Stema KUVENDI
ALBANIAN PARLIAMENT
 

The Parliamentary Parties and Groups

          The parliamentary groups are created from deputies that have the same party membership or affiliation. In order to form a parliamentary group there is required a minimum of 5 deputies.  Every parliamentary group elects its chairmanship.  the main rights that the parliamentary groups possess are: the participation in the meetings of the Bureau of the Assembly for the outlining the program and the two-weekly calendar of the proceedings of the Assembly;  the participation in all the Parliamentary Commissions according to their proportionate presence in the Assembly; the participation in all parliamentary debates; the requesting of motions and interpellations; the requesting of the investigation commissions.

The Legalist Movement Party Parliamentary Group

BALLA, Sadedin Shaqir. Lindur mė 23.07.1943-Krujė. Edukimi: Universiteti i Tiranės, Fakulteti i Shkencave tė Natyrės, dega matematikė. Mėsues i Merituar Deputet i Legjislaturės XVI. Grupi parlamentar PLL. Funksioni: Anėtar:"Komisioni pėr Ekonominė, Financat dhe Privatizimin" Zona elektorale nr. Lista Shumėemėrore. Rrethi: Krujė. Kariera Politike: 1991: Kryetar i degės sė PD-Krujė dhe anėtar i Kėshillit kombėtar tė PD; 1991/92: Deputet i zonės elektorale nr. 44-Krujė nė legjislaturėn XII tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė; 1992/96: Deputet i zonės elektorale nr. 112 nė legjislaturėn XIII tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė dhe kryetar i komisionit tė pėrhershėm parlamentar tė Imunitetit dhe Mandateve, kryetar i komisionit tė posaēėm parlamentar pėr verifikimin e shkatėrimeve tė ndodhura nė fund tė vitit 1991 dhe fillim vitit 1992 nė rrethet Pukė, Kurbin Lushnje dhe Pogradec; 1995: kryetar i komisionit tė revizionimit tė PD; Janar 1997/shtator 97: Prefekt i prefekturės Lezhė. 12 Prill 1998: sekretar organizativ i Partisė "Lėvizja e Legalitetit", dhe nė kongresin e XV tė PLL Sekretar i Pėrgjithshėm i kėsaj partie. Kariera Profesionale: 1968/20 Shkurt 91: mėsues matematike-Krujė. Shėnime: I martuar, dy fėmijė. Njeh gjuhėt anglisht dhe italisht .

Adresa: Rruga: "Tefta Tashko", Nr. 10 Tiranė. Tel: 271144

 

SHEHU, Sali. Lindur mė 10.12.1962, Limjan-Dibėr. Edukimi: Akademia e Lartė e Oficerėve tė Policisė-Tiranė dhe Universiteti i Tiranės, Fakulteti i Juridik. Kolonel Deputet i Legjislaturės XVI. Grupi parlamentar PD. Funksioni: Anėtar “Komisioni pėr Ēėshtjet Kushtetuese dhe Ligjore" Zona elektorale nr. 21. Rrethi: Dibėr.  Kariera Profesionale: Tetor 1995/Gusht 97: Shef i Komisariatit no.2-Tiranė; 1989/Gusht 95: Shef i Policisė Kriminale-Durrės; 1995: Inspektor krimesh, shef i krimeve pėr qytetin, shef i policisė kriminale pėr rrethin e Shkodrės. 1996/97: Pėrfaqėsues i Shqipėrisė nė KE, anėtar i Komitetit tė Luftės kundėr krimit. Shėnime: I martuar, dy fėmijė

Adresa: Rruga: "Emin duraku" Pall.13/2. Tirana  

http://www.parlament.al/english/eng-ver.html

Building view
ALBANIAN PARLIAMENT
KUVENDI
Map


[ Historique | Comité Directeur | Députés | Atdheu | Revue de presse | Galerie de Photo Contacts ]

© 2002 PLL  - Tous droits réservés pour tous pays - All rights reserved for all countries.