http://www.rilindjademokratike.com/RD%205%20korrik/politika.htm

Rezultatet paraprake tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve

 

Aleanca e Ndryshimit 770.089 vota ose 46.69%

Poli i Lirisė 27.493 vota ose 1.82%

Aleanca Socialiste pėr Integrim 83.767 vota ose 5.56%

Bashkimi pėr Ndryshim 683.136 vota ose 45.36%

 

Rezultati i subjekteve i pėrkthyer nė mandate:

 

Aleanca e Ndryshimit 71 mandate nė Parlament

Aleanca Socialiste pėr Integrim 4 mandate nė Parlament

Bashkimi pėr Ndryshim 65 mandate nė Parlament

 

Ndarja e mandateve sipas qarqeve:

 

Qarku Berat

Aleanca e Ndryshimit 3 mandate

Aleanca Socialiste pėr Integrim 1 mandat

Bashkimi pėr Ndryshim 4 mandate

 

Qarku Dibėr

Aleanca e Ndryshimit 4 mandate

Bashkimi pėr Ndryshim 2 mandate

 

Qarku Durrės

Aleanca e Ndryshimit 7 mandate

Aleanca Socialiste pėr Integrim 1 mandat

Bashkimi pėr Ndryshim 5 mandate

 

Qarku Elbasan

Aleanca pėr Ndryshim 7 mandate

Bashkimi pėr Ndryshim 7 mandate

 

Qarku Fier

Aleanca e Ndryshimit 7 mandate

Aleanca Socialiste pėr Integrim 1 mandat

Bashkimi pėr Ndryshim 8 mandate

 

Qarku Gjirokastėr

Aleanca e Ndryshimit 2 mandate

Bashkimi pėr Ndryshim 3 mandate

 

Qarku Korēė

Aleanca e Ndryshimit 6 mandate

Bashkimi pėr Ndryshim 6 mandate

 

Qarku Kukės

Aleanca e Ndryshimit 3 mandate

Bashkimi pėr Ndryshim 1 mandat

 

 

Qarku Lezhė

Aleanca e Ndryshimit 4 mandate

Bashkimi pėr Ndryshim 3 mandate

 

Qarku Shkodėr

Aleanca e Ndryshimit 7 mandate

Bashkimi pėr Ndryshim 4 mandate

 

Qarku Tiranė

Aleanca e Ndryshimit 16 mandate

Aleanca Socialiste pėr Integrim 1 mandat

Bashkimi pėr Ndryshim 15 mandate

 

Qarku Vlorė

 

Aleanca e Ndryshimit 5 mandate

Bashkimi pėr Ndryshim 7 mandate

 
 
 
http://www.kohajone.com/html/artikull_44340.html
 Berisha - Meta, lind qeveria e integrimit

Rozeta Rapushi
E Diele, 05 Korrik 2009

Vetem nje dite pasi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli zyrtarisht koalicionin e djathte "Aleanca per Ndryshim" fitues me 71 mandate, Kryeministri Sali Berisha ftoi dje Ilir Meten ne kete koalicion. "Jam ketu per te ftuar publikisht Levizjen Socialiste per Integrim per te krijuar se bashku nje qeveri te re qe do te mund ta quanim qeveri e integrimit te vendit ne Bashkimin Evropian", tha kryeministri, duke kerkuar keshtu kater mandatet qe LSI ka fituar ne zgjedhjet parlamentare te 28 Qershorit. Ftesen publike, kryeministri e beri, duke u bazuar se nga partite me te cilat programet jane me afer eshte ajo e LSI-se, e cila sipas tij ka si yll polar ne programin e saj integrimin e vendit ne Bashkimin Evropian. "LSI-ne e ftoj gjithashtu me bindjen time se kjo nuk ka te beje me shifrat ne Parlament, por ka te beje me faktin se ajo eshte nje perfaqesuese dinjitoze e spektrit te majte. Kjo parti, ne dy zgjedhjet e fundit ka qene objekt real i nje persekutimi te pamerituar ligjor, i nje trysnie jo demokratike", tha kryeministri, duke hequr pergjegjesite nga Partia Demokratike ne trysnine qe ka qene LSI. Ndaj ai tha se 47% te votave qe populli i dha PD-se, t'i shtohen dhe 6% te marra nga LSI, duke krijuar keshtu nje koalicion me baze te gjere elektorale dhe me te gjere se koalicionet e 4 viteve te shkuara. "Levizja Socialiste per Integrim, ne interesin me te mire te vendit duhet ta shqyrtoje dhe ta vleresoje me sens pozitiv ftesen time te sinqerte, sepse pavaresisht se per te gjitha forcat politike te vendit eshte e qarte se sovrani, pervecse votoi koalicionin tim, duke e nxjerre ate si force e pare, ka votuar per koalicion dhe eshte ne ABC-ne e politikes dhe ne moralin e saj qe vota e tij te lexohet me korrektese dhe ndershmeri", tha Kryeministri. Sipas tij, perfshirja e LSI-se ne koalicion ka arsye madhore, pasi e tejkalon 50% e votave te popullit, krijon bazen morale dhe ligjore te plote per te qeverisur si dhe ka pika te perbashketa programore. Madje Berisha permendi se jo ne menyre rastesore, Ilir Meta ishte vendosur ne krye te komisionit parlamentar te integrimit. "Ky eshte, te jemi realist varianti me i pershtatshem per vendin, sepse ne kete menyre do te kete nje qeveri solide, eficente, te forte dhe do te kete nje opozite gjithashtu solide", tha kryeministri. Ai e vleresoi si nje nga skemat absolutisht ne interesin me te mire te vendit. Si dhe siguroi per krijimin e nje qeverie solide me pika kontakti programore por gjithashtu edhe nje opozite solide. "Imagjinoni ju sikur te behej nje koalicion gjigant dhe te mbetej opozita me 4 deputete", vijoi Berisha. Ai nuk u shpreh aspak i kercenuar ne lenien e postit te tij, Ilir Metes. Sipas Berishes, koalicioni nuk funksionon ne ate menyre. Perkundrazi do te jete sa me transparent. "Shqiptaret kane Sali Berishen njeriun me te votuar, e kane pasur gjithnje keshtu. Pra kjo nuk eshte vetem se mirenjohje e imja ndaj tyre, nuk mund t'i qortoj pse me votojne mua ne kete shkalle. Ky koalicion nuk eshte pazar karrigesh. Ky eshte koalicion integrimi", theksoi ai.

Kryeministri: "Edi Rames i uroj, gezuar ditelindjen"

Kryeministri Sali Berisha uroi dje publikisht kreun e Partise Socialiste, Edi Rama, per 45 vjetorin e lindjes se tij. "Edi Rames i uroj gezuar ditelindjen. Uroj qe vitet qe vijne ti sjellin me shume rini", tha kryeministri Sali Berisha. Ai i quajti deklaratat e bera gjate fushates elektorale se LSI eshte gjysma e molles se kalbur te PS-se, se jane limonada elektorale. Duke cituar edhe Faik Konicen, tashme me ftesen e bere publikisht per Meten ne qeverine e kater viteve te ardhshme, kryeministri i quajti fjale kazani.Meta: Po qeverisjes me Berishen

Rozeta Rapushi

Levizja Socialiste per Integrim bashkohet me koalicionin fitues qeverises me ne krye kryeministrin Sali Berisha. Kreu i LSI-se, Ilir Meta, nuk priti as 60 minuta per t'i thene "po", fteses se kryeministrit Berisha per bashkepunim, ne realizimin e programit te qeverise se re, te integrimit evropian. "Duke marre ne konsiderate rezultatet e zgjedhjeve, krizen ekonomike, rendesine e stabilitetit politik institucional dhe qeverises, duke vleresuar domosdoshmerine e nje qeverisje me eficente dhe perfaqesuese, me pergjegjesi historike dhe atdhetare e pranoj ftesen e kryetarit te koalicionit fitues, Sali Berisha per te filluar negociatat paraprake dhe per te realizuar me transparence te plote programin e Qeverise se integrimit evropian", tha prere Meta. Teksa ka shpjeguar se eshte konsultuar dhe me fakton vendas dhe nderkombetar. Vendimin e marre, lideri i LSI-se, e shpjegoi si zgjidhjen e vetme qe i kish mbetur, per te mos lejuar qe vendi te hyje ne krize. Duke permendur tentativat nje vjecare per te parandaluar kete situate pas miratimit te Kodit Zgjedhor, Meta tha se kjo ishte zgjidhja ne kuader te stabilizimit ne vend. "Do te kontribuoje per te zhytur vendin me tej ne krize dhe ne mos qeverisje, apo te kontribuoje si nje faktor stabilizues i qeverise dhe garantues ne maksimumin e mundshem per nje qeveri, qe do ti sherbeje interesave shume me te gjera sesa koalicioni fitues. Kjo eshte zgjedhja me e veshtire qe me duhet te bej si politikan dhe si lider", u shpreh ai. Sipas Metes, nuk ka asnje rruge tjeter. Ai tha se ishte i gatshem te qendronte edhe ne opozite, por me sakatimin qe sipas tij ka Kodi Zgjedhor dhe shume veprime te bera se fundmi, LSI nuk mund te qendroje e vetme ne nje opozite ndaj maxhorances PD-PS. "Asgje nuk ndryshon tek Ilir Meta dhe te LSI. Une do te jem socialist, por para se te jem socialist, jam shqiptar dhe kam pergjegjesi ne keto momente per te marre pergjegjesite per te ardhmen", nenvizoi Meta. Bashkimin me Berishen, Meta e justifikoi me indiferencen e madhe nga ana e liderit socialist Edi Rama ne takimet e kerkuara prej tij. Sipas tij, LSI ka bere te gjitha perpjekjet per te larguar nga qeverisja kryeministrin Sali Berisha dhe per te realizuar bashkepunimin e keputur midis PS-se dhe LSI-se per shkak te bashkepunimit te vendosur mes Rames dhe Berishes, qe nga ndryshimet kushtetuese te Kodi Zgjedhor, si dhe ndryshime te tjera. "Kam kerkuar takime, por atje ka munguar kryetari i PS-se. Ka pasur edhe kerkesa te tjera, sikurse ka qene edhe kerkesa me e fundit per zotin Rama, i cili ka qene i ftuar per te parandaluar cenimin e standardeve qe ndodhi ne 28 Qershor, jo vetem per shkak te mazhorances, por edhe per shkak te sjelljes se lidershipit te PS-se, ndaj votave te LSI-se", tha Meta, ftesa qe sipas tij Rama i refuzoi. Ne keto kushte, ai shpjegoi se eshte i detyruar qe te ece perpara drejt nje marreveshjeje qe i sherben integrimit te vendit. Sipas tij, nje marreveshje mes tij dhe Rames eshte e pa mundur pasi do te prodhonte vetem krize, asgje tjeter.

http://www.kohajone.com/html/artikull_44344.html

Bashkepunimi me PR-ne, Berisha: Do jete pjese e koalicionit


E Diele, 05 Korrik 2009

Bashkepunimi mes PD dhe LSI, nuk do te anashkaloje dy partite e vogla te djathta qe kane fituar nje mandat deputeti, PR dhe PDI. Kryeministri Sali Berisha, tha dje se Partia Republikane eshte pjese e koalicionit dhe kryetari i saj, Fatmir Mediu do te perfaqesohet ne Kuvend. Por bashkepunimi me LSI-ne eshte vetem ceshtje spektri sipas kryeministrit. Berisha siguroi se me LSI, do te zgjerohet ne menyre te ndjeshme baza elektorale dhe spektri programor i koalicionit te qeverise se ardhshme.

 

http://www.gazeta55.net/index.php?kat=politike&artikulli=7053

Vjen pėrgjigjja e Metės: E pranoj ftesėn e Berishės, kryetarit tė koalicionit fitues nė zgjedhje

04-07-2009 / Gazeta 55Vjen pėrgjigjja e Metės: E pranoj ftesėn e Berishės, kryetarit tė koalicionit fitues nė zgjedhje

Kryetari i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Ilir Meta, pranoi tė shtunėn ftesėn e Kryeministrit Sali Berisha pėr bashkėqeverisjen e ardhshme tė vendit. Gjatė njė konference pėr shtyp kreu i LSI-sė, Ilir Meta, deklaroi se, “me pėrgjegjėsi historike dhe atdhetare e pranojė ftesėn e kryetari tė koalicionit fitues, z.Berisha pėr tė filluar negociatat paraprake dhe pėr tė realizuar me transparencė tė plotė programin e qeverisė tė integrimit europian. Pasi jam konsultuar edhe me aktorė  tė rėndėsishmė vendas dhe ndėrkombėtar qė kėrkojnė forcimin e stabilitet nė vend dhe pėrshpejtimin e reformave, vendosa tė pranoja kėtė ftesė". tha Meta 

Duke u ndalur tek ky koalicion Meta pohoi se, " pas gjithė kėtyre pėrpjekjeve  tė pandėrprea qė unė kam bėrė me PS-nė, pėr mė shumė se 1 vit pėr tė parandaluar kėtė qė ndodhi , mendoj qė sot tė kontribuojė si njė faktor stabilizues dhe garantues nė maksimumin e mundshėm pėr njė qeveri qė do ti shėrbejė interesave shumė mė tė gjera se sa koalicionit fitues". Ai tha se "Marrėveshja Rama-Meta ėshtė e pamundur dhe prodhon vetėm krizė dhe asgjė tjetėr,- duke shtuar se,-  Shqipėrina dhe shqiptaret  kėrkojnė mesazh stabiliteti pėr tė ardhmen". I pyetur nėse kjo kjo bashkėqeverisje do tė bėjė tė mundur liberalizimin e vizave pėr kėtė vit, Meta tha se, “programi i kėsaj mazhorance tė re, tė djathtė dhe tė majtė, do tė garantojė tė gjitha ato prioritete qė kanė tė bėjne me intregimin europian tė Shqipėrisė dhe nė afatin mė tė shpjetė do tė realizojmė liberalizimin e vizave pėr tė gjithė shqiptarėt”. Nė vijim tė deklaratės sė tij, Kreu i LSI-sė, Ilir Meta, deklaroi se " koalicioni Berisha- Meta do tė jetė njė koalicion transparent."

 

 

http://www.shekulli.com.al/2009/07/04/berisha-qeveria-e-re-nga-koalicioni-pd-lsi-meta-e-pranoj-ftesen-per-stabilitetin-e-vendit.html

Berisha: Qeveria e re nga koalicioni PD-LSI, Meta: E pranoj ftesėn pėr stabilitetin e vendit

Shekulli Online | 04/07/2009 |

Ilir Meta ka deklaruar sot kalimin e tij djathtas, nė pėrgjigje tė ftesės sė liderit tė PD-sė, Sali Berisha pėr tė bėrė koalicionin qeverisės.

Berisha i kėrkoi sot LSI-se dhe kryetarit tė saj, Meta tė bashkėpunojė pėr tė formuar parlamentin nė kushtet kur ai nuk i kapte 71 mandate pėr tė formuar qeverinė e re. Meta iu pėrgjigj pozitivisht kėsaj ftese ndaj PD dhe LSI bashkarisht bėjnė 74 deputet.

Gjatė njė deklarate pėr mediat njė orė pas ftesės sė Sali Berishės, Ilir Meta u shpreh se "jam gati tė shkoj djathtas pėr hir tė stabilitetit tė vendit. "Pranoj ftesėn e kryetarit tė koalicionit fitues pėr njė qeverisje mė efikase. Pėr kėtė jam konsultuar me aktorė tė vendit dhe ndėrkombėtarė tė cilėt kėrkojnė stabilitetin dhe pėrshpejtimin e reformave, ndaj unė do tė kontribuoj qė vendi tė mos futet nė kaos por tė eci pėrpara", tha Meta.

Sipas tij, ky ėshtė njė vendim i vėshtirė por i nxitur nga vetė Edi Rama qė abandenoi LSI disa herė radhazi gjatė kėtyre dy viteve tė fundit. "Ju besoj e shikoni qė nuk jam shumė i lumtur pėr kėtė deklaratė sepse kam bėrė pėrpjekje pėr tė larguar Berishėn nga pushteti. Kam bėrė pėrpjekje pėr tė rivendosur bashkėpunimin mes PS dhe LSI edhe pas bashkėpunimit tė kreut tė PS-sė Rama me PD pėr Kodin Elektoral. Pėrpjekjet e mia kanė qenė tė pandėrprera pėr tė bėrė vetėm njė koalicion tė majtė parazgjedhor, por Rama iu ėshtė pėrgjigjur negativisht ftesave tė mia. I thashė sė fundmi qė tė bashkėpunojmė vetėm ne njė kusht qė LSI tė kishte komisionerė nė numėrimin e votave, as kėtė nuk e pranoi. Edhe njė javė para zgjedhjeve i kėrkova qė tė bashkohen gjithė partitė e majta pėr njė opozitė tė vetme, sepse vetė elektorati e tregoi se e majta e bashkuar mund tė fitonte zgjedhjet". Kėshtu ėshtė shprehur Meta sot pas ftesės sė Berishės pėr koalicion.

Mė tej ai i ėshtė shfajėsuar elektoratit tė tij tė majtė me fjalėt: "Tani mė thoni ju mua cila ėshtė zgjidhja: Tė bashkėpunoj me koalicionin fitues apo tė lė vendin nė krizė sepse koaliconi me 'Bashkimin pėr Ndryshim' nuk sjell asgjė pėrpos kaosit pasi nuk bėhen mandatet pėr tė formuar qeverinė. Mandatet tona bashkė janė vetėm bllokuese pėr zhvillimin e vendit. Ndaj them se "kjo ėshtė zgjidhja mė e vėshtirė politike qė kam bėrė pėr afro dy dekada tė jetės time politike. Tashmė unė pres nga negociatat qė kryetari i koaliconit 'Aleanca per Ndryshim', z. Berisha t'iu pėmbahet angazhimeve pėr integrimin e vendit", pėrfundoi lideri i LSI-sė.

 

Berisha fton publikisht LSI-nė tė bėjė koalicon pr tė qeverisur vendin

 

TIRANĖ - Nė njė konference pėr shtyp kreu i PD-sė, Sali Berisha iu bėri tė ditur shqiptarėve se fton LSI tė bėhet pjesė e koalicionit qeverises. "Unė ftoj LSI-sė tė bėhej pjesė e koalicionit qeverisės, sepse kėshtu do tė kemi njė qeveri tė integrimit tė vendit nė bashkimin europain. Siē e kam deklaruar ditė mė parė sovrani na dhuroi fitoren por diktoi koalicion nga partitė me tė cilat janė mė afėr. Unė mendoj se kjo ėshtė Lėvizja Socialiste pėr Integrim".

Sipas tij, kjo parti ka nė qendėr tė programit tė saj integrimin dhe punėsimin si kryefjalė e reformave dhe pėrpjekjeve tė saj dhe qe perputhen me se miri me programin e PD-se. "Unė e ftoj LSI-nė me bindjen time pėr njė pėrfaqėsim dinjitoz nė qeveri edhe pse ėshtė njė parti e spektrit tė majtė", tha Berisha duke dashur te justifikohet edhe me faktin se kjo parti eshte diskriminuar nga PS deri me tani.

"Kjo parti ka qenė objekt i persekutimit ligjor, trysni qė nuk ėshtė ushtruar nga PD. Ajo u dėmtua me ligjin e Dushkut, u dėmtua edhe kėtė vit, por unė kam qenė kundėr grevės sė tyre", tha Berisha.

"Ndaj sot qė koalicioni Alenaca e Ndryshimit ka 47 pėr qind tė votave kemi kėnaqėsinė t'iu shtojmė atyre edhe afro 6 pėr qind tė votave tė spektrit tė majtė dhe do tė kemi njė koalicion qeverisės me spektėr mė tė gjerė se katėr vitet qė kaluan. Unė fotj LSI-nė ta shqyrtojė kėtė ftesė tė sinqertė nė sens pozitiv", perfundoi ai.

 


************

 

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=60561

 
Berisha siguron 71 mandate pėr qeverinė
ERGYS GJENēAJ
02/07/2009  Dritan Prifti: Vota ime do tė shkojė pėr Berishėn, nėse do ti duhet

Dritan Prifti, deputet i LSI-sė pėr qarkun e Fierit, e ka deklaruar dje hapur se nė rast se rezultati i votimit do tė qėndrojė nė kėto ritme, pra 70 mandate PD-ja dhe aleatėt, 66 PS-ja dhe aleatėt dhe 4 LSI-ja, atėherė vota e tij do tė shkojė pėr qeverinė e Sali Berishės, kryeministri aktual. Deklaratėn e tij deputeti i LSI-sė e ka bėrė gjatė emisionit “Opininion” nė televizionin “Klan”. Prifti tha se smund tė pranonte shantazhet dhe tentativėn pėr vjedhjen e votave qė Rama ka bėrė jo vetėm nė Fier, por nė gjithė vendin nė raport me LSI-nė, ėshtė e pafalshme. “Vota ime nuk ka pėr tė shkuar pėr Ramėn kryeministėr, i cili luftoi pėr zhdukjen e LSI-sė dhe vjedhjen e votave jo vetėm nė Fier, por nė tė gjithė vendin. Nė rast se do tė vazhdohet me kėto raporte, atėherė vota ime do tė shkojė pėr Sali Berishėn kryeministėr dhe qeverinė e tij”, - u shpreh Prifti.

Duket se deklarata e bėrė dje nga zoti Prifti ka zbehur shpresat e socialistėve pėr njė pėrmbysje tė rezultatit, apo njė bllokim tė zgjedhjes sė qeverisė nė parlamentin e ri. Deri nė orėt e para tė mėngjesit rezultati nuk ka ndryshuar, ndėrkohė qė pritet pėrfundimi i numėrimit tė votimit nė Bushat si dhe zona e Fushėkuqes, ku demokratėt shpresojnė shumė tė marrin dhe njė deputet. Ndėrkohė ka dalė Meta dhe ėshtė shprehur se deklarata e priftit ka qenė njė deklaratė emocionale e tij. Gjithsesi situata do tė jetė mė e qartė me mbledhjen e parė tė Kuvendit tė ri, e pėrcaktuar nė javėn e parė tė shtatorit. Deri nė kėtė afat do tė jetė numėrimi i fletėve tė votimit, ankimimet nė KQZ apo dhe nė Kolegj qė do tė saktėsojnė nėse do tė duhet vota e deputetėve tė LSI-sė apo dhe tė ndonjė deputeti tjetėr i koalicionit tė majtė. Tashmė edhe Vangjel Dule do tė shprehet mbi marrėdhėniet e reja nė Kuvend, kjo dhe pėr faktin se kreu i PD ka paralajmėruar dhe zgjerimin e mėtejshėm tė koalicionit.

Ruēi

Nga ana e tyre socialistėt e kanė pritur jo mirė kėtė deklaratė tė Priftit dhe skanė bėrė gjė tjetėr vetėm se kanė rritur tensionet nė Fier, duke bllokuar procesin e numėrimit e duke nxjerrė militantėt nė rrugė pėr tė mbrojtur, sipas tyre, votėn, e cila po shkonte tė numėrohej nė KQZ. Ruēi ka shkuar dhe mė tej duke bėrė thirrje pėr zbritjen e mbėshtetėsve nė terren pėr tė mbrojtur votėn dhe kundėrshtimin e kalimeve tė kutive nė KQZ. “I bėj thirrje jo vetėm popullit tė Lushnjės, Fierit dhe Patosit, por gjithė qytetarėve qė tė dalin nė shesh tė mbrojnė votėn”, - ėshtė shprehur ai. Njė thirrje kjo e cila ėshtė komentuar nga tė djathtėt si destruktive dhe nė shkelje tė ligjit.

Duket se Fieri do tė jetė njė debat tejet i fortė, pasi nė tė si e djathta dhe e majta pretendojnė tė marrin njė mandat deputeti qė do tė jetė dhe vendimtar nė ndėrtimin e qeverisė sė re apo dhe smnagien e njė krize tė qeverisjes dhe garantimit tė njė mazhorance solide.

PDI

Ndėrkohė duket se nė Fier po bėhet luftė pėr njė mandat tjetėr, qė pritet ti kalohet PDI-sė (Partia pėr Drejtėsi dhe Integrim” tė komunitetit ēam. Vetė Tahir Muhedini u shpreh dje se po i mohohet njė mandat nė Fier, mandat i cili do ta ēonte maxhorancėn nė 71 deputetė, pa llogaritur votėn e zotit Prifti. Sipas Muhedinit, e gjithė kjo po bėhet nė mėnyrė tė qėllimtė nga ana e komisionerėve socialistė, tė cilėt po tentojnė ti vjedhin votat nė Patos dhe dy qendra tė Fierit. Nga ana tjetėr, Muhedini hodhi poshtė ēdo mundėsi bashkėpunimi apo bashkim votash me tė majtėn, duke shuar kėshtu fjalėt qė kishin dalė pėr njė kalim tė ēamėve majtas.

 
 
 
http://www.ballkan.com/index.php?language=&page=shownews&newsID=1670
Rezultati surprizė, “Aleanca pėr Ndryshim” 71 mandate
 Olli: PS humb njė mandat nė Fier. Subashi mohon: Nuk ėshtė zyrtare

Autori i Lajmit: Suela Topi
Ndarja e mandateve

Koalicioni i djathtė ka fituar mazhorancėn. Ky ėshtė rezultati paraprak i publikuar dje nga zėdhėnėsi i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, Leonard Olli. Sipas tij koalicioni “Aleanca e ndryshimit” ka mundur tė marrė plot 71 mandate, “Bashkimi pėr Ndryshim” 65 mandate dhe “Aleanca Socialiste pėr Integrim” 4 mandate. Rezultati surprizė duket se ka lidhje me Fierin ku sipas rezultateve paraprake tė publikuara nga Olli, Partia Demokratike ka 7 jo 6 mandate sa konsiderohej deri tani ndėrsa Partia Socialiste ka vetėm 8 mandate. Dhe njė mandat e ka koalicioni “Lėvizja Socialiste pėr Integrim”. I pyetur pėr kėtė ndarje, Olli tha se nė bazė tė llogaritjeve tė bėra pa pėrfshirė kutitė e Fierit tė ardhura nė KQZ, ky ėshtė rezultati. Por anėtarėt e Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve janė ēuditur nga kėto vlerėsime. Nėnkryetarja e KQZ-sė, Dėshira Subashi, e konsideroi si absurd njė deklarim tė tillė pėr sa kohė qė komisioni po vazhdon ende me numėrimin e votave dhe nuk ka bėrė asnjė certifikim rezultatesh.
Rezultati surprizė
Zėdhėnėsi i Komisionit Qendror Zgjedhor publikon rezultatin paraprak tė zgjedhjeve, nė bazė tė tė dhėnave tė kutive tė numėruara deri mbrėmjen e djeshme. Kėshtu, KQZ-ja ka bėrė tė ditur paraprakisht se koalicioni “Aleanca e Ndryshimit” ka siguruar 71 mandate kundrejt 65 mandateve tė “Bashkimit pėr Ndryshim” dhe 4 mandate tė “Aleancės Socialiste pėr Integrim”. Olli theksoi se nga 4703 kuti tė numėruara deri nė orėn 22:00 koalicioni i djathtė rezulton tė ketė 46.69 pėr qind tė votave, ndėrsa “Bashkimi pėr Ndryshim” 45.36 pėr qind. “Aleanca Socialiste pėr Integrim” ka siguruar 5.56 pėr qind tė votave. Por kėto deklarata nuk janė konsideruar tė drejta nga nėnkryetarja e KQZ-sė, Dėshira Subashi. Ajo pohoi se ėshtė pėr tė ardhur keq nė njė kohė qė KQZ numėron ende pėr fletėt e votimit dalin rezultate tė tilla. Sipas saj, rezultatet nuk janė tė mbyllura, KQZ nuk ka marrė asnjė vendim pėr asnjė tabelė, pėr asnjė qark dhe pėr asnjė zonė. “Ēėshtja e ndarjes sė mandateve ėshtė procedurė e fundit pas vendimmarrjes sė KQZ-sė. Unė e shikoj nė kundėrshtim me ligjin, me procedurat, por dhe me tė dhėnat zyrtare tė kėtij institucioni. Ky ėshtė qėndrimi i tij, jo i institucionit”, - tha ajo. Sipas numrit dy tė KQZ-sė, subjektet respektive kanė tėrėsisht tė drejtė tė reagojnė pėr njė rezultat tė tillė nė njė kohė qė nė mėnyrė joligjore publikohen rezultate. “Do bashkohem me kėtė reagim pėr kėto shkaqe ligjore qė i pėrmenda. Ėshtė ēėshtje e madhe e funksionimit tė institucionit tonė se zėdhėnėsi nuk pėrfaqėson vetveten, po institucionin”, - tha ajo, ndėrsa theksoi se tė dhėnat e publikuara nga Olli nuk janė rezultat i njė vendimi tė KQZ-sė. Subashi ritheksoi se nuk mund tė ketė rezultat qoftė ky edhe paraprak, nėse nuk pėrfundojnė tėrėsisht procedurat ligjore. Ajo saktėsoi gjithashtu se pėr kutitė e Fierit qė kanė mbėrritur nė KQZ nuk ka asnjė vendim, madje nuk janė futur as nė rend dite. Tri ditė mė parė kanė mbėrritur nė KQZ 3 kutitė e votimit tė KZAZ-sė 20 tė Fierit. Ndėrsa dje kanė ardhur edhe 3 kuti me fletė votimi tė KZAZ nr 18, 1 kuti e KZAZ nr 22 e Lushnjės. Edhe kėto kuti do tė numėrohen nga KQZ pasi komisionerėt e KZAZ-ve pėrkatėse hasėn nė parregullsi dhe kėrkuan qė numėrimi tė kryhet nga KQZ.

Ky lajm ėshtė publikuar: 04/07/2009
 
 
 
http://www.rilindjademokratike.com/RD%204%20korrik/politika.htm
 
Rezultatet paraprake nxjerrin fituese "Aleancėn e Ndryshimit", nė zgjedhje 1.5 milion votues

KQZ: PD, 71 mandate dhe mbi 90 mijė vota mė shumė se PS

 

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve publikoi dje rezultatet paraprake tė zgjedhjeve tė 28 qershorit, sipas tė cilave rezulton se koalicioni i drejtuar nga Partia Demokratike, "Aleanca e Ndryshimit", ka marrė 71 mandate. Sipas zėdhėnėsit tė KQZ-sė, koalicioni i kryesuar nga Partia Socialiste ka siguruar 65 vende nė Kuvendin e ri, ndėrsa "Aleanca Socialiste pėr Integrim" e kryesuar nga LSI ka arritur tė sigurojė 4 vende. Zėdhėnėsi i KQZ-sė, Leonard Olli, tha se koalicioni "Aleanca e Ndryshimit" ka marrė 46.69% tė votave, koalicioni "Bashkimi pėr Ndryshim" 45.36%, koalicioni "Poli i Lirisė" 1.82% dhe koalicioni "Aleanca Socialiste pėr Integrim" 5.56%. Tė pėrkthyera nė mandate kėto pėrqindje i japin 71 mandate koalicionit "Aleanca e Ndryshimit", duke i dhėnė mundėsi tė krijojė qeverinė e re pa patur nevojėn e koalicioneve me parti tė tjera. Sipas KQZ-sė kėto janė rezultatet paraprake pėr 4703 nga 4753 qendra votimi nė tė gjithė vendin. Ndėrkohė, kryetari i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, Arben Ristani, konfirmoi tė premten nė mbrėmje se rezultatet paraprake pėr zgjedhjet e 28 qershorit tregojnė se "Aleanca e Ndryshimit", e drejtuar nga Partia Demokratike, ka siguruar 71 deputetė pėr Kuvendin e ri. "I gjithė procesi i numėrimit tė votave ka qenė transparent dhe nė pėrgjithėsi ka ecur i sigurt", tha Ristani pėr mediat dje nė mbrėmje. I pyetur se kur do tė dalė rezultati pėrfundimtar, Ristani u shpreh se, "mendoj se do tė kemi njė rezultat brenda tre ditėsh". Sot, vijoi ai, po numėrohen kutitė e Fushė-Kuqes dhe pritet tė numėrohen dhe kutitė e Fierit. Pėrsa i takon kontrollit nga ana e KQZ-sė tė tabelave pėrmbledhėse tė rezultateve tė 66 KZAZ-ve nė vend, Ristani tha se ka pėrfunduar kontrolli pėr Qarkun e Korēės dhe Kukėsit, dhe pritet qė shumė shpejt tė kontrollohen dhe miratohen dhe tabelat pėrmbledhėse tė KZAZ-ve tė tjera. Pėr herė tė parė nė numėrimin e votave u pėrdor njė teknologji elektronike, qė sipas Ristanit, ka rritur transparencėn dhe saktėsinė. "Problemet teknike kanė ekzistuar, por ato mund tė zgjidhen nė tė ardhmen", tha ai, ndėrsa nėnvizoi se, "procesi zgjedhor i 28 qershorit ka qenė ndėr mė tė mirėt qė ka realizuar Shqipėria dhe kėshtu do tė jetė deri nė fund", u shpreh kreu i KQZ-sė. Sipas rezultatit zyrtar paraprak, shėnohet njė pjesėmarrje nė zgjedhje e 1.554.430 shtetasve ose nė total 50% e numrit tė pėrgjithshėm tė tyre. Pėrqindja mė e lartė e votuesve ėshtė regjistruar nė Qarkun e Kukėsit me 59.07% dhe mė e ulėta nė Qarkun e Vlorės me 39.22%

 

Rezultatet paraprake tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve

 

"Aleanca e Ndryshimit" 770.089 vota ose 46.69%

"Poli i Lirisė" 27.493 vota ose 1.82%

"Aleanca Socialiste pėr Integrim" 83.767 vota ose 5.56%

"Bashkimi pėr Ndryshim" 683.136 vota ose 45.36%

 

Rezultati i subjekteve i pėrkthyer nė mandate paraqitet i tillė:

 

"Aleanca e Ndryshimit" 71 mandate nė Parlament

"Aleanca Socialiste pėr Integrim" 4 mandate nė Parlament

"Bashkimi pėr Ndryshim" 65 mandate nė Parlament

 

Ndarja e mandateve sipas qarqeve paraqitet e tillė:

 

1. Qarku Berat - "Aleanca e Ndryshimit" 3, "Aleanca Socialiste pėr Integrim" 1, "Bashkimi pėr Ndryshim" 4

2. Qarku Dibėr - "Aleanca e Ndryshimit" 4, "Bashkimi pėr Ndryshim" 2

3. Qarku Durrės - "Aleanca e Ndryshimit" 7, "Aleanca Socialiste pėr Integrim" 1, Bashkimi pėr Ndryshim" 5

4. Qarku Elbasan - "Aleanca pėr Ndryshim" 7, "Bashkimi pėr Ndryshim" 7

5. Qarku Fier - "Aleanca e Ndryshimit" 7, "Aleanca Socialiste pėr Integrim 1", "Bashkimi pėr Ndryshim" 8

6. Qarku Gjirokastėr - "Aleanca e Ndryshimit" 2, 'Bashkimi pėr Ndryshim" 3

7. Qarku Korēė - "Aleanca e Ndryshimit" 6, "Bashkimi pėr Ndryshim" 6

8. Qarku Kukės - "Aleanca e Ndryshimit" 3, "Bashkimi pėr Ndryshim" 1

9. Qarku Lezhė - "Aleanca e Ndryshimit" 4, "Bashkimi pėr Ndryshim" 3

10. Qarku Shkodėr - "Aleanca e Ndryshimit" 7, "Bashkimi pėr Ndryshim" 4

11. Qarku Tiranė - "Aleanca e Ndryshimit" 16, "Aleanca Socialiste pėr Integrim" 1, "Bashkimi pėr Ndryshim" 15

12. Qarku Vlorė - "Aleanca e ndryshimit" 5, "Bashkimi pėr Ndryshim" 7,

 

 
 
http://www.shekulli.com.al/2009/07/05/lsi-apel-rames-e-berishes-ctensiononi-situaten-e-renduar-politike.html
 

Berisha shpall koalicionin me LSI: Qeveria ime me partinė e Ilir Metės

Shekulli Online | 05/07/2009 | Lajm i fundit |

TIRANE- Qeveria e ardhshme do tė jetė sa e majtė sa e djathtė. Ajo qė pritej, u pohua sot nga Kryetari i PD-sė, Sali Berisha. Nė njė konference pėr shtyp ai iu bėri tė ditur shqiptarėve se fton LSI tė bėhet pjesė e koalicionit qeverises.

"Unė ftoj LSI-sė tė bėhej pjesė e koalicionit qeverisės, sepse kėshtu do tė kishin njė qeveri tė integrimit tė vendit nė bashkimin europain. Siē e kam deklaruar ditė mė parė sovrani na dhuroi fitoren por diktoi koalicion nga partitė me tė cilat janė mė afėr. Unė mendoj se kjo ėshtė Lėvizja Socialiste pėr Integrim".

Sipas tij, kjo parti ka nė qendėr tė programit tė saj integrimin dhe punėsimin si kryefjalė e reformave dhe pėrpjekjeve tė saj dhe qe perputhen me se miri me programin e PD-se. "Unė e ftoj LSI-nė me bindjen time pėr njė pėrfaqėsim dinjitoz nė qeveri edhe pse ėshtė njė parti e spektrit tė majtė", tha Berisha duke dashur te justifikohet edhe me faktin se kjo parti eshte diskriminuar nga PS deri me tani.

"Kjo parti ka qenė objekt i persekutimit ligjor, trysni qė nuk ėshtė ushtruar nga PD. Ajo u dėmtua me ligjin e Dushkut, u dėmtua edhe kėtė vit, por unė kam qenė kundėr grevės sė tyre", tha Berisha.

"Ndaj sot qė koalicioni Alenaca e Ndryshimit ka 47 pėr qind tė votave kemi kėnaqėsinė t'iu shtojmė atyre edhe afro 6 pėr qind tė votave tė spektrit tė majtė dhe do tė kemi njė koalicion qeverisės me spektėr mė tė gjerė se katėr vitet qė kaluan. Unė fotj LSI-nė ta shqyrtojė kėtė ftesė tė sinqertė nė sens pozitiv", perfundoi ai.

************


LSI afėr firmosjes me PD, qendrimi zyrtar pas rezultatit nė Fier


data 2 korrik

Lėvizja Socialiste pėr Integrim do tė presė pėrfundimin e procesit tė numėrimit tė votave, qė pėrcaktojnė mandatin e fundit, qė pastaj tė mbajė njė qėndrim pėr lėvizjen e ardhme politike. Kryesia e LSI-sė, pas mbledhjes sė mbrėmshme, nuk arriti tė japė njė pėrfundim tė qartė se cilėt do tė jenė hapat e kėsaj force tė majtė opozitare, pas numėrimit tė shumicės sė kutive tė votimit.

Zera prane Metes ne Tirane thane mbreme se 'LSI eshte afer nje koalicioni me Berishen, me disa kushte qe do behen te ditura ne kohen e duhur'. Sipas tyre, nje bashkepunim me koalicionin e djathte mund te konfirmohet pas nje muaji ose 40 ditesh kur te jene qetesuar marredheniet pas-zgjedhore. Kjo marreveshje do te shkaktonte humbjen perfundimtare te koalicionit te majte ne zgjedhje. Ne rast se kjo humbje shoqerohet me doreheqje te Rames nga PS, u hapet rruge ambicieve te z.Meta per lidershipin e Partise nga u shkeput vite me pare. Skema mund te perfshije rikthimin e Fatos Nanos nga 4 vjecari i pushimeve ne Vjene me shpresen se mbeshtetja e synimeve te Berishes per qeveri te qendrueshme dhe synimeve te Metes per kreun e PS, do prodhoje nje shumice votash parlamentare te mjaftueshme per ambicjen e z.Nano per postin e Presidentit dy vjet me pas.

 

Keto skema qarkullojne nen ze ne Tirane, nderkohe qe zyrtarisht LSI thotė se objekt kryesor i mbledhjes sė kryesisė ka qenė analiza e procesit zgjedhor dhe e numėrimit tė votave, duke e quajtur atė njė situatė tė rėndė dhe pa standarde.


Anėtarėt e kryesisė kanė pėrsėritur akuzat ndaj dy partive tė mėdha, se kanė shtrembėruar rezultatin e votimeve nė shumė zona ku LSI-ja ka patur njė prani tė ndjeshme dhe ku priste njė rezultat tė mirė. Si argument janė pėrdorur disa rezultate ku LSI-ja nuk ka marrė vota, si nė Qarkun e Fierit, nė KZAZ-tė 19, 20 dhe 23, apo nė Tiranė dhe kėto raste do tė ndiqen me rrugė ligjore.


"LSI-ja vendosi qė tė ndjekė nė vazhdimėsi rezultatet dhe nxjerrjen e tyre pėrfundimtare, nė mėnyrė qė tė kemi tė qartė ndarjen e mandateve, por edhe tė dimė pėrfundimisht se kush ėshtė shprehja zyrtare e KQZ-sė mbi pėrfundimin e zgjedhjeve nė Shqipėri,"- u shpreh pas mbledhjes sė kryesisė, sekretari i pėrgjithshėm, Petrit Vasili.


"Qėndrimi ynė pėr koalicionet do tė jetė pasi tė shpallet zyrtarisht rezultati nė Qarkun e Fierit", - u shprehėn mbrėmė pėr "Shekulli"-n burime pranė kryesisė sė LSI-sė.


Fjala ėshtė pėr numėrimin e votave, qė po ndodhin nė tre kuti tė KZAZ-sė nr.20, qė janė gati pėr t'u numėruar nė KQZ, tek tė cilat PS-ja kėrkon rikonfirmimin e mandatit tė 9-tė, ndėrsa PD-ja kėrkon ta rrėmbejė kėtė nė favorin e vet, qė tė sigurojė 71 mandate.


Sa i pėrket ndėrtimit tė koalicioneve, Vasili tha se ky hap do tė merret mė vonė: "LSI-ja nuk ka asnjė vendim politik lidhur me ēėshtjen e ndėrtimit tė koalicioneve qė kanė tė bėjnė me qeverisjen e re, ajo ka ngarkuar tė gjithė grupin e ekspertėve dhe personave tė ndjekin kėtė proces dhe po pret me qetėsi rezultatin pėrfundimtar tė zgjedhjeve, dhe mbas marrjes sė rezultatit, analizės sė kontekstit politik, shoqėror dhe elektoral, do tė mbledh forumet e saj dhe do t'ju njoh me kėto vendime nė kohėn dhe momentin e duhur", - u shpreh ai.

Kur kanė mbetur edhe disa dhjetėra kuti pėr t'u numėruar, por qė nuk ndryshojnė asgjė nė shifrat e tanishme qė janė fiksuar nė raport tė barabartė mes sė majtės dhe sė djathtės, 70 me 70, roli i LSI-sė me katėr mandate deputetėsh ėshtė bėrė shumė intrigues dhe vendimtar pėr PS-nė dhe PD-nė.


Por, sekretari Vasili i dėnoi deklaratat e PS-sė, qė nė ēdo deklarim publik, llogaritin edhe katėr mandatet e LSI-sė, pėr tė thėnė se e majta dhe e djathta janė nė barazim.


"Rama s'ka asnjė tė drejtė, as politike, as publike, as morale, qė tė flas nė emėr tė mandateve tė LSI-sė",- tha ai. Vasili motivoi edhe deklaratėn e dy ditėve mė parė tė kandidatit, Dritan Prifti, duke pėrsėritur qėndrimin e kryetarit tė LSI-sė, Ilir Meta, se ka qenė njė opinion personal i z. Prifti.


"Ka qenė njė opinion edhe nėn peshėn e njė trysnie antiligjore, kriminale, qė janė konsumuar nė rrethin e Fierit, qė shpjegojnė edhe karakterin e fortė emocional qė kanė pasur deklaratat e djeshme e z. Prifti, por qė s'ka tė bėjė fare me qėndrimet e kryesisė tė forumeve tė LSI-sė", -tha sekretari i pėrgjithshėm i LSI-sė.


Tė mėrkurėn e shkuar, kandidati pėr deputet i LSI-sė, Dritan Prifti, tha se do tė ishte ai mandati i 71-tė i Berishės, por qė u cilėsua nga kryetari i LSI-sė, Meta, si njė reagim emocional.

 

 

******


LSI, ende asnjė qėndrim zyrtar pėr koalicionet dhe deklaratat e Dritan Priftit

ora 14:00

TIRANĖ- Lėvizja Socialiste pėr Integrim (LSI) i ka bėrė thirrje dy partive kryesore nė vend, PD dhe PS, qė tė presin me qetėsi rezultatin e zgjedhjeve tė pėrgjithshme tė 28 qershorit, ndėrkohė qė nuk ka dhėnė asnjė reagim pėr qendrimin e saj lidhur me koalicionin.
"I bėjmė thirrje Berishės dhe Ramės qė tė presin me qetėsi rezultatet e zgjedhjeve dhe tė mos pengojnė mė tej komisionet e administrimit zgjedhor pėr mbylljen sa mė shpejt tė procesit tė stėrzgjatur, qė ai tė mos degjenerojė mė tej nė sherre politike, sepse imazhi dhe e ardhmja e vendit janė shumė mė tė rėndėsishme se interesat partiake", deklaroi sot gjatė njė konferencė pėr shtyp, Sekretari i Pėrgjithshėm i LSI-sė, Petrit Vasili.
Sipas tij, imazhi i vendit ėshtė cenuar rėndė nga kėto zgjedhje pa standarde dhe ēdo hap i mėtejshėm i papėrgjegjshėm lidhur me tensionimin e situatės do tė ēonte nė njė prishje tė imazhit tė vendit pėr procesin e integrimit, ku pėrgjegjėsia do tė rėndonte mbi kėto dy forca politike.


*****************

Nje nga 4 deputetet e LSI eshte shprehur se do tja jap voten e tij Berishes. Ka dyshime te forta qe ky nuk eshte qendrim emocional por nje marreveshje parazgjedhore me Berishen, qe ka si qelim politik rrezimin e Rames nga kreu i PS dhe rimarrjen e drejtimit te kesaj partie nga Nano dhe Meta..
"Do tė jap votėn time pro pėr tė krijuar njė maxhorancė nė parlament. Do t'ia jap votėn Berishės dhe do t'i vė vetėm njė kusht qė ėshtė: Shqipėria tė bėjė tė paktėn njė herė zgjedhje tė lira dhe tė ndershme".
Kėshtu ėshtė shprehur dje kandidati pėr deputet i LSI-sė, Dritan Prifti nė televizion, ndėrkohė qė Ilir Meta e quajti qėndrimin e tij si "emocional".

Ai u shpreh se kėrkesa e tij ndaj kryetarit tė PD-sė do tė jetė hartimi i njė ligji, "pėr tė bėrė rinumėrimin e votave nė kėtė proces dhe tė penalizohen ata qė kanė prishur kėto zgjedhje". Sipas tij, kjo do tė japė mesazhin se askush nuk do tė tallet me votėn e lirė dhe askush nuk mund tė manipulojė procesverbalet. "Nėse do tė jepet ky mesazh, nuk do tė ndodhė mė vjedhja e votės", - u shpreh Prifti. Deputeti i

LSI-sė nuk ka nguruar qė tė etiketojė armik kreun e PS-sė, Edi Rama, sepse sipas tij ishte Edi Rama ai qė bėri njė ligj pėr tė larguar nga skena politike LSI-nė. "LSI ka fituar nė kėto zgjedhje, sepse ishte projektuar njė vit tė tėrė njė goditje asgjėsuese ndaj LSI-sė. U ndryshua Kushtetuta vetėm pėr tė goditur LSI-nė, u bė njė Kod Zgjedhor vetėm pėr tė goditur LSI-nė, u paguan spote nė fushatė nga Partia Socialiste vetėm pėr tė goditur LSI-nė dhe janė paguar miliona euro nė fushatė, sidomos 2-3 ditėt e fundit pėr tė goditur LSI-nė", - u shpreh Prifti.

Ai ka nėnvizuar gjithashtu se e ka kundėrshtar Edi Ramėn, sepse "ai po lė pėrsėri Berishėn nė pushtet vetėm pėr shkak tė njė idiotizmi tė tij, donte tė zhdukte tė gjithė faktorėt brenda sė majtės". "Si tė kem respekt pėr kėtė njeri, po lė pėrsėri tė gjithė tė majtėn nė opozitė", - u shpreh Prifti. Madje, ai ka hedhur akuza edhe nė drejtim tė kandidatėve tė Partisė Socialiste, se u kanė dhėnė nga 100 euro qytetarėve pėr ēdo votė qė ata do tė hidhnin pėr ta nė zgjedhjet e 28 qershorit. "Ėshtė bėrė betejė asgjėsuese ndaj nesh; ne jo vetėm qė s'u asgjėsuam, por kemi 4 mandate tė florinjta, qė peshojnė sot mė shumė se 40 mandate, tė cilat do t'i merrnim ne nėse nuk do tė ndodhte kjo kasaphanė ndaj LSI-sė. Kasaphanė me ligj, kasaphanė me para", - u shpreh Prifti.

Duke e cilėsuar njė mandat tė florinjtė mandatin e tij, Prifti u shpreh se LSI-ja ėshtė e vetmja forcė politike qė "sot vendos balancėn e qeverisjes dhe i jep fund tė gjitha diskutimeve tė vlefshme apo tė pavlefshme sot".

I pyetur nėse edhe mandatet e tjera tė LSI-sė do tė shkojnė nė koalicionin e Berishės, Prifti u shpreh se "mandatet e LSI-sė do tė diskutohen". "Mandati im personal do tė jetė kundėr Edi Ramės, qė do tė thotė, mund tė jetė pro Sali Berishės nė votimin nė Kuvend. Pėr ta zgjidhur pėrfundimisht nėse Sali Berisha ka 70 mandate pėr tė bėrė maxhorancėn, ka edhe mandatin tim", - u shpreh Prifti.

 

 

http://www.gazetatema.net/index.php?gjuha=0&category=0&id=5689&PHPSESSID=84b29bb866795e21c91fa5bc9d87ec49

KQZ shpall: Koalicioni i PD ka marrė 71 deputetė

Nga Tema

Institucioni kryesor qė pretendohet se menaxhon procesin zgjedhor nė Shqipėri, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, shpalli dje rezultatet paraprake duke i dhėnė fitoren koalicionit tė djathtė me 71 mandate. Nė vend tė dytė ndodhet koalicioni i drejtuar nga Partia Socialiste me 65 mandate dhe koalicioni i udhėhequr nga Lėvizja Socialiste pėr Integrim merr katėr mandate.

Dhėnia e kėtij rezultati u quajt njė skandal, pėr shkak se nuk janė pėrmbyllur tė gjitha tabelat dhe duhen numėruar dhe kutitė e qarkut tė Fierit. Madje, kur janė shpallur kėto rezultate, KQZ ishte duke numėruar kutitė e qarkut tė Lezhės.

Por zėdhėnėsi i KQZ, Leonard Olli, ka nxituar tė bėjė deklarimet, duke rrezikuar kėshtu dhe imazhin e kėtij institucioni qė duhet pranuar se nuk ishte shumė i kritikuar nė raportet e vėzhguesve ndėrkombėtarė.

Megjithatė, politizimi i fortė i KQZ ėshtė njė shqetėsim i tė huajve.

Nėnkryetarja e KQZ, Dėshira Subashi, e propozuar nė kėtė detyrė nga e majta, tha se kjo ėshtė njė deklaratė skandaloze dhe joligjore.

“Jam e shokuar nga kjo deklaratė, pasi Olli ėshtė institucion, jo person qė bėn tė tilla deklarata. Kjo ėshtė shkelje flagrante e ligjit, pasi KQZ nuk ka pėrmbyllur tabelat. KQZ nuk ka marrė asnjė vendim pėr asnjė zonė zgjedhore tė Shqipėrisė. Ēėshtja e ndarjeve tė mandateve ėshtė procedura e fundit e kėtij institucioni. Deputetėt e secilės forcė politike caktohen, vetėm pasi tė jenė mbyllur tė gjitha kutitė”, - deklaroi Subashi.

KQZ shpall kėtė rezultat, ndėrkohė qė dihet tashmė problemi me kutitė e votimit tė qarkut tė Fierit. Kanė mbėrritur nė KQZ 3 kutitė e KZAZ nr. 20, ende tė pahapura dhe tė pa-numėruara. Po kėshtu, kanė mbėrritur pėr verifikim edhe kutitė e KZAZ nr. 19 dhe nr. 22 tė po kėtij qarku, pas problemeve mes komisionerėve pėr plotėsimin e tabelave.

Janė pikėrisht kėto kuti, ku PS shpreson tė marrė mandatin e 9 nė qarkun e Fierit, qė do tė ndryshonte shifrat, duke bėrė qė rezultati tė ishte 70 me 66.

Ndėrkohė, deri mė tani kutitė e qarkut tė Lezhės kanė treguar se asgjė nuk ndryshon duke bėrė qė sėrish nė kėtė qark PS tė marrė tre deputetė dhe PD tė marrė katėr.

Vendimet e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve pėr kėto raste merren me shumicė tė cilėsuar. Meqė palėt janė tė ndara katėr me tre, duket se ėshtė shumė e vėshtirė qė ky institucion tė arrijė nė marrjen e vendimeve.

Do jetė Kolegji Zgjedhor qė duket se do vulosė pėrfundimisht vendimin pėr disa zona tė kontestuara. Mazhoranca aktuale ka nisur qė tani presionet dhe hesapet pėr tė ndikuar kėtė instancė tė rėndėsishme zgjedhore.

back | 03.07.2009

 
 
 
http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=61877
BERISHA, QEVERI MAJTAS
» Dėrguar mė: 03/07/2009 - 06:09
Lajme te ngjashme
Zgjedhjet shqiptare, asnjė qeveri
• Datė: Jul 03, 2009
Zgjedhjet shqiptare, asnjė qeveri
• Datė: Jul 03, 2009
Fratini: Forcat politike tė formojnė sa mė shpejt qeverinė
• Datė: Jul 03, 2009
Darina Tanushi

Kam gjithēka gati pėr maxhorancėn e re”, - u shpreh dje kryeministri nė njė konferencė pėr shtyp, ku foli se nuk do tė ketė koalicione me individė, por vetėm me parti politike. Sipas tij, vendi ka koalicione tė tjera, qė mund tė krijojnė njė qeveri fare stabėl. “Kėrkohet koalicion i gjerė, kur koalicionet e tjera nuk japin dot qeveri. Vendi ka koalicione tė tjera, tė cilat mund tė japin qeveri dhe fare stabėl, fare stabėl”, - deklaroi dje kryeministri. Pėr Berishėn, do tė jetė ai i mandatuari pėr tė krijuar kėtė maxhorancė, pasi ai nuk fitoi aq sa e kishte llogaritur. “Nuk ishte njė fitore e gjerė, por ėshtė njė fitore. Sido qė tė jetė, e madhe apo e vogėl, fitorja ėshtė e shndritshme. Nuk kam fituar aq sa do tė doja dhe kam ndėrmend tė eci drejt koalicioneve”, - komentoi kėshtu Berisha, “fitoren” e tij nė zgjedhjet e 28 qershorit, edhe pse gjithnjė ėshtė shprehur se pėr ta shpallur kėtė fitore, pret vendimin e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve. Kryeministri shprehu kėmbėnguljen e tij se nuk do ta ēojė vendin nė zgjedhje, prandaj do tė respektojė rregullin e demokracisė, qė janė krijimi i koalicioneve. “Sovrani votoi, sovrani diktoi koalicion! Ēfarė do tė bėjmė ne? Do tė themi se pėr inat tė sovranit do tė shkojmė nė zgjedhje? Jo, absolutisht, do tė respektojmė kėtė qė na dha, dhe t’i themi faleminderit shumė dhe tė vazhdojmė mė tutje”, - theksoi kryeministri, nė konferencėn e djeshme.
Ai mė pas i ktheu pėrgjigje Edi Ramės, qė sipas Berishės, i kishte dėrguar njerėz pėr t’i thėnė qė nuk do tė njihte rezultatin e zgjedhjeve dhe se do tė dilte nė protesta tė fuqishme popullore. “Pėrgjigja ime ishte se, ky ėshtė njė vend i lirė dhe se qytetarėt mundet lirisht tė protestojnė. Ėshtė njė standard i demokracisė shqiptare, i konsoliduar, por natyrisht rezultat zgjedhjesh me protesta nuk mund tė ndryshosh. Me protesta do tė mund tė zhurmosh apo tė mbrohesh nga humbja apo nga rezultati i kėtyre zgjedhjeve, por nuk mund ta ndryshosh”, - deklaroi dje Berisha. Mė pas ai sulmoi dhe deputetin e qarkut tė Tiranės, Andis Harasani dhe atė tė Fierit, Gramoz Ruēi pėr situatėn e krijuar tė mėrkurėn nė darkė pikėrisht nė njė nga KZAZ-tė e Fierit. “Dje nė orėt e para tė mėngjesit pas mesnate, Andis Harasani, deputeti i PS-sė, me sjelljen e njė banditi ordiner sulmoi me karrige njeriun e ligjit, komisionerin e PD-sė nė Rrogozhinė, para kamerave tė lokalit ku numėroheshin votat, pėr fajin e vetėm se ky komisioner po zbatonte ligjin”, - u shpreh dje Berisha pėr deputetin e PS-sė pėr Qarkun e Tiranės, Harasanin. “Pėr koincidencė, pikėrisht emisarė, tė cilėt u dėrguan pėr tė komunikuar vendimin e Ramės pėr mosnjohjen e zgjedhjeve dhe qė kėrcėnuan se do tė organizonin protestat mė tė fuqishme popullore qė ka njohur vendi, rastisi tė jenė biznesmenė nė Tiranė dhe nė Fier, dhe ky ėshtė Koēo Kokėdhima”, - u shpreh Berisha. Sipas tij, pikėrisht tė dėrguarit nga Tirana drejtoheshin dhe udhėhiqeshin nga Gramoz Ruēi.

Oferta e Berishės, LSI ndahet nė dysh

Krijimi i njė qeverie tė mundshme mes PD-sė dhe LSI-sė ka ndarė nė dy rryma drejtuesit e partisė sė majtė, e cila doli vetėm me 4 mandate nga zgjedhjet e 28 qershorit. Burimet brenda LSI-sė thanė dje se, negociatat me Berishėn kanė filluar qysh pas deklaratės sė Dritan Priftit, i cili tha se do tė ishte ai mandati i 71-tė qė i duhet qeverisė sė Berishės. Oferta e Sali Berishės pėr Ilir Metėn mėsohet se ėshtė posti i zv/kryeministrit dhe dy ministri, tė cilat ende nuk janė pėrcaktuar se cilat mund tė jenė apo nėse do tė jenė edhe nė nivele tė dyta. Diskutimi ka filluar mes kryesisė sė ngushtė tė LSI-sė. Sipas tė njėjtave burime, drejtuesit janė ndarė nė dy rryma. Pjesa e atyre mė tė vjetėrve dhe me mė shumė eksperiencė politike, ku futen vetė Meta apo edhe Brokaj dhe qė kanė njė pėrvojė me Berishėn, nuk ėshtė se janė shumė nė favor tė bashkėpunimit me Berishėn. Kjo pjesė mendon se nėse do tė shkohet me Ramėn, kjo nuk ėshtė se do tė ketė ndonjė vlerė tė madhe. Kjo mund tė favorizojė Ramėn nė kėtė moment pėr t’i bėrė karshillėk Berishės, i cili nuk ka mundėsinė tė krijojė qeverinė, por nga ana tjetėr kalimi me Berishėn ėshtė edhe ēėshtje e reputacionit nė sytė e elektoratit tė majtė tė LSI-sė. Pėrballė kėtij mendimi qėndron edhe ai i mė tė rinjve, ku kryeson mendimi i Dritan Priftit, por edhe Monika Kryemadhit, tė cilėt mendojnė se koalicioni me Berishėn tė paktėn do tė shpėtonte vendin nga kriza ku mund tė futet nė rastin e njė koalicioni me Ramėn. Megjithatė, ende nuk ėshtė marrė njė vendim i prerė. Nė mbledhjen e kryesisė qė ėshtė mbajtur dje nė mbrėmje, nuk ėshtė pėrcaktuar asgjė, megjithėse nė tė ka qenė i pranishėm edhe Dritan Prifti. Deri tani, Meta apo edhe sekretari i pėrgjithshėm i LSI-sė, Petrit Vasili e kanė cilėsuar vendim personal tė Priftit, por sigurisht ai do tė marrė edhe mendimin e kryesisė sė LSI-sė nė fund. Drejtuesit e tjerė tė kėsaj partie e justifikojnė deri diku qėndrimin e Priftit, pas sulmeve tė ashpra tė PS-sė ndaj LSI-sė nė Fier. Ndaj, edhe kėtu flitet mė shumė pėr njė inat personal ndaj Ramės dhe thirrjeve kundėr LSI-sė para zgjedhjeve, se sa njė vendim politik parimor. Pas mbledhjes sė kryesisė, sekretari i pėrgjithshėm, Petrit Vasili tha se, “LSI-ja nuk ka asnjė vendim politik lidhur me ēėshtjen e ndėrtimit tė koalicioneve qė kanė tė bėjnė me qeverisjen e re. Ajo ka ngarkuar tė gjithė grupin e ekspertėve dhe personave tė ndjekin kėtė proces dhe po pret me qetėsi rezultatin pėrfundimtar tė zgjedhjeve, dhe mbas marrjes sė rezultatit, analizės sė kontekstit politik, shoqėror dhe elektoral, do tė mbledhė forumet e saj dhe do t’iu njoh me kėto vendime nė kohėn dhe momentin e duhur”, - tha Vasili. Ai tha gjithashtu se, “Rama s’ka asnjė tė drejtė, as politike, as publike, as morale qė tė flas nė emėr tė mandateve tė LSI-sė”. Vasili akuzoi socialistėt pėr humbjen e 12 mandateve tė LSI-sė pėr shkak tė sistemit zgjedhor. Nė mbledhjen e kryesisė ėshtė analizuar edhe rezultati i LSI-sė nė kėto zgjedhje. LSI-ja ka ngritur grupet e ekspertėve qė do tė merren me procesin ankimor “tė tė gjitha fakteve shumė komprometuese qė kanė ndodhur nė procesin e konsumimit tė korrupsionit elektoral, qė disponojnė tė gjitha kasetat filmike tė cilat demonstrojnė qartė se ēfarė ka ndodhur”.
 
 
 
 

 

http://www.kohajone.com/html/artikull_44286.html

LZHK: Sistemi i ri zgjedhor, nuk solli avancim te standardeve


E Enjte, 02 Korrik 2009

Dashamir Shehi, pjese e koalicionit "Poli i Lirise", theksoi ne mesdite gjate nje konference per shtyp, se sistemi proporcional rajonal i aplikuar ne zgjedhjet e 28 qershorit nuk solli avancim te standardeve. Kryetari i LZHK-se ne komunikimin e sotem me gazetaret u shpreh kritik ndaj Kodit Zgjedhor, i cili e ndau Shqiperine 'cika-cika', duke prodhuar realitete politike lokale dhe duke tentuar drejt bipolarizimit. "Rezultati eshte ky qe eshte, pothuajse i barabarte, por Shqiperia ka nevoje per nje stad tjeter per te prodhuar zgjedhje realisht te lira e te ndershme", theksoi kryetari i LZHK-se. Nga rezultatet e deritanishme te publikuara nga KQZ, koalicioni 'Poli i Lirise' ka fituar 1.81% te votave ne shkalle vendi.

 

http://balkans.courriers.info/spip.php?page=dossier&id_article=13227

Élections en Albanie : le Parti démocratique de Sali Berisha au finish

Trois jours aprčs les élections législatives albanaises du dimanche 28 juin, les résultats ont enfin été communiqués. Si le Parti socialiste (PS) du maire de Tirana remporte la majorité des voix avec 40.88% des suffrages contre 39.97 % pour le Parti démocratique (PD) du Premier ministre Sali Berisha, grāce au jeu des alliances, la coalition au pouvoir emporte 71 sičges contre 65, ce qui lui permet de conserver la majorité au Parlement. 1.297.248 électeurs se sont rendus aux urnes, soit 42% des inscrits.
 
 
 
http://balkans.courriers.info/article13272.html
 
Shekulli

Législatives en Albanie : selon l’OSCE, les élections se sont « globalement bien passées »

Traduit par Mandi Gueguen
Sur la Toile :
Publié dans la presse : 29 juin 2009
Mise en ligne : mardi 30 juin 2009

 

Selon les observateurs de l’OSCE présents dans les bureaux de vote lors des législatives du 28 juin en Albanie, le scrutin s’est « globalement bien passé », et ce malgré quelques irrégularités. L’Otan est moins optimiste et souligne que les élections « n’ont pas respecté les normes européennes ». De son cōté, la Commission centrale des élections reconnaīt quelques retards mais souligne que les résultats seront bientōt communiqués.
 

Les observateurs de l’OSCE/ODIHR ont rendu leur rapport sur les élections législatives du dimanche 28 juin en Albanie. S’ils ont applaudi l’amélioration du cadre législatif et son respect par les deux principaux partis politique du pays, le Parti démocratique (PD) et le Parti socialiste (PS), ils n’ont pas manqué de souligner quelques problčmes, comme l’ouverture tardive de certains bureaux de vote. Dans certains centres électoraux, il manquait également du matériel et la confidentialité des votes n’a pas toujours été respectée. Selon l’Otan, les élections législatives albanaises n’ont pas respecté les normes européennes.

Wolfgang Grossruck, représentant de l’OSCE, a affirmé que « la journée électorale s’est déroulée dans le calme, sans incidents majeurs. Les observateurs ont globalement souligné que le scrutin s’était bien passé, mźme si l’on a bien vu quelques familles voter collectivement. Aucune irrégularité n’a été constatée ą la fermeture des bureaux de vote ou lors de l’acheminement des bulletins vers le Centre national des élections. Il est encore tōt pour źtre définitif dans notre évaluation, le processus étant encore en cours. Reste ą voir comment se dérouleront les phases suivantes, avant la proclamation finale des résultats ».

« L’Albanie a mūri, elle a fait des progrčs visibles, certaines craintes que nous avions avant les élections ne se sont pas avéré fondées, mais des problčmes persistent. Cependant, le pays est sur la bonne voie, et je vous invite ą considérer cette déclaration ą l’aune des violences qu’ont connu les précédentes élections. Vous pouvez considérer que les quelques problčmes que nous avons pointés du doigt sont relativement anodins. Cependant, le gouvernement et les politiques albanais doivent les prendre en compte et les résoudre pour poursuivre sur cette bonne lancée », poursuivait le représentant de l’OSCE dans son rapport.

Des élections encore loin des normes européennes selon l’Otan

« L’Albanie a fait des progrčs certains, mais elle a encore du chemin ą parcourir », estimait Bruce George, président de l’Assemblée parlementaire de l’Otan, pendant la présentation du premier rapport de l’organisation sur les élections législatives du 28 juin. Il a demandé que ce rapport soit considéré comme une liste de conseils et de recommandations dont le pays pourra se servir pour les futures élections.

Selon lui, depuis 1991 et les premičres élections aprčs la chute du communisme, la démocratie albanaise s’est nettement consolidée, mais elle a encore des progrčs ą faire pour respecter les normes européennes. Il faut notamment que le gouvernement soit plus démocratique, que l’appareil judiciaire soit réformé, que les médias soient plus professionnels, qu’un État de droit soit réellement établi, que les pouvoirs locaux soient développés et que la lutte contre le crime et la corruption s’amplifie.

Bruce George a aussi souligné que l’Albanie n’avait pas respecté les normes qui lui avait été imposées pour les législatives du 28 juin 2009 et qu’il incombait désormais ą ses dirigeants d’źtre plus attentifs pour les prochaines élections.

De son cōté, l’ambassadeur américain en Albanie, trčs concerné par l’évolution du scrutin, a affirmé que le rapport de l’OSCE était trčs objectif et qu’il incitait « les autorités albanaises ą poursuivre leurs efforts aux prochaines élections afin de respecter pleinement les normes européennes ». L’ambassadeur John Withers a félicité le peuple albanais pour son sérieux et les autorités pour leur bonne gestion générale des élections. « Attendons calmement le décompte des voix pour connaītre les résultats officiels », a-t-il conclu dans sa déclaration.

Des retards dans le décompte des bulletins

Le président de la Commission centrale des élections, Arben Ristani, reconnaīt des retards dans le processus de décompte des bulletins. Selon lui, des problčmes informatiques sont en cause. Il affirme que tout rentrera rapidement dans l’ordre et se félicite du bon travail des responsables politiques.

 
 
 

 

 

 
 
http://www.panorama.com.al/index.php?id=30109
Dule: Jemi luajalė, PBDNJ do qėndrojė te koalicioni i majtė
» Vendosur: 03/07/2009 - 08:35
•  

Kreu i PBDNJ-sė i ka hedhur poshtė tė gjitha zėrat se partia e tij mund tė bashkohet me koalicionin e djathtė. Dule theksoi se PBDNJ do tė vazhdojė tė qėndrojė nė koalicionin e majtė, ndėrkohė qė ka cilėsuar si tė pajustifikueshme vonesat nė nxjerrjen e rezultatit pėrfundimtar tė zgjedhjeve. Kreu i Partisė Bashkimi pėr tė Drejtat e Njeriut sqaroi opinionin publik se partia qė ai drejton do tė qėndrojė nė koalicionin e majtė. Pėrmes njė konference pėr mediat, Dule ka hedhur poshtė tė gjithė zėrat se PBDNJ mund tė kalonte nė koalicionin Aleanca e Ndryshimit. “Tipari dallues i joni ėshtė integriteti, luajaliteti dhe koherenca nė vendimmarrje”, theksoi Dule. Kreu i PBDNJ nėnvizoi se partia e tij nuk arriti objektivat e saj nė zgjedhjet e 28 qershorit, ndėrkohė qė deklaroi se vonesat nė nxjerrjen e rezultatit janė tėrėsisht tė pajustifikueshme. Sipas kreut tė PBDNJ, zgjedhjet vėrtetuan shqetėsimet e partive nė vogla nė lidhje me Kodin e ri Zgjedhor. Dy ditė mė parė, Dule u shpreh se nuk mund tė jetė nė njė koalicion me Berishėn, ku aty bėjnė pjesė dhe faktorė inekzistentė, duke nėnkuptuar nė kėtė mėnyrė PDI tė ēamėve.
 
 
 
http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=18436
Urdhri politik i Berishės, KQZ-ja shpall me 71 mandate koalicionin e PD-sė
Zėdhėnėsi i KQZ-sė, Leonard Olli, ka shpallur rezultatin paraprak. Subashi: “Tė dhėnat janė ende duke u pėrpunuar, nuk ka akoma njė rezultat”

Kryeministri Sali Berisha, nėpėrmjet njė urdhri politik, e ka detyruar Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve qė nė kundėrshtim me tė gjitha ligjet dhe Kushtetutėn tė shpallė fitoren e 71 mandateve tė koalicionit “Aleanca pėr ndryshim”. Skandali bėhet akoma mė i madh po tė kihet parasysh se ky vendim rrėmben njė mandat deputeti ende pa u hapur 6 kutitė e votimit tė qarkut Fierit, tė cilat ndodhen pėr numėrim nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve. Sipas ligjit, KQZ-ja nuk mund t’i shpallė mandatet pa u shqyrtuar tė gjitha ankesat e tė gjitha partive politike pėr procesin zgjedhor. Deklarata paragjykon procesin e numėrimit tė votave nga ana e KQZ-sė, e cila kuptohet lehtėsisht qė po me vendim politik tė Berishės tė shpallen tė pavlefshme kutitė nė fjalė, nė mėnyrė qė PD-ja dhe koalicioni tė kenė njė mandat mė shumė.

Deklarata

Zėdhėnėsi i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, Leonard Olli, ka dhėnė dje njė deklaratė befasuese teksa ka publikuar rezultatet paraprake tė zgjedhjeve tė 28 qershorit duke i konvertuar ato edhe me mandatet qė do tė kenė koalicionet nė Parlamentin e ardhshėm. Sipas Ollit, koalicioni “Aleanca pėr ndryshim”, i drejtuar nga Partia Demokratike, ka fituar 71 mandate, duke nėnkuptuar fitimin e mandatit tė dytė tė Partisė pėr Drejtėsi dhe Integrim nė qarkun e Fierit. Zėdhėnėsi i KQZ-sė theksoi gjithashtu se koalicioni “Bashkimi pėr ndryshim”, i kryesuar nga Partia Socialiste, kishte fituar 65 mandate dhe koalicioni “Aleanca socialiste pėr integrim” 4 mandate. Praktikisht njė deklaratė e tillė i jepte fitoren koalicionit tė kryeministrit Berisha.

Subashi
Por, deklarata e Ollit ėshtė pasuar nga reagime tė forta nga nėnkryetarja e KQZ-sė, Dėshira Subashi. Nėnkryetarja e KQZ-sė, Dėshira Subashi, tha se zėdhėnėsi Olli ka dhėnė njė deklaratė personale dhe absolutisht nuk ka komunikuar njė vendim tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve. Sipas Subashit, rezultatet e zgjedhjeve janė ende duke u pėrpunuar dhe se KQZ-ja ende nuk ka marrė asnjė vendim pėr shpalljen e mandateve pėr secilin qark. Subashi tha se kjo deklaratė e Ollit ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me ligjin. Ajo shprehu keqardhjen pėr prononcimin e bėrė nga zėdhėnėsi i KQZ-sė, Leonard Olli. Sipas saj, pavarėsisht se Olli ka bėrė njė deklaratė personale, ai pėrfaqėson institucionin e KQZ-sė dhe kjo deklaratė abuzive komprometon rėndė institucionin.4 Korrik 2009
 
 
http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=18435
Meta, “peshorja” midis qeverisė sė PD-sė dhe qeverisė teknike
Kreu i LSI-sė, Ilir Meta, ėshtė shndėrruar nė faktorin kryesor tė zhvillimeve politike. Katėr mandatet e fituara nga LSI-ja rezultojnė decivize pėr qeverisjen e ardhshme

Ashtu siē parashikonin edhe mediat e huaja nė analizat e tyre pėr situatėn zgjedhore nė Shqipėri, Lėvizja Socialiste pėr Integrim dhe kreu i saj Ilir Meta janė konfirmuar tashmė nė rolin e “kingmaker”-it. Rezultatet paraprake tė zgjedhjeve tė 28 qershorit kanė konfirmuar LSI-nė si forcėn kryesore qė do tė pėrcaktojė maxhorancėn e ardhshme, pasi asnjėra prej dy koalicioneve kryesore nuk arrin tė ketė mė shumė se 70 deputetė nė Parlamentin e ardhshėm. Ndonėse LSI-ja ka fituar vetėm 4 mandate nė kėto zgjedhje, kjo forcė politike dhe kryetari i saj, Ilir Meta, janė kthyer nė epiqendėr tė vėmendjes sė klasės politike dhe opinionit publik. Tashmė nė drejtim tė kryetarit tė LSI-sė Ilir Meta kanė vėrshuar negociues si nga Partia Demokratike, ashtu edhe nga Partia Socialiste, tė cilėt i kanė paraqitur ofertat pėrkatėse. Midis shumė skenarėve dhe varianteve qė ofrohen tashmė Meta duhet tė zgjedhė midis dy alternativave kryesore: pjesėmarrjen nė qeverisjen e Partisė Demokratike, apo krijimin e njė qeverie teknike, e cila do tė punonte pėr zhvillimin e zgjedhjeve tė reja? Gjithsesi, qėndrimi i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim ėshtė i prerė. Kryesia e LSI-sė ka vendosur qė tė mos marrė asnjė vendim pėr aleancė paszgjedhore deri nė shpalljen e rezultatit pėrfundimtar dhe certifikimit tė kėtyre zgjedhjeve.


Varianti i parė

Varianti i parė ėshtė nėnshkrimi i njė aleance paszgjedhore me Partinė Demokratike, e cila rezulton fituesja e zgjedhjeve tė 28 qershorit. Ky variant praktikisht u quajt i realizueshėm nė momentin kur deputeti i sapozgjedhur i LSI-sė nė qarkun e Fierit, Dritan Prifti, pasi akuzoi kryesocialistin Edi Rama se i kishte manipuluar votat nė zonėn e tij zgjedhore, shprehu gatishmėrinė e tij pėr tė votuar nė Parlamentin e ardhshėm pro qeverisė sė Sali Berishės, me kusht qė tė miratohet njė ligj pėr hetimin e manipulimit tė zgjedhjeve tė 28 qershorit. Megjithatė, reagimi i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim ishte se deklarata e deputetit Prifti ka qenė emocionale dhe se LSI-ja ende nuk ka njė vendim nė lidhje me kėtė ēėshtje, tė paktėn deri nė shpalljen e rezultateve pėrfundimtare. Gjithsesi, katėr mandatet e Lėvizjes Socialiste pėr Integrim nė Parlamentin e ardhshėm konsiderohen mjaft tė vyera pėr stabilitetin e vendit, duke qenė se koalicioni i djathtė, edhe nė rast se arrin 71 mandate, mund tė konsiderohet njė maxhorancė e brishtė. Duke nėnshkruar kėtė marrėveshje, LSI-ja mund tė siguronte edhe pėrfaqėsimin e saj nė kabinetin e ardhshėm qeveritar.

Varianti i dytė
Nė rast tė refuzimit tė aleancės paszgjedhore me Partinė Demokratike, opsioni kryesor qė mund tė zgjedhė Lėvizja Socialiste pėr Integrim do tė ishte “bllokimi” i maxhorancės aktuale, gjė qė do tė sillte krijimin e njė qeverie teknike, e cila do tė punonte pėr zhvillimin e zgjedhjeve tė reja, qė sigurisht do tė ishin shumė herė mė tė mira se zgjedhjet e 28 qershorit. Zgjedhjet e reja mund tė konsiderohen tė rėndėsishme pėr vetė faktin se zgjedhjet e 28 qershorit nuk arritėn tė prodhonin njė maxhorancė reale dhe pėr mė tepėr LSI-ja ka pasur kontestime pėr procesin e numėrimit tė votave, ku tashmė ka dokumentuar njė pjesė tė mirė tė manipulimeve qė u janė bėrė votave tė saj. Madje pėr kėtė Kryesia e LSI-sė ka vendosur ngritjen e njė komisioni tė posaēėm me ekspertė zgjedhorė, tė cilėt do tė dokumentojnė manipulimet qė u janė bėrė zgjedhjeve dhe do tė bėjė njė raport tė posaēėm, tė cilin do t’ia dėrgojė misionit tė OSBE-ODIHR-it, Departamentit Amerikan tė Shtetit dhe faktorit ndėrkombėtar.


4 mandatet e LSI-sė nė zgjedhjet e 28 qershorit

Deputeti Qarku Pėrqindja e LSI-sė koalicioni

Ilir Meta Tiranė 4.63% 5.4%
Dritan Prifti Fier 6.08% 6.20%
Lefter Koka Durrės 7.16% 7.98%
Nasip Naēo Berat 10.84% 11.2%


4 Korrik 2009
 
 
 
http://www.rilindjademokratike.com/RD%205%20korrik/politika.htm
 

 

Arrihet konsensusi, PD-LSI pėr qeveri tė qėndrueshme. Berisha: Sovrani na dhuroi fitoren, por diktoi koalicion

Berisha dhe Meta projektojnė koalicionin e integrimit nė BE

Pas ēertifikimit tė fitores sė koalicionit tė djathtė, kryeministri Berisha i bėri dje ftesė publike Lėvizjes Socialiste pėr Integrim pėr tė bashkėqeverisur pėr integrimin e vendit nė Bashkimin Europian. Duke vlerėsuar se fitoren e Partisė Demokratike e vendosi populli me vullnetin e tij, kryeministri theksoi se koalicioni mbeti i diktuar dhe nė kėto kushte Lėvizja Socialiste pėr Integrim ėshtė njė forcė politike, programi i sė cilės pėrqaset me programin e PD pėrsa i pėrket integrimit tė vendit. "Jam kėtu pėr tė ftuar publikisht Lėvizjen Socialiste pėr Integrim pėr tė krijuar sė bashku njė qeveri tė re, qė do tė mund ta quanim qeveri e integrimit tė vendit nė Bashkimin Europian. Siē deklarova dy ditė mė parė, sovrani na dhuroi fitoren, por diktoi koalicion. Nga partitė me tė cilat programet janė mė afėr ėshtė LSI. LSI, nė programin e saj ka si yll polar integrimin e Shqipėrisė nė BE", u shpreh kryeministri gjatė njė konference tė posaēme pėr shtyp nė selinė e PD-sė. Ndėr tė tjera, ai vlerėsoi se LSI nė programin e saj ka punėsimin si kryefjalė tė reformave dhe pėrpjekjeve tė saj, duke shprehur bindjen se mė shumė se sa shifrat nė Parlament i rėndėsishėm ėshtė pėrfaqėsimi dinjitoz. "LSI-nė e ftoj gjithashtu me bindjen time se kjo nuk ka tė bėjė me shifrat nė Parlament, por ka tė bėjė me faktin se ajo ėshtė njė pėrfaqėsuese dinjitoze e spektrit tė majtė", tha kryeministri, duke vlerėsuar se kjo parti, ėshtė shprehur kryeministri, siē e di ēdo shqiptar, nė dy zgjedhjet e fundit ka qenė objekt real i njė persekutimi tė pamerituar ligjior, i njė trysnie jo demokratike. Kryeministri nėnvizoi se ky diskriminim i LSI nuk ka patur asnjėherė lidhje me Partinė Demokratike, e cila asnjėherė nuk e ka bazuar politikėn e saj nė eliminimin e partive tė tjera. Gjithashtu, kryeministri theksoi se nuk ka qenė PD ajo qė ka frymėzuar Dushkun nė vitin 2005 dhe nuk ka qenė PD ajo qė nxiti grevėn e urisė tė disa deputetėve vitin qė shkoi lidhur me ndryshimet nė Kodin Zgjedhor. Kryeministri theksoi se tashmė gjithė opinioni publik ėshtė i njohur me faktin se PD nė mėnyrė tė vazhdueshme bėri thirrje pėr gjetjen e gjuhės sė pėrfshirjes dhe jo tė pėrjashtimit. "Partia Demokratike ėshtė parti qė nuk bazon qėndrimet e saj nė eliminime dhe trysnira, por nė qėndrime ligjore dhe parimore. Nuk jemi ne qė e dėmtuam atė pėrmės 'Dushkut' nė 2005. Nuk jemi ne qė imponuam grevėn e urisė. Jeni dėshmitarė qė kam bėrė thirrje tė pėrsėritur nė atė periudhė, qė tė gjendet gjuha e pėrfshirjes dhe jo e pėrjashtimit", vijoi mė tej kryeministri. Ai shprehu kėnaqėsinė e tij qė rreth 47% tė votave qė sovrani i ka dhėnė koalicionit tė parė, i shtohen tani edhe rreth 6% tė votave, tėrėsisht tė spektrit tė majtė dhe faktikisht, ky koalicion fiton njė bazė elektorale edhe mė tė gjerė sesa koalicioni qė ishte 4 vitet e shkuara. "Unė mendoj se Lėvizja Socialiste pėr Integrim, nė interesin mė tė mirė tė vendit duhet ta shqyrtojė dhe ta vlerėsojė me sens pozitiv ftesėn time tė sinqertė, sepse pavarėsisht se pėr tė gjitha forcat politike tė vendit ėshtė e qartė se sovrani, pėrveēse votoi koalicionin tim, duke e nxjerrė atė si forcė tė parė, ka votuar pėr koalicon dhe ėshtė nė ABC-nė e politikės dhe nė moralin e saj qė vota e tij tė lexohet me korrektesė dhe ndershmėri. Kam besim se kjo forcė politike qė ka si qėllim integrimin, reformat pėr punėsimin, do t'i pėrgjigjet pozitivisht ftesės time, tė hapur dhe tė sinqertė", vijoi mė tej kryeministri.

Blerina TOSLLUKU

 

 

Koalicioni me LSI, nė interesin mė tė mirė tė vendit

- Zoti Berisha, po me Partinė Republikane ēfarė do tė bėhet, a do tė jetė ajo nė koalicionin pazgjedhor?

Ka njė marrėveshje me Partinė Republikane dhe partitė e tjera, koalicion para dhe pas zgjedhor. PR pėrfaqėsohet nė Parlament nga kryetari i saj dhe sigurisht qė do tė jetė pjesė e koalicionit.

- Deklarata juaj pėr tė ftuar LSI-nė do tė thotė se ju keni marrė garanci pėr bashkėqeverisje?

Kjo ėshtė njė ftesė publike qė unė i bėj LSI-sė dhe unė pres dhe shpresoj nė reagimin pozitiv tė kėsaj force. Sigurisht qė zoti Mediu dhe Partia Republikane ėshtė pjesė e koalicionit, por thashė edhe njėherė ėshtė ēėshtje spektri. Me partinė Lėvizja Socialiste pėr Integrim ne zgjerojmė ndjeshėm bazėn elektorale, si dhe spektrin programor tė koalicionit tė qeverisė sė ardhshme.

- Kur flisni pėr njė bashkėpunim me LSI-nė, deri nė ēfarė termash jeni tė gatshėm tė negocioni dhe a keni njė dhuratė pėr kryesocialistin Edi Rama, i cili sot ka ditėlindjen?

Termat dhe ēdo gjė nė marrėveshjen pėr koalicion duhet tė negociohen dhe tė pėrcaktohen, por bazat programore pėr koalicion ekzistojnė plotėsisht. Edi Ramės i uroj gėzuar ditėlindjen. Uroj qė vitet qė vijnė t'i sjellin mė shumė rini.

- Zoti Berisha, a i pėrmbaheni deklaratės suaj se LSI ėshtė gjysma e mollės sė kalbur tė PS-sė?

Ah, me limonada elektorale merresh ti…Si thotė Konica, fjalė kazani…!

- KQZ ka publikuar mbrėmė vonė rezultatet paraprake tė zgjedhjeve tė 28 qershorit, e cila ka ngjalluar njė reagim tė ashpėr tė PS-sė. Ju si e shikoni kėtė?

E dėgjova pėrfaqėsuesin e shkėlqyer tė politikės sė re, Gramoz Ruēin, qė u shfaq nė tezat e tij tė politikės sė vjetėr. KQZ ka shpallur rezultate paraprake. Shpallja e rezultatit paraprak ėshtė njė standard konstant, i kėrkuar dhe i sanksionuar nė dokumentet ndėrkombėtare pėr zgjedhjet. Por rezultati paraprak dhe rezultati definitiv janė dy gjėra krejtėsisht tė veēanta. Ndaj dhe zoti Ruēi sa mendon tė mbledhė njerėz, qė nuk i shkon kush mbrapa pėrveē policėve tė Bashkisė sė Edi Ramės dhe kryepunėtorėve tė Koēo Kokėdhimės, mė mirė tė shkojė tė ulet aty ku numėrohen votat, tė marrė lupėn dhe tė kontrollojė numėrimin e ndershėm tė tyre. Kaq e thjeshtė ėshtė zgjidhja. Ēfarė kishte kėtu pėr t'u revoltuar nė atė mėnyrė. Pale kur e di qė nuk e ndjek kush mbrapa. Kur tė matesh duhet tė jesh i sigurt. Shko numėro votat! Nuk mund tė ketė proces mė transparent se ky. Nuk kemi parė ndonjė proces mė transparent se ky. U dha njė rezultat paraprak, askush nuk mund tė thotė se ėshtė pėrfundimtar dhe aq mė tepėr kur KQZ pėr tė gjitha kutitė, mė thanė qė kanė votuar me 7 vota pėr praktikėn qė do tė ndiqte. Atėherė nuk i mbetet gjė tjetėr as palės tonė si dhe atyre, tė shkojnė dhe tė numėrojnė votat e veta bashkė me KQZ.

- Kur ftoni njė parti tė majtė nė koalicion, kjo do tė thotė se i keni bėrė mirė llogaritė pėr tė patur njė qeveri tė qėndrueshme pėr tė shmangur zgjedhje tė parakohshme?

Sė pari, qeveritė e minorancės vetėm i ekstremizojnė situatat, se tė preferueshme nuk janė. Qeveri minorance nė mandate mund tė jesh, kur Parlamenti vendos tė tė mbajė nė pushtet pėr disa arsye, por nė fakt nuk mund tė thuash se je nė mazhorancė nėse je me mė pak vota se 50% nė sistemin propocional. Nė sistemin mazhoritar ėshtė ndryshe, tė jemi realist ka njė kod moral pėr kėto sisteme. Nė kėtė kontekst, ky ishte sistem propocional rajonal. Atėherė, pėrfshirja e LSI-sė ka disa arsye madhore: tejkalon 50%, krijon bazėn morale dhe ligjore tė plotė pėr tė qeverisur, ka pika tė pėrbashkėta programore. Jo rastėsisht zoti Meta ishte vendosur nė krye tė Komisionit Parlamentar tė Integrimit. Ky ėshtė, tė jemi realistė, varianti mė i pėrshtatshėm pėr vendin sepse nė kėtė mėnyrė do tė ketė njė qeveri solide, efiēente, tė fortė dhe do tė ketė njė opozitė gjithashtu solide. Imagjinoni ju sikur tė bėhej njė koalicion gjigant dhe tė mbetej opozita me 4 deputetė. Gjysma juaj do tė dilnit nė pension, ose do tė ndėrronit profesion, se s`do tė kishit lajme. Se vetėm me lajme tė qeverisė gjithė ditėn nuk rrihet, apo s'ėshtė kėshtu, se tė mėrziten sigurisht. Kėshtu qė kjo skemė ėshtė absolutisht interesi mė i mirė i vendit. Edhe qeveri solide me pika kontakti programore edhe opozitė solide.

- Zoti Berisha, pėr hir tė kėtij interesi nė tė mirė tė vendit a jeni i gatshėm ju qė pėr njė periudhė dyvjeēare ta kėmbeni postin tuaj me zotin Meta?

Jam i bindur se koalicioni nuk funksionon nė atė mėnyrė. Jam i sigurt se koalicionet janė transparente. Shqiptarėt kanė Sali Berishėn njeriun mė tė votuar, e kanė pasur gjithnjė kėshtu. Pra, kjo nuk ėshtė vetėm se mirėnjohje e imja ndaj tyre, nuk mund t'i qortoj pse mė votojnė mua nė kėtė shkallė. Ky koalicion nuk ėshtė pazar karrigesh. Ky ėshtė koalicion integrimi.

 

 

Kreu i LSI tha se bashkėqeverisja erdhi si domosdoshmėri pėr forcimin e stabilitetit

 

Meta: Tė gjitha arsyet pėrse pranova ftesėn e Berishės pėr bashkėqeverisje

 

Kryetari i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Ilir Meta, iu pėrgjigj dje pozitivisht ftesės sė kryeministrit Berisha pėr tė bashkėqeverisur nė katėr vitet e ardhshme, duke i hapur kėshtu rrugė qeverisjes sė re drejt integrimit tė vendit. Duke e cilėsuar kėtė bashkėpunim tė frytshėm pėr tė ardhmen europiane tė vendit, kreu i LSI theksoi se vendimi pėr tė bashkėqeverisur erdhi pikėrisht si domosdoshmėri pėr forcimin e stabilitetit nė vend. Meta shprehu vullnetin e forcės sė tij politike pėr tė bashkėpunuar me koalicionin fitues, duke vėnė nė dukje kėtu nisjen e negociatave paraprake, tė cilat sipas tij, do tė jenė nė transparencė tė plotė, ashtu si edhe vetė programi i qeverisė sė integrimit europian. "Duke marrė nė konsideratė rezultatet e zgjedhjeve tė 28 qershorit; duke marrė nė konsideratė krizėn ekonomike qė po kalon vendi; duke vlerėsuar rėndėsinė e stabilitetit politik institucional dhe qeverisės; duke vlerėsuar domosdoshmėrinė e njė qeverisjeje mė efiēente dhe pėrfaqėsuese; pasi jam konsultuar edhe me aktorė tė rėndėsishėm vendas dhe ndėrkombėtarė, qė kėrkojnė forcimin e stabilitetit nė vend dhe pėrshpejtimin e reformave, me pėrgjegjėsi historike dhe atdhetare; e pranoj ftesėn e kryetarit tė koalicionit fitues, zotit Berisha, pėr tė filluar negociatat paraprake dhe pėr tė realizuar me transparencė tė plotė programin e qeverisė sė integrimit europian", ėshtė shprehur Meta pas njė konsultimi me kryesinė e partisė sė tij. Ai tha se, LSI nė asnjė mėnyrė nuk do tė kontribuojė pėr tė zhytur vendin nė krizė, por pėrkundrazi, ajo do tė jetė njė faktor stabilizues i qeverisė dhe garantues nė maksimumin e mundshėm pėr njė qeveri, qė do t`i shėrbejė interesave shumė mė tė gjera sesa koalicioni fitues.

 

Marrėveshja me Ramėn prodhon vetėm krizė, nuk i shėrben integrimit

 

Futja e LSI nė koalicionin qeverisės do t`i shėrbejė interesave mė tė mira kombėtare. Kėshtu u shpreh dje kreu i LSI-sė, Ilir Meta, i cili tha se njė marrėveshje e mundshme me Partinė Socialiste nuk do tė sillte gjė tjetėr veēse krizė pėr vendin. Meta theksoi se, marrėveshja e LSI me PD ėshtė njė marrėveshje qė do t`i shėrbejė Shqipėrisė, shqiptarėve dhe integrimit tė vendit. "Marrėveshja Rama-Meta ėshtė e pamundur dhe prodhon vetėm krizė, asgjė tjetėr. Unė s'mund tė kontribuoj pėr tė gjitha arsyet qė pėrmenda nė deklaratėn time dhe qė janė tė konsultuara shumė mirė, pėr njė krizė tė mėtejshme pėr Shqipėrinė, dhe nė kuadėr tė krizės ekonomike globale, kur tė gjithė kėrkojnė mesazhe stabiliteti pėr tė ardhmen. Atėherė jemi tė detyruar tė ecim drejt njė marrėveshjeje qė t'i shėrbejė Shqipėrisė, shqiptarėve dhe qė i shėrben integrimit europian tė vendit", tha Meta, ndėrsa theksoi se Shqipėria ka paraqitur njė kėrkesė pėr anėtarėsim nė BE dhe LSI do tė bėjė ēdo gjė qė ky proces tė ecė pėrpara dhe tė mos mbetet pezull.

Blerina TOSLLUKU

 

 

 

Kryetari i LSI-sė u shpreh se janė zhvilluar takime tė sė majtės, por atje ka munguar kryetari i Partisė Socialiste

 

Rama refuzoi me arrogancė kėrkesėn e LSI-sė pėr koalicion

 

- Zoti Meta, jo mė larg se dy javė mė parė, ju jeni shprehur se nuk do tė bėni koalicion me zotin Berisha. Si mendoni sot qė ju i thoni pro ofertės sė zotit Berisha?

 

Pėrpjekjet e mia, si publike dhe konfidenciale, kanė qenė tė pandėrprera pėr tė realizuar dhe njė kolicion tė vetėm me PS-nė. Janė kėrkuar takime, por atje ka munguar kryetari i PS-sė. Njėkohėsisht dua t'ju them para zgjedhjeve i kam dėrguar kryetarit tė PS-sė, sekretarin e LSI-sė dhe kryetarin e Kėshillit Bashkiak, Sokol Dervishaj, ku i kam kėrkuar njė koalicion tė vetėm, si opozitė pėr tė mos humbur asnjė votė, por me kushtin qė ne tė kishim njė nga komisionerėt e PS-sė, qė sipas Kodit ne s'mund tė kishim vėzhgues. Ka patur edhe kėrkesa tė tjera, sikurse ka qenė edhe kėrkesa mė e fundit pėr zotin Rama, i cili ka qenė i ftuar pėr tė parandaluar cėnimin e standardeve qė ndodhi nė 28 qershor, jo vetėm pėr shkak tė mazhorancės, por edhe pėr shkak tė sjelljes sė lidershipit tė PS-sė, ndaj votave tė LSI-sė. Atėherė, mė thoni ju se ēfarė rruge mund tė ndjekė pas gjithė kėtyre pėrpjekjeve dhe tė pandėrprera, qė unė kam bėrė pėr mė shumė se 1 vit pėr tė parandaluar kėtė qė ndodhi, se ē'mund tė bėj sot LSI pas 28 qershorit, me rezultatet paraprake, tė cilat nuk kanė shumė rėndėsi nėse janė njė deputet mė shumė apo mė pak? Tė kontribuoj pėr tė zhytur vendin mė tej nė krizė dhe nė mosqeverisje, apo tė kontribuoj si njė faktor stabilizues i qeverisė dhe garantues nė maksimumin e mundshėm pėr njė qeveri, qė do t'i shėrbejė interesave shumė mė tė gjera sesa koalicioni fitues? Kjo ėshtė zgjedhja mė e vėshtirė qė mė duhet tė bėj si politikan dhe si lider. Nė gati 2 dekada kam qenė shumė i qeshur, kur kam ikur nga detyra e kryeministrit pėr tė ndihmuar zgjidhjen e krizave tė asaj kohe, qė nuk ishin pėr shkakun tim. Kam qenė shumė i qetė, kur jam larguar nga qeveria nga detyrat e zv.kryeministrit dhe tė ministrit tė Jashtėm, jam i vendosur, sepse ky ėshtė njė vendim qė i intereson vendit dhe Shqipėrisė. Nuk ka rrugė tjetėr, sepse unė do tė isha i gatshėm tė qėndroja nė opozitė, por me kėtė sakatim qė ka ardhur nga Kodi dhe nga shumė veprime tė tjera, a mundet tė qėndrojė LSI e vetme nė njė opozitė ndaj njė mazhorance PD-PS, apo Berisha-Rama dhe a do tė ishte efektive pėr vendin dhe pėr kontrollin e qeverisė, njė opozitė me 4 deputetė, pavarėsisht se njė nga kėta deputetė del me 20 mijė vota ashtu sikurse edhe nė 2005, ndėrsa tė tjerėt kanė njė deputet me 4000 vota. Asgjė nuk ndryshon tek Ilir Meta dhe te LSI. Unė do tė jem socialist, por para se tė jem socialist, jam shqiptar dhe kam pėrgjegjėsi nė kėto momente pėr tė marrė pėrgjegjėsitė pėr tė ardhmen. Marrėveshja Rama-Meta ėshtė e pamundur dhe prodhon vetėm krizė, asgjė tjetėr. Unė s'mund tė kontribuoj pėr tė gjitha arsyet qė pėrmenda nė deklaratėn time dhe qė janė tė konsultuara shumė mirė, pėr njė krizė tė mėtejshme pėr Shqipėrinė dhe nė kuadėr tė krizės ekonomike globale, kur tė gjithė kėrkojnė mesazhe stabiliteti pėr tė ardhmen. Marrėveshja dhe bashkėpunimi Rama-Berisha u provua dhe Meta ishte i vetmi nė opozitė bashkė me faktorė tė jerė tė shoqėrisė civile dhe u provua qė nuk solli stabilitet, por krizė, solli ndryshimet nė Kushtetutė, solli ndryshime me gjyqėsorin, solli Kodin, i cili ka pjellė kėtė rezultat skandaloz pėr tė majtėn, sepse e majta ėshtė nė shumicė. Atėherė jemi tė detyruar tė ecim drejt njė marrėveshjeje qė t'i shėrbejė Shqipėrisė, shqiptarėve dhe qė i shėrben integrimit europian tė vendit. Shqipėria ka paraqitur njė kėrkesė pėr anėtarėsim dhe ne do tė bėjmė ēdo gjė qė ky proces tė ecė pėrpara dhe tė mos mbetet pezull.

- Zoti Meta, ēfarė postesh keni negociuar deri tani me zotin Berisha?

Nuk ka asnjė diskutim pėr histori karrigesh dhe ndarje pėrgjegjėsish nė planin e funksionimit tė kėtij koalicioni tė mundshėm, tė cilit unė i thashė njė "Po" nė parim, si tė vetmen rrugė pėr stabilitetin e vendit. Ēdo gjė do tė jetė mjaft transparente, nė radhė tė parė pėrsa i takon programit, thelbi i tė cilit, emblema e tė cilit ėshtė integrimi europian i Shqipėrisė dhe pa asnjė diskutim, tashmė ēdo gjė do tė jetė transparente dhe nė funksion tė stabilitetit tė vendit.

-Zoti Meta, meqenėse jemi tek integrimi, a mendoni se LSI-ja si pjesė e kėtij koalicioni, do t'i sigurojė shqiptarėt tė lėvizin pa viza brenda kėtij viti?

Unė jam i bindur se programi i kėsaj mazhorance tė re, edhe tė djathtė edhe tė majtė, do tė garantojė gjithė ato prioritete qė kanė tė bėjnė me integrimin europian tė Shqipėrisė dhe pa asnjė diskutim me afatin mė tė shpejtė tė liberalizimit tė vizave pėr tė gjithė shqiptarėt. Ndėrsa pėr tė majtėn, mendoj qė vetė ky rezultat, pavarėsisht nga tė gjitha arsyet pėrse jemi tek ky rezultat ka dy rrugė, njė rrugė pėrmes LSI-sė, pėr tė kontribuar nė qeverisjen e vendit, qė tė jetė njė qeverisje nė shėrbim tė interesave tė vendit dhe gjithė shqiptarėve. Dhe natyrisht njė rrugė tjetėr, ajo e njė opozite sa mė aktive, sa mė tė fuqishme, qė unė uroj ta zhvillojė Partia Socialiste, ku dhe ne do tė bahkėpunojmė me tė dhe nė kėtė plan, sepse pa dyshim tė gjitha reformat kėrkojnė bashkėpunimin e opozitės.

- Zoti Meta, a mund tė jetė njė nga kushtet tuaja dhe ndryshimi i sistemit zgjedhor?

Marrėveshja do tė jetė transparente dhe ēdo gjė do tė diskutohet. Unė dėgjova njė ftesė publike dhe pa asnjė diskutim qė dhashė njė pėrgjigje publike. Nė ditėt e ardhshme pėr ēdo hap qė do tė merret ju do tė jeni shumė tė informuar.

 

 

Sekretari i Pėrgjithshėm i LSI, Petrit Vasili ftoi kreun e PS-sė tė menaxhojė me qetėsi humbjen

 

LSI: Rama pagoi miliona euro pėr vjedhjen e votave nė tė gjithė vendin

 

Lėvizja Socialiste pėr Integrim i bėri thirrje Edi Ramės, qė tė administrojė me qetėsi humbjen e zgjedhjeve dhe ta pranojė nė mėnyrė qytetare atė, sepse ky ishte verdikti qė i dhanė shqiptarėt mė 28 qershor. Nė njė reagim pas deklaratave tė Ramės, i cili sulmoi LSI-nė dhe kryetarin e saj, Meta, pėr bashkėqeverisjen me PD-nė, Sekretari i Pėrgjithshėm i LSI-sė, Petrit Vasili, ftoi kryetarin e PS-sė qė tė heqė dorė nga destruktiviteti i bllokimit tė institucioneve dhe funksionimit tė shtetit pėr interesat personale dhe me qetėsi dhe pa mllef tė vendosė interesat e integrimit mbi interesat e ngushta personale. "E ftojmė Ramėn tė heqė dorė nga destruktiviteti dhe obstroksionizmi i vjetėruar qė bllokon institucionet dhe funksionimin e shtetit pėr hir tė problemeve tė brendshme tė tij me partinė dhe karrierėn e tij, probleme qė duhet t'i zgjidhė me veten dhe partinė qė akoma drejton. E ftojmė Ramėn qė me qetėsi dhe pa mllef, tė verė interesat e integrimit tė demokracisė dhe stabilitetit tė vendit mbi interesat e ngushta dhe tė vockla personale, sepse karriera e ēdo politikani ėshtė e parėndėsishme krahasuar me kėto aspirata madhore tė vendit", u shpreh Vasili, duke nėnvizuar se, sot ėshtė dita kur Edi Rama duhej tė reflektonte dhe tė kėrkonte ndjesė pėr fajin fatal, pėr Kodin Zgjedhor anti-opozitar qė e bėri me qėllimin e vetėm pėr tė asgjėsuar LSI-nė dhe qė i humbi opozitės sė paku 12 mandate, shumica e tė cilėve i pėrkisnin LSI-sė. "Opinioni publik duhet ta dijė se, deri dje, Edi Rama i ēonte emisarė Ilir Metės pėr t'u bėrė kryeministėr i vendit, duke blerė deputetė nga e djathta, duke mos u ēliruar dot nga filozofia e trafikimit tė votave dhe njerėzve, filozofi, e cila ishte edhe baza e mekanizmit mafioz dhe policesk manipulativ tė tij nė dėm tė mijėra e mijėra votave tė LSI. Ai dėshtoi edhe nė tentativėn e ndėrtimit tė njė qeverie PS-PD qė do tė destabilizonte thellė vendin dhe do ta zhyste atė nė krizė tė thellė politike, ekonomike dhe sociale dhe doli mė pas nėn trysninė e dėshtimit qė tė hidhte baltė dhe mllef mbi marrėveshjen parimore dhe kushtetuese ndėrmjet LSI dhe PD", u shpreh mė tej Sekretari i Pėrgjithshėm i LSI-sė. Ai theksoi se, Edi Rama duhet tė skuqet e turpėrohet kur pėrmend 87 mijė votat e LSI, sepse ato ishin votat e sakrificave tė njerėzve tė LSI qė i shpėtuan thonjve manipulativė tė mafiozėve tė paguar me miliona euro nga Edi Rama. "Ai duhet ta dijė mirė se jo vetėm ata, por edhe mijėra votues tė tjerė tė LSI, vota e tė cilave ju vodh paturpėsisht, provojnė zemėrim dhe neveri, kur dėgjojnė Edi Ramėn tė flasė pėr to, pasi ne kemi qindra fakte qė provojnė manipulimin e turpshėm tė komisionerėve tė paguar nga Rama, tė cilėt do tė ndiqen edhe penalisht. Nė qoftėse Edi Rama kėrkon sinqerisht t'u shkojė tė vėrtetava deri nė fund, e ftojmė tė hapim sė bashku 4700 kutitė e votimit dhe jo vetėm ato ku skema manipuluese e tij ka dėshtuar", u shpreh mė tej Vasili, gjatė njė deklarate pėr shtyp. Ai tha se ėshtė momenti qė Rama tė administrojė me dinjitet humbjen dhe tė mos vazhdojė mė tė pėrdorė si mburojė PS pėr interesat e tij tė brendshme personale dhe partiake.

Sekretari i Pėrgjithshėm i LSI-sė tha gjithashtu se ėshtė momenti qė Edi Rama tė reflektojė pėr hartimin e njė Reforme zgjedhore tė re, tė thellė dhe tė ndershme thellėsisht tė ndryshme nga ky Kod Zgjedhor i pandershėm qė sakrifikoi dhe pėrdhosi mijėra vota opozitare pėr hir tė ambicjes sė papėrmbajtur tė Ramės pėr tė fituar i vetėm dhe pėr tė pasur nė grushtin e tij tė gjithė shtetin shqiptar.

 

 

 

BDI: Qėndrimi i Metės, akt i njė politikani vizionar

 

Kryetari i Partisė shqiptare nė Maqedoni, Bashkimi Demokratik pėr Integrim, Ali Ahmeti, pėrshėndeti politikėn shqiptare pėr gjetjen e kompromisit pėr krijimin e qeverisė sė re. Kreu i BDI, Ahmeti, u shpreh se Ilir Meta bėri zgjidhjen mė tė mirė pėr Shqipėrinė dhe partia qė ai drejton e mbėshtet vendimin e rėndėsishėm tė kryetarit tė LSI-sė si njė kontribut pėr integrimin evropian tė Shqipėrisė. Ahmeti u shpreh gjithashtu se qėndrimi i Metės ėshtė akt i njė politikani vizionar. Sipas tij, LSI po jep kontribut atdhetar pėr tė ardhmen e Shqipėrisė dhe se Meta bėri zgjidhjen mė tė mirė pėr interesat e vendit. I gjithė faktori shqiptar nė Maqedoni pėrshėndet krijimin e njė mazhorance tė qėndrueshme, e cila do tė evitojė futjen e vendit nė krizė post zgjedhore. Koalicioni qė pritet tė zyrtarizohet ditėt e ardhshme do tė krijojė njė qeveri solide tė udhėhequr nga Partia Demokratike.

 

 

Kreu i KQZ vlerėson mirorganizimin e procesit zgjedhor nė tė gjitha etapat

 

Ristani: Zgjedhjet, transparente, rezultatet paraprake janė tė sakta

Kryetari i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, Arben Ristani, ka rrėzuar dje tė gjitha deklaratat e pėrfaqėsuesve tė Partisė Socialiste lidhur me shpalljen e rezultateve paraprake tė zgjedhjeve tė 28 qershorit. Zėdhėnėsi i KQZ, Leonard Olli, nė kuadėr tė informimit publik publikoi dy ditė mė parė rezultatet paraprake, tė cilat janė tė verifikueshme nė faqen zyrtare tė internetit tė kėtij institucioni. Pėrfaqėsuesit e Partisė Socialiste kundėrshtuan nė mėnyrė arrogante kėto rezultate, tė cilat sipas tyre, edhe pse janė tė vėrteta, nuk janė zyrtare. Nė pėrgjigje tė kėtyre deklaratave, tė cilat synonin vetėm e vetėm keqorientimin e opinionit publik, kryetari i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, Ristani, gjatė mbledhjes sė radhės sė kėtij institucioni ka sqaruar se dalja e zėdhėnėsit Olli ka qenė vetėm pėr tė bėrė tė njohur rezultatet paraprake, tė cilat sipas tij, nuk janė shtrembėruar aspak, sepse mund tė verifikohen lehtė nga kushdo qė ėshtė i interesuar. Ndėr tė tjera, Ristani ka theksuar se institucioni zgjedhor e ka organizuar punėn pėr menaxhimin e zgjedhjeve nė mėnyrė maksimalisht transparente. "Gjatė gjithė ditės sė votimit janė dhėnė shifra pėr pjesėmarrjen nė zgjedhje, gjatė numėrimit janė dhėnė gjithashtu informacione pėr rezultatet qė dilnin pas ēdo kutie, gjė qė ishte paralajmėruar qė mė parė. Pėrveē kėsaj, tė gjitha rezultatet kanė qenė nė faqen tonė tė internetit", ėshtė shprehur kreu i KQZ. Nė funksion tė kėsaj, sqaroi Ristani, ka qenė dhe konferenca pėr shtyp e ditės sė djeshme e zėdhėnėsit pėr informimin e publikut mbi rezultatin e deritanishėm, qė sigurisht ėshtė paraprak, pasi janė ende disa kuti tė panumėruara. "Pas ēdo kutie tė numėruar rezultati ndryshon, pra dhe rezultatet e publikuara kanė qenė paraprake, nė funksion tė informimit tė publikut. E vetmja risi e djeshme ėshtė pjestimi, njė pjestim thjesht matematikor qė tregon mandatet", vijoi mė tej Ristani. Dy ditė mė parė, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bėrė tė ditur rezultatin paraprak tė zgjedhjeve dhe nga 4704 qendra tė numėruara prej 4753 gjithsej, sipas zėdhėnėsit tė KQZ-sė, Leonard Olli, "Aleanca e Ndryshimit" ka marrė 46.69 pėrqind, "Bashkimi pėr Ndryshim" 45.36 pėrqind, "Aleanca Socialiste pėr Integrim" 5.56 pėrqind dhe "Poli i Lirisė" 1.82 pėrqind. E pėrkthyer nė mandate nga zėdhėnėsi i KQZ, "Aleanca e Ndryshimit" ka 71 mandate, "Bashkimi pėr Ndryshim" 65 mandate dhe "Aleanca Socialiste pėr Integrim" 4 mandate. Nė kėtė proces zgjedhor pėr herė tė parė nė numėrimin e votave u pėrdor njė teknologji elektronike, qė sipas Ristanit, ka rritur transparencėn dhe saktėsinė. Sipas rezultatit zyrtar paraprak, shėnohet njė pjesėmarrje nė zgjedhje e 1.554.430 shtetasve ose nė total 50% e numrit tė pėrgjithshėm tė tyre. Pėrqindja mė e lartė e votuesve ėshtė regjistruar nė Qarkun e Kukėsit me 59.07% dhe mė e ulėta nė Qarkun e Vlorės me 39.22%.

 

PD nė avantazh tė thellė ndaj PS nė 6 kutitė e Fushė-Kuqes

 

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nė mesditėn e djeshme pėrfundoi numėrimin e kutisė sė gjashtė dhe tė fundit tė Fushė-Kuqes, qė i pėrket KZAZ-sė nr.39 nė Qarkun e Lezhės. Rezultati i votave tė numėruara tė kėsaj KZAZ-je nuk e ndryshoi numrin e mandateve tė fituara nė kėtė qark nga dy koalicionet kryesore "Aleanca e Ndryshimit" dhe "Bashkimi pėr Ndryshim", pasi numri i votave nuk ishte i mjaftueshėm pėr njė mandat deputeti, megjithėse nė tė gjashtė kutitė PD dominonte ndjeshėm pėrpara PS. Sipas rezultatit paraprak tė KQZ-sė, koalicioni i drejtuar nga PD ka fituar 4 mandate, ndėrsa ai nga PS tre mandate.

 

Blerina TOSLLUKU

 

 
 
 
http://www.panorama.com.al/index.php?id=30058
 
Bushati s’prodhoi deputet, PD fiton 7, PS merr 4 mandate
» Vendosur: 02/07/2009 - 08:09
•  

SHKODER/ RIDVAN DIBRA

Partia Demokratike fitoi shumicėn e mandateve pėr nė parlamentin shqiptar nė qarkun e Shkodrės. Edhe me numėrimin e votave tė Bushatit, tė cilat gjer nė mesnatė nuk kishin pėrfunduar, nuk pritej qė tė ndryshonte shpėrndarjen e mandateve ndėrmjet PD-sė dhe PS-sė. Kur kishin mbetur edhe rreth 20 kuti tė panumėruara, nga 79 qė ishin gjithsej, rezultati final do tė mbyllet 7 me 4 nė favor tė PD-sė. Kėtė fakt e pohuan dje burime tė dy kampeve tė PD-sė e PS-sė pranė kėsaj KZAZ-je. Sipas tyre, nė KZAZ nr.41, diferenca ėshtė se PD-ja ka rreth 2 mijė vota mė shumė, ndėrsa nė total rreth orės 20:00 ishin edhe rreth 7 mijė fletė votimi tė panumėruara. Ndėrsa dy kuti tė tjera nuk do tė numėrohen, pasi konsiderohen me probleme dhe do tė shkojnė nė KQZ. Pėrfaqėsues tė tė dy subjekteve politike bėnė tė ditur se sido qė tė jetė rezultati i kėsaj KZAZ-je, nuk do tė ndikojė nė shpėrndarjen e mandateve. Pra, edhe sikur tė merreshin tė gjitha votat 100 pėr qind nga secili subjekt politik, do tė ishte e pamundur qė tė pėrmbysej raporti 7 me 4 nė favor tė demokratėve, pasi sipas formulės sė Kodit Zgjedhor, PD-sė do t’i duheshim mbi 8500 vota diferencė qė tė mund tė fitonte mandatin e 8-tė. Ndėrkohė qė socialistėt e kishin tė qartė qė nė rezultatin e kutive tė para se ishte e kotė tė shpresonin pėr njė mandat tė pestė.
Procesi i numėrimit tė votave tė Bushatit nisi dje rreth orės 12:15, pas rreth 30 orė ndėrprerje. Ndėrhyrja e KQZ-sė si dhe vėzhgimi nga afėr nga pėrfaqėsues tė OSBE-sė dhe ODHIR-it kanė bėrė qė numėrimi i kutive tė mbetura tė vazhdojė normalisht. Nė afėrsi tė vendnumėrimit tė votave, qė ėshtė njė magazinė e njė ndėrmarrjeje tė viteve ’80, kishte njė numėr tė madh makinash tė parkuara, pėrkrahės tė partive tė ndryshme si dhe forca tė shumta policie, tė cilėt ndodheshin nė gatishmėri nė rast tė ndonjė incidenti tė mundshėm. Ndėrprerja e procesit tė numėrimit ndodhi tė martėn, pasi kryetari i KZAZ nr.41 nė Bushat, Engjėll Shuku, dha dorėheqjen pėr arsye tė lodhjes fizike dhe psikologjike. Nga ana tjetėr PD-ja ndryshoi 3 pėrfaqėsuesit e saj nė kėtė KZAZ. I gjithė debati bėhej kur kishin mbetur edhe 42 kuti tė panumėruara. Mosmarrėveshjet mes anėtarėve tė rinj bėri qė numėrimi i votave tė mos fillonte, duke shkaktuar tension e debate tė shumta nė sallėn ku ndodheshin 8 tryezat e numėrimit tė kėsaj zone zgjedhore. Njėri krah i anėtarėve kėrkonte qė anėtarėt e grupeve tė numėrimit duhet tė jenė tė autorizuar me shkrim nga subjekti politik qė pėrfaqėsojnė dhe dokumenti tė jetė i firmosur e vulosur nga kryetari i partisė pėrkatėse, si dhe tė kenė dokument identifikimi tė tyre. Situata nė mesnatė ėshtė acaruar edhe nga akuzat e kundėrakuzat tė kandidatėve pėr deputetė tė PS e PD, qė akuzonin njėri-tjetrin pėr prishje e sabotim tė procesit. Nė orėn 10:00 tė sė mėrkurės, pas debateve lidhur me numrin e domosdoshėm tė anėtarėve tė grupit tė numėrimit tė votave nė ēdo tryezė dhe konsultimeve me pėrfaqėsues e vėzhgues tė OSBE–ODHIR qė ndiqnin procesin, ka vendosur qė numėrimi tė fillojė dhe me nga tre anėtarė tė grupeve tė numėrimit tė pranishėm. Nė orėn 12:15 minuta ka filluar puna.


Qendra nė livadh
Nė njė qendėr votimi, nė zonat rurale tė Matit qendra e votimit ishte caktuar fillimisht nė njė objekt shtetėror. Por komisioni ka konstatuar se nė atė objekt nuk mund tė qėndrohej. Komisionerėt kanė gjetur njė mėnyrė tė veēantė pėr kryerjen e procesit tė votimit. Nė njė livadh kanė ngritur qendrėn e votimit, ku votuesit e pakėt janė paraqitur dhe kanė votuar qetėsisht. Njė skemė e tillė ndiqet nė tė gjitha votimet nė njė fshat tė Ulzės, kur nė njė dhomė fshati kutia mbahet nė mesin se saj dhe votuesit pasi pinė nga njė kafe sė bashku votojnė.

Burgu
Nė qendrėn e votimit nr. 038/2 Burgu Burrel LSI priste tė siguronte afro 40 vota, pasi sipas eksponentėve tė saj njėri nga tė dėnuarit VIP kishte premtuar se do ta ndihmonte kėtė subjekt politik. Por pas numėrimit tė votave rezultoi se PD fitoi 113 vota, PS 27, PR 6 dhe LSI 9 vota. 10 nga tė burgosurit nuk patėn mundėsi tė votojnė, pasi emrat e tyre nuk figuronin nė listat e votimit. As ankimimi nė gjykatė nuk u mundėsoi atyre kryerjen e votimit.qarku SHKODER

Aleanca e Ndryshimit

PD    53616 vota
PR    2845 vota
PAA    2722 vota    PDI    77 vota   
PAD    362 vota   
BLD    117 vota
PLL    260 vota
AMIE    21 vota   
PADS    318 vota
PBK    644 vota

Bashkimi per Ndryshim

PS    32487 vota
PSD    2078 vota
PDS    2260 vota    PBDNJ     1141 vota    G99    535 vota


Aleanca Soc. pėr Integrim

LSI 2742 vota
PSV 409 vota

Numri i zgjedhėsve qė kanė votuar 113104
 

 

 

 
 
 
 
 
 http://www.rilindjademokratike.com/RD%202%20korrik/politika.htm

Koalicioni "Aleanca e Ndryshimit" ka arritur tė sigurojė 72 mandate nė zgjedhjet e 28 qershorit

PD fiton mazhorancėn dhe standardet

Partia Demokratike siguroi njė fitore tė dyfishtė nė zgjedhjet parlamentare tė 28 qershorit, duke arritur tė sigurojė jo vetėm shumicėn parlamentare prej 72 deputetėsh, por edhe standardet ndėrkombėtare tė zgjedhjeve. Koalicioni "Aleanca e Ndryshimit", e drejtuar nga Partia Demokratike, ėshtė votėbesuar nė mazhorancė nga qytetarėt shqiptarė nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė sė dielės. Nga tė gjitha pėrllogaritjet e bėra, kur kanė mbetur vetėm edhe disa kuti tė panumėruara, koalicioni i djathtė ka siguruar shumicėn parlamentare dhe do tė qeverisė vendin pėr katėr vitet nė vazhdim. Tė dhėnat paraprake nga institucioni qendror i administrimit tė zgjedhjeve njoftuan dje se, koalicioni i djathtė ėshtė nė avantazh tė dukshėm krahasuar me koalicionin e drejtuar nga PS, ndėrsa ekspertėt e formulės sė sistemit tė ri zgjedhor flasin se PD mund tė sigurojė dy mandate tė tjera, nė Shkodėr dhe nė Lezhė, ku vazhdon ende numėrimi pėr disa qendra votimi. Procesi i numėrimit nė kėto dy qarqe u bllokua nė mėnyrė tė vazhdueshme gjatė dy ditėve tė fundit nga komisionerėt e Partisė Socialiste, tė cilėt pas disavantazhit tė thellė kanė braktisur detyrėn qė u ngarkon ligji. Partia Demokratike i bėri thirrje kryetarit tė PS-sė tė heqė dorė nga praktikat bllokuese dhe tė lejojė komisionerėt tė kryejnė detyrat qė u ngarkon ligji deri nė pėrfundimin e procesit. Sipas pėrllogaritjeve, Partia Demokratike me aleatėt e saj tė djathtė, PR dhe PDI, tė cilėt kanė fituar pėrkatėsisht nga njė mandat, ka fituar 72 deputetė, njė numėr ky i mjaftueshėm pėr krijimin e qeverisė sė re, e cila pritet tė kompozohet nė muajin shtator. Ndėrkohė, Partia Socialiste rezulton se ka marrė 64 deputetė, Lėvizja Socialiste pėr Integrim 4 deputetė. Partia Demokratike ishte nė epėrsi tė dukshme qė nga hapja e kutive tė para tė votimit, gjė qė u konfirmua plotėsisht edhe me mbylljen e tyre, ndonėse procesi zgjati disa orė pėrtej afatit ligjor. Ndėrkohė, Partia Socialiste i ėshtė rikthyer retorikės sė obstruksionizmit me bllokimin e procesit tė numėrimit dhe deklaratat pėr kontestimin e procesit. Eksponentė tė Partisė Socialiste vazhduan edhe gjatė ditės sė djeshme shfaqjen e pretendimeve absurde pėr tė justifikuar metodat antiligjore, qė po aplikojnė pėr bllokimin e numėrimit tė disa qendrave tė votimit nė Bushat tė Shkodrės dhe nė Fushė-Kuqe tė Laēit, pėrfundimi i tė cilave do tė ēertifikonte fitoren e koalicionit tė djathtė. Kryetari i PS-sė vetėm pak minuta pas lajmit pėr humbjen e sigurtė urdhėroi komisionerėt socialistė tė braktisin vendet e numėrimit tė votave, me qėllim bllokimin e pėrfundimit tė procesit. Ndėrkohė, selia e PS-sė ėshtė mbėrthyer nga pikėllimi i humbjes, ndėrsa Rama mėsohet se ka mbledhur dje kandidatėt fitues me qėllim pėrpunimin e strategjisė pėr tė evituar dorėheqjen e tij nga posti i kryetarit tė PS-sė. Mbėshtetėsit e PS-sė, qė deri pasditen e djeshme kishin mbushur oborrin e selisė rozė janė larguar tė irrituar me kryetarin e tyre, tė cilin e shohin si shkaktarin kryesor pėr humbjen e kėtyre zgjedhjeve. Nga ana tjetėr, mėsohet se njė numėr i madh ish-drejtuesish socialistė po pėrgatisin njė plan pėr ristrukturimin e Partisė Socialiste dhe kthimin e saj tek socialistėt pas distancimit tė saj nga baza nėn drejtimin e Ramės. Njė atmosferė krejt e kundėrt paraqitet nė selinė e Partisė Demokratike, ku vijon festimi i fitores sė dyfishtė. Qindra mbėshtetės tė PD-sė kanė mbushur oborrin e saj dhe nėn ritmin e kolonės zanore tė fushatės zgjedhore po festojnė momentet e fitores. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet tė ēertifikojė gjatė ditės sė sotme rezultatin final tė zgjedhjeve, duke konfirmuar fituesin e kėtyre zgjedhjeve. Partia Demokratike kryeson nė 6 qarqet e vendit, ėshtė barazim nė mandate nė Korēė, Elbasan, ndėrsa ka ngushtuar nė mėnyrė tė ndjeshme diferencėn e votave nė qarqet qė njiheshin si bastione tė majta. Ky proces zgjedhor pėrveē fitores sė Partisė Demokratike shėnoi pėr herė tė parė nė historinė e pluralizmit shqiptar arritjen e standardeve europiane pėr zgjedhjet, e konfirmuar kjo edhe nga vėzhguesit e OSBE-ODIHR. Numėrimi i deritanishėm i votave ka konfirmuar nė mėnyrė tė saktė rezultatet e tre exit-polleve, tė cilat nxirrnin fituese Partinė Demokratike. Standardet e larta shoqėruan gjithashtu edhe procesin e numėrimit tė votave, pėrveē disa rasteve ku Partia Socialiste urdhėroi komisionerėt e saj tė bojkotojnė procesin.

Ylber Drazhi

 

 

 

Lista e deputetėve sipas rezultateve paraprake

 

Qarku Tiranė

 

PD 16 deputetė

Sali Berisha

Aldo Bumēi

Rajmonda Bulku

Bujar Nishani

Majlinda Bregu

Gerti Bogdani

Gent Strazimiri

Florian Mima

Ilir Rusmali

Myqerem Tafaj

Luan Skuqi

Tritan Shehu

Viktor Gumi

Arben Imami

Lajla Pernaska

PR 1 deputet

Fatmir Mediu

LSI 1 deputet

Ilir Meta

 

PS 15 deputetė

Vasilika Hysi

Besnik Baraj

Kastriot Islami

Sajmir Tahiri

Fatmir Xhafaj

Andis Harasani

Ditmir Bushati

Eglantina Gjermeni

Namik Dokle

Enkelejda Shkreli

Eduard Shalsi

Xhemal Qefalia

Dashamir Peza

Ilir Gjoni

Artan Gaēi

 

Qarku Durrės

 

PD 7 deputetė

Ferdinand Xhaferri

Albana Vokshi

Gazmend Oketa

Ylli Lama

Osman Metalla

Eduart Halimi

Igli Cara

 

PS 5 deputetė

Blendi Klosi

Rudina Seseri

Hazir Gashi

Gazmir Bizhga

Klodiana Spahiu

 

LSI 1 deputet

Lefter Koka

 

Qarku Elbasan

 

PD 7 deputetė

Lulzim Basha

Ardian Turku

Adriana Gjoni

Rrahim Ēota

Dashnor Sula

Luēiano Boēi

Sybi Hida

 

PS 7 deputetė

Valentina Leskaj

Ilir Bejtja

Shegushe Ligori

Taulant Balla

Damian Gjiknuri

Agim Leka

Skėnder Hasa

 

Qarku Dibėr

 

PD 4 deputetė

Jemin Gjana

Sherefedin Shehu

Bedri Hoxha

Selami Xhepa

 

PS 2 deputetė

Sadri Abazi

Qemal Minxhozi

 

Qarku Berat

 

PD 3 deputetė

Genc Pollo

Mehmet Xheka

Lefter Maliqi

 

LSI 1 deputet

Nasip Naēo

 

PS 4 deputetė

Erion Braēe

Fidel Ylli

Ermonela Velaj

Marko Bello

 

Qarku Gjirokastėr

 

PD 2 deputetė

Genc Ruli

Spiro Ksera

 

PS 3 deputetė

Arta Dade

Vangjel Tavo

Ethem Ruka

 

Qarku Fier

 

PD 6 deputetė

Sokol Olldashi

Ilir Bano

Mesila Doda

Enkelejd Alibeaj

Vasillaq Ngresi

Fatos Beja

 

PDI 1 deputet (i diskutueshėm)

 

LSI 1 deputet

Dritan Prifti

 

PS 8 deputetė

Gramoz Ruēi

Ermelinda Meksi

Albert Ēaēi

Fatos Tushe

Armando Subashi

Bashkim Fino

Ervin Koēi

Arben Ēuko

 

Qarku Korēė

 

PD 6 deputetė

Ridvan Bode

Gjergji Papa

Ledina Aliolli

Edmond Spaho

Fatbardh Kadilli

Ismail Hoxha

 

PS 6 deputetė

Ben Blushi

Pandeli Majko

Alfred Dalipi

Mimi Kodheli

Arben Ahmetaj

Olta Xhaēka

 

Qarku Kukės

 

PD 3 deputetė

Flamur Noka

Besnik Dushaj

Fatos Hoxha

 

PS 1 deputet

Asllan Dogjani

 

Qarku Lezhė

 

PD 4 deputetė

Edi Paloka

Mark Marku

Pavlina Hoti

Rrajmond Hoxha

1 mandat i diskutueshėm (vijon numėrimi)

 

PS 2 deputetė

Gjok Jaku

Gjovalin Kadeli

 

Qarku Shkodėr

 

PD 7 deputetė

Jozefina Topalli

Astrit Bushati

Arenca Trashani

Gėzim Dibra

Gjok Uldedaj

Paulin Sterkaj

Ndue Paluca

1 mandat i diskutueshėm (vijon numėrimi)

 

PS 3 deputetė

Ilir Beqja

Tom Doshi

Ndue Kola

 

Qarku Vlorė

 

PD 4 deputetė

Astrit Patozi

Ardian Kollozi

Leonard Demi

Kreshnik Ēipi

PDI 1 deputet

Dashamir Tahiri

PBDNJ 1 deputet

Vangjel Dule

 

PS 6 deputetė

Arben Isaraj

Luiza Xhuvani

Arben Malaj

Shpėtim Idrizi

Eltar Deda

Fatmir Toēi

 
 
 
http://www.kohajone.com/html/artikull_44264.html
 

Koalicioni i djathte ben qeverine

Rozeta Rapushi
E Merkure, 01 Korrik 2009

Koalicioni i djathte, "Aleanca per Ndryshim" rezultoi fituese nga numerimi i votave deri ne oret e para te dites se sotme. Sipas te dhenave zyrtare te Komisionit Qendror te Zgjedhjeve, Aleanca per Ndryshim kryeson listen e rezultateve te numerimit te votave me 46.74%. Me pas vjen koalicioni Bashkimi per ndryshim i kryesuar nga Partia Socialiste me 45.46% te votave te marra. I treti ne liste vjen Koalicioni Aleanca Socialiste per Integrim e kryesuar nga Ilir Meta me 5.63% te votave dhe koalicioni i fundit Poli i Lirise vetem 1.81% te votave. Keto te dhena te bera zyrtare nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve u dhane nga rreth 4600 qendra votimi te numeruara nga 4753 qendra ne votimi ne total. Kutite e qendrave te mbetura te votimit do te vijojne numerimin diten e sotme, per shkak te pengesave dhe problemeve te hasura gjate numerimit si dhe bllokimeve te shumta. Me problematik u shenua komuna Bushat ne qarkun e Shkodres, ne te cilen u bllokua procesi i numerimit ne mesnate, duke penguar shpalljen e rezultatit te votimeve ne kete zone. Nderkohe te perkthyera ne perqindje, rezultatet zyrtare te dhena nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, nxjerrin me epersi te lehte ne kryeqytetin e vendit, Partine Socialiste me 42.88%, ndaj Partise Demokratike me 42.18%. Nga te dhenat, ne Tirane, mori nje mandat dhe LSI me 4.73% te votave. Ndersa per sa i perket Durresi, PD kryeson me 45.54%, PS 37.13% dhe LSI me 7.28. Demokratet rezultojne fitues edhe ne Diber me 48.79%, PS 30.39% dhe LSI 5.49%. Fituese selia blu eshte edhe ne Shkoder me 49.05% ndaj PS me 29.72%. Po keshtu edhe ne Kukes me 58.51% ndaj 19.86% te PS-se. Epersi demokratet kane dhe ne qarkun e Lezhes, ku PD ka marre aktualisht 43.46% te votave dhe PS 30.03%. Socialistet kryesojne listat ne perqindje ne qarkun e Fierit me 48.08% ndaj Partise Demokratike me 31.83% dhe e treta ne liste eshte LSI me 5.91%. Epersi te lehte, socialistet kane edhe ne qarkun e Korces, ku diferenca me seline blu eshte me e ulet se 1 per qind. PS ne Korce ka marre 43.68% te votave, PD 42.05% dhe LSI me 3.44%. Po keshtu selia roze kryeson dhe ne qarkun e Elbasanit me 44.16%, PD me 36.89% dhe LSI 4.54%. Numerimi i votave ne qendrat e mbetura te votimit do te vijoje edhe diten e sotme.Procesi

Dy dite pas zhvillimit te zgjedhjeve parlamentare, Partia Demokratike kryeson serish listen si koalicion me 46.74% te votave, perkundrejt nga 45.46% te koalicionit te se majtes.Rezultatet per koalicionet ne 12 qarqet e vendit46.74% Aleanca per ndryshim

45.46% Bashkimi per ndryshim

5.63% Aleanca Socialiste per Integrim

1.81% Poli i LiriseTirane

42.88% PS

42.18% PD

4.73% LSIFier

48.08% PS

31.83% PD

5.91% LSIDurres

45.54% PD

37.13% PS

7.28 LSIElbasan

44.16% PS

36.89% PD

4.54% LSIBerat

48.27% PS

26.78% PD

10.85% LSIKorce

43.68% PS

42.05% PD

3.44% LSIVlore

44.60% PS

28.53% PD

5.72% LSI

4.65% PDIDiber

48.79% PD

30.39% PS

5.49% LSIGjirokaster

46.19% PS

35.60% PD

4.98% PBDNJLezhe

43.46% PD

30.03% PSShkoder

49.05% PD

29.72% PSKukes

58.51% PD

19.86% PS

 

http://www.gazetatema.net/index.php?gjuha=0&category=0&id=5676&PHPSESSID=5f4bb0bf0c23c7952b29a4f4e4fa27b7

Berisha nuk rikonfirmohet kryeministėr

Nga Tema

Berisha nuk rikonfirmohet kryeministėr

Kutitė e rregullta tė votimit janė numėruar ditėn e djeshme, duke e lėnė garėn nė barazim mes palėve, e duke mos i dhėnė kėshtu mundėsi kryeministrit aktual tė rizgjidhet.

Tashmė gjėrat kanė kaluar nė duart e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve dhe te Kolegji Zgjedhor, qė duket se do jetė instanca e fundit qė mund tė vendosė pėr fatin e fituesve. Por, sėrish, nėse gjykimi i saj do jetė korrekt, mandatet do tė ngelen tė ndara nė mėnyrė tė barabartė.

Socialistėt pretendojnė se kanė shans pėr tė marrė njė mandat deputeti nė Berat, por dhe nė Fier ku janė shpallur disa kuti tė parregullta, ndėrsa demokratėt kanė pretendime se mund tė marrin njė mandat nė qarkun e Lezhės, pėr shkak tė disa kutive tė panumėruara.

Zona e Bushatit, ku demokratėt kishin pretendime se mund tė pėrmbysnin rezultatin nė favor tė tyre pėr tė marrė tetė deputetė, ka rezultuar fatale pėr ta, duke e lėnė rezultatin nė gjithė qarkun shtatė me katėr.

Demokratėt nga ana e tyre dje pėr herė tė parė shpallėn fitoren, por pa sqaruar se ku kishin fituar. Nėn zė ata kanė deklaruar se njė deputet i LSI, Dritan Prifti, iu ėshtė bashkuar atyre. Njė fakt i tillė ėshtė bėrė mė vonė publik nga vetė Prifti nė orėt e vona. Ai ka deklaruar se vota e tij nuk do tė shkojė pėr Edi Ramėn. Por ajo ēka bie nė sy ėshtė se tashmė edhe njė tjetėr deputet i LSI, Lefter Koka ka bėrė njė deklaratė tė dyshimtė duke lėnė tė hapura hamendėsimet pėr kalim tek e djathta.

Por nė njė deklaratė tė mėvonshme, kryetari i LSI, Ilir Meta, e ka quajtur deklaratėn e Priftit si njė deklaratė emocionale.

Duket se emocionet e Priftit mund tė jenė dhe njė test pėr tė provuar qėndrimin e Ramės.

Mediet e huaja megjithatė kanė raportuar se shanset janė qė vendi tė shkojė nė zgjedhje tė parakohshme, me njė qeveri teknike qė do pėrgatisė terrenin pėr mbajtjen e tyre nė fillim tė vjeshtės.

back | 01.07.2009

 

 
Rezultatet e fundit: AD 70, BD 66, ASI 4
 
PARTITĖ NĖ RANG KOMBĖTAR
PD-   68 mandate
PS-  65 mandate
LSI-  4 mandate
PBDNJ -     1 mandat
PR-         1 mandat
PDI-         1 mandat

KOALICIONET NĖ RANG KOMBĖTAR
Aleanca pėr ndryshim (PD) – 70 mandate
Bashkimi pėr ndryshim (PS) – 66 mandate
Aleanca socialiste pėr integrim (LSI) -  4 mandate
 
 
Tiranė - Nga rezultatet mė tė fundit, ato tė orės 08:00, projekti i ECA dhe KRIIK, mbėshtetur nga USAID, jep tė dhėnat e fundit nga numėrimi i votave nga Komisionet Zonale tė Administrimit tė Zgjedhjeve.
Deri mė tani kanė ngelur pa numėruar 100 kuti votimi nė rang kombėtar. Rezultatet ndryshojnė nga ora nė orė. Gazeta Start do tė paraqesė rezultatet orė pas ore, deri nė mbyllje tė procesit tė numėrimit tė fletėve tė votimit.


QARKU SHKODĖR:
PD-    7 deputetė
PS-    4 deputetė

QARKU KUKĖS:
PD-    3 deputetė
PS-      1 deputet

QARKU DIBĖR:
PD-    4 deputetė
PS-       2 deputetė
     
QARKU LEZHĖ:  
PD-     4 deputetė
PS-      3 deputetė

QARKU DURRĖS:
PD-     7 deputetė
PS-     5 deputetė
LSI-    1 deputet

QARKU TIRANĖ:  
PD-     15 deputetė
PS-      15 deputetė
PR-          1 deputet
LSI – 1 deputet

QARKU ELBASAN: 
PD-      7deputetė
PS-      7 deputetė

QARKU FIER:
PD-     6 deputetė
PS-       9 deputetė
LSI-    1 deputet

QARKU BERAT: 
PD-      2 deputetė
PS-      5 deputetė
LSI-     1 deputet

QARKU VLORĖ: 
PD-     4 deputetė
PS-      6 deputetė
PBDNJ-  1deputetė
PDI-     1 deputet

QARKU GJIROKASTĖR: 
PD-     2 deputetė
PS-      3 deputetė

QARKU KORĒĖ:
PD-       6 deputetė
PS-      6 deputetė                                                                                             2009-07-01 08:15
 
 
 
 
 
http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=60493
 
 
PD-PS afėr dhe larg njėra-tjetrės
30/06/2009  Partitė kryesore nė vend shkuan krah pėr krah njėra-tjetrės deri nė orėt e vona tė mbrėmjes sė djeshme lidhur me rezultatet paraprake tė dala nga grupet e numėrimit tė votave. Partia Socialiste dhe ajo Demokratike nė publikimet e herėpashershme tė bėra nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve rezultuan tė mos kishin njė shkėputje tė thellė mes tyre, duke bėrė nė kėtė mėnyrė qė tė ishte e vėshtirė pėrpara pėrfundimit tė tė gjithė procesit tė numrit tė etiketoje si fituese nė kėtė garė tė ethshme elektorale kampin blu apo atė rozė. Nėse do t’u referoheshim rezultateve tė dala nga njė pjesė e madhe e kutive tė votimit, duhet theksuar se nė disa qarqe ishte Partia Socialiste qė kryesonte garėn, nė disa tė tjera Partia Demokratike, por pati dhe qarqe qė si socialistėt, ashtu dhe demokratėt rezultuan tė ishin me tė njėjtin numėr mandatesh. Ishin Qarku i Korēės, ai i Elbasanit, deri dikur dhe qarku i Tiranės qė rezervuan ndarje mandatesh tė barabarta mes dy forcave kryesore, PD-PS. Ndėrkohė qė nė Qarkun e Vlorės, Gjirokastrės, Beratit, Fierit Partisė Socialiste rezultonte tė ishte e shkėputur nga Partia Demokratike me dy apo tri mandate mė shumė. Por qėndruar po nė tė njėjtėn linjė, u vu re, po nga rezultatet paraprake dhe kjo jo pėr tė gjitha kutitė e votimit nė shkallė vendi, se ishte Partia Demokratike ajo qė nė qarqet Dibėr, Kukės, Lezhė, Shkodėr tė ishte nė avantazh ndaj kundėrshtarit tė saj politik. Njėkohėsisht duhet theksuar dhe njė herė mundėsia e pėrfaqėsimit tė partive tė vogla nė parlamentin e ri shqiptar. Kėsisoj, nga rezultatet paraprake shihej se ishte LSI-ja, e cila garantonte njė mandat nė Qarkun e Fierit, Beratit dhe Durrėsit. Ndėrsa Partia Republikane njė mandat nė Qarkun Tiranė. Po kėshtu dhe PBDNJ-ja dhe PDI-ja rezultonin tė kishin siguruar nga njė mandat dhe qė tė dyja nė Qarkun e Vlorės.

Qarku i Tiranės

Partia Demokratike Partia Socialiste

42,79% 42,57 %

15 16

Sali Berisha Vasilika Hysi

Aldo Bumēi Besnik Bare

Rajmonda Bulku Kastriot Islami

Bujar Nishani Sajmir Tahiri

Majlinda Bregu Fatmir Xhafaj

Gerti Bogdani Andis Harasani

Gent Strazimiri Ditmir Bushati

Florian Mima Eglantina Gjermeni

Ilir Rusmaili Namik Dokle

Myqerem Tafaj Enkelejda Shkreli

Luan Skuqi Eduard Shalsi

Tritan Shehu Xhemal Qefalia

Viktor Gumi Dashamir Peza

Arben Imami Ilir Gjoni

Lajla Pėrnaska Artan Gaēi

Auron Tare

Partia Republikane

1.68%

1

Fatmir Mediu

Qarku i Durrėsit

Partia Demokratike Partia Socialiste

45.58% 37.36%

7 5

Ferdinand Xhaferri Blendi Klosi

Albana Vokshi Rudina Seseri

Gazmend Oketa Hazir Gashi

Ylli Lama Gazmir Bizhga

Osman Metalla Klodiana Spahiu

Eduard Halimi

Igli Cara

Lėvizja Socialiste pėr Integrim

7.65%

1

Lefter Koka

Qarku i Elbasanit

Partia Demokratike Partia Socialiste

43.2% 37.8%

7 7

Lulėzim Basha Valentina Leskaj

Ardian Turku Ilir Bejtja

Adriana Gjoni Shegush Ligori

Rrahim Ēota Taulant Balla

Dashnor Sula Damian Gjiknuri

Luēiano Boēi Agim Leka

Sybi Hida Skėnder Hasa

Lėvizja Socialiste pėr Integrim

4.85%

0Qarku i Dibrės

Partia Demokratike Partia Socialiste

49.44% 30.81%

4 2

Jemin Gjana Sadri Abazi

Sherefedin Shehu Qemal Minxhozi

Bedri Hoxha

Selami Xhepa

Lėvizja Socialiste pėr Integrim

5.31%

0

Qarku i Kukėsit

Partia Demokratike Partia Socialiste

59.66% 19.3%

3 1

Flamur Noka Asllan Dogjani

Besnik Dushaj

Fatos Hoxha

Partia Socialdemokrate

10.96%

0

Qarku i Lezhės

Partia Demokratike Partia Socialiste

43.49% 30.08%

4 3

Edi Paloka Gjok Jaku

Mark Marku Gjovalin Kadeli

Pavlina Hoti Armando Prenga

Rajmond Hoxha

Qarku i Shkodrės

Partia Demokratike Partia Socialiste

46.19% 32.06%

7 4

Jozefina Topalli Ilir Beqja

Astrit Bushati Tom Doshi

Arenca Trashani Ndue Kola

Gėzim Dibra Astrit Beci

Gjok Uldedaj

Paulin Sterkaj

Nadue Paluca

Qarku i Vlorės

Partia Demokratike Partia Socialiste

27.69% 43.1%

4 6

Astrit Patozi Arben Isaraj

Ardian Kollozi Luiza Xhuvani

Leonard Demi Arben Malaj

Kreshnik Ēipi Shpėtim Idrizi

Eltar Deda

Fatmir Toēi

Partia Bashkimi pėr tė Drejtat e Njeriut

6.71%

1

Vangjel Dule

Partia “Demokraci dhe Integrim”

4.21%

1

Tahir Muhedini

Qarku i Korēės

Partia Demokratike Partia Socialiste

42.29% 43.62%

6 6

Ridvan Bode Ben Blushi

Gjergji Papa Pandeli Majko

Ledina Aliolli Mimi Kodheli

Edmond Spaho Alfred Dalipi

Fatbardh Kadilli Arben Ahmetaj

Ismail Hoxha Olta Xhaēka

Qarku i Gjirokastrės

Partia Demokratike Partia Socialiste

35.8% 48.35%

2 3

Genc Ruli Arta Dade

Spiro Ksera Vangjel Tavo

Ethem Ruka

Qarku i Fierit

Partia Demokratike Partia Socialiste

31.72% 49%

6 9

Sokoll Olldashi Gramoz Ruēi

Ilir Bano Ermelinda Meksi

Mesila Doda Albert Ēaēi

Enkelejd Alibeaj Fatos Tushe

Vasillaq Ngresi Armando Subashi

Fatos Beja Bashkim Fino

Ervin Koēi

Arben Ēuko

Piro Lutaj

Lėvizja Socialiste pėr Integrim

5.73%

1

Dritan Prifti

Qarku i Beratit

Partia Demokratike Partia Socialiste

25.89% 48.22%

2 5

Genc Pollo Erion Braēe

Mehmet Xheka Fidel Ylli

Ermonela Velaj

Marko Bello

Eduart Bejko

Lėvizja Socialiste pėr Integrim

11.73%

1

Nasip Naēo
 
 
 
 
 
 
 
http://www.kohajone.com/html/artikull_44221.html

Gara vazhdon, PD me shume mandate se PS e aleatet

Denis Dedej
E Marte, 30 Qershor 2009

Deri ne mesnaten e djeshme mandatet e shperndara per Partine Demokratike dhe Partine Socialiste, jane te ndare ne menyre te barabarte, perkatesisht me 67 mandate secila. Nderkohe qe bashke me aleatet, PD arrin ne 69 deputete, ndersa PS ne 68 deputete. Megjithese sot ndodhemi ne diten e dyte te numerimit te votave dhe ka kaluar mbi 50% re qendrave te numerimit, ajo qe vihet re eshte gara qe po zhvillohet midis dy partive me te medha, te cilat vijojne shtimin e votave te tyre, por pa krijuar nje diference te madhe qe do te ndikonte ne levizjen e mandateve per deputete. Gara konsiderohet me e ashper ne qarkun e Tiranes, i cili eshte rajoni me i madh per nga sasia e nxjerres se deputeteve per zgjedhjet parlamentare te 28 qershorit. Nga te dhenat e pasqyruara nga ECA dhe KRIK, rezultojne se keto mandate ndahen 16 per Partine Socialiste, 15 per Partine Demokratike dhe 1 per Partine Republikane. Ajo qe vihet re eshte mungesa e kryetarit te Levizjes Socialiste per Integrim, Ilir Meta, qe sipas llogaritjeve te bera megjithese ka marre 4.32% te votave nga pothuajse gjysma e kutive te votimit te numeruara, nuk ka perqindjen e mjaftueshme deri ne mesnaten e mbremshme, per te marre nbje mandat deputeti. Ndersa ajo qe veme re, eshte favorizimi qe i behet Partise Republikane duke qene ne nje koalicion me Partine Demokratike, ku megjithese me nje shifer prej 1.65% nga 451 qendra votimit te numeruara, ku 826, lejon kryetarin republikan Fatmir Mediu, te marre nje mandat te mundshem per legjislaturen e ardhshme parlamentare. Nje tjeter qark shume i rendesishem, pas atij te kryeqytetit, eshte ai i Fierit me 16 mandate te ndara, ku deri ne oren 24:00 te mbremjes se djeshme, Partia Socialiste zoteronte 9 mandate, Partia Demokratike 6 mandate dhe Levizja Socialiste per Integrim, 1 mandat. Ndersa ne qarkun tjeter po aq te rendesishem, ate te Durresit, nga te dhenat e marra deri ne mesnate, megjithese ne zgjedhjet e 2005, pati nje rezultat ne favor te Partise Demokratike, demokratet kane marre 7 mandate dhe 5 socialistet. Nje mandat, i cili thuajse ishte i sigurt per Levizjen Socialiste per Integrim, qe i takon kryesuesit te listes per kete qark, Lefter Koka. Ne qarkun e Vlores nga 12 mandate, 6 jane per socialistet, 4 per demokratet, 1 per partine e cameve dhe nje 1 per partine e minoriteteve, PBDNJ. Ne zonen e njohur si bastioni i se djathtes, ne qarkun Shkodres qe ka 11 mandate, Partia Demokratike udheheq ne nje rezultat te thelle me 7 mandate te marra dhe 4 per Partine Socialiste. Ajo qe vlen te theksohet se eshte beteja e dy partive te medha per qarkun e Elbasanit ku jane te barabarte, ku secili ka 7 mandate, ndersa ne Korce me nga gjashte mandate.67

Mandate

Deputetesh kane arritur te fitojne deri mesnaten e djeshme, dy partite me te medha, Partia Demokratike dhe Partia Socialiste. Megjithese votimi vazhdon rregullisht, partite vijojne te shtojne votat e tyre me nje rezultat shume te ngushte, pa krijuar diferenca.2

Jane

Qarqet te cilat gara po vijon te behet edhe me interesante, per vete faktin se ne qarkun e Elbasanit dhe ne qarkun e Korces, dy parite e medha ndajne ne menyre te perbashket mandatet perkatese te qarqeve qe jane te rendesishme per rezultatin perfundimtar.

Qarku i Shkodres 11 mandate

Partia Demokratike 7 mandate

Partia Socialiste 4 mandateQarku i Kukes 4 mandate

Partia Demokratike 3 mandate

Partia Socialiste 1 mandatQarku i Lezhes 7 mandate

Partia Demokratike 4 mandate

Partia Socialiste 3 mandateQarku i Dibres 6 mandate

Partia Demokratike 4 mandate

Partia Socialiste 2 mandateQarku i Durresit 13 mandate

Partia Demokratike 7 mandate

Partia Socialiste 5 mandate

Levizja Socialiste per Integrim 1 mandatQarku i Tiranes 32 mandate

Partia Demokratike 15 mandate

Partia Socialiste 16 mandate

Partia Republikane 1 mandatQarku i Elbasanit 14 mandate

Partia Demokratike 7 mandate

Partia Socialiste 7 mandateQarku i Fierit 16 mandate

Partia Demokratike 6 mandate

Partia Socialiste 9 mandate

Levizja Socialiste per integrim 1 mandatQarku i Beratit 8 mandate

Partia Demokratike 2 mandate

Partia Socialiste 5 mandate

Levizja Socialiste per Integrim 1 mandatQarku i Korces 12 mandate

Partia Demokratike 6 mandate

Partia Socialiste 6 mandateQarku i Vlores 12 mandate

Partia Demokratike 4 mandate

Partia Socialiste 6 mandate

Partia Drejtesi dhe Integrim 1 mandat

Partia Bashkimi per te Drejtat e Njeriut 1 mandatQarku i Gjirokastres 5 mandate

Partia Demokratike 2 mandate

Partia Socialiste 3 mandate