Maison Royale d'Albanie

Pour consulter les pages on-line du journal Atdheu
Gazeta e Partise Levizja e Legalitetit

 

Pour plus d'informations sur l'ouvrage de Patrice Najbor sur "La dynastie des Zogu"


EXCLUSIF : Bruxelles et Paris (07 et 08/04/2001) : Reportage photographique de la commémoration du 40čme anniversaire de la mort du Roi Zog

Tirana (08/10/2002) : Reportage photographique de la commémoration du 107čme anniversaire de la naissance du roi Zog

Reportage photographique des funérailles de S.M. la Reine-mčre des Albanais, Géraldine (Tirana 26/10/2002)


Korrieri : Dossier 1939/1949 - Mbretit Zog

Dosier : Genocidi i paparė helen ndaj banorėve tė Ēamėrisė nė vitin 1944-1945

 

Décembre 2006

Rilindja Demokratike - 31/12/2006 : Leka Zogu mesazh shqiptarėve: Nuk ėshtė e drejtė rruga e opozitės L'Albanie n'est pas sur la bonne voie

Koha Jone  - 30/12/2006 - Vaj Vatani e mjerė mileti pėr kėta politikanė qė ka! "Pauvre Patrie et dommage pour le peuple d"avoir de tels politiciens"

Shekulli - 27/12/2006 : “Ushtari i mirė Leka”

Informacion pėr Mediat - 25/12/2006 - FJALA E KRYETARIT TE PLL

 

Gazeta Shqiptare - - 25/12/2006 - Si e vrau Esad Pasha prefektin e Durrėsit

Gazeta Shqiptare - - 17/12/2006 - MID'HAT FRASHERI "Ju rrėfej tė fshehtat e Esad Pashė Toptanit"

Shekulli - 25/12/2006 - Pronat, 36 fituesit e 2.4 milionė USD

Gazeta Shqiptare - - 25/12/2006 - Tiranė, PD tre njėsi pėr aleatėt

Panorama - 23/12/2006 - Kuvendi, ligji i Pronave drejt rivotimit

Gazeta Sot - 22/12/2006 - Berisha akuzon Moisiun si socialist

Gazeta 55 - 22/12/2006 - Ēamėria nė optikėn e studiuesve dhe historigrafisė shqiptare

Gazeta Shqiptare - 21/12/2006 - Rriten rrogat nė diplomaci, ndryshon edhe struktura

Panorama - 21/12/2006 - Pronat, qeveria miraton ēmimet pėr Tiranėn e Kavajėn et Burreli, qyteti i mbetur nė vend qė nga koha e socializmit et “Remziu filmoi Gazideden me Arkanin”

Gazeta 55 - 19/12/2006 - Spahiu: Pretendimet e opozitės, pretekste pėr tė krijuar destabilitet politik nė vend

Korrieri - 18/12/2006 - Mustafaj mbyll viziten me konstatime “shume optimiste”

Informacion pėr Mediat - 18/12/2006 - Spahiu nė prezantimin e  kandidatėve  nė Kukės

Gazeta Shiq - 17/12/2006 - Kur komandantėt e famshėm partizanė denonconin krimet e PKSH-sė

Gazeta Shqiptare - 168/12/2006 - Mediu pret Princin Leka Zogu II, pas vlerėsimit maksimal nė Angli 

Gazeta Metropol - 16/12/2006 - Princi Leka, studenti mė i mirė i huaj nė Akademinė Mbretėrore

Gazeta Shiq - 16/12/2006 - Princi Leka, mė i miri i Akademisė Ushtarak

Rilindja Demokratike - 16/12/2006 - Spahiu: Strategjia e bojkotit po diskretitohet dita-ditės

Informacion pėr Mediat - 16/12/2006 - Kryetari i Spahiu takohet me  legalistėt nė Peqin

Informacion pėr Mediat - 15/12/2006 - Kryetari i PLL Ekrem Spahiu takohet me legalistėt kavajas

Informacion pėr Mediat - 14/12/2006 - Kryetari i PLL Ekrem Spahiu takohet me legalistėt elbasanas.

Shekulli - 14/12/2006 - Albanie : encore un effort pour źtre une démocratie

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 230, Part II, 14 December 2006 : SERBIAN PRESIDENT SAYS IT'S TIME TO BECOME EUROPEANS. SERBIAN FOREIGN MINISTER SEEKS ELUSIVE COMPROMISE ON KOSOVA

REUTERS - 13/12/2006 - Le Kosovo va rédiger une constitution en vue de l'indépendance

Gazeta 55 - 13/12/2006 - Spahiu: PLL nė lokalet mė kandidatė tė pėrbashkėt me koalicion qeverisės

Panorama - 13/12/2006 - Drejtoresha e AKKP-sė, Justina Boriēi, flet mbi procedurėn e ndarjes sė 3 milionė USD

Informacion pėr Mediat - 13/12/2006 - Kryetari i PLL Ekrem Spahiu takohet me legalistėt nė Lushnje

 Informacion pėr Mediat - 12/12/2006 - Kryetari i PLL Ekrem Spahiu u takua me strukturat legaliste nė Shkodėr.

Ballkan - 11/12/2006 - Spahia, opozita tė heqė dorė nga skenaret destruktivė

Panorama - 11/12/2006 - Partia Demokratike ka pėrcaktuar 26 kandidatėt pėr kryetar tė bashkive tė vendit, si dhe 100 kandidatė pėr komuna.

Koha Jone  - 10/12/2006 - PD, vetėm 30 % tė zonave pėr aleatėt

Express - 10/12/2006 : Kosovo : pugilat général au congrčs des « non-violents » de la LDK

Klan  - 10/12/2006 - Zogu ne benzin e Hitlerit

Informacion pėr Mediat - 05/12/2006 - Kryetar i PLL Ekrem Spahiu takohet me strukturat legaliste tė qarkut tė Korēės

Panorama - 09/12/2006 Kreu i LZHK-sė tregon pėr takimet me ish-kryetarin e PD-sė

RD - 09/12/2006 Spahiu: Qėndrimet e opozitės, destruktive

Gazeta Metropol - 08/12/2006 - Shehi firmos me Berishėn paktin e bashkėpunimit

Panorama - 08/12/2006 - Selami negocion, Dashamir Shehi bashkohet me PD pėr Olldashin

Gazeta 55 - 08/12/2006 - Shehi: Tirana ėshtė keqqeverisur pėr shumė vite, t’ia kthejmė atė qytetarėve

Gazeta Shqiptare - 08/12/2006 - Ollbrajt, Prodi e Vranicki shpėtuan vendin nga revolt et Lidhja e Kombeve dhe problemi Ēam nė vitet 1923-1926

Informacion pėr Mediat - 05/12/2006 - Kryetari i PLL zhvilloi takime me strukturat partiake nė Mirditė e Lezhė

Informacion pėr Mediat - 02/12/2006 - Kryetari Spahiu takohet me strukturat e PLL nė Berat, Kuēovė dhe Skrapar

Gazeta Shiq - 01/12/2006 - At Nikolla Marku: "Dhjetė telefonata anonime mė kėrcėnojnė me jetėn time dhe tė fėmijėve"

 

Novembre 2006

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 220, Part II, 30 November 2006 : NATO TELLS ALBANIA, CROATIA, AND MACEDONIA THAT DOOR TO FULL MEMBERSHIP OPEN IN 2008

Informacion pėr Mediat - 29/11/2006 - Nis bashkėpunimi PD-PLL pėr bashkinė e Tiranės

Shekulli - 29/11/2006 - At Nikolla : Tė largohet Janullatos

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 218, Part II, 28 November 2006 ETHNIC ALBANIANS TO DEFY SERBIAN AUTHORITIES AND CELEBRATE HOLIDAY

Shekulli - 27/11/2006 - Mehmeti: Trashėgimtari pa prona, i vėllezėrve Frashėri

Informacion pėr Mediat - 25/11/2006 - Spahiu nė Lezhė: Konkurrimi i pėrbashkėt do t'i rikthejė tė djathtės njėsitė vendore qė PS-ja fitoi aksidentalisht mė 2003.

Shekulli - 24/11/2006 - Topalli: Nuk votojmė Nanon president

Shekulli - 22/11/2006 - Ish-kryetari i PD-sė, Eduart Selami, bėri publike synimet e tij, kontaktet e para, si dhe pėrshtypjet pėr kryeministrin Sali Berisha

Deklaratė pėr mediat - 22/11/2006 - PLL

Korrieri - 20/11/2006 - PLL feston 63 vjetorin e Kongresit te Zall-Herrit

Gazeta Sot - 20/11/2006 - PD e Shkodrės kundėr kandidaturės sė Topallit

Deklaratė pėr mediat - 19/11/2006 - PLL

Shekulli - 18/11/2006 - 3mln $ e pronave, ja 76 pretendentėt

Gazeta Shiqptare - 18/11/2006 - Rezoluta e BE-sė pėr dėnimin e komunizmit et Zv.presidenti i KE: Nuk e njoh problemin ēam

BIRN - 13/11/2006 - Statut du Kosovo : on verra ēa l’an prochain...

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 210, Part II, 13 November 2006 : UN DELAYS KOSOVA DECISION

Informacion pėr Mediat - 13/11/2006 - Spahiu nė Kurbin dhe Mat : Fitorja e kandidatėve te koalicionit tė djathtė do tė jetė e thellė 

Informacion pėr Mediat - 11/11/2006 - Spahiu : Gjithēka nė funksion tė koalicionit pėr fitoren e zgjedhjeve vendore

Fenźtre sur l'Europe - 11/11/2006 - Kosovo : La décision sur le nouveau statut de la province est repoussée 

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 209, Part II, 10 November 2006 : KOSOVAR PREMIER SAYS UNILATERAL DECLARATION OF INDEPENDENCE POSSIBLE

Informacion pėr Mediat - 09/11/2006 - Partia "Lėvizja e Legalitetit" dhe Partia Demokratike e Shqipėrisė arritėn marrėveshjen pėr bashkėpunimin elektoral pėr zgjedhjet e pritshme vendore.

Le Courrier des Balkans - 06/11/2006 - Dans les Balkans, les vieilles stratégies compromettent l’avenir

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 205, Part II, 6 November 2006 : SERBIAN PREMIER SLAMS MONTENEGRO FOR INVITING KOSOVAR PREMIER et KOSOVA PLANS DIPLOMATIC MISSIONS ABROAD. 

 Informacion pėr Mediat - 05/11/2006 - Nė kuadrin e pėrgatitjeve pėr zgjedhjet e ardhshme vendore, sot u mblodh Forumi i Gruas Legaliste.

Gazeta Shiqptare - 05/11/2006 - Shehi: LZHK do dalė vetėm nė zgjedhje

Armees.Com  - 04/11/2006 - Le Premier ministre albanais Sali Berisha a déclaré vendredi que l’Albanie enverrait prochainement une force de paix pour une mission internationale au Liban

Ballkan - 04/11/2006 - Shehi zyrtarizon garimin pėr kreun e Bashkisė

Gazeta Metropol - 04/11/2006 - Shehi deklaron kandidaturėn pėrballė PD, PDK vendos kushte

Gazeta Balkan - 04/11/2006 - Shehi zyrtarizon garimin pėr kreun e Bashkisė

Gazeta Metropol - 04/11/2006 - Ndoka nis koalicionin me LZHK e Shehit

Korrieri - 04/11/2006 - Ndoka takon Shehin: Do ju perfaqesojme ne Parlament

Shekulli - 03/11/2006 - Shehi: PDK-sė i takon njė vend nė qeveri

Shekulli - 03/11/2006 - “Mjerimi ka gjetur shesh…”

BIRN - 02/11/2006 : "L’Albanie ą Un Euro"  : l’initiative de Berisha sous le feu des critiques

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 203, Part II, 2 November 2006 : FRENCH AMBASSADOR TO SERBIA SAYS KOSOVA DECISION WILL NOT BE DELAYED AND SAYS KOSOVA IS NOT PRECEDENT FOR OTHER REGIONS.

RiA Novosti - 01/11/2006 - Russie-Albanie: signature prochaine du traité d'amitié et de coopération

Korrieri - 01/11/2006 - Te ngrihet serish Arma e Xhandarmerise

Shekulli - 01/11/2006 - Shehi kandidon pėr Bashkinė e Tiranės 

Korrieri - 01/11/2006 - Masaker ne seline e LZHK

Gazeta Shiq - 01/11/2006 - Gjykata: Pro ndėrtimit tė rrugės sė re te hotel "Dajti". Zogu nuk ka hipotekė

 

 

Octobre 2006

Shekulli - 31/10/2006 - Pretendenti pėr fron, Leka Zogu, ka kėrkuar nė Gjykatėn e Tiranės pezullimin e punimeve nė rrugėn mes Galerisė e Dajtit

Radio Chine Internationale - 31/10/2006 - L'Albanie rejette la revendication de la Serbie sur le Kosovo

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 201, Part II, 31 October 2006 : DAILY SAYS UN ENVOY PROPOSES CONDITIONAL 'INDEPENDENCE' FOR KOSOVA.

Le Courrier des Balkans -  30/10/2006 - La Serbie adopte de justesse sa nouvelle Constitution

Express -  31/10/2006 - Kosovo : vers un premier recensement expérimental de la population

Deklaratė pėr mediat - 31/10/2006 - PLL

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 200, Part II, 30 October 2006 : SERBS APPROVE NEW CONSTITUTION

Panorama - 29/10/2006 - “Rraha sekretaren e LZHK, se mė shau” 

Korrieri - 29/10/2006 - Kontroll psikik per Leshin: “Me ofendoi”

Informacion pėr Mediat - 28/10/2006 - Takime tė kryetarit tė PLL nė Vlorė dhe Fier

Bref Rhōne-Alpes - 27/10/2006- Albanie, le dernier secret

Gazeta Shiqptare - 27/10/2006 - Vajza mister, hetim maniakut tė LZHK

Korrieri - 27/10/2006 - Jashte rrezikut sekretarja e masakruar brenda LZHK 

Shekulli - 26/10/2006 - Manjaku seksual masakron sekretaren 53-vjeēare tė LZHK 

Gazeta Balkan - 26/10/2006 - Plagoset sekretarja e kreut tė LZHK-sė

Gazeta Metropol - 26/10/2006 - I sėmuri mendor plagos sekretaren e LZHK-sė

Panorama - 26/10/2006 - Grabitet nė zyrė sekretarja e LZHK

Gazeta Shiqptare - 26/10/2006 - Maniaku sulmon nė zyrė sekretaren e LZHK

Albanian American Civic League - 26/10/2006 - Why Kosova Can’t Wait

Informacion pėr Mediat - 26/10/2006 - Tur takimesh nė Jug tė vendit tė Kryetarit tė PLL z. Ekrem Spahiu  -Sa mė tė forta partitė pėrbėrėse, aq mė i fortė koalicioni.

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 196, Part II, 24 October 2006 : 'MAJORITY' OF CONTACT GROUP FAVORS KOSOVA INDEPENDENCE

Shekulli - 24/10/2006 - Intervistė me shkrimtarin dhe pėrkthyesin, Lek Pervizi

Vijesti - 23/10/2006 - Les Monténégrins de Serbie veulent źtre reconnus comme minorité nationale

Shekulli - 19/10/2006 - Ambasadori i SHBA-sė, Clifford Bond, denoncon mosrespektimin e tė drejtave tė shqiptarėve nė Greqi. "Greqia, kujdes me minoritetin shqiptar"

Gazeta Shqip - 19/10/2006 : Pronat, ndarja pėrfundon nė fillim tė 2008-ės

Gazeta Shiqptare - 19/10/2006 - Janulla Rapi: A do ta falja Ismail Kadarenė? Nuk e di…

Gazeta Metropol - 18/10/2006 -  Bode e Gjana do tė nisin negociatat me aleatėt LZHK mbetet jashtė

Gazeta 55 - 18/10/2006 -  PS, kundėr nismės “Shqipėria - 1 euro”, fillon sulmi ndaj investitorėve tė huaj

Vreme - 17/10/2006 - La « question albanaise », entre peurs et préjugés

Panorama - 17/10/2006 - Nė ditėlindjen e ish-diktatorit i hiqet statusi edhe “Shtėpisė sė Partisė”

Gazeta Shiqptare - 17/10/2006 - Polemika Milo-Kadare / Historiani i pėrgjigjet akuzave pėr lidhjet me komunizmin

 Gazeta Metropol - 16/10/2006 -  Skender Zogu : Akuzat tė Paskal Milos

Gazeta Shqip - 15/10/2006 : Gazetari rumun: Udhėtimi im nė Tiranėn moderne tė vitit 1933

Gazeta Shqip - 15/10/2006 : Kadare: Milo, mbrojtėsi i familjes "Hoxha"

Gazeta Sot - 15/10/2006 : Kadare: Milo, njė historian fals

Panorama - 14/10/2006 - Shkrimtari i njohur Kadare i pėrgjigjet politikanit, Paskal Milo

Gazeta Shqip - 14/10/2006 - Vila e Zogut, gardistėt i lėnė vendin pronarit tė parė

Gazeta 55 - 14/10/2006 -  Kuvendi, rezolutė kundėr referendumit serb pėr statusin e Kosovės

Gazeta Metropol - 14/10/2006 -  Kuvendi i Shqipėrisė, rezolutė kundėr referendumit nė Serbi

Gazeta Shqip - 14/10/2006 : Hapja e dosjeve dhe diktatura e heshtjes

Shekulli - 14/10/2006 - Ish-shefi i SHIK-ut, Bashkim Gazidede, ripohoi dje shkatėrrimin e arkivave: Kam bėrė padi penale pėr asgjėsuesit

Panorama - 14/10/2006 - Ish-shefi i SHISH lėshon “bombėn”: Janė 7 deputetė spiunė nė Parlament

Gazeta Shiqptare - 14/10/2006 - Historiani Paskal Milo i pėrgjigjet njeriut tė letrave: Tė mos ngatėrrojė historinė

Korrieri - 12/10/2006 - PLL, Murat Basha per Tiranen

Gazeta Shiqptare - 11/10/2006 - Leka Zogu merr hipotekėn e Vilės nė Durrės

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 187, Part II, 11 October 2006 : UN ENVOY ENVISIONS IMPOSED SECURITY COUNCIL SOLUTION ON KOSOVA

Bulgaria-france.net - 10/10/2006 : Présidentielles en Bulgarie : réélection tranquille en vue pour Georgi Parvanov

Jutarnji list - 07/10/2006 : Analyse : impasse européenne pour les Balkans

Gazeta Shqip - 07/10/2006 : Kur Zogu solli nė Shqipėri eshtrat e Naim Frashėrit et TIME ‘39: Pushtimi i Shqipėrisė, faji edhe i britanikėve

Gazeta 55 - 04/10/2006 -  Spahia: Moisiu tė respektojė afatet kushtetuese pėr datėn e zgjedhjeve

Shqip - 04/10/2006 - Princi i ri merr pjesė nė hapjen e Universitetit nė Prishtinė

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 183, Part II, 4 October 2006 : U.S., EU OFFICIALS DISMISS SERBIAN CONSTITUTIONAL CLAIM TO KOSOVA et ALBANIAN PREMIER TELLS COUNCIL OF EUROPE THAT KOSOVA MUST BE
INDEPENDENT

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 182, Part II, 3 October 2006 : KOSOVAR ALBANIAN OFFICIALS DISMISS SERBIAN CONSTITUTION AS IRRELEVANT

 

Septembre 2006

30/09/2006 : PLL Deklaratė pėr Mediat

 

Shqip - 30/09/2006 - Gjyq kundėr korrupsionit nė Monarkinė e Zogut

Cyberpresse - 28/09/2006 : Neuf nouveaux pays adhčrent ą la Francophonie, dont l'Albanie de plein droit

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 179, Part II, 27 September 2006 : U.S. WANTS NO DELAYS IN KOSOVA DECISION

26/09/2006 : La Bulgarie et la Roumanie entreront dans l'Union européenne le 1er janvier 2007 

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 178, Part II, 26 September 2006 : ALBANIAN PRIME MINISTER SAYS INTERNATIONAL COMMUNITY MAY NEED TO IMPOSE KOSOVA SOLUTION.

Hapi / Korak - 25/09/2006 - Communautés musulmanes de Serbie : vers l’unification ?

23/09/2006 : PLL Informacion pėr mediat

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 176, Part II, 22 September 2006 : CONTACT GROUP CALLS FOR KOSOVA DECISION BY END OF YEAR

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 175, Part II, 21 September 2006 : KOSOVAR PREMIER SAYS SERBIA WOULDN'T DARE INVADE.

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 174, Part II, 20 September 2006 : SERBIAN PREMIER MEETS RADICAL PARTY LEADER ON CONSTITUTION.

Hapi / Korak  - 19/09/2006 - Les Albanais de Presevo et la Constitution de la Serbie

Gazeta Metropol - 19/09/2006 -  Skender Zogu : zgjedhdjetė lokale

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 172, Part II, 18 September 2006 : EU TELLS SERBIA THAT TIME IS RUNNING OUT FOR AGREEMENT et DEPUTY UN ENVOY SAYS KOSOVA TALKS IN JEOPARDY.

Korrieri - 17/09/2006 - "PLL i takon nje anetar i KZQV"

16/09/2006 : PLL Deklaratė pėr mediat

Gazeta 55 - 16/09/2006 -  Berisha: “Shqipėria - 1 euro”, nė fund tė shtatorit kalon nė Kuvend

Gazeta Shiqptare - 16/09/2006 - Berisha: Fabrika duke paguar 1 euro

Communiqués de presse ONU - 13/09/2006 : Conseil de sécurité : l'envoyé de l'ONU souhaite un progrčs des négociations sur le Kosovo

Koha Jone  - 12/09/2006 - Nano ik! Berisha ik! et “Shqipėria 1 euro”, e vėrtetė

Shekulli - 12/09/2006 - Berati nė Paris, ē’mbetet pėr t’u bėrė

Gazeta Sot - 12/09/2006 - Nano’s plan for SP

11/09/2006 - Monténégro: la coalition au pouvoir remporte le premier scrutin

11/09/2006 - Lettre de M. David Brasier au Sunday Times 

Koha Jone  - 09/09/2006 - LZHK: TE GATSHEM ME QEVERINE PER ZGJEDHJET LOKALE

Gazeta Shiqptare - 09/09/2006 - Topi: Hetim pasurive tė politikės

Korrieri - 08/09/2006 - PD asnje vote per te bere Nanon President

Shekulli - 08/09/2006 - Topi déclare que "le Parti Démocrate ne peut pas voter Nano comme Président. Nous l'avons accusé comme le créateur de la corruption en Albanie lorsqu'il était ą la tźte du gouvernement".

Shqip - 07/09/2006 - Mustafaj promovon vlerat e kulturės shqiptare et Mustafaj siguron ratifikimin e MSA nga Franca

Gazeta Sot - 07/09/2006 -  Berisha steps back from Albtelekom

Panorama - 07/09/2006 - Albtelekom”, Berisha tėrhiqet: Do tė rinegociojmė me “Ēalik Energy”

Gazeta Metropol - 05/09/2006 -  Skender Zogu : Presidenti Republikés i ardhshém

Gazeta Shiqptare - 06/09/2006 - Mazhoranca 1 votė larg zgjedhjes sė Presidentit

Gazeta Metropol - 05/09/2006 -  Moisiu takon ambasadoren e Maqedonisė

Kryesia e Partisė “Lėvizja e Legalitetit” - 02/09/2006 : Deklaratė pėr mediat

Grčce - Turquie : la querelle de la baklava

News 24 - 01/09/2006 - Perkujtohet 78 vjetori i krijimit te monarkise shyqiptare

 

Aoūt 2006

Gazeta Shiqptare - 31/08/2006 - Albanie : enfin un compromis politique entre Démocrates et Socialistes

Osservatorio sui Balcani - 31/08/2006 : Nouveau gouvernement en Macédoine : priorité ą l’économie

Vreme - 31/08/2006 : Monténégro : aprčs le référendum, plébiscite pour Milo Djukanovic ?

Danas - 30/08/2006 : Négociations sur le Kosovo et « responsabilité historique » : Belgrade vs. Ahtisaari

Osservatorio sui Balcani - 24/08/2006 : L’Albanie ą 1 euro

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 155, Part II, 23 August 2006 : EU ENVOY SAYS KOSOVA STATUS PROCESS ENTERING FINAL PHASE

21/08/2006 :  Prime Minister Speech at the Council of Ministers Meeting Announcing “Albania 1 Euro” Initiative

Batiweb - 16/08/2006 :  L'Albanie ą un euro" pour attirer les investisseurs

Shqip - 09/08/2006 : AMANETI I FUNDIT

Korrieri - 08/08/2006 - Albanie : la police se réforme et fait du chiffre pour satisfaire l’UE

Shekulli - 01/08/2006 - Ēamėt: Athina tė njohė gjenocidin ndaj nesh

 

Juillet 2006

Shekulli - 29/07/2006 - Moisiu dekreton ndryshimet nė ligjin e pronave

Gazeta Metropol - 22/07/2006 -  Shehi: LZHK ankimon nė Gjykatėn Kushtetuese ligjin e legalizimeve

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 130, Part II, 19 July 2006 : LEADING PARTY IN MACEDONIA SAYS IT HAS COALITION DEAL

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 129, Part II, 18 July 2006 : KOSOVA TO DEMAND INDEPENDENCE AT HIGH-LEVEL TALKS

Shqip - 16/07/2006 : Rexhina Nano transferohet nė Ministrinė e Jashtme

Gazeta Sot - 14/07/2006 -  Berisha Does Not Reject Nano’s Candidacy

Koha Jone  - 14/07/2006 - ARBNORI: JA DITET E HIDHURA DHE TE LUMTURA TE MIAT

Newropeans Magazine - 10 juil 2006  - Macédoine : les nationalistes du VMRO-DPMNE reprennent la main

 

Service de Presse de la Maison Royale d'Albanie

Décčs de Pjėter Arbnori07/07/2006

 

 

Korrieri - 03/07/2006 - 100 ditet e veshtira te gjeneralit Ceku

Shekulli - 03/07/2006 - Kadare: Biseda pėr Evropėn

Gazeta Metropol - 03/07/2006 -  Ambasadat shqiptare tė hapura nė fundjavė pėr emigrantėt

05/07/2006 - Deklaratė PLL

03/07/2006 - MESAZH PARTISĖ “LĖVIZJA E LEGALITETIT” - Message du Roi Leka Ier au PLL 

Shqip - 02/07/2007 - PLL: Do tė bashkėpunojmė me PD-nė nė zgjedhjet lokale

Gazeta 55 - 02/07/2006 -  Kryesia e PLL-sė negociata me PD-nė pėr bashkėpunimin elektoral

RD - 02/07/2006 -  Legalistėt miratojnė skemėn e bashkėpunimit paraelektoral me koalicionin e djathtė

Koha Jone  - 02/07/2006 - PARTISA LEVIZJA E LEGALITETIT PRANON KERKESEN SE PD SE PER ZGJEDHJE

Panorama - 02/07/2006 - Legalistėt koalicion me PD nė zgjedhje

01/07/2006 - Komunikatė PLL

Shekulli - 02/07/2006 - Shqiptarėt, evropianė nė letrat e Kadaresė

Ballkan - 01/07/2006 - Alfred Moisiu. Presidenti shkarkon tre ambasadorė

Juin 2006

Gazeta Metropol - 30/06/2006 -  Denoncimi i rrallė i kohės sė Zogut pjesė e hetimit

Shqip - 30/06/2007 - Qeveria propozon emrat ė pėrfaquėsuesve te ring diplomatik tė Shqipėrisė

Régie Armees.Com - 30/06/2006 - Le chef sortant de la Mission des Nations Unies au Kosovo (UNMIK), Soren Jessen-Petersen, a déclaré au Kosovo jeudi que le futur statut du Kosovo devrait źtre réglé ą la fin de l’année.

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 119, Part II, 29 June 2006 : SERBIAN ARCHBISHOP WARNS AGAINST GRANTING KOSOVA INDEPENDENCE / MONTENEGRO ADMITTED TO UNITED NATIONS.

Gazeta Shiqptare - 28/06/2006 - Vizita e parė e Presidentit kosovar nė Tiranė, takimet me Moisiun, Berishėn dhe Leka Zogu

Ballkan - 28/06/2006 - Moisiu dhe Berisha kanė premtuar mbėshtetje tė plotė pėr pavarėsinė e Kosovės dhe integrimin e saj nė BE  

Gazeta 55 - 28/06/2006 - Sejdiu: Me bashkimin nė Perėndim, shqiptarėt fshijnė dhimbjen qė na u shkaktua nė 1912-ėn

Panorama - 28/06/2006 - Sejdiu-Moisiu: E papranueshme vizita politike e Koshtunicės

B92 - 28/06/2006 - Kostunica : « Le Kosovo a été et sera toujours une partie de la Serbie »

28/06/2006 - PLL Deklaratė pėr mediat

En vue des élections locales et de l'appel lancé par le Parti Démocrate au PLL et au PBK. Ekrem Spahija entame des discussions ą Korēa et annonce que la direction du parti examinera  avec soins la demande de faire coalition avec le Parti Démocrate.

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 117, Part II, 27 June 2006 : UN GRANTS SERBIAN PREMIER PERMISSION TO VISIT KOSOVA / ALBANIAN PREMIER SAYS GOVERNMENT CORRUPTION DRAWS TRAFFICKERS.

Gazeta Shqip - 25/06/2006 - 27 Qershori, genocidi grek ndaj ēamėve

Gazeta Sot - 25/06/2006 - Investigaiton, 127 albanian officials with bank accounts in Cyprus

xinhua - 23/06/2006 - L’Albanie demande ą l’UE de l’aider dans le développement des infrastructures

Association Sarajevo - 19/06/2006 - Le Conseil européen des 15 et 16 juin et les « Balkans occidentaux »

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 108, Part II, 14 June 2006 : OUTGOING UN ENVOY SAYS KOSOVA WILL BE INDEPENDENT / UNITED STATES, GREAT BRITAIN RECOGNIZE MONTENEGRO

AFP - 14/06/2006 : L'Albanie reconnaīt l'indépendance du Monténégro

Gazeta Metropol - 14/06/2006 - Nė vitin 2012 Shqipėria mund tė jetė anėtare e Bashkimit Evropian

Fenźtre sur l'Europe - 14/06/2006 - Albanie : Bruxelles et Tirana concluent un premier accord

Shekulli - 13/06/2006 - L’Albanie et l’Union européenne signent un accord de Stabilisation

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 107, Part II, 13 June 2006 : EU FOREIGN MINISTERS RECOGNIZE MONTENEGRO / ALBANIA SIGNS PRE-MEMBERSHIP PACT WITH EU

 

Service de Presse de la Maison Royale d'Albanie

Décčs de Halil Nerguti11/06/2006

 

 

Gazeta Express - 11/06/2006 - Kosovo : églises et monastčres au coeur des conflits - La tradition des « gardiens » albanais du monastčre de Decani.

03/06/2006 -  La fin de la Yougoslavie : Officiellement le Monténégro constitue donc un nouvel Etat de quelque 660.000 citoyens. Lors d’un référendum, le 21 mai dernier, 55,5% de Monténégrins avaient répondu oui ą la question qui leur était posée : "Voulez-vous que le Monténégro soit un Etat indépendant avec une totale légitimité internationale et légale ?". 

"J'annonce que le parlement du Monténégro a voté pour la proclamation de l'indépendance du Monténégro", a déclaré le président du parlement, Ranko Krivokapic, aprčs le vote des députés. La déclaration d'indépendance adoptée par le Parlement décrit le Monténégro comme une "société multi-ethnique, multiculturelle et multiconfessionnelle (...) fondée sur l'état de droit et l'économie de marché". Le Monténégro indépendant "exprime un intérźt particulier et une pleine disposition" ą "bātir des relations bonnes et amicales avec la Serbie", ajoute la déclaration.

Ce pays de 620.000 habitants, dont le nom ("Crna Gora" en langue serbe locale) signifie "montagne noire", est deux fois plus petit que la Belgique. Il est peuplé en majorité de slaves de confession chrétienne orthodoxe, mais compte une importante minorité musulmane (15% de slaves musulmans et 7% d'Albanais). Bordant la mer Adriatique (sud), il est frontalier de la Bosnie-Herzégovine (ouest), de l'Albanie (sud-est) et de la Serbie (nord-est).
Le Monténégro avait été reconnu comme Etat indépendant en 1878 lorsqu'il était devenu une monarchie. Mais, quarante ans plus tard, en 1918, lors de la création de la Yougoslavie ą la fin de la premičre guerre mondiale, le Monténégro avait été rattaché ą la nouvelle entité, devenant l'une des Républiques constitutives de la Fédération yougoslave. Cette indépendance du Monténégro entraīne de facto celle de la Serbie. Les autorités serbes ont fait savoir que le Parlement serbe officialiserait la semaine prochaine le nouveau statut du pays. Désormais, la Serbie et ses 88.000 kilomčtres carrés -soit l'équivalent du Portugal- se retrouvent totalement enclavés puisque le Monténégro était leur unique accčs ą la mer. La Constitution de l'union Serbie-Monténégro avait prévu que la république qui quitterait l'union laisserait l'autre, hériter du statut international, du sičge ą l'ONU et des représentations dans les institutions politiques ou financičres. Le Monténégro, maintenant indépendant va donc devoir entreprendre des démarches pour obtenir un sičge aux Nations Unies et źtre représenté dans les institutions internationales.

 

Mai 2006

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 98, Part II, 31 May 2006 : KOSOVA REJECTS SERBIAN OFFER OF 20-YEAR TRANSITION PERIOD.

Gazeta Metropol - 28/05/2006 - Agim Ēeku takoi dje Moisiun, Topallin, Mustafajn e Leka Zogun

Koha Jone  - 28/04/2006 - CEKU TAKON MINISTRIN E JASHTEM SHQIPTAR

 

Shekulli - 27/05/2006 - Flet pretendenti i fronit mbretėror, Leka Zogu. Vlerėsimi pėr Berishėn, akuzat pėr Nanon se ka bėrė tradhėti dhe mbėshtetja e plotė, pėr PLL-nė dhe pavarėsinė e Kosovės. Nano tradhtar, Berisha ka ndryshuar. 

 

Gazeta Metropol - 27/05/2006 - Mustafaj: BE tė pėrshpejtojė hapat pėr integrimin e vendeve tė Evropės Qendrore

Shekulli - 25/05/2006 - Gjenerali, “Si evituam pėrplasjen me forcat e bajraktarit Gani Kryeziu!”

AP - 25/05/2006 - L'avenir de la Serbie en question aprčs le vote du Monténégro : le ministre des Affaires étrangčres Vuk Draskovic a pris position pour la restauration de la monarchie, abolie aprčs l'invasion nazie en 1941 et le départ en exil du roi Pierre II. "Une monarchie parlementaire constitutionnelle serait une base saine pour la Serbie", selon le ministre, dont le Parti du renouveau serbe plaide depuis longtemps pour un tel changement.

21/05/2005 : Le Monténégro choisit l'indépendance

 55,5% pour le "oui" et taux de participation de 86%

La Commission pour le référendum a annoncé mercredi 31 mai que le Monténégro choisit ą 55,5% de devenir indépendant de la Serbie.
Selon les résultats définitifs, le "oui" ą l'indépendance a obtenu 55,5% des voix et le "non" 44,5%.
Le taux de participation était de 86,5% des 484.718 électeurs inscrits.

Shekulli - 12/05/2006 - Agim Ēeku: Shqipėria, rol mė aktiv pėr statusin e Kosovės

Albanian American Civic League - 11/05/2006 : The Serbian Lobby Attempts to Hijack U.S. Foreign Policy on Kosova

Vijesti - 11/05/2006 - Monténégro : L’assemblée nationale a adopté la Loi sur les minorité

Le Courrier des Balkans - 11/05/2006 - Monténégro : Le Prince Nicolas Petrovic Njegos explique pourquoi il choisit l’indépendance

Shekulli - 10/05/2006 - Biēaku, kameramani i mbretit

Gazeta Sot - 10/05/2006 - Pjeter Arbnori to leave the Democratic Party

Osservatorio sui Balcani - 08/05/2006 - Tirana attirée par le gaz russe

Radio Chine Internationale - 08/05/2006 - Les Etats-Unis soutiennent l'intégration de l'Albanie, la Croatie et la Macédoine au sein de l'Otan (Cheney)

Panorama - 08/05/2006 - Cheney: SHBA do mbėshtesė pėrpjekjet pėr nė NATO

Korrieri - 07/05/2006 - PS fton ish-ambasadoret

ATS - 06/05/2006 - L'Albanie accepte d'accueillir cinq Chinois ouļgours détenus ą Guantanamo

Shekulli - 04/05/2006 - Laska: Dyshime pėr pronat e kandidatit pėr ambasador nė Shkup

Gazeta Shiqptare - 04/05/2006 - Moisiu dekreton ambasadorin nė Riad

Panorama - 04/05/2006 - PDR merr njė drejtor e njė ambasador

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 81, Part II, 4 May 2006 - EU SUSPENDS TALKS WITH SERBIA AND MONTENEGRO ... DEPUTY PRIME MINISTER RESIGNS

B92  - 03/05/2006 - L’Europe ferme ses portes ą la Serbie, Miroljub Labus démissionne

Gazeta Shiqptare - 03/05/2006 - Moisiu takohet me drejtuesit e LZHK

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 80, Part II, 3 May 2006 - FORMER UN AMBASSADOR Richard Holbrooke SAYS SERBIA HAS 'LOST' KOSOVA


Avril 2006

 

Gazeta Shiqptare - 30/04/2006 - Moisiu-Tadiē pėrplasje pėr Kosovėn

Panorama - 29/04/2006 - Zhvillohet takimi informal me krerėt e shteteve tė Ballkanit Juglindor

 

L'Association SOS ORPHELINS D'ALBANIE basée ą Cannes la Bocca a fait parvenir un convoi d'aide humanitaire accompagnés de douze bénévoles, qui sont arrivés ą Durrės le 29 Avril 2006. Ils ont été accueillis par L'Association albanaise des orphelins ą Tirana sise Boulevard Zog Ier No.55. L'une des dirigeantes de S.A.O.A, Madame Emma Zogu, parente de la Famille royale, accompagnée de Mr. Seit Preni a été reēue par S.M le Roi Leka Ier et le Prince Leka le Lundi 1er Mai pour faire part de l'activité de cette association. Divisés en 2 groupes, les bénévoles vont parcourir le pays, durant une semaine pour distribuer les aides.

 

Ballkan - 29/05/2006 - KRYEMINISTRI SHQIPTAR FRANCA DHE KOSOVA

Gazeta Metropol - 28/04/2006 - Skender Zogu : Njė burrė shteti guximtar - "Un homme d'Etat courageux"

RD - 28/04/2006 - Douste-Blazy: Tirana, arritje nė luftėn ndaj korrupsionit dhe krimit et Berisha, i ftuar i nderit i Klubit tė Politikės Ndėrkombėtare nė Paris

Koha Jone  - 28/04/2006 - DY SHTETE, NJE KULTURE

L'Humanité - 28/04/2006 - Vuk Draskovic, un loup ą la table des négociations

Libre Belgique - 28/04/2006 - La Serbie doit livrer Mladic d'ici mercredi

ONU - 27/04/2006 - Le nouveau Représentant permanent de l’Albanie auprčs des Nations Unies, M. Adrian Neritani, a présenté aujourd’hui ses lettres de créance 

Le Figaro - 27/04/2006 - Berisha : «L'indépendance du Kosovo aidera la Serbie» - Intervistė e kryeministrit Sali Berisha, dhėnė tė pėrditshmes franceze "Le Figaro"

Le Figaro - 26/04/2006 - Vuk Draskovic : «Oui ą l'autonomie totale pour le Kosovo !»

26/04/2006 - Le Président de l'OSCE aborde les questions de l'Etat de Droit, des institutions démocratiques et du développement économique avec les autorités albanaises et insiste sur la relance la réforme électorale

XINHUA - 25/04/2006 - Visite du Premier ministre albanais ą Paris au sujet de l'UE et du Kosovo

Gazeta Shiqptare - 25/04/2006 - MUSTAFAJI, NACIONALIST APO PATRIOT?

Panorama - 25/04/2006 - Kryeministri Agim Ēeku: Vjena dhe Brukseli konsiderojnė qė Kosovės i takon pavarėsia

Gazeta Metropol - 25/04/2006 - Mustafaj qetėson deputetėt, jemi kundėr ndarjes sė Kosovės

Panorama - 25/04/2006 - Moisiu dekoron Imzot Rrok Mirditėn

Ballkan - 24/04/2006 - Kadare: Shqiptarėt do tė jenė mė tė fuqishmit nė Ballkan

Korrieri - 23/04/2006 - Dy shtete shqiptare ne Ballkan, nje gje e mire per shqiptaret

Gazeta Shiqptare - 23/04/2006 - Skandali qė rrėzoi Ambasadorin nė Shkup

Panorama - 23/04/2006 - Ismail Kadare: Nė BE po krijohet racizmi antishqiptar

Shekulli - 23/04/2006 - Kadare: Shpejt nė Ballkan dy shtete shqiptare

Gazeta Metropol - 18/04/2006 - PLL pro qeverisė pėr tė pėrndjekurit politikė - Legality Movement Party in favor of government initiatives

Décentralisation du Kosovo : nouvelles propositions albanaises

Korrieri - 16/04/2006 - Mediu: Presidenti tė zgjidhet nga populli

Gazeta Sot - 23/04/2006 - Mediu: The President should be electet by the People

Korrieri - 16/04/2006 - SkenderZogu : Ngjela dhe ambiciet pėr post

Gazeta Metropol - 14/04/2006 - Z. Spartak Ngjela : Njė "arrivistė" né politikėn shqiptare nga Skender Zogu

Korrieri - 12/04/2006 - Koshtunica, ne Paris per Kosoven

Gazeta 55 - 10/04/2006 - PLL: Bashkėpunim me mazhorancėn e qendrės sė djathtė

Korrieri - 09/04/2006 - Princi Leka Zogu perkujton "qendresen antifashiste" te monarkise

Message de remerciements du Bureau de la famille Royale d'Albanie ą Paris au Premier ministre, le Dr Sali Berisha - 9 avril 2006

Atdheu - 09/04/2006 - Kryeministri Berisha, vizitė Mbretit Leka pėr ditėlindje et Fluturak Gėrmenji largohet nga ēdo funksion

Gazeta Metropol - 09/04/2006 - Tirana noisiest city in Europe

Koha Jone  - 05/04/2006 - LZHK DHE ISH PRONARET: "NUK KA REPUBLIKANE"

Gazeta 55 - 05/04/2006 - Mustafaj: Tė interesuar pėr thellimin e bashkėpunimit kulturor me Francėn

Gazeta Sot - 05/04/2006 - Berisha dismisses Ngjela from party’s functions

Koha Jone  - 03/04/2006 - REVOLTA E ISH PRONAREVE: NA TRADHETOI PARTIA REPUBLIKANE!

Gazeta Shiqptare - 03/04/2006 - LSI dhe LZHK kundėr shtrenjtimit tė energjisė

Panorama - 02/04/2006 - Nuk ka asnjė pėrjashtim nga grupi i objekteve tė shtetit

Gazeta Metropol - 02/04/2006 - Zogu, i kėrkuari i veshur si frat i shėrbeu kafenė ndjekėsve tė tij

 

 

Mars 2006

Gazeta 55 - 30/03/2006 - PLL pėrshėndet vendimin e qeverisė pėr dėmshpėrblimin e ish-tė pėrndjekurve politikė

Gazeta Shiqptare - 30/03/2006 - Gėrmeni: S’kam dhėnė dorėheqje

Korrieri - 29/03/2006 - Leka i pranon doreheqjen e Germenjit

Gazeta Metropol - 26/03/2006 - 7 years ago NATO began bombing Serbia

Koha Jone  - 23/03/2006 - MUSTAFAJ: RATIFIKIMI I MSA, BRENDA 2 VJETESH.

Shekulli - 23/03/2006 - Mustafaj: BE, synojmė qė pėr 2 vjet tė marrim statusin e kandidatit pėr nė BE

Gazeta Shiqptare - 23/03/2006 - Ministri i Jashtėm pas kthimit nga Brukseli: Pėr “Kufijtė” ata ishin tė sqaruar et Petersen: Jo arrest Ēekut dhe Thaēit

Ballkan - 23/03/2006 - Ēeku vlerėsohet si kryeministėr nė Bruksel

Gazeta Sot - 23/03/2006 - CP to demolish 87 houses in Golem

Rilindja Demokratique - 23/03/2006 - BE: Bilanc pozitiv i qeverisė "Berisha"

Panorama - 22/03/2006 - "Kadri Hazbiu mė urdhėroi tė eliminoja Ahmet Zogun"

Koha Jone  - 20/03/2006 - MOISIU MUSTAFAJ, KOKE ME KOKE PER KOSOVEN

AFP - 21/03/2006 - L'Albanie va faire un pas dans sa longue marche vers l'UE

Iliria Post - 21/03/2006 - Kosovo : Ramush Haradinaj fait son retour officiel en politique

Shekulli - 20/03/2006 - PS-ja, rezolutė kundėr deklaratės sė Mustafajt: Jo ndryshim kufijsh

Gazeta Shiqptare  - 20/03/2006 - Ministria e Jashtme pėrpiqet tė minimizojė qėllimin e udhėtimit tė Mustafait et Pack: Deklarata e Mustafait, ēmenduri

Panorama - 20/03/2006 - “Deklarata e Mustafajt, ndesh me qėndrimin e Shqipėrisė”

Gazeta Metropol - 20/03/2006 - Tė majtėt rezolutė ndaj Mustafajt

Korrieri - 20/03/2006 - PROJEKT-REZOLUTE

Koha Ditore  - 17/03/2006 - Kosovo : Besnik Mustafaj veut-il la Grande Albanie ?

Panorama - 16/03/2006 - Albanie - Kosovo : Tirana milite-t-il pour la « Grande Albanie » ?

Korrieri - 14/03/2006 - Bllokimi i Bashkurtit, Shkupi mbetet pa ambasador shqiptar

Panorama - 14/03/2006 - OSBE bėn vėrejtje pėr 14 projektnenet e qeverisė pėr ligjin “Pėr kthimin dhe kompensimin e pronės”

Gazeta Shiqptare  - 13/03/2006 - LZHK kundėr ligjit tė“Legalizimeve” dhe “Pronave”

Gazeta Metropol - 13/03/2006 - Mustafaj: Vdekja e Millosheviēit do tė ndihmojė Serbinė nė rrugėn drejt Evropės

ElWatan - 11/03/2006 - Slobodan Milosevic mort en prison 

Gazeta Metropol - 08/03/2006 - CIA, 50 pėr qind e ekonomisė shqiptare informale

Ballkan - 07/03/2006 - Albanie : les réseaux criminels et terroristes sont toujours présents

Korrieri - 06/03/2006 - Shehi: Partive te medha nuk u intereson klima e qete politike

Gazeta Sot  - 06/03/2006 - Construction Police to demolish illegal constructions

Monitor 03/03/2006 - Référendum au Monténégro : un match inégal

Southeast Europe Times  - 02/03/2006 - Albania's Heir to Throne Withdraws from Politics

Gazeta Metropol  - 02/03/2006 - The scandal of votes manipulation disclosed

Gazeta Shiqptare  - 02/03/2006 - AAK propozon Agim Ēekun pėr postin e kryeministrit

RCI - 01/03/2006 - Le Premier ministre du Kosovo démissionne sous la pression

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 38, Part II, 1 March 2006 - SERBIAN PRESIDENT VOWS NEVER TO SIGN OFF ON KOSOVA INDEPENDENCE.

 

Février 2006

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 36, Part II, 27 February 2006 - UNMIK HEAD PREDICTS INDEPENDENCE FOR KOSOVA AND MONTENEGRO.

Panorama  - 26/02/2006 - Ambasadorėt, Berisha: S’kam konflikt me Moisiun

Shekulli - 26/02/2006 - Ministri i Jashtėm sqaroi dje se vendimi i qeverisė vetėm sa saktėson procedurat e emėrimeve

Gazeta Metropol  - 26/02/2006 - Mustafaj: Shmangėm incidentet e mundshme me shtetet

Korrieri - 23/02/2006 - Ambasadoret, ndryshon procedura e emerimit

Koha Jone  - 23/01/2006 - AMBASADORET, LIGJ KUNDER MOISIUT

Panorama  - 23/02/2006 - Berisha i heq ambasadorėt Moisiut et Topalli kalon me 70 vota. Rusmajli godet nė korridor Ben Blushin

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 32, Part II, 21 February 2006 - FIRST ROUND OF KOSOVA TALKS BEGINS IN VIENNA.

Shekulli - 20/02/2006 - Ish-pronarėt: Ligji i legalizimeve, nė Gjykatėn Kushtetuese e Strasburg

Gazeta Shiqptare  - 19/02/2006 - Platforma e shqiptarėve: Kosova shtet multietnik

Gazeta Metropol  - 19/02/2006 - National Parks to be given back to ex-owners et Albania signs the SAA with EU

Shekulli - 17/02/2006 - Mustafaj: Shqipėria do tė pėrcjellė mesazhe tolerance pėr rajonet muslimane

Korrieri - 17/02/2006 - Mustafaj: Vetem pavaresi per Kosoven

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 31, Part II, 17 February 2006 - OSCE CHIEF CALLS FOR CLEAR DECISIONS ON KOSOVA

Shekulli - 16/02/2006 - Ministri i Jashtėm tha se qeveria ėshtė e vendosur tė mos lejojė eksportimin e krimit tė organizuar drejt Perėndimit

Gazeta Shiqptare  - 16/02/2006 - Mustafaj: PO, pavarėsi pėr Kosovėn et Statusi, Kosumi kundėr Tadiēit

Gazeta Metropol  - 16/02/2006 - Mustafaj pėrshėndet zgjedhjen e kandidatit pėr President et Ismail Kadare, kandidat pėr Nobelin 2006

Gazeta 55  - 16/02/2006 - Mustafaj: Kryeqytet kemi Brukselin dhe Uashingtonin

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 29, Part II, 15 February 2006 - SERBIAN PRESIDENT'S PROPOSED 20-YEAR WAIT ON KOSOVA'S STATUS ... ALBANIAN FOREIGN MINISTER CALLS FOR INDEPENDENT KOSOVA.

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 27, Part II, 13 February 2006 - NEW KOSOVAR PRESIDENT SAYS INDEPENDENCE 'NON-NEGOTIABLE

RFE/RL NEWSLINE Vol. 10, No. 26, Part II, 10 February 2006 - KOSOVA'S PARLIAMENT ELECTS SEJDIU PRESIDENT... KOSOVA STATUS TALKS SET TO START ON 20 FEBRUARY.

Koha Jone  - 11/02/2006 - HETIMET PER ZGJEDHJET, DY RAPORTE NE KUVEND

Ballkan - 10/02/2006 - Ēamėt: Mos prekni pronat tona nė Greqi

Korrieri - 09/02/2006 - LZHK: Ne, trashegimtaret e koalicionit te Leka Zogut 

Koha Jone  - 09/02/2006 - NJE PERRALLE ME MBRET PER FEMIJET E KRYEQYTETIT

Koha Jone  - 08/02/2006 - NUK KEMI NDIKIM NE KONFERENCEN ISLAMIKE

Rilindja Demokratique - 06/02/2006 - Spahiu: Eksponentė tė LZHK kanė spekulluar nė emėr tė familjes mbretėrore

Ballkan - 05/02/2006 - LZHK, formacion politik edhe pas tėrheqjes sė Leka Zogut

Gazeta Shiqptare  - 03/02/2006 - Deklarata: Do ndjekim traditėn e familjes mbretėrore. Shehi i LZHK: Ai do tė qėndrojė mbi palėt

Rilindja Demokratique - 01/02/2006 - Mustafaj pėrshėndet kandidaturėn e Fatmir Sejdiut pėr postin e Presidentit tė Kosovės

 

Janvier 2006

 

Service de Presse de la Maison Royale d'Albanie

Décčs du Président du Kosovo, M. Ibrahim Rugova - 21/01/2006

 

SAR le Prince Leka présente les condoléances de la famille royale d'Albanie ą la famille du Président I. Rugova ą Prishtina. Arrivee sur place le Dimanche 22 Janvier le Prince s'est exprimé comme suit : "Nous avons perdu un personnage hors de commun. Je suis venu plusieurs fois au Kosovo qui fait partie de mon  āme, je me considčre ici comme chez moi. J'espčre pouvoir assister aux funérailles du grand homme que fut le Président Rugova". Profitant de son séjour le Prince Leka a déposé une gerbe au pied de la statue de Skanderbej et présenté aux Albanais du Kosovo ses condoléances.

Gazeta Shiqptare  - 21/01/2006 - Berisha te Moisiu pėr ambasadorėt

Panorama  - 21/01/2006 - Berisha i kėrkon edhe dekretimin e shpejtė tė ambasadorėve 

Gazeta Metropol  - 21/01/2006 - Pėr ambsadorėt do pyeten dhe shtetet pėrkatėse

Korrieri - 20/01/2006 - LZHK: Pakti PD-PS, fotokopje e bipartizanit

Gazeta Shiqptare  - 19/01/2006 - LZHK, tė rritet pragu pėr partitė

Gazeta Shiqptare  - 11/01/2006 - Moisiu, asnjė dekret pa njohur ambasadorėt

Gazeta Sot - 07/01/2006 - The government applied the best solution possible on properties

Korrieri - 06/01/2006 - KE: Shteti shqiptar po luan me pronaret

Shekulli - 05/01/2006 - Ambasadorėt, Moisiu, brenda muajit pėrgjigjja pėr Banajn dhe Skėndon

04/01/2006 - Le primat de l'Eglise orthodoxe d'Albanie et les trois autres chefs religieux en Albanie élus citoyen d'honneur de Tirana

 

 

*                   *

Pour suivre les procčs du TPI

ou sur le site de TF1

Le procčs Milosevic

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2005

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2004

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2003

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2002

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2001

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2000

Site officiel de la Maison Royale d'Albanie