________________________________________

Spécial Albanie

Elections législatives du 3 juillet 2005et du 21 août

________________________________________

http://www.panorama.com.al/ 23 Gusht 2005

Mazhoranca

PD 56 deputet
PR 11 deputet
PDR 4 deputet
PDK 2 deputet
PBDL 1 deputet
PAA 4 deputet
PBDNJ 3 deputet

Totali 81 deputet

Opozita

PS 42 deputet
PSD 7 deputet
LSI 5 deputet
PAD 3 deputet
PDS 2 deputet

 

Totali 59 deputet

kuvendi
 

Lista e 140 deputetëve. Ikin disa nga figurat më të njohura

Parlamenti i ri

1 Paulin Sterkaj PS
2 Astrit Bushati PD
3 Ramiz Çobaj PD
4 Gilman Bakalli PD
5 Arenca Trashani PD
6 Jozefina Topalli PD
7 Tom Doshi PS
8 Nard Ndoka PDR
9 Rexhep Uka PD
10 Aleksandër Biberaj PD
11 Jemin Gjana PD
12 Fatos Hoxha PD
13 Aldo Bumçi PD
14 Preç Zogaj PD
15 Gjovalin Prenga PD
16 Gjokë Vuksani PD
17 Pal Dajçi PD
18 Qemal Tahiri PS
19 Idriz Xhumara PD
20 Sali Shehu PD
21 Rahim Kaleci PD
22 Sadri Abazi PS
23 Shkëlqim Ziri PD
24 Ndriçim Babasi PD
25 Sami Gjergji PD
26 Sokol Olldashi PD
27 Flori Bajramaj PD
28 Ferdinat Xhaferri PD
29 Gazmend Oketa PD
30 Genc Juka PD
31 Bamir Topi PD
32 Besnik Mustafaj PD
33 Lulzim Basha PD
34 Bujar Nishani PD
35 Ermelinda Meksi PS
36 Andis Harasani PS
37 Shpëtim Idrizi PS
38 Ylli Pango PD
39 Majlinda Bregu PD
40 Gëzim Karapici PD
41 Spartak Ngjela PD
42 Musa Ulqini PS
43 Safet Sula PD
44 Astrit Patozi PD
45 Leonard Demi PD
46 Durim Lamaj PS
47 Baki Shehi PD
48 Sali Berisha PD
49 Engjëll Cara PD
50 Luan Skuqi PD
51 Dashnor Sula PD
52 Durim Hushi PS
53 Taulant Dedja PS
54 Aurel Bylykbashi PD
55 Bukurosh Stafa PS
56 Valentina Leskaj PS
57 Namik Dokle PS
58 Ndriçim Hysa PS
59 Elmaz Sherifi PS
60 Taulant Balla PS
61 Rrapush Tola PS
62 Blerim Çela PD
63 Mevlan Xhindoli PD
64 Ilir Bano PD
65 Arta Dade PS
66 Albert Çaçi PS
67 Petro Koçi PS
68 Fatmir Xhindi PS
69 Ylli Bufi PS
70 Blendi Klosi PS
71 Fatos Beja PD
72 Rajmonda Stefa PS
73 Kastriot Islami PS
74 Mehmet Xheka PD
75 Erion Braçe PS
76 Marko Bello PS
77 Luan Memushi PS
78 Bashkim Fino PS
79 Ilir Meta LSI
80 Ben Blushi PS
81 Ridvan Bode PD
82 Pandeli Majko PS
83 Ilir Rusmajli PD
84 Edmond Spaho PD
85 Fatmir Xhafaj PS
86 Besnik Jaçelli PD
87 Mehmet Hoxha PD
88 Alfred Dalipi PS
89 Flamur Hoxha PS
90 Genci Ruli PD
91 Gramoz Ruçi PS
92 Vangjel Tavo PS
93 Arben Malaj PS
94 Bujar Lekaj PD
95 Arben Isaraj PS
96 Ardian Kollozi PD
97 Besnik Dervishi PS
98 Spiro Peçi i PAVARUR
99 Fatos Nano PS
100 Stefan Çipa PS
101 Fatmir Mediu PR
102 Genc Sharku PD
103 Besnik Xhidra PD
104 Albert Faruku PR
105 Hajrulla Paturi PR
106 Artur Hasanbelliu PR
107 Robinson Lipe PR
108 Alfred Gega PR
109 Besnik Bisha PD
110 Galip Ramadhi PD
111 Parid Teferiçi PD
112 Genc Pollo PDR
113 Tritan Shehu PDR
114 Jak Ndokaj PDR
115 Frrok Gjini PDR
116 Nikollë Lesi PDK
117 Ndue Shpani PDK
118 Skënder Gjinushi PSD
119 Engjëll Bejtja PSD
120 Pajtim Bello PSD
121 Ferdinand Ibrahimi PSD
122 Diana Çuli PSD
123 Angjelina Kola PSD
124 Ingrid Shuli PSD
125 Lufter Xhuveli PAA
126 Ymer Tola PAA
127 Petrit Gjoni PAA
128 Nikollaq Nërenxi PAA
129 Neritan Ceka PAD
130 Pirro Lutaj PAD
131 Pashko Ujka PAD
132 Paskal Milo PDS
133 Hamit Kosta PDS
134 Vangjel Dule PBDNJ
135 Leonard Solis PBDNJ
136 Pëllumb Xhufi LSI
137 Sabit Brokaj LSI
138 Ndre Legisi LSI
139 Dritan Prifti LSI
140 Arian Starova PBLD

 

23/08/2005 http://www.ata-al.net/index.aspx?lang=f

LES CANDIDATS DU PARTI DEMOCRATIQUE - GAGNANTS DES ELECTIONS PARTIELLLES DU 21 AOUT 

     TIRANA, 23 août (ATA-Anila Struga) - Les candidats du Parti démocratique, Genc Ruli, Ilir Bano et Astrit Bushati, ont gagné les élections partielles du 21 août, dans les circonscriptions électorales 90, 64 et 2. 
     La veille les Commissions électorales des circonscriptions respectives ont déclaré les résultats après le dépouillement du scrutin. Ainsi  à la circonscription 90 de la Préfecture de GJirokastra où l'on a voté pour les candidats Makbule Çeço du PS et Genc Ruli du PD, ce dernier a gagné avec une différence de 4991 votes, en assurant le mandat du député à la prochaine assemblée. 
     Tandis qu'à la circonscription 64 à Lushnja, face au candidat du PS Et'hem Ruka était le candidat du PD Ilir Bano, qui est parvenu à gagner avec une différence d'environ 2000 votes, tout comme dans la circonscription 2, dans la préfecture de Shkodra, où le candidat du PD Astrit Bushati a gagné contre  ron rival du PS Pal Leraj avec une différence d'environ 3000 votes. 
     Aujourd'hui l'on s'attend à ce que la Commission centrale électorale proclame officiellement le résultat pour ces trois circonscriptions et seulement dans peu de jours, cette institution rendra publique la décision pour les législatives de cette année, donnant le feu vert à la constitution du parlement et du  nouveau gouvernement. /klod/rimi/tt/

 

http://gazetametropol.com/
 
Si mendoni se ishin zgjedhjet e 3 korrikut ?
Të drejta dhe të lira
 [tally] 18%
Standarde
 [tally] 39%
Të manipuluara
 [tally] 43%
 
19/08/2005 http://www.ata-al.net/

DONNEES SUR LES ELECTIONS PARTIELLES DU 21 AOUT 

     TIRANA, 19 août /ATA/ - Les législatives en Albanie doivent se répéter dimanche dans trois circonscriptions: dans une à Shkodra, une à Fier et une à Gjirokastra.
     A l'issue du processus d'examen des plaintes déposées par des forces politiques et des candidats à la députation, portant sur l'invalidité du scrutin du 3 juillet dans certaines circonscriptions, la commission électorale centrale (KQZ) a décidé la répétition des élections dans les circonscriptions 2 et 64, respectivement à Shkodra et Fier, alors que lpour la circonscription 90 à Gjirokastra a décidé le tribunal électoral.

Des données sur les élections dans ces circonscriptions:

     -Les candidats entrés en lice dans la circonscription 2 à Shkodra sont:  Pal Lera du Parti socialiste  et Astrit Bushati du Parti démocratique (à part des candidats des autres forces politiques). 
     La KQZ a décidé la répétition des élections dans le système majoritaire parce que le scrutin ne s'est pas déroulé dans 19 bureaux de vote.

     -Les candidats à la députation dans la circonscription 64 à Fier sont:
     Et'hem Ruka du Parti socialiste et Ilir Bano du Parti démocratique (à part des candidats des autres partis)
     La KQZ a décidé la répétition du scrutin parce que dans un des bureaux de vote le processus a été suspendu durant sept heures.
     
     -Les candidats à la députation des Partis socialiste (PS) et démocratique (PD) dans la circonscription 90 à Gjirokastra sont respectivement  Makbule Çeço et Genc Ruli.
    Environ 80.000 électeurs se rendreront aux urnes le 21 août, alors que le processus sera surveillé par 91 observateurs dont 31 de l'Union européenne. /nila/klod/rimi/bv/

 

 

Sunday, 14 August 2005 http://www.sot.com.al/

CEC delays the results on proportional system
The Central Election Commission has not yet announced the final result on the proportional system of the general elections held on July 3.While there are occurring many disputes regarding to the formation of the new cabinet and calling the new parliament, CEC has net yet officially declared how many MPs from the proportional system will be part of the new parliament. “Mega Dushk” as it was labeled the diverting of votes from two main parties to their smaller allies either left or right. In the meantime, the smaller allies of these two bigger parties declared to have won many MPs through the proportional system. After the closure of ballot boxes and announcement of the results for 97 electoral zones, parties like republicans of Mediu, reformers of Pollo and social democrats of Gjinushi declared that they had won a considerable number of MP seats for the coming parliament. On the other side the Central Election Commission as the main MP’s mandatory institution has not yet been officially pronounced about proportional MP seats. While the official announcement of MP seats of the proportional system has not yet been published, so far the Republican Party has won twelve seats in the new parliament, reformers 6 seats, Christian democrats 2 seats and liberals of Starova 1 seat, whereas new allies of the right coalition like the agrarian environmental party has won 4 seats and the human rights union party of Dule 3 seats. The main big parties like DP and SP have not won any MP seat from the proportional system, because, according the law, the number of seats won in the majority system impedes to get also seats in the proportional system. During the electoral campaign two big parties DP and SP called on their electorate to vote for their smaller ally parties in the proportional system, thus many of the votes for the proportional system went to smaller ally parties direction. This way, the Republican Party, which is the closest and permanent ally of the Democratic Party won during these elections won 271 729 votes or translated into percentage has won 20.1 percent of the votes. RP with this result wins 12 MP seats in the coming parliament, whereas the Socialist Democratic Party, which is the closest ally of SP won 172 111 votes or seven MP seats.

 

http://www.panorama.com.al/ 12 Gusht 2005

Janë ndarë numrat për 40 mandatet shtesë

KQZ, emrat e proporcionalit pezull
Sipas ligjit shpallja do të realizohet pas rivotimeve

Parlamenti i ri nuk mund të mblidhet pa u dhënë më parë vendimi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për ndarjen e 40 mandateve shtesë. Situata e krijuar nga mosshpallja e rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve është bllokuar edhe për shkak të mosshpalljes së listës përfundimtare të 40 vendeve të Kuvendit që ndahen nga votat e proporcionalit. Edhe pse Partia Demokratike i kërkon presidentit të vendit që mbledhë Kuvendin e Shqipërisë, realisht Parlamentit ka të njohur vetëm 97 deputetë, të dalë nga sistemi maxhoritar, të njohur edhe nga ana e vendimeve të Komisioneve të Zonave Zgjedhore. KQZ-ja ka bërë publike në bazë të votave të proporcionalit ndarjen e 40 vendeve, por nuk ka miratuar emrat e deputetëve, sipas listës së paraqitur pranë këtij institucioni nga subjektet politike. Në bazë të këtij vendimi nga 40 mandatet shtesë, 

11 i takojnë PR-së, 

4 PDr-së, 2 PDK-së, 

1 PBL-së,

 7 PSD,

 4 PAA, 

2 PBDNJ,

 4 LSI-së,

 3 PDS

 dhe PAD 2. 

Pa llogaritur mandatet e PAA-së dhe të PBDNJ-së, që janë me 7 deputetë gjithsej, vetëm të djathtët kanë 18 mandate, të cilat i sigurojnë maxhorancën PD-së. Kodi Zgjedhor në nenin 29 të tij parashikon se: “KQZ shpall rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve në shkallë vendi në bazë të rezultateve të shpallura nga KZZ-të dhe pas përfundimit të shqyrtimit të ankimimeve në gjykatë. Shpallja bëhet jo më vonë se tri ditë nga data që KQZ merr të gjitha të dhënat nga komisionet zgjedhore dhe vendimet gjyqësore”. Mbi bazën e këtij përcaktimi duhet të pritet që të përfundojnë të gjitha votimet dhe të shpallen fituesit. Burime pranë KQZ-së bëjnë të ditur se normalisht ndarja e 40 mandateve shtesë duhet të realizohet pas përfundimit të procesit, duke shtuar se deri më tani nuk është shtruar për diskutim një kërkesë e tillë. Anëtarët e KQZ-së, në bazë të Kodit Zgjedhor mund të kërkojnë mbledhjen mes tyre dhe të vendosin për ndarjen e votave të proporcionalit. Ndërkohë në lidhje me shpalljen e rezultatit të pjesshëm dhe më pas atij përfundimtar, burime pranë KQZ-së theksojnë se një gjë e tillë duhet vlerësuar nga juristët, pasi nuk parashikohet në Kodin Zgjedhor një veprim i tillë

 

zgjedhje 2005

parlamenti

Keshilltaret juridike te presidentit

Krenar Loloçi
Luan Omari
Njazi Jaho
Rustem Gjata
Sokol Berberi

zgjedhje 2005

maxhoritari

PD 50 deputetë
PS 42 deputetë
PR 12 deputetë
PDR 6 deputetë
PDK 2 deputetë
PBL 1 deputet
PAA 4 deputetë
PBDNJ 3 deputetë
PDS 3 deputetë
PAD 2 deputetë
PSD 7 deputetë
LSI 5 deputetë

Mungojnë tre mandate, pritet rivotimi në 3 zona

  • Zona 2
    Astrit Bushati (PD) 5654 vota - Pal Lera (PS) 5198 vota
  • Zona 64
    Ilir Bano (PD) 5856 vota - Ethem Ruka (PS) 569 8vota
  • Zona 90
    Genc Ruli (PD) 6438 vota - Makbule Çeço (PS) 6238 vota

 

 

11/07/2005 - LE PORTE-PAROLE DE LA KQZ, SINANI, DECLARE QUE JUSQ'A PRESENT ONT ETE EXAMINEES 50 SUR  300 PLAINTES CONCERNANT LE PROCESSUS ELECTORAL DU 3 JUILLET

 Le porte-parole de la Commission électorale centrale (KQZ), Erton Sinani, a déclaré aujourd'hui que "jusqu'à présent la KQZ a examinées 50 sur 300 plaintes présentées concernant le processus électoral du 3 juillet.  Selon lui, "la KQZ a désapprouvé plusieurs des plaintes présentées par les formations politiques et les candidats à la députation,  et elle a pris la décision définitive concernant 10 candidats, qui n'étaient finalement pas gagnants dans les circonscription respectives".  "Ces jours-ci le volume du travail dans la KQZ s'est beaucoup intensifié", a ajouté M.Sinani, selon lequel "l'examen des plaintes doit être fait pour chaque plainte et dans le plus bref délai possible, afin de ne pas empêcher le processus de la certification des élections du 3 juillet.

 

KQZ shpall 98 zona; PD fiton 55 deputetë, PS 41

Lista e kandidatëve fitues të shpallur deri dje nga KQZ
1. Paulin Sterkaj PS
2. Ramiz Çobo PD
3. Gilman Bakalli PD
4. Arenca Trashani PD
5. Jozefina Topalli PD
6. Tom Doshi PS
7. Nard Ndoka PD
8. Rexhep Uka PD
9. Aleaksandër Biberaj PD
10. Jemin Gjana PD
11. Fatos Hoxha PD
12. Aldo Bumçi PD
13. Preç Zogaj PD
14. Gjovalin Prenga PD
15. Gjokë Vuksani PD
16. Pal Dajçi PD
17. Qemal Minxhozi PS
18. Idriz Xhomara PD
19. Sali Shehu PD
20. Rahim Kaleci PD
21. Sadri Abazi PD
22. Shkëlqim Ziri PD
23. Ndriçim Babasi PD
24. Sami Gjergji PD
25. Sokol Olldashi PD
26. Flori Bajramaj PD
27. Ferdinant Xhaferri PD
28.Gazmend Oketa PD
29. Genc Juka PD
30. Bamir Topi PD
31. Besnik Mustafaj PD
32. Lulëzim Basha PD
33. Bujar Nishani PD
34. Ermelinda Meksi PS
35. Andis Harasani PS
36. Shpëtim Idrizi PS
37. Ylli Pango PD
38. Majlinda Bregu PD
39. Gëzim Karapici PD
40. Spartak Ngjela PD
41. Musa Ulqini PS
42. Safet Sula PD
43. Astrit Patosi PD
44. Leonard Demi PD
45. Durim Lamaj PS
46. Baki Shehi PD
47. Sali Berisha PD
48. Ëngjëll Cara PD
49. Luan Skuqi PD
50. Dashnor Sula PD
51. Durim Hushi PS
52 Taulant Dedja PS
53. Aurel Bylykbashi PD
54. Bukurosh Stafa PS
55. Valentina Leskaj PS
56. Namik Dokle PS
57. Ndriçim Hysa PS
58. Elmaz Sherifi PS
59. Taulant Balla PS
60. Rrapush Tola PS
61. Blerim Çela PD
62. Mevlan Xhindoli PD
63. Arta Dade PS
64. Albret Çaçi PS
65. Petro Koçi PS
66. Fatmir Xhindi PS
67. Ylli Bufi PS
68. Blendi Klosi PS
69. Fatos Beja PD
70. Rajmonda Stefa PS
71. Artur Shehu PD
72. Mehmet Xheka PD
73. Erjon Braçe PS
74. Luan Memushi PS
75. Marko Bello PS
76. Bashkim Fino PS
77. Ilir Meta LSI
78. Ben Blushi PS
79. Ridvan Bode PD
80. Pandeli Majko PS
81. Ilir Rusmajli PD
82. Edmond Spaho PD
83. Fatmir Xhafaj PS
84. Besnik Jaçelli PD
85. Mehmet Hoxha PD
86. Alfred Dalipi PS
87. Flamur Hoxha PS
88. Genc Ruli PD
89. Gramoz Ruçi PS
90. Vangjel Tavo PS
91. Arben Malaj PS
92. Bujar Leskaj PD
93. Arben Isaraj PS
94. Ardian Kollozi PD
95. Besnik Dervishi PS
96. Spiro Peçi I pavarur
97. Fatos Nano PS
98. Stefan Çipa Ps


Zonat pa rezultate
Zona 2 Astrit Bushati PD në avantazh
Zona 64 Ilir Bano PD në avantazh
 

 

14/07/2005 - LA KQZ ANNONCE LES RESULTATS OBTENUS PAR LES PARTIS A LA PROPORTIONNELLE

La commission électorale centrale (KQZ) a annoncé aujourd'hui les résultats obtenus par les partis politiques à la proportionnelle, lors des législatives du 3 juillet.
     Le Parti républicain (PR) a gané onze sièges à la proportionnelle, le Parti social-démocrate (PSD) sept, le Parti Agraire environnementaliste (PAA), le Mouvement socialiste d'Intégration (LSI) et le Nouveau Parti démocratique (PDR) quatre, le Parti l'Alliance démocratique (PAD) trois, a déclaré le responsable de la KQZ, Ilirjan Celibashi, lors d'une conférence de presse.
     Les Partis la Démocratie sociale (PDS), la Démocratie-chrétienne (PDK) et l'Union des droits de l'Homme (PBDNJ) auront deux sièges au prochain parlement, alors que l'Union libéralo-démocrate (PLD) un.

LSI
Ilir Meta
Dritan Prifti
Mustafa Muçi
Sabit Brokaj
Pëllumb Xhufi
Ndre Legisi


PSD
Skënder Gjinushi
Pajtim Bello
Diana Çuli
Ferdinand Ibrahimi
Angjelina Kola


PAA
Lufter Xhuveli
Petrit Gjoni
Nikollaq Nerënxi
Ymer Tola


PBDNJ

Vangjel Dule
Leonard Solis


PAD
Neritan Ceka
Pirro Lutaj
Pashko Ujka


PDS
Paskal Milo
Hamit Kosta
Maks Fejzullahu


PR
Fatmir Mediu
Genc Sharku
Besnik Xhidra
Albert Faruku
Hajrulla Paturi
Artur Hasanbelliu
Robinson Lipe
Alfred Gega
Besnik Bisha
Lajla Përnaska
Parid Teferiçi
Galip Ramadhi


PDR
Genc Pollo
Tritan Shehu
Jak Ndoka
Frrok Gjini


PDK
Nikollë Lesi

10/07/2005 - LES RESULTATS DU SCRUTIN A LA PROPORTIONNELLE

Le porte-parole de la commission électorale centrale (KQZ), Erton Sinani, a publié aujourd'hui le pourcentage que les partis politiques ont obtenu à la proportionnelle lors des législatives dans 98 circonscriptions, sur un total de 100 :

Le Parti l'Alliance démocratique - 4.80 %
Le Parti l'Union libérale démocrate - 1.06 %
Le Mouvement des droits de l'Homme -  0.67 %
Le Parti le Front national démocrate - 0.56 %
Le Parti l'Union démocrate albanaise - 0.54 %
Le Nouveau Parti démocrate - 7.41%
Le Parti la Démocratie chrétienne d'Albanie - 3.28 %
Le Parti républicain - 20.05 %
L'Alliance de prospérité et solidarité - 0.34 %
Le Mouvement de développement national - 3.41 %
Le Mouvement socialiste d'Intégration - 8.37 %
Le Partia Agraire environnementaliste -  6.54 %
Le Parti l'Alliance socialiste d'Albanie - 0.48 %
Le Partie le Front national - 1.67 %
Le Parti l'Union des droits de l'Homme -  4.06 %
Le Parti la démocratie sociale -  4.27 %
Le Parti Démocratique -  7.72 %
Le Parti la Nouvelle Démocratie albanaise de droite - 0.13 %
Le Parti du Travail d'Albanie - 0.69 %
Le Parti de la sécurité nationale - 0.04 %
Le Parti communiste - 0.66 %
Le Mouvement monarchique démocrate - 0.06 %
Le Parti la Ligue des Vertes - 0.13 %
Le Parti de Justice et Intégration - 1.18 %
Le Parti social-democrate  -12.70 %
Le Parti socialiste -  8.94 %.
Les Partis sociale albanaise et de l'Unité nationale - 0.24 %

 

 

________________________________________

 

Le texte intégral du Code électoral en anglais et en albanais

________________________________________

http://www.ata-al.net/

SOMMAIRE DES ELECTIONS LEGISLATIVES DEROULEES EN ALBANIE APRES 1990
25/04/2005
     TIRANA, 25 avr (ATA) - Le président albanais Alfred Moisiu a fixé le 3 juillet 2005 comme la date du déroulement des sixièmes élections législatives en Albanie après l'année 1990:

     31 mars 1991:
     Les premières élections pluralistes se sont déroulées après une longue période du règne du régime communiste, à peu près un demi-siècle. Le 15 avril 1991, s'est réunie la première Assemblée populaire pluraliste de post-guerre composée de 250 députés. Le Parti du Travail albanais (PPSH) était à la majorité, alors que le premier parti de l'opposition, le Parti démocratique albanais (PDSH) était à la minorité.

22 mars 1992:
     Après une année, les élections législatives se sont déroulées de nouveau. Elles ont été gagnées par le Parti démocratique. La première séance de la 13-ème législature du Parlement albanais ( 140 députés) a été ouverte le 5 avril 1992.

26 mai 1996:
     Déroulement des élections législatives. Elles ont été gagnées de nouveau par le Parti démocratique, mais, avec un plus bas pourcentage de voix par rapport aux législatives de l'année 1992. L'opposition composée du Parti socialiste et de certains de ses alliés, ainsi que la communauté internationale, ont contesté. La première séance de la 14-ème législature du Parlement national a été ouverte le 2 juillet 1996.

     29 juin 1997:
     Déroulement des élections législatives anticipées. Elles ont été gagnées par le Parti socialiste et ses alliés, mais, elles ont été contestées par le parti au pouvoir à cette époque-là, le Parti démocratique. Le Parlement à peine élu comptait 155 députés. La première séance de la 15-ème législature du Parlement albanais a été ouverte le 23 juillet 1997.

     24 juin 2001:
Déroulement des élections législatives régulières qui ont été gagnées pour la deuxième fois par le Parti socialiste. Le nouveau Parlement est composé de 140 députés. La première séance de la 16-ème législature a été ouverte le 3 septembre 2001./rimi/s.s./JDE/

________________________________________

Pour consulter les pages on-line du journal Tradita
Gazeta e Levizjes për Zhvillim Kombetar

 

LISTE DES CANDIDATS DU LZHK

Lëvizja për Zhvillim Kombëtar Leka I Zogu

Zyra e Shtypit

Tiranë me 23.05.2005

Deklaratë për shtyp

Lëvizja për Zhvillim Kombëtar Leka I Zogu paraqet sot përpara opinionit publik, nëpërmjet mediave shqiptare, listën e kandidatëve për 100 zonat zgjedhore.

Kësaj deklarate do t'i bashkangjitet edhe lista emërore e kandidatëve. Lëvizja për Zhvillim Kombëtar Leka I Zogu do të konkurrojë me listë të hapur shumemërore.

Lëvizja për Zhvillim Kombëtar Leka I Zogu i bën të ditur gjithë opinionit politik, publik dhe mediatik, se nuk ka aleanca parazgjedhore dhe gjithashtu rikonfimojmë edhe një herë se nuk do të ketë aleancë paszgjedhore me partinë e Fatos Nanos.

Ky deklarim bëhet për të sqaruar në mënyrë përfundimtare të gjithë shqiptarët e ndershëm dhe patriotë dhe për t'u prerë rrugën abuzimeve të personave dhe partive dashakeqëse ndaj Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar Leka I Zogu.

Ditën e premte datë 27.05.2005, ora 19:00, në Sheshin "Skënderbej", Udhëheqësi i LZHK-së Mbreti Leka I do të prezantojë 100 kandidatët e Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar Leka I Zogu, sipas zonave zgjedhore.

Lëvizja për Zhvillim Kombëtar Leka I Zogu fton qytetarët e Tiranës dhe të mbarë Shqipërisë që të marrin pjesë në këtë ngjarje të rëndësishme politike, e cila do të shoqërohet edhe me një koncert të madh festiv, në praninë e këngëtarëve më të njohur të muzikës shqiptare.

Zyra e Shtypit

Lëvizja për Zhvillim Kombëtar Leka I Zogu

 

Lista e kandidateve

Zona emri mbiemri

Qarku Shkodër

-Malësia e Madhe

Nr. 1 Malesia e Madhe Shaqir Hasani

Nr. 2 Malesia e Madhe Dorian Leknikaj

 

-Shkodra

Nr. 3 Shkoder Ardian Muhaj

Nr. 4 Shkoder Ferit Hafizi

Nr. 5 Shkoder Arjan Boriçi

Nr. 6 Shkoder Rexhep Reçi

Nr. 7 Shkoder Balto Lacni

Nr. 8 Shkoder Zef Markdoda

 

-Puka

Nr. 9 Puka Diskutohet

 

Qarku Kukës

-Tropoja

Nr.10 Tropoja Skender Hoxha

 

-Hasi

Nr.11 Hasi Myftar Kastrati

 

-Kukësi

Nr.12 Kukesi Ekrem Spahia

 

Qarku Lezhë

-Lezha

Nr.13 Lezha - Zadrima Fran Lleshi

Nr.14 Lezha Eduard Perjaku

 

-Mirdita

Nr.15 Miredita Mark Ndoi

 

-Kurbini

Nr.16 Mamurrasi Artan Tujani

Nr.17 Laçi Gjon Kola

 

Qarku Dibër

-Mati

Nr.18 Burreli Bilal Kola

Nr.19 Mati Murat Basha

 

-Bulqiza

Nr.20 Bulqiza Naim Karaj

 

-Dibra

Nr.21 Peshkopi Maksim Begeja

Nr.22 Dibra Premtim Agolli

 

Qarku Durrës

-Kruja

Nr.23 Kruja Sadedin Balla

Nr.24 Fushe Kruja Eduard Ypi

 

-Durrësi

Nr.25 Sukthi Hysen Mushketa

Nr.26 Shijaku Ardian Hari

Nr.27 Durresi Sadik Berisha

Nr.28 Durresi Pellumb Berisha

Nr.29 Durresi Et`hem Gryka

Nr.30 Durresi

 

Qarku Tiranë

-Tirana

Nr.31 Tirana Ledia Kashau

Nr.32 Tirana Faruk Borova

Nr.33 Tirana Agim Rada

Nr.34 Tirana Fatjon Softa

Nr.35 Tirana Genc Gjokutaj

Nr.36 Tirana Shpetim Rroqi

Nr.37 Tirana Uran Metko

Nr.38 Tirana Rudi Erebara

Nr.39 Tirana Gjerark Karaiskaj

Nr.40 Tirana Dashamir Shehi

Nr.41 Tirana Aranit Kokobobo

Nr.42 Tirana Robert Radoja

Nr.43 Tirana Kamza Astrit Kola

Nr.44 Tirana Vora Blerim Kamberi

Nr.45 Tirana Paskuqan Hysen Sinani

Nr.46 Tirana Petrela Shkeqim Barushi

Nr.47 Tirana Ndroqi Diskutohet

 

-Kavaja

Nr.48 Kavaja Aqif Haveriku

Nr.49 Golemi Bahri Kollçaku

Nr.50 Rrogozhina Mustafa Harizi

 

Qarku Elbasan

-Peqini

Nr.51 Peqini

 

-Elbasan

Nr.52 Elbasani Vehip Guri

Nr.53 Elbasani Alfons Balliçi

Nr.54 Elbasani Hamdi Gerlica

Nr.55 Elbasani Selman Çili

Nr.56 Elbasani Isuf Mehmeti

Nr.57 Elbasani Cerriku Ismail Gala

Nr.58 Elbasani Riza Hasa

 

-Gramshi

Nr.59 Gramshi

 

-Librazhd

Nr.60 Librazhd Ilir Murati

Nr.61 Perrenjas Liman Mnalla

 

Qarku Fier

-Lushnje

Nr.62 Lushnja Sokol Sina

Nr.63 Lushnja Agim Bega

Nr.64 Lushnja Pandi Boçi

Nr.65 Lushnja Bedri coku

 

-Fieri

Nr.66 Fieri Thanas Cora

Nr.67 Fieri Gezim Velia

Nr.68 Fieri

Nr.69 Fieri Mina Rrudha

Nr.70 Fieri Vladimir Muça

Nr.71 Fieri Bujar Hasa

Nr.72 Fieri Rexhep Krasniqi

Nr.73 Fieri Kujtim Osmani

 

Qarku Berat

-Berati

Nr.74 Berati Aferdita Numani

Nr.75 Berati Ilirian Paço

Nr.76 Berati

Nr.77 Berati Ndricim Lakra

Nr.78 Berati Halit Bushi

Nr.79 Berati Perparim Hadershaj

 

Qarku Korçë

-Korça

Nr.80 Korca Adhon Polena

Nr.81 Korca Maksi Ceci

Nr.82 Korca Kujtim Satka

Nr.83 Korca Wilson Ibrahimllari

Nr.84 Korca Koci Petriti

 

-Pogradeci

Nr.85 Pogradeci Selaudin Jakupi

Nr.86 Pogradeci Et'hem Fezollari

 

-Devoll

Nr.87 Bilisht Petrit Kutrolli

 

-Kolonja

Nr.88 Kolonja Diskutohet

 

Qarku Gjirokastër

-Përmeti

Nr.89 Permeti Andon Cullufi

 

-Gjirokastër

Nr.90 Gjirokastra

Nr.92 Libohova Kujtim cobani

 

-Tepelena

Nr.91 Tepelena Hysni Kasemi

 

Qarku Vlorë

-Vlora

Nr.93 Vlora Mallegjim Skenderaj

Nr. 94 Vlora Kajtaz Aliko

Nr.95 Vlora Afrim Jaupi

Nr.96 Vlora Sulejman Abazi

Nr.97 Vlora Diskutohet

Nr.98 Himara Çajup Noga

 

-Saranda

Nr.99 saranda Qani Sejdini

Nr100 Saranda Shkëlqim Selmani

 

________________________________________

Spécial Sondages Elections législatives du 3 juillet 2005

per cilin politikan shqiptar do te votonit
Sali Berisha
 [tally] 4
9%

Fatos Nano
 [tally] 1
9%

 
Leka Zogu
 [tally] 
18%
Ilir Meta
 [tally] 14
%
 
 

 

http://www.kohajone.com/ E Hene, 16 Maj 2005
 
Fushata elektorale filloi. Motorat u ndezen. Per cilen nga partite politike parlamentare mund te votonit ?
PD (Berisha)
 [tally] 
42%
PS ( Nano)
 [tally] 1
6%
 

LSI (Meta)
 [tally] 13%

 

LZHK (Zogu)
 [tally] 
10%
 

 

PR (Mediu)
 [tally] 6%
 
PDK (Lesi)
 [tally] 
4%
 
PDR (Pollo)
 [tally] 
2%

 

PBDNJ (Dule)
 [tally] 1%
 
PBL (Starova)
 [tally] 1%
 
PDS (Milo)
 [tally] 1%

PBK (Alimadhi)
 [tally] 1%

 PAA (Xhuveli)
 [tally] 1%

PSD (Gjinushi)
 [tally] 1%

PAD (Ceka)
 [tally] 1%

LBL (Karamelo)
 [tally] 0%

 
LSI apo LZHK do te marre me teper vota ?
LSI
 [tally] 58%
LZHK
 [tally] 42%
 
Per cilen nga partite do te votonit ne mazhoritar (keto parti kane kandidat ne mazhoritar)?
PD
 [tally] 55%
PS
 [tally] 17%
LSI
 [tally] 14%
LZHK
 [tally] 10%
PSD
 [tally] 1%
PDS
 [tally] 1%
PAD
 [tally] 0%
PAA
 [tally] 1%
PBDNJ
 [tally] 2%

 

________________________________________

Programi du LZHK

- Vendosjen e dënimit me vdekje për një periudhë 5-vjeçare, për disa krime tepër të rënda.
- Referendum për përcaktimin e regjimit qeverisës.
- Kthimi i pronave sipas tapive të nxjerra gjatë qeverisjes së Ahmet Zogut.
- Abrogimi i të gjitha ligjeve për token.
- Dëmshpërblimi i ish-të përndjekurve politikë, brenda 6 vjetësh.
- Krijimi i xhandarmërisë shqiptare.
- Mënjanim të ndikimeve të politikës mbi gjyqësorin.
- Evidentimi i të paaftëve në sistemin gjyqësor.
- Zbatim i rreptë i ligjit për arsimin e detyrueshëm.
- Reforma reale në sistemin e shëndetësisë.
- Reforma në sistemin e mbrojtjes