ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2003

Décembre 2003

BalkanWeb  - 31/12/2003 - Dokle vazhdon sot prezantimin e ministrave të rinj të kabinetit

Koha Jone - 30/12/2003 : MBRETI, REFUGJAT NE ATDHE

Shekulli - 29/12/2003  - Edi Rama konfirmon fitoren

Shekulli - 29/12/2003  - BBC 1, fyen flamurin tonë kombëtar

Serbie (28/12) : les ultranationalistes en tête des législatives

Gazeta Shqiptare - 26/12/2003  -  Në "BBC" tallje me himnin shqiptar

BalkanWeb  - 26/11/2003 - Shqiptarët protestë para BBC, pas fyerjes së himnit kombëtar

24/12/2003 : Communiqué de protestation du Service de Presse du bureau de Paris de la Cour Royale d'Albanie suite à l'émission sur BBC1

KOHA JONE  - 25/12/2003 - KABINETI I RI I KRYEMINISTRIT NANO

RFE/RL NEWSLINE Vol. 7, No. 239, Part II, 22 December 2003 : UNOFFICIAL RESULTS OF MONTENEGRIN CENSUS LEAK OUT... et LE COURRIER DES BALKANS (13/11) : Recensement : les enjeux pour le Monténégro

Gazeta Shqiptare - 21/12/2003  - Legalistët: Nuk i japim votat për qeverinë "Nano"

Panorama - 19 /12/2003  - Jeta e një studiuesi të historisë etnike të Shqipërisë që nuk resht së shkruajturi për Çamërinë, Kosovën dhe Epirin, krahina jashtë kufijve të vendit

RFE/RL NEWSLINE  - 16/12/2003  - EU CALLS ON SERBIA TO 'CHOOSE THE FUTURE.'

RFE/RL NEWSLINE Vol. 7, No. 234, Part II, 15 December 2003 : ALBANIAN SOCIALIST LEADER CRACKS THE WHIP.

RFE/RL NEWSLINE  - 11/12/2003  - UN PRESENTS 'ROAD MAP' FOR KOSOVA

Pristina (10/12) L'ONU présente une "feuille de route" pour le Kosovo

Le chef de la mission de l'ONU a rendu publique, le 10 dembre, une "feuille de route" contenant une liste de réformes démocratiques que le Kosovo doit accomplir avant l'ouverture de pourparlers sur son statut final. Le document, intitulé "les critères pour le Kosovo", évoque la nécessité de réformes dans les domaines des réfugiés, de l'économie et de l'instauration d'un Etat de droits. Le Conseil rappelle que les critères ou normes sont au nombre de huit : institutions démocratiques opérationnelles, état de droit, libre circulation, retours et réinsertion, économie, droits de propriété, dialogue avec Belgrade, Corps de protection du Kosovo.

A la mi-2005, l'évaluation de la mise en oeuvre de ce plan servira de base pour établir si la province est prête à engager des pourparlers sur son statut final, soit l'indépendance ou une autonomie substantielle dans le cadre de la Serbie. Belgrade a aussitôt rejeté la "feuille de route" comme "inacceptable".

Panorama - 08/12/2003  - Lista prej 54 delegatësh të konferencës së Tiranës mbizotërohet nga njerëz kundërshtarë të kryeministrit Nano

Gazeta Shqiptare - 06/12/2003  - Aleatët: Zhurmë në sallë bashkë me PD e Berishën

Gazeta Shqiptare - 04/12/2003  - Albanie : le scrutin municipal de Tirana partiellement annulé

RFE/RL NEWSLINE  - 04/12/2003  - FORMER GUERRILLAS SLAM SUSPENSION OF KOSOVAR CIVILIAN CORPS MEMBERS.

Shekulli : Albanie, difficile dédommagement des anciens propriétaires

Panorama - 03/12/2003  - Guxim Alimani shpjegon se si u manipulua nga Berisha referendumi për monarkinë

Sondage Kohejone http://www.kohajone.com/  03/12/2003
Qe kur eshte krijuar Shteti shqiptar, cili prej politikaneve, ka me teper vlera per kombin?

Depuis la création de l'Etat albanais, quel est le personnage politique, qui a eu le plus grand mérite ?

Ismail Qemali
 [tally] 27%
Ahmet Zogu
 [tally] 27%
Enver Hoxha
 [tally] 18%
Sali Berisha
 [tally] 14%
Fan Noli
 [tally] 7%
Fatos Nano
 [tally] 4%
Ramiz Alia
 [tally] 2%
Rexhep Meidani
 [tally] 1%
Alfred Moisiu
 [tally] 1%
 

Gazeta Shqiptare - 02/12/2003  - PLL kërkon daljen nga kriza

Panorama - 02/12/2003  - Spahia: Kemi program të kundërt

 

Novembre 2003

KOHA JONE  - 30/11/2003 - SPAHIA: "S'DO MUNGOJME NE VOTIMIN E MINISTRAVE"

KOHA JONE  - 29/11/2003 -  LEKA I PARE, URON FESTEN E PAVARESISE

Pershendetje e NMT Leka I -Mbret i Shqiptareve per Festen Kombetare - 28 Nentori 2003

Korrieri - 25/11/2003 - Spahiu : Grupi parlamentar nuk do shperbehet

Korrieri - 23/11/2003 - PLL ndeshkon Ballen, Kollcakun dhe Fejzollarin

BalkanWeb  - 22/11/2003 - Mustafaj vlerëson raportin e OSBE-së për zgjedhjet në vend

Lajmet.com - 22/11/2003 - Adili dhe Mustafaj të AKSH lirohen nga Gjykata e Tiranës

albanianmail - 21/11/2003 : Shqiptarët të tradhtuar jo nga Greqia, por nga qeveria!

BalkanWeb  - 21/11/2003 - Gafurr Adili eviton në gjyq sekretet e AKSH-së et Nano në Varshavë: Ne do kontribuojmë për një Evropë demokratike

Shekulli - 20/11/2003 - Pronat, kompensimi financiar 4 miliardë $

Gazeta Shqiptare - 19/11/2003  - PD heq dorë nga protestat

Panorama - 19/11/2003 - Nano-Simeon, pesë orë kokë më kokë et SHBA-ja bllokon fondet e AKSH-së

16/11/2003 SERBIE : ELECTIONS  PRESIDENTIELLES, ACTE III

Gazeta Shqiptare - 14/11/2003  - REAGIMI I ATHINES PAS SHKRIMIT NE "DER SPIEGEL"

Athènes : La Grèce sous la menace de la ''Grande Albanie''

Athènes juge infondées les informations du Spiegel sur une action armée albanaise pendant les JO

Panorama - 14/11/2003 -  Greqia pakëson trupat në kufi me Shqipërinë

13/11/2003 : Edi Rama déclaré vainqueur à Tirana

Korrieri - 12/11/2003 - Ne kerkim te Shqiperise Etnike

KOHA JONE  - 12/11/2003 - PRONAT, DO VOTOHET VARIANTI I OSBE-SE

Shekulli - 12/11/2003 - Pronat, kalon projekti i OSBE-së

Panorama - 12/11/2003 - Pronat, votohet vetëm drafti i OSBE

Gazeta Shqiptare - 11/11/2003  - Mbreti Zog i kërkoi mërgatës politike të rrëzonin Enverin

Gazeta Shqiptare - 11/11/2003  - Pronat do ndahen sipas OSBE

Panorama - 11/11/2003 -  “Reforma na ndau nga feudalizmi” - Berisha: S’pranojmë draftin e Mediut dhe qeverisë, por të OSBE

KOHA JONE  - 10/11/2003 - MBRETI, PER CAMET NE ELBASAN

Panorama - 10/11/2003 - Intervista : Për herë të parë, Skënder Zogu tregon historinë e familjes mbretërore në Shqipëri dhe në ekzil

Panorama - 09/11/2003 - Shqipëria, një vit pa Mbretëreshën Geraldina

site de l'AKSH/FBKSH

Panorama - 07/11/2003 -  Intervista e jetës së operatorit të mirënjohur dhe “artistit të merituar”, Ilia Tërpini, që nga aparati fotografik deri në xhirimet e dokumentarëve

Panorama - 06/11/2003 -  Berisha pro reformës së Enver Hoxhës - “Drafti i OSBE-së më i miri, ka mbështetjen tonë të plotë”

KOHA JONE  - 05/11/2003 - SPAHIA: "JO LIGJIT TE OSBE-SE"

Shekulli - 05/11/2003 - PLL kundër projektligjit të OSBE-së për pronat

Gazeta Shqiptare - 05/11/2003  - Si shkoi ligji i pronave në Gjykatën e Strasburgut

Reuters - 04/11/2003 - Kosovo Final Status Talks Possible Mid-2005-U.S. 

BalkanWeb - 04/11/2003 - PLL: Jemi kundër projektligjit të paraqitur nga OSBE për pronat

Panorama - 04/11/2003 -  Drafti i OSBE-së bashkon PD me PS

Panorama - 04/11/2003 -  Bashkurti: Diplomacia ka nevojë për profesionalizëm

Gazeta55 - 03/11/2003 - PLL: Ekspertët e OSBE-së, të ndikuar nga PS

Panorama - 03/11/2003 -  Lisen Bashkurti tregon historinë e jetës së tij

Shekulli - 02/11/2003 - PLL: OSBE deformoi të drejtën e pronës

Gazeta Shqiptare - 01/11/2003  - Këshillat bashkiake, PD synon mazhorancën

Octobre 2003

________________________________________

  Spécial Albanie - Elections municipales du 12 octobre 2003

________________________________________

 monarchie", "Essad Pasha tradhtar apo patriot" et "Albanie ou l'incroyable odyssée d'un peuple préhellénique" - Voir rubriques "Ouvrages"

Panorama - 31/10/2003 -  Reagon kreu i PLL-së, Spahia “Afat për dëmshpërblimin e ish-të përndjekurve”

Sarajevo (19/10) : L'ex-président musulman bosniaque Alija Izetbegovic est mort

Alija Izetbegovic est décédé dimanche à l'hôpital de Sarajevo des suites d'une longue maladie cardiaque. Il a été le premier président élu de Bosnie et a joué un rôle clef durant le conflit bosniaque. M. Izetbegovic était cosignataire de l'accord de paix de Dayton qui a mis fin en décembre 1995 à la guerre en Bosnie et consacré la partition du pays en deux entités, la RS et la Fédération croato-musulmane.

Tirana (19/10) : L'Albanie célèbre Mère Teresa

Le 19 octobre l'Albanie marquera  par une série de cérémonies la béatification le même jour à Rome de Mère Teresa, prix Nobel de la paix 1979, considérée partout dans le pays "comme l'honneur de la nation". "Les voeux de Mère Teresa seront respectés. Pas de grandes statues, pas d'activités pompeuses, mais des choses simples", souligne Mgr Angelo Massafra, archevêque de Shkodra. "Ce qui importe, ce ne sont pas tellement les célébrations, mais plutôt de faire passer le message de Mère Teresa qui doit servir de symbole de paix pour tous les Albanais", rappelle M. Klosi.

"Les personnalités illustres appartiennent à toute l'humanité mais elles ont aussi un peuple d'origine, une nation à laquelle elles sont liées par le sang", a déclaré à l'AFP l'écrivain albanais Ismail Kadare, dans une allusion aux revendications de Mère Teresa par la Macédoine et l'Albanie.

Mère Teresa est née dans une famille albanaise de confession catholique à Skopje le 26 août 1910. Elle a passé son enfance dans cette ville qui faisait partie à l'époque de l'empire ottoman, avant de partir à 18 ans pour l'Irlande puis pour l'Inde où elle devait fonder à Calcutta l'ordre des Missionnaires de la charité. Mère Teresa est venue en Albanie une première fois en 1989 pour se recueillir sur la tombe de sa mère et de sa soeur. En 1993, elle a accompagné Jean Paul II lors de sa première visite dans le pays avant de revenir quelques mois plus tard pour y ouvrir ses premières missions.

Le 19 octobre, le jour de la béatification de Mère Teresa, sera désormais une fête nationale en Albanie.

Korrieri - 18/10/2003 - Legalistët shprehen për manipulime në zgjedhje

Shekulli - 18/10/2003 - Rezultati për 303 njësi: PS 33,65%, PD 31,88%

koha.net 16/10/2003  - Fjala e Kryetarit të Kosovës, Ibrahim Rugova në takimin e Vjenës

Conseil de Bruxelles
Conclusions en matière de politique étrangère du Conseil européen, 16-17 octobre 2003 :
Kosovo

70. Le Conseil européen a confirmé que le dialogue engagé entre Belgrade et Pristina sur des questions pratiques est l'un des principaux critères de référence pour la stratégie de la communauté internationale fondée sur le principe "des règles d'abord, un statut ensuite", reposant sur la résolution 1244 du Conseil de sécurité des Nations Unies. Ce dialogue représente également une avancée décisive en vue d'une normalisation au Kosovo et de la poursuite du rapprochement avec les normes européennes, dans le cadre du processus de stabilisation et d'association. C'est pourquoi le Conseil européen s'est félicité de l'ouverture d'un tel dialogue à Vienne le 14 octobre mais il s'est déclare déçu que certains des principaux interlocuteurs aient choisi de ne pas s'y rendre.

71. Le Conseil européen a souligné qu'il importe de créer, dans le courant du mois de novembre, des groupes de travail techniques sur l'énergie, les transports et les communications, les retours et les personnes disparues. À cette fin, le Conseil a instamment demandé aux deux parties de se préparer comme il se doit et de participer à ce processus de manière constructive, sans condition et sur une base multiethnique. Le Conseil européen a appuyé les efforts déployés dans ce sens par M. Harri Holkeri, Représentant spécial du Secrétaire général des Nations Unies.

ANA (16/10) : Stephanopoulos pour la perspective européenne des Balkans

Vienne (14/10) : dialogue de sourds

Les premières retrouvailles entre Serbes et Albanais du Kosovo se sont apparentées à un dialogue de sourds mardi à Vienne, en Autriche

Le président du Kosovo, Ibrahim Rugova, a abordé sans hésitation la question de l'indépendance. "Mon pays, le Kosovo", veut faire partie de l'Union européenne et de l'Otan. "Je veux dire un Kosovo démocratique, pacifique et indépendant", a-t-il déclaré.Nexhat Daci, le président du Parlement kosovar, a martelé que "l'indépendance du Kosovo constituait un processus irréversible. Le Kosovo est prêt à y parvenir à tout prix".

Son interlocuteur, le vice-Premier ministre serbe Nebojsa Covic, ne l'a pas entendu de cette oreille et a aussitôt mis les points sur les i en soulignant que la chose seule que Belgrade reconnaissait était le fait que le Kosovo était "l'une de ses composantes".

Au terme de la réunion qui a duré trois heures et au début de laquelle les deux parties avaient refusé de se serrer la main, le Premier ministre serbe Zoran Zivkovic a estimé qu'il n'y a avait pas eu de dialogue et que "le seul résultat positif était que nous nous soyons assis à la même table".

Pour la communauté internationale, l'essentiel dans l'immédiat est que les deux parties se parlent. La réunion de Vienne, qui est présidée par l'administrateur de l'ONU au Kosovo, Harri Holkeri, est donc avant tout un lever de rideau. La présence de Javier Solana pour l'Union européenne et du secrétaire général de l'Alliance atlantique George Robertson vise à garantir un processus qui n'est pas gagné d'avance.

"Il est important que nous ayons commencé à nous écouter. Les premiers pas sont toujours les plus difficiles", a déclaré Nebojsa Covic, vice-Premier ministre serbe en charge du Kosovo. "Nous sommes déterminés à travailler pour le progrès", a déclaré pour sa part le président kosovar, Ibrahim Rugova.

Vienne (14/10) : Serbes de Belgrade et Albanais du Kosovo renouent le dialogue

Les Serbes de Belgrade et les Albanais du Kosovo ont entamé à Vienne des entretiens directs pour la première fois depuis la guerre il y a quatre ans, mais les espoirs d'avancée restent modestes, d'autant plus que le dialogue est d'ores et déjà hypothéqué par le boycott du gouvernement kosovar. Ouvertes par le chancelier autrichien Wolfgang Schuessel, ces discussions "techniques d'ordre pratique et d'intérêts communs",d'une journée entre Pristina et Belgrade, organisées par la communauté internationale, sont avant tout symboliques car elles ne vont pas toucher au problème crucial et délicat du statut politique final de la province à majorité albanaise. Les discussions ne doivent porter que sur des questions d'ordre pratique, notamment les infrastructures et la lutte contre le crime organisé, et sur le retour de quelque 200 000 Serbes qui ont fui le Kosovo dans le sillage des forces de Belgrade. Selon Harri Holkeri : "Le dialogue est une façon de créer un capital politique et économique. C'est un impératif absolu pour l'avenir que mérite le Kosovo".

La délégation de Belgrade est menée par Svetozar Marovic, président fédéral de Serbie-Monténégro et par le Premier ministre de Serbie Zoran Zivkovic.. Celle du Kosovo est conduite par le président de la province Ibrahim Rugova et le chef du parlement Nexhat Daci, le Premier ministre Bajram Rexhepi, ayant en revanche refusé de participer à la rencontre car "le temps du dialogue n'est pas encore venu". La rencontre de Vienne a été organisée par le Finlandais Harri Holkeri, chef de la mission de Mission de l'Onu au Kosovo (Minuk). Sont également représentés le "Groupe de contact" - qui réunit la France, l'Allemagne, l'Italie, la Russie, la Grande-Bretagne et les Etats-Unis - ainsi que l'Union européenne.

Le statut final du Kosovo – indépendance, partition ou maintien de la province au sein de la Serbie-Monténégro – ne figure pas au menu de la rencontre de Vienne. Il est du seul ressort du Conseil de sécurité de l'ONU. Quatre ans après la fin de la guerre, la question est encore jugée trop explosive pour pouvoir être évoquée entre les deux communautés.

La communauté internationale pensait que le temps atténuerait le désir indépendantiste des Albanais et la volonté de Belgrade de récupérer la province. Mais quatre ans après le départ des forces serbes, les deux parties campent sur les mêmes positions. Belgrade s'accroche à la résolution 1244 du Conseil de sécurité de l'ONU, qui concède une "autonomie substantielle" au Kosovo, mais au sein de la Yougoslavie. De plus, le fossé s'accroît entre la communauté albanaise et la Mission des Nations unies au Kosovo (Minuk) chargée de l'administration du territoire depuis juin 1999, car les Albanais demandant que l'ONU cède davantage de pouvoirs au gouvernement de Pristina. Enfin, pour les Albanais il faut clarifier la situation des disparus, de nombreuses familles ne savant toujours pas ce qu'il est advenu de leurs parents enlevés durant la guerre, et Belgrade devrait commencer par s'excuser pour les crimes commis au Kosovo. Ensuite, Pristina revendique toujours l'indépendance. 

Pourtant, depuis quatre ans, la souveraineté serbe sur le Kosovo n'est plus qu'une illusion juridique. À Belgrade, le journaliste Branislav Milosevic reconnaît que la position de Belgrade tient de la quadrature du cercle : la Serbie, écrit-il, doit  "parvenir à renoncer pour toujours à la prétention d'administrer le Kosovo, sans renoncer pour autant formellement à ses droits sur le territoire". Avec la reprise de la violence au Kosovo, les représentants serbes sont convaincus que le temps joue désormais pour eux et éloigne la perspective de l'indépendance, tandis que les dirigeants albanais semblent dépourvus de stratégie crédible.

Personne, à Belgrade comme à Pristina, n'attend grand-chose de la rencontre de Vienne. Comme le note le journaliste albanais Veton Surroï dans l'un de ses derniers éditoriaux, "en ce qui concerne l'avenir, les positions du Kosovo et de la Serbie sont toujours diamétralement à l'opposé".

________________________________________

  Spécial Albanie - Elections municipales du 12 octobre 2003

________________________________________

Panorama - 12/10/2003 -  Dialogu Pavarësia, alfa e dialogut në Vjenë 

Gazeta Shqiptare - 12/10/2003  - "Hoxha Tahsim", rrugëtimi nga '27 INFRASTRUKTURA NE KOHEN E ZOGUT

Belgrade (11/10) : Les autorités serbes vont rendre les corps d'Albanais du Kosovo

Un responsable du gouvernement serbe, Gvozden Gaguc, a annoncé samedi que les restes d'une quarantaine d'Albanais du Kosovo tués lors de la guerre du Kosovo seraient remis aux Nations unies et aux familles "dans les prochains jours". Les 40 corps figurent parmi les centaines de cadavres exhumés du camp d'entraînement de la police spéciale de Batajnica, juste à côté de Belgrade. "Nous avons déjà identifié et rendu les corps de 133 Albanais du Kosovo exhumés de trois fosses communes distinctes en Serbie" depuis 2001, affirme ce responsable. L'annonce survient trois jours avant la tenue à Vienne, en Autriche, des premiers entretiens de l'après-guerre entre des responsables serbes et des dirigeants albanophones. Quelque 4.000 personnes, des Albanophones pour la plupart, sont toujours portées disparues. On estime à environ 10.000 le nombre d'Albanais du Kosovo tués pendant la guerre.

RADIO FREE EUROPE 10/10/2003 - STILL NO MANDATE FOR KOSOVAR DELEGATION FOR TALKS WITH BELGRADE

Gazeta Shqiptare - 10/10/2003  - Spahia: Zgjedhje për të ardhmen

koha.net 10/10/2003  - Lojë “k” me Kosovën (VETON SURROI)

Panorama - 09/10/2003 - Thaçi e Haradinaj pa ftesë

RADIO FREE EUROPE 07/10/2003 - U.S. SAYS KOSOVA-SERBIA TALKS SHOULD BE TAKEN SERIOUSLY. U.S.

Korrieri - 08/10/2003 - Njerez te SHISH-it, deshmojne per AKSH-ne

Panorama - 07/10/2003 - Spahia: Nxitje prodhimit vendas

Gazeta Shqiptare - 06/10/2003 - Dikur… "Nana Mbretneshë" - Ndryshimet e rrugës që lidhi Tiranën me Durrësin

Panorama - 04/10/2003 - Poçi: Korridorin 8 do ta ndërtojmë vetë

Gazeta Shqiptare - 01/10/2003 - Spahia: T'u kthejmë nderin shqiptarëve

 

Septembre 2003

Gazeta Shqiptare -  29/09/2003 - Spahia kërkon vota në Librazhd

RADIO FREE EUROPE 29/09/2003 -  KOSOVA'S PRESIDENT WARNS AGAINST GREATER ALBANIA.

Gazeta Shqiptare -  25/09/2003 - Thaçi: S'ka negociata për pavarësinë e Kosovës

Panorama - 25/09/2003 - Reagon prokurori i Gafur Adilit

Korrieri - 24/09/2003 - PLL: PS, po na bllokon parate per fushaten

BalkanWeb - 24/09/2003 -  Partitë e opozitës debate për ndarjen e parave për fushatën elektorale

 Korrieri - 24/09/2003 - Perfundojne hetimet ndaj dy krereve te AKSH

KOHA JONE - 24/09/2003 - "KOBRA" E AKSH-SE KERCENON PROKURORINE

RADIO FREE EUROPE 24/09/2003 - KOSOVA TALKS APPEAR SET...FOR MID-OCTOBER.

RADIO FREE EUROPE 24/09/2003 - RUSSIA AGAIN CALLS FOR BALKAN BORDER CONFERENCE.

---------------

  Reportage Photographique

Gazeta 55 -  23/09/2003 - Geraldina e bukur, në hotel "Dajti"

Le 22 septembre, pour débuter le mois commémoratif en l'honneur de la reine Géraldine, l'institut monarchiste albanais a organisé, à l'Hotel Djati, sous le haut patronage de Sylviane Muselier, une exposition photographique consacrée à la reine mère des Albanais.

En présence de la famille royale, Skender Zogu a rendu hommage à cette grande dame de l'histoire albanaise et remercié l'artiste Ilia Terpini d'avoir su retracer, à travers des clichés d'archives, l'itinéraire de cette reine d'exception.

Panorama - 22/09/2003 - Sylviane Muselier tregon ekskluzivsht për gazetën, kujtimet e veta për motrën e saj, Mbretëreshën Geraldinë

---------------

Panorama - 22/09/2003 - Mirash Ivanaj shpallet “Nderi i kombit”

RADIO FREE EUROPE 22/09/2003 - FORMER U.S. PRESIDENT APPEALS TO KOSOVARS.

Sarajevo (20/09) : Clinton rend hommage aux victimes du massacre de Srebrenica

L'ex-président américain Bill Clinton s'est rendu à Srebrenica (est de la Bosnie), pour une visite symbolique consacrée à l'inauguration d'un cimetière commémorant le massacre commis par les forces serbes contre plus de 7.000 civils musulmans bosniaques.

Président des Etats-Unis de 1992 à 2000, il répond à l'invitation de l'association des survivants du massacre, dont les proches ont été exécutés puis dissimulés dans des fosses communes lors de la pire tuerie en Europe depuis la Seconde Guerre mondiale, en juillet 1995. "La venue de M. Clinton démontre son respect pour nos morts", a estimé la présidente de l'association des Mères de Srebrenica, Munira Subasic, qui a perdu son fils, son époux ainsi que vingt autres membres de sa famille dans ce massacre. Les musulmans de Bosnie voient dans Bill Clinton le partisan des frappes aériennes en septembre 1995, contre les forces serbes bosniaques et qui ont obligé ces dernières à s'asseoir à la table de négociations. FORMER U.S. PRESIDENT DEDICATES BOSNIAN MEMORIAL CENTER

Belgrade (20/09) : Vojislav Kostunica ne se représentera pas aux prochaines présidentielles

L'ancien président yougoslave Vojislav Kostunica, qui était arrivé en tête des suffrages lors des deux élections présidentielles serbes l'année dernière, ne se représentera pas au prochain scrutin de novembre, a annoncé vendredi son adjoint Dragan Marsicanin. "Il n'y a aucune chance pour que Kostunica se représente", a affirmé M. Marsicanin dans le quotidien serbe "Blic". 

Ce scrutin sera la troisième tentative d'élire le président de la Serbie depuis l'automne dernier. La décision de Vojislav Kostunica pourrait à nouveau conduire à un échec du scrutin. L'ancien président yougoslave est en effet présenté comme l'homme politique le plus populaire de Serbie, et son retrait pourrait encourager les électeurs à ne pas se rendre aux urnes.

RADIO FREE EUROPE 17/09/2003 - SERBIA TO VOTE FOR A PRESIDENT  AGAIN

RADIO FREE EUROPE 17/09/2003 - PRESEVO ALBANIANS SEEK INCLUSION IN BELGRADE-PRISHTINA TALKS.

RADIO FREE EUROPE 16/09/2003 -  ALBANIA, MACEDONIA, CROATIA SIGN DEFENSE PACT

Gazeta Shqiptare -  14/09/2003 - "Zogu I" kushtoi 1,4 milion franga ari - Bulevardi e rifitoi emrin në vitin 2000

Korrieri - 14/09/2003 - Berluskoni-Nano: Korridori 8, projekt strategjik

KOHA JONE - 14/09/2003 - BALLI TERHEQ KANDIDATIN

Klan - 13/09/2003 - Tregomeni per Moisiun

Korrieri - 13/09/2003 - Korrespondenca mes Enverit dhe Pol Miliezit

Shekulli - 13/09/2003 - Komandant Timosi Nga ARBËN XHAFERI

Lajmet  -  13/09/2003 - KKSHA: Qeveria të ndalë operacionet ushtarake e të zbatojë Marrëveshjen e Ohrit

Tirana (13/09) : L'Albanie a déclaré 2004 "Année Mère Teresa" et a fait du 19 octobre un jour national férié en son honneur, ont annoncé les autorités du pays vendredi. L'ancienne religieuse catholique, qui a remporté le Prix Nobel de la paix pour son travail avec les pauvres à Calcutta, devrait être béatifiée le 19 octobre, ce qui serait la dernière étape avant qu'elle ne soit déclarée sainte. Mère Teresa est née dans une famille albanaise de Skopje, en Macédoine, sous le nom d'Agnes Gonxhe Bojaxhiu en 1910. Elle est arrivée à Calcutta en 1929, et a consacré sa vie au service des pauvres et des mourants.

Southeast European Times - 11/09/2003 - EU, Russia Urge Belgrade, Pristina to Move Towards Talks

BELGRADE (10/09/2003 - AFP) : Belgrade et Zagreb échangent des excuses pour la guerre  

Huit ans après une guerre fratricide qui a fait 20.000 morts entre 1991 et 1995, les présidents de Serbie Monténégro et de Croatie se sont mutuellement excusés mercredi à Belgrade pour "le mal" que leurs pays ont causé l'un à l'autre. 

"Je souhaiterais annoncer en tant que président de Serbie et Monténégro que je présente des excuses pour tout le mal qu'un citoyen de Serbie et Monténégro a causé à un citoyen de Croatie", a déclaré à la presse M. Svetozar Marovic, à l'issue de son entretien avec son homologue croate, M. Stipe Mesic. "Au nom du passé qui ne peut être oublié", M. Marovic a plaidé pour que "nous oeuvrions ensemble afin que les coupables comparaissent individuellement devant la justice". "Je tiens à m'excuser parce que je ne pense pas que les peuples entiers puissent être coupables et qu'ils aient à faire des excuses", a ajouté M. Marovic.

"J'accepte les excuses symboliques et moi aussi je présente des excuses, en mon nom propre, à tous ceux qui ont souffert à un quelconque moment de la part des citoyens de Croatie qui ont agi contre la loi", a déclaré M. Mesic. Mais, "Des questions ouvertes existent. Elles sont toutes douloureuses et difficiles, comme le retour des réfugiés, la restitution de leurs biens immeubles ou le sort des disparus", a dit M. Mesic. Quelque 200.000 Serbes ont été contraints de fuir la Croatie en 1995. Le retour des réfugiés serbes en Croatie est une question prioritaire pour Belgrade et une des principales conditions pour l'adhésion de la Croatie à l'Union européenne.

Belgrade et Zagreb ont établi des relations diplomatiques en 1996, sous la pression de la communauté internationale. Le début d'une véritable normalisation, lente et laborieuse, remonte à l'an 2000, après la mort du tout puissant président croate Franjo Tudjman et la chute de l'homme fort de Belgrade, Slobodan Milosevic. Le régime de Milosevic avait soutenu politiquement et militairement les sécessionnistes serbes qui avaient constitué un Etat, en décembre 1991, sur un tiers environ du territoire de la Croatie.

Korrieri - 10/09/2003 - PLL e PDR: Mediu, tellall i Berishes

BalkanWeb - 10/09/2003 - SONDAZHI, 57 % e lexuesve: Rama nuk ka humbur pikë pas akuzave të opozitës

Shekulli - 10/09/2003Kosova dhe Memorandumi Serb nga Prof. Dr. MEHDI HYSENI

Panorama - 10/09/2003 - Kadare ndihmon Moisiun për Subashin

09/09/2003 - Komunikatë Ali Ahmeti

Le Courrier des Balkans - 08/09/2003 Lobi - Interview de Vigan Gradica, porte-parole de l'AKSh : « pour un État ethnique albanais unifié » (http://www.balkans.eu.org/article3573.html)

Nji keshille profesorit te historise nga Adil  Biçaku  

Shekulli - 07/09/2003 - PLL mbështet Moisiun

Korrieri - 06/09/2003 - Te gjithe drejtuesit e AKSH-se

Panorama - 05/09/2003 - Maqedoni/ Flet Ali Jakupi: “Na sulmuan me helikopter, ne filluam luftën”

RFE/RL NEWSLINE : KOSOVA'S PRIME MINISTER SAYS THERE IS 'NO TURNING BACK...

Korrieri - 04/09/2003 - PLL: Me Papen, per Bashkine e Tiranes

KOHA JONE - 04/09/2003 - OBORRI MBRETEROR SHQETESOHET PER "SHKUPIN"

Shekulli - 04/09/2003Ethet shqiptare Nga VETON SURROI

Gazeta Shqiptare -  03/09/2003 - PLL hap fushatën: Papa si Rama e Ngjela

Gazeta Shqiptare -  03/09/2003 - AKSH fund ultimatumit, maqedonasit në llogore

KOHA.NET -  03/09/2003 - AKSH-ja me ultimatum ndaj Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë dhe Armatës maqedonase

Lajmet  -  03/09/2003 - Tensionohet situata e sigurisë në rajonin e Kumanovës dhe Likovës

Shekulli - 03/09/2003Me birrë turke në Evropë Nga VETON SURROI

BalkanWeb - 02/09/2003 - PLL nesër çel fushatën elektorale për kreun e Bashkisë e Tiranës

Gazeta Shqiptare -  02/09/200 - Shën Naumi, zëdhënësi i Lekës replikon me Milon: Eshtë historian i komunizmit

Panorama - 02/09/2003 - AKSH, ultimatum: “Ikni për 24 orë, ndryshe luftë”

Août 2003

Korrieri - 31/08/2003 - PLL: Komisionet po pengojne regjistrimin e keshilltareve

BalkanWeb - 31/08/2003 - PLL: Kuvendi të miratojë një rezolute për Kosovën

Gazeta Shqiptare -  31/08/2003 - "Shën Naumin nuk e fali Zogu"

Korrieri - 30/08/2003 - Deklarata e Parlamentit te Serbise per Kosoven

BalkanWeb - 30/08/2003 - PLL denoncon deklaratën e miratuar nga parlamenti serb për Kosovën

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 7, No. 164, Part II, 28 August 2003

ETHNIC ALBANIAN LEADERS IN SOUTHERN SERBIA SAY SITUATION IS WORSE
THAN IN 2001. Several ethnic Albanian leaders in southern Serbia's Presevo Valley region said recently that the "Zivkovic regime" has turned the area "into a fortress" by bringing in extra army, police, and paramilitary units, Deutsche Welle's "Monitor" reported on 27 August (see "RFE/RL Newsline," 22 July and 19, 20, and 25 August 2003, and "RFE/RL Balkan Report," 15 and 22 August 2003). Jonuz Musliu, who heads the Movement for Democratic Progress (LPD), said Belgrade has made the security situation even worse than it was during the 2000-01 conflict. Speaking on condition of anonymity, another ethnic Albanian leader said that the Serbian authorities have recently fabricated a series of violent incidents in order to justify the influx of security forces. PM

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 7, No. 163, Part II, 27 August 2003

UN REPRESENTATIVE SAYS KOSOVA'S STATUS WILL BE DETERMINED BY THE UN
ALONE. Following a second day of meetings to mark his formal assumption of duties as head of the UN civilian administration in Kosova (UNMIK), Harri Holkeri said in Prishtina on 26 August that the final status of the province will be decided by the UN Security Council and not in Belgrade or Prishtina, RFE/RL's South Slavic and Albanian Languages Service reported. He added that recent statements made in Belgrade regarding Kosova will not affect his work or that of UNMIK (see "RFE/RL Balkan Report," 1, 15, and 22 August 2003). Meanwhile, Kosova's prime minister, Bajram Rexhepi, told RFE/RL that officials in Belgrade and Prishtina have not had any formal contact about possible talks, adding that the Serbian government's recent
declaration on Kosova only draws the two sides farther apart. PM

Korrieri - 16/08/2003 - PLL: PD te mos ushtroje presion mbi kandidatet legaliste

Korrieri - 15/08/2003 - Pollo- Spahiu, takim per zgjedhjet vendore

 

 

Juillet 2003

KOHA JONE - 28/07/2003 - NESE MULOSMANAJ DO TE ISHTE GJALLE Nga Gavrosh Levonja

Gazeta Shqiptare - 27/07/2003 : Zgjedhjet, PD fut në sherr PLL me republikanët

Panorama - 27/07/2003 : Reformatorët deklarojnë prishjen e koalicionit opozitar

  26/07/2003 Pronat, Leka falenderon Nanon

Le Porte-parole de la Maison royale, Fluturak Germenji, a indiqué que "la famille royale est très touchée par l'initiative prise par le Premier ministre".

25/07/2003 - Nano : Leka Zogut t'i kthehet Vila e Durrësit

NANO KERKON VOTAT E MBRETIT

Nano vise les les voix du roi pour les prochaines élections municipales

L'opposition dénonce la manoeuvre de Fatos Nano, qui demande à son gouvernement d'accélérer  les travaux du projet de loi accordant la restitution des biens de la famille royale et d'aider le processus judiciaire. Il réclame, en particulier, que la villa de Durrës soit restitué au roi Leka. 

"Le parlement de la République albanaise a déjà voté la loi régissant le statut de la famille royale. Des discussions sont en cours pour l'adoption de la loi de restitution aux anciens propriétaires, qui couvrira, également, les biens de la famille royale dont, notamment, la villa de Durrës. Mais, pour le moment, rien n'est encore décidé et l'initiative de Fatos Nano n'aura aucun effet sur notre position concernant les élections locales" déclaré Ekrem Spahija. De son côté, Sali Bérisha ajoutait : "Monsieur Nano, sans scrupule, utilise tous les moyens pour servir ses propres intérêts. Lors de notre dernier congrès, nous avions inscrit dans notre programme le retour des biens du roi qui ont été confisqués par les communistes qui avaient commis une injustice que nous dénonçons. Je ne pense pas que les légalistes acorderont leurs voix à Nano et à ses ministres". 


AlbanianMail - Takim me Skënder Zogun, një nga njerëzit më të afërt të Mbretit Leka I   Nga: Lavdrim TERZIU

25/07/2003 - Statusi final i Kosovës

KOHA JONE - 24/07/2003 - PLL PARAQET NJE GAZETAR PER TIRANEN

Shekulli - 24/07/2003 - Robert Papa: Rama, kandidat i fortë

Gazeta55 - 24/07/2003 - Spahia : Zgjedhjet e parakohshme nxjerrin vendin nga kriza

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 7, No. 140, Part II, 25 July 2003

ALBANIAN PREMIER DETAILS CABINET RESHUFFLE. Prime Minister Fatos Nano
on 23 July announced his nomination of former Integration Minister
Marko Bello to become the country's new foreign minister, and of
former Economy Minister Ermelinda Meksi as deputy prime minister and
integration minister, the "Southeast European Times" reported. The
nominations must still be approved by parliament. Foreign Minister
Ilir Meta and Integration Minister Sokol Nako resigned on 18 July to
protest perceived efforts by Nano to consolidate too much power in
his own hands (see "RFE/RL Newsline," 21 July 2003). UB

New York - 22/07/2003

M. Ramiz Dani, fidèle compagnon d'armes du général Abas Kupi et grand ami de la famille royale d'Albanie, vient de nous quitter, à l'age de 83 ans. Nous exprimons, ici, nos condoléances les plus sincères à Madame Atushe Dani, son épouse, et à Sabri Dani, son fils et à tous les membres de la famille du regretté qui a servi  avec honneur la devise de feu S.M. le roi Zog, "La patrie au dessus de tout".

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 7, No. 136, Part II, 21 July 2003
ALBANIAN FOREIGN MINISTER QUITS. Ilir Meta resigned as foreign
minister on 18 July after delivering a scathing attack on his fellow
Socialist and archrival, Prime Minister Fatos Nano, whom Meta accused
of trying to concentrate all power in his own hands, Reuters
reported. European Integration Minister Sokol Nako quit his post the
following day in support of Meta. The resignations came just two
weeks after Socialist leaders put together a truce between the two
factions in preparation for the 12 October local elections. PM
 
RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 7, No. 131, Part II, 14 July 2003
 
FORMER U.S. ENVOY CALLS FOR KOSOVA'S INDEPENDENCE. Richard Holbrooke,
who was the architect of the 1995 Dayton peace agreement for Bosnia
and U.S. ambassador to the UN, told the Prishtina daily "Koha Ditore"
of 12 July that independence for Kosova is the only solution that
will bring a stable peace to the region, dpa and RFE/RL's South
Slavic and Albanian Languages Service reported (see "RFE/RL Balkan
Report," 13, 20, and 27 June 2003). He stressed that the United
States "should take the lead in encouraging a solution...which will
bring permanent peace to the region -- an independent state" with UN
membership. "Four years have passed now since the end of the
fighting, and Kosovo has developed a deep independent character with
the support of the international community," Holbrooke argued. "Now
it's time to pass on the next phase." PM

Bosnie  - 11/07/2003 : huitième anniversaire du massacre de Srebrenica

Plus de 10.000 Musulmans de Bosnie se sont recueillis vendredi à Srebrenica (est) à l'occasion du 8e anniversaire du massacre commis en 1995 par les forces serbes, une cérémonie au cours de laquelle près de 300 corps de victimes identifiées ont été inhumés. Le chemin vers l'Europe commence ici", a lancé Mustafa Ceric, le chef de la communauté islamique de Bosnie. "Nous voulons croire qu'un avenir meilleur pour nous tous commence ici, car Srebrenica représente un grand défi que l'Europe doit être en mesure de surmonter", a-t-il ajouté.

La région de Srebrenica a été attribuée aux Serbes de Bosnie lors de la signature de l'accord de Dayton (décembre 1995), qui a mis un terme à la guerre (1992-1995) et officialisé la partition du pays en deux entités la Republika Srpska (RS) et la Fédération croato-musulmane. Plus de 7.000 Musulmans avaient été sommairement exécutés après la chute de Srebrenica le 11 juillet 1995, quelques mois avant la fin de la guerre en Bosnie. 

Le Premier ministre serbe bosniaque, Dragan Mikerevic, était présent aux cérémonies. Premier chef du gouvernement de la RS à faire ce geste, M. Mikerevic a souhaité un "meilleur avenir, dans la réconciliation" pour les communautés vivant en Bosnie. Huit ans après, outre l'ex-dirigeant des Serbes de Bosnie Radovan Karadzic et son chef militaire Ratko Mladic, les principaux responsables des massacres échappent toujours à la justice internationale.

Belgrade (04/07) : La Serbie veut juger l'ancien chef de l'UCK Hashim Thaçi

Accusant le Tribunal pénal international (TPI) pour l'ex-Yougoslavie de parti pris politique, le ministre serbe de la Justice Vladan Batic a annoncé que son pays traduirait un ancien chef des rebelles du Kosovo, Hashim Thaçi, devant une cour serbe. 

Hashim Thaçi sera jugé par contumace devant un tribunal de Belgrade pour des atrocités commises contre les Serbes durant la guerre au Kosovo (1998-99), a précisé M. Batic. "Nous le jugerons par contumace et nous verrons comment la communauté internationale réagit", a-t-il ajouté. M. Batic a précisé que les autorités serbes avaient transmis au TPI quelque 40.000 pages de témoignages, des photos, des documents audio et vidéo et d'autres éléments pour étayer une inculpation d'Hashim Thaçi.

Panorama - 04/07/2003 : Të vegjëlit kundër Berishës “Nuk ka vullnet për bashkëpunim”

BalkanWeb - 04/07/2003 : AKSH sulmon Nanon e Moisiun për arrestimin e Gafur Adilit

BalkanWeb - 03/07/2003 : Arrestohet në Peshkopi komandanti i AKSH-së, Gafur Adili

Koha online - 02/07/2003 : Steineri, Solana dhe qarqet diplomatike kanë intervenuar për lirimin e Hashim Thaçit

Panorama - 02/07/2003 : Pretendenti për fron “indiferent” për zgjedhjet vendore

 

Juin 2003

KOHA JONE - 29/06/2003 - PLL PERGATITET PER ZGJEDHJE

BalkanWeb - 28/06/2003 - Legalistët hartojnë strategjinë për zgjedhjet lokale


27/06/2003 - Thaçi : Gati, të bisedoj me Beogradin për çështjet me interes të përbashkët

24/06/2003 - Intervistë e Zv/Kryeministrit dhe Ministër i Punëve të Jashtme, Ilir Meta, dhënë gazetës austriake “Die Presse” : "Jemi shume te interesuar per prezencen amerikane”

RFE/RL NEWSLINE Vol. 7, No. 119, Part II, 25 June 2003 PRESEVO ALBANIANS WANT TO BE INCLUDED

B92/BalkanWeb - 25/06/2003 - Asambleja parlamentare e Këshillit të Evropës : Status i autonomisë speciale për Kosovën

RFE/RL NEWSLINE Vol. 7, No. 118, Part II, 24 June 2003 ALBANIA SEES U.S. ROLE AS ESSENTIAL

Gazeta55 - 24/06/2003 - PLL: Do t'i kërkojmë presidentit të mos shpallë ligjin për "Kodin Zgjedhor"

Korrieri - 22/06/2003 - PLL: Moisiu te mos dekretoje ligjin

KOHA JONE - 22/06/2003 - SPAHIA VAZHDON LUFTEN KUNDER PS-PD

Gazeta Shqiptare - 22/06/2003 - Të vegjlit: Presidenti të mos e dekretojë Kodin Zgjedhor

Korrieri - 22/06/2003 - Fjala e presidentit shqiptar Alfred Moisiu në Samitin e Selanikut
Reforma per rezultate konkrete
Nga Alfred MOISIU, President i Republikes

 

Lajmet.com - 21/06/2003 - AUTORITETI LEKA ZOGU I, MUND T’I RIBASHKOJË SHQIPTARËT DHE SHQIPËRINË ETNIKE

 

Thessalonique (21/06) : sommet européen de Salonique

L'Union européenne s'est engagée à accueillir en son sein les pays des Balkans débarrassés des affrontements ethniques du passé, un message bien reçu à Pristina et à Belgrade, qui ont annoncé l'ouverture d'un "dialogue" très attendu. Le président de la fédération constituée par la Serbie et le Monténégro, Svetozar Marovic, a confirmé l'information et expliqué que "Le début d'un dialogue entre Belgrade et Pristina le mois prochain est peut-être pour le moment le message le plus important". "J'espère que nous pourrons (...) prouver à tous les pays européens que nous avons la force, la patience et l'énergie démocratique de résoudre nombre de problèmes du passé", a-t-il ajouté (Reuters - 21 juin 2003).

"L'Europe doit respecter la volonté du peuple et la volonté du peuple, c'est l'indépendance", a déclaré le président kosovar Ibrahim Rugova. "La meilleure solution est que la communauté internationale reconnaisse l'indépendance du Kosovo" (Reuters - 21 juin 2003).

"L'avenir des Balkans est dans l'Union européenne", peut-on lire dans la "déclaration de Thessalonique", texte de trois pages. "La rapidité de la progression vers cet objectif dépend des pays de la région" (Reuters - 21 juin 2003).

"Notre message pour ces pays est clair, leur destin est l'appartenance à l'Union européenne mais bien sûr ils devront faire des efforts", a dit vendredi le commissaire européen aux Relations extérieures Chris Patten. "Cela dépend entièrement d'eux", a ajouté M. Patten. "L'appartenance à l'UE doit être méritée", dit Chris Patten (AFP - 21 juin 2003).

Pour les encourager à s'engager plus fermement sur la voie de la réforme, l'UE a décidé de mobiliser à leur intention plus de 200 millions d'euros supplémentaires entre 2004 et 2006, qui s'ajoutent à une enveloppe de 4,6 milliards d'euros prévus pour la période 2000/2006. "Travaillez à vos réformes, et nous fournirons l'argent", a lancé le président de la Commission européenne, Romano Prodi (Reuters - 21 juin 2003).

"En trois ans seulement, des progrès, hier pas imaginables, ont été accomplis. Le sommet de Thessalonique marque une nouvelle étape sur la voie de la réunification de la famille européenne", a ainsi déclaré Jacques Chirac. "A chacun d'entre vous, à chacun d'entre nous, de transformer cette 'potentialité' en réalité" (Reuters - 21 juin 2003). A ses yeux, "l'objectif est d'associer sans cesse le destin des pays des Balkans occidentaux à celui de l'Union européenne" (AP - 21 juin 2003).

"Les Balkans ne sont plus aux marges de l'Union européenne", a souligné le président macédonien, Boris Trajkovski (Reuters - 21 juin 2003).

CONCLUSIONS DE LA PRÉSIDENCE- CONSEIL EUROPÉEN DE THESSALONIQUE- 19 ET 20 JUIN 2003

Thessalonique (20/06) : sommet européen de Salonique

Le sommet réunit les chefs d'Etat ou de gouvernement de 33 pays européens: les Quinze pays de l'UE, les Dix qui doivent entrer dans l'UE en mai 2004, les trois candidats officiels (Bulgarie, Roumanie et Turquie) et les cinq pays des Balkans: l'Albanie, la Macédoine, la Bosnie-Herzégovine, la Croatie et la Serbie-Monténégro.

Le sommet de Thessalonique s'achèvera samedi par une rencontre avec cinq pays des Balkans (Albanie, Bosnie-Herzégovine, Croatie, Macédoine et Serbie-Monténégro) dont la vocation à rejoindre un jour l'Union devrait être réaffirmée.

"L'unification de l'Europe ne sera pas complète tant que nos frères des Balkans ne sont pas devenus membres de la famille", a déclaré Romano Prodi devant la presse à Bruxelles (AP - 18 juin 2003) .

Le commissaire européen aux Relations extérieures, Chris Patten, a de son côté affirmé dans un communiqué que "la perspective d'une adhésion à l'UE est réelle", mais que l'adhésion "doit être gagnée". "Cela nécessitera du travail et une volonté politique adaptée de la part des pouvoirs (en place) dans cette région", a-t-il ajouté.

Les cinq pays de la région "ont une perspective d'adhésion réelle, et nous ne considérerons pas l'unification de l'Europe comme achevée tant qu'ils ne nous auront pas rejoints", a souligné le président de la Commission, Romano Prodi (Le Figaro - 20 juin 2003).

Selon Rexhep Hoti, le consellier du Premier ministre Bajram Rexhepi, "le passé récent a prouvé en Bosnie, au Kosovo et en Macédoine que les Etats-Unis conserveront un rôle dans le futur car l'Europe seule ne peut résoudre les problèmes des pays des Balkans" (RFE/RL NEWSLINE Vol. 7, No. 116, Part II, 20 June 2003).

Korrieri - 21/06/2003 - Zgjedhjet, partite e vogla ne alarm

Shekulli - 21/06/2003 - Miratimi i ligjit zgjedhor detyron partitë e vogla që t’i drejtohen të hënën Gjykatës Kushtetuese

KOHA JONE - 21/06/2003 - PARTITE E VOGLA, NJE PARTI E MADHE

Gazeta55 - 21/06/2003 - Partitë e vogla kërkojnë shtyrjen e diskutimeve për "Kodin Zgjedhor"

Shekulli - 20/06/2003 - Kontradiktat për Kodin Zgjedhor në “BF” çojnë drejt shpërbërjes koalicionin opozitar

Korrieri - 19/06/2003 - Statusi i Kosoves, jo pengese per integrimin

Korrieri - 19/06/2003 - Partite e vogla: Moisiu po na anashkalon

KOHA JONE - 18/06/2003 - PARTITE E VOGLA NE AMBASADEN AMERIKANE

Shekulli - 18/06/2003 - Partitë e vogla ankohen tek SHBA

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 7, No. 115, Part II, 19 June 2003

KOSOVAR PRESIDENT SAYS KOSOVA IS 'DE FACTO INDEPENDENT.'

Ibrahim Rugova told Deutsche Welle's Albanian Service on 18 June that the
province is already "de facto independent" and called on foreign
countries to grant Kosova diplomatic recognition (see "RFE/RL Balkan
Report," 13 June 2003). He stressed that quick recognition of
Kosova's independence will bring security and calm to the region by
ending uncertainty and instability. Kosova's foreign policy will be
based on integration into the EU and NATO and on "lasting friendship
with the United States." He thanked "our friends in NATO, the United
States, and the EU [for the fact that] Kosova is free today" (see
"RFE/RL Newsline," 12 June 2003). Rugova said that privatization and
securing foreign investment are top priorities for Kosova as it
enters its fifth year free from Serbian rule. PM

Korrieri - 17/06/2003 - Kosova dhe shoqeria civile Nga Hashim Thaci

Shekulli - 17/06/2003 - Udhëtimi mes Stambollit dhe Madridit Nga Veton Surroi

Shekulli - 17/06/2003 - Nis miratimi i Kodit të ri Zgjedhor, partitë e vogla kundër PD e PS

KOHA JONE - 16/06/2003 - PARTITE E VOGLA ANKOHEN TEK MOISIU

Gazeta55 - 15/06/2003 - PLL: Do të vazhdojmë të kontestojmë Kodin e ri Zgjedhor

KOHA DITORE - 16/06/2003 
Rugova et Zivkovic s'expriment sur l'avenir du Kosovo

Lajmet.com - 15/06/2003 - Demaçi: Kufijtë ekzistues nuk do të ndryshojnë

Shekulli - 14/06/2003 - Kosova katër vjet pas Nga Veton Surroi

Gazeta Shqiptare - 14/06/2003 -  Thaçi: Rexhepi-Zhivkoviç, takimi që nxit dialogun

 Lajmet.com - 13/06/2003 - Kisinxher: Kosovën drejt pavarësisë po e çon evolucioni i pandalashëm

Shekulli - 12/06/2003 - Partitë e vogla me Lipponen për Kodin Zgjedhor


Kuvendi i Shqipërisë

Komunikatë për shtyp

Me nismën e PLL, sot më 06.06.2003, nëntë parti parlamentare: PLL, PSD, PDr, PBDNJ, PBK, PR, PA, PDK, PDRn, u mblodhën në një tryezë të përbashkët të shqetësuara nga veprimi i pamatur i PS - PD për reformën zgjedhore, të cilat kanë hartuar jashtë Komisionit Dypalësh një sërë amendamentesh me vlerë kardinale për procesin zgjedhor.

Njëzëri partitë pjesëmarrëse vendosën:

1.Të mbajnë qendrim të përbashkët në Byronë Parlamentare ditën e hënë kundër futjes së Kodit Zgjedhor në programin e punës 2-javor.

2.Të vazhdojë tryeza e përbashkët javën që vjen.

3.Përfaqësuesit e partive të vogla të marrin kontakt me përfaqësuesit e OSBE-së për t'i bërë prezent shqetësimet e tyre rreth arbitraritetit të PS-PD dhe Kodit Zgjedhor.

Tiranë më 06.06.2003


Gazeta55 - 11/06/2003 -Spahia: Sot do të takohemi me ambasadorin e OSBE-së, për "Kodin Zgjedhor"

Ramsfeld: Pse erdha ne Shqiperi

Korrieri - 11/06/2003 - Partite e vogla paralajmerojne greve urie

Gazeta55 - 10/06/2003 - Partitë e vogla, kundër zgjedhjeve me një raund

Visite officielle du Roi Leka au Kosovo - 07 au 10/06/2003 - Revue de Presse complète

Pristina (11/06) :  Discours du roi Leka Ier

Koha Online (11/06) : Kremtohet 125-vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Ministri i Kulturës, Behxhet Brajshori, u shpreh se “sot jemi krenarë edhe për një arsye dhe ajo është se në mesin tonë, në këtë përvjetor të Lidhjes, për herë të parë, merr pjesë edhe mbreti i shqiptarëve, Leka Zogu I”. Ende pa e marrë fjalën, pretendenti i Fronit Shqiptar, Leka Zogu, u përshëndet me duartrokitje frenetike nga mijëra qytetarë të pranishëm. “Motra dhe vëllezër, jam krenar dhe ndiej kënaqësi që t’ju sjell urimet e pjesëve të tjera shqiptare me rastin e kësaj date historike”, u shpreh Leka Zogu I. Sipas tij, Lidhja Shqiptare e Prizrenit është ngjarje historike e pazhdukshme, është lidhje për një atdhe, një komb. “Të gjithë duhet të punojmë për një atdhe të përbashkët. Atdheu është mbi të gjitha! Rroftë kombi shqiptar!”, u shpreh mbreti i shqiptarëve, Leka Zogu I.

Le ministre de la Culture, Behxhet Brajshori, a souhaité en ces termes chaleureux la bienvenue au roi Leka : "Nous sommes, aujourd'hui, très fier en raison de la présence parmi nous, pour la première fois, du Roi des Albanais Leka Ier".

Longuement applaudi par l'audience, le roi Leka a déclaré : "Mes soeurs et frères, j'ai l'honneur de vous transmettre, à l'occasion de cette date historique, les voeux les plus sincères des Albanais vivant ailleurs qu'au Kosovo. La Ligue de Prizren représente un fait historique car elle concrétise l'union de notre nation au sein de la patrie. Nous devons oeuvrer ensemble en faveur d'une nation unie et d'une seule patrie. La patrie est au-dessus de tout. Vive la nation albanaise".

Shekulli (11/06) : Prizreni feston 125-vjetorin e Lidhjes Shqiptare

Presidenti i Kosovës Rugova ka shpallur heronj të Kosovës të gjithë themeluesit e Lidhjes Shqiptare. Me medaljen e Arit që ka brenda shtëpinë ku u mbajt Lidhja e Prizrenit Rugova ka dekoruar dhe 37 patriotë, intelektualë të cilët përshkruajnë tërë gjeografinë kombëtare dhe shpirtërore të shqiptarëve.

Prizren fête le 125è anniversaire de l'Union des Albanais et décore ses héros

A la cérémonie commémorative, tenue en la présence du prétendant au trône d'Albanie, le roi Leka Ier, et de nombreuses personnalités albanaises et étrangères, le président Ibrahim Rugova a décerné le titre de "Héros du Kosovo" à tous ceux qui ont participé à la Ligue de Prizren et décoré 37 patriotes et intellectuels en leur octroyant la "médaille d'or du grand mérite".

Parmi les personnalités albanaises, qui ont reçu cette médaille, on peut citer Alfred Moisiu, Eqerem Çabej, Ismail Kadare, Bujar Hoxha, Azem Hajdari, Leka Zogu, Ernest Koliqi, Adem Jashari, At Gjergj Fishta et parmi les personnalités étrangères Noel Malcol (GB), Michel Roux (France), Robert Elsie (Canada) et Leonardo Fox (USA).

Pristina (10/06) : Le roi Leka rencontre le président Rugova

Leka I- Rugovës: Kosova e Shqipëria të jenë një shtet i përbashkët
Lajmi i ores 12:15 PM
PRISHTINE (10 Qershor) - Leka Zogu I dje pasdite është pritur nga presidenti i Kosovës Ibrahim Rugova, me të cilin ka biseduar për zhvillimet në Kosovë dhe në rajon. Presidenti e vlerësoi si moment historik vizitën e parë të Leka Zogu i Parë dhe e ka falënderuar që i është përgjigjur ftesës së tij për të marrë pjesë në ceremoninë e shënimit të 125-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Ai tha me këtë rast se ka njoftuar Lekën me progresin që është bërë në Kosovë, me objektivat e institucioneve për zhvillimin ekonomik dhe me atë që ai insiston që Kosova të njihet sa më parë si një vend i pavarur, sepse në këtë mënyrë, tha presidenti Rugova, do të shpejtoheshin proceset ekonomike dhe demokratike. "Por në të njëjtën kohë punojmë ngushtë me UNMIK-un që t'i realizojmë objektivat tona", tha Rugova, duke falënderuar Lekën për shumë vite që ka përkrahur dhe ka mbrojtur çështjen e Kosovës dhe ka ndihmuar Kosovën dhe lëvizjen në vitet 90-të për liri dhe pavarësi. Ndërkaq, Leka Zogu i Parë, pas takimit me presidentin Rugova uroi që sa më parë të realizohet vullneti i popullit të Kosovës për pavarësi, për të cilën siç u shpreh ai, populli i Kosovës ka sakrifikuar shumë, por ai shprehu dëshirën që Kosova dhe Shqipëria të jenë një shtet i përbashkët. ro/anjo (/BalkanWeb)
 
Le roi Leka Ier a déclaré au président Ibrahim Rugova que "le Kosovo et l'Albanie devraient former un seul Etat".
De son côté, le président Rugova, qui a expliqué tous les progrès réalisés sur le plan des institutions et sur le plan économique, préconise, en premier lieu, l'obtention de l'indépendance du Kosovo. Il a aussi déclaré "qu'en même temps, nous travaillons étroitement avec l'UNMIK pour réaliser nos objectifs". Il a, ensuite, remercié vivement le roi Leka  d'avoir défendu pendant de nombreuses années la cause du Kosovo et d'avoir contribué, dans les années 90, à faire triompher la liberté en oeuvrant en faveur de l'indépendance.
"Que la volonté du peuple du Kosovo soit rapidement accomplie" conclura le roi Leka Ier.

Pristina (09/06) : Le roi Leka rencontre le général Agim Çeku

Leka Zogu I takon komandantin e TMK-së, Agim Çeku
Lajmi i ores 10:05 AM
PRISHTINE (10 Qershor) - Komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të Trupave Mbrojtëse të Kosovës, gjenerallejtnant Agim Çeku, priti dje në një takim të përzemërt Leka Zogun I. Çeku e ka falenderuar pretendentin e fronit mbretëror për vizitën e tij dhe e ka cilëuar si shumë të rëndëishme, jo vetëm për TMK. "Është kjo një dëshmi e ndryshimeve të mëdha që janë bërë brenda kombit tonë. Sot kombit tonë i rikthehet një personazh i rëndësishëm, i rikthehet historia. Ne i kemi kuptuar mesazhet e mbretit Leka i Parë për TMK-në dhe e siguruam atë që përcaktimet tona ne do t'i arrijmë,"- ka shtuar më pas gjeneral Çeku. Ndërsa Leka Zogu ka theksuar: "Ju faleminderit Zoti gjeneral. Jam shumë krenar që ndodhem mes heronjve që derdhën gjakun për çlirimin e Kosovës dhe kryenaltësinë e shqitarëve. ro/ro (BalkanWeb)

Le commandant en chef de l'armée du Kosovo, le général Agim Çeku, qui considère la visite du roi Leka Ier comme un évènement important, a déclaré : "Ceci est une preuve que des changements profonds ont eu lieu au sein  de notre nation. Aujourd'hui, notre nation retrouve un personnage important  et notre histoire est réhabilitée. Nous avons toujours compris les messages du roi Leka Ier et nous l'avons assuré que nous oeuvrons pour atteindre nos objectifs".

Le roi Leka Ier, de son côté,  a déclaré : "Je vous remercie monsieur le général, je suis fier de me trouver parmi les héros qui ont versé leur sang pour la libération du Kosovo et pour la dignité des Albanais". 

Copyright 2002 Shekulli 10 Qershor, 2003

Trashëgimtari i fronit mbretëror shqiptar ka zhvilluar një vizitë në Kosovë

Leka I: Së pari pavarësia, pastaj bashkimi me Shqipërinë

Kosova së pari duhet ta arrijë pavarësinë, pastaj mund të kërkojë bashkim me Shqipërinë. Kështu ka thënë trashëgimtari i fronit mbretëror shqiptar, Leka Zogu, dje gjatë vizitës në Prishtinë. Lartmadhëria e tij, pas takimeve që ka zhvilluar me udhëheqësit e institucioneve të Kosovës dhe një bashkëbisedimi me qytetarët në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë ka shfaqur shpresën se një ditë do të bashkohen të gjitha trojet shqiptare. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Nexhat Daci është shprehur të ketë “pikëpamje mëse të afërta” me mbretin e shqiptarëve, ndërkohë që kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se “të bashkuar do të ecim përpara dhe do të realizojmë objektivat tona të përbashkëta”. Në ditën e tretë të vizitës së tij në Kosovë, Leka i Parë ka mbërritur në Prishtinë, pas një turneu të gjatë në disa qytete dhe vende të rëndësishme historike të Kosovës. Ai të hënën ka filluar axhendën e tij me një tribunë publike në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare të Kosovës. “Rruga e mirë është pavarësia. Pasi ta arrini këtë mund të kërkoni bashkimin me trojet e tjera. Por ajo është një pikë që mbetet në dorën tuaj. Për të arritur këtë duhet të evitojmë me çdo mjet presionet e huaja dhe ngatërrimet në mes njëri-tjetrit, duhet të bashkëpunoni si vëllezër për këtë qëllim të shenjtë që është bashkimi i trojeve kombëtare. “Të arrihet kjo do të ishte mrekulli”, -ka thënë Leka i përcjellë me duartrokitje të shumta nga të pranishmit. Leka nuk ka harruar të ketë dëgjuar nga babai i tij, Ahmet Zogu gjatë mbrëmjeve të kohës së gjatë të ekzilit një “amanet” për bashkimin e të gjitha trojeve shqiptare në një shtet të vetëm. I ardhur në Kosovë nga një vend ku në strukturat politike, “interesat personale janë para interesave kombëtare”, Leka ka porositur kosovarët që të mos infektohen nga ky sindrom, sepse në Kosovë “edhe përkundër përplasjeve politike, dëshira e të gjithëve është që të fitohet pavarësia”. Ai është shprehur shumë i kënaqur me zhvillimin që ka arritur Kosova brenda një kohe të shkurtër dhe ka theksuar se Kosova me luftën dhe dëshmorët që ka dhënë, tashmë e ka fituar pavarësinë e vet. Leka ka ardhur në vizitë me ftesë të kryetarit Rugova dhe do të marrë pjesë në manifestimin qendror kushtuar 125-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Faton Osmani

Alors que Hashim Thaci déclarait : "Avançons unis pour réaliser nos objectifs communs", le roi Leka Ier, dans un discours prononcé à la bibliothèque nationale du Kosovo, allait plus loin en énonçant que "la meilleure solution, à présent, pour le Kosovo est l'indépendance. Une fois ce but atteint, vous aurez le droit légitime de demander la réunification avec la mère-patrie. Bien entendu, cela dépend de vous. tachons d'éviter les pressions venues de l'extérieur et mettons fin à nos disputes en travaillant solidairement en toute fraternité pour concrétiser notre idéal sacré qui concerne l'union de tous nos territoires. Ce sera un vrai miracle si nous arrivons à accomplir cet objectif exhaussant ainsi les voeux de nos ancêtres".

 

Pristina (09/06) : Le roi Leka rencontre Hashim Thaci et apporte son soutien à la ligne suivie pour l'avenir du Kosovo

Le prétendant au trône d'Albanie, Leka Ier a déclaré qu'il avait été impressionné d'avoir rencontré "l'ex-commandant de l'UCK Hashim Thaci, qui a combattu pour la libération du Kosovo". Il a aussi exprimé sa grande satisfaction face à l'accueil extraordinaire que le peuple albanais du Kosovo lui a réservé.

Pour ce qui concerne l'évolution des évènements, il a affirmé qu'il soutien la ligne suivi par les autorités. De son côté, Hashim Thaci,  a exprimé sa grande satisfaction d'avoir rencontré Sa Majesté Leka Ier en prononçant ces mots : "J'ai un respect particulier pour le roi Leka Ier en raison de ces engagements concrets en faveur du Kosovo et du peuple albanais dans son ensemble".

Leka Zogu takohet me Thaçin: Mbështes rrugën e nisur në Kosovë
Lajmi i ores 7:05 PM
PRIZREN (9 Qershor) - Manifestimi i 125-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, filloi sot në Prizren në amfiteatrin e SHLP-së "Xhevdet Doda" me konferencën shkencore me temën "LSHP-ja dhe vendi i saj në histori", konferencë kjo e cila ka mbledhur studiues nga të gjitha trevat shqiptare dhe diaspora si dhe studiues të huaj në krye me dr. Noel Malkolm. Konferencën e hapi akademik Rexhep Ismaili, kryetar i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, i cili veç të tjerash tha se LSHP-ja shkoi drejt emancipimit të përgjithshëm dhe drejt krijimit të shtetit të pavarur kombëtar, si dhe i dha një hov të ri zhvillimeve të tërësishme midis shqiptarëve. Në këtë konferenc me kumtesat e tyre u paraqitën edhe referues të tjerë si akademik Kristaq Prifti nga Tirana me temën "Koncepti i Lidhjes së Prizrenit për shtetin shqiptar", Dr. Noel Malcolm me temën "Diplomatët britanikë dhe Lidhja e Prizrenit në vitet 1878-1880" si dhe studiues të tjerë nga të gjitha trevat shqiptare. dxh/dxh (Kosovapress/Balkanweb) http://www.balkanweb.com/
Leka Zogu takohet me Thaçin: Mbështes rrugën e nisur në Kosovë
Lajmi i ores 6:35 PM

Leka Zogu

PRISHTINE (9 Qershor) - Pretendenti i fronit mbretëror të Shqipërisë, Leka Zogu I është takuar sot me kryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës, HashimThaçi. Pas takimit Leka Zogu është shprehur i impresionuar për takimin me "ish-komandantin e UÇK-së, Hashim Thaçi, i cili luftoi për çlirimin e Kosovës". Gjithashtu, Leka Zogu I, është shprehur i kënaqur nga pritja që i është bërë nga gjithë populli shqiptar në Kosovë. Ai shfaqi një impresion të veçantë me zhvillimet e arritura në Kosovë për një periudhë kaq të shkurtër. Sa i përket zhvillimeve në Kosovë, pretendenti i fronit mbretëror të Shqipërisë, Leka Zogu I , shprehu mbështetjen e tij në rrugën që ka marrë Kosova. Nga ana tjetër, kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, shprehu kënaqësinë e veçantë për takimin me Naltmadhëninë e Tij, Leka Zogun I. "Kam një respekt të veçant për angazhimet konkrete të Naltmadhënisë Leka Zogu për Kosovën dhe gjithë popullin shqiptar" u shpreh Thaçi. dxh/dxh

 

Pristina (09/06) : Le roi Leka rencontre le président du parlement du Kosovo 

Le roi Leka rencontre le président du parlement du Kosovo Nexhat Daci. Ce dernier a déclaré que leurs points de vue sur l'avenir des Albanais du Kosovo et de la région étaient identiques. Devant une tribune de la bibliothèque nationale, le roi Leka a confirmé sa position en faveur de la réunification des territoires albanais. "J'ai été élevé dans le but de libérer en premier lieu l'Albanie ethnique  du régime communiste. mon père répétait souvent qu'il était indispensable, qu'un jour, le Kosovo et l'Albanie se réunissent".

Le président Rugova recevra demain à 16H30 le roi Leka Ier à la cérémonie du 125ème anniversaire de la Ligue de Prizren lors de laquelle il confèrera de hautes distinctions à des personnalités connues.

Leka Zogu takohet me Dacin; qëndrime të përbashkëta për të ardhmen e shqiptarëve
Lajmi i ores 4:10 PM

Leka Zogu dhe Nexhat Daci

PRISHTINE (9 Qershor) - Leka Zogu I është takuar sot me kryeparlamentarin e Kosovës Nexhat Daci, i cili tha se kishin pikëpamje identike për të ardhmen e shqiptarëve dhe të rajonit në përgjithësi. Daci shtoi se Naltamdhnia e tij e njeh shumë mirë historinë dhe të kaluarën dhe të sotmen e shqiptarëve.Pretendenti i fronit shqiptar. Leka Zogu I në një tribunë të mbajtur sot me qytetarë në Bibliotekën Kombëtare e Universitare në Prishtinë ritheksoi qëndrimin e tij për ribashkimin e trojeve etnike shqiptare. Ai tha se një ditë Kosova dhe Shqipëria do të jenë së bashku. "Unë jam rritur me një qëllim, e ai ishte për ta çliruar Shqipërinë etnike nga komunizmi. Kuptohet Shqipëria etnike ka Kosovën si qendër të fuqisë. Atëherë im atë më pat thënë shpesh është edomosdoshme që një ditë Kosova e Shqipëria të jenë të bashkuara", tha Leka I. ro/anjo (Kosovapress/BalkanWeb) http://www.balkanweb.com/

 

  Leka Zogu: S'ka paqe në Ballkan, pa bashkimin e trojeve shqiptare (UPDATE)
Lajmi i ores 1:05 PM
MITROVICE (9 Qershor) - "Nuk mund të ketë paqe në Ballkan pa bashkimin e trojeve shqiptare", kështu ka deklaruar në Mitrovicë, trashëgimtari i Fronit Mbretëror të Shqiptarëve, Leka Zogu I. Gjatë vizitës në lagjen e Jasharajve në Prekaz, tha se Jasharajt janë ajka e shqiptarizmit. ro/anjo (QIK/Balkanweb)
 

A Mitrovica, le Roi Leka a déclaré que "Sans  réunification des territoires albanais, il ne peut y avoir de paix dans les Balkans". Auparavant, lors de sa visite aux tombes des combattants de la famille Jashari, il déclara que "ces martyrs sont le symbole de la nation albanaise".

http://www.koha.net/default.asp

Leka Zogu I për KTV-në dhe “Kohën ditore”

“Politika ka gjithmonë ngatërresat e saj”

PRISHTINË, 9 QERSHOR - Në ditën e tretë të qëndrimit në Kosovë, trashëgimtari i fronit shqiptar, Leka Zogu I, në një deklaratë ekskluzive për KTV-në dhe “Kohën ditore”, duke folur rreth përshtypjeve të para për Kosovën, tha se qysh se e ka kaluar kufirin ka parë një ngrohtësi dhe mikëpritje nga populli kosovar. “Shoh që ka edhe një zhvillim ekonomik këtu, që është mjaft i avancuar. Ne e dimë mirë se keni kaluar një luftë të vështirë dhe Kosova ka lënë shumë dëshmorë, shumë shtëpi janë djegur dhe janë shkatërruar, por ju keni pas guximin që prapë t’i rindërtoni. Unë e shoh me një kënaqësi shumë të madhe rindërtimin, sepse me këtë nuk tregojmë vetëm se Kosova po shkon kah modernititeti dhe kah pozita që i takon në botë, por u tregon edhe të huajve se nuk jemi një popull që vetëm kërkon, por që di edhe të ndërtojë dhe të krijojë”, tha ai. I pyetur se si i sheh sot zhvillimet politike dhe ato të gjithmbarshme në Kosovë, Leka Zogu I është përgjegjur se “politika ka gjithmonë ngatërresat e saj”. “Ajo ka interesat që nuk përputhen dhe e kundërta. Pastaj si në Shqipëri, Kosovë dhe në vendet e tjera, politika e ka atë presionin e vendeve fqinje, të cilat i shikojnë interesat e veta dhe provojnë të përfitojnë nga situata aktuale e krijuar në kombin tonë. Por, megjithatë, unë shoh që këtu ka një dëshirë shumë të madhe për bashkëpunim për të ecur përpara. Kjo më jep shpresë për gjithë kombin”, tha Leka Zogu I. Duke folur rreth rikthimit në politikë, i biri i mbretit të fundit shqiptar tha se gjithmonë është marrë me politikën kombëtare, jo me politikë partiake, apo me çështje të Parlamentit. Ndërsa dëshira më e madhe e tij është ta shohë kombin shqiptar të bashkuar dhe të lirë. “Gjendem në situatë apartiake. Por dëshira ime është ta shohim kombin shqiptar të bashkuar dhe të lirë”. Si pretendent i fronit shqiptar, ai ka potencuar “disa probleme” me Qeverinë në Shqipëri, por ka thënë se edhe ata duket se i kanë shprehur mirëseardhje. Sipas tij, Shqipëria akoma ka shumë nevojë për “disa pika të rëndësishme” siç është ligji i pronave dhe ai për zgjedhjet. “Duhet që Parlamenti të ketë shumë kujdes si i harton këto ligje, sepse po të shkojë me atë projekt që është paraparë mund t’i shkaktohen shumë dëme demokracisë”. Ndërkaq, duke folur rreth sfidave para të cilave gjendet Kosova, Leka Zogu I është shprehur se beson se shqiptarët do të dinë ta gjejnë strategjinë, e cila do t’i çonte kah finalja, pavarësia dhe integrimi. “Unë besoj se ka ardhur koha që shqiptarët vetë të vendosin taktikën dhe strategjinë që duhet ta përdorin për të arritur deri tek qëllimi i tyre. Shpesh flitet për integrimin në Evropë, por si mund të integrohet kombi shqiptar në Evropë përderisa është i coptuar në pesë shtete të ndryshme. Neve duhet që të bashkohemi, të kemi ndërgjegjen kombëtare, kulturën që na duhet dhe atëherë mund të vendosim integrimin në Evropë”, tha ai. I pyetur se sa ka konsensus politik brenda shqiptarëve, Zogu është përgjigjur: “Tash për tash duket se Partia Socialiste dhe ajo Demokratike po provojnë ta mbajnë njëra-tjetrën në fuqi. Atëherë ka një konsensus atje mes këtyre dy partive, ndërsa partitë e tjera nuk kanë pasur mundësi të zhvillohen në mënyrën që u duhet, kjo për shkak të mungesës së fondeve, kohës, por edhe për shkak të mungesës së disa intelektualëve që i duhen çdo partie. Megjithatë, unë shoh se ka një përmirësim të situatës, ka një lëvizje që shkon përpara dhe sot Shqipëria është shumë më ndryshe nga vitet e 97-98”. Kurse, duke folur rreth përvjetorit të 125-të të Lidhjes së Prizrenit, ku edhe ai vetë do të marrë pjesë, Leka Zoku e ka quajtur këtë ngjarje si “ajkë e shqiptarizmit”, duke thënë se ajo ka qenë lëvizja e parë shqiptare që të ecet përpara si një komb. “Kjo i tregon botës mbarë se populli shqiptar ka kërkuar me kohë, para 125 vjetëve, pavarësinë e tij”, ndërsa ajo që ka ndodhur në këtë ngjarje, “është një mrekulli që duhet të përsëritet ndër shqiptarët”. Duke falënderuar për mikpritjen, Leka Zogu i ka porositur shqiptarët: “Bashkëpunoni me njëri-tjetrin, ecni përpara siç jeni duke dhënë shembull se bashkimi bën forcën. Mos lejoni që politika t’u ndajë, sepse një zë që është i përputhur me dëshirën e popullit është shumë më i fuqishëm se sa disa zëra të ndarë”.

Salie Gajtani

INTERVIEW

Comment trouvez-vous le Kosovo, vos premières impressions ?

Je constate un développement économique profond. Conscients que la guerre terrible subie par le Kosovo a causé la mort de milliers de martyrs et provoqué d'importantes destructions massives, nous sommes heureux de voir que la reconstruction, entreprise avec courage, montre une volonté d'aller de l'avant en direction de la modernité. Cela est un exemple pour montrer aux étrangers que nous sommes un peuple avide de paix et désireux de prendre notre place au sein de l'Europe.

Comment considérez-vous la politique actuelle ici ? 

La politique partisane a toujours eu des effets néfastes. En Albanie, au Kosovo et dans d'autres pays, la pression extérieure est grande, dominée par des intérêts, qui ne sont guère favorables aux petits Etats. Il ne faut pas que les visées de certains puissent nous diviser. Je garde l'espoir que notre nation, unie dans l'effort, avancera vers le progrès.  

Et votre position politique ?

Je suis d'avis que le temps est venu pour que les Albanais décident eux-même de la stratégie politique pour déterminer leur avenir et satisfaire leur but. On parle de l'intégration dans l'Europe mais  comment peut-on envisager d'intégrer la nation albanaise tant qu'elle reste répartie sur cinq pays. Nous devons unir nos forces et raviver notre conscience nationale pour concrétiser cette intégration.

Que pensez-vous de la politique de consensus en Albanie ?

Pour le moment, il semble que les deux principaux partis politiques albanais, le PS et le PD, favorisent un certain consensus pour se partager le pouvoir. Les autres partis, par manque de moyens, n'ont pas trouvé l'appui de certains intellectuels, qui vu la situation interne, s'abstiennent de prendre part. Néanmoins, je vois une nette amélioration de la situation en comparaison des années 1997-98 et un désir plus fort pour l'accomplissement de progrès.

Je me suis toujours placé au dessus des partis politiques. Mon désir est de voir le peuple uni et de pouvoir profiter de la liberté. Comme prétendant au trône d'Albanie, j'ai été bien reçu par les autorités, mais je dois avouer que quelques problèmes nécessitent, de la part du gouvernement, une autre démarche. Des projets de lois importants, concernant la restitution des biens et le code électoral, ne me paraissent pas conformes aux normes démocratiques et cela pourrait créer une situation difficile.

Comment valorisez-vous la célébration du 125ème anniversaire de la Ligue de Prizren ?

Cet événement montre au monde entier que le peuple albanais  avait lutté et réclamé son indépendance, il y a 125 ans. Avoir accompli cette noble tâche nous comble et reste un exemple pour les générations futures.

 

Shekulli 9 Qershor, 2003

Leka Zogu në 125-vjetorin e Lidhjes së Prizrenit

KOSOVE - Trashëgimtari i fronit mbretëror të Shqipërisë, Leka Zogu, nisi ditën e shtunë një vizitë triditore në Kosovë. Stacioni i parë i tij ishte Prizreni ku Leka, i shoqëruar nga bashkëshortja Suzanë, vizitoi disa nga monumentet më të rëndësishme kulturore dhe historike. Më pas Leka Zogu ka zhvilluar edhe një vizitë në kuvendin komunal të Prizrenit. Para kuvendit për të pritur Leka Zogun dolën qindra qytetarë. Dje Leka Zogu mbërriti në Prishtinë. Nga Prizreni, Leka Zogu ka udhëtuar për në Gjakovë, Deçan e Pejë. Ai gjatë dy ditëve të ardhshme pritet të vizitojë edhe Skënderajn, Mitrovicën, Vushtrrinë dhe Prishtinën si dhe, siç u mësua dje, me ftesën e presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, do të marrë pjesë në manifestimin qendror kushtuar 125-vjetorit të Lidhjes së Prizrenit.

Le prétendant au trône Leka Zogu a entreprit une visite de 3 jours au kosovo. Sa première destination a été Prizren où accompagné de son épouse la reine Suzan, il s'est rendu au centre historique et culturel. Ensuite il s'est rendu à la Mairie où il fut accueillit par des milliers d'Albanais.

La veille, il arriva à Pristina après avoir visité les villes de Mitrovica, Decan et Gjakova et Peje. Invité par le président Rugova, il participe aujourd'hui au 125 ème anniversaire de la Ligue de Prizren.

  Korrieri - 05/06/2003 - http://www.korrieri.com/

Le Roi Leka entame une visite de 3 jours au kosovo

Suite à l'invitation de Nexhmedin Spahiu, président de l'Assemblée des Associations non-gouvernementales, le prétendant au trône d'Albanie, accompagné par son épouse, la reine Suzan, entameront une visite au Kosovo le 7 juin.

Le gouvernement du Kosovo, par l'intermédiaire de Ramadan Avdiu, Conseiller du Premier ministre, a indiqué, pour sa part, que "la visite du roi Leka était la bienvenue".

Le cortège royal passera la frontière albano-kosovare à Morina, le 7 juin, vers 11 heures et se rendra au mémorial de la Ligue de Prizren. Le 8 juin, le roi Leka Ier et sa famille se rendront sur la tombe du héros kosovar Adem Jashari et se recueilleront, ensuite, sur les tombes des autres martyrs albanais à Prekaz. D'après l'agenda établi, le 9 juin, des rencontres avec les officiels dont le président Ibrahim Rugova, le Premier ministre, Bajram Rexhepi, le président du Parlement, Nexhat Daci et les responsables des partis politiques sont prévues. Aucune rencontre avec les responsables de l'UNMIK n'est envisagé.

On pense que durant son séjour, le roi Leka Ier visitera les villes de Gjakova, Decan, Peje, Mitrovica et quittera Prishtina, le 10 juin, pour retourner à Tirana. 

 

Leka Zogu, vizite treditore ne Kosove

Pretendenti i Fronit Mbreteror Shqiptar parashikon te udhetoje me 7 qershor drejt Kosoves. Takime me Rugoven e Rexhepin dhe vizita ne varrin e Adem Jasharit dhe ne memorialin e Lidhjes se Prizrenit

Pretendenti i Fronit Mbreteror Shqiptar, Leka Zogu dhe Mbreteresha Suzan do te vizitojne Kosoven nga 7-10 qershor, me ftese te kryetarit te Kuvendit te Organizatave joqeveritare Nexhmedin Spahiu. Nderkohe, Qeveria e Kosoves njoftoi se kjo vizite eshte e mirepritur. "Edhe pse Leka Zogu nuk vjene me ftesen tone, per ne kjo vizite eshte e mirepritur", tha Ramadan Avdiu, keshilltar i Kryeministrit te Kosoves Bajram Rexhepi. Leka Zogu me 7 qershor ne oren 11.00 pritet te kaloje kufirin Shqiperi-Kosove, ne vendkalimin kufitar ne Morine, dhe me pas do te vizitoje memorialin e Lidhjes se Prizrenit ne Prizren. Ne diten e dyte te vizites ne Kosove, 8 qershor, Leka Zogu, do te vizitoje varrin e Adem Jasharit dhe deshmoreve te tjere ne Prekaz. Sipas axhendes se vizites, me 9 qershor jane parashikuar takimet me kreret e institucioneve te Kosoves, Presidentin Ibrahim Rugova, Kryeministrin Bajram Rexhepi, kryeparlamentarin Nexhat Daci, si dhe me kreret e partive politike. Nuk nderkohe nese ne programin e takimeve te djalit te vetem te mbretit Zog eshte parashikuar takim me autoritetet e UNMIK-ut, ndersa organizatoret kembengulin se vizita do te kete karaktet privat. Eshte parashikuar qe Leka Zogu te vizitoje edhe Gjakoven, Decanin, Pejen dhe Mitrovicen. Vizita e Leka Zogut perfundon me 10 qershor, kur ai do te largohet nga Prishtina drejt Tiranes.

Ne disa deklarime te tij publike, pretendenti i fronit mbreteror eshte shprehur per tezat e tij nacionaliste, qe parashikonin krijimin e nje Shqiperie te madhe, duke bashkuar trojet shqiptare ne Ballkan.

E.M

KOHA JONE - 05/06/2003 - PARTITE E VOGLA, NE TRYEZE PER KODIN ZGJEDHOR

05/06/2003 - Report to the Permanent Council Ambassador Osmo Lipponen, Head of Presence of OSCE 

Flamujt kombëtarë do të valojnë për ditën e çlirimit të Prishtinës e për 125 vjetorin e Lidhjes së Prizrenit
Lajmi i ores 1:20 PM
PRISHTINE (6 Qershor) - Me rastin e Ditës së Çlirimit të Prishtinës dhe shënimit të 125-vjetorit të Lidhjes së Prizrenit, KK i Prishtinës vendosi që qytetarët dhe afaristët e komunës së Prishtinës tw vendosin flamujt kombëtarw. Datat e vendosjes së flamujve në objektet afariste dhe të banimit do të bëhet më 9, 10, 11 dhe 12 qershor. ro/anjo (Kosovapress/Balkanweb)
 
 

Korrieri - 03/06/2003 - PLL: Gati tryeza e partive

Kompromis Tirane-Beograd per Kosoven

 

Mai 2003

Korrieri - 28/05/2003 - KOSOVA DHE FQINJET Nga Hashim THACI

 

Mediu dhe Spahia: Jo diskutimit të Kodit në Kuvend

TIRANE- Partitë e vogla të opozitës u pozicionuan dje kundër futjes në kalendarin dyjavor të projektligjit “Për disa ndryshime në Kodin Zgjedhor”. Ashtu siç pritej, kryelegalisti Eqerem Spahia dhe ai i republikanëve Fatmir Mediu kundërshtuan ndryshimet që janë bërë në Kodin Zgjedhor mes dy partive të mëdha pa marrë konsensusin e partive të tjera në komisionin bipartizan. Në mbledhjen e djeshme të byrosë parlamentare, kryerepublikani Fatmir Mediu deklaroi dje se disa ndryshime në Kodin Zgjedhor janë bërë ne kundërshtim me rregulloren e Kuvendit. “Është absurde që të merren vendime jashtë vendimeve që janë marrë nga komisioni bipartizan i ngritur për çështjet e reformës zgjedhore. Nëse duhet të merren vendime të përbashkëta politike, këto nuk duhet të lidhen me reformën zgjedhore por me vullnetin që mund të shprehin me votat pro dhe kundër për veprime të caktuara. Prandaj mund të them se janë shumë veprime që janë bërë pavarësisht se kanë marrë miratimin e OSBE –së, ato janë në kundërshtim me vendimin e Kuvendit dhe funksionimin e këtij komisioni që i ka mbaruar mandati para disa kohësh”, -tha dje Mediu në mbledhjen e byrosë parlamentare. Për çështjen ne fjalë partitë e opozitës do të zhvillojnë së shpejti një tryezë të përbashkët. Paraprakisht pritet një takim mes kryelegalistit Eqerem Spahia dhe kryetarit të reformatorëve Genc Pollo.
N.P

Leka Zogu dy ditë në Kosovë

Leka Zogu, i shoqëruar me bashkëshorten dhe djalin do të vizitojë Kosovën në datat 7 dhe 8 qershor. Kjo është vizita e parë e familjes mbretërore në Kosovë, ku mësohet se do të pritet nga banorët e shumtë të qyteteve ku do të shkojnë.

 

Partia Lëvizja e Legalitetit shpreh shqetësim për presionin e ndaj mediave

Lajmi i ores 4:30 PM PM
TIRANE (24 Maj) - Partia Lëvizja e Legalitetit shprehu sot shqetësimin e saj për presionin që po ushtron politika ndaj mediave të lira dhe të pavarura. Gjatë një konference për shtyp, Sekretari i Marrëdhënieve Ekonomike të PLL-së, Artan Tujani, theksoi se "PLL shprehet kundër përdorimit të mediave të pavaruara, presionit dhe kushtëzimeve të tyre ekonomike nga politika". Duke vënë në dukje edhe një problem tjetër me mediat, domosdëshmërinë e luftës kundër piraterisë, Tujani vlerësoi se "kjo luftë duhet të nisë fillimisht me ndalimin e transmetimit të programeve, që kanë qenë pronë e Televizionit Shqiptar dhe që aktualisht transmetohet nga mediat private". Ai theksoi se, rëndësi i duhet kushtuar edhe "respektimit të gjuhës shqipe dhe transmetimit të programeve me frymë kombëtare". ro/ro (BalkanWeb) http://www.balkanweb.com/
 

Statusi i Kosovës diskutohet në Kongresin amerikan (23/05/2003)

Pavarësia e Kosovës, Shqipëria dhe lobi në SHBA (Nga Genc Burimi) 24/05/2003

BALKAN LEADERS CALL FOR EUROPEAN SUPPORT

RETHINKING THE BALKANS

21/05/2003 - COMMUNICATION FROM THE COMMISSION TO THE COUNCIL AND THE EUROPEAN PARLIAMENT : The Western Balkans and European Integration

Korrieri - 17/05/2003 - Bashkepunimi, gati takimi Pollo- Spahiu

Berisha, Pashko, Selami dhe Edi Rama

16/05/2003 : La "page de l'exil" est tournée pour la famille de Savoie

La famille royale italienne de Savoie a été reçue à Rome par les plus hautes autorités de l'Etat. "C'est une des plus belles journées de ma vie: les présidents Ciampi, Berlusconi et Pera ont refermé la douloureuse et longue page de notre exil", a déclaré le prince Victor Emmanuel, 66 ans.

Le prince, accompagné de son épouse Doria et de leur fils Emmanuel Philibert, avait été reçu auparavant au Quirinal par le président de la République, Carlo Azeglio Ciampi, auquel il a offert un livre rare datant de 1834 et provenant de la bibliothèque privée de son père, le dernier roi d'Italie Umberto II. "J'ai ressenti une émotion immense en retrouvant les jardins du Quirinal où je jouais, les fontaines, les souvenirs de mes parents et j'ai pratiquement tout reconnu", a ajouté le prince.

La famille royale a ensuite été reçue par le président du Conseil Silvio Berlusconi auquel Victor Emmanuel a exprimé sa "gratitude pour avoir mis fin à son exil et à celui de son fils". "Il nous a dit de revenir souvent en Italie", a indiqué le prince après son entretien avec le chef du gouvernement.

Zeri i popullit  - 15/05/2003 - Berisha i lutet Pollos për aleancë. PLL e PBK largohen

KOHA JONE - 14 Maj 2003 - LEGALISTET JASHTE "BASHKIMIT PER FITORE"

Shekulli 14 Maj, 2003 - Ahmeti: Marrëveshja e Ohrit nuk ka vdekur

___________________________________________________________

Elections présidentielles au Monténégro (11/05)

___________________________________________________________

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 7, No. 87, Part II, 9 May 2003

 
EU SCOLDS ALBANIA OVER PRO-U.S. STANCE. The European Commission criticized Albania on 8 May for recently signing an agreement with the United States prohibiting the handover of each other's citizens to the International Criminal Court (ICC) in The Hague, Reuters reported (see "RFE/RL Newsline," 2 and 5 May 2003 and "RFE/RL Balkan Report," 22 November 2002). "We told [the Albanians] we are
disappointed because we have a common EU position, and we hope that those who want closer relations with us will follow this common position," commission spokeswoman Emma Udwin said in Brussels. "We
expect them to make European choices." Udwin added, however, that Brussels plans to take no sanctions against Tirana or to allow the matter to affect upcoming Albanian talks with the EU on closer ties. 
Albanian media nonetheless expect some form of punishment from Brussels, while noting recent words of support from U.S. Secretary of State Colin Powell, RFE/RL's South Slavic and Albanian Languages Service reported on 9 May. Both Romania and Albania have signed but not ratified agreements on the ICC with the United States. Bosnia is preparing for talks on a similar agreement. PM

Tirana  (08/05) : Le parlement adopte le statut de la famille royale 

Le parlement albanais a adopté par 73 voix pour, 3 contre et 6 abstentions la loi sur le statut de la famille royale. Ce projet de loi avait été initié par le PLL qui avait recueillit le soutien initial de 43 députés. 

Selon le député légaliste, Bahri Kollçaku, "cette approbation est un exemple de la maturité et de la civilité du parlement albanais. Ce projet de loi entérine, enfin, la période de la monarchie dans notre histoire" et selon le chef du PLL, Ekrem Spahija "les efforts consentis depuis un an pour atteindre ce résultat permettent, à présent, de corriger les déformations de l'histoire". De son côté, le porte-parole du PS, M. Braho, a fait savoir que "sur le plan juridique, les notions de royauté ou de monarchie n'existent pas et ne représentent que des reliques du passé ayant une valeur seulement pour l'histoire qui doit être considérée d'une façon objective et réaliste et non spéculative" (Shekulli - 09/05).

STATUSIN E TRASHEGIMTAREVE TE ISH FAMILJES MBRETERORE

Kuvendi miraton p/ligjin për statusin e familjes Mbretërore shqiptare (BalkanWeb)

Tirana (07/05) : Le PS approuve l'octroie de privilèges à la famille royale

Le Parti Socialiste apporte son soutien au projet de loi concernant le statut de la famille royale d'Albanie qui prévoit notamment que tous les membres de la famille royale jouiront de l'immunité diplomatique comme celle accordée aux députés et que la situation protocolaire de la famille royale soit en conformité avec celle de l'Etat.

Le PS s'est aussi prononcé en faveur du retour des cendres du feu roi Zog Ier en Albanie avec les honneurs rendus des autorités officielles. Ils proposent que le terrain du Parc National de Tirana où fut enterrée la Reine-mère Sadije soit restitué à la famille et la création d'un musée royal. Enfin, les députés socialistes ont accordé à la famille royale le droit  de détenir des armes.

Pour ce qui concerne la restitution des biens, elle sera liée à la loi générale qui sera votée en faveur des anciens propriétaires.

Shekulli (07/05) PS miraton gjysmën e privilegjeve për familjen mbretërore et revue de presse albanaise sur le sujet

Tirana (02/05) : Colin Powell décoré de la médaille d'or de l'ordre de Skanderbeg

Le Secrétaire d'Etat américain a signé la Charte de l'Atlantique avec l'Albanie, la Croatie et la Macédoine dans le but d'une complète intégration à l'Otan. (Presse albanaise)

A Tirana, Colin Powell s'est félicité de "la coopération que (les Etats-Unis), ont obtenue, notamment de la part de l'Albanie, dans (leur) guerre contre le terrorisme et (leurs) efforts pour libérer le peuple irakien". (AP - 02/05/2003).

 

Avril 2003

Londres (30/04) : Le roi Leka en visite au Royaume-Uni (Korrieri)

Avant son départ, le roi Leka a déclaré à la presse qu'"il est très important, pour nous Albanais, de montrer que nous travaillons pour de vrais projets concernant notre pays et que nous oeuvrons avec dignité pour que notre nation réalise des progrès sensibles dans un climat de paix".

Lors de sa visite, le roi Leka  sera reçu à la chambre des Lords où un déjeuner a été organisé en son honneur. Ils rencontrera des personnalités de la Chambre des Communes ainsi que des dirigeants du arti Conservateur. 

RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY, PRAGUE, CZECH REPUBLIC
___________________________________________________________
RFE/RL NEWSLINE Vol. 7, No. 82, Part II, 30 April 2003
 
ALBANIAN AND KOSOVAR LEADERS SLAM MACEDONIAN PARTITION PROPOSALS.
Albanian President Alfred Moisiu and parliament speaker Servet Pellumbi said in Tirana on 28 April that recent proposals by ethnic Macedonian and Albanian opposition leaders in Macedonia to partition
that country along ethnic lines are unacceptable, Deutsche Welle's "Monitor" reported (see "RFE/RL Balkan Report," 25 April 2003).
Pellumbi stressed that partitioning is a "concept that belongs to the past." He added, "We are against all ideas involving exchanging people and territories on the ethnic principle." Pellumbi called on all citizens of Macedonia to respect and implement the August 2001 Ohrid peace agreement. Moisiu stressed that any discussion of ethnically based partitions serves to destabilize the region. The Albanian Foreign Ministry said in a statement that implementation of the Ohrid agreement is the only way forward for Macedonia. Meanwhile, in Prishtina, Kosovar Prime Minister Bajram Rexhepi also condemned the partition plans, adding that such ideas "provide a bad example for Kosova and the region as a whole." PM

Tirana (29/04) : Le PS bloque le projet de Statut de la famille royale (Gazeta Shqiptare)

26/04/2003  Korrieri 

PLL skicon platformen per zgjedhjet vendore
Legalistet kristalizojne aksionin politik per t'u ballafaquar te vetem ne zgjedhjet lokale te vjeshtes 2003. Per kete qellim, kryetari i PLL Eqrem Spahiu, ka mbledhur dje te gjithe drejtuesit e departamenteve, ku eshte bere jo vetem analiza e mbylljes se fazes se pare te verifikimit te gadishmerise se strukturave partiake per zgjedhjet vendore, por eshte kerkuar edhe hartimi i platformave kombetare dhe lokale per zgjedhjet. Sipas tij, ky takim ka si qellim skicimin e platformes se PLL per zgjedhjet vendore te 2003. Spahiu ka bere te qarte edhe fillimin e fazes se dyte te ketyre pergatitjeve, qe do te konsistoje ne perzgjedhjen e kandidaturave per kryetare bashkish, komunash, keshillash bashkiake dhe komunale.

Arben Xhaferi : « les Etats multiethniques ne sont pas une solution » (JAVA - 24 avril 2003)

 

Korrieri  23/04/2003

PS shtyn serish statusin e Lekes
Grupi parlamentar i Partise Socialiste kane diskutuar dje rreth projektligjit per "Statusin e familjes mbreterore", inisiative e nje grupi deputetesh te opozites. Deputetet socialiste jane shprehur se ky projektligj kerkon shprehjen e vullnetit politik para miratimit. Disa deputete kane kerkuar te dine se cili eshte qendrimi zyrtar i PS, ne menyre qe te dine si te sillen gjate shqyrtimit te projektligjit ne seance plenare. Sipas tyre, me shume se qendrim personal, votimi i tij eshte me teper politik i forumeve te partise. Prandaj eshte e nevojshme, kane theksuar ata, qe deputetet te njihen paraprakisht me kete qendrim. Pas diskutimeve, socialistet kane konkluduar se kane nevoje per te shqyrtuar me kujdes dhe ne detaje projektligjin, para te japin voten pro apo kunder tij. Projekti, i cili parashikon dhenien e pasaportave diplomatike per pjestaret e familjes mbreterore (ndonese kjo eshte arritur me vendim qeverie), perfshirjen e saj ne Protokollin e Shtetit, kthimin e pronave dhe njohjen e koleksionit te armeve, u diskutua te enjten e kaluar ne seance plenare. Me kerkese te grupi parlamentar te PS, ai nuk arriti te hidhet per votim, duke u shtyre per kete te enjte. PS e justifikoi kerkesen e saj me mosnjohjen e projektligjit.

Istanbul (19/04) : 50ème anniversaire de l'Association de la Fraternité turco-albanaise

L'Association de la Fraternité turco-albanaise a fêté, à Istanbul, sous la présidence de M. Halil Metin, son 50ème anniversaire au Palais des Sports en présence de 2500 personnes dont M.Kemal Dervish, député d'Istanbul et ex-ministre de l'Economie, les représentants du ministre de la Culture, de la ville d'Istanbul, 14 députés, de nombreux intellectuels, S.E. l'Ambassadeur d'Albanie et le Consul général.

La famille royale d'Albanie était représentée par Ergun Zoga (représentant de la branche turque de la famille) et Skender Zogu (neveu du roi Zog et cousin du roi Leka) qui adressa un chaleureux message à l'Association. Parmi les autres personnalités présentes, on pouvait distinguer le Commandant Hylle Spahija, Oner Tas, Ersin Turgut, Enver Kuroglu, etc ...

Parmi les nombreux messages de félicitations on notera ceux de M. Ilir Meta, vice Premier-ministre et minstre des Affaires étrangères d'Albanie, de S.E. Bajram Rexhepi, Premier ministre du Kosovo, du ministre de la Culture d'Albanie, et celui du Gouverneur albanais de Tetovo.

Les groupes folkloriques de Turquie, du Kosovo et des albanais du quartier de Bayram Pasha ainsi que les chanteurs albanais et turcs ont animé cette soirée dans un climat d'euphorie. Ce fut encore une fois une démonstration des liens de fraternité qui existent entre les nations turques et albanaises.

Tirana (13/04) : PLL: Moisiu të mos firmosë “Bisht Pallën”

Tirana (12/04) : Meta, Statusi final i Kosovës, kërkon kohën e tij

Tirana (11/04) : PLL: Koalicioni "BF" nuk funksionon

Kosova, pertej status quo-s

Tirana (10/04) : Statusi i kosovës duhet të vendoset nga qytetarët e saj

Tirana (09/04) : Les Légalistes divorcent de Berisha (Korrieri)

Nje nga njerezit e Zogut

Moisiu dekoron komandot

Greqia, do te ktheje pronat came (04/04/2003)

Kadare: Shqiptarët përkrahën SHBA-në, se e vuajtën vetë diktaturën

Lajmi i ores 4:33 PM
LOZANË (3 Prill) - "Mendoj se një prej arsyeve pse Shqipëria, Kosova dhe në përgjithësi shqiptarët kanë qenë të qartë dhe kanë mbajtur atë qëndrim në përkrahje të luftës kundër diktaturës irakiane, është nga fakti, sepse ata vetë e kanë përjetuar një tragjedi të tmerrshme". Kështu u shpreh shkrimtari Ismail Kadare në një intervistë dhënë gazetës "Bota sot". Kadare tha se shqiptarët pranuan bombardimin e NATO-s të ndërgjegjshëm se disa nga ato bomba do të binin edhe mbi ta, që do të thotë se shqiptarët ishin të gatshëm të sakrifikoheshin kështu, duke e paguar çmimin e lartë të lirisë. Ndërkaq, duke komentuar zhvillimet më të reja në Serbi, Kadare theksoi se "kaosi dhe kriminaliteti që po mbretëron sot në Serbi nuk do të reflektohen apo nuk do të ketë ndikim në Kosovë, sepse ajo është ditur dhe është pritur: shtëpia mafioze e Milosheviçit është shtëpia më e madhe mafioze në Evropë". I pyetur të komentojë një iniciativë për unionin e shqiptarëve në Kosovë, në Shqipëri e Maqedoni, Ismail Kadare u përgjegj: "T'ju them të drejtën për këtë as që kam dëgjuar e as që di se për çka është fjala këtu. Ka disa herë disa nisma që duken shumë ultrapatriotike në pamjen e parë dhe ultrashqiptare që më shumë kanë qëllime të tjera me qëllim të gjoja sfidimit të tjerëve duke menduar se ja, ne do të jemi të parët që do të bëjmë bashkimin e Shqipërisë me Kosovën apo me ndonjë rajon tjetër. Mendoj se këto nisma nuk janë të mira për momentin dhe se ato janë më shumë të dëmshme sesa të dobishme, kur dihet se Kosova dhe shqiptarët një ditë do të jenë të bashkuar dhe të drejtuar nga një Evropë e bashkuar. Megjithatë institucionet e Kosovës dhe shqiptarët disa herë para komunitetit ndërkombëtar janë dëshmuar se janë për paqe dhe për demokraci dhe nuk janë faktorë të destabilitetit në rajon. Këto iniciativa nuk kanë një bazë objektive për t'u mbështetur dhe ato mund të kthehen thjesht në aventura që të diskreditojnë një ide që mund të jetë reale dhe e vërtetë", tha Kadare. ro/dxh (BalkanWeb) http://www.balkanweb.com/

GAZETA55 - 03/04/2003 - Mati në rrjedhat e historisë tonë kombëtare zë vend në panteonin e nderit!


Korrieri - 03/04/2003 - Trajtimi i ri i familjes Mbreterore

GAZETA55 - 01/04/2003 - PLL mban pezull punën e komisionit hetimor për fajdet

 

Mars 2003

KOHA JONE 31 Mars 2003 LEGALISTET JASHTE KOMISONIT TE FAJDEVE

Shekulli 28 Mars 2003 Leka dhe Simeon, takim në Pallatin e Brigadave

26/03/2003 - Albania - Stabilisation & Association Report (COMMISSION DES COMMUNAUTÉS EUROPÉENNES)

Belgrade (18/03) : Zoran Zivkovic désigné comme Premier ministre par le parlement serbe

Les parlementaires ont approuvé cette nomination par 128 voix contre 100. La désignation de Zivkovic, âgé de 42 ans et ex-ministre de l'Intérieur, comme premier ministre illustre la détermination de la coalition DOS au pouvoir en Serbie de poursuivre les réformes en faveur d'une économie de marché engagées après la chute du régime de l'ancien président yougoslave, Slobodan Milosevic.

Cedomir Jovanovic, un proche de Djindjic, a été nommé au poste de vice-premier ministre.

Spekter (14/03) : Një princeshë për princin Leka Nga Violeta Ruspi

Belgrade (12/03) : Assassinat du Premier ministre serbe

Le Premier ministre serbe, Zoran Djindjic, a été tué par balles  devant le siège du gouvernement à Belgrade.

Tirana (07/03) : L'opposition demandent un système électoral proportionnel 

Les partis politiques de l'opposition parlementaire ont demandé, durant une table ronde, un système électoral proportionnel, afin de garantir la représentation et la stabilité politique dans le pays. Les forces politiques de l'opposition se sont réunies pour discuter des problèmes relatifs au système électoral. Dans leur déclaration conjointe, parallèlement à la demande pour le système électoral proportionnel, en se fondant aussi sur les recommandations de l'OSCE/ODIHR, on demande que "les critères de la construction du Code électoral" doivent "se conformer au Codes des Pratiques équitables, des élections libres", élaborées par la Commission de Venise et approuvés par le Conseil de l'Europe. Les demandes des partis politiques sont argumentées par le fait que les "élections libres et honnêtes sont vitales pour la démocratie, l'intégration euro-atlantique de l'Albanie, pour la paix sociale et la stabilité dans le pays". Ceci est indispensable, poursuit la déclaration, étant donné que "les grandes proportions du crime organisé et de la corruption ont un impact direct sur le système électoral, le parlement, le gouvernement et les autres institutions". Egalement, à travers la déclaration d'aujourd'hui, les partis d'opposition font savoir que "le 14 mars 2003 sont invités tous les partis parlementaires pour aboutir à une position commune sur le système électoral afin de garantir des élections libres et équitables". Les partis parlementaires de l'opposition, le Parti démocratique, le Parti démocratique renouvelé, le Parti républicain, le Parti démocrate, le Parti du Balli Kombëtar, le Parti l'Alliance démocratique, le Parti le Mouvement de la Légalité, le Parti de l'Union libérale, se sont réunis aujourd'hui pour discuter du système électoral comme un élément important de la réforme électorale dans le pays.

Belgrade (07/03) : Le Premier ministre serbe appelle à une division du Kosovo

"J'aimerais voir le Kosovo comme une fédération" des deux parties, a ainsi souligné Zoran Djindjic dans le quotidien "Vecernje Novosti" de vendredi. "Nous devrions discuter d'un type de modèle chypriote pour le Kosovo", comprenant "une forme civilisée de transfert de population", a-t-il ajouté.

M. Djindjic est le premier dirigeant politique serbe à proposer publiquement une division du Kosovo. En Serbie, l'idée de laisser une partie de la province aux albanophones a été inimaginable pendant des décennies.

Pour le Premier ministre serbe, "une société multiethnique au Kosovo est une illusion". "Les Serbes et les Albanais n'ont jamais vécu ensemble" dans la province, a-t-il noté. "Ils ont vécu les uns à côté des autres".

La proposition du Premier ministre serbe a été rapidement rejetée par les responsables internationaux au Kosovo."Nous avons toujours dit qu'il n'y a pas de solutions territoriales aux questions ethniques", a ainsi souligné Simon Haselock, un porte-parole de l'ONU au Kosovo.

L'idée d'une division prônée par Zoran Djindjic a également suscité l'opposition des dirigeants politiques albanophones au Kosovo, qui estiment que la province devrait devenir indépendante. 

Djindjic : le « modèle chypriote » pour le Kosovo ?

Belgrade (07/03) : Svetozar Marovic élu premier président de Serbie-et-Monténégro

"Etant donné que le candidat a reçu la majorité des voix, le Parlement déclare que Svetozar Marovic a été choisi comme président de Serbie-et Monténégro", a déclaré Dragoljub Micunovic, président du Parlement, à l'issue du scrutin. Soixante-cinq députés sur les 126 que compte cette assemblée ont voté pour que Marovic devienne le premier président de cette union née le mois dernier en remplacement de l'ancienne Yougoslavie.

"C'est le début d'une nouvelle ère pour la Serbie et le Monténégro", a déclaré Marovic. "Je crois que le temps (...) des conflits ethniques et des guerres dans les Balkans est irrévocablement derrière nous. Sans paix ni tolérance, il ne pourra y avoir ni prospérité ni avenir européen", a-t-il ajouté.

Marovic devrait nommer la semaine prochaine un gouvernement de cinq membres qu'il dirigera. Ce cabinet comprendra des ministres de la Défense, des Affaires étrangères, des Relations économiques internationales, de l'Economie et un ministre chargé des droits des minorités ethniques.

Le Parlement aura également son mot à dire dans ces domaines, et ce même si l'essentiel du pouvoir est désormais dans les mains des gouvernements des deux républiques membres.

Pristina (04/03) : Ali Ahmeti au Kosovo sur l'invitation de l'administrateur général de l'ONU au Kosovo (revue de presse)

Korrieri (04/03/2003) : L'acte de naissance de Leka Zogu a été retrouvé dans les archives d'Etat

Leka Zogu I gjen ditelindjen
Pretendenti i fronit mbreteror verteton juridikisht ne Gjykaten e Tiranes faktin e lindjes me 5 prill te vitit 1939. Fakti i njohur boterisht dhe telegrami i urimit te Kryeministrit te atehershem, drejtuar mbretit per lindjen e trashegimtarit, i dhane Lekes se I-re, te drejten per t'u regjistruar ne regjistrat e Zyres se Gjendjes Civile, ashtu si cdo shtetas shqiptar

Février 2003

Macédoine : l'Armée nationale albanaise se prépare (28/02/2003)

Macédoine : nouveau conflit au printemps ? (03/02/2003)

FRONTI PËR BASHKIMIN KOMBËTAR SHQIPTAR
KRYESIA QËNDRORE

25 Gusht 2002

M E M O R A N D U M

http://www.shqiperiaebashkuar.com/
 

 KOHA JONE  28 Shkurt 2003

PROPOZOHET KRIJIMI I UNIONIT SHQIPERI-KOSOVE
"L'établissement de l'Union Albanie-Kosove a été proposé"

Gazeta Shqiptare (26/02) : Shtajner: S'ka prova se UÇPMB vrau policin serb

Ankara (26/02) : La Turquie soutiendra totalement l'adhésion de l'Albanie à l'Otan

"La Turquie donnera tout son soutien à l'adhésion de l'Albanie à l'Otan", a déclaré, le 26 février, le président turc, Ahmet Necdet Sezer, au cours d'une rencontre eue à Ankara avec le vice-premier ministre et ministre albanais des Affaires étrangères, Ilir Meta. M. Sezer a apprécié la politique suivie par l'Albanie concernant les questions de la région. "La stabilité de l'Albanie et son total développement révèlent qu'elle va vers l'intégration totale euro-atlantique".

Le vice-Premier ministre et ministre albanais des Affaires étrangères, Ilir Meta a rencontré mercredi à Ankara le ministre turc des Affaires étrangères, Yasar Yakis et lui a déclaré que "le haut niveau de la coopération politique entre les deux pays doit intéresser d'autres domaines, surtout l'économie".

Le vice-premier ministre et ministre albanais des Affaires étrangères, Ilir Meta a rencontré, le deuxième jour de sa visite, le président du Parti populaire républicain, M. Deniz Baykal. M. Baykal a affirmé que "l'Albanie est liée à une étroite amitié avec la Turquie et notre peuple est conscient qu'il a des valeurs historiques semblables avec le peuple albanais".

Le vice-Premier ministre et ministre des Affaires étrangères Ilir Meta a effectué une visite au Mausolée de Mustafa Kemal Ataturk, où il a déposé une couronne de fleurs.

Copyright KOHA JONE  24 Shkurt 2003
1976, NENE TEREZA TAKIM ME NENEN GERALDINE

Dje, disa Misionare te Vatikanit, perfaqesues te Urdhrit "Nene Tereza", jane takuar me anetare te familjes Mbreterore shqiptare. Te kryesuar nga Padre Sebastian Vazhakaala MC perfaqesuesit e "Missionaries of Charity" moren nje mesazh falenderimi nga trashegimtari Leka. Pas fillimit te punimeve per nje shtepi te kujdesit ndaj femijeve ne Bushat te Shkodres, perfaqesuesit e Urdhrit me te njohur ne bote, qe mban emrin e shqiptares se madhe, Nene Terezes, falenderuan Leken e Pare dhe anetaret e familjes Mbreterore per kujdesin e treguar. "Njoftimi yne per veprimtarine sipas shembullit hyjnor te Nene Terezes eshte vleresuaar nga ju dhe tregon per mundesite tona te perbashketa per paqen dhe dashurine ne boten e sotme, sidomos ne Shqiperi" theksoi At Sebastiani. Ne emer te familjes mbreterore, perfaqesuesit e urdhrit "Nene Tereza" i ka pershendetur mbreti Leka i Pare. "Vepra juaj misionare nen shembullin e ndritur te Nene Terezes, qe gjithmone mbetet simboli i shpirtit kristian dhe i paqes, na jep nje shmebull te vyer dhe obligim te vazhdueshem te familjes mbreterore shqiptare per te punuar se bashku per paqe dhe dashuri ne te gjithe kombin shqiptar. Vete Nena Mbretereshe Geraldine, e vleresonte shume shembullin e shenjteruar te Nene Terezes, sidomos pas takimit te tyre ne vitin 1976 kur familja Mbreterore ishte per vizite ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes" tha mbreti Leka i Pare. Ai tregoi se nene Tereza i dhuroi rozariot e shenjta, te cilat nena Geraldine i ruante si kujtimin me te shtrenjte. "Ato ne ia kemi dhuruar Imzot Rrok Mirdites peer Katedralen e Shen Palit, ketu ne Tirane" shtoi mbreti Leka i Pare. Ai ka vleresuar punen e misionareve te Caritas-it dhe te Nene Terezes.

E.Nasi

Shekulli (23/02/2003) : Les membres de la famille royale demandent la restitution de leur biens

Pogradec (22/02) : Le ministre macédonien de la Défense n'admet pas officiellement l'existence de l'AKSH (lire la presse albanaise)

Le ministre macédonien de la Défense Vlado Buçkovski, lors d'une rencontre officielle qui s'est déroulée aujourd'hui à Pojskë de Pogradec, n'a pas admis officiellement l'existence de l'Armée Nationale Albanaise (AKSH) dans son pays. Interrogé par les journalistes, le ministre macédonien de la Défense a déclaré qu'"en ce moment je ne peux pas affirmer qu'une telle armée existe dans le territoire de Macédoine". Mais il a laissé entendre qu'il ne renie pas totalement l'existence de quelques activités militaires illégales, lorsqu'il a déclaré par la suite qu'"en écoutant ce qui s'est produit la semaine dernière à Strugë, je peux dire que cela peut être une menace pour la stabilité dans la région". Il a terminé sa réponse en déclarant que "pour le moment il n'y a aucune sorte de menace ou de danger pour la stabilité dans la région". 

Le ministre albanais de la Défense Pandeli Majko a également renié l'existence de quelque force militaire incontrôlée en Macédoine, en considérant les informations répandues la veille comme "des spéculations des médias et de l'internet". La rencontre Majko-Buçkovski à Pogradec a été réalisée pour la signature d'un "Mémorandum de compréhension" entre les Ministères de la Défense d'Albanie et de Macédoine. "Avec la signature du Mémorandum, les responsables des ministères de la Défense des deux pays qui sont unis non pas seulement par l'aspiration commune de l'intégration dans les structures euro-atlantiques de la sécurité, mais aussi par le fait qu'ils sont voisins, ont témoigné leur accord total pour la stabilité dans la région, pour empêcher les conflits, garder la paix, la démocratie et les droits humains", a déclaré à l'ATA la porte-parole du ministère albanais de la Défense, Mariana Zegali.

Belgrade (21/02) : Serbie et Montenegro - Vojislav Kostunica déclare qu'il quittera la présidence yougoslave début mars

Le président yougoslave Vojislav Kostunica précise au quotidien serbe "Vecernje Novosti" qu'il quittera son poste début mars, soit plus de deux ans après avoir mené le mouvement populaire qui a mis la fin au régime de Slobodan Milosevic et instauré la démocratie dans le pays. Son départ se fera dans le cadre du processus historique de dissolution de la Yougoslavie, rebaptisée du nom de ses deux entités, "Serbie et Montenegro", selon un accord approuvé le 4 février dernier par les parlementaires yougoslaves.

Presovo (19/02) : Manifestation pour le Kosovo 

Environ 7.000 albanophones ont manifesté dans le froid à Presevo, dans le sud de la Serbie, demandant la libération d'indépendantistes arrêtés récemment et plus d'autonomie pour la vallée de Presevo, à la limite du Kosovo. La manifestation s'est déroulée sans incident dans cette ville à majorité albanophone située à 300km au sud de Belgrade.

La Haye (14/02) : Le chef serbe Seselj inculpé de crimes de guerre par le TPIY

Le Tribunal pénal international pour l'ex-Yougoslavie de La Haye (TPIY) a inculpé le chef de file ultranationaliste serbe Vojislav Seselj, proche de Slobodan Milosevic, de crimes contre l'humanité et crimes de guerre en Bosnie et Croatie entre 1991 et 1993. "Il porte la responsabilité pénale individuelle pour des crimes qui faisaient partie d'attaques à grande échelle ou systématiques dirigées contre les civils croates, musulmans et autres non serbes", a déclaré le TPIY en résumant l'acte d'inculpation. Seselj, âgé de 48 ans, est accusé par les procureurs du TPIY d'avoir formé un groupe paramilitaire responsable d'une série d'exactions en Croatie, en Bosnie et dans la province serbe de Voïvodine, et d'avoir incité à la haine dans ses discours. Les chefs d'inculpation égrènent une série de crimes - meurtre, extermination, persécution, torture - à son encontre. Ils sont le résultat d'une information judiciaire ouverte depuis septembre dernier à son encontre.

Tirana (14/02) : Le ministre des Affaires étrangères se distancie d'AKSH et d'FBKSH

Le gouvernement albanais se distancie catégoriquement des "éléments extrémistes" de l'Armée nationale albanaise (AKSH) et du Front pour l'unification nationale albanaise (FBKSH). Le vice-Premier ministre et le ministre albanais des Affaires étrangères, a déclaré, lors d'une conférence de presse commune, ensemble avec le ministre des Affaires étrangères de Serbie et de Monténégro, Goran Svilanoviç que "les éléments extrémistes, qui demandent à porter atteinte aux processus politiques dans notre région et dans d'autres pays, qui parfois s'apparaissant sous le symbole d'AKSH et parfois sous le symbole de FKBSH doivent comprendre que l'époque de l'extrémisme et de la rue a déjà pris fin". M. Meta a souligné qu' "ils n'ont aucun soutien de la part du gouvernement albanais. Ils doivent comprendre qu'ils ne doivent plus servir en tant que prétexte pour porter atteinte à l'image des albanais en général et de la région, qui est un facteur de paix, un facteur constructif, de démocratisation et d'européanisation. Ils ont qu'un choix, devenir part des processus politiques et de démocratisation", a déclaré le ministre Meta. Il a expliqué que "en ce qui concerne les différentes déclarations et les inquiétudes que, les plus hauts responsables de la Serbie et de Monténégro ont présenté lors des entretiens avec les plus hauts responsables de Macédoine, concernant les risques, ou les possibles tensions dans notre région, je mets encore une fois l'accent sur le fait que notre gouvernement est décidée à collaborer avec le gouvernement de Serbie et de Monténégro, ainsi qu'avec celui de Macédoine et avec les autres gouvernements dans la région, afin de consolider le climat de confiance et d'engagement pour encourager partout les processus politiques et démocratiques, comme les seules possibilités pour résoudre les problèmes". 

Korrieri (14/02) : Berisha dhe familja Mbreterore, vizitojne Panairin e Artizanatit

 


Sud de la Serbie : nouvel embrasement en vue ?

Tirana (13/02) : déroulement du premier tour des négociations pour l'Accord de Stabilisation et d'Association Albanie-UE

Au Premier tour des négociations pour l'Accord de Stabilisation et d'Associations entre l'Albanie et l'Union européenne, qui s'est déroulé le 13 février, à Tirana, les trois premiers chapitres de l'Accord ont fait l'objet des négociations. Le porte-parole de la presse du ministre d'Etat pour l'Intégration a fait savoir que ces trois chapitres avaient trait au préambule de l'Accord de Stabilisation et d'Association, au premier chapitre "Les principes généraux", au deuxième chapitre "Le dialogue politique" et au troisième chapitre "La Coopération régionale". La délégation de l'Union européenne était présidée par Reinhard Priebe, directeur de la Direction pour les Balkans de l'Ouest à la Commission européenne, tandis que la délégation albanaise était conduite par le ministre d'Etat pour l'Intégration Sokol Nako.

Tirana (06/02) : Spahia apprécie la décision du gouvernement à propos de la famille royale

Le leader du Parti le Mouvement de la Légalité (PLL), Ekrem Spahia, a qualifié jeudi de "très importante" la décision du gouvernement consistant à munir de passeports diplomatiques la famille royale. Dans une déclaration de presse, M. Spahia a déclaré que cette décision "est un des premiers pas pour donner à la famille royale ses droits". De l'autre part, selon M. Spahia, l'initiative des 43 députés qui ont préparé un projet de loi pour déterminer le statut de la famille royale, doit être examiné le plus tôt possible par les commissions parlementaires spéciales et ensuite doit être adopté par le parlement.

Tirana (04/02) : une loi "Sur le statut de la famille royale albanaise"(la presse albanaise des 04 et 05/02)

43 députés du parlement albanais représentant de différents partis politiques, demanderont au parlement d'adopter à travers une procédure accélérée un projet de loi qui, selon eux, "résoudra définitivement la question du statut de la famille royale albanaise". Ce projet de loi inclue 14 articles et vise la solution légale de cette question. Il est accompagné aussi d'une relation. Cette relation souligne que l'initiative des législateurs pour l'adoption de la loi "Sur le statut de la famille royale albanaise" est basée sur le rôle important que la famille royale et le roi Zog I ont joué dans l'histoire de l'Albanie. "Durant les 11 ans du Royaume albanais, ont été jetés les fondements de l'Etat de droit albanais. Ainsi, on a fait un grand pas en avant dans le renforcement et le développement de l'Etat indépendant qui était dominé par l'anarchie, le désordre politique et la faiblesse institutionnelle", souligne la relation précitée. Copyright © 2001 Albanian Telegraphic Agency! Inc. All rights reserved.

Belgrade (04/02) : La RFY cesse officiellement d'exister

Les parlementaires yougoslaves ont approuvé un accord historique dissolvant la Yougoslavie et rebaptisant le pays du nom de ses deux entités, "Serbie et Monténégro".

Par 26 voix contre 7 et par 84 voix contre 31, les deux chambres du Parlement fédéral ont dissous la République fédérale yougoslave, conformément à l'accord conclu sous l'égide de l'Union européenne l'année dernière. "Après que les deux chambres du parlement fédéral eurent adopté la Charte constitutionnelle, après l'adoption de ce document par les parlements de la Serbie et du Monténégro, je proclame la Charte constitutionnelle de la Serbie et du Monténégro", a déclaré Dragoljub Micunovic, président de la chambre des citoyens.

Tirana (03/02) : Le gouvernement albanais a décidé de donner des passeports diplomatiques aux membres de la famille royale 

Le gouvernement albanais a décidé lundi soir de donner des passeports diplomatiques aux membres de la famille royale albanaise, a annoncé le service de presse du gouvernement. Le gouvernement vise par cette décision, à réaliser la réhabilitation civile et civique de la famille de l'ancien roi Zog dans l'optique du nouvel esprit politique en Albanie et d'autres précédents qui ont eu lieu récemment en Europe. Vu que l'Albanie est entrée dans une nouvelle phase, celle de son intégration européenne, on pense que la famille de l'ancien roi Zog doit être considérée comme une partie de ces développements, est-il indiqué dans le communiqué du service de presse.

Copyright © 2001 Albanian Telegraphic Agency! Inc. All rights reserved.

 

Qeveria: Familja mbretërore të ketë pasaporta diplomatike

Lajmi i ores 8:30 PM

Leka Zogu

TIRANE (3 Shkurt) - Qeveria shqiptare ka vendosur sot me anë të një vendimi të pajisë me pasaportë diplomatike, pretendentin për fronin mbretëror, Leka Zogu. Qeveria ka marrë vendim gjithashtu, që me pasaporta diplomatike, të pajisen gjithë anëtarët e familjes mbretërore. Me kete vendim Qeveria synon rehabilitim civil dhe qytetar të familjes së ish-mbretit Zog, duke e parë edhe në këndvështrimin e frymës së re politike në vend dhe precedentëve të tjerë të ngjashëm, që kanë ndodhur kohët e fundit në vendet europiane. Pasaportat pritet t'i lëshojë së shpejti ministria e Jashtme shqiptare. anjo/ko (BalkanWeb)
 

Balkan Crisis Report (Institute for Peace and War Reporting) 3-Feb-03

Presevo Albanians Eye Autonomy

Janvier 2003

Tirana (31/01) : Ouverture officielle des négociations Albanie-UE

L'Albanie et l'Union européenne ont ouvert officiellement les négociations pour l'accord de stabilisation et l'association. La cérémonie se déroule au Palais des Brigades.

Le Président de la Commission Européenne, Romano Prodi, a déclaré que "le processus des négociations sera plein de défis.... Ces négociations constituent une nouvelle phase non seulement pour l'histoire de l'Albanie, mais aussi pour l'Union Européenne.... Nous avons de confiance en Albanie et la vitalité que nous voyons chez vous ne pourra pas être trouvée dans d'autres pays , mais des règles sont nécessaires face à cette vitalité, parce que en cette manière vous pourrez assurer le développement". "Le monde a besoin d'une Europe unie et dans cette Europe unie l'Albanie aussi doit avoir sa place", a conclut le Président de la Commission Européenne, Romano Prodi.

Le Président de la Commission européenne Romano Prodi a déclaré durant son discours à l'Assemblée d'Albanie que "le succès de l'accord pour l'intégration du pays dépend de la contribution et de l'appui de tous les Albanais pour la réalisation d'un devoir qui demande le soutien de toutes les forces politiques dans le pays.... Les Balkans font partie de l'Europe et le processus de l'union de notre continent sera total, seulement lorsque les pays de cette région feront partie de l'UE". "Vous devez regarder de l'avant, jeter les fondements et créer les bases de votre avenir, parce qu'il n'est pas lointain. L'avenir deviendra d'autant plus proche que votre détermination et votre engagement pour compléter le calendrier des réformes que nous avons définies ensemble deviendront plus grands". "L'Europe entre dans une nouvelle époque, aussi bien dans l'aspect historique, que dans celui politique. L'euro vient de célébrer son premier anniversaire et la perspective d'adhésion de 12 pays de l'Europe centrale, de l'Est et du Sud est déjà devenue un fait. En décembre dernier à Copenhague a été prise la décision "historique" de créer une Europe unique. Mais ce cadre ne serait pas complet sans les Balkans", a-t-il souligné.

Le Premier ministre Nano a fait savoir que durant la rencontre avec M. Prodi, "je me suis engagé avec la conviction que les devoirs nous sont clairs et le progrès réalisé nous permet d'affronter avec plus de responsabilité et de résultats, les faiblesses du système et de surmonter les problèmes qui préoccupent le pays, la région et l'Union européenne, surtout pour éloigner de notre réalité l'économie informelle, la corruption, les trafics et les pénétrations des réseaux du crime organisé".

A la fin de sa rencontre avec le président de la Commission européenne, Romano Prodi, le leader du Parti démocratique (PD), Sali Berisha, a déclaré que "l'Albanie mérite d'être partie de la grande famille européenne".

Kosovo (30/01) : Hashim Thaçi et le dialogue Pristina-Belgrade

Podgorica (30/01) : Le Monténégro vote la fin de la Yougoslavie

Le Parlement monténégrin a adopté par 55 voix contre 7 et 13 abstentions les textes mettant fin à la Yougoslavie, qui sera remplacée par l'Etat de Serbie et Monténégro pour au moins trois ans.

Janar 29, 2003 Gazeta Shqiptare : Edhe Geraldina bëhet nderi i qytetit

"Nëna mbretëreshë, Geraldina, është një figurë që i përket historisë shqiptare. Ajo e ka prezantuar denjësisht Shqipërinë edhe gjatë kohës kur ndodhej jashtë kufijve të vendit. Si e tillë e meriton titullin 'Qytetare Nderi' e Shkodrës". Kështu janë shprehur dje në mbledhjen e Këshillit Bashkiak të qytetit verior përfaqësuesit e Partisë për Lëvizjen e Legalitetit. Sipas këtyre të fundit, thënia tashmë e njohur e Geraldinës: "Jam shqiptare, do të vdes në tokën shqiptare si shqiptare", flet më shumë se çdo gjë tjetër. Propozimi për nderimin e nënës mbretëreshë ka ardhur edhe nga një grup qytetarësh shkodranë, të cilët e konsiderojnë atë një figurë historike. Ndryshe nga kandidaturat e tjera, Geraldina (pas vdekjes) është votuar njëzëri nga këshilltarët bashkiakë, përfaqësues të të gjitha partive.

Belgrade (27/01) : Le parlement serbe adopte la Charte du futur Etat Serbie-Monténégro
Le parlement serbe a adopté la Charte constitutionnelle du futur Etat de Serbie-Monténégro et la loi assurant son application. Les deux documents ont été adoptés à la majorité simple des 250 députés que compte le parlement serbe. La Charte a été adoptée par 166 voix pour et 47 contre avec 3 abstentions et le la loi sur son application par 130 voix pour, 83 contre avec trois abstentions sur les 216 députés qui ont participé au vote.
Pour entrer en vigueur, la Charte constitutionnelle et la loi doivent être adoptées par les parlements serbe et
monténégrin, puis proclamées par le parlement de la RFY.

Communiqué de presse du Comité
pour l’élimination de la discrimination à l’égard des femmes (16 et 24/01)

Tirana (23/01) : La question des propriétés 

Le premier ministre albanais, Fatos Nano, a déclaré, au cours de la réunion du Conseil des ministres que le projet de loi "Sur la restitution et la compensation des propriétés aux ex-propriétaires" exprime l'engagement prioritaire du gouvernement socialiste pour la solution entière et stable de la question des propriétés". M. Nano a souligné qu'avec cette nouvelle initiative législative, la majorité socialiste "prend la responsabilité exigée par le stade actuel du développement des réformes pour l'intégration de l'Albanie à l'Union européenne comme l'ouverture et l'intégration des marchés et des réalités économiques dans ceux de l'UE, le maintien de la stabilité sociale, l'accomplissement du cadre légal en vigueur et des droits légitimes des propriétaires. "Cette initiative législative apporte une solution européenne aux problèmes de la propriété en créant enfin l'espace légal pour le traitement et la solution des conflits de ces 12 ans de transition entre les nouveaux propriétaires et les ex-propriétaires", a déclaré M. Nano.

Klan - 23/01/2003 : Ditet e fundit ne malet shqiptare

Pristina (21/01) : les 3 priorités de Steiner

L'administrateur de l'ONU au Kosovo, Michael Steiner, a déclaré que "Le temps de résoudre le statut du Kosovo viendra, mais pas en 2003", et développé dans son message au peuple du Kosovo les trois priorités de cette année : l'économie dont il a affirmé que "un grand nombre de personnes, beaucoup de gens, sont en chômage; le crime dont il a dit que "il est organisé, et mafieux"; et la société multiethnique dont il a dit que "nous n'avons pas encore une société multiethnique réelle". 

"Je suis prêt à passer aux institutions provisoires du Kosovo, d'ici à la fin de cette année, toutes les compétences que la loi me permet de passer, mais à une condition : ces institutions doivent travailler plus sérieusement. Si elles travaillent ainsi, je préparerai un plan avec le Premier ministre, Bajram Rexhepi, pour transférer ces compétences plus facilement et plus efficacement. Moi je travaille très bien avec lui. Toutefois, je veux dire clairement qu'il y a des compétences que je ne peux pas céder. Mon mandat, que j'ai reçu du plus haute autorité internationale du monde, le Conseil de Sécurité de l'ONU, contient les rapports avec l'étranger et la lutte contre le crime organisé". 

Tirana (21/01) : Les USA apportent leur soutien à l'Albanie

Le président américain, George Bush, a envoyé une lettre au président albanais, Alfred Moisiu où il a affirmé que "les USA apportent leur soutien au processus incessant commencé par l'Albanie qui est candidat à l'Otan.... La participation de l'Albanie dans les forces d'aide internationales en Afghanistan prouve la disposition de l'Albanie de contribuer dans la lutte contre la terreur à côté des autres pays ayant les mêmes opinions à propos des menaces du 21e siècle... Vos efforts appréciables et vos résultats concrets dans les réformes, permettront l'instauration de rapports plus étroits entre l'Albanie et la communauté euro-atlantique, y compris l'Otan".

Le président Bush apprécie l'attachement du président albanais à la poursuite des réformes permettant à l'Albanie d'adhérer à cet organisme, a annoncé le conseiller du président aux relations publiques, Arjan Konomi. "Votre coopération avec le Premier ministre albanais, Fatos Nano, pour consolider la démocratie, instaurer le marché libre et lutter contre la corruption et le crime aidera à l'établissement de la paix dans votre pays et dans votre région. Vos efforts communs dans la consolidation de la stabilité régionale et vos efforts individuels pour avoir des forces armées modernes, qui pourraient contribuer à l'Otan, renforceront la position de chaque pays de votre région en tant que candidat". 


Rapport du Council of Foreign Relation (version complète en anglais)

Qu'est ce que seront-ils les Balkans en 2010 ?
Le rapport du Council of Foreign Relation, intitulé "Les Balkans 2010" a donné ces jours derniers des réponses détaillées aux suppositions et aux nombreux débats sur l'avenir proche politique des Balkans. 

Quelles seront les relations Belgrade-Prishtine? le CFR recommande que Belgrade et Prishtine devront commencer les négociations directes. Il est recommandé que les négociations devront commencer immédiatement en 2003. Premièrement "les négociations techniques" devront avoir lieu, recommande CFR, lesquelles ouvriront la voie aux prochaines négociations politiques". 

Et concernant la Bosnie-Herzégovine? Le rapport du CFR "pense que la République Serbska doit toujours faire partie de la Bosnie-Herzégovine". La République Serbska, ethnie serbe dans la Fédération bosniaque est précisée comme telle dans l'accord de paix à Dayton. Des propositions ont été avancées par la partie serbe, selon lesquelles "la république Serbska doit faire partie de "la compensation" pour la Serbie à la suite de la perte de la Kosove" . Cette idée non seulement n'a pas été acceptée par le Council of Foreign Relation, mais aussi elle a été considérée comme "une idée totalement déstabilisante" et en tant que telle "inacceptable". Le rapport du CFR donne une réponse exacte même à un alibi qui a circulé concernant certains points de vue sur la situation dans la région balkanique, lequel créait une liaison entre la Kosove et la République Serbska. "La question du Kosovo ne doit pas être liée avec l'avenir de la République Serbska", souligne le rapport. Dans ce contexte, la définition est complétée même par le facteur "temps" et le rapport souligne que cette liaison ne pourra pas être effectuée "indépendamment du temps". 

La politique et la diplomatie de l'Albanie se sont développées selon les idées présentées par le rapport. Le dégel politique avec le Belgrade, la conduite à l'égard du processus de la stabilité en Macédoine, la visite du ministre albanais des Affaires étrangères, Ilir Meta, en Russie, et la préparation du Traité de l'Amitié et de la Coopération avec la Russie, marquent des actes représentant de grandes valeurs dans la voie de la stabilité balkanique. Durant la visite du ministre des Affaires Etrangères , M. Meta à Prishtina en décembre 2002 on a négocié justement de l'idée des "solutions techniques", alors que le premier ministre serbe, Djindjic, avait déclaré à la presse occidentale que "l'indépendance du Kosovo n'est plus un tabou". 

Le rapport du CFR présente des expériences, des idées, des propositions, mais aussi des suggestions concrètes sur les Balkans 2010. Le groupe de travail qui a élaboré ce rapport, est composé des représentants illustres de la communauté internationale, tels Eduard Mayer, Keneth H.Bacon, James O'Brayen Jonathan, Mark Schneider, Lewitsky, Paul Williams. 

18/01/2003 - GAZETA55 - http://www.gazeta55.com

PLL: Raporti i Trojkës Europiane për Shqipërinë ishte real

Dje drejtuesit e PLL-së janë shprehur se "kjo parti ka ndjekur me shumë kujdes vizitën e Trojkës Europiane në Shqipëri dhe ka përshëndetur qëndrimin real dhe tepër kritik të Trojkës ndaj qeverisë shqiptare, e cila nuk ka arritur të krijojë disa standarde minimale të përcaktuara si kushte të domosdoshme për hapjen e negociatave në proçesin e stabilizim-asocimit. Këto vërejtje konsistojnë në bllokimin e reformave institucionale, në bllokimin e reformave në sistemin e drejtësisë, bllokimin e reformave të sistemit zgjedhor, si dhe niveli i lartë i korrupsionit në administratën e lartë shtetërore, me suport të qartë politik.Këtyre vërejtjeve u bashkangjitet raporti i Bashkimit Europian dhe raporti i "Human Rights Watch", ku në mënyrë të veçantë theksohen shkeljet flagrante të Kushtetutës nga ana e mazhorancës qeverisëse, dhunime flagrante të të drejtave të njeriut, presione deri në vënien nën kontroll të mediave të lira nga ana e qeverisë, mbajtja e elementeve të inkriminuar brenda radhëve të policisë dhe në përgjithësi, vënia totalisht e pushtetit në funksion të partisë në pushtet, çka nënkupton funksionimin e shtetit në mënyrë mafioze e autoritare dhe mungesën totale të vullnetit politik të mazhorancës dhe partive rreth saj, për të reflektuar një dimension të ri të shtetit, i cili pretendon të bëhet pjesë e Europës së qytetëruar. Legalistët shprehen se, ne kemi  denoncuar publikisht  në mënyrë permanente këto shkelje dhe abuzime të pushtetit, të cilat konvergojnë totalisht me vërejtjet e mësipërme, gjithashtu kemi bërë publik faktin, që mazhoranca vazhdon të interpretojë dështimet në suksese,  dhe ky është produkt i një mentaliteti ideologjik tipik komunist, i cili edhe nën monitorimin e plotë të strukturave të partnerëve europianë, vazhdon të bëhet pengesë për ecurinë e proceseve demokratike në tërësi dhe atij të stabilizim-asocimit në veçanti. Një fakt mjaft domethënës është vizita e Solanës në Shkup, ku vetëm pas disa muajve që Maqedonia doli nga një gjendje destabilizimi, ai deklaron se sot Maqedonia është një faktor stabiliteti në rajon, duke përmbushur njëkohësisht edhe disa standarde të vendosura më parë nga Bashkimi Europian. Ne i bëjmë thirrje mazhorancës  qeverisëse, të angazhohet seriozisht në vazhdimin e reformave institucionale e legjislative, si dhe atyre në sistemin zgjedhor, gjithashtu të reflektojë jo më në mënyrë demonstrative demagogjike, por në mënyrë reale, shkëputjen e saj nga influencat e mafias, dhe luftë konkrete ndaj krimit dhe korrupsionit.

Gazeta Shqiptare - 09/01/2003 : Suzana, pará për të moshuarit - Mbretëresha, në Azilin e Tiranës për festat  

Hommage à M. Beqir Ajazi

 

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2002

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2001

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2000

Site officiel de la Maison Royale d'Albanie