Maison Royale d'Albanie

Pour consulter les pages on-line du journal Atdheu
Gazeta e Partise Levizja e Legalitetit

 

Pour plus d'informations sur l'ouvrage de Patrice Najbor sur "La dynastie des Zogu"


EXCLUSIF : Bruxelles et Paris (07 et 08/04/2001) : Reportage photographique de la commémoration du 40čme anniversaire de la mort du Roi Zog

Tirana (08/10/2002) : Reportage photographique de la commémoration du 107čme anniversaire de la naissance du roi Zog

Reportage photographique des funérailles de S.M. la Reine-mčre des Albanais, Géraldine (Tirana 26/10/2002)


Korrieri : Dossier 1939/1949 - Mbretit Zog

Dosier : Genocidi i paparė helen ndaj banorėve tė Ēamėrisė nė vitin 1944-1945

Palais Royal de Tirana : Le roi Leka Ier a décoré de l'ordre de Scanderbeg (Grand Officier) MM. Skender Zogu et Hylle Spahija et M. Patrice Najbor (Commandant) pour services rendus ą la nation albanaise.

 

 

________________________________________

Decembre 2009

________________________________________

 

Koha Jone - 30/12/2009 : Ndergjoni: Te hapen dosjet, te nise nga figurat politike

PLL : Informacion pėr Mediat - 27/12/2009 - Deklaratė pėr Mediat 

Kėshilli Kombėtar i PLL zgjodhi Kryetarin e tij Z. Nebi Ganellari si dhe Kryesinė dhe funksionet pėrkatėse tė Partisė “Lėvizja e Legalitetit” si mė poshtė:

·        Z. Artan Tujani, Sekretar i Pėrgjithshėm

·        Z. Murat Busha, Zėvendės-Kryetar

·        Z. Sulejman Gjana, Zėvendės-Kryetar

·        Z. Besnik Murati, Zėvendės-Kryetar

·        Z. Ergjent Bufazi, Sekretar Organizativ

·        Z. Gazmend Lita, Sekretar pėr Marrėdhėniet me Jashtė

·        Z. Shpetim Axhami, Sekretar Politik

PLL : Informacion pėr Mediat - 25/12/2009 - Deklaratė pėr Mediat 

Koha Jone - 20/12/2009 : PD, 100 emrat e Keshillit Kombetar / liste des 100 membres du comité central du PD

Le Courrier de la Serbie - 15/12/2009 : Serbie : la Voļvodine adopte son nouveau statut, la minorité hongroise n’est pas satisfaite

Balkans Courriers - 14/12/2009 : Non ą l’accord de réadmission avec le Kosovo !

Balkanweb - 14/12/2009 : Zgjedhjet Kosovė: Rezultatet paraprake: PDK, fituese

Balkanweb - 14/12/2009 : Fillojnė tri ditėt e Albanologjisė

Gazeta Standard - 13/12/2009 : Allamani: Si na e sollėn nė Itali kėmishėn e gjakosur tė babait

Gazeta Standard - 13/12/2009 : Koincidenca, Berisha si Skėnderbeu, mė 12 dhjetor vizitoi Vatikanin

ĒAMĖRIA - CHAMERIA - EPIRI : Yesterday representatives of one of the most prestigious British law firms have arrived in Tirana invited by the National Justice and Unity Party (PDU) The purpose of the visit is for the recognition and establishment of a Chameria issue file necessary for the legal prosecution of this matter in international courts.

Gazeta Standard - 12/12/2009 : Franca, apel opozitės: Njih zgjedhjet dhe hyr nė Kuvend

Gazeta Metropol - 11/11/2009 : Idenditeti shqiptar Nga Skender Zogu

Korrieri - 10/12/2009 : Selami: Acarimi PD-PS shpėrqendron vėmendjen nga problemet et “Kur ne rrėzonim bustin e Enverit, krerėt e PD ishin nė seli”

Shekulli - 10/12/2009 : Bollano: Grekėt nė jug, 3/5 e popullsisė. Tė ardhurit nga Korinti, krijuan Durrėsin

10/12/2009 : Déplacement de Pierre Lellouche en Albanie 

Korrieri - 10/12/2009 : Berisha: 8 dhjetori, qeveria mbėshtetje mė tė madhe se opozita

Balkanweb - 10/12/2009 : Berisha: Mirėnjohje shokut Ramiz Alia pėr pluralizmin

Koha Jone - 10/12/2009 : PD: Rama, simbol i korrupsionit ne bote

Gazeta Shqiptare  - 09/12/2009 : Deti Jonė dhe pakti detar

Gazeta Republika  - 09/12/2009 : Pėrplasja pėr Korfuzin nė vitin 1923

PLL : Informacion pėr Mediat - 06/12/2009 - Deklaratė pėr Mediat 

Résultats des élections présidentielles en Roumanie du 6 décembre 2009

Zenit - 04/12/2009 : Benoīt XVI rend hommage ą S.B. Anastase d’Albanie

Gazeta Shqiptare  - 03/12/2009 : L’Albanie veut bien accueillir des détenus de Guantanamo, « mais pas des Ouļghours »

BIRN - 03/12/2009 : Albanie : pour Sali Berisha, l’opposition serait une « mafia »

PLL : Informacion pėr Mediat - 02/12/2009 - Deklaratė pėr Mediat 

Gazeta Metropol - 02/12/2009 : Si i dogjėn e i vranė Allamanėt e Matit

 

________________________________________

Novembre 2009

________________________________________

 

Koha Ditore - 30/11/2009 : Kosovo : Nazim Bllaca, les confessions du tueur du PDK (1/2) et Nazim Bllaca : « Je croyais que je travaillais pour les intérźts supérieurs du Kosovo » (2/2)

Gazeta Illyria e New York-ut doli me 300 faqe per festen e 28 Nentorit.  Per te lexuar gazeten klikoni ketu: www.illyriapress.com.   Click here to read the special Flag Day Issue (300 pages) of Illyria, the New York-based Albanian -American Newspaper.

Deklarate per media Oborri Mbreteror Shqiptar - 27/11/2009 - Kjo eshte deklarata per media e Oborrit Mbreteror Shqiptar, per viziten e fundit ne Britanine e Madhe te N.T Princit Leka II Zogu.

Koha Jone - 23/11/2009 : PLL: Opozita te terhiqet

Shekulli - 22/11/2009 : Festa qė na pėrēan

REZOLUTE E KONGRESIT  TE XVII TE PLL

Le Courier du Kosovo - 16/11/2009 : Elections locales au Kosovo : faible participation et résultats contrastés

Panorama - 15/11/2009 : Mbi rikthimin e eshtrave tė Zogut nė atdhe

14/11/2009 : La Slovénie rejoint le projet de gazoduc South Stream, percée pour la Russie

Gazeta Start - 12/11/2009 : Topi nė Paris: Shqipėria luftė kriminalitetit

Koha Jone - 11/11/2009 : Zogu: Kthimi i eshtrave, vendim historik

Gazeat Start - 11/11/2009 : Topi niset pėr nė forumin e Krans Montanės nė Paris

11/11/2009 : Les pays membres de l'Union européenne se sont mis d'accord, mercredi, pour transmettre pour avis ą la Commission européenne la candidature de l'Albanie ą l'UE.

Panorama - 10/11/2009 : Berisha: Do kthejmė nė Shqipėri eshtrat e Zogut

BotaSot - 10/11/2009 : Princi Leka lobing pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

Prishtinė, 9 nėntor 2009 - Zelanda e Re ka marrė vendim pėr tė njohur Republikėn e Kosovės.

Korrieri - 09/11/2009 : Ngritja e madhe e Turqisė (L'importance de plus en plus grande de la Turquie)

Tirana Observer - 09/11/2009 : Si shpėtoi mbreti Zog familjen hebreje et My Grandma Fritzi, Movie Star, or How a Muslim King Saved Jews in World War II (Essay)

Deklarate per media - 09/11/2009 : Princi Leka nė Paris dhe Bruxelles

For more detail click on the picture

Danas - 07/11/2009 : Kosovo : « l’intégration européenne de tous les Balkans ou de nouveaux conflits »

B92 - 06/11/2009 : Serbie : l’assemblée de Voļvodine adopte le nouveau statut

BIRN - 01/11/2009 : Kosovo : Bill Clinton inaugure sa propre statue ą Pristina

 

________________________________________

Octobre 2009

________________________________________

 

CRI - 31/10/2009 : L'Albanie et la Chine s'engagent ą renforcer les relations bilatérales

 

Koha Jone - 30/10/2009 : Ismail Kadare: Si vendosa ta le Shqiperine

Ahmet Zogu a développé l'Albanie beaucoup plus que ces 20 derničres années. En comparant les réalisations faites du temps de la monarchie et pendant ces 19 derničres années il n'y a aucun doute que les progrčs achevés  lors de la monarchie étaient nettement plus importants, en tenant compte, bien entendu,  des difficultés de l'époque, du manque d'aide extérieure, de la sortie d'une longue domination ottomane et de la faible démographie. Malgré cela, il y a encore des gens, qui sans fondement, attribue un bilan négatif ą la période de Zog. Pour ma part, son bilan est tout ą fait positif et il est normal que ses cendres retournent dans sa patrie" ce qui fut d'ailleurs son vœux!!

Une mendoj se nuk ka ecur aq sa pritej. Jane 20 vjet gati, epoka e quajtur e tranzicionit, ia kalon Mbreterise se Zogut. Ketu duhet bere krahasimi. Me i madh ishte. Ne ate izolim qe kishte Shqiperia, ne ate mosnjohje ne kohen e Zogut, ne ate vogelsi qe kishte, po. Nje nga shenjat e vete nencmimit tone, shikoni popullsine. Kur ne kemi mbetur 3 milione dhe mezi behemi 3 milione e gjysme dhe nuk kujtohet askush qe te thote, nuk eshte e vertete, eshte 4 milione e gjysme Shqiperia. Asnje nuk e thote, kam pyetur edhe nje minister dhe me ka thene, turp ta them por para tre javesh e mora vesh se jemi mbi 4 milione. Qe ketu fillon autoposhterimi i nje populli. Trupi i nje populli lot nje rol shume te madh ne peshen qe te jep tjetri. Kater milione e gjysme, kane se paku 7-8 shtete serioze ne Evrope. Nuk e di pse e kemi kete mani. Nuk duam t'i japim vetes asgje te mire. Nuk duam te miratojme dicka te mire. Se rritja e shtatit, eshte nje gje e mire.

Ju thoni se ritmi i ketyre 20 viteve nuk i eshte pergjigjur ritmeve qe Shqiperia ka pasur ne vitet 1924-'39

Ky eshte mendimi im. Ne kemi shume ndihme sot, qe nuk e kemi pasur ne ato vite. Ka nje mendim ende historia s'e ka thene fjalen, apo bilancin e saj per Zogun, kam frike se sundon negativiteti por pa te drejte.

Per te dy, mua me duket e arsyeshme kerkesa. Per mbretin Zog nuk ka asnje problem, sepse ai vete e ka dashur kete gje. Nga ana njerezore, eshte mbreti qe ka lene gjurme me teper ne historine shqiptare. Une jam qe pranise mbreterore ne Shqiperi, t'i jepet vendi normal qe i takon, tjeter gje nga vleresimet, se njerezit i ndajne vete. Por ama mbreteresha Geraldine, Mbreti Zog, Mbreteresha tjeter Suzane, te gjitha duhet te kene shenjat e tyre ne Shqiperi. Sepse me kete jo per t'u mburrur, tregojme qe jemi shtet edhe ne dhe se i afrohemi normalitetit. Sepse na quajne shtet barinjsh, qe nuk kemi pasur asgje. 

Korrieri - 30/10/2009 :Kadaré : “Zogu e zhvilloi Shqipėrinė  mė shumė se 20 vitet e fundit”

 Gazeta Shqiptare - 26/10/2009 : Zbulohet kontrata, pronat e Zogut janė shtetėrore

NEW EUROPE - 25/10/2009 : Interview with Prince Leka of the Albanians : Where Kosovo treds

 

Le Courier du Kosovo - 19/10/2009 : La Macédoine et le Kosovo établissent des relations diplomatiques

Koja Jone - 19/10/2009 : Meta: Marreveshja mes Kosoves dhe Maqedonise, paqe per rajonin

Gazeta55 - 19/10/2009 :Qeveria shqiptare pėrshėndeti sot marrėveshjen mes Kosovės dhe Maqedonisė

Shekulli - 19/10/2009 : Tirana zyrtare: Marrėveshja Kosovė- Maqedoni, hap historik

Shekulli - 18/10/2009 : Historia jonė dhe Ramiz Alia

Shekulli - 17/10/2009 : Ferit Hoxha: Grekėt e duan detin pėr naftėn (déclaration de Ferit Hoxha, ambassadeur aux Nations Unies :"Nous n'avons mźme pas cédé un millimčtre de surface  maritime  ą la Grčce contrairement ą ce que l'opposition clame".

Gazeta Start - 14/10/2009 : Musolini ish-agjent britanik, me pagė 6 400 euro nė javė

Balkanweb - 13/10/2009 : Zhani Ciko: Njė opera amerikane?Realizohet ėndrra e 38 viteve mė parė

Balkanweb - 13/10/2009 : Gazsjellesi nga Rusia, Kufijte detare, pse u fal kanali i Otrantos

ORANEWS - 13/10/2009 : Varrezat e familjes mbretėrore, aty ku dikur ngrihej maozeleumi qė u hodh nė erė

Il est question que les cendres du Roi Zog et de sa famille seraient placés dans le mźme endroit oł se trouvait le Mausolé de la Reine-mčre Sadije, qui avait été saccagée par les communistes.

Koja Jone - 11/10/2009 : Zogu: Kthimi i eshtrave, vendim historik      Le roi Leka déclare : "Le retour des cendres du Roi Zog est une décision historique"

Gazeta Start - 10/10/2009 : Familja mbretėrore falėnderon vendimin e qeverisė

Skėnder Zogu : Nė vitet '70 sigurimi sulmoi varrin e Zogut nė Paris

Gazeta Albania - 10/10/2009 : Qeveria ngre komision shtetėror pėr kthimin e eshtrave tė Mbretit Zog

Gazeta Shqip - 10/10/2009 : Eshtrat e Mbretit Zog do kthehen nė atdhe - Familja mbretėrore falėnderon qeverinė

Koja Jone - 10/10/2009 : Eshtrat e Ahmet Zogut, ne Shqiperi

Panorama - 10/10/2009 : Berisha: Do kthejmė nė Shqipėri eshtrat e Zogut

Rilindja Demokratike - 10/10/2009 : Kryeministri Berisha e vlerėsoi mbretin e shqiptarėve si arkitektin e shtetit modern shqiptar

Tirana Observer - 10/10/2009 : Detajet e atentatit kundėr Zogut dhe arratisja e tij nė Jugosllavi

Balkanweb - 10/10/2009 : Historianė e ushtarakė: “Dhurimi” i Jonit, si shitja e Shėn Naumit

Korrierri - 10/10/2009 : Historianėt: Berisha ua shiti grekėve detin, si Ahmet Zogu serbėve Shėn-Naumin

Shekulli - 09/10/2009 : Qeveria vendos tė kthejė nė atdhe eshtrat e Zogut

Balkanweb - 09/10/2009 : Berisha premton : Do sjell nė atdhe eshtrat e Mbretit Ahmet Zogu

Gazeta Start - 09/10/2009 : Berisha: Do kthehen eshtrat e Ahmet Zogut

Hermesnews - 09/10/2009 : Do tė kthehen nė atdhe eshtrat e Mbretit Zog

BotaSot - 09/10/2009 : Berisha: Do ti kthejmė eshtrat e Zogut

Balkanweb - 11/10/2009 : Arbnori, letrat e burgut JU rrefej spiunet e denimin e dyte

Panorama - 09/10/2009 : Kadare: Tė fshehtat qė i kam besuar poetit Dhori Qiriazi nė diktaturė, letra pėr Hekuran Isain

Gazeta Start - 09/10/2009 : Historianėt: Tė mos ratifikohet marrėveshja me Greqinė

Gazeta Telegraf - 09/10/2009 : PDK, LZHK, PLD dhe PBD: “Mbėshtesim opozitėn, s’marrim pjesė nė miting”

NOA - 09/10/2009 : Ministri i Jashtėm francez, Kushner: Shqipėria dhe gjithė Ballkani tė hyjnė nė BE

Gazeta Standard - 09/10/2009 : Berisha emėron grupin e parė tė zėvendėsministrave

RIA Novosti. - 08/10/2009 : Grande Albanie: Berisha nie avoir proposé d'ouvrir les frontičres dans les Balkans

Gazeta55 - 06/10/2009 : Berisha nis sot vizitėn dyditore nė Kosovė et Berisha: Shqipėria dhe Kosova, tė bashkuara nė Evropėn e Bashkuar

Tirana Observer - 05/10/2009 : Ahmet Zogu: Jeta ime ėshtė njė histori aventurash

 Grčce : Résultats des élections législatives du 04 octobre 2009 : large victoire de la gauche

Gazeta Shqip - 03/10/2009 : Topi, kundėr enciklopedisė maqedonase

BIRN - 02/10/2009 : Kosovo : trois anciens membres de l’UĒK jugés coupables de crimes de guerre

Le Courier du Kosovo - 01/10/2009 : Kosovo : mais qu’est-ce que ce drapeau ?

 

________________________________________

Septembre 2009

________________________________________

 

BIRN - 29/09/2009 : Albanie : un manuel d’histoire ą la gloire du Premier ministre Berisha

AGJENCIONI FLOART-PRESS  - 26/09/2009 : Shqiptarėt e Maqedonisė nė radhėt e Ballit Kombėtar

Gazeta Shqip - 24/09/2009 : Teksti i Historisė: Nė vitin 1997, opozita organizoi "rebelim komunist". Historia e Shqipėrisė 12, shkruar nga Beqir Meta, Muharrem Dezhgiu e Xhevair Lleshi

Panorama - 23/09/2009 : Teksti i “Historisė sė Shqipėrisė”: Opozita organizoi rebelimin komunist mė 1997

Albanianmail - 21/09/2009 :Klara Buda, modeli i shqiptares intelektuale nė botė

Shekulli - 18/09/2009 : Autoroute Albanie-Kosovo : le tunnel de Kalimash est (définitivement ?) fermé

Gazeta Shqiptare - 17/09/2009 : Balli: Kush feston Pezėn, tė pranojė krimet e PPSH

Gazeta 55 - 12/09/2009 : Sarcozy uron kryeministrin Berisha pėr fitoren e 28 qershorit dhe i premton miratimin e shpejtė tė kandidaturės sė Shqipėrisė nė Bruksel et Kryeparlamentarja Topalli merr mesazhe urimi pėr rizgjedhjen e saj nė krye tė kuvendit shqiptar

Gazeta Shqiptare - 12/09/2009 : Shehi: Qeveria e re? Ka heq Lenėn, ka vendos Prenėn

Korrieri - 12/09/2009 : L’Albanie va régler ses dettes auprčs des États post-yougoslaves

Gazeta Start - 10/09/2009 : Qeveria e re, sot emrat tek presidenti Topi

Shekulli - 10/09/2009 : Qeveria 'Berisha 2', emrat sot tek Presidenti Topi pėr dekretim

Gazeta Shqip - 10/09/2009 : Topalli rizgjidhet nė krye tė Kuvendit

Birn - 09/09/2009 : Albanie : en procčs pour le drame de Gėrdec, Fatmir Mediu revient au gouvernement

Gazeta Shqiptare - 08/09/2009 : Beqir Meta: Ja pse Ahmet Zogu i donte minoritetet (Ahmet Zogu a gouverné en respectant tous  les droits des minorités)

Le Courrier de la Macédoine - 06/09/2009 : La double nationalité pour les Albanais vivant hors d’Albanie ?

Shekulli - 03/09/2009 : Ndahen postet, LSI merr tre ministri. Meta drejton diplomacinė

RCI - 03/09/2009 : Albanie : accord pour la formation d'un gouvernement de coalition

Gazeta Start - 03/09/2009 : Topi: Turqia partner strategjik nė rajon

Gazeta Metropol - 03/09/2009 : Berisha- Meta nisin sot negociatat pėr qeverinė

BIRN - 01/09/2009 : Trafic d’armes en Albanie : le suspect n°1 plaide coupable

Osservatorio sui Balcani - 01/09/2009 : Economie : l’Albanie « miraculeusement épargnée » par la crise mondiale ?

Shekulli - 01/09/2009 : Reē 1943, ballistėt nė ndihmė tė partizanėve

 

 

________________________________________

Aoūt 2009

________________________________________

BIRN - 31/08/2009 : Kosovo : retour ą la case TPI pour Ramush Haradinaj

Express - 30/08/2009 : Monde albanais : vers l’unification des programmes scolaires ?

Gazeta Express - 29/08/2009 : Kosovo : la mission impossible d’Eulex

Gazeta Standard - 29/08/2009 : Vėllai i Nėnė Terezės, kapiten i Mbretit Zog

Gazeta Express - 27/08/2009 : Kosovo : « contre Eulex et le protocole d’accord avec la Serbie »

Gazeta Standard - 25/08/2009 : Besa e shqiptarėve dhėnė hebrenjve

Gazeta Standard - 24/08/2009 : Mbreti Zog –gjeneralėve grekė: Nėse prekni kufirin shqiptar do bashkohem me Enver Hoxhėn

Koja Jone - 20/08/2009 : Sali Berisha évoque « l’unité nationale » albanaise, Belgrade s’étrangle

Gazeta Shqiptare - 19/08/2009 : Artan Shkreli: Pirro i Epirit dhe Ylli i Balshajve, ja pse Zogu i vuri nėpėr ministri

Le Courrier du Kosovo - 12/08/2009 : Kosovo/Serbie : qui veut relancer le tric-troc des territoires ?

BIRN - 08/08/2009 : Kosovo : visite controversée du reis de Bosnie Mustafa Cerić

LE NOUVEAU REPRÉSENTANT DE l’ALBANIE AUPRČS DES NATIONS UNIES PRÉSENTE SES LETTRES DE CRÉANCE

________________________________________

Juillet 2009

________________________________________

Le Courrier de la Macédoine - 28/07/2009 : Macédoine : ą quand l’usage officiel de la langue albanaise au Parlement ?

Klan - 24/07/2009 : Partia per Drejtesi dhe Integrim, Forca e nje deputeti  

Panorama - 22/07/2009 : Skėnder Zogu: Mbreti i vlerėsonte shumė gratė (Intervistė me Skėnder Zogun, nipin e Mbretit tė shqiptarėve - BotaSot)

  Koha Jone - 17/07/2009 : "Ahmet Zogu, themeluesi i Shqiperise moderne"

Panorama - 17/07/2009 : Mbreti Zog, shtatore nė mes tė Matit

Gazeta Metropol - 17/07/2009 : Berisha: Zogu, njė ndėr burrat mė tė mėdhenj tė kombit

Korrieri - 17/07/2009 : Berisha “shpall” monarkinė, pėruron zyrtarisht shtatoren e Zogut et Zogu uron Berishėn nė cilėsinė e Mbretit

Gazeta Shqip - 17/07/2009 : Berisha merr pjesė nė inaugurimin e shtatores sė Mbretit nė qendėr tė qytetit tė Burrelit. Ahmet Zogu "kthehet" nė vendlindje

Gazeta 55 - 16/07/2009 : Berisha nė Mat: Ahmet Zogu, arkitekti i shtetit modern shqiptar

Gazeta Start - 16/07/2009 : Berisha: Ahmet Zogu themeloi shtetin modern shqiptar

Rilindja Demokratike  - 16/07/2009 : Kryeministri vlerėsoi se armiqėsia ndaj Ahmet Zogut, ishte armiqėsi ndaj identitetit kombėtar

Shekulli - 16/07/2009 : Burrel, pėrurohet shtatorja, Berisha 'ngre nė qiell' Ahmet Zogun

BalkanWeb - 16/07/2009 : Burrel, Berisha nė tur inaugurimesh, nderim pėr A. Zogun

BotaSot - 16/07/2009 : Berisha: Ahmet Zogu, burrėshtetasi mė i madh i kombit et Pavarėsia e Vlorės dhe shteti modern i Matit

NOA - 16/07/2009 : Pas Leka Zogut, edhe Berisha, i drejtohet me statusin Madhėria juaj

Gazeta 55 - 15/07/2009 :  Leka I uron Kryeministrin Berisha pėr fitoren e zgjedhjeve parlamentare

BotaSot - 15/07/2009 : Mbreti Leka uron kryeministrin Berisha

Gazeta 55 - 15/07/2009 : Topalli, kryeparlamentarit tė BE-sė: Shqiptarėt e meritojnė tė jenė pjesė e familjes europiane

Korrieri - 15/07/2009 : Agim Fagu zgjidhet kreu i ri i KOKSH-it. Stavri Bello sekretarit tė Pėrgjithshėm

Shekulli - 14/07/2009 : Negociatat, Topalli nė Kuvend, Meta drejt Ministrisė sė Brendshme

Gazeta Shqip - 14/07/2009 : Thaēi: Del Ponte, njė turp pėr drejtėsinė dhe tė drejtėn. Kryeministri i Kosovės flet pas akuzave pėr trafik organesh

Tirana observer - 13/07/2009 : Zbulohen emrat, ja kush do jenė ministrat e qeverisė sė re. Ministritė qė i takojnė LSI-sė, PR-sė dhe ndryshimet e tjera nė kabinet

Gazeta Start - 13/07/2009 : Haradinaj : Fitorja e PD-sė, vijon me reformat

Hermesnews 12/07/2009 : Shqiptarėt e Turqisė nuk e harrojnė masakrėn Ēame (Les albanais de Turquie n'oublient gučre le massacre par les Grecs des Cames est organisent ą Istanbul une grande manifestation)

Le Courrier des Balkans - 10/07/2009 : Intégration européenne : la route risque encore d’źtre longue pour l’Albanie

Gazeta Metropol - 10/07/2009 : Qeveritė shqiptare nga Ismail Qemali te Sali Berisha

Gazeta Metropol - 08/07/2009 : "Ēamėt u injoruan dhe u ironizuan nga e majta"

Gazeta Metropol - 08/07/2009 : I urojmė sukses partisė PDI nga Skender Zogu

Koha Jone - 08/07/2009 : Konventa e LSI, "OK" Metes ne qeveri

Gazeta 55 - 08/07/2009 : PD-LSI qeverisje e qėndrueshme, nė rrugėn drejt integrimit evropian

Shekulli - 08/07/2009 : Dosja e diktaturės II:Atė qė shqiptarėt u bėnė shqiptarėve

Le Courrier de la Bulgarie - 07/07/2009 : Aprčs les législatives en Bulgarie : Siméon de Saxe-Cobourg-Gotha tire sa révérence

B92 - 07/07/2009 : Mahmoud Abbas ą Belgrade : convergences serbo-palestiniennes sur le Kosovo et le Proche-Orient

BIRN - 05/07/2009 : Kosovo : « US go home ! » ?

BIRN - 05/07/2009 : Albanie : le ralliement d’Ilir Meta donne la majorité ą Sali Berisha

Panorama - 04/07/2009 : Deputeti i PDI: Projekti i parė, rezoluta pėr ēamėt

Shekulli - 04/07/2009 : Berisha : Qeveria e re nga koalicioni PD-LSI, Meta: E pranoj ftesėn pėr stabilitetin e vendit

Balkan.com - 02/07/2009 : Rezultati surprizė, “Aleanca pėr Ndryshim” 71 mandate

Gazeta Metropol - 02/07/2009 : Berisha siguron 71 mandate pėr qeverinė, PS 66, LSI 4

Koha Jone - 02/07/2009 : LZHK: Sistemi i ri zgjedhor, nuk solli avancim te standardeve

BIRN - 02/07/2009 : TPIY : « l’objectif final des États-Unis est de voir Radovan Karadžić ą La Haye »

 

________________________________________

Juin 2009

________________________________________

 

Spécial Albanie - Elections législatives du 28  juin 2009

PROGRAMI ELEKTORAL I PLL PER ZGJEDHJET E 28 QERSHORIT 2009

Pour suivre la campagne du PLL : http://www.youtube.com/user/legaliteti

________________________________________

Utrinski Vesnik - 30/06/2009 : Macédoine : grand chambardement au sein du gouvernement Gruevski

Shekulli - 29/06/2009 : Législatives en Albanie : selon l’OSCE, les élections se sont « globalement bien passées »

Gazeta Shqiptare - 23/06/2009 : Albert Kahn, bankieri francez qė koleksionoi imazhet e Shqipėrisė sė 1913-ės

Albania and Kosova in Colour 1913
The Autochromes of the Albert Kahn Collection
Shqipėria dhe Kosova nė ngjyra 1913
Autokromat e koleksionit Alber Kan

Shekulli - 28/06/2009 : Njė propozim pėr ta bėrė Shqipėrinė atdheun e dytė tė hebrenjve

Gazeta Metropol - 27/06/2009 : Princ Leka bėn thirrje pėr mbėshtetje tė sė djathtės

PLL : Informacion pėr Mediat - 23/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (kandidatit Enver Kaloshi)

PLL : Informacion pėr Mediat - 22/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Ekrem Spahiu prezantoi 5 kandidatėt e PLL tė  listės shumė-emėrore pėr qarkun e Gjirokastrės  zz. Hamet Shehu, Elisabeta Suti, Fejzo Fejzo, Batiar Kasaj dhe Mikel Braho)

PLL : Informacion pėr Mediat - 21/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Ekrem Spahiu prezantoi nė Prrenjas kandidatin Mislim Karriqi)

Gazeta Shqip - 21/06/2009 : Zhani Ciko, dirigjenti qė rrėfen dashurinė pėr muzikėn

PLL : Informacion pėr Mediat - 20/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Nė mbėshtetje tė fushatės elektorale tė PLL dhe kandidatit tė saj z. Sulejman Gjana, Lartėsia e Tij Princi Leka u takua nė Kukės me shtabin elektoral tė zotit Gjana dhe kandidatėve tė tjerė Brunilda Elezi, Xhemė Nezaj dhe Albert Lleshi)

PLL : Informacion pėr Mediat - 19/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Ekrem Spahiu ishte rrethi  i Mirditės ku ai prezantoi nė Rrėshen 7 kandidatėt) 

PLL : Informacion pėr Mediat - 18/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Ekrem Spahiu prezantoi kandidatėt e listės shumė-emėrore tė PLL-sė nė qarkun e Korēės zz. Nebi Ganellari)

PLL : Informacion pėr Mediat - 17/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Nė Shijak, nė emėr tė PLL kandidojnė z. Arian Kurti)

 PLL : Informacion pėr Mediat - 16/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Lezhė)

Shekulli - 15/06/2009 : Stalini, Hoxhės: Pse nuk pushtohet Shqipėria

PLL : Informacion pėr Mediat - 15/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Ekrem Spahiu prezantoi nė disa njėsi vendore tė qarkut Fier z. Myslym Murrizi)

PLL : Informacion pėr Mediat - 14/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Ekrem Spahiu prezantoi nė qytetin e Vlorės 13 kandidatėt e listės shumė-emėrore tė partisė “Lėvizja e Legalitetit” pėr kėtė qark)

PLL : Informacion pėr Mediat - 13/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Ekrem Spahiu prezantoi nė njėsinė bashkiake nr. 11 Laprakė kandidaten Zhaneta Ndregjoni, profesoreshė nė dy Universitete dhe Kryetare e Forumit tė Gruas Legaliste)

 Koha Jone - 14/06/2009 : Spahia: PLL, trashegimtarja me e mire e traditave shqiptare

PLL : Informacion pėr Mediat - 12/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Ekrem Spahiu prezantoi nė teatrin “Migjeni” kandidatėt e listės shumė-emėrore tė PLL pėr qarkun Shkodėr, listė qė kryesohet nga z. Enis Dizdari).

PLL : Informacion pėr Mediat - 11/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Ekrem Spahiu zhvilloi takime me banorėt nė njėsitė vendore tė rrethit tė Matit duke prezantuar z. Besnik Murati)

PLL : Informacion pėr Mediat - 10/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Kavajė)

PLL : Informacion pėr Mediat - 08/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Partia “Lėvizja e Legalitetit” prezantoi 14 kandidatėt  qė do tė konkurrojnė nėn siglėn e PLL-sė pėr qarkun e Elbasanit).

PLL : Informacion pėr Mediat - 07/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Durrės)

PLL : Informacion pėr Mediat - 06/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Ekrem Spahiu prezanto nė Lezhė 7 kandidatėt pėr listėn shumė-emėrore tė kėsaj partie nė Qarkun e Lezhės, pėrkatėsisht znj. Vera Pali, zz. Vasil Muēa, Gjon Kolaj, Tom Ndoj, Nesti Nika, Benard Vata dhe Mark  Lleshaj)

Gazeta Standard - 07/06/2009 : Nė 100 vjetorin e saj atdhetarit Sotir Peci

Blic - 04/06/2009 : TPI : les carnets de guerre du général Ratko Mladić (1/3)

Blic - 05/06/2009 : Carnet de Ratko Mladić : « On aurait pu acheter 100 ą 200 membres du Congrčs ! » (2/3)

Blic - 06/06/2009 : Carnet de Ratko Mladić : « Milošević ne veut pas d’un État unique » (3/3)

Gazeta Standard - 05/06/2009 : Mė 28 qershor votojnė 3.084.067 zgjedhės

Le Courrier des Balkans - 05/06/2009 : Kosovo : l’irrémédiable déclin du combinat de Trepča

Koha Jone - 04/06/2009 : Albanie : catastrophe écologique dans la baie de Vlora

04/06/2009 : Le Kosovo admis ą la Banque Mondiale

PLL : Informacion pėr Mediat - 03/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Ekrem Spahiu zhvilloi disa takime nė rrethin Tropojė ku prezantoi para elektoratit kandidatin e PLL z. Xhemė Nezaj dhe programin e kėsaj partie pėr zgjedhjet e 28 qershorit)

Gazeta Standard - 03/06/2009 : Mandati i dytė, minimumi i asaj qė meriton Berisha

Gazeta Metrolol - 02/06/2009 : Spahia: PLL-ja angazhim serioz pėr fitoren e sė djathtės et PS bllokon mazhorancėn nė KQZ

Panorama - 02/06/2009 : Topi kundėr PD e PS: Jo fėmijė nė fushatė

Koha Jone - 02/06/2009 : Topalli: Mandati i dyte, per integrimin ne BE

Gazeta 55 - 02/06/2009 : Topalli ne Vaun e Dejes: Fitorja e 28 qershorit, me e madhja dhe me e thella ne 20 vjet pluralizem

Mapo - 02/06/2009 : Législatives en Albanie : l’économie au coeur de la campagne de Sali Berisha

PLL : Informacion pėr Mediat - 01/06/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Ekrem Spahiu zhvilloi njė tur takimesh nė rrethin e Kukėsit pėr tė prezantuar kandidatėt Sulejman Gjana, Xhem Nezaj, Brunilda Elezi dhe Albert LLeshi)

Shekulli - 01/06/2009 : Promemorie, ja shteti i ardhshėm shqiptar

Korrieri - 01/06/2009 : Dule dhe Bollano te Bakojanis: Mbėshtetje nga Athina

 

________________________________________

Mai 2009

________________________________________

Spécial Albanie - Elections législatives du 28  juin 2009

________________________________________

Gazeta Start - 31/05/2009 : PLL prezanton kandidat

PLL : Informacion pėr Mediat - 31/05/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Ekrem Spahiu ishte ne Korce ku u prezantuan 12 kandidatet e listes shume-emerore te PLL per kete qark, perkatesisht Nebi Kasem Ganellari,)

Shekulli - 31/05/2009 : Autoroute Albanie - Kosovo : inauguration du « tunnel de l’union » de la nation albanaise

Gazeta Shqip - 30/05/2009 : Sinani: Gjergj Fishta, pėrmes njė traktati fetar tė pabotuar

Shekulli - 30/05/2009 : Tė rinjtė nuk njohin etėrit

PLL : Informacion pėr Mediat - 29/05/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Ekrem Spahiu prezantoi nė Prezė kandidaten Shqipe Fjora)

B92 - 29/05/2009 : Boris Tadić ą Paris : un nouveau départ pour les relations franco-serbes

BIRN - 28/05/2009 : Protocole : la Macédoine refuse le tapis rouge ą Fatmir Sejdiu, le Kosovo se fāche

Le Courrier de la Serbie - 27/05/2009 : Serbie : pour les Albanais de la Vallée de Preševo, la décentralisation plutōt que la sécession

Koha Jone - 26/05/2009 : Turqia lobon per Kosoven

Gazeta Metrolol - 26/05/2009 : Diplomacia shqiptare rol kryesor nė miratimin e rezolutės pėr Kosovėn

Gazeta Metropol - 08/07/2009 : Greqia dhe fetarėt Mysliman nga Skender Zogu

Panorama - 25/05/2009 : Zbulohet dokumenti sekret, Enver Hoxha shpalli “Hero i Kombit” dy gjeneralė tė Titos

Gazeta Standard - 25/05/2009 : Historia e rrallė; Diplomati shqiptar qė u internua nga KGB-ja si azerbajxhanas

Koha Jone - 25/05/2009 : Nje Rezolute per Kosoven, ne Konferencen Islamike

Korrieri - 25/05/2009 : KQZ nuk pranon listat e 4 partive pėr rishqyrtim

PLL : Informacion pėr Mediat - 23/05/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Partia “Levizja e Legalitetit” prezanton sot 32 kandidatet e saj qe do te garojne ne zgjedhjet e 28 qershorit per listen shume-emerore te qarkut te Tiranes.)

Gazeta Shqip - 21/05/2009 : Zv/presidenti amerikan viziton Beogradin. Pritet nė mėnyrė madhėshtore dhe shpalos mesazhe tė qarta: Ndahuni nė rajone

Gazeta Metropol - 20/05/2009 : Njė dokumentar shkencor pėr fatin e hebrenjve nė Shqipėri para dhe gjatė Luftės

Gazeta Shqip - 20/05/2009 : PD, LSI e G99 dėrgojnė 420 emrat nė KQZ. Nė listėn "blu" hyjnė Ksera, Barka, Maliqi. Biberaj dhe Shehu, "non grata". Zogaj ikėn te partia e Ngjelės

B92 - 19/05/2009 : Serbie : visite controversée du reis-ul-ulema de Bosnie dans le Sandžak

Gazeta Shqip - 18/05/2009 : Mustafaj: Po iki pėrsėri, kėtė herė edhe nga politika

Gazeta Metropol - 17/05/2009 : KQZ regjistron katėr koalicione. Koalicioni i PD-sė ka 17 subjekte zgjedhore

Top Channel - 17/05/2009 : PD, ja lista e kandidateve sipas qarqeve

Gazeta Metropol - 17/05/2009 : Bashkimi fetarė dhe kombėtare nga Skender Zogu

PLL : Informacion pėr Mediat - 18/05/2009 - Deklaratė pėr Mediat 

BIRN - 17/05/2009 : Joe Biden en visite dans les Balkans : le grand retour de la diplomatie américaine

PLL : Informacion pėr Mediat - 17/05/2009 - Deklaratė pėr Mediat (Sulejman Gjana Sekretar Politik i PLL)

 

Gazeta Shqip - 17/05/2009 : Njė letėr e panjohur pėr Mustafa Krujėn

Korrieri - 13/05/2009 : Le FMI « pénalise » l’Albanie

Osservatorio sui Balcani - 11/05/2009 : Albanie : demain, une grande puissance énergétique ?

PLL : Informacion pėr Mediat - 10/05/2009 - Deklaratė pėr Mediat 

PLL : Informacion pėr Mediat - 08/05/2009 - Deklaratė pėr Mediat 

Danas - 06/05/2009 : Kosovo : « si Pristina veut reprendre le contrōle du Nord, un bain de sang est inévitable »

PLL : Informacion pėr Mediat - 02/05/2009 - Deklaratė pėr Mediat 

Adem Demaēi, la solitude d’un éternel contestataire

 

Avril 2009

Gazeta Standard - 19/04/2009 : Mbreti Zog, si u zgjidh problemi i arit ne Egjipt dhe lufta me kancerin

PLL : Informacion pėr Mediat - 28/04/2009 - Deklaratė pėr Mediat 

28/04/2009 - L'Albanie officiellement candidate ą l'Union européenne

Gazeta Standard - 28/04/2009 : Roli i Zogut nė konfliktin arabo-izraelit dhe frika nga spiunazhi komunist

Gazeta Standard - 27/04/2009 : Raportet sekrete pėr Zogun; 29 nėntor 1944, Hoxha, ndihmė nga 2 mijė serbė e rusė nė Shqipėri

PLL : Informacion pėr Mediat - 27/04/2009 - Deklaratė pėr Mediat 

Gazeta Standard - 26/04/2009 : Letėrkėmbimi mes Zogut e Konicės pėr qeverinė nė mėrgim

Gazeta Standard - 26/04/2009 : Mbretėrimi i Zogut, e vėrteta e Kryengritjes sė Fierit nė dhjetor 1935

Gazeta Standard - 25/04/2009 : Nėnė Tereza ; Takimi i rralle me Mbretėresha Geraldinė

Koha Jone - 25/04/2009 : Sarkozi, mbeshtetje te forte per Berishen

Gazeta Start - 25/04/2009 : Sarkozy mbėshtet Berishėn; “Franca, pro aplikimit, anėtarėsimi i Shqipėrisė, i pakthyeshėm”. Sarkozy vizitė nė Tiranė - La France appuira la candidature de l'Albanie pour l'integration ą l'Union Européenne

Koha Jone - 24/04/2009 : PD, dakord me PLL e PBK per koalicion

Gazeta Metropol - 22/04/2009 : Burg, gjobė penalizim pėr Vasil Bollanon, flasin politikanet

Shekulli - 22/04/2009 : Albanie : six mois de prison pour le maire d’Himara, Vassil Bollano

Gazeta Shqip - 21/04/2009 : TE JEMI KRENARE! nga Monika Shoshori Stafa

Balkanweb.com - 21/04/2009 : Serbi, Jeremiē: Keqardhje pse Saudia njohu Kosovėn

Danas - 21/04/2009 : Indépendance du Kosovo : 35 États rendent leur copie ą la Cour internationale de Justice

PLL : Informacion pėr Mediat - 19/04/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Gazeta Standard - 19/04/2009 : Ditari i Ahmet Zogut nė mėrgim

Gazeta Metropol - 18/04/2009 : Zgjedhjet dhe Legaliteti nga Skender Zogu

Gazeta Standard - 17/04/2009 : Mbreti Leka I nė Kosovė: Durrės-Kukės, arteria e kombit

PLL : Informacion pėr Mediat - 16/04/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Gazeta Metropol - 15/04/2009 : Leka Zogu i Parė shpallet “Qytetar Nderi” i Vitisė

Voal - 14/04/2009 : Mbreti Leka zogu i Parė u shpall Qytetar Nderi i Vitisė

Tema - 13/04/2009 : Albanie : la candidature européenne du pays comme argument électoral

Koha Jone - 12/04/2009 : Leka Zogu dhe i biri, vizite 4 ditore ne Kosove

Shekulli - 12/04/2009 : Leka Zogu I: Kosova dhe Shqipėria, tė bashkuara

Gazeta Start - 12/04/2009 : Leka I mbėrrin nė Kosovė pėr njė vizitė disa ditore

Voal - 11/04/2009 : Mbreti Leka zogu i Parė nis vizitėn katėrditore nė Kosovė

PLL : Informacion pėr Mediat - 11/04/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Njoftim nga Oborri Mbreteror Shqipta  - 11/04/2009

Gazeta Shqip - 11/04/2009 : Kosova nderon "Qytetar Nderi" Lekėn e Parė

Gazeta Standard - 11/04/2009 : Princi Leka, nė gjurmėt e gjyshit

Panorama - 10/04/2009 : Pėr dinjitetin e Shtetit Shqiptar!

PLL : Informacion pėr Mediat - 09/04/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Panorama - 09/04/2009 : Vajza e Abaz Kupit:Enver Hoxha e quajti hero tė 7 prillit, mė pas e bėri tradhtar

Gazeta Metropol - 08/04/2009 : Leka Zogu: Tė rishikohet historia nė lidhje me 7 prillin et 7 prilli, legalistėt sfidojnė bashkinė

Panorama - 08/04/2009 : Princ Leka: Tė rishkruhet historia pėr 7 prillin

Gazeta Standard - 08/04/2009 : Pushtimi fashist, Princi Leka kėrkon ndryshimin e historisė

Koha Jone - 07/04/2009 : Kur mbreti italian Viktor Emanueli, vizitonte Gjirokastren

HermesNews - 07/04/2009 : Nė ceremoni ishin zėvėndėsministri i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve dhe kryetar i PLL, Ekrem Spahia

Shekulli  - 07/04/2009 : Eprorėt nuk na jepshin hollsina mbi ēeshtjen. Shėnimet tė kohės, tė njė postkomandanti, Qazim Ahmet Onuzit, pėr ngjarjet e 7 prillit tė vitit 1939.

PLL : Informacion pėr Mediat - 07/04/2009 - Deklaratė pėr Mediat

PLL : Informacion pėr Mediat - 05/04/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Sot paradite, nė ambientet e Hotel “Tirana International”, u zhvillua mbledhja e Senatit tė Veteranėve tė Legalitetit.  Tė pranishėm nė kėtė takim ishin z. Skėnder Zogu, kryesia e PLL dhe pėrfaqėsues tė veteranėve legalistė nga tė gjitha qarqet e vendit.

PLL : Informacion pėr Mediat - 05/04/2009 - RAPORT I SENATIT TE VETERANEVE TE PLL

PLL : Informacion pėr Mediat - 05/04/2009 - Mesazhe urimi per ditelindjen e Mbretit

Ballkan.com - 04/04/2009 : Pronat ēame, si u pushtuan nga pronarė tė paligjshėm grekė

PLL : Informacion pėr Mediat - 04/04/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Le Courrier des Balkans - 01/04/2009 : L’Albanie et la Croatie ont officiellement rejoint l’OTAN

PLL : Informacion pėr Mediat - 01/04/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Ndryshme - 01/04/2009 : Dėshmi tė genocididit serb nė Kosovė

 

 

 

Mars 2009

PLL : Informacion pėr Mediat - 31/03/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Gazeta Telegraf - 31/03/2009 : MBRETI ZOG, Historia e “Benz”-it qė Hitleri i dhuroi pėr dasmėn

Gazeta Shqiptare - 30/03/2009 : Albanie : un projet de loi pour dédommager les victimes du communisme

PLL : Informacion pėr Mediat - 30/03/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Le Courrier de la Serbie - 30/03/2009 : Sud de la Serbie : les Albanais réintčgrent le « Corps de coordination » du gouvernement serbe

Spécial Monténégro - Elections législatives anticipées du 29/03/2009 : nouvelle victoire absolue pour Milo Djukanović

Koha Jone - 29/03/2009 : Ne Berat nje rruge me emrin "Hebrenjte", per nder te tyre

Milosao - 27/03/2009 : Masakra nė Ēamėri, Dalin nė dritė dėshmi e dokumente tė reja

Gazeta Metropol - 28/03/2009 : Midis Ankarase dhe Tiranes

BIRN - 27/03/2009 : Kosovo : les effectifs des missions internationales fondent avec la crise

Spécial Macédoine - Elections présidentielles et municipales du 22/03/2009  : Imer Selmani, qui se présentait comme le « Barack Obama macédonien » n’arrive qu’en quatričme position, avec 12,8%.

 

PLL : Informacion pėr Mediat - 21/03/2009 - Deklaratė pėr Mediat

PLL : Informacion pėr Mediat - 20/03/2009 - Deklaratė pėr Mediat

PLL : Informacion pėr Mediat -  Mesazh i PLL ne varrimin e z. Petrit Kupi  - 19/03/2009 - Deklaratė pėr Mediat

BIRN - 19/03/2009 : Trafic d’armes en Albanie : le Département d’État blanchit l’ambassade US de Tirana

PLL : Informacion pėr Mediat - 18/03/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Gazeta Telegraf - 17/03/2009 : Ja planet e dhėndrit tė Musolinit pėr Ēamėrinė dhe Kosovėn

Shekulli - 17/03/2009 : Albanie : Gėrdec, l’épine dans le pied du gouvernement Berisha

Hermesnews - 17/03/2009 : Avni Rrustemin nuk e treti dheu

Mapo - 16/03/2009 : Albanie : comment lutter contre la vendetta ?

Informacion per Media : Nderroi jete Petrit Kupi - 16/03/2009

 

La représentation de la famille Royale d'Albanie ą Paris 

14/03/2009

Nous avons appris avec une grande peine, le decčs de Mr. Petrit Kupi, fils du Héros national Abaz Kupi, 

survenu le 12 Mars 2009, ą New York.

 Mr.Petrit Kupi, né ą Kruja, en 1915, patriote, résistant et anti-communiste de la premičre heure, dédia sa vie pour que triomphe en Albanie la démocratie et oeuvra en faveur des intérźts nationaux des Albanais de Kosova et de Cameria. 

A son épouse, ą ses enfants, ą son frčre Bardhé Kupi, ą sa soeur Dudije et ses proches en Albanie nous présentons nos condoléances.

SKENDER ZOGU
Porte-parole de la représentation de la famille Royale

 

Cmdt. HYLLE SPAHIJA
A.D.C de Sa Majesté Leka I Roi des Albanais

 

SULEMAN GJANAJ

Secrétaire politique du PLL

 

Dr PATRICE NAJBOR
Conseiller du Bureau de Paris de la représentation de la famille Royale  

 

http://albania.dyndns.org/Presse/presse.htm

 

 

PLL : Informacion pėr Mediat - 13/03/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Gazeta Shqiptare - 15/03/2009 : PLL: Gėrdeci dhe manipulimet e sė majtės

PLL : Informacion pėr Mediat - 13/03/2009 - Deklaratė pėr Mediat

PLL : Informacion pėr Mediat - 12/03/2009 - Deklaratė pėr Mediat

RILINDJA DEMOKRATIKE - 13/03/2009 : Leka I shkrin Lėvizjen pėr Zhvillim Kombėtar

Koja Jone - 13/03/2009 : Spahia: PLL, nga 18 korriku 2005, asnje lidhje me LZHK

Gazeta Metropol - 13/03/2009 : Pretendenti pėr Fronin Mbretėror  : “Koalicioni PLL-LZHK nuk ekziston mė”

Shekulli - 13/03/2009 : Letra jo dhe aq patriotike Korrespondenca e Fan Nolit me afro 330 letra 

Osservatorio sui Balcani - 13/03/2009 : Kosovo : la catastrophe urbanistique de Pristina

albaniapress.com - 11/03/2009 : Mustafa Qemal Ataturku nga Stebleva e Dibres

Gazeta Shqip - 11/03/2009 : Sondazhi i "Zogby": PD, 34%. PS, 39%

Gazeta Shqiptare - 10/03/2009 : Ushtarakėt holandezė qė fotografuan Shqipėrinė e vitit 1914

PLL : Informacion pėr Mediat - 08/03/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Panorama - 08/03/2009 : Legalistėt nisin fushatėn nga vendlindja e Zogut

albaniapress.com - 08/03/2009 : SUNDIMI I PRINCIT GJERMAN VILHELM VID NĖ SHQIPĖRI 7 MARS – 3 SHTATOR 1914

Gazeta Shqiptare - 08/03/2009 : Mustafa Kruja: Ja pse u largova nga Shqipėria

 

Danas  - 07/03/2009 : Statut de la Voļvodine, intégration européenne et coopération régionale

Vreme - 05/03/2009 : Jovica Stanišić, portrait d’un caméléon

Gazeta Metropol - 04/03/2009 : PD-PR, sė shpejti strategjia e bashkėpunimit

Gazeta Standard - 04/03/2009 : PD, koalicion gjithėpėrfshirės, por me kontribute reale

PLL : Informacion pėr Mediat - 04/03/2009 : Deklaratė pėr Mediat

Hermesnews - 04/03/2009 : Fletė nga historia e vitit 1936. Letra qė kol. Shefki Shatku, komandant i pėrgjithshėm i xhandarmėrisė i dėrgoi Mbretit Zog

PLL : Informacion pėr Mediat - 03/03/2009 - Deklaratė pėr Mediat

 

Blic  - 02/03/2009 : Le chef des services secrets de Milošević était un « honorable correspondant » de la CIA

PLL : Informacion pėr Mediat - 01/03/2009 - Deklaratė pėr Mediat

 

Mapo - Albanie : souvenirs de la « République franēaise de Korēa »

 

 

 

Février 2009

2008 Human Rights Report: Greece

Gazeta  Tema - 27/02/2009 : Clinton: Do tė vazhdojmė mbėshtetjen pėr Kosovėn

BIRN - 24/02/2009 : Économie : le Kosovo frappé de plein fouet par la crise mondiale

Shteti i Kosoves po mbush vitin e pare te egzistences se tij. Deri me tani ai eshte njohur nga mjaft vende anetare te OKB dhe pritet qe numri i tyre te shtohet. Permes ketij peticioni u behet thirrje 57 vendeve te Konferences se Vendeve Islamike qe ta njohin edhe ata Pavaresine e Kosoves. Per te nenshkruar edhe ju kete peticion lutemi klikoni www.peticioni.info ku mund te lexoni edhe tekstin e plote.

Shekulli - 27/02/2009 : Topalli: Kushtetuesja tė shohė ekspozitėn pėr krimet

Koja Jone - 27/02/2009 : Krimet e luftes, Haga: Millutinovic i pafajshem et  Klinton: Do mbeshtesim Kosoven et Sejdiu, Thaci dhe Hyseni takime ne SHBA

B92  - 27/02/2009 : TPI : quasi-unanimité en Serbie pour dénoncer un verdict « politique »
 
Le Courrier du Kosovo  - 27/02/2009 : TPI : un verdict qui passe mal au Kosovo

Korrieri - 27/02/2009 : Hysen Domi: Do tė largohem

BIRN - 26/02/2009 : Kosovo : le TPI acquitte Milan Milutinović et condamne ses coaccusés ą de lourdes peines

PLL : Informacion pėr Mediat - 26/02/2009 - Deklaratė pėr Mediat

PLL : Informacion pėr Mediat - 25/02/2009 - Deklaratė pėr Mediat

PLL : Informacion pėr Mediat - 23/02/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Gazeta Shqiptare - 22/02/2009 : Princeshat, moderne te Shqiperise

Gazeta Metropol - 22/02/2009 : Shqiptaret nė perandorinė osmane

PLL : Informacion pėr Mediat - 21/02/2009 - Deklaratė pėr Mediat

 

Osservatorio sui Balcani  - 20/02/2009 : Albanie : une loi sur le passé communiste qui ne passe pas

Gazeta Tema - 20/02/2009 : 20 février 1991 en Albanie : le jour oł Enver est tombé

PLL : Informacion pėr Mediat - 19/02/2009 - Deklaratė pėr Mediat

 

Birn  - 19/02/2009 : Le Kosovo demande ą l’Albanie la libre utilisation du port de Shengjin

Gazeta Shqiptare - 18/02/2009 : Tirana, festime pafund pėr 1-vjetorin e Kosovės

BIRN - 17/02/2009 : Albin Kurti : « le Kosovo n’est toujours pas indépendant »

Le Service de Presse du Bureau de Paris de la Maison Royale d'Albanie est heureuse

de souhaiter un bon premier anniversaire ą la République du Kosovo et au peuple Kosovar.

Shekulli - 16/02/2009 : Kur Leka Zogu pritej si "Mbret" nė Amerikė

Gazeta Standard - 16/02/2009 : Majori Morton Frederick Iden dhe Kongresi i Lushnjes

Panorama - 16/02/2009 : Zgjedhjet,PLL tur takimesh nė jug

PLL : Informacion pėr Mediat - 15/02/2009 - Deklaratė pėr Mediat

PLL : Informacion pėr Mediat - 13/02/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Gazeta Albania - 13/02/2009 : Haradinaj, vizitė nė Maqedoni i ftuar nga PDSH-ja

Panorama - 13/02/2009 : Dosjet, ambasadori britanik: Rrezikohet anėtarėsimi i Shqipėrisė nė BE

Gazeta Shqiptare - 13/02/2009 : Britaniket: Dosjet, po shkoni drejt dikatures et Ceka rikthehet te PD e Berishės

Ballkan.com - 13/02/2009 : PAD, aleancė me PD nė zgjedhjet e ardhshme

 

Birn  - 12/02/2009 : Kosovo : de nouveaux programmes scolaires pour une histoire sans haine et sans nationalisme

Gazeta Standard - 12/02/2009 : Ambasadorėt, Zogaj: Jo prapavijė politike

Gazeta Standard - 12/02/2009 : Berisha takon fotografin hebre, z. Gershman

PLL : Informacion pėr Mediat - 12/02/2009 - Deklaratė pėr Mediat

 

Shekulli - 11/02/2009 : "Quand Fan Noli faisait la paix avec le Roi Zog" -  Kur Fan Noli bėnte paqe me Mbretin Zog

PLL : Informacion pėr Mediat - 11/02/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Gazeta Standard - 11/02/2009 : Sondazhi, PLL-ja: E djathta, edhe njė mandat qeverisės

Gazeta Shqip - 11/02/2009 : Topalli: Monitoroni ligjin e "dosjeve" dhe zgjedhjet

Shekulli - 11/02/2009 : Myslimanėt e mirė tė Norman Gershman-it

  PLL : Informacion pėr Mediat - 10/02/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Gazeta Shqip - 10/02/2009 : "Dosjet", Shqipėria drejt diktaturės

  PLL : Informacion pėr Mediat - 08/02/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Gazeta Shqiptare - 08/02/2009 : Ja planet pėr tė vrarė mbretin Zog

Gazeta Standard - 07/02/2009 : Dosjet, Berisha: Socialistėt dogjen dosjet e sigurimit

Balkanweb - 07/02/2009 E verteta e takimit Rugova-Milloshevic

Hermesnews - 06/02/2009 : PLL mbeshtet qeverine per evidentimin e listave

  Roli i Familjes Mbretnore nė mbrojtjen e Hebrenjve nga Holokausti  

nga Dr Patrice Najbor

Korrieri - 06/02/2009 : Haradinaj pret 51 %

Gazeta Metropol - 06/02/2009 : Bisedimet vetėm sipas planit “Ahtisari”

Shekulli - 06/02/2009 : Aliēka: E vėrteta e fotos "denigruese"

Panorama - 06/02/2009 : Ambasadorėt, Berisha tėrhiqet pėrballė Topit

PLL : Informacion pėr Mediat - 06/02/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Birn - 05/02/2009 : Le Parlement européen veut généraliser la reconnaissance du Kosovo

Gazeta Shqiptare - 05/02/2009 : PLL: Zgjedhjet, tė afrohemi mė shumė me PD

Koja Jone - 05/02/2009 : Shehi: "Poli i Lirise", do arrijme 30 per qind

  PLL : Informacion pėr Mediat - 03/02/2009 - Deklaratė pėr Mediat

 

Birn - 03/02/2009 : Les Albanais se mobilisent pour la reconnaissance du Kosovo par la Conférence islamique
 

Hermesnews - 03/02/2009 : Ish tė pėrndjekurit: 'Dėshmoni krimet e komunizmit'

Shekulli  - 03/02/2009 : Albanie : abandon des poursuites judiciaires contre le ministre Lulzim Basha

PLL : Informacion pėr Mediat - 01/02/2009 - Deklaratė pėr Mediat

 

Janvier 2009

Birn - 31/01/2009 : Albanie : quand la Banque mondiale démolit un village pour créer un complexe touristique

Gazeta Shqip - 31/01/2009 : Revoltat ‘98, Spahia zyrtarisht nėn akuzė

Balkanweb - 31/01/2009 : Krimet e komunizmit, zbardhja nė dorėn e ish-tė pėrndjekurve

Gazeta 55 - 30/01/2009 : Roli i Famullisė sė Tiranės nė mbrojtjen e hebrenjve, gjatė Luftės sė dytė Botėrore

Hermesnews - 30/01/2009 : Nė datat 27-28 janar 2009 nė Ankara zhvilloi punimet Sesioni i 10-tė i Komisionit tė Pėrbashkėt Ndėrqeveritar Shqiptaro-Turk i Bashkėpunimit Ekonomik, Tregtar, Industrial dhe Teknik.

Shekulli  - 30/01/2009 : Maqedoni Presidencialet, 4 shqiptarė nė garė

  PLL : Informacion pėr Mediat - 30/01/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Panorama - 29/01/2009 : Izraeli nderon shqiptarėt qė mbajtėn hebrenjtė gjatė luftės

Gazeta Metropol - 29/01/2009 : PLL nis takimet pėr zgjedhjet

Gazeta Shqiptare - 28/01/2009 : “Besa, Kodi i Nderit” Shqiptarėt qė shpėtuan hebrenjtė nga Holokausti

  PLL : Informacion pėr Mediat - 28/01/2009 - Deklaratė pėr Mediat

28/01/2009 : THE UNFOLDING CRISIS IN THE PRESHEVA VALLEY by Shirley Cloyes DioGuardi

 

Birn - 28/01/2009 : Albanie : Berisha limoge le chef des impōts, accusé de torture et de meurtre

Hermesnews - 28/01/2009 : Spahiu, zgjedhjet e '09 te lira

Gazeta Metropol - 27/01/2009 : Njė libėr pėr sjelljen shqiptare ndaj hebrenjve

Gazeta Standard - 27/01/2009 : Hebrenjtė, si dokumentohen nė Shqipėri

Gazeta Standard - 27/01/2009 : Midis holokaustit nazist dhe atij komunist

Koja Jone - 27/01/2008 : "Maqedonia me President shqiptar" et  Berisha: Rama, numero oret e ikjes

Korrieri - 27/01/2009 : Haradinaj: Keq me sigurinė

Gazeta Shqip - 26/01/2009 : SHQIPTARET DHE SHOAH: TE DHENA TE REJA nga Shaban Sinani 

Familje shqiptare tė nderuara me titullin e lartė "Fisnikė mes kombesh" nga Yad Vashem

Senati i SHBA - Rezoluta S. Res. 521 - "Mirėnjohje ndaj popullit shqiptar"

Gazeta Shqip - 27/01/2009 : Ēelet sot nė Izrael ekspozita me fotografitė e amerikanit Norman Gershman tė realizuara nė Shqipėri

Gazeta Shqiptare - 26/01/2009 : Ilia Terpini: “Si e njoha Franz Jozef Shtrausin”

Gazeta Metropol - 26/01/2009 : PLL pėrshėndet kartat e identitetit et Flet ish-kreu i PD-sė dhe Bashkisė sė Tiranės, Albert Brojka

Panorama - 26/01/2009 : Ndoka, Shehi e Ngjela ja marrėveshja e “Polit tė Lirisė”

Tema  - 26/01/2009 : L’Albanie au Conseil de l’Europe : bisbilles internes au Parti démocratique

Nryshme  - 27/01/2009 : Historia e Bolenės ėshtė pjesė e historisė sė Shqipėrisė

Nryshme  - 26/01/2009 : Ismail Qemali 90 vjet mbas ndarjes nga jeta

Gazeta Standard - 27/01/2009 : Diplomacia e Ismail Bej Vlorės

Gazeta Shqiptare - 26/01/2009 : Ismail Qemali, Sekretet e jetės sė plakut tė Shqipėrisė

  PLL : Informacion pėr Mediat - 25/01/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Gazeta Standard - 25/01/2009 : Ēamėria, si duhet tė jetė

Xinhua - 24/01/2009 : L'Albanie signe un accord d'énergie avec l'Italie

Gazeta Telegraf - 24/01/2009 : Misteri i zhdukjes sė arkivit tė Qeverisė sė Vlorės

Gazeta Sot - 23/01/2009 : Kulture / Ekspozita “Besa”, myslimanėt qė shpėtuan hebrenjtė nė foto

 

Koja Jone - 23/01/2009 : Albanie : les musulmanes pourront porter un foulard sur les documents d’identité

Gazeta Standard - 23/01/2009 : Abaz Kupit, heroit tė 7 prillit. Pėrvjetori i heroit tė qėndresės antifashiste dhe pengu i tė birit

PLL : Informacion pėr Mediat - 21/01/2009 - Deklaratė pėr Mediat

 

 

BIRN - 21/01/2009 : Le Kosovo gagné ą son tour par l’Obamania et Vallée de Preševo : Serbes et Albanais se déchirent pour la gestion du pouvoir local

Gazeta Telegraf - 20/01/2009 : Ilia Tėrpini: “Si i realizova 30 filma nė 40 vjet”

Večernje Novosti  - 19/01/2009 : « La politique américaine envers la Serbie ne changera pas sous l’čre Obama »

B92 - 17/01/2009 : Le Kosovo se dote d’une nouvelle force armée, la Serbie proteste

  PLL : Informacion pėr Mediat - 18/01/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Zemrashqiptare - 17/01/2009 : Qerim Vrioni: Zėri i Nolit dhe njė fotografi e vjetėr

Noli dhe komunizmi Nga At Artur LIOLIN, Kryekancelar i kishės ortodokse autoqefale shqiptare nė SHBA

Korrieri - 17/01/2009 : “Dosjet”, emrat e prokurorėve qė preken

plusPANORAMA- 17/01/2009 : Princ Leka e ka seriozisht me Elian, vajzėn e Yllka Mujos

Panorama - 17/01/2009 : Dosjet, KE: Ligji nuk ėshtė i standardeve evropiane

Gazeta Standard - 16/01/2009 : Topi firmos ligjin e Prokurorisė

Koja Jone - 16/01/2008 : Janullatosi nukė eshtė shqiptar nga Skender Zogu

Vijesti - 16/01/2009 : Monténégro : des Cosaques russes ą la rescousse de l’Église serbe

reuters - 15/01/2008 : Début des travaux d'un Club Med controversé en Albanie

Birn - 15/01/2008 : Srebrenica : une journée de commémoration européenne le 11 juillet

  PLL : Informacion pėr Mediat - 15/01/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Le Roi des Albanais Leka Ier, aprčs avoir reēu les responsables de l'association réclamant  la restitution des biens et aprčs avoir soulevé le problčme avec le chef de l'Etat, a encore une fois rappelé aux autorités la nécessité de résoudre enfin cette  question de la restitution de leurs biens aux anciens propriétaires. Le PLL salue cette démarche et continue d'œuvrer en faveur des droits des anciens propriétaires.

15/01/2009 : Message de condoléances ą la famille du colonel David Smiley

Gazeta Metropol - 14/01/2009 : Ambasadori nė Kosovė, mblidhet Komisioni i Jashtėm

Gazeta Express - 14/01/2009 : Bientōt des « négociations techniques » entre le Kosovo et la Serbie : de quoi va-t-on parler ?

Gazeta Shqip - 14/01/2009 : Godo e Shehi pėrkrahin Topin: Nuk ka integrim pa e zgjidhur problemin

PLL : Informacion pėr Mediat - 13/01/2009 - Deklaratė pėr Mediat

Gazeta Telegraf - 11/01/2009 : Mungesa e 12 ambasadorėve, skandal diplomatik

Dardamedia - 11/01/2009 : Shqiptarėt dhe Hebrenjtė gjatė shekujve

Tirana Observer - 10/01/2009 : Historia e Shqipėrisė nė foto (“Historia e Shqipėrisė dhe e familjes sė saj mbretėrore 1443 – 2007”)

  PLL : Informacion pėr Mediat - 10/01/2009 - Deklaratė pėr Mediat

 

Shqip  - 08/01/2009 : Albanie : Tirana « remercie » le Fonds monétaire international

Le Courrier des Balkans - 08/01/2009 : Bientōt un accord de libre circulation entre l’Albanie et le Kosovo

Zeri Digest - 08/01/2009 : Minorités : comment peut-on źtre monténégrin au Kosovo ?

Panorama - 08/01/2009 : Ambasadorėt, Mustafaj: Kanė faj Topi dhe Berisha

Shekulli - 08/01/2009 : Presidenti Topi mbėrrin nė Kosovė, vizita e parė pas pavarėsisė

08/01/2009 - Njoftimi per Media, Oborri Mbreteror Shqiptar

Gazeta Shqip - 07/01/2009 : Ēamėt, gjyq ndėrkombėtar ndaj Greqisė

Gazeta Metropol - 07/01/2009 : Dosjet, kategoritė qė nuk prek ligji

Birn - 06/01/2008 : 2009 : la crise financičre va-t-elle balayer les économies des Balkans ?

Vijesti - 05/01/2009 : Kosovo / Monténégro : ą quand l’ouverture des relations diplomatiques ?

Gazeta Telegraf - 05/01/2009 : Mbreti Leka, referendum pas integrimit

Korcavizion - 02/01/2009 : Njė libėr pėr sjelljen shqiptare ndaj hebrenjve

 

 

01/09/2008 : 80čme anniversaire de la monarchie / Conférence internationale sur le Royaume d'Albanie 1928/1939

Trupi i drejtuesve tė institucioneve nė fjalė, bėri tė ditur dje para medias kalendarin e datės 1 shtator, referuesit vendas e tė huaj, 21 studiues, ndėr tė cilėt Beqir Meta, Bernd Fischer, Bajram Xhafa, Jason Tomes, Valentina Duka, Teodor Kareco, Muharrem Dezhgiu, Fatmira Musaj, Francesco Guida, Alberto Basciani, Marenglen Verli, Patrice Najbor.

Sortie du livre 

Histoire de l'Albanie et de sa Maison Royale 1443-2007 

par Patrice Najbor  

 

 

 

*                   *

Pour suivre les procčs du TPI

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2009

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2008

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2007

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2006

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2005

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2004

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2003

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2002

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2001

ARCHIVES REVUE DE PRESSE 2000

Site officiel de la Maison Royale d'Albanie