http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=110418

 

Princi Leka merr nė zotėrim pasuritė e familjes

 

» Dėrguar mė: 27/01/2012 - 16:07

 Princi Leka trashėgon zyrtarisht tė gjitha pronat dhe pasuritė e Lekės sė I. Me kėtė vendim ka dalė ditėn e djeshme Gjykata e Tiranės, e cila pranoi padinė pėr “Dėshmi trashėgimie” tė depozituar pak kohė mė parė nga ana e Leka II Zogu, i cili me anė tė kėsaj padie kėrkoi qė pronat dhe pasurive tė regjistruar nė emėr tė tė atit, tė kalojnė nė emėr tė tij.
Gjatė seancės sė djeshme, avokati i Familjes Mbretėrore ka paraqitur pėrpara gjykatėses Anila Capo (Zėre) certifikatat e vdekjes sė Leka I Zogu, Suzana I Zogu dhe Geraldina Zogu si dhe certifikatėn e lindjes sė Leka II Zogu. Pas dėgjimit tė palėve, Gjykata e Tiranės vendosi tė pranojė kėrkesėn e depozituar nga ana e trashėgimtarit tė vetėm tė Leka I Zogu. “Gjykata vendosi lėshimin e dėshmisė sė trashėgimisė ligjore pėr trashėgimlėnėsin Leka I Ahmet Zogu, e cila ēelet nė datėn e vdekjes sė tij mė 30.11.2011. Pėrcaktimin si trashėgimtar ligjor universal tė radhės sė parė Leka II Zogu - i biri”, – thuhet nė vendimin e Gjykatės sė Tiranės.
Pronat
Lista e pasurive tė familjes mbretėrore ėshtė e gjatė dhe me vendim gjykate kalojnė nė emrin e Princ Lekės, trashėgimtarit tė vetėm ligjor. Familja Mbretėrore trashėgon prona dhe pasuri tė mėdha, shumė prej tė cilave i janė kthyer me vendim gjykate pas vitit 1997-tė, kohė nė tė cilėn Leka Zogu I u kthye nė Shqipėri nė pėrpjekje pėr tė rimarrė fronin mbretėror. Nė referendumin e mbajtur nė vitin e mbrapshtė 1997, dy tė tretat e votuesve shqiptarė e kundėrshtuan restaurimin e monarkisė. Vitet e fundit, familja mbretėrore ka rimarrė pronėn qė quhet Vila e Zogut, nė Durrės dhe ish-pallatin e Pionierėve, nė Tiranė. Ndėrkaq, pretendon edhe disa prona tė tjera, pėr tė cilat ende institucionet nuk kanė vendosur pėr fatin e tyre. Pasuritė qė mbreti Ahmet Zogu zotėroi pėrgjatė periudhės 1928-1939, u konfiskuan me ardhjen e regjimit komunist.

 

 

 

 

http://gazetametropol.com/forumlexomesazh.php?id=3340

 

Emri Mbiemri: Skender Zogu

Data: E Enjte, 26 Janar 2012

Shteti: Feance

Subjekti: Libri Blendi Fevziut

Nostalgjikėt tė konunizmit harrojnė qė sot shtypi dhe botimet janė tė lirė pėr publikun. Kėta vegla t'Enver Hoxhės po djegin, nė disa vende qė ishin qendra tė stalinizmit nė Shipni, librin qė Blendi Fevziu "Enver Hoxha" ka botue dhe ku ajė zbulonė tė vėrteta cipėr krimet r diktaturės nėn sundimin e Enverit me shokė. Kėta njerzėt, pa ndėrgegjė fare, let lexojnė librin e Uran Butkės "Masakra Tivarit" ku zbullohen aktet anti shqiptar tė komunistve kundra rinisė kosovare dhe vrasjet nga brigadave nén urdhėrin e Ramiz Alisė dhe komandantit Paculli me qindra Shqiptar, qė kundėrshtojshin serbėt. Historia nukė manupulohet, marksizmi ka vdekė, dhe me djekė libra nukė ashtė njė marifet.

 

 

 

 

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=73904

 

 

Kush e zbuloi planin e sapastrimit etnik tė Ēamėrisė ?

HYQMET ZANE

26/01/2012 Nė rrjedhėn e punėve mediatike dhe me interesimin pėr ēėshtjen kombėtare, rastėsisht lexova njė ditė nė njė faqe interneti (www.indeksonline.net) se ėshtė Bullgaria qė zbuloi planin pėr pastrimin etnik tė Kosovės. Ishin pak fjalė, por qė brenda atyre rreshtave kuptova se nė kėtė Ballkan tė trazuar, ku fqinji ia di tė gjithė tė fshehtat fqinjit, nuk ka se si tė kėrkohen tė vėrtetat te kushėrinjtė e largėt. Pėr njė kontinent tė vjetėr si Evropa, nuk ka dhe nuk mund tė ketė pasur ndonjėherė armiqėsi fqinjėsore mes shtetesh e popujsh, se sa ajo e shfaqur hapur edhe zyrtarisht e Greqisė dhe e Serbisė ndaj Shqipėrisė e kombit shqiptar nė tė gjitha trojet etnike. Nga kėtu buron edhe gjithēka tjetėr, edhe spastrimet etnike, edhe masakrat greko-serbe ndaj shqiptarėve nė shekuj, burojnė edhe politikat nacionaliste dhe raciste tė rretheve ultranacionaliste ndaj faktorit shqiptar. Ajo ēfarė thuhej nė ato pak rreshta nė web ishte se “Qeveria e Bullgarisė ia dorėzoi Gjermanisė dhe NATO-s informatat e inteligjencės sė saj pėr operacionin “Patkoji” tė diktatorit serb Millosheviē qė e kishte pėr qėllim spastrimin etnik tė shqiptarėve nė Kosovė. Kjo ėshtė zbuluar nga ish-ministrja e jashtme e Bullgarisė Nadezhda Neynski nė dokumentarin...”.

Bashkė me mirėnjohjen ndaj njė ministreje tė jashtme tė njė shteti bullgar, gjej rastin tė them se nė ēdo shtet tė kėtij ballkani, po edhe nė ēdo shtet tė Evropės kanė ekzistuar informacionet e shėrbimeve tė inteligjencės se ēfarė gatuhej nė Athinė dhe nė Beograd ndaj Shqipėrisė, bile edhe ēfarė intrigonte Rusia dhe KGB-ja e saj. Nė kėtė Evropė kanė ekzistuar dhe shprehur hapur nė mediume publike politike edhe thėniet antishqiptare qė e detyroi Gjergj Fishtėn ta cilėsonte “...Moj Evropė, oj kurva e motit...”. Pėrse kėshtu? Sepse nė mbi njė shekull shqiptarėt dhe personalitetet pėrfaqėsuese tė saj janė bėrė dėshmitarėt e pabesive qė i bėheshin kombit shqiptar nė emėr tė Evropės me duart e Greqisė e Serbisė.

Ku fshihej kjo dėshirė e mbrapshtė qė ėshtė shndėrruar tashmė nė tė vėrtetat e thėna jo vetėm nga shqiptarėt, por edhe personalitete tė vendeve tė Ballkanit dhe atyre Evropiane. Janė dashur lumenj gjaku nė shumė e shumė vjet qė kėto tė vėrteta tė dalin sheshit dhe tė bėhen tronditėse kur i merr vesh njė ditė tė bukur kur gjithēka ka marrė vendin e vet. “E vėrteta vonon, por nuk harron”, thotė njė fjalė e urtė dhe kjo sintetizohet tek qėndrimi i njė ministreje bullgare qė mė duket se ėshtė nė linjėn e tė vėrtetave qė kanė thėnė e bėrė amerikanėt pėr shqiptarėt mė shumė se sa evropianėt. Kėtė e mbėshtes me faktin se janė pėrfaqėsues tė shtetit amerikan qė i kanė dhėnė dorėn kėtij kombi, duke shpalosur sheshit tė vėrtetat mbi marrėveshjet e fshehta dhe jo tė fshehta qė mė 1919-ėn tė Rusisė qė ka nxitur Athinėn dhe Beogradin tė bėjnė spastrime etnike tė paparė dhe me efekte naziskine.

Ja se si shprehet CIA nė adresėn web, www.infosot.com “Njė raport sekret i CIA-s, qė daton nga 8 prilli 1951, nxjerr nė pah planin e Greqisė pėr ndarjen e Shqipėrisė mes saj dhe ish-Jugosllavisė. Ky plan raportohet nga ambasadori i SHBA-sė nė atė kohė nė Beograd, sipas tė cilit njė anėtar i Byrosė Politike jugosllave i kishte thėnė si njė propozim...”. Besoj nuk ka nevojė pėr komentet e mia se flasin faktet qė janė njė qind pėr qind tė vėrteta se i kemi ndjerė e pėrjetuar nė kohėn kur thureshin intrigat.

Duhet thėnė se ajo qė u krye nė Kosovė mė 1999, ishte epilogu i njė realiteti qė ishte paracaktuar edhe pėr Ēamėrinė nė prologun e gjenocideve qė ranė mbi kombin shqiptar nė kėto 100 vjet tė shtetit shqiptar. Besoj se nuk ka shtet tė dytė nė kėtė Evropė qė tė jetė intriguar kaq shumė dhe qė i janė bėrė kaq shumė pabesi e mbi tė cilin kanė rėnduar gjenocidet me spastrime etnike dhe shfarosje nė masė. Para njė tabloje tė tillė gjithnjė shtroj pyetjen se “ku ishe ti Evropė, ti i dije kėto, por pėrse heshtje, pėrse bėje protagonistin e asaj qė do tė ndodhte mbi njė komb tė lashtė, mė i lashti nė kėtė kontinent?”.

Diplomatikisht duhet heshtur pėr tė mos u bėrė gazi i botės, por njerėzisht duhet thėnė e vėrteta se nuk ka se si tė shėrohet plaga nėse nuk thuhet se cila ėshtė diagnoza. Qėndrimet me dy standarde tė Evropės qė nga njėra anė i pėrmend Turqisė tė ashtuquajturin gjenocid ndaj ermenėve dhe, nga ana tjetėr, kur vjen rasti tek masakrat e tmerrshme nė krahinėn e Ēamėrisė, heshtet dhe vazhdon tė heshtet, kjo nuk ėshtė as njerėzore dhe as diplomatike. Kjo ėshtė tė heshtėsh me dashje pėr njė gjenocid qė nuk kishte pėrmasat e nazizmit, por qė nė metoda dhe nė mjetet e pėrdorura ishte gjenocid i pastėr. Ėshtė ky fakti qė nė njė dekorim tė Presidentit Alfred Moisiu pėr Nuri Zane dhe Hajri Fetahu tė shkruhej qartazi “Nė shenjė vlerėsimi tė lartė dhe respekti tė pėrhershėm pėr kontributin e dhėnė nė luftė kundėr pushtuesve nazifashistė, nė Krahinėn e Ēamėrisė dhe pėr rezistencėn e vuajtjet, si i internuar nė kampin e pėrqendrimit tė Dakaos” pėr tė dhėnė “Medaljen e Artė tė Shqiponjės” dy pėrfaqėsuesve tė komunitetit ēam qė u kapėn dhe u internuan nga Ēamėria para pėrfundimit tė Luftės II Botėrore ashtu si edhe shumė e shumė tė tjerė si Osman Zenel Taka qė jetoi nė Lushnje dhe tė tjerė si nė Durrės e Tiranė.

Pohimet e diplomacisė bullgare dhe asaj amerikane nė rastet konkrete nė lidhje me spastrimet etnike nė Kosovė, nuk mund tė jenė tė shkėputura nga ato spastrime etnike qė u bėnė nė Ēamėri nė 1944-1945 mbi njė popullsi tė pafajshme e tė paarmatosur. Sjelljet antishqiptare tė herėpas-hershme tė Greqisė dhe Serbisė detyrimisht qė kanė marrė edhe miratimin nė heshtje edhe tė diplomacisė evropiane, derisa pėr to heshtet dhe sot nė veriun e Kosovės ende veprohet si me pėrkėdheli ndaj kėtyre shteteve qė vetėm i kanė treguar dhėmbėt njė kombi autokton dhe qė asnjėherė nuk ka kryer asnjė akt armiqėsor ndaj tyre. Heshtja edhe pėrkėdhelia, mosveprimi dhe mosdėnimi i veprimeve gjenocidiste duket se janė motivet qė kanė frymėzuar Greqinė dhe Serbinė qė duket sikur kanė marrė miratimin me dorashka pėr tė bėrė spastrimet nė kėtė vend, ndaj dhe me tė drejtė do tė pyesja unė dhe ēdo shqiptar i kėtij kombi se kush e zbuloi dhe kush e tha se do tė zbatohej njė plan pėr spastrim etnik tė Ēamėrisė qė tė vihej dorė e tė mos ndodhte? Plani dihej, por u hesht dhe ndodhi ajo qė dihet dhe nuk ndėshkohet prej mė shumė se 67 vjetėsh.

 

 

 

 

 

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=73855

 

Kreu i PD Berat: Topalli kandidate per Presidente

SULO GOZHINA

24/01/2012 Intervistė me kreun e PD-sė Arenc Berati: Ēfarė kemi ndryshuar. Jozefina Topalli, pse jo Presidente

Berati, jo mė njė bastion i sė majtės nė vend

BERAT – Viti 2012 ėshtė pėr degėn e PD-s nė Berat, viti i pėrsosjes tė strukturave, shtimit tė radhėve me elementė tė rinj dhe intelektualė tė mirėfilltė e profesionistė jo vetėm nė politikė por dhe nė punėn e pėrditshme. Kėshtu ėshtė shprehur qė nė fillim tė kėsaj interviste kryetari i degės tė PD-s tė rrethit tė Beratit Z. Arenc Berati. Pėr tė arsyetuar rreth kėtij problemi si dhe pėr rritjen qė kjo degė ka pasur nė kėta dy vjet tė fundit por dhe pėr probleme tė tjera politike nė Qarkun e Beratit dhe mė gjerė, si problemi i zgjidhjes tė Presidentit, koalicionit “Aleanca pėr Qytetarin”, etj, kreut tė kėsaj dege tė rrethit Beratit e mė gjerė i morėm kėtė intervistė...

Ku konsistojnė fitoret e degės tė PD-s tė Beratit pas ardhjes tuaj nė krye tė saj nė mars tė vitit 2009?

Qė nė fillim po e them se pa dashur tė hedh poshtė edhe punėn kolosale qė kanė bėrė paraardhėsit e mi nė krye tė kėsaj dege, puna jonė ka ecur falė besimit qė kemi arritur tė fitojmė te simpatizantėt anėtarėt dhe tė gjithė qytetarėt e kėtij rrethi dhe mė gjerė nė gjithė Qarkun e Beratit. Ana tjetėr e fitores sonė konsiston nė shtimin e radhėve me simpatizantė e anėtarė tė kėsaj dege si dhe pėrsosjen e strukturave nė bazė rajoni, lagje, komune, fshati apo dhe si i themi ne nė bazė tė strukturave tė ngritura sipas qendrave tė votimit. Po kėshtu fitorja jonė ka konsistuar edhe nė gjallėrimin e jetės politike qė kemi mundur tė mbajmė falė njė bashkėpunimi apo dhe punės nė grup qė bėjmė brenda strukturave tė degėve dhe nėndegėve tė partisė demokratike nė bazė. Gjithė kjo punė kolosale i dha frytet e veta vetėm tre muaj pas ardhjes time nė krye tė kėsaj dege nga marsi i 2009-s deri nė qershor tė po atij vit, kėshtu me punėn tonė kėmbėngulėse ne arritėm tė marrim tre deputet nė zgjedhjet e pėrgjithshme parlamentare nga njė deputet qė ishim pėrfaqėsuar nė zgjedhjet e mėparshme. Ndėrsa mė pas puna jonė vijoi krahas problemeve tė tjera paralelisht eci dhe pėr pėrgatitjen e strukturave pėr t’u pėrballur me opozitėn nė zgjedhjet lokale tė vitit qė sapo lamė pas.

Po nė kėto zgjedhje cilat janė rezultatet e arritura dhe si mundėt ti arrinit kėto?

Fryma pozitive vazhdoi edhe pėr kėto zgjedhje, madje njė nga arsyet e cituara si kyēi i fitores ėshtė dhe mėnyra e organizimit qė pėrsosej ēdo ditė e mė shumė. Po kėshtu njė tjetėr sukses ishte se nė mandatet e pushtetit vendor ne mundėm tė pėrzgjedhim si “Aleanca pėr Qytetarin”, kandidatura nga mė tė mirat tė papėrlyera dhe tė cilėsuara si tė suksesshme nė mandatin e parė siē ėshtė kandidatura e Justi Zykės nė komunėn Cukalat. Ndėrsa nė komunat ku kishte fituar mė parė opozita vendosėm kandidatura tė spikatura, kėshtu ne fituam nė komunėn Velabisht falė kėtij bashkėpunimi nė koalicion me kandidaturėn e LSI-sė Kastriot Rrapaj, nė komunėn Perondi dhe komunėn Kozare mundėm tė fitonim me kandidaturat e vendosura nga PD dhe pikėrisht nė Perondi fitoi kanditatura e Rexhep Hadėrit dhe nė komunėn Kozare Myslim Haxhia po e PD-s ashtu si fituam dhe nė Bashkinė Ēorovodė me kandidaturėn e LSI-sė Nesmi Spahiu, nė komunėn e Bogovės Fadil Kapllani, po kėshtu morėm komunėn e Vėndreshės me Sulejmėn Dervishin dhe atė tė Ēepanit me Besnik Osmeni. I rreshtoj kėto suksese si tė koalicionit “Aleanca pėr Qytetarin”, pasi ashtu si dhe fola pak mė lartė ne punojmė sė bashku nė grup pa cenuar asgjė nga marrėveshjet nė koalicionin nė fjalė. Po kėshtu arritja tė tjera mė tė mėdha nė kėtė Qark qė sė bashku nė koalicion janė, arritja e balancimit tė anėtarėve tė kėshillit tė bashkisė mė tė madhe nė Qark siē ėshtė kėshilli i bashkisė Berat si dhe marrja e 4 kėshilltarėve nga ky kėshill pėr nė kėshillin e Qarkut ku ky rezultat ndikoi ndjeshėm edhe nė marrjen mė pas tė kreut tė kėshillit tė qarkut, kėtu falė dhe kandidaturės tė spikatur nga LSI tė Petrit Sinės. Ose marrja e kreut tė kėshillit tė bashkisė tė Urės Vajgurore nė njė kohė qė shumicėn e kishte PS e koalicioni i saj. Sė fundmi dua tė them se edhe kandidatėt tanė nė komuna tė tjera u ndanė vetėm me disa vota, kėshtu unė mund tė pėrmend se nė komunėn Poshnje kandidatura jonė e Kujtim Pelivanit u nda nga kandidatura tjetėr vetėm me dy vota, po kėshtu dhe nė komunėn tjetėr si ajo e Mondi Hodos nė Tėrpani etj. Pėrfundimisht mund tė them se me kėto arritje, ka pėrfunduar njėherė e pėrgjithmonė mentaliteti qė Berati ėshtė bastion i sė majtės. Dikur flitej se nė Berat mjafton tė varėsh xhaketėn dhe i ke tė fituara votat.

Pak ditė mė parė festuat dhe vitin e 21-tė tė krijimit tė degės sė Partisė Demokratike tė rrethit tė Beratit, si e kujtoni kėtė ditė?

Qė nė fillim po e them se tashmė kjo ftesė nė Qarkun e Beratit ėshtė kthyer nė festė popullore edhe pse tė ftuarit e parė tė kėsaj feste janė themeluesit e saj. Kjo pėr arsye se nė kėtė festė vijnė gjithmonė drejtues tė PDSH-sė dhe kėtu jepet mė shumė mundėsia pėr bashkėbisedim. Nė kėto vite pėrkujtimore kanė ardhur nga drejtuesit mė tė larėt tė Partisė Demokratike deri tek lideri saj Z. Sali Berisha e deri deputet, anėtarė tė kryesisė etj. Kėtė vit patėm mes tonė nėn Kryetaren e PDSH-s Jozefina Topallin njėkohėsisht Kryetaren e Parlamentit Shqiptar. Me ftesė personale znj. Topalli premtoi se do tė merrte pjesė dhe do tė pėrshėndeste strukturat, simpatizantėt, anėtarėt dhe qytetarė tė Beratit. Nė kėtė takim znj. Topalli pėrshėndeti tė gjitha strukturat e PDSH-sė por dhe tė koalicionit tė “Aleanca pėr Qytetarin” qė arritėn tė marrin kėto rezultate nė kėto dy vjet, vėrtet mundet tė pėrmend se kjo ditė u kthye nė ditė feste.

Ēėshtja e zgjedhjes sė Presidentit ėshtė nė vėmendje tė debateve tė kėtokohshme. Cilat janė mendimet tuaja duke qenė se ju jeni me profesion jurist?

Nė kėtė rast mundet tė them se Kushtetuta ėshtė shprehur qartė pėr presidentin nė nenin 87 tė saj. Nė kėtė nen shprehet qartė mėnyra e votimit pra presidenti zgjidhet sė paku me 3 / 5 nė votim, pra nuk ėshtė objekti i cilėsuar nėn kėtė nen, por vetėm votimi. Dhe pavlefshmėria shprehet shprehimisht nė Kushtetutėn e Shqipėrisė. Nė rregulloren e Kuvendit ėshtė pėrcaktuar qartė se vlefshmėria e hapjes sė seancės parlamentare tė presidentit parashikohet se mund tė quhen votime dhe kur s’ka kandidat atėherė nuk ka vend pėr diskutim.

Opozita kėrkon njė President konsensual, cili ėshtė mendimi juaj ?

Kushtetuta ėshtė ajo qė tregon rrugėn e zgjedhjes tė Presidentit, ku nė kushtetutė nuk ėshtė parashikuar fjala konsensual! Ka qenė kjo opozitė e cila ka kėrkuar miratimin e ndryshimeve nė kushtetutė duke menduar se nė zgjedhjet parlamentare tė vitit 2009 do tė ishte fituese, pra ėshtė po kjo opozitė qė ka parashikuar edhe zgjedhjen e Presidentit siē dhe e parashikon kjo kushtetutė me kėto ndryshime qė vetė opozita me mazhorancėn e sotme parlamentare i bėri para zgjedhjeve tė 2009-s. Opozita pretendon qė interpretimin e zgjedhjeve tė presidentit ta dėrgojė nė gjykatėn kushtetuese, duke bėrė nė kėtė rast dhe njė analogji me ēėshtjen e zgjedhjes tė presidentit.

Po pėr atė Kosovės, cili ėshtė mendimi juaj ?

Pėrsa i pėrket kėtyre dy pyetjeve tė shkrira nė njė unė mundet tju pėrgjigjem duke i ndarė nė dy citime. Sė pari pėrsa i pėrket interpretimit tė mėnyrės sė zgjedhjes tė presidentit sipas kushtetutės hedh poshtė ēka kėrkon opozita, ndonėse presidenti pas zgjedhjes kthehet vetiu konsesual. Por ajo qė dua tė them nė kėtė rast ėshtė se secili individ apo subjekt privat ka tė drejtė t’i drejtohet Gjykatės Kushtetuese, por para se tė realizohet kjo kėrkesė palėt duhet tė jenė para njė konflikti tė mundshėm ekzistues, konflikt i cili nuk ekziston, kėshtu ndaj gjykatės edhe kėrkesa nuk qėndron pasi nuk ėshtė ky moment pėrcaktues, pasi nuk ka konflikt nė nenin 87 tė kushtetutės dhe kjo nuk mundet tė qėndrojė pa u shprehur mė parė institucioni.

Sė dyti dua tė shprehem se ligji nė fjalė nė Shqipėri e ndalon analogjinė dhe nuk merret pėr bazė dhe shqyrtimi pasi mbi tė gjitha nuk kemi pse ti referohemi Gjykatės Kushtetuese tė njė gjykimi tjetėr pasi nuk mundet tė jemi pėrball tė njėjtave shkaqeve ose nuk mundet tė gjenden tė njėjtat shkaqe nė tė dy objektet apo ēėshtje tė ndryshme. Por opozita kėrkon si nė rastin e miratimit tė ligjeve me 3 / 5 dhe nė kėtė rast kėrkohet tė pengohet mazhoranca nė pėrgatitjen e saj thelbėsore pėr integrimin e Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian. Ēdo ditė e mė tepėr nė sytė e shqiptarėve po pasqyrohet shumė qartė vullneti i kėsaj mazhorance pėr tė bashkėpunuar me opozitėn nė mėnyrė qė tė pėrmbushen tė 12 pikat e vendosura nga BE me qėllimin e vetėm qė Shqipėria tė realizojė kėto standarde tė vendosura dhe t’i hapet rruga drejt kėtij bashkimi dhe nga ana tjetėr shqiptarėt po shikojnė se ėshtė kjo opozitė qė po minon nga dita nė ditė marrėveshjet me mazhorancėn me qėllimin e vetėm qė Shqipėria tė mos pėrfitojė statusin gjė e cila ėshtė vėrtet pėr t’u ardhur keq pasi nė asnjė vend tė BE-sė nuk ndodh qė opozita tė minojė tė ardhmen pozitive tė popullit tė vetė.

Sė fundmi pas disa shfaqjes tė disa krerėve tė PD-s nė qendėr pėr njė nga kandidaturat e mundshme pėr president mundet tė jetė edhe kryetarja e Parlamentit Shqiptar, Jozefina Topalli cili ėshtė mendimi juaj ?

PDSH, ka figura tė vlefshme pėr president dhe se ky president do tė zgjidhet sipas kushtetutės, pa tjetėr qė njė nga kandidaturat ėshtė pėr mua dhe duhet tė jetė Kryetarja e Parlamentit, njėkohėsisht dhe nėnkryetare e Partisė Demokratike tė Shqipėrisė e cila pėrmbush tė gjitha kriteret morale, politike dhe kushtetuese. Do tė ishte njė veēanti pasi pėr nga mėnyra zonjat janė tė prirura pėr tė respektuar tė drejtat ligjore dhe pėr tė qenė njė simbol unik kombėtar.

 

 

 

 

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=73810

 

 

Kongresi i Lushnjės, zgjedhja e senatorėve, qeverisė

20/01/2012 Britania interes nė ndjekjen e vendimeve prej mbledhjes sė jashtėzakonshme

Sekretar i pėrkohshėm u zgjodh Ferid Vokopola

Ndėrsa Irfan bej Ohri, Qazim Kokoshi, Kostaq Kota, Fasli Frashri dhe Adem Peqini si anėtar tė komisionit pėr zgjedhjet nė Kongresin e Lushnjės

Xhavit Leskoviku ka mbajtur referimin e parė nė emėr tė grupit nismėtar, ku u theksua dhe arsyet e thirrjes sė kongresit.

Aqif Pashė Elbasani - kryetar, Sotir Peci - nėnkryetar Kostaq Kota dhe Ferid Vokopola zgjidhen sekretarė.

Mbledhja e parė e kongresit u ndėrpre nė nder tė Abdyl bej Ypit, i vrarė gjatė rrugės pėr tė marrė pjesė nė Kongres.

Kongresi nisi mė datėn 29. Ndėrsa Sotir Peci ka lexuar urdhrin e ditės

1. Bisedimi mbi pėrmasat qi duhen marrė kundėr vendimit tė triė fuqievet t’Ententės pėr coptimin e Shqipniės, simbas paktit tė Londėrs 1915

2. Bisedimi pėrmbi sjelljen e qeveriės nė pikpamje politike tė mbrendshme e tė jashtme, si mbas programit tė dhanėn prej Mbledhjes Kombtare tė Durrsit.

3. Regjimi qi do tė ketė Pėrkohėsisht shteti shqiptar kombėtar tek qeverija e pėrkohėshme.

4. Zgjidhjet e Auktoritetevet simbas vendimit qi tė jepet.

Mbas shum bisedimesh mbi nyen e parė t’urdhnit tė ditės i cili pėrmban mbasat qė duhen marrė kundėr vendimit tė triė fuqive t’entantės pėr copėtimin e Shqipnies, simbas Paktit tė Londrės 1915 u vendos tė bahen protestime tė rrepta e pėr me gatitė kėto protestime u zgjodhėn njė komision prej 10 vetash. Mbasi u zgjdh komisioni, u leēit prej nėnkryetarit.

Nyj i dytė i urdhnit tė ditės, qė pėrmban sjelljen e qeveriės nė pikėpamje tė pėrmbrendshme dhe tė jashtme simbas programit tė dhanė prej mbledhjes kombtare tė Durrsit nga bisedimet e fjalėt qi u mbajtėn u provuan sheshazi se:

1 Qeveria ka veprue jashtė tagrit e programit qė asht dhanė prej Kongresit tė Durrsit

2 Qeverija ka pu pengime nė mbėshtjelljen e Senatit tė vendosun prej Kongresit tė Durrsit.

3 Me administratė tė keqe tė sajė ka shkaktue anarqiė nė tė gjithė anėt e Shqipniės

4 Tue u mbėshtetun nė politika tė veēanta shtini nė njė acuasion tė keq gjendjen politike tė Shqipniės

5 e tue pėrdor gjithfarqė intrigasg u mundue me ē’do mėnyrė qi tė ndalė mbledhjen kombtare, qi kishte pėr qėllim shpėtimin e Atdheut nga rreziqet e kėrcėnueme.

Nga kjo e tjera vepra kombėtare u vendos rrėzimi i qeveriė me 45 vota kundėr 6 qė lypshin tė thirret ma parė qeverija pėr spjegim. Mbas rrėzimit tė qeveriės me zane tė pėrbashkta u zgjodh delegacioni pranė konferencės sė Paqit prej z Imzot Bumēit, Mehmet Konitza, dr. Turtulli, e kryesija e delegacionit u la tė zgjedhet midis tyne. Mbas kėsajė zgjedhje u vendos me u lajmėrue pėr njė herė delegasioni telegrafisht e tė zgjedhunit e kabinetit pėr tė nesėret.

Mbledhja e datės 30

Kuvendi u hap mė 9 para darke, mbasi u kontrollua e u sigurua shumica e delegatėve. Nė kėtė mbledhje veē diskutimit mbi shkresėn qė do t’i dėrgohej konferencės sė Paqes u vendos dhe qė veē senatit (Kabineti i Kėshillės Kombėtare) tė miratohej dhe njė kėshill i lartė i pėrbėrė prej 4 anėtarėsh.

Pėr kabinetin u propozuan emrat e Sulejman bey Delvina, Iliaz bej Vrijoni, Ahmet bej Zogolli, sotir Peci, Ndoc Ēoba, Mehmet bej Konica.

Por pėr shkak se Iliaz Bei Vrioni pėr shkaqe personale nuk pranoi tė jetė pjesė e kabinetit nė vend tė tij u pranua Hoxha Kadri.

Pas kėsaj zgjedhje delegatėt bėnė betimin

“Mbledhja Kombėtare jep fjalėn e nderit dhe besėn shqiptare duke u betue n’emėn tė perėndisė se deri sa Kėshilla e nalt vepron mbas lidhet tė shtetit tuj ruejtun indipendencėn e plotė tė shqinis, me mis e me shpirtė do tė jetė mprojtės e pėrkraės i gjithėhershėm i kėsaj kėshille”

Betimi i kėshillės

Betohem n’emėn tė perėndis, tue dhanė besėn shqiptare e fjalėn e nderit pėrpara mbledhjes sė kombit se do t’i shėrbej popullit dhe shtetit shqiptar drejtėsisht dhe mproj ligjėt dhe indipendencėn e plotė tė atdheut tshenjtė.

Séance e datės 31

Eshref bej Frashėri. Duke theksuar lajmet qė vinin nga Kavaja shton se Durrėsi ka mbetur pa qeveri. Iliaz bej Vrioni tėrheq vėmendjen pėr faktin se shumė prej ministrave tė zgjedhur nuk janė nė mbledhje. Pėr tė mos u ndodhur para njė krize tė pėrfaqėsimit tė ministrave u propozuan qė zėvendės ministri Hysen bej Vrioni. Drejtues i pėrgjithshėm pėr punė botore Eshref Frashėri e pėr postė-telegrafėt Idhomene Kosturi. Pas kėsaj zgjedhje u vendos

Kryeministėr Sulejman Delvina

Zėvendės Eshref Frashėri

Ministėr i P. P. tė Mbrendshme Ahmet Zogolli

Ministėr i Jashtėm Mehmet Konitza

Ministėr Arsimi Sotir Peci

Ministėr i Drejtėsisė Hoxha Kadri

Zėvendės Hysen bej Vrioni

Ministėr Finance Ndoc Ēoba

Zėvendės Idhomen Kosturi

Kongresi Vendosi qė Korēa, Vlora, Berati, Elbasani, Durrėsi, Drini dhe Shkodra tė kenė nga katėr senatorė, ndėrsa Mati, Hasi, Krasniqi dhe Leshi tė kenė 2-1 senatorė. Po ashtu nga Xhaferr Ypi, delegate i Durrėsit u propozua dhe Lushnja si vend organizator tė ketė njė senator. Por Sheh Ibrahim Karbunara theksoi se organizimin Lushnja nuk e ka bėrė pėr tė pėrfituar, por si detyrė pėr tė shpėtuar vendin. Me kėtė rast kongresi miratoi njė letėr falėnderimi pėr Lushnjėn.

Berati

Hysen Vrioni, Llambi Goxhamani, Bektash Cakrani dhe Pilo Papa.

Gjirokastra

Beqir Rusi, Kiēo Koēo, Dhimitri Kacombro, Neki Ruli

Korēė

Qani Dėshnica, Kostaq Kota, Sejfi Balamasi, Thimi Gikozi

Elbasan

Shefqet Verlaci, Arkimandrit Xhuvani, Adem Peqini, Qazim Durmishi

Drini

Dine Dema, Dine Meqellari, Ramiz Daēi, Osman Mustafa Lita,

Durrėsi

Muteseim Tirana, Umer Shjaku, Veli Kraja

Vlona

Qazim Koculi, Spiro Koleka, Saddullah Tepelena

Mat, Has e Krasniqe

Abdurrahman Krahasi, Helim Ēela dhe Bajram Curri

Duke qenė se delegatėt e Shkodrės dhe Leshit nuk mundėn tė ishin nė mbledhje, u vendos qė delegatėt tė zgjidhen nė prefekturat pėrkatėse.

Pas kėsaj salla u mbush nga duartrokitjet e bujshme dhe thirrjet “ Rroftė Shqipnija Indipendente!”, “Rrnoftė kėshilla e naltė!”, “Rrėnoftė Qeverija!”

Marrė nga dokumente tė historisė kombėtare

Pėrfaqėsimi diplomatik

Nė mbledhje kanė marrė pjesė dhe anėtarė tė vendeve tė huaja, siē ishte dhe pėrfaqėsuesi i Britanisė sė Madhe. I akredituar pėr tė ndjekur punimet ishte Morton. F. Eden.

 

 

 

 

 

http://www.gazeta-shqip.com/#/kulture/65add0f92353b0ffaaf5e0c83076cd29.html

 

Ana Lalaj: Historia nuk rishkruhet e sforcuar

2012-01-14

Ulkie Sinani (KERKO ...)

“Politika po e tepron me Ahmet Zogun”

Pas njė kėrkimi 3-javor nė arkivat britanike, studiuesja Ana Lajaj kthehet me njė sėrė dokumentesh tė reja qė flasin pėr kėndvėshtrimin britanik ndaj figurave historike si Ismail Qemali, Esad Pashė Toptani etj. Historiania mban qėndrim edhe ndaj ēėshtjes sė rikthimit tė eshtrave tė Ahmet Zogut nė 100-vjetorin e Pavarėsisė

Nė kuadrin e njė projekti pėr “historinė e popullit shqiptar nė shekullin XX”, ndėrmarrė nga Qendra e Studimeve Albanologjike dhe Instituti i Historisė, historiania dhe studiuesja Ana Lalaj, pėr rreth 3 javė nė arkivat britanike ka mundur tė gjejė 24 mijė imazhe fotografike mbi periudha dhe figura tė ndryshme historike. Nė njė intervistė pėr gazetėn “Shqip”, Lalaj rrėfen eksperiencėn e saj gjatė kėrkimeve si dhe flet pėr disa ēėshtje tė rėndėsishme tepėr tė debatuara nė media kohėt e fundit, si rishkrimi i historisė, rehabilitimi i figurave historike si Ismail Qemali, Esad Pashė Toptani apo dhe rikthimi i eshtrave tė Ahmet Zogut me rastin e 100-vjetorit tė Pavarėsisė. Sipas saj, diplomatėt britanikė janė tė rezervuar nė vlerėsimet pėr Ismail Qemalin, duke e akuzuar pėr autoritarizėm dhe qeverinė e tij e quajnė si “qeveri e njė njeriu tė vetėm”. Ndėrsa pėr Esad Pashė Toptanin, Lalaj thotė se figura e tij nuk mund tė rehabilitohet me forcė.

Ju sapo jeni kthyer nga Londra, ku keni qenė pėr kėrkime arkivore. Cilat kanė qenė rezultatet e kėrkimeve tuaja?

Mė parė se unė, nė Arkivin Kombėtar tė Britanisė sė Madhe ishin edhe katėr studiues tė tjerė, Beqir Meta, Muharrem Dezhgiu, Hamit Kaba dhe Enriketa Kambo, nė kuadėr tė njė projekti pėr “historinė e popullit shqiptar nė shekullin XX”, ndėrmarrė nga Qendra e Studimeve Albanologjike - Instituti i Historisė dhe financuar nga Qeveria e Republikės sė Shqipėrisė. Pjesė e kėtij projekti ishin edhe hulumtimet e mija nė 3 javė dhe ku u morėn rreth 24 mijė imazhe fotografike. Nė 20 vitet e fundit, ky ėshtė projekti mė i madh pėr historiografinė shqiptare, ku janė pėrfshirė tė gjithė punonjėsit shkencorė tė Institutit tė Historisė nė Tiranė, pedagogė dhe njė pjesė e mirė e studiuesve shqiptarė tė qendrave shkencore dhe universitare nė Kosovė dhe nė Maqedoni.

A kanė lidhje kėrkimet tuaja me procesin e rishikimit tė historisė?

Sigurisht. Historia e ēdo epoke, e ēdo vendi dhe e ēdo populli ėshtė njė proces asnjėherė i pėrfunduar. Aq mė tepėr historia e shqiptarėve dhe e Shqipėrisė, qė pėr rrethana tanimė tė njohura, e ka mė tė domosdoshme se kurrė kėtė proces rivlerėsimi. Ne vijmė nga njė shoqėri e mbyllur, qė shkon pėrtej mbylljes fizike tė kufijve. Mendoj se mbyllja e njė shoqėrie, e njė sistemi, ėshtė pasojė e frikės pėr t’u ballafaquar me tė vėrtetėn. Por e vėrteta ėshtė thelbi i historisė sė njė kohe ose njė vendi. Qė nė krye tė ndryshimeve demokratike u pa qartė se anestezia 50-vjeēare e kishte dėmtuar dukshėm kujtesėn dhe historiografia ishte manipuluar keqas. Mjaft tė sjellim nė mend qė maketet e teksteve tė historisė, para se tė publikoheshin, kalonin mė parė pėr diskutim dhe miratim nė mbledhjet e Byrosė Politike. Pėr pasojė, historia u montua si njė pėrrallė, ku shumė tė vėrteta u fshehėn e tė tjera u pėrzjenė me tė pavėrtetat, sa nuk merrej vesh ku fillonte njėra e mbaronte tjetra. Pėr t’u kapėrcyer kjo gjendje, dy ishin hapat mė kryesorė qė duheshin ndėrmarrė pa vonesė. E para, historiografia tė ēlirohej nga politika dhe e dyta, tė hapeshin arkivat. Tė dy kėta hapa kanė vėshtirėsitė e veta. Por, meqė jemi tek arkivat, nga ligjet e para qė u miratua nė Parlamentin pluralist shqiptar ėshtė ai pėr hapjen e arkivave, mė 1993, qė u pasua me disa vendime tė Kėshillit tė Ministrave, qė nxitėn dhe disiplinuan procesin e deklasifikimit tė dokumenteve.

A janė tanimė arkivat shqiptare vėrtet tė hapura?

Pa dyshim, ėshtė bėrė shumė punė. Shembulli mė i mirė ėshtė Arkivi Qendror i Shtetit, thėnė ndryshe Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave. Po kėshtu, Arkivi i Ministrisė sė Jashtme. Punė tė lavdėrueshme nė sistemimin e fondeve ėshtė duke bėrė sė fundmi Arkivi i Ministrisė sė Brendshme. Nuk mund tė them tė njėjtėn gjė pėr Arkivin e Ministrisė sė Mbrojtjes, i cili ka fonde tė konsiderueshme, por pėr fat tė keq, vėshtirė tė shfrytėzueshme, qė do tė thotė se nė fakt, ai vazhdon tė mbetet njė arkiv i mbyllur. Me gjithė ndėrhyrjet, arkivat tona pėrmbajnė materiale me vlera tė mėdha. Sigurisht, tė punosh mbi to, tė kopjosh, tė deshifrosh, tė lidhėsh fakte e ngjarje, shpesh ėshtė rraskapitėse, dhe nuk mbaron me kaq. Por pėr studiuesin nuk ka rrugė tjetėr. Mė duket se ėshtė mjaft e gjetur ajo qė thotė Ismail Kadare se, “tė zbresėsh nė arkiv, duhet tė jesh trim, por tė tregosh ato qė pe aty duhet njė trimėri edhe mė e epėrme”. Nė pėrballjet me opinionin, pėr historianin dokumenti mbetet i shenjtė. Nuk mund tė ketė rishikim tė historisė, qoftė dhe rishkrim tė saj, pa dokumente. Por detyra e studiuesit nuk ėshtė tė ekspozojė dokumente pėr ngjarje pa lidhje e tė bėjė sensacione, por tė shpjegojė e tė qartėsojė procese dhe figura tė historisė sonė kombėtare qė janė komplekse. Dhe vjen njė ēast kur ky mision nuk mund tė pėrmbushet vetėm me dokumentet e arkivave shqiptare. Atėherė ai u drejtohet arkivave tė huaja.

Po pėrse arkivit tė Londrės?

Nė fillim tė shekullit XX, dhe pikėrisht kur u krijua shteti i pavarur shqiptar, Anglia ishte Fuqi e Madhe botėrore. Si anėtare e Koncertit Europian, ajo zhvillonte politika konsensuale ndėrkombėtare, por kishte dhe interesa tė veēanta nė Europė, Mesdhe dhe nė Ballkan. Nė kėtė kuadėr, roli i saj nė historinė e Shqipėrisė ėshtė i ndjeshėm. Mos harroni qė nė Londėr u mblodh Konferenca e Ambasadorėve tė gjashtė shteteve tė mėdha qė njohėn pavarėsinė e Shqipėrisė, qė morėn vendime pėr organizimin e brendshėm tė shtetit tė ri shqiptar dhe qė krijuan komisionet pėr caktimin nė terren tė kufijve administrativė-politikė. Nė Londėr, mė 26 prill 1915, u nėnshkrua Traktati famėkeq pėr copėtimin e Shqipėrisė pas Luftės sė Parė Botėrore; nė dhjetor 1920, Londra zhbllokoi situatėn dhe luajti rolin kryesor pėr pranimin e Shqipėrisė nė Lidhjen e Kombeve; gjatė Luftės sė Dytė Botėrore misionet britanike ishin misionet ndėrkombėtare kryesore nė Shqipėri; me Londrėn lidhet incidenti i Korfuzit, i cili qėndroi si litar nėpėr kėmbė pėr qeverinė shqiptare pėr mė shumė se 40 vjet; ka dokumente pėr masakrėn e Tivarit; pėr federatėn ballkanike, ku Londra shihte zgjidhjen politike tė Ballkanit e tė tjera e tė tjera. Neve, historianėve shqiptarė, na interesojnė arkivat e Londrės dhe tė shteteve tė mėdha, dhe jemi tė prirur tė hulumtojmė dokumentet e tyre edhe pėr njė arsye tjetėr. Ato shėnjojnė trendet kryesore tė zhvillimit europian e botėror dhe si tė tilla, i japin pėrmasa reale historisė shqiptare, ndėrsa historianėt shqiptarė i bėjnė mė mendjehapur dhe punimeve tė tyre u japin mė shumė frymėmarrje. Nė kėtė kėndvėshtrim, arkivat si ai i Londrės, i Vatikanit, i Stambollit, i Moskės, janė imazhet virtuale tė historisė botėrore, por edhe shqiptare, dhe si tė tilla mbeten burime qė duhet tė vazhdojnė tė eksplorohen.

Nė cilat fonde ėshtė bėrė kėrkimi konkretisht?

Arkivi Kombėtar i Londrės ėshtė njė arkiv jashtėzakonisht i pasur, me miliona dokumente. Unė mund tė them se puna jonė aty nuk ka pėrfunduar. Fondet qė kanė tė bėjnė me Shqipėrinė janė tė shumta: Ministria e Jashtme (FO) nė njė varg degėzimesh, Ministria e Luftės (WO), Shėrbimet Sekrete gjatė Luftės (HS), Kabineti i Ministrave (CAB), Kryeministri (Premier ose PREM) etj. Megjithatė, janė shumė me interes tė shihen fondet qė kanė lidhje me shtetet fqinje, pasi nė shumė prej tyre gjen vlerėsime e konsiderata pėr Shqipėrinė dhe marrėdhėniet me tė.

Cila ėshtė risia e kėtyre dokumenteve tė gjetura dhe pėr ēfarė hedhin dritė ato?

Duhet ta dini se kur ne studiuesit punojmė nė arkivat e huaja nuk e kemi luksin e punės si nė arkivat shqiptare, pasi kohėn e kemi gjithnjė tė pamjaftueshme. Kjo do tė thotė qė kriteret e pėrzgjedhjes janė shumė tė gjera. Janė mijėra faqe qė shfletojmė. Kjo dhe koha e shkurtėr qė jam kthyer, bėjnė qė unė tė mos ju dėshmoj dot me saktėsi risitė e dokumenteve. Megjithatė, pėr sa i takon dokumenteve qė unė kam sjellė, mund tė them se ka regjistrime me interes pėr pėrbėrjen etnike tė popullsisė sė Kosovės, tė ndarė nė sanxhakė dhe kaza; qėndrimin e Fuqive tė Mėdha, veēanėrisht Britanisė sė Madhe, Austro-Hungarisė, Italisė nė Konferencėn e Ambasadorėve nė Londėr, 1913; mbledhjet e komisioneve tė caktimit tė kufijve tė Shqipėrisė; reagimin e popullsisė shqiptare tė rajoneve kufitare tė Jugut; sjelljen e shteteve fqinje me Shqipėrinė nė kohėn e Luftėrave Ballkanike, raporte mbi forcat ushtarake dhe viktimat; marrėdhėniet e qeverisė sė Ismail Qemalit me Komisionin Ndėrkombėtar tė Kontrollit, qeverisjen ndėrkombėtare tė Shkodrės etj.

Le tė ndalemi nė kėtė periudhė, ēfarė thonė dokumentet britanike pėr figura si Ismail Qemali, Esad Pashė Toptani etj.?

Pavarėsisht dimensioneve, asnjė personalitet historik nuk mund tė jetė i pėrsosur. Por shpesh nuk janė dhe aq tė errėt, sa ne i kemi nxirė me tepri. Varet nga ē’kėnde u pėrqasemi kėtyre figurave, anės sė tyre tė ndriēuar apo tė hijėzuar. Megjithatė, nė fund tė fundit, nė ēdo rast duhet vėnė njė notė. Thelbėsore ėshtė se njė figurė historike vlerėsohet pėr mirė ose pėr keq nė ēaste tė rėndėsishme, shpesh nė ēaste kthese, nė raportet me popullin e vet apo mė gjerė. Sidoqoftė, nga njė vėshtrim shkarazi, duket se diplomatėt britanikė janė tė rezervuar nė vlerėsimet pėr Ismail Qemalin, krejt ndryshe, bie fjala, nga pushtetarėt austro-hungarezė, gjermanė apo italianė. Britanikėt e akuzojnė I. Qemalin pėr autoritarizėm dhe qeverinė e tij e quajnė si “qeveri e njė njeriu tė vetėm”. Megjithatė, duke pasur parasysh kohėn e trazuar kur ngrihen kėto akuza, pavarėsisht nga pesha, ato mbeten tė mangėta. Kur flasim pėr Esad Toptanin, kujtojmė qė Toptanėt kanė pasur rol tė rėndėsishėm nė historinė e re tė Shqipėrisė. Megjithatė dy prej pinjollėve, vėllezėrit Gani dhe Esat Toptani nė histori kanė zėnė vend si figura negative dhe qė i kanė sjellė dėme vendit tė vet. Ndonjė pėrpjekje pėr rehabilitimin e E. Toptanit mė duket e sforcuar. Mjaft tė themi se nė dokumentet pėr tė cilat po flasim, E. Toptani tregohet si figura mė pėrfaqėsuese e njė populli egėrshan e pa aftėsi shtetformuese. Ėshtė koha kur ai kishte ndėrmarrė lėvizjen separatiste nė krye tė Pleqėsisė sė Durrėsit. Ka mjaft dokumente qė dėshmojnė luftėn politike ndėrmjet Esad Pashės dhe Ismail Qemalit. Studiuesit e periudhės do t’i kenė ato nė dorė dhe do tė kenė mundėsi pėr vlerėsime mė tė thelluara si pėr njėrin ashtu edhe pėr tjetrin.

Po pėr Ahmet Zogun? A nuk ngjan qė 100-vjetori i Pavarėsisė po pėrdoret mė shumė pėr promovimin e Monarkisė?

Mos po i ikim temės? Megjithatė, pėr tė mos iu shmangur pyetjes, mendoj se disa dalje politike e japin kėtė pėrshtypje. Tė kuptohemi, dhjetė vjet monarki janė pjesė e kėtij njėqindvjetshi dhe ato nuk mund tė shmangen. Teprimet nuk janė tė dobishme. Por kėto janė punė tė politikės. Shpresoj dhe besoj qė studiuesit gjakftohtė nuk do tė kompleksohen.

Sa kohė mendoni se do tė duhet pėr studimin e kėtyre dokumenteve?

Drejtoria e Qendrės sė Studimeve Albanologjike dhe Drejtoria e Institutit tė Historisė ka njė projekt ambicioz pėr pėrkthimin dhe botimin e dokumenteve britanike pėr Shqipėrinė. Pra synohet qė kėto dokumente t’i jepen nė dorė njė rrethi mė tė gjerė studiuesish, pedagogėsh, studentėsh dhe publikut tė interesuar pėr historinė e Shqipėrisė tė shekullit XX. Studiuesit e Institutit tė Historisė janė tė gatshėm tė fillojnė punėn. Ajo qė pritet dhe shkurton kohėn ėshtė mbėshtetja financiare.

Mė nė fund, diēka pėr impresionet tuaja si studiuese gjatė kėrkimeve nė arkivat britanike.

Tė hulumtosh nė Arkivin Kombėtar tė Londrės ėshtė shans pėr ēdo studiues dhe aq mė shumė pėr njė historian shqiptar. Unė kam punuar nė disa arkiva tė huaja, nė Washington DC (NARA), nė Universitetin e Harvardit (LAMONT), nė Budapest (OSA), nė Arkivin e Institutit tė Studimeve Ballkanike nė Selanik, por mund tė them se Arkivi Kombėtar i Londrės mbetet mė i pasuri, mė i organizuari, me njė pėrkujdesje dhe pėrkushtim shembullor tė stafit pėr t’i ardhur nė ndihmė e pėr t’ia lehtėsuar punėn ēdo studiuesi qė ulet nė sallėn e leximit tė dokumenteve, tė mikrofilmave apo tė fotografive. Shkurt, Arkivi Kombėtar i Londrės nė opinionin tim mbetet nė vendin e nderit.

 

 

 

 

 

 

 

Les cendres du roi Zog doivent  retourner et qu'une statue soit érigée

 

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=73679

 

Berisha: Tė rikthehen eshtrat e Zogut, tė ngrihet pėrmendore

13/01/2012 Del logoja e 100-vjetorit

Komiteti Ndėrministror i ngritur nga qeveria pėr 100-vjetorin e Pavarėsisė miratoi logon e pėrvjetorit. Fitues u shpall kuratori dhe dizenjuesi nga Kosova Zeni Ballazhi, i cili sjell njė stilizim tė shqiponjės dykrenore nė formėn e njė flake jubilare, qė i pėrngjan njė trofeu.

Nė mbledhjen e Komitetit u bėnė disa ndėrhyrje lidhur me tekstin qė shoqėron logon nė pjesėn e poshtme. Teksti mbeti ende i papėrcaktuar. Kryeministri tha se do tė vendoset nėse do tė jetė thjeshtė “Pavarėsi” ose “100 vjet Pavarėsi e Shqipėrisė”. Ndėr tė tjera Kryeministri tha se nė kėtė 100-vjetor veē aktiviteteve tė tjera do tė bėhet dhe rivlerėsimi i disa figurave tė historisė. Kryeministri kėrkoi qė nė kėtė 100-vjetor tė ngrihet nė Tiranė pėrmendorja nė nderim tė figurės sė Ahmet Zogut dhe tė bėhet e mundur sjellja e eshtrave tė tij nė atdhe. Veē shtatores sė tij Kryeministri propozoi dhe ringritjen e varrezės mbretėrore atje ku ka qenė, e cila u shkatėrrua pas luftės nga komunistėt me dinamit. Gjithashtu, sipas Kryeministrit, nė Tiranė do tė ngrihen dhe pėrmendorja e Ismail Qemalit dhe Hasan Prishtinės dhe Monumenti i Pavarėsisė. Gjithashtu nė mbledhjen e djeshme u lajmėruan dhe njė sėrė aktivitetesh tė tjera, qė kanė si pėr shembull njė konkurs mbarėkombėtar mes shkollave, nga ku do tė dalė dhe ēmimi i pavarėsisė. Njė porosi tė veēantė Kryeministri la dhe pėr Ministrinė e Kulturės dhe tė Sporteve, ku kėrkoi organizimin e Kupės sė Pavarėsisė “Ky eveniment duhet tė pėrfshijė tė gjitha skuadrat nga Mitrovica nė Gjirokastėr dhe Maqedoni. Pra, tė gjitha trevat ku ka ekipe tė kategorizuara shqiptare”, - u shpreh Kryeministri. Berisha kėrkoi nga Komiteti Ndėrministror qė kremtimet pėr 100-vjetorin e Pavarėsisė tė synojmė qė tė prekin zemrat e qytetarėve. “Ky 100-vjetor t’u shėrbejė shqiptarėve pėr tė vlerėsuar dhe mė shumė vendin e tyre. Ky 100-vjetor t’u shėrbejė shqiptarėve pėr tė vėrtetat mė tė rėndėsishme tė veprave tė vendit tė tyre”, - vlerėsoi Berisha gjatė kėsaj mbledhje. Nė vlerėsimin e kreut tė qeverisė trajtimi mbarėkombėtar ėshtė detyrim pėr tė nderuar ata qė kontribuan dhe pėr kėtė arsye duhet tė ruhet sensi mbarėkombėtar duke pėrfshirė dhe diasporėn. “Duhet tė jemi aktiv nė tė gjitha fushat. Nė kėtė 100-vjetor Ministria e Brendshme tė kontaktojė me vendorėt qė tė angazhohen pėr tė organizuar festime nė tė gjithė vendin”, - u shpreh Berisha. Nė kėto festime Berisha theksoi si tė rėndėsishėm faktin qė “tashmė festohet me Kosovėn e pavarur”.

Deklarata

“Ky 100-vjetor t’u shėrbejė shqiptarėve pėr t’u njohur me tė vėrtetėn mė tė rėndėsishme tė vendit dhe tė kombit tė tyre. Ky 100-vjetor t’u shėrbejė shqiptarėve jo si njė parullė pėr tė shkuarėn, por si njė shpresė e besim pėr tė ardhmen. Duhet tė ruajmė sensin e realizmit, vlerėsimin e figurave tė historisė sonė kombėtare, por dhe rėndėsinė e ngjarjeve, tė cilat nuk mund tė mos kenė edhe dritėn e aktualitetit”, - u shpreh Berisha

Kupa e Pavarėsisė

Gjithashtu nė mbledhjen e djeshme Kryeministri Sali Berisha la njė porosi tė veēantė pėr Ministrinė e Kulturės dhe tė Sporteve, ku kėrkoi organizimin e Kupės sė Pavarėsisė “Ky eveniment duhet tė pėrfshijė tė gjitha skuadrat nga Mitrovica nė Gjirokastėr dhe Maqedoni. Pra, tė gjitha trevat ku ka ekipe tė kategorizuara shqiptare”, - u shpreh Kryeministri. Njė ide e tillė vjen nė njė kohė kur ėshtė kėrkuar dhe bashkimi i kampionatit shqiptar me atė kosovar.