ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2004

Décembre 2004

THE INTERNATIONAL CAMPAIGN FOR
THE INDEPENDENCE OF KOSOVA NOW
(Sign the petition)

Intervistė me Renaud MUSELIER (Rėno Myzėlje) : Perspektiva pozitive nė zhvillimin e marrėdhėnieve mes Francės dhe Shqipėrisė Nga Klara BUDA Paris

Gazeta Shqiptare - 31/12/2004 - "PS, bashkėpunim me LZHK pėr Kodin"

BalkanWeb  - 30/12/2004 - Levizja e Legalitetit: Pas deshtimit te negociatave PS-PD, ndarja e zonave, domosdoshmeri

Koha Jone  - 29/12/2004 - CEKA: PS-PD TE DEGJOJNE SUGJERIMET E TE VEGJELVE

Panorama - 28/12/2004  - Leka I, zhgėnjimi nisi me intelektualėt

Panorama - 28/12/2004  - Socialistėt pėrjashtojnė mundėsinė e kompromisit me LSI e LZHK pėr votimin e hartės elektorale

Gazeta Shqiptare - 28/12/2004 - Reforma zgjedhore, kompromisi duket afėr

Ballkan.com 27/12/2004 - Ceka: Me LSI-nė e LZHK-nė shmangim PD-nė pėr Kodin

Panorama - 27/12/2004  - Pėrveē LSI-sė e LZHK-sė, tė tjerėt nuk interesohen pėr hartėn elektorale
“Tė vegjlit”, mendjen te ndryshimet e Kodit

Koha Jone  - 25/12/2004 - PRETENDENTI I FRONIT MBRETEROR PARAQET SYNIMET E LEVIZJES PER ZHVILLIM KOMBETAR

Panorama - 25/12/2004  - Leka I: Legalistėt tė pėrqafojnė LZHK

Koha Jone  - 24/12/2004 - PLL-JA PERKUJTON SOT

ONU - 23/12/2004 - Souveraineté économique au Kosovo : transfert de la MINUK au gouvernement

L’inculpation de Ramush Haradinaj pourrait provoquer une nouvelle vague de violence (IWPR-15/12/2004)

Korrieri - 23/12/2004 - LZHK: Moisiu e OSBE, jo Kodit PS-PD

Panorama - 23/12/2004  - Kodi, kreu i shtetit kėrkon edhe parashikimin e LSI-sė e LZHK-sė

Ballkan.com 23/12/2004 - Greqia ka pėrfituar 950 milionė franga ari nga pronat e ēamėve

XINHUANET - 22/12/2004 - L'Albanie prźte ą promouvoir les relations avec la Serbie-Monténégro

Korrieri - 19/12/2004 - Leka Zogu: LZHK, ne qeverine e ardhshme

Shekulli - 19/12/2004 - Pretendenti i fronit mbretėror tha dje, se nuk do tė bėjė asnjė aleancė politike, pa pyetur popullin

Gazeta Shqiptare - 19/12/2004 - Leka Zogu: LZHK anėtare e qeverisė sė ardhshme

Koha Jone  - 19/12/2004 - LEKA I I DEKLARON: ASNJE PAZAR ME PARTITE POLITIKE

BalkanWeb  - 18/12/2004 -Mbreti Leka promovon programin politik ne Durres: Ndryshim radikal ne qeverisjen e vendit

Korrieri - 18/12/2004 - PLL: PS-PD, kontroll mbi komisionet

Koha Jone  - 18/12/2004 - BERISHA: KOALICION VETEM ME FATMIR MEDIUN

Panorama - 18/12/2004  - Spahia: Ndryshimet nė Kod, s’garantojnė zgjedhje tė lira

Gazeta Shqiptare - 16/12/2004 - Familja mbretėrore pranė kthimit tė armėve tė sekuestruara

Korrieri - 16/12/2004 - Spahia ankohet te Ambasadori gjerman

RFE/RL Vol. 8, No. 235, Part II, 16 December 2004 MACEDONIAN ALBANIAN PARTIES RESUME NEGOTIATIONS WITH ARMED ALBANIAN GROUP

15/12/2004 - La Serbie-Monténégro déboutée de ses plaintes contre 8 pays de l'Otan

Panorama - 14/12/2004  - LZHK-ja, deputetė me konkurs

Koha Jone  - 10/12/2004 - Sondage sur les élections de 2005

BalkanWeb  - 12/12/2004 - Partia Demokratike filloi sot festimet per 14 vjetorin e partise opozitare ne vend

Koha Jone  - 06/12/2004 - LZHK: NANO TE JAPE LLOGARI NE KUVEND PER PERMBYTJEN

Koha Jone  - 05/12/2004 - PLL PERSHENDET ZGJEDHJET NE KOSOVE

Korrieri - 04/12/2004 - PS: Marreveshje edhe me Leken, jo me Meten et LZHK: Po na afrohen ish- aleatet e PD

PROCESI "HAJDARI"

Novembre 2004

Korrieri - 28/11/2004 - Leka Zogu, mesazh per 28 nentorin

Koha Jone  - 28/11/2004 - LEKA ZOGU URON SHQIPTARET NE DITEN E PAVARESISE

Gazeta Shqiptare - 28/11/2004 - Ngjela: LZHK-ja nuk rreshtohet nė opozitė

Ballkan.com 27/11/2004 - Leka Zogu: Do tė bashkėpunojmė edhe me socialistėt

Shekulli - 27/11/2004 - Leka Zogu: LZHK, bashkėpunim me tė majtėt dhe tė djathtėt

Gazeta Shqiptare - 27/11/2004 - Leka: Bashkėpunoj dhe me PS

 

Octobre 2004

Korrieri - 23/10/2004 - Nano, me ambasadoren e re te Frances  - Franēoise Bourolleau a été nommée ambassadrice en Albanie 

BalkanWeb  - 23/10/2004 - Levizja per Zhvillim Kombetar e Zogut, ne kuvend me 5 anetare te rinj

Gazeta Shqiptare - 23/10/2004 - Grupi i Zogut nė Kuvend me 5 anėtarė tė rinj

Shekulli - 23/10/2004 - Ambasadori tregon pėr arsenalin e armėve nė ambasadė. Ministria e Jashtme: Armėt, nė tė gjitha ambasadat perėndimore qė nė kohėn e regjimit : "Armėt ia dorėzova policisė franceze"

  Ambasadori i Shqipėrisė nė Paris, Ferit Hoxha

Korrieri - 22/10/2004 - Princi Leka kerkon mbeshtetjen e studenteve 

Panorama - 221/10/2004  - Princi Leka, takim politik me studentėt nė Elbasan

Gazeta Shqiptare - 22/10/2004 - ELBASAN/ Kreu i ortodoksėve atė Nikolla: Kryepeshkopi po manipulon edhe gjykatėn / Akuza: E do pėr rezidencė pėr priftėrinjtė grekė

Panorama - 21/10/2004  - Nano: Me Greqinė nuk ka probleme

RFE/RL Vol. 8, No. 200, Part II, 21 October 2004 : KOSOVA PREPARES TO VOTE

Korrieri - 20/10/2004 - Legalistet: Per ceshtjen came, rishtazi per votim ne Kuvend 

Shekulli - 20/10/2004 - Spahiu: Nano, fatkeqėsia e radhės pėr shqiptarėt

Koha Jone  - 20/10/2004 - NANO-STEFANOPULOS, "HARROJNE" CAMET

Gazeta Shqiptare - 20/10/2004 - Grekėt tėrhiqen: Ēamėria, zgjidhja me rrugė ligjore

Gazeta Shqiptare - 20/10/2004 - Na ishte njė herė Shtėpia e Oficerėve

Infogrece - 19/10/2004 - En visite ą Tirana, le Président Stephanopoulos a dit Stop aux reliquats du rźve de Grande Albanie

Korrieri - 19/10/2004 - Kandidaturat, debate mes PR, LZHK dhe PDR 

Panorama - 19/10/2004  - Ēamėt pėrplasin Stefanopullos me Moisiun

Gazeta Shqiptare - 19/10/2004 - Stilianidis: Po diskutuam ēamėt, nuk kemi tė ardhme

Shekulli - 18/10/2004 - LZHK: Nuk votojmė ligjin pėr legalizimet

RFE/RL Vol. 8, No. 197, Part II, 18 October 2004 : KOSOVAR LEADER EXPECTS INDEPENDENCE IN ONE YEAR.  

Gazeta Shqiptare - 17/10/2004 - Tentativat e Zogut dhe Enverit pėr tė ribėrė Himnin e Flamurit

Shekulli - 17/10/2004 - Ish-Legata Italiane, vila “e persekutuar”

Panorama - 17/10/2004  - Zonat zgjedhore nga ku do tė zgjidhen 100 deputetėt

Gazeta Shqiptare - 15/10/2004 - Kur krijohej Kisha Ortodokse shqiptare

Ballkan.com - 14/10/2004  - Unė miku i Zogut, Enverit, Hrushovit, dhe Mehmetit

Korrieri - 14/10/2004 - LZHK: PD votoi kandidaturat e PS per BSH

Panorama - 14/10/2004  - Begeja: Pasuritė e familjes mbretėrore nuk janė shumė

Ballkan.com - 14/10/2004  - LZHK: Opozitė nė Kuvend edhe me PD-nė

Panorama - 14/10/2004  - Sejfi Protopapa: Ju rrėfej jetėn time

Gazeta Shqiptare - 14/10/2004 - "Babai im, shoku i Stalinit qė i shėrbeu

Ballkan.com - 14/10/2004  - "Unė miku i Zogut, Enverit, Hrushovit, dhe Mehmetit

Korrieri - 13/10/2004 - Ambasadori ne Rome, Nano "mposht" Moisiun

Panorama - 13/10/2004  - Iintervista Flet vajza e madhe e presidentit

Le figaro - 12/10/2004 - L’entrée de la Turquie dans l’Union européenne une chance pour les valeurs occidentales  

Koha Jone  - 12/10/2004 - AMBASADORET, PENG TE KONFLIKTIT NANO-MOISIU

ATA11/10/2004 - Le chef du gouvernement Nano a expliqué la décision de construire un village touristique ą Kakome

Koha Jone  - 10/10/2004 - LZHK PREMTON SE DO TE JETE AFER NJEREZVE

Atdheu - 10/10/2004 - PLL organizon njė takim me rastin e 109 vjetorit tė lindjes Mbretit Zog i Parė (pour consulter tous les messages lors de la cérémonie)

Shekulli - 10/10/2004 - Legalistėt pėrkujtojnė 109-vjetorin e lindjes sė mbretit Zog

Panorama - 10/10/2004  - Pėrkujtohet 109-vjetori i mbretit Zog

Gazeta Shqiptare - 10/10/2004 - Projektet e huaja pėr Skėnderbeun

Korrieri - 09/10/2004 - PR- PLL, sherr per komisioneret 

  KOKTELI NE LUTETIA ME PRESIDENTIN SHQIPTAR 8 10 04 046 b.jpg (41145 octets)

Le Président de l’Albanie, Alfred Moisiu, a effectué une visite officielle au sičge de l’UNESCO le 7 octobre et a offert une réception ą l'Hōtel Lutetia le lendemain pour rencontrer ses compatriotes et délivrer un discours de paix.

ATA08/10/2004 - Les partis de la coalition au pouvoir confirment leur engagement pour les élections 2005

Babel International - 08/10/2004 - Carte postale d'un pays méconnu

Korrieri - 08/10/2004 - SHISH: Xhoana Nano, jo agjente greke et Deklarata e partive te "Koalicionit per Integrim"

Gazeta Shqiptare - 08/10/2004 - Arrihet pakti PS-PD, miratohen kandidatėt

Koha Jone  - 08/10/2004 - Surprize ne Kuvend - PS Opozite, kompromis votash per bankieret

RFE/RL Vol. 8, No. 191, Part II, 7 October 2004 : SERBIAN PRESIDENT REJECTS INDEPENDENCE FOR KOSOVA.

IGN Europe Report N°153 : Pan-albanisme: Quelle menace pour la stabilité des Balkans?

ATA07/10/2004 - Le Président Moisiu participe ą l'inauguration de l'exposition de l'art albanais ą l'UNESCO et Le ministčre des Affaires étrangčres salue le commencement des négociations pour l'adhésion de la Turquie ą l'UE

Gazeta Shqiptare - 06/10/2004 - DOSSIER - Si u vodhėn bizhuteritė e Cartierit nė martesėn e Zogut

ATA05/10/2004 - La prolongation du mandat de la commission bilatérale électorale et les difficultés du consensus et Le chef du gouvernement a prononcé un discours sur la peine et le
profit de l'Albanie de son intégration européenne

Shekulli05/10/2004 - PS e PD, kompromis pėr kreun e pronave

Gazeta Shqiptare - 05/10/2004 - "Pronat" zbresin nė Kushtetuese

Forum Courrier des Balkans - 04/10/2004 - Mathieu AREF : Macédoine et Macédoniens  

ATA03/10/2004 - Les Balkans et le choix pour s'approcher le plus tōt possible ą Europe

Korrieri - 03/10/2004 - Dashamir Shehi: Gati bashkepunimi me LZHK 

Shekulli03/10/2004 - Shehi: LZHK, sjell opozitėn nė pushtet et Berisha: Konsensus me PD pėr kreun e Komisionit tė Pronave

Koha Jone  - 03/10/2004 - KONSENSUS ME PS-NE PER KREUN E PRONAVE

Ballkan.com - 02/10/2004  - Leka I nuk pranon postin e Kryeministrit

OSSERVATORIO SUI BALCANI - Albanie : l'Union européenne accuse le gouvernement et l'opposition

Gazeta Shqiptare - 02/10/2004 - Oborrtarėt e Lekės sė I nuk kandidojnė mė '05

Ballkan.com - 01/10/2004  - Leka Zogu kompozon “qeveri-hije”, ja skema

Panorama - 01/10/2004  - “Si e zbuluan 4 amerikanė historinė e mbretit Zog” et Beteja e panjohur e Ataturkut pėr tė shtypur kryengritjen shqiptare

 

Septembre 2004

ATA  - 30/09/2004 - L'UE considčre les élections de 2005 comme décisives pour le progrčs de l'Albanie

RFE/RL Vol. 8, No. 186, Part II, 30 September 2004 : DETAILS PUBLISHED OF UN RECOMMENDATIONS FOR KOSOVA et recommandations de Kofi Annan au Conseil sur une stratégie intégrée au Kosovo

Ballkan.com - 30/09/2004  - Meta dhe Zogu “rrėmbejnė” kėshillin bashkiak

Gazeta Shqiptare - 28/09/2004 - Si e zgjidhi mbreti Zogu I problemin e tokave nė vend

Koha Jone  - 28/09/2004 - LZHK-JA NUK DO TE NDIKOHET NGA POLITIKA

Panorama - 27/09/2004  - intervista : Kreu reformator, Genc Pollo, shpjegon zhvillimet e fundit

IWPR  - 24/09/2004 - Un référendum qui menace la stabilité de la Macédoine

Korrieri - 23/09/2004 - E anullon negociatat me Shqiperine

RFE/RL Vol. 8, No. 180, Part II, 21 September 2004 : UN HOPES FOR PROGRESS ON KOSOVA

ATA  - 21/09/2004 - Les constructions illégales le long du littoral seront détruites

Osservatorio balcani  - 20/09/2004 - Relations Albanie-Kosovo : Ibrahim Rugova fait son retour ą Tirana

Koha Jone  - 20/09/2004 - NEGOCIATAT ME PS-NE DHE LZHK-NE

Gazeta Shqiptare - 19/09/2004 - "Kur ne italianėt kėrkonim nuse pėr Ahmet Zogun"

Korrieri - 18/09/2004 - PLL: PS te zhbllokoje reformen elektorale 

Koha Jone  - 18/09/2004 - PLL: NANO TE JAPE DOREHEQJEN

Panorama - 18/09/2004  - Mustafaj dhe Spahia pėrshėndesin idenė e republikanit Godo

Gazeta Shqiptare - 17/09/2004 - Rrugėt "nė kurriz" tė pronarėve - Projekti ėshtė "kopjuar" nga koha e Mbretit Zog

RFE/RL Vol. 8, No. 177, Part II, 16 September 200 : EU WARNS ALBANIA OVER REFORMS

Koha Jone  - 16/09/2004 - LEKA ZOGU, MESAZH PER KONFERENCEN E PEZES

Panorama - 16/09/2004  - Leka: Konferenca e Pezės, apel pėr bashkim kombėtar

Korrieri - 15/09/2004 - Meksi: LSI e LZHK, ne gabimet e PS e PD

Panorama - 14/09/2004  - Simeoni II “pėrgėzon” LZHK-nė e Lekės I

Gazeta Shqiptare - 14/09/2004 - Simeoni II: Leka I tė votohet nė zgjedhje

Panorama - 13/09/2004  - LZHK-ja: "Jemi nė mbėshtetje tė tė djathtėve"

Koha Jone  - 13/09/2004 - SIMEONI I URON SUKSESE LEVIZJES SE ZOGUT

Shekulli - 13/09/2004 - Spahiu nė Bullgari, takim me Simeon II

Korrieri - 11/09/2004 - Albanie : quand le bātiment va, les risques augmentent

Korrieri - 11/09/2004 - Leka Zogu takim me Shoqaten "Tirana" 

Shekulli - 11/09/2004 - Vidhet me thyerje selia e PLL nė Elbasan

Gazeta Shqiptare - 11/09/2004 - LZHK: Do tė jemi nė mbėshtetje tė opozitės

Panorama - 11/09/2004  - Leka I shpjegon krijimin e LZHK-sė

Korrieri - 10/09/2004 - Begeja: Pse kalova nga PR tek LZHK 

Shekulli - 10/09/2004 - Begeja: LZHK, nuk ėshtė lėvizje monarkike

Zeripopullit - 10/09/2004 - Berisha sajon tre grupe parlamentare kundėr Zogut

Koha Jone  - 10/09/2004 - LEKA ZOGU SHKUND "DARDHA" PER NANON

ATDHEU - 09/09/2004 - Kryetari i PLL Spahiu takon presidentin Ibrahim Rugova

Ballkan.com - 10/09/2004  - Berisha-Rugova: Pavarėsia, zgjidhja e vetme

Ballkan.com - 09/09/2004  - Rugova-Moisiu : Pa Kosovė s’ka Shqipėri

ATA - 09/09/2004 - Le président du Parlement, Pėllumbi, proclame la composition des groupes parlementaires et Le député Begeja a quitté le PR, mais il n'a pas "changé ses
convictions politiques"

Panorama - 09/09/2004  - Kuvendi, sot krijimi i 12 grupeve parlamentare

Shekulli - 09/09/2004 - Mediu : Ikja e Begesė tek LZHK-ja, absurde

Korrieri - 09/09/2004 - Politika shqiptare, kater polare? 

Koha Jone  - 09/09/2004 - FLE SI REPUBLIKAN E GDHIHET MONARKIST

RFE/RL Vol. 8, No. 172, Part II, 9 September 2004 : FORMER MACEDONIAN PRESIDENT CALLS FOR NATIONAL UNITY

Korrieri - 08/09/2004 - Leka Zogu "hyn" ne Parlament

Panorama - 08/09/2004  - PBDNJ e LZHK “kėrkojnė deputetė” et LSI, startojnė sfidat me PS-nė

ATA - 08/09/2004 -Le ministre franēais des Affaires étrangčres considčre l'Albanie comme un facteur de modération et de stabilité dans les Balkans

Shekulli - 07/09/2004 - PD: Lėvizja e Lekės pėrēan tė djathtėn

Panorama - 07/09/2004  - Flet Ilia Tarpini/ Operatori qė xhiroi me dhjetėra filma dhe reportazhe me aktorė tė shquar dhe personalitete tė ndryshme nga koha e diktaturės, deri mė sot

05/09 - Mondial-2006/qualifications - L'Albanie bat les champions d'Europe 2-1

La Grčce, championne d'Europe en titre, surprise d'entrée par des buts de Murati (2e) et d'Aliaj (10e), s'est inclinée sans gloire 2 ą 1 en Albanie.

Panorama - 04/09/2004  - Leka I, takon Shehin, Rroqin e Metkon pėr grupin e ri et LSI, tre zevendesa per Ilir Meten

Korrieri - 01/09/2004 - Mediu: LZHK, thellon konfuzionin politik

Gazeta Shqiptare - 01/09/2004 - MES SFIDAVE TE DIPLOMACISĖ

 

Aoūt 2004

MakFax 31/08/2004 - Albanians in Macedonia and Greece jeopardized, says Leka Zogu

Korrieri - 31/08/2004 - Mbreti Leka me grup parlamentar te LZHK ne Kuvend

Gazeta Shqiptare - 31/08/2004 - Leka I : Shqipėria, pronė e Greqisė

Meta: Partia nė 6 shtator e 10 deputetė nė Kuvend

Ballkan.com - 31/08/2004  - Zogu i rikthehet idesė pėr bashkim kombėtar

BalkanWeb  - 31/08/2004 - PLL-ja deklaron besnikėrinė ndaj mbretit

Koha Jone  - 31/08/2004 - LEGALITETI NDAHET NGA BERISHA et LEKA ZOGU TAKON KOMUNITETET FETARE NE QYTETIN E ELBASANIT

 

Service de Presse de la Maison Royale d'Albanie

Avis de décčs de Madame Asma Doshishti - 30/08/2004

 

ATA - 30/08/2004 - Le PLL apporte son soutien au Mouvement du Développement national

Gazeta Shqiptare - 30/08/2004 - Spahia: Nė Kuvend, grup i Lekės sė I

BalkanWeb  - 30/08/2004 - Leka Zogu I nė Elbasan: Qeveria nuk po e zgjidh ēėshtjen came

Shekulli - 30/08/2004 - Lėvizja pėr Zhvillim Kombėtar fillon takimet me elektoratin. PLL nuk ka vendosur ende tė pėrfshihet nė tė

Panorama - 29/08/2004  - intervista - Lideri i BDI-sė, Ali Ahmeti, reagon pėr referendumin

 

LIVRE DU MOIS   "Albanie ou l'incroyable odyssée d'un peuple préhellénique"

Mathieu Aref - Collection Mnémosyne - 2003

 Pour commander le livre http://www.mathieu-aref.com

 

Gazeta Shqiptare - 28/08/200 - LEVIZJA PER ZHVILLIM KOMBETAR HARTON STRATEGJINE

Korrieri - 28/08/2004 - PLL, nuk firmos dokumentin elektoral te Mbretit Leka

ATA - 27/08/2004 - Deux leaders nationalistes demandent publiquement la "réunification des contrées albanaises"

Korrieri - 26/08/2004 - Pragu elektoral, steka e gares politike

Panorama - 25/08/2004 - Leka Zogu ben ndryshime ne kupolen e "Oborrit"

En vue des nouvelles perspectives, qui s'ouvrent avec la création du Rassemblement pour le Redressement National (Lėvizja pėr Zhvillimin Kombėtar - LZHK), M. Ali Ohri, vétéran légaliste et commandant d'honneur de la Garde royale, a été nommé Ministre de la Cour. Le colonel en retraite et ex-député de la période précédent la chute de la dictature, M. Suleman Abazi a été nommé responsable des relations avec le corps diplomatique, les partis politiques et les institutions nationales tandis que M. Fluturak Germenji, qui occupait le poste de Chef du bureau de la Cour s'est vu confié la charge d'Attaché de presse.

RFE/RL NEWSLINE Vol. 8, No. 162, Part II, 25 August 2004 : MONTENEGRO WANTS TALKS ON DISSOLVING JOINT STATE WITH SERBIA et MACEDONIAN ALBANIAN PARTY PREDICTS 'END OF MACEDONIA

Koha Jone  - 24/08/2004 - SHQIPTARET E DUAN LEVIZJEN E MBRETIT

Panorama - 24/08/2004 - “Unė, prifti qė mbėshtes lėvizjen e Leka Zogut”

Panorama - 23/08/2004 - LZHK-PD, beteja pėr tė djathtėt

Korrieri - 22/08/2004 - Republikanet: Ne shtator te zgjidhet fjalkryqi PD-PR per zgjedhjet

Panorama - 20/08/2004 - Intervistė me N.T. Princ Leka II rreth jetės sė tij private, planeve pėr tė ardhmen dhe politikės shqiptare

20/08/2004 - mesazhin pershendetes per Levizjen per Zhvillim Kombetar, nga Profesori i njohur Teodor Kareco nga SHBA

RFE/RL NEWSLINE Vol. 8, No. 159, Part II, 20 August 2004 : U.S. WANTS MORE RESPONSIBILITIES FOR KOSOVA'S OWN INSTITUTIONS

Korrieri - 19/08/2004 - Inerci dhe surprize 

Korrieri - 18/08/2004 - Xhon Kerri, me gjak mbreteror shqiptar 

Shekulli - 18/08/2004 - Greqia, nė dorė tė sportistėve shqiptarė

Panorama - 17/08/2004  - Dy gurė me njė Zog

Korrieri - 15/08/2004 - Bashkimi trojeve shqiptare, Leka moderon qendrimin

Gazeta Shqiptare - 14/08/2004 - Legalistėt: Ne nė pushtet, do tė ndryshojmė ligjin

Korrieri - 13/08/2004 - Me Levizjen e Lekes, bashkepunim elektoral 

Panorama - 12/08/2004  - Ekrem Spahia, tani monarkist pa mbret

Gazeta Shqiptare - 12/08/2004 - Leka I : 100 deputetė nė 100 zona

Gazeta Tema - 12/08/2004 - Dritan Kateshi thotė se Neritan Ceka e ka pėrdorur pėr krime politike dhe pėr vjedhjen e votave nė qytetin e Elbasanit

Korrieri - 11/08/2004 - Levizja e Lekes, subjekt me vete ne zgjedhje 

Panorama - 11/08/2004  - Pretendenti pėr Fronin shpall platformėn. Ngrihet komisioni pėr programin elektoral

Koha Jone  - 11/08/2004 - LZHK, LEKA ZOGU KRIJON PARTINE E RE

Gazeta Shqiptare - 11/08/2004 - Leka I : Vitin tjetėr, hyj nė zgjedhjet e pėrgjithshme

Shekulli - 11/08/2004 - Pretendenti pėr fronin mbretėror deklaroi dje se Shqipėria ėshtė kthyer nė piramidė

ATA - 10/08/2004  - L'héritier du trōne royal, Leka Zogu, déclare que les prochaines élections constituent une chance historique pour l'Albanie

Gazeta Shqiptare - 10/08/2004 - PD e vetme nė zgjedhje. Ndėrsa PLL me Leka Zogun

-Njoftim pėr Shtyp- Me besa-besė me tė gjithė shqiptarėt nė Lėvizjen pėr Zhvillim Kombėtar

Gazeta Shqiptare - 09/08/2004 - Zogu i merr opozitės 12 deputetė

Panorama - 07/08/2004  - PLL-ja mund tė marrė emrin e lėvizjes sė Lekės I

Shekulli - 05/08/2004 - Pronat, BE: Jemi tė zhgėnjyer

Korrieri - 05/08/2004 - Levizja e Lekes, ne daren e krizes

Gazeta Shqiptare - 05/08/2004 -PARA SE TE MIRATOHEJ LIGJI PER PRONAT NE KUVEND

BalkanWeb  - 04/08/2004 - Komunitetet fetare letėr Nanos: Na jepni pronat pronat pa ligjin 7501

RFE/RL NEWSLINE Vol. 8, No. 145, Part II, 2 August 2004 : ETHNIC ALBANIANS IN SOUTHERN SERBIA SEEK AUTONOMY.

Koha Jone  - 01/08/2004 - KUSHTETUESJA RREZON "PARTITE E VOGLA"

BalkanWeb  - 01/08/2004 - PR: Kushtetuesja tė shpallė antikushtetues nenin 7501 tė ligjit pėr pronat

Juillet 2004

Ballkan.com - 31/07/2004  - Ēamėria, revolta dhe fatkeqėsia greke

ATA - 31/07/2004  - Le Parti républicain demande ą la Cour constitutionnelle de proclamer d'"anticonstitutionnel" l'article 7501 de la loi des propriétés

ATA - 30/07/2004  - La mission de l'OSCE en Albanie exprime son regret pour le manque de consensus pour la loi des propriétés

Gazeta Shqiptare - 30/07/2004  - DJE NE KUVEND LIGJI KALOI ME 69 VOTA PRO

Shekulli - 30/07/2004 - Pronat, PS miraton ligjin opozita bojkoton seancėn

RFE/RL NEWSLINE Vol. 8, No. 144, Part II, 30 July 2004 : TIME TO ACT ON KOSOVA?

ATA - 29/07/2004  - Le nouveau Parti démocrate demande l'amélioration du projet de loi des propriétés

Korrieri - 29/07/2004 - PLL: Moisiu, tryeze per zgjedhjet

Koha Jone  - 29/07/2004 - SPAHIA: MOISIU, TRYEZE PER KODIN ZGJEDHOR

Intervistė e z.Sulejman Gjana botuar nė revistėn franceze "Royaliste" tė La Nouvelle Action Royaliste

BalkanWeb  - 28/07/2004 - Kryetari i PLL-sė, Spahiu propozon mbledhjen e njė tryeze bisedimesh pėr sistemin zgjedhor

Koha Jone  - 27/07/2004 - SPAHIA: OSBE-JA GABOI ME REFORMEN ZGJEDHORE et ALEANCA E PARTIVE TE VOGLA KUNDER PS-PD

Gazeta Shqiptare - 27/07/2004  - REPORTAZH/ NE VENDIN KU PREHEJ NANA MBRETNESHE - Mauzoleumi, histori mes rrėnojash

Korrieri - 27/07/2004 - Pronat, deputetet rrezojne verejtjet e Moisiut

Koha Jone  - 27/07/2004 - PRONAT, PS-JA RREZON PROPOZIMET E MOISIUT

Gazeta Shqiptare - 27/07/2004  - INTERVISTE, JOZEFINA TOPALLI "Prona te pronari krijon kaos social"

ATA - 27/07/2004  - Le PS se déclare disponible ą parvenir ą un consensus avec l'opposition pour l'adoption de la loi sur les propriétés

Korrieri - 23/07/2004 - Pronat, nje jave per gjetjen e konsensusit 

Koha Jone  - 23/07/2004 - NANO-BERISHA, PAKTI PER PRONAT

Shekulli - 23/07/2004 - Me 100 vota pro, 1 kundėr dhe 9 abstenime, Kuvendi vendosi tė rishqyrtojė nenet qė kontestoi presidenti

 

 

Service de Presse de la Maison Royale d'Albanie

Avis de décčs de S.M. la Reine des Albanais, Suzan - 17/07/2004

REVUE DE PRESSE

 

Panorama - 22/07/2004  - Historia e pinjollit tė familjes otomane. Si i dha Zogu nėnshtetėsinė shqiptare / Nipi i sulltanit me pasaportė shqiptare

Korrieri - 22/07/2004 - PD rrezon oferten e PS per pronat 

BalkanWeb  - 22/07/2004 - Kuvendi voton dekretin e Presidentit Moisiu pėr disa ndryshime nė ligjin e pronave

Shekulli - 17/07/2004 - PLL e PBK: Status dėshmori pėr viktimat e komunizmit

Shekulli - 13/07/2004 - Partitė e vogla, bojkot komisionit pėr zgjedhjet

Panorama - 13/07/2004  - “Ngrijnė” pėrfaqėsuesit e PDR, PLL dhe PR nė “bipartizan”

BalkanWeb  - 13/07/2004 - Pronat, Tė pėrndjekurit sėrish nė Kuvend

Koha Jone  - 12/07/2004 - DEKRETI I MOISIUT PER PRONAT FUTET NE KUVEND

Panorama - 12/07/2004  - Nano - Moisiu, pėrplasje "me ligj"

Koha Jone  - 11/07/2004 - KY, LEKA ZOGU, C'PATI QE HYRI NE POLITIKE? Lėvizja mbretėrore, ideal patriotik, apo nė kėrkim tė pronave tė humbura et PARTIA E METES, NJE SHANS I MIRE PER SHQIPERINE

ATA - 10/07/20044 - Agasi : "Le PS considčre comme achevée la loi pour les propriétés"

Panorama - 10/07/2004  - Ligji i pronave zhgėnjen popullin e bregdetit

Koha Jone  - 10/07/2004 - PLL: SHQIPERIA PO SHKON DREJT DESTABILITETIT POLITIK

Panorama - 09/07/2004  - Spahia: Jam me Lekėn, votoj Berishėn

Shekulli - 09/07/2004 - Balla: Mungova se jam sėmurė

Koha Jone  - 09/07/2004 - PRONAT NUK RIKTHEHEN NE KUVEND

BalkanWeb  - 09/07/2004 - Thaēi takon Solanėn, pėr idenė e zbatimit tė Paktit tė Ohrit nė Kosovė et Franca: OK njė takim kryediplomatėsh tė Ballkanit

Koha Jone  - 08/07/2004 - LEVIZJA PER ZHVILLIM KOMBETAR, KONKURS PER EMBLEMEN

Panorama - 07/07/2004  - Leka I, kandidat pėr Polin e Tretė

Panorama - 07/07/2004  - PS: Nuk ka negociata pėr ligjin e pronave

Koha Jone  - 07/07/2004 - MBRETI LEKA, TAKIME PER LEVIZJEN

BalkanWeb  - 07/07/2004 - Princi Leka shpall konkurs pėr emblemėn e Lėvizjes pėr Zhvillim Kombėtar

ATA - 06/07/20044 - Les petits partis boycottent la commission parlementaire chargée de la reforme électorale

Panorama - 06/07/2004  - Tė vegjlit pėrforcojnė lėvizjet

Korrieri - 06/07/2004 - Pronat, PS rrezon dekretin e Moisiut

Shekulli - 06/07/2004 - Pronat, kthimi pėr arsye politike

NMT LEKA I : Takime dhe angazhime nė mbėshtetje tė

Lėvizjes pėr zhvillim Kombėtar (05/07/2004)

 

INTERVISTA E MBRETIT LEKA I,

REALIZUAR ME TELEVIZIONIN NESĖR TV (23/06/2004).

Koha Jone  - 05/07/2004 - DEKRETI I MOISIUT PER PRONAT, SOT NE KUVEND

Korrieri - 05/07/2004 - Moisiu, partive: Konsensus per pronat

Shekulli - 05/07/2004 - PD: Pronat, Nuk heqim dorė nga kėrkesat tona

BalkanWeb  - 05/07/2004 - Partitė e vogla paralajmėrojnė pėr bojkotim tė komisionit pėr reformėn
zgjedhore

Panorama - 05/07/2004  - Konfliktit pėr variantin e pronave, i shtohet edhe marrėveshja me PS-nė pėr Kodin Zgjedhor

ATA - 03/07/20044 - Moisiu renvoie au Parlement la loi "sur la restitution des propriétés et la compensation des propriétaires"

Shekulli - 02/07/20044 - Pakti PS-PD, partitė e vogla deklarojnė bojkotin

Korrieri - 01/07/2004 - PD-PLL: Jo skemes se Qeverise

Koha Jone  - 01/07/2004 - LIPONEN-MOISIUT: BEME ME TE MIREN PER PRONAT

Ballkan.com - 01/07/2004  - Liponen kėrkon takim me Moisiun pėr ligjin e Pronave

Panorama - 01/07/2004  - Arrestohet nė Budapest kreu i UĒK-sė, Hashim Thaēi


Juin 2004

ATA - 30/06/2004 : Le PLL est contre la formule du gouvernement pour la rémunération des anciens proscrits politiques pour les années de prison

Koha Jone  - 30/06/2004 - PLL: TADIC RREZIK PER KOSOVEN

Shekulli - 27/06/2004 - PD: Pronat, do tė ndryshojmė ligjin kur tė vijmė nė pushtet

Korrieri - 27/06/2004 - LEKA ZOGU, Pretendenti i Fronit

Korrieri - 27/06/2004 - Ceshtja "came", e harruar nga politika et Godo: Moisiu do ta ktheje ligjin e pronave

27/06/2004 : Boris Tadic, le premier président non-communiste de la Serbie

Koha Jone  - 27/06/2004 - PRONAT CAJNE KOALICIONIN E NANOS 

Ballkan.com - 27/06/2004  - Ēamėt pėrkujtojnė nė Tiranė masakrėn greke

Intervistė e NMT Mbretit Leka I - Mbret i Shqiptarėve nė emisionin "Shqip", nė "Top Channel"

Korrieri - 26/06/2004 - PLL: Jo skemes e mases se demshperblimit

ATA - 21/06/2004 : Le processus de l'administration des compagnies pyramidales se termine … la fin de 2004

Shekulli - 20/06/2004 - Ahmet Prishtina Njė prefekt i pėrsosur nga Prishtina nė Izmir

Le bureau de Paris de la Cour Royale d'Albanie présente ses sincčres
condoléances aux frčres Prishtina et ą toute la famille du défunt.
Skender Zogu, Hylle Spahija, Patrice Najbor.

ATA - 18/06/2004 : OSCE est disposée de soutenir l'application de la loi des propriétés

Koha Jone  - 18/06/2004 - ZOGU MERR RACIONIN E BERISHES

Shekulli - 18/06/2004 - Ankesa pėr pronat, ikėn Lipponen

Rilindja Demokratike - 18/06/2004 - Spahiu: Qeveria "Nano", e implikuar direkt nė trafiqe

Korrieri - 16/06/2004 - Pronat, deputete e ministra abuzime ne bregdet

Koha Jone  - 16/06/2004 - SPAHIU: "JO" LIGJIT TE PRONAVE PA KONSENSUSIN E PALEVE

Korrieri - 15/06/2004 - Moisiu: Pse calon ligji i pronave

Ballkan.com - 15/06/2004  - Pronat, kredi pėr tė prekurit nga ligji

ATA - 14/06/2004 - Le président Moisiu a rencontré les représentants de la société civile

Panorama - 14/06/2004  - Mashtrim me kurorėn e Ahmet Zogut

Korrieri - 13/06/2004 - PLL mbeshtet Levizjen e Zogut

Shekulli - 13/06/2004 - PLL nė mbėshtetje tė lėvizjes sė Lekės

13/06/2004 - ELECTIONS EUROPEENNES : APPEL DE SKENDER ZOGU EN FAVEUR DE LA CANDIDATURE DE LA TURQUIE

Serbie : un partisan de Milosevic en tźte du premier tour de la présidentielle

ATA - 12/06/2004  - Kosova encore au carrefour, cinq ans aprčs l'adoption de la résolution 1244

ATA - 11/06/2004  - Topalli demande ą Moisiu de ne pas décréter la loi sur les propriétés (Topalli: Moisiu tė mos e dekretojė ligjin e pronave)

Ballkan.com - 11/06/2004  - Familja e Zogut: Nuk kemi relike

Shekulli - 11/06/2004 - Leka Zogu I, trashėgimtar i pronave tė mbretit - Avokati i Oborrit Mbretėror: Dokumentet i kemi prej kohėsh por pritėm momentin e duhur

Korrieri - 11/06/2004 - Leka Zogu, trashegimtar i vetem i pasurise

Panorama - 11/06/2004  - Gjykata: Leka ėshtė trashėgimtar i mbretit Zogu I et Jeta e Ramize Gjebresė nga Instituti “Nėna Mbretėreshė” nė formacionet partizane

"Albanie : difficile dédommagement des anciens propriétaires" et "Le chaos de la législation albanaise sur la propriété foncičre"

Panorama - 10/06/2004  - Moisiu: Jo firmė pėr ligjin e pronave

BalkanWeb  - 10/06/2004 - Malaj: Buxheti i shtetit, pas dy vjetėsh, kompensim pėr pronarėt

Koha Jone  - 10/06/2004 - LIGJI I PRONAVE, VOTIM I NXITUAR

Shekulli - 10/06/2004 - Lipponen: Pronat, miratimi nga PS jo transparent

Korrieri - 10/06/2004 - Legalistet lene Berishen et "Presidenti te mos dekretoje ligjin per pronat"

Les légalistes abandonnent Bérisha

Avec l'alternative créée par Leka Zogu, les dirigeants légalistes choisissent de soutenir politiquement le "rassemblement pour le redressement national" et de prendre leur distance avec l'Union pour la victoire menée par S. Bérisha.

Ekrem Spahija a déclaré que "le parti de Légalitet était engagé dans l'option de ce mouvement au dessus de tous les partis, ouvert ą toutes les personnalités  politiques ou civiles d'opinions différentes et offrant des perspectives nouvelles au pays". Il a aussi indiqué qu'en qualité de parti d'opposition, le PLL restera actif au sein des forces de droite.

ATA - 09/06/2004  - Le PLL demande au Président Moisiu de ne pas décréter la loi pour la "restitution des propriétés"

Shekulli - 09/06/2004 - PD bojkot seancės. PS me 67 vota pro, 4 kundėr dhe 5 abstenime kalon tre
nenet e fundit

Gazeta55 - 09/06/2004 - Fati i pronave, nė dorė tė kasapit tė qeverisė

Panorama - 09/06/2004  - Liponen: PS shmangu konsensusin

BalkanWeb  - 09/06/2004 - Pronat, Reagon OSBE: Do monitorojmė zbatimin e ligjit

Panorama - 08/06/2004  - Ligji, pronat miratohen pa opozitėn

BalkanWeb  - 08/06/2004 - Parlamenti miraton me shumicė votash ligjin pėr kthimin e pronave

Shekulli - 08/06/2004 - Pronat, prishet konsensusi PD-PS et Vrioni dhe letrat shqipe: Pas censurės, nė Evropė

Korrieri - 08/06/2004 - Pronat, opozita le Kuvendin

Ballkan.com - 08/06/2004  - Bllokohet nė Parlament dhėnia e pronave

Koha Jone  - 07/06/2004 - SPAHIU: MIREPRESIM INVESTIMET, JO PLEHRAT

Panorama - 07/06/2004  - Integrimi me status jetimi (Besnik Mustafaj)

Koha Jone  - 05/06/2004 - SPAHIU: NANO NA ZHGENJEU ME DEKLARIMIN E TIJ

Panorama - 05/06/2004  - Vrasja e shpresės popullore nga klasa politike

Ballkan.com - 05/06/2004  - Sfidė Nanos, Godos e Laēos pėr t'i "rrjepur" nė poker

Shekulli - 05/06/2004 - Evropa: Me Nanon dhe Berishėn nuk ka progres

Shekulli - 04/06/2004 - Spahiu: “Nano tė kėrkojė dorėheqjen e Finos dhe Rukės”

Korrieri - 04/06/2004 - Ligji i pronave, peng ne Parlament

Koha Jone  - 04/06/2004 - KUVENDI HARRON PRONAT, VAZHDON SHARJET

Panorama - 04/06/2004  - “BE tė bllokojė ligjin pėr pronat”

Rilindja Demokratike - 04/06/2004 - PD kushtėzon votimin e projektligjit tė pronave

Ballkan.com - 04/06/2004  - Neritan Ceka: Liponen tė shpallet “non-grata”

Shekulli - 04/06/2004 - Rexhina Nano, zv/ambasadore nė Paris

ATA - 03/06/2004  - Le Parlement continuera aujourd'hui la discussion du projet de loi "pour la restitution des propriétés"

Koha Jone  - 03/06/2004 - BERISHA: LEGALIZIMET DO TE PERGJAKIN PRONAT

Panorama - 03/06/2004  - Paradias: Ligji pėr pronat, i nxituar

Ballkan.com - 02/06/2004  - PS-PD, pėrplasje pėr Komisionin e Pronave

Shekulli - 02/06/2004 - Ligji i pronave ngec tek kreu i komisionit

Gazeta55 - 02/06/2004 - Pėr kthimin e pronave, Nano jep vetėm 100 milionė dollarė

BalkanWeb  - 02/06/2004 - Ligji pėr pronat, Berisha takon ambasadorin e OSBE-sė Liponen

Korrieri - 02/06/2004 - PD: Projektigji per pronat eshte ne pikepyetje

ATA - 01/06/2004  - Le projet de loi pour la restitution des propriétés et la compensation des propriétaires vers son adoption définitive

Mai 2004

ATA - 31/05/2004  - Le Parlement commence la discussion, article par article, du projet de loi pour la restitution et la récompense des propriétés

Korrieri - 30/05/2004 - Le Corridor 8, un défi pour tous les Balkans

Koha Jone  - 30/05/2004 - Albanie : alerte ą l'arrivée pour traitement de déchets italiens

Panorama - 30/05/2004  - PS-PD: Kthim pa kufizim pronave fetare

Gazeta55  - 31/05/2004 - Pėr kthimin e pronave, Nano jep vetėm 100 milionė dollarė

Koha Jone  - 31/05/2004 - PRONAT, SI DO SISTEMOHEN ME LIGJ?

BalkanWeb  - 31/05/2004 - Legalistėt: Pronat, PS dhe PD nuk zgjidhin asgjė

BalkanWeb  - 31/05/2004 - Leka Zogu trondit PS dhe PD

Atdheu - 30/05/2004 - Mesazh i NMT Leka I, drejtuar Kombit Shqiptar, me rastin e shpalljes sė Lėvizjes pėr Zhvillim Kombėtar

Leka Ier : Mon projet pour l'Albanie

Panorama - 30/05/2004  - Leka I do njė kolltuk nė Kuvend - Platforma

BalkanWeb  - 29/05/2004 - Leka Zogu I shpall krijimin e "Lėvizjes pėr Zhvillim Kombėtar"

Korrieri - 29/05/2004 - Leka Zogu hyn ne politike : Projekti im per Shqiperine

Korrieri - 29/05/2004 - Rreth ligjit te pronave

Koha Jone  - 29/05/2004 - KOMPENSIMI, QEVERIA PAGUAN 10 HERE ME PAK SESA TREGU

Panorama - 29/05/2004  - PD: Do votojmė tė gjithė ligjin e pronave

Zeri popullit - 29/05/2004 - Ish-pronaret qe do marrin banesat e shpronesuara, te dorezojne banesat e marra nga shteti

Rilindja Demokratike - 29/05/2004 - Berisha: Ligji pėr pronat, i barabartė me ēdo nen tė Kushtetutės

Korrieri - 28/05/2004 - PS-PD, konsensus per ligjin e pronave

Shekulli - 28/05/2004  - Ligji i pronave, Parlamenti bosh

Panorama - 28/05/2004  - Dokle e Berisha: Nuk mund tė ketė kthim e kompensim tė plotė

Koha Jone  - 26/05/2004 - PLL KERKON KRIJIMIN E XHANDARMERISE

Shekulli 26/05/2004  - Debat pėr shtesat e kateve tė ish-pronarėve

Ballkan.com - 26/05/2004  - "Jemi kundėr kompromisit PS-PD pėr pronat"

Korrieri - 26/05/2004 - "Nuk ka shpronėsime pėr konfiskimet e vitit 1945"

RFE/RL NEWSLINE Vol. 8, No. 98, Part II, 25 May 2004 : CHIEF OF UN'S KOSOVA MISSION RESIGNS.

Shekulli 24/05/2004  - Pronat, sot PD paraqet amendamentet

Korrieri - 23/05/2004 - Legalistet: Vote kunder ne Parlament

Panorama - 23/05/2004  - Shoqatat e ish-pronarėve kontestojnė sėrish draftin e OSBE-sė dhe Kuvendit pėr pronat

Ballkan.com - 23/05/2004  - "Deputetėt e opozitės do tė votojnė kundėr ligjit tė qeverisė, nėse socialistėt s'do tė lėshojnė nė kėtė pike"

ATA - 22/05/2004  - Le Parti du Mouvement de la Légalité s'exprime contre le projet de loi de l'OSCD pour la restitution et la compensation des propriétés

RFE/RL NEWSLINE Vol. 8, No. 93, Part II, 18 May 2004 : EU INSISTS ON MULTIETHNIC KOSOVO et MACEDONIAN PRESIDENT CALLS COOPERATION WITH ALBANIA 'EXTRAORDINARY.'

Shekulli 16/05/2004  - Pronat, ja projekti qė do tė miratohet

Korrieri - 15/05/2004 - Geraldina: Anglia, stacioni i fundit i Luftes

Koha Jone  - 15/05/2004 - SHQIPTARET E CAMERISE JANE BIJ TE KOMBIT SHQIPTAR

BalkanWeb  - 15/05/2004 - Konferenca ballkanike e shoqatave tė pronave: Pa kthim pronash, s'ka
integrim

Panorama - 14/05/2004  - skandali/Spahia degjeneron fjalorin nė seancė. I pėrgjigjen akoma edhe mė keq tė majtėt

Ballkan.com - 14/05/2004  - Spahia: "Ju socialistėve Nano ju kalėron nėnat ēdo ditė"

Koha Jone  - 13/05/2004 - PLL: TE ZBARDHET E VERTETA MBI TRAFIKUN

L'Envoyé de l'ONU au Kosovo engage ą réfléchir aux difficiles choix de la
mi-2005

Panorama - 10/05/2004  - Intervista/Flet ish-ambasadori Lisien Bashkurti

Shekulli 10/05/2004  - Dossier - Protagonistėt e luftės antifashiste sipas ditarit tė Alberto Parianit

ATA - 08/05/2004  - Le PLL apprécie le débat sur les modifications au Code électoral

Koha Jone  - 07/05/2004 - NANO MASHTRON PER CAMERINE / CAMET: "NANO FOLI, PO GREKET HESHTEN"

Vreme  - 06/05/2004 - Belgrade dévoile son plan pour le Kosovo

Koha Jone  - 06/05/2004 - BE: KANDIDATI PER PRESIDENT, KUKO, KURBAN I NANOS

Koha Jone  - 06/05/2004 - DO SHIHET CESHTJA CAME

Korrieri - 06/05/2004 - Komision shqiptaro-grek per pronat came

Korrieri - 06/05/2004 - Shqiperia ne BE, ne vitin 2020

Shekulli - 06/05/2004 - Nano-Karamanlis, drejt zgjidhjes rikthimi i pronave tė bllokuara qė nga 1940

Panorama - 06/05/2004  - Karamanlis - Nano

ATA - 06/05/2004  - Spahia: La visite du Premier ministre Nano en Grčce "devra apporter la solution de plusieurs problčmes"

Koha Jone  - 05/05/2004 - PRONAT MBETEN PENG NE KUVEND

BalkanWeb  - 05/05/2004 - Nano- Karamanlis: Komisioni greko-shqiptar do tė zgjidhė ēėshtjen reth pronave

Shekulli 01/05/2004  - Legalizimi, ish-pronarėt kompensohen

 

Avril 2004

EVROPSKI FORUM   - 30/04/2004 - Intégration européenne des « Balkans occidentaux » : la fin de l'approche régionale

RFE/RL NEWSLINE Vol. 8, No. 81, Part II, 30 April 2004 : PACE URGES COOPERATION IN KOSOVA (Parliamentary Assembly session : 26 - 30 April 2004 : The implementation of the ''Standards for Kosovo'' is the key to achieving stability - Situation au Kosovo Résolution 1375 (2004) et Recommendation 1660 (2004))

Koha Jone  - 28/04/2004 - ISH-TE DENUARIT EKONOMIKE, KERKOJNE KTHIM TE PRONAVE

Panorama - 28/04/2004  - "Shqipėria nė Evropė nė 2020"

Macédoine : Elections Présidentielles des 14 et 28/04/2004

RFE/RL NEWSLINE Vol. 8, No. 78, Part II, 27 April 2004 : EU MINISTERS STRESS 'STANDARDS BEFORE STATUS' IN KOSOVA. 

ATA 24/04/2004  - Le PLL soutient les ex-persécutés politiques

RFE/RL NEWSLINE Vol. 8, No. 76, Part II, 23 April 2004 : ALBANIAN PRESIDENT CALLS FOR CLARIFICATION OF STATUS OF KOSOVO

ONU - 22/04/2004  - Kosovo : la question de son statut doit progresser rapidement, selon le chef de l'ONU et le Président de l'Albanie

IWPR  - 22/04/2004 - Le chemin européen des Balkans occidentaux

Shekulli 21/04/2004  - Spahia: Greqia, 60 vjet sekuestro mbi ish-ambasadėn shqiptare nė Athinė

Koha Jone  - 21/04/2004 - PLL ANALIZON SITUATEN E SAJ

Korrieri - 21/04/2004 - PLL zgjedh pasuesin e Balles ne postin e Sekretarit te Pergjithshem et 7 Prilli, konteksti dhe konsekuencat

Shekulli 20/04/2004  - Nano: Ēamėt, me Greqinė do tė gjejmė zgjidhje ligjore

Panorama - 20/04/2004  - Pėrēahet e djathta se nuk "ik Nano"

ATA - 19/04/2004  - Nano: Amélioration sensible des droits des Albanais en Grčce

Korrieri - 16/04/2004 - Le Conseil de l'Europe met l'Albanie sous surveillance

Shekulli 10/04/2004  - Leka : Rrėzimi i rezolutės, i turpshėm, tė abragohet ligji i luftės

Aprčs que le parlement, dominé par les socialistes, ait rejeté la résolution de l'opposition réclamant le rétablissement des droits et la restitution des biens des Albanais de Cameria, Leka Ier dénonce cette décision honteuse et réclame l'abrogation de la loi de guerre en vigueur avec la Grčce, qui est maintenue par les autorités grecques. Il condamne l'attitude honteuse du gouvernement albanais face aux exigences et aux pressions grecques. Il rappelle que les institutions albanaises doivent protéger les intérźts nationaux et tenir compte des souhaits du peuple albanais.

journal Atdheu du 11/04 Geraldina dekorohet me Urdhrin "Nėnė Tereza"

BalkanWeb  - 05/04/2004 - Presidenti Moisiu dekoroi me "Urdhrin Nėnė Tereza" Nėnen Mretėreshe Geralidinė.

A l'occasion du 65čme anniversaire de SM Leka Ier, le président albanais, Alfred Moisiu a décoré ą titre posthume SM la Reine-mčre Géraldine du l'ordre de "Mčre Téréza". Le secrétaire général de la présidence, Filip Rrumbullaku ą remis cette décoration nationale ą SAR le prince Leka qui lors de la cérémonie a déclaré : "La décoration attribué ą ma grand-mčre, la reine Géraldine est un évčnement exceptionel pour tous les Albanais". La famille royale a exprimé sa reconnaissance pour ce geste noble qui coļncidait avec l'anniversaire du roi Leka.

 Lors de la remise de cette décoration ą l'hōtel Djati, le 5 avril, était présent Ekrem Spahija et Ali Ohri, Salih Berisha, Bamir Topi, Josephine Topalli, Pjeter Arbnori, Besnik mustafaj, Teodor Laēi, Avdi baleta, Arjan Starova, Armando Ruēo, Preē Zogaj, Tritan Shehu, Genc Pollo, Maks Begeja, Adriatik Alimadhi, Ilir Meta, Petro Koēi, Monika Kryemadhi, Ligoraq Karamelo, Nard Ndoki, Qazim Tepshi, Alfred Cako, Nikoll Lesi ainsi que les ambassadeurs de France, de Turquie, de Hongrie et les représentants de l'Osce et du Conseil de l'Europe.

Korrieri - 04/04/2004 - Demokracia shqiptare, krijesw e Ramiz Alisw : Kjo interviste eshte bere ne kuader te 65 vjetorit te Mbretit shqiptar Leka Zogu. 

Koha Jone  - 02/04/2004 - CAMET, ISLAMI DHE GREKJA LUIZIDU! et KUVENDI MBAN ZVARRE CESHTJEN CAME

Mars 2004

ATA - 31/03/2004 - Le ministčre albanais des Affaires étrangčres salue la résolution du Congrčs américain pour l'adhésion rapide de l'Albanie ą l'Otan

BalkanWeb  - 31/03/2004 - Kuvendi shtyn votimin e projektrezolutės pėr ēėshtjen ēame

ATA - 30/03/2004 - Le PS adoptera un projet de résolution sur la question des Tchames

Shekulli - 30/03/2004 - Komisioni i Venecias: Pronat, ligji ka paqartėsi

Panorama - 30/03/2004  - Athina presion PS pėr ēamėt

Koha Jone  - 29/03/2004 - BASHKEPUNIMI DHE PERPLASJA ME AHMET ZOGUN

Korrieri - 28/03/2004 - Legalistet: Tabela ne shqip edhe per shqiptaret ne Greqi

Koha Jone  - 28/03/2004 - PLL: SHQIPERIA TE REAGOJE PER CAMET

Shekulli - 28/03/2004 - PLL: Shkolla shqipe nė Greqi

Panorama - 28/03/2004  - Prag tragjedie te Vila e Zogut

Hashim Thaci : le Kosovo doit aller de l’avant

Koha Jone  - 25/03/2004 - MOISIU-RUGOVES: NATO NDALI GENOCIDIN NE KOSOVE

Déclaration du Comité des Ministres du Conseil de l'Europe sur les événements récents au Kosovo

Korrieri - 25/03/2004 - Koshtunica ul tonet nė Bruksel, nė takimin me krerėt mė tė lartė tė BE - “Jo kantonizim, por decentralizim nė Kosovė”

RFE/RL NEWSLINE - 24/03/2004 - EU AND NATO REPORTEDLY REJECT SERBIAN CALLS FOR 'CANTONIZATION' OF KOSOVA

LE SECRETAIRE GENERAL INVITE LES DIRIGEANTS KOSOVARS A COLLABORER AVEC LA COMMUNAUTE INTERNATIONALE AU RETABLISSEMENT DU CALME DANS LA PROVINCE

Koha Jone  - 22/03/2004 - SPAHIA: NE DO TA RREZOJME NANON

Koha Jone  - 21/03/2004 - TOKAT E LIRA, VETEM PER 80 % TE PRONAREVE

BalkanWeb  - 20/03/2004 - Sot protesta e opozitės, mė e vakėt pėr shkak tė trazirave nė Kosovė

Shekulli  - 20/03/2004 - Flet Ismail Kadare pėr ngjarjet nė Kosovė

Panorama - 20/03/2004  - Kadare: Po tregohemi tė pabesė me aleatėt

LE CONSEIL DE SECURITE CONDAMNE LES VIOLENCES AU KOSOVO ET INVITE LES AUTORITES DE LA PROVINCE A RESTAURER LE CALME

Korrieri - 19/03/2004 - Imazhi i munguar i Monarkise shqiptare ne nje album

Panorama - 18/03/2004  - Kongresi amerikan "Shqipėria nė NATO para vitit 2007"

Shekulli  - 18/03/2004 - Rezoluta i kėrkon qeverisė shqiptare dhe greke zgjidhjen e ēėshtjes sė pronave tė ēamėve. Spahia: Nuk abrogon Ligjin e Luftės

Korrieri - 18/03/2004 Pronat dhe "te rinjte" sherri i vjeter

Gazeta55 - 18/03/2004 - OSBE, llogari PS-sė pėr manipulimin e "Ligjit tė Pronave"

18/03/2004 - Balkans : jour noir pour le Kosovo - Déclaration du porte-parole du Secrétaire général de l'ONU, Kofi Annan

BalkanWeb - 18/03/2004 - Kuvendi miraton deklaratėn pėr Kosovėn: Tė kthehet stabiliteti

Mesazh i NMT Leka I - Mbret i Shqiptarėve drejtuar popullit tė Kosovės

Korrieri - 16/03/2004 - PS-PD: Konsensus per kompensimin e pronave

Koha Jone  - 16/03/2004 - Pronat,160 milionė $ pėr kompensimin e ish-pronarėve

Shekulli  - 16/03/2004 - Rezoluta pėr ēamėt, sot nė Kuvend

ATDHEU - 14/03/2004 - NMT Leka I - Mbret i Shqiptareve prononcohet per Ceshtjen Came

Korrieri - 14/03/2004 - Pronat, lista e tokave te lira per kompensim et Nano: Pronat, kusht per integrimin

BalkanWeb - 14/03/2004 - Protestė para kryesisė sė kuvendit: Rezolutė pėr ēėshtjen ēame

Gazeta55  - 14/03/2004 - Angazhim ndėrkombėtar pėr kompensimin e pronave ēame

Lajmet - 13/03/2004 -Shqipėri: Paraqitet njė studim i rėndėsishėm pėr procesin e kthimit tė pronave

Korrieri - 13/03/2004 - Nano: Shqiperia ne BE ne vitin 2015 et Milo: Ngec rezulota e Camerise

Gazeta55  - 09/03/2004 - Qeveria zvarrit pronat ēame et Cili ishte anėtari i fundit i Kėshillit tė Naltė tė Regjencės

08/03/2004 - Grčce : victoire de la droite : Avec 7 points d'avance sur les socialistes du Pasok, la Nouvelle Démocratie (ND) est assurée de rafler la majorité absolue des 300 sičges dans le nouveau Parlement grec. Costas Caramanlis devrait donc devenir le nouveau premier ministre grec.

07/03/2004 - L'Union européenne et les Etats-Unis ont condamné dimanche les violentes manifestations de l'opposition albanaise samedi ą Tirana. 

En Albanie, 4000 personnes mécontentes des récentes hausses des tarifs d'électricité et de téléphone ont manifesté dans les rues de Tirana pour réclamer la démission du premier ministre, Fatos Nano. La manifestation s'est transformée en affrontement.
L'Albanie a engagé des négociations avec les Quinze en vue d'un accord d'association ou de stabilisation, premier pas vers une éventuelle intégration. "Je ne crois pas que l'Union européenne ou la Commission européenne tolčreront que des personnes politiquement violentes influencent ce processus", a déclaré le représentant de l'UE ą Tirana, Lutz Saltzmann. "Je crois aussi que la grande majorité des Albanais en ont assez des violences de rues et souhaiterait voir leurs hommes politiques agir de maničre responsable", a-t-il ajouté.

Manifestation des Albanais de Bruxelles (photos et pétition) - 22/02/2004

Korrieri - 07/03/2004 - PR: Pronat ne zonat turistike t'u kthehen ish-pronareve

Koha Jone  - 07/03/2004 - PR: BREGDETI T'U JEPET PRONAREVE

ATA - 05/03/2004 - Islami informe la Commission parlementaire de la question des biens des tchames en Grčce

Koha Jone  - 05/03/2004 - PRONAT, KOMPESIMI ME I VESHTIRE SE KTHIMI

RFE/RL NEWSLINE Vol. 8, No. 43, Part II, 5 March 2004 - SERBIAN MINISTER SAYS 'NO' TO EXTRADITION OF INDICTED WAR CRIMINALS et KOSOVARS PROTEST TALKS WITH SERBIA.

RFE/RL NEWSLINE Vol. 8, No. 42, Part II, 4 March 2004 - UN REJECTS SERBIAN LEADER'S PLAN TO PARTITION KOSOVA

03/03/2004 - Serbie: le parlement approuve le gouvernement de Vojislav Kostunica

Le nouveau gouvernement a été élu par 130 voix pour et 113 contre. Le cabinet comprend au total 19 membres, issus du Parti démocratique de Serbie (DSS) de M. Kostunica, du G-17 Plus de l'économiste Miroljub Labus et de la coalition Mouvement du renouveau serbe-Nouvelle Serbie (SPO-NS). Outre ces trois partis, le nouveau gouvernement a été soutenu par le Parti socialiste (SPS), toujours formellement dirigé par l'ancien président yougoslave Slobodan Milosevic.

Korrieri - 03/03/2004 - Liderat e Kosoves, falenderime Nanos per luften e UCK

Si deshtoi komploti anglo- amerikan kunder Enverit

BalkanWeb - 03/03/2004 - Nano sjell presidentin kosovar Rugova nė Tiranė

ATA - 02/03/2004 - Le Premier ministre Nano rencontre ą Prishtina le Président Rugova : "la reconnaissance de l'indépendance n'est pas une chose si formelle".

 

Février 2004

ATA - 26/02/2004 - La mort du président de Macédoine bouleverse les Balkans

ONU (Communiqués de presse) - 20 fév 2004 -Le Représentant spécial pour le Kosovo revient d'une premičre visite en Albanie

Panorama - 20/02/2004  - La question de la minorité cham au Parlement albanais

Koha Jone  - 13/02/2004 - SPAHIA: TE KRIJOJME NJE KOALICION TE GJERE

Koha Jone  - 12/02/2004 - DEKLARATA E PARTIVE PARLAMENTARE OPOZITARE

PDR KUNDERSHTON NENIN E PRONAVE

Korrieri - 10/02/2004 - Moisiu takon kryelegalistin Spahiu

Koha Jone  - 10/02/2004 - PRONAT, TE VLERESOHEN PAS SHPERNDARJES

Panorama - 08/02/2004  - Lekėt e legalizimeve, shkojnė pėr kompensimin e ish-pronarėve

Koha Jone  - 07/02/2004 LEGALISTET PERKRAHIN PROTESTAT E PD-SE

KOMISIONI I PRONAVE, NUK KA FUNKSIOUAR

BalkanWeb  - 07/02/2004 - Cani: "Referendum pėr kthimin e pronave"

Gazeta 55  - 07/02/2004 - Legalistėt, njė dorė qė shtyn Nanon drejt rrėpirės

Gazeta Shqiptare  - 05/02/2004 - INTERVISTA/ LEKA ZOGU: DITET NE NEUROKIRUGJI

Shekulli - 05/02/2004 - Operacioni, mbreti Leka nė kėmbė

Komisioni i Ekonomisė miraton afatin e dorėzimit tė tapive dhe kompensimit pėr ish-pronarėt

Korrieri - 05/02/2004 - Pronat, Leka falenderon Nanon

Koha Jone  - 05/02/2004 PRONAT, KOMPESIMI DERI 10 VJET

Panorama - 04/02/2004  - Leka Zogu, lė spitalin e rikthehet nė vilėn mbretėrore

Panorama - 02/02/2004  - Meta : "Droga nė linjėn Tiranė-Athinė"

Korrieri - 01/02/2004 - PLL: Kuvendi ndodhet nė krizė tė thellė

 

Janvier 2004

Korrieri - 29/01/2004 - Legalistet: Koalicioni opozitar, me aksione elektorale

-----------------

Deklaratė pėr Shtyp 

Shqipėria duhet tė bėhet njė shtet modern, njė urė lidhėse e Europės me Mesdheun, duke synuar njė integrim me dinjitet kombėtar.   

NMT  LEKA  I

-----------------

BBC - 05/01/2004 : La BBC présente ses excuses ą l'ambassadeur d'Albanie ą Londres

Panorama - 03 /01/2004  - Ėshtė miratuar nė seancėn e djeshme parlamentare qeveria e re me Kryeministėr Fatos Nanon. (le résultat du vote du palu parlement par ministre).

mesazh pėr Vitin e Ri 2004 (Rugova, Haradinaj, Ahmeti)

 

*                   *

Pour suivre le Procčs de Milosevic, connecter vous directement sur le site du TPI

ou sur le site de TF1

Le procčs Milosevic

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2004

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2003

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2002

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2001

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2000

Site officiel de la Maison Royale d'Albanie