http://www.gazetametropol.com/si-e-largoi-abaz-kupi-nga-mbledhja-e-konferences-se-pezes-miladin-popovicin/

 

Maj 22, 2012

Si e largoi Abaz Kupi nga mbledhja e konferencės sė Pezės, Miladin Popoviēin

Beqir Ajazi: Ibrahim bej Biēakēiu lėshoi njė urdhėr qė shpėtoi nga pushkatimi nė momentin e fundit punonjėsit e ATSH

Mulla Hallil Hoxha ankohej se Enveri nuk i dėrgonte lekė dhe vuante pėr bukė

Nė emisionin “Rrno pėr me tregue” tė gazetarit Nebil Ēika, nė Shijak TV, ishte i ftuar Beqir Ajazi. Ai ėshtė njė ish-i burgosur politik gjatė periudhės sė diktaturės nė vend dhe ndėr tė paktėt gazetarė qė i ka mbijetuar Luftės sė Dytė Botėrore dhe komunizmit. Pėr veprat e tij, Ajazi ėshtė dekoruar edhe si “Kalorės i nderit tė meritės” nga shteti francez dhe nuk ka marrė as njė dekoratė nga shteti shqiptar. Dėshmitė e tij flasim pėr fakte tronditėse, qė nuk janė pasqyruar mė parė nė historiografinė shqiptare. Pėr t’u njohur mė shumė me dėshmitė e tij le tė fillojmė me pyetjet.

Ju jeni pinjoll i njė familje tė njohur tė Tiranės. Jeni shkolluar nė Liceun Francez. Pėr shkak tė punės suaj si gazetar keni pasur mundėsi tė njihni personalisht shumė njerėz tė rėndėsishėm, si nga periudha e luftės sė Dytė Botėrore ashtu edhe nė periudhėn e pas luftės, atė tė komunizmit. Mund tė na thoni diēka rreth fėmijėrisė suaj, shkollimit, familjes?

Beqir Ajazi – Unė sė pari ju falėnderoj pėrzemėrsisht qė mė keni ftuar nė emision pėr arsye se unė jam njė tip memorialistik, kam dėshirė tė tregoj ngjarjet qė kamė pėrjetuar, ashtu siē kamė treguar edhe mė parė. Por kam dhe njė karakteristik qė asnjė ngjarje nuk e tregoj pa e verifikuar me fakte pasi nuk mė pėlqen qė tė gėnjejė. Siē e thatė edhe ju unė me origjinė jam nga fshati i Prezės nė Tiranė. Im atė ka qenė anėtar i luftės kundėr bullgarėve nė Luftėn e Parė Botėrore. Aty ai kishte krijuar njė simpati pėr shtetin francez. Kur unė mbarova arsimin fillor babai im mė dėrgoj nė liceun francez tė Korēės. Pasi mbarova edhe arsimin parauniversitar, mė doli nami qė unė isha njė njeri shumė i ditur. Pasi nė vijė tė drejtė ajrore qė nga ura e Shijakut deri nė urėn e Matit, unė isha i vetmi qė kisha kryer njė shkollė tė mesme. Por fakti qė unė isha shumė i ditur nuk ishte e vėrtet, kisha qenė njė nxėnės i mirė, por jo njė gjeni. Kur Italia pushtoi Shqipėrinė, im at nuk pranoi qė tė vishte uniformėn pėr tė dalė pėr tė luftuar pasi ishte edhe disi i vjetėr nė moshė. Ai bėri disa punė anti-italiane por nuk doli pėr tė luftuar hapur ndaj tyre. Mbasi e thirri Mustafa Kruja pėr t’i dhėnė babait gradėn e kolonelit nė milicinė e atėhershme, ai e refuzoi duke i thėnė Mustafa Krujės se nuk ishte tradhėtar qė tė tradhėtonte atdheun e tij. Mė pasi ai i tha nėse donte qė tė mposhte Mbretin Zog, mund t’a kishte bėrė atė nėpėrmjet luftės politike dhe jo tė sillte ushtrinė italiane nė Shqipėri. Njė javė mė vonė, pasi ndodhi kjo ngjarje, babain e dėrguan nė Itali nė ishullin Ponca. Ndryshe nga tė tjerėt atė e dėrguan vetėm, dhe jo me grumbullime njerėzish siē bėnin zakonisht fashistėt. Mirėpo karakteri i tij ishte i panėnshtrueshėm. Ai mė nisi njė kartolinė mua nė tė cilėn mė thoshte se e kishin dėnuar me katėr vite internim. Por ai nuk i bėri katėr vjet, pasi erdhi nė Shqipėri me kolonat naziste. Ai ishte njė tip anti-diktakturė. Nuk e pėlqente komunizmin. Kur erdhi nė Shqipėri ai u bashkua me Abaz Kupin. Por para se tė vinte, vendin e atij nė shtėpi e zura unė. Qė tė gjitha punėt qė duhet tė kryente ai, i bėja unė. Prandaj them qė kamė parė shumė ngjarje tė cilat njerėzit tani mbrapa i kanė zbukuruar dhe nuk i pėrēojnė ashtu siē janė nė tė vėrtetė, pasi kanė qėllime personale.

Zoti Ajazi, tė mos kalojmė aq para. Kur ju ishit nė Liceun e Korēės a e ke njohur diktatorin aty ?

-Sigurisht qė e kamė njohur. Nė vitin 1937 isha nė vitin e tretė tė gjimnazit. Aty na njoftuan qė kishte ardhur njė profesor i ri nga Gjirokastra me emrin Enver Hoxha. Nxėnėsit qė ishin nga Gjirokastra na treguan disi mė me hollėsi se kush ishte profesori i ri. Ai nuk ishte faktikisht njė mėsues, por njė repetitor. Ai paguhej me orė dhe i kishin ngarkuar klasėn e tetė dhe do tė jepte mėsim Edukatė Morale. Karakteristikė e mėsimdhėnies sė tij tė kėsaj lėnde ishte se mbas ēdo shpjegimi qė jepte thoshte fjalėn “apo jo” nė frėngjisht. Nxėnėsit qė ishin nė bankė tė parė mbanin nga njė vizė shėnim sa herė qė ai thoshte kėtė fjalė. Unė nė kėtė kohė isha pėrgjegjės i bibliotekės sė Liceut. Franca kishte sjell nė Lice njė bibliotekė qė edhe sot mbas 70 vitesh mund tė konsiderohet moderne. Detyra ime aty ishte qė tė mbaja shėnimet se kush kishte marrė mė shumė se dy libra, kush nuk e kishte dorėzuar, apo qė e kishte grisur librin. Njė ditė Mulla Halili, babai i Enver Hoxhės, i dėrgon njė letėr Pertef Pogonit qė ishte njė drejtori administrativ i Liceut. Ai i thotė se po vuante nga uria, pasi djali i tij, Enver Hoxha, nuk i dėrgonte as njė para pėr t’u ushqyer. Mbasi lexoj kėtė letėr Petref Pogoni (me sa duket e kishte mik Mulla Halilin) mblodhi kėshillin administrativ dhe vendosėn qė tia ngarkonin bibliotekėn Enver Hoxhės. Nga kjo bibliotekė i shtoheshin atij 80 orė punė mė shumė nė muaj. Aty e kam njohur. Ai pinte duhan ndėrsa unė punoja, ishte aty sa pėr figurė. Unė atė e kam respektuar pasi e kisha nė traditėn time orientale tė Shqipėrisė sė Mesme qė t’i respektoja njerėzit. Por njė arsye mė shumė ishte edhe fakti qė e kisha profesor. Nė atė kohė nuk dija as njė gjė nga ai, dija vetėm faktin qė jepte mėsim ne Liceun e Francez tė Korēės. Edhe ai mė ka respektuar. Unė e di shumė mirė qė nuk ishte komunist i mirėfilltė, tė paktėn deri nė pėrfundimin e luftės.

Si nuk ka qenė komunist?

-Ai thoshte se bota nė atė kohė ishte e ndarė nė dy blloqe. Bota e vjetėr dhe bota e re. Bota e re pėr tė ishte fashizmi dhe komunizmi. Ai thoshte se ishte e pa evitueshme pėrplasja e kėtyre dy forcave, ndėrsa Bota e vjetėr ishte plutokracia.

Si i kishte marrėdhėniet Enver Hoxha me nxėnėsit e tjerė?

-Enver Hoxha pėr mua ka qenė njė burrė shumė i urtė, si djalė Hoxhe. Shoqėrinė mė tepėr e kishte me korēarėt dhe jo me kolegėt. Ai kishte ardhur aty me tė drejtė burse nga Liceu i Gjirokastrės. Ai kishte shumė korēarė shokė dhe miq. Pra unė mbaj mend njė gjarje qė ka ndodhur me mua. Njė ditė kishim dy orė pushim. Unė dhe Xhafer Lubonja ikėm nė njė kishė tė Korēės nė Mborie. Kur u kthyem nuk ndoqėm rrugėn e gjatė pėr nė Lice, por kaluam pranė njė kafeneje. Aty ishte Enver Hoxha me Aleks Vudan. Ata na ftuan pėr tė pirė diēka. Ne patėm frikėn se mos na shihte kujdestari, pasi penalizoheshim me dy nota nė sjellje nė qoftė se na shihte tė ulur nė kafene. Ata kėmbėngulėn dhe ne u ulėm me ta. Por aty erdhi kujdestari. Ne u trembėm, por Enveri na mori nė mbrojtje. Pra ai ishte njė njėri shumė tolerant. Kur unė u futa nė burg, shokėt qė e dinin qė unė isha njeri i afėrt me Enverin mė thanė qė t’i shkruaja njė letėr atij qė tė mė lironte. Unė nuk e bėra diēka tė tillė. Edhe mbas dhjetė vitesh kur dola nga burgu unė prapė nuk i shkrova as njė letėr Enverit, por i shkroi njė shoku im Gjergj Geēo qė kishte qenė dhjetė vite me mua nė burg, i cili kishte pėrkthyer “Komedinė Hyjnore”. Ai i shkroi njė letėr dhe u bė mėsues nė Fushkrujė. Unė nuk i shkrova dhe mbeta gjithmonė punėtor. Kėto ishin relacionet e Enverit.

Ju keni filluar punė nė Ministrinė e Kulturės si redaktor i ATSH-sė. Si ndodhi fillimi i punės?

-Qė nė shkollė kamė pasur prirje pėr tė shkruajtur, edhe kompozicione. Kam fituar edhe ēmime. Kur mbarova Liceun, Halil Mashi qė ishte drejtor i shtypit, mė mori dhe mė futi nė punė tek ATSH. Ai mė mori pasi alfabeti mors, qė pėrdorej, bazohej mė shumė nė frėngjishten. As njė njeri nuk e dinte si unė atė gjuhė, pasi unė e kamė pėrvetėsuar frėngjishten klasike. Prandaj unė isha si njė far kryetari. Ka qenė njė sekretar i Radio Tiranės. Ai ishte njė komunist, por kishte bėrė njė gjest jo tė pranueshėm nga partia. Atė e hoqėn nga puna dhe mė dėrguan mua si sekretar te Radio Tirana. Radio kishte 90 nėnpunės. Aty pothuajse tė gjithė ishin komunistė. Mua mė vidhnin dokumentet kur nuk isha i pranishėm, ndėr tė tjera mė vodhėn edhe njė pardesy. Mbas disa kohėsh drejtori ikėn nga puna dhe vendin e tij e zura unė. Nė atė kohė ushtria gjermane kishte hyrė nė territorin shqiptar. Po atė natė qė ata erdhėn, mua mė erdhi njė urdhėr nga komanda gjermane pėr tė marrė emrat dhe adresat e tė gjithė punonjėsve. Kur mė dhanė urdhrin unė e mėnjanova atė me pretekstin se nuk i kisha tė gjitha tė dhėnat dhe se do tė mė duheshin disa ditė pėr ta bėrė. Gjermanėt pranuan dhe mė dhanė tre ditė kohė. Pasi ikėn ata, unė shkova pėr tė lajmėruar punėtorėt e radios qė tė largoheshin ata qė kishin probleme me nazistėt. Edhe pse unė i lajmėrova qė tė ikin, gjermanėt po atė natė i morėn ata dhe i burgosėn dhe dhanė urdhėr qė Radio Tirana tė mbyllej. Nė atė kohė udhėheqės ishte Ibrahim Bej Biēaku. Unė shkova e takova atė dhe e njoftova pėr problemin. Ibrahimi foli me njė nga gjeneralėt nazistė dhe mė dha njė urdhėr shpėtimi pėr kolegėt e mi. Sapo e mora atė unė u nisa direkt pėr tek burgu ku i kishin burgosur. Kur u futa brenda, ushtarėt nazist ishin gati pėr t’i pushkatuar. Unė nuk dija gjermanisht, thjesht i dhashė urdhrin e gjeneralit. Pasi morėn letrėn, ushtarėt i liruan kolegėt e mi. Pasi ikėm nga burgu, anėtarėt e radios vetėm mė falėnderonin qė i kisha shpėtuar nga vdekja. Njė ndėr ta ishte edhe Muharem Pirdeni, njė komunist dibran. Ai ishte njė njeri shumė negativ, i pa karakter. Shumė vite mė vonė, kur dola unė nga burgu ai ishte anėtar fronti nė lagjen time. Ai nuk mė ndihmoi fare, madje kėrkonte lėmoshė nga unė, edhe pse isha i sapo dalė nga burgimi dhjetėvjeēar.

Keni dy periudha nė jetėn tuaj. Nė njėrėn prej periudhave ju jeni pėrkrahės i Ballit Kombėtar dhe nė tjetrėn pėrkrahės i Lėvizjes sė Legaliteti. Si ka ndodhur ky ndryshim?

-Nė vitin 1942, gjeta programin e Ballit Kombėtarė. Pasi e lexova e kuptova qė shumė nga pikat pėrputheshin me bindjet e mia, dhe u regjistrova direkt nė rininė Balliste. Meqė unė kisha mė shumė njohje se gjimnazistėt e tjerė, mua mė dėrgonin qė tė ikja nėpėr familje pėr tė dhėnė leksione politike. Kur u bė pėrvjetori i kongresit tė Lushjes mua mė dėrguan si kryedelegati i rinisė sė Tiranės. Por ne ikėm disa ditė pėrpara se tė zhvillohej pėrvjetori. Aty erdhi Kujtim Cakrani i cili tha se ishin bėrė disa luftime dhe kishin vdekur disa ushtarė ballist. Ai i kėrkoi Hysni Bej Janisherit qė ishte kryetari i Ballit, qė tė na merrte neve qė tė bėnim agjitacion propagandė pėr t’i rritur moralin ushtarėve. Unė sė bashku me shokėt e mi ikėm dhe bėmė detyrėn tonė. Pasi bėmė punėn tonė u kthyem mė Fier dhe ndejtėm aty nė njė hotel. Atje Bektash Bej Cakrani, qė rrinte nė shtėpinė e Qemal Vrionit, mė bėri njė ftesė pėr darkė. Mirėpo unė nuk mund tė ikja atje me tė gjithė grupim, qė pėrbėhej prej shtatė personash, mora Genc Korēėn dhe Kurt Beshitin. Atje ishte Ekrem Peshkopia, Bektash Cakrani dhe Qemal Vrioni. Atje mbasi mbaruam darkėn ata na sollėn kafe. Pasi pimė kafenė ne u shtrimė tė flemė, ndėrsa tė zotėt e shtėpisė filluan tė bisedojnė ndėrmjet tyre. Ata thanė se punėt e partisė po funksionin shumė mirė dhe se do t’ia tregonin vendin e Bazi Ēanit. Tė nesėrmen unė u ktheva nė Lushnje pėr tė bėrė festėn e Kongresit. Pastaj u ktheva nė Tiranė. Atėherė kishte ardhur edhe babi im. Ai mendonte se isha bėrė komunist, por unė e kundėrshtova. Pasi kaluan disa dite, unė takova Mid’hat Beun dhe e njoftova qė do tė ikja nga ballistėt. Ai mendoi se unė do tė anėtarėsohesha tek rinija komuniste. Por unė i thash qė nuk do tė anėtarėsohem kurrė nė Partinė Komuniste, por do tė shkoja tek Abaz Kupi. Nė kėtė mėnyrė u ktheva tek Partia Lėvizja e Legaliteti. Abaz Kupi ka ardhur nė Shqipėri nė 6 maj tė viti 1941 sė bashku me tė gjithė politikanėt shqiptar tė tė gjitha rrymave. Ai u strehua nė fshatin Skuraj, mbrapa malit tė Krujės. Ai mė dėrgoi njė makinė tek shtėpia nė mėnyrė qė unė tė ikja tek ai dhe tė merrja me vete edhe makinėn e shkrimit. Unė pėrktheva disa letra qė ai i kishte nė frėngjisht. Me t’i mbaruar ai mė tha qė tė duhet tė shkoja tek ai sa herė qė ai tė mė thėrriste. Nė atė kohė po afrohej Konferenca e Pezės. Nė tė do tė shkonin shumė personalitete tė shquara tė Shqipėrisė, ku ndėr ta ishte edhe xhaxhai im sė bashku me Haxhi Lleshin. Haxhiu disa ditė para se tė zhvillohej Konferenca erdhi tek shtėpia ime dhe tha se do tė luftohej pėr tė ēliruar tokat shqiptare, nė mėnyrė qė tė rimerrte pronat qė kishte nė Maqedoni. Ai tha se kishte rėnė dakord me Abaz Kupin qė tė shkonin qė tė dy nė Konferencės e Pezės. Mbas dy ditėsh ai kėrkoi qė tė shkonte te Ram Marku, nė fshatin Shetel. Mbasi mbaroi konferenca kam pyetur Abaz Kupin se ēfarė ishte bėrė atje, por ai nuk mė dha asnjė informacion. Kėtu dua tė shtoj diēka nė kllapa.

Kur isha i burgosur kam pasė ndejtur shumė kohė me Ramazan Jaranin i cili kishte qenė nė Konferencėn e Pezės. Ai mė ka thėnė se kur Abaz Kupi kishte hyrė nė shtėpinė ku zhvillohej konferenca ka parė tė ulur nė karrige Miladin Popoviēin. Nė atė moment ai shumė i revoltuar kishte kėrkuar qė ai tė dilte menjėherė nga konferenca. Ky fakt nuk pėrmendet fare nė as njė dokument historik. Pse e kanė manipuluar historinė kėta? Pra nė qoftė se ėshtė e vėrtetė, historia ka pėr borxh qė ta pėrmendi kėtė si fakt.

Thatė qė e njihnin personalisht Mid’hat Frashėrin. Si ishte ai nė kėndvėshtrimin tuaj?

-Mid’hat Frashėri ėshtė i biri i Abdyl Frashėrit. Ishte shumė nacionalist, por ka patur njė problem qė i merrej goja kur fliste. Ne tė rinjtė e kemi patur si idhull atė. Ai nuk fliste as njė herė kundėr Zogut. Nė demonstratėn e Korēės disa njerėz u dėnuan rėndė. Unė u dėnova me pėrjashtim pėr njė vit nga shkolla dhe mė hoqėn dy nota nė sjellje. Gjatė kėsaj periudhe unė ndejta dy muaj tek shtėpia e Mid’hat Frashėrit nė Tiranė. Mua ma falėn pėrjashtimin nga shkolla, por notėn nė sjellje jo. Kur mė njoftuan vendimin se mė kishin falur pėrjashtimin, e njoftova Mid’hat Beun se tė nesėrmet do tė ikja pėr nė shkollė pasi mė kishin falur dėnimin. Nė atė moment ai u revoltua dhe mė tha se unė nuk kisha bėrė as njė gjė dhe nuk kisha nevojė qė tė mė falnin.

Ju keni qenė pėr njė kohė tė shkurtėr i dėrguari i Abaz Kupit tek misioni Britanik. Na thoni diēka rrethe kėsaj ngjarje ?

-Unė isha nė Tiranė. Natėn mė vjen nė shtėpi njė shofer i Abaz Kupit. Ai mė tha qė duhet tė ikja tė takoja Abaz Kupin. Shkova atje dhe pash qė ishte gjithė paria e Matit. Abaz Kupi kishte njė cilėsi, ai vishej sportiv. As njė herė nuk rrinte i mėnjanuar dhe duhet ta njihje qė ta dalloje. Kaloj nata dhe ai nuk po mė thoshte as njė gjė. Tė nesėrmen po udhėtonin drejt njė fshati afėr Ishmit. Ishim rreth 2000 burra qė po udhėtonim. Nė njė moment ai mė merr mėnjanė mua dhe mė thotė se po shkonin tek misioni Britanik dhe se mua do tė mė prezantonte si pėrfaqėsuesin e atij. Ai mė kėrkoi qė unė tė rrija me Seid Bej Kryezinė. Ky ishte njė njeri i Abaz Kupit, por nuk ia kishte besėn. Ai mė kėrkoi qė ta shoqėroja atė dhe ta mbaja nėn vėzhgim. Kur erdhi Seid Bej Kryeziu ikėm takuan oficerėt anglez.

Z.Beqir ju keni punuar nė njė kohė shumė tė vėshtirė si redaktor i gazetės “Bashkimi Kombėtar”. Njė gazetė shumė e njohur e kohės. Nė tė kanė shkruar shumė intelektualė tė kohės. Ndonjė impresion nga ato shkrime?

-Unė njihesha nė Ministri si njeri besnik. Kryeredaktor nominativ ishte Andrea Taēi. Atė e kishin venė drejtor tė bibliotekės. Ishte njė tip i fjetur. Komunistėt kishin vjedhur disa shkronja. Mua mė dėrguan pėrgjegjės nė gazetė. Unė shkova dhe i tregova rregullat punėtorėve. Kėshtu kam vazhduar punėn. Punėn e kamė bėrė me ndershmėri, pasi e kam patur edhe amanet nga im atė. Ditėn qė do ta pushkatonin ai mė tha qė tė sillesha mirė nė shoqėri, mos tė ngacmoja as njė njeri dhe tė isha i ndershėm.

Tė kthehemi tek historia juaj. Ju jeni arrestuar pėrpara se komunistėt tė vinin nė Tiranė?

-Kur isha drejtor tek Agjencia Telegrafike tė gjithė njerėzit vinin merrnin tek unė informacionet. Njė ndėr ta ishte edhe Krye Konsulli Bullgar. Kisha raporte miqėsie me tė. Njė ditė ai mė vjen nė zyrė dhe mė thotė se “Rrota e madhe e shtypi vendim tim”. Mė 9 maj ushtria sovjetike kishte hyrė nė Sofje. Ai mė kishte sjell katėr pasaporta diplomatike bullgare qė tė arratiseshim. Unė ia pranova. Atė ditė njoftova dhe babain tim qė tė arratiseshim. Ai nuk pranoi kurrsesi. Prandaj kur iku Abaz Kupi, e dinte qė babai im nuk do tė arratisej, por do tė dilte ne mal. Ne qė ishim grupe vullnetarėsh nuk kemi ditur hile, kemi luftuar deri nė fishekun e fundit. Mė pas na arrestuan. I shoqėruar me forcat komuniste dhe tė lidhur mė dėrguan nė Tapizė. Kaluam dy lumenj pėr tė arritur nė destinacion, veē kur nga njė shtėpi doli Muhamet Prodani. Kur mė panė tė lidhur mė thanė se kisha pėrfunduar kėshtu prej kokės time reaksionare. Unė reagova duke i thėnė se kisha pėrfunduar kėshtu pėr shkak tė kokės sė tij dhe jo prej mendimeve tė mija. Nė fakt atė natė qė u arrestova, Abaz Kupi mė thirri dhe mė tha qė do tė shkoja tek Hotel Dajti dhe do tė takohesha me Ibrahim Beun dhe mė rekomandoi pyetjet qė duhet t’i bėja atij. Kur u errėsua ika takova Ibrahim Beun i cili kishte rezervuar dy dhoma tek Hotel Dajti. I tregova pyetjet qė mė kishte drejtuar Abaz Kupi. Abazi mė kishte lėnė edhe njė porosi, qė tė mbaja mirė shėnim pyetjet qė mos tė krijoheshin keqkuptime. Njė ndėr pyetjet ishte qė “Kur nuk do tė ketė mė kėmbė gjermani nė Shqipėri” dhe pėrgjigjja ishte “Kur tė digjet mullari i kėndeve nė malin e Fushėarrėzit atėherė nuk ka as njė gjerman nė tokėn e Shqipėrisė”. Mbasi hėngra darkė me Ibraim Biēakun, ika e fjeta gjumė tek njė dhomė nė hotel. Gjumi nuk mė zinte natėn pasi mė vinin shumė ėndrra tė kėqija. U zgjova nga ora tre dhe prita deri sa tė zbardhte dita. Nė mėngjes zbrita tek kafeneja dhe pėr tė pirė njė kafe. Aty mė vjen pėr tė mė takuar djali hallės i cili kishte ardhur me shoferin. Unė mendoja se tė vjetrit nuk kanė ideal dhe se e shesin atė, prandaj nuk e mora shoferin me vete. I thashė kushėririt qė tė iknim vetėm tė dy. Kur arritėm nė Vorė na ndaluan gjermanėt, por ne nuk ndaluam. Kur u futėm nė Prezė po zhvilloheshin luftime. Aty mė ndaluan dhe mė arrestuan. Tim atė e njoftuam qė mė kishin arrestuar. Ai shkoi nė dy familje komuniste dhe kėrcėnoi qė tė mė lironin. Tė them tė vetetėn ai ka qenė momenti nė tė cilin kam qenė mė i dėshpėruar se kurrė. Pasi mė kishin lidhur nė njė pemė ulliri, por plumbat e luftimeve mė kalonin ngjitur me trupin.

Tirana nė kėtė kohė ishte marrė nga partizanėt ?

-Tirana nuk ishte marrė akoma nga partizanėt. Mua mė arrestuan nė 14 tetor tė 1944. Kur isha i arrestuar mendoja se nėse do tė dėrgonin tek armata e Mehmet Shehut isha automatikisht i vdekur.

E njihnit Mehmet Shehun ?

-Kisha dėgjuar pėr atė, qė ai sharronte njerėzit nėpėr male. Kur mė ēuan nė Shkallmė na lidhėn afėr njė furre qė ishte nė oborr. Isha i lidhur, partizanėt filluan tė rrihnin njė xhandar qė kishin arrestuar nė Laprakė. Nė atė moment u llahtarisa. Mua mė morėn dhe mė ngjitėn nė katin e fundit tė shtėpisė. Shkallėt ishin shumė tė ngushta dhe njė partizan mė tėrhiqte nga litari dhe tjetri mė shtynte nga pas. Kur u ngjitėm nė katin e fundit pashė qė dhomat ishin tė ndara me copa parashutash. Nė njė dhomė ishin dy persona tė ulur nė tavolinė dhe njė njeri qė rrinte nė kėmbė. Partizani qė ishte nė kėmbė i kishte tė bardhat e syrit shumė tė mėdha. Nga psikologjia rezulton se personat qė kanė tė bardhat e syrit shumė tė mėdha janė kriminelė. Kėshtu unė krijova idenė se ai partizan ishte kriminel. Ai mu kthye direkt duke mė pyetur se kush isha unė. Unė iu prezantova dhe ai mu pėrgjigj se ishte Mehmet Shehu. Mehmeti filloi tė mė akuzonte se po i dėrgoja ilaēe Abaz Kupit. Unė e kundėrshtoja pasi nuk ishte e vėrtetė. Tek valixhja qė mė kishin gjetur unė kisha mjetet e mia pėr t’u rruajtur dhe ata mendonin se ishin ilaēe.

Zoti Beqir se jemi nė fund tė emisionit. Do tė doja tė kalonim tek gjyqi juaj. Si u dėnuat ju?

-Unė nė gjyq u akuzova si zogist, ballist dhe propagandues i okupatorit.

Ju jeni dėnuar me njė dėshmi tė njė partizaneje. Kush ka dėshmuar kundėr jush nė gjyq ?

-Nė gjykatė ka qenė Gjon Banushi prokuror, i cili kishte qenė fashist dhe mė pas u kthye si komunist. Nė fletė akuzėn time ishte Bajram Preza si dėshmitar mbrojtės pėr mua. Nė pamundėsi pėr tė marrė Bajram Prezėn pasi do dėshmonte pro meje, ato sollėn Selfise Ciun, vajza e Mitat Ciut. Ai ishte njė fajdexhi nė qytetin e Gjirokastrės me famė dhe shumė i pasur. Kur u zhvillua gjyqi im, ftuan Selfinenė pėr tė dėshmuar. Ajo tha se mė njihte qė isha reaksionit, feudal, nuk la fjalė tė keqe pa thėnė. Ajo tha se unė kisha pohuar qė kjo luftė po bėhej pėr shkak tė mustaqeve tė Stalinit. Paradoksi ėshtė se kur erdhi demokracia kam parė Selfine Ciun duke folur kundėr komunizmit.

 

 

 

 

 

http://www.kohajone.com/zarticle.php?id=62866

20 Maj 2012

 

PLL: Pro bashkimit te shqiptareve ne nje shtet te vetem

Eva Gjura

Partia e Levizjes se Legalitetit ka nisur te ashpersoje gjuhen e deklaratave te saj politike. Pas deklaratave kunder parades se homoseksualeve, e cila shkaktoi mjaft debate, drejtuesit e PLL-se dje kane artikuluar nje tjeter deklarate te forte publike, e cila mbeshtet platformen e bashkimit te shqiptareve ne nje shtet te vetem. Duke u bere keshtu partia e pare politike qe kerkon zyrtarisht Bashkimin Kombetare. Nepermjet nje deklarate per shtyp PLL shprehet se, duke qene forca politike me e vjeter ne spektrin politik shqiptare, ne qendrimin ndaj Ceshtjes Kombetare ka qene konstante, duke e patur nje nga prioritetet programore te saj. Ne njoftim thuhet se "PLL ka qene, eshte dhe do te jete per Bashkimin Kombetar duke u mbeshtetur ne realizmin dhe racionalen e argumenteve te se drejtes historike dhe te vetevendosjes, qe perbejne fondamentin e se drejtes pozitive nderkombetare". Gjithashtu PLL thekson se ajo mbeshtet dhe vlereson cdo qendrim te cdo force politike, shoqate apo grupimi te vjeter apo te ri ne mbare hapesiren kombetare, qe vjen ne opsionin e qendrimit te saj ne zgjidhjen definitive te ceshtjes kombetare. "PLL, Bashkimin Kombetar e konsideron si nje proces te pakthyeshem. Perurimin ne Prizren te Abetares Kombetare PLL e konsideron si abc-ne e procesit qe do te konvergoje ne nje te ardhme te afert drejt njehsimit dhe unifikimit te gjithe vlerave tona drejt bashkimit te kombit tone ne nje shtet te vetem te integruar ne Bashkimin Evropian" thuhet ne njoftim e kesaj force politike. Duke u ndalur tek situata me e fundit ne shtetin fqinj Greqine, PLL deklaron se, rikthimi dhe ringjallja e fantazmave te megalidese nepermjet partive neo-nazizte dhe shoviniste eshte nje kercenim kercenim jo vetem per vendin tone por per te gjithe rajonin. "Fatkeqesisht keto zhvillime nuk jane vetem reflektimi i krizes dhe te shkeputura nga qendrimi zyrtar, por jane rezultat i suportit te vazhdueshem te qarqeve shoviniste nga qeverite e meparshme si dhe bekimit nga Kisha Greke. Termi "Vorio Epir" nuk ekziston si i tille, por eshte pjelle e qeverive shoviniste te para nje shekulli ne momentet me te veshtira te kombit shqiptar te Luftes se Pare Boterore" shprehte PLL. Sipas saj ne leksikun shqiptar ka ekzistuar dhe do te ekzistoje termi Jugu i Shqiperise dhe i ashtuquajturi Vorio Epir nuk eshte gje tjeter vecse veriu i Shqiperise se Jugut. Ne memorien e gjithe shqiptareve jane masakrat cnjerezore ndaj popullsise autoktone te Camerise, spastrimit dhe asimilimit etnik te saj. PLL deklaron se, "investimi prej me shume se nje shekull e gjysme mbi platformat famekeqe te megalidese dhe nacertanies u shkaterruan ne mars 1999 diten kur bombat e NATO-s rane ne Beograd, por qe shperthyen me shume ne Athine. Ky ishte fillim i korrigjimit te padrejtesive historike te kryera ndaj kombit shqiptar nga fuqite e kohes. Pas nje shekulli koha dhe fati po punon per shqiptaret".

Bashkimi

PLL ka qene, eshte dhe do te jete per Bashkimin Kombetar duke u mbeshtetur ne realizmin dhe racionalen e argumenteve te se drejtes historike dhe te vetevendosjes, qe perbejne fondamentin e se drejtes pozitive nderkombetare. PLL, Bashkimin Kombetar e konsideron si nje proces te pakthyeshem. Perurimin ne Prizren te Abetares Kombetare PLL e konsideron si abc-ne e procesit qe do te konvergoje ne nje te ardhme te afert drejt njehsimit dhe unifikimit te gjithe vlerave tona drejt bashkimit te kombit tone ne nje shtet te vetem te integruar ne Bashkimin Evropian.

 

 

 

------------------------------

 

 

Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
www.legaliteti.org
Tel&Fax: +355 4 2230076

 

Sot paradite, Kryetari i Keshillit Kombetar te PLL z. Nebi Ganellari dha nje konference per shtyp.

Me poshte po ju percjellim te plote tekstin e deklarates se mbajtur prej tij.

 

Zyra e shtypit e PLL

 

***

 

Tiranė, mė 19 maj 2012

 

 

Deklaratė pėr media

 

Partia Lėvizja e Legalitetit, mė e vjetra nė spektrin politik shqiptar, nė qėndrimin ndaj ēėshtjes kombėtare ka qenė konstante, duke e patur njė nga prioritetet programore tė saj. P.L.L. ka qenė, ėshtė dhe do tė jetė pėr bashkimin kombėtar duke u mbėshtetur nė realizmin dhe racionalen e argumenteve tė sė drejtės historike dhe tė vetėvendosjes, qė pėrbėjnė fondamentin e sė drejtės pozitive ndėrkombėtare.

 

P.L.L. mbėshtet dhe vlerėson ēdo qėndrim tė ēdo force politike, shoqate apo grupimi tė vjetėr apo tė ri nė mbarė hapėsirėn kombėtare, qė vjen nė opsionin e qėndrimit tone nė zgjidhjen definitive tė ēėshtjes kombėtare.

 

P.L.L. bashkimin kombėtar e konsideron si njė proces tė pakthyeshėm. Pėrurimin nė Prizren tė Abetares Kombėtare P.L.L. e konsideron si abc-nė e procesit qė do tė konvergojė nė njė tė ardhme tė afėrt drejt njehsimit dhe unifikimit tė gjithė vlerave tona drejt bashkimit tė kombit tonė nė njė shtet tė vetėm tė integruar nė Bashkimin Evropian.

 

P.L.L. po ndjek me shqetėsim situatėn aktuale nė shtetin Grek, rikthimin dhe ringjalljen e fantazmave tė megalidesė nėpėrmjet partive neo-nazizte dhe shoviniste dhe i konsideron ato si njė kėrcenim jo vetėm pėr vendin tonė por pėr tė gjithė rajonin. Fatkeqėsisht kėto zhvillime nuk janė vetėm reflektimi i krizės dhe tė shkėputura nga qėndrimi zyrtar, por janė rezultat i suportit te vazhdueshėm tė qarqeve shoviniste nga qeveritė e mėparshme si dhe bekimit nga Kisha Greke.

 

Termi “Vorio Epir” nuk ekziston si i tillė, por ėshtė pjellė e qeverive shoviniste tė para njė shekulli ne momentet mė tė vėshtira tė kombit shqiptar tė Luftės sė Parė Botėrore. Ne leksikun shqiptar ka ekzistuar dhe do te ekzistojė termi Jugu i Shqipėrisė dhe i ashtuquajturi Vorio Epir nuk ėshtė gjė tjetėr veēse veriu i Shqipėrisė sė Jugut. Ne memorien e gjithė shqiptarėve janė masakrat ēnjerėzore ndaj popullsisė autoktone te Ēamėrisė, spastrimit dhe asimilimit etnik tė saj.

 

Investimi prej mė shumė se njė shekull e gjysmė mbi platformat famėkeqe tė megalidesė dhe nacertanies u shkatėrruan nė mars 1999 ditėn kur bombat e NATO-s ranė ne Beograd, por qe shpėrthyen mė shumė nė Athine. Ky ishte  fillim i korrigjimit tė padrejtėsive historike tė kryera ndaj kombit shqiptar nga fuqitė e kohės. Pas njė shekulli  koha dhe fati po punon pėr shqiptarėt.  

 

 ------------------------------

 

 

 

 

 

http://www.gazetametropol.com/berisha-refuzon-nanon-president-kico-spiuni-ngjitet-ne-krye-te-listes/

Maj 20, 2012

Berisha refuzon Nanon president, Kiēo spiuni ngjitet nė krye tė listės

Vazhdojme dhe kete jave ate cka thuhet lart e poshte ne kafete e Tiranes dhe se si qytetaret interpretojne zhvillimet ne Shqiperi. Sigurisht kemi futur dhe pak nga fryma jone e gazetarit. Por jo se lajmet jane te verteta te plota, por te marra nga lajmet dhe te interpretuar sipas …

Berisha refuzon Nanon president, Kiēo spiuni ngjitet nė krye tė listės

Takimi mes Ramės dhe Metės e sidomos darka nė shtėpinė e tij nė gjirin e Lalėzit, i kishte nxehur keq kafexhinjtė tanė socialistė. Tė gjithė s’e shikonin dot me sy Ramėn, qė i kishte vajtur si hallexhi duke i kėrkuar falje Metės pėr 21 janarin e vitit tė shkuar. Jo pėr gjė, por ca nga ata qė ishin aty kanė qenė dhe demonstrues, komunistė tė devotshėm, qė deri dje e shihnin Ramėn si sozinė e komandantit legjendar, qė do t’ia bėnte rrup-sup doktorit. Sa pėr Metė tradhtarin… lėre, lėre. I vetmi qė nuk shqetėsohej pėr kėtė fakt ishte Kiēo spiuni, qė ndiqte nga larg diskutimet. Madje, ishte i gėzuar pėr takimin mes tė dyve. Me sa morėm vesh mė pas, sekser i takimit kishte qenė Niko gjykatėsi, edhe ky eksponent i kohės sė komunizmin, qė kish kontaktuar me Kostė prokurorin dhe ja ku ish organizuar takimi. Na thanė se Meta ishte kujdesur personalisht qė ta priste Ramėn me tavė ngjalash tė freskėta, ashtu siē kish premtuar dhe ēdo gjė kish shkuar vaj. Kiēo spiuni ishte vėnė mes emrave tė parė tė listės presidenciale, natyrisht, atje ka dhe tė tjerė ish-ushtarakė dhe prokurorė, por duke parė e duke bėrė. Suksesin e parė e arriti Kiēoja, thoni ē’tė doni. Tani qė doktori refuzoi Nanon, ka dalė nė krye fare tė listės.

Plagosja nė azilin e pleqve, Nasho veterani debaton me kafexhinjtė

“Kush niset me bo sevda nė moshėn e pleqnisė, mjerė atė qė e rre mendja se kujton vitet e rinisė”, – kjo kėngė buēiste tė hėnėn nė kafenenė tonė ndėrsa nė lajme shfaqej kronika se nė azilin e pleqve njė sevdalli 69-vjeēar kishte goditur me thikė pėr punė xhelozie njė sevdalleshė tjetėr nja 65-vjeēe. Nė fakt, ngjarja sikur i kishte dhėnė ca gjallėri ushkurrėnėve tanė tė kafenesė, tė cilėt s’mbahet mend qė kur e kanė vėnė bastunin. I vetmi qė s’e priti mirė kėtė kėngė ishte Nashoja, qė tashmė ka instaluar dhe internet nė celularin e ri, qė ia ka sjellė i biri nga Amerika. Nashoja ėshtė nja 80 e kusur vjeē, por ka ndryshuar shumė kohėt e fundit dhe sikur ėshtė rinuar ca. Pėrveē kapelės republike, qė s’e ndan nga koka, ka filluar tė veshė pantallona me xhepa, bluza trendi dhe i ka futur njė kėna tė lehtė pėr tė mbuluar sadopak thinjat. Ėshtė nė tratativa tė bėjė dhe ca botoks pėr fytyrėn, por ai firauni qė ka nė Amerikė sikur s’po ia aprovon fondin. E gjithė kjo ėshtė meritė e Sweet_babe, qė e njohu nga “Twitter”-i kur vizitonte mesazhet e Edi Ramės. Dha e dha Nashoja dhe u ēua e pa folur asnjė fjalė u drejtua pėr nga dera. Duke dalė, iu drejtua kafexhinjve, sidomos atyre ushkurrėnėve, qė po ndiqnin me interes lajmin: “Mos i ngrini shumė veshėt ju ore, se ėshtė me tė dhėnė, s’ėshtė me tė thėnė kjo punė! Ju pa plakėn as shurrėn s’bėni dot, po unė s’jam si ju. Po me kė flas dhe unė!” . Pastaj u kthe dhe iku. Nė sfond vazhdonte kėnga: “Kush niset me bo sevda nė moshėn e pleqėnisė….”

Policia bashkiake i merr me karroatrec makinėn zėdhėnėsit tė Bashkisė

Thoni, po deshėt, qė policia bashkiake nuk e zbaton ligjin! S’kam or byrazer, asnjė dallim. Sidomos kur bie llafi pėr tė tė marrė makinėn me karroatrec. Ja, pėr shembull, para ca ditėsh morėm vesh se i kishin ngritur me karroatrec makinėn pėrgjegjėsit tė zyrės sė shtypit nė Bashki, Erald Kapri (nuk e ka gjė Leonardo di Kaprion, tė mos i ngrejė veshėt kot njeri). E kishte lėnė i ziu aty afėr pėr nja pesė minuta, po ēunat e policisė s’tė falin. Njė fishkėllimė karroatrecit dhe kur doli Eraldi, gjeti gishtin e mesit nė parkim. Njėherė mendoi se mos ia kishin vjedhur, telefonoi te policia rrugore po prapė hiē, vetėm tek tė vetėt s’i shkonte mendja. Kur e mori vesh pastaj, i ikėn nja 50 mijė lekė, kėshtu si pėr bereqaves, pėr ta nxjerrė, por e mori ama. E po lėreni makinėn si lopa bajgėn, po tė doni! Nejse, s’ėshtė e thėnė se edhe po e le tamam, veē kur tė vjen rrugorja e prapė ta ngre pėr atė punė. Lekė i pastėr i fare, njė rrugė i shkon minimumi 50 mijė lekė tė vjetra. Mos e dhėntė Zoti tė vonohesh, se mund tė kesh ndonjė punė e nuk shkon ta marrėsh pėr ca ditė, se e ke dhe pesė mijė lekė parkimin, fut dhe njė ditė punė qė tė shkosh deri tek unaza e re e tė vetė marshallah. Po mirė e kanė, xhanėm, kur gjejnė shesh….

Hartuesi i ligjit parauniversitar merr fond ekselence tek universitetet private

Ministria e Arsimit, por dhe Kuvendi, s’e keni idenė sa po lodhen pėr integrimin e arsimit privat nė vend. Jo pėr gjė, por e kemi aq tė konsoliduar, sa dhe njė njeri si puna e Umberto Bosit, qė s’i shihte dot me sy Shqipėrinė dhe shqiptarėt, vendosi ta sjellė djalin pėr shkollim kėtu. Duke parė tėrė kėtė arritje, ministri i Arsimit vendosi qė nė kėtė fushė tė ndihmojė jo vetėm shkollat e larta, por dhe ato tė mesmet. Pėr shembull, ka bėrė njė ligj qė ata qė studiojnė nė shkolla private dhe dalin mirė me mėsime t’ua financojė Ministria bursat, ndėrsa pėr shkollat publike t’i financojė pushteti lokal. Uėėė ēfarė zgjidhjeeee! Flamė fare! Atje tek ai arsimi privat njėherė ėshtė shumė e vėshtirė tė dalėsh me “shkėlqyeshėm”. Jo pėr gjė, por po s’ia vuri mėsuesi notat e mira, fluturon nga puna para nxėnėsit. Se fjala vjen, ai qė ėshtė nga fshati, megjithėse ėshtė i shkėlqyer nė mėsime, por s’ka tė ardhura tė shkojė nė shkollė tė lartė, duhet tė presė nga ēikėrrimat e komunės, kurse pėr “troftat” apo “krapėt”, qė nxjerr arsimi privat me lekėt e babit, duhet tė mendojė posaēėrisht buxheti i shtetit! Hajde gjetje hajde! Aman, mor, kujt i ka shkuar mendja atje nė Ministri tė Arsimit qė t’i japė njė hov tė tillė tė arsimit nė vend? E paska pasur mendjen flori! Rrezik tė ketė qenė nė njė klasė me tė birin e Bosit kur ka marrė diplomėn.

Kadareja mohon se do tė bėhet president, medemek s’ia ka qejfi hiē

Ja ku na doli prapė emri i Kadaresė pėr president. Atė punė kemi ne, sa herė na duhet ndonjė president, mendja te Kadareja na shkon. Thanė qė ishte takuar me Arvizunė, e mo, ambasadorin amerikan, por nuk pranoi kurrsesi se do kandidonte pėr president.” He-he, medemek nuk ia ka qejfi! Ia ka si shejtanit, ia ka”, shkruante Nasho veterani nė statusin e tij nė “Twitter”. Dhe Nashoja, tė themi atė qė ėshtė, pavarėsisht indiferentizmit kohėt e fundit pėr ngjarjet politike dhe i zhytur tėrėsisht nė historitė erotike tė internetit, e ka njėfarė tė drejte. Se tani, tė themi atė qė ėshtė, pse ky viran Kadare do ta takonte Arvizunė nė mes tė Tiranės, nė njė kohė kur dallaveret e politikės janė pėrqendruar te vendi qė do tė lėrė bosh Bamka, ė? Mos na di gjė leshko ky shkrimtari ynė i madh? Po mediet kush i lajmėroi, Arvizusė s’ia ndien shumė, por ama Ismailit ia ndien qė ē’ke me atė punė! Dhe bėnte si i shenjti shejtan pastaj, se medemek nuk kish folur pėr presidentin! Ashtu si nuk foli mė 2007-n dhe kur me tė mbushur e shoqja gjysmėn e librit me historinė se si i lutej Rama Kadaresė dhe se si shkrimtari ynė gjirokastrite nuk pranonte e nuk pranonte medemek. Ore, bėhu dhe president, se s’ka ndonjė gjė tė keqe, por me zgjedhjet e fundit, or byrazer, e mo, ato tė majit sot njė vit, sikur s’u tregove dhe aq i paanshėm jo, se nė e ke harruar ti atė letrėn, i themi prapė Agim Doēit tė ta kujtojė.

Zyrtari i lartė me diplomė false, ankohet se Renco Bosit po i shkelen tė drejtat

Kafexhinjtė tani ishin mbledhur dje rreth zyrtarit tė lartė, klient i rregullt i kafanesė sonė. Ky i fundit ishte indinjuar kohėt e fundit rreth komenteve qė po bėhen pėr diplomėn e Renco Bosit, djalit tė atij mavrisė qė bėn si antishqiptar kėshtu, po na doli qė nė shtėpi kishte njė peshk krap dhe duhej tė kthente sytė kėtej nga ne qė ta bėnte me shkollė. Por zyrtari s’e kish hallin kėtu sesa te llafet poshtė e pėrpjetė, qė sipas tė cilave ata qė marrkan diplomė tė blerė te privati qenkan tė gjithė krapa si djali Bosit. E kur ia thonė kėtė tani qė zyrtari bleu dhe njė master e mezi po pret tė blejė dhe njė diplomė veterinarie, se i kanė thėnė qė me kėtė diplomė e ka tė sigurt rrugėn drejt Presidencės. Pasi e shoshiti mirė me kafexhinjtė e tjerė, vendosi qė tė bėnte njė peticion dhe t’ia dėrgonte OKB-sė, pasi po shkeleshin tė drejtat e njeriut. Shkeljen e tė drejtave tė njeriut zyrtari ynė i nderuar e shpjegonte me faktin se jo vetėm Renco Bosit, por edhe atij e shumė tė tjerėve heqja e diplomės, nė rast se dilnin tė falsifikuara, i ndėrpriste rrugėn e karrierės dhe nuk ėshtė e drejtė qė dhe “krapi” i Bosit tė pėsonte tė njėjtin fat. Kafexhinjtė e tjerė, qė s’e morėn shumė vesh se ku rrihte zyrtari i lartė, s’u menduan gjatė, po e firmosėn peticionin, i cili u drejtohej dhe forumeve tė larta tė BE-sė. E s’kish si ndodhte ndryshe, pasi zyrtari i lartė u kish premtuar dhe nga njė uiski pasi tė mbaronin.

 

 

 

 

------------------------------------
Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
www.legaliteti.org
Tel&Fax: +355 4 2230076

 

Sot, kryetari i PL z. Ekrem Spahiu dha nje konference per shtyp.
Me poshte po ju percjellim te plote tekstin e deklarates se tij.

Zyra e shtypit e PLL

____________________

 

Tiranė, mė 15 maj 2012

 

Deklaratė e PLL pėr mediat

 

Qysh nga koha e hapjes sė debatit pėr paradėn e LGBT-ve nė Tiranė e deri mė sot, kemi pasur rastin qė tė konstatojmaė me kėnaqėsi se shumica dėrrmuese e shoqėrisė shqiptare ėshtė kundėr presionit tė njė grushti njerėzish tė cilėt po pėrpiqen pėr tė pėrhapur fenomene tė dėmshme pėr shoqėrinė shqiptare e qė bien ndesh me moralin tonė shoqėror por edhe mė gjerė.

Nė adresė tė PLL dhe drejtuesve tė saj kanė mbėrritur me mijėra telefonata, sms dhe emaile ku shprehet mbėshtetja e qytetarėve pėr qėndrimet tona tashmė publike dhe na kėrkohet qė tė bėhemi zėri i tyre nė mbrojtjen e vlerave dhe dinjitetit tonė shoqėror e kombėtar.

Qėndrimi mos pranues i PLL ndaj homoseksualizmit buron prej parimeve tona dhe ne e mbajmė kėtė qėndrim duke pranuar pa asnjė hezitim pėrgjegjėsitė tona. Para se tė mendojmė pėr pushtetin apo shijen qė mund tė lemė nė korridoret e ndonjė kancelarie, ne i qėndrojmė besnik bindjeve tona dhe interesave afatgjata tė qytetarėve shqiptarė.

Ne e mbajmė kėtė qėndrim jo thjesht se jemi parti konservatore, por edhe pse jemi tė bindur se homoseksualizmi prodhon pasoja tė rrezikshme pėr shoqėrinė tonė.

Homoseksualizmi ėshtė njė sėmundje shoqėrore qė shqetėson edhe vendet mė tė zhvilluara, sikurse ėshtė fakt se nė njė shumicė vendesh homoseksualiteti vazhdon tė konsiderohet tabu. Fatmirėsisht pėr Shqipėrinė, nė vendin tonė ky fenomen nuk gėzon asnjė mbėshtetje.

Pavarėsisht se homoseksualizmi tek ne nuk gėzon mbėshtetje publike dhe shikohet me neveri, gjoja nė emėr tė emancipimit shoqėror dhe mbrojtjes sė tė drejtave tė njeriut, nga qarqe tė caktuara po bėhen pėrpjekje intensive qė ky fenomen i dėmshėm tė pėrhapet nė mėnyrė tė dhunshme edhe nė vendin tonė.

Ne nuk mund tė pranojmė qė degjenerimi tė na imponohet si emancipim dhe “tė drejtat” e njė grupi fare tė vogėl tė cenojnė tė drejtat e pjesės dėrrmuese tė shoqėrisė.

Tė gjithė kritikėt tanė duhet ta dinė se, ne bėjmė njė dallim tė qartė ndėrmjet homoseksualizmit si stil jetese dhe homoseksualitetit si problem individual. Duke qenė kategorikisht kundėr homoseksualizmit si stil jetese, ne ndjejmė keqardhje pėr personat qė vuajnė nga devijime seksuale. Duke qenė tė bindur se kėto janė sjellje tė fituara dhe jo tė lindura, ėshtė detyrė e institucioneve shtetėrore qė karshi tyre tė ofrojnė ndihmė tė kualifikuar farmakologjike dhe psikologjike. Gjithashtu, nė raport me shoqėrinė dhe “tė drejtat” e tyre, besojmė se pėr ta ėshtė e mjaftueshme politika amerikane “Don’t ask, don’t tell” (Mos pyet, mos trego).

Partia “Lėvizja e Legalitetit” vlerėson ndihmėn qė partnerėt tanė ndėrkombėtar kanė dhėnė pėr mbarėvajtjen e proceseve demokratike nė Shqipėri dhe integrimin e saj nė strukturat euro-atlantike. Roli i ambasadorėve tė kėtyre vendeve ka qenė i patjetėrsueshėm nė forcimin e miqėsisė ndėrmjet popujve dhe promovimin e vlerave tė ndėrsjella. Rasti mė i fundit ėshtė ky i Muajit tė Evropės nė Shqipėri, ku po promovohet historia dhe vlerat e vėrteta tė BE.

Nė kėtė kontekst veēojmė qėndrimet e Ambasadorit tė Holandės nė Tiranė - Henk G.C. van den Dool, i cili mė shumė se ēdo gjė po shqetėsohet pėr hallin e homoseksualėve. Ėshtė e drejta e ambasadorit qė tė shprehet pėr ēėshtje qė e prekin personalisht, por ai nuk duhet tė dalė jashtė rolit dhe statusit diplomatik e tė lėshojė fyerje ndaj deputeteve dhe zyrtarėve tė vendit ku shėrben, siē bėri nė njė intervistė televizive.

Ne asnjėherė nuk e kemi dėgjuar ambasadorin e Holandės qė tė flasė pėr cėnimin e votės sė lirė si e drejta themelore nė demokraci;

Nuk e kemi dėgjuar asnjėherė qė tė flasė pėr tė drejtat e ish-tė burgosurve dhe pėrndjekurve politikė;

Nuk e kemi dėgjuar asnjėherė qė tė flasė pėr tė drejtat e mohuara tė pronave legjitimė;

Nuk e kemi dėgjuar asnjėherė tė flasė pėr islamofobinė, pėr paraplegjikėt, pėr tė verbrit, pėr minatorėt, pėr tė papunėt dhe shtresa tė tjera nė nevojė.

Etiketimi qė ambasadori i Holandės i bėri deputetėve dhe zyrtarėve tė lartė shqiptar mu nė vendin ku shėrben ėshtė njė incident i rėndė diplomatik dhe fyerje e dinjitetit tė shtetit dhe institucioneve qė nuk mund tė tolerohet. Prandaj, Partia “Lėvizja e Legalitetit” kėrkon qė ambasadori aktual hollandez tė shpallėt person i padėshirueshėm (non grata) dhe tė largohet nga Shqipėria.

Duke ju rikthyer paradės homoseksuale tė 17 majit nė Tiranė, Partia “Lėvizja e Legalitetit” kėrkon nga Policia e Shtetit qė tė mos jepet asnjė leje publike, sepse manifestime tė tilla cenojnė moralin e  shoqėrisė shqiptare.

 


 

http://www.aacl.us/Cloyes_DioGuardi_Haradinaj_ENG.htm

RAMUSH HARADINAJ: JUSTICE DELAYED IS JUSTICE DENIED

By Shirley Cloyes DioGuardi

After languishing in prison for almost two years with the duration and outcome of his partial retrial unknown, Ramush Haradinaj is about to be released from prison temporarily by the The International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia (ICTY). The Appeals Chamber made this decision after the Prosecution rested its case last month in the partial retrial of Haradinaj and his co-defendants, Lahi Brahimaj and Idriz Balaj, and after the Chamber held a status hearing on May 2. At the status hearing, the judges also decided to hear closing arguments from the Defense on June 25 and 26, in advance of which Haradinaj will be returned to The Hague.

Ramush Haradinaj, the former Prime Minister of Kosovo and a well-respected Kosova Liberation Army commander, was acquitted of all war crimes charges before the ICTY in 2008.

In an unprecedented turnaround, Haradinaj was rearrested in July 2010, after the Appeals Chamber convinced the Tribunal that a partial retrial was in order—purportedly because the Prosecution did not have enough time to persuade two crucial witnesses to testify. This made Haradinaj the first defendant since the ICTY was established in 1993 to have his acquittal on all charges overturned.

In December 2010, Haradinaj was denied provisional release by the Appeals judges at the ICTY to be with his wife, Anita Mucaj, when she gave birth to their third child in January 2011. (Surprisingly, presiding Judge Patrick Robinson, who had partially dissented against the retrial, argued that Haradinaj might take advantage of his release to intimidate witnesses.) Haradinaj’s partial retrial began on August 18, 2011. It was halted shortly thereafter and resumed on February 13, 2012—only to be abruptly halted once again when one of the Prosecution’s key witnesses, a protected witness, failed to appear in court.

Although the decision to grant Haradinaj provisional release is a salutary one, I nevertheless believe that it is time to revisit Haradinaj’s case before the Tribunal—to ask why it was reopened, and why there has been an unreasonable duration of judicial proceedings. The latter is a violation of the European Convention on Human Rights’ requirement for the examination of a case in a reasonable period of time. To explore these questions, it is necessary to review the history of the case.

History of the Case against Haradinaj

After only 100 days in office as Prime Minister of Kosova, Haradinaj resigned his position in 2005, surrendered to The International War Crimes Tribunal for the Former Yugoslavia, spent two years in detention in The Hague, and another year under house arrest in Prishtina before the Tribunal acquitted him on April 3, 2008, on all counts of being involved in any unlawful conduct while he was a commander in the Kosova Liberation Army. The Trial Chamber found that there was insufficient evidence to establish the existence of a “joint criminal enterprise,” and acquitted Haradinaj, Lahi Brahimaj, and Idriz Balaj of any criminal liability through such an enterprise. Brahimaj was found guilty of torture and sentenced to six years in prison.

As soon as Haradinaj returned to Kosova in 2008, the Prosecution appealed the acquittal, insisting that he had been freed because the Tribunal’s “mismanagement” had prevented the Prosecution from obtaining evidence from two key witnesses—witnesses that they claimed had been threatened and were afraid to testify. The Appeals Chamber responded by upholding 31 counts of the acquittal. But, in support of the Prosecution’s appeal, it ordered a retrial on 6 counts of murder, cruel treatment, and torture at a purportedly KLA-run detention facility in Jablanica in the spring and summer of 1998. It also agreed that the trial judges had not given the Prosecution enough time to secure the testimony of Shefqet Kabashi and the protected witness known as “Witness X.” The Appeals Chamber did this even though Haradinaj had been acquitted of all counts at his original trial and even though there was no evidence whatsoever that he had interfered with any witness. Two years later, Haradinaj found that he had no choice but to return to the ICTY’s detention center.

In my opinion, the ongoing prosecution of Ramush Haradinaj, after his original trial at the ICTY concluded that there was no evidence linking him to any crime or any victim, is problematic from both a legal and moral perspective. First, there was no reason to keep Haradinaj in pre-trial detention, when he had a proven record of responding to the ICTY and there is no risk of his absconding. Second, the structural, legal problems in this case have been well documented by international law expert Roland Gjoni in his “ICTY: Favoring Prosecution over Justice?” (Open Democracy, August 9, 2011). Gjoni explained that Haradinaj’s partial retrial was a departure not only from “fundamental principles of international law,” but also a contravention of previous decisions made by the court in Dusko Tadic (1993) and Naser Orić (2009). (In both cases, the ICTY barred the retrial of an acquitted defendant.) Gjoni concluded that the reversal of the acquittal in Haradinaj’s case amounted to “double jeopardy”—an indication that “the ICTY may be bending fundamental legal principles in favor of the prosecution.”

President Robinson made a similar observation in his partial dissent of the Appeals Chamber’s decision to retry Haradinaj (May 31, 2011, pp. 16-17, para. 3): “Pursuant to the principle of non bis in idem, a person who has been tried at the Tribunal must not be placed at the risk of being thought guilty of an offense of which he has been acquitted, or of being treated as guilty in any sense.” Furthermore, “the doctrine of res judicata entails that matters decided having passed judgment must be accepted as true…and cannot be re-litigated by the same parties in a subsequent proceeding.” Robinson concluded that the Appeals Chamber violated its own rule that it “would not lightly overturn decisions based on the Trial Chamber’s discretion.”

The Appeals Chamber Erred when It Called for a Partial Retrial

The Appeals judges decided that the partial retrial was necessary after the Prosecution convinced them that Shefket Kabashi and “Witness X” had been intimidated during the

original trial—witnesses who had opposed the KLA during the war. But then the Chamber went a step further in favor of the Prosecution when it agreed to allow new witnesses —not just the two from the original trial—to testify and also to permit allegations to remain in the indictment that had no bearing on the six counts. If for no other reason than this, the rationale for the retrial of Haradinaj merits closer scrutiny. As Roland Gjoni has argued, the ICTY should not have granted the Prosecution “an open-ended opportunity to improve a weak case and retry an acquitted defendant.” In doing so, it has “cast a long shadow over the Tribunal’s ability to administer justice.”

At the opening of the partial retrial in August 2011, Prosecutor Paul Rogers stated that the KLA was a “legitimate force” when it fought for Kosova’s independence from Serbia in 1998 and 1999, but that it had used “illegal means” against its Serbian, Roma, and Albanian opponents.” To substantiate this claim, he brought to the stand Shefqet Kabashi, alleged to be a former prison guard in the Jablanica camp. But in a setback to the Prosecution, Kabashi, whose testimony was supposed to be central to its case, repeatedly refused to testify, just as he had done on two occasions during the original trial. Kabashi also contradicted his previous statements to ICTY investigators. He denied that the Jablanica camp even existed: “There was no prison in Jablanica,” he said. “I can swear about that.” Kabashi pled guilty to contempt of court and was sentenced on September 16, 2011, to two months in jail.

As the Defence had argued in its July 2011 “Pre-Trial Brief on Behalf of Ramush Haradinaj” (para. 27), the Prosecution could not claim that Jablanica was a KLA stronghold, because it was overrun by Serb forces at least three times during the operative period of the indictment. And even though there was an armed conflict between Serbs and Albanians during the period material to the six counts, “There was not any orchestrated retaliation by the KLA against either the Serb civilian population or against civilians from other ethnic groups.” Moreover, neither the Trial Chambers at the ICTY nor the Prosecution had suggested that such a campaign existed in any of the previous cases related to Kosova in which Serb commanders had been tried (paras. 29 and 30).

The Defence further stated in its pre-trial brief that there was no credible evidence of Haradinaj participating in or knowing about mistreatment (para. 41), and that the KLA in the Dukagjini region was a “rudimentary and fledgling organization” working to organise defences in response to Serb attacks (para. 43). Therefore, there was no evidence of a “joint criminal enterprise,” and they said that that it was very doubtful any new evidence would surface in the re-trial that would provide adequate grounds for overturning the decision at the original trial.

Meanwhile, allegations that Sheqet Kabashi and a protected witness had been intimidated were never confirmed. As Ben Emmerson, Haradinaj’s lead attorney, told Rachel Irwin of the Institute for War and Peace Reporting on August 19, 2011, “Despite some rumors, there are no suggestions that Mr. Haradinaj was ever responsible for intimidating witnesses, directly or indirectly.” Emmerson added that in the case of Witness X, if he decides to testify at the partial retrial, he “will be exposed as a liar and a perjurer.” But in another blow to the Prosecution’s case against Haradinaj, Witness X, whose testimony was also supposed to be the justification for the partial retrial, failed to show up in court in February 2012. This resulted in the termination of the trial until further notice.

It is not surprising that the retrial of Ramush Haradinaj has caused many Albanians, not to mention some legal and human rights experts around the world, to lose faith in the ICTY. It is widely believed in Kosova that the re-trial amounts to political posturing on the part of the West towards Serbia. This is an issue that needs to be addressed, but not apart from the recognition that Ramush Haradinaj would never have been rearrested, re-incarcerated, and retried without the tacit permission of all of the actors in post-war Kosova, including the Kosova government under Hashim Thaci.

Belgrade Has Been Successful in Steering the ICTY away from Its Original Mission

Robert Churcher, a post-conflict specialist who testified at the ICTY trial for KLA Commander Fatmir Limaj, insists that “Serbian officials have been spoon feeding the Prosecution with spurious evidence from the beginning,” and he deplores the fact that the court has been willing to receive it. “As a sop to Belgrade,” he said, “the Prosecution is attempting to retry the Haradinaj case from scratch.” To some extent, the ICTY has been a willing accomplice because of Serbia’s successful propaganda campaign against the KLA since the end of the Kosova war in June 1999.

While the establishment of the International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia was an important step in bringing those responsible for crimes against humanity and genocide in the Balkans to justice, unfortunately in collusion with pro-Serb elements in the European Union, Belgrade has been successful in steering the ICTY away from its original mission of addressing the atrocities committed in the Former Yugoslavia. In the process, it has contributed to creating a false parity between the perpetrators and the victims of the Balkan wars of the 1990s.

To satisfy a need to be seen as ethnically balanced, the ICTY has ended up casting all parties in the Balkan wars as equally responsible, even though Serbia started all of the wars and Milosevic’s military and paramilitary forces were responsible for 90 percent of the atrocities that were committed. To be sure, sporadic, terrible incidents occurred on the Kosovar side, but nothing amounting to moral equivalence between the KLA and Serbia.

As former ICTY law clerk and project director of the NGO No Peace without Justice Niccolo Figa-Talamanca said before the opening of the first trial of Haradinaj, “We are witnessing a misguided attempt by the ICTY to prosecute all groups—Serbs, Croatians, Bosniaks, and Kosovars—even-handedly, irrespective of the scale of the crimes

committed,” and the result is “an attempt to rewrite history and to negate the true measure of responsibility for the horrors of the Balkan wars.”

If the goal is to achieve lasting piece in Southeast Europe then the international community should not be party to creating a revisionist view of history in which the victims of Milosevic’s reign of terror are repositioned as the perpetrators. There is no question that those who committed crimes should be held accountable. But by bringing KLA defendants like Ramush Haradinaj to the ICTY, the international community has unwittingly helped to create a revisionist view of history, in which the victims of Milosevic campaign against Albanians are repositioned as the perpetrators. Retrying

Haradinaj after his acquittal on all charges puts the burden of proof on the court to deny this.

 

With Kosova still lacking sovereignty as a state, I believe that The Hague Tribunal, under pressure to seem politically balanced, and in the effort to get Serbia to turn over Bosnian

Serb commanders Ratko Mladic and Radovan Karadzic, which it has since done, felt that it had to re-incarcerate Ramush Haradinaj. But, in so doing, it has abdicated its historical mission to bring justice to the victims of the Balkan wars. The US government, now in a final push to resolve the conflict between Belgrade and Prishtina, and to leave the Balkans in the hands of the European Union, has de facto supported this position. But the Serbian-Albanian conflict cannot be resolved in this way.

As Ramush Haradinaj wrote in his December 1, 2004, op-ed in The Wall Street Journal Europe, just before he was chosen by Kosova’s Assembly to become prime minister:

“[...] I am proud of the part that I played in protecting my people from Slobodan Milosevic and his henchmen, and I am ready to defend my actions against criticism and innuendo.

“I therefore welcome the scrutiny of my war record by the International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia…and am confident that truth and justice will prevail. However, any attempt—be it by the ICTY with the best of motives, or others with the worst—to morally equate Milosevic’s state-sponsored terror with the actions of the Kosova Liberation Army in defense of Kosovar Albanians will only make the task [that lies ahead for Kosova] more difficult.

“For the need now is to look forward rather than back, to create an inclusive, democratic independent state in Kosova that respects the rights of all of its citizens and is both just and tolerant.”

Shirley Cloyes DioGuardi is Balkan Affairs Adviser to the Albanian American Civic League.

New York, May 10, 2012

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=166781

10.05.2012

 

Ramush Haradinaj arrin nė Prishtinė

(I plotėsuar) - Kryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, ish-kryeministri i Kosovės dhe ish-komandanti i ZO tė Dukagjinit tė UĒK-sė, Ramush Haradinaj, ka arritur nė Aeroportin “Adem Jashari” nė Prishtinė, pas gati dy vitesh qėndrimi nė burgun e Hagės.

Haradinajt iu mundėsua mbrojtja nė liri, pak kohė pėrpara se Tribunali ta thotė fjalėn pėrfundimtare nė kėtė proces gjyqėsor.

Rigjykimi i pjesshėm i ish-komandantėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Ramush Haradinaj dhe dy ish-bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj dhe Lah Brahimaj, ka nisur nė muajin gusht tė viti 2011.

Ramush Haradinaj ishte shpallur i pafajshėm pėr tė njėjtėn akuzė mė 3 prill tė vitit 2008 nga, Gjykata Ndėrkombėtare e Kundėr Krimeve tė Luftės.

Vendimin e Tribunalit, qė Haradinaj tė mbrohet nė liri, nuk e ka kundėrshtuar as prokuroria.

Raportohet se njė numėr i madh i mediave kanė dalur ta pėrcjellin ardhjen e Haradinajt nė Aeroport.

Nga ana tjetėr nuk ka njė interesim tė madh tė qytetarėve qė kanė dalė pėr ta pritur ish kryeministrin, mė pėrjashtim tė 20-30 personave.

* * * * *

Ramush Haradinaj, vjen nė Kosovė. Ai u lirua nga Tribunali i Hagės qė tė mbrohet nė liri. Vendimi pėrfundimtar nė kėtė proces gjyqėsor pritet tė merret pas disa javėsh.
Ardhja e Ramush Haradinajt, ish Kryeministėr i Kosovės dhe aktualisht kryetar i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, u konfirmua nga familjarėt e tij.
Kemi kontaktuar me njėrin nga anėtarėt e familjes Haradinaj, dhe ata konfirmojnė se tė enjten, Ramush Haradinaj do tė zbresė nga avioni nė Aeroportin Ndėrkombėtar “Adem Jashari” nė Prishtinė.
Pritet qė mbėrritja e tij tė ndodh rreth orės 11-te tė sė enjtes.
Vendimi i trupit Gjykues tė Tribunalit tė Hagės pėr lirim tė Haradinajt, nuk ėshtė kundėrshtuar as nga Prokuroria e Tribunalit.
Pas marrjes sė kėtij vendimi, prokuroria ka pasur tė drejtė ligjore qė deri tė mėrkurėn nė orėn 12 tė paraqesė ankesė ndaj vendimit pėr mbrojtje nė liri Ramush Haradinajt.
Mirėpo kėtė veprim, prokuroria nuk e ka bėrė dhe kjo do tė thotė se ish kryeministri Haradinaj, tė enjten mbėrrin nė Kosovė.

Lirohet pėrkohėsisht nga burgu i Hagės Ramush Haradinaj

Gjykata Ndėrkombėtare e Hagės pėr krimet e luftės nė ish-Jugosllavi ka vendosur tė lirojė pėrkohėsisht nga paraburgimi ish-kryeministrin e Kosovės Ramush Haradinaj.
Lajmin e kanė konfirmuar zyrtarė tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, lider i sė cilės ėshtė Ramush Haradinaj.
Seancat pėrmbyllėse tė procesit gjyqėsor kundėr Haradinajt pritet tė mbahen mė 25 dhe 26 qershor, raporton REL.
Sipas burimeve Haradinaj pritet tė gjykohet nė gjendje tė lirė.
Bashkė me Haradinaj po gjykohen edhe dy bashkėluftėtarėt e tij, Idriz Balaj dhe Lah Brahimaj.
Ramush Haradinaj ėshtė shpallur i pafajshėm nė prill tė vitit 2008, por Tribunali i Hagės vendosi pėr njė rigjykim tė pjesshėm, i cili filloi nė korrik tė vitit 2010.
Ramush Haradinaj, Idriz Balaj dhe Lah Brahimaj akuzohen pėr “vrasje, torturė dhe trajtim mizor, si krime qė bien ndesh me ligjet dhe zakonet e luftės”

 

 

 

http://www.gazeta55.al/index.php?kat=aktualitet&artikulli=27187

 

Ramush Haradinaj mbėrrin nė Kosovė

10-05-2012 / Gazeta 55

Ramush Haradinaj mbėrrin nė Kosovė

Ish-kryeministri i Kosovės, njėkohėsisht lideri i AAK-sė, Ramush Haradinaj ka mbėrritur sot rreth orės 12:30 nė aeroportin ndėrkombėtar "Adem Jashari". Mediat e Kosovės njoftojnė se kamerat nuk kanė mundur tė fiksojnė Haradinaj, pėr shkak tė sigurisė sė madhe qė EULEX ka ndėrmarrė, por gjithsesi foto-reporterėt ia kanė dalė tė shkėpusin disa imazhe nga mbėrritja e tij nė Prishtinė. Ndėrkohė qė raportohet se pėrveē interesit tė gazetarėve nuk po i ofrohet njė pritje e njėjtė nga qytetarėt e Kosovės. Vendimi pėr lirimin e Ramush Haradinaj ėshtė marrė dje dhe ai do tė rri nė Kosovė, deri nė dhėnien e vendimit tė Gjykatės Ndėrkombėtarė tė Hagės qė pritet tė jepet gjatė muajve tė verės. Ish-kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj, dhe dy tė akuzuarit e tjerė, Idriz Balaj dhe Lah Brahimaj, ngarkohen me “krime tė kryera gjatė luftės nė Kosovė”. Rigjykimi i pjesshėm i ish-komandantėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės ka nisur nė muajin gusht tė 2011-ės. Tre tė akuzuarit janė liruar mė 3 prill tė vitit 2008 nga akuzat pėr krime kundėr njerėzimit, ndėrsa rigjykimi i pjesshėm thuhet se ka nisur pėr shkak tė paraqitjes sė dėshmive shtesė nė procesin kundėr tyre.

...

 

 

 

http://www.rfi.fr/europe/20120511-tpiy-liberte-provisoire-ramush-haradinaj-ex-premier-ministre-kosovar-avant-le-verdic

 

Kosovo/TPIY -

Article publié le : vendredi 11 mai 2012 - Derničre modification le : vendredi 11 mai 2012


TPIY: liberté provisoire pour un ex-Premier ministre kosovar avant le verdict

L'ex-Premier ministre du Kosovo, Ramush Haradinaj, avant l'énoncé du verdict du TPIY, ą La Haye, le 3 avril 2008.

L'ex-Premier ministre du Kosovo, Ramush Haradinaj, avant l'énoncé du verdict du TPIY, ą la Haye, le 3 avril 2008.

(Photo : Reuters)

L'ex-Premier ministre du Kosovo, Ramush Haradinaj, avant l'énoncé du verdict du TPIY, ą La Haye, le 3 avril 2008.

Par RFI

L'ancien Premier ministre kosovar Ramush Haradinaj, rejugé pour crimes de guerre par le TPIY, Tribunal pénal international pour l'ex-Yougoslavie, de La Haye, est retourné le 10 mai au Kosovo oł il attendra son verdict en liberté provisoire. Aprčs son arrivée ą l'aéroport de Pristina, Ramush Haradinaj a été conduit par l'Eulex, la mission de police européenne sur
place, ą son domicile dans la capitale kosovare. Le TPIY devrait rendre en aoūt son verdict concernant Ramush Haradinaj.

 

http://www.adnkronos.com/IGN/Aki/English/Politics/Kosovo-UN-tribunal-temporarily-frees-former-PM-Haradinaj-ahead-of-verdict_313289661855.html

Kosovo: UN tribunal temporarily frees former PM Haradinaj ahead of verdict

Pristina, 10 May (AKI) - The International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia on Thursday temporarily released former Kosovo prime minister Ramus Haradinaj, pending a trial verdict due later this year.

 

He is charged with war crimes against Serb, Roma and non-loyal Albanian civilians during the 1998-1999 Kosovo rebellion.

Irina Gudeljevic, spokeswoman for European Union police and judicial mission in Kosovo (EULEX) confirmed that Haradinaj was released from the Hague jail and arrived in Pristina, where his movements will be supervised by EULEX.

There was no immediate confirmation from the Hague, but Kosovo Albanian language media said Haradinaj had been set free pending a verdict, which was expected later this year.

Haradinaj, former regional commander of the Kosovo Liberation Army (KLA) which fought against Serbian rule, was briefly prime minister after Kosovo was put under United Nations control in 1999.

He resigned in 1995 and surrendered to the tribunal, after he was charged with crimes allegedly committed by forces under his command in Jablanica detention camp in western Kosovo.

According to the indictment, at least a dozen Serb, Roma and non-loyal Albanian civilians were killed and tortured in the camp by Haradinaj’s forces.

Haradinaj was acquitted in 2008 due to a lack of evidence and the tribunal said many witnesses refused to testify, fearing reprisals.

An appeals panel ordered a retrial in 2010 and Haradinaj returned to the Hague in July the same year.

Several witnesses had been killed or died mysterious deaths since the beginning of Haradinaj’s trial and the tribunal had difficulty getting witnesses to appear in court during the retrial.

Closing statements by prosecution and defense in the retrial are scheduled for 25 and 26 June and the verdict is expected later this year, but Haradinaj will stay free until verdict was pronounced.

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=166781

 

Lirohet pėrkohėsisht nga burgu i Hagės Ramush Haradinaj

Description : Lirohet pėrkohėsisht nga burgu i Hagės Ramush Haradinaj

Gjykata Ndėrkombėtare e Hagės pėr krimet e luftės nė ish-Jugosllavi ka vendosur tė lirojė pėrkohėsisht nga paraburgimi ish-kryeministrin e Kosovės Ramush Haradinaj.
Lajmin e kanė konfirmuar zyrtarė tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, lider i sė cilės ėshtė Ramush Haradinaj.
Seancat pėrmbyllėse tė procesit gjyqėsor kundėr Haradinajt pritet tė mbahen mė 25 dhe 26 qershor, raporton REL.
Sipas burimeve Haradinaj pritet tė gjykohet nė gjendje tė lirė.
Bashkė me Haradinaj po gjykohen edhe dy bashkėluftėtarėt e tij, Idriz Balaj dhe Lah Brahimaj.
Ramush Haradinaj ėshtė shpallur i pafajshėm nė prill tė vitit 2008, por Tribunali i Hagės vendosi pėr njė rigjykim tė pjesshėm, i cili filloi nė korrik tė vitit 2010.
Ramush Haradinaj, Idriz Balaj dhe Lah Brahimaj akuzohen pėr “vrasje, torturė dhe trajtim mizor, si krime qė bien ndesh me ligjet dhe zakonet e luftės”

 

 

http://www.shekulli.com.al/shekulli/2012/05/08/gjykata-hages-liron-ramush-haradinaj/

08/05/2012 20:46

Gjykata Hagės liron Ramush Haradinaj

Ramush Haradinaj

Gjykata Ndėrkombėtare e Hagės pėr krimet e luftės nė ish-Jugosllavi ka vendosur tė lirojė pėrkohėsisht nga paraburgimi ish-kryeministrin e Kosovės Ramush Haradinaj.

Lajmin e kanė konfirmuar zyrtarė tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, lider i sė cilės ėshtė Ramush Haradinaj.

Seancat pėrmbyllėse tė procesit gjyqėsor kundėr Haradinajt pritet tė mbahen mė 25 dhe 26 qershor, raporton REL.

Sipas burimeve Haradinaj pritet tė gjykohet nė gjendje tė lirė.

Bashkė me Haradinaj po gjykohen edhe dy bashkėluftėtarėt e tij, Idriz Balaj dhe Lah Brahimaj.

Ramush Haradinaj ėshtė shpallur i pafajshėm nė prill tė vitit 2008, por Tribunali i Hagės vendosi pėr njė rigjykim tė pjesshėm, i cili filloi nė korrik tė vitit 2010.

Ramush Haradinaj, Idriz Balaj dhe Lah Brahimaj akuzohen pėr “vrasje, torturė dhe trajtim mizor, si krime qė bien ndesh me ligjet dhe zakonet e luftės”.

  

http://futuroinsieme.wordpress.com/2012/05/06/leka-ii-principe-e-consigliere-del-governo-albanese/

 

LEKA II, PRINCIPE E CONSIGLIERE DEL GOVERNO ALBANESE

6 maggio 2012

 

TRADIZIONE E MODERNITĄ, NUOVO RUOLO DELLE FAMIGLIE REALI NELL’EUROPA ORIENTALE

S.A.R. il Principe Leka II, Capo della Real Casa d’Albania, racconta la vita della Famiglia Reale nell’Albania di oggi, in una recente intervista al settimanale francese “Point de Vue”, assieme alla sua futura sposa Elia Zaharia. Il futuro Sovrano spiega come si sia preparato al proprio ruolo col sostegno del Padre Re Leka I, recentemente scomparso, ma anche grazie al contributo della madre, la Regina Susan. A loro egli deve l’apertura verso il mondo, la cultura internazionale, la conoscenza approfondita dell’Albania e l’amore per il paese e per il suo popolo. Per quanto riguarda il suo attuale ruolo nel Paese, il Principe sottolinea che la Famiglia Reale si č integrata perfettamente e lavora per rinforzare la stabilitą del Paese e l’unificazione del popolo albanese in tutta la regione balcanica. Le prioritą della Famiglia Reale sono le attivitą sociali e culturali, cercando di contribuire anche al processo di integrazione europea dell’Albania. L’attuale Capo della Casa Reale albanese ricorda gli ultimi momenti della vita di suo padre, il quale il 28 novembre scorso, giorno della festa nazionale, poche ore prima di morire, volle che la bandiera nazionale venisse messa a sventolare alla finestra della sua camera d’ospedale. Quando vide il proprio desiderio realizzato, Leka I, prese le mani del figlio, esortandolo a proseguire per la propria strada e a consacrarsi al ruolo che gli spetta. Il Re esortņ il figlio a non esitare mai ad affrontare sacrifici nell’interesse della Patria albanese. Per il giovane Principe Leka fu una scena impossibile da dimenticare. Dopo i difficili momenti della morte del padre, l’attuale Capo della Real Casa ricorda con emozione il grande sostegno e l’incredibile simpatia testimoniata dagli albanesi. Nell’arco di tre giorni la Famiglia Reale ricevette pił di tremila visitatori tra cui le pił alte cariche dello Stato, inclusi il Premier, il Presidente del Parlamento, tutti i ministri, il Corpo Diplomatico accreditato in Albania, e i pił importanti dignitari delle tre confessioni religiose del paese concelebranti il funerale nei tre riti: musulmana e cristiana ortodossa e cattolica. Quella grande folla a Tirana, piena di commozione, donņ tanto coraggio e speranza al giovane Principe.

Dal 2005 Leka II č anche consigliere ministeriale, parallelamente con le sue funzioni reali, permettendo in questo modo alla Famiglia Reale di portare il proprio contributo al cambiamento, intrattenendo peraltro relazioni con le Teste Coronate d’Europa e le massime istituzioni umanitarie internazionali. Per quattro anni il Principe ha lavorato presso il Gabinetto del Ministro degli Affari Esteri, proprio negli anni in cui l’Albania č diventata membro della Nato; ed ora in attesa dell’ingresso nell’Unione Europea. Ora egli lavora presso il Gabinetto del Minsitro degli Interni ed ha contemporaneamente la missione di Capo della Real Casa, avendo cosģ delle giornate lavorative particolarmente lunghe. Il Principe ha annunciato che presto diffonderą un comunicato ufficiale in merito le sue nozze con Elia Zaharia.

il Principe Leka II e il Presidente Sali Berisha

il Principe Leka II e il Presidente Sali Berisha

La futura Principessa Elia ammette che la sua vita č profondamente cambiata da quando č diventata la fidanzata ufficiale del Principe Leka. Ha lasciato la Francia per vivere nel suo paese d’origine. La giovane futura Principessa ha potuto sempre contare sull’aiuto del suo fidanzato. Elia č stata accanto al futuro sposo anche nei tristi giorni che seguirono la scomparsa di Re Leka, da lei ricordato come un uomo meraviglioso con un amore straordinario per il suo popolo, avendo consacrato tutta la sua vita alla causa nazionale della libertą albanese. Ha imparato a conoscere il futuro suocero e a rispettarlo. Per il momento la giovane Elia sta accanto al Principe Leka, aiutandolo nelle funzioni pubbliche. La futura Principessa afferma che la Famiglia Reale trova in maniera naturale la propria collocazione nella realtą politica, culturale e sociale del paese. Nello stesso tempo Elia crede che la politica in Albania sia ancora instabile, e che il popolo necessiti di concordia e di essere ascoltato. Ella spera che tutta l’energia impiegata dalla coppia reale per la causa donerą all’Albania maggiore equilibrio e sviluppo. Alla futura Principessa piacerebbe che il proprio matrimonio si ispirasse a quello di Re Zogu con la Regina Geraldina, evento che per gli albanesi fu uno dei pił felici. La futura Regina d’Albania desidera soprattutto che il suo matrimonio sia una grande e felice festa per tutti gli albanesi, nel segno della speranza di migliori condizioni di vita, benessere e progresso.

(Fonte: U.M.I.)

 
http://www.panorama.com.al/lajmi-i-fundit/holokausti-berisha-nderim-familjeve-shqiptare/

 

Holokausti, Berisha: Zogu u hapi dyert hebrenjve

Lajmi i Fundit

Berisha duke folur nė ceremoninė e prezantimit tė dokumentarit ne SHBA disa dite me pare

Kuvendi i Shqipėrisė po mban njė seancė tė posaēme pėrkujtimore pėr Holokaustin. Nė fjalėn e tij pėrshėndetėse, kryeministri Sali Berisha tha se gjahu kolektiv ndaj etnisė hebre ėshtė “procesi mė barbar qė qytetėrimi perėndimor ka njohur nė tėrė shekujt e fundit.”

Kryeministri tha se Holokausti pati mbi 6 milionė viktima, ndaj dhe sot nderimi shkon tek tė gjithė burrat, gratė, fėmijėt, tė sapolindurit dhe ende tė palindurit tė cilėt u flijuan se i pėrkisnin etnisė ēifute, pėr tė cilėn kryeministri tha se ėshtė njėra prej rracave mė fisnike tė njerėzimit.

Duke iu referuar aktit tė shqiptarėve tė cilėt strehuan hebrenjtė dhe nuk i dorėzuan ata tek nazistėt kryeministri vlerėsoi gjestin e qytetarėve shqiptarė dhe shtetarėve tė asaj kohe.

“Sot pėr ne ėshtė njė ditė nderimi, sė pari pėr mbretin e shqiptarėve, Ahmet Zogu, i cili ishte shtetari i vetėm qė nuk mbylli dyert dhe kufijtė, pėr hebrenjtė qė gjuheshin nė tė katėr skajet e kontinentit. I hapi kufjtė dhe konsulloret e tij, pėr tė bėrė atė qė mund tė bėnte mbreti i vendit mė tė varfėr tė Europės nė shpėtim tė tyre. Sot ne pėrulemi me nderim tė madh, para burrave dhe grave nė qytete dhe fshatrat e Shqipėrisė, qė me njė trimėri tė rrallė, burrėri tė jashtėzakonshme, humanizmi ekzemplar, dėshmuan para vetės dhe mbarė botės si zotėrit mė tė mirė tė shtėpive nė kėtė planet.”- tha kryeministri.

Ai tha se sot, pėrulemi me nderim tė madh para familjeve shqiptare, sepse ata i lanė kombit njė trashėgimi tė jashtėzakonshme, duke shtuar se, “ėshtė njė ditė nderimi edhe pėr tė gjithė autoritetet shqiptare tė cilat nė kohė presioni nuk pranuan marrėveshje me nazistėt pėr tė dorėzuar hebrenjtė.

Ndėrkaq nė kėto momente nė sallėn e parlamentit po shfaqet njė film dokumentarė qė pėrmban dėshmi tė asaj qė shqiptarėt bėnė ndaj hebrenjve.

http://pm.gc.ca/eng/media.asp?id=4767

 

Statement by the Prime Minister of Canada at the 2012 National Holocaust Remembrance Ceremony

23 April 2012

Ottawa, Ontario

 Prime Minister Stephen Harper made the following remarks at the 2012 National Holocaust Remembrance Ceremony:

“Thank you to Fran and Harry for that kind introduction.

“I’d also like to thank both, and the entire Canadian Society for Yad Vashem, for your work in the service of a cause of the greatest importance to our country and to the world.

“And, Fran, thank you also for agreeing to be a member of the Development Council of the National Holocaust Memorial.

“Survivors, honoured veterans, Canadian descendants of the Righteous Among the Nations, distinguished guests, fellow parliamentarians, ladies and gentlemen.

“Six million.

“Six million innocent men, women, and children.

“We remember this number.

“It reminds us of the sheer scale of the Holocaust, but one aspect of its singular place in the history of crimes against humanity.

“Above all, we remember the individuals included in this number.

“We remember that each one has a name – precious, irreplaceable, deserving of honour.

“And so we gather as a nation on this solemn day.

“Today we honour each and every one of the six million who were murdered in the Holocaust.

“We pay tribute to the courage and solidarity of the Jewish people in that time of gravest peril.

“We stand in awe of the Righteous.

“We give thanks for those who survived.

“We especially give thanks for those who survived and found their way to our country, and who have enriched its life immeasurably.

“Ladies and gentlemen, today we remember not only a fact of history.

“We rededicate ourselves to the promotion of human rights in our own time.

“We strengthen our resolve to defend the vulnerable, to challenge the aggressor and to confront evil.

“And we renew our vow: never again.

“But to honour the victims and survivors of the Holocaust, it is not enough simply to remember.

“Truly remembering the Holocaust must also be an understanding and an undertaking.

“It is an understanding that the same threats exist today.

“It is an undertaking of a solemn responsibility to fight those threats.

“We see it in the manifestos of organizations which deny the right of Israel as a Jewish state to exist.

“We see it most profoundly and clearly in the ravings of a ruthless leader who threatens to wipe Israel off the map, while violating his country’s international obligations and pursuing the development of nuclear weapons.

“We see it in the slaughter of Jewish children and other innocents, just last month, by a man born and raised in a tolerant, Western country.

“And we see it here at home, every year on some university campuses, in the unconscionable slur that is the so-called Israeli Apartheid Week.

“Ladies and gentlemen, while the Holocaust stands alone, it does not stand isolated.

“It is but the most hellish chapter in the long and continuing history of anti-Semitism.

“We must face this history unflinching.

“Anti-Semitism is a sickness, a deadly moral sickness.

“Anti-Semitism kills the lives and security of its victims, the consciences of its perpetrators, the integrity of those who fail to speak out, of those who counsel a false peace, of those who seek refuge in moral equivalence.

”As history and present controversies tell us all too well, anti-Semitism is a threat not only to the Jewish people.

“It is a threat to us all – a sickness that quickly morphs into a hatred and a desire to destroy anyone – anyone who is different than its perpetrator.

“But most important of all, we remind ourselves, we remind ourselves in this moment, that we are neither hopeless nor helpless.

“This is the message of Yad Vashem, of the Canadian Society for Yad Vashem, and of all those committed to Holocaust remembrance and education.

“You take on the painstaking work of documenting and researching the most unspeakable horrors of which humanity is capable.

“But you do so with confidence that there is a moral compass to guide us surely away from such horrors.

“You do so with hope, believing in the power of education to foster tolerance, compassion and understanding.

“You do so with generosity, celebrating the heroes who chose good over evil, even at the risk of their own lives, highlighting the fact that these heroes include people of all faiths.

“As a Canadian, as Prime Minister, I thank you for your noble service, your invaluable service, to our country and to the family of civilized nations.

“Ladies and gentlemen, in a few moments we will hear the stories of three of the Righteous Among the Nations.

“It is natural on hearing these stories, not only to be moved and inspired, but also to reflect.

“Why did the Righteous choose to do good, even under the most terrifying circumstances?

“What were the factors which influenced their number in any given place?

“And in so many places, why was that number not larger?

“At the end of today’s ceremony will be the launch of an exhibit from Yad Vashem, on Muslim Albanians who rescued Jews during the Holocaust.

“We have much to learn from their example.

“Following Nazi occupation in 1943, the Albanians refused to turn over lists of Jews within their borders.

“They gave false documents to Jews, to help them avoid detection.

“The country protected not only its own Jewish citizens; they welcomed an even larger number of Jewish refugees from neighbouring lands.

“As a result, almost all of them were saved.

“What is the reason for this magnificent example?

“It is Besa, a code of honour, the highest ethical code in Albania.

“Besa means literally ‘to keep the promise’ – to keep one’s word, to the point of being someone in whom a person in need can entrust his or her very life.

“Ladies and gentlemen, we too must keep this promise.

“This is the culture of honour which we must all protect and strengthen, not only in our own country, but also in international forums and around the world.

“Historian Sir Martin Gilbert reports that most rescuers believe that they did, and I quote, ‘the only thing a decent person would do.’

“He quotes a woman whose father was honoured as Righteous, saying her father would have said, and again I quote, that he did ‘nothing other than any normal human being would have done.’

“On this solemn day of remembrance, let us rededicate ourselves to spreading that decency, to making that statement true.

“Let us push relentlessly the boundaries of tolerance and respect, until these values are realized the world over.

“Now can we achieve this, fully and forever?

“History tells us, sadly, that we should not expect to do so.

“But it also tells us that we must eternally try.

“This is the mission of Yad Vashem.

“And this remains the great challenge before us and before the world today.

“Thank you very much.”

 

http://t.co/yPL6yhoA

 

 

 

 

 

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.php?IDNotizia=87477&IDCategoria=2685

 

21 Prill 2012 - 17:21 | Shqiperi

Description : http://www.balkanweb.com/images/spacer.gif Description : http://www.balkanweb.com/images/spacer.gif Description : http://www.balkanweb.com/images/spacer.gif Description : http://www.balkanweb.com/images/spacer.gif Description : http://www.balkanweb.com/images/spacer.gif Description : http://www.balkanweb.com/images/spacer.gif

 

Description : http://www.balkanweb.com/images/spacer.gif

Spahiu: Po punohet pėr kthimin e eshtrave tė Mbretit Zog

Description : http://www.balkanweb.com/images/spacer.gif

Description : http://www.balkanweb.com/images/spacer.gif

Description : http://www.balkanweb.com/images/spacer.gif

Description : Spahiu: Po punohet pėr kthimin e eshtrave tė Mbretit ZogTIRANĖ - Kryetari i Partisė Lėvizja e Legalitetit, Ekrem Spahiu, shprehet se nė 100-vjetorin e pavarėsisė po punohet pėr kthimin nė atdhe tė eshtrave tė Mbretit Zog.

"Po pėrgatitet seriozisht kthimi i eshtrave tė Mbretit Zog gjatė kėtij viti dhe pėr kėtė qėllim ėshtė ngritur dhe njė komision ndėrministror, qė kryesohet nga Ministri i Brendshėm, Bujar Nishani", u shpreh Spahiu, gjatė njė takimi me komunitetin shqiptar nė Bruksel, ku ndodhej pėr njė vizitė sė bashku me pretendentin e fronit mbretėror, Princin Leka, nė kuadėr tė aktiviteteve pėr 100 vjetorin e Pavarėsisė.

Nė kėtė takim, ku morėn pjesė mbi 200 bashkėatdhetarė, Princi Leka theksoi se "shqiptarėt duhet tė kuptojnė se kur gjenden larg atdheut, nuk ka mė interesa politike apo partiake, por se duhet tė qėndrojnė tė bashkuar".

Kryetari i PLL-sė theksoi se "nė 100 vjetorin e Shpalljes sė Pavarėsisė duhet tė kujtojmė se njė pjesė e historisė sė shtetit shqiptar lidhet edhe me historinė e Familjes Mbretėrore".

Ai mė pas vuri nė dukje progresin e madh tė realizuar vitet e fundit nga qeveria shqiptare, nėn drejtimin e kryeministrit Sali Berisha, i cili sipas tij, ka qenė dhe njė mbėshtetės i fuqishėm i vlerėsimit tė Familjes Mbretėrore.

(er.nu/BalkanWeb)

 

 

 

 

http://balkans.courriers.info/article19774.html

 

Le Courrier de la Serbie

Serbie : les partis albanais de Preševo se rallient ą la candidature de Muamer Zukorlić

De notre correspondant

Sur la Toile :

Description : http://balkans.courriers.info/local/cache-vignettes/L100xH100/moton775-1212482595.gif

Mise en ligne : mardi 24 avril 2012

La Coalition des Albanais de la Vallée de Preševo/Presheva a décidé de soutenir la candidature présidentielle de Muamer Zukorlić, mufti de Novi Pazar. En échange de ce soutien, le mufti candidat aurait « aidé » la coalition ą obtenir les signatures nécessaires pour se présenter aux élections parlementaires. Les autres partis albanais de la Vallée appellent au boycott des élections serbes.

Par Belgzim Kamberi

Description : JPEG - 22 ko

Riza Halimi et Muamer Zukorlić

La Coalition, qui regroupe quatre partis albanais, soutient la candidature de Muamer Zukorlić aux élections présidentielles du 6 mai. Riza Halimi, président du Parti pour l’action démocratique et unique député albanais au Parlement de Serbie, a confirmé ce ralliement.


Retrouvez nos dossiers :
La Vallée de Preševo, toujours ballotée entre Serbie et Kosovo
« Élections de Djurdjevdan » en Serbie : tous les scrutins auront lieu le 6 mai


« Nous voterons pour Muamer Zukorlić, car il semble źtre le candidat le plus sérieux, qui a toujours été intéressé ą la résolution des problčmes, non seulement dans le Sandžak de Novi Pazar, mais aussi dans la Vallée de Preševo/Presheva », a déclaré Riza Halimi.

« Nous sommes conscient qu’il sera difficile pour Zukorlić de gagner l’élection mais, par notre soutien, nous démontrerons que nous soutenons les forces progressistes, que nous soutenons cette personnalité, qui veut le bien de la Vallée de Preševo/Presheva. Nous pensons qu’il est un exemple pour les dirigeants serbes qui ont ignoré en permanence nos revendications et le progrčs du processus démocratique, politique et économique dans la Vallée », a-t-il ajouté.

Les autres partis politiques albanais de la région, qui participent aux élections municipales serbes, ont appelé au boycott des scrutins présidentiels et législatifs.

Une source proche de la Coalition des Albanais de la Vallée de Presevo a confirmé lundi que le mufti Zukorlić aurait « aidé » la Coalition des Albanais de la Vallée de Presevo a obtenir les signatures nécessaires pour pouvoir présenter une liste aux élections législatives. La Coalition des Albanais de la Vallée de Presevoi avait besoin de 10.000 signatures, une chiffre difficile ą atteindre, étant donné le boycott des autres partis albanais. Il a donc fallu un petit « coup de pouce » en provenance du Sandžak.

 

 

 

 

 

http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=113382

 

PLL, Spahia: Do sjellim eshtrat e Ahmet Zogut

 

» Dėrguar mė: 26/03/2012 - 15:55

 

Enver Doēi

MAT -Eshtrat e mbretit tė shqiptarėve, Ahmet Zogu, do tė vijnė kėtė vit dhe ndryshe nga ēfarė mendohej, se ai do tė vendosej pranė Nėnės Mbretėreshė, ata do tė rivarrosen nė Kodrat e Sarajt nė Mat, pikėrisht nė vendin ku ai ka lindur. Kėtė e bėri tė ditur dje, kryetari i Partisė Lėvizja e Legalitetit, Ekrem Spahiu, nė njė takim qė mbajti nė Mat pėr riorganizimin e kėsaj partie, pikėrisht nė zonėn ku kjo parti ka marrė mė shumė vota se nė asnjė votė tjetėr. Spahiu, nė fjalėn e tij, mbajtur pėrpara mbėshtetėsve tė kėsaj partie, u shpreh se "nė 100-vjetorin e Pavarėsisė sė vendit, do tė vijnė nė atdhe eshtrat e Mbretit tė shqiptarėve, Naltmadhnisė sė tij, Ahmet Zogu". Ai nuk ėshtė shprehur, nėse me rastin e ardhjes sė eshtrave tė Zogut, qė aktualisht gjenden nė Francė, do tė mblidhen nė njė vend tė gjithė familjarėt e vdekur tė Oborrit Mbretėror. Vetė kryeministri Berisha nė prononcimet e tij publike nė lidhje me festimet nė kuadrin e 100-vjetorit tė Pavarėsisė ka vlerėsuar figurėn e mbretit Zog duke premtuar dhe sjelljen nė atdhe tė eshtrave tė tij. Ndėrkohė nė takimin me mbėshtetėsit e Oborrit Mbretėror Spahiu theksoi dje gjithashtu se "jashtė bindjeve politike, jo vetėm populli i Matit, por mbarė kombi shqiptar ka nevojė pėr njė qeverisje mbipolitike, e cila do tė shohė interesat e kombit". Ai u shpreh se pėrkrah forcėn politike Lėvizja e Legalitetit, e cila bashkohet nė aspiratat dhe synimet e Oborrit Mbretėror pėr njė Shqipėri etnike. Ndėrkaq, Kryetari i PLL-sė, Ekrem Spahiu u shpreh se "forca e tij politike ėshtė ngritur me ideale mbretėrore dhe do tė vazhdojė tė kontribuojė nė kėtė drejtim". Spahia u shpreh se nė zgjedhjet e 2013-ės kjo forcė politike do tė dalė me njė program i cili i shėrben interesave tė vendit.

 

 

 

 

http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=112273

 

Xhelal Staravecka: Zogu bėri ēobanėt e dhive oficerė

 

» Dėrguar mė: 04/03/2012 - 09:17

 

Lajme te ngjashme

Promovohen kujtimet e Xhelal Staraveckes
• Datė: Apr 11, 2012

 

Mė lart thash se Zogu mbushi qafat me yje si oficerė rezervė tė ēobanėve tė dhive nė Mat dhe gjetkė. Kėtu mė poshtė dua ta sqaroj ēėshtjen se nuk e kam thėnė pėr tė pasqyruar gjendjen e injorancės tė oficerėve rezervė tė Zogut, partizanė e besnikė tė “Naltmadhnis sė tij”, sikurse mbaheshin ata vetė e sikurse Zogji vetė e konsideronte tė atillė, kurse e vėrteta ėshtė krejt ndryshe… Por, u betohem nė nderin e sė vėrtetės, se shumica prej tyre kanė qenė ēobanė dhish, mbasi unė vet jam dėshmitar i kėsaj tė vėrtete. Dėgjojeni historinė: Kur na hoqėn nga Fieri mbas dėnimit (Lėvizja e Fierit, 14 gusht 1935) na ēuan nė Durrės, si do tė shohim mė tej, pėr tė vuajtur dėnimin. Pėr burg politik kishin pėrgatitur njė ndėrtesė qė nuk ishte bėrė pėr atė qėllim. Nė personelin e rojės sė burgut ishte dhe njė farė Selmani nga Mati, tė cilin nga shkaku i lėvizjes tonė e kishin thirrur nė shėrbim me gradėn oficer qė kishte pasur prej themelimit tė regjimit tė Zogjit, si toger nė shtallėn e rezervistėve tė Matit. Si tė burgosur pėr faje politike, kishim vetėm beneficin e mos mbylljes sė dyerve tė dhomave deri nė orėn 22 tė natės, pėr t’u hapur nė orėn 6 tė mėngjesit. Kėshtu ishim tė lirė pėr tė shėtitur nė oborr gjithė ditėn. Njė ditė, duke shėtitur nė oborr si gjithnjė, dėgjova Selmanin, togerin matjan, qė po llafosesh me veten. Kurioz, u ndala dhe konstatova se bėnte llogarinė e bukėve me gishtrinjtė e duarve.E kuptova se ishte analfabet. Nga shkaku i temperamentit tim, revolucionar tej ēdo thėnie, nuk kam mundur tė isha njė politikan gjakftohtė e dinak si shumė tė tjerė. Prandaj, kam pasur njė varg tė gjatė mjerimesh, pse nuk kam ditur tė bėja njė politikė qė bėjnė dinakėt, pa rrezikuar kurrgjė e pastaj ulen nė karrigen e qė nuk e meritojnė fare, por me njė elokuencė tė fortė, aq sa t’u japin evenimenteve nė tė cilėt vetėm kanė asistuar mė tepėr se tė kenė vepruar, njė ngjyrė tė atillė sa fillojnė dhe vetė tė besojnė se pėrshkrimet qė bėjnė i pėrshtaten tė vėrtetės. Karakteri im intransigjent mė konverton nė njė ēast nė partizan tė mbrojtjes tė sė vėrtetės dhe tė drejtės, kundra ēdo sistemi dhe presioni qė spekulon mbi tė drejtėn e tė tjerėve nė tė mirėn egoistike tė vetes. Me fjalė tė tjera, padrejtėsia, prepotenca, nepotizma, pa folur mbi tradhtinė dhe pazarllėqet mbi kurrizin e atdheut, kanė krijuar nė qenien time njė urrejtje e cila jo vetėm nuk mund tė shkulet kurrė nga unė, por, nė tė kundėrt, ndez nė ēast njė flakė tė rreptė qė mė shtyn drejt aksionit. Kėshtu, posa konstatova se toger Selmani nga Mati ishte qind pėr qind injorant, mė shkoi mendja atėherė te aq djem tė Shqipėrisė qė kishin mbaruar shkollat e bridhnin rrugėve tė Tiranės pėr ndonjė nėpunėsi shtetėrore, mbasi nė Shqipėri asi kohe nuk kishte ndonjė zhvillim ekonomik dhe industrial nė asnjė fushė pėr tė kėrkuar ndonjė vend nė ato degė. Ata orvateshin ēdo ditė nėpėr ministritė pa e realizuar ėndrrėn e vet, qė tek e fundit ishin legjitime, jo vetėm nga shkaku i kulturės qė kishin, por mė tepėr pse vendet ishin zėnė nga injorantėt, mirėpo tė patundur nga pėrkrahja, pse ishin spiunė tė Musa Jukės apo tė Abdurrahman Krosit. Nga ana tjetėr, mos tė harrojmė dhe urrejtjen e Musa Jukės kundra rinisė, tė cilėn nė pjesėn mė tė madhe e akuzonte si tė rrezikshme, komuniste. Kurse mė vonė, i pamė ata qė ishin tė preferuar nga Musa Juka se si nuk e rrezikuan veten e tyre pėr dashuri tė atdheut gjatė okupacionit italian, por sabotuan luftėn nė pjesėn mė tė mirė nga zonja “frigė”. Posa m’u filmuan ato kondita tė vėshtira nė mėnd pėr rinin tonė, u ktheva me njė lėvizje mekanike dhe i drejtova Selmanit me njė ajėr sikur unė tė isha komisar i policisė e ta kisha kapur Selmanin nė delikt flagrant, dhe e pyeta me njė autoritet sa ai harroi se ishte oficer, dhe akoma mė tepėr se ishte matjan i “Nalt Madhnis Tij” dhe unė isha i burgosur: - Ē’punė bėje ti para se tė thėrrisnin nė shėrbim? - Ēoban or taj, ruaja dhaet... - Nė ē’qytete e vende tė tjerė ke qenė veē Tiranės e Durrėsit? - Nė Burrel dhe nė Zerqan,- m’u pėrgjigj. - A din me shkrue e kėndue? - Jo, or zotnaej... - Po atėherė pse tė kan ba oficer? Selmani u hesht dhe filloi tė mendohesh pėr disa sekonda e duket nė atė ēast i ra nė mėnd gjendja e tij si oficer matjan. E, ndėrsa ai po pėrgatiste pėrgjigjen e pyetjes time, unė vendosa ta ndryshoja qėndrimin tim pse nuk isha tjetėr veēse njė i burgosur, ashtu si ishte e burgosur Shqipėria dhe ndėrgjegjja dhe ndjenjat kombėtare nga regjimi personal i “Naltmadhnis sė Tij”. Selmani e theu heshtjen. -Pėr ē’kėt, or zotnaej? Mė bėri shenjėn e gishtit, qė do tė thotė: pėr pushkė, nuk e kuptoni? Pėr pushkė, ore, pėr pushkė. Mirėpo ato tė shkreta pushkė nuk i pamė t’i zbraznin matjanėt dhe tė tjerė oficerė rezervė, as pėr “Naltmadhnin e tij, mbretin, qė ta kishin vėnė prapė mbi fron e Nastradinit, as pėr Shqipėrinė kundra okupatorit pėr gjatė okupacionit italian nė atdhe. Pėrkundrazi, mbas 7 Prillit 1939 zbrisnin nė Tiranė pėr t’u betuar se do t’i qėndronin besnik Italisė po t’u paguante “ē’ato rrogje”. Kėta ishin oficerėt dhiarė nė Mat e gjetkė nė shtallėn e rezervės Zog “shpėtimtarit”.

(Marrė nga libri i sapobotuar i Xhelal Staraveckės “Pėrpara gjyqit tė historisė”, botoi “Naimi”, Tiranė 2012

 

http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=109633

 

Leka: Muze nė rezidencėn mbretėrore pėr Ahmet Zogun

 

» Dėrguar mė: 13/01/2012 - 09:02

 

Valentina Madani

Familja mbretėrore kėrkon ngritjen e njė muzeu pėr periudhėn e historisė sė mbretėrisė shqiptare. Nisma ėshtė e familjes mbretėrore pėr tė ndėrtuar njė muze nė rezidencėn aktuale dhe njė tjetėr nė shtėpinė ku lindi mbreti Ahmet Zogu, nė Burgajet tė Burrelit. Princi Leka, konfirmon se muzeu do ta ndėrtohet nė njė nga ambientet e brendshme tė rezidencės mbretėrore nė qendėr tė Tiranės. Princi Leka ka besimin se Bashkia e Tiranės do tė mbėshtesė kėtė iniciativė tė tij pėr tė pasur njė muze pėr mbretėrinė shqiptare ndėrsa bėn tė ditur se familja aktualisht disponon dokumente tė rėndėsishme pėr kohėn e mbretėrisė tė cilat pritet ti vėrė nė dispozicion tė kėtij muzeu. Po ashtu Princi Leka kėrkon qė t’i kthehet trualli ku ka lindur Ahmet Zogu dhe shtėpia tė kthehet nė muze. Nisma e tij duket se do tė gjejė mbėshtetjen e qeverisė “Berisha” nisur nga fakti qė Kryeministri i vendit ka deklaruar se duhen riparė dhe rishkruar nga e para tė dhėnat pėr Ahmet Zogun. Sipas tij, nėse vendi nuk do tė kishte pasur Zogun, pavarėsia do tė ishte njė akt iluziv. Berisha ėshtė shprehur se Zogu konsolidoi shtetin shqiptar dhe se meriton tė jetė nė piedestal tė historisė. Kryeministri Berisha ka kėrkuar “ridimensionalizimin e figurės historike tė Ahmet Zogut” nė kuadėr tė 100 vjetorit tė shpalljes sė Pavarėsisė, 28 nėntor 1912. “Ėshtė e domosdoshme, qė krahas nderimit tė veprės sė pavdekshme tė etėrve tė pavarėsisė sė vendit, njė ridimensionim i rolit historik i Zogut tė Parė. Pa mbretėri mbase Pavarėsia do tė kishte qenė njė akt iluziv i paqėndrueshėm. Ishte Zogu i Parė, mbreti i parė i shqiptarėve, i cili ēfarė nuk bėri qė pavarėsia tė realizojė qėllimin e saj”, ėshtė shprehur Kryeministri Berisha duke urdhėruar dhe fillimin e pėrgatitjeve pėr festimet e 100 vjetorit. Mė 1 shtator 1928 Asambleja Kushtetuese e shpalli Presidentin Ahmet Zogu “Mbret tė Shqiptarėve”. Mbreti Zog I Mbret i Shqiptarėve mori pėrsipėr barrėn e rėndė tė reformimit tė plotė tė kuadrit ligjor, tė institucioneve dhe tė jetės sė vendit. Nė kėtė kuadėr u miratua Statuti Themeltar i vitit 1928. U miratua Kodi Civil, ai Tregtar, etj. U miratuan ligje tė tilla si ato pėr “reformėn agrare”, “heqjen e ferexhesė”, etj.. Mbreti Zog nxiti ndėrtimet botore nė vend, rritjen e mirėqenies, zhvillimin e tregtisė, balancimin e bilanceve tregtare, shkollimin e brezit tė ri, pėrgatitjen e inteligjencės nė universitetet perėndimore, etj..