Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
www.legaliteti.org
Tel&Fax: +355 4 2230076

Tiranė mė 18 nėntor 2010

 

NMT Mbreti Leka I i Shqiptarėve priti dje nė audiencė Lartėsinė e Saj Mbretėrore, Princeshėn Lea e Belgjikės qė shoqėrohej nga Ministri i Shtetit belg, Shkėlqesia e Tij, Z. Jaak Gabriels si dhe nga Shkėlqesia e Tij, Z. Gunnar Riebs, historian dhe Konsull nderi i Sllovakisė nė qytetin belg tė Antwerpen-it.
 
Gjatė bisedave LSM Princesha Lea e Belgjikės solli nė kujtesė me emocion tė madh takimet e shumta tė Mbretit Leka me familjen mbretėrore belge dhe veēanėrisht me bashkėshortin e Saj, LSM tė ndjerin Princ Aleksandėr i Belgjikės dhe me NMT Mbretin Baudouin dhe deklaroi pėr mediat se ėshtė tepėr e kėnaqur qė pas njė kohe tė gjatė tė mund tė takojė pėrsėri Sovranin shqiptar.  Ministri i Shtetit belg, Z. Jaak Gabriels e siguroi Mbretin Leka se autoritetet mė tė larta belge kanė shpreh gjithnjė njė miqėsi tė sinqertė me popullin shqiptar pėr shkak tė lidhjeve tė ngushta tė familjeve mbretėrore tė tė dy vendeve dhe se ėshtė i lumtur qė Shqipėria dhe shqiptarėt po pėrjetojnė momente tė rėndėsishme pėr zhvillimin dhe afrimin e tyre drejt familjes europiane nėn presidencėn belge tė Kėshillit tė Bashkimit Europian.
 
LSM Princesha Lea e Belgjikės i raportoi Mbretit Leka pėr takimet e shumta qė kishte pasė me autoritetet e larta shqiptare gjatė qėndrimit tė saj njė ditor nė Tiranė dhe qė, pėrveē pjesmarrjes nė njė koktej tė organizuar nga publicisti dhe shkrimtari i mirėnjohur Z. Fahri Balliu, pėrfshiu edhe njė darkė me Ministrin e Punėve tė Brendshme Z. Lulzim Basha dhe njė takim me Kryeparlamentaren Zj. Jozefina Topalli.  Princesha Lea deklaroi se ishte e kėnaqur pėr dinjitetin me tė cilin institucionet shqiptare pėrfaqėsohen nga personalitete tė spikatura dhe intelektualė e politikanė tė nivelit mė tė lartė europian dhe shtoi se ishte po ashtu e lumtur qė tė gjejė nė Shqipėri njė harmoni ndėrmjet institucionet e Republikės dhe atė tė Mbretėrisė dhe se kjo bashkėjetesė mund tė sjellė rezultate tė frytshme pėr Shqipėrinė.
 
NMT Mbreti Leka u bėri mysafirėve tė Tij njė paraqitje tė shkurtėr tė arritjeve pozitive tė qeverisė aktuale gjatė 5 viteve tė fundit duke vėnė theksin nė zhvillimin ekonomik, rritjen e mirėqėnjes pėr popullin, zhvillimin e infrastrukturės rrugore dhe luftėn kundėr korrupsionin e kriminalitetin por theksoi se rruga ėshtė akoma e gjatė nė tė gjitha drejtimet pėr arsye tė trashėgimit tė rėndė tė qeverive tė mėparshme si dhe tė diktaturės komuniste.  Mbreti Leka shtoi se pavarėsisht sfidave qė po kalon Shqipėria, vendi ynė ka tė gjitha potencialet pėr zhvillim tė mėtejshėm dhe mė tė shpejtė kur ekziston vullneti politik.
 
Nė fund tė takimit, LSM Princesha Lea e Belgjikės ftoi Mbretin Leka I pėr njė vizitė nė familjen mbretėrore belge ndėrsa ēiftin e ri princor shqiptar, LT Princin Leka me tė fejuaren Znj. Elia Zaharia, pėr njė ballo mbretėror qė do tė mbahet nė Belgjikė nė fillim tė vitit 2011.

Gjatė qėndrimit tė Saj nė Shqipėri, LSM Princesha Lea e Belgjikės pati rastin tė dalė pėr njė shetitje nė qendėr tė Tiranės, e shoqėruar nga e fejuara e Princit Leka, Znj Elia Zaharia, ku shfrytėzoi rastin pėr tė zbuluar vlerat artistike dhe kulturore tė artizanatit shqiptar dhe tė blejė disa dhurata dhe kujtime nga Shqipėria pėr anėtarėt e familjes mbretėrore belge.
 
Zyra e shtypit e Oborrit Mbretėror


 
*****

Zja Gabriels, Gunnar Riebs, Ministri Jaak Gabriels, Sulejman Gjana, LSM Princesha Lea e Belgjikės, Julinda Batusha.

Elia Zaharia, LSM Princesha Lea, NMT Mbreti Leka.

LSM Lea e Belgjikės, Elia Zaharia.


 
http://www.noblesseetroyautes.com/nr01/2010/12/la-princesse-lea-de-belgique-recue-par-le-roi-leka-dalbanie/#more-42966

La princesse Léa de Belgique reēue par le roi Léka d’Albanie

Actualité, Albanie, Belgique 6 décembre 2010

La princesse Léa de Belgique était en visite en Albanie les 16 et 17 novembre afin d’assister au lancement de l’édition albanaise du livre « Charles, comte de Flandres, prince de Belgique, Régent du Royaume » de Gunnar Riebs. Pour l’occasion, un événement a eu lieu le 16 novembre en présence de nombreuses personnalités politiques, ainsi que du monde culturel. Un dīner officiel a été ensuite organisé par le Ministre de l’Intérieur d’Albanie, Lulzim Basha. Le lendemain, la présidente du Parlement albanais a reēu la délégation avant que celle-ci se rende dans les bureaux de la maison d’édition « 55″ qui a publié la version albanaise de l’ouvrage de Gunnar Riebs. 

 

Le roi Léka d’Albanie a reēu dans sa résidence la princesse Léa, l’auteur Gunnar Riebs et le Ministre d’Etat belge Jaak Gabriels. Pour rappel, le prince héritier Léka, fils du roi Léka avait pour parrain le roi Baudouin. Lors de cette rencontre, Elia Zaharia, fiancée du prince héritier Léka était présente. La princesse Léa évoqua avec beaucoup d’émotion l’amitié qui liait le roi ą son époux le prince Alexandre de Belgique. (Merci ą Philippe – Source : Aide de Camp du Roi Léka)