Maison Royale d'Albanie

Pour consulter les pages on-line du journal Atdheu
Gazeta e Partise Levizja e Legalitetit

 

Pour plus d'informations sur l'ouvrage de Patrice Najbor sur "La dynastie des Zogu"


EXCLUSIF : Bruxelles et Paris (07 et 08/04/2001) : Reportage photographique de la commémoration du 40čme anniversaire de la mort du Roi Zog

Tirana (08/10/2002) : Reportage photographique de la commémoration du 107čme anniversaire de la naissance du roi Zog

Reportage photographique des funérailles de S.M. la Reine-mčre des Albanais, Géraldine (Tirana 26/10/2002)


Korrieri : Dossier 1939/1949 - Mbretit Zog

Dosier : Genocidi i paparė helen ndaj banorėve tė Ēamėrisė nė vitin 1944-1945

Décembre 2005

 

 

LE DOUBLE JEU DE PARIS SUR LE STATUT DU KOSOVO

La France a appelé la Serbie ą  aborder le processus sur le statut du Kosovo "de faēon réaliste et constructive", a déclaré le ministre franēais des Affaires  étrangčres Philippe Douste-Blazy tandis que le président franēais Jacques  Chirac a appelé les Serbes et les Albanais ą aborder les  négociations sur le statut final du Kosovo "dans un esprit de  dialogue" et "sans a priori sur son issue". 

Mais, d'un autre cōté,  le Président du Conseil constitutionnel, M. Pierre Mazeaud, a affirmé que le Conseil constitutionnel franēais aidera la partie serbe lors des discussions concernant le statut final du Kosovo. Cet engagement constitue une violation flagrante de la neutralité de la position franēaise. Cette attitude engagée doit źtre dénoncée avec véhémence car le rōle des membres de la communauté internationale est d'aider de maničre impartiale toutes les parties en présence afin d'aboutir ą une solution négociée juste et viable pour la paix future des Balkans et de l'Europe.

Voir l'article "Cila Francė po prish kushtin e asnjanėsisė" de Gazeta Shqiptare du 25/12/2005

 

 

Gėzuar vitin e ri !

Koha Jone  - 30/12/2005 - THACI: PER STATUSIN, VENDOSIN QYTETARET E KOSOVES

RFE/RL NEWSLINE Vol. 9, No. 240, Part II, 29 December 2005 : ALBANIANS IN SOUTHERN SERBIA PRESS FOR GREATER AUTONOMY

Korrieri - 28/12/2005 - Berisha: Koka dhe Kulla, kreret e mafies

Gazeta Sot - 28/12/2005 - Nano-Berisha alliance reappears

Gazeta Sot - 27/12/2005 - Candidatures for ambassador in USA and UN still undecided

Koha Jone  - 27/12/2005 - MUSTAFAJ: DIPLOMATET E KARRIERES S'PUSHOHEN NGA PUNA

Shekulli - 27/12/2005 - Ministri i jashtėm tha se po punohet qė Shqipėria tė jetė kandidat pėr Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė

Panorama - 27/12/2005 - 100 ditet e Mustafajt

Gazeta Metropol - 27/12/2005 - Pėr Kosovėn, Shqipėria aktive jo aktore

Koha Jone  - 25/12/2005 - SPAHIA: TE RISHKRUHET HISTORIA

24/12/2005 - Komunikatė pėr mediat

Partia "Lėvizja e Legalitetit", Dega Durrės, organizoi nė sallėn e Pallatit tė Kulturės "Aleksandėr Moisiu", njė tubim me rastin e 81 vjetorit tė "Triumfit tė Legalitetit".

Panorama - 23/12/2005 - Berisha-Karamanlis, dyshime pėr “ēamėt”

Shekulli - 23/12/2005 - Berisha: Me Karamanlis, dakord pėr pronat et Ambasada Franceze u refuzon vizat 80 biznesmenėve ndėrtues

Gazeta Sot - 23/12/2005 - Berisha refuses Ismail Kadare

Shekulli - 20/12/2005 - Albanie : l’insoutenable développement de Tirana

Panorama - 20/12/2005 - Shehi: Legalizimi antikushtetues

Shekulli - 18/12/2005 - Drejtuesi ekzekutiv i LZHK-sė tha se pėrfituesit e rinj tė tokave mund tė paguajnė ish-pronarėt brenda 10 vjetėve

Gazeta Metropol - 18/12/2005 - Edit Harxhi appointed deputy minister of Foreign Affairs

Korrieri - 18/12/2005 - LZHK: Per token pagesa zgjidh problemin

Korrieri - 15/12/2005 - Mustafaj emeron kater ambasadore te rinj

Panorama - 15/12/2005 - Topalli nė Kosovė, pro pavarėsisė evropiane

Korrieri - 14/12/2005 - LZHK: Kunder paketes se PD, kerkon pronat e mbretit

Gazeta Shiqptare  - 14/12/2005 - LZHK: Loja e PD dhe PS pėr financimet

Panorama - 14/12/2005 - Rice Mustafajt: Shqipėria mbetet aleate e SHBA-sė

Koha Jone  - 12/12/2005 - DIPLOMATJA JODIPLOMATIKE

Panorama - 10/12/2005 - Pronat, Topalli nė listė pėr kompensim

Gazeta 55 - 09/12/2005 - Jo-PLL kėrkon reformė tė thellė nė Akademinė e Arteve

Shekulli - 09/12/2005 - Mustafaj: Kosova, mbėshtesim ēdo zgjidhje qė prodhon siguri

Gazeta Shiqptare  - 09/12/2005 - Moisiu: Pse nuk dekretoj Edit Harxhin

Koha Jone  - 08/12/2005 - PLL: PERGJEGJESIT E KRIZES ENERGJITIKE, PARA DREJTESISE

Korrieri - 07/12/2005 - Mustafaj punėson Harxhin dhe Kongolin

Panorama - 07/12/2005 - Moisiu: Fitoi PD e PS, por u dėmtuan LSI e LZHK

Ballkan - 07/12/2005 - Presidenti Moisiu refuzon tė firmosė edhe Tatjana Kongolin si kandidate pėr diplomate nė Vjenė

Koha Jone  - 06/12/2005 - PLL: DY VENDE NE KLD PER DHOMEN E AVOKATISE

Gazeta 55 - 06/12/2005 - PLL kėrkon reformim tė thellė tė sistemit tė drejtėsisė 

RD - 06/12/2005 - PLL kėrkon reformim tė thellė tė sistemit tė drejtėsisė 

Gazeta Shiqptare  - 04/12/2005 - “Ligji i pronave” shtyhet nė 2006

Korrieri - 03/12/2005 - LZHK: Presidenti Moisiu na perjashtoi nga tryeza et Mustafaj: Per Kosoven, asnje kompromis te imponuar

Shekulli - 03/12/2005 - Mustafaj ēon nė Kuvend kandidaturat pėr ambasadorė

Koha Jone  - 03/12/2005 - MUSTAFAJ: JO KOMPROMIS I IMPONUAR PER STATUSIN E KOSOVES

RD - 02/12/2005 - Besnik Mustafaj: Vendimi rrit besimin tek Gjykata e Hagės

Gazeta Shiqptare  - 02/12/2005 - Moisiu-Mustafai, pėrplasje pėr Harxhin

Koha Jone  - 01/12/2005 - LEGALISTET KERKOJNE VERTETESI NE TEKSTE

Panorama - 01/12/2005 - Spahia komenton buxhetin

 

Novembre 2005

XINHUANET  - 29/11/2005 - L'Albanie n'enverra pas de nouvelles troupes en Irak (président)

Gazeta Sot - 29/11/2005 - Government with two liberation days

RFE/ Vol. 9, No. 220, Part II, 28 November 2005 : UN ENVOY SAYS KOSOVA TALKS COULD START IN EARLY 2006

Panorama - 27/11/2005 - Ahtisari: Tirana, “distancė” me Kosovėn

Gazeta Sot - 27/11/2005 - Moisiu : No partition of Kosovo, independence the only solution

Ballkan - 27/11/2005 - Moisiu, Ahtisarit: Kosova nuk mund tė ndahet

Gazeta Shiqptare  - 26/11/2005 - Historia / Ish- zyrtarėt e lartė qė u arratisėn nė 1944 dhe pronat qė iu konfiskuan nga komunistėt

Panorama - 25/11/2005 - Dade: Mustafaj tė rishohė qėndrimet e tij pėr Kosovėn

Gazeta Shiqptare  - 24/11/2005 - Vendosi kushtin e dokumentave tė 1939 et PS, Leskajt: Me ēfarė dokumentash i dhatė godinėn Leka Zogut

Panorama - 24/11/2005 - Asnjė fjalė pėr pronat e ish-Mbretit. Favorizohen shtresat e varfra et PS kėrkon informacion pėr kthimin e pronės Lekės I

Tageblatt - 23/11/2005 - Les Serbes du Kosovo réaffirment leur refus absolu de l'indépendance

24 heures - 23/11/2005 - Le fragile chemin de la paix

Panorama - 23/11/2005 - Legalizimet, PS, LZHK, LSI kundėr et Zogu, mbreti qė mblodhi para pėr spitalin

Gazeta Metropol - 23/11/2005 - Rauf Ficoja : Diplomati shqiptar qė bėri Adolf Hitlerin ta nderonte

Catholique.org  - 23/11/2005 - Trois nouveaux évźques en Albanie

Shekulli - 22/11/2005 - Kompensimi, fatura e pronave 3 miliardė euro

Korrieri - 20/11/2005 - LZHK, kunder Berishes per legalizimet

Gazeta Shiqptare  - 20/11/2005 - Historia/ Rrėfimi i Xhemal Alimehmetit, pėr konfiskimet nė 1945

Gazeta Shiqptare  - 20/11/2005 - Shehu: Rritet kosto pėr Shtetin

Koha Jone  - 20/11/2005 - LZHK: LEGALIZIMET, NE KUNDERSHTIM ME KUSHTETUTEN

Shekulli - 20/11/2005 - LZHK: Legalizimet, projekti kundėr interesave tė pronarėve

Panorama - 20/11/2005 - LZHK: Partitė politike tė mblidhen pėr tė diskutuar legalizimet

Koha Jone  - 18/11/2005 - MUSTAFAJ: TE RESPEKTOHET STATUSI I KOSOVES

Gazeta Shiqptare  - 18/11/2005 - Mustafaj- Drashkoviē pėrplasja pėr Kosovėn

Gazeta Shiqptare  - 17/11/2005 - Topalli-Mustafaj, pėrplasja pėr Kosovėn

Koha Jone  - 16/11/2005 - PLL: PS-JA, REAGIM BOLSHEVIK

Gazeta 55  - 16/11/2005 - PLL: pėrkrahim nismat e qeverisė “Berisha”

Korrieri - 16/11/2005 - LZHK paraqet skemen e re per legalizimet

Ballkan - 16/11/2005 - Moisiu liron nga detyra katėr ambasadorė

Shekulli - 15/11/2005 - Berisha: Do t’ia kthej tė gjitha pronat familjes mbretėrore

Shekulli - 14/11/2005 - Historia e pallatit tė vjetėr mbretėror

Gazeta Metropol - 13/11/2005 - Moisiu decrees two Albanian ambassadors

Gazeta Shiqptare  - 13/11/2005 - Ahtisaari: Statusi i Kosovės brenda vitit 2006

Panorama - 12/11/2005 - Kuvendi, 68 deputetė miratojnė “Kosova e pavarur”

XINHUANET 12/11/2005 - L'Otan ferme deux bases militaires en Albanie

Shekulli - 12/11/2005 - Monumentet nė rrugė, arkivat nė shtėpinė e Zogut

Koha Jone  - 11/11/2005 - PLL: REFORMAT, JO SIPERFAQESORE

Panorama - 10/11/2005 - Qeveria, asnjė vendim pėr kthimin e pronės Lekės I

Gazeta Shiqptare  - 09/11/2005 - PS dhe PD konsuensus pėr qėndrimin ndaj tė ardhmes sė Kosovės

Panorama - 09/11/2005 - Kosova, rikthehet paqja mes PD-PS

Gazeta Metropol - 09/11/2005 - Gjendet konsensusi mes PD e PS pėr statusin e Kosovės

RFE/RL NEWSLINE Vol. 9, No. 211, Part II, 9 November 2005 : KOSOVARS PREPARE FOR STATUS TALKS AND REJECT HALF MEASURES et MONTENEGRIN LEADER OUTLINES REFERENDUM QUESTIONS

Korrieri - 08/11/2005 - Ambasadoret, Moisiu bllokon Berishen

Panorama - 08/11/2005 - Pallati mbretėror dhe rikthimi nė pronat e gjyshes

Gazeta Sot - 08/11/2005 - Moisiu decrees the new ambassadors

Tageblatt - 07/11/2005 - L'électricité sévčrement rationnée, l'Albanie au bord de la paralysie

Koha Jone  - 07/11/2005 - QEVERIA I KTHEN PRONEN LEKA ZOGUT

Panorama - 07/11/2005 - Pronat e Zogut, Komiteti: Nuk i japim ne

Der Standardt - 07/11/2005 - Albanien: Thronprätendent erhält ehemaligen königlichen Palast zurück

RFE/RL NEWSLINE Vol. 9, No. 209, Part II, 7 November 2005 : MONTENEGRO PREPARES FUNDING FOR INDEPENDENCE VOTE

Korrieri - 06/11/2005 - Pallati i Pionereve i kthehet Leka Zogut

Koha Ditore  - 06/11/2005 - Kadaré : « J’espčre que l’histoire nous enseignera ą nous unir »

Gazeta Shiqptare  - 06/11/2005 - Familja Mbretėrore rimerr Pallatin e Princeshave et Lista e pronave tė Ahmet Zogut nė tė gjithė vendin

Panorama - 06/11/2005 - Leka Zogu merr Pallatin e Pionerėve

Gazeta Metropol - 06/11/2005 - Kthehen pronat e familjes mbretėrore

Gazeta Sot - 06/11/2005 - Institute of Monuments should be given back to the Royal Family

Gazeta Shiqptare  - 05/11/2005 - Shkodėr, Dom Simon Jubani sulmon ashpėr Kryeministrin

Panorama - 05/11/2005 - Kreu i LZHK, Shehi u takua dje me presidentin pėr reformėn zgjedhore e pronarėt e ligjshėm

-----------------------------

03/11/2005 - Courrier des lecteurs de La Libre Belgique 2005

 
"Pour Skender Zogu on ne peut parler de liberté conditionnelle"
 
Suite ą votre article "Besnik Mustafaj parle de son pays et du Kosovo" parue le 28/10/2005, je souhaite faire savoir en réponse qu'il n'existe aucun exemple d'indépendance conditionnelle d'aprčs la charte de l'ONU. La souveraineté d'un Etat comporte une indépendance absolue. Certes les Etats qui ont opté pour la democratie au sein du monde libre, ont des devoirs ą respecter vis avis des minorités éthniques, des différences de croyances et de cultures mais on ne peux parler de liberté conditionnelle pour un Etat souverain. Pour ce qui concerne l'avenir du Kosovo, seuls les Albanais qui y vivent doivent avoir la parole. Ils ont leur destin en main et opteront sans aucun doute pour la seule solution viable pour une paix durable dans les Balkans, c'est ą dire  une indépendence totale, pleine et entičre. Ce n'est pas ą l'Albanie de parler d'indépendance conditionnelle.
 

Skender Zogu - Membre de la famille royale d'Albanie

60500 Chantilly - France

http://albania.dyndns.org/

albania.institute@online.fr

-----------------------------

RFE/RL NEWSLINE Vol. 9, No. 207, Part II, 3 November 2005 : SERBS AND MONTENEGRINS AGREE ON APPROACH TO KOSOVA TALKS AS HARD-LINERS DIG IN

Gazeta Shiqptare  - 02/11/2005 - Statusi i Kosovės, shfaqet rezoluta 2 et Mustafaj ngulmon: I qėndroj “pavarėsisė me kusht”

Gazeta Metropol - 02/11/2005 - Zogaj: Minoriteti, kufijtė dhe pavarėsia me praninė ndėrkombėtare, pikat qė duhen respektuar

Panorama - 02/11/2005 - Kosova, PS kundėrshton Mustafajn

Gazeta Sot - 02/11/2005 - Greeks pressure the official Tirana

Gazeta Shiqptare  - 01/11/2005 - LZHK prezanton projektin para gjithė forcave politike dhe organizatave ndėrkombėtare et Statusi i Kosovės, Athina mbėshtet Beogradin

 

 

Octobre 2005

Korrieri - 31/10/2005 - "Kosova, bashkim me Shqiperine" 

Koha Jone  - 28/10/2005 - DADE: BERISHA TE RISHIKOJE POZICIONIN E MUSTAFAJT

Gazeta Metropol - 28/10/2005 - Tirana ėshtė e palėkundur nė qėndrimin pėr statusin e Kosovės

KohaDitore - 27/10/2005 - Kadaré : « J’espčre que l’histoire nous enseignera ą nous unir »

RFE/RL NEWSLINE Vol. 9, No. 202, Part II, 26 October 2005 : SERBIAN PRESIDENT SAYS COUNTRY SHOULD PREPARE FOR POSSIBILITY OF LOSING KOSOVA

Ballkan - 25/10/2005 - Para 60 vjetėsh, grekėt bėnė spastrimin etnik tė Ēamėrisė nga muslimanėt shqiptare  et Si e pashė pėr herė tė fundit Mbretin Zog

Korrieri - 24/10/2005 - Gjendet zog shtegtar i ngordhur, dyshime per H5N1 et Mustafaj ne Bruksel, takime me Ren, Solanen dhe Shefer 

RFE/RL NEWSLINE Vol. 9, No. 200, Part II, 24 October 2005 : KOSOVA'S PRIME MINISTER SAYS NOTHING SHORT OF FULL INDEPENDENCE WILL SUFFICE

Le Conseil de Sécurité estime qu'il est temps d'entamer le processus de définition du statut futur du Kosovo (24/10/2005)

Koha Jone  - 24/10/2005 - MUSTAFAJ, NE BRUKSEL PER INTEGRIMIN

Shekulli - 24/10/2005 - “LSI si LZHK, dėmtoi tė majtėn”

Gazeta Shiqptare  - 23/10/2005 - LZHK-misioni qė humbi PD-ja et Kokaina, stuhi mbi pasaportat diplomatike  

Koha Jone  - 23/10/2005 - GAFA E DIPLOMACISE SE JASHTME SHQIPTARE

Korrieri - 22/10/2005 - PS: Ambasadoret e PD, te gjithe politike 

Shekulli - 22/10/2005 - Ambasadorėt, gati lista e ndryshimeve

Gazeta Metropol - 21/10/2005 - Kush ishte projektuesi i Shtėpisė sė Oficerave tė mbretėrisė shqiptare

Gazeta Shiqptare - 21/10/2005Ish-pronarėt-LZHK, padisin Legalizimet  

 Ballkan - 20/10/2005 - Mustafaj: Pavarėsia ėshtė zgjidhja pėrfundimtare

Korrieri - 20/10/2005 - Prec Zogaj: Stop gares se termave per Kosoven 

Ballkan - 19/10/2005 - Kosova mes Shqipėrisė dhe Serbisė

Korrieri - 17/10/2005 - LZHK, kunder qeverise per legalizimet 

Panorama - 17/10/2005 - LZHK: Legalizimet, diskriminim i pronarėve  

Shekulli - 17/10/2005 - Sondazhi nga SHBA: PD 47%, PS 37%

Koha Jone  - 16/10/2005 - MUSTAFAJ PERSHENDET HARADINAJN PER PERFSHIRJEN NE POLITIKE

Shekulli - 15/10/2005 - Moisiu: Pavarėsi e qartė pėr Kosovėn

Gazeta Metropol - 12/10/2005 - Mustafaj angazhohet pėr tė drejtat e minoriteteve

Gazeta Shiqptare - 12/10/2005Njoftimi u shpall nga Zyra e Shtypit e Ahmet Zogut

Panorama - 11/10/2005 - Diplomacia pėrballė reformave nga Besnik Mustafa

ATA - 10/10/2005 - LE MINISTRE MUSTAFAJ CONFIRME LA VOLONTE DU GOUVERNEMENT ALBANAIS POUR LA REALISATION DES OBLIGATIONS POUR L'INTEGRATION A L'UE 

Gazeta Shiqptare - 10/10/2005Rizgjdhet me polemika Ekrem Spahia

Shekulli - 10/10/2005 - Berisha: Pavarėsi e kushtėzuar pėr Kosovėn et Prezantohen 15 kėshilltarėt e kryeministrit 

Koha Jone  - 10/10/2005 - KRYEMINISTRI MBESHTET QENDRIMIN E MUSTAFAJT

Koha Ditore  - 09/10/2005 - Kofi Anan donne son feu vert ą l’ouverture des négociations sur le statut du Kosovo

Danas - Kosovo : il est temps d’ouvrir les négociations

ATA - 09/10/2005 - EDI RAMA EST ELU CHEF DU PARTI SOCIALISTE D'ALBANIE

Gazeta Metropol - 09/10/2005 - Spahia rizgjidhet nė krye tė PLL

Panorama - 09/10/2005 - PLL, Spahia kandidati i vetėm pėr kryetar

Koha Jone  - 09/10/2005 - SPAHIA, RIKONFIRMOHET NE KRYE TE PLL

Korrieri - 09/10/2005 - Spahia, serish ne krye te legalisteve

Shekulli - 08/10/2005 - Sfida e reformimit nga Genc Burimi

Korrieri - 08/10/2005 - Moisiu: Per Kosoven, vetem pavaresi 

Shekulli - 07/10/2005 - Ministri i Jashtėm tha se raporti i ambasadorit Aide pėr Kosovėn, i ēel rrugėn pėrcaktimit tė statusit final  

Ballkan - 07/10/2005 - “Raporti nė OKB, hap drejt statusit final pėr Kosovėn”

Koha Jone  - 07/10/2005 - MUSTAFAJ: KOSOVES I DUHET "PAVARESI E KUSHTEZUAR"

RFE/RL NEWSLINE Vol. 9, No. 190, Part II, 7 October 2005 : EU DIPLOMAT DEFENDS ROLE FOR SERBIA IN KOSOVA SETTLEMENT

BalkanWeb  - 06/10/2005 - Ministri Mustafaj e konsideron raportin e Kai Eide si hap drejt statusit final te Kosoves

ATA - 06/10/2005 - LE MINISTRE ALBANAIS DES AFFAIRES ETRANGERES, MUSTAFAJ, SALUE L'OUVERTURE DES NEGOCIATIONS ENTRE L'UNION EUROPEENE ET LA TURQUIE et LE PRESIDENT MOISIU DECLARE QUE L'ALBANIE SOUTIENT L'INDEPENDANCE DE LA KOSOVE

ATA - 06/10/2005 - LE MINISTRE DES AFFAIRES ETRANGERES MUSTAFAJ CONFIRME LA POSITION DU GOUVERNEMENT POUR "L'INDEPENDANCE CONDITIONNEE DE LA KOSOVE"

Ballkan - 05/10/2005 - Mustafaj, raport nė Kuvend pėr deklaratat pėr Kosovėn

ATA - 04/10/2005 -MUSTAFAJ: L'INTEGRATION EURO-ATLANTIQUE EST UNE PRIORITE DE LA POLITIQUE ETRANGERE  ALBANAISE 

Korrieri - 04/10/2005 - Diplomacia merr hotel "Dajti"-n

Gazeta Shiqptare - 03/10/2005PLL-LZHK, lufta pėr tė marrė mbretin

Gazeta Metropol - 03/10/2005 - Leka Zogu shtrohet nė spital

ATA - 03/10/2005 - LE GOUVERNEMENT ALBANAIS NOMME SEPT PREFETS, 16 VICE-MINISTRES ET DESIGNE SAIMIR KODRA DESIGNE INSPECTEUR GENERAL DU SERVICE DE RENSEIGNEMENT ALBANAIS (SHISH)

Shekulli02/10/2005 - Drejtuesit e PLL-sė kėrkojnė shkrirjen e LZHK-sė. Metko: As qė bėhet fjalė

Gazeta Metropol - 02/10/2005 - PLL kėrkon largimin nga LZHK

Gazeta 55 - 02/10/2005 - PLL pendohet pėr bashkimin me LZHK-nė, kėrkon negociata me Berishėn

Panorama - 02/10/2005 - Metamorfoza e Eduard Selamit

ATA - 01/10/2005 - LA POSITION  DU GOUVERNEMENT ALBANAIS POUR UNE INDEPENDANCE CONDITIONNEE DE LA KOSOVE EST "HATEE" SELON LE PS

BalkanWeb  - 01/10/2005 - LZHK: Ceshtja e liberalizimit te universiteteve u shnderrua ne nje farse politike elektorale

 

Septembre 2005

Korrieri - 30/09/2005 - Mustafaj pershendet grupin negociues kosovar

Shekulli30/09/2005 - Mustafaj: Pavarėsi e kushtėzuar pėr Kosovėn

Koha Jone  - 30/09/2005 - MUSTAFAJ: STATUSI I KOSOVES, DREJT FINALIZIMIT

BalkanWeb  - 28/09/2005 - Mustafaj: Ambasadorėt politikė do tė hiqen

Korrieri - 27/09/2005 - Mustafaj: Nuk kam konflikt interesash

Shekulli27/09/2005 - Mustafaj: Kam shitur aksionet qė kisha te shtėpia butuese “Ora”

Gazeta Shiqptare - 27/09/2005Ali Ahmeti mbėshtet pavarėsinė e Kosovės

Panorama - 27/09/2005 - Qeveria “Berisha” me ministrat mė tė varfėr

Panorama - 27/09/2005 - historia : Ja dhurata qė Zogu i dėrgoi djalit tė Vitorio Emanuelit

Gazeta Shiqptare - 25/09/2005Mbretėrorėt pėrsėrisin dėshirėn pėr tė kthyer nė Shqipėri trupin e Ahmet Zogut, varrosur nė Francė

Koha Jone  - 25/09/2005 - SHEHI: PROPORCIONALI, PARIMI KRYESOR I YNI

Shekulli25/09/2005 - LZHK: Zgjedhjet, tė vendoset proporcionali

Panorama - 25/09/2005 - LZHK: Tė ndryshojė Kodi Zgjedhor

Gazeta Sot - 25/09/2005Dade: Mustafaj do tė japė llogari nė komision

Koha Jone  - 24/09/2005 - PLL: ESHTRAT E MBRETIT ZOG TE VIJNE NE SHQIPERI - Le PLL demande le rapatriement du corps du roi Zog en Albanie

BalkanWeb  - 24/09/2005 - Shehi: LZHK do te luftoje per ndryshimin e kodit zgjedhor

Gazeta Shiqptare - 24/09/2005Mustafaj : "Pavarėsi tė kushtėzuar Kosovės"

Panorama - 24/09/2005 - Formula “Mustafaj” pėr Kosovėn

Ballkan - 24/09/2005 - Mustafaj, replika me Drashkoviēin pėr Kosovėn

Panorama - 23/09/2005 - Mustafaj: Duam pavarėsi tė kushtėzuar pėr Kosovėn

Gazeta Metropol - 20/09/2005Berisha emėron stafin e tij politik et Albanian Prime Minister announces twelve deputy ministers et Moisiu: Kosovo independence the best solution

16/09/2005Moisiu : "Kosova e pavarur, zgjidhja mė e mirė"
L'indépendance du Kosovo est la meilleure solution

ATA - 15/09/2005 - OFFICIALISATION DES HUIT COMMISSIONS PARLEMENTAIRES DE LA NOUVELLE ASSEMBLEE D'ALBANIE

Gazeta Shiqptare - 14/09/20051937, madhėshtia shqiptare nė Bari

Shekulli14/09/2005 - Ministri i Jashtėm shprehet se statusi pėrfundimtar i Kosovės ėshtė pavarėsia

Korrieri - 13/09/2005 - Qeveria shkarkon 27 zv/ministra

Koha Jone  - 12/09/2005 - KOSOVA DHE SINJALI I MUSTAFAJT

Shekulli11/09/2005 - Parlamenti votėbeson kabinetin e ri tė drejtuar nga Berisha. Tė majtėt 52 vota kundėr

Panorama - 11/09/2005 - Ndryshimi i politikės sė Jashtme

Rilindjia Demokratik - 11/09/2005 - Mustafaj: Pavarėsia e Kosovės, formati pėr t'u negociuar

ATA - 10/09/2005 - LE PRESIDENT MOISIU DECLARE QUE L'ALBANIE A FAIT UN PAS EN AVANT EN REALISANT UNE ROTATION POLITIQUE TRANQUILLE et LE PARLEMENT ALBANAIS A ADOPTE LE PROGRAMME ET LA COMPOSITION DU NOUVEAU GOUVERNEMENT

Panorama - 09/09/2005 - Berisha lexon programin e qeverisė: Reformė nė administratė dhe rend

ATA - 09/09/2005 - M. BERISHA: "LE PRINCIPAL BUT DU NOUVEAU GOUVERNEMENT EST L'ACCROISSEMENT DU BIEN-ETRE DES CITOYENS"

Balkanweb - 09/09/2005 - Programi i qeverise se Shqiperise per vitet 2005-2009

Gazeta Metropol - 09/09/2005 - Qeveria e re paraqet strategjinė pėr kompensimin

Gazeta Shiqptare - 08/09/2005Rihapet dosja pėr armėt e Zogut

Panorama - 07/09/2005 - PLL: Kongresi do zhvillohet nė 8 tetor

ATA - 07/09/2005 - LE NOUVEAU PARLEMENT D'ALBANIE SERA CONSTITUE DE NEUF GROUPES PARLEMENTAIRES 

ATA - 06/09/2005 - DONNEES SUR LES MEMBRES DU NOUVEAU CABINET GOUVERNEMENTAL

Gazeta Shiqptare - 06/09/2005Moisiu : Kėshillat e mia pėr parlamentin dhe qeverinė

Shekulli06/09/2005 - Ministri i Jashtėm i pėrgjigjet Kadaresė: Edhe Haveli ėshtė shkrimtar qė bėn politikė

Korrieri - 05/09/2005 - Zgjedhjet 2005 ne optiken e ish-Presidentit Alia

Gazeta Metropol - 03/09/2005 - Konfirmohen emrat e 14 ministrave tė mazhorancės sė re

Shekulli03/09/2005 - Kryeministri Berisha pritet qė t’i dėrgoi presidentit Moisiu tė dielėn listėn e ministrave pėr dekretim

Gazeta Shiqptare - 03/09/2005Besnik Mustafaj, zgjidhet nė krye tė diplomacisė

Panorama - 03/09/2005 - lista e ministrave

ATA03/09/2005 - JOZEFINA TOPALLI EST ELUEE PRESIDENTE DU NOUVEAU PARLEMENT ALBANAIS et LE PRESIDENT MOISIU DESIGNE BERISHA COMME PREMIER MINISTRE DE L'ALBANIE

Panorama - 03/09/2005 - 140 emrat e deputetėve tė Kuvendit tė ri tė Shqipėrisė

________________________________________

Spécial Albanie Elections législatives du 3 juillet 2005 et du 21/08/05

LISTE DES 140 DEPUTES

Pour consulter les pages on-line du journal Tradita
Gazeta e Levizjes pėr Zhvillim Kombetar

________________________________________

Si mendoni se ishin zgjedhjet e 3 korrikut ?
Tė drejta dhe tė lira
 [tally] 18%
Standarde
 [tally] 39%
Tė manipuluara
 [tally] 43%
http://gazetametropol.com/

Aoūt 2005

Gazeta Shiqptare - 31/08/2005 - Shehi : Shumica e re, karshillėk Presidentit

Gazeta Sot - 31/08/2005 - Shehi : Berisha nuk di tė jetė kryeministėr

Gazeta Shiqptare - 27/08/2005 - Meta dhe Shehi, asnjė provė pėr tė vėrtetuar votat e tyre

Gazeta Sot - 25/08/2005 - Spahia, drejtor i pėrgjithshėm i burgjeve

RFE/RL  - 25/08/2005 - ALBANIAN SOCIALISTS CONCEDE VOTE

Gazeta Shiqptare - 25/08/2005 - Kabineti "Berisha"

ATA - 25/08/2005 - 14 SUJETS POLITIQUES DECLARENT LES DEPENSES DURANT LA CAMPAGNE ELECTORALE et LSI DECIDE DE PORTER PLAINTE CONTRE LA DECISION DE LA KQZ POUR LES LISTES DU SYSTEME  PROPORTIONNEL 

Gazeta Shiqptare - 24/08/2005 - Kuvendi, 6 grupe parlamentare

Gazeta Metropol - 24/08/2005 - 86 deputetė deklarojnė votėn pro Berishės

Panorama - 23/08/2005 - Mazhoranca 81 deputet, Opozita 59 deputet

Gazeta Shiqptare - 21/08/2005 - LZHK- LSI, heshtja e madhe e "tė rinjve"

Gazeta Metropol - 21/08/2005 - Kreu i PAD, Neritan Ceka, deklaron divorcin me Partinė Socialiste

ATA - 19/08/2005 - TROIS PARTIS, SEULEMENT, ONT DECLARE LES DEPENSES REALISEES DURANT LA CAMPAGNE ELECTORALE DU 3 JUILLET DONT LE PLL et DONNEES SUR LES ELECTIONS PARTIELLES DU 21 AOUT

Gazeta Shiqptare - 19/08/2005 - Spahia shprehet i bindur se do tė ketė negociata mes PD-sė dhe PLL-sė

Panorama - 19/08/2005 - Pėrfundojnė negociatat, Berisha firmos me Pollon - Deputetėt e aleatėve tė PD

Shekulli18/08/2005 - Kabineti “Berisha”

Gazeta Sot - 16/08/2005 - Begeja: PR, jo vegėl e PD pėr pronat

Gazeta Sot - 14/08/2005 - CEC delays the results on proportional system

Panorama - 12/08/2005 - KQZ, emrat e proporcionalit pezull

ATA - 04/08/2005 - LE LEADER DU PD, BERISHA, DECLARE QUE LE RENFORCEMENT DE LA COOPERATION AVEC LA KOSOVE SERA LA PRIORITE DU NOUVEAU PROGRAMME GOUVERNEMENTAL

Panorama - 01/08/2005 - Shehi flet pėr pėrsėritjen e zgjedhjeve “Votat e LZHK pėr PD nė zonėn 2 e 64”

Gazeta Metropol - 01/08/2005 - KOP nis debatin pėr ligjin 7501

Korrieri - 01/08/2005 - Zgjedhjet, 862 kandidatet e deshtuar

 

Juillet 2005

Koha Jone  - 31/07/2005 - SHEHI: VOTAT TONA DJATHTAS

Gazeta Sot - 30/07/2005 - LZHK, fillon reformėn nė struktura et Berisha formalizes his cabinet

Panorama - 30/07/2005 - Leka Zogu: Na vodhėn votat se s’patėm komisionerė

Gazeta Shiqptare - 30/07/2005 - Kakome, sulm francezėve tė "Club Med"

ATA - 28/07/2005 - LES RAISONS" DE LA RENONCIATION DES PETITS PARTIS A LA REPETITION DU SCRUTIN DANS DEUX CIRCONSCRIPTIONS 

Gazeta Shiqptare - Shtypi i '30: Vrasėsi Myslym Peza i shpėton rrethimt et Kontrabandė cigaresh nga Italia nė Shqipėri nė 1930

Gazeta Metropol - 27/07/2005 - LSI dhe LZHK tėrhiqet nga kandidimi nė zonėn 64 dhe 2

Gazeta Shiqptare - 26/07/2005 - Misioni i pamundur i LZHK

BalkanWeb  - 25/07/2005 - Apeli vendos qe Leka Zogu te rimarre armet e bllokuara 3 vjet me pare ne Aeroportin e Rinasit

Shekulli25/07/2005 - Kadare : Mesazhi im pėr Qeverinė

Gazeta Metropol - 24/07/2005 - Shehi: Vendimet pėr proporcionalin tashmė dihen

BalkanWeb  - 24/07/2005 - LZHK kerkon ndihmen e nderkombetareve per rinumerimin e votave ne proporcional

Gazeta Metropol - 23/07/2005 - Javėn tjetėr fillon nė PD pėrzgjedhja pėr emrat e ministrave et Teza e Arshi Pipės, Enver Hoxha homoseksual nė romanin e Kadaresė

Shekulli22/07/2005 - Kolegji rrėzon 12 kėrkesa pėr rinumėrimin e proporcionalit

Gazeta Shiqptare - 22/07/2005 - Kadare-Alia: Letėrkėmbimi pėr fundin e regjimit

Ballkan - 22/07/2005 - “Replikat mes Ismail Kadaresė dhe Ramiz Alisė”

Panorama - 22/07/2005 - PR bėn kompromis pėr pronat me PD

Gazeta Shiqptare - 21/07/2005 - PD-PR, kundėrshtime pėr fatin e ligjit mbi pronat et Pėrse u shua LZHK-ja

Korrieri - 20/07/2005 - Kolegji rrezon Mark Nikollin, LZHK heq avokatin

Shekulli20/07/2005 - Kreu i PDR e sheh tė nevojshme futjen e PBDNJ nė qeveri dhe bashkėpunim me LZHK-nė dhe PDI

Panorama - 20/07/2005 - OSBE: KQZ po merr vendime tė nxituara pėr ankesat et  LZHK, ankesė te tė huajt pėr proporcionalin

Koha Jone  - 19/07/2005 - PERCAHET LZHK-JA, IKIN LEGALISTET et EQEREM SPAHIA: JEMI GATI TE BASHKEQEVERISIM ME BERISHEN

Shekulli19/07/2005 - PLL shkėputet nga LZHK

Gazeta Shiqptare - 19/07/2005 - Legalistėt ndahen nga lėvizja e Zogut

Gazeta 55 - 19/07/2005 - Lėvizja e Legalitetit bėn divorc me LZHK-nė

Panorama - 18/07/2005 - PLL deklaron divorcin me LZHK

ATA - 18/07/2005 -  LE PARTI LE MOUVEMENT DE LEGALITE - SEPARE DE L'ALLIANCE AVEC LE MOUVEMENT POUR LE DEVELOPPEMENT NATIONAL

Panorama - 17/07/2005 - Berisha: Platforma ime pėr 100 ditėt e para tė qeverisė

Gazeta Shiqptare - 16/07/2005 - Trualli i "Dajtit", pronė e Leka Zogut et "Babai im nė krah tė Princ Vidit nė Shqipėri"

Korrieri - 16/06/2005 - Berisha: Qeveria e re, me 11 parti

Koha Jone  - 13/07/2005 - SHEHI: LZHK-JA DO TE PARAQESE 40 ANKIME

Panorama - 13/07/2005 - Shehi: LZHK nuk njeh rezultatin nė proporcional

Koha Jone  - 12/07/2005 - KANDIDATET E LZHK-SE, ANKIME TE VECANTA NE KOLEGJIN ZGJEDHOR

Shekulli212/07/2005 - Rrėzohet kėrkesa e LZHK pėr rinumėrimin e proporcionalit

Gazeta Shiqptare - 12/07/2005 - LZHK, gati kundėrshtimin e ndarjes sė propocionalit

Gazeta Sot - 12/07/2005 - Over 300 complaints delivered to CEC

Gazeta Metropol - 11/07/2005 - Shehi: Nuk kam bėrė bisedime me socialistėt et Parlamenti i ri ndryshon ligjin e pronave

Atdheu - 03/07/2005 - Intervistė e z.Skėnder Zogu, nipi i Mbretit Zog dhėnė gazetės "Panorama"  dhe Intervistė me Dr.Patrice Najbor, drejtor i Institutit Shqiptar nė Francė

 

juin 2005

Panorama - 30/06/2005 - Leka Zogu vizitė dyditore nė Kosovė, takon Rugovėn, Kosumin e Dacin

Atdheu - 03/07/2005 - Intervistė e Mbretit Leka dhėnė gazetės Express nė Prishtinė

Korrieri - 30/06/2005 - Mbreti i bashkimit Shqiperi-Kosove

Koha Jone  - 30/06/2005 - PS-LZHK, ALEANCA E PAMORALSHME NE DURRES

Gazeta Shiqptare - 30/06/2005 - Dioguardi mbėshtet kandidatėt e LZHK

Panorama - 29/06/2005 - Leka Zogu: Postriba ka qenė gjithnjė djathtas

Panorama - 27/06/2005 - Sondazhi: PD fiton 35%, PS 34%

Panorama - 26/06/2005 - Skėnder Zogu : “LZHK ėshtė rruga e tretė politike”

Panorama - 25/06/2005 - Zona 32, sfida e diplomatit me gazetarin : Profili i kandidatėve Mustafaj, Rama, Halebi dhe Borova

Panorama - 23/06/2005 - LZHK dhe simboli i saj

Panorama - 15/06/2005 - Leka Zogu nė Burrel: Do tė ribėjmė shtetin

Gazeta Shiqptare - 15/06/2005 - Fatmir Mediu padit Dashamir Shehin

Korrieri - 15/06/2005 - Kreu i LZHK: I gatshem te perballem me Mediun ne Gjykate

Panorama - 14/06/2005 - LZHK, takime nė Tepelenė dhe Krujė et Zona 66, gara per ndryshimin e qendres

Korrieri - 13/06/2005 - Xhafa: Rinovim ekstradimeve qe nisi Ahmet Zogu me SHBA-ne

Panorama - 11/06/2005 - FIER/ Sharje dhe fyrje mes dy kandidatėve tė zonės 72, sherr pas emisionit et Faleminderit, Kadare!

Gazeta Shiqptare - 11/06/2005 - Mediu: Shpifjet e LZHK nė bashkėpunim me Nanon

Panorama - 10/06/2005 - Zona 72, beteja e forte mes te majteVE

Gazeta Shiqptare - 10/06/2005 - LZHK: Do ulim varfėrinė e papunėsinė et Ramush Haradinaj kthehet nė shtėpi

Panorama - 09/06/2005 - Spahia e Shehi prezantojnė Kastratin nė Has

BalkanWeb  - 09/06/2005 - LZHK prezanton kandidatin per deputet ne Divjake: Do te nxjerrim vendin nga varferia

Panorama - 08/06/2005 - Bllokohen paratė e fushatės sė PD et beteja ne Zonen 38, aty ku lindi pluralizmi

Gazeta Shiqptare - 07/06/2005 - Qeveria i kthen armėt e bllokuara Leka Zogut et Familja mbretėrore: Ja pronat tona

Panorama - 07/06/2005 - Statusi i Ushtarakut te Forcave te Armatosura te Republikes se Shqiperise

Le Vif - 07/06/2005 - L'ex-Premier ministre du Kosovo Haradinaj va źtre libéré

Panorama - 06/06/2005 - Profili politik dhe premtimet e katėr kandidatėve tė zonės nr.4 nė Shkodėr

Korrieri - 05/06/2005 - PS e PD, si po "groposin" LSI e LZHK

Panorama - 05/06/2005 - Zona 67, premtimet politike ne Fier

Panorama - 03/06/2005 - LZHK do tė hapė dyert e universiteteve et Platformat pėr zonėn 43 nga kandidatėt Sula, Duraku, Tola e Kola

02/06/2005 - Ismaļl Kadaré, lauréat du premier International Booker Prize, l'un des prix littéraires les plus prestigieux, recevra la distinction dotée de 89.000 euros le 27 juin lors d'une cérémonie ą Edimbourg. Le Man Booker International Prize récompense une oeuvre tous les deux ans. Il est ouvert aux écrivains de toute nationalité dont les ouvrages ont été écrits ou largement traduits en anglais.

Panorama - 02/06/2005 - Shehi : Ne jemi pėr bashkimin e trojeve shqiptare et Zona 96, beteja per Vloren turistike

ATA  - 02/06/2005 - LA COMMISSION ELECTORALE CENTRALE ENREGISTRE LA COALITION "L'ALLIANCE POUR LA LIBERTE, LA JUSTICE ET LE BIEN-ETRE"

Koha Jone  - 01/06/2005 - LZHK: NUK BEJME KOALICIONE

Panorama - 01/06/2005 - LZHK, apel Moisiut: Ndalo “Dushkun” e ri

Gazeta Metropol - 01/06/2005 - LZHK ankohet te Moisiu pėr Dushkun

 

Mai 2005

Korrieri - 31/05/2005 - Mbreti: I nderuar per respektin ndaj Nenes Mbretereshe

Panorama - 31/05/2005 - Materniteti i vjetėr, tani “Mbretėresha Geraldinė”

Gazeta Shiqptare - 29/05/2005 - PS e LZHK tė shqetėsuar pėr vonesat nė KZZ

Panorama - 29/05/2005 - LZHK, largohet kandidati i Pukės

Gazeta Sot - 29/05/2005 - LZHK: Capital sentence for 5 years

Ballkan.com - 28/05/2005 - Leka I Zogu: Ju premtoj shtetin e qytetarėve shqiptarė

Gazeta Shiqptare - 28/05/2005 - "Do bėjmė shtet siē bėri Ahmet Zogu"

Panorama - 28/05/2005 - LZHK nė sheshin “Skėnderbej”: Ne dimė tė bėjmė shtet

Korrieri - 28/05/2005 - LZHK cel fushaten ne sheshin "Skenderbej"

Koha Jone  - 28/05/2005 - BERISHA: ASNJE VOTE PER LZHK-NE

Shekulli28/05/2005 - Edhe LZHK miting nė sheshin “Skenderbej”. Premtime pėr pronėn, lėvizjen e lirė dhe ēėshtjen ēame

Panorama - 27/05/2005 - Shehi: “Do tė thyejmė monopolet e tregut”

Gazeta Shiqptare - 27/05/2005 - LZHK: Programi ynė pėr ekonominė nis nga pronat

Korrieri - 27/05/2005 - LZHK: Gabim shitja e "Albtelekom"

Gazeta Shiqptare - 25/05/2005 - LZHK, 10 kandidatėt nga radhėt e PD

Korrieri - 25/05/2005 - LZHK Leka I Zogu percakton 100 kandidatet per deputet

Koha Jone  - 25/05/2005 - LZHK: NUK DO TE QEVERISIM ME PARTINE SOCIALISTE

Panorama - 25/05/2005 - LZHK, tė premten nė sheshin “Skėnderbej”

Gazeta 55 - 25/05/2005 -Edhe LZHK do tė bėjė miting nė sheshin "Skėnderbej"

Gazeta Shiqptare - 24/05/2005 -  Leka Zogu, prezanton 100 kandidaturat

Koha Jone  - 21/05/2005 - GAZETARI VLADIMIR MUCA, KANDIDON PER LZHK

Koha Jone  - 20/05/2005 - PARTITE E VOGLA: FINANCIMET TONA PERBALLOHEN NGA SHTETI

Panorama - 20/05/2005 - Reagimi i LZHK-sė pėr marrėveshjen

U.S. PLAN FOR KOSOVA : Current and Future Status

Lajmet.com - 19/05/2005 - LZHK-ja: FMN-ja po lejon monopolet

Panorama - 19/05/2005 - LZHK nė votime me emrin e Leka I Zogu

Gazeta 55 - 19/05/2005 - LZHK ndryshon emrin, pėr efekt tė fushatės

Shekulli - 19/05/2005 - PD-LZHK, akuza pėr pėrdorje nga qeveria et LZHK-ja: FMN-ja po lejon monopolet

ATA - 18/05/2005 - LZHK A ETE REBAPTISE POUR LA CAMPAGNE ELECTORALE et REACTION DE LZHK ENVERS L'OPINION DU FMI POUR LA VENTE D'ALBTELECOM

Gazeta Metropol - 18/05/2005 - LZHK po favorizon Nanon

Gazeta Shiqptare - 18/05/2005 -  Berisha sulmon: Kandidatėt e LZHK zgjidhen nga Nano

Shekulli - 18/05/2005 - LZHK-ja, kandidaturat sipas Nanos

Gazeta Shiqptare - 18/05/2005 -  Njė plan "Bush" pėr Kosovėn

RFE/RL Vol. 9, No. 94, Part II, 18 May 2005 : KOSOVA'S PRESIDENT BELIEVES INDEPENDENCE WILL COME WITHOUT TALKS WITH SERBIA.

Gazeta Metropol - 17/05/2005 - Pėllumb Berisha humb postin, pėr shkak tė kandidimit nėn siglėn e LZHK

RFE/RL Vol. 9, No. 93, Part II, 17 May 2005 : U.S. REPORTEDLY SET TO LAUNCH PLAN FOR KOSOVA

RFE/RL Vol. 9, No. 92, Part II, 16 May 2005 : IS KOSOVA'S PRESIDENT PLANNING TO DECLARE INDEPENDENCE?

Panorama - 16/05/2005 - Pretendenti pėr fronin mbretėror Leka I ka prezantuar dje nė Vlorė pesė kandidatėt pėr deputet tė LZHK-sė nė kėtė qytet.

Koha Jone  - 16/05/2005 - ZOGU: DO TE KRIJOJME XHANDARMERINE

Shekulli - 16/05/2005 - Vlorė, LZHK-ja shpall kandidatėt

BalkanWeb  - 16/05/2005 - Zgjedhjet, rikthimi i denimit me vdekje ne Shqiperi, pike kryesore e programit te LZHK

ATA - 15/05/2005 - LE MOUVEMENT POUR LE DEVELOPPEMENT NATIONAL (LZHK) PRESENTE SES CANDIDATS A LA DEPUTATION DANS LE DISTRICT DE VLORA

Panorama - 15/05/2005 - Kreu i LZHK-sė paraqet platformėn elektorale dhe kandidatėt nė Elbasan

Korrieri - 15/05/2005 - Injorimi i cuditshem i LZHK-se et Partite qe do te regjistrohen ne KQZ

Koha Jone  - 15/05/2005 - LZHK: "DO KTHEJME DENIMIN ME VDEKJE"

Gazeta Shiqptare - 15/05/2005 -  LZHK tėrheq ish-deputetėt e PD, negociata edhe me Dajēin

Korrieri - 14/05/2005 - LZHK merr deputetet e PD

Gazeta Shiqptare - 14/05/2005 -  Ish-deputeti i PD, Pėllumb Berisha kalon me LZHK

ATA - 13/05/2005 - LEKA ZOGU PRESENTE A DURRES LES CANDIDATS A LA DEPUTATION DU LZHK

Gazeta Shiqptare - 13/05/2005 -  Spahia: Lista brenda dy ditėve

Koha Jone  - 12/05/2005 - LZHK-JA KUNDER PRIVATIZIMIT TE "ALBTELEKOM"-IT

Shekulli11/05/2005 - Deputeti i PD-sė kandidon nė Durrės pėr LZHK-nė

Gazeta Metropol - 11/05/2005 - Nisin bisedimet PD-LZHK

Panorama - 11/05/2005 - LZHK mbledh tė pakėnaqurit e PD

Gazeta Shiqptare - 07/05/2005 -  LZHK prezanton kandidatin e Vorės

Korrieri - 06/05/2005 - PD, PR, PBK, PLL dhe PBL marrin fondin si koalicion politik

ATA - 04/05/2005 - LES TRANSFERTS D'ARGENT PAR LES EMIGRES - 972 MILLIONS DE DOLLARS 

Ballkan.com - 02/05/2005 - LZHK: Nė Evropė nuk shkohet me kėpucė tė vjetra

Korrieri - 01/05/2005 - LZHK, Ekrem Spahia kandidon ne Kukes

Koha Jone  - 01/05/2005 - LEKA ZOGU, PREZANTON KANDIDATET E LZHK-SE NE KUKES

BalkanWeb  - 01/05/2005 - Levizja per Zhvillim Kombetar prezantoi kandidatet per deputete ne qarkun e Kukesit et LZHK shpall rivalin e kreut te PD ne Kavaje, nje biznesmen kunder Berishes

 

Avril 2005

ATA - 30/04/2005 -  LE MOUVEMENT DU DEVELOPPEMENT NATIONAL PRESENTE SES CANDIDATS POUR DEPUTES DANS LA PREFECTURE DE KUKES

BalkanWeb  - 30/04/2005 - LZHK shpall rivalin e kreut te PD ne Kavaje, nje biznesmen kunder Berishes

Gazeta Sot - 30/04/2005 - Leka: Enough with communist mentality

Koha Jone  - 30/04/2005 - LZHK NE FUSHATE: JEMI PRO DENIMIT ME VDEKJE

Gazeta Shiqptare - 30/04/2005 -  Fushata elektorale nė Berat e Lushnje. Princi Leka: Mos votoni PD e PS

Panorama - 30/04/2005 - LZHK, Haveriku rival i Berishės

Gazeta Shiqptare - 29/04/2005 -  Begeja: Duhen 3000 vjet qė shteti tė kompesojė pronarėt

Korrieri - 29/04/2005 - Begeja: Kompensimi kushton 6 miliarde euro

ATA - 28/04/2005 -  LE PARLEMENT ALBANAIS ADOPTE LA METHODE DE LA FIXATION DE LA VALEUR DES BIENS IMMEUBLES

Gazeta Sot - 28/04/2005 - Leka against the pre-electoral privatizations

ATA - 28/04/2005 -  LE PRESIDENT DE LZHK LEKA ZOGU EXPRIME L'INQUIETUDE A L'EGARD DE LA PRIVATISATION DES SECTEURS STRATGIQUES DE L'ECONOMIE ALBANAISE

Shekulli - 28/04/2005 - LZHK-ja: Do tė abrogojmė ligjin 7 501

Lajmet.com 28/04/2005 - Zogu kundershton procedurat dhe kohen e privatizimit te sektoreve publike me rendesi strategjike

Gazeta Shiqptare - 28/04/2005 - List 134 anėtarėt tė Partisė Demokratike

ATA - 27/04/2005 -  LE CODE DE L'ETHIQUE A RESPECTER DURANT LA CAMPAGNE ELECTORALE EST SIGNE PAR LES LEADERS DE 15 PARTIS PARLEMENTAIRES

BalkanWeb  - 27/04/2005 - Zogu kundershton procedurat dhe kohen e privatizimit te sektoreve publike me rendesi strategjike

Panorama - 27/04/2005 - Kodi i Sjelljes synon zhvillimin e procesit tė lirė zgjedhor dhe pranimin e rezultatit

Korrieri - 26/04/2005 - Leka Zogu, te shtunen ne Kukes

Panorama - 26/04/2005 - Shqiptarėt do tė votojnė nė 3 korrik  

Gazeta Sot - 25/04/2005 - Leka: Alliance without Nano and Berisha

Korrieri - 24/04/2005 - PLL: Zgjedhjet po rrezikohen nga zvarritjet

Koha Jone  - 24/04/2005 - BERISHA, KREU I PD-SE DERI ME 2009-N

Gazeta Shiqptare - 24/04/2005 - Leka Zogu e LZHK shtyjnė shpalljen e kandidatėve

Panorama - 24/04/2005 - Princi Leka nis fushatėn me tė rinjtė

BalkanWeb  - 23/04/2005 - PLL, Spahia: Presidenti te siguroje zhvillimin e zgjedhjeve te lira dhe demokratike

ATA - 23/04/2005 -  LE LEADER DU PD, BERISHA, DECLARE QUE LA PRIORITE DU PROGRAMME GOUVERNEMENTAL DU PD EST GARANTIR LE BIEN-ETRE AUX CITOYENS ALBANAIS

Gazeta Shiqptare - 18/04/2005 - Programi: Pronat sipas tapive tė kohės sė Zogut

Koha Jone  - 18/04/2005 - SONDAZH

Nga partite e Djathta , te vogla, per cilen do te votonit ?

PDR (Pollo)
 [tally] 16%

PDK (Lesi)
 [tally] 20%

PR (Mediu)
 [tally] 23%

PBL (Starova)
 [tally] 4%

PBK (Selfo)
 [tally] 3%

LZHK (Zogu)
 [tally] 35%

Korrieri - 18/04/2005 - LSI: Qeveria mashtroi publikun

Korrieri - 16/04/2005 - PLL: Jo arnime te pjesshme Kodit

Shekulli - 16/04/2005 - Leka Zogu emėron Dashamir Shehin kryetar tė Kėshillit Ekzekutiv tė LZHK-sė

Panorama - 16/04/2005 - Dashamir Shehi nė krye tė fushatės sė mbretit

ATS  - 13/04/2005 - Les grandes familles albanaises ont un nouveau code de la vendetta

Shekulli - 12/04/2005 - “Mendimi pėr pronat u duhet kėrkuar tė gjithėve”  

Koha Jone  - 12/04/2005 - PD-PDR, MBESHTETJE VETEM NE MAZHORITAR

Panorama - 12/04/2005 - Mė 12 prill 1985 : Apeli i Leka Zogut pas vdekjes sė Enverit  

Shekulli - 10/04/2005 - LZHK-ja nis fushatėn nė Korēė  

Koha Jone  - 10/04/2005 - KUSH DO T'I FITOJE KETO ZGJEDHJE?!

Panorama - 09/04/2005 - LZHK-ja heq Rroqin nga posti i sekretarit  

Korrieri - 09/04/2005 - Leka Zogu ndryshon kupolen e LZHK

Shekulli - 06/04/2005 - Elbasan, njė prift kandidat pėr PDK e LZHK  

Korrieri - 05/04/2005 - LZHK: Jo aleance parazgjedhore me PD  

Koha Jone  - 04/04/2005 - MALASI: LEKA I PARE NUK KANDIDON

Shekulli - 01/04/2005 - PS, lista e 100 kandidatėve pėr deputetė

 

 

Mars 2005

BalkanWeb  - 31/03/2005 - Princi Leka kandidat per deputet, propozohet ne Mat ne vendlindjen e mbretit

Gazeta Shiqptare - 31/03/2005 - Trashėgimtari i Leka Zogut propozohet nė Mat nė vendlindjen e mbretit

Gazeta Sot - 31/03/2005 - Leka refuses DP’s invitation

Panorama - 31/03/2005 - Begeja: Zgjedhjet, LZHK asnjė aleancė me PD

Koha Jone  - 31/03/2005 - PD-LZHK, BASHKEPUNIM I PJESSHEM et PLL: QEVERIA PO DEMTON PROCESIN ZGJEDHOR

Panorama - 29/03/2005 - LZHK-ja e Leka Zogut do tė dalė e vetme nė zgjedhje, jashtė grupimit tė djathtė

Gazeta Shiqptare - 28/03/2005 - Dėmtohet bulevardi "Zogu I" tre muaj pas riparimit

Korrieri - 27/03/2005 - LZHK prezanton programin elektoral

Koha Jone  - 27/03/2005 - LZHK DO TE QEVERISE KOMBIN

BalkanWeb  - 27/03/2005 - Pretendenti per fron Leka i Pare, vizite ne Shkoder ne prag fushate elektorale

Gazeta Shiqptare - 27/03/2005 - Leka Zogu nė Shkodėr, fushatė pėr LZHK

Panorama - 27/03/2005 - Leka Zogu prezanton nė Shkodėr platformėn elektorale tė LZHK-sė

Gazeta Sot - 27/03/2005 - Albania, Greece’s servant

Korrieri - 25/03/2005 - Spahiu: Qeveria, qendrim prej sherbetori

Korrieri - 24/03/2005 - PLL: 100 kandidaturat tona per LZHK

Koha Jone  - 24/03/2005 - PLL-JA VENDOS 100 KANDIDATET PER DEPUTETE

Rilindjia Demokratike  - 24/03/2005 - Spahia: Zgjedhjet tė afrohen nė qershor

Les députés du Kosovo ont élu, mercredi 23 mars 2005, Bajram Kosumi au poste de Premier ministre (il a obtenu 71 voix contre 36 sur le Parlement qui compte 120 sičges).

Korrieri - 22/03/2005 - Sina: Pronat, si mund te merren

Panorama - 21/03/2005 - Tė fshehtat e Lasgushit dhe Kadaresė nė arkivat franceze

Rilindjia Demokratike  - 19/03/2005 - Dervishi i LZHK voton pėr Kokėn

Korrieri - 19/03/2005 - PLL kunder qendrimit te PD per ligjin 7501 dhe "Franca ne Arkivat e Shqiperise"

ONU - 18/03/2005 - l'Envoyé de l'ONU salue la nomination de Bajram Kosumi au poste de Premier ministre

Danas - 18/03/2005 - Personnes disparues au Kosovo : un grand pas en avant

Danas - 17/03/2005 - Veton Surroi : l’avenir du Kosovo est dans l’Europe

INDICTMENT AGAINST RAMUSH HARADINAJ, IDRIZ BALAJ  AND LAHI BRAHIMAJ

Shekulli - 17/03/2005 - PD, lista e kandidatėve tė Tiranės

Panorama - 16/03/2005 - Minė e telekomanduar kundėr presidentit Rugova

ONU - 15/03/2005 - L'envoyé de l'ONU condamne l'attaque ą la bombe contre le Président Rugova

Panorama - 15/03/2005 - Pikėpyetjet e LZHK-sė

Matinternet  - 14/03/2005 - Crimes contre l'humanité: l'ex premier ministre du Kosovo plaide l'innocence

ballkan.com - 12/03/2005 - CIA fillon hetimet pėr Kishėn Ortodokse

Korrieri - 12/03/2005 - Thaci-Haradinaj: Falenderime per Shqiperine

Sondage (réalisé en Février 2005 http://www.legaalbanese.com) : Quel est pour vous le personnage albanais le plus important de ces 100 derničres années ?  64 % le roi Zog Ier , 13 % Ismail Qemal, 9,5% Isa Boletini, 6% Adem Jashari, 4% Ismail Kadaré, 3,5% mčre Théréza

Korrieri - 10/03/2005 - Takime te LZHK ne SHBA

Shekulli - 09/03/2005 - Leka: Do tė rivendos dėnimin me vdekje

Courrier des Balkans - 08/03/2005 - Kosovo : Ramush Haradinaj démissionne et part ą La Haye

Korrieri - 09/03/2005 - Politika shqiptare: Haradinaj, nje model

Gazeta Shiqptare - 09/03/2005 - Ramush Haradinaj dorėzohet nė Hagė

Lajmet - 05/03/2005 - Raporti vjetor i Departamentit tė Shtetit mbi Strategjinė Ndėrkombėtare pėr Kontrollin e Drogave

Koha Jone  - 04/03/2005 - Tė VEGJLIT KUNDėR NDARJES ZGJEDHORE

Panorama - 04/03/2005 - Leka Zogu shkarkon Begenė

RFE/Vol. 9, No. 41, Part II, 3 March 2005 : SERBIAN PREMIER PROPOSES COMPROMISE OVER STATUS OF KOSOVA

Koha Jone  - 03/03/2005 -SINDIKATAT SHQIPTARE, MBESHTETJE PER LEKA ZOGUN

Shekulli - 03/03/2005 - Sipas njė njoftimi pėr shtyp tė LZHK, Begeja ėshtė shkarkuar dje nga posti i kryetarit tė grupit parlamentar

Février 2005

Korrieri - 26/02/2005 - Zgjedhjet, shpetimtaret dhe oktapodi

RFE/Vol. 9, No. 37, Part II, 25 February 2005 : UN RULES OUT PARTITION OF KOSOVA.

Gazeta Shiqptare - 19/02/2005 - LZHK, PDR dhe PR: Vendos vetė PD

Rilindjia Demokratike  - 19/02/2005 - PLL: Hetim parlamentar pėr skandalet nė arsim

Korrieri - 19/02/2005 - Moisiu: Kosova, serbet te kerkojne falje

Danas - 17/02/2005 - Des experts américains préparent une Constitution pour le Kosovo indépendant

RFE/RL  Vol. 9, No. 31, Part II, 16 February 2005 : KOSOVA'S PRIME MINISTER SAYS THERE IS NO INDICTMENT AGAINST HIM IN THE HAGUE. 

Korrieri - 16/02/2005 - SKENDERBEU NE BOTEN E FRANKEVE Nga Luan Rama

Koha Ditore   - 14/02/2005 - Tadic au Kosovo : une provocation pour l’opinion albanaise

RFE/Vol. 9, No. 30, Part II, 14 February 2005 : SERBIA'S PRESIDENT SAYS 'THIS IS SERBIA' IN KOSOVA.

BalkanWeb  - 14/02/2005 - Zgjedhjet, PLL i kerkon presidentit Moisiu organizimin e nje tryeze me drejtuesit e partive politike

Gazeta Shiqptare - 12/02/2005 - Tirana, 85 vitet e tė qenit kryeqytet/Mesazhi i Zogut qė lajmėroi vendimin e Kongresit tė Lushnjės

Gazeta Shiqptare - 10/02/2005 - Ambasadorėt kundėr ministrit Islami

ballkan.com - 10/02/2005 - Ēamėria, dhimbje qė nuk ikėn Nga Ismail Kadare

Panorama - 08/02/2005 - Leka I, takim me ambasadoren amerikane, Ris

Gazeta Shiqptare - 08/02/2005 - Enveri francezėve nė 1953: Na ekstradoni Abaz Kupin

Panorama - 07/02/2005 - Zonat, PD kėrkon rikonfigurimin

Atdheu - 06/02/2005 - Skėnder Zogu : Si mund ta injoroni pavarėsinė e Kosovės!

Atdheu - 06/02/2005 - Legalistėt shqiptarė, nė njė faqe tė re interneti  

Le Monde - 05/02/2005 - Pour un Kosovo libre, par Wesley Clark

Korrieri - 04/02/2005 - Thoma Turtulli, figure madhore e mireberesise shqiptare

Koha Jone  - 03/02/2005 - ZOGU: DO TE RIKTHEJ DENIMIN ME VDEKJE

 

Janvier 2005

Spitali i Tiranės merr emrin Geraldina Atdheu - 30 Januar 2005 L'Hōpital de Tirana prend le nom "Reine Géraldine" 

Korrieri - 29/01/2005 - Zgjedhjet, OSBE negociata me partite 

Korrieri - 27/01/2005 - Komisionet zgjedhore, mbeten jashte Ilir Meta dhe Leka Zogu  

Courrier des Balkans - 26/01/2005 - Kosovo : l’indépendance dčs 2006 ?

Korrieri - 26/01/2005 - Moisiu, ngushellime te Hysenaj, Ceku e Spahia

Gazeta Shiqptare - 22/01/2005 - Lėvizja e drejtuar nga Leka Zogu tregohet skeptike nga ftesa e Berishės pėr bisedime  

Panorama - 21/01/2005 - Berisha: Jam gati tė bisedoj me LZHK e PDR

Koha Jone  - 21/01/2005 - SHIRAK: MBESHTESIM FORT SHQIPERINE

Rilindja Demokratike - 20/01/2005 - Nano mbetet ngushtė nė Paris

SUR LE KOSOVO, M. NANO MANQUE DE COURAGE ET DE REALISME. M. SKENDER ZOGU PROVOQUE LE PREMIER MINISTRE

Korrieri - 20/01/2005 - Debati me Skender Zogun

Gazeta Shiqptare - 20/01/2005 - Kondolesa Rais konfirmon angazhimin e Uashingtonit nė Ballkan

Panorama - 20/01/2005 - Ismail Kadare : Mafia po e largon Shqipėrinė nga Evropa

Korrieri - 19/01/2004 - PDR- PD, tension per grupet parlamentare

RFE/RL Vol. 9, No. 11, Part II, 19 January 2005 : EU BALKANS CHIEF CALLS FOR 'EUROPEANIZATION' OF KOSOVA

Gazeta Shiqptare - 18/01/2005 - PS-PD ndėshkojnė tė vegjlit

Panorama - 18/01/2005 - Kuvendi “shkrin” partitė e vogla

Kush do te fitoj me teper vota LSI (Meta) apo LZHK (Leka Zogu)?

LSI
 [tally] 58%

LZHK
 [tally] 42%

18 Janar 2005  http://www.kohajone.com/

 

Atdheu - 16/01/2004 - Geraldina shpallet “qytetare nderi” e Krujės

A la demande de certains membres du Conseil municipal de Kruja signée par MM Bajram Dollaku, Ali Tabakue et Klodian Merlika, le Conseil municipal, par son Décret N°42 du 15/12/2004, a attribué ą S.M. la Reine-mčre Géraldine le titre de Citoyenne d'honneur de la ville de Kruja en lui rendant hommage pour sa dévotion ą la patrie et au peuple albanais au cours de sa vie. Cette décision entre en vigueur conformément ą la loi et approuvée par le Préfet de Durrės. 

Republika e Shqipėrisė

Bashkia Krujė

Kėshilli i Bashkisė

VENDIM

Nr. 42 Datė 15.12.2004

Pėr dhėnie titulli Qytetar Nderi

Kėshilli i Bashkisė Krujė, nė mbledhjen e tij tė datės 15.12.2004, pasi analizoi dhe propozimin e njė grupi kėshilltarėsh si edhe relacionin e paraqitur prej tyre, "Pėr jetėn dhe veprimtarinė e Nėnės Mbretėreshė Geraldina Zogu" bazuar nė Ligjin 8652 tė datės 31.07.2000 "Pėr Organizimin dhe Funksionimin e Qeverisjes Vendore" , neni 32 shkronja "m"

VENDOSI

1.T'i japė titullin "Qytetare Nderi" e Krujės Nėnės Mbretėreshė Geraldina Zogu me motivacionin: Figurė e madhe qė dėshmoi dashuri dhe devocion pėr Atdheun dhe popullin tonė.

2.Pėr ndjekjen dhe zbatimin e kėtij vendimi, ngarkohet administrata e Bashkisė Krujė.

3.Ky vendim hyn nė fuqi pas konfirmimit pėr bazueshmėri ligjore tė tij, nga Prefekti i Qarkut tė Durrėsit.

Kryetari i Kėshillit

Shkėlqim Sallaku

 

Korrieri - 16/01/2004 - Leka Zogu: LZHK, nje levizje elektorale

Gazeta Shiqptare - 16/01/2005 - Leka Zogu: Ja planet e LZHK kur tė vijė nė pushtet

Panorama - 16/01/2005 - Leka I: Shqiptarėt duhet tė votojnė njė qeveri kombėtare

Koha Jone  - 16/01/2005 - KREU I PLL-SE, TAKIM ME AMBASADOREN FRANCEZE

Gazeta Shiqptare - 14/01/2005 - Nė Tiranė tarifat e kompesimin deri nė 1200 euro/m2

BalkanWeb  - 14/01/2005 - Kompensimi dhe kthimi i pronave, caktohet cmimi per trojet e zena

Panorama - 14/01/2005 - LZHK, vendimi: Deputet, ai qė votohet mė shumė

Shekulli - 13/01/2005 - LZHK ēon nė Kushtetuese Kodin Zgjedhor

Panorama - 13/01/2005 - LSI-ja e LZHK, ankim nė Kushtetuese pėr Kodin

Cyberpress - 12/01/2005 - Ramush Haradinaj : Le Kosovo indépendant cette année

Koha Jone  - 11/01/2005 - Albanie : les émigrés réclament le droit de vote depuis leur pays de résidence

Shekulli - 11/01/2004 - Rrėzohen tė gjitha amendimet e LSI dhe tė LZHK-sė

Panorama - 11/01/2005 - Amendamentet e LSI dhe LZHK votohen edhe nga aleatėt e PS

RFE/RL  Vol. 9, No. 6, Part II, 11 January 2005 : ETHNIC ALBANIANS DEMONSTRATE IN SOUTHERN SERBIA

Koha Jone  - 10/01/2005 - 45 INTELEKTUALE PER PLATFORMEN E PD-SE

Korrieri - 09/01/2004 - PLL: PS- PD te reflektojne per ndryshimet

Koha Jone  - 09/01/2005 - SPAHIA: SEANCA E JASHEZAKONSHME VARROS ZGJEDHJET

Shekulli - 09/01/2005 - Berisha: Klika Nano-Moisiu po rehabiliton Enver Hoxhėn

Panorama - 09/01/2005 - Spahiu: Rehabilitimi i Enverit, fyerje pėr shqiptarėt

Gazeta Shiqptare - 09/01/2005 - Letra e Zogut pėr Mehdi beun: Do shkruaj historinė e Shqipėrisė

Shekulli - 08/01/2005 - PS e PD lėnė jashtė komisioneve LSI e LZHK

Panorama - 09/01/2005 - Komisioni i Ligjeve “rrėzon” LSI dhe LZHK

Shekulli - 07/01/2005 - Rezoluta pėr Kosovėn, nė Kongresin e ri amerikan et PD: Nano ka harxhuar 80 mijė euro nė ditė nė Dubai

Korrieri - 07/01/2004 - "Enver Hoxha, jo veteran i luftes"

RFE/RL  Vol. 9, No. 3, Part II, 6 January 2005 : WILL MONTENEGRO MAKE A CONCESSION TO EU ON INDEPENDENCE VOTE?

Koha Jone  - 06/01/2005 - QEVERIA REHABILITON ENVER HOXHEN

Korrieri - 05/01/2004 - LZHK, forca e dyte ne krahun e opozites

Panorama - 05/01/2004 - Shehi dhe Metko bashkohen me LZHK

Korrieri - 04/01/2004 - Spahiu: PLL mund te mos njohe rezultatin e zgjedhjeve

BalkanWeb  - 04/01/2004 - Leka Zogu I shprehet se Kosova eshte ne rrugen e krijimit te shtetit te pavarur

RFE/RL Vol. 9, No. 1, Part II, 4 January 2005 : KOSOVA'S LEADERS HAVE BIG HOPES FOR 2005

B92 - 4 January 2005  - Secret police in Kosovo cover-up

 

*                   *

Pour suivre le Procčs de Milosevic, connecter vous directement sur le site du TPI

ou sur le site de TF1

Le procčs Milosevic

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2004

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2003

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2002

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2001

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2000

Site officiel de la Maison Royale d'Albanie