vidéos historiques

 

Shqiperia ne 1914 http://www.youtube.com/watch?v=4eBmLmLXl_o&feature=related

 

Esad Pashė Toptani nė Selanik,1916 http://www.youtube.com/watch?v=GT3_tSbTXNI&feature=related

 

Tirana 1928 - Festa per hir te mbretit Zog ne Tirane me 1928.

 

 

Ahmet Zogu, video dhe audio, tetor 1931. http://www.youtube.com/watch?v=I4E_CflcIOo&feature=related

 

Ushtria e satrapit http://www.youtube.com/watch?v=T4m9nuJl5w4&feature=player_detailpage

 

Pelegrinazhi katolikeve Shqipetar ne Rome 1932  http://www.youtube.com/watch?v=wHo9lwQE0R8

 

 

Albania in 1936- THE MARCH OF TIME http://www.youtube.com/watch?v=KPdtu7r7AxI

 

 

King Zog-Albania in 1936 http://www.youtube.com/watch?v=MzHE9mF2BAI

 

 

King "Zog" 1936 (Mbret i gjithe shqiptareve) http://www.youtube.com/watch?v=kCcy1OCZ52E

 

 

Albania-Durres in 1936 http://www.youtube.com/watch?v=SY6Tyf9cnFY

 

 

 

Ushtria Shqiptare (1936) Dokumentar per ushtrine e mbretit Zog(1936) http://www.youtube.com/watch?v=9RVYX-gIdDA

 

 

 

The border between Albania and greece in 1936 http://www.youtube.com/watch?v=c95C3x1v-Lk

 

 

Albania 1938 http://www.youtube.com/watch?v=SPLdLIc_5tI&feature=related

 

King Zogu of Albania http://www.youtube.com/watch?v=E4SmiT8rlgY&feature=related

 

La ratifica del fidanzamento del Re Zogu con la Contessina Appony. http://www.youtube.com/watch?v=eM_Td1jklDA&feature=youtu.be   Giornale Luce B1259 del 23/02/1938

 

 

Dasma e Mbretit Zog 1938  http://www.youtube.com/watch?v=bmvNl08CGGE&feature=related

 

 

Le nozze di re Zog I° con la contessina Apponyi.  http://www.youtube.com/watch?v=gsogVVlPNeg Giornale Luce B1299 del 04/05/1938 Descrizione sequenze:una veduta di Tirana ed in particolare del palazzo reale ; cortei di automobili che portano al palazzo reale

 

ROYAL MARRIAGE\: Cake being decorated

http://video.google.com/videoplay?docid=7222577335897219224&hl=fr

 

 

Festimi i 10 vjetorit te monarkise (1938) http://www.youtube.com/watch?v=Bho3zEvtilU

 

 

Albania 1938 http://www.youtube.com/watch?v=SPLdLIc_5tI

 

Dokumentar Tirana dhe Kruja 1938 http://www.youtube.com/watch?v=vFKvc59crxI

 

 

Old documentary (Albania) http://www.youtube.com/watch?v=LtHYdNdECTA

 

(Kapidani I Mirditės Marka Gjoni)Orginal Fotos Nga Mirdita http://www.youtube.com/watch?v=iU37pvFxfrs

 

 

rezistenca kunder pushtuesve Avril 1939 http://www.youtube.com/watch?v=fBF0xr8HR80

 

Albania 1939  http://www.youtube.com/watch?v=5uGS7AhUFMA

 

 

 

Royal exiles: King Zog of Albania & his wife, London 1940  http://www.youtube.com/watch?v=uQT-ftkB02s

 

 

 

betimi fashist i "patrioteve" shqiptar http://www.youtube.com/watch?v=HYnhbviJF5c

 

 

 

 

vizita e VITTORIO EMANUELE III ne Shqiperi 1941 http://www.youtube.com/watch?v=HYnhbviJF5c

 

Populli Shqiptar e pret pushtuesin me arme ne dore http://www.youtube.com/watch?v=YCVtZerMCrI

 

 

Albania as seen in 1943(Nazi Movie) http://www.youtube.com/watch?v=J39xAIAQZk4

 

 

 

Albania from 1925-1946 http://www.youtube.com/watch?v=_PAao3MDrXw

 

 

 

Ahmet Zogu and Albania Source: uk.youtube.com http://www.youtube.com/watch?v=tXd0xjzWNHk&feature=related

 

King Zogu of Albania http://www.youtube.com/watch?v=E4SmiT8rlgY

 

 

familja mbreterore shqiptare (albanian royal family ) http://www.youtube.com/watch?v=60zsntEX7Zc

 

 

 

Mars 1997 - 2007 Albanian Anarchy http://www.youtube.com/watch?v=YVNIKQvwXOk

 

Royal Albania http://www.youtube.com/watch?v=SHE3xtXrbbw&NR=1

 

Referendumi 1997 - Mbreti Leka I ne Puke http://www.youtube.com/watch?v=Bx-JRgXDxv0

 

 

Referendumi 1997 - Mbreti Leka I nė Tropojė http://www.youtube.com/watch?v=pCrR-mcQw6I

 

 

Mbreti Leka Zogu: Omonia tė respektojė Kushtetutėn http://www.youtube.com/watch?v=DI66yJDTryY

 

 

Leka Zogu viziton Kosoven - 13 prill 2009 http://www.youtube.com/watch?v=1BA8lqb0qyE

 

 

Ramush haradinaj dhe princ leka ne terpez 2 - 15 prill 2009 http://www.youtube.com/watch?v=QtKe8NRMNYo

 

 

Princi Leka prezanton kandidatin e PLL z. Sulejman Gjana ne Kukes http://www.youtube.com/watch?v=DfIKauSrK6M

 

 

 

16/07/2009 - Burrel, Berisha nė tur inaugurimesh, nderim pėr A. Zogun http://www.youtube.com/watch?v=p5KoxB2W6R8

 

16/07/2009 - Salih Berisha weiht in Burrel ein neues Ahmet Zogu Königs Denkmal ein http://www.youtube.com/watch?v=-ctuVRC3OQg

 

 

Burrel, ēelet ekspozitė pėr Mbretin Zog http://www.youtube.com/watch?v=rt7y9AUP7gU

 

 

82 vjetori i krijimit tė Mbretėrisė, Leka Zogu i Parė zyrtarizon fejesėn e tė birit - 2010 - http://www.youtube.com/watch?v=OwGNGLkO0qs&feature=related

 

Burrel, ēelet ekspozitė pėr Mbretin Zog - http://www.youtube.com/watch?v=rt7y9AUP7gU&feature=related

 

Exhumation du Roi Zog Ier d'Albanie http://www.youtube.com/watch?v=fkTtMgNTIUE 15 nov. 2012

 

KTHIMI I ESHTRAVE TE MBRETIT ZOG  15 nov. 2012 http://www.youtube.com/watch?v=_vt2hnQVuBw

 

Mbėrrijnė nė atdhe eshtrat e mbretit Zog - Vizion Plus - News - Lajme http://www.youtube.com/watch?v=NKqKANKDq2o

Publiée le 16 nov. 2012

Pas 51 vitesh kanė mbėrritur nė atdhe eshtrat e mbretit Zog I. Avioni i nisur nga Franca ėshtė ulur mėngjesin e sotėm nė orėn 8:15 nė aeroportin "Nėnė Tereza", dhe pritej nga personalitete tė larta shqiptare.
Arkivoli me eshtrat e Ahmet Zogut u vendos fillimisht nė shtratin e njė topi dhe mė pas u nderua me himnin kombėtar. Pjesėtarėt e familjes mbretėrore, tė shoqėruar nga personalitete tė larta tė institucioneve shqiptare dhe simpatizantė, kanė udhėhequr rrugėn pėr vendosjen e eshtrave nė makinėn e cila mė pas u drejtua pėr nė ambientet e Pallatit Mbretėror. Eshtrat e tij do tė prehen nė mauzoleumin e familjes mbretėrore, sė bashku me ato tė bashkėshortes sė nėnės mbretėreshė Geraldine, dhe tė djalit Leka Zogut dhe Suzanės. Dy ditė mė parė nė Francė u bė edhe zhvarrosja e mbretit Zog, nė varrezat e Thias nė Paris, ndėrkohė qė nesėr pritet edhe ceremonia pėr vendosjen e eshtrave tė tij nė mauzeleumin e familjes mbretėrore i krijuar enkas pėr 100-vjetorin e pavarėsisė. Mbreti Zog drejtoi Shqipėrinė ne vitet 1928-1939, dhe vdiq nė Francė nė prill tė vitit 1961.

After 51 years have arrived home the remains of King Zog I. Aircraft launched from France is down this morning at 8:15 o'clock at the airport "Mother Teresa", and expected by Albanian dignitaries.
The coffin with the remains of Ahmet Zog was originally set in the bed of a ball and then was honored with the national anthem. Members of the royal family, accompanied by dignitaries Albanian institutions and sympathizers, have led the way for the establishment of bone in the car which then came into the premises of the Royal Palace. His remains will rest in the royal family mausoleum, together with those of his wife Geraldine queen mother, son Leka Zogu and Suzana. Two days ago in France became the exhumation of King Zog, Thias cemetery in Paris, while expected tomorrow for the ceremony setting his bone mauzeleumin royalty specially created for the 100th anniversary of independence. King Zog led Albania in the years 1928-1939, and died in France in April 1961.

 

 

------------------------------------------------------------------------

 

Princ LEKA II - Privat ne shtepi 1/3 - www.besfort.de

http://www.youtube.com/watch?v=R7z7vKpzFxU/a>

Princ LEKA II - Privat ne shtepi 2/3 - www.besfort.de

http://www.youtube.com/watch?v=OzZyQbW2lVM

 

Princ LEKA II - Privat ne shtepi 3/3 - www.besfort.de 

http://www.youtube.com/watch?v=CfYDBNcvsRs

 

 

 

 

Princi Leka dhe Elia Zaharia http://www.youtube.com/watch?v=uYlpI6I694s

 

 

Princi Leka dhe Elia Pjesa e pare http://www.youtube.com/watch?v=25biLNSBuD0&feature=related

Princ Leka dhe Elia Pjesa e 2 http://www.youtube.com/watch?v=6a1Q6YrAs9c&feature=related

Princ Leka dhe Elia Pjesa e 3 http://www.youtube.com/watch?v=T1AwDiOJcSM&feature=related

 

 

 

Elia Zaharia - October 31 http://www.youtube.com/watch?v=hAStt9WrhvE

 

----------------------------------------------------------------

 

Kush ishte Leka Zogu - Pasdite ne Top Channel

http://www.youtube.com/watch?v=07s0OzHm7Eg

 

I jepet lamtumira Leka Zogut tė Parė, vendi nė zi kombėtare

http://www.youtube.com/watch?v=0Ltg9Igp0ZU&feature=related

 

Varroset Leka Zogu

http://www.youtube.com/watch?v=W8T-SPN7o-k&feature=relmfu

 

Varrimi i Leka Zogut I.mpg

http://www.youtube.com/watch?v=toitZnRg4YQ&feature=related

 

Ndahet nga jeta Leka Zogu

http://www.youtube.com/watch?v=Fqzrsa7UwEI&feature=endscreen&NR=1

 

Ngushellimet per Leka Zogun - Top Channel Albania - News – Lajme

http://www.youtube.com/watch?v=z1HNvdVP-Zw&feature=relmfu

 

Topi vlerėson figurėn dhe rolin e Leka Zogut - Top Channel Albania - News - Lajme

http://www.youtube.com/watch?v=n-QxUHTdpBE&feature=relmfu

 

"The Indipendent" bėn biografinė e Leka Zogut - Top Channel Albania - News – Lajme

http://www.youtube.com/watch?v=r2axBSsl5S0&feature=relmfu

 

HOMAZHET ZYRTARE-LEKA ZOGU DO TE PERCILLET NE SALLEN E SEANCAVE PLENARE

http://www.youtube.com/watch?v=YW7C22IkM3c&feature=related

 

Albeu.com - Debate nė homazhet e Leka Zogut I

http://www.youtube.com/watch?v=tyhE0Xyfj_E&feature=related

 

KRONIKE CEREMONIA E LEKA ZOGUT.wmv

http://www.youtube.com/watch?v=ga5ZNjVVC7k&feature=related

 

Leka Zogu I, homazhet.mpg

http://www.youtube.com/watch?v=4vjzWcATIJM&feature=related

 

Shuhet Leka Zogu i Pare - Vizion Plus - News – Lajme

http://www.youtube.com/watch?v=2VUgEqlTRrg&NR=1&feature=endscreen

 

SHUHET LEKA ZOGU-PRETENDENTI PER FRONIN MBRETEROR VDIQ NE SPITAL

http://www.youtube.com/watch?v=CQRPthJvDRI&feature=endscreen&NR=1

  

LEKA ZOGU KRONIKE ABC NEWS.wmv

http://www.youtube.com/watch?v=8c78weIZ7Qs&feature=related

 

Leka Zogu ne gjendje te rende - Vizio Plus - News – Lajme

http://www.youtube.com/watch?v=WNk85WJf3GU&feature=relmfu

 

Leka Zogu ende nė gjendje kritike, me frymėmarrje tė asistuar

http://www.youtube.com/watch?v=CyiKJNFJleY&feature=related

 

Saga e familjes mbretėrore - Vizion Plus - News – Lajme

http://www.youtube.com/watch?v=DEpTmf1w8ps&feature=relmfu

  

LEKA ZOGU NE KUJTIM TvKlan

http://www.youtube.com/watch?v=bfsWsflkyC0&feature=related

 

Percillet per ne banesen e fundit pretendenti i fronit mbreteror Leka Zogu I

http://www.youtube.com/watch?v=wDQdKxFSEVk&feature=related

 

LEKA ZOGU MBULIM.wmv

http://www.youtube.com/watch?v=hQlxS8K1FuE&feature=related

 

82 vjetori i krijimit tė Mbretėrisė, Leka Zogu i Parė zyrtarizon fejesėn e tė birit

http://www.youtube.com/watch?v=OwGNGLkO0qs&feature=related

 

 

Rikthimi i Familjes Mbreterore-The return of the Albanian Royal Family after 60 years of exile

http://www.youtube.com/watch?v=heKPPmsaA2Q&feature=related

 

Royal exiles: King Zog of Albania & his wife, London 1940

http://www.youtube.com/watch?v=uQT-ftkB02s&feature=related

 


----------------------------------------------------------------

http://www.youtube.com/watch?v=mmGb9lhc8Qk&feature=related

 

lufte lufte http://www.youtube.com/watch?v=ELYl_oVm1iQ

 

Protesta Ne Vlore http://www.youtube.com/watch?v=3WkrU0IciIE

 

Adem Jashari http://www.youtube.com/watch?v=HKHXOIXqm_g

 

 

Adem Jashari http://www.youtube.com/watch?v=Z-3jkti7z9E

 

 

Meda - Adem Jashari http://www.youtube.com/watch?v=O-rl-mj26jo

 

 

 

Le Général AGIM CEKU, Charles De Gaulle des Balkans http://www.youtube.com/watch?v=r3ACmeFFF_o

 

Marshi i UĒK Arif Vladi http://www.youtube.com/watch?v=k2XDLNy9xyU

 

Zahir Pajaziti bashk themelues e UCK http://www.youtube.com/watch?v=kS7P08XoGTY

 

Kosova http://www.youtube.com/watch?v=tzzhhBYUpPQ

 

 

CNN World - Kosovo - Celebrating independence http://www.youtube.com/watch?v=NsMPxBKiPH0

 

Happy Independence Kosova bağımsızlığını ilan etti 17.02.08 http://www.youtube.com/watch?v=AwBVPrlNLh8

 

INDEPENDENCE KOSOVA SONG - GOODBYE Srbijoo http://www.youtube.com/watch?v=dY76h1H1q9k

 

 

Chamerian Genocide by Greece(Ēamėria-Epirus) http://www.youtube.com/watch?v=SNeQXODYF6s

 

Gena - Sa lotė kam derdhur http://www.youtube.com/watch?v=ZDWUZsPGaWo