Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 2230076

Tiranė, mė 17 qershor 2009

Informcion pėr media

Kryetari i PLL-sė z. Ekrem Spahiu vazhdoi e turin e takimeve elektorale nė njėsitė vendore tė qarkut tė Durrėsit, ku ai i njohu zgjedhėsit me kandidatėt dhe programin e PLL-sė.

Nė Shijak, nė emėr tė PLL kandidojnė z. Arian Kurti i ardhur posaēėrisht nga SHBA  dhe ing. Arben Mera tė cilėt janė qė tė dy pinjollė tė familjeve zogiste.

 
Gjatė takimit nė Shijak Spahiu u ndal nė politikat sociale qė partia “Lėvizja e Legalitetit” parashikon nė programin e saj elektoral. Ai tha se familja ėshtė qeliza bazė e shoqėrisė, dhe si e tillė, ajo duhet tė mbrohet dhe tė inkurajohet pėr tė ruajtur dhe mishėruar vlerat patriotike dhe kombėtare. Pėr kėtė qėllim PLL do tė rrisė fondin e shpėrblimit tė familjeve pėr ēdo lindje, si dhe do tė rrisė shpėrblimin pėr familjet me mė shumė se njė fėmijė; nėpėrmjet lehtėsira fiskale do tė nxisė brezat e rinj qė tė kujdesen prindėrit; nėpėrmjet kontrolleve sistematike do tė luftojė shfrytėzimin e fėmijėve pėr punė; do tė stimulojė harmoninė familjare me programe tė veēanta edukative; do tė luftojė pėrdorimin e bimėve narkotike duke zhvilluar programe edukative por edhe duke intensifikuar kontrollet; do tė krijojė njė fond tė veēantė pėr nėnat qė vendosin tė mos punojnė pėr shkak se kujdesen pėr fėmijėt e tyre, etj.

Spahiu tha gjithashtu se ”Legaliteti ėshtė parti qė beson nė vlerat hyjnore dhe ka bindjen se ushtrimi mė i gjerė i besimit fetar do tė zhvillojė ndjenjėn e ndėrgjegjes kombėtare, traditės, vėllazėrimit, qytetarisė, punės, pėrkushtimit dhe krenarisė sė tė qėnurit Shqiptar, si dhe do tė pastrojė shoqėrinė shqiptare prej veseve tė shfaqura gjatė viteve tė fundit si rezultat i boshllėkut shpirtėror.
Legalistėt duke besuar nė zot, besojnė te njeri tjetri, prandaj ftojmė elektoratin tė besojnė tek ne, duke votuar PLL-nė me nr. 13 nė fletėn e votimit.”

Zyra e shtypit e PLL

 

Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 2230076

Tiranė, mė 16 qershor 2009

Informacion pėr media

Ndalesa e radhės pėr kryetarin e partisė “Lėvizja e Legalitetit” ishte qytetit i Laēit ku ai prezantoi kandidatėt e listės shumė-emėrore tė PLL-sė qė do konkurrojnė nė zgjedhjet e 28 Qershorit pėr qarkun Lezhė.

Spahiu pasi evidentoi vlerat e kandidatėve tė PLL foli nė mėnyrė tė veēantė pėr z. Gjon Kola si kandidati qė pėrfaqėson rrethin e Laēit. Z. Kola ėshtė njė ish i dėnuar politik dhe ka qenė njė nga drejtuesit mė tė aftė tė policinė sė shtetit qė ka  drejtuar me ndershmėri dhe autoritet tė plotė shumė komisariate tė Shqipėrisė.

Duke shpalosur programin e PLL Spahiu tha se: “Gjatė mandatit tė ardhshėm parlamentar Legaliteti do tė luftojė pėr ndarjen faktike tė tre pushteteve, (legjislativ, ekzekutiv dhe gjyqėsor)  dhe do tė sigurojė kushtet qė ato tė punojnė nė harmoni tė plotė me njėri-tjetrin. Po ashtu, Legaliteti do tė iniciojė njė ligj pėr papajtueshmėrinė e funksionit tė deputetit me atė tė ministrit qė ka si qėllim rritjen e rolit tė Parlamentit si bartės i sovranitetit tė popullit.”

Nė planet e PLL ėshtė edhe rritja e autoritetit tė shtetit dhe ēdo pėrfaqėsuesi tė tij, kufizimi i gjakmarrjes, ē’armatosja e popullsisė dhe ngritja e xhandarmėrisė.

Zyra e shtypit e PLL

 

Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 2230076

Tiranė, mė 15 qershor 2009

Informacion pėr media


 

Gjithashtu kryetari i PLL Ekrem Spahiu prezantoi nė disa njėsi vendore tė qarkut Fier z. Myslym Murrizi i cili kandidon nė kėtė qark nė emėr tė po kėsaj partie.

Gjatė takimeve elektorale nė rrethin Fier kryetari Spahiu e vuri theksin nė programin e PLL pėr bujqėsinė dhe tha se:

“PLL synon qė tė rrisė nivelet e prodhimit nė sektor bujqėsor, tė sigurojė stabilitetin e tė ardhurave tė prodhuesve dhe tė ulė importin e produkteve tė kėsaj natyre.”  Kjo do tė realizohet duke stimuluar krijimin e ndėrmarrjeve bujqėsore dhe blegtorale me dhėnien e kredive pa interes, si dhe heqjen pėr njė periudhė 2 vjeēare tė tė gjitha detyrimeve shoqėrore pėr ata qė do tė punėsojnė mė shumė se 5 veta; stimuluar e transferimin e produkteve tė kėtij sektori brenda pėrbrenda vendit me anė tė subvencionimin tė njė pėrqindjeje tė kostos sė transportit; investuar nė dhoma frigoriferike nė tė gjitha zonat rurale ku do tė grumbullohen prodhimet e tepėrta me qellim qė tė futen pėrsėri nė treg nė periudha tė tjera gjatė vitit; krijuar njė fond sigurimi pėr tė mbrojtur fermerėt dhe popullsinė rurale nga dėmet e fatkeqėsive natyrore; stimuluar kultivimin dhe mbarėshtimin e prodhimeve bio, etj.

Nė fund tė fjalės sė tij kryetari i PLL Ekrem Spahiu u bėri thirrje tė pranishmėve qe tė votojnė partinė “Lėvizja e Legalitetit” si njė parti qė ėshtė pranė interesave tė tyre e qė do tė punojė pėr nxitjen e prodhimeve vendase dhe mbrojtjen e tyre nga konkurrenca e mallrave tė importit.

Zyra e shtypit e PLL

 

 

Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 2230076

Tiranė, mė 14 qershor 2009

Informacion pėr media

Kryetari i PLL Ekrem Spahiu prezantoi nė qytetin e Vlorės 13 kandidatėt e listės shumė-emėrore tė partisė “Lėvizja e Legalitetit” pėr kėtė qark. Nė prezantim merrte pjesė edhe Lartėsia e Tij Princ Leka II.

Princ Leka pasi foli pėr shpirtin patriotik tė vlonjateve, kontributin e tyre nė ēėshtjen kombėtare dhe lidhjet e ngushta qė ato kanė pasur me Mbretin Zog I, tha shprehimisht se: “Nėse ka njė parti vėrtetė tė djathtė nė Shqipėri, -ajo ėshtė partia Lėvizja e Legalitetit; Nėse shqiptarėt dėshirojnė qė tė forcojnė tė djathtėn, -ata duhet qė tė votojnė partinė Lėvizja e Legalitetit. Sepse Legaliteti ėshtė parti qė pėrforcon identitetin e djathtė tė Aleancės sė Ndryshimit.”

Lartėsia e Tij Princ Leka tha gjithashtu se qeveria aktuale e drejtuar nga kryeministri Berisha ėshtė qeveria mė e suksesshme qė Shqipėria ka pasur ndonjėherė qysh nga viti 1939 e qė ka shėnuar suksese tė dukshme. Si suksese tė kėsaj qeverie Princ Leka pėrmendi anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO dhe ndihmėn qė ajo i ka dhėnė Pavarėsisė sė Kosovės, progresin e dukshėm pėr anėtarėsimin nė BE, ritmet e larta tė rritjes ekonomike dhe investimet e shumta e tė balancuara nė tė gjithė vendin. Kėto suksese Princi Leka i konsideroi si “arsye tė mjaftueshme qė i japin tė drejtėn morale kėsaj maxhorance pėr tė kėrkuar nė zgjedhjet e 28 qershorit edhe njė mandat tjetėr qeverisės.”

Nga ana e tij, kryetari i PLL Ekrem Spahiu pasi evidentoi vlerat e programit dhe kandidatėve tė PLL u ndal nė politikėn e kėsaj maxhorance pėr turizmin. Ai tha se gjatė vitit 2009 Shqipėria ka pėrjetuar njė bum turistik prej 2.7 milion vizitorėsh. Ky sukses, -vijoi ai,  nuk ėshtė i rastėsishėm, por ėshtė fryt i prioritetit qė qeveria i ka kushtuar kėtij sektori dhe masave tė marra prej saj pėr njė bashkėpunim mė  tė mirė me pushtetin vendor dhe operatorėt turistikė; pėr rritjen e sigurisė dhe qetėsisė nė vend; pėr pėrmirėsimin e infrastrukturor rrugore, sigurimin e furnizimit tė pandėrprerė me ujė, energji elektrike, etj. Spahiu u shpreh optimist edhe pėr mandatin e ardhshėm kur kujdesi permanent i qeverisė dhe programi i Bankės Botėrore pėr bregdetin e Jugut do ta kthejnė Vlorėn dhe gjithė Rivierėn Shqiptare nė njė nga destinacionet mė tė kėrkuara nė tė gjithė rajonin.

Nė emėr tė kandidatėve folėn Akil Danushi dhe Ilir Xhaferi.

Z. Akil Danushi ėshtė kryetar i degės sė PLL Vlorė, sekretar koordinativ i PLL, anėtar i kėshillit bashkiak dhe kėshillit tė qarkut Vlorė. Ai ka njė pėrvojė tė gjatė politike.

Ndėrsa z. Ilir Xhaferri ėshtė kryetar i degės sė PLL Sarandė, frekuentues i qarqeve intelektuale, me disa diploma dhe gjuhė tė huaja.

Zyra e shtypit e PLL

 

 

http://www.kohajone.com/html/artikull_43721.html
 Spahia: PLL, trashegimtarja me e mire e traditave shqiptare
E Diele, 14 Qershor 2009

Kryetari i Partise Levizja e Legalitetit, Ekrem Spahia gjate nje takimi me banore te Njesise Bashkiake nr. 11 ne Tirane, u shpreh se "PLL eshte partia e kujteses historike dhe trashegimtarja me e mire e traditave shqiptare, parti e cila perpiqet te realizoje idealet e veta me vullnetin e pergjithshem te popullit". Duke u ndalur tek ngjarja e rende e ndodhur diten e djeshme ne Qerret, ku nje aktivist i Partise Demokratike u qellua per vdekje, Spahia theksoi se "Filozofia e dhunes eshte tipike per te majten ne pergjithesi, e cila qe ne fillimet e saj e ka perdorur si nje mjet per te ardhur ne pushtet". Gjate ketij takimi Kryetari i PLL-se Spahia ka prezantuar edhe kandidaten per deputete te PLL-se ne njesine 11 ne Laprake, Zhaneta Ndregjoni.

 

 

Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 2230076

Tiranė, mė 13 qershor 2009

Informacion pėr media

Kryetari i partisė “Lėvizja e Legalitetit” Ekrem Spahiu prezantoi nė njėsinė bashkiake nr. 11 Laprakė kandidaten Zhaneta Ndregjoni, profesoreshė nė dy Universitete dhe Kryetare e Forumit tė Gruas Legaliste,  e cila kandidon nėn siglėn e kėsaj partie pėr qarkun Tiranė.

Kandidatja Ndregjoni foli pėr rėndėsinė e angazhimit tė femrave nė politikėn shqiptare jo vetėm si njė faktor ekulibrues, por edhe si njė domosdoshmėri pėr rritjen e vėmendjes qė politika duhet t’i kushtojė ēėshtjeve tė familjes dhe edukimit tė brezit tė ri.

Kryetari Spahiu fillimisht u ndal tek ngjarja e rėndė e ndodhur ne Qerret ku njė aktivist Partisė Demokratike u qėllua pėr vdekje nga njė militant i majtė dhe shprehu ngushėllimet e tij dhe tė PLL pėr viktimėn e pafajshme.

Spahiu tha se filozofia e dhunės ėshtė tipike pėr tė majtėn nė tėrėsi, e nė veēanti pėr tė majtėn shqiptare, e cila qė nė fillimet e saj e ka pėrdorur atė si mjet kryesor pėr tė ardhur nė pushtet. Kėtė tipologji tė sė majtės Spahiu e ilustroi me grushtin bolshevik tė shtetit tė vitit 1924 i cili rrėzoi qeverinė legjitime tė dalė nga zgjedhjet e vitit 1923, pėr tė vazhduar nė tej gjatė Luftės sė dytė Botėrore, kur komunistėt shqiptarė e shndėrruan Luftėn Antifashiste tė popullit shqiptar nė luftė civile pėr tė marrė pushtetin nė vitin 1944.

Dhuna gjakatare komuniste ishte konstante gjatė gjithė viteve tė diktaturės dhe u demonstrua nė gėrhamat e fundit tė regjimit mė 2 prill nė Shkodėr dy ditė pas zgjedhjeve tė para pluraliste tė 31 marsit 1991, pėr tė vazhduar me rebelimin e armatosur tė vitit 1997 dhe vrasjen e Liderit tė Dhjetorit  Azem Hajdari dhe dhjetėra nacionalistėve dhe demokratėve tė tjerė.

Duke folur pėr programin e Legalitetit Spahiu tha se PLL ėshtė partia e kujtesės historike dhe trashėgimtarja e traditave mė tė mira shqiptare. Partia qė ka sensin e drejtėsisė njerėzore dhe qė i druhet drejtėsisė hyjnore. Ėshtė partia qė sillet dhe vepron me moton “Atdheu mbi tė gjitha”, qė ka pėrvetėsuar konceptet e Mbretit Zog I dhe ka si shembull veprimet e Tij, duke e konsideruar si Korifeun e atdhetarizmit. Ėshtė partia qė pėrpiqet tė realizojė idealet e veta me vullnetin e pėrgjithshėm tė popullit.

Zyra e shtypit e PLL

 

 

Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 2230076

Tiranė 12 qershor 2009

Informacion pėr media

Kryetari i partisė “Lėvizja e Legalitetit” Ekrem Spahiu nė njė atmosferė entuziaste dhe pritje tė ngrohtė nga qytetarėt e shkodranė prezantoi nė teatrin “Migjeni” kandidatėt e listės shumė-emėrore tė PLL pėr qarkun Shkodėr, listė qė kryesohet nga z. Enis Dizdari.

Spahiu tha se: “Kandidatėt e PLL janė siguria e fitores nė shumicėn e qarqeve dhe e pėrēimit tė traditės dhe vlerave mė tė mira nga brezi nė brez. Ato njėkohėsisht janė edhe njė kontribut i rėndėsishėm qė PLL i ofron koalicionit  “Aleanca e Ndryshimit”, sepse ēdo votė pėr partinė Lėvizja e Legalitetit, ėshtė njėkohėsisht edhe votė pėr koalicionin ku bėjmė pjesė”.

Kryetari Spahiu krahas tė tjerave i njohu tė pranishmit edhe me tė veēantat e programit tė PLL, ndėr tė cilat nė qytetin e Shkodrės veēoi se: “PLL do tė synojė qė tė rrisė autoritetin e shtetit dhe tė pėrfaqėsuesve tė tij, tė kufizojė gjakmarrjen dhe tė realizojė ē’armatosjen e plotė tė popullsisė. Gjithashtu ngritja e xhandarmėrisė mbetet akoma prioritet i  PLL”.

Si pikė krejt tė veēantė programore Spahiu tha se “partia Lėvizja e Legalitetit do tė kėrkojė qė shteti shqiptar tė njohė vetėm fetė tradicionale nė Shqipėri, pėrkatėsisht fenė Islame, Ortodokse dhe Katolike si dhe tė ndalojė me ligj veprimtarinė e sekteve tė dyshimta qė kanė mbirė gjatė viteve tė fundit.”

Po pėr kėtė ēėshtje Spahiu tha se shteti duhet tė financojė mjaftueshėm bashkėsitė fetare, klerikėt, mėsuesit dhe institucionet fetare me qėllim qė tė kufizohen ndėrhyrjet nga jashtė nė kėto institucione. PLL do tė mundėsojė hartimin e kuadrit ligjor qė tė parandalojė dhe dėnojė ēdo akt racizmi, ksenofobie, provokimi apo pėrbuzjeje fetare”

Zyra e shtypit e PLL

 

Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 2230076

Tiranė, mė 11 qershor 2009

Informacion pėr media

Kryetari i partisė “Lėvizja e Legalitetit”  Ekrem Spahiu zhvilloi takime me banorėt nė njėsitė vendore tė rrethit tė Matit duke prezantuar z. Besnik Murati i cili kandidon nė emėr tė PLL pėr zgjedhjet e 28 qershorit.

Nė Komunėn Lis qė drejtohet pėr disa mandate radhazi nga n/kryetari i degės se PLL  z. Agim Selita, Spahiu tha se matjanėt e votojnė Legalitetin jo vetėm pėr shkak tė nostalgjisė sė tyre pėr Mbretin Zog, por edhe sepse Legaliteti ka tė njejtėn filozofi dhe resurse pėr tė qeverisur nė dobi tė komunitetit. Komuna ėshtė shembulli mė i mirė i materializimit nė praktikė tė parimeve dhe vlerave tona qeverisėse, ku arritjet janė tė dukshme dhe tė prekshme nga tė gjithė banorėt e kėsaj komune.

Nga ana e tij, kryetari i komunės Lis z. Agim Selita i siguroi mbėshtetje tė plotė kandidatit Besnik Murati dhe shprehu besimin e patundur qė zgjedhja e z. Murati si deputet nė Kuvendin e Shqipėrisė do tė ndikojė edhe mė shumė nė rritjen e vėmendjes ndaj komunės Lis dhe gjithė rrethit tė Matit.

Edhe Spahiu e vlerėsoi shumė zotin Besnik Murati si politikan tė mirfilltė, njeri tė ndershėm dhe profesionist tė kualifikuar i cili ashtu siē ka pėrmbushur me sukses detyrat e tij tė deritanishme si kryetar i degės sė PLL Mat, sekretar organizativ i PLL, kryetar i kėshillit tė bashkisė Burrel, do tė pėrmbushė mė sė miri edhe detyrėn e pėrfaqėsimit tė elektoratit matjan nė Kuvendin e Shqipėrisė.

Kryetari i PLL Spahiu t i siguroi tė pranishmit pėr angazhimin konkret ė kėsaj partie pėr pėrfundimin sa mė  shpejt tė rrugės Sukbull – Vig – Muhurr, ndėrtimin e rrugėve rurale nėpėr komuna dhe fshatra, nxitjen e investimeve nė rrethin e Matit, pėrfundimin e kanalit ujitės te Klosit deri nė Sukbull, kreditimin e fermerėve pėr hapjen e punishteve tė prodhimeve bujqėsore e blegtorale, etj.

Zyra e shtypit e PLL

 

 

Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 2230076

Tiranė, mė  10 qershor 2009

Informacion pėr media

Partia “Lėvizja e Legalitetit” zhvilloi nė qytetin e Kavajė njė takim elektoral ku poeti Agim Doēi kandidat i PLL dhe moderator i takimeve tė saj me elektoratin prezantoi kandidatėt e listės shumė-emėrore tė PLL-sė  Bahri Kollēaku,  Yllka Ēausholli dhe Alban Gjoci.

Nė fjalėn e tij kryetari i PLL Ekrem Spahiu theksoi shpirtin nacionalist dhe demokrat tė qytetarėve tė Kavajės qė ėshtė dėshmuar edhe me votėn e tyre qysh nga zgjedhjet e para pluraliste tė 31 marsit 1991 dhe ne vazhdimėsi.

Spahiu shprehu kėnaqėsinė e tij dhe tė PLL pėr fitoren e thellė tė nacionalistėve, konservatorėve dhe demokratėve ne zgjedhjet pėr parlamentin evropian dhe shtoi se kėsaj fitoreje tė sė djathtės europiane do t’i  bashkėngjitet edhe fitorja e koalcionit tonė Aleanca e Ndryshimit duke e shndėrruar kėtė verė nė stinė tė fitores.

Spahiu i kujtoi tė pranishmėve harresėn e qeverive socialiste pėr qytetin e tyre dhe solli fakte konkrete tė investimeve tė shumta qė qeveria Berisha ka realizuar nė Kavajė.

Nga programi i PLL Spahiu veēoi preokupimin e kėsaj partie  pėr njė familje tė shėndetshme e cila ka pėr mision tė shtojė dhe edukojė me vlerat mė tė mira racėn shqiptare. PLL ėshtė kundėr bashkėjetesės (marrėdhėnie bashkėshortore pa kurore), ėshtė kundėr abortit dhe kėrkon qė shteti tė marrė nėn kujdestari fėmijėt e braktisur e tė keqtrajtuar dhe tė kujdeset pėr rritjen dhe edukimin e tyre nė institucione tė specializuara.

Duke marrė parasysh traumėn e krijuar nė popullin shqiptar nga diktatura komuniste dhe sistemi i saj ateist, por edhe duke pasur parasysh zhvillimet e kėtyre 17 viteve tė fundit nė kėtė drejtim ku shumė grupe dhe sekte kanė gjetur njė terren tė pėrshtatshėm pėr ushtrimin e aktiviteteve tė tyre dhe kanė krijuar njė ēorientim nė popull, spahiu tha se PLL mendon se njohja dhe zhvillimi i besimeve monoteiste dhe tradicionale tė popullit shqiptar janė tė domosdoshme pėr zhvillimin e mėtejshėm tė shoqėrisė shqiptare.


 

Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 2230076

Tiranė, mė 8 qershor 2009

Informacion per mediat

Nė teatrin “Skampa” tė qytetit tė Elbasanit Partia “Lėvizja e Legalitetit” prezantoi 14 kandidatėt  qė do tė konkurrojnė nėn siglėn e PLL-sė pėr qarkun e Elbasanit. Moderator i prezantimit ishte poeti i njohur Agim Doēi, i cili kandidon edhe vetė nė siglėn e kėsaj partie pėr qarkun e Tiranės.

Nė kėtė prezantim merrte pjesė edhe znj. Zhaneta Ndregjoni, kryetare e Forumit tė Gruas tė PLL dhe kandidate nė qarkun Tiranė, e cila shprehu mbėshtetjen e saj pėr listėn nė tėrėsi dhe kandidatet femra nė veēanti tė cilat nė emėr tė PLL pėr qarkun e Elbasanit janė katėr.

Kryetari i PLL Ekrem Spahiu tha se pėr zgjedhjet e 28 qershorit partia “Lėvizja e Legalitetit” konkurron nė tė gjithė vendin me njė listė tė plotė prej 240 kandidatėsh cilėsorė. Nė qarkun Elbasan konkurron edhe n/kryetari i PLL z. Murat Basha. Kjo ėshtė shprehje e rėndėsisė qė PLL i kushton kėtij qarku por edhe objektivave tė saj tė qarta pėr tė fituar kėtu mandat parlamentar.”

Spahiu vazhdoi mė tej duke thėnė se “PLL ėshtė produktive nė atė ēfarė ofron dhe kėrkon qėtė menaxhojė me efikasitet votat qė do tė marrė nga elektorati shqiptar pėr njė bashkėqeverisje tė mirė dhe komplementare ku do tė jetė e materializuar edhe filozofia e saj qeverisėse pėr njė shtet tė fortė i cili ka nė qendėr tė vėmendjes interesat e qytetarėve.”

Spahiu tha gjithashtu se PLL do tė punojė krah pėr krah Partisė Demokratike pėr tė mundėsuar brenda vitit tė parė tė mandatit tė ri qeverisės lėvizjen pa viza tė qytetarėve shqiptarė nė Evropė si njė realitet qė ka ekzistuar qė nė vitet e Mbretėrisė Shqiptare.

Duke njohur rolin kryesor tė PD si promotorin kryesor te zhvillimeve ekonomike nė kėto vitete por edhe gjatė mandatit tė ardhshėm, Spahiu tha se “PLL do tė pėrqendrohet nė jetėn shpirtėrore tė kombit: familjen, edukimin, kulturėn dhe traditėn tonė kombėtare, pa lėnė mėnjanė edhe pikat e tjera programore tė saj.”

Zyra e shtypit e PLL

 

 

Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 2230076

Tiranė, mė 7 qershor 2009

Informacion mėr media

Kryetari i partisė “Lėvizja e Legalitetit” Ekrem Spahiu prezantoi nė pallatin e kulturės “A. Moisiu” tė qytetit tė Durrėsit 14 kandidatėt e listės shumemėrore tė PLL pėr kėtė qark tė cilėt janė pėrkatėsisht Hysen Myshketa, Rovena Taga, Kastriot Goci, Islam Aliko, Ahmet Duka, Anisa Mehja, Enver Kaloshi, Arianit Kurti, Eduard Allamani, Edmond Myrto, Hazbi Biēaku, Ela Allkja, Arben Mera dhe  Anila Biba.

Nė kėtė takim mori pjesė dhe pėrshėndeti edhe Kryetari i Shoqatės mbarė kombėtare tė ish tė Burgosurve dhe Pėrndjekurve Politikė z. Adem Allēi i cili nė fjalėn e tij shprehu mbėshtetjen e plotė qė kjo shoqatė dhe gjithė ish tė Burgosurit dhe pėrndjekurit Politikė i japin partisė “Lėvizja e Legalitetit” pėr zgjedhjet e 28 qershorit 2009.

Kryetari i PLL Ekrem Spahiu tha se “PLL pėrveē vlerave historike dhe kombėtare qė mbart, ajo paraqitet para zgjedhėsve me platformėn dhe programin e saj elektoral, ku si prioritete mbeten ēėshtja kombėtare, zgjidhja pėrfundimtare e ēėshtjes sė pronave, dėmshpėrblimi dhe integrimi i plotė i ish tė burgosurve dhe pėrndjekurve politikė, duke mos lėnė mėnjanė edhe probleme tė tjera qė shqetėsojnė shoqėrinė shqiptare.”

Spahiu tha gjithashtu se “partia “lėvizja e Legalitetit” do tė kėrkojė qė shteti tė njohė gabimet e veprimeve apo mosveprimeve tė tij nė lidhje me ēėshtjen e pronave dhe se ajo zotohet qė brenda njė mandati qeverisės t’i japė zgjidhje pėrfundimtare kėsaj ēėshtjeje duke jua kthyer apo kompensuar me vlerėn e tregut tė gjithė pronarėve tė ligjshėm qė deri mė sot nuk kanė mundur tė zotėrojnė pronėn e tyre.”

Kandidatėt me fjalėn e tyre dhe pė pranishmit nė sallė pėrmes entuziazmit, shprehėn optimizmin e tyre pėr fitoren e njė mandati parlamentar nė emėr tė PLL nė qarkun Durrės.

Zyra e shtypit e PLL

 

 

 

http://balkans.courriers.info:80/article13078.html
 
Mapo

Législatives en Albanie : l’économie au coeur de la campagne de Sali Berisha

Albanie : La dette globale du pays atteint prčs de 6 milliards d'euros, soit 56% du PIB. La creuser davantage mčnerait l'économie ą l'effondrement

Traduit par Mandi Gueguen
Sur la Toile : http://www.revistamapo.com/
 
Publié dans la presse : 2 juin 2009
Mise en ligne : lundi 8 juin 2009
 
Ą l’approche des élections législatives qui se tiendront le 28 juin prochain, le Parti Démocratique (PD) du Premier ministre sortant Sali Berisha, dévoile les principaux axes de son programme. Alors que la situation économique albanaise est critique, le PD met en avant les réformes économiques ą tenir dans les quatre années ą venir. Promesses irréalistes ou réelle volonté de changement ? Mapo fait le point.

Par Ervin Qafmolla

Une situation économique critique

Les principaux partis déclarent avoir achevé la préparation de leurs nouveaux programmes électoraux, en vue des prochaines élections prévues pour la fin du mois. Le parti actuellement au pouvoir, le Parti démocratique (PD), a déją dévoilé des points essentiels du volet développement et économie de son programme, intitulé « Que sera l’Albanie de demain ? ». Son dirigeant, Sali Berisha, actuellement Premier ministre, a annoncé les principaux objectifs de son prochain gouvernement en cas de victoire.

Sali Berisha promet du changement : dynamiser l’emploi avec la création de nouveaux postes dans le secteur public. Il prévoit aussi une augmentation des retraites et des salaires, des investissements dans le domaine de l’éducation, de la santé et la construction de nouvelles infrastructures. Il a aussi déclaré que durant les quatre prochaines années, le montant des fonds alloués ą l’agriculture sera multiplié par six. Mais, ces promesses sont-elles réalistes ?

Si il veut les concrétiser, le prochain gouvernement qu’il soit tenu par le PD ou un autre parti, devra trouver de l’argent. Or, les caisses de l’Albanie sont vides et les perspectives de développement ą court terme ne sont pas prometteuses. Les recettes de l’État ont subi les conséquences de la crise économique. La consommation a connu une forte baisse, les importations et la circulation des marchandises ont aussi pāti des aléas de l’économie mondialisée. Résultat, les recettes des douanes et celles issues des prélčvements obligatoires sont en baisse.

Le bilan budgétaire de 2008 et du début de 2009 reflčte cette baisse du niveau des liquidités disponibles pour les investissements du prochain gouvernement. Selon les chiffres publiés par le ministčre des Finances, le niveau des exportations du pays a stagné durant le premier trimestre 2009. Aussi, pendant cette période le taux d’inflation a augmenté de +1.6%.

Bien entendu, pour pallier ces difficultés, mais également réaliser les investissements prévus, l’actuel gouvernement s’est endetté. Il a emprunté 230 millions d’euros en termes commerciaux Euribor, le taux de référence du marché monétaire de la zone euro et tente actuellement de contracter un autre prźt estimé entre 250 et 300 millions d’euros avec un taux d’intérźt de 11%.

La dette globale du pays atteint prčs de 6 milliards d’euros, soit 56% du PIB. La creuser davantage mčnerait l’économie ą l’effondrement.

Des infrastructures en chantier

Les investissements pour la construction d’infrastructures sont estimés ą prčs de 900 millions d’euros pour 2009, un chiffre, qui, deux ans plus tōt, était impensable. Vouloir augmenter ces investissements au-delą de la somme actuelle serait, non seulement illogique, mais aussi irréaliste, ą moins d’endetter dangereusement le pays. Si l’on ajoute ą ce chiffre les prochaines dépenses pour les postes dans l’éducation, la santé, mais également pour les retraites, la banqueroute d’État est ą craindre.

L’éducation en souffrance

Alors que les acteurs concernés se plaignent de la faiblesse du budget consacré ą l’éducation, vouloir l’augmenter serait malheureusement trop ambitieux. Déją, le gouvernement ignore les conseils du Fond monétaire international (FMI) invitant l’Albanie ą « lever le pied » dans les investissements publics. Mais en attendant, la grogne des universitaires et des professionnels de l’éducation monte.

Il est certain que des fonds doivent źtre alloués ą l’éducation. En plus d’objectifs économiques ą atteindre, le développement social du pays est un impératif en vue d’entrer dans l’UE. Surtout dans le cas de l’Albanie, oł l’éducation reste un grand défi, puisque selon l’Onu le niveau du systčme scolaire albanais est faible.

Les pays souhaitant intégrer l’UE doivent posséder une économie de marché compétitive, ce qui est encore loin d’źtre le cas de l’Albanie et des autres pays du Sud-Est européen. Et la compétitivité de l’économie d’un pays dépend fortement du niveau de formation des acteurs économiques.

Selon la Banque Mondiale, les indices pour analyser le niveau de la formation universitaire en Albanie sont peu nombreux. Mais, élaboré en 2007 par le Forum mondial de l’économique, le « Rapport sur la capacité de compétitivité dans le monde » est un outil de comparaison intéressant entre les pays et leurs situations économiques respectives. Sur les 131 pays classés, la Slovénie et la Croatie paraissent źtre les pays les mieux placés de l’Europe du Sud-Est, respectivement ą la 39čme et 57čme place. Les autres pays de la zone se trouvent en dessous de la 70čme place et l’Albanie, mauvaise élčve, figure ą la 109čme place du classement.

Raréfaction des investissements

Selon les prévisions les plus optimistes, l’économie mondiale se redressera ą partir de 2010, sans que la croissance ne soit positive dčs l’an prochain. Dans cette mesure, les investissements de l’État pour doper le marché du travail sont peu réalistes. Aussi, les experts indépendants prédisent une baisse des investissements directs étrangers (IDE), une trčs mauvaise nouvelle pour l’Albanie en plein développement, qui a besoin des capitaux étrangers.

L’agriculture, un secteur prioritaire

Investir davantage dans l’agriculture ne dépend pas simplement de l’argent disponible, mais surtout de la gestion et de la reconfiguration du marché et des terres agricoles. Il existe actuellement une « main d’œuvre » de 570.000 personnes pour 400.000 hectares de terres arables. La parcellisation des terres, la concurrence rude de l’étranger, l’absence de mécanisation des propriétés agricoles, les problčmes liés au cadre légal des propriétés foncičres, accentuent la longue crise que connaīt ce secteur.

La surface moyenne des terres dans les fermes albanaises dépasse rarement 1.1 hectares. Ces terres sont surtout utilisées pour l’agriculture vivričre afin de pouvoir assurer la subsistance des foyers. La faible taille de chaque exploitation ne permet pas le recours ą la mécanisation, qui permettrait pourtant de développer la compétitivité de notre agriculture.

Conscient de cette situation, le gouvernement albanais a fait de l’agriculture « un secteur prioritaire pour le développement économique et social du pays ». Et le développement de l’agricultre est effectivement une priorité : le secteur emploie encore 50% de la population.

 

 

 

http://balkans.courriers.info:80/article12610.html
Le Courrier des Balkans - Kosovo : l’irrémédiable déclin du combinat de Trepča
 

De notre envoyé spécial

Sur la Toile :
Mise en ligne : vendredi 5 juin 2009
Autrefois, Trepča/Trepēa était le centre du monde. La petite ville de Zvečan, dans le nord du Kosovo, s’est construite autour des usines de l’immense combinat, qui a employé jusqu’ą 23.000 personnes. Cœur de l’économie du Kosovo, symbole de ses divisions, résumé de son histoire récente, géant impossible ą privatiser, Trepča n’est plus qu’un souvenir. Dans le nord serbe du Kosovo, plus de 4.000 personnes sont toujours inscrites sur les listes des anciens employés de Trepča.

Par Jean-Arnault Dérens

Dans le centre de Zvečan, la « maison des travailleurs » est un magnifique complexe, récemment restauré par le gouvernement de Serbie. La salle de cinéma peut accueillir 800 personnes, mais elle sert surtout, désormais, ą organiser des réunions politiques. Duško Dragović, le dirigeant du syndicat « uni et indépendant » du Combinat de Trepča, y dispose toujours d’un petit bureau, ą cōté des studios de radio Mitrovica.

Duško Dragović travaillait autrefois ą l’usine de batteries, située au sud de la ville, dans la partie désormais albanaise. Ą la grande époque, quand il a commencé ą y travailler, ą la fin des années 1970, l’usine employait 1.800 travailleurs, dont quelque 200 Serbes, qui collaboraient sans problčmes avec leurs collčgues albanais.

Au total, le Combinat de Trepča employait 8.000 personnes en 1960, et 23.000 en 1989, dont environ deux-tiers d’Albanais. Les mines de Trepča ont une longue histoire. Des activités miničres sont déją attestées dans la région au Moyen Āge mais, aprčs une longue interruption, une mission britannique entreprend des études dans la région de Mitrovica ą partir de 1919. Le gouvernement serbe accorde des droits exclusifs de prospection ą la compagnie Selection Trust ltd, qui crée en 1927 la société Trepca mines Limited, qui développa la production, tout en construisant les édifices qui caractérisent encore le centre de Zvečan. Aprčs 1945, l’entreprise fut bien sūr nationalisée.

Le syndicaliste évoque avec nostalgie le passé commun : « nous allions dans les mźmes cafés, nous vivions ensemble ». Duško Dragović, dont la famille est originaire du Monténégro, mais qui est né ą Zvečan, parle assez bien albanais, et était suffisamment lié ą ses collčgues albanais pour źtre réguličrement invité aux mariages ou aux fźtes de famille. Il ne comprend toujours pas comment la « rupture » s’est produite : « il y a eu une premičre cassure en 1981, quand les Albanais ont manifesté pour réclamer l’érection du Kosovo au statut de république. Ensuite, tout s’est trčs vite détérioré. En 1989, des ‘mesures exceptionnelles’ ont été prises par les autorités et la direction de l’entreprise, alors que les Albanais faisaient grčve et manifestaient ».

La cassure

Ces « mesures exceptionnelles » prévoyaient la mise ą pied de tous les employés du combinat, pour casser la grčve. Les salariés devaient formuler une demande individuelle pour źtre réembauchés, mais les Albanais ont refusé de se plier au jeu. « Ils bloquaient les accčs aux usines », se souvient Duško Dragović, « en scandant ‘tout le monde ou personne’. Nous devions passer entre les piquets de grčve et les forces de l’ordre pour aller travailler ». De fait, seuls les Serbes acceptčrent la procédure et furent réembauchés.

En 1990, les effectifs de l’usine n’étaient plus que de 220 travailleurs – 300 quand des Rroms furent embauchés pour pallier la défection des Albanais. « Pourtant, c’est cette année-lą que la production a atteint son niveau record. Les effectifs antérieurs étaient sūrement trop élevés par rapport aux besoins réels, et nous étions trčs motivés, nous voulions montrer que l’usine pouvait fonctionner malgré tout ».

Comme tout le combinat, l’usine de batteries a maintenu une production importante tout au long des années 1990, malgré les sanctions internationales qui ont frappé la Serbie et le Monténégro ą partir de 1992. « Nous travaillions pour le marché national, mais nous exportions aussi en Russie et en République tchčque. Ą cause des sanctions, nous devions passer par la Bulgarie », se souvient Duško Dragović.

Tout s’est arrźté en juin 1999 quand, au terme des bombardements de l’Otan, le Kosovo a été placé sous protectorat des Nations unies. Dans la région de Mitrovica, cœur du combinat de Trepča, les communautés se sont séparées, les Albanais au sud de la rivičre Ibar, les Serbes au nord, et le Combinat lui-mźme est tombé en déshérence.

Impossible privatisation

Depuis 1999, la question de la privatisation du complexe de Trepča est l’un des principaux serpents de mer qui agite le Kosovo. Belgrade s’est bien sūr opposée ą toute privatisation, affirmant que ni la Minuk, ni les autorités du Kosovo n’avaient le moindre droit ą disposer du combinat, dans lequel la Serbie a investi d’énormes sommes d’argent durant des décennies. Pristina rétorque ą cet argument que le combinat appartenait au Kosovo, et que les sommes investies par Belgrade étaient, pour la plupart, détournées...

La Serbie a joué un joker, la Société commerciale de métaux et de minerais (SCMM), qui aurait acquis une part du capital de Trepča dans les années 1990 et qui s’oppose également ą une éventuelle privatisation en réclamant les droits qui lui reviennent. Faute de pouvoir éclaircir la situation, la Kosovo Trust Agency (KTA), l’agences des Nations Unies en charge du processus de privatisation jusqu’ą la proclamation d’indépendance, a préféré différer la solution du problčme. Selon les données de la KTA, 49 entreprises différentes prétendent avoir investi dans Trepca pour une valeur totale de 75 millions d’euros.

De surcroīt, qui pourrait se porter acquéreur d’un « géant malade » comme Trepča, disposant d’un outil de production vétuste, de galeries et de puits de mine qui ont cessé d’źtre entretenus depuis longtemps ? Ces derničres années, l’hypothčse d’une vente partielle de Trepča a été relancée, certaines entreprises pouvant se révéler plus attractives pour les investisseurs, comme l’usine de batteries, mais rien n’a pu se concrétiser, et le contexte de crise économique n’incite pas ą la précipitation.

La polémique se poursuit de toute maničre sur le potentiel minier réel de Trepča. Hormis les mines de lignite, qui sont actuellement exploitées dans le sud du Kosovo et servent ą alimenter les centrales thermiques d’Obilić, le sous-sol du Kosovo recčle-t-il vraiment de « trésors » ? Les experts albanais le soutiennent, mais les Serbes et la plupart des experts internationaux se montrent beaucoup plus circonspects, en soulignant que la plupart des gisements, notamment de minerais semi-précieux, présentent une assez faible densité et sont difficilement exploitables.

Enfin, dans l’hypothčse d’une privatisation, la catastrophique situation écologique devra trouver une solution, ce qui n’est gučre de nature ą attirer d’éventuels investisseurs.

Traitement démographique de la question sociale

En 2002, la Minuk a effectué un recensement des travailleurs de Trepča dans la zone nord, qui a permis d’identifier 3.908 personnes. Selon le syndicaliste Duško Dragović, toutefois, les effectifs réels seraient un peu plus élevés - « de l’ordre de 4.300 » - car certains Serbes ont refusé de se faire recenser.

Des négociations avec la Minuk ont permis de réembaucher un millier de travailleurs, chargés de veiller ą l’entretien de l’outil de production. Ces salariés touchaient 250 marks (soit aujourd’hui 125 euros), tandis que 2.219 autres anciens salariés touchaient une aide sociale de 60 marks (30 euros). « Nous avons mis en place un systčme de rotation mensuelle, pour que tout le monde bénéficie réguličrement du ’vrai’ salaire », explique Duško Dragović. Dans le mźme temps, certains anciens salariés du Combinat bénéficient des minima sociaux versés par Belgrade, surtout ceux qui ont des enfants. Les pensions de retraite sont également payées par la Serbie.

La « solution » au problčme social sera peut-źtre démographique. Les données du recensement effectué par la Minuk révčlent en effet un pyramide des āges bien particuličre : 647 salariés avaient moins de 30 ans en 2002, et prčs de 2.000 d’entre eux ont aujourd’hui plus de 50 ans.

Les travailleurs de plus de 50 ans touchent désormais une allocation spéciale de 50 euros par mois, versée par le gouvernement du Kosovo, jusqu’ą ce qu’ils puissent faire valoir leur droits ą la retraite, ą 65 ans. Les deux seules conditions est d’avoir une ancienneté d’au moins dix ans dans l’entreprise, et d’źtre résident permanent du Kosovo.

Par contre, les nouvelles embauches, qui concernent les mines remises en service sont trčs rares. La production a en effet repris dans quelques puits de mine, principalement ą Leposavić, la commune la plus septentrionale du Kosovo. 700 travailleurs sont aujourd’hui concernés, et la production est principalement destinée ą la Chine. L’exportation de cette production est cependant de plus en plus difficile, en raison des rčgles douaničres édictées par le Kosovo depuis la proclamation d’indépendance. La Serbie n’accepte aucun produit issu du Kosovo, et l’exportation via le port albanais de Shengjin n’est pas encore possible (lire notre article « Le Kosovo demande ą l’Albanie la libre utilisation du port de Shengjin »).

Duško Dragović, qui ne cache pas sa vieille sympathie pour le Mouvement serbe du renouveau (SPO), de l’éternel opposant Vuk Drašković, explique que la division syndicale qui prévaut en Serbie, entre l’Union des syndicats indépendants (SSSS), autrefois proche du régime de Milošević, et le syndicat Nezavisnost, n’a jamais concerné les syndicalistes du Kosovo. « Le combat de Nezavisnost pouvait intéresser certains de nous ą l’époque de Milošević, mais cette division n’a plus de sens aujourd’hui ». Par ailleurs, le syndicaliste serbe ne se voit pas rejoindre les rangs du Syndicat uni du Kosovo (BSPK), le syndicat albanais.

Pourrait-on envisager aujourd’hui un syndicalisme commun ? « Nous nous retrouvons réguličrement dans des réunions, aussi bien ici, au Kosovo, avec les internationaux, qu’ą l’étranger, dans le cadre du syndicalisme européen par exemple. Devant les internationaux, nous évoquons toujours la possibilité de travailler ensemble, mais en réalité, personne ne souhaite ce rapprochement : ni eux, ni nous ».

 

 

 

http://balkans.courriers.info/article13077.html
 
Koha Jone

Albanie : catastrophe écologique dans la baie de Vlora

Traduit par Mandi Gueguen
Sur la Toile :
Publié dans la presse : 4 juin 2009
Mise en ligne : jeudi 4 juin 2009
Dans la nuit du 2 au 3 juin, des centaines de milliers de litres de pétrole ont été déversés dans la baie de Vlora, en Albanie, d’une part par des camions d’une société albanaise et d’autre part par un bateau italien, causant une véritable catastrophe écologique. La faune et la flore sont détruites, et la saison touristique, qui s’ouvre dans quelques jours, risque de pātir de cette pollution.

Par Ornela Hila

La belle ville cōtičre de Vlora, au sud de l’Albanie, s’est réveillée mercredi 3 juin avec une mer couleur pétrole. Ce dernier a été déversé pendant la nuit du 2 au 3 juin. Presque toute la cōte de la zone dite de « la Forźt de soude » (du nom de l’ancienne usine de production de soude caustique) a été polluée.

La police a été appelée ą 8 heures du matin par des habitants inquiets de voir la mer dans cet état. Les témoins ont aperēu trois camions déversant des hydrocarbures dans la mer. Des enquźteurs ont rapidement été envoyés sur les lieux du crime et ont y constaté la présence de la compagnie Arkand Xhunior et du bateau italien Guildo, qui transporte du pétrole vers le Canada. Ceux-ci semblent źtre responsables d’un dégazage en pleine mer ą l’origine de cette trčs importante pollution.

Trois personnes ont été arrźtées, dont le propriétaire de la compagnie Arkand Junior. Les suspects sont accusés de « dégradation volontaire de l’environnement maritime par pollution ». Selon la compagnie responsable de cette pollution, il restait encore 680 tonnes de pétrole ą vider dans le bateau. Les suspects n’ont pas donné d’indications sur le cerveau de cette opération, bien qu’il semble que le propriétaire de la compagnie soit responsable de ce dégazage.

Cette pollution intervient quelques jours avant l’ouverture officielle de la saison touristique et l’inauguration de Petrolifera, un dépōt de carburant construit par des Albanais et des Italiens.

Le Premier ministre, Sali Berisha, a déclaré que cet acte était prémédité et qu’il avait pour but de convaincre la population que le gouvernement, en construisant de nouveaux entrepōts de stockage de pétrole, polluait la baie de Vlora. « Les habitants de Vlora doivent savoir que cette structure est la plus moderne et la plus sūre de la Méditerranée. Les responsables de cet acte criminel ont été identifiés et arrźtés », a dcéclaré le Premier ministre.

En attendant, la cōte est défigurée, la faune et la flore sont détruites et cela ą quelques mčtres des maisons situées en bord de mer. Cette pollution, la plus importante dans l’histoire de la ville, rend les plages infréquentables pour les vacanciers. Des experts sont en train d’analyser les conséquences de cette terrible pollution.

 

 

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=19244  05/06/2009  
 
Mė 28 qershor votojnė 3.084.067 zgjedhės
ERALD KAPRI


Lista pėrfundimtare e zgjedhėsve tashmė ėshtė afishuar dhe sipas Ministrisė sė Brendshme, mė 28 qershor do tė votojnė 3.084.067 zgjedhės shqiptarė. Njė muaj para ditės sė zgjedhjeve, Ministria e Brendshme bėri me dije se lista tashmė ėshtė gati. Nė njė komunikim pėr mediat, zėvendėsministri i Brendshėm, Ferdinand Poni, tha se ēdo qytetar mund tė klikojė nė sitin e Ministrisė sė Brendshme pėr tė konfirmuar emrin e tij nė listėn pėrfundimtare tė zgjedhėsve. Poni garantoi se lista ėshtė tėrėsisht transparente, madje shtoi se ēdo parti politike mund ta ketė nė dispozicion listėn e plotė tė votuesve. “Gjithkush mund tė verifikojė fare lehtė emrin e tij nė listėn pėrfundimtare tė zgjedhėsve. Nė mė pak se njė sekondė nė kėrkim shfaqen tė dhėnat e zgjedhėsit dhe pėrbėrėsit zgjedhorė”, - tha zv.ministri i Brendshėm, Ferdinand Poni. Drejtoria e Pėrgjithshme e Gjendjes Civile, pas pėrpunimit tė informacionit dhe vendimmarrjes tė tė gjithė kryetarėve tė njėsive vendore, ka vėnė nė dispozicion tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve listėn pėrfundimtare tė zgjedhėsve, numrin e zgjedhėsve pėr ēdo njėsi vendore, numrin e qendrave tė votimit dhe adresat e tyre pėrkatėse, si dhe numrin e zgjedhėsve pėr ēdo qendėr votimi. Nė zgjedhjet e datės 28 qershor, 3.084.067 do tė jetė numri i qytetarėve shqiptarė qė kanė mbushur moshėn pėr tė votuar nė kėtė zgjedhje. “Ne sot (dje) pas disa veprimeve, dėrgesave nė regjistėr dhe pasqyrimit tė tė gjitha veprimeve dhe vendimmarrjes sė kryetarėve nė tė dhėnat nga listat paraprake nė listat pėrfundimtare, rezulton qė numri total i zgjedhėsve sipas vendimmarrjes sė kryetarėve tė njėsive tė qeverisjes vendore nė listėn pėrfundimtare ėshtė 3.084.067 zgjedhės, dhe numri total i qendrave tė votimit nė Shqipėri ėshtė 4812 qendra”, - tha Poni. Zėvendėsministri bėri me dije se i gjithė informacioni do tė jetė i pranishėm nė faqen e internetit tė Ministrisė sė Brendshme si dhe do t’i dėrgohet Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve. “Ky material do t’i kalojė faqes zyrtare tė ministrisė pėr listėn pėrfundimtare dhe gjithashtu do t’i transmetohet dhe Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve. Lista e qendrave tė votimit, adresa e qendrave tė votimit, numri pėrfundimtar i zgjedhėsve pėr ēdo qendėr votimi dhe vetė lista e zgjedhėsve pėr ēdo qendėr votimi nė Shqipėri”, - informoi mė tej zėvendėsministri i Brendshėm. Sipas tė dhėnave, Tirana ėshtė qarku me mė shumė qendra votimi, me plot 824 tė tilla, i ndjekur pas nga Elbasani me 557, ndėrsa Kukėsi ka numrin mė tė vogėl tė tyre, me 226 tė tilla.

 
 

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=19190
Mandati i dytė, minimumi i asaj qė meriton Berisha
FAIK MIFTARI  03/06/2009 

Nga Faik MIFTARI

Sot ėshtė njė ditė historike pėr popullin shqiptar nė pėrgjithėsi, shėnimi i momentit tė hapjes zyrtare tė tunelit Kalimash-Rėshen dhe ēasti i takimit tė dy kryeministrave tė Shqipėrisė dhe Kosovės nė tunel, z. Sali Berisha dhe z. Hashim Thaēi, me tė vėrtetė ėshtė njė ngjarje historike pėr popullin shqiptar. Pas gati njė shekull ndarjeje, dita e sotshme do tė jetė ditė me tė cilin nis epoka e re e afrimit ndėrshqiptar, pasi qė vetėm pėr tri orė do tė mund tė udhėtojmė komod dhe me njė shpejtėsi tė duhur nė Tiranė e nė Durrės, e prej aty nė veri nė Shkodėr e Shėngjin, nė jug Vlorė e Gjirokastėr dhe nė qendėr nė Berat e Elbasan.

Me tė vėrtetė qarkullimi i lirė dhe i shpejtė i shqiptarėve si dhe transporti i mallrave pėr njė kohė tė shkurtėr do tė dyfishohet, trefishohet e shumėfishohet. Gjersa pėr krahasim nga viti i kaluar tė ardhurat nga turizmi, vetėm pėr njė vit, mendoj se do tė shėnojnė rritje nga 1 miliard euro nė 2 miliardė euro. Shqiptarėt nė ish-Jugosllavi pėr tė kaluar pushimet verore ua mėsynin rrugėve tė gjata dhe tė mundimshme, 12 orė pėr tė shkuar nė Ulqin apo edhe 24 orė pėr tė shkuar nė Turqi e tani vetėm pėr 3-5 orė do tė jenė nė bregdetin shqiptar pėr tė kaluar dhe kėndellur me pushimet nė Shqipėri. Po ashtu, do tė pėrshpejtohet shkėmbimi i mallrave dhe me kėtė do tė ketė njė zhvillim mė tė shpejtuar ekonomik tė Shqipėrisė, ndėrsa pėr Kosovėn njė rrugė me rėndėsi tė posaēme dhe njė arterie e re, pėr vazhdimin e rrugės pėr nė Perėndim. Ashtu me kėtė do tė shtohen dhe zhvillohen takimet e ndryshme kulturore, sportive, muzikore ndėrshqiptare. Tani e tutje, nuk do tė ngurrojmė qė njė ditė Bajrami, ditė Flamuri apo ditė festive tė tjera tė kalojmė me gjithė dėshirė nė Shqipėri dhe tė festojmė sė bashku me vėllezėrit tanė shqiptarė. Qoftė i lartėsuar Zoti qė gjeneratave tė sotshme dhe tė ardhshme u mundėsoi kėtė begati dhe se pėr nder tė hapjes sė tunelit kemi bėrė hajėr dua (lutje) nė namazin e drekės nė xhaminė e Bajraklisė (xhaminė nė tė cilin u mbajt Kuvendi i Lidhjes sė Prizrenit).

Nė njė bashkėbisedim me vlonjatėt para njė muaji, me rastin e vizitės sonė nė Vlorė pas njė udhėtimi 12-orėsh tė gjatė, tė mundimshėm dhe tė rraskapitur, lidhur me rėndėsinė e ndėrtimit tė autostradės Durrės-Morinė, na thanė: “Juve kosovarėt me tė vėrtetė tė gjithė kishit votuar Sali Berishėn nė votimet e 28 qershorit 2009”. Ne iu pėrgjigjėm se minimumi qė e meriton nė rast se kurrgjė tjetėr, ėshtė fitimi edhe i njė mandati katėrvjeēar qeverisjeje vetėm pėr kontributin dhe meritėn e tij pėr pėrshpejtimin dhe ndėrtimin e autostradės Durrės-Morinė gjatė mandatit aktual tė qeverisjes “Berisha” 2005-2009.

Do tė shtoja, po tė organizohej njė referendum nė ditėt e sotshme lidhur me ardhmėrinė e popullit shqiptar, me pyetjen a do tė ishit qė tė vazhdoni tė jetoni tė ndarė nė dy shtete shqiptare, Shqipėri e Kosovė, apo nė njė shtet tė pėrbashkėt shqiptar, me siguri qė nė Kosovė do tė dominojė njė shumicė e madhe votash pėr njė shtet tė pėrbashkėt shqiptar.

Tani, me pa ngurrim do tė presim hapjen solemne tė autostradės Durrės-Morinė mė 25 qershor, kryerjen e votimeve me sukses nė Shqipėri mė 28 qershor e prej datės 1 korrik 2009, vrap e turr drejt Shqipėrisė, dikush pėr bregdetin e bukur, dikush pėr tregti, dikush pėr ekonomi, dikush pėr shėrim, dikush transit, dikush pėr vizitė familjare, dikush pėr vizitė shoqėrisė e jaranisė, dikush pėr studime, dikush pėr njoftime, dikush pėr martesė, por sido qė tė jetė, na mirėprit me gėzim e hare, nėnė Shqipėri! 

 
 
 

Lėvizja e lirė e shqiptarėve, prioriteti i parė i mandatit tė ardhshėm tė qeverisė “Berisha 2”

05-06-2009 / Gazeta 55

Lėvizja e lirė ėshtė pika e parė, viti i parė i mandatit tė dytė shqiptarėt do tė lėvizin pa viza. Trashėgimia qė gjeti kjo qeveri katėr vite mė parė, ishte tėrėsisht e mjerueshme. “Lėvizja e lirė ėshtė premtimi im solemn. Zv/presidenti i Komisionit Evropian, Barrot ka deklaruar se shqiptarėt do tė lėvizin tė lirė, brenda vitit tė parė tė mandatit tė dytė”, tha Berisha

Koncepti pėr Shqipėrinė Evropiane

Sot 96% e shqiptarėve mbėshtesin anėtarėsimin nė BE, mbėshtetja mė e madhe nė Evropė. Shqipėri evropiane do tė thotė qytetar shqiptar me tė drejta e me kushte tė njėjta me vendet anėtare tė BE-sė. Nė kėtė garė nuk mund tė them se do parakalojmė Anglinė, Francėn, Holandėn e Gjermaninė, por kemi parakaluar tė gjitha vendet e rajonit, pėrfshi Bullgarinė dhe Rumaninė. Standardet e jetesės sė qytetarėve do tė kapin sė paku 6 vende anėtare tė BE-sė, nė mėnyrė qė pas katėr vitesh asnjė vend tė mos na thotė se ju nuk i plotėsoni kushtet e Unionit. 

Punėsimi, 160 mijė vende tė reja pune mandatin e dytė 

Kryeministri Berisha premtoi 160 mijė vende tė reja pune, dyfish tė asaj qė u ndėrmor mandatin e parė, duke hapur 80 mijė vende tė reja pune. Kryeministri evidentoi se fillojnė nga funksionimi 6 parqe industriale, nė tė cilat do tė punėsohen dhjetėra e mijėra qytetarė. “Ėshtė bėrė gati gjithēka, janė bėrė gati edhe kompanitė. Do tė punėsohen dhjetėra e mijėra qytetarė. Janė dhėnė koncesionet pėr 10 hidrocentrale. Me 8 qershor fillon nga puna gjiganti i Evropės, kaskada e Devollit. Megjithatė ne do tė ndėrtojmė edhe 304 HEC-e, tė tjerė tė vegjėl”, tha kryeministri Berisha. 

Gjithashtu, kreu i qeverisė shtoi se gjeneratori kryesor i punėsimit ėshtė biznesi. Pėr tė cilin, tha kryeministri, ne jemi pėrkujdesur dhe do tė kujdesemi nė vazhdimėsi. “Unė zotohem gjithashtu se nė mėnyrė kategorike nuk do tė ketė rritje tė taksave pėr biznesin e vogėl. Do t’i presim dorėn kujdo qė do tė tentojė tė dėmtojė biznesin e vogėl, mė taksat abuzive”, u shpreh kreu i qeverisė.  

 
 
Kadare: Koha po punon pėr shqiptarėt
Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare, disa herė kandidat pėr “Nobel”, e ka parė kėtė moment historik si njė moment tė artė pėr kombin shqiptar. Sipas tij, koha po punon pėr shqiptarėt. Kadare ėshtė pritur dje nė Prishtinė nga Presidenti Fatmir Sejdiu, me tė cilin ka ndarė tė njėjtat ide pėr shanset e mėdha qė ndodhen pėrpara botės shqiptare. Tė dy ata biseduan pėr zhvillimet mė tė rėndėsishme nė tė cilat po kalon Kosova dhe kombi shqiptar nė pėrgjithėsi. Nė kėtė kontekst, Presidenti i Kosovės, Sejdiu dhe shkrimtari mė i madh i letrave shqipe, vlerėsuan se koha po ecėn pėr kombin shqiptar, por kėrkohet gjithnjė angazhim dhe punė nė mėnyrė qė tė arrihen vlerat e vėrteta tė zhvillimit dhe integrimit. “Dua tė falėnderoj Kadarenė pėr mbėshtetjen e fuqishme dhe porositė e gjithmonshme nė kohėn e duhur pėr ecjet tona dhe natyrisht pėr pėrkushtimin nė ecjet tona tė mėtejshme, nė rolin qė ka, sepse ėshtė personalitet unikal dhe duhet tė them paralelisht misionar, apo ambasadori mė i mirė nė kuptimin e prezantimit tė identitetit shqiptar nė Evropė. Ėshtė njeriu qė ka shpėrthyer tė themi nė katėr anėt e globit dhe dėshiroj edhe njėherė ta falėnderoj pėr porositė e veēanta dhe me vlerė qė ka”, - theksoi Presidenti Sejdiu. Ndėrsa Kadare tha se nuk ishte hera e parė qė ishte takuar dhe mirėkuptuar me Presidentin Sejdiu. “Nuk ėshtė hera e parė qė kemi pasur mendime tė njėjta pėr gjėrat themelore tė Kosovės, qė janė gjėra themelore tė kombit shqiptar dhe pėr mua, sa herė qė kam ardhur nė Kosovė, sa herė qė kam qenė nė kėtė zyrė, ėshtė kėnaqėsi se kėtu ka njerėz qė punojnė pėr Kosovėn, punojnė pėr interesat e saj, qė i mbrojnė ato interesa, ndonėse nuk ėshtė e lehtė gjithmonė tė mbrohen interesat e drejta tė njė populli”, - tha ai. Mė pas shtoi se tė mbrosh interesat ėshtė e lehtė, tė mbrosh tė drejtėn nganjėherė ėshtė tepėr e vėshtirė, ashtu sikurse ėshtė e lehtė disa herė pėr shtete tė tjera qė mbrojnė tė shtrembrėn, mashtrimin. “Pėr fat tė keq kjo ndodh, ne nuk mund t’i ndryshojmė zakonet e njerėzimit, por njė gjė ėshtė e vėrtetė, qė Kosova ecėn pėrpara, kombi shqiptar ecėn pėrpara, koha punon pėr ta. Kur koha punon pėr njė popull, jo tė gjithė e kanė lehtė ta kuptojnė qė koha punon pėr ta, madje shpesh kur koha punon pėr ta kujtojnė ose iu krijohet iluzioni se koha nuk punon pėr ta ose e kundėrta. Popujt ose vendet qė koha nuk punon pėr ta kujtojnė tė kundėrtėn dhe kėto ndodhin shpesh nė vende tė tjera. Kam kėnaqėsinė ta pėrsėrisė, koha punon pėr Kosovėn, koha punon pėr shqiptarėt”.Rruga

Ndėrkaq, pėr afrimin e Shqipėrisė me Kosovėn, veēanėrisht tash kur pėrfundimi i autostradės Durrės-Kukės ėshtė duke shkuar drejt finalizimit, Presidenti Sejdiu tha kjo do tė ketė peshėn e vet tė bashkėpunimeve nė tė gjitha nivelet. “Unė vetėm do tė shtoja se ėshtė njė epokė e re, plus qė ėshtė para nesh, qė dua tė jetė nė peshėn e vet tė bashkėpunimeve mė tė mira nė tė gjitha nivelet dhe tė bėhet punė pėr identitet, pėr ecjen, shpalosjen e tij dhe natyrisht tė jemi jo vetėm pjesė e akceptorėve qė mund tė jenė vlerė e pėrbashkėt edhe e komunikimeve evropiane, por edhe promovues tė atyre vlerave tė vėrteta qė i kemi si popull”, - pohoi Presidenti Sejdiu. Edhe vetė shkrimtari Kadare e vlerėsoi lajmin e mirė tė ndėrtimit tė kėsaj rruge, e cila do tė ndihmojė nė marrėdhėniet ndėrshqiptare. “Afrimi i Shqipėrisė me Kosovėn ka qenė, mendoj unė, nė trajta tė ndryshme gjithmonė, pavarėsisht sa ėshtė dukur dhe sa nuk ėshtė dukur, pavarėsisht se sa ėshtė deklaruar e sa jo. Mendoj se e kapėrcen dukshėm atė qė ju thatė - ēėshtja e njė rruge, qė ėshtė e rėndėsishme dhe njė lajm i gėzuar qė do ta kemi sė shpejti. Por, ajo e kapėrcen kėtė gjė, ėshtė diēka shumė e thellė, shumė e rėndėsishme dhe shumė mė e madhe”, - tha Kadare pėr mediat pas takimit me Presidentin kosovar.

Sejdiu anulon vizitėn nė Maqedoni: Ivanov mė ka fyer

Presidenti Sejdiu nuk do ta zhvillojė sot vizitėn zyrtare nė Maqedoni, pasi Shkupi ndryshoi karakterin e kėsaj vizite nga zyrtare nė private. Kėshtu njoftoi Presidenca e Kosovės dje nė darkė, ndėrkohė qė mė herėt Sejdiu qe shprehur se ftesa ishte zyrtare. Presidenca kosovare njoftoi mbrėmė se “Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, mė 13 maj 2009, mori njė ftesė pėr vizitė zyrtare njėditore nė Maqedoni nga Presidenti i saj, Gjorge Ivanov. Kjo ftesė u pranua dhe iu konfirmua palės maqedonase nga zyra e Presidentit tė Republikės sė Kosovės mė datė 13 maj 2009. Ndėrkohė, meqenėse pala maqedonase ndryshoi karakterin e vizitės zyrtare, Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, e anuloi vizitėn nė Republikėn e Maqedonisė, tė planifikuar pėr nė datėn 28 maj 2009”. Mė tej nė deklaratė theksohet se “Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, si dhe institucionet e Republikės sė Kosovės mbeten tė pėrkushtuara pėr marrėdhėnie tė mira me tė gjitha vendet e veēanėrisht me fqinjėt, duke u dhėnė kėtyre marrėdhėnieve peshėn dhe vlerėn serioze qė meritojnė”. Ndėrkohė qė Maqedonia e ka njohur Kosovėn shtet, po pėrjeton dilema diplomatike nė marrėdhėniet ndėrshtetėrore qė pas ardhjes sė Ivanov nė krye tė shtetit. Gjorgje Ivanov e ftoi homologun kosovar pėr njė vizitė zyrtare pas kundėrthėnieve tė shumta rreth njė ftese nė ceremoninė e pėrurimit tė kėtij tė fundit nė Shkup. Vetė zoti Sejdiu pati deklaruar se ai nuk u ftua nė ceremoni, ndėrkohė qė u tha se ftesa nuk iu dėrgua pėr shkak tė pjesėmarrjes sė Presidentit serb, Boris Tadiē. Shkupi zyrtar e ka njohur pavarėsinė e Kosovės, nė mesin e 60 vendeve tė tjera tė botės, hap ky qė ka pėrshkallėzuar tensionet nė marrėdhėniet e tij me Beogradin zyrtar.Raport i ri: Pakicat nė Kosovė, nėn diskriminim tė vazhdueshėm

Njė organizatė ndėrkombėtare pėr tė drejtat e njeriut thotė se diskriminimi i vazhdueshėm ėshtė bėrė faktor qė po i shtyn tė largohen nga Kosova shumė pjesėtarė tė grupeve mė tė vogla pakica. Nė njė raport tė nxjerrė dje, Grupi Ndėrkombėtar pėr tė Drejtat e Pakicave tha se nė Kosovė vitet e fundit janė theksuar mė tej ndarjet etnike nė zonėn shqiptare dhe serbe dhe se grupet e tjera etnike janė lėnė nė harresė. Raporti shpreh shqetėsim pėr fatin e pakicave tė tjera pėrfshirė boshnjakėt, kroatėt, turqit, goranėt dhe romėt. Nė tė thuhet se ekziston rreziku i njė zhvendosjeje tė pandėrprerė tė komuniteteve pakicė qė jetojnė prej shekujsh nė Kosovė. Organizata u bėn thirrje autoriteteve nė Kosovė tė garantojnė pjesėmarrjen aktive tė tė gjitha pakicave, nė tė gjitha aspektet e jetės publike. Po ashtu, kjo organizatė i bėn thirrje Bashkimit Evropian t'u kushtojė mė shumė vėmendje komuniteteve pakicė nė Kosovė.Ali Ahmeti nė Bruksel: Duhet tė zgjidhet ēėshtja e emrit

Pas vizitės nė Bruksel, kryetari i Partisė Bashkimi Demokratik pėr Integrim, Ali Ahmeti, tha se i ėshtė thėnė se pa tejkalimin e mosmarrėveshjeve me Greqinė, Maqedonia do ta ketė vėshtirė tė integrohet nė strukturat euro-atlantike. Zoti Ahmeti pati takime veēmas me Pėrfaqėsuesin e Lartė tė Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme dhe Ēėshtje tė Sigurisė, Havier Solana, si dhe Komisionerin pėr Zgjerim, Olli Rehn. Sipas tij, nė qendėr tė vėmendjes sė kėtyre bisedimeve kishin qenė zhvillimet nė Maqedoni dhe rajon, si dhe integrimi i vendit nė NATO e BE. "Nga zoti Rehn m'u pėrcoll njė porosi mjaft pozitive se po punohet qė deri nė fund tė kėtij viti tė hiqet regjimi i vizave pėr qytetarėt e Maqedonisė. Mendoj qė ky ėshtė njė lajm shumė i mirė. Mirėpo, ėshtė mė se e vėrtetė, pa tejkalimin e mosmarrėveshjeve me Greqinė dhe tė ndonjė problemi tjetėr, sigurisht qė ne do tė kemi vėshtirėsi pėr anėtarėsim tė plotė nė Bashkimin Evropian dhe para sė gjithash pėr anėtarėsim tė Maqedonisė nė NATO", - tha zoti Ahmeti nė njė deklaratė pėr BBC-nė, dhėnė menjėherė pas takimeve me zyrtarėt mė tė lartė tė Bashkimit Evropian. Kryetari i BDI-sė tha se si pjesė e koalicionit qeverisės, pret qė qeveria e Kryeministrit Nikolla Gruevski tė vėrė nė jetė ligjet e miratuara nga Parlamenti e qė kanė tė bėjnė me zbatimin e pėrpiktė tė Marrėveshjes sė Ohrit. 


 


 
 
 

http://balkans.courriers.info/article13093.html
 
Blic

TPI : les carnets de guerre du général Ratko Mladić (1/3)

Traduit par Kristina Đorđević
Sur la Toile :
Publié dans la presse : 4 juin 2009
Mise en ligne : lundi 8 juin 2009
 
Serge Brammertz, le procureur général du TPI, n’a toujours pas mis la main sur Ratko Mladić, mais il possčde désormais un document d’une importance capitale : le carnet personnel de guerre et d’aprčs-guerre du fugitif de La Haye. Ce carnet a été saisi le 4 décembre 2008, lors la perquisition de l’appartement de Bosiljka Mladić, l’épouse du général. Le quotidien Blic a eu accčs ą ce document exceptionnel, dont nous publions des extraits.

Par Tanja Nikolić-Đaković

Nous avons eu accčs ą de nombreux extraits du carnet du général Ratko Mladić, grāce l’aide des avocats de plusieurs accusés. Dans son carnet de guerre, écrit ą la main en cyrillique, et que la cellule d’action chargée de la localisation des criminels de guerre recherchés par le Tribunal pénal international (TPI) a remis au procureur, Ratko Mladić décrit par le menu ses réunions et rencontres avec feu le président Slobodan Milosević, l’ancien chef de la Sūreté Jovica Stanisic, ainsi que d’autres officiers.

Ce carnet a été saisi le 4 décembre 2008, lors la perquisition de l’appartement de Bosiljka Mladić, l’épouse du général, ordonnée par le Conseil pour les crimes de guerre du tribunal de Belgrade.

Le 26 janvier 1995, ą cōté du tiret « réunion », se trouve le nom du colonel Milan Rundić. Ratko Mladić écrit : « Ą Bileć (en Republika Srpska, NDT), on peut spécialiser les F-KA ą la production de munitions. Il est possible de fabriquer des enveloppes pour des mines de 60 millimčtres. Zastava travaille ą l’acquisition des pičces. Le combinat d’aluminium demande que nous lui fournissions de la matičre premičre, en retour ils nous payeront la réparation de nos machines ».


Le 4 février 1995, le général décrit en détail sa rencontre ą Belgrade avec le pčre Filaret : « Il cherche ą ce qu’on l’aide ą libérer son beau-frčre Zećez Novica qui habite ą Konjica, rue Vinka Bori 5. Il a un téléphone (suit le numéro, NDLR), son frčre (Zećez Neđo, NDLR) de Düsseldorf l’a appelé ». Les numéros sont ensuite énumérés. « Novica est maintenant assigné ą résidence ą Konjica ».


Le lendemain, il note son rendez-vous ą 19h30 avec Lazar Kovačević : « Lazar, mercredi ou jeudi arrive IL-79 qui contient : pour VJ 200 pičces de lance-roquettes, 9M39-percuteur ; pour chaque quatričme roq. un lanceur = 50 p ; 40 roq. + 10 lanceur pour nous ; 40 roq. + 10 lanceurs x 20.000 dollars par pičce. J’étais ą Alma Altia oł j’ai trouvé 48 MB 240 mm – Tulipan, elles sont nouvelles sur les chars T-64, conduite électronique avec trois hommes, j’en ai commandé 4 dont 2 pour nous, leur poids est 37 tonnes, leur prix 1.250.000 dollars ».


« J’ai trouvé au Kazakhstan RPO – shmel B-3, 3.000 pičces pour un million de dollars ou bien 333 dollars la pičce, si on veut acheter 200 pičces cela nous coūtera 750.000 dollars. J’ai commandé AG-S-17. En ce qui concerne le fusil sniper 12.7 mm ayant un rayon de 3.000 m, j’ignore combien il en arrivera. J’ai aussi commandé le fusil sniper SVD – rayon de 1.000m, calibre 7.64 ou 5.54. »

Suivent une série d’énumérations, jusqu’a la note suivante : « Ceux qui travaillent ą Moscou, Škorić et compagnie, sont des fainéants, ils ne font rien. Je leur ai proposé d’utiliser la valise diplomatique et pris un risque avec les pičces pour le mig. Ces parachutés ne sont pas des nōtres... Je reviens sur le thčme de Tolimir (la fin de la phrase est illisible, NDLR). Je suis ici jusqu’ą mercredi, ensuite je prends l’avion ą Niš ».

Dans les jours qui suivent, Ratko Mladić note ses rendez-vous avec d’autre gens, parle de l’argent dont il a besoin pour « acheter les sénateurs aux États-Unis ». Il évoque Bill Clinton, mais aussi le voyage de Franjo Tuđman en Amérique. Il mentionne également des informations sur le financement de l’armée en 1994.

Le tribunal de La Haye souhaite que le Conseil de justice rajoute le carnet de Ratko Mladić ą la liste des preuves contre l’ancien chef de la DB (services de sūreté, NDT) Jovica Stanišić, et son assistant Frank Simatović.

Le ministčre public mentionne que les notes concernant la réunion qui a eu lieu le 30 juin mettent en relation Jovica Stanišić avec les forces armées d’Erduta et de Đeletovac, soit les forces d’Arkan et les « Scorpions ».

Dans le carnet se trouve aussi des notes sur les rencontres, entre le 27 janvier et le 5 septembre 1996, entre Ratko Mladić, Jovica Stanišić, des leaders politiques ou militaires et le président Slobodan Milošević.

Dans sa requźte au conseil du tribunal, le ministčre public souligne que « les notes sur ces rencontres illustrent la collaboration entre les acteurs de ces crimes, et présentent Jovica Stanišić comme le trait d’union entre tous ces acteurs ».

 

http://balkans.courriers.info/article13103.html

Blic

Carnet de Ratko Mladić : « On aurait pu acheter 100 ą 200 membres du Congrčs ! » (2/3)

Traduit par Kristina Đorđević
Sur la Toile :

Publié dans la presse : 5 juin 2009
Mise en ligne : mardi 9 juin 2009
 
Le quotidien Blic révčle, ą partir des notes du carnet de Ratko Mladić, avec qui et de quoi l’homme le plus recherché par La Haye discutait au cours de ses entretiens. Comment s’est-il procuré des armes, comment le territoire fut-il divisé, quelles furent les influences du Sénat américain et ą quel prix ? Le carnet de Ratko Mladić a été saisi dans l’appartement de son épouse, Bosiljka Mladić, en décembre dernier. Le 25 février, il a été remis aux enquźteurs de La Haye. Le 2 mars, il arrivait sur le bureau de Serge Brammertz, le procureur du TPI.

Par Tanja Nikolić-Đaković

En février 1995, Ratko Mladić consignait sa rencontre ą l’hōtel Moskva, ą Belgrade, avec Branko Tupanjac, un businessman américain d’origine serbe, l’un des Serbes les plus riches au monde. Sous le titre « Belgrade 05.02.1995 20.35, Hōtel Moskva », le général écrivait : « Entretien avec Branko Tupanjac ».

Branko : « Je serai ą Trebinje et ą Bileć. J’ai apporté des médicaments, plus de 2 millions. J’ai donné 3.000 dollars au professeur Miljković pour l’armée de RS. Le professeur les amčnera demain ą GŠ. Il nous a offert en cadeau, ą moi et au général Milanović, une montre de marque Omega ».

Il note, sous un astérisque : « Le 02.02.1995, j’aurais dū źtre avec Paul Simon, Bill S. (nom et prénom illisible, NDR) et Kayl Valden. Simon est le sénateur de l’Illinois ą Washington, c’est un homme puissant et qui a de l’influence. Lee Hamilton est aussi une personne de pouvoir et d’influence, et nous sommes trčs proches. J’ai des photos.

La politique, c’est du business, j’ai un homme Tab (ou bien Gab) Lajos (président du Parti démocrate ą Chicago). Il m’a dit qu’avec un peu d’argent, on peut faire beaucoup de choses, c’est pour cela que je suis allé chez Milošević (Karadžić n’a pas d’argent) et lą, il y a 15 jours, il m’appelle et me dit qu’il va ramener des gens du Sénat ą l’hōtel et qu’il faut leur donner de l’argent. Il m’a aussi dit qu’il faudrait penser ą acheter JAT. Aprčs, les États-Unis seront d’accord pour tout. Ils disent que les États-Unis ont pris 200 millions de dollars et qu’ils cherchent 50 millions de dollars en échange pour retirer les sanctions. Le big boss (Bill Clinton) a approuvé. J’ai dit qu’il fallait retracer les frontičres, déplacer la population, mais je leur ai aussi dit que cela coūterait 8 milliards de dollars. Clinton a dit « no problem ». 4 millions de dollars et le reste viendront d’Europe. Si les États-Unis disent « go hep » (feu vert, NDR), alors il n’y a pas de problčme. Ce qu’on gagne : avec 8 milliards de dollars, on peut se remettre sur pied, les Serbes peuvent épousseter les M (Musulmans, NDR) et les Croates. J’ai fait le calcul, si chaque habitant reēoit 15.000 dollars – qui voudra faire la guerre, ą part peut-źtre quelques politiciens qui seraient mécontents.

Pendant l’émigration, nous avons vécu un miracle, maintenant, vous ne pouvez plus avoir la confiance des gens et du peuple. Au début, nous avons eu besoin de 10 millions de dollars, on aurait pu acheter 100 ą 200 membres du Congrčs et sénateurs. Tudjman, lui, a donné aux États-Unis 17 millions de dollars et a « acheté » des sénateurs. Maintenant, nous devrions avoir 50 ą 100 sénateurs des États-Unis qui devraient dire la vérité et ne pas mentir. Aux États-Unis, tu achčtes les sénateurs ou les membres du Congrčs, et comme les avocats, ils travaillent pour toi. Nous devons faire ēa ! C’est ainsi qu’il faut mettre fin ą la guerre, nous n’avons mźme pas essayé.

Ma question : avec quel argent les acheter ?

Réponse : d’abord il nous faut 10 millions de dollars. Dans les journaux, les nōtres racontent n’importe quoi. Cela ne se fait pas par l’intermédiaire des journaux. Les Arabes ont 15 ą 20 personnes qui travaillent chez eux, mon concept est d’obtenir la majorité, c’est pourquoi il nous faut un homme puissant. Si les M et les Croates ont Dol, pourquoi ne pourrions-nous pas avoir Clinton de notre cōté. Eux cherchent 50 millions de dollars pour les reprendre, une fois le boulot terminé. Ces 50 millions, il faut les soustraire des 200 millions ».

Retrouvez le premier article de notre série sur les carnets de Ratko Mladić

 

http://balkans.courriers.info:80/article13114.html

Blic

Carnet de Ratko Mladić : « Milošević ne veut pas d’un État unique » (3/3)

Traduit par Kristina Đorđević
Sur la Toile :

Publié dans la presse : 6 juin 2009
Mise en ligne : mercredi 10 juin 2009
 
Le carnet de guerre de Ratko Mladić apporte un éclairage inédit sur les événements de 1995 : le massacre de Srebrenica, les batailles de Bljesak et d’Oluja, l’embargo contre les Serbes de Bosnie… C’est le moment oł Ratko Mladić est accusé de génocide, peu avant les accords de Dayton qui mettront fin au conflit. Si le TPI en adopte la demande, les notes de ce carnet constitueront une charge contre Jovica Stanišić, l’ancien chef de la police secrčte de Milošević, jugé ą La Haye pour crimes contre l’humanité.

Par Tanja Nikolić-Đaković

Le 5 février 1995, Ratko Mladić décrit sa rencontre avec Branko Tupanjac, un businessman serbe de Chicago, ą l’hōtel Moskva ą Belgrade. Branko Tupanjac ą Ratko Mladić : « Nous n’avons pas encore gagné la guerre. Je pčse 170 millions de dollars, mais seulement en biens immobiliers. Notre peuple est le plus pauvre. Ces 200 millions de dollars, c’est l’argent de JAT. Pas un de nos politiciens ne sait comment relancer le pays. Ą présent, la Serbie peut acheter pour environ 120 millions de dollars de biens immobiliers ą Chicago, et encore recevoir 1 million de dollars par mois. Mick Pavlović a participé ą la construction du pont avec 200.000 dollars, et il a le droit de l’utiliser pendant 30 ans ».

Ratko Mladić note ensuite : « Moi : tout plutōt que mourir, mais nous devons voir quelle frontičre tirer ».

« *Tupanjac : Moi, j’ai pensé la Neretva, toute la Krajina et toute la Bosnie-Herzégovine pour nous, et qu’eux, en revanche, s’étendent jusqu’ą Glamoč et Grahovo. Il faut que l’on ait un corridor large pour obtenir une partie de la Slovénie, Hoča, Goražde, et on donne la RSK. Tout ēa, c’est du business ! Qui pourrait accepter ēa ? Ēa fait sūrement partie des options proposées par les États-Unis. »

Le 7 février 1995, sous le titre « Entretien avec le professeur Miljković », Ratko Mladić note : « Le professeur : Nous devons construire notre État, mais pas ą 49%. Ce qui n’arrange pas Milošević, c’est un État unique, car il sait qu’il perdra la majorité au parlement ».

Le mźme jour, il consigne son entretien avec Momčilo Pejić, alors ministre des Finances.

« Pejić : Je vais vous donner les informations concernant le financement de l’armée pour l’année 1994. Le montant total payé ą l’armée pour cette année est de 124 millions de dollars. L’armée aura son salaire pour le mois de juin. Ēa nous a été annoncé pour les organes de sécurité, par téléphone, Bajagić (illisible, NDR). Kandić Obrad : capitaine (voleur), comme il se nomme lui-mźme, est ą présent ą Valjevo. Il faut faire en sorte d’arrźter VJ et MUP ».

Sa nouvelle thčse : « Savi – MF a donné 1 million de dollars pour acheter de la nourriture, mais cet achat n’a jamais été réalisé ».

Le carnet de guerre de Ratko Mladić est un document d’une importance cruciale. Mais ce n’est qu’en le lisant attentivement, et en entier, que l’on pourra se faire une image complčte des évčnements passés.

Retrouvez nos précédents articles :

Carnet de Ratko Mladić : « On aurait pu acheter 100 ą 200 membres du Congrčs ! » (2/3)

TPI : les carnets de guerre du général Ratko Mladić (1/3)