http://albania.dyndns.org/

 

 

http://www.panorama.com.al/argument/“e-verteta-e-lidhjes-se-enver-hoxhes-me-princeshen-maxhide-motren-e-ahmet-zogut”/

 Description : Gazeta Panorama

“E vėrteta e lidhjes sė Enver Hoxhės me Princeshėn Maxhide, motrėn e Zogut”

Argumente Enjte, Dhjetor 8th, 2011

Skėnder Zogu rrėfen jetėn e monarkisė nė mėrgim.

Fjalėt e fundit tė mbretėreshės Geraldinė, kur Ahmet Zogu po jepte shpirt nė spital.

Ka mbetur dėshmitari i vetėm i familjes mbretėrore qė di sekretet nė tre breza; nga Ahmet Zogu, te i biri Leka Zogu I, e deri te nipi Leka Zogu II. I pari ishte zyrtarisht Mbret nė Shqipėri, i dyti “mbret, jo nė detyrė”, ndėrsa i treti ka mbetur ende princ me status, edhe pse ka bėrė betimin prej monarku. Historia e kėsaj dinastie nis qė nga viti 1928, por Skėnder Zogu, djali i vėllait tė Mbretit Ahmet Zogu, na e nis rrėfimin pas largimit nga Shqipėria, mė 7 prill 1939. Arsyeja ėshtė thjesht mosha, pasi nė vitin kur ėshtė vendosur monarkia nė Shqipėri, ende nuk kishte lindur, ndėrsa arratinė e parė e ka provuar nė moshėn 6 vjeē. Mė pas, e gjithė jeta e tij do tė shkonte nė emigrim, ku fati i tij viti pas viti u lidh ngushtė

Homazhet nė selinė e Kuvendit nė nderim tė pretendentit tė fronit mbretėror, Leka Zogu I. Fotot: Vlasov Sulaj

me familjen mbretėrore si pėr nga gjaku, ashtu edhe pėr nga kauza, deri nė kthimin e pėrbashkėt nė Shqipėri, nė vitin 1992. Tė gjitha kėto dekada qė nisin me pushtimin fashist nė Shqipėri, qė vijojnė me instalimin e komunizmit dhe pėrfundojnė po me rėnien e tij, Skėnder Zogu po i shkruan nė njė libėr. Tashmė ėshtė nė pėrfundim tė tij, por ka vendosur qė tė shtojė aty edhe disa kujtime nga vitet e demokracisė nė Shqipėri, pėr ta mbyllur me lamtumirėn e kushėririt tė tij tė parė, Leka Zogu I, qė iu dha mė 3 dhjetor. “Kam shkruar deri tani rreth 375 faqe, mendoj qė tė shtoj edhe 100 tė tjera. Janė nė gjuhėn frėnge dhe mė pas do t’i pėrkthej”, thotė Skėnder Zogu pėr gazetėn, vetėm disa orė para se tė largohej nga Shqipėria drejt Francės, ku edhe jeton aktualisht. Sėrish njė ikje e tij, por kėsaj here Skėnder Zogu ka lėnė dėshmitė e rralla nė Shqipėri, ekskluzivisht pėr gazetėn “Panorama”…
Mė 7 prill 1939, dinastia e Mbretit Ahmet Zogu u largua nė shtete tė ndryshme. Duke qenė se nė atė kohė ishit vetėm 5 vjeē, kur e mbani mend takimin e parė me Zogun? 
Mė 7 prill 1939, kur fashizmi pushtoi Shqipėrinė, unė isha vetėm 6 vjeē. Pėr atė moshė nuk kujtoj shumė, vetėm di qė me babain tonė u nisėm nė Stamboll, duke kaluar nėpėrmjet Shkupit. Rreth 2 muaj mė vonė, aty arriti edhe Mbreti Ahmet dhe familja e tij. Princi Leka Zogu I ishte ende foshnjė, gati 2-muajsh. Ata nuk ndenjėn gjatė nė Stamboll dhe u larguan. Shkuan nė Rumani, Poloni, vendet baltike, Suedi, Norvegji, pėr tė mbėrritur pėrfundimisht nė Francė, nė muajin korrik 1939. Pas fillimit tė sulmit gjerman mė 10 maj 1940, Mbreti Ahmet Zogu u shpėrngul drejt Perėndimit, ku me anije mbėrriti nė Britaninė e Madhe. Mbreti George IV i Anglisė i ofroi mbrojtje dhe siguri gjatė gjithė periudhės sė Luftės II Botėrore, ndėrsa familja jonė ndenji nė Stamboll.
Kur jeni ritakuar?

SKENDER ZOGU, KUSHERIRI I PARE I LEKA ZOGUT I

Mė pas jemi ritakuar sėrish nė vitin 1947. Me pėrfundimin e luftės, familja mbretėrore zhvendoset kėsaj radhe nė Egjipt, pas ftesės sė marrė prej Mbretit Faruk, i cili ishte pasardhės i shqiptarit themelues tė dinastisė mbretėrore egjiptiane, Mehmet Ali Pasha. Ne gjithmonė i kishim ruajtur korrespondencat, pavarėsisht pamundėsisė pėr tė qėndruar tė gjitha familjet bashkė. Megjithatė, nė vitin 1947 jemi ritakuar dhe aty ka nisur afrimi im shumė i madh jo vetėm me Mbretin Zog, por edhe me Mbretėreshėn Geraldinė. Pėr tė, unė isha “i preferuari” dhe mė thėrriste “bubi” qė kur isha fėmijė, aq sa ndonjėherė tė tjerėt bėheshin xhelozė. Nė Egjipt, nė Kajro, mbreti Ahmet Zogu ka sunduar zyrtarisht. Kishte Legatėn shqiptare, me toka qė quheshin shqiptare, me ushtri, me armė etj. Ishte shumė mik me Mbretin Faruk dhe nė atė kohė kishte shumė shpresa pėr tė rivendosur monarkinė nė Shqipėri.
Pse nuk e rivendosi? 
Sepse pati ndryshime politike edhe nė Egjipt. Mbreti Faruk ra nga pushteti. Lėvizja e vetėquajtur revolucionare, nėn drejtimin e Muhammad Naguib dhe Gamal Abdel Nasser, bėri njė grusht ushtarak. Ishte njė nga ato revolucionet tip alla socialiste, qė u mbėshtet nga Bashkimi Sovjetik dhe Tito, nė vitin 1952. Mė vjen nė mendje njė episod nė atė kohė, qė nė fakt ka tė bėjė mė shumė me Mbretin Leka Zogu I, qė na ka ēuditur tė gjithėve me guximin e tij. Qė 13 vjeē kur ka ndodhur kjo ngjarje, nuk e ka njohur frikėn. Pasi Mbreti Faruk ra nga froni, fillimisht na bllokuan kontot bankare. Disa ditė mė pas, revolucionarėt e vetėshpallur na dėrgojnė njė formacion tė madh me ushtarė, qė tė merrnin tė gjitha armėt qė kishte Mbreti Zog, si edhe ēdo send tjetėr tė ēmuar. Njė kapiten po drejtonte ata ushtarė, por kishin ngecur te porta, pasi ishin paralajmėruar se njė ushtri shumėfish mė e madhe se ata po i priste pas dyerve. Kapiteni e kishte kujtuar pėr tė vėrtetė kėtė, ndėrkaq Mbreti Ahmet Zogu as qė bėhej fjalė t’i fuste brenda. Pėr atė, Legata ishte tokė shqiptare, territor shqiptar zyrtar. Unė shkova pak me vonesė te shtėpia dhe te hyrja gjej kėtė kapiten egjiptian, i cili mė thotė: Ēoji fjalė Mbretit, se vetėm do tė bėjmė inventarin e armėve dhe sendeve tė arta, asgjė nuk do tė prekim. Sapo hyj brenda, ende pa hapur gojė, mė del princ Leka Zogu I dhe mė thotė: Na merre kėtė koburen ti dhe shko zėr pozicion te dritarja! Mė ka mbetur vėrtet nė mendje. Vetėm 13 vjeē dhe komandoi si gjeneral, ndėrsa vetė ruante konsullin e Anglisė dhe nėnprefektin e Aleksandrisė. I kishte marrė peng bashkė me mbretin Ahmet Zogu, qė pėr ēdo rast tė hyrjes me dhunė tė ushtrisė apo policisė egjiptiane do t’i pėrdornin diplomatikisht.
I pėrdorėn kėto pengje?

Motrat e Ahmet Zogut I, Myzejen, Ruhie dhe Maxhide

Fatmirėsisht nuk qe e nevojshme. Pasi mora koburen qė mė dha princ Leka I, unė nisa tė kėrkoj menjėherė nėnėn Geraldinė. I tregova se ē’mė tha kapiteni egjiptian rreth inventarit, por Mbreti Zog ishte mosbesues dhe vetėm pėrsėriste: “Kjo ėshtė tokė shqiptare”. Pėr 8 orė u ngujuam tė dyja palėt, pa lėshuar terren. Pas shumė negociatash, mė nė fund arritėm nė kompromis. U futėn vetėm dy persona brenda dhe, nė fakt, vetėm sa numėruan nė mėnyrė sipėrfaqėsore armėt dhe sendet me vlerė. Nė dalje, ai, kapiteni, mė mori mėnjanė dhe mė tha: “Faleminderit qė mė ndihmove tė kryej detyrėn time, pasi kjo ėshtė dita qė kam pasur mė shumė frikė nė jetėn time”. Vetėm se nuk e besonte dot qė brenda Legatės nuk kishte ushtri shumė tė madhe, siē kishte pandehur, por vetėm pak oficerė, por ama tejet besnikė. Megjithatė, pas kėsaj ngjarjeje, nė korrik tė vitit 1955, ne u detyruam qė tė largoheshim edhe nga Egjipti. Egjipti u shpall republikė, e cila nxori nė ankand tėrė pasurinė e Farukut dhe e njėjta gjė ndodhi nė njė farė mėnyre edhe me ne, me bllokimin e disa llogarive bankare. Nga ana tjetėr, qeveria e egjiptianit Gamal Abdel Nasser ishte e frikėsuar nga prania e Mbretit Zog atje dhe qėndrimi i zgjatur ishte i rrezikshėm.
Pse qeveria revolucionare e Egjiptit, qė arriti tė rrėzonte dinastinė 148-vjeēare tė Mehmet Pashės, mund t’ia kishte frikėn njė mbreti tė mėrguar nė vendin e tyre, si Ahmet Zogu? 
Sepse Ahmet Zogu kishte tė njėjtėn origjinė me mbretin Faruk, atė shqiptare. Qeveria e Gamal Abdel Nasser ia kishte frikėn ndonjė komploti tė mundshėm tė Mbretit Zog nė Legatėn shqiptare nė Egjipt, me Mbretin Faruk, qė tashmė nėpėrmjet jahtit mbretėror shkoi fillimisht nė Monako, dhe mė pas nė Romė, Itali. Ne ndenjėm nė Egjipt edhe derisa fituam gjyqet pėr zhbllokimin e llogarive bankare, si dhe gjyqet kundėr tatimeve dhe doganave. Pasi pėr ēdo mall qė kishim importuar nė Egjipt gjatė kohės sė monarkisė na u dėrgua njė faturė pėr tatim e doganė, tejet e shumėfishuar dhe me gjoba. Pra, gjyqet zgjatėn rreth 3 vjet derisa fituam, ndėrkohė qė Mbreti Ahmet Zogu nuk po ndihej mirė. Ai po vuante nga ulcera, ndėrkohė qė diktoi shenjat e para tė kancerit. Kėshtu, nė korrik tė vitit 1955, ai u vendos pėrfundimisht nė Cannes tė Francės. Pavarėsisht kurimeve, shėndeti i dobėt po e mundte dita-ditės, ndaj mori masat qė mė 5 prill 1957, kur princi Leka mbushi plot 18 vjeē, Mbreti Zog e shpall atė trashėgimtar tė kurorės mbretėrore, nė njė ceremoni tė zhvilluar nė prani tė figurave mė tė shquara tė emigracionit politik shqiptar nė Francė dhe tė shumė miqve tė shquar tė familjes mbretėrore dhe tė Shqipėrisė, tė ftuar enkas. Megjithatė, pėr kėtė ėshtė shkruar edhe nė shtypin ndėrkombėtar dhe tashmė dihen tė gjitha detajet.
Po ato qė nuk dimė, mund tė na i thoni?
Nė fakt, do tė doja tė ndalesha te njė moment, qė ėshtė shumė i dhimbshėm pėr mua dhe qė e kam pjesė tė kujtimeve tė pabotuara. Ai ndėrroi jetė nė spitalin “Foch”, nė periferi tė qytetit Suresnes, nė Francė, ndėrsa unė do t’ju rrėfej minutat e fundit. Pėr shkak tė tumorit dhe shumė ulcerave nė stomak, kishte dhimbje tė tmerrshme, edhe pse e mbante shumė veten. Po ju kujtoj qė nė atė kohė, viti 1961, nuk kishte qetėsues kaq tė fortė pėr dhimbjet siē ka sot. Isha aty nė spital, nė njė pavijon qė e kishin rezervuar ata tė spitalit posaēėrisht pėr Mbretin Zog. Kisha lėnė njė bisedė pune me njė mik, paksa larg, dhe pasi e vizitova Mbretin, mora trenin pėr tė shkuar nė takim. Sapo hipa nė tren, pata njė ndjesi tė ēuditshme. Njė boshllėk tė pashpjegueshėm, sikur diēka po mė merrte tė gjitha organet e brendshme. Sa zbrita nga treni, takova mikun tim dhe i thashė atij qė duhet tė kthehem patjetėr sėrish nė spital. Ashtu bėra. U ktheva dhe sapo arrita, takova oficerin e Gardės, Ali Ēupi. Ai mė thirri: “Bubi, eja shpejt!”. Shkova menjėherė dhe pashė Mbretin nė grahmat e fundit, ndėrsa princeshat ia shpėrthyen vajit. Nė atė moment, ndėrhyri nėna Gerladinė dhe u tha princeshave: “Pushoni vajza, lėreni shpirtin e tij tė ngjitet nė qiell. Mos e pengoni me vaje nė kėto momente…”. Princeshat ndalėn vajin dhe pas kėsaj fjalie, koloneli Hysen Selmani tha nė mėnyrė solemne: “Mbreti vdiq. Rroftė Mbreti!”. Nėna Geraldinė uli kryet paksa ēaste dhe mė pas, me njė forcė qė s’kam parė femėr tjetėr ta ketė, mė kėrkoi tė gjeja njė prift qė tė lutej pėr shpirtin e Ahmet Zogut, pasi ishte shumė besimtare. Ia solla…
Pėrmendėt princeshat, dihet shumė pak rreth tyre. Si ishin ato? 
Keni tė drejtė. Jeta e princeshave, motrave tė mbretit Ahmet Zog, ėshtė shumė pak e prekur nga kujtimet apo dėshmitė e deritanishme. Mendoj qė tė sjell portrete mė tė plota tė tyre, sepse ato kanė kontribuuar shumė gjatė mbretėrimit tė Mbretit Zog nė Shqipėri, por edhe nė emigrim i kanė shėrbyer kauzės sė monarkisė, si dhe vėllait tė tyre deri nė vdekje. Kanė qenė tejet besnike.
Pavarėsisht kėsaj besnikėrie, flitet se princesha mė e vogėl pati njė histori dashurie me Enver Hoxhėn.
E kam dėgjuar kėtė hamendėsim dhe dua tė siguroj lexuesit shqiptarė se kjo histori nuk ėshtė e vėrtetė. Jo vetėm Maxhidja, por edhe princeshat e tjera, ishin gjithnjė tė shoqėruara nė publik dhe nuk kanė dalė ndonjėherė me dikė, pa dijeninė e Mbretit Zog ose tė dikujt tjetėr nė oborrin mbretėror. Nuk kemi pasur asnjė lloj informacioni dhe sidomos kur thashethemet rreth kėsaj historie tė supozuar zgjasin me vite, po tė kishte pasur edhe lidhjen mė tė vogėl, do tė ishte mėsuar. Jo lidhje, por edhe kontakt nuk kanė pasur kurrė, sepse nuk kishte gjė qė nuk mėsonte Mbreti Zog. Emrin e Enver Hoxhės princeshat e kanė dėgjuar shumė vonė nė emigrim dhe e kanė urryer si figurė, me tė njėjtėn forcė si vėllai i tyre, dhe jo mė ta kishin simpati apo ta donin.
Pėrse prej 3 motrave tė Mbretit Ahmet Zog nuk u martuan asnjėherė?
Siē ua thashė, ato nuk ishin vajza dosido qė tė dilnin e tė kėrkonin fatin ku t’u binte rruga. Nuk u doli fati ashtu siē duhej, duke pasur parasysh qė Mbreti Zog u detyrua tė emigronte sa nė njė shtet nė tjetrin. Di tė them qė princeshat ishin aq tė kulturuara dhe aq besnike, saqė vendosėn qė jetėn t’ia kushtonin vėllait tė tyre, Mbretit Zog. Dhe nuk janė penduar deri nė fund tė jetės pėr kėtė, pasi edhe Mbreti Zog i ka dashur shumė. Mė kujtohet njėherė qė u sėmur njėra prej tyre, princesha Ruhie, duhej t’i jepej gjak dhe atė nuk e zinte vendi derisa e gjeti.
Pse nuk e dha ai vetė, por e gjeti diku tjetėr?
Sepse dihet, qė jo e gjithė familja ka tė njėjtin grup gjaku. Princesha Ruhie e kishte tė rrallė grupin e gjakut. Megjithatė, tani m’u kujtua njė episod shumė interesant. Pėr princeshėn e sėmurė Ruhie e mori vesh edhe Mbreti Faruk, pasi nė atė kohė jetonim nė Egjipt. Ai erdhi ta shihte dhe sapo mori vesh qė i duhej gjak, doli vullnetar qė tė gjente dhurues. Dhe nuk iku qė andej derisa gjeti dikė.
Cilat ishin pasionet e princeshave?
Ato ishin dashamirėse tė mėdha tė kulturės, artit dhe sporteve. Qė nė Shqipėri, 3 prej tyre u angazhuan si patronate (kujdestare) tė Larta tė Sporteve, Turizmit, Automobilizmit dhe Arteve tė Bukura, duke i ndarė pėrkatėsisht nė kėtė mėnyrė: princesha Myzejen kishte nė kujdestari tė gjitha sportet, princesha Ruhije artet e bukura dhe princesha Maxhide, Entin Kombėtar tė Turizmit dhe Automobilizmit tė mbretėrisė shqiptare. Ėshtė fakt tashmė, qė si rrjedhojė e kėsaj kujdestarie, gjatė periudhės sė monarkisė sė Zogut, bėnė njė punė tė madhe pėr zhvillimin dhe pėrhapjen e kulturės, artit dhe sportit. Po ashtu, ato u angazhuan edhe me emancipimin e gruas dhe tashmė ėshtė fakt qė, femrat shqiptare kanė votuar para atyre franceze. Mbreti Zog i angazhoi princeshat dhe mbretėreshėn Geraldinė qė tė kujdeseshin pėr tė drejtat e grave, duke kėrkuar edhe qė tė hiqnin ferexhetė.
Po nė emigrim, me ēfarė u morėn ato?
Edhe nė emigrim vijoi i njėjti angazhim, por pėr shkak tė terrenit, u morėn mė shumė me njohjen e kulturės europiane dhe funksione tė tjera nė Pallatin Mbretėror. U pėlqente jashtėzakonisht shumė Parisi dhe, pasi emigruam nė Aleksandri (Egjipt), u mungonte jashtė mase. Mė kujtohet se si njė herė erdhi nė Aleksandri kėngėtarja e famshme franceze, Édith Piaf, qė do tė mbante aty njė koncert. Ato u entuziazmuan pa masė dhe unė u sigurova njė vend nė lozhė. Nga mesi i koncertit, teksa Édith Piaf po pushonte paksa, princeshat i dėrguan njė lule dhe kartolinė, ku e pėrshėndesnin dhe i kėrkuan takim. Édith Piaf u tregua e jashtėzakonshme. Ajo kishte dėgjuar pėr Mbretin Zog dhe princeshat dhe erdhi vetė qė t’i takonte. I kam parė tejet tė lumtura princeshat shqiptare nė ato momente, ndaj them me bindje se ato e dashuronin kulturėn, artin, tė bukurėn.
vijon nesėr…

Neser do te lexoni
1. Si u hakmor familja mbretėrore pėr prishjen e varrit tė Ahmet Zogut nga agjentė tė Enver Hoxhės. Sulmi mbi Ambasadėn Shqiptare nė Francė dhe organizimi i disa atentateve kundėr sistemit komunist nė Shqipėri

2. Komploti i Xhevdet Mustafės dhe pse Leka Zogu I e kundėrshtoi atė. Paralajmėrimi pėr biznesmenėt mision, si tregtarė spiunė tė lidhur me Enver Hoxhėn

3. Burgosja e Leka Zogut I nė Afrikėn e Jugut dhe frika e tij nga helmimi

4. Pas vdekjes sė Leka Zogut I, si do tė riorganizohet Pallati Mbretėror. Plani pėr monarki konstitucionaliste dhe
krijimi i Federatės Shqiptare

 

----------------------------------------------------

http://www.panorama.com.al/argument/“takimi-i-zogut-me-xhevdet-mustafen-i-tregoi-per-tregtaret-qe-ishin-spiune-te-enverit”/

image.jpeg

“Takimi i Zogut me Xhevdet Mustafėn, i tregoi pėr tregtarėt spiunė tė Enverit”

Argument

SKENDER ZOGU, NIPI I AHMET ZOGUT (MAJTAS) XHEVDET MUSTAFA

Nga princeshat shqiptare, te nėna Geraldinė; nga mbreti Ahmet Zogu, te i biri i tij, Leka I. Nė numrin e ardhshėm do tė vijė radha e rrėfimit edhe pėr Lekėn II, por pėr sot, Skėnder Zogu ka shumė pėr tė treguar. Dėshmi nga nipi i Ahmet Zogut pėr gazetėn “Panorama”, qė zbulohen pėr herė tė parė, pėr ngjarje tė debatuara pa fund. Siē ėshtė rasti i Xhevdet Mustafės, njeriut qė udhėhoqi komplotin nė Shqipėri pėr eliminimin e Enver Hoxhės, nė vitin 1982. Njė mision i dėshtuar me vepėr dhe me jetė, qė ishte paralajmėruar si i tillė nga Leka Zogu I, gjatė njė takimi me Mustafėn nė Zelandėn e Re. I mėsuar me lojėrat e spiunėve herė tė dyfishtė e herė tė trefishtė, “mbreti” i shqiptarėve nė mėrgim nuk mori asnjėherė tentativa pėr tė rrėzuar sistemin komunist me ndėrhyrje ushtarake. Historia e tė atit me misionin “Kompania 4000” ishte njė leksion qė Ahmet Zogu ia kishte mėsuar shumė mirė tė birit, pavarėsisht se ishte i vogėl. Megjithatė, ai bėri plot veprimtari sabotuese nė emigracion, por derisa tė mbėrrijmė atje, t’i rikthehemi historisė, aty ku e lamė dje… Te princeshat shqiptare!
Cila ishte marrėdhėnia e Mbretėreshės Geraldinė me princeshat?
Tė mrekullueshme. Princeshat gjetėn te Geraldina jo vetėm respektin si kunatė, por edhe afėrsinė prej motre, dhembshurinė prej nėne dhe intimitetin prej mikeje. Me komoditetin qė gjetėn te Geraldina, princeshat nuk u shqetėsuan asnjėherė pse nuk u doli fati, por ia kushtuan deri nė fund jetėn vėllait tė tyre, mbretit Ahmet Zogu. Geraldina, vit pas viti, u bė nėna e tė gjithė shqiptarėve nė emigracion. Ishte shumė e pjekur politikisht dhe gjithnjė i merreshin kėshilla, si nga Mbreti Ahmet Zogu, ashtu mė vonė nga i biri. Pėr nga bukuria dihet tashmė, se qė nė rininė e hershme ajo u quajt me tė drejtė “trėndafili i bardhė” dhe sado kalonin vite, fisnikėria i dukej qartė nė fytyrė. Di tė them edhe qė ishte shumė fetare. Besimtare katolike.
Nėse ishte shumė besimtare katolike, atėherė pse Vatikani nuk ia lejoi martesėn e Geraldinės me Ahmet Zogun?
E vėrtetė qė nuk e pranoi nė fillim Vatikani, pėr shkak se Ahmet Zogu ishte mysliman. Me njė Europė nė masė katolike dhe nė njė kohė kur religjioni kishte po aq pushtet sa edhe njė monarki apo republikė, martesa e njė katolikeje me mysliman pėrbėnte shqetėsim tė madh pėr Vatikanin. Unė nuk mund tė kujtoj diēka nga martesa, pasi siē thashė, kam qenė fėmijė. Megjithatė, ekziston shtypi ndėrkombėtar edhe pėr kėtė ēėshtje. Pėr shembull, “The Daily Telegraph and Morning Post”, London, England, mė 16 shkurt 1938, ka shkruar, botuar me titull: Papa, nė pritje tė garancive nga Mbreti Zog. “Qyteti i Vatikanit, e martė. – Siē qe parashikuar nė “The daily telegraph and morning post”, tė enjten e shkuar, Shikimi i Bekuar nuk i ka dhėnė tė drejtėn konteshės Geladine Appony pėr lejen pėr tė cilėn kishte aplikuar, pėr t’u martuar me Zogun, Mbretin e Shqiptarėve, qė ėshtė myslyman. Njė martesė fetare sipas riteve katolike do tė solemnizohet pėrpara martesės civile; dhe fėmijėt e dalė nga martesa e konteshės Geraldinė do tė rriten si katolikė romanė. Mbreti Zog deri tani nuk ka marrė asnjė hap pėr tė firmosur kėto garanci. Vonesa ka ēuar nė publikimin e njė deklaratetė gjatė zyrtare nė “Ossevatore Romano-n” e sotme, organi zyrtar i Vatikanit”, thuhet ndėr tė tjera nė atė shkrim. Pas disa negociatash me Vatikanin, duke parė pėrkushtimin e mbretėreshės Geraldinė si katolike, por edhe tė drejtat dhe liritė e mėdha fetare qė Ahmet Zogu u siguronte qytetarėve, u lejua martesa. Nė mes tė marsit 1938, u dha zyrtarisht lajmi nėpėr media: “Me disa rregullime, Vatikani ka lejuar martesėn e ardhshme tė Mbretit tė Shqiptarėve Ahmet Zogu me konteshėn Geraldina Appony tė Hungarisė. Vetė Papa Piu lejoi martesėn”. Me kalimin e viteve, Geraldina u bė shumė e respektuar nė Vatikan dhe mė gjerė. Ajo ka takuar Nėnė Terezėn, Papa Gjon Palin II etj. dhe ka pasur bekimin e tyre.
Duke iu rikthyer Ahmet Zogut, ėshtė folur pėr disa tentativa ushtarake nė mėrgim, pėr tė rrėzuar komunizmin nė Shqipėri? Cila prej tyre ka qenė mė e organizuara, mė seriozja?
Mė organizuara, mė seriozja dhe qė nė fakt priteshin rezultate pozitive, ka qenė misioni “Kompania 4000”, qė fatkeqėsisht dėshtoi. Ideja pėr ngritjen e tij Ahmet Zogut i lindi qė nė Aleksandri, ku ftoi atje pėr bisedė mbėshtetėsit e tij mė besnikė, por edhe ata qė i kishte pasur kundėrshtarėt mė tė fortė deri atėherė, si: Abaz Kupin, Mit’hat Frashėrin, Mustafa Krujen, Ernest Koliqin, Mehdi Frashėrin, Ago Again, Ihsan Toptanin, Gaqo Gogen etj. Pas shumė negociatash, ai formoi nė Aleksandri komitetin “Shqipėria e Lirė”, qė hynė nė njė operacion tė pėrbashkėt me anglo-amerikanėt, nėn emrin “Kompania 4000”. Pėr muaj me radhė, u stėrvitėn dhjetėra persona nė Maltė, Qipro, Gjermani, Itali etj., tė cilėt nė fund u hodhėn me parashuta nė Shqipėri, pranė kufijve tokėsorė dhe ujorė. Nuk po zgjatem shumė me detajet e kėtij operacioni, pasi tashmė janė bėrė tė ditura publikisht, vetėm doja tė theksoja qė Ahmet Zogu, pėr hir tė atdheut, arriti tė bashkėpunonte me ata qė pėr njė kohė tė gjatė ishin quajtur “armiqtė e tij”, emrat e tė cilave ua dhashė mė lart. Sa i pėrket operacionit “Kompania 4000”, ai bėri gjithēka ishte e mundur, por spiunėt nė ēdo epokė kanė mbetur spiunė. Dhe britaniku Kim Filbi ishte spiuni i kėtij operacioni, i cili bashkėpunonte me rusėt, qė i treguan gjithēka Enver Hoxhės.
Flitet qė jo vetėm Kim Filbi spiunoi, por edhe njerėz pranė Ahmet Zogut…
Edhe pse kishte mundur tė arrinte nė strukturat mė tė larta tė CIA-s dhe SIS, shėrbimet sekrete amerikane dhe angleze, Filbi figuronte si personi qė prej 20 vjetėsh kishte shėrbyer edhe si spiuni i sovjetikėve. Pra, kur u zhvillua operacioni “Kompania 4000”, ai kishte dy dekada i lidhur ngushtė me rusėt, qė nė atė kohėn ishin “mjaltė” me Enver Hoxhėn. Pėr nga mėnyra si rrodhėn informacionet, pėr nga emrat konkretė qė dolėn, pėr nga detajet, vetėm Kim Filbi ka spiunuar. Vetėm ai dinte gjithēka pėr kėtė operacionin, nga A te ZH, fiks ashtu siē iu spiunua Enver Hoxhės. Ndaj nuk kanė qenė njerėzit pranė Ahmet Zogut qė kanė spiunuar, por Kim Filbi.
Po pas kėtij operacioni, a tentoi sėrish Ahmet Zogu?
Jo. Pas kėtij operacioni ai nuk pati mė as kushtet e favorshme politike, pasi u detyrua tė lėrė Egjiptin, dhe as shėndetin. Pėr mė tepėr, pas zbulimit tė operacionit “Kompania 4000”, ai nuk dėshiroi tė organizonte mė misione kundėr regjimit komunist nė Shqipėri, qė nuk garantonin jetėn e ushtarakėve tė tij. Pėrveē njerėzve tė oborrit, ai nuk i besonte mė askujt. Vetėm pas vdekjes sė tij, i biri, Leka Zogu I, nisi disa tentativa, por edhe ai u tregua shumė i matur. Mė sė shumti u hakmor kundėr spiunėve tė Enver Hoxhės qė e pėrndiqnin edhe nė emigrim.
Nė ē’mėnyrė u hakmor?
Po ju tregoj njė ngjarje, qė kam qenė vetė prezent. Nė vitin 1976, nga agjentė tė Enver Hoxhės nė Ambasadėn Shqiptare nė Paris u bėnė pėrpjekje pėr tė prishur varrin e Ahmet Zogut. Pėr kėtė na tregoi njė mik i familjes me mbiemrin Vladi, Sulė Vladi, i cili kishte varrin e tė vėllait aty pranė Ahmet Zogut. Si i pėrmalluar, ai kalonte ēdo ditė nga varrezat, sa herė dilte nė mėngjes herėt pėr nė punė. Njė nga vizitat e tij andej, ai kishte parė dy persona qė pėrpiqeshin qė tė nxirrnin arkivolin e Ahmet Zogut nga varri. Sulė Vladi ishte ndalur dhe sapo ata e kishin parė, ishin larguar. Menjėherė Sula lajmėroi familjen mbretėrore dhe ne shkuam nė varreza. Diku pranė gjetėm njė vend tjetėr, e rrethuam, e betonuam dhe e futėm arkivolin provizorisht aty, ndėrkohė qė shkruam zyrtarisht njė notė ankese dhe proteste pėr strukturat shtetėrore mė tė larta franceze. Megjithatė, nuk po na zinte vendi me kaq dhe Leka Zogu I mendoi qė t’i jepte njė mėsim Ambasadės Shqiptare atje. Bėmė njė plan dhe studiuam vendndodhjen e njerėzve brenda. Vumė re qė kati i parė dhe i dytė nuk kishte njerėz gjatė natės dhe shėrbenin si zyra. Vetėm nė katin e tretė rrinte dikush, siē duket roja. Duke qenė se nuk dėshironim tė vrisnim njeri, por vetėm ta shkatėrronim si ndėrtesė, duke i dhėnė kėshtu njė mesazh Enver Hoxhės, zgjodhėm armėn bazuk (bazooka). Kjo lloj arme ėshtė si tip mortaje, topi, por ndryshe nga ato, fillimisht ēan pengesėn nga jashtė, pastaj shpėrthen brenda. Kėshtu u bė. Morėm shėnjestrėn dhe qėlluam. Kati i parė u dėmtua krejtėsisht. I dytė, deri nė gjysmė. Ndėrsa i treti kishte mė pak dėme. Fiks siē e kishim parashikuar.
Nga rrėfimi duket sikur ju keni qenė autori i kėtij shpėrthimi?
Unė dhe Ylli Spahia bėmė atentatin, sigurisht qė na ndihmuan me informacione edhe tė tjerė. Madje, Ylli Spahia qėlloi. Ėshtė personi qė ka qenė 23 vjet nė shėrbim tė mbretit. Megjithatė, menjėherė pas shpėrthimit, vetė mbreti Leka Zogu I e mori pėrsipėr atentatin.
A u arrestua Leka Zogu I pėr kėtė atentat?
Leka Zogu I thjesht u mor nė pyetje pėr dijeni, ndėrsa mua dhe Ylli Spahinė na arrestuan, pėr tė na lėshuar shumė shpejt. Pavarėsisht se bėmė atentatin, ne kishim krijuar alibi shumė tė fortė me ca miq francezė, sikur kishim qenė nė darkė me ata. Policia mblodhi dėshmitė dhe ne shpėtuam. Mė kujtohet dhe diēka tjetėr nė kėtė kohė, lidhur me varrin e Ahmet Zogut, qė bėri bujė dhe doli nė faqe tė para tė gazetės. Nga agjencia e lajmeve franceze “AFP”, erdhėn mė pyetėn rreth prishjes sė varrit dhe unė u thashė: “Keni shembull konkret qė komunizmi nuk respekton as tė vdekurit, pėr tė mos folur pėr tė gjallėt”. Nga ana tjetėr, morėm vesh qė Enver Hoxha ishte xhindosur krejtėsisht nė Shqipėri dhe kjo na bėri qė sėrish t’i bėnim atentate tė tjera. Qė ta xhindosnim edhe mė keq.
Pėr shembull, ēfarė atentati?
Atentati i radhės ishte prerja e kabllos nėnujor telefonik nė mes Shqipėrisė dhe Italisė. Pėr njė kohė tė gjatė, tė dy shtetet mbetėn pa komunikim. Me anė tė njė polumbari bėmė prerjen e kabllos, ndėrsa nga qielli, duke llogaritur shpejtėsinė dhe drejtimin e erės, lėshuam dhjetėra balona me trakte nė kufijtė shqiptarė. Aty tregonim pėr misionin tonė, si edhe bėnim thirrje kundėr komunizmit dhe rrėzimin e Enver Hoxhės. Ashtu si babai i tij, Leka Zogu I nuk e pa tė arsyeshme qė tė ēonte mision ushtarak direkt nė Shqipėri, por gjeti lloj-lloj formash si kėto qė ju pėrmenda, qė t’i kundėrvihej sistemit diktatorial. Pa harruar kėto, edhe diplomacinė e madhe qė ka pėrdorur me faktorėt ndėrkombėtarė.
Edhe komploti kundėr Enver Hoxhės, i udhėhequr nga Xhevdet Mustafa nė Shqipėri, pati viktima. A nuk ishte pas tij edhe Leka Zogu I, siē edhe ėshtė thėnė?
Mirė qė ma bėtė kėtė pyetje, pasi ėshtė momenti qė ta sqaroj njėherė e mirė kėtė histori. Kam dijeni tė plotė rreth kėsaj historie. Leka Zogu I ka pasur informacion pėr komplotin dhe ka takuar personalisht Xhevdet Mustafėn, diku nė Zelandėn e Re. Atje ėshtė bėrė edhe plani pėr eliminimin e Enver Hoxhės. Sapo janė takuar, Leka I e ka parė tė shoqėruar me disa persona qė i njihte mirė.
Cilėt ishin kėta persona?
Nuk mė kujtohen emrat, pasi nuk i kam parė me sytė e mi. Vetėm di qė Leka I mė ka thėnė qė ka parė nė njė tavolinė me Xhevdet Mustafėn biznesmenė qė bėjnė tregti tė ngushtė me Enver Hoxhėn dhe janė krejt tė pabesueshėm pėr tė kryer njė mision. Tė njėjtėn gjė ia ka thėnė edhe vetė Xhevdet Mustafės. E ka paralajmėruar qė tė mos e bėnte atė komplot. Leka Zogu I ėshtė larguar shumė i mėrzitur nga ai takim dhe nuk ka dashur qė tė mėsojė mė shumė se si do ta realizonte komplotin Xhevdet Mustafa, nė mėnyrė qė ēdo gjė qė tė ndodhte mė pas, ashtu siē ndodhi, tė mos i faturohej atij. Pra, pėr t’iu pėrgjigjur pyetjes suaj, Leka Zogu I jo vetėm qė nuk ka mbėshtetur komplotin e Xhevdet Mustafės, por edhe ka qenė krejtėsisht kundėr tij, pėr arsyet qė ju parashtrova.
Shihet qartė qė ju e mbroni si xhaxhain tuaj, Ahmet Zogun, ashtu edhe djalin e tij, kushėririn tuaj tė parė, Leka Zogu I. Pavarėsisht rrėfimit, flitet se ju jeni pėrjashtuar njėherė nga oborri mbretėror?
Ju kam treguar qė fėmijėrinė unė e kam kaluar nė Turqi. Por pasi i jam ribashkuar familjes mbretėrore nė Egjipt, nė vitin 1947, kurrė nuk jam ndarė prej tyre dhe as nuk jam pėrjashtuar. Po tė bėni llogaritė, kam qenė rreth 14 vjeē kur jam takuar me familjen mbretėrore. Vetėm nėse mė kanė pėrjashtuar kur kam qenė foshnjė dhe unė nuk jam nė dijeni, me tė drejtė… Nė tė gjithė vitet e aktiviteteve tė familjes mbretėrore ėshtė e dėshmuar me dokumente prania ime. Megjithatė, e di unė se nga kush kanė dalė kėto thashetheme, se e kam dėgjuar edhe mė parė.
Nga kush?
Nga Isuf Mullai. Ai ėshtė personazhi real i librit “Mėrgata e Qyqeve”, ai qė nė libėr vesh petkun e Manush Kelmendit. Spiuni i Enver Hoxhės. E ka pranuar edhe vetė ai. Isuf Mullai shėrbeu disa vite si agjent i Sigurimit tė Shtetit, i infiltruar nė oborrin mbretėror nė mėrgim tė Ahmet Zogut. Po kur u zbulua, pas kthimit nė Shqipėri, ai filloi tė trillojė histori. Fiks ashtu siē ia kishte ėnda Enver Hoxhės. Njė pallat mbretėror me intriga brenda, tė zbukuruara, tė fantazuara me stilin tipik komunist…

vijon…

Porosia e Zogut pėr t’i vėnė  eksploziv Aeroportit tė Gabonit
Dihet tashmė qė jeta i ka nisur me emigrim Leka Zogut I, pasi u largua nga Shqipėria ende pa mbushur 48 orė. Megjithatė, nga transferimi nga njė shtet nė tjetrin, ka plot histori pėr tė treguar. Siē ėshtė kjo e rrėfyer prej Skėnder Zogut, nė Aeroportin e Gabonit. “Nė shtator 1962 lamė Francėn pėr t’u vendosur nė Spanjė, ku ishte nė fuqi Mbreti Juan Carlos. Nė vitin 1976, Leka I themeloi Kėshillin pėr Ēlirimin e Shqipėrisė Etnike, u zgjodh dhe komandant i Ushtrisė Kombėtare pėr Ēlirimin e Shqipėrisė Etnike. Gjatė vitit 1977, ai i intensifikoi aksionet dhe demarshet politike kundėr regjimit komunist tė Tiranės. Por, ky aktivitet do tė bėhej shkak qė Spanja, njė aplikante e zjarrtė pėr t’u anėtarėsuar nė Bashkimin Europian, tė tėrhiqej pėrballė trysnisė sė disa vendeve qė ankoheshin se rrėzimi i qeverisė komuniste nė Shqipėri do tė sillte si efekt edhe destabilizimin e Jugosllavisė. Prandaj, qeveria spanjolle kėrkoi ndėrprerjen e aktivitetit tė mbretit Leka, duke e detyruar kėtė tė fundit tė largohej nė janar tė vitit 1979 drejt Rhodezisė. Por, duke qenė se aty nuk kishte linjė direkte avioni, mbėrritėm nė Gabon, me 60 ushtarė. Gjendja ishte shumė e tensionuar, pasi Leka I duhej tė merrte leje pėr tė ikur qė andej, se kishte informacione qė Presidenti i Gabonit kishte bėrė bisedime me Enver Hoxhėn, pėr tė na dorėzuar te ai. Atėherė, Leka Zogu I na tha: Unė po shkoj tė takoj funksionarėt e shtetit dhe diplomatėt. Nėse nuk kthehem brenda 2 orėsh, hidheni nė erė kėtė aeroport dhe ēfarė t’ju dalė pėrpara… Ishin orėt mė tė gjata qė kemi kaluar. Fatmirėsisht, ai u kthye me miratimin nė duar dhe ne u nisėm drejt Rhodezisė, Zimbabveja e sotme”.

Enver Hoxha organizoi komplotin
Komploti i Xhevdet Mustafės ėshtė organizuar nga vetė Enver Hoxha pėr tė rrėzuar Kadri Hazbiun dhe disa funksionarė tė tjerė. Kėshtu thotė nipi i Ahmet Zogut, Skėnder Zogut. Pasi pikėrisht kėshtu ėshtė argumentuar nė pallatin mbretėror kjo histori, nisur edhe nga personat qė bashkėpunuan pėr organizimin e operacionit.
“Kjo ėshtė e vėrteta e gjithė historisė. Enver Hoxha kėrkonte qė me njė gur tė vriste dy zogj, siē edhe i vrau realisht. Eliminoi kundėrshtarėt nga jashtė, disa dhjetėra prej tyre dhe armiqtė qė po i fuqizoheshin dita-ditės nga brenda”, thotė kushėriri i parė i Leka Zogut I, Skėnder Zogu
.

ELISABETA ILNICA

----------------------------------------------------

http://www.panorama.com.al/argument/betimi-i-leka-ii-ne-varreza-nipi-i-ahmet-zogut-si-e-shmangem-incidentin-ne-kuvend/

 

Description : Gazeta Panorama

Betimi i Leka II nė varreza, nipi i Zogut: Si shmangėm incidentin nė Kuvend

Argument, Speciale

Description : http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2011/12/gjate-varrimit-te-leka-zogut.jpg

Leka II, gjatė betimit si mbret nė funeralin e Leka Zogut, nė Varrezat e Sharrės

Skėnder Zogu, nipi i Ahmet Zogut, propozon bashkimin e trojeve.

“Kjo Konfederatė ėshtė njė shpagim historik dhe moral qė ndėrkombėtarėt kanė ndaj shqiptarėve”

“Po punojmė pėr krijimin e Konfederatės Shqiptare nė Ballkan, e cila do tė funksionojė sipas sistemit tė Monarkisė Konstitucionaliste”. Kjo deklaratė qė pėr shumė politikanė dhe diplomatė konsiderohet si “herezi” dhe as guxojnė ta pėrmendin, pėr Skėnder Zogun ėshtė njė shpagim historik dhe moral qė ndėrkombėtarėt kanė ndaj shqiptarėve. Si nipi i Mbretit Ahmet Zogu (1928-1939) dhe njė ndėr tė besuarit e tij, ai dėshiron qė tė pėrmbushė idealet e xhaxhait dhe tė birit tė tij, kushėririt Leka Zogu I, pėr bashkimin e trojeve etnike shqiptare. Njė ideal qė duket utopik pėr ditėt e sotshme, por qė Skėnder Zogu pėr kundrapeshė jep njė shembull konkret: “Edhe Kosova Republikė utopi dukej nė fillim…”. Gjerėsisht, ai sqaron mėnyrėn e instalimit tė Konfederatės, modelin e sistemit tė qeverisjes, qėllimet, por jo mjetet pėr t’i realizuar. Sepse derisa tė vijė koha e mjeteve, sipas tij, duhet punuar me historinė e monarkisė. “Ajo me ēfarė po merremi si fillim ėshtė rishkrimi i historisė. Ende sot shumica e qytetarėve e dinė tė kaluarėn e Shqipėrisė, me dogma, me parulla, me falsifikime, ashtu siē u ėshtė mėsuar rėndom nė komunizėm. Larg realiteteve tė kohės dhe tė vėrtetave”, thotė Skėnder Zogu nė pjesėn e tretė tė intervistės nė gazetėn “Panorama”. E treta dhe mbyllėsja e ciklit tė rrėfimit tė tij, nė tre breza, tė cilėn ia morėm pak orė para se tė largohej nga Shqipėria nė Francė, ku edhe jeton. Aktualisht ai ka mbetur dėshmitari i vetėm i familjes mbretėrore qė di sekretet e saj nė njė shekull; nga Ahmet Zogu, te i biri Leka Zogu I, e deri te nipi, Leka Zogu II. I pari ishte zyrtarisht Mbret nė Shqipėri, i dyti “mbret, jo nė detyrė”, ndėrsa i treti ka mbetur ende Princ me status, edhe pse ka bėrė betimin prej monarku. Se pse ėshtė ende Princ Leka II, edhe kjo ēėshtje kėrkon sqarim, qė ashtu si edhe pėr shumė pikėpyetje tė tjera rreth tė ardhmes sė monarkisė nė Shqipėri, mund tė merrni pėrgjigje mė poshtė…
Para disa ditėsh ndėrroi jetė kushėriri juaj, pretendenti i fronit mbretėror shqiptar, Leka Zogu I. Si e shihni tė ardhmen e Pallatit Mbretėror dhe pėrgjithėsisht tė monarkisė nė Shqipėri, pas vdekjes sė tij?
Besoj se e keni ndjekur Kryeministrin e Shqipėrisė, z. Sali Berisha, qė e theksoi vetė disa herė qė referendumi pėr rivendosjen e monarkisė u manipulua dhe ēėshtja nuk ėshtė mbyllur. Pallati Mbretėror tashmė ėshtė nė pritje tė njė referendumi tė dytė, nė mėnyrė qė shqiptarėt tė shprehin vullnetin me votė pėr rivendosjen e monarkisė ligjėrisht.
Pėr njė monarki siē u instalua nė vitin 1928, me atė Kushtetutė, apo ndonjė lloj tjetėr sistemi monarkie?
Jemi gati njė shekull pas dhe kohėt kanė ndryshuar shumė. Sigurisht qė Kushtetuta e vitit 1928 ka qenė shumė e mirė pėr atė periudhė, por tashmė ajo duhet rinovuar. Ajo ēfarė propozojmė ėshtė njė monarki konstitucionale.
Qė do tė thotė… Mund t’ia shpjegoni lexuesit me pak fjalė, si funksionon kjo lloj monarkie?

Description : http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2011/12/skender-zogu1-300x277.jpg

Skėnder Zogu te varri i xhaxhait tė tij, Ahmet Zogu

Mbreti mbretėron, ekziston ligjėrisht, por nuk sundon apo qeveris. Monarki konstitucionale ka aktualisht Britania e Madhe, Belgjika, Danimarka, Holanda, vendet skandinave etj. Dhe po ta vėreni, shtetet qė kanė adoptuar kėtė lloj monarkie kanė edhe demokracinė mė tė madhe dhe gjithashtu janė mė tė fuqishme ekonomikisht. Prestigji i tyre jo vetėm qė nuk ka rėnė, por edhe ėshtė rritur nga dekada nė dekadė. Mbretėrit nė kėto vende luajnė njė rol tė rėndėsishėm stabilizues. Pėr shembull, kini parasysh Belgjikėn kėtė vit. Qėndroi pa formuar qeverinė pėr 10 muaj dhe vetėm para pak ditėsh ia arriti qėllimit. Ndėrkaq, duke qenė se ishte mbreti, Belgjika nuk pati asnjė lloj problemi pse nuk kishte qeveri dhe nuk u vu nė asnjė moment nė pikėpyetje stabiliteti.
Megjithatė, siē e thatė edhe ju vetė, po kalon gati njė shekull nga koha kur shqiptarėt patėn njė mbret. A nuk ėshtė paksa utopike rikthimi i monarkisė aktualisht?
Aspak. Po marr njė shembull tė fundit. Ashtu dukej edhe krijimi i shtetit tė Kosovės, por tashmė ėshtė fakt Republika e saj.
A keni njė plan pėr tė arritur rivendosjen e monarkisė?
Shpresa jonė, ėndrra jonė, plani ynė konkret, ėshtė bashkimi i trojeve etnike shqiptare. Ky ka qenė ideali i Mbretėrisė Shqiptare qė nga krijimi dhe ky do tė jetė deri nė fund, pra, deri nė pėrmbushjen e kėtij ideali.
Mė konkretisht ju lutem, nė ē’mėnyrė do ta pėrmbushni kėtė ideal?
Ajo me ēfarė po merremi si fillim ėshtė rishkrimi i historisė. Nuk mund tė kapėrcehet nga njė shekull nė tjetrin pa pasur njė histori tė besueshme, njė histori reale. Ende sot shumica e qytetarėve e dinė tė kaluarėn e Shqipėrisė, me dogma, me parulla, me falsifikime, ashtu siē u ėshtė mėsuar rėndom nė komunizėm. Larg realiteteve tė kohės dhe tė vėrtetave. Tashmė, 20 vjet pas instalimit tė demokracisė, duhet urgjentisht tė fillohet me korrigjimin e teksteve tė shkollave. Pra, tė pastrohen tė gjitha njollat qė i janė vėnė monarkisė. Tė flitet pėr gabime ku ka gabime, por ama tė jepen merita aty ku ka merita. Dhe mendoj se merita mė e madhe e Mbretit Zog ka qenė nacionalizmi; ideali i bashkimit tė trojeve etnike. Ideal qė ne do tė pėrpiqemi ta ēojmė deri nė fund, duke nisur qė nga bashkimi i Shqipėrisė dhe Kosovės. Njė bashkim qė vetėm sa nuk ėshtė pranuar zyrtarisht nga ndėrkombėtarėt, pasi siē e dini, shqiptarėt e Shqipėrisė dhe tė Kosovės kalojnė lirshėm nga njėri shtet nė tjetrin, pa burokraci. Kufijtė thuajse janė inekzistentė. Me kalimin e kohės, do tė jenė “de jure” inekzistentė. Po ashtu, nė Maqedoni, Mal tė Zi dhe nė Greqi, kemi troje tė tjera shqiptare. Duke ia nisur fillimisht me bashkimin e Shqipėrisė dhe Kosovės, le tė krijojmė njė Federatė Shqiptare, duke adaptuar nga disa prej shteteve mė tė zhvilluara tė Europės Monarkinė Konstitucionaliste. Mė pas, pak nga pak, tė afrojmė dhe trojet shqiptare nėpėr shtetet e tjera fqinje, duke e shndėrruar Federatėn nė Konfederatė. Do tė ishte e mrekullueshme qė tė gjithė shqiptarėt tė bashkoheshin dhe qė tė ndodhė kjo mrekulli, pa pėrēarje politike, duhet patjetėr ligjėrimi i mbretit, sipas sistemit qė ju tregova. Njė mbretėri do t’i konsolidonte shqiptarėt dhe do t’i bėnte shumė tė fuqishėm nė Ballkan dhe mė gjerė.
Kjo qė po thoni ju, lidhur me Konfederatėn Shqiptare ėshtė shumė e guximshme. Deklarime tė tilla janė quajtur edhe “herezi” politike…
Kjo qė po them unė ėshtė e vėrteta dhe po vjen koha qė dėmi qė u ėshtė bėrė shqiptarėve shekullin e kaluar, duke i copėtuar, tė paguhet. Krijimi i Konfederatės Shqiptare, e udhėhequr nga mbreti, do tė ishte shpagim historik dhe moral nga ana e ndėrkombėtarėve. Nuk ka herezi kur bėhet fjalė pėr atdheun. Herezi ėshtė qė tė heshtėsh pėr tė.
Nė rastin e Konfederatės shqiptare, kush do tė ishte mbreti?
Mbreti ka qenė dhe ėshtė. Nga brezi nė brez, trashėgohet titulli. Ne tashmė kemi Leka Zogun II.
Leka Zogu II bėri njė betim nė varrimin e babait, Leka Zogu I. A ishte ai betimi prej monarku?
Vdiq Mbreti! Rroftė Mbreti! Kjo nuk do shumė pėr t’u kuptuar…
Pra, ishte apo nuk ishte?
Po, ai ishte betimi prej Mbreti, por deri nė rikthimin ligjor tė monarkisė, pėr ne, pėr shqiptarėt, Leka Zogu II do tė ngelet Princi. Ai do tė vijojė tė ndjekė rrugėn e gjyshit dhe tė babait, duke mbėshtetur popullin shqiptar, fiks siē edhe u betua para varrit. Ndėrkaq, ai po jep kontribut tė dukshėm nė fushėn e diplomacisė shqiptare, ku punon si kėshilltar i veēantė.
Kushtetuta e Monarkisė, e vitit 1928, thekson qė betimi i Mbretit duhet tė bėhet nė Kuvend, nė mėnyre qė tė ligjėrohet si monark. Ju e patėt njė mundėsi tė tillė, pasi homazhet pėr Leka Zogun I, u bėnė pikėrisht nė Kuvend. Pse nuk e shfrytėzuat kohėn dhe vendin?
Qeveria shqiptare, kryetarja e Parlamentit dhe shumė funksionarė tė tjerė na ofruan gjithēka qė Leka Zogut I t’i bėnim njė pėrcjellje prej mbreti. Nuk ėshtė nė zakonet e familjes sonė qė ta shkelim besėn. Ne nuk jemi pėr krijimin e incidenteve, por pėr shmangien e tyre, edhe nėse ka. Ne kishim njė hidhėrim tė madh atė ditė. Sapo humbėm mbretin tonė. Kuvendi na u lirua nė mirėbesim dhe entuziazmi ynė pėr kėtė ka qenė i paparė. Njė entuziazėm jo pėr tė thurur plane pas krahėve, por sepse Leka Zogu I po nderohej siē i takonte. Nga tė gjithė institucionet e shtetit, nga tė gjithė shqiptarėt, nga tė gjithė ndėrkombėtarėt. Kanė kaluar gati dy javė nga lamtumira e fundit pėr kushėririn tim dhe unė akoma falėnderoj Kryeministrin Sali Berisha pėr deklaratat e tij lidhur me monarkinė shqiptare, pėr atributet qė i dha Leka Zogut I dhe sigurisht pėr varrimin me protokoll.
Po atė ditė, nė Kuvend u fol edhe pėr njė konflikt mes kryetares sė Parlamentit, Jozefina Topalli dhe kryetarit tė Bashkisė, Lulzim Basha, rreth mbajtjes sė fjalimit tė fundit pėr Leka Zogut I. Cili prej tyre ishte caktuar nga protokolli i pėrbashkėt qeveri-familje pėr kėtė fjalim?
Rreth kėtij konflikti unė diēka kam dėgjuar nė media, por unė nuk kam informacion tė ketė ndodhur. Sidomos pėr kėtė qė pretendoni ju, nuk ma merr mendja. Fjalimi ishte caktuar qė njė natė mė parė qė do tė mbahej nga zoti Basha dhe kjo dihej. Duke qenė se unė nuk kam parė gjė vetė, nuk mundem dot tė them qė ka pasur konflikt mes tyre. Ne, si familje, kemi vlerėsuar praninė e tė dyve nė homazhe, si deklaratat e Topallit, edhe tė Bashės, kanė qenė shumė ngushėlluese pėr ne.
Pavarėsisht pėrfshirjes sė qeverisė shqiptare nė funeralin e Leka Zogut I, pse nuk pati monarkė nga shtetet e tjera tė botės?
E keni gabim, pati. Ishin pėrfaqėsues tė mbretėrive nga shumė shtete tė botės, qė dėrguan trashėgimtarė, tė afėrm tė tyre, apo edhe ambasadorėt qė kishin ata nė Shqipėri. Ishte Lartmadhėria e Tij, princi Paul i Rumanisė, sė bashku me princeshėn, baroni Rafael Henri Estramant, pėrfaqėsuesi nga Unioni Monarkist Italian, Sergio Boschiero etj. Besoj qė vutė re edhe prezencėn e ambasadores britanike nė Shqipėri, Fiona Mcllėham, ambasadorin amerikan, Alexander Arvizu, atė tė OSBE-sė, Eugen Ėollfarth, e Polonisė, Tatjana Tatarzynska etj.
Megjithatė, jo vizita mbretėrish…
Duhet pasur parasysh diēka. E para, tė gjitha Mbretėritė e Europės kanė dėrguar telegrame ngushėllimi. E dyta, duke qenė se mbretėrimi i Leka Zogut I nuk ishte i ligjėruar, duhej qė ambasadat shqiptare tė kishin kryer ftesat zyrtare. Ėshtė ēėshtje protokolli dhe siē duket, ambasadat shqiptare nuk e kanė kryer dhe aq mirė punėn diplomatike. Megjithatė, dėrgimi i telegrameve ngushėlluese, madje edhe nga Palestina, Turqia, apo vende tė tjera qė janė republikė, ėshtė shenjė e njohjes dhe e vlerave tė Leka Zogut I. Gjithashtu, telegramet kanė qenė tė dubluara. Pra, pėrveē familjes mbretėrore, i janė dėrguar edhe qeverisė shqiptare. Kėtė mund ta vėrtetoni shumė lehtė.
Rivendosja e monarkisė nė Shqipėri sigurisht qė kėrkon edhe burime financiare. Aktualisht, sa e pasur ėshtė familja mbretėrore?
Familja Mbretėrore dihet qė ka pronat e saj. Kuvendi ka miratuar prej vitesh ligjin pėr “Dhėnien e statusit tė familjes mbretėrore”, ē’ka do tė thotė qė duhet t’i kthehen familjes pronat, trashėgimtarėt tė pasurojnė koleksionin e armėve etj., si dhe diēka tjetėr shumė e rėndėsishme: qė tė kthehen nė Shqipėri eshtrat e Mbretit Ahmet Zog! Vitin e fundit tė gjitha kėto po shihen me shumė prioritet. Qeveria shqiptare na ka premtuar qė me rastin e 100-vjetorit tė Pavarėsisė, mbreti Ahmet Zog “do tė kthehet nė Shqipėri” dhe mė pas, do tė bėhet njė mauzole pėr familjen. Ne dėshirojmė qė ky mauzole tė bėhet pranė “Varrit tė nėnės Mbretėreshė”, siē thirret ndryshe nėna e Ahmet Zogut, e cila prehet diku pranė Parkut Kombėtar tė Liqenit. Aty tė transferohen eshtrat e Mbretit Zog, Mbretėreshės Geraldinė, Suzanė dhe tė Lekės I. Pra, tė bashkohen mė nė fund eshtrat familjare tė dinastisė sė Zogut.
Nuk na treguat pėr pronat e familjes mbretėrore…
Unė mund tė flas vetėm pėr pronat e mia, qė kam dhjetėra hektarė ende pa m’u kthyer nė Tiranė, Sarandė, Durrės, Mat etj. Megjithatė, sa u takon tokave qė kam nė krahinėn e Matit, me t’u kthyer, unė do t’ua fal tė gjitha qytetarėve tė asaj zone.

Libri, zbulohen sekretet e familjes mbretėrore
Kishte vite qė lexonte tė tjerėt se ēfarė rrėfenin mbi xhaxhain e tij, mbretin Ahmet Zogu, dhe mė vonė rreth tė birit qė i trashėgoi fronin, Leka Zogu I. Shpesh vėrente pasaktėsi tė ngjarjeve nga rrėfyesit, e shpesh deklarime tė paqena. Dėshmi qė nuk mund tė jepeshin nga askush tjetėr mė mirė, se sa Skėnder Zogu vetė, i cili ka kaluar pjesėn mė tė madhe tė jetės sė tij me familjen mbretėrore. Kėshtu, gati prej njė viti, ai vendosi qė tė hedhė kujtimet nė letėr. Pėr shkak tė moshės, por edhe pėr shkak tė angazhimeve politike e diplomatike, ende nuk i ka pėrfunduar. Megjithatė, vitin qė vjen, libri ėshtė gati. Do tė jetė nė frėngjisht, pėr shkak se e ka mė tė perfeksionuar kėtė gjuhė, duke qenė se ka jetuar shumicėn e jetės nė emigrim. “Kam shkruar deri tani rreth 375 faqe, mendoj qė tė shtoj edhe 100 tė tjera. Janė nė gjuhėn frėnge dhe mė pas do t’i pėrkthej”, thotė Skėnder Zogu, ndėrsa shton se pėr herė tė parė do tė zbulohen shumė histori familjare, por edhe patriotike tė dinastisė Zogu.

KURTHI: Si e burgosėn Leka Zogun I nė Afrikėn e Jugut, frika nga helmimi

Description : http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2011/11/leka-zogu-150x150.jpg

Leak Zogu 1

Njė ndėr pengjet e pretendentit tė fronit mbretėror shqiptar, Leka Zogu I, tė cilit iu dha lamtumira e fundit mė 3 dhjetor, ka qenė mospjesėmarrja e tij nė Konferencėn e Rambujesė. Siē rrėfen kushėriri i tij, Lekės I i ėshtė ngritur njė kurth diplomatik nė Afrikėn e Jugut, ku edhe po jetonte nė vitin 1999. “Prej kohėsh Leka Zogu I ishte nė dijeni pėr Konferencėn e Rambujesė. Ai u nis pak ditė para datės 18 mars, por e kthyen. I thanė qė pasaporta nuk ėshtė e vlefshme dhe se i ishte hequr imuniteti diplomatik. Ai kundėrshtoi hapur, por u burgos. E mbajtėn brenda pėr 8 ditė. U gėzua shumė kur u firmos marrėveshja e Rambujesė, por u pikėllua qė ai nuk ishte aty, nė atė datė historike pėr shqiptarėt”, tregon Skėnder Zogu. Sipas tij, gjatė qėndrimit nė burg, Leka Zogu I nuk ka pranuar qė tė fusė nė gojė asgjė. “Nė tetė ditė ai u dobėsua shumė, u sėmur keq, pasi nuk hante dhe pinte. Kishte frikė se e helmonin”, thekson ai. Shkaku zyrtar i pengimit tė Leka Zogut I nė kufi u motivua me faktin pse ai mbante armė nė shtėpi. “Ishin tė njėjtat armė tė deklaruara dhe tė ligjėruara qė nė momentin e hyrjes sė Lekės I nė Afrikėn e Jugut. Pra, ishte njė grackė e pėrgatitur nga qarqet antishqiptare nėpėr botė. Nė pak ditė, ai fitoi gjyqin dhe u vėrteta qė e gjithė ngjarja ishte njė farsė, njė kurth pėr tė penguar pjesėmarrjen e tij nė Konferencėn e Rambujesė”, kėmbėngul Zogu. Ndėrkaq, ai bėn edhe njė shtesė, lidhur me dy intervistat e kaluara. Lidhur me personalitetet qė takuan Leka Zogun I nė Egjipt, ai kėrkon tė shtojė diēka rreth figurės sė Abaz Kupit, qė sipas tij, ishte “Mbretnor i bindun, trim dhe ka marrė pjesė nė veprimtarinė kombėtare pėr ēlirimin e atdheut, jo vetėm nga fashistė-nazista, por edhe nga komunistat”. Sa i pėrket shkatėrrimit tė Ambasadės Shqiptare nė Paris, ai rikonfirmon ngjarjen e hedhjes nė erė, por sqaron se nuk ishte ai direkt personi qėllues me armėn “Bazook”.

ELISABETA ILNICA

 

----------------------------------------------------

 

 

http://www.panorama.com.al/une-gruaja/sylviane-muselier-motra-e-mbretereshes-geraldina-dhe-zogu-ne-dashuri-me-shikim-te-pare/

 

Sylviane Muselier, motra e Mbretėreshės: Geraldina dhe Zogu, nė dashuri me shikim tė parė

Une Gruaja

Motra e Mbretėreshės Geraldinė, Sylviane Muselier

Rasti e solli sėrish nė Shqipėri. Ka qenė nė njė martesė, nė njė arrati e tani nė njė funeral. Sylviane Muselier, pėrveēse motra e Geraldinės, ėshtė mikesha mė e ngushtė e familjes mbretėrore, e cila ka asistuar qė nga martesa, te lindja e Lekės I, arratisja qė bėnė nga Shqipėria etj. Musilier tregon gjithēka pėr tė motrėn dhe mbretin e shqiptarėve.

I bėri tė gjithė qė tė kthenin kokėn pas, pavarėsisht moshės. E mbuluar me njė vel-rrjetė tė zezė dhe e grimuar lehtė, biondja sharmante u shndėrrua nė “kuicin” e varrimit, ku u dha lamtumira pėr “mbretin e shqiptarėve, jo nė detyrė”, Leka Zogun I. E gjendur nė krah tė trashėgimtarit Leka Zogut II dhe tė fejuarės sė tij Elia Zaharia, pyetja ishte shumė e thjeshtė: “Kush ishte ajo?”. Ndėrsa rrugėtimi deri nė prezantimin me tė nė Pallatin Mbretėror nė Tiranė, ishte paksa i vėshtirė. I vėshtirė, pėr t’u bėrė i kėndshėm pas ēdo fjalie, sepse vetė Sylviane Muselier ishte shumė e kėndshme. Sapo morėt pėrgjigjen e kuicit, ndėrsa ju informojmė se ajo ėshtė motra e mbretėreshės Geraldinė, bashkėshortes sė Ahmet Zogut. Pas vdekjes sė Lekės I, tashmė ajo ėshtė njeriu mė i afėrt i familjes. Afėrsi qė reflektohet jo vetėm nė lidhjet e gjakut, por edhe nga marrėdhėniet shoqėrore. Sylviane Muselier, pėrveēse motra e Geraldinės, ėshtė mikesha mė e ngushtė e familjes, e cila ka asistuar qė nga martesa, te lindja e Lekės I, arratisja qė bėnė nga Shqipėria etj., si dhe ka jetuar me familjen mbretėrore nė disa vende, si: nė Paris, nė Kanė, Marsejė etj. Pra, ėshtė fiks zonja e duhur pėr tė na rrėfyer familjen mbretėrore, qė nga njohja e Geraldinės me Ahmet Zogun…

Si u njoh motra juaj Geraldina me Ahmet Zogun?
Nė njė mbrėmje vallėzimi, nė moshėn 17-vjeēare, njė fotograf e kishte nxjerrė nė fotografi, qė u botua nė njė revistė hungareze. Motra ime ishte njė pėrrallė, aq sa thirrej “trėndafili i bardhė” pėr nga ngjyra e lėkurės dhe kthjellshmėria e tipareve. Njė femėr jashtėzakonisht e bukur, nami i sė cilės ishte pėrhapur gjithandej. Pikėrisht kjo revistė kishte rėnė nė duart e princeshave shqiptare, tė cilat tė mahnitura ia kanė treguar vėllait tė tyre. Siē mė kanė rrėfyer ato, edhe Mbreti Zog kishte shtangur nga bukuria e saj. Mė pas, princeshat shqiptare e kanė takuar Geraldinėn nė njė tjetėr festė dhe e kanė ftuar zyrtarisht pėr vizitė nė Pallatin Mbretėror. Ajo arriti nė Shqipėri, pas Krishtlindjeve tė vitit 1937 dhe vetėm 3 muaj mė vonė, u martua me Ahmet Zogun.
Pa u kthyer fare ndėrmjet kėsaj kohe sėrish nė Hungari?
E vėrtetė, Geraldina erdhi nė Shqipėri pėr njė vizitė dhe nuk u kthye mė. Ajo u mahnit pas Zogut, por edhe pas shqiptarėve. Dhe kėshtu ngeli deri nė fund tė jetės. Nė emigrim ka qenė gjithnjė e pėrmalluar pėr Shqipėrinė, ndėrsa edhe amaneti i saj ishte qė tė varrosej nė tokėn shqiptare.
A ishte e lumtur Geraldina pėr zgjedhjen e fatit tė saj nė Shqipėri?
Geraldina nuk zgjodhi, ajo ra nė dashuri. Sapo u takua me Mbretin Zog, ajo e deshi. Ishte dashuri me shikim tė parė. Mendoni, erdhi nė Shqipėri sipas ftesės, pėr tė parė vendin dhe pėr t’u njohur me kulturėn shqiptare dhe, siē ju tregova, nuk u kthye mė.
Po familja juaj, si reagoi pėr vendimin e martesės?
Nė letrėn e parė, kemi qenė tė befasuar. Unė isha ende fėmijė, por dėgjoja ē’flisnin tė rriturit. Por meqenėse Geraldina shkruante gjėra tė mrekullueshme pėr Shqipėrinė dhe sidomos pėr Ahmet Zogun, pėr tė cilin thoshte se kishte rėnė marrėzisht nė dashuri, atėherė familja ime nuk e kundėrshtoi martesėn e tyre. Vetėm u pėrgatitėm pėr dasmėn, ku erdhėm si familje nė Shqipėri. Domethėnė isha dhe unė…
Si e kujtoni dasmėn e tyre?
Dasma u bė mė 27 prill 1938, ne erdhėm disa ditė pėrpara. Isha rreth 9 vjeē nė atė kohė dhe mua mė lanė nderin qė t’i dhuroja tufėn me lule tė freskėta motrės sime, sapo ajo vuri nė kokė kurorėn mbretėrore. Ka qenė njė dasmė madhėshtore, e mrekullueshme, ashtu si ēifti qė u martua. Kudo shihej portreti i ēiftit mbretėror dhe shqiptarėt dukej qė e adhuronin Geraldinėn, pasi pėruleshin jo vetėm para saj, por edhe para meje nė shenjė respekti. Mė ka ngelur nė mendje diēka lidhur me veshjen shqiptare. Gjatė kohės sė dasmės, kanė qenė tė gjithė tė veshur bukur, me kostume tradicionale apo moderne, me kėpucė. Njerėz tė qeshur, tė dashur, plot kulturė, kavalierė. Ndėrsa kur jam rikthyer nė Shqipėri nė vitin 1992, gjeta njė popull krejt tė ndryshuar nga ata ēfarė kisha lėnė. Edhe pse zyrtarisht kishte ardhur demokracia nė Shqipėri, shqiptarėt ishin shndėrruar nė njerėz nervozė, tė veshur keq, tė zbathur. Megjithatė, tashmė i shoh sėrish nė formė dhe mė vjen mirė pėr kėtė.
Por ju keni asistuar jo vetėm nė dasmėn e motrės suaj, por edhe nė arratisjen e saj me djalin e sapolindur…
Jemi nisur mė 5 prill dhe Geraldina ishte lehonė, Leka I ende nuk i kishte mbushur 24 orė nga lindja. Unė erdha nė fillim tė prillit 1939, pak ditė para ardhjes nė jetė tė princ Lekės. Nė momentin qė lindi, pavarėsisht luftės qė sapo kishte filluar, i gjithė populli shqiptar u tregua entuziast, pėr t’u zbehur orė pas ore me rėniet e bombave tė para. Mes tyre dhe armėve tė tjera ka nisur arratisja jonė drejt Jugut tė Shqipėrisė, pėr tė kaluar mė pas nė Greqi.
Me ēfarė mjetesh u arratisėt?
Me makina. Geraldina hipi nė njė automjet tip “Crysler”, ndėrkaq unė hipa nė njė autoambulancė. Po ashtu, mbaj mend edhe njė varg makinash tė tjera qė na shoqėronin. Mbase 10 tė tilla, nuk mė kujtohet saktė numri. Ecnim nėn breshėrinė e armėve dhe as vetė nuk e di se si kemi shpėtuar.
Deri nė ē’vend ju pėrcolli Ahmet Zogu?
Geraldina dhe Zogu as nuk patėn mundėsinė qė tė pėrshėndeteshin para ikjes. Zogu vetėm sa i ēoi fjalė asaj qė tė nisej urgjent, pėr ta shpėtuar me patjetėr dhe i vuri nė dispozicion njerėzit. Geraldina ishte tejet e sėmurė, gjysmė e ndėrgjegjshme nga lindja, nga ilaēet, por edhe nga ajo ēfarė po ndodhte. Mbreti Zog na ėshtė bashkuar 2 ditė mė vonė nė Greqi.
Cili ka qenė momenti mė i vėshtirė pėr Geraldinėn?
Duke mos llogaritur shėndetin qė pati pas lindjes, pėr tė tjerat, pa dyshim qė momenti mė i vėshtirė ka qenė ndarja nga bashkėshorti i saj, Mbreti Zog. Ditėn qė vdiq Mbreti Zog, ne kishim njė tjetėr vdekje nė familje. Mua mė kishte vdekur nėna e burrit tim dhe normalisht qė burri im, i cili ishte edhe baxhanaku i Mbretit Zog, shkoi te nėna e vet dhe unė shkova te motra ime. Si tė thuash, lashė vjehrrėn mbi varr dhe shkova t’i gjendem pranė motrės sime nė njė moment tė vėshtirė pėr tė. Unė, bashkė me motrėn time, ndoqa ceremoninė, qė ishte shumė madhėshtore pėr Mbretin Zog. Kur kam humbur burrin nė vitin 1989, motra ime, qė asnjėherė s’kishte dalė nga Spanja gjatė gjithė asaj kohe, erdhi dhe qėndroi me ditė tė tėra pranė meje nė Marsejė. Kam jetuar me familjen e Mbretit Zog nė Paris, nė Kanė, Marsejė dhe kur motra ime humbi bashkėshortin, Mretin Zog, prezenca ime ka qenė shumė ngushėlluese pėr tė. Kemi qenė shumė tė lidhura me tė. Unė isha mė e vogla dhe ishte ajo, motra e madhe, qė pėrkujdesej vazhdimisht pėr mua.
Po me Mbretin Zog, si kanė qenė marrėdhėniet tuaja?
Unė jam rritur nėn sharmin e tij qė fėmijė. Sado mirė tė kisha shkuar me motrėn, nėse nuk do tė kisha gjetur njė vėlla te Ahmet Zogu, atėherė nuk do tė kisha qenė aq e afėrt me kėtė familje. Ahmet Zogu bėri Geraldinėn tė ndihej shqiptare, mė bėri mua tė ndihem shqiptare, por edhe krejt familjen tonė. Njė burrė i pashėm, fisnik, kavalier, zemėrgjerė, pra me tė gjitha karakteristikat e njė mbreti. Mendoni, kanė kaq vite qė kanė ndėrruar jetė qė tė dy dhe ndihem po aq shqiptare, i dua shumė shqiptarėt.
Para pak ditėsh u dha lamtumira e fundit pėr nipin tuaj, Leka Zogu I. Si e pėrjetuat humbjen?

Sylviane Muselier nė varrimin e nipit Leka Zogu I

Pata ndjesi shumė tė ndryshme, por qė tė gjitha mė ēonin te dhembja. Mė dhemb qė humba nipin e vetėm, djalin e motrės sime qė kam asistuar pranė tij qė nga lindja, qė kam emigruar bashkė me tė pėrmes bombave nė Shqipėri kur ai ende nuk kishte mbushur 48 orė, apo kur jemi ndarė e takuar me dhjetėra herė tė tjera gjatė transferimeve tė shpeshta tė familjes mbretėrore nėpėr shtete tė ndryshme. Pra, kam ndjekur rrugėtimin e tij nga lindja e deri nė vdekje. Po ashtu, kam qenė shumė e lidhur me motrėn time, Geraldina dhe bashkėshortin e saj, mbretin Ahmet Zogu. Ata kanė qenė si familje pėr mua, por edhe unė pėr ata kur u rrita, sa herė qė kishin nevojė. Tashmė jam e vetmja e afėrt e Geraldinės qė i ka mbetur gjallė princit Leka Zogut II.
Princi apo mbreti, sepse Leka Zogu II e bėri betimin prej monarku javėn e kaluar, nė varrimin e babait Leka Zogu I?
Pėr mua ngelet princi, sepse e kam nip dhe me kėtė emėr jam mėsuar qė ta thėrras qė fėmijė.
Po pėr shqiptarėt, a duhet tė jetė ai mbret i ligjėruar?
Unė shpresoj shumė qė ai tė jetė mbret i ligjėruar, por janė shqiptarėt qė vendosin pėr kėtė dhe jo dėshirat e mia. Jemi nė vitin 2001, bota ka ndryshuar shumė dhe me shpejtėsi. Nuk jam unė ajo qė mund t’ua imponoj princ Lekėn si mbret, por vetėm di tė them dy fjalė pėr tė: Nėse njė ditė ai do tė bėhej mbret i pranuar ligjėrisht nga tė gjithė shqiptarėt, atėherė ai do tė ishte mė i miri nė botė. Ka marrė prej gjyshit dhe tė atit vetitė mė tė mira dhe sidomos diplomacinė. Dhe, nė kėtė shekull tė ri, diplomacia ėshtė shumė e rėndėsishme.
Po tė fejuarėn e tij, Elia, si e shihni?
Elia ėshtė njė ėndėrr, ekzakt princesha qė kam dashur gjithmonė pėr nipin tim. E kanė shumė pėr zemėr njėri-tjetrin dhe kjo duket qartė edhe nė publik. Ajo ėshtė nė lartėsinė e duhur tė njė princeshe dhe mbretėreshe.

“Tezja e shqiptarėve” dhe njė histori nė doganė
Nga viti 1992, kur u rikthye pėr herė tė parė nė Shqipėri pas arratisjes me familjen mbretėrore tė vitit 1939, Sylviane Muselier nuk e mban mend se sa herė ka qenė nė Tiranė. Vetėm mban mend shumė mirė njė episod, qė e veēon ndėr tė tjerė. “Duhet tė ketė qenė viti 1992, mbase 1993. Unė u nisa me disa kamionė me ndihma humanitare pėr t’i sjellė nė Shqipėri, pasi u tmerrova dhe u trishtova nga varfėria qė gjeta. I kisha parė shqiptarėt shumė mė mirė nė vitin 1939, se sa pas rėnies sė komunizmit. Kur arrita nė kufi, doganierėt mė kėrkuan bakshish, nė mėnyrė qė tė mė lejonin tė kaloja kamionėt. Unė u zhgėnjeva shumė dhe nuk kuptoja dot absurditetin e situatės; qė njė zyrtar tė kėrkojė para pėr ndihmat e popullit tė tij. Duke mos dashur tė bėhem bashkėpunėtore, nuk i dhashė asnjė bakshish, edhe pse bėhej fjalė pėr shumė pak para. Kam fjetur nė kamion dhe poshtė tij pėr 3 ditė me radhė, derisa mė lanė qė tė fusja kamionėt. Mė saktė, mė lanė se e kuptuan qė unė nuk do t’i paguaja padrejtėsisht”, thotė ajo. Qė prej dy dekadash, Sylviane Muselier ka vijuar tė sjellė ndihma nė Shqipėri, edhe pse ėshtė treguar shumė modeste pėr t’i bėrė publicitet vetes. Ndėrkaq, pėr shkak tė numrit tė madh tė bamirėsive nė diasporė, ajo njihet ndryshe edhe si “tezja e shqiptarėve”.

Sylviane MuselierNjohjet e mia politike nė Shqipėri

Sylviane Muselier duket se e njeh shumė mirė politikėn, pėr shkak se edhe djali i saj ėshtė i pėrfshirė prej dekadash. Ajo ėshtė nėna e ish-Sekretarit tė Shtetit, pėr Punėt e Jashtme nė Francė, Z. Renaud Muselier, aktualisht deputet me partinė e Sarkozy-sė dhe me disa funksione tė tjera politike dhe parlamentare. Gjithashtu, Renaud Muselier ka qenė pėr 15 vite nėnkryetar i Bashkisė sė Marsejės. Njė pozicion i tillė i tė birit, por sigurisht edhe lidhjet qė ka patur nga babai apo bashkėshorti, qė tė dy funksionarė shumė tė lartė tė Francė, e kanė bėrė qė Sylviane Muselier shumė aktive nė politikė, veēse ėshtė e djathtė. “Krejtėsisht, totalisht e djathtė”, thekson ajo, aq sa duket se edhe miqtė i zgjedh sipas kėtij krahu. Tė paktėn nė Shqipėri. “Kam takuar disa herė kryeministrin e Shqipėrisė, Sali Berisha dhe mė pėlqen shumė mbprehtėsia e tij. Ndėrsa pėr ceremoninė e varrimit qė i bėri nipit tim, Leka Zogu I, i jam vėrtet mirėnjohėse. Njė tjetėr politikan qė mė pėlqen ėshtė edhe Lulėzim Basha, pasi i ka ndenjur pranė familjes mbretėrore”, thotė znj. Sylvian Muselier, ndėrsa shton me tė qeshur: “Se z. Basha ėshtė dhe shumė simpatik, djalosh i bukur”. Sa i takon kampit tė majtė politik, ajo pėrgjigjet shkurt, jo pa bezdi: “Nuk i njoh, nuk kam patur lidhje”. Menjėherė, ajo pėrmend disa emra qė duket se i ka pėr zemėr, pasi thotė fjalė tė mira pa fund pėr ata, si: Mentor Petrela, Valter Gjoni, Ilia Terpini, etj.  

ELISABETA ILNICA

 

----------------------------------------------------

 

http://www.panorama.com.al/speciale/kujtimet-e-mbretereshes-geraldine-%e2%80%9cudhetimet-e-frikshme-ne-europe-pas-ikjes-nga-shqiperia%e2%80%9d/

 

Kujtimet e Mbretėreshės Geraldinė: “Udhėtimet e frikshme nė Europė pas ikjes nga Shqipėria”

Speciale

Description : http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2011/12/GERALDINA-300x200.jpg

Geraldina nė Shqipėri

“Kryeministri i Greqisė, Metaksa, refuzoi pėrpjekjen e Zogut qė tė drejtonte luftėn nė Shqipėri”

“Nė Greqi, ballė pėr ballė me vdekjen 55 ditė me radhė”. Nga kujtimet e mbretėreshės Geraldinė, nė numrin e kaluar zbardhėm pėrjetimet nga rrugėtimi sfilitės nė tokėn helene nė pragun e pushtimit fashist tė Shqipėrisė. “Bashkė me Lekėn e porsalindur, shkruan bashkėshortja e Mbretit Zog, duke iu referuar kohėqėndrmit nė Greqi, bashkėjetuam gati dy muaj me vdekjen orė e ēast”. Geraldina bėn tė ditur se ėshtė detyruar tė lėrė Shqipėrinė dhe tė marrė rrugėn e emigrimit mėngjesin e 6 prillit 1939, kur ende nuk kishte mbushur 24 orė qė ishte bėrė nėnė, pėr t’u ribashkuar me tė shoqin dhe karvanin prej 1500 zyrtarėve tė oborrit nė Follorinė dy ditė mė pas. Aty, kujton ajo, autoritetet na njoftuan se ishin urdhėruar pėr tė na ēarmatosur dhe pėr tė na shpėrndarė nė zona tė ndryshme tė Greqisė. Mbreti Zog dhe familja e tij do tė mbylleshin nė Volos; anėtarėt e qeverisė dhe tė tjerė oficerė do tė burgoseshin nė Kozan, pjesa e mbetur do tė izolohej nė njė ishull. Sidoqoftė, ultimatumi i policisė greke, pohon mė tej Geraldina, mbeti nė fuqi vetėm disa minuta, pasi ndėrhyrja e Mbretit Zog te kryeministri i Greqisė e bėri tė paefektshėm dhe ne pėr disa ditė u sistemuam nė njė hotel nė Larisa. Por dhe aty, pėr rrethana nga mė tė ndryshmet, peripecitė nuk kishin tė mbaruar, deri mėngjesin e 2 majit, kur u detyruam tė shkojmė nė Turqi. Pjesa nė vijim ka tė bėjė me kujtimet e zonjės Geraldinė nga ditėqėndrimi nė Stamboll dhe rrugėtimi drejt Rumanisė, Polonisė, Letonisė, Suedisė, Norvegjisė, Francės dhe Anglisė, tė cilat po i botojmė sipas shqiptimit tė saj, marrė nga monografia e “Geraldina” e Leon Mollės…

Ishte e kthjellėt pėr tė gjithė ne qė jeshėm kaq afėr ngjarjeve tė Evropės se lufta do tė kėrcitte pėr sė shpejti midis fuqive tė boshtit nga njėra anė dhe Francės e Anglisė nga ana tjetėr. Ishte e kuptueshme se mund tė bėnim mė shumė punė nė Paris ose nė Londėr se sa kėtu dhe kėsisoj Mbreti vendosi tė nisemi nė 30 tė qershorit.
Megjithėse hekurudha ishte mjeti mė i shpejtė nėpėrmjet Evropės, ishte e pamundur pėr ne sepse tėrė vijat hekurudhore kalojnė nėpėrmjet Italisė. Udha mė e mirė ishte tė merrnim njė anije me vete po asnjė kapiten nuk mundesh tė merrte pėrsipėr garancitė e jetės tonė, sepse anija duhet tė kalonte nėpėr ujrat Italiane dhe kishnė frikė se mos i mirrnin me forcė dhe i internonin diku. Kėshtu qė u detyruam tė marrėm rrugėn mė tė gjatė dhe u nismė me njė anije qė arrinte nė Dobruxhe tė Rumanisė. Nė marrėveshje me Mbretin Karol njė tren i veēantė na mori e na ēoi nė Bukuresht. Kėtu u pritėm nė mėnyrė tė zjarrtė dhe ēdo herė qė dilja jashtė me qindra hungarezė, qė pėrbėjnė njė moniritet tė fortė tė Rumanisė mblidheshin tė mė duartrokisnin dhe pėrshėndesnin. Kur Mbreti Karol na ftoi pėr drekė, e priti tim shoq me shumė pėrzemėrsi po ndaj meje qėndroi i ftohtė pakėz, pėr shkak tė entuziazmit tė Hungarėzėve, qė nuk ja kish qejfi.
Nuk dinim ē’tė bėnim kur pamė se nė atė kat tė Hotelit qėndronte ambasadori i Italisė fashiste. Gjatė tėrė kohės qė qėndruam kėtu, oficerėt Shqiptarė qė bėnin roje para apartamentit tonė kishin para syve rojet fashiste tė ambasadorit.
Nga Bukureshti u nismė pėr nė Varshavė, ku na u bė pritja mė e madhe e tėrė udhėtimit tonė. Polakėt ishin nė merak tė madh rreth fatit tė tyre dhe nė fakt sulmi i gjermanėve nuk ishte veēse pak muaj mė tej. Polakėt treguan njė pėrzemėrsi tė madhe dhe shfaqėn keqardhje tė madhe pėr fatin tonė, fat qė do t’i gjente dhe ata vetė siē i gjeti.
Kėndej u nismė pėr Norvegji, dhe kėtu pėr tė parėn herė nė udhėtimin tonė Leka na u sėmur. Foshnja e vogėl me guxim kishte pėrballuar kaq shumė ndryshim klimash nga e nxehta nė tė ftohtė pa u ankuar asnjėherė, kish udhėtuar mijėra milje me veturė, tren dhe det dhe mė sė fundi tėrė kėto mundime e lodhėn shumė sa nuk duroi dot mė. U sėmur rėndė por pas pak ditėsh u duk se e mori veten pėrsėri dhe u bė mirė. I ra temperatura dhe pėrfituam nga ky fakt pėr t’u nisur pėr Belgjikė.
Edhe kėtu si nė Suedi, qytetarėt u suallnė pėrzemėrsisht po nuk u bėnė shumė merak pėr fatin tonė. Sė kėndjemi u nismė pėr Paris ku do tė qėndronim pėr mjaft kohė.
Shumė nga miqtė dhe shokėt tanė ishin larguar pėr t’u bashkuar me tė afėrmit e tyre dhe nuk mbetmė tani veēse nja dyzet vetė duke pėrfshirė dhe motrat e Mbretit, disa oficerė, Cambelani i Pallatit, Ish Ministri i Oborrit, dhe koloneli i rojeve Mbretėrore. Muarmė me qera njė vilė afėr Versajės, Kėshtjellėn Le May dhe kėtu dėgjuam shpalljen e luftės nė Shtator tė 1940. Sė kėndejmi u nismė pėr Paris nė Hotelin Trianon dhe pak kohė mė vonė muarmė me qira njė Vilė nė Pontoise, disa kilometra nė Veri. Gati pėrditė im shoq bisedonte me gjeneralė Francezė dhe oficerė tė tjerė tė lartė qė kishin shumė besim nė cilėsitė e vijės sė famshme tė mbrojtjes-Maginot-qė ishin fortifikuar shumė mirė. Ata nuk mundnin t’i kuptonin ndjenjat e Mbretit nė atė kohė qė nuk kishte besim nė qėndresėn e kėtyre fortifikatave kundėr armės ajrore. Ngjarjet e mėvonėshme, si dihet, i dhanė tė drejtė.
GJERMANĖT NA NDJEKIN KĖMBA-KĖMBĖS
Tėrė ditėn e tėrė natėn e frenqtė kalonin pranė vilės tonė duke mbartur ato qė mundnin nga gjėrat e tyre. Njė natė Pontoise u bombardua rėndė dhe me qenė se nuk ishte njė pikėsynim ushtarak, Kryetari i Bashkisė na tha tė largohemi se ish i bindur se prania jonė kish sjellė bombardimin.
U kthyem nė Paris dhe qėndruam kėtu tetė orė para ardhjes sė gjermanėve. Pastaj mblodhėm plaēkat qė mundėm tė marrim me vete duke i ngarkuar nė makinat qė kishim dhe u nismė pėr Bordeaux. Duke udhėtuar karvani ynė i vogėl u qėllua me mitraloz disa herė nga ajrore qė ktheheshin nė bazė pas njė bombardimi dhe njė nga makinat tona u godit, por pėr fat tė mirė pa dėm. Im shoq desh tė qėndronim nė Orleans, qyteti mė i afėrt, por unė ju luta qė tė mos qėndronim kėtu po tė vazhdonim udhėtimin deri nė pyllin mė tė afėrt dhe aty kaluam dhe natėn. Me tė vėrtetė patėm fat qė vajtėm tė flemė nė pyll se pikėrisht atė natė Orleans u bombardua rėndė. Masandej pėr ēdo natė gjatė udhėtimit tonė tė ngadalshėm – sepse na duhesh tė kalonim pėr midis vargje tė pa mbaruar njerėzish, burra e gra refugjatė, qė shtynin kush karron e dorės kush karrot e rėnda mbushur me ato plaēka qė kishim marrė me vete aty dhe djepe tė vogla fėmijėsh – ne fletėm nė pyje ose nė fushė tė hapėt larg qyteteve. Disa herė frenq zemėrbardhė na hapėn shtėpitė e tyre. Mė vjen ndėrmend njė zonjė e re qė priste pėr tė lindur fėmijėn e parė. Njė vajzė e vogėl lidni disa ditė mė vonė dhe pėr nder t’onė i dhanė emrin Gjeraldinė. Kishim telefonuar mė parė pėr tė porositur dhomat nė njė hotel afėr Bordeaux-e por kur erdhėm e gjetėm hotelin tė zėnė nga ushtria frėnge dhe komandanti nuk deshi tė na shohė me sy tė mirė. Por njė nga Princeshat qe sėmurur rėndė dhe pa dashur ju desht tė lirojė njė dhomė pėr tė dhe mua me Lekėn. Kryetari i Bashkisė ofroji shtėpinė e tij Mbretit dhe familjes dhe pas kėsaj muarmė lejen tė futemi nė njė konventė tė zbrazėt. Gjendja politike po keqėsohej me shpejtėsi. Mbreti Zog u takua me ambasadorin spanjoll dhe i kėrkoi tė drejtėn e strehimit politik nė Spanjė. Frankua u pėrgjegj se do tė na pranonte nė se do mundnim tė vononim arritjen tonė dhe pėr disa ditė mė tutje. M’u duk se s’na kish mbetur mė asnjė shtet nė Evropė, asnjė vend ku tė futnim kryet dhe nė ēdo orė gjermanėt afroheshin si njė valė qė nuk i del dot gjė pėrpara. Kur tė arrinim ē’do na gjente ne? Sigurisht do tė na kapnin dhe ndofta mundet tė n’a pushkatonin fare.
SHPRESA E FUNDIT
Po na kish mbetur shpresa e fundit dhe kjo ish Anglia.
Im shoq vajti poshtė te zyra e vogėl telefonike dhe nisi njė telegram duke kėrkuar strehim nė Angli. Brenda pak orėve erdhi pėrgjigjja dhe na u dorėzua aty nė konventin ku ndodheshim. Thoshte me sa mė kujtohet kėshtu: “Ejani pa humbur kohė. Udhėzimet i janė dhėnė Konsullit Britanik nė Bordeaux”.
Vetėm dy anije mbetėn nė skelė, por konsulli na premtoi se nė njėrėn nga ato do tė mundim tė zėmė vend mėngjesin e ardhshėm. Kur u bėmė gati mėngjesin tjetėr mėsuam se dy anijet ishin nisur gjatė natės pa marrė asnjė urdhėr. Njėra nga ato ish torpiluar gjatė kalimit tė kanalit. Nė mes tė tėrė zhurmės dhe kaosit tė papėrshkruar Konsulli na tha se ende gjendej njė tjetėr anije nė St. Jean De Luz. Do tė dėrgonte udhėzimet kapitenit qė tė n’a marrė me vete. Vajtėm me tė shpejtė nė konventė muarmė sa gjėra qė mundėm tė marrim me vete dhe u nisėm drejt Jugut. Fėmija im rrinte midis valixheve dhe dėngjeve me plaēka tė ndryshme i ēuditur nė tėrė kėtė rrėmujė qė nuk e kuptonte dot. Pėr ta pushuar sė qari i dhashė tė thithė ushqimin e tij qė e mori qetėsisht sikur s’po dėgjonte gjė rreth nesh.
St Jean de Luz ish njė kėrdi e madhe mbushur me njerėz tė dėshpėruar, kryesisht jahudij, qė ishin rreshtuar para konsullatave Spanjolle dhe Portugeze pėr tė marrė lejen pėr tė hyrė nė kėto vende. Shumė kishin vrarė veten nė dėshpėrimin e fundit; disa mėma kishin dalė menē duke shtrėnguar nė gji fėmijėt e tyre qė kishin dhėnė shpirt. Mė dukej sikur po jetonim brenda njė xhehnemi tė vėrtetė.
Nuk gjendej asgjėkund ushqim i asnjė lloji. Pėr fat tė mirė kisha ruajtur disa kuti qumėshti pėr Lekėn; sa pėr ne tė tjerėt nė kėto kushte as qė na shkonte mendja pėr tė ngrėnė.
Mė sė fundi arritėm te kapiteni dhe na u lėshua vendi nė anije midis frengėve, polakėve dhe ēekėve, qė shkonin nė Angli pėr tė vazhduar sė andejmi luftėn e tyre kundėr Boshtit. Dhe ndėrsa anija jonė e vogėl e ngarkuar deri nė grykė u nis nė njė det tė qetė dhe mėshirues, thashė pa zė njė lutje tė heshtur, jo vetėm pėr ne dhe vendin tone, po pėr tė gjithė ata qė vuajnė anė e mbanė nė Evropė dhe nė botėn e tėrė.
Nė verėn 1940 Mbreti Zog dhe unė me fėmijėn tonė Princin Leka dhe anėtarė tė tjerė tė familjes e tė pallatit arritmė nė Liverpool me anijen mė tė fundit qė u nis nga Franca. Nuk dinim se ēdo tė na sillte e ardhmja. E dinim se nuk mund tė na ngjante mė keq seē na kish ngjarė e ē’kishim pėsuar; kishim humbur vendin tonė dhe gati kishim qenė duke humbur dhe jetėn tonė duke lėnė Shqipėrinė e dashur. Kur anija jonė arriti oficerėt britanikė tė portit na zbritėn para tė gjithė tė tjerėve dhe na kaluan pa u kontrolluar nga doganat e shtetit. Megjithėse treguam gjithēka kishim duke hapur valixhet e parave qė kishin tėrė pasurinė tonė. Britanikėt nuk muarnė asnjė farė taksi doganor nga ne. Nė fakt u treguan shumė miq dhe na pėrkrahėn sa s’ka mė. Sė kėndejmi u dėrguam nė njė hotel tė vendit pėr deri sa tė vinte treni qė do tė na ēonte nė Londėr. Kur arritėm kėtu morėm disa taksi, sepse ishim gati dyzet vetė dhe u nisėm pėr hotelin Ritz. Zgjodhėm hotelin Ritz pėr dy arsye: sė pari, sepse Mbreti kishte qėndruar kėtu nė ditė tė lumtura dhe e dyta se si pasojė e luftės hotelet e mėdhenj ishin gati tė zbrazur dhe nė kėto rrethana mundėm tė gjejmė vend me kushte shumė tė mira e tė lira. Ish mė e lirė pėr ne tė jetonim tė tėrė nė Ritz se sa tė merrnim me qira njė shtėpi tė pėrshtatshme se kurdoherė, duhesh tė kishim parasysh kushtrimin.
NATĖ TERRORI
Ajo qė mė ra nė sy nė Angli mė shumė se ēdo gjė tjetėr pasi kalova nėpėr rrėmujėn dhe histerinė e Kontinentit qe gjakftohtėsia e ēdonjėrit. E di qė gjakftohtėsia dhe qėndresa burrėrore janė karakteristikat e britanikėve, po kurrė nuk i kisha parė si tani nė ēaste kritike si kėto qė kalonim.
Disa nga miqtė i mi nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės na telegrafuan duke thėnė se ishin gati tė strehonin tė paktėn birin tim ku do tė ishte i sigurtė. Mė erdhi ēudi pėr kėto sugjerime, sepse isha e bindur se nuk kisha asnjė vend mė tė sigurtė se Anglia. Me tėrė luftimet qė bėheshin nė Evropė nuk mė shkonte nė mendje se Anglia do tė invadohesh dhe kėshtu mendonin tėrė anglezėt qė takova.
Jeta jonė nė Londėr shpejt u bė jetė e zakonshme. Im shoq shpesh herė bisedonte me krerė tė tjerė qeverish tė mėrguara si De Gaule, Sikorski, Benes etj. Edhe qeveria britanike e merrte mendimin e tij pėr ēėshtjet qė kishin tė bėnin me politikėn e Lindjes sė Mesme. Pėr sa mė pėrkiste mua jeshė shumė e kėnaqur se jeshė e lirė tė shėtis me birin tim nė Green Park. Njė ditė kur po kthehesha nga Kisha, tė dielėn nė mėngjes nė shtator, dėgjova sirenat e para qė njoftonin sulmin e ajrorėve. Prej kėtej gjatė Betejės sė Britanisė dhe gjatė tėrė Vitit tė Ri sulmet ishin tė shpeshta dhe tė rėnda. Zhurma ishte e tmerrshme dhe shurdhonjėse, sepse hoteli ynė gjendesh shumė afėr baterive kundėrajrore saqė nuk ish e mundur tė mbyllnim synė pėr shumė kohė. Leka im u zverdh shumė dhe dridhej nga kėto krisma tė jashtėzakonshme sapo fillonin tė binin saqė shėrbyesit e hotelit vendosėn dysheqet nė njė dhomė poshtė shkallėve pėr atė, infermieren dhe mua. Aty megjithėse nuk ishim mė tė sigurt tė paktėn ishim mė tė qetė nga zhurma dhe mundnim tė flinim pak.
Njė mbrėmje njė nėpunės nga ministria e Jashtme erdhi tė takohet me Mbretin pėr punė tė ngutshme zyrtare. E pyeti nėse Mbreti dėshironte tė nisej pėr nė Greqi pėr tė organizuar vullnetarėt shqiptarė nė luftė pėr ēlirimin e vendit. Mbreti e pranoi menjėherė kėtė propozim dhe ndėrsa e dija nė zemėr se ai do ta pranonte pa tjetėr njė gjė tė tillė nuk di sepse m’u mbush shpirti me njė ndjenjė frike.
Tė nesėrmen nė ora gjashtė pritėm qė tė arrinte vetura e Ministrisė po asgjė nuk po shihej. Pastaj adiutanti ynė vajti nė Ministri tė Jashtme tė mėsojė se ēkish ngjarė. Dukesh se kryeministri grek Metaksaj kish dhėnė njė radiogramė nga Athina se ēasti pėr ndėrhyrjen e Mbretit ende nuk kishte ardhur. S’ka dyshim se nuk e pritėm mirė kėtė lajm, po nė tė vėrtetė patėm fat qė Mbreti nuk u nis dot: po ai ajror qė do ta shpinte nė Athinė Mbretin u godit udhės dhe tėrė udhėtarėt u vranė.
Nė Maj tė 1941 sulmet ajrore u bėnė shumė tė rėndė. Gjatė sulmeve unė e mbuloja fėmijėn me trupin tim. Mirėpo megjithėse Leka nuk kishte frikė unė kisha dhe iu luta tim shoq tė na gjente njė vendbanesė jashtė qytetit, jashtė kėtij xhehnemi tė pėrditshėm. Deri atėherė mbreti Zog kishte ngulur kėmbė tė mos ikte jashtė Londrės. Mendonte se shumė kohė kish kaluar duke rendur andej-kėndej dhe kur londinezėt mundesh tė duronin kėtė terror tė ēdo nate. Ai dėshironte tu tregojė se mundesh dhe donte ta durojė. Po efekti i bombardimeve nė shėndetin e djalit tonė filloi qė ta bėjė merak dhe kėsisoj u bind qė tė marrim jashtė njė shtėpi me qera.
NJĖ SHTĖPI NĖ FSHAT
Gjeta njė shtėpi nė Ascot dhe vajta atje bashkė me tim bir, infermieren e tij dhe disa oficerė. Sapo e vumė pėr gjumė djalin atė natė sirenat ia filluan tė bien pėrsėri. Tėrė atė natė shėtisja nėpėr kopėsht vetėm dhe ishte e pamundur tė flisja nė telefon me Mbretin sepse linjat e telefonit qenė prerė. Flakėt qė dilnin nga zjarret e ndezr nė Londėr njėzet milje larg ishin kaq tė mėdhenj sa unė mundja tė lexoja gazetėn me dritėn e tyre. Kjo datė qė ditė e shtunė mė 10 Maj 1941, sulmi ajror mė i tmerrshėm i tėrė luftės, kur brenda pak orėve u bė kėrdija me djegje dhe shkatėrrime saqė zjarri i madh qindra vjet mė parė nuk kishte asnjė pėrgjasim.
Ditėn tjetėr mė vajti shpirti nė vend kur pashė tim shoq dhe tėrė njerėzit e tij qė arritėn shėndosh e mirė dhe u qetėsuam nė jetėn e Ascot-it. Me kohė blemė njė karro tė vogėl dhe njė gomarickė pėr tė dėfryer djalin tonė dhe tėrė ne e ndiem veten pėr herė tė parė tė lumtur qė nga dita qė lamė kaq me rrėmbim Shqipėrinė e dashur.
Pastaj fare papritur muarmė vesh se disa nga valixhet tona – nja pesėmbėdhjetė – kishin arritur nė Liverpool nga Franca. Ne i kishim lėnė kėto valixhe nė njė nga motelet e St. Jean De Luz porse njė sekretare besnike kish marrė masa qė t’i dėrgonte nė Spanjė pėrpara se tė arrinin nazistėt. Tani pėr ēudi tė madhe nga Spanja po na gjenin kėtu nė Londėr. Valixhet i vunė nė njė magazinė nė Liverpool deri sa tė venim t’i kėrkonim. Sa ironi pėr tė shkretat valixhe qė besnikėrisht na kishin marrė prapa qė nga kaq larg e nė kaq rrethana tė ēuditėshme, sepse po atė natė bomba ndezėse i dogjėn ato dhe magazinat ku qenė vendosur!
Megjithėse jeta nė Ascot ish e kėnaqshme ishim shumė ngusht pėr vend, dhe kėshtu qeveria Britanike pranoi qė tė merrnim me qira ēdo shtėpi tė bollėshme qė mund tė gjenim po tė mos ishte zėnė nga ushtria, pėr qėllime tė tjera. Njė ditė lexova nė gazetė se Lordi Parmoor kishte vdekur dhe pallati i tij afėr Frieth kishte dalė pėr ta lėshuar me qira.
Shkova menjėherė dhe pėrnjėherėsh nėnshkrova me agjentin e tij njė kontratė tė gjatė qiraje. Dhjetė minuta mė vonė komanda mbretėrore e ajrit arriti ta marrė me qira pėr shėrbim oficerėsh tė aviacionit. Po kishin ardhur dhjetė minuta me vonesė! Kėshtu tė dyzet siē qemė u futėm brenda dhe kėtu jetonim fare mirė nė vend, bollėk pėr tė gjithė. Personaliteti i tim shoq qe i tillė sa qė nuk mė bie ndėrmend asnjė shamatė midis kaq njerėzish tė ndryshėm nė moshė e nė opinione. Njė nga punonjėsit tonė ishte doktor nė shkencat politike dhe me tė fillova tė studjoj politikė dhe ekonomi. Sikur tė mos ishte kujdesi qė tė lija pėr njė kohė tė gjatė vetėm tim bir do tė kisha vazhduar kursin e grave nė Oksford.
Tė vetmit shėrbėtorė qė kishim ishin njė burrė qė kishte nė kujdes nxehtėsinė e pallatit dhe njė grua qė vinte pėr ditė tė na ndihmonte nė larjen e pjatave, dhe tė dhomave. Dy herė nė muaj shkoja nė Londėr pėr t’u parė me miqtė e mi: Lordin Darley (unė jam kumbarė e djalit tė tyre Adamit); dhe Julian Emry qė mė vonė u hodh me parashutė nė Shqipėri dhe bashkėpunoi nė organizimin e qėndresės; dhe tė kaloj pak kohė me Dalrymple dhe Champney-nė dhe kėta miq tė tjerė tė mirė.
Unė dhe Mbreti u bėmė miq me ambasadorėt e Egjiptit dhe Brazilit dhe rasa na solli nė ambasadėn e Brazilisė kur dėgjuam lajmin qė lufta e dytė botėrore mori fund, nė Maj 1945. Dukesh si gjė e ēuditshme athere por e shikuar nė kohėn e tashme ishte njėsoj profetije, sepse biseda jonė nė atė ēast tė veēantė rridhte rreth mundėsisė sė keqėsimit tė marrdhėnieve me Rusinė Sovjetike, planet e sė cilės pėr shtrirjen e komunizmit ishin tė hapėt.

 

 

----------------------------------------------------

 

http://www.panorama.com.al/argument/kujtimet-e-geraldines-largimi-nga-shqiperia-mengjesin-e-6-prillit-%e2%80%9839/

 

Kujtimet e Geraldinės: Largimi nga Shqipėria mėngjesin e 6 prillit ‘39

Argument

Geraldina nė Shqipėri

Ju rrėfej tmerrin e udhėtimit nė Greqi, kur bashkė me Lekėn e porsalindur, bashkjetonim me vdekjen orė e ēast”.

Geraldina, mbretėresha mė e bukur dhe mė e papėrfolura nė Europė, pėrbėn njė pjesė tė bukur tė historisė sė Shqipėrisė. Nė monografinė e porsabotuar “Geraldina” tė Leon Mollės, nga kemi shkėputur njė pjesė tė kujtimeve tė mbretėreshės shqiptare, ky pėrcaktim i Kadresė ka vlerėn e njė kredoje majft domethėnėse. Pavarėsisht se jetoi pak nė Shqipėri, mbretėresha Geraldinė e deshi atė si rrallkush dhe iu pėrkushtua shpirtėrisht deri nė ēastet e fundit. Pikėrisht pėr kėtė arsye figura e saj ėshtė respektuar e do tė respektohet nga tė gjithė brezat e shqiptarėve e nė tė gjitha regjimet. Nė numrin e sotėm kemi zgjedhur pėr botim mbresat e mbretėreshės nė ēastet dramtike tė largimit nga Shqipėria, nė prag tė pushtimit nga Italia fashiste… Af.Im

Nė ajrin e ftohtė tė mėngjesit thellė, njė varg prej trembėdhjetė veturash me motorė tė ndezur po pritnin. Nė veturėn Krysler qė do ishte imja ndenjėsja nė anė tė shoferit u hoq me njė anė dhe u hodh nė kopėsht. Dysheku im u shtrua pėr sė gjati dhe aty mbeta e shtrirė me kėmbėt nė pjesėn e pėrparėshme dhe kryet mbėshtetur nė kolltukun e prapsme. Njė doktor zuri vend pranė meje dhe brenda pak minutave u nismė. Nuk munda tė pėrshėndes as Mbretin. Fėmija ime ishte nė njė veturė tjetėr me njėrėn nga motrat e Mbretit, me infermieren dhe zonjėn qė qe pranė meje kur u lind princi.
Teneqe me benzinė u ngarkuan nė veturat, sepse asnjėri nuk e dinte sa i gjatė do tė ishte udhėtimi ynė deri nė kufirin e Greqisė dhe nė se do tė mund tė gjenim benzinė nga do tė kalonim. Shėrbyeset e mia dhe zonjat pėrcjellėse kishin mbledhur bashkė atė qė mundėn tė marrėn dhe shpejt mėsuam se rrėmbimi i ikjes na kish bėrė tė harrojmė shumė gjėra tė ēmueshme. Kishim lėnė shumė thesare tė vjetra e kujtime tė dashura si dhe tėrė pjatat dhe lugėt e florinjta tė Pallatit.


Description : http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2011/12/Mbreteresha-Geraldine-dhe-Princi-Leka-300x198.jpg

Disa kohė mė parė im shoq kishte pasė shitur lėndėn e pyllit tij privat njė shoqėrie italiane dhe kish marrė kundėr vleftėn nė napolona ari. Kėto napolona ishin mbyllur nė dy valiza tė thjeshta bojė qielli, por unė nuk dija asgjė nė kėtė kohė rreth kėtyre napolonave megjithėse kėto qenė mjeti i vetėm i jetesės sonė gjatė atyre viteve tė mėrgimit. Disa herė rruga dukesh se ndalte pėrnjėherėsh dhe kaluam nėpėr tokė tė ashpėr tė parrahur mė parė. Qe njė udhėtim i tmerrshėm dhe sot kur mė kujtohet mė zė tmerri. Lindja e fėmijės time kish qenė e ngadalshme dhe shumė e vėshtirė dhe unė jesh akoma nė njė gjendje gjysmė tė ndėrgjegjėshme dhe nėn efektin e mjekimeve. Dhe me gjithė kėtė edhe sot mė kujtohen kthesat e ngushta shumė dhe brinjėt e pjerrėta qė binin nė pėrrenjtė e zhveshur e tė thatė. Kur po largoheshim gjithnjė larg Tiranės tė mbytur me kaosin e gjendjes sė krijuar, mė goditi syrin fakti i qetėsisė qė mbretėronte nėpėr tėrė fshatrat dhe qytetet qė kaluam. Shumė nga ata nuk kishin radio dhe mjete tė tjera qė tė mėsonin se liria e tyre kish humbur. Rreth mesit tė ditės qėndruam pėr njė drekė tė vogėl nė Korēė. Njė nga oficerėt e grupit tonė mundi t’i telefonojė Mbretit nė Pallat. Tė gjithė ende shpresonim se do tė na kishte thėnė tė qėndrojmė kėtu ose ndofta tė ktheheshim prapė nė Tiranė, kurse Mbreti na porositte qė tė shkonim sa mė shpejt tė ishte e mundur nė kufirin e Greqisė. Im vėlla Gyula, katėrmbėdhjetė vjeē, ishte duke studiuar nė liceun Freng tė Korēės. Njė nga njerėzit tanė vajti ta kėrkojė ku qe, nga njė vend nė tjetrin, deri sa e gjeti nė njė klasė sė bashku me nxėnės tė tjerė nė orėn e arithmetikės. Pa i thėnė asnjė fjalė mėsuesit mori Gyuala-n pėr dore ashtu si qe me librat ndėnė sqetull dhe fluturoi tek ne.
I mjeri Gyula im. Mė vonė shkoi nė Francė qė tė bashkohesh me mėmėn time dhe, megjithėse vuante nga diabeti, u bashkua me fuqitė e rezistencės frėnge gjatė luftės. Po pėrvojat dhe vuajtjet qė pati gjatė luftės e keqėsuan shumė shėndetin e tij deri sa disa vite mė parė nė Merano tė Italisė dha shpirt.
Po sa tmerre dhe dėshpėrime tė tjera na prisnin mė tutje. Nė kėtė kohė kishim vetėm njė qėllim qė tė mundemi tė arrjmė kufirin Grek. Mė sė fundi, pas njė udhėtimi tė vėshtirė pėr mė shumė se katėrmbėdhjetė orėsh, mundėm tė arrijmė nė afėrsi tė kufirit Grek.

JASHTĖ RREZIKUT PĖR PAK KOHĖ.
Veturat tona qenė skuqur nga balta e madhe dhe fytyrat e njerėzve tanė plot pluhur dhe tė kėputura nga lodhja. Kjo pjesė e veēantė e kufirit nuk ish nė pėrdorim dhe vetėm njė ushtar grek qėndronte pėr roje. Mė kujtohet se jeshė zgjuar dhe e pashė kur mė vėshtroi me ēudi nėpėrmjet dritares sė veturės. Vargu i gjatė i makinave tė mbytura nė baltė me
udhtarė dhe oficerė ngarkuar me shpata e mitraloza e trembte shumė. Leshrat e tij tė shkurtra ju ngrenė pėrpjetė, njė gjė e kam dėgjuar tė pėrshkruhet, por asnjėherė nuk e kam parė qysh ahere ose mė parė kėsaj kohe. Kapela i ra pėr tokė dhe duke u munduar ta marrė prapė, i shpėtoi dhe pushka nga dora. Pastaj nga turpi dhe nga tronditja iku e u fsheh nė pyll.
Njė nga ushtarėt tonė ngriti trarin qė qėndronte nė hyrje tė kufirit dhe mė sė fundi u futėm nė tokėn greke. Pėrēuam pėr gati nja gjysėm ore tjetėr deri sa erdhėm nė kontakt me fuqitė Greke tė policisė tė motorizuara qė na drejtuan pėr nė Follorinė. Qyteti ishte njė qytet i varfėr pa hotele tė kėnaqshėm, por mė sė fundi jeshėm jashtė rrezikut. Njė nga shtėpitė e gurta ishte bosh, kėshtu qė vajzėt dhe zonjat qė mė shoqėronin e fshinė dhe e pastruan krejtėsisht brenda njė kohė tė shkurtėr dhe mė muarėn mua me gjithė dyshekun tim e mė shpunė brenda. Kisha vuajtur nga njė hemoragji (humbje gjaku) e keqe shumė dhe e ndjeja veten kaq tė sėmurė sa qė s’mė bėnte mė asnjė pėrshtypje nė se vdisja ose jetoja. Dikush mė luti tė vija diēka nė gojė qė tė merrja pakėz fuqi, por i vetmi ushqim qė gjetėm ishte ca djathė qė binte erė jo tė kėndėshme, bėrė nga qumėshti i dhisė dhe vezė tė ziera shumė tė ngjyera me bojra tė ndryshme pėr shkak tė Pashkės.

Description : http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2011/12/xheraldina3-266x300.jpg


Ditėn e nesėrme, Ditėn e tė Premtes sė Zezė, Mbreti Gjergj i Greqisė mori vesh pėr qėndrimin tonė kėtu dhe dėrgoi dy doktorė me njė tren tė veēantė nė Follorinė qė tė mė mjekonin dhe tė mė shpien nė Athinė.
Ngula kėmbė tė mos shkoj. E njeja se vendi im ishte tė qėndroja sa mė afėr tim shoqi dhe se do tė ishte punė mė e urtė tė pritnim aty afėr kufirit pėr tė parė se ēdo tė ndodhte nė vendin tonė.
Mbreti Zog mbeti nė Tiranė gjatė 6 e 7 Prillit, duke u pėrpjekur tė organizojė qėndresė kundėr pushtuesit. Dėshironte qė tė bėnte njė luftė guerriljesh kundėr sulmonjėsit, tė paktėn deri nė plasjen e luftės sė dytė e cila dukesh se do tė shpėrthente sė shpejti. Ai kish bėrė plane qė tė organizonte njė grup tė vogėl qėndrese me lėftėtarė nė Veri afėr kufirit tė Jugosllavisė. Pasonjėsit e tij tashmė ishin mė tė fortė nė kėto anė ku kish lindur Ai vetė.
Porse qeveria Jugosllave mori vesh rreth kėtij plani dhe i dha njė notė Qeverisė Shqiptare duke e njoftuar se, nė rast se luftimet bėhen nė njė zonė jo mė larg se 15 km. nga kufiri i tyre, ata do tė marshonin mbi Shqipėrinė pėr “tė shpėtuar paqen nė Ballkan”. Pėr shumė shokė Jugosllavia kish lakmuar pjesė tė tokės shqiptare tė kufisė dhe im shoq kuptoi se kėrcėnimet Jugosllave ishin tė sakta dhe Shqipėria nuk ish nė gjėndje t’u bėjė ballė dy fuqive sulmonjėse.
Nė 8 tė prillit Mbreti u ndal nė Pogradec afėr kufirit Grek. Ai po udhėtonte nė njė karvan automjetesh sė bashku me tėrė qeverinė shqiptare dhe shumicėn e deputetėve gati pothuaj 1 500 vetė. Kėtu pėr herė tė fundit im shoq u mundua tė organizojė njė qėndresė tė fundit. Po vetė shokėt e tij e kėshilluan qė tė largohej dhe tė vazhdojė luftėn pėr lirinė e vendit jashtė kufinjve tė Shqipėrisė. “E pranova kėtė kėshillė me zemėr tė thyer” mė tha Mbreti disa kohė mė vonė, sepse mu duk se po tė largoheshe kėshtu nuk do ta shihja mė i gjallė vendin tim pėrsėri”.
Me gjithė kėtė qeveria e bindi. Ata e shkoqitėn qėndrimin e tyre duke thėnė se pas luftės sė ardhėshme Shqipėria do tė ishte nė rrezik pėr t’u bėrė copa-copa dhe meqėnėse Mbreti ishte kryetari i Shtetit, ai vetėm mundesh tė fliste nė emėr tė gjithė popullit.

NĖ LARGIM PĖRSĖRI
Me tėrė kėto arsyetime Mbreti mbeti me dy mendje dhe nuk kish vendosur se ē’vijė tė ndiqte. Nė kėtė kohė mori vesh se kufiri grek do tė mbetesh i hapur deri nė mesnatė pėr tė pritur aty dhe shokėt e Tij si refugjatė politikė. Pas kėsaj ore do tė mbyllesh pėrgjithnjė pėr cilindo. Ky urdhėr i fundit e bėri tė marrė vendimin tė lėrė vendin. Kaloi kufirin 10 minuta para mesnatės dhe mundi tė mė takojė nė orėn gjashtė tė mėngjesit tė ardhshėm.
Nė kėtė kohė treni dėrguar nga Mbreti Gjergj gjendej ende nė Follorinė dhe kėshtu vendosėm qė tė pranojmė tė udhėtojmė me kėtė tren por jo pėr Athinė po pėr nė Selanik.
Pak kohė pasi u nismė sė kėndejmi treni u ndalua dhe gati nja 500 ushtarė dhe oficerė grekė hypėn nė tren. Komandanti i tyre na njoftoi se kishte marrė urdhėr nga lart qė tė ēarmatoste tėrė shqiptarėt qė mbanin armė. Mbreti Zog dhe familja e Tij do tė mbylleshin nė Volos; anėtarėt e qeverisė dhe tė tjerė oficerė do tė burgoseshin nė Kozan dhe mbetja tjetėr e oficerėve dhe ushtarėve do tė mbylleshin nė njė ishull grek. Mbreti Zog e hodhi poshtė kėtė ultimatum. Ai i dėrgoi njė telegram qeverisė helenike nė tė cilin thuhesh: “Ne nuk jemi robėr lufte por miq e fqinjė qė kemi nevojė pėr mikpritjen e Greqisė. Nė se Greqia do ta dėshirojė jemi gati tė largohemi sa mė parė nga toka Greke por kurrė nuk do ta pranojmė tė ndahemi nga shoshoqi dhe asnjė nga armėt tona nuk do t’u dorėzohet”.
Ndėrsa po pritnim pėrgjigjen e telegramit ndenjėm nė tren dhe ushtarėt grekė na kishin rrethuar nė ēdo anė. Brenda njė ore Kryeministri i Shqipėrisė u thirr nė telefon nė zyrėn kryesore telefonike mbasi vetė Mataksai, kryeministri i vendit, po nė fakt diktatori i vėrtetė i tij , dėshironte t’i flasė personalisht. “I paraqitni nderimet e mia Mbretit” tha. “Vendosėm qė tė gjithė Ju do tė qėndroni nė Larisė disa milja larg nga vendi ku gjendeni tani”. U kėnaqėm shumė kur dėgjuam kėtė lajm po vetėm shumė kohė mė vonė munda tė zbuloj se cila qe arsyeja qė e detyroi qeverinė Greke tė ndėrrojė mendimin e parė dhe kjo rrodhi jo vetėm pėr shkak tė marrdhėnieve tė mira midis tė dy vendeve, porse mė shumė pėr shkak tė kėshillave tė mjekėve Grekė qė mė vizituan. Njėri nga ata ishte mjeku personal i Mbretit Gjergj dhe ai i tha Mbretit tė tij se nė qoftė se nuk do tė mjekohesh nė qetėsi patjetėr do tė vdisja. Dhe atėherė vdekja ime do ju barrosė Grekėve dhe jo fashistėve Italianė.
Njė hotel i ri kishte qenė ngritur nė Larisa po nuk ish hapur ende. U hap vetėm pėr tė pritur ne sė pari si myshterinjtė e parė. Qėndruam kėtu deri nė 1 tė Majit dhe paguam pėr tė gjithė hem nė kėtė hotel, hem nė hotelet e tjera mė tė vegjėl tė qytetit, sepse ishim shumė e nuk na nxinte hoteli tė gjithėve. Ne paguam faturėn nga napolonat qė kishim nė tė dy valicat bojė qielli.
Pėrveē tė hollave tė Mbretit edhe qeveria kishte marrė tė holla floriri nga thesari i shtetit dhe kėto fonde ajo i pėrdori pėr tė paguar tėrė oficerėt dhe njerėzit e tjerė nė shėrbimin e saj deri nė kohėn kur fondet u shterėn. Nė kėtė kohė shumica e shqiptarėve qė kishin ardhur me ne kishin shkuar nė vende tė tjera dhe kishin marrė punė tė ndryshme. Gjatė qėndrimit tonė nė Larisa disa ngjarje shqetėsonjėse na bėnė tė kthjellėt se duhesh tė iknim pėr sė shpejti. Njė ngjarje e tillė ndodhi kur dy nga oficerėt tonė vajtėn nė Selanik pėr tė parė Konsullin e Shqipėrisė. Kėta oficerė u ēuditnė kur panė se flamuri i fashizmit i kish zėnė vendin flamurit kuq e zi tė Shqipėrisė dhe kur panė Konsullin nxuarėn revolet t’i bien nė kokė. Policėt grekė duke dėgjuar britmat e tij, shkuan nė ndihmė tė Konsullit po qė tė dy u vranė nga oficerėt dhe konsulli vetė u vra. Pas kėsaj ngjarjeje dhe njė tjetre tė tillė, im shoq dha urdhėr qė t’i dorėzohen atij armėt e zjarrit. Kėsisoj nderi i oficerėve nuk prekej dhe mikpritja greke nderohej.
Nė kėtė kohė Ministri i Shqipėrisė nė Turqi z. Xhaxhuli kish marrė pėlqimin e qeverisė Turke qė na porositte tė kalonim sa mė parė nė kėtė vend dhe vendosmė qė tė vemi.

GJITHNJĖ NĖ LARGIM
U prekėm shumė nga kjo oferta zemėrgjerė e Turqve dhe sapo munda tė mbahem nė kėmbėt e mija dhe tė hypim vetė nė trenin qė na kish lėnė nė dispozicion qeveria Greke, vendosmė tė nisemi pėr Turqi. Tė gjithė e dinim qė nė atė vit tė 1939 sulmi i Italisė kundėr Greqisė ishte shumė i afėrt.
Udhėtimi ynė pėr Turqi ėshtė njė udhėtim qė do ta kujtoj pėr tėrė jetėn time sa tė jem gjallė. Turma populli u derdhėn nė tėrė stacionet e vogla tė trenit ku qėndronim qė tė pėrshėndesnin Mbretin Zog duke i britur urimet dhe bekimet e tyre. Arrimė nė Stamboll nė orėn tre tė mėngjesit nė 3 Maj.
Guvernatori i qytetit sė bashku me z. Xhaxhuli dhe zonjėn e tij na pritėn nė mėnyrėn mė tė pėrzemėrt qė mund tė bėhej. U strehuam nė hotelin Pera Palace dhe turqit u suallnė kaq mirė sa qė disa herė nuk dinim si t’i falenderonim. Ata ngulnė kėmbė dhe nuk e njohnė zyrtarisht pushtimin e Shqipėrisė dhe ndėrsa dilnim nga hoteli ishin urdhėruar tėrė shtetasit qė tė na linin rrugėn tė lirė kujtdo nga ne.
Ditėt tona kėtu kaluan nė vizita shtetėrore, nė vizita pallatesh, xhamish dhe muzeumesh tė ndryshėm dhe ngado qė kaluam plaka dilnin prej turmės dhe i lėshoheshin Mbretit pėr t’i puthur duart dhe pėr shpėtimin dhe shėndetin tonė.
Gjatė qėndrimit tonė u takova me Presidentin Ismet Inonu, njė burrė shumė simpatik dhe mikpritės. Patėm ēaste sė bashku nė shumė raste dhe mė vonė ndėrsa im shoq bisedonte me tė rreth tė ardhmes sė vendeve tanė, unė dhe Zonja e Presidentit merreshim me punėt tona shtėpiake.
Mundeshim tė qėndronim pėrherė kėtu dhe nė vetvete kjo do tė kishte qenė shumė mirė nė shumė pikpamje, porse Mbreti ishte takuar me tė dėrguar tė ndryshėm nga Parisi, Londra dhe Washingtoni qė e nxitnin tė vente nė njėrėn nga kėto kryeqytete.
Ishte e kthjellėt pėr tė gjithė ne qė jeshėm kaq afėr ngjarjeve tė Evropės se lufta do tė kėrcitte pėr sė shpejti midis fuqive tė boshtit nga njėra anė dhe Francės e Anglisė nga ana tjetėr. Ishte e kuptueshme se mund tė bėnim mė shumė punė nė Paris ose nė Londėr se sa kėtu dhe kėsisoj Mbreti vendosi tė nisemi nė 30 tė qershorit.
Vijon nesėr…

  

 

----------------------------------------------------

http://www.telegraph.co.uk/news/obituaries/1411080/H-M-Queen-Geraldine-of-the-Albanians.html

 

H M Queen Geraldine of the Albanians

Last Updated: 12:59PM GMT 22/03/2009

 

Her Majesty Queen Geraldine of the Albanians, who died on Tuesday aged 87, was the wife of King Zog, the ruler of Albania for the two decades preceding the Second World War.

As Countess Geraldine Apponyi, before her marriage to the 42-year old bachelor King in 1938, she was one of Europe's great aristocratic beauties, sometimes referred to as "The White Rose of Hungary".

At 22, she became the second youngest queen in the world; only King Farouk of Egypt's consort, Queen Farida, was younger. But in 1939, after only 388 days as Queen on Albanian soil, she and King Zog were forced to flee the country as Mussolini's forces overran it. They lived the rest of their lives in exile.

Geraldine Apponyi was born in Budapest on August 6 1915, a daughter of the Hungarian nobleman Count Gyula Apponyi de Nagy-Appony and his wife Gladys, daughter of John H Stewart, the American consul at Antwerp. Geraldine's parents had met in Paris in 1912, at a dinner party at the Austro-Hungarian Embassy, and were married in 1914. Her paternal grandfather, Count Ludwig Apponyi, was Grand Marshal of the Habsburg Court in Budapest.

With the collapse of the Austro-Hungarian Empire at the end of the First World War, the Apponyis left Hungary, and went to Switzerland. They returned to Hungary in 1921 but, after Count Gyula's death in 1924, Gladys Apponyi decided to take her three children - Geraldine, Virginia and Gyula - to live near her widowed mother at Menton, in the south of France.

But when Gladys then remarried, to a French army officer, the Apponyi family insisted that the girls be returned to Hungary to be brought up. She agreed, and they were sent to board at the Sacred Heart School at Pressbaum, near Vienna, spending the holidays with their grandmother and aunts and uncles at the family's country estate.

When Geraldine was 16, her grandmother died, and thereafter she and Virginia spent most of their holidays at Zebegny with their go-ahead aunt Countess Fanny Karolyi. In the mornings at Zebegny, the girls learnt shorthand and typing.

At 17, staying at the Karolyi Palace in Budapest, Geraldine came out at a ball given by the Hungarian Monarchists; one of several photographs taken of Geraldine at that ball would fix the direction of her life.

Some years later she received, out of the blue, a letter from one of King Zog's six sisters inviting her to stay in Albania. Anxious to find a European bride (and one without a past), King Zog had sent his sisters to Vienna and Budapest in search of a suitable candidate. They had sent back to Tirana copies of the photographs taken of Geraldine at the ball.

King Zog's trusty General Cyczy visited Geraldine and the Apponyis in Budapest to confirm the invitation, and Geraldine's friend Countess Katherine Teleki was sent to Tirana to thank the King and to "have a good look round".

Subsequently, Geraldine Apponyi wrote to accept the invitation, and straight after Christmas 1937 she set off. The visit was a complete success; King Zog proposed marriage on New Year's Day and, after a decent interval, on January 10 Geraldine accepted. Her guardian, Count Charles Apponyi, gave his consent to the match, and Geraldine was given the rank of Princess of Albania.

The marriage - a civil ceremony (King Zog was a Muslim, his bride a Roman Catholic) - took place in the spring of 1938. Geraldine wore a pearl and diamante wedding dress which the King had ordered from Worth, in Paris, and orange blossom in her hair. She had six bridesmaids and the wedding cake, which she cut with her husband's sabre, was 10 ft wide.

The wedding presents included a phaeton and four Lippizzaner horses from Admiral Horthy, the Regent of Hungary, and a scarlet supercharged Mercedes from Adolf Hitler. King Victor Emmanuel of Italy sent a bronze equestrian statue of a dragoon; Mussolini sent some copper vases.

With the Italian invasion of Albania in April 1939, the King and Queen fled with the infant Prince Leka - who spent only three days after his birth in Albania - via Greece to England. The puppet government announced that the Crown of Albania had passed to King Victor Emmanuel of Italy.

After a prolonged odyssey through Europe - Greece, Turkey, Romania, Poland, the Baltic states, Sweden, Belgium and France - the King, Queen and Prince arrived at the Ritz Hotel in London in 1940, with an entourage of 30 including the King's six sisters. They would remain in England for the duration of the war, moving from the Ritz to Parmoor House, a country house they rented in the Chilterns.

When Auberon Herbert (son of that enthusiast for Albania, Aubrey Herbert) paid them a visit in Buckinghamshire, it seemed to him that King Zog - once described by Aubrey Herbert as "a reader of Shakespeare and a fine fighting man" - did "nothing but nurse his majesty and take tiny Parisian walks".

After the war, once it was clear that they would be unable to return to Albania, they moved to Egypt, at the invitation of King Farouk, where they were joined by other exiled European Royalty to whom King Farouk was ready to grant refuge.

Following Nasser's toppling of King Farouk and the latter's departure from Egypt in 1952 - Queen Geraldine watched Farouk board his yacht at Alexandria through binoculars - King Zog, whose health was failing, moved his family and entourage to France.

After nearly a decade of declining health, King Zog died in hospital in Paris in April 1961; by the time of his death he had survived 55 assassination attempts. Queen Geraldine subsequently lived in Spain and South Africa, before returning to Albania at the invitation of 40 members of parliament four months ago.

She is survived by her son Leka, who was proclaimed King of the Albanians by the Albanian National Assembly in exile, in Paris, after his father's death.

 

 

----------------------------------------------------

 

http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/britainatwar/5115364/Italians-invade-Albania-Apr-8-1939.htmlItalians invade Albania - Apr 8, 1939

Last Updated: 5:30PM BST 06/04/2009

Italian troops invaded Albania yesterday and occupied the ports of Durazzo, Valona, Santi Quaranta and San Giovannia di Medua.

Twenty thousand men are stated to have been landed, while 400 warplanes dropped leaflets advising the Albanians not to resist. Other planes bombed the ports, which were also bombarded by warships.

The invaders met with fierce resistance, which, late last night, according to a telegram received by the Albanian Legation in London, was becoming more extensively organised.

King Zog is reported to be planning to retreat into the mountains to organise guerilla warfare. Queen Geraldine left Albania yesterday with her two-day-old son and arrived by car in Greece last night after an 11-hour journey.

It was stated in Rome that 140 Albanians had been killed and several hundred wounded in the fighting. Italian casualties were estimated at 25 killed and 60 wounded.

BRITISH NOTE TO ITALY

In London throughout yesterday Viscount Halifax, the Foreign Minister, was engaged at the Foreign Office. His callers included the Albanian Minister and the Italian Charge d’Affaires.

Lord Halifax will preside to-day at a meeting of Ministers which will be attended by as many members of the Cabinet as possible. If necessary they will request the Prime Minster to return from his holiday in Scotland.

In Rome the Earl of Perth, British Ambassador, handed Count Ciano, the Italian Foreign Minister, a Note which, it is understood, pointed out that the British Government considered Italy’s action t be out of keeping with the Anglo-Italian Agreement of 1938, which provided for the maintenance of the status quo in the Mediterranean.

A statement issued in Berlin expressed approval of Italy’s invasion of Albania.

 

 

http://www.telegraph.co.uk/culture/books/non_fictionreviews/3671507/War-and-peace-in-the-land-of-King-Zog.html

War and peace in the land of King Zog

Jon Latimer

Last Updated: 6:37PM GMT 29/02/2008

Jon Latimer reviews The Wildest Province: SOE in the Land of the Eagle by Roderick Bailey

Until the Second World War very few Britons had been to Albania, although the nonsense poet Edward Lear was among them. He didn't like the place, but one person who fell in love with it was an extraordinary Scots woman, Margaret Hasluck, who lived there for many years before the war collecting folk tales.

At this time the country was ruled by Ahmed Zogu, better known as King Zog, who tried to modernise Albania with Italian assistance, the Italians being about the only people interested in helping. In April 1939, Mussolini decided to occupy the country and when Italy declared war on Britain in June 1940, General Headquarters Middle East decided to foster resistance through clandestine operations.

Naturally, Margaret Hasluck was of considerable value as an Albanian expert, although her attempts to teach the language were not always practical, involving nursery rhymes and folk tales about old people adopting mice. But, given their ignorance of the country, the forerunners to the Special Operations Executive had little option but to improvise. They made contact with resistance elements, including Enver Hoxha, but also with conservative nationalist groups, mainly based in the north.

Britain's war went badly in the Mediterranean for the first couple of years, so it was not until the surrender of Italy in 1943 that Albania became particularly significant, when the Germans occupied it. The first SOE missions contacted Italian troops still in the country as well as resistance groups and, while many Italians were repatriated, others were incorporated into the missions and even local guerilla forces.

But the situation was dominated by the political rivalry between the increasingly communist-dominated national liberation movement, the Levicija Nacional Ēlirimtarė (LNC), and conservative and Zogist factions in the north, notably the Balli Kombėtar. This theme dominates much of the book.

There is a somewhat bewildering array of characters to follow through these political machinations, appearing, disappearing and reappearing, and the often disjointed narrative is not helped by extensive diary quotations which don't always read easily.

Otherwise, the writing in this tremendous work of scholarship is fluent, and it should finally lay to rest the suggestion that Britain's wartime role there helped clear the way for the long communist dictatorship of Enver Hoxha, and even that British communist sympathisers actively contributed to its establishment.

Bailey conveys the appalling conditions the missions were conducted in. British liaison officers (BLOs) included the actor Anthony Quayle and Julian Amery, who later became a Conservative cabinet minister, were all volunteers for special service and would operate in small teams with one or two specialist soldiers such as signallers.

Many BLOs were former public schoolboys and a large number came from the Royal Ulster Rifles. Operating in snowy mountains at up to 8,000 feet, lice-ridden and with little food, they suffered dreadful hardship and severe casualties.

There was little affection for the locals, many of whom appear to have looked only to their own advantage. As one BLO noted: "Self-aggrandisement in wealth and influence are the keynotes of their politics. They talk much of patriotism, but it is hard to find the slightest vestige of it in practice or in fact... They build for themselves a colossal reputation for hospitality, they claim that while in their house all your property is safe and all your interests will be looked after."

Instead, the British found themselves in a country much of whose population was keen to rob them of everything and, throughout the war, where rival factions were equally willing to fight each other.

B ritish strategy remained simple: to support any element that would kill Germans. Albania was always a sideshow in a theatre that was itself a backwater. The aim was to pin down the largest possible number of German troops in the Balkans to prevent them fighting the Allies in the west. In this respect, Yugoslavia was more important, absorbing 24 German divisions against two in Albania.

As for SOE elements actively supporting the communists, Bailey shows that the British supplied arms to the LNC simply because the LNC was actively fighting the Germans, while the Zogists and the Balli Kombėtar remained ambivalent, being more interested in storing weapons for future battles with the LNC.

By the time a Soviet mission arrived in early 1945 and LNC partisans fired every weapon they had in the air for two hours - Albanians celebrated weddings in a similar fashion - it was too late to influence Albania's internal politics.

 

----------------------------------------------------