http://www.kohaditore.com/?page=1%2C14%2C108932

 

Princi Leka këshilltar politik i presidentit Nishani

A la suite de l'entrée en fonction du nouveau président de la République d'Albanie, S.A.R. le prince Leka II a été choisi comme conseiller politique auprès du nouveau chef de l'Etat. Dans la Constitution albanaise, le président de la Républ...ique n'appartient à aucun des trois pouvoirs constitués, pas même à celui exécutif. Au-dessus des partis, garant du bon fonctionnement de l'équilibre des institutions, le président veille à la cohésion nationale. L'équipe qui l'entoure participe de cette mission unique au service de la nation.

 

Publikuar: 26.07.2012 - 13:10

Tirane, 26 korrik - Bujar Nishani, Presidenti i ri, ka përzgjedhur emrat e bashkëpunëtorëve dhe këshilltarëve, bën të ditur BW.

Burime të “Gazetes SHqiptare”, bëjnë të ditur se në pozicionin e shefit të kabinetit, presidenti Nishani ka emëruar Florian Nurin, i cili mban postin e sekretarit të përgjithshëm në Ministrinë e Brendshme, dikaster që drejtohej nga Presidenti i zgjedhur. Nuri do të zëvendësojë në këtë pozicion Dashamir Xhaxhiun. Në postin e sekretarit të përgjithshëm është emëruar Bardh Spahia, ish-zv/ministri i Shëndetësisë, që u lirua pikërisht dje nga detyra, dhe anëtar i Këshillit Kombëtar të PD-së.

Gazetarja Irma Toptani është emëruar zëdhënëse e kreut të shtetit. Ish-ambasadori i Shqipërisë në Kanada, Besnik Konçi, presidenti Nishani i ka besuar detyrën e këshilltarit diplomatik.

Princi Leka do të jetë këshilltar politik i kreut të lartë të shtetit, ndërkohë që këshilltar për çështjet ushtarake është emëruar Baki Shehu, aktualisht këshilltar pranë Komisionit Parlamentar të Sigurisë.

 

 

 

 

http://gazeta-lajmi.info/leka-ii-pa-ruset-ahmet-zogu-nuk-vinte-dot-ne-pushtet/

 

Leka II: Pa rusët Ahmet Zogu nuk vinte dot në pushtet

Written by lajmi on July 28th, 2012 12:22 pm - No Comment Yet- Viewed 120 times

TIRANË – Pa ndihmën e emigrantëve rusë që jetonin në mbretërinë jugosllave Ahmet Zogu nuk vinte dot në pushtet, kjo deklaratë nuk vjen vetëm nga udhëheqës dhe historianë komunistë, por drejtpërdrejt nga i nipi Leka II, dhe pse gjyshi dhe babai i tij nuk guxuan asnjëherë ta përmendin kontributin e bjellogardistëve, ish-ushtarakë të perandorisë së përmbysur ruse nga bolshevikët në revolucionin e tetorit 1917. Madje, Leka II shkon më tej, teksa u deklaron lexuesve të gazetës së përjavshme në gjuhën ruse “Ekho planety” të 27 korrikut 2012: “Unë u jam përjetësisht mirënjohës atyre emigrantëve rusë, të cilët duke mbështetur gjyshin tim ndryshuan kështu rrjedhën e historisë”.

Leka Anvar Zog Reza Baudouin Msizive Zogu, këshilltari politik i presidentit shqiptar të sapo-përuruar Bujar Nishani, thotë se “në vitin 1924 në Shqipëri ndodhi një revolucion, si rezultat i të cilit erdhi në pushtet, Fan Noli, që e simpatizonin komunistët. Gjyshi im… nuk mund të pajtohej me faktin se autoritetet e reja kishin vendosur të bashkëpunonin aktivisht me BRSS-në. Atëherë ai iu drejtua për ndihmë oficerëve rusë bjellogardistë të cilët jetonin në Mbretërinë fqinj të Serbëve, Kroatëve dhe Sllovenëve. Në dhjetor të vitit 1924 ushtria shqiptare prej shtatëmijë vetash nuk mundi të përballojë qindra oficerë rusë, të cilët, pas dy javë luftimesh, së bashku me gjyshin tim hynë në Tiranë” [shih linkun http://www.ekhoplanet.ru/society_1956_16563].

Sipas dokumenteve, me të mësuar faktin e mësipërm, gjenerali Vrangel, nën komandën e të cilit kishin luftuar mercenarët rusë në Shqipëri, ka dënuar publikisht këtë veprim. 10 vjet pas përmbysjes së Fan Nolit, në vitin 1934, mbreti i shqiptarëve Ahmet Zogu u lidh me diktatorin Josif Stalin për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike. /INVESTIGIM