Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
www.legaliteti.org
Tel&Fax: +355 4 2230076

Pershendetje,
Sot paradite, N/Kryetari i PLL Sulejman Gjanaj dha nje konference per shtyp.
Me poshte po ju percjellim te plote tekstin e deklarates se mbajtur prej tij me kete rast.

Zyra e shtypit e PLL
___________________________________________________________________

Tirane me, 7 mars 2010

 

Deklarate per mediat

 

Me rastin e 12 vjetorit te fillimit te luftes per clirimin e Kosoves, PLL shpreh mirenjohje dhe nderim per luftetaret e UCK dhe deshmoret e saj te cilet me sakrificat dhe gjakun e tyre bene te mundur qe Kosova te behet shtet i pavarur dhe demokratik.

Ne rrethanat aktuale kur faktori shqiptar mund te luaje nje rol thelbesor per stabilitet ne rajon dhe Evrope, PLL mendon se ka ardhur koha qe perfaqesuesit politik dhe institucional shqiptar ne Shqiperi, Kosove dhe Maqedoni te mendojne dhe ofrojne nje platforme te perbashket per te realizuar bashkimin kombetar te popullit shqiptar qe mbetet pa dyshim nje nga aspiratat kryesore te cdo shqiptari dhe nje zgjidhje serioze dhe afatgjate per ceshtjen shqiptare dhe stabilitetin ne rajon.

Partia “Levizja e Legalitetit” thekson se Shqiperia, me cilesine e vendit ame, i ka te gjitha te drejtat dhe detyrimet per te luajtur nje rol te vecante dhe promotor per realizimin e ketij bashkimi, i cili nuk eshte gje tjeter vecse korrigjimi i nje padrejtesie historike dhe materializim i aspirates se cdo shqiptari per bashkim kombetar.

Per partine “Levizja e Legalitetit” e cila gjate gjithe ekzistences se saj ka aspiruar dhe luftuar per bashkimin kombetar, ky bashkim nuk eshte tabu, por nje domosdoshmeri qe ka ardhur ne rendin e dites. Sipas pikepamjes tone, shqiptaret kane nevoje qe para cdo integrimi me te gjere, te integrohen dhe bashkohen se pari ndermjet tyre pasi, si nje trup i vetem, do te mund te marrin me mire angazhime te tjera ne dobi te vet, por edhe te paqes e stabilitetit ne rajon e me gjere.


***

 

http://www.gazeta55.net/index.php?kat=opinion&artikulli=11302

Bashkimi mbarėkombėtar i Brukselit nė pėrvjetorin e dytė tė pavarėsisė sė Kosovės

19-02-2010 / Nga Eden Babani

 

Nga Eden Babani, Bruksel
Foto: Patrick Heeren

Mėrgata shqiptare e Belgjikės festoi me madhėshti pėrvjetorin e dytė tė pavarėsisė sė Kosovės. Nė prag tė 17 Shkurtit, qė tashmė ka hyrė nė histori si Dita e Dytė e Pavarėsisė, kronologjikisht dhe faktikisht pas asaj tė 28 Nėntorit 1912, u zhvilluan njė sėrė veprimtarish kulturore nė qytetet kryesore tė Belgjikės, ku jetojnė shqiptarė tė emigracionit tė hershėm ose tė ri. Ato nisėn nė fund tė janarit me Mbrėmjen Letrare shqip-frėngjisht nė Huj, organizuar nga Shoqata Dora-dorės nė bashkėpunim me Bibliotekėn e qytetit. Vazhduan mė tej me leksionin e zotit Fahri Balliu nė Universitetin e Lirė Internacional tė Brukselit, me rastin e promovimit tė dy librave tė tij nė gjuhėn frėnge, pėr ēka lexuesi i gazetės “55” tashmė ėshtė njohur, dhe u ndoqėn nga veprimtari tė tjera, nė qytete tė tjera. Nė kėtė kuadėr, bashkėsia shqiptare e Namyrit, do tė jetė e pranishme mė 22 shkurt nė njė veprimtari kinematografike tė organizuar nga Carrefour des Culultures (Udhėkryqi i Kulturave dhe AFICO), me njė film shqiptar tė jetėsuar nga regjisori Artan Minarolli, me aktorė: Nik Xhelilaj, Bruno Shllaku, Besart Kallaku, Nijada Salihasi, Xhevdet Ferri etj.


Pritja e Ambasadės se Republikės sė Kosovės nė mjediset e Hotel Hilton, njė ndėr mė tė mėdhenjtė dhe mė nė zė tė kryeqytetit belg, ishte kurorėzimi zyrtar i  veprimtarive. Nė pritje, pėrpos pėrfaqėsuesve tė trupit diplomatik tė akredituar nė Mbretėrinė e Belgjikės, nė BE, dhe nė NATO, ishin tė pranishėm edhe shumė tė ftuar tė tjerė, aktorė tė njohur tė politikės belge nga tė tre njėsitė federative tė Mbretėrisė, personalitet tė artit, tė shkencės e tė kulturės ose miq tė lobit shqiptar me kombėsi tė ndryshme, ndėr tė cilėt po pėrmend lobistin e njohur suedez, Björn Hultin. Si nė tė gjitha festat tona, nuk mungoi as kėtė herė senatorja Anne-Marie Lizin, mike e madhe dhe e pėrkushtuar e shqiptarėve kudo qė jetojnė, e cila e shoqėroi pritjen si njeriu i shtėpisė, nga fillimi, deri nė fund. Morėn pjesė, gjithashtu, edhe bashkatdhetarė nga tė gjitha trojet tona etnike: nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Ēamėria, Presheva etj.
Ambasadori i Republikės sė Kosovė, zoti Ilir Dugolli, pėrshėndeti tė pranishmit me njė fjalė tź shkurtėr.
***
Ėshtė emocionuese tė gjendesh mes bashkatdhetarėsh nė tubime tė tilla tė gjera, si pritja e dhėnė mė 17 shkurt. Aspak e drejtė, madje e dhimbshme qė ne, shqiptarėt, t’i kemi gėzimet tona tė mėdha tė copėzuara: njė nė fillim tė vitit, si kjo e pardjeshmja, dhe njė tjetėr, si ajo e 28 Nėntorit. Ama - siē u shpreh njė bashkatdhetare nga Presheva - do tė ishte e bukur tė shėnonim nė kalendarin tonė historik tė sė ardhmes edhe tė tjera data si 17 Shkurti ose si 28 Nėntori. Shqipėria dhe Kosova europiane le tė jenė pikėnisja e sė ardhmes sė madhe shqiptare, qė shekulli i ri po na e ofron me zemėrgjerėsi. Nuk ėshtė rasti kėtu tė zė ngoje zėrin e sorrave antishqiptare, brenda dhe jashtė trojeve tona etnike, tė cilat krakitin dhe ndjellin vetėm zi. Le t’i lėmė ato mbi kufomat e kalbėzuara tė sė shkuarės. Fundi i tyre ėshtė i pashmangshėm. Nga viti, nė vit, koha po na e afron Ditėn e Madhe.
Si tė mos emocionohemi dhe tė mos krenohemi ne, bijtė e kėtij brezi, qė patėm fatin tė na trokasė Liria Kombėtare nė derė, ēka tė parėt tanė e ėndėrruan, e projektuan, por nuk e pėrjetuan.
Si tė mos emocionohet njeriu kur takon dy djem  simpatikė, t’u kėputėsh kokėn, pėrfaqėsues tė kulturės shqiptare, tė pranishėm nė mjediset mė tė njohura kulturore tė Europės? Safet Merovcin dhe Ajet Ahmetin, i pruri rasti qė ta festojnė pėrvjetorin e dytė tė Pavarėsisė nė Bruksel. Nė kuadėr tė programit Tempus, integruar nė Kartėn e Bolonjės, dy profesorėt e rinj tė Universitetit tė Prishtinės dhe njė grup studentėsh janė tė ftuar nga Universiteti i Lirė i Brukselit (flamanofon), pėr shkėmbim pėrvoje. A nuk do tė ishte kujtim i papėrsėritshėm njė foto mes syresh?
Ēastet e kufizuara pėr dy orėt e pritjes ngjan se  ikin me shpejtėsi. Emocionet vijnė e shtohen. Aty mė tej, ndeshem me Myrteza Bajraktarin, shqiptarin nga Gostivari, tė cilin e burgosi sė pari Titoja qė nė moshė nėntėmbėdhjetėvjeēare pėr veprimtari atdhetare, pastaj, pasi doli nga burgu dhe u arratis nė Shqipėri qė t’i shpėtonte represionit komunist-nacionalist serbo-kroat, pėrfundoi nė burgjet e diktatorit Enver Hoxha. Myrtezai ėshtė nė shoqėri tė sė shoqes, Kimetes, me prejardhje nga Peja, tė Fatimes me prejardhje nga Presheva, tė Ramizit e tė Durakut, mėrgimtarė tė viteve ’50 me prejardhje nga Kukėsi, tė Lek Pervizit nga Kurbini, ish i burgosur politik i regjimit komunist, tė Gjovalinit dhe tė Jetonit, mėrgimtarė tė dhjetėvjeēarit tė fundit, njėri me prejardhje nga Shqipėria, tjetri nga Kosova. Me ta, janė edhe dy a tri bashkatdhetarė tė tjerė qė nuk ua mėsova emrin. Ani. A janė shqiptarė? A na lidh i njėjti fat: emigracioni? A na bashkon i njėjti gėzim: pėrvjetori i  Pavarėsisė sė Kosovės? A na bashkojnė tė njėjtat dėshira: e ardhmja europiane e shqiptarėve? Si ta humbas kėtė rast tė papėrsėritshėm pa e fiksuar nė foto? Sonte mė mungon Asllan Krasniqi, miku im i mirė dhe bashkėpunėtori im i pėrhershėm, i cili ndodhet nė Kosovė pėr tė kryer funeralin e babait tė tij tė dashur, qė ndėrroi jetė tri-katėr ditė mė parė. Ėshtė Patriku, mos u shqetėso!  - mė thotė Alisa, mėsuesja e pėrkushtuar dhe e palodhur e muzikės nė shkollėn shqipe tė mėsimit plotėsues nė Bruksel, sapo mė sheh tė fotografoj me aparatin tim joprofesional. Njė flesh, njė shtrak! dhe ēasti i paharruar u regjistrua nė aparatin e Patrick Heeren, dhėndrit shqiptar me prejardhje belge. Tepėr domethėnėse: dhėndri ynė nga Brukseli e kreu me pėrkushtim atė ēka do ta bėnte gjilanasi Asllan. Njėsoj. Patriku ėshtė shqiptarizuar deri nė atė masė sa na e di ku na pikon ēatia. Jo se ėshtė - si thonė – “nga fshati i gruas”, por sepse ėshtė befasuar dhe dashuruar me ritet tona, me e zakonet e me shijet tona, tė cilat i ka pėrvetėsuar si me qenė shqiptar.
***
Me mbresa tė pashlyera pėr Pėrvjetorin e Dytė tė Pavarėsisė sė Kosovės, me falėnderimin pėr ndihmėn e pakursyer tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr tė ardhmen e shtetit mė tė ri tė Ballkanit, tė pranishmit nė takim u larguan duke uruar njėri-tjetrin pėr takime nė evenimente tė tjera historike.

 

 

20/02/2010

Dashamir Tahiri a envoyé un message aux membres de Ēamėria.

--------------------
Objet : Ēėshtja ēame pėrmes standardeve tė BE

Ēėshtja ēame pėrmes standardeve tė BE

Greqia pati fatin tė pėrfitonte nga ndihma e konsiderueshme e BE-sė pėr tė ringritur ekonomikisht dhe politikisht ekonominė dhe shtetin grek, tė zhytura nė njė krizė totale. Deficiti buxhetor dhe ai tregtar kanė goditur rėndė shėndetin afatmesėm ekonomik tė kėtij vendi. Greqia ka njohur njė rėnie dramatike nė prodhim dhe nė konsum, hiperinflacion dhe papunėsi, fenomene qė vijnė duke u shtuar.
Ndoshta ishte rasti mė i volitshėm qė udhėheqėsit e BE-sė, si pasues tė iluminizmit pėr tė drejtat universale tė njeriut, ta kėshillonin mirė Greqinė pėr pėrparėsitė qė duhet t`i japė institucionalizimit dhe konsolidimit tė proceseve dhe qėndrimeve demokratike, nė mėnyrė qė njė kuadėr politik i stabilizuar tė mund tė pėrthithė efektet e pashmangshme tė tregut dhe tė eliminojė krizat. BE duhet tė artikulojė qartė se pėr sa kohė qė nė kėtė vend nuk do tė funksionojė njė strukturė ligjore dhe njė shtet qė respekton tė drejtat e njeriut, ndjekja e njėkohshme e qėllimeve tė demokracisė dhe tė tregut tė lirė mund tė pėrfundojė nė vetėshkatėrrim tė ndėrsjellė. Pa bėrė kėtė, ēfarėdo politike ekonomike tė ndjekė udhėheqja greke, pėrsėri, pėr njė periudhė afatmesme, perspektivat politike dhe ekonomike tė saj do tė jenė tė errėta.

Parė nė kėtė kėndvėshtrim, toleranca e BE-sė me financimet marramendėse pa kushte pėr kėtė vend anėtar tė saj nuk tė ēon asgjėkund. Politika e tė drejtave tė njeriut, e cila po merr shtrirje globale, duhet tė mbėshtetet nė njė bindje tė fortė racionale, nėse duan qė demokracia dhe tregu i lirė tė mbijetojnė edhe nė Greqi.

Pėr paradoks, Greqia edhe sot e kėsaj dite nuk njeh minoritete nė territorin e saj dhe injoron nė mėnyrė absurde dhe tė pandėrprerė tė drejtat legjitime tė popullsisė ēame. Nė Greqi, kombėsia dhe shtetėsia vlerėsohen nė bazė tė pėrkatėsisė religjioze dhe jo nga karakteristikat kryesore tė kombėsisė, si gjuha dhe kultura. Mbi 250 mijė ēamė ortodoksė jetojnė nė rajonin e Thesprotisė, flasin shqip brenda shtėpive dhe ruajnė identitetin e tyre shqiptar, por askush nuk i njeh si minoritet, nuk gėzojnė asnjė mbrojtje, nuk kanė asnjė status, asnjė shkollė nė gjuhėn shqipe. Minoriteti ēam ėshtė njohur qysh me traktatet e vitit 1913, por grekėt, me gjenocide dhe spastrime etnike, dėbuan ēamėt myslimanė me pretendimin bajat se ikėn vetė nga frika pėr ndėshkime ligjore pas “kolaboracionizmit”, duke kujtuar kėshtu se e mbyllėn pėrfundimisht problemin e minoritetit shqiptar. Ndėrsa pėr emigrantėt shqiptarė, do tė thoshim pa frikė se kudo ku kanė qenė, janė treguar tė gatshėm t`i pėrshtaten kulturės politike tė vendit mikpritės, pa qenė nevoja tė braktisin format fetare ose kulturore tė jetės sė tyre.

Por nė Greqi ka ndodhur e kundėrta. Emigrantėt e thjeshtė, qė tashmė pritet tė marrin edhe nėnshtetėsi greke, nuk mund tė shkojnė nė shkollė dhe tė mėsojnė gjėrat mė elementare nė gjuhėn amtare. Ata janė detyruar tė heqin dorė nga identiteti i tyre, thjesht dhe vetėm pėr tė mbijetuar. Kjo nuk duhet tė ndodhte kurrsesi nė njė shtet tė BE-sė, qė propagandon njė bashkėsi politike tė rritur historikisht. Natyrisht qė lėvrimi i gjuhės dhe i kulturės amtare nė vendin pėrkatės pėr emigrantėt ėshtė domosdoshmėri, pasi vetėm kjo e bėn tė mundur komunikimin reciprok ndėrkulturor. Vetėm kėshtu shtetėsia greke e 300 mijė emigrantėve shqiptarė, qė propagandojnė me aq bujė mediat proqeveritare greke, do tė ishte e hapur pėr shtetėsinė e aspiruar evropiane, nė mėnyrė qė tė kristalizohet njė vetėdije e pėrbashkėt evropiane. Njė bashkėsi politike vėrtet mund tė kėrkojė nga qytetarėt e saj luajalitet politik, por nė asnjė mėnyrė edhe asimilim kulturor. Vetėm kėshtu mund tė rritet vetėdija e bashkėsisė. Kjo ambivalencė tregon qartė pse emigrantėt nė Greqi i pėrshtaten mjedisit si kameleoni, duke marrė ngjyra tė ndryshme.

Rreth 300 mijė ēamė, nėnshtetas grekė jetojnė nė Shqipėri. Quhemi nėnshtetas grekė pasi kėshtu figurojmė nė regjistrat e gjendjes civile nė Thesproti (Ēamėri). Kjo nėnshtetėsi, siē dihet, na ėshtė hequr pa dėshirėn tonė nga qeveria shqiptare nė vitin 1953, kėshtu qė dekreti pėr heqjen e saj ėshtė nė kundėrshtim flagrant me tė drejtėn ndėrkombėtare dhe konsiderohet si njė veprim i paprecedent. Greqia duhet tė zbatojė standardet e BE-sė pėr ēėshtjen ēame dhe pėr ēėshtjet e tjera tė minoriteteve dhe t`i referojė ligjet e saj nė pėrputhje me kėto standarde. Ju tregoni ende pas 65 vjetėsh pėrēmim e mohim pėr njė pjesė tė qytetarėve tuaj me origjinė ēame, duke mos u dhėnė atyre minimumin e respektit si persona tė pavarur pėr tė gėzuar tė drejtat dhe pasuritė e tyre, i cili do tė ishte njė kusht qytetarie nė njė shoqėri me njė minimum dinjiteti. Trajtimi mohues dhe i vazhdueshėm, nė tė njėjtėn linjė me qeveritė e mėparshme, trajtimi jodemokratik i kėrkesave legjitime tė kėsaj popullsie ėshtė jo vetėm njė politikė e keqe, por tregon edhe njė mungesė themelore respekti pėr institucionet evropiane dhe institucionet ndėrkombėtare tė sė drejtės. A ka gjė mė tė natyrshme se kėrkesat tona?

Ne jemi qenie tė civilizuara dhe komunikuese, qė e vlerėsojmė tė shprehurit e vetvetes, tė formimit tė opinioneve tona dhe tė planeve pėr jetėn nėpėrmjet dialogut racional. Ne kėrkojmė qė nė sistemin e rendit tė lirisė edhe ēamėt tė fitojnė statusin e tė drejtave themelore, domethėnė t`u akordohet njė mbrojtje, siē ėshtė parashikuar nė konventat mė tė njohura ndėrkombėtare, qė ju i keni firmosur me aq ngut e servilizėm njėkohėsisht. Tė shkelėsh tė drejtat natyrore tė njė personi ose tė njė popullsie tė tėrė nė rastin tonė,do tė thotė ta degradosh atė person dhe atė grup nė njė mėnyrė mizore. Ju po vazhdoni edhe sot logjikėn e mbrapshtė genocidiste, gjersa nuk pranoni nė asnjė rrethanė tė negocioni pėr problemin ēam, duke deklaruar me nervozizėm se ky problem nuk ekziston! Ju keni njė besnikėri (monstruoze) morale ndaj sė kaluarės aspak tė lavdishme tė dhunės e spastrimit etnik, pėrderisa krenoheni nė sheshet publike tė kryeqytetit me pėrmendore tė kriminelėve si Napoleon Zervas.

Zoti Papandreu, ēdo grup etnik apo krahinor ka tė drejtėn e ruajtjes jo vetėm tė trashėgimisė kulturore, tė identitetit historik dhe tė krenarisė racore, por edhe tė drejtėn pėr tė poseduar pronat e tij tė trashėguara. Madje zotėron edhe tė drejtėn dhe detyrimin pėr tė gjeneruar nga kėto prona tė ardhura si pėr vete edhe pėr shtetin tė cilit i pėrket. Popullsia ēame, duke u kthyer nė territoret e saj, synon brenda njė etniteti politik jo vetėm tė drejtėn e posedimit tė pronave, por edhe tė vendimit pėr gjithēka qė ka tė bėjė me identitetin e tij (arsimin, artin, kultin e sė kaluarės) gjithnjė duke mbetur besnik ndaj shtetit, si nėnshtetas dhe taksapagues. Rajoni i Ēamėrisė, mjaft pjellor e i begatė, ėshtė vėnė nė gjendje “inkubacioni” disavjeēar, duke mbetur pothuajse i pazhvilluar, nė varėsi tė politikave tė ndjekura, qė pėrkthehen nė pėrbuzje shtetėrore dhe nėnvleftėsim i territorit, edhe pse ėshtė njė parajsė e vėrtetė jo vetėm turistike, por edhe ekonomike. Biznesmenėt ēamė, kudo ku ndodhen, janė gati ta aktivizojnė atje shuma tė mėdha kapitalesh pėr tė rimėkėmbur ekonominė e degraduar tė rajonit tė tyre, pėr tė rritur prodhimet e eksportit, pse jo pėr tė ndikuar sadopak nė zbutjen e krizės qė pėrjeton ekonomia greke.

Ne kėrkojmė thjesht tė na lini nė punėn tonė, nė tė drejtat tona. Na ktheni tokat tona, tė investojmė pa rezerva mjetet tona monetare dhe pasuritė njerėzore dhe intelektuale, duke ju garantuar se investimet tona direkte nuk do tė kenė absolutisht karakter politik. Ato do tė sjellin vetėm pėrfitime nė favor tė sė mirės sė pėrgjithshme. Ne jemi tė bindur se me hir apo me pahir, por gjithmonė nė rrugė demokratike, do tė kthehemi nė trojet tona shumė shpejt, pasi asnjėherė shteti grek nuk do tė jetė i justifikuar duke vepruar nė kundėrshtim me tė drejtėn tonė.

 


AMOS DOJAKA, Sekretar i Pėrgjithshėm i PDU
--------------------

 

 

http://www.gazetastart.com/lajm.php?kategoria=Kultura_Arti&nr=11513
 
Muzeu Kombėtar rihap pavijonin e genocidit komunist
 
Publikimi i lajmit pėr gjetjen e njė varri tė pėrbashkėt nė afėrsi tė Tiranės, ku dyshohet se janė eshtrat e disa tė pushkatuarve nga regjimi komunist, ka rindezur debatin rreth krimeve tė kėsaj periudhe nė Shqipėri.
Po sa njihen shqiptarėt me krimet dhe genocidin e komunizmit? Pėr kėtė Muzeu Historik Kombėtar do tė rihapė pavijonin e genocidit komunist, i cili ėshtė mbyllur rreth njė vit mė parė. Vetė drejtori i kėtij institucioni, Luan Maltezi, e konfirmon kėtė fakt, ku mes tė tjreash tregon edhe pėr risitė e tjera qė do tė sjellė ky pavijon.

Nė vitrinat e tij vizitori do tė njihet edhe me relikte tė shumta tė personave tė dėnuar apo tė pushkatuar nga regjimi i kohės. Sipas Maltezit, pavijoni i genocidit do tė jetė gati brenda dy muajve, kjo edhe pėr shkak tė fluksit tė vizitorėve qė sjell fillimi i sezonit turistik.


                                                                                             2010-02-19 16:38

 

 

http://www.gazeta55.net/index.php?kat=opinione&artikulli=11307
 

Pėrsiatje pėr praninė gjuhėsore tė "pellasgjishtes sė lashtė"

19-02-2010 / Metju Aref

 

Pėr sa i pėrket historisė ose gjuhės shqipe, sot, ēfarė duhet tė provojnė dijetarėt si parahistorianėt, historianėt, arkeologėt ose gjuhėtarėt ? Sė pari, duhet provuar shkencėrisht me anė tė studimeve dhe hulumtimeve tė thelluara tė bazuara me argumente provuese, akte dhe fakte tė pakundėrshtueshme dhe analiza tė drejta se shqiptarėt janė me tė vėrtet pasardhėsit e pellazgėve. Kėta pellazgė tė famshėm janė keqtrajtuar prej shumicės sė historianėve dhe gjuhėtarėve modernė me kėtė fjali lapidare: «Pellazgėt, popull parahelenik, janė tretur pa lėnė gjurmė ». Ja gabimi fatal qė ka penguar breza tė tėrė dijetarėsh tė mos shkojnė mė larg nė hulumtimet pėr kėta pellazgė. Vetėm nė shekullin XIX tė erės sonė dhe nė fillim tė shekullit XX disa dijetarė filluan tė studiojnė gjuhėn shqipe, midis tė cilėve njė numėr i madh gjuhėtarėsh gjermanikė (gjermanė dhe austriakė si Jokli, Majeri, von Hahni, Kreēmeri dhe tė tjerė jo mė pak tė njohur). Pėr fat tė keq, ajatollahėt e gjuhėsisė moderne (dhe tė asaj qė pranohet prej tė gjithėve) nuk i kanė marrė para sysh kėto punime qė dalin nga shtigjet e rrahura. Ata veē kanė pranuar (pa e studiuar me rrėnjė dhe pa pasė pėrdorur dialektin gegė, tė cilin e pėrfillėn fare) se gjuha shqipe ėshtė gjuhė « indoeuropiane » (skaj qė unė nuk e pranoj) qė pėrbėn njė degė mė vete nė gjenealogjinė (ēka nuk do tė thotė patjetėr « etnogjenezė ») e gjuhėve. Ja pse nuk ėshtė thelluar studimi i kėsaj gjuhe (veēanėrisht dialekti geg i veriut qė mbetet « njė fosil i gjallė »). Ky gabim i dyfishtė (Pellazgė tė injoruar dhe gjuha shqipe e shtėnė nė dollap) bėri qė gjuha shqipe tė pėrjashtohet nga studime dhe hulumtime nė kuadrin e kėtij « akademizmi indoeuropian », kahja e shmangur e tė cilit e ka zhytur kėtė disiplinė nė njė qorrsokak tė vėrtetė. Ja pse, pėr kėtė ēėshtje, studime gjuhėsore tė ndryshme kanė lulėzuar nė anarki. Ja pse, edhe sot e gjithė ditėn, gjuhėtarėt shqiptarė (tė nėnshtruar ndaj kėsaj « ideologjie » indoueropianiste) nuk bėjnė be veēse pėr « ē’ėshtė e pranuar bashkarisht ». Pėr ata, tė gjithė ata qė dalin nga kjo vijė « zyrtare » janė « revizionistė, negacionistė ose sharlatanė», qė i quajnė persona non grata nė « klubin » e tyre.

            Kjo qė sapo thashė nuk ėshtė veēse njė parantezė, sepse thelbėsorja nuk ėshtė tė provosh qė shqipja ėshtė gjuhė shumė e lashtė a universale a e vetmja nė botė a prej sė cilės kanė dalė gjithė tė tjerat ! Jo, s’duhet vėnė qerrja para qeve. Mė e rėndėsishmja ėshtė tė provosh qė shqiptarėt rrjedhin prej pellazgėve dhe qė grekėt janė pushtuesit e vendit tė pellazgėve dhe qė kanė marrė kulturėn e tyre. Vetėm duke u nisur nga ky pohim (me prova, sigurisht) do tė mund tė thuhet se “me tė vėrtetė” gjuha shqipe (“fosil i gjallė ») ėshtė vėrtet trashėguesja e kesaj « pellazgjishteje tė lashtė». Marr pėrsipėr, pa turp tė shtirė, atėsinė e kėtyre dy skajeve, si edhe atė « semito-egjiptian » qė ka tė bėjė me origjinėn e grekėve : i duhet dhėnė Cezarit ajo qė i takon Cezarit ! Tė shumtė janė sot ata qė i pėrdorin kėto emėrtime pa zėnė nė gojė burimin e tyre.

            Si duhet provuar qė pellazgėt janė stėrgjyshėrit e shqiptarėve ? Nė fillim duhet provuar qė ata bėjnė pjesė nė njė bashkėsi etnolinguistike tė pafund qė shkonin nga Atlantiku nė Detin e Zi dhe nga tė dy brigjet e Danubit nė Kretė dhe ishujt Egje, pa harruar se ata kanė kaluar nga Ballkani nė Azi tė Vogėl. Po vė nė dukje, kalimthi, se pellazgėt (qė unė i kam quajtur Homo Pelasgus, skaj tjetėr ky imi) janė popull autokton dhe nuk vijnė nga Azia si mendojnė (pa asnjė provė), sot e gjithė ditėn, disa mendje tė informuara keq, dashakėqinj ose krejt tė paaftė. Gjithashtu duhet sjellė prova se nuk bėhej fjalė pėr njė popull laragan qė pėrmblidhte etni tė ndryshme por qė bėhej fjalė me tė vėrtetė pėr njė popull tė vetėm tė pėrbėrė nga fise qė kanė mbajtur emra tė ndryshėm por qė kanė pasur njė kulturė tė pėrbashkėt dhe qė kanė pasė folur njė gjuhė tė vetme (pellazgjishten e lashtė) me dialekte tė ndryshme. Kjo ėshtė « etnogjeneza » e vėrtetė e gjuhėve indoevropiane. Pėr ta mbėshtetur gjithė kėtė argumentim, mė ėshtė dashur « tė shkoqit » pothuaj tė gjitha shkrimet e antikitetit qė nga Hekateu i Miletit dhe Helanikos i Mitilenės dhe duke vazhduar me Herodotin dhe Tukididin deri te kritikėt aleksandrinė tė shekullit III para erės sonė. Gjithashtu, duket shkoqitur dhe thelluar studimi i teksteve moderne pėr tė nxjerrė andej argumentet e nevojshme pėr t’u provuar gjuhėtarėve se ata kanė hyrė nė « rrugė tė gabuar » duke pėrqafuar ideologjinė « indoeuropianiste ». Duhet provuar se « Mikenienėt » (emėr modern, i panjohur prej tė lashtėve dhe i sajuar prej Shlimanit) nuk qenė grekė dhe se kėta tė fundit qenė me tė vėrtetė me origjinė semito-egjiptiane. Duhet provuar, gjithashtu, se « mitologjia » e quajtur greke nuk qe veēse njė mitologji e dalė nga qytetėrimi i lashtė i pellazgėve dhe tė cilėn grekėt e uzurpuan dhe e manipuluan (pėr t’i shėrbyer ēėshtjes sė tyre) kur erdhėn nė rajonin balkano-egjejan rreth shekullit VIII para erės sonė (me egjiptianin Danaos, Fenikasin Kadmos dhe asirianin Pelops). Duhet, gjithashtu, provuar qė shkrimi domethėnė ligjėrimi (dhe jo domosdo alfabeti) i « linearit B» (dalė prej linearit A i Kretasve, gjuha e tė cilėve nuk ėshtė deshifruar kurrė) ishte ajo e pellazgėve sepse grekėt nuk gjallonin ende nė atė kohė. Duhet vėnė nė pah periudha e quajtur « Motet ė errėta » (1200 deri nė 800 para erės sonė) ku nuk dihet gjė fare pėr mungesė dokumentesh tė shkruara (tė shkatėrruara prej grekėve kur erdhėn rreth viteve 800). Megjithatė pjesa mė e madhe e shkencėtarėve tė specializuar nė historinė parahelenike ėshtė e bindur se pellazgėt zotėronin njė alfabet dhe njė shkrim tė tyrin : pa sjellė prova, kuptohet vetvetiu. Pėr kėtė ēėshtje nuk ka veēse hamendėsime provash meqė alfabeti i tyre ėshtė zhdukur; po jo pellazgėt qė kanė lėnė njė trashėgimi tė madhe « gojore » tė transmetuar nga brezi nė brez (Iliada, Odiseja, mitologjia, legjenda tė ndryshme, substrat gjuhėsor tė lashtė). A i zhdukėn grekėt gjurmėt e kėtij qytetėrimi prej tė cilit u frymėzuan dhe i muarėn kulturėn ? Po, meqė nuk ka asnjė shkrim tė kėsaj periudhe tė gjatė tė quajtur « Motet e errėta ». Pėr fatin e tyre tė keq krimi nuk qe i pėrsosur : ata nuk e kanė menduar se njė ditė do tė zbulohej se emrat e mitologjisė dhe fjalė tė tjera tė « greqishtes sė lashtė » do tė shpjegoheshin me dialektin gegė tė Shqipėrisė sė Veriut. Dhe nuk e zhdukėn dot gjuhėn shqipe, qė, sot, ėshtė mjeti kryesor qė ka bėrė « t’i hiqen petėt lakrorit » ! Megjithatė pellazgėt dhe ilirėt qė humbėn alfabetin e tyre ose qė e braktisėn pėr arsye qė nuk dihen, vazhduan tė shkruajnė gjuhėn e tyre duke marrė alfabetin mė nė modė (nė epokat e tyre pėrkatėse) : kret, grek, etrusk, latin … Keltėt (Keltos ishte vlau i ilirosit na thotė legjenda) kanė vepruar njėsoj duke pėrdorur, pėrgjithėsisht, alfabetin latin. Dhe mė nė fund, shqiptarėt kur deshėn tė shkruajnė gjuhėn e tyre pėrdorėn dora-dorės alfabetin grek ose latin, madje edhe arab (meqė otomanėt pėrdornin alfabetin arab). Por, shkurt, katolikėt shqiptarė muarėn alfabetin latin, pėr tė shkruar gjuhėn e tyre liturgjike midis shekullit XII dhe XIV. Mė sė fundi rreth fundit tė shekullit XIX u krijua alfabeti « i shqipes » (1878, Lidhja e Prizrenit). Sidoqoftė, ky alphabet u ripunua duke krijuar, me shkronja latine, shkronja speciale pėr t’ia pėrshtatur fonetikės shqipe (1908, Kongresi i Manastirit). Ai u institucionalizua vetėm mė 1917. Ky alphabet qė u bė zyrtar ėshtė ai i ditėve tona. Ataturku u frymėzua nga ky alphabet pėr tė zėvendėsuar alfabetin arab tė turqve.

            Logjikisht, si do tė kishin mundur tė gjallonin gjatė kėsaj periudhe tė heshtur (1200-800) madje edhe asaj tė mėparshme (>2000 para erės sonė)? Si mundeshin ata tė dilnin nga ky ”hiē”, nga ky “no man’s land grek”? Duhet provuar, mė sė fundi, se s’ka pasur kurrė luftė tė Trojės midis grekėve dhe pellazgėve midis 1193 dhe 1183 (date kjo e shpikur prej matematikanit Erastoten nė shekullin III para erės sonė!) por qė ishte fjala pėr njė epope shumė tė lashtė (“Zemėrimi i Akilit” tė transformuar prej pushtuesve helenė nė “Iliade”) qė tregon pėr disa pėrpleshje midis fiseve pellazgjike (nė Iliadė ka pellazgė nė tė dy kampet!) dhe tė kėnduara nga qyteti nė qytet prej rapsodėve tė famshėm ose aedėve, poetėve epikė. Lufta e vėrtetė e Trojės ėshtė ajo e pushtimit prej helenėve tė vėrtetė – rreth 680 para erės sonė – i pjesės veriperėndimore tė Anadollit tė sotėm, qė dikur quhej “Ilion”. Pra, nuk ėshtė Troja e lashtė e treguar te “Odiseja” e famshme e Homerit (qė ka shumė gjasa tė ketė jetuar por qė nuk ka shkruar asnjėherė asgjė!) por ajo e njė lufte tjetėr, tė asaj tė fillimit tė “kolonizimit grek” nė 680 para erės sonė. Ja pse epopeja e lashtė pellazgjike (“zemėrimi i Akilit”) u quajt “Iliadė” (nga emir i qytetit Ilion). E gjithė kjo lexohet qartė ose “midis rreshtave” nė tė gjitha shkrimet antike, pra edhe nė poemat epike tė quajtura homerike, nė teogonine e Hesiodit dhe nė shumė tekste tė autorėve antikė grekė. Pźr tė provuar kėto, kam shkruar vėllimin tim tė dytė : “Greqia Mikeenėt = Pellazgėt ose zgjidhja e njė enigme”. Pėr tė kurorėzuar “tė tėrėn”, pasi tė sillen tė gjitha provat, duhet tė ndėrhyjė “kriteri gjuhė”. Pra duhet filluar me historinė dhe jo me Gjuhėn.

            E pata gabim qė botova, tė parin, librin tim « Shqipėria…”. Duhet ta kisha filluar me tė dytin (« Greqia… ». Dhe me tė vėrtetė, pėr tė provuar qė gjuha shqipe ėshtė mė e lashtė se gjuha greke duhet mė parė tė provohet qė etnia shqiptare ka gjalluar (pėrmes trako-ilirėvė tė ndėrfutur) para grekėve dhe se kėta tė fundit janė pushtues qė zunė Ballkanin, Egjeun dhe Azinė e Vogėl pas shekullit VIII para erės sonė.

            Nuk mund tė thuhet kurrsesi (si po lexoj andej-kėndej) qė grekėt janė flurim i njė etnie moderne tė kryqėzuar dhe qė greqishtja kurrė nuk ka qenė folur para kohėve moderne ! Qysh nga mesi i shekullit VI para erės sonė, nga koha e Pisistratit, dalin tekste greke me shfaqjen e poemave epike, tė dala nga tradita gojore pellazgjike (tė ripunuara pėr t’i shėrbyer ēėshtjes sė pushtuesve tė rinj), tė transkriptuara nė kėtė greqishte tė vjetėr qė po lindte. Nuk duhet harruar se grekėt nė Ballkan, nė Egje, nė Azinė e Vogėl dhe nė Itali ishin njė « pakicė » qeverisėse pra njė elitė qė shkruante nė gjuhėn e vet (edhe pse ishte bastarde, domethėnė e dalė nga njė pėrzierje e hollė dialektesh pellazgjike - jonian/atike, eoliane, arkado-qipriote dhe doriane – dhe nga semito-egjiptiane). Grekėt, me kohė, ndėrtuan njė etni tė pėrzier dhe njė gjuhė tė pėrbėrė. Por meqė nuk ishin shumė (pakicė etnike e tipit semitik nė krahasim me pellazgėt « bjondė me sy tė kaltėr », si na thotė Homeri te Iliada), kjo pėrzierje mbeti e ēatmuar dhe pak e pėrhapur. Dhe me tė vėrtetė, si pohon Herodoti (shekulli V para erės sonė), jonianėt ishin pellazgė tė bėrė helenė pasi mėsuan greqishten. Pra greqishtja gjallonte nė kėtė epokė megjithėse e pėrzier. Drejtuesit dorianė (veēanėrisht spartanėt) qenė tė vetmit helenė tė vėrtetė. Herodoti vetė pohon se drejtuesit (mbretėrit) dorianė ishin me origjinė egjiptiane. Nė Spartė, mbreti dorian Agios IV pohonte se kishte njė spartan pėr tre periekė. Por, e dimė se Periekėt, Hilotėt dhe Penestėt ishin ilirė tė nėnshtruar autoritetit tė Spartės. Ata shquheshin si « punėtorė » (forca pune) nė shoqėrinė spartane : ushtarė, bujq, zanatēinj, skulptorė, etj.  Mirėpo « dorė, dorėt » do tė thotė nė shqipe « duart » domethėnė « krahė pune » pra ata qė punojnė me duart e tyre. Me kohė spartanėt muarėn emrin e popullit tė nėnshtruar : ata kanė pranuar dhe asimiluar qytetėrimin e tė mundurve. Pra janė gjithė kėto pėrzierje (etni dhe gjuhė) qė lindėn grekėt e ardhshėm.

 

            Ja pse ėshtė e domosdoshme tė thuhet se grekėt kanė gjalluar me vonesė pasi asimiluan (madje uzurpuan) qytetėrimin e pellazgėve qė sapo mbėrritėn, domethėnė pas shekullit VIII para erės sonė. Pra grekėt nuk gjallojnė qysh prej shekullit XVIII madje qysh prej shekullit XXI para erės sonė si po na e ēekanosin nė tekstet shkollore dhe universitare qysh prej njėzet e pesė shekujsh. Nė fillim greqishtja kishte shumė fjalė pellazgjike (nė dialektet : jonian, eolian, arkado-qipriot dhe dorian). Kjo greqishte e lashtė kishte pra me tė vėrtetė njė fond pellazgjik qė shpjegohet me shqipen e sotme, qė u ka qėndruar rrėnimeve tė kohės. Ja pse pjesa mė e madhe e emrave tė Mitologjisė « tė quajtur greke » shpjegohet edhe tani me shqipen e sotme (dialektin gegė tė Veriut tė Shqipėrisė, qė ka ruajtur tė njėjtin fond, tė njėjtin ndėrtim dhe tė njėjtėn « fonetikė » si pellazgjishtja e lashtė). Gjuha greke u formua si tė gjitha gjuhėt nga njė nėnshtresė (substrat) gjuhėsore e lashtė me shumė ndihmesa semito-egjiptane ose tė tjera. Prania e grekėve (tezga tregtimi dhe koloni) nė gjithė pellgun e Mesdheut u dha mundėsinė tė pėrhapin gjuhėn e tyre falė takimeve tė shumta tregtare. Nė fillim ishte gjuhė e folur deri nė mes tė shekullit VI para erės sonė (nėn tiraninė e Pisistratit) epokė kur u shfaqėn poemat epike : Iliada dhe Odisea, poema pellazgjike tė traditės gojore qė ishin nė kėtė gjuhė greke qė po lindte. Kėtu po hap njė parantezė. Po e pėrsėrit, grekėt kur ardhėn nė Ballkan, nė Egje dhe nė Azinė e Vogėl gjetėn nė vend njė qytetėrim, njė gjuhė dhe njė kulturė qė e pėrvetėsuan. Ata e muarėn kulturėn gjithė duke i futur elemente tė kulturės dhe tė gjuhės sė tyre. Nuk po citoj veēse njė emėr, emrin e Akilit pėr tė shpjeguar se si grekėt kanė provuar « tė pėrkthejnė dhe tė interpretojnė » emra tė cilėt nuk i kuptonin, por qė duhej t’u jepnin njė domethėnie : « Akhilleos » « (Akhille », tė cilit grekėt i shtuan prapashtesėn « os ose eus ») u anasuall « fonetikisht » nė gjuhėn e tyre me « i pabuzi » !   Nga pesėdhjetė e dy epitetet qė kanė tė bėjnė me Akilin nė Iliadė, kam nxjerrė « tetėmbėdhjetė » (« Akili me kėmbė tė lehta », « Akili i shpejtė », etj.) qė kanė tė bėjnė me « shpejtėsinė », me shkathtėsinė ose me lehtėsinė, pra jemi larg shpjegimit grek « i pabuzi » ! Eureka ! Gjuha shqipe mė erdhi nė ndihmė : « Aq i lehtė ». Nga ana tjetėr Plutarku (Pyrrhus 1/1,2) pohon se thesprotėt (epirotėt e sotėm) e quanin atė « aspeitos » (nė tė vėrtetė ka qenė « aspeit », grekėt i shtuan prapashtesėn e tyre « os »), emėr ky qė gjen shpjegim tė pėrsosur nė shqip « Asht i shpeit, dhe me kontraktim « ashpeit » ose shpeit (shqipja ka ruajtur kėtė traditė tė lashtė pellazgjike qė pėrdor shpesh kėtė lloj kontraktimi (mė sė forti njėrrokėshe, monosilabike) : si Zef pėr Jozef, etj.) !  Ky shpjegim i dyfishtė i sė njėjtės fjalė (midis aq e aq antroponimesh, teonimesh, eponimesh tė tjera si edhe fjalė tė tjera, tė shpjegueshme me dialektin gegė tė veriut tė Shqipėrisė), provon qė gjuha shqipe ėshtė e vetmja gjuhė nė Europė qė ka ruajtur njė fond shumė tė vjetėr tė « pellazgjishtes sė lashtė ». Ėshtė bindėse ! Kur « ardhėn » grekėt gjetėn nė vendin qė pushtuan njė « kulturė », njė gjuhė, njė mitologji dhe tradita : u pėrpoqėn tė shpjegonin nė « gjuhėn e tyre » emrat qė nuk i kuptonin.  Ja sepse grekėt bėnė trajtime tė tilla tė papėrshtashme ose tė ēuditshme si pėr Penelopėn, Ulisin, Agamemnonin, Menelaun, Odisenė, Afroditėn, Rean, Tetisin, Kronosin, Demetrin, Korenė, Trojėn, Argosin, Korinthin, Athinėn, Olimpin, Pelionin, etj. etj. E gjithė kjo pėr tė thėnė se gjuha greke gjallonte ishte tashmė nė shekullin VI para erės sonė. Gjithēka qė nuk shpjegohet nė shkrimet e lashta greke me shqipen, ėshtė thjesht me origjinė greke. Kjo gjuhe (edhe pse e pėrzjerė) u bė gjuhė e dijes, savante me ndikimin e njohur gjatė gjithė lashtėsisė deri nė epokėn bizantine.

 

            Latinishtja (idiomė e « Latiumit ») ėshtė gjithashtu njė gjuhė « e pėrbėrė » e krijuar prej bujqėrve tė pasur tė Latiumit (pas rėnies sė mbretėrve etruskė) duke u nisur nga njė fond etrusk i rėndėsishėm, pėrzjerė me elemente tė shumta greke (grekėt, nė fillim, ishin vendosur nė krahinėn e Kumes nė Kampani - jugu i Napolit). Po kjo gjuhė nuk u shkrua veē duke filluar nga shekulli III para erės sonė ! Ajo u pėrhap me fillimet e pushtimeve romake tė krahinave europiane tė banuara prej Keltėve dhe Galėve. Me kohė, kjo gjuhė ngjizi « nėngjuhė » : gjuhė « romane » tė ardhura nga tė folmet popullore tė vetė latinishtes sė quajtur (« roman » d.m.th. dialekt « i Romės »), tė quajtura sot neo-latine : italishtja (e dalė drejtpėrsėdrejti prej latinishtes popullore), frėngjishtja (franciskishtja + kelto-galishtja + latinishtja), spanjishtja dhe portugalishtja (latinishte + ibero-keltishte + fenikishte + arabishte), katalanishtja (frėngjishte e vjetėr + reto-romanishte + kastilanishte), rumanishtja (dako-gete, dalė nga trako-ilirishtja, + latinishte + mė pak sllavishte, pėr shkak tė ardhjes sė sllavėve nė shekullin VII pas erės sonė). Vetėm njė pėrjashtim : baskėt kanė mundur tė ruajnė gjuhėn e tyre tė lashtė falė infrastrukturės sė vendit tė tyre malor si, ndėr tė tjera, edhe shqiptarėt. Gjuha baske duke ruajtur fjalėt e vjetra pellazgjike (shih librin tim tė parė « Shqipėria… ») evoluoi nė « rreth tė mbyllur » duke krijuar neologjizmat e veta.

            Duhet shėnuar se deri nė shekullin XVIII « latinishtja » do tė luajė njė rol tė dorės sė parė nė krejt Europėn si gjuhė e shkruar, shkencore dhe fetare. Sa i pėrket gjuhės italiane, ajo nuk u bė « gjuhė zyrtare komunikimi» veē duke filluar nga viti 1861 gjatė bashkimit tė tė gjitha territoreve tė siujdhesės italike (plus Sicilia, Sardenja dhe veriu i siujdhesės) me hipjen nė fron tė Viktor Emanuelit tė dytė, themeluesit tė mbetėrisė sė parė « italiane » : lindi kombi « italian » me kryeqytet Firencen. Roma bėhet kryeqytet i Italisė mė 1870.

           

            Por tė gjitha kėto gjuhė, me kohė, kanė zhvilluar « veēantitė » e tyre dhe janė kthyer nė gjuhė mė vete, etj, etj. Pra po tė marrim si shembull frėngjishten, mund tė vėrejmė se njė fjalė « mund » tė shpjegohet me shqipen, kjo nuk do tė thotė se frėngjishtja rrjedh drejtpėrsėdrejti prej pallazgo-shqipes, por prej ndikimit qė ajo ka pasur njėherazi edhe nga keltishtja edhe nga latinishtja, dy gjuhė kėto tė ndikuara nga pellazgjishtja e lashtė. Ja pse nuk duhet thėnė se tė gjitha kėto gjuhė rrjedhin  « drejtpėrsėdrejti » prej shqipes ose pellazgo-shqipes. Gjithė ē’duhet thėnė, ėshtė se nė zanafillė ka pasur njė fond gjuhėsor tė pėrbashkėt (pellazgjishtja), e cila me kohė pėsoi ndryshime dhe transformime tė veēanta pėr secilėn gjuhė tė folur nė Europė. Pra ėshtė normale qė « fjalė tė vjetra » tė kėtij fondi gjuhėsor pellazgjik (veēanėrisht toponime, oronime, etnonime dhe disa fjalė mbeturinore) gjallojnė ende edhe sot nė disa gjuhė (neo-latine, anglo-saksone ose gjermanike dhe nė baskishte). Tė gjitha gjuhėt e botės kanė pasur, nė fillim, njė zanafillė tė veēantė pėr secilėn prej tyre. Gjuha zanafillėse kineze gjatė shekujve ka ngjizur gjuhė tė tjera qė janė zhvilluar tė shkėputura, nė rreth tė mbyllur, ose me njė substrat tė pėrbashkėt : mongolishten, mandarinishten, kantonishten, tibetishten, vietnamishten, birmanishten, etj. I njėjti shembull vlen edhe pėr morinė e gjuhėve tė Indisė ose tė gjuhėve tė ndryshme tė Afrikės sė zezė, etj. Po e pėrsėrit, nuk ėshtė e domosdoshme tė pohohet qė gjuhė tė shumta kanė dalė « drejtpėrsėdrejti » nga pellazgo-shqipja. Askush nė botė nuk mund tė provojė se pellazgo-shqipja qe gjuha « e parė » d.m.th. ajo e fillimit tė njerėzimit ! Pėr mendimin tim, ėshtė diēka e pakuptim, krejt absurde. Po tė thuhet se shqipja « deshifron dhe dekripton » gjithēka nė Europė dhe gjetiu, u bėjmė dėm punimeve tė kryera prej autorėsh tė besueshėm, kompetentė dhe seriozė. Kjo, veēanėrisht, i dekredibilison ata.

            Pėr fat tė keq ėshtė bėrė “mode” te disa shqiptarė (veēanėrisht midis tė rinjve dhe tė atyre qė nuk i njohin tė fshehtat e gjuhėsisė dhe tė historisė sė lashtė) tė pėrkthejnė ose tė interpretojnė nė « shqip » ēdo fjalė tė huaj qė u bie nė dorė ! Kjo vjen nga shtimi i librave nė gjuhėn shqipe dhe tė huaj (tė pėrkthyera) tė botuara nė Shqipėri (si historike ashtu edhe gjuhėsore) qė nga fundi i komunizmit. Kjo mund tė kuptohet sepse regjimi komunist (pėr dyzet e pesė vite) ua rrėmbeu shqiptarėve historinė e tyre tė vėrtetė : ata janė tė etur tė njohin identitetin e tyre tė vėrtetė, historinė e tyre dhe origjinėn e gjuhės sė tyre. Gjatė epokės komuniste i vetmi studim pėr pellazgėt u ndėrmuar nga Spiro Konda. Pėr fat tė keq, nė kėtė, epokė, ky studim kaloi pa u vėnė re.     Dhe me tė vėrtetė, pėr regjimin komunist tė vetmit paraardhės tė shqiptarėve ishin ilirėt dhe gjuha shqipe u studiua vetėm prej gjuhėtarėsh shqiptarė tė molepsur me « ēka pranohet bashkarisht » (perėndimor madje rus) dhe duke harruar dialektin gegė tė veriut. Madje, mė 1973, Enver Hoxha (armik i betuar i shqiptarėve tė veriut) pat vendosur tė imponojė, si gjuhė zyrtare, dialektin « tosk » tė jugut. Qė atėherė veēse toskėrishtja (pėrfshirė kėtu edhe disa papastėrti dhe futje elementesh tė huaja) ka qenė studiuar prej gjuhėtarėve shqiptarė dhe tė huaj. Kjo ėshtė arsyeja qė ata gjuhėtarė shqiptarė dhe tė huaj, qė kanė studiuar gjuhėn shqipe, janė mbėshtetur vetėm nė kėtė dialekt, ēka, merret vesh, i shtrembėron pjesėn mė tė madhe tė studimeve tė tyre. Ja pse pas viteve 90 shqiptarėt u zgjuan duke mėsuar diēka tjetėr nga ē’iu kishin shtėnė nė kokė nė shkollė ose nė universitet. Ata zbuluan paraardhės tė tjerė nga ilirėt : pellazgėt. Tė etur sa s’ka mė, u mrekulluan ose u shtangėn (sipas mendimit, nivelit kulturor ose ideologjisė) kur mėsuan se gjuha e tyre ėshtė njėra nga mė tė lashtat nėmos mė e lashta e Europės.

            Pra, nuk duhet ēuditur nga gabimet, trajtimet e kėqia dhe shkarjet e shumta tė bėra nė disa libra tė botuar prej rreth njėzet vitesh. Dhe me tė vėrtetė, disa prej kėtyre librave nė vend qė tė sjellin elemente tė reja pėr tė kuptuar Historinė dhe Gjuhėn shqipe, mbjellin grindje dhe turbullim mendjesh. Studimet shkencore nuk bėhen duke u bazuar nė kompilime citatesh ose tė frazave tė thėna prej njerėzish ose grash tė njohur. Qė nga shekulli XVI deri nė fillim tė shekullit XX tė shumtė kanė qenė ata (shkrimtar te njohur) qė kanė thėnė « tė vėrteta » pėr pellazgėt ose shqiptarėt pa dhėnė prova, saktėsime tė qarta ose shpjegime tė thelluara si Ronsari, Lajbnici, K. O. Muller-i, Volteri, shkrimtarėt e Rilindjes shqiptare dhe tė tjerė mė pak tė njohur. Megjithatė prej mė shumė se 2500 vjetėsh Homeri, Herodoti, Tukididi dhe tė tjerė kanė folur pėr pellazgėt si pėr njė popull tė lashtė parahelenik, dhe pikė : kjo ėshtė e vėrtetė, po ata nuk kanė shkuar mė tej kėtij pohimi. Para 60 vjetėsh, kur isha fėmijė, babai im mė foli pėr pellazgėt si paraardhės tė shqiptarėve por pėr fat tė keq ai nuk mundte dot ta shtjellonte mė tej kėtė pohim. Historia nuk bėhet me muhabete dhe me shpjegime tė kuturisura ose me llafe.

            Ja sepse nuk jam dakord me pėrmbajtjen e disa librave tė botuara kėto kohėt e fundit (autorė shqiptarė ose tė huaj tė pėrkthyer nė shqip) qė nuk kanė kurrgjė shkencore dhe ku autorėt japin mendime vetjake dhe qė bėjnė pjesė nė bindjet e tyre. Bėhet fjalė, gjithashtu, pėr disa shkrime pavetor tė ndikuar nga autorė tė tjerė, shpesh tė gabuara, tė pa studiuara mirė, tė interpretuara keq ose tė analizuara nė mėnyrė empirike ose qė pėrmendin pohime tė gabuara ose gjykojnė fakte dhe akte pa asnjė provė tė prekshme, pa studime serioze, pa analiza me vend, pa referenca tė verifikueshme dhe pa asnjė farė metodologjie. Nga ana tjetėr disa autorė shqiptarė mbėshteten shpesh te autorė tė huaj (qė shpesh e njohin keq madje hiē fare gjuhėn shqipe) tek tė cilėt kanė besim tėrėsor nė njė kohė kur kėta autorė nuk bėjnė tjetėr veē tė flasin keq pėr gabimet madje edhe pėr absurditetet. Mund tė mė pėrgjigjen : po cilin tė besojmė? Do tė pėrgjigjem fare thjesht duke thėnė se ka autorė seriozė, ata qė kanė bėrė ose bėjnė studime dhe kėrkime shkencore tė bazuara mbi njė dokumentacion tė pasur, mbi referenca tė verifikueshme, mbi analiza me vend falė aftėsive tė tyre vetjake dhe mbi pėrfundimet e veta tė mbėshtetura me prova tė pakundėrshtueshme dhe jo me ato tė tė tjerėve. Po jap njė shembull si histori qė mė ka ndodhur mua. Mė 2007 gjatė njė debati nė televizionin shqiptar (pėr pellazgėt dhe sidomos pėr librin tim tė parė) njėri prej pjesėmarrėsve (i cili, veē kėsaj beson vetėm tek ilirėt !) mė dha tė kuptoj se nuk ishte i njė mendjeje me trajtimin qė i bėj unė skajit (termit) « pellazgėt » si « shpellagji » (njerėz tė shpellave). Ky person, i cili mbahej si universitar i shquar (profesor doktor !), as qė e kishte lexuar librin tim tė parė, nuk mund tė jepte mendimin e vet pėr kėtė etnonim ! Nė njė debat nuk mjafton tė thuash « nuk jam dakord » por tė sjellėsh prova pėr tė kundėrtėn. Kėtė emėr « pellazg » e kam studiuar gjerė e gjatė nė dy librat e mi, sidomos nė tė dytin (« Mikenėt = pellazgėt… » - pėrkthyer nė shqip, botuar nga Shtėpia botuese Plejad nė Tiranė – faqet 577-579). Pasi i kam studiuar saktėsisht tė gjitha shpjegimet e dhėna pėr kėtė etnonim (nga burime tė ndryshme qė nga antikiteti deri nė ditėt tona) dhe pasi e vendosa nė njė mjedis ose njė kontekst tė veēantė (parahistorik) madje historik, ia dola tė pėrcaktoj (pėr tė bėrė zgjedhje tė besueshme dhe tė kuptueshme nė njė kontekst tė dhėnė) se cila ishte me saktėsi rėndėsia e domethėnies tė kėtij skaji. Disa autorė, ndėr ta Robert d’Angely (pėr tė cilin shqiptarėt janė pasardhės « tė njerėzve tė bardhė » nė botė !), propozojnė « PiellArg » (« ata qė kanė lindur njeriun e bardhė ») pa dhėnė pėr tė shpjegim tė vėrtetė parahistorik, historik, semantik mjedisor, ndodhimore ose kontekstuale. Pėr d’Angely-nė vetė « i Madhi Zot» madje edhe arabėt do tė ishin me origjinė pellazgjike! Jo, nuk ėshtė serioze dhe nuk duhet gėlltitur ēdo gjė qė na paraqitet. Ajo qė ndjell kureshtje ėshtė se disa shqiptarė (si del nga ē’lexoj lart e poshtė) parapėlqejnė fjalėn “Piellarg”. Nuk ėshtė fjala “tė duam ose tė parapėlqejmė”, ėshtė fjala pėr tė zgjedhur etnonimin adekuat qė e vendosim nė njė kontekst tė veēantė dhe njė bijėsim etnogjuhėsor tė besueshėm.

            Nuk iu pėlqen domethėnia “njerėz tė shpellave » (« Shpellagji », fjalė kjo qė u xingris nervat disa veshėve shpifės !), sepse nuk ėshtė po aq « i fisėm » sa « piellarg » (ai qė ngjiz a lind tė Bardhėt !) me njė tokshėnim maēist madje seksual (pėr tė pėrkėdhelur « egon » e tyre mashkullore !) ? Njė psikanalist do tė mundte, me gjasa, tė provonte tė shpjegonte kėtė sjellje ! Historia ose gjuhėsia nuk rrudhet nė « ndjenja », nė pulsione nevrotike ose shovine, nė vetbesime, nė « nuk jam dakord » ose « unė mendoj dhe besoj se », nė vegime ose trille vetjake.

 

            Po kthehem sėrish te gjuhėsia moderne. Nė fund tė shekullit XIX gjuhėtarėt qė krijuan skajin “indo-europianishtja” gjatė hetimeve tė tyre krahasuese (konkordanca gjuhėsore ose sintaksore) midis gjuhėve tė Azisė (sanskritishtja, tokarishtja, avestishtja…) dhe gjuhėve europiane (greqishtja, latinishtja, gjuhėt gjermanike, anglo-saksone, etj.) nuk kanė marrė parasysh kronologjinė dhe historinė e popujve pėrkatės. Tė paktė janė ata qė interesohen pėr antropologjinė gjuhėsore dhe pėr kronologjinė etnogjuhėsore qė janė thelbėsore pėr njohjen e etnogjenezės sė gjuhėve, tė lidhura me shfaqjen e njėpasnjėshme tė secilės prej etnive tė studiuara. Shumica e themeluesve tė gjuhėsisė moderne pranojnė se ka gjalluar, nė Europė, njė gjuhė e pėrbashkėt primordiale, por qė s’kanė mundur kurrė ta identifikojnė. Mirėpo kjo gjuhė e lashtė e pėrbashkėt ėshtė “pellazgjishtja e lashtė”. “Stela e Lemnosit”, lapidari i vogėl i Peruzės, mumja e Zagrebit, tabletat iguvine, tabletat e Pyrgi-t, ato pak epigrafi mesapike ose ilire dhe sidomos shkrimet etruske, megjithėse na ndriēojnė mbi ēka mund tė ishte shkrimi i lashtė, nuk na sjellin elemente tė njėfarshme qė tė na ēojnė nė njė deduksion tė besueshėm dhe pėrfundimtar. Pasi humbėn pėrdorimin e alfabetit tė tyre, tė gjitha etnitė pellazgjike (pellazgė, frigė, trakė, etruskė, ilirė dhe keltė) pėrdorėn alfabetin e tź tjerėve pėr tė tejshkruar gjuhėn e vet. Veēse, mrekulli, nėse njė ditė do tė arrihet tė provohet se alfabeti grek eshte i uzurpauar etruskėve, atėherė do tė kemi provėn kryesore qė do tė vlejė mė shumė se “guri i rozetės”. Ndėrkaq, jashtė ēdo prove tjetėr, i vetmi « material » qė na provon barasvlerėn “pellazgė = ilirė = shqiptarė” ėshtė gjuha e sotme shqipe dhe veēanėrisht dialekti i vet gegė i veriut tė Shqipėrisė qė u varros i gjallė nga regjimi komunist i Enver Hoxhės.

Fatkeqėsisht pėr mungesė provash tė shkruara (diēka si “guri i rozetės” pellazgjike), tė dokumenteve tė vėrtetuara dhe pėr lėnien nė harresė tė historisė tė kesaj “pellazgjishteje tė lashtė” tė quajtur tė humbur pa lėnė gjurmė, pėr mungesė tė studimit tė thelluar tė shqipes dhe sepse ėshtė mbajtur si gjuhė indo-europiane “mė vete” (pra pak ose aspak e studiuar), gjuhėtarėt e fundit tė shekullit XIX kanė bėrė tė pandreqshmen. Kjo ėshtė arsyeja qė gjuhėsia moderne ngec nė vend me njė “ideologji” tė pacėnueshme dhe qė nuk ėshtė vėnė  ndonjė herė nė dyshim. Por pellazgjishtja e lashtė gjallon vėrtet te shqipja e sotme (veēanėrisht te dialekti gegė i veriut, i vetmi qė i ngjan greqishtes sė vjetėr, veēanėrisht dialektit jonian) e vetmja gjuhė qė u ka qėndruar shkatėrrimeve tė kohės. Veē tė tjerash, kjo pellazgjishte e lashtė “ka shtegtuar” shumė. Nė tė vėrtetė njė valė e madhe shtegtimi (nga perėndimi nė lindje) ndodhi rreth mijėvjeēarit tė katėrt/tė pestė. Kjo valė do tė jetė nisur nga krahina ballkano-danubiane drejt lindjes sė afėrme dhe tė mesme : kjo ėshtė arsyeja qė ne gjejmė grimca tė substratit pellazgjik nė sanskritisht (gjuhė diturake qė nuk ėshtė folur kurrė), nė tokarishte, nė avestishte, nė persishte, etj. Veē tė tjerash le tė kujtojmė ekspeditėn (shekulli IV para erės sonė) e Aleksandrit tė Madh (maqedonas nga i ati dhe epirot nga nėna, pra “trako-ilir” pėr ekselencė) dhe tė ushtrisė sė vet tė pafund, tre tė katėrtat e sė cilės ishin trako-ilirė (maqedonas, epirotė, ilirė, peonianė, agrianė, etj.). Kėta tė fundit (oficerė dhe ushtarė) kanė lėnė gjurmė (ata u rrėnjosėn nė kėto krahina pas vdekjes sė Aleksandrit) nė vendet e pushtuara prej kėtij ngadhnjimtari tė madh : qė nga Azia e Vogėl deri te lumi Indus dhe nga Afganistani nė Oqeanin Indian. Pas kėsaj tė mos harrojmė “shefat” hititė she sumerianė vinin nga krahinat ballkano-danubiane : malėsorė kokėrrumbullaktė. Bashkėpėrkim i ēuditshėm : shqiptarėt njihen pėr treguesin  e tyre qefalik mė tė lartė nė Europė, domethėnė brakiqefalė > 85), pėr rrjedhojė “kokėrrumbullaktė”! Pra nuk ka asnjė dyshim qė gjenden ngjashmėri dhe bashkėpėrkime gjuhėsore midis kėtyre popujve tė Europės dhe atyre tė Azisė! Kjo ėshtė arsyeja qė unė jam kundėr kėsaj ideologjie indo-europianiste. Fundi i fundit, ajo duhej tė quhej mė sė forti “euro-indiane”. Ja, pėr tė pėrfunduar, njė rezyme pėr pėrdorimin e gjuhės greke.

Gjuha e folur dhe e shkruar prej grekėve tė sotėm ėshtė shumė e larguar nga greqishtja e lashtė. Sa i pėrket kėsaj greqishteje tė lashtė, ka pasur, nė fillim, katėr dialekte : jonian/atik, eolian, arkado-qipriot (dialekt i ndikuar prej pellazgjishtes sė lashtė) dhe dorian i quajtur dialekt perėndimor (dialekt i vonė i afėrt me ilirishten). Por nė shekullin IV para erės sonė dialekti jonik/atik u imponua gjithandej nė Greqi. Pas pushtimeve tė Aleksandrit, u pėrhap nė Greqi njė gjuhė e vetme e folur dhe e shkruar : koineja, gjuhė e afėrt me dialektin jonian/atik. Nga kjo koine ka dalė greqishtja mesjetare ose greqishtja bizantine : gjuhė zyrtare e perandorisė bizantine (nga shekulli XI deri nė shekullin XV). Kjo gjuhė diturake kishte zėvendėsuar latinishten. Ajo ka qenė pėrdorur nė gjithė pellgun mesdhetar. Evangjilėt e parė u pėrkthyen nga armenishtja nė greqisht. Shėn Pali e fliste lirisht greqishten. Nėn pushtimin otoman (1453-1821) greqishtja bizantine u kthye nė « demotikishte » domethėnė nė gjuhė tė popullit : gjuhė e ndikuar nga latinishtja, shqipja, turqishtja dhe sllavishtja. Por me krijimin e shtetit grek mė 1820 grekėt deshin tė hiqnin qafe ndikimin turk dhe krijuan kathareusėn domethėnė njė gjuhė « tė pastruar ». Njė gjuhė diturake, puriste, arkaizuese u bė gjuhė zyrtare (dokumente zyrtare, etj.). Populli vazhdonte tė fliste nga ana e vet, pėrditė, demotiqishten. Pėrveē, u muar vesh, nė disa krahina tė shpėrndara tė Greqisė ose tė Ballkanit ku disa xhepa tė kulturės pellazgo-shqiptare i bėnė ballė « demotikishtes » dhe dyndjeve tė ndryshme. Nė fillim tė shekullit XX kathareusa u kundėrshtua dhe pėr njė kohė tė gjatė u kritikua dhe u fshikullua si gjuhė e vdekur. Mė 1975 kathareusa dėshtoi. Qeveria greke adoptoi dhe rivendosi pėrfundimisht demotikishtėn (me disa ndihmesa tė kathareusės) mė 1976 dhe mė 1981 Greqia filloi njė reformė thelbėsore tė drejtshkrimit. U tha, nė Greqi ka pasur gjithmonė « xhepa » ku flitej dhe ku flitet edhe sot arvanitshja (dialekt shqip i Greqisė), pa harruar Epirin e jugut tė quajtur « Camėri » nė shqip (pjesė qė ndodhetnė Greqi tė veriut ku flitet njė dialekt i afėrt me shqipen toske). Fatkeqėsisht janė tė shumtė banorėt epirotė shqiptarė tė zhvendosur prej grekėve nė Anadollin perėndimor, si « shkėmbim », (mė shumė se 450000) midis 1922 dhe 1924 kundrejt njė milioni e gjysmė grekėsh tė Turqisė. Le tė mos harrojmė se heronjtė e pavarėsisė greke (Boēari, Cavalla, Kanari, etj.) ishin me origjinė shqiptare (arvanitas). Kjo ėshtė arsyeja qė kėta tė fundit u shprehėn nė shqip gjatė ndėrhyrjeve tė tyre nė parlamentin grek tė asaj kohe. Kjo nuk do tė thotė se shqipja ishte gjuha kryesore nė Greqi ose qė ajo flitej gjithandej.

            Jo ! Greqishtja e lashtė (edhe pse baza e saj pėrbėhet nga njė fond pellazgjik) ishte bėrė njė gjuhė mė vete dhe veēanėrisht varianti i vonė i saj Koineja qė flitej duke filluar nga shekulli VIII/VII para erės sonė. Po shėnojmė se Filipi II i Maqedonisė ngarkoi Aristotelin t’i mėsojė greqishten birit tė vet Aleksandrit III, i quajtur Aleksandri i Madh. Ėshtė e qartė se sot jemi larg nga kjo greqishte e lashtė. Sidoqoftė unė nuk mendoj se, duke bėrtitur fort qė greqishtja, gjuhėt e botės madje tė gjithė botės janė me origjinė pellazgjike, ky pohim bėhet i besueshėm pėr specialistėt seriozė dhe dijetarėt qė meritojnė kėtė emėr. Pėr rrjedhojė, nuk duhen shtuar pohime tė tilla (pa prova tė besueshme, pa qėndrueshmėri shkencore) gjithandej nė media dhe nė disa libra sepse kjo mund t’i dėmtonte dyfish veprat serioze, ndėrtimi, metodologjia, kėrkimet e thelluara, referimet e pakundėrshtueshme, argumentet provuese dhe analizat me vend veē e nderojnė Shkencėn dhe, pėr rrjedhim, rivendosin njė tė vėrtetė tė mėnjanuar pėr shumė kohė ose fare tė mbuluar. Vetėm me kėtė mėnyrė do mund tė binden shkencėtarėt seriozė dhe ata qė tė heshturit. Kėsisoj « shkenca » do tė shpetohet dhe kjo do t’i kthejė, gjithashtu, dinjitetin dhe krenarinė popullit shqiptar kudo qė jeton.

            Po shtoj, sė fundi, se qė nga rėnia e komunizmit nė Shqipėri tė shumtė janė librat qė dalin nė shqip, tė shkruar prej shqiptarėsh ose tė huajsh tė pėrkthyer nė shqip. Liria e shprehjes (kjo mė kėnaq) dhe e botimit kanė lindur njė shumicė shkrimesh jo gjithmonė tė besueshme nė planin e pėrpjekjes dhe metodės shqkencore. Imagjinata tė papėrmbajtshme, pohime fanteziste, siguri pa argumente tė prekshme u derdhėn nga tė gjitha anėt duke e shtuar edhe mė pėshtjellimin e mendjeve. Dhe me tė vėrtetė nuk duhet qė nė emėr tė lirisė sė shprehjes t’i lejohet vetes tė thotė gjithēka dhe veēanėrisht tė pavėrteta ose siguri tė rrema, tė cilat, in fino, dėmtojnė njohjen e sė Vėrtetės. Dhe me tė vėrtetė nuk jam gjithmonė dakord me Aristidh Kolėn qė i pėrzien pak si shumė pellazgė, grekė, ilirė dhe qė nuk merr parasysh origjinėn e vėrtetė tė grekėve, me D’Angély-nė (gruaja e tė cilit ishte shqiptare e jugut) pėr tė cilin shqiptarėt janė nė zanafillė tė gjithēkaje, tamam sikur vetėm zoti i mirė tė mos ishte pellazg ose shqiptar !  Sa i pėrket sė ndjerės Nermin Vlora Falaschi, e njoha me kundėrshtimet dhe disa ngurime tė mia pikėrisht pėr disa pika gjatė njė takimi nė Romė para disa vitesh. Gjithashtu nuk jam gjithmonė dakord me Skender Rizajnė qė bėn disa pohime (pa prova) pėr origjinėn e shqiptarėve, tė cilat janė pak larg realitetit, veēanėrisht lidhja qė ai bėn me Islamin ; nuk jam dakord gjithashtu me disa pohime tė Benlėvit, Faverialit dhe disa shqiptareve tė reja, midis tė cilave Elena Kocaqi, Shpresa Musaj Omer, etj. Sa pėr Niko Stillon, nuk e kam lexuar ende librin e tij.  Pėr tė pėrfunduar do tė citoja emrin e Martin Bernalit i cili nė « Black Athéna » u jep grekėve origjinė “afrikane” ! Fatkeqėsisht janė tė shumtė autorėt (tė vjetėr a tė rinj) qė nuk kanė marrė parasysh pėrmasėn parahistorike, historike dhe kronologjike nė kėrkimet e tyre veēanėrisht etnogjuhėsore dhe qė sidomos kanė marrė liri sa i pėrket formimit fillestar tė gjuhėve tė Europės. E ēmoj veten si dikė tė panjollė dhe shumė tė rreptė nė studimet dhe kėrkimet e mia dhe ndershmėria ime shkencore nuk mė lejon tė trajtoj njė subjekt ose tė gjykoj ēfarėdoqoftė dhe kėdoqoftė pa pasė studiuar, kontrolluar dhe verifikuar tė gjitha treguesit, maksimumin e argumenteve, tė verifikimeve dhe tė elementeve tė besueshme. Nuk pohoj kurrė asgjė pa prova, pa argumente tė besueshme dhe studimet dhe kėrkimet e mia janė pa pikė sentimentalizmi, favoritizmi ose shovinizmi : kėto tė meta nuk i pėrkasin njė kėrkuesi tė vėrtetė ose tė njė dijetari tė vėrtetė. Jam gjithēka, veē fantezist jo.

            Parashtrimi i pranishėm nxit qė tė mos vihet « gjuha » para « historisė » pėr tė pėrligjur paraardhjen e popullit shqiptar nė Europė. Pėr sa i pėrket tezės (doktoratės) qė po pėrgatit nė Universitetin e Sorbonės, ajo do tė paraqitet pas dy vjetėsh. Nė tė do t’i lė parėsinė historisė, arkeologjisė, antropologjisė, studimit dhe analizės sė teksteve antike, mitologjisė, duke futur nė tė edhe epopetė homerike. Nė fund etnogjuhėsia do t’i pėrmbyllė punimet e mia. Pra nuk do tė jetė njė tezė vetėm pėr gjuhėn pellazgo-shqipe. Si e kam thėnė edhe nė njė krye pararendės « nuk mund tė vihet qerrja para qeve » ! 

Mathieu Aref (Arif Mati)

 

17/02/2010

PDU feston pėrvjetorin e pavarėsisė nė Kosovė

Mė shumė se 150 anėtarė tė Partisė Drejtėsi dhe Unitet dhe tė Klubit
tė Patriotėve tė Rinj festuan sė bashku me vėllezėrit shqiptarė tė
Kosovės, pėrvjetorin e dytė tė pavarėsisė tė shtetit tė dytė shqiptar
nė Ballkan. Tė nisur prej katėr ditėsh, me dy autobusė dhe dhjetra
makina nga Saranda, Delvina, Vlora, Fieri, Elbasani, Tirana dhe
Durrėsi, nėn drejtimin e deputetit tė PDU-sė, z. Dashamir Tahiri.
“Partia Drejtėsi dhe Unitet ėshtė njė parti mbarėshqiptare, qė si
thelb tė vetin ka ēėshtjet kombėtare dhe si pasojė dita e sotshme
ėshtė njė ditė e shėnuar pėr PDU-nė dhe pėr Klubin e Patriotėve tė
Rinj” – tha z. Tahiri.

Nė tre ditėt e qėndrimit nė Kosovė, PDU dhe KPR u angazhuan nė dhjetra
aktivitete tė pėrbashkėta me organizata tė shqiptarėve tė Kosovės. Nė
ditėn e parė, delegacioni i PDU-sė u prit nė pritjen e organizuar nga
ambasada shqiptare nė Prishtinė, ndėrkohė gjatė ditės sė pavarėsisė,
anėtarėt e PDU-sė dhe KPR-sė kryen homazhe nė varrin e liderit tė
ndjerė tė Kosovės, Ibrahim Rrugova.

Po atė ditė, nėn brohoritjet “Pa Kosovė dhe Ēamėri nuk ka Shqipėri” qė
u kishin pėrgatitur qytetarėt e Kosovės, gjatė ndeshjes mes skuadrės
Shqipėria B me Kosovėn, anėtarėt e PDU-sė ndoqėn ndeshjen nėn
brohoritjet e vazhdueshme pro ēėshtjes ēame tė tė pranishmėve.
Gjatė qėndrimit nė Prishtinė, nė ditėn e Pavarėsisė, deputeti i
PDU-sė, z. Dashamir Tahiri dha njė intervistė pėr kanalin shtetėror tė
Kosovės, RTK. Gjatė kėsaj interviste ai foli pėr ēėshtjen kombėtare,
pavarėsinė e Kosovės, situatėn e shqiptarėve nė Ballkan dhe zgjidhjen
e ēėshtjes ēame.

Klubi i Patriotėve tė Rinj, sė bashku me organizata lokale marshoi nė
ditėn e pavarėsisė nė sheshin “Nėnė Tereza” me parrulla pro ēėshtjeve
kombėtare. Mikpritja e qytetarėve tė Kosovės ishte e veēantė pėr
anėtarėt e PDU-sė, dhe sė bashku vijuan me parrullat “Pa Kosovė e
Ēamėri nuk ka Shqipėri”.

 

 

 

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=64093
 
Hipoteka, si pėrgatitet dosja pėr regjistrimin e pronave
15/02/2010  Nė procesin e regjistrimit fillestar, dokumentet janė elementi mė i rėndėsishėm

Qytetarėt qė do tė regjistrojnė pronat e tyre pranė Zyrave tė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme, duhet tė pėrgatisin njė dosje tė plotė me njė sėrė dokumentesh nė mėnyrė qė prona e tyre tė bėhet e ligjshme. Ekspertėt e ZQRPP-sė deklaruan pėr gazetėn “Metropol” se pėr regjistrimin e njė prone dhe pėr bėrjen e saj tė vlefshme qytetarėt duhet tė disponojnė njė sėrė dokumentesh, pasi nė rast tė kundėrt nuk mund tė behėt regjistrimi. Sė pari, tė interesuarit duhet tė disponojnė tė gjithė dokumentet e pronėsisė tė lėshuar nga komisionet e ngritura pėr zbatimin e ligjeve mbi privatizimet, tė cilat funksionojnė qė nga viti 1991 e nė vazhdim. Gjithashtu, pjesė e dosjes do tė jenė tė gjithė dokumentet e lėshuara pas vitit 1991 nga Komisionet e Kthimit e Kompensimit tė Pronave qė kanė lidhje me prona tė kthyera apo tė kompensuara fizikisht. Ndėrkohė edhe dokumentet e kalimit tė pronėsisė dhe tė drejtave tė tjera reale mbi pronėsinė me kontratė shitblerjeje, kontratė dhurimi, akt trashėgimie apo vendim gjykate duhet tė dorėzohen pranė ZVRRP-sė. Pasi plotėsohet dokumentacioni i kėrkuar, pėrgatitet Kartela e Pasurisė sė Paluajtshme pėr pronėn e gjithsecilit dhe dokumentohen kufijtė e kėsaj prone nė Hartėn Treguese tė Regjistrimit. Ndėrkohė, specialistėt dhe ekspertėt, tėrheqin sėrish vėmendjen se ėshtė e rėndėsishme qė, gjithsecili tė verifikojė saktėsinė e Kartelės dhe Hartės Treguese tė Regjistrimit tė pronės, gjatė procesit tė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme. Nė bazė tė procedurės ēdo pronė ka njė kartelė qė tregon emrin e pronarit, tipin e pronėsisė, vendndodhjen fizike dhe madhėsinė e pronės. Ajo tregon gjithashtu ēdo ngarkesė ose kufizim nė transferimin e pronės si tė drejtėn e pėrdorimit tė tokės nga tė tjerėt, hipotekimin, dhėnien me qira ose problemet gjyqėsore. Ēdo pronė, pavarėsisht nėse ėshtė njė parcelė apo ndėrtesė, ka njė numėr unik identifikimi, i cili referohet nė kartelė dhe nė Hartėn Treguese tė Regjistrimit. Shqipėria ka mė shumė se 4.5 milionė prona tė ndara nė 36 rrethe dhe rreth 3000 zona kadastrale. Ēdo rreth ka njė Zyrė Regjistrimi tė Pasurive tė Paluajtshme dhe njė Regjistrues, i cili mbikėqyr regjistrin pėr zonėn e tij.

Pronat me probleme, si regjistrohen

Tė gjithė ata persona, tė cilėt kanė probleme me dokumentacionin e tyre duhet tė ndjekin njė procedurė tė re pėr regjistrimin e tyre. Ekspertėt e Zyrės Qendrore tė regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme, deklarojnė se qytetarėt, tė cilėt nuk kanė tė pėrcaktuar sipėrfaqen e pronės nė dokumente mund ta rregullojnė atė vetėm me anėn e njė kėrkese. Procedura e re saktėson se “individėt, familjet dhe personat juridikė, privatė apo shtetėrorė, qė zotėrojnė kėto dokumente pronėsie, por nuk kanė tė pėrcaktuar nė to sipėrfaqen e pasurisė sė paluajtshme, kanė tė drejtė t’i paraqesin Regjistruesit tė ZVRPP-sė, njė kėrkesė pėr regjistrim pronėsie, nė mėnyrė qė tė fillojė procesi i regjistrimit. Kjo kėrkesė duhet tė shoqėrohet me dokumentin e pronėsisė, njė plan-vendosje apo genplanin e pasurisė, deklaratėn noteriale tė pronarėve fqinjė qė vėrtetojnė pėrmbajtjen e kėrkesės pėr pronėsinė dhe kufijtė e pasurisė qė pretendohet si dhe kopje tė vėrtetuara nga noteri tė dokumenteve tė ndryshme qė mbėshtesin kėrkesėn pėr regjistrim. Vetėm pasi tė jenė dorėzuar tė gjitha kėto dokumente specialistėt e ZVRPP-ve mund tė fillojnė procedurat pėr saktėsimin dhe regjistrimin e kėsaj prone, deri nė lėshimin e certifikatės sė pronėsisė.
 
 
http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=64114
 
Kompensimi i ish pronarėve, rregulla tė reja
ALBANA LIKA
16/02/2010  Komisioni i Ligjeve diskuton projektin, kreu i AKKP-sė propozon ndryshime

Fondi special do tė pėrdoret edhe pėr subjektet qė pėrfitojnė kompensim fizik

Ish-pronarėt do tė kenė mundėsinė tė kompensohen financiarisht pėr pronat e tyre jo mė dy herė nė vit, por sa herė qė tė ketė fond tė mjaftueshėm pėr shlyerjen e detyrimeve qė ka shteti edhe ndaj njė subjekti. Drejtori i Pėrgjithshėm i Agjencisė sė Kthimit dhe Kompensimit tė Pronave, Elvis Ēefa, pas pjesėmarrjes nė komisionin e Ligjeve, i cili miratoi projektin “Pėr krijimin e fondit special tė kompensimit tė pronave”, renditi risitė e projektit. “Tashmė ėshtė eliminuar ngėrēi apo frika e djegies sė fondeve nė fund tė vitit buxhetor. Me kėtė ligj, fondet qė nuk pėrdoren brenda vitit kalendarik vazhdojnė tė akumulohen nė fondin special dhe bėjnė tė mundur qė AKKP-ja t’i pėrdorė nė ēdo kohė kėto fonde”, tha ai. Kreu i AKKP-sė tha se nuk ka njė datė tė caktuar se kur do tė pėrfundojė kompensimi financiar, dhe afati i fundit do tė lidhet ngushtė me kohėn kur subjekti i fundit tė marrė atė ēka i takon. Gjatė njė prononcimi pėr mediat, ai sqaroi se ndryshimi ose jo i kufirit pėr kompensimin financiar do tė jetė kompetencė e Qeverisė dhe pėrcaktim ligjor i njė VKM-je organike, e cila del e pėrvitshme. “VKM-ja organike akoma nuk ėshtė paraqitur nė Ministrinė e Drejtėsisė pėr fondin e kėtij viti. Fondi pėr kėtė vit ėshtė 700 milionė lekė dhe ėshtė 100 milionė mė i madh se viti i kaluar. Aplikimet fillojnė nė momentin e hyrjes nė fuqi tė ligjit”, sqaroi Ēefa. Lidhur me ankesat ndaj vendimeve tė institucioneve pėr ēėshtjen e pronave, tė cilat kapin shifrėn e rreth 8 000 tė tillave, drejtuesi i AKKP-sė sqaroi se ato do tė administrohen me hyrjen nė fuqi tė ndryshimeve nė ligjin e AKKP-sė dhe do tė fillojė menjėherė trajtimi i tyre fillestar. Trajtimi do tė fillojė nga kėrkesat e depozituara mė herėt. Gjatė mbledhjes sė djeshme, komisioni i Ligjeve miratoi projektin nė fjalė dhe ia dėrgoi atė pėr miratim seancės parlamentare. Sipas tij, AKKP-ja legjitimohet nė pasurimin e vazhdueshėm tė fondit tė kompensimit financiar tė subjekteve tė shpronėsuara jo vetėm me fondin qė buxheti i shtetit vė nė dispozicion vit pėr vit, por dhe me tė ardhura nga donatorė tė tjerė, me tė ardhura nga shitjet apo privatizimet e pronės shtetėrore, me tė ardhura nga vetė procesi qė AKKP-ja zhvillon nė kohė.

Parashikimet

Qeveria shqiptare ka parashikuar si tė ardhura pėr kompensimin nė vlerė tė pronarėve nga 1.4 miliardė lekė pėr tė katėr vitet e ardhshme. Sipas vendimit “Pėr miratimin e kuadrit makroekonomik e fiskal, pėr periudhėn 2011-2013”, treguesit fiskalė sipas buxhetit tė konsoliduar pėr zėrin “Tė ardhurat pėr kompensimin nė vlerė tė pronarėve” shėnojnė pėr secilin vit 2010-2013 nga 1.4 miliardė lekėve, qė nė total shkojnė nė 5.6 miliardė lekė.

Shpėrndarja e fondit

Kėshilli i Ministrave miraton shumėn nė dispozicion tė pronarėve qė kanė fituar tė drejtėn pėr shpėrblim nė pėrputhje me ligjin pėr legalizimin e ndėrtimeve pa leje dhe shtrirjen kohore tė pėrfitimit tė saj. Pjesa e mbetur e fondit pėrdoret pėr kompensimin e subjekteve tė shpronėsuara, sipas ligjit tė pronės nė periudha tė ndryshme kohore gjatė vitit, nė varėsi tė tė ardhurave. Modalitetet pėr mėnyrėn apo radhėn e shpėrndarjes sė fondit do tė pėrcaktohen nga Ministria e Financave.

Ndryshimi i ligjit

Nga fondi special i kompensimit tė pronave nuk do tė pėrfitojnė vetėm ato subjekte qė kanė fituar tė drejtėn e kompensimit financiar, por edhe ato qė kanė fituar tė drejtėn e kompensimit fizik. Ky saktėsim ligjor u bė nga komisioni i Ligjeve, pas ndėrhyrjes sė kreut tė AKKP-sė. “Kur pėrcaktojmė ‘kompensim financiar” kufizojmė ata ish-pronarė, tė cilėt mund tė kenė fituar tė drejtėn pėr njė lloj tjetėr kompensimi, p.sh. fizik”, tha Ēefa.
 
 
 
 
 

Qeveria cakton 20 shkurtin si Ditėn e Viktimave tė Komunizmit

Shekulli Online | 16/02/2010 |

TIRANĖ - Pas rrėzimit tė idesė sė deputetėve tė djathtė pėr tė ndryshuar Dita e Ēlirimit nė Ditė Pėrkujtimore pėr viktimat e komunizmit, mazhoranca duket se ka gjetur njė datė tjetėr nė nderim tė tyre. Sot nė Komisionin e Ligjeve ėshtė miratuar nė unanimitet propozimi pėr 20 shkurtin si Ditė tė Kujteses sė Viktimave tė Regjimit Komunist. Kjo datė ėshtė zgjedhur pasi simbolizon rrėzimin nė vitin 1991 te bustit te diktatorit Enver Hoxha ne sheshin "Skenderbej".

 

"Dita i ploteson kushtet per te perkujtuar krimet e regjimit te Enver Hoxhes dhe bashkepunetoreve te tij. Duhet nje perkujtim dinjitoz i krimeve dhe viktimave te komunizmit. Kjo dite do te sherbeje si nje vendosja e nje pike referimi jo vetem per te krijuar nje marredhenie te drekte me te shkuaren, por edhe me te ardhmen tone", u shpreh deputeti Gent Strazimiri, i cili kur u zbulua varreza masive nė Dajt, kėrkoi qė tė jetė 29 nėntori dita nė nderim tė kėtyre viktimave.

 


"Do ta kisha gjetur shume mė me vend vendosjen e dates 29 nentor si dite te perkujtimit, jo si nje date qe ndan shqiptaret, por per t'i bashkuar bashkuar ata", theksoi sot Strazimiri. Ideja e tij u hodh poshtė nga LSI. Luan Rama u shpreh pak ditė mė parė se "propozimi i disa deputetėve tė Partisė Demokratike qė 29 nėntori tė jetė dita e nderimit tė viktimave tė regjimit totalitar, ėshtė i pamenduar dhe mė i papėrshtatshmi, pasi 29 nėntori ėshtė referencė e rėndėsishme e historisė antifashiste tė popullit tonė si njė popull antifashist e kontributor me shumė sakrifica nė koalicionin e madh antifashist".

 


Ndėrkohė sot, teksa deputetėt demokrat vendosėn 20 shkurtin nė pėrkujtim tė viktimave tė komunizmit, ish-tė pėrndjekurit politike dhe pasardhesit e tyre protestuan pėrpara Gjykatės Kushtetuese, e cila rrezoi pak kohe me pare si antikushtetues ligjin e Lustracionit. Ish-te perndjekurit politike thane se do te vazhdojne protestat deri ne nė miratimin e kėtij ligji.

 
 
 
 

Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
www.legaliteti.org
Tel&Fax: +355 4 2230076

Sot paradite, N/Kryetari i PLL Murat Basha dha nje konference per shtyp.
Me poshte po ju percjellim te plote tekstin e deklarates se tij.

Zyra e shtypit e PLL
________________________

Tiranė, mė 18 shkurt 2010

 

Deklaratė e PLL

Partia “Lėvizja e Legalitetit”, pėrshėndet nismėn e ndėrmarrė nga ana e deputetėve tė maxhorancės pėr caktimin e njė dite pėr pėrkujtimin e viktimave tė komunizmit, duke e konsideruar kėtė si njė detyrim minimal, politik dhe moral qė buron nga nevoja e shoqėrisė pėr t’u shkėputur pėrfundimisht nga e kaluara komuniste; pėr tė dėnuar krimet e komunizmit dhe rehabilitimin moral, social dhe material tė viktimave tė diktaturės mė tė egėr komuniste.
 Ky veprim duhet konsideruar edhe nė kuadėr tė rezolutės sė Kėshillit tė Evropės “Pėr Dėnimin e Krimeve tė Komunizmit”.

29 nėntori i vitit 1944 ėshtė zanafilla e krimit komunist e cila nisi me vrasjen e patriotėve antifashistė dhe antikomunistė, mė vrasjen dhe burgosjen e intelektualėve, me vitet e pafundme tė burgimeve dhe internimeve, me dhimbjet dhe lotėt pa mbarim.

Ndėrmjet datave tė shumta tė krimeve monstruoze, PLL mendon se data mė e pėrshtatshme pėr nderimin e viktimave tė komunizmit do tė ishte ajo e revoltės sė 21 majit 1973, ku tė burgosurit, politikė brenda rrethimit tė telave me gjemba nė kampin famėkeq tė Spaēit, nė kulmin e diktaturės dhe terrorit tė saj, gjetėn kurajėn dhe vetėmohimin pėr t’u ngritur nė revoltė me devizėn: “Poshtė komunizmi”, “Poshtė Enver Hoxha”, Rroftė Shqipėria e Lirė”.

Ky akt sublim dėshmon qartė se ndjenja antikomuniste ka qenė e kultivuar edhe gjatė viteve mė tė egra tė diktaturės dhe se heronjtė e kėsaj qėndrese meritojnė respektin mė tė thellė pėr aktet heroike. Nė kėtė kuptim, pavarėsisht se 20 shkurti ėshtė njė datė simbolike, por nė fund tė fundit ėshtė heqja e njė busti prej bronzi nė grahmat e fundit tė regjimit komunist, ndėrsa 21 maji i vitit 1973 ėshtė revoltė e organizuar nė kulmin e fuqisė dhe ashpėrsisė sė diktaturės kur edhe kryekrimineli Hoxha ishte gjallė.

----------------------------------------------------------------

Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
www.legaliteti.org
Tel&Fax: +355 4 2230076


 
Pershendetje,

Sot paradite Kryetari i PLL z. Ekrem Spahiu dha nje konference per shtyp.
Me poshte po ju percjellim te plote tekstin e deklarates se tij.

zyra e shtypit e PLL
_________________


Tiranė, mė 14 shkurt 2010

Deklaratė pėr media

Partia “Lėvizja e Legalitetit” e konsideron takimin e djeshėm tė kryetarit tė maxhorancės z. Berisha me atė tė opozitės z. Rama nėn praninė e kreut tė shtetit z. Topi, si tė dobishėm pėr ē’tensionimin e situatės. Ėshtė pozitive qė opozita mė nė fund po i drejtohet dialogut institucional pėr gjetjen e rrugė-zgjidhjeve qė do t’i japin fund bojkotit tė Partisė Socialiste nė Parlament.

Pėrkimi nė kohė i zbulimit tė varrezės masive tė viktimave tė regjimit komunist dhe vendimit tė Gjykatės Kushtetuese pėr anulimin e ligjit te lustracionit, pėrtej ēdo koincidence ėshtė tregues i qartė se edhe pas 20 viteve pluralizėm, segmente tė caktuara tė politikės vazhdojnė tė jenė po aq kriminalė dhe klasorė sa edhe ishin gjatė viteve tė diktaturės. Kėtij rasti i shtohet edhe vendimi mė i fundit i Gjykatės Kushtetuese pėr mospranimin e kėrkesės sė Shoqatave tė ish-tė Burgosurve politikė  ndaj ligjit Ligjit nr. 9831 qė parashikon dėmshpėrblimin e tyre.

Me kėto dy vendime, Gjykata Kushtetuese veproi haptazi si njė rudiment i organeve tė diktaturės, tė cilat pushkatuan dhe dėnuan me ose pa gjyq mijėra shqiptarė tė pafajshėm duke i lėnė ato edhe pa varre. Nė vazhdim tė kėsaj veprimtarie kriminale, Gjykata Kushtetuese u mohoi viktimave tė Diktaturės tė drejtėn e tyre pėr rivendosjen e drejtėsisė, rehabilitimin moral e politik, dėmshpėrblimin financiar dhe integrimin real nė shoqėri, tė drejta qė janė tė garantuara jo vetėm nga akte ndėrkombėtare dhe legjislacioni shqiptar, por edhe nga kodi moral i kombit tonė.

Pėr aq kohė sa nė pėrbėrjen e Gjykatės Kushtetuese ka anėtarė qė kanė marrė pjesė drejtpėrdrejt nė krimet e Diktaturės komuniste dhe janė nė konflikt interesi me funksionet e tyre, vendimet e kėsaj gjykate nuk janė tė papritura.

Pėrkundrejt kėsaj situate kėrkohet njė veprim energjik dhe i shpejtė i maxhorancės pėr tė minimizuar ēdo dėm qė mund tė vijė nga pėrdorimi i papėrgjegjshėm i pushtetit qė Kushtetuta e vendit i ka dhėnė Gjykatės Kushtetuese. Zėvendėsimi sė shpejti i gjashtė anėtarėve nė kėtė Gjykatė duhet tė shėrbejė edhe pėr rritjen e profesionalizmit dhe paanėsisė sė kėsaj gjykate.

Partia “Lėvizja e Legalitetit” rikonfirmon qėndrimin e saj pėr hapjen dhe zbardhjen e dosjeve  tė krimeve tė komunizmit dhe personave tė pėrfshirė nė to, duke theksuar se mėnjanimi nga jeta politike apo pjesėmarrja nė institucionet e larta ėshtė masa mė e vogėl karshi atyre qė kanė kryer krime.

Partia “Lėvizja e Legalitetit” kėrkon qė tė kompensohet koha e humbur dhe tė krijohet sa mė parė Instituti i Studimit tė Krimeve tė Komunizmit apo Instituti i Kujtesės i cili duhet tė zbardhė sa mė shpejt ēdo krim qė ėshtė kryer gjatė diktaturės komuniste. Krijimi i kėtij Instituti duhet tė mbėshtet edhe me akte ligjore qė t’i japin atij fuqi tė plotė pėr tė vepruar nė mėnyrė efikase dhe ngritur padi penale ndaj personave tė pėrfshirė nė krime.


* * *

 

 

 

http://www.gazetametropol.com/forumlexomesazh.php?id=2455

Emri Mbiemri: Skender Zogu
Data: E Premte, 12 Shkurt 2010
Shteti: France
Subjekti: Greqia
Shprehja né vitet 1914-1918 "Njeriu i sémundé i Europés" qé ishte pérdoré pér Turqiné, sot me gjithé kuptimin e fjalés i takon Greqise.Ky shtet si mbas politikés e tij dhe si mbas qendrimvet shovinisté, nuk meriton asé paké konsideraté kurré vjen puna me marr ndihma nga Bashkimi European.Sot Turqia né ēdo aspekté ekonomiké e ka kalue Greqiné dhe siguron hapa té madhé né Mesédhe.
 
La Grčce : Autrefois, aprés la chute de l'empire Ottoman, on disait dans les Chancelleries, que la Turquie était  l"homme malade de l'Europe". Aujourd'hui cette expression convient tout ą fait ą la Grčce. Cet etat chauviniste, qui a abusé des largesses de l'Union Européenne, ne mérite pas une attention particuličre. La Turquie, ą present, non seulement a dépassée la Grčce sur le plan touristique, mais également sur le plan économique et sur le plan du développement industriel. Il suffit de considérer son taux d'expansion et son niveau élevé des exportations.
 
 
http://www.gazetametropol.com/forumlexomesazh.php?id=2445
 
Emri Mbiemri: Skender Zogu
Data: E Premte, 15 Janar 2010
Shteti: France
Subjekti: Deklarimi sipas besimit fetar
Ashté gabim me dekretue qé qytetaret shqiptar duhet té deklarojné besimin fetar.Shqipnija ashté njé shteté laik dhe né bazé té ligjit feja konsiderohet si njé ēeshtje personal.Ligjet té Bashkimit Evropian stipulojné deklarimin e nénshtetésisé dhe nuké lejojné shénimin e fesé né dokumentat zyrtar si pasaportat ose letrat té njoftimi.Pér para disa vjetvé Komisioni i BE denojé Greqiné dhe shfuqizojé(anulojé) shénimin e fesé né dokumentat zyrtar greké. Edhe né kohén e Monarqisé Shqiptarét nuké kané ba deklarime sipas fesé dhe kané respektue bashkimin fetar me njé véllazérim , qé edhe sot, konsiderohet si njé shembull i jashtézakonshém ,nga bota e hujé.
 
 
 
http://www.gazetametropol.com/forumlexomesazh.php?id=2425
 
Emri Mbiemri: Skender Zogu
Data: E Premte, 11 Dhjetor 2009
Shteti: Shqiperia
Subjekti: Idenditeti shqiptar
Vasil Bollano vegla e grekve vazhdon me damtue historiné e kombit toné tu favorizue propagandén helené .Ku jané historianét toné qé té kundérshtojné tezén e Bollanos qé shprehé se gjoja identiteti yne ashté lidhur me greket.Neve bir té Illyrjanve nuké pranojmé teza shoviniste té Greqisé dhe Kishes ortodoks greke qé né krye me Janullatosin po vazhdojné té njejtén avaz me qéllim me n'a helenizue.Prof.Dr.Beqir Meta me librin e tij "Albania and Geece-The Elusive Peace" e ka sqjarue tam vérteten e identitetit shqiptaré né jugé dhe né Cameri dhe ky libér botue né Tirané né 2007 ka pasur njé jehoné shumé té madhé n'opinionin hujé qé nderi tashé injoronte té vértetat dhe ishte nén influencén e lobit greke .

 

 

 

http://www.shekulli.com.al/2010/02/16/bill-maklin-agjenti-anglez-mes-enver-hoxhes-dhe-abaz-kupit.html
 

Bill Maklin, agjenti anglez mes Enver Hoxhės dhe Abaz Kupit

Robert Qafzezi | 16/02/2010 |
 
Tė vėrrtetat historike tė vendit. Historia e Bill MC LEAN dhe tė misionit tė tij mė 19 prill 1943. Disa fotografi tė rralla tė ushtarakut britanik me drejtues tė partizanėve dhe nacionalistėve dhe dėshtimi pėr tė bėrė bashkė rrymat politike qė po vriteshin me njėra-tjetrėn pėr tė zėnė pushtetin e pasluftės


Njė nga momentet mė tė rėndėsishme nė historinė e Shqipėrisė ėshtė edhe historia e Bill MC LEAN dhe misionit tė tij anglez nė Shqipėri gjatė luftės nacional -ēlirimtare...


Misioni i tij quhej CONCENSIUS II dhe u parashutua nė Shqipėri nė prill 1943. MC LEAN ishte "syri" i Uinston Ēėrēillit. Informacionet e tij ishin vendimtare pėr udhėheqjen angleze nė Luftėn e Dytė Botėrore dhe sidomos pėrsa i pėrket Ballkanit.


Misioni i tij ishte tė organizonte tė gjitha klanet shqiptare nė luftė tė armatosur kundėr gjermanėve. Vizioni anglez ishte kombinimi i rezistencės tė armatosur nė gjithė Ballkanin dhe ndihma e tyre si financiare ashtu edhe ushtarake...


Nė atė kohė ata ndihmuan duke i dhėnė prioritet nė Ballkan Titos i cili me iniciativen e tij dhe nėn mbėshtetjen morale tė Bashkimit Sovjetik po i bėnte njė rezistencė madhėshtore gjermanėve.


Por njė plan i ri sulmi strategjik kundėr gjermanėve ishte duke u pėrgatitur nga aleatėt dhe ky sulm qė ishte menduar pėr tu hapur nė Siēili bėnte tė paneglizhueshėm rolin strategjik tė Shqipėrisė.


Ky ishte pra shkaku qė njė nga "peshkaqenėet "e Luftės sė Dytė Botėrore zbarkoi nė Shqipėri nė pranverėn e ftohtė tė vitit 1943. Nė kėtė kohė klanet Shqiptare ishin tė pėrēarė dhe nė armiqėsi tė plotė.


Nė njė krah ishin nacionalistėt (Ballistėt) edhe ata tė ndarė nė fraksione rreth njė numri intelektualėsh tė familjeve tė mėdha shqiptare, ndėrsa nė krahun tjetėr ishin zogistėt tė organizuar rreth njė personazhi qė quhej Abaz Kupi, ushtarak i vendosur dhe trim qė pėrfaqėsonte mbretin ZOG...


Por ja qė nė atė kohė ishte formuar edhe njė krah tjetėr i ri nėn influencen e komunizmit sllav dhe udhėhiqej nga Enver Hoxha. Rrotull tyre kishte klane tė tjera mė tė vegjėl nėn influencėn e njėrit apo tjetrit klan si edhe njė masė intelektualėsh qė kishin bėrė shkollat jashtė, por nė atė kohė nuk ishin organizuar me asnjė nga klanet megjithe se nė thellėsi ishin antifashistė.


Po Kosova? Gjermanėt kishin njohur Shqipėrinė e Madhe...kjo kishte bėrė qė njė pjesė e madhe e kosovarėve e shihnin gjermanin si shpėtimtarin e vetem efikas ndaj sllavėve, bile kishin shkuar pėr ta pritur autokollonėn gjermane me brohorima nė jug tė Shqipėrisė. Jo vetėm kaq, por ata krijuan edhe njė batalion nėn urdhrat e gjermanėve.


Pėr gjermanėt Shqipėria ishte njė vend mik dhe ata e shpallėn zyrtarisht qė ishin atje vetėm pėr njė kalim strategjik...Kjo ishte pak a shumė gjendja e komplikuar dhe komplekse e Shqipėrisė nė kohėn e misionit sekret anglez CONCENSIUS II.


Duke qenė se anglezėt ishin antikomunistė, sė pari morėn kontakt me Abaz Kupin qė kishte bėrė shkollė ushtarake dhe qė kishte rrotull trima besnikė qė i kishin dhėnė provat kundra fashistėve italianė nė 1939.


Abaz Kupi hezitonte pėr momentin tė aventuronte me jetėn e trimave tė tij pėr t'iu kundėrvėnė makinės ushtarake gjermane duke peshuar me zgjuarsi momentin e kohės dhe duke menduar tė ruante forcat pėr finalen mbas luftės...d.mth pėr pushtetin. "Tė presim momentin e duhur"- i thoshte ai Mc LEAN-it.


Njė nga shkaqet qė e bėnte Abaz Kupin tė priste ishte se ai priste njohjen e mbretit Zog nga anglezėt si i vetmi prijės nė Shqiperi dhe si i vetmi organizator i rezistencės dhe jo vetėm kaq, ai kėrkonte njohjen e njė qeverie zogiste qė tė njihej nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara si dhe tė vendosej vetvendosja pėr Kosovėn si dhe territoret nė jug qė pretendonte Greqia.


Mc LEAN arrin tė anullojė propozimin e bėrė nga gjenerali Davies pėr t'i dhėnė prioritet ndihmės sė LNC megjithėse nga forma nuk kishte tė njėjtėn gradė, rendėsia e informacioneve tė tij kishte prioritet nė Londėr.


Por Mc LEAN-i nuk kishte ardhur pėr tė pritur, kishte ardhur tė bindte klanet pėr tu futur nė luftė tė organizuar kundėr gjermanėve duke lėnė mėnjanė diferencat ideologjike por pa harruar nė asnjė moment tė ardhmen e vendit dhe dihej qė anglezet nuk do tė lejonin komunistėt qė tė merrnin pushtetin pas luftės.


Tė njėjtėn gjė shikonte Enver Hoxha. Ai shikonte klanet e tjera me armiqėsi dhe nuk ishin tė rralla pėrplasjet me armė midis tyre. Partizanėt ishin nė atė kohė mė tė organizuar dhe kishin dhėnė prova zjarri me gjermanet nėn nxitjen e Enver Hoxhės qė donte tė hipte me ēdo kusht nė majėn e dallgės anti-gjermane dhe komunistėt shikonin mė larg, pėr tė fituar pushtetin, por ndėrkohė


pėrpiqeshin qė tė pėrfitonin nga anglezėt sa mė shumė armė dhe monedha ari tė cilat do tu shėrbenin pėr finalen qė nuk do tė ishte e largėt, megjithėse Hoxha dhe tė tjerė e kishin tė qartė se anglezėt nuk do ta lejonin kurrė tė merrte pushtetin.


Mc LEAN shkruan ne kujtimet e tij: "Mė nė fund takuam njė shef tė partizanėve qė quhej Enver Hoxha i cili fliste frėngjisht, kishte bėrė shkollė nė Monpelier ishte i pajisur me njė intuitė tė veēantė dhe nuk e donte erėn tonė megjithė buzėqeshjet...".


Mc LEAN filloi tė forcojė me armė Abaz Kupin dhe mė vonė edhe ballistėt pėr tė bėrė ekulibrat midis klaneve por ishte i detyruar tė ndihmonte dhe partizanėt tė cilėt kėrkonin gjithmonė e mė shumė furnizime dhe kishin bėrė mė shumė aksione tė rrezikshme, shumica e tė cilave ishin nė kuptimin ushtarak absurde duke mos iu dhimbsur jeta e njerėzve...Nje lider ushtarak qė cilėsohet nga Mc LEAN-i si ushtarak gjenial ishte Mehmet Shehu. Ishte nga tė rrallėt personazhe qė ai pati respekt profesional.


Mc LEAN kishte bėrė njė plan strategjik pėr tė bashkuar tė gjitha klanet nė njė kuvend tė pėrbashkėt qė u quajt mė vonė Konferenca e Mukjes. Nė tė ishte parashikuar tė vinin tė gjithė dhe Enver Hoxha dha fjalėn pėr pjesėmarrjen nė tė.


Dy ditė pėrpara se tė mblidhej konferenca, anglezėt vėrejnė se kater parashutiste rusė kishin zbarkuar pa vėnė nė dijeni aleatėt. Pėr kėtė incident McLean njofton Londrėn.


Ndėrkohė qė dihej shumė mirė qė Enveri kishte filluar lidhje tė ngushta sekrete me agjentė sllavė tė Titos, si Miladin Popoviē. Pėr tė gjitha lėvizjet anglezėt raportonin qendrėn.. Dyshimi i Mc Lean-it doli, Enveri bojkotoi konferencėn nėn instruksionin sllav, ndėrsa Mukja do tė mbetet si njė nga njollat mė tė zeza tė tradhtisė nė historinė e Shqipėrisė nė Luftėn e Dytė Botėrore.


Lejtnant-kolonel Neil Loudon Desmond McLean, i njohur gjithashtu si Billy McLean (1918-1986), ishte njė oficer i spiunazhit nė ushtrinė britanike dhe mė vonė politikan, qė kryesoi disa operacione speciale zbulimi nė Shqipėri, gjatė luftės sė Dytė Botėrore dhe mė pas edhe pėr rrėzimin e regjimit komunist nė Shqipėri.


Nė fillim tė vitit 1943 ai u zgjodh qė tė udhėhiqte njė mission nė Shqipėrinė e pushtuar, duke u graduar major. Ekipi i tij u parashutua nė Shqipėri nė prill 1943 dhe ra nė kontakt me partizanėt.


Ai dhe njerėzit e tij u bėnė pjesė e brigadės sė I-rė sulmuese, duke u marrė me trainimin dhe armatimin e partizanėve. Pas evakuimit mė nėntor 1943, ai u gradua nė Londėr me gradėn Lejtnant-kolonel.


Por ndėrkohė nė Shqipėri ishte rritur tensioni mes partizanėve dhe nacionalistėve. Ai u kthye nė Shqipėri nė prill 1944 me njė ekip tė vogėl ("Tre musketierėt", bashkė me majorin David Smiley dhe kapitenin Julian Amery), por pa arritur tė bashkojnė nacionalistėt me partizanėt.


Letrat e Enver Hoxhės pėr ardhjen dhe qėllimin e misioneve angleze nė Shqipėri


Misionet angleze vijnė pėr tė futur hundėt nė punėt tona tė brendshme

Letėr drejtuar Komitetit Qarkor te Partisė Komuniste
tė Shqipėrisė pėr Gjirokastrėn
16 gusht 1943

Aty vjen njė major anglez pėr rrethin e Gjirokastrės. Kėta vijnė pėr punen e tyre, natyrisht, dhe pėr tė\futur hundėt nė punėt tona tė brendshme. Premtimet nė armė dhe tė holla, qė kanė dhėnė, as qė i mbajnė. Tendenca e tyre ėshtė tė pyesin ēdo njeri, ēdo partizan, ēdo komandant ēete dhe kėndej tė kuptojnė dhe tė futin gishtin nė ushtrinė tonė dhe nė levizjen tonė.


Ketyre duhet me u vu ne sherbim disa shokė tė mirė dhe me ta tė shėtitin, duke evituar pjekjet me njerėzit qė ju gjykoni se s'duhet tė piqen. Pak informata per punet tona tė brendshme! Tė fala shoqėrore
Shpati

Pjesė nga letra e Enver Hoxhės drejtuar Baba Mustafa Xhanit pėr Abaz Kupin dhe misionet angleze

21 nėntor 1943
«Miqtė» (Anėtarėt e misionit ushtarak anglez-shėnimi ynė) qė tė erdhėn aty po e lozin shumė bishtin. Gjenerali (Deiviz, kryetar i misionit ushtarak anglez-shėnimi ynė) ėshtė pjekur me Lumo Skėndon, me Bazin, dhe pėrpiqet qė kėta t'i ngrejė sepse e sheh qė kanė rėnė nė llumin e tradhtisė, por kėtė e bėn nė disfavorin tonė.


Ai kėrkonte tė jepte nga Londra njė deklaratė tė Lumo Skėndos, ku thoshte se «Balli» ka luftuar dhe po lufton kundėr gjermanėve. Ne i ramė kokės dhe ai s'kish se ē'thosh. Ne i thamė qė «Balli Kombėtar», si organizatė, ėshtė i lidhur me okupatorin dhe ne jemi nė luftė me tė.


Me tė gjithė elementėt e "Ballit", qė e kuptojnė gabimin dhe qė japin prova se e luftojnė me tė vėrtetė armikun; ne bashkėpunojmė dhe jemi vėllezėr me ta. Pėr ēėshtjen e Dibrės gjithashtu i folėm pėr qėndrimin jo tė mire tė oficerėve anglezė dhe bashkėpunimin e tyre me Fiqri Dinen e zagarėt e tjerė.


Dhe atje mbeti dhe s'foli fare. Prandaj edhe ti mbaj njė qėndrim tė prerė dhe tė drejtė karshi tij. Mos tė na marrė pėr leshko dhe tė na e hedhė, se qėllimi i tyre ėshtė tė na mbajnė me fjalė dhe me premtime dhe, nga ana tjetėr, tė ndihmojnė me ēdo mėnyrė reaksionarėt pėr t'i pasur njė forcė kundėr nesh, ose pėr tė neutralizuar lėvizjen tonė.


Kėta kėrkojnė tė
futin hundėt nė ushtrinė tonė, tė mėsojnė sa ushtarė kemi, ē'forca kemi dhe pėrpiqen tė futen nė komandat tona e tė japin ata urdhra. Nga ana tjetėr, ata duan tė njohin deri te komandanti i thjeshtė i njėsiteve tona, qė kėshtu tė mundin tė gjejnė ndonjė tė ēarė pėr tė futur hundėt pėr tė mbjellė pėrēarje.


Prandaj ki kurdoherė mendjen me ta. Sillu ashtu si e di vetė, urtė e butė, por, kur tė shohėsh se ata do tė kėrkojnė tė futin gishtėrat, prejua pa frikė hiē. Ke plot tė drejtė, se jemi nė tė drejtė. Gjithkush nė shtėpinė e tij dhe aleati tė qėndrojė si aleat, pa pėrzier nė punėt tona. Mos u gėnjeni aspak nga premtimet e tyre.


Ata kanė fjalė boll, por asgjė s'vjen. Ndihma nė tė holla s'po japin fare. Ndihmat qė kanė dhėnė deri tani janė qesharake dhe janė vetėm ato qė di ti qė mė parė, kanė shtuar edhe disa tė tjera, tė cilat i kanė
dhėnė nė terrenet e ndryshme si nė Pezė e gjetkė, por qesharake. Prandaj, i dashur Baba Faja, merre me mend vetė se si duhet tė qėndrosh karshi tyre. Atje ku ata sillen tė drejtė, edhe ne do tė sillemi tė drejtė, por atje ku ata do tė kėrkojnė tė na e hedhin, ne tė marrim masa. Pėr ēdo gjė qė tė ngjasė kėtej, e sidomos pėr pėrfundimet e bisedimeve qė do tė kemi me Bazin, do tė tė vėmė nė korrent. Ti na vėrė nė korrent pėr situatėn e atjeshme dhe marrėdhėnjet me miqtė.


Letėr drejtuar Komitetit Qarkor tė PKSH-sė pėr Vlorėn ndaj misioneve ushtarake angleze

22 nėntor 1943
Bazi i Canės dhe reaksioni kanė pėrkrahjen e heshtur deri diku tė misionit anglez, i cili, duke mos marrė
qėndrim tė hapėt kundėr Zogut, qė shumė herė e pėrmend me pėrbuzje, pėrpiqet tė ngrejė Bazin e Canės,
duke kujtuar se ėshtė i vetmi person «i papėrlyer», rreth tė cilit tė grumbullohet reaksioni dhe tė mbėshtetet
Anglia pėr punėn e vet. Anglezėt u pėrpoqėn shumė qė ta ngrenė Kombėtar» nga lluca ku ka rėnė; ata
pėrpiqen tė ngrenė elementė si Lumo Skėndua e tė tjerė nga balta e tradhtisė dhe t'i futin tė paktėn nė luftė,
qoftė dhe pėr formė, pėr t'i pasur si mbėshtetje, por qėndrimi ynė i drejtė dhe intransigjent kundrejt kėtyre
tradhtarėve bėri qė anglezėt tė mos ta lozin letrėn hapėt dhe tė fshehin dorėn. Anglezėt duhet me i gjykue
ashtu si na paraqiten nė terren dhe tė veprojmė me prudencėn mė tė madhe karshi tyre. Misionet e tyre kėtu


sa venė po shtohen dhe vazhdojnė tė vijnė tė tjerė oficerė. Kėta trumbetuan se vijnė tė ndihmojnė luftėn tone me material dhe sende tė tjera. Kjo ndihmė ka qenė qesharake. Tani kėtė pretekst po e vazhdojnė dhe justifikohen kur u vihen shpatullat nė mur, duke thėnė se ndihmat do tė vijnė muajin tjetėr, ose bėn kohė e keqe, ose do tė vijnė me vapor e tjera dėngėla. S'duhet tė gėnjehemi.


Duhet tė kuptojmė mirė qėllimet e tyre. Ata kėrkojnė tė futin hundėt nė punėt tona; ata duan tė pėrzihen nė politikėn e brendshme, duke na ngatėrruar letrat; ata duan tė futin hundėt nė ushtrinė tone dhe kėtė ushtri ta komandojnė ata dhe ta drejtojnė pėr qėllimet e tyre; ata dėshirojnė tė futin gishtėrat nė organizatat tona. Pėrpiqen tė pėrdorin ēdo mjet.


Mjeti kryesor qė kanė pėrdorur ėshtė tė dėrgojnė nė ēdo zone tonėn njė mision ushtarak tė tyre me njė kryetar misioni, i cili vepron indipendent nga tė tjerėt dhe lidhet drejt me Kajron (Nė Kajro kishte selinė e vet Shtabi i dytė regjional i Drejtorisė sė operacioneve speciale tė Ministrisė sė Luftės Ekonomike


tė Anglisė, i cili u krijua nė vitin 1941 dhe kish pėr qėllim tė mbante nėn kontroll lėvizjet nacional-ēlirimtare nė vendet e Evropės Qendrore dhe Juglindore-shėnimi ynė).


Misioni i kėtyre ėshtė me vėzhgue, me ndėrhye, me djallėzue, me ble me pare, po tė shikojnė se u shkon, me njoftė deri komisarėt dhe komandantėt e njėsiteve dhe me gjetė njė tė ēarė pėr me konsolidue rrjetėn e tyre.


.Cilido ėshtė pėrgjegjės pėr punėn e tij dhe kur njėri nga kėto misione zihet nė kllapė, tjetri lan duart dhe thotė: «Faleni X-in pėr gabimin qė se s'ishte nė korrent ose ėshtė axhami» etj. Anglezėt ndėrhynė te ne pėr tė ndaluar luftėn kundėr
reaksionit. Mos t'ju duket aspak ēudi. Pėrpara kėtyre situatave dhe pėrpara qėndrimit tonė, misioni


anglez luan rolin e budallait, e tė gabuarit, dhe shtihet sikur do ta ndreqė pėrnjėherėsh gabimin. Pra, shokė,
kujdes tė madh me ta. Mos u gėnjeni prej fjalėve dhe premtimeve tė tyre; kudo qė tė shihni se ngatėrrojnė
ujėrat, mos leni asnjė kusur, me ashpėrsi i ndaloni. Nė rast se puna e tyre ėshtė flagrante nė disfavor tė luftės dhe nė favor tė reaksionit e tė okupatorit, me i arrestue dhe me i ēue nė Shtabin tonė, prej ku do tė kėrkojmė pėrnjėherėsh qė tė merren masa kundėr tyre.


Me ta tė silleni korrekt dhe mund t'i sillni nė aksione tė shohin si spektatorė dhe asgjė tjetėr. Asnjė informatė tė mos u jepet nė lidhje me ushtrinė tonė dhe organizimin tonė.

 

 

http://balkans.courriers.info:80/article14707.html
 
Politika

« Une confédération regroupant la Serbie, le Kosovo et l’Albanie verra le jour d’ici 50 ans »

Traduit par Jovana Papović
Mise en ligne : mercredi 17 février 2010
 
Aujourd’hui, le Kosovo fźte ses deux ans d’indépendance. Mais la Serbie a déposé une plainte auprčs de la CIJ, qui débat depuis décembre de la conformité au droit international de cette déclaration unilatérale. Autant dire que Belgrade n’a toujours pas renoncé au « Sud de la Serbie ». Le politologue norvégien Johan Galtung propose une solution de paix alternative : la cantonisation du Kosovo sur le modčle suisse. En prédisant que d’ici 50 ans ce sera formée une confédération regroupant Serbie, Albanie et Kosovo. Interview.

Tanja Vujić

Interview de Johan Galtung, fondateur de l’irénologie, la science de la paix.

Négociateur international sur une quarantaine de conflits dans le monde, mathématicien et sociologue norvégien, Johan Galtung, 79 ans, est le fondateur de l’Institut de recherche sur la paix et membre du Conseil consultatif du Fonds des Nations unies pour la démocratie.

Ancien directeur général du centre universitaire international de Dubrovnik, Galtung est un fin connaisseur de l’histoire des Balkans et l’auteur de plus d’une centaine d’ouvrages. Le professeur Galtung était ą Belgrade cette semaine, en tant qu’invité du Centre d’études sur la paix de la Faculté de Sciences politiques, ą l’occasion de la sortie de son livre « Vers la paix par des moyens pacifiques ». Cet ouvrage est son premier traduit en serbe. Il est coédité par l’organisation non gouvernementale Jugoistok XXIet la maison d’édition Službeni glasnik.

Politika (P) : Dans les années 1990, divers négociateurs de paix se sont intéressés aux Balkans. Dans ce contexte, l’action du politicien finlandais Martti Ahtisaari, lauréat du prix Nobel de la paix, reste gravée dans nos mémoires. Quel regard portez-vous sur les négociations d’Ahtisaari ?

Johan Galtung (J.G) : Pour comprendre le négociateur Martti Ahtisaari, il est trčs important de connaītre ses origines. Ahtisaari a grandi dans l’enclave de missionnaires finlandais du nord-est de l’actuelle Namibie. Au temps ou cette partie de l’Afrique était une colonie du Reich, les allemands firent appel ą un groupe de missionnaires finlandais ą s’installer dans cette partie de l’Afrique du sud-ouest. La famille d’Ahtisaari était trčs puissante dans cette communauté qui croyait en l’incontestable supériorité des blancs. Trčs vite, Ahtisaari réussit ą s’imposer en tant que négociateur. Il servit de médiateur dans la mise en oeuvre d’une des pires solutions d’indépendance de l’histoire de l’Afrique. La solution de paix pour la Namibie sous-entendait que d’énormes parcelles de terre cultivables devaient revenir ą un petit groupe de colons blancs, tandis que les Noirs étaient contraints de se regrouper dans des coins reculés et de vivre dans des conditions misérables. C’est alors qu’Ahtisaari est parti vers le monde. Ce qu’Ahtisaari a fait ą Belgrade, bien des années plus tard et la raison pour laquelle il a notamment obtenu le prix Nobel de la paix, est éclairé par la fameuse discussion échangée avec Slobodan Milošević. Ą la question : que se passerait-il si la Serbie refuse les exigences de l’Occident, Ahtisaari, dit-on, aurait nettoyé tout ce qu’il y avait devant lui sur la table des négociations et dit : « Belgrade sera aussi plat que cette table, la ville sera rasée par un tapis de bombes américaines ». En d’autres termes, je ne souhaite pas źtre comparé ą Martti Ahtisaari.

P : Quel est selon vous l’avenir du Kosovo, acceptable pour toutes les parties ?

J.G : Une cantonisation selon le modčle suisse, oł la majorité serait albanaise, tandis qu’au moins trois cantons seraient serbes : un aux alentours de Priština, deux au Nord, vers la Serbie. Dans les cantons serbes, les administrations devraient źtre complčtement en langue serbe. Mais si les cantons serbes qui restent dans la composition de la « République du Kosovo » commencent ą se tourner vers la Serbie, il faut s’attendre ą ce que les cantons albanais de la « République du Kosovo » se tournent aussi vers l’Albanie. Je crois qu’une confédération regroupant la Serbie, le Kosovo et l’Albanie sera créée dans les Balkans et ce dans les 50 années qui viennent. Tous pourront devenir membre de l’Union Européenne, ą l’instar des pays du Benelux. Peut-źtre qu’il s’y créera un groupe, comme celui les pays scandinaves, dont certains font partie de l’UE, et d’autres pas.

P : Le chemin de la Serbie vers l’Union Européenne est semé d’embūches depuis déją plusieurs années ? Quelle est l’importance globale de L’UE aujourd’hui ?

J.G : Il est logique que la Serbie rejoigne l’Union européenne. La Serbie est de toute maničre un pays européen, elle n’a pas la force et la tradition de la Suisse pour rester en dehors de l’Union Européenne. L’UE est une puissante organisation régionale qui devient petit ą petit un Super État et qui connaīt trčs bien le monde, depuis longtemps. Des 27 membres de la famille bruxelloise, prčs de 11 ont été des puissances coloniales qui aujourd’hui encore prennent trčs attentivement soin de leurs relations avec leurs anciens territoires d’outre-mer. L’Amérique est aujourd’hui une puissance globale en chute libre, la Chine n’est pas intéressée par le statut de superpuissance, l’UE est la seule région du monde qui puisse avoir ce genre d’ambitions. Autant je pense que la Serbie doit devenir membre de l’Union Européenne, autant je pense qu’elle ne doit pas rejoindre l’Otan. C’est l’instrument d’un empire mourant qui essaie de trouver des alliés sur le Vieux continent pour affaiblir l’UE.

P : Vous avez vivement critiqué les bombardements de la Serbie par l’OTAN en 1999. Pourquoi ?

J.G : Les bombardements de 1999 constituaient un acte différé de guerre froide dans les Balkans. La Serbie était une victime choisie depuis longtemps, tant pour sa croyance et son alphabet que pour le projet de Tito qui a pendant un tant miné le mythe que les Balkans seraient une terre maudite. En bombardant la Serbie, l’Occident s’est servi de la logique de la guerre froide. Les bombardements de L’Otan n’étaient pas une guerre pour le Kosovo mais une guerre contre la Serbie et Belgrade.

 

 

 

 

 

http://balkans.courriers.info:80/spip.php?page=personnalite
 
Le Courrier de la Macédoine 16/02/2010

Rufi Osmani, le futur chef de file des Albanais de Macédoine ?

Traduit par Belgzim Kamberi
 
Maire de Gostivar en 1997 lors des émeutes qui avaient agité la ville, condamné ą 14 ans de prison avant d’źtre amnistié, Rufi Osmani revient de loin. Celui qui a reconquis la seconde plus grande ville de Macédoine ą majorité albanaise lors des élections de mars 2009 est une énigme politique. Responsable local ultra populaire, il patine sur la scčne nationale. En créant son propre parti, il ambitionne aujourd’hui une envergure gouvernementale.

Par Arben Fetahi

Sur la faēade de la municipalité de Gostivar flotte, entre autres, le drapeau albanais. Le mźme qui, ą l’été 1997, fut le prétexte des émeutes qui ont fait trois morts et plusieurs centaines de blessés, mais aussi de multiples interpellations parmi les manifestants. Le maire de Gostivar de l’époque, Rufi Osmani avait tout de suite été arrźté par les autorités, qui le considérait comme le responsable principal de la levée du drapeau albanais, non officiel. Ce fut le moment oł ce nom devint célčbre dans toute la région.

Reconnu coupable, Rufi Osmani a été condamné ą 14 ans de prison le tribunal de Gostivar, avant que sa peine ne soit réduite ą 7 ans par la Cour d’appel. L’ancien membre du Parti pour la Prospérité Démocratique des Albanais (PPDSh) finit par profiter d’une amnistie et fut définitivement libéré ą la fin de l’année 1998.

Plus d’une décennie aprčs, Rufi Osmani est de nouveau maire de Gostivar, prčs du drapeau albanais. « Mon retour en politique devait commencer lą oł débuta ma destruction politique » dit-il. C’est aprčs sa victoire aux élections de mars 2009 en tant que candidat indépendant qu’il a repris la tźte de la seconde plus grande ville de Macédoine majoritairement albanaise. Il a battu le candidat du parti politique des anciens combattants albanais, le PDSh, membre de la coalition gouvernementale macédonienne et premier parti de la minorité albanaise de Macédoine.

Aujourd’hui, Rufi Osmani a une ambition politique nationale

Maintenant, Rufi Osmani parle de ses succčs du présent et de ses objectifs de demain. Il vient juste de boucler sa premičre année de mandat. Décontracté et heureux. « J’ai remboursé les dettes de l’ancienne mairie qui s’élevaient ą 1,4 million d’euros et j’ai pu demander un nouveau crédit de plus de 3 millions d’euros, alors que le budget annuel de Gostivar ne dépasse pas les 12 millions d’euros », se félicite-t-il. Fier des investissements en infrastructures d’une valeur de 600.000 euros effectués en 8 mois de mandat, il bénéficie désormais du soutien d’un nombre important d’Albanais de Macédoine qui veulent le voir aller plus loin que la scčne politique locale.

D’ailleurs, son destin politique semble aussi intéresser les cercles non albanais en Macédoine. Peut-źtre que cet intérźt est lié ą l’annonce de la création prochaine de son parti politique. En outre, Rufi Osmani voit sa derničre victoire aux élections municipales comme le feu vert pour entamer une carričre au niveau national.

Considéré jusqu’ą récemment comme un homme politique dépassé, aujourd’hui, une chose est sūre, Rufi Osmani semble plus que déterminé ą revenir sur la scčne politique des Albanais de Macédoine. Et avec plus d’ambition.

Surfer sur la crise de leadership de la classe politique albanaise

« Aprčs quatre ą huit ans de participation au pouvoir, les partis politiques albanais se consument, sur le plan politique comme sur celui de la qualité de leurs cadres. Par conséquent, l’électorat albanais revendique une nouvelle option politique. L’échec des partis politiques actuels est une conséquence des déchirements au sein de la scčne politique albanaise, de sa crise de leadership, incapable et corrompu, mais aussi des obstacles imposés par la communauté internationale. Cela a pour résultat, la fragile stabilité interethnique et institutionnelle de la Macédoine », critique Rufi Osmani.

En ajoutant que d’autres facteurs ont favorisé ces échecs : l’absence de reconnaissance des défaites électorales, la participation au gouvernement sans plateforme politique et sans dynamique claire dans la mise en œuvre des revendications liées aux statuts des Albanais, mais aussi ą la répartition non proportionnelle du budget de l’État.

« Il faut revendiquer l’évolution du statut des Albanais en nation constitutive »

Originaire du village de Ēajle, prčs de Gostivar, l’homme qui a gagné haut la main toutes les élections auxquelles il a participé ą Gostivar depuis sa sortie de prison n’a pas pris part aux derniers processus et mouvements politiques de la minorité albanaise. Pourtant, son nom est revenu ą chaque fois que s’agitait la scčne politique albanaise de Macédoine. Docteur en sciences économiques et enseignant ą l’Université de l’Europe du Sud-est, Rufi Omani vise l’affermissement d’une nouvelle alternative politique. « Le conflit de 2001 a été la derničre alternative non institutionnelle des Albanais.

Pour le moment, les rapports actuels dans le pays et l’influence internationale ne laissent pas d’espace nécessaire pour d’autres alternatives », affirme-t-il en ajoutant que les Accords d’Ohrid sont maintenant dépassés et que les Albanais de Macédoine doivent obtenir ą l’avenir le statut de nation constitutive.

« Il est évident que la Constitution actuelle et les Accords d’Ohrid sont maintenant des encadrements dépassés, mais il faut tout d’abord revendiquer obstinément leurs complčtes applications dans le plus court délai. Aprčs l’intégration de la Macédoine dans l’Otan et l’UE, il faut revendiquer le changement de la Constitution, l’évolution du statut des Albanais en nation constitutive et un systčme de prise de décision et d’actes stratégiques par consensus », voilą la vision ą long terme de Rufi Osmani pour la Macédoine.

Mais Rufi Osmani reste une énigme

Pour lui, la majorité des dirigeants politiques actifs en Macédoine ne proposent pas d’alternative crédible aux citoyens. Lui qui n’apprécie gučre les principaux dirigeants politiques albanais de Macédoine, Ali Ahmeti et Menduh Thaēi, ainsi que le dirigeant de l’opposition macédonienne, Branko Crvenkovski, montre une certaine estime pour le Premier ministre Nikola Gruevski. « C’est un politicien qui a réussi ą marginaliser les deux partis politiques albanais avec beaucoup d’élégance. Et il essaie, usant de méthodes dignes de Hamlet, de résoudre l’enjeu de la question du nom de la Macédoine avec la Grčce ».

Responsable politique accompli au niveau local, mais inexistant ą l’échelle nationale, Rufi Osmani reste une énigme politique. Indépendamment du fait que son avenir politique est difficile ą prévoir, il ne fait aucun doute que le charisme de ce politicien local défie continuellement et silencieusement les principaux dirigeants du pays. Selon Osmani, leurs craintes s’illustrent le mieux ą travers la censure médiatique dont il fait l’objet. « Les médias font tout pour me marginaliser en tant qu’homme politique du présent, mais aussi de l’avenir. Une telle tendance est orchestrée par mes adversaires, ceux qui dominent actuellement la scčne politique », conclut-il.

 

 

http://balkans.courriers.info:80/article14691.html

BIRN

Macédoine : les partis albanais rejettent l’idée d’une coalition d’opposition

Traduit par Stéphane Surprenant
Sur la Toile :

Publié dans la presse : 12 février 2010
 
Les principaux partis représentants la minorité albanaise de Macédoine ont vivement rejeté l’idée de la création d’une coalition toute albanaise pour former l’opposition au parti du Premier ministre macédonien, Nikola Gruevski, le VMRO. La proposition venait de Menduh Thaci, chef du Parti démocratique albanais (PDSh), homme politique trčs controversé, tant chez les Albanais que les Macédoniens.

Skopje

Sinisa-Jakov Marusic  

JPEG - 43.4 ko
Mehdu Thaci, le dirigeant controversé du PDSh

 

 

 

 

 

 

La proposition est venue du chef du Parti démocratique des Albanais (PDSh), Menduh Thaci. Dans une entrevue accordée ą la télévision Albanian Top Channel, mercredi 10 février 2010, il a affirmé que le PDSh était prźt ą former un bloc tout albanais, ą la condition que le partenaire albanais au sein de la coalition gouvernementale du Premier ministre Gruevski, l’Union démocratique pour l’intégration (BDI), mette fin ą son appui au parti au pouvoir.

Tahir Hani, député de la BDI, a quant ą lui rappelé sa propre tentative infructueuse de former une premičre coalition albanaise en 2002. Menduh Thaci s’était alors opposé au projet.

« En 2002, Menduh Thaci et le PDSh avaient pourtant l’opportunité d’apporter leur contribution ą cette idée, mais ils ont plutōt choisi de la détruire », a constaté Tahir Hani devant les journalistes.

Les membres de Nouvelle démocratie (ND), un autre parti d’opposition albanais, a jugé l’idée comme telle digne de considération, tout en déplorant qu’elle provienne de la mauvaise personne.

« Ce serait trčs bien si cette idée venait de quelqu’un d’intelligent et de sérieux », a déclaré ą la presse Abedin Zimberi, un député du ND. « Mais nous ne sommes certainement pas prźts ą nous rallier ą un homme qui appelle tantōt ą la guerre, tantōt ą l’urgence d’une solution politique, selon son humeur… »

Menduh Thaci a déją accusé le gouvernement de centre-droit du Premier ministre Gruevski d’avoir banalisé les pratiques discriminatoires ą l’encontre des membres de la minorité albanaise. Ceux-ci représentent le quart de la population. Menduh Thaci reproche en effet au gouvernement de prōner une politique ethno-centriste destinée ą ne plaire qu’ą la majorité macédonienne.   Il a également déją affirmé que les racines du nationalisme macédonien tenaient toutes dans la « querelle du nom » avec la Grčce. Il a ajouté que les Albanais subissaient ensuite les conséquences de cette dispute.

Les ambassadeurs de l’Union européenne et des États-Unis, Erwan Fouere et Phillip Reeker, ont récemment critiqué Menduh Thaci pour ses propos exprimant l’idée que la Macédoine pourrait sombrer prochainement dans la guerre, si l’oppression de la minorité ethnique albanaise se poursuivait.

 

 

 

 

 

http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=72993
 
Origjina e Skėnderbeut, Dokument i rrallė i 1368 pėrmend Kastriotėt nga Kanina e Vlorės
» Dėrguar mė: 07/02/2010 - 15:15
Lajme te ngjashme
Milosao
Dr. Etleva Lala, Dr. Musa Ahmeti

Pėr tė ndriēuar nė pėrgjithėsi, njė epokė tė caktuar apo njė person alitet tė veēantė, tė shquar nė histori, siē ėshtė Gjergj Kastrioti – Skėnderbeu, domosdo duhet mbėshtetur nė burime dokumentare qė ruhen nėpėr arkiva tė ndryshme, qofshin ato tė botuara, pjesėrisht tė botuara apo tė pa botuara; tė cilat janė si njė hallkė ndėrlidhėse nė mes historisė kombėtare shqiptare, me historinė e vendeve tė Ballkanit, Lindjes sė Afėrme dhe Evropės nė veēanti.
Duke shfrytėzuar lėndėn burimore, tė Arkivit tė Dubrovnikut, dokumentet origjinalė pėr shekullin e XIV-tė, tė cilėt ruhen nė fondin: seria e dokumenteve tė Vjenės; nė signaturėn nr. 1019, kemi hasur origjinalin e dokumentit tė 2 shtatorit tė 1368, nė tė cilin, pėr herė tė parė, nė histori, [nga dokumentet e shkruara tė njohura deri me sot] pėrmendet emri Kastriot.
Pos ribotimeve, nė disa gjuhė, ky dokument, ėshtė pėrkthyer edhe nė gjuhėn shqipe. Fillimisht, tė pėrkthyer e hasim nė “Burime tė zgjedhura pėr historinė e Shqipėrisė” volumi II, Tiranė 1962; pastaj nė Prishtinė nga dr. Tefik Geci nė vitin 1968 dhe sė fundi nga dr. Ramiz Abdyli nė vitin 1984. Botimi i Tiranės me atė dr. R. Abdylit ėshtė identik, nuk ka asnjė ndryshim, as nė stil e as nė gjuhė, derisa pėrkthimi i dr. T. Gecit ndryshon. Tė tri kėto pėrkthime, kanė lėshime tė ndjeshme, nuk janė tė sakta dhe preēize, ju mungon qasja profesionale, ndoshta si pasojė e mosnjohjes sė paleografisė sllave, ēirilike dhe glagolike apo nga mosshfrytėzimi i origjinalit [kėtu pėrjashtojmė dr. T. Gecin, i cili si duket, ka shfrytėzuar origjinalin], gjithnjė duke u mbėshtetur nė botimet e bėra, nga studiues tė huaj, tė cilat kanė mangėsi dhe paqartėsi tė shumta.
Njėri ndėr arkivat mė tė pasura pėr shekullin e XIV, pėr historinė e Shqipėrisė nė veēanti, e Ballkanit perėndimor nė pėrgjithėsi, ėshtė Arkivi Historik i Dubrovnikut, pėr shkak tė rolit tė rėndėsishėm qė kishte Dubrovniku nė sferėn e mardhėnieve ekonomiko-shoqėrore dhe finaciare, me vendet fqinje ballkanase. Njė vend i rėndėsishėm i takon Shqipėrisė dhe familjeve princėrore e bujare tė saj, nė kėto marrėdhėnie, tė cilat kanė lėnė gjurmė tė shumta tė shkruara. Familja mė e dalluar, ėshtė ajo e Kastriotėve, pėr tė cilėn nė fonde tė shumta, tė kėtij arkivi, ruhen dokumente, akte dhe testamente tė ndryshme, tė karakterit publik dhe privat.
Dokumenti i rėndėsishėm
Njėri nga dokumentet mė tė rėndėsishėm, pėr kėtė familje, ngase pėr herėt tė parė, gjejmė tė shkruar emrin e saj, Kastriot, ėshtė dokumenti nr. 1019, nga fondi i dokumenteve tė Vjenės, i shkruar mė 2 shtator tė vitit 1368. Pos rėndėsisė se, pėr herėt tė parė pėrmendet emri Kastriot, ky dokument, ka edhe njė rėndėsi tjetėr tė veēantė, ngase leximi, transkriptimi dhe pėrkthimi i tij ėshtė bėrė nė mėnyrė tė gabuar, veēanėrisht nga studiuesit e huaj, gjerman, tė cilėt, nuk e njihnin me themel sllavishten. Kjo gjė ka nxitur studiuesit sllav, qė tė nxjerrin pėrfundime tė gabuara, se Skėnderbeu, qenka me origjinė sllave! Kėsaj radhe, pėr t’iu dhėnė fund debateve tė shumta kontradiktore; pėr tė hedhur poshtė me forcėn e argumenteve, pretendimet e qėllimkėqija sllave, do tė botojmė bashkangjitur kėtij shkrimi, fototipinė e origjinalit (faksimilen), transkriptimin nė gjuhėn sllave me grafema latine dhe pėrkthimin nė gjuhėn shqipe.
Kushtet ku u shkrua...
Ngritja dhe forcimi i feudalėve e princėrve vendas shqiptar, nė disfavor tė pushtuesve tė huaj, si rezultat i njė procesi tė gjatė dhe tė mundimshėm, tė zhvillimit politiko-shoqėror dhe kulturoro-ekonomik qė kishte filluar, nė shekullin IX-tė, solli formimin e disa shteteve feudale, nė pjesė tė ndryshme tė Shqipėrisė etnike.
Kronika e Janinės dhe ajo e Epirit nga shekulli i XIV-tė, na mundėsojnė tė kemi njė vėshtrim tė pėrgjithshėm pėr pozitėn dhe gjendjen e Kaninės dhe Vlorės nė kohėn kur u shkrua dokumenti [diploma] i Aleksandrit nė vitin 1368. Pas vdekjes sė mbretit Dushan, perandoria e tij u shkatėrrua shpejt, kėshtu qė menjėherė, lindėn sundues tė vegjėl tė cilėt ishin, gjysmė tė varur. Nė Shqipėrinė Jugore dhe nė disa vise tė Epirit, pas disfatės sė Simeon Uroshit, trashėgimtari i despotatit tė Epirit, Niēifori, nė vitin 1358, bėri pėrpjekje qė tė rikthente territoret e humbura nė disa vise shqiptare, por kjo gjė nuk i shkoi pėrdore ngase, hasi nė rezistencė tė fortė, tė shqiptarėve, pėrkundėr njė ushtrie tė shumtė nė numėr, qė dispononte, nė mesin e tė cilės kishte edhe mercenar turq; ai u vra dhe ushtria e tij u shkatėrrua, nė betejėn te lumi Ahelos. Ky sukses i feudalėve shqiptarė e vlleh, mundėsoi forcimin e tyre dhe shtimin e aspiratave pėr zgjerime tė reja.
Nė Vlorė e Kaninė, po edhe nė viset pėrreth, sundonte Joan Asen Komneni i cili u martua me Anėn, mamanė e Niēiforit, sipas tė cilės muar edhe mbiemrin. Kėtė e zėvendėsoi Aleksandri, i cili nė asnjė dokument tė njohur deri me tani, nuk thirret Komnen! Ky, ishte qytetar nderi i Dubrovnikut dhe kishte raporte tė mira ekonomike-tregtare me Dubrovnikun.
Pos Aleksandrit, qytetarė nderi nė Dubrovnik ishin edhe familjet fisnike shqiptare, tė: Balshajve, Topijajve, Aranitėve, Matrangėve, Kastiotėve, Muzakėve, etj, gjė qė ju siguronte favore tė konsiderueshme nė zhvillimet tregtare dhe shkėmbimin e mallrave me shtetet fqinje. Kėto lidhje forcohen edhe mė shumė gjatė shekujve XIV e XV-tė, por fillin e kishin qė nė shekullin e XI-tė, pėr tė arritur njė nivel tė lartė zhvillimi, gjatė sundimit tė princit tė parė tė Arbėrisė, Progonit dhe bijve tė tij: Gjinit e Dhimitrit.
Sipas burimeve tė njohura, Aleksandri duhet tė ketė sunduar si zot i Vlorės dhe Kaninės nga viti 1363 deri nė vitin 1380. Si pasojė e luftėrave dhe kontradiktave tė pandėrprera me feudalėt fqinjė, duke mos pasur njė pozitė tė fortė nė principatėn e tij, nė vitin 1368, kėrkoi nga Dubrovniku qė tė shpallet qytetar nderi, me kėtė gjė, ai dėshironte qė mė parė tė siguronte strehim, nė rast rreziku nga ndonjė e papritur, gjė qė ishte e zakonshme pėr kohėn; ngase veprime tė ngjashme kishin bėrė edhe shumė bujarė tė tjerė vendas. Dokumenti i shkruar, [diploma] arriti sipas tė gjitha gjasėve, nė Dubrovnik, nė gjysmėn e dytė tė muajit shtator tė vitit 1368.
Pėrshkrimi dhe
karakteristikat
e dokumentit
Dokumenti nė origjinal, ėshtė i shkruar nė sllavishte tė vjetėr, me grafema ēirilike me elemte tė glagolicės. Ėshtė i shkruar nė letėr - gjysmė karton, ka dimensione: 26.5 x 39.8cm. Dokumenti ėshtė i ruajtur dhe ndodhet nė gjendje tė mirė. Ėshtė i shkruar me ngjyrė tė zezė, me shkrim shumė tė imėt, nė kursiv, qė vende-vende lexohet me vėshtirėsi. Siē ishte zakon i kohės, ka shkurtesa tė shumta. Nė fund, nė mes tė dokumentit, ėshtė gjurma e vulės sė rrumbullakėt, nga dylli i kuq, e cila ėshtė shumė e dėmtuar, ku mezi mund tė lexohen disa grafema. Shkak i dėmtimit tė vulės, ėshtė zhvendosja e shpeshtė e kėtij dokumenti nė relacionet: Dubrovnik-Vjenė-Beograd-Dubrovnik. Kėtė dokument e ka shkruar logofeti Gjorica, siē mund tė vėrehet nė fund tė dokumentit. [Logofeti kryesonte zyrėn e kancelarisė sė princit, e cila hartonte dokumente shtetėrore, si diplomat, traktatet ndėrkombėtare, letrat zyrtare e private tė sundimtarit, mbante korespodencėn diplomatike me shtetet tjera, kujdesej pėr tė gjitha llojet e akteve, drejtonte financėn, etj.]
Dokumenti pėr herė tė parė ėshtė botuar nė vitin 1840, me ribotime tė shumta, po asnjėherė korrekte. Ky dokument, nė formėn e botuar deri tani, ka shkaktuar debate dhe kundėrthėnje tė shumta, tė cilat kanė pasur si pasojė, shtrembėrimin dhe vėnjėn nė pyetje tė origjinės shqiptare tė Skėnderbeut. Numri i atyre tė cilėt kanė mbėshtetur kėtė dokument tė botuar, e me mangėsi, ėshtė tepėr i madh, psh. Hopf, Hahn, Ippen, Jireēek, Makushev, Fiander, Wenger, Mikloshiq, Novakoviq, Hammer, Iviq, Thalloczy, Pisko, Fallmerayer, Paganel, Shafarik, Pastor, Marinesco, po, pėr fat tė keq edhe ndonjė shqiptar!
Botimet e bėra nė gjuhėn sllave nga Karanotvrtkoviqi /1840/, Mikloshiqi /1858/, Makushevi /1871/, Novakoviq /1912/, Stojanoviq /1929/, etj; nuk dallojnė nga njėra tjetra, pos qė Stojanoviqi, shton njė pikė, para emrit tė Branillos. Shuflaj, Jireēek e Thaloēi, e botojnė dokumentin nė vitin 1918, tė pėrkthyer nė gjuhėn latine, me disa lėshime, si duket ata kanė shfrytėzuar Mikloshiqin, kėshtu qė, kėta fillimisht e mohojnė qė emri Branillo i takon emrit Kastriot; por mė vonė ndėrrojnė qėndrim dhe pohojnė se: emri Branillo i pėrket emrit Kastritot! Tė njėjtin qėndrim, pra atė se: emri Branillo i pėrket emrit Kastritot, e mbajnė edhe Hopf /1873, /Hahn /1853/, Ippen /1899/, Hammer, /1840/ Pisko /1894/, Fallmerayer /1866/, Paganel /1855/, Pastor /1891/, etj.
Lėshimi i Carl Hopf-it dhe pasojat nė histori
Lėshimin mė tė ndjeshėm, ndėr studiuesit e huaj e ka bėrė Hopf-i. Nė botimin e: Chroniques Greco-Romanes, duke folur pėr trungun gjenealogjik tė Kastriotėve, ai thirret nė dokumentin Aleksandrit nga viti 1368 dhe duke mos e zotėraur mirė sllavishten mesjetare, duke mos lexuar me vėmendje dorėshkrimin, ai nuk pėrfill fare shenjat e pikėsimit, i bėn njė stėrgjysh Skėnderbeut, me emrin Branillo Kastrioti, duke mos lexuar grafemėn “i” nė mes tė dy emrave. Kėtė interpretim tė gabuar tė Hopfit, nė shkencėn historike, e kanė shfrytėzuar edhe shumė historianė e studiues tė tjerė, duke formuar idenė e gabuar mbi origjinėn e Kastriotėve. Kėtė gjė, me mjeshtri tė veēantė e kanė shfrytėzuar historianėt sllavė, duke shkruar studime tė tėra mbi kėtė temė. Pėr fat tė mirė, studiues dhe shkencėtar tė mėvonshėm, kanė kapur njė lėshim tė tillė, duke hedhur poshtė kėtė teori tė gabuar. I pari, qė nė mėnyrė shkencore hodhi poshtė kėtė lėshim tė ndjeshėm, ishte Fan Noli. Pėr fat tė keq, deri me tani, asnjėherė nuk u botua komplet fototipia [faksimilja] e origjinalit, transkriptimi dhe transliterimi i plotė i bazuar nė origjinal, por ēdo herė, u botuan studime tė veēanta duke u mbėshtetur nė botimet e mėparshme, ku gabimet ishin tė pa evitueshme. E njėjta gjė ju ndodhi edhe studiuesve shqiptarė.
Transkriptimi dhe transliterimi i origjinalit tė dokumentit nr. 1019, ėshtė shumė i vėshtirė pėr studiuesit dhe historianėt, tė cilėt nuk janė specialistė tė paleografisė sllave mesjetare, sidomos asaj ēirilike dhe glagolike. Shkurtesat e shumta, pastaj grafia e imtė kursive dhe nė disa raste, dora jo e stėrvitur e logofetit, vėshtirėsojnė edhe mė shumė transkriptimin dhe transliterimin. Ky dokument, ėshtė njė diplomė e karakterit publik, e cila mban nė vetvete tė gjitha karakteristikat e dokumenteve tė kėsaj epoke historike. Nė fillim ėshtė i shėnuar invokacioni simbolik, pason invokacioni verbal dhe datimi.
Elementet e veēanta tė aktit diplomatik
Invokacioni simbolik, i paraqitur me shenjėn e kryqit, tregon nėshtrimin e pushtetit real [tė Aleksandrit tė Kaninės], ndaj atij kishtar, duke treguar besnikėrinė apsolute ndaj kishės.
Invokacioni verbal, qė pėrdoret nė kėtė dokument, nuk ėshtė karakteristikė e shpeshtė e pėrdorimit tek dokumentet e tilla sllave. Me kėtė, i rritej vlera dokumentit duke dėshiruar qė tė arrihet qėllimi pėr destinimin e tij. Nė kėtė rast, ėshtė i shprehur nė formėn: Nė emėr tė atit tė birit dhe tė shpirtit shenjtė. Derisa datimi i dokumentit, pėrbėn njė rast tė veēantė, ngase zakonisht, nė kėtė kohė, shėnohet nė fund tė tekstit, kėsaj radhe, e kemi nė fillim tė dokumentit dhe tregon datėn e shkrimit, nė formėn: nė vitin 1368, muaj shtator, mė 2.
Teksti i dokumentit [diplomės] pėrbėhet nga ekspozicioni ose naracioni dhe dispoziconi. Nė ekspozicion janė sqaruar rrethanat aktuale pėr vendimin e shkrimit tė njė akti tė tillė diplomatik. Nė kėtė rast e kemi nė formėn: Aleksandri zot i Kaninės dhe Vlorės (...) dėrgova fisnikun tim Dimo qė tė flasė dhe tė mbaroj kėtė punė, pra qėllimi ėshtė i shprehur shumė hapur dhe tepėr qartė. Derisa dispozicioni, si pjesa mė e rėndėsishme e aktit diplomatik, e cila nė vete ngėrthen objektin moral dhe atė material, qė i dedikohet pranuesit, na paraqitet nė formėn: u betuam duke qėndruar nė kėmbė nė Ungjillin e Shenjtė dhe hyjnor (...) tė bėhem unė besnik i dubrovnikasve dhe mik me bujarėt e mi, pra shprehet respekti dhe pranohen tė gjitha obligimet qė dalin nga njė akt i tillė.
Si pjesė tė fundit kemi: pėrfundimin ose eshatokolin. Kjo pjesė pėrbėhet nga pėrfocimi dhe nėshnkrimi. Pėrforcimi zakonisht fillon me simbol, qė nė kėtė rast ne kemi kryqin dhe dėshmitarėt, tė cilėt janė njerėz tė shquar, tė jetės publike, tė pushtetit aktual dhe pjesėtarė tė fisnikėve vendės. Pėrforcimin, kėsaj radhe e kemi tė paraqitur nė fomrėn: Kėta bujarė janė betuar duke qėndruar nė kėmbė nė Ungjillin e Shenjtė me emėr Prodan vojvoda dhe Mikleushi, qefaliu i Vlorės Branilo dhe qefaliu i Kaninės Kastrioti dhe Raiēi oborr mbajtėsi dhe Ujega Stavileci dhe Stamati dhe Obradi gjykatės dhe Zgurė Dukagjini dhe Smokva dhe Kostadin Shurboviqi dhe Borishi dhe Gruboj dhe pėrkthyesi dhe Radivoi dhe Bgoj.
Nėnshkrimi, zakonisht ėshtė pjesa pėrmbyllėse e aktit diplomatik. Kėsaj radhe e kemi nė formėn: A kėtė shkrim e shkroi logofeti i zotit Aleksandėr Gjorica sipas fjalėve tė zotit Aleksandėr dhe tė gjithė bujarėve.
Pėrpos elementeve tė pėrmendura, kėtij akti diplomatik, i mungojnė edhe disa pjesė standarte apo tė klishetizuara, tė cilat i ndeshin nė dokumente tė ngjashme nga e njėjta periudhė. Kėto mungesa, nė asnjė mėnyrė nuk e zvogėlojnė rėndėsinė dhe autenticitetin e aktit.
Analiza dhe studimi i themeltė i kėtij dokumenti, hedh nė dritė shumė tė dhėna interesante, ngase aty gjejmė shumė gjėra pėr viset e Vlorės e Kaninės. Ėshtė e njohur, se Vlora dhe Kanina nė shekullin e XIV-tė ishin dy pika strategjike tė Shqipėrisė Jugore, qė shtriheshin nė bregdetin pėrendimor tė Otranit, pėrkatėsisht nė vijėn, ku ndahet deti Jon me detin Adriatik, qė paraqesin interes tė veēantė pėr pushtuesit e huaj. Zaten, njė gjė e tillė vėrehet hapur edhe nga pranimi i Dubrovnikut, qė tė siguroi strehim [ti ofroj titullin, qytetar nderi] Aleksandrit, zotit tė kėtyre viseve.
Kush ėshtė qefaliu i Kaninės Kastrioti?
Tė gjitha burimet qė njohim deri tani, nuk na japim hollėsi konkrete, rreth kėtij Kastrioti, i cili nė historiografi ka shkaktuar debate tė ashpra dhe mendime tė shumta, kontradiktore! Titulli qefali, me tė cilin emėrohet ky Kastriot, dmth. komandat kėshtjelle ose qeveritar i njė qyteti! Ky fakt, na vė para dilemave tė shumta, tė cilat edhe sot e kėsaj dite qėndrojnė pezull dhe tė pasqaruara sa duhet nė historiografinė shqiptare. Si qefali i Kaninės, Kastrioti, do tė thotė se ishte njė pjesėtar i shtresė sė lartė fisnike, njeri i dėgjuar dhe i respektuar, i cili me firmosjen e tij, nė dokumentin e cekur, tregon rėndėsinė dhe autoritetin qė gėzonte jo vetėm nė Kaninė por edhe mė gjėrė. Edhe pse nuk kemi arritur tė gjejmė njė lidhje tė drejtė pėrdrejtė me Kastriotėt e Krujės apo Matit, ne mendojmė, se ky Kastriot, ėshtė trungu i familjes Kastrioti, e cila kishte zotėrimet e saja nė Kaninė, po edhe nė vise tė tjera, e mė vonė edhe nė Veri tė Shqipėrisė!
Mendimet e studiuesve dhe historianėve, janė tė ndara. Hopf-i, duke folur pėr Konstantin Kastriotin, pohon se ai, ishte i njėjti Kastriot, pra qefaliu i Kaninės, mirėpo kėtė pohim, ai nuk e mbėshtet nė asnjė burim shkencor, pra edhe kėsaj radhe gabon. Tė njėjtėn rrugė e ndjek edhe medievisti i njohur kroat Milan Shuflaj. Shuflaj, duke u mbėshtetur, nė etimologjinė e emrit, si edhe disa shkencėtarė tė tjerė, nxjerr pėrfundim tė gabuar, kur pohon se: qefaliu i Kaninės Kastrioti, kishte origjinė greke! Pos kėtyre, mendime tė gabuara pėr origjinėn e Kastriotėve, kishin histrorianė, tė cilėt nuk e kishin njohur dokumentin nr. 1019 nga viti 1368, si psh. Sansovino, Lavadrin, Spandugino, etj.
Tė gjitha kėtyre mendimeve tė gabuara, tė pa mbėshtetura me argumente tė forta dhe me bazė shkencore, Fan Noli, me vendosmėri dhe dokumente tė shumtė, arriti t’iu tregojė vendin e duhur, atė tė harresės dhe pluhurit. Ē’ėshtė e vėrteta, edhe biograf e studiues tė tjerė para Nolit, kishin bėrė njė gjė tė tillė, po jo kaq bindshėm! Barleti nė kryeveprėn e tij, vė nė pah origjinėn shqiptare tė Skėnderbeut; pastaj Bardhi, me kėmbėngulje mbron njė gjė tė tillė, kur polemizon me J. Marnaviqin. Mė vonė, įt Athans Gegaj me gjuhėn e argumenteve, po ashtu hedh poshtė teoritė e gabuara mbi origjinėn e Skėnderbeut. Shpresojmė, se pėrfundimisht, botimi i kėtij dokumenti i cili i ofrohet lexuesit tė gjėrė, por edhe histroianit e specialistit tė fushės pėrkatėse, do jetė kontribut, qė njėherė e pėrgjithmonė, tė mbyllet njė debat i tillė, mbi origjinėn e Skėnderbeut.
Disa emra tė tjerė qė pėrmenden nė dokument...
Transliterimi, transkriptimi dhe pėrkthimi i gabuar i disa emrave, ka bėrė qė tė mos mund tė identifikohen deri me tani disa figura tė rėndėsishme qė pėrmenden nė dokument.
Njėri ndėr 16 dėshmitarėt, i nėnti me radhė ėshtė edhe Zgurė Dukagjini! Ky emėr, deri tani ka qenė i lexuar gabimisht, dhe i tillė ka qenė fare i panjohur. Zgurė Dukagjini, nė shekullin e XIV-tė, ėshtė i njohur nga dokumentet dubrovnikase dhe venedikase, si njė tregtar i zoti dhe nė dy raste si ndėrmjetėsues nė dy konflikte, nė mes Venedikut dhe Durrėsit. Domosdo se ėshtė, pinjoll i familjes sė njohur Dukagjinase. Ujega Stavileci, ėshtė lexuar gabimisht, nė “Burime...” dhe R. Abdyli, si Ojega Stavileci, ndėrsa te T. Geci si: Jagėja. Analiza e kujdesshme e grafemave nė origjinal, na bėn tė pohojmė se, leximi i drejtė ėshtė: Ujega! Njė lėshim tjetėr ėshtė, te leximi i pėkthyesit, si dragoman! Ky moment, ėshtė mjaft i rėndėsishėm dhe tepėr domethėnės ngase, jep tė kuptohet, se disa nga tė pranishmit, tė firmosur si dėshmitar, nuk e njihnin gjuhėn sllave dhe ju duhej pėrkthyesi [dragomani]! /Pra, dragomani nuk ėshtė emėr personi, por ėshtė titull i caktuar!/ Figurė e veēantė ėshtė, Nikollė Kabuzhiqi, i cili nė cilėsinė e pėrfaqėsuesit diplomatik, tė Dubrovnikut, mbikėqyr firmosjen dhe betimin e aktit diplomatik tė Aleksandrit. Kabuzhiqi, ėshtė i njohur si tregtar i drithėrave jo vetėm nė viset e Vlorės e Kaninės, por edhe nė Veri tė Shqipėrisė. Emrin e tij e ndeshim nė shumė dokumente tė ndryshme.