http://albania.dyndns.org/

---------------------------------------------------------------------

 

Leka Zogu nė spital

 

OBORRI MBRETĖROR SHQIPTAR                                    ROYAL COURT OF THE ALBANIANS

Pallati i Vjetėr Mbretėror                                                                           P.Box. Nr.8170

Rr. “Murat Toptani”,                                        Tel. ++355 42 261281                         Tirana, Albania                                                                                                                      

       Tiranė,  Shqipėri

 

Tiranė, mė 30 nėntor 2011

 

Njė jetėshkrim i shkurtėr i NMT Leka I – Mbret i Shqiptarėve

“Paqe, Bashkim, Vllaznim”, tė thėna nga Mbreti Leka I, gjatė fushatės elektorale tė vitit tė mbrapshtė 1997, janė esenca apo thelbi i asaj ēka ai mendonte e ndjente pėr bashkėkombėsit e vet, tė cilėve u dedikoi energjitė e pėrpjekjet pėr ēdo ditė tė jetės. Gjithė qenia e tij, nė ēdo qelizė tė trupit, kishte veē njė qėllim, – realizimin e idealeve kombėtare dhe pėrparimin e kombit. Por kjo s’ka qenė aspak e thjeshtė, sidomos po tė shohim trajektoren e jetės sė tij, qė nga lindja e deri nė shtratin e vdekjes. Njė jetė e jetuar praktikisht si njė luftė e pandėrprerė, sa nga rrethanat e politikės botėrore, po aq edhe zhvillimet e brendshme nė shtetin shqiptar. Qė nga dita e parė e jetės e deri sa mbylli sytė e shkoi tek Krijuesi.

I lindur nė prag tė luftės kundėr pushtimit nga Italia fashiste, jeta e Mbretit Leka I do tė ishte njė betejė e pėrpjekje e pandalshme pėr t’u kthyer nė vendlindjen e vet, tė cilėn e la nė moshėn dy-ditėshe. Si shumė trashėgimtarė evropianė tė froneve mbretėrore, tė cilėt si rezultat i Luftės sė Dytė Botėrore do tė shfronėsoheshin padrejtėsisht e pėr konsekuencė do tė emigronin nga vendet e tyre ku do tė vendoseshin diktaturat komuniste, edhe Mbreti Leka do tė pėsonte tė njėjtin fat. Por ai nuk do t’i nėnshtrohej kėtij destini tė keq si pėr atė vetė, ashtu edhe pėr kombin qė ai pėrfaqėsonte, prandaj do tė luftonte pareshtur nėn devizėn e ēlirimit tė Shqipėrisė Etnike si ushtar i Atdheut. Bir i Mbretit Zog I dhe Mbretėreshės Geraldinė tė Shqiptarėve, misioni i tij nė mėrgim ishte mė shumė se i vėshtirė, pasi zhvillimet historike kishin marrė njė drejtim tė padėshiruar dhe thuajse tė pamundshėm pėr realizimin e idealeve dhe synimeve tė tij politike. Shteti shqiptar ishte tashmė pjesė e “Perarandorisė sė kuqe” kurse gjysma tjetėr e kombit vuante nėn zgjedhėn e Jugosllavisė komuniste.

Megjithėse situatat ishin nga mė tė vėshtirat pėr njė aksion politik, NMT Leka I – Mbreti i Shqiptarėve i vuri qėllim vetes tė punonte me vullnetin e njė rilindėsi, trimėrinė e njė luftėtari kombėtar dhe shpirtin e njė fisniku pėr tė realizuar ėndrrėn e ēdo atdhetari, ēlirimin e bashkimin kombėtar tė shqiptarėve. Megjithėse i gjendur shpeshherė nė kushte tė pafavorshme, ai do tė dinte tė mbronte dinjitetin shqiptar e mbretėror pėr gjatė gjithė aktivitetit politik e patriotik qė zhvilloi. Pėr kėtė dėshmojnė dokumente e fakte tė njohura botėrisht, prej tė cilave pėrmendim veē ato tė ruajtjes sė nėnshtetėsisė shqiptare pėr gjithė kohėn e mėrgimit, duke mos pranuar asnjė ofertė apo pasaportė tjetėr, duke pėrfituar kėshtu privilegjet diplomatike dhe tė ekstra-territorialitetit nė rastet e posaēme, dhe sidomos me organizimin e diasporės antikomuniste dhe krijimin e Ushtrisė Kombėtare pėr Ēlirimin e Shqipėrisė Etnike dhe Kėshillit ushtarak. Janė lapidare fjalėt e tij se “Pėr Shqipėrinė Etnike ngrihem edhe nga varri!”

NMT Mbreti Leka I – Mbret i Shqiptarėve ka lindur nė Tiranė mė 5 prill tė vitit 1939 dhe ėshtė fėmija i vetėm i NMT Mbretit Zog I dhe MS Mbretėreshės Geraldinė tė Shqiptarėve. Nė tė zbardhur tė datės 7 prill, ai largohet bashkė me Mbretėreshėn Geraldinė nė drejtim tė kufirit me shtetin grek. Njė ditė mė pas, mė 8 prill, do tė vinte edhe Mbreti Zog, pėr t’iu bashkuar familjes dhe grupit tė njerėzve qė e shoqėronin nė kėtė mėrgim tė detyruar. Nė shtetin helen Familja Mbretėrore ka ndenjur gati njė muaj dhe mė 2 maj 1939, ėshtė nisur nė drejtim tė Turqisė. Prej saj, nė fund tė muajit qershor, janė larguar drejt veriut, pėr tė pėrshkuar njė itinerar tė gjatė e tė rrezikshėm duke udhėtuar pandalshėm pėrmes Rumanisė, Polonisė, vendeve baltike, Suedisė, Norvegjisė e pėr tė mbėrritur pėrfundimisht nė Francė nė muajin korrik. Kėtu vendosen fillimisht nė kėshtjellėn e Maye-s nė Versailles ndėrsa nga fundi i vitit 1939 marrin me qira kėshtjellėn e Mesnil-Saint-Denis.

Pas fillimit tė sulmit gjerman nė 10 maj1940, Familja Mbretėrore shqiptare shpėrngulet drejt perėndimit nė rrugėn drejt Orleans, Royan, Bordeaux e mė nė fund nė Saint-Jean-de-Luz prej ku me anije mbėrrijnė nė Britaninė e Madhe. Mbreti George IV i Anglisė do t’i ofronte mbrojtje dhe siguri gjatė gjithė periudhės sė Luftės II Botėrore. Me pėrfundimin e luftės, Familja Mbretėrore zhvendoset pėrsėri kėsaj radhe nė Egjipt, pas ftesės sė marrė prej Mbretit Faruk, i cili ishte pasardhės i shqiptarit themelues tė dinastisė mbretėrore egjiptiane Mehmet Ali Pasha. Fillimisht nė Kajro e mė pas nė Aleksandri, Familja Mbretėrore shqiptare do tė vijonte jetėn e pėrpjekjet e saj pėr ēėshtjen kombėtare.

 Nė Aleksandri, Mbreti Leka do tė fillonte mėsimet e para tė shkollės nė Victoria College dhe British Boys School. Por kėto studime do tė ndėrpriteshin pas grushtit tė shtetit dhe ardhjes nė fuqi tė republikanėve nė vitin 1952. Ndryshimet politike nė Egjipt sollėn si rezultat zhvendosjen e radhės pėr Familjen Mbretėrore shqiptare, e cila nė korrik tė vitit 1955 u vendos pėrfundimisht nė Cannes tė Francės.

Gjatė kėsaj kohe Mbreti Leka do tė regjistrohet nė Shkollėn e shqiponjave tė Villars-sur-Ollon nė Zvicėr ku do tė marrė diplomėn “matriculation of Oksford”. Nė vitet 1956-1959 do tė regjistrohet nė akademinė ushtarake tė Sandhurst prej sė cilės do tė gradohet si toger. Kujtimet nga jeta e Akademisė Ushtarake Mbretėrore nė Sandhurst, janė nga mė tė bukurat e jetės sė Mbretit Leka. Nė kėtė akademi, ndėr mė tė famshmet nė Botė, studionin pothuajse tė gjithė bijtė e mbretėrve te globit, por Princ Leka lidhi miqėsi tė ngushte me dy nga studentėt mė tė shquar, qė ishin Mbreti i ardhshėm Baudouin i Belgjikės dhe Mbreti i ardhshėm Husein i Jordanisė. Kur Princ Leka arriti pėr herė tė parė nė Sandhurst, Sir Julian Amery, nė atė kohė ministėr nė qeverinė e Madherisė sė Saj, Mbretėreshės Elisabeta, organizoi njė pritje madhėshtore protokollare pėr nder tė Princ Lekės nė aeroport, ku Princi parakaloi nė revistė para radhėve tė Gardės Mbretėrore britanike, i veshur me grand-uniformėn Mbretėrore tė Mbretėrisė Shqiptare.

Pas kthimit nė Francė, ai ndoqi studimet e larta nė drejtėsi dhe shkenca ekonomike nė Sorbonė si edhe disa kurse pėr gjuhėt dhe kulturėn orientale. Qysh prej moshės 8-vjeēare Mbreti Leka zotėronte pėrveē shqipes edhe gjuhėt e huaja anglisht e frėngjisht.

Mė 5 Prill 1957, kur Princi Leka mbush plot 18 vjeē, Mbreti Zog e shpall atė trashėgimtar tė kurorės mbretėrore, nė njė ceremoni tė zhvilluar nė prani tė figurave mė tė shquara tė emigracionit politik shqiptar nė Francė dhe tė shumė miqve tė shquar tė Familjes Mbretėrore dhe tė Shqipėrisė, tė ftuar enkas.

Ndėrsa pas vdekjes sė Mbretit Zog nė spitalin Foch tė Parisit mė 9 prill 1961, nė pėrputhje me statutin e Mbretėrisė Shqiptare tė vitit 1928, vendin e Mbretit Zog e zuri Mbreti Leka i Parė, i cili bėri edhe betimin para njė Asambleje tė shqiptarėve nė mėrgim, tė pėrbėrė prej dinjitarėsh tė lartė tė Mbretėrisė, ish deputetė, ministra e ofiqarė tė ndryshėm si dhe delegacione e pėrfaqėsi tė shqiptarėve tė ardhura nga tė katėr anėt e botės. Kėsisoj, ai u bė sipas kushtetutės sė vitit 1928, Mbret i Shqiptarėve.

Nė ceremoninė mbretėrore tė kurorėzimit, tė datės 15 Prill 1961, para Kėshillit tė Kurorės Mbretėrore, ai shqiptoi formulėn statutore: “Unė Leka I - Mbret i Shqiptarėve, nė minutėn qė hyp nė fronin e Mbretėrisė Shqiptare dhe marr nė dorė pushtetet mbretėrore, betohem para Zotit Fuqimadh, se do tė ruaj njėsinė kombėtare, pavarėsinė shtetėrore dhe tėrėsinė tokėsore; gjithashtu, do tė ruaj Statutin e do tė veproj pikėrisht sipas atij dhe sipas ligjeve nė fuqi, duke pasur parasysh gjithmonė tė mirėn e popullit. Perėndia mė ndihmoftė". 

Nė shtator 1962, ai la Francėn pėr t’u vendosur nė Spanjė ku vendosi kontaktet me Mbretin Juan Carlos tė Spanjės dhe Mbretin Simeon II tė Bullgarisė. Gjatė kėsaj periudhe aktiviteti i tij politik merr njė kurbė ngjitėse qė kulmon me thirrjen e Konferencės sė Madridit, 2-3 korrik 1972, ku marrin pjesė tė gjithė faktorėt politikė tė diasporės antikomuniste. Nė kėtė takim tė organizuar nėn egjidėn e Mbretit Leka, arrihet krijimi i njė fronti tė pėrbashkėt nacionalist kundėr regjimit tė Tiranės dhe aprovohet ideja qė tė luftohet pėr njė Shqipėri Etnike dhe pėr pėrmbysjen e regjimit antikombėtar komunist tė instaluar dhunshėm nė Shqipėri.

Me 23 korrik 1975 me rastin e fillimit tė Konferencės sė Helsinkit-KSBE, Mbreti Leka i dėrgon njė telegram kėtij organizmi ku midis tė tjerash thotė se nuk do tė ketė kurrė paqe e mirėkuptim nė Ballkan, po nuk u njoh integriteti territorial i Shqipėrisė Etnike.

Mė 8 tetor 1975, Mbreti Leka kryen ceremoninė civile tė martesės nė Biarritz tė Francės me njė fisnike tė re australiane, Susan Cullen-Vvard, nė prani nė njė numri tė madh shqiptarėsh, ndėrsa nė 10 tetor, nė Toledo tė Spanjės, pėrfaqėsuesit e klerit mysliman shqiptar, tė kishės ortodokse dhe katolike si dhe njė prift anglikan, bekojnė martesėn e ēiftit mbretėror.

Nė qershor 1977 gjatė njė mbledhjeje tė KSBE-sė nė Beograd, ai deklaron se nuk mund tė flasė Jugosllavia pėr tė drejtat e njeriut nė njė kohė qė ushtron gjenocid mbi shqiptarėt atje.

Nė vitin 1976 Mbreti Leka themeloi Kėshillin pėr Ēlirimin e Shqipėrisė Etnike, dhe njėherėsh zgjidhet edhe Komandat i Ushtrisė Kombėtare pėr Ēlirimin e Shqipėrisė Etnike. Gjatė vitit 1977 ai i intensifikon aksionet dhe demarshet politike kundėr regjimit komunist tė Tiranės. Por ky aktivitet do tė bėhej shkak qė Spanja, - njė aplikante e zjarrtė pėr t’u anėtarėsuar nė Evropėn e Bashkuar (C.E.E) – tė tėrhiqej pėrballė trysnisė sė disa vendeve qė ankoheshin se rrėzimi i qeverisė komuniste nė Shqipėri, do tė sillte si efekt edhe destabilizimin e Jugosllavisė. Prandaj, qeveria spanjolle kėrkoi ndėrprerjen e aktivitetit tė Mbretit Leka duke e detyruar kėtė tė fundit tė largohej nė janar tė vitit 1979 drejt Rhodezisė e mė pas nė Afrikėn e Jugut.

Nė Johanesburg, nė 26 mars 1982, do tė vijė nė jetė trashėgimtari i Kurorės Mbretėrore, Princi Leka II. Kjo ngjarje ėshtė shėnuar edhe nga njė gjest i rėndėsishėm siē ėshtė akordimi i ekstra-territorialitetit pėr familjen mbretėrore, dhe pėr pasojė, vendi ku Princi Leka II ka lindur, ėshtė konsideruar si tokė shqiptare.

Pavarėsisht distancės, Mbreti Leka do tė vazhdonte pėrpjekjet e tija me qėllim qė tė arrijė ēlirimin dhe pėrparimin e vendit. Ai do tė deklarojė nė njė intervistė se “Njė mbret i mėrguar ka veēse njė dėshirė – tė kthehet nė vatėr. Unė jam shqiptar dhe dėshiroj tė jetoj nė tokėn e tė parėve. Kam veēse njė shpresė, qė njė ditė populli im tė mundė tė zgjedhė lirisht tė ardhmen e vet. E nėse pėr kėtė do tė duhet tė luftoj, unė do ta bėja!”

Edhe ngjarjet e dyfishta tė korrikut 1990 do ta gjenin Mbretin Leka I nė krye tė detyrės. Ai do tė ndjekė nga afėr tė gjitha hallet e shqetėsimet e emigracionit tė ri shqiptar tė dyndur nė ambasadat e huaja nė Tiranė, dhe do tė vijojė interesimin e tij tė pėrhershėm ndaj ēėshtjes sė Kosovės qė kishte avancuar ndjeshėm me ngjarjet e Trepēės, formimit tė LDK dhe kushtetutės sė Kaēanikut.

Ai u gjend pranė emigrantėve shqiptare qė emigruan nė mars 1991 nė Itali dhe i bėri thirrje popullit shqiptar tė bojkotonte zgjedhjet e 31 marsit 1991, tė cilat parashikonte se do tė manipuloheshin nga PPSH-ja siē edhe rezultoi.

Nė nėntor tė vitit 1993 ai do tė zhvillonte njė vizitė tė shkurtėr nė Tiranė e cila nuk shkoi sipas planit pėr shkak tė keqkuptimeve qė pati mes pėrfaqėsuesve tė oborrit mbretėror dhe policisė shqiptare, pėr shkak tė dokumenteve tė udhėtimit dhe armatimeve personale.

Gjatė kėsaj kohe Mbreti Leka shprehu synimin e tij pėr mbajtjen e njė referendumi pėr formėn e regjimit, i cili u zhvillua mė nė fund nė vitin e trazuar 1997, nė njė moment tė vėshtirė pėr vendin. Pas rikthimit nė atdhe nė datė 12 prill 1997 dhe disa takimeve me autoritetet shqiptare gjatė tė cilave u caktua data e referendumit, Mbreti Leka zhvilloi njė fushate shumė dinjitoze ne mbare vendin. Pas votimit pėr referendum, dt.29 qershor 1997, fitorja e qartė u mohua nga komisionerėt e majtė, tė cilėt deklaruan se Monarkia kishte fituar veē 20% tė votave. Si pėrfundim, rezultati i KQZ dha verdiktin me 34% pro monarkisė. Sipas tė dhėnave nga komisionerėt e monarkisė, kjo e fundit kishte fituar me tė paktėn 54% nė rang vendi. Ndėrkohė vendimi i KQZ u apelua nė Gjykatė tė Lartė ku u dokumentua zhdukja e rreth 300 mijė fletėve tė votimit pro monarkisė. Gjykata dha njė vendim korrigjues ndaj atij tė KQZ, por nuk ndryshoi verdiktin pėrfundimtar nė disfavor tė monarkisė.

Pas kėtyre ngjarjeve, pati njė protestė tė monarkistėve dhe pėr tė evituar konfliktet e provokacionet, Mbreti Leka largohet mė 12 korrik 1997, plot 3 muaj pasi kishte vėnė kėmbėn nė atdheun e tij me premtimin se ishte i gatshėm tė kthehej nė momentin qė do ta kėrkonte populli shqiptar.

Nė qershor tė vitit 2002, Mbreti Leka I, nė respektim tė njė kėrkese tė bėrė prej 76 deputetėsh tė Kuvendit tė Shqipėrisė merr vendimin qė tė kthehet pėrgjithmonė nė Atdhe. Ardhja e tij do tė shėnohet nė librat e historisė si njėra prej pritjeve mė entuziaste qė i ėshtė bėrė ndonjėherė ndonjė lideri tė popullit shqiptar.

Me qindra-mijėra vetė me ovacione dhe me entuziazmin qė kėrkonte momenti, e shoqėruan Mbretin Leka dhe Familjen Mbretėrore nga aeroporti pėr nė rezidencėn e tij.

Por kthimi pėrfundimtar nė Shqipėri, saē ishte njė ngjarje e shumėpritur, aq rezultoi edhe e dhimbshme, pasi nė harkun e dy viteve ndėrrojnė jetė njėra pas tjetrės Nėna Mbretėreshė Geraldinė dhe Mbretėresha Suzan. Kėto do ta pikėllonin sė tepėrmi Sovranin tonė, por megjithatė ai nuk do tė shkėputet nga jeta publike.

Nė kėtė periudhė ai pėsoi njė traumė nė kofshė, e cila e pengonte tė ecte lirshėm. Pas disa operacioneve gjendja nuk ndryshoi dhe ai pėr shumė kohė ėshtė detyruar tė ecė nė karrocė mė rrota. Shėndeti ndėrkohė ka ardhur gjithnjė duke u dobėsuar dhe sė fundi krizat e mbrame patėn njė rezultat fatal pėr tė dhe gjithė dashamirėt e Familjes Mbretėrore.

Zyra e shtypit

www.oborrimbreterorshqiptar.al

--------------------------------------------------------------------

OBORRI MBRETĖROR SHQIPTAR                                    ROYAL COURT OF THE ALBANIANS

Pallati i Vjetėr Mbretėror                                                                           P.Box. Nr.8170

Rr. “Murat Toptani”,                                        Tel. ++355 42 261281                         Tirana, Albania                                                                                                                      

       Tiranė,  Shqipėri

 

Tiranė, mė 1 dhjetor 2011

DEKLARATĖ PĖR MEDIA

Vazhdojnė ngushėllimet pėr ndarjen nga jeta tė N.M.T. Leka I, Mbret i Shqiptarėve.

Paraditen e sotme, nė Pallatin Mbretėror, Familja Mbretėrore ka pritur ngushėllime tė shumta me rastin e ndarjes nga kjo jetė tė Mbretit Leka I.

Qytetarė tė shumtė dhe personalitete tė jetės politike dhe shoqėrore nga mbarė viset shqiptare, erdhėn nė Pallatin Mbretėror pėr t’i shprehur Lartėsisė sė Tij Princit Leka dhe Familjes Mbretėrore hidhėrimin e tyre tė thellė dhe ngushėllimet e rastit pėr humbjen e N.M.T. Leka I, Mbret i Shqiptarėve.

Gjatė paradites sė ditės sė sotme shprehėn ngushėllimet e tyre: Gjeneral Daut Haradinaj, deputet nė Parlamentin e Kosovės dhe mik i ngushtė i Familjes Mbretėrore; N/Kryetari i Parlamentit tė Shqipėrisė z. Ardian Turku; Ministri i Mbrojtjes z. Arben Imami; Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura Gjeneral-Major Xhemal Gjunkshi; njė grup deputetėsh tė Partisė Demokratike tė kryesuar nga Deputeti Jemin Gjana; Deputetėt e Partisė Socialiste Arben Malaj, Kastriot Islami, Andis Harasani, Astrit Beci; Kryetari i PDIU-sė, Deputeti Shpetim Idrizi i shoqėruar nga N/Kryetari Dashamir Tahiri; Kryetari i LZHK Dashamir Shehi; Prof. Abdi Baleta; At Nikoll Marku dhe shumė personalitete tė tjera.

Po ashtu, nė adresė tė Familjes Mbretėrore ka mbėrritur njė numėr i madh telegramesh ngushėllimi nga qytetarė dhe personalitete prej viseve shqiptare dhe Diasporės.

Lartėsia e Tij Princ Leka dhe Familja Mbretėrore ndjehen tė prekur nga ky solidaritet njerėzor dhe sė bashku me falėnderimet e rastit, shprehin dėshirėn pėr t’ja rikthyer “nė tė mira” ēdo shqiptari.

Familja Mbretėrore do tė vazhdojė tė presė vizita nė Pallatin Mbretėror, ndėrkohė qė Ceremonia Zyrtare do tė organizohet ditėn e shtunė, ora 10:00-12:00 nė mjediset e Parlamentit tė Shqipėrisė.

Po sot, Kryetari i PLL z. Ekrem Spahiu mori pjesė nė mbledhjen e Komisionit Ndėrministror pėr organizimin e ceremonisė zyrtare.

Zyra e Shtypit e Oborrit Mbretėror Shqiptar

--------------------------------------------------------------------

 

http://www.gotha.fr/3.aspx?page=3&sr=0

Novembre 2011

Décčs ą Tirana du roi Léka Ier d'Albanie, fils du roi Zog Ier ą l'āge de 72 ans 30/11/2011

Description : lekazogu2_3011111559_1.jpg

Le roi des Albanais, Leka 1er Zogu, est mort mercredi 30 novembre 2011 ą Tirana ą l'āge de 72 ans des suites de problčmes cardiaques et pulmonaires, a annoncé ą l'AFP un porte-parole de la famille, Mme Jolinda Kamberi. Leka Ier Zogu s'est éteint mercredi ą 07H40 ą l'hōpital de Tirana oł il avait été admis la semaine derničre, a précisé un médecin de l'établissement, Mentor Petrela. Le roi ou prince héritier avait été hospitalisé il y a une dizaine de jours dans

 

Funérailles nationales ą Tirana pour le roi Leka Ier des Albanais 03/12/2011

Description : 3a54a13b20c33c1b000f6a706700dde3.jpg

Plusieurs centaines de personnes ont assisté samedi 3 décembre 2011 aux obsčques du prétendant au trōne albanais, Leka 1er Zogu, décédé mercredi ą Tirana ą l'āge de 72 ans des suites de problčmes cardiaques et pulmonaires. Le cercueil avec la dépouille de Leka 1er, rentré en Albanie aprčs plus de 60 ans en exil pour essayer de remonter sur le trōne de son pčre, avait été exposé auparavant couvert d'un drapeau dans une salle du Parlement albanais. En dépit du fait que l'Albanie soit une République, les autorités ont tenu ą organiser, en hommage ą Leka 1er, des obsčques officielles avec tous le respect que mérite un roi. Le président albanais, Bamir Topi, la présidente du Kosovo, Mme Hatife Jahjaga, le Premier ministre albanais Sali Berisha et des représentants des partis politiques et des communautés religieuses ont rendu hommage au défunt. Les autorités albanaises ont décrété samedi une journée de deuil national et les drapeaux sur les bātiments officiels ont été mis ą berne alors que toutes les chaīnes de télévision diffusaient de la musique funčbre. Toute la famille royale albanaise a donné une forte contribution pour la question de l'Albanie et du Kosovo et elle mérite l'honneur et le respect des Albanais, a déclaré dans son éloge funčbre le maire de Tirana, Lulėzim Basha. Leka Zogu doit reposer dans le cimetičre de Tirana aux cōtés de sa mčre, la comtesse Géraldine Apponyi, née dans une famille de la noblesse hongroise, morte ą Tirana en 2002 ą l'āge de 83 ans, et de sa femme Susan Cullen-Ward morte en 2004.Leka 1er Zogu est décédé mercredi ą 07H40 ą l'hōpital de Tirana oł il avait été admis il y a une dizaine de jours. En juin 2002, aprčs soixante-trois ans d'exil, grāce ą une modification de la loi, la veuve de l'ex-roi, Géraldine, Leka Zogu Ier, sa femme Susan et son fils étaient revenus ą Tirana pour s'y établir. Le prétendant au trōne n'était āgé que de quelques mois lorsque son pčre, Zog 1er, ancien président de la République proclamé roi d'Albanie le 1er septembre 1928, avait été contraint de fuir le pays en 1939.A la mort de Zog, son fils Leka, né ą Tirana le 5 avril 1938, s'était autoproclamé roi d'Albanie sous le nom de Leka Ier le 15 avril 1961 ą Paris, avant de s'exiler en Afrique du sud. Le prince héritier s'était rendu une premičre fois en Albanie en 1993, mais le gouvernement de l'époque lui avait interdit de séjourner dans le pays. Il était revenu ą Tirana en juin 1997 alors que les autorités organisaient un référendum pour décider de la forme de gouvernement du pays. Aprčs le référendum, vźtu d'un treillis militaire et armé de deux pistolets et de deux grenades ą main, il avait convoqué un rassemblement pour faire pression sur la Commission électorale accusée d'avoir falsifié les résultats du référendum. Cette manifestation avait tourné ą l'émeute et avait fait deux morts et cinq blessés. Il avait ensuite de nouveau quitté l'Albanie. Tirana veut toujours rapatrier en Albanie les cendres du roi des Albanais, Zogu 1er, décédé en 1961 ą Paris, ą 66 ans, et qui repose aujourd'hui au cimetičre parisien de Thiais.

--------------------------------------------------------------------

 

 THE INTERNATIONAL COMMISSION AND ASSOCIATION ON NOBILITY

UNDER THE PATRONAGE OF HRH CROWN PRINCE LEKA II OF THE ALBANIANS

PRESIDENT OFFICE

 

SINCERE CONDOLONCE

NOVEMBER 30, 2011-11-30

 NY115_1219636k.jpg

His Majesty King Leka of the Albanian Born on 5 April 1939 in Tirana, two days before the fascist invasion of Albania dies at 72.

 

On behalf of TICAN Administration, Directors and members, we wish to forward our sincere condolence to the Our Royal Patron, HRH CROWN PRINCE LEKA II OF THE ALBANIANS and his family. May God bless and keep you, and be guide through this dark time. Words can hardly describe our heartfelt sorrow for you.

 

Leka Zogu, whose father served as Albania's king until it was occupied by fascist Italy, and who twice returned home from exile to try to claim the throne himself, died Wednesday Nov. 30, 2011, of a heart attack at the Mother Teresa Hospital in Tirana

 

Leka, Crown Prince of Albania (Leka I Zogu) (5 April 1939 – 30 November 2011), was the only son of King  Zog of Albania and his queen, Géraldine Apponyi de Nagyappony. He was called Crown Prince Skander at birth. Leka was pretender to the Albanian throne and was referred to as King Leka I by Albanian monarchists and some members of the media.

 

Our Royal Patron, Prince Leka (II) of the Albanians (Leka Anwar Zog Reza Baudouin Msiziwe Zogu, born 26 March 1982) is the only child of Leka, Crown Prince of Albania and the late Susan Cullen-Ward. Prince Leka is an official at the Albanian Ministry of Interior and in the past has served at the Albanian Ministry of Foreign Affairs. The prince is referred by some Albanian monarchists as Crown Prince Leka II, since they consider his father Leka I as King of the Albanians.  

--------------------------------------------------------------------

 

http://www.monarchia.it/news.html

SABATO I FUNERALI DEL RE: PROCLAMATO LUTTO NAZIONALE
BERISHA SULLA MONARCHIA: UNA QUESTIONE ANCORA APERTA
VERSO UN NUOVO REFERENDUM?


Description : Il Premier albanese Sali Berisha - foto da internetIl premier albanese Sali Berisha ha reso noto che per le esequie di Leka Zogu I, previste per la giornata di sabato 3 dicembre, č stato proclamato il lutto nazionale.
Nell’odierna riunione del Consiglio dei Ministri il Premier albanese, chiedendo un minuto di silenzio in onore di Leka Zogu, ha dichiarato: "Oggi č passato a miglior vita il Re dei Albanesi. Questa e una grande perdita per la nazione e per il paese!” e ha aggiunto: "Nella legge del Parlamento Albanese si definisce l'obbligatorietą del coinvolgimento nel protocollo di Stato della Famiglia Reale d'Albania; il Paese e tutta la Nazione albanese daranno l'ultimo saluto al Re Leka Zogu I, con tutti gli onori che spettano ad un Re non in carica”.
Berisha ha ripercorso la vita di Leka I, incoronato Re nell’Aprile 1961, dopo la morte del Re Zogu I: "Egli si č allontanato verso l'esilio a solo due giorni dalla nascita, ma č stato cresciuto con un amore infinito per il Paese e la Nazione. Re Leka č stato sempre un grande sostenitore della lotta degli albanesi per la libertą e la dignitą in Albania, Kosovo, Macedonia e dovunque si trovino. Era l'ispiratore delle loro battaglie" ha detto Berisha.
Il premier ha rilasciato anche delle dichiarazioni sul referendum del 1997 (dove - secondo i dati ufficiali - la repubblica vinse con il 65% dei consensi) che sono destinate ad avviare nuovi scenari nel panorama politico albanese. Berisha ha detto che ai cittadini albanesi č stata data la possibilitą di scegliere tra Monarchia e repubblica nel 1997, questione secondo lui ancora aperta. "Il referendum si č tenuto sotto le fiamme della ribellione comunista e non si puņ considerare una questione chiusa. In quel referendum ha dominato il principio stalinista". E rivolgendosi al suo popolo ha aggiunto: “Voi votate, il conteggio lo faccio io. Quello che avvenne č che gli albanesi hanno votato per il loro Re".

DATA: 30.11.2011

 

ALBANIA: LA MORTE DI RE LEKA ZOGU I


Description : Re Leka Zogu I - Foto da internetCon sommo dispiacere apprendiamo da un comunicato ufficiale del Ministro della Salute dell' Albania che oggi, 30 Novembre 2011, dopo una breve degenza, il Re d’Albania Leka Zogu I č deceduto. Pochi giorni fa la Famiglia Reale, con un comunicato riguardante la salute del Re, ci aveva preparato al peggio. Si trovava dal 17 novembre scorso nel reparto di rianimazione dell’Ospedale di Tirana, a seguito di un arresto cardiaco causato da problemi cardio-polmonari. Il Re aveva 72 anni e nacque pochi giorni prima dell’invasione italiana del suo paese. Aveva pochi mesi quando la Famiglia Reale si trasferģ col bambino prima nella vicina Serbia e successivamente in Egitto, vista la parentela con la Famiglia Reale Egiziana. Combatté il comunismo in una lotta senza quartiere, aspirando costantemente al trono che gią fu di Giorgio Castriota Scanderberg. Il Regime comunista dava a lui e al padre una caccia spietata facendo pressioni presso tutti i governi che lo ospitavano (Rodesia, Spagna, Marocco, Egitto). Nel 1961, dopo la morte del padre, venne nominato Re dal Governo monarchico in esilio. Nel 1993, tornato in Patria dopo la caduta del Comunismo, per poco Leka Zogu non vinse il referendum istituzionale fra Monarchia e repubblica. Gravi ombre pesano ancora su quella consultazione popolare. In Albania la Causa della Corona puņ contare su un movimento monarchico molto simile all’italiana U.M.I. E’ particolarmente seguito nella zona di Scutari a nord del paese. Il Padre di Leka Zogu, Re Ahmned Zogu, č considerato il fondatore dello stato moderno albanese; aveva sposato Geraldina, una aristocratica di origine magiara che aumentņ la popolaritą della monarchia. Tornata dall’esilio imposto dagli italiani prima e dai comunisti poi, Geraldina č morta qualche tempo fa ed č sepolta a Tirana. Recentemente il Governo albanese ha approvato all’unanimitą una risoluzione per la traslazione in patria della salma di Re Zogu. Erede della Corona albanese č ora il primogenito di Leka Zogu, S.A.R. il Principe Leka Anwar Zogu. Parla cinque lingue ed č stato chiamato dal Governo con un incarico di alto livello presso il Ministero degli Esteri albanese. L’Unione Monarchica Italiana ha inviato le pił sentite condoglianze alla Famiglia Reale albanese. Alla grande manifestazione monarchica, tenutasi a Scutari nel corso della campagna referendaria del 1997, ha preso parte una delegazione monarchica italiana guidata Sergio Boschiero che ha tenuto un comizio pro-Monarchia davanti a pił di 50.000 persone.
Description : http://www.monarchia.it/news_file/albania_scutari_1993.jpg
Scutari, 1997 - La grande folla che ha partecipato alla manifestazione a favore del voto per Monarchia nel referendum istituzionale. Presente il Re Leka Zogu I (foto scattata da Sergio Boschiero che ha portato la solidarietą dei monarchici italiani al Re Albanese).

DATA: 29.11.2011

 

ALBANIA: SVOLTI I SOLENNI FUNERALI DEL RE LEKA ZOGU I


Description : ALBANIA: SVOLTI I SOLENNI FUNERALI DEL RE LEKA ZOGU ITirana, 3 Dicembre 2011 – Si sono tenute oggi, nella sede del Parlamento Albanese, le solenni esequie del Re di Albania, Leka Zogu I. Gią dalla prima mattinata si č formata una lunga e ordinata coda di persone che ha voluto rendere l'ultimo saluto al Re, presso la camera ardente allestita in Parlamento. A mezzogiorno č iniziato il rito religioso che ha visto la partecipazione delle pił alte cariche dello Stato balcanico. Presente tutto il Governo con il Premier Sali Berisha, il Presidente della republika, delegazioni delle comunitą albanesi all'estero, trenta ambasciatori esteri accreditati e delegazioni delle tre religioni nazionali. Tra le venticinque e le trenta mila persone si sono recate al Parlamento per seguire da vicino il solenne avvenimento e per stringersi attorno al Principe Ereditario Leka II. Le esequie si sono tenute alla presenza dei reparti militarti schierati in alta uniforme e con la banda dell'esercito. In Albania si č recato il Segretario Nazionale dell'U.M.I. Sergio Boschiero, con una delegazione di monarchici, che č stato ricevuto anche oggi in udienza speciale dal Principe Reale, nonché futuro Re, Leka II. Boschiero, che da sempre segue in maniera ravvicinata le vicende delle Famiglia Reale Albanese, ha manifestato la vicinanza dei monarchici italiani e ha portato un messaggio di cordoglio. Tra le migliaia di messaggi giunti, quelli della Regina Elisabeta II del Regno Unito e del Re di Spagna Juan Carlos.

Description : ALBANIA: SVOLTI I SOLENNI FUNERALI DEL RE LEKA ZOGU I

Nella foto in alto l'ingresso del Parlamento Albanese con il picchetto d'onore. Qui sopra la Famiglia Reale con le autoritą (Boschiero il primo a sinistra) si dirige verso il Parlamento.

Description : ALBANIA: SVOLTI I SOLENNI FUNERALI DEL RE LEKA ZOGU I

L'interminabile fila di albanesi che ha reso omaggio alla Salma del Re.

DATA: 03.12.2011

 

ALBANIA: L’U.M.I. RENDE OMAGGIO ALLA FIGURA DI RE LEKA ZOGU


Description : ALBANIA: L’U.M.I. RENDE OMAGGIO ALLA FIGURA DI RE LEKA ZOGUAlbania, 2 dicembre 2011 - Il Segretario nazionale dell’U.M.I. Sergio Boschiero č giunto questa mattina a Tirana per esprimere a S.A.R. il Principe Leka II il cordoglio dei monarchici italiani per la scomparsa del padre Re Leka Zogu I. La delegazione U.M.I. č stata ricevuta e intrattenuta per oltre un’ora nella residenza privata dell’Erede al Trono, oggetto di continue visite, da parte dei cittadini, con ripetute attestazioni di ammirazione e lealtą. Domani i funerali di Stato ,di fronte al Parlamento Nazionale, per i quali si prevede una vastissima partecipazione popolare. Alle esequie assisteranno anche delegazioni delle comunitą albanesi del Montenegro, Kosovo, della Macedonia e degli altri albanesi sparsi nel mondo. Sono state particolarmente significative le condoglianze dei Membri del Governo albanese, a partire dal Presidente Sali Berisha , del Presidente della repubblica Bamir Topi, di personalitą della cultura e delle tre religioni prevalenti. Non vano dimenticati discendenti degli Ottomani, i parenti della Regina Geraldina e quasi tutti gli ambasciatori accreditati.
Description : ALBANIA: L’U.M.I. RENDE OMAGGIO ALLA FIGURA DI RE LEKA ZOGU
Nella foto in alto l'Erede al Trono d'Albania, S.A.R. il Principe Leka II, con Sergio Boschiero nella residenza della Famiglia Reale. Nella foto in basso Boschiero porta ufficialmente le condoglienze dei monarchici italiani al Principe Ereditario, davanti alle autoritą presenti.

DATA: 02.12.2011

--------------------------------------------------------------------

www.rilindjademokratike.com/

 30/11/2011


LAMTUMIRE NALTMADHNI!                            



Leka Zogu pėsoi arrest kardiak
 

U nda nga jeta, dje nė moshėn 72-vjeēare, pretendenti i Fronit Mbretėror Leka Zogu i Parė nė spitalin e Tiranės, pas njė arresti kardiak. Leka Zogu, i cili vuante prej kohėsh nga shqetėsime tė rėnda nė zemėr e mushkėri, u nda nga jeta, lajm tė cilin e shpėrndau vetė Familja e Oborrit Mbretėror. Zėdhėnėsi i Familjes Mbretėrore konfirmoi dje se, Leka Zogu ndėrroi jetė nė orėn 08:45 minuta nė repartin e neurologjisė. Pėrfaqėsuesi i Oborrit Mbretėror, Sulejman Gjana deklaroi se Leka Zogu mjekohej pėr vuajtje multisistemike, ku mbizotėronte vuajtja e zemrės dhe e mushkėrive. "Mė datė 30 nėntor 2011, nė ora 8.45 tė mėngjesit, nė repartin e terapisė intensive tė klinikės sė neurokirurgjisė, ka pushuar zemra e Nalt Madhėrisė sė Tij Mbretit Leka I. Mbreti Leka I u shtrua nė QSUT 'Nėnė Tereza' nė Tiranė mė dt. 15 nėntor 2011 pėr t'u mjekuar pėr vuajtje multisistemike, ku mbizotėron vuajtja e zemrės dhe e mushkėrive. Pas njė pėrmirėsimi disaditor, gjendja shėndetėsore e Mbretit Leka I u pėrkeqėsua ditėt e fundit. Tė premten mė 25 nėntor, Mbreti Leka I pėsoi njė arrest kardiak dhe pėr pasojė u intubua deri nė rikthimin e punės sė zemrės, mirėpo funksioni i mushkėrive ishte i pamjaftueshėm pėr tė mbajtur funksionet jetėsore", deklaroi Gjana. Familja Mbretėrore pėrgėzoi gjithashtu stafin e spitalit pėr punėn e bėrė ndaj gjendjes shėndetėsore tė pretendentit pėr Fronin Mbretėror. "Familja Mbretėrore Shqiptare falėnderon drejtorin e spitalit, zotin Saimir Ivziku, gjithė ekipin mjekėsor nėn drejtimin e Prof. Mentor Petrela dhe Dr. Kliti Pilika, ministrin e Shėndetėsisė dhe qeverinė shqiptare pėr kujdesin dhe angazhimin e plotė qė kanė treguar", u shpreh Gjana. Gjithashtu nė emėr tė Familjes Mbretėrore ai ngushėlloi popullin dhe kombin shqiptar pėr humbjen e Sovranit legjitim. Rreth orės 11.00 tė paradites sė djeshme trupi i pajetė i Leka Zogu I u largua nga spitali drejt rezidencės mbretėrore, ku janė bėrė pėrgatitjet e duhura pėr ceremoninė mortore. Menjėherė pas njoftimit pėr vdekjen, personalitete politike tė vendit vlerėsuan figurėn e Leka Zogu i Parė. NMT Leka Zogu i Parė qėndroi i shtruar prej datės 15 nėntor nė reanimacionin e neurokirurgjisė, nė Spitalin Nr. 5 nė Qendrėn Spitalore Universitare nė Tiranė pasi pėsoi njė fibrilacion arterial, formė e aritmisė. Pretendenti i Fronit bėri njė pėrpjekje tė parė pėr tė ringjallur dhe ushqyer idenė e monarkisė nė fillim tė viteve '90. Pas njė jete tė gjatė nė mėrgim, i larguar nga vendi kur kishte vetėm dy ditė jetė, nė prill tė 1939, ai shkeli pėr herė tė parė nė Tiranė nė nėntor tė 1993, me njė vizitė tė papritur kur u ul nė Aeroportin e Rinasit me njė avion privat. Por sėrish qėndrimi do tė ishte shumė i shkurtėr, as 24 orė, pasi u detyrua nga autoritetet e atėhershme tė largohej, pasi pasaporta e tij mbretėrore nuk i njihej zyrtarisht. Ai do tė rikthehej nė prill tė 1997. Nė ato momente, ju afrua shumė pranė realizimit tė ėndrrės sė monarkisė, kur nė zgjedhjet e qershorit tė atij viti tė trazuar mori njė mbėshtetje tė madhe. Zyrtarisht referendumi pėr monarkinė mori mbi 33 pėrqind, por ai dhe mbėshtetėsit e tij pretenduan pėr manipulim tė rezultatit. Rikthimi i tij pėrfundimtar, sė bashku me familjen pėr tė jetuar nė Shqipėri do tė bėhej nė qershor tė vitit 2002.

 

 

 

Hashim Thaēi: Leka Zogu I bashkėjetoi me sakrificėn e popullit tė Kosovės pėr liri dhe pavarėsi

Liderėt kosovarė ngushėllojnė familjen mbretėrore


Liderėt institucionalė e politikė tė Kosovės, tė pozitės dhe opozitės, ngushėllojnė familjen e Mbretit Zog dhe drejtuesit e institucioneve tė shtetit shqiptar pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut tė Parė. Nė mesazhin e ngushėllimit, Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, shprehet se, "me pikėllim morėm lajmin pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut tė Parė. Nė emėr tė qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe nė emrin tim pranoni ngushėllimet mė tė sinqerta pėr humbjen e mė tė dashurit tuaj, Leka Zogut tė Parė", thuhet nė mesazhin e ngushėllimit tė Kryeministrit kosovar. Ai vlerėsoi se, "Leka Zogu i Parė ishte njė figurė e rėndėsishme, qė pėrballoi shumė vėshtirėsi nė jetėn e tij, qė lanė gjurmė nė kujtesėn e popullit shqiptar". Populli i Kosovės do ta pėrkujtojė Leka Zogun e Parė, pasi gjithmonė bashkėjetoi me sakrificėn e popullit tė Kosovės pėr liri dhe pavarėsi", thekson Kryeministri Thaēi. Lideri i opozitės kosovare, kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa, nė mesazhin e tij tė ngushėllimit, shprehet se, "me dhembje tė madhe mėsuam lajmin pėr shuarjen e Leka Zogut I, pretendentit pėr fronin mbretėror shqiptar. Nė kėtė ditė tė rėndė, mė lejoni qė nė emėr tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, strukturave udhėheqėse tė saj dhe tė anėtarėsisė sė gjerė dhe nė emrin tim personal t'Ju shpreh dhembjen dhe ngushėllimet mė tė sinqerta pėr humbjen e madhe", shton ai. Lidhja Demokratike e Kosovės, thotė Mustafa, gjithmonė ka ēmuar lart veprėn e Familjes Mbretėrore Shqiptare dhe tė vetė pretendentit Leka Zogut I, nė rrugėn e vėshtirė pėr unitet kombėtar. "Lidhja Demokratike e Kosovės vlerėson se Familja Mbretėrore Shqiptare ėshtė njė nga simbolet e mėdha kombėtare dhe si e tillė duhet tė ruhet gjithmonė", thekson Mustafa, duke shtuar se kjo parti gjithmonė do ta vlerėsojė Familjen Mbretėrore si njė vlerė tė paēmuar e tė pazėvendėsueshme kombėtare. Gjata vizitės nė Prishtinė nė prill tė vitit 2009, Leka Zogu I, i pritur nga drejtuesit mė tė lartė tė shtetit tė ri, duke shprehur kėnaqėsinė qė ndodhej nė Kosovėn e lirė dhe tė pavarur, theksonte se, "forca mė e madhe e suksesit tė shqiptarėve ėshtė ajo e bashkėpunimit tė tyre tė gjithanshėm dhe e integrimit".

Rama, i vetmi lider qė nuk ngushėllon familjen mbretėrore

Liderė politikė nga vendi e tė huaj shprehėn dje ngushėllimet e tyre pėr ndarjen nga jeta tė pretendentit tė Fronit Mbretėror Leka Zogu I, ku pėrjashtim bėri vetėm kreu i Partisė Socialiste, Edi Rama. Asnjė deklaratė zyrtare apo publike nuk iu drejtua dje Familjes Mbretėrore nga kreu i opozitės shqiptare edhe pse ka qenė aktiv nė deklaratat publike pėr interesa politike nė faqen e tij nė Twitter. Edi Rama gjithashtu nuk guxoi asnjėherė qė tė vizitonte NMT Leka Zogun e Parė nė Qendrėn Spitalore "Nėnė Tereza" nė kryeqytet qė nga dita e shtrimit, 15 nėntor. Fyerja qė Rama i bėn figurės sė pretendentit tė Fronit Mbretėror Leka Zogu I vjen pas pėrdhosjes qė kreu i PS-sė i bėn emrit tė Mbretit Ahmet Zogu dhe Mbretėreshės Geraldinė nė librin e tij "Kurban".

Ekipi mjekėsor ndoqi hap pas hapi gjendjen e Lekės sė Parė

Ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili menjėherė pas njoftimit tė ndarjes nga jeta tė NMT Leka Zogu I vizitoi ambientet e neurokirurgjisė, ku ka takuar edhe doktorėt qė ndoqėn kurimin e tij. Vasili pas interesimit konfirmoi pėr mediat se shkaku i vdekjes sė pretendentit pėr Fronin Mbretėror ėshtė arresti kardiak. Duke dhėnė detaje mbi vdekjen e Leka Zogut I, ministri Vasili sqaroi se gjendja e pretendentit pėr Fronin Mbretėror ka qenė e rėnduar, por ėshtė ndjekur nė mėnyrė tė pėrkushtuar nga mjekėt. "Leka Zogu I ėshtė ndarė pak momente mė parė, pas njė gjendjeje tė rėnduar shėndetėsore. Ėshtė moment hidhėrimi dhe kjo mė e dhimbshme pėr grupin e mjekėve qė ndoqėn gjendjen e tij shėndetėsore", tha Vasili pėr mediat. Ministri i Shėndetėsisė konfirmoi gjithashtu se nė kohėn qė Leka Zogu I ka qenė i shtruar nė spital ėshtė mbajtur me frymėmarrje artificiale. Vasili theksoi gjithashtu se menjėherė pas ndarjes nga jeta ėshtė certifikuar edhe vdekja e Leka Zogut I.

Mediat e huaja pasqyrojnė lajmin pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut

Ndėrkohė qė edhe, mediat ndėrkombėtare kanė pėrcjellė dje gjerėsisht lajmin pėr vdekjen e pretendentit tė Fronit Mbretėror, Leka Zogu I. "Washington Post" shkruan "Pretendenti pėr Fronin Mbretėror nė Shqipėri, Leka Zogu I vdes nė moshėn 72-vjeēare". Po kėshtu edhe "Associated Press", e cila shkruan "I vetėshpalluri Mbret i Shqiptarėve, Leka Zogu I vdes 72 vjeē". "Princi i Kurorės shqiptare vdes nė moshėn 72-vjeēare", shkruan agjencia franceze e lajmeve "AFP".

 



Vendosen marrėdhėnie diplomatike me Principatėn e Monakos 


Shqipėria vendos marrėdhėnie diplomatike me Principatėn e Monakos pėrmes njė ceremonie zyrtare tė zhvilluar mė 24 nėntor 2011, nė Paris. Nė emėr tė qeverisė shqiptare, Deklarata e Pėrbashkėt e marrėdhėnieve diplomatike, u firmos nga ambasadori i RSH-sė nė Francė, zoti Ylljet Aliēka dhe nė emėr tė Principatės sė Monakos nga ambasadorja e Principatės sė Monakos, nė Paris, zonja Sophie Thevenoux. Nė deklaratėn e pėrbashkėt thuhet se, qeveritė e tė dy vendeve vendosėn lidhjen e marrėdhėnieve diplomatike, nisur nga dėshira pėr nxitjen e mirėkuptimit tė pėrbashkėt, forcimit tė miqėsisė e bashkėpunimit ndėrmjet dy vendeve nė fusha tė ndryshme, bazuar nė Kartėn e Kombeve tė Bashkuara dhe normat e sė drejtės ndėrkombėtare. Zoti Aliēka nė kėtė ceremoni theksoi se Shqipėria ka shumė pėr tė pėrfituar nga arritjet e Principatės sė Monakos nė fushėn e inovacionit, teknologjisė, shėrbimeve bankare, telekomunikacionit e turizmit. Vendosja e marrėdhėnieve diplomatike mes dy vendeve shėnon njė datė historike. Dy palėt ranė dakord se prioritare nė kėto marrėdhėnie do tė jetė bashkėpunimi ekonomik. Monako ėshtė vendi i 177-tė, me tė cilin Shqipėria vendos marrėdhėnie diplomatike.

 



Berisha: Shqiptarėt humbėn njė nga personalitetet mė tė mėdha tė historisė sė tyre politike 

E shtuna, zi kombėtare, nderime shtetėrore pėr Leka Zogun

Kryeministri Berisha shprehu dje, ngushėllimet mė tė thella pėr ndarjen nga jeta nė moshėn 72-vjeēare, tė Leka Zogut tė Parė, duke e vlerėsuar si "njė prej personaliteteve mė tė mėdha" tė historisė politike tė shqiptarėve. Kėshilli i Ministrave i drejtuar nga kryeministri Berisha caktoi, ditėn e shtunė si ditė zie kombėtare, ku do tė zhvillohen edhe homazhet nė nder tė NMT Leka Zogu i Parė. "Njė humbje e madhe pėr kombin e pėr vendin", theksoi Kryeministri gjatė mbledhjes sė radhės sė Kėshillit tė Ministrave, ndėrsa kėrkoi nga kabineti qeveritar mbajtjen e njė minute heshtjeje nė respekt tė Leka Zogu I. Kryeministri nė fjalėn e tij vlerėsoi qėndrimin gjatė jetės nė mėrgim tė Mbretit si mbėshtetės kryesor i luftės dhe pėrpjekjeve tė shqiptarėve pėr liri dhe dinjitet nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Mali tė Zi. "Sot (dje) nė mėngjes ndėrroi jetė Mbreti i shqiptarėve, Leka i Parė, nė moshėn 72-vjeēare. Ėshtė njė ditė e veēantė, ditė tjetėr, nė tė cilėn shqiptarėt humbėn njė nga personalitetet mė tė mėdha tė historisė sė tyre politike. Kjo ėshtė njė humbje e madhe pėr kombin, pėr vendin. Leka i Parė u kurorėzua Mbret nė prill tė vitit 1961, pas vdekjes sė Mbretit Zogu i Parė. Ai u largua foshnje nga Shqipėria, vetėm dy ditė pas lindjes, por u rrit dhe u mbrujt me dashuri tė pakufishme pėr vendin dhe kombin. Mbreti Leka, nė tė gjithė jetėn e tij nė mėrgim, ishte mbėshtetės kryesor i luftės dhe pėrpjekjeve tė shqiptarėve pėr liri dhe dinjitet nė Shqipėri, nė Kosovė, nė Maqedoni, nė Mal tė Zi e kudo qė ndodheshin. Ishte frymėzues i tyre nė kėtė betejė. Pas hapjes sė vendit, nė vitin 1997 u dekretua nga Presidenti i Republikės referendumi popullor, pėr t'u dhėnė qytetarėve shqiptarė mundėsinė e pėrzgjedhjes sė tyre. Pėr tė nderuar kujtimin e Mbretit Leka, unė ftoj anėtarėt e Kėshillit tė Ministrave tė mbajnė njė minutė heshtje", theksoi Berisha. Kreu i qeverisė u ndal gjithashtu nė pėrdhosjen qė regjimi komunist i bėri figurės sė Mbretit Leka I dhe familjes mbretėrore. Nė kėtė kontekst, ai dėnoi aspektin vėllavrasės qė mori lufta nacionalēlirimtare vetėm e vetėm qė nė pushtet tė vinte diktatori Enver Hoxha. "Dua tė them kėtu se mohimi i tė drejtės sė Mbretit pėr kthim nė Shqipėri ishte njė nga veprimet mė arbitrare tė Enver Hoxhės dhe klikės sė tij. Mbreti Zog u largua nga Shqipėria ashtu siē u larguan mbretėrit e tjerė, nga mbretėritė e pushtuara nga forcat nazifashiste. Por Mbreti Zog qėndroi nė tė gjithė kohėn, nė anėn e koalicionit antifashist. Nė 7 prill 1939, forcat dhe mbėshtetėsit e tij, tė udhėhequra nga Abaz Kupi, luftuan me trimėri nė Portin e Durrėsit. Mė pas, forcat mbretėrore, sėrish tė udhėhequra nga Abaz Kupi, vazhduan luftėn pėr ēlirimin e vendit deri nė vitin e fundit tė saj. Natyrisht, lufta nacionalēlirimtare mori edhe aspektin e saj vėllavrasės, siē dėshmojnė dokumente tė panumėrta dhe kjo vėllavrasje kishte vetėm njė qėllim, t'i garantonte me ēdo kusht Enver Hoxhės pushtetin. Por legalistėt, mbretėrorėt luftuan me vendosmėri tė madhe okupatorėt nazifashistė, gjatė tė gjitha viteve tė pushtimit. Pėrpjekjet e tyre, pas vendosjes sė diktaturės nė Shqipėri, ishin tė pandėrprera", theksoi Berisha. Kryeministri u ndal gjithashtu nė atė qė e quajti manipulim me rezultatet e referendumit, i cili u mbajt pas hapjes sė vendit nė vitin 1997, kur Presidenti i Republikės dekretoi mbajtjen e referendumit pėr monarkinė. "Dua tė theksoj se edhe referendumi u bė nė flakėt e rebelimit komunist dhe nuk mund tė konsiderohet si njė ēėshtje e mbyllur. E vėrteta ėshtė se padiskutim nė atė referendum dominoi parimi stalinist: ju votoni, numėrimin e votave jua bėj unė. Por ajo qė ėshtė reale, shqiptarėt votuan masivisht, nga Konispoli nė Vermosh, pėr Mbretin e tyre. Referendumi nuk e kapi kuotėn, por atė e pėrcaktuan ata, tė cilėt manipuluan dy javė rresht votat e referendumit", theksoi ai. Ndėrsa kujtoi edhe ligjin qė u miratua nė Parlament nė vitin 2003, ku familjes mbretėrore iu atribuan tė gjitha tė drejtat, Kryeministri tha se ky ishte njė vendim i drejtė.

Kreshnik MERSINLLARI

 



Ceremonia e homazheve nė sallėn e Parlamentit 


Ceremonia e homazheve do tė nisė ditėn e shtunė nga ora 10.00 deri 12.00, nė mjediset e sallės sė seancave plenare tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė. Duke folur nė hapje tė mbledhjes sė Kėshillit tė Ministrave, Kryeministri njoftoi se nė bazė tė ligjit, pėrcjellja e Lekės sė Parė do tė bėhet me nderimet e atributet qė i pėrkasin njė Mbreti jo nė detyrė. "Nė ligjin e Parlamentit, pėrcaktohet detyrimi i pėrfshirjes nė Protokollin Shtetėror tė Familjes Mbretėrore dhe ky ka qenė njė vendim shumė i drejtė. Ndaj vendi dhe kombi do ta pėrcjellin Mbretin Leka i Parė me nderimet e atributet qė i pėrkasin njė Mbreti jo nė detyrė. Pėr kėtė qėllim, krijohet njė komision shtetėror i kryesuar nga zėvendėskryeministri dhe ministri i Punėve tė Jashtme, zoti Haxhinasto, i pėrbėrė nga ministri i Kulturės, ministri i Mbrojtjes dhe njė seri personalitetesh, ku do tė jenė edhe pėrfaqėsues tė Oborrit Mbretėror. Dita e shtunė do tė jetė zi kombėtare me tė gjithė spektrin e ditės sė zisė tė nivelit mbretėror", theksoi Berisha. Pėr organizimin e ceremonisė krijohet komisioni shtetėror i kryesuar nga zėvendėskryeministri dhe ministri i Punėve tė Jashtme, i pėrbėrė nga ministri i Kulturės, ministri i Mbrojtjes, njė seri personalitetesh dhe pėrfaqėsues tė Oborrit Mbretėror. Ceremonia e homazheve tė organizohet ditėn e shtunė, datė 3.12.2011, ora 10.00 deri 12.00, nė mjediset e sallės sė seancave plenare tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė. Radio Televizioni Publik Shqiptar, gjatė zhvillimit tė ceremonialit, tė transmetojė muzikė funebre. Shpenzimet e varrimit dhe tė ceremonialit tė pėrballohen nga buxheti i vitit 2011, miratuar pėr Ministrinė e Punėve tė Jashtme.

Institucionet, flamujt nė gjysmė shtizė

Ditėn e shtunė nė tė gjitha institucionet, shtetėrore dhe publike, do tė ulet flamuri kombėtar nė gjysmė shtize dhe nė orėn 12.00 do tė mbahet njė minutė heshtje nė nder tė NMT, Leka Zogu I. Kėshilli i Ministrave vendosi organizimin e ceremonisė funebre shtetėrore, nė nderim tė tė ndjerit Leka Zogu I, (pretendent i Fronit Mbretėror tė shqiptarėve), i cili, pas njė sėmundjeje tė rėndė, ndėrroi jetė nė datėn 30.11.2011. Sipas kėtij vendimi parashikohet ngritja e komisionit shtetėror pėr kryerjen e ceremonisė funebre shtetėrore, nė pėrbėrje tė tė cilit tė jenė, Edmond Haxhinasto, zėvendėskryeministėr dhe ministėr i Punėve tė Jashtme, Aldo Bumēi, ministėr i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Arben Imami, ministėr i Mbrojtjes, njė pėrfaqėsues i Oborrit Mbretėror shqiptar, njė pėrfaqėsues i Protokollit tė Shtetit, njė pėrfaqėsues i Protokollit tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė. 

LSI dhe PDIU ngushėllime pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut 

Lėvizja Socialiste pėr Integrim shpreh ngushėllime pėr ndarjen nga jeta tė Naltmadhėnisė sė Tij, Leka Zogu I. LSI vlerėsoi se, "Mbretėria ėshtė njė periudhė e rėndėsishme e historisė kombėtare". LSI i shpreh ngushėllime familjes mbretėrore dhe nė veēanti Princin Leka Zogu II pėr kėtė humbje. po ashtu edhe Partia Drejtėsi, Integrim dhe Unitet ngushėllon familjen mbretėrore dhe tė gjithė mbėshtetėsit e saj pėr humbjen e Naltmadhėnisė sė Tij, Leka Zogu I. PDIU vlerėson kontributin e familjes mbretėrore nė konsolidimin dhe zhvillimin e shtetit shqiptar me frymė patriotike, nėn drejtimin e Mbretit Zog I, si edhe nė pėrpjekjet e vazhdueshme nė tė mirė tė kombit tė tė birit, Naltmadhėnisė sė Tij, Leka Zogu I. Nėpėrmjet njė deklarate pėr mediat, PDIU shprehet se, "jeta nė mėrgim ku ėshtė detyruar tė jetojė Leka Zogu I nuk ka mposhtur pėrpjekjet e tij nė tė mirė tė atdheut. Pėrmes sakrificave dhe luftės sė vazhdueshme, ai u kthye nė simbolin e rezistencės antikomuniste, gjatė regjimit diktatorial nė Shqipėri, duke i dhėnė figurės sė tij njė rėndėsi historike. Leka Zogu I, ashtu sikurse edhe i ati i tij, mbante titullin Mbret i Shqiptarėve, duke mishėruar mė sė miri, idenė e bashkimit kombėtar dhe nevojėn e tė gjithė shqiptarėve pėr tė qenė tė bashkuar. Kėto janė arsye tė mjaftueshme qė familja mbretėrore tė gėzojė njė status tė veēantė, sikurse nė shumicėn e vendeve tė botės, ēka ende ėshtė njė detyrė pėr t'u plotėsuar nga qeveria shqiptare", shprehet PDIU, duke ngushėlluar familjen mbretėrore dhe nė veēanti, Princin Leka Zogu II pėr kėtė humbje.

 

--------------------------------------------------------------------

http://kohajone.com/zarticle.php?id=60669

 Shuhet Leka Zogu, funeral zyrtar pretendentit pėr fron

Qeveria ka shpallur dje diten e shtune dite zie kombetare, per nder te pretendentit te Fronit Mbreteror, Leka Zogi I, i cili u nda nga jete oret e para te mengjesit te dites se djeshme. Vendimi per diten e zise eshte bere dje i dituar nga kryeministri Berisha, ne mbledhjen e radhes se qeverise. Pasi ka shprehur ngushellimet e rastit per familjen e Leka Zogut te Pare dhe ka vleresuar figuren e tij, kreu i qeverise ka bere te ditur se ne mbeshtetje te nenit 100 te Kushtetutes, qeveria shpall dite e shtune, dite zie kombetare. Sipas Kushtetutes, ne kete dite do te zhvillohen ceremoni funebre shteterore ne nderim te te ndjerit Leka Zogu I, pretendent i Fronit Mbreteror te Shqiptareve. Ne vendimin e miratuar dje nga Keshilli i Ministrave thuhet se ne te gjitha institucionet, shteterore dhe publike, do te ulet flamuri kombetar ne gjysme shtize dhe ne oren 12.00 do te mbahet nje minute heshtje. Gjithashtu, Radio - Televizioni Publik shqiptar, gjate zhvillimit te ceremonialit, do te transmetoje muzike funebre. Per organizimin e ceremonise funebre shteterore, ne nderim te te ndjerit Leka Zogu I, pretendent per Fronin Mbreteror shqiptar, eshte ngritur nje komision shteteror per kryerjen e ceremonise funebre shteterore. Ne perberje te ketij komisioni jane Edmond Haxhinasto, zevendeskryeminister dhe minister i Puneve te Jashtme, Aldo Bumci, minister i Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve, Arben Imami, minister i Mbrojtjes, nje perfaqesues i Oborrit Mbreteror shqiptar, nje perfaqesues i protokollit te shtetit, si dhe nje perfaqesues i protokollit te Kuvendit te Republikes se Shqiperise. Sipas vendimit te qeverise, ceremonia e homazheve qe do te organizohet diten e shtune, do te zhvillohen ne mjediset e salles se seancave plenare te Kuvendit te Republikes se Shqiperise nga ora 10.00 deri ne oren 12.00. Te gjitha shpenzimet e varrimit dhe te ceremonialit do te perballohen nga buxheti i vitit 2011, miratuar per Ministrine e Puneve te Jashtme. Per venien ne zbatim te ketij vendimi, qeveria ka ngarkuar Ministrine e Puneve te Jashtme. 



Qeveria ka miratuar dje ngritjen e nje komisionit shteteror per kryerjen e ceremonise funebre shteterore, ne perberje te te cilit te jene:

• z. Edmond Haxhinasto, zevendeskryeminister dhe minister i Puneve te Jashtme; 

• z. Aldo Bumci, minister i Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve; 

• z. Arben Imami, minister i Mbrojtjes; 

• nje perfaqesues i Oborrit Mbreteror Shqiptar; 

• nje perfaqesues i protokollit te Shtetit; 

• nje perfaqesues i protokollit te Kuvendit te Republikes se Shqiperise. 



Berisha: Ceshtja e monarkise nuk eshte e mbyllur 

Kryeministri Berisha ka shprehur dje ngushellimet e tij me te sinqerta per ndarjen nga jeta te Leka Zogut te pare. Ne mbledhjen e qeverise kryeministri tha se ndarja nga jeta e Leka Zogut te Pare eshte nje humbe e madhe per kombin dhe per vendin. Me pas, kryeministri ka bere nje historik te shkurter te jetes se familjes mbreterore dhe te Leka Zogut te Pare, i cili u largua foshnje nga Shqiperia, vetem dy dite pas lindjes, por u rrit dhe u mbrujt me dashuri te pakufishme per vendin dhe kombin. Berisha vecoi faktin se pas hapjes se vendit, ne vitin 1997, u dekretua nga Presidenti i Republikes referendumi popullor, per t'u dhene qytetareve shqiptare mundesine e perzgjedhjes se tyre dhe ne vitin 2003, Parlamenti shqiptar votoi ligjin, ku i njeh atributet familjes mbreterore dhe ky ishte nje vendim shume i drejte. "Dua te theksoj se edhe referendumi u be ne flaket e rebelimit komunist dhe nuk mund te konsiderohet si nje ceshtje e mbyllur. E verteta eshte se, pa diskutim, ne ate referendum dominoi parimi stalinist: ju votoni, numerimin e votave jua bej une. Por, ajo qe eshte reale, shqiptaret votuan masivisht, nga Konispoli ne Vermosh, per Mbretin e tyre. Referendumi nuk e kapi kuoten, por ate e percaktuan ata, te cilet manipuluan dy jave rresht votat e referendumit", eshte shprehur kryeministri. Berisha tha se pas instalimit te regjimit komunist ne Shqiperi, Leka Zogut iu ndalua e drejta e kthimit ne Shqiperi. "Kjo,- sipas kryeministri Berisha,- ishte nje nga veprimet me arbitrare te Enver Hoxhes dhe klikes se tij". Berisha informoi me tej se "Mbreti Zog u largua nga Shqiperia, ashtu sic u larguan mbreterit e tjere, nga mbreterite e pushtuara nga forcat nazifashiste. Por, Mbreti Zog qendroi ne te gjithe kohen, ne anen e koalicionit antifashist. Ne 7 prill 1939,- tha kreu i qeverise shqiptare,- forcat dhe mbeshtetesit e tij, te udhehequra nga Abaz Kupi, luftuan me trimeri ne portin e Durresit. Me pas, forcat mbreterore, serish te udhehequra nga Abaz Kupi, vazhduan luften per clirimin e vendit deri ne vitin e fundit te saj. Natyrisht,- tha Berisha,- lufta nacionalclirimtare mori edhe aspektin e saj vellavrases, sic deshmojne dokumente te panumerta dhe kjo vellavrasje kishte vetem nje qellim, t'i garantonte me cdo kusht Enver Hoxhes, pushtetin. Por legalistet, mbreteroret, luftuan me vendosmeri te madhe okupatoret nazifashiste, gjate te gjitha viteve te pushtimit. Perpjekjet e tyre, pas vendosjes se diktatures ne Shqiperi, ishin te panderprera". Per respektimin e figures se Leka Zogut te Pare, kryeministri kerkoi qe te kryhen te gjitha atributet qe i takojne nje Mbreti jo ne detyre. Per te respektuar dhe nderuar figuren e tij, kryeministri dhe gjithe ministrat e kabinetit mbajten nje minute heshtje. 

Opozita kritikon qeverine per nderimet ndaj mbretit 

Vendimi i djeshem i qeverise per ngritjen e nje Komisioni Shteteror qe do te organizoje ceremonine mortore te pretendentit per Fronin Mbreteror Leka Zogu, ka sjelle dhe reagimin e opozites. Nenkryetari i Grupit Parlamentare dhe deputeti i Partise Socialiste, Erion Barce deklaron se Shqiperia eshte nje Republike Parlamentare dhe nuk mund te njihet familja mbreterore. Ne adresen personale ne rrjetin social "Facebook", Brace nuk i kursen kritikat ndaj kryeministrit per shpalljen e dites se shtune dite zie kombetare, duke dale hapur kunder ketij vendimi. "Per cfare Familje Mbreterore flet Kryeministri Sali Berisha i nje Republike Parlamentare?! C'eshte kjo dite zie mo ditezi", shprehet Brace ne qendrimin e bere publik ne rrjetin social. Me pas kritikat e deputetit Brace kane vene ne qender dhe presidentin Bamir Topi, i cili i paraditen e djeshme shprehu ngushellime familjes per vdekjen e Leka Zogut. Brace, le te kuptohet se pretendenti per Fronin Mbreteror ne Shqiperi nuk ka asnje kontribut ne perpjekjet e diaspores shqiptare kunder komunizmit. "Aha paska shkare dhe Presidenti: e vleresoj per luften e tij kunder komunizmit! Po ku e luftoi komunizmin ky? Jam shume kurioz te na i thote Presidenti!", shprehet deputeti i Partise Socialiste per figuren e Leka Zogut I. Nderkohe qe vec kritikave, dje nga selia roze kane munguar dhe mesazhet per ndarjen nga jeta te pretendentit per Fronin Mbreteror. Drejtuesit e PS-se nuk kane bere asnje ngushellim ne menyre publike, nderkohe qe nuk dihet nese do te jene te pranishem ne ceremonialin zyrtar qe do te organizohet diten e shtune. 

 

http://kohajone.com/zarticle.php?id=60669

 "Paqe, Bashkim, Vllaznim", te thena nga Mbreti Leka I, gjate fushates elektorale te vitit te mbrapshte 1997, jane esenca apo thelbi i asaj cka ai mendonte e ndjente per bashkekombesit e vet, te cileve u dedikoi energjite e perpjekjet per cdo dite te jetes. Gjithe qenia e tij, ne cdo qelize te trupit, kishte vec nje qellim, - realizimin e idealeve kombetare dhe perparimin e kombit. Por kjo s'ka qene aspak e thjeshte, sidomos po te shohim trajektoren e jetes se tij, qe nga lindja e deri ne shtratin e vdekjes. Nje jete e jetuar praktikisht si nje lufte e panderprere, sa nga rrethanat e politikes boterore, po aq edhe zhvillimet e brendshme ne shtetin shqiptar. Qe nga dita e pare e jetes e deri sa mbylli syte e shkoi tek Krijuesi. 

I lindur ne prag te luftes kunder pushtimit nga Italia fashiste, jeta e Leka I do te ishte nje beteje e perpjekje e pandalshme per t'u kthyer ne vendlindjen e vet, te cilen e la ne moshen dyditeshe. Si shume trashegimtare evropiane te froneve mbreterore, te cilet si rezultat i Luftes se Dyte Boterore do te shfronesoheshin padrejtesisht e per konsekuence do te emigronin nga vendet e tyre ku do te vendoseshin diktaturat komuniste, edhe Leka do te pesonte te njejtin fat. I ashtuquajturi Oborri Mbreteror Shqiptar (OMSH) vlereson se ai nuk do t'i nenshtrohej ketij destini te keq si per ate vete, ashtu edhe per kombin qe ai perfaqesonte, prandaj do te luftonte pareshtur nen devizen e clirimit te Shqiperise Etnike si ushtar i Atdheut. Bir i Mbretit Zog I dhe Mbretereshes Geraldine te Shqiptareve, misioni i tij ne mergim ishte me shume se i veshtire, pasi zhvillimet historike kishin marre nje drejtim te padeshiruar dhe thuajse te pamundshem per realizimin e idealeve dhe synimeve te tij politike, thote OMSH. Shteti shqiptar ishte tashme pjese e "Perandorise se kuqe" kurse gjysma tjeter e kombit vuante nen zgjedhen e Jugosllavise komuniste. 

Megjithese situatat ishin nga me te veshtirat per nje aksion politik, Leka I i vuri qellim vetes te punonte me vullnetin e nje rilindesi, trimerine e nje luftetari kombetar dhe shpirtin e nje fisniku per te realizuar endrren e cdo atdhetari, clirimin e bashkimin kombetar te shqiptareve. Megjithese i gjendur shpeshhere ne kushte te pafavorshme, ai do te dinte te mbronte dinjitetin shqiptar e mbreteror per gjate gjithe aktivitetit politik e patriotik qe zhvilloi. Per kete deshmojne dokumente e fakte te njohura boterisht, prej te cilave permendim vec ato te ruajtjes se nenshtetesise shqiptare per gjithe kohen e mergimit, duke mos pranuar asnje oferte apo pasaporte tjeter, duke perfituar keshtu privilegjet diplomatike dhe te ekstra-territorialitetit ne rastet e posacme, dhe sidomos me organizimin e diaspores antikomuniste dhe krijimin e Ushtrise Kombetare per Clirimin e Shqiperise Etnike dhe Keshillit ushtarak. Jane lapidare fjalet e tij se "Per Shqiperine Etnike ngrihem edhe nga varri!" 

Princi i vetem i Zogut qe la vendin ende motak 

Leka I u lind ne Tirane me 5 prill te vitit 1939 dhe eshte femija i vetem i Mbretit Zog I dhe Mbretereshes Geraldine te Shqiptareve. Ne te zbardhur te dates 7 prill, ai largohet bashke me Mbretereshen Geraldine ne drejtim te kufirit me shtetin grek. Nje dite me pas, me 8 prill, do te vinte edhe Mbreti Zog, per t'iu bashkuar familjes dhe grupit te njerezve qe e shoqeronin ne kete mergim te detyruar. Ne shtetin grek Familja Mbreterore ka ndenjur gati nje muaj dhe me 2 maj 1939, eshte nisur ne drejtim te Turqise. Prej saj, ne fund te muajit qershor, jane larguar drejt veriut, per te pershkuar nje itinerar te gjate e te rrezikshem duke udhetuar pandalshem permes Rumanise, Polonise, vendeve baltike, Suedise, Norvegjise e per te mberritur perfundimisht ne France ne muajin korrik. Ketu vendosen fillimisht ne keshtjellen e Maye-s ne Versailles ndersa nga fundi i vitit 1939 marrin me qira keshtjellen e Mesnil-Saint-Denis. 

Pas fillimit te sulmit gjerman ne 10 maj 1940, Familja Mbreterore shqiptare shperngulet drejt perendimit ne rrugen drejt Orleans, Royan, Bordeaux e me ne fund ne Saint-Jean-de-Luz prej ku me anije mberrijne ne Britanine e Madhe. Mbreti George IV i Anglise do t'i ofronte mbrojtje dhe siguri gjate gjithe periudhes se Luftes II Boterore. Me perfundimin e luftes, Familja Mbreterore zhvendoset perseri kesaj radhe ne Egjipt, pas fteses se marre prej Mbretit Faruk, i cili ishte pasardhes i shqiptarit themelues te dinastise mbreterore egjiptiane Mehmet Ali Pasha. Fillimisht ne Kajro e me pas ne Aleksandri, Familja Mbreterore shqiptare do te vijonte jeten e perpjekjet e saj per ceshtjen kombetare. 

Ne Aleksandri, Leka do te fillonte mesimet e para te shkolles ne Victoria College dhe British Boys School. Por keto studime do te nderpriteshin pas grushtit te shtetit dhe ardhjes ne fuqi te republikaneve ne vitin 1952. Ndryshimet politike ne Egjipt sollen si rezultat zhvendosjen e radhes per Familjen Mbreterore shqiptare, e cila ne korrik te vitit 1955 u vendos perfundimisht ne Cannes te Frances. 

Shume edukim luftarak, mori gradash ushtarake

Gjate kesaj kohe Leka u regjistrua ne Shkollen e shqiponjave te Villars-sur-Ollon ne Zvicer ku mori diplomen "matriculation of Oksford". Ne vitet 1956-1959 futet ne akademine ushtarake te Sandhurst prej se ciles do te gradohet si toger. Kujtimet nga jeta e Akademise Ushtarake Mbreterore ne Sandhurst, jane nga me te bukurat e jetes se Leka I. Ne kete akademi, nder me te famshmet ne bote, studionin pothuajse te gjithe bijte e mbreterve te globit, por Leka lidhi miqesi te ngushte me dy nga studentet me te shquar, qe ishin Mbreti i ardhshem Baudouin i Belgjikes dhe Mbreti i ardhshem Husein i Jordanise. Kur Princ Leka arriti per here te pare ne Sandhurst, Sir Julian Amery, ne ate kohe minister ne qeverine e Mbretereshes Elisabeta, organizoi nje pritje protokollare per nder te Lekes ne aeroport, ku Princi parakaloi ne reviste para radheve te Gardes Mbreterore britanike, i veshur me grand-uniformen Mbreterore te Mbreterise Shqiptare. 

Pas kthimit ne France, ai ndoqi studimet e larta ne drejtesi dhe shkenca ekonomike ne Sorbone si edhe disa kurse per gjuhet dhe kulturen orientale. Qysh prej moshes 8-vjecare Leka zoteronte pervec shqipes edhe gjuhet e huaja anglisht e frengjisht. 

Zogu e shpall te birin mbret ne mergim 

Me 5 Prill 1957, kur Leka mbush plot 18 vjec, ish-Mbreti Zog e shpall ate trashegimtar te kurores mbreterore, ne nje ceremoni te zhvilluar ne prani te figurave me te shquara te emigracionit politik shqiptar ne France dhe te shume miqve te shquar te Familjes Mbreterore dhe te Shqiperise, te ftuar enkas. Ndersa pas vdekjes se ish-Mbretit Zog ne spitalin Foch te Parisit me 9 prill 1961, ne perputhje me statutin e Mbreterise Shqiptare te vitit 1928, vendin e ish-Mbretit Zog e zuri Leka i Pare, i cili beri edhe betimin para nje Asambleje te shqiptareve ne mergim, te perbere prej dinjitaresh te larte te Mbreterise, ish deputete, ministra e ofiqare te ndryshem si dhe delegacione e perfaqesi te shqiptareve te ardhura nga te kater anet e botes. Kesisoj, ai u be sipas kushtetutes se vitit 1928, Mbret i Shqiptareve. 

Formula statutore 

Ne ceremonine mbreterore te kurorezimit, te dates 15 Prill 1961, para Keshillit te Kurores Mbreterore, ai shqiptoi formulen statutore: "Une Leka I - Mbret i Shqiptareve, ne minuten qe hyp ne fronin e Mbreterise Shqiptare dhe marr ne dore pushtetet mbreterore, betohem para Zotit Fuqimadh, se do te ruaj njesine kombetare, pavaresine shteterore dhe teresine tokesore; gjithashtu, do te ruaj Statutin e do te veproj pikerisht sipas atij dhe sipas ligjeve ne fuqi, duke pasur parasysh gjithmone te miren e popullit. Perendia me ndihmofte". 

Perpjekjet e ethshme per t'u bere mbret i ligjshem ne Republiken e Shqiperise 

Ne nentor 1993 Leka Zogu vjen ne Tirane per here te pare pas largimit kur ishte dyditesh, por vizita nuk shkoi sipas planit per shkak te dokumenteve te udhetimit dhe armatimeve personale qe kishte me vete. Ardhja e dyte e Zogut ishte ne 12 prill 1997. Kete here u prit nga autoritetet shqiptare gjate te cilave u caktua data e referendumit. Leka zhvilloi nje fushate ne mbare vendin. Pas votimit per referendum, me 29 qershor 1997, KQZ shpalli humbjen duke konkluduar se monarkia kishte fituar 20% te votave. Vendimi u apelua ne Gjykate te Larte e cila dha nje vendim korrigjues ndaj atij te KQZ, por nuk ndryshoi verdiktin perfundimtar ne disfavor te monarkise. Leka i pretendoi se kishte fituar 54%. Ai u vu ne krye te nje proteste e cila precipitoi ne gjakderdhje prane KQZ ku nje person mbeti i vrare. Pas kesaj situate te krijuar, Leka I me 12 korrik 1997, iku serish, plot 3 muaj pasi kishte ardhur. Gjyqesori shqiptar hapi procedim penal per organizim e thirrje tubimesh te armatosura por nuk pati vendim per ta denuar. 

Ne qershor te vitit 2002, Leka I, pas nje kerkese te bere prej 76 deputetesh te Kuvendit te Shqiperise merr vendimin qe te kthehet pergjithmone ne Atdhe. Dy vitet ne vazhdim nderrojne jete njera pas tjetres Nena Mbretereshe Geraldine dhe Mbreteresha Suzane. Ne kete periudhe ai pesoi nje traume ne kofshe, e cila e pengonte te ecte lirshem. Pas disa operacioneve gjendja nuk ndryshoi dhe ai per shume kohe eshte detyruar te ece ne karroce me rrota. Shendeti nderkohe ka ardhur gjithnje duke u dobesuar dhe se fundi krizat e mbrame paten nje rezultat fatal per te dhe gjithe dashamiret e Familjes Mbreterore. 



Dyzet data historike rreth historise monarkike shqiptare 

8 tetor 1895, Ne Burgajet te rrethit te Matit, lindi Ahmet Xhemal Zogu. 

Ne vitin 1903, Mbreti Zog shkon te studioje ne Liceun e Galata-Sarajit ne Stamboll. 

Ne vitin 1908, nderron jete Xhemal Pasha Zogu 

Ne vitin 1911, Mbreti Zog kthehet ne Atdhe per te udhehequr nje revolte te krahines se Matit kunder Xhonturqve. 

Ne vitin 1912, lufton me ushtrine malazeze ne Malet e Kakarriqit 

28 Nentor 1912, merr pjese ne Shpalljen e Pavaresise ne Vlore si delegat. 

3 Mars 1916, Mbreti Zog therret Kongresin Kombetar ne Elbasan kunder pushtimit. 

Janarin e 1917, mbas vdekjes se Franc Jozefit ne Vjene, u be Kurorezimi i Karlit, Ahmet Zog, u ftua, Ai u detyrua te vendosej ne Vjene deri ne perfundim te luftes. 

21-31 Janar 1920, merr pjese ne Kongresin e Lushnjes dhe emerohet Minister i Brendshem 

Prill 1921, Zgjidhet deputet ne Parlamentin e dale nga zgjedhjet e para te lira ne Shqiperi 

4 Nentor 1921, emerohet nga qeveria, Komandant i Operacioneve Ushtarake per krahun lindor kunder Serbeve. 

Dhjetor 1923, Zgjidhet anetar i Asamblese Kushtetuese 

2 Dhjetor 1922, Kryeminister dhe Minister i Brendshem 

25 Shkurt 1924, jep doreheqjen si Kryeminister, dy dite pas atentatit ne Parlament 

10 Qershor 1924, pas kryengritjes se armatosur largohet nga Shqiperia 

24 Dhjetor 1924, kthehet ne Tirane, "Triumfi i Legalitetit" Kryeminister dhe Minister i Brendshem. 

31 Janar 1925, Ahmet Zog zgjidhet President i Republikes 

1 Shtator 1928, Asambleja Kushtetuese e shpalli Shqiperine Monarki Kushtetuese 

20 Shkurt 1931, Mbreti Zog i shpeton nje atentati ne Vjene 

25 Nentor 1934 nderron jete Nena Mbretereshe Sadije. 

12 Janar 1936, Princesha Sadije martohet me Princin Abid 

27 prill 1938, Zog I Mbretit i Shqiptareve, martohet me Konteshen hungareze, Geraldina Apponyi. 

5 Prill 1939, lindi ne Tirane NT Princ Leka (NMT Mbreti Leka) 

7 Prill 1939, trupat fashiste pushtojne Shqiperine 

9 Prill, Mbreti Zogu largohet per ne Greqi 

27 Qershor 1940, nga Bordoja niset drejt Anglise 

Shkurt 1946, niset per ne Egjipt 

9 Prill 1961, nderron jete Mbreti Zog ne Paris 

15 Prill 1961, Leka I ben betimin si Mbreti i Shqiptareve 

7 Tetor 1975, Mbreti Leka, martohet me Zj. Suzan Cullen Ward 

10 Tetor 1975, ne Madrid behet dasma. 

26 Mars 1982, lindi Princi Leka Anwar Zog 

28 Nentor 1993, Mbreti Leka eshte kthyer ne atdhe mbas 54 vjetesh ne mergim, per 24 ore. 

29 Qershor 1997, zhvillohet referendumi per reformen e regjimit 

28 Qershor 2002, Familja Mbreterore kthehet ne atdhe 

22 Tetor 2002, nderron jete Nena Mbretereshe Geraldina 

17 Korrik 2004 nderron jete Mbreteresha Suzan 

NT Princ Leka fejohet me Elia Zaharia 

16 Qershor 2010, NT. Princ Leka deklaron fejesen me Elia Zaharia, ne Paris 

 

--------------------------------------------------------------------

 

http://www.telegraph.co.uk/news/obituaries/royalty-obituaries/8926722/Leka-I-Zogu.html

Last Updated: 6:40PM GMT 30/11/2011

Leka I Zogu

Zogu (centre)  flanked by bodyguards and supporters in Tirana's Central Square on his return in 1997

Zogu (centre) flanked by bodyguards and supporters in Tirana's Central Square on his return in 1997

Photo: OLEG POPOV/REUTERS

Leka I Zogu, who has died aged 72, was the self-proclaimed heir to the Albanian throne but never ruled the Balkan state, having been forced into exile as a two-day old baby and only returning when he was well into middle age.

It was a disastrous homecoming. The Albanian authorities let him in, but after close inspection of the royal passport, declared it invalid and threw him out again after just a few hours.

Zogu's father, King Zog, had been Albania's first and (as it turned out) last royal ruler having, in 1924, as plain Ahmet Muhtar Zogolli, a wealthy Muslim landowner, led a coup d'etat that toppled the government. Four years later, in 1928, Zogolli crowned himself King Zog of the Albanians.

Although his court was compared with the camper flights of fancy seen in Ruritanian operettas, Zog is now considered something of a moderniser who introduced education and language reforms and freedom of worship. But his reign was cut short in April 1939 when Mussolini's troops marched in and the royal family – recently enlarged by the arrival of baby Leka – fled to London, where they occupied most of the third floor of the Ritz Hotel.

The family remained in exile after the war and throughout the 1950s. Following Zog's death in 1961, Albanian monarchists and some sections of the media routinely referred to the defunct king's son as King Leka I, even though Albania's post-war communist rulers had abolished the monarchy in 1946.

Leka I Zogu was born on April 5 1939, the only son of King Zog of Albania and his half-American queen, Géraldine Apponyi de Nagyappony. He was named Crown Prince Skander and his birth was celebrated with a 101-gun salute, but within 48 hours Mussolini's men had invaded.

When the bombs began to fall Zog urged his people to "fight to the last drop of blood to defend our independence"; the royal family, meanwhile, headed for the Greek border. As well as his newborn son, Zog took his six sisters, three nephews and two nieces, along with a 20-strong retinue of courtiers, advisers and bodyguards. The 14-hour journey was a bumpy one, over terrible roads, but eventually the royal party arrived at Salonika, where they were granted temporary refuge in a hospital, and the infant Leka could be properly cared for. His semi-conscious mother had to be stretchered into a hotel.

Both mother and child survived, despite doom-laden reports about their health. As soon as they were recovered the jumpy Greek government urged them to move on.

The family journeyed on to Egypt, then to the south of France. After the Nazi invasion of France in 1940, Zog took his family to Bordeaux to catch one of the last boats bound for Britain. In the rush to escape, some of the royal luggage fell overboard.

They lived, first, at the Ritz and then, in 1941, at Sunninghill near Ascot, and later at Parmoor House in the Chilterns. After the war they lived in Egypt as guests of King Farouk until Farouk himself was overthrown in 1952, when they moved to Paris.

Zogu was educated in Egypt, Switzerland and France and graduated from the military academy at Sandhurst with an erect military bearing and fluent English (with only the hint of an accent). He then studied Economics and Political Science at the Sorbonne.

In 1961, following Zog's death, he was formally proclaimed King of Albania and, at a ceremony in a Parisian hotel, swore the oath of allegiance. It was a businesslike occasion: no women, no throne and no crown. At its conclusion, he returned to his villa in a Paris suburb.

Moving to Spain, he a became commodities broker in Madrid until 1979, but after what was described as an arms cache was found in his home, the government asked him to leave. Zogu and family headed for southern Africa, but during a refuelling stop in Gabon their aircraft was surrounded by local troops, said to have been hired to capture him by the Albanian government. The soldiers backed off when Zogu appeared at the aircraft door armed with a bazooka.

In 1997 Zogu returned for a second time to Albania, following the collapse of government-backed pyramid investment schemes in which many Albanians lost their life savings. With President Sali Berisha under severe pressure, a referendum was held on whether the monarchy should be restored. "My presence seems to ignite the spark," Zogu said, in the run up to the vote. "I just hope I'll work out as a stabilising factor."

In the event, only 30 per cent voted in favour. Brandishing an Uzi submachine gun and a pistol, and clad in camouflage fatigues, Zogu led a crowd of armed protesters outside the main elections building, claiming the results had been manipulated. After a shoot-out with police, in which one protester was killed and several wounded, Zogu fled Albania on a private jet.

A court in Tirana sentenced Zogu in absentia to three years in prison on charges of organising an armed uprising. An appeal court later reduced the charge to possession of illegal firearms.

Albania's president pardoned him in 2002 and the country's parliament approved a resolution supporting his return. Zogu's family was given back some of its old royal properties and granted diplomatic passports. Zogu's son, also named Leka, has since served as an adviser to several Albanian governments.

Zogu finally settled in Albania in 2002, leading a quiet life with his Australian wife and son but never relinquishing his claim to the throne. The royal family's official website listed his interests as "arms, shooting, reading and history".

When he returned to Albania in June 2002, he brought with him 11 cases of automatic weapons, grenades and hunting arms, which the authorities promptly seized. But the weapons were returned to the family six years later after Albania's government deemed them items of cultural heritage.

Leka I Zogu married, in 1975, Susan Cullen-Ward, an Australian teacher, who died in 2004. Their son survives him.

Leka I Zogu, born April 5 1939, died November 30 2011

 

--------------------------------------------------------------------

 

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=66030&IDCategoria=2706

Lajme

30 Nėntor 2011 - 13:15

Berisha: Leka Zogu I do pėrcillet
si mbret, referendumi u manipulua

Description : http://www.shqiptarja.com/foto/44446_7.jpg

TIRANE-Leka Zogu pretendenti pėr fronin mbretėror do tė pėrcillet me tė gjitha nderimet qė i pėrkasin njė mbreti, jo nė detyrė.

Tė shtunėn Shqipėria do tė jetė nė ditė zie kombėtare ndėrsa qeveria ka ngritur njė komision shtetėror pėr organizimin nė detaj tė kėsaj ceremonie.

Deklarata ėshtė bėrė nga kryeministri nė mbledhjen e sotme tė qeverisė. Duke e cilėsuar njė humbje tė madhe vdekjen e Leka Zogut, Berisha tha
“Sot ėshtė njė ditė e veēantė, ditė nė tė cilėn shqiptarėt humbėn njė nga personalitetet mė tė mėdha tė historisė sė tyre politike. Nė ligjin e parlamentit pėrcaktohet detyrimi i pėrfshirjes nė protokollin shtetėror i familjes mbretėrore dhe ky ka qenė vendim i drejtė. Vendi dhe kombi do e pėrcjellin mbretin Leka i Parė me nderimet qė i pėrkasin njė mbreti jo nė deyrė, me atributet qė i pėrkasin mbretit jo nė detyrė”

BERISHA: MONARKIA NUK ESHTE CESHTJE E MBYLLUR

Berisha vlerėsoi kontributin e Lekės sė Parė nė mbėshtetjen e e pėrpjekjes sė shqiptarėve pėr liri e dinjitet dhe u ndal nė mundėsinė qė iu dha votuesve shqiptarė pėr tė zgjedhur mes sistemit monarkik dhe atij republikan, nė vitin 1997, duke e quajtur "njė ēėshtje jo tė mbyllur." Kryeministri deklaroi se rezultatet e referendumit tė mbajtur nė 1997 u manipuluan, ndėrkohė qė shumica e shqiptarėve votuan pėr mbretin e tyre.

“Referendumi u bė nė flakėt e rebelimit komunist dhe nuk mund tė konsiderohet si njė ēėshtje e mbyllur, sepse e vėrteta ėshtė pa diskutim qė nė atė referendum dominoi parimi stalinist, ju votoni numėrimin e votave jua bėj unė. Ajo qė ėshtė reale eshtė se shqiptarėt votuan masivisht nga Konsipoli nė Vermosh pėr mbretin e tyre. Nuk kapi kuotėn por e pėrcaktuan ata qė manipuluan 2 javė resht votat e referendumit" - deklaroi Berisha nė mbledhjen e pėrjavshme tė qeverisė.

Komisioni shtetėror do tė udhėhiqet nga zv kryeministri dhe ministri i jashtėm Edmond Haxhinasto dhe nė pėrbėrje do tė ketė dhe disa ministra. Tė gjithė tė pranishmit nė mbledhjen e qeverisė, mbajtėn njė minutė heshtje nė kujtim tė Leka Zogu I.

BERISHA: ZOGU U LARGUA SIC U LARGUAN MBRETERIT E TJERE

Kryeministri u ndal dhe ne vlerisimin e figurės sė mbretit Zog.
"Mbreti Zog u largua nga Shqipėria siē u larguan mbretėrit e tjerė nga mbretėritė e pushtuara nga forcat nazi-fashiste, por ai qėndroi nė tė gjithė kohėn nė anėn e koalicionit antifashist. Forcat dhe mbėshtetėsit e tij luftuan me trimėri tė udhėhequra nga Abaz Kupi mė 7 prill nė portin e Durrėsit. Mė pas vazhduan luftėn pėr ēlirimin e vendit deri nė vitin e fundit tė luftės. Lufta nacionalēlirimtare mori dhe aspektin e saj vėllavrasės. Sic dėshmojnė dokumente tė panumėrta, dhe kjo kishte vetėm njė qėllim qė Enver Hoxha tė garantonte pushtetin, por legalistėt mbretėrorė luftuan me vendosmėri, okupatorėt nazifashistė gjatė tė gjitha viteve tė pushtimit, pėrpjekjeve tė tyre pas vendosjes sė diktaturės nė Shqipėri ishin tė pandėrprera.”, tha Berisha duke e ciėsuar tė drejtė vendin e parlamentit qė nė 2003 votoi ligjin ku i njihte atributin familjeve mbretėrerore”

--------------------------------------------------------------------

 

http://www.gazetaidea.com/leka-zogu-i-berisha-e-shtuna-shpallet-dite-zie-kombetare/

Berisha shpall mbretėrinė: Leka Zogu, Mbret i shqiptarėve

30 Nėntor 2011 | Kategoria: Politika,Tė ndryshme | Postuar nga: Mentor Kikia

Description : http://www.gazetaidea.com/wp-content/uploads/2011/10/Berisha-2-300x212.jpgTiranė- Dita e shtunė do tė shpallet ditė zie kombėtare pėr nder tė pretendentit pėr fronin mbretėror Leka Zogu I. Kėshtu u komunikua sot nė mbledhjen e qeverisė shqiptare nga vetė kryeministri i vendit Sali Berisha. Duke mbajtur edhe njė minutė heshtje sėbashku me kabinetin e tij. Por Berisha nuk nguroi ta quaje Leka Zogun Mbnret te Shqiptareve edhe pse vetem, pak metra larg zyres se tij ndodhet zyra e Presidentit te republikes.

“Sot ndėrroi jetė mbreti i shqiptarėve Leka I. Kjo ėshtė humbje e madhe pėr kombin dhe pėr vendin. Nė ligjin e Parlamentit pėrcaktohet detyrimi i pėrfshirjes nė protokollin shtetėror tė familjes mbretėrore dhe ky ka qenė shumė i drejtė, ndaj dhe vendi dhe kombi do ta pėrcjellin Mbretin Leka I me nderimet qė i pėrkasin njė mbreti jo nė detyrė. E shtuna do tė jetė ditė zie kombėtare nė tė gjithė spektrin e ditės sė zisė tė nivelit mbretėror”- vijoi Berisha. Duke vazhduar mė tej me njė panoramė tė jetės sė Leka Zogu I. “Ai u largua foshnje nga Shqipėria, dy ditė pas lindjes, por u rrit dhe mbrujt me dashuri tė pakufishme pėr vendin dhe kombin. Mbreti Leka nė gjithė jetėn e tij nė mėrgim ishte mbėshtetės kryesor i luftės dhe pėrpjekjeve tė shqiptarėve pėr liri dhe dinjitet nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni dhe kudo qė ndodheshin. Ishte frymėzues i tyre nė kėtė betejė”- ka thėnė kryeministri.

--------------------------------------------------------------------

http://www.botasot.info/def.php?gjuha=0&category=97&id=146000

30.11.2011

Topi ngushėllon familjarėt e Leka Zogu I

Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Prof. Dr. Bamir Topi u shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta familjarėve tė pretendentit tė fronit mbretėror, Leka Zogu I, nėpėrmjet njė mesazhi tė bėrė publik: “Me hidhėrim tė thellė mėsova lajmin pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogu I, trashėgimtarit tė Mbretit Zog. Nė kėto momente tė trishtueshme dhe tė vėshtira pėr ju, mė lejoni qė nė emėr tė shtetit shqiptar dhe timin personal, t’ju shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta!

Leka Zogu I pati njė jetė tė vėshtirė, por pavarėsisht nga fatet e jetės, ai nuk reshti nė asnjė ēast duke punuar me pėrkushtim e dashuri nė mbrojtjen dhe promovimin e ēėshtjes shqiptare. Nė kujtesėn tonė kombėtare kanė mbetur tė gjalla pėrpjekjet dhe roli i tij aktiv pėr rrėzimin e sistemit komunist, dhe, gjatė tranzicionit, pėr lartėsimin e vlerave kombėtare dhe nxitjen e proceseve integruese tė Shqipėrisė.

Ndarja nga jeta ėshtė njė humbje e madhe pėr ju, pėr tė afėrmit, pėr tė gjithė ata qė e njohėn nga afėr dhe pėr bashkatdhetarėt.”

--------------------------------------------------------------------

 

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=66041&IDCategoria=2706

Lajme

30 Nėntor 2011 - 15:53

Topi shpreh ngushėllimet
pėr humbjen e Zogut

Description : http://www.shqiptarja.com/foto/44870_12.jpg

Presidenti Bamir Topi u shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta familjarėve tė pretendentit tė fronit mbretėror, Leka Zogu I.

Nėpėrmjet njė mesazhi tė publikuar nė faqen e presidencės, kreu i shtetit shprehet se "nė kėto momente tė trishtueshme dhe tė vėshtira pėr ju, mė lejoni qė nė emėr tė shtetit shqiptar dhe timin personal, t’ju shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta".

Nė mesazhin e tj, Topi thekson se "Leka Zogu I pati njė jetė tė vėshtirė, por pavarėsisht nga fatet e jetės, ai nuk reshti nė asnjė ēast duke punuar me pėrkushtim e dashuri nė mbrojtjen dhe promovimin e ēėshtjes shqiptare.

 --------------------------------------------------------------------

 

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=66029&IDCategoria=2706

Lajme

30 Nėntor 2011 - 12:53

Shuhet Leka Zogu,
LSI mesazh ngushėllimi

Description : http://www.shqiptarja.com/foto/45304_3.jpg

TIRANE- Lėvizja Socialiste pėr Integrim shpreh ngushėllime pėr ndarje nga jeta tė Naltmadhnisė sė Tij, Leka Zogu I. LSI vlerson se "Mbretėria ėshtė njė periudhė e rėndėsishme e historisė kombėtare". LSI i shpreh ngushėllime familjes mbretėrore dhe nė veēanti princin Leka Zogu II pėr kėtė humbje.

--------------------------------------------------------------------

 

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=66023&IDCategoria=2706

Lajme

30 Nėntor 2011 - 11:30

Shuhet Leka Zogu, AK:
Humbja e madhe

Description : http://www.shqiptarja.com/foto/45308_1.jpg

TIRANE- Aleanca “Kuq e Zi” shpreh ngushėllimet familjes dhe miqve tė pretendentit tė fronit mbretėror Leka Zogu I, i cili u nda nga jeta mėngjesin e sotėm si pasojė e njė arresti kardiak tė pėrsėritur.

AK thotė se largimi nga jeta i Leka Zogut ėshtė njė "humbje e madhe pėr kombin shqiptar"

“Sot jemi tė unifikuar me familjarėt e Leka Zogut. Ėndrra e tij ėshtė bashkimi i shqiptarėve i cili tani ėshtė motiv i patjetėrsueshėm” thekson Aleanca “Kuq e Zi”.

 

--------------------------------------------------------------------

 

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=66011&IDCategoria=2706

Lajme

30 Nėntor 2011 - 10:28

 

PDIU:Leka Zogu I mishėroi
idenė e bashkimit kombėtar

Description : http://www.shqiptarja.com/foto/45197_3.jpg

TIRANE- Partia Drejtėsi, Integrim dhe Unitet ngushėllon familjen mbretėrore dhe tė gjithė mbėshtetėsit e saj pėr humbjen e Naltmadhėnisė sė Tij, Leka Zogu I.

PDIU vlerėson kontributin e familjes mbretėrore nė konsolidimin dhe zhvillimin e shtetit shqiptar me frymė patriotike, nėn drejtimin e Mbretit Zog I, si edhe nė pėrpjekjet e vazhdueshme nė tė mirė tė kombit tė tė birit, Naltmadhėnisė sė Tij, Leka Zogu I.

"Jeta nė mėrgim ku ėshtė detyruar tė jetojė Leka Zogu I nuk ka mposhtur pėrpjekjet e tij nė tė mirė tė atdheut. Pėrmes sakrificave dhe luftės sė vazhdueshme, ai u kthye nė simbolin e rezistencės antikomuniste, gjatė regjimit diktatorial nė Shqipėri, duke i dhėnė figurės sė tij njė rėndėsi historike. Leka Zogu I, ashtu sikurse edhe i ati i tij, mbante titullin Mbret i Shqiptarėve, duke mishėruar mė sė miri, idenė e bashkimit kombėtar dhe nevojėn e tė gjithė shqiptarėve pėr tė qenė tė bashkuar. Kėto janė arsye tė mjaftueshme qė familja mbretėrore tė gėzoj njė status tė veēantė, sikurse nė shumicėn e vendeve tė botės, ēka ende ėshtė njė detyrė pėr t’u plotėsuar nga qeveria shqiptare. PDIU ngushėllon familjen mbretėrore dhe nė veēanti, princin Leka Zogu II pėr kėtė humbje. " thuhet nė deklaratėn pėr shtyp tė PDIU

 

--------------------------------------------------------------------

 

http://www.botasot.info/def.php?gjuha=0&category=97&id=145994

30.11.2011

Thaēi, ngushėllon familjen e Mbretit Zog

Thaēi, ngushėllon familjen e Mbretit Zog

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ngushėllon familjen e Mbretit Zog, me rastin e vdekjes sė Leka Zogut tė Parė.

Nė telegramin e ngushėllimit thuhet: "Nė emėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe nė emrin tim pranoni ngushėllimet mė tė sinqerta pėr humbjen e mė tė dashurit tuaj, Leka Zogut tė Parė. Leka Zogu i Parė ishte njė figurė e rėndėsishme, qė pėrballoi shumė vėshtirėsi nė jetėn e tij, qė lanė gjurmė nė kujtesėn e popullit shqiptar. Populli i Kosovės do ta pėrkujtojė Leka Zogun e Parė, qė gjithherė bashkėjetoi me sakrificėn e popullit tė Kosovės pėr liri dhe pavarėsi".

--------------------------------------------------------------------

http://www.botasot.info/def.php?gjuha=0&category=97&id=145973

30.11.2011

Institucionet kosovare ngushllojnė familjen e Leka Zogut I

Institucionet qendrore tė Republikės sė Kosovės dhe partitė politike, kanė ngushėlluar familjen mbretėrore tė Shqipėrisė, pėr vdekjen e Leka Zogut tė Parė, pretendentit pėr fronin mbretėror.

Duke e cilėsuar si figurė tė rėndėsishme, qeveria e Kosovės, nė njė telegram ngushėllimi, tha se populli i Kosovės do ta kujtojė Leka Zogun e Parė, pėr bashkėjetesėn e tij me sakrificėn e popullit tė Kosovės pėr liri dhe pavarėsi.

--------------------------------------------------------------------

http://www.botasot.info/def.php?gjuha=0&category=97&id=145965

30.11.2011

Mustafa ngushėllon krerėt shqiptarė

Me rastin e vdekjes sė Pretendentit pėr Fronin e Mbretėrisė Shqiptare Leka Zogu 1, kryetari Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), Isa Mustafa u ka dėrguar njė telegram ngushėllimi Familjes Mbretėrore Shqiptare, presidentit tė Shqipėrisė, Bamir Topi, kryetares sė Kuvendit tė Shqipėrisė, Jozefina Topalli, kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha, qytetarėve tė Republikės sė Shqipėrisė dhe shqiptarėve nė botė.

Nė kėtė telegram ndėr tė tjera thuhet: “Me dhembje tė madhe mėsuam lajmin pėr shuarjen e Leka Zogut I, pretendentit pėr fronin mbretėror shqiptar. Nė kėtė ditė tė rėndė, mė lejoni qė nė emėr tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, strukturave udhėheqėse tė saj dhe tė anėtarėsisė sė gjerė, dhe nė emrin tim personal t’ju shpreh dhembjen dhe ngushėllimet mė tė sinqerta pėr humbjen e madhe. Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK) gjithmonė ka ēmuar lart veprėn e Familjes Mbretėrore Shqiptare dhe tė vetė pretendentit Leka Zogut I, nė rrugėn e vėshtirė pėr unitet kombėtar. Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK) vlerėson se Familja Mbretėrore Shqiptare ėshtė njė nga simbolet e mėdha kombėtare dhe si e tillė duhet tė ruhet gjithmonė. Lidhja Demokratike e Kosovės gjithmonė do ta vlerėsojė Familjen Mbretėrore si njė vlerė tė paēmuar e tė pazėvendėsueshme kombėtare.”

 

--------------------------------------------------------------------

 http://24-ore.com/index.php/mobile/kronika/8405-leka-zogu-vdes-ne-moshen-72-vjecare.html

Leka Zogu vdes ne moshen 72 vjecare

30/11/2011 08:48:00Korresp. 24-ore.com

image

Ndėrron jetė pretendenti pėr fronin mbretėror, Leka Zogu i Parė. Ai ishte shtruar nė reanimacionin e Neurokirurgjisė nė QSUT qė prej datės 17 nėntor, ku mbahej nėn kontrollin e mjekėve.

Zemra e Leka Zogut I ka ndalur sė rrahuri nė orėn 07:40 tė mėngjesit tė sotėm.

Ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili, tha nė njė prononcim pėr mediat se vdekja e Leka Zogut ka ardhur si pasojė e arrestit kardiak, pas gjendjes  shėndetėsore tepėr tė rėnduar, edhe pse ishte duke u ndjekur nga njė staf i kualifikuar mjekėsh prej rreth dy javėsh.

Zogu u shtrua mė 17 nėntor nė  spitalin nr. 5,  nė gjendje kritike pėr jetėn, pas njė rėnieje tė menjėhershme tė temperaturės nė 35 gradė C. Gjendja gripale ka ndikuar nė shqetėsimet qė Leka Zogu, 72 vjeē, njė duhanpirės rekord, ka patur kohėt e fundit me zemrėn.

 

PDIU: Leka I, mishėrim i idesė sė bashkimit kombėtar

PDIU ka ngushėlluar sot familjen mbretėrore pėr humbjen e Leka Zogut I. PDIU i vlerėsoi pėrpjekjet e vazhdueshme tė tij nė tė mirė tė kombit.

“Ai u kthye nė simbolin e rezistencės antikomuniste, gjatė regjimit diktatorial nė Shqipėri, duke i dhėnė figurės sė tij njė rėndėsi historike. Leka Zogu I, ashtu sikurse edhe i ati i tij, mbante titullin Mbret i Shqiptarėve, duke mishėruar mė sė miri, idenė e bashkimit kombėtar dhe nevojėn e tė gjithė shqiptarėve pėr tė qenė tė bashkuar. Kėto janė arsye tė mjaftueshme qė familja mbretėrore tė gėzojė njė status tė veēantė, sikurse nė shumicėn e vendeve tė botės, ēka ende ėshtė njė detyrė pėr t’u plotėsuar nga qeveria shqiptare. PDIU ngushėllon familjen mbretėrore dhe nė veēanti, princin Leka Zogu II pėr kėtė humbje”, pėrfundon mesazhi i PDIU-sė.

 

Biografia e Leka Zogut I

Leka Zogu I lindi mė 5 prill 1939, nė Pallatin Mbretėror, Tiranė. Ai ėshtė djali i vetėm i Mbretit Zogu i dhe mbretėreshės Geraldina. Pas largimit tė Familjes Mbretėrore nė Egjipt, nė vitin 1946, Princi Leka filloi studimet nė kolegjin britanik “Victori Collegie” tė Aleksandrisė dhe mė pas nė “British Boys School”, tė cilat i pėrfundoi me rezultate tė shkėlqyera nė vitin 1954. Pas transferimit tė Familjes Mbretėrore nė Francė, nė vitin 1955, Princi Leka tashmė 16-vjeēar, regjistrohet nė kolegjin e Olon-it nė Zvicėr, ku mori edhe diplomėn nė vitin 1956.

Nė vitet 1956-1958 Princi Leka vazhdoi studimet nė Akademinė Ushtarake Mbretėrore tė Sund’hurstit nė Londėr (Royal Military Academy), ku pas diplomimit me rezultate tė shkėlqyera u titullua oficer, me gradėn toger. Nė vijim studioi pėr Shkenca Politike dhe Ekonomike nė “Universite De Sorbone” tė Francės, ku ndoqi gjithashtu edhe kursin intensiv tė gjuhėve orientale. Ne 9 prill 1961, pas vdekjes sė Ahmet Zogu, Leka Zogu bėn betimin si Mbret i Shqiptarėve nė moshėn 22 vjeē, nė ceremoninė speciale tė organizuar nė hotelin “Bristol” tė Parisit, nė prani tė ish-deputetėve tė Parlamentit tė Mbretėrisė Shqiptare, si dhe tė 70 delegatėve tė pėrzgjedhur nga e gjithė mėrgata. Ne vitin 1975 Leka Zogu I u martua me Mbretėreshėn Suzan. Nga viti 1979, jetoi bashkė me Familjen Mbretėrore Shqiptare nė Johannesburg, nė Afrikėn e Jugut. Ne vitin 1993, vjen pėr herė tė parė nė Tiranė, por detyrohet tė largohet tė nesėrmen, pas ndėrhyrjes sė autoriteteve tė asaj kohe.

Nė 11 prill 1997, vjen sėrish nė Shqipėri, duke organizuar vizita, takime e bashkėbisedime nė tė gjitha rrethet e vendit. Merr pjesė nė referendumin e organizuar pėr formėn e regjimit mė 29 qershor 1997 dhe mė 11 korrik 1997, largohet nga Shqipėria. Rikthehet pėr tė jetuar pėrgjithmonė nė Shqipėri me 28 qershor 2002. Kthimi i Familjes Mbretėrore u krye me ftesėn e 76 deputetėve tė Kuvendit tė Shqipėrisė.

Gjatė jetės nė emigracion, Leka Zogu ėshtė angazhuar nė biznesin e konstruksioneve tė porteve detare dhe import-eksportin e lėndėve tė para, duke kryer veprimtarinė e tij njėkohėsisht nė Spanjė e nė Britaninė e Madhe me shtrirjen e aktivitetit qė nga SHBA e Kanadaja, nė Lindjen e Mesme dhe deri nė Japoni e Australi.
Nė vitin 1972, Leka bėhet nismėtar i Kuvendit tė Madridit pėr tė bashkuar tė gjitha forcat politike tė emigracionit shqiptar sipas motos “Atdheu mbi tė gjitha!” Gjatė kėtyre viteve Leka I, zhvilloi takime me shqiptarėt kudo nė botė.

Gjatė viteve tė fundit, Leka I ishte tėrhequr nga jeta aktive politike e shoqėrore. Funksionet publike kryheshin nė vend tė tij nga i biri, Princ Leka, dhe pėrfaqėsues tė Partisė Lėvizja e Legalitetit.

--------------------------------------------------------------------

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=66045&IDCategoria=2706

Lajme

30 Nėntor 2011 - 16:21

 

BDI, Ahmeti ngushėllon
familjen e Zogut

Description : http://www.shqiptarja.com/foto/45320.jpg

Kryetari i BDI-sė, Ali Ahmeti, ka dėrguar ngushėllimet e tij familjes mbretėrore, pėr humbjen e pretendentit pėr fron, Leka Zogu.

"Tė dashur familjar tė NTM Leka Zogu I.

Nė emėr tė tė gjithė anėtarėve dhe pėrkrahėsve tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim, si dhe nė emrin tim personal, ju shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta pėr ndarjen nga jeta tė NTM Leka Zogu I, trashėgimtar i Mbretit Zog.

Lajmin pėr ndarjen nga jeta tė pretendentit tė fronit mbretėror, NTM Leka Zogu I, e pranova me shumė dhimbje dhe hidhėrim. NTM Leka Zogu I ka punuar me pėrkushtim pėr Shqipėrinė dhe pėr tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė, andaj unė dhe tė gjithė bashkėpunėtorėt e mijė ndajmė dhimbjen me familjen tuaj tė nderuar dhe jemi pranė jush nė kėto ēaste tė vėshtira.NTM Lega Zogu do tė kujtohet si figurė e rėndėsishme nė historinė kombėtare nga tė gjithė shqiptarėt nė veēanti pėr pėrkushtimin e tij pėr mbrojtjen dhe promovimin e ēėshtjes shqiptare nė rajon.

Ndarja nga jeta e NTM Leka Zogu I ėshtė njė humbje e madhe pėr familjen dhe pėr tė gjithė shqiptarėt, por unė shpreh bindjen qė Oborri Mbretėror Shqiptar dhe trashėgimtari NTM Leka II do tė vazhdojnė angazhimin e tij tė pareshtur nė promovimin e vlerave kombėtare me pėrkushtim edhe mė tė madh”. Thuhet nė telegramin e ngushėllimit.

 

--------------------------------------------------------------------

 

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=66006&IDCategoria=2706

Lajme

30 Nėntor 2011 - 10:19

Shuhet Leka Zogu, pretendenti
i fronit mbretėror | FOTO
Berisha: Zi kombėtare, referendumi u manipulua

Description : http://www.shqiptarja.com/foto/45311_1.jpg

Tė tjera rreth shkrimit

Description : http://www.shqiptarja.com/images/img/ico_lajm.gifFOTO

Description : http://www.shqiptarja.com/images/img/ico_lajm.gifBerisha: Zi kombėtare, referendumi u manipuluaDescription : http://www.shqiptarja.com/images/img/ico_lajm.gif

Description : http://www.shqiptarja.com/images/img/ico_lajm.gifKush ishte trashėgimtari i Mbretit Zog

Description : http://www.shqiptarja.com/images/img/ico_lajm.gifPDIU: Leka Zogu I mishėroi idenė e bashkimit kombėtar

Description : http://www.shqiptarja.com/images/img/ico_lajm.gifAleanca Kuq e Zi: Humbja e madhe

Description : http://www.shqiptarja.com/images/img/ico_lajm.gifLSI mesazh ngushėllimi

Description : http://www.shqiptarja.com/images/img/ico_lajm.gifTopi shpreh ngushėllimet pėr humbjen e Zogut

Description : http://www.shqiptarja.com/images/img/ico_lajm.gifBDI, Ahmeti ngushėllon familjen e Zogut

TIRANE- Shuhet, nė moshėn 72 vjeēare Leka Zogu I. Pretendenti pėr fronin mbretėror ndėrroi jetė mėngjesin e sotėm pasi nuk arriti t'i mbijetonte njė arresti kardiak tė pėrsėritur. Zemra e trashėgimtarit tė mbretit Zog, pushoi sė rrahuri nė orėn 08. 45 minuta nė reanimacionin e pavionit tė Neurokirurgjisė tė "Profesor Kurti" nė spitalin “Nėnė Tereza” kėtu nė Tiranė. Vetėm 15 minuta mė vonė lajmi u bė publik nė media, ndėrsa rreth orės 10: 20 minuta erdhi dhe zyrtarizimi nga familja mbretėrore e cila shprehu ngushėllime popullit shqiptar pėr “humbjen e sovranit tonė legjitim”.

Prej disa ditėsh gjendja shėndetėsore e 72 vjeēarit raportohej se ishte kritike dhe i ishte nėnshtruar njė frymėmarrje tė asistuar ndėrkohė qė tė premten kishte pėsuar njė tjetėr arrest kardiak. Leka Zogu I ishte shtruar nė reanimacionin e Qendrės Universitare nė Tiranė qysh prej datės 16 nėntor, dhe ndodhej nėn mbikėqyrje mjekėsore 24 orė.

Rreth ores 11.00 trupi i pajete i Leka Zogu I u largua nga spitali drejt rezidencės mbretetore, nė rrugėn Murat Toptani ku kanė nisur pėrgatitjet pėr ceremoninė mortore.

Ora 10 23 FAMILJA MBRETERORE: ZEMRA E MBRETIT U SHUA NE OREN 08: 45 MINUTA

Familja mbretėrore nėpėrmjet njė njoftimi pėr shtyp deklaroi se zemra e Leka Zogut u shua nė orėn 08. 45 minuta tė mėngjesit tė sotėm, 30 nėntor.
Gati 15 minuta mė pas, nė orėn 09: 02 lajmi u pėrhap nė media.

Pėrfaqėsuesi i Oborrit Mbretėror, Sulejman Gjana deklaroi se Leka Zogu mjekohej nga vuajtje multisistemike, ku mbizotėronte vuajtja e zemrės dhe e mushkėrive.
“Tė premten e kaluar 72 vjeēari kishte pėsuar njė tjetėr atak kardiak. Ndėrsa kishte problem me funksionimin e mushkėrive. Familja mbretėrore falenderoi mjekėt pėr kujdesin dhe shpreh ngushėllime shqiptarėve pėr “humbjen e sovranit tonė legjitim”.

Ora 10: 00 VASILI: MJEKET BENE TE PAMUNDUREN

Ministri Shėndetėsisė Petrit Vasili deklaroi se “Leka Zogu i vdiq nga njė arrest kardiak i pėrsėritur”.“Pėr fat tė keq gjėndja e tij shėndetėsore shkoi duke u rėnduar. Mjekėt bėnė tė pamundurėn, por tentative pėr ta rikthyer nė jetė ishin pa sukses.

“Gjėndja shėndetėsore ishte tepėr e rėnduar edhe pse ishte duke u ndjekur nga njė staf i kualifikuar mjekėsh. Pak kohė mė parė ėshtė ēertifikuar edhe akti i vdekjes si pasojė e njė arresti kardiak tė pėrsėritur” tha Vasili.

MBRETI NE SPITAL

Njė ditė pas shtrimit nė spital mjeku Mentor Petrela, tha se mbreti mjekohej nga vuajtje multisistemike, ku mbizotėronte vuajtja e zemrės dhe e mushkėrive.
Sipas Petrelės, mbreti vuante nė mėnyrė kronike nga dėmtime tė disa organeve, tė cilat pėr shkak tė moshės, kanė pėrkeqėsuar funksionimin e tyre. Prej vitesh pretendenti pėr fronin mbretėror kishte shfaqur probleme me rrugėt e frymėmarrjes dhe tendenca e anoreksisė sė theksuar.

Leka Zogu I u vizitua nė spital dhe nga krerėt mė tė lartė tė shtetit, si Presidenti Bamir Topi apo e Kryeministrit Sali Berisha.

Familja mbretėrore nė njoftimet e saj mbi gjendjen shėndetėsore tė mbretit, pat shprehur dhe falenderimet dhe mirėnjohjen mė tė lartė pėr kujdesin qė mjekėt shqiptarė treguan pėr njeriun e tyre.

--------------------------------------------------------------------

 

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=66008&IDCategoria=2724

SKEDAT

30 Nėntor 2011 - 09:10

Kush ishte trashėgimtari i Mbretit Zog

Leka Zogu i Parė ėshtė fėmija i vetėm i mbretit shqiptar Ahmet Zogu dhe mbretėreshės Geraldinė. Ai u lind mė 5 prill 1939, vetėm dy ditė para pushtimit tė Shqipėrisė nga Italia. Pas arratisjes dhe vendosjes nė mėrgim, mė 1957-n, nė Paris i ati e kurorėzoi atė si pauses tė tij dhe trashėgimtarin e kurorės mbretėrore shqiptare.

Gjatė qėndrimit tė Familjes Mbretėrore nė Egjipt, nė vitin 1946, Princi Leka filloi studimet nė kolegjin britanik “Victori Collegie” tė Aleksandrisė dhe mė pas nė “British Boys School”, tė cilat i pėrfundoi me rezultate tė shkėlqyera nė vitin 1954.

Pas transferimit tė Familjes Mbretėrore nė Francė, nė vitin 1955, Princi Leka tashmė 16 vjeēar, regjistrohet nė kolegjin e famshėm “Vilare Ailange Kolegie” tė Olon-it, nė Zvicėr, ku mori edhe diplomėn “Matriculation of Oxford” nė vitin 1956.

Nė vitet 1956-1958, Princi Leka vazhdoi studimet nė Akademinė Ushtarake Mbretėrore tė Sund’hurstit nė Londėr (Royal Military Academy), ku pas diplomimit me rezultate tė shkėlqyera mori titullin oficer, me gradėn toger. Nė vijim, ai studioi pėr Shkenca Politike dhe Ekonomike nė “Universite De Sorbone” tė Francės, ku ndoqi gjithashtu edhe kursin intensiv tė gjuhėve orientale.

Mė 5 Prill 1957, me rastin e 18 vjetorit tė lindjes, nė prani tė personaliteteve mė tė njohura tė botės shqiptare nė emigracion dhe tė miqve tė huaj nga mė tė shquarit, Mbreti Zog, pasi e dekoroi personalisht me Kolanin e Shqipėrisė e shpalli solemnisht Princin Leka i Parė “Trashėgimtar tė Kurorės Mbretėrore Shqiptare”.
Ndėrsa mė 15 Prill 1961, nė ceremoninė speciale tė organizuar nė hotelin “Bristol” tė Parisit, nė prani tė ish deputetėve tė Parlamentit tė Mbretėrisė Shqiptare, si dhe tė 70 delegatėve tė pėrzgjedhur nga e gjithė mėrgata, Asambleja Provizore e mbledhur zyrtarisht, nė bazė tė artikujve 51 dhe 55 tė Statutit Themeltar tė Mbretėrisė Shqiptare, e shpalli dhe e kurorėzoi unanimisht Princin Leka si “Mbret i Shqiptarėve”.

Pas kėsaj, nė pėrputhje me nenin 56 tė Statutit, Sovrani i ri bėri betimin formal kushtetues si Mbret i Shqiptarėve. Leka Zogu u pėrkushtua pėr pėrmbushjen e detyrimeve prej Sovrani para bashkatdhetarėve nė mbarė Europėn dhe nė vendet arabe gjatė 5 viteve tė para pas kurorėzimit (1961-1966).
Nė vitin 1967, veprimtaria politike e tij nė dobi tė ēėshtjes kombėtare dhe intensifikimi i kontakteve me bashkatdhetarėt, njohėn kulmin pas vizitės qė kreu nė SHBA-tė nė verėn dhe vjeshtėn e kėtij viti.

Nė vitin 1972, Pretendenti i Fronit Mbretėror bėhet nismėtar i zhvillimit tė Kuvendit tė Madridit, i cili kishte pėr qėllim bashkimin e tė gjitha forcave politike tė emigracionit politik dhe jopolitik shqiptar, nėn moton e famshme “Atdheu mbi tė gjitha”.

Viti 1975 shėnoi ngjarjen mė tė rėndėsishme nė gjirin e Familjes Mbretėrore dhe garantoi trashėgiminė e kurorės sė Dinastisė Mbretėrore shqiptare nėpėrmjet martesės sė Leka Zogut tė Parė me Mbretėreshėn Susan.

Deri nė vitet e fundit para se tė kthehej me familjen e tij nė Shqipėri, Leka Zogu jetoi nė Afriken e Jugut. Pas njė jete tė gjatė nė mėrgim, i larguar nga vendi qė kur kishte vetėm dy ditė jetė, nė prill tė 1939, ai shkeli pėr herė tė parė nė Tiranė nė nėntor tė 1993, nė njė vizitė tė papritur kur u ul nė aeroportin e Rinasit me njė avion privat. Leka Zogu ishte i pajisur me njė pasaportė tė lėshuar nga Gjykata Mbretėrore e tij-nė mėrgim. Nė kėtė pasaportė, tė cilėn qeveria shqiptare kishte refuzuar ta njohi, Leka kishte pėrkufizuar profesionin e tij si "Mbret". Nė aeroport, Leka u pėrshėndet nga njė turmė prej rreth 500 pėrkrahės. Ai deklaroi nė kėtė kohė se do tė hiqte dorė nga kjo pasaportė dhe tė pranonte statusin e njė qytetari normal, nėse njė referendum pėr monarkinė do tė zhvillohej.

Nė 1997 kthimi i tij nė atdhe u shoqėrua me njė sėrė incidentesh, duke nisur nga bllokimi nė aeroport i njė sasie armėsh, qė nga vetė Leka Zogu u cilėsuan si trofe.

Po nė 1997, shqiptarėt votuan kundėr referendumit pėr monarkinė. Shtatė vjet mė parė ndėrroi jetė nė Tiranė bashkėshortja e Leka Zogut, mbretėresha Suzanė.

Prej vitesh Leka Zogu I ėshtė tėrhequr nga jeta publike edhe nga ajo politike aktive. I biri i tij, Princi Leka i cili ka zėvendėsuar tė atin nė aktivitet tė ndryshme publike, nuk ka njė angazhim tė dukshėm politik. Ndėrkohė qė forca politike, Partia e Legalitetit e cila synon rikthimin e monarkisė, pėrfaqėsohet nė koalicionin qeveritar, me postin e zėvendėsministrit tė Mbrojtjes.

---------------------------------------------------------------------------------

http://www.gazetaidea.com/tirane-leka-zogu-i-nderron-jete-ne-moshen-72-vjecare/

Tiranė- Leka Zogu I, ndėrron jetė nė moshėn 72 vjeēare

30 Nėntor 2011 | Kategoria: Aktualitet,Kryesore | Postuar nga: Mentor Kikia

Description : http://www.gazetaidea.com/wp-content/uploads/2011/11/Leka-ZOgu-I-300x170.jpg

Tiranė- Pretendenti i fronit mbreteror shqiptar, Leka Zogu I ka ndėrruar jetė nė moshėn 72 vjeēare, si pasojė e problemeve me zemrėn dhe mushkėritė. Leka Zogu I ka ndėrruar jetė nė spitalin Neorokirurgjik nė “Qėndrėn Spitalore Universitare nė Tiranė”, rreth orės 08:45, ku dhe ka qėnė i shtruar qė nga data 15 nėntor.

Njė arrest kardiak i pėrseritur i ka marrė edhe jetėn pretendentit pėr fronin mbreteror Leka Zogu I. Kėtė deklaratė e ka dhėnė sot ministri i shėndetėsisė Petrit Vasili. I cili ka theksuar se stafi i mjekėve e asistuan me pėrkushtim tė plotė situatėn shėndetėsore tė Leka Zogut deri nė ēastet e fundit.

“Gjėndja shėndetėsore ishte tepėr e rėnduar edhe pse ishte duke u ndjekur nga njė staf i kualifikuar mjekėsh. Pak kohė mė parė ėshtė ēertifikuar edhe akti i vdekjes si pasojė e njė arresti kardiak tė pėrsėritur”- u shpreh Vasili.

Pak ditė mė parė, zyra e shtypit e Familjes Mbreterore deklaroi se gjendja e Lekės sė I ishte pėrmisuar, por vazhdonte tė mbetej kritike. Sipas mjekut qė ka asistuar nė mėnyrė tė vazhdueshme Leka Zogun I, Mentor Petrela, mbreti vuante nga disa demtime tė organėve jetėsore, qė pėr shkak tė moshės i ishte demtuar funskionimi i tyre. Sipas mjekut prej vitesh ai vuante nga anoreksia e theksuar dhe nga probleme me rrugėt e frymėmarrjes.

Kush ishte Leka Zogu I?

Pretendeti pėr fronin mbreteror Leka Zogu I u lind me 5 pril 1939, nė Pallatin Mbretėror, Tiranė, ėshtė djali i vetėm i Mbretit Zogu I dhe Mbretereshės Geraldina.

Edukimi

Pas kalimit tė Familjes Mbretėrore nė Egjipt, nė vitin 1946, Princi Leka filloi studimet nė kolegjin britanik “Victori Collegie” tė Aleksandrisė dhe mė pas nė “British Boys School”, tė cilat i pėrfundoi me rezultate tė shkėlqyera nė vitin 1954. Pas transferimit tė Familjes Mbretėrore nė Francė, nė vitin 1955, Princi Leka tashmė 16 vjeēar, regjistrohet nė kolegjin e famshėm “Vilare Ailange Kolegie” tė Olon-it, nė Zvicėr, ku mori edhe diplomėn “Matriculation of Oxford” nė vitin 1956. Nė vitet 1956-1958 Princi Leka vazhdoi studimet nė Akademinė Ushtarake Mbretėrore tė Sund’hurstit nė Londėr (Royal Military Academy), ku pas diplomimit me rezultate tė shkėlqyera u titullua oficer, me gradėn toger. Nė vijim studioi pėr Shkenca Politike dhe Ekonomike nė “Universite De Sorbone” tė Francės, ku ndoqi gjithashtu edhe kursin intensiv tė gjuhėve orientale.

Titulli

Mė 5 prill 1957, me rastin e 18 vjetorit tė lindjes, nė prani tė personaliteteve mė tė njohura tė botės shqiptare nė emigracion dhe tė miqve tė huaj nga mė tė shquarit, Mbreti Zog, pasi e dekoroi personalisht me Kolanin e Shqipėrisė, e shpalli solemnisht Princin Leka i Parė “Trashėgimtar tė Kurorės Mbretėrore Shqiptare”. Kurorezimi i Princit Leka I Mė 15 Prill 1961, nė ceremoninė speciale tė organizuar nė hotelin “Bristol” tė Parisit, nė prani tė ish deputetėve tė Parlamentit tė Mbretėrisė Shqiptare, si dhe tė 70 delegatėve tė pėrzgjedhur nga e gjithė mėrgata, Asambleja Provizore e mbledhur zyrtarisht, nė bazė tė artikujve 51 dhe 55 tė Statutit Themeltar tė Mbretėrisė Shqiptare, e shpalli dhe e kurorėzoi unanimisht Princin Leka si “Mbret i Shqiptarėve”. Pas kėsaj, nė pėrputhje me nenin 56 tė Statutit, Sovrani i ri bėri betimin formal kushtetues si Mbret i Shqiptarėve.

Aktiviteti

Mbreti Leka u pėrkushtua pėr pėrmbushjen e detyrimeve prej Sovrani para bashkatdhetarėve nė mbarė Europėn dhe nė vendet arabe gjatė 5 viteve tė para pas kurorėzimit (1961-1966). Nė vitin 1967, veprimtaria politike e Mbretit Leka nė dobi tė ēėshtjes kombėtare dhe intensifikimi i kontakteve me bashkatdhetarėt, njohėn kulmin pas vizitės qė Mbreti kreu nė SHBA-tė nė verėn dhe vjeshtėn e kėtij viti. Mbreti Leka nė SHBA-tė shfrytėzoi rastin tė nderonte figurat e shquara tė kulturės sonė kombėtare dhe pėrfaqėsuesit eminentė tė mėrgatės shqiptare nė Amerikė: Imzot Fan Nolin dhe z. Faik Konica, nė varret e tė cilėve vendosi kurora me lule nė emėr tė Familjes Mbretėrore, nė nderim tė kujtimit tė punės dhe veprės sė tyre nė shėrbim tė atdheut, kombit dhe bashkatdhetarėve. Mbreti Leka pėrgėzoi gjithashtu drejtuesit e shoqėrisė atdhetare “VATRA”, si dhe veprimtarėt politikė legalistė e ballistė, pėr kontributet e tyre atdhetare e politike. Suksesi impresionues i vizitave, pritjet madhėshtore dhe ndikimi i jashtėzakonshėm i diasporės shqiptare tė SHBA-ve pėr fatet e ēėshtjes kombėtare, e nxitėn Mbretin Leka tė rikthehej nė SHBA edhe nė vitin 1968.

 

--------------------------------------------------------------------

http://www.gazeta-shqip.com/#/sociale/bec00bd21092eaf17cb3456ddc8a3489.html

Mbreti Leka, nė gjendje tė rėndė shėndetėsore

2011-11-30

·         Mbreti Leka, nė gjendje tė rėndė shėndetėsore

·         Kampusi universitar pėrfshihet nė planin urbanistik

·         HIV/AIDS, brenda njė viti rreth 70 raste tė reja

·         Basha: Tirana, mundėsi e mirė pėr tė investuar

·         Ligji i duhanit, nė njė muaj gjobiten 140 subjekte 

Ndodhet nė qendrėn spitalore universitare “Nėnė Tereza”, ndihmohet nga oksigjeni artificial

Nė qendrėn spitalore universitare “Nėnė Tereza”, pėrkatėsisht nė spitalin numėr 5, Pretendenti pėr Fronin Mbretėror, Leka Zogu, ndodhet nė gjendje tė rėndė shėndetėsore. Sipas mjekėve qė janė kujdesur pėr tė kėto ditė, pretendenti i Fronit Mbretėror ndodhet nėn trajtimin me oksigjen nė mėnyrė tė vazhdueshme. Pretendenti pėr Fronin Mbretėror, Leka Zogu, pavarėsisht pėrmirėsimeve qė ka pasur javėn e kalua,r pėrsėri ėshtė i shtruar nė spital me probleme shėndetėsore. Sipas mjekėve, ai vuan nė mėnyrė kronike nga dėmtime tė disa organeve, tė cilat pėr shkak tė moshės, kanė pėrkeqėsuar funksionimin e tyre. Mjekėt gjykojnė se pretendenti pėr Fronin Mbretėror do tė qėndrojė pėr njė afat tė pacaktuar nė spital, por mohojnė nisjen e tij nė njė spital jashtė vendit. Sipas ekspertizės mjekėsore dalja e tij jashtė vendit do tė ishte e papėrballueshme nė kėtė moment pėr pacientin.

Mė datėn 18 nėntor, pėrfaqėsuesi i familjes mbretėrore deklaroi se: “Familja Mbretėrore Shqiptare lajmėron se, Lartmadhėria e tij Mbreti Leka i Parė, ėshtė shtruar mė datė 15 nėntor 2011, nė orėn 17:00, nė pavijonin e reanimacionit neurokirurgjik, nė QSUT. Lartmadhėria e tij po mjekohet pėr vuajtje multisistemike, ku mbizotėron vuajtja e zemrės dhe mushkėrive. Gjendja e Mbretit ėshtė relativisht e rėndė, por nėn kontroll dhe po merr terapinė e nevojshme”.

--------------------------------------------------------------------

 

http://www.shqiptariiitalise.com/component/content/article/43-shqiperi/2183-rikthimi-i-qytetarit-leka-zogu-apo-i-aspirantit-per-mbret-te-shqiptareve.html

 Rikthimi i qytetarit Leka Zogu apo i aspirantit pėr mbret tė shqiptarėve?

Mercoledģ 30 Novembre 2011 08:37

Nė qershor 2002, familja e ish-mbretit Ahmet Zogu u kthye pėrfundimisht nė atdhe. Leka Zogu nė Rinas: “Dua tė falėnderoj popullin shqiptar, shtetin shqiptar qė na dha kėtė rast me u kthy nė atdheun tonė". Kthimi i Leka Zogut u mundėsua pas njė amnistie tė shpallur kėtė muaj pėr rolin e tij nė trazirat gjatė referendumit pėr tė ardhmen e monarkisė tė mbajtur pesė vjet mė parė. (Bota shqiptare 65, korrik 2002)

Description : http://www.shqiptariiitalise.com/images/stories/images/leka-rojter.jpgMonarkistėt nė Shqipėri kanė pėrshėndetur kthimin e familjes sė mėrguar mbretėrore shqiptare. Mesazhi qė pėrcolli ai me kėtė rast ishte parulla e njohur e monarkistėve "Paqe-bashkim-vėllazėrim".

"Dua tė falėnderoj popullin shqiptar, shtetin shqiptar qė na dha kėtė rast me u kthy nė atdheun tonė", tha Leka Zogu nė fjalėt e para pėr shtypin.

Nė ceremoninė e pritjes, e cila ishte mjaft festive, tė organizuar nga pėrkrahėsit e mbretit, merrnin pjesė dhe autoritete shtetėrore dhe pėrfaqėsues tė partive politike shqiptare.

Nga avioni qė pruri familjen mbretėrore nė Tiranė doli mbretėresha Geraldinė e shoqėruar nga deputetja socialiste Monika Kryemadhi. Nė avion atyre u kanė uruar mirėseardhjen ministri i shtetit Ndre Legisi dhe pėrfaqėsues tė partive shqiptare.

Mė pas nga avioni ka dalė pretendenti pėr fron Leka Zogu, i biri i tij dhe bashkėshortja.

Pritje e ngrohtė

Description : http://www.shqiptariiitalise.com/images/stories/images/bota65.jpgMe flamuj dhe parrulla nė duar disa qindra vetė kishin dalė qė nė orėt e para tė mėngjesit nė aeroportin e vetėm ndėrkombėtar Nėnė Tereza.

"Sot tė gėzojė Shqipėria, sepse vjen figura e Shqipėrisė, ai qė ngriti Shqipėrinė dhe e ndriēoi," tha njė i moshuar me flamurin e mbretėrisė nė dorė mjaft i emocionuar.

Por ndėr ata qė kishin dalė pėr tė pritur kthimin e familjes mbretėrore kishte dhe mjaft tė rinj. Njė prej tyre kishte ardhur nga Lura.

"E presim me kaq entuziazėm, sepse baballarėt tanė na kanė thėnė se ka pasur vėrtet shtet dhe se ka qenė i pari person qė themeloi shtetin e ri shqiptar," tha ai pėr mbretin Zog.

Familja Zogu po qėndron tani nė njė vilė nė afėrsi tė selisė sė qeverisė shqiptare nė masa tė larta sigurie.

Zyrtarė tė partisė sė legalitetit, partia mbretėrore shqiptare nuk i ka fshehur synimet pėr mbajtjen e njė referendumi tė ri pėr formėn e regjimit, por njė gjė e tillė ka pak gjasa tė ndodhė.

Disa analistė politikė mendojnė se kthimi i familjes mbretėrore ėshtė mė shumė njė respektim i vlerave historike tė deformuara nga diktatura komuniste gjatė 50 vjetėve.

Kthim pas amnistisė

Kthimi i Leka Zogut, tė birit tė ish-mbretit Zog, u mundėsua pas njė amnistie tė shpallur kėtė muaj pėr rolin e tij nė trazirat gjatė referendumit pėr tė ardhmen e monarkisė tė mbajtur pesė vjet mė parė.

Mbi dy tė tretat e shqiptarėve e kundėrshtuan vendosjen e monarkisė gjatė referendumit tė vitit 1997.

Leka Zogu, i cili ishte vetėm disa ditė kur familja e tij u largua nga Shqipėria gjatė pushtimit italian tė vitit 1939, ka jetuar nė Afrikėn e jugut pėr shumicėn e kohės kėto 20 vitet e fundit.

Ish-mbreti Zog u rrėzua nga regjimi komunist nė vitin 1946 duke ndaluar kthimin e tij.

 

 

Rikthimi i qytetarit Leka Zogu apo i aspirantit pėr mbret tė shqiptarėve? - Analisti BBC: “Pak gjasa qė shqiptarėt tė votojnė pėr monarkinė”

Mercoledģ 30 Novembre 2011 08:37

 

Analisti BBC: “Pak gjasa qė shqiptarėt tė votojnė pėr monarkinė”

Jan Repa, analist i BBC pėr ēėshtjet e Evropės Qėndore dhe Lindore nė njė intervistė pėr BBC nė shqip ėshtė shprehur se shumica e ish-monarkėve, nuk mendojnė seriozisht pėr rivendosje monarkish. Vijon pjesė nga intervista.

BBC: Me kthimin e Zogut, sa janė shanset qė Shqipėria tė shndėrohet nga Republikė nė Monarki, nisur nga fakti se kjo mbetet njė ambicie e Leka Zogut?

Jan Repa: Dihet qė nė Shqipėri pati njė referendum nė 97-ėn, siē mund tė kujtohet, ku Leka Zogu pati telashe me autoritetet zyrtare, pasi vringėlliu armė, e kėshtu me rradhė. Nisur nga ajo qė ne dimė, do tė kishte pak gjasa, qe shqiptarėt tė votonin pėr rivendosjen e monarkisė.

Nė fakt nė asnjė vend, tė ish Evropės lindore komuniste, nuk ka pasur ndonjė rivendosje tė monarkisė. Natyrisht kemi rastin e Simeonit tė Dytė nė Bullgari, i cili u largua nga froni pas Luftės sė Dytė Botėrore, i cili u rikthye e tash ėshtė kryeministri i Bullgarisė.

Unė mendoj se nė kėtė rast kemi tė bėjmė me njė rast pak tė veēantė, pasi sė pari, Simeoni ishte njė person tejet i respektuar, pėr shkak tė meritave tė tij, si njė biznesmen, qė vepronte nė Spanjė, dhe ai pėrzgjodhi shumė mirė momentin e rikthimit tė tij. Bullgarėt nė atė kohė, ishin tė konfuzuar politikisht dhe kalonin njė periudhe shumė tė vėshtire ekonomike, dhe ai arriti tė krijojė njė lėvizje tė mirėfilltė politike rreth vetes dhe pėrreth ekspertėve tė ndryshėm financiar perėndimor e kėshtu me radhė.

Ju po thoni se Leka Zogu nuk ka shans qė tė pasojė shembullin e Simeonit tė Bullgarisė?

Nuk jam i sigurt. Unė nuk dua tė nėnēmoj zotėrinė, por unė nuk mendoj se Zogu ėshtė aq shumė i njohur si njė drejtues biznesi i mirėfilltė. Simeoni pėrfaqėsonte njė kompani tė madhe perėndimore, dhe nuk mendoj se Leka Zogu, ėshtė i tė njėjtit brumė. Ėshtė e mundshme, por kjo nuk ka ndodhur gjetiu. Karagjorgjeviēi ėshtė shumė larg rivendosjes sė monarkisė nė Serbi, ish- mbreti Mihail, tashmė kalon njė pjesė tė kohės nė Rumani dhe pėlqehet si njė njeri, i cili kur ishte i ri, kundėrshtoi fashizmin, por sėrish ai u pėrdor nga qeveria rumune, si njė lloj zėdhėnėsi pėr Rumaninė, si njė Ambasadori i Vullnetit tė Mirė, pėr tė nxitur idenė dhe dėshirėn e Rumanisė pėr tu futur nė Nato. Megjithatė duhet thėnė se ka njė interes publik minimal pėr tė.

A mendoni se kjo dashuri e befte e evropianolindoreve me ish-monarkėt, ėshtė shprehje e faktit se elektorati nė kėto vende ka njė lloj apatie ndaj politikės sė partive kryesore politike nė kėto vende?

Unė mendoj se ka shumė zhgėnjim dhe pakėnaqėsia dhe nė kėto rrethana gjithmonė do tė ketė njerėz, qė do tė shikojnė pėr zgjidhje tė tjera. Mund tė argumentohet se njė ish-monark ėshtė mė pak i rrezikshėm pėr demokracinė, sesa njė politikan populist, qė mund tė vendosi njė formė diktature apo regjimi autoritar. Nė vende tė cilat janė tė begata dhe me standard tė pėlqyeshėm jetese, si pėr shembull nė Itali apo Austri, ka njė numėr nostaligjikėsh, por nuk ėshtė se ka presion serioz, pėr ndonjė lloj restaurimi tė monarkisė.

Qershor 2002

Lexo edhe: Tetor 2002. Shqiptarėt i japin lamtumirėn ish-mbretėreshės Geraldine

http://www.shqiptariiitalise.com/component/content/article/43-shqiperi/2188-tetor-2002-shqiptaret-i-japin-lamtumiren-ish-mbretereshes-geraldine.html

 

Tetor 2002. Shqiptarėt i japin lamtumirėn ish-mbretėreshės Geraldine

Ish-mbretėresha, Geraldine Zogu, vdiq mė 22 tetor 2002, nė kryeqytetin e Shqipėrisė. Ishte 87 vjeē. Geraldine u varros nė varrezat civile tė Sharrės. Nė homazhet, meshėn e pėrshpirtjes dhe varrimin e saj morėn pjesė me qindra njerėz.

Ish-mbretėresha, Geraldina Zogu, ndėrroi jetė mė 22 tetor 2002, nė kryeqytetin e Shqipėrisė. Ishte 87 vjeē.

Nė muajin gusht, ish-mbretėresha u kurua nė njė spital tė Francės pėr shkak tė problemeve nė mushkėri, tė cilat, sipas mjekėve, kanė lidhje me ndryshimin e klimės nga Afrika e Jugut nė Tiranė.

Gerladina, e cila jetoi nė azil qė kur familja mbretėrore u arratis nga Shqipėria nė vitin 1939, u kthye nė vend nė muajin qershor, pasi 40 anėtarė tė parlamentit e ftuan familjen tė kthehej nė Shqipėri. Edhe nė azil, ajo e konsideronte djalin e saj tė vetėm, Lekėn, si udhėheqėsin legjitim tė Shqipėrisė.

E lindur nė vitin 1915 nė njė familje fisnike hungareze, Geraldina Aponi, u martua me mbretin Ahmet Zogu nė vitin 1938.

Ahmet Zogu e shpalli veten mbret tė Shqipėrisė nė vitin 1928 dhe mbretėroi derisa forcat italiane pushtuan vendin nė vitin 1939. Ai vdiq nė vitin 1961 nė Paris.

Monarkia u nxor jashtė ligjit nga udhėheqėsit komunistė tė vendit nė vitin 1946, mė pak se dy dekada pasi Ahmet Zogu, babai i Lekės, e krijoi atė duke u vetėshpallur mbret.

Leka ėshtė pasardhėsi i familjes mbretėrore, i cili ka deklaruar se nuk do tė pėrfshihet nė politikėn shqiptare derisa populli tė votojė pėr tė rivendosur monarkinė.

***

Nga e marta deri tė premten ende nuk ishte pėrcaktuar se ku do tė varrosej ish-mbretėresha. Pėrfaqėsues tė Partisė sė Legalitetit, dhe tė familjes Zogu kanė pritur qė qeveria tė shprehte pėr njė varrim shtetėror, dhe madje kanė pretenduar qė tė varroset nė varrezat e dėshmorėve tė kombit. Por qeveria nuk ėshtė shprehur, dhe Mbretėresha u varros "pėrkohėsisht" nė varrezat civile tė Sharrės "nė pritje tė marrjes sė njė sipėrfaqeje toke nė kodrat e liqenit dikur pronė e familjes Zogu" thanė njerėz pranė familjes.

Personalitetet tė larta tė qeverisė dhe shtetit ashtu edhe njerėz tė thjeshte kanė marrė pjesė nė homazhet e kryera nė shtėpinė e oficerėve nė Tiranė. Homazhe kanė zhvilluar pėrfaqėsues tė lartė tė trupit diplomatik nė Tiranė, njerėz tė njohur tė artit dhe tė kulturės, akademikė, si edhe pėrfaqėsues tė komuniteteve fetare nė Shqipėri. "Unė dua tė vdes nė Shqipėri nė tokėn shqiptare, dhe nė mes tė shqiptarėve", ka qenė njė nga diēiturat e vendosura nė sallėn ku ndodhej trupi i Geraldinės , ku ishin ekspozuar njė grup fotografish nga dasma e saj me Mbretin Zog. Pas pėrfundimit tė homazheve,nė Katedralen e Shėn Pjetrit nė Tiranė ėshtė mbajtur njė meshė pėrshpirtėse e drejtuar nga Imzot Rrok Mirdita, arqipeshkv i Tiranės, dhe i gjithė Shqipėrisė.

***

Pas pėrfundimit tė meshės, me qindra njerėz kanė marrė pjesė nė ceremoninė e varrimit. Qytetarė tė thjeshtė, tė ardhur nga qytete tė ndryshme vendit, kanė marrė pjesė nė kėtė ceremoni mortore tė organizuar nė varrezėn publike tė Sharrės nė perėndim tė Tiranės ku fjalėn e lamtumirės e ka mbajtur deputeti i PD-sė Pjetėr Arbnori.

Familja Zogu ka marrė telegrame ngushėllimi edhe nga Presidenti Moisiu ndėrsa dy bashki, ajo e Shkodrės dhe e Kavajės, kanė mbajtur flamurin nė gjysmė shtize. Kryetari i PD-sė Sali Berisha ėshtė ankuar pėr mungesėn e shtetit dhe duke propozuar tė kthehen edhe eshtrat e Ahmet Zogut ka pėrdorur (ndoshta pa dashje) pėr ish-mbretin njė shprehje tė Fan Nolit: “Nuk kemi pse ta lemė Zogun syrgjyn gjallė e syrgjyn vdekur”.

Ndėrsa shkrimtari Ismail Kadare e ka quajtur Geraldinėn "nje pjese e bukur e historise shqiptare". Pak ditė para se ish-mbretėresha tė kthehej nė atdhe kishte patur njė letėrkėmbim me shkrimnarin Ismail Kadare ku dėshirės sė saj pėr t’u kthyer e pėr tė vdekur nė Shqipėri shkrimtari i njohur Ismail Kadare i shkruante: "vendimi juaj pėr tė jetuar nė Shqipėri, ka qenė pėr mua, dhe kam bindjen se do tė jetė pėr shumicėn e shqiptarėve njė lajm i gėzuar dhe prekės”, ndonėse sipas Kadare, "ky vend ju ka sjellė mė tepėr brenga sesa gėzime". Ai quante rikthimin e Geraldinės, njė akt tė lartė dhe qė jep njė mesazh fisnik se Atdheu mund tė jetė i dashur edhe kur ėshtė i vėshtirė dhe i varfėr.

Bota Shqiptare 72, tetor 2002

 

--------------------------------------------------------------------

 

http://www.cbsnews.com/8301-31749_162-57334123-10391698/albanias-self-proclaimed-heir-to-throne-dies-at-72/

November 30, 2011 4:39 PM

Albania's self-proclaimed heir to throne dies at 72

Description : http://i.i.com.com/cnwk.1d/i/tim/2011/11/30/134283638_244x183.jpg

Albania's pretender to the throne, crown prince Leka Zogu, on April 16, 2011.

(Credit: Getty Images)

(CBS/AP) Leka Zogu, whose father served as Albania's king until it was occupied by fascist Italy, and who twice returned home from exile to try to claim the throne himself, died Wednesday. He was 72.

Zogu died of a heart attack at the Mother Teresa Hospital in Tirana, Albania, said the family spokeswoman Julinda Kamberi.

Doctor Mentor Petrela told AFP that Zogu went to the hospital last week with heart and lung trouble. He fell into a coma shortly after being admitted.

Zogu's father, King Ahmet Zogu, was the small Balkan country's first and only post-independence monarch, reigning from 1928 to 1939, when he fled after Albania was occupied by Italian forces.

Zogu spent most of his life in exile in Europe and Africa while his country was ruled by Communists who abolished the monarchy in 1946 and banned contact with the outside world.

After Albania's Communist regime fell in 1990, he made two disastrous attempts to return home -- being thrown out during the first in 1993 and charged with leading an armed uprising during the second in 1997.

In 1975, Zogu married Australian-born Susan Cullen-Ward, who died in 2004. Zogu's Hungarian mother, Queen Geraldina, died in 2002.

Zogu is survived by his son, Leka II.

--------------------------------------------------------------------

http://24-ore.com/index.php/mobile/kronika/qeveritare/8406-berisha-monarkia-nuk-eshte-ceshtje-e-mbyllur.html

Berisha: Monarkia nuk eshte ceshtje e mbyllur

30/11/2011 08:56:00Korresp. 24-ore.com

image

 Kryeministri Berisha e ka nisur mbledhjen e qeverisė sot me ngushėllimin pėr ndarjen nga jeta tė pretendentit pėr fronin mbretėror, Leka Zogu I. Duke e cilėsuar ditėn e sotme si ditėn nė tė cilėn shqiptarėt humbėn njė nga personalitetet mė tė mėdha tė historisė sė tyre politike, Berisha ngushėlloi familjen mbretėrore dhe shpalli tė shtunėn si ditė zie kombėtare nė nderim tė Lekės sė Parė. “Nė ligj pėrcaktohet detyrimi i pėrfshirjes nė protokollin shtetėror tė familjes mbretėrore. Ne do ta pėrcjellim Leka Zogun me nderimet qė i pėrkasin njė mbreti jo nė detyrė”, tha Berisha.

Kryeministri e cilėsoi si humbje tė madhe pėr kombin ndarjen nga jeta tė Leka Zogut dhe u ndal nė disa nga momentet kyēe tė jetės sė tij.

Berisha vlerėsoi kontributin e Lekės sė Parė nė mbėshtetjen e e pėrpjekjes sė shqiptarėve pėr liri e dinjitet.

“Mbreti Leka nė tė gjithė jetėn e tij nė mėrgim ishte mbėshtetės kryesor i luftės dhe pėrpjekjes sė shqiptarėve pėr liri dhe dinjitet, kudo qė ndodheshin. Pas hapjes sė vendit nė 1997 u dekretua nga presidenti i republikės referendumi popullor pėr t’u dhėnė qytetarėve shqiptarė mundėsinė e pėrzgjedhjes sė tyre. Duhet tė them se pėrzėnia e mbretit ose mohimi i tė drejtės pėr kthim ishte njė nga veprimet mė arbitrare tė E. Hoxhės dhe klikės sė tij. Mbreti Zog u largua nga Shqipėria siē u larguan mbretėrit e tjerė nga mbretėritė e pushtuara nga forcat nazi-fashiste, por ai qėndroi nė tė gjithė kohėn nė anėn e koalicionit antifashist. Forcat dhe mbėshtetėsit e tij luftuan me trimėri tė udhėhequra nga Abaz Kupi mė 7 prill nė portin e Durrėsit. Mė pas vazhduan luftėn pėr ēlirimin e vendit deri nė vitin e fundit tė luftės. Lufta nacionalēlirimtare mori dhe aspektin e saj vėllavrasės. Kjo vėllavrasje kishte vetėm njė qėllim: tė garantonte me ēdo kush Enveri pushtetin. Por legalistėt luftuan me vendosmėri tė madhe okupatorėt nazifashistė gjatė tė gjitha viteve tė pushtimit”, tha Berisha.

Kryeministri u ndal nė mundėsinė qė iu dha votuesve shqiptarė pėr tė zgjedhur mes sistemit monarkik dhe atij republikan, nė vitin 1997, tė cilin e quajti njė ēėshtje jo tė mbyllur.

“Referendumi u bė nė flakėt e rebelimit komunist dhe nuk mund tė konsiderohet si njė ēėshtje e mbyllur. Nė atė referendum dominoi parimi stalinist “ju votoni, numėrimin e bėj unė”. Ajo qė ėshtė reale ėshtė qė shqiptarėt votuan masivisht pėr mbretin e tyre”, tha Berisha.

 

--------------------------------------------------------------------


http://24-ore.com/index.php/mobile/kronika/8405-leka-zogu-vdes-ne-moshen-72-vjecare.html

Leka Zogu vdes ne moshen 72 vjecare

30/11/2011 08:48:00Korresp. 24-ore.com

image

Ndėrron jetė pretendenti pėr fronin mbretėror, Leka Zogu i Parė. Ai ishte shtruar nė reanimacionin e Neurokirurgjisė nė QSUT qė prej datės 17 nėntor, ku mbahej nėn kontrollin e mjekėve.

Zemra e Leka Zogut I ka ndalur sė rrahuri nė orėn 07:40 tė mėngjesit tė sotėm.

Ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili, tha nė njė prononcim pėr mediat se vdekja e Leka Zogut ka ardhur si pasojė e arrestit kardiak, pas gjendjes  shėndetėsore tepėr tė rėnduar, edhe pse ishte duke u ndjekur nga njė staf i kualifikuar mjekėsh prej rreth dy javėsh.

Zogu u shtrua mė 17 nėntor nė  spitalin nr. 5,  nė gjendje kritike pėr jetėn, pas njė rėnieje tė menjėhershme tė temperaturės nė 35 gradė C. Gjendja gripale ka ndikuar nė shqetėsimet qė Leka Zogu, 72 vjeē, njė duhanpirės rekord, ka patur kohėt e fundit me zemrėn.

 

PDIU: Leka I, mishėrim i idesė sė bashkimit kombėtar

PDIU ka ngushėlluar sot familjen mbretėrore pėr humbjen e Leka Zogut I. PDIU i vlerėsoi pėrpjekjet e vazhdueshme tė tij nė tė mirė tė kombit.

“Ai u kthye nė simbolin e rezistencės antikomuniste, gjatė regjimit diktatorial nė Shqipėri, duke i dhėnė figurės sė tij njė rėndėsi historike. Leka Zogu I, ashtu sikurse edhe i ati i tij, mbante titullin Mbret i Shqiptarėve, duke mishėruar mė sė miri, idenė e bashkimit kombėtar dhe nevojėn e tė gjithė shqiptarėve pėr tė qenė tė bashkuar. Kėto janė arsye tė mjaftueshme qė familja mbretėrore tė gėzojė njė status tė veēantė, sikurse nė shumicėn e vendeve tė botės, ēka ende ėshtė njė detyrė pėr t’u plotėsuar nga qeveria shqiptare. PDIU ngushėllon familjen mbretėrore dhe nė veēanti, princin Leka Zogu II pėr kėtė humbje”, pėrfundon mesazhi i PDIU-sė.

 

Biografia e Leka Zogut I

Leka Zogu I lindi mė 5 prill 1939, nė Pallatin Mbretėror, Tiranė. Ai ėshtė djali i vetėm i Mbretit Zogu i dhe mbretėreshės Geraldina. Pas largimit tė Familjes Mbretėrore nė Egjipt, nė vitin 1946, Princi Leka filloi studimet nė kolegjin britanik “Victori Collegie” tė Aleksandrisė dhe mė pas nė “British Boys School”, tė cilat i pėrfundoi me rezultate tė shkėlqyera nė vitin 1954. Pas transferimit tė Familjes Mbretėrore nė Francė, nė vitin 1955, Princi Leka tashmė 16-vjeēar, regjistrohet nė kolegjin e Olon-it nė Zvicėr, ku mori edhe diplomėn nė vitin 1956.

Nė vitet 1956-1958 Princi Leka vazhdoi studimet nė Akademinė Ushtarake Mbretėrore tė Sund’hurstit nė Londėr (Royal Military Academy), ku pas diplomimit me rezultate tė shkėlqyera u titullua oficer, me gradėn toger. Nė vijim studioi pėr Shkenca Politike dhe Ekonomike nė “Universite De Sorbone” tė Francės, ku ndoqi gjithashtu edhe kursin intensiv tė gjuhėve orientale. Ne 9 prill 1961, pas vdekjes sė Ahmet Zogu, Leka Zogu bėn betimin si Mbret i Shqiptarėve nė moshėn 22 vjeē, nė ceremoninė speciale tė organizuar nė hotelin “Bristol” tė Parisit, nė prani tė ish-deputetėve tė Parlamentit tė Mbretėrisė Shqiptare, si dhe tė 70 delegatėve tė pėrzgjedhur nga e gjithė mėrgata. Ne vitin 1975 Leka Zogu I u martua me Mbretėreshėn Suzan. Nga viti 1979, jetoi bashkė me Familjen Mbretėrore Shqiptare nė Johannesburg, nė Afrikėn e Jugut. Ne vitin 1993, vjen pėr herė tė parė nė Tiranė, por detyrohet tė largohet tė nesėrmen, pas ndėrhyrjes sė autoriteteve tė asaj kohe.

Nė 11 prill 1997, vjen sėrish nė Shqipėri, duke organizuar vizita, takime e bashkėbisedime nė tė gjitha rrethet e vendit. Merr pjesė nė referendumin e organizuar pėr formėn e regjimit mė 29 qershor 1997 dhe mė 11 korrik 1997, largohet nga Shqipėria. Rikthehet pėr tė jetuar pėrgjithmonė nė Shqipėri me 28 qershor 2002. Kthimi i Familjes Mbretėrore u krye me ftesėn e 76 deputetėve tė Kuvendit tė Shqipėrisė.

Gjatė jetės nė emigracion, Leka Zogu ėshtė angazhuar nė biznesin e konstruksioneve tė porteve detare dhe import-eksportin e lėndėve tė para, duke kryer veprimtarinė e tij njėkohėsisht nė Spanjė e nė Britaninė e Madhe me shtrirjen e aktivitetit qė nga SHBA e Kanadaja, nė Lindjen e Mesme dhe deri nė Japoni e Australi.
Nė vitin 1972, Leka bėhet nismėtar i Kuvendit tė Madridit pėr tė bashkuar tė gjitha forcat politike tė emigracionit shqiptar sipas motos “Atdheu mbi tė gjitha!” Gjatė kėtyre viteve Leka I, zhvilloi takime me shqiptarėt kudo nė botė.

Gjatė viteve tė fundit, Leka I ishte tėrhequr nga jeta aktive politike e shoqėrore. Funksionet publike kryheshin nė vend tė tij nga i biri, Princ Leka, dhe pėrfaqėsues tė Partisė Lėvizja e Legalitetit.

 

--------------------------------------------------------------------

http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/11/29/a-ishte-zogu-mbret/

Naser Aliu

Mik i dashur,

Bertolt Brecht shkruante:“ Gjithė pushteti buron nga populli – por ku shkon ai?” dreqi ta hajė. Tek ne pushteti shkon nga edhe ka ardhur. Herė nė Beograd, herė nė Athinė, herė nė Romė, sė fundi edhe nė Ankara. Krejt varet se cila qendėr na e gozhdon nė karrige njė politikan. Ndonjėherė edhe dy qendra sė bashku. Ju reaguat pas mendimit tim, ku shkrova te njė mike nė “fb” vetėm kėtė fjali: “Zogu nuk ėshtė mbret.” Mė kundėrshtuat me email, privatisht, prandaj edhe nuk po pėrmend emrin Tuaj, por nga respekti pėr titullin, qė kishit shėnuar nė fund, jo edhe pa arsye, po ju pėrgjigjem publikisht.  Jo nga perspektiva e njė historiani, por e njė njeriu tė rėndomtė, qė pėrpiqet ta kultivojė njė shqisė dhe ndjenjė drejtėsie, duke u bazuar vetėm nė veprat penale tė politikanėve, vepra qė duhet t’ i dijė ēdo njeri i zakonshėm, madje edhe njė doktor i shkencave.

Ta zėmė se Ibrahim Rugova ėshtė akoma president i Kosovės dhe ta zėmė se ime motėr, pas kėmbėnguljes time,  martohet me Rrahman Morinėn, bashkėpunėtorin e madh tė Millosheviēit. (Shembujt e sotėm mė shėrbejnė pėr ta bėrė tė qartė peshėn e ēėshtjes, ecurinė dhe gjykimin tonė aberrativ ndaj personaliteteve negative historike si dhe rehabilitimin e tyre pa u pas penduar, rrjedhimisht pasojat nė shoqėri deri mė sot…)

Nejse, tė vazhdojmė: Millosheviēi  mė ndihmon me para dhe unė grumbulloj rreth meje shqiptarė nga Lugina e Preshevės. Serbia na armatosė mirė dhe unė zotohem se nuk do tė interesohem pėr shqiptarėt atje, se do tė vrasė patriotėt e intelektual shqiptarė, si pėr shembull: Adem Jasharin, Thaēin, Adem Demaēin etj. Pėrveē kėsaj, zotohem me shkrim se do ta pranojė pushtetin serb dhe do tė punojė pėr integrimin e Kosovės nė Serbi. Me cuba shqiptarė apo mercenarė serb e rus, unė futem nė Kosovė dhe rrėzoj Qeverinė demokratike tė Rugovės.

Meqenėse unė futem me ndihmėn e Millosheviēit, unė meritoj ekzekutim apo burg tė pėrjetshėm pėr tradhti tė madhe ndaj atdheut dhe pėr puē. Kapėrcimi ilegal i kufirit me njė bandė cubash tė armatosur, mund tė jenė akuza shtesė.

Nė njė vend normal, tė shėndoshė nga ana mendore mendoj, kėtu do tė pėrfundonte karriera ime politike, por, meqenėse populli im nuk bėnė dallime semantike nė mes patriotizmit dhe tradhtisė, unė pėrpunoj,  zhvilloj dhe rris ambiciet e mia dhe zhvilloj lakminė pėr pushtet tė pėrjetshėm. Nga frika se njė ditė mė rrėzojnė kosovarėt e mi, unė me ata cuba dhe shėrbėtorė tė Millosheviēit qė u futa brenda, organizoj edhe shpalljen time mbret dhe kėshtu i siguroj vetes tė drejtėn absolute dhe serike tė pushteti: domethėnė edhe kalimin e kėsaj prone private nė duar tė pinjollėve tė mi. Unė falėnderoj Millosheviēin pėr ndihmėn dhe katapultimin tim nė fron mbretėror dhe i fal Mitrovicėn me rrethinė Serbisė. Ky ėshtė ēmimi i parė i fronit, pa llogaritur edhe tė vrarėt pėr ta marrė pushtetin…

Kėtu konsumohet akti i tradhtisė sė lart i sanksionuar nė ēdo kushtetutė tė shteteve tokėsore dhe cenohet sovraniteti i vendit pėr pėrfitim vetjake, si pasojė e lakmisė sime tė sėmurė. Nė njė vend normal, tė shėndoshė nga ana mendore mendoj, nėse jo pas puēit, kėtu do tė pėrfundonte karriera ime politike: Cenimi i sovranitetit tė vendit!

Edhe spiunit serb Rrahman Morina, i jap njė post ministri. Pasi tė shpallem mbret i Kosovės, unė betohem se do ta mbrojė atdheun dhe do tė punojė pėr tė mirėn e tij. Natyrisht pėr ta arsyetuar veprėn time, puēin dhe blerjen e pushtetit me troje shqiptare, unė pėrpiqem tė bėjė edhe diēka pėr popullin, qė i hipa nė qafė me armė dhe me ndihmėn e Serbisė. Unė di se nuk rrihet nė pushtet duke qenė kundėr popullit, por vetėm duke vrarė e dėbuar nga vendi ata shqiptarė, qė i sulen fronit dhe qė mund tė organizojnė popullin. Natyrisht se krijoj edhe njė administratė sepse pėrndryshe bota nuk do tė mė konsideronte Mbret i Shqiptarėve, por Cub. Po, pse i shqiptarėve? I shqiptarėve sepse me ndihmėn e atyre, qė nuk i kam nėn pushtetin tim, u bėra mbret!

Shtetin tim do ta pranojė fqinjėt, mirėpo jo tė Nolit. Noli nuk i konvenon Ballkanit, unė po! Noli ishte tepėr i madh pėr Ballkanin e vogėl. Shumė i menēur pėr Ballkanin primitiv. Ortodoks me besim, por vendet fqinje ortodokse nuk do ta pranojnė shtetin e tij, por do ta pranojnė timin, sepse vija nga njė familje bejlerėsh…

Ēdokush qė synon rrėzimin tim, ėshtė tradhtar i kombit, puēist dhe kundėr shtetit tonė, i them popullit. Merre me mend zoti doktor i shkencave, edhe pse unė kam falur troje, e them kėtė! Unė tradhtari, patriotėt e vėrtet i quaj tradhtarė! Nė fakt, ata qė dėshirojnė rrėzimin tim, janė vetėm kundėrshtarė tė mi, patriot e idealist, por unė pėr ta siguruar pronėsinė e shtetit, e trishtoj atė se kundėrshtarėt e mi janė tradhtarė, pa marrė parasysh kush janė: Adem Jashari, Rugova, Thaēi apo Demaēi. Konceptit tė lakmisė sime tė sėmurė i shkojnė pėr shtat ngatėrrimi semantik i patriotizmit dhe tradhtisė, sa tė shkrihen deri nė mosdallim nė mes vete. Kėtu arrijmė tek mendimi i shkrimtarit austriak Karl Kraus  i cili thotė:“ Disa gjėra janė aq tė rrejshme, sa edhe e kundėrta e tyre nuk ėshtė e vėrtetė!”Ngatėrrimi ėshtė i pėrkryer dhe ja pse tek ne e kundėrta e rrenės ėshtė pėrsėri rrenė. Dhe, e kundėrta e tradhtisė ėshtė tradhti, e jo patriotizėm, si kudo nė botė!

Megjithėkėtė, tė vazhdojmė me veprat e mia penale. Sapo tė sulmojė ushtari i parė i huaj atdheun tim shumė tė dashur, unė arratisem pėr ta shpėtuar familjen time, duke lėnė popullin nė luftė pa udhėheqės dhe pa mbrojtje. Nė njė vend normal me mendje tė shėndoshė mendoj, edhe kėtu do tė kishte pėrfunduar karriera ime politike dhe do t’ isha dėnuar pėr shkak dezertimit: me ekzekutim apo burg tė pėrjetshėm. Unė jo vetėm qė dezertoj para se tė marrin vesh ushtarėt e mi sulmin, por duke konsideruar veten mbret, mė duhen edhe shumė lekė pėr ta mbajtur oborrin tim gjallė dhe ēka bėj unė? Unė vjedh floririn e atdheut, qė mė mbajti si mbret dhe ia mbath, ku sytė, edhe kėmbėt. Kėtu konsumohet akti i vjedhjes kriminale duke zbrazur arkėn e shtetit. Edhe pse mbret i vendit, i betuar, unė do ta shikoj luftėn nė televizor me plane tė reja pėr ta rrėzuar qeverinė sapo tė ēlirohet vendi. Fqinjėt mirėpo, nuk do tė tregojnė interes tė mė sjellin pėrsėri nė fron, sepse mua mė pason njė tjetėr, qė u konvenonte atyre dhe me ndihmėn e tyre u ngrit dhe u gozhdua nė karrige si diktator.

Kėtu doktor i dashur  thjeshtėsova historinė gati deri nė banalizim,  me shembuj aktual pėr tė kuptuar nocionin tradhti edhe doktorėt si Ju. Tradhtia ėshtė tradhti dhe nuk mund ta zhbėjnė veprat e mira aty kėtu. Sepse unė para se tė bėhem mbret, isha vrasės, puēist, vasal i huaj dhe derisa posedoj titullin mbret, bėhem  edhe dezertor, edhe hajn.

Sikur ne tė ishim njė vend normal, me aftėsi gjykuese tė shėndosha, atėherė nga pasardhėsit e mi tė pafajshėm, do tė kėrkohej sė paku floriri i vjedhur. Nėse Tirana nderon me njė rrugė Ahmet Zogun, ėshtė pėr t’ u tmerruar pse nuk nderohet edhe spiuni i Serbisė Ceno Kryeziu( Cėrnoglaviē) dhe Nikola Pashiēi me njė bulevard, qė na prodhoi njė mbret! Edhe Esat Pashė Toptani duhet nderuar nga familja e sė cilit vinte nėna e mbretit Zog. Edhe ai kishte ndėrmend t’ i falė Serbisė veriun, kurse jugun Greqisė. Zotimi ndaj mbretėrisė sė Karagjogjerviqėve, puē me njė bandė tradhtarėsh, vrasje e patriotėve shqiptarė, dezertimi, vjedhja e arkės sė shtetit, nuk janė ēėshtje botėkuptimi dhe pikėvėshtrimi, por fakte qė i ka prodhuar “mbreti”, qė Ju adhuroni. Veprat kriminale, nuk mund t’ i zhbėj askush, sepse ai i ka prodhuar vet. Me vetėdije dhe me pasion tė sėmurė ndaj pushtetit dhe karrierės. Pajtimi me ato vepra, ėshtė krim. Injorimi i atyre veprave kriminale, ėshtė pajtim me tradhtinė dhe ngatėrrim i normave morale.

Nderimi i Zogut me njė rrugė, flet edhe pėr Qeverinė e sotme shqiptare. Nuk mund tė nderohet Noli, Luigj Gurakuqi, Bajram Curri, Avni Rrustemi, Hasan Prishtina, e Ahmet Zogu, sepse kėta nuk mund tė futen nė njė kallėp. Ose tė parėt janė patriot, ose i dyti. Ose tė parėt janė tradhtarė, ose i dyti. Sė bashku nuk shkojnė. Nė asnjė shtet tė botės nuk mund tė gjenden rrugė, ku bartin emra tė tradhtarėve. Propozimi pėr kėtė emėrtim, aprovimi i tij nga administrata e qytetit, flet pėr gjendjen tonė psikike. Flet pėr ata qė sundojnė sot vendin. Pėr ata qė sundojnė, sepse kėta nuk qeverisin, por manipulojnė dhe dominojnė. Jo vetėm kjo, por dėshmon edhe pėr ata qė shėtisin nėpėr kėtė rrugė dhe lexojnė pėr ditė emrin e atij, qė kėrkoi azil politik nė Jugosllavi dhe me kunatin e vet Ceno Kryeziun, sulmoi atdheun.

Njė vend qė nderon njė personalitet tė tillė negativ, nuk mund tė jetė normal, as natėn e as ditėn, as kur ėshtė duke fjetur, as kur ėshtė i zgjuar. Ai popull ėshtė nė vegjetim e sipėr. Aty ku nderohen njėlloj si patrioti, po ashtu edhe tradhtari, ėshtė e pamoralshme tė flitet pėr norma morale. Apo pėr etikė nė politikė. T’ i flasėsh nė ndėrgjegje atyre qė arsyetojnė nderimin e tradhtarėve, ėshtė e njėllojtė sikur tė shkohet nė shtėpi publike dhe tė thuhet kjo: “Zonja tė dashura, ju duhet tė bėni punė tjetėr. Ajo qė bėni ėshtė e pamoralshme…” Akoma pa pėrfunduar fjalimin, ato na gjuajnė me sytjena, brekė e ēizme tė gjata. E pse sillen ato kėshtu?

Ato preken nė sedrėn e tyre. Ato do ta quajnė punėn e tyre tė moralshme dhe nė dobi tė kombit. Ato do tė thonė se duke ofruar shėrbime horizontale, ndikojnė nė rėnien e dhunimeve seksuale. Se ato po sakrifikohen pėr tė mirėn e kombit, se e bėjnė kėtė vetėm pėr tė mirėn publike dhe pėr ruajtjen e paqes. Dhe, do tė thonė edhe kėtė: “Ne nuk jemi kurva, por kurva janė ato qė e japin falas! ( Tradhtarė nuk janė tradhtarėt, por patriotėt). E ēka nuk do tė thonė tjetėr gratė nė shtėpinė publike zoti doktor i shkencave pėr ta pėrligjur punėn dhe veprat e tyre tė ndershme. Dhe, kur tė dalim jashtė, kuptojmė se me rėnien eventuale tė dhunimeve, ato vėrtetėn bėkan punė tė moralshme, patriotike edhe atė, duke flijuar trupin?!  Deliri. Vjen pastaj njė politikan shqiptarė dhe i shpallė ato Mic Sokola!

Pra, tradhtari nė politikė sakrifikohet pėr kombin, aq sa flijohet njė grua e pėrdalė pėr atdheun, doktor!

Ministri i Mbrojtjes nė Gjermani dha dorėheqje pėr plagjiaturė nė  doktoratėn e tij. Politikani duhet tė jetė i padamkosur, thjesht i padamkosur dhe shembull i sė mirės, i moralit dhe qėndrimit korrekt, jo shembull i maskarait, i hajnit, i tradhtarit dhe i vrasėsit. Karl-Theodor zu Guttenberg u dėnua me njė gjobė prej 20.000 €, qė duhet t’ ia falė njė organizate qė lufton kancerin tek fėmijėt, edhe atė pėr 23 pasazhe tė vjedhur, ku kishte cenuar tė drejtėn e autorit. Ēfarė dėnimi ka paguar Zogu pėr puēin, vrasjen e qindra vetave, cenimin e integritetit tė vendit, dezertimin, vjedhjen e arkės dhe bashkėpunimin me vendin qė kishte pushtuar gjysmėn e territoreve shqiptare?

Politikani qė ka njė episod negativ nė jetėn e vet, ku shquhet tradhtia, vrasja, vjedhja, nuk mund tė jetė shėmbėlltyrė pėr kombin. Kur njė politikan vret vetėm njė njeri padrejtėsisht, ai ėshtė vrasės, kriminel, edhe nėse nesėr bėhet doktor i shkencave. Njė njeri ėshtė tradhtar, edhe nėse fal njė metėr tė atdheut pa pajtimin e tij, edhe nėse nesėr bėhet kryetar apo kryeministėr. Njė njeri ėshtė dezertor, edhe nėse ėshtė mbret. Historia as nuk guxon t’ i harrojė veprat negative, as t’ i zbukurojė  ato, sepse kjo neglizhencė, prodhon tradhtarė tė rinj nė pushtet. Siē kemi edhe sot…

Kėto ishin arsyet e mia mik i dashur dhe mė habit edhe njė: Pse adhurojmė personalitete qė dėmtojnė Shqipėrinė? Ėshtė nė pyetje injoranca jonė e madhe, oportunizmi, paaftėsia e ndarjes sė patriotit nga tradhtari apo patriotizmi folklorik apo parapėlqejmė despotizmin rural? Apo pse ne gjykojmė kėshtu: “Gjarpri qė nuk mė pickon mua, jetoftė 100 vjet!” Unė mendoj se kjo e fundit vlen pėr ne, por edhe pėr njė arsye: neve na pėlqejnė krenaritė boshe dhe tė rrejshme. Neve na pėlqen ta gėnjejmė veten, injorojmė aq shumė vepra penale, sepse na eksiton iluzioni se duke pasur mbret, bėhemi disi anglez, prandaj aleluja pėr atė gjarpėr. Ai nuk na ka helmuar neve, por tė tjerėt…

Faktet e numėruara, nuk janė gjykim komunist i historisė, por tradhtia ėshtė tradhti, edhe nė feudalizėm, edhe nė monarki, edhe nė komunizėm, edhe nė demokraci dhe edhe aty ku jetohet akoma nė struktura fisnore dhe ku nuk ekziston njė ngrehinė qeverisėse si shteti. Kur Gjermania fashiste sulmoi monarkitė tjera nė Europė, asnjė monark nuk dezertoi. Arsyetimin e tij se nuk kishte armatim pėr rezistencė, e rrėzoi pasuesi i tij, diktatori Enver Hoxha.

Nėse nxėnėsit tanė mėsojnė nė shkollė se Zogu ishte i mirė, e jo siē e meriton nė bazė tė veprave tė veta, atėherė ne nuk kemi historian, por njerėz qė shkruajnė pėrralla, ku edhe tradhtari glorifikohet. Me libra tė tillė, edhe nė 100 vitet e ardhshme do tė prodhojmė vetėm tradhtar nė krye tė qeverive, sepse ne nuk jemi nė gjendje tė dallojmė me mes tradhtisė dhe patriotizmi, ne mes ditės dhe natės, moralit dhe pamoralit, Shtėpisė Publike dhe Qeverisė. Ja pse politikanėt tanė i ngjajnė shumė plehut. Mund tė ketė dobi anėsore, por askush nuk duhet ta durojė nė shtėpi. Ali Podrimja nė poezinė e tij “Ti dhe dielli” thotė: “Me Plehun mos u pajto: nxirre nė gjysmė tė natės, nė pikė tė vapės..!”  Ne mirėpo kemi njė shprehi tė keqe. Ne i mbyllim hundėt dhe shtiremi se nuk po e shohim dhe bashkėjetojmė me tė.

Summa summarum: Kush ishte Ahmet Zogu? Ai ishte karrieristė i paskrupullt, tradhtar, dezertor, vrasės, hajn, copėtues i vendit dhe punoi vetėm pėr veten. Vendimi i gjykatės jo nė emėr tė popullit, sepse populli nuk brengoset shumė pėr kėtė, por  nė emėr tė drejtėsisė: pesė herė burg i pėrjetshėm! Po e vėrteta? Ai shpėrblehet. Nė Tiranė ka njė rrugė qė quhet “Rruga e Ahmet Zogut!”

Ky vėshtrim u nisė me Bertolt Brecht dhe ta mbyllim me gjykimin e tij: “ Kush nuk e din tė vėrtetėn, ėshtė njeri torollak. Mirėpo, kush e din kėtė, por e quan gėnjeshtėr, ai ėshtė kriminel!” Qėndrimi jonė injorues dhe pėrkėdhelės ndaj plehut, ka ndihmuar nė prodhimin e diktatorit, pastaj edhe tė despotit…mirėpo kush ishte Enver Hoxha? Kėtė lexoni herėn tjetėr tek Shekulli.

 

  

-------------------------------------------------------------------- 

http://blogs.voanews.com/breaking-news/2011/11/30/aspiring-albanian-king-dies-at-72/

Voice of America

Aspiring Albanian King Dies at 72

Posted Wednesday, November 30th, 2011 at 12:25 pm

The son of former Albanian King Ahmet Zog, Leka Zogu, has died of a heart attack. He was 72 years old.

The aspiring king, who twice failed in attempts to restore the monarchy after communism fell in the early 1990's, died Wednesday in a Tirana hospital. He spent most of his life in exile in Europe and Africa.

Zogu was born in 1939, just two days before his father, King Zog, fled Albania following the country's occupation by the Italian military. Zog had ruled the small Balkan country from 1928 to 1939, and died in exile in France in 1961.

After the fall of the communist government, Leka Zogu attempted to return to Albania in 1993 but was denied entry by the country's first democratically elected government. He tried again in 1997, this time winning the right to hold a referendum on restoring the monarchy. But he lost the referendum and charged the electoral committee with fraud, appearing at a protest rally in a military uniform with guns and hand grenades.

Zogu returned to Albania in 2002, after reaching an agreement with the government. He is survived by his son, also named Leka, who works in the Albanian Foreign Ministry.

 

--------------------------------------------------------------------

 

http://seadev.bonnint.net/category/world_news_articles/20111130/Albania's-self~styled-King-Leka-dies-at-72/

Updated Nov 30, 2011 - 10:05 am

Albania's self-styled King Leka dies at 72

Description : http://media.bonnint.net/apimage/285309fd-aa72-4aec-b840-fc2ee1ea19ee.jpg?filter=wtop/story_big_wide 

FILE -- A June 25, 2002 file photo shows Leka Zog I, son of Albania's exiled late King Ahmet Zog waving to wellwishers at Tirana International Airport in Albania. A spokeswoman for Albania's royal family says that King Leka I Zogu, died Wednesday Nov. 30, 2011. (AP photo/Hektor Pustina/file)

Associated Press

TIRANA, Albania (AP) - Leka Zogu, whose father served as Albania's king until it was occupied by fascist Italy, and who twice returned home from exile to try to claim the throne himself, died Wednesday, his family said. He was 72.

Zogu died of a heart attack at the Mother Teresa Hospital in Tirana, said the family spokeswoman, Julinda Kamberi.

Zogu's father, King Ahmet Zogu, was this small Balkan country's first and only post-independence monarch, reigning from 1928 to 1939, when he fled after Albania was occupied by Italian forces.

The king died in France in 1961 and is buried at the Thiais Cemetery near Paris, but the exiled royal family always insisted that he was the country's legitimate ruler.

Born just two days before Albania was occupied in 1939, Leka Zogu spent most of his life in exile in Europe and Africa while his country was ruled by Communists who abolished the monarchy in 1946 and banned contact with the outside world.

After Albania's Communist regime fell in 1990, he made two disastrous attempts to return home _ being thrown out during the first in 1993 and charged with leading an armed uprising during the second in 1997.

The six-foot, five-inch (2-meter) tall Leka Zogu finally settled in Albania in 2002, leading a quiet life with his Australian wife and son but never relinquishing his claim to the throne. The royal family's official website listed his interests as "arms, shooting, reading and history."

While living in Johannesburg, South Africa, in 1999, he was arrested _ along with four of his bodyguards _ for illegal possession of weapons and held in police custody for a week before being released on bail.

When he returned to Albania in June 2002, he brought with him 11 cases of automatic weapons, grenades and hunting arms, which authorities promptly seized. But the family got the weapons back six years later after Albania's government deemed them items of cultural heritage.

Zogu was the only son of King Ahmet Zogu, a Muslim chieftain who proclaimed himself Albania's monarch in 1928 and ruled for 11 years during a time that many older Albanians now remember as prosperous and stable.

The second attempt by the monarch's son to return to Albania in 1997 came amid the anarchy that followed the collapse of shady investment schemes that cost many Albanians their life savings.

Brandishing an Uzi submachine gun and a pistol, and clad in camouflage fatigues, he led a crowd of armed protesters outside the main elections building, claiming the results of a national vote had been manipulated. After a shootout with police, in which one protester was killed and several wounded, Leka Zogu fled Albania on a private jet.

Two years later a Tirana court sentenced him in absentia to three years in prison on charges of organizing the armed uprising. An appeals court later reduced the charge to illegal firearms possession, and in 2002 Albania's president granted the self-proclaimed king amnesty.

His family was given back some of its old royal properties and granted diplomatic passports. Leka Zogu's son has since served as an adviser to several Albanian governments. Today, a small royalist party is allied to the governing Democratic Party's coalition of Albanian Prime Minister Sali Berisha.

Two years ago, Albania's government pledged to bring home from Paris the late king's remains, calling the monarch "one of the greatest, most distinguished personalities with a major contribution to the history of the Albanian nation."

That could be done next year when Albania celebrates the 100th anniversary of its independence.

On Wednesday, Albanian President Bamir Topi, Prime Minister Berisha and political parties sent condolences to Leka Zogu and his family.

"His active efforts and role to topple the communist system and, during transition, to heighten Albania's national values and promote the integrating process remain alive in the nation's memory," Topi said.

Berisha honored Leka Zogu by referring to him with the royal title he had always wanted.

The prime minister declared Saturday a day of national mourning and said Albania "will respect King Leka I with all the attributes of a king not in office."

Describing him as "one of the greatest personalities of (Albania's) political history," Berisha also questioned the result of a 1997 referendum that upheld the abolition of the monarchy. "The referendum was held under the flares of a communist rebellion and cannot be considered a closed issue," he said during a Cabinet meeting.

Zogu was educated in Egypt, Switzerland and France and graduated from the military academy of Sandhurst, England. He studied economics and political science at the Sorbonne, France, and spoke English, Spanish, French, German, Arabic, Portuguese and Italian.

In 1975, he married Australian-born Susan Cullen-Ward, who died in 2004. Zogu's Hungarian mother, Queen Geraldina, died in 2002.

Zogu is survived by his son, Leka II.

--------------------------------------------------------------------

 

http://internationale.monarchiste.com/

Mort de SAR Leka d'Albanie: Communiqué de la Conférence Monarchiste Internationale (CMI)

01/12/2011 ą 14h15

 

 SOUTIEN AU PEUPLE ALBANAIS !

COMMUNIQUE
1er décembre 2011
Albanie: décčs du Prince Leka.

Description : Louis RwagasoreLa Conférence Monarchiste Internationale a appris avec douleur le décčs du prince Leka d'Albanie, survenu ą Tirana dans sa 72čme année.

Fils du roi Zog Ier et de la reine Géraldine, Leka a incarné pendant prčs d'un demi-sičcle la résistance du peuple albanais ą l'un des régimes marxistes totalitaires les plus staliniens de la plančte, puis la résurrection de l'espérance monarchiste dans un pays dont les dirigeants s'étaient acharnés ą éradiquer durant presque cinquante ans le moindre souvenir de l'époque monarchiste.

C'est ainsi que SAR Leka d'Albanie avait, ą la mort de son pčre en 1961, pris en main la réorganisation des structures monarchistes en exil, tissant aussi de nombreux réseaux clandestins ą l'intérieur mźme du pays malgré la chape de plomb idéologique et totalitaire qui écrasait la population.

Leka avait su maintenir les structures du Partia Lėvizja e Legalitetit, le mouvement monarchiste albanais, en le dotant, compte tenu des circonstances, d'une branche militaire dont l'un des actes les plus remarqués fut une tentative de débarquement militaire au sud de l'Albanie en 1982, tentative finalement avortée aprčs une semaine de durs combats.

En 1997, suite ą un référendum que de nombreux observateurs (dont les organisateurs de l'époque) estiment truqué, le principe monarchique avait recueilli prčs d'un tiers des suffrages, les autorités ayant invalidé 500.000 bulletins décisifs dans ce pays de 2.500.000 habitants. A l'époque, Leka, armé et en tenue militaire, avait marché sur le sičge de la commission électorale accompagné de 4.000 partisans pour protester contre les nombreuses fraudes constatées. L'affaire avait fait deux morts et plusieurs blessés.

Installé définitivement en Albanie en 2002 avec sa famille ą la suite d'une pétition signée par 76 députés, SAR Leka d'Albanie jouissait d'une grande popularité et d'un grand respect de la part de la population comme des autorités gouvernementales.

« Samedi 3 décembre sera journée de deuil national et il sera honoré avec tous le respect que mérite un Roi », a déclaré mercredi le Premier ministre de la République d'Albanie, Sali Berisha, au cours d'une réunion du gouvernement ą Tirana.

Un comité gouvernemental présidé par le vice-Premier ministre et ministre des Affaires étrangčres, Edmond Haxhinasto, a été mis en place par les autorités albanaises, chargé de gérer les cérémonies de funérailles prévues pour samedi.

Par ailleurs, le gouvernement albanais a annoncé son souhait de rapatrier en Albanie les cendres du roi Zog 1er, qui repose au cimetičre de Thiais, prčs de Paris.

La Conférence Monarchiste Internationale présente au nouvel héritier du trōne, le prince Leka II, ą sa famille, ą nos camarades monarchistes du Levizjes per Zhvillim Kombetar (LZHK) et ceux du Partia Lėvizja e Legalitetit (PLL), ainsi bien entendu qu'au peuple albanais, ses condoléances les plus sincčres et attristées.

Il y a de grands Rois, il y en a de médiocres, il y a des Prétendants fades et il y en a qui par leurs actions et leur énergie combative emportent l'enthousiasme et le respect. SAR Leka d'Albanie était de cette trempe.

Sylvain ROUSSILLON
Secrétaire Général de la CMI
http://internationale.monarchiste.com

 

-------------------------------------------------------------------- 

  

http://royalementblog.blogspot.com/2011/11/deces-du-roi-leka-ier-dalbanie.html

Décčs du roi Leka Ier d'Albanie

(D.R.)

Le roi Leka Ier, appartenant ą la Maison Zogu d'Albanie, est décédé ce jour ą 7 heures 40 ą l'hōpital de Mčre Teresa de Tirana, ą l'āge de 72 ans. Il y avait été admis la semaine derničre, hospitalisé suite ą des problčmes cardiaques et pulmonaires. Dans un état trčs grave, il s'y trouvait dans le coma.

Son pčre, le roi Zog Ier, a régné sur l'Albanie de 1928 ą 1939, aprčs avoir assumé la fonction de Premier ministre. Il avait dū fuir son pays face ą l'invasion italienne décidée par Mussolini. Né le 5 avril 1939 ą Tirana, le prince héritier Leka n'avait que deux jours lors de ces événements. S'ensuit alors une longue route de l'exil qui les mčne en Grčce, en Turquie, en Roumanie, en Pologne, en Estonie, en Sučde, en Norvčge et puis en France. En mai 1940, suite ą l'avancée des troupes allemandes, la famille quitte la France pour s'installer au Royaume-Uni, ayant avec elle une partie de l'or de l'Albanie. Lą, elle y retrouve le gouvernement albanais en exil. Aprčs la Seconde Guerre Mondiale, les communistes envahissent l'Albanie et abolissent la monarchie.

En 1946, c'est en Égypte que la famille déchue trouve refuge, sous la protection du roi Farouk. Lorsque celui-ci tombe ą son tour, la famille retourne s'installer en France, sur la Cōte d'Azur. L’échec d'un projet conjoint mené par la CIA et les services secrets britanniques pour renverser la république communiste albanaise coupe court aux espoirs du roi de jouer un rōle politique pour son pays, voire de remonter un jour sur le trōne. Malade, il présente son fils, le prince Léka, comme son unique successeur en 1957. Le roi est décédé en 1961 ą Suresnes, en France, et a été inhumé au cimetičre parisien de Thiais. Le roi dont les traits ont servi de modčle au dessinateur belge Hergé pour son roi de Syldavie (dans les aventures de Tintin Le sceptre d'Ottokar)est souvent présenté négativement. Cependant c'est lui qui a lancé le processus de modernisation de l'Albanie, qui avait œuvré pour la laļcisation de l’État et pour l'égalité entre les hommes et les femmes.

Le 9 avril 1961, le prince héritier Leka était donc devenu le prétendant au trōne d'Albanie. Il avait été alors proclamé "roi des Albanais" par une "Assemblée nationale du royaume" en exil, sous le nom de Leka Ier, lors d'une cérémonie de couronnement ą l'hōtel Bristol, ą Paris, le 15 avril 1961. Bénéficiant tout d'abord de précepteurs ą Parmoor House, la propriété anglaise de la famille, il a ensuite étudié dans des écoles anglaises en Égypte puis a été inscrit au collčge Aiglon en Suisse. Par la suite, il a étudié l'économie ą la Sorbonne et est passé par l'Académie royale de Sandhurst oł il est devenu second lieutenant de l'armée britannique.  

En 1975, il a épousé civilement ą Biarritz Susan Cullen-Ward qu'il avait rencontré ą Sydney. Une cérémonie religieuse suivi, célébrée ą Madrid, en présence de plusieurs représentants du gotha. En bon terme avec le roi Juan Carlos, la famille s'installe en Espagne. Leka sera cependant invité ą quitter le territoire pour détention illégale d'un arsenal d'armes lourdes. Confronté ą divers problčmes de sécurité, le prince était de plus obligé de s'acquitter des services de garde du corps. D'ailleurs, en route pour la Rhodésie (actuel Zimbabwe) son avion, faisant escale au Gabon pour źtre ravitaillé, a été encerclé par des troupes locales, chargées par le gouvernement albanais de le capturer. Leka se débarrassa alors de ceux-ci ą l'aide d'un bazooka... !

L'ex-famille royale s'exila une fois de plus lors de la prise du pouvoir par Mugabe. Ils s'installčrent alors en Afrique du Sud, dans un lieu que le gouvernement sud-africain avait doté d'un statut diplomatique. C'est lą qu'est né le seul enfant du couple, le prince Leka en 1982 (le couple a également donné naissance ą une fille morte ą sa naissance) dans une maternité qui fut déclarée par le gouvernement sud-africain comme temporairement un territoire albanais. Leka a choisi le roi Baudouin comme parrain pour son fils, personne qu'il admirait énormément, et qui est d'ailleurs le quatričme prénom du prince héritier. En 1989, le roi avait fźté ses 50 ans ą Bruxelles, en présence de la communauté albanaise. Trois années plus tard, c'est toujours ą Bruxelles qu'il participe ą un dīner en l'honneur de la fźte nationale albanaise.

En 1993, il se rend pour la premičre fois en Albanie ą l'aide d'un passeport qui lui a été délivré par son gouvernement en exil faisant mention de son titre royal, que le gouvernement albanais a refusé de reconnaītre. Devant 500 partisans qui sont venus l'accueillir, Leka annonce qu'il optera pour le statut de simple citoyen si un référendum ne lui est pas favorable. Il est de retour en 1997, dans une période pendant laquelle le pays est secoué par une rébellion, et est accueilli cette fois par 2.000 partisans. Un référendum s'est alors enfin tenu dont les deux tiers des votes se sont exprimés en défaveur d'une restauration de la monarchie. Le roi a cependant remis en cause les résultats : en effet, avant le scrutin le "oui" était plébiscité ą 65%. Des manifestations éclatent alors et qui seront réprimées par la police. Leka se voit une fois de plus dans l'obligation de fuir son pays. De plus, le gouvernement le condamne par contumace ą trois ans de prison pour sédition.

Suite ą une pétition portées par 76 députés qui réclament le retour de la famille royale, la peine est annulée et le roi est enfin de retour en  2002. Cette mźme année il aura la douleur de perdre sa mčre, la reine Géraldine, née comtesse Apponyi de Nagyappony (petite-fille d'un américain qui avait occupé la fonction de consul ą Anvers) et en 2004 c'est son épouse qui décčde d'un cancer du poumon.

Le roi était soutenu par le Mouvement du Parti de la Légalité dont il prit la direction jusqu'en 2006, date ą laquelle il décide se retirer de la vie politique et publique et laisser davantage de place ą son fils. De plus en plus absent de la scčne publique et affaibli, le roi avait tout de mźme l'année passée reēu la princesse Léa (accompagnée du ministre d’État Jaak Gabriels) afin de promouvoir l'édition albanaise d'un ouvrage sur le prince Charles de Belgique, régent du royaume de 1944 ą 1950, dont l'auteur, Gunnar Riebs était également de la partie (lien vers l'article de N&R)  

Réception de la princesse Léa dans le salon africain du Palais de Tirana, en présence d'Elia Zaharia, fiancée du prince Leka II (Photo de l'aide de camp du roi Leka Ier)

Samedi sera décrétée journée de deuil national et Leka sera honoré avec tous les respects que mérite un roi, a déclaré le Premier ministre de la République d'Albanie, Sali Berisha, au cours d'une réunion de son gouvernement mercredi ą Tirana. Les autorités albanaises ont décidé de mettre en place un comité gouvernemental présidé par le vice-Premier ministre et ministre des Affaires étrangčres, Edmond Haxhinasto, qui va s'occuper des cérémonies de funérailles prévues pour samedi.

Le prince Leka II ą la soirée de gala du Fonds d'Entraide Prince et Princesse Alexandre de Belgique en avril 2011 au Palais des Princes-Evźques de Ličge (Photo Paris Match)

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.noblesseetroyautes.com/nr01/2011/12/archives-leka-et-susan-dalbanie/#comments

Archives : Léka et Susan d’Albanie

ÉCRIT PAR RÉGINE LE 2 DÉCEMBRE 2011. PUBLIÉ DANSACTUALITÉALBANIE

Voici une photo du roi Léka et de la reine Susan d’Albanie. Le couple s’était rencontré lors d’une fźte ą Sydney en Australie. Susan Cullen Ward avait vu le jour en 1941 en Nouvelle Galles du Sud. La reine est décédée des suites d’une longue maladie en 2004 ą Tirana. Les funérailles du roi Léka qui était āgé de 72 ans auront lieu ce samedi dans la capitale albanaise oł un hommage national lui sera rendu. (Copyright photo : DR)

-------------------------------------------------------------------- 

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=66090&IDCategoria=2706

Lajme

01 Dhjetor 2011 - 09:45

Lamtumira pėr Leka Zogu I
Qeveria: Homazhet nė Kuvend

Description : http://www.shqiptarja.com/foto/45345_1.jpg

TIRANĖ – Ceremonia funebėr e organizuar nga shtetit shqiptar pėr nder tė pretendetit pėr fronin mbretėror, Leka Zogu I do tė mbahet nė Kuvendin e Shqipėrisė. Vendimi i marrė njė ditė mė parė nga qeveria shqiptare zbardh edhe tė tjera detaje tė ceremonialit shtetėror.

Nė faqen zyrtare online tė Kėshillit tė Ministrave janė publikuar vendimet e plota pėr ditėn e zisė kombėtare dhe ceremoninė zyrtare, e cila do tė organizohet nga njė komision i posaēėm shtetėror.

Sipas vendimit komisioni shtetėror do tė pėrbėhet nga:

• z. Edmond Haxhinasto, zėvendėskryeministėr dhe ministėr i Punėve tė Jashtme;
• z. Aldo Bumēi, ministėr i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve;
• z. Arben Imami, ministėr i Mbrojtjes;
• njė pėrfaqėsues i Oborrit Mbretėror Shqiptar;
• njė pėrfaqėsues i protokollit tė Shtetit;
• njė pėrfaqėsues i protokollit tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė


“Ceremonia e homazheve tė organizohet ditėn e shtunė, datė 3.12.2011, ora 10.00 deri 12.00, nė mjediset e sallės sė seancave plenare tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė.

Shpenzimet e varrimit dhe tė ceremonialit tė pėrballohen nga buxheti i vitit 2011, miratuar pėr Ministrinė e Punėve tė Jashtme. Ngarkohet Ministria e Punėve tė Jashtme pėr zbatimin e kėtij vendimi”, thuhet nė vendimin e qeverisė.

Ndėrsa ditėn e shtunė, kur sipas kryeministrit Berisha do tė jetė ditė zie kombėtare, nė tė gjitha institucionet, shtetėrore dhe publike, flamuri kombėtar do tė ulet nė gjysmė shtize dhe nė orėn 12.00 tė mbahet njė minutė heshtje.

-------------------------------------------------------------------- 

 


http://www.gazeta-shqip.com/#/politike/d0d9055b9d4e47233cd25e02dd7af564.html

Berisha rihap debatin pėr rikthimin e mbretėrisė 

2011-12-01

Fajtona Mejdini (KERKO ...) 

Kryeministri hap sallėn e Parlamentit pėr homazhet e Leka Zogut

Kryeministri Sali Berisha e konsideroi Mbret tė shqiptarėve, Leka Zogun, nė mbledhjen e djeshme tė qeverisė qė pėrkoi me ditėn kur u nda nga jeta trashėgimtari i Familjes Mbretėrore shqiptare. Teksa e konsideroi vdekjen e Leka Zogut si njė humbje tė madhe pėr kombin shqiptar, Berisha deklaroi se pėr nder tė kėsaj figure do tė organizohej njė ceremonial shtetėror nė sallėn e Parlamentit dhe e shtuna do tė ishte njė ditė zie kombėtare. Por vdekja e pretendentit pėr fronin mbretėror e frymėzoi Kryeministrin t’i rikthehej nė kohė jo vetėm marrėdhėnieve qė Familja Mbretėrore kishte me sistemin komunist nė vend, por edhe vitit 1997, nė tė cilin shqiptarėt refuzuan nė shumicėn dėrrmuese pėr tė pranuar kthimin e sistemit politik nė vend nga republikė nė monarki. Berisha gjeti rastin tė fliste politikisht pėr referendumin e vitit 1997, duke theksuar se votat e tij u manipuluan dhe se kjo ēėshtje nuk ėshtė mbyllur ende nė vend. Vdekja e Leka Zogut tė Parė bėri qė pėr herė tė parė nė kėto vitet e fundit, ministrat e kabinetit “Berisha” tė mbanin njė minutė heshtje nė pėrkujtim tė tij.

Ceremoniali

Deklaratat e Kryeministrit Berisha pėr njė ceremonial shtetėror nė funeralin e Leka Zogut u pasuan dje me dy vendime tė qeverisė shqiptare, ku jepen detaje nė lidhje me shpalljen e datės 3 dhjetor, ditė zie kombėtare, si dhe ceremoninė funebre shtetėrore qė do tė organizohet po kėtė ditė pėr nder tė Familjes Mbretėrore shqiptare. Vendimi i qeverisė, i cili ėshtė bazuar nė ceremonialin zyrtar tė Shqipėrisė, thekson se nė pėrkujtim tė Leka Zogut, ditėn e shtunė, nė tė gjitha institucionet, shtetėrore dhe publike, do tė ulet flamuri kombėtar nė gjysmėshtizė dhe nė orėn 12:00 tė mbahet njė minutė heshtje. Sipas vendimit, Radiotelevizioni Publik Shqiptar, gjatė zhvillimit tė ceremonialit do tė transmetojė muzikė funebre. Vendimi i dytė i qeverisė jep detaje sa i pėrket organizimit tė ceremonisė funebre shtetėrore, nė nderim tė tė ndjerit, ku pėrcaktohet edhe pėrbėrja e komisionit shtetėror pėr kėtė ceremoni. Zėvendėskryeministri dhe ministri i Punėve tė Jashtme, Edmond Haxhinasto, do tė jetė nė krye tė komisionit, i cili gjithashtu pėrbėhet nga ministri i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Aldo Bumēi, ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, njė pėrfaqėsues i Oborrit Mbretėror Shqiptar, njė pėrfaqėsues i protokollit tė shtetit dhe njė pėrfaqėsues i protokollit tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė. Interesant ėshtė fakti se ceremonia e homazheve do tė zhvillohet nė sallėn e seancave plenare tė Kuvendit tė Republikės dhe do tė zgjas dy orė.

Politika

Kryeministri Berisha gjeti rastin dje qė tė akuzonte organet zgjedhore dhe opozitėn aktuale se nė vitin 1997 kishte manipuluar votat nė referendumin e zhvilluar nė vend. Kreu i qeverisė theksoi se shqiptarėt realisht kishin votuar pėr tė shpallur nė vend monarkinė, por rebelimi komunist nuk kishte lejuar qė votat tė numėroheshin drejt. “E vėrteta ėshtė se pa diskutim nė atė referendum dominoi parimi stalinist: ju votoni, numėrimin e votave jua bėj unė. Por ajo qė ėshtė reale, shqiptarėt votuan masivisht, nga Konispoli nė Vermosh, pėr mbretin e tyre. Referendumi nuk e kapi kuotėn, por atė e pėrcaktuan ata, tė cilėt manipuluan dy javė rresht votat e referendumit”, deklaroi Berisha. Madje ai theksoi se ēėshtja e shpalljes sė Shqipėrisė monarki nuk kishte pėrfunduar. Kryeministri nuk harroi tė dėnonte sistemin komunist nė vend pėr qėndrimet ndaj Familjes Mbretėrore shqiptare. “Dua tė them kėtu se mohimi i sė drejtės sė Mbretit pėr kthim nė Shqipėri ishte njė nga veprimet mė arbitrare tė Enver Hoxhės dhe klikės sė tij. Mbreti Zog u largua nga Shqipėria ashtu siē u larguan mbretėrit e tjerė, nga mbretėritė e pushtuara nga forcat nazifashiste”, deklaroi Berisha, duke theksuar se Mbreti Zog qėndroi nė tė gjithė kohėn, nė anėn e koalicionit antifashist.

-------------------------------------------------------------------- 

http://www.gazeta-shqip.com/#/politike/f293d0ccb9172e26d2a0b40fc69f7aba.html

Topi: Leka I gjatė gjithė jetės punoi pėr tė mirėn e Shqipėrisė

2011-12-01

 Reagimet

Kreu i PDIU: Familja Mbretėrore, kontribut pėr vendin

Politika shqiptare, pa dallime partiake, ngushėlloi Familjen Mbretėrore pėr humbjen e trashėgimtarit tė tyre, Leka Zogu. Kreu i shtetit, Bamir Topi, me kėtė rast i dėrgoi njė mesazh ngushėllimi ku shprehu hidhėrim tė thellė pėr lajmin e ndarjes nga jeta tė Leka Zogut. Presidenti theksoi kryesisht kontributin qė Leka Zogu dha pėr promovimin e ēėshtjes shqiptare. “Leka Zogu I pati njė jetė tė vėshtirė, por pavarėsisht nga fatet e jetės, ai nuk reshti nė asnjė ēast, duke punuar me pėrkushtim e dashuri nė mbrojtjen dhe promovimin e ēėshtjes shqiptare. Nė kujtesėn tonė kombėtare kanė mbetur tė gjalla pėrpjekjet dhe roli i tij aktiv pėr rrėzimin e sistemit komunist, dhe, gjatė tranzicionit, pėr lartėsimin e vlerave kombėtare dhe nxitjen e proceseve integruese tė Shqipėrisė”, theksoi Topi. Njė ngushėllim i veēantė u bė dje edhe nga Lėvizja Socialiste pėr Integrim, ku vlerėsohet periudha nė tė cilėn Zogu ka drejtuar vendin.

“Lėvizja Socialiste pėr Integrim vlerėson se mbretėria ėshtė periudhė e rėndėsishme e historisė kombėtare. LSI ngushėllon tė afėrmit e familjes mbretėrore, veēanėrisht djalin e tij tė vetėm Leka Zogu II”, theksohet nė deklaratėn pėr shtyp. Njė tjetėr ngushėllim pėr Leka Zogun erdhi dje edhe nga Partia Drejtėsi, Integrim dhe Unitet. Drejtuesi i kėsaj partie, Shpėtim Idrizi, theksoi se vlerėsonte kontributin e Familjes Mbretėrore nė konsolidimin dhe zhvillimin e shtetit shqiptar me frymė patriotike, nėn drejtimin e Mbretit Zog I, si dhe nė pėrpjekjet e vazhdueshme nė tė mirė tė kombit tė tė birit, Naltmadhėnisė sė Tij, Leka Zogu I.

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.gazetatema.net/web/2011/12/01/per-leka-zogun-ilir-dhe-sokol-hoxhen-shkelzen-berishen/

Pėr Leka Zogun, Ilir dhe Sokol Hoxhėn, Shkėlzen Berishėn…

1 Dhjetor, 2011 | Postuar nė: Editorial | Shkruar nga: TemA

Nga Mero Baze

Leka Zogu vdiq. I lindur si trashėgimtar i Fronit tė njė vendi, dy ditė para se ai tė humbiste pavarėsinė, dhe i vdekur si qytetar i lirė, dy ditė pas Festės sė Pavarėsisė, ai nuk meriton tė keqpėrdoret kaq shumė, duke hedhur si pa tė keq lule dhe baltė mbi varrin e tij. Ai nuk ka asnjė meritė qė lindi si pasardhės i njė Mbreti dhe asnjė faj qė nuk u bė dot Mbret.

Unė e kam takuar Leka Zogun dhe ruaj prej tij shijen e njė njeriu tė paqartė pėr fatin e tij shqiptar dhe shumė tė kthjellėt pėr fatin e tij jashtė Shqipėrisė, peripecitė e tij nė jetė dhe lidhjet me oborret nė vyshkje tė Lindjes sė Mesme e Perėndimit. Nuk ishte njė hero, por njė njeri i zakonshėm qė jetoi me devocion pranė nėnės sė tij dhe familjes. Nuk ishte as njė tradhtar apo sharlatan, siē po hedhin baltė mbi tė, por njė pasardhės qė i kish ngelur nė dorė misioni pėr tė mbyllur letrat e Mbretėrisė shqiptare, dhe i gjendur mes ujėrave tė pista tė politikės shqiptare pas vitit 1990, u keqpėrdor rregullisht nga tė majtė dhe tė djathtė sa herė iu duhej. Nė vitin 1993- 1994, kur Sali Berisha mendonte se tė qenit fanolist i jepte mė shumė vota, e zboi thuajse si qen nga aeroporti i Rinasit, neser perifrazojme pershkrimin e tij,  dhe festoi pėr inat tė tij me njė pompozitet qesharak 70 vjetorin e Revolucionit Demokratik tė Qershorit, njė ngjarje, e cila po u zhvendos nga konteksti i saj, prodhon probleme pėr historinė tonė dhe rendin kushtetues. Kur pa se fanolizmi nuk i piu ujė dhe e humbi referendumin nė nėntor, ju kthye antikomunizmit. Ai pėrēau ndėrkohė Monarkistėt nė Shqipėri, zboi Nderim Kupin nga salla e Kongresit tė tyre, emėroi njė tė besuarin e vet si kryetar tė njė fraksioni tjetėr legalist dhe nė vitin 1997 e pėrfshiu Partinė e Legalitetit nė formulėn e Qeverisė sė Pajtimit Kombėtar. Leka Zogu me gjithė paqartėsinė pėr atdheun e tij, u rikthye nė njė vend ku rendi kish rėnė dhe shqiptarėt kishin humbur shpresat tek partitė e tyre. Socialistėt dyshonin tek hilja e fundit e Berishės, ndėrsa demokratėt tek rikthimi i egėr i ish- komunistėve dhe votat e tyre tek pyetja pėr referendumin shkuan nė shumicė pėr Monarkinė. Republika, siē shkruante atėherė Preē Zogaj, ishte mall pa zot. Shqiptarėt nuk pyeteshin pėr tė.

Leka Zogu mori mė shumė vota se ēdo tė merrte dhe Ahmet Zogu po tė udhėhiqte njė referendum pėr Kushtetutėn, por jo si merita tė veta apo tė idesė sė Monarkisė, por pėr shkak tė depresionit popullor. Ky ėshtė shkėlqimi i tij i madh politik dhe aksidental.

Pasi u shpall rezultati, Berisha pa humbjen e tij tė thellė dhe u kap si i mbyturi pas fijes sė kashtės tek rezultati i Monarkisė.

-E kanė vjedhur, tha. Ajo ka fituar, por kėta e kanė vjedhur. Leka Zogu, i thirrur me urgjencė nė zyrėn e tij, doli me kėtė bindje nga ajo zyrė. Dhe si njeri i lirė, qė nuk mund ta pranonte poshtėrimin, bėri atė qė bėri, atė pėr tė cilėn shumė shqiptarė e urrejnė, qortojnė, apo e teprojnė duke i lėvduar trimėrinė. Tė gjitha ata qė nxitohen tė flasin, nė fakt Zoti i ka dėnuar nga njė herė tė kuptojnė si ndjehet njeriu kur ėshtė i bindur se i kanė vjedhur votat nė njė vend pa rend, pa shtet dhe pa institucione. Demokratėve tė Berishės ua ka vjedhur sė paku dy herė Ilir Meta votat mė 2000 dhe 2001, dhe socialistėve tė Ramės po dy herė Sali Berisha me Ilir Metėn. (Ky i fundit nuk mungon kurrė nė vjedhje). Socialistėt dhe demokratėt janė pėrmbajtur dhe s’kanė marshuar pas liderėve tė tyre me revole nė brez, thjesht se s’kanė pasur ndonjė lider tė tillė. Por do ta bėnin nėse dikush do tė dilte nė rrugė. Dhe mė 1997, nėse ishe i bindur se tė kanė vjedhur, kur i kishe shkuar aq afėr ėndrrės, nuk mendoj se ka pasur ndonjė gjė tjetėr pėr tė bėrė veē asaj marrėzie qė bėri Leka Zogu.

Sali Berisha e pėrdori pėr revansh gjestin dhe dėshpėrimin e tij. Me njė gur ai vrau dy zogj, e detyroi Leka Zogun tė ikte nga Shqipėria dhe t’i dhuronte atij mbėshtetėsit e dėshpėruar. Nėse do tė shihni fotografitė, ata qė kanė qenė nė krah tė Leka Zogut atė ditė, do t’i shihni nė krah tė Sali Berishės tetė vjet nė opozitė.

Por peripecitė e Leka Zogut nuk do tė mbaronin kėtu. Ai do tė keqpėrdorej pak vite mė vonė dhe nga socialistėt. Nė pėrpjekje pėr ta pėrdorur, atė nė qershor tė vitit 2002, kur nė vend kishte njė klimė paqeje mes Berishės dhe Fatos Nanos, familja mbretėrore u kthye pėr tė jetuar nė Shqipėri. Edhe pse paraprakisht kishte negociuar ardhjen, ai u poshtėrua nė aeroport duke i sekuestruar armėt trofe, dhe pastaj ēdo gjė negociohej me vota pro tė legalistėve pėr qeverinė e Fatos Nanos nė Kuvend. Historitė e famshme tė deputeteve tė Legalitetit, qė njėherė i pėrdorte Meta, pastaj Nano, dhe asnjėherė opozita, kishin alibi “statusin” e Leka Zogut, i cili dukej se kishte rėnė sėrish nė duar horrash. Aq i fortė ishte keqpėrdorimi i tij nga Fatos Nano, sa ai u bė pika e shpresės pėr Fatos Nanon nė zgjedhjet e vitit 2005, duke mbėshtetur Lėvizjen pėr Zhvillim Kombėtar nė krye tė sė cilės u vu vetė si njė koalicion i djathtė kundėr PD dhe Berishės. Nuk ja doli dot ta ndihmonte Fatos Nanon, pasi ai shkatėrroi vetė skemėn elektorale me aleatėt e tij, por u pėrdor nė favor tė tij.

Pas ardhjes nė pushtet tė Berishės, u tėrhoq nga politika. Koalicioni i tij u shpėrbė, disa u bėnė me Berishėn dhe tė tjerė si Dashamir Shehi vazhduan opozitėn e tyre tė butė. Nevoja pėr votat e legalistėve dhe elektoratit historik, e detyruan Berishėn tė rikthejė sytė nga Familja Mbretėrore. Leka I-rė, djali i Leka Zogut, u punėsua nė administratėn publike, pranė Lulėzim Bashės, me njė ofiq kėshilltari qė nuk ėshtė se merrej shumė seriozisht, pėrveēse shkaktonte humor nė zyra diplomatike nė Tiranė kur u dėrgonte memo qė ta respektonin si Princi Leka. Dhe ai ėshtė njė djalė paqėsor, i ndrojtur, naiv  dhe shumė larg pellgjeve tė pista nė tė cilėn e shėtit tutori i tij, njė vrasės gjakftohtė i 21 Janarit dhe hajdutė ekselent i njė ēete qė shikon vetėm xhepat e Familjes nė pushtet. Sėmundja e rėndoi dhe mė shumė Leka Zogun dhe ai thuajse u stakua nga jeta publike. Boshllėkun e tij filloi ta zėrė pak nga pak Berisha, i cili filloi tė flasė pėr kthimin e eshtrave tė Mbretit Zog, pėruroi shtatoren e tij nė Burrel dhe po flet pėrditė dhe pėr njė Mbret qė nuk e njohu kurrė sa ishte gjallė, Mbretin Leka I-rė. Ky ėshtė dhe keqpėrdorimi i fundit i Leka Zogut para se tė zbresė nėntokė. Nė njė komedi tė pashoqe, njė tufė ministrash ngrihen nė kėmbė nė mes tė mbledhjes sė qeverisė, duke fshehur te qeshurėn shpotitėse, pėr tė mbajtur zi dhe njė bibė qė drejton parlamentin nxiton t’ia kalojė shefit tė saj duke e pėrsėritur gjestin nė Parlamentin e Republikės, duke e fyer realisht Leka Zogun dhe kujtimin e Mbretėrisė, pėr tė cilėn shqiptarėt janė tė ndarė.

Leka Zogu nuk ėshtė mė. Siē e thashė nuk bėri asgjė nė jetėn e tij qė ta vendoste vetė. Lindi si pasardhės Mbreti dhe vdiq nėn njė Monarki absolute, ku pinjolli i Mbretėrisė i duhet i vdekur, pasi e kanė poshtėruar pėr sė gjalli. Nuk ėshtė mirė tė fyhet njė i vdekur, i pafuqishėm pėr tu mbrojtur, dhe kur ishte i gjallė. Nuk ngjasonte me Mbretin Zog, me energjitė e tij pozitive dhe negative, me dredhitė dhe fuqitė e tij pėr aleanca dhe tradhti, pėr vrasje dhe  vėllazėri, pėr paqe dhe luftė. Fėmijėt e njerėzve tė fuqishėm tė kėtij vendi pėr koincidencė nuk u ngjajnė prindėrve tė tyre. Janė aq ndryshe sa shpesh herė na duken si budallenj. Ashtu siē nuk i ngjan Iliri dhe Sokoli- Enver Hoxhės, ashtu siē nuk i ngjan Shkėlzeni Sali Berishės, ashtu edhe ky nuk i ngjan Ahmet Zogut. Tė gjithė kėta pasardhės janė tė dėnuar tė vuajnė jetėn e baballarėve tė tyre deri nė vdekje, pėr mirė apo pėr keq. I pari prej tyre iku. Lėreni tė qetė nė botėn tjetėr. S’ka asnjė faj dhe asnjė meritė pėr fatin e tij. Si gjithė pasardhėsit.

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.mapo.al/index.php?z=lexo&category=1&id=19689&titulli=shuhet-leka-zogu-i-trupi-ne-morg-deri-te-shtunen

Shuhet Leka Zogu I, trupi nė morg deri tė shtunėn

SHKRUAN: Jonida Tashi 01-12-2011 13:59

Trupi i Leka Zogut pėrcillet i mbuluar me ēarēaf tė bardhė nga spitali, ndėrsa Princi Leka, i shoqėruar nga e fejuara, del i pėrlotur. Vasili: Shkaku i vdekjes, arresti i pėrsėritur kardiak. Nė kohėn qė Leka Zogu I ka qenė i shtruar nė spital ėshtė mbajtur me frymėmarrje artificiale

Ndahet nga jeta nė moshėn 72-vjeēare pretendenti i fronit mbretėror, Leka Zogu I. Pas njė beteje disaditėshe me jetėn dhe vdekjen nė repartin e terapisė intensive pranė Pavijonit tė Neurokirurgjisė nė spitalin “Nėnė Tereza”, Leka Zogu I ka mbyllur sytė rreth orės 08:45 tė mėngjesit tė sė mėrkurės, ndėrkohė qė shkak ėshtė bėrė arresti i pėrsėritur kardiak. Leka Zogu I pushoi sė marri frymė nga vuajtja e zemrės dhe mushkėrive, ndėrkohė qė prej disa ditėsh ai mbahej nė jetė nėpėrmjet frymėmarrjes artificiale. Gjendja e pretendentit pėr fronin mbretėror ditėt e fundit ka qenė e rėnduar, dhe pas datės 25 nėntor, ditė nė tė cilėn ai kaloi njė arrest kardiak, ēka solli edhe pėrkeqėsimet fatale nė shėndetin e tij, Leka Zogu I u mbajt me frymėmarrje artificiale. Mjekėt qė kanė asistuar nė trajtimin e tij mjekėsor bėjnė tė ditur se Leka Zogu I ka qenė prej datės 25 nėntor me oksigjen, ndėrkohė qė nė dy ditėt e fundit tė jetės ėshtė vėnė re se gjendja e tij shėndetėsore ka qenė pa kthim. Menjėherė pasi Leka Zogu I ka ndėrruar jetė, nė Spitalin e Neurokirurgjisė ka mbėrritur ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili, i cili pasi doli nga ambientet e shėrbimit, ku ka takuar edhe doktorėt qė kanė ndjekur gjendjen e tė ndjerit, dha disa detaje rreth vdekjes sė tij. Ministri konfirmoi se shkaku i vdekjes sė pretendentit pėr fronin mbretėror ka qenė arresti i pėrsėritur kardiak, ndėrsa sqaroi se gjendja e Leka Zogut I, ka qenė e rėnduar kohėt e fundit dhe me probleme shėndetėsore tė vjetra, gjė qė e bėri tė pamundur betejėn mes jetės dhe vdekjes. “Shkaku i vdekjes sė pretendentit pėr fronin mbretėror ėshtė arresti kardiak. Gjendja shėndetėsore e trashėgimtarit tė fronit Leka Zogu I ėshtė ndjekur nė mėnyrė tė pėrkushtuar nga njė ekip profesionistėsh pranė reanimacionit tė Neurokirurgjisė. Ndjekja ka qenė intensive dhe e shumanshme. Rėndimi i vazhdueshėm i problemeve kardiake dhe respiratore e bėnė tė pamundur fitimin e betejės me jetėn. Nė kohėn kur Leka Zogu ka qenė i shtruar nė spital ėshtė mbajtur me frymėmarrje artificiale, ndėrkohė qė mėngjesin e sotėm mbylli sytė. Pak kohė mė parė ėshtė certifikuar edhe akti i vdekjes si pasojė e njė arresti kardiak tė pėrsėritur”, - deklaroi ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili. Gjithashtu, nė lidhje me vdekjen e tij ka reaguar edhe familja mbretėrore, e cila i ka bėrė njė falėnderim tė veēantė ekipit mjekėsor nėn drejtimin e prof.Mentor Petrelės, qė janė pėrkujdesur pėr shėndetin e Leka Zogut qė nga shtrimi i tij nė spital. Familja mbretėrore theksoi se pretendenti i fronit mbretėror shfaqi komplikacione tė premten, tė cilat falė ndėrhyrjes sė shpejtė tė mjekėve arritėn tė kalohen, por gjendja e tij shėndetėsore paraqitej sėrish e rėndė. “Nė orėn 8 e 45 minuta, nė repartin e terapisė intensive tė klinikės sė Neurokirurgjisė ka pushuar zemra

e Lartmadhnisė sė Tij, Leka Zogu I. Tė premten nė datėn 25 nėntor, mbreti pėsoi njė arrest kardiak dhe pėr rrjedhojė u intubua deri nė rikthimin e punės sė zemrės, por funksioni i mushkėrisė ishte i pamjaftueshėm pėr tė mbajtur funksionet jetėsore”, - u shpreh zėdhėnėsi i familjes mbretėrore, Sulejman Gjana. Pas dhėnies sė kėtyre informacioneve, mjekėt dhe tė afėrmit e Leka Zogut I kanė bėrė pėrgatitjet e fundit pėr nxjerrjen e trupit tė pajetė nga spitali dhe dėrgimin e tij pėr nė morgun e QSUT-sė. Pėr kėtė procedurė, tė afėrmit e familjes sė Leka Zogut I kanė qėndruar pėr rreth gjysmė ore nė pritje nė hyrjen kryesore tė Neurokirurgjisė. Tė gjithė tė vetėpėrmbajtur, komunikonin nė mėnyrė tepėr tė kujdesshme me njėri-tjetrin, ndėrsa ishin nė gatishmėri qė tė hidhnin menjėherė hapat e ikjes nga spitali, sapo trupi i Leka Zogut I tė nxirrej nga hyrja tjetėr e spitalit, qė ėshtė ajo e Reanimacionit. Lehtėsisht kuptoje se si ishte parashikuar qė pasardhėsi i vetėm i tij, Princi Leka i shoqėruar nga e fejuara Elia Zaharia, duhet tė dilnin tė parėt nga dera kryesore e spitalit, e nė tė njėjtėn kohė rreth orės 11:00, nga dera e reanimacionit ėshtė nxjerrė i mbuluar me ēarēafė mbi njė barelė spitalore edhe trupi i pajetė i Leka Zogut I, i cili ėshtė futur me shpejtėsinė nė ambulancėn qė priste gati ngjitur me hyrjen. Princi Leka ka dalė i pėrlotur nga spitali, ndėrsa ėshtė futur menjėherė nė makinėn e parė policore qė do t’i printe rrugės autoambulancės pėr nė morg, ku do tė qėndrojė deri tė shtunėn nė mėngjes trupi i pajetė. Por, pas ambulancės ka qenė edhe njė tjetėr makinė shoqėruese policie, brenda sė cilės ishin tė afėrmit e familjes mbretėrore qė do tė shoqėronin trupin e pajetė deri nė morg. Momenti i pėrcjelljes sė Leka Zogut I nga ambientet e spitalit ngjalli jo vetėm kureshtjen e mjekėve, por edhe tė pacientėve tė tjerė qė gjendeshin tė shtruar nė pavijonin e Neurokirurgjisė, tė cilėt kanė qėndruar pėr disa minuta pranė dritareve pėr tė parė se ēfarė po ndodhte nė oborr. E po kėshtu, tė shumtė kanė qenė edhe qytetarėt e thjeshtė, qė prisnin kureshtarė nė oborrin e spitalit. Por, ajo qė ka rėnė nė sy nė kėtė moment ka qenė fakti se asnjė prej mjekėve qė ka ndjekur trajtimin e tij mjekėsor nuk ka dalė jashtė derės sė spitalit pėr t’i dhėnė Leka Zogut I lamtumirėn e fundit. Leka Zogu I u shtrua nė datėn 15 nėntor nė reanimacionin e Neurokirurgjisė, nė spitalin nr.5 nė Qendrėn Spitalore Universitare “Nėnė Tereza” nė Tiranė, pasi pėsoi njė fibrilacion arterial, formė e aritmisė. Prej kohėsh, pėr shkak tė shėndetit tė pėrkeqėsuar, favorizuar dhe nga anoreksia, Leka Zogu ishte tėrhequr thuajse plotėsisht nga jeta aktive politike dhe shoqėrore. Nė vend tė tij funksionet publike kryhen nga i biri, Princ Leka dhe drejtuesit e Partisė sė Legalitetit, tė cilėt janė pro monarkisė. Vitet e fundit, 72-vjeēari lėvizte vetėm me anėn e njė karroce me rrota, si pasojė edhe tė njė dėmtimi nė kėmbė dhe gjendjes sė pėrgjithshme tė pėrkeqėsuar shėndetėsore tė tij.

Ceremonia mortore nga qeveria, Berisha: Do ta pėrcjellim si mbret

Kryeministri rihap debatin e referendumit pėr formėn e regjimit, duke e quajtur tė mbyllur atė tė vitit 1997

Ceremonia mortore pėr Leka Zogun I do tė organizohet ditėn e shtunė nė sallėn e Parlamentit, nga qeveria, sipas protokollit shtetėror tė vendit. Kėshilli i Ministrave e nisi mbledhjen e djeshme me 1 minutė heshtje nė respekt tė Leka Zogu I, ndėrsa miratoi edhe dy vendime qė ligjėrojnė procedurat zyrtare qė do tė ndjekė shteti pėr varrimin e pretendentit tė fronit mbretėror. Sipas vendimit, ceremonia e homazheve do tė organizohet ditėn e shtunė, datė 3.12.2011, ora 10:00 deri 12:00, nė mjediset e sallės sė seancave plenare tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė, ndėrsa shpenzimet e varrimit dhe tė ceremonialit do tė pėrballohen nga buxheti i vitit 2011, miratuar pėr Ministrinė e Punėve tė Jashtme. Kryeministri i vendit, Sali Berisha, deklaroi se vdekja e trashėgimtarit tė fronit mbretėror ėshtė njė humbje e madhe pėr kombin. Pėr kėtė qėllim, Kryeministri njoftoi se do tė ngrihet njė komision shtetėror pėr organizimin e ceremonisė mortore, ndėrkohė qė shpalli ditėn e shtunė ditė zie kombėtare. “Nė ligjin e Parlamentit pėrcaktohet detyrimi i pėrfshirjes nė Protokollin Shtetėror tė Familjes Mbretėrore dhe ky ka qenė njė vendim shumė i drejtė. Ndaj vendi dhe kombi do ta pėrcjellin Mbretin Leka I me nderimet e atributet qė i pėrkasin njė mbreti jo nė detyrė. Pėr kėtė qėllim, krijohet njė komision shtetėror i kryesuar nga zv/kryeministri dhe ministri i Punėve tė Jashtme, Haxhinasto, i pėrbėrė nga ministri i Kulturės, ministri i Mbrojtjes dhe njė seri personalitetesh, ku do tė jenė edhe pėrfaqėsues tė Oborrit Mbretėror. Dita e shtunė do tė jetė zi kombėtare me tė gjithė spektrin e ditės sė zisė tė nivelit mbretėror”, - Kryeministri. Kreu i qeverisė, Berisha u ndal nė atė qė e quajti manipulim me rezultatet e referendumit, i cili u mbajt pas hapjes sė vendit nė vitin 1997, kur Presidenti i Republikės dekretoi mbajtjen e referendumit pėr monarkinė. “Nė vitin 2003, parlamenti shqiptar votoi ligjin, ku i njeh atributet familjes mbretėrore dhe ky ishte njė vendim shumė i drejtė. Dua tė theksoj se edhe referendumi u bė nė flakėt e rebelimit komunist dhe nuk mund tė konsiderohet si njė ēėshtje e mbyllur. E vėrteta ėshtė se, pa diskutim nė atė referendum dominoi parimi stalinist: ju votoni, numėrimin e votave jua bėj unė. Por ajo qė ėshtė reale, shqiptarėt votuan masivisht, nga Konispoli nė Vermosh, pėr mbretin e tyre. Referendumi nuk e kapi kuotėn, por atė e pėrcaktuan ata, tė cilėt manipuluan dy javė rresht votat e referendumit”, - theksoi kryeministri Berisha. Mė tej, kreu i ekzekutivit theksoi se Mbreti Zog u largua nga vendi ashtu siē u larguan mbretėrit e tjerė nga mbretėritė e pushtuara, nga forcat nazifashiste, por ai njėkohėsisht qėndroi nė Shqipėri gjatė gjithė kohės.

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.balkanweb.com/m/kryesore/brace-histeri-kunder-republikes-leka-zogun-se-kemi-patur-mbret-75644.html

 01/12/2011

Braēe: Histeri kundėr Republikės, Leka Zogun s’e kemi patur mbretTIRANE – “Ne nuk kemi mbret. Ne kemi Republikė”,- ka argumentuar dje, nė njė sqarim tė dytė pėr miqtė e tij nė Facebook, deputeti socialist, Erion Braēe. Ai e ka komentuar si “histeri kundėr Republikės”, faktin qė pėr pretendentin pėr Fronin Mbretėror, Leka Zogu, qeveria do tė organizojė njė ceremoni qė nuk ėshtė e parashikuar nė protokollin e shtetit. “Pėrse? Pėr tė legjitimuar sjelljen e tyre nė krye tė institucioneve qė nuk ka lidhje me njė Republikė Parlamentare e Demokratike!”,- shprehet Braēe. 

“Ja shembulli: Jozefina Topalli, ka lajmėruar se do tė ofrojė sallėn e Seancave Plenare pėr ceremoninė mortore tė shtetasit Leka Zogu! (e ka marrė shtetėsinė ky? Kėta thonė jemi shtetas tė Mbretėrisė). Me ē’tė drejtė? Leka Zogu ka qenė ndonjėherė deputet? JO! Leka Zogu ka qenė ndonjėherė ministėr? JO! Leka Zogu ka qenė ndonjėherė president? JO! Atėherė?”,- ka vijuar komentin e tij, nė Facebook, Braēe. “Ai ėshtė thjesht njė shtetas! Por, a e ka hapur ndonjėherė Jozefina Topalli Kuvendin pėr ceremoninė e ndonjė shtetasi? Jo! Asnjėherė! Jozefina Topalli e hap Kuvendin pėr ceremoninė mortore tė Leka Zogut, duke e vlerėsuar atė nė cilėsinė e Mbretit”,- shkruan deputeti i PS-sė. Ky, shprehet mė tej Braēe, ėshtė dhunim antikushtetues i Republikės, i ēdo shtetasi tė Republikės. 

“Nė fund dua ta pyes gjithė kėtė takėm: Kush e shpalli mbret kėtė Leka Zogun? I ati u vetėshpall mbret. Prej tij mesa duket rrjedh trashėgimia e mbretėrisė tek i biri, prej tė birit, tek i nipi! Kjo s’ka lidhje me ne, ne si popull! Ka lidhje me ta dhe tamam Oborrin e tyre! Ne nuk kemi mbret. Ne kemi Republikė”,- pėrfundon Braēe. 
(er.nu/GSH/BalkanWeb)

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=73148 

         

Fjalet e fundit te Leka Zogut: “S“mund tė vdes nė ditėn e pavarėsisė”

ELTON QYNO

01/12/2011  Zbardhet beteja me vdekjen qė Leka Zogu bėri, pėr tė mos u ndarė nga jeta ditėn e 99 vjetorit tė pavarėsisė 

Infermierja: Ēfarė e mundonte trashėgimtarin e fronit mbretėror para se tė binte nė koma 

TIRANE-Dėshira e madhe pėr tė qenė mes tė gjallėve, ndjenja kombėtare dhe zemra e fortė kanė mbajtur nė jetė, mbretin Leka Zogu I, gjatė ditėve festive tė 99-vjetorit tė pavarėsisė dhe ēlirimit tė Shqipėrisė. Si njė atdhetar i zhuritur pėr tokėn mėmė, zemra e mbretit ka rrahur deri nė mėngjesin e ditės sė djeshme, megjithėse prej tre ditėsh trupi qėndronte nė gjendje kome nė reanimacionin e Neurokirurgjisė, nė Spitalin Nr. 5 nė Qendrėn Spitalore Universitare nė Tiranė. Nė orėn 08:45 gjithēka ka pushuar, ēka ka sjellė dhe vdekjen zyrtare tė trashėgimtarit tė fronit mbretėror. Burime pranė stafit mjekėsor tė spitalit, thanė pėr gazetėn “Metropol” se mbreti ndodhej prej tre ditėsh nė gjendje kome, dhe se nė jetė e mbante vetėm dėshira pėr tė qenė mes njerėzve tė gjallė nė festimin e 99-vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė. “Nuk mund tė vdes nė ditėn, kur tan Shqipėria ėshtė bashkue dhe e lirė”,-kjo duket se ishte dhe fjalia e fundit qė ėshtė pėrmendur mė shpesh nga i ndjeri. Njė infermiere brenda stafit mjekėsor tregon se si Leka i I, nuk dorėzohej edhe pse frymėmarrjen e kishte artificiale. “Nė jetė e mbante vetėm zemra, pasi mushkėritė nuk ishin nė gjendje tė punonin dhe tė thithnin oksigjen. Zemra e fortė dhe dėshira pėr tė mos u dorėzuar nė ditėn e festės sė pavarėsisė, bėnė qė mbreti tė mbyllė sytė ditėn e sotme”,-tregon njė nga infermieret e reanimacionit tė Neurokirurgjisė, e cila ka asistuar nė kurimin e Laka Zogut tė I. Mė tej infermieria shton se nga stafi mjekėsor u bėnė pėrpjekjet maksimale pėr tė pėrmirėsuar gjendjen shėndetėsore tė mbretit, por njė gjė e tillė nuk u arrit pėr shkak tė fibrilacion arterial, nė formėn e aritmisė qė pėsoi disa herė. Ajo shton se gjatė tre ditėve qė mbreti qėndroi nė reanimacion nė gjendje kome, ai pati vizita nga shumė njerėz tė njohur, por dhe pėrfaqėsues tė ambasadave tė huaja. Sipas saj, nuk munguan as dhe persona tė ardhur nga Franca, Belgjika dhe Amerika, persona qė duket se i kanė qėndruar pėr krah familjes mbretėrore shqiptare, kur kjo e fundit ndodhej nė mėrgim. Ndėrkohė qė ēdo ditė mbreti 72-vjeēar vizitohej nga doktori Mentor Petrela si dhe drejtori i qendrės spitalore “Nėnė Tereza” Sajmir Ivziu. Vėmendje maksimale ndaj shėndetit tė Lekės sė I ka treguar dhe ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili, duke u interesuar vetė disa herė nė sallėn e reanimacionit ku ndodhej i shtruar 72-vjeēari Leka Zogu i I. 

Vizita nga Franca e Belgjika 

Gjatė periudhės dyjavore qė qėndroi i shtruar nė spitalin nr. 5 nė QSUT, Leka Zogu pati vizita tė shumta nga shqiptarė qė kanė qėndruar sė bashku me tė nė periudhėn kur ai dhe familja e tij ndodhej nė emigracion. Vizitorė nga Franca, Belgjika madje dhe Amerika kanė udhėtuar pėr tė parė pėr herėn e fundit mbretin e tyre. Stafi mjekėsor tregon se vizitorėt qėndronin ēdo ditė nga 1 deri nė 2 orė, ku interesoheshin pėr tė rejat e fundit qė dilnin nga analizat mjekėsore dhe grupi i mjekėve qė ishte ngarkuar pėr kurimin shėndetėsor tė 72-vjeēarit Leka Zogu i parė. 

Dy orė pas vdekjes 

Rreth 2 orė pas vdekjes, zėdhėnėsi i Familjes Mbretėrore konfirmoi se Leka Zogu ndėrroi jetė tė mėrkurėn, 30 nėntor ora 08:45 minuta nė repartin e Neurologjisė. Pėrfaqėsuesi i Oborrit Mbretėror, Sulejman Gjana, deklaroi se Leka Zogu mjekohej nga vuajtje multisistemike, ku mbizotėronte vuajtja e zemrės dhe aparati i mushkėrive. 

16 nėntor 2011 

Pikėrisht nė kėtė datė 72-vjeēari Leka Zogu ėshtė shtruar nė repartin e Neurologjisė, ku pas dy javė ai ka ndėrruar jetė. Gjatė kėsaj periudhe ai ėshtė mbajtur nėn kurimin sistematik tė mjekėve tė cilėt, falė frymėmarrjes artificiale dhe metodave tė tjera mjekėsore kishin shpresa pėr pėrmirėsimin e gjendjes shėndetėsore tė trashėgimtarit tė fronit mbretėror. 

Ērregullime multisistemike 

Kjo ishte diagnoza qė mjekėt e QSUT-sė i kishin vendosur trashėgimtarit tė parė tė fronit mbretėror. Nga analizat e bėra, u konstatua se sistemi trupor i Leka Zogut kishte humbur ekuilibrin e tij. Aparati i frymėmarrjes sė mushkėrive, por dhe zemra shfaqnin ērregullime tė njėpasnjėshme, ēka vėshtirėsonin dhe transportimin e Leka Zogut jashtė shtetit. 

Ministria e Shėndetėsisė kishte plotėsuar dokumentet e nevojshme 



Pėrkeqėsimi i shėndetit anuloi kurimin nė SHBA 



Pritet tė vijė Reno, deputeti i partisė sė Sargozisė 



TIRANE- Pėrkeqėsimi i gjendjes shėndetėsore tė trashėgimtarit tė parė tė mbretėrisė Shqiptare Leka Zogu solli reagimin e menjėhershėm tė instancave shtetėrore. Nė pamundėsi pėr ta kuruar me mjete mė profesionale, Ministria e Shėndetėsisė urdhėroi pėrpilimin e dokumentacionit me qėllim transportimin nė drejtim tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, ku Leka I do tė merrte kurimin e nevojshėm. Nga sa mėsohet, i gjithė dokumentacioni ishte pėrpiluar, por ajo qė pengoi instancat shtetėrore pėr dėrgimin e Zogut nė Amerikė ishte gjendja shėndetėsore tepėr e rėnduar e tij. Udhėtimi i gjatė nė atė gjendje nuk garantonte jetėgjatėsinė e mbretit Leka I. nisur nga kjo situatė, instancat shtetėrore kanė vendosur tė lėnė pėr njė periudhė tė mė vonshme, nė rast se shėndeti i Lekės do tė pėrmirėsohej. Por njė gjė e tillė nuk ėshtė arritur, pėr shkak se nė mėngjesin e djeshėm zemra e Leka Zogut I ka pushuar sė rrahuri. Ndėrkohė familja mbretėrore ėshtė nė pritje tė tė afėrmve tė saj nga Amerika, Franca, Italia, Turqia. Sipas 78-vjeēarit Skėnder Zogu, do tė vijnė disa kushėrinj tė afėrt. “Nga Turqia do tė vijė Ergun Zogu, nipi i Zija pashė Zogollit, vėllai i Xhemal pashė Zogollit, babai i Ahmetit dhe imi, Xhelal beut. Nga Franca ka ardhur zonja Silvian Myzelje, e njohur si “tezja e shqiptarėve”, e cila ka dėrguar shumė ndihma humanitare nė tė shkuarėn. Motra e Geraldinės, nga Marseja, vjen me djalin e saj, Reno, i cili ėshtė deputet nė Francė me partinė e Presidentit Sarkozi. Vijnė kushėrinj nga Amerika, vjen Sermet Agolli (Dushishti), nipi i mbretit Zog. Janė dėrguar ftesa te mbretėria e Belgjikės, me tė cilėn ka pasur marrėdhėnie tė ngushta. Ėshtė ftuar monarku i Jordanisė, Arabisė Saudite dhe i Spanjės”, - shprehet nipi i Ahmet Zogut. Ky i fundit shton se pas pėrfundimit tė ceremonisė sė varrimit nė ditėt nė vijim do tė kryhet dhe transferimi i kurorės mbretėrore te Leka Zogu II. Momentalisht ky i fundit punon pranė Ministrisė sė Brendshme dhe shumė shpejt do tė shpallet mbret i shqiptarėve. 

Mbretėritė e ftuara 

Mbretėritė me tė cilat familja mbretėrore shqiptare ka pasur shumė marrėdhėnie janė ftuar tė jenė tė pranishme nė ceremoninė e varrimit. Sipas Skėnder Zogut, ėshtė ftuar monarku i Jordanisė, Arabisė Saudite dhe Spanjės. Kėto tri mbretėri e kanė mbėshtetur familjen e Zogut gjatė periudhės prej 58 vitesh, kur familja ka qėndruar nė mėrgim. 

Zogistėt tė bashkuar 

Ashtu si nė vdekjen e Ahmet Zogut nė Paris, simpatizantėt e familjes janė bashkuar, duke i dhėnė ngushėllime familjes mbretėrore. Pritet qė ata tė mblidhen nga tė katėr anėt e botės, ku janė vendosur pėr tė qenė pjesėmarrės nė ceremoninė e varrimit tė mbretit tė tyre, trashėgimtarit tė parė tė fronit mbretėror Leka Zogu. 

Sot vendoset vendi se ku do prehet mbreti Leka i I 

Familja: Ne kemi bėrė propozimet tona, komisioni e vendos 

Skėnder Zogu, nipi i 

Ahmet Zogut, e Spahia 

presin ngushėllimet 

ELTON QYNO 

TIRANE- Atmosfera nė rezidencėn mbretėrore ka qenė e heshtur, ku njerėz tė familjes, mbėshtetės tė mbretėrisė, por dhe pėrfaqėsues tė forcave politike, kanė marrė pjesė nė ngushėllime. Sulejman Ngjana, zėdhėnėsi i familjes mbretėrore, organizonte ēdo gjė dhe drejtonte vizitorėt pėr te salloni i pritjes sė ngushėllimeve, ku qėndronin tė ulur nipi i mbretit Ahmet Zogu, Skėnder Zogu, i ardhur menjėherė nga Parisi, dhe kryetari i partisė “Lėvizja e Legalitetit” Ekrem Spahia. Sipas riteve dhe zakoneve popullore, Skėnder Zogu dhe Ekrem Spahia nderonin vizitorėt qė kishin ardhur pėr ngushėllime nė rezidencėn mbretėrore. Ndėrkohė nė oborrin e rezidencės qėndronin simpatizantėt e mbretit dhe tė familjes mbretėrore. 

Dy orė homazhe 

Sulejman Ngjana pohoi pėr gazetėn “Metropol” se trupi i 72-vjeēarit tė ndjerė Leka Zogu nuk do tė transportohet nė rezidencėn mbretėrore, por do qėndrojė nė morgun e spitalit. “Qeveria ka shpallur qė ceremonia e varrimit tė mbretit Leka I do tė kryhet sipas njė protokolli shtetėror dhe pėr kėtė ėshtė ngritur njė komision, qė udhėhiqet nga ministri i Jashtėm Haxhinasto. Ditėn e sotme do tė vendoset dhe vendi se ku do prehet trupi i pajetė i Lekės, nė Varrezat e Dėshmorėve apo diku tjetėr. Ne kemi bėrė kėrkesat tona lidhur me vendin se ku duhet tė prehet trupi i pajetė, por gjithsesi sot do njoftoheni lidhur me vendimin e qeverisė se ku do tė varroset mbreti Leka I. Ndėrsa pėr sa u pėrket homazheve zyrtare, ato janė pėrcaktuar qė tė kryhen ditėn e shtunė nė orėn 10:00 deri mė 12:00 nė hollin e kuvendit tė Shqipėrisė”, -shprehet pėr gazetėn Sulejman Ngjana. 

Mbretėritė e huaja 

I pyetur nga gazeta nėse familja mbretėrore kishte njoftuar apo nėse ka marrė ngushėllime nga mbretėritė e tjera tė Europės, Ngjana shton se janė marrė disa telegrame ngushėllimi, duke mos pranuar tė bėjė publikė emrat e mbretėrive. Mė tej ai shton se Ministria e Jashtme po kujdeset maksimalisht pėr njoftimin e tė gjitha zyrave mbretėrore, tė cilat ende s’kanė konfirmuar nėse do dėrgojnė pėrfaqėsuesit e tyre pėr homazhe ose jo. Pavarėsisht se sot pritet vendimi i komisionit qė do pėrcaktojė vendin se ku do prehet trupi i Leka Zogut, pritet qė ai tė jetė nė varrezat publike tė Tufinės. Ende njė gjė e tillė nuk ėshtė konfirmuar zyrtarisht, por zėra pranė familjes e pohojnė njė gjė tė tillė. 

Beqir Ajazi nė rezidencė 

Mes tė pranishmėve qė kishin mbėrritur nė rezidencė pėr ngushėllime ishte dhe Beqir Ajazi, qė konsiderohet nga legalistėt si i fundit i kongresit tė Legalitetit qė u organizua nga Abaz Kupi gjatė viteve tė para tė luftės. Nė njė prononcim ai tregon se e ka ndjekur familjen mbretėrore nė disa vende tė Evropės, por mė pas ka vendosur tė kthehet nė Shqipėri, ku pas mbėrritjes ėshtė arrestuar nga regjimi komunist dhe ėshtė dėnuar me dhjetėra vjet burg si pėrkrahės i trashėgimtarit tė fronit mbretėror Leka Zogu I. 

Historia e njė jete nė mėrgim tė pretendentit pėr fronin mbretėror Leka Zogu I 

Largohet vetėm dyditėsh, pėr tė vdekur pas 72 vjetėsh 

Leka Zogu I, djali i vetėm i mbretit Ahmet Zogu, lindi mė 5 prill 1939 nė Tiranė, dy ditė para pushtimit tė vendit nga Italia fashiste. Gjatė qėndrimit tė familjes mbretėrore nė Egjipt nė vitin 1946, princi Leka filloi studimet nė kolegjin britanik “Victori Collegie” tė Aleksandrisė dhe mė pas nė “British Boys School”, tė cilat i pėrfundoi me rezultate tė shkėlqyera nė vitin 1954. Pas transferimit tė familjes mbretėrore nė Francė nė vitin 1955, princi Leka, tashmė 16-vjeēar, regjistrohet nė kolegjin e famshėm “Vilare Ailange Kolegie” tė Olonit, nė Zvicėr, ku mori edhe diplomėn “Matriculation of Oxford” nė vitin 1956. Nė vitet 1956–958 princi Leka vazhdoi studimet nė Akademinė Ushtarake Mbretėrore tė Sund’hurstit nė Londėr (Royal Military Academy), ku pas diplomimit me rezultate tė shkėlqyera mori titullin “oficer” me gradėn “toger”. Nė vijim ai studioi pėr shkenca politike dhe ekonomike nė “Universite De Sorbone” tė Francės, ku ndoqi gjithashtu edhe kursin intensiv tė gjuhėve orientale. Mė 5 prill 1957, me rastin e 18-vjetorit tė lindjes, nė prani tė personaliteteve mė tė njohura tė botės shqiptare nė emigracion dhe tė miqve tė huaj nga mė tė shquarit, mbreti Zog, pasi e dekoroi personalisht me kolanin e Shqipėrisė, e shpalli solemnisht princin Leka i Parė trashėgimtar tė kurorės mbretėrore shqiptare. Ndėrsa mė 15 prill 1961, nė ceremoninė speciale tė organizuar nė hotelin “Bristol” tė Parisit, nė prani tė ish-deputetėve tė parlamentit tė Mbretėrisė Shqiptare, si dhe tė 70 delegatėve tė pėrzgjedhur nga e gjithė mėrgata, Asambleja Provizore e mbledhur zyrtarisht, nė bazė tė artikujve 51 dhe 55 tė Statutit Themeltar tė Mbretėrisė Shqiptare, e shpalli dhe e kurorėzoi unanimisht princin Leka si mbret i shqiptarėve. Pas kėsaj, nė pėrputhje me nenin 56 tė Statutit, sovrani i ri bėri betimin formal kushtetues si mbret i shqiptarėve. 

Leka Zogu u pėrkushtua pėr pėrmbushjen e detyrimeve prej sovrani para bashkatdhetarėve nė mbarė Evropėn dhe nė vendet arabe gjatė 5 vjetve tė para pas kurorėzimit (1961–1966). Nė vitin 1967 veprimtaria politike e tij nė dobi tė ēėshtjes kombėtare dhe intensifikimi i kontakteve me bashkatdhetarėt njohėn kulmin pas vizitės nė SHBA nė verėn dhe vjeshtėn e kėtij viti. Nė vitin 1972 pretendenti i fronit mbretėror bėhet nismėtar i zhvillimit tė Kuvendit tė Madridit, i cili kishte pėr qėllim bashkimin e tė gjitha forcave politike tė emigracionit politik dhe jopolitik shqiptar nėn moton e famshme “Atdheu mbi tė gjitha”. Viti 1975 shėnoi ngjarjen mė tė rėndėsishme nė gjirin e familjes mbretėrore dhe garantoi trashėgiminė e kurorės sė dinastisė mbretėrore shqiptare nėpėrmjet martesės sė Leka Zogut tė Parė me mbretėreshėn Susanė. Pretendenti i fronit bėri njė pėrpjekje tė parė pėr tė ringjallur dhe ushqyer idenė e monarkisė nė fillim tė viteve ’90. Pas njė jete tė gjatė nė mėrgim, i larguar nga vendi qė kur kishte vetėm dy ditė jetė, nė prill tė 1939, ai shkeli pėr herė tė parė nė Tiranė nė nėntor 1993, me njė vizitė tė papritur, kur u ul nė aeroportin e Rinasit me njė avion privat, vizitė e cila nuk u lejua nga autoritetet e asaj kohe. Nė vitin 1997 drejtoi njė protestė pėrpara KQZ-sė, ku monarkistėt pretendonin manipulim nė lidhjen votimin pėr sistemin qė u bė atė vit sė bashku me zgjedhjet e parakohshme. Leka Zogu I u rikthye pėrfundimisht sė bashku me familjen pėr tė jetuar nė Shqipėri nė qershor tė vitit 2002. Prej kohėsh, pėr shkak tė shėndetit tė pėrkeqėsuar, Leka Zogu i Parė ishte tėrhequr thuajse plotėsisht nga jeta aktive politike dhe shoqėrore. Nė vend tė tij funksionet publike kryhen nga i biri, princi Leka II, dhe drejtuesit e Partisė sė Legalitetit, tė cilėt janė pro monarkisė. 

Intervistė e mbretit Ahmet Zogu dhėnė gazetės “Daily Herald” nė vitin 1934 

Shqipėria nuk mund tė jetė protektorat i askujt 

Durrės, Shqipėri, 15 tetor 1934 

Shqipėria, mė i vogli shtet i Evropės dhe e kėrcėnuar prej dy anėve nga fqinj tė fuqishėm, do tė japė njė shembull tė pėrbotshėm nė ēarmatim. Gjysma e ushtrisė sė saj do tė kthehet nė forca bujqėsore punėtorėsh, duke punuar arat, kurse gjysma tjetėr do tė rezervohet pėr tė ruajtur qetėsinė e brendshme, duke pasur po tė njėjtėn komandė si xhandarmėria. Plani drastik i tij (Zogut) nė kryerjen e kėsaj reforme dhe arsyet e saj m’u shpjeguan prej mbretit Zog nė njė audiencė qė mė dha nė vilėn e tij verore nė plazhin e Durrėsit. 

* * * 



Vila ėshtė njė godinė e thjeshtė njėkatėshe, e ndėrtuar mbi binarė tė shtyrė nė det dhe njeriu nuk do tė mund ta dallonte prej godinash tė njėjta qė ndėrtohen kudo, veēse prej dy rojash. Burra tė fortė mali, veshur me uniforma ngjyrė jeshile, tė cilėt qėndronin nė fund tė shkallėve tė vilės. Prej vilės mbretėrore brenda nė det shtrihet njė pir e vogėl, qė mbreti e pėrdor pėr t’u zhytur, kurse e vetmja anije e Marinės Shqiptare, njė anije ruajtėse e vogėl, gjithmonė endet 100 jard, kur mbreti Zog dėshiron tė bėj banjė. Me pranimin tim, mbreti Zog thyen zakonin e caktuar pėr tė mos ftuar kurrė vizitorė tė huaj gjatė pushimeve tė tij verore nė plazh. Por ai tha se ishte tepėr i gėzuar t’u tregonte lexuesve tė njė fletoreje tė madhe Britanike se ēfarė ishte duke bėrė pėr shtetin e tij tė vogėl, por kryelartė. Ai mė foli mė se njė orė nė dhomėn e tij tė studimit, me muret e bojatisura, nė tė cilat vareshin piktura tė kostumeve kombėtare dhe tė pamjeve tė vendit. Mobilet e kėsaj dhome pėrbėheshin nga njė tavolinė e thjeshtė ahu, njė etazher, dy tavolinave mė tė vogla dhe disa karrigeve ngjyrė kafeje. “Shqipėria, - tha mbreti i veshur me njė rrobė stofi ngjyrėkafe tė hapur, kėmishė mėndafshi dhe kravatė, - nuk do tė jetė protektorat i askujt. Ajo ka vendosur tė ruajė vetėqeverimin e saj, qė nuk ėshtė vetėm interes personal, por esencial pėr paqen evropiane.” Fjalė demonstrative pas presionit tė anijeve italiane nė Durrės nė muajin korrik, qė qe gati duke hapur njė konflikt italo-jugosllav. 

* * * 

“Megjithatė, ne jemi njė vend i varfėr. Nuk kemi aeroplanė ushtarakė, tanke ose artileri tė rėndė, ashtu siē kanė fqinjėt tanė, edhe nuk mundemi me i pasė. 

Shqipėria ka nevojė kryesore tė shpenzojė para nė pėrparimin e saj bujqėsor. Kam pėrgatitur njė projektligj, qė do t’i parashtrohet parlamentit, me anė tė tė cilit gjysma e rekrutėve tė ushtrisė sė tanishme do tė caktohet pėr tė punuar fushėn e begatshme tė Myzeqesė (nė Shqipėrinė e Mesme). Gjithashtu ata do tė marrin instruksione mbi metodat e reja bujqėsore, kėshtu qė kėto do tė pėrhapen gradualisht nė tė gjithė vendin. Gjysma tjetėr e ushtrisė do tė pėrdoret pėr tė mbajtur sigurinė e brendshme nėn po atė komandė si xhandarmėria.” Mbreti Zog ėshtė njė realist, njė njeri qė sheh qartė se Shqipėria nuk mund tė mbrojė veten e saj nga invazionet e mundshme vetėm me luftime kėmbėsorie. Dhe se i vetmi sigurim i saj qėndron nė sigurinė kolektive tė Lidhjes sė Kombeve. Vetėm konservatorėt kėrkojnė mbajtjen e njė ushtrie tė vėrtetė. Mbreti ėshtė mė tepėr radikal e pėrparimtarė se cilido prej ministrave tė tij. E pyeta mbretin se asnjė xhandarė nuk mundet tė emėrohet dhe asnjė polic nuk mundet tė shkarkohet pa dijeninė e tij, se ēka mendonte se ishin sipas mendimit tė tij detyrat e njė mbreti nė kohėt e sotme. “Njė mbret, - u pėrgjigj, - duhet tė jetė njė udhėheqės dhe njė mėsues i popullit tė tij. Njeriu nuk mund tė mėsojė njė fėmijė prej 5 vjeēėsh po nė atė mėnyrė si mund tė mėsojė dhe sillet kundrejt njė djaloshi tė rritur. Jemi duke luftuar me analfabetizmin. Disa vjet pėrpara shkollat tona numėronin deri nė 2000 nxėnės, kurse sot ato kanė 60 000 dhe nė pėrparimin e kėsaj gjendjeje fuqitė dhe pėrgjegjėsitė e tė zgjedhurve nga populli do tė shtohen. Unė nuk besoj nė tė drejtat e shenjta tė mbretėrve, fuqia nuk vjen prej qielli, por prej sė poshtmi, nga populli. Gjithashtu nuk besoj se demokracia ėshtė nė gjendje dekadence. Edhe nė ato shtete ku ajo ėshtė zhdukur, besoj se dėshirojnė tė rikthehet, se ato e dinė se fuqia vjen nga poshtė. Do ta ndiej misionin mė tė madh tė jetės sime tė mbaruar, - tha mbreti, - kur gjendja dhe kultura e grave nė Shqipėri tė mbėrrijė si nė nivelin e grave tė shteteve ballkanike e pastaj si tė atyre tė oksidentit. Kjo do tė thotė njė evolucion i ngadalshėm, mbasi kemi mjaft paragjykime pėr tė kaluar, e pasi tė realizohet kjo natyrisht do tė zbatohet dhe e drejta pėr tė votuar nga gratė. Gjendja e lartė e grave ėshtė besoj njė nga faktorėt mė tė mėdhenj nė fuqinė e njė shteti. Kam dhėnė urdhra, madje, qė gratė tė vendosen dhe nė poste zyrtare kudo qė tė jetė e mundur. Dhe kjo nė njė vend ku kėtu e disa vjet pėrpara gratė konsideroheshin si njė pronė e luajtshme.” Pastaj mbreti vazhdoj tė shpjegojė se si nė njė tė ardhme tė afėrme, nė njė plan tjetėr tė tij, do tė rregullonte klube bisedimesh nėpėr qytete dhe katunde, ku do tė kenė buletine e fletore lajmesh. Nė kėtė mėnyrė do tė ngrihej niveli i inteligjencės sė masės sė re. Kur ai fliste disa dallgė rrihnin rrėzėn e dritares sė tij tė ēelur qė shihte nga deti. Vetėm rrallė njė buzėqeshje e vogėl ndriēonte sytė e tij tė kaltėr. Mbreti Zog, kur u ngrit pėr tė mė shtrėnguar dorėn, mu duk se ishte sundimtari mė i vetmuar i Evropės. Tashti ėshtė 40 vjeē dhe qė prej kohės sė luftės, si ministėr, kryeministėr, kryetar republike e pastaj si mbret, ka luajtur pjesėn kryesore tė formimit tė Shqipėrisė si komb. Sot ai mban barrėn kryesore tė qeverisė mbi supe. Vendi i tij ėshtė shumė i vogėl, i varfėr dhe fqinjėt e tij hedhin vazhdimisht sy lakmues mbi tė.¹ 

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.independent.co.uk/news/obituaries/leka-zogu-controversial-king-of-the-albanians-who-spent-most-of-his-life-in-exile-6270109.html

Thursday 01 December 2011

Leka Zogu: Controversial 'king of the Albanians' who spent most of his life in exile

Description : http://www.independent.co.uk/incoming/article6270050.ece/ALTERNATES/w380/Pg-53-Zogu-obi-ap.jpg

Leka, left, in 1997, during the referendum on the monarchy

AP 

Leka of Albania was one of the most colourful and controversial characters on the 20th century Balkan scene, and one of the last links with the pre-Second World War Zogist monarchy. He was born in 1939 into a world of deep political crisis, with the government of his father, King Zog, Albania's first king, about to be snuffed out by Mussolini's forces. When Leka was one day old, his father held a great military parade in the capital, Tirana, a great provocation to the Duce in Rome.

Plans were laid for the immediate exile of Leka and his mother, Queen Geraldine. Zog's plan to retire to the mountains to head an anti-Fascist resistance was stymied by the treachery of the Yugoslavs, and he, too, fled into exile – in such confusion that the family Fabergé eggs and the queen's fortune were left behind – the family and a small entourage settling in northern Greece.

Leka was not to return to Albania for over 50 years, and the greater part of his life was spent in peripatetic exile, dominated by his mother, and he did not marry until 1975. The forceful Geraldine had numerous contacts among the European aristocracies, and most of the Second World War was spent in London, where they lived in the Ritz hotel for a time, and then near Ascot.

Zog's hope that he would be able to secure British support for his return to the throne when the war ended was reinforced by his close relationship with key members of the Special Operations Executive, like Julian Amery, who were sent from SOE HQ in Cairo to assist the pro-royalist resistance to the Axis. The Foreign Office, though, was never inclined to forgive Zog for his pro-Italian leanings in the 1930s and gave enough support to pro-Communist groups under the control of Enver Hoxha's Partisans to enable them to seize power before the war ended elsewhere in Europe. Amery remained a lifelong friend.

The family then moved to Egypt, where the Farouk monarchy was of Albanian descent, and the 10-year-old Leka was enrolled at Victoria College. He was a quiet, studious boy, already set apart from his contemporaries by his towering height – by adulthood he stood nearly 7ft tall. He survived life-threatening bouts of pneumonia and bronchitis, and in 1952 they left Egypt, as the Nasserite revolution approached.

In April 1961, while they were living in Paris, Zog died and Leka wassuddenly thrust into the limelight.He was consecrated King of the Albanians in the Hotel Bristol in Paris, in contrast to his father, who had been only King of Albania, and throughout his life he was a firm supporter of the national cause in Kosovo, the Cameria region of north-west Greece and western Macedonia.

In his 20s Leka was a great admirer of General Franco's Spain, and duly moved there in the mid-Sixties. Leka had always been fascinated by weapons, and was immensely proud of the fact that, when once an assassination attempt was made on his father, Zog was the only monarch in history known to have returned fire.

Leka travelled with a large personal arsenal, something that sometimes brought him into conflict with the authorities in transit countries. He acquired a raffish reputation as an arms dealer in the West, and some countries barred his entry. Politically, his struggle was always to establish his legitimacy, in the face of the problem of the collaboration of his father with Italy in the 1930s, and the underlying fact that Zog, only a tribal chieftain in his youth, had no long or stable royal lineage. But in romantic, if often uncertain, exile he had at least had a clear role to play.

The end of Communism in 1990-91 complicated his life considerably. He wished to return to Albania but for a long time was unable to do so, as he would not accept that he was not still the legitimate king, and had that title on his passport. He was arrested at Tirana airport on one occasion and deported in 1995, allegedly to Brazil. His followers in Albania were split into two groups: those who wanted a constitutional monarchy; and those who wished to see him return to power under the semi-dictatorial 1929 constitution of his father Zog.

These tensions came to a height in 1997, when Leka was persuaded to return to Tirana to make a bid for power. He did so, and a referendum on the monarchy was only narrowly defeated, Leka claimed by the electoral manipulation of Daan Everts, the head of the Organisation for Security and Co-operation in Europe. Leka's paramilitary units led an attack on the government buildings, and he only narrowly escaped arrest. He returned to exile in South Africa; the royalist cause seemed irrevocably lost, and it appeared unlikely that he would ever see his homeland again.

Yet, in one of the dramatic reversals of fortune that dominated his life, he was rescued from political oblivion by the Kosovo crisis. He had always campaigned actively and without thought of personal gain on the Kosovo Albanians' behalf, and had built up much goodwill in that community in their fight against Serbian occupation. He and his followers played a positive role in the wartime period, and millions of dollars were raised by royalist exiles in the US, particularly in Detroit, for humanitarian relief and for munitions for the Kosovo Liberation Army.

As the political atmosphere eased in Tirana, Leka returned to live in a grand house owned by an Albanian-American multi-millionaire and recently vacated by the Greek ambassador, a particularly satisfying irony as Leka had always regarded Greek expansionism as one of the central causes of instability in the region. The fact that he had been diagnosed with a terminal illness and his abstention from controversial political activity no doubt eased his passage home.

He continued to fight for Kosovo until his death, and in spring 2003 addressed a highly emotional gathering tocommemorate the foundation of the Prizren League at which he endorsed the principle of reunification of the Albanians. During his final years Leka stoutly resisted his illness but retired from public life, spending most of his time in Albania and taking great pride in his son's achievements as an officer cadet at the Royal Military Academy Sandhurst, in Britain.

James Pettifer

Data Leka Zogu: born Tirana, Albania 5 April 1939; consecrated 1961 King of the Albanians; married 1975 Susan Cullen-Ward (died 2004; one son); died Tirana 30 November 2011.

-------------------------------------------------------------------- 

http://www.shqiptariiitalise.com/component/content/article/44-kronike/2181-nderron-jete-leka-zogu.html

Ndėrron jetė Leka Zogu

Giovedģ 01 Dicembre 2011 13:00

Tiranė, 2 dhjetor 2011 - Mė 30 nėntor 2011, Leka, i biri i Ahmet Zogut, ka ndėrruar jetė nė moshėn 72 vjeēare

Sali Berisha, vizitė ngushėllimesh nė familjen Zogu. “Ēėshtja e referendumit nuk ėshtė mbyllur”

Kryeministri, Berisha, deklaroi tė enjten nė mbrėmje, se "Leka Zogu i Parė pėrfaqėson njė jetė tė tėrė atdhedashurie tė pakufishme dhe pėrkushtimi tė jashtėzakonshėm, nė mbrojtje tė lirisė sė shqiptarėve, por dhe mbėshtetje tė madhe pėr shqiptarėt nė Kosovė".

"Shpreh nderimin tim mė tė thellė pėr Leka Zogun e Parė", tha kryeministri Berisha, pas homazheve qė zhvilloi nė rezidencėn nė Tiranė tė Leka Zogut.

Kreu i qeverisė, nėnvizoi se pas luftės, ndryshe nga vendet e tjera qė dolėn nga pushtimi barbar nazifashist, tė cilat i rikthyen kurorat mbretėrore, ose shpallėn referendumet nė mėnyrė qė popujt tė shpreheshin, kjo nuk ndodhi nė Shqipėri. Nė kėtė drejtim, Kryeministri Berisha u shpreh se nė mėnyrėn mė arbitrare njė Kongres ndaloi monarkun e shqiptarėve tė kthehej nė vendin e vet, gjė e cila zgjati siē dihet, gjatė gjithė jetės sė tij dhe mbreti vdiq nė Paris.

Duke iu referuar referendumit tė zhvilluar nė Shqipėri pėr kthimin e monarkisė, Berisha tha se, shqiptarėt janė dėshmitarė qė "ata shprehėn masivisht qėndrimin e tyre nė respekt tė mbretit Leka dhe nė favor tė tij, por siē dihet ai referendum u mbajt nė kushtet e njė rebelimi tė egėr komunist dhe e vėrteta ėshtė se nuk mund tė thotė askush qė rezultati ėshtė ai qė u shpall". "Kjo ēėshtje nuk ėshtė e mbyllur", deklaroi Kryeministri Berisha mė tej nė fjalėn e tij.

Tiranė, 1 dhjetor 2011

Braēe: “Shqipėria nuk ka mbret, ėshtė Republikė!”

Ndėrkohė qė shumė pėrfaqėsues tė politikės shqiptare i njohin vlera patriotike tė birit tė Ahmet Zogut, Lekės, dhe e konsiderojnė princ apo mbret tė shqiptarėve, i vetmi zė jashtė korit ėshtė ai i Erjon Braēes, qė nė network-un social facebook, shpreh shqetėsimin e tij pėr kėtė ēast tė veēantė qė quan “histeri kundėr Republikės”.

“Si mund tė flasė pėr “Familje mbretėrore” Sali Berisha, qė ėshtė kryeministėr i njė republike parlamentare? Pse duhet tė shpallet e shtuna ditė zie?” pyet Braēe, qė shkon edhe mė tej: “Jozefina Topalli ofron Sallėn e seancave plenare pėr ceremoninė e shtetasit Leka Zogu, qė nuk ka qenė asnjėherė as president, as deputet e as ministėr i Republikės... Ajo e bėn kėtė duke e vlerėsuar Leka Zogun nė cilėsinė e mbretit!!!”

Sipas Braēes, kjo qė po ndodh ėshtė “dhunim antikushtetues i Republikės dhe i ēdo shtetasi” .

“Ne nuk kemi Mbret! Ne kemi Republikė!” e mbyll Braēe kėtė shfrim tė tijin online.

Pėrgatitjet pėr varrimin e Leka Zogut

Njė ditė pas vdekjes sė Leka Zogu, po bėhen tė gjitha pėrgatitjet pėr tė nderuar kujtimin e tij.

Dje Kryeministri Sali Berisha shpalli tė shtunėn, 3 dhjetor, ditė zie kombėtare. Tė shtunėn tė gjithė flamujt kombėtarė do tė jenė tė ulur nė gjysmė shtizė dhe nė mesditė do tė mbahet njė minutė heshtje, nė rrugė e kudo qoftė, sikundėr parashikon edhe Protokolli i Shtetit pėr Ditėn e Zisė Kombėtare, ndėrsa radiotelevizioni shqiptar do tė transmetojė muzikė funebre.

Qeveria ngriti dje Komisionin Shtetėror, tė kryesuar nga zėvendėskryeministri Edmond Haxhinasto, dhe tė pėrbėrė nga Aldo Bumēi, ministėr i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve; Arben Imami, ministėr i Mbrojtjes; si dhe njė pėrfaqėsues i Oborrit Mbretėror Shqiptar; njė pėrfaqėsues i Protokollit tė Shtetit; dhe njė pėrfaqėsues i protokollit tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė.
Ceremonia zyrtare e homazheve pėr tė nderuar Leka Zogun do tė zhvillohet nė sallėn plenare tė Kuvendit tė Shqipėrisė, ndėrkohė qė i tėrė ceremoniali do tė pėrballohet nga fondet e buxhetit tė vitit 2011 pėr MPJ-nė.

Pas homazheve, Leka Zogu me uniformėn e vet ushtarake, siē e la amanet, do tė prehet nė Varrezat e Sharrės, pranė eshtrave tė sė ėmės, ish mbretėreshės Geraldinė, dhe bashkėshortes sė tij, Suzanė, e cila ndėrroi jetė nė vitin 2006.

Kryeministri Sali Berisha nė mbledhjen e djeshme tė qeverisė, duke e nderuar Leka Zogun, si “mbretin e shqiptarėve jo nė detyrė”, deklaroi se "Mbretit Leka I duhet t’i jepet lamtumira e fundit, ashtu siē i takon njė mbreti, edhe pse jo nė detyrė".

Topalli: “Me vdekjen e Leka Zogut, shqiptarėt humbasin njė figurė tė rėndėsishme tė historisė sė tyre”

"Nė kujtesėn tonė Leka Zog do tė mbetet shqiptari foshnje dyditėshe qė la Shqipėrinė dhe u rrit nė dhe tė huaj; porse u mėkua dhe u edukua me dashurinė dhe krenarinė pėr popullin, gjuhėn dhe vendin e vet dhe mishėroi vlerat dhe virtytet mė tė mira tė shqiptarėve", thuhet nė mesazhin e sotėm ngushėllues tė kryetares sė Kuvendit, Jozefina Topalli, pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut.

"Nė gjurmėt e tė atit Leka Zogu iu pėrkushtua ēėshtjes kombėtare dhe u shqua si frymėzues dhe pėrkrahės i paepur i pėrpjekjeve pėr liri dhe dinjitet tė shqiptarėve nė trevat e tyre dhe kudo. Gjatė njė mėrgimi tė vėshtirė, familja mbretėrore dhe Leka Zog pėrjetuan dhimbjen e ndalimit tė egėr nga diktatura komuniste tė jetojnė nė vendin amė dhe tė kthehen nė Shqipėri vetėm me vendosjen e demokracisė, duke marrė pjesė nė zhvillimet pozitive tė vendit". “Me ndarjen nga jeta tė Leka Zogut, ne humbėn njė atdhetar tė menēur dhe shqiptarėt kudo humbėn njė figurė tė rėndėsishme tė historisė sė tyre politike, njė figurė qė tashmė ka vendin e vet tė nderuar nė kujtesėn tonė kombėtare”.

Tiranė, 30 nėntor 2011

Ngrihet Komision shtetėror pėr organizimin e ceremonisė mortore tė Leka Zogut

Kėshilli i Ministrave, nė mbledhjen e sotme, vendosi organizimin e ceremonisė funebre shtetėrore, nė nderim tė tė ndjerit Leka Zogu, i cili ndėrroi jetė sot pas njė sėmundjeje tė rėndė.

Pėr organizimin e e ceremonisė mortore tė Leka Zogut, Kėshilli i Ministrave vendosi ngritjen e komisionit shtetėror, nė pėrbėrje tė tė cilit janė Edmond Haxhinasto, zėvendėskryeministėr dhe ministėr i Punėve tė Jashtme; Aldo Bumēi, ministėr i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve; Arben Imami, ministėr i Mbrojtjes; njė pėrfaqėsues i Oborrit Mbretėror Shqiptar; njė pėrfaqėsues i protokollit tė Shtetit dhe njė pėrfaqėsues i protokollit tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė.

Ceremonia e homazheve do tė organizohet ditėn e shtunė, datė 3 dhjetor 2011, nga ora 10.00 deri 12.00, nė mjediset e sallės sė seancave plenare tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė.

Qeveria vendosi qė shpenzimet e varrimit dhe tė ceremonialit tė pėrballohen nga buxheti i vitit 2011, miratuar pėr Ministrinė e Punėve tė Jashtme.

E shtuna e ardhshme shpallet ditė zie kombėtare

Kėshilli i Ministrave, me propozim tė Kryeministrit Sali Berisha, nė mbledhjen e sotme shpalli ditėn e shtunė, 3 dhjetor 2011, ditė zie kombėtare, me rastin e zhvillimit tė ceremonisė funebre shtetėrore, nė nderim tė tė ndjerit Leka Zogu.

Nė tė gjitha institucionet, shtetėrore dhe publike, flamuri kombėtar ulet nė gjysmė shtize dhe nė orėn 12.00 do tė mbahet njė minutė heshtje, ndėrkohė qė Radio-Televizioni Publik Shqiptar, gjatė zhvillimit tė ceremonialit, do tė transmetojė muzikė funebre.

Berisha: “Vdekja e Leka Zogut, humbje e madhe pėr kombin”

“Njė humbje tė madhe pėr kombin pėr vendin", e ka cilėsuar Kryeministri Sali Berisha vdekjen e Leka Zogut.

Berisha u shpreh se "Mbreti Leka nė tė gjithė jetėn e tij nė mėrgim ishte mbėshtetės kryesor i luftės dhe pėrpjekjeve tė shqiptarėve pėr liri dhe dinjitet nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Mali tė Zi, e kudo. Ai qe frymėzuesi i tyre nė kėtė betejė".

Kryeministri theksoi se sot ėshtė njė ditė ku shqiptarėt humbėn njė nga personalitetet mė tė mėdha tė historisė sė tyre politike", duke shtuar se, "nė ligjin e parlamentit pėrcaktohet detyrimi i pėrfshirjes nė protokollin shtetėror i familjes mbretėrore". "Ky ka qenė njė vendim shumė i drejtė, ndaj vendi dhe kombi do ta pėrcjellė Mbretin Leka i Parė me nderimet dhe atributet qė i pėrkasin njė Mbreti jo nė detyrė", tha Berisha.

Ngushėllime nga Kosova

Liderėt institucionalė e politikė tė Kosovės ngushėllojnė familjen Zogu dhe drejtuesit e institucioneve tė shtetit shqiptar pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut.

Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, ngushėlloi familjen pas ndarjes nga jeta tė Leka Zogut. “Me kėtė rast”, thotė ajo, “vlerėsojmė lart kontributin e familjes mbretėrore nė ndėrtimin e shtetit dhe demokracisė shqiptare dhe punėn, pėrherė nė tė mirė tė Kombit”. "Qytetarėt e Kosovės e ruajnė kujtimin pėr Mbretin e Shqiptarėve N.M.T. Leka I Zogu, i cili gjithmonė dhe nė ēdo rast ishte me Kosovėn", thekson Presidentja Jahjaga, duke shprehur ngushėllimet mė tė thella pėr familjen Zogu dhe pėr mbarė kombin shqiptar.

"Nė emėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe nė emrin tim pranoni ngushėllimet mė tė sinqerta pėr humbjen e mė tė dashurit tuaj, Leka Zogut tė Parė”, thuhet nė mesazhin e ngushėllimit tė kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi. Ai vlerėson se, "Leka Zogu i Parė ishte njė figurė e rėndėsishme, qė pėrballoi shumė vėshtirėsi nė jetėn e tij, qė lanė gjurmė nė kujtesėn e popullit shqiptar".

Lideri i opozitės kosovare, kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa, nė mesazhin e tij tė ngushėllimit, shprehet: “Nė kėtė ditė tė rėndė, mė lejoni qė nė emėr tė LDK-sė, tė strukturave udhėheqėse tė saj dhe tė anėtarėsisė sė gjerė, dhe nė emrin tim personal t’Ju shpreh dhembjen dhe ngushėllimet mė tė sinqerta pėr humbjen e madhe”, shton ai. “Lidhja Demokratike e Kosovės vlerėson se Familja Mbretėrore Shqiptare ėshtė njė nga simbolet e mėdha kombėtare dhe si e tillė duhet tė ruhet gjithmonė”, thekson Mustafa duke shtuar se kjo parti gjithmonė do ta vlerėsojė Familjen Mbretėrore si njė vlerė tė paēmuar e tė pazėvendėsueshme kombėtare.

Presidenti Bamir Topi u shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta familjarėve tė Leka Zogut

Nėpėrmjet njė mesazhi tė publikuar nė faqen e presidencės, kreu i shtetit shprehet se "nė kėto momente tė trishtueshme dhe tė vėshtira pėr ju, mė lejoni qė nė emėr tė shtetit shqiptar dhe timin personal, t’ju shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta".

Nė mesazhin e tij, Topi thekson se "Leka Zogu I pati njė jetė tė vėshtirė, por pavarėsisht nga fatet e jetės, ai nuk reshti nė asnjė ēast duke punuar me pėrkushtim e dashuri nė mbrojtjen dhe promovimin e ēėshtjes shqiptare. Nė kujtesėn tonė kombėtare kanė mbetur tė gjalla pėrpjekjet dhe roli i tij aktiv pėr rrėzimin e sistemit komunist, dhe, gjatė tranzicionit, pėr lartėsimin e vlerave kombėtare dhe nxitjen e proceseve integruese tė Shqipėrisė".

"Ndarja nga jeta ėshtė njė humbje e madhe pėr ju, pėr tė afėrmit, pėr tė gjithė ata qė e njohėn nga afėr dhe pėr bashkatdhetarėt",pėrfundon mesazhi i ngushėllimit pėr familjen Zogu nga Presidenti Topi.

Ministri i Shėndetėsisė: “Leka Zogu vdiq pas njė arresti kardiak tė pėrsėritur”

Ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili ka njoftuar pėr mediat se vdekja e Leka Zogut erdhi si pasojė e njė arresti kardiak tė pėrsėritur.

“Gjendja shėndetėsore shkoi duke u rėnduar pėr shkak tė problemeve tė vjetra tė shėndetit, duke e bėrė tė pamundur trajtimin pėrfundimtar me sukses si do tė donim. Pak kohė mė parė ėshtė bėrė arrest kardiak i pėrsėritur dhe ėshtė ndarė nga jeta. Ky ėshtė hidhėrim pėr tė gjithė, edhe pėr grupin e mjekėve qė ndoqi shėndetin e tij me shpresėn e madhe qė natyra do ishte aleat mė i madh”- tha Vasili gjatė njė deklarate nga spitali i Neurokirurgjisė nė QSUT.

Vasili, shtoi se gjatė kohės sė shtrimit nė spital, ai ėshtė ndjekur nga njė staf i specializuar mjekėsh.

Leka, i biri i Ahmet Zogut, ka ndėrruar jetė sot nė mėngjes. Ai ishte shtruar mė 15 nėntor 2011, nė QSUT "Nėnė Tereza", nė pavijonin e reanimacionit neurokirurgjik.

Leka Zogu po mjekohej pėr vuajtje multisistemike, ku mbizotėronte vuajtja e zemrės dhe e mushkėrive dhe gjendja e tij ishte mė e rėndė se herė tė mėparshme.

Kishte lindur mė 5 prill 1939.

Leka Zogu bėri njė pėrpjekje tė parė pėr tė ringjallur dhe ushqyer idenė e monarkisė nė fillim tė viteve ’90.

Pas njė jete tė gjatė nė mėrgim, i larguar nga vendi qė kur kishte vetėm pak ditė jetė, nė prill tė 1939, ai shkeli pėr herė tė parė nė Tiranė nė nėntor tė vitit 1993, me njė vizitė tė papritur kur u ul nė aeroportin e Rinasit me njė avion privat.

Leka Zogu u rikthye pėrfundimisht, sė bashku me familjen pėr tė jetuar nė Shqipėri, nė qershor tė vitit 2002.

Lexo edhe: Rikthimi i qytetarit Leka Zogu apo i aspirantit pėr mbret tė shqiptarėve?

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=73148

Fjalet e fundit te Leka Zogut: “S“mund tė vdes nė ditėn e pavarėsisė”

ELTON QYNO

01/12/2011  Zbardhet beteja me vdekjen qė Leka Zogu bėri, pėr tė mos u ndarė nga jeta ditėn e 99 vjetorit tė pavarėsisė 

Infermierja: Ēfarė e mundonte trashėgimtarin e fronit mbretėror para se tė binte nė koma 

TIRANE-Dėshira e madhe pėr tė qenė mes tė gjallėve, ndjenja kombėtare dhe zemra e fortė kanė mbajtur nė jetė, mbretin Leka Zogu I, gjatė ditėve festive tė 99-vjetorit tė pavarėsisė dhe ēlirimit tė Shqipėrisė. Si njė atdhetar i zhuritur pėr tokėn mėmė, zemra e mbretit ka rrahur deri nė mėngjesin e ditės sė djeshme, megjithėse prej tre ditėsh trupi qėndronte nė gjendje kome nė reanimacionin e Neurokirurgjisė, nė Spitalin Nr. 5 nė Qendrėn Spitalore Universitare nė Tiranė. Nė orėn 08:45 gjithēka ka pushuar, ēka ka sjellė dhe vdekjen zyrtare tė trashėgimtarit tė fronit mbretėror. Burime pranė stafit mjekėsor tė spitalit, thanė pėr gazetėn “Metropol” se mbreti ndodhej prej tre ditėsh nė gjendje kome, dhe se nė jetė e mbante vetėm dėshira pėr tė qenė mes njerėzve tė gjallė nė festimin e 99-vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė. “Nuk mund tė vdes nė ditėn, kur tan Shqipėria ėshtė bashkue dhe e lirė”,-kjo duket se ishte dhe fjalia e fundit qė ėshtė pėrmendur mė shpesh nga i ndjeri. Njė infermiere brenda stafit mjekėsor tregon se si Leka i I, nuk dorėzohej edhe pse frymėmarrjen e kishte artificiale. “Nė jetė e mbante vetėm zemra, pasi mushkėritė nuk ishin nė gjendje tė punonin dhe tė thithnin oksigjen. Zemra e fortė dhe dėshira pėr tė mos u dorėzuar nė ditėn e festės sė pavarėsisė, bėnė qė mbreti tė mbyllė sytė ditėn e sotme”,-tregon njė nga infermieret e reanimacionit tė Neurokirurgjisė, e cila ka asistuar nė kurimin e Laka Zogut tė I. Mė tej infermieria shton se nga stafi mjekėsor u bėnė pėrpjekjet maksimale pėr tė pėrmirėsuar gjendjen shėndetėsore tė mbretit, por njė gjė e tillė nuk u arrit pėr shkak tė fibrilacion arterial, nė formėn e aritmisė qė pėsoi disa herė. Ajo shton se gjatė tre ditėve qė mbreti qėndroi nė reanimacion nė gjendje kome, ai pati vizita nga shumė njerėz tė njohur, por dhe pėrfaqėsues tė ambasadave tė huaja. Sipas saj, nuk munguan as dhe persona tė ardhur nga Franca, Belgjika dhe Amerika, persona qė duket se i kanė qėndruar pėr krah familjes mbretėrore shqiptare, kur kjo e fundit ndodhej nė mėrgim. Ndėrkohė qė ēdo ditė mbreti 72-vjeēar vizitohej nga doktori Mentor Petrela si dhe drejtori i qendrės spitalore “Nėnė Tereza” Sajmir Ivziu. Vėmendje maksimale ndaj shėndetit tė Lekės sė I ka treguar dhe ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili, duke u interesuar vetė disa herė nė sallėn e reanimacionit ku ndodhej i shtruar 72-vjeēari Leka Zogu i I. 

Vizita nga Franca e Belgjika 

Gjatė periudhės dyjavore qė qėndroi i shtruar nė spitalin nr. 5 nė QSUT, Leka Zogu pati vizita tė shumta nga shqiptarė qė kanė qėndruar sė bashku me tė nė periudhėn kur ai dhe familja e tij ndodhej nė emigracion. Vizitorė nga Franca, Belgjika madje dhe Amerika kanė udhėtuar pėr tė parė pėr herėn e fundit mbretin e tyre. Stafi mjekėsor tregon se vizitorėt qėndronin ēdo ditė nga 1 deri nė 2 orė, ku interesoheshin pėr tė rejat e fundit qė dilnin nga analizat mjekėsore dhe grupi i mjekėve qė ishte ngarkuar pėr kurimin shėndetėsor tė 72-vjeēarit Leka Zogu i parė. 

Dy orė pas vdekjes 

Rreth 2 orė pas vdekjes, zėdhėnėsi i Familjes Mbretėrore konfirmoi se Leka Zogu ndėrroi jetė tė mėrkurėn, 30 nėntor ora 08:45 minuta nė repartin e Neurologjisė. Pėrfaqėsuesi i Oborrit Mbretėror, Sulejman Gjana, deklaroi se Leka Zogu mjekohej nga vuajtje multisistemike, ku mbizotėronte vuajtja e zemrės dhe aparati i mushkėrive. 

16 nėntor 2011 

Pikėrisht nė kėtė datė 72-vjeēari Leka Zogu ėshtė shtruar nė repartin e Neurologjisė, ku pas dy javė ai ka ndėrruar jetė. Gjatė kėsaj periudhe ai ėshtė mbajtur nėn kurimin sistematik tė mjekėve tė cilėt, falė frymėmarrjes artificiale dhe metodave tė tjera mjekėsore kishin shpresa pėr pėrmirėsimin e gjendjes shėndetėsore tė trashėgimtarit tė fronit mbretėror. 

Ērregullime multisistemike 

Kjo ishte diagnoza qė mjekėt e QSUT-sė i kishin vendosur trashėgimtarit tė parė tė fronit mbretėror. Nga analizat e bėra, u konstatua se sistemi trupor i Leka Zogut kishte humbur ekuilibrin e tij. Aparati i frymėmarrjes sė mushkėrive, por dhe zemra shfaqnin ērregullime tė njėpasnjėshme, ēka vėshtirėsonin dhe transportimin e Leka Zogut jashtė shtetit. 

Ministria e Shėndetėsisė kishte plotėsuar dokumentet e nevojshme 



Pėrkeqėsimi i shėndetit anuloi kurimin nė SHBA 



Pritet tė vijė Reno, deputeti i partisė sė Sargozisė 



TIRANE- Pėrkeqėsimi i gjendjes shėndetėsore tė trashėgimtarit tė parė tė mbretėrisė Shqiptare Leka Zogu solli reagimin e menjėhershėm tė instancave shtetėrore. Nė pamundėsi pėr ta kuruar me mjete mė profesionale, Ministria e Shėndetėsisė urdhėroi pėrpilimin e dokumentacionit me qėllim transportimin nė drejtim tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, ku Leka I do tė merrte kurimin e nevojshėm. Nga sa mėsohet, i gjithė dokumentacioni ishte pėrpiluar, por ajo qė pengoi instancat shtetėrore pėr dėrgimin e Zogut nė Amerikė ishte gjendja shėndetėsore tepėr e rėnduar e tij. Udhėtimi i gjatė nė atė gjendje nuk garantonte jetėgjatėsinė e mbretit Leka I. nisur nga kjo situatė, instancat shtetėrore kanė vendosur tė lėnė pėr njė periudhė tė mė vonshme, nė rast se shėndeti i Lekės do tė pėrmirėsohej. Por njė gjė e tillė nuk ėshtė arritur, pėr shkak se nė mėngjesin e djeshėm zemra e Leka Zogut I ka pushuar sė rrahuri. Ndėrkohė familja mbretėrore ėshtė nė pritje tė tė afėrmve tė saj nga Amerika, Franca, Italia, Turqia. Sipas 78-vjeēarit Skėnder Zogu, do tė vijnė disa kushėrinj tė afėrt. “Nga Turqia do tė vijė Ergun Zogu, nipi i Zija pashė Zogollit, vėllai i Xhemal pashė Zogollit, babai i Ahmetit dhe imi, Xhelal beut. Nga Franca ka ardhur zonja Silvian Myzelje, e njohur si “tezja e shqiptarėve”, e cila ka dėrguar shumė ndihma humanitare nė tė shkuarėn. Motra e Geraldinės, nga Marseja, vjen me djalin e saj, Reno, i cili ėshtė deputet nė Francė me partinė e Presidentit Sarkozi. Vijnė kushėrinj nga Amerika, vjen Sermet Agolli (Dushishti), nipi i mbretit Zog. Janė dėrguar ftesa te mbretėria e Belgjikės, me tė cilėn ka pasur marrėdhėnie tė ngushta. Ėshtė ftuar monarku i Jordanisė, Arabisė Saudite dhe i Spanjės”, - shprehet nipi i Ahmet Zogut. Ky i fundit shton se pas pėrfundimit tė ceremonisė sė varrimit nė ditėt nė vijim do tė kryhet dhe transferimi i kurorės mbretėrore te Leka Zogu II. Momentalisht ky i fundit punon pranė Ministrisė sė Brendshme dhe shumė shpejt do tė shpallet mbret i shqiptarėve. 

Mbretėritė e ftuara 

Mbretėritė me tė cilat familja mbretėrore shqiptare ka pasur shumė marrėdhėnie janė ftuar tė jenė tė pranishme nė ceremoninė e varrimit. Sipas Skėnder Zogut, ėshtė ftuar monarku i Jordanisė, Arabisė Saudite dhe Spanjės. Kėto tri mbretėri e kanė mbėshtetur familjen e Zogut gjatė periudhės prej 58 vitesh, kur familja ka qėndruar nė mėrgim. 

Zogistėt tė bashkuar 

Ashtu si nė vdekjen e Ahmet Zogut nė Paris, simpatizantėt e familjes janė bashkuar, duke i dhėnė ngushėllime familjes mbretėrore. Pritet qė ata tė mblidhen nga tė katėr anėt e botės, ku janė vendosur pėr tė qenė pjesėmarrės nė ceremoninė e varrimit tė mbretit tė tyre, trashėgimtarit tė parė tė fronit mbretėror Leka Zogu. 

Sot vendoset vendi se ku do prehet mbreti Leka i I 

Familja: Ne kemi bėrė propozimet tona, komisioni e vendos 

Skėnder Zogu, nipi i 

Ahmet Zogut, e Spahia 

presin ngushėllimet 

ELTON QYNO 

TIRANE- Atmosfera nė rezidencėn mbretėrore ka qenė e heshtur, ku njerėz tė familjes, mbėshtetės tė mbretėrisė, por dhe pėrfaqėsues tė forcave politike, kanė marrė pjesė nė ngushėllime. Sulejman Ngjana, zėdhėnėsi i familjes mbretėrore, organizonte ēdo gjė dhe drejtonte vizitorėt pėr te salloni i pritjes sė ngushėllimeve, ku qėndronin tė ulur nipi i mbretit Ahmet Zogu, Skėnder Zogu, i ardhur menjėherė nga Parisi, dhe kryetari i partisė “Lėvizja e Legalitetit” Ekrem Spahia. Sipas riteve dhe zakoneve popullore, Skėnder Zogu dhe Ekrem Spahia nderonin vizitorėt qė kishin ardhur pėr ngushėllime nė rezidencėn mbretėrore. Ndėrkohė nė oborrin e rezidencės qėndronin simpatizantėt e mbretit dhe tė familjes mbretėrore. 

Dy orė homazhe 

Sulejman Ngjana pohoi pėr gazetėn “Metropol” se trupi i 72-vjeēarit tė ndjerė Leka Zogu nuk do tė transportohet nė rezidencėn mbretėrore, por do qėndrojė nė morgun e spitalit. “Qeveria ka shpallur qė ceremonia e varrimit tė mbretit Leka I do tė kryhet sipas njė protokolli shtetėror dhe pėr kėtė ėshtė ngritur njė komision, qė udhėhiqet nga ministri i Jashtėm Haxhinasto. Ditėn e sotme do tė vendoset dhe vendi se ku do prehet trupi i pajetė i Lekės, nė Varrezat e Dėshmorėve apo diku tjetėr. Ne kemi bėrė kėrkesat tona lidhur me vendin se ku duhet tė prehet trupi i pajetė, por gjithsesi sot do njoftoheni lidhur me vendimin e qeverisė se ku do tė varroset mbreti Leka I. Ndėrsa pėr sa u pėrket homazheve zyrtare, ato janė pėrcaktuar qė tė kryhen ditėn e shtunė nė orėn 10:00 deri mė 12:00 nė hollin e kuvendit tė Shqipėrisė”, -shprehet pėr gazetėn Sulejman Ngjana. 

Mbretėritė e huaja 

I pyetur nga gazeta nėse familja mbretėrore kishte njoftuar apo nėse ka marrė ngushėllime nga mbretėritė e tjera tė Europės, Ngjana shton se janė marrė disa telegrame ngushėllimi, duke mos pranuar tė bėjė publikė emrat e mbretėrive. Mė tej ai shton se Ministria e Jashtme po kujdeset maksimalisht pėr njoftimin e tė gjitha zyrave mbretėrore, tė cilat ende s’kanė konfirmuar nėse do dėrgojnė pėrfaqėsuesit e tyre pėr homazhe ose jo. Pavarėsisht se sot pritet vendimi i komisionit qė do pėrcaktojė vendin se ku do prehet trupi i Leka Zogut, pritet qė ai tė jetė nė varrezat publike tė Tufinės. Ende njė gjė e tillė nuk ėshtė konfirmuar zyrtarisht, por zėra pranė familjes e pohojnė njė gjė tė tillė. 

Beqir Ajazi nė rezidencė 

Mes tė pranishmėve qė kishin mbėrritur nė rezidencė pėr ngushėllime ishte dhe Beqir Ajazi, qė konsiderohet nga legalistėt si i fundit i kongresit tė Legalitetit qė u organizua nga Abaz Kupi gjatė viteve tė para tė luftės. Nė njė prononcim ai tregon se e ka ndjekur familjen mbretėrore nė disa vende tė Evropės, por mė pas ka vendosur tė kthehet nė Shqipėri, ku pas mbėrritjes ėshtė arrestuar nga regjimi komunist dhe ėshtė dėnuar me dhjetėra vjet burg si pėrkrahės i trashėgimtarit tė fronit mbretėror Leka Zogu I. 

Historia e njė jete nė mėrgim tė pretendentit pėr fronin mbretėror Leka Zogu I 

Largohet vetėm dyditėsh, pėr tė vdekur pas 72 vjetėsh 

Leka Zogu I, djali i vetėm i mbretit Ahmet Zogu, lindi mė 5 prill 1939 nė Tiranė, dy ditė para pushtimit tė vendit nga Italia fashiste. Gjatė qėndrimit tė familjes mbretėrore nė Egjipt nė vitin 1946, princi Leka filloi studimet nė kolegjin britanik “Victori Collegie” tė Aleksandrisė dhe mė pas nė “British Boys School”, tė cilat i pėrfundoi me rezultate tė shkėlqyera nė vitin 1954. Pas transferimit tė familjes mbretėrore nė Francė nė vitin 1955, princi Leka, tashmė 16-vjeēar, regjistrohet nė kolegjin e famshėm “Vilare Ailange Kolegie” tė Olonit, nė Zvicėr, ku mori edhe diplomėn “Matriculation of Oxford” nė vitin 1956. Nė vitet 1956–958 princi Leka vazhdoi studimet nė Akademinė Ushtarake Mbretėrore tė Sund’hurstit nė Londėr (Royal Military Academy), ku pas diplomimit me rezultate tė shkėlqyera mori titullin “oficer” me gradėn “toger”. Nė vijim ai studioi pėr shkenca politike dhe ekonomike nė “Universite De Sorbone” tė Francės, ku ndoqi gjithashtu edhe kursin intensiv tė gjuhėve orientale. Mė 5 prill 1957, me rastin e 18-vjetorit tė lindjes, nė prani tė personaliteteve mė tė njohura tė botės shqiptare nė emigracion dhe tė miqve tė huaj nga mė tė shquarit, mbreti Zog, pasi e dekoroi personalisht me kolanin e Shqipėrisė, e shpalli solemnisht princin Leka i Parė trashėgimtar tė kurorės mbretėrore shqiptare. Ndėrsa mė 15 prill 1961, nė ceremoninė speciale tė organizuar nė hotelin “Bristol” tė Parisit, nė prani tė ish-deputetėve tė parlamentit tė Mbretėrisė Shqiptare, si dhe tė 70 delegatėve tė pėrzgjedhur nga e gjithė mėrgata, Asambleja Provizore e mbledhur zyrtarisht, nė bazė tė artikujve 51 dhe 55 tė Statutit Themeltar tė Mbretėrisė Shqiptare, e shpalli dhe e kurorėzoi unanimisht princin Leka si mbret i shqiptarėve. Pas kėsaj, nė pėrputhje me nenin 56 tė Statutit, sovrani i ri bėri betimin formal kushtetues si mbret i shqiptarėve. 

Leka Zogu u pėrkushtua pėr pėrmbushjen e detyrimeve prej sovrani para bashkatdhetarėve nė mbarė Evropėn dhe nė vendet arabe gjatė 5 vjetve tė para pas kurorėzimit (1961–1966). Nė vitin 1967 veprimtaria politike e tij nė dobi tė ēėshtjes kombėtare dhe intensifikimi i kontakteve me bashkatdhetarėt njohėn kulmin pas vizitės nė SHBA nė verėn dhe vjeshtėn e kėtij viti. Nė vitin 1972 pretendenti i fronit mbretėror bėhet nismėtar i zhvillimit tė Kuvendit tė Madridit, i cili kishte pėr qėllim bashkimin e tė gjitha forcave politike tė emigracionit politik dhe jopolitik shqiptar nėn moton e famshme “Atdheu mbi tė gjitha”. Viti 1975 shėnoi ngjarjen mė tė rėndėsishme nė gjirin e familjes mbretėrore dhe garantoi trashėgiminė e kurorės sė dinastisė mbretėrore shqiptare nėpėrmjet martesės sė Leka Zogut tė Parė me mbretėreshėn Susanė. Pretendenti i fronit bėri njė pėrpjekje tė parė pėr tė ringjallur dhe ushqyer idenė e monarkisė nė fillim tė viteve ’90. Pas njė jete tė gjatė nė mėrgim, i larguar nga vendi qė kur kishte vetėm dy ditė jetė, nė prill tė 1939, ai shkeli pėr herė tė parė nė Tiranė nė nėntor 1993, me njė vizitė tė papritur, kur u ul nė aeroportin e Rinasit me njė avion privat, vizitė e cila nuk u lejua nga autoritetet e asaj kohe. Nė vitin 1997 drejtoi njė protestė pėrpara KQZ-sė, ku monarkistėt pretendonin manipulim nė lidhjen votimin pėr sistemin qė u bė atė vit sė bashku me zgjedhjet e parakohshme. Leka Zogu I u rikthye pėrfundimisht sė bashku me familjen pėr tė jetuar nė Shqipėri nė qershor tė vitit 2002. Prej kohėsh, pėr shkak tė shėndetit tė pėrkeqėsuar, Leka Zogu i Parė ishte tėrhequr thuajse plotėsisht nga jeta aktive politike dhe shoqėrore. Nė vend tė tij funksionet publike kryhen nga i biri, princi Leka II, dhe drejtuesit e Partisė sė Legalitetit, tė cilėt janė pro monarkisė. 

Intervistė e mbretit Ahmet Zogu dhėnė gazetės “Daily Herald” nė vitin 1934 

Shqipėria nuk mund tė jetė protektorat i askujt 

Durrės, Shqipėri, 15 tetor 1934 

Shqipėria, mė i vogli shtet i Evropės dhe e kėrcėnuar prej dy anėve nga fqinj tė fuqishėm, do tė japė njė shembull tė pėrbotshėm nė ēarmatim. Gjysma e ushtrisė sė saj do tė kthehet nė forca bujqėsore punėtorėsh, duke punuar arat, kurse gjysma tjetėr do tė rezervohet pėr tė ruajtur qetėsinė e brendshme, duke pasur po tė njėjtėn komandė si xhandarmėria. Plani drastik i tij (Zogut) nė kryerjen e kėsaj reforme dhe arsyet e saj m’u shpjeguan prej mbretit Zog nė njė audiencė qė mė dha nė vilėn e tij verore nė plazhin e Durrėsit. 

* * * 



Vila ėshtė njė godinė e thjeshtė njėkatėshe, e ndėrtuar mbi binarė tė shtyrė nė det dhe njeriu nuk do tė mund ta dallonte prej godinash tė njėjta qė ndėrtohen kudo, veēse prej dy rojash. Burra tė fortė mali, veshur me uniforma ngjyrė jeshile, tė cilėt qėndronin nė fund tė shkallėve tė vilės. Prej vilės mbretėrore brenda nė det shtrihet njė pir e vogėl, qė mbreti e pėrdor pėr t’u zhytur, kurse e vetmja anije e Marinės Shqiptare, njė anije ruajtėse e vogėl, gjithmonė endet 100 jard, kur mbreti Zog dėshiron tė bėj banjė. Me pranimin tim, mbreti Zog thyen zakonin e caktuar pėr tė mos ftuar kurrė vizitorė tė huaj gjatė pushimeve tė tij verore nė plazh. Por ai tha se ishte tepėr i gėzuar t’u tregonte lexuesve tė njė fletoreje tė madhe Britanike se ēfarė ishte duke bėrė pėr shtetin e tij tė vogėl, por kryelartė. Ai mė foli mė se njė orė nė dhomėn e tij tė studimit, me muret e bojatisura, nė tė cilat vareshin piktura tė kostumeve kombėtare dhe tė pamjeve tė vendit. Mobilet e kėsaj dhome pėrbėheshin nga njė tavolinė e thjeshtė ahu, njė etazher, dy tavolinave mė tė vogla dhe disa karrigeve ngjyrė kafeje. “Shqipėria, - tha mbreti i veshur me njė rrobė stofi ngjyrėkafe tė hapur, kėmishė mėndafshi dhe kravatė, - nuk do tė jetė protektorat i askujt. Ajo ka vendosur tė ruajė vetėqeverimin e saj, qė nuk ėshtė vetėm interes personal, por esencial pėr paqen evropiane.” Fjalė demonstrative pas presionit tė anijeve italiane nė Durrės nė muajin korrik, qė qe gati duke hapur njė konflikt italo-jugosllav. 

* * * 

“Megjithatė, ne jemi njė vend i varfėr. Nuk kemi aeroplanė ushtarakė, tanke ose artileri tė rėndė, ashtu siē kanė fqinjėt tanė, edhe nuk mundemi me i pasė. 

Shqipėria ka nevojė kryesore tė shpenzojė para nė pėrparimin e saj bujqėsor. Kam pėrgatitur njė projektligj, qė do t’i parashtrohet parlamentit, me anė tė tė cilit gjysma e rekrutėve tė ushtrisė sė tanishme do tė caktohet pėr tė punuar fushėn e begatshme tė Myzeqesė (nė Shqipėrinė e Mesme). Gjithashtu ata do tė marrin instruksione mbi metodat e reja bujqėsore, kėshtu qė kėto do tė pėrhapen gradualisht nė tė gjithė vendin. Gjysma tjetėr e ushtrisė do tė pėrdoret pėr tė mbajtur sigurinė e brendshme nėn po atė komandė si xhandarmėria.” Mbreti Zog ėshtė njė realist, njė njeri qė sheh qartė se Shqipėria nuk mund tė mbrojė veten e saj nga invazionet e mundshme vetėm me luftime kėmbėsorie. Dhe se i vetmi sigurim i saj qėndron nė sigurinė kolektive tė Lidhjes sė Kombeve. Vetėm konservatorėt kėrkojnė mbajtjen e njė ushtrie tė vėrtetė. Mbreti ėshtė mė tepėr radikal e pėrparimtarė se cilido prej ministrave tė tij. E pyeta mbretin se asnjė xhandarė nuk mundet tė emėrohet dhe asnjė polic nuk mundet tė shkarkohet pa dijeninė e tij, se ēka mendonte se ishin sipas mendimit tė tij detyrat e njė mbreti nė kohėt e sotme. “Njė mbret, - u pėrgjigj, - duhet tė jetė njė udhėheqės dhe njė mėsues i popullit tė tij. Njeriu nuk mund tė mėsojė njė fėmijė prej 5 vjeēėsh po nė atė mėnyrė si mund tė mėsojė dhe sillet kundrejt njė djaloshi tė rritur. Jemi duke luftuar me analfabetizmin. Disa vjet pėrpara shkollat tona numėronin deri nė 2000 nxėnės, kurse sot ato kanė 60 000 dhe nė pėrparimin e kėsaj gjendjeje fuqitė dhe pėrgjegjėsitė e tė zgjedhurve nga populli do tė shtohen. Unė nuk besoj nė tė drejtat e shenjta tė mbretėrve, fuqia nuk vjen prej qielli, por prej sė poshtmi, nga populli. Gjithashtu nuk besoj se demokracia ėshtė nė gjendje dekadence. Edhe nė ato shtete ku ajo ėshtė zhdukur, besoj se dėshirojnė tė rikthehet, se ato e dinė se fuqia vjen nga poshtė. Do ta ndiej misionin mė tė madh tė jetės sime tė mbaruar, - tha mbreti, - kur gjendja dhe kultura e grave nė Shqipėri tė mbėrrijė si nė nivelin e grave tė shteteve ballkanike e pastaj si tė atyre tė oksidentit. Kjo do tė thotė njė evolucion i ngadalshėm, mbasi kemi mjaft paragjykime pėr tė kaluar, e pasi tė realizohet kjo natyrisht do tė zbatohet dhe e drejta pėr tė votuar nga gratė. Gjendja e lartė e grave ėshtė besoj njė nga faktorėt mė tė mėdhenj nė fuqinė e njė shteti. Kam dhėnė urdhra, madje, qė gratė tė vendosen dhe nė poste zyrtare kudo qė tė jetė e mundur. Dhe kjo nė njė vend ku kėtu e disa vjet pėrpara gratė konsideroheshin si njė pronė e luajtshme.” Pastaj mbreti vazhdoj tė shpjegojė se si nė njė tė ardhme tė afėrme, nė njė plan tjetėr tė tij, do tė rregullonte klube bisedimesh nėpėr qytete dhe katunde, ku do tė kenė buletine e fletore lajmesh. Nė kėtė mėnyrė do tė ngrihej niveli i inteligjencės sė masės sė re. Kur ai fliste disa dallgė rrihnin rrėzėn e dritares sė tij tė ēelur qė shihte nga deti. Vetėm rrallė njė buzėqeshje e vogėl ndriēonte sytė e tij tė kaltėr. Mbreti Zog, kur u ngrit pėr tė mė shtrėnguar dorėn, mu duk se ishte sundimtari mė i vetmuar i Evropės. Tashti ėshtė 40 vjeē dhe qė prej kohės sė luftės, si ministėr, kryeministėr, kryetar republike e pastaj si mbret, ka luajtur pjesėn kryesore tė formimit tė Shqipėrisė si komb. Sot ai mban barrėn kryesore tė qeverisė mbi supe. Vendi i tij ėshtė shumė i vogėl, i varfėr dhe fqinjėt e tij hedhin vazhdimisht sy lakmues mbi tė.¹ 

-------------------------------------------------------------------- 

http://www.gazeta55.al/index.php?kat=aktualitet&artikulli=24272

Berisha: Leka Zogu i Parė, kontribut pėr lirinė nė Shqipėri dhe Kosovė

01-12-2011 / Gazeta 55Berisha: Leka Zogu i Parė, kontribut pėr lirinė nė Shqipėri dhe Kosovė

Ndarja e nga jeta e pretendentit pėr Fronin Mbretėror, Leka i I, Kryeministri Berisha zhvillon homazhe pranė rezidencės mbretėrore



Kryeministri Sali Berisha sė bashku me bashkėshorten zhvilluan dje nė mbrėmje homazhe pranė rezidencės mbretėrore nė nderim tė Leka Zogut tė Parė. Berisha shprehu ngushėllime pėr ndarjen nga jeta e Pretendentit tė Fronit Mbretėror, ndėrsa e vlerėsoi atė pėr kontributin e dhėnė pėr lirinė e shqiptarėve. “I shpreh ngushėllime familjes Mbretėrore. Vdekja e Leka Zogut tė Parė ėshtė njė humbje e madhe. Leka Zogu ka qenė mbėshtetės i lirisė sė shqiptarėve. Nderim pėr kontributin e tij nė mbėshtetje tė Shqipėrisė dhe Kosovės. Sot shqiptarėt janė tė bashkuar pėr humbjen e Leka Zogut tė Parė”- u shpreh Berisha, pas vizitės ngushėlluese tek Familja Mbretėrore.

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.panorama.com.al/aktualitet/shuhet-leka-zogu-varrimi-me-uniforme-ushtarake/

Shuhet Leka Zogu, varrimi me uniformė ushtarake. Detajet e ceremonisė

Aktualitet

Pas mė shumė se dy javėsh i shtruar nė spital, ndėrroi jetė dje nė moshėn 72-vjeēare pretendenti pėr fronin mbretėror,Leka Zogu i Parė.

Nga sa pohuan mjekėt, ai nuk ka mundur t’i mbijetojė arrestit kardiak (infarkt), i dyti brenda pesė ditėsh. “Ka qenė gjatė gjithė kohės i vetėdijshėm deri nė momentin kur pėsoi fibrilacionin arterial, i cili mė pas e ēoi nė arrest kardiak”, konfirmuan bluzat e bardha. Gati dy orė pas vdekjes, zėdhėnėsi i familjes mbretėrore, me anė tė njė deklarate pėr mediat, konfirmoi lajmin. “Sot, nė orėn 08:45, nė klinikėn e neurologjisė ka pushuar zemra e naltmadhėnisė Leka Zogu I. Naltmadhėnia pushoi sė marri frymė nga vuajtja e zemrės dhe mushkėrive”, tha pėrfaqėsuesi i oborrit mbretėror, Sulejman Gjana. Sipas tij, tė premten, mė 25 nėntor, Leka Zogu pėsoi arrest kardiak dhe funksioni i zemrės ishte i pamjaftueshėm pėr tė mbajtur nė punė organet jetėsore. “Prej disa ditėsh mbreti jetonte nėpėrmjet intubimimit. Falėnderojmė mjekėt pėr shėrbimin e specializuar. Familja mbretėrore ngushėllon popullin shqiptar pėr humbjen e mbretit legjitim”, tha Gjana. Ndėrkaq, burime nga stafi i mjekėve pohuan se ditėt e fundit, njė pjesė e organeve tė Leka Zogut kishin dalė tėrėsisht jashtė funksionit. “Tė paktėn pesė ditėt e fundit gjendja shėndetėsore ka qenė mjaft e rėndė, mund tė themi nė kufijtė e rrezikut pėr jetėn”, thanė mjekėt.
PESĖMBĖDHJETĖ DITĖ NĖ SPITAL Pėr mė shumė se dy javė pretendenti pėr fronin mbretėror, Leka Zogu I, ka qėndruar i shtruar nė reanimacionin e shėrbimit tė neurokirurgjisė nė spitalin “Nėnė Tereza”. Ai ėshtė sjellė pasditen e datės 15 nėntor me urgjencė pasi shfaqi vėshtirėsi nė frymėmarrje. Leka Zogu ėshtė mjekuar pėr vuajtje mitisistemike tė organizmit, ku mbizotėronin zemra dhe mushkėritė. Jo pa qėllim u zgjodh reanimacioni i neurokirurgjisė pėr tė trajtuar pretendentin e fronit mbretėror, pasi shefi i kėtij shėrbimi, Mentor Petrela, mėsohet se ka qenė mjeku personal i Leka Zogut pėr vite me radhė. Tri ditė pas shtrimit, Petrela, gjatė njė prononcimi pėr mediat, sqaroi diagnozėn. Sipas Petrelės, ai vuante nė mėnyrė kronike nga dėmtime tė disa organeve, tė cilat pėr shkak tė moshės janė pėrkeqėsuar nė funksionimin e tyre. “Bėhet fjalė pėr njė sėmundje qė quhet multisistemike, qė do tė thotė se janė disa sisteme, tė cilat janė tė interesuara (tė prekura) dhe qė kanė sjellė njė vuajtje”, deklaroi dy javė mė parė Mentor Petrela. Ai nuk ka qenė i pranishėm nė momentin kur Leka zogu ka dhėnė shpirt, pėr shkak tė njė udhėtimi jashtė vendit.
PĖRMIRĖSIMI I PĖRKOHSHĖM Njė javė pas shtrimit mjekėt u shprehėn optimistė pėr gjendjen shėndetėsore tė pretendentit tė fronit mbretėror, pasi pati pėrmirėsime. “Ėshtė i vetėdijshėm dhe shfaq njė stabilizim tė gjendjes shėndetėsore. Por rreziku pėr jetėn mbetet”, tha Mentor Petrela mė 20 nėntor. Shpresat e stafit tė mjekėve nisėn tė zbehen pak ditė mė pas, kur pretendenti pėr fronin mbretėror nisi tė pėrkeqėsohej sėrish deri kur mė 25 nėntor ai kaloi infarktin e parė. “U mbajt disa orė nė intubim me oksigjen dhe kujtuam se e humbėm. Por u kthye sėrish nė jetė. Qė prej asaj dite gjendja shėndetėsore ka qenė e rėndė, por u pėrkeqėsua mė shumė pas ditės sė hėnė”, pohuan burime nga stafi i mjekėve. Sipas tyre, nė tė tilla raste pėrmirėsimi i shėndetit ndodh pėr periudha tė shkurtra kohore. “Prandaj nuk mund tė flitet me siguri. Edhe vetė pacienti duket sikur po e kalon sėmundjen, por nė fakt janė diagnoza qė pėrgjithėsisht ēojnė nė humbje tė jetės”, thanė mjekėt. Pėrgjatė gjithė kohės nė reanimacion pretendentit pėr fronin mbretėror i kanė qėndruar pranė familjarėt e tij dhe tė gjithė dashamirėsit e pėrfaqėsuesit e Partisė Lėvizja e Legalitetit. I biri, Princi Leka, sė bashku me bashkėshorten, janė lejuar tė qėndrojnė brenda ambienteve tė reanimacionit. Burime nga spitali pohuan se ata janė parė duke dalė nga spitali tė pėrlotur. “Princi Leka me bashkėshorten ishin tė dy tė veshur me tė zeza dhe shoqėruan trupin gjatė transportit pėr nė morg”, thanė burime nga stafi i mjekėve.

STAFI I MJEKĖVE 
Njė staf i specializuar mjekėsh dhe infermierėsh i ka ofruar asistencė mjekėsore pėr 15 ditė me radhė pretendentit pėr fronin mbretėror, Leka Zogu I. Nga sa konfirmoi Drejtoria e QSUT-sė, nė dispozicion tė tij kanė qenė 12 infermierė dhe 5 mjekė, tė cilėt i kanė qėndruar gjatė gjithė kohės te koka. Shefi i shėrbimit tė neurokirurgjisė, Mentor Petrela, ka ndjekur Leka Zogun prej vitesh. Kjo ishte dhe arsyeja pse ai u shtrua nė reanimacionin e neurokirugjisė. Por dy ditėt e fundit mėsohet se Petrela nuk ka qenė nė Shqipėri.

VASILI: ĖSHTĖ NDJEKUR NĖ MĖNYRĖ INTENSIVE 
Familjen mbretėrore e ngushėlloi dje edhe ministri Vasili pėr humbjen e trashėgimtarit tė fronit, princ Leka Zogu I. “Ndarja nga jeta e trashėgimtarit tė fronit, Leka Zogu I, ėshtė njė humbje e madhe. Ėshtė njė moment i dhimbshėm pėr tė gjithė, familjen, popullin dhe ekipin e mjekėve e infermierėve qė me shumė pėrkushtim u kujdesėn pėr shėndetin e trashėgimtarit tė fronit”, u shpreh ministri i Shėndetėsisė nga ambientet e neurokirurgjisė, nė orėt e para tė mėngjesit.

Familjarėt: U pėrlot e kėrkoi njė flamur pėr festėn e Pavarėsisė
Pėrlotje dhe njė flamur pėr datėn 28 Nėntor. Festa e pavarėsisė e gjeti nė spital pretendentin pėr fronin mbretėror. Nga sa na konfirmuan familjarėt e tij, qė nė mėngjes herėt, pasi ka pyetur pėr datėn, Leka Zogu ėshtė pėrlotur dhe ka kėrkuar t’i sjellin njė flamur qė ta vendoste pranė dritares sė dhomės. “Uroi festėn dhe kėrkoi t’i sillnin njė flamur kuqezi”, thanė familjarėt. Kjo ka qenė njė nga dėshirat e fundit tė pretendentit pėr fronin mbretėror. Po kėshtu, nga sa ka pohuar drejtori i QSUT-sė, Samir Ivziku, mesditėn e datės 29 Nėntor Leka Zogu ishte i vetėdijshėm dhe ka komunikuar me tė pėr gjendjen shėndetėsore. “Shkėmbyem disa fjali dhe mbreti, pavarėsisht se me frymėmarrje artificiale, arrinte tė fliste normalisht”, ėshtė shprehur Ivziku. Burime nga stafi i mjekėve pohuan se pretendenti pėr fronin mbretėror nuk ka rėnė pėr asnjė ēast nė koma.

Trupi, tri ditė nė morg, “tėrhiqet” tė shtunėn
Homazhet zyrtare do t’i bėhen tė shtunėn nė sallėn e Kuvendit tė Shqipėrisė, por deri atėherė, pėr tri ditė me radhė, trupi i pretendentit pėr fronin shqiptar, Leka Zogu I, do tė qėndrojė nė morgun e Tiranės. Familjarėt kanė rėnė dakord me kėtė fakt pėr shkak tė frikės sė dekompozimit tė trupit, ndėrsa deri nesėr nė orėn 09:00 ende nuk dihet asgjė e saktė pėr detajet e ceremonisė dhe varrimit. Paraprakisht ka dalė njė njoftim pėr shtyp nga Kryeministria, por nga oborri mbretėror na thonė se “nesėr (sot) nė orėn 09:00 do tė ketė njė takim nė nivel qeveritar, ku ne do tė kemi njė pėrfaqėsues tė familjes mbretėrore pėr tė parashtruar kėrkesat tona pėr nderimet e fundit tė Naltamadhnisė sė tij, Leka Zogu I. Deri atėherė, nuk mund tė themi asgjė konkrete”. Sa i pėrket protokollit mbretėror lidhur me ditėt se sa mund tė rrijė njė monark pa u varrosur, nga rezidenca mbretėrore na bėjnė tė ditur se “nuk ka njė rregull, njė pėrcaktim tė saktė mes kohės sė vdekjes sė njė mbreti dhe varrimit tė tij. Funerali varet vetėm nga pėrgatitjet, nė mėnyrė qė ato tė jenė tė njė niveli sa mė tė lartė”

Pengu i Leka Zogut, kthimi i eshtrave tė babait nė atdhe
Njė fushatė e nisur me utopi qė nga komunizmi, e vijuar me shpresa tė mėdha nė demokraci dhe e premtuar zyrtarisht vetėm sė fundi nga Kryeministri Sali Berisha, por qė fatkeqėsisht Leka Zogu I nuk arriti dot ta realizonte. Tashmė ky ėshtė amaneti pėr birin e vetėm, princin Leka Zogu II, qė pas vdekjes sė Leka Zogut I dje nė mėngjes, ėshtė automatikisht pretendenti i ri i fronit mbretėror shqiptar. “Kthimi nė atdhe i eshtrave tė babait tė tij, Ahmet Zogut, ka qenė dėshira e hershme e mbretit Leka Zogu I dhe ndėr dekada ka zhvilluar vazhdimisht negociata, pavarėsisht se kush ka qeverisur. Kur mė nė fund ishte nė prag tė realizimit tė ėndrrės, pasi i ishte premtuar kthimi me rastin e 100-vjetorit tė Pavarėsisė, ai ndėrroi jetė duke i lėnė kėshtu pėrmbushjen e amanetit djalit Leka Zogu II”, thonė burime nga oborri mbretėror, qė nė kėtė rast “oborri” ėshtė godina e ish-Pallatit tė Pionierit nė Tiranė. Me pamje gri nga jashtė, por plot me ngjyra dhe relikte tė ēmuara nga brenda, dyert e rezidencės dykatėshe kanė qėndruar dje gjatė gjithė ditės tė hapura pėr vizita. Kėshtu do tė jenė deri tė shtunėn, pasi siē na informuan zyrtarisht nga Pallati Mbretėror, ēdokush qė dėshiron mund tė ngushėllojė familjen. Ashtu si ne… Sapo hymė, nė krah tė majtė, ndodheshin anėtarėt e familjes mbretėrore. Princi Leka II dhe e fejuara e tij, Elia Zaharia, na falėnderuan pėr prezencėn, na falėnderuan pas ēdo fjale ngushėlluese, por mė shumė na falėnderuan nėse “i lėmė tė qetė pėr ca ditė, pėr ndonjė intervistė tė mundshme”. “E dini? Kam marrė shumė mesazhe personalitetesh dhe i vlerėsoj shumė ato. Por, kam marrė gjithashtu mesazhe nga qytetarė nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe shumė shqiptarė tė tjerė nga diaspora. Kjo tregon qė im atė nuk ishte vetėm mbret i Shqipėrisė, por i tė gjithė shqiptarėve”, thotė Leka II gjatė njė bisede tė shkurtėr pėr “Panorama”, ndėrsa shton: “Familja mbretėrore ngushėllon popullin shqiptar pėr humbjen e mbretit legjitim dhe ēdokush qė dėshiron tė bėjė nderimet e fundit, ėshtė i mirėpritur nė rezidencė”. Me lot prej biri, princi dhe prej trashėgimtari tė ardhshėm, Leka Zogut II i reflektohej nė fytyrė dhimbja reale pėr humbjen e njeriut tė dashur, qė nė sytė e publikut ishte mbreti i shqiptarėve. Pranė tij ndodhej edhe Skėnder Zogu, i kthyer nga Franca me kėtė rast, kushėriri i Leka Zogut I, ndėrsa pritej mbėrritja e tė afėrmve tė tjerė: Ergun Zogu (nipi i Zija Pashė Zogollit), Sermet Agolli Dushishti (nipi i Mbretit Zog), motra e Geraldinės nga Marseja, me djalin e saj, Reno, i cili ėshtė deputet nė Francė me partinė e Presidentit Sarkozi etj. Sakaq, nė rezidencė shihej qartė prezenca e madhe e legalistėve, duke ia nisur qė nga kryetari Ekrem Spahia, qė rrinte ngjitur me treshen mbretėrore Leka-Elia- Skėnder, ndėrsa nėnkryetari Sulejman Gjana hynte e dilte sipas vizitave dhe kėrkesave, pėr shkak tė angazhimit tė tij me organizimin dhe pritjet. Si i tillė, ne e pyetėm rreth personaliteteve qė kanė shkuar pėr ngushėllim apo kanė ēuar mesazhe dhe ai radhiti njė listė tė gjatė me emra kombėtarė dhe ndėrkombėtarė nga fusha tė ndryshme. Sigurisht, me shumė “merak” Gjana pėrmendi qeveritarėt, diplomatėt, pėrfaqėsuesit e mbretėrive tė huaja etj., por shmangu disa herė pėrgjigjen rreth kuriozitetit tonė pėr emrat e politikanėve tė majtė. Njė devijim informacioni me takt nga ai, por njė kėmbėngulje krejt pa takt nga ne, derisa mė nė fund morėm pėrgjigjen: “Jo, asnjė politikan i majtė nuk ka ngushėlluar”. Ndėrkaq, i pyetur rreth dėshirės sė fundit tė tė ndjerit, Gjana duket se di mė shumė se sa amaneti, edhe pse duke respektuar protokollin dhe hierarkinė, me gjasė tregon shumė pak. Nė fakt, pak e saktė: “Viti i ardhshėm, qė pėrkon me 100-vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, duhej tė ishte viti i bashkimit tė eshtrave tė familjes mbretėrore. Nėna Geraldinė dhe bashkėshortja Suzanė prehen nė Sharrė, i cili ėshtė vendvarrimi i pėrkohshėm pėr to dhe janė nė pritje tė rikthimit tė eshtrave tė Ahmet Zogut. Qė tė tre, ashtu siē u takon, duhet qė tė varrosen pėrfundimisht pranė nėnės Sadije, apo siē njihet ndryshe nga tė gjithė, te Varri i Nanės Mbretneshė, pranė parkut tė Liqenit tė Tiranės”. Me aq sa ka dijeni Gjana, Leka Zogu I nuk ka lėnė ndonjė testament, ndėrsa dikush tjetėr pranė Pallatit Mbretėror na informon se ai prej kohėsh kishte nisur njė autobiografi, por qė pėr shkak tė shėndetit tė dobėt nuk e ka pėrfunduar dot.

VESI I VJETER 
Prej vitesh Leka Zogu I konsumonte mesatarisht dy paketa duhan nė ditė. Ai, edhe pas shtrimit nė reanimacion ėshtė shprehur se e kishte tė vėshtirė tė hiqte dorė nga ky ves. “Eh… duhanin, nuk mund ta lė”, ėshtė shprehur Leka Zogu dy ditė pas shtrimit nė reanimacion. Ndėrkaq, nė kėtė shėrbim nuk mund tė hynte askush pėrveē personave qė lejoheshin nga familjarėt e pretendentit pėr fronin mbretėror. Jashtė, pėr 24 orė, truproja e familjes mbretėrore 24 orė ka monitoruar ēdo lėvizje.

LEKA ZOGU II, MBRET BRENDA 10 DITĖVE 
Brenda 10 ditėsh nga vdekja e babait, Leka Zogu II duhet tė organizojė njė ceremoni ku ta shpallė veten zyrtarisht “Mbret tė Shqiptarėve”. “Pėr trashėgiminė mbretėrore do tė zbatojmė Kushtetutėn e Monarkisė. Nė nenin 51 thuhet se ‘trashėgimi i Fronit Mbretėror i pėrket djalit mė tė madh tė Mbretit dhe trashėgimia vazhdon brez pas brezi nė vijė direkte, mashkull pas mashkullit’”, thonė burime nga familja mbretėrore, ndėrsa nė nenin 58 pėrcaktohet afati kohor brenda 10 ditėsh.

BETIMI QĖ BĖHET SIPAS KUSHTETUTĖS 
Sipas Statutit themeltar tė Mbretėrisė Shqiptare, Leka Zogu II duhet tė bėjė betimin: “Unė (emri), Mbreti i Shqiptarėve, nė minutėn qė hyp nė fronin e Mbretėrisė Shqiptare dhe marr nė dorė pushtetet mbretėrore, betohem para Zotit Fuqimadh se do tė ruaj njėsinė kombėtare, pavarėsinė shtetėrore dhe tėrėsinė tokėsore; gjithashtu, do tė ruaj Statutin e do tė veproj pikėrisht sipas atij dhe sipas ligjeve nė fuqi, duke pasur parasysh gjithmonė tė mirėn e popullit. Perėndia mė ndihmoftė”.

Leka Zogu do varroset me uniformė ushtarake
kabinetit qeveritar u mbajt njė minutė heshtje, si dhe u miratuan dy vendime pėr organizimin e ceremonisė mortore. Kėshtu, nė tė gjitha institucionet, shtetėrore dhe publike, flamuri kombėtar do tė ulet nė gjysmėshtizė dhe nė orėn 12:00 do tė mbahet njė minutė heshtje. Nė tė njėjtėn kohė Radio- Televizioni Publik Shqiptar, gjatė zhvillimit tė ceremonialit, do tė transmetojė muzikė funebre. Nė mbledhjen e djeshme u ngrit komisioni shtetėror pėr kryerjen e ceremonisė funebre. Ky komision do tė pėrbėhet nga zv.kryeministri Edmond Haxhinasto, ministri i Kulturės, Aldo Bumēi, ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, njė pėrfaqėsues i Oborrit Mbretėror, njė pėrfaqėsues i protokollit tė shtetit dhe njė pėrfaqėsues i protokollit tė Kuvendit. Duke folur nė mbledhjen e qeverisė, Kryeministri Sali Berisha u shpreh se ndalimi i kthimit tė atdhe tė familjes mbretėrore pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore ishte njė nga veprimet mė arbitrare tė Enver Hoxhės. “Mbreti Zog u largua nga Shqipėria, ashtu siē u larguan mbretėrit e tjerė, nga mbretėritė e pushtuara nga forcat nazifashiste. Por Mbreti Zog qėndroi nė tė gjithė kohėn, nė anėn e koalicionit antifashist. Mė 7 prill 1939, forcat dhe mbėshtetėsit e tij, tė udhėhequra nga Abaz Kupi, luftuan me trimėri nė Portin e Durrėsit. Natyrisht, Lufta Nacionalēlirimtare mori edhe aspektin e saj vėllavrasės, siē dėshmojnė dokumente tė panumėrta dhe kjo vėllavrasje kishte vetėm njė qėllim, tė garantonte me ēdo kusht Enver Hoxha pushtetin”, u shpreh Kryeministri. Ai u ndal gjithashtu edhe te referendumi i vitit 1997, pėr tė cilin tha se nuk ėshtė njė ēėshtje e mbyllur. “Nė vitin 2003, Parlamenti shqiptar votoi ligjin, ku i njeh atributet familjes mbretėrore dhe ky ishte njė vendim shumė i drejtė. Dua tė theksoj se edhe referendumi u bė nė flakėt e rebelimit komunist dhe nuk mund tė konsiderohet si njė ēėshtje e mbyllur. E vėrteta ėshtė se pa diskutim nė atė referendum dominoi parimi stalinist: ju votoni, numėrimin e votave jua bėj unė. Por ajo qė ėshtė reale, shqiptarėt votuan masivisht, nga Konispoli nė Vermosh, pėr mbretin e tyre. Referendumi nuk e kapi kuotėn, por atė e pėrcaktuan ata, tė cilėt manipuluan dy javė rresht votat e referendumit”, u shpreh mė tej Berisha.
CEREMONIA Skėnder Zogu, djali i xhaxhait tė princit Leka, zbuloi dje nė njė intervistė nė “Top Channel” detaje nga ceremonia mortore, qė do tė zhvillohet tė shtunėn. Sipas tij, kjo ceremoni do tė zhvillohet nė Parlament, sipas vendimit tė qeverisė dhe Mbreti do tė vihet nė arkivol me uniformė ushtarake. “Kanė ardhur me qindra persona nė pallat dhe na kanė qėndruar me tė vėrtetė shumė pranė. Njė zonjė mes filmimeve tuaja tha qė Mbreti s’ka bėrė ndonjė gjė, por ai ka luftuar gjithmonė. Jetėn e sakrifikoi nė mėrgim. Ka pasur gjithmonė si ideal Shqipėrinė, lumturinė e popullit, ēlirimin nga serbėt… Do tė jetė njė ceremoni e zakonshme, si u bė pėr nėnėn Geraldinė dhe Suzanėn. Do tė vihet nė arkivol me uniformė ushtarake. Pas ceremonisė nė Parlament do tė shkojė nė varreza nė Sharrė, ku ka vendin e tij, pranė nėnės dhe Suzanės. Do tė mbahen edhe lutje fetare sipas zakoneve tona myslimane”, tha Skėnder Zogu. Ai tha se pėr kėtė ceremoni do tė vijnė tė afėrm nga Turqia, Franca, Jordania, Arabia Saudite dhe Spanja. I pyetur se ēfarė do tė ndodhė mė pas, kushėriri i Leka Zogut thotė: “Vazhdon trashėgimia. Ai ka lėnė njė trashėgimtar, qė do tė vazhdojė nė rrugėn e gjyshit dhe babait tė tij. Leka II punon nė Ministrinė e Brendshme, mban njė detyrė zyrtare dhe vazhdon nė kėtė rrugė, kjo ėshtė e ardhmja. A duhet tė martohet? Besoj se ėshtė i fejuar dhe njė ditė do tė martohet. Pėr momentin, nuk jam nė gjendje t’ju them ē’do bėhet. Me sa di unė, Mbreti Leka nuk ka lėnė testament. Dje erdha dhe kalova natėn pranė Mbretit. Me kėtė rast, falėnderoj mjekėt dhe personelin e klinikės, qė ėshtė pėrkujdesur nė mėnyrė tė pėrsosur”.

Protokolli i shtetit
Mesditėn e sotme do tė zhvillohet mbledhja e parė e komisionit shtetėror, qė do tė pėrcaktojė detajet e ceremoninė mortore tė Leka Zogut I. Sipas vendimit tė qeverisė, kjo ceremoni konsiderohet ‘funebre shtetėrore’ dhe pėr tė ka njė kapitull tė veēantė nė ligjin e protokollit tė shtetit. Nė pikėn 10 tė protokollit thuhet se arkivoli i vendosur nė shtrat topi, i mbuluar me flamur kombėtar, niset nga vendndodhja, i shoqėruar nga gjashtė truproja nderi, tre nė ēdo anė.

Majko: Mbreti ishte patriot dhe burrė i veēantė, e konsideroja mik
Megjithėse pretendenti i fronit mbretėror, Mbreti Leka I, u nda nga jeta nė mėngjesin e ditės sė djeshme, Partia Socialiste ende nuk ka dalė me njė deklaratė zyrtare. Asnjė prej pėrfaqėsuesve tė kėsaj partie nuk ėshtė shprehur nė media mbi kėtė ngjarje. I vetmi pėrfaqėsues i selisė rozė, qė ka ndarė qėndrimin e tij nė publik, ka qenė deputeti Pandeli Majko. Ishkryeministri i vendit ka preferuar komunikimin nė rrjetin social ‘Facebook’ pėr tė dhėnė vlerėsimin e tij mbi figurėn e pretendentit pėr fronin mbretėror. “Ndėrroi jetė Leka i Parė. Pėr mua ishte njė burrė i veēantė dhe patriot. E konsideroja mik”, shkruan Majko nė faqen e tij nė internet. Partia Socialiste nė tė kaluarėn ka pasur marrėdhėnie jo tė mira me familjen mbretėrore. Raporti i vėshtirė mes tė majtės dhe Mbretit u evidentua edhe nė vitin 1997, kur vendi ishte nė krizė politike pėr shkak tė shembjes sė piramidave. Nė qershor tė atij viti u zhvillua referendumi pėr mėnyrėn e qeverisjes sė vendit dhe dy alternativat ishin republika dhe mbretėria. Nė pėrfundim tė procesit zgjedhor, fitoi varianti i republikės parlamentare. Me ardhjen nė pushtet tė socialistėve, familja mbretėrore iu nėnshtrua njė procesi tė tejzgjatur gjyqėsor dhe u akuzua pėr grusht shteti. Pas njė incidenti tė ndodhur pak ditė pas zgjedhjeve, pretendenti pėr fronin mbretėror u largua nga Shqipėria pėr t’u rikthyer nė vend pėrgjithmonė nė qershor tė vitit 2002.

Topi: Mbreti, rol aktiv pėr rrėzimin e komunizmit 
Presidenti i Republikės, Bamir Topi, ka shprehur hidhėrimin pėr ndarjen nga jeta tė Mbretit Leka Zogu I. Me anė tė njė mesazhi zyrtar, kreu i shtetit Topi tha se: “Leka Zogu I pati njė jetė tė vėshtirė, por pavarėsisht nga fatet e jetės, ai nuk reshti nė asnjė ēast duke punuar me pėrkushtim e dashuri nė mbrojtjen dhe promovimin e ēėshtjes shqiptare. Nė kujtesėn tonė kombėtare kanė mbetur tė gjalla pėrpjekjet dhe roli i tij aktiv pėr rrėzimin e sistemit komunist dhe, gjatė tranzicionit, pėr lartėsimin e vlerave kombėtare dhe nxitjen e proceseve integruese tė Shqipėrisė”.

LSI: NDARJA NGA JETA E MBRETIT, HUMBJE E MADHE
Ndarja nga jeta e mbretit Leka Zogu I ėshtė pėrcjellė me mesazhe ngushėlluese pėr familjarėt nga Lėvizja Socialiste pėr Integrim. Ilir Meta, kreu i LSI-sė, ka deklaruar se froni mbretėror ka luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė konsolidimin e shtetit shqiptar dhe nė historinė kombėtare. Ngushėllimet e Metės u janė drejtuar familjarėve tė Mbretit dhe veēanėrisht princit Leka Zogu II. “Ndarja nga jeta ėshtė njė humbje e madhe pėr ju, pėr tė afėrmit, pėr tė gjithė ata qė e njohėn nga afėr dhe pėr bashkatdhetarėt.”

PDIU: SIMBOLI I REZISTENCĖS ANTIKOMUNISTE 
Partia Drejtėsi, Integrim dhe Unitet ngushėlloi dje familjen mbretėrore pėr ndarjen nga jeta e Naltmadhėrisė sė Tij, Leka Zogu I. “Jeta nė mėrgim ku ėshtė detyruar tė jetojė Leka Zogu I, nuk ka mposhtur pėrpjekjet e tij nė tė mirė tė atdheut. Pėrmes sakrificave dhe luftės sė vazhdueshme, ai u kthye nė simbolin e rezistencės antikomuniste, gjatė regjimit diktatorial nė Shqipėri, duke i dhėnė figurės sė tij njė rėndėsi historike”. Familja mbretėrore sipas PDIU-sė duhet tė gėzojė njė status tė veēantė, ēka ende ėshtė njė detyrė pėr t’u plotėsuar nga qeveria shqiptare.

Odiseja: Leka I, mbreti me kurorė dhe pa pushtet
Njė “mbret” qė pas shumė pėrpjekjesh u kthye mė nė fund me kurorė nė vendlindje, por pa pushtet. Sipas njoftimit tė oborrit mbretėror shqiptar, “nė tė zbardhur tė datės 7 prill, fėmija i vetėm i Mbretit Zog I dhe Mbretėreshės Geraldinė tė shqiptarėve, largohet nė drejtim tė kufirit me shtetin grek. Mė pas, nė Turqi, Rumani, Poloni, vendet baltike, Suedi, Norvegji, pėr tė mbėrritur pėrfundimisht nė Francė, nė muajin korrik. Pas fillimit tė sulmit gjerman mė 10 maj 1940, familja mbretėrore shqiptare shpėrngulet drejt Perėndimit, ku me anije mbėrrijnė nė Britaninė e Madhe. Mbreti George IV i Anglisė do t’i ofronte mbrojtje dhe siguri gjatė gjithė periudhės sė Luftės II Botėrore. Me pėrfundimin e luftės, Familja Mbretėrore zhvendoset kėsaj radhe nė Egjipt, pas ftesės sė marrė prej Mbretit Faruk, i cili ishte pasardhės i shqiptarit themelues tė dinastisė mbretėrore egjiptiane, Mehmet Ali Pasha. Ndryshimet politike nė Egjipt sollėn si rezultat zhvendosjen e radhės pėr familjen mbretėrore shqiptare, e cila nė korrik tė vitit 1955 u vendos pėrfundimisht nė Cannes tė Francės. Nė vitet 1956-1959 do tė regjistrohet nė akademinė ushtarake tė Sandhurst, prej sė cilės do tė gradohet si toger. Pas kthimit nė Francė, ai ndoqi studimet e larta nė Drejtėsi dhe shkenca ekonomike nė Sorbonė, si edhe disa kurse pėr gjuhėt dhe kulturėn orientale. Mė 5 prill 1957, kur Princi Leka mbush plot 18 vjeē, Mbreti Zog e shpall atė trashėgimtar tė kurorės mbretėrore. Ndėrsa pas vdekjes sė Mbretit Zog nė spitalin Foch tė Parisit mė 9 prill 1961, nė pėrputhje me statutin e Mbretėrisė shqiptare tė vitit 1928, vendin e Mbretit Zog e zuri Mbreti Leka i Parė, i cili bėri edhe betimin para njė Asambleje tė shqiptarėve nė mėrgim, tė pėrbėrė prej dinjitarėsh tė lartė tė Mbretėrisė, ish- deputetė, ministra e ofiqarė tė ndryshėm, si dhe delegacione e pėrfaqėsi tė shqiptarėve tė ardhura nga tė katėr anėt e botės. Kėsisoj, ai u bė sipas Kushtetutės sė vitit 1928, Mbret i shqiptarėve. Nė shtator 1962, ai la Francėn pėr t’u vendosur nė Spanjė, ku vendosi kontaktet me Mbretin Juan Carlos tė Spanjės dhe Mbretin Simeon II tė Bullgarisė. Nė vitin 1976, Mbreti Leka themeloi Kėshillin pėr Ēlirimin e Shqipėrisė Etnike, dhe njėherėsh zgjidhet edhe Komandant i Ushtrisė Kombėtare pėr Ēlirimin e Shqipėrisė Etnike. Gjatė vitit 1977, ai i intensifikon aksionet dhe demarshet politike kundėr regjimit komunist tė Tiranės. Por ky aktivitet do tė bėhej shkak qė Spanja,- njė aplikante e zjarrtė pėr t’u anėtarėsuar nė Europėn e Bashkuar (C.E.E) – tė tėrhiqej pėrballė trysnisė sė disa vendeve qė ankoheshin se rrėzimi i qeverisė komuniste nė Shqipėri do tė sillte si efekt edhe destabilizimin e Jugosllavisė. Prandaj, qeveria spanjolle kėrkoi ndėrprerjen e aktivitetit tė Mbretit Leka, duke e detyruar kėtė tė fundit tė largohej nė janar tė vitit 1979 drejt Rhodezisė e mė pas nė Afrikėn e Jugut”. Mė pas, oborri mbretėror pėrshkruan pėrpjekjet e Mbretit Leka I pėr ngjarjet e dyfishta tė korrikut 1990, si dhe thirrjet e tij pėr popullin shqiptar qė tė bojkotonte zgjedhjet e 31 marsit 1991, tė cilat parashikonte se do tė manipuloheshin nga PPSH-ja, siē edhe rezultoi. Pėrshkrimi vijon me historinė e kthimit tė tij nė vitin 1993 me njė vizitė tė shkurtėr, me referendum mė 1997-n dhe nė qershor tė vitit 2002, vit kur ai u vendos pėrfundimisht nė Shqipėri.

Kthimi i fundit
Pas referendumit 1997, mbreti Leka I u largua mė 12 korrik 1997, plot 3 muaj pasi kishte vėnė kėmbėn nė atdheun e tij, me premtimin se ishte i gatshėm tė kthehej nė momentin qė do ta kėrkonte populli shqiptar. Nė qershor tė vitit 2002, mbreti Leka I, nė respektim tė njė kėrkese tė bėrė prej 76 deputetėsh tė Kuvendit tė Shqipėrisė, mori vendimin qė tė kthehet pėrgjithmonė nė atdhe.

Mė 8 tetor 1975 Mbreti Leka kreu ceremoninė civile tė martesės nė Biarritz tė Francės me njė fisnike tė re australiane, Susan Cullen-Vvard, nė prani tė njė numri tė madh shqiptarėsh. Ndėrsa mė 10 tetor, nė Toledo tė Spanjės, pėrfaqėsuesit e klerit mysliman shqiptar, tė kishės ortodokse dhe katolike, si dhe njė prift anglikan, bekojnė martesėn e ēiftit mbretėror. Ata jetuan tė lumtur deri nė vitin 2004, kur bashkėshortja Susan ndėrroi jetė nga njė sėmundje e rėndė.

26 mars 1982 Nė Johanesburg, mė 26 mars 1982, vjen nė jetė trashėgimtari i kurorės mbretėrore, princi Leka II. Kjo ngjarje ėshtė shėnuar edhe nga njė gjest i rėndėsishėm, siē ėshtė akordimi i ekstraterritorialitetit pėr familjen mbretėrore dhe, pėr pasojė, vendi ku princi Leka II ka lindur, ėshtė konsideruar si tokė shqiptare. Aktualisht ai ėshtė i fejuar me Elia Zaharian dhe pas vdekjes sė babait, ėshtė automatikisht trashėgimtari i fronit mbretėror.

Nėntor 1993 Mbreti Leka zhvilloi njė vizitė nė Tiranė, qė nuk shkoi sipas planit. Pati keqkuptime mes pėrfaqėsuesve tė oborrit mbretėror dhe policisė shqiptare, pėr shkak tė dokumenteve tė udhėtimit dhe armatimeve personale. Ai u rikthye nė atdhe mė 12 prill 1997 dhe mė 29 qershor 1997 zhvilloi referendumin pėr kthimin e monarkisė. Rezultati i KQZ dha verdiktin me 34% pro monarkisė, ndėrsa mbreti Leka pretendoi pėr tė paktėn 54% nė rang vendi.
Elisabeta Ilnica
Zirina Llambro

 

-------------------------------------------------------------------- 

http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/11/29/a-ishte-zogu-mbret/

29/11/2011 07:30

A ishte Zogu mbret?

Naser Aliu

 Mik i dashur,

Bertolt Brecht shkruante:“ Gjithė pushteti buron nga populli – por ku shkon ai?” dreqi ta hajė. Tek ne pushteti shkon nga edhe ka ardhur. Herė nė Beograd, herė nė Athinė, herė nė Romė, sė fundi edhe nė Ankara. Krejt varet se cila qendėr na e gozhdon nė karrige njė politikan. Ndonjėherė edhe dy qendra sė bashku. Ju reaguat pas mendimit tim, ku shkrova te njė mike nė “fb” vetėm kėtė fjali: “Zogu nuk ėshtė mbret.” Mė kundėrshtuat me email, privatisht, prandaj edhe nuk po pėrmend emrin Tuaj, por nga respekti pėr titullin, qė kishit shėnuar nė fund, jo edhe pa arsye, po ju pėrgjigjem publikisht.  Jo nga perspektiva e njė historiani, por e njė njeriu tė rėndomtė, qė pėrpiqet ta kultivojė njė shqisė dhe ndjenjė drejtėsie, duke u bazuar vetėm nė veprat penale tė politikanėve, vepra qė duhet t’ i dijė ēdo njeri i zakonshėm, madje edhe njė doktor i shkencave.

Ta zėmė se Ibrahim Rugova ėshtė akoma president i Kosovės dhe ta zėmė se ime motėr, pas kėmbėnguljes time,  martohet me Rrahman Morinėn, bashkėpunėtorin e madh tė Millosheviēit. (Shembujt e sotėm mė shėrbejnė pėr ta bėrė tė qartė peshėn e ēėshtjes, ecurinė dhe gjykimin tonė aberrativ ndaj personaliteteve negative historike si dhe rehabilitimin e tyre pa u pas penduar, rrjedhimisht pasojat nė shoqėri deri mė sot…)

Nejse, tė vazhdojmė: Millosheviēi  mė ndihmon me para dhe unė grumbulloj rreth meje shqiptarė nga Lugina e Preshevės. Serbia na armatosė mirė dhe unė zotohem se nuk do tė interesohem pėr shqiptarėt atje, se do tė vrasė patriotėt e intelektual shqiptarė, si pėr shembull: Adem Jasharin, Thaēin, Adem Demaēin etj. Pėrveē kėsaj, zotohem me shkrim se do ta pranojė pushtetin serb dhe do tė punojė pėr integrimin e Kosovės nė Serbi. Me cuba shqiptarė apo mercenarė serb e rus, unė futem nė Kosovė dhe rrėzoj Qeverinė demokratike tė Rugovės.

Meqenėse unė futem me ndihmėn e Millosheviēit, unė meritoj ekzekutim apo burg tė pėrjetshėm pėr tradhti tė madhe ndaj atdheut dhe pėr puē. Kapėrcimi ilegal i kufirit me njė bandė cubash tė armatosur, mund tė jenė akuza shtesė.

Nė njė vend normal, tė shėndoshė nga ana mendore mendoj, kėtu do tė pėrfundonte karriera ime politike, por, meqenėse populli im nuk bėnė dallime semantike nė mes patriotizmit dhe tradhtisė, unė pėrpunoj,  zhvilloj dhe rris ambiciet e mia dhe zhvilloj lakminė pėr pushtet tė pėrjetshėm. Nga frika se njė ditė mė rrėzojnė kosovarėt e mi, unė me ata cuba dhe shėrbėtorė tė Millosheviēit qė u futa brenda, organizoj edhe shpalljen time mbret dhe kėshtu i siguroj vetes tė drejtėn absolute dhe serike tė pushteti: domethėnė edhe kalimin e kėsaj prone private nė duar tė pinjollėve tė mi. Unė falėnderoj Millosheviēin pėr ndihmėn dhe katapultimin tim nė fron mbretėror dhe i fal Mitrovicėn me rrethinė Serbisė. Ky ėshtė ēmimi i parė i fronit, pa llogaritur edhe tė vrarėt pėr ta marrė pushtetin…

Kėtu konsumohet akti i tradhtisė sė lart i sanksionuar nė ēdo kushtetutė tė shteteve tokėsore dhe cenohet sovraniteti i vendit pėr pėrfitim vetjake, si pasojė e lakmisė sime tė sėmurė. Nė njė vend normal, tė shėndoshė nga ana mendore mendoj, nėse jo pas puēit, kėtu do tė pėrfundonte karriera ime politike: Cenimi i sovranitetit tė vendit!

Edhe spiunit serb Rrahman Morina, i jap njė post ministri. Pasi tė shpallem mbret i Kosovės, unė betohem se do ta mbrojė atdheun dhe do tė punojė pėr tė mirėn e tij. Natyrisht pėr ta arsyetuar veprėn time, puēin dhe blerjen e pushtetit me troje shqiptare, unė pėrpiqem tė bėjė edhe diēka pėr popullin, qė i hipa nė qafė me armė dhe me ndihmėn e Serbisė. Unė di se nuk rrihet nė pushtet duke qenė kundėr popullit, por vetėm duke vrarė e dėbuar nga vendi ata shqiptarė, qė i sulen fronit dhe qė mund tė organizojnė popullin. Natyrisht se krijoj edhe njė administratė sepse pėrndryshe bota nuk do tė mė konsideronte Mbret i Shqiptarėve, por Cub. Po, pse i shqiptarėve? I shqiptarėve sepse me ndihmėn e atyre, qė nuk i kam nėn pushtetin tim, u bėra mbret!

Shtetin tim do ta pranojė fqinjėt, mirėpo jo tė Nolit. Noli nuk i konvenon Ballkanit, unė po! Noli ishte tepėr i madh pėr Ballkanin e vogėl. Shumė i menēur pėr Ballkanin primitiv. Ortodoks me besim, por vendet fqinje ortodokse nuk do ta pranojnė shtetin e tij, por do ta pranojnė timin, sepse vija nga njė familje bejlerėsh…

Ēdokush qė synon rrėzimin tim, ėshtė tradhtar i kombit, puēist dhe kundėr shtetit tonė, i them popullit. Merre me mend zoti doktor i shkencave, edhe pse unė kam falur troje, e them kėtė! Unė tradhtari, patriotėt e vėrtet i quaj tradhtarė! Nė fakt, ata qė dėshirojnė rrėzimin tim, janė vetėm kundėrshtarė tė mi, patriot e idealist, por unė pėr ta siguruar pronėsinė e shtetit, e trishtoj atė se kundėrshtarėt e mi janė tradhtarė, pa marrė parasysh kush janė: Adem Jashari, Rugova, Thaēi apo Demaēi. Konceptit tė lakmisė sime tė sėmurė i shkojnė pėr shtat ngatėrrimi semantik i patriotizmit dhe tradhtisė, sa tė shkrihen deri nė mosdallim nė mes vete. Kėtu arrijmė tek mendimi i shkrimtarit austriak Karl Kraus  i cili thotė:“ Disa gjėra janė aq tė rrejshme, sa edhe e kundėrta e tyre nuk ėshtė e vėrtetė!”Ngatėrrimi ėshtė i pėrkryer dhe ja pse tek ne e kundėrta e rrenės ėshtė pėrsėri rrenė. Dhe, e kundėrta e tradhtisė ėshtė tradhti, e jo patriotizėm, si kudo nė botė!

Megjithėkėtė, tė vazhdojmė me veprat e mia penale. Sapo tė sulmojė ushtari i parė i huaj atdheun tim shumė tė dashur, unė arratisem pėr ta shpėtuar familjen time, duke lėnė popullin nė luftė pa udhėheqės dhe pa mbrojtje. Nė njė vend normal me mendje tė shėndoshė mendoj, edhe kėtu do tė kishte pėrfunduar karriera ime politike dhe do t’ isha dėnuar pėr shkak dezertimit: me ekzekutim apo burg tė pėrjetshėm. Unė jo vetėm qė dezertoj para se tė marrin vesh ushtarėt e mi sulmin, por duke konsideruar veten mbret, mė duhen edhe shumė lekė pėr ta mbajtur oborrin tim gjallė dhe ēka bėj unė? Unė vjedh floririn e atdheut, qė mė mbajti si mbret dhe ia mbath, ku sytė, edhe kėmbėt. Kėtu konsumohet akti i vjedhjes kriminale duke zbrazur arkėn e shtetit. Edhe pse mbret i vendit, i betuar, unė do ta shikoj luftėn nė televizor me plane tė reja pėr ta rrėzuar qeverinė sapo tė ēlirohet vendi. Fqinjėt mirėpo, nuk do tė tregojnė interes tė mė sjellin pėrsėri nė fron, sepse mua mė pason njė tjetėr, qė u konvenonte atyre dhe me ndihmėn e tyre u ngrit dhe u gozhdua nė karrige si diktator.

Kėtu doktor i dashur  thjeshtėsova historinė gati deri nė banalizim,  me shembuj aktual pėr tė kuptuar nocionin tradhti edhe doktorėt si Ju. Tradhtia ėshtė tradhti dhe nuk mund ta zhbėjnė veprat e mira aty kėtu. Sepse unė para se tė bėhem mbret, isha vrasės, puēist, vasal i huaj dhe derisa posedoj titullin mbret, bėhem  edhe dezertor, edhe hajn.

Sikur ne tė ishim njė vend normal, me aftėsi gjykuese tė shėndosha, atėherė nga pasardhėsit e mi tė pafajshėm, do tė kėrkohej sė paku floriri i vjedhur. Nėse Tirana nderon me njė rrugė Ahmet Zogun, ėshtė pėr t’ u tmerruar pse nuk nderohet edhe spiuni i Serbisė Ceno Kryeziu( Cėrnoglaviē) dhe Nikola Pashiēi me njė bulevard, qė na prodhoi njė mbret! Edhe Esat Pashė Toptani duhet nderuar nga familja e sė cilit vinte nėna e mbretit Zog. Edhe ai kishte ndėrmend t’ i falė Serbisė veriun, kurse jugun Greqisė. Zotimi ndaj mbretėrisė sė Karagjogjerviqėve, puē me njė bandė tradhtarėsh, vrasje e patriotėve shqiptarė, dezertimi, vjedhja e arkės sė shtetit, nuk janė ēėshtje botėkuptimi dhe pikėvėshtrimi, por fakte qė i ka prodhuar “mbreti”, qė Ju adhuroni. Veprat kriminale, nuk mund t’ i zhbėj askush, sepse ai i ka prodhuar vet. Me vetėdije dhe me pasion tė sėmurė ndaj pushtetit dhe karrierės. Pajtimi me ato vepra, ėshtė krim. Injorimi i atyre veprave kriminale, ėshtė pajtim me tradhtinė dhe ngatėrrim i normave morale.

Nderimi i Zogut me njė rrugė, flet edhe pėr Qeverinė e sotme shqiptare. Nuk mund tė nderohet Noli, Luigj Gurakuqi, Bajram Curri, Avni Rrustemi, Hasan Prishtina, e Ahmet Zogu, sepse kėta nuk mund tė futen nė njė kallėp. Ose tė parėt janė patriot, ose i dyti. Ose tė parėt janė tradhtarė, ose i dyti. Sė bashku nuk shkojnė. Nė asnjė shtet tė botės nuk mund tė gjenden rrugė, ku bartin emra tė tradhtarėve. Propozimi pėr kėtė emėrtim, aprovimi i tij nga administrata e qytetit, flet pėr gjendjen tonė psikike. Flet pėr ata qė sundojnė sot vendin. Pėr ata qė sundojnė, sepse kėta nuk qeverisin, por manipulojnė dhe dominojnė. Jo vetėm kjo, por dėshmon edhe pėr ata qė shėtisin nėpėr kėtė rrugė dhe lexojnė pėr ditė emrin e atij, qė kėrkoi azil politik nė Jugosllavi dhe me kunatin e vet Ceno Kryeziun, sulmoi atdheun.

Njė vend qė nderon njė personalitet tė tillė negativ, nuk mund tė jetė normal, as natėn e as ditėn, as kur ėshtė duke fjetur, as kur ėshtė i zgjuar. Ai popull ėshtė nė vegjetim e sipėr. Aty ku nderohen njėlloj si patrioti, po ashtu edhe tradhtari, ėshtė e pamoralshme tė flitet pėr norma morale. Apo pėr etikė nė politikė. T’ i flasėsh nė ndėrgjegje atyre qė arsyetojnė nderimin e tradhtarėve, ėshtė e njėllojtė sikur tė shkohet nė shtėpi publike dhe tė thuhet kjo: “Zonja tė dashura, ju duhet tė bėni punė tjetėr. Ajo qė bėni ėshtė e pamoralshme…” Akoma pa pėrfunduar fjalimin, ato na gjuajnė me sytjena, brekė e ēizme tė gjata. E pse sillen ato kėshtu?

Ato preken nė sedrėn e tyre. Ato do ta quajnė punėn e tyre tė moralshme dhe nė dobi tė kombit. Ato do tė thonė se duke ofruar shėrbime horizontale, ndikojnė nė rėnien e dhunimeve seksuale. Se ato po sakrifikohen pėr tė mirėn e kombit, se e bėjnė kėtė vetėm pėr tė mirėn publike dhe pėr ruajtjen e paqes. Dhe, do tė thonė edhe kėtė: “Ne nuk jemi kurva, por kurva janė ato qė e japin falas! ( Tradhtarė nuk janė tradhtarėt, por patriotėt). E ēka nuk do tė thonė tjetėr gratė nė shtėpinė publike zoti doktor i shkencave pėr ta pėrligjur punėn dhe veprat e tyre tė ndershme. Dhe, kur tė dalim jashtė, kuptojmė se me rėnien eventuale tė dhunimeve, ato vėrtetėn bėkan punė tė moralshme, patriotike edhe atė, duke flijuar trupin?!  Deliri. Vjen pastaj njė politikan shqiptarė dhe i shpallė ato Mic Sokola!

Pra, tradhtari nė politikė sakrifikohet pėr kombin, aq sa flijohet njė grua e pėrdalė pėr atdheun, doktor!

Ministri i Mbrojtjes nė Gjermani dha dorėheqje pėr plagjiaturė nė  doktoratėn e tij. Politikani duhet tė jetė i padamkosur, thjesht i padamkosur dhe shembull i sė mirės, i moralit dhe qėndrimit korrekt, jo shembull i maskarait, i hajnit, i tradhtarit dhe i vrasėsit. Karl-Theodor zu Guttenberg u dėnua me njė gjobė prej 20.000 €, qė duhet t’ ia falė njė organizate qė lufton kancerin tek fėmijėt, edhe atė pėr 23 pasazhe tė vjedhur, ku kishte cenuar tė drejtėn e autorit. Ēfarė dėnimi ka paguar Zogu pėr puēin, vrasjen e qindra vetave, cenimin e integritetit tė vendit, dezertimin, vjedhjen e arkės dhe bashkėpunimin me vendin qė kishte pushtuar gjysmėn e territoreve shqiptare?

Politikani qė ka njė episod negativ nė jetėn e vet, ku shquhet tradhtia, vrasja, vjedhja, nuk mund tė jetė shėmbėlltyrė pėr kombin. Kur njė politikan vret vetėm njė njeri padrejtėsisht, ai ėshtė vrasės, kriminel, edhe nėse nesėr bėhet doktor i shkencave. Njė njeri ėshtė tradhtar, edhe nėse fal njė metėr tė atdheut pa pajtimin e tij, edhe nėse nesėr bėhet kryetar apo kryeministėr. Njė njeri ėshtė dezertor, edhe nėse ėshtė mbret. Historia as nuk guxon t’ i harrojė veprat negative, as t’ i zbukurojė  ato, sepse kjo neglizhencė, prodhon tradhtarė tė rinj nė pushtet. Siē kemi edhe sot…

Kėto ishin arsyet e mia mik i dashur dhe mė habit edhe njė: Pse adhurojmė personalitete qė dėmtojnė Shqipėrinė? Ėshtė nė pyetje injoranca jonė e madhe, oportunizmi, paaftėsia e ndarjes sė patriotit nga tradhtari apo patriotizmi folklorik apo parapėlqejmė despotizmin rural? Apo pse ne gjykojmė kėshtu: “Gjarpri qė nuk mė pickon mua, jetoftė 100 vjet!” Unė mendoj se kjo e fundit vlen pėr ne, por edhe pėr njė arsye: neve na pėlqejnė krenaritė boshe dhe tė rrejshme. Neve na pėlqen ta gėnjejmė veten, injorojmė aq shumė vepra penale, sepse na eksiton iluzioni se duke pasur mbret, bėhemi disi anglez, prandaj aleluja pėr atė gjarpėr. Ai nuk na ka helmuar neve, por tė tjerėt…

Faktet e numėruara, nuk janė gjykim komunist i historisė, por tradhtia ėshtė tradhti, edhe nė feudalizėm, edhe nė monarki, edhe nė komunizėm, edhe nė demokraci dhe edhe aty ku jetohet akoma nė struktura fisnore dhe ku nuk ekziston njė ngrehinė qeverisėse si shteti. Kur Gjermania fashiste sulmoi monarkitė tjera nė Europė, asnjė monark nuk dezertoi. Arsyetimin e tij se nuk kishte armatim pėr rezistencė, e rrėzoi pasuesi i tij, diktatori Enver Hoxha.

Nėse nxėnėsit tanė mėsojnė nė shkollė se Zogu ishte i mirė, e jo siē e meriton nė bazė tė veprave tė veta, atėherė ne nuk kemi historian, por njerėz qė shkruajnė pėrralla, ku edhe tradhtari glorifikohet. Me libra tė tillė, edhe nė 100 vitet e ardhshme do tė prodhojmė vetėm tradhtar nė krye tė qeverive, sepse ne nuk jemi nė gjendje tė dallojmė me mes tradhtisė dhe patriotizmi, ne mes ditės dhe natės, moralit dhe pamoralit, Shtėpisė Publike dhe Qeverisė. Ja pse politikanėt tanė i ngjajnė shumė plehut. Mund tė ketė dobi anėsore, por askush nuk duhet ta durojė nė shtėpi. Ali Podrimja nė poezinė e tij “Ti dhe dielli” thotė: “Me Plehun mos u pajto: nxirre nė gjysmė tė natės, nė pikė tė vapės..!”  Ne mirėpo kemi njė shprehi tė keqe. Ne i mbyllim hundėt dhe shtiremi se nuk po e shohim dhe bashkėjetojmė me tė.

Summa summarum: Kush ishte Ahmet Zogu? Ai ishte karrieristė i paskrupullt, tradhtar, dezertor, vrasės, hajn, copėtues i vendit dhe punoi vetėm pėr veten. Vendimi i gjykatės jo nė emėr tė popullit, sepse populli nuk brengoset shumė pėr kėtė, por  nė emėr tė drejtėsisė: pesė herė burg i pėrjetshėm! Po e vėrteta? Ai shpėrblehet. Nė Tiranė ka njė rrugė qė quhet “Rruga e Ahmet Zogut!”

Ky vėshtrim u nisė me Bertolt Brecht dhe ta mbyllim me gjykimin e tij: “ Kush nuk e din tė vėrtetėn, ėshtė njeri torollak. Mirėpo, kush e din kėtė, por e quan gėnjeshtėr, ai ėshtė kriminel!” Qėndrimi jonė injorues dhe pėrkėdhelės ndaj plehut, ka ndihmuar nė prodhimin e diktatorit, pastaj edhe tė despotit…mirėpo kush ishte Enver Hoxha? Kėtė lexoni herėn tjetėr tek Shekulli.

   

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/11/30/nderron-jete-ne-moshen-72-vjecare-leka-zogu-i/
30/11/2011

nderron jete ne moshen 72 vjecare leka zogu i

Presidentja e Kosovės Atifete Jahjaga dhe kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, kanė shprehur ngushėllimet ndaj familjes sė pretendentit pėr fronin mbretėror Leka Zogu i I-rė, i cili u nda nga jeta mėngjesin e ditės sė sotme.

Sipas Jahjagės, largimi nga jeta i Leka Zogut ėshtė njė humbje e madhe pėr kombin shqiptar, duke vlerėsuar nė tė njėjtėn kohė kontributin nė ndėrtimin e shtetit.

“Me kėtė rast, vlerėsojmė lart kontributin e familjes mbretėrore nė ndėrtimin e shtetit dhe demokracisė shqiptare dhe punėn pėrherė nė tė mirė tė Kombit”.

Ndėrkaq, Thaēi, e cilėsoi Leka Zogun e Parė si njė figurė e rėndėsishme, i cili la gjurmė nė kujtesėn e popullit shqiptar.

“Populli i Kosovės do ta pėrkujtojė Leka Zogun e Parė, qė gjithherė bashkėjetoi me sakrificėn e popullit tė Kosovės pėr liri dhe pavarėsi”, thuhet nė telegramin e ngushėllimit.

 

**********************************

Ndėrron jetė pretendenti pėr fronin mbretėror, Leka Zogu . Ai ishte shtruar nė reanimacionin e Neurokirurgjisė nė QSUT qė prej datės 17 nėntor, ku mbahej nėn kontrollin e mjekėve.

Ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili, tha nė njė prononcim pėr mediat se vdekja e Leka Zogut ka ardhur ne oren 07.40 te mengjesit te sotem si pasojė e arrestit kardiak, pas gjendjes  shėndetėsore tepėr tė rėnduar, edhe pse ishte duke u ndjekur nga njė staf i kualifikuar mjekėsh prej rreth dy javėsh.

Zogu u shtrua mė 17 nėntor nė  spitalin nr. 5,  nė gjendje kritike pėr jetėn, pas njė rėnieje tė menjėhershme tė temperaturės nė 35 gradė C. Gjendja gripale ka ndikuar nė shqetėsimet qė Leka Zogu, 72 vjeē, njė duhanpirės rekord, ka patur kohėt e fundit me zemrėn.

 

Biografia e Leka Zogut I

Leka Zogu  lindi mė 5 prill 1939, nė Pallatin Mbretėror, Tiranė. Ai ėshtė djali i vetėm i Ahmet Zogut dhe Geraldines. Pas largimit tė familjes nė Egjipt, nė vitin 1946, Leka filloi studimet nė kolegjin britanik “Victori Collegie” tė Aleksandrisė dhe mė pas nė “British Boys School”, tė cilat i pėrfundoi  nė vitin 1954. Pas transferimit nė Francė, nė vitin 1955,  Leka tashmė 16-vjeēar, regjistrohet nė kolegjin e Olon-it nė Zvicėr, ku mori edhe diplomėn nė vitin 1956. Nė vitet 1956-1958  vazhdoi studimet nė Akademinė Ushtarake Mbretėrore tė Sund’hurstit nė Londėr (Royal Military Academy), ku  u titullua oficer. Nė vijim studioi pėr Shkenca Politike dhe Ekonomike nė “Universite De Sorbone” tė Francės, ku ndoqi gjithashtu edhe kursin intensiv tė gjuhėve orientale – thote jeteshkrimi i tij i dhene sot per media nga familja, ku me tej thuhet: “Ne 9 prill 1961, pas vdekjes sė Ahmet Zogu, Leka Zogu bėn betimin si Mbret i Shqiptarėve nė moshėn 22 vjeē, nė ceremoninė speciale tė organizuar nė hotelin “Bristol” tė Parisit, nė prani tė ish-deputetėve tė Parlamentit tė Mbretėrisė Shqiptare, si dhe tė 70 delegatėve tė pėrzgjedhur nga e gjithė mėrgata”.

 

Ne vitin 1975 Leka Zogu  u martua me Suzanen. Nga viti 1979, jetuan nė Johannesburg, nė Afrikėn e Jugut. Ne vitin 1993, vjen pėr herė tė parė nė Tiranė, por detyrohet tė largohet tė nesėrmen, pas ndėrhyrjes sė autoriteteve tė asaj kohe.

Nė 11 prill 1997, vjen sėrish nė Shqipėri, duke organizuar vizita, takime e bashkėbisedime nė tė gjitha rrethet e vendit. Merr pjesė nė referendumin e organizuar pėr formėn e regjimit mė 29 qershor 1997 dhe mė 11 korrik 1997, largohet nga Shqipėria pasi kerkoi me arme ne bulevardin e Tiranes ndryshimin e rezultatit zyrtar te referendumit per monarkine, per te cilin hodhi dyshime. Rikthehet pėr tė jetuar pėrgjithmonė nė Shqipėri me 28 qershor 2002.

Nė emigracion, Leka Zogu ėshtė angazhuar nė biznesin e konstruksioneve tė porteve detare dhe import-eksportin e lėndėve tė para, – thote komunikata e familjes per vdekjen. Gjatė viteve tė fundit, Leka I ishte tėrhequr nga jeta aktive politike e shoqėrore. Funksionet publike kryheshin nė vend tė tij nga i biri, Leka qe aktualisht punon ne administraten e qeverise Berisha ne ministrine e jashtme, dhe pėrfaqėsues tė Partisė Lėvizja e Legalitetit.

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://balkans.courriers.info/article18767.html

Shekulli

Albanie : Leka Zogu, l’héritier qui rźvait de devenir roi, est mort

Traduit par Mandi Gueguen

Sur la Toile :

Publié dans la presse : 1er décembre 2011

 

Né le 5 avril 1939, Leka Zogu, l’héritier du trōne albanais, s’est éteint d’un arrźt cardiaque. Fils d’Ahmet Zog et de Géraldine Apponyi de Nagy-Apponyi, il n’a vécu que deux jours en Albanieavant que ses parents ne fuient le pays pour l’Egypte, puis l’Espagne et ensuite l’Afrique du Sud.

Il avait été proclamé roi d’Albanie en exil le 15 avril 1961 par une Assemblée nationale constituée de ses compatriotes exilés eux aussi. En 1975, Leka s’est marié ą l’australienne Susan Cullen Eard et le couple a longtemps vécu en Afrique du Sud.

Aprčs la chute du communisme, il a maintenu l’espoir et l’ambition de devenir le roi pleinement reconnu des Albanais. Il est revenu pour la premičre fois en Albanie en 1993, ą l’époque oł Sali Berisha présidait le pays. Son passeport portant l’inscription « roi des Albanais » dans la case profession lui valu d’źtre immédiatement chassé du pays.

Aprčs les élections anticipées de juin 1997, les Albanais votaient aussi pour un référendum sur la forme du régime en Albanie, deux tiers d’entre eux se sont exprimés contre le retour de la monarchie et pour le maintien de la république.

Leka, qui ne cachait pas sa volonté de ramener l’Albanie ą un régime monarchique, a participé ą une tentative de rébellion contre le pouvoirle 3 juillet, prétextant que les résultats avaient été manipulés. Aprčs cet échec, il a dū de nouveau quitter l’Albanie, pour finalement retourner en Afrique du Sud.

Un tribunal de Tirana l’a condamné par contumace ą une peine de trois ans pour sa participation ą cette action qui a coūté la vie ą l’un de ses partisans. La famille royale est revenue en Albanie en 2005, et un an plus tard, Leka Zogu, s’est retiré de la vie politique. Son fils lui a alors succédé.

La famille royale a récupéré une partie de ses propriétés et possčde désormais des passeports diplomatiques. Leka Zog II est depuis quelques temps conseiller de plusieurs hauts fonctionnaires au gouvernement albanais. Un petit parti royaliste est mźme l’allié du gouvernement de coalition dirigé par le Parti démocratique.

En 2009, le gouvernement albanais a promis le rapatriement de la dépouille du Roi Ahmet Zog qui se trouve actuellement ą Paris, pour le centenaire de l’indépendance de l’Albanie, en 2012. Pour le Premier ministre Sali Berisha, il représente « une des plus grandes et illustres personnalités de l’histoire de la nation albanaise ».

 

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

 
http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/12/01/ne-shtepine-e-familjes-zogu-nisin-ngushellimet/

PolitikėShekulli Sot|01/12/2011 07:38

Nė shtėpinė e familjes Zogu nisin ngushėllimet

Lindita Ēela

Dyert e mortit, si e do tradita, janė tė hapura. Burra, kryesisht nga veriu, kujdesen qė shtėpia tė jetė nė ēdo moment e pastėr. Njė prej tyre po rregullon ndriēimin e jashtėm tė vilės. Nė hyrje tė shtėpisė, Sulejman Gjana, tė drejton pėr nė sallonin e pritjes, aty ky tė zotėt e shtėpisė presin tė ndajnė dhimbjen pėr humbjen e Leka Zogut. Pėr ta, ai ėshtė Mbreti i Shqiptarėve. Skėnder Zogu, kushėriri i parė i tė ndjerit, pret nė emėr tė familjes njerėzit qė vijnė pėr ngushėllim. Kafja servirej nga burra tė veshur me kostum kombėtar tė zonės sė Matit. Pėrveē pėrfaqėsuesve politik kanė mbėrritur pėr ngushėllim edhe qytetarė tė thjeshtė nga treva tė ndryshme tė vendit. Herė pas here i pranishėm mes njerėzve ka qenė edhe djali i tė ndjerit Leka Zogu.

Trupi nuk ndodhej nė holl, aty ku gjatė gjithė ditės sė djeshme, janė pritur vizita nga anėtarė tė familjes. Ėshtė vendosur qė deri nė ditėn e ceremonisė zyrtare mortore, trupi do tė qėndrojė, nėn masa tė forta sigurie, nė morgun e Tiranės. Sulejman Gjana rrėfen se ėshtė vendosur e shtuna pėr t’i dhėnė lamtumirėn e fundit Leka Zogut. “Do tė ketė njė protokoll zyrtar i hartuar nė bashkėpunim me qeverinė shqiptare. Familja ka dėrguar mesazhe lajmėrimi familjeve mbretėrore nė vende tė ndryshme”, – thotė nėnkryetari i Partisė sė Legalitetit. Gjana shton se deri tė shtunėn dyert e familjes mbretėrore do tė jenė tė hapura pėr kėdo.

 

Kush pritet tė vijė

Sipas familjarit Skėnder Zogu: “…Do tė vijnė disa kushėrinj tė afėrt. Nga Turqia do tė vijė Ergun Zogu, nipi i Zija Pashė Zogollit, vėllai i Xhemal Pashė Zogollit, babai i Ahmetit dhe i timit, Xhelal Beut. Nga Franca ka ardhur Zonja Silvian Myzelje. Motra e Geraldinės, nga Marseja, vjen me djalin e saj,Reno,  i cili ėshtė deputet nė Francė me partinė e Presidentit Sarkozy. Vijnė kushėrinj nga Amerika, vjen Sermet Agolli Dushishti, nipi i Mbretit Zog. Janė dėrguar ftesa tek mbretėria e Belgjikės, me tė cilėn ka patur marrėdhėnie tė ngushta. Ėshtė ftuar monarkua e Jordanisė, Arabisė Saudite dhe Spanjės…”

 

Nuk ka lėnė testament

Do tė vihet nė arkivol me uniformė ushtarake. Pas ceremonisė nė parlament do tė shkojė nė varreza nė Sharrė, ku ka vendin e tij, pranė nėnės dhe Suzanės. Me sa di unė, Mbreti Leka nuk ka lėnė testament, – thotė Skėnder Zogu

 

Ēfarė ndodh mė pas?

Pyetja qė tė gjithė shtrojnė nė kėto momente ėshtė se ēfarė do tė ndodhė mė pas. “Mė pas? Vazhdon trashėgimia. Ai ka lėnė njė trashėgimtar, qė do tė vazhdojė nė rrugėn e gjyshit dhe babait tė tij. Leka II punon nė Ministrinė e Brendshme, mban njė detyrė zyrtare dhe vazhdon nė kėtė rrugė, kjo ėshtė e ardhmja. A duhet tė martohet? Besoj se ėshtė i fejuar dhe njė ditė do tė martohet, – thotė Skėnder Zogu

 

Pronat

Duke trajtuar problemin e ndarjes sė trashėgimisė sė pronave mbretėrore, Skėndėr Zogu u shpreh se: “Nuk kemi marrė pasuri tė madhe. Leka ka marrė pallatin e hallave, motrave tė mbretit Zog dhe vilėn e Durrėsit ia kanė dhėnė, por ėshtė e shkatėrruar nga brenda. Prona tė tjera s’kanė marrė. Xhelal Beu, babai im, s’ka marrė asnjė pronė. Mbretėt e tjerė tė Ballkanit i kanė marrė direkt, por nė Shqipėri ka patur shumė probleme me kėtė ēėshtje”.

 

Kthimi i eshtrave

Lidhur me kthimin e eshtrave, z.Zogu thotė: “…Nė 2012-n, me rastin e 100-vjetorit, do tė kthehen eshtrat e Mbretit Zog, Princeshave, babės dhe familjes mbretėrore. Ky ėshtė njė vendim jashtėzakonisht i lumtur pėr tė gjithė ne dhe kombin shqiptar. Madje, edhe eshtrat e patriotėve tė tjerė si Abaz Kupi e shumė mė shumė duhet tė rikthehen…”

 

 

Ndėrron jetė pa lėnė testament Leka Zogu

Leka Zogu, pretendenti i fronit mbretėror ndėrroi jetė dje nė moshėn 72-vjeēare nė reanimacionin e Neurokirurgjisė, nė Spitalin Nr. 5 nė QSUT pasi pėsoi njė fibrilacion arterial, formė e aritmisė. Ministri i Shėndetėsisė Petrit Vasili pasi doli nga ambientet e neurokirurgjisė, konfirmoi se shkaku i vdekjes sė pretendentetit pėr fronin mbretėror ėshtė arresti kardiak qe ka ndodhur qe ne 25 nentor.

Nė kohėn qė Leka Zogu ka qenė i shtruar nė spital ėshtė mbajtur me frymėmarrje artificiale. Prej kohėsh, pėr shkak tė shėndetit tė pėrkeqėsuar, favorizuar dhe nga anoreksia, Leka Zogu  ishte tėrhequr thuajse plotėsisht nga jeta aktive politike dhe shoqėrore. Nė vend tė tij funksionet publike kryhen nga i biri, Leka dhe drejtuesit e Partisė sė Legalitetit. Vitet e fundit 72-vjeēari lėvizte vetėm me anėn e njė karroce me rrota.

 

Kush ishte Leka Zogu

Leka Zogu u lind me 5 Prill 1939 neTirane. Ai ishte djali i vetem i Ahmet Zogut dhe Geraldines. Jetoi vetem dy dite ne Shqipėri. Femijerine do ta kalonte ne disa vende europiane deri ne momentin kur familja u vendos ne Egjipt, me pas ne Spanje dhe Afriken e Jugut. Me 5 Prill 1957 ne hotelin Bristol ai do te kurorezohej “mbret” nga njė organizėm i quajtur Asambleja Kombetare ne mergim. Nė vitin 1975 Leka u martua me shtetasen australiane Susan Cullen Eard. Per shume vite jetuan ne Afriken e Jugut. Pas renies se komunizmit ne Shqiperi Leka Zogu do te prononcohej per median e kohes mbi ambicjen e tij per t’u bere mbret i shqiptareve. Ne vitin 1993 kur Shqipėria ishte nėn presidencėn e Sali Berishės per here te pare ai do te mberrinte ne Shqiperi me nje pasaporte te leshuar nga oborri mbreteror, ku si profesion ne kete pasaporte ishte shenuar “Mbret”. U dėbua nga vendi.

Bashke me zgjedhjet e parakohshme ne qershor te vitit 1997 u mbajt edhe referendumi per formen e regjimit ne Shqiperi, por dy te tretat e votuesve u shprehen kunder rikthimit te monarkise dhe pro republikes. Leka kishte pretendime per rezultatin dhe ai u perfshi ne nje perplasje te armatosur te mbeshtetesve te tij me policine. Leka Zogu do te largohej nga Shqiperia per ne Afriken e Jugut, nderkohe qe nje gjykate neTiranedo ta denonte ne mungese me tre vjet per perfshirjen ne protesten e armatosur, ku mbeti i vdekur nje prej mbeshtetesve te tij. Rikthimi i familjes mbreterore ne Shqiperi do te perseritej ne vitin 2005 nderkohe qe ne vitin 2006 ai do te deklaronte heqjen dore nga aktivitetet politike. Pasuesi i tij ėshtė i biri Leka.

 

 

Washington Post: Trashėgimtari i vetėshpallur i fronit tė Shqipėrisė vdes nė moshėn 72 vjeē

Leka Zogu, babai i tė cilit shėrbeu si mbret i Shqipėrisė deri nė kohėn qė ajo u pushtua nga Italia fashiste, dhe qė dy herė u rikthye nė vendin e tij nga ekzili duke tentuar tė marrė fronin, vdiq tė mėrkurėn, tha familja e tij. Ai ishte 72 vjeē. Zogu vdiq nga njė atak

nė zemėr nė spitalin “Nėnė Tereza” nė Tiranė, tha zėdhėnėsja e familjes Julinda Kamberi. Babai i Zogut, Ahmet Zog, ishte mbreti i vendit tė vogėl tė Ballkanit dhe i vetmi pas shpalljes sė pavarėsisė. Mbretėroi nga 1928 deri mė 1939, deri nė momentin qė u largua pas pushtimit tė Shqipėrisė nga forcat italiane. Mbreti vdiq nė Francė mė 1961 dhe u varros nė varrezat e Thiais pranė Parisit, por familja mbretėrore nė ekzil gjithmonė insistoi se Zogu ishte udhėheqėsi legjitim i vendit. I lindur veē dy ditė pėrpara pushtimit tė Shqipėrisė nė 1939, Zogu e kaloi shumicėn e jetės sė tij nė ekzil nė Evropė dhe Afrikė, gjatė kohės qė vendi i tij udhėhiqej nga komunistėt, tė cilėt e hoqėn monarkinė mė 1946-n dhe bllokuan kontaktet me botėn e jashtme.

Pas rėnies sė regjimit komunist nė 1990-n, Zogu bėri dy pėrpjekje katastrofike pėr t’u rikthyer nė vendin e tij – duke u pėrzėnė fillimisht nė 1993-n dhe duke u akuzuar pėr tentativė kryengritjeje tė armatosur nė 1997-n. I gjatė dy metra, Zogu mė nė fund u vendos nė Shqipėri nė 2002-n duke jetuar nė qetėsi me gruan e tij australiane dhe djalin e tyre, por kurrė nuk hoqi dorė nga pretendimi i tij pėr fronin. Faqja zyrtare e familjes mbretėrore nė internet liston si interesa tė tij; armėt, qitjen, leximin dhe historinė. Gjatė kohės qė jetonte nė Johanesburg, Afrikė e Jugut, nė 1991-n, ai u arrestua sė bashku me 4 truprojat e tij pėr armėmbajtje tė jashtėligjshme tė armėve. Ai u mbajt nė polici nė paraburgim pėr njė javė tė tėrė deri sa mori lirinė me kusht.

Kur ai u kthye nė Shqipėri, nė qershor 2002-n, ai solli me vete 11 arka me armė automatike, granata dhe armė gjahu, tė cilat autoritetet i ndaluan menjėherė. Por familja i mori armėt e bllokuara mbrapsht gjashtė vjet mė vonė pasi qeveria shqiptare i cilėsoi ato si trashėgimi kulturore. Zogu ishte djali i vetėm i mbretit Ahmet Zog, i cili e shpalli veten e tij mbret nė 1928-n dhe udhėhoqi pėr 11 vite, kohė kjo qė shumė shqiptarė tė moshuar e cilėsojnė si tė begatė dhe tė qėndrueshme. Pėrpjekja e dytė e djalit tė mbretit gjatė rikthimit tė tij nė 1997-n nė Shqipėri, erdhi nė njė kohė anarkie, e cila ndodhi si rrjedhojė e rėnies sė skemave piramidale, tė cilat u kushtuan shumė shqiptarėve kursimet e tyre.

Duke tundur njė armė automatike “Uzi” dhe njė pistoletė, i veshur me kamuflazh, Zogu udhėhoqi njė turmė tė armatosur protestuesish jashtė ndėrtesės sė Komisionit tė Zgjedhjeve, duke pretenduar se votimi ishte manipuluar. Pas njė shkėmbimi zjarri me policinė, nė tė cilin njė protestues mbeti i vrarė dhe disa tė tjerė u plagosėn, Zogu u largua nga Shqipėria me njė avion tė vogėl privat. Dy vjet mė vonė nė Tiranė, gjykata e dėnoi atė nė mungesė me 3 vjet burg nėn akuzėn e organizimit tė kryengritjes sė armatosur. Njė gjykatė apeli e ndryshoi akuzėn nė “armėmbajtje pa leje” dhe nė vitin 2002, presidenti shqiptar i dha Zogut amnistinė.

Familjes sė tij iu dhanė disa nga pronat e vjetra tė mbretėrisė dhe iu garantua pasaporta diplomatike. Djali i Zogut, i quajtur gjithashtu Leka, shėrben prej kohėsh si kėshilltar i disa qeveritarėve shqiptarė. Sot, njė parti e vogėl mbretėrore ėshtė aleate e qeverisjes sė koalicionit mė Partinė Demokratike dhe kryeministrin shqiptar Sali Berisha.

Dy vjet mė parė, qeveria shqiptare premtoi kthimin nė Atdhe tė eshtrave tė Zogut qė prehet nė Paris duke e cilėsuar atė si “njė nga mė tė shquarit dhe mė tė mėdhenjtė personalitete me njė kontribut tė madh nė historinė e kombit shqiptar”. Kjo mund tė realizohet vitin e ardhshėm kur Shqipėria do tė festojė 100 vjetorin e pavarėsisė.

Zogu u edukua nė Egjipt, Zvicėr dhe Francė dhe u diplomua nė Akademinė Ushtarake tė Sandhurstit nė Angli. Ai studioi ekonomi dhe shkenca politike nė Sorbone, Francė dhe fliste Anglisht, Spanjisht, Frėngjisht, Gjermanisht, Arabisht, Portugalisht dhe Italisht.

Nė 1975-n, ai u martua me australianen Susan Cullen-Ward, e cila vdiq nė 2004-n. Nėna e Zogut, hungarezja Mbretėresha Geraldinė vdiq nė 2002-n. I vetėquajturi Leka i dytė ėshtė pasardhėsi i tij.

*Origjinali nė anglisht: “Albania’s self-proclaimed heir to the throne, Leka Zogu, dies aged 72” mund tė lexohet nė washingtonpost.com

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/12/01/berisha-referendumi-per-monarkine-jo-ceshtje-e-mbyllur-ne-’97-dominoi-parimi-“ju-votoni-une-numeroj”/

Shekulli Sot|01/12/2011 15:02

Vdekja e Zogut, Nexhmije Hoxha e Berisha pėrplasen pėr Abaz Kupin 43

Kryeministri Berisha ka sulmuar dje rolin e partizanėve nė ēlirimin e Shqipėrisė dhe ka vlerėsuar me nota maksimale legalitetin e drejtuar nga Abaz Kupi. Duke folur nė mbledhjen e qeverisė pėr vdekjen e Leka Zogut, Berisha tha: “Dua tė them kėtu se mohimi i tė drejtės sė Mbretit pėr kthim nė Shqipėri ishte njė nga veprimet mė arbitrare tė Enver Hoxhės dhe klikės sė tij. Mbreti Zog u largua nga Shqipėria ashtu siē u larguan mbretėrit e tjerė, nga mbretėritė e pushtuara nga forcat nazifashiste. Por Mbreti Zog qėndroi nė tė gjithė kohėn, nė anėn e koalicionit antifashist”.

Mė pas kryeministri kaloi tek roli qė kanė pasur Abaz Kupi dhe nacionalistėt e tjerė gjatė ēlirimit tė Shqipėrisė nga fashizmi dhe nazizmi. “Nė 7 prill 1939, forcat dhe mbėshtetėsit e tij, tė udhėhequra nga Abaz Kupi, luftuan me trimėri nė portin e Durrėsit. Mė pas, forcat mbretėrore, sėrish tė udhėhequra nga Abaz Kupi, vazhduan luftėn pėr ēlirimin e vendit deri nė vitin e fundit tė saj. Natyrisht, lufta nacionalēlirimtare mori edhe aspektin e saj vėllavrasės, siē dėshmojnė dokumente tė panumėrta dhe kjo vėllavrasje kishte vetėm njė qėllim, tė garantonte me ēdo kusht Enver Hoxha pushtetin. Por legalistėt, mbretėrorėt luftuan me vendosmėri tė madhe okupatorėt nazifashistė, gjatė tė gjitha viteve tė pushtimit. Pėrpjekjet e tyre, pas vendosjes sė diktaturės nė Shqipėri, ishin tė pandėrprera”,- tha dje Berisha gjatė mbledhjes sė qeverisė. Duke e cilėsuar luftėn nacionalēlirimtare si vllavrasėse, Berisha deklaroi dje se legalistėt luftuan kundėr okupatorėve nazifashistė.

Kjo deklaratė e kryeministrit vjen vetėm njė ditė pas 29 nėntorit, datė e shėnuar nė Kushtetutėn e Republikės sė Shqipėrisė si Dita e Ēlirimit, por qė pėr kryeministrin Berisha dhe tė djathtėn nė pėrgjithėse, ėshtė njė ditė e zakonshme si gjithė tė tjerat. E djathta nuk ka kremtuar asnjė vit 29 nėntorin duke e cilėsuar si njė festė tė krijuar nga “komunistėt” dhe pėr kėtė arsye ai ka festuar Ditėn e Ēlirimit mė 28 nėntor.

 

Berisha: “Zogu e fitoi referendumin, por i vodhėn rezultatin”

Kreu i qeverisė, Sali Berisha ka deklaruar dje se forma qeverisėse qė ka sot shteti shqiptar ėshtė e vjedhur pasi vendi ynė duhej tė drejtohej nga monarkia, jo Presidenti i Republikės dhe Parlamenti. Gjatė mbledhjes sė djeshme tė qeverisė, Berisha u shpreh se referendumi pėr formėn qeverisėse i zhvilluar nė vitin 1997 u fitua nga Lega Zogu dhe pėr pasojė Shqipėria sot duhej tė ishte monarki e jo republikė parlamentare.

“Dua tė theksoj se edhe referendumi u bė nė flakėt e rebelimit komunist dhe nuk mund tė konsiderohet si njė ēėshtje e mbyllur. E vėrteta ėshtė se, pa diskutim, nė atė referendum dominoi parimi stalinist: ju votoni, numėrimin e votave jua bėj unė. Por ajo qė ėshtė reale, shqiptarėt votuan masivisht, nga Konispoli nė Vermosh, pėr mbretin e tyre. Referendumi nuk e kapi kuotėn, por atė e pėrcaktuan ata, tė cilėt manipuluan dy javė rresht votat e referendumit”,- tha Berisha duke lėnė tė kuptohet se Leka Zogu i fitoi ato zgjedhje. Madje nė kėtė pikė ai mori edhe meritėn e organizimit tė referendumit duke u shprehur: “Pas hapjes sė vendit, nė vitin 1997 u dekretua nga Presidenti i Republikės (nė atė kohė Sali Berisha sh.r) referendumi popullor, pėr t’u dhėnė qytetarėve shqiptarė mundėsinė e pėrzgjedhjes sė tyre”.

 

 

Kryeministri: Sot ndėrroi jetė Mbreti i shqiptarėve, Leka i Parė

I larguar nga Shqipėria vetėm dy ditė pas lindjes, Leka Zogu vendosi rikthimin nė vitin 1993. Duke pretenduar fronin e Shqipėrisė ai zbriti nė Rinas me njė avion privat, por u ndalua tė qėndronte nė Shqipėri dhe pa u mbushur 24 orė u largua sėrish. Urdhri i ndalimit u firmos nga presidenti i asaj kohe, Sali Berisha, i cili ndihej i rrezikuar nga ardhja e pretendentit pėr fronin mbretėror.

Por dje pas, vetėm pak orė pas vdekjes sė Leka Zogut, Berisha u shpreh: “Sot nė mėngjes ndėrroi jetė Mbreti i shqiptarėve, Leka i Parė, nė moshėn 72 vjeēare. Kjo ėshtė njė humbje e madhe pėr kombin, pėr vendin. Leka i Parė u kurorėzua Mbret nė prill tė vitit 1961, pas vdekjes sė Mbretit Zogu i Parė. Ai u largua foshnje nga Shqipėria, vetėm dy ditė pas lindjes, por u rrit dhe u mbrujt me dashuri tė pakufishme pėr vendin dhe kombin. Mbreti Leka, nė tė gjithė jetėn e tij nė mėrgim, ishte mbėshtetės kryesor i luftės dhe pėrpjekjeve tė shqiptarėve pėr liri dhe dinjitet nė Shqipėri, nė Kosovė, nė Maqedoni, nė Mal tė Zi e kudo qė ndodheshin. Ishte frymėzues i tyre nė kėtė betejė. Nė vitin 2003, parlamenti shqiptar votoi ligjin, ku i njeh atributet familjes mbretėrore dhe ky ishte njė vendim shumė i drejtė”.

 

 

E shtuna ditė zie, Ceremonia pėr Zogun nė sallėn e Parlamentit

Qeveria shqiptare vendosi paraditen e djeshme qė Leka Zogu tė varroset nga protokolli i shtetit ditėn e shtunė dhe kjo ditė tė shpallet ditė zie kombėtare. “Sot ėshtė njė ditė e veēantė, ditė tjetėr, nė tė cilėn shqiptarėt humbėn njė nga personalitetet mė tė mėdha tė historisė sė tyre politike. Nė ligjin e parlamentit, pėrcaktohet detyrimi i pėrfshirjes nė Protokollin Shtetėror tė Familjes Mbretėrore dhe ky ka qenė njė vendim shumė i drejtė. Ndaj vendi dhe kombi do ta pėrcjellin Mbretin Leka i Parė me nderimet e atributet qė i pėrkasin njė Mbreti jo nė detyrė. Dita e shtunė do tė jetė zi kombėtare me tė gjithė spektrin e ditės sė zisė tė nivelit mbretėror”,- tha dje kryeministri Berisha. Ndėrkohė nė vendimin qė pasoi kėtė deklaratė ėshtė vendosur qė 3 dhjetori tė jetė ditė zie ku nė tė gjitha institucionet, shtetėrore dhe publike, tė ulet flamuri kombėtar nė gjysmė shtize dhe nė orėn 12.00 tė mbahet njė minutė heshtje. Radio – Televizioni Publik Shqiptar, gjatė zhvillimit tė ceremonialit, tė transmetojė muzikė funebre.

Pėr organizimin e ceremonisė mortore tė Leka Zogut qeveria ka vendosur ngritjen e njė grupi qė do tė ketė nė pėrbėrje tre ministra. “Qeveria vendosi ngritjen e komisionit shtetėror pėr kryerjen e ceremonisė funebre shtetėrore, nė pėrbėrje tė tė cilit tė jenė: Edmond Haxhinasto, zėvendėskryeministėr dhe ministėr i Punėve tė Jashtme; Aldo Bumēi, ministėr i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve; Arben Imami, ministėr i Mbrojtjes; njė pėrfaqėsues i Oborrit Mbretėror Shqiptar; njė pėrfaqėsues i protokollit tė Shtetit dhe njė pėrfaqėsues i protokollit tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė”,- thuhet nė VKM. Sipas saj, ceremonia dhe homazhet do tė organizohen ditėn e shtunė nga ora 10.00 deri 12.00, nė mjediset e sallės sė seancave plenare tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė. Shpenzimet e varrimit dhe tė ceremonialit do tė pėrballohen nga Ministria e Punėve tė Jashtme.

 

Kush ėshtė Abaz Kupi

Abaz Kupi (Bazi i Canes), lindi nė Krujė mė 1891. Ai ka punuar nė krah tė Ahmet Zogut dhe ka marrė pjesė nė luftėn kundėr malazezeve nė Koplik. Shėrbeu si komandant i xhandarmerisė nė Krujė me gradėn e kapitenit. Mė vonė u gradua major dhe shėrbeu nė Durrės. Nė ditėt e agresionit fashist italian kundėr vendit tonė, mė 7 prill 1939, Kupi ishte nė detyrė nė repartin ushtarak tė Durrėsit. Me pushtimin e Shqipėrisė, u largua nė Turqi. Me ndihmėn e njė oficeri anglez shkoi nė Jugosllavi pėr tė formuar Frontin e Rezistencės me pėrkrahjen e Ambasadės Angleze nė Beograd. Pas pushtimit tė Jugosllavisė nga gjermanet, sė bashku me Gani Kryeziun e Mustafa Gjinishin, Kupi u rikthye nė Shqipėri pėr tė organizuar qėndresėn kundėr pushtuesit. Abaz Kupi ishte njė nder organizatorėt dhe pjesėmarrėsit kryesorė tė Konferencės sė Pezės, tė mbajtur mė 16 shtator 1942 dhe u zgjodh anėtar i KANC. Ai u bė nismėtari i Konferencės sė Mukjes tė mbajtur nė datat 1-2 gusht 1943 pėr tė arritur bashkėpunimin midis Frontit Nacional Ēlirimtar dhe Ballit Kombėtar.

 

Roli i Abaz Kupit dhe nacionalistėve tė tjerė ėshtė komentuar gjatė nė historinė e Shqipėrisė. Pėr shumė vite ata janė cilėsuar si bashkėpunėtorė me fashizmin ndėrsa sot figura e tyre ka nisur tė rregullohet me daljen nė skenė tė dokumenteve tė kohės. Nexhmije Hoxha i ka kushtuar pjesė tė tėra nė librin e saj me kujtime, i cili del sot nė treg, pikėrisht rolit tė Abaz Kupit, i cili mori dje vlerėsimet maksimale nga kryeministri Berisha. Ja si e ka pėrshkruar Nexhmije Hoxha nė librin e saj rolin e Abaz Kupit:

“…Siē ėshtė e njohur, nė Konferencėn e Pezės mori pjesė edhe Abaz Kupi, i quajtur edhe Bazi i Canes. Ai kishte ardhur aty me shpurėn e tij prej 5-6 vetash. Kishte njė trup mesatar, mund tė them, tė shkurtėr dhe ishte mė i madh nė moshė se Haxhi Lleshi. Nė kokė mbante njė qeleshe krutane, kurse xhaketėn e kishte ushtarake. Nga tė gjithė nacionalistėt ky qe i fundit qė u largua nga Kryesia e Kėshillit Nacionalēlirimtar. Ai u zgjodh edhe nė Shtabin e Pėrgjithshėm tė UNĒSH, duke bėrė lojėn e tij tė dyzuar tė njė fshatari “bajraktar” analfabet, por dinak, i mėsuar me intriga politike dhe aleanca fiktive, ashtu si mbreti i tij… Nė Konferencė u ngritėn ēėshtje politike, pėr disa prej tė cilave pati mirėkuptim dhe pėr disa tė tjera u zhvilluan debate. U ngrit ēėshtja e regjimit qė do tė vendosej nė Shqipėri pas luftės. Njė nga delegatėt hodhi idenė qė tė shpallej si formė e regjimit “Republikė Demokratike”. Por kjo u hodh poshtė nga pėrfaqėsuesit e Partisė Komuniste, duke e argumentuar se njė parullė e tillė nuk do t’i shėrbente bashkimit tė tė gjitha forcave nė luftė, ndaj u tha: “Forma e regjimit t’i lihet popullit tė vendosė”. Abaz Kupit i erdhi mirė pėr kėtė dhe deklaroi: “Unė kėrkoj Shqipnin nji herė e jo Zogun. Nė qoftė se e do poplli, do tė vendoset”.

Me gjithė kėto debate e reagime, ėshtė fakt qė edhe nacionalistėt miratuan pa ndonjė vėrejtje esenciale Rezolucionin qė paraqiti delegacioni i Partisė Komuniste dhe qė u lexua nga unė. Edhe ata delegatė qė erdhėn kur ishin mbyllur punimet e Konferencės, si Skėnder Muēo dhe Aziz Ēami, pasi lexuan Rezolucionin dhe u njohėn me vendimet e Konferencės, u solidarizuan me to dhe shprehėn keqardhjen pėr arritjen e tyre me vonesė. Nacionalistėt mbetėn tė kėnaqur edhe nga zgjedhjet qė u bėnė nė Konferencė, sepse Partia Komuniste ruajti njė ekuilibėr, tė arsyeshėm pėr kohėn, mes forcave nacionaliste dhe atyre komuniste. Nė Kėshill u zgjodhėn 7 veta: Nga forcat nacionaliste u zgjodhėn: Abaz Kupi, Ndoc Ēoba dhe Kamber Qafmolla (ky u zgjodh nė mungesė, madje, edhe Kryetar i Kėshillit). Nga ana e Partisė Komuniste u zgjodhėn: Enver Hoxha, Ymer Dishnica e Mustafa Gjinishi. Anėtar u zgjodh edhe patrioti e luftėtari i shquar, Myslim Peza. Siē ėshtė e njohur, me disa nga kėto personazhe nuk u pamė mė, ata bėnė njė zgjedhje tjetėr, nė kundėrshtim me idenė themelore tė Konferencės sė Pezės. Kurse me tė tjerėt vazhduam, krah pėr krah, luftėn kundėr pushtuesve nazifashistė deri nė ēlirimin e vendit.

 

Mbėshtetja e ballistėve nga anglezėt

Nė vitin 1943 anglezėt bėnė shumė pėrpjekje pėr tė bashkuar partizanėt dhe nacionalistėt nė njė front tė pėrbashkėt kundėr pushtuesve. Kėto u hodhėn poshtė nga Enver Hoxha me pretendimin se disa oficerė britanikė po mbėshtesnin Ballistėt nė kurriz tė partizanėve. “Kjo lidhej me luftėn e atyre qė, nė tė vėrtetė, luftonin forcat antifashiste e pastaj reklamonin nė BBC luftėn (e paqenė tė “Ballit Kombėtar”), duke fshehur lidhjet e “Ballit” me gjermanėt. Edhe Bill Tilman ka shkruar pėr zemėrimin e krerėve tė LANĒ-it ndaj BBC-sė, e cila vetėm mė 10 korrik 1943 mori urdhėr tė demaskonte “Ballin” si njė organizatė kolaboracioniste. Pas kėsaj, anglezėt u pėrqendruan te Abaz Kupi, por pėrpjekjet nuk dhanė rezultat..”,- shkruan Nexhmije Hoxha nė kujtimet e saj.

  

Nexhmije Hoxha: Tentativat e Abaz Kupit pėr tė kthyer regjimin e Zogut

Nė kėtė periudhė tremujore, gusht-shtator-tetor, tė zhvillimit tė ngjarjeve fitimtare nė frontet e luftės kundėr forcave nazifashiste, njė nga ēėshtjet qė Enver Hoxha ndoqi me vėmendje tė veēantė dhe me pjekuri politike, qe gjallėrimi i elementėve zogistė pėr tė kthyer regjimin e Zogut. Nė njė letėr qė i shkruante komitetit qarkor tė Partisė pėr Tiranėn, duke iu drejtuar veēanėrisht Nako Spirut, i thotė: “Mora fletushkėn tėnde (Detit), ku prisja tė mė thoshe diēka pėr traktin qė kanė hedhur Bazi i Canes (Abaz Kupi sh.r) e kompani me emrin e “Partisė nacionalzogiste”. Pėr kėtė trakt e parti ne mendojmė kėsisoj: pėr Bazin, ne jemi nė pozita ta akuzojmė kėtė si dezertor dhe qė shkel besėn e betimin…”.

Njihet fakti qė Bazi qė nė Konferencėn e Pezės u zgjodh anėtar i Kryesisė sė Frontit Antifashist Nacionalēlirimtar dhe, mė 10 korrik 1943, u zgjodh anėtar i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UNĒSH. Ai u thirr dhe nė Konferencėn II NĒl tė Labinotit, por njoftoi se “ishte i zėnė me punė”, kuptohet, me ngritjen e partisė zogiste, domethėnė: u shkėput nga Fronti Nacionalēlirimtar, sepse kujtoi se i erdhi “dita e tij” (Shėnimi im. N.H.). “Tani pėr tani,– vazhdon Enveri,– tė mos e godasim si parti, qė lufta jonė tė mos degjenerojė nė njė luftė partish… tė mos bėjmė qė populli tė harrojė okupatorin dhe Ballin dhe gjithė reaksionin e fshehur nėn ēdo maskė…

Ky trakt ka hedhur tė ngjethura nė kurrizin e shumėkujt qė tmerrohet nga njė rrezik zogist. Kėta zotėrinj deri tani ishin nė gjumė ose pėrkėdhelnin idenė se Bazin e zogistėt do t’i kishin si vegėl pėr tė realizuar qėllimet e tyre… gjithsecili kėrkon tė tėrheqė jorganin nga kėmbėt e tij, duke kujtuar se erdhi fundi qė tė ndajnė plaēkėn. …Pėrpara kėtij rreziku tė Zogut, kėta elementė (brenda dhe jashtė partisė sė Ballit) do tė ndryshojnė pozita (mendojmė ne) dhe do tė kėrkojnė tė na afrohen, se pėr tė shpėtuar nga ai hall, ata e dinė se kush mund t’i shpėtojė, ata e dinė se vetėm Lėvizja jonė ėshtė ajo qė do t’i presė kėmbėt ēdo tentative tė rikthimit tė regjimit tė vjetėr.

Ky trakt i zogistėve vjen nė njė moment tė keq pėr reaksionin, tamam kur ky pėrpiqej tė grumbullohej me Ballin dhe tė forconte pozitat e luftės kundėr nesh.”. Nė vazhdim tė letrės, Enveri u shkruan shokėve se cili do tė jetė qėndrimi ynė, si tė pėrfitojmė… dhe u thotė se ai po shkruan njė artikull dhe qė do tė shkruajė edhe tė dytin e tė tretin. Ndėrsa shokėt i porosiste tė shkruanin njė artikull pėr “Ballin”, duke e ilustruar me dokumente, si dhe pėr Fiqri Dinen, pėr tė cilin u thotė se kemi shumė dokumente. Mė poshtė Enveri shkruan: “Pėr tė goditur Zogun, kjo do tė vijė gradualisht, gjithashtu, edhe Bazin, me tė cilin do tė fjalosemi njė herė, pastaj t’ia kėndojmė dekoratat nė gazetė…”. Ėshtė i njohur qė ky takim me Abaz Kupin u bė nė Shėngjergj tė Tiranės, nė shtėpinė e patriotit Ali Shtėpani, dhe Enveri e ka pėrshkruar bukur hezitimin dhe frikėn e Bazit, qė erdhi i shoqėruar nga njė shpurė impresionuese, tė armatosur deri nė dhėmbė…

 

 

Nexhmija: Java e zezė e prillit 1939

Nė librin e saj me kujtime, Nexhmije Hoxha tregon se si ėshtė pritur dhe komentuar martesa e Mbretit Zog nė vitin 1938 dhe lindja e djalit Leka Zogu:

“…Njė vit mė parė ministri i Jashtėm i Italisė, njėkohėsisht, dhėndėr i Musolinit, Konti Ēiano, vinte nė Tiranė dhe vuloste me firmėn e tij, si dėshmitar nderi, martesėn e ēiftit mbretėror, Ahmet Zogut me hungarezen Geraldina Appony, duke mbyllur, kėshtu, pėrpjekjet e dėshtuara tė Musolinit pėr ta lidhur Ahmet Zogun me Italinė duke i dhėnė pėr grua ndonjė nga vajzat e rretheve tė aristokracisė a borgjezisė sė lartė italiane. Mė 30 shtator 1938 ishte nėnshkruar marrėveshja famėkeqe e Munihut, mes Anglisė, Francės e Gjermanisė hitleriane, sė cilės i lanė dorė tė lirė tė realizonte synimet e saj ekspansioniste nė Europė e drejt Bashkimit Sovjetik. Komentatorėt e emisioneve radiofonike tė fuqive tė mėdha perėndimore, sidomos BBC e Londrės, bėnin fjalė pėr grumbullim tė forcave ushtarake tė Italisė nė brigjet italiane tė Adriatikut. Nė janar tė vitit 1939 regjimi i Zogut organizoi gjyqin e 73 komunistėve tė arrestuar muaj mė parė, kryesisht, anėtarė tė Grupit Komunist tė Shkodrės, qė vepronte nė Tiranė. Grupi kishte shtuar shumė punėn pėr sqarimin e masave pėr ēfarė po ndodhte nė arenėn ndėrkombėtare dhe pėr rreziqet qė kėrcėnonin Shqipėrinė…

Mė 4 prill u dha lajmi i lindjes sė djalit tė Zogut, Leka I. Autoritetet qeveritare i bėnė thirrje popullit pėr njė miting tė madh para Bashkisė, pėr tė festuar kėtė ngjarje “tė lumnueshme” pėr kombin tonė. Pjesėmarrja qe e jashtėzakonshme, por jo pėr tė festuar lindjen e trashėgimtarit. Mitingu festiv “zyrtar” u shndėrrua nė njė manifestim tė madh popullor, sa qeveritarėt nuk mundėn tė mbanin fjalimet e tyre, sepse nuk dėgjoheshin fare nga thirrjet e fuqishme tė njerėzve: “Duam armė!”, “Duam armė!”. Kurse qeveritarėt e Zogut vazhdonin tė pėrgėnjeshtronin lajmet pėr agresion nga Italia fashiste… 

-------------------------------------------------------------------- 

http://www.standard.al/index.php/news/12919-lsi-shpreh-ngushellimet-e-saj-per-ndarjen-nga-jeta-te-leka-zogut-i.html

LSI shpreh ngushėllimet e saj pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut I

Nga 

LSI shpreh ngushėllimet e saj pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut I

Lėvizja Socialiste pėr Integrim ka shprehur ngushėllimet e saj pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut I. Nėpėrmjet njė mesazhi ngushėllimi, LSI, ka shprehur dhimbjen pėr kėtė humbje, duke e cilėsuar si njė figurė tė rėndėsishme, dhe mbretėrinė e Ahmet Zogut si njė  periudhė tė  njė rėndėsie tė madhe  pėr  kombin. LSI ka ngushėlluar familjen e pretendentit pėr fron mbretėror, dhe nė veēanti princit Leka Zogu II. Sot nė orėt e para tė mėngjesit u nda nga jeta Leka Zogu, ky lajm i hidhur u pasua menjėherė me reagimet e forcave politike, tė cilat shprehėn ngushėllimet e tyre familjes mbretėrore.

-------------------------------------------------------------------- 

http://mobile.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/45881/


                                                                                             2011-12-01 15:01

Pėrgatitje pėr ceremoninė mortore pėr Leka Zogun
Tiranė
Qeveria po bėn tė gjitha pėrgatitjet pėr ceremoninė e fundit pėr pretendentin pėr Fronin Mbretėror, Leka Zogu i I-r.

Qeveria ka ngritur njė Komision Shtetėror, i kryesuar zėvendėskryeministri Edmond Haxhinasto, dhe tė pėrbėrė nga Aldo Bumēi, ministėr i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve; Arben Imami, ministėr i Mbrojtjes; si dhe njė pėrfaqėsues i Oborrit Mbretėror Shqiptar; njė pėrfaqėsues i Protokollit tė Shtetit; dhe njė pėrfaqėsues i protokollit tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė. 

Ndėrkohė, tė shtunėn ėshtė shpallur ditė zie kombėtare. Ceremonia zyrtare e homazheve pėr tė nderuar trashėgimtarin e fronit mbretėror, Leka i Parė, i cili u nda nga jeta mėngjesin e tė mėrkurės nė Reanimacionin e Spitalit Neurokirurgjik tė Tiranės, nė moshėn 72-vjeēare, do tė zhvillohet nė sallėn plenare tė Kuvendit tė Shqipėrisė, ndėrkohė qė i tėrė ceremoniali do tė pėrballohet nga fondet e buxhetit tė vitit 2011 pėr MPJ-nė.

Pas homazheve trashėgimtari i fronit mbretėror, me uniformėn e vet ushtarake, siē e la amanet, do tė prehet nė Varrezat e Sharrės, pranė eshtrave tė sė ėmės mbretėreshės Geraldinė, dhe bashkėshortes sė tij, Suzanė, e cila ndėrroi jetė nė vitin 2006. /Start/

-------------------------------------------------------------------- 

http://www.rilindjademokratike.com/RD%202%20dhjetor/politika.htm#Parlamenti_ka_rivendosur_nj%EB_t%EB_drejt%EB_historike_n%EB_Protokollin_Shtet%EBror_dinjitoz,_si%E7_i_p%EBrket_Familjes_Mbret%EBrore

 01/12/2011

image.jpeg

 "Shqiptarėt, nė tė katėr anėt kudo qė jetojnė, janė tė bashkuar nė dhembjen dhe zinė pėr humbjen e Mbretit Leka I. Kėtė bashkim e kanė tė bazuar nė kontributet historike tė Tij, tė Mbretit Zog, Mbretėreshės Geraldinė, tė Familjes Mbretėrore". Kryeministri Berisha, i shoqėruar nga bashkėshortja e tij, Liri Berisha, zhvilloi dje pasdite njė vizitė ngushėllimi nė familjen e Leka Zogu I, i cili u nda nga jeta njė ditė mė parė nė moshėn 72-vjeēare. Kryeministri Berisha i shprehu ngushėllime Princit Leka dhe familjarėve pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut I, njė humbje e madhe kjo pėr mbarė kombin shqiptar dhe Shqipėrinė. Duke shprehur nderimin e tij tė thellė pėr veprėn e Leka Zogut I, Kryeministri Berisha la dhe njė shėnim nė librin e ngushėllimeve tė ēelur me kėtė rast. "Dua t'i shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta Princit Leka dhe Familjes Mbretėrore pėr humbjen e Mbretit Leka Zogu I, njė humbje e madhe kjo pėr mbarė kombin shqiptar dhe Shqipėrinė", tha Berisha. Ai u shpreh se Mbreti Leka I u largua nga vendi i tij dy ditė pas lindjes, por pėrfaqėson njė jetė tė tėrė atdhedashurie tė pakufishme, pėrkushtimi tė jashtėzakonshėm, mbrojtje tė pamposhtur tė lirisė sė shqiptarėve, mbėshtetje tė madhe tė shqiptarėve nė Kosovė nė pėrpjekjet e tyre pėr liri kombėtare, mbėshtetje tė madhe tė shqiptarėve nė Shqipėri nė pėrpjekjet e tyre pėr t'u ēliruar nga zgjedha e regjimit mė barbar qė vendi ka njohur nė tėrė historinė e tij. Gjithashtu, Kryeministri tha se ėshtė njė nderim pėr kontributin e madh, historik, tė Mbretit Zog, burrit qė bėri pavarėsinė e Shqipėrisė tė jetojė, shtetarit qė mė shumė se kushdo tjetėr kontribuoi nė ndėrtimin e shtetit shqiptar, Mbretit qė u largua nga Shqipėria pasi ajo ishte pėrcaktuar si viktimė e parė e agresionit nazifashist nė Evropė, por qė vazhdoi me vendosmėri tė madhe luftėn pėr ēlirimin e Shqipėrisė. Berisha tha se pėrpjekjet e legalistėve, qėndresa e tyre qė nė orėt e para tė pushtimit deri nė ditėn e fundit tė ēlirimit tė vendit janė njė faqe e ndritur atdhetarie, heroizmi dhe qėndrese. "Paslufte nė Shqipėri ndodhi ndryshe nga vendet e tjera qė dolėn nga pushtimi barbar nazifashist, tė cilat kurorat i rikthyen ose shpallėn referendume nė mėnyrė qė populli tė shprehej. Nė mėnyrėn mė arbitrare, njė kongres ndaloi monarkun e shqiptarėve tė kthehej nė vendin e Tij, gjė e cila zgjati, siē dihet, gjatė gjithė jetės sė Tij dhe Mbreti vdiq nė Paris nė vitin '61. Mė vonė, njė referendum u bė dhe shqiptarėt janė dėshmitarė, se ata shprehėn masivisht qėndrimin e tyre nė respekt tė Mbretit Leka i Parė dhe nė favor tė tij, por, siē dihet, ai referendum u mbajt nė kushte tė njė rebelimi tė egėr komunist. Dhe e vėrteta ėshtė se askush nuk mund tė thotė kurrė se rezultati ishte ai qė u shpall. Kjo ēėshtje nuk ėshtė e mbyllur. Unė i them tė vėrtetat ashtu siē janė, nuk mund tė them gjė tjetėr. Unė i them tė vėrtetat ashtu siē i perceptoj dhe siē kanė ndodhur. Kjo ėshtė detyra ime", tha Kryeministri ndėr tė tjera. I pyetur mbi heshtjen e opozitėn pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut, Kryeministri tha se: "Unė nuk dua t'i jap asnjė karakter partiak. Ai ligj, i cili i ka dhėnė dhe ka njohur statusin e Familjes Mbretėrore ėshtė votuar nė Parlament nga deputetė tė tė gjitha forcave politike. Kjo ėshtė e vėrteta. Pėr tė gjithė ata, tė cilėt kanė votuar atė ligj dhe shqiptarėt nė tėrėsi e kanė shumė tė qartė qė Familjet Mbretėrore pėrbėhen nga Mbretėrit, Mbretėreshat, Princėrit, Princeshat, e kėshtu me radhė. Kjo ėshtė e vėrtetė pėr Familjen Mbretėrore shqiptare dhe Parlamenti ka rivendosur njė tė drejtė historike, duke pėrcaktuar me shumė tė drejtė Protokollin Shtetėror dinjitoz, siē i pėrket Familjes Mbretėrore. Nuk duhet tė merremi me copėza tė shkėputura, sepse kudo ka individė pro e kundėr dhe kjo ėshtė normale".



http://www.rilindjademokratike.com/RD%202%20dhjetor/politika.htm

Qytetarė, personalitete tė jetės politike dhe shoqėrore ngushėllojnė Familjen Mbretėrore

Lega Zogu I do tė prehet pranė nėnės dhe bashkėshortes sė tij


Pėrcjellja pėr nė banesėn e fundit tė NMT Leka I ditėn e shtunė do tė pėrfshijė nderimet mė tė larta qė parashikohen nė Protokollin e Shtetit. Komisioni Ndėrministror pėr organizimin e ceremonisė zyrtare vendosi dje, qė ceremonia funebre tė jetė shtetėrore. Burime pranė Familjes Mbretėrore bėnė tė ditur dje, se trupi i Leka Zogut do tė varroset nė Varrezat e Sharrės nė kryeqytet, pranė varrit tė nėnės sė tij, Mbretėreshės Geraldinė dhe gruas Susanė. Familja Mbretėrore nuk ka pranuar qė trupi tė varroset nė Varrezat e Dėshmorėve siē e parashikon ligji pėr ceremoninė funebre shtetėrore. Gjithashtu ata theksuan pėr gazetėn tonė se, ėshtė hapur edhe libri i ngushėllimeve nė tė gjitha ambasadat e Shqipėrisė nėpėr botė. Pėrfaqėsues tė Oborrit Mbretėror bėnė tė ditur gjithashtu se, kanė njoftuar tė gjithė pėrfaqėsuesit e mbretėrive tė Europės pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e varrimit. 

Ngushėllimet 

Ngushėllimet pėr ndarjen nga jeta tė NMT Leka I, vazhduan gjatė ditės sė djeshme ku qytetarė tė shumtė dhe personalitete tė jetės politike dhe shoqėrore nga mbarė viset shqiptare, shkuan nė Pallatin Mbretėror pėr t'i shprehur Lartėsisė sė Tij, Princit Leka dhe Familjes Mbretėrore hidhėrimin e tyre tė thellė dhe ngushėllimet e rastit pėr humbjen e NMT Leka I, Mbret i Shqiptarėve. Pėrfaqėsuesit e Familjes Mbretėrore nėpėrmjet njė deklarate pėr shtyp bėnė tė ditur se gjatė paradites sė djeshme shprehėn ngushėllimet e tyre: Gjeneral Daut Haradinaj, deputet nė Parlamentin e Kosovės dhe mik i ngushtė i Familjes Mbretėrore; N/Kryetari i Parlamentit tė Shqipėrisė, zoti Ardian Turku; ministri i Mbrojtjes, zoti Arben Imami; Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura Gjeneral-Major Xhemal Gjunkshi; njė grup deputetėsh tė Partisė Demokratike tė kryesuar nga deputeti Jemin Gjana; deputetėt e Partisė Socialiste Arben Malaj, Kastriot Islami, Andis Harasani, Astrit Beci; Kryetari i PDIU-sė, deputeti Shpėtim Idrizi i shoqėruar nga N/Kryetari Dashamir Tahiri; Kryetari i LZHK, Dashamir Shehi; Prof. Abdi Baleta; At Nikoll Marku dhe shumė personalitete tė tjera. Po ashtu, nė adresė tė Familjes Mbretėrore mbėrriti njė numėr i madh telegramesh ngushėllimi nga qytetarė dhe personalitete prej viseve shqiptare dhe diasporės. Nė deklaratėn pėr shtyp theksohej se, Lartėsia e Tij, Princ Leka dhe Familja Mbretėrore ndjehen tė prekur nga ky solidaritet njerėzor dhe sė bashku me falėnderimet e rastit, shprehėn dėshirėn pėr t'ja rikthyer "nė tė mira" ēdo shqiptari. Familja Mbretėrore do tė vazhdojė tė presė vizita nė Pallatin Mbretėror, ndėrkohė qė ceremonia zyrtare do tė organizohet ditėn e shtunė, ora 10:00-12:00 nė mjediset e Parlamentit tė Shqipėrisė.

Topalli: Leka I, inspirues dhe pėrkrahės i paepur i pėrpjekjeve pėr liri

Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli pėrcolli dje ngushėllimet pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut I. Nė mesazhin e saj, Topalli ndau me familjen e Madhėrisė sė Tij Leka Zog dhimbjen pėr humbjen e pazėvendėsueshme tė njeriut siē e cilėsoi ajo, atdhetar tė menēur dhe pėr shqiptarėt figurėn e rėndėsishme tė historisė sė tyre politike. "Me ndarjen nga jeta tė Leka Zogut, ne humbėn njė atdhetar tė menēur dhe shqiptarėt kudo humbėn njė figurė tė rėndėsishme tė historisė sė tyre politike, njė figurė qė tashmė ka vendin e vet tė nderuar nė kujtesėn tonė kombėtare. Nė kėtė ditė tė rėndė, unė dėshiroj tė ndaj me familjen e Madhėrisė sė Tij Leka Zog dhimbjen pėr humbjen e pazėvendėsueshme tė njeriut tė dashur dhe me gjithė bashkėkombasit e mi hidhėrimin e thellė pėr humbjen e njė personaliteti. Duke shprehur ngushėllimet e mia mė tė ndjera, unė dėshiroj tė ndaj me Princin Leka dhe tė gjithė anėtarėve tė Familjes Mbretėrore, si dhe me gjithė shqiptarėt lutjen qė shpirti i Leka Zogut tė prehet nė paqe nė tokėn ku u lind", theksoi Topalli. Gjithashtu Kryetarja e Kuvendit vlerėsoi figurėn e Leka Zogut pėr pėrkushtim ndaj ēėshtjes kombėtare dhe si inspirues dhe pėrkrahės i paepur i pėrpjekjeve pėr liri dhe dinjitet tė shqiptarėve nė trevat e tyre dhe kudo. 

Ėndrra e paplotėsuar, 100 vjetori i Pavarėsisė dhe kthimi i eshtrave tė Mbretit Zog

Vetėm pak ditė para se tė ndahej nga jeta, deklaratėn e fundit publike NMT Leka Zogu i Parė e ka dhėnė pėr gazetėn "Rilindja Demokratike", ku shprehu edhe dėshirėn e tij tė madhe pėr tė festuar 100-vjetorin e Pavarėsisė, si dhe tė ishte i pranishėm nė Rinas pėr tė pritur eshtrat e Mbretit Ahmet Zog. Nė fjalėn e tij edhe pse nė gjendje tė rėndė, pretendenti i Fronit Mbretėror shprehte optimizėm se do tė ishte nė Rinas nė 100-vjetorin e Pavarėsisė pėr tė pritur eshtrat e Mbretit Zog, jo thjesht si babai i tij, por si respekt ndaj shtetit shqiptar. "Deklarimi i Kryeministrit Berisha pėr kthimin e eshtrave tė Mbretit Zog nė atdhe ėshtė vlerėsim pėr historinė e vetė shtetit shqiptar. Pres me shumė kėnaqėsi dhe sigurisht do tė jem nė Rinas nė 100-vjetorin e Pavarėsisė pėr tė pritur eshtrat e Mbretit Zog, jo thjesht si babai im, por si respekt ndaj shtetit shqiptar", deklaronte Mbreti Leka Zogu I pėr gazetėn tonė nė 19 nėntor tė kėtij viti. Pėrgjatė gjithė kohės ai u ndodh nėn kujdesin e ekipit mjekėsor, Princit Leka dhe dashamirėsve tė shumtė qė gjatė ditėve tė rėnda kanė shtuar vizitat nė spitalin ku qėndronte i shtruar. Nė deklaratėn shkėputur pėr "RD", Ai falėnderoi tė gjithė shqiptarėt si brenda dhe jashtė kufijve, tė cilėt kishin shprehur njė interesim tė madh pėr gjendjen e tij shėndetėsore. Pėrmes njė interviste tė shkurtėr pėr gazetėn, Leka Zogu falėnderoi Kryeministrin pėr interesimin e tij pėr gjendjen shėndetėsore dhe kėrkesėn e vazhdueshme tė Berishės drejtuar historianėve pėr rishikimin e historisė. "Falėnderoj Kryeministrin Berisha pėr interesimin e veēantė pėr shėndetin tim, si dhe pėr kėrkesėn e vazhdueshme pėr rishikimin e historisė. Festimi i 100-vjetorit tė shpalljes sė Pavarėsisė sė shtetit shqiptar do tė jetė edhe njė vlerėsim real pėr vizionin, vendosmėrinė e Ahmet Zogut si ministėr i Brendshėm, Kryeministėr, President dhe nga 1 shtatori 1928 Mbret i Shqiptarėve, i cili hodhi themelet dhe konsolidoi shtetin shqiptar, duke jetėsuar shpalljen e Pavarėsisė mė 28 Nėntor 1912", ėshtė shprehur Leka Zogu.

 

 

Parlamenti ka rivendosur njė tė drejtė historike nė Protokollin Shtetėror dinjitoz, siē i pėrket Familjes Mbretėrore

Shqiptarėt tė bashkuar nė dhembjen dhe zinė pėr humbjen e Mbretit Leka I


"Shqiptarėt, nė tė katėr anėt kudo qė jetojnė, janė tė bashkuar nė dhembjen dhe zinė pėr humbjen e Mbretit Leka I. Kėtė bashkim e kanė tė bazuar nė kontributet historike tė Tij, tė Mbretit Zog, Mbretėreshės Geraldinė, tė Familjes Mbretėrore". Kryeministri Berisha, i shoqėruar nga bashkėshortja e tij, Liri Berisha, zhvilloi dje pasdite njė vizitė ngushėllimi nė familjen e Leka Zogu I, i cili u nda nga jeta njė ditė mė parė nė moshėn 72-vjeēare. Kryeministri Berisha i shprehu ngushėllime Princit Leka dhe familjarėve pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut I, njė humbje e madhe kjo pėr mbarė kombin shqiptar dhe Shqipėrinė. Duke shprehur nderimin e tij tė thellė pėr veprėn e Leka Zogut I, Kryeministri Berisha la dhe njė shėnim nė librin e ngushėllimeve tė ēelur me kėtė rast. "Dua t'i shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta Princit Leka dhe Familjes Mbretėrore pėr humbjen e Mbretit Leka Zogu I, njė humbje e madhe kjo pėr mbarė kombin shqiptar dhe Shqipėrinė", tha Berisha. Ai u shpreh se Mbreti Leka I u largua nga vendi i tij dy ditė pas lindjes, por pėrfaqėson njė jetė tė tėrė atdhedashurie tė pakufishme, pėrkushtimi tė jashtėzakonshėm, mbrojtje tė pamposhtur tė lirisė sė shqiptarėve, mbėshtetje tė madhe tė shqiptarėve nė Kosovė nė pėrpjekjet e tyre pėr liri kombėtare, mbėshtetje tė madhe tė shqiptarėve nė Shqipėri nė pėrpjekjet e tyre pėr t'u ēliruar nga zgjedha e regjimit mė barbar qė vendi ka njohur nė tėrė historinė e tij. Gjithashtu, Kryeministri tha se ėshtė njė nderim pėr kontributin e madh, historik, tė Mbretit Zog, burrit qė bėri pavarėsinė e Shqipėrisė tė jetojė, shtetarit qė mė shumė se kushdo tjetėr kontribuoi nė ndėrtimin e shtetit shqiptar, Mbretit qė u largua nga Shqipėria pasi ajo ishte pėrcaktuar si viktimė e parė e agresionit nazifashist nė Evropė, por qė vazhdoi me vendosmėri tė madhe luftėn pėr ēlirimin e Shqipėrisė. Berisha tha se pėrpjekjet e legalistėve, qėndresa e tyre qė nė orėt e para tė pushtimit deri nė ditėn e fundit tė ēlirimit tė vendit janė njė faqe e ndritur atdhetarie, heroizmi dhe qėndrese. "Paslufte nė Shqipėri ndodhi ndryshe nga vendet e tjera qė dolėn nga pushtimi barbar nazifashist, tė cilat kurorat i rikthyen ose shpallėn referendume nė mėnyrė qė populli tė shprehej. Nė mėnyrėn mė arbitrare, njė kongres ndaloi monarkun e shqiptarėve tė kthehej nė vendin e Tij, gjė e cila zgjati, siē dihet, gjatė gjithė jetės sė Tij dhe Mbreti vdiq nė Paris nė vitin '61. Mė vonė, njė referendum u bė dhe shqiptarėt janė dėshmitarė, se ata shprehėn masivisht qėndrimin e tyre nė respekt tė Mbretit Leka i Parė dhe nė favor tė tij, por, siē dihet, ai referendum u mbajt nė kushte tė njė rebelimi tė egėr komunist. Dhe e vėrteta ėshtė se askush nuk mund tė thotė kurrė se rezultati ishte ai qė u shpall. Kjo ēėshtje nuk ėshtė e mbyllur. Unė i them tė vėrtetat ashtu siē janė, nuk mund tė them gjė tjetėr. Unė i them tė vėrtetat ashtu siē i perceptoj dhe siē kanė ndodhur. Kjo ėshtė detyra ime", tha Kryeministri ndėr tė tjera. I pyetur mbi heshtjen e opozitėn pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut, Kryeministri tha se: "Unė nuk dua t'i jap asnjė karakter partiak. Ai ligj, i cili i ka dhėnė dhe ka njohur statusin e Familjes Mbretėrore ėshtė votuar nė Parlament nga deputetė tė tė gjitha forcave politike. Kjo ėshtė e vėrteta. Pėr tė gjithė ata, tė cilėt kanė votuar atė ligj dhe shqiptarėt nė tėrėsi e kanė shumė tė qartė qė Familjet Mbretėrore pėrbėhen nga Mbretėrit, Mbretėreshat, Princėrit, Princeshat, e kėshtu me radhė. Kjo ėshtė e vėrtetė pėr Familjen Mbretėrore shqiptare dhe Parlamenti ka rivendosur njė tė drejtė historike, duke pėrcaktuar me shumė tė drejtė Protokollin Shtetėror dinjitoz, siē i pėrket Familjes Mbretėrore. Nuk duhet tė merremi me copėza tė shkėputura, sepse kudo ka individė pro e kundėr dhe kjo ėshtė normale".

-------------------------------------------------------------------- 

 

Berisha: Leka Zogu i Parė, kontribut pėr lirinė nė Shqipėri dhe Kosovė

01-12-2011 / Gazeta 55Berisha: Leka Zogu i Parė, kontribut pėr lirinė nė Shqipėri dhe Kosovė

Ndarja e nga jeta e pretendentit pėr Fronin Mbretėror, Leka i I, Kryeministri Berisha zhvillon homazhe pranė rezidencės mbretėrore



Kryeministri Sali Berisha sė bashku me bashkėshorten zhvilluan dje nė mbrėmje homazhe pranė rezidencės mbretėrore nė nderim tė Leka Zogut tė Parė. Berisha shprehu ngushėllime pėr ndarjen nga jeta e Pretendentit tė Fronit Mbretėror, ndėrsa e vlerėsoi atė pėr kontributin e dhėnė pėr lirinė e shqiptarėve. “I shpreh ngushėllime familjes Mbretėrore. Vdekja e Leka Zogut tė Parė ėshtė njė humbje e madhe. Leka Zogu ka qenė mbėshtetės i lirisė sė shqiptarėve. Nderim pėr kontributin e tij nė mbėshtetje tė Shqipėrisė dhe Kosovės. Sot shqiptarėt janė tė bashkuar pėr humbjen e Leka Zogut tė Parė”- u shpreh Berisha, pas vizitės ngushėlluese tek Familja Mbretėrore.

  

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.panorama.com.al/aktualitet/shuhet-leka-zogu-varrimi-me-uniforme-ushtarake/ 

Home » Aktualitet » Shuhet Leka Zogu, varrimi me uniformė ushtarake. Detajet e ceremonisė

Shuhet Leka Zogu, varrimi me uniformė ushtarake. Detajet e ceremonisė

Aktualitet

Pas mė shumė se dy javėsh i shtruar nė spital, ndėrroi jetė dje nė moshėn 72-vjeēare pretendenti pėr fronin mbretėror,Leka Zogu i Parė.

Nga sa pohuan mjekėt, ai nuk ka mundur t’i mbijetojė arrestit kardiak (infarkt), i dyti brenda pesė ditėsh. “Ka qenė gjatė gjithė kohės i vetėdijshėm deri nė momentin kur pėsoi fibrilacionin arterial, i cili mė pas e ēoi nė arrest kardiak”, konfirmuan bluzat e bardha. Gati dy orė pas vdekjes, zėdhėnėsi i familjes mbretėrore, me anė tė njė deklarate pėr mediat, konfirmoi lajmin. “Sot, nė orėn 08:45, nė klinikėn e neurologjisė ka pushuar zemra e naltmadhėnisė Leka Zogu I. Naltmadhėnia pushoi sė marri frymė nga vuajtja e zemrės dhe mushkėrive”, tha pėrfaqėsuesi i oborrit mbretėror, Sulejman Gjana. Sipas tij, tė premten, mė 25 nėntor, Leka Zogu pėsoi arrest kardiak dhe funksioni i zemrės ishte i pamjaftueshėm pėr tė mbajtur nė punė organet jetėsore. “Prej disa ditėsh mbreti jetonte nėpėrmjet intubimimit. Falėnderojmė mjekėt pėr shėrbimin e specializuar. Familja mbretėrore ngushėllon popullin shqiptar pėr humbjen e mbretit legjitim”, tha Gjana. Ndėrkaq, burime nga stafi i mjekėve pohuan se ditėt e fundit, njė pjesė e organeve tė Leka Zogut kishin dalė tėrėsisht jashtė funksionit. “Tė paktėn pesė ditėt e fundit gjendja shėndetėsore ka qenė mjaft e rėndė, mund tė themi nė kufijtė e rrezikut pėr jetėn”, thanė mjekėt.
PESĖMBĖDHJETĖ DITĖ NĖ SPITAL Pėr mė shumė se dy javė pretendenti pėr fronin mbretėror, Leka Zogu I, ka qėndruar i shtruar nė reanimacionin e shėrbimit tė neurokirurgjisė nė spitalin “Nėnė Tereza”. Ai ėshtė sjellė pasditen e datės 15 nėntor me urgjencė pasi shfaqi vėshtirėsi nė frymėmarrje. Leka Zogu ėshtė mjekuar pėr vuajtje mitisistemike tė organizmit, ku mbizotėronin zemra dhe mushkėritė. Jo pa qėllim u zgjodh reanimacioni i neurokirurgjisė pėr tė trajtuar pretendentin e fronit mbretėror, pasi shefi i kėtij shėrbimi, Mentor Petrela, mėsohet se ka qenė mjeku personal i Leka Zogut pėr vite me radhė. Tri ditė pas shtrimit, Petrela, gjatė njė prononcimi pėr mediat, sqaroi diagnozėn. Sipas Petrelės, ai vuante nė mėnyrė kronike nga dėmtime tė disa organeve, tė cilat pėr shkak tė moshės janė pėrkeqėsuar nė funksionimin e tyre. “Bėhet fjalė pėr njė sėmundje qė quhet multisistemike, qė do tė thotė se janė disa sisteme, tė cilat janė tė interesuara (tė prekura) dhe qė kanė sjellė njė vuajtje”, deklaroi dy javė mė parė Mentor Petrela. Ai nuk ka qenė i pranishėm nė momentin kur Leka zogu ka dhėnė shpirt, pėr shkak tė njė udhėtimi jashtė vendit.
PĖRMIRĖSIMI I PĖRKOHSHĖM Njė javė pas shtrimit mjekėt u shprehėn optimistė pėr gjendjen shėndetėsore tė pretendentit tė fronit mbretėror, pasi pati pėrmirėsime. “Ėshtė i vetėdijshėm dhe shfaq njė stabilizim tė gjendjes shėndetėsore. Por rreziku pėr jetėn mbetet”, tha Mentor Petrela mė 20 nėntor. Shpresat e stafit tė mjekėve nisėn tė zbehen pak ditė mė pas, kur pretendenti pėr fronin mbretėror nisi tė pėrkeqėsohej sėrish deri kur mė 25 nėntor ai kaloi infarktin e parė. “U mbajt disa orė nė intubim me oksigjen dhe kujtuam se e humbėm. Por u kthye sėrish nė jetė. Qė prej asaj dite gjendja shėndetėsore ka qenė e rėndė, por u pėrkeqėsua mė shumė pas ditės sė hėnė”, pohuan burime nga stafi i mjekėve. Sipas tyre, nė tė tilla raste pėrmirėsimi i shėndetit ndodh pėr periudha tė shkurtra kohore. “Prandaj nuk mund tė flitet me siguri. Edhe vetė pacienti duket sikur po e kalon sėmundjen, por nė fakt janė diagnoza qė pėrgjithėsisht ēojnė nė humbje tė jetės”, thanė mjekėt. Pėrgjatė gjithė kohės nė reanimacion pretendentit pėr fronin mbretėror i kanė qėndruar pranė familjarėt e tij dhe tė gjithė dashamirėsit e pėrfaqėsuesit e Partisė Lėvizja e Legalitetit. I biri, Princi Leka, sė bashku me bashkėshorten, janė lejuar tė qėndrojnė brenda ambienteve tė reanimacionit. Burime nga spitali pohuan se ata janė parė duke dalė nga spitali tė pėrlotur. “Princi Leka me bashkėshorten ishin tė dy tė veshur me tė zeza dhe shoqėruan trupin gjatė transportit pėr nė morg”, thanė burime nga stafi i mjekėve.

STAFI I MJEKĖVE 
Njė staf i specializuar mjekėsh dhe infermierėsh i ka ofruar asistencė mjekėsore pėr 15 ditė me radhė pretendentit pėr fronin mbretėror, Leka Zogu I. Nga sa konfirmoi Drejtoria e QSUT-sė, nė dispozicion tė tij kanė qenė 12 infermierė dhe 5 mjekė, tė cilėt i kanė qėndruar gjatė gjithė kohės te koka. Shefi i shėrbimit tė neurokirurgjisė, Mentor Petrela, ka ndjekur Leka Zogun prej vitesh. Kjo ishte dhe arsyeja pse ai u shtrua nė reanimacionin e neurokirugjisė. Por dy ditėt e fundit mėsohet se Petrela nuk ka qenė nė Shqipėri.

VASILI: ĖSHTĖ NDJEKUR NĖ MĖNYRĖ INTENSIVE 
Familjen mbretėrore e ngushėlloi dje edhe ministri Vasili pėr humbjen e trashėgimtarit tė fronit, princ Leka Zogu I. “Ndarja nga jeta e trashėgimtarit tė fronit, Leka Zogu I, ėshtė njė humbje e madhe. Ėshtė njė moment i dhimbshėm pėr tė gjithė, familjen, popullin dhe ekipin e mjekėve e infermierėve qė me shumė pėrkushtim u kujdesėn pėr shėndetin e trashėgimtarit tė fronit”, u shpreh ministri i Shėndetėsisė nga ambientet e neurokirurgjisė, nė orėt e para tė mėngjesit.

Familjarėt: U pėrlot e kėrkoi njė flamur pėr festėn e Pavarėsisė
Pėrlotje dhe njė flamur pėr datėn 28 Nėntor. Festa e pavarėsisė e gjeti nė spital pretendentin pėr fronin mbretėror. Nga sa na konfirmuan familjarėt e tij, qė nė mėngjes herėt, pasi ka pyetur pėr datėn, Leka Zogu ėshtė pėrlotur dhe ka kėrkuar t’i sjellin njė flamur qė ta vendoste pranė dritares sė dhomės. “Uroi festėn dhe kėrkoi t’i sillnin njė flamur kuqezi”, thanė familjarėt. Kjo ka qenė njė nga dėshirat e fundit tė pretendentit pėr fronin mbretėror. Po kėshtu, nga sa ka pohuar drejtori i QSUT-sė, Samir Ivziku, mesditėn e datės 29 Nėntor Leka Zogu ishte i vetėdijshėm dhe ka komunikuar me tė pėr gjendjen shėndetėsore. “Shkėmbyem disa fjali dhe mbreti, pavarėsisht se me frymėmarrje artificiale, arrinte tė fliste normalisht”, ėshtė shprehur Ivziku. Burime nga stafi i mjekėve pohuan se pretendenti pėr fronin mbretėror nuk ka rėnė pėr asnjė ēast nė koma.

Trupi, tri ditė nė morg, “tėrhiqet” tė shtunėn
Homazhet zyrtare do t’i bėhen tė shtunėn nė sallėn e Kuvendit tė Shqipėrisė, por deri atėherė, pėr tri ditė me radhė, trupi i pretendentit pėr fronin shqiptar, Leka Zogu I, do tė qėndrojė nė morgun e Tiranės. Familjarėt kanė rėnė dakord me kėtė fakt pėr shkak tė frikės sė dekompozimit tė trupit, ndėrsa deri nesėr nė orėn 09:00 ende nuk dihet asgjė e saktė pėr detajet e ceremonisė dhe varrimit. Paraprakisht ka dalė njė njoftim pėr shtyp nga Kryeministria, por nga oborri mbretėror na thonė se “nesėr (sot) nė orėn 09:00 do tė ketė njė takim nė nivel qeveritar, ku ne do tė kemi njė pėrfaqėsues tė familjes mbretėrore pėr tė parashtruar kėrkesat tona pėr nderimet e fundit tė Naltamadhnisė sė tij, Leka Zogu I. Deri atėherė, nuk mund tė themi asgjė konkrete”. Sa i pėrket protokollit mbretėror lidhur me ditėt se sa mund tė rrijė njė monark pa u varrosur, nga rezidenca mbretėrore na bėjnė tė ditur se “nuk ka njė rregull, njė pėrcaktim tė saktė mes kohės sė vdekjes sė njė mbreti dhe varrimit tė tij. Funerali varet vetėm nga pėrgatitjet, nė mėnyrė qė ato tė jenė tė njė niveli sa mė tė lartė”

Pengu i Leka Zogut, kthimi i eshtrave tė babait nė atdhe
Njė fushatė e nisur me utopi qė nga komunizmi, e vijuar me shpresa tė mėdha nė demokraci dhe e premtuar zyrtarisht vetėm sė fundi nga Kryeministri Sali Berisha, por qė fatkeqėsisht Leka Zogu I nuk arriti dot ta realizonte. Tashmė ky ėshtė amaneti pėr birin e vetėm, princin Leka Zogu II, qė pas vdekjes sė Leka Zogut I dje nė mėngjes, ėshtė automatikisht pretendenti i ri i fronit mbretėror shqiptar. “Kthimi nė atdhe i eshtrave tė babait tė tij, Ahmet Zogut, ka qenė dėshira e hershme e mbretit Leka Zogu I dhe ndėr dekada ka zhvilluar vazhdimisht negociata, pavarėsisht se kush ka qeverisur. Kur mė nė fund ishte nė prag tė realizimit tė ėndrrės, pasi i ishte premtuar kthimi me rastin e 100-vjetorit tė Pavarėsisė, ai ndėrroi jetė duke i lėnė kėshtu pėrmbushjen e amanetit djalit Leka Zogu II”, thonė burime nga oborri mbretėror, qė nė kėtė rast “oborri” ėshtė godina e ish-Pallatit tė Pionierit nė Tiranė. Me pamje gri nga jashtė, por plot me ngjyra dhe relikte tė ēmuara nga brenda, dyert e rezidencės dykatėshe kanė qėndruar dje gjatė gjithė ditės tė hapura pėr vizita. Kėshtu do tė jenė deri tė shtunėn, pasi siē na informuan zyrtarisht nga Pallati Mbretėror, ēdokush qė dėshiron mund tė ngushėllojė familjen. Ashtu si ne… Sapo hymė, nė krah tė majtė, ndodheshin anėtarėt e familjes mbretėrore. Princi Leka II dhe e fejuara e tij, Elia Zaharia, na falėnderuan pėr prezencėn, na falėnderuan pas ēdo fjale ngushėlluese, por mė shumė na falėnderuan nėse “i lėmė tė qetė pėr ca ditė, pėr ndonjė intervistė tė mundshme”. “E dini? Kam marrė shumė mesazhe personalitetesh dhe i vlerėsoj shumė ato. Por, kam marrė gjithashtu mesazhe nga qytetarė nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe shumė shqiptarė tė tjerė nga diaspora. Kjo tregon qė im atė nuk ishte vetėm mbret i Shqipėrisė, por i tė gjithė shqiptarėve”, thotė Leka II gjatė njė bisede tė shkurtėr pėr “Panorama”, ndėrsa shton: “Familja mbretėrore ngushėllon popullin shqiptar pėr humbjen e mbretit legjitim dhe ēdokush qė dėshiron tė bėjė nderimet e fundit, ėshtė i mirėpritur nė rezidencė”. Me lot prej biri, princi dhe prej trashėgimtari tė ardhshėm, Leka Zogut II i reflektohej nė fytyrė dhimbja reale pėr humbjen e njeriut tė dashur, qė nė sytė e publikut ishte mbreti i shqiptarėve. Pranė tij ndodhej edhe Skėnder Zogu, i kthyer nga Franca me kėtė rast, kushėriri i Leka Zogut I, ndėrsa pritej mbėrritja e tė afėrmve tė tjerė: Ergun Zogu (nipi i Zija Pashė Zogollit), Sermet Agolli Dushishti (nipi i Mbretit Zog), motra e Geraldinės nga Marseja, me djalin e saj, Reno, i cili ėshtė deputet nė Francė me partinė e Presidentit Sarkozi etj. Sakaq, nė rezidencė shihej qartė prezenca e madhe e legalistėve, duke ia nisur qė nga kryetari Ekrem Spahia, qė rrinte ngjitur me treshen mbretėrore Leka-Elia- Skėnder, ndėrsa nėnkryetari Sulejman Gjana hynte e dilte sipas vizitave dhe kėrkesave, pėr shkak tė angazhimit tė tij me organizimin dhe pritjet. Si i tillė, ne e pyetėm rreth personaliteteve qė kanė shkuar pėr ngushėllim apo kanė ēuar mesazhe dhe ai radhiti njė listė tė gjatė me emra kombėtarė dhe ndėrkombėtarė nga fusha tė ndryshme. Sigurisht, me shumė “merak” Gjana pėrmendi qeveritarėt, diplomatėt, pėrfaqėsuesit e mbretėrive tė huaja etj., por shmangu disa herė pėrgjigjen rreth kuriozitetit tonė pėr emrat e politikanėve tė majtė. Njė devijim informacioni me takt nga ai, por njė kėmbėngulje krejt pa takt nga ne, derisa mė nė fund morėm pėrgjigjen: “Jo, asnjė politikan i majtė nuk ka ngushėlluar”. Ndėrkaq, i pyetur rreth dėshirės sė fundit tė tė ndjerit, Gjana duket se di mė shumė se sa amaneti, edhe pse duke respektuar protokollin dhe hierarkinė, me gjasė tregon shumė pak. Nė fakt, pak e saktė: “Viti i ardhshėm, qė pėrkon me 100-vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, duhej tė ishte viti i bashkimit tė eshtrave tė familjes mbretėrore. Nėna Geraldinė dhe bashkėshortja Suzanė prehen nė Sharrė, i cili ėshtė vendvarrimi i pėrkohshėm pėr to dhe janė nė pritje tė rikthimit tė eshtrave tė Ahmet Zogut. Qė tė tre, ashtu siē u takon, duhet qė tė varrosen pėrfundimisht pranė nėnės Sadije, apo siē njihet ndryshe nga tė gjithė, te Varri i Nanės Mbretneshė, pranė parkut tė Liqenit tė Tiranės”. Me aq sa ka dijeni Gjana, Leka Zogu I nuk ka lėnė ndonjė testament, ndėrsa dikush tjetėr pranė Pallatit Mbretėror na informon se ai prej kohėsh kishte nisur njė autobiografi, por qė pėr shkak tė shėndetit tė dobėt nuk e ka pėrfunduar dot.

VESI I VJETER 
Prej vitesh Leka Zogu I konsumonte mesatarisht dy paketa duhan nė ditė. Ai, edhe pas shtrimit nė reanimacion ėshtė shprehur se e kishte tė vėshtirė tė hiqte dorė nga ky ves. “Eh… duhanin, nuk mund ta lė”, ėshtė shprehur Leka Zogu dy ditė pas shtrimit nė reanimacion. Ndėrkaq, nė kėtė shėrbim nuk mund tė hynte askush pėrveē personave qė lejoheshin nga familjarėt e pretendentit pėr fronin mbretėror. Jashtė, pėr 24 orė, truproja e familjes mbretėrore 24 orė ka monitoruar ēdo lėvizje.

LEKA ZOGU II, MBRET BRENDA 10 DITĖVE 
Brenda 10 ditėsh nga vdekja e babait, Leka Zogu II duhet tė organizojė njė ceremoni ku ta shpallė veten zyrtarisht “Mbret tė Shqiptarėve”. “Pėr trashėgiminė mbretėrore do tė zbatojmė Kushtetutėn e Monarkisė. Nė nenin 51 thuhet se ‘trashėgimi i Fronit Mbretėror i pėrket djalit mė tė madh tė Mbretit dhe trashėgimia vazhdon brez pas brezi nė vijė direkte, mashkull pas mashkullit’”, thonė burime nga familja mbretėrore, ndėrsa nė nenin 58 pėrcaktohet afati kohor brenda 10 ditėsh.

BETIMI QĖ BĖHET SIPAS KUSHTETUTĖS 
Sipas Statutit themeltar tė Mbretėrisė Shqiptare, Leka Zogu II duhet tė bėjė betimin: “Unė (emri), Mbreti i Shqiptarėve, nė minutėn qė hyp nė fronin e Mbretėrisė Shqiptare dhe marr nė dorė pushtetet mbretėrore, betohem para Zotit Fuqimadh se do tė ruaj njėsinė kombėtare, pavarėsinė shtetėrore dhe tėrėsinė tokėsore; gjithashtu, do tė ruaj Statutin e do tė veproj pikėrisht sipas atij dhe sipas ligjeve nė fuqi, duke pasur parasysh gjithmonė tė mirėn e popullit. Perėndia mė ndihmoftė”.

Leka Zogu do varroset me uniformė ushtarake
kabinetit qeveritar u mbajt njė minutė heshtje, si dhe u miratuan dy vendime pėr organizimin e ceremonisė mortore. Kėshtu, nė tė gjitha institucionet, shtetėrore dhe publike, flamuri kombėtar do tė ulet nė gjysmėshtizė dhe nė orėn 12:00 do tė mbahet njė minutė heshtje. Nė tė njėjtėn kohė Radio- Televizioni Publik Shqiptar, gjatė zhvillimit tė ceremonialit, do tė transmetojė muzikė funebre. Nė mbledhjen e djeshme u ngrit komisioni shtetėror pėr kryerjen e ceremonisė funebre. Ky komision do tė pėrbėhet nga zv.kryeministri Edmond Haxhinasto, ministri i Kulturės, Aldo Bumēi, ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, njė pėrfaqėsues i Oborrit Mbretėror, njė pėrfaqėsues i protokollit tė shtetit dhe njė pėrfaqėsues i protokollit tė Kuvendit. Duke folur nė mbledhjen e qeverisė, Kryeministri Sali Berisha u shpreh se ndalimi i kthimit tė atdhe tė familjes mbretėrore pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore ishte njė nga veprimet mė arbitrare tė Enver Hoxhės. “Mbreti Zog u largua nga Shqipėria, ashtu siē u larguan mbretėrit e tjerė, nga mbretėritė e pushtuara nga forcat nazifashiste. Por Mbreti Zog qėndroi nė tė gjithė kohėn, nė anėn e koalicionit antifashist. Mė 7 prill 1939, forcat dhe mbėshtetėsit e tij, tė udhėhequra nga Abaz Kupi, luftuan me trimėri nė Portin e Durrėsit. Natyrisht, Lufta Nacionalēlirimtare mori edhe aspektin e saj vėllavrasės, siē dėshmojnė dokumente tė panumėrta dhe kjo vėllavrasje kishte vetėm njė qėllim, tė garantonte me ēdo kusht Enver Hoxha pushtetin”, u shpreh Kryeministri. Ai u ndal gjithashtu edhe te referendumi i vitit 1997, pėr tė cilin tha se nuk ėshtė njė ēėshtje e mbyllur. “Nė vitin 2003, Parlamenti shqiptar votoi ligjin, ku i njeh atributet familjes mbretėrore dhe ky ishte njė vendim shumė i drejtė. Dua tė theksoj se edhe referendumi u bė nė flakėt e rebelimit komunist dhe nuk mund tė konsiderohet si njė ēėshtje e mbyllur. E vėrteta ėshtė se pa diskutim nė atė referendum dominoi parimi stalinist: ju votoni, numėrimin e votave jua bėj unė. Por ajo qė ėshtė reale, shqiptarėt votuan masivisht, nga Konispoli nė Vermosh, pėr mbretin e tyre. Referendumi nuk e kapi kuotėn, por atė e pėrcaktuan ata, tė cilėt manipuluan dy javė rresht votat e referendumit”, u shpreh mė tej Berisha.
CEREMONIA Skėnder Zogu, djali i xhaxhait tė princit Leka, zbuloi dje nė njė intervistė nė “Top Channel” detaje nga ceremonia mortore, qė do tė zhvillohet tė shtunėn. Sipas tij, kjo ceremoni do tė zhvillohet nė Parlament, sipas vendimit tė qeverisė dhe Mbreti do tė vihet nė arkivol me uniformė ushtarake. “Kanė ardhur me qindra persona nė pallat dhe na kanė qėndruar me tė vėrtetė shumė pranė. Njė zonjė mes filmimeve tuaja tha qė Mbreti s’ka bėrė ndonjė gjė, por ai ka luftuar gjithmonė. Jetėn e sakrifikoi nė mėrgim. Ka pasur gjithmonė si ideal Shqipėrinė, lumturinė e popullit, ēlirimin nga serbėt… Do tė jetė njė ceremoni e zakonshme, si u bė pėr nėnėn Geraldinė dhe Suzanėn. Do tė vihet nė arkivol me uniformė ushtarake. Pas ceremonisė nė Parlament do tė shkojė nė varreza nė Sharrė, ku ka vendin e tij, pranė nėnės dhe Suzanės. Do tė mbahen edhe lutje fetare sipas zakoneve tona myslimane”, tha Skėnder Zogu. Ai tha se pėr kėtė ceremoni do tė vijnė tė afėrm nga Turqia, Franca, Jordania, Arabia Saudite dhe Spanja. I pyetur se ēfarė do tė ndodhė mė pas, kushėriri i Leka Zogut thotė: “Vazhdon trashėgimia. Ai ka lėnė njė trashėgimtar, qė do tė vazhdojė nė rrugėn e gjyshit dhe babait tė tij. Leka II punon nė Ministrinė e Brendshme, mban njė detyrė zyrtare dhe vazhdon nė kėtė rrugė, kjo ėshtė e ardhmja. A duhet tė martohet? Besoj se ėshtė i fejuar dhe njė ditė do tė martohet. Pėr momentin, nuk jam nė gjendje t’ju them ē’do bėhet. Me sa di unė, Mbreti Leka nuk ka lėnė testament. Dje erdha dhe kalova natėn pranė Mbretit. Me kėtė rast, falėnderoj mjekėt dhe personelin e klinikės, qė ėshtė pėrkujdesur nė mėnyrė tė pėrsosur”.

Protokolli i shtetit
Mesditėn e sotme do tė zhvillohet mbledhja e parė e komisionit shtetėror, qė do tė pėrcaktojė detajet e ceremoninė mortore tė Leka Zogut I. Sipas vendimit tė qeverisė, kjo ceremoni konsiderohet ‘funebre shtetėrore’ dhe pėr tė ka njė kapitull tė veēantė nė ligjin e protokollit tė shtetit. Nė pikėn 10 tė protokollit thuhet se arkivoli i vendosur nė shtrat topi, i mbuluar me flamur kombėtar, niset nga vendndodhja, i shoqėruar nga gjashtė truproja nderi, tre nė ēdo anė.

Majko: Mbreti ishte patriot dhe burrė i veēantė, e konsideroja mik
Megjithėse pretendenti i fronit mbretėror, Mbreti Leka I, u nda nga jeta nė mėngjesin e ditės sė djeshme, Partia Socialiste ende nuk ka dalė me njė deklaratė zyrtare. Asnjė prej pėrfaqėsuesve tė kėsaj partie nuk ėshtė shprehur nė media mbi kėtė ngjarje. I vetmi pėrfaqėsues i selisė rozė, qė ka ndarė qėndrimin e tij nė publik, ka qenė deputeti Pandeli Majko. Ishkryeministri i vendit ka preferuar komunikimin nė rrjetin social ‘Facebook’ pėr tė dhėnė vlerėsimin e tij mbi figurėn e pretendentit pėr fronin mbretėror. “Ndėrroi jetė Leka i Parė. Pėr mua ishte njė burrė i veēantė dhe patriot. E konsideroja mik”, shkruan Majko nė faqen e tij nė internet. Partia Socialiste nė tė kaluarėn ka pasur marrėdhėnie jo tė mira me familjen mbretėrore. Raporti i vėshtirė mes tė majtės dhe Mbretit u evidentua edhe nė vitin 1997, kur vendi ishte nė krizė politike pėr shkak tė shembjes sė piramidave. Nė qershor tė atij viti u zhvillua referendumi pėr mėnyrėn e qeverisjes sė vendit dhe dy alternativat ishin republika dhe mbretėria. Nė pėrfundim tė procesit zgjedhor, fitoi varianti i republikės parlamentare. Me ardhjen nė pushtet tė socialistėve, familja mbretėrore iu nėnshtrua njė procesi tė tejzgjatur gjyqėsor dhe u akuzua pėr grusht shteti. Pas njė incidenti tė ndodhur pak ditė pas zgjedhjeve, pretendenti pėr fronin mbretėror u largua nga Shqipėria pėr t’u rikthyer nė vend pėrgjithmonė nė qershor tė vitit 2002.

Topi: Mbreti, rol aktiv pėr rrėzimin e komunizmit 
Presidenti i Republikės, Bamir Topi, ka shprehur hidhėrimin pėr ndarjen nga jeta tė Mbretit Leka Zogu I. Me anė tė njė mesazhi zyrtar, kreu i shtetit Topi tha se: “Leka Zogu I pati njė jetė tė vėshtirė, por pavarėsisht nga fatet e jetės, ai nuk reshti nė asnjė ēast duke punuar me pėrkushtim e dashuri nė mbrojtjen dhe promovimin e ēėshtjes shqiptare. Nė kujtesėn tonė kombėtare kanė mbetur tė gjalla pėrpjekjet dhe roli i tij aktiv pėr rrėzimin e sistemit komunist dhe, gjatė tranzicionit, pėr lartėsimin e vlerave kombėtare dhe nxitjen e proceseve integruese tė Shqipėrisė”.

LSI: NDARJA NGA JETA E MBRETIT, HUMBJE E MADHE
Ndarja nga jeta e mbretit Leka Zogu I ėshtė pėrcjellė me mesazhe ngushėlluese pėr familjarėt nga Lėvizja Socialiste pėr Integrim. Ilir Meta, kreu i LSI-sė, ka deklaruar se froni mbretėror ka luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė konsolidimin e shtetit shqiptar dhe nė historinė kombėtare. Ngushėllimet e Metės u janė drejtuar familjarėve tė Mbretit dhe veēanėrisht princit Leka Zogu II. “Ndarja nga jeta ėshtė njė humbje e madhe pėr ju, pėr tė afėrmit, pėr tė gjithė ata qė e njohėn nga afėr dhe pėr bashkatdhetarėt.”

PDIU: SIMBOLI I REZISTENCĖS ANTIKOMUNISTE 
Partia Drejtėsi, Integrim dhe Unitet ngushėlloi dje familjen mbretėrore pėr ndarjen nga jeta e Naltmadhėrisė sė Tij, Leka Zogu I. “Jeta nė mėrgim ku ėshtė detyruar tė jetojė Leka Zogu I, nuk ka mposhtur pėrpjekjet e tij nė tė mirė tė atdheut. Pėrmes sakrificave dhe luftės sė vazhdueshme, ai u kthye nė simbolin e rezistencės antikomuniste, gjatė regjimit diktatorial nė Shqipėri, duke i dhėnė figurės sė tij njė rėndėsi historike”. Familja mbretėrore sipas PDIU-sė duhet tė gėzojė njė status tė veēantė, ēka ende ėshtė njė detyrė pėr t’u plotėsuar nga qeveria shqiptare.

Odiseja: Leka I, mbreti me kurorė dhe pa pushtet
Njė “mbret” qė pas shumė pėrpjekjesh u kthye mė nė fund me kurorė nė vendlindje, por pa pushtet. Sipas njoftimit tė oborrit mbretėror shqiptar, “nė tė zbardhur tė datės 7 prill, fėmija i vetėm i Mbretit Zog I dhe Mbretėreshės Geraldinė tė shqiptarėve, largohet nė drejtim tė kufirit me shtetin grek. Mė pas, nė Turqi, Rumani, Poloni, vendet baltike, Suedi, Norvegji, pėr tė mbėrritur pėrfundimisht nė Francė, nė muajin korrik. Pas fillimit tė sulmit gjerman mė 10 maj 1940, familja mbretėrore shqiptare shpėrngulet drejt Perėndimit, ku me anije mbėrrijnė nė Britaninė e Madhe. Mbreti George IV i Anglisė do t’i ofronte mbrojtje dhe siguri gjatė gjithė periudhės sė Luftės II Botėrore. Me pėrfundimin e luftės, Familja Mbretėrore zhvendoset kėsaj radhe nė Egjipt, pas ftesės sė marrė prej Mbretit Faruk, i cili ishte pasardhės i shqiptarit themelues tė dinastisė mbretėrore egjiptiane, Mehmet Ali Pasha. Ndryshimet politike nė Egjipt sollėn si rezultat zhvendosjen e radhės pėr familjen mbretėrore shqiptare, e cila nė korrik tė vitit 1955 u vendos pėrfundimisht nė Cannes tė Francės. Nė vitet 1956-1959 do tė regjistrohet nė akademinė ushtarake tė Sandhurst, prej sė cilės do tė gradohet si toger. Pas kthimit nė Francė, ai ndoqi studimet e larta nė Drejtėsi dhe shkenca ekonomike nė Sorbonė, si edhe disa kurse pėr gjuhėt dhe kulturėn orientale. Mė 5 prill 1957, kur Princi Leka mbush plot 18 vjeē, Mbreti Zog e shpall atė trashėgimtar tė kurorės mbretėrore. Ndėrsa pas vdekjes sė Mbretit Zog nė spitalin Foch tė Parisit mė 9 prill 1961, nė pėrputhje me statutin e Mbretėrisė shqiptare tė vitit 1928, vendin e Mbretit Zog e zuri Mbreti Leka i Parė, i cili bėri edhe betimin para njė Asambleje tė shqiptarėve nė mėrgim, tė pėrbėrė prej dinjitarėsh tė lartė tė Mbretėrisė, ish- deputetė, ministra e ofiqarė tė ndryshėm, si dhe delegacione e pėrfaqėsi tė shqiptarėve tė ardhura nga tė katėr anėt e botės. Kėsisoj, ai u bė sipas Kushtetutės sė vitit 1928, Mbret i shqiptarėve. Nė shtator 1962, ai la Francėn pėr t’u vendosur nė Spanjė, ku vendosi kontaktet me Mbretin Juan Carlos tė Spanjės dhe Mbretin Simeon II tė Bullgarisė. Nė vitin 1976, Mbreti Leka themeloi Kėshillin pėr Ēlirimin e Shqipėrisė Etnike, dhe njėherėsh zgjidhet edhe Komandant i Ushtrisė Kombėtare pėr Ēlirimin e Shqipėrisė Etnike. Gjatė vitit 1977, ai i intensifikon aksionet dhe demarshet politike kundėr regjimit komunist tė Tiranės. Por ky aktivitet do tė bėhej shkak qė Spanja,- njė aplikante e zjarrtė pėr t’u anėtarėsuar nė Europėn e Bashkuar (C.E.E) – tė tėrhiqej pėrballė trysnisė sė disa vendeve qė ankoheshin se rrėzimi i qeverisė komuniste nė Shqipėri do tė sillte si efekt edhe destabilizimin e Jugosllavisė. Prandaj, qeveria spanjolle kėrkoi ndėrprerjen e aktivitetit tė Mbretit Leka, duke e detyruar kėtė tė fundit tė largohej nė janar tė vitit 1979 drejt Rhodezisė e mė pas nė Afrikėn e Jugut”. Mė pas, oborri mbretėror pėrshkruan pėrpjekjet e Mbretit Leka I pėr ngjarjet e dyfishta tė korrikut 1990, si dhe thirrjet e tij pėr popullin shqiptar qė tė bojkotonte zgjedhjet e 31 marsit 1991, tė cilat parashikonte se do tė manipuloheshin nga PPSH-ja, siē edhe rezultoi. Pėrshkrimi vijon me historinė e kthimit tė tij nė vitin 1993 me njė vizitė tė shkurtėr, me referendum mė 1997-n dhe nė qershor tė vitit 2002, vit kur ai u vendos pėrfundimisht nė Shqipėri.

Kthimi i fundit
Pas referendumit 1997, mbreti Leka I u largua mė 12 korrik 1997, plot 3 muaj pasi kishte vėnė kėmbėn nė atdheun e tij, me premtimin se ishte i gatshėm tė kthehej nė momentin qė do ta kėrkonte populli shqiptar. Nė qershor tė vitit 2002, mbreti Leka I, nė respektim tė njė kėrkese tė bėrė prej 76 deputetėsh tė Kuvendit tė Shqipėrisė, mori vendimin qė tė kthehet pėrgjithmonė nė atdhe.

Mė 8 tetor 1975 Mbreti Leka kreu ceremoninė civile tė martesės nė Biarritz tė Francės me njė fisnike tė re australiane, Susan Cullen-Vvard, nė prani tė njė numri tė madh shqiptarėsh. Ndėrsa mė 10 tetor, nė Toledo tė Spanjės, pėrfaqėsuesit e klerit mysliman shqiptar, tė kishės ortodokse dhe katolike, si dhe njė prift anglikan, bekojnė martesėn e ēiftit mbretėror. Ata jetuan tė lumtur deri nė vitin 2004, kur bashkėshortja Susan ndėrroi jetė nga njė sėmundje e rėndė.

26 mars 1982 Nė Johanesburg, mė 26 mars 1982, vjen nė jetė trashėgimtari i kurorės mbretėrore, princi Leka II. Kjo ngjarje ėshtė shėnuar edhe nga njė gjest i rėndėsishėm, siē ėshtė akordimi i ekstraterritorialitetit pėr familjen mbretėrore dhe, pėr pasojė, vendi ku princi Leka II ka lindur, ėshtė konsideruar si tokė shqiptare. Aktualisht ai ėshtė i fejuar me Elia Zaharian dhe pas vdekjes sė babait, ėshtė automatikisht trashėgimtari i fronit mbretėror.

Nėntor 1993 Mbreti Leka zhvilloi njė vizitė nė Tiranė, qė nuk shkoi sipas planit. Pati keqkuptime mes pėrfaqėsuesve tė oborrit mbretėror dhe policisė shqiptare, pėr shkak tė dokumenteve tė udhėtimit dhe armatimeve personale. Ai u rikthye nė atdhe mė 12 prill 1997 dhe mė 29 qershor 1997 zhvilloi referendumin pėr kthimin e monarkisė. Rezultati i KQZ dha verdiktin me 34% pro monarkisė, ndėrsa mbreti Leka pretendoi pėr tė paktėn 54% nė rang vendi.

Elisabeta Ilnica
Zirina Llambro

  

-------------------------------------------------------------------- 

http://www.botasot.info/def.php?gjuha=0&category=97&id=146043

02.12.2011

Jahjaga ngushėlloi familjen mbretėrore tė Leka Zogut

Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, ngushėlloi familjen mbretėrore shqiptare pas ndarjes nga jeta tė Naltmadhėnisė sė Tij, Mbretit tė Shqiptarėve Leka I Zogu

Nė telegramin e ngushėllimit thuhet: "Morėm me pikėllim tė thellė lajmin pėr ndarjen nga jeta tė mė tė dashurit tuaj, tė mbretit tė shqiptarėve, Naltmadhėnisė sė Tij Leka I Zogu. Nė emrin tim personal, nė emėr tė institucioneve dhe nė emėr tė gjithė qytetarėve tė Republikės sė Kosovės, ju shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta.
Me kėtė rast, vlerėsojmė lart kontributin e familjes mbretėrore nė ndėrtimin e shtetit dhe demokracisė shqiptare dhe punėn, pėrherė. nė tė mirė tė Kombit. Qytetarėt e Kosovės e ruajnė kujtimin pėr Mbretin e Shqiptarėve N.M.T. Leka I Zogu, i cili gjithmonė dhe nė ēdo rast ishte me Kosovėn. Ngushėllimet mė tė thella pėr ju familjen Mbretėrore Shqiptare dhe pėr mbarė kombin shqiptar".

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=66206&IDCategoria=2706

Lajme

02 Dhjetor 2011 - 16:41

 

Nano: Kontributet e Zogut
duhet ta nxisin politikėn
Topi ngushėllon familjen e Zogut
Varrimi, rrugėt qė do bllokohen nesėr

Description : http://www.shqiptarja.com/foto/45416.jpg

Tė tjera rreth shkrimit

Description : http://www.shqiptarja.com/images/img/ico_lajm.gifTopi ngushėllon familjen e Zogut

Description : http://www.shqiptarja.com/images/img/ico_lajm.gifVarrimi, rrugėt qė do bllokohen nesėr

Ish-kryetari i Partisė Socialiste, Fatos Nano, zhvilloi sot njė vizitė ngushėllimi nė familjen mbretėrore pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogu I.

Gjatė prononcimit pėr mediat, Nano u shpreh se "kontributet e tij duhet ta nxisin politikėn tė shumėfishojė pikat e bashkimit e tė bashkėpunimit".

"Duhet tė shumėfishohen kontributet qė Shqipėria tė vazhdojė me dinjitet rrugėn e pėrfaqėsimit nė familjen evropiane dhe tė integrimit me simotrat e saj siē vjen ky kontribut dhe mesazh edhe nga familja mbretėrore dhe aktiviteti i saj", tha Nano.

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=66181&IDCategoria=2706

Lajme

02 Dhjetor 2011 - 13:07

Topi nė oborrin mbretėror
Ngushėllon familjen pėr Leka Zogun I

Description : http://www.shqiptarja.com/foto/45399_1.jpg

TIRANĖ - Kreu i Shtetit Bamir Topi dhe bashkėshortja e tij vizituan sot oborrin mbretėror duke i shprehur personalisht ngushėllimet pėr humbjen e pazėvendėsueshme tė pretendentit tė fronit familjarėve e nė mėnyrė tė veēantė djalit tė tij, Leka Zogu II.
Njė njoftimin pėr shtyp tė zyrės sė shtypit tė presidencės thuhet se pėr kreun e shtetit Leka Zogu I, ishte njė prej figurave mė tė rėndėsishme atdhetare e antikomuniste shqiptare, i cili me pėrkushtim dhe devotshmėri, ia kushtoi jetėn pėrpjekjeve tė vazhdueshme nė tė mirė tė Shqipėrisė dhe tė shqiptarėve.

Pas lėnies sė njė shėnimi nė Librin e Zisė tė vendosur me kėtė rast nė mjediset e Oborrit Mbretėror, Presidenti i Republikės rishprehu ngushėllimet dhe vlerėsimet edhe para pėrfaqėsuesve tė shumtė medias.

“Njerėzit largohen nga kjo jetė, por unė i uroj Princ Lekės qė tė t’i japė gėzim kėsaj shtėpie, ta mbushė me trashėgimtarė dhe tė jetė nė vazhdim tė traditės sė paraardhėsve tė tij pėr tė kontribuar pėr ēėshtjen kombėtare. Shqipėria sot ka nevojė pėr ēdo njeri pėr tė kontribuar pėr tė ardhmen e kėtij vendi qė sigurisht ėshtė dhe ka qenė edhe nė ėndrrat e tė gjithė patriotėve shqiptarė pėr tė qenė pjesė e Evropės sė qytetėruar”, ka deklaruar Topi gjatė vizitės nė oborrin mbretėror.

 

-------------------------------------------------------------------- 

http://www.standard.al/index.php/news/te-tjera/13050-topi-dhe-nano-ngushellime-ne-familjen-mbreterore.html

Topi dhe Nano, ngushėllime nė Familjen Mbretėrore

Nga 

Topi dhe Nano, ngushėllime nė Familjen Mbretėrore

Nė familjen mbretėrore, vijojnė ende vizitat e ngushėllimit pėr ndarjen nga jeta pretendentit tė fronit mbretėror Leka Zogu I. Ditėn e sotme kanė shprehur ngushėllimet e tyre edhe presidenti i republikės Bamir Topi si dhe ish-kryetari i Partisė Socialiste Fatos Nano. Kreu i Shtetit sėbashku me Zonjėn e Parė i shprehėn ngushėllimet pėr humbjen e pazėvendėsueshme tė pretendentit tė fronit familjarėve e nė mėnyrė tė veēantė djalit tė tij, Leka Zogu II si dhe bashkėpunėtorėve tė shumtė tė njėrės prej figurave mė tė rėndėsishme atdhetare e antikomuniste shqiptare, ku sipas presidentit, i cili me pėrkushtim dhe devotshmėri, ia kushtoi jetėn pėrpjekjeve tė vazhdueshme nė tė mirė tė Shqipėrisė dhe tė shqiptarėve. Pas lėnies sė njė shėnimi nė Librin e Zisė tė vendosur me kėtė rast nė mjediset e Oborrit Mbretėror, Presidenti i Republikės rishprehu ngushėllimet dhe vlerėsimet edhe para pėrfaqėsuesve tė shumtė tė medias, duke theksuar: “Erdha tė ngushėlloj nga afėr Familjen Mbretėrore pėr humbjen e Leka Zogu I. Sigurisht ndava me Princ Lekės dhimbjen, e cila nuk ėshtė vetėm e familjes, por e mbarė shoqėrisė shqiptare qė sot respekton njė njeri, i cili ndonėse pati njė jetė shumė tė vėshtirė larg Shqipėrisė, asnjėherė nuk iu shmang detyrimeve qytetare pėr tė qenė njė patriot dhe pėr tė kontribuar pėr ēėshtjen kombėtare”. Ai ka theksuar se Shqipėria sot ka nevojė pėr ēdo njeri pėr tė kontribuar pėr tė ardhmen e kėtij vendi qė sigurisht ėshtė dhe ka qenė edhe nė ėndrrat e tė gjithė patriotėve shqiptarė pėr tė qenė pjesė e Evropės sė qytetėruar. Ndėrkohė dita e nesėrme nė tė gjithė vendin do tė jetė ditė zie. Pėrcjellja pėr nė banesėn e fundit tė pretendentit pėr fronin mbretėror Leka Zogu i I do tė pėrfshijė nderimet mė tė larta qė parashikohen nė protokollin e shtetit.

 

-------------------------------------------------------------------- 

http://www.gazeta-shqip.com/#/politike/521cc0f349ed932f0b85ef4976f79f63.html

Topalli, ndryshe nga Berisha nė emėrtimin e Leka Zogut

2011-12-02

·         Shqipėria zbret tetė shkallė nė listėn e indeksit tė korrupsionit

·         Topalli, ndryshe nga Berisha nė emėrtimin e Leka Zogut

Deklarata

Kryeparlamentarja nuk e pėrmend cilėsimin “Mbret”

Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, shpreh ngushėllimet pėr ndarjen nga jeta tė pretendentit pėr fronin mbretėror, Leka Zogu I. Ndryshe nga Kryeministri Sali Berisha, Topalli nė ngushėllimin e bėrė, 24 orė pas bėrjes publike tė lajmit pėr humbjen e Leka Zogut I, shprehet ftohtė, pa i dhėnė epitete si mbret i shqiptarėve. “Me dėshpėrim tė thellė mora lajmin e hidhur se Madhėria e Tij, Leka Zogu u nda nga jeta. Nė kujtesėn tonė Leka Zogu do tė mbetet shqiptari foshnje dyditėshe qė la Shqipėrinė dhe u rrit nė dhe tė huaj; porse u mėkua dhe u edukua me dashurinė dhe krenarinė pėr popullin, gjuhėn dhe vendin e vet dhe mishėroi vlerat dhe virtytet mė tė mira tė shqiptarėve. Nė gjurmėt e tė atit, Leka Zogu iu pėrkushtua ēėshtjes kombėtare dhe u shqua si inspirues dhe pėrkrahės i paepur i pėrpjekjeve pėr liri dhe dinjitet tė shqiptarėve nė trevat e tyre dhe kudo”, thuhet nė ngushėllimin e kryeparlamentares. Gjithashtu Topalli shprehet se familja mbretėrore dhe Leka Zogu “gjatė njė mėrgimi tė vėshtirė, pėrjetuan dhimbjen e ndalimit tė egėr nga diktatura komuniste tė jetojnė nė vendin amė dhe kthehen nė Shqipėri vetėm me vendosjen e demokracisė, duke marrė pjesė nė zhvillimet pozitive tė vendit”.

“Me ndarjen nga jeta tė Leka Zogut, ne humbėn njė atdhetar tė menēur dhe shqiptarėt kudo humbėn njė figurė tė rėndėsishme tė historisė sė tyre politike, njė figurė qė tashmė ka vendin e vet tė nderuar nė kujtesėn tonė kombėtare. Nė kėtė ditė tė rėndė, unė dėshiroj tė ndaj me familjen e Madhėrisė sė tij Leka Zogu, dhimbjen pėr humbjen e pazėvendėsueshme tė njeriut tė dashur dhe me gjithė bashkėkombėsit e mi hidhėrimin e thellė pėr humbjen e njė personaliteti. Duke shprehur ngushėllimet e mia mė tė ndjera, dėshiroj tė ndaj me Princin Leka dhe tė gjithė anėtarėve tė familjes mbretėrore, si dhe me gjithė shqiptarėt lutjen qė shpirti i Leka Zogut tė prehet nė paqe nė tokėn ku u lind”, thuhet nė mesazhin e ngushėllimit. Kryeministri Sali Berisha nė qėndrimin e tij la tė hapur mundėsinė pėr bėrjen e referendumit pėr monarkinė, si dhe u shpreh se votimi i 1997 pėr sistemin e regjimit nė Shqipėri u manipulua. Nė mbledhjen e qeverisė, tė gjithė ministrat mbajtėn njė minutė heshtje pėr vdekjen e Leka Zogut I.

  

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/12/02/nderron-jete-ne-moshen-72-vjecare-leka-zogu-i/

02/12/2011 14:55

Presidenti Bamir Topi dhe Zonja e Parė ngushėllojnė Princ Lekėn

(I pėrditėsuar)-Presidenti Bamir Topi bashkė me Zonjėn e parė Teuta Topi, vizituan sot familjen mbretėrore pėr tė shprehur ngushėllimet e tyre njė ditė para ceremonisė sė varrimit tė Leka Zogu I.

Pas lėnies sė njė shėnimi nė librin e zisė tė vendosur me kėtė rast nė mjediset e Oborrit Mbretėror, Presidenti i Republikės vlerėsoi Leka Zogun e Parė, si patriot qė ka kontribuar pėr ēėshtjen kombėtare.

“Vdekja e Leka Zogu i I ėshtė njė humbje jo vetėm pėr familjen mbretėrore por edhe pėr tė gjithė vendin. Tė gjithė e dimė se edhe pse ai ishte larg Shqipėrisė nuk i ėshtė shmangur asnjėherė detyrimeve qytetare pėr tė qenė njė patriot”, tha Topi.

 

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/12/02/guxim-alimani-si-u-debua-nga-atdheu-mbreti-leke/

Rrėfimi i dėshmitarit: Si e rrethoi SHIK-u, Leka Zogun nė Hotel Dajti nė ’93 

Flamur Vezaj

Guxim Alimani ėshtė dėshmitar dhe protagonist i ngjarjes sė 19-20 nėntorit 1993, tė cilat ai i pėrmbledh me “dėbimi nga atdheu i mbretit Lekė”. Nė njė rrėfim tė shkruar pėr “Shekullin”, z. Alimani thotė se “si dėshmitar i atyre 18 orėve tė qėndrimit nė Atdhe tė Mbretit kam pėr detyrė tė sqaroj nė detaje dijen dhe pėrjetimin tim”.

Alimani pohon se “shumė pak njerėz mund ta kenė ditur ekzaktėsisht ardhjen e mbretit mė 19 nėntor 1993 nė Shqipėri”. Pėrgatitjen pėr ardhjen e Lekės dhe mbėrritjen e tij nė Rinas Alimani e pėrshkruan mes tė tjerash me kėto fjalė:

“…Guri Durollari kishte filluar nė konspiracion pėrgatitjet pėr kėtė ardhje. Ai kishte prenotuar tė gjithė ushtarėt luksozė tė parkut tė delegacioneve, si dhe suitat nė hotel “Dajti” duke gėnjyer kureshtarėt se do tė vinte Nėna Mbretėreshė Geraldinė. Po ashtu, nėn kėtė pretekst, Durollari kishte lajmėruar dhe sponsorizuar mbėrritjen nė Tiranė tė pėrkrahėsve tė njohur tė Mbretit nga mbarė vendi. Nisja pėr nė Rinas nė mesditėn e 19 nėntorit u bė e organizuar diku afėr stadiumit “Dinamo”. Unė duke besuar deri dikund Gurin arrita tė firmos nė Ministrinė e Brendshme rreth 70 leje V.Q.A., d.m.th., pėr t’u futur nė territorin ku uleshin avionėt. Karvani i makinave ishte dekoruar me flamuj kombėtarė dhe simbole dalluese tė monarkisė. Pėr koincidencė, pikėrisht atė ditė dhe nė tė njėjtin orar, nė aeroport do tė mbėrrinte kryeministri Meksi nga njė pritje zyrtare nė Bullgari. Avioni ēarter qė solli Mbretin Lekė arriti i pari. Durollari, sapo ndaloi aeroplani dhe hodhi shkallėn, u ngjit lart dhe pas 2 minutash zbriti nė mėnyrė enigmatike me dy pasaporta nė dorė. Mė bėri me shenjė ta shoqėroja dhe sė bashku u drejtuam nė sportelin e policisė kufitare aeroportuale. Miqtė e mi, Ēezar Tare dhe Lulėzim Shala, qė drejtonin atė kohė policinė e Rinasit mė panė me habi tek panė pasaportėn e Mbretit Lekė. Ajo ishte njė pasaportė ndėrkombėtare diplomatike e lėshuar nė emėr tė Mbretėrisė Shqiptare. Nuk jam as sot i sqaruar nėse kishte konotacion ndėrkombėtar kjo tip pasaporte, por di qė ithtarėt dhe njerėzit shumė afėr Mbretit nė emigracion dispononin nga njė tė tillė (…) Gjithsesi vlen tė pėrmendet se pasaportat e Mbretit Lekė dhe ministrit Abedin Mulosmanaj u vulosėn pėr hyrje legale nė territorin e Republikės se Shqipėrisė…”

Mė pas, Alimani rrėfen se si karvani me Leka Zogun dhe mbėshtetėsit e tij u nis pėr Tiranė. “Mbreti Lekė de fakto pėr herė tė parė shkelte dhe tokėn arbėnore, pasi dihet qė nė largimin e Familjes Mbretėrore mė 7 prill 1939, ai ishte vetėm njė i porsalindur disa orėsh. Kėshtu qė do tė duhej njė penė “alla Kadare” dhe jo imja tė mund tė bėnte njė deskripsion afėr reales sė emocionit tė Mbretit dhe besnikėve tė tij qė e patėm tyre atė ditė tė zymtė nėntori 1993. Atė mbrėmje tė 19 nėntorit 1993, hotel “Dajti” ku u akomodua Mbreti Lekė u kthye nė shtėpinė e monarkistėve Shqiptarė. Mbreti u vendos nė suitėn nr. 214 tė hotelit, mė e mira qė gjendej. Durollari e kishte prenotuar herėt dhomėn duke i thėnė njėfarė ofiqari tė hotelit me emrin Spartak Topollai se e donte pėr z. Abedin Mulosmanin. Arritja e Mbretit Lekė nė hotel, siē do ta merrja vesh pak kohė mė vonė, kishte shkaktuar tronditje nė qarqet qeveritare dhe mė tutje…”

Lidhur me atė qė ndodhi mė pas nė hotel “Dajti”, Guxim Alimani ka njė rrėfim edhe mė tė detajuar nė njė monografi kushtuar ish-ministrit tė oborrit mbretėror, Abedin Mulosmanaj. Mė poshtė, rrėfimi i z. Alimani pėr natėn e vėshtirė nė hotel “Dajti” dhe jo vetėm:

“…Pėr atė datė, unė kam shkruar pa mbarim, si dhe do tė shkruaj sėrish, pasi mendoj se akoma ka enigma qė e mbėshtjellin atė natė tė zezė pėr qeverinė e post diktaturės sė atėhershme. Nė librin tim “Fenillotage” – “18 orė pranė mbretit”, menjėherė pas asaj ngjarjeje me realizėm dhe dhimbje njėkohėsisht kam pėrshkruar ēdo detaj, prandaj nuk dua t’iu rikthehem tė gjithave… Gjithsesi nuk mund tė lė pa treguar rolin dhe cilėsitė e veēanta tė Ministrit Mulosmanaj, tė cilat me gjithė fuqinė e tyre u shpalosėn nė dy ditėt e zisė kombėtare tė obligimit tė largimit tė largimit tė Mbretit Lekė nga Shqipėria. Ky largim i dytė askush nuk mund tė ma argumentojė se ka vetėm njė tjetėr precedent tė mėparshėm, atė tė 7 prillit, kur fashistėt italianė e detyruan Madhėrinė e saj Geraldinė tė linte Shqipėrinė me Princin Trashėgimtar – sot N.M.T Leka 1 vetėm pak orė tė sapolindur. Siē e kam bėrė shpesh herė pėrshkrimin e asaj nate makabre, kur gjysma e atdhetare e Shqiptarėve nuk fjeti aspak, Abedin Mulosmanaj kishte njė rol tė dorės sė parė.

Duke u rrethuar nė pabesi me suitėn nė dhomėn Nr: 214 tė hotel “Dajtit” nga forcat policore, shik-se dhe gardiste, Mbreti Lekė, Ministri Mulosmanaj u ndodhėn nė njė situatė kritike, ku ēdo vendim i nxituar pillte vėllavrasje apo edhe diēka mė tepėr. Shėrbimet e huaja prezente e aktive nė Tiranė, duket se do tė mundnin ta shfrytėzonin nė favorin e tyre kėtė situatė, ku GJAH i majmė pėr ta, pritej tė bėhej Mbreti i Shqiptarėve. Dhe faji dhe faqja e zezė do tė binin tek shqiptarėt, sė bashku me pasojat e llahtarshme. Ky skenar falė gjakftohtėsisė sė gjykimit, si dhe trimėrisė sė pashoqe tė mbretit dhe besnikut tė tij, Abedin Mulosmanaj, do tė pėrfundonte pa u kryer pėr t’i shpėrthyer nė duar z. Berisha nė pranverėn e vitit 1997. Sapo gjenerali Agim Shehu, drejtues i kėtij Operacioni, do tė fillonte ekspeditėn, fjalėt dhe veprat e Abedin Mulosmanajt qenė tė prera dhe tė guximshme: “Mbreti i Shqiptarėve, dokumentet e tij, Suita dhe gjithēka mban me vete janė tė shenjta dhe nėse dikush guxon t’i prekė do tė ketė pasojat mė tė rėnda”.

Burri i fortė, thotė populli, e gjen vetė partnerin e burrėrisė. Kėshtu ndodhi dhe atė mėngjes pas mesnatės sė 19 nėntorit. Pasi kishin lėnė Suitėn e Mbretit pėr tė pushuar ndonjė ēast, kur shoferi i PLL-sė, Ilir Xhudollari, trokiti nė portėn time duke mė komunikuar thirrjen urgjente tė Ministrit Mulosmani. Menjėherė iu gjenda pranė dhe nuk duhej shumė pėr tė hetuar tek ai situatėn e dyzuar qė e dominonte. Agim Shehut i kishte ardhur nė ndihmė njė tjetėr stėrvinė, i quajtur Rexhep Karapici, i cili asokohe i printe SHIK-ut tė Tiranės e qė mė vonė u shndėrrua nė njė kundėrshtar edhe tė vetė Presidentit Berisha.

Abedini nuk pranonte tė zgjonte Mbretin para orarit tė zakonshėm, jo se situata nuk diktonte, por se burri i bjeshkėve nuk pranonte sfida spurdhjake, qofshin edhe tė veshura me pushtet. Shkėmbyem me Ministrin disa fjalė, tė cilat vetėm nė njė botė tjetėr do t’i rikonsumojmė dhe nė atė mėngjes tė datės 20 rreth orės 3:20 zgjova menjėherė prej gjumit mikun tim Azem Hajdari.

Nuk dua tė pėrmend dialogun, por mund tė them se Azemi qe mik dhe simpatizant i Abedinit, tė cilin e ēmonte shumė. Ndoshta jo vetėm vendlindja, por mė shumė cilėsitė e rralla e tė veēanta e kishin bashkuar me Abedinin. Sapo mbėrrita nė dhomė paralelisht ra edhe zilja e telefonit tė Azem Hajdarit duke ftuar gjeneralin kasnec Agim Shehu nė anėn tjetėr tė receptorit: – Alo, jam Azem Hajdari, mos tento tė prekėsh Mbretin dhe Abedin Mulosmanin se mė ke qysh tash krah tyre! Ata siē kanė ardhė do tė lėshojnė Shqipėrinė, por turpin do ta mbajmė ne.

Dhe vėrtetė, Mbreti u largua pėr t’i lėnė pozitės sė atėhershme njė njollė tė zezė pis sa vetė nata qė vijoi pėr tė jo pa shumė pasoja…”

 

Kush ėshtė Guxim Alimani

Ka kryer studimet e larta nė Universitetin e Tiranės, nė vitin 1996 nė Fakultetin e Gjuhėve tė Huaja, dega Frėngjisht. Nė vitin 1991 ishte redaktor nė Radio Tirana, emisioni pėr bashkatdhetarėt. Nga viti 1993, deri nė vitin 1999, Alimani ishte kryeredaktor i gazetės “Atdheu”, organ i Partisė Lėvizja e Legalitetit. Po nė kėta shtatė vjet ka drejtuar Dhomėn e Tregtisė belgo-shqiptare. Prej vitit 2001, ėshtė atashuar pranė njė grupi monitorues tė Krizave dhe Proceseve Integruese, iniciuar nga Bashkimi Evropian, ku kryen detyrėn e adjutantit. Ėshtė botuesi i disa librave me monografi kryesisht tė Mbretit Zog, familjes mbretėrore. Vazhdon tė merret njėkohėsisht edhe me publicistikė. 

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

www.rilindjademokratike.com/

image.jpeg

Homazhet nisin nė orėn 10:00 dhe pėrfundojnė nė orėn 12:00 nė mjediset e sallės sė seancave tė Kuvendit

Sot zi kombėtare, shqiptarėt do tė nderojnė Leka Zogun I


Shqiptarėt do tė pėrcjellin sot pėr nė banesėn e fundit, trupin e pajetė tė N.M.T Leka Zogu I. E vendosur me vendim tė Kėshillit tė Ministrave, dita e sotme do tė jetė njė ditė zie kombėtare nė nderim tė figurės sė Pretendentit pėr Fronin Mbretėror Leka Zogu I, homazhet e tė cilit do tė nisin nė orėn 10:00 dhe do tė pėrfundojnė nė orėn 12:00 nė mjediset e sallės sė seancave plenare tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė. Pėrcjellja pėr nė banesėn e fundit tė NMT Leka I do tė pėrfshijė nderimet mė tė larta qė parashikohen nė Protokollin e Shtetit. Gjithashtu, nė tė gjitha institucionet, shtetėrore dhe publike, do tė ulet flamuri kombėtar nė gjysmė shtizė dhe nė orėn 12:00 do tė mbahet njė minutė heshtje nė nder tė NMT, Leka Zogu I. Radio Televizioni Publik Shqiptar, gjatė zhvillimit tė ceremonialit, tė transmetojė muzikė funebre. Nė homazhet qė do tė zhvillohen priten tė marrin pjesė personalitete tė larta tė shtetit, ambasadorė tė Trupit Diplomatik nė Tiranė, pėrfaqėsues tė oborreve monarkike nė Europė dhe mė gjerė, miq tė familjes sė Mbretit Zog, shqiptarė nga Shqipėria dhe diaspora. Pėr pėrgatitjen e ceremonisė sė homazheve dhe mė pas varrimit nė varrezat e Sharrės, Kėshilli i Ministrave ka ngritur Komisionin Ndėrministror, i cili do tė marrė pėrsipėr edhe shpenzimet e varrimit dhe tė ceremonialit. Pretendenti i Fronit Mbretėror Leka Zogu I u nda nga jeta, nė moshėn 72-vjeēare, pas njė arresti kardiak. NMT Leka Zogu i Parė qėndroi i shtruar prej datės 15 nėntor nė reanimacionin e Neurokirurgjisė, nė Spitalin Nr.5 nė Qendrėn Spitalore Universitare nė Tiranė, pasi pėsoi njė fibrilacion arterial, formė e aritmisė, ai vuante prej kohėsh nga shqetėsime tė rėnda nė zemėr e mushkėri. Pretendenti i Fronit bėri njė pėrpjekje tė parė pėr tė ringjallur dhe ushqyer idenė e monarkisė nė fillim tė viteve '90. Pas njė jete tė gjatė nė mėrgim, i larguar nga vendi kur kishte vetėm dy ditė jetė, nė prill tė 1939, ai shkeli pėr herė tė parė nė Tiranė nė nėntor tė 1993, me njė vizitė tė papritur, kur u ul nė Aeroportin e Rinasit me njė avion privat. Por, sėrish qėndrimi do tė ishte shumė i shkurtėr, as 24 orė, pasi u detyrua nga autoritetet e atėhershme tė largohej, pasi pasaporta e tij mbretėrore nuk i njihej zyrtarisht. Ai do tė rikthehej nė prill tė 1997. Nė ato momente, ju afrua shumė pranė realizimit tė ėndrrės sė monarkisė, kur nė zgjedhjet e qershorit tė atij viti tė trazuar mori njė mbėshtetje tė madhe. Zyrtarisht referendumi pėr monarkinė mori mbi 33 pėrqind, por ai dhe mbėshtetėsit e tij pretenduan pėr manipulim tė rezultatit. Rikthimi i tij pėrfundimtar, sė bashku me familjen pėr tė jetuar nė Shqipėri do tė bėhej nė qershor tė vitit 2002.

Topalli vizitė ngushėllimi nė Familjen Mbretėrore

Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli zhvilloi dje njė vizitė ngushėllimi nė familjen e Leka Zogu I, i cili u nda nga jeta nė moshėn 72 vjeēare. Duke i shprehur ngushėllimet Princit Leka dhe familjarėve pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut I, Kryetarja e Kuvendit vlerėsoi figurėn e Leka Zogu I si njė atdhetar tė menēur dhe me humbjen e Tij, shqiptarėt kudo humbėn njė figurė tė rėndėsishme tė historisė sė tyre politike, njė figurė qė tashmė ka vendin e vet tė nderuar nė kujtesėn kombėtare. Kryeparlamentarja Topalli la dhe njė shėnim nė librin e ngushėllimeve tė ēelur me kėtė rast. "Pėrmes njė Shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta dhe mė tė thella pėr humbjen e trashėgimtarit tė Mbretit Zog. Nė tė njėjtėn kohė dua tė shfrytėzoj kėtė moment si njė moment reflektimi. E para, ėshtė njė moment, nė tė cilin ne duhet tė rikthehemi dhe tė nderojmė historinė tonė, historinė e pjesės sė mbretėrisė qė ėshtė njė ndėr momentet e jashtėzakonshme tė pėrpjekjeve tė njė lideri sepse Mbreti Zog i ishte njė lider i jashtėzakonshėm, qė bėri pėrpjekje dhe i'a arriti qė tė vendosė bazat e ndėrtimit te shtetit shqiptar. E dyta, e shoh nė planin politik. Ėshtė njė moment qė nė duhet tė kėrkojmė tė falur pėr tė gjitha sulmet dhe urrejtjen qė u injektua gjatė 50 viteve tė komunizmit ndaj Mbretit Zog dhe ndaj gjithė familjes mbretėrore. Shoqėria jonė i'a ka borxh qė t'i kėrkojė tė falur pėr njė sjellje tė tillė, tė mbushur me mllef dhe urrejtje ndaj kėsaj familjeje" tha Kryetarja e Kuvendit. po ashtu ajo theksoi se Leka i Parė u largua nga ky vend kur ishte vetėm 24 orėsh dhe ka kėrkuar gjithė jetėn e vet tė kthehej kėtu sepse e donte Shqipėrinė, sepse ishte i injektuar me patriotizėm. "Mendoj se ėshtė njė moment ngushėllimi pėr familjaret, qė po nė kėtė shtėpi ku ka lindur Leka I, po kėtu ai jep lamtumirėn familjes sė tij dhe vendit tė tij. Unė mendoj se ndoshta tė gjithė bashkė nė kėtė moment duhet tė mendojmė se ēfarė tjetėr duhet tė bėjmė pėr mbretėreshėn Geraldinė, qė ėshtė si njė gur i ēmuar, qė shndėrrin nė historinė tonė. Unė besoj se duke nderuar kėtė pjesė tė historisė i bėjmė nder vetes tonė, familjes mbretėrore, por dhe kombit shqiptar nė tėrėsi" tha Topalli.

Akset rrugore qė do tė bllokohen

Policia e Shtetit njoftoi dje banorėt e kryeqytetit pėr rrugėt, tė cilat do tė qėndrojnė tė bllokuara gjatė ditės sė sotme, pėr shkak tė kryerjes sė homazheve nė nderim tė NMT Leka Zogu I. Nė njė njoftim pėr shtyp, Policia e Shtetit deklaroi se nga ora 08:00 deri nė orėn 13:00 do tė merren masat pėr bllokimin e trafikut dhe moslejimin e parkimit tė mjeteve, nė segmentin rrugor pėrgjatė rrugės Xhorxh W. Bush nga Sheshi "Sulejman Pasha" deri te Bulevardi "Zhan D'Ark", Ura e rrugės sė "Elbasanit". "Marrjen e masave tė sigurisė gjatė zhvillimit tė ceremonisė mortore tė pretendentit pėr Fronin Mbretėror, Leka i Parė, qė do tė zhvillohet mė datė 03.12.2011. Bazuar nė shkresėn e Drejtorisė sė Protokollit tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Shqipėrisė, datė 01.12.2011, dėrguar nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit njoftohemi se, mė datė 03 dhjetor 2011, ora 10.00 - 12.00, organizohen homazhe nė hollin qendror tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė ku dhe zhvillohet ceremonia mortore pėr vdekjen e Leka Zogu i I-rė Pretendent pėr Fronin Mbretėror dhe mė pas do tė pėrcillet trupi i tij pėr nė banesėn e fundit. Nga shėrbimet e Njėsisė Rajonale tė Policisė Rrugore mė datė 03 dhjetor 2011 ora 08.00 deri nė orėn 13.00 do tė merren masat pėr bllokimin e trafikut dhe moslejimin e parkimit tė mjeteve, nė segmentin rrugor pėrgjatė rrugės Xhorxh W. Bush nga Sheshi "Sulejman Pasha" deri te Bulevardi "Zhan D'Ark", Ura e rrugės sė "Elbasanit", thuhet nė deklaratėn e Policisė sė Shtetit. Gjithashtu, policia ka marrė masat e sigurisė nga Kuvendi i Republikės sė Shqipėrisė-Bulevardi "Zhan D'Ark", Bulevardi "Dėshmorėt e Kombit", Sheshi "Skėnderbej", Rruga e "Kavajės", varrezat e Sharrės.

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=66163&IDCategoria=2706

Lajme

02 Dhjetor 2011 - 10:16

Lamtumira pėr Leka Zogun,
Braēe: Topalli shkeli Kushtetutėn

Description : http://www.shqiptarja.com/foto/45390_1.jpg

TIRANĖ – Tė shtunėn do tė mbahet ceremonia funebėr nė nderim tė pretendentit pėr fronin mbretėror Leka Zogu I. Sikundėr vendosi qeveria, ceremonia do tė zhvillohet nė Kuvendin e Shqipėrisė dhe kryetarja Jozefina Topalli ka vendosur tė hapė dyert e seancės plenare pėr homazhet.
Por, ky vendim i Topallit ka shkaktuar rebelimin e opozitės. Siē shkruan e pėrditshmja “Shqiptarja.com” nė numrin e saj tė sotėm, nėnkryetari i grupit kuvendor socialist, Erion Braēe e akuzoi kryetaren e Kuvendit se po shkel Kushtetutėn e vendit.
“ Me ē’tė drejtė? Ka qenė ndonjėherė Leka Zogu deputet? Jo! Nuk ka qenė as president dhe as ministėr. Ai ka qenė vetėm njė shtetas. Dhe pėr cilin shtetas, Jozefina i ka hapur ndonjėherė dyert e Kuvendit? Pėr asnjė”, vazhdoi retorikėn e tij socialisti Erion Braēe.
Sipas tij, Topalli shkel Kushtetutėn duke cilėsuar Mbret njė njeri tė vetė shpallur tė tillė.
Nga ana tjetėr, Braēe ironizoi kryeministrin Berisha se flet pėr familje mbretėrore nė njė republikė parlamentare.
“Kjo nuk ka lidhje me shqiptarėt, por ka lidhje ndoshta vetėm me oborrin mbretėror”, ka deklaruar numri dy i grupit tė deputetėve socialistė.

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.gazetaidea.com/brace-kunder-ceremonies-mortore-ne-parlament-te-leka-zogut-%e2%80%9cne-nuk-kemi-mbret-ne-kemi-republik-2/

Leka Zogu I, Braēe kundėr ceremonisė mortore nė Kuvend

2 Dhjetor 2011 | Kategoria: Politika | Postuar nga: Mentor Kikia

Description : http://www.gazetaidea.com/wp-content/uploads/2011/12/erion-brace-22.jpgTiranė- Deputeti socialist Erion Braēe ka deklaruar dje nė faqen e tij nė Facebook kundėr organizimit tė ceremonisė mortore tė Leka Zogut nga qeveria. Ai e ka cilėsuar kėtė si njė “histeri kundėr republikės”, dhe si njė justifikim i kryeministrit Berisha pėr tė legjitimuar sjelljen jo-demokratike tė tij nė krye tė institucioneve.

Mė tej ai ėshtė shprehur: “Jozefina Topalli, ka lajmėruar se do tė ofrojė sallėn e Seancave Plenare pėr ceremoninė mortore tė shtetasit Leka Zogu! (e ka marrė shtetėsinė ky? Kėta thonė jemi shtetas tė Mbretėrisė). Me ē’tė drejtė? Leka Zogu ka qenė ndonjėherė deputet? JO! Leka Zogu ka qenė ndonjėherė ministėr? JO! Leka Zogu ka qenė ndonjėherė president? JO! Atėherė?”- ka vijuar komentin e tij, nė Facebook, Braēe.

“Ai ėshtė thjesht njė shtetas! Por, a e ka hapur ndonjėherė Jozefina Topalli Kuvendin pėr ceremoninė e ndonjė shtetasi? Jo! Asnjėherė!”- tha Braēe.

Sipas tij, Leka Zogu ka qėnė njė mbret i vetshpallur, prandaj ėshtė i pallogjikshėm organizimi i njė ceremonie mortore qė nuk ėshtė parashikuar nė protokoll.

“Ne nuk kemi mbret. Ne kemi republikė”- ėshtė shprehur Braēe nė Facebook. Me kėtė deklaratė tė tijen, Braēe u ka dhėnė kėshtu pėrgjgjje pyetjeve qė u ngritėn mbi heshjen e Partisė Socialiste pas vdekjes sė Zogut si dhe mungesės sė njė ngushėllimi zyrtar nga kjo e fundit.

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.rilindjademokratike.com/RD%202%20dhjetor/politika.htm#Parlamenti_ka_rivendosur_nj%EB_t%EB_drejt%EB_historike_n%EB_Protokollin_Shtet%EBror_dinjitoz,_si%E7_i_p%EBrket_Familjes_Mbret%EBrore

"Shqiptarėt, nė tė katėr anėt kudo qė jetojnė, janė tė bashkuar nė dhembjen dhe zinė pėr humbjen e Mbretit Leka I. Kėtė bashkim e kanė tė bazuar nė kontributet historike tė Tij, tė Mbretit Zog, Mbretėreshės Geraldinė, tė Familjes Mbretėrore". Kryeministri Berisha, i shoqėruar nga bashkėshortja e tij, Liri Berisha, zhvilloi dje pasdite njė vizitė ngushėllimi nė familjen e Leka Zogu I, i cili u nda nga jeta njė ditė mė parė nė moshėn 72-vjeēare. Kryeministri Berisha i shprehu ngushėllime Princit Leka dhe familjarėve pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut I, njė humbje e madhe kjo pėr mbarė kombin shqiptar dhe Shqipėrinė. Duke shprehur nderimin e tij tė thellė pėr veprėn e Leka Zogut I, Kryeministri Berisha la dhe njė shėnim nė librin e ngushėllimeve tė ēelur me kėtė rast. "Dua t'i shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta Princit Leka dhe Familjes Mbretėrore pėr humbjen e Mbretit Leka Zogu I, njė humbje e madhe kjo pėr mbarė kombin shqiptar dhe Shqipėrinė", tha Berisha. Ai u shpreh se Mbreti Leka I u largua nga vendi i tij dy ditė pas lindjes, por pėrfaqėson njė jetė tė tėrė atdhedashurie tė pakufishme, pėrkushtimi tė jashtėzakonshėm, mbrojtje tė pamposhtur tė lirisė sė shqiptarėve, mbėshtetje tė madhe tė shqiptarėve nė Kosovė nė pėrpjekjet e tyre pėr liri kombėtare, mbėshtetje tė madhe tė shqiptarėve nė Shqipėri nė pėrpjekjet e tyre pėr t'u ēliruar nga zgjedha e regjimit mė barbar qė vendi ka njohur nė tėrė historinė e tij. Gjithashtu, Kryeministri tha se ėshtė njė nderim pėr kontributin e madh, historik, tė Mbretit Zog, burrit qė bėri pavarėsinė e Shqipėrisė tė jetojė, shtetarit qė mė shumė se kushdo tjetėr kontribuoi nė ndėrtimin e shtetit shqiptar, Mbretit qė u largua nga Shqipėria pasi ajo ishte pėrcaktuar si viktimė e parė e agresionit nazifashist nė Evropė, por qė vazhdoi me vendosmėri tė madhe luftėn pėr ēlirimin e Shqipėrisė. Berisha tha se pėrpjekjet e legalistėve, qėndresa e tyre qė nė orėt e para tė pushtimit deri nė ditėn e fundit tė ēlirimit tė vendit janė njė faqe e ndritur atdhetarie, heroizmi dhe qėndrese. "Paslufte nė Shqipėri ndodhi ndryshe nga vendet e tjera qė dolėn nga pushtimi barbar nazifashist, tė cilat kurorat i rikthyen ose shpallėn referendume nė mėnyrė qė populli tė shprehej. Nė mėnyrėn mė arbitrare, njė kongres ndaloi monarkun e shqiptarėve tė kthehej nė vendin e Tij, gjė e cila zgjati, siē dihet, gjatė gjithė jetės sė Tij dhe Mbreti vdiq nė Paris nė vitin '61. Mė vonė, njė referendum u bė dhe shqiptarėt janė dėshmitarė, se ata shprehėn masivisht qėndrimin e tyre nė respekt tė Mbretit Leka i Parė dhe nė favor tė tij, por, siē dihet, ai referendum u mbajt nė kushte tė njė rebelimi tė egėr komunist. Dhe e vėrteta ėshtė se askush nuk mund tė thotė kurrė se rezultati ishte ai qė u shpall. Kjo ēėshtje nuk ėshtė e mbyllur. Unė i them tė vėrtetat ashtu siē janė, nuk mund tė them gjė tjetėr. Unė i them tė vėrtetat ashtu siē i perceptoj dhe siē kanė ndodhur. Kjo ėshtė detyra ime", tha Kryeministri ndėr tė tjera. I pyetur mbi heshtjen e opozitėn pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut, Kryeministri tha se: "Unė nuk dua t'i jap asnjė karakter partiak. Ai ligj, i cili i ka dhėnė dhe ka njohur statusin e Familjes Mbretėrore ėshtė votuar nė Parlament nga deputetė tė tė gjitha forcave politike. Kjo ėshtė e vėrteta. Pėr tė gjithė ata, tė cilėt kanė votuar atė ligj dhe shqiptarėt nė tėrėsi e kanė shumė tė qartė qė Familjet Mbretėrore pėrbėhen nga Mbretėrit, Mbretėreshat, Princėrit, Princeshat, e kėshtu me radhė. Kjo ėshtė e vėrtetė pėr Familjen Mbretėrore shqiptare dhe Parlamenti ka rivendosur njė tė drejtė historike, duke pėrcaktuar me shumė tė drejtė Protokollin Shtetėror dinjitoz, siē i pėrket Familjes Mbretėrore. Nuk duhet tė merremi me copėza tė shkėputura, sepse kudo ka individė pro e kundėr dhe kjo ėshtė normale".



http://www.rilindjademokratike.com/RD%202%20dhjetor/politika.htm

Qytetarė, personalitete tė jetės politike dhe shoqėrore ngushėllojnė Familjen Mbretėrore

Lega Zogu I do tė prehet pranė nėnės dhe bashkėshortes sė tij


Pėrcjellja pėr nė banesėn e fundit tė NMT Leka I ditėn e shtunė do tė pėrfshijė nderimet mė tė larta qė parashikohen nė Protokollin e Shtetit. Komisioni Ndėrministror pėr organizimin e ceremonisė zyrtare vendosi dje, qė ceremonia funebre tė jetė shtetėrore. Burime pranė Familjes Mbretėrore bėnė tė ditur dje, se trupi i Leka Zogut do tė varroset nė Varrezat e Sharrės nė kryeqytet, pranė varrit tė nėnės sė tij, Mbretėreshės Geraldinė dhe gruas Susanė. Familja Mbretėrore nuk ka pranuar qė trupi tė varroset nė Varrezat e Dėshmorėve siē e parashikon ligji pėr ceremoninė funebre shtetėrore. Gjithashtu ata theksuan pėr gazetėn tonė se, ėshtė hapur edhe libri i ngushėllimeve nė tė gjitha ambasadat e Shqipėrisė nėpėr botė. Pėrfaqėsues tė Oborrit Mbretėror bėnė tė ditur gjithashtu se, kanė njoftuar tė gjithė pėrfaqėsuesit e mbretėrive tė Europės pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e varrimit. 

Ngushėllimet 

Ngushėllimet pėr ndarjen nga jeta tė NMT Leka I, vazhduan gjatė ditės sė djeshme ku qytetarė tė shumtė dhe personalitete tė jetės politike dhe shoqėrore nga mbarė viset shqiptare, shkuan nė Pallatin Mbretėror pėr t'i shprehur Lartėsisė sė Tij, Princit Leka dhe Familjes Mbretėrore hidhėrimin e tyre tė thellė dhe ngushėllimet e rastit pėr humbjen e NMT Leka I, Mbret i Shqiptarėve. Pėrfaqėsuesit e Familjes Mbretėrore nėpėrmjet njė deklarate pėr shtyp bėnė tė ditur se gjatė paradites sė djeshme shprehėn ngushėllimet e tyre: Gjeneral Daut Haradinaj, deputet nė Parlamentin e Kosovės dhe mik i ngushtė i Familjes Mbretėrore; N/Kryetari i Parlamentit tė Shqipėrisė, zoti Ardian Turku; ministri i Mbrojtjes, zoti Arben Imami; Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura Gjeneral-Major Xhemal Gjunkshi; njė grup deputetėsh tė Partisė Demokratike tė kryesuar nga deputeti Jemin Gjana; deputetėt e Partisė Socialiste Arben Malaj, Kastriot Islami, Andis Harasani, Astrit Beci; Kryetari i PDIU-sė, deputeti Shpėtim Idrizi i shoqėruar nga N/Kryetari Dashamir Tahiri; Kryetari i LZHK, Dashamir Shehi; Prof. Abdi Baleta; At Nikoll Marku dhe shumė personalitete tė tjera. Po ashtu, nė adresė tė Familjes Mbretėrore mbėrriti njė numėr i madh telegramesh ngushėllimi nga qytetarė dhe personalitete prej viseve shqiptare dhe diasporės. Nė deklaratėn pėr shtyp theksohej se, Lartėsia e Tij, Princ Leka dhe Familja Mbretėrore ndjehen tė prekur nga ky solidaritet njerėzor dhe sė bashku me falėnderimet e rastit, shprehėn dėshirėn pėr t'ja rikthyer "nė tė mira" ēdo shqiptari. Familja Mbretėrore do tė vazhdojė tė presė vizita nė Pallatin Mbretėror, ndėrkohė qė ceremonia zyrtare do tė organizohet ditėn e shtunė, ora 10:00-12:00 nė mjediset e Parlamentit tė Shqipėrisė.

Topalli: Leka I, inspirues dhe pėrkrahės i paepur i pėrpjekjeve pėr liri

Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli pėrcolli dje ngushėllimet pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut I. Nė mesazhin e saj, Topalli ndau me familjen e Madhėrisė sė Tij Leka Zog dhimbjen pėr humbjen e pazėvendėsueshme tė njeriut siē e cilėsoi ajo, atdhetar tė menēur dhe pėr shqiptarėt figurėn e rėndėsishme tė historisė sė tyre politike. "Me ndarjen nga jeta tė Leka Zogut, ne humbėn njė atdhetar tė menēur dhe shqiptarėt kudo humbėn njė figurė tė rėndėsishme tė historisė sė tyre politike, njė figurė qė tashmė ka vendin e vet tė nderuar nė kujtesėn tonė kombėtare. Nė kėtė ditė tė rėndė, unė dėshiroj tė ndaj me familjen e Madhėrisė sė Tij Leka Zog dhimbjen pėr humbjen e pazėvendėsueshme tė njeriut tė dashur dhe me gjithė bashkėkombasit e mi hidhėrimin e thellė pėr humbjen e njė personaliteti. Duke shprehur ngushėllimet e mia mė tė ndjera, unė dėshiroj tė ndaj me Princin Leka dhe tė gjithė anėtarėve tė Familjes Mbretėrore, si dhe me gjithė shqiptarėt lutjen qė shpirti i Leka Zogut tė prehet nė paqe nė tokėn ku u lind", theksoi Topalli. Gjithashtu Kryetarja e Kuvendit vlerėsoi figurėn e Leka Zogut pėr pėrkushtim ndaj ēėshtjes kombėtare dhe si inspirues dhe pėrkrahės i paepur i pėrpjekjeve pėr liri dhe dinjitet tė shqiptarėve nė trevat e tyre dhe kudo. 

Ėndrra e paplotėsuar, 100 vjetori i Pavarėsisė dhe kthimi i eshtrave tė Mbretit Zog

Vetėm pak ditė para se tė ndahej nga jeta, deklaratėn e fundit publike NMT Leka Zogu i Parė e ka dhėnė pėr gazetėn "Rilindja Demokratike", ku shprehu edhe dėshirėn e tij tė madhe pėr tė festuar 100-vjetorin e Pavarėsisė, si dhe tė ishte i pranishėm nė Rinas pėr tė pritur eshtrat e Mbretit Ahmet Zog. Nė fjalėn e tij edhe pse nė gjendje tė rėndė, pretendenti i Fronit Mbretėror shprehte optimizėm se do tė ishte nė Rinas nė 100-vjetorin e Pavarėsisė pėr tė pritur eshtrat e Mbretit Zog, jo thjesht si babai i tij, por si respekt ndaj shtetit shqiptar. "Deklarimi i Kryeministrit Berisha pėr kthimin e eshtrave tė Mbretit Zog nė atdhe ėshtė vlerėsim pėr historinė e vetė shtetit shqiptar. Pres me shumė kėnaqėsi dhe sigurisht do tė jem nė Rinas nė 100-vjetorin e Pavarėsisė pėr tė pritur eshtrat e Mbretit Zog, jo thjesht si babai im, por si respekt ndaj shtetit shqiptar", deklaronte Mbreti Leka Zogu I pėr gazetėn tonė nė 19 nėntor tė kėtij viti. Pėrgjatė gjithė kohės ai u ndodh nėn kujdesin e ekipit mjekėsor, Princit Leka dhe dashamirėsve tė shumtė qė gjatė ditėve tė rėnda kanė shtuar vizitat nė spitalin ku qėndronte i shtruar. Nė deklaratėn shkėputur pėr "RD", Ai falėnderoi tė gjithė shqiptarėt si brenda dhe jashtė kufijve, tė cilėt kishin shprehur njė interesim tė madh pėr gjendjen e tij shėndetėsore. Pėrmes njė interviste tė shkurtėr pėr gazetėn, Leka Zogu falėnderoi Kryeministrin pėr interesimin e tij pėr gjendjen shėndetėsore dhe kėrkesėn e vazhdueshme tė Berishės drejtuar historianėve pėr rishikimin e historisė. "Falėnderoj Kryeministrin Berisha pėr interesimin e veēantė pėr shėndetin tim, si dhe pėr kėrkesėn e vazhdueshme pėr rishikimin e historisė. Festimi i 100-vjetorit tė shpalljes sė Pavarėsisė sė shtetit shqiptar do tė jetė edhe njė vlerėsim real pėr vizionin, vendosmėrinė e Ahmet Zogut si ministėr i Brendshėm, Kryeministėr, President dhe nga 1 shtatori 1928 Mbret i Shqiptarėve, i cili hodhi themelet dhe konsolidoi shtetin shqiptar, duke jetėsuar shpalljen e Pavarėsisė mė 28 Nėntor 1912", ėshtė shprehur Leka Zogu.

 

 

Parlamenti ka rivendosur njė tė drejtė historike nė Protokollin Shtetėror dinjitoz, siē i pėrket Familjes Mbretėrore

Shqiptarėt tė bashkuar nė dhembjen dhe zinė pėr humbjen e Mbretit Leka I


"Shqiptarėt, nė tė katėr anėt kudo qė jetojnė, janė tė bashkuar nė dhembjen dhe zinė pėr humbjen e Mbretit Leka I. Kėtė bashkim e kanė tė bazuar nė kontributet historike tė Tij, tė Mbretit Zog, Mbretėreshės Geraldinė, tė Familjes Mbretėrore". Kryeministri Berisha, i shoqėruar nga bashkėshortja e tij, Liri Berisha, zhvilloi dje pasdite njė vizitė ngushėllimi nė familjen e Leka Zogu I, i cili u nda nga jeta njė ditė mė parė nė moshėn 72-vjeēare. Kryeministri Berisha i shprehu ngushėllime Princit Leka dhe familjarėve pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut I, njė humbje e madhe kjo pėr mbarė kombin shqiptar dhe Shqipėrinė. Duke shprehur nderimin e tij tė thellė pėr veprėn e Leka Zogut I, Kryeministri Berisha la dhe njė shėnim nė librin e ngushėllimeve tė ēelur me kėtė rast. "Dua t'i shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta Princit Leka dhe Familjes Mbretėrore pėr humbjen e Mbretit Leka Zogu I, njė humbje e madhe kjo pėr mbarė kombin shqiptar dhe Shqipėrinė", tha Berisha. Ai u shpreh se Mbreti Leka I u largua nga vendi i tij dy ditė pas lindjes, por pėrfaqėson njė jetė tė tėrė atdhedashurie tė pakufishme, pėrkushtimi tė jashtėzakonshėm, mbrojtje tė pamposhtur tė lirisė sė shqiptarėve, mbėshtetje tė madhe tė shqiptarėve nė Kosovė nė pėrpjekjet e tyre pėr liri kombėtare, mbėshtetje tė madhe tė shqiptarėve nė Shqipėri nė pėrpjekjet e tyre pėr t'u ēliruar nga zgjedha e regjimit mė barbar qė vendi ka njohur nė tėrė historinė e tij. Gjithashtu, Kryeministri tha se ėshtė njė nderim pėr kontributin e madh, historik, tė Mbretit Zog, burrit qė bėri pavarėsinė e Shqipėrisė tė jetojė, shtetarit qė mė shumė se kushdo tjetėr kontribuoi nė ndėrtimin e shtetit shqiptar, Mbretit qė u largua nga Shqipėria pasi ajo ishte pėrcaktuar si viktimė e parė e agresionit nazifashist nė Evropė, por qė vazhdoi me vendosmėri tė madhe luftėn pėr ēlirimin e Shqipėrisė. Berisha tha se pėrpjekjet e legalistėve, qėndresa e tyre qė nė orėt e para tė pushtimit deri nė ditėn e fundit tė ēlirimit tė vendit janė njė faqe e ndritur atdhetarie, heroizmi dhe qėndrese. "Paslufte nė Shqipėri ndodhi ndryshe nga vendet e tjera qė dolėn nga pushtimi barbar nazifashist, tė cilat kurorat i rikthyen ose shpallėn referendume nė mėnyrė qė populli tė shprehej. Nė mėnyrėn mė arbitrare, njė kongres ndaloi monarkun e shqiptarėve tė kthehej nė vendin e Tij, gjė e cila zgjati, siē dihet, gjatė gjithė jetės sė Tij dhe Mbreti vdiq nė Paris nė vitin '61. Mė vonė, njė referendum u bė dhe shqiptarėt janė dėshmitarė, se ata shprehėn masivisht qėndrimin e tyre nė respekt tė Mbretit Leka i Parė dhe nė favor tė tij, por, siē dihet, ai referendum u mbajt nė kushte tė njė rebelimi tė egėr komunist. Dhe e vėrteta ėshtė se askush nuk mund tė thotė kurrė se rezultati ishte ai qė u shpall. Kjo ēėshtje nuk ėshtė e mbyllur. Unė i them tė vėrtetat ashtu siē janė, nuk mund tė them gjė tjetėr. Unė i them tė vėrtetat ashtu siē i perceptoj dhe siē kanė ndodhur. Kjo ėshtė detyra ime", tha Kryeministri ndėr tė tjera. I pyetur mbi heshtjen e opozitėn pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut, Kryeministri tha se: "Unė nuk dua t'i jap asnjė karakter partiak. Ai ligj, i cili i ka dhėnė dhe ka njohur statusin e Familjes Mbretėrore ėshtė votuar nė Parlament nga deputetė tė tė gjitha forcave politike. Kjo ėshtė e vėrteta. Pėr tė gjithė ata, tė cilėt kanė votuar atė ligj dhe shqiptarėt nė tėrėsi e kanė shumė tė qartė qė Familjet Mbretėrore pėrbėhen nga Mbretėrit, Mbretėreshat, Princėrit, Princeshat, e kėshtu me radhė. Kjo ėshtė e vėrtetė pėr Familjen Mbretėrore shqiptare dhe Parlamenti ka rivendosur njė tė drejtė historike, duke pėrcaktuar me shumė tė drejtė Protokollin Shtetėror dinjitoz, siē i pėrket Familjes Mbretėrore. Nuk duhet tė merremi me copėza tė shkėputura, sepse kudo ka individė pro e kundėr dhe kjo ėshtė normale".
 

-------------------------------------------------------------------- 

http://www.panorama.com.al/opinion/lindja-e-princit-leka-ne-kohe-ultimatumesh-fashiste/

Lindja e princit Leka nė kohė ultimatumesh fashiste

Opinion

ISMAIL KADARE
Shqipėria londineze ende me rrecka, por sė paku me nofkėn prej zonje, mirė a keq, ecte. Njė vit shtet republikan me kryeministėr Themeluesin. Gjashtė muaj mbretėri me princ gjerman. Katėr vjet teatėr lufte botėrore, tė gjithė kundėr tė gjithėve, me njė fjalė bjeru t’i biem, ku vendėsit mė shumė gjendeshin nė sallė se nė skenė. Mė pas, pas rėnies sė perdes, pėrsėri republikė, ku dy nga…personazhet e “Listės 1916” (kishin mjaftuar vetėm dy nga katėrqind e pesėdhjetė emrat e listės, vetėm dy, o Zot! mbreti i ardhshėm Zog dhe peshkopi i vendit, Noli), pėr ta bėrė lėmsh gjithė vendin. Lufta pėr pushtet, krijim partish politike, zgjedhje parlamentare, opozitė, atentate tė larmishme, nga Bjeshkėt e Nemuna te hyrja e Operas sė Vjenės, vrasje po aq tė bujshme, grusht shteti, thirrje pėr europianizimin e vendit, secili sipas stilit tė vet, mbreti nėpėrmjet martesės me njė konteshė katolike hungarezo-amerikane, peshkopi i pagrua, me himne dhe vjersha pėr kryqėzimin e Krishtit dhe pėrkthime kryeveprash botėrore, pa pėrmendur njė rėnie violine, qė peshkopi s’e harronte kurrė, mu midis ngjarjeve dramatike, ēka nga detraktorėt e tij zbėrthehej si dėshmi e cinizmit tė tij, e nga adhurimtarėt, si shenjė e njė shpirti tė epėrm, qė flatronte lart, mbi shtrėngatat e kohės.

Nė mbarim tė rrokopujės, nė prag tė stuhisė sė re botėrore, skena e zbrazur pėrkohėsisht, nuk jepte veē parandjenja tė kėqija. E kishin lėnė njėri pas tjetrit atė skenė mbreti dhe peshkopi, tė mėrguar tė dy. E kishte lėnė personazhi i tretė i “Listės 1916”, F. Konica, shestuesi i pllakės sė famshme, mbi mermerin memorial tė Shqipėrisė, i cili, si tė ndėshkohej nga ai mėkat, do tė vdiste i pari ndėr tė tre.

Historia nuk e ka thėnė ende fjalėn e fundit pėr kėta dramatis personae.  Poezia epiko-lirike shqiptare, ajo, qė nė prag tė shuarjes, e kishte ende tagrin e njė gjykimi testamentor, me pėrjashtim tė dy rasteve, ka heshtur.  Rastet janė tė dyja “jashtė listės”. I pari, pėr Themeluesin, siē e pamė, i dyti pėr mbretėreshėn Geraldinė. Themeluesi nė kohėn e “listės” ishte shtatėdhjetėvjeēar, Geraldina nuk ishte veēse foshnjė. Bebe motake, siē thuhej dikur pėr foshnjat qė s’kishin mbushur vitin.

Teksti pėr mbretėreshėn, pėrveēse i njė bukurie tė rrallė, ishte njė ndėr mė enigmatikėt e poezisė shqipe. I pazbėrthyer ende prej askujt, teksti niste me fjalėt: Maxhare, leshėra tėndė, Qysh erdhe nė vendin tėnė ēka pėrbėnte njė pyetje tė rėndomtė, fare naive dhe ndoshta tė pavend.  Ndėrkaq, pėr njohėsit, sado tė rastėsishėm tė epiko-lirikės shqiptare, dihej se ishte tepėr vėshtirė qė ajo tė ishte e rėndomtė, sidomos naive, e aq mė pak, e pavend. Ndaj pėr zhbirimin e enigmės, do tė duhej, ndoshta, njė ndėrhyrje sqaruese.

E QARA E MBRETIT, KĖTĖ HERĖ PĖR NJĖ GRUA

Nė qoftė se do t’i pėrmbaheshim krahasimit tė tre gadishujve jugorė tė kontinentit me tre rojat mbrojtės tė Europės, Zonjė tė madhe, nuk do ta kishim tė vėshtirė qė kacafytjen e dy prej gadishujve, atė Ballkanik dhe Apenin, ta merrnim pėr njė grindje tė radhės rojash, nė orėt e mėrzisė.  Ajo ndodhi kur shekulli XX po i afrohej mesit tė vet, mė saktė nė prill tė vitit 1939. Ndėrkaq, ajo nuk u quajt asnjėherė njė luftė gadishujsh, e aq mė pak rojash. Ajo u quajt gjithmonė ndryshe nga ē’kishte qenė nė tė vėrtetė, madje ende sot, kur po shkruheshin kėto radhė, si t’i pėrmbahej njė pakti tė fshehtė, vazhdonte tė emėrtohej nė mėnyra tė ndryshme: pushtimi i Shqipėrisė prej Italisė, bashkimi i Shqipėrisė me Italinė, luftė italogreke, luftė greko-shqiptaro-italiane, luftė italo-jugosllave. Pėrpara se tė pėrbėnte njė kureshti gjuhėsore, kjo larmi vazhdonte tė ishte pjesė e lėmshit ballkanik. Dhe nuk ka qenė e vetmja. Qysh nė krye tė asaj jave tė paharrueshme tė prillit, nuk ishte fort e qartė se kush po sulmohej, Shqipėria apo gadishulli. Shqipėria ngulte kėmbė se ishte ajo qė rrezikohej e pas saj krejt gadishulli. Ky i fundit, nėpėrmjet dy kryeqyteteve, Athinės e Beogradit, tė cilėve Tirana u qe drejtuar pėr ndihmė, jo vetėm nuk e ndihmuan, por shpallėn se kurrfarė rreziku s’e kėrcėnonte vendin e shqipeve, pale pastaj Ballkanin. E si tė mos mjaftonte kjo, lanė tė kuptohet se Shqipėria e lėshonte kėtė alarm tė rremė pėr tė tėrhequr vėmendjen, ndoshta, apo pėr t’i dhėnė rėndėsi vetes, madje kishte gjasė qė ishte ajo vetė qė ngutej t’i vinte zjarrin Ballkanit!

Mbreti Zog I iu pėrgjigj fqinjėve se ky qėndrim ishte pėr tė zezėn e tyre, ēka nė tė vėrtetė do tė vėrtetohej pak kohė mė pas, kur, tė dy shtetet, pasi tė sulmoheshin nga Musolini, do tė thyheshin njėri pas tjetrit prej Hitlerit.

Ndonėse ky parashikim, ashtu si zakonisht profecitė e mbretėrve tė mundur, nuk do tė merrej parasysh, vite mė pas, atėherė kur krusma e asaj jave do tė bėhej pjesė e kujtesės, thėnia e mbretit do tė pėrmendej pėrherė e mė shpesh.

Nė tė vėrtetė, java do tė ishte e pashembullt pėr nga dendėsia e ankthit.  Madje, pėr shkak tė ritmit prej skėterre, ora e Shqipėrisė me tiktakun e saj do tė ngjante e largėt dhe e pakapshme brenda orės sė madhe europiane. Ngjarja vazhdonte tė dukej e mjegullt: Po sulmohej vendi i shqiptarėve apo gadishulli? Asnjėri prej tyre apo tė dy? Kishte apo s’kishte ultimatum, dhe kuptimi i kėsaj fjale a ishte i njėjtė pėr veshin, e sidomos trurin e tė dyja palėve? Ultimatum, thirrje e fundit, pėrpara goditjes, prerjes nė besė. Me afat pesėditėsh, e hėnė tre prill, e martė katėr, e mėrkurė pesė, e enjte gjashtė, e premte shtatė. Kjo e fundit, pėrveē qė dita mė e dyshuar pėr sulm, binte e Premtja e Zezė, dhe tė shumtė ishin ata qė nuk besonin se Italia, vendi i parė i krishterimit, do ta kryente kėtė sakrilegj.  Tė tjerė mendonin se pikėrisht pėr kėtė mund ta bėnte.

Jo mė pak mjegullore ishin parashikimet pėr shtetin mbretėror dhe mbretin. Do tė rrėzoheshin tė dy, pa dyshim, por s’dihej cili do ta tėrhiqte pas vetes tjetrin. Mbreti do ta dorėzonte fronin, apo do “tė mbathte opingat”, shprehje e vjetėr qė pėrdorej nė vend tė “daljes nė mal”, gjersa tė vritej ose tė kapej rob, sė bashku me mbretėreshėn? Ajo ishte njėzetekatėrvjeēare, kontesha Geraldine Appony, mė e bukura sovrane e Europės, “trėndafili i bardhė i Budapestit”, siē e quanin ata qė e pėrkthenin gabim fjalėn “tulipan”. Njė mbretėreshė e zėnė rob mund tė ndizte lehtė fantazitė e kokoroshėve tė Romės, me nė krye ministrin e Jashtėm, kontin Galeazzo Ciano. Ky i fundit kishte qenė dėshmitar nė martesėn e saj, njė vit mė parė, mė 27 prill 1938, dhe nuk e fshihte qė i kishte mbetur mendja te nusja. Kjo, nga ana e saj, jo vetėm qė e ka vėnė re, por i ka pėrmendur tėrthorazi nė kujtimet, vėrtitjet e atij, qė jo pa njėfarė shpėrfilljeje aristokratike, gati-gati e ka cilėsuar si njė “birbo latin”. Konti spitullan, i cili pėr shkak tė vdekjes sė parakohshme nuk do ta merrte vesh kurrė kėtė shpėrfillje, ka kujtuar ndoshta sinqerisht dhe jo aq me tė keq sa ē’mund tė duket sot, se nė qoftė se dikujt mund t’i shkonte mendja pėr njė flirt me mbretėreshėn shqiptare, ky dikush mund tė ishte ai, dhe vetėm ai, ministri i lazdruar italian, por, sidomos, dhėndėr i Duēes perandor.  Ndėrkohė, kjo vegulli flirti zbulonte diēka mė tė thellė: qysh nė ceremoninė e njė viti mė parė, nė ndėrgjegjen e Ciano-s, mbretėresha, pėrtej ngjashmėrisė me mjellma e trėndafilė tė bardhė, ishte nė radhė tė parė njė mbretėreshė robinjė. Shkurt, pushtimi i Shqipėrisė ishte vendosur prej kohėsh, ēka historia do ta vėrtetonte.

Ishte kjo njė nga arsyet qė mbretėresha njėzetekatėrvjeēare, sipas tė gjitha gjasave, ka zėnė njė vend tė dyfishtė nė vetėdijen dhe pavetėdijen e kontit. Nga kujtimet e tij del se ai ėshtė marrė veēanėrisht me tė, veēanėrisht nė atė javė tė fillimprillit. Sė pari ngaqė si ministėr i Jashtėm qė ishte, i pėrkiste qė tė ishte nė dijeni tė ngatėrresave qė mund tė shkaktonte statusi i saj, si pinjolle e njė familjeje tė shquar europiano-amerikane me shumė lidhje nė Europė. E dyta, dhe kryesorja, mbretėresha jo vetėm mbante nė bark princin trashėgimtar, por princi kėrthi, sikur tė ishte kureshtar, pritej tė vinte nė botė, pikėrisht kėtė javė tė paharruar.  Ashtu si nė rastin e sė Premtes sė Zezė, tė shumtė ishin ata qė besuan se Italia e Musolinit nuk do tė tregohej aq meskine e aspak burrneshė, saqė ta sulmonte Shqipėrinė pikėrisht nė ēastet kur mbretėreshėn e kishin zėnė dhimbjet e lindjes. Dhe prapė si nė rastin e pėrmendur, do tė gjendeshin tė tjerė qė do tė besonin se pikėrisht pėr shkak tė dhimbjeve tė lindjes, sulmi do tė bėhej me ngut.

Njė riprodhim, orė pas ore i asaj qė ndodhte nė Pallatin Mbretėror, nė kryeqytet, dhe nė tėrė vendin, do tė ndihmonte ndoshta pėr tė krijuar fundajėn e ngjarjes.

E hėnė, 3 prill. Ka disa ditė qė Shqipėria ndodhet nėn ultimatum.  Nuk flitet veē pėr kėtė, dhe nė rrugė ka demonstrata. Nė pallatin mbretėror, ethes sė kėrcėnimit, i shtohet njė tjetėr: mbretėresha pritet nga ēasti nė ēast tė lindė. Profesori austriak Veibel ka pohuar se “brenda dy ditėsh do tė kemi njė lindje prej mbretėreshės sė shqiptarėve”.

Lajmi, pa dalė mirė prej pallatit, i pėrndez rrugėt, duke ndryshuar aty pėr aty pasionin e turmave. Nga mllefi kundėritalian kalohet nė brohoritje pėr pritjen e trashėgimtarit. Flamurėt mbushin sheshet. Himni kombėtar ėshtė nė gojėn e tė gjithėve. Ndjenja e haresė pėrzihet me atė tė sigurisė: Shqipėria do tė kishte jo vetėm njė mbret qė do ta mbronte, por edhe njė trashėgimtar…

Njė lidhje e habitshme vendoset aty pėr aty midis mbretėreshės dhe ultimatumit.

Ora 5 pasdite. Koloneli italian De Andrea kėrkon takim tė ngutshėm me Adjutantin e mbretit. Shqetėsimi ėshtė i kuptueshėm: ē’ishte kjo rritje e beftė e zjarrmisė sė rrugės? Mos kishte lidhje me ndonjė mobilizim?  Pėrgjigjja do tė ishte dhe s’do tė ishte befasuese: Mbretėresha ishte duke lindur. Sqarimi i mėvonshėm do tė ishte disi mė bindės: Pėr herė tė parė pas pesėqind vitesh, Shqipėrisė po i lindte njė trashėgimtar mbretėror.  Italianėt, si miqtė mė tė afėrt tė Shqipėrisė, duhet tė gėzoheshin po aq.  Natyrisht, koloneli im. Mbreti i parė i Shqipėrisė, Wilhelm Wied, nuk pati rast (ose ndoshta moshė), tė na lindte njė trashėgimtar. Siē mund ta dini, kolonel, mbretėresha ėshtė martuar pėrpara njė viti, mė 27 prill 1938, nė shėmbėllim tė martesės sė Donikė Komnenit me Gjergj Kastriotin, mė 27 prill tė vitit 1451. Pesėqind vite mė parė, gati e pabesueshme, apo jo? Natyrisht, koloneli im.

Ora 6 pasdite. Mbretėresha ndihet e lodhur. Nė pallat ka hyrje e dalje, por nga fytyrat e njerėzve ėshtė vėshtirė tė ndash dy llojet e shqetėsimeve.

Mbreti ėshtė dyfish i lodhur. Ka mbi njė javė pa gjumė. Lajme, deklarata dhe telegrame. Telegrame pa fund. Njė pjesė vijnė prej Italisė. Mbi tė gjithė, telegramet qetėsuese tė Musolinit, qė kėrkojnė t’i mbushin mendjen mbretit se as ndėr mend nuk i shkon ideja e njė sulmi.

Ora 7 e mbrėmjes. Pėrgatitet thirrja pėr “kreshnikėt”. Kėshtu ka ca kohė qė quhen trupat vullnetare. Ushtarakėt e lartė nuk e kanė fort pėr zemėr kėtė thirrje. “Kreshnikėt” sa ē’mund tė ishin tė aftė pėr tė kryer ndonjė heroizėm qė ēdo ushtarak do ta quante tė pamundur, po aq mund tė prishnin punė me rrėmujėn e tyre.

Ora 8 e mbrėmjes. Njė raport i fshehtė i kumton mbretit se kryekomandanti i ushtrisė, gjeneral Aranitasi, ėshtė tepėr i lodhur. Sovrani e lexon pėr herė tė dytė si pėr tė kapur tisin e dyshimit. Por aty pėr aty thotė me vete “Jo”. Ai, mbreti, gjithashtu ishte i lodhur… e kjo s’do tė thoshte asgjė.

Mbarimi i ditės sė 4 prillit. Adjutanti kthehet nga ministri i Brendshėm nė Pallat. Sallonet janė plot me njerėz qė presin “ngjarjen”. Ajo ėshtė e dyfishtė dhe shumica e njerėzve si tė tillė e pėrftojnė: me dy thelbe tė ndryshme.  Njėri qė lidhet me ultimatumin, tjetri me lindjen e mbretėreshės. Ata flasin pėr ngjarjen e pritshme, madje pėrmendin fjalėn kyēe “afat”, pa u kujtuar se disa kanė parasysh afatin e ultimatumit e tė tjerėt, atė tė lindjes.  Natyrisht, ka njė palė tė tretė pėr tė cilėt ngjarja i pėrmbledh tė dyja anėt.

E ndėr kėta, i pari ėshtė mbreti.

Sipas kolonelit, ai ėshtė shpėrfillės dhe i heshtur. “Fol me kolonelin”, i thotė mbreti ministrit tė Jashtėm Libohova, me tė cilin po ecnin tė dy nė njė sallon. Unė po ngjitem lart.

Ministri i Jashtėm i shtjellon Adjutantit parashikimet e tij pėr sjelljen e mėtejshme tė Musolinit. Ishte i bindur se ai nuk do ta kryente kėtė turp, duke sulmuar Shqipėrinė e vogėl. E donte shumė famėn Musolini dhe tiranėt e llojit tė tij mund tė bėnin pėr famėn atė qė s’ia priste mendja askujt. Dhe ato dy pengesat pėr tė cilat pėshpėritej kudo, e Premtja e Zezė, si ditė e papėrshtatshme pėr sulm, dhe lindja e mbretėreshės, aq mė shumė e papėrshtatshme, nuk ishin aq tė lehta pėr t’u kapėrcyer.

Ora 1 pas mesnate, duke u gdhirė 5 prill. Adjutanti ngjitet lart pėr tė parė mbretėreshėn. Nė shkallė ndeshet me dr. Mokinin, parashikimi i tė cilit pėr lindjen nuk i kapėrcen 10 orėt.

Trashėgimtari (nėse do tė kishte tė tillė, pra, nėse do tė ishte djalė) ka ende moshėn e ēuditshme minus 10 orė. E ndonėse ashtu, qė nga thellėsia e minusit, po bėhet ndėrkaq problem. Kur Adjutanti zbret, mbreti gjithashtu ka zbritur. Adjutanti i kujton padronit tė vet se duhet tė pushojė gjithsesi. Nesėr do tė presė ambasadorin amerikan Hugh Grant.

Mbreti pėrgjigjet se nuk ka gjumė. Sallonet vazhdojnė tė jenė plot nė pritje tė lindjes sė trashėgimtarit

Ora 2 pas mesnate. Kryekomandanti i ushtrisė, gjeneral Aranitasi, telefonon me ngut pėr diēka. Tri orė mė pas, nė 5 tė mėngjesit, mbretėresha sjell nė jetė (nė luftė, nė ultimatum), njė djalė. Turmat e rralluara nėpėr rrugė ēuditėrisht e marrin vesh lajmin dhe nisin brohoritjet. Lajmi pėr njė aleancė tė befasishme ose njė armė tė re qė e shtonte fuqinė mbrojtėse tė shtetit, nuk do ta ngrinte mė shumė moralin se kjo lindje.

Nė orėn 8 tė mėngjesit, kryeministri i shtetit, bashkė me kryetarin e parlamentit i bėjnė pėrgėzimet monarkut.

Nė orėn 10, gjėmimi i 101 topave pėrshėndetin lindjen e trashėgimtarit. Tė shumtė janė ata qė gjėmimin e topave e marrin pėr fillim tė luftės.

Ora 11, ministri fuqiplotė i Italisė, Jakomoni, ai qė pak kohė mė pas do tė shpallej nėnmbret i Shqipėrisė, paraqet urimet zyrtare italiane.

Ora 11, disa minuta mė pas, i njėjti zyrtar i lartė, i dorėzon njė zarf ministrit tė Jashtėm shqiptar, Libohovės.

Ora 11, pothuajse nė tė njėjtėn minutė, ministri shqiptar lajmėron mbretin se porsa ka marrė prej Jakomonit ultimatumin, tė tretin tė vėrtetin, siē thuhej, nė tė folmen popullore. Ėshtė ende 5 prill 1939, ditė e mėrkurė. Princi trashėgimtar ėshtė vetėm 6 orėsh. Nė rrugė, brohoritjet festive kthehen nė britma lufte. Qetėsimi i pėrkohshėm ia lė vendin njė nervozizmi tė dyfishtė. E lehtėsuar prej lindjes, shtėrzimet qė mbretėresha gjer nė atė kohė dukej sikur i ndante me shtetin, ia lė kėtij tė fundit.

Ora 1 e mesditės, mbledhje e ngutshme e qeverisė. Pėrgjigje pėr ultimatumin: Jo!

Ora 2, mbledhje e Parlamentit. E njėjta pėrgjigje: Jo!

Ora 5 pasdite. Kumtim gjithė ambasadave tė huaja. E njėjta orė, ikje e specialistėve italianė.

Ora 6 pasdite, takim me ambasadorin amerikan Hugh Grant. Sipas Grant-it mbreti Zog dha tė kuptojė se Shqipėria nuk kishte mundėsi tė pėrballej me Italinė, por do tė bėnte aq sa mundte pėr t’i treguar botės se shqiptarėt nuk do tė vdisnin pa luftuar. Ai e tha qartė se nuk do tė nėnshkruante kapitullimin, ashtu siē kishte bėrė tri javė mė parė presidenti i Ēekosllovakisė. Sipas Grant-it, gjatė njė ore qė kishte vazhduar takimi, mbreti dyzetekatėrvjeēar ishte i qetė, pėrveē ēastit kur tha fjalėt se italianėt po ia shkaktonin kėtė gjėmė pikėrisht kur mbretėresha sapo kishte lindur. Gjithmonė sipas Grantit, fill pas kėtyre fjalėve, “mbreti kishte vėshtruar i pėrhumbur nga dritarja dhe sytė i ishin mbushur me lot”. Ėshtė e vetmja dėshmi e kėtij lloji pėr monarkun shqiptar. Ndryshe nga Filipi II i Spanjės, qė siē dihej, kishte derdhur lot pėr flotėn e mbytur, Zogu I e kishte bėrė kėtė pėr mbretėreshėn. Njė Breht shqiptar do tė mund tė bėnte pyetjen: Vetėm Zogu I qau? Sigurisht, pėrgjigjja do tė ishte e gjatė pėr lotėt e atij fillimprilli, dhe aq mė tepėr, pėr lotėt e mėvonshėm gjatė viteve tė fashizmit, dhe tepėr e gjatė, gati e pafundme, pėr lotėt e komunizmit, atij qė ndoshta s’do t’i vinte kurrė Shqipėrisė, po tė mos ndodhte ajo qė ndodhi atė tė Premte tė Zezė. Ditė e re, ankth i njėjtė. Gjashtė prill, mbledhje e qeverisė nė Pallat. Fqinjėt ballkanas, Beogradi e Athina, njėlloj si mė parė, aleatė tė tėrthortė tė Italisė. Franca dhe Britania e Madhe jo tė gatshme pėr ndėrhyrje. Ultimatumi i Musolinit vazhdon tė besohet si i pabesueshėm. Madje, fjala “ultimatum” gjykohet prapė e pasaktė. Quhet ultimatum e ndoshta s’ishte veē njė kėrkesė gentile. Nė tė vėrtetė flitet pėr njė pakt tė hershėm, tė fshehtė, nė bazė tė tė cilit Italia kishte tė drejtė tė kalonte, nė rast nevoje, pėrmes Shqipėrisė. Me fjalė tė tjera, Italisė i kanė dalė ca punė nė Ballkan (Ca punė, eh, si tė thuash ca luftėra…), ndaj i kėrkon aleates sė saj tė zemrės, tė mbajė fjalėn (besėn e saj tė famshme). Por mbreti nuk dėshiron ta pėrtėrijė paktin (pra, e pret nė besė mikeshėn), dhe e kjo e kėrcėnon se sipas paktit (besės), do tė kalojė me forcė… Shkurt, njė baladė e njohur… Kryeministri Kotta e pyet mbretin pėr shėndetin e mbretėreshės dhe tė princit kėrthi. Pastaj vijon: Ne kemi vendosur tė luftojmė, por mė lejoni t’ju them, Madhėri, se mbretėresha e sėmurė, me princin foshnjė, nuk mund tė lihen kėtu. Mbreti pėrgjigjet se mbretėresha, sėmurė ose shėndoshė, do tė ketė tė njėjtin fat si populli i vet. Kryeministri Kotta nuk e ka vėshtirė ta kundėrshtojė. Mbretėresha ėshtė nderi i mbarė kombit dhe nė qoftė se ajo, bashkė me foshnjėn princ, mos qoftė e thėnė, tė mbeten nė duar tė armikut, kjo do tė ishte njė njollė morale e pashlyeshme pėr gjithė kombin. Shqetėsimi pėr mbretėreshėn zotėron pėr ca ēaste mbi gjithēka. Mbretėresha robinjė. Bashkė me foshnjėn princ. Bota ėshtė plot histori rrėmbimi, sidomos epet shqiptaro-sllave. Secila nga tė dyja palėt si xanxė kryesore ka rrėmbimin e princeshave tė palės tjetėr. E si tė mos mjaftonin kėto, tani po futej nė valle (nė ep) njė palė e tretė: italianėt. Ka gjasė qė gjatė ceremonisė sė martesės sė tij, mbreti tė ketė pikasur vėshtrimin lakmitar tė kontit-kumbar Ciano. E po tė ketė ndodhur kjo, mendimi pėr ta ndėshkuar ka qenė jo larg. Ishin ca njerėz qė kushedi pse, ashtu vetvetishėm, ngjanin tė lehtė pėr t’u vrarė… Sipas zbulimit tė fshehtė, ky pusht ėndėrrokėsh, tė bėhej njė ditė “princ” i Shqipėrisė. S’ishte e rastit, Musolini dhe konti, vjehrri dhe dhėndri, nuk i ndaheshin… S’ishte e rastit qė tė dy bashkė, dhėndėr dhe vjehrr, t’ia zhvatnin, u lėshuan. Njėri mbretėrinė dhe tjetri gruan… Mendueshėm mbreti dėgjon kryeministrin, po pa vendosmėrinė e mėparshme. Nė fund tė fundit, le ta vendosnin Parlamenti dhe qeveria.

Ora 2 pasdite, njė befasim i ri. Tjetėr ultimatum, kėtė herė me afat tė shkurtėr: pesė orė. Nė tė njėjtėn kohė, rreth 300 avionė tė luftės fluturojnė mbi qiellin shqiptar. Traktet qė lėshojnė janė kėrcėnuese. Dhėndėr dhe vjehėrr. Sado i zymtė qė mund tė ishte mallkimi i mbretit, nėse njė tė tillė ka pasur, ai s’do tė ish aq makabėr, sa ajo qė do tė ndodhte vėrtet me tė dy, pak kohė mė pas, kur dhėndri do tė vritej prej vjehrrit, dhe ky do tė varej pėr kėmbėsh. E njėjta e enjte. Ora 7 e mbrėmjes. Mbėrrin njė tjetėr telegram i Musolinit. Krejtėsisht ēoroditės dhe paqėsor. Pikė. Me premtimin se asgjė e keqe nuk do t’i ndodhė Shqipėrisė. Pikė. E enjte, ora 12, mesnatė. Mbreti hyn nė Parlament, ku do tė vendoset pėr mbretėreshėn. E premte e zezė, 7 prill, ag. Merret vendimi pėr largimin e mbretėreshės. Ora 4 e mėngjesit. Mbretėresha, sipas njė dėshmie tė mjegullt, disi romantike, pasi merr njė grusht dheu prej kopshtit nė njė shami, dhe djalin dyditėsh nė prehėr, e lė pallatin dhe niset drejt Jugut, pėr tė kapėrcyer po atė mėngjes kufirin me Greqinė. Pallati mbretėror, qė gjatė gjithė javės sė fundit kishte pėrjetuar gjallėrinė mė tė pazakonshme tė tij, po qetėsohej mė nė fund. Shuheshin njėri pas tjetrit shandanėt, fikeshin zėrat, bashkė me kėrcitjen e dyerve dhe heshtja e njė lloji tepėr tė veēantė, ajo qė dy mijė e pesėqind vite mė parė, ishte cilėsuar prej njė tragjediani grek si heshtja mbretėreshėmunguese, po zotėronte gjithkund. Makinat e mbretėreshės dhe tė rojave duhej tė ndodheshin ende nė Shqipėrinė Jugore, kur njė avion i vetmuar sipėr detit Adriatik, po i afrohej qiellit shqiptar. Ishte ora 6 e mėngjesit dhe nė avion pėrveē pilotit, nuk gjendej askush tjetėr. Ndėrkaq, s’ishte kjo qė e bėnte avionin tė veēantė, por tjetėr gjė. Avionin e pilotonte konti Galeazzo Ciano. Ishte pa dyshim befasues, pėr tė mos thėnė enigmatik, ky pilotim i vetmuar i ministrit dhėndėr. I tillė ishte gjykuar mė pas, i pashpjegueshėm, trillan, i pamend. Ėshtė lidhur ndonjėherė me dytri faqet qė mungonin nė ditarin e tij, me ėndrrėn pėr t’u bėrė princ i Shqipėrisė, me diēka tjetėr ndoshta mė tė mjegullt. Ka gjasė tė ketė qenė njė ēėshtje dehjeje nga hapėsira e kaltėrt, qiell e det pėrzier, dhe anijet e zeza tė luftės, qė u afroheshin brigjeve. Dhe malet e Shqipėrisė me mjegull qė po hynin nė perandorinė romake tė rikrijuar. Ka qenė, pra, njė pėrndezje e tillė, qė e ka shtyrė tė fluturonte mė tej, drejt qiellit shqiptar nė vend qė tė kthehej pas. Ka fluturuar, pra, sipėr pllajave, nė brinjėt e tė cilave, mbretėresha e shqiptarėve, siē ishte nė dijeni nga shėrbimi i fshehtė, ikte me ngut. Pėr tė mos rėnė kurrsesi robinjė, sipas shqetėsimit shqiptar. Si lauresha qė i ikte skifterit, siē do t’i pėlqente pėrfytyrimit tė atij vetė. Mbretėresha lehonė do ta bėnte rrugėn drejt Greqisė nė gjendje gjysmė tė pavetėdijshme. Ajo ēka ndodhte rrotull saj, stresi, copėrat e ankthit, ndjesia e turbullt e fajit, do t’i jepnin kėtij rrugėtimi shijen e njė ėndrre tė keqe. Ishte kjo gjendje e dyzuar qė krijoi ndoshta tėrheqjen e ndėrsjelltė midis lehonės dhe liriko-epikės shqiptare. Brilanti, qė kjo e fundit ia hodhi gati si rastėsisht, nė ikje e sipėr mbretėreshės, ishte sa i rrallė, aq edhe misterioz. Misteri nis qysh nė dy vargjet e para: Maxhare, leshėra tėndė Qysh erdhe nė vendin tėnė. Mbretėreshės (hungarezkės) qė po ikėn, nuk i bėhet njė pyetje pėr ikjen, por pėr tė kundėrtėn: ardhjen. Balada pėr ikjen do tė ishte njė shtysė e besueshme, aq mė tepėr qė s’ishte fjala pėr njė ikje gruaje, qoftė edhe mbretėreshė, por pėr njė fillim katastrofe, rėnie mbreti e mbretėrie bashkė. Mirėpo poezia, krejt si nė kalendarin e ėndrrės sė keqe, ku fundi bėhet fillim e fillimi fund, kryen zhvendosjen dhe pėrmbys gjithēka. Ka gjasė qė joshja e ndėrsjellė, e pashpjegueshme midis mbretėreshės Geraldinė dhe shqiptarėve, tė ketė pasur pėr zanafillė pikėrisht dhembshurinė ndaj femrės lehonė. Pėr tė zbritur mė thellė nė kohė, ka pasur shenja qė shqiptarėt, tė lodhur nga ashpėrsia, prej kohėsh kanė kėrkuar njė zbutje nė jetėn e tyre. Nga dy hamendėsimet e mundshme, njėrit, sipas tė cilit, pėr shqiptarėt e rreptė Geraldina ishte mbretėresha mė e gabuar, dhe tjetrit, se pikėrisht “trėndafili i bardhė” europianoqendror kishte gjetur te kėta shkretanė popullin e duhur, ishte ky i dyti qė, pėr njė habi tė madhe, do tė vėrtetohej. Stinė pas stine e vit pas viti, me kurorė ose pa kurorė, shqiptarėt do ta donin heshturazi, me mallėngjim, dhe natyrisht paarsyeshėm, siē janė shpesh dashuritė e vėrteta. Do tė ishin tė butė me tė kur erdhi e aq mė tepėr kur iku, do tė ishin ashtu, gjatė mungesės sė saj, e sidomos gjatė kohės sė komunizmit, atėherė kur pėr tė urryer njė mbretėreshė ishte aq lehtė, e pėr ta dashur, aq vėshtirė. Dhe nėse shprehja pėr ta dashur do tė ngjante e tepruar, nė vend tė saj mund tė pėrdoreshin fjalėt: pėr tė mos e pėrfolur. E tė mos flisje keq pėr njė mbretėreshė, ishte njė gjė e rrallė nė krejt perandorinė komuniste, por sidomos nė Shqipėri.

Pėrbaltej, urrehej, mallkohej mbreti pėr gjithēka, vetėm ajo nuk u prek. Njė pakt i heshtur e kundėrthėnės vazhdonte ta mbronte. Njė pakt jo fort i zakonshėm pėr botėn. Nė rastet kur mbretit i krijoheshin probleme me vendin e vet, jo vetėm qė mbretėresha nuk pėrjashtohej nga fajet, por ndodhte qė pikėrisht mbi tė tė binte pesha kryesore. E sidomos kur ishte e huaj.

(Njiheshin gjithkund pėshpėrimat: ky i yni s’ishte aq i keq, por ishte ajo, shtriga, ajo austriakja, grekojka, hungarezka qė e kishte marrė mė qafė.) Pėr njė befasi tė madhe, nė Shqipėri kishte ndodhur e kundėrta. Ashtu si popujt qė ndiheshin fajtorė e qė rrekeshin t’i linin sė ardhmes ca dėshmi tė fisme, ndoshta edhe shqiptarėt, nė gjendje tė pavetėdijshme, po linin ca shenja qė mund t’i ndihnin nė orėn e gjykimit, pėrpara botės, por mė shumė pėrpara ndėrgjegjes sė vet. Kėshtu kishte ndodhur me mbrojtjen e hebrenjve gjatė luftės, me harmoninė midis besimeve, me ndjesinė e joshjes, gati-gati dashurisė pėr Amerikėn. Geraldina bėnte pjesė nė kėtė pėrbetim mjegullor. Pėr tė njėjtat arsye ndoshta? Pėr tė tjera, qė s’u sqaruan kurrė, e qė ndoshta kishin lidhje me gėrshetimin: grua e bukur, mbretėreshė dhe lehonė? Ka gjasė qė kjo tė mbetet, siē u tha, nė mjegull e, nė fund tė fundit, pa ndonjė rėndėsi. E rėndėsishme ishte qė ajo e ndjeu dhe iu pėrgjigj atij qė ende e quante popullin e vet. Nė moshėn tetėdhjeteshtatėvjeēare, pas 63 vjet mėrgimi dhe 31 vjet vejanie, u ngrit, me mallėngjim natyrisht, dhe po aq paarsyeshėm nė dukje, pėr tė ardhur nė vendin mė tė shpėrfillur tė Europės, atė qė shqiptarėt ende po nguteshin ta braktisnin, qė ngjante si mė i panevojshmi pėr tė, prej tė cilit kishte ikur si nė njė rrugėtim ferri, nė gjendje gjysmė tė ėndėrrt. E gjendur nė Shqipėri, gjėja e parė qė mund tė ketė kuptuar ka qenė mos-humbja e kurorės. Natyrshėm e thirrėn “mbretėreshė” dhe po aq natyrshėm, si e tillė, ajo u soll, ndonėse kurora s’i duhej mė. Kishte ardhur thjesht pėr tė vdekur, nė tokėn qė, duke mos qenė e saj, i ishte bėrė mėmėdhe.

Ardhja e saj ndodhi nė pranverė tė vitit 2002. Nė fillimvjeshtėn e po atij viti, i mbylli sytė, me dėshirėn e fundit qė njė ditė t’ia sillnin pėrbri trupin e burrit tė saj mbret. Siē ndodh nė kėsi rastesh, po tė donim qė me njė frazė tė vetme tė jepnim diēka pėrgjithėsuese pėr kėtė tė fundit, mbretin Zog, diēka pėrtej gjykimeve pro e kundėr tė historisė, pėr ato qė kishte mundur tė bėnte a pėr tė tjerat qė s’i kishte bėrė dot, mund tė thoshim se, sė paku, i kishte dhėnė Shqipėrisė njė histori dashurie. Pjesė nga kapitulli “Njė brilant pėr mbretėreshėn”, pėrfshirė nė ribotimin e librit “Mosmarrėveshja” tė I. Kadare

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.panorama.com.al/argument/kujtimet-e-geraldines-largimi-nga-shqiperia-mengjesin-e-6-prillit-‘39/

Kujtimet e Geraldinės: Largimi nga Shqipėria mėngjesin e 6 prillit ‘39

Argument

Geraldina nė Shqipėri

Ju rrėfej tmerrin e udhėtimit nė Greqi, kur bashkė me Lekėn e porsalindur, bashkjetonim me vdekjen orė e ēast”.

Geraldina, mbretėresha mė e bukur dhe mė e papėrfolura nė Europė, pėrbėn njė pjesė tė bukur tė historisė sė Shqipėrisė. Nė monografinė e porsabotuar “Geraldina” tė Leon Mollės, nga kemi shkėputur njė pjesė tė kujtimeve tė mbretėreshės shqiptare, ky pėrcaktim i Kadresė ka vlerėn e njė kredoje majft domethėnėse. Pavarėsisht se jetoi pak nė Shqipėri, mbretėresha Geraldinė e deshi atė si rrallkush dhe iu pėrkushtua shpirtėrisht deri nė ēastet e fundit. Pikėrisht pėr kėtė arsye figura e saj ėshtė respektuar e do tė respektohet nga tė gjithė brezat e shqiptarėve e nė tė gjitha regjimet. Nė numrin e sotėm kemi zgjedhur pėr botim mbresat e mbretėreshės nė ēastet dramtike tė largimit nga Shqipėria, nė prag tė pushtimit nga Italia fashiste…                                                Af.Im

 

Nė ajrin e ftohtė tė mėngjesit thellė, njė varg prej trembėdhjetė veturash me motorė tė ndezur po pritnin. Nė veturėn Krysler qė do ishte imja ndenjėsja nė anė tė shoferit u hoq me njė anė dhe u hodh nė kopėsht. Dysheku im u shtrua pėr sė gjati dhe aty mbeta e shtrirė me kėmbėt nė pjesėn e pėrparėshme dhe kryet mbėshtetur nė kolltukun e prapsme. Njė doktor zuri vend pranė meje dhe brenda pak minutave u nismė. Nuk munda tė pėrshėndes as Mbretin. Fėmija ime ishte nė njė veturė tjetėr me njėrėn nga motrat e Mbretit, me infermieren dhe zonjėn qė qe pranė meje kur u lind princi.
Teneqe me benzinė u ngarkuan nė veturat, sepse asnjėri nuk e dinte sa i gjatė do tė ishte udhėtimi ynė deri nė kufirin e Greqisė dhe nė se do tė mund tė gjenim benzinė nga do tė kalonim. Shėrbyeset e mia dhe zonjat pėrcjellėse kishin mbledhur bashkė atė qė mundėn tė marrėn dhe shpejt mėsuam se rrėmbimi i ikjes na kish bėrė tė harrojmė shumė gjėra tė ēmueshme. Kishim lėnė shumė thesare tė vjetra e kujtime tė dashura si dhe tėrė pjatat dhe lugėt e florinjta tė Pallatit.
Disa kohė mė parė im shoq kishte pasė shitur lėndėn e pyllit tij privat njė shoqėrie italiane dhe kish marrė kundėr vleftėn nė napolona ari. Kėto napolona ishin mbyllur nė dy valiza tė thjeshta bojė qielli, por unė nuk dija asgjė nė kėtė kohė rreth kėtyre napolonave megjithėse kėto qenė mjeti i vetėm i jetesės sonė gjatė atyre viteve tė mėrgimit. Disa herė rruga dukesh se ndalte pėrnjėherėsh dhe kaluam nėpėr tokė tė ashpėr tė parrahur mė parė. Qe njė udhėtim i tmerrshėm dhe sot kur mė kujtohet mė zė tmerri. Lindja e fėmijės time kish qenė e ngadalshme dhe shumė e vėshtirė dhe unė jesh akoma nė njė gjendje gjysmė tė ndėrgjegjėshme dhe nėn efektin e mjekimeve. Dhe me gjithė kėtė edhe sot mė kujtohen kthesat e ngushta shumė dhe brinjėt e pjerrėta qė binin nė pėrrenjtė e zhveshur e tė thatė. Kur po largoheshim gjithnjė larg Tiranės tė mbytur me kaosin e gjendjes sė krijuar, mė goditi syrin fakti i qetėsisė qė mbretėronte nėpėr tėrė fshatrat dhe qytetet qė kaluam. Shumė nga ata nuk kishin radio dhe mjete tė tjera qė tė mėsonin se liria e tyre kish humbur. Rreth mesit tė ditės qėndruam pėr njė drekė tė vogėl nė Korēė. Njė nga oficerėt e grupit tonė mundi t’i telefonojė Mbretit nė Pallat. Tė gjithė ende shpresonim se do tė na kishte thėnė tė qėndrojmė kėtu ose ndofta tė ktheheshim prapė nė Tiranė, kurse Mbreti na porositte qė tė shkonim sa mė shpejt tė ishte e mundur nė kufirin e Greqisė. Im vėlla Gyula, katėrmbėdhjetė vjeē, ishte duke studiuar nė liceun Freng tė Korēės. Njė nga njerėzit tanė vajti ta kėrkojė ku qe, nga njė vend nė tjetrin, deri sa e gjeti nė njė klasė sė bashku me nxėnės tė tjerė nė orėn e arithmetikės. Pa i thėnė asnjė fjalė mėsuesit mori Gyuala-n pėr dore ashtu si qe me librat ndėnė sqetull dhe fluturoi tek ne.
I mjeri Gyula im. Mė vonė shkoi nė Francė qė tė bashkohesh me mėmėn time dhe, megjithėse vuante nga diabeti, u bashkua me fuqitė e rezistencės frėnge gjatė luftės. Po pėrvojat dhe vuajtjet qė pati gjatė luftės e keqėsuan shumė shėndetin e tij deri sa disa vite mė parė nė Merano tė Italisė dha shpirt.
Po sa tmerre dhe dėshpėrime tė tjera na prisnin mė tutje. Nė kėtė kohė kishim vetėm njė qėllim qė tė mundemi tė arrjmė kufirin Grek. Mė sė fundi, pas njė udhėtimi tė vėshtirė pėr mė shumė se katėrmbėdhjetė orėsh, mundėm tė arrijmė nė afėrsi tė kufirit Grek.

JASHTĖ RREZIKUT PĖR PAK KOHĖ.
Veturat tona qenė skuqur nga balta e madhe dhe fytyrat e njerėzve tanė plot pluhur dhe tė kėputura nga lodhja. Kjo pjesė e veēantė e kufirit nuk ish nė pėrdorim dhe vetėm njė ushtar grek qėndronte pėr roje. Mė kujtohet se jeshė zgjuar dhe e pashė kur mė vėshtroi me ēudi nėpėrmjet dritares sė veturės. Vargu i gjatė i makinave tė mbytura nė baltė me 
udhtarė dhe oficerė ngarkuar me shpata e mitraloza e trembte shumė. Leshrat e tij tė shkurtra ju ngrenė pėrpjetė, njė gjė e kam dėgjuar tė pėrshkruhet, por asnjėherė nuk e kam parė qysh ahere ose mė parė kėsaj kohe. Kapela i ra pėr tokė dhe duke u munduar ta marrė prapė, i shpėtoi dhe pushka nga dora. Pastaj nga turpi dhe nga tronditja iku e u fsheh nė pyll.
Njė nga ushtarėt tonė ngriti trarin qė qėndronte nė hyrje tė kufirit dhe mė sė fundi u futėm nė tokėn greke. Pėrēuam pėr gati nja gjysėm ore tjetėr deri sa erdhėm nė kontakt me fuqitė Greke tė policisė tė motorizuara qė na drejtuan pėr nė Follorinė. Qyteti ishte njė qytet i varfėr pa hotele tė kėnaqshėm, por mė sė fundi jeshėm jashtė rrezikut. Njė nga shtėpitė e gurta ishte bosh, kėshtu qė vajzėt dhe zonjat qė mė shoqėronin e fshinė dhe e pastruan krejtėsisht brenda njė kohė tė shkurtėr dhe mė muarėn mua me gjithė dyshekun tim e mė shpunė brenda. Kisha vuajtur nga njė hemoragji (humbje gjaku) e keqe shumė dhe e ndjeja veten kaq tė sėmurė sa qė s’mė bėnte mė asnjė pėrshtypje nė se vdisja ose jetoja. Dikush mė luti tė vija diēka nė gojė qė tė merrja pakėz fuqi, por i vetmi ushqim qė gjetėm ishte ca djathė qė binte erė jo tė kėndėshme, bėrė nga qumėshti i dhisė dhe vezė tė ziera shumė tė ngjyera me bojra tė ndryshme pėr shkak tė Pashkės.
Ditėn e nesėrme, Ditėn e tė Premtes sė Zezė, Mbreti Gjergj i Greqisė mori vesh pėr qėndrimin tonė kėtu dhe dėrgoi dy doktorė me njė tren tė veēantė nė Follorinė qė tė mė mjekonin dhe tė mė shpien nė Athinė.
Ngula kėmbė tė mos shkoj. E njeja se vendi im ishte tė qėndroja sa mė afėr tim shoqi dhe se do tė ishte punė mė e urtė tė pritnim aty afėr kufirit pėr tė parė se ēdo tė ndodhte nė vendin tonė.
Mbreti Zog mbeti nė Tiranė gjatė 6 e 7 Prillit, duke u pėrpjekur tė organizojė qėndresė kundėr pushtuesit. Dėshironte qė tė bėnte njė luftė guerriljesh kundėr sulmonjėsit, tė paktėn deri nė plasjen e luftės sė dytė e cila dukesh se do tė shpėrthente sė shpejti. Ai kish bėrė plane qė tė organizonte njė grup tė vogėl qėndrese me lėftėtarė nė Veri afėr kufirit tė Jugosllavisė. Pasonjėsit e tij tashmė ishin mė tė fortė nė kėto anė ku kish lindur Ai vetė.
Porse qeveria Jugosllave mori vesh rreth kėtij plani dhe i dha njė notė Qeverisė Shqiptare duke e njoftuar se, nė rast se luftimet bėhen nė njė zonė jo mė larg se 15 km. nga kufiri i  tyre, ata do tė marshonin mbi Shqipėrinė pėr “tė shpėtuar paqen nė Ballkan”. Pėr shumė shokė Jugosllavia kish lakmuar pjesė tė tokės shqiptare tė kufisė dhe im shoq kuptoi se kėrcėnimet Jugosllave ishin tė sakta dhe Shqipėria nuk ish nė gjėndje t’u bėjė ballė dy fuqive sulmonjėse.
Nė 8 tė prillit Mbreti u ndal nė Pogradec afėr kufirit Grek. Ai po udhėtonte nė njė karvan automjetesh sė bashku me tėrė qeverinė shqiptare dhe shumicėn e deputetėve gati pothuaj 1 500 vetė. Kėtu pėr herė tė fundit im shoq u mundua tė organizojė njė qėndresė tė fundit. Po vetė shokėt e tij e kėshilluan qė tė largohej dhe tė vazhdojė luftėn pėr lirinė e vendit jashtė kufinjve tė Shqipėrisė. “E pranova kėtė kėshillė me zemėr tė thyer” mė tha Mbreti disa kohė mė vonė, sepse mu duk se po tė largoheshe kėshtu nuk do ta shihja mė i gjallė vendin tim pėrsėri”.
Me gjithė kėtė qeveria e bindi. Ata e shkoqitėn qėndrimin e tyre duke thėnė se pas luftės sė ardhėshme Shqipėria do tė ishte nė rrezik pėr t’u bėrė copa-copa dhe meqėnėse Mbreti ishte kryetari i Shtetit, ai vetėm mundesh tė fliste nė emėr tė gjithė popullit.

NĖ LARGIM PĖRSĖRI
Me tėrė kėto arsyetime Mbreti mbeti me dy mendje dhe nuk kish vendosur se ē’vijė tė ndiqte. Nė kėtė kohė mori vesh se kufiri grek do tė mbetesh i hapur deri nė mesnatė pėr tė pritur aty dhe shokėt e Tij si refugjatė politikė. Pas kėsaj ore do tė mbyllesh pėrgjithnjė pėr cilindo. Ky urdhėr i fundit e bėri tė marrė vendimin tė lėrė vendin. Kaloi kufirin 10 minuta para mesnatės dhe mundi tė mė takojė nė orėn gjashtė tė mėngjesit tė ardhshėm.
Nė kėtė kohė treni dėrguar nga Mbreti Gjergj gjendej ende nė Follorinė dhe kėshtu vendosėm qė tė pranojmė tė udhėtojmė me kėtė tren por jo pėr Athinė po pėr nė Selanik.
Pak kohė pasi u nismė sė kėndejmi treni u ndalua dhe gati nja 500 ushtarė dhe oficerė grekė hypėn nė tren. Komandanti i tyre na njoftoi se kishte marrė urdhėr nga lart qė tė ēarmatoste tėrė shqiptarėt qė mbanin armė. Mbreti Zog dhe familja e Tij do tė mbylleshin nė Volos; anėtarėt e qeverisė dhe tė tjerė oficerė do tė burgoseshin nė Kozan dhe mbetja tjetėr e oficerėve dhe ushtarėve do tė mbylleshin nė njė ishull grek. Mbreti Zog e hodhi poshtė kėtė ultimatum. Ai i dėrgoi njė telegram qeverisė helenike nė tė cilin thuhesh: “Ne nuk jemi robėr lufte por miq e fqinjė qė kemi nevojė pėr mikpritjen e Greqisė. Nė se Greqia do ta dėshirojė jemi gati tė largohemi sa mė parė nga toka Greke por kurrė nuk do ta pranojmė tė ndahemi nga shoshoqi dhe asnjė nga armėt tona nuk do t’u dorėzohet”.
Ndėrsa po pritnim pėrgjigjen e telegramit ndenjėm nė tren dhe ushtarėt grekė na kishin rrethuar nė ēdo anė. Brenda njė ore Kryeministri i Shqipėrisė u thirr nė telefon nė zyrėn kryesore telefonike mbasi vetė Mataksai, kryeministri i vendit, po nė fakt diktatori i vėrtetė i tij , dėshironte t’i flasė personalisht. “I paraqitni nderimet e mia Mbretit” tha. “Vendosėm qė tė gjithė Ju do tė qėndroni nė Larisė disa milja larg nga vendi ku gjendeni tani”. U kėnaqėm shumė kur dėgjuam kėtė lajm po vetėm shumė kohė mė vonė munda tė zbuloj se cila qe arsyeja qė e detyroi qeverinė Greke tė ndėrrojė mendimin e parė dhe kjo rrodhi jo vetėm pėr shkak tė marrdhėnieve tė mira midis tė dy vendeve, porse mė shumė pėr shkak tė kėshillave tė mjekėve Grekė qė mė vizituan. Njėri nga ata ishte mjeku personal i Mbretit Gjergj dhe ai i tha Mbretit tė tij se nė qoftė se nuk do tė mjekohesh nė qetėsi patjetėr do tė vdisja. Dhe atėherė vdekja ime do ju barrosė Grekėve dhe jo fashistėve Italianė.
Njė hotel i ri kishte qenė ngritur nė Larisa po nuk ish hapur ende. U hap vetėm pėr tė pritur ne sė pari si myshterinjtė e parė. Qėndruam kėtu deri nė 1 tė Majit dhe paguam pėr tė gjithė hem nė kėtė hotel, hem nė hotelet e tjera mė tė vegjėl tė qytetit, sepse ishim shumė e nuk na nxinte hoteli tė gjithėve. Ne paguam faturėn nga napolonat qė kishim nė tė dy valicat bojė qielli.
Pėrveē tė hollave tė Mbretit edhe qeveria kishte marrė tė holla floriri nga thesari i shtetit  dhe kėto fonde ajo i pėrdori pėr tė paguar tėrė oficerėt dhe njerėzit e tjerė nė shėrbimin e saj deri nė kohėn kur fondet u shterėn. Nė kėtė kohė shumica e shqiptarėve qė kishin ardhur me ne kishin shkuar nė vende tė tjera dhe kishin marrė punė tė ndryshme. Gjatė qėndrimit tonė nė Larisa disa ngjarje shqetėsonjėse na bėnė tė kthjellėt se duhesh tė iknim pėr sė shpejti. Njė ngjarje e tillė ndodhi kur dy nga oficerėt tonė vajtėn nė Selanik pėr tė parė Konsullin e Shqipėrisė. Kėta oficerė u ēuditnė kur panė se flamuri i fashizmit i kish zėnė vendin flamurit kuq e zi tė Shqipėrisė dhe kur panė Konsullin nxuarėn revolet t’i bien nė kokė. Policėt grekė duke dėgjuar britmat e tij, shkuan nė ndihmė tė Konsullit po qė tė dy u vranė nga oficerėt dhe konsulli vetė u vra. Pas kėsaj ngjarjeje dhe njė tjetre tė tillė, im shoq dha urdhėr qė t’i dorėzohen atij armėt e zjarrit. Kėsisoj nderi i oficerėve nuk prekej dhe mikpritja greke  nderohej.
Nė kėtė kohė Ministri i Shqipėrisė nė Turqi z. Xhaxhuli kish marrė pėlqimin e qeverisė Turke qė na porositte tė kalonim sa mė parė nė kėtė vend dhe vendosmė qė tė vemi.

GJITHNJĖ NĖ LARGIM 
U prekėm shumė nga kjo oferta zemėrgjerė e Turqve dhe sapo munda tė mbahem  nė kėmbėt e mija dhe tė hypim vetė nė trenin qė na kish lėnė nė dispozicion qeveria Greke, vendosmė tė nisemi pėr Turqi. Tė gjithė e dinim qė nė atė vit tė 1939 sulmi i Italisė kundėr Greqisė ishte shumė i afėrt.
Udhėtimi ynė pėr Turqi ėshtė njė udhėtim qė do ta kujtoj pėr tėrė jetėn time sa tė jem gjallė. Turma populli u derdhėn nė tėrė stacionet e vogla tė trenit ku qėndronim qė tė pėrshėndesnin Mbretin Zog duke i britur urimet dhe bekimet e tyre. Arrimė nė Stamboll nė orėn tre tė mėngjesit nė 3 Maj.
Guvernatori i qytetit sė bashku me z. Xhaxhuli dhe zonjėn e tij na pritėn nė mėnyrėn mė tė pėrzemėrt qė mund tė bėhej. U strehuam nė hotelin Pera Palace dhe turqit u suallnė kaq mirė sa qė disa herė nuk dinim si t’i falenderonim. Ata ngulnė kėmbė dhe nuk e njohnė zyrtarisht pushtimin e Shqipėrisė dhe ndėrsa dilnim nga hoteli ishin urdhėruar tėrė shtetasit qė tė na linin rrugėn tė lirė kujtdo nga ne.
Ditėt tona kėtu kaluan nė vizita shtetėrore, nė vizita pallatesh, xhamish dhe muzeumesh tė ndryshėm dhe ngado qė kaluam plaka dilnin prej turmės dhe i lėshoheshin Mbretit pėr t’i puthur duart dhe pėr shpėtimin dhe shėndetin tonė.
Gjatė qėndrimit tonė u takova me Presidentin Ismet Inonu, njė burrė shumė simpatik dhe mikpritės. Patėm ēaste sė bashku nė shumė raste dhe mė vonė ndėrsa im shoq bisedonte me tė rreth tė ardhmes sė vendeve tanė, unė dhe Zonja e Presidentit merreshim me punėt tona shtėpiake.
Mundeshim tė qėndronim pėrherė kėtu dhe nė vetvete kjo do tė kishte qenė shumė mirė nė shumė pikpamje, porse Mbreti ishte takuar me tė dėrguar tė ndryshėm nga Parisi, Londra dhe Washingtoni qė e nxitnin tė vente nė njėrėn nga kėto kryeqytete.
Ishte e kthjellėt pėr tė gjithė ne qė jeshėm kaq afėr ngjarjeve tė Evropės se lufta do tė kėrcitte pėr sė shpejti midis fuqive tė boshtit nga njėra anė dhe Francės e Anglisė nga ana tjetėr. Ishte e kuptueshme se mund tė bėnim mė shumė punė nė Paris ose nė Londėr se sa kėtu dhe kėsisoj Mbreti vendosi tė nisemi nė 30 tė qershorit.
Vijon nesėr…

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.panorama.com.al/opinion/leka-zogu-dhe-sabri-godo-te-ndryshem-dhe-njesoj/

Leka Zogu dhe Sabri Godo, tė ndryshėm dhe njėsoj!

Opinion

BLENDI FEVZIU
Leka Zogu dhe Sabri Godo, emra tė njohur tė politikės shqiptare, personazhe qė kanė lėnė gjurmė nė historinė e saj nė kohė dhe me kontribute tė ndryshme, ikėn nga kjo botė thuajse pėrnjėherė. Ata u pėrcollėn njėri pas tjetrit, me nderimin e miqve dhe tė shoqėrisė, por jo pa komentet qė shoqėrojnė ēdo figurė publike. Dhe debatin mbi vendin qė ata do tė kenė nė historinė e varfėr tė kėtij shteti thuajse shekullor.
Leka Zogu ėshtė shembulli i rrallė i njė njeriu, jeta e ndritur dhe e parashkruar e tė cilit u pėrmbys nė honin tragjik tė Luftės sė Dytė Botėrore dhe nė furtunat qė pasuan atė. Mbreti i ardhshėm, njeriu i shėnjuar pėr njė jetė prej drejtuesi tė lartė, e humbi fronin de fakto pa mbushur ende 24 orė nė kėtė jetė. 100 tė shtėnat e topit qė njoftuan ardhjen e tij nė kėtė botė mė 5 prill 1939 dhe 21 tė shtėnat e armėve qė e pėrcollėn pardje nga kjo botė, qenė nderimet e vetme reale qė iu bėnė atij nė 72 vjet. Pjesa tjetėr e jetės, mes shpresės pėr njė rikthim nė Shqipėri, pėrndjekjes nga regjimi komunist, vėshtirėsive ekonomike dhe tentativės pėr ta mbajtur gjallė dhe lart frymėn e monarkizmit, pak do lėnė gjurmė nė histori. Nuk qe faji i tij qė nuk u bė dot asnjė ditė mbret i vėrtetė dhe qė nuk luajti dot rolin qė i ishte caktuar nė historinė e Shqipėrisė. Mbretėrinė, nuk e humbi Leka I , e humbi ai qė e kish ndėrtuar, babai i tij, Ahmet Zogu ose Mbreti Zog I, pa dyshim politikani mė karizmatik i historisė shekullore tė shtetit shqiptar. Njė njeri, qė historia nuk ia ka vėnė dot nė njė peshore tė metat dhe meritat. Ahmet Zogu ishte njeriu qė realisht ndėrtoi njė shtet tė vėrtetė dhe unitar shqiptar, thuajse 8 vjet pas shpalljes sė pavarėsisė. Shqipėria e vėrtetė filloi tė funksiononte me tė. Leka I nuk mundi tė bėnte asgjė. Zhvillimet botėrore qenė kundėr tij dhe koha po ashtu. Ai nuk u provua kurrė. Aksioni i tij i vėrtetė dhe i vetėm politik, referendumi i qershorit 1997, ra nė honin e humnerės shqiptare tė atij viti. Nuk u mor vesh nėse fitoi apo humbi, por referendumi i 1997 prodhoi ngjarjen mė tė madhe pėr familjen mbretėrore, rikthimin nė Shqipėri nė qershor 2002. Leka Zogu iku nga kjo jetė thuajse 10 vjet pas kthimit nė vendin e lindjes. Aty ku mendohej tė ishte mbret, por prej nga iku 2 ditėsh dhe u kthye 63 vjeē. Ai u nderua me njė ceremoni shtetėrore, tė komentuar dhe tė kontestuar aty-kėtu. Tė kontestuar pėr kontributin e tij, sipas disa tė munguarve, por me njė gjest moral pėrtej protokollit strikt. Nderimi i tij nuk ishte nderim thjesht pėr tė. Radha e gjatė thuajse 2 km qė e priste pas derės sė homazheve, po ashtu nuk ishte thjesht e tij. Ishte njė nderim pėr monarkinė, pėr vitet qė ajo drejtoi kėtė vend dhe pėr Ahmet Zogun, njė ndėr politikanėt mė tė rėndėsishėm tė kėtij vendi, qė mbėshtetėsit e tij s’kanė pasur ende mundėsi ta nderojnė me njė ceremoni tė vėrtetė. Ishte njė nderim pėr Mbretėreshėn Geraldinė, qė Shqipėria ia kurseu ceremoninė shtetėrore mė 2002-shin, edhe pse ajo kish qenė pėr sė paku 11 muaj Mbretėreshė e Shqipėrisė e pėr 8 vjet edhe legalisht. Deri mė 11 janar 1946, kur Mbretėria u abrogua me njė vendim tė Asamblesė Kushtetuese. Nderimi pėr Lekėn qe nderimi pėr njė epokė historike, njė kėrkim faljeje dhe njė gjest moral, qė nuk lidhej me tė vetė dhe as thjesht me vdekjen e tij.
Sabri Godo ėshtė shembulli i kundėrt i kėsaj. I lindur nė njė familje antizogiste, nip i ish-ministrit tė Brendshėm, Ethem Toto, mė pas i vrarė nga Mbreti Zog, ai nuk ish shėnjuar pėr njė jetė plot shkėlqim. E nisi jetėn herėt, qė 13 vjeē e gjysmė kur Nako Spiru e bindi pėr avantazhin e komunistėve dhe ai doli partizan. Luftoi pėr njė vit e gjysmė, kudo nėpėr Shqipėri e deri nė Bosnjė. Partizani i ri duhej tė kishte njė tė ardhme tė thjeshtė, por nuk ndodhi kėshtu. Ai u martua me vajzėn e njė familjeje kundėrshtare tė komunizmit dhe mė pas, daja i vogėl, i mbetur gjallė, Selaudin Toto, u pushkatua nga Enver Hoxha me grupin e deputetėve. Partizani adoleshent mbijetoi duke u punėsuar nė tregti dhe duke bėrė emėr nė njė drejtim qė s’e priste askush. U bė shkrimtar. Nė karrierėn e tij numėrohen sė paku dy libra qė kanė lėnė gjurmė tė thella nė letėrsinė dhe historinė e Shqipėrisė, “Ali Pashė Tepelena” dhe “Skėnderbeu”. Sabri Godo u rikthye nė politikė, nėse nuk quhet nisje nga e para, nė shkurt 1991. Ai krijoi Partinė Republikane qė e drejtoi pėr shumė vite, “President Nderi” i sė cilės vdiq. Nė karrierėn e tij ishte ndėr njerėzit mė me ndikim tė politikės shqiptare kėta 20 vjet. Ishte rasti tipik kur personaliteti dhe karizma dominojnė mbi postin qė ke. Nė jetėn e tij politike, posti mė i rėndėsishėm ishte ai i Kryetarit tė Komisionit tė Jashtėm tė Parlamentit shqiptar. Por ai prodhoi njė figurė me ndikim qė pak vetė, madje ministra, kryeministra e presidentė nuk e kanė pasur dot. Ai ishte shembulli tipik kur personaliteti dominon dhe pėr tė ndėrtuar kėtė personalitet, duket se nuk pati nevojė pėr asnjė post.
82-vjeēar, Sabri Godo ishte ndėr tė paktėt moshatarė tė tij qė e sfidoi kohėn dhe ndryshimet e shpejta nuk e lanė pas. Aktiv nė ēdo studio televizive, nė ēdo debat politik dhe kombėtar, ai la gjurmė kudo. Ishte aktiv si tė donte tė mbushte kohėn qė s’e lanė tė merrej me politikė, si tė donte tė linte tė plotė portretin e tij. Siē edhe ndodhi vėrtet. Ai iku nga kjo botė, duke lėnė pas pėrcaktimin konsensual “plaku i urtė” dhe u nderua pikėrisht sepse ishte ai. Godo iku nga kjo botė po aq aktiv saē kish hyrė nė moshėn 13 vjeēare, kur njė ditė braktisi shkollėn dhe mori pushkėn tė luftonte. Ndoshta pa e ditur, qė do t’i shėrbente kėtij vendi, me stilin e tij, deri ditėn e fundit qė pati frymė…

-------------------------------------------------------------------- 

OBORRI MBRETĖROR SHQIPTAR                                           ROYAL COURT OF THE ALBANIANS

Pallati i Vjetėr Mbretėror                                                                           P.Box. Nr.8170

Rr. “Murat Toptani”,                                        Tel. ++355 42 261281                         Tirana, Albania                                                                                                                      

       Tiranė,  Shqipėri 

Tiranė, mė 2 dhjetor 2011

 

DEKLARATĖ PĖR MEDIA

Nė ditėn e tretė tė homazheve me rastin e ndarjes nga kjo jete tė NMT Leka I – Mbret i Shqiptarėve, pranė Familjen Mbretėrore Shqiptare shprehėn ngushėllimet e tyre mijėra qytetarė dhe personalitete tė jetės shoqėrore dhe politike nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia, ēamėria, Mali i Zi, por edhe tej, nga Evropa dhe Amerika.

Sė bashku me Princin Leka dhe tė fejuarėn e tij Elia, ngushėllimet e rastit i pritėn edhe tezja e Mbretit Leka I Sylviane Mysieler, kushėrinjtė e Mbreti Leka  Skėnder Zogu dhe Ergun Zogu, kryetari i PLL Ekrem Spahiu si dhe besnikė tė vjetėr tė Familjes Mbretėrore.

Gjatė ditės sė sotme shprehėn ngushėllimet e tyre Presidenti i Republikes, Shkėlqesia e Tij Bamir Topi, Kryetarja e Kuvendit tė Shqipėrisė zonja Jozefina Topalli, ministrat Bujar Nishani, Genc Pollo, Aldo Bumēi, Fatmir Mediu, Ridvan Bode, Eduart Halimi, zv/ministrja e punėve tė jashtme zj. Edit Harxhi, etj.

Po ashtu ngushėllimet e tyre paraqitėn edhe Hirėsia e Tij Selim Muēa; zotėrinjtė Fatos Nano, Ilir Meta, Neritan Ceka; Kryetari i Kėshillit tė Qarkut Tiranė Tasim Mema; Drejtoi i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit Hysni Burgaj si dhe mjaft personalitete tė tjera.

Pritja e mijėra qytetarėve dhe personaliteteve nė Pallatin Mbretėror ėshtė zhvilluar sipas tė gjitha normave tė traditės shqiptare.

Familja Mbretėrore ka marrė me mijėra telegrame ngushėllimi ndėr tė cilėt veēojmė ato tė Madhėrisė sė Tij Juan Carlos mbret i Spanjės dhe tė Familjes Mbretėrore Britanike, si dhe njė telefonatė nga Familja Mbretėrore Belge.

Pėr ceremoninė zyrtare tė ditės sė nesėrme kanė konfirmuar praninė e tyre LT Prici Paul i Rumanisė sė bashku me Princeshėn,  Baroni Rafael Henri Estramant, si dhe pėrfaqėsues nga Unioni Monarkist Italian.

Ceremonia Shtetėrore do tė zhvillohet nesėr, ditė e shtunė, dt 3 dhjetor, ora 10:00-12:00 pranė  Selisė sė Parlamentit, ku Familja Mbretėrore dhe tė afėrmit e saj do tė presin ngushėllime.

Nė ora 10:00, arkivoli me trupin e pajetė tė Mbretit Leka I do vendoset nė oborrin e Selisė sė Parlamentit,  ku 4 pėrfaqėsuesit e feve Islame, Ortodokse, Katolike dhe Bektashiane do te bėjnė lutje pėr shpirtin e Mbretit Leka I.

Pas lutjeve do tė ketė njė fjalim lamtumire dhe nderimet ushtarake ceremoniale nga Garda e Republikės.

Mė tej, kortezhi i pėrmotshėm do tė niset drejt varrezave tė Sharrės, ku trupi i pajetė i Mbretit Leka I do tė prehet pranė eshtrave tė Mbretėreshės Geraldinė dhe Mbretėreshės Suzanė.

Zyra e Shtypit

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-16021010

3 December 2011 Last updated at 22:43 GMT

Albania buries royal claimant Leka Zogu

Description : Funeral procession for self-styled king of Albania, Leka Zogu, in Tirana, Albania - 3 December 2011Leka Zogu never gave up his claim to king of Albania

 

Continue reading the main story

Related Stories

The self-proclaimed heir to the throne of Albania, Leka Zogu, has been buried in Tirana in an official ceremony.

Though a republic, Albania declared Saturday a day of mourning, with flags flown at half-mast and the ceremony broadcast live on national TV.

Zogu, 72, was the son of Albanian King Ahmet Zogu, who ruled from 1928 until Italy's invasion in 1939.

Albania's then-communist rulers abolished the monarchy in 1946 but Zogu maintained his claim to the throne.

He died in Tirana on Wednesday after being admitted to a hospital with heart and lung trouble.

Prime Minister Sali Berisha and President Bamir Topi were joined for the funeral by other political leaders, religious representatives and the president of neighbouring Kosovo, Atifete Jahjaga.

Tirana Mayor Lulezim Basha said "the whole Albanian royal family has made a great contribution to Albania and Kosovo and merits the honour and respect of Albanians".

Zogu was only days old when his father was forced to leave the country after Italy invaded in 1939.

He was crowned King Leka I by the Albanian exile community in Paris in 1961.

Zogu returned to Albania in 1993 after the fall of communism but was not allowed to stay. He came back a second time in 1997 but fled when violence broke out after a disputed referendum on restoring the monarchy.

He and his Australian wife, Susan Cullen-Ward, returned to Albania to live in 2002, where she died two years later.

Zogu is survived by his son, also named Leka, who is a counsellor at the Albanian foreign ministry.

 

--------------------------------------------------------------------

 

http://www.buffalonews.com/wire-feeds/24-hour-world-news/article658016.ece

Description : http://www.buffalonews.com/incoming/article658036.ece/BINARY/w620/1f82903f104b4e089341a3b2c52afdd3.jpg

In this photo taken Nov. 17, 2010, Albania's King Leka I Zogu, the self-proclaimed heir to the throne, speaks at his residence in Tirana. A spokeswoman for Albania's royal family says that King Leka I has died of heart and lung problems at Tirana's Mother Teresa Hospital on Wednesday, Nov. 30, 2011. He was 72. (AP Photo/Hektor Pustina)

Albania holds funeral for self-styled king Leka I

By Llazar Semini

Updated: December 3, 2011, 8:28 AM

TIRANA, Albania (AP) - The self-proclaimed heir to Albania's royal throne was buried on Saturday during a ceremony attended by the country's top leaders and broadcast live on national television.

Though a parliamentary republic, Albanian authorities held official ceremonies for the self-styled king - who called himself Leka I Zogu - at the Parliament building. They also declared Saturday a day of national mourning, with flags flying at and a minute of silence at noon.

Zogu, who returned home from exile to try to claim the throne himself, died Wednesday of a heart attack. He was 72.

He was the son of King Ahmet Zogu, a Muslim chieftain who proclaimed himself Albania's monarch in 1928 and ruled for 11 years during a time that many older Albanians now remember as prosperous and stable.

Albania's communist rulers abolished the monarchy in 1946, but, even in exile, the royal family insisted that Leka Zogu was Albania's legitimate ruler.

President Bamir Topi and Prime Minister Sali Berisha, joined hundreds of other officials and leaders in paying their respect during a ceremony that was broadcast live on public television and some other private channels. Kosovo President Atifete Jahjaga also attended.

"We have come here today ... to honor, with full historic gratitude and national pride, the work of Leka Zogu, son of Ahmet Zogu, King of Albanians," said Tirana's Mayor Lulzim Basha

"Leka Zogu's commitment to the democracy in Albania was never separate from the extraordinary attention to Kosovo's fate," Basha said.

Muslim, Catholic and Orthodox prayers were read by religious leaders.

He was buried next to his wife's and mother's grave at the public Sharra cemetery in a Tirana suburb.

"I, Prince Leka II, swear in front of the body of my father that I will follow the road of King Zogu, of King Leka I to be at the service of the nation, the homeland," said Leka II, his only son.

No opposition leaders were present at the ceremony. Erion Brace, an opposition lawmaker, said that Leka Zogu was never the country's king.

Born just two days before Albania was occupied by Italian forces in 1939, Leka Zogu, the only son of King Ahmet Zogu, spent most of his life in exile in Europe and Africa while his country was ruled by Communists.

After Albania's Communist regime fell in 1990, Leka Zogu made two disastrous attempts to return home - being thrown out during the first in 1993 and charged with leading an armed uprising during the second in 1997.

The six-foot, five-inch (2-meter) tall Leka Zogu finally settled in Albania in 2002, leading a quiet life with his Australian wife, who died in 2004, and son but never relinquishing his claim to the throne. The royal family's official website listed his interests as "arms, shooting, reading and history."

Leka Zogu's Hungarian mother, Queen Geraldina, died in 2002.

His family was given back some of its old royal properties and granted diplomatic passports. Leka Zogu's son has since served as an adviser to several Albanian governments. Today, a small royalist party is allied to the governing Democratic Party's coalition of Albanian Prime Minister Sali Berisha.

The government has pledged to bring home from Paris the late king's remains, calling the monarch "one of the greatest, most distinguished personalities with a major contribution to the history of the Albanian nation."

ASSOCIATED PRESS

Related photos

Description : The coffin of the self-styled king of Albania, Leka Zogu is seen in Tirana Saturday, Dec. 3, 2011. Albania is holding a funeral for Leka Zogu, the self-proclaimed heir to the royal throne of his father who served as king for 11 years before World War II. Zogu, who returned home from exile to try to claim the throne himself, died Wednesday of a heart attack. He was 72. (AP Photo/Hektor Pustina)

The coffin of the self-styled king of Albania, Leka Zogu is seen in Tirana Saturday, Dec. 3, 2011. Albania is holding a funeral for Leka Zogu, the self-proclaimed heir to the royal throne of his father who served as king for 11 years before World War II. Zogu, who returned home from exile to try to claim the throne himself, died Wednesday of a heart attack. He was 72. (AP Photo/Hektor Pustina)

Description : The funeral procession for the self-styled king of Albania, Leka Zogu is seen in Tirana Saturday, Dec. 3, 2011. Albania is holding a funeral for Leka Zogu, the self-proclaimed heir to the royal throne of his father who served as king for 11 years before World War II. Zogu, who returned home from exile to try to claim the throne himself, died Wednesday of a heart attack. He was 72. (AP Photo/Hektor Pustina)

The funeral procession for the self-styled king of Albania, Leka Zogu is seen in Tirana Saturday, Dec. 3, 2011. Albania is holding a funeral for Leka Zogu, the self-proclaimed heir to the royal throne of his father who served as king for 11 years before World War II. Zogu, who returned home from exile to try to claim the throne himself, died Wednesday of a heart attack. He was 72. (AP Photo/Hektor Pustina)

Description : The funeral procession for the self-styled king of Albania, Leka Zogu is seen in Tirana Saturday, Dec. 3, 2011. Albania is holding a funeral for Leka Zogu, the self-proclaimed heir to the royal throne of his father who served as king for 11 years before World War II. Zogu, who returned home from exile to try to claim the throne himself, died Wednesday of a heart attack. He was 72. (AP Photo/Hektor Pustina)

The funeral procession for the self-styled king of Albania, Leka Zogu is seen in Tirana Saturday, Dec. 3, 2011. Albania is holding a funeral for Leka Zogu, the self-proclaimed heir to the royal throne of his father who served as king for 11 years before World War II. Zogu, who returned home from exile to try to claim the throne himself, died Wednesday of a heart attack. He was 72. (AP Photo/Hektor Pustina)

Description : The funeral procession for the self-styled king of Albania, Leka Zogu is seen in Tirana Saturday, Dec. 3, 2011. Albania is holding a funeral for Leka Zogu, the self-proclaimed heir to the royal throne of his father who served as king for 11 years before World War II. Zogu, who returned home from exile to try to claim the throne himself, died Wednesday of a heart attack. He was 72. (AP Photo/Hektor Pustina)

The funeral procession for the self-styled king of Albania, Leka Zogu is seen in Tirana Saturday, Dec. 3, 2011. Albania is holding a funeral for Leka Zogu, the self-proclaimed heir to the royal throne of his father who served as king for 11 years before World War II. Zogu, who returned home from exile to try to claim the throne himself, died Wednesday of a heart attack. He was 72. (AP Photo/Hektor Pustina)

Description : The funeral procession for the self-styled king of Albania, Leka Zogu is seen in Tirana Saturday, Dec. 3, 2011. Albania is holding a funeral for Leka Zogu, the self-proclaimed heir to the royal throne of his father who served as king for 11 years before World War II. Zogu, who returned home from exile to try to claim the throne himself, died Wednesday of a heart attack. He was 72. (AP Photo/Hektor Pustina)

The funeral procession for the self-styled king of Albania, Leka Zogu is seen in Tirana Saturday, Dec. 3, 2011. Albania is holding a funeral for Leka Zogu, the self-proclaimed heir to the royal throne of his father who served as king for 11 years before World War II. Zogu, who returned home from exile to try to claim the throne himself, died Wednesday of a heart attack. He was 72. (AP Photo/Hektor Pustina)

 --------------------------------------------------------------------

http://www.botasot.info/def.php?category=97&id=146292

 03.12.2011

KOMBI I JEP LAMTUMIRĖN NALTMADHNISĖ SĖ TIJ MBRETIT LEKA I, MBRETIT TĖ SHQIPTARĖVE

(I plotėsuar) - Nė Kuvendin e Shqipėrisė u zhvilluan homazhe nė nder tė Mbretit tė Shqiptareve Leka Zogu I. Pranė arkivolit me trupin e pajetė bėnė homazhe personalitetet mė tė larta tė shtetit shqiptar, presidentja e Kosovės Jahjaga, ambasadorėt e akredituar nė Tiranė, politikanė, intelektualė dhe qytetarė. Basha: Mbreti Leka Zogu figurė themelore pėr aktet shtetformuese tė Shqipėrisė. Mbreti Leka Zogu do tė prehet nė varrezat e Sharrės, pranė eshtrave tė sė ėmės, mbretėreshės Geraldinė dhe bashkėshortes sė tij, Suzanė, e cila ndėrroi jetė nė vitin 2006.

PRINCI LEKA ZOGU II: DO JEM NĖ SHĖRBIM TĖ KOMBIT
Ora: 13:30- Kortezhi i makinave pėr varrimin e Leka Zogut tė parė mbėrriti nė varrezat e Sharrės. Gjatė fjalimit tė tij nė ceremoninė e varrimit, i biri i pretendentit tė fronit mbretėror, PRINCI Leka Zogu i Dytė u betua se do tė ndjekė rrugėn e tė atit.
“Betohem se do tė ndjek rrugėn e mbretit Leka dhe do jem nė shėrbim tė kombit dhe atdheut", u shpreh Leka Zogu II.

BASHA, FJALIM LAMTUMIRE
Ora 12:20- Pas lutjeve tė pėrfaqėsuesve tė besimeve fetare, kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha mbajti njė fjalim lamtumire, pėrpara qindra tė pranishmeve nė oborrin e Kuvendit, ku u zhvilluan ritet e fundit para trupit tė Leka Zogut. Basha e cilėsoi Leka Zogun e Parė si njė figurė themelore pėr aktet shtetformuese tė Shqipėrisė. Kryebashkiaku vlerėsoi lart figurėn e tij dhe kontributet e familjes mbretėrore pėr Shqipėrinė dhe Kosovėn.

"Jemi sot pėr t'u ndarė pėrgjithmonė nga Princi shqiptar, Leka Zogu i Parė. Kurorėn e Shqipėrisė mbretėria nuk ja dha askujt, as Ahmet Zogu dhe as Leka Zogu, tė cilėt nuk e negociuan kurrė kurorėn mbretėrore, duke e cilėsuat si pronė tė kombit shqiptar. I paharruar qoftė kujtimi i tij, u preftė i qetė nė tokėn arbėrore",- tha Basha.

4 PĖRFAQĖSUESIT E BESIMEVE FETARE, LUTJE PĖR SHPIRTIN E LEKA ZOGUT
Ora 12:10- Pas homazheve nė Kuvend, qė vazhduan pėr rreth 2 orė, arkivoli me trupin e pajetė tė N.M.T Leka Zogu I, me uniformė ushtarake, sipas amanetit tė lėnė prej tij, u vendos nė ambientet e jashtme tė Kuvendit.
Katėr pėrfaqėsuesit e besimeve fetare nė vend u lutėn pėr shpirtin e Leka Zogut I.

TOPI, BERISHA E JAHJAGA NDEROJNĖ MBRETIN LEKA ZOGUN E PARĖ
Ora 12:00- Rreth mesditės, mbėrritėn njėri pas tjetrit nė hollin e Kuvendit personalitetet mė tė larta tė shtetit shqiptar, si dhe presidentja e Kosovės Atifete Jahjaga.
Kryeministri Berisha bėri homazhe pranė arkivolit tė Leka Zogut I, i shoqėruar edhe nga bashkėshortja e tij Liri Berisha. Menjėherė pas tyre, edhe presidenti i Republikės Bamir Topi nderoi pretendentin e fronit mbretėror.

BASHA, TOPALLI E META HOMAZHE PĖR MBRETIN LEKA ZOGUN E PARĖ
Ora: 11:40 Rreth orės 11:40, pranė arkivolit me trupin e pajetė tė Leka Zogu I, bėnė homazhe edhe kryebashkiaku i Tiranės Lulzim Basha; kryetarja e parlamentit Jozefina Topalli dhe kreu i LSI-sė Ilir Meta, tė cilėt takuan familjarėt e tė ndjerit dhe shprehėn ngushėllimet e tyre.

Mė parė, zhvilluan homazhe edhe kryetari i Komitetit Musliman, Selim Muēa, Ministri i Teknologjisė dhe Inovacionit, Genc Pollo, ministri i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Aldo Bumēi, si dhe njė pėrfaqėsi e Luginės sė Preshevės.

Qindra qytetarė po presin ende jashtė ambienteve tė Kuvendit tė Shqipėrisė pėr tė nderuar pretendentin e fronit mbretėror, Leka Zogu I.

Trupi i M.M.T. Leka Zogut tė I, do tė dalė nga Parlamenti dhe do tė pėrcillet nė bulevardin “Zhan D’Ark”, bulevardi “Dėshmorėt e Kombit” sheshi Skėnderbej pėr t’u drejtuar mė pas nė varrezat e Sharrės. Qė dje Bashkia e Tiranės i veshi me tė kuqe pemėt e bulevardit “Dėshmorėt e Kombit”.
Qeveria shpalli ditėn e sotme, ditė zie kombėtare ndėrsa nė tė gjitha institucionet e vendit flamuri kombėtar ėshtė ulur nė gjysmėshtizė.

ARVIZU E WOLLFARTH HOMAZHE NĖ NDER TĖ LEKA ZOGUT
Ora 10:30- Nė kuvend vijojnė homazhet nė nder tė pretendentit tė fronit mbretėror, Leka Zogu i Parė. Ambasadori amerikan Alexander Arvizu dhe ai i OSBE-sė Eugen Wollfarth kryen homazhe nė orėn 10:30. Ndėrkohė, anėtarė tė kabinetit qeveritar, politikanė, intelektualė, qytetarė por edhe tė ardhur nga trojet e tjera shqiptare kanė ngushėlluar familjarėt dhe tė afėrmit dhe kanė bėrė homazhe pranė arkivolit me trupin e pajetė. Personalitete tė larta tė shtetit pritet tė zhvillojnė homazhe deri nė mesditė.

SOT CEREMONIA MORTORE. NĖ TIRANĖ, FAMILJA MBRETĖRORE ITALIANE
Ora: 07:45 Dje mbėrritėn nė Tiranė pėrfaqėsues tė familjes mbretėrore italiane, Savoia, pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e varrimit tė Leka Zogut tė I.
Ndėrsa mbreti i Spanjės, Huan Karlos, nė njė mesazh ngushėllimi tė tij ėshtė shprehur se, nėse familja mbretėrore nuk do tė ketė impenjime zyrtare, princi Filipe sė bashku me princeshė Letizian mund tė jenė nė kryeqytetin shqiptar pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e sė shtunės.

Gjithashtu kanė konfirmuar ardhjen pėrfaqėsues tė mbretit rumun Mikael. Nė mesin e tė ftuarve do tė jenė edhe familja e mbretėreshės Geraldinė si dhe shumė personalitete shqiptare, ku mes tė tjerėve pėrmendim Presidenten e Kosovės Atifete Jahjaga si dhe tė ardhur nga diaspora pėr tė pėrcjellė Leka Zogun e I.

Kreu i komunitetit mysliman Haxhi Selim Muēa, qė i pėrcolli Lekės sė II, ngushėllimet e gjithė shqiptarėve myslimanė, kreu i komunitetit bektashinj. Sot para varrimit tė Leka Zogut tė I tė katėr komunitetet fetare do ta pėrcjellin me njė lutje tė pėrbashkėt, secili sipas riteve tė veta.

* * * * * *

Shqiptarėt do tė pėrcjellin sot pėr nė banesėn e fundit, trupin e pajetė tė N.M.T Leka Zogu I. E vendosur me vendim tė Kėshillit tė Ministrave, dita e sotme do tė jetė njė ditė zie kombėtare nė nderim tė figurės sė Pretendentit pėr Fronin Mbretėror Leka Zogu I, homazhet e tė cilit do tė nisin nė orėn 10:00 dhe do tė pėrfundojnė nė orėn 12:00 nė mjediset e sallės sė seancave plenare tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė. Pėrcjellja pėr nė banesėn e fundit tė NMT Leka I do tė pėrfshijė nderimet mė tė larta qė parashikohen nė Protokollin e Shtetit. Gjithashtu, nė tė gjitha institucionet, shtetėrore dhe publike, do tė ulet flamuri kombėtar nė gjysmė shtizė dhe nė orėn 12:00 do tė mbahet njė minutė heshtje nė nder tė NMT, Leka Zogu I. Radio Televizioni Publik Shqiptar, gjatė zhvillimit tė ceremonialit, tė transmetojė muzikė funebre. Nė homazhet qė do tė zhvillohen priten tė marrin pjesė personalitete tė larta tė shtetit, ambasadorė tė Trupit Diplomatik nė Tiranė, pėrfaqėsues tė oborreve monarkike nė Europė dhe mė gjerė, miq tė familjes sė Mbretit Zog, shqiptarė nga Shqipėria dhe diaspora. Pėr pėrgatitjen e ceremonisė sė homazheve dhe mė pas varrimit nė varrezat e Sharrės, Kėshilli i Ministrave ka ngritur Komisionin Ndėrministror, i cili do tė marrė pėrsipėr edhe shpenzimet e varrimit dhe tė ceremonialit. Mbret i Shqiptareve Leka Zogu I u nda nga jeta, nė moshėn 72-vjeēare, pas njė arresti kardiak. NMT Leka Zogu i Parė qėndroi i shtruar prej datės 15 nėntor nė reanimacionin e Neurokirurgjisė, nė Spitalin Nr.5 nė Qendrėn Spitalore Universitare nė Tiranė, pasi pėsoi njė fibrilacion arterial, formė e aritmisė, ai vuante prej kohėsh nga shqetėsime tė rėnda nė zemėr e mushkėri.

image.jpeg

Akset rrugore qė do tė bllokohen

Policia e Shtetit njoftoi dje banorėt e kryeqytetit pėr rrugėt, tė cilat do tė qėndrojnė tė bllokuara gjatė ditės sė sotme, pėr shkak tė kryerjes sė homazheve nė nderim tė NMT Leka Zogu I. Nė njė njoftim pėr shtyp, Policia e Shtetit deklaroi se nga ora 08:00 deri nė orėn 13:00 do tė merren masat pėr bllokimin e trafikut dhe moslejimin e parkimit tė mjeteve, nė segmentin rrugor pėrgjatė rrugės Xhorxh W. Bush nga Sheshi "Sulejman Pasha" deri te Bulevardi "Zhan D'Ark", Ura e rrugės sė "Elbasanit". "Marrjen e masave tė sigurisė gjatė zhvillimit tė ceremonisė mortore tė pretendentit pėr Fronin Mbretėror, Leka i Parė, qė do tė zhvillohet mė datė 03.12.2011. Bazuar nė shkresėn e Drejtorisė sė Protokollit tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Shqipėrisė, datė 01.12.2011, dėrguar nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit njoftohemi se, mė datė 03 dhjetor 2011, ora 10.00 - 12.00, organizohen homazhe nė hollin qendror tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė ku dhe zhvillohet ceremonia mortore pėr vdekjen e Leka Zogu i I-rė Pretendent pėr Fronin Mbretėror dhe mė pas do tė pėrcillet trupi i tij pėr nė banesėn e fundit. Nga shėrbimet e Njėsisė Rajonale tė Policisė Rrugore mė datė 03 dhjetor 2011 ora 08.00 deri nė orėn 13.00 do tė merren masat pėr bllokimin e trafikut dhe moslejimin e parkimit tė mjeteve, nė segmentin rrugor pėrgjatė rrugės Xhorxh W. Bush nga Sheshi "Sulejman Pasha" deri te Bulevardi "Zhan D'Ark", Ura e rrugės sė "Elbasanit", thuhet nė deklaratėn e Policisė sė Shtetit. Gjithashtu, policia ka marrė masat e sigurisė nga Kuvendi i Republikės sė Shqipėrisė-Bulevardi "Zhan D'Ark", Bulevardi "Dėshmorėt e Kombit", Sheshi "Skėnderbej", Rruga e "Kavajės", varrezat e Sharrės. /bs/bw/rd

  image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

 --------------------------------------------------------------------

http://www.lajmeshqip.com/kombetare/merren-masat-per-homazhet-per-leka-zogun-e-i-re

 E shtuna ditė zie kombėtare

Description : Lajme ShqipSaturday, 03 December 2011 09:03

 Description : http://www.lajmeshqip.com/wp-content/uploads/2011/12/TR-3-12-2011.jpg

Tiranė – Ceremonia Shtetėrore pėr tė nderuar pretendentin e fronit mbretėror, Leka Zogu I, i cili u nda nga jeta nė 30 nėntor, do tė zhvillohet sot nė ora 10.00-12.00 nė hollin e Kuvendit tė Shqipėrisė, ku Familja Mbretėrore dhe tė afėrmit e saj do tė presin ngushėllime.

Nė ora 10:00, arkivoli me trupin e pajetė tė Leka Zogu I do vendoset nė oborrin e Kuvendit, ku pėrfaqėsuesit e feve Islame, Ortodokse, Katolike dhe Bektashiane do tė bėjnė lutje pėr shpirtin e tij. Pas lutjeve do tė ketė njė fjalim lamtumire dhe nderimet ushtarake ceremoniale nga Garda e Republikės.

Pas homazheve, trashėgimtari i fronit mbretėror, me uniformėn e vet ushtarake, siē e la amanet, do tė prehet nė Varrezat e Sharrės, pranė eshtrave tė sė ėmės, mbretėreshės Geraldinė dhe bashkėshortes sė tij, Suzanė, e cila ndėrroi jetė nė vitin 2006.

Kryeministri Sali Berisha e shpalli tė shtunėn, 3 dhjetor, ditė zie kombėtare, pėr tė nderuar kujtimin e trashėgimtarit tė mbretit Zog, Leka i Parė.

Sot tė gjithė flamujt kombėtarė do tė jenė tė ulur nė gjysmė shtizė dhe nė mesditė do tė mbahet njė minutė heshtje, nė rrugė e kudo qoftė, sikundėr parashikon edhe Protokolli i Shtetit pėr Ditėn e Zisė Kombėtare, ndėrsa RTVSH do tė transmetojė muzikė funebre.

Qeveria ka ngritur Komisionin Shtetėror, tė kryesuar nga zėvendėskryeministri Edmond Haxhinasto, dhe tė pėrbėrė nga Aldo Bumēi, ministėr i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve; Arben Imami, ministėr i Mbrojtjes; si dhe njė pėrfaqėsues i Oborrit Mbretėror Shqiptar; njė pėrfaqėsues i Protokollit tė Shtetit; dhe njė pėrfaqėsues i protokollit tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė.

Ceremonia zyrtare e homazheve pėr tė nderuar trashėgimtarin e fronit mbretėror, Leka i Parė, i cili u nda nga jeta mėngjesin e tė mėrkurės nė Reanimacionin e Spitalit Neurokirurgjik tė Tiranės, nė moshėn 72-vjeēare, do tė zhvillohet nė hollin e Kuvendit tė Shqipėrisė, ndėrkohė qė i tėrė ceremoniali do tė pėrballohet nga fondet e buxhetit tė vitit 2011 pėr MPJ-nė.

Ndėrkohė Policia e Tiranės, ka njoftuar se ka marrė masat e nevojshme lidhur me ceremoninė mortore tė pretendentit tė Fronit Mbretėror, Leka Zogu I.

Nė deklaratė thuhet se “nga ora 08.00 deri nė orėn 13.00, do merren masat pėr bllokimin e trafikut dhe moslejimin e parkimit te mjeteve nė segmentin rrugor pėrgjatė rrugės “Xhorxh W. Bush” nga sheshi “Sulejman Pasha” deri te Bulevardi “Zhan D’Ark”, Ura e rrugės sė Elbasanit”.

Pėr ceremoninė e sotme zyrtare kanė konfirmuar praninė e tyre LT Princi Paul i Rumanisė, sė bashku me Princeshėn, Baroni Rafael Henri Estramant, si dhe pėrfaqėsues nga Unioni Monarkist Italian.

Familja Mbretėrore ka marrė me mijėra telegrame ngushėllimi, ndėr tė cilėt ato tė Madhėrisė sė Tij Juan Carlos, mbret i Spanjės dhe tė Familjes Mbretėrore Britanike, si dhe njė telefonatė nga Familja Mbretėrore Belge.

Tė enjten nė ditėn e dytė tė homazheve shprehu ngushėllimet e tij Kryeministri Sali Berisha. Ndėrsa dje, nė ditėn e tretė tė homazheve me rastin e ndarjes nga kjo jete tė Leka Zogu I, shprehėn ngushėllimet e tyre mijėra qytetarė dhe personalitete tė jetės shoqėrore dhe politike nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Ēamėria, Mali i Zi, por edhe nga Evropa dhe Amerika.

Gjatė ditės sė djeshme shprehėn ngushėllimet e tyre Presidenti i Republikės, Bamir Topi, Kryetarja e Kuvendit tė Shqipėrisė, Jozefina Topalli, ministrat Bujar Nishani, Genc Pollo, Aldo Bumēi, Fatmir Mediu, Ridvan Bode, Eduart Halimi, zv/ministrja e Punėve tė Jashtme, Edit Harxhi, etj.

Po ashtu ngushėllimet e tyre paraqitėn edhe kryetari i Komunitetit Mysliman tė Shqipėrisė, Selim Muēa; zotėrinjtė Fatos Nano, Ilir Meta, Neritan Ceka; Kryetari i Kėshillit tė Qarkut Tiranė, Tasim Mema; Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit Hysni Burgaj si dhe mjaft personalitete tė tjera.

Ndėrkohė shumė pėrfaqėsues tė politikės shqiptare nuk kanė nguruar tė njohin vlerat patriotike tė birit tė mbretit Zog, Lekės sė Parė.

Trashėgimtari i Fronit Mbretėror Shqiptar, i cili jetoi njė jetė tė tėrė nė mėrgim, ia kushtoi tėrė jetėn Shqipėrisė. Ai nuk mundi ta njohė Shqipėrinė, pasi iku prej saj foshnje dyditėshe, nė momentin kur Shqipėria u sulmua nga Italia fashiste, pėr t’u rikthyer pėrgjithmonė vetėm nė vitin 2002. Por, pėrpjekjet e Familjes Mbretėrore kanė qenė tė shumta pėr rrėzimin e regjimit komunist nė Shqipėri.

 

  

http://lajme.shqiperia.com/lajme/artikull/iden/1047146665/titulli/Ceremonia-mortore-per-Leka-Zogun-sot-dite-zie-kombetare

Ceremonia mortore pėr Leka Zogun, sot ditė zie kombėtare

Publikuar mė 2011-12-03 09:28:01

Tiranė- Ceremonia mortore e varrimit tė pretendentit tė Fronit Mbretėror Leka Zogu I do tė zhvillohet sot, ditė e cila u shpall ditė zie kombėtare nga qeveria shqiptare.

Me njė protokoll tė posaqėm shtetėror do tė pėrcillet Leka Zogu I pėr nė banesėn e tij tė fundit.

Pėrmes njė deklarate pėr shtyp tė Familjes Mbretėrore mesohet se gjatė ditės sė djeshmė shprehėn ngushėllimet e tyre Presidenti i Republikes, Bamir Topi, Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ministrat Bujar Nishani, Genc Pollo, Aldo Bumēi, Fatmir Mediu, Ridvan Bode, Eduart Halimi, zv/ministrja e punėve tė jashtme zj. Edit Harxhi, etj.

Po ashtu ngushėlluan Familjen Mbretėrore edhe kreu i Komunitetit Musliman, Selim Muēa; Fatos Nano, Ilir Meta, Neritan Ceka, Kryetari i Kėshillit tė Qarkut Tiranė Tasim Mema; Drejtoi i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit Hysni Burgaj si dhe mjaft personalitete tė tjera.

Po ashtu, Familja Mbretėrore ka marrė me mijėra telegrame ngushėllimi si nga Juan Carlos mbret i Spanjės, nga Familja Mbretėrore Britanike, si dhe njė telefonatė nga Familja Mbretėrore Belge.

Mesohet se nė ceremoninė e sotmė do tė marrin pjesė Prici Paul i Rumanisė sė bashku me Princeshėn, Baroni Rafael Henri Estramant, si dhe pėrfaqėsues nga Unioni Monarkist Italian.

Mesohet se nė ora 10:00, arkivoli me trupin e pajetė tė Mbretit Leka I do vendoset nė oborrin e Selisė sė Parlamentit, ku 4 pėrfaqėsuesit e feve Islame, Ortodokse, Katolike dhe Bektashiane do te bėjnė lutje pėr shpirtin e Mbretit Leka I. Pas lutjeve do tė ketė njė fjalim lamtumire dhe nderimet ushtarake ceremoniale nga Garda e Republikės.

“Mė tej, kortezhi i pėrmotshėm do tė niset drejt varrezave tė Sharrės, ku trupi i pajetė i Mbretit Leka I do tė prehet pranė eshtrave tė Mbretėreshės Geraldinė dhe Mbretėreshės Suzanė”- thuhet nė deklaratėn e Familjes Mbretėrore.

Ndėrkohė Policia e Tiranės ka njoftuar se duke filluar nga ora 08:00 deri nė orėn 13:00 janė marrė masa pėr ndalimin e trafikut dhe moslejimin e parkimėve nė segmentin rrugor pėrgjatė rrugės “Xhorxh W. Bush” nga sheshi Sulejman Pasha deri tek Bulevardi Zhan DArk, dhe tek Ura nė rrugėn e Elbasanit.

Mesohet se itinerari pėr pėrcjelljen e Leka Zogut I do tė niset nga godina e Kuvendit tė Shqipėrisė, ku do tė mbahen homazhet nga ora 10:00 deri nė orėn 12:00, pėr tė vazhduar mė pas tek Bulevardi Zhan DArk, Bulevardi Deshmoret e Kombit, Sheshi Skenderbej Rruga e Kavajės si dhe tek Varrezat e Sharrės.

Pretendenti Leka Zogu I, ndėrroi jetė mė 30 nėntor nė spitalin Nėnė Tereza pas vuajtjėve me mushkėritė dhe zemrėn.

Shkrime tė tjera me interes:

  1. Pėrmisohet gjendja e mbretit Leka Zogu I
  2. Leka Zogu I, Braēe kundėr ceremonisė mortore nė Kuvend
  3. Pavarėsia, Familja Mbretėrore uron diasporėn nė Amerikė

 

http://lajme.shqiperia.com/lajme/artikull/iden/1047146616/titulli/Nis-ceremonia-zyrtare-mortore-per-Leka-Zogun-I

Nis ceremonia zyrtare mortore pėr Leka Zogun I

Tėrhequr mė 03 Dhjetor 2011

Description : http://www.gazetastart.com/fotolajm/leka_zogu1.jpg

(07:48)Sot, ceremonia mortore e Leka Zogut I

Tiranė – Sot zhvillohet ceremonia mortore e Leka Zogut I. Homazhet fillojnė nė orėn 10:00 nė hollin e Kuvendit tė republikės sė Shqipėrisė.

Pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė mortore tė Leka Zogut I dje mbėrritėn nė Tiranė pėrfaqėsues tė familjes mbretėrore italiane, Savoia. Ndėrsa mbreti i Spanjės, Huan Karlos, nė njė mesazh ngushėllimi tė tij ėshtė shprehur se, nėse familja mbretėrore nuk do tė ketė impenjime zyrtare, princi Filipe sė bashku me princeshė Letizian mund tė jenė nė kryeqytetin shqiptar. Pjesėmarrjen nė ceremoni e ka konfirmuar edhe LT princi Paul i Rumanisė sė bashku me princeshėn, Baroni Rafael Henri Estramant etj.

Nė mesin e tė ftuarve do tė jenė edhe familja e mbretėreshės Geraldinė si dhe shumė personalitete shqiptare.

Ndėr personalitet shqiptare qė do tė marrin pjesė nė ceremoni, bie nė sy ajo e Presidentes sė Kosovės Atifete Jahjaga.

Trupi i Leka Zogut tė I, do tė dalė nga kuvendi rreth orės 12:00 dhe do tė pėrcillet nė bulevardin “Zhan D’Ark”, bulevardin “Dėshmorėt e Kombit”, sheshin Skėnderbej pėr t’u drejtuar mė pas nė varrezat e Sharrės.

Nano ngushėllon Familjen

Kundėrshtari politik qė fitoi garėn e kontestuar kundėr vendosjes sė monarkisė nė vitin 1997 me anė tė referendumit i ėshtė bashkuar dhimbjes sė familjes mbretėrore pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut I.

Ish-lideri socialist e quajti “mbret” Leka Zogun I gjatė ngushėllimeve. “Kontributet e Leka Zogut Parė duhet tė nxisin politikėn tė shumėfishojė pikat e bashkimit tė bashkėpunimit”, tha Nano pas ngushėllimeve.

Gjatė tre ditėve kanė ngushėlluar gjithashtu:

Presidenti Bamir Topi
Kryeministri Sali Berisha
Kryetarja e Parlamentit Jozefina Topalli
Kryetari i LSI-sė Ilir Meta
Ministrat: Mediu, Nishani, Pollo, Bumēi, Bode, Halimi, Imami
Kryetari i Komunitetit Mysliman, H. Selim Muēa
Deputetėt: Jemin Gjana, Arben Malaj, Kastriot Islami, Andis Harasani, SHpėtim Idrizi, Dashamir Tahiri etj./Start/

 

 --------------------------------------------------------------------

  

http://www.shqiptariiitalise.com/component/content/article/44-kronike/2199-varroset-leka-zogu-dite-zie-ne-shqiperi.html

Varroset Leka Zogu. Ditė zie nė Shqipėri

Sabato 03 Dicembre 2011 09:29

 Lamtumira e fundit Lekė Zogut

Tė pranishėm nė ceremoninė mortore tė Leka Zogut janė personalitete tė larta tė shtetit, Presidenti i Republikės, Bamir Topi, kryeministri Sali Berisha, kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli, Kryetari i bashkise sė Tiranės, Lulzim Basha , Kryetari i LSI-se , Ilir Meta, Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, deputetė tė Kuvendit, diplomatė, familjarė, qytetarė nga Shqipėria dhe diaspora etj.

Trupi i Leka Zogut, i mbuluar me flamurin kombėtar ėshtė vendosur, pas homazheve qė vazhduan pėr rreth 2 orė, nė hollin e Kuvendit, ėshtė nxjerrė nė oborrin e selisė sė parlamentit, para pėrcjelljes nė banesėn e fundit. Katėr pėrfaqėsuesit e besimeve fetare nė vend u lutėn pėr shpirtin e Leka Zogut.

Pas lutjeve tė pėrfaqėsuesve tė besimeve fetare, kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha mbajti njė fjalim lamtumire, pėrpara qindra tė pranishmeve nė oborrin e Kuvendit, ku u zhvilluan ritet e fundit para trupit tė Leka Zogut. Basha e cilėsoi Leka Zogun “njė figurė themelore pėr aktet shtetformuese tė Shqipėrisė”.

Tiranė, 3 dhjetor 2011, Ora 9.00 - Ceremonia Shtetėrore pėr tė nderuar Leka Zogun qė u nda nga jeta nė 30 nėntor, do tė zhvillohet sot nė ora 10.00-12.00 nė hollin e Kuvendit tė Shqipėrisė, ku Familja Mbretėrore dhe tė afėrmit e saj do tė presin ngushėllime.

Nė ora 10:00, arkivoli me trupin e pajetė tė Leka Zogut do vendoset nė oborrin e Kuvendit, ku pėrfaqėsuesit e feve Islame, Ortodokse, Katolike dhe Bektashiane do tė bėjnė lutje pėr shpirtin e tij. Pas lutjeve do tė ketė njė fjalim lamtumire dhe nderimet ushtarake ceremoniale nga Garda e Republikės.

Pas homazheve, me uniformėn e vet ushtarake, siē e la amanet, Leka Zogu do tė prehet nė Varrezat e Sharrės, pranė eshtrave tė sė ėmės, mbretėreshės Geraldinė dhe bashkėshortes sė tij, Suzanė, e cila ndėrroi jetė nė vitin 2006.

Kryeministri Sali Berisha e shpalli tė shtunėn, 3 dhjetor, ditė zie kombėtare, pėr tė nderuar e tė birit tė mbretit Zog, Leka.

Sot tė gjithė flamujt kombėtarė do tė jenė tė ulur nė gjysmė shtizė dhe nė mesditė do tė mbahet njė minutė heshtje, nė rrugė e kudo qoftė, sikundėr parashikon edhe Protokolli i Shtetit pėr Ditėn e Zisė Kombėtare, ndėrsa RTVSH do tė transmetojė muzikė funebre.

Qeveria ka ngritur Komisionin Shtetėror, tė kryesuar nga zėvendėskryeministri Edmond Haxhinasto, dhe tė pėrbėrė nga Aldo Bumēi, ministėr i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve; Arben Imami, ministėr i Mbrojtjes; si dhe njė pėrfaqėsues i Oborrit Mbretėror Shqiptar; njė pėrfaqėsues i Protokollit tė Shtetit; dhe njė pėrfaqėsues i protokollit tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė.

Ceremonia zyrtare e homazheve pėr tė nderuar Leka Zogun do tė zhvillohet nė hollin e Kuvendit tė Shqipėrisė, ndėrkohė qė i tėrė ceremoniali do tė pėrballohet nga fondet e buxhetit tė vitit 2011 pėr MPJ-nė.

Ndėrkohė Policia e Tiranės, ka njoftuar se ka marrė masat e nevojshme lidhur me ceremoninė mortore Leka Zogut.

Ne deklaratė thuhet se "nga shėrbimet e Njėsisė Rajonale tė Policisė Rrugore mė datė 3 Dhjetor, ora 08.00 deri nė orėn 13.00, do merren masat pėr bllokimin e trafikut dhe moslejimin e parkimit te mjeteve nė segmentin rrugor pėrgjatė rrugės "Xhorxh W. Bush" nga sheshi "Sulejman Pasha" deri te Bulevardi "Zhan D’Ark", Ura e rrugės sė Elbasanit".

Sipas policisė, e cila i referohet njė shkrese tė Drejtorisė sė Protokollit tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme, bėhet e ditur se mė 3 Dhjetor 2011, ora 10.00- 12.00, organizohen homazhe nė hollin qėndror tė Kuvendit tė Shqipėrisė dhe zhvillohet ceremonia mortore pėr vdekjen e Leka Zogut dhe me pas trupi i tij do tė pėrcillet pėr nė banesėn e fundit, duke u nisur nga Kuvendi i Shqiperisė- Bulevardi "Zhan D’Ark" - Bulevardi "Dėshmoret e Kombit"- Sheshi “Skenderbej"- Rruga e Kavajės- Varrezat e Sharrės.

Pėr ceremoninė e sotme zyrtare kanė konfirmuar praninė e tyre LT Prici Paul i Rumanisė, sė bashku me Princeshėn, Baroni Rafael Henri Estramant, si dhe pėrfaqėsues nga Unioni Monarkist Italian.

Familja Zogu ka marrė me mijėra telegrame ngushėllimi, ndėr tė cilėt ato tė Madhėrisė sė Tij Juan Carlos, mbret i Spanjės dhe tė Familjes Mbretėrore Britanike, si dhe njė telefonatė nga Familja Mbretėrore Belge.

Pardje dhe dje, gjatė homazheve me rastin e ndarjes nga kjo jete tė Leka Zogut, shprehėn ngushėllimet e tyre mijėra qytetarė dhe personalitete tė jetės shoqėrore dhe politike nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Ēamėria, Mali i Zi, por edhe nga Evropa dhe Amerika.

Gjatė ditės sė djeshme shprehėn ngushėllimet e tyre Presidenti i Republikes, Bamir Topi, Kryetarja e Kuvendit tė Shqipėrisė, Jozefina Topalli, ministrat Bujar Nishani, Genc Pollo, Aldo Bumēi, Fatmir Mediu, Ridvan Bode, Eduart Halimi, zv/ministrja e Punėve tė Jashtme, Edit Harxhi, etj. Kryeministri i shprehu ngushėllimet njė ditė mė parė.

Po ashtu ngushėllimet e tyre paraqitėn edhe kryetari i Komunitetit Mysliman tė Shqipėrisė, Selim Muēa; zotėrinjtė Fatos Nano, Ilir Meta, Neritan Ceka; Kryetari i Kėshillit tė Qarkut Tiranė, Tasim Mema; Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit Hysni Burgaj si dhe mjaft personalitete tė tjera.

Lexo edhe: Ndėrron jetė Leka Zogu

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

03.12.2011 - http://www.botasot.info/def.php?gjuha=0&category=97&id=146165

Berisha: Mbreti Leka Zogu i Parė, mbėshtetės i lirisė sė shqiptarėve

Shqiptarėt tė bashkuar nė dhembjen dhe zinė pėr humbjen e Mbretit Leka I

Parlamenti ka rivendosur njė tė drejtė historike nė Protokollin Shtetėror dinjitoz, siē i pėrket Familjes Mbretėrore

 

"Shqiptarėt, nė tė katėr anėt kudo qė jetojnė, janė tė bashkuar nė dhembjen dhe zinė pėr humbjen e Mbretit Leka I. Kėtė bashkim e kanė tė bazuar nė kontributet historike tė Tij, tė Mbretit Zog, Mbretėreshės Geraldinė, tė Familjes Mbretėrore". Kryeministri Berisha, i shoqėruar nga bashkėshortja e tij, Liri Berisha, zhvilloi dje pasdite njė vizitė ngushėllimi nė familjen e Leka Zogu I, i cili u nda nga jeta njė ditė mė parė nė moshėn 72-vjeēare. Kryeministri Berisha i shprehu ngushėllime Princit Leka dhe familjarėve pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut I, njė humbje e madhe kjo pėr mbarė kombin shqiptar dhe Shqipėrinė. Duke shprehur nderimin e tij tė thellė pėr veprėn e Leka Zogut I, Kryeministri Berisha la dhe njė shėnim nė librin e ngushėllimeve tė ēelur me kėtė rast.

Kryeministri Berisha zhvilloi njė vizitė ngushėllimi nė familjen e Mbretit Leka Zogu tė Parė dhe la njė shėnim nė librin e ngushėllimeve tė ēelur me kėtė rast.

"Dua t'i shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta Princit Leka dhe Familjes Mbretėrore pėr humbjen e Mbretit Leka Zogu I, njė humbje e madhe kjo pėr mbarė kombin shqiptar dhe Shqipėrinė", tha Berisha. Ai u shpreh se Mbreti Leka I u largua nga vendi i tij dy ditė pas lindjes, por pėrfaqėson njė jetė tė tėrė atdhedashurie tė pakufishme, pėrkushtimi tė jashtėzakonshėm, mbrojtje tė pamposhtur tė lirisė sė shqiptarėve, mbėshtetje tė madhe tė shqiptarėve nė Kosovė nė pėrpjekjet e tyre pėr liri kombėtare, mbėshtetje tė madhe tė shqiptarėve nė Shqipėri nė pėrpjekjet e tyre pėr t'u ēliruar nga zgjedha e regjimit mė barbar qė vendi ka njohur nė tėrė historinė e tij. Gjithashtu, Kryeministri tha se ėshtė njė nderim pėr kontributin e madh, historik, tė Mbretit Zog, burrit qė bėri pavarėsinė e Shqipėrisė tė jetojė, shtetarit qė mė shumė se kushdo tjetėr kontribuoi nė ndėrtimin e shtetit shqiptar, Mbretit qė u largua nga Shqipėria pasi ajo ishte pėrcaktuar si viktimė e parė e agresionit nazifashist nė Evropė, por qė vazhdoi me vendosmėri tė madhe luftėn pėr ēlirimin e Shqipėrisė. Berisha tha se pėrpjekjet e legalistėve, qėndresa e tyre qė nė orėt e para tė pushtimit deri nė ditėn e fundit tė ēlirimit tė vendit janė njė faqe e ndritur atdhetarie, heroizmi dhe qėndrese. "Paslufte nė Shqipėri ndodhi ndryshe nga vendet e tjera qė dolėn nga pushtimi barbar nazifashist, tė cilat kurorat i rikthyen ose shpallėn referendume nė mėnyrė qė populli tė shprehej. Nė mėnyrėn mė arbitrare, njė kongres ndaloi monarkun e shqiptarėve tė kthehej nė vendin e Tij, gjė e cila zgjati, siē dihet, gjatė gjithė jetės sė Tij dhe Mbreti vdiq nė Paris nė vitin '61. Mė vonė, njė referendum u bė dhe shqiptarėt janė dėshmitarė, se ata shprehėn masivisht qėndrimin e tyre nė respekt tė Mbretit Leka i Parė dhe nė favor tė tij, por, siē dihet, ai referendum u mbajt nė kushte tė njė rebelimi tė egėr komunist. Dhe e vėrteta ėshtė se askush nuk mund tė thotė kurrė se rezultati ishte ai qė u shpall. Kjo ēėshtje nuk ėshtė e mbyllur. Unė i them tė vėrtetat ashtu siē janė, nuk mund tė them gjė tjetėr. Unė i them tė vėrtetat ashtu siē i perceptoj dhe siē kanė ndodhur. Kjo ėshtė detyra ime", tha Kryeministri ndėr tė tjera. I pyetur mbi heshtjen e opozitėn pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut, Kryeministri tha se: "Unė nuk dua t'i jap asnjė karakter partiak. Ai ligj, i cili i ka dhėnė dhe ka njohur statusin e Familjes Mbretėrore ėshtė votuar nė Parlament nga deputetė tė tė gjitha forcave politike. Kjo ėshtė e vėrteta. Pėr tė gjithė ata, tė cilėt kanė votuar atė ligj dhe shqiptarėt nė tėrėsi e kanė shumė tė qartė qė Familjet Mbretėrore pėrbėhen nga Mbretėrit, Mbretėreshat, Princėrit, Princeshat, e kėshtu me radhė. Kjo ėshtė e vėrtetė pėr Familjen Mbretėrore shqiptare dhe Parlamenti ka rivendosur njė tė drejtė historike, duke pėrcaktuar me shumė tė drejtė Protokollin Shtetėror dinjitoz, siē i pėrket Familjes Mbretėrore. Nuk duhet tė merremi me copėza tė shkėputura, sepse kudo ka individė pro e kundėr dhe kjo ėshtė normale".

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.botasot.info/def.php?gjuha=0&category=97&id=146294

03.12.2011

Topalli vizitė ngushėllimi nė Familjen Mbretėrore

Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli zhvilloi dje njė vizitė ngushėllimi nė familjen e Mbretit Leka Zogu I, i cili u nda nga jeta nė moshėn 72 vjeēare. Duke i shprehur ngushėllimet Princit Leka dhe familjarėve pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut I, Kryetarja e Kuvendit vlerėsoi figurėn e Leka Zogu I si njė atdhetar tė menēur dhe me humbjen e Tij, shqiptarėt kudo humbėn njė figurė tė rėndėsishme tė historisė sė tyre politike, njė figurė qė tashmė ka vendin e vet tė nderuar nė kujtesėn kombėtare. Kryeparlamentarja Topalli la dhe njė shėnim nė librin e ngushėllimeve tė ēelur me kėtė rast. "Pėrmes njė Shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta dhe mė tė thella pėr humbjen e Mbretit Zog. Nė tė njėjtėn kohė dua tė shfrytėzoj kėtė moment si njė moment reflektimi.

E para, ėshtė njė moment, nė tė cilin ne duhet tė rikthehemi dhe tė nderojmė historinė tonė, historinė e pjesės sė mbretėrisė qė ėshtė njė ndėr momentet e jashtėzakonshme tė pėrpjekjeve tė njė lideri sepse Mbreti Zog i ishte njė lider i jashtėzakonshėm, qė bėri pėrpjekje dhe i'a arriti qė tė vendosė bazat e ndėrtimit te shtetit shqiptar. E dyta, e shoh nė planin politik. Ėshtė njė moment qė nė duhet tė kėrkojmė tė falur pėr tė gjitha sulmet dhe urrejtjen qė u injektua gjatė 50 viteve tė komunizmit ndaj Mbretit Zog dhe ndaj gjithė familjes mbretėrore. Shoqėria jonė i'a ka borxh qė t'i kėrkojė tė falur pėr njė sjellje tė tillė, tė mbushur me mllef dhe urrejtje ndaj kėsaj familjeje" tha Kryetarja e Kuvendit. po ashtu ajo theksoi se Leka i Parė u largua nga ky vend kur ishte vetėm 24 orėsh dhe ka kėrkuar gjithė jetėn e vet tė kthehej kėtu sepse e donte Shqipėrinė, sepse ishte i injektuar me patriotizėm. "Mendoj se ėshtė njė moment ngushėllimi pėr familjaret, qė po nė kėtė shtėpi ku ka lindur Leka I, po kėtu ai jep lamtumirėn familjes sė tij dhe vendit tė tij. Unė mendoj se ndoshta tė gjithė bashkė nė kėtė moment duhet tė mendojmė se ēfarė tjetėr duhet tė bėjmė pėr mbretėreshėn Geraldinė, qė ėshtė si njė gur i ēmuar, qė shndėrrin nė historinė tonė. Unė besoj se duke nderuar kėtė pjesė tė historisė i bėjmė nder vetes tonė, familjes mbretėrore, por dhe kombit shqiptar nė tėrėsi" tha Topalli.

-------------------------------------------------------------------- 

http://www.mapo.al/index.php?z=lexo&category=3&id=19781&titulli=kuvendi-hap-dyert-nisin-ne-oren-10-homazhet

Kuvendi hap dyert, nisin nė orėn 10 homazhet

Pėr ceremoninė zyrtare tė ditės sė sotme kanė konfirmuar praninė e tyre Prici Paul i Rumanisė sė bashku me Princeshėn, Baroni Rafael Henri Estramant, si dhe pėrfaqėsues nga Unioni Monarkist Italian

Kuvendi i Shqipėrisė do tė hapė sot paradite dyert pėr tė kryer homazhet nė nderim tė tė ndjerit Leka Zogut I. Nė orėn 10:00, arkivoli me trupin e pajetė tė Mbretit Leka I do vendoset nė oborrin e selisė sė Parlamentit, ku 4 pėrfaqėsuesit e feve Islame, Ortodokse, Katolike dhe Bektashiane do tė bėjnė lutje pėr shpirtin e Mbretit Leka I. Pas lutjeve do tė ketė njė fjalim lamtumire dhe nderimet ushtarake ceremoniale nga Garda e Republikės.

Mė tej, kortezhi i pėrmotshėm do tė niset drejt varrezave tė Sharrės, ku trupi i pajetė i Mbretit Leka I do tė prehet pranė eshtrave tė Mbretėreshės Geraldinė dhe Mbretėreshės Suzanė. E gjithė ceremonia funebre do tė organizohet sipas Protokollit tė Shtetit, ndėrkohė qė nderimet pėr Lekėn I do tė jenė tė si ato qė rezervohen pėr kreun e shtetit. Trupi i Leka Zogut I do tė pėrcillet pėr nė banesėn e fundit nė Varrezat e Sharrės ku ka vendin e tij, pranė nėnės dhe Suzanės, i vendosur mbi shtratin e topit, ndėrsa nė arkivol si sende me vlerė do t’i futen tė gjitha medaljet qė ai ka marrė nga personalitete tė ndryshme gjatė jetės. Nė pėrputhje me pėrcaktimet e ceremonialit zyrtar, arkivoli do tė vendoset nė shtratin e topit i mbuluar me flamurin kombėtar, ndėrkohė qė ulja e arkivolit nė varr do tė shoqėrohet me 21 tė shtėna nga truproja e nderit. Pėr ceremoninė zyrtare tė ditės sė sotme kanė konfirmuar praninė e tyre LT Prici Paul i Rumanisė sė bashku me Princeshėn, Baroni Rafael Henri Estramant, si dhe pėrfaqėsues nga Unioni Monarkist Italian. Nė nderim tė tė ndjerit Leka Zogu I, qeveria ka vendosur qė e shtuna tė jetė ditė zie kombėtare, pėr kėtė arsye, nė tė gjitha institucionet, shtetėrore dhe publike, nė orėn 12:00 flamuri kombėtar do tė ulet nė gjysmė shtize dhe do tė mbahet njė minutė heshtje. Po kėshtu, gjatė zhvillimit tė ceremonialit Radio-Televizioni Publik Shqiptar do tė transmetojė muzikė funebre. Leka Zogu I ėshtė ndarė nga jeta nė moshėn 72-vjeēare, pas njė beteje disaditėshe me jetėn dhe vdekjen nė repartin e terapisė intensive pranė Pavijonit tė Neurokirurgjisė nė spitalin “Nėnė Tereza”. Leka Zogu I ka mbyllur sytė rreth orės 08:45 tė mėngjesit tė sė mėrkurės, ndėrkohė qė shkak ėshtė bėrė arresti i pėrsėritur kardiak.

Homazhet, rrugėt qė bllokohen nga ora 8:00 deri nė 13:00

Ditėn e sotme nga ora 8 e mėngjesit deri nė orėn 13.00 do tė ndalohet qarkullimi i makinave nė disa rrugė tė kryeqytetit, pėr shkak tė ceremonisė mortore tė Leka Zogut I. Policia e Tiranės nėpėrmjet njė komunikimi pėr mediat bėn me dije se pėr shkak tė homazheve qė do zhvillohen nė sallėn e seancave tė Parlamentin nė nder tė pretendentit pėr fronin mbretėror, Leka Zogut I, do tė merren masa pėr moslejimin e krijimit tė trafikut. Kėshtu, Policia Rrugore nga ora 08.00 deri nė orėn 13.00 do tė bllokojė trafikun dhe moslejimin e parkimit tė mjeteve nė segmentin rrugor pėrgjatė rrugės “Xhorxh Ė.Bush” nga sheshi “Sulejman Pasha” deri te bulevardi “Zhanė d’Ark”, ura e Rrugės sė Elbasanit. Sipas bluve, thuhet se kėto masa merren pėr tė lejuar pėrfundimin e ceremonisė mortore tė Leka Zogut I me qetėsi dhe rend tė plotė. Bazuar nė shkresėn e Drejtorisė sė Protokollit tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Shqipėrisė, datė 01.12.2011, dėrguar nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit, njoftohet se nė datėn 03 dhjetor 2011, ora 10.00–12.00, organizohen homazhe nė hollin qendror tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė dhe mė pas zhvillohet ceremonia mortore pėr vdekjen e Leka Zogut I, pėr tė pėrcjellė trupin i tij pėr nė banesėn e fundit. Ceremonia do tė mbahet konkretisht nė itinerarin: nga Kuvendi i Republikės sė Shqipėrisė – Bulevardi – Zhanė d’Ark – Bulevardi “Dėshmorėt e Kombit” – sheshi “Skėnderbej” – Rruga e Kavajės – Varrezat e Sharrės.

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.gazetadielli.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2879:lamtumire-leka-i-pare&catid=62:december-2011&Itemid=54

Lamtumirė Leka i Parė

 

Pas betimit, Leka Zogu i Dytė merr flamurin dhe kapelėn e familjes Zogu si shenjė pėr vijimin e rrugės sė tyre

Qytetarė nga tė gjitha viset shqiptare, krerėt mė tė lartė tė shtetit shqiptar, por dhe kosovar, pėrfaqėsues tė besimeve fetare, politikanė, deputetė, tė afėrmit dhe familjarėt i dhanė dje, lamtumirėn e fundit Leka Zogut tė Parė. Pėrmes nderimeve shtetėrore, Pretendenti pėr Fronin Mbretėror, Leka Zogu i Parė, u pėrcoll dje pėr nė banesėn e fundit nė varrezat e Sharrės nė kryeqytet, pranė varrit tė nėnės sė tij, Mbretėreshės Geraldinė dhe bashkėshortes Susanė. Nė ambientet e Kuvendit, ku dhe u ēelėn homazhet nė nderim tė Pretendentit pėr Fronin Mbretėror, Leka Zogu i Parė, gjatė 2 orėve homazhe ka pasur mijėra banorė qė i kanė dhėnė lamtumirėn Leka Zogut tė Parė, dhe bashkė me ta shumė figura tė politikės shqiptare. Kanė qenė tė pranishėm nė ceremoni, Kryeministri Sali Berisha dhe bashkėshortja e tij, Liri Berisha, tė cilėt i bėnė nderimin e fundit kėsaj figure. Pas pėrfundimit tė vizitės sė kortezisė sė kreut tė ekzekutivit, nė hollin e Kuvendit erdhi dhe Presidenti, Bamir Topi pėr tė zhvilluar homazhet e rastit. Kreu i LSI-sė, Ilir Meta, i shoqėruar nga bashkėshortja e tij, Monika Kryemadhi dhe ministri i Jashtėm, Edmond Haxhinasto, zhvilluan gjithashtu homazhet. Nė ambientet e Kuvendit, ku dhe u ēelėn homazhet nė nderim tė Mbretit Leka, ishte e pranishme kryeparlamentarja, Jozefina Topalli. Gjithashtu dhe kryebashkiaku i Tiranės, Lulzim Basha, i pėrcolli familjes ngushėllimet pėr ndarjen nga jeta tė Mbretit Leka Zogu I. Nuk ka munguar nė kėto homazhe dhe Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga. Ajo qė u vu re ishte mungesa e kreut tė opozitės, Edi Rama, i cili jo vetėm qė nuk mori pjesė nė kėto homazhe, por nga ana e tij nuk kemi dhe njė mesazh ngushėllimi pėr familjen. Kjo tė paktėn zyrtarisht. Si pėrfaqėsues tė kėtij kampi ishin deputeti socialist, Pandeli Majko dhe Sekretari pėr Emigracionin, Erion Veliaj. Tė shumtė ishin qytetarėt qė ndoqėn nga afėr homazhet, duke vendosur pranė trupit tė pajetė kurora me lule. Tė ardhur nga tė gjitha trevat shqiptare, qytetarėt i dhanė lamtumirėn e fundit pretendentit pėr Fronin Mbretėror, Leka Zogu i Parė. Gjithashtu, pjesėmarrės nė kėto homazhe janė deputetė tė tė dy kampeve politike, ministrat e kabinetit "Berisha", artistė, pėrfaqėsues tė medias, por dhe pėrfaqėsues tė Trupit Diplomatik tė akredituar nė Tiranėn zyrtare. I pari qė mbėrriti nė hollin e Kuvendit pėr tė zhvilluar ritualin nė kėtė ceremoni shtetėrore ishte ambasadori i OSBE-sė, Eugen Uollfarth. Siē dhe pritej nė kėtė ceremonial mori pjesė dhe ambasadori i SHBA-sė, Aleksandėr Arvizu, si dhe ambasadorja polake, Irena Tatarzinska. Familja Mbretėrore ka marrė me mijėra telegrame ngushėllimi si nga Juan Carlos, mbret i Spanjės, nga Familja Mbretėrore Britanike, si dhe njė telefonatė nga Familja Mbretėrore Belge. Nė ceremoninė e djeshme, morėn pjesė Princi Paul i Rumanisė sė bashku me Princeshėn, Baroni Rafael Henri Estramant, si dhe pėrfaqėsues nga Unioni Monarkist italian. Po ashtu, homazhe nė nderim tė Pretendentit pėr Fronin Mbretėror, Leka Zogu i Parė, janė kryer dhe nga pėrfaqėsuesit e 4 komuniteteve fetare nė Shqipėri, tė cilėt i kanė dhėnė dhe nderimet e fundit fetare.

Princi Leka betohet: Do tė jem nė shėrbim tė kombit dhe atdheut

I biri i pretendentit tė Fronit Mbretėror, Leka Zogu i Dytė, u betua se do tė ndjekė rrugėn e tė atit nė shėrbim tė kombit dhe atdheut. "Betohem se do tė ndjek rrugėn e Mbretit Leka dhe do tė jem nė shėrbim tė kombit dhe atdheut", u shpreh Leka Zogu II. Pas betimit, Leka Zogu i II-tė ka marrė flamurin dhe kapelėn e familjes Zogu, si shenjė pėr vijimin e rrugės sė tyre. Ndėrsa, Skėnder Zogu, kushėri i parė i Leka Zogut I, gjatė ceremonisė sė varrimit tė pretendentit tė Fronit Mbretėror tha se, "Leka Zogu I do tė mbetet ushtar i atdheut, ky ushtar dha jetėn pėr kombin, Kosovėn, Ēamėrinė, Preshevėn, Malin e Zi dhe shqiptarėt kudo nė botė". Skėnder Zogu nė fjalėn e tij, duke falėnderuar personalitetet e larta tė vendit, forcat e armatosura tė Republikės sė Shqipėrisė, administratėn shtetėrore, u shpreh se, "nderi qė i keni bėrė familjes mbretėrore ėshtė njė nder kombėtar, qė nuk do ta harrojmė kurrė dhe historia do ta mbajė mend gjithmonė". Pranė arkivolit tė Leka Zogut tė I nderuan dhe i dhanė lamtumirėn edhe komandanti pėr ēėshtjet e mbretit, Hyllė Spahia, dhe pėrfaqėsuesi i ushtarėve tė Mbretėrisė Shqiptare, Shihat Shehu. Pretendenti i Fronit Mbretėror Leka Zogu I u nda nga jeta, nė moshėn 72-vjeēare, pas njė arresti kardiak. NMT Leka Zogu i Parė qėndroi i shtruar prej datės 15 nėntor nė reanimacionin e Neurokirurgjisė, nė Spitalin Nr.5 nė Qendrėn Spitalore Universitare nė Tiranė, pasi pėsoi njė fibrilacion arterial, formė e aritmisė, ai vuante prej kohėsh nga shqetėsime tė rėnda nė zemėr e mushkėri. Pretendenti i Fronit bėri njė pėrpjekje tė parė pėr tė ringjallur dhe ushqyer idenė e monarkisė nė fillim tė viteve '90. Pas njė jete tė gjatė nė mėrgim, i larguar nga vendi kur kishte vetėm dy ditė jetė, nė prill tė 1939, ai shkeli pėr herė tė parė nė Tiranė nė nėntor tė 1993, me njė vizitė tė papritur, kur u ul nė Aeroportin e Rinasit me njė avion privat. Por, sėrish qėndrimi do tė ishte shumė i shkurtėr, as 24 orė, pasi u detyrua nga autoritetet e atėhershme tė largohej, pasi pasaporta e tij mbretėrore nuk i njihej zyrtarisht. Ai do tė rikthehej nė prill tė 1997. Nė ato momente, ju afrua shumė pranė realizimit tė ėndrrės sė monarkisė, kur nė zgjedhjet e qershorit tė atij viti tė trazuar mori njė mbėshtetje tė madhe. Zyrtarisht, referendumi pėr monarkinė mori mbi 33 pėrqind, por ai dhe mbėshtetėsit e tij pretenduan pėr manipulim tė rezultatit. Rikthimi i tij pėrfundimtar, sė bashku me familjen pėr tė jetuar nė Shqipėri do tė bėhej nė qershor tė vitit 2002.

Njė figurė historike e shtetit shqiptar

E vendosur me vendim tė Kėshillit tė Ministrave, dita e djeshme ishte ditė zie kombėtare nė nderim tė figurės sė Pretendentit pėr Fronin Mbretėror Leka Zogu I, homazhet e tė cilit nisėn nė orėn 10:00 dhe pėrfunduan nė rreth orės 12:00 nė mjediset e sallės sė seancave plenare tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė. Pėrcjellja pėr nė banesėn e fundit tė NMT Leka I pėrfshiu nderimet mė tė larta qė parashikohen nė Protokollin e Shtetit. Gjithashtu, nė tė gjitha institucionet, shtetėrore dhe publike, flamuri kombėtar u ul nė gjysmė shtizė, ndėrsa nė orėn 12:00 u mbajt njė minutė heshtje nė nder tė NMT, Leka Zogu I. Radio Televizioni Publik Shqiptar, gjatė zhvillimit tė ceremonialit, transmetoi muzikė funebre. Nė homazhe morėn pjesė personalitete tė larta tė shtetit, ambasadorė tė Trupit Diplomatik nė Tiranė, pėrfaqėsues tė oborreve monarkike nė Europė dhe mė gjerė, miq tė familjes sė Mbretit Zog, shqiptarė nga Shqipėria dhe diaspora. Pėr pėrgatitjen e ceremonisė sė homazheve dhe varrimit nė varrezat e Sharrės, Kėshilli i Ministrave ngriti Komisionin Ndėrministror, i cili mori pėrsipėr edhe shpenzimet e varrimit dhe tė ceremonialit. Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha, mbajti njė fjalim tė shkurtėr nė nder tė Mbretit Leka Zogu i Parė. Pėrpara se kortezhi me trupin e pajetė tė Leka Zogut I, tė niste udhėn drejt banesės sė fundit pėr kėtė figurė, kryebashkiaku Basha dha vlerėsimet e tij. Kėshtu, nė kėtė mesazh, Basha e cilėsoi Leka Zogun si "Njė figurė historike e shtetit shqiptar". Sipas tij, pėr shkak tė vlerave tė kėsaj familje, kurora Mbretėrore s'ju dorėzua askujt. "Leka Zogu I ishte kontribut pėr Kosovėn dhe njė mbėshtetės i interesave kombėtare", vuri nė dukje Basha, gjatė fjalės sė tij. Mė pas, trupi i Leka Zogut tė Parė u pėrcoll pėr nė banesėn e fundit. Kortezhi kaloi nga Kuvendi i Republikės sė Shqipėrisė - Bulevardi - Zhan D'Ark, - Bulevardi Dėshmorėt e Kombit" - Sheshi "Skėnderbej" - Rruga e Kavajės - Varrezat e Sharrės. Rreth orės 13:30 kortezhi i makinave pėr varrimin e Leka Zogut tė parė mbėrriti nė varrezat e Sharrės.

Kuvendi: Ndjesė pėr urrejtjen qė diktatura mbolli ndaj Mbretit Zog

Ceremonia e homazheve, e mbajtur dje nė hollin hyrės tė sallės sė seancave plenare, u bė nė shenjė nderimi pėr historinė e mbretėrisė, si pjesė e historisė shqiptare. Mbreti Ahmet Zogu dha njė kontribut fondamental nė ndėrtimin e shtetit shqiptar nė rrethana tė vėshtira, tė komplikuara tė asaj periudhe historike pėr kombin tonė. Kjo ceremoni u zhvillua jo vetėm nė nderim tė asaj pjese tė historisė sė Shqipėrisė, por edhe si ndjesė pėr gjithė urrejtjen qė diktatura mbolli gjatė gjysmė shekulli, ndaj Mbretit Ahmet Zogu dhe familjes mbretėrore. Kryetarja e Kuvendit shpreh besimin se, instancat pėrkatėse do tė bėjnė tė mundur nė 100-vjetorin e Pavarėsisė, kthimin e eshtrave tė Mbretit Ahmet Zogu nė atdheun e tij. Ėshtė detyrė e ēdo kombi tė njohė dhe tė nderojė historinė e vet.
Ndėrkaq, mė 5 prill 1957, me rastin e 18-vjetorit tė lindjes, nė prani tė personaliteteve mė tė njohura tė botės shqiptare nė emigracion dhe tė miqve tė huaj nga mė tė shquarit, Mbreti Zog, pasi e dekoroi personalisht me Kolanin e Shqipėrisė, e shpalli solemnisht Princin Leka i Parė "Trashėgimtar tė Kurorės Mbretėrore Shqiptare".
Mė 15 prill 1961, nė ceremoninė speciale tė organizuar nė Hotelin "Bristol" tė Parisit, nė prani tė ish-deputetėve tė Parlamentit tė Mbretėrisė Shqiptare, si dhe tė 70 delegatėve tė pėrzgjedhur nga e gjithė mėrgata, Asambleja Provizore e mbledhur zyrtarisht, nė bazė tė artikujve 51 dhe 55 tė Statutit Themeltar tė Mbretėrisė Shqiptare, e shpalli dhe e kurorėzoi unanimisht Princin Leka si "Mbret i Shqiptarėve". Pas kėsaj, nė pėrputhje me nenin 56 tė Statutit, Sovrani i ri bėri betimin formal kushtetues si Mbret i Shqiptarėve.

U prehtė i qetė nė tokėn arbėrore

Nga Lulzim BASHA

Vijmė kėtu pėr t'u ndarė pėrgjithmonė me njė Princ shqiptar, Leka Zogu. Njė Princ qė lindi 2 ditė pėrpara se sa avionėt e njė fuqie tė madhe fashiste, tė nxinin qiellin e shqiptarėve dhe tė ndėrprisnin brutalisht njė dinasti mbretėrore arbėrore, qė kish emblemė, shpatė dhe shqytė, kryeprincin e shqiptarėve, Gjergj Kastriot Skėnderbeun.
Leka Zogu mbarti kėsisoj nė jetėn e tij njė amanet tė madh kombėtar, tė mbronte dhe tė ishte i denjė pėr emblemėn e Kastriotėve dhe tė nderonte e tė luftonte pėr kujtimin dhe veprėn e Atit tė tij, Ahmet Zogut, Mbret i Shqiptarėve.
Mbreti Zog ėshtė tashmė njė figurė historike e gdhendur thellė nė aktet dhe politikėn shtetformuese tė Shqipėrisė. Asokohe Shqipėria ishte dhe shumėkush nga jomiqtė e Shqipėrisė, do tė donte tė ishte njė vend i pėrēarė dhe pa Zot. Njė vend pa ligje dhe pa shtet. Njė tokė e pėrēarjes, vėllavrasjes dhe anarkisė permanente.
Aktet shtetformuese tė Mbretit Zog ngritėn nga themeli njė shtet qė funksiononte, ndonėse nė hapat e tij tė para. Vendimet e mosnėnshtrimit dhe refuzimi i dinastisė sė re arbėrore, pėr tė mos mbijetuar nėpėrmjet shndėrrimit nė kuislingė, e shkėput me dinjitet kėtė familje patriote, nga shumė dinasti tė tjera tė rajonit tonė, tė cilat dilemėn e shtruar nga Lufta e Dytė Botėrore, e zgjidhėn nė krahun e mė tė fortit tė kohės. Kurorėn e Shqipėrisė Familja Mbretėrore shqiptare, nuk ja dha askujt.
Familja Mbretėrore, nuk pranoi dhe nuk u bė kurrė vasale e ndonjė Perandorie tjetėr, ashtu sikundėr shumė familje mbretėrore bashkėkohėse u bėnė. As Ahmet Zogu dhe as Leka Zogu, nuk negociuan kurrė, mbas prillit tė vitit 1939 Kurorėn Mbretėrore, duke e konsideruar atė njė kurorė tė shqiptarėve, tė kombit shqiptar.
Kjo ėshtė njė barrė e madhe dhe historike, tė cilėn Leka Zogu, me trupin e tė cilit ne ndahemi. E kreu me nder. Pėrgjatė njė jete tė tėrė emigracioni tė detyruar nga diktatura komuniste, atė e bir, ngado nė botė, mbartnin me vete njė copė tė Shqipėrisė, njė flamur, njė ide kombėtare dhe njė emblemė tė legjendės sė Kastriotėve.
Pėrkushtimi i Leka Zogut, pėr demokracinė nė Shqipėri, pėr rezistencėn kundėr diktaturės shfytyruese qė shqiptarėt pėrjetonin, nuk ndahej asnjė ēast, nga vėmendja e jashtėzakonshme pėr fatin e Kosovės. Kosova e shtypur dhe e masakruar, Kosova e martirizuar qė pėrjetonte dhunė dhe shfarosje, ishte njė fushėbetejė qė Princi Leka, e ka zhvilluar me pathos atdhetar tė veēantė.
Qėndrimet e tij, sipas rangut tė Familjes Mbretėrore, ishin tė pranishme nė shumė kanceleri, nė shumė familje mbretėrore tė mbarė botės, duke u shndėrruar nė njė zė tė ndritshėm nė vijėn e parė tė njė beteje pėr interesa tė larta kombėtare.
Prandaj jemi mbledhur kėtu. Jo pėr tė vajtuar, ndonėse zemrat i kemi plot pezm, jo tė ligėshtuar ndonėse ndarja e tij e parakohshme na ka helmuar thellė. Por pėr tė nderuar plot mirėnjohje historike dhe krenari kombėtare veprėn e Leka Zogut, bir i Ahmet Zogut, Mbret i Shqiptarėve. U prehtė i qetė nė tokėn arbėrore. I paharruar qoftė kujtimi i tij.

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=66211&IDCategoria=2706

Lajme

03 Dhjetor 2011 - 13:16

Lamtumira, princ Leka:
"Nė gjurmėt e babait" FOTO
Berisha nuk firmosi kthimin

Description : http://www.shqiptarja.com/foto/45452.jpg

Tė tjera rreth shkrimit

Description : http://www.shqiptarja.com/images/img/ico_lajm.gifFOTO

Description : http://www.shqiptarja.com/images/img/ico_lajm.gifBerisha nuk firmosi kthimin

Description : http://www.shqiptarja.com/images/img/ico_lajm.gifMediat e huaja: Shqipėria parlamentare Nderon pretendentin pėr fron

Description : http://www.shqiptarja.com/images/img/ico_lajm.gifKuvendi: Ndjesė pėr urrejtjen e diktaturės ndaj familjes mbretėrore

Nė Tiranė u mbajt sot ceremonia shtetėrore funebėr nė nder tė pretedentit tė fronit mbretėror Leka Zogu I. Nė sallėn e seancave plenare nė Kuvendin e Shqipėrisė janė zhvilluar homazhet, sikundėr ishte pėrcaktuar edhe me njė vendim tė posaēėm tė Qeverisė shqiptare. Kėsisoj, Leka Zogut i janė bėrė tė gjitha nderimet si tė njė funksionari tė lartė shtetėror.

Trupi i pajetė i Leka Zogut I u vendos nė sallėn e kuvendit ku pėr mė shumė se 2 orė u zhvilluan homazhet nė nder tė tij.

Nė oborrin e Kuvendit rreth orės 10.00 ka mbėrrritur princi Leka Zogu II, i shoqėruar nga e fejuara e tij Elia Zaharia dhe pėrfaqėsues tė oborrit mbretėror, tė cilėt kanė pritur ngushėllimet e rastit. Nė homazhe morėn pjesė presidenti Topi, kryeministri Berisha, kryetarja e Kuvendit Topalli, deputetė, diplomatė tė huaj tė akredituar nė vendin tonė. Ka marrė pjesė edhe presidentja e Kosovės Atifete Jahjaga. Vendi ėshtė nė zi kombėtare dhe flamujt janė ulur nė gjysėm shtizė.

Nė orėn 12.00 arkivoli me trupin e pajetė tė ish pretendentit pėr fronin mbretėror ėshtė vendosur nė oborrin e Kuvendit, ku ka vijuar ceremonia funebėr shtetėrore pėr t'u nisur mė pas drejt varrezave tė Sharrės.

DREJTUESIT FETARĖ LUTJE PĖR LEKA ZOGU-N I
Pasi ka dalė nga godina e Kuvendit tė Shqipėrisė, arkivoli me trupin e Leka Zogut ėshtė vendosur nė oborrin e Kuvendit ku kryetari i Komunitetit Myslim Shqiptar, Selim Muēa ka drejtuar lutjen pėr shpirtin e ish pretendentit pėr fronin mbretėror.
Tė njėjtėn gjė ka bėrė edhe pėrfaqėsuesi i Kishės Katolike, i cili ka lexuar pjesė nga Bibla e Shenjtė.
Pėrfaqėsuesi i lartė i Kryegjyshatės Botėrore tė Bektashinjve tha se: Besimtarėt nuk vdesin, por ndėrrojnė vendin, nga e pėrkohshmja nė tė pėrhershmen.”


PĖFUNDOJNĖ HOMAZHET, BASHA FJALIM LAMTUMIRE
Kryebashkiaku Basha ka mbajtur fjalimin e lamtumirės, duke e cilėsuar ish pretendentin pėr fronin mbretėror si mbrojtėsin mė tė mirė tė idealit shqiptar.
“Leka Zogu pėrgjatė njė jete tė tėrė nė mėrgim tė detyruar pėr shkak tė diktaturės komuniste, nuk e ndau asnjėherė vėmendjen nga ēėshtja e Kosovės.
Prania e tij u ndie nė shumė familje mbretėrore nė mbarė botėn pėr tė ngritur zėrin.
Ndarja e tij e parakohshme na ka lėnduar thellė.
Leka Zogu ėshtė i biri I Ahmet Zogut, mbret i shqiptarėve”, tha Basha.

KORTEZHI NISET DREJT VARREZAVE
Nėn muzikėn funebėr tė bandės frymore tė Gardės sė Republikės, kortezhi mortor me arkivolin e Leka Zogut I ėshtė nisur drejt varrezave tė Sharrės, ku do tė prehet trupi i tij.
Trupi u shoqėrua nga personalitetet mė tė larta tė vendit, presidenti, kryeministri, kryetarja e Kuvendit, diplomatė tė huaj si dhe mjaft qytetarė e mbėshtetės sė figurės sė ish pretendentit pėr fronin mbretėror.

BETIMI I PRINC LEKĖS: UNĖ, NĖ GJURMĖT E BABAIT

Princ Leka Zogu II, pinjolli i fundit i mbetur nga familja e mbretit tė dikurshėm Ahmet Zogu ėshtė betuar pėrpara arkivolit tė tė atit.
“Do tė ndjek rrugėn e gjyshit dhe babait tim nė shėrbim tė kombit dhe tė atdheut”, tha ai gjatė ceremonisė nė varrezat e Sharrės.

LAMTUMIRA PĖR LEKA ZOGUN-N
Trupi i pajetė i ish pretendenti pėr fronin mbretėror, Leka Zogu I ėshtė pėrcjellė pėr nė banesėn e tij tė fundit.
Ceremonia mortore ka pėrfunduar nė varrezat publike tė Sharrės, nė periferi tė Tiranės.
Sikundėr e kėrkon edhe protokolli shtetėror pėr nder tė Leka Zogut janė shkrepur dy tė shtėna armėsh nga Garda e Republikės.

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.shqiptarja.com/news.php?IDCategoria=2706&IDNotizia=66259

03 Dhjetor 2011 - 12:03

Mediat e huaja: Shqipėria parlamentare
Nderon pretendentin pėr fron

Description : http://www.shqiptarja.com/foto/45440_3.jpg

Mediat ndėrkombėtare kanė komentuar sot homazhet qė po mbahen nė Shqipėri pėr nder tė pretendentit tė fronin mbretėror.
“Megjithėse ėshtė Republikė Parlamentare, Shqipėria po nderon me ceremoni shtetėrore nė Parlament, pretendentin pėr fronin mbretėror, i cili ėshtė vetėquajtur, Leka Zogu i Parė”, shkruan AFP.


Ndėrsa, televizioni amerikan ABC NEWS raporton se Shqipėria poi bėn nderimet mbretit jo nė detyrė, Leka Zogu I, babai i tė cilit drejtoi Shqipėrinė pėr 11 vjet, pėrpara luftės sė dytė botėrore.

 

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.shqiptarja.com/news.php?IDCategoria=2706&IDNotizia=66282

03 Dhjetor 2011 - 16:23

Kuvendi: Ndjesė pėr urrejtjen
e diktaturės ndaj familjes mbretėrore

Description : http://www.shqiptarja.com/foto/45461.jpg

Kuvendi i Shqipėrisė ka nxjerrė njė deklaratė ku shpjegon vėnine nė dispozicion tė ambjenteve pėr funeralin e pretendentit pėr fron, Leka Zogu I.

“Ceremonia e homazheve, e mbajtur sot nė hollin hyrės tė sallės sė seancave plenare, u bė nė shenjė nderimi pėr historinė e mbretėrisė, si pjesė e historisė shqiptare. Mbreti Ahmet Zogu dha njė kontribut fondamental nė ndėrtimin e shtetit shqiptar nė rrethana tė vėshtira, tė kompikuara tė asaj periudhe historike pėr kombin tonė.


Kjo ceremoni u zhvillua jo vetėm nė nderim tė asaj pjese tė historisė sė Shqipėrisė, por edhe si ndjesė pėr gjithė urrejtjen qė diktatura mbolli gjatė gjysėm shekulli, ndaj Mbretit Ahmet Zogu dhe familjes mbretėrore.

Kryetarja e Kuvendit shpreh besimin se instancat pėrkatėse do bėjnė tė mundur nė 100 vjetorin e Pavarėsisė, kthimin e eshtrave tė Mbretit Ahmet Zogu nė atdheun e tij.

Ėshtė detyrė e ēdo kombi tė njohė dhe tė nderojė historinė e vet” thuhet nė deklaratė

-------------------------------------------------------------------- 

http://www.shqiptarja.com/shq_lajm.php?IDNotizia=66235&IDCategoria=2706

Lajme Arben Rrozhani

03 Dhjetor 2011 - 09:32

Familja Mbretėrore: Berisha
nuk firmosi kthimin nė atdhe

Description : http://www.shqiptarja.com/foto/45308_2.jpg

Sali Berisha, Fatos Nano apo Ilir Meta nuk ishin nė mesin e atyre deputetėve tė parlamentit shqiptar, qė firmosėn ftesėn e legjislativit tė Republikės Parlamentare tė Shqipėrisė, nė vitin 2002, qė familja mbretėrore tė kthehej nė atdhe.

Nė njė dokument qė e ruan edhe Oborri Mbretėror dhe qė mund tė shihet nė linkun (albania.dyndns.org/Lek%20bio/petition76depute.htm), tre "tė mėdhenjtė" e politikės shqiptare nė dy dekadat e fundit, nuk kanė nėnshkruar pėr kthimin e familjes mbretėrore nė atdhe, pas gati gjashtė dekadash ekzili nėpėr botė.

Leka Zogu pėr herė tė fundit kishte ardhur nė Shqipėri nė vitin 1997 pėr tė marrė pjesė pjesė nė Referendumin e organizuar pėr formėn e regjimit mė 29 qershor 1997 dhe me 11 korrik 1997 ishte larguar nga Shqipėria. Ai u rikthye pėr tė jetuar dhe ndėrruar jetė nė Shqipėri mė 28 qershor 2002, pas njė ftese qė Kuvendi i Shqipėrisė I bėri zyrtarisht familjes mbretėrore. Ndėr 76 deputetėt e Kuvendit shqiptar ka demokratė, socialiste apo legalistė, por nė mesin e tyre nuk janė ata qė po kėrkojnė sot rivlerėsimin e figurės sė Leka Zogut, ēėshtjen e referendumit, apo tė formės sė rregjimit.

Nė ftesėn e deputetėve tė Kuvendit Shqiptar pėr rikthimin e Familjes Mbretėrore Shqiptare nė Atdhe thuhet se: Ne, njė grup deputetėsh tė Kuvendit Shqiptar, tė mbėshtetur nė respektin qė kemi pėr Historinė e Shtetit Shqiptar e vazhdimėsinė e tij juridike, si dhe nė zhvillimet e sotme demokratike, paraqesim kėrkesen tonė qė Nėna Mbretėreshė Geraldina dhe Familja Mbretėrore Shqiptare tė vijnė e tė jetojnė pėrgjithmonė nė Shqipėri.

Nėna Mbretėreshė Geraldina dhe Familja Mbretėrore e kanė shprehur
publikisht prej kohėshdėshirėn pėr tė ardhur e jetuar pėrgjithmonė nė Shqipėri. Ne, deputetėt qė bėjmė kėtė kėrkesė, tė nisur nga jeta e vėshtirė por dinjitoze nė mėrgimin e gjatė, e vlerėsojme dėshirėn e tyre si shprehje tė dashurisė sė sinqertė pėr Shqipėrinė dhe Kombin Shqiptar.

Ne e ndjejmė si detyrim moral pėr tė ofruar ftesėn tonė qė Nėna Mbretėreshė Geraldina dhe Familja Mbretėrore tė vijnė sa mė parė nė Shqipėri. Nė kėtė mėnyrė mendojmė se I jepet fund mėrgimit tė tyre tė padrejtė 63-vjeēar. Besojmė se kėrkesa jonė do tė gjejė mirėkuptimin e kolegėve te tjerė tė ketij Kuvendi". Mė poshtė ėshtė edhe lista qė nis me emrin e tė ndjerit Pjetėr Arbnori, ishkryetar i Kuvendit deri nė 1997,
ku bie nė sy emir i presidentit maktual Bamir Topi, ish-kryeministrit socialist bashkim Fino dhe tė shumė deputetėve tė majtė dhe tė djathtė, gjithsej 76 dhe ku mungon pikėsėpari kryeministri aktual, Sali Berisha, atėherė kryetar i PD-sė nė opozitės, qė e kishte pėrzėnė me polici Leka Zogun nė nėntor 1993 dhe qė sot organizon funeral shtetėror, nė njė ditė zie.

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://mobile.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/45966/

Leka Zogu II betohet tė ndjekė rrugėn e familjes mbretėrore

Leka Zogu II, i biri i pretendentit pėr fronin mbretėror, Leka Zogu I, u betua sot gjatė ceremonisė mortore tė tė atit nė varrezat e Sharrės, se “do tė ndjek rrugėn e Mbretit Leka dhe do jem nė shėrbim tė kombit dhe atdheut”.

Pas betimit, Leka Zogu i II-tė ka marrė flamurin dhe kapelėn e familjes Zogu si shenjė pėr vijimin e rrugės sė tyre.

Leka Zogu II ka lindur mė 26 mars 1982 nė Johanesburg tė Afrikės sė Jugut. Princi Leka ėshtė i fejuar me aktoren Elia Zaharia, vajzėn e aktores sė njohur Yllka Mujo.

Sipas faqes zyrtare tė familjes Mbretėrore, Leka II u shpall trashėgimtar i fronit nė vitin 2000, bas njė betimi qė ai bėri pėrpara Lekės I, nė Johanesbug. Nga ajo ditė, ai zgjodhi tė ishte Leka II, Princ i Shqiptarėve.

Nga viti 2004 deri nė 2005-n vijoi studimet nė akademinė “Royal Military Academy of Sandhurst”, nė Mbretėrinė e Bashkuar. Gjatė kėtyre studimeve mori disa ēmime, si “The King Hussein Price” dhe toga e Lekės II ėshtė shpallur si “The Sovereign’s Platoon”. Ai ka mbaruar edhe Universitetin Mbretėror Iliria, dega Marrėdhėnie Ndėrkombėtare dhe Diplomaci.
/Start/E.B/
                                                                                             2011-12-03 15:32
   

 

 -------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.gazetatema.net/web/2011/12/03/topalli-e-hapa-kuvendin-per-leka-zogun-si-ndjese-per-urrejtjen-qe-mbolli-diktatura-ndaj-familjes-se-tij/


Topalli: E hapa Kuvendin pėr Leka Zogun si ndjesė pėr urrejtjen qė mbolli diktatura ndaj familjes sė tij

3 Dhjetor, 2011 | 

Kryetarja e Kuvendit ka reaguar ndaj qėndrimeve qė janė mbajtur ndaj faktit se ajo hapi Kuvendin pėr homazhe pėr Leka Zogun. Nė njė njoftim tė Kuvendit thuhet se ceremonia u zhvillua si nderim, por edhe si ndjesė pėr urrejtjen qė mbolli diktatura ndaj familjes sė Zogut.

“Ceremonia e homazheve, e mbajtur sot nė hollin hyrės tė sallės sė seancave plenare, u bė nė shenjė nderimi pėr historinė e mbretėrisė, si pjesė e historisė shqiptare. Mbreti Ahmet Zogu dha njė kontribut fondamental nė ndėrtimin e shtetit shqiptar nė rrethana tė vėshtira, tė komplikuara tė asaj periudhe historike pėr kombin tonė.

Kjo ceremoni u zhvillua jo vetėm nė nderim tė asaj pjese tė historisė sė Shqipėrisė, por edhe si ndjesė pėr gjithė urrejtjen qė diktatura mbolli gjatė gjysėm shekulli, ndaj Mbretit Ahmet Zogu dhe familjes mbretėrore. Kryetarja e Kuvendit shpreh besimin se instancat pėrkatėse do bėjnė tė mundur nė 100 vjetorin e Pavarėsisė, kthimin e eshtrave tė Mbretit Ahmet Zogu nė atdheun e tij. Ėshtė detyrė e ēdo kombi tė njohė dhe tė nderojė historinė e vet,” thuhet nė njoftimin e Kuvendit.

 

 -------------------------------------------------------------------- 

 

http://24-ore.com/index.php/mobile/kronika/8413-percillet-me-nderime-ne-banesen-e-fundit-leka-zogu.html

Fillimi | Kronika | Pėrcillet me nderime nė banesėn e fundit Leka Zogu

Pėrcillet me nderime nė banesėn e fundit Leka Zogu

03/12/2011 07:41:00Korresp. 24-ore.com

image

Familjarė, tė afėrm, krerė tė shtetit dhe politikanė i dhanė kėtė tė shtunė lamtumirėn e fundit Leka Zogut.

Per me shume se dy ore, qindra njerez kryen homazhe ne hollin e Parlamentit te Shqiperise, ku ishte i vendosur arkivoli me trupin e pajete te pretendetit per fronin mbreteror. Ne ceremonine homazh te organizuar nga Protokolli i Shtetit ngushelluan princin Leka dhe familjen e tij, presidenti Bamir Topi, presidentja e Kosoves Atifete Jahjaga, kryeparlamentarja Jozefina Topalli, kryeministri Sali Berisha, kryebashkiaku i Tiranes Lulzim Basha, deputete socialiste si dhe shume ministra, politikane, krere te besimeve fetare dhe shume
Ndėrsa gazeta prestigjoze britanike “The Independent” i kushtoi njė artikull tė plotė pretendentit pėr fronin mbretėror, me titullin “Mreti shqiptar kontrovers”. 

Pėr ndarjen nga jeta tė Leka Zogut kryeministri Sali Berisha dhe kabineti i tij mbajtėn njė minutė heshtje nė mbledhjen e qeverisė. 

Ndėrkohė qė ngushėllime nė adresė tė familjes mbretėrore erdhėn edhe nga Prishtina, si dhe faktori politik shqiptar nė Maqedoni. 

 -------------------------------------------------------------------- 

http://www.kohajone.com/zarticle.php?id=60710

Percillet per ne banesen e fundit Leka Zogu I

Eva Gjura

 Ashtu sic ishte parashikuar, homazhet per te nderuar Leka Zogun e Pare, i cili u nda nga jeta me 30 nentor 2011, kane nisur ne oren 10:00 duke zgjatur deri ne oren 12:00. E gjithe ceremonia eshte organizuar nga Protokolli i Shtetit ne bashkepunim me familjen. Prane trupit te te ndierit, mbuluar me flamurin shqiptare, kane qene te vendosur perfaqesuesit e Gardes se Republikes, por per te plotesuar nje deshire te pretendentit te Fronit Mbreteror, te pranishem ne ceremoni ishin dhe disa djem te veshur me veshjen tradicionale te zones se Matit, te cilet vendosnin dhe kujdeseshin per buqetat dhe kurorat e shumta me lule. Ka qene po Grada e Republikes, e cila eshte marre me te gjitha detajet e tjera, derisa trupi ka mberritur ne varrezat e Sharres, ku per nder te tij ka pasur tri te shtena me arme. Pas pergatitjeve me te fundit, te paret qe kane mberritur prane trupit te te ndierit, vendosur ne hollin hyres te Parlamentit, ka qene djali i tij Leka Zogu II, shoqeruar nga e fejuara e tij, Elia Zaharia, familjare dhe miq te tjere te aferm te familjes. Pas nderimeve per babane dhe njeriun e tyre me te afert, familja ka deklaruar te hapura homazhet per qytetaret, miqte dashamiresit dhe personalitetet e larta. Te shumte kane qene qytetaret e thjeshte qe kane nderuar Leka Zogun e Pare, por nuk kane munguar dhe figurat e njohura publike, si djali dhe vajza e kryeministri Berisha, artiste te njohur, politikane, diplomate, gazetare, delegacione nga Kosova e Maqedoni dhe perfaqesues te familjeve mbreterore. Nga figurat publike, i pari qe ka mberritur per te nderuar Leka Zogun I, ka qene ambasadori i OSBE-se, Eugen Volfart. Pak minuta pas tij, trupin e Leka Zogut I e ka nderuar edhe ambasadori i SHBA-ve ne Tirane, Aleksander Arvizu. Duke u pasur nga ambasadorja e Britanise se Madhe, ambasadorja franceze, ambasadorja polake, ambasadori turk e shume diplomate te tjere. Me pas, kane mberritur ne hollin e Kuvendit, per te nderuar figuren e Leka Zogut I, deputetet e mazhorances Bulku, Bogdani, Trashani, Bushati, Coba, etj; ministrat Bregu, Halimi, Bumci, Pollo, Tafaj, Mediu, Imami, etj. Per t'ua lene vendin me pas, figurave kryesore te politikes shqiptare, si Presidentit Topi, kryetares se Kuvendit Topalli, kryeministrit Berisha, shoqeruar nga bashkeshortja e tij, kryetarit te Bashkise se Tiranes, Basha, kryetarit te LSI-se, Meta. Nuk ka munguar perfaqesimi me dinjitoz i Kosoves, qe e ka nderuar figuren e Leka Zogut I duke sjelle si perfaqesuese te shtetit te tyre, Presidenten Atifete Jahjaga, e cila ka vendosur nje kurore me lule prane trupit te Leka Zogut I dhe me pas, ka ngushelluar familjen per kete humbje te madhe. Gjithashtu, te pranishem ne ceremonine mortore te Leka Zogut I, kane qene edhe perfaqesuesit me te larte te komuniteteve fetare ne Shqiperi, te cilet te gjithe se bashku jane lutur per shpirtin e pretendentin te Fronit Mbreteror, qe te prehet ne paqe. 

Leka Zogu II: Do te jem ne sherbim te kombit 

Rreth mesdites, kortezhi i permotshem me trupin e Leka Zogut te pare ka mberritur ne varrezat e Sharres. Duke thyer heshtjen e gjithe ketyre diteve, trashegimtari i Leka Zogut te Pare, djali i tij i vetem, Leka Zogu i Dyte, ka falenderuar te gjithe miqte dhe dashamiresit, personalitete publike per nderin qe i bene te atit dhe mbi varrin e tij u betua se do te ndjeke rrugen e te atit. "Betohem se do te ndjek rrugen e Mbretit Leka dhe do te jem ne sherbim te kombit dhe atdheut", eshte shprehur Leka Zogu i Dyte. 

Presidentja Jahjaga nderon figuren e Leka Zogut I 

Kosova eshte perfaqesuar me nivelin me te larte per respektimin e figures se Leka Zogut te Pare. Ka qene Presidentja Atifete Jahjaga, e cila se bashku me delegacionin qe e shoqeronte, ka marre pjese ne ceremonine mortore te pretendentit te Fronit Mbreteror te Shqiperise. Jahjaga ka vendosur nje kurore me lule dhe eshte perkulur para trupit te Leka Zogut I, si shenje falenderimi per perpjekjen e vazhdueshme qe ai ka bere per ceshtjen e Kosoves. Me pas ajo eshte takuar me kryeministrin Berisha dhe gjate bisedes me te, u vleresua atdhedashuria dhe perkushtimi i Leka Zogut I ndaj idealit kombetar te shqiptareve dhe perpjekjeve te tyre per rrezimin e tiranise komuniste ne Shqiperi, si dhe per liri kombetare ne Kosove, per te cilat cdo shqiptar nderon sot kujtimin e tij. 

  

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.mapo.al/index.php?z=lexo&category=1&id=19797&titulli=homazhet-radhe-dhe-tension-politik-ne-ceremonine-mortore

Homazhet radhė dhe tension politik nė ceremoninė mortore

SHKRUAN: Jonida Tashi  04-12-2011 11:31

 image.jpeg

Topalli pėrplasje me Bashėn pėr fjalimin e rastit, Berisha dhe Topi shtrėngojnė formalisht duart nė oborrin e Parlamentit

Dy orė homazhe nė hollin e Kuvendit tė Shqipėrisė nuk kanė mjaftuar qė shumė qytetarė tė ardhur nga rrethe tė ndryshme tė vendit t’i japin lamtumirėn e fundit pretendentit pėr fronin mbretėror, Leka Zogu I, ndėrsa kanė shėrbyer edhe si takim pėr pėrplasje politike. Para se trupi i tij i pajetė tė vendosej nė hyrjen e Parlamentit, para orės 10:00 tė paradites, qindra qytetarė qė kishin mbėrritur posaēėrisht pėr ceremoninė funebre nė kryeqytet, prisnin nė hyrje tė kėtij institucioni, qė tė kryenin homazhe nė nderim tė Leka Zogut I. Midis tyre nuk gjeje vetėm tė ardhur nga Mati, qė ėshtė vendlindja e Ahmet Zogut, por edhe nga qytete tė tjera afėr Tiranės, si Durrėsi dhe Kavaja. Ndonėse pjesa mė e madhe e tė pranishmėve nuk kishin asnjė lidhje me Familjen Mbretėrore, respekti pėr figurėn e Leka Zogut I ishte njė detyrim moral pėr ta, qė t’i jepnin atij pėrshėndetjen e fundit. E po kėshtu, njė arsye mė shumė pėr tė nderuar vdekjen e Leka Zogut I kishte edhe njė familje nga Durrėsi, qė banonte afėr vilės sė Familjes Mbretėrore nė kėtė qytet, e cila pėr shkak tė marrėdhėnieve tė fqinjėsisė qė kishte krijuar dėshironte tė shprehte respektin e saj pėr pretendentit e fronit mbretėror. Por veē shqiptarėve tė Shqipėrisė, nė homazhet pėr Leka Zogun morėn pjesė edhe shumė mbėshtetės tė tij nga trojet e tjera shqiptare, tė cilėt vendosėn kurora me lule mbi trupin e tij. E mė tej, interes pėr kėtė ceremoni kishte treguar natyrshėm edhe njė djalė i ri nga Holanda, i cili tregon se nuk kishte njohje me Familjen Mbretėrore Shqiptare, por gjatė ditės sė premte ai thjesht kishte pasur njė komunikim me Princin Leka nė rrjetin social facebook, dhe kaq i kishte mjaftuar pėr tė ardhur nė Tiranė. Tė vendosur nė radhė, nė krahun e djathė tė hyrjes nė oborrin e Kuvendit, tė gjithė qytetarėt kanė pritur, herė pas here edhe duke u shtyrė me njėri-tjetrin, tė futeshin nė hollin hyrės tė sallės sė seancave plenare ku ishte vendosur pėr homazhe trupi i pajetė i Leka Zogut, ndėrkohė qė pėr shkak edhe tė kohės sė kufizuar, sidomos nė rastet kur ceremonia zyrtare organizohet nga shteti, pak prej tyre janė kthyer pas pėr nė shtėpi me mision tė kryer.

Politikanėt

Pėrkundėr kėsaj situate, mjaft politikanė dhe personalitete tė vendit kanė zhvilluar homazhe nė nderim tė Leka Zogut I, ndėrsa nuk kanė munguar as pėrplasjet politike mes tyre, ndonėse ishin nė ceremoni mortore. Tė parėt qė kanė kryer homazhe kanė qenė ambasadori i OSBE-sė Eugen Wollfarth dhe ai i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Aleksandėr Arvizu, e mė pas edhe ambasadorja e Britanisė, Fiona Mcllwham. Por, pasi ka kaluar ora e parė e homazheve, prania e politikanėve tė vendit nė ceremoni ėshtė bėrė mė e shpeshtė, tė cilėt vinin si me orė tė pėrcaktuar njėri pas tjetrit. Kėshtu, nga krerėt mė tė lartė tė politikės, nė ceremoninė homazh tė organizuar nga Protokolli i Shtetit ngushėlluan princin Leka dhe familjen e tij, presidenti Bamir Topi; kryeparlamentarja Jozefina Topalli; kryeministri Sali Berisha; kreu i LSI-sė Ilir Meta, i shoqėruar nga bashkėshortja e tij; dhe zėvendėskryeministri, njėherėsh ministri i Jashtėm, Edmond Haxhinasto; ministri i Mbrojtjes, Arben Imami; ministri i Mjedisit, Fatmir Mediu; kryebashkiaku i Tiranės, Lulzim Basha; ndėrkohė qė ėshtė vėnė re mungesa e pėrfaqėsuesve tė lartė tė Partisė Socialiste. Nė minutat e fundit, rreth orės 11:40 selisė sė Parlamentit i janė drejtuar kryeparlamentarja Jozefina Topalli, dhe fill pas saj, kryebashkiaku i Tiranės, Lulzim Basha; kreu i LSI-sė, Ilir Meta; presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga. Nė kėtė ceremoni, edhe pse mortore, debatet e shumėpėrfolura mes kryetares sė Kuvendit dhe kreut tė Bashkisė sė Tiranės janė shfaqur hapur, megjithėse pėrplasjet mes tyre kanė ndodhur larg kamerave, por nė oborrin e Parlamentit. Si shkak nervozizmi pėr kryeparlamentaren nė kėtė rast mėsohet tė jetė bėrė fakti qė Kuvendi, megjithėse ishte institucioni i zgjedhur pėr tė bėrė ceremoninė funebre, nuk ka pasur pėrfaqėsues nė komisionin e ngritur nga qeveria pėr organizimin e saj. Por, veē kėsaj, nga njerėzit e pranishėm mėsohet se kryetarja e Kuvendit ka shfaqur momente acarimi, pasi mėsoi se Protokolli i Shtetit kishte caktuar kryebashkiakun Lulėzim Basha tė mbante nga Parlamenti fjalėn e rastit, institucioni i ofruar nga Topalli pėr kryerjen e homazheve. Ndaj, kur kortezhi po nisej drejt varrezave tė Sharrės, dhe Topalli ishte njė rresht para Bashės nė ecje, ėshtė vėnė re qė ministrat, e caktuar nga protokolli pėr organizimin e ceremonisė shtetėrore pėr Leka Zogun I, tė kėshillonin kreun e Bashkisė qė tė mos shqetėsohej pėr kėtė pėrplasje, ndonėse publike. Ndėrkohė qė pas ceremonisė, gjatė pasdites, nė pamundėsi pėr tė mbajtur fjalėn e rastit nė institucionin qė ajo drejton, Kuvendi ka publikuar njė deklaratė tė shkurtėr, ku evidentohen arsyet e mbajtjes sė homazheve nė Kuvend. “Ceremonia e homazheve, e mbajtur sot nė hollin hyrės tė sallės sė seancave plenare, u bė nė shenjė nderimi pėr historinė e mbretėrisė, si pjesė e historisė shqiptare. Kjo ceremoni u zhvillua jo vetėm nė nderim tė asaj pjese tė historisė sė Shqipėrisė, por edhe si ndjesė pėr gjithė urrejtjen qė diktatura mbolli gjatė gjysmė shekulli, ndaj mbretit Ahmet Zogu dhe Familjes Mbretėrore”, - thuhet nė deklaratė. Nė fund tė saj theksohet se kryetarja e Kuvendit shpreh besimin se instancat pėrkatėse do bėjnė tė mundur nė 100-vjetorin e Pavarėsisė kthimin e eshtrave tė mbretit Ahmet Zogu nė atdheun e tij.

Topi-Berisha

Gjatė ceremonisė funebre pėr Leka Zogun I, nė oborrin e Kuvendit ka ndodhur edhe njė pėrplasje e dytė politike brenda kampit tė Partisė Demokratike. Kėshtu, edhe kryeministri Berisha dhe presidenti Topi kanė mbėrritur njėri pas tjetrit nė ceremoni, duke evituar takimin mes tyre. Ndėrsa kryeministri Berisha i shoqėruar nga bashkėshortja e tij kishte kryer homazhet dhe po zbriste shkallėt e Kuvendit pėr tė qėndruar nė oborrin e kėtij institucioni pėr t’iu bashkuar kortezhit, presidenti Topi ishte duke bėrė tė kundėrtėn. Ndonėse nė kėtė moment ata janė shkėmbyer nė njė distancė tejet tė afėrt, asnjėri prej tyre nuk ka bėrė qoftė edhe njė pėrshėndetje kortezie, tė paktėn me shikim. Por, pasi ka dalė nga holli i Kuvendit, presidenti Topi i ėshtė bashkuar pėrfaqėsuesve qeveritarė tė kortezhit, duke i dhėnė i pari dorėn bashkėshortes sė Kryeministrit, e mė pas edhe kėtij tė fundit. Por, ky shtrėngim duarsh nuk reflekton aspak ndryshimin e qėndrimit ndėrmjet tyre, pasi ai ka ardhur si pasojė e zbatimit tė rregullave zyrtare. E me kėtė rastėsi ka pėrfunduar koha e vėnė nė dispozicion pėr vizitat gjatė homazhit, duke nisur me procedurėn e pėrcjelljes sė Leka Zogut pėr nė banesėn e fundit. Pas homazheve, rreth orės 12:10, arkivoli i mbėshtjellė me flamurin kombėtar, ku prehej Leka Zogu I, ėshtė vendosur para godinės sė Kuvendit tė Shqipėrisė dhe pėrfaqėsuesit e katėr komuniteteve fetare, atij mysliman, bektashi, katolik dhe ortodoks kanė mbajtur njė lutje secili nė mėnyrėn e vet nė nderim tė shpirtit tė tij. Para nisjes sė trupit pėr nė varrezat e Sharrės, fjalėn pėrmbyllėse e mbajti kryebashkiaku Luzim Basha, i cili tha se pas vitesh peripecish Leka Zogu I do prehet nė trokėn arbėrore.

Pėr gati dy orė tė afėrm tė familjes mbretėrore, legalistė, pėrfaqėsues tė politikės, qeverisė, shtetit shqiptar, presidentja e Kosovės, tė ardhur nga trojet, pėrfaqėsues nga principata tė ndryshme kanė bėrė homazhe pėr pretendentin e fronit mbretėror Leka Zogu I.

Rastėsia ka bėrė qė Berisha dhe Topi tė shkėmbehen gjatė homazheve nė shkallėt e Parlamentit, ku tė dy i janė shmangur takimit. Vetėm pas disa minutash, ata i janė nėnshtruar rregullave zyrtare, ku kanė shtrėnguar duart formalisht.

Basha: Familja Zogu nuk negocioi kurrė pėr kurorėn mbretėrore

Komisioni pėr ceremoninė shtetėrore ia rezervoi kreut tė Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha, fjalimin e pėrfaqėsuesit tė shtetit nė pėrfundim tė homazheve. Para nisjes sė arkivolit me trupin e pajetė tė Leka Zogut I drejt Varrezave tė Sharrės, kryetari i Bashkisė mbajti fjalėn e rastit, nė tė cilėn theksoi se Familja Mbretėrore nuk u bė kurrė vasale e ndonjė perandorie tjetėr. “Kurorėn e Shqipėrisė Familja Mbretėrore Shqiptare nuk ia dha askujt. Familja Mbretėrore nuk pranoi dhe nuk u bė kurrė vasale e ndonjė perandorie tjetėr, ashtu sikundėr shumė familje mbretėrore bashkėkohėse u bėnė. As Ahmet Zogu dhe as Leka Zogu I, nuk negociuan kurrė, mbas prillit tė vitit 1939, Kurorėn Mbretėrore, duke e konsideruar atė njė kurorė tė shqiptarėve, tė kombit shqiptar. Kjo ėshtė njė barrė e madhe dhe historike, tė cilėn Leka Zogu I, me trupin e tė cilit ne ndahemi sot, e kreu me nder. Pėrgjatė njė jete tė tėrė emigracioni tė detyruar nga diktatura komuniste, atė e bir, ngado nė botė, mbartnin me vete njė copė tė Shqipėrisė, njė flamur, njė ide kombėtare dhe njė emblemė tė legjendės sė Kastriotėve”, - u shpreh Basha gjatė fjalės sė tij. Mė tej, edhe nė emėr tė shtetit, ai ka vlerėsuar pėrkushtimin e Leka Zogut I pėr demokracinė nė Shqipėri, pėr rezistencėn kundėr diktaturės shfytyruese qė shqiptarėt pėrjetonin, qė nuk ndahej asnjė ēast nga vėmendja e jashtėzakonshme pėr fatin e Kosovės. “Kosova e shtypur dhe e masakruar, Kosova e martirizuar qė pėrjetonte dhunė dhe shfarosje, ishte njė fushėbetejė qė princi Leka, e ka zhvilluar me patos atdhetar tė veēantė. Qėndrimet e tij, sipas rangut tė Familjes Mbretėrore, ishin tė pranishme nė shumė kancelari, nė shumė familje mbretėrore tė mbarė botės, duke u shndėrruar nė njė zė tė ndritshėm nė vijėn e parė tė njė beteje pėr interesa tė larta kombėtare. Prandaj jemi mbledhur sot kėtu. Jo pėr tė vajtuar, ndonėse zemrat i kemi plot pezm, jo tė ligėshtuar, ndonėse ndarja e tij e parakohshme na ka helmuar thellė. Por pėr tė nderuar plot mirėnjohje historike dhe krenari kombėtare veprėn e Leka Zogut I, bir i Ahmet Zogut, Mbret i Shqiptarėve. U prehtė i qetė nė tokėn arbėrore! I paharruar qoftė kujtimi i tij!”, - pėrfundoi fjalimin kryebashkiaku i Tiranės.

Leka Zogu II, mbret brenda 10 ditėve

Brenda 10 ditėsh nga vdekja e tė atit, Princi Leka, trashėgimtari legjitim i fronit mbretėror, duhet tė organizojė njė ceremoni ku ta shpallė veten zyrtarisht “Mbret tė Shqiptarėve”. Burime nga Familja Mbretėrore thonė se pėr trashėgiminė mbretėrore do tė zbatohet Kushtetuta e Monarkisė. Nė nenin 51 tė saj thuhet se “trashėgimi i Fronit Mbretėror i pėrket djalit mė tė madh tė Mbretit dhe trashėgimia vazhdon brez pas brezi nė vijė direkte, mashkull pas mashkullit”, ndėrsa nė nenin 58 pėrcaktohet afati kohor brenda 10 ditėsh. Sipas Statutit themeltar tė Mbretėrisė Shqiptare, Leka Zogu II duhet tė bėjė betimin: “Unė (emri), Mbreti i Shqiptarėve, nė minutėn qė hyp nė fronin e Mbretėrisė Shqiptare dhe marr nė dorė pushtetet mbretėrore, betohem para Zotit Fuqimadh se do tė ruaj njėsinė kombėtare, pavarėsinė shtetėrore dhe tėrėsinė tokėsore; gjithashtu, do tė ruaj Statutin e do tė veproj pikėrisht sipas atij dhe sipas ligjeve nė fuqi, duke pasur parasysh gjithmonė tė mirėn e popullit. Perėndia mė ndihmoftė”.

-------------------------------------------------------------------- 

 

http://www.panorama.com.al/argument/tensione-ne-ceremonine-e-leka-zogut-i-biri-veteshpallet-si-mbret-mbi-varrin-e-te-atit/

Home » Argument » Tensione nė ceremoninė e Leka Zogut, i biri vetėshpallet si mbret mbi varrin e tė atit

Tensione nė ceremoninė e Leka Zogut, i biri vetėshpallet si mbret mbi varrin e tė atit

Argument

Leka Zogu II duke bėrė betimin si mbret mbi varrin e tė atit. Foto: Vlasov Sulaj

 

Nė vend tė fjalimit, gjatė varrimit bėn vetėm betimin.

Unė, princi Leka II, betohem qė do tė jem nė shėrbim tė kombit dhe tė atdheut. Zoti mė ndihmoftė”

Leka Zogu II vetėshpallet mbret mbi varrin e babait nė Sharrė. Teksa pritej qė tė mbante fjalimin e lamtumirės sė fundit pėr Leka Zogun I, nė vend tė tij ai ka bėrė njė betim tė shkurtėr. “Unė, princi Leka II, betohem para trupit tė babait tim qė do tė ndjek rrugėn e Mbretit Zog, e mbretit Leka I dhe do tė jem gjithmonė nė shėrbim tė kombit dhe tė atdheut. Zoti mė ndihmoftė!”, tha Leka Zogu II. Duke bėrė gjestin e pėrshėndetjes mbretėrore me dorė, ai mori kapelėn ushtarake tė familjes Zogu nga arkivoli i tė atit, ndėrsa tė pranishmit komentuan menjėherė se ky ishte betimi i mbretit. Me tė drejtė, pasi ky betim vėrtet nuk ishte fjalė pėr fjalė ashtu siē e parashikon neni 56 i Kushtetutės sė Monarkisė, por fillimi dhe pėrmbajtja e tij ishin thuajse tė njėjta.
Betimi
“Unė (emri), Mbreti i Shqiptarėve, nė minutėn qė hyp nė fronin e Mbretėrisė Shqiptare dhe marr nė dorė pushtetet mbretėrore, betohem para Zotit Fuqimadh se do tė ruaj njėsinė kombėtare, pavarėsinė shtetėrore dhe tėrėsinė tokėsore; gjithashtu, do tė ruaj Statutin e do tė veproj pikėrisht sipas atij dhe sipas ligjeve nė fuqi, duke pasur parasysh gjithmonė tė mirėn e popullit. Perėndia mė ndihmoftė”. Ky ėshtė betimi i plotė qė parashikon Statuti Themeltar i Mbretėrisė Shqiptare nė vitin 1928, i cili duhet thėnė para Parlamentit. Duket se pėr shkak tė pamundėsisė sė pėrdorimit tė Kuvendit, pasi tashmė Shqipėria ėshtė Republikė, Leka Zogu II zgjodhi varrin e tė atit pėr t’u betuar, ku ishin tė pranishėm qindra persona. Po ashtu, duket se betimi vjen i moderuar pėr shkak tė ndryshimit tė kushteve historike dhe politike. Megjithatė, burime konfidenciale nga Pallati Mbretėror na informuan se gjatė kėtyre ditėve do tė sqarohen dhe interpretohen sipas aktualitetit nenet e Kushtetutės Monarkiste, ndėrsa Leka Zogun II nuk e mohojnė si mbret, por as e pohojnė dot zyrtarisht. Sipas tyre, nė bazė tė nenit 51, “Trashėgimi i Fronit Mbretėror i pėrket djalit mė tė madh tė Mbretit dhe trashėgimia vazhdon brez pas brezi nė vijė direkte, mashkull pas mashkullit”. Pra, menjėherė pas vdekjes sė Leka Zogut I, Leka Zogu II ėshtė automatikisht mbreti i shqiptarėve. Toleranca kohore pėr betimin nis qė nga momenti i vdekjes sė mbretit deri nė 10 ditė. Dje ishte dita e katėrt…
Vetėm tri tė shtėna

Homazhet nė selinė e Kuvendit nė nderim tė pretendentit tė fronit mbretėror, Leka Zogu I. Fotot: Vlasov Sulaj

Lindja e tij ėshtė shoqėruar me 101 tė shtėna topi, edhe pse u largua vetėm dy ditė mė pas nga Shqipėria, ndėrsa pėr nė banesėn e fundit u pėrcoll vetėm me 3 tė shtėna armėsh. Pavarėsisht njoftimeve se Leka Zogu I do tė varrosej me statusin “Mbret i shqiptarėve jo nė detyrė”, ndėrsa ceremoniali do tė zhvillohej me atributet si kryetar shteti, lamtumira qė iu dha nė Sharrė nuk i afrohej nivelit tė premtuar. Shumica e pikave tė protokollit nuk u zbatuan, ndėrsa nga 21 tė shtėna qė ishin parashikuar, pati vetėm 3 tė tilla. Nuk pati as ndonjė fjalim tė gjatė, tė posaēėm me kėtė rast, pėrveē disa pėrshėndetjeve tė kushėririt Skėnder Zogu pėr Presidentin Bamir Topi, Kryeministrin Sali Berisha, kryeparlamentaren Jozefina Topalli dhe sidomos pėr kreun e Bashkisė, Lulzim Basha, Trupin Diplomatik, ministrat etj. Me pak vonesė, por duke kėrkuar ndjesė, ai falėnderoi edhe Presidenten e Kosovės, Atifete Jahjaga, qė i ishte bashkuar dje gjatė gjithė ditės kortezhit qeveritar shqiptar. Gjithashtu, Skėnder Zogu pėrmendi edhe dy emra jo shumė tė njohur pėr publikun e gjerė, por legjendarė pėr historinė e monarkisė zogiste; komandant Ylli Spahiun qė ka qenė 23 vjet nė shėrbim tė mbretit dhe oficer Shehat Shehun.
Varrimi
Pėr shkak tė frikės sė dekompozimit tė trupit, arkivoli nuk u hap nė asnjė moment tė ditės sė djeshme, nė mėnyrė qė tė shihej veshja dhe sendet e futura nė tė. Megjithatė, familjarėt na konfirmuan se Leka Zogu I ėshtė pėrcjellė me njė uniformė ushtarake tė Britanisė sė Madhe dhe brenda janė futur disa nga sendet personale tė tij. Arkivoli ishte i njė tipi tė thjeshtė dhe i mbuluar me flamurin kuqezi. Sipas amanetit, ai u varros nė mes tė nėnės sė tij, Geraldinės dhe bashkėshortes Susan Cullen. Pas ritualit tė hedhjes sė dheut, njė korr i ardhur posaēėrisht nga Kosova kėndoi, ndėr tė tjera, vargjet: “Tani ke pėr t’u ndarė dhe kurrė s’ke mė pėr t’u parė”. Me kėto fjalė, profecia filloi… Tė pranishmit u larguan pėr tė mos e parė kurrė mė “mbretin e shqiptarėve jo nė detyrė”.

Afati kohor: Betimi qė bėhet sipas Kushtetutės sė Monarkisė
Sipas Statutit Themeltar tė Mbretėrisė Shqiptare, qė u miratua mė 1 dhjetor 1928, nė nenin 51 thuhet se: “Trashėgimi i Fronit Mbretėror i pėrket djalit mė tė madh tė Mbretit dhe trashėgimia vazhdon brez pas brezi nė vijė direkte, mashkull pas mashkullit”. Ndėrsa nė nenin 58 pėrcaktohet afati kohor brenda 10 ditėsh. Betimi pėrmban kėto fjalė: “Unė (emri), Mbreti i Shqiptarėve, nė minutėn qė hyp nė fronin e Mbretėrisė Shqiptare dhe marr nė dorė pushtetet mbretėrore, betohem para Zotit Fuqimadh se do tė ruaj njėsinė kombėtare, pavarėsinė shtetėrore dhe tėrėsinė tokėsore; gjithashtu, do tė ruaj Statutin e do tė veproj pikėrisht sipas atij dhe sipas ligjeve nė fuqi, duke pasur parasysh gjithmonė tė mirėn e popullit. Perėndia mė ndihmoftė”.

Si babai
Edhe Leka Zogu I nuk ka pasur njė betim nė Parlament, ashtu siē e parashikon Kushtetuta e Monarkisė. Teksa i biri i tij u betua dje publikisht para arkivolit se do tė ndiqte rrugėn mbretėrore tė tė atit dhe gjyshit tė tij, kjo deklaratė u cilėsua si “vetėshpallje dhe betim solemn i Leka Zogut II si Mbret i Shqiptarėve, ashtu si dikur kishte bėrė dhe i ati, vetėm se ky i fundit, nė mėrgim”. Leka Zogu I jetoi nė mėrgim duke shėtitur botėn dhe nė vitin 1993 erdhi pėr herė tė parė nė Shqipėri. Edhe pas kthimit, ai nuk arriti ta bėnte betimin dot nė Parlament pėr shkak tė Shqipėrisė si Republikė. Megjithatė, edhe pa kėtė betim, ai u vetėshpall “Mbret i shqiptarėve”.

Jozefina Topalli
“Ėshtė detyrė e ēdo kombi tė njohė dhe tė nderojė historinė e vet”, theksoi dje kryeparlamentarja Jozefina Topalli. Kuvendi informoi se ceremonia e mbajtur pėr nderimet e Leka Zogut I nė hollin hyrės tė sallės sė seancave plenare, u bė nė shenjė nderimi pėr historinė e Mbretėrisė, si pjesė e historisė shqiptare.

Princi dhe Baroni
Nė homazhet e ditės sė djeshme ishin edhe Lartmadhėria e Tij, princi Paul i Rumanisė sė bashku me princeshėn, baroni Rafael Henri Estramant, si dhe pėrfaqėsues nga Unioni Monarkist Italian, Sergio Boskiero. Ndėrkaq, nga rezidenca mbretėrore thonė se tė gjitha mbretėritė e Europės kanė ngushėlluar tashmė me telegram.

Shila dhe Tarzani
Si nėpėr filma, dy qentė e racės PitBull, qė i pėrkasin familjes mbretėrore, jo vetėm qė ishin nė homazhe pėr pak minuta nė sallėn e Kuvendit, por edhe qanin e nuk iknin andej. Siē na rrėfejnė familjarėt, Shila dhe Tarzani nuk pranonin tė hanin dhe tė pinin mė qė nga dita kur Leka Zogu I ndėrroi jetė, pasi kanė qenė shumė tė lidhur me tė.

Leka Zogu I, tensione nė homazhe

Jepet lamtumira pėr pretendentin e fronit mbretėror shqiptar nė selinė e Kuvendit tė Shqipėrisė.
Kryebashkiaku Basha: Nuk u negociua kurrė kurora mbretėrore
.
Mes harmonisė fetare dhe tensioneve politike ėshtė dhėnė dje lamtumira pėr pretendendin e fronit mbretėror shqiptar, Leka Zogu I. Nė Kuvendin e Shqipėrisė u zhvilluan homazhet nė nder tė tij, ku ende pa shkuar ora 10:00 u shfaq Leka Zogu II dhe e fejuara e tij, Elia Zaharia. Duke pėrfituar nga salla me pak njerėz dhe larg publicitetit, princ Leka puthi arkivolin e tė atit qė ishte mbuluar me flamurin shqiptar dhe i vuri sipėr kapelėn ushtarake. Tė njėjtin gjest bėri dhe Elia, ndėrsa mė pas dyert u hapėn zyrtarisht pėr homazhe. Tė parėt qė janė shfaqur nė derėn e selisė sė Kuvendit kanė qenė disa pėrfaqėsues tė klerit katolik dhe pas tyre, dhjetėra qytetarė, ku shpesh binin nė sy kostumet popullore ose veshjet tipike tė krahinės sė Matit. Minutė pas minute nisėn tė shfaqen figurat publike, sidomos ministrat Aldo Bumēi, Eduard Halimi, Fatmir Mediu, Genc Pollo, Majlinda Bregu, Arben Imami. Teksa kėta po dilnin, duket se ishte radha e socialistėve, qė ashtu si ditėve tė ngushėllimeve nė rezidencėn mbretėrore, edhe nė homazhe ishin vetėm katėr: Pandeli Majko, Arben Malaj, Kastriot Islami dhe Andis Harasani. Pas tyre, njė varg artistėsh u panė njėri pas tjetrit, si: Timo Flloko, Margarita Xhepa, Rajmonda Bulku etj. Ora 11:00 mund tė cilėsohet edhe si koha e homazheve tė Trupit Diplomatik nė Shqipėri, pasi u panė nė homazhe ambasadori amerikan Aleksandėr Arvizu, ai i OSBE-sė Eugen Volfarth, ajo e Polonisė Tatjana Tatarzynska. Nė sy ra edhe prania e ambasadores sė Britanisė sė Madhe, Fiona Mclwham, si e deleguar e Mbretėrisė nga vjen, e cila jo vetėm qė qėndroi deri nė fund tė ceremonisė, por mori pjesė edhe nė varrimin nė Sharrė. Gjysmė ore pas kėtyre vizitave, homazhet duket se arritėn kulmin. Thuajse njėkohėsisht mbėrritėn personalitetet shtetėrore, qė nga Presidenti Bamir Topi, Kryeministri Sali Berisha me bashkėshorten, kryeparlamentarja Jozefina Topalli, kreu i Bashkisė Lulzim Basha, kreu i LSI-sė Ilir Meta me bashkėshorten dhe ministrin e Jashtėm Edmond Haxhinasto, si dhe Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga. Ardhja e tyre e njėkohshme krijoi konfuzion dhe tension, siē ishte nė rastin e Presidentit Topi dhe Kryeministrit Berisha. Duke dashur qė tė shmangė pėrballjen, Topi ėshtė vonuar disa sekonda nė hyrje, pėr ta ndjekur vetėm 4-5 metra mė pas. Pavarėsisht pėrpjekjeve, ata u janė nėnshtruar rregullave zyrtare nė oborrin e Kuvendit, ku kanė shtrėnguar duart formalisht, ndėrsa nė mes tyre qėndroi Presidentja e Kosovės. Ndėrkaq, acarimi i dytė politik ėshtė vėrejtur nė hollin e Parlamentit, teksa trupi i pajetė i Leka Zogut I po nxirrej jashtė, ku e prisnin katėr pėrfaqėsuesit e besimeve fetare nė vend pėr lutjen e shpirtit. Kamerat ishin larguar dhe brenda ndodhej njė grup i ngushtė qeveritarėsh, ndėr tė cilėt Jozefina Topalli, Edmond Haxhinasto, Arben Imami, Aldo Bumēi, kryebashkiaku Lulzim Basha etj. Nga disa metra mė tutje dėgjoheshin zėra me ton pak tė ngritur dhe gjeste tė tensionuara mes Topallit e Bashės dhe njėkohėsisht mes Topallit dhe Haxhinastos. Persona qė ndoqėn nga afėr debatin thanė se “Topalli u nervozua pėr shkak tė lutjeve fetare brenda ambienteve tė Kuvendit”. Ndėrsa njė variant tjetėr dėshmie, ishte se ajo ka dashur tė mėsojė nga Haxhinasto se pse Protokolli i Shtetit kishte caktuar Bashėn tė mbante fjalėn e rastit nė institucionin qė drejtohet prej saj, pa u lajmėruar. Nuk dihet se ēfarė ka thėnė Basha, pasi ai u largua dhe e la Topallin me Haxhinaston pėr sqarim. Vetė ai shkoi tė kėshillohet me ministrat e caktuar nga protokolli pėr organizimin e ceremonisė shtetėrore, ku pas disa minutash doli me njė letėr dhe mbajti fjalimin e rastit. Kryebashkiaku e cilėsoi Leka Zogun I si njė figurė themelore pėr aktet shtet-formuese tė Shqipėrisė. Ai vlerėsoi lart figurėn e tij dhe kontributet e familjes mbretėrore pėr Shqipėrinė dhe Kosovėn. “Jemi sot pėr t’u ndarė pėrgjithmonė nga princi shqiptar Leka Zogu I. Dėshiroj tė theksoj se kurorėn e Shqipėrisė mbretėria nuk ia dha askujt, as Ahmet Zogu dhe as Leka Zogu nuk negociuan kurrė kurorėn mbretėrore, duke e cilėsuar kurorėn si pronė tė kombit shqiptar. I paharruar qoftė kujtimi i tij! U prehtė i qetė nė tokėn arbėrore!”, tha ai dhe fjala e tij shėnoi pėrfundimin e homazheve.

Kronologjia
Ora 09:55
 – Princ Leka dhe e fejuara, Elia Zaharia, hyjnė nė sallėn e Kuvendit dhe nė intimitet i japin lamtumirėn Leka Zogut II.
Ora 10:00 – Hapet zyrtarisht ceremonia e homazheve. Vjen kleri katolik, dhjetėra qytetarė nga krahina tė ndryshme, por sidomos nga Mati dhe Presheva, tė cilėt mbanin parulla.
10:30 – Koha e vizitės sė demokratėve, kryesisht ministrat Aldo Bumēi, Eduard Halimi, Fatmir Mediu, Genc Pollo, Majlinda Bregu, Arben Imami.
10:45 – Koha e vizitės sė socialistėve Pandeli Majko, Arben Malaj, Kastriot Islami dhe Andis Harasani.
10:50 – Koha e vizitės sė artistėve: Timo Flloko, Margarita Xhepa, Rajmonda Bulku, Frederik Ndoci etj.
Ora 11:00 – Kohė ambasadorėsh. U vu re prania e ambasadorit amerikan Aleksandėr Arvizu, ambasadori i OSBE-sė Eugen Volfarth, ambasadorja e Britanisė sė Madhe, ambasadorja e Polonisė etj.
Ora 11:30 – Koha e shtetarėve dhe qeveritarėve. Mbėrrijnė thuajse njėkohėsisht: Presidenti Bamir Topi, Kryeministri Sali Berisha me bashkėshorten Liri, kryeparlamentarja Jozefina Topalli, kreu i Bashkisė Lulzim Basha, kreu i LSI-sė Ilir Meta me bashkėshorten dhe ministrin e Jashtėm Edmond Haxhinasto, si dhe Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga.
Ora 12:10 – Pas homazheve nė Kuvend, qė vazhduan pėr rreth dy orė, katėr pėrfaqėsuesit e besimeve fetare nė vend u lutėn pėr shpirtin e Leka Zogut I.
Ora 12:20 – Pas lutjeve tė pėrfaqėsuesve tė besimeve fetare, kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha, mbajti njė fjalim lamtumire pėrpara qindra tė pranishmeve nė oborrin e Kuvendit, ku u zhvilluan ritet e fundit para trupit tė Leka Zogut.
Ora 12:50 – Trupi i Leka Zogut I u pėrcoll nė bulevardin “Zhan D’Ark”, bulevardin “Dėshmorėt e Kombit”, sheshin “Skėnderbej”, pėr t’u drejtuar mė pas nė Varrezat e Sharrės.
Ora: 13:30 – Kortezhi i makinave pėr varrimin e Leka Zogut tė Parė mbėrriti nė Varrezat e Sharrės. Pas 20 minutash ceremoni, ai u varros pranė nėnės dhe gruas sė tij.

PS me dy qėndrime pėr homazhet ndaj Leka Zogut
Majko-Braēe, pro dhe kundėr nė Facebook pėr princin

Partia Socialiste nuk mori pjesė zyrtarisht nė homazhet dhe ceremoninė e varrimit tė Leka Zogut I, por qėndrime pro dhe kundėr ndaj kėtij pozicionimi nuk kanė munguar. Pandeli Majko dhe Erjon Braēe, tė dy anėtarė tė Kryesisė sė PS, ndajnė qėndrime tė kundėrta. Majko, i cili ishte privatisht nė homazhet pėr Leka Zogun, e cilėson atė patriot. “Pėr mua ishte njė burrė i veēantė dhe patriot. E konsideroja mik”, shprehet Majko nė faqen e tij nė Facebook. Ndėrsa Erjon Braēe ironizon maxhorancėn dhe qeverinė pėr respekt tė monarkut nga njė Republikė Parlamentare. “’Republika’ po mban ‘zi’ pėr ‘mbretin’! Kjo qė po shoh ėshtė dhunim i Kushtetutės: Kuvendi i Republikės ka ulur flamurin nė mes tė shtizės pėr mbretin; Presidenti i Republikės ka ulur flamurin nė mes tė sh