L'Organisation du Mouvement de la Légalité (O.K.L.L)

Il s'agit du parti monarchiste aussi appelé "Legalitet" ou Parti de La Légalité.

 Ce mouvement a une origine ancienne : Le 9 juin 1924, Monseigneur Fan Noli, soutenu par les Italiens, fit un coup d'Etat et s'empara du pouvoir en Albanie. "Fan Noli, oubliant trčs vite ses promesses d'organiser des élections libres, fit dissoudre l'Assemblée nationale et proclama la dictature" ("Les Balkans et la démocratie" - Editions Pierre Bossuet - Paris 1937 - p. 353).

Mais, six mois plus tard, l'ancien Premier ministre, M. Zogu, était de retour et chassait le "gouvernement des usurpateurs". Ce retour fut appelé "le triomphe de la légalité" et donna naissance au mouvement du mźme nom conduit par les partisans zoguistes.

Le calme revenu, des élections libres et démocratiques désignčrent, en 1925, M. Ahmed Zogu comme Président de la République. Puis, le Parlement changea la forme du régime et le proclama Roi des Albanais, en 1928.

Aussi, en 1945, la position du Roi Zog était qu'il n'avait pas abdiqué ni été déposé, qu'en face de l'agression étrangčre il avait quitté le pays avec l'accord de son Parlement et de son peuple et, qu'en dépit de la prise du pouvoir illégale des communistes et des fausses élections, il demeurait le Roi des Albanais car cela était fondé non pas sur la politique mais sur la continuité et la légalité.

Dčs lors, le "mouvement légal" fut reconstruit ą New York sous la forme d'un parti politique, dont l'article premier des statuts, énonce les buts :

- libérer l'Albanie du régime anti-populaire et antinational qui se maintient au pouvoir par la force et par des méthodes de terreurs.

- garantir au peuple la liberté et la démocratie.

- créer dans un esprit démocratique, les conditions d'une restauration du régime.

 

Aussi, pour źtre membre de l'O.K.L.L., il faut, selon l'article 2, źtre non seulement Albanais mais aussi accepter d'œuvrer et de se sacrifier pour les idéaux nationaux : Patrie, Nation et Roi.

 

Longtemps, le Secrétaire général du parti en exil, a été M. Fuad Myftija. Aprčs l'instauration du multipartisme, le 11 décembre 1990, le Parti s'est recrée en Albanie sous l'impulsion du docteur Guri Durollari.  C’est  aujourd'hui, Eqrem Spahija, qui dirige le parti depuis Tirana depuis le 12 avril 1998. Il a été réélu, ą la tźte du Parti, pour la deuxičme fois, le 8 octobre 2001 puis le 10 octobre 2005.

Le journal du Parti porte le nom suivant : "Atdheu" (La Patrie).

 

Liste des dirigeants

Premier dirigeant Xhemal Naipi mźme si le parti est dirigé de fait par Abas Kupi
1er congrčs en exil 1953 Abas Kupi élu secrétaire général
1962-1966 Nuēi Kota
1966-74 Selim Damani
1975 ą 1985 Fuad Myftija
1885 ą 1990 Nerim Kupi
1990 ą 1993 Fuad Myftija
1993-1998 Gurri Durollari
1998-2013 Ekrem Spahiu
depuis 2013 Suleman Gjanaj

 

Texte de la Constitution de 1928 (In english)

 

*                              *

*

 

LES STATUTS DU PLL

STATUTI I PARTISĖ "LĖVIZJA E LEGALITETIT"

En gras les changements intervenus lors de notre dernier congrčs du 08/10/2005

Tiranė mė 8 tetor 2005

 

Pas disa ndryshimeve tė miratuara nė Kongresin e 16 tė PLL, nė datė 8 tetor 2005

 

Kapitulli Nr.I

 

NENI 1

Partia "Lėvizja e Legalitetit" ka lindur si lėvizje pėr mbrojtjen e legjitimitetit dhe rendit kushtetues. PLL ėshtė vazhduesja e ligjshme e ideve tė Triumfit tė Legalitetit si dhe e Organizatės Kombėtare "Lėvizja e Legalitetit" e cila frymėzoi popullin shqiptar nė luftėn kundėr okupatorit nazi-fashist. PLL ėshtė njė bashkėsi politike e pavarur, e organizuar mbi bazėn e vullnetit tė lirė tė shtetasve shqiptarė, mendimi ideopolitik i tė cilėve pėrputhet me parimet themelore dhe aspiratat e kėsaj partie.

 

NENI 2

-Partia "Lėvizja e Legalitetit" lufton pėr krijimin e njė Shqipėri tė Lirė, Etnike e Demokratike, nė pėrputhje me parimet bazė tė Kartės sė OKB-sė dhe tė dokumenteve themelore tė OSBE-sė, qė me rrugė dhe mjete demokratike tė vendosė nė Shqipėri regjimin legjitim tė Monarkisė Kushtetuese me nė krye NMT Leka I-Mbret i Shqiptarėve dhe tė Dinastisė sė Tij.

-Asnjė organ nuk ka  tė drejtė tė vendosė pėr pushimin e ekzistencės sė Partisė "Lėvizja e Legalitetit".

 

NENI 3

Emri i partisė ėshtė Partia "Lėvizja e Legalitetit" shkurt PLL.

 

NENI 4

Selia qendrore ndodhet nė Tiranė.

 

NENI 5

 

Partia "Lėvizja e Legalitetit" ka vulėn e vet e cila ka formėn e rrethit. Nė qendėr ėshtė vendosur simboli i Partisė. Sipėr simbolit ėshtė shkruar nė formė harku "Partia Lėvizja e Legalitetit". Ndėrsa poshtė simbolit ėshtė shkruar Kryesia.

Vula e Partisė mbahet nė zyrat e saj dhe vendoset vetėm mbi shkresa tė nėnshkruara nga Kryetari. Atje ku mungojnė zyrat vulėn e ruan sekretari.

 

NENI 6

Partia "Lėvizja e Legalitetit" ka simbolin dhe flamurin e saj. Simboli ėshtė shqiponja dykrenore me pėrkrenaren e Skėnderbeut sipėr.

Flamuri i Partisė "Lėvizja e Legalitetit" ka formėn e njė katėrkėndėshi tė verdhė, nė mesin e tė cilit qendron simboli  vendosur mbi njė pjesė tė kuqe nė formė shqyti. Mbi shqytin dhe simbolin ėshtė shkruar "Partia Lėvizja e Legalitetit" nė formė harku, dhe poshtė simbolit ėshtė shkruar viti "1924".

 

 

Kapitulli Nr.II

 

NENI 7

Partia "Lėvizja e Legalitetit" vepron si parti politike duke pasur disiplinė dhe demokraci tė gjerė brenda saj,  nė pėrputhje me normat e pėrcaktuara nė kėtė statut. Veprimtaria e Partisė "Lėvizja e Legalitetit" zhvillohet brenda territorit tė Shqipėrisė sė sotme politike, por edhe jashtė kėtij territori, kur njė gjė e tillė lejohet nga legjislacioni i vendeve pėrkatėse.

 

NENI 8

Strukturat e Partisė "Lėvizja e Legalitetit" ndėrtohen dhe veprojnė sipas linjės vertikale. Nė organet vendimore, vendimet e partisė merren me shumicė votash nė pėrfundim tė diskutimeve tė lira tė anėtarėve tė partisė.

Nė mbledhjet e Forumeve tė PLL-sė, ēdo anėtar ėshtė i detyruar tė ketė me vete librezėn e anėtarėsisė.

 

NENI 9

Vendimet e marra nga organet drejtuese tė partisė, janė tė detyrueshme pėr zbatim nga organet e tjera vartėse nė parti, sipas shkallės hierarkike.

 

NENI 10

Partia "Lėvizja e Legalitetit" ėshtė parti e hapur pėr tė gjithė shqiptarėt brenda dhe jashtė atdheut.

 

a.Anėtar i Partisė "Lėvizja e Legalitetit" mund tė jetė ēdo shtetas, qė ka mbushur moshėn  18 vjeē, me qėndrim tė pėrhershėm brenda e jashtė vendit, pavarėsisht nga shtresa ose pozita shoqėrore, kombėsia, raca, seksi, botėkuptimi e besimi.

b. Anėtar i Partisė "Lėvizja e Legalitetit" mund tė jetė ai qė pranon Programin dhe Statutin e Partisė, aktivizohet nė veprimtarinė e saj, paguan kuotizacionin e anėtarėsisė dhe nuk bėn pjesė nė tė njėjtėn kohė nė parti tė tjera politike.

 

NENI 11

Nuk pranohen nė radhėt e Partisė "Lėvizja e Legalitetit":

 

a)Ish-anėtarėt e nomenklaturės sė lartė tė regjimit komunist, ish-anėtarėt e Partisė Komuniste, ish-anėtarėt e Partisė sė Punės sė Shqipėrisė, ish-anėtarėt e Partisė Socialiste, ish punonjėsit e Sigurimit tė Shtetit dhe bashkėpunėtorėt e tyre.

b. Personat qė kanė kryer krime politike kundėr popullit.

c)Persona qė u pėrmbahen pikėpamjeve komuniste, fashiste, raciste, antidemokratike, antihumane, luftėnxitėse, terroriste, antipopullore e antikombėtare.

d) Ata qė njollosin figurėn e tyre morale dhe shoqėrore.

e) Pėr raste tė veēanta vendos Komiteti Drejtues.

 

NENI 12

Pranimi i anėtarėve tė Partisė " Lėvizja e Legalitetit" bėhet nė mėnyrė individuale, sipas kėrkesės sė secilit, me shkrim, drejtuar njėrit prej seksioneve tė Partisė. Kėrkesa shqyrtohet paraprakisht nė seksionin e Partisė tė rrethit pėrkatės ku banon.

 

NENI 13

Anėtari i Partisė "Lėvizja e Legalitetit" ka pėr detyrė:

a-Tė mbrojė, tė propagandojė e tė zbatojė programin, politikėn dhe vendimet e Partisė si dhe tė respektojė kėrkesat e Statutit. Tė pėrmbushė detyrat qė i caktohen nė pėrputhje me Statutin dhe programin. Tė respektojė normat e bashkėjetesės demokratike nė Parti.

b-Tė zhvillojė frymėn e transparencės, tolerancės, debatit konstruktiv dhe mirėkuptimit reciprok nė Parti. Tė pėrhapė dhe propagandojė programin e Partisė dhe qendrimet e saj politike.

c-Tė organizohet dhe kontribuojė maksimalisht nė fushatat elektorale pėr arritjen e suksesit tė Partisė.

 

NENI 14

Anėtari i Partisė "Lėvizja e Legalitetit" ka tė drejtė:

a) Tė marrė pjesė nė pėrpunimin e politikės, tė qėndrimeve e  vendimeve tė Partisė nė tė gjitha nivelet, nėpėrmjet diskutimit e debatit demokratik nė forumet e Partisė, nė shtyp dhe nė forma tė tjera demokratike; tė shprehė lirisht mendimet e tij pėr tė gjitha ēėshtjet e Partisė si dhe mbi veprimtarinė e anėtarėve dhe organeve tė saj.

b) Tė zgjedhė e tė zgjidhet nė organet udhėheqėse tė Partisė, nė mėnyrėn e parashikuar nė Statut.

c) Tė marrė pjesė nė mbledhjet partiake tė ēdo niveli qofshin, ku shqyrtohen probleme qė kanė tė bėjnė me personin e tij. Pėr kėtė njoftohet vetėm dy herė.

d) Anėtari i Partisė "Lėvizja e Legalitetit" nuk mund tė veprojė dhe tė deklarohet nė emėr tė Partisė, pa qenė i autorizuar, ose pa e gėzuar kėtė tė drejtė nga organet drejtuese.

 

 

NENI 15

Anėtari i Partisė "Lėvizja e Legalitetit" ka tė drejtėn e daljes sė lirė nga Partia me kėrkesėn e tij, duke njoftuar mė parė seksionin e Partisė nė tė cilin bėn pjesė ose ndonjė instancė mė tė lartė tė Partisė.

Dalja nga Partia ose dorėheqja nga funksioni bėhet duke dorėzuar njė njoftim me shkrim, duke dorėzuar teserėn dhe duke njoftuar 15 ditė para largimit.

 

NENI 16

Pėrjashtimi nga Partia "Lėvizja e Legalitetit" bėhet nė rastet e shkeljes sė pėrsėritur tė statutit tė Partisė dhe programit tė saj. Propozimi pėr pėrjashtim bėhet nga Seksioni pėrkatės dhe miratohet nga Komiteti Drejtues i Degės sė Partisė tė rrethit.

 

 

Kapitulli Nr. III

 

 

NENI 17

Organet kryesore tė Partisė "Lėvizja e Legalitetit janė:

 

a. Kongresi i Partisė

b. Kėshilli Kombėtar

c. Komiteti Drejtues

d. Kryesia e Komitetit Drejtues

e. Kryetari i Partisė

f. Komisioni i Kontrollit dhe i Respektimit tė Statutit (Kryesia e Senatit)

 

 

NENI 18

Kongresi ėshtė organi mė i lartė i Partisė "Lėvizja e Legalitetit". Ai mblidhet ēdo katėr vjet nė vendin dhe ditėn e caktuar prej Kėshillit Kombėtar, me propozim tė Komitetit Drejtues.

-Kongresi analizon veprimtarinė e Partisė "Lėvizja e Legalitetit" nė periudhėn midis dy kongreseve.

- Kongresi miraton Programin dhe Statutin e Partisė, diskuton dhe vendos vijėn politike.

-Kongresi zgjedh me votim tė fshehtė kryetarin e Partisė "Lėvizja e Legalitetit" si dhe anėtarėt e Kėshillit Kombėtar.

-Kongresi i Jashtėzakonshėm thirret kur e kėrkojnė 2/3 e anėtarėve tė Komitetit Drejtues dhe kur kjo kėrkesė mbėshtetet nga 2/3 e anėtarėve tė Kėshillit Kombėtar.

-Mandati i delegatit tė PLL ėshtė katėrvjeēar.

-Kongresi ose konferencat e jashtėzakonshme qė zhvillohen deri tre muaj para mbushjes sė afatit, zhvillohen me delegatėt e mėparshėm.

 

NENI 19

Nė Kongres marrin pjesė me votė deliberative:

a- Delegatėt e zgjedhur nga Konferencat e degėve, nė pėrputhje me numrin e pėrcaktuar nga Komiteti Drejtues nė bazė tė kritereve: 60% prej anėtarėsisė, e pėrcaktuar kjo 4 muaj para ditės sė kongresit; 40% nė bazė tė rezultatit tė zgjedhjeve.

b- Anėtarėt e Komitetit Drejtues.

c- Deputetėt, ministrat, kryetarėt e bashkive dhe tė komunave, nėse janė anėtarė tė PLL.

d- Ish kryetarėt e Partisė, nėse janė akoma nė Parti.

e- Kongresi nuk mund tė shpallet mė vonė se 60 ditė nga dita e skadimit tė afatit katėrvjeēar.

 

NENI 20

Kėshilli Kombėtar mbikėqyr zbatimin e vendimeve tė Kongresit, tė Programit, tė Statutit nga ana e Komitetit Drejtues tė Partisė.

a- Kėshilli Kombėtar zgjedh nga gjiri i vet kryetarin.

b- Kėshilli Kombėtar miraton listėn e kandidatėve pėr kryetar komune, minibashkie dhe bashkie.

c- Kėshilli Kombėtar miraton listėn e kandidatėve pėr deputetė, duke respektuar hierarkinė e lartė partiake.

d- Kėshilli Kombėtar mblidhet jo mė pak se njė herė nė vit.

 

f-Kėshilli Kombėtar pėrbėhet nga 91 vetė.

Nė tė kooptohen:

Komiteti drejtues

Kryetarėt e degėve

Deputetėt, kryetarėt e bashkive dhe komunave tė fituara nga PLL, nėse janė anėtarė tė partisė.

 

g-Kėshilli Kombėtar miraton programin  elektoral tė PLL.

Kėshilli Kombėtar pėrcakton pozicionin politik tė PLL nė zgjedhje, aleancat para dhe pas zgjedhore dhe qėndrimet politike elektorale.

 

h-Kėshilli kombėtar miraton Komisionin e Financės tė pėrbėrė nga 3 anėtarė.

 

NENI  21

Mbledhja e parė e Kėshillit Kombėtar pas Kongresit, thirret nga Kryetari i Partisė jo mė vonė se 21 ditė pas pėrfundimit tė Kongresit. Nėse kjo nuk ndodh, Kėshilli Kombėtar mblidhet vetvetiu brenda 30 ditėsh nga pėrfundimi i Kongresit dhe  merr vendime pėr drejtimin e Partisė.

Kėshilli Kombėtar mund tė mblidhet me kėrkesėn e Kryetarit tė Partisė, nė konsultim me Komitetin Drejtues dhe Kryetarin e Kėshillit Kombėtar.

-Ai mund tė thirret gjithashtu me kėrkesėn e 1/3 tė anėtarėve tė Kėshillit Kombėtar.

 

 

NENI 22

Komiteti Drejtues ėshtė organi mė i lartė ekzekutiv dhe urdhėrdhėnės i Partisė "Lėvizja e Legalitetit". Ai ėshtė pėrgjegjės pėrpara Kongresit dhe Kėshillit Kombėtar, organizon dhe drejton punėn pėr thirrjen e Kongresit tė Partisė, ėshtė pėrgjegjės pėr zbatimin e programit politik, Statutit si dhe tė direktivave e rekomandimeve tė Kongresit.

a-Komiteti Drejtues drejton dhe bashkėrendon gjithė veprimtarinė dhe organizimin e pėrgjithshėm tė partisė, cakton redaksitė (ose redaksitė) e organit (ose organeve) qendrore tė shtypit (medias) tė Partisė, orienton dhe kontrollon punėn e tyre.

b-Komiteti Drejtues administron mjetet e pėrgjithshme financiare dhe materiale tė partisė nėpėrmjet Kryetarit.

c-Komiteti Drejtues cakton numrin dhe emrat e Komisionit tė Organizimit tė Kongresit si dhe miraton procedurat e zhvillimit tė Kongresit.

Ēdo kandidat i miratuar ka tė drejtė tė ketė pėrfaqėsues nė kėtė komision.

 

NENI 23

Komiteti Drejtues i zhvillon mbledhjet plenare jo mė pak se katėr herė nė vit.

- Komiteti Drejtues pėrbėhet:

-Kryetari i Partisė,

-Nėnkryetari

-Sekretari i Pėrgjithshėm

-Sekretarėt e tjerė

-Njė pėrfaqėsues nga ēdo prefekturė e vendit.

-Nė Komitetin Drejtues kooptohen kryetari dhe sekretari i Senatit, kryetarja e Forumit tė gruas, kryetari i Forumit tė Rinisė.

 

-Neni 23/2

a.Kryesia e Komitetit Drejtues pėrbėhet nga:

           Kryetari

           Nėnkryetari

           Sekretari i Pėrgjithshėm

           Sekretarėt.

 

b.Nėnkryetari, Sekretari i Pėrgjithshėm, Sekretarėt, zgjidhen nė Kėshillin Kombėtar ndėrmjet njė ose disa kandidaturave tė propozuara nga Kryetari i Partisė.

Nė rast se pėr ēdonjėrin nga postet e sipėrcituara Kryetari i Partisė ka paraqitur vetėm njė kandidaturė dhe ajo rrėzohet, tė drejtėn pėr propozimin e kandidaturės ose kandidaturave vijuese, e ka Kėshilli Kombėtar.

Pėr tė gjitha pozicionet e mėsipėrme votohet me votim tė fshehtė.

 

c.Mbledhjet e Kryesisė sė Komitetit Drejtues janė tė hapura pėr anėtarėt e Komitetit Drejtues, Kryeredaktorin dhė Zėdhėnėsin e Shtypit.

 

d.Kryesia e Komitetit Drejtues udhėheq veprimtarinė e pėrditshme tė PLL.

 

NENI  24

Kryetari i Partisė:

a- Pėrfaqėson Partinė "Lėvizja e Legalitetit" brenda dhe jashtė vendit dhe vepron nė emėr tė saj.

b- Harmonizon dhe drejton veprimtarinė politiko-organizative tė partisė, nė zbatim tė vendimeve tė Kongresit.

c- Pezullon pėr shkelje tė Statutit dhe vijės politike, ēdo anėtar tė organeve ekzekutive. Pėr shkarkimin pėrfundimtar vendos Kėshilli Kombėtar nė konsultim me Senatin.

Personi i pezulluar ka tė drejtėn e ankimit nė Senat brenda 10 ditėve.

d- Kryetari i Partisė relaton nė Komitetin Drejtues dhe Kėshillin Kombėtar pėr probleme tė rėndėsishme politike tė Partisė.

e- Kryetari ėshtė anėtar i pėrhershėm i Kėshillit Kombėtar.

f- Nė mbledhjen e parė tė Komitetit Drejtues tė ēdo viti kryetari mban raportin e shpenzimeve financiare pėr vitin e kaluar.

 

NENI 25

Ēdo anėtar i Partisė "Lėvizja e Legalitetit" ka tė drejtė tė vendosė kandidaturėn pėr kryetar partie.

a.Kandidaturat pėr kryetar partie miratohen nga Komiteti Drejtues nė konsultim me Senatin.

b.Kryetari zgjidhet me votim tė fshehtė.

c.Kryetari zgjidhet ndėrmjet dy ose mė shumė kandidaturave.

Fiton ai kandidat qė merr 50% + 1, vota tė vlefshme, nė raundin e parė. Nėse kalohet nė balotazh, fituesi shpallet me shumicėn e votave tė vlefshme.

 

NENI 26

Kryetari i Partisė, i zgjedhur nė Kongres i kėrkon votėbesimin Kėshillit Kombėtar pėr anėtarėt e Komitetit Drejtues.

Kryetari i Partisė, gjatė mandatit tė vet ka tė drejtė tė bėjė ndryshime, duke i kėrkuar Kėshillit Kombėtar tė miratojė emrat e stafit tė propozuar prej tij.

 

NENI 27

Nėnkryetari i Partisė ndihmon kryetarin nė zbatimin e vendimeve politike si dhe vendimeve tė organeve qendrore.

- Nėnkryetari i Partisė zėvendėson kryetarin. Kur kryetari mungon, me autorizimin e tij merr kompetencat e kryetarit tė Partisė.

- Nėnkryetari pėrfaqėson Partinė nė takime tė nivelit tė tij.

 

NENI 28

Sekretari i Pėrgjithshėm i Partisė organizon dhe koordinon punėn e Partisė nėpėrmjet sekretarėve pėrkatės.

-Pėrfaqėson Partinė nė nivelin e vet nė tė gjitha takimet.

 

NENI 29

Sekretarėt e tjerė kryejnė detyrėn e tyre sipas profileve pėrkatėse, nėpėrmjet departamenteve.

 

NENI 30

Drejtorėt e departamenteve emėrohen nga Kryetari, nė bashkėpunim me Komitetin Drejtues.

 

 

Kapitulli Nr. IV

 

NENI 31

Nė rrethet e Shqipėrisė, por edhe jashtė vendit, ngrihen degėt e Partisė "Lėvizja e Legalitetit". Organi mė i lartė i Partisė nė degė ėshtė konferenca e Partisė sė degės; ajo mblidhet njė herė nė dy vjet.

-Kur e kėrkojnė rrethanat mund tė mblidhet Konferenca e jashtėzakonshme e Partisė, me kėrkesėn e 2/3 tė anėtarėve tė Komitetit Drejtues tė Degės.

 

NENI 32

Konferenca e Partisė sė Degės dėgjon dhe shqyrton raportin e Komitetit Drejtues tė saj, relacionet e ndryshme dhe:

a.Bėn analizėn e punės ndėrmjet dy konferencave dhe pėrcakton detyrat pėr tė ardhmen.

b.Konferenca e degės zgjedh kryetarin dhe Komitetin Drejtues tė saj.

c.Kur pėrkon me zhvillimin e Kongresit, Konferenca zgjedh delegatėt e degės pėr nė Kongresin e Partisė.

 

 

NENI 33

Komiteti Drejtues i degės nė rreth, i zgjedhur nga Konferenca, drejton gjithė veprimtarinė e Partisė nė rreth nė periudhėn ndėrmjet dy konferencave.

 

a.Ai organizon e drejton punėt pėr thirrjen e pėrgatitjen e konferencės sė Degės sė Partisė, ndjek dhe shqyrton ēeshtjet e ndryshrne tė punės sė Partisė nė tė gjitha fushat;

b.Orienton veprimtarinė e grupeve tė kėshilltarėve tė PLL nė komuna, bashki e qarqe.

-Pėrfaqėson Partinė nė marrėdhėnie me partitė e forcat e tjera, organizmat shoqėrore e institucionet e ndryshme nė rreth.

c.Administron mjetet financiare e materiale tė Partisė.

d.Komiteti Drejtues i degės organizon dhe drejton fushatat zgjedhore nė territorin e degės.

 

NENI 34

Komiteti Drejtues i Degės i zhvillon mbledhjet jo mė pak se njė herė nė dy muaj;

a. Komiteti Drejtues i Degės ngre dhe organizon departamentet e Partisė nė Degė, sipas nevojave tė saj dhe nė pėrputhje me to orienton dhe kontrollon veprimtarinė e tyre.

b. Komiteti Drejtues i Degės miraton kandidatėt pėr kėshilltarė tė komunave dhe bashkive.

c. Propozon nė Komitetin Drejtues tė PLL kandidaturat alternative pėr kryetar komune, kryetar minibashkie, kryetar bashkie dhe deputet.

 

 

NENI 35

Komiteti Drejtues i Degės zgjedh nėnkryetarin ose nėnkryetarėt dhe i propozon Komitetit Drejtues tė PLL jo mė pak se dy kandidatura pėr emėrimin e sekretarit.

 

NENI 36

Nėndega vepron sipas ndarjes administrative nė komuna, bashki ose rajoni e minibashkie pėr qytetet e mėdha. Ajo pėrfshin tė gjitha seksionet e ndodhura nė territorin e saj.

Nėndega koordinon veprimtarinė e degės me seksionet e saj.

 

NENI 37

Nėndega krijohet kur ka jo mė pak se tre seksione. Kryetarėt dhe sekretarėt e seksioneve zgjedhin kryetarin e Nėndegės.

 

NENI 38

Organizmat bazė tė Partisė "Lėvizja e Legalitetit" janė seksionet.

a.Nė pėrputhje me kriterin territorial, seksionet e Partisė ngrihen nė bazė lagjeje, fshati, qyteti etj..

b.Krijimi, shtrirja, bashkimi ose ndarja e seksioneve vendoset nga Komiteti Drejtues i Degės pėrkatėse.

c.Seksioni organizon veprimtarinė politike nė territorin e tij nė pėrputhje me orientimet dhe qendrimet e partisė si dhe bėn pranimin e anėtarėve tė rinj tė PLL.

d.Gjithashtu seksioni bėn propozime dhe sugjerime degės pėr ēdo problem qė gjykohet se ėshtė nė interes tė PLL.

e.Seksionet mbajnė lidhje me Komitetin Drejtues dhe janė tė varura organizativisht prej tij.

 

NENI 39

Seksioni i Partisė krijohet kur ka jo mė pak se 5 anėtarė; kur numri i anėtarėve tė Partisė kalon mbi 30, me miratimin e Komitetit Drejtues tė Degės, krijohen dy ose mė shumė seksione.

Seksioni mblidhet jo mė pak se njė herė nė muaj.

 

 

Kapitulli Nr.V

 

NENI 40

Kandidatėt e Partisė "Lėvizja e Legalitetit" qė zgjidhen deputetė nė Kuvendin e Shqipėrisė, formojnė grupin parlamentar.

a.Grupi pėrfaqėson dhe mbron interesat e Partisė "Lėvizja e Legalitetit" nė Kuvend.

b.Nė tė njėjtėn mėnyrė veprojnė edhe kėshilltarėt e zgjedhur nė pushtetin vendor.

 

NENI 41

Deputeti ose Grupi Parlamentar i Partisė "Lėvizja e Legalitetit" ėshtė i detyruar tė veprojė nė pėrputhje me linjat politike tė Partisė, si dhe tė zbatojė vendimet e organeve drejtuese tė saj.

a.Nė rast se deputeti nuk vepron konform Statutit dhe vendimeve tė organeve drejtuese tė Partisė, me propozim tė Komitetit Drejtues nė konsultim me Senatin dhe vendim tė Kėshillit Kombėtar, atij i hiqet e drejta tė pėrfaqėsojė Partinė.

b.Kryetari i Partisė, nėse partia fiton zgjedhjet parlamentare, ėshtė automatikisht kryeministėr. Nė tė gjitha rastet e tjera, kryetari i Partisė ėshtė kryetar i Grupit Parlamentar.

 

Kapitulli Nr.VI

 

NENI 42

Organizmat partnere tė PLL janė:

-Forumi i Veteranėve (Senati)

-Forumi i Rinisė

-Forumi i Gruas

-Kėto forume synojnė tė pėrhapin idetė dhe programin e PLL nė grupet shoqėrore ku ato veprojnė.

-Ato janė tė strukturuara pėrafėrsisht si PLL dhe miratohen nga Kėshilli Kombėtar.

 

 

Kapitulli Nr.VII

 

NENI 43

Ēdo anėtar i PLL ka tė drejtė tė shprehė lirshėm mendimin e tij nė Partinė "Lėvizja e Legalitetit".

-Nė PLL respektohet diversiteti i mendimit.

 

NENI 44

Vendimet nė organet vendimmarrėse merren me shumicė absolute (50% +1) tė votave tė vlefshme tė pjesėmarrėsve qė kanė tė drejtė vote.

 

NENI 45

Votimi bėhet i fshehtė ose i hapur duke ngritur dorėn.

 

NENI 46

 

Anėtarėve tė Partisė "Lėvizja e Legalitetit" mund t'u jepen: Vėrejtje; Pezullim; Pėrjashtim.

 

a.Vėrejtja jepet me shkrim pėr gabime tė lehta.

b.Pezullimi jepet pėr shkelje statutore dhe morale.

c.Pėrjashtimi jepet pėr shkelje tė rėnda politike, apo morale qė dėmtojnė rėndė imazhin e Partisė "Lėvizja e Legalitetit".

 

 

Kapitulli Nr.VIII

 

NENI 47

Komisioni i Kontrollit dhe i Respektimit tė Statutit pėrbėhet nga Kryesia e Forumit tė Veteranėve, Senatit.

 

NENI 48

 

Ēdo gjė qė nuk ėshtė e parashikuar nė kėtė Statut, mbetet nė kompetencė tė Komitetit Drejtues tė PLL-sė nė konsultim me kryetarin e Kėshillit Kombėtar tė Partisė.

 

NENI 49

 

Tė ardhurat e Partisė dhe financat sigurohen nga:

a.Kuotat e anėtarėve tė Partisė "Lėvizja e Legalitetit".

b.Tė ardhura nga persona fizikė e juridikė.

c.Tė ardhura nga degėt jashtė atdheut.

d.Tė ardhura nga shtypi i Partisė.

e.Donacione tė ndryshme brenda kuadrit ligjor.

f.Tė ardhurat e parashikuara nga ligji.

 

 

NENI 50

Partia "Lėvizja e Legalitetit" ka numrin e vet tė llogarisė nė Bankė.

 

NENI 51

Statuti mund tė ndryshohet vetėm nga Kongresi i Partisė "Lėvizja Legalitetit".

 

NENI 52

Ky Statut hyn nė fuqi menjėherė.

 

NENI 53

Nė momentin qė ky Statut hyn nė fuqi, abrogohet Statuti paraardhės.

 

 

*                              *

*

 

PROGRAMI I PARTISE LEVIZJA E LEGALITETIT

 

Partia "Lėvizja e Legalitetit" ėshtė njė parti kombėtare me qendėr nė Tiranė. Ajo ėshtė besnike e kujtimit dhe e frymės sė burrave tė Rilindjes dhe tė Pavarėsisė Kombėtare tė rėnė nė fushėn e nderit pėr lirinė e pavarėsinė e tokės Arbėrore, besnike e virtyteve tė fisit, trashėguese e traditave tė besės, tė nderit dhe tė burrėrisė, e mbėshtetur nė fuqinė e shenjtė tė familjes, nė moralin dhe nė zakonet mė tė shėndosha tė vendit, me bazė ideje dhe veprimi " Atdheu mbi tė gjitha".

Ajo ėshtė vazhduesja e ligjshme dhe e drejtpėrdrejtė e Organizatės Kombėtare "Lėvizja e Legalitetit" e krijuar nė zjarrin e Luftės kundėr nazi-fashistėve nė nėntor tė vitit 1943.

Me dėbimin e pushtuesve nazi-fashistė dhe me uzurpimin me dhunė tė pushtetit nga komunistėt, kjo Parti mbijetoi dhe zhvilloi nė Botėn e Lirė aktivitetet si formacion i organizuar politik nė favor tė ēėshtjes kombėtare dhe kundėr diktaturės sllavo-komuniste nė Shqipėri.

E ndėrgjegjshme pėr detyrimet qė ka ndaj popullit dhe kombit shqiptar, PLL siguron se, si programi, ashtu dhe veprimtaria e saj, pėrjashtojnė pėrdorimin e dhunės si mjet pėr zgjidhjen e problemeve politike tė vendit dhe konfirmon bindjen e saj nė drejtėsinė e dokumenteve tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara dhe OSBE-sė, parime tė cilat shėrbejnė si bazė dhe busull orientimi nė tėrė dokumentet dhe veprimtarinė politike tė Partisė "Lėvizja e Legalitetit".

Partia "Lėvizja e Legalitetit" ka luftuar tė tre diktaturat shkatėrrimtare  dhe mė tė egra tė kėtij shekulli pėr popullin shqiptar: fashizmin italian, nazizmin gjerman dhe komunizmin sllavo-ndėrkombėtar.

Ajo e konsideron 7 prillin e vitit 1939 si fillimin e tragjedisė kombėtare dhe i tė gjitha fatkeqėsive tė mėpastajme pėr popullin shqiptar, pasoja nga tė cilat  ende nuk jemi ndarė. Partia "Lėvizja e Legalitetit" asnjėherė nuk ka pranuar dhe vazhdimisht ka luftuar statusin politik, antikombėtar dhe antikushtetues, tė krijuar nė Shqipėri jo vetėm pas prillit 1939, por edhe pas 24 majit 1944.

Ajo ėshtė e mendimit se me vendosjen e pėrsosjen e plotė tė demokracisė, populli ėshtė pėrcaktuesi mė i mirė pėr vendosjen e formės sė regjimit, Monarki Kushtetuese apo Republike.

 

Nė fushėn politike

 

1. Partia "Lėvizja e Legalitetit" lufton pėr krijimin e njė Shqipėrie tė lirė, etnike dhe demokratike, nė pėrputhje me parimet bazė tė Kartės sė OKB-sė dhe tė dokumenteve themelore tė OSBE-sė.

2. Konsekuente me parimet e legjitimitetit e tė demokracisė dhe nė pėrputhje me tė drejtėn historike, politike e juridike, Partia "Lėvizja e Legalitetit" aspiron dhe lufton qė me rrugė dhe me mjete demokratike tė vendosė Monarkinė Kushtetuese me Lekėn I Mbret i Shqiptarėve. Njėkohėsisht, ajo respekton tė drejtėn sovrane tė popullit pėr tė zgjedhur me anė tė referendumit mbarėkombėtar formėn e regjimit qė pėlqen (Monarki Kushtetuese apo Republikė).

3. Partia "Lėvizja e Legalitetit" lufton qė nė Shqipėri tė vendoset njė shtet ligjor, modem bazuar nė kushtet e vendit dhe pėrvojėn ndėrkombėtare. Ajo konsideron si objektiv e angazhim tė pėrhershėm tė saj sigurimin me ligj tė drejtave e lirive themelore tė njeriut, si e drejta e pronės, e drejta e fjalės dhe e shtypit, e drejta e organizimit politik, e zgjedhjes dhe e tė zgjedhurit, liria e profesionit, qarkullimi i lirė i njerėzve dhe i ideve tė pėrcaktuara nė aktet e njohura ndėrkombėtare (Deklarata e OKB-sė pėr tė drejtat e njeriut e tė qytetarit dhe tė OSBE-sė pėr kėtė ēėshtje) dhe respektimin e tyre rigoroz me praktikė.

4. Ajo ėshtė pėr respektimin e lirė tė ndėrgjegjes. Nė shoqėrinė pluraliste botėkuptimi nuk mund tė futet nė kornizė ideologjike tė njėanshme e moniste. Partia "Lėvizja e Legalitetit" njeh lirinė e besimit fetar dhe e mbron atė sipas parimit "Fe e lirė nė shtet tė lirė".Ajo njeh tė drejtėn e ushtrimit tė lirė tė ceremonive tė kultit dhe tė veprimtarisė tė komuniteteve e tė institucioneve fetare qė kanė pėr qėllim lirinė e plotė tė besimeve nė njė shtet laik, mbron e respekton besimet e kombit pa asnjė preferencė.

5. Partia "Lėvizja e Legalitetit" ka pėr qėllim mbrojtjen dhe lirinė e pakicave kombėtare me tė drejta dhe detyra tė barabarta ndaj ligjeve dhe institucioneve tė vendit. Kėto tė drejta i shtron nė kushte tė barabarta dhe reciproke me kombet pėrkatėse.

6. Partia "Lėvizja e Legalitetit" pėrkrah sindikatat dhe funksionimin real tė tyre, qė ato tė kthehen nė organizata tė vėrteta demokratike e luftarake nė mbrojtjen e interesave tė anėtarėve tė tyre e nė pajtimin me interesat kombėtare, qė ato tė mos jenė tė varura nga shteti dhe partitė politike. Ajo njeh tė drejtėn e grevės.

7. Partia jonė nuk e ndan diasporėn shqiptare nga populli shqiptar. Ajo do tė luftojė qė tė gjithė tė mėrguarve politikė dhe ekonomikė qė ndodhen nė botė, t'u njohė tė drejtėn e qytetarisė sė dyfishtė dhe ata tė gėzojnė tė gjitha tė drejtat politike qė rrjedhin prej saj.

8. Ajo ėshtė pėr njė politikė tė jashtme aktive dhe dinamike, pėr zgjerimin dhe ngritjen nė nivele tė reja cilėsore tė marrėdhėnieve tė Shqipėrisė me tė gjitha vendet sipas parimeve tė respektimit tė sovranitetit kombėtar, tė barazisė e tė leverdisė reciproke, tė mosndėrhyrjes nė punėt e brendshme tė njeri-tjetrit, duke synuar mbrojtjen e interesave tė vendit tonė dhe forcimin e pozitės ndėrkombėtare tė tij, si dhe nė interes tė paqes, tė sigurisė e tė bashkėpunimit nė Ballkan, Evropė dhe nė botė.

 

Nė fushėn ekonomike

 

1. Partia "Lėvizja e Legalitetit" konsideron si objektiv dhe angazhim tė pėrhershėm tė saj kapėrcimin e shpejtė dhe pa tensione shoqėrore tė krizės sė rėndė e tė gjithanshme ekonomike e tė pasojave tė tjera shkatėrruese tė sistemit totalitar komunist 50-vjeēar nė fushėn ekonomike. Ajo ėshtė pėr ristrukturimin e plotė tė vendit, pėr zhvillimin me pėrparėsi dhe modernizimin e degėve mė tė leverdishme tė prodhimit e tė sferave tė tjera tė ekonomisė.

Qėllimi do tė jetė arritja e standardeve evropiane.

2. Rruga e vetme e suksesit nė zhvillimin e ekonomisė ėshtė reformimi tėrėsor e rrėnjėsor i krejt sistemit ekonomik tė vendit nėpėrmjet privatizimit. Ekonomia e tregut ( ashtu si edhe shteti juridik, principet e pluralizmit dhe tė drejtat themelore tė njeriut) pėrbėn njė precedent historik (periudha 1920-1939) dhe parimin bazė tė politikės ekonomike tė Partisė "Lėvizja e Legalitetit".

3. Nisur nga parimet se prona private ėshtė e shenjtė dhe e paprekshme, baza dhe garancia e qytetėrimit njerėzor, nisur nga historia mbi 2500 vjeēare e pronės dhe e qytetėrimit shqiptar nė pėrputhje me standardet e njohura ndėrkombėtare tė sė drejtės sė pronės, Partia jonė u njeh tė gjithė titujt pronėsorė pronarėve tė tyre tė ligjshėm; pėr rastet e pamundura pronarėt tė kompensohen nga shteti.

Ajo ka qenė dhe do tė jetė kundėr ēdo lloj eksperimenti tė kryer nė emėr tė "revolucionit" apo "reformave" tė motivuara nga qėndrime ideologjike apo partiake qė cenojnė shenjtėrinė e pronės private.

4. Pėr t'ju pėrgjigjur njė ekonomie moderne tregu ėshtė e nevojshme reformimi i plotė i sistemit bankar, i sistemit tė kreditit dhe atij fiskal, i praktikės monetare dhe buxhetore si dhe i ēmimeve dhe i politikės doganore.

5. Pėr rritjen e mirėqenies sė vendit, Partia jonė ėshtė qė, nė Shqipėri tė zhvillohet sa mė parė turizmi cilėsor, ti jepet pėrparėsi industrisė sė lehtė e ushqimore dhe atyre degėve tė ekonomisė me efektivitet tė lartė.

6. Tė stimulohet me tė gjitha mjetet dhe mėnyrat zhvillimi i infrastrukturave si ai i rrugėve e autostradave, transportit ajror, hekurudhor e detar, i telekomunikacionit etj.

7. Tė zhvillohen ato degė tė industrisė sė rėndė, nxjerrėse dhe pėrpunuese pėr tė cilat sigurohet lėnda e parė nė vend dhe qė kanė efektivitet tė lartė.

8. Partia jonė synon modernizimin e bujqėsisė dhe tė fshatit, ku tė funksionojnė fermat individuale apo kolektive tė bazuara nė iniciativėn e lirė; ngritjen e nivelit tė lartė tė bazės materiale, tregtare, postare; telefonizimin, urbanizimin dhe zhvillimin e turizmit nė fshat.

9. Partia "Lėvizja e Legalitetit" synon funksionimin e njė sistemi dinjitoz tė asistencės sociale. Gjithashtu ajo angazhohet pėr njė emigracion ekonomik tė organizuar dhe tė drejtuar nga shteti nė pėrputhje me ligjet ndėrkombėtare.

10. Partia jonė ėshtė pėr zhvillimin e gjerė tė marrėdhėnieve ekonomike me botėn e jashtme duke pėrfshirė marrjen e ndihmave dhe tė kredive, tėrheqjen e kapitaleve tė huaja, krijimin e ndėrmarrjeve tė pėrbashkėta me partnerė tė huaj dhe forma tė tjera, duke krijuar tė gjitha kushtet materiale dhe ligjore pėr tėrheqjen e kapitalit tė huaj, investimet e pėrbashkėta, garantimin e investimeve dhe lejimin e iniciativės sė lirė tė individėve e tė ndėrmarrjeve pėr marrėdhėnie me partnerė tė huaj, duke i dhėnė pėrparėsi diasporės shqiptare.

11. PLL do tė punojė qė vendi ynė tė aderojė me tė drejta tė plota nė tė gjitha organizmat ekonomiko-financiare e tregtare evropiane dhe botėrore. Ajo ka qenė, ėshtė dhe do tė jetė qė ēdo marrėveshje dhe ēdo veprimtari e pėrbashkėt me partnerė tė huaj, tė mbajė parasysh interesin kombėtar tė vendit, duke shmangur ēdo veprimtari qė rrezikon tė vėrė vendin dhe popullin tonė nė pozita nėnshtrimi dhe tė pafavorshme ekonomike dhe politike.

 

Nė fushėn sociale

 

Partia "Lėvizja e Legalitetit" mban parasysh gjendjen e rėndė nė tė cilėn ndodhet vendi, krizėn e rėndė dhe tė gjithanshme. Programi social i saj mbėshtetet nė trashėgiminė mė tė mirė historike tė periudhės sė ekzistencės sė shtetit tė parė tė pavarur shqiptar dhe nė konceptet, normat e parimet bazė tė qytetėrimit bashkėkohor perėndimor.

1. Duke pasur nė qendėr tė saj njeriun e lirė, dinjitetin e tij nė njė shoqėri ku sundon ligji dhe drejtėsia shoqėrore, ajo njėherazi do tė luftojė qė tė ruhen, mbrohen dhe zhvillohen mė tej traditat dhe virtytet mė tė mira tė popullit shqiptar.

2. E drejta pėr punė ėshtė njė e drejtė themelore e njeriut Partia jonė kėrkon qė shteti tė pėrgjigjet me ligj pėr realizimin e kėsaj tė drejte. Ai, tė sistemojė, tė bashkėrendojė e tė pėrcaktojė lėvizjen e fuqisė punėtore brenda vendit, t'u japė zgjidhje optimale problemeve tė zėnies me punė tė forcave tė afta, tė kujdeset pėr kufizimin maksimal tė fenomenit tė papunėsisė duke pėrfshirė rikualifikimin e tė papunėve dhe emigracionin ekonomik tė organizuar, si dhe tė sigurojė e asistencė sociale pėr tė papunėt dhe pėr familjet e tyre.

3. Partia jonė kėrkon qė shoqėria shqiptare tė krijojė kushte sa mė tė pėrshtatshme materiale dhe shpirtėrore tė veprimtarisė sė inteligjencės, inkurajimin dhe shpėrblimin e drejtė tė punės sė kualifikuar intelektuale, pėr zhvillimin e lirė dhe tė gjithanshėm tė mendimit krijues, specializimin e lartė tė inteligjencės brenda e jashtė vendit, lidhje, kontakte e shkėmbime tė gjera tė inteligjencės sonė me shkencėn e kulturėn botėrore.

4. Partia "Lėvizja e Legalitetit" do tė pėrpiqet pėr njė legjislacion qė tė mbrojė familjen dhe tė sigurojė mirėqenien morale, shėndetėsore e materiale tė nėnės, tė fėmijės, tė pleqve, tė tė papunėve dhe tė invalidėve.

5. Partia "Lėvizja e Legalitetit" mbėshtet aspiratat dhe kėrkesat e drejta tė rinisė pėr punė, arsim e kualifikim tė pėrshtatshėm. Ajo do tė pėrkujdeset qė brezit tė ri t'i kthehet besimi nė tė ardhmen e vet dhe tė atdheut, qė prej tij tė largohet rreziku i plagėve tė tilla shoqėrore si papunėsia, droga, alkoolizmi, rrugaēėria,  etj., duke i krijuar asaj kushte pėr zhvillimin e gjithanshėm tė personalitetit, tė prirjeve e tė talentit, si dhe pėr pjesėmarrjen aktive tė tyre nė jetėn shoqėrore, politike, ekonomike e kulturore tė vendit.

6. PLL do tė pėrpiqet pėr ristrukturimin dhe pėrmirėsimin rrėnjėsor tė shėrbimit mjekėsor. Ai do tė jetė shtetėror dhe privat, falas dhe me pagesė, sipas zgjedhjes sė tė sėmurėve qė duhet tė jenė tė siguruar nė shoqėrinė e sigurimit.

7. PLL do tė luftojė qė ish tė burgosurit e tė pėrndjekurit politikė, luftėtarė tė demokracisė, tė rikthehen nė jetėn qytetare duke ndihmuar me pėrparėsi si pėr punėsimin, strehimin dhe shpėrblimin material pėr tė gjithė kohėn e dėnimeve qė kanė vuajtur.

8. PLL do tė synojė qė shteti tė pėrkrahė me efikasitet fėmijėt jetimė, tė braktisur dhe tė keqtrajtuar duke u siguruar atyre rritjen dhe edukimin nė institutet shtetėrore.

9. Partia "Lėvizja e Legalitetit" kėrkon qė tė vihet nė zbatim legjislacioni i nevojshėm pėr mbrojtjen e ambientit dhe ruajtjen e ekuilibrave natyrore dhe, nė kushtet e iniciativės private, tė ushtrohet kontrolli i vazhdueshėm nga shteti.

  

"PARTIA "LEVIZJA E LEGALITETIT"

 

 

*                              *

*

 

Tiranė, mė 31 mars 2007

Rezolutė : E Kėshillit Kombėtar tė Partisė "Lėvizja e Legalitetit"

 

Sot, mė datė 31 mars 2007 u zhvilloi punimet Kėshilli Kombėtar i Partisė Lėvizja e Legalitetit ku morėn pjesė anėtarė tė tij nga vendi dhe diaspora. 

1.  Kėshilli Kombėtar i PLL pėrshėndeti propozimin  qė i dėrguari special i Kombeve tė Bashkuara z.Marti Ahtisari i paraqiti Kėshillit tė Sigurimit, ku parashikohet pavarėsia e Kosovės dhe shprehu bindjen se kjo pavarėsi do t'i shėrbejė stabilitetit dhe sigurisė nė rajon dhe do tė ndikojė pozitivisht nė proceset integruese tė shteteve qė aspirojnė anėtarėsimin nė strukturat euroatlantike.

2.  Kėshilli Kombėtar i PLL vlerėsoi pėrparimin  e dukshėm qė u shėnua nė realizimin e standardeve gjatė zgjedhjeve te 18 shkurtit 2007 dhe e konsideroi kėtė si njė meritė tė elektoratit shqiptar e tė maxhorancės qeverisėse qė triumfuan  ndaj pėrkushtimit tė opozitės pėr t'i sabotuar ato zgjedhje. 

3.  Kėshilli Kombėtar i PLL vuri nė dukje faktin se fitorja e zgjedhjeve tė 18 shkurtit prej "Aleancės sė Madhe" i dedikohet mė sė shumti frymės sė re qeverisėse dhe rezultateve konkrete tė kabinetit Berisha dhe shprehu nevojėn e vazhdimit dhe thellimit tė reformave tė nisura prej saj. 

4.  Kėshilli Kombėtar i PLL kėrkoi qė qeveria qė tė marrė masa tė qarta pėr dėmshpėrblimin e plotė dhe integrimin e ish tė burgosurve politikė,  kryerjen e shpejtė e tė thellė tė reformės nė administratėn shtetėrore dhe tė konsiderojė se i ēėshtja  pronės mbetet akoma njė realitet i pazgjidhur qė duhet rregulluar mbi bazėn e filozofisė sė djathė dhe sė drejtės sė pronarėve tė ligjshėm. 

5.  Kėshilli Kombėtar i PLL theksoi nevojėn qė Reforma zgjedhore tė synojė mėnjanimin e shkaqeve qė ēojnė nė deformimin e rezultatit,  krijimin e frymės sė konfliktualitetit dhe zgjatjen e procesit zgjedhor

6.  Kėshilli Kombėtar i PLL vlerėsoi fitoren nė njė bashki dhe 19 komuna nga 26 gjithsej ku Partia Lėvizja e Legalitetit konkurroi me kandidatėt e saj. Ai vlerėsoi gjithashtu numrin e votave tė marra prej PLL nė shkallė vendi,  numrin e kėshilltarėve tė fituar prej saj dhe theksoi faktin se shumė prej tyre, gjatė konstituimit tė kėshillave vendore,  janė zgjedhur edhe nė krye tė kėtyre kėshillave. 

7.  Kėshilli Kombėtar i PLL  e cilėsoi rezultatit e arritur prej "Partisė Lėvizja e Legalitetit"  nė zgjedhjet e 18 shkurt si rezultatin mė tė mirė historik tė saj qė u arrit pavarėsisht vėshtirėsive objektive si mospasja e komisionerėve, mungesa e financave,  mosqenia parti parlamentare dhe qeverisėse, etj. 

8.  Kėshilli Kombėtar i PLL,  pasi u njoh me pėrshėndetjen qė Familja Mbretėrore Shqiptare i ka dėrguar kėtij forumi, e falėnderoi atė pėr pėrkrahjen qė Ajo i ka dhėnė PLL, pėr vlerėsimin  dhe besimin e shprehur prej Saj ndaj PLL "si njė parti kombėtare  qė punon pėr tė mirėn e Kombin e qė vazhdon tė mbetet njė faktor i rėndėsishėm politik". 

9.  Kėshilli Kombėtar porositė tė zgjedhurit vendorė tė PLL qė tė nė veprimtarinė e tyre tė kenė parasysh programin  politik tė PLL, interesat e zgjedhėsve dhe angazhimet tona si pjesė e koalicionit Aleanca e Madhe.

10.  Kėshilli Kombėtar i PLL shtroi nevojėn e fillimit tė pėrgatitjeve pėr zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe caktoi pėr organet e tjera detyra konkrete pėr organizimin e partisė, plotėsimin e strukturave drejtuese nė tė gjitha nivelet, funksionimin mė tė mirė tė forumeve, etj. 

 
Partia "Lėvizja e Legalitetit"
Bulevardi "Zog I", Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 230076

 

*                              *

*

________________________________________

Spécial Albanie - Elections législatives du 28  juin 2009

PROGRAMI ELEKTORAL I PLL PER ZGJEDHJET E 28 QERSHORIT 2009

Pour suivre la campagne du PLL : http://www.youtube.com/user/legaliteti

________________________________________

 

Partia “Lėvizja e Legalitetit”
Bulevardi “Zog I”, Tiranė.
legaliteti@gmail.com
Tel&Fax: +355 4 2230076

PROGRAMI ELEKTORAL I PLL PER ZGJEDHJET E 28 QERSHORIT 2009

 

Zgjedhjet e 28 qershorit 2009 pėrbėjnė njė sfidė tė madhe pėr shoqėrinė shqiptare.  Tashmė sistemi i ri elektoral proporcional rajonal dhe kodi i ri zgjedhor ndryshojnė nė mėnyrė thelbėsore nga e kaluara dhe krijojnė njė eksperiencė tė re pėr popullin dhe klasėn politike.  Nuk ka dyshim se shumė parti duhet tė pėrballojnė mė shumė vėshtirėsi me sistemin dhe kodin e ri, por roli i tyre mbetet i rėndėsishėm madje mund tė jetė vendimtar nė fitoren e njėrit apo tjetrit krah politik.  Nė kėtė kuadėr partitė tradicionale qė gėzojnė njė elektorat konservator dhe tėrėsisht tė pozicionuar nė tė djathtėn e spektrit politik mund tė japin njė kontribut tė ēmuar nė pėrballjen e sfidės sė 28 qershorit qė pėr PLL kuptohet si vijon : vazhdimi i reformave dhe i zhvillimit tė vendit me orientimin e djathtė dhe konservator qė sjell PLL, apo kthimi nė pushtet i tė majtės me tė gjitha tė kėqijat qė rrezikon t’i sjellė vendit.

 

Partia “Lėvizja e Legalitetit” synon tė luaje njė rol tė rėndėsishėm pėr vendin duke u nisur nga eksperienca dhe tradita e saj qeverisėse gjatė periudhės sė Mbretėrisė Shqiptare para Luftės sė Dytė Botėrore por edhe duke u bazuar tek intelektualėt e saj dhe ne programin tonė dhe nė vlerat qė ai pėrfaqėson.

 

Natyrisht, Shqipėria ėshtė nė njė situatė krejtėsisht tė ndryshme nga ajo nė tė cilėn gjendej ne vitet 90 dhe ne fillimin e viteve 2000 :

·        Reforma te suksesshme janė ndėrmarrė

·        Investime nė infrastrukturė janė realizuar

·        Anėtarėsimi nė NATO ėshtė bėrė realitet

 

Por ka akoma shumė pėr tė bėrė pėr tė arritur nivele tė kėnaqshme zhvillimi dhe pėrafrimi nė standarde me vendet e ish-Evropės Lindore.

 

Shqipėria ka potenciale tė lakmueshme qė pėrbėjnė themelet e njė zhvillimi tė mundshėm :

·        Popullsi tė re, tė arsimuar, dinamike, energjike dhe ndėrmarrėse

·        Pozicion gjeostrategjik qė i jep mundėsi tė luaje njė rol tė rėndėsishėm nė rajon

·        Resurse minerale tė pafund

·        Mundėsi konkurruese prodhimi

·        Tradita fisnike tė bazuara nė familjen, nderin, besimin nė njė Zot

·        Diversitet i shoqėrisė nė aspekte krahinore, fetare, kulturore

 

Duke u nisur nga kėto potenciale dhe duke marrė parasysh specifikat e PLL nė skenėn politike shqiptare si partia mė e vjetėr, qė pėrfaqėson njė shtresė dhe njė sistem qė ka qeverisur vendin para LDB por edhe njė shtresė qė ka vuajtur persekutimet, internimet, ekzilin e brendshėm dhe tė jashtėm vetėm sepse nuk pranonin sistemin antishqiptar sllavo-komunist, si dhe donin qė Shqipėria tė qeverisej nga Shqiptarėt dhe pėr Shqiptarėt, PLL e sheh tė nevojshme qė tė japė kontributin e saj pėr fitoren e forcave tė djathta nė zgjedhjet e 28 qershorit 2009.  Specifikat tona, PLL i ofron pėr tė pasuruar tė djathtėn pa marr parasysh konjunktura dhe interesa individuale apo tė pėrkohshme.

 

Njė nga parimet e PLL ėshtė motoja e Mbretit Zog : “Atdheu mbi tė gjitha”.

 

PLL bazohet nė kapacitetet njerėzore dhe intelektuale mė tė spikatura tė vendit tonė pėr tė ofruar njė qeverisje nė dobi tė interesave tė vendit, kombit dhe popullit shqiptar, brenda dhe jashtė kufinjve politik.

 

Objektivi i PLL ėshtė tė zhvillojė ndjenjėn e ndėrgjegjes kombėtare, qytetarisė, traditės, vėllazėrimit, punės, pėrkushtimit dhe krenarisė sė tė qėnurit Shqiptar duke pasur njė qeverisje dhe njė program qeverisės, qė do tė realizojė zhvillimin, mirėqenien, integrimin  evropian, rritjen e rolit tė faktorit shqiptar nė rajon, etj.

 

Para sė gjithash, PLL mendon se duhet rikthyer besimi i popullit nė vetvete dhe nė qeverisje, duke luftuar fenomenet si korrupsioni, nepotizmi, klientelizmi, padrejtėsitė, degjenerimin dhe amoralitetin.

 

Koncepti i PLL ėshtė tė pėrballė tė gjitha problemet e shoqėrisė dhe t’u japė njė zgjidhje tė drejtė, pėrfundimtare dhe afatgjate pa marr parasysh interesat e momentit, por duke u bazuar vetėm nė parimet e drejtėsisė dhe ligjshmėrisė, nė interesin e vendit dhe mbrojtjen e interesave kombėtare dhe duke pasur si objektiva kryesore :

·        Rritjen e mirėqenies pėr tė gjithė

·        Dhėnien e shanseve tė barabarta

·        Mbrojtjen e shtresave mė nė nevojė

·        Riparimin e padrejtėsive

·        Stimulimin e biznesit vendas

·        Mobilizimin e resurseve njerėzore dhe fizike tė vendit pėr tė rritur prodhimin

·        Funksionimin e shtetit tė sė drejtės

·        Funksionimin optimal tė administratės

·        Mirėkuptimin ndėrmjet subjekteve tė ndryshėm

·        Rritjen e interesimit tė qytetarėve dhe organizatave jo-qeveritare nė administratėn publike dhe rritjen e sinergjive ndėrmjet administratės shtetėrore dhe shoqėrisė

·        Transparencėn e plotė nė tė gjitha drejtimet e qeverisjes

·        Eliminimin e problemeve kronike tė Shqipėrisė

·        Zgjidhjen realiste dhe moderne tė problemeve tė shoqėrisė

·        Anėtarėsimin nė BE

 

PLL beson se Shqipėria ka potenciale tė mėdha, dhe se njė qeverisje e ndershme dhe nė interes tė vendit ėshtė sa e nevojshme aq dhe e mundshme.

 

PLL ka besimin se ēdo gjė do tė jetė mė mirė me ne, me ndihmėn e tė madhit Zot.

 

Parimet demokratike, politike dhe shteti i sė drejtės

 

Duke marrė parasysh pėrvojėn e hidhur tė shtetit dhe popullit shqiptar nėn sundimin e diktaturės komuniste pėr mė tepėr se 4 dekada, por edhe duke konsideruar se tranzicioni drejt njė shteti demokratik tė mirėfilltė ka zgjatur mė shumė se sa populli kishte tė drejtė tė priste dhe se sot vihen re probleme qė lidhen me parimet bazė tė demokracisė, PLL ka pėr qėllim tė kontribuojė nė mėnyrė aktive pėr zhvillimin e gjithanshėm tė tė drejtave tė shtetasve dhe tė shtetit tė sė drejtės.

 

PLL konsideron se tė drejtat dhe liritė e njeriut janė njė fitore qė nė asnjė kohė dhe asnjė vend dhe pėr askėnd nuk mund tė vihen nė rrezik.  Pavarėsisht angazhimeve ndėrkombėtare tė shtetit shqiptar nė organizata tė ndryshme ndėrkombėtare (konventa) si dhe ligjeve nė fuqi nė vend, PLL konsideron se rritja e niveleve tė tė drejtave dhe lirive tė njeriut nuk mund tė vendoset vetėm nė bazė tė detyrimeve ndėrkombėtare apo tė brendshme ose nė bazė tė strukturave tė ndryshme, por kryesisht sepse populli shqiptar, si njė popull i qytetėruar dhe i vjetėr nė Evropė, i meriton kėto tė drejta dhe sepse ky ėshtė njė detyrim qė i lind shtetit ndaj shtetasve tė vet.

 

Standardet bazė janė sigurisht tė pėrfshirė nė konventat ndėrkombėtare dhe tė ratifikuara nga Shqipėria, veēanėrisht nė Deklaratėn Universale e tė Drejtave tė Njeriut, Konventėn Evropiane pėr tė Drejtat e Njeriut, Aktin Final tė Helsinkit, etj...

 

Pėr tė rritur nivelet e pėrparimit nė drejtimin e lirive dhe tė drejtave tė njeriut, PLL zotohet qė tė forcojė bashkėpunimin ndėrmjet shtetit dhe organizatat jo-qeveritare si dhe specialistėt e pavarur dhe grupet e interesit aktiv nė kėtė fushė.

 

PLL zotohet qė gjatė mandatit tė ardhshėm qeverisės, se do t’i kushtojė vėmendje tė veēantė kėtyre fushave :

 

Demokracia

Duke marrė parasysh se njė nga parimet bazė tė demokracisė ėshtė ndarja e pushteteve (ekzekutiv, legjislativ dhe gjyqėsor) por edhe duke u bazuar nė realitetin shqiptar qė ka provuar se shpesh herė ndodhin ndėrhyrje tė njėrit pushtet nė tjetrin,

PLL ėshtė e vendosur tė krijojė kushtet pėr njė bashkėjetesė reale tė kėtyre pushteteve, si dhe nė harmoni tė plotė mė njėri-tjetrin.

 

Si hap tė parė nė kėtė drejtim, PLL synon qė brenda njė mandati qeveritar tė sanksionohet me kushtetutė qė pushteti legjislativ tė jetė tėrėsisht i ndarė nga ai ekzekutiv.

 

Nisur nga parimi se “pala nuk mund tė jetė edhe gjyqi, dhe anasjelltas” dhe duke pasur bindjen se parlamentarizmi dhe demokracia janė tė pandara, PLL do tė sanksionojė papajtueshmėrinė dhe konfliktin e interesit ndėrmjet funksionit tė deputetit dhe ministrit.

 

Pavarėsia e gjyqėsorit pėrbėn njė tjetėr shtyllė tė demokracisė dhe PLL synon tė rrisė kėtė pavarėsi, duke i dhėnė pushtetit gjyqėsor tė gjitha mundėsitė ligjore pėr ushtrimin e kompetencave tė veta dhe duke e mbrojtur nga ndėrhyrjet e pushteteve tė tjera qofshin institucione, media, grupe tė interesit, etj...

 

Por Gjyqėsori nuk mund tė jetė njė pushtet sipėr pushteteve tė tjera ose njė kundėrpushtet.  Pasi drejtėsia bėhet nė emėr tė ligjit, gjyqėsori duhet tė veprojė vetėm nė kuadėr tė ligjeve qė pėrfaqėsuesit e popullit kanė miratuar nė Parlament.

 

Duke marrė parasysh gjithashtu se, me kodin e ri zgjedhor, deputetėt dalin nga listat e partive politike, PLL do t’i kushtojė njė rėndėsi tė veēantė parandalimit tė trafikimit tė mandateve.  PLL do tė iniciojė njė ligj pėr heqjen ose humbjen e mandatit tė deputetit nė raste flagrante tė trafikimit tė mandatit.

 

Sistemi politik

Sistemi ėshtė bėrė shpesh herė njė subjekt diskutimesh dhe debatesh nė shoqėrinė shqiptare ku roli dhe opinioni i historianėve dhe ekspertėve tė drejtėsisė ka qenė nė shumicėn e rasteve jo objektiv, por i orientuar politikisht.

 

Referendumi i 29 qershorit 1997 dha provėn se Monarkia dhe Mbreti Leka pėrfaqėsojnė institucionin qė gėzon shumicėn e votave tė shqiptarėve por fatkeqėsisht rezultati i atij referendumi u manipulua nga qarqe dhe pėr qėllime tė errėta anti-shqiptare.

 

PLL zotohet qė tė ndjekė me vendosmėrinė mė tė madhe qėllimin e saj specifik, pėr organizimin e njė referendumi tė ri, nė kohėn e pėrshtatshme, ku do tė vendosėt pėrfundimisht dhe realisht sistemi Monarkik apo Republikan, me vullnetin e lirė tė vetė shqiptarėve.

 

Natyrisht, PLL ėshtė e pėrcaktuar dhe e bindur se sistemi qė i pėrshtatet mė sė miri kushteve tė vendit, popullit dhe kombit shqiptar ėshtė monarkia e cila gėzon edhe legjitimitetin historik dhe juridik.

 

Dekomunistizimi

PLL ėshtė e ndėrgjegjshme se pėr ti shėrbyer zhvillimit tė vendit dhe uljes sė tensioneve politike dhe shoqėrore, Shqipėria ka nevojė qė tė mbyllė njė herė e pėrgjithmonė faqen e historisė sė errėt komuniste.

PLL ėshtė e vendosur qė gjatė mandatit tė ardhshėm tė realizohen kėta synime :

·        Tė dėnohet zyrtarisht sistemi komunist

·        Tė dalin para drejtėsisė ideatorėt e sistemit komunist nė Shqipėri

·        Tė dalin para drejtėsisė autorėt e luftės civile gjatė Luftės Dytė Botėrore qė vranė dhe persekutuan mijėra patriot nacionalist

·        Tė dalin para drejtėsisė aparatēikėt e periudhės sė diktaturės komuniste

·        Tė dalin para drejtėsisė, rast pas rasti, tė gjithė ata qė ushtruan dhunė fizike ose psikologjike nė popull gjatė periudhės sė diktaturės komuniste

·        Tė dėmshpėrblehen dhe rehabilitohen tė gjitha viktimat e diktaturės komuniste

 

Natyrisht, PLL nuk interesohet pėr fatin e ish-pushtetarėve komunistė qė dėnoheshin sa herė qė bėhej luftė brenda llojit pasi ata kishin qenė mė parė pjesė e atij sistemi diktatorial anti-shqiptar dhe vėllavrasės.

Pėr PLL, dėnimi i sistemit komunist duhet tė marrė parasysh edhe efektet negative dhe pasojat e atij sistemi.

PLL ėshtė e mendimit se duhet verifikuar edhe pasuritė e ish-pushtetarėve komunistė dhe tė familjarėve tė tyre, nė rastet kur dyshohet se kėto pasuri janė siguruar falė lidhjeve tė tyre me pushtetin komunist.

 

Po ashtu, PLL do tė krijojė kushtet pėr rishkrimin e historisė dhe ndryshimin e teksteve shkollore, pėr ti ndėrgjegjėsuar brezat e rinj dhe tė ardhshėm pėr dėmet e mėdha qė periudha komuniste dhe sistemi i tij i sollėn vendit tonė.

 

Natyrisht, PLL do tė materializojė kėta objektiva duke bashkėpunuar me grupet e interesit, shoqatat pėrkatėse dhe klasėn politike me qėllim qė kjo fazė e historisė tonė tė mos diskutohet mė nė tė ardhmen.

 

Rehabilitimi i viktimave tė komunizmit

Njė nga prioritetet e PLL mbetet rehabilitimi dhe integrimi i plotė i ish-tė pėrndjekurve dhe tė burgosurve politik.  PLL ėshtė e ndjeshme nė problemet qė kėto shtresa pėrjetojnė nė shoqėrinė shqiptare dhe nuk mund tė lejojė abuzimet dhe manipulimet mbi baza demagogjike, pasi PLL ėshtė vetė pjesė integrale e kėtyre shtresave.

 

PLL garanton se brenda 24 muajve tė parė tė qeverisjes do tė :

·        Realizojė dėmshpėrblimin e plotė tė ish-tė pėrndjekurve dhe tė burgosurve politik si dhe tė familjarėve tė tė gjitha viktimave tė luftės civile gjatė LDB dhe tė diktaturės komuniste

·        Krijojė tė gjitha lehtėsirat pėr shkollimin brenda dhe jashtė vendit tė pasardhėsve tė viktimave tė diktaturės komuniste dhe tė ish-tė pėrndjekurve dhe tė burgosurve politik, duke u dhėnė njė prioritet nė bursat shtetėrore

·        Japė pėrparėsi kėtyre shtresave nė tė gjitha privatizimet e ndėrmarrjeve shtetėrore duke u ofruar edhe kredi pa interes, pėr afate kohore tė caktuara

·        Krijojė kushte favorizuese pėr punėsimin e kėtyre shtresave, duke hequr tė gjitha detyrimet shoqėrore pėr personat qė do tė punėsohen nė firmat private

·        Krijojė njė Institut ku pėrfaqėsues tė shtetit, tė tė gjitha shoqatave pėrfaqėsuese tė kėtyre shtresave, specialistė tė drejtėsisė dhe personalitete tė pavarura dhe tė respektuara tė shoqėrisė shqiptare do tė marrin nė shqyrtim dosjet individuale dhe kolektive pėr pėrfitimin e kompensimeve nga shteti

 

Demokracia partiake

Duke u nisur nga tradita dhe fryma demokratike qė ka mbizotėruar gjithmonė brenda PLL dhe duke pasur parasysh kushtet e reja tė krijuara nga sistemi i ri elektoral dhe kodi i ri zgjedhor, PLL ėshtė e bindur se konkurrimi i plotė dhe me kushte tė barabarta, do tė jetė mė i dobishėm pėr vendin, si dhe do tė pengojė konkretisht dhe efektivisht, rikthimin e tė majtės nė pushtet.

 

Andaj, PLL do tė stimulojė gjatė fushatės njė konkurrim brenda pėr brenda partisė, ku qarqet do tė ndahen nė zona pėrafėrsisht tė barabarta me numėr votuesish, dhe ku secila zonė do t’i atribuohet njė kandidati.  Pavarėsisht se kodi zgjedhor pėrcakton lista tė mbyllura, PLL do tė nxisė zgjedhjen si deputet, tė kandidatit qė do tė ketė siguruar mė shumė vota, brenda secilit qark.

 

E Drejta e Pronės

PLL e konsideron si tė shenjtė tė drejtėn e pronės.

 

Duke marrė parasysh problemet e trashėguara nga shteti gjatė sundimit tė diktaturės komuniste por edhe duke konsideruar problemet e shkaktuara nga ligji 7501 nga njėra anė, dhe nga realiteti i shoqėrisė ku eksodi rural dhe lėvizjet e qytetarėve kanė qenė njė fenomen masiv, PLL mendon se ėshtė detyrė e shtetit tė riparojė gabimet e sė kaluarės dhe situatat e krijuara pėr shkak tė veprimit a mosveprimit tė tij.

 

Nė kėtė kuadėr, PLL zotohet tė kompensojė me vlerėn e tregut dhe brenda njė mandati qeverisės tė gjithė pronarėt legjitim, tė cilėt nuk kanė mundėsi tė rifitojnė pronat e tyre.

 

PLL zotohet gjithashtu t’i japė fund brenda tė njėrit afat ēėshtjes sė legalizimeve pėr tė gjithė pronarėt, persona fizik apo moral, tė kėtyre 17 viteve tė fundit.

 

PLL mendon se zgjidhja pėrfundimtare e ēėshtjes sė pronės do tė arrihet vetėm kur tė paguhen detyrimet dhe taksat mbi pasurinė e patundshme nga tė gjithė pronarėt, tė rinj apo tė vjetėr. Personat fizik apo moral, qė kanė pėrvetėsuar pronat e huaja apo shtetėrore, duhet tė ndėrgjegjėsohen pėr veprimin e tyre, duke shlyer detyrime ndaj shtetit pėr t’i mundėsuar shtetit kompensimin e pronarėve legjitim.

 

Nė raste tė veēanta, PLL konsideron se shteti duhet tė marrė pėrgjegjėsitė e veta dhe bėhet garant pėr zgjidhjen e ēdo problemi qė mund tė ndodhe ndėrmjet pronarėve tė sė njėjtės pronė, apo tė dy ose mė shumė prona, kėshtu qė tė shuhen pėrfundimisht konfliktet dhe veprat kriminale tė kėsaj natyre nė vend.

 

Natyrisht, ēdo ndėrhyrje e shtetit nė kėto ēėshtjeje duhet tė bėhet duke i dhėnė prioritet pronarėve legjitim.

 

PLL zotohet tė krijojė njė institut ku pėrfaqėsues tė shtetit, tė tė gjitha shoqatave tė pronarėve, organizatave jo-qeveritare, specialistė nė fushėn e drejtėsisė civile dhe personalitete tė pavarura dhe tė respektuara tė shoqėrisė shqiptare, do tė marrin nė shqyrtim dhe do tė propozojnė zgjidhje pėr ēdo ēėshtje pronėsie tė pazgjidhur deri mė sot.

 

Synimi i PLL ėshtė qė tė rikthehet, tė njihet dhe tė mbrohet e drejta e pronės si njė parim i shenjtė dhe njė kusht i domosdoshėm pėr zhvillimin e vendit dhe thithjen e investimeve tė brendshme dhe tė jashtme.  Gjithashtu, PLL synon qė ēdo ēėshtje pronėsie tė zgjidhet brenda vendit, pa pasur nevojė tė kėrkohet ndėrhyrja e Gjykatės Evropiane tė Strasburgut.

 

E drejta e fjalės dhe e shtypit

PLL konsideron se e drejta e fjalės dhe e shtypit janė tė patjetėrsueshėm dhe tė pakufizueshėm pėrveēse nė rastet kur cenohen tė drejtat dhe liritė e njė palės sė tretė.

 

Duke marrė parasysh pėrvojėn e viteve tė fundit ku zhvillimet mediatike kanė arritur nivele tė larta por edhe ku pėrdoren manipulimet, dezinformimet dhe cenohet jeta private e individėve dhe personave publike ose jo publike, fizike ose morale, PLL synon tė rrisė nivelet dhe cilėsitė profesionale, ndjenjėn e qytetarisė, tė respektit tė ndėrsjellė tė individėve dhe kolektiviteteve, si dhe nivelet e mirėkuptimit dhe bashkėpunimit nė interes tė vendit, popullit dhe kombit, nėpėrmjet programeve tė posaēme nė kėtė drejtim.

 

PLL synon gjithashtu tė rrisė nivelet dhe cilėsitė profesionale nė sektorin e medieve radio-televizive dhe tė shkruara dhe zotohet tė krijojė njė Juri pėr Etikėn Publike, ku pėrfaqėsues tė shtetit, tė sektorit pėrkatės tė shoqėrisė civile, organizata jo-qeveritare dhe specialistė tė fushės sė medieve do tė kenė kompetenca pėr zhvillimin e mėtejshėm tė sė drejtės sė fjalės dhe tė shtypit, por edhe pėr shmangien e praktikave jo etike nė kėtė fushė.

 

PLL do tė stimulojė mediet qė tė jenė mė pak tė politizuara nėpėrmjet financimit tė programeve edukative, rritjes sė cilėsisė sė programeve dhe shkėmbimeve tė eksperiencave me medie tė huaja.

 

E drejta dhe liria e besimit

PLL konsideron se e drejta dhe liria e besimit janė jetike pėr njė shoqėri tė shėndetshme dhe pa vese.

 

Duke marrė parasysh traumėn e krijuar nė popullin shqiptar nga diktatura komuniste dhe sistemi ateist i saj, por edhe duke pasur parasysh zhvillimet e kėtyre 17 viteve tė fundit nė kėtė drejtim ku shumė grupe dhe sekte kanė gjetur njė terren tė pėrshtatshėm pėr ushtrimin e aktiviteteve tė tyre dhe kanė krijuar njė ēorientim nė popull, PLL mendon se njohja dhe zhvillimi i besimeve monoteiste dhe tradicionale tė popullit shqiptar janė tė domosdoshme pėr zhvillimin e mėtejshėm tė shoqėrisė shqiptare.

 

Nė kėtė kuadėr, PLL ka pėr qėllim :

·        Qė shteti shqiptar tė njohė dhe tė mos krijojė asnjė pengesė pėr 3 fetė tradicionale tė vendit tonė, pėrkatėsisht fetė Islame, Ortodokse dhe Katolike

·        Qė shteti tė subvencionojė bashkėsitė fetare, klerikėt, mėsuesit dhe institucionet fetare me qėllim qė tė kufizohen ndėrhyrjet nga jashtė nė kėto institucione

·        Qė shteti tė ndalojė me ligj veprimtarinė e shoqatave dhe organizatave tė ashtuquajtura fetare tė cilėsuara si sekte nga Bashkimi Evropian

·        Qė tė realizohet mėsim-besimi nė shkollat publike

·        Qė tė mos lejohet krijimi i asnjė kushti juridik qė tė pengojė ushtrimin e fesė nė asnjė mėnyrė qė tė jetė dhe pėr asnjė qytetar shqiptar

·        Qė tė mundėsojė hartimin e kuadrit ligjor qė tė parandalojė dhe dėnojė ēdo akt racizmi, ksenofobie, provokimi apo pėrbuzjeje fetare

 

Diaspora

PLL e konsideron diasporėn shqiptare, qoftė politike apo ekonomike, si pjesė integrale tė kombit shqiptar dhe tė shoqėrisė shqiptare.

 

Duke marrė parasysh se shqiptarėt qė jetojnė jashtė territorit shqiptar mund tė luajnė rolin e ambasadorit tė vendit dhe popullit tė tyre, PLL do tė stimulojė integrimin e diasporės shqiptare nėpėrmjet:

·        Njohjes dhe dhėnies sė shtetėsisė shqiptare automatikisht dhe pa procedura administrative pėr tė gjithė refugjatėt politik tė para viteve ’90 dhe familjarėt e tyre

·        Rritjes sė rolit tė Institutit tė Diasporės nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme, duke hartuar platforma dhe programe konkrete pėr integrimin e diasporės shqiptare nė shoqėrinė shqiptare

·        Zhvillimit dhe intensifikimit tė programeve bashkėpunimi me diasporėn shqiptare nė aspektet shoqėrore, edukative, kulturore, artistike dhe shkencore tė mbėshtetura nga qeveria shqiptare

·        Krijimit tė klubeve tė studentėve dhe intelektualėve shqiptarė nėpėr botė, tė mbėshtetur nga pėrfaqėsitė diplomatike tė shtetit shqiptar, pėr tė krijuar lidhje tė ngushta ndėrmjet intelektualėt shqiptarė dhe ata tė vendeve ku jetojnė shqiptarėt, me qellim qė tė rritet imazhi dhe lartėsohen vlerat reale tė popullit dhe kombit shqiptar nė botė

·        Krijimit e lehtėsirave pėr rikthimin nė atdhe dhe investimin nė ekonominė shqiptare

·        Krijimit tė kushteve pėr respektimin e komunitetit shqiptar nė shtetet ku jetojnė dhe punojnė shqiptarėt, duke kėrkuar tė pajisen shqiptarėt me dokumente tė rregullta dhe tė gėzojnė tė drejtat e tyre, duke pėrdorur nė rast nevoje, edhe parimin e reciprocitetit me vendet e tjera

·        Krijimit tė kushteve pėr tė votuar jashtė vendit dhe inkurajimit tė pėrfaqėsimit tė diasporės nė Parlamentin shqiptar

 

PLL synon natyrisht qė qeveria shqiptare tė mos lejojė qė diaspora tė pėrdorėt nga disa shtete si mjet presioni dhe tė paktėn ky emigracion tė strukturohet dhe mbėshtetet nga qeveria shqiptare qė tė mos lejohet nėpėrkėmbja e vet nė asnjė vend.

 

Mbrojtja dhe liria e pakicave kombėtare

PLL i konsideron pakicat kombėtare si pjesė integrale tė shoqėrisė shqiptare dhe, si tė tilla, ata gėzojnė tė drejta dhe detyrime tė barabarta ndaj ligjeve dhe institucioneve tė vendit.

 

Duke marrė parasysh veprimet e disa qarqeve qė synojnė cenimin e integritetit territorial dhe tė rendit juridik nė Shqipėri, dhe qė rrezikojnė destabilizimin e vendit dhe tė rajonit, PLL ėshtė e vendosur qė tė mos lejojė asnjė individ apo grupim qė tė ushtrojė veprimtari tė tilla nė vendin tonė.

 

PLL i konsideron tė gjitha pakicat kombėtare si tė mirėseardhura nė vendin tonė, por nuk do tė lejojė asnjėherė qė vlerat kombėtare tė popullit shqiptar tė nėpėrkėmben nga cilido.

 

Nė kėtė kuadėr, PLL do tė :

·        Krijojė njė kuadėr ligjor pėr parandalimin e ēdo aktiviteti qė synon cenimin e integritetit territorial dhe rendit ligjor.

·        Stimulojė hartimin dhe materializimin e programeve tė bashkėjetesės dhe respektit reciprok me komunitetet e huaja dhe pakicat kombėtare.

·        Inkurajojė shoqėrinė civile dhe shoqatat jo-qeveritare qė tė zhvillojnė aktivitete pėr uljen e tensioneve dhe rritjen e respektit reciprok me komunitetet e huaja dhe pakicat kombėtare, duke financuar kėta aktivitete.

 

Simbolet e shtetit

Pėr PLL, shteti pėrfaqėsohet nga institucionet e veta por edhe nga simbolet e veta, tė cilat rrisin krenarinė kombėtare.

 

Pėrveē simboleve si flamuri e himni kombėtar, PLL mendon se edhe personalitetet dhe figurat patriotike dhe kombėtare qė kanė ndėrruar jetė dhe janė varrosur jashtė vendit duhet tė nderohen dhe vlerėsohen nė vendin amė, pėr kontributet e tyre nė dobi tė kombit dhe atdheut.

 

Nė kėtė drejtim, PLL do tė realizojė riatdhesimin e eshtrave tė personaliteteve tė shquara shqiptare si Mbreti Zog, Gjeneral Abaz Kupi, Fan Noli, Mit’hat Frashėri, Muharrem Bajraktari, etj, duke organizuar ceremoni zyrtare me tė gjitha nderimet shtetėrore, pėr kontributet e kėtyre personaliteteve.

 

Administrata shtetėrore

Njė nga rolet e politikės ėshtė qė tė bėjė shtetin tė funksionojė dhe qė sektori publik tė jetė nė shėrbim tė popullit.  Qėllimi duhet tė jetė sadisfaksioni i qytetarėve. Mosfunksionimi i administratės shtetėrore ēon nė paralizimin e shtetit. 

 

Duke marrė parasysh se administrata shtetėrore nuk ka arritur akoma nivele optimale tė performancės, PLL ėshtė e prirur qė tė reformojė administratėn duke :

·        Rritur profesionalizmin me seminare dhe trajnime konstante

·        Rritur produktivitetin dhe ndjenjėn e shėrbimit publik

·        Nxitur frymėn e meritokracisė dhe karrierės nė sektorin publik

·        Luftuar kundėr burokracisė, nepotizmit dhe abuzimit me detyrėn

·        Luftuar favoritizmin dhe emėrimet partiake

 

Por institucionet e shtetit dhe nėpunėsit duhet tė jenė tė paprekshėm.  PLL synon :

 

·        Tė rrisė autoritetin e tė gjithė nėpunėsve tė shtetit dhe respektin ndaj tyre

·        Tė rrisė besueshmėrinė e publikut tek organet e vendit

·        Tė merren masa tė rrepta ndaj gjithė atyre qė cenojnė shtetin, institucionet dhe nėpunėsit e shtetit

·        Tė pėrshtasė pagat e nėpunėsve tė shtetit me sektorin privat dhe me standardet e jetės

 

Korrupsioni

Pėr PLL, korrupsioni rrjedh nga keqpėrdorimi i pushtetit publik.

 

Pavarėsisht pėrparimeve tė dukshme, fenomeni i korrupsionit mbetet njė problem shqetėsues i shoqėrisė Shqiptare.  PLL beson se lufta ndaj korrupsionit nuk mund tė realizohet vetėm duke stimuluar denoncimet, por se ėshtė detyrė e shtetit tė krijojė kushtet dhe rregullat qė do tė parandalojnė korrupsionin.

 

PLL beson se mėnyrat optimale pėr tė luftuar korrupsionin janė :

·        Hartimi i procedurave administrative moderne dhe efikase

·        Trajnimi i nėpunėsve tė shtetit

·        Kontrolli dhe auditimi i tė gjitha institucioneve tė shtetit nga organizma private dhe shoqata jo-qeveritare

·        Masa tė rrepta pėr tė gjitha rastet e zbuluara

 

Ekonomia

 

Koncepti ynė pėr ekonominė

Misioni ekonomik i PLL ėshtė qė tė rrisė standardet e jetesės, mirėqenien dhe lumturinė e popullit shqiptar.

 

Pavarėsisht krizės ekonomike dhe financiare globale e cila ka filluar tė japė efektet e saja edhe nė Shqipėri, vendi ynė ka potenciale tė mėdha pėr zhvillim ekonomik :

·        Popullsi tė re, tė arsimuar, dinamike dhe tė kualifikuar

·        Pozicion gjeografik strategjik

·        Pasuri natyrale dhe minerale

·        Porte detare dhe infrastrukturė rrugore nė zhvillim

·        Klimė tė pėrshtatshme pėr shumė sektorė

·        Bregdet dhe relief atraktiv

 

PLL do tė hartojė njė strategji zhvillimi tė vazhdueshėm dhe rritjeje ekonomike, duke mobilizuar tė gjitha potencialet e vendit tonė nė tė mirėn e pėrgjithshme tė popullit dhe kombit shqiptar.

 

Qėllimi parėsor i kėsaj strategjie ėshtė tė luftohet varfėria dhe papunėsia, tė zgjerohet e fuqizohet sektori privat, tė nxitet konkurrenca dhe tė stimulohet prodhimi vendas.

 

Pėr PLL disa principe ekonomike janė nė bazė tė mendimit tonė :

·        Burimet njerėzore do tė konsiderohen gjithnjė si baza e zhvillimit ekonomik

·        Ekonomia e tregut do tė jetė gjithnjė nė qendėr tė vėmendjes

·        Shteti do tė qėndrojė nė princip jashtė aktivitetit ekonomik por roli i vet si moderator dhe operator, nė rast nevoje, nuk do tė anashkalohet sidomos nė sektorėt strategjike

·        Taksat do tė pėrdoren mė shumė pėr realizimin e objektivave shoqėrore dhe ekonomike, sesa pėr qėllime operative

·        Borxhi i shtetit do tė pėrdoret pėr investime, mė shumė sesa pėr ekuilibrimin e bilancit tė shtetit

·        Privatizimet duhet tė vazhdojnė, duke pasur nė qendėr tė vėmendjes interesin kombėtar dhe ekonomik, por edhe transparencėn e plotė tė tė gjitha proceseve tė privatizimit.    Privatizimet do t’u ofrohen me pėrparėsi punonjėsve tė firmave dhe industrive, grupeve dhe shoqatave profesionale vendore, por edhe emigrantėve shqiptar, mė qėllim qė tė rritet ndėrgjegjėsimi i tė gjithėve nė kontributet qė mund tė japė ēdo qytetar pėr popullin dhe vendin

·        Thithja e kapitalit dhe investimeve tė huaja, si dhe transferimi i eksperiencės, do tė jetė nė qendėr tė vėmendjes

·        Lufta ndaj korrupsionit, klientelizmit dhe favoritizmit

·        Rritja e produktivitetit dhe cilėsisė sė prodhimeve, do tė stimulohet pėr tė realizuar objektivin e ekuilibrimit tė bilancit tregtar

·        Raportet me institucionet ndėrkombėtare si Bashkimi Evropian, Banka Botėrore dhe Fondi Monetar Ndėrkombėtar do tė thellohen sidomos deri nė kapėrcimin e krizės globale

 

PLL zotohet pėr njė fushatė sensibilizuese pėr konsumin e produkteve “Made in Albania”.

 

Objektivat madhore tė PLL janė :

·        Ulja e papunėsisė

·        Rritja e standardeve tė jetesės

·        Rritja e prodhimit tė produkteve dhe shėrbimeve vendas

·        Rritja e peshės specifike tė sektorit privat nė ekonominė e vendit

·        Rritja e eksporteve

 

Pėr PLL, Shqipėria ka nevojė pėr njė bum ekonomik i cili mund tė realizohet nėpėrmjet :

·        Ristrukturimit tė ekonomisė dhe orientimit tė investimeve pėrmes mendimit ekonomik

·        Zgjerimit tė kredisė dhe mbajtjes nė nivele tė ulėta tė interesit bankar

·        Zhvillimit tė fondeve tė kursimeve tė garantuara nga shteti

·        Krijimit tė njė tregu tė pėrbashkėt me Kosovėn, duke hequr tė gjitha barrierat doganore dhe taksat e tjera

·        Zhvillimit tė njė infrastrukture moderne nė tė gjitha sektorėt e industrisė

 

PLL do tė stimulojė zhvillimin e disa sektorėve prioritarė duke u dhėnė njė pėrparėsi nė investime, kredi dhe subvencione :

 

Biznesi i vogėl

PLL ėshtė e ndėrgjegjshme se biznesi i vogėl ėshtė njė vektor kryesor pėr zhvillimin e vendit dhe uljen e nivelit tė papunėsisė.

 

Informaliteti duhet luftuar, duke krijuar kushte tė favorshme pėr stimulimin e formalitetit.

 

PLL do tė :

·        Japė kredi pa interes pėr ēdo biznes tė ri qė do tė sigurojė punėsimin e tė paktėn 5 punėtorėve

·        Garantojė qė ēdo kredi i dhėnė biznesit tė vogėl do tė shlyhet automatikisht nė rast falimentimi pėr arsye jashtė vullnetit tė pronarit, dukė stimuluar mekanizmat bankare dhe sigurime tė kredive pėr biznesin

·        Heqė tė gjitha detyrimet shoqėrore pėr njė periudhė 5 vjeēare, pėr tė gjitha bizneset e reja qė punėsojnė tė paktėn 3 punėtorė tė rinj

·        Ulė me 50% detyrimet shoqėrore pėr tė gjithė bizneset e vogla aktuale, qė do tė shtojnė 3 punėtorė tė rinj

·        Vendosė njė moratorium pėr njė periudhė 5 vjeēare nė taksat mbi biznesin e vogėl, pėr tė gjitha firmat dhe ndermarrjet e reja qė nuk kalojnė tė ardhura prej mė shumė se 5.000.000 Lekė nė vit.

 

Ndėrtimi

Si njė sektor i rėndėsishėm pėr zhvillimin e vendit dhe uljen e papunėsisė, PLL beson se ulja e ēmimeve tė shitjes sė apartamenteve dhe shtėpive tė reja do tė ridinamizojė kėtė sektor.

 

PLL do tė :

·        Heqė pėr njė periudhe 2 vjeēare tė gjitha taksat dhe detyrimet pėr shtetasit shqiptarė qė do tė blejnė apartamente dhe shtėpia tė reja

·        Ulė pėr njė periudhe 2 vjeēare me 50% tė gjitha detyrimet shoqėrore pėr firmat e ndėrtimit

·        Stimulojė bashkėpunimin me sektorin e ndėrtimin pėr uljen me 10% deri 20% tė ēmimit tė tė gjitha ndėrtimeve tė reja tė ngelura tė pashitura, duke i siguruar kėtij sektori edhe kredi pa interes, gjatė 5 viteve tė para pėr ndėrtimet e tyre tė reja

·        Stimulojė pėrdorimin e trojeve shtetėrore pėr bashkėpronėsi nė ndėrtimin e apartamenteve tė reja, dhe do t’i pėrdorė ekskluzivisht ata pėr banesa pėr tė pastrehėt

·        Stimulojė bashkėpunimin ndėrmjet sektorit tė ndėrtimit, institucionet e shtetit, pushtetin vendor dhe axhensitė e zhvillimit tė vendit, me qėllim qė ēdo ndertin i ri tė respektojė kushtet dhe kriterit e njė zhvillimi afatgjatė tė vendit, si dhe planet urbanistike

·        Garantojė respektimin e normave teknike dhe kritereve sizmike nė ndėrtimet e reja

 

Bujqėsia dhe blegtoria

Duke marrė parasysh se njė pėrqindje e madhe e popullit shqiptar jeton nė zonat rurale ku mundėsitė e zhvillimit janė tė mėdha dhe duke konsideruar se Shqipėria i ka tė gjitha mundėsitė e zhvillimit tė bujqėsisė dhe blegtorisė, falė eksperiencės tė fshatarėve nė kėtė drejtim, relievit dhe klimės tė pėrshtatshme, PLL synon qė tė rrisė nivelet e prodhimit nė kėtė sektor, tė sigurojė stabilitetin e tė ardhurave tė prodhuesve dhe tė ulė importin e produkteve tė kėsaj natyre.

 

PLL do tė :

·        Stimulojė krijimin e ndėrmarrjeve bujqėsore dhe blegtorale me dhėnien e kredive pa interes, si dhe heqjen pėr njė periudhė 2 vjeēare tė tė gjitha detyrimeve shoqėrore, pėr ata qė do tė punėsojnė mė shumė se 5 veta

·        Stimulojė transferimin e produkteve tė kėtij sektori brenda pėrbrenda vendit, me subvencionimin e njė pėrqindjeje tė kostos sė transportit

·        Investojė nė dhoma frigoriferike nė tė gjitha zonat rurale ku do tė grumbullohen ekscedentet e prodhimit, me qellim qė tė futen pėrsėri nė treg nė periudha tė tjera gjatė vitit

·        Krijojė njė fond sigurimi pėr tė mbrojtur fermerėt dhe popullsinė rurale kundėr dėmeve tė shkaktuara nga katastrofat natyrale

·        Bashkėpunojė me BE por sidomos me shtetet fqinjė pėr tė hequr tė gjitha barrierat doganore me qėllim qė tė mundėsohet eksporti i prodhimeve shqiptare nė drejtimin e tregjeve tė tyre

·        Sigurojė qė eksportet e produkteve tė industrisė tė blegtorisė dhe e peshkimit tė garantohen duke dhėnė kredi pa interes pėr tė gjitha investimet nė prodhimet bio dhe duke siguruar ēmime konkurruese pėr produktet shqiptare

 

PLL garanton gjithashtu se njė fushatė e madhe mbjelljeje do tė realizohet pėr tė siguruar qė dėmet e bėra nė pyjet nga prerjet gjatė dekadave tė fundit, tė kompensohen me pemė tė reja, me qėllim qė tė luftohet kėshtu edhe ndotja e ambientit.

 

Turizmi

Duke marrė parasysh potencialet e mėdha tė vendit tonė nė fushėn e turizmit me njė bregdet tė veēantė nė rajon, me male e pyje tė shumta, me qendra historike dhe arkeologjike unike nė Evropė, PLL ka bindjen se Shqipėria do tė pėrfitojė shumė shpejt nga kėta pasuri me tėrheqjen e turistėve tė huaj.

 

PLL do tė :

·        Zhvillojė qendra turistike bregdetare tė klasit tė lartė nė tė paktėn 2 zona bregdetare, sidomos nė Jug tė vendit, duke u dhėnė koncesione afatgjate grupeve financiare shqiptare dhe tė huaja

·        Krijojė fshatra dhe qytete turistike pėr tėrheqjen e turizmit masiv nė tė paktėn 4 zona bregdetare, duke u dhėnė koncesione afatgjate grupeve financiare shqiptare dhe tė huaja

·        Stimulojė zhvillimin e qendrave tė turizmit dimėror nė zonat malore, duke i dhėnė njė prioritet krijimit tė fshatrave turistike pėr ski

·        Investojė nė mirėmbajtjen dhe rindėrtimin e tė gjitha qendrave historike dhe arkeologjike, si dhe nė infrastrukturėn nė periferi tė kėtyre qendrave, me qėllim qė tė tėrheqė turistėt e huaj drejt kėtyre qendrave, ku njė rendėsi e veēantė do ti kushtohet vlerave tė kombit shqiptar

·        Stimulojė operatorėt shqiptarė dhe tė huaj pėr zhvillimin e turizmit nė vend, duke u ofruar lehtėsira nė detyrimet shoqėrore si dhe kredi pa interes

 

Energjia

Pėr PLL, sektori i energjetikes mbetet njė sektor strategjik, ku duhet mbrojtur interesi kombėtar, duke siguruar nivele pavarėsie tė lartė.

 

PLL ėshtė po ashtu e vetėdijshme se zhvillimi i  vendit nuk mund tė realizohet nė kushtet kur nuk mund tė garantohet furnizimi me energji elektrike dhe ujė, pėr tė gjithė qytetarėt, dhe 24 orė nė ditė.

 

PLL do tė :

·        Garantojė furnizimin nė energji elektrike pėr tė gjithė qytetarėt, 24 orė nė ditė, dhe do t’i japė fund njė herė e pėrgjithmonė prerjeve tė furnizimeve, duke investuar dhe subvencionuar centralet elektrike private me kredi pa interes, por duke vendosur gjithashtu gjoba pėr mosarritjen e niveleve tė furnizimit

·        Garantoj furnizimin me ujė pėr tė gjithė qytetarėt, 24 orė nė ditė, dhe do t’i japė fund, brenda 24 muajve, prerjeve tė furnizimeve, duke investuar nė modernizimin e gjithė rrjetit

·        Sigurojė qė Shqipėria tė bėhet njė vend tranzit drejt Evropės, tė gazit dhe naftės, duke i dhėnė njė prioritet bashkėpunimit me vendit qė nuk shfaqin rrezik pėr interesat dhe sovranitetin kombėtar, dhe tė cilėt respektojnė tė drejtat e shtetasve shqiptarė qė jetojnė jashtė vendit

 

Minierat

Duke marrė parasysh se Shqipėria disponon pasuri nėntokėsore tė shumta, si dhe njė eksperience tė madhe nė kėtė sektor, PLL ėshtė e vendosur qė tė krijojė kushtet pėr zhvillimin e kėtyre pasurive, me qėllim qė tė rrisė eksportet, dhe tė pėrdorė tė gjitha mundėsitė qė i ofrohen vendit, pėr uljen e papunėsisė dhe rritjen e standardeve tė jetesės.

 

PLL do tė :

·        Investojė nė identifikimin e tė gjithė minierave dhe rezervave minerale nė vend dhe do tė garantojė riaktivizimin e tyre

·        Stimulojė privatizimin e minierave duke krijuar kushte tė favorshme pėr investitorėt, si heqjen e tė gjitha detyrimeve shoqėrore pėr njė periudhe 5 vjeēare, si dhe investimin ne infrastrukturėn rrugore, ndėrmjet minierave tė privatizuar dhe akseve kryesore

·        Stimulojė investime nė industrinė e pėrpunimit nė vend nga kapitali i huaj, duke vendosur moratoriume nė taksat e kėtyre industrive pėr njė periudhė 10 vjeēare

 

Politika sociale

 

Pėrveē shtresės tė viktimave tė diktaturės komuniste, PLL ka natyrisht programin social nė fusha tė tjera, pasi pėr ne qeveria ėshtė njė mjet pėr t’i shėrbyer popullit.  Pėr PLL, duhet tė rritet niveli i solidaritetit ndėrmjet qytetarėve dhe i zhvillimit social, dhe ėshtė detyrė e shtetit qė tė shėrbejė si katalizator i kėtij solidariteti dhe zhvillimi social.

 

PLL do t’i kushtojė njė rendėsi tė veēantė kėtyre sektorėve, gjatė mandatit qeveritar :

 

Arsimi

Pėr PLL, arsimi pėrben njė shtyllė kryesore pėr njė shoqėrie tė zhvilluar, ku niveli i arsimimit tė shoqėrisė duhet tė gėzojė ritme zhvillimi tė shpejta dhe cilėsore.

 

Vlerat kombėtare por edhe kultura, arti, sporti, respekti, vlerėsimi, rregulli dhe autoriteti duhet tė transmetohen nėpėrmjet arsimit.  PLL do tė bėjė tė gjitha pėrpjekjet pėr zhvillimin e vlerave atdhetare tė popullit tonė.

 

PLL nuk mund tė pranojė qė tė rinjtė shqiptar tė dalin nga shkolla pa perspektivė profesionale dhe pa horizont pėr jetėn e tyre.  Tė gjithė tė rinjtė duhet tė jenė tė punėsuar, ose tė kenė mundėsi tė vazhdojnė trajnime falas nė institucione publike dhe private.

 

Objektivi i PLL ėshtė qė truri shqiptar t’i shėrbejė Shqipėrisė, kudo qė tė jetė dhe nė mėnyrė prioritare brenda vendit.

 

PLL do tė :

·        Japė prioritet shkollave dhe universiteteve publike nė tė gjithė vendin

·        Garantojė nivelet e arsimit nė shkollat dhe universitetet private, mė njė program bazė dhe standarde tė larta, si dhe me kontrolle sistematike nė mbrojtje tė studentėve dhe cilėsisė sė mėsimdhėnies

·        Garantojė qė tė pėrfitojnė nga e drejta e shkollimit falas tė gjithė qytetarėt shqiptarė deri nė moshėn 18 vjet dhe tė materializohet shkollimi i detyruar deri nė atė moshė me kontrolle dhe inspektime konstante

·        Krijojė njė fond tė veēantė ku studentėt me probleme financiare tė kenė mundėsinė tė pėrfitojnė kredi pa interes pėr financimin e studimeve tė tyre universitare dhe post-universitare

·        Financojė programe tė veēanta pėr rritjen e niveleve shkencore nė universitetet shqiptare

·        Stimulojė arsimin profesional, pėr tė shtuar specialistėt nė profile tė ndryshėm

·        Garantojė qė nėpėrmjet sistemit edukativ, tė rritet krenaria kombėtare dhe ndjenja e identitetit kombėtar, me programe tė posaēme nė kėtė drejtim

·        Stimulojė Dhomat e Tregtisė, institucionet dhe organizatat private dhe jo-qeveritare qė tė identifikojnė sektorėt ku nevojiten kualifikime dhe specializime tė veēanta

·        Garantojė qė tė rinjtė tė dalin nga shkolla me njė bagazh tė plotė

·        Garantojė qė tė gjithė shtetasit shqiptarė jashtė vendit, tė kenė mundėsi tė zhvillojnė studime

·        Stimulojė rikthimin dhe punėsimin nė atdhe, tė gjithė tė diplomuarve jashtė vendit

·        Garantojė qė tė gjithė studentėt shqiptarė tė kenė mundėsi tė mėsojnė fenė e tyre

 

Pėr PLL, arsimtarėt duhet tė kenė mundėsi tė ushtrojnė profesionin e tyre ne kondita optimale, dhe roli e kontributi i tyre nė dobi tė shoqėrisė, duhet vlerėsuar dhe respektuar si nga studentėt, prindėrit dhe shoqėria.  Programe trajnimi dhe nivelimi i pagave tė tyre me realitetin e standardeve te jetesės, do tė realizohen gjatė 24 muajve tė parė tė qeverisjes sonė.

 

Shėndetėsia

Pėr PLL, sistemi shėndetėsor ka nevojė pėr njė reformim thelbėsor dhe do tė jetė po ashtu nė qendėr tė vėmendjes tonė, gjatė mandatit tė ardhshėm.

 

Nė asnjė moment, shėndetėsia nuk duhet tė konsiderohet si njė kosto nė bilancin e shtetit por si njė investim.

 

PLL do tė :

·        Garantojė qė tė gjithė shtetasit shqiptarė tė pėrfitojnė njė sistem shėndetėsor falas ose me kosto minimale, duke rritur efektivitetin e sigurimeve shoqėrore

·        Investojė pėr modernizimin e mėtejshėm tė qendrave spitalore dhe garantimin e tė gjitha shėrbimeve mjekėsore dhe spitalore, tė paktėn nė njė spital pėr ēdo qark

·        Garantojė qė tė gjitha zonat rurale, tė kenė njė ambulancė spitalore, nė njė rajon me mė pak se 5 kilometra ēdo zonė tė banuar

·        Stimulojė zhvillimin e shėrbimeve mjekėsore parandaluese

·        Parandalojė shpėrndarjen e medikamenteve tė dėmshme pėr shėndetin, duke ushtruar kontrolle mė tė rrepta tė importeve, e duke krijuar kushte pėr prodhimin nė vend

·        Garantojė zgjerimin e gamės sė medikamenteve tė rimbursuara, si dhe rritjen e cilėsisė sė tyre

 

Sigurimet shoqėrore

PLL ėshtė e vendosur tė mbrojė tė gjithė punėtorėt, dukė garantuar qė pronarėt e firmave tė shlyejnė tė gjitha detyrimet shoqėrore.

 

PLL do tė luftojė punėn nė tė zezė nė mėnyre tė rreptė, duke ushtruar kontrolle tė vazhdueshme dhe tė pandėrprera nė tė gjitha sektorėt.

 

PLL do ti kushtojė njė rėndėsi tė veēantė brezit tė tretė, jetimėve, invalidėve dhe tė mohuarve, si dhe nuk do tė lejojė asnjė praktikė diskriminuese ndaj kėtyre shtresave, duke nxitur miratimin dhe zbatimin e ligjeve pėrkatėse, pėr mbrojtjen e tyre.

 

PLL do tė :

·        Krijojė njė regjistėr kombėtar tė Sigurimeve Shoqėrore, pėr pėrqendrimin e tė gjitha tė dhėnave shėndetėsore dhe shpejtimin e shėrbimeve mjekėsore, pėr pacientėt nė spitalet dhe farmacitė e vendit

·        Krijojė lehtėsira fiskale pėr familjet qė kujdesen pėr tė moshuar dhe invalidė

·        Rrisė fondin e shpėrblimit pėr personat qė kujdesen pėr personat e paaftė

·        Heqė tė gjitha taksat vendore pėr moshėn e tretė

·        Garantojė qė tė gjithė shtetasit qė jetojnė e punojnė jashtė, tė gėzojnė pėrfitimin e tė gjitha tė drejtave shoqėrore nė Shqipėri, pėrfshirė kėtu edhe pensionin, duke nėnshkruar marrėveshje bilaterale pėr sigurimet shoqėrore dhe pensionet, me tė gjitha vendet ku jetojnė dhe punojnė shqiptarėt

·        Stimulojė sigurimet private, duke krijuar lehtėsira fiskale

 

Familja

Pėr PLL, familja ėshtė qeliza bazė e shoqėrisė, dhe si e tillė, ajo duhet tė mbrohet dhe tė inkurajohet pėr tė ruajtur dhe mishėruar vlerat patriotike dhe kombėtare.

 

PLL do tė :

·        Rrisė fondin e shpėrblimit tė familjeve pėr ēdo lindje, si dhe rrisė shpėrblimin pėr familjet me mė shumė se njė fėmijė

·        Nxisė brezat e rinj qė tė kujdesen prindėrit, nėpėrmjet lehtėsira fiskale

·        Luftojė shfrytėzimin e fėmijėve pėr punė nėpėrmjet kontrolleve sistematike

·        Stimulojė harmoninė familjare me programe tė veēanta edukative

·        Luftojė pėrdorimin e bimėve narkotike, duke zhvilluar programe edukative, por edhe duke intensifikuar kontrollet

·        Krijojė njė fond tė veēantė pėr nėnat qė vendosin tė mos punojnė, pėr t’u kujdesur pėr fėmijėt e tyre, qė ata tė gėzojnė njė shpėrblim prej 50.000 lekėsh nė muaj

·        Garantojė qė nėnat qė edukojnė fėmijėt e tyre dhe nuk punojnė, do tė pėrfitojnė tė njėjtat tė drejta shoqėrore, dhe pensionet pėrkatėse, sikur tė ishin nė marrėdhėnie pune.

 

PLL nuk do tė lejojė qė ligji shqiptar tė njohė homoseksualitetin dhe abortin.

 

Politika e Jashtme

 

PLL ėshtė e vendosur tė krijojė tė gjitha kushtet pėr integrimin e plotė tė Shqipėrisė nė BE para vitit 2015, si dhe do tė ndėrmarrė tė gjitha reformat e nevojshme pėr plotėsimin e standardeve evropiane gjatė mandatit tė ardhshėm.

 

Marrėdhėniet me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės do tė forcohen me njė politikė tė jashtme vizionare dhe realiste, nė interes tė popullit dhe vendit tonė.

 

Po ashtu, PLL synon qė Shqipėria tė zhvillojė njė politikė tė jashtme, bazuar vetėm nė interesin kombėtar, si dhe tė bėhet njė faktor i rėndėsishėm nė rajon.

 

Reciprociteti do tė jetė nė bazė tė marrėdhėnieve me tė gjitha vendet e huaja, nė pėrputhje me konventat dhe marrėveshjet ndėrkombėtare tė ratifikuara nga shteti shqiptar.

 

Kushti i parė pėr tė pasur njė diplomaci tė mirėfilltė ėshtė kushti i brendshėm.  Pa konsoliduar brenda vendit njė pushtet nė interes tė kombit, shteti nuk mund tė ketė njė diplomaci efikase.

 

PLL do tė stimulojė organizata jo-qeveritare dhe institute shkencore, tė zhvillojnė studime strategjike dhe analiza tė skenarėve tė ndryshėm nė marrėdhėniet ndėrkombėtare tė vendit tonė, duke financuar kėta projekte.

 

Pėr PLL, ėshtė e rėndėsishme qė nė kuadėr tė bashkėpunimit rajonal, qė mbetet njė kriter pėr anėtarėsim nė BE, Shqipėria tė vėri si parakusht pėr ēdo bisedė, qė Serbia:

·        tė njohė zyrtarisht gjenocidin dhe pastrimin etnik qė ushtroi ndaj shqiptarėve nė Kosovė

·        tė paguajė dėmshpėrblim pėr krimet dhe dėmet e luftės

·        tė lirojė tė gjithė tė burgosurit shqiptarė qė dergjen akoma nė burgjet e Serbisė

·        tė kthejė kufomat e mijėrave shqiptarė qė janė varrosur nė Serbi dhe pėr tė cilėt familjarėt e tyre nuk dinė as se ku e kanė varrin

 

Po ashtu, PLL do tė krijojė tė gjitha kushtet ligjore pėr parandalimin e aktiviteteve antikushtetuese nė Shqipėri nga qarqet shoviniste tė huaja.  PLL nuk do tė lejojė incidente dhe provokime, si dhe do tė pėrdorė tė gjitha mekanizmat ligjorė, vendorė e ndėrkombėtarė, pėr tė shmangur rreziqet potenciale ose reale, nė dėm tė integritetit dhe tėrėsisė territoriale tė Shqipėrisė.

 

PLL shpreh bindjen e saj tė thellė, se njė politikė nė mbrojtje tė interesave kombėtare nuk mund tė kundėrshtohet nga askush, e sigurisht as nga partnerėt tonė ndėrkombėtarė, tė cilėt e kanė bazuar ekzistencėn e tyre mbi kėtė parim.

 

PLL ka gjithashtu bindjen se kjo lloj politikė nuk duhet tė frikėsojė askėnd, pėrveē ata tė cilėt janė tė kompromentuar me tė huajt.  Pikėrisht, nė kėtė drejtim, pėr tė siguruar njė fqinjėsi tė mirė, ne do tė kėrkojmė nga Greqia qė :

·        Tė abrogojė zyrtarisht ligjin famėkeq tė luftės

·        Tė garantojė kthimin e tė gjitha tė drejtave ēamėve autoktonė nė tokat e tyre

·        Tė pajisen tė gjithė emigrantėt shqiptarė, me dokumente dhe leje tė rregullta qėndrimi.

 

I njėjti pozicion vlen pėr marrėdhėniet e Shqipėrisė me Maqedoninė e Malin e Zi.  Interesi i popullit dhe Kombit shqiptar duhet tė udhėheqė ēdo marrėdhėnie me kėto vende.  Dhe PLL do tė punojė qė ky parim tė jetė i panegociueshėm.

 

PLL beson se ndėrtimi i marrėdhėnieve me Organizatėn e Konferencės Islamike, do t’i mundėsojė vendit tonė tė gėzojė njė ndikim mė tė gjėrė nė rajon e mė tej, si dhe do t’i japė mundėsi mė tė mėdha Shqipėrisė tė luaje njė rol edhe global, sidomos duke shėrbyer si mediator dhe moderator funksional, pėr arritjen e njė paqeje tė qėndrueshme nė Lindjen e Mesme, si dhe pėr njohjen dhe respektimin e tė drejtave pėr vetvendosje pėr dy shtete tė pavarura, tė Palestinės dhe Izraelit.

 

Te jemi krenar qė jemi Shqiptarė

 

Programi ynė, mentaliteti dhe vizioni ynė nė qeveri, synojnė tė rrisin shkallėn e dinjitetit dhe krenarisė tė tė gjithė shqiptarėve, kudo qė gjenden dhe tė mbrojė interesat e gjithė popullit, dhe jo vetėm tė njė shtrese tė caktuar.

 

PLL ėshtė e ndėrgjegjshme se shoqėria shqiptare vuan nga humbja e krenarisė kombėtare.

 

Krenaria jonė duhet tė bazohet nė identitetin tonė, si dhe tė pėrqendrohet nė vlerat autentike, si gjuha, kultura, tradita dhe historia jonė.

 

PLL do tė mbetet e palėkundur nė ngritjen lart tė vlerave tona tė pavarėsisė, nė tė gjitha fushat.

 

PLL beson se Shqiptarėt duhet tė binden dhe duhet tė fitojnė mbi vetveten, gjithashtu duhet tė mposhtin komplekset e inferioritetit ndaj tė huajve, si dhe tė heqin dorė nga paragjykimi se lumturia dhe shpėtimi i tyre varet nga tė huajt.

 

Aspekti kryesor nė kėtė program ėshtė se nuk bazohet nė retorikė por tė gjitha premtimet do tė kthehen nė realitet.

 

PLL ka njė ideal dhe ideal ynė ėshtė Atdheu dhe Kombi.

 

Lusim Zotin e Madh qė ta ndihmojė Kombin dhe vendin tonė.

_________________________________

 

REZOLUTE E KONGRESIT  TE XVII TE PLL

Me 21 nentor 2009 zhvilloi ne Tirane punimet Kongresi i 17-te i Partise “Levizja e Legalitetit”.

Kongresi i PLL theksoi trashegimine e vet politike si nje parti kombetare me kontribute te rendesishme qysh nga viti 1924 e deri ne ditet tona.

Kongresi i PLL vleresoi arritjet historike te Kombit tone, krijimin e shtetit te Kosoves, anetaresimin e Shqiperise ne NATO, pranimin e aplikimit te vendit tone per anetaresim ne BE, etj.

Kongresi i PLL pershendeti zhvillimin e zgjedhjeve te para vendore ne Kosoven e lire si edhe vleresoi pjekurine dhe maturine e klases se atjeshme politike per te zhvilluar zgjedhje te lira e te ndershme.

Kongresi i PLL nenvizoi arritjet brenda vendit dhe rolin e kesaj maxhorance qeverisese ne sukseset e arritura si dhe shprehu nevojen  per mos nderprerjen dhe uljen e ritmit te reformave te ndermarrja.

Kongresi i PLL e konsideroi me legjitimitet te plote maxhorancen aktuale dhe rikonfirmoi pozicionin politik te PLL si parti e koalicionit qeverises.

Kongresi i PLL u shpreh i pakenaqur per rezultatin  e partise ne zgjedhjet e 28 Qershorit dhe e konsideroi ate si rezultat jo real e qe nuk perputhet me perkrahjen e vertete dhe peshen elektorale qe ajo gezon. Kongresi theksoi se pavaresisht punes dhe fushates voluminoze, ishin faktoret e jashtem ata qe e imponuan rezultatin zgjedhor te PLL.

Kongresi i PLL shprehu bindjen se partia i ka te gjitha mundesite per te rifituar peshen elektorale dhe se per kete qellim eshte i domosdoshem nje organizim  serioz dhe kapilar i te gjitha strukturave.

Kongresi i PLL vleresoi platformat e te dy kandidateve per Kryetar te partise dhe kerkoi prej strukturave te ardhshme drejtuese qe ne aktivitetin e ardhshem te partise te merren ne konsiderate qe te dyja.

Kongresi i PLL i quajti destruktive qendrimet politike dhe veprimet e opozites se majte dhe kerkoi prej saj qe t’i jape fund kundervenies ndaj interesave kombetare.

Kongresi shprehu nevojen e thellimit te identitetit te saj si nje parti konservatore, nacionaliste e monarkiste si dhe vendosi qe, ne funksion te zgjerimit te identitetit te saj, ne programin e PLL te shtohet paragrafi “PLL eshte parti e njerezve qe besojne ne Zot, vlerat hyjnore dhe rolin e rendesishem qe kane bashkesite fetare per ndertimin dhe zhvillimin e konstruktit shpirteror te kombit.”

 Kongresi i PLL me votim te fshehte rizgjodhi si Kryetar te PLL z. Ekrem Spahiu.

 

Kongresi XVII i PLL

 Tirane, me 21 nentor 2009


***


[ Historique | Comité Directeur | Députés | Atdheu | Revue de presse | Galerie de Photo Contacts ]

© 2002 PLL  - Tous droits réservés pour tous pays - All rights reserved for all countries.