve anėtare tė Organizatės pėr njė rezolutė nė mbėshtetje tė shtetit tė pavarur tė Kosovės.

Nė seancėn pėrmbyllėse tė takimit tė zhvilluar dje paradite u miratua rezoluta e iniciuar nga Shqipėria, nė tė cilėn evidentohet qartė se qė nga shpallja e pavarėsisė mė datėn 17 shkurt 2008 Republika e Kosovės ka bėrė progres nė ndėrtimin e institucioneve demokratike, ka kushtetutėn e saj moderne, ka kontribuar nė ruajtjen e paqes dhe stabilitetit nė rajon. Mė tej kjo rezolutė, e cila ėshtė e para e miratuar nga OKI qė pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, u bėn thirrje vendeve anėtare tė Organizatės dhe bashkėsisė ndėrkombėtare nė pėrgjithėsi qė tė vazhdojnė tė mbėshtesin forcimin e Kosovės dhe ekonomisė sė saj. Rezoluta ngarkon Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKI-t qė nė sesionet e radhės tė Ministrave tė Jashtėm tė Organizatės tė raportojė mbi dinamikėn e zhvillimeve nė Kosovė, duke e vendosur kėshtu Kosovėn nė axhendėn e pėrhershme tė Organizatės sė Konferencės Islamike. Miratimi i kėsaj rezolute me unanimitet dėshmon pėr njė momentum tė ri nė marrėdhėniet e OKI-sė me Kosovėn, qė vjen pas njohjes mjaft tė rėndėsishme tė Kosovės nga Arabia Saudite para disa javėve dhe njohjes sė saj nga Mbretėria e Bahrejnit dhe Unioni i Komoreve vetėm pak ditė mė parė. Burimet nga punimet e sesionit tė Damaskut bėjnė tė ditur se pas kėtij momentumi tė ri, pritet njė bum njohjesh tė shtetit tė ri Kosovės nga vendet e OKI-t.

Nga burime tė besueshme diplomatike bėhet e ditur se diplomacia shqiptare ka qenė tepėr aktive nė funksion tė miratimit tė rezolutės pėr Kosovėn. Me tė dėrguarit e saj specialė nė Damask, nė Xhedah dhe nė disa vende tė tjera tė rėndėsishme tė OKI-t, Shqipėria ėshtė angazhuar prej mė shumė se tre muajsh nė njė operacion tė nėndheshėm diplomatik tė pėrmasave tė mėdha me qėllim miratimin e njė rezolutė nė mbėshtetje tė shtetit tė ri tė Kosovės. Mėsohet se diplomacia shqiptare ėshtė markuar nė vijimėsi nga ajo serbe me qėllim bllokimin e kėsaj iniciative. Kjo kulmoi me vizitėn e 10 ditėve mė parė tė ministrit tė Jashtėm Jeremiē nė Damask dhe takimeve tė tij me autoritetet mė tė larta tė Sirisė, e cila mbante presidencėn e radhės sė OKI-t. Jeremiē ka kėrkuar bllokimin e rezolutės dhe pjesėmarrjen e Serbisė me tė drejtėn e fjalės, duke pretenduar madje edhe marrjen e statusit tė vėzhguesit. Edhe njė herė janė vėnė nė lėvizje mekanizmat e dy diplomacive, tė Tiranės dhe Beogradit, tė cilat kanė lobuar ethshėm nė drejtime krejtėsisht tė kundėrta pėr tė marrė mbėshtetjen e anėtarėve tė OKI-t. Burimet diplomatike janė tepėr tė rezervuara pėr tė dhėnė detajet e kėsaj faze vendimtare tė betejės diplomatike. Por njė gjė ėshtė e sigurt: Jeremiē dhe delegacioni serb nuk kanė qenė tė pranishėm nė Sesionin e 36-tė tė Ministrave tė Jashtėm tė OKI-t dhe rezoluta nė mbėshtetje tė shtetit tė pavarur tė Kosovės ėshtė miratuar sot nė unanimitet tė plotė nga 57 vendet anėtare tė Organizatės.

Organizata e Konferencės Islamike miraton rezolutėn pėr Kosovėn

Basha: Kosova shtet qė garanton siguri nė rajon

Miratimi i dokumentit vjen pas lobimit tė diplomacisė shqiptare

Ministri i Punėve tė Jashtme Lulzim Basha ka vlerėsuar maksimalisht miratimin e rezolutės pėr Kosovėn nė Sesionin e 36-tė tė Kėshillit tė Ministrave tė Punėve tė Jashtme i Organizatės sė Konferencės Islamike. Ministri Basha, i cili ka luajtur njė rol tė rėndėsishėm pėrmes kontakteve dhe lobimit nė vendet anėtare tė OKI-t, ka theksuar se kjo rezolutė vlerėson arritjet e Kosovės nė planin kushtetues dhe institucional. Sipas tij, kjo pėrbėn njė arritje qė do tė ketė efektin e saj nė njohjet e reja pėr shtetin e Kosovės nga vende tė ndryshme tė kėsaj Organizate. “Rezoluta paraqet tė gjitha pikat qė pala shqiptare dėshironte tė paraqiste, konsiderimet pėr pavarėsinė e Kosovės, konsiderimet pėr avancimin dhe progresin e demokracisė nė Kosovė, konsiderimet pėr anėn ligjore, pra pėr Kushtetutėn kosovare. Pėrbėn njė sukses tė diplomacisė shqiptare, njė sukses tė Kosovės nė arenėn ndėrkombėtare”, - ka deklaruar ministri i Jashtėm shqiptar. Kryediplomati Basha gjatė sesionit ka deklaruar se qė nga 17 shkurt 2008 Kosova ėshtė bėrė dėshmitare e zhvillimeve rrėnjėsore drejt progresit, pasi tashmė ėshtė e lirė dhe e pavarur. Pėr Bashėn liria e shtetit mė tė ri nė botė ka krijuar njė klimė tė re, qė rrezaton paqe dhe stabilitet nė fushėn e sigurisė, tė ekonomisė, tė marrėdhėnieve ndėretnike etj., jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė krejt rajonin. Ai evidentoi progresin qė ka njohur Kosova nė tė gjitha fushat. “Institucionet demokratike dhe sundimi i ligjit janė nė rrugėn e forcimit dhe konsolidimit. Funksionalizimi i EULEX-it nė tė gjithė territorin e Kosovės ėshtė njė garanci shtesė pėr vazhdimin e kėsaj rruge”, - ka thėnė Basha.

Kryeministri Berisha pėr rezolutėn

Akt miqėsor ndaj Kosovės e kombit shqiptar nė tėrėsi

Kryeministri Sali Berisha ka pėrshėndetur rezolutėn pėr Kosovėn, tė miratuar nė takimin e djeshėm tė ministrave tė Jashtėm tė vendeve anėtare tė Organizatės sė Konferencės Islamike. Shefi i ekzekutivit shqiptar e ka vlerėsuar vendimin e OKI-t si njė akt historik tė mbėshtetjes sė 62 vendeve anėtare tė saj pėr pavarėsinė e Kosovės, pėr paqen dhe stabilitetin nė rajonin e Ballkanit. Nė njoftimin pėr shtyp tė publikuan nė faqen zyrtare tė Kryeministrisė nė internet theksohet se kreu i qeverisė sė Shqipėrisė “falėnderon pėrzemėrsisht qeveritė e vendeve anėtare tė Organizatės sė Konferencės Islamike dhe drejtuesit e kėsaj organizate pėr votimin e rezolutės, si njė akt miqėsor ndaj njė populli mik, ndaj shqiptarėve tė Kosovės dhe kombit shqiptar nė tėrėsi”. Vetė rezoluta e votuar nga tė gjitha vendet anėtare tė OKI-t, pėrfshirė qė nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, demonstron se Kosova e pavarur ėshtė njė realitet i pakthyeshėm dhe njohja ndėrkombėtare e saj ėshtė njė proces i pandėrprerė. Nė tekstin e rezolutės thuhet se shteti i ri i Kosovės ka kushtetutėn e tij moderne dhe ka kontribuar nė ruajtjen e paqes dhe stabilitetit nė rajon. Nė kėtė dokument u bėhet thirrje vendeve anėtare tė OKI-t dhe bashkėsisė ndėrkombėtare qė tė vazhdojnė tė mbėshtesin forcimin e Kosovės dhe ekonomisė sė saj. Rezoluta ngarkon Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKI-t qė nė sesionet e radhės tė ministrave tė Jashtėm tė Organizatės tė raportojė mbi dinamikėn e zhvillimeve nė Kosovė, duke e vendosur kėshtu shtetin mė tė ri tė Evropės nė axhendėn e pėrhershme tė Organizatės sė Konferencės Islamike. Deri tani Kosova ėshtė njohur nga 60 shtete, 13 nga tė cilat vende tė kėsaj organizate.

 
http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=18893
 26/05/2009
Konferenca Islamike miraton rezolutės e Shqipėrisė pėr Kosovėn
VALENTINA MADANI


Nga Damasku vjen lajmi surprizė pėr shqiptarėt e Kosovės dhe Shqipėrisė, 52 vendet islamike, nė bllok, do tė njohin pavarėsinė e Kosovės. Nė kėtė mėnyrė bien pretendimet e Serbisė pasi vendet anėtare tė Konferencės Islamike, votuan dje me konsensus dhe pa asnjė ndryshim rezolutėn qė mbėshtet njohjen e Kosovės shtet, e iniciuar kjo nga Tirana zyrtare pas pėrpjekjesh tė gjata diplomatike dhe e mbėshtetur nga Arabia Saudite dhe Turqia. Zėri i Kosovės nė samitin e djeshėm tė Damaskut ishte kryediplomati shqiptar Lulzim Basha, nė krye tė njė delegacioni tė gjerė. Kjo rezolutė u bėn thirrje vendeve anėtare tė konferencės, tė cilat ende nuk e kanė njohur Kosovėn, tė ndėrmarrin njė hap tė tillė. Rezoluta, e votuar nga tė gjitha vendet e OKI-sė, edhe nga ata qė nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, demonstron se Kosova e pavarur ėshtė njė realitet i pakthyeshėm dhe njohja ndėrkombėtare e saj, njė proces i pandėrprerė. Republika e Kosovės ėshtė njohur nga 60 shtete, 13 nga tė cilat vende tė kėsaj organizate, dhe tė tjera pritet ta njohin sė shpejti. Basha konfirmoi se rezoluta nuk ka pėsuar ndryshime, duke hedhur poshtė pretendimet serbe se ėshtė arritur tė hiqet kėrkesa pėr njohje tė pavarėsisė. Duke falėnderuar shtetet anėtare tė OKI-sė, qė tashmė e kanė njohur Kosovėn si shtet tė pavarur, ministri Basha u bėri thirrje shteteve tė tjera tė ndėrmarrin tė njėjtin hap, pra tė njohin Republikėn e Kosovės, pasi pėrveē se njė akt solidariteti me popullin e saj, do tė jetė edhe njė ndihmesė pėr forcimin e paqes dhe stabilitetit nė rajon, ēka do t’u ofrojė tė gjitha vendeve tė Ballkanit perspektiva tė vėrteta pėr zhvillimin dhe begatinė e tyre tė mėtejshme. Miratimi i njė rezolute nė mbėshtetje tė Kosovės dhe dialogu diplomatik pėr pėrshpejtimin e procesit tė njohjes sė shtetit tė pavarur tė Kosovės, ishte objektivi kryesor i delegacionit tė Shqipėrisė nė kėtė aktivitet. Nė kėtė kontekst, ministri Basha zhvilloi njė sėrė takimesh me drejtues tė OKI-sė, me homologėt e tij etj., midis tė cilave veēohen ato me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė Organizatės sė Konferencės Islamike, prof. Ekmeleddin Ihsanoglu, me ministrat e punėve tė jashtme dhe kryetarė delegacionesh si tė Turqisė, tė Bahrejnit, Jemenit, Marokut, Sirisė, Filipineve, Libanit, Bangladeshit, Kazakistanit, Egjiptit, Azerbajxhanit, Burkino Fasos, Irakut, Xhibutit, Guinesė etj. Nė tė gjitha takimet, ku vendin kryesor e zuri Kosova, ministri Basha theksoi gjithashtu edhe vullnetin e palės shqiptare pėr intensifikimin e bashkėpunimit nė tė gjitha fushat me interes tė ndėrsjellė, duke i dhėnė pėrparėsi asaj ekonomike dhe tregtare. U shkėmbyen gjithashtu mendime pėr situatėn nė rajonet respektive. Gjatė fjalės sė mbajtur nga ministri Basha nė seancėn plenare tė Kėshillit tė Ministrave tė Jashtėm tė OKI-sė, ēėshtja e Kosovės zuri vendin themelor. Ministri Basha theksoi se qė nga 17 shkurti 2008, Kosova ėshtė bėrė dėshmitare e zhvillimeve rrėnjėsore drejt progresit. Ajo, tashmė, ėshtė e lirė dhe e pavarur. Liria e saj ka krijuar njė klimė tė re qė rrezaton paqe dhe stabilitet nė fushėn e sigurisė, tė ekonomisė, tė marrėdhėnieve ndėretnike etj., jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė krejt rajonin tonė. Nė vazhdim, ministri Basha evidentoi progresin qė ka njohur Kosova nė tė gjitha fushat. Institucionet demokratike dhe sundimi i ligjit janė nė rrugėn e forcimit dhe konsolidimit. Funksionalizimi i EULEX-it nė gjithė territorin e Kosovės ėshtė njė garanci shtesė pėr vazhdimin e kėsaj rruge. Republika e Kosovės ka tashmė Kushtetutėn e saj moderne, qė bazohet nė parimet e lirisė dhe tė demokracisė, duke ofruar mbrojtje tė gjerė pėr tė gjitha komunitetet pakicė. Kuvendi i Kosovės ka miratuar njė numėr tė konsiderueshėm ligjesh qė kanė tė bėjnė me tė drejtat e komuniteteve pakicė, pėrfshirė ruajtjen e zhvillimin e vlerave tė tyre kulturore dhe fetare. Siguria rajonale ėshtė forcuar dhe Kosova e pavarur, aktualisht, ėshtė element shumė i rėndėsishėm i arkitekturės sė sigurisė ballkanike dhe mė gjerė, asaj evropiane. Kjo ėshtė arsyeja qė Republika e Kosovės, deri tani, ėshtė njohur nga 60 shtete, ėshtė pranuar anėtare e FMN-sė dhe ėshtė bėrė pjesėtare aktive nė njė numėr nismash tė rėndėsishme tė bashkėpunimit rajonal. Sė shpejti, priten njohje tė reja, ashtu si institucione te tjera, ekonomiko-financiare, rajonale dhe ndėrkombėtare, priten ta pranojnė nė gjirin e vet shtetin e ri tė Kosovės. Akti i njohjes ėshtė i frymėzuar nga bindja e thellė se me Kosovėn e pavarur garantohet paqja dhe stabiliteti nė Kosovė dhe nė Ballkanin Perėndimor.Ēfarė pėrmban rezoluta

Rezoluta e Shqipėrisė pėr Kosovėn nxjerr nė pah qartė se qė nga shpallja e pavarėsisė, mė datė 17 shkurt 2008, Kosova ka bėrė progres nė ndėrtimin e institucioneve demokratike; ka krijuar kuadrin e nevojshėm ligjor dhe institucional bashkėkohor; ka kontribuar nė ruajtjen e paqes dhe stabilitetit nė rajon. Mė tej, kjo rezolutė, e cila ėshtė e para e miratuar nga OKI-ja qė pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, u bėn thirrje vendeve anėtare tė Organizatės dhe bashkėsisė ndėrkombėtare nė pėrgjithėsi, qė tė vazhdojnė tė mbėshtesin forcimin e Kosovės dhe ekonomisė sė saj. Rezoluta ngarkon Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKI-sė qė nė sesionet e radhės tė ministrave tė jashtėm tė Organizatės tė raportojė pėr dinamikėn e zhvillimeve nė Kosovė, duke e vendosur kėshtu Kosovėn nė axhendėn e pėrhershme tė Organizatės sė Konferencės Islamike. Miratimi i kėsaj rezolute dėshmon pėr njė klimė krejt tė re nė marrėdhėniet e OKI-sė me Kosovėn, e cila vjen pas njohjes mjaft tė rėndėsishme tė saj nga Arabia Saudite para disa javėve dhe njohjeve nga Bahrejni, Gana dhe Unioni i Komoreve. Ajo ecėn e sigurt dhe e vendosur pėrpara drejt konsolidimit tė shtetit, zhvillimit ekonomik, anėtarėsimit nė organizatat ndėrkombėtare dhe integrimit nė strukturat evropiane dhe euroatlantike.
Samiti i Damaskut, Berisha: Akt historik ndaj Kosovės

Kryeministri i Republikės sė Shqipėrisė, Sali Berisha, pėrshėndeti dje rezolutėn pėr Kosovėn, tė miratuar sot nė takimin e Damaskut nga ministrat e jashtėm tė vendeve anėtare tė Organizatės sė Konferencės Islamike (OKI), si njė akt historik nė mbėshtetjen e OKI-sė dhe tė 62 vendeve anėtare tė saj, pėr pavarėsinė e Kosovės, pėr paqen dhe stabilitetin nė rajonin e Ballkanit. Sipas zėdhėnėses Juela Meēani, Kryeministri Berisha falėnderon pėrzemėrsisht qeveritė e vendeve anėtare tė Organizatės sė Konferencės Islamike dhe drejtuesit e kėsaj organizate pėr votimin e kėsaj rezolute, si njė akt miqėsor ndaj njė populli mik, ndaj shqiptarėve tė Kosovės dhe kombit shqiptar nė tėrėsi. 


 

 

 
http://www.korrieri.com/Politike/1389.html  25/05/2009

KQZ nuk pranon listat e 4 partive pėr rishqyrtim

Kandidatėt e partive kryesore, sipas tė gjitha gjasave, nuk do tė shqyrtohen as gjatė ditės sė sotme. Miratohet edhe koha e transmetimit pėr partitė nė televizione

Ylli Pata

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka kaluar ende as kandidatėt e gjysmave tė partive qė janė regjistruar pėr votimet e 28 qershorit. Nė tė dyja mbledhjet e djeshme, komisionerėt qendrorė zgjedhorė kanė kaluar vetėm njė numėr i vogėl partish, ndėrkohė qė janė rikthyer pėr rishqyrtim kandidatėt e listės shumėemėrore tė Lėvizjes pėr tė Drejtat dhe Liritė e Njeriut tė Ligoraq Karamelos, tė Lėvizjes pėr Zhvillim Kombėtar tė Dashamir Shehit dhe tė Partisė Forca Albania me kryetar Gazmend Malėn. Pjesa tjetėr pritet tė miratohet gjatė ditės sė sotme, por ende dokumentacioni nuk ėshtė pėrgatitur pėr mė shumė se 10 forca tė tjera politike, ndėrkohė qė janė regjistruar gjithsej 45 parti. Nė rendin e ditės tė mbledhjes sė djeshme, pas verifikimit tė dokumentacionit tė kandidimit tė disa partive politike, KQZ vendosi kthimin e listave pėr plotėsim tė tyre nė pėrputhje me ligjin. Me vota unanime, KQZ vendosi qė Partia Lėvizja pėr Zhvillim Kombėtar (LZHK), Partia Demokristiane (PDK), Partia “Rruga e Lirisė” dhe Partia Balli Kombėtar Demokrat t’i kthehen listat, kryesisht pėr mangėsi qė lidhen me mungesėn e dokumentit tė rregullt tė identifikimit nga kandidati, ose pėr mosrespektim tė kuotės gjinore. Ndėrsa nė shqyrtimin e listave tė kandidatėve tė Partisė sė tė Drejtave tė Mohuara, e Re, KQZ u pėrfshi nga debati, pasi pėrfaqėsuesit e opozitės kėrkuan qė kėsaj partie t’i refuzohej pjesėmarrja nė zgjedhje, pėr mospėrmbushje tė kėrkesave tė Kodit Zgjedhor. Mosrespektimi i ligjit nga ana e kėsaj partie lidhej me mosparaqitjen e kandidatėve tė saj nė tė 12 qarqet e vendit, por vetėm nė 9 prej tyre. Kryetari i KQZ-sė, Arben Ristani, e kundėrshtoi kėtė qėndrim tė opozitės duke iu referuar nenit 73 tė Kodit Zgjedhor, pika 1, sipas tė cilit, “nėse KQZ vėren parregullsi ose mospėrmbushje tė kėrkesave tė Kodit Zgjedhor, ia kthen dokumentacionin subjekteve zgjedhore pėr korrigjim, jo mė vonė se 35 ditė nga data e zgjedhjeve”. Pas hedhjes nė votim, u vendos me shumicė votash (4 vota pro) qė Partisė sė tė Drejtave tė Mohuara, e Re, t’i kthehen listat pėr plotėsim tė dokumentacionit, duke sjellė emrat e kandidatėve pėr tė 12 qarqet e vendit brenda datės 27 maj. Gjatė dy mbledhjeve tė ditės sė djeshme tė KQZ-sė, nuk janė ndeshur incidente si tė njė dite mė parė, por votimi me konsensus siē duket, po shkon drejt pėrfundimit. Tani, pėrgjithėsisht, po pėrdoren votat me mazhorancė. Nė mbledhjen e paradites sė djeshme, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) miratoi  vendimin “Pėr kohėn e transmetimit pėr partitė politike nė Televizionin Publik”. Nė mbėshtetje tė Kodit Zgjedhor (neni 81, pika 1) nė minutazhin politik tė edicioneve informative, Televizioni Publik ėshtė i detyruar tė zbatojė raporte kohore tė barabarta pėr tė gjitha partitė parlamentare, qė nė zgjedhjet e fundit pėr Kuvendin kanė marrė deri nė 20 pėr qind tė vendeve nė Kuvend. Sipas vendimit tė miratuar, Partia Demokratike dhe Partia Socialiste, qė kanė marrė mė shumė se 20 pėr qind pėr qind tė vendeve nė Kuvend, pėrfitojnė njė kohė transmetimi nė TV publik prej 60 minutash gjatė 30 ditėve tė fushatės elektorale. Ndėrsa partitė parlamentare, qė kanė nėn 20 pėr qind tė vendeve nė parlament, pėrfitojnė 30 minuta kohė transmetimi nė TV Publik. Nė grupin e kėtyre partive bėjnė pjesė: PR, PSD, LSI, PAA, PAD, PBDNJ, PDK, PDS e PBL. Tė gjitha partitė e tjera, qė konkurrojnė nė zgjedhjet e 28 qershorit dhe janė jashtė parlamentit, pėrfitojnė njė kohė televizive transmetimi prej 10 minutash, si Partia Konservatore, Partia Komuniste, Balli Kombėtar, G 99, Balli Kombėtar Demokrat

 

 

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=17922 25/04/2009
 
Nėnė Tereza ; Takimi i rralle me Mbretėresha Geraldinė
BEQIR SINA


"Lum ata qė flasin gjuhėn e zemrės. Nė ēfarėdo vendi ose gjendje qė tė jenė, rrugėt e besimit tė vėrtetė, e ēojnė gjithė jetėn kah i njėjti drejtim - nga Perendia"-kanė qenė kėto fjalitė e bekimit tė Nėnė Terezės, pėr mbretėreshėn shqiptare, Gerarldinėn, kur ėshtė larguar nga takimi me tė. Ėshtė njė nga episodet e rralla qė mbėrrin nė publik pas 30 vjetėsh, kohė kur Nėnė Tereza ftohet nė familjen mbretėrore, kur ishin tė vendosur nė Nju Jork. Kjo dėshmi ėshtė zbuluar pak ditė mė parė nga njė veteran i Mbretėrisė Shqiptare nė mėrgim, duke i dorėzuar gazetės “Bota sot” njė artikull tė shkruar tri dekada mė parė nga znj. Lume Musa Juka, nė gazetėn “Atdheu”, e cila ka qenė dėshmitare e vizitės sė Nėnė Terezės, dhe bisedės nė Mbretėreshėn Geraldinė. Znj. Luka sjell shkurtimisht ēfarė biseduan dy gratė e “mbretėrive” tė ndryshme, njėra e tokės dhe tjetra e qiellit. Nėnė Tereza i shpreh Mbretėreshės Geraldinė dėshirėn pėr t’u kthyer nė atdhe, nė Shqipėri, se si ajo lutej te Zoti pėr familjen mbretėrore, pėr gjendjen e familjes sė saj lėnė nė Shqipėri dhe ndjeshmėrinė pėr botėn moderne tė Amerikės nė atė kohė.***

Kėto ditė njė nga veteranėt e Mbretėrisė Shqiptare nė mėrgim, veprimtari i shquar nė Nju Jork, Musli Mulosmani, i dorėzoi gazetės kombėtare “Bota sot”, njė artikull tė gazetės “Atdheu”. Nė kėtė artikull zėdhėnėsja e Monarkisė Shqiptare nė mėrgim, znj. Lume Musa Juka, rrėfen njė takim tė pėrzemėrt tė Nanės Mbretėreshė Geraldinė me Nėnė Terezėn, laureaten e ēmimit “Nobel” pėr Paqe.

Znj. Juka, shkruan: “Ishte njė kėnaqėsi e madhe me e pa Nanėn Mbretneshė Geraldinė nė Nju Jork nė qershorin e atij viti. Dinjiteti, me tė cilin ka jetue nė mėrgim, por sidomos pėrvujtnija, mirėsija e besimi i saj nė Zotin - mė kanė prekė pėrherė". Ky besim, - thotė ajo, - e ka ndihmue me kalue halle e mėrzina tė shumta, pa e humbė buzėqeshjen e saj t'ambėl.

Nė bisedim e sipėr ajo tregon se Nana Mbretneshė Geraldinė, kishte takuar Nėnė Terezėn dhe kishin kaluar kohė sė bashku, pėr mė shumė se dy orė.

Por, nė kujtimet e saj, znj. Luka shkruhet se sa e pėrmenda kėtė emėr (pra tė Nėnė Terezės) sytė e Mbretėreshės Geraldinė, shndritėn - me njė dritė tė brendshme, me interesim e me kuriozitet tė veēantė, ku ajo ka dashur tė dijė pėr ēfarė kishte folur.

"I kallzova, - thotė znj. Juka, - dhe ajo dėgjoi ēdo fjalė me vėmendje tė madhe.

Sa dėshirė, - tha, - kam me e pa edhe unė! E kėtė dėshirė e kam tash e sa vjet".

Nuk u zgjata mė shumė, por, me zemėr iu luta Zotit, tė mė ndihmojė me ia dhėnė kėtė gėzim. Ishte e martė, 23 qershor mbasdite vonė. Koha shumė e shkurtėr, sepse Mbretėresha Geraldinė do t'u kthente me datėn 26 qershor nė Madrid.

“Nėnė Tereza vinte gjithnjė nė Nju Jork, pėr t’iu lutė Zotit, vazhdimisht, dhe pėr disa ditė ishte vendosur nė njė vend - ku s'kishte as telefon. Nė kuvendin e saj, murgeshat i kishte porositur mos me i dėrgue asnji mesazh”.

Duke sjellė kujtimet e saj pėr atė ditė znj. Juka, thotė: "I shkrova me tė shpejtė njė letėr tė vogėl, nė tė cilėn i thoshja edhe kėto: ‘Dėshiroj qė ta njifni Mbretėreshėn Geraldinė, sidomos edhe pėr besimin e mrekullushėm qė ka nė Perendinė. Jetoni nė kontinente tė ndryshme, por ja qė gjendeni nė Nju Jork nė tė njėjtėn kohė, pra ndoshta, ėshtė thanė qė tė shifeni?!’ Letrėn murgeshat ia kishin dorėzuar Nėnė Terezės. "Tė mėrkurėn mbrama, tė asaj dite mė bėri me dijtė se na priste nė mėngjesin e 25 qershorit. Sa mirėnjohėse i isha! Menjėherė telefonova Mbretėreshėn Geraldinė. Kėnaqėsia e saj ishte e papėrshkueshme. Kur shkova me e marrė tė nesėrmen mė pėrqafoi tue mė thanė: "Jam shum e gėzueshme qė do ta takoj Nanėn Terezė".

Z. Abedin Mulosmani (zėdhėnėsi i Oborrit Mbretėror) na shoqėronte. Nuk ishte e lehtė me gjetė rrugėn, nė njė lagje jo shumė tė bukur tė jugut tė Bronksit. Mbretėresha Geraldinė, me habi shikonte herė majtas e herė djathtas. Nuk mujte me iu besue syve tė saj dhe pyet: A ėshtė e mundur tė ketė kaq vorfni nė kėtė vend kaq tė pasur? Rrugėt kėsisoj, e shtėpia tė shkatėrrueme?"

Znj. Juka thotė se iu pėrgjegja: "Nanė Teraza kudo ku shkon, kėrkon me gjetė plagėt e vuajtjet e atij vendi, e si njė mjek i mirė, me hirė tė Zotit iu bjen shpresė e shėrim".

Mbrritėm! Njė murgeshė e re dhe e bukur si pranvera na ēeli derėn. Tue buzėqesh na tha: "Nanė Tereza ėshtė duke ju pritur!", e na drejtoi me hapa tė lehtė si me kan tue fluturue"

Nanė Tereza ishte nė gjunjė duke u lutė! U ēue nė kambė, po sa na pa, me shumė ngrohtėsi na shtrėngonte duart dhe na pėrqafoi me shumė pėrzemėrsi. Na futi nė dhomėn e vogėl e u ul pranė Mbretėreshės Geraldinė. Menjėherė, filluan tė bisedojnė...

Nanė Tereza: "Unė nuk merrem me politikė, me buzėqeshjen time e dalloni”, - na tha. Mė pas ajo vazhdoi duke shtuar: “Prej ditės qysh se keni ikur nga Shqipėria, i jam lut Zotit, pėr ju e pėr Djalin tuaj".

Ndėrsa biseda ka vijuar nga fjalėt e Mbretėreshės Geraldinė: "Gjithmonė e kam ndier nė zemėr se dikush, shumė pranė Zotit ėshtė duke u lut pėr ne e djalin tim! Paskeni qenė ju Nėnė Tereza. Me gjithė zemėr ju falėnderoj. Zoti Ju bekoftė!"

"Mė vjen keq qė nuk mundem tė shkoj nė tė gjitha vendet e botės. Por mė keq mė vjen, pasi u treta e gjitha, se nuk mė lejojnė tė shkoj nė vendin tim, nė Shqipėri... Por Zoti thotė se asgjė nė kėtė botė nuk ėshtė e pėrgjithmonė”, - ka vijuar bisedėn Nėnė Tereza.

Mbas njė heshtjeje tė vogėl Nėnė Tereza vazhdoi: "Kur u bėra murgeshė, prindėt e mi bashkė me motrėn dhe vėllanė tim, u kthyen nė Shqipėri. Babai vdiq gjatė luftės. Vėllai, Lazri Bojaxhiu, i cili tash banon nė Palermo, Itali, mundi tė arratisej, nana me motrėn mbetėn atje. Unė tash jam nėnshtetase indiane, nė Indi kam kaluar gati gjithė jetėn time. Qeveria indiane pati mirėsinė me ndėrhy pranė qeverisė sė Tiranės, duke iu lutur Tiranės qė tė mė lejonin t’i vizitoj. Kjo as qe e mundur... Nana ime ndėrroi jetė, pak mė vonė edhe motra. Vetėm Zoti e di ēka ėshtė bėrė me ato nė Shqipėri. Vetėm pranė Zotit ato duhet tė jenė nė paqe, tė qeta, e tė lumtura.

Vėllai im e flet shqipen shumė mirė. Unė jam larguar e vogėl nga familja. Mė kujtohen disa fjalė, por vėllait i shkruaj shqip. Se si e shkruej shqipen as unė nuk e di, por vėllai im duket se mė kupton shumė mirė. Po ju madhėni a e keni perfeksionue shqipen?”

Znj. Luka shkruan se ndėrhyri nė kėtė bisedė duke u shprehur: "Po. Nana Mbretėreshė, Geraldina, e flet dhe e shkruan shumė bukur shqipen - ambėl e shumė kėndshėm". Biseda me Nanė Terezėn, u ba nė anglisht, gjuha qė ėshtė zgjedhė me folė nė kuvendet e Misionarėve tė Mėshirės”.

Mbretėresha Geraldinė qė fliste gjashtė gjuhė (hungarisht, anglisht, italisht, frėngjisht, shqip, spanjisht) foli me tė pėrzemėrsisht duke i bėrė shumė pyetje, sidomos pėr sa i pėrket punės sė shenjtė qė Nanė Tereza bėnte e po pėrhapte nė vende tė ndryshme tė botės. Nanė Tereza iu pėrgjigj pyetjeve duke dhėnė edhe hollėsirat e duhura. Njėra prej pyetjeve tė Mbretėreshės Geraldinė ishte: "Cilat janė problemet mė tė mėdha tė SHBA-sė?"

Nėnė Tereza iu pėrgjigj: "Nuk i di tė gjitha, por me ē’kam pa e dėgjuar deri tani janė: vetmia, indiferenca e njerėzve dhe sidomos varfėria shpirtėrore... kjo e fundit ėshtė shpeshherė edhe me tragjike sesa varfėria pėr bukė... e kundėrta e racės sonė shqiptare, qė jemi shumė tė varfėr nga ekonomia, por jemi shumė tė pasur nga shpirti".

Ajo tha se ndihej nevoja tė hapej njė shtėpi bamirėsie, edhe nė Nju Jork. Edhe, se atė ditė ishte dhėnė edhe leja e hapjes sė saj.

“Vizita juaj ka me kenė e paharrueshme, edhe pėr kėtė gjė, ėshtė rasti i mirė sikur edhe ju tė kishit ndihmuar nė themelimin e kėsaj shtėpie. Tash ėshtė momenti tė largohem pakėz sa t'i lutem edhe njė herė Zotit”, - i tha Nėnė Tereza, Mbretėreshės Geraldinė.

Dėshmitarja e bisedės, znj. Lume Musa Juka, shprehet: "Rrallėherė kam parė fytyra tė tilla tė ndriēuara me njė dritė dashurie e shpirtėrore, sa qė pashė ato dy fytyra atė ditė - tė kėtyre dy grave tė bekueme e tė mrekullueshme".

Disa minuta mė vonė u ndamė nga ajo shtėpi, ku u takuam, duke u pėrshėndetur ēiltėrsisht, me tė njėjtėn ndjesi. "Duke mos i besuar zemrės se si po ndaheshim”.

"U larguam sikur tė ishim njohur pėrgjithmonė, sepse e njėjta jetė shpirtėrore na frymėzonte, jetė qė vjen vetėm pėr njė besimi tė plotė dhe tė sinqertė. Me pėrvuajtjen qė e dallonte Nėnė Terezėn, na pėrcolli deri jashtė shtėpisė, duke na dhėnė me vete bekimin e saj: "Lum ata qė flasin gjuhėn e zemrės. Nė ēfarėdo vendi ose gjendjeje qė tė jenė, rrugėt e besimit tė vėrtetė e ēojnė gjithė jetėn kah i njėjti drejtim - nga Perėndia", - shkruan dėshminė e njė bisede rreth 30 vjet mė parė mė parė pėr gazetėn “Atdheu”, znj. Lume Musa Juka. 


  
 

 

 

24/05/2009 
http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=18843
 
Historia e rrallė; Diplomati shqiptar qė u internua nga KGB-ja si azerbajxhanas
NGA ALI DHE AZIZA SHAMIL BAKU, AZERBAJXHAN


Gazeta “standard” sjell njė histori tė rrallė njerėzore tė njė shqiptari qė udhėtimi i punės pėr nė Rusi, fill pas vendosjes sė regjimit komunist, i ndryshoi jetėn. Njė jetė si nė romane. Shėrbimet e fshehta ruse tentojnė ta rekrutojnė si spiun, por mė pas i ndryshojnė identitetin duke e bėrė azerbajxhanas dhe duke e internuar pėr vite me radhė, ndėrkohė qė kishte gruan dhe fėmijėt nė Shqipėri

Ismail Fark (Ismayl Ferk) lindi mė 20.04.1933 nė qytetin e Shkodrės nė Shqipėri, nė familjen e Siuri Zubeydi Bajramit, prej nga vinte avokati Rubejzi Abadini Farka dhe ishte fėmijė i vetėm. Nė 1938, familja e tij vjen nė qytetin e Tiranės. Pas vdekjes sė tė atit nė vitin 1943 (bie dėshmor nė Luftėn e Dytė Botėrore), pėr familjen kujdeset gjyshja Renni Fark. Nė Tiranė Ismail Fark kryen arsimin e mesėm (gjimnazin) tė cilin e mbaron nė vitin 1949 dhe bashkė me tė rinj tė tjerė shqiptarė niset me studime nė Leningrad (Shėn Petėrburg) nė Universitetin “Akademia Teknike e Meşme”. Gjatė studimeve martohet me Markarita Dyomina (Margarita Diomina), prindėrit e sė cilės kishin rėnė dėshmorė nė Luftėn e Dytė Botėrore. Nė 1955, Ismaili mbaron universitetin dhe njė vit mė pas, bėhet baba me vajzė. Nė qershor 1956 kthehet nė Shqipėri me vajzėn dhe gruan, Margarita Diomina. Pasi punon pėr dy muaj nė kombinatin e pėrpunimit tė drurit nė Elbasan, Ministria e Punėve tė Jashtme e pėrzgjedh dhe e dėrgon Ismailin nė Universitetin Shtetėror tė Tiranės, pėr tė vazhduar studimet nė degėt e Gjuhėsisė dhe njohės tė Evropės, tė cilat i pėrfundon nė 1960. Mė tej, dėrgohet me punė nga Ministria e Punėve tė Jashtme nė Francė, ku punon pėr 10 muaj, pasi mė 2 maj, 1961, Ismail Farkun e dėrgojnė nė Ambasadėn e Moskės, si referent pėr probleme tė inxhinierisė teknike, ndėrsa gruaja me vajzėn qėndrojnė nė Tiranė.

Por koha kur ai nisi punė nė Moskė, pėrkoi me pėrkeqėsimin e marrėdhėnieve mes Rusisė dhe Shqipėrisė. Nėpunėsit sovjet tė KGB-sė i kėrkuan Ismail Farkut qė tė punonte fshehurazi pėr Sovjetikėt, ēka ia bėn tė ditur ambasadės shqiptare, ndaj ambasadori i kohės, pėr ta larguar nga vėmendja e punonjėsve tė KGB, nė 23 dhjetor 1961 e dėrgon Farkun nė administratėn konsullore tė Shqipėrisė nė Odesė, por pas dy ditėsh, e kthen mbrapsht. Si diplomat dhe me tė drejtėn e marrėdhėnieve tė shtetit shqiptar me sovjetėt, sipas dėrgimit tė dokumenteve tė fshehta, Farku pret biletėn dhe vetėm niset me tren drejt Moskės.

Nė mesnatė, fatorinoja i troket nė derė dhe i lutet qė ta hapė dhe papritur, Ismail Farku sheh t’i hyjnė tre veta nė dhomė qė i kėrkojnė t’u tregojė pasaportėn. Teksa ul kokėn qė t’u japė ēantėn, ai ndjen njė goditje tė fortė pas qafe. Mė pas, kur vjen nė vete, merr vesh se e kanė shtruar nė spitalin Botkin, nė Moskė, ndėrsa njėra anė e trupit i ishte paralizuar. U kėrkon mjekėve ēantėn me dokumentet qė ishin brenda saj dhe njoftohet se kur e sollėn nė spital, nuk kishte me vete asnjė ēantė dhe se e vetmja letėr qė u gjet tek ai, ishte njė dokument pa shenja dhe pa vulė i Shoqėrisė Tekniko-Shkencore, nė emėr tė Mehdijev Shemsedinit. Kėshtu, sipas kėtij dokumenti, atė e marrin tė mirėqenė si azerbajxhanas Mehdi Mehdijev Shemsedin.

Menjėherė Ismail Fark njofton mbi situatėn ambasadėn e Shqipėrisė nė Moskė, prej nga vijnė dy veta, tė cilėt vėnė nė dijeni drejtorin e spitalit se ai ėshtė shqiptar. Specialisti i ambasadės, Idriz Shehu, vjen nė spital dhe ndjek gjendjen e tij shėndetėsore. Mė 12 dhjetor, 1962 ambasada e Shqipėrisė nė Moskė mbyllet dhe punonjėsit largohen, ndėrsa mbeten vetėm 3 persona pėr punėt e fundit, mes tė cilėve, edhe Idriz Shehu. Gjatė kėsaj periudhe, gjendja shėndetėsore e Ismail Farkut pėrmirėsohet dhe nė maj 1963 del nga spitali. Idriz Shehu qė ishte pranė tij, lidhet me Ministrinė e Punėve tė Jashtme (SSRİ) ku dėrgohet edhe Ismail Fark, qė pasi e dėgjojnė, i bėjnė tė ditur se ata qė e kishin goditur, nuk ishin tė KGB, por hajdutė, qė kėrkonin tė fshihnin ē’kishte bėrė pikėrisht KGB. Mė pas biseduan me ambasadėn e Bullgarisė mbi mundėsinė e organizimit tė kthimit nė Shqipėri, pėrmes Bullgarisė. Aty, Ismail Farkut i kėrkojnė tė pėrshkruajė ngjarjen pėr pėrgatitjen e dokumenteve dhe t’ua japė atyre. Ai shkruan gjithė ē’ka i ndodhi nė gjuhėn shqipe, ndėrsa ambasada e Bullgarisė i jep dy dokumente: njė lejė qė tė mund tė qėndronte nė njė nga hotelet e Moskės, ndėrsa i dyti, njė dokument, qė vėrtetonte se Ismail Fark ishte me kombėsi shqiptare. Kėshtu ndėrsa qėndronte nė hotelin “Kiyev” nė Moskė, ai njoftohet nga Ambasada Bullgare se i kishte gati dokumentet pėr t’u kthyer nė vendin e tij, nė Shqipėri.

(Vijon nesėr...)Pėrgatiti: Entela Muēo

BokseZbuluesja e historisė sė rrallėPėrkthyesja Entela Muēo, punonjėse nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Arkivave dhe specialiste nė gjuhėn osmane, e ka njohur Ali Shamil, punonjės nė Akademinė e Shkencave Kombėtare (Instituti i Folklorit, departamenti i Marrėdhėnieve Ndėrkombėtare) nė Azerbajxhan dhe gruan e tij Aziza, nė Kongresin XV e Historisė Turke, nė Ankara nė 2006. Mė pas, i takoi dhe nė Kongresin I Ndėrkombėtar tė Historisė sė Mjekėsisė Turke, nė Konja nė 2008.

“Por mė mirė i njoha nė verėn e vitit 2008 nė Baku, ku shkova pėr tė kryer kėrkime mbi rolin qė kanė luajtur nė historinė e Iranit dhe tė Turqisė “Avsharėt e Iranit”, tė ndodhur nė atė qė sot quhet Azerbajxhani Jugor. Ali Shamil qė nė fillim tregoi gatishmėrinė pėr tė kontribuar nė njohjen e figurave shqiptare qė kanė kontribuar nė jetėn sociale tė Azerbajxhanit. Por ishte dėshirė dypalėshe pėr tė dhėnė kontributin respektiv nė historinė e dhimbshme tė tė dy vendeve. Aty Ali Shamil mė njohu jo vetėm me fatin e Ismail Fark-ut, por dhe me jetėn e shumė shqiptarėve tė tjerė dhe duke plotėsuar dėshirėn e tij, sjell pėr lexuesin shqiptar jetėn dhe rolin qė kanė luajtur shqiptarėt nė shoqėrinė e Azerbajxhanit”, - shpjegon ajo.

Shteti shqiptar i KaukazitNdėrsa nė ditėt e sotme ka njė shtet qė thirret Shqipėri, nė kohėt e vjetra, edhe nė Kaukazi ekzistonte njė shtet me tė njėjtin emėr, qė shumė herė e quanin “shteti shqiptar i Kaukazit”. Nga shek. 4 p.e.s, deri nė shek. VIII (koha e pushtimit tė Kaukazeve nga arabėt), kufijtė e kėtij shteti pėrfshinin rajonin nga Veriu nė brigjet e Detit Hazar, nė malet e Kaukazit tė Madh dhe deri nė qytetin e Derbend-it, nga Perėndimi deri tek pėrroi i Kabrit dhe nga Jugu malet e Kaukazit tė Vogėl deri tek lumi Araz. Nė ditėt e sotme ndėrmjet kėtij shteti 1200 vjeēar dhe Shqipėrisė aktuale pėrveē emrit, ėshtė e pamundur tė ketė tė tjera lidhje. Nė vendin e Albanias sė vjetėr tė Kaukazeve, ėshtė krijuar Republika e Azerbajxhanit. Edhe sikur mes banorėve qė jetojnė nė Shqipėri dhe atyre nė Azerbajxhan tė mos ketė njė lidhje origjine, ekzistojnė ca lidhje me emrin e pėrbashkėt, ndonėse nė kohėra tė ndryshme historike. Ndaj mendova tė paraqes disa artikuj lidhur me lidhjet Azerbajxhan-Shqipėri.

Nė vitin 1998 mora njė ftesė nga Fondacioni Demokrat Kombėtar i Azerbajxhanit pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Njeriut mbi disidentėt politikė kundėr regjimit Sovjetik dhe pėrgatitjen e artikujve pėr disidentėt e Azerbajxhanit, pėr t’i pėrfshirė nė botimin e Enciklopedisė ndėrkombėtare “Fjalori Disident”, qė do tė botohej nė Poloni, nga OKB. Pėr kėtė botim botėror, ne pėrfshimė nė listėn politike 50 disidentė azeras, mes tė cilėve, edhe njė shqiptar, Ismail Farku, qė u detyrua tė jetonte dhe vuante nė Azerbajxhan. Ky ėshtė artikulli nė enciklopedinė Ndėrkombėtare “Fjalori Disident”, qė ofrohet sot pėr lexuesin shqiptar.

Ali Shamil 


 
 
 
 
25/05/2009  
http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=18872
Historia e rrallė; Diplomati shqiptar qė u internua nga KGB-ja si azerbajxhanas


Vijon nga numri I kaluarPor pėr fatin e tij tė keq, Ismail Farku nuk dinte se nė krye tė organizimit tė largimit tė tij nga Moska, qėndronte KGB. Nė 16 Nėntor 1963 njė polic troket nė derėn e dhomės sė Ismail Farkut dhe e ēon me forcė nė rajonin e policisė. Aty, nė mesnatė mbi tė ngrihen akuza tė pabaza pėr punėra “fallco”, sikur gjoja ai ėshtė shtetasi sovjetik Mehdi Mehdijev Shemsedin, qė nėn emrin e shtetasit shqiptar Ismail Farku, pėrpiqet tė largohet nga vendi duke pėrdorur emrin e tij!!!. Punonjėsi I KGB-sė, Butırskin, e fut nė burg, ku Ismail Fark, duke kundėrshtuar padrejtėsinė, hyn nė grevė urie. Mė pas, e dėrgojnė nė dhomė izolimi pėr 12 ditė, ku i urritur, i fryhen kėmbėt dhe mė e keqja, humbet vetėdijen dhe prej andej, Ismail Farkun, qė I kanė vėnė emrin “Serbski”, e nisin nė gjykim. Gjykata ja dėrgon ekspertizėn mjeksore psikiatrike İnstitutit tė Gjykatės Psikiatrike dhe tė Pėrgjithshme, ku pikėrisht e bija e Feliks Dzerjinskinit, (qė hodhi bazat e KGB-sė), gjeneralja Markarita Feliksovna Talce i vė atij diagnozėn “Skizofreni” dhe se ishte “person i rrezikshėm pėr shoqėrinė”.

Nė bazė tė kėtij raporti mjekėsor, Gjykata Popullore e rajonit vendos dėrgimin e Ismail Fark pėr ”kurim” tė detyruar nė spitalin Psikiatrik. Nė 27 Prill, 1964 me dy ruajtės mjekėsorė, atė e sjellin nė Baku, ku e vendosin fillimisht nė spitalin Psikiatrik nė klinikėn numėr 2 dhe pas pesė ditėsh, e kalojnė nė spitalin psikiatrik nr.1. Pra, u bė gjithcka qė Ismail Farku tė mbahej fshehur nė njė rajon sa mė tė largėt.

Gjatė gjithė kohės, kudo, nė burgje dhe spitalet psikiatrike, Farku mbajti qėndrim kundėr regjimit Sovjetik, ndersa u njoh me persona, qė sakrifikuan nė luftėn pėr tė drejtat e njeriut. Nė bisedat me ta dhe duke mėsuar prej tyre, u kthye edhe vetė nė njė disident. Edhe pse Ismail Farku u thoshte mjekėve se ishte shqiptar dhe jo azerbajxhanasi Mehdi Mehdijev Shemsedin, nuk e besonte mė njeri. Pėr mė tepėr, atij i morėn dokumentin nga Universiteti ku kishte studiuar nė Moskė, me qėllim qė atje tė mos figuronte njeri i regjistruar nė emrin e tij tė vėrtetė.

Ndėrkaq, lajmin se nė spital ishte shtruar Mehdi i Mehdijev Shemsedin, e morrėn prindėrit e tij qė jetonin nė rajonin Kasem Ismailov, (sot Goranboj) nė Azerbajxhan, tė cilėt prej vitesh e dinin tė humbur djalin e tyre. Nė 25 Maj, 1964 ata shkojnė nė spitalin e Bakusė, por nė vend tė djalit Mehdi Mehdiyev Semsedinin, qė kishte njė trup tė gjatė 1.80, me arsim 4 klasė shkollė dhe qė pėrveē turqishtes sė Azerbajxhanit nuk dinte gjuhė tjetėr, u ballafaquan me njė tjetėr person, me Ismail Farkėn, me njė trup 1.64 cm tė gjatė, qė fliste gjuhėt shqip, rusisht dhe frengjisht si dhe njohės i Persishtes dhe Arabishtes. Kėshtu kėta prindėr tė shkretė panė se pėrballė ky i huaj nuk ishte djali i tyre. As ata nuk kishin si t’a dinin tė vėrtetėn se djalin e tyre e kishte marrė KGB.

Mė pas, punonjėsit e KGB-sė dhe ministrisė sė Punėve tė Brendshme nė Azerbajxhan u takuan nė spital me Ismail Farkun, ku i shpjeguan se rruga pėr tė shpėtuar prej aty ishte qė tė pranonte shtetėsinė sovjetike. Nė rast se ai pranonte, do t’a nxirrnin nga spitali dhe do ta ndihmonin tė jetonte aty. Po Ismail Farku pėrsėri refuzoi dhe kėshtu, mjekėt xhelatė I dhanė atij “pleqėrinė”, duke i bėrė ēdo gjė, deri dhe heqjen e dhėmbėve me mėnyrat mė ēnjerėzore, vetėm qė tė mos mund tė thoshte se ishte me kombėsi shqiptare, por fshihej me njė emėr tjetėr. Ndaj Farkut u pėrdorėn mjekime si trisidil, kaloperidol, sulfazin etj nė doza tė mėdha, por dhe pse nėn presion, ai nuk e pranoi kurrė shtetėsinė sovjetike.

Pas njė jetė vuajtjesh plot 25-vjeēare, dy punonjės tė KGB-sė njoftojnė Farkun se me erėn e re tė Gllasnost tė Gorbaēovit dhe me perestrojkėn, shoqėria ruse kishte hyrė nė rrugėn e demokratizimit. Ata planifikojnė qė nisur nga gjendja shendetėsore, Farku t’i bėjė njė letėr gruas sė Gorbacovit ku t’i lutet qė t’a falin. Kėshtu, aty nė spitalin ku e mbanin, vijnė persona nga “Kryqi i Kuq Azerbajxhanas” dhe nga “Shoqėria Aypara e Kuqe”, takohen me Ismail Farkun dhe nė pėrfundim, i ndryshojnė pavionin: nga psikiatrik, tek sėmundjet mendore!!!!

Nė kėtė pavion, mjeku qė e kuronte, Ejup Alijev, me qėllimin e mirė qė tė zhdukė ē’ka thuhej pėr Ismail Farkun, i drejton njė letėr Akademisė Teknike tė Meşme nė San-Peterburg ku kėrkon tė dhėna nėse nė vitet 1950 kishte studiuar aty shqiptari Ismail Farku. Ndoshta pėr shkak tė ndryshimeve qė ndodhėn nė Bashkimin Sovjetik, apo se ishin larguar nga puna personat qė i bėnė gjėmėn, nė pėrgjigjen qė erdhi, shkruhej se “Ismail Farku ka studjuar nė kėtė Universitet”. Mjeku Aliyev me tė marrė dosjen e vjetėr tė Farkut nga Universiteti, pasi pa se nė dosjen qė ndodhej nė spital, nuk shkruhej emri i Ismail Farkut, e zėvendėson me dokumentin e ri dhe njofton drejtorinė e spitalit se” Ismail Fark ėshtė i rregullt”.

Bashkė me Ismail Farkun nė spitalin psikiatrik ndodhej disidenti azerbajxhanas Nadir Agayev, qė duke pėrfituar nga shpėrbėrja e Bashkimit Sovjetik, shpėton nga spitali. Mė vonė, nė 1990, ai boton librin “Magjitė e fshehta tė Sahanit” mbi burgjet nė spitalet psikiatrike, ku tregon dhe pėr Ismail Farkun. Ky libėr botohet nė gjuhėt Ruse dhe Turqishten e Azerbajxhanit nė gazetėn “Karatelnaya Meditsina” nė Moskė, ku tėrheq vėmendjen e shoqėrisė si dhe tė gazetave tė huaja, agjenturat e informacionit dhe ato diplomatike, tė cilat tregojnė interes mbi fatin e dhimbshėm tė Ismail Farkut. Edhe radio e huaj, “Svoboda” qė transmeton nė gjuhėn Ruse dhe Azere, prezanton historinė e dhimbshme tė Ismail Farkut pėrmes leximeve tė librit. Kėshtu, mė nė fund, me ndihmėn e Nadir Ağayevit, nė 9 Gusht 1990 Farku lihet i lirė nga burgu dhe strehohet nė shtėpinė e tij.

Qė nga ky moment, fillon kėrkimi i tė afėrmve tė Ismail Farkut nga Komiteti Ndėrkombėtar i Kryqit tė Kuq, ndėrsa kryetari i degės mbi “kėrkimet e shtuara” M. Sheynberker qė nga Mynih ofron ndihmėn duke i kėrkuar Shoqėrisė Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat e Njeriut, qė tė jepej njoftimi pėr Ismail Farkun. Ndėrkaq, nė 1992 nė Moskė hapet ambasada Shqiptare dhe Nadir Ağayev dėrgon aty tė dhėnat mbi Ismail Farkun.

Por historia e hidhur pėr kėtė njeri nuk mbaron me kaq, pasi mėsohet se nė Shqipėri, duke e ditur tė vdekur prej kohėsh, gruaja e tij kishte krijuar familje tė re, vajza ishte rritur dhe kishte familjen e saj, se djali i lindur nė 1962, gjithashtu ishte martuar dhe tė gjithė jetonin nė Tiranė. Kėshtu, ambasadori Hasanmataj i tha Ismail Farkut se pėr tė, ishte mė e arsyeshme tė jetonte nė Azerbajxhan.

Sot, İsmail Farku jeton nė rrethinėn e Baku-s, nė afėrsi tė qytetit Shuvalan, nė njė shtėpi private, ku punon ēfarė I vjen nė dorė pėr tė jetuar, ndėrsa ende nuk i dihet statusi i huaj politik qė i takon….Pergatiti Entela MUCO


 

 

http://www.panorama.com.al/index.php?id=28669
Zbulohet dokumenti sekret, Enver Hoxha shpalli “Hero i Kombit” dy gjeneralė tė Titos
» Vendosur: 25/05/2009 - 07:32
•  

AFRIM IMAJ

Yjet e para “Heroi i Kombit” pėr gjeneralėt e Titos! Fill pas luftės Enver Hoxha dekoron emisarėt e Beogradit. Madje me urdhrin mė tė lartė tė kohės.Nė njė dokument tė panjohur tė vitit 1945 zbulohet lista me emrat e 22 ushtarakėve dhe politikanėve tė lartė tė Jugosllavisė tė dekoruar nga lidershipi komunist i Tiranės. Vendimi i ideuar nga “Kryeministri dhe komandanti i Pėrgjithshėm gjeneral kolonel Enver Hoxha”, bėn tė ditur nderimet e larta pėr “personalitete tė huaj dhe tė vendeve aleate” nė emėr “tė mirėnjohjes sė qeverisė dhe popullit shqiptar pėr kontributin nė luftėn antifashiste nacionalēlirimtare”. I shpallur me bujė dhe solemnitet nė periudhėn e dashurisė me Beogradin, akti i dekorimit, u harrua e burgos nė kasafortat sekrete menjėherė pas divorcit me Titon. Madje, nė vitin ‘49 dikush nė kupolėn e lartė u kujtua pėr ta shfuqizuar ligjėrisht me vendim zyrtar. Po nė ē’rrethana u dekoruan gjeneralėt e Jugosllavisė, cili ishte kontributi real i tyre,   kush e krijoi listėn me emrat pėrkatės dhe pse u futėn nė tė disa nga atdhetarėt shqiptarė. Studiuesi Filip Rrumbullaku, ish-sekretari i pėrgjithshėm i Presidencės, autor i monografis pėr historikun e dekorimeve tė shtetit shqiptar, argumenton pėr gazetėn “Panorama” tė vėrtetat e kėtij gjesti nėnshtrimi dhe servilizmi, tė cilin e ndoqi fati i njė metamorfoze…
Zoti Filip! Kemi mėsuar se jeni duke pėrfunduar njė studim mbi historinė e dekorimeve nė Shqipėri, qė ėshtė i pari i kėtij lloji. Gazeta ka zbuluar njė dokument, sipas tė cilit, nė shkurt tė vitit 1945 me dekret tė veēantė janė dekoruar rreth 20 gjeneralė jugosllavė. Cila ėshtė e vėrteta dhe nė ēfarė rrethanash Tirana u ka dhėnė yjet e heroit tė kombit zyrtarėve tė Titos?
Sė pari, mė lejoni tė bėj disa saktėsime tė vogla. Informacioni tė cilit ju i referoheni, nuk ka tė bėjė me njė dekret, por me njė vendim tė kryesisė sė Kėshillit tė Pėrgjithshėm Antifashist Nacionalēlirimtar, i cili kishte atribute legjislative deri nė krijimin e kuvendit pas zgjedhjeve tė para nė fund tė dhjetorit   1945. Ky vendim nuk ėshtė marrė nė shkurt, por nė shtator tė atij viti. Ai ka numrin 117, ėshtė i datės 5 shtator 1945 dhe ėshtė botuar nė fletoren zyrtare me datė 20 shtator 1945.
Pra, bėhet fjalė pėr dekoratat pas ēlirimit…
Kriteret dhe procedurat e reja pėr dekorimet janė ndėr vendimet e para tė organeve mė tė larta tė shtetit shqiptar pas Luftės sė Dytė Botėrore. Kuptohet qė shteti i ri nuk mund tė operonte me dekoratat e mėparshme, me urdhrat kalorėsiakė tė mbretėrisė shqiptare. Nė kushtet e reja diktohej institucionalizimi i dekoratave tė reja, tashmė jo si urdhra kalorėsiakė, por si urdhra merite. Sipas dokumenteve tė kohės vendimet pėr dekoratat e reja janė marrė nė muajin korrik tė vitit 1945. Me anėn e tyre u krijuan katėr urdhra dhe njė medalje: urdhri i Heroit Kombėtar, i Flamurit, i Yllit Partizan, i Trimėrisė dhe medalja e Kujtimit. Dy prej kėtyre urdhrave, i Yllit Partizan dhe i Skėnderbeut ishin me tre klasė, kurse urdhri i Trimėrisė shoqėrohej edhe nga medalja me tė njėjtin emėr. Urdhrat dhe medaljet e tjera u krijuan mė vonė.
Ju keni studiuar tė gjithė dokumentacionin zyrtar tė dekorimeve. A mund tė na thoni kush ishin tė dekoruarit e parė tė shtetit komunist shqiptar?
Vendimi i parė i Kryesisė sė Kėshillit Antifashist Nacionalēlirimtar ėshtė nėnshkruar nė gusht tė vitit ‘45. Nė tė zyrtarizohet dekorimi i Kryeministrit dhe Komandantit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė, Gjeneral, kolonel Enver Hoxhės me tre dekorata tė larta: urdhrin “Ylli Partizan” i klasit tė parė, Urdhri i Flamurit dhe Medalja e Kujtimit. Kjo e fundit ka qenė njė medalje shumė e rėndėsishme me anėn e tė cilės vėrtetohet pjesėmarrja dhe kontributi nė luftėn Antifashiste NĒl. Nė tė njėjtin dokument janė dhe dy vendimet e tjera, qė pėrmbajnė listėn e dekorimit tė rreth 200 personaliteteve tė luftės me Urdhrin e Flamurit dhe Medaljen e Kujtimit…
A janė nė kėtė listė emrat e gjeneralėve tė Titos?
Dokumenti tė cilit i referoheni ju, ka tė bėjė me njė vendim tjetėr, qė mund quhet edhe vendimi i katėrt nė serinė e vendimeve pėr dekorime. Ai siē e sqarova mė lart, i pėrket shtatorit tė vitit 1945.
Pra ka pasur njė vendim tė veēantė pėr dekorimin e zyrtarėve jugosllavė…
Pėr hir tė sė vėrtetės duhet thėnė se nė kėtė vendim nuk pėrfshihet vetėm dekorimi i figurave tė njohura jugosllave, por edhe i disa personaliteteve tė tjera. Kjo duket nga motivacioni, sipas tė cilit, kryesia e kėshillit tė pėrgjithshėm antifashist nacionalēlirimtar vendosi tė dekorojė “shumė personalitete tė huaja tė vendeve aleate”, tė cilat gjatė LANĒ-it tė popullit tonė “kanė kontribuar dhe ndihmuar me tė gjitha mjetet nė luftėn e popullit shqiptar - qoftė brenda nė Shqipėri krah pėr krah me ushtrinė tonė, qoftė jashtė Shqipėrisė - pėr tė shfaqur mirėnjohjen dhe pėr ta shpėrblyer e nderuar veprimtarinė e tyre nė dobi tė atdheut e tė popullit shqiptar”. Pra, nė motivacionin e vendimit bėhet fjalė pėr dekorimin e “Shumė personaliteteve tė huaja tė vendeve aleate”, ēka duket qartė edhe nga lista emėrore ku bėjnė pjesė 55 persona. Analiza e kėsaj liste emėrore lejon mundėsi pėr interpretim. Kėtu ju kini tė drejtė.
Sidoqoftė, “bashin” e vendit tė kėsaj liste e zėnė emisarėt e Beogradit…
Sikurse shihet nga lista dhe kėtu e kam fjalėn sidomos pėr ata qė e njohin sadopak historinė e luftės dhe tė marrėdhėnieve tė ngushta shqiptaro-jugosllave tė asaj kohe, me anėn e kėtij vendimi ėshtė dekoruar thuajse e tėrė udhėheqja jugosllave, ose, ajo pjesė e saj, e cila mbante lidhje tė ngushta me udhėheqjen komuniste shqiptare. Eduard Kardel, Aleksandėr Rankoviē, Milovan Gjilas, Vukmanoviē Tempo, pa folur pėr Miladin Popoviēin, Dushan Mugoshėn, Velimir Stoiniēin, Njazi Dizdareviēin etj., bėnin pjesė nė rrethin mė tė ngushtė tė udhėheqėsit jugosllav Tito jo vetėm nė vitet e Luftės sė Dytė Botėrore, por edhe pėr shumė vjet tė tjera mė pas. Nė listėn me 55 persona janė 22 emra tė zyrtarėve jugosllavė, apo rreth 40 pėr qind e tėrė tė dekoruarve; 16 emra ose 30 pėr qind e listės u pėrkasin oficerėve tė misioneve angleze dhe amerikane, fare pak janė rusė. Pra, nga mėnyra e listimit dhe e vendit qė zėnė emrat nė kėtė listė mund tė nxjerrim edhe pėrfundimin se deri nė mesin e vitit 1945, vendi i parė aleat ishte Jugosllavia, pastaj vinin Anglia, SHBA e mė pas Rusia. Por, ėshtė disi e pashpjegueshme, e papritur, dhe nuk mund tė mos na bėjė pėrshtypje fakti qė bashkė me personalitetet e huaja jugosllave, angleze, amerikane dhe ruse tė renditen edhe 16 emra tė personaliteteve kosovare tė atyre viteve. Ēuditėrisht midis tyre ndodhet edhe emri i Bije Vokshit, e cila jetonte nė mes tė qytetit tė Tiranės..
Tė ndalojmė pak te ky moment: A mendoni se njė fakt i tillė ėshtė shprehje e nėnshtrimit politik, apo…
Shqyrtimi i kėtij argumenti ėshtė shumė kompleks. Mendoj se ka nevojė tė shihen dokumentet edhe mė tej, duke filluar qė nga ideja fillestare pėr kėto dekorime, koha kur ėshtė bėrė ky propozim nga Enver Hoxha, “rekomandimet” apo “sugjerimet” qė mund tė ketė pasur nga ambasadori “mik”, nga kush e si ėshtė hartuar motivacioni dhe lista e tė dekoruarve, ē’dekoratė do t’i jepet njėrit apo tjetrit, etj. Sepse nuk mund tė mos pyesėsh: pėrse janė dekoruar me urdhrin e Heroit Kombėtar dy gjeneralė jugosllavė? Kanė pasur kontribute apo dekoratat janė dhėnė vetėm pėr hir tė miqėsisė midis dy vendeve? A duhet tė kesh merita tė veēanta nė shėrbim tė popullit pėr tė merituar kėto dekorata apo ato mund tė jepen edhe pėr tė nderuar njė mik? Mund tė shtrohen edhe pyetje tė tjera. Megjithatė, tani pėr tani njė gjė mund tė thuhet jo pa siguri: ne nuk tregohemi rigorozė nė respektimin e procedurave, nxitohemi, e kam fjalėn jo vetėm pėr atė kohė, por edhe sot dhe ky nxitim, ky mosrespektim procedurash, krijon hapėsira pėr ndikime politike, klanore, qėndrime subjektive e interesa personale. Dhe, nėse kthehemi te vendimi dhe lista e mėsipėrme, mund tė thuhet se vendosja nė tė njėjtėn listė me personalitetet e huaja edhe e emrave tė personaliteteve shqiptare nga Kosova ėshtė njė absurditet i madh.
Meqė ėshtė rasti, a ka pasur absurditete tė tilla nė tė kaluarėn nė dekorimet ndaj tė huajve?
  Ka ndodhur jo rrallė qė dekoratat e akorduara figurave zyrtare pėr shkak tė miqėsisė politike mes dy vendeve tė jenė hequr kur janė prishur kėto marrėdhėnie e kjo miqėsi; por nuk ka ndodhur ndonjėherė anulimi i dekorimeve tė personaliteteve intelektuale kur ato janė bėrė pėr merita e vlera nė fusha tė caktuara. Pėrkundrazi, ka ndodhur qė njė personalitetet i shquar tė kthejė dekoratėn, qė i ėshtė akorduar nga njė kryetar shteti. Pėrmend kėtu Edit Durhamin, e cila i ktheu dekoratėn mbretit tė Malit tė Zi shumė shpejt pasi e kishte marrė atė, me arsyetimin se, “unė vetė isha habitur shpesh me ata persona qė kishin pranuar dekorata nga Abdyl Hamiti dhe, tani qė unė mėsova se ai ishte mė mizor se Sulltani turk, unė nuk mund tė mbaja mė medaljen e tij”.
Dhe, pėr t’iu pėrgjigjur pyetjes suaj, mund tė thuhet se, ka pasur edhe absurditete nga mė tė ndryshmet. P.sh., nė fund tė vitit 1930, sikurse del nga libri “Mbreti Zog dhe pėrpjekja pėr stabilitet nė Shqipėri”, ėshtė dekoruar njė mashtrues i njohur ndėrkombėtar me kombėsi amerikane, njėfarė John Dekay, i cili hiqej si filantropist i madh. Ai mbėrriti nė Tiranė me njė rekomandim tė konsullit shqiptar Saraēi, i shoqėruar prej njė sekretari privat dhe e paraqiti veten si njė pėrfaqėsues tė njė sindikate tė fuqishme, qė i kishte ngarkuar atij si mision tė bisedonte me qeverinė shqiptare pėr marrjen e koncesioneve nė fushėn e ndėrtimeve publike. Ai fitoi shumė shpejt simpatinė e shqiptarėve, duke i dhėnė Kryqit tė Kuq shqiptar njė ēek prej katėr mijė sterlinash e duke deklaruar njėkohėsisht se ishte i gatshėm t’i ēlironte shqiptarėt prej detyrimeve financiare ndaj Italisė.
Sipas studiuesit Bernd Fisher, me gjithė paralajmėrimet e shumta tė ministrit fuqiplotė amerikan nė Tiranė, Dekay u hyri nė zemėr shqiptarėve, veēanėrisht Mehdi Bej Frashėrit, ministrit tė Punėve Botėrore, i cili ra krejtėsisht nėn magjepsjen e tij. Dekay u prit madje edhe nga mbreti Zog, i cili e dekoroi atė me Urdhrin e Skėnderbeut. Pas disa ditėsh qėndrimi nė Tiranė, ai u nis pėr nė Durrės, pasi kishte futur nė xhep njė marrėveshje pėr kryerjen e njė liste tė gjatė ndėrtimesh publike nė Shqipėri. Largimi i tij nga Shqipėria, pas njė dehjeje tė fortė gjatė njė orgjie nė njė restorant tė Durrėsit, koincidoi me marrjen e informacionit prej qeverisė shqiptare se John Dekay ishte kokė e kėmbė njė mashtrues. Nėse heqim paralele mes kėtij fakti tė tetėdhjetė viteve mė parė me kohėn tonė, se si priten nga shteti shqiptar disa tė huaj qė medemek paraqiten se do tė bėjnė investime tė mėdha nė Shqipėri dhe nuk bėjnė asgjė, atėherė mund tė thuhet se “saga” John Dekay vazhdon. Por ka edhe absurde tė tjera.
Meqė pėrmendėt punimin qė kini nė dorė, edhe njė pyetje: Kur kanė filluar dekorimet e para nga shteti shqiptar pas luftės?
 Mė sipėr kemi pėrmendur dekretin e muajit shtator 1945 pėr dekorimin e disa zyrtarėve tė lartė politikė e ushtarakė jugosllavė. Njė vit mė pas, maj e korrik 1946, me propozimin e kryetarit tė qeverisė, d.m.th., tė Enver Hoxhės, presidiumi i Kuvendit popullor nxjerr dy dekrete, me nr. 58 e 93. Me dekretin e parė dekorohen 10 ushtarakė jugosllavė me Urdhrin Ylli Partizan tė klasit tė parė, tė dytė e tė tretė; me dekretin tjetėr tė muajit korrik 1946, dekorohen rreth 60 funksionarė mė tė lartė ushtarakė e politikė jugosllavė me urdhrat e Lirisė, tė Yllit Partizan, tė Flamurit dhe tė Trimėrisė. Midis tyre janė mbi 12 gjeneralė si Svetkozar Vukmanoviē, Ivan Gosnjak, Vllado Rukovina, Danilo Lekiē, Hamoviē, Juriē, Rade Zhigiē, Mihal Kupreshan, Boshko Ligeguviē, Velko Kovaēeviē, Gjeorgjie Jovanoviē, Save Oroviē, Vuko Lepetiē, Koēa Popoviē etj.
Gjeneralėt e dekoruar me dekretin e vitit ‘46, janė dekoruar edhe   me vendimin e Kryesisė sė Kėshillit Antifashist Nacionalēlirimtar tė shtatorit ‘45. Cila ėshtė domethėnia e njė veprimi tė tillė?
Ėshtė e vėrtetė qė njė pjesė e madhe e gjeneralėve dhe udhėheqėsve jugosllave, tė cilėt u dekoruan me dekretin e presidiumit tė Kuvendit Popullor tė korrikut ‘46, ishin dekoruar edhe nė shtator 1945 me vendim tė veēantė tė kryesisė sė Kėshillit Antifashist Nacionalēlirimtar. Paradoksale, por gjithsesi vėrtetė. Cila ishte domethėnia e njė marrėzie tė tillė. Servilizmi politik dhe asgjė tjetėr. Politika shqiptare e atyre momenteve nuk mund tė shikonte pėrtej syzeve tė Titos. Kjo deri sa tė mbaronte periudha e mjaltit. Do tė vinte mė tej divorci dhe ēdo gjė do tė rrokullisej nė kahun tjetėr…
Si u operua me gjeneralėt e dekoruar pas prishjes sė marrėdhėnieve me Titon dhe Jugosllavinė?
Nė dokumentet e kohės dėshmohet se tė gjitha dekoratat e pėrmendura nė vendimin e mėsipėrm pėr zyrtarėt dhe autoritetet jugosllave, janė hequr me njė vendim tjetėr tė presidiumit tė Kuvendit popullor nė vitin 1949. Nga ky moment nuk bėhej mė fjalė pėr Heronj tė Kombit, por pėr tradhtarė e agjentė, pėr kriminelė dhe genocidistė etj. E njėjta histori ndodhi edhe aleatėt sovjetikė e mė vonė edhe me ata kinezė. Nė njė farė kuptimi linja e dekorimit zbulon fizionominė dhe fytyrėn e shtetit…

Lista e dekorimeve

VENDIM
Nr. 117, datė 5-9-1945
Mbi dhėnie dekoratash
DEKORATA PĖR PERSONALITETE TĖ HUAJA
Nė bazė tė propozimit tė kryetarit tė Qeverisė Demokratike dhe komandant i Pėrgjithshėm i Ushtrisė Kombėtare.
Duke marrė parasysh se shumė personalitete tė huaja tė vendeve aleate, gjatė Luftės NĒl tė popullit tonė kanė kontribuar dhe ndihmuar me tė gjitha mjetet dhe pėr tė shfaqur mirėnjohjen e pėr ta shpėrblyer e nderuar veprimtarinė e tyre nė dobi tė atdheut e tė popullit shqiptar,
Kryesia e Kėshillit Antifashist Nacional-Ēlirimtar
Vendosi:
Tė dekorohen me dekoratat, personat qė pėrmenden nė listėn qė vijon:
1. Gjeneral Ivan Milutinoviē, me Urdhrin “Hero Kombėtar”
2. “Lolo Ribar,   me Urdhrin “Hero Kombėtar”
3. “Ramiz Sadiku,  me Urdhrin”Hero Kombėtar”
4. “Ivan Ribar,   me Urdhrin e “Flamurit”
5. “Eduard Kardjel,  me Urdhrin e “Flamurit”
6. Bllazho Jovanoviē, me Urdhrin e “Flamurit” 
7. Radovan Zogoviē,  me Urdhrin e “Flamurit”
8. Dėshmori Miladin Popoviē, me Urdhrin e “Flamurit” dhe “Medaljen e Kujtimit”
 9. Dushan Mugosha,   me Urdhrin e “Flamurit” dhe “Medaljen e     Kujtimit”
10. Gjen. Lt. Arso Jovanoviē,  me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I.
11. Aleksandėr Rankoviē, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I.
12.  Milovan Gjilas, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I
13.Gjen. Lt.  Peko Dapēeviē, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I
14. Brigadier E. F. Davies, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I 
15. “T. Churchill,  me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I
16.Kolonel   Velimir Stoiniē,  me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I
17.Lt. Kolonel C. A. S. Palmer, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I
18.Major Ivanov Konstantin, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I
19.Kapiten Thomas Stefan,  me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I
20. Gjen.maj. Svetkozar Vukmanoviē, urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II dhe Medaljen e  “Kujtimit”
21.Gjen. Terziē Velimir, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II
22. Kolonel Vojo Todoroviē me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II, me urdhrin e “Trimėrisė” dhe “Medaljen e Kujtimit”
23. Fadil Hoxha, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II, dhe Med. e “Kujtimit”
24. Kiler Peter, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II
25. Obrat Cicmil, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II
26. N/kol. Mijat Vuletiē, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II
27. Major Savo Stonoju, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II
28. “H. W. Tilman, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II 
29. G. W. Seymour, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II,
30. “Ė. V. G. Smith, me urdhrin “Ylli Parti.”,kl. II
31. “J. K. H. Shaw,  me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II,
32. “M. J. Thornton,  me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II,
33. “V. Robinson, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II,
34. “E. Nordthrop, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II,
35. Kapiten  J. M. Lyon, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II,
36. Toger Tjurin Vladimir, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II,
37. “John O’Keefe, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II,
38. Major Tomishek Teodor, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. III,
39. “Viktor Kobol, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. III,
40. Kapiten Niazi Dizdareviē, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. III,
41. Toger Nick Cooky, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. III,
42. Kaporal George Routsis, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. III,
43. Kapiten   G. S. Duffy,  me urdhrin e “Trimėrisė”.
44. Bije Vokshi, me urdhrin e “Trimėrisė”
45. Hajdar Dusha, me urdhrin e “Trimėrisė”
46. Emin Duraku, me urdhrin e “Trimėrisė”
47. Xhevdet Doda, me urdhrin e “Trimėrisė”
48. Vaso Strugari, me urdhrin e “Trimėrisė”
49. Michel Popoviē, me urdhrin e “Trimėrisė”
50. Xhafer Vokshi,  me Medaljen e “Kujtimit”
51. Elhami Numani, me Medaljen e “Kujtimit”
52. Xhavid Numani, me Medaljen e “Kujtimit”
53. Safete Numani, me Medaljen e “Kujtimit”
54. Ymer Pula, me Medaljen e “Kujtimit”
55. Mehmet Hoxha, me Medaljen e “Kujtimit”.

Ky vendim hyn nė fuqi menjėherė.
Pėr Kryesinė e Kėshillit Antifashist N. Ēl
SEKRETARI:                                     KRYETARI:   
Koēo Tashko  d.v.         Dr. Omer Nishani d.v
   
Tiranė, mė 5-9-1945.