http://albania.dyndns.org/

 

----------------------------------------------------

http://www.ballkan.com/index.php?language=&page=shownews&newsID=2395

28/11/2011

Leka Zogu pėson goditje nė zemėr, ende nė gjendje kritike

Autori i Lajmit: Anxhela Tato
Pretendenti pėr fronin mbretėror nė Shqipėri, Leka Zogu I, ndodhet ende nė spital, por konfirmohet se gjendja e tij shėndetėsore ėshtė stabilizuar. Oborri mbretėror, nė njė njoftim shtypi, thekson se, pavarėsisht pėrmirėsimit tė gjendjes shėndetėsore, Leka nuk ka dalė ende nga gjendja kritike. Familja mbretėrore thekson se gjatė kėsaj kohe tė shtrimit tė tij nė spital Leka Zogu I ka komunikuar vazhdimisht me djalin e tij, princin Leka. “Gjendja e Mbretit Leka I ėshtė disi mė e stabilizuar. Ka njė frymėmarrje tė asistuar, ėshtė i vetėdijshėm dhe ka komunikuar me princin Leka II. Megjithatė, gjendja shėndetėsore e tij vazhdon tė mbetet kritike”,- deklaroi zėdhėnėsi pėr shtyp i oborrit mbretėror. Oborri, gjithashtu vė nė dukje punėn e mirė dhe profesionale qė po bėjnė mjekėt nė drejtim tė pretendentit pėr fronin mbretėror. Prej datės 17 nėntor, Leka Zogu ndodhet i shtruar nė reanimacionin e spitalit nr.5 nė Qendrėn Spitalore Universitare nė Tiranė (QSUT). Mėsohet se 73-vjeēari vuan prej kohėsh nga vėshtirėsi nė rrugėt e frymėmarrjes dhe nga anoreksia e theksuar. Pas shtrimit nė spital, doktor Mentor Petrela bėri tė ditur sėmundjen e Leka Zogu I. “Mbreti Leka I po mjekohet pėr vuajtje multisistemike ku mbizotėron vuajtja e zemrės dhe e mushkėrive dhe gjendja e tij ėshtė relativisht e rėndė, por nėn kontroll dhe po merr terapinė e nevojshme”,- u shpreh ditė mė parė shefi i kėtij spitali, profesor Petrela. Sipas zėdhėnėsit tė oborrit mbretėror, thuhet se Leka I ėshtė nė gjendje mė tė mirė shėndetėsore dhe ai ka pasur komunikim me vizitorėt e mjekėt, ndėrsa mohojnė faktin e njė gjendjeje kome. Fibrilacioni trial ėshtė kur rrahjet e zemrės bėhen tė ērregullta dhe kemi njė lodhje, qė nuk ėshtė e shpjegueshme me arsye tė tjera tė njohura. Fibrilacioni atrial shprehet me njė ndryshim tė ritmit tė zemrės. Pėrpara se ta konsiderojmė si sėmundje, duhet ta interpretojmė si njė simptomė ose shenjė.

Ky lajm ėshtė publikuar:

----------------------------------------------------

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=65289&IDCategoria=2706

Lajme 16 Nėntor 2011 - 22:04
Leka Zogu nė reanimacion
Vasili:Zogu po pėrmirėsohet
C'eshte fibrilacioni alteral
Tė tjera rreth shkrimit
Princi Leka Zogu ėshtė shtruar mbrėmjen e sė mėrkurės, nė gjendje tė rėndė shėndetėsore, nė reanimacionin e neurokirurgjisė nė spitalin numėr 5 nė Tiranė.
Mėsohet se princi 73 vjeēar ka kaluar tė martėn njė fibrilacion atrial.

Burime tė ndryshme spitalore sigurojnė se Zogu i, 73 vjeē, ėshtė nė gjendje kome, por ende nuk ka njė deklaratat zyrtare.

Nuk ka ende informacione tė qarta, por mjekėt sqaruan se Leka Zogu u paraqit nė urgjencė njė natė mė parė me temperaturė tė ultė dhe ende nuk ka kaluar gjendjen kritike.Temperatura trupure nuk shkonte mė shumė se 35.5 gradė

Zogu kishte kohė qė vuante nga sėmundje e mushkėrive dhe njė anoreksi e theksuar. Mjekėt japin shumė pak shpresa pėr njė pėrmirėsim tė situatės shėndetėsore.

Familja e Zogut ka deklaruar se po shikohet mundėsia pėr ta transportuar jashtė vendit, meqėnse gjendja e tij nuk arrihet tė pėrmirėsohet.

MENTOR PETRELA: GJENDJA E RENDE

Informacionet e vetme kanė ardhur nga drejtuesi i repartit tė neurokirurgjisė, Mentor Petrela. “Leka Zogu ėshtė nė gjendje tė rėndė, vuan nga sėmundje multisistematike” ka thėnė doktor Mentor Petrela. “Jemi duke e nėnshtruar nė terapinė e duhur”.

PETRIT VASILI: ZOGU PO PERMIRESOHET

Nė njė deklaratė pėr mediat ministri i shėndetėsisė, Petrit Vasili, shpjegoi se gjendja shėndetėsore e Leka Zogut ėshtė nė pėrmirėsim. Sipas Vasilit mjekėt janė optimist mbi rekuperimin e tij dhe po monitorojnė vazhdimisht gjėndjen e tij klinike.

 

 

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=65299&IDCategoria=2706

Lajme 17 Nėntor 2011 - 12:21
Tiranė, pėrmirėsohet gjendja
shėndetėsore e Leka Zogut
Ē'eshte fibrilacioni atrial
 
Tė tjera rreth shkrimit
TIRANE- Pėrmirėsohet gjendja shėndetėsore e trashėgimtarit tė fronit mbretėror, Leka Zogu i cili ndodhet nė trajtim intensiv nė repartin e reanimacionit tė spitalit tė Neurologjisė, nė Qendrėn Spitalore Universitare "Nėnė Tereza"

Vetė kryeministri Berisha, presidenti Topi dhe neurikirurgu Mentor Petrela, konfirmuan lajmin paraditen e sotme. Qė prej orės 17:00 tė pasdites sė tė mėrkurės pretendenti i fronit mbretėror ndodhet nė reanimacion nė pavionion e Neurokirurgjisė.

TOPI TAKON LEKA ZOGUN
Rreth orės 11. 30 minuta Leka Zogu u vizitua nga presidenti i Republikės Bamir Topi, i cili nė njė prononcim pėr median tha se kishte komunikuar me Leka Zogun dhe i kishte uruar shėrim tė shpejtė.

BERISHA
Nė njė prononcim pėr shtyp pas vizitės sė Leka Zogut nė reanimacionin e spitalit nr 5 tė QSUT, Berisha tha “"ėshtė njė gėrshetim patologjie komplekse, por gjendja dhe parametrat nė tėrėsi, siē mė njofton ekipi qė ndjek nė mėnyrė permanente Madhėrinė e Tij, Lekėn e I, ka shenja tė qarta pėrmirėsimi. Ajo qė mund tė them ėshtė se komunikova shumė mirė me tė, e gjeta optimist se do ta kapėrcejė kėtė situatė, uroj qė tė dalė sa mė shpejt dhe shėrim tė shpejtė nga situata pėr tė cilėn erdhi nė spital Madhėria e tij".
Berisha tha se "Qeveria ėshtė e vendosur tė japė ēdo lloj mbėshtetjeje, nė mėnyrė qė tė kapėrcehet kjo situatė shėndetėsore, tė pėrmirėsohet e tė vazhdojė aktivitetin e tij"

DOKTOR PETRELA
Edhe doktor Petrela, nė pavijonin e tė cilėt ėshtė shtruar pinjolli i familjes mbretėrore shqiptare, tha se gjėndja shėndetėsore sot "ėshtė mė e mirė se njė ditė mė parė dhe ėshtė i vetėdijshėm, megjithatė ai do tė vazhdojė tė qėndrojė nė reanimacion dhe nėn kontrollin e vazhdueshėm tė mjekėve. Sipas Petrelės, Lartmadhėria e tij po mjekohet pėr vuajtje multi-sistemike, ku mbizotėron vuajtja e zemrės dhe mushkrive.

ĒFARE NDODHI DJE

FAMILJA MBRETERORE
Familja mbretėrore nėpėrmjet njė njoftimi pėr shtyp duke iu referuar mjekėve, deklaroi mbrėmė se gjendja e Leka Zogut ėshtė relativisht e rėndė pėr shkak tė sėmundjeve tė zemrės dhe problemeve tė mushkėrisė. Megjithatė ajo vlerėsohet drejt stabilizimit, shpjeguan mjekėt. "Familja mbretėrore falenderon ekipin mjekėsor dhe stafin e QSUT-se, tė afėrmit e pretendetit pėr fronin e Shqipėrisė shpresojmė nė pėrmirėsimin e shėndetit tė tij"- thuhet nė njoftimin pėr shtyp tė shpėrndarė mbrėmė nė media

MJEKET: KA PESUAR FIBRILACION ALTERAL
Nėndrejtori i QSUT-sė, Besim Boci tha dje se ai ka pėsuar njė fibrilacion alterial, ndaj edhe temperatura i ka zbritur nė 35.2 gradė celcius. "Pacienti ka ardhur nė gjendje kome nė spital dhe ka pėsuar njė fibrilacion alteral. Qė do tė thotė se zemra nuk rreth normalisht (nga 60-90 rrahjenė minutė), nė fibrilacion rrahjet e zemrės arrijnė nė 150, 200. Qė do tė thotė se zemra nuk rreh mė, por dridhet dhe si pasojė nuk mund tė furnizojė me gjak si duhet organet e trupit, ndaj edhe i ka zbritur temperatura. Ai vazhdon tė jetė nė gjendje kome prej njė kohe tė gjatė, dhe nėse vazhdon kėshtu, e ka tė vėshtirė t'ia dalė", - shpjegoi dje mjeku Boci.
Ndėrkohė qė neurikirurgu Mentor Petrela, nė pavijonin e tė cilėt ėshtė edhe shtruar pinjolli i familjes mbretėrore shqiptare, deklaroi dje se Leka Zogu vuan nga disa sėmundje, ku mbizotėrojnė problemet e zemrės dhe tė mushkėrive. Prici Leka Zogu ėshtė 72 vjeē dhe vuante prej kohėsh nga probleme tė mushkėrive, problem nga i cili ishte shtruar nė spital edhe 6 muaj mė pare.

PETRIT VASILI: ZOGU PO PERMIRESOHET
Nė njė deklaratė pėr mediat ministri i shėndetėsisė, Petrit Vasili, shpjegoi dje se gjendja shėndetėsore e Leka Zogut ėshtė nė pėrmirėsim. Sipas Vasilit mjekėt janė optimist mbi rekuperimin e tij dhe po monitorojnė vazhdimisht gjėndjen e tij klinike.

 

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=65447&IDCategoria=2706

Lajme 19 Nėntor 2011 - 15:15
Pėrmirėsohet shėndeti i Leka Zogut I
TIRANE- Vazhdon tė pėrmirėsohet gjendja shėndetėsore e Leka Zogut tė Parė. Lajmi bėhet i ditur nga familja mbretėrore.

Mbrėmjen e sė martės Trashėgimtari i Fronit tė Mbretėrisė Shqiptare, Leka Zogu i Parė, u shtrua me urgjencė nė spital, nė gjendje tė rėndė shėndetėsore. Sipas ekspertizės sė grupit tė mjekėve qė u kujdesėn pėr pacientin, 73-vjeēari vuan prej kohėsh nga vėshtirėsi nė rrugėt e frymėmarrjes dhe nga anoreksia e theksuar.


Duke iu referuar raportit mjekėsor tė shefit tė shėrbimit tė neurokirurgjisė, Mentor Petrela dhe doktor Kliti Pilika, Familja Mbretėrore referoi se: “Mbreti Leka i tashmė i ka parametrat vitalė tė stabilizuar dhe gjendja klinike ėshtė pėrmirėsuar. Ndėrkaq, mbreti po vazhdon trajtimin e nevojshėm”. Pak ditė mė parė, mbreti Leka I u vizitua nė spital nga Ppesidenti Bamir Topi, kryeministri Sali Berisha e plot personalitete tė tjera.

 

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=65785&IDCategoria=2706

Lajme 26 Nėntor 2011 - 11:32
Leka Zogu I ende
nė gjendje kritike
TIRANĖ – Gjendja shėndetėsore e pretendentit pėr fronin mbretėror, Leka Zogu I mbetet kritike. Familja mbretėrore, nėpėrmjet njė deklarata shpėrndarė mediave ka informuar kėtė tė shtunė, lidhur me vijueshmėrinė shėndetėsore, disa ditė pasi Leka Zogu I u shtrua me urgjencė nė QSU “Nėnė Tereza” nė pavionin e Neurologjisė.
Sipas familjes mbretėrore, pretendenti pėr fron ka mundur tė komunikojė me djalin e tij, princin Leka II, por shėndeti i tij mbetet ende nė normat kritike. Nė deklaratė, oborri mbretėror vlerėson edhe kujdesin e mjekėve pėr gjendjen e 72 vjeēarit, tė rikthyer nė vendin e tij tė lindjes nė korrik tė vitit 2002.
Leka Zogu I, qėndroi nė mėrgim pėr 63 vjet pas largimi tė familjes nė prill tė vitit 1939 kur Leka kishte vėtėm njė ditė qė kishte lindur.

 

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=65851&IDCategoria=2706

Lajme 27 Nėntor 2011 - 14:18
Leka Zogu nė gjėndje kritike
me frymėmarrje tė asistuar
TIRANE- Gjendja shėndetėsore e pretendentit pėr fronin mbretėror, Leka Zogu mbetet kritike. Kėshtu ka deklaruar pėr portalin online Bota sot,i pėrfaqėsuesi i Oborrit Mbretėror, Sulejman Gjana, raporton bota sot.

Qė prej ditės sė djeshme pretendenti pėr Fronin Mbretėror ka njė frymėmarrje tė asistuar, Megjithatė familja mbretėerore informon se Leka Zogu ėshtė i vetėdijshėm dhe dje kishte komunikuar me princin Leka II .

Prej gati 10 ditėsh Leka Zogu I ndodhet i shtruar pavionin e Neurologjisė, nė spitalin “Nėnė Tereza”.

Nė deklaratėn e djeshme tė oborrit mbretėror vlerėson edhe kujdesin e mjekėve pėr gjendjen e 72 vjeēarit, tė rikthyer nė vendin e tij tė lindjes nė korrik tė vitit 2002.
Leka Zogu I, qėndroi nė mėrgim pėr 63 vjet pas largimi tė familjes nė prill tė vitit 1939 kur Leka kishte vėtėm njė ditė qė kishte lindur.

 

http://www.gazetaidea.com/leka-zogu-ne-spitalprobleme-te-renda-me-zemren/

Leka Zogu nė spital, probleme tė rėnda nė zemėr

17 Nėntor 2011 | Kategoria: Aktualitet,Kryesore | Postuar nga: Mentor Kikia

Description : http://www.gazetaidea.com/wp-content/uploads/2011/11/mbreti-zog-300x205.jpgTiranė – Leka Zogu i Parė, trashėgimtari i Fronit tė Mbretėrisė Shqiptare, ėshtė shtruar me urgjencė nė spital, nė gjendje tė rėndė shėndetėsore.
Mjekėt bėjnė mė dije se Leka Zogu u paraqit nė urgjencė nė gjendje kome, me temperaturė tepėr tė ulėt.

Sipas mjekėve Leka Zogu I Parė ėshtė shtruar nė reanimacionin e spitalit nr.5 mbrėmjen e djeshme pasi ka kaluar nje fibrilacion atrial.Kjo sėmundje prek pėrgjithėsisht tė moshuarit, personat me tension tė lartė tė gjakut dhe ata qė vuajnė nga sėmundje tė tjera tė zemrės.

Mėsohet nga burime pranė tij se 73-vjeēari vuan prej kohėsh nga vėshtirėsi nė rrugėt e frymėmarrjes dhe nga anoreksia e theksuar.

Ai ndodhet nė spitalin nr. 5 ku i ka qėndruar gjatė gjithė kohės pranė djali I tij, ndėrkohė mjekėt po shqyrtojnė mundėsine e transportimit tė tij jashtė Shqipėrisė.