Maison Royale d'Albanie

Pour consulter les pages on-line du journal Atdheu
Gazeta e Partise Levizja e Legalitetit

 

Pour plus d'informations sur l'ouvrage de Patrice Najbor sur "La dynastie des Zogu"


EXCLUSIF : Bruxelles et Paris (07 et 08/04/2001) : Reportage photographique de la commémoration du 40čme anniversaire de la mort du Roi Zog

Tirana (08/10/2002) : Reportage photographique de la commémoration du 107čme anniversaire de la naissance du roi Zog

Reportage photographique des funérailles de S.M. la Reine-mčre des Albanais, Géraldine (Tirana 26/10/2002)


Korrieri : Dossier 1939/1949 - Mbretit Zog

Dosier : Genocidi i paparė helen ndaj banorėve tė Ēamėrisė nė vitin 1944-1945

 

 

Décembre 2007

RD  - 24/12/2007 - PLL do tė mbėshtesė tė gjitha nismat pėr fillimin, konsolidimin dhe pėrfundimin me sukses tė reformave

Gazeta Shqiptare - 24/12/2007 - Agim Ēeku: Ja tė gjitha pengjet e mia si kryeministėr

Informacion pėr Mediat - 24/12/2007 - Deklaratė pėr Mediat

Gazeta Shqiptare - 23/12/2007 - Skender Zogu répond ą l'interview de Ilir Hoxha

Gazeta Sot - 22/12/2007 - Topalli pas dhunės nė familje, i kushtohet patriotizmit

Gazeta Shqiptare - 23/12/2007 - Topi dekoron firmėtarėt e Aktit tė Pavarėsisė

Le Courrier des Balkans -20/12/2007 : Agim Ceku parle du Kosovo : « indépendance, démocratie, réconciliation »

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 233, Part II, 18 December 2007 : KOSOVAR PRESIDENT TO ADDRESS UN

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 230, Part II, 13 December 2007 : FORMER REBEL MANDATED TO FORM KOSOVAR GOVERNMENT

RD  - 11/12/2007 - Komisioni parlamentar i Ligjeve voton me 7 vota pro amendamentin e Partisė Republikane

Albanian American Civic League - 08/12/2007 - ALBANIANS AND JEWS  AN HISTORIC MILESTONE IN ISRAEL by Shirley Cloyes DioGuardi 

Novembre 2007

RD  - 28/11/2007 - Leka I: Shqipėria po u afrohet ēdo ditė standardeve tė BE-sė (L'albanie de plus en plus proche des standarts de l'Union Européenne")

Gazeta Tema - 27/12/2007 - Kadare: Shqipėria nuk mund tė durojė imoralitetin si normė dhe korrupsionin si fatalitet

Dnevnik - 24/12/2007: Statut du Kosovo : indépendance le 6 février et « plan secret » slovčne ?

Informacion pėr Mediat - 22/11/2007 - Deklaratė pėr Mediat

Korrieri - 19/11/2007 - PORTRET- HASHIM THACI, ISH-KOMANDANTI I UCK-SE, TASHME POLITIKAN et Fiton PDK, koalicion i mundshem

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 214, Part II, 19 November 2007 : KOSOVAR OPPOSITION EMERGES VICTORIOUS

Kosovo : victoire du PDK

Korrieri - 19/11/2007 - Leka do Galerine e Arteve

Koha Jone - 18/11/2007  - Partia e Hashim Thacit, ne krye te zgjedhjeve

Gazeta Shqiptare - 17/11/2007 - Mbreti padit Ramen: Po me vjedh lulishten et Familja mbretėrore padit kryebashkiakun Edi Rama

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 213, Part II, 16 November 2007 : STATE DEPARTMENT CONFIRMS SUPPORT FOR INDEPENDENT KOSOVA

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 211, Part II, 14 November 2007 : 22 of the EU's 27 member states are ready to recognize the independence of Kosova

Octobre 2007

Informacion pėr Mediat - 29/10/2007 - Deklaratė pėr Mediat

Gazeta Metropol - 25/10/2007 - Pronat, shtyhet afati i kėrkesave

Informacion pėr Mediat - 25/10/2007 - Deklaratė pėr Mediat

The Independant - 24/10/2007 : King Zog's Albanian summer palace gets timeshare makeover

Koha Jone - 24/10/2007 - Vila e Zogut, ne shitje per te huajt

Danas - 22/10/2007 - Statut du Kosovo : discussions directes ą Vienne, nouvelles propositions de la « troļka »

Rilindja Demokratike - 21/10/2007 : Pesė vjet nga "ikja" e Nėnės Mbretėreshė

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 196, Part II, 23 October 2007 : KOSOVA MEDIATORS PRESENT CONCLUSIONS

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 195, Part II, 22 October 2007 : MONTENEGRO ADOPTS CONSTITUTION

Informacion pėr Mediat - 20/10/2007 - Deklaratė pėr Mediat

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 194, Part II, 19 October 2007 : SERBIA WARNS OF 'FROZEN CONFLICT' IN KOSOVA

18/10/2007 : Kryetari i PLL Ekrem Spahiu dhe njėkohėsisht zv/ministėr i MTKRS hedh poshtė me dokumente zyrtare shpifjet e publikuara ndaj tij nė "Gazetėn Shqiptare"

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 191, Part II, 16 October 2007 : ALBANIAN FOREIGN MINISTER UNDER THREAT OF PROSECUTION

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 188, Part II, 11 October 2007 : KOSOVA TO DECLARE INDEPENDENCE SHORTLY AFTER DECEMBER 'DEADLINE.' 

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 185, Part II, 5 October 2007 : KOSOVAR GUERRILLA GROUP REEMERGES

Koha Ditore - 30/09/2007 - Kosovo : les nouveaux guérilleros télégéniques de l’AKSH

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 184, Part II, 4 October 2007 : ALBANIA ARRESTS OIL OFFICIALS FOR CORRUPTION

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 183, Part II, 3 October 2007 : SERBIA'S ALBANIANS BACK UN PLAN FOR KOSOVA

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 182, Part II, 2 October 2007 : ALBANIA OPPOSES UNILATERAL MOVE BY KOSOVA

Gazeta Shqiptare - 02/10/2007 - Princi Leka II, fėmijė doja tė isha ambasador i Shqipėrisė

 

Septembre 2007

Gazeta Shqiptare - 30/09/2007 - Mathieu Aref : Shqiptaret dhe rikthimi i kujtesės sė lashte

Gazeta Shqip - Dossier : Kur Zogu solli ne Shqiperi eshtrat e Naim Frasherit (Dossier sur le Roi Zog qui honorait  toutes les personnalités albanaises qui ont lutté pour les intérźts nationaux, les décorait et donnait des aides aux familles des personnalités disparues).

29/08/2007 - DECES DE RUSTEM KUPI, LE FILS DE ABAS KUPI

Panorama - 28/09/2007 - Historia e grushteve mes deputetėve nė Kuvend

Gazeta Tema - 28/09/2007 - "Pavarėsia e Kosovės, kusht pėr stabilitet rajonal" Nga Sali Berisha

Panorama - 27/09/2007 - Pronat, PR: Afati deri nė 2009

Ballkan - 27/09/2007 - KE:Qeveria ligj tė dytė pėr ish-pronart

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 179, Part II, 26 September 2007 : U.S. REITERATES INDEPENDENCE INEVITABLE FOR KOSOVA.

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 177, Part II, 24 September 2007 : POPE TO VISIT ALBANIA

Koha Jone - 23/09/2007 - Pronat, reforma bazuar ne ligjin 7501 per token

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 176, Part II, 21 September 2007 : FORMER ALBANIAN PREMIER LAUNCHES ATTACK ON PARTY'S LEADERSHIP.

www.collectif-kosovo.com - 20/09/2007 : L’Albanie prźte ą entrer en conflit contre la Serbie

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 174, Part II, 19 September 2007 : EU ENVOY COOLS TALK OF INDEPENDENCE FOR KOSOVA

Gazeta Tema - 18/09/2007 - Berisha: Kuvendi tė miratojė njė rezolutė pėr krimet e Enver Hoxhės

Koha Jone - 18/09/2007 - Berisha: Gjyq per Enver Hoxhen

Balkanweb - 18/09/2007 - Berisha: Rezolutė nė parlament kundėr Enverit

Balkan.com - 18/09/2007 - PD rezolutė nė Kuvend pėr rolin e Enver Hoxhės

Gazeta Tema - 18/09/2007 - Nasho Jorgaqi zhduku letėrkėmbimin e Nolit me Zogun

Rilindja Demokratike - 17/09/2007 : Drejtori i Muzeut Historik Kombėtar, Beqir Meta shprehet se ndryshimi i historisė ėshtė njė ēėshtje imperative "il est impératif de réviser l'Histoire de l'Albanie"

Balkanweb - 14/09/2007 - Pallati Mbretėror “ēlirohet” nga arkivi i Monumenteve

Gazeta Metropol - 12/09/2007 - Deklarata e Nasho Jorgaqi nga Skender Zogu

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 169, Part II, 12 September 2007 : U.S. COMMENTS ON KOSOVA 'UNHELPFUL,' SAYS AUSTRIA

Gazeta Shqiptare - 11/09/2007 - Ditari i Enver Hoxhes, Ja si u vendos regjimi komunist nė Shqipėri

Koha Jone - 10/09/2007 - Historia si legjitimim i pushtetit

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 167, Part II, 10 September 2007 : EU FOREIGN MINISTERS EMPHASIZE UNITY ON KOSOVA...

Gazeta Shqiptare - 09/09/2007 - Joseph Swire Zogu dhe e vėrteta e Shėn Naumit (Swire et la vérité sur  St.Naaum) et Mehdi bej Frashėri: Lamė Shėn Naumin por larguam kufirin jugosllav 13 km (Medhi Frashėri : "Le Roi Zog n'a pas vendu ni offert le Monastčre de St.Naaum" ą la Yougoslavie" L'echange a permit de pousser la frontičre albanaise de 13 km.)

Informacion pėr Mediat - 08/09/2007 - Deklaratė pėr Mediat 

Korrieri - 08/09/2007 - “Top” veprimtari

Koja Jone - 07/09/2007 - Presidenti Bamir Topi te Leka Zogu pėr Kosovėn

"Le rōle joué par le Roi Zog dans la création d'un Etat moderne et la contribution de son action pour jeter les bases d'un pays européen seront valorisés dans la nécessité de rétablir les évčnements  historiques. La famille royale sera toujours associés aux efforts de rénovation du pays".

Vreme - 07/09/2007 - Serbie : OTAN en emporte le vent du Kosovo

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 166, Part II, 7 September 2007 : SERBIA SENDS MIXED MESSAGES ABOUT USE OF FORCE IN KOSOVA et ANNIVESARY OF MOTHER TERESA'S DEATH MARKED IN ALBANIA, KOSOVA, MACEDONIA

Panorama - 07/09/2007 - Topi nė familjen mbretėrore:Vlerėsoj rolin e Mbretit Zog

Gazeta Metropol - 07/09/2007 - Basha: "Diplomacia, do tėrheq investimet"

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 165, Part II, 6 September 2007 : UN SAYS INDICTED EX-PREMIER CAN RUN IN KOSOVAR ELECTIONS. 

AP - 05/09/2007 - L'UE opposée ą toute partition ethnique du Kosovo

AP - 04/09/2007 - Kosovo: l'unité de l'Europe est la seule solution, estime Kouchner

Gazeta Shqip - 05/09/2007 - Abuzimet, hetime hipotekave

Gazeta Shqip - 02/09/2007 - Si u shpall Monarkia Shqiptare mė 1 shtator 1928

Rilindja Demokratike - 02/09/2007 : Shehi: Pėr historinė tė flasin historianėt, jo politikanėt

Shekulli - 02/09/2007 - Shehi: Historia tė rishikohet qė para 1912

Panorama - 02/09/2007 - Shehi sfidė Berishės, takon Mbretin Leka I

Rilindja Demokratike - 01/09/2007 : Ali Ohri: Tė dalė e vėrteta pėr Zogun et Berisha: Rivlerėsim figurės sė Ahmet Zogut

Shekulli - 01/09/2007 - Berisha: Tė rishkruhet historia qė nga shpallja e Pavarėsisė

Shekulli - 01/09/2007 - Kryetari i zyrės sė oborrit mbretėror, Ali Ohri deklaroi se nuk duhet tė pėrfshihen politikanėt. Familja mbretėrore: Tė njihet kontributi i Mbretit Zog I (Les mérites de la Famille Royale doivent źtre reconnus)

Informacion pėr Mediat - 01/09/2007 - Deklaratė pėr Mediat 

Shekulli - 01/09/2007 - Sali Berisha veut réécrire l’histoire de l’Albanie

 

Aoūt 2007

Korrieri - 31/08/2007 - Ish-pronaret kompensim ne tetor

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 162, Part II, 31 August 2007 : ALBANIAN WRITER KADARE CALLS FOR SELF-DETERMINATION FOR KOSOVA

Informacion pėr Mediat - 31/08/2007 - Deklaratė pėr Mediat 

Shekulli - 31/08/2007 - Mbėshtetja e PLL pėr Palokėn, Spahia emėrohet zv-ministėr

Gazeta Shqiptare - 31/08/2007 - Spahia: Nė qeveri, por s'heq dorė nga monarkia et Pasardhėsit e Mbretit Zog, trashėgimtarė tė denjė tė shqiptarizmit

Gazeta Shqip - 31/08/2007 - Shehi: PD shpėrbleu PLL pėr tėrheqjen nė zonėn 31

Panorama  - 31/08/2007 - Kuvendi hap arkivat qė nga koha e Zogut et Besnik Mustafaj: Kėrkohen ndryshime nė qeveri

Rilindja Demokratike - 31/08/2007 : Intervistė e kryetares sė Kuvendit, Jozefina Topalli: Ėshtė njė fat i madh qė SHBA janė liderė tė procesin e Kosovės

Gazeta Shqip - 30/08/2007 - Berisha "gostit" PR dhe PLL me 2 poste zv/ministrash

Gazeta Shqiptare - 29/08/2007 - Shehi: Votat e mia t’i ruajė PD e PS

Koha Ditore  - 28/08/2007 - S’il y a partage du Kosovo, il y aura partage de tous les Balkans

Shekulli - 28/08/2007 - Rishkrimi i Historisė

Gazeta Shqip - 28/08/2007 - Sarkozy: Mbėshtesim fuqishėm pavarėsinė e Kosovės

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 158, Part II, 27 August 2007 : PRINCE BECOMES ADVISER TO ALBANIAN GOVERNMENT

Gazeta Shqip - 27/08/2007 - Princi Leka: Kujdes me historinė

Informacion pėr Mediat - 25/08/2007 - Deklaratė pėr Mediat 

Korrieri - 21/08/2007 - Basha tall “patriotet” e gushtit

Rilindja Demokratike - 24/08/2007 : Basha-Surroi, takim nė Tiranė: Paketa "Ahtisaari", kompromisi i bisedimeve shtesė

Panorama  - 24/08/2007 - Shehi, nuk tėrhiqem 

collectif-kosovo - 23/08/2007 - Les Albanais de Serbie centrale pour un rattachement avec le Kosovo

XINHUA - 23/08/2007 - Statut du Kosovo : les Etats-Unis défendent leur politique

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 155, Part II, 22 August 2007 : ALBANIA 'MAY' BACK UNILATERAL MOVE BY KOSOVA

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 154, Part II, 21 August 2007 : UN, KFOR REJECT CALL FOR RETURN OF SERBIAN TROOPS TO KOSOVA..

Gazeta Shqip - 21/08/2007 - Princi Leka II, tani kėshilltar i ministrit tė Jashtėm

Balkan Investigative Reporting Network 20/08/2007 : Albanian Prince to Advise Foreign Minister

Rilindja Demokratike - 20/08/2007 : Leka II, nė kabinetin e ministrit tė Jashtėm

Balkanweb 18/08/2007 : Princi Leka II, kėshilltar i Politikės sė Jashtme

Gazeta Shqip - 18/08/2007 - Si nisi dhe dėshtoi kryengritja e Fierit kundėr Zogut? et Kush na ka qeverisur kėta 100 vjet

Gazeta Shqip - 18/08/2007 - Si nisi dhe dėshtoi kryengritja e Fierit kundėr Zogut?

Gazeta Shqip - 18/08/2007 - Ēamėt, historia qė pret zgjidhje

Gazeta Shqip - 17/08/2007 - Mustafaj, kritika Bashės pėr Kosovėn

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 150, Part II, 15 August 2007 : ALBANIAN ENERGY CRISIS SPARKS OPPOSITION CALL FOR STATE OF EMERGENCY

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 149, Part II, 14 August 2007 : ETHNIC ALBANIANS ANGERED BY SECURITY MEASURES IN SOUTHERN SERBIA.

Gazeta Shqip - 13/08/2007 - LZHK: PD-ja s‘na e ka konfirmuar ende mbėshtetjen

Balkanweb 13/08/2007 : Mbretin Zog, e pashė pėr herė tė fundit duke ikur

Gazeta Shqip - 12/08/2007 - Taksa e rrugės, qė rrėzoi qeverinė e Mehdi Frashėrit mė 1936

Panorama  - 11/08/2007 - Berisha i ofron post djalit tė Leka Zogut et Qeveria i ktheu vilat nė Durrės e Tiranė Zogut

Balkanweb 10/08/2007 : Turqia mbeshtet pavaresine e Kosoves

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 147, Part II, 10 August 2007 : 'NEW' PHASE OF KOSOVA TALKS BEGIN. et ALBANIAN RELIGIOUS LEADERS RENEW CALLS FOR RESTITUTION

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 146, Part II, 9 August 2007 : TALKS OF PARTITION 'COULD' END KOSOVA TALKS.

Panorama  - 09/08/2007 - Pronat, kryeklerikėt i ankohen Bamir Topit

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 145, Part II, 8 August 2007 : ALBANIA REOPENS PROBE INTO 1997 KILLINGS

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 144, Part II, 7 August 2007 : UN HALTS RETURN OF PROPERTY IN KOSOVA

Gazeta Shqiptare - 07/08/2007 - Shehi, fushatė pa “lejen” e Berishės

Shekulli - 06/08/2007 - Mėsuesit shqiptarė tė sulltanėve tė perandorisė Osmane

Gazeta Sot - 06/08/2007 - Shehi konkurron me PD pėr zonėn 31

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 143, Part II, 6 August 2007 : UN WANTS REPORT ON KOSOVA TALKS IN DECEMBER

Korrieri - 05/08/2007 - PLL do zonen e Bamirit et Kosova dhe Hiresia e Tij, Janullatos

Informacion pėr Mediat - 04/08/2007 - Deklaratė pėr Mediat

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 140, Part II, 1 August 2007 : KOSOVAR ALBANIANS ACCEPT FURTHER STATUS TALKS

 

Juillet 2007

 Panorama  - 31/07/2007 - “Zogu nuk pranoi kryepeshkop grek nė kėmbim tė pronave tė ēamėve”

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 139, Part II, 31 July 2007 : SLOVENIA WANTS TO OFFER SERBIA EU-KOSOVA DEAL WHILE HUNGARIAN PREMIER SAYS EU MAY RECOGNIZE KOSOVA'S INDEPENDENCE WITHOUT UN

Gazeta Shqip - 30/07/2007 - Korrespondenca e Mbretit Zog me Mehdi Bej Frasherin

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 138, Part II, 30 July 2007 : KOSOVA TO HOLD ELECTIONS IN NOVEMBER

Panorama  - 28/07/2007 - Bamir Topi, i dyti tiranas autokton nė krye tė shtetit qė nga 1912-ta

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 137, Part II, 27 July 2007 : ALBANIA'S SOCIALISTS EXPEL FORMER PREMIER AND BOYCOTTS PRESIDENT'S INAUGURATION

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 136, Part II, 26 July 2007 : CONTACT GROUP HOLDS TALKS ON ROAD MAP FOR KOSOVA

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 134, Part II, 24 July 2007 : KOSOVA REASSURES U.S. ON DECLARATION OF INDEPENDENCE

Gazeta Shqip - 24/07/2007 - Mustafaj, Imami, Patozi, Biberaj dhe Beja, mė favoritėt pėr poste

Gazeta Metropol -  24/07/2007 - Moisiu firmos rritjen nė detyrė tė 5 ambasadorėve

Zemrashqiptare  - 23/07/2007 - Mentor Nazarko: Kemi edhe nje lufte te fundit me Greqine

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 133, Part II, 23 July 2007 : KOSOVAR GOVERNMENT WANTS INDEPENDENCE IN NOVEMBER et NEW ALBANIAN PRESIDENT PROMISES RECONCILIATION

Gazeta Shqiptare - 22/07/2007 - Mentor Nazarko: Kemi edhe nje lufte te fundit me Greqine

 21/07/2007 - Le dossier du Kosovo échoue ą l'ONU. Le Kosovo pourrait proclamer son indépendance le 28 novembre

 

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 132, Part II, 20 July 2007 : KOSOVA LEADER CALLS FOR INDEPENDENCE THIS YEAR.

 

20/07/2007 : Message au Président de la République albanaise, M. Bamir Topi

XINHUA 20/07/2007Le Parlement albanais a élu un nouveau chef de l'Etat

Gazeta Shqiptare - 19/07/2007 - Hiqet “pėrgjimi” tek vila e Zogut et Princi: Politika shqiptare s’ka arritur ende njė maturi et Princ Leka mes enigmės sė tė dashurės dhe jetės sė Tiranės

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 130, Part II, 18 July 2007 : KOSOVAR ALBANIANS SAY NEW APPROACH NEEDED

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 129, Part II, 17 July 2007 : WEST APPEARS POISED TO ACT ON KOSOVA

The Ney York Times - 17/07/2007 - : The Future of Kosovo - Shirley Cloyes DioGuardi

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 128, Part II, 16 July 2007 : ALBANIAN PRESIDENTIAL ELECTION REACHES RUNOFF et ALBANIA BECOMES FIRST COUNTRY TO DESTROY CHEMICAL WEAPONS

Shekulli - 15/07/2007 - Surpriza, Topi merr 50 vota, Ceka 32 Nano 3

TvKlan - 15/07/2007 - Presidenti, sot zhvillohet raundi i trete i votimit

Gazeta Shqip - 13/07/2007 - Kushner : Plani i Ahtisarit, baza mė e mirė pėr zgjidhje

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 127, Part II, 13 July 2007 : NEW FRENCH FOREIGN MINISTER PRESSES SERBIA OVER KOSOVA.

Gazeta Metropol - 12/07/2007 - Qeveria i kthen Zogut Vilėn nė Durrės

Gazeta Metropol - 11/07/2007 - "L'assemblée populaire" par Skender Zogu

Belga - 10/07/2007 - Toujours pas de président en Albanie

 

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 124, Part II, 10 July 2007 - ALBANIA FAILS TO ELECT PRESIDENT

BIRN - 09/07/2007 - Albanie : pas de vainqueur au premier tour des présidentielles

ATS - 09/07/2007  - Le parlement albanais échoue ą élire un nouveau président

Koja Jone - 07/07/2007 - Presidenti, ja 32 kandidatet

Gazeta Shqip - 07/07/2007 - Si lulėzoi epidemia e fajdeve nė Monarkinė e Zogut

XINHUA - 06/07/2007 - L'Albanie élira son nouveau président dimanche

Koja Jone - 01/07/2007 - Leka I, mbeshtetje procesit te pavaresise

Korrieri - 01/07/2007 - Mbreti do Presidentin

Panorama - 01/07/2007 - Leka Zogu: Ēėshtja e presidentit ka bllokuar politikėn

 

Juin 2007

30/06/2007 - Spahiu : Qėndrimet dhe formulimet konceptuale dhe ideologjike tė z. Xhaferri, qė shkallmuan tė gjitha orvatjet e ish komunistėve tė djeshėm internacionalistė kundėr ideologjisė sonė kombėtare.

Gazeta Metropol - 29/06/2007 -"Popi i Zi" nga Skender Zogu

XINHUA - 26/06/2007 - L'Albanie envoie des troupes en Afghanistan

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 112, Part II, 19 June 2007 : FORMER U.S. PRESIDENT CLINTON TO VISIT ALBANIA

Korrieri - 18/06/2007 - Princi Leka ne garat e hipizmit ne Divjake

AFP - 15/06/2007 - Kosovo: Sarkozy réaffirme le caractčre "inéluctable" de l'indépendance

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 110, Part II, 15 June 2007 : KOSOVA OPENS COMPETITION FOR NEW FLAG

BIRN - 14/06/2006 : Quel drapeau pour le Kosovo ?

Gazeta Metropol -  14/06/2007 Flamuri i Kosovės nga Skender Zogu

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 108, Part II, 13 June 2007 : ALBANIAN OPPOSITION TO BOYCOTT FIRST ROUND OF PRESIDENTIAL VOTE.

xinhua -  12/06/2007 - Albanie : l'opposition menace de boycotter la présidentielle

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 106, Part II, 11 June 2007 : G8 MEETING ENDS WITHOUT AGREEMENT ON KOSOVA / U.S. PRESIDENT MAKES HISTORIC TRIP TO ALBANIA / ALBANIA WRAPS UP LOCAL ELECTIONS / MACEDONIAN GOVERNMENT WINS VOTE OF CONFIDENCE

Koja Jone - 11/06/2007 - Bush: Kosova, pavaresi e sigurt

Shekulli - 11/06/2007 - Bush: Ėshtė koha pėr pavarėsinė e Kosovės

Informacion pėr Mediat - 11/06/2007 - Deklarate e PLL

Gazeta Metropol -  10/06/2007 - Zogu Vs. Noli dhe monedha e pajtimit

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 105, Part II, 8 June 2007 : FRANCE PROPOSES SIX-MONTH HOLD ON KOSOVA VOTE... (Pas d'accord sur le Kosovo au G8)

Reuters - 15/06/2007 - Sarkozy présente une "voie médiane" ą Poutine sur le Kosovo

Express - 08/06/2007 - G8 : Sarkozy veut repousser de six mois la résolution du statut du Kosovo

Informacion pėr Mediat - 03/06/2007 - Deklarate e PLL

 

Mai 2007

AFP - 31/05/2007 : Bulgarie: le parlement donne son feu vert ą l'oléoduc vers l'Adriatique

Gazeta Shqip -  26/05/2007 - Nė 1928, Zogu emėroi komisionin prej katėr vetėsh pėr studimin

26/05/2007 : Message au Président de la République franēaise, M. Nicolas Sarkozy

BIRN - 24/05/2007 - Kosovo : une danse diplomatique au-dessus du vide

16/05/2007 : Réponse de Suleman Gjanaj au magazine Royaliste

 

Europe Report N°182 – 14 May 2007 - KOSOVO: NO GOOD ALTERNATIVES TO THE AHTISAARI PLAN

 

Express - 11/05/2007 - Kosovo : comment maintenir l’unité des partis albanais aprčs le statut ?

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 83, Part II, 7 May 2007 - FRACTURES EMERGE IN ALBANIAN GOVERNMENT

PLL Informacion pėr Mediat - 07/05/2007 - KOMISIONIT TE POLITIKĖS SĖ JASHTME TE KUVENDIT TĖ SHQIPĖRISĖ

Deklarate e Kryetarit te PLL Ekrem Spahiu  - 06/05/2007 

Gazeta Shqip -  05/05/2007 - Leka Zogu: Ngjarjet qe ndikuan jeten time

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 82, Part II, 4 May 2007 - ENVOY HINTS EU OPPOSES EARLY ELECTIONS IN ALBANIA

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 81, Part II, 3 May 2007 - KOSOVARS MARCH IN SUPPORT OF HARADINAJ

BIRN - 02/05/2007 - La Macédoine veut reconnaītre au plus vite l’indépendance du Kosovo

BIRN - 01/05/2007 - Kosovo aprčs l’indépendance : pas d’argent, pas d’ambassades

 

Avril 2007

 

Danas  - 30/04/2007 -  Serbie : la « Garde du saint roi Lazar » veut défendre le Kosovo

Gazeta Metropol -  25/04/2007 - Albanie : démission du ministre des Affaires étrangčres Besnik Mustafaj

  Gazeta Shqip - 21/04/2007 -Mathieu Aref - Shqiptarėt, mė tė lashtė se grekėt nė Ballkan

Informacion pėr Mediat - 18/04/2007 - Sot paradite, nenkryetari i PLL Murat Basha dha nje konference per shtyp. Me poshte po ju percjellim tekstin e plote te deklarates se lexuar me kete rast.

  Gazeta Shqip -  15/04/2007 - Interview du colonel Etienne Bommier

  Gazeta Tema - 03/04/2007 : Artistėt e talentuar Anila Kraja dhe Aleksandėr Gashi i dhurojnė njė vepėr koncertore Tiranės

 

Mars 2007

 

Informacion pėr Mediat - 31/03/2007 - Rezolutė : E Kėshillit Kombėtar tė Partisė "Lėvizja e Legalitetit"

Informacion pėr Mediat - 28/03/2007 - Deklarate e PLL

Production Angela Ceruti - Composition Alexandre Gashi - Organisation Nestor Kraja

Concert de la célčbre violoniste Anyla Kraja, le 31 mars 2007, ą 18h00, dans la salle de l'Academie des Arts ą Tirana en hommage ą la Reine-mčre Géraldine et ą la Reine Suzan.

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 50, Part II, 16 March 2007 - UN ENVOY TO CALL FOR INDEPENDENCE FOR KOSOVA et MACEDONIA JOINS PROTEST AT GREEK ARMY VIDEO

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 49, Part II, 15 March 2007 - FORMER PRESEVO ALBANIAN COMMANDER WANTS UNION WITH KOSOVA

15/03/2007 - La Russie signe un accord pour un oléoduc stratégique dans les Balkans : Reliant le port bulgare de Bourgas ą celui d'Alexandroupolis, au nord de la Grčce, l'ouvrage d'une longueur de 280 km vise ą transporter vers l'ouest de l'Europe le pétrole de la Caspienne en contournant les détroits turcs du Bosphore et des Dardanelles saturés. Dans la guerre géostratégique que se livrent Russes et Américains, l'ouvrage permet ą Moscou de conserver le contrōle de l'acheminement d'une partie du brut de la Caspienne alors que vient d'źtre inauguré l'oléoduc Bakou-Tbilissi-Ceyhan (BTC), soutenu par Washington, qui contourne le territoire russe. D'un coūt de 900 millions de dollars (709 millions d'euros), la construction du nouvel oléoduc devrait démarrer en 2008.

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 48, Part II, 14 March 2007 - ALBANIAN GOVERNMENT RESHUFFLED

Gazeta Shqip -  14/03/2007 - Pronat, Brukseli heton qeverinė

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 47, Part II, 13 March 2007 - WASHINGTON HOPEFUL ON FUTURE OF KOSOVA PLAN

Korrieri - 13/03/2007 - Shpallet qeveria “Berisha 2”

Jutarnji List 12/03/2007 - Statut du Kosovo : un dangereux casse-tźte pour l’Union européenne

Gazeta Shqiptare - 12/03/2007 - Njė qeveri e Vorio Epirit punon kundėr Shqipėrisė

Gazeta Metropol -  11/03/2007 - Ēeku: Turqia ėshtė mbėshtetėse e fortė e Kosovės

Korrieri - 11/03/2007 - Presidenti, takim sekret Nano-Majko

Gazeta Shqip -  09/03/2007 - Erdogan: Turqia pėrkrah pavarėsinė e Kosovės

Shekulli - 09/03/2007 - Eduart Selami: President tė rizgjidhet Moisiu

Panorama - 09/03/2007 - Selami: Berisha mė kėrcėnoi se do tė mė shkarkonte nga kreu i PD

Birn -  08/03/2007 - Serbie : les oubliés de la vallée de Presevo

Ballkan - 08/03/2007 - Tirana: S ėshtė koha pėr urrejtje Athina: Dėnojmė akyin e turpshėm

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 44, Part II, 8 March 2007 - BELGRADE REJECTS, PRISHTINA WELCOMES REVISED KOSOVA PLAN.

Gazeta Metropol -  08/03/2007 - Shovinizmi grek nga Skender Zogu

Korrieri - 08/03/2007 - PD: Presidenti, s’ka konsensus per opoziten, vetem Topi

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 43, Part II, 7 March 2007 - U.S. SETS TIMELINE FOR KOSOVA DECISION.

Gazeta Metropol -  08/03/2007 - Vrasjet e shqiptarėve nė gjykatėn e Pragės et Si u vra Ceno Bej Kryeziu, kunati i Ahmet Zogut (03/03/2007)

Shekulli - 06/03/2007 - Topi-Fino, emrat e parė pėr President

Panorama - 06/03/2007 - Hagė, u hap procesi kundėr Haradinajt

Koja Jone - 06/03/2007 - Shqiperi – Greqi reagojne diplomacite e te dy per ēeshtjen e videos se ushtareve

Shekulli - 06/03/2007 - Video-skandali nė Kuvend, Mustafaj: "Racizmi nuk ka gjetur mbėshtetje"

Ballkan - 06/03/2007 - NATO tė prononcohet pėr frymėn nazifashiste tė ushtrisė greke

Todays Zaman - 06/03/2007 - YouTube broadcasts Greek marches full of hatred toward Turks. Les militaires Grecs ont chanté des marches contre les Albanais et les Turcs. Un exemple : "Avec leurs intestins (des Albanais) nous ferons des lacets et avec la peau des Turcs des chaussures".

Danas  - 03/03/2007 - Statut du Kosovo : nouvel échec ą Vienne

 

Février 2007

23/02/2007 - DU CYNISME DE LA RUSSIE QUANT A LA QUESTION DU KOSOVO Par Skender Zogu

Sign the Petition for the International Campaign for the Independence of Kosova Now

Nėnshkruani Peticionin pėr Fushatėn Ndėrkombėtare pėr Pavarėsinė e Kosovės Tash

 Albanian American Civic League - - Defending the National Cause and Human Rights of the Albanian People

Albanian American Civic League

 

Alen Xhafa, un jeune musicien Albanais de 16 ans, obtient le Prix de la Poésie en Italie pour son počme dédié ą l'Albanie : "Mon espoir" (počme traduit par Angela Cerutti la productrice de la célčbre violoniste albanaise Anyla Kraja)

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 34, Part II, 22 February 2007 - IMF PRAISES ALBANIA'S ECONOMIC PERFORMANCE et NO CHANGE IN POSITIONS IN KOSOVA TALKS

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 33, Part II, 21 February 2007 - SOCIALISTS LEAD IN ALBANIAN LOCAL ELECTIONS... ..BUT ELECTIONS 'NOT UP TO INTERNATIONAL STANDARDS et UNKNOWN GROUP CLAIMS RESPONSIBILITY FOR ATTACK ON UN IN KOSOVA... ..AND RADICALS CALL NEW RALLY IN KOSOVA.

Informacion pėr Mediat - 21/02/2007 - Deklarate e PLL

Gazeta 55 -  21/02/2007 - PLL, 1 bashki dhe 20 komuna tė fituara nė rang vendi

Rilindja Demokratike - 21/02/2007 - Legalistėt fitojnė krerėt e 20 njėsive tė qeverisjes vendore et PD fiton 60% tė bashkive dhe komunave

Informacion pėr Mediat - 20/02/2007 - Kandidatet dhe njesite e fituara nga PLL

________________________________________

Spécial Albanie

Elections municipales du  18/02/ 2007

________________________________________

Korrieri - 20/02/2007 - Rezultatet sipas partive per bashkite

Informacion pėr Mediat - 19/02/2007 - Konfirmojme fitoren e PLL ne Muhurr, Diber

Informacion pėr Mediat - 19/02/2007 - Konfirmojme fitoren e PLL ne Grabian te Lushnjes

Informacion pėr Mediat - 18/02/2007 - Konfirmojme fitoren e PLL ne Rec dhe Kurbnesh

Informacion pėr Mediat - 18/02/2007 - Ju konfirmojme fitoren e kandidatit te PLL ne Cukalat, Berat

Informacion pėr Mediat - 18/02/2007 - Konfirmojme fitoren ne Bushtrice dhe Selite

Informacion pėr Mediat - 16/02/2007 - komunat Lis, Muhurr, Reē, Bushtricė dhe  Kolsh - Skėnder Zogu (nipi i Mbretit Zog I), Sulejman Gjanaj (Sekretar i Marrėdhėnieve me jashtė tė PLL), Yllė Spahiu dhe Patric Najbor (drejtor i Institutit Francez tė Studimeve Monarkiste), tė cilėt kanė ardhur posaēėrisht nga Franca pėr tė mbėshtetur fushatėn e PLL

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 31, Part II, 16 February 2007 - NATO CHIEF SAYS 'NO ALTERNATIVE' TO UN'S KOSOVA PLAN et EXPLOSION MISSES ALBANIAN SOCIALIST LEADER BY AN HOUR

Informacion pėr Mediat - 15/02/2007 - Korēė  - Skėnder Zogu (nipi i Mbretit Zog I), Sulejman Gjanaj (Sekretar i Marrėdhėnieve me jashtė tė PLL), Yllė Spahiu dhe Patric Najbor (drejtor i Institutit Francez tė Studimeve Monarkiste), tė cilėt kanė ardhur posaēėrisht nga Franca pėr tė mbėshtetur fushatėn e PLL

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 30, Part II, 15 February 2007 - SERBIAN PARLIAMENT REJECTS UN PLAN FOR KOSOVA et TENSIONS MOUNT AHEAD OF LOCAL ELECTIONS IN ALBANIA

Informacion pėr Mediat - 14/02/2007 - Pogradec - Skėnder Zogu (nipi i Mbretit Zog I), Sulejman Gjanaj (Sekretar i Marrėdhėnieve me jashtė tė PLL), Yllė Spahiu dhe Patric Najbor (drejtor i Institutit Francez tė Studimeve Monarkiste), tė cilėt kanė ardhur posaēėrisht nga Franca pėr tė mbėshtetur fushatėn e PLL

Informacion pėr Mediat - 13/02/2007 - Dibrės, komuna Muhurr

Informacion pėr Mediat - 12/02/2007 - Vlorė

 

 

Service de Presse de la Maison Royale d'Albanie

Décčs de Fuad Muftija11/02/2007

 

 

Informacion pėr Mediat - 11/02/2007 - Burrel

Informacion pėr Mediat - 10/02/2007 - Kavajės

Informacion pėr Mediat - 09/02/2007 - Krujės

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 25, Part II, 8 February 2007 - ALBANIA SET TO JOIN EUROPOL SYSTEM

Informacion pėr Mediat - 08/02/2007 - Shkodėr

Informacion pėr Mediat - 07/02/2007 - Rukaj (Mati) kandidatin tė PLL Muharrem Kurti 

Informacion pėr Mediat - 06/02/2007 - Durrės

05/02/2006 - KOSOVO : SMI and Leka Zog praises Ahtisaari’s package

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 22, Part II, 5 February 2007 - UN ENVOY PRESENTS PROPOSALS FOR KOSOVA'S FUTURE

Gazeta Shqiptare - 02/02/2007 : Leka Zogu : Ndahem zyrtarisht nga PLL dhe LZHK

Conférence de presse de l'Envoyé spécial de l'ONU pour le statut final du Kosovo, Martti Ahtisaari (02/02/2007).

Statusin e Kosovės

Informacion pėr Mediat - 02/02/2007 - Kryetari i Partisė "Lėvizja e Legalitetit'  Ekrem Spahiu

Informacion pėr Mediat - 01/02/2007 - Kryetari i Partisė "Lėvizja e Legalitetit'  Ekrem Spahiu

 

Janvier 2007

Informacion pėr Mediat - 27/12/2007 - Kryetari i Partisė "Lėvizja e Legalitetit'  Ekrem Spahiu

Gazeta Shqip - 27/01/2007 : Shqiptarėt dhe Shoah: lojėrat me shifrat

Gazeta Shqip -  27/01/2007 : Leon Rey: Udhėtimet e mia nė Shqipėrinė e viteve ‘30

Shekulli - 27/01/2007 - Kosova, Ahtisari propozon pavarėsi

Selon les grandes lignes de ce plan, qui accorde une indépendance de fait au Kosovo, cette province est autorisée ą intégrer les accords internationaux et ą poser sa candidature aux instances internationales telles que l’ONU, le Fonds monétaire international ou la Banque mondiale. Les habitants de la province ont le droit de posséder une « double nationalité ». Le Kosovo est invité ą nouer de bonnes relations avec la Serbie et ses autres voisins. Le Kosovo assumera sa part des créances et des dettes autrefois contractées par la Yougoslavie et la Serbie. Par ailleurs, la minorité serbe du Kosovo, forte de 100 000 membres, disposera d’une large autonomie, du contrōle de sa police et du droit de nouer des relations directes avec Belgrade. La Serbie sera autorisée ą financer les secteurs serbes, ą condition que les fonds transitent par Pristina. Des zones de protection seront également créées autour des sites orthodoxes serbes séculaires les plus vénérés.En ce qui concerne les effectifs de l’OTAN, ils resteront stables, ą 16 500 militaires, jusqu’en 2008.

Korrieri - 26/01/2007 - E vetmja zgjidhje per Kosoven - Pavaresia

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 16, Part II, 26 January 2007 : PACE RESOLUTION ON KOSOVA PASSES DESPITE SERBIAN OPPOSITION et KOSOVA'S PRIME MINISTER PREDICTS INDEPENDENCE

Informacion pėr Mediat - 25/12/2006 - Sot paradite, ne Seline e PLL, zedhenesja e fushates elektorale znj Armira Kapxhiu dha nje konference per shtyp

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 13, Part II, 23 January 2007 : SERBIAN NATIONALIST LEADER CONCEDES HE CAN'T FORM GOVERNMENT

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 12, Part II, 22 January 2007 : EXIT POLL GIVES NATIONALISTS LEAD IN SERBIAN ELECTIONS

21/01/2007 : Elections en Serbie: les ultranationalistes s'imposent mais sans majorité

Gazeta Shqip - 21/01/2007 : Nderim dhe ndjesė pėr shqiptarėt qė shpėtuan hebrenjtė

Gazeta Shqip - 21/01/2007 : Dossier : Kur Noli, Konica e Zogu shaheshin dhe putheshin

Gazeta Shqip - 21/01/2007 : Skenderbeu dhe Vatikani

Gazeta Shqiptare - 21/01/2007 : Filmimi i rrallė : Dasmė mbretėrore nė Shqipėrinė e viteve 30

Gazeta Metropol - 20/01/2007 - Britania kėrkon sqarimin e ēėshtjes ēame (La Grande Bretagne demande des eclaircissement au sujet du problčme ēame". Un rapport du ministčre de la defense met l'accent sur les biens  et la nationalité des Albanais de Cameria).

________________________________________

Spécial Albanie

Elections municipales du  18/02/ 2007

________________________________________

Gazeta Metropol - 18/01/2007 - E djathta ngre dolli pėr bashkimin

Panorama - 18/01/2007 - Nėntė parti tė maxhorancės arrijnė marrėveshjen (Partia Demokratike, Partia Republikane, Partia Demokrate e Re, Partia Demokristiane, Partia Agrare Ambientaliste, Partia Bashkimi Liberal Demokrat, Partia Lėvizja e Legalitetit, Partia Balli Kombėtar dhe Lėvizja pėr Zhvillim Kombėtar)

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 10, Part II, 18 January 2007 : AUSTRIAN DIPLOMAT PREDICTS LIMITED INDEPENDENCE FOR KOSOVA et EU WELCOMES ALBANIAN ELECTION COMPROMISE

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 9, Part II, 17 January 2007 : KOSOVAR NEGOTIATOR SAYS ESSENCE OF STATUS REPORT MORE IMPORTANT THAN DETAILS

Gazeta Shqiptare - 16/01/2007 : Zbulohet jeta nė mėrgim e mbretit Zog

Gazeta Shqiptare - 12/01/2007 : Selami: Nano-Berisha? Takimi nuk vle

Rilindja Demokratike - 12/01/2007 : Kryeministri Berisha dhe ish-kryeministri Nano angazhohen pėr zgjedhje tė lira me 18 shkurt

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 7, Part II, 12 January 2007 : U.S. OFFICIAL SAYS KOSOVA STATUS TO BE DECIDED MONTHS AFTER SERBIAN ELECTION.

11/01/2006 : REPRESENTATIVES LANTOS AND ROS-LEHTINEN INTRODUCE H.RES. 36
IN SUPPORT OF THE INDEPENDENCE OF KOSOVA
IN THE 110th CONGRESS

Koha Jone  - 11/01/2007 - La catastrophe écologique qui menace l’Albanie

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 6, Part II, 11 January 2007 : NATO TELLS ALBANIA THAT FAIR ELECTIONS CRUCIAL TO MEMBERSHIP HOPES.

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 5, Part II, 10 January 2007 : EU FOREIGN-POLICY CHIEF SAYS KOSOVA PROPOSAL WILL BE PRESENTED BY FEBRUARY.

RFE/RL NEWSLINE Vol. 11, No. 4, Part II, 9 January 2007 : OSCE, COUNCIL OF EUROPE CALL ON ALBANIANS TO RESOLVE ELECTIONS DISPUTE

Gazeta Shqiptare - 08/01/2007 : Crise énergétique en Albanie : bientōt le point de rupture

Le Courrier des Balkans : « Balkans occidentaux » : la responsabilité de l’Europe

Korrieri - 06/01/2007 - Partia Levizja e Legalitetit "Bojkoti, pakica po bllokon zgjedhjet”

Ballkan - 06/01/2007 - Mustafaj: Moisiu tė zgjidhė krizėn politike

Informacion pėr Mediat - 05/01/2007 - Sot paradite, nė Selinė e PLL, znj Armira Kapxhiu, Zėdhėnėse e Fushatės Elektorale tė PLL, dha njė konferencė pėr shtyp

 

*                   *

Pour suivre les procčs du TPI

 

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2006

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2005

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2004

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2003

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2002

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2001

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2000

Site officiel de la Maison Royale d'Albanie